Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S6
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Brooks,
Stephanie 19 Ric
Wave-IL 6:30.33
42.56 1:30.56 2:19.57 3:09.57 3:59.46 4:50.84 5:40.96 6:30.33
2 Dannhaeuser,
Marie (S5) 21 Team Canada 7:00.21
51.75 1:44.80 2:38.75 3:30.90 4:25.26 5:17.65 6:10.53 7:00.21
3 Angelelli,
Cheryl (S4) 32 Unattached-MI 8:02.29
57.04 1:58.87 2:59.68 4:00.61 5:01.61 6:02.14 7:03.41 8:02.29
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S7
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Gruen,
Deborah 13 Hamden
North Haven Swimming 6:26.88
46.01 1:33.01 2:23.38 3:11.66 4:01.10 4:49.54 5:39.20 6:26.88
2 Gilmore, Lucy 17 Pulaski Y-Southwest Aquatic-VA 7:23.78
52.63 1:49.17 2:44.23 3:41.14 4:36.50 5:32.53 6:28.45 7:23.78
3 Staeffler,
Alissa
14 Shadow Seals-PN 8:02.91
1:49.45 2:49.73 3:52.16 4:54.55 5:58.04 7:03.06 8:02.91
4 Beck,
Mary-Christine 14 Unattached-CT 8:24.79
54.15 1:58.41 3:01.47 4:07.26 5:11.54 6:17.93 7:23.98 8:24.79
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S8
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Cole, Andrea 17 Team Canada 5:48.89
40.73 1:24.71 2:10.00 2:54.14 3:39.18 4:23.40 5:08.16 5:48.89
2 Castle, Sarah 17 Colorado Stars-CO 6:19.34
44.54 1:31.33 2:18.38 3:06.15 3:54.23 4:42.86 5:31.37 6:19.34
3 Ospina, Liz 26 San Jose Aquatics-PC 7:19.76
46.49 1:39.11 2:35.40 3:30.57 4:30.53 5:27.18 6:25.31 7:19.76
4 Shannon,
Christy 27 Peninsula
Aquatics San Diego-SI 7:40.97
49.50 1:45.36 2:47.20 3:48.86 4:49.00 5:48.08 6:46.30 7:40.97
5 Veloso,
Monica 42 Unattached 8:16.16
58.11 1:59.52 3:02.92 4:04.92 5:08.37 6:10.83 7:14.64 8:16.16
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S9
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Dixon,
Stephanie 16 Team
Canada 5:07.30
35.34 1:13.87 1:52.63 2:31.33 3:10.48 3:49.82 4:29.58 5:07.30
2 Geiger, Darda 18 Team Canada 5:19.10
35.49 1:14.91 1:55.28 2:36.56 3:16.98 3:58.61 4:39.52 5:19.10
3 Rost, Michele 44 Duke City Aquatics-NM 7:18.09
48.69 1:43.91 2:39.15 3:34.67 4:31.20 5:27.26 6:23.62 7:18.09
4 Galbrecht, Sarah 12 Unattached-MN 7:27.87
49.15 1:44.84 2:42.09 3:40.81 4:39.57 5:38.86 6:34.48 7:27.87
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S10
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Berner,
Kendra 20 Coho
Swim Club-IL 5:07.18
34.53 1:12.32 1:51.22 2:30.77 3:10.74 3:50.42 4:30.23 5:07.18
(Event 19
Women 400 LC Meter Freestyle S10)
Name Age Team Finals Time
2 Chandler,
Katy 15 Nova-CA 5:18.28
35.14 1:13.26 1:53.23 2:33.39 3:14.76 3:56.97 4:38.51 5:18.28
3 Levy, Emily 18 San Jose Aquatics-PC 5:49.52
37.65 1:18.94 2:02.67 2:47.41 3:32.82 4:18.22 5:04.08 5:49.52
4 Wymelenberg,
Lynn
45 Unattached-MD 6:19.55
44.09 1:30.68 2:18.45 3:06.60 3:56.01 4:44.51 5:34.02 6:19.55
5 McDonald, Nicole 15 Unattached-MI 6:53.92
45.85 1:36.39 2:29.87 3:23.18 4:18.41 5:12.40 6:05.67 6:53.92
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S11
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Barrett,
Elaine
24 Great Britain 6:13.47
43.00 1:30.38 3:56.39 4:44.14 6:13.47
2 Sommer, Mandy 22 Omaha Suburban Aquatic Club- 6:55.04
45.64 1:39.11 2:32.66 3:26.16 4:18.90 5:12.17 6:04.71 6:55.04
3 Nashleanas,
Ashley 14 Sioux
City Mariners-IA 7:39.75
1:47.87 2:47.03 6:44.18 7:39.75
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S12
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Jolliff,
Tiffany 14 Waves
Bloomington National Ym 5:49.71
38.19 1:21.71 2:06.07 2:52.27 3:36.77 4:23.12 5:05.72 5:49.71
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S13
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Cote, Kirby 16 Team Canada 4:51.25
34.15 1:10.39 1:47.63 2:24.14 3:01.47 3:37.89 4:15.26 4:51.25
Event 19 Women
400 LC Meter Freestyle S14
Sponsor: ACC
Machinery Co., Inc.
Name Age Team Finals Time
1 Paton,
Siobhan 17 Team
Australia 4:59.30
34.12 1:10.71 1:49.26 2:27.68 3:05.94 3:45.15 4:22.84 4:59.30
2 Aberley,
Alicia 17 Team Australia 4:59.85
33.90 1:11.75 1:50.33 2:29.19 3:07.77 3:46.56 4:24.23 4:59.85
3 Elsener, Lisa 32 Kansas City Blazers-MV 5:20.59
36.68 1:15.38 1:56.12 2:35.80 3:17.67 3:59.01 4:41.59 5:20.59
4 Garrett, Lia 27 Excel Aquatics-SE 7:29.33
48.45 1:43.73 2:39.09 3:37.45 4:36.26 5:35.40 6:31.59 7:29.33
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S6
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Pastore,
Diego
21 Fadepac 7:00.98
46.33 1:36.70 2:30.39 3:26.07 4:21.10 5:18.12 6:07.98 7:00.98
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S7
Sponsor: Arizona Cardiology
Group
Name Age Team Finals Time
1 Roberts,
David
21 Great Britain 5:09.50
32.84 1:09.13 1:48.37 2:27.71 3:07.26 3:47.33 4:28.75 5:09.50
2 Penner, Bob 24 Team Canada 5:11.54
37.52 1:17.27 1:57.65 2:36.39 3:16.69 3:55.42 4:34.73 5:11.54
3 Noll, Douglas 22 Unattached-AZ 5:45.62
37.90 1:19.70 2:04.36 2:48.37 3:32.68 4:17.24 5:03.31 5:45.62
4 Cossar, Jose 25 Fadepac 5:49.27
40.05 1:22.37 2:06.11 2:50.43 3:35.87 4:20.57 5:06.19 5:49.27
5 Knoblach, John 15 Titan Swimming-PV 6:59.74
1:37.87 2:31.85 3:25.62 4:19.00 5:12.21 6:07.02 6:59.74
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S8
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Wening, Jason 26 Ann Arbor Swim Club-MI 4:58.85
36.20 1:13.42 1:51.37 2:28.65 3:06.45 3:43.82 4:22.14 4:58.85
2 Blaylock,
Jodie 17 Cascade Swim Club-PN 6:05.89
38.91 1:23.95 2:11.48 2:58.08 3:45.17 4:31.86 5:20.56 6:05.89
3 Garcia-Tolson,
Rudy
12 Riverside Aquatics Association-C 6:19.97
43.10 1:28.45 2:17.43 3:06.03 3:54.79 4:43.93 5:34.03 6:19.97
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S9
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Haley, Andrew 27 Team Canada 4:39.62
32.19 1:07.14 1:42.47 2:18.33 2:53.99 3:29.63 4:04.81 4:39.62
2 Sales, Brad 19 Team Canada 4:52.81
33.58 1:09.43 1:46.23 2:24.07 3:01.26 3:39.02 4:15.84 4:52.81
3 Domotor, Rich 19 Unattached-NJ 5:26.07
34.88 1:12.86 1:54.01 2:36.49 3:20.19 4:03.34 4:46.53 5:26.07
4 Concha,
Alejandro 17 Team
Mexico 5:27.28
38.48 1:18.38 1:59.46 2:40.28 3:23.70 4:05.26 4:47.21 5:27.28
5 Loli, Luis 28 Ymca-Peru 5:35.67
35.59 1:16.24 1:58.91 2:42.54 3:25.92 4:10.21 4:53.93 5:35.67
6 McLemore, Allen 39 Lakeshore Foundation-SE 6:02.42
39.07 1:23.07 2:08.12 2:55.38 3:42.44 4:30.20 5:16.50 6:02.42
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S10
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Gagnon,
Philippe 21 Team
Canada 4:18.49
30.98 1:03.54 1:36.56 2:08.94 2:41.82 3:14.33 3:47.28 4:18.49
2 Palfery,
Michael 18 Team
Australia 4:41.41
32.13 1:06.69 1:41.79 2:17.73 2:53.49 3:29.89 4:05.81 4:41.41
3 Zook, Justin 15 Mach 3 Flyers Swim Team-MN 4:43.74
31.70 1:05.58 1:42.18 2:18.52 2:55.38 3:31.72 4:08.54 4:43.74
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S13
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Fox, Chris 22 Great Britain 4:35.29
31.76 1:05.70 1:41.20 2:15.94 2:51.34 3:26.10 4:01.69 4:35.29
2 May, Jeff 29 Unattached-AZ 5:11.34
34.40 1:12.36 1:52.32 2:32.84 3:14.49 3:55.38 4:34.95 5:11.34
3 Karn, Justin 20 Brantford Aquatic Club 5:37.88
36.13 1:16.59 1:58.52 2:41.39 3:26.06 4:10.85 4:55.14 5:37.88
Event 20 Men
400 LC Meter Freestyle S14
Sponsor: Arizona
Cardiology Group
Name Age Team Finals Time
1 Pugh, Chris 17 Great Britain 4:31.05
31.19 1:04.35 1:38.92 2:13.25 2:47.85 3:22.74 3:57.96 4:31.05
2 Pike, Stewart 19 Team Australia 4:36.69
30.90 1:05.05 1:40.17 2:15.03 2:51.03 3:27.76 4:02.07 4:36.69
3 Dart, Franky 22 Great Britain 4:43.00
32.10 1:06.27 1:42.39 2:18.57 2:54.98 3:31.25 4:06.62 4:43.00
4 Mazur,
Richard 14 Mission
Viejo Nadadores-CA 5:27.08
34.83 1:15.57 1:58.71 2:41.05 3:24.12 4:06.16 4:49.79 5:27.08
5 Gruenke, Jess 15 Ukiah Dolphins-PC 5:37.44
34.92 1:15.99 1:59.22 2:43.07 3:26.61 4:11.25 4:55.24 5:37.44
6 Body, Acey 19 Lake Erie Silver Dolphins-LE 5:52.16
38.00 1:23.14 2:07.53 2:54.59 3:41.76 4:28.61 5:10.47 5:52.16
7 Miyares,
Andres 18 Metro
Aquatic Club of Miami-FG 6:18.49
39.32 1:25.23 2:13.58 3:02.01 3:51.12 4:40.89 5:29.69 6:18.49