ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





Raleigh, Patrizzi and Brumber Are Double Winners at New Jersey's High School Tournament of Champions -- March 12, 2002

SEWELL, NJ., March 11. THE Garden State does not hold a statewide high school swim championship meet. Rather, state champions are determined by a dual-meet playoff system which took place during February, and ended with the finals on February 24 at various locations.

State Champions are:

Girls:

Public Group B: Haddonfield Memorial HS
Public Group A: Vineland HS
Parochial Group B: Immaculate Heart Academy
Parochial Group A: Red Bank Catholic


Boys:

Public Group B: Cherry Hill East HS
Public Group A: Westfield HS
Parochial Group B: Holy Spirit HS
Parochial Group A: St. Joe's Metuchen

The New Jersey Tournament of Champions was swum March 2-3 at GCIT in Sewell, NJ

Girls' notes:

* Christie Raleigh, a small but energetic ninth-grader from Toms River South HS, was the only double-winner as she took the 50 freestyle in 23.36, breaking Randolf's Andrea Fisher's time of 23.71 from 1990. Fisher went on to a stellar career at the University of Texas. Raleigh also won the 100 fly in 57.32.

* Haddonfield Memorial won the 200 medley relay for the fifth-consecutive year and should be an odds on favorite next year too as the team of Kara Swift, Tarin O'Donnell, Susan Skros, and Laura Driscoll are all underclasswomen.

* Shawnee HS 400 free relay of Laura Barolin, Amy Gersbach, Brittany Karn, and Kaleena Laputka broke the state-record (Morristown, 1991, 3:36.28) with its 3:36.20 in a close race with Mainland HS -- which also broke the old record with its 3:36.22.

* Only one senior won an event, Patty Murphy of Bishop Eustace Prep, who is headed to Penn State. She raced to the 500 free title.

* Although points are not scored in this meet, without doing the math it looks as if Haddonfield Memorial (a small Group 2 school) was the class of
the field. Haddonfield also had a diver who placed second earlier in the week.

Boys' notes:

* Double winners were: senior Andrew Patrizzi of Cherry Hill West, who won the 100-200 frees in 46.44-1:41.66. His 100 free clocking was just off his best of 45.93 from a USS meet in December). The 6-7 Parizzi, known simply as "Big Kid," will be swimming for Pitt next year.

* Senior Eric Brumber of Washington Township won the 200 IM in 1:54.70 and 100 fly in 50.80, and he's the real deal. He has narrowed his college choices to either Brown or the University of Michigan.

* Other senior winners included Andrew O'Neill of Oratory Prep, who took the 100 backstroke in 51.96. He has not finalized his college plans but is leaning towards Kenyon, Miami of Ohio or Rutgers.

Mateusz Kacprzak of Roselle Catholic won the 100 breast in 58.39 for his first sub 1:00 swim. It was reported that Mateusz, who moved here last year from Poland with his aunt and uncle, would like to remain in the Garden State to attend college.

Also of note:

* Senior Patrick Maloney of St. Joe's Metuchen, the top seed in the 500 freestyle (4:36.49) and the No. 2 seed in the 200 IM (1:57.71), passed up the meet to prepare for his USA Swimming Sectional Championships next week.

* Gary Grant, a junior at Bergen Catholic, who won the 50 in 21.02 (20.81 prelims) and was runner up in the 100 fly (50.96), might be the next great sprinter of African-American descent.

-- Brad Glenn

NJSIAA Championships
HIGH SCHOOL STATES 2002 - 3/2/2002 to 3/3/2002
NJSIAA HIGH SCHOOL INDIVIDUAL STATES
Boys' Results


Event 2 Boys 200 Yard Medley Relay
AT'L RECORD:1:31.22 ! 2/1/2000 CINNCINNATI ST. XAVIER, OH
MEET RECORD:1:34.46 * 3/1/1986 ST. JOE'S METUCHEN
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Cherry Hill East H S 1:39.80 1:38.35

1) Shore, Ryan 11 2) Parker, Graham 10 3) Pennepacker, Josh 4) Saunders, Nick 12
2 Holy Spirit H S 1:40.57 1:39.90

1) Horton, Rob 11 2) Wheaton, Justin 123) Burke, T.J. 12 4) Glenn, Jeff 12
3 West Orange H S 1:42.69 1:42.57

1) Duffy, Kevin 11 2) Villota, Fabian 103) Hammer, Eric 12 4) Willnoit, Robert 1
4 Toms River North H S 1:42.60 1:42.75

1) Oliver, Kevin 10 2) Geiger, Bryan 12 3) Jerome, Chris 11 4) Baxter, Tom 10
5 Haddonfield Memorial 1:43.11 1:42.85

1) Purves, A 10 2) Reiss, Mike 10 3) Campbell, Ryan 12 4) Turner, Ryan 12
6 Vernon Twp. H S 1:42.50 1:43.11

1) Abner, Kyle 10 2) Cordes, Michael 113) Branagan, Tim 9 4) Lapitka, Stephen 1
7 Mainland Regional High 1:43.50 1:43.28

1) Godleski, Tim 10 2) McGroarty, Matt 103) Altobelli, John 104) Palamaro, Matt 12
8 Moorestown High School 1:43.51 1:43.70

1) Carter, Dave 11 2) Traini, Dave 11 3) Grey, Dillon 11 4) Barbanenn, Kyle 11
B - Final
9 Seton Hall Prep 1:43.58 1:44.11

1) Placa, James 12 2) Kelly, Ryan 12 3) Czuchnicki, Anthon4) Scala, Joe 9
10 Lenape Regional H S 1:43.66 1:44.13

1) Wallace, Kevin 10 2) Schwartz, Jim 9 3) Melchiorre, Steve 4) Frazier, Ross 12
11 Rancocas Valley Region 1:44.33 1:44.16

1) Rowland, J.C. 11 2) Greeby, R.T. 11 3) Roman, Brock 12 4) Taaffe, Brian 12
12 The Pingry School 1:45.28 1:44.81

1) Kolb, Paul 10 2) Falkner, Marc 12 3) Brown Klinger, Ken4) Kurz, Jason 11
13 Morris Knolls 1:45.57 1:45.26

1) Elko, Matt 11 2) Hatke, Ben 11 3) Azares, Jason 10 4) Kurfuerst, Ben 12
14 Toms River South HS 1:45.40 1:46.30

1) Martin, Chris 11 2) Raleigh, Billy 11 3) Noxon, Ricky 12 4) Hees, Derek 11
15 Vineland High School 1:46.17 1:46.63

1) Skinner, Chad 12 2) Praul, John 12 3) Gangi, Steve 12 4) Newton, Brian 12
16 Shawnee High School 1:46.90 1:47.31

1) Smith, Erik 11 2) Pedaloli, Darron 93) Burger, Adam 12 4) Derchin, Chase 12
C - Final
17 Livingston High School 1:46.98 1:45.65

1) Chen, Chris 12 2) Malhorta, Davi 3) Kim, Dan 10 4) Tirrito, Mike 12
18 Hopewell Valley 1:48.68 1:47.71

1) Orr, Braden 11 2) Blakely, Jan-Miche3) Upperco, Dave 12 4) Delooper, John 11
19 Bridgewater Raritan H 1:47.32 1:47.82

1) Gallagher, Liam 122) Turbowitz, Adam 123) Coletta, James 12 4) Roglieri, Tom 12
20 Hillsborough High Scho 1:48.04 1:48.53

1) Green, Mark 12 2) Ippolito, Frank 123) Zeiber, Bryan 12 4) Schnatter, Jamie 1
21 Washington Township 1:52.09 1:54.06

1) Roth, Mike 10 2) Hegel, Kevin 10 3) McGrath, Shane 12 4) Mannon, Brett 11


Event 4 Boys 200 Yard Freestyle
AT'L RECORD:1:34.96 ! 2/1/1991 JOE HUDEPOHL, CINCINNATI, OH
MEET RECORD:1:39.71 * 3/1/1986 SEAN KILLION, CHERRY HILL EAS
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Patrizzi, Andrew 12 Cherry Hill West H S 1:44.26 1:41.66

2 Daplyn, Bobby 11 Vineland High School 1:44.34 1:42.31

3 Kelly, Mike 12 Red Bank Regional H S 1:42.92 1:43.18

4 Savulich, Bobby 9 St. Joseph High School 1:44.28 1:43.92

5 Guerard, Richard 11 Morristown-Beard High S1:46.54 1:45.27

6 Martinetti, Chris 12 East Brunswick High Sch1:48.62 1:47.65

7 Giacopolli, Nick 12 Hillsborough High Schoo1:48.91 1:49.49

8 Fisher, Ryann 10 Cherokee HS 1:47.91 1:49.78

B - Final
9 Mebel, Bart 10 Millburn High School 1:49.03 1:46.99

10 Logor, Rich 12 Shawnee High School 1:49.65 1:48.93

11 Ziccardi, Andrew 12 Glen Ridge High School 1:48.92 1:49.26

12 Waterhouse, Paul 11 Rancocas Valley Regiona1:50.94 1:49.35

13 Howard, Mike 9 Bishop Eustace Prep 1:50.29 1:49.67

14 Brown Klinger, Kenny 11 The Pingry School 1:50.27 1:50.22

15 Tanzo, Fred 10 Cherry Hill West H S 1:49.51 1:51.11

16 Siibernagel, Kyle 10 Jefferson Township H S 1:50.42 1:51.24




Event 6 Boys 200 Yard IM
AT'L RECORD:1:46.90 ! 2/1/1994 JASON LANCASTER, CARMEL, IN
MEET RECORD:1:51.17 * 3/1/1989 KENT TSCHANNEN, N. HUNTERDON
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Brumberg, Eric 12 Washington Township 1:55.94 1:54.70

2 Falkenstein, Kevin 12 Haddon Township HS 1:57.36 1:57.50

3 Shore, Ryan 11 Cherry Hill East H S 1:59.83 1:57.99

4 Pilewski, Joseph 12 Pope John Xxiii 1:58.52 1:59.50

5 Ashenfelter, Jay 11 Glen Ridge High School 2:00.84 1:59.68

6 Falkner, Marc 12 The Pingry School 1:59.37 2:00.30

7 O'Neill, Andrew 12 Oratory Prep 2:01.21 2:00.43

8 Traini, Dave 11 Moorestown High School 1:59.93 2:00.83

B - Final
9 McElroy, Kyle 9 Ramapo High School 2:04.25 2:01.88

10 O'Keefe, Mike 9 Bishop Eustace Prep 2:02.70 2:02.61

11 Evans, John 12 Monsignor Donovan High 2:03.28 2:02.86

12 Basolis, J.R. 12 Wildwood Catholic 2:04.18 2:03.83

13 Roth, Mike 10 Washington Township 2:15.48 2:08.33

14 Hoover, Nick 12 Notre Dame 2:09.24 2:08.69

--- Deckard, Dave 11 Vineland High School 2:03.05 DQ

--- Baker, Kevin 11 Roxbury HS 2:05.89 DQ



Event 8 Boys 50 Yard Freestyle
AT'L RECORD: 19.91 ! 3/1/1997 ANTHONY ROBINSON, AUSTIN, TX
MEET RECORD: 20.27 * 3/1/1991 JASON ROSENBAUM, DELRAN
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Grant, Gary 11 Bergen Catholic HS 20.81 21.02

2 Campbell, Ryan 12 Haddonfield Memorial 21.54 21.14

3 Olsen, Ryan 10 Vernon Twp. H S 21.51 21.73

4 Blakely, Jan-Micheal 11 Hopewell Valley 21.67 21.82

5 Wesolek, Andy 12 Woodstown High School 22.04 21.87

6 Glenn, Jeff 12 Holy Spirit H S 21.82 21.96

7 Cunning, Anthony 11 Jefferson Township H S 21.95 22.05

8 Dunfee, Joe 10 Vineland High School 22.22 22.26

B - Final
9 Enulo, Matt 12 Glassboro High School 22.39 22.20

10 Horton, Rob 11 Holy Spirit H S 22.38 22.28

11 Sharkey, Brian 12 St. Joseph High School 22.57 22.31

12 King, Kyle 11 East Brunswick High Sch 22.46 22.35

13 Conway, Tim 12 Memorial High School 22.39 22.45

14 Papendick, Adam 10 Kinnelon High School 22.30 22.47

15 Rowe, Jon 12 James Caldwell H S 22.54 22.63

16 Beridee, Levan 12 Princeton H S 22.45 22.76


Event 12 Boys 100 Yard Butterfly
AT'L RECORD: 47.10 ! 3/1/1997 NATE DUSING, LEXINGTON, KY
MEET RECORD: 49.46 * 3/1/1987 SEAN SCHIMMEL, RIDGEWOOD
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Brumberg, Eric 12 Washington Township 52.06 50.80

2 Grant, Gary 11 Bergen Catholic HS 51.08 50.96

3 Pilewski, Joseph 12 Pope John Xxiii 53.01 52.59

4 Cordes, Michael 11 Vernon Twp. H S 53.73 52.78

5 Gartner, Brian 10 St. Joseph High School 53.40 53.21

5 Czuchnicki, Anthony 12 Seton Hall Prep 53.44 53.21

7 Grey, Dillon 11 Moorestown High School 53.58 53.44

8 Kim, Dan 10 Livingston High School 53.76 53.48

B - Final
9 Pennepacker, Josh 12 Cherry Hill East H S 54.06 52.83

10 Azares, Jason 10 Morris Knolls 55.68 55.08

11 Gallo, Joe 11 Shore Regional HS 54.63 55.46

12 Hammer, Eric 12 West Orange H S 55.36 55.88

13 Demberger, Bryan 12 Jonathan Dayton High Sc 56.24 55.89

14 Kiley, Ryan 9 Millburn High School 56.26 55.97

15 Hoover, Nick 12 Notre Dame 56.15 57.03

16 Chan, Allan 9 Cherry Hill East H S 56.33 57.50



Event 14 Boys 100 Yard Freestyle
AT'L RECORD: 43.43 ! 2/1/1991 JOE HUDEPOHL, CINCINATTI, OH
MEET RECORD: 45.76 * 3/1/1991 JASON ROSENBAUM, DELRAN
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Patrizzi, Andrew 12 Cherry Hill West H S 47.57 46.44

2 Campbell, Ryan 12 Haddonfield Memorial 47.79 47.22

3 Kelly, Mike 12 Red Bank Regional H S 47.11 47.28

4 Wesolek, Andy 12 Woodstown High School 47.77 47.48

5 Olsen, Ryan 10 Vernon Twp. H S 47.47 47.81

6 Savulich, Bobby 9 St. Joseph High School 48.80 48.55

7 Leonard, Gordon 11 Cinaminson High School 48.73 48.59

8 Martinetti, Chris 12 East Brunswick High Sch 49.15 48.72

B - Final
9 Dunfee, Joe 10 Vineland High School 49.41 48.82

10 Mebel, Bart 10 Millburn High School 49.29 48.85

11 King, Kyle 11 East Brunswick High Sch 49.41 49.09

12 Burke, T.J. 12 Holy Spirit H S 49.75 49.18

13 Beridee, Levan 12 Princeton H S 49.65 49.62

14 Guerard, Richard 11 Morristown-Beard High S 49.48 49.63

15 Ziccardi, Andrew 12 Glen Ridge High School 49.64 49.65

15 Rowe, Jon 12 James Caldwell H S 49.47 49.65


Event 16 Boys 500 Yard Freestyle
AT'L RECORD:4:16.39 ! 2/1/1983 JEFF KOSTOFF, UPLAND, CA
MEET RECORD:4:24.04 * 3/1/1986 SEAN KILLION, CHERRY HILL EAS
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Daplyn, Bobby 11 Vineland High School 4:49.28 4:43.33

2 Fisher, Ryann 10 Cherokee HS 4:49.55 4:44.32

3 Parker, Graham 10 Cherry Hill East H S 4:49.35 4:44.77

4 Reiners, Scott 10 Don Basco Prep H S 4:55.23 4:50.32

5 Logor, Rich 12 Shawnee High School 4:50.51 4:52.50

6 Mendell, Scott 11 Mountain Lakes High Sch4:46.97 4:54.27

7 McCloskey, Dennen Atlantic City HS 4:55.18 4:57.35

8 Sprang, Christian 9 St. Augustine Prep 4:54.70 4:58.65

B - Final
9 Ashenfelter, Jay 11 Glen Ridge High School 4:55.68 4:52.03

10 Howard, Mike 9 Bishop Eustace Prep 4:56.92 4:53.39

11 Jensen, Steve 11 Holy Spirit H S 4:57.48 4:53.93

12 Bakes, Alan 10 Pemberton High School 4:57.21 4:57.15

13 Fog, H 10 Haddonfield Memorial 4:57.24 4:57.56

14 Saums, John 11 St. Joseph High School 4:59.59 5:00.53

15 Glenn, Rickey 10 Haddonfield Memorial 4:59.53 5:01.41

16 Savulich, George 11 St. Joseph High School 5:01.04 5:01.95



Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay
AT'L RECORD:1:23.15 ! 2/1/1993 HUMBLE KINGWOOD, TX
MEET RECORD:1:27.19 * 3/1/1995 VINELAND
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Holy Spirit H S 1:29.89 1:28.51

1) Horton, Rob 11 2) Jensen, Steve 11 3) Burke, T.J. 12 4) Glenn, Jeff 12
2 Vineland High School 1:29.80 1:29.27

1) Dunfee, Joe 10 2) Praul, John 12 3) Deckard, Dave 11 4) Daplyn, Bobby 11
3 Vernon Twp. H S 1:29.04 1:29.35

1) Cordes, Michael 112) Papanestor, Adam 13) Branagan, Tim 9 4) Olsen, Ryan 10
4 Cherry Hill East H S 1:30.64 1:29.49

1) Bussey, Brian 12 2) Goldstein, Andy 123) Pennepacker, Josh 4) Klimas, Kyle 12
5 Haddonfield Memorial 1:31.66 1:30.27

1) Campbell, Ryan 12 2) Turner, Ryan 12 3) Lewis, Ben 12 4) Sheehan, Dennis 10
A - Final ... (Event 18 Boys 200 Yard Freestyle Relay)
Team Relay Prelim Time Finals Time

6 Rancocas Valley Region 1:30.62 1:30.38

1) Waterhouse, Paul 12) Greeby, John 10 3) Roman, Brock 12 4) Taaffe, Brian 12
7 St. Joseph High School 1:30.14 1:30.61

1) Savulich, Bobby 9 2) Sharkey, Brian 12 3) Barone, Ben 11 4) Gartner, Brian 10
8 Woodstown High School 1:31.26 1:30.73

1) Morrison, Mike 12 2) Schuele, Richard 13) Wesolek, Andy 12 4) Bowman, Dave 12
B - Final
9 East Brunswick High Sc 1:31.73 1:31.02

1) Martinetti, Chris 2) Martinetti, Ryan 93) Rynone, Mark 11 4) King, Kyle 11
10 Cherry Hill West H S 1:32.44 1:31.61

1) Childs, Jeff 11 2) Tanzo, Fred 10 3) O'Neill, Eric 10 4) Patrizzi, Andrew 1
11 Jefferson Township H S 1:31.89 1:32.01

1) Adams, John 9 2) Conjarino, Josiah 3) Cunning, Anthony 14) Siibernagel, Kyle
12 Washington Township 1:32.29 1:32.09

1) Roberts, Dave 11 2) Mannon, Brett 11 3) Bower, Jack 12 4) Brumberg, Eric 12
13 Plainfield HS 1:31.84 1:32.17

14 Toms River South HS 1:32.22 1:32.34

1) Noxon, Ricky 12 2) Martin, Chris 11 3) Hees, Derek 11 4) Ponnambalam, Arun
15 Seton Hall Prep 1:33.32 1:32.63

1) Paulison, Brian 112) Kress, Steve 11 3) Scala, Joe 9 4) Czuchnicki, Anthon
16 Wildwood Catholic 1:32.84 1:33.06

1) Scully, Chris 12 2) McGuigan, Matt 11 3) Melchoirre, Anthon4) Basolis, J.R. 12
C - Final
17 Lenape Regional H S 1:33.97 1:32.49

1) Doty, Steve 12 2) Hartigan, Mike 9 3) Wallace, Kevin 10 4) Frazier, Ross 12
18 Millburn High School 1:34.67 1:33.09

1) Tejesion, Andrew 12) Goodwin, Brian 12 3) Kiley, Ryan 9 4) Mebel, Bart 10
19 Bridgewater Raritan H 1:34.53 1:34.18

1) Gallagher, Liam 122) Turbowitz, Adam 123) Marsico, John 12 4) Roglieri, Tom 12
20 Livingston High School 1:34.13 1:34.26

1) Chen, Chris 12 2) Tirrito, Mike 12 3) Malhorta, Davi 4) Kim, Dan 10
21 Hillsborough High Scho 1:34.15 1:34.86

1) Green, Mark 12 2) Gargulio, Evan 12 3) Schnatter, Jamie 14) Giacopolli, Nick 1


Event 20 Boys 100 Yard Backstroke
AT'L RECORD: 46.82 ! 2/1/1999 ALEX LIM, JACKSONVILLE BOLLES
MEET RECORD: 51.05 * 3/1/1998 MICHAEL GROSS - SPAR
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 O'Neill, Andrew 12 Oratory Prep 52.38 51.96

2 Falkenstein, Kevin 12 Haddon Township HS 53.41 52.12

3 Shore, Ryan 11 Cherry Hill East H S 52.74 52.25

4 Saunders, Nick 12 Cherry Hill East H S 54.18 53.95

5 Cavanaugh, Matt 12 Bergen Catholic HS 54.52 54.49

6 Godleski, Tim 10 Mainland Regional High 55.23 55.03

7 Canfield, Devin 10 Eastern HS 55.37 55.21

8 Mendell, Scott 11 Mountain Lakes High Sch 55.28 55.25

B - Final ... (Event 20 Boys 100 Yard Backstroke)
Name Yr School Prelim Time Finals Time

B - Final
9 Sharkey, Brian 12 St. Joseph High School 55.65 54.63

10 Willnoit, Robert 10 West Orange H S 56.45 55.73

11 Papendick, Adam 10 Kinnelon High School 56.42 55.75

12 Bobenchik, Kevin 12 Rahway High School 56.37 56.24

13 Oliver, Kevin 10 Toms River North H S 55.68 56.58

14 Leonard, Gordon 11 Cinaminson High School 56.49 56.77

15 Gallagher, Liam 12 Bridgewater Raritan H S 56.53 56.85

16 Smith, Erik 11 Shawnee High School 56.97 57.43




Event 22 Boys 100 Yard Breaststroke
AT'L RECORD: 53.66 ! 2/1/1998 PATRICK FOWLER, FEDERAL WAY
MEET RECORD: 56.52 * 3/4/2001 Jon Stinson HSPI
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Kacprzak, Mateusz 12 Roselle Catholic 1:00.02 59.39

2 Parker, Graham 10 Cherry Hill East H S 1:00.58 1:00.52

3 Isabelle, John 12 Egg Harbor Township H S1:00.42 1:00.69

4 Cordes, Michael 11 Vernon Twp. H S 1:00.53 1:00.73

5 Falkner, Marc 12 The Pingry School 1:00.92 1:00.90

6 Geiger, Bryan 12 Toms River North H S 1:01.63 1:01.07

7 Swenson, Steve 12 Scotch Plains Fanwood H1:01.17 1:01.23

8 Swenson, Eric 10 Scotch Plains Fanwood H1:01.35 1:02.01

B - Final
9 McElroy, Kyle 9 Ramapo High School 1:01.87 1:01.80

10 Evans, John 12 Monsignor Donovan High 1:01.85 1:02.26

11 Wheaton, Justin 12 Holy Spirit H S 1:02.21 1:02.59

12 Traini, Dave 11 Moorestown High School 1:02.55 1:02.88

13 McGroarty, Matt 10 Mainland Regional High 1:03.58 1:03.18

14 Ravindran, Raman 10 Cherry Hill East H S 1:03.71 1:03.29

15 Spagvolo, Mark Anthony 12 Bloomfield 1:03.64 1:03.42

16 Villota, Fabian 10 West Orange H S 1:02.97 1:03.67




Event 24 Boys 400 Yard Freestyle Relay
AT'L RECORD:3:01.80 ! 2/1/1999 TOLEDO ST FRANCIS DE SALES, O
MEET RECORD:3:09.32 * 3/1/1988 ST. JOE'S METUCHEN
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Holy Spirit H S 3:19.22 3:14.96

1) Jensen, Steve 11 2) Horton, Rob 11 3) Burke, T.J. 12 4) Glenn, Jeff 12
2 Vineland High School 3:20.04 3:16.71

1) Dunfee, Joe 10 2) Skinner, Chad 12 3) Deckard, Dave 11 4) Daplyn, Bobby 11
3 Cherry Hill East H S 3:19.51 3:16.84

1) Bussey, Brian 12 2) Shore, Ryan 11 3) Saunders, Nick 12 4) Klimas, Kyle 12
4 St. Joseph High School 3:21.70 3:20.97

1) Gartner, Brian 10 2) Sharkey, Brian 12 3) Barone, Ben 11 4) Savulich, Bobby 9
5 Woodstown High School 3:22.74 3:21.30

1) Morrison, Mike 12 2) Bowman, Dave 12 3) Wesolek, Andy 12 4) Schuele, Richard 1
6 Rancocas Valley Region 3:22.33 3:21.43

1) Greeby, John 10 2) Waterhouse, Paul 13) Hoffman, Trey 11 4) Taaffe, Brian 12
7 Moorestown High School 3:22.14 3:22.04

1) Barbanenn, Kyle 112) Carter, Dave 11 3) Traini, Dave 11 4) Grey, Dillon 11
8 Vernon Twp. H S 3:21.53 3:22.35

1) Lapitka, Stephen 12) Papanestor, Adam 13) Abner, Kyle 10 4) Olsen, Ryan 10
B - Final
9 Cherry Hill West H S 3:23.00 3:21.42

1) Howard, Chas 11 2) Zuckerman, Adam 123) Tanzo, Fred 10 4) Patrizzi, Andrew 1
10 Jefferson Township H S 3:27.58 3:24.28

1) Adams, John 9 2) Davis, Scott 12 3) Cunning, Anthony 14) Siibernagel, Kyle
11 East Brunswick High Sc 3:27.42 3:24.52

1) King, Kyle 11 2) Martinetti, Ryan 93) Rynone, Mark 11 4) Martinetti, Chris
12 Seton Hall Prep 3:26.39 3:24.65

1) Paulison, Brian 112) Kress, Steve 11 3) Scala, Joe 9 4) Czuchnicki, Anthon
13 Bishop Eustace Prep 3:23.51 3:25.97

1) Perazzelli, Don 102) Creamer, Chas 11 3) Howard, Mike 9 4) O'Keefe, Mike 9
14 The Pingry School 3:28.37 3:27.00

1) Brown Klinger, Ken2) Zoephel, Jack 10 3) Kurz, Jason 11 4) Falkner, Marc 12
15 Mainland Regional High 3:27.54 3:27.23

1) Palamaro, Matt 12 2) Godleski, Tim 10 3) McGroarty, Matt 104) McAllister, Tyler
16 Toms River South HS 3:27.48 3:27.33

1) Raleigh, Billy 11 2) Martin, Chris 11 3) Hees, Derek 11 4) Ponnambalam, Arun
C - Final
17 Washington Township 3:28.48 3:25.88

1) Roberts, Dave 11 2) Bower, Jack 12 3) Roth, Mike 10 4) Brumberg, Eric 12
18 Wildwood Catholic 3:28.53 3:26.68

1) Basolis, J.R. 12 2) Scully, Chris 12 3) McGuigan, Matt 11 4) Maloy, Joe 9
19 Millburn High School 3:29.99 3:27.23

1) Filepp, Dave 12 2) Kiley, Ryan 9 3) Goodwin, Brian 12 4) Mebel, Bart 10
20 Lenape Regional H S 3:31.02 3:28.96

1) Schwartz, Jim 9 2) Frazier, Ross 12 3) Laughlin, Andy 10 4) Wallace, Kevin 10
21 Central Regional H S 3:28.37 3:29.05

1) Bouch, Chris 12 2) Nelson, Leif 12 3) Grest, Todd 11 4) Kavanaugh, Jon 12
22 Haddonfield Memorial 3:32.26 3:29.22

1) Glenn, Rickey 10 2) Lewis, Ben 12 3) Gold, Chris 9 4) Purves, A 10
23 Bridgewater Raritan H 3:30.22 3:31.63

1) Gallagher, Liam 122) Turbowitz, Adam 123) Marsico, John 12 4) Roglieri, Tom 12

24 James Caldwell H S 3:31.73 3:34.33

1) Gallant, Tom 12 2) Day, Bill 12 3) Ryan, Pat 12 4) Rowe, Jon 12


HIGH SCHOOL STATES 2002 - 3/2/2002 to 3/3/2002
NJSIAA HIGH SCHOOL INDIVIDUAL STATES
Girls' Results


Event 1 Girls 200 Yard Medley Relay
AT'L RECORD:1:45.09 ! 3/1/1999 ENGLEWOOD CHERRY CREEK, CO
MEET RECORD:1:49.57 * 3/1/1998 HADD
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Haddonfield Memorial 1:52.08 1:49.97

1) Swift, Kara 11 2) O'Donell, Tarin 103) Skros, Susan 11 4) Driscoll, Laura 11
2 Vineland High School 1:51.49 1:51.59

1) Steffer, Kim 11 2) Carlin, Megan 10 3) Grandi, Ashley 11 4) Catti, Jessica 11
3 Shawnee High School 1:55.20 1:53.49

1) Laputka, Kaleena 12) Karn, Brittany 11 3) Elmendorf, Caitlin4) Barolin, Laura 10
4 Wildwood Catholic 1:54.51 1:55.18

1) Speicher, Steph 112) Voumard, Genee 9 3) Budd, Dawn 12 4) Wuko, Amy 9
5 Hopewell Valley 1:55.97 1:55.45

1) Driscoll, Dorby `92) Foster, Allie 11 3) Clark, Annie 9 4) Stevens, Anna 11
6 Cherry Hill West H S 1:56.18 1:55.90

1) Mitchell, Julie 112) Rolish, Melanie 103) Rashti, Stefanie 14) Burnett, Jessica 1
7 Moorestown High School 1:56.16 1:55.97

1) Cobb, Jessica 10 2) Powell, Katie 12 3) Kulp, Sarah 11 4) Roberts, Joanna 12
8 Holy Cross 1:56.24 1:55.98

1) Donald, Barb 11 2) Augustyn, Alison 13) Pantall, Ashley 124) Dain, Mary 11
B - Final
9 Cherry Hill East H S 1:57.88 1:56.21

1) Vanbrunt, Kate 11 2) Ley, Morgan 9 3) Ravindran, Lakshmi4) Weisman, Robyn 12
10 Hunterdon Central H S 1:56.75 1:56.79

1) Whetstone, Catheri2) Lane, Lesley 12 3) Berstler, Liz 11 4) Sweeny, Ali 9
11 Bridgewater Raritan H 1:57.61 1:57.01

1) Capparell, Megan 92) Block, Samantha 9 3) Capparell, Melissa4) Block, Melanie 12
12 MT ST Dominic Academy 1:58.23 1:57.10

1) Petsoff, Leslie 112) O'Brien, Kaitlin 93) Sytnyk, Laura 11 4) Petsoff, Chrissy 9
13 Bernards HS 1:58.10 1:57.19

1) Skoda, Catherine 12) Demarrias, Grace 13) Skoda, Nori 11 4) Quis, Rachel 9
14 Washington Township 1:58.09 1:57.83

1) Noonan, Megan 10 2) Meng, Heather 11 3) Valentino, Adrienn4) Cregar, Mandee 10
15 Eastern HS 1:58.63 1:58.74

1) Ward, Ashley 10 2) Reichard, Emily 9 3) McErlean, Kelly 104) Gorman, Kristin 11
--- Holy Spirit H S 1:58.34 DQ

1) Kenny, Katelyn 10 2) Tobin, Pam 10 3) Burke, Jessie 11 4) McKnight, Kelly 11
C - Final
17 Summit High School 1:59.34 1:59.04

1) Jordan, Lindsey 122) Jones, Monica 10 3) Morris, Ashley 12 4) Zocca, Jacki 9
18 Metuchen High School 1:59.42 1:59.76

1) Hetzel, Catherine 2) Morris, Kelly 9 3) Gusick, Carolyn 114) Thomas, Hannah 11
19 Mount Saint Mary 2:00.71 2:00.25

1) Zukowski, Sarah 9 2) Tracey, Michelle 3) Moryan, Colette 104) Murphy, Colleen 10
20 Lenape Regional H S 1:58.97 2:00.31

1) Paul, Allison 11 2) Spehalski, Regina 3) Staiger, Whitney 14) Kelly, Adie 10
21 Notre Dame 2:00.68 2:00.42

1) Appel, Lindsay 11 2) Pigula, Claire 10 3) Fielder, Liz 11 4) Schramke, Chrissy
22 Morris Knolls 2:00.84 2:00.68

1) Feder, Ashley 10 2) Cook, Megan 12 3) Dafonsecca, Christ4) Pitcher, Jenny 12
23 Morristown High School 2:00.83 2:00.77

1) Cecala, Corrine 122) Letterese, Abby 123) Guibin, Hilary 12 4) Barclay, Christin

24 Roxbury HS 2:00.27 2:01.54

1) Gerber, Robin 10 2) Cunneen, Kelly 11 3) Yates, Hilary 11 4) Milde, Aileen 10


Event 3 Girls 200 Yard Freestyle
AT'L RECORD:1:45.98 ! 2/1/1982 C. WOODHEAD, MISSION VIEJO, C
MEET RECORD:1:49.42 * 3/1/1988 DEIDRE RYAN, RANDOLPH
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Kim, Julie 10 Montville 1:56.79 1:55.12

2 Murphy, Patty 12 Bishop Eustace Prep 1:56.18 1:55.35

3 Sebastian, Megan 12 West Deptford High Scho1:57.48 1:57.21

4 Hoey, Caitlin 11 Delran High School 1:57.22 1:57.62

5 Johnston, Shannon 12 Bishop Eustace Prep 1:58.18 1:57.66

6 Herbst, Katie 12 West Deptford High Scho1:57.44 1:58.13

7 Chambers, Tricia 12 Mountain Lakes High Sch1:58.69 1:58.60

8 Gersbach, Amy 12 Shawnee High School 1:58.59 1:59.15

B - Final
9 Gusick, Carolyn 11 Metuchen High School 2:01.54 1:58.42

10 Smaniotto, Amanda 11 Millville 2:00.27 1:58.86

11 Patalano, Elissa 12 Bishop George Ahr H S 2:01.39 1:59.60

12 Reed, Lauren 12 Mount Saint Mary 2:01.61 2:00.50

13 Grimes, Linsley 10 Cherry Hill East H S 2:00.79 2:00.52

14 Lyons, Kati 10 Hunterdon Central H S 2:01.13 2:00.74

15 Welsh, Katie Rose 10 Shore Regional HS 2:01.20 2:00.76

16 Catti, Jessica 11 Vineland High School 1:58.82 2:01.99




Event 5 Girls 200 Yard IM
AT'L RECORD:1:58.45 ! 2/1/2000 NATALIE COUGHLIN, NOVATO, CA
MEET RECORD:2:03.83 * 3/1/1998 KATHERINE CONROY - HADD
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Swift, Kara 11 Haddonfield Memorial 2:06.06 2:05.49

2 Meng, Heather 11 Washington Township 2:07.60 2:07.37

3 Steiner, Jenny 11 Lawrence High School 2:09.34 2:08.77

4 Cahill, Bridgette 12 Gloucester Catholic 2:10.85 2:11.59

5 Skros, Susan 11 Haddonfield Memorial 2:11.29 2:11.63

6 Fabiano, Laura 11 West Orange H S 2:12.19 2:12.29

7 Whetstone, Catherine 9 Hunterdon Central H S 2:11.74 2:13.07

8 Rolish, Melanie 10 Cherry Hill West H S 2:12.21 2:14.53

B - Final
9 Smaniotto, Cara 9 Millville 2:12.71 2:11.51

10 O'Brien, Kaitlin 9 MT ST Dominic Academy 2:14.04 2:12.06

11 O'Donell, Tarin 10 Haddonfield Memorial 2:14.57 2:13.05

12 Jaggi, Sara 12 Haddon Hights 2:13.92 2:13.34

13 Helwig, Liz 11 Madison HS 2:14.99 2:14.93

14 Ang, Heather 12 Montclair HS 2:14.43 2:15.11

15 Cregar, Mandee 10 Washington Township 2:14.35 2:15.36

16 Speicher, Steph 11 Wildwood Catholic 2:15.23 2:16.88



Event 7 Girls 50 Yard Freestyle
AT'L RECORD: 22.69 ! 2/1/1985 DARA TORRES, LOS ANGELES, CA
MEET RECORD: 23.36 * 3/3/2002 Christie Raleigh TRS-
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Raleigh, Christie 9 Toms River South HS 23.41 23.36*

2 Nugent, Kelley 12 Mainland Regional High 24.10 23.76

3 Bateman, Emily 11 Mainland Regional High 24.24 24.05

4 Helwig, Becky 12 Madison HS 24.30 24.33

5 Barolin, Laura 10 Shawnee High School 24.98 24.83

6 Pisano, CJ 9 Academy OF St.Elizabeth 25.15 24.93

7 Mac Kleer, Alicia 9 Oakcrest 25.06 25.12

8 Staple, Jess 12 Pope John Xxiii 25.15 25.27

B - Final
9 Bateman, Debbie 9 Mainland Regional High 25.18 24.90

10 Hunt, Alyson 11 Audubon/Collingswood H 25.39 25.09

11 Karn, Brittany 11 Shawnee High School 25.39 25.31

12 Driscoll, Laura 11 Haddonfield Memorial 25.48 25.34

13 Kolodzey, Cathrine 12 Cherry Hill East H S 25.55 25.35

14 David, Meredith 10 Triton HS 25.41 25.44

15 Moorby, Kristen 11 Lower Cape May Regional 25.29 25.52

16 Lennon, Jessica 12 Montclair HS 25.53 25.53



Event 11 Girls 100 Yard Butterfly
AT'L RECORD: 52.41 ! 2/1/1996 MISTY HYMAN, PHOENIX, AZ
MEET RECORD: 56.09 * 3/1/1981 LISA IORI, VINELAND
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Raleigh, Christie 9 Toms River South HS 57.63 57.32

2 Skros, Susan 11 Haddonfield Memorial 58.67 58.05

3 Clark, Annie 9 Hopewell Valley 1:00.12 58.74

4 Helwig, Liz 11 Madison HS 1:00.40 59.41

5 Knox, Susannah 12 Montclair HS 1:00.15 59.50

6 McClosky, Moira 11 Atlantic City HS 58.93 59.65

7 Sebastian, Megan 12 West Deptford High Scho1:00.22 1:00.40

8 Corrigan, Shannon 12 Haddonfield Memorial 1:00.29 1:00.97

B - Final
9 Carlin, Megan 10 Vineland High School 1:00.75 1:00.47

10 Pisano, CJ 9 Academy OF St.Elizabeth1:01.05 1:00.56

11 Reed, Lauren 12 Mount Saint Mary 1:00.87 1:00.62

12 Gray, Paige 9 Toms River South HS 1:01.00 1:00.90

13 Budd, Dawn 12 Wildwood Catholic 1:01.32 1:00.96

14 Gannon, Christin 12 Manasquan HS 1:00.47 1:01.07

15 Dain, Mary 11 Holy Cross 1:01.34 1:01.27

16 Harmon, Angela 10 Rancocas Valley Regiona1:01.34 1:01.49




Event 13 Girls 100 Yard Freestyle
AT'L RECORD: 49.37 ! 2/1/1998 CASSIDY MAXWELL, SATELLITE BE
MEET RECORD: 51.61 * 3/1/1990 ANDREA FISHER, RANDOLPH
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Bateman, Emily 11 Mainland Regional High 53.14 52.27

2 Nugent, Kelley 12 Mainland Regional High 53.64 52.31

3 Laputka, Kaleena 11 Shawnee High School 53.71 52.41

4 Helwig, Becky 12 Madison HS 54.20 53.22

5 Kim, Julie 10 Montville 54.75 53.88

6 Kennedy, Kendra 12 Arthur L Johnson 55.05 54.90

7 Skoda, Catherine 10 Bernards HS 55.02 55.20

8 Mac Kleer, Alicia 9 Oakcrest 55.20 56.51

B - Final
9 Walker, Mary Ann 9 Lakeland Regional High 55.72 54.40

10 Bateman, Debbie 9 Mainland Regional High 55.54 54.98

11 Lennon, Jessica 12 Montclair HS 55.52 55.11

12 Page, Allison 10 Bridgewater Raritan H S 55.35 55.57

13 Maffey, Tori 10 Mount Saint Mary 55.47 55.65

14 Moorby, Kristen 11 Lower Cape May Regional 55.80 56.13

15 Rush, Regina 12 Bishop George Ahr H S 55.56 56.25

16 Zaeh, Sandy 11 Governor Livingston HS 55.89 56.27



Event 15 Girls 500 Yard Freestyle
AT'L RECORD:4:37.30 ! 2/1/1988 JANET EVANS, EL DORADO, CA
MEET RECORD:4:46.86 * 3/1/1988 PAULETTE RUSSELL, SHORE REG.
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Murphy, Patty 12 Bishop Eustace Prep 5:01.98 4:59.68

2 Cahill, Bridgette 12 Gloucester Catholic 5:06.71 5:07.61

3 Johnston, Shannon 12 Bishop Eustace Prep 5:09.87 5:10.63

4 Gusick, Carolyn 11 Metuchen High School 5:14.04 5:11.10

5 Herbst, Katie 12 West Deptford High Scho5:09.77 5:11.57

6 Gersbach, Amy 12 Shawnee High School 5:11.15 5:15.97

7 Hoey, Caitlin 11 Delran High School 5:09.36 5:16.00

8 Driscoll, Laura 11 Haddonfield Memorial 5:15.72 5:17.20

B - Final
9 Catti, Jessica 11 Vineland High School 5:19.25 5:14.62

10 Hand, Jen 10 Union Catholic 5:20.91 5:17.36

11 Welsh, Katie Rose 10 Shore Regional HS 5:19.98 5:17.82

12 Branson, Christina 9 Deptford HS 5:20.96 5:17.99

13 Smaniotto, Amanda 11 Millville 5:18.30 5:19.99

14 Sytnyk, Laura 11 MT ST Dominic Academy 5:22.30 5:20.50

15 Dehainaut, Adina 12 Vineland High School 5:21.24 5:21.01

16 Steffer, Kim 11 Vineland High School 5:19.76 5:23.13



Event 17 Girls 200 Yard Freestyle Relay
AT'L RECORD:1:34.84 ! 2/1/1994 CARMEL, INDIANAPOLIS, IN
MEET RECORD:1:39.40 * 3/4/2001 MAINLAND REGIONAL HIGH SCHOOL MAIN
E BATEMAN, S ANDERSON, E PREVITI, K NUGENT
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Mainland Regional High 1:40.68 1:39.41

1) Nugent, Kelley 12 2) Sawers, Erin 12 3) Bateman, Debbie 9 4) Bateman, Emily 11
2 Shawnee High School 1:41.87 1:40.80

1) Barolin, Laura 10 2) Gersbach, Amy 12 3) Karn, Brittany 11 4) Laputka, Kaleena 1
3 Cherry Hill East H S 1:42.97 1:42.22

1) Townsend, Amy 11 2) Grimes, Linsley 103) Girman, Cathy 12 4) Kolodzey, Cathrine
4 Mount Saint Mary 1:44.17 1:42.89

1) Murphy, Colleen 102) Maffey, Tori 10 3) Zukowski, Sarah 9 4) Reed, Lauren 12
5 Vineland High School 1:43.90 1:43.12

1) Bassano, Tia 10 2) Dehainaut, Adina 13) Carlin, Megan 10 4) Catti, Jessica 11
6 Bishop George Ahr H S 1:44.31 1:43.23

1) Patalano, Elissa 12) Van Assen, Jessie 3) Roman, Paula 12 4) Rush, Regina 12
7 Toms River South HS 1:44.25 1:43.61

1) Gray, Paige 9 2) Steinhilber, Becky3) Joensen, Brooke 114) Raleigh, Christie
8 Wildwood Catholic 1:44.05 1:44.02

1) Clarke, Sophie 12 2) Budd, Dawn 12 3) Lugas, Gabey 10 4) Wuko, Amy 9
B - Final
9 Bridgewater Raritan H 1:44.80 1:44.22

1) Block, Melanie 12 2) Papay, Sarah 1 9 3) Benigno, Catherine4) Page, Allison 10
10 Governor Livingston HS 1:45.43 1:44.82

1) Pflug, Jen 11 2) Zaeh, Sandy 11 3) Hansen, Kate 9 4) Bocian, Karen 12
11 Hillsborough High Scho 1:45.57 1:44.93

1) Prow, Stacey 12 2) Mendez, Kristen 123) Tierney, Jackie 124) Barberio, Alyssa 1
12 Haddonfield Memorial 1:45.55 1:45.18

1) Corrigan, Shannon 2) Newthorne, Rebecca3) Stepuvak, Alex 10 4) Ross, Adrienne 12
13 Shore Regional HS 1:45.91 1:45.40

1) Palasky, Elizabeth2) Ostrowsky, Lauren 3) Chismar, Nicole 114) Welsh, Katie Rose
14 Bishop Eustace Prep 1:45.52 1:46.02

1) Johnston, Shannon 2) Lewis, Katie 10 3) Quantine, Elena 104) Murphy, Patty 12
15 Rancocas Valley Region 1:45.89 1:47.44

1) Dunn, Jackie 11 2) Stephens, Jenna 123) Gontowicz, Blair 94) Harmon, Angela 10
16 Arthur L Johnson 1:45.63 1:49.48

1) Sortino, Julieanne2) Bates, Kristine 103) Wagner, Laura 10 4) Spagnoli, Lindsay
C - Final
17 Montclair HS 1:45.92 1:45.30

1) Knox, Susannah 12 2) Fuchs, Mary 12 3) Ang, Heather 12 4) Lennon, Jessica 12
18 West Windsor Plainsbor 1:46.45 1:45.54

1) Solloway, Jessica 2) Hong, Jen 12 3) Guthrie, Kate 10 4) Kraml, Stephanie 1
19 Morris Knolls 1:46.44 1:45.63

1) Feder, Ashley 10 2) Drogan, Katie 11 3) Pitcher, Jenny 12 4) Cook, Megan 12
20 Moorestown High School 1:46.22 1:45.98

1) Roberts, Joanna 122) Klatte, Gretchen 13) Kenuk, Lauren 10 4) Kulp, Sarah 11
21 Summit High School 1:45.94 1:46.13

1) Jordan, Lindsey 122) Jones, Monica 10 3) Ardington, Ali 10 4) Zocca, Jacki 9
22 Hopewell Valley 1:46.09 1:46.53

1) Driscoll, Dorby `92) Stevens, Anna 11 3) Clark, Annie 9 4) Foster, Allie 11
23 Hunterdon Central H S 1:46.59 1:47.31

1) Powell, Jess 11 2) Sweeny, Ali 9 3) Seramba, Kelly 10 4) Lyons, Kati 10
24 Morristown High School 1:47.71 1:47.73

1) Keating, Andrea 122) Ley, Lindsey 12 3) Landi, Carlee L 4) Guibin, Hilary 12



Event 19 Girls 100 Yard Backstroke
AT'L RECORD: 52.86 ! 3/1/1998 NATALIE COUGHLIN, NOVATO, CA
MEET RECORD: 55.64 * 3/1/1997 KELLY HECKING - RUTH
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 McClosky, Moira 11 Atlantic City HS 58.21 58.56

2 Swift, Kara 11 Haddonfield Memorial 59.45 58.67

3 Kennedy, Kendra 12 Arthur L Johnson 59.35 59.49

4 Fabiano, Laura 11 West Orange H S 58.83 59.74

5 David, Meredith 10 Triton HS 59.74 59.77

6 Clegg, Kristin 12 DE Paul Catholic HS 1:00.26 59.78

7 Mitchell, Julie 11 Cherry Hill West H S 1:00.17 1:00.21

8 Whetstone, Catherine 9 Hunterdon Central H S 1:00.38 1:00.31

B - Final
9 Skoda, Catherine 10 Bernards HS 1:00.41 59.52

10 Walker, Mary Ann 9 Lakeland Regional High 1:01.45 1:01.35

11 Carew, Carlee 12 Toms River North H S 1:00.84 1:01.37

12 Cobb, Jessica 10 Moorestown High School 1:01.23 1:01.42

13 Hunt, Alyson 11 Audubon/Collingswood H 1:02.06 1:01.84

13 Ang, Heather 12 Montclair HS 1:02.34 1:01.84

15 Farrell, Heather 12 Toms River North H S 1:01.90 1:02.19

16 Paul, Allison 11 Lenape Regional H S 1:01.77 1:03.07


Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke
AT'L RECORD:1:00.74 ! 2/1/2000 KRISTEN WOODRING, WEST LAWN W
MEET RECORD:1:03.13 * 3/1/1997 HEATHER DEHAINAUT - VINE
Name Yr School Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Steiner, Jenny 11 Lawrence High School 1:04.26 1:03.85

2 Carlin, Megan 10 Vineland High School 1:06.03 1:04.11

3 Meng, Heather 11 Washington Township 1:05.08 1:04.84

4 Foster, Allie 11 Hopewell Valley 1:06.18 1:05.59

5 Jaggi, Sara 12 Haddon Hights 1:06.84 1:06.48

6 Knox, Susannah 12 Montclair HS 1:06.98 1:06.88

7 Totten, Jen 12 West Deptford High Scho1:07.29 1:07.29

8 Morris, Kelly 9 Metuchen High School 1:07.13 1:08.12

B - Final
9 Devlin, Erin 10 Ewing HS 1:07.36 1:06.40

10 O'Donell, Tarin 10 Haddonfield Memorial 1:07.67 1:06.93

11 Ley, Morgan 9 Cherry Hill East H S 1:07.91 1:07.45

12 Smaniotto, Cara 9 Millville 1:09.46 1:08.15

B - Final ... (Event 21 Girls 100 Yard Breaststroke)
Name Yr School Prelim Time Finals Time

13 Rolish, Melanie 10 Cherry Hill West H S 1:07.68 1:08.42

14 Hetzel, Catherine 10 Metuchen High School 1:08.47 1:08.55

15 Cregar, Mandee 10 Washington Township 1:09.08 1:09.43

16 Reichard, Emily 9 Eastern HS 1:09.07 1:09.67


Event 23 Girls 400 Yard Freestyle Relay
AT'L RECORD:3:24.08 ! 2/1/1996 JACKSONVILLE BOLLES, FL
MEET RECORD:3:36.18 * 3/3/2002 SHAWNEE HIGH SCHOOL SHAW-
L BAROLIN, A GERSBACH, B KARN, K LAPUTKA
Team Relay Prelim Time Finals Time

A - Final
1 Shawnee High School 3:42.07 3:36.18*

1) Barolin, Laura 10 2) Gersbach, Amy 12 3) Karn, Brittany 11 4) Laputka, Kaleena 1
2 Mainland Regional High 3:42.02 3:36.20

1) Nugent, Kelley 12 2) Sawers, Erin 12 3) Bateman, Debbie 9 4) Bateman, Emily 11
3 Haddonfield Memorial 3:43.10 3:40.60

1) Driscoll, Laura 112) Skros, Susan 11 3) Ross, Adrienne 12 4) Swift, Kara 11
4 Cherry Hill East H S 3:45.05 3:42.62

1) Townsend, Amy 11 2) Grimes, Linsley 103) Kolodzey, Cathrine4) Girman, Cathy 12
5 Mount Saint Mary 3:46.85 3:43.54

1) Murphy, Colleen 102) Maffey, Tori 10 3) Zukowski, Sarah 9 4) Reed, Lauren 12
6 Bishop George Ahr H S 3:44.07 3:43.70

1) Van Assen, Jessie 2) Patalano, Elissa 13) Roman, Paula 12 4) Rush, Regina 12
7 Bridgewater Raritan H 3:48.17 3:48.35

1) Page, Allison 10 2) Morawick, Amanda 13) Block, Melanie 12 4) Capparell, Melissa
--- Wildwood Catholic 3:48.27 DQ

1) Clarke, Sophie 12 2) Speicher, Steph 113) Budd, Dawn 12 4) Wuko, Amy 9
B - Final
9 Cherry Hill West H S 3:49.20 3:47.53

1) Burnett, Jessica 12) Mitchell, Julie 113) Neiman, Jackie 10 4) Rolish, Melanie 10
10 Vineland High School 3:51.18 3:48.38

1) Montero, Nina 9 2) Steffer, Kim 11 3) Dehainaut, Adina 14) Bassano, Tia 10
11 Toms River South HS 3:50.32 3:49.15

1) Gray, Paige 9 2) Steinhilber, Becky3) Joensen, Brooke 114) Raleigh, Christie
12 Hunterdon Central H S 3:51.19 3:49.16

1) Lyons, Kati 10 2) Whetstone, Catheri3) Berstler, Liz 11 4) Powell, Jess 11
13 Governor Livingston HS 3:50.17 3:50.59

1) Zaeh, Sandy 11 2) Hansen, Kate 9 3) Pflug, Jen 11 4) Bocian, Karen 12
14 Bishop Eustace Prep 3:49.76 3:50.82

1) Johnston, Shannon 2) Lewis, Katie 10 3) Chaplin, Cara 9 4) Murphy, Patty 12
15 Moorestown High School 3:51.32 3:50.86

1) Kenuk, Lauren 10 2) Kulp, Sarah 11 3) Kreifels, Heather 4) Cobb, Jessica 10
16 Eastern HS 3:51.75 3:51.25

1) Richards, Caitlin 2) McErlean, Kelly 103) Reichard, Emily 9 4) Gorman, Kristin 11
C - Final
17 Shore Regional HS 3:52.51 3:50.68

1) Dennis, Meghan 11 2) Chismar, Nicole 113) Delahaney, Stacy 94) Welsh, Katie Rose
18 West Deptford High Sch 3:52.90 3:51.60

1) Sebastian, Megan 12) Brown, Lauren 12 3) Totten, Jen 12 4) Herbst, Katie 12
19 Bernards HS 3:54.83 3:52.30

1) Demarrias, Grace 12) Quis, Rachel 9 3) Skoda, Nori 11 4) Skoda, Catherine 1
20 Hillsborough High Scho 3:54.06 3:52.36

1) Prow, Stacey 12 2) Mendez, Kristen 123) Tribilsy, Devon 124) Tierney, Jackie 12
21 Rancocas Valley Region 3:52.04 3:52.80

1) Dunn, Jackie 11 2) Gontowicz, Blair 93) Stephens, Jenna 124) Harmon, Angela 10
22 Gloucester Catholic 3:54.26 3:54.40

1) Blaston, Melissa 92) Udicious, Kristin 3) Brennan, Ashley 4) Cahill, Bridgette

23 Notre Dame 3:56.41 3:54.93

1) Appel, Lindsay 11 2) Schramke, Chrissy 3) Schulz, Gretchen 14) Fielder, Liz 11
24 Montclair HS 3:53.58 3:55.05

1) Knox, Susannah 12 2) Fuchs, Mary 12 3) Ang, Heather 12 4) Lennon, Jessica 12