By Lennart La Fleur

MALMO, Sweden, May 25. SWEDEN'S Anna-Karin Kammerling and Martin Gustavsson were named the Outstanding Swimmers of the two-day Swedish Grand Prix 2 meet, which ended today.

Kammerling, who yesterday set a Nordic/Swedish record of 58.91 in the 100 fly and won the 50 free, added two more victories today. She clocked a speedy 26.92 to take the 50 fly and won the 100 free in 56.83, three-tenths slower than her prelim time.


Gustavsson took the 100 breast today in 1:04.62 to give him a sweep of the men's breaststroke events.

Emma Igelstrom swept the women's breaststroke events, taking the 50 and 200 today today to go with her win in the 100 meters yesterday. The short course double WR-holder won the 50 in 32.35 and the 200 in 2:31.23.

Two Norwegian records were set her in Malmo this weekend. Today, Gard Kvale clocked 15:41.98 to win the men's 1500 meter freestyle. Yesterday, Maj Hillesund clocked 1.01.48 for a NOrwegian NR in the 100m fly.

A new Swedish girls junior record was set today in the 50 m fly by Gabriella Fagundez at 27.74.

The next major event in Sweden,is the National Championship, which begins on June 25 and will also serve as the qualification meet for the World Championships. Some swimmers have already been granted tickets to Barcelona based on their earlier performances. These are:
* Anna Karin Kammerling Sundsvall SS 50, 100 butterfly
* Josefin Lillhage Vasby SS 200 freestyle
* Therese Alshammar SK Neptun 50 freestyle
* Emma Igelstram Sparvagen SIM 50, 100, 200 breaststroke
* Johanna Sjaberg Sparvagen SIM relay
* Lars Fralander Linkaping ASS 50,100 butterfly, 100 freestyle
* Stefan Nystrand Sadertarns SS 50 freestyle

Several candidates from Sweden for the World Championships will also compete in the upcoming Mare Nostrum swim meets in early June.



Svenskt Grand Prix 2
Malmo, Sweden
May 24-25, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day TWO: May 25, 2003


[Translation Notes:
Herrar: Men
Damer: Women
Frisim: Freestyle
Ryggsim: Backstroke
Brostsim: Breaststroke
Fjarilsim: Butterfly]


GREN: 17 100m FRISIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m
1. Anna-Karin Kammerling 80 Sundsvalls Simsallskap 26.74 56.83
2. Hanna Eriksson 84 5481 Sadertalje Simsallskap 27.86 58.75
3. Lina Petersson 86 Karlskrona Simsallskap 28.48 59.05
Emma Holmquist 86 5097 Malma Kappsimningsklubb 28.36 59.05
5. Minna Ahonpää 82 6841 Simklubben Neptun 28.50 59.08
6. Annika Hult 86 Linkapings Allmanna SS 28.93 1:00.06
7. Marina Sandback 84 5066 Vasterås Simsallskap 28.89 1:00.12
8. Jonna Nybäck 88 6502 Vasteras Simsallskap 28.98 1:00.89



GREN: 18 200m FRISIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN A--DD KOD A--RENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Peter Edvardsson 81 3500 Simklubben Neptun 27.53 56.87 1:26.62 1:55.35
2. Jonas Persson 83 2504 Malma Kappsimningsklubb 27.02 56.44 1:26.77 1:55.52
3. Jesper Levander 80 0249 Sadertarns Simsallskap 28.20 57.33 1:27.17 1:56.84
4. Petter Stymne 83 0297 Simklubben Neptun 27.30 57.32 1:27.84 1:57.65
5. Petri Tuovila 81 2401 Borlange Simsallskap 27.69 57.30 1:27.78 1:58.05
6. Niklas Persson 85 0024 Malma Kappsimningsklubb 28.89 58.48 1:28.58 1:58.35
7. Magnus Egmar 83 0453 Sparvagens Simfarening 27.90 58.40 1:29.49 1:59.17
8. Daniel Westman 82 0451 Sparvägens Simfarening 27.83 58.03 1:29.42 1:59.28



GREN: 19 50m BR?--STSIM DAMER FINAL

PLAC NAMN a--DD KOD a--RENING LAND 50 m
1. Emma Igelstra 80 8081 Sparvagens Simfarening 32.35
2. Majken Thorup 79 9999 Aalborg Svammeklub DEN 33.08
3. Maria a--stling 78 8680 Sadertarns Simsallskap 33.16
4. Sanja Dizdarevic 87 5782 SK Triton 33.95
5. Caroline Drab 85 5089 Simklubben Ran 34.15
6. Anette M. Haye 83 9999 Elverum Samming NOR 34.43
7. Ann-Mari Gulbrandsen 84 9999 Norge NOR 34.68
8. Katarina Tour 87 7646 Simklubben Neptun 35.16



GREN: 20 100m BRa--STSIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN a--DD KOD a--RENING LAND 50 m 100 m
1. Martin Gustavsson 80 2336 Mala Kappsimningsklubb 30.53 1:04.62
2. Christopher Hansen 81 9999 Norgma NOR 31.08 1:05.84
3. Joakim Nielsen 84 0137 Anderstorps Simsallskap 30.83 1:06.11
4. Jakob Dorch 85 Linkapings Allmanna SS 31.13 1:07.04
5. Bjarn Terje Bratt 78 9999 Team Stavanger NOR 31.27 1:07.15
6. Anders Wold 81 9999 Norge NOR 31.51 1:07.70
7. Kristian Ramkvist 85 1645 Simklubben Ladde 32.18 1:08.17
8. Lars Erik Daehli 82 9999 Norge NOR 32.37 1:08.36



GREN: 21 400m MEDLEY DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
1. Elisabeth Jarland 85 9999 Norge NOR 1:09.05 2:25.78 3:49.40 4:58.27
2. Ann Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:08.04 2:27.59 3:52.89 5:00.73
3. Emilia Nilsson 88 Linköpings Allmänna SS 1:09.15 2:26.18 3:56.11 5:03.21
4. Eva Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:10.52 2:30.25 3:58.07 5:07.62
5. Sara Thydén 89 7579 Kalmar Simsällskap 1:10.92 2:31.55 4:01.42 5:11.77
6. Astrid Armgarth 88 Linköpings Allmänna SS 1:13.31 2:34.74 4:04.18 5:13.11
7. Jenny Johnsson 87 Osby Simsällskap 1:12.13 2:30.88 4:03.31 5:15.41
8. Marie Wilhelmsson 85 5100 Malmö Kappsimningsklubb 1:12.26 2:34.81 4:09.88 5:23.24
9. Sandra Johansson 85 Jönköpings Simsällskap 1:15.34 2:38.70 4:14.10 5:28.63
10. Hanna Grönberg 88 9999 Södertörns Simsällskap 1:15.57 2:40.64 4:17.21 5:33.29



GREN: 22 100m FJÄRILSIM HERRA FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m
1. Petter Sjödal 79 9999 Norge NOR 26.34 56.75
2. Björn Lundin 82 2255 Simklubben Lödde 26.57 56.91
3. Jonatan Dahlberg 80 1074 Simklubben Neptun 27.33 57.32
4. Marcus Andersson 81 9999 Malmö Kappsimningsklubb 26.83 57.43
5. Patrik Karlsson 85 9999 Malmö Kappsimningsklubb 27.27 58.99
6. Martin Harlenbäck 83 2756 Simklubben Poseidon 27.60 59.14
7. Samba Sjödin 85 1284 Södertörns Simsällskap 27.48 59.26
8. Jim Westman 80 1632 Spårvägens Simförening 27.26 59.84



GREN: 23 100m RYGGSIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m
1. Martina Svensson 81 Linköpings Allmänna SS 32.47 1:06.03
2. Emma Holmquist 86 5097 Malmö Kappsimningsklubb 32.20 1:06.28
3. Susannah Moonan 87 7333 Södertörns Simsällskap 31.91 1:06.34
4. Elin Harnebrandt 88 7052 Simavdelningen 1902 32.31 1:06.75
5. Erika Hegestig 85 9999 Jönköpings Simsällskap 33.07 1:07.69
6. Therese Svendsen 89 9999 Simklubben Ran 32.85 1:07.94
7. Kim ?--din 85 7078 Trelleborgs Simsällskap 33.23 1:08.48
8. Emma Wallin 85 Sundsvalls Simsällskap 33.46 1:09.74



GREN: 24 50m RYGGSIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m
1. Jens Petersson 83 1837 Stockholms Kappsimningsklubb 27.23
2. Martin Viilep 81 9999 Estonia EST 27.77
3. Michael Berndtsson 85 0836 Simklubben Elfsborg 28.41
4. Nicklas Peterson 81 0807 Simklubben Elfsborg 28.47
5. Jonas Ulfskans 86 0842 Simklubben Poseidon 28.49
6. Johan Sunrydh 83 Kungsbacka Simsällskap 28.97
7. Stefano Prestinoni 77 2590 Simklubben Neptun 29.06
8. Per Osland 81 9999 Bergen Svömmerne NOR 29.40



GREN: 25 200m FJÄRILSIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Gabriella Fagundez 85 6310 Väsby Simsällskap 29.71 1:03.96 1:40.07 2:17.96
2. Linda Knutsson 85 Linköpings Allmänna SS 30.16 1:04.84 1:41.76 2:18.02
3. Martina Nilsson 86 8603 Sjöbo Simsällskap 32.21 1:08.02 1:46.84 2:23.99
4. Petra Granlund 87 9999 S 77 Stenungsund 32.30 1:09.51 1:47.42 2:25.29
5. Sara Thydén 89 7579 Kalmar Simsällskap 32.51 1:09.60 1:47.68 2:25.64
6. Josefina Lockner 88 Sundsvalls Simsällskap 32.58 1:08.98 1:47.45 2:26.78
7. Linda Erlandsson 83 5121 Malmö Kappsimningsklubb 33.39 1:10.56 1:50.32 2:29.29
8. Emma Bengtsson 86 5014 Malmö Kappsimningsklubb 32.69 1:10.58 1:50.71 2:31.52



GREN: 26 200m MEDLEY HERRAR FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Dan Hellström 84 0109 Malmö Kappsimningsklubb 28.61 1:01.92 1:39.88 2:10.13
2. Tamas Bosnyak 85 0300 Simklubben Neptun 27.90 1:01.03 1:39.32 2:10.31
3. Johan Lundberg 85 Kungsbacka Simsällskap 27.55 1:01.22 1:42.08 2:13.20
4. Jonatan Wik 81 2312 Spårvägens Simförening 27.75 1:02.79 1:41.57 2:13.27
5. Rasmus Regnstrand 85 2217 Simklubben Neptun 28.42 1:03.07 1:42.16 2:13.28
6. Kristian Ramkvist 85 1645 Simklubben Lödde 29.93 1:05.09 1:43.15 2:14.24
7. Magnus Key 82 9999 Jönköpings Simsällskap 29.27 1:02.52 1:41.63 2:14.28
8. Andreas Eriksson 84 0572 Simklubben Neptun 28.69 1:05.35 1:45.00 2:15.93



GREN: 27 400m FRISIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
1. Teresia Gimholt 83 S 77 Stenungsund 1:04.83 2:12.71 3:19.73 4:26.37
2. Ann Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:04.98 2:12.91 3:20.73 4:28.38
3. Heid Elin Odland 81 9999 Norge NOR 1:05.10 2:13.50 3:22.31 4:29.65
4. Emma Wallin 85 Sundsvalls Simsällskap 1:04.73 2:13.86 3:23.68 4:29.75
5. Emilia Nilsson 88 Linköpings Allmänna SS 1:05.19 2:14.21 3:23.32 4:30.02
6. Eva Berglund 84 Jönköpings Simsällskap 1:07.72 2:18.68 3:29.35 4:39.38
7. Helena Lidén 83 5429 Spårvägens Simförening 1:07.46 2:18.99 3:31.04 4:42.48



GREN: 28 50m FRISIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m
1. Marcus Piehl 85 9999 Linköpings Allmänna SS 23.86
2. David Nordenlilja 81 3285 Mölndals Allmänna Simsällskap 23.98
3. Petter Stymne 83 0297 Simklubben Neptun 24.12
4. Robin Dale Oen 80 9999 Norge NOR 24.39
5. Henrik ?...kerberg 83 Kungsbacka Simsällskap 24.46
6. Claes Andersson 80 0802 Simklubben Elfsborg 24.51
7. Dennis Hedö 85 1339 Turebergs Simklubb 24.69
8. Rickard Piehl 84 Linköpings Allmänna SS 24.87



GREN: 29 200m BR?--STSIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Emma Igelström 80 8081 Spårvägens Simförening 34.68 1:12.70 1:51.65 2:31.23
2. Sara Larsson 83 6839 Ludvika Simsällskap 35.75 1:14.17 1:52.86 2:33.07
3. Emma Svanbäck 87 Sundsvalls Simsällskap 35.09 1:14.47 1:55.41 2:36.89
4. Ann-Mari Gulbrandsen 84 9999 Norge NOR 36.28 1:16.99 1:57.17 2:37.30
5. Josefin Wede 87 7814 Simklubben Sydsim 36.67 1:16.95 1:57.72 2:38.50
6. Malin Norberg 84 5428 Spårvägens Simförening 36.21 1:16.39 1:58.05 2:40.43
7. Elisabeth Jarland 85 9999 Norge NOR 36.92 1:17.21 1:59.33 2:41.43
8. Therese Bergström 87 Linköpings Allmänna SS 35.93 1:16.68 1:59.62 2:42.82



GREN: 30 1500m FRISIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 100 m 200 m 300 m 400 m
500 m 600 m 700 m 800 m
900 m 1000 m 1100 m 1200 m
1300 m 1400 m 1500 m

1. Gard Kvale 84 9999 Norge NOR 1:02.56 2:07.09 3:10.72 4:13.48
5:16.35 6:19.30 7:22.23 8:25.00
9:28.08 10:31.14 11:34.00 12:36.79
13:39.82 14:42.59 15:41.98

2. Fredrik Gustafsson 85 0028 Malmö Kappsimningsklubb 1:01.36 2:06.15 3:10.91 4:14.25
5:18.00 6:22.43 7:27.28 8:32.29
9:37.25 10:42.87 11:47.96 12:54.05
13:59.13 15:05.16 16:10.35

3. Johan Claar 84 Jönköpings Simsällskap 1:02.12 2:07.14 3:11.09 4:14.33
5:18.49 6:24.92 7:31.99 8:38.96
9:45.22 10:50.63 11:56.40 12:29.72
13:35.95 14:41.88 16:20.39

4. Niklas Persson 85 0024 Malmö Kappsimningsklubb 1:03.28 2:09.07 3:13.41 4:18.74
5:24.53 6:30.49 7:35.78 8:41.95
9:47.40 10:52.68 11:58.62 13:05.49
14:11.51 15:17.68 16:23.32

5. Magnus Fredriksson 79 Norrköpings Kappsimningsklubb 1:02.61 2:08.95 3:14.60 4:20.07
5:26.45 6:33.52 7:41.51 8:49.73
9:57.34 11:04.57 12:11.42 13:17.65
14:24.51 15:31.07 16:36.96

6. Simon Börjeson 86 2399 Polisens IF 1:02.94 2:09.63 3:16.40 4:23.65
5:30.85 6:38.40 7:46.26 8:53.99
10:00.78 11:07.03 12:13.68 13:20.62
14:28.40 15:35.80 16:42.42

7. Björn Schantz 83 1639 Simklubben Lödde 1:06.16 2:14.21 3:20.78 4:27.58
5:35.25 6:42.17 7:49.33 8:57.14
10:04.69 11:12.17 12:19.81 13:27.67
14:35.73 15:43.31 16:48.38

8. Hannes Kohnke 81 0025 Malmö Kappsimningsklubb 1:05.18 2:13.72 3:22.75 4:31.57
5:40.53 6:48.36 7:55.49 9:02.60
10:10.21 11:17.85 12:24.89 13:32.08
14:38.68 15:45.25 16:51.07

9. Axel Pettersson 83 3334 Simklubben Neptun 1:04.16 2:13.17 3:23.02 4:32.43
5:42.52 6:50.56 7:58.05 9:05.85
10:13.92 11:20.86 12:27.79 13:34.72
14:41.48 15:48.76 16:54.00

10. Martin Birgersson 87 1262 Sjöbo Simsällskap 1:05.76 2:14.26 3:23.35 4:32.16
5:41.94 6:51.18 8:00.98 9:10.01
10:19.72 11:28.50 12:38.19 13:47.74
14:57.05 16:06.53 17:13.91

11. Johannes Nordh 85 Osby Simsällskap 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 17:22.09

12. Adam Olsson 88 3753 Trelleborgs Simsällskap 1:06.54 2:16.83 3:26.19 4:35.12
5:44.49 6:53.72 8:03.44 9:13.44
10:24.12 11:34.73 12:45.49 13:56.10
15:07.13 16:18.43 17:27.46

13. Johan Joelsson 87 2349 Simsällskapet Delfin 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 17:38.99

14. Victor Olsson 85 2766 Mölndals Allmänna Simsällskap 1:05.31 2:13.83 3:22.98 4:33.37
5:44.48 6:56.24 8:08.12 9:20.66
10:33.20 11:45.44 12:58.43 14:11.70
15:25.08 16:37.58 17:48.41

15. Jan Erik Borsheim 86 9999 Team Stavanger NOR 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 17:50.82

16. Jonathan Sjölander 85 0526 Malmö Kappsimningsklubb 0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 0.00 0.00
0.00 0.00 17:52.69



GREN: 31 50m FJÄRILSIM DAMER FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m
1. Anna-Karin Kammerling 80 Sundsvalls Simsällskap 26.92
2. Maj Hillesund 80 9999 Norge NOR 27.74
Gabriella Fagundez 85 6310 Väsby Simsällskap 27.74
4. Jennie Lindh 84 8047 Kalmar Simsällskap 28.27
5. Jenny Lindström 84 Sundsvalls Simsällskap 28.61
6. Lena Hallander 82 5678 Malmö Kappsimningsklubb 28.76
7. Annette Hansen 84 9999 Sigma DEN 29.35
8. Ann-Louise Jakobsson 88 Fagersta Simklubb 29.84



GREN: 32 200m RYGGSIM HERRAR FINAL

PLAC NAMN F?--DD KOD F?--RENING LAND 50 m 100 m 150 m 200 m
1. Martin Viilep 81 9999 Estonia EST 30.56 1:03.81 1:37.60 2:11.65
2. Jens Petersson 83 1837 Stockholms Kappsimningsklubb 31.68 1:05.17 1:38.88 2:12.42
3. Magnus Key 82 9999 Jönköpings Simsällskap 31.91 1:04.90 1:38.95 2:12.73
4. Anders Svensson 83 0573 Turebergs Simklubb 31.61 1:05.75 1:39.83 2:13.31
5. Olof Gustafsson 85 9999 Malmö Kappsimningsklubb 31.44 1:05.07 1:38.67 2:13.54
6. Erik Samuelsson 85 2948 Väsby Simsällskap 31.37 1:05.56 1:41.18 2:16.60
7. Calle Brodén 84 0487 ?--rebro Simallians 31.91 1:05.58 1:40.91 2:16.67
8. Oscar Thomasson 86 9999 Södertälje Simsällskap 31.80 1:06.74 1:43.13 2:18.55