ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Stanford Men Beat ASU, 127-107 -- January 23, 2004

STANFORD, Calif., Jan. 23. THE Stanford men's swimming team (4-0, 1-0 Pac-10) notched their fourth consecutive dual meet victory this season with a 127-107 win over Arizona State this afternoon at the Avery Aquatic Center. The meet was contested in a 25-meter course.

The Cardinal opened the meet with a win in the 400 meter medley relay as the team of Peter Marshall, Michael Bruce, Matt McDonald and Ben Wildman-Tobriner posted a time of 3:37.61. The Stanford relay team of Markus Rogan, Gary Marshall, Bobby O'Bryan and Andrew Schnell took second, clocking in at 3:38.87. Both times are provisional qualifying times for NCAAs.

Sophomore swimmer Tobias Oriwol swam to top honors in the 800 meter freestyle, turning in a time of 8:08.86 while teammate Kyle Ransom placed second (8:22.88). The Cardinal also finished 1-2 in the 200 meter freestyle as junior Jayme Cramer won the event in a time of 1:47.85. Freshman Andy Grant was second (1:50.44). Both times are provisional qualifying times for NCAAs as well.

The fourth event of the day was the 50 meter freestyle, where Arizona State's Nick Brunelli (22.45) edged Stanford freshman Ben Wildman-Tobriner (22.59) for the top spot. Senior swimmer Bobby O'Bryan placed third in a time of 23.09. Stanford finished 1-2-3 in the 200 meter IM with freshman Hongzhe Sun claiming victory (2:03.08), followed by fellow frosh Keenan Newman (2:05.04) and junior Dan Trupin (2:07.21).

Arizona State's Joona Puhakka won the one-meter diving event with a score of 363.52. Stanford freshman Kevin McLean turned in the second-highest score on the afternoon with a 302.25.

Event seven was the 200 meter butterfly won by ASU's David Kolozar in a time of 1:58.18. Cardinal junior Matt McDonald took second, clocking in at 2:01.29.

Another terrific race developed in the 100 meter freestyle with Sun Devil Nick Brunelli (49.52) edging Ben Wildman-Tobriner (49.91) for top honors. Freshman Matt Crowe placed third for Stanford in a time of 52.38.

The Cardinal finished 1-2-3 in the 200 meter backstroke as senior Markus Rogan (1:54.98), Peter Marshall (1:55.94) and freshman Hongzhe Sun (1:58.19) led the field. Both Rogan and Marshall turned in automatic NCAA qualifying times in this event. Jayme Cramer picked up his second win on the afternoon with a victory in the 400 meter freestyle (3:50.80). Sophomore swimmer Michael McLean was second (3:54.65) while freshman Shuan Phillips placed third (4:00.02).

ASU's Gordon Blukis won the three-meter diving event with a score of 316.80. Frosh Kevin McLean had the third-best score on the day (289.95).

Cardinal senior Michael Bruce claimed top honors in the 200 meter breaststroke, clocking in at 2:15.61. Junior Gary Marshall finished third in a time of 2:17.31. The final event of the day was the 400 meter freestyle relay as the Cardinal turned in the top time with a 3:20.35 (Rogan, P. Marshall, O'Bryan, Schnell).


Arizona State at Stanford - 1/23/2004
Results


Event 1 Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Stanford 'A' NT 3:37.61 11
1) Marshall, Peter SR 2) Bruce, Michael SR
3) McDonald, Matt JR 4) Tobriner-Wildman, Ben FR
25.84 52.92 1:21.74 1:54.77 2:19.25 2:48.32 3:11.22 3:37.61
2 Stanford 'B' NT 3:38.87 4
1) Rogan, Markus SR 2) Marshall, Gary JR
3) O'Bryan, Bobby SR 4) Schnell, Andrew SR
26.06 53.31 1:22.12 1:54.58 2:19.15 2:48.85 3:12.34 3:38.87
3 Arizona State 'A' NT 3:43.49 2
1) Hussein, Ahmed SR 2) Ward, Emerson JR
3) Kolozar, David SO 4) Wallace, Wiley SR
26.61 54.81 1:23.36 1:57.02 2:22.32 2:51.81 3:15.85 3:43.49
4 Stanford 'C' NT x3:49.27
1) Sun, Hongzhe FR 2) Brown, Thomas JR
3) Crowe, Matt FR 4) Newman, Keenan FR
26.99 54.98 1:25.43 1:59.89 2:26.23 2:56.88 3:21.91 3:49.27
5 Arizona State 'C' NT 3:53.49
1) Blusiewicz, A.J. SO 2) Clements, Joey JR
3) Meconis, Brett SO 4) Crowder, Rich FR
28.40 59.40 1:29.20 2:03.26 2:29.88 3:01.25 3:25.65 3:53.49
6 Arizona State 'B' NT x3:53.52
1) Rahaeuser, Evan JR 2) MacDonald, Russell JR
3) McDonald, Steve SO 4) Fleming, Pat FR
27.74 57.75 1:26.98 2:02.30 2:28.38 2:59.94 3:24.40 3:53.52


Event 2 Men 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Oriwol, Tobias SO Stan NT 8:08.86 9
27.65 57.86 1:28.75 2:00.01 2:30.89 3:01.82 3:32.54 4:03.59
4:34.60 5:05.84 5:36.79 6:07.79 6:39.09 7:10.03 7:40.81 8:08.86
2 Ransom, Kyle FR Stan NT 8:22.88 4
28.57 59.59 1:30.85 2:02.48 2:33.87 3:05.51 3:37.30 4:09.04
4:40.66 5:12.37 5:44.02 6:15.64 6:47.49 7:19.62 7:51.85 8:22.88
3 Shaw, Jonathan SR Asu NT 8:29.01 3
29.83 1:02.11 1:34.20 2:06.26 2:38.29 3:10.36 3:42.08 4:13.92
4:45.76 5:17.76 5:49.82 6:21.76 6:53.85 7:25.69 7:57.71 8:29.01
4 Martins, Leonardo SO Asu NT 8:50.57 2
30.65 1:03.21 1:36.31 2:09.50 2:42.79 3:16.06 3:49.50 4:22.27
4:56.04 5:29.75 6:03.32 6:36.88 7:10.75 7:44.71 8:18.14 8:50.57


Event 3 Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cramer, Jayme JR Stan NT 1:47.85 9
25.71 53.22 1:20.51 1:47.85
2 Grant, Andy FR Stan NT 1:50.44 4
26.94 55.09 1:22.91 1:50.44
3 Barrett, Jeff JR Asu NT 1:51.32 3
26.06 54.17 1:22.68 1:51.32
4 McLean, Michael SO Stan NT 1:52.17 2
26.11 54.38 1:23.60 1:52.17
5 Phillips, Shaun FR Stan NT x1:52.18
26.79 55.66 1:23.81 1:52.18
6 Hickman, Tom SO Asu NT 1:57.69 1
26.90 56.17 1:27.06 1:57.69


Event 4 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brunelli, Nick SR Asu NT 22.45 9
2 Tobriner-Wildman, Ben FR Stan NT 22.59 4
3 O'Bryan, Bobby SR Stan NT 23.09 3
4 Schnell, Andrew SR Stan NT 23.44 2
5 Wallace, Wiley SR Asu NT 23.76 1
6 Crowe, Matt FR Stan NT x23.77
7 Crowder, Rich FR Asu NT 23.79
8 Fleming, Pat FR Asu NT x24.04


Event 5 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun, Hongzhe FR Stan NT 2:03.08 9
27.05 57.93 1:34.60 2:03.08
2 Newman, Keenan FR Stan NT 2:05.04 4
28.07 1:00.41 1:36.36 2:05.04
3 Trupin, Dan JR Stan NT 2:07.21 3
27.36 59.52 1:37.85 2:07.21
4 Horton, Kyle JR Asu NT 2:08.05 2
28.02 1:00.24 1:38.52 2:08.05
5 Marshall, Gary JR Stan NT x2:08.11
27.99 1:01.72 1:36.43 2:08.11
6 Clements, Joey JR Asu NT 2:10.17 1
28.68 1:02.63 1:39.09 2:10.17
7 McDonald, Steve SO Asu NT 2:12.08
27.41 1:01.02 1:40.57 2:12.08
-- Rahaeuser, Evan JR Asu NT DQ
27.23 58.94 1:37.08 DQ


Event 6 Men 1 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puhakka, Joona SO Asu NT 363.52 9
2 Blukis, Gordon JR Asu NT 296.55 4
3 Bingham, Brant SO Asu NT 240.52 3
-- McLean, Kevin FR Stan NT X302.25


Event 7 Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Kolozar, David SO Asu NT 1:58.18 9
26.78 56.80 1:27.40 1:58.18
2 McDonald, Matt JR Stan NT 2:01.29 4
27.02 57.62 1:29.28 2:01.29
3 Meconis, Brett SO Asu NT 2:09.86 3
29.73 1:03.27 1:37.22 2:09.86
4 Ransom, Kyle FR Stan NT 2:11.76 2
29.67 1:03.36 1:37.55 2:11.76
5 Horton, Kyle JR Asu NT 2:13.62 1
29.57 1:03.39 1:38.64 2:13.62


Event 8 Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brunelli, Nick SR Asu NT 49.52 9
23.80 49.52
2 Tobriner-Wildman, Ben FR Stan NT 49.91 4
24.08 49.91
3 Crowe, Matt FR Stan NT 52.38 3
25.40 52.38
4 Trupin, Dan JR Stan NT 52.86 2
25.18 52.86
5 Hickman, Tom SO Asu NT 53.42 1
25.21 53.42


Event 9 Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Rogan, Markus SR Stan NT 1:54.98 9
27.31 56.13 1:25.40 1:54.98
2 Marshall, Peter SR Stan NT 1:55.94 4
27.10 56.54 1:26.21 1:55.94
3 Sun, Hongzhe FR Stan NT 1:58.19 3
28.39 58.37 1:28.85 1:58.19
4 Hussein, Ahmed SR Asu NT 1:58.31 2
27.33 56.45 1:26.80 1:58.31
5 Oriwol, Tobias SO Stan NT x2:02.92
28.89 59.97 1:31.55 2:02.92
6 Rahaeuser, Evan JR Asu NT 2:04.88 1
29.09 1:00.54 1:32.88 2:04.88
7 Blusiewicz, A.J. SO Asu NT 2:08.00
29.52 1:01.13 1:34.25 2:08.00
8 Shaw, Jonathan SR Asu NT x2:10.17
31.18 1:03.85 1:37.00 2:10.17


Event 10 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Cramer, Jayme JR Stan NT 3:50.80 9
27.13 56.78 1:26.47 1:55.87 2:24.67 2:53.28 3:21.96 3:50.80
2 McLean, Michael SO Stan NT 3:54.65 4
27.07 56.60 1:26.29 1:56.35 2:26.17 2:56.40 3:25.92 3:54.65
3 Phillips, Shaun FR Stan NT 4:00.02 3
28.44 58.58 1:28.77 1:59.22 2:29.42 3:00.28 3:30.66 4:00.02
4 Kolozar, David SO Asu NT 4:00.94 2
27.92 57.83 1:28.61 1:59.65 2:30.86 3:01.74 3:32.32 4:00.94
5 Grant, Andy FR Stan NT x4:01.50
27.22 57.53 1:28.12 1:58.75 2:29.27 2:59.69 3:31.15 4:01.50
6 Barrett, Jeff JR Asu NT 4:08.53 1
28.70 59.08 1:29.74 2:00.81 2:32.29 3:04.61 3:37.00 4:08.53


Event 11 Men 3 mtr Diving
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blukis, Gordon JR Asu NT 316.80 9
2 Puhakka, Joona SO Asu NT 312.52 4
3 Bingham, Brant SO Asu NT 229.65 3
-- McLean, Kevin FR Stan NT X289.95


Event 12 Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bruce, Michael SR Stan NT 2:15.61 9
30.85 1:05.65 1:40.89 2:15.61
2 Martins, Leonardo SO Asu NT 2:17.09 4
31.70 1:07.02 1:41.56 2:17.09
3 Marshall, Gary JR Stan NT 2:17.31 3
31.84 1:07.06 1:42.00 2:17.31
4 Ward, Emerson JR Asu NT 2:19.66 2
31.76 1:07.68 1:43.42 2:19.66
5 Clements, Joey JR Asu NT 2:20.49 1
32.08 1:07.76 1:43.60 2:20.49
6 Brown, Thomas JR Stan NT 2:21.11
32.36 1:08.40 1:44.77 2:21.11
7 Newman, Keenan FR Stan NT x2:22.70
32.53 1:08.94 1:45.72 2:22.70
8 McDonald, Steve SO Asu NT x2:27.10
32.31 1:09.38 1:47.58 2:27.10


Event 13 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
School Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arizona State 'A' NT 3:22.75 11
1) Brunelli, Nick SR 2) Barrett, Jeff JR
3) Hussein, Ahmed SR 4) Wallace, Wiley SR
23.63 49.53 1:13.46 1:39.86 2:04.22 2:31.16 2:54.93 3:22.75
2 Arizona State 'C' NT 3:35.61 4
1) Blusiewicz, A.J. SO 2) Meconis, Brett SO
3) Horton, Kyle JR 4) Shaw, Jonathan SR
25.59 54.00 1:18.78 1:46.78 2:12.60 2:41.09 3:07.11 3:35.61
3 Arizona State 'B' NT x3:35.90
1) Fleming, Pat FR 2) Crowder, Rich FR
3) Hickman, Tom SO 4) McDonald, Steve SO
25.54 54.69 1:10.00 1:47.41 2:12.53 2:41.34 3:06.88 3:35.90
-- Stanford 'A' NT X3:20.35
1) Rogan, Markus SR 2) Marshall, Peter SR
3) O'Bryan, Bobby SR 4) Schnell, Andrew SR
24.35 49.87 1:13.41 1:39.79 2:02.96 2:29.34 2:53.35 3:20.35
-- Stanford 'B' NT X3:26.04
1) Cramer, Jayme JR 2) McDonald, Matt JR
3) Phillips, Shaun FR 4) Ransom, Kyle FR
24.27 50.02 1:14.63 1:41.94 2:06.52 2:33.79 2:58.34 3:26.04
-- Stanford 'C' NT X3:30.77
1) Trupin, Dan JR 2) Grant, Andy FR
3) McLean, Michael SO 4) Oriwol, Tobias SO
25.32 53.04 1:17.62 1:44.82 2:09.81 2:37.52 3:02.84 3:30.77