ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT

ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT





NCAA Div. I: Texas Sweeps SMU -- February 10, 2002

DALLAS, Feb. 9. THE No. 3-ranked University of Texas men's and No. 3 UT women's swimming and diving teams both captured victories over SMU, respectively, to close out the 2001-02 dual meet season on Saturday,
Feb. 9, at Perkins Natatorium in Dallas.

The Texas women's squad opened the day's action with a victory over No. 8 Mustangs, 188-112, while the UT men's team followed with a 151-111 win over No. 15 SMU.

The win improves the women to 9-3 in dual meet competition and the men to 7-1.

Women's Meet
The Longhorns women were led by junior Erin Phenix (Cincinnati, Ohio), senior-transfer Valerie Oswald (Charlottesville, Va.) and junior-transfer Joscelin Yeo (Republic of Singapore/California), all of whom were double-event winners on the day. Phenix took control of the sprint free events, capturing top honors in both the 50 (23.32) and 100-yard (51.05) free, while Oswald led the way in the breaststroke,
capturing first in the 100 (1:04.43) and 200 (2:18.82).

Yeo finished first in the 100 butterfly (54.49) and the 200 IM (2:01.56).

Senior-transfer Lauren Thies (Portland, Ore./Stanford) also won an individual event, taking the 200 free in 1:49.27.

In diving, sophomore Ally Hartzell (Austin, Texas) led the way for Texas, winning on both the one-meter (299.02) and three-meter (289.87) springboard competitions.

Anu Koivisto led SMU with twin wins in the backstroks, taking the 100 in 55.59 and the 200 in 2:00.01. But she wasn't the Mustangs' only double winner. British Olympian Georgina Lee breezed in the 200 fly, touching in 1:57.61, then came back and doubled with a 4:46.54 performance to take the 500 and lead a 1-2-3 SMU sweep.

Swiss import Flavia Rigamonti lapped the field to win the 1000 free in 9:42.48, and finished second to Lee in the 500.

Men's Meet
The Texas men's squad was led to victory by the efforts of five different individual race winners and the performance of senior diver Troy Dumais (Ventura, Calif.).

Dumais, the two-time NCAA Diver of the Year (2000, 2001), led Texas on all springboard events, winning on the one-meter (363.97) and three-meter. With the wins, Dumais improves his season marks to a perfect 7-0 on the one-meter board and 6-1 on the three-meter board.

Senior Tommy Hannan (Baltimore, Md.) and sophomore Brendan Hansen (Havertown, Pa.) picked up two individual event wins each on Saturday. Hannan took top honors in the 100 (47.55) and 200 (1:45.54) fly, while Hansen swept the both breaststroke events, winning the 100 in 54.59 and the 200 in 1:58.74.

The American and NCAA record holder in the 200
breaststroke, Hansen ends the dual meet season with undefeated marks in both breast races, posting a 5-0 record in the 100 and a 6-0 mark in the 200.

Also tallying individual event wins on the day were junior Chris Kemp (Southlake, Texas) in the 200 free (1:37.91), sophomore Ian Crocker (Portland, Maine) in the 100 free (44.57) and junior Jim Pullin (Munroe
Falls, Ohio) in the 500 free (4:30.11).

Jakob Anderson was SMU's only double winner, taking the 100 backstroke in 48.56 and the 200 in 1:46.36.
He also swam on the winning SMU "D" team that took the 200 free relay in 1:20.83.

Matt Weghorst won the 50 free in 20.27, leading teammate Jonathon Newton (20.54) to the wall. Weghorst
was also a member of the winning D relay squad.

Also a member of that winning relay team was Michael Jacobson, who snared the last Mustang win, taking the 400 IM in 3:58.19. Teammate Jacob Rodriguez, at 4:00.88, was second.



Texas Women's Swimming and Diving
No. 3 Texas vs. No. 8 SMU--Saturday, Feb. 9
Perkins Natatorium--Dallas, Texas

Final Score:
Texas 188
SMU 112


200 Medley Relay: 1. Texas "A" (Robins, Yeo, Jamison, Martin) 1:43.21; 2. SMU "A" (Koivisto, Pomeroy, Lee, Marshall) 1:43.68; 3. Texas "B" (Timmons, Oswald, Bridges, Elliott) 1:47.14.

1,000 Free: 1. Flavia Rigamonti SMU 9:42.48; 2. Elizabeth Hoffman UT 10:19.25; 3. Debra Foriash SMU 10:19.26; 4. Sarah Allen UT 10:51.72; 5. Michelle Molina UT 11:23.22.

200 Free: 1. Lauren Thies UT 1:49.27; 2. Lotta Wanberg SMU 1:49.37; 3. Tanica Jamison UT 1:49.51; 4. Lisa Wanberg SMU 1:49.71; 5. Jenna Bridges UT 1:53.23; 6. Katherine Moore SMU 1:57.09.

100 Back: 1. Anu Koivisto SMU 55.59; 2. Bethany Lindberg UT 56.20; 3. Sarah Wanazek UT 56.56; 4. kelley Robins UT 57.38; 5. Katie Merriam SMU 59.08.

100 Breast: 1. Valerie Oswald UT 1:04.43; 2. Kaela Humphries UT 1:04.50; 3. Julia Pomeroy SMU 1:04.63; 4. Laura Bares SMU 1:05.80; 5. Ashlee Fotinakes UT 1:05.86.

200 Fly: 1. Georgina Lee SMU 1:57.61; 2. Joscelin Yeo UT 2:01.56; 3. McCall Dorr SMU 2:02.66; 4. Alisa Schuknecht UT 2:03.28; 5. Andrea Cassidy SMU 2:03.73; 6. Jennifer Cray UT 2:07.12.

50 Free: 1. Erin Phenix UT 23.32; 2. Lauren Martin UT 23.64; 3. Dallas Marshall SMU 23.88; 4. Sarah Wanazek UT 24.46; 5. Sarah Jeffray SMU 25.76.

1m Diving: 1. Ally Hartzell UT 299.02; 2. Katura Horton-Perinchief UT 233.32; 3. Elizabeh Pike SMU 217.34; 4. Rawson Glover UT 211.95; 5. Carrie Dawson SMU 211.58; Ex. Monica Maxwell UT 215.47.

100 Free: 1. Erin Phenix UT 51.05; 2. Lisa Wanberg SMU 51.26; 3. Lauren Martin UT 51.52; 4. Dallas Marshall SMU 51.62; 5. Jenna Bridges UT 52.20; 6. Katie Merriam SMU 54.08.

200 Back: 1. Anu Koivisto SMU 2:00.01; 2. Bethany Lindberg UT 2:00.49; 3. Kaela Humphries UT 2:02.39; 4. Tanica Jamison UT 2:02.84; 5. McCall Dorr SMU 2:11.31.

200 Breast: 1. Valerie Oswald UT 2:18.82; 2. Laura Bates SMU 2:20.16; 3. Alisa Schuknecht UT 2:20.64; 4. Andrea Cassidy SMU 2:21.63; 5. Julia Pomeroy SMU 2:22.44; 6. Cherie Albertson UT 2:24.07.

500 Free: 1. Georgina Lee SMU 4:46.54; 2. Flavia Rigamonti SMU 4:48.69; 3. Lotta Wanberg SMU 4:52.17; 4. Lauren Thies UT 4:55.78; 5. Elizabeth Hoffman UT 5:08.87; 6. Jennifer Cray UT 5:10.37.

100 Fly: 1. Joscelin Yeo UT 54.49; 2. Tanica Jamison UT 55.45; 3. Sarah Wanazek UT 55.71; 4. McCall Dorr SMU 55.98; 5. Anu Koivisto SMU 57.95; 6. Katherine Moore SMU 1:01.77.

3m Diving: 1. Ally Hartzell UT 289.87; 2. Elizabeth Fike SMU 269.85; 3. Katura Horton-Perinchief UT 269.62; 4. Rawson Glover UT 263.40; 5. Carrie Dawson SMU 216.60; Ex. Monica Maxwell UT 228.37.

200 IM: 1. Joscelin Yeo UT 2:01.56; 2. Alisa Schuknecht UT 2:04.75; 3. Valerie Oswald UT 2:05.74; 4. Andrea Cassidy SMU 2:05.90; 5. Lisa Wanberg SMU 2:06.06; 6. Laura Bares SMU 2:10.27.

400 Free Relay: 1. Texas "A" (Humphries, Phenix, Martin, Thies) 3:24.11; 2. SMU "A" (Marshall, Wanberg, Merriam, Lee) 3:27.97; 3. Texas "B" (Molina, Robins, Elliott, Guleke) 3:29.68.


Texas Men's Swimming and Diving
Texas vs. SMU--Saturday, Feb. 9
Perkins Natatorium--Dallas, Texas

Final Score:
Texas 151
SMU 111


100 Back: 1. Jakob Anderson SMU 48.56; 2. Ian Crocker UT 49.24; 3. Rob Harrison SMU 50.39; 4. Reiner Kendrick UT 50.59; 5. Sean Foley UT 51.66; 6. Jim Pullin UT 53.26; 7. Colin Paterson SMU 53.37.

100 Breast: 1. Brendan Hansen UT 54.59; 2. Joe Montague UT 56.49; 3. Tim Carlson SMU 56.77; 4. Josh Kittrell SMU 57.63; 5. Greg Norman UT 57.99; 6. Kyle Sanders UT 58.06; 7. Ross Binkley UT 58.09; 8. R.D. Trinidad SMU 58.96; 9. Paul Wallace UT 1:01.06; 10. Tomer Feingold UT 1:01.11.

100 Fly: 1. Tommy Hannan UT 47.55; 2. Daniel DiToro UT 49.02; 3. John Suchand UT 49.74; 4. Rob Harrison SMU 50.36; 5. Bart Fassino SMU 50.59; 6. Cooper Phillips UT 52.31.

200 Free: 1. Chris Kemp UT 1:37.91; 2. Tony Diers UT 1:39.20; 3. Chris Epp SMU 1:40.01; 4. Austin McAnally UT 1:40.61; 5. Markus Pineyro SMU 1:42.66; 6. Brian Skarbek SMU 1:42.90; 7. Shamus Crosby UT 1:43.73; 8.
Chase Ingraham SMU 1:44.32; 9. Caleb Johnson SMU 1:44.59; 10. Rick Rauch UT 1:44.92.

50 Free: 1. Matt Weghorst SMU 20.27; 2. Jonathon Newton SMU 20.54; 3. Leffie Crawford UT 20.63; 4. Ryan CIccarelli UT 21.00; 5. Paul Wallace UT 21.24; 6. Matt Timberlake UT 21.39; 7. Will Russo SMU 21.54.

400 IM: 1. Michael Jacobson SMU 3:58.19; 2. Jacob Rodriguez SMU 4:00.88; 3. Brendan Hansen UT 4:01.21; 4. Nathan O'Brien UT 4:01.21; 5. Greg Norman UT 4:08.03; 6. John Waldron SMU 4:09.12.

1m Diving: 1. Troy Dumais UT 363.97; 2. Brice Dumais SMU 360.59; 3. Justin Dumais UT 322.20; 4. Jonathan Linette UT 291.90; 5. Beau Sydes SMU 276.37; 6. Chad Chokel SMU 215.00; 7. David Bender SMU 197.32; Ex.
Max Bookman UT 238.65.

200 Fly: 1. Tommy Hannan UT 1:45.54; 2. Rainer Kendrick UT 1:47.63; 3. Bart Passino SMU 1:52.78; 4. Markus Pineyro SMU 1:53.14.

100 Free: 1. Ian Crocker UT 44.57; 2. Matt Weghorst SMU 44.87; 3. Chris Kemp UT 44.90; 4. Austin McAnally UT 45.98; 5. Sean Foley UT 46.38; 6. Daniel DiToro UT 46.82; 7. Brian Skarbek SMU 47.18; 8. Shamus Crosby UT
47.77; 9. Will Russo SMU 48.73.

200 Back: 1. Jakob Anderson SMU 1:46.36; 2. Nathan O'Brien UT 1:47.83; 3. Eric Hadley SMU 1:50.62; 4. Rob Harrison SMU 1:52.75; 5. Tony Diers UT 1:53.89; 6. Cooper Phillips UT 1:56.30.

500 Free: 1. Jim Pullin UT 4:30.11; 2. Ferdie Postma SMU 4:32.14; 3. Jon Hemphill SMU 4:37.50; 4. John Suchand UT 4:39.32; 5. Richard Hampson SMU 4:42.82; 6. Rick Rauch UT 4:43.21.

3m Diving: 1. Troy Dumais UT 363.97; 2. Brice Dumais SMU 360.59; 3. Justin Dumais UT 322.20; 4. Jonathan Linette UT 291.90; 5. Beau Sydes SMU 276.37; 6. Max Bookman UT 238.65; 7. Chad Chokel SMU 216.00; 8.
David Bender SMU 197.32.

200 Breast: 1. Brendan Hansen UT 1:58.74; 2. Joe Montague UT 2:02.97; 3. Ross Binkley UT 2:06.63; 4. Josh Kitrell SMU 2:07.02; 5. Tim Carlson SMU 2:07.27; 6. Kyle Sanders UT 2:07.83; 7. Greg Norman UT 2:09.16; 8. R.D. Trinidad SMU 2:09.61; 9. Tomer Feingold UT 2:16.31.

200 Free Relay: 1. SMU "D" (Newton, Anderson, Weghorst, Jacobson) 1;20.83; 2. SMU "C" (Postma, Epp, Russo, Skarbek) 1;24.67; 3. SMU "B" (Paterson, Fassino, Johnson, Rodrigues) 1:26.99x; 4. SMU "A" (Hadley,Pineyro, Waldron, Ingraham) 1:28.01x.