ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Gardner Has Best Swim at Bulldog Last Chance Invite -- March 1, 2003

ATHENS, Georgia, March 1. THERE were NCAA "B" times galore on the second day of the Bulldog Last Chance Invitationbal meet in Athens, but nary a single automatic ("A") time.

The closest anyone came to securing a certain ticket to the NCAA Championships later this month was by Georgia Scott Gardner. The Bulldog junior jammed the pads in 54.35 seconds for the 100 yard breaststroke, just 5-hundredths of a second off the automatic qualifying time.


Bulldog Invite Last Chance Meet - 2/28/2003 to 3/2/2003
Results

Event 3 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
1:31.03 A
1:33.76 B
School Prelims Finals
===============================================================================
Finals
-- University of Tennessee 'A' 1:33.99 DQ
1) Terveer, Abbi 2) Hall, Bethany
3) Ternent, Taryn 4) Naparlo, Courtney
23.72 47.08 1:10.51 DQ

Event 5 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
4:45.71 A
4:54.28 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Williams, Ali JR Georgia 5:09.21 4:50.34 B
27.71 56.63 1:25.65 1:54.80 2:24.10 2:53.45 3:23.04 3:52.57
4:22.08 4:50.34
2 Chapman, Anna Fla 4:53.02 4:52.65 B
27.54 56.72 1:26.04 1:55.55 2:25.13 2:54.77 3:24.14 3:54.05
4:23.66 4:52.65
3 Rose, Rebecca JR Georgia 4:58.97 4:52.89 B
27.89 57.10 1:26.43 1:55.84 2:24.87 2:53.95 3:23.57 3:53.48
4:23.69 4:52.89
4 James, Debbie SR Georgia 5:10.33 5:03.50
4:33.02 5:03.50

Event 8 Men 200 Yard IM
===============================================================================
1:46.71 A
1:49.91 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Cady, Kurt Auburn 1:49.60 1:49.03 B
23.63 51.72 1:23.18 1:49.03
2 Faltraco, Joey UK 1:50.52 1:49.85 B
23.58 50.05 1:23.76 1:49.85
3 Brandt, Will Auburn 2:02.20 1:50.17
24.57 53.89 1:23.50 1:50.17
4 Worby, Ben Alabama 1:53.97 1:51.30
23.96 52.99 1:24.33 1:51.30

Event 9 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
22.89 A
23.57 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Hupman, Christie FR Georgia 23.75 23.58
2 Bastak, Ashleigh Usc 23.56 23.65
3 Hendrick, Heidi Ndame 24.11 23.85
4 Trivett, Jamie VA Tech 24.57 24.15
5 Steffan, Mary Ndame 25.39 25.48

Event 10 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 McCrary, Chris Usc 20.19 20.44
2 Tsagarakis, Apostolis Alabama 20.55 20.51
3 Moore, Casey VA Tech 20.87 20.68
4 Hagedorn, Chris Auburn 20.68 20.79
5 Erasmus, Darren Alabama 21.12 20.92
6 Ashby, Brendan Alabama 20.79 20.93
7 McDaniel, Cameron UT 20.81 20.95
8 Gasparovich, Clay UK 20.95 21.04
9 Murphy, Ed Usc 21.09 21.14

Event 12 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
3:12.44 A
3:18.21 B
School Prelims Finals
===============================================================================
-- Virginia Tech 'A' 4:17.05 DQ
24.27 49.94 1:14.65 1:44.18 2:06.39 2:32.43 2:53.60 DQ

Event 13 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:40.46 A
1:43.47 B
School Prelims Finals
===============================================================================
1 University of Tennessee 'A' 1:44.11 1:44.73
1) Fessel, Jacque 2) Naparlo, Courtney
3) Athayde, Titiana 4) Terveer, Abbi
25.81 57.02 1:21.25 1:44.73

Event 14 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
1:27.21 A
1:29.82 B
School Prelims Finals
===============================================================================
1 University of Kentucky 'A' 1:29.27 1:27.95 B
1) Barros, Fernando 2) Watkins, Roger
3) Cruz, Daniel 4) Farnham, Daniel
22.61 46.88 1:08.40 1:27.95
2 University of Georgia 'A' 1:28.64 1:28.24 B
23.20 47.23 1:08.57 1:28.24

Event 16 Men 400 Yard IM
===============================================================================
3:47.29 A
3:54.10 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 McAuliffe, Brent JR Georgia 3:58.28 3:56.22
24.53 52.85 1:23.53 1:54.08 2:27.33 3:01.40 3:29.54 3:56.22

Event 17 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
54.14 A
55.76 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Seland, Casey Fla 55.14 55.47 B
26.33 55.47
2 Bouvron, Christel Ndame 56.15 55.67 B
26.20 55.67
3 Breece-Rodriguez, Gracie UT 56.07 55.71 B
26.71 55.71
4 Fessel, Jacque UT 56.03 55.79
26.65 55.79
5 McLaughlin, Jen VA Tech 56.77 56.15
27.13 56.15
6 Vogel, Randi UT 1:03.34 58.16
27.62 58.16
7 Roberts, Amy UT 59.31 59.09
27.90 59.09
8 Hall, Bethany UT 59.39 1:01.32
28.41 1:01.32

Event 18 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
47.34 A
48.76 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Fulton, Josh UT 48.47 48.06 B
22.44 48.06
2 Tsagarakis, Apostolis Alabama 49.71 48.49 B
22.71 48.49
3 Piantadosi, Brian VA Tech 50.69 49.51
22.60 49.51
4 Babcock, Lyle Auburn 49.76 49.64
23.15 49.64
5 Schmidt, Jonathan FR Georgia 50.10 49.95
23.16 49.95
6 Cover, Brandon JR Georgia 51.85 50.50
23.21 50.50
7 Winchester, Zach Alabama 51.07 50.92
23.26 50.92
8 Gasparovich, Clay UK 56.37 51.13
23.67 51.13
9 Stibrich, Nathan FR Georgia 52.57 51.15
23.72 51.15
10 Hagedorn, Chris Auburn 50.98 51.46
24.00 51.46
11 Nilson, Matt UK 57.85 51.74
24.49 51.74
12 Nettling, Billy UK 52.54 52.64
24.89 52.64

Event 19 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:47.49 A
1:50.71 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Brown, Sally Auburn 1:49.60 1:48.88 B
25.59 53.50 1:21.41 1:48.88
2 Bowden, Katie Usc 1:51.16 1:50.43 B
26.35 54.21 1:22.51 1:50.43
3 Grams, Beth FR Georgia 1:51.82 1:51.49
26.26 54.67 1:23.04 1:51.49
4 Margalis, Stephanie Usc 1:52.50 1:52.06
26.29 54.39 1:23.33 1:52.06
5 Wilson, Becky Georgia 1:57.05 1:52.41
26.73 54.98 1:23.71 1:52.41
6 Hendrick, Heidi Ndame 1:51.28 1:52.89
25.98 54.28 1:23.46 1:52.89
7 Skaggs, Haley Usc 1:53.21 1:55.00
26.71 55.78 1:25.08 1:55.00

Event 20 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
1:36.39 A
1:39.28 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Gustafson, Tyler UT 1:39.00 1:39.15 B
23.17 48.25 1:13.85 1:39.15
2 Cady, Kurt Auburn 1:39.37 1:43.68
23.19 48.83 1:15.90 1:43.68
3 Faltraco, Joey UK 1:41.72 1:44.37
23.66 49.67 1:16.89 1:44.37
4 Keyes, Bret UK 1:46.64 1:44.54
24.04 50.34 1:17.50 1:44.54

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
1:02.07 A
1:03.93 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Graham, Laura UK 1:03.40 1:03.38 B
30.03 1:03.38
2 Huff, Mandy Fla 1:03.53 1:03.56 B
29.86 1:03.56
3 Pate, Virginia JR Georgia 1:03.57 1:03.96
30.16 1:03.96
4 Wheatley, Amy Auburn 1:04.17 1:04.53
30.43 1:04.53
5 Trahan, Kendra UK 1:06.10 1:05.69
30.96 1:05.69
6 Jones, Kelly Auburn 1:05.14 1:06.29
31.36 1:06.29
7 Wit, Cassie UK 1:10.99 1:12.14
34.52 1:12.14

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
54.30 A
55.92 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Gardner, Scott JR Georgia 59.98 54.35 B
25.47 54.35
2 Reeves, Charles Alabama 54.91 55.10 B
25.69 55.10
3 Parsley, Jeff FR Georgia 55.89 55.42 B
26.33 55.42
4 Huston, Kiel UT 56.66 56.32
26.58 56.32
5 Martinez, Frank SR Georgia 56.76 56.50
26.75 56.50
6 Piekarski, Joey VA Tech 57.16 56.53
26.61 56.53
7 McDaniel, Cameron UT 58.15 57.87
26.60 57.87
8 Buslepp, Brandon Usc 58.57 58.30
27.24 58.30
9 Wolling, Eddie UK 1:00.51 1:00.49
28.00 1:00.49

Event 23 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
55.15 A
56.80 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Siegele, Jessica UK 1:06.04 56.30 B
27.21 56.30
2 Peterson, Katy VA Tech 57.26 57.53
27.81 57.53
3 Breece-Rodriguez, Gracie UT 58.20 58.19
28.53 58.19
4 McLean, JoAnna UK 1:06.78 58.23
27.97 58.23
5 Trivett, Jamie VA Tech 1:00.83 59.45
28.33 59.45

Event 24 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
47.72 A
49.15 B
Name Year School Prelims Finals
===============================================================================
1 Lenyk, Scott SO Georgia 51.56 50.80
24.92 50.80
2 Berquist, Darron UK 53.82 53.62
25.92 53.62

Event 44 Men 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
1:46.71 A
1:49.91 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
- Time Trial
1 Brandt, Will Auburn NT 1:50.08
24.51 53.35 1:23.30 1:50.08

Event 45 Women 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
22.89 A
23.57 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Athayde, Titiana UT NT 24.81
2 Vukmanic, Jill GA Tech NT 25.03

Event 46 Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
19.74 A
20.33 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Laban, Josh SO Georgia NT 20.30 B
2 Lindburg, Christian VA Tech NT 20.45
3 Ashby, Brendan Alabama NT 20.93
4 Parsley, Jeff FR Georgia NT 21.00

Event 54 Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
47.34 A
48.76 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Frahm, Anders VA Tech NT 48.28 B
22.61 48.28
2 Fulton, Josh UT NT 48.64 B
22.55 48.64

Event 57 Women 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
1:02.07 A
1:03.93 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Graham, Laura UK NT 1:04.16
30.34 1:04.16

Event 58 Men 100 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
54.30 A
55.92 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Reeves, Charles Alabama NT 54.86 B
25.69 54.86

Event 59 Women 100 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
55.15 A
56.80 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Hupman, Christie FR Georgia NT 1:00.28
29.14 1:00.28

Event 61 Women 800 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
7:11.65 A
7:24.59 B
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Alabama 'A' NT 7:19.22 B
1) Markou, Eleonora 2) Weiman, Candace
3) Grant, Anna 4) Poleska, Anne
26.10 53.52 1:21.37 1:50.15 2:15.32 2:43.03 3:11.06 3:39.37
4:04.83 4:32.89 5:01.00 5:29.48 5:54.33 6:22.36 6:50.80 7:19.22

Event 62 Men 800 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
6:26.62 A
6:38.21 B
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Alabama 'A' NT 6:29.46 B
1) Southon, Franck 2) Willcox, James
3) Bitsakis, Spiros 4) Gherghel, Stefan
22.90 47.64 1:12.89 1:38.75 2:00.74 2:25.01 2:50.00 3:15.58
3:38.03 4:02.95 4:28.52 4:53.38 5:15.79 5:40.80 6:05.65 6:29.46

Event 63 Women 200 Yard Backstroke Time Trial
===============================================================================
1:57.70 A
2:01.23 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Casaru, Catalina Alabama NT 2:00.08 B
28.68 58.70 1:29.14 2:00.08
2 Moore, Brennan UK NT 2:01.44
28.50 58.58 1:29.69 2:01.44

Event 66 Men 100 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
43.64 A
44.94 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Watkins, Roger UK NT 45.74
21.72 45.74
2 Stibrich, Nathan FR Georgia NT 47.46
22.43 47.46

Event 67 Women 200 Yard Breaststroke Time Trial
===============================================================================
2:14.23 A
2:18.25 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Commander, Shantel UK NT 2:17.58 B
31.54 1:06.85 1:42.31 2:17.58
2 Jones, Kelly Auburn NT 2:17.70 B
31.43 1:06.48 1:41.98 2:17.70
3 Huff, Mandy Fla NT 2:19.14
31.55 1:07.09 1:42.51 2:19.14
4 Lunsmann, Leslie Auburn NT 2:19.83
31.77 1:07.32 1:43.41 2:19.83
5 Wheatley, Amy Auburn NT 2:20.51
31.81 1:07.27 1:43.61 2:20.51

Event 69 Women 200 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
1:58.98 A
2:02.54 B
Name Year School Seed Finals
===============================================================================
1 Buck, Steph SR Georgia NT 1:59.27 B
26.93 56.92 1:28.11 1:59.27
2 Thorburn, Linn JR Georgia NT 1:59.59 B
27.61 57.67 1:28.13 1:59.59
3 Bassi, Noelle UT NT 1:59.96 B
27.77 57.89 1:28.38 1:59.96
4 Johnston, Emily UK NT 2:03.01
28.16 59.12 1:30.60 2:03.01

Event 72 Men 400 Yard Freestyle Relay Time Trial
===============================================================================
2:55.06 A
3:00.31 B
School Seed Finals
===============================================================================
1 University of Kentucky 'A' NT 2:58.54 B
1) Farnham, Daniel 2) Barros, Fernando
3) Cruz, Daniel 4) Manley, Steven
21.05 44.70 1:05.23 1:28.85 1:50.18 2:14.12 2:34.75 2:58.54