5/20/2004 - 5/23/2004
Santa Clara, California,, USA
Santa Clara XXXVII International Swim Meet
May 20 - 23, 2004
George Haines International Swim Center
50 meter pool
RESULTS
DAY THREE: May 22, 2004
Event 13 Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
Meet: ^ 4:44.41 1992 Summer Sanders
World: # 4:33.59 9/16/2000 Yana Klochkova - Ukr
American: & 4:37.58 7/26/1992 Summer Sanders
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Hoff, Katie E 14 North Baltimore- 4:44.68 4:39.82^ 22
30.08 1:04.16 1:40.15 2:15.30
2:54.32 3:34.09 4:07.15 4:39.82
2 McLarty, Sara 21 DBSA-FL 4:54.93 4:47.28 19
31.38 1:05.95 1:43.38 2:19.75
3:01.35 3:43.10 4:15.84 4:47.28
3 Sandeno, Kaitlin S 21 TROJ-CA 4:53.15 4:48.84 18
31.07 1:05.53 1:43.04 2:19.01
3:01.04 3:42.99 4:16.43 4:48.84
4 Yevak, Katie J 21 ABSC-GA 4:58.28 4:53.71 17
30.98 1:06.11 1:44.98 2:23.14
3:04.67 3:46.53 4:21.52 4:53.71
5 Kwasny, Michala L 23 NOVA-CA 4:56.73 4:53.75 16
30.86 1:05.84 1:43.74 2:21.20
3:03.90 3:47.35 4:22.06 4:53.75
6 Kiel, Alyssa M 17 Silver Dolphins- 4:59.28 4:54.08 15
32.67 1:08.07 1:47.33 2:24.59
3:07.09 3:49.65 4:22.50 4:54.08
7 Binder, Adrienne M 19 SBSC-CA 4:57.18 4:54.71 14
32.07 1:08.10 1:46.57 2:24.70
3:06.54 3:49.59 4:22.83 4:54.71
8 Ng, Amy 20 CAL-PC 4:58.59 4:57.90 13
32.33 1:09.11 1:46.82 2:23.86
3:07.42 3:51.28 4:25.29 4:57.90
9 Davis, Laura M 20 UN-PC 5:00.71 4:58.86 12
32.66 1:08.54 1:48.61 2:27.53
3:09.93 3:51.81 4:26.42 4:58.86
=== B - Final ===
10 Kalisz, Courtney C 14 North Baltimore- 5:02.06 4:58.70 10
31.74 1:07.18 1:44.24 2:21.06
3:04.97 3:50.46 4:25.64 4:58.70
11 Dunnigan, Amanda M 16 North Baltimore- 5:01.16 4:59.99 8
33.59 1:11.34 1:50.50 2:28.79
3:10.93 3:53.15 4:27.17 4:59.99
12 Beyer, Courtney 17 PASA-PC 5:03.24 5:00.82 7
32.54 1:08.13 1:48.21 2:26.53
3:09.64 3:53.90 4:28.39 5:00.82
13 Keller, Kalyn D 19 TROJ-CA 5:03.27 5:00.98 6
32.59 1:08.03 1:46.74 2:24.28
3:10.21 3:56.52 4:29.70 5:00.98
14 Stein, Annie 19 CW-MI 5:03.20 5:01.34 5
33.42 1:09.71 1:48.48 2:25.98
3:09.52 3:52.18 4:27.57 5:01.34
15 Clemens, Clare A 18 Agua Swim Team-M 5:03.33 5:01.80 4
33.30 1:09.89 1:49.23 2:27.79
3:09.86 3:52.79 4:28.26 5:01.80
16 Hansen, Erika M 34 Unattached 5:01.59 5:02.95 3
31.98 1:07.34 1:46.32 2:24.11
3:10.60 3:56.32 4:30.21 5:02.95
17 Illescas, Jennifer P 16 Agua Swim Team-M 5:02.86 5:05.33 2
32.01 1:07.93 1:47.38 2:26.40
3:11.01 3:56.78 4:31.21 5:05.33
18 Anderson, Stephanie J 19 UN-ST 5:02.37 5:09.66 1
32.40 1:09.56 1:48.62 2:26.71
3:13.42 4:00.70 4:35.29 5:09.66
=== C - Final ===
19 Chura, Haley A 18 SMRT-SC 5:03.66 4:58.57
32.57 1:09.51 1:46.40 2:21.71
3:06.59 3:51.45 4:25.63 4:58.57
20 Hutchinson, Claire T 17 North Baltimore- 5:04.75 5:01.21
32.27 1:08.64 1:47.66 2:26.37
3:10.52 3:55.43 4:29.04 5:01.21
21 Gong, Jennifer A 16 Daca-PC 5:06.20 5:01.55
32.75 1:10.01 1:48.79 2:27.08
3:10.18 3:53.90 4:28.39 5:01.55
22 Costella, Lauren D 19 UN-PC 5:04.63 5:02.29
32.43 1:08.18 1:47.34 2:25.10
3:09.59 3:54.34 4:28.96 5:02.29
23 Clemens, Alison P 15 Agua Swim Team-M 5:05.01 5:03.71
32.96 1:10.44 1:49.68 2:28.50
3:10.47 3:53.89 4:29.62 5:03.71
24 Strouse, Emily R 20 Tacoma-PN 5:05.92 5:04.33
31.66 1:07.98 1:48.72 2:27.58
3:11.09 3:55.12 4:30.24 5:04.33
25 Martinez, Jamie M 15 Daca-PC 5:05.68 5:04.37
31.86 1:07.19 1:46.38 2:24.26
3:09.97 3:56.23 4:30.44 5:04.37
26 Pollard, Stephanie 15 IS 5:07.83 5:05.46
31.86 1:08.80 1:48.68 2:27.40
3:11.98 3:57.19 4:32.29 5:05.46
27 Kime, Katherine A 14 ROSE-CA 5:06.69 5:06.64
31.98 1:08.67 1:49.06 2:28.00
3:11.82 3:55.54 4:31.12 5:06.64
Event 14 Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
Meet: ^ 52.65 6/28/2003 Michael F Phelps, NORTH BALTIMORE
World: # 50.98 2003 Ian Crocker - Usa
American: & 50.98 2003 Ian Crocker
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Phelps, Michael F 18 North Baltimore- 54.42 52.39^ 22
25.08 52.39
2 Crocker, Ian L 21 TXLA-ST 53.62 52.56^ 19
24.97 52.56
3 Cavic, Michael 19 CAL-PC 55.01 53.61 18
25.18 53.61
4 Mintenko, Mike 28 Ubc Dolphins 54.32 54.20 17
25.29 54.20
5 Ilika, Josh MEX 54.89 54.24 16
25.48 54.24
6 Draganja, Duje 21 Unattached 54.42 54.34 15
24.83 54.34
7 Rohleder, Daniel S 17 TXLA-ST 55.43 54.98 14
25.75 54.98
8 Cramer, Jayme 21 UN-PC 55.85 55.29 13
26.18 55.29
9 Lawler, James W 21 SCSC-PC 55.80 55.92 12
26.00 55.92
=== B - Final ===
10 Malchow, Thomas 27 CW-MI 55.85 55.51 10
26.43 55.51
11 Verhoef, Peter J 19 Coast Guard-VA 56.28 55.70 8
25.71 55.70
12 Tarwater, Davis 20 CW-MI 56.36 55.81 7
27.14 55.81
13 Kendrick, Rainer K 21 Unattached 56.29 56.09 6
26.53 56.09
14 McLaughlin, William A 21 TIGR-PC 56.02 56.47 5
26.23 56.47
15 Abercrombie, JD D 22 TXLA-ST 55.90 56.57 4
26.33 56.57
16 Adrian, Justin G 21 STAR-PN 56.13 56.71 3
26.60 56.71
17 Marshall, Peter J 22 UN-PC 56.33 57.21 2
26.41 57.21
18 Langlais, Jean Franco UL 56.57 57.22 1
26.21 57.22
=== C - Final ===
19 Beal, Daniel S 18 SBSC-CA 57.46 55.90
26.43 55.90
20 Ringe, David E 22 TROJ-CA 56.66 56.49
26.26 56.49
21 Sun, Hougzhe M 18 UN-PC 56.84 56.76
26.86 56.76
22 O'Neil, Patrick Q 19 CAL-PC 57.60 57.02
27.16 57.02
23 Wilkens, Tom P 28 UN-PC 57.16 57.09
26.90 57.09
24 McDonald, Matt S 21 UN-PC 57.04 57.15
26.96 57.15
25 Rudolf, Darryl 19 Ubc Dolphins 57.67 58.27
26.88 58.27
26 Krompier, Jesse S 16 OAPB-PC 57.67 58.56
27.87 58.56
-- Westcott, Dan D 23 TWST-GA 57.12 DQ
Event 15 Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
Meet: ^ 1:09.26 2002 Tara Kirk
World: # 1:06.37 2003 Leisel Jones - Aus
American: & 1:07.05 9/18/2000 Megan Quann
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Kirk, Tara J 21 UN-PC 1:10.61 1:08.40^ 22
32.74 1:08.40
2 Stitts, Staciana C 22 NOVA-CA 1:09.36 1:08.62^ 19
32.47 1:08.62
3 Quann, Megan M 20 Titans-PN 1:10.47 1:09.95 18
33.01 1:09.95
4 Kowal, Kristy A 25 ABSC-GA 1:10.69 1:09.96 17
33.05 1:09.96
5 Hardy, Jessica A 17 NOVA-CA 1:10.55 1:10.03 16
33.29 1:10.03
6 Blackburn, Lisa ROW 1:11.23 1:10.88 15
33.62 1:10.88
7 Liu, Erica S 17 Daca-PC 1:11.26 1:11.30 14
33.71 1:11.30
8 Ertter, Lindsey R 21 ABSC-GA 1:11.90 1:11.77 13
33.88 1:11.77
9 Roby, Ashley E 23 ABSC-GA 1:12.61 1:12.21 12
34.21 1:12.21
=== B - Final ===
10 Zvijerac, Mila 19 Ubc Dolphins 1:13.66 1:12.97 10
34.45 1:12.97
11 Spann, Alexi C 17 TXLA-ST 1:13.16 1:13.00 8
34.87 1:13.00
12 Pierse, Annamay 20 Ubc Dolphins 1:13.05 1:13.08 7
34.79 1:13.08
13 Babicz, Annie M 18 CAL-PC 1:15.64 1:13.50 6
34.42 1:13.50
14 Schmidt, Heidi K 21 Daca-PC 1:13.57 1:13.80 5
34.77 1:13.80
15 Hughes, Stephanie G 25 UN-PC 1:13.08 1:13.92 4
34.85 1:13.92
16 McIntyre, Missy G 16 Tacoma-PN 1:15.21 1:15.07 3
34.86 1:15.07
17 Gilbert, Kirsten E 20 UN-PC 1:15.79 1:15.21 2
35.98 1:15.21
18 Avilla, Leah K 18 UN-ST 1:15.09 1:15.89 1
35.49 1:15.89
=== C - Final ===
19 Hsiao, Stephanie L 21 NOVA-CA 1:15.93 1:14.61
34.97 1:14.61
20 Mange, Michelle 17 Ubc Dolphins 1:16.84 1:15.26
36.25 1:15.26
21 Freeman, Katy N 17 WCAB-PC 1:16.17 1:16.05
35.71 1:16.05
22 Davis, Laura M 20 UN-PC 1:16.03 1:16.40
36.60 1:16.40
23 Hemmerle, Tracey L 20 UN-ST 1:15.83 1:16.62
36.81 1:16.62
24 Evo, Megan M 17 Atlantis-MI 1:16.98 1:16.76
36.14 1:16.76
25 Simonds, Shannon M 16 WEST-PC 1:17.47 1:17.43
36.76 1:17.43
26 Dyer, Renee D 21 SMST-SN 1:17.16 1:17.81
36.87 1:17.81
27 Hiller, Maryann 17 PASA-PC 1:17.49 1:18.57
36.76 1:18.57
Event 16 Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet: ^ 3:53.18 6/28/2003 Klete Keller, CW -MI
World: # 3:40.17 7/22/2001 Ian Thorpe - Aus
American: & 3:47.00 9/16/2000 Klete Keller
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Keller, Klete 22 CW-MI 3:55.22 3:51.40^ 22
27.63 57.32 1:26.89 1:56.42
2:25.66 2:54.48 3:23.17 3:51.40
2 Johnston, Mark 24 Ubc Dolphins 3:56.59 3:53.98 19
27.62 57.49 1:27.24 1:56.81
2:26.46 2:56.02 3:25.54 3:53.98
3 Vanderkaay, Peter 20 CW-MI 3:57.30 3:54.28 18
27.91 57.93 1:27.95 1:57.95
2:27.58 2:57.41 3:26.35 3:54.28
4 Vendt, Erik K 23 TROJ-CA 3:57.21 3:55.32 17
27.60 57.05 1:27.09 1:56.86
2:26.62 2:56.81 3:26.84 3:55.32
5 Johns, Brian 21 Ubc Dolphins 3:59.68 3:56.48 16
26.77 56.27 1:25.92 1:55.93
2:26.30 2:57.30 3:28.05 3:56.48
6 Montesterio, Ricardo 25 GSC-FL 3:57.33 3:58.32 15
28.10 57.82 1:27.81 1:57.99
2:28.06 2:58.47 3:28.80 3:58.32
7 Mull, Cameron S 27 Santa Cruz-PC 3:57.89 3:59.17 14
27.82 57.81 1:28.40 1:58.73
2:29.17 2:59.31 3:29.64 3:59.17
8 Lochte, Ryan 19 DBSA-FL 3:59.67 4:00.20 13
27.97 58.28 1:28.64 1:59.07
2:29.18 2:59.80 3:30.08 4:00.20
9 Margalis, Robert 22 SPA-FG 3:58.17 4:00.70 12
28.12 58.32 1:28.83 1:59.07
2:29.49 2:59.97 3:30.63 4:00.70
=== B - Final ===
10 Cramer, Jayme 21 UN-PC 4:02.31 3:57.94 10
27.99 58.20 1:28.63 1:59.03
2:29.49 2:59.76 3:29.36 3:57.94
11 Cho, Jung Mo 19 KOREA 4:00.22 3:58.08 8
28.04 58.04 1:28.19 1:58.67
2:28.80 2:59.44 3:29.15 3:58.08
12 Clements, Kevin R 24 North Baltimore- 4:02.83 3:58.12 7
27.51 57.19 1:27.84 1:58.21
2:28.76 2:59.16 3:29.22 3:58.12
13 Klueh, Michael P 17 TXLA-ST 4:00.52 3:58.14 6
27.74 57.75 1:28.06 1:58.68
2:29.24 2:59.71 3:30.10 3:58.14
14 Ketchum, Dan J 22 CW-MI 4:04.21 3:59.26 5
28.02 58.93 1:30.07 2:01.08
2:31.73 3:01.82 3:32.22 3:59.26
15 Hurd, Andrew 21 TO* 4:02.87 3:59.76 4
28.59 59.42 1:30.84 2:01.55
2:31.76 3:01.80 3:32.54 3:59.76
16 Foster, John M 17 NOVA-CA 4:03.55 4:01.71 3
27.51 57.20 1:27.64 1:58.24
2:29.07 3:00.02 3:31.57 4:01.71
17 Mellouli, Oussama 20 TROJ-CA 4:02.24 4:05.29 2
28.35 58.52 1:29.12 2:00.03
2:30.73 3:02.05 3:33.83 4:05.29
18 Rose, Brian C 16 SCSC-PC 4:04.34 4:10.01 1
28.00 58.49 1:29.71 2:01.58
2:33.97 3:05.94 3:38.43 4:10.01
=== C - Final ===
19 Sayao, Carlos 21 TO* 4:08.12 4:04.06
28.24 58.96 1:30.14 2:01.01
2:31.72 3:02.73 3:34.05 4:04.06
20 Kim, Bang H 24 GSC-FL 4:06.00 4:04.17
28.76 59.63 1:31.01 2:02.28
2:33.45 3:04.45 3:34.79 4:04.17
21 Wollner, Samuel B 18 Agua Swim Team-M 4:07.59 4:05.19
29.04 1:00.05 1:31.59 2:02.87
2:33.77 3:05.18 3:36.12 4:05.19
22 Phillips, Shaun C 19 UN-PC 4:06.79 4:05.22
28.91 59.82 1:31.48 2:02.85
2:33.98 3:04.67 3:35.42 4:05.22
23 Grant, Andy W 19 UN-PC 4:08.16 4:05.86
29.06 1:00.60 1:32.65 2:03.94
2:35.36 3:06.57 3:37.36 4:05.86
24 Cochrane, Ryan 15 IS 4:05.83 4:06.50
28.79 59.89 1:31.00 2:02.30
2:33.69 3:05.00 3:36.28 4:06.50
25 Monsees, Zac A 18 SCSC-PC 4:07.77 4:07.22
28.28 59.20 1:30.89 2:02.66
2:34.43 3:05.75 3:36.67 4:07.22
26 Storie, Tyler W 20 TROJ-CA 4:07.34 4:07.35
28.77 59.74 1:31.18 2:02.46
2:33.87 3:05.34 3:36.88 4:07.35
27 Copple, Blake R 18 Unattached 4:06.54 4:08.74
28.54 59.60 1:31.15 2:02.52
2:34.22 3:05.76 3:37.34 4:08.74
Event 17 Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet: ^ 2:00.05 1996 Jenny Thompson
World: # 1:56.78 9/6/1994 Franziska van Almsick - Ger
American: & 1:57.41 2003 Lindsay Benko
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lanne, Colleen A 24 NOVA-CA 2:03.27 2:01.94 22
28.34 58.44 1:29.63 2:01.94
2 Joyce, Kara Lynn 18 CW-MI 2:03.63 2:02.27 19
28.77 59.71 1:31.04 2:02.27
3 Limpert, Marianne L 31 North Baltimore- 2:03.59 2:02.58 18
29.68 1:01.01 1:31.95 2:02.58
4 Munz, Diana M 21 Silver Dolphins- 2:03.88 2:02.81 17
29.32 1:00.34 1:31.91 2:02.81
5 Dwelley, Kate E 15 TERA-PC 2:03.25 2:02.96 16
29.12 1:00.42 1:32.08 2:02.96
6 Beaudry, Maya 16 Ubc Dolphins 2:03.94 2:03.26 15
29.91 1:01.14 1:32.61 2:03.26
7 Chandler, Ashley N 20 CAL-PC 2:03.66 2:03.33 14
29.22 1:00.20 1:31.55 2:03.33
8 Foschi, Jessica K 23 LIAC-MR 2:02.50 2:03.76 13
29.08 1:00.25 1:32.00 2:03.76
9 Sandeno, Kaitlin S 21 TROJ-CA 2:03.13 2:04.04 12
29.77 1:01.16 1:32.63 2:04.04
=== B - Final ===
10 Harada, Kim E 23 STAR-PN 2:05.25 2:02.58 10
29.09 1:00.41 1:32.12 2:02.58
11 Doody, Kelly 24 Ubc Dolphins 2:04.28 2:02.92 8
29.15 1:00.03 1:31.40 2:02.92
12 Ziegler, Kate 15 FISH-PV 2:04.00 2:03.14 7
29.47 1:00.71 1:32.84 2:03.14
13 Binder, Adrienne M 19 SBSC-CA 2:04.68 2:03.88 6
29.82 1:00.90 1:32.61 2:03.88
14 McLarty, Sara 21 DBSA-FL 2:04.89 2:04.18 5
30.25 1:01.64 1:33.21 2:04.18
15 Gravelle, Julie UL 2:04.95 2:04.49 4
29.70 1:01.13 1:33.14 2:04.49
16 Arsenault, Samantha J 22 ABSC-GA 2:04.38 2:04.77 3
29.22 1:00.64 1:32.97 2:04.77
17 Williams, Stefanie M 24 ABSC-GA 2:04.70 2:05.47 2
28.81 1:00.79 1:33.91 2:05.47
18 Charron Watson, Chane UL 2:05.12 2:06.04 1
30.24 1:01.65 1:34.12 2:06.04
=== C - Final ===
19 Medina, Lauren E 21 CAL-PC 2:05.51 2:03.60
29.43 1:00.98 1:32.80 2:03.60
20 Jamison, Tanica Y 22 TXLA-ST 2:05.37 2:03.95
28.53 59.94 1:32.14 2:03.95
21 Reilly, Erin P 19 CAL-PC 2:05.35 2:04.38
29.07 1:00.58 1:32.94 2:04.38
22 Hardt, Julie E 22 RENO-PC 2:05.72 2:04.89
29.96 1:01.74 1:34.13 2:04.89
23 Koch, Becky 21 Villanova-MA 2:05.59 2:05.09
29.91 1:01.65 1:34.06 2:05.09
24 Kiel, Alyssa M 17 Silver Dolphins- 2:05.63 2:05.92
30.09 1:01.81 1:34.21 2:05.92
25 Axtell, Andrea L 17 TXLA-ST 2:05.52 2:06.14
29.48 1:01.45 1:33.97 2:06.14
26 Robinson, Katie A 19 UN-ST 2:05.51 2:07.28
29.23 1:01.44 1:34.49 2:07.28
27 Keller, Kalyn D 19 TROJ-CA 2:05.54 2:07.99
30.88 1:03.47 1:36.38 2:07.99
Event 18 Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet: ^ 1:56.98 6/28/2003 Aaron W Peirson, NOVA-CA
World: # 1:55.15 3/20/2002 Aaron Peirsol - Usa
American: & 1:55.15 3/20/2002 Aaron Peirsol
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Peirsol, Aaron W 20 TXLA-ST 2:02.59 1:56.95^ 22
27.91 57.53 1:27.43 1:56.95
2 Phelps, Michael F 18 North Baltimore- 2:01.84 1:57.58 19
28.65 58.23 1:28.18 1:57.58
3 DeJong, Chris 20 CW-MI 2:03.64 2:02.31 18
29.34 1:00.86 1:32.09 2:02.31
4 Westcott, Dan D 23 TWST-GA 2:04.24 2:03.81 17
29.74 1:01.34 1:33.01 2:03.81
5 Marshall, Peter J 22 UN-PC 2:03.90 2:04.27 16
28.63 1:00.48 1:33.11 2:04.27
6 Oriwol, Tobias 19 UN-PC 2:05.64 2:04.57 15
29.79 1:01.49 1:33.17 2:04.57
7 Liscinsky, Mark M 22 CUBU-PV 2:04.74 2:04.76 14
29.47 1:01.01 1:33.30 2:04.76
8 Strelzow, Desmond 18 Ubc Dolphins 2:06.14 2:05.22 13
29.77 1:01.16 1:33.75 2:05.22
9 Sun, Hougzhe M 18 UN-PC 2:06.28 2:06.09 12
30.10 1:01.91 1:35.01 2:06.09
=== B - Final ===
10 Sung, Albert 21 NOVA-CA 2:07.65 2:04.81 10
29.70 1:01.31 1:33.38 2:04.81
11 Staley, Trent W 22 TROJ-CA 2:06.63 2:04.92 8
30.15 1:01.91 1:33.66 2:04.92
12 Donnelly, Eric R 23 GSC-FL 2:09.29 2:07.87 7
30.59 1:02.83 1:36.06 2:07.87
13 Watts, Tim SVAA-PC 2:09.98 2:08.84 6
30.31 1:03.00 1:36.40 2:08.84
14 Shevchik, Daniel J 23 NOVA-CA 2:09.05 2:09.06 5
29.97 1:02.40 1:35.62 2:09.06
15 Miller, Robert 19 Ubc Dolphins 2:09.48 2:09.21 4
30.49 1:02.66 1:36.16 2:09.21
16 Wilkens, Tom P 28 UN-PC 2:10.21 2:09.34 3
30.77 1:03.33 1:36.73 2:09.34
17 Sayao, Carlos 21 TO* 2:10.42 2:09.68 2
31.66 1:04.35 1:37.47 2:09.68
18 Lathrope, Scott P 17 OAPB-PC 2:10.48 2:10.67 1
31.12 1:04.00 1:37.02 2:10.67
=== C - Final ===
19 Vendt, Erik K 23 TROJ-CA 2:11.54 2:07.75
31.56 1:04.19 1:36.60 2:07.75
20 Lochte, Ryan 19 DBSA-FL 2:11.26 2:08.67
31.51 1:05.00 1:37.65 2:08.67
21 Rehrmann, Steve T 21 Daca-PC 2:12.93 2:10.37
30.77 1:03.13 1:36.51 2:10.37
22 Molina, Miguel S 19 Unattached 2:11.98 2:11.05
31.84 1:04.90 1:38.39 2:11.05
23 Osborn, Peter D 20 ABSC-GA 2:14.50 2:11.47
30.92 1:04.40 1:38.30 2:11.47
24 Margalis, Robert 22 SPA-FG 2:11.82 2:11.82
31.82 1:05.07 1:39.07 2:11.82
25 Jones, Matt E 20 UN-SN 2:11.08 2:12.25
31.15 1:04.21 1:38.11 2:12.25
26 Alexander, Richard 17 IS 2:14.05 2:12.73
31.83 1:05.53 1:39.64 2:12.73
27 Ransom, Kyle A 19 UN-PC 2:10.91 2:12.80
30.79 1:04.54 1:38.91 2:12.80
Event 19 Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
Meet: ^ 1:00.19 2002 Natalie Coughlin
World: # 59.58 8/13/2002 Natalie Coughlin - Usa
American: & 59.58 8/13/2002 Natalie Coughlin
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Coughlin, Natalie A 21 CAL-PC 1:03.07 1:00.66
29.26 1:00.66
2 Cope, Haley G 25 UN-SN 1:03.30 1:02.10
30.44 1:02.10
3 McGregory, Hayley F 18 TXLA-ST 1:03.34 1:02.56
30.09 1:02.56
4 Fratesi, Jennifer ROW 1:04.53 1:03.45
31.38 1:03.45
5 Meredith, Caitlin 20 Ubc Dolphins 1:04.11 1:03.87
31.11 1:03.87
6 Marik, Melissa A 15 Naperville-IL 1:04.18 1:04.97
31.26 1:04.97
7 Wycliffe, Elizabeth C 21 UN-ST 1:04.20 1:05.12
31.67 1:05.12
8 Hoff, Katie E 14 North Baltimore- 1:04.82 1:05.22
32.16 1:05.22
9 Duplessis, Renate M 22 GSC-FL 1:05.21 1:05.73
31.23 1:05.73
=== B - Final ===
10 Rogers, Lauren M 16 TERA-PC 1:05.27 1:04.75
31.65 1:04.75
11 Johnson, Sara J 21 CW-MI 1:06.58 1:05.87
32.28 1:05.87
12 Bishop, Brooke 17 PASA-PC 1:06.33 1:05.90
32.09 1:05.90
13 Axtell, Andrea L 17 TXLA-ST 1:06.25 1:05.95
32.31 1:05.95
14 Arsenault, Samantha J 22 ABSC-GA 1:06.35 1:06.08
32.52 1:06.08
15 DeAlva, Daniell A 25 NOVA-CA 1:06.29 1:06.11
32.30 1:06.11
16 Ferritto, Elaine M 18 UN-ST 1:06.26 1:06.27
32.43 1:06.27
17 McLane, Julianne M 16 TERA-PC 1:06.80 1:06.34
32.71 1:06.34
18 Pease, Lara C 17 NOVA-CA 1:06.42 1:07.16
32.42 1:07.16
=== C - Final ===
19 Harada, Kim E 23 STAR-PN 1:06.95 1:05.62
31.95 1:05.62
20 Thompson, Kathryn A 17 RST-OR 1:06.94 1:05.87
32.78 1:05.87
21 Woessner, Susan S 23 TXLA-ST 1:06.94 1:06.08
31.88 1:06.08
22 Liu, Michelle 15 Daca-PC 1:07.04 1:06.18
32.84 1:06.18
23 Henriques, Alice M 23 CUBU-PV 1:06.88 1:06.35
32.63 1:06.35
24 Martinez, Jamie M 15 Daca-PC 1:07.20 1:07.15
33.21 1:07.15
25 Chin, Alyssa S 20 RENO-PC 1:07.03 1:07.37
32.79 1:07.37
26 Hart, Lindsay N 18 Unattached 1:07.15 1:07.43
33.26 1:07.43
27 Stone, Tammie L 28 TXLA-ST 1:07.11 1:07.64
32.60 1:07.64
Event 20 Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
Meet: ^ 22.32 2001 Bart Kizierowski
World: # 21.64 6/1/2000 Alexander Popov - Rus
American: & 21.76 8/15/2000 Gary Hall Jr.
Name Age Team Prelims Finals Points
=========================================================================
=== A - Final ===
1 Lezak, Jason E 28 NOVA-CA 23.20 22.57 20.5
1 Kizierowski, Bart 27 CAL-PC 22.68 22.57 20.5
3 Hall, Gary 29 CAL-PC 23.02 22.87 18
4 Iles, Salim 29 CAL-PC 23.40 23.01 17
5 Draganja, Duje 21 Unattached 23.49 23.05 15.5
5 Woodward, Gabe T 24 NOVA-CA 23.30 23.05 15.5
7 Cavic, Michael 19 CAL-PC 23.56 23.14 14
8 Walker, Neil S 27 TXLA-ST 23.32 23.25 13
9 Busquets, Ricardo PR 23.42 23.47 12
=== B - Final ===
10 Tucker, Scott E 29 NOVA-CA 24.01 23.58 10
11 Wildman-Tobriner, Ben 19 UN-PC 23.84 23.75 8
12 Busse, Greg 25 NOVA-CA 23.97 23.84 7
13 Schumacher, Brad D 30 NOVA-CA 23.71 23.88 5.5
13 Bal, Randal M 23 UN-PC 23.71 23.88 5.5
15 Kafer, Ryan D 27 TXLA-ST 23.63 23.97 4
16 Jones, Beyan J 25 TXLA-ST 23.95 24.03 3
17 Adrian, Nathan G 15 Tacoma-PN 23.97 24.09 2
18 Hayden, Brent 20 Ubc Dolphins 23.97 24.28 1
=== C - Final ===
19 Kelly, Ryan G 28 VS-SC 24.22 23.80
20 Verhoef, Peter J 19 Coast Guard-VA 24.18 24.05
21 Zachowski, Thomas CAN 24.20 24.17
22 Weber-Gale, Garrett W 18 Unattached 24.02 24.18
23 Horner, Christian 25 CSUB-CC 24.20 24.25
24 Reinhardt, Will 19 PASA-PC 24.37 24.40
25 Ringe, David E 22 TROJ-CA 24.04 24.46
26 Schnell, Andrew P 21 UN-PC 24.15 24.59
27 Diaz, Rodrigo 20 GOA 24.21 24.62
Event 21 Women 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
Meet: ^ 8:14.04 2000 Pacific Dolphin
World: # 7:55.47 8/18/1987 Gdr National Team
American: & 7:56.53 7/25/2001 Usa World Championships Team
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 Ubc Dolphins 'A' 8:15.42 8:19.31 44
1) Beaudry, Maya 16 2) Doody, Kelly 24
3) Landry, Michelle 19 4) Hackett, Shannon 17
29.55 1:00.81 1:32.58 2:04.25
2:33.62 3:05.57 3:37.53 4:08.71
4:37.65 5:09.98 5:43.19 6:15.88
6:44.76 7:16.13 7:47.92 8:19.31
2 ABSC-GA 'A' 8:21.00 8:20.71 38
1) Descenza, Mary E 19 2) Williams, Stefanie M 24
3) Harm, Tricia A 20 4) Arsenault, Samantha J 22
29.00 59.89 1:31.39 2:02.94
2:31.30 3:03.81 3:37.84 4:10.16
4:39.74 5:11.82 5:44.75 6:17.03
6:45.63 7:17.02 7:49.07 8:20.71
3 Silver Dolphins-LE 'A' 8:24.22 8:30.37 36
1) Kiel, Alyssa M 17 2) Schieman, Ellis L 17
3) O'Donnell-McCarthy, Fiona M 4) Munz, Diana M 21
30.41 1:02.84 1:35.59 2:07.74
2:37.75 3:10.98 3:44.23 4:16.74
4:45.88 5:18.00 5:51.12 6:24.03
6:53.53 7:25.50 7:58.16 8:30.37
4 TROJ-CA 'A' 8:10.79 8:33.06 34
1) Galloway, Joy 20 2) Fargus, Joanna F 22
3) Keller, Kalyn D 19 4) Sandeno, Kaitlin S 21
30.27 1:02.97 1:36.48 2:09.71
2:39.11 3:11.47 3:43.95 4:16.17
4:46.21 5:19.35 5:53.46 6:26.25
6:56.37 7:28.88 8:01.52 8:33.06
5 Tacoma-PN 'A' 8:32.32 8:33.36 32
1) Forelli, Krissy A 16 2) Strouse, Emily R 20
3) Klobuchar, Maddy M 18 4) Rains, Megan E 18
29.10 1:00.34 1:33.06 2:05.37
2:33.81 3:06.05 3:38.97 4:12.29
4:41.89 5:15.43 5:49.82 6:24.83
6:54.39 7:26.77 8:00.25 8:33.36
6 Ubc Dolphins 'B' 8:33.75 8:36.64 30
1) Doody, Hayley 18 2) Findlay-Shirras, Gail 20
3) Meredith, Caitlin 20 4) McNeill, Carolyn 20
30.60 1:02.83 1:35.61 2:08.13
2:38.20 3:11.28 3:44.60 4:17.00
4:46.77 5:19.89 5:53.47 6:26.57
7:29.70 8:03.33 8:36.64
7 CUBU-PV 'A' 8:22.41 8:37.83 28
1) Kemp, Liz A 16 2) Henriques, Alice M 23
3) Swinley, Leslie A 16 4) Burke, Rachael M 20
29.56 1:01.62 1:35.24 2:08.79
3:13.70 3:47.91 4:20.76
4:51.17 5:24.29 5:57.77 6:31.31
7:00.80 7:32.82 8:05.47 8:37.83
8 Tacoma-PN 'B' 8:45.65 8:45.33 26
1) McIntyre, Missy G 16 2) Neff, Samantha L 16
3) Carlaw, Lyndsey M 24 4) Sutton, Stef 15
29.56 1:01.99 1:35.84 2:08.87
2:37.03 2:39.46 3:13.12
3:48.04 4:22.77 4:52.65 5:26.49
6:00.85 6:35.68 8:12.49 8:45.33
9 PASA-PC 'A' 8:40.00 8:47.96 24
1) Wong, Katherine 17 2) Friedman, Monika 16
3) Hildebrandt, Danielle 16 4) Beyer, Courtney 17
30.58 1:03.74 1:38.52 2:12.34
2:43.71 3:17.45 3:52.17 4:26.16
4:56.99 5:30.24 6:05.12 6:39.43
7:09.07 7:41.52 8:14.91 8:47.96
10 SVAA-PC 'A' 8:56.60 8:54.04 20
1) Rachford, Shannon E 16 2) Taheri, Nicole A 19
3) Clarke, Emily A 14 4) Coetsee, Ciki J 14
30.16 1:02.27 1:35.51 2:08.53
2:26.11 2:39.67 3:13.80
3:48.21 4:22.16 4:53.46 5:26.64
6:01.04 6:35.03 8:18.40 8:54.04
11 PST-SN 'A' 8:51.41 8:55.41 16
1) Olson, Jill 18 2) Lee, Caitlin 14
3) Stephenson, Whitney N 15 4) Stowe, Samantha L 18
31.00 1:04.37 1:39.15 2:13.46
2:33.46 2:45.09 3:19.31
3:54.49 4:29.33 5:00.08 5:33.71
7:12.98 7:46.48 8:21.08 8:55.41
12 SMST-SN 'A' 8:45.00 9:02.08 14
1) Dyer, Renee D 21 2) Caines, Lauren W 17
3) Frazier, Karen R 15 4) Stravers, Kelly E 18
30.91 1:04.42 1:39.18 2:13.99
2:30.87 2:44.26 3:17.36
3:51.86 4:26.53 4:57.97 5:32.63
6:08.17 7:49.14 8:25.76 9:02.08
-- SCSC-PC 'A' 8:40.00 DQ
1) Monsees, Courtney A 15 2) Voight, Jenny E 19
3) Garcia, Danielle A 17 4) Wei, Stephanie R 12
30.03 1:01.65 1:34.57 2:07.10
2:36.54 3:09.74 3:44.32 4:18.31
4:48.62 5:22.24 5:56.26 6:30.38
6:59.71 7:31.56 8:05.41 8:40.07
Event 22 Men 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
Meet: ^ 7:25.79 2002 Pacific Dolphins
World: # 7:04.66 7/27/2001 Australia Olympic Team
American: & 7:11.81 8/26/2002 Usa National Team
Team Seed Finals Points
================================================================================
=== Timed Finals ===
1 Ubc Dolphins 'A' 7:18.97 7:21.83^ 44
1) Johns, Brian 21 2) Hayden, Brent 20
3) Mintenko, Mike 28 4) Johnston, Mark 24
26.54 55.31 1:23.56 1:50.95
2:16.60 2:44.44 3:12.58 3:40.76
4:06.04 4:34.30 5:02.99 5:32.12
5:57.26 6:25.10 6:53.95 7:21.83
2 CW-MI 'A' 7:25.00 7:22.67^ 38
1) Vanderkaay, Peter 20 2) Ketchum, Dan J 22
3) DeJong, Chris 20 4) Keller, Klete 22
26.39 54.92 1:23.07 1:50.68
2:17.21 2:45.61 3:14.36 3:42.28
4:08.32 4:36.98 5:06.10 5:33.52
5:59.18 6:27.08 6:55.06 7:22.67
3 TROJ-CA 'A' 7:35.62 7:50.42 36
1) Vendt, Erik K 23 2) Mellouli, Oussama 20
3) Staley, Trent W 22 4) Kauffman, Mike R 20
27.36 57.20 1:27.62 1:56.87
2:23.82 2:53.54 3:24.94 3:54.87
4:21.47 4:51.42 5:21.23 5:51.09
6:18.58 6:48.75 7:19.75 7:50.42
4 Ubc Dolphins 'B' 7:40.37 7:53.10 34
1) Walters, William 20 2) Rudolf, Darryl 19
3) Strelzow, Desmond 18 4) Miller, Robert 19
27.67 57.24 1:27.76 1:57.60
2:23.93 2:53.38 3:24.77 3:54.21
4:20.40 4:50.46 5:22.61 5:53.81
6:51.60 7:22.66 7:53.10
5 ABSC-GA 'A' 7:49.00 8:00.97 32
1) Alleyne, Damian A 21 2) Osborn, Peter D 20
3) Mendoza, Miguel T 22 4) Laban, Josh N 21
27.85 57.50 1:26.86 1:55.77
2:23.15 2:53.71 3:25.17 3:56.00
4:24.24 4:54.39 5:25.40 5:55.94
6:24.09 6:55.83 7:28.44 8:00.97
6 SCSC-PC 'A' 7:45.00 8:02.43 30
1) Monsees, Zac A 18 2) Lynch, Eric A 16
3) Rose, Brian C 16 4) Smith, Taylor B 15
28.54 57.30 1:26.77 1:57.22
2:25.17 2:55.67 3:26.68 3:57.43
4:26.28 4:57.45 5:29.31 6:00.40
6:28.11 6:59.51 7:31.30 8:02.43
7 SMST-SN 'A' 8:05.00 8:02.54 28
1) Seiler, David E 15 2) Robinson, Curtis J 19
3) Kemp, Nik E 19 4) Wagner, Garrett M M 18
28.92 59.53 1:30.49 2:00.95
2:29.07 3:00.11 3:32.85 4:06.39
4:34.39 5:05.67 5:36.17 6:06.55
6:32.69 7:02.00 7:32.74 8:02.54
8 CUBU-PV 'A' 7:39.07 8:12.10 26
1) McDonald, Adam C 15 2) Valdivieso, Juan P 23
3) Bassett, Ethan C 23 4) Hinrichsen, Phillip P 15
28.70 58.53 1:28.61 1:59.04
2:26.66 2:57.39 3:28.78 3:59.94
4:28.58 5:00.03 5:31.54 6:02.92
6:32.20 7:05.75 7:39.35 8:12.10
9 PST-SN 'A' 8:13.32 8:13.47 24
1) Harris, Clay 16 2) Derrick, Seth 23
3) Huffman-Eddy, Jon 16 4) Edwards, Mason 18
29.63 1:00.86 1:32.79 2:03.88
2:30.71 3:01.33 3:33.78 4:06.50
4:35.81 5:07.05 5:38.57 6:09.85
6:37.47 7:08.95 7:41.59 8:13.47
10 PASA-PC 'A' 8:14.49 8:16.03 20
1) Simon, Brett N 21 2) Reinhardt, Will 19
3) Thompson, Bradley 17 4) Stirn, Andrew 18
28.16 59.25 1:30.97 2:01.73
2:29.44 3:01.15 3:33.29 4:04.56
4:33.21 5:04.62 5:37.17 6:09.19
6:37.11 7:08.58 7:41.83 8:16.03
Combined Team Scores - Through Event 22
1. UBC Dolphins 546 2. Club Wolverine 360
3. Athens Bulldog Swim Club 347 4. Trojan Swim Club 323
5. Longhorn Aquatics 271.5 6. Unattached - PC 261.5
7. Irvine Novaquatics 228.5 8. NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB 225
9. California Aquatics 209 10. Lake Erie Silver Dolphins 171
10. Curl-Burke Swim Club 171 12. Santa Clara Swim Club 160
13. Gator Swim Club 134 14. Tacoma Swim Club 112
15. Palo Alto Stanford Aquatics 90 16. Daytona Beach Swim Assoc. 84
17. Terrapins 82 18. SIERRA MARLINS SWIM TEAM 79
19. Unattached 78.5 20. Region of Waterloo 73
21. Penguin Swim Team 70 22. The Fish 55
23. Santa Barbara Swim Club 49 24. Unattached - ST 42
25. Mexican National Team 39 26. Silicon Valley Aquatics 37
27. Toronto All Stars 36 28. South Sound Titans 32
29. Puerto Rico 31 29. Korea 31
31. Unattached - SN 29 31. St. Pete Aquatics 29
33. Team Starbucks 28 33. Tiger Aquatics 28
35. De Anza Cupertino Aquatics 27 36. Long Island Aquatic Club 26
36. Santa Cruz County Aquatics 26 38. Oakland Undercurrents 17
38. The Woodlands Swim Team 17 40. West Coast Aquatics 16
41. Naperville Swim Team 15 42. Guatemala 14
43. Arizona Desert Fox 13 43. Island Swimming 13
43. Broward Aquatic 13 46. Villanova University 12
47. Orinda Aquatics 11 48. Asphalt Green Unified Aquatics 10
49. California Capital Aquatics 8 49. Coast Guard Blue Dolphins 8
49. Pleasanton Seahawks 8 52. Club Natation Rougedo 7
52. Swimcraft 7 54. San Ramon Livermore Aquatics 6
54. Corvallis Aquatic Team 6 56. Arden Hills Swimming 5
57. PICKERING SWIM CLUB 1