ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Fast Times on First Day of Melbourne World Cup Meet -- December 6, 2002

MELBOURNE, Dec. 6. TWO World Cup records fell on the first night of competition of the Australian leg of the FINA World Cup tour.

Holland's Pieter van den Hoogenband, like others before him, was inside Alex Popov's world record pace at the halfway stage of the men's 100 meters freestyle final but was unable to match the Russian's blistering pace for the second half of the race. With his rival Ian Thorpe watching from the pool deck, Hoogie touched the wall in 47.20 seconds, less than half a second outside Popov's mark of 46.74 that has stood since 1994. Five swimmers swam under 49 seconds tonight.

Australia's Grant Hackett, another Thorpe rival, also gave the record books a scare when he won the 400m in 3:36.17, a second and a half off his own world record but five seconds in front second-placed American Chad Carvin, his training partner.

Thorpe, named on Wednesday as male "World Swimmer of the Year," decided to skip his usual events and restrict himself to the 50m free because he's still in heavy training, much to the disappointment of Van den Hoogenband and Hackett.

"I want to show my rivals that I'm working hard and I'm coming here to race hard and show how fast I'm swimming," Hackett said.

"I would have loved Ian to have been there. I'm sure it would have been a close race.

"I couldn't see him swimming any faster than 3:35 because he's in heavy work the same as I am so it would have been an interesting race."

Germany's Thomas Rupprath was another man clearly in a hurry, churning through the 50m backstroke in 23.49, just 0.26 outside the world record he set at the German National Championships earlier this week.

Sweden's Emma Ingelstrom set a World Cup mark of 1:05.55 in the 100m breaststroke, just off her own global standard of 1:05.38. Australia's Leisel Jones set a national record of 1:05.91 in finishing second.

British swimmers swam to three gold medals tonight. Former Florida State Seminole, Steve Parry, was an easy winner in the 200m fly in 1:53.71; 14 year-old Stephanie Proud won the 200m backstroke in a speedy 2:08.00; and 15 year-old Kerri-Anne Payne out-dueled the USA's Rachel Komisarz to take the 800m free in a fast 8:23.58.

In perhaps the most astonishing swim of the day, 12 year-old Zhang Tianyi of China won the women's 400m IM in a very quick 4:35.69.

Melbourne is the fourth leg of the World Cup. The meet finishes on Sunday.


2002-03 FINA WORLD CUP IV
Melbourne, Australia
December 6-8, 2002

25 meter pool

DAY ONE: December 6, 2002

RESULTS



Event 101, 400m Freestyle Men, Final

1. HACKETT Grant 1980 AUS 3:36.17
2. CARVIN Chad 1974 USA 3:41.64
3. STEVENS Craig 1980 AUS 3:46.29
4. ROSOLINO Massimiliano 1978 ITA 3:46.32
5. LUCAS Adam 1983 AUS 3:50.72
6. SPRENGER Nicholas 1985 AUS 3:51.42
7. KUHLMANN Jens 1979 GER 3:51.45
8. LEVAILLANT Batiste 1980 FRA 3:52.26


Event 102, 50m Butterfly Women, Final

1. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 26.38
2. KOMISARZ Rachel 1976 USA 26.83
3. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 26.89
4. LENTON Lisbeth 1985 AUS 27.05
5. WEBB Jordana 1983 AUS 27.10
6. CHELLINGWORTH Nichola 1980 AUS 27.22
7. GALVEZ Felicity 1985 AUS 27.23
8. GUEHRER Marieke 1986 AUS 27.26


Event 103, 200m Butterfly Men, Final

1. PARRY Stephen 1977 GBR 1:53.71
2. NORRIS Justin 1980 AUS 1:56.57
3. FIELDING Shane 1981 AUS 1:57.57
4. KROGH Joshua 1982 AUS 1:58.32
5. HIGGINS Michael 1980 AUS 2:00.16
6. EDWARDS Matthew 1986 GBR 2:00.33
7. BROOKS Paul 1984 AUS 2:01.45
8. DODD Tim 1983 AUS 2:01.63


Event 104, 100m Breaststroke Women, Final

1. IGELSTROM Emma 1980 SWE 1:05.55 WCR
2. JONES Leisel 1985 AUS 1:05.91 NR
3. HANSON Brooke 1978 AUS 1:07.03
4. KASOULIS Sarah 1984 AUS 1:08.82
5. WHITE Tarnee 1981 AUS 1:08.91
6. EDMISTONE Jade 1982 AUS 1:09.41
7. BAKER Zoe 1976 GBR 1:10.15
8. WAITE Kelli 1985 AUS 1:10.37


Event 105, 50m Breaststroke Men, Final

1. SLUDNOV Roman 1980 RUS 27.48
2. PETERSON Brett 1976 RSA 27.67
3. DENNISTON David 1978 USA 27.71
4. RICKARD Brenton 1983 AUS 27.80
5. PIPER Jim 1981 AUS 28.03
6. WANG Haibo 1982 CHN 28.07
7. CROOK Nathan 1979 AUS 28.22
8. ROGERS Phil 1971 AUS 28.29


Event 106, 100m Freestyle Women, Final

1. GRAHAM Elka 1981 AUS 54.42
2. LENTON Lisbeth 1985 AUS 54.57
3. BENKO Lindsay 1976 USA 54.68
4. SHEALY Courtney 1977 USA 54.97
5. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 55.07
6. YINGWEN Zhu 1981 CHN 55.12
7. REESE Shayne 1982 AUS 55.34
8. FITCH Alison 1980 NZL 55.43


Event 107, 100m Freestyle Men, Final

1. VAN DEN HOOGENBAND Pieter 1978 NED 47.20
2. PIMANKOV Denis 1975 RUS 48.45
3. BORGES Gustavo 1972 BRA 48.56
4. HACKETT Grant 1980 AUS 48.67
5. PINE Adam 1976 AUS 48.93
6. ZWERING Klaas Erik 1981 NED 49.40
7. MATKOVICH Antony 1977 AUS 49.71
8. FLOUCH Casey 1981 AUS 49.85


Event 8, 400m Individual Medley Women, Timed Final

1. ZHANG Tianyi 1990 CHN 4:35.69
2. REILLY Jennifer 1983 AUS 4:36.37
3. ABBOTT Jessica 1985 AUS 4:42.36
4. LEANE Tammy 1982 AUS 4:44.95
5. CARROLL Lara 1986 AUS 4:47.22
6. RODIER Yvette 1981 AUS 4:48.39
7. NORFOLK Helen 1981 NZL 4:48.50
8. CROSSINGHAM Charnelle 1985 AUS 4:52.48

Event 109, 100m Individual Medley Men, Final

1. VAN DER ZANT Robert 1975 AUS 55.45
2. TAYLOR Josh 1983 AUS 56.02
3. ROSOLINO Massimiliano 1978 ITA 56.21
4. COHEN Jason 1982 AUS 56.33
5. FIELDING Shane 1981 AUS 56.95
6. PEREIRA Thiago 1986 BRA 57.54
7. RILEY Mark 1982 AUS 57.65
8. TAYLOR Nathan 1982 AUS 57.67


Event 110, 200m Backstroke Women, Final

1. PROUD Stephanie 1988 GBR 2:08.00
2. WITTSTOCK Charlene 1978 RSA 2:09.14
3. TUCKER Kelly 1985 AUS 2:09.59
4. HANSON Pam 1979 USA 2:10.14
5. INGRAM Melissa 1985 NZL 2:11.28
6. ROONEY Giaan 1982 AUS 2:12.09
7. ZIMMER Tayliah 1985 AUS 2:12.57
8. MCLEAN Hannah 1981 NZL 2:12.67


Event 111, 50m Backstroke Men, Final

1. RUPPRATH Thomas 1977 GER 23.49 WCR
2. WELSH Matt 1976 AUS 23.78
3. HELBIG Toni 1982 GER 24.76
4. TANCOCK Liam 1985 GBR 24.95
5. GILLIAM Michael 1979 USA 25.02
6. WATSON Josh 1977 AUS 25.11
7. ROLFF Ethan 1982 AUS 25.39
8. BLACKBORROW Daniel 1984 AUS 25.61


Event 12, 800m Freestyle Women, Timed Final

1. PAYNE Kerri-Anne 1987 GBR 8:23.58
2. KOMISARZ Rachel 1976 USA 8:25.23
3. WILSON Belinda 1984 AUS 8:33.14
4. REILLY Jennifer 1983 AUS 8:38.61
5. GORMAN Melissa 1985 AUS 8:40.40
6. SMITH Tammie 1984 AUS 8:41.26
7. AFFLECK Jessica 1984 AUS 8:41.92
8. HUNTER Nicole 1984 AUS 8:43.08



PRELIMS

DAY 1 PRELIMS - FRIDAY DECEMBER 6, 2002

Event 1, 400m Freestyle Men, Heats

1. HACKETT Grant 1980 AUS 3:43.60 q
2. CARVIN Chad 1974 USA 3:47.36 q 3.76
3. ROSOLINO Massimiliano 1978 ITA 3:47.58 q 3.98
4. STEVENS Craig 1980 AUS 3:50.43 q 6.83
5. KUHLMANN Jens 1979 GER 3:52.24 q 8.64
6. SPRENGER Nicholas 1985 AUS 3:52.43 q 8.83
7. LUCAS Adam 1983 AUS 3:52.65 q 9.05
8. LEVAILLANT Batiste 1980 FRA 3:52.82 q 9.22
9. NEDERPELT Travis 1985 AUS 3:53.40 9.80
10. AFFLECK Andrew 1982 AUS 3:54.00 10.40
11. KROGH Joshua 1982 AUS 3:55.03 11.43
12. CARRY David 1981 GBR 3:55.29 11.69
13. PENFOLD Stephen 1982 AUS 3:55.64 12.04
14. LIN Zhang 1987 CHN 3:56.58 12.98
15. SKUDUTIS Brent 1985 AUS 3:57.23 13.63
16. CAPELL Brendan 1984 AUS 3:57.81 14.21
17. HASS Ray 1977 AUS 3:58.04 14.44
18. SEMMENS Ashley 1984 AUS 3:58.29 14.69
19. VOSS Robert 1982 NZL 3:58.38 14.78
20. SAMINADIN Olivier 1977 FRA 3:58.71 15.11
21. HUGHES Brendon 1984 AUS 3:59.60 16.00
22. MINTY Ryan 1985 AUS 4:01.25 17.65
23. ALDERTON Chris 1987 GBR 4:01.94 18.34
24. COLLINS Scott 1985 AUS 4:02.14 18.54
25. COX David 1983 AUS 4:03.85 20.25
26. BOARD Brad 1983 AUS 4:05.18 21.58
27. MASON Ryan 1985 AUS 4:05.80 22.20
28. PAPAIOANNOU Michael 1987 AUS 4:07.36 23.76
HINSLEY Nick 1979 AUS DNS



Event 2, 50m Butterfly Women, Heats

1. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 26.97 q
2. LENTON Lisbeth 1985 AUS 27.04 q 0.07
3. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 27.10 q 0.13
4. WEBB Jordana 1983 AUS 27.22 q 0.25
5. KOMISARZ Rachel 1976 USA 27.37 q 0.40
6. GUEHRER Marieke 1986 AUS 27.38 q 0.41
7. CHELLINGWORTH Nichola 1980 AUS 27.54 q 0.57
7. SHEALY Courtney 1977 USA 27.54 q 0.57
9. GALVEZ Felicity 1985 AUS 27.74 0.77
10. IRVING Nicole 1982 AUS 27.83 0.86
10. ZHANG Tianyi 1990 CHN 27.83 0.86
12. CORKRAN Kate 1983 AUS 27.88 0.91
13. MIATKE Danni 1987 AUS 27.92 0.95
14. COFFEE Rachel 1983 AUS 28.35 1.38
15. SCHIPPER Jessicah 1986 AUS 28.37 1.40
16. WINTER Lauren 1987 AUS 28.38 1.41
17. MCGUIRK Shelley 1981 AUS 28.68 1.71
18. SEAH Nicole 1986 AUS 28.83 1.86
19. CRAWFORD Heidi 1982 AUS 28.91 1.94
19. BLODER Samantha 1984 AUS 28.91 1.94
21. MACKENZIE Linda 1983 AUS 28.99 2.02
22. COCKERTON Amy 1987 AUS 29.00 2.03
23. GOH Rachel 1986 AUS 29.04 2.07
24. MUNZ Lori 1979 AUS 29.10 2.13
25. DAVENPORT Lara 1983 AUS 29.19 2.22
26. SLATTERY Janelle 1985 AUS 29.21 2.24
27. ZAHND Nicole 1980 SUI 29.25 2.28
28. BARTLETT Georgie 1983 AUS 29.29 2.32
29. MITCHELL Melissa 1987 AUS 29.35 2.38
30. LYNCH Kate 1981 AUS 29.49 2.52
31. CROSSINGHAM Charnelle 1985 AUS 30.22 3.25
32. CARROLL Lara 1986 AUS 30.28 3.31
33. BENTLEY Stephanie 1987 AUS 30.71 3.74


Event 3, 200m Butterfly Men, Heats

1. PARRY Stephen 1977 GBR 1:58.19 q
2. KROGH Joshua 1982 AUS 1:58.65 q 0.46
3. FIELDING Shane 1981 AUS 2:00.09 q 1.90
4. HIGGINS Michael 1980 AUS 2:00.30 q 2.11
5. EDWARDS Matthew 1986 GBR 2:01.09 q 2.90
6. BROOKS Paul 1984 AUS 2:01.18 q 2.99
7. NORRIS Justin 1980 AUS 2:01.19 q 3.00
8. DODD Tim 1983 AUS 2:01.52 q 3.33
9. HALL Matthew 1982 AUS 2:01.57 3.38
10. HUGHES Brendon 1984 AUS 2:01.76 3.57
11. NORDENSTAM Johannes 1980 SWE 2:02.01 3.82
12. DALBERG Jonathan 1980 SWE 2:02.06 3.87
13. RICHARDS Andrew 1983 AUS 2:02.17 3.98
14. NEDERPELT Travis 1985 AUS 2:02.74 4.55
15. JEFFERS Matt 1981 AUS 2:04.47 6.28
16. RIFKIN David 1984 AUS 2:04.67 6.48
17. ROBERTSON Marcus 1977 AUS 2:05.23 7.04
18. RACKLEY Dylan 1982 AUS 2:05.64 7.45
19. BUSH Mark 1983 AUS 2:06.56 8.37
20. LAPHAM Jai 1986 AUS 2:07.01 8.82
21. BIRD Jesse 1984 AUS 2:07.82 9.63
22. ALVARADO Diego 1984 GUA 2:09.03 10.84
23. WELLS Ben 1981 PNG 2:14.37 16.18
24. COX David 1983 AUS 2:17.57 19.38


Event 4, 100m Breaststroke Women, Heats

1. JONES Leisel 1985 AUS 1:07.46 q
2. IGELSTROM Emma 1980 SWE 1:07.56 q 0.10
3. HANSON Brooke 1978 AUS 1:08.24 q 0.78
4. WHITE Tarnee 1981 AUS 1:09.48 q 2.02
5. WAITE Kelli 1985 AUS 1:09.90 q 2.44
6. KASOULIS Sarah 1984 AUS 1:10.17 q 2.71
7. BAKER Zoe 1976 GBR 1:10.73 q 3.27
8. EDMISTONE Jade 1982 AUS 1:10.93 q 3.47
9. FOSTER Sally 1985 AUS 1:11.03 3.57
10. HAYWOOD Kate 1987 GBR 1:11.06 3.60
11. LEE Amanda 1986 AUS 1:11.45 3.99
12. WATT Abbey 1985 AUS 1:11.72 4.26
13. HANSON Pam 1979 USA 1:11.75 4.29
14. YOUNG Kate 1984 AUS 1:12.09 4.63
15. COLLINS Lauren 1986 AUS 1:12.14 4.68
16. RYCHVALSKY Rebekah 1982 AUS 1:12.24 4.78
17. HILDEBRAND Tanya 1977 RSA 1:12.36 4.90
18. BIRD Katie 1988 AUS 1:12.60 5.14
19. CARROLL Lara 1986 AUS 1:13.11 5.65
20. BROWN Prudence 1984 AUS 1:13.51 6.05
21. HENNESSY Megan 1987 AUS 1:14.25 6.79
22. DUFF Kathleen 1986 AUS 1:14.78 7.32
23. BIGBY Katharine 1981 AUS 1:15.03 7.57



Event 5, 50m Breaststroke Men, Heats

1. PETERSON Brett 1976 RSA 27.71 q
2. DENNISTON David 1978 USA 28.02 q 0.31
3. CROOK Nathan 1979 AUS 28.08 q 0.37
4. WANG Haibo 1982 CHN 28.31 q 0.60
5. RICKARD Brenton 1983 AUS 28.44 q 0.73
6. PIPER Jim 1981 AUS 28.52 q 0.81
7. SLUDNOV Roman 1980 RUS 28.56 q 0.85
8. ROGERS Phil 1971 AUS 28.59 q 0.88
9. MCDONALD Robert 1981 AUS 28.67 0.96
10. BEASLEY James 1982 AUS 28.69 0.98
11. RILEY Mark 1982 AUS 28.71 1.00
12. VAN DER ZANT Robert 1975 AUS 28.81 1.10
13. PENDERGAST Samuel 1984 AUS 28.83 1.12
14. WOOLDRIDGE Michael 1983 AUS 29.10 1.39
15. TRICKETT Luke 1982 AUS 29.23 1.52
16. STAFFORD Luke 1982 AUS 29.33 1.62
17. COWLEY Simon 1980 AUS 29.43 1.72
18. BEAN Aran 1982 AUS 29.56 1.85
19. TUCKERMAN Ben 1980 AUS 29.60 1.89
20. CHURCH Jarrad 1981 AUS 29.72 2.01
21. COMERFORD Rory 1985 AUS 29.83 2.12
22. O'REGAN Kieran 1985 AUS 29.88 2.17
23. BRANCH Mark 1987 GBR 30.51 2.80
24. WILLIAMS Francis 1978 AUS 30.52 2.81
25. STEED Trent 1977 AUS 30.94 3.23
26. DICKSON Luke 1983 AUS 31.07 3.36
27. BRODIE Sam 1984 AUS 31.27 3.56
28. HUBBARD Ben 1984 AUS 31.57 3.86
29. THOMAS Adrien 1987 FRA 32.24 4.53


Event 6, 100m Freestyle Women, Heats

1. LENTON Lisbeth 1985 AUS 54.81 q
2. GRAHAM Elka 1981 AUS 54.86 q 0.05
3. BENKO Lindsay 1976 USA 55.03 q 0.22
4. FITCH Alison 1980 NZL 55.18 q 0.37
5. ALSHAMMAR Therese 1977 SWE 55.22 q 0.41
6. SHEALY Courtney 1977 USA 55.24 q 0.43
7. YINGWEN Zhu 1981 CHN 55.30 q 0.49
8. REESE Shayne 1982 AUS 55.65 ? 0.84
8. SCHREUDER Hinkelien 1984 NED 55.65 ? 0.84
10. TOMLINSON Louise 1981 AUS 55.87 1.06
11. CREEDY Rebecca 1983 AUS 55.91 1.10
12. COOK Vicky 1985 GBR 55.98 1.17
13. MITCHELL Melissa 1987 AUS 56.39 1.58
14. GUEHRER Marieke 1986 AUS 56.46 1.65
15. STUBBINS Kelly 1984 AUS 56.64 1.83
16. ADCOCK Frances 1984 AUS 56.73 1.92
17. THOMSON Kirsten 1983 AUS 56.82 2.01
18. JACKSON Sarah 1980 NZL 56.86 2.05
19. CORKRAN Kate 1983 AUS 56.97 2.16
20. WEBB Jordana 1983 AUS 57.14 2.33
21. MUNZ Lori 1979 AUS 57.15 2.34
22. ENGELSMAN Michelle 1979 AUS 57.23 2.42
23. DAVENPORT Lara 1983 AUS 57.39 2.58
24. GALVEZ Felicity 1985 AUS 57.47 2.66
25. CANNING Katie 1985 AUS 57.49 2.68
26. VAN LINT Jacinta 1979 AUS 57.51 2.70
27. ZAHND Nicole 1980 SUI 57.52 2.71
28. CRAWFORD Heidi 1982 AUS 57.87 3.06
29. WALKER Meagan 1984 AUS 57.89 3.08
30. MIATKE Danni 1987 AUS 58.11 3.30
31. NOWOTZIN Silke 1985 GER 58.24 3.43
32. MACKENZIE Linda 1983 AUS 58.50 3.69
33. THOMPSON Stephanie 1984 AUS 58.66 3.85
34. JAQUES Jamie 1985 AUS 59.81 5.00
35. BENTLEY Stephanie 1987 AUS 59.82 5.01
36. WINTER Lauren 1987 AUS 59.91 5.10
37. SLATTERY Janelle 1985 AUS 1:00.20 5.39
38. LYNCH Kate 1981 AUS 1:01.39 6.58
39. MCGUIRK Shelley 1981 AUS 1:02.15 7.34


Event 7, 100m Freestyle Men, Heats

1. VAN DEN HOOGENBAND Pieter 1978 NED 48.37 q
2. BORGES Gustavo 1972 BRA 49.17 q 0.80
3. PIMANKOV Denis 1975 RUS 49.19 q 0.82
4. PINE Adam 1976 AUS 49.27 q 0.90
4. FLOUCH Casey 1981 AUS 49.27 q 0.90
6. HACKETT Grant 1980 AUS 49.42 q 1.05
7. ZWERING Klaas Erik 1981 NED 49.52 q 1.15
8. MATKOVICH Antony 1977 AUS 49.59 q 1.22
9. CRAM Jason 1982 AUS 49.86 1.49
10. IVAN Nicolae 1975 ROM 49.88 1.51
11. KEIZER Joris 1979 NED 49.89 1.52
12. DUNNE Leon 1975 AUS 49.96 1.59
13. PIPER Sean 1982 AUS 50.01 1.64
14. DYSON Andrew 1982 AUS 50.05 1.68
15. BURNETT Simon 1983 GBR 50.10 1.73
16. CLARKE Jared 1977 AUS 50.16 1.79
17. CIARLA Aaron 1978 USA 50.19 1.82
18. MEWING Andrew 1981 AUS 50.20 1.83
19. TAYLOR Nathan 1982 AUS 50.45 2.08
20. PINI Ryan 1981 PNG 50.53 2.16
21. MCDONALD Raymond 1983 AUS 50.59 2.22
22. PROBERT Carl 1975 FIJ 50.80 2.43
23. DENNER Ben 1981 AUS 50.81 2.44
24. WILLIAMS Nic 1982 AUS 50.82 2.45
25. GIBSON Cameron 1982 NZL 50.87 2.50
25. CINTRA Ricardo 1978 BRA 50.87 2.50
27. HUANG Shao Hua 1984 CHN 51.01 2.64
28. HUTCHINSON Adam 1985 AUS 51.30 2.93
29. SZAKACS Joseph 1982 AUS 51.38 3.01
30. MCINTOSH Braydon 1984 AUS 51.39 3.02
31. PENFOLD Stephen 1982 AUS 51.41 3.04
32. PAYNE Misha 1981 AUS 51.44 3.07
33. DAVENPORT Ross 1984 GBR 51.48 3.11
34. SHARP Robert 1984 AUS 51.53 3.16
34. BOARD Brad 1983 AUS 51.53 3.16
36. DUMESNIL Gilles 1973 FRA 51.55 3.18
37. SULLIVAN Eamon 1985 AUS 51.74 3.37
38. WELSH Ken 1982 AUS 51.89 3.52
39. CHENG Shi 1980 CHN 51.90 3.53
40. GOSPER Richard 1984 AUS 51.91 3.54
41. KIRBY Christopher 1986 AUS 52.13 3.76
42. RICKARD Nathan 1979 AUS 52.22 3.85
43. SHANNOS Layton 1982 AUS 52.37 4.00
44. MIHALCA Alin 1985 ROM 52.40 4.03
45. TALBOT Scott 1981 NZL 52.60 4.23
46. COLLINS Scott 1985 AUS 52.83 4.46
47. HUGHES Brendon 1984 AUS 52.91 4.54
48. WHITEHEAD Trevor 1984 AUS 53.21 4.84
49. BROOKS Paul 1984 AUS 53.61 5.24
50. SOUTH James 1982 AUS 54.06 5.69
51. VOSS Robert 1982 NZL 54.23 5.86
52. BIRD Jesse 1984 AUS 54.29 5.92
HASS Ray 1977 AUS DSQ


Event 8, 400m Individual Medley Women, Timed Final

1. SPROAL Penny 1988 AUS 4:56.21
2. HENNESSY Megan 1987 AUS 4:56.26 0.05
3. WILLIAMS Sian 1986 AUS 4:56.33 0.12


Event 9, 100m Individual Medley Men, Heats

1. VAN DER ZANT Robert 1975 AUS 56.13 q
2. ROSOLINO Massimiliano 1978 ITA 56.44 q 0.31
3. TAYLOR Josh 1983 AUS 56.75 q 0.62
4. COHEN Jason 1982 AUS 57.04 q 0.91
5. FIELDING Shane 1981 AUS 57.41 q 1.28
6. PEREIRA Thiago 1986 BRA 57.51 q 1.38
7. TAYLOR Nathan 1982 AUS 57.92 q 1.79
8. RILEY Mark 1982 AUS 58.22 q 2.09
9. LEVAILLANT Batiste 1980 FRA 58.31 2.18
10. BACON Mitchell 1983 AUS 58.57 2.44
11. TANCOCK Liam 1985 GBR 58.63 2.50
12. BEAN Aran 1982 AUS 59.29 3.16
13. MONTGOMERIE Peter 1982 AUS 59.63 3.50
14. RICKARD Brenton 1983 AUS 59.96 3.83
15. PENDERGAST Samuel 1984 AUS 1:00.15 4.02
16. STEED Trent 1977 AUS 1:00.26 4.13
17. SHORT Liam 1979 AUS 1:00.28 4.15
17. BEATON Adam 1983 AUS 1:00.28 4.15
19. FLOUCH Casey 1981 AUS 1:00.75 4.62
20. HOUSTON Scott 1987 GBR 1:01.02 4.89
21. BRODIE Sam 1984 AUS 1:01.18 5.05
22. VAN DER KRAAY Anthony 1980 NZL 1:01.37 5.24
23. BRANCH Mark 1987 GBR 1:01.38 5.25
24. DICKSON Luke 1983 AUS 1:02.58 6.45
25. HAWKE Brett 1975 AUS 1:08.46 12.33


Event 10, 200m Backstroke Women, Heats

1. PROUD Stephanie 1988 GBR 2:10.16 q
2. TUCKER Kelly 1985 AUS 2:10.31 q 0.15
3. INGRAM Melissa 1985 NZL 2:11.17 q 1.01
4. ROONEY Giaan 1982 AUS 2:12.13 q 1.97
5. WITTSTOCK Charlene 1978 RSA 2:12.55 q 2.39
6. HANSON Pam 1979 USA 2:12.59 q 2.43
7. MCLEAN Hannah 1981 NZL 2:13.25 q 3.09
8. ZIMMER Tayliah 1985 AUS 2:13.57 q 3.41
9. LEANE Tammy 1982 AUS 2:14.04 3.88
10. MORGAN Melissa 1985 AUS 2:14.42 4.26
11. NORFOLK Helen 1981 NZL 2:15.32 5.16
12. RODIER Yvette 1981 AUS 2:15.87 5.71
13. LEANE Karina 1985 AUS 2:17.07 6.91
14. PATON Sarah 1986 AUS 2:17.60 7.44
15. GOH Rachel 1986 AUS 2:17.88 7.72
16. SEAH Nicole 1986 AUS 2:18.70 8.54
17. HOPCROFT Danielle 1985 AUS 2:20.27 10.11
18. STUBBINS Kelly 1984 AUS 2:20.46 10.30


Event 11, 50m Backstroke Men, Heats

1. RUPPRATH Thomas 1977 GER 23.53 WC
2. WELSH Matt 1976 AUS 24.81 q 1.28
3. GILLIAM Michael 1979 USA 24.94 q 1.41
4. HELBIG Toni 1982 GER 25.10 q 1.57
5. TANCOCK Liam 1985 GBR 25.35 q 1.82
6. ROLFF Ethan 1982 AUS 25.45 q 1.92
7. WATSON Josh 1977 AUS 25.53 q 2.00
8. BLACKBORROW Daniel 1984 AUS 25.60 q 2.07
9. KEIZER Joris 1979 NED 25.83 2.30
10. PINI Ryan 1981 PNG 25.92 2.39
11. ROMERO Rogerio 1969 BRA 26.06 2.53
12. SPICER Matt 1982 AUS 26.09 2.56
13. DEKRETSER Rahmin 1978 AUS 26.13 2.60
14. LUCAS Adam 1983 AUS 26.18 2.65
15. ZWERING Klaas Erik 1981 NED 26.30 2.77
16. BURNS Andrew 1982 AUS 26.46 2.93
17. GIBSON Cameron 1982 NZL 26.63 3.10
18. HUNWICK Rob 1984 AUS 26.72 3.19
19. TALBOT Scott 1981 NZL 26.80 3.27
20. SHORT Liam 1979 AUS 27.15 3.62
21. BACON Mitchell 1983 AUS 27.34 3.81
22. BEATON Adam 1983 AUS 27.37 3.84
22. BIRKS Gene 1982 AUS 27.37 3.84
24. KIRBY Christopher 1986 AUS 27.60 4.07
25. GOSPER Richard 1984 AUS 27.61 4.08
26. WILLIAMS Nic 1982 AUS 27.65 4.12
27. BUSH Mark 1983 AUS 27.91 4.38
28. PIPER Sean 1982 AUS 28.03 4.50
29. PETTIFER Mark 1983 AUS 28.08 4.55
30. HALL Matthew 1982 AUS 28.41 4.88
31. SULLIVAN Eamon 1985 AUS 28.97 5.44
32. KARUNARATNE Arun 1982 SRI 29.78 6.25


Event 12, 800m Freestyle Women, Timed Final

1. HUNTER Nicole 1984 AUS 8:43.08
2. WALKER Meagan 1984 AUS 8:46.38 3.30
3. WARE Catherine 1981 AUS 8:50.79 7.71
4. MITCHELL Rachel 1989 AUS 8:52.69 9.61
5. PATON Sarah 1986 AUS 8:56.84 13.76
6. GEORGE Katherine 1987 AUS 8:57.31 14.23
7. BROWN Renee 1987 AUS 8:59.78 16.70