ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





SMU Holds Intra-Squad Scrimmage -- October 18, 2002

DALLAS, Oct. 18. THE SMU swimming & diving team held its annual Intra-Squad meet Thursday night at Perkins Natatorium in Dallas, Texas.

The Red team swept the Blue team, winning the women's meet 63-40, and the men's 62-42.

There were several noteworthy times, all by the women's team. Junior Georgina Lee (Red)was a double winner, taking the 200 free in 1:49.45 and the 100 fly in 55.91. Freshman Sara Nordenstam (Red) won the 200 IM in 2:02.21.

Alenka Kejzar (Red), a junior, clocked 56.52 to win the 100 back, while sophomore Flavia Rigamonti (Red) went a very strong 4:49.71 to breeze in the 500 free.

The Blue team's Corrie Clar, a junior, won the 100 breast in 1:04.14.

Jono Newton, a junior swimming for the Red team won the men's sprint double, taking the 50 free in 21.32 and the 100 in 47.29.

The following is a list of results from the meet.

SMU kicks-off its regular season Oct. 23 when it hosts TCU at 5:00 p.m.

SMU Swimming & Diving
Red/ Blue Meet
October 17, 2002
Results

Event 1 Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist Univ.-RED 'A' 14.92 7
1) Kejzar, Alenka JR 2) Pomeroy, Julia C SR
3) Hrdinova, Martina FR 4) Marshall, Dallas L JR
2 Southern Methodist Univ.-BLUE 'A' 22.13
1) Miciul, Alexandria M FR 2) Clark, Corrie JR
3) Nordenstam, Sara M FR 4) Merriam, Katie L JR

Event 2 Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist Univ.-BLUE 'A' 1:36.75 7
1) Brennan, Jim FR 2) Kittrell, Josh N SR
3) Fassino, Bart SR 4) Tozer, Nick C SO
26.12 52.80 1:16.04 1:36.75
2 Southern Methodist Univ.-RED 'A' 1:37.80
1) Hadley, Eric M SO 2) Antillon, Alan G SO
3) Hampson, Richard SO 4) Wolther, Travis FR
25.36 52.72 1:16.32 1:37.80

Event 3 Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Georgina A JR Red 1:49.55 5
25.98 53.70 1:21.87 1:49.55
2 Wanberg, Lotta K SR Blue 1:50.10 3
26.26 54.05 1:22.28 1:50.10
3 Rigamonti, Flavia SO Red 1:52.70 1
26.93 55.57 1:24.43 1:52.70
4 Grundlingh, Mariza FR Blue 1:53.76
26.87 54.99 1:24.13 1:53.76
5 Dorr, McCall J SR Blue 1:56.74
27.40 56.56 1:26.55 1:56.74
6 Forinash, Debbie J JR Red 1:56.99
27.75 57.52 1:27.64 1:56.99

Event 4 Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Postma, Ferdi SO Blue 1:43.75 5
24.06 50.30 1:17.17 1:43.75
2 White, J. D. FR Red 1:45.45 3
24.94 51.55 1:18.16 1:45.45
3 Hemphill, Jon SR Blue 1:46.56 1
24.92 51.91 1:19.09 1:46.56
4 Pineyro, Markus JR Red 1:48.03
25.30 52.63 1:19.98 1:48.03
5 Wabeke, Jess FR Blue 1:51.13
25.48 53.38 1:22.16 1:51.13
6 Meek, Corey J SO Red 1:57.48
26.03 55.04 1:26.23 1:57.48

Event 5 Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Pomeroy, Laura M FR Blue 23.97 5
2 Wanberg, Lisa E SR Red 24.40 3
3 Hrdinova, Martina FR Red 24.60 1
4 Merriam, Katie L JR Blue 24.99
5 Jeffray, Sarah J SO Red 25.88
6 Stanton, Jessica L FR Blue 26.29

Event 6 Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Newton, Jono D JR Red 21.32 5
2 Tozer, Nick C SO Blue 21.79 3
3 Garmendia, Emilio FR Blue 22.11 1
4 Stephenson, Justin FR Red 22.50
5 Allen, Phillip C SO Red 23.35
6 Morton, Michael FR Blue 24.41

Event 7 Women 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Nordenstam, Sara M FR Blue 2:02.21 5
27.22 58.74 1:32.93 2:02.21
2 Clark, Corrie JR Blue 2:03.73 3
26.73 58.82 1:33.84 2:03.73
3 Kejzar, Alenka JR Red 2:05.25 1
26.87 57.56 1:35.20 2:05.25
4 Cassidy, Andrea L JR Red 2:06.14
28.21 59.45 1:36.69 2:06.14
5 Bares, Laura E FR Red 2:11.88
28.78 1:01.83 1:39.65 2:11.88

Event 8 Men 200 Yard IM
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Rodriguez, Jacob M JR Red 2:01.10 5
25.25 54.43 1:32.62 2:01.10
2 Balderamos, Will FR Red 2:04.73 3
27.96 59.17 1:36.50 2:04.73
3 Ingraham, Chase E SO Blue 2:05.30 1
27.11 59.88 1:37.06 2:05.30
4 Weidemann, Alex FR Blue 2:09.19
26.93 58.33 1:38.17 2:09.19

Event 9 Women 1 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Pike, Liz C SO Blue 246.45 5
2 Hussong, Christina FR Red 225.00 3
3 Dawson, Carrie A SO Red 212.12 1
4 Wickline, Sarah A SR Blue 193.02

Event 10 Men 1 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Philip FR Red 308.10 5
2 Dumais, Brice S SO Blue 301.35 3
3 Sydes, Beau H SO Red 269.10 1
4 Chokel, Chad B SO Blue 256.80
5 Bender, Dave M SO Red 170.55

Event 11 Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Lee, Georgina A JR Red 55.91 5
26.65 55.91
2 Nordenstam, Sara M FR Blue 56.07 3
26.64 56.07
3 Marshall, Dallas L JR Red 57.34 1
26.92 57.34
4 Hrdinova, Martina FR Red 57.62
27.33 57.62
5 Dorr, McCall J SR Blue 59.42
28.25 59.42
6 Moore, Katie A JR Blue 1:03.53
29.68 1:03.53

Event 12 Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Fassino, Bart SR Blue 52.42 5
24.63 52.42
2 Hampson, Richard SO Red 52.91 3
25.10 52.91
3 Meek, Corey J SO Red 55.63 1
25.86 55.63
4 Ingraham, Chase E SO Blue 57.80
26.84 57.80

Event 13 Women 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Wanberg, Lisa E SR Red 52.66 5
25.72 52.66
2 Pomeroy, Laura M FR Blue 52.80 3
25.61 52.80
3 Jeffray, Sarah J SO Red 56.87 1
26.94 56.87

Event 14 Men 100 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Newton, Jono D JR Red 47.29 5
22.76 47.29
2 Tozer, Nick C SO Blue 47.52 3
23.05 47.52
3 Garmendia, Emilio FR Blue 48.25 1
22.92 48.25
4 Stephenson, Justin FR Red 49.32
23.80 49.32
5 Allen, Phillip C SO Red 52.99
25.16 52.99
6 Morton, Michael FR Blue 53.48
26.20 53.48

Event 15 Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kejzar, Alenka JR Red 56.52 5
27.82 56.52
2 Miciul, Alexandria FR Blue 57.15 3
28.09 57.15

Event 16 Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Hadley, Eric M SO Red 54.35 5
26.76 54.35
2 Rodriguez, Jacob M JR Red 55.09 3
27.14 55.09
3 Brennan, Jim FR Blue 55.46 1
27.30 55.46
4 Weidemann, Alex FR Blue 57.68
28.13 57.68

Event 17 Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Rigamonti, Flavia SO Red 4:49.71 5
27.03 55.77 1:24.95 1:54.36 2:24.00 2:53.35 3:22.81 3:52.20
4:21.45 4:49.71
2 Wanberg, Lotta K SR Blue 4:57.54 3
27.37 56.66 1:26.56 1:56.56 2:27.00 2:57.56 3:27.97 3:58.54
4:28.37 4:57.54
3 Grundlingh, Mariza FR Blue 5:00.07 1
27.91 57.26 1:27.09 1:57.02 2:27.01 2:57.10 3:28.12 3:59.36
4:30.22 5:00.07
4 Cassidy, Andrea L JR Red 5:00.66
27.47 56.77 1:27.15 1:57.58 2:28.09 2:58.82 3:29.71 4:00.83
4:31.29 5:00.66
5 Forinash, Debbie J JR Red 5:08.40
28.37 58.53 1:29.29 2:00.28 2:31.34 3:02.68 3:34.22 4:05.82
4:37.63 5:08.40

Event 18 Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Postma, Ferdi SO Blue 4:45.08 5
26.58 55.24 1:24.31 1:53.53 2:22.54 2:51.53 3:20.13 3:48.85
4:17.73 4:45.08
2 Pineyro, Markus JR Red 4:50.90 3
26.65 55.65 1:24.71 1:53.96 2:23.60 2:53.18 3:22.75 3:52.15
4:21.94 4:50.90
3 Hemphill, Jon SR Blue 4:51.87 1
26.39 55.45 1:24.97 1:54.95 2:25.01 2:55.11 3:25.07 3:55.26
4:23.88 4:51.87
4 White, J. D. FR Red 4:53.58
26.54 55.04 1:24.17 1:53.63 2:22.90 2:52.24 3:22.66 3:53.91
4:23.97 4:53.58
5 Wabeke, Jess FR Blue 4:57.68
27.14 56.41 1:25.97 1:55.93 2:26.40 2:57.06 3:27.45 3:57.58
4:27.98 4:57.68
6 Balderamos, Will FR Red 5:01.69
27.45 55.99 1:24.81 1:55.58 2:26.35 2:57.32 3:28.71 4:00.28
4:30.94 5:01.69

Event 19 Women 3 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Dawson, Carrie A SO Red 243.25 5
2 Hussong, Christina FR Red 234.37 3
3 Pike, Liz C SO Blue 226.87 1
4 Wickline, Sarah A SR Blue 204.75

Event 20 Men 3 Meter Diving
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Griffin, Philip FR Red 319.35 5
2 Dumais, Brice S SO Blue 298.95 3
3 Sydes, Beau H SO Red 287.76 1
4 Chokel, Chad B SO Blue 248.25
5 Bender, Dave M SO Red 201.90

Event 21 Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Clark, Corrie JR Blue 1:04.14 5
30.48 1:04.14
2 Pomeroy, Julia C SR Red 1:05.05 3
31.02 1:05.05
3 Bares, Laura E FR Red 1:06.70 1
31.65 1:06.70
4 Stanton, Jessica L FR Blue 1:13.70
34.29 1:13.70

Event 22 Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
Name Year School Finals Points
===============================================================================
1 Kittrell, Josh N SR Blue 59.27 5
27.96 59.27
2 Antillon, Alan G SO Red 1:00.52 3
28.68 1:00.52
3 Wolther, Travis FR Red 1:02.22 1
29.05 1:02.22
4 Girard, Jeffrey S SO Blue 1:02.77
29.67 1:02.77

Event 23 Women 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist Univ.-RED 'A' 1:37.13 7
1) Wanberg, Lisa E SR 2) Lee, Georgina A JR
3) Marshall, Dallas L JR 4) Forinash, Debbie J JR
24.32 48.39 1:12.13 1:37.13
2 Southern Methodist Univ.-BLUE 'A' 1:38.18
1) Pomeroy, Laura M FR 2) Wanberg, Lotta K SR
3) Grundlingh, Marizanne FR 4) Dorr, McCall J SR
23.96 47.94 1:12.71 1:38.18

Event 24 Men 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
School Finals Points
===============================================================================
1 Southern Methodist Univ.-RED 'A' 1:26.98 7
1) Newton, Jono D JR 2) Stephenson, Justin FR
3) White, J. D. FR 4) Hadley, Eric M SO
21.42 43.09 1:04.97 1:26.98
2 Southern Methodist Univ.-BLUE 'A' 1:27.14
1) Garmendia, Emilio FR 2) Brennan, Jim FR
3) Postma, Ferdi SO 4) Fassino, Bart SR
21.81 43.89 1:05.42 1:27.14