6/23/2005 - 6/26/2005
Santa Clara, California, USA
Event 23 Women 200 LC Meter Butterfly
=========================================================================
World: 2:05.78 8/4/2002 Otylia Jedrejczak, POL
American: 2:05.88 9/20/2000 Misty Hyman, USA
U.S. Open: 2:05.96 8/13/1981 Mary T. Meagher, Lakeside
Meet: M 2:08.69 1997 Susan O'Neill
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Descenza, Mary E 20 Athens Bulldog S 2:16.96 2:10.15 22
29.30 1:01.83 1:36.09 2:10.15
2 Christianson, Demerae 23 Auburn Aquatics- 2:15.99 2:12.21 19
30.88 1:04.36 1:38.59 2:12.21
3 Hill, Mary E 19 Dynamo Swim Club 2:14.68 2:12.61 18
30.58 1:04.21 1:39.00 2:12.61
4 Mason, Emily A 22 Tucson Ford Deal 2:14.28 2:12.99 17
30.33 1:03.48 1:38.34 2:12.99
5 Hoelzer, Margaret J 22 Auburn Aquatics- 2:17.20 2:13.05 16
29.83 1:03.96 1:38.40 2:13.05
6 Kirk, Dana J 21 Palo Alto Stanfo 2:15.34 2:14.84 15
30.27 1:04.01 1:39.46 2:14.84
7 Iikubo, Mami 17 Japan 2:16.32 2:15.34 14
30.24 1:04.66 1:40.29 2:15.34
8 Sims, Amanda M 16 Santa Rosa Neptu 2:17.18 2:16.84 13
30.78 1:05.30 1:41.14 2:16.84
9 Minamizono, Haruka 14 Japan 2:16.41 2:17.53 12
31.22 1:05.18 1:41.37 2:17.53
=== B - Final ===
10 Ridgeway, Rachel E 19 California Aquat 2:20.33 2:17.67 10
31.08 1:05.86 1:41.46 2:17.67
11 van Welie, Liz 25 Harlequin 2:18.93 2:18.01 8
31.76 1:06.51 1:42.42 2:18.01
12 Grams, Elizabeth R 21 Athens Bulldog S 2:22.28 2:19.64 7
31.37 1:06.89 1:43.39 2:19.64
13 Ghosh, Nilasha K 16 De Anza Cupertin 2:20.60 2:19.80 6
31.61 1:07.36 1:44.13 2:19.80
14 Maranhao, Johanna 18 Unattached-FL/U 2:20.79 2:20.27 5
33.16 1:08.16 1:44.33 2:20.27
15 Reilly, Erin P 20 California Aquat 2:21.59 2:20.82 4
32.69 1:07.71 1:43.66 2:20.82
16 King, Jordan G 15 Tualatin Hills S 2:22.23 2:20.90 3
32.63 1:07.76 1:44.24 2:20.90
17 Daley, Kristabelle T 21 Ucla Swimming-CA 2:21.94 2:21.03 2
32.63 1:08.30 1:44.67 2:21.03
18 Rachford, Shannon E 17 Silicon Valley A 2:21.27 2:23.54 1
31.66 1:07.82 1:45.51 2:23.54
=== C - Final ===
19 Scroggy, Morgan L 16 Tualatin Hills S 2:22.85 2:21.30
32.02 1:08.25 1:45.18 2:21.30
20 Hackett, Shannon 18 U B C Dolphins 2:23.36 2:21.57
32.28 1:07.96 1:45.16 2:21.57
21 Wilson, Eleni T 15 Hillsboro Swim T 2:22.37 2:21.72
32.22 1:07.98 1:45.10 2:21.72
22 Allan, Megan 23 AQUA 2:22.68 2:22.60
32.52 1:08.39 1:45.85 2:22.60
23 Nelson, Kara S 17 Tualatin Hills S 2:24.61 2:22.94
32.03 1:07.95 1:44.39 2:22.94
24 Hoff, Kelsey D 15 Arden Hills Swim 2:23.30 2:23.50
32.47 1:08.78 1:46.42 2:23.50
25 Wahl, Rachael M 17 Santa Maria Swim 2:23.20 2:23.71
32.32 1:08.16 1:46.81 2:23.71
26 Thurman, Hope S 17 Orinda Aquatics- 2:23.80 2:24.59
32.12 1:06.96 1:45.30 2:24.59
-- Prutton, Mariana C 15 Terrapins Swim T 2:24.11 DQ
32.86 1:08.96 1:45.88 DQ
Event 24 Men 200 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
World: 2:09.04 7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.
American: 2:09.04 7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.
U.S. Open: 2:09.04 7/11/2004 Brendan Hansen, Longhorn Aq.
Meet: M 2:14.77 5/23/2004 Brendan Hansen/TXLA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hansen, Brendan J 23 Longhorn Aquatic 2:18.23 2:15.41 22
30.37 1:04.21 1:39.29 2:15.41
2 Gangloff, Mark D 23 Auburn Aquatics- 2:21.57 2:17.53 19
32.19 1:06.78 1:42.32 2:17.53
3 Pogioli, Giordan S 21 Boilermaker Aqua 2:20.74 2:17.55 18
31.75 1:06.88 1:42.31 2:17.55
4 Matsueda, Takao 17 Japan 2:21.68 2:18.96 17
31.24 1:06.25 1:42.53 2:18.96
5 Usher, Scott C 22 Wyoming Aquatics 2:21.39 2:19.11 16
31.38 1:06.56 1:42.53 2:19.11
6 Ally, Bradley K 18 PCS-FG 2:23.44 2:19.43 15
31.64 1:07.35 1:43.47 2:19.43
7 Dickens, Scott 20 U B C Dolphins 2:23.75 2:21.47 14
31.30 1:07.62 1:44.36 2:21.47
8 Mahoney, Sean R 16 Terrapins Swim T 2:23.28 2:22.32 13
32.58 1:08.35 1:45.52 2:22.32
9 Swander, Kevin A 21 Indiana Swim Tea 2:23.46 2:24.37 12
32.58 1:08.99 1:46.43 2:24.37
=== B - Final ===
10 Vietti, William J 19 Unattached-WY 2:26.93 2:24.94 10
34.08 1:10.94 1:48.67 2:24.94
11 Beattie, Julian H 18 San Ramon Vly/Li 2:27.88 2:26.29 8
34.14 1:10.81 1:48.46 2:26.29
12 Smith, Matthew C 24 Santa Clara Swim 2:29.38 2:26.58 7
33.39 1:10.59 1:48.86 2:26.58
13 Kalmikovs, Valerijs M 32 Bakersfield Swim 2:26.58 2:26.80 6
33.28 1:10.76 1:48.28 2:26.80
14 Adamson, Richard 19 AQUA 2:26.52 2:26.90 5
33.09 1:10.73 1:48.32 2:26.90
15 Butler, Sam 18 AQUA 2:26.25 2:27.01 4
33.28 1:10.92 1:48.43 2:27.01
16 Barnes, Warren Scarborough 2:31.44 2:30.50 3
34.67 1:13.39 1:51.90 2:30.50
17 Belyy, Alexey 23 Bakersfield Swim 2:30.22 2:30.93 2
35.48 1:14.04 1:52.43 2:30.93
18 Jones, Daniel P 20 Loveland-CO 2:31.36 2:31.46 1
35.05 1:13.64 1:52.77 2:31.46
=== C - Final ===
19 Parsley, Jeffrey M 21 Athens Bulldog S 2:33.61 2:28.28
34.25 1:12.41 1:51.53 2:28.28
20 Fortuny, Alvaro Guatemala 2:32.26 2:29.57
33.29 1:11.64 1:51.24 2:29.57
21 McKee, Benjamin N 24 Tacoma Swim Club 2:32.75 2:30.54
33.65 1:11.76 1:51.76 2:30.54
22 Michelmore, John C 22 Santa Clara Swim 2:33.82 2:31.21
34.51 1:13.76 1:54.05 2:31.21
22 Baque, John L 17 Tacoma Swim Club 2:33.60 2:31.21
34.88 1:12.78 1:51.67 2:31.21
24 Norman, Craig S 19 Salinas Valley A 2:33.89 2:31.68
34.34 1:12.71 1:52.38 2:31.68
25 Payne, Kyle S 20 Mission San Jose 2:32.97 2:33.05
35.38 1:15.79 1:54.71 2:33.05
26 Schlenker, Tyler L 17 Orinda Aquatics- 2:32.75 2:33.63
34.04 1:12.79 1:52.28 2:33.63
27 Weltz, Scott W 18 Silicon Valley A 2:34.32 2:33.85
35.06 1:13.79 1:53.39 2:33.85
Event 25 Women 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: 24.13 9/22/2000 Inge de Bruijn, NED
American: 24.63 9/23/2000 Dara Torres, USA
U.S. Open: 24.50 7/23/2000 Inge de Bruijn, NED
Meet: M 24.73 2000 Dara Torres
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Joyce, Kara Lynn P 19 Athens Bulldog S 26.36 25.87 22
2 Nymeyer, Lacey P 19 Tucson Ford Deal 26.77 25.99 19
3 Pomeroy, Laura M 21 OAK 26.73 26.13 18
4 Bishop, Brooke A 18 Palo Alto Stanfo 26.59 26.33 17
5 Georoff, Andrea A 22 Athens Bulldog S 26.79 26.45 16
6 Coughlin, Natalie A 22 California Aquat 25.92 26.57 15
7 Wanezek, Sarah K 22 Longhorn Aquatic 26.75 26.60 14
8 Aoki, Kel 17 Japan 26.94 26.62 13
9 Dwelley, Kate E 16 Terrapins Swim T 26.85 26.65 12
=== B - Final ===
10 Descenza, Mary E 20 Athens Bulldog S 27.40 26.43 10
11 Butts, Eliza L 16 New England Barr 26.98 26.53 8
12 Bispo, Karlee D 15 Pirate Aquatics- 27.38 26.89 7
13 Monsees, Courtney A 16 Santa Clara Swim 27.42 26.93 6
14 McIntyre, Melissa G 17 Tacoma Swim Club 27.45 26.98 5
15 Jensen, Liv E 15 Palo Alto Stanfo 27.15 27.02 4
16 Poteete, Anna M 17 Santa Cruz Count 27.11 27.09 3
17 Phillips, Jocelyn A 16 Napa Valley Swim 27.44 27.44 2
18 Jamison, Tanica Y 23 Longhorn Aquatic 27.46 27.82 1
=== C - Final ===
19 Schmidt, Heidi K 22 De Anza Cupertin 27.51 27.30
20 McGregory, Hayley F 19 Longhorn Aquatic 27.78 27.37
21 Campbell, Whitney L 18 De Anza Cupertin 27.66 27.53
22 Liu, Michelle 17 De Anza Cupertin 27.77 27.60
22 Sims, Amanda M 16 Santa Rosa Neptu 27.55 27.60
24 Wong, Katherine N 18 Palo Alto Stanfo 27.65 27.77
25 Holman, Amanda N 15 Walnut Creek Aqu 27.79 27.80
26 Hougan, Karlyn R 16 Tacoma Swim Club 27.83 27.90
27 Sharp, Lindsey J 17 Orinda Aquatics- 27.79 28.00
Event 26 Men 100 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: 47.84 9/19/2000 Pieter van den Hoogenband, NED
American: 48.17 7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova
U.S. Open: 48.17 7/10/2004 Jason Lezak, Irvine Nova
Meet: M 49.24 2001 Anthony Ervin
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lezak, Jason E 29 Irvine Novaquati 50.91 49.54 22
2 Hayden, Brent 21 U B C Dolphins 50.56 49.94 19
3 Phelps, Michael F 19 Club Wolverine-M 50.63 50.15 18
4 Schoeman, Roland M 24 Tucson Ford Deal 50.78 50.34 17
5 Wildman-Tobriner, Ben 20 STAN-PC 51.11 50.46 16
6 Gimbutis, Rolandas 24 California Aquat 50.52 50.69 15
7 Weber-Gale, Garrett 19 Longhorn Aquatic 51.37 51.49 14
8 Vanderkaay, Peter W 21 Club Wolverine-M 51.30 51.65 12.5
8 Tilly, Jonas A 20 Unattached-PC 51.23 51.65 12.5
=== B - Final ===
10 Brunelli, Nicholas J 23 Sun Devil Aquati 51.66 51.39 10
11 Cramer, Jayme O 22 Southeastern Swi 52.03 51.64 8
12 Verlatti, Ryan J 18 Tacoma Swim Club 51.42 51.68 7
13 Meichtry, Dominik J 20 California Aquat 51.80 51.76 6
14 Walker, Neil S 28 Longhorn Aquatic 51.47 51.77 5
15 Mintenko, Mike 29 U B C Dolphins 51.95 51.79 4
16 Dusing, Nathaniel J 26 Longhorn Aquatic 51.43 52.19 3
17 Copeland, William f 19 California Aquat 51.79 52.25 2
18 McGinnis, Matthew W 19 Longhorn Aquatic 52.08 52.49 1
=== C - Final ===
19 Tarwater, Davis E 21 Club Wolverine-M 52.26 51.91
20 Yamamoto, Hiroaki 17 Japan 52.15 52.10
21 Keller, Klete D 23 Club Wolverine-M 52.56 52.23
22 Silkaitis, Terrence M 21 Mission Viejo Na 52.32 52.55
23 White, Tobin A 20 Cabrillo Threshe 52.76 52.77
24 Sun, Hongzhe 19 STAN-PC 52.83 53.06
25 Asano, Tomohiro 17 Japan 52.70 53.26
26 Marshall, Matthew t 22 Irvine Novaquati 53.04 53.40
-- Say, Rick 26 Island Swimming 52.94 NS
Event 27 Women 200 LC Meter IM
=========================================================================
World: 2:09.72 10/17/1997Yanyan Wu, CHN
American: 2:11.70 8/17/2004 Amanda Beard, USA
U.S. Open: 2:12.02 7/9/2004 Amanda Beard, Tucson Ford
Meet: M 2:14.89 1992 Summer Sanders
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Coventry, Kirsty L 21 Auburn Aquatics- 2:20.48 2:14.08 22
1:03.11 1:03.11 2:14.08
2 Kitagawa, Asami 17 Japan 2:20.65 2:17.29 19
1:06.30 1:06.30 2:17.29
3 Klochkova, Yana A 22 Mission Viejo Na 2:20.55 2:18.81 18
1:05.35 1:05.35 2:18.81
4 Myers, Whitney B 20 Tucson Ford Deal 2:20.31 2:19.25 17
1:05.85 1:05.85 2:19.25
5 Ghosh, Nilasha K 16 De Anza Cupertin 2:20.67 2:20.33 16
1:07.49 1:07.49 2:20.33
6 Dwelley, Kate E 16 Terrapins Swim T 2:21.99 2:21.32 15
1:06.19 1:06.19 2:21.32
7 Irita, Tsukushi 18 Japan 2:21.19 2:21.54 14
1:07.71 1:07.71 2:21.54
8 Jamison, Tanica Y 23 Longhorn Aquatic 2:21.45 2:21.60 13
1:06.69 1:06.69 2:21.60
9 Schmitt, Jessica P 14 North Coast Aqua 2:22.29 2:22.42 12
1:09.76 1:09.76 2:22.42
=== B - Final ===
10 Davis, Laura M 21 Terrapins Swim T 2:22.74 2:20.25 10
31.55 1:07.93 1:48.57 2:20.25
11 Monsees, Courtney A 16 Santa Clara Swim 2:23.77 2:21.69 8
31.56 1:08.27 1:51.01 2:21.69
12 Clemens, Alison P 16 Asphalt Green Un 2:24.51 2:22.25 7
31.17 1:07.85 1:48.34 2:22.25
13 Swart, Ashley A 20 North Coast Aqua 2:23.03 2:22.28 6
31.28 1:08.29 1:49.42 2:22.28
14 White, Heather C 17 Orinda Aquatics- 2:23.65 2:22.32 5
32.65 1:08.65 1:49.96 2:22.32
15 Ferritto, Elaine M 20 Longhorn Aquatic 2:23.22 2:22.45 4
31.38 1:07.34 1:49.91 2:22.45
16 Yamamoto, Chiemi 19 Ucla Swimming-CA 2:23.89 2:23.01 3
32.85 1:09.34 1:50.59 2:23.01
17 Larence, Amanda V 21 Longhorn Aquatic 2:24.42 2:24.63 2
32.13 1:10.21 1:51.59 2:24.63
18 Chandler, Ashley N 21 California Aquat 2:24.13 2:26.60 1
31.58 1:10.73 1:53.98 2:26.60
=== C - Final ===
19 Hall, Lauren A 15 Salmon Bay-PN 2:25.36 2:22.58
32.45 1:08.87 1:50.16 2:22.58
20 Bragg, Ja-neil 19 Tiger Aquatics-P 2:24.67 2:22.65
31.90 1:08.87 1:51.38 2:22.65
21 Harm, Tricia 21 Athens Bulldog S 2:25.01 2:23.93
31.83 1:08.75 1:51.29 2:23.93
22 Coogan, Ryann A 16 UN-SI 2:26.00 2:24.91
32.96 1:11.05 1:51.93 2:24.91
23 Wycliffe, Elizabeth C 22 Longhorn Aquatic 2:24.70 2:25.30
31.55 1:07.78 1:51.77 2:25.30
24 Burckle, Caroline S 18 Lakeside Swim Te 2:24.91 2:26.41
32.23 1:10.54 1:53.43 2:26.41
25 Chura, Hannah K 15 Bozeman Barracud 2:25.18 2:26.75
33.06 1:10.35 1:54.35 2:26.75
26 Scroggy, Morgan L 16 Tualatin Hills S 2:25.35 2:27.01
31.68 1:08.74 1:54.54 2:27.01
27 Stratton, Jennifer M 19 David Douglas Sw 2:26.04 2:27.37
32.34 1:10.50 1:54.23 2:27.37
Event 28 Men 200 LC Meter IM
=========================================================================
World: 1:55.94 8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore
American: 1:55.94 8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore
U.S. Open: 1:55.94 8/9/2003 Michael Phelps, N. Baltimore
Meet: M 1:57.94 6/29/2003 Michael Phelps/N. Baltimore
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 19 Club Wolverine-M 2:06.57 1:59.31
25.89 55.71 1:30.57 1:59.31
2 Lochte, Ryan S 20 Daytona Beach Sw 2:06.51 2:02.37
26.74 57.06 1:32.75 2:02.37
3 Ally, Bradley K 18 PCS-FG 2:05.85 2:02.54
26.74 57.41 1:33.29 2:02.54
4 Stephens, Mark C 21 UN-GA 2:07.87 2:06.06
27.36 59.74 1:36.91 2:06.06
5 Margalis, Robert J 23 Saint Petersburg 2:07.11 2:06.24
28.29 1:00.88 1:37.96 2:06.24
6 Yamazaki, Taijiro 16 Japan 2:07.36 2:07.22
27.54 1:00.37 1:36.62 2:07.22
7 Dorr, John W 21 California Aquat 2:07.98 2:07.36
27.54 59.59 1:36.93 2:07.36
8 Van Wie, Doug P 21 Auburn Aquatics- 2:09.69 2:08.24
27.73 59.23 1:38.69 2:08.24
9 Tarwater, Davis E 21 Club Wolverine-M 2:10.38 2:10.42
26.78 1:00.23 1:41.17 2:10.42
=== B - Final ===
10 Mahoney, Sean R 16 Terrapins Swim T 2:12.18 2:10.91
29.41 1:04.10 1:40.48 2:10.91
11 Townsend, Darian R 20 Gator Swim Club- 2:11.95 2:11.03
28.41 1:01.35 1:42.13 2:11.03
12 Dylla, Mark J 16 Aces Swim Club-C 2:11.54 2:11.40
27.66 1:01.01 1:40.91 2:11.40
13 Belyy, Alexey 23 Bakersfield Swim 2:11.89 2:11.47
28.81 1:03.81 1:41.29 2:11.47
14 Zaferes, Tom G 19 Cabrillo Threshe 2:11.28 2:11.63
27.45 1:01.52 1:41.74 2:11.63
15 Natina, Joseph O 18 Arden Hills Swim 2:12.41 2:12.00
28.96 1:03.82 1:42.38 2:12.00
16 Seiler, David E 16 Sierra Marlins S 2:12.75 2:12.14
27.97 1:01.20 1:43.07 2:12.14
17 Lathrope, Scott P 19 Orinda Aquatics- 2:12.62 2:14.78
29.11 1:03.17 1:44.10 2:14.78
18 Weltz, Scott W 18 Silicon Valley A 2:12.38 2:15.82
29.64 1:04.43 1:43.29 2:15.82
=== C - Final ===
19 Stahley, Austin C 16 Palo Alto Stanfo 2:13.78 2:13.35
28.79 1:03.57 1:43.41 2:13.35
20 Buonfiglio, Nicholas 17 De Anza Cupertin 2:13.33 2:13.53
29.73 1:04.63 1:43.79 2:13.53
21 Nilsson, Eric T 17 New England Barr 2:13.93 2:13.97
28.97 1:02.18 1:45.05 2:13.97
22 Rubenstein, William J 19 New England Barr 2:13.31 2:14.23
29.59 1:03.06 1:44.68 2:14.23
23 Goodwin, Taylor M 17 New England Barr 2:14.79 2:14.27
28.57 1:03.71 1:44.59 2:14.27
24 Nissen, Troy D 17 Arden Hills Swim 2:14.94 2:14.64
29.44 1:06.35 1:44.13 2:14.64
25 Dwelley, John A 19 Terrapins Swim T 2:15.28 2:14.66
28.51 1:04.00 1:43.70 2:14.66
26 Montenegro, Francisco Guatemala 2:13.18 2:14.84
29.61 1:04.25 1:44.14 2:14.84
27 Jones, Daniel P 20 Loveland-CO 2:15.38 2:15.27
29.38 1:04.94 1:43.11 2:15.27
Event 29 Women 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
World: 2:06.62 8/25/1991 Krisztina Egerszegi, HUN
American: 2:08.53 8/16/2002 Natalie A Coughlin, Cal
U.S. Open: 2:07.83 7/25/1996 Krisztina Egerszegi, HUN
Meet: M 2:12.07 1992 Lea Loveless
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Coventry, Kirsty L 21 Auburn Aquatics- 2:16.26 2:11.48 22
32.23 1:05.38 1:39.37 2:11.48
2 Hoelzer, Margaret J 22 Auburn Aquatics- 2:15.91 2:12.39 19
32.85 1:06.35 1:39.81 2:12.39
3 Terakawa, Aya 20 Irvine Novaquati 2:17.57 2:14.26 18
31.76 1:05.41 1:40.05 2:14.26
4 Silver, Helen E 21 California Aquat 2:16.97 2:15.16 17
31.78 1:05.71 1:40.40 2:15.16
5 Hukuda, Tomoyo 16 Japan 2:16.03 2:16.88 16
31.90 1:05.90 1:42.34 2:16.88
6 McGregory, Hayley F 19 Longhorn Aquatic 2:15.66 2:17.46 15
32.32 1:07.04 1:42.94 2:17.46
7 Volcan, Erin N 21 Irvine Novaquati 2:18.04 2:20.06 14
33.30 1:07.56 1:44.04 2:20.06
8 McLane, Julianne M 17 Terrapins Swim T 2:18.90 2:20.33 13
32.88 1:07.64 1:44.06 2:20.33
9 Bishop, Brooke A 18 Palo Alto Stanfo 2:18.78 2:20.84 12
32.54 1:07.35 1:44.75 2:20.84
=== B - Final ===
10 Rogers, Lauren M 18 Terrapins Swim T 2:19.14 2:18.32 10
32.57 1:07.01 1:42.79 2:18.32
11 Retrum, Carmen L 20 DSC-IN 2:19.22 2:19.21 8
33.30 1:08.09 1:44.01 2:19.21
12 Marshall, Penelope 15 Harlequin 2:20.51 2:19.66 7
32.81 1:07.84 1:44.13 2:19.66
13 Morales, Gisela Maria Guatemala 2:21.53 2:20.05 6
33.05 1:08.42 1:44.93 2:20.05
14 Chura, Haley A 19 Athens Bulldog S 2:19.56 2:20.28 5
32.83 1:07.85 1:44.30 2:20.28
15 Liu, Michelle 17 De Anza Cupertin 2:23.40 2:22.42 4
34.04 1:09.02 1:45.58 2:22.42
16 Atkinson, Brooke E 16 PCS-FG 2:22.67 2:25.79 3
34.09 1:09.83 1:48.42 2:25.79
17 Shoust, Andrea Scarborough 2:23.23 2:26.37 2
33.66 1:10.11 1:48.58 2:26.37
-- Walker, Beverly J 18 Dynamo Swim Club 2:24.06 DQ
34.28 1:11.31 1:49.35 DQ
=== C - Final ===
19 Bard, Presley A 17 Terrapins Swim T 2:24.42 2:23.32
33.40 1:08.88 1:46.22 2:23.32
20 Wei, Stephanie R 14 Santa Clara Swim 2:25.57 2:23.65
33.96 1:09.71 1:46.72 2:23.65
21 King, Lindsey R 17 Tualatin Hills S 2:24.57 2:24.62
34.53 1:10.19 1:47.80 2:24.62
22 Forster, Erin A 19 Wtrc Sharks-OH/U 2:25.44 2:24.79
34.26 1:10.44 1:48.20 2:24.79
23 Weinbrecht, Amanda M 17 North Coast Aqua 2:26.98 2:27.52
34.07 1:10.91 1:49.83 2:27.52
24 Sutton, Chloe E 13 The Fish-PV 2:25.57 2:27.61
35.59 1:12.43 1:50.54 2:27.61
25 Poteete, Anna M 17 Santa Cruz Count 2:25.95 2:28.05
35.43 1:12.89 1:51.03 2:28.05
26 Hoff, Kelsey D 15 Arden Hills Swim 2:26.57 2:29.11
35.06 1:12.43 1:51.12 2:29.11
27 Wagner, Elizabeth W 18 Sierra Marlins S 2:24.79 2:29.41
34.12 1:11.45 1:50.54 2:29.41
Event 30 Men 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
World: 53.45 8/21/2004 Aaron Peirsol, USA
American: 53.45 8/21/2004 Aaron Peirsol, USA
U.S. Open: 53.64 7/9/2004 Aaron Peirsol, Irvine Nova
Meet: M 54.91 2/23/2004 Aaron Peirsol/TXLA
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Bal, Randall M 24 STAN-PC 57.10 56.19
27.48 56.19
2 Marshall, Peter J 23 Unattached-PC 57.42 56.24
27.16 56.24
3 Lochte, Ryan S 20 Daytona Beach Sw 57.19 56.29
27.42 56.29
4 Kogo, Junya 17 Japan 57.57 56.49
27.58 56.49
5 Cramer, Jayme O 22 Southeastern Swi 57.35 56.66
27.50 56.66
6 Sun, Hongzhe 19 STAN-PC 57.03 56.86
27.96 56.86
7 Russell, David P 18 New England Barr 57.20 57.05
27.96 57.05
8 Van Wie, Doug P 21 Auburn Aquatics- 57.39 57.33
28.34 57.33
9 Takemoto, Takashi 17 Japan 57.71 58.07
28.35 58.07
=== B - Final ===
10 Lim, Alex 24 Malaysia-CO 57.76 56.73
27.24 56.73
11 Irie, Ryosuke 15 Japan 58.07 57.55
28.28 57.55
12 Hunt, Raymond B 22 Auburn Aquatics- 57.95 58.50
29.07 58.50
13 Ally, Bradley K 18 PCS-FG 58.99 58.92
29.04 58.92
14 Mangabeira, Gabriel 23 Gator Swim Club- 59.87 59.19
29.00 59.19
15 Tullius, Rexford C 18 Daytona Beach Sw 59.97 59.82
29.36 59.82
16 Norys, Kohlton J 15 Tule Nation Trit 59.53 59.86
29.18 59.86
17 McGinnis, Matthew W 19 Longhorn Aquatic 59.70 1:00.21
29.71 1:00.21
18 Jackson, Scott A 17 Santa Clara Swim 59.44 1:00.22
29.31 1:00.22
=== C - Final ===
19 Rothberg, Dashiell I 18 Unattached-PC 1:00.60 59.72
28.48 59.72
20 Ransom, Kyle 20 STAN-PC 1:00.26 1:00.15
29.11 1:00.15
21 Greener, Andrew J 21 PCS-FG 1:00.44 1:00.42
29.81 1:00.42
22 Ross, Michael S 37 New England Barr 1:00.20 1:00.56
29.39 1:00.56
23 Rubenstein, William J 19 New England Barr 1:01.24 1:01.02
30.06 1:01.02
24 Simpson, Eric M 19 New England Barr 1:00.83 1:01.14
30.06 1:01.14
25 Weber-Gale, Garrett 19 Longhorn Aquatic 1:00.00 1:01.16
29.62 1:01.16
25 Donnelly, Daniel C 17 Cabrillo Threshe 1:00.30 1:01.16
29.93 1:01.16
27 Uribe, Cesar 25 Chivas 1:00.77 1:01.21
29.85 1:01.21
Event 31 Women 800 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: 8:16.22 8/20/1989 Janet Evans, USA
American: 8:16.22 8/20/1989 Janet Evans, USA
U.S. Open: 8:17.12 3/22/1988 Janet Evans, Fullerton
Meet: M 8:34.53 5/23/2004 Adrienne Bindeer/SBSC
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Ziegler, Kate M 16 The Fish-PV 8:30.68 8:30.94M
30.12 1:01.60 1:33.68 2:05.45
2:37.72 3:09.46 3:41.54 4:13.54
4:45.91 5:17.89 5:50.56 6:22.53
6:54.99 7:27.43 8:00.17 8:30.94
2 Reimer, Brittany 17 Surrey Knights 8:38.05 8:42.58
30.43 1:02.00 1:34.48 2:07.12
2:40.21 3:13.17 3:46.41 4:19.61
4:53.04 5:26.08 5:59.43 6:32.15
7:05.33 7:38.14 8:11.06 8:42.58
3 Ditto, Kelsey E 16 Longhorn Aquatic 8:40.45 8:43.13
30.65 1:02.88 1:31.15 2:08.30
2:41.36 3:14.47 3:47.72 4:20.73
4:53.36 5:26.56 5:58.34 6:32.96
7:06.52 7:40.01 8:05.90 8:43.13
4 Yamada, Sachiko 22 Mission Viejo Na 8:25.62 8:44.79
30.52 1:02.73 1:35.64 2:08.47
2:41.40 3:14.41 3:47.71 4:21.08
4:54.54 5:27.90 6:01.27 6:34.48
7:08.01 7:41.09 8:13.77 8:44.79
5 Maranhao, Johanna 18 Unattached-FL/U 8:52.00 8:49.90
1:05.02 2:12.14 3:18.83 4:25.52
5:31.97 6:38.66 7:45.04 8:49.90
6 Hayter, Blake M 16 North Coast Aqua 8:43.23 8:51.27
31.24 1:04.07 1:30.30 2:10.99
2:37.40 3:18.01 3:46.25 4:24.97
4:57.82 5:32.15 5:54.01 6:39.35
7:01.75 7:45.86 8:08.44 8:51.27
7 Conway, Laura E 20 Swim Macon-GA/Un 8:37.56 8:52.66
32.00 1:04.96 1:28.37 2:11.60
2:36.14 3:18.72 3:52.45 4:26.14
4:59.89 5:33.50 6:06.96 6:40.17
7:13.43 7:46.72 8:13.42 8:52.66
8 Sutton, Chloe E 13 The Fish-PV 8:47.58 8:56.03
31.42 1:04.42 1:38.53 2:11.66
2:45.40 3:18.74 3:52.43 4:25.60
4:59.51 5:33.17 6:07.12 6:40.70
7:14.94 7:48.69 8:23.08 8:56.03
9 Stahley, Desiree 20 Palo Alto Stanfo 8:57.51 8:57.81
1:04.93 2:12.77 3:20.72 4:28.58
5:36.60 6:44.37 7:51.39 8:57.81
10 Groome, Kirsten A 14 Longhorn Aquatic 9:05.73 8:58.86
31.20 1:04.88 1:38.89 2:12.75
2:46.90 3:21.01 3:55.37 4:29.28
5:03.19 5:37.26 6:11.57 6:45.54
7:19.51 7:53.25 8:26.85 8:58.86
11 Chandler, Ashley N 21 California Aquat 8:48.14 9:00.11
31.58 1:05.51 1:39.78 2:13.75
2:47.89 3:21.42 3:55.10 4:29.10
5:02.97 5:36.78 6:10.67 6:44.98
7:19.01 7:52.94 8:27.16 9:00.11
12 Narum, Jennifer L 17 Pleasanton Seaha 8:52.22 9:00.71
1:06.38 2:14.55 3:22.43 4:30.48
5:38.48 6:46.87 7:54.17 9:00.71
13 Wyld, Katie E 19 PCS-FG 8:59.49 9:01.38
1:06.30 2:15.13 3:24.18 4:33.61
5:40.84 6:48.35 7:55.70 9:01.38
14 Durot, Elizabeth S 19 Dynamo Swim Club 8:50.18 9:01.64
1:06.74 2:15.59 3:24.97 4:33.61
5:41.26 6:48.65 7:55.79 9:01.64
15 Burckle, Caroline S 18 Lakeside Swim Te 8:45.02 9:04.46
31.52 1:05.02 1:38.78 2:12.58
2:46.34 3:20.50 3:54.72 4:29.40
5:03.69 5:38.10 6:12.71 6:47.44
7:22.08 7:56.62 8:30.99 9:04.46
16 Jasmer, Kimberly J 18 South Coast Aqua 9:30.87 9:04.99
1:05.67 2:13.98
3:22.03 4:31.16
5:40.28 6:49.55
7:57.98 9:04.99
17 Schmitt, Jessica P 14 North Coast Aqua 10:11.42Y 9:06.88
31.49 1:05.42 1:39.94 2:14.08
2:48.44 3:22.49 3:48.45 4:31.25
5:05.84 5:40.26 6:14.98 6:49.35
7:24.13 7:58.43 8:26.35 9:06.88
18 Anderson, Alyssa J 14 Sierra Marlins S 10:19.39Y 9:09.28
31.79 1:05.87 1:40.52 2:14.93
2:49.97 3:24.43 3:57.22 4:34.52
5:09.33 5:43.77 6:03.05 6:52.58
7:22.32 8:01.81 8:30.11 9:09.28
19 van Welie, Liz 25 Harlequin 9:08.23 9:11.91
31.54 1:05.60 1:40.09 2:14.55
2:48.81 3:23.19 3:57.63 4:32.03
5:06.86 5:41.93 6:17.44 6:52.62
7:27.83 8:02.83 8:38.12 9:11.91
20 Maust, Claire V 20 Swim Atlanta-GA/ 8:55.72 9:12.08
1:06.47 2:15.71 3:24.92 4:34.30
5:43.96 6:53.77 8:03.68 9:12.08
21 Costella, Lauren D 20 Carson Tigershar 8:55.32 9:12.80
1:05.86 2:14.42 3:23.67 4:33.84
5:43.79 6:53.70 8:03.78 9:12.80
22 Clayton, Shannon 18 Harlequin 8:57.14 9:13.72
1:06.68 2:15.25 3:24.29 4:33.73
5:43.28 6:53.73 8:04.14 9:13.72
23 Daly, Ashley J 16 UN-PN 9:12.48 9:15.62
31.78 1:05.62 1:40.34 2:14.87
2:50.07 3:24.78 4:00.09 4:34.72
5:03.02 5:45.32 6:21.04 6:56.15
7:31.79 8:06.74 8:42.31 9:15.62
24 Imagane, Jane H 19 Ucla Swimming-CA 8:47.92 9:17.01
32.53 1:06.53 1:41.16 2:15.49
2:50.54 3:25.28 4:35.48
5:45.85 6:56.52
8:07.30 9:17.01
25 Rachford, Shannon E 17 Silicon Valley A 10:14.89Y 9:17.84
32.32 1:06.19 1:41.10 2:15.68
2:51.09 3:26.05 4:01.54 4:36.83
5:12.45 5:47.65 6:23.30 6:58.55
7:33.98 8:09.32 8:44.18 9:17.84
26 Olsen, Kim Scarborough 9:13.87 9:18.21
32.94 1:07.19 1:41.85 2:16.52
2:51.42 3:26.49 4:01.69 4:36.90
5:12.40 5:47.55 6:23.25 6:58.66
7:33.94 8:09.51 8:44.54 9:18.21
27 O'Neill, Sheila I 15 Dynamo Swim Club 10:19.17Y 9:18.72
31.73 1:05.88 1:40.94 2:16.02
2:51.44 3:26.44 4:01.97 4:37.44
5:12.41 5:47.56 6:23.11 6:58.89
7:34.04 8:09.35 8:44.78 9:18.72
Event 32 Men 1500 LC Meter Freestyle
=========================================================================
World: 14:34.56 7/29/2001 Grant Hackett, AUS
American: 14:45.29 8/21/2004 Larsen Jensen, USA
U.S. Open: 14:48.34 4/6/2003 Grant Hackett, AUS
Meet: M 15:11.80 5/23/2004 Erik Vendt/TROJ
Name Age Team Seed Finals Points
=========================================================================
1 Monasterio, Ricardo A 26 Gator Swim Club- 15:49.12 15:27.43 22
29.43 1:00.48 1:32.14 2:03.29
2:34.78 3:05.78 3:37.16 4:08.24
4:39.76 5:10.86 5:42.14 6:12.95
6:44.03 7:15.04 7:46.23 8:17.12
8:48.29 9:19.28 9:50.35 10:21.43
10:52.61 11:23.59 11:54.55 12:25.42
12:56.01 13:26.79 13:57.52 14:28.01
14:58.33 15:27.43
2 Wolfgarten, Jan P 23 PCS-FG 15:39.89 15:30.66 19
28.63 59.84 1:31.23 2:02.72
2:34.23 3:05.61 3:37.23 4:08.70
4:40.12 5:11.31 5:42.51 6:13.58
6:44.59 7:15.57 7:46.57 8:17.50
8:48.76 9:19.81 9:45.67 10:22.26
10:53.38 11:24.21 11:55.31 12:26.21
12:57.20 13:28.27 13:59.30 14:30.27
14:49.03 15:30.66
3 Mortimer, Justin B 23 Mission Viejo Na 15:13.66 15:37.65 18
29.89 1:00.90 1:23.91 2:03.49
2:34.91 3:06.09 3:37.73 4:09.20
4:40.64 5:11.69 5:43.08 6:14.50
6:45.76 7:17.03 7:48.05 8:18.85
8:49.86 9:20.68 9:52.10 10:23.17
10:54.33 11:25.52 11:57.12 12:28.62
12:52.57 13:31.74 14:03.54 14:35.51
15:06.72 15:37.65
4 Klueh, Michael P 18 Longhorn Aquatic 15:31.95 15:49.47 17
29.16 1:00.41 1:32.06 2:03.78
2:35.45 3:06.77 3:38.25 4:09.78
4:41.46 5:12.43 5:44.02 6:15.54
6:47.10 7:18.73 7:50.81 8:22.70
8:55.02 9:26.81 9:59.32 10:31.47
11:03.93 11:35.83 12:08.04 12:39.77
13:11.79 13:43.49 14:15.27 14:47.04
15:19.08 15:49.47
5 Kaufmann, Scott J 22 Reno Aquatic Clu 16:00.06 15:51.62 16
1:01.45 1:33.05 2:04.75
2:36.23 3:07.91 3:39.59 4:11.20
4:42.78 5:14.26 5:45.98 6:17.76
6:49.59 7:21.40 7:53.25 8:25.05
8:57.05 9:28.88 10:00.78 10:32.42
11:04.39 11:36.18 12:08.27 12:40.37
13:12.72 13:44.84 14:17.22 14:49.32
15:21.17 15:51.62
6 Thompson, Christopher 26 Club Wolverine-M 15:11.24 15:53.63 15
30.01 1:01.00 1:32.41 2:03.70
2:34.97 3:06.32 3:37.68 4:08.93
4:40.34 5:11.66 5:43.08 6:14.77
6:46.25 7:17.99 7:49.93 8:21.96
8:53.62 9:25.80 9:58.70 10:31.12
11:03.29 11:35.74 12:08.06 12:40.72
13:12.92 13:45.58 14:17.83 14:50.35
15:22.43 15:53.63
7 Keller, Klete D 23 Club Wolverine-M 15:43.85 15:56.80 14
29.99 1:01.47 1:33.29 2:04.43
2:35.93 3:07.22 3:39.29 4:10.92
4:43.59 5:15.71 5:48.94 6:21.11
6:53.79 7:25.24 7:57.38 8:29.22
9:01.87 9:34.05 10:06.87 10:38.70
11:11.06 11:42.42 12:14.19 12:45.58
13:18.00 13:49.66 14:22.12 14:53.91
15:26.30 15:56.80
8 Biel, Matthew B 18 Terrapins Swim T 15:49.94 16:00.46 13
1:02.06 1:34.40 2:06.62
2:39.04 3:11.79 3:44.23 4:16.73
4:49.14 5:21.44 5:53.50 6:25.27
6:57.33 7:29.01 8:01.22 8:33.13
9:05.22 9:37.30 10:09.80 10:41.94
11:13.64 11:45.25 12:17.60 12:49.75
13:22.30 13:54.34 14:26.76 14:58.77
15:30.67 16:00.46
9 Lynch, Eric A 17 Santa Clara Swim 15:50.77 16:02.35 12
1:02.12 1:34.36 2:06.58
2:38.99 3:11.63 3:44.10 4:16.68
4:49.23 5:21.43 5:53.85 6:25.73
6:57.95 7:29.53 8:01.70 8:33.57
9:05.78 9:37.67 10:09.94 10:42.12
11:14.35 11:46.19 12:18.12 12:50.26
13:22.47 13:54.72 14:27.03 14:59.04
15:31.19 16:02.35
10 Phillips, Shaun C 20 Nashville Aquat. 15:29.59 16:06.37 10
30.18 1:02.46 1:34.75 2:07.34
2:27.69 3:11.80 3:38.69 4:16.20
4:46.77 5:20.86 5:45.77 6:24.61
6:56.81 7:28.53 8:00.34 8:32.70
8:56.13 9:37.25 10:05.98 10:41.68
11:43.78 11:46.51 12:12.49 12:51.68
13:24.29 13:56.87 14:17.66 15:01.81
15:22.37 16:06.37
11 Anderson, Hugh A 17 The Fish-PV 16:01.71 16:07.81 8
59.92 1:31.46 2:03.55
2:35.55 3:07.69 3:39.76 4:12.04
4:44.30 5:16.66 5:49.16 6:21.71
6:54.65 7:27.19 7:59.98 8:32.80
9:05.42 9:37.77 10:10.36 10:42.50
11:14.95 11:47.47 12:20.09 12:52.75
13:25.81 13:58.76 14:31.95 15:04.90
15:38.15 16:07.81
12 Owen, Matthew A 21 Athens Bulldog S 16:03.60 16:07.82 7
1:01.55 1:33.55 2:05.65
2:37.59 3:10.04 3:42.47 4:15.02
4:47.49 5:20.06 5:52.29 6:24.27
6:57.04 7:29.61 8:02.36 8:35.26
9:08.21 9:40.79 10:13.81 10:46.62
11:19.63 11:52.74 12:25.77 12:58.54
13:32.01 14:04.41 14:36.54 15:08.04
15:39.45 16:07.82
13 Wollner, Samuel B 19 Asphalt Green Un 15:57.85 16:10.51 6
1:02.60 1:35.52 2:08.37
2:41.37 3:14.15 3:47.10 4:19.91
4:52.95 5:25.68 5:57.81 6:29.52
7:01.72 7:34.05 8:06.47 8:38.76
9:11.28 9:43.49 10:15.97 10:48.33
11:20.75 11:53.10 12:25.56 12:58.26
13:30.90 14:03.65 14:36.36 15:08.77
15:40.56 16:10.51
14 Sprang, Christian B 18 Gcit Swimming-MA 15:49.79 16:12.49 5
1:00.43 2:03.81
2:35.79 3:07.28 3:38.90 4:10.39
4:42.07 5:13.90 5:46.07 6:18.24
6:50.54 7:22.97 7:55.79 8:28.54
9:01.57 9:34.29 10:07.34 10:40.17
11:13.30 11:46.30 12:19.23 12:52.61
13:25.91 13:59.46 14:32.95 15:06.54
15:40.05 16:12.49
15 Smith, Taylor B 16 Santa Clara Swim 16:33.85 16:19.63 4
28.49 59.45 1:31.41 2:03.36
2:35.93 3:07.90 3:40.43 4:12.57
4:45.35 5:17.66 5:50.19 6:22.52
6:55.45 7:28.07 8:01.18 8:34.17
9:07.00 9:40.25 10:13.64 10:46.83
11:20.68 11:53.91 12:27.24 13:01.11
13:34.29 14:07.45 14:40.87 15:14.44
15:47.90 16:19.63
16 Nilsson, Eric T 17 New England Barr 16:11.98 16:23.95 3
1:02.97 1:35.59 2:08.39
2:39.70 3:14.18 3:47.05 4:19.72
4:53.02 5:25.93 5:58.81 6:31.46
6:59.12 7:37.47 8:10.77 8:43.57
9:14.13 9:49.82 10:11.90 10:55.62
11:25.52 12:02.43 12:28.09 13:08.65
13:37.59 14:14.77 14:48.00 15:20.45
15:44.29 16:23.95
17 Knight, Titus A 16 Longhorn Aquatic 16:37.75 16:24.84 2
29.86 1:01.95 1:34.88 2:07.59
2:40.33 3:13.21 3:46.22 4:19.25
4:52.59 5:25.10 5:57.79 6:30.95
7:04.20 7:37.34 8:10.63 8:43.43
9:16.43 9:49.30 10:22.23 10:54.87
11:27.77 12:00.83 12:34.29 13:07.30
13:40.68 14:13.79 14:47.03 15:20.30
15:52.97 16:24.84
18 Gregory, Jeremy A 17 Tacoma Swim Club 16:03.35 16:29.69 1
1:02.25 1:34.68 2:07.28
2:40.03 3:12.78 3:45.67 4:18.56
4:51.43 5:24.31 5:57.18 6:30.07
7:03.24 7:36.09 8:09.56 8:42.95
9:16.25 9:49.71 10:23.07 10:56.41
11:29.86 12:03.40 12:37.14 13:10.46
13:43.65 14:16.62 14:50.01 15:22.80
15:56.74 16:29.69
19 Korotkin, Scott D 16 Arden Hills Swim 16:03.57Y 16:36.72
29.96 1:02.09 1:35.09 2:07.74
2:40.98 3:13.31 3:46.46 4:19.55
4:52.96 5:25.91 5:58.79 6:31.62
7:04.99 7:37.85 8:11.25 8:44.33
9:17.66 9:50.67 10:24.06 10:57.55
11:30.92 12:04.77 12:38.91 13:13.07
13:46.98 14:20.84 14:54.97 15:28.99
15:58.64 16:36.72
20 Deters, Andrew K 17 Industry Hills A 15:46.04 16:37.48
30.52 1:02.96 1:35.71 2:08.33
2:41.08 3:13.72 3:46.58 4:19.59
4:52.52 5:25.79 5:58.61 6:32.08
7:05.70 7:39.21 8:12.57 8:45.99
9:19.46 9:53.05 10:26.75 11:00.38
11:34.19 12:08.20 12:42.27 13:16.12
13:49.82 14:23.61 14:57.55 15:30.98
16:04.63 16:37.48
21 Mendoza, Miguel T 23 Athens Bulldog S 16:18.11 16:45.79
30.78 1:03.25 1:35.94 2:08.82
2:41.66 3:14.60 3:47.66 4:20.69
4:53.74 5:26.60 5:59.89 6:33.33
7:07.04 7:40.52 8:14.74 8:48.53
9:23.00 9:57.00 10:31.36 11:05.62
11:40.05 12:14.22 12:48.60 13:22.90
13:57.17 14:31.27 15:05.68 15:39.51
16:13.27 16:45.79
22 Hamilton, Neal A 19 Alameda Island A 16:32.98 16:58.90
30.99 1:04.57 1:38.64 2:12.66
2:47.13 3:21.53 3:55.78 4:29.78
5:03.57 5:37.42 6:11.10 6:45.19
7:19.58 7:54.07 8:28.55 9:02.71
9:36.79 10:11.37 10:45.47 11:20.03
11:54.37 12:28.67 13:03.53 13:38.10
14:12.29 14:46.33 15:20.36 15:53.75
16:27.22 16:58.90
23 Arbios, Alexander L 18 Santa Rosa Neptu 16:05.19Y 17:01.66
1:02.93 2:10.79
3:18.53 4:27.73
5:36.17 6:44.70
7:53.79 9:02.33
10:11.47 11:19.73
12:28.87 13:38.30
14:46.77 15:55.75
17:01.66
24 Griffiths, Evan D 16 Salmon Bay-PN 16:32.82 17:12.88
30.91 1:04.18 1:37.64 2:10.44
2:43.36 3:16.54 3:39.08 4:22.97
4:56.56 5:30.60 6:05.02 6:39.38
7:14.67 7:49.53 8:23.93 8:58.78
9:33.91 10:08.74 10:44.39 11:19.93
11:55.69 12:30.77 13:06.64 13:41.47
14:17.36 14:52.86 15:28.45 16:04.09
16:36.47 17:12.88
25 Scoggan, Byron J 16 Arden Hills Swim 16:08.42 17:15.21
1:04.13 2:12.12
3:21.05 4:30.17
5:39.43 6:38.22 6:48.91
7:58.62 9:08.03
10:17.43 11:26.78
12:36.56 13:46.48
14:56.98 16:07.08
17:15.21
26 Navarro, Alexander I 15 Palo Alto Stanfo 17:16.58 17:37.84
30.26 1:02.16 1:27.85 2:10.15
2:37.49 3:18.58 3:54.16 4:28.75
4:49.34 5:40.39 6:06.59 6:52.62
7:28.48 8:04.61 8:41.12 9:17.62
9:53.70 10:29.46 11:04.92 11:40.07
12:01.58 12:51.50 13:23.94 14:04.61
14:40.95 15:17.14 15:41.42 16:28.94
16:54.38 17:37.84
27 Sabala, Michael C 25 Asphalt Green Un 16:39.51 17:42.12
31.77 1:05.77 1:40.36 2:14.81
2:49.54 3:24.32 3:59.49 4:34.61
5:08.86 5:45.34 6:20.74 6:55.94
7:32.25 8:08.06 8:44.29 9:20.28
9:56.68 10:32.27 11:08.69 11:44.71
12:21.28 12:57.08 13:33.37 14:08.15
14:43.98 15:19.77 15:55.87 16:31.98
17:07.97 17:42.12
Event 33 Women 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
World: 3:57.32 8/21/2004 AUS Olympic Team
G Rooney, L Jones, P Thomas, J Henry
American: 3:58.30 9/23/2000 USA Olympic Team
BJ Bedford, M Quann, J Thompson, D Torres
U.S. Open: 4:02.88 7/24/1996 USA Olympic Team
B Botsford, A Beard, A Martino, A Van Dyken
Meet: M 4:14.46 1997 Queensland
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 Salmon Bay-PN 'A' 4:33.14 3:35.14M 44
1) Hall, Lauren A 15 2) Ernst, Alexandra C 15
3) Holman, Karla R 16 4) Kripps, Kim A 18
1:10.07 1:29.32 2:27.87 3:35.14
2 Arden Hills Swim-SN 'A' 4:35.59 3:39.71M 38
1) McGhee, Melissa A 16 2) Fletcher, Taylor K 14
3) Yamahata, Ashley N 18 4) Edwards, Katherine B 14
1:11.68 2:31.03 2:46.70 3:39.71
3 Santa Rosa Neptu-PC 'A' 4:33.00 3:50.34M 36
1) Sims, Amanda M 16 2) Peter, Meghan E 19
3) Sims, Jennifer A 18 4) Szmidt, Heather L 20
1:06.57 2:24.79 3:32.63 3:50.34
4 Palo Alto Stanfo-PC 'A' 4:12.85 4:11.54M 34
1) Bishop, Brooke A 18 2) Kirk, Tara J 22
3) Kirk, Dana J 21 4) Wong, Katherine N 18
1:05.32 2:13.65 3:13.73 4:11.54
5 Japan 'A' 4:12.00 4:11.85M 32
1) Hukuda, Tomoyo 16 2) Kitagawa, Asami 17
3) Iikubo, Mami 17 4) Aoki, Kel 17
1:03.64 2:13.71 3:15.18 4:11.85
6 Terrapins Swim T-PC 'A' 4:17.00 4:23.37 30
1) Rogers, Lauren M 18 2) Davis, Laura M 21
3) Dwelley, Kate E 16 4) Bard, Presley A 17
1:06.02 2:19.68 3:22.87 4:23.37
7 Longhorn Aquatic-ST 'B' 4:10.34 4:27.04 28
1) Axtell, Andrea L 18 2) Larence, Amanda V 21
3) Rigterink, Kristina M 16 4) Tucker, Samantha M 13
1:05.72 2:22.63 3:27.51 4:27.04
8 North Coast Aqua-SI 'A' 4:29.00 4:27.74 26
1) Weinbrecht, Amanda M 17 2) Schmitt, Jessica P 14
3) Elgamal, Elweya A 16 4) Hayter, Blake M 16
1:08.91 2:23.77 3:28.75 4:27.74
9 PCS-FG 'A' 4:20.69 4:28.90 24
1) Atkinson, Brooke E 16 2) Graham, Laura 21
3) Commander, Shantel L 20 4) Wyld, Katie E 19
1:08.90 2:22.72 3:30.19 4:28.90
10 Harlequin 'A' 4:21.60 4:29.65 20
1) Marshall, Penelope 15 2) van Welie, Liz 25
3) Banks, Emma 18 4) Cochrane, Kendall 16
1:07.98 2:23.35 3:31.01 4:29.65
11 Tualatin Hills S-OR 'A' 4:22.50 4:30.17 16
1) King, Jordan G 15 2) Luick, Mackenzie L 14
3) King, Lindsey R 17 4) Scroggy, Morgan L 16
1:07.64 1:43.75 3:32.34 4:30.17
12 Hillsboro Swim T-OR 'A' 4:23.93 4:30.21 14
1) Gunderson, Elizabeth A 17 2) Larson, Anna S 17
3) Summers, Caitlin L 18 4) Liggett, Anne W 18
1:08.14 2:22.60 3:29.97 4:30.21
13 Santa Clara Swim-PC 'A' 4:29.00 4:34.09 12
1) Lazarovici, Dominique K 16 2) Vo, Anya M 13
3) Monsees, Courtney A 16 4) Cisar, Jamie A 15
1:07.72 1:24.22 3:35.51 4:34.09
14 Reno Aquatic Clu-PC 'A' 4:35.75 4:34.87 10
1) Marizu, Cecilia A 17 2) Green, Jordyn E 15
3) Craig, Skylar C 18 4) Houston, Kathryn P 17
1:09.22 2:25.45 3:33.58 4:34.87
15 Sierra Marlins S-SN 'A' 4:27.00 4:36.07 8
1) Wagner, Elizabeth W 18 2) Frazier, Karen R 16
3) Treleven, Paige E 15 4) Anderson, Alyssa J 14
1:07.85 2:24.83 3:34.27 4:36.07
16 North Coast Aqua-SI 'B' 4:32.73 4:36.59 6
1) Pold, Anna-Liisa 14 2) Swart, Ashley A 20
3) Murphy, Rachel N 19 4) Benefield, Gloria M 15
1:10.30 2:35.66 3:35.24 4:36.59
17 Asphalt Green Un-MR 'A' 4:30.00 4:37.76 4
1) Clemens, Clare A 19 2) Clemens, Alison P 16
3) Staskiewicz, Sophie D 16 4) Healey, Vivian O 17
1:12.03 1:27.16 3:33.75 4:37.76
18 Hillsboro Swim T-OR 'B' 4:37.43 4:38.08 2
1) Rich, Alexandra S 16 2) Ellis, Jodie M 15
3) Wilson, Eleni T 15 4) Bieze, Kate L 17
1:08.97 1:26.73 3:36.16 4:38.08
19 Palo Alto Stanfo-PC 'B' 4:31.72 4:38.31
1) Wenzlau, Rebecca C 17 2) Hiller, Maryann K 18
3) Beyer, Caitlin I 16 4) Jensen, Liv E 15
1:12.59 1:31.64 3:36.98 4:38.31
20 Pleasanton Seaha-PC 'A' 4:42.00 4:41.40
1) Court, Kimberly A 15 2) Degolia, Hailey M 18
3) Narum, Elisabeth A 15 4) Narum, Jennifer L 17
1:12.38 2:31.69 3:39.87 4:41.40
21 Santa Cruz Count-PC 'A' 4:41.87 4:42.16
1) Nicholson, Hillary E 18 2) McGuckin, Kelly A 13
3) Miller, Hayley E 17 4) Poteete, Anna M 17
1:11.12 1:35.48 3:43.17 4:42.16
22 Mission San Jose-PC 'A' 4:38.93 4:42.77
1) Suryoutomo, Tanya C 18 2) Monobe, Ellie E 15
3) Demeulenaere, Jenisse C 18 4) Schleicher, Karin M 15
1:13.00 2:31.67 3:39.81 4:42.77
-- Tacoma Swim Club-PN 'A' 4:21.00 DQ
1) Sutton, Stefanie 16 2) McIntyre, Melissa G 17
3) Rains, Megan E 19 4) Hougan, Karlyn R 16
1:07.52 2:24.68 3:30.47 DQ
Event 34 Men 400 LC Meter Medley Relay
================================================================================
World: 3:30.68 8/21/2004 USA Olympic Team
A Peirsol, B Hansen, I Crocker, J Lezak
American: 3:30.68 8/21/2004 USA Olympic Team
U.S. Open: 3:34.24 4/6/2003 USA Team/Duel in the Pool
A Peirsol, E Moses, M Phelps, N Walker
Meet: M 3:46.17 2001
Team Seed Finals Points
================================================================================
1 PCS-FG 'A' 3:52.86 3:55.26 44
1) Greener, Andrew J 21 2) Ally, Bradley K 18
3) Chudleigh, Jerram D 21 4) Manley, Steven J 22
59.61 2:06.81 3:02.91 3:55.26
2 Tacoma Swim Club-PN 'A' 4:02.00 3:59.56 38
1) Stipek, Clinton W 14 2) McKee, Benjamin N 24
3) Adrian, Nathan G 16 4) Verlatti, Ryan J 18
1:01.94 2:10.93 3:08.01 3:59.56
3 Santa Clara Swim-PC 'A' 3:56.00 4:02.08 36
1) Jackson, Scott A 17 2) Smith, Matthew C 24
3) Talbott, Christopher J 18 4) Rose, Brian C 17
1:02.70 2:09.23 3:07.66 4:02.08
4 Bakersfield Swim-CC 'A' 3:58.00 4:03.29 34
1) Scanlan, Matthew R 18 2) Kalmikovs, Valerijs M 32
3) Kraetsch, Jonathan S 17 4) Whittington, Mark S 18
1:02.57 1:19.18 2:10.18 4:03.29
5 New England Barr-NE 'A' 4:06.00 4:03.34 32
1) Russell, David P 18 2) Goodwin, Taylor M 17
3) Ross, Michael S 37 4) Miller, Stephen D 17
58.72 2:11.35 3:09.26 4:03.34
6 Arden Hills Swim-SN 'A' 4:03.00 4:07.59 30
1) Smith, Daniel S 16 2) Nissen, Troy D 17
3) Natina, Joseph O 18 4) Woodruff, Andrew H 17
1:04.09 2:13.35 3:13.09 4:07.59
7 Bakersfield Swim-CC 'B' 4:06.00 4:10.07 28
1) Beckman, Adam A 18 2) Belyy, Alexey 23
3) Chaves, Quinlan Z 21 4) Bartell, Kevin A 20
1:04.97 2:13.38 3:13.71 4:10.07
8 Palo Alto Stanfo-PC 'A' 4:09.00 4:11.32 26
1) Plume, Joseph T 17 2) Flores-Maxfield, Nathan K 15
3) Morrison, Edward B 17 4) Stahley, Austin C 16
1:03.73 2:14.16 3:15.91 4:11.32
9 Tacoma Swim Club-PN 'B' 4:07.93 4:14.12 24
1) Scarbrough, Cole R 15 2) Baque, John L 17
3) Stipek, Jesse M 17 4) Gregory, Jeremy A 17
1:04.56 2:14.94 3:17.36 4:14.12
10 Sunnyvale-PC 'A' 4:11.87 4:24.99 20
1) Underwood, Russe W 17 2) Sun, Andrew J 16
3) Pluemer, Adam 18 4) Fischer-Colbrie, Tyler K 17
1:05.32 2:22.89 3:26.29 4:24.99
-- Japan 'A' 3:44.50 DQ
1) Kogo, Junya 17 2) Matsueda, Takao 17
3) Asano, Tomohiro 17 4) Yamamoto, Hiroaki 17
57.25 2:00.60 2:56.21 DQ
-- Orinda Aquatics-PC 'A' 4:01.00 NS