ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Callus Stays Hot at Queensland Champs, Swims 50 Free in 22.40 -- January 16, 2003

BRISBANE, Jan. 16. ASHLEY Callus had an awesome year in 2002, winning gold at the Short Course World Championships and establishing himself firmly as Australia's top freestyle sprinter.

Competing at the Queensland Open & Age Championships at Chandler Pool in suburban Cleveland, the 23 year-old Redlands swimmer gave notice that he likes being king of the hill, thank you, and has no intention of vacating his perch.

Leading off the Redlands 400m freestyle relay yesterday, he clocked a pr 48.92 for the 100 -- his first time under 49 seconds -- despite a virus infection that had made his participation doubtful. Today he kept up the sizzling pace with a swift 22.40- second 50m effort, winning by almost a full second. He swam even faster in prelims, 22.38.

Sean Piper (23.27) was second and Casey Flouch (23.36) third.

Callus missed his PR by one-hundredth of a second in the heat swim, a time that ranks him third behind Brett Hawke's Aussie record 22.18 and Michael Klim (22.31).


In other highlights of Day 5 competition:

Exciting newcomer Libby Lenton took out the 50 free in convincing fashion in a PR 25.67 to beat Pan Pac finalist Alice Mills (25.79) and Teagan Wilkie (PR 26.02). Lenton, 17, cut 0.26 seconds off her previous best to take her forth title of the meet. She has now captured the 50-100 double in both free and fly. Jodie Henry, the silver medalist in the 50-100 free at the Pan Pacs finished 4th in 26.11 well adrift of her Australian record of 25.29.

Breaststroker Leisel Jones attempted her first 400IM and won the title in 4:52.00 and then was made to work hard when she backed up to also win the 200 breaststroke in 2:30.03 from Kelli Waite 2:30.61 and Sarah Kasoulis (2:31.88). Jones also took the 200IM last evening.

Sydney visitor Luke Trickett snatched the men's 200 breaststroke in 2:18.52 from Brenton Rickard (2:18.83) in a close finish while Dylan Rackley won the men's 400IM in 4:31.97 from Shane Fielding 4:32.18.
-- Stephen J. Thomas and Phil Whitten



2003 Queensland Open & Age Championships
Brisbane, QLD, Australia
Jan. 12 - 17, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day Five: January 16, 2003




Event 125 Men Open 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 22.18 22/07/2001Brett Hawke
Aust Allc: ! 21.98 22/09/2000Gary Hall / Anthony Ervin
Qld: R 22.37 9/01/2002 Ashley Callus
Qld Allc: # 22.27 3/09/2001 Gary Hall
Meet Qualifying: 25.50
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Callus, Ashley 23 Redlands 22.38 22.40
2 Piper, Sean 20 Commercial 23.69 23.27
3 Flouch, Casey 21 Commercial 23.44 23.36
4 Mewing, Andrew 21 Yeronga Park 23.77 23.66
5 Crook(V), Nathan 23 Carey AquaticVIC 24.09 23.80
6 McDonald, Ray 19 RedcliffeLgsLwn 24.29 23.83
7 Bowe (V), Matt 19 Great Britain 24.12 24.02
8 Dunne, Leon 27 Yeronga Park 24.17 24.11
9 Thompson, Andrew 16 Commercial 24.44 24.13
10 Wallace, Luke 25 Commercial 24.35 24.36

Event 126 Women Open 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 25.29 26/08/2002Jodie Henry
Aust Allc: ! 24.13 22/09/2000Inge De Bruijn
Qld: R 25.29 26/08/2002Jodie Henry
Qld Allc: # 24.99 3/09/2001 Inge De Bruijn
Meet Qualifying: 28.50
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Lenton, Lisbeth 17 Commercial 26.13 25.67
2 Mills, Alice 16 Chandler 25.99 25.79
3 Wilkie, Teagan 17 Chandler 26.25 26.02
4 Henry, Jodie 19 Chandler 26.39 26.11
5 Guehrer, Marieke 16 River City 26.42 26.32
6 Corkran, Kate 19 Yeronga Park 26.60 26.66
7 Irving, Nicole (Ais) 20 Kingaroy 26.98 26.72
8 Loof, Nadine 16 Chandler 26.81 26.95
9 Nevell, Belinda 19 Commercial 26.98 26.99
10 Schlanger, Melanie 16 Maroochydore 26.91 27.12

Event 127 Men Open 100 LC Metre Butterfly Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:04.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Cross, Paul 23 Southern Crawl 1:04.00 J1:06.37
2 Moffatti, Ricardo 16 Marist Ashgrove 1:19.50 J1:17.66
3 Palfery, Michael 20 Commercial 1:09.81 J1:10.75
4 Sewell, James 21 Waterworx 1:22.00 J1:20.58
5 Diehm, Christopher 17 Marlin Coast 1:54.76 J1:45.76
6 Bunyan, Allan 16 Cairns Stingrays 2:05.00 J2:39.94
7 North, Stephen 17 Brothers 2:04.65 J1:51.42

Event 128 Women Open 100 LC Metre Butterfly Multi-Disability
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Yet Foy, Aleshia 17 RedcliffeLgsLwn 1:13.63 J1:11.67
2 Stockham, Brooke 20 Waterworx 1:27.62 J1:32.62
3 Gardiner, Sharlene 23 Mooloolah Valley 1:57.81 J1:48.76
4 Frizell, Kymberlee 14 Grammar 1:35.62 J1:28.25
5 Parker, Sarah 15 Kingaroy 1:50.50 J1:43.12
6 Greer, Simone 17 Highfields 1:28.16 J1:43.71
7 Davies, Emma 19 Park Ridge 2:22.16 J2:16.30
8 Contoleon, Adrianna 16 Flinders/Buderim 2:25.50 J2:21.81
9 Harrington, Chelsea 15 Lowood & Dist 2:09.39 J2:03.55
-- Jonkers, Marayke 21 Cooroy Dolphins 2:21.40 DQ

Event 129 Boys 13 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 59.32 13/04/2002Nic Donald
Aust Allc: ! 59.16 14/01/1989Nobumasa Hashimoto
Qld: R 59.41 8/01/1984 David King-Christopher
Qld Allc: # 59.41 8/01/1984 David King-Christopher
Meet Qualifying: 1:14.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Buchanan, Michael 13 Kirwan Kudas 1:03.84 1:00.04
2 Webber, Russell 13 Caribeae 1:04.43 1:01.86
3 Laves(V), Tai 13 Narooma NSW 1:03.95 1:03.06
4 Whitburn, Nick 13 Jindalee 1:04.83 1:03.28
5 Hill, Jason 13 CQ Aquajets 1:05.31 1:04.12
6 Bruton, Jack 13 Southport Oly 1:05.28 1:04.63
7 Neo (V), Hong Koon 13 Singapore 1:05.75 1:04.78
8 Newman, Matthew 13 Grammar 1:07.57 1:05.54
9 Donaldson, Ben 13 Albany Creek 1:05.95 1:06.06
10 Robinson, Mace 13 Caribeae 1:05.90 1:06.17

Event 130 Girls 13 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 1:03.17 2/02/1997 Jordana Webb
Aust Allc: ! 1:01.16 13/01/2001Saori Haruguchi
Qld: R 1:03.48 3/10/1981 Janet Tibbits
Qld Allc: # 1:01.14 3/09/2001 Dana Vollmer
Meet Qualifying: 1:19.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Wilson (V), Hannah 13 Hong Kong 1:06.20 1:05.00
2 Phillips, Zea 13 Flinders/Buderim 1:08.60 1:06.66
3 Ho (V), Shu Yong 13 Singapore 1:08.71 1:07.11
4 Simpson, Courtney 13 Miami 1:08.53 1:07.28
5 Ohlwein, Rebecca 13 Chandler 1:08.90 1:07.87
6 Allison, Siobhan 13 Trinity Lutheran 1:09.03 1:08.42
7 Doble, Ashleigh 13 Caribeae 1:09.35 1:08.51
8 Berghan, Tracee 13 Trinity Lutheran 1:09.16 1:09.31
9 Wong (V), Yan Jie Meliss 13 Singapore 1:09.11 1:10.48
9 Brunton, Megan 13 Commercial 1:09.98 1:10.48

Event 131 Boys 16 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:02.74 11/08/1997Simon Cowley
Aust Allc: ! 1:03.52 14/03/1997Simon Cowley
Qld: R 1:03.94 6/03/1999 Mark Riley
Qld Allc: # 1:03.94 6/03/1999 Mark Riley
Meet Qualifying: 1:20.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Brodie, Leith 16 Albany Creek 1:09.62 1:08.40
2 Carey, Shannon 16 Burpengary 1:08.46 1:08.54
3 Guinane, Marcus 16 Commercial 1:10.78 1:10.34
4 Clewett, Walter 16 The Glennie 1:11.15 1:11.02
5 Pathak, Rakesh 16 Commercial 1:12.07 1:12.13
6 Russell, Robert 16 Commercial 1:12.49 1:12.15
7 Voysey, Chris 16 Southport Oly 1:12.36 1:12.23
8 Lyons, Leif 16 Commercial 1:13.10 1:12.79
9 Poole, Simon 16 Marist Ashgrove 1:13.82 1:13.78
-- Campbell, Jeffrey 16 Brothers 1:10.55 DQ

Event 132 Girls 16 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:07.31 11/04/2002Leisel Jones
Aust Allc: ! 1:07.05 18/09/2000Megan Quann
Qld: R 1:07.31 12/04/2002Leisel Jones
Qld Allc: # 1:07.90 22/03/2002Leisel Jones
Meet Qualifying: 1:27.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Mills, Alice 16 Chandler 1:16.65 1:13.57
2 Marshall, Jodie 16 Brothers 1:19.13 1:16.56
3 Howard, Sheree 16 River City 1:19.80 1:17.10
4 Chatfield, Alanna 16 Townsville Tour 1:20.59 1:19.44
5 Carr, Lucy 16 Gardens 1:20.70 1:20.20
6 Kjaer, Jenna 16 Ferny Hills 1:20.99 1:21.30
7 Rae, Nicole 16 Acacia Bayside 1:22.22 1:21.47
8 Rose, Emma 16 Aspley SS 1:22.18 1:21.69
9 Hill, Maggie 16 Atherton 1:22.34 1:24.36
-- Williams, Shannon 16 Fairymead 1:20.79 DQ

Event 133 Boys 14 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 1:50.07 5/10/1997 Ian Thorpe
Aust Allc: ! 1:50.07 5/10/1997 Ian Thorpe
Qld: R 1:56.83 4/04/1994 Shane Kennedy
Qld Allc: # 1:50.07 5/10/1997 Ian Thorpe
Meet Qualifying: 2:12.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Hannant, Ephraim 14 Miami 2:02.91 1:58.61
2 Palmer, Luke 14 RedcliffeLgsLwn 2:03.94 1:59.70
3 Brunton, Michael 14 Commercial 2:02.88 2:00.43
4 Kahn, Matthew 14 Miami 2:04.99 2:01.71
5 Roberts, Stace 14 Flinders/Buderim 2:04.02 2:02.73
6 Waters, Christopher 14 Miami 2:03.70 2:02.87
7 Sheil, Michael 14 Redlands 2:07.11 2:04.98
8 Hutchinson, Pearce 14 Ferny Hills 2:03.39 2:05.35
9 Kubala, Gene 14 Saints 2:06.31 2:05.72
10 Clarke, Calan 14 Brothers 2:03.58 2:05.89

Event 134 Girls 14 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 2:01.85 10/01/1989Hayley Lewis
Aust Allc: ! 2:01.85 10/01/1989Hayley Lewis
Qld: R 2:01.85 10/01/1989Hayley Lewis
Qld Allc: # 2:01.65 3/09/2001 Jingzhi Tang
Meet Qualifying: 2:24.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Sze (V), Hang YU 14 Hong Kong 2:11.95 2:07.33
2 Moore, Jasmine 14 Saints 2:14.19 2:08.04
3 Capell, Danielle 14 Commercial 2:14.08 2:09.51
4 Rawlinson, Kathryn 14 Albany Creek 2:15.22 2:10.11
5 Paterson, Mandy 14 Mossman 2:14.23 2:10.50
6 MacKay, Fiona 14 Indooroopilly 2:14.14 2:10.87
7 Nay, Meagen 14 Southport Oly 2:14.84 2:11.99
8 Busteed, Kimberley 14 WesternSubGstone 2:15.17 2:12.14
9 Amerio, Emily 14 Saints 2:15.59 2:14.05
10 Faulkner, Jessica 14 Academy 2:15.08 2:15.54

Event 135 Men Open 400 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 4:16.11 11/08/1997Matthew Dunn
Aust Allc: ! 4:11.76 17/09/2000Tom Dolan
Qld: R 4:17.29 18/05/2000Grant McGregor
Qld Allc: # 4:16.12 14/08/1987David Wharton
Meet Qualifying: 5:00.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Rackley, Dylan 20 Burleigh Beach 4:32.78 4:31.97
2 Fielding, Shane 21 Waterworx 4:31.65 4:32.18
3 Lawless, Mitchell 18 Acacia Bayside 4:44.20 4:39.19
4 Lee (V), Jian You Lionel 16 Singapore 4:46.87 4:41.71
5 Voysey, Chris 16 Southport Oly 4:42.85 4:45.41
6 Browne (V), David 15 Netherlands 4:54.28 4:46.98
7 Dowling, Grant 19 Yeronga Park 4:41.25 4:50.44
8 Nicholson, Michael 15 MacGregor SS 4:59.68 4:56.95
9 Narcis, Brenton 15 RedcliffeLgsLwn 4:59.56 5:07.77

Event 136 Women Open 400 LC Metre IM
===============================================================================
Aust: & 4:40.84 24/08/2002Jennifer Reilly
Aust Allc: ! 4:33.59 16/09/2000Yana Klochcova
Qld: R 4:41.46 7/01/1991 Hayley Lewis
Qld Allc: # 4:41.12 1/09/2001 Yana Klochkova
Meet Qualifying: 5:26.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Leisel 17 RedcliffeLgsLwn 4:57.26 4:52.00
2 Van Welie (V), Liz 23 New Zealand 5:06.27 4:57.67
3 Normandeau, Lisa 17 Southport Oly 5:08.28 5:02.81
4 Villiers, Nicole 17 CQ Aquajets 5:08.67 5:04.70
5 Brookes-Peterson (V), Ka 18 New Zealand 5:10.26 5:05.55
6 Pedrazzini, Emily 23 Commercial 5:13.77 5:08.96
7 Pratt, Elise 15 CQ Aquajets 5:11.95 5:12.37
8 Lee (V), Bernardette 14 Singapore 5:13.92 5:13.80
9 Carr, Lucy 16 Gardens 5:16.72 5:16.06
10 Downes, Alyson 17 Malanda 5:21.58 5:23.05

Event 137 Boys 15 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 56.34 3/04/1994 Burl Reid
Aust Allc: ! 56.34 3/04/1994 Burl Reid
Qld: R 56.60 7/04/1996 Shane Fielding
Qld Allc: # 56.54 14/01/1994Takashi Yamamoto
Meet Qualifying: 1:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 SU (V), Shi Rong Jeffery 15 Singapore 59.39 58.72
2 Elphinstone, Chris 15 Mackay 1:00.81 58.77
3 Lee (V), Jian Rong Marcu 15 Singapore 59.81 58.89
4 O'Bryan, Ben 15 Trinity Lutheran 59.80 59.54
5 D'Arcy, Nick 15 Maroochydore 1:01.52 1:00.07
6 Bobir, Nick 15 Albany Creek 1:01.72 1:01.46
7 Oberg, Daniel 15 Miami 1:02.61 1:01.86
8 McCauley, Ben 15 Nambour 1:02.01 1:02.14
9 McLennan, Craig 15 Mackay 1:02.66 1:02.46
10 Bliss, Teddie 15 The Glennie 1:02.19 1:02.70

Event 138 Girls 15 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
Aust: & 1:00.80 13/06/2002Jessicah Schipper
Aust Allc: ! 58.79 15/01/1998Ayari Aoyama
Qld: R 1:00.80 12/07/2002Jessicah Schipper
Qld Allc: # 1:00.39 16/08/1987Qian Hong
Meet Qualifying: 1:15.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Coutts, Alicia 15 Redlands 1:05.43 1:03.21
2 Wonka, Astrid 15 RedcliffeLgsLwn 1:04.83 1:03.27
3 McKinnon(V), Hayley 15 Casuarina NT 1:04.88 1:04.14
4 Vicenzino, Michelle 15 River City 1:05.38 1:04.50
5 Farquhar, Megan 15 Fairholme 1:06.08 1:06.30
6 Tonks, Zoe 15 Saints 1:07.33 1:06.44
7 Pratt, Elise 15 CQ Aquajets 1:06.19 1:06.57
8 Pattinson, Michaela 15 Gardens 1:07.33 1:06.81
9 Moon, Bree 15 RedcliffeLgsLwn 1:08.08 1:07.39
10 Dwyer, Mary-Rose 15 River City 1:07.61 1:08.03

Event 139 Boys 12 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 4:16.11 4/04/1994 William Guthrie
Qld Allc: # 4:21.79 15/01/1994William Guthrie
Meet Qualifying: 5:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Johnston, Nick 12 Fairymead 4:45.85 4:33.88
2 Woods, Dean 12 Ross River 4:44.99 4:37.73
3 Balderston, Ben 12 CQU Rocky City 4:45.26 4:41.60
4 White, Trevor 12 CannonvaleCannon 4:46.09 4:43.26
5 Bell, Alistair 12 Fairholme 4:45.15 4:47.28
6 Gold, Alec 12 Albany Creek 4:51.60 4:49.11
7 Hadler, Linden 12 RedcliffeLgsLwn 4:48.40 4:50.56
8 Wilson, Matthew 12 Albany Creek 4:54.82 4:51.67
9 Veurman, Mitchel 12 Fairymead 4:56.71 4:54.85
10 Grimsey, Codie 12 Albany Creek 4:54.59 4:55.17

Event 140 Girls 12 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Qld: R 4:18.74 7/01/1985 Jenni Burke
Qld Allc: # 4:18.74 7/01/1985 Jenni Burke
Meet Qualifying: 5:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 4:39.24 4:30.74
2 Smith, Brigitta 12 River City 4:50.82 4:39.22
3 Kwong (V), Sin Wing Magn 12 Hong Kong 4:45.18 4:39.32
4 Marston, Michelle 12 River City 4:52.66 4:41.66
5 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 4:49.82 4:45.38
6 Tonks, Phoebe 12 Saints 4:47.62 4:47.90
7 Vernon, Tara 12 RedcliffeLgsLwn 4:50.29 4:47.96
8 Duncan, Jordan 12 Gardens 4:56.38 4:49.43
9 Barnes, Morgan-Lee 12 Albany Creek 4:51.70 4:50.73
10 Kubala, Renee 12 Innisfail 4:57.74 4:53.46

Event 141 Boys 16 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 3:41.83 22/08/1999Ian Thorpe
Aust Allc: ! 3:41.83 22/08/1999Ian Thorpe
Qld: R 3:51.69 15/03/1997Grant Hackett
Qld Allc: # 3:43.85 20/03/1999Ian Thorpe
Meet Qualifying: 4:30.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Andrew 16 Commercial 4:06.02 3:59.97
2 Connole, Tom 16 Mackay 4:05.69 4:08.01
3 Smith, Cameron 16 MacGregor SS 4:12.42 4:08.69
4 Johnston, Dwayne 16 Commercial 4:21.01 4:10.70
5 Jory, Cameron 16 Southport Oly 4:16.18 4:12.49
6 Bettridge, Josh 16 Albany Creek 4:10.86 4:12.72
7 Hickey, Paul 16 Maroochydore 4:13.05 4:12.81
8 Hasemann, Paul 16 RedcliffeLgsLwn 4:14.35 4:15.87
9 James, Sam 16 Commercial 4:21.42 4:20.82
10 Lee (V), Jian You Lionel 16 Singapore 4:20.00 4:29.00

Event 142 Girls 16 Year Olds 400 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 4:09.39 24/02/1978Tracey Wickham
Aust Allc: ! 4:06.72 14/01/1998Yan Chen
Qld: R 4:10.88 14/04/1990Hayley Lewis
Qld Allc: # 4:11.74 11/10/1990Hayley Lewis
Meet Qualifying: 4:50.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Schipper, Jessicah 16 RedcliffeLgsLwn 4:35.46 4:18.74
2 Loof, Nadine 16 Chandler 4:36.66 4:25.38
3 Willis, Kelly 16 Gardens 4:34.66 4:26.14
4 Atkins, Bache 16 Miami 4:35.31 4:26.58
5 Gajda, Renee 16 Miami 4:37.21 4:28.45
6 Gunther (V), Samantha 16 New Zealand 4:41.15 4:35.57
7 Chatfield, Alanna 16 Townsville Tour 4:39.09 4:36.31
8 Warham(V), Megan 16 Casuarina NT 4:34.13 4:37.28
9 Carr, Lucy 16 Gardens 4:40.38 4:41.51
10 Grimsey, Bianca 16 Albany Creek 4:41.16 4:43.01

Event 143 Boys 14 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:05.74 11/04/1993Regan Harrison
Aust Allc: ! 1:05.52 4/01/1994 Hideyuki Sudoh
Qld: R 1:05.74 11/04/1993Regan Harrison
Qld Allc: # 1:05.74 11/04/1993Regan Harrison
Meet Qualifying: 1:26.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Tuton, Joseph 14 River City 1:11.67 1:09.11
2 Spiel, Steven 14 RedcliffeLgsLwn 1:10.00 1:09.41
3 Wong (V), Yin Chun 14 Hong Kong 1:12.37 1:10.06
4 Lam (V), Muk Yan 14 Hong Kong 1:12.36 1:10.85
5 Evans, Tom 14 River City 1:10.82 1:11.76
6 Swan, Damian 14 Palm Bch Curr 1:13.38 1:12.85
7 O'Sullivan, Matt 14 Cooroy Dolphins 1:13.24 1:13.13
8 Wright, Tom 14 CYMS St Edmunds 1:16.27 1:15.08
9 Hayes, Thomas 14 Gladstone 1:13.28 1:15.21
10 Stone, Michael 14 The Glennie 1:14.76 1:15.92

Event 144 Girls 14 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 1:08.30 11/04/2000Leisel Jones
Aust Allc: ! 1:08.30 11/04/2000Leisel Jones
Qld: R 1:08.30 11/04/2000Leisel Jones
Qld Allc: # 1:09.92 14/08/1987Allison Higson
Meet Qualifying: 1:29.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Fallon, Donna 14 Ross River 1:15.64 1:14.94
2 Hendry, Catherine 14 Brothers 1:19.08 1:15.20
3 MO (V), Qiyu Sandy 14 Singapore 1:17.38 1:15.86
4 Horne, Kellie 14 The GAP 1:18.77 1:16.46
5 Rice, Stephanie 14 Brothers 1:19.22 1:17.51
6 Milford, Nicola 14 Southern Crawl 1:19.02 1:18.64
7 Smith, Zoe 14 Miami 1:21.64 1:18.90
8 Martin, Kahlia 14 Yeronga Park 1:20.88 1:20.54
9 Busteed, Kimberley 14 WesternSubGstone 1:21.06 1:20.80
10 Judd, Courtney 14 Ferny Hills 1:21.33 1:21.58

Event 145 Boys 15 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 1:46.70 12/09/1998Ian Thorpe
Aust Allc: ! 1:47.24 27/04/1998Ian Thorpe
Qld: R 1:53.20 21/04/1996Grant Hackett
Qld Allc: # 1:54.33 12/01/1993Aaron Bourke
Meet Qualifying: 2:10.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 McLennan, Craig 15 Mackay 2:01.58 1:57.98
2 Hilder, Robert 15 River City 2:02.04 1:59.61
3 Arndt, Michael 15 RedcliffeLgsLwn 2:01.09 1:59.78
4 Browne (V), David 15 Netherlands 2:00.47 2:00.12
5 Rawlinson, Anthony 15 Albany Creek 2:01.60 2:00.51
6 Lee (V), Jian Rong Marcu 15 Singapore 2:01.64 2:00.71
7 Bobir, Nick 15 Albany Creek 2:01.90 2:01.12
8 Chandler, Josh 15 Ipswich Vikings 2:02.70 2:01.40
9 Fyffe, Gregg 15 Trinity Lutheran 2:03.40 2:01.70
10 Thomson, Elliott 15 Ross River 2:03.39 2:03.91

Event 146 Girls 15 Year Olds 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
Aust: & 2:00.79 26/01/1990Hayley Lewis
Aust Allc: ! 2:00.58 8/01/1991 Suzu Chiba
Qld: R 2:00.79 26/01/1990Hayley Lewis
Qld Allc: # 2:01.60 9/01/1996 Emma Johnson
Meet Qualifying: 2:22.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Coutts, Alicia 15 Redlands 2:11.70 2:05.71
2 Chan (V), U-Nice 15 Singapore 2:09.62 2:07.03
3 Tonks, Zoe 15 Saints 2:10.88 2:07.77
4 McKinnon(V), Hayley 15 Casuarina NT 2:09.61 2:09.41
5 Sabotic, Haylee 15 All Saints 2:10.64 2:10.04
6 Wonka, Astrid 15 RedcliffeLgsLwn 2:11.36 2:10.07
7 Farry, Yvette 15 Jindalee 2:12.13 2:11.18
8 Vicenzino, Michelle 15 River City 2:12.75 2:11.27
9 Wheldale, Natashya 15 Chandler 2:12.90 2:12.84
10 Cairns, Lauren 15 Mackay 2:12.49 2:13.86

Event 147 Boys 12 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Qld: R 2:37.17 10/01/1997Ian Smith
Qld Allc: # 2:36.37 11/01/2002Sum Kwok
Meet Qualifying: 3:16.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Barry, Edward 12 Commercial 2:53.80 2:49.89
2 Lester, Daniel 12 Albany Creek 3:01.57 2:57.21
3 Bluff, Wesley 12 Jindalee 3:02.01 2:57.90
4 Jarvis, Clint 12 CQ Aquajets 3:01.54 2:58.01
5 Laverty, Jamie 12 Dalby & Dist 2:58.19 2:58.52
6 McAuliffe, Sam 12 Atherton 3:02.26 3:02.74
7 Hadler, Linden 12 RedcliffeLgsLwn 3:03.78 3:02.76
8 Fallon, James 12 Ross River 3:04.65 3:03.98
9 Sondergeld, Kevin 12 Twmba Milne Bay 3:02.63 3:06.77
10 Gold, Alec 12 Albany Creek 3:04.20 3:08.55

Event 148 Girls 12 Year Olds 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Qld: R 2:35.38 4/09/1994 Kristy Ellem
Qld Allc: # 2:35.38 4/09/1994 Kristy Ellem
Meet Qualifying: 3:16.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Cassidy, Megan 12 Pine Rivers Comm 2:56.19 2:52.53
2 Taylor, Bridgette-Rose 12 Grace 2:56.13 2:53.09
3 McKeon, Georgia 12 Eagle Junction 2:56.63 2:54.99
4 Palmer, Kylie 12 RedcliffeLgsLwn 2:56.48 2:55.20
5 Glossat, Natalie 12 Noosa 2:57.66 2:56.00
6 Webb, Kirstie 12 Acacia Bayside 3:00.06 2:56.90
7 Vicenzino, Louise 12 River City 2:57.58 2:57.45
8 Lindenberg, Yasmin 12 Fairholme 2:58.63 2:57.64
9 Clements, Megan 12 CQU Rocky City 3:01.07 3:02.49
10 Morgan, Jessica 12 Yeronga Park 3:01.45 3:04.65

Event 149 Men Open 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:10.88 23/02/2002Jim Piper
Aust Allc: ! 2:10.87 20/09/2000Domenico Fioravanti
Qld: R 2:11.51 26/07/2001Regan Harrison
Qld Allc: # 2:10.88 23/03/2002Jim Piper
Meet Qualifying: 2:46.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Trickett(V), Luke 20 Willoughby NSW 2:24.97 2:18.52
2 Rickard, Brenton 19 Brothers 2:23.92 2:18.83
3 Tuckerman(V), Ben 22 Carey AquaticVIC 2:22.80 2:19.84
4 Harrison, Regan (Ais) 24 Yeronga Park 2:20.46 2:20.00
5 Wooldridge, Michael 19 Railway 2:22.91 2:21.45
6 Timmins, Aaron 19 RedcliffeLgsLwn 2:22.98 2:22.14
7 O'Regan, Kieran (Ais) 17 Bowen 2:25.71 2:24.80
8 Brown (V), Jarrad 22 New Zealand 2:29.09 2:28.39
9 Sprenger, Christian 17 Commercial 2:29.65 2:29.37
10 Giroud, Jarrod 17 Flinders/Buderim 2:29.51 2:30.25

Event 150 Women Open 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
Aust: & 2:24.76 16/03/1994Rebecca Brown
Aust Allc: ! 2:23.64 27/08/1999Penny Heyns
Qld: R 2:24.76 16/03/1994Rebecca Brown
Qld Allc: # 2:24.76 16/03/1994Rebecca Brown
Meet Qualifying: 2:58.00
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
1 Jones, Leisel 17 RedcliffeLgsLwn 2:35.74 2:30.03
2 Waite, Kelli 17 Yeronga Park 2:40.71 2:30.61
3 Kasoulis(V), Sarah 18 Carey AquaticVIC 2:36.76 2:31.88
4 Regan, Katie 21 Redlands 2:41.89 2:34.97
5 Jones, Rebecca 15 Yeronga Park 2:43.57 2:38.52
6 North, Rebecca 15 Brothers 2:43.31 2:40.44
7 Waite, Jessica 15 Yeronga Park 2:45.22 2:43.57
8 Van Welie (V), Liz 23 New Zealand 2:47.90 2:44.11
9 Heng (V), Tze May Rebecc 18 Singapore 2:46.61 2:44.36
-- Matveyeff, Tenielle 15 CQ Aquajets 2:46.38 DQ

Event 153 Boys 14 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 Ipswich Dist Region 'A' 1:59.69
2 Wide Bay Region 'A' 2:01.36
3 North Queensland Region 'A' 2:02.23
4 Darling Downs Region 'A' 2:06.49

Event 154 Girls 14 & Under 200 LC Metre Medley Regional Relay
===============================================================================
Team Finals Points
===============================================================================
1 North Queensland Region 'A' 2:08.19
2 Gold Coast Region 'A' 2:09.58
3 Ipswich Dist Region 'A' 2:10.50
4 Darling Downs Region 'A' 2:10.91
5 Wide Bay Region 'A' 2:12.08
6 Central Queensland Region 'A' 2:19.46