ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Misty Wins Another Close One at Lost Dutchman Invite; Katy Houston Sets Meet Record in 100 Breast -- February 17, 2003

By Duncan Scott

TEMPE, Arizona, Feb. 16. MISTY Hyman, AFOX, continued her successful return to Arizona waters on the final day of competition of the Lost Dutchman Invitational, with a victory in the 200 yard backstroke at 1:59.21.

Once again, Misty responded to the challenge of two youngsters to bring home the win. Misty, realistically still in the early phases of her return from her post-Olympic layoff and shoulder surgery, just missed the meet record of U.S. Olympic backstroke medalist B.J. Bedford by a second.

In the 200 butterfly last night, Misty held off Kalyn Keller and Cait Connealy, the only two fall signees for U.S. women's Olympic team coach Mark Schubert and the USC Trojans. Tonight it was an even younger, but just as talented, duo providing the competition though Misty was more in control of tonight's race, separating from the field at about the 125 yard mark.

Chasing Misty, and finishing at 2:01.51 and 2:01.75, respectively were Misty's AFOX teammate Skye Elbert and Molly Houlton from Tucson Ford. Elbert won the 100 back last night and has one of the nation's leading high school 100 yard backstroke times on the year from her win as a freshman in last fall's 4A High School State Championship meet.

Even younger, Houlton was second to Elbert in the 100 last night and won honors last summer as "Rookie of the Meet" at the USA Swimming National Championships. She already has international experience as a part of the U.S. National Junior team that competed in Australia in the fall. They'll both have to chase a bit longer to catch Misty, though.

Just as last night, while Misty was involved in the "race" of the night, the most outstanding performance was turned in by Katy Houston from Reno. With her second meet record performance of the meet, Houston crushed the field in the 100 yard breaststroke by over 4 seconds to win at 1:01.77, more than two seconds ahead of the Emily Short meet record that had lasted since 1994.

There were serveral other good races on the night.

Lacy Nymeyer, FORD, picked up her second win in the 100 freestyle, besting Connealy and Houston with a 50.82 win. The Nymeyer/Connealy matchup had been anticipated ever since the high school season and was a good one with Cait touching just behind Lacy at 51.22.

In the men's 100 free, Scott VonSchoff, Sun Devil, matched Nymeyer in adding the 100 free to a 200 free win last night, only he did her one better by gathering in a meet record to boot, touching at 45.04. Second was Francisco Sanchez, three time world champion in sprint freestyles, who touched at 45.98, with defending champion and former record holder Julio Santos finishing third.

Stephanie Anderson, AFOX, and Rory Schmidt, Sun Devil, traded the lead four or five times before Anderson made her final rush to win the 500 freestyle at 4:52.62 to Schmidt's 4:52.97. Sam Masson, Boise YMCA and one of Schubert's two male recruits for the Trojans, got his third win of the meet in the 200 backstroke at 1:50.94 with his teammate Blake Copple winning the men's 500 free at 4:32.76.

The record setters in the age group portion of the meet were repeaters from last night:

Mark Dylla, ACES(Colorado) 13-14 100 Freestyle 48.32
200 Backstroke 1:55.08
Katherine Raatz, AFOX 13-14 100 Freestyle 52.36



2003 Lost Dutchman Invitational, Sanction #: AZ2SW83

Girls 100 Yard Breaststroke
(Championship Final) 1, Houston, Katy P, RENO-PC, 1:01.77. 2, Morgan, Erin L,
MSJA-PC, 1:05.91. 3, Bohn, Kendall D, TSM-CC, 1:08.08. 4, McAnaney, Jenny S,
BY-SR, 1:09.10. 5, Houlton, Molly A, FORD-AZ, 1:09.81. 6, Ryan, Julianna M,
AFOX-AZ, 1:09.88. 7, Eaton, Elaine H, SCRA-PC, 1:10.14. 8, Mara, Kathryn E,
MSJA-PC, 1:10.19.

Boys 100 Yard Breaststroke
1, Lentz, Graham M, TVA-CC, 59.24. 2, Lee, Brendan C, PSC-AZ, 59.70. 3, Omara,
Michael J, RENO-PC, 1:00.36. 4, Kiley, Ryan, DTAC-AZ, 1:00.48. 5, Silvester,
Alex J, TSM-CC, 1:00.78. 6, Weeks, William F, FORD-AZ, 1:01.16. 7, Payne, Kyle
S, MSJA-PC, 1:01.86. 8, Lundgaard, Bret E, DSS-CA, 1:01.89.

Girls 100 Yard Freestyle
1, Nymeyer, Lacey P, FORD-AZ, 50.82. 2, Connealy, Caitlin A, AFOX-AZ, 51.22.
3, Houston, Katy P, RENO-PC, 52.87. 4, Browning, Lauren A, RENO-PC, 53.04. 5,
Swaney, Nicole H, AFOX-AZ, 53.51. 6, Morgan, Erin L, MSJA-PC, 53.58. 7,
Vincent, Danyelle E, QUIK-PC, 53.60. 8, Demeulenaere, Jenisse C, MSJA-PC,
54.21.

Boys 100 Yard Freestyle
1, VonSchoff, Scott C, SDA-AZ, 45.04. 2, Sanchez, Francisco D, UNAT, 45.98. 3,
Santos, Julio F, PSC-AZ, 46.73. 4, Copple, Blake R, BY-SR, 47.51. 5, Tedhams,
Cole S, MVAC-AZ, 47.73. 6, Foster, John M, BCH-CA, 47.80. 7, Ruthenberg,
Efriam M, ASG-AZ, 47.91. 8, Ehret, Jonathan P, AFOX-AZ, 47.92.

Girls 200 Yard Backstroke
1, Hyman, Misty D, AFOX-AZ, 1:59.25. 2, Elbert, Samantha S, AFOX-AZ, 2:01.51.
3, Houlton, Molly A, FORD-AZ, 2:01.75. 4, Craig, Skylar C, RENO-PC, 2:04.59.
5, Frizzell, Erin E, BY-SR, 2:07.48. 6, Suryoutomo, Tanya C, MSJA-PC, 2:10.22.
7, Lowry, Michele L, SV5B-SR, 2:11.23. 8, Staubitz, Nadia M, DTAC-AZ, 2:11.65.
(Consolation) 1, Ricard, Alissa E, FORD-AZ, 2:09.12. 2, Siggins, Cydney A A,
PSC-AZ, 2:09.19. 3, Elias, Tiffany M, PSC-AZ, 2:09.99. 4, Wilson, Bobbie P,
FORD-AZ, 2:13.59. 5, Lee, Clara G, TSM-CC, 2:14.55. 6, Judy, Frankie F,
FORD-AZ, 2:14.88. 7, Medved, Emily M, AIA-PC, 2:15.89. 8, Rollins, Carly A,
RIO-AZ, 2:16.31.

Boys 200 Yard Backstroke
(Championship Final) 1, Masson, Sam M, BY-SR, 1:50.94. 2, Goodrich, Scott S,
ASG-AZ, 1:54.00. 3, Lentz, Ian M, TVA-CC, 1:54.28. 4, Casey, Aaron J, TSM-CC,
1:55.15. 5, Lundgaard, Bret E, DSS-CA, 1:55.59. 6, Lorring, Peter E, RENO-PC,
1:55.97. 7, Eden, Tony A, AFOX-AZ, 1:56.40. 8, Yoo, Aram, MSJA-PC, 1:56.63.

Girls 500 Yard Freestyle
(Finals) 1, Anderson, Stephanie J, AFOX-AZ, 4:52.62. 2, Schmidt, Rory S,
SDA-AZ, 4:52.97. 3, Clarke, Alexandra M, AZM-AZ, 5:02.54. 4, Staley, Tara L,
DSS-CA, 5:03.60. 5, Swaney, Nicole H, AFOX-AZ, 5:06.97. 6, Venturacci,
Christina A, RENO-PC, 5:07.71. 7, Valpiani, Michelle L, DSS-CA, 5:11.92. 8,
Hildebrant, Danielle E, SCRA-PC, 5:17.41.

Boys 500 Yard Freestyle
1, Copple, Blake R, BY-SR, 4:32.76. 2, Foster, John M, BCH-CA, 4:34.14. 3,
Owen, Philip L, AFOX-AZ, 4:43.26. 4, Pursley, David C, PSC-AZ, 4:45.14. 5,
Newman, Mitch B, AFOX-AZ, 4:46.46. 6, Schmidt, Gunnar S, SDA-AZ, 4:48.08. 7,
Walls, Daniel B, VC-AZ, 4:48.30. 8, Freeman, Nathan M C, PSC-AZ, 4:59.73.

Girls 200 Yard Freestyle Relay
1, Mission San Jose Aquatics-PC 'A' (Millslagle, Coryn E 16, Demeulenaere,
Jenisse C 16, Suryoutomo, Tanya C 16, Morgan, Erin L 17), 1:39.68. 2, Desert
Thunder Aquatics-AZ 'A' (Collins, Corie 18, Beckstead, Taye M 15, Staubitz,
Nadia M 18, Campbell, Erin R 14), 1:40.71. 3, Reno Aquatic Club-PC 'A' (Craig,
Skylar C 16, Browning, Lauren A 18, Venturacci, Christina A 17, Houston, Katy
P 15), 1:42.27. 4, Phoenix Swim Club-AZ 'A' (Magura, Liz S 16, Siggins, Cydney
A A 15, Smith, Paige E 17, Elias, Tiffany M 15), 1:42.42. 5, Team Santa
Monica-CC 'A' (Wong, Catherine R 15, Mark, Loriann M 17, Kim, Ellie L 17,
Kraushaar, Kimberly R 15), 1:43.78. 6, Desert Storm Swimming-CA 'A' (Stewart,
Jessica P 13, Taylor, Bonnie L 14, Valpiani, Michelle L 16, Staley, Tara L
16), 1:44.82. 7, Mission San Jose Aquatics-PC 'B' (Woo, Jennifer J 17, Eckard,
Ashley N 16, Mara, Kathryn E 18, Doan, Karen M 15), 1:46.07. 8, Phoenix Swim
Club-AZ 'B' (Dowell, Ana K 17, Mendel, Lauren P 17, Morelli, Kimber R 15,
Devinney, Katie M M 16), 1:46.10.

Boys 200 Yard Freestyle Relay
1, Boise YMCA Swim Team-SR 'A' (Morgan, Tyler T 17, Wolter, Matt J 17, Masson,
Sam M 18, Copple, Blake R 17), 1:27.92. 2, Reno Aquatic Club-PC 'A' (Damonte,
Michael L 18, Pittenger, John H 17, Omara, Michael J 17, Lorring, Peter E 16),
1:29.66. 3, Moon Valley Aquatic Club-AZ 'A' (Tedhams, Cole S 20, Vettraino,
Tyler S 18, Barlow, Bri D 15, Garcia, Steve R 19), 1:30.37. 4, Tucson Ford
Dealer's Aquatics-AZ 'A' (Arreguin, Josh M 15, Amano, Kosuke 18, Weeks,
William F 17, Miller, Dan L 16), 1:30.48. 5, Phoenix Swim Club-AZ 'A' (Roman,
Ben A 15, Yee, Craig R 16, Key, Ryan K 16, Miller, Mitchell J 16), 1:30.80. 6,
Team Santa Monica-CC 'A' (Kao, Kalvin D 16, McDevitt, Sean A 16, Silvester,
Alex J 17, Roos, Andrew K 17), 1:31.37. 7, Twin Valley Aquatics-CC 'A' (Hu,
Deke 15, Lentz, Ian M 16, Lentz, Graham M 18, Goulding, Scott P 16), 1:31.38.
8, Mission San Jose Aquatics-PC 'A' (Payne, Kyle S 18, Fan, Davin 17, Yoo,
Aram 17, McCarthy, Patrick J 18), 1:32.29. 8, Desert Thunder Aquatics-AZ 'A'
(Howard, Andrew S 16, Goehring, Christian A 16, Carter, Bryce M 15, Meddings,
Nathaniel 17), 1:32.29.