ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Wilkens, Tucker and Tukay Win Again at SoCal Invite; Tanaka Swims 2:08 200 yd Breast at Joe Jacoby Invite -- December 15, 2002

BELMONT SHORES, Cal., December 14. NORTH Coast's Valerie Tukay and NOVA's Scott Tucker each won their second event here this evening and Olympian Tom Wilkens made it three wins in three races to highlight Day 3 action at SoCal Swimming's Winter Invitational.

The meet at Belmont Plaza's Olympc Pool concludes this evening (Sunday, Dec. 15).

Tukay, a 17-year-old who last evening won the 200 free in a seasonal pr 1:50.76, took her second gold with a close 4:53.51-4:54.53 500 free victory over teammate Blake Haytor, who's a promising 14=year-old.

The men's race was even closer, with Mission Viejo teammates Yato Arase (20 ) and Larsen Jensen (17) -- American record-holder in the 800 free and 1000 free champ opening night -- staging a stirring battle for nearly the entire 500 yards.

In the end, Arase held off Jensen by the slender magin of 0.13 seconds -- 4:27.27-4:27.40 -- with FAST's 17-year-old Luis Vayo II (4:30.48) third.

Arase led throughout and at 200 held a 1:45.90-1:47.27 advantage. At 300 it was 3:34.05-3:35.01 and Jensen was starting to make his move. At 450 the lead had been sliced to 4 01.28-4:01.71, but a strong final 50 by Arase gave him the nail-biting victory.

Jensen is no doubt looking forward to next spring's
"Duel in the Pool" dual-meet with Australia April 6, the day after the conclusion of the spring U.S. Nationals at Indianapolis. There he'll have a chance to swim the mile against Aussie Grant Hackett, world record-holder and defending Olympic/World Champion, who's undefeated in the last four years -- a span that includes the Big O's, a pair of World Championship golds and two Pan-Pac titles too (not to mention two Commonwealth Games golds).

Tucker, the Auburn grad who won the 200 free, won the 50 this evening in 21.01. His pr is a 19.81 from the Southeastern Conference Championships at Georgia five and-a-half years ago.

Wilkens, 27, who doubled Friday evening with wins in the 200 fly and 400 IM, splashed to his third gold with a 1:49.67-1:52.04 200 IM victory over Vayo.

Wilkens' pr is 1:45.16 from the '98 NCAAs at Auburn, which won him the gold -- as well as another in the 400 medley. He ranks third on the all-time Cardinal list and fifth among Pac-10 swimmers. Heading both lists is Stanford sophomore Dan Trupin, who won last spring's Pac-10 title here with his Card school- and conference-record 1:43.83, third and fourth, respectively, on the all-time performers-performances lists.

The time is also the 17-18 NAG record.

Other winners included NOVA's Courtney Cashion in the 50 free (23.79), teammate Diana MacManus -- last spring's USS backstroke champ at Minneapolis -- winning the 100 (55.55); North Coast's Jessica Cruzxat in the 200 IM (2:05.10) with TCC's Courtney Eads in hot pursuit (2:05.14); and NOVA's former UCLA All-America and World University Games medalist, Bethany Goodwin (23), in the 100 fly (55.25) with Clovis' Kristen Hastrup next (55.63).

In the men's events, North Coast's Brian Freeman (16) and Eddie Erazo (also 16) swept the top two spots in the 100 back, with the winner going 51.20 to the latter's 52.07. Erazo was top qualifier (51.48). Santa Barbara's Danny Beal (16) won the 100 fly (50.52) with NOVA's Marco Gonzalez, 100 breast champ, next (50.93).

In the opening 200 free relay, NOVA swept the top two women's spots. Its "A" team won in 1:36.16 to the "B " team's 1:37.57. Former USC All-America Paige Francis anchored the "A" team in 24.07.

On the men's side, NOVA also went one-two. The "A" team -- anchored by former Arizona State Pac-10 champ Francisco Sanchez's 19.89 -- won in 1:10.27 to the "B" team's 1:27.68.

Sanchez is back from a 100 fly gold medal-winning performance at last month's Central American and Caribbean Games Championships in San Salvador, where he represented his native Venezuela

In the closing 400 medley relay, NOVA "A" was the women's winner (3:57.05) while FAST (Fullerton Area Swim Team) was the men's victor (3:32.77).

* * * * *

At the Joe Jacoby Invitational in Fairfax, VA., Curl-Burke's Masami Tanaka -- the Japanese Olympian who won the 100 breast Friday night in a fast 1:00.36 -- won the 200 tonight in 2:08.22. Too bad she's not in college here in America as that time would rank her No. 1 nationally.

As it is, she now ranks eighth all-time (performances) and fifth among performers. The time also improves her old pr of 2:09.00 that she swam a year ago in a meet at the City of Commerce pool while training with Coach Brian Pajer's Irvine AquaZots.

Tanaka has now moved 'cross-country and has been training with CUBU since late last summer. She presumably has her focus set on a medal or two -- perhaps even a world record -- at next summer's World Championships in Barcelona.

Pajer has now become head coach for the women's and men's teams at U Cal Irvine.


-- Bill Bell



SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING WINTER INVITATIONAL

BELMONT PLAZA OLYMPIC POOL

DECEMBER 14, 2002

25 YD. POOL

RESULTS



Event 13 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Novaquatics-CA 'A' 1:36.00 1:36.16 40
1) Mikesell, Elizabeth 2) De Alva, Danielle A 23
3) Cashion, Courtney A 16 4) Francis, Paige E 24
23.91 47.68 1:12.09 1:36.16
2 Novaquatics-CA 'B' 1:37.50 1:37.57 34
1) Nielsen, Tanya L 16 2) Goodwin, Bethany A 23
3) MacManus, Diana R 16 4) Thomas, Tara R 13
24.80 48.97 1:14.04 1:37.57
3 Irvine Aquazot-CA 'A' 1:40.50 1:39.86 32
1) De Paul, Ashley N 17 2) Fitzsimmons, Sara M 15
3) Wise, Rian C 16 4) Shimura, Anju K 13
25.69 50.76 1:15.12 1:39.86
4 Irvine Aquazot-CA 'B' 1:42.90 1:40.50 30
1) Shue, Alexandra D 14 2) Scott, Stephanie F 17
3) Kikuchi, Yuuka 17 4) Pease, Lara C 15
25.84 50.84 1:16.17 1:40.50
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 1:40.00 1:41.00 28
1) Imagane, Jane H 17 2) Garcia, Jordanne K 15
3) Boosalis, Maryann K 16 4) Greene, Chelsea C 13
25.47 50.50 1:15.78 1:41.00
6 Fast Swim Team-CA 'A' 1:43.00 1:41.15 26
1) Abe, Carissa S 17 2) Galaz, Natalie M 18
3) Stauber, Alexandra N 17 4) Witt, Jessica N 16
25.03 50.07 1:16.23 1:41.15
7 Santa Barbara Swim Club-CA 'A' 1:39.82 1:41.81 24
1) Zemjanis, Sarma J 14 2) Falzone, Lisa M 17
3) Rys, Rachel A 15 4) Howard-Anderson, Jessica R 16
25.09 49.64 1:15.59 1:41.81
8 Swim Pasadena-CA 'A' 1:42.00 1:42.19 22
1) Price, Briana N 15 2) Sun, Sara 13
3) Marquez, Bianca R 14 4) Dorough, Nikki L 17
25.90 50.80 1:16.16 1:42.19

Event 14 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Novaquatics-CA 'A' 1:21.00 1:20.30 40
1) Lezak, Jason 2) Delgado, Felipe
3) Tucker, Scott E 27 4) Sanchez, Francisco
19.54 39.90 1:00.41 1:20.30
2 Novaquatics-CA 'B' 1:23.00 1:27.68 34
1) Phalan, Jim M 26 2) Cole, Andrew S 18
3) Gladys, Brandon N 17 4) Formby, Doug N 17
21.53 43.42 1:05.54 1:27.68
3 Santa Clara Swim Club-PC 'A' 1:26.00 1:27.72 32
1) Crowder, Richie J 17 2) Wilkens, Tom P 27
3) Talbott, Chris J 16 4) Monsees, Zac A 17
21.49 43.06 1:05.60 1:27.72
4 Fast Swim Team-CA 'A' 1:28.00 1:28.43 30
1) Vayo II, Louis D 17 2) McNeill, Ryan A 17
3) Dong, Jacob S 18 4) Heinz, Jeff T 18
21.82 43.61 1:06.17 1:28.43
5 Novaquatics-CA 'C' 1:25.00 1:29.24 28
1) Rollins, Adam M 16 2) Gonzalez, Marco A 24
3) Schauer, Scott R 14 4) Burke, Patrick P 15
22.37 44.33 1:06.85 1:29.24
6 Raisin Country Aquatics-CC 'A' 1:32.00 1:30.36 26
1) Freeman, Brian M 18 2) Matsumoto, Bradley D 15
3) Dyck, Kevin W 15 4) Ota, Kacy V 20
22.29 44.96 1:07.86 1:30.36
7 Bakersfield Swim Club-CC 'A' 1:27.88 1:30.49 24
1) Whittington, Joseph J 16 2) Cox, Andrew 17
3) Bartell, Kevin A 17 4) Brown, Zak B 18
22.39 44.89 1:07.99 1:30.49
8 Irvine Aquazot-CA 'A' 1:32.50 1:31.01 22
1) Eid, Soliman M 16 2) Krautim, Duke D 17
3) Davis, Kade L 16 4) Spansail, Scott N 15
22.86 46.38 1:08.50 1:31.01

Event 15 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Cruzat, Jessica G 17 NOVA-CA 2:07.79 2:05.10 20
28.09 58.90 1:36.11 2:05.10
2 Eads, Courtney D 16 TCC-CA 2:06.63 2:05.14 17
27.21 59.15 1:36.47 2:05.14
3 Morgan, Erin L 17 MSJA-PC 2:06.51 2:06.88 16
27.62 59.56 1:36.29 2:06.88
4 Bragg, Jan-Neil 16 TIGR-PC 2:07.19 2:07.01 15
28.35 1:00.58 1:37.49 2:07.01
5 De Paul, Ashley N 17 AZOT-CA 2:07.34 2:07.22 14
27.14 59.08 1:37.69 2:07.22
6 Bunch, Blakeley J 15 BCH-CA 2:08.48 2:09.34 13
29.04 1:00.99 1:40.25 2:09.34
7 Hwang, Jane S 15 NOVA-CA 2:08.78 2:10.39 12
29.19 1:02.86 1:40.49 2:10.39
8 Kreutzjans, Becky J 18 U-NCA-SI 2:08.08 2:15.01 11
28.97 1:02.71 1:43.84 2:15.01

Event 16 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Wilkens, Tom P 27 SCSC-PC 1:51.49 1:49.67 20
24.30 52.22 1:23.40 1:49.67
2 Vayo II, Louis D 17 FAST-CA 1:52.61 1:52.04 17
25.07 53.02 1:25.82 1:52.04
3 Arase, Yota 20 MVN-CA 1:55.72 1:55.19 16
24.85 54.49 1:28.80 1:55.19
4 Foster, John M 15 BCH-CA 1:55.52 1:55.63 15
25.24 54.01 1:28.90 1:55.63
5 Park, Steven S 16 CANY-CA 1:57.08 1:56.58 14
25.61 55.60 1:29.02 1:56.58
6 Krautim, Duke D 17 AZOT-CA 1:55.93 1:57.26 13
25.76 55.06 1:29.51 1:57.26
7 Heinz, Jeff T 18 FAST-CA 1:58.35 1:59.27 12
25.92 57.36 1:31.76 1:59.27
8 Bowen, Michael P 16 SBSC-CA 1:58.20 2:00.86 11
26.66 57.10 1:33.32 2:00.86

Event 17 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Cashion, Courtney A 16 NOVA-CA 23.83 23.79 20
2 Thomas, Tara R 13 UNOVA-CA 24.13 23.98 17
3 Icaza, Catherine E 16 SMT 23.96 24.15 16
4 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 CNSA-SI 24.22 24.21 15
5 MacManus, Diana R 16 NOVA-CA 24.55 24.23 14
6 Mann, Alexis M 15 TCC-CA 24.51 24.79 13
7 Nielsen, Tanya L 16 NOVA-CA 24.63 24.85 12
8 Falzone, Lisa M 17 SBSC-CA 24.51 25.02 11
25.09 25.34

Event 18 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Tucker, Scott E 27 NOVA-CA 21.18 21.02 20
2 Crowder, Richie J 17 SCSC-PC 21.40 21.35 17
3 Whittington, Joseph J 16 BSC-CC 21.72 21.51 16
4 Kleinman, Casey R 15 UHAST-UT 21.69 21.68 15
5 Pollard, Justin C 16 ALMA-PC 21.62 21.70 14
6 Phalan, Jim M 26 NOVA-CA 21.29 21.74 13
7 Hochstein, Erik 34 TROJ-CA 21.69 21.86 12
8 Chun, Sean 18 IHAC-CA 21.75 22.03 11

Event 19 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 MacManus, Diana R 16 NOVA-CA 56.74 55.55 20
27.26 55.55
2 Pease, Lara C 15 AZOT-CA 57.23 56.99 17
28.00 56.99
3 De Alva, Danielle A 23 NOVA-CA 57.84 57.09 16
28.09 57.09
4 Cruzat, Jessica G 17 NOVA-CA 57.73 57.30 15
27.95 57.30
5 Abe, Carissa S 17 FAST-CA 58.29 57.64 14
28.37 57.64
6 Francis, Paige E 24 NOVA-CA 58.32 58.07 13
28.98 58.07
7 Kikuchi, Yuuka 17 AZOT-CA 58.66 58.11 12
28.53 58.11
8 Shipman, Nicole E 15 TCC-CA 59.03 58.72 11
29.01 58.72

Event 20 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Freeman, Brian M 18 RCA-CC 51.43 51.20 20
25.03 51.20
2 Erazo, Eddie C 16 U-NCA-SI 51.48 52.07 17
25.57 52.07
3 Kleinman, Casey R 15 UHAST-UT 52.55 52.38 16
25.95 52.38
4 Spansail, Scott N 15 AZOT-CA 53.30 53.38 15
26.49 53.38
5 Takami, Tomoya 19 JPAN 54.87 54.96 14
27.02 54.96
6 Casey, Aaron J 14 TSM-CA 55.21 55.03 13
27.55 55.03
7 Leicht, George K 16 TIGR-PC 54.95 55.04 12
27.21 55.04
8 Pierson, Brandon M 15 Unattached-CA 54.91 55.39 11
27.23 55.39

Event 21 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Goodwin, Bethany A 23 NOVA-CA 56.61 55.25 20
26.14 55.25
2 Hastrup, Kristen M 16 CLOV-CC 56.50 55.63 17
26.77 55.63
3 De Paul, Ashley N 17 AZOT-CA 57.08 56.17 16
26.44 56.17
4 Eads, Courtney D 16 TCC-CA 57.29 56.41 15
27.11 56.41
5 Imagane, Jane H 17 IHAC-CA 56.92 56.86 14
27.12 56.86
6 Heimbach, Elliko E 15 NOVA-CA 57.37 57.13 13
27.05 57.13
7 Pipes-Neilsen, Karlyn 40 CNSA-SI 57.19 57.54 12
26.87 57.54
8 Rys, Rachel A 15 SBSC-CA 57.75 58.09 11
27.16 58.09

Event 22 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Beal, Danny S 16 SBSC-CA 51.05 50.53 20
24.28 50.53
2 Gonzalez, Marco A 24 NOVA-CA 51.75 50.93 17
24.12 50.93
3 Chun, Sean 18 IHAC-CA 51.70 50.98 16
24.39 50.98
4 Sugimoto, Hirotaka 19 MVN-CA 51.76 51.58 15
24.25 51.58
5 Gladys, Brandon N 17 NOVA-CA 51.49 51.64 14
24.13 51.64
6 Pollard, Justin C 16 ALMA-PC 51.99 52.16 13
24.44 52.16
7 Hochstein, Erik 34 TROJ-CA 51.90 53.25 12
25.01 53.25
8 Freeman, Brian M 18 RCA-CC 52.67 54.37 11
25.57 54.37

Event 23 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Tukey, Valerie E 17 NCA-SI 4:54.39 4:53.51 20
27.44 56.59 1:26.06 1:55.47 2:25.01 2:54.82 3:24.89 3:54.88
4:24.76 4:53.51
2 Haytor, Blake M 14 NCA-SI 4:57.06 4:54.53 17
27.65 56.83 1:26.58 1:56.34 2:26.03 2:55.93 3:25.63 3:55.58
4:25.43 4:54.53
3 Witt, Jessica N 16 FAST-CA 4:57.13 4:55.89 16
27.46 56.74 1:26.91 1:56.93 2:27.04 2:57.07 3:26.94 3:57.34
4:27.16 4:55.89
4 Cotton, Jessica A 16 TIGR-PC 4:57.49 4:57.74 15
28.05 57.78 1:27.69 1:57.69 2:27.78 2:57.94 3:28.16 3:58.15
4:28.14 4:57.74
5 Hentzen, Whitney G 16 IHAC-CA 5:00.19 4:59.26 14
28.70 58.64 1:28.90 1:59.09 2:29.66 2:59.95 3:29.85 4:00.23
4:30.17 4:59.26
6 Vollmond_Carstens, Lise 17 NCA-SI 5:00.24 4:59.44 13
28.13 57.87 1:27.69 1:57.91 2:28.26 2:58.49 3:28.99 3:59.30
4:29.64 4:59.44
7 Imagane, Jane H 17 IHAC-CA 4:54.91 5:02.20 12
27.15 55.85 1:24.77 1:54.69 2:25.53 2:56.59 3:28.41 4:00.01
4:31.38 5:02.20
8 Kishida, Ikudo 16 JPAN 4:59.22 5:04.04 11
27.86 57.27 1:27.72 1:58.13 2:28.75 2:59.16 3:30.04 4:01.72
4:33.74 5:04.04

Event 24 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Final
1 Arase, Yota 20 MVN-CA 4:35.15 4:27.27 20
24.81 51.81 1:18.80 1:45.90 2:12.94 2:40.11 3:07.34 3:34.35
4:01.28 4:27.27
2 Jensen, Larsen A 17 MVN-CA 4:30.77 4:27.49 17
25.47 52.71 1:19.94 1:47.24 2:14.28 2:41.21 3:07.98 3:35.01
4:01.71 4:27.49
3 Vayo II, Louis D 17 FAST-CA 4:35.05 4:30.48 16
25.20 52.80 1:20.21 1:47.50 2:14.65 2:41.83 3:08.49 3:35.82
4:03.23 4:30.48
4 Foster, John M 15 BCH-CA 4:35.08 4:33.61 15
25.23 52.59 1:20.36 1:47.66 2:15.17 2:42.95 3:11.20 3:38.88
4:06.80 4:33.61
5 Spansail, Scott N 15 AZOT-CA 4:40.07 4:36.87 14
25.51 53.23 1:21.37 1:49.66 2:17.99 2:46.51 3:13.80 3:41.24
4:09.51 4:36.87
6 Monsees, Zac A 17 SCSC-PC 4:41.79 4:41.93 13
25.12 52.44 1:20.32 1:48.62 2:17.44 2:46.32 3:15.28 3:44.51
4:13.71 4:41.93
7 Abbott, Jacob G 17 RST-CA 4:42.19 4:42.73 12
25.69 53.79 1:22.11 1:50.73 2:19.73 2:48.53 3:17.14 3:46.15
4:15.18 4:42.73
8 Deters, Andrew K 14 IHAC-CA 4:42.13 4:45.15 11
26.15 54.33 1:22.83 1:51.59 2:20.37 2:49.19 3:18.19 3:47.21
4:16.71 4:45.15

Event 25 Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Novaquatics-CA 'A' 3:47.50 3:51.05 40
1) MacManus, Diana R 16 2) Rose, Gabrielle E 25
3) Goodwin, Bethany A 23 4) Cashion, Courtney A 16
27.72 1:28.26 2:03.97 2:19.31 2:59.10 3:24.18 3:51.05
2 Irvine Aquazot-CA 'A' 3:53.80 3:54.25 34
1) Pease, Lara C 15 2) Zaich, Sylvia P 14
3) De Paul, Ashley N 17 4) Fitzsimmons, Sara M 15
28.02 56.98 1:28.03 2:03.72 2:30.36 3:00.70 3:26.46 3:54.25
3 Novaquatics-CA 'B' 3:48.50 3:55.91 32
1) Cruzat, Jessica G 17 2) Hwang, Jane S 15
3) 4) Thomas, Tara R 13
28.40 58.64 1:31.06 2:08.17 2:33.92 3:03.79 3:20.51 3:55.91
4 Fast Swim Team-CA 'A' 3:58.99 3:59.88 30
1) Abe, Carissa S 17 2) Galaz, Natalie M 18
3) Kim, Jane H 14 4) Witt, Jessica N 16
28.74 58.71 1:30.93 2:07.18 2:34.34 3:06.08 3:31.78 3:59.88
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:57.00 4:01.54 28
1) Garcia, Jordanne K 15 2) Boosalis, Maryann K 16
3) Greene, Chelsea C 13 4) Imagane, Jane H 17
30.44 1:02.62 1:33.82 2:09.33 2:36.05 3:08.11 3:34.07 4:01.54
6 North Coast Aquatics-SI 'A' 3:59.09 4:01.71 26
1) Berge, Kristina N 16 2) Blondin, Kelly J 17
3) Blonin, Stacy A 17 4) Tukey, Valerie E 17
29.86 1:01.30 1:34.05 2:09.73 2:37.37 3:09.56 3:34.87 4:01.71
7 Irvine Aquazot-CA 'B' 3:59.90 4:02.40 24
1) Kikuchi, Yuuka 17 2) Cabagay, Krista B 16
3) Wise, Rian C 16 4) Shimura, Anju K 13
28.95 59.22 1:31.91 2:08.88 2:36.25 3:08.62 3:33.99 4:02.40
8 Novaquatics-CA 'C' 3:49.50 4:03.16 22
1) Tajima, Mai 17 2) Samuels, Angela R 16
3) Heimbach, Elliko E 15 4) Nielsen, Tanya L 16
29.03 59.22 1:33.05 2:10.97 2:38.21 3:08.86 3:26.31 4:03.16

Event 26 Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Fast Swim Team-CA 'A' 3:33.50 3:32.77 40
1) Vayo II, Louis D 17 2) Knoff, Kyle L 17
3) McNeill, Ryan A 17 4) Heinz, Jeff T 18
25.62 51.73 1:19.44 1:51.66 2:17.10 2:45.61 3:08.61 3:32.77
2 Novaquatics-CA 'B' 3:31.00 3:34.44 34
1) Gladys, Brandon N 17 2) Gonzalez, Marco A 24
3) Gladys, Collin M 13 4) Delgado, Felipe
27.15 56.65 1:24.45 1:55.65 2:20.51 2:49.47 3:10.53 3:34.44
3 Santa Clara Swim Club-PC 'A' 3:28.00 3:36.10 32
1) Monsees, Zac A 17 2) Wilkens, Tom P 27
3) Talbott, Chris J 16 4) Crowder, Richie J 17
27.54 56.91 1:23.03 1:53.23 2:18.51 2:47.82 3:10.75 3:36.10
4 Novaquatics-CA 'C' 3:33.00 3:36.88 30
1) Simo, Andrew T 15 2) Hsiao, Evan F 16
3) Formby, Doug N 17 4) Hewko, Adam A 17
27.78 56.92 1:24.78 1:57.52 2:22.41 2:51.51 3:12.94 3:36.88
5 C C A T Swimming-CA 'A' 3:35.85 3:37.79 28
1) Roverud, Brock 16 2) Nilsson, Blake K 16
3) Simpkins, Patrick K 15 4) Baier, William J 16
26.60 55.16 1:22.74 1:54.79 2:19.73 2:49.61 3:12.50 3:37.79
6 Irvine Aquazot-CA 'A' 3:35.80 3:39.03 26
1) Spansail, Scott N 15 2) Pham, Evan D 16
3) Krautim, Duke D 17 4) Eid, Soliman M 16
27.66 55.30 1:23.46 1:55.03 2:20.09 2:48.26 3:12.39 3:39.03
7 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:36.00 3:40.58 24
1) Mendoza, John D 15 2) Reyes, Mikhail A 18
3) Chun, Sean 18 4) Han, Frank 18
28.33 57.42 1:25.79 1:58.44 2:22.55 2:51.19 3:14.95 3:40.58
8 Irvine Aquazot-CA 'B' 3:45.29 3:42.86 22
1) Kim, Jason S 16 2) Zaich, Paul D 16
3) Yano, Takuya 4) Davis, Kade L 16
28.20 57.66 1:25.89 1:58.89 2:24.47 2:54.52 3:17.73 3:42.86