8/1/2010 - 8/1/2010
Concord, USA
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 127 WOMENS 11-12 400 FREE EVENT 127
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
SHIMOMURA, SARAH 12 PC SANTA CLARA S 4:45.49 3 4:38.18 F3 P 1:07.03 2:19.01 3:31.87
F 31.70 1:06.79 1:41.83 2:17.38 2:52.70 3:28.26 4:03.91
OBERLANDER, KACEY 12 MA YORK YMCA 4:46.79 5 4:40.10 F4 P 1:09.06 2:21.06 3:33.79
F 32.72 1:06.95 1:43.16 2:18.61 2:55.02 3:30.22 4:05.90
PINSON, CLAIRE 12 SN SPARE TIME AQ 4:48.15 8 4:41.55 F5 P 1:09.72 2:23.14 3:36.73
F 30.94 1:06.22 1:41.06 2:17.64 2:52.97 3:29.90 4:05.72
KAUFFELD, MAGGIE 12 PC PLEASANTON SE 4:42.21 1 4:41.76 F6 P 1:07.49 2:18.84 3:31.72
F 31.65 1:06.56 1:41.57 2:17.74 2:53.63 3:30.31 4:06.44
HARNISH, COURTNEY 11 MA YORK YMCA 4:47.85 7 4:46.29 F7 P 1:09.07 2:22.22 3:35.84
F 33.38 1:08.40 1:45.45 2:20.92 2:58.50 3:34.00 4:11.52
NOWASKI, SARAH 12 SI COLLEGE AREA 4:46.00 4 4:46.37 F8 P 1:09.93 2:23.41 3:36.17
F 32.01 1:07.76 1:43.56 2:20.62 2:56.92 3:34.33 4:10.80
CURRY, JOANNA 12 SN VACAVILLE SWI 4:49.21 9 4:51.66 F9 P 1:10.26 2:23.76 3:37.24
F 33.80 1:09.13 1:46.44 2:22.44 3:00.62 3:37.29 4:15.86
ILGENFRITZ, EMILY 12 MA YORK YMCA 4:49.57 10 P 1:09.34 2:22.97 3:36.90
WOODS, KATIE 12 PC PLEASANTON SE 4:50.28 11 P 1:07.94 2:22.34 3:37.31
RAUKAR, CALI 12 PC MARIN PIRATES 4:52.50 12 P 1:10.30 2:24.00 3:38.70
MARADYN, RACHEL 12 ** EDMONTON KEYA 4:55.84 13 P 1:09.87 2:25.54 3:41.27
WANG, JOCELYN 12 AZ RIO SALADO SW 4:55.99 14 P 1:09.72 2:25.98 3:42.53
HOOVER, TAYLOR 12 MA YORK YMCA 4:56.27 15 P 1:10.27 2:24.85 3:40.95
MAYNARD, PAIGE 12 SN VACAVILLE SWI 4:56.82 16 P 1:09.44 2:24.38 3:40.86
MINOR, MEGAN 12 PC NAPA VALLEY S 4:58.47 17 P 1:11.65 2:27.87 3:44.17
QUON, KARILYN 11 AZ RIO SALADO SW 4:58.51 18 P 1:10.53 2:25.96 3:43.06
HAN, MALORIE 11 PC PIEDMONT SWIM 4:58.56 19 P 1:10.90 2:26.74 3:43.47
ZHANG, JANICE 12 PC UNATTACHED (P 5:01.07 20 P 1:10.36 2:25.98 3:43.69
SCOTT, RILEY 12 PC MARIN PIRATES 5:02.21 21 P 1:11.73 2:28.86 3:46.40
MILLER, ABIGAIL 12 PC CROW CANYON C 5:03.65 22 P 1:12.61 2:29.42 3:47.22
BOLENDER, SKYLAR 12 PC CABRILLO THRE 5:04.27 23 P 1:13.18 2:31.47 3:50.23
FORNSHELL, LAURA 11 PC USF KORET YOU 5:04.95 24 P 1:12.37 2:30.67 3:49.08
MARTINSON, JOURNEY 12 PC WALNUT CREEK 5:06.10 25 P 1:13.17 2:31.67 3:49.63
HOSMER, TAYLOR 12 PC TIGER AQUATIC 5:06.18 26 P 1:12.52 2:30.46 3:48.89
SIMPSON, MICHELLE 11 PC PACIFICA SEA 5:06.33 27 P 1:11.75 2:30.59 3:48.81
SIMONDS, MORIAH 12 PC PLEASANTON SE 5:07.31 28 P 1:12.95 2:31.82 3:50.50
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S 5:10.19 29 P 1:13.92 2:33.10 3:52.69
SHANAHAN, BRENDA 12 PC CROW CANYON C 5:11.41 30 P 1:12.35 2:32.01 3:52.66
SHASHKOVA, LEEZA 11 PC SANTA CLARA S 5:12.52 31 P 1:13.59 2:34.46 3:54.76
AKIN, LAUREN 12 PC UNATTACHED (P 5:15.02 32 P 1:13.12 2:33.92 3:55.00
COLOMA, SAMANTHA 12 PC TERRAPINS SWI 5:15.08 33 P 1:13.79 2:32.95 3:54.18
VARGAS, ALEX 12 PC ROVELLA''S ATH 5:15.62 34 P 1:15.46 2:35.26 3:55.55
COSGROVE, MADELINE 12 SI MISSION VALLE 5:19.74 35 P 1:15.40 2:36.90 3:58.71
============================================================================================================================
EVENT 128 MENS 11-12 400 FREE EVENT 128
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
BURNS, AIDAN 12 PC SANTA CLARA S 4:38.08 1 4:28.94 F1 P 1:06.18 2:16.83 3:27.99
F 30.46 1:04.72 1:39.26 2:13.23 2:48.14 3:22.19 3:56.68
WATSON, GRANT 12 PC WALNUT CREEK 4:40.33 3 4:29.01 F2 P 1:04.57 2:15.57 3:28.34
F 30.76 1:04.41 1:38.90 2:12.84 2:47.66 3:21.77 3:56.82
MATSUDA, DAICHI 12 PC PALO ALTO STA 4:38.24 2 4:29.85 F3 P 1:06.42 2:17.22 3:28.70
F 30.71 1:04.84 1:39.31 2:14.19 2:48.33 3:22.94 3:57.11
YONGYUTH, JARED 12 PC SANTA CLARA S 4:45.70 5 4:37.93 F4 P 1:08.23 2:21.83 3:34.67
F 32.41 1:07.27 1:43.46 2:19.30 2:55.04 3:30.13 4:04.81
STEWART, COLEMAN 12 MA YORK YMCA 4:46.16 6 4:39.13 F5 P 1:07.51 2:20.99 3:34.42
F 30.54 1:05.67 1:40.70 2:16.76 2:52.09 3:28.93 4:04.37
WHITE, FORREST 12 PC CROW CANYON C 4:44.83 4 4:41.52 F6 P 1:06.73 2:20.55 3:34.19
F 30.43 1:05.69 1:41.61 2:18.34 2:54.05 3:30.97 4:06.63
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 128 MENS 11-12 400 FREE EVENT 128
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
STERNS, ANDREW 12 CA SANTA MARIA S 4:49.00 7 4:45.55 F7 P 1:10.70 2:25.43 3:38.97
F 34.11 1:10.01 1:47.16 2:23.31 2:59.99 3:36.18 4:11.85
NEWTON, BRADLEY 12 PC DE ANZA CUPER 4:50.27 9 4:47.08 F8 P 1:07.24 2:21.14 3:35.77
F 33.74 1:08.66 1:46.08 2:22.25 2:59.34 3:35.16 4:12.70
HOWELL, GRANT 12 PC NEPTUNE SWIMM 4:49.79 8 4:50.13 F9 P 1:06.82 2:21.68 3:37.09
F 31.47 1:08.22 1:44.62 2:22.92 2:59.47 3:37.84 4:13.87
VALLEJO, HECTOR 12 ** CASABLANCA AT 4:51.24 10 P 1:09.47 2:23.97 3:38.52
LAU, STEPHEN 12 PC CALIFORNIA DO 4:52.84 11 P 1:10.31 2:25.77 3:40.05
CARICO, NICK 12 PC PIRANHA SWIMM 4:53.71 12 P 1:06.87 2:22.02 3:37.30
NORTH, DYLAN 12 MA YORK YMCA 4:53.78 13 P 1:09.87 2:24.87 3:40.16
BOTTENE, MAX 12 PC TERRAPINS SWI 4:53.95 14 P 1:09.52 2:23.92 3:39.10
AISAWA, KEVIN 12 PC SUNNYVALE SWI 4:54.21 15 P 1:11.35 2:27.30 3:41.44
CORBISHLEY, LUKE 12 PC MONTEREY BAY 4:58.78 16 P 1:07.51 2:24.06 3:42.88
LAU, STUART 12 ** EDMONTON KEYA 4:59.70 17 P 1:10.46 2:27.30 3:43.56
GUTIERREZ, COREY 12 PC SAN JOSE AQUA 5:00.24 18 P 1:09.66 2:26.73 3:44.99
IDGUNJI, SIDHANT 12 PC SANTA CLARA S 5:00.94 19 P 1:11.35 2:27.90 3:45.37
BURKE, GRIFFIN 12 PC MARIN PIRATES 5:01.20 20 P 1:08.12 2:24.97 3:43.78
BLAKE, SAMUEL 12 PC SANTA CLARA S 5:02.78 21 P 1:12.28 2:29.80 3:47.93
FIELD, BO 12 PC PALO ALTO STA 5:02.91 22 P 1:10.96 2:28.92 3:47.84
SO, TRISTAN 12 PC WALNUT CREEK 5:02.93 23 P 1:10.64 2:28.04 3:46.79
TAY, ELDON 12 PC PALO ALTO STA 5:05.00 24 P 1:12.70 2:31.05 3:48.93
GOULD, KALEB 12 AZ SCOTTSDALE AQ 5:05.10 25 P 1:12.75 2:30.15 3:48.62
MOLINARI, JOE 12 PC PALO ALTO STA 5:05.41 26 P 1:13.73 2:32.07 3:50.33
SCOTT, R.J. 12 PC PLEASANTON SE 5:05.81 27 P 1:09.95 2:30.99 3:51.51
DESOMMA, EMILIO 12 PC NORTH BAY AQU 5:06.07 28 P 1:12.93 2:32.94 3:51.73
PANCHAK, JOEL 12 PC UNATTACHED (P 5:06.63 29 P 1:12.75 2:30.95 3:49.36
JAMES, TYLER 11 PC TERRAPINS SWI 5:07.20 30 P 1:13.82 2:31.57 3:50.37
SAM, LOUIS 11 PC PIEDMONT SWIM 5:09.27 31 P 1:12.91 2:32.68 3:52.67
SING, DANIEL 12 PC UNATTACHED (P 5:11.76 32 P 1:13.86 2:33.64 3:53.79
ROMAN, CONNOR 12 AZ SWIM NEPTUNE 5:13.18 33 P 1:10.78 2:30.35 3:52.42
ROBINSON, BRYNER 12 ** EDMONTON KEYA 5:13.21 34 P 1:13.86 2:34.03 3:54.20
ANDERSON, IAIN 12 PC SEASIDE AQUAT 5:13.47 35 P 1:14.69 2:35.31 3:56.76
STOPPLER, JOHANNES 12 PC BURLINGAME AQ 5:15.70 36 P 1:13.36 2:33.92 3:55.63
MURRAY, JAKE 12 PC SANTA CLARA S 5:17.45 37 P 1:14.19 2:34.63 3:56.92
SKELLY, JOSEPH 12 AZ PHOENIX SWIM 5:19.71 38 P 1:13.53 2:35.39 3:57.72
OLIVER, NICK 12 PC LADERA OAKS 5:22.31 39 P 1:16.85 2:39.48 4:01.44
============================================================================================================================
EVENT 129 WOMENS 10&UN 400 FREE EVENT 129
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
FRIVALDO, JACEE 10 AZ SWIM NEPTUNE 5:08.38 1 5:03.60 F1 P 1:13.83 2:32.82 3:50.94
F 34.69 1:13.41 1:53.14 2:32.25 3:10.68 3:48.68 4:27.28
JONES, RAIME 10 PC SANTA CLARA S 5:15.31 4 5:03.67 F2 P 1:14.49 2:35.98 3:57.30
F 34.54 1:13.04 1:52.10 2:31.88 3:10.40 3:49.52 4:28.01
FOLK, KARAH 10 ** EDMONTON KEYA 5:13.43 3 5:08.01 F3 P 1:13.03 2:32.83 3:52.42
F 34.76 1:12.93 1:53.46 2:32.57 3:11.67 3:50.94 4:30.24
TRIEU, AUDREY 10 PC NORTHERN NEVA 5:24.15 6 5:09.07 F4 P 1:18.68 2:42.57 4:05.55
F 34.19 1:13.04 1:52.20 2:32.42 3:11.88 3:51.99 4:31.29
KENNEDY, SIDNEY 10 IL WAVES 5:12.00 2 5:09.87 F5 P 1:13.85 2:32.97 3:52.53
F 34.41 1:13.28 1:52.13 2:31.63 3:10.56 3:50.67 4:30.05
FIERRO, ROMINA 10 ** CASABLANCA AT 5:16.16 5 5:17.85 F6 P 1:14.49 2:35.79 3:57.26
F 36.04 1:14.16 1:54.84 2:34.30 3:15.75 3:56.24 4:37.96
NOWASKI, DANIELLE 9 SI COLLEGE AREA 5:25.52 7 5:24.47 F7 P 1:19.32 2:42.28 4:05.81
F 38.45 1:18.49 2:01.34 2:41.31 3:24.07 4:03.54 4:45.46
ADAMS, DANICA 10 PC TERRAPINS SWI 5:26.70 9 5:25.25 F8 P 1:18.54 2:41.23 4:04.43
F 38.03 1:17.48 1:59.82 2:39.76 3:22.82 4:03.62 4:46.92
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 129 WOMENS 10&UN 400 FREE EVENT 129
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
LIN, JOYCE 10 PC DE ANZA CUPER 5:25.79 8 5:29.90 F9 P 1:18.68 2:43.35 4:06.62
F 36.49 1:19.58 2:01.23 2:45.06 3:26.68 4:10.15 4:50.12
CONDE, XIMENA 9 ** CASABLANCA AT 5:35.66 10 P 1:20.77 2:46.59 4:11.94
JONES, JOCELYN 10 AZ MOON VALLEY A 5:39.20 11 P 1:17.86 2:45.41 4:13.84
ROONEY, KAITLIN 10 PC MORGAN HILL S 5:45.31 12 P 1:20.48 2:48.63 4:18.30
JUNG, CHRISTINE 10 SN SPARE TIME AQ 5:46.36 13 P 1:22.96 2:52.69 4:21.61
CRIST, AMBER 9 PC ROVELLA''S ATH 6:07.00 14 P 1:25.77 2:59.38 4:33.67
============================================================================================================================
EVENT 130 MENS 10&UN 400 FREE EVENT 130
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
WOOLDRIDGE, BEN 10 PC CROW CANYON C 5:22.69 2 5:09.47 F1 P 1:15.13 2:36.32 3:59.07
F 34.29 1:13.17 1:52.59 2:32.63 3:12.28 3:51.89 4:30.78
CRUSE, NICHOLAS 10 PC MARIN PIRATES 5:14.13 1 5:11.12 F2 P 1:15.63 2:35.37 3:55.92
F 35.97 1:15.30 1:55.55 2:35.82 3:15.22 3:54.84 4:33.70
BENCOMO, GIANLUCA 10 PC SANTA CLARA S 5:24.13 3 5:16.60 F3 P 1:16.77 2:40.68 4:04.13
F 34.14 1:12.67 1:54.16 2:34.93 3:16.36 3:57.38 4:38.28
CORONA, CHARLIE 10 AZ MOON VALLEY A 5:24.77 4 5:23.36 F4 P 1:17.60 2:41.92 4:04.72
F 35.75 1:16.73 1:57.88 2:39.77 3:21.05 4:02.86 4:43.26
SELLERS, NATHAN 10 SN ARDEN HILLS S 5:25.14 5 5:27.42 F5 P 1:18.74 2:43.25 4:04.92
F 36.40 1:16.49 2:00.31 2:40.21 3:23.77 4:05.27 4:47.58
LACHANCE, WOLFGANG 10 PC PLEASANTON SE 5:29.17 7 5:31.90 F6 P 1:16.99 2:40.74 4:06.40
F 38.35 1:18.71 2:01.76 2:43.18 3:26.50 4:09.33 4:53.70
CUNNAN, NATHANIEL 10 PC MARIN PIRATES 5:29.07 6 5:34.85 F7 P 1:18.39 2:43.06 4:07.86
F 36.00 1:18.06 1:59.88 2:43.84 3:26.12 4:10.61 4:52.65
BLAUL, HENRY 10 PC SEASIDE AQUAT 5:32.60 8 5:36.44 F8 P 1:20.14 2:45.03 4:10.50
F 37.75 1:21.21 2:03.32 2:47.47 3:29.69 4:13.53 4:55.70
MCGEE, GAVIN 10 PC ALMADEN SWIM 5:33.15 9 5:38.27 F9 P 1:18.99 2:45.47 4:10.50
F 38.55 1:20.11 2:04.54 2:47.82 3:32.36 4:15.38 4:59.42
MARELLA, DANIEL 10 PC DE ANZA CUPER 5:33.23 10 P 1:19.43 2:46.13 4:10.63
CHACON, JAYSON 10 PC RAM AQUATICS 5:48.65 11 P 1:18.80 2:46.62 4:18.65
============================================================================================================================
EVENT 131 WOMENS 13-14 100 BREAST EVENT 131
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
POPPE, HEIDI 14 PC CROW CANYON C 1:15.43 1 1:14.11 F1
F 34.53
LEE, AILEEN 13 PC CROW CANYON C 1:18.02 2 1:16.33 F2
F 36.01
NELSON, LILLY 14 PC PALO ALTO STA 1:18.26 3 1:16.53 F3
F 36.46
JOHNSON, LEXI 13 SN CALIFORNIA CA 1:19.43 4 1:18.14 F4
F 36.62
MILLER, AMANDA 14 PC CROW CANYON C 1:20.46 8 1:18.62 F5
F 35.57
BALSBOUGH, BRIANA 14 OR THE DOLPHINS 1:19.58 5 1:19.84 F6
F 36.70
MORROW, HANNAH 13 PC DE ANZA CUPER 1:20.92 9 1:20.36 F7
F 39.53
OWEN, RACHEL 14 PC OSPREY AQUATI 1:19.81 6 1:20.60 F8
F 36.56
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 131 WOMENS 13-14 100 BREAST EVENT 131
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
MARELLA, CHRISTINE 13 PC DE ANZA CUPER 1:20.44 7 1:21.33 F9
F 39.66
SCOTT, MIRANDA 14 PC PALO ALTO STA 1:21.02 10
VAN LINGE, KINDLE 13 PC PALO ALTO STA 1:21.18 11
DIDION, KATE 13 PC TERRAPINS SWI 1:21.19 12
STURZENEGGER, SELBY 13 PC BURLINGAME AQ 1:21.96 13
MAXFIELD, LILY 13 PC NEPTUNE SWIMM 1:22.00 14
GIAMBASTINI, EMILY 14 PC ORINDA AQUATI 1:22.21 15
GARCIA, CALLIE 13 PC OTTER SWIM CL 1:22.35 16
AUCHARD, LAYNA 14 PC ALMADEN SWIM 1:22.68 17
MILLER, LINDSEY 13 PC UNATTACHED (P 1:22.91 18
BARATTOLO, GABRIELLA 14 PC CROW CANYON C 1:22.95 19
AIKENS, JAIDA 14 SN DAVIS AQUADAR 1:23.05 20
HON, FIONA 13 PC PALO ALTO STA 1:23.20 21
MURPHY, HALEY 14 PC NAPA VALLEY S 1:23.39 22
DIEP, MONICA 14 PC SAN RAMON VAL 1:23.54 23
NGO, KELLY 14 PC DE ANZA CUPER 1:23.57 24
ANANTH, SHAHINI 13 PC LIVERMORE AQU 1:23.59 25
SOLTZ, HANNAH 14 PC ORINDA AQUATI 1:23.62 26
CHUNG, EVA 13 PC PLEASANTON SE 1:23.89 27
SWANSON, ALEX 13 PC NAPA VALLEY S 1:24.00 28
REID, CARLY 14 PC PALO ALTO STA 1:24.17 29
YRAMATEGUI, SKY 13 PC PALO ALTO STA 1:24.31 30
HENDRICK, KRISTINA 14 CA SANTA MARIA S 1:24.50 31
NUNN, TIFFANY 13 PC HUMBOLDT SWIM 1:24.60 32
CROOK, MEGAN 13 PC FLYING FISH 1:25.31 33
HENDRICK, KIMBERLY 14 CA SANTA MARIA S 1:25.69 34
SELLERS, SAVANNAH 14 SN ARDEN HILLS S 1:25.71 35
TAKACH, SARAH 13 AZ SCOTTSDALE AQ 1:25.73 36
CHENG, CHRISTINA 13 PC DE ANZA CUPER 1:25.93 37
HO, KATHLEEN 14 PC WEST COAST AQ 1:26.25 38
LUCILA-POYDRAS, TALIA 14 SN DAVIS AQUADAR 1:27.11 39
YANG, FLORINA 14 PC DE ANZA CUPER 1:27.32 40
LEUNG, KAITLIN 14 PC FOG CITY HAMM 1:27.37 41
SATO, KANA 14 PC MONTICELLO AQ 1:27.50 42
GWYNN, MICHAELA 14 PC CROW CANYON C 1:28.19 43
GASPARICH, CHRISTINA 14 PC SANTA CRUZ AQ 1:28.94 44
============================================================================================================================
EVENT 132 MENS 13-14 100 BREAST EVENT 132
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
STEWART, NOAH 13 MA YORK YMCA 1:12.19 2 1:10.42 F1
F 33.18
PANCHAK, JONATHAN 14 PC UNATTACHED (P 1:10.74 1 1:10.50 F2
F 34.18
KOU, TIMOTHY 14 PC SANTA CLARA S 1:12.52 3 1:11.86 F3
F 34.48
SUN, JEROME 13 PC MISSION SAN J 1:15.73 7 1:12.46 F4
F 35.25
TOH, NATHAN 14 PC DE ANZA CUPER 1:13.18 4 1:13.07 F5
F 34.27
DICKENS, SOREN 13 PC OAKDALE AQUAT 1:14.17 5 1:14.02 F6
F 35.36
MESSMAN, CLARK 14 PC WALNUT CREEK 1:14.63 6 1:14.37 F7
F 34.58
LEE, WILLIAM 14 PC PALO ALTO STA 1:16.39 8 1:15.02 F8
F 35.01
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 132 MENS 13-14 100 BREAST EVENT 132
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
STRAW, ALEX 14 SN TRUCKEE-TAHOE 1:16.64 9 1:15.82 F9
F 36.50
TURKATTE, CONNOR 14 PC NORTH BAY AQU 1:16.88 10
WOOLDRIDGE, JACOB 13 PC CROW CANYON C 1:17.07 11
BLOCK, ANDREW 14 SN DAVIS AQUADAR 1:17.08 12
CHEN, MICHAEL 14 PC DE ANZA CUPER 1:17.19 13
LU, KEVIN 14 PC MISSION SAN J 1:17.37 14
MESSNER, MICHAEL 13 PC SUNNYVALE SWI 1:17.49 15
QUARANTE, MARCELLO 13 AZ UNATTACHED (A 1:17.53 16
REYNOLDS, JACOB 14 PC TERRAPINS SWI 1:17.65 17
NACHTIGAL, MATTHEW 14 PC ALMADEN SWIM 1:17.76 18
KELLER, STEFAN 13 PC NEPTUNE SWIMM 1:17.84 19
REDD, DONOVAN 13 PC OAKLAND UNDER 1:17.89 20
GOHLKE, NILS 13 PC GOLDEN BEAR S 1:18.69 21
FRIGARD, JACOB 14 PC TERRAPINS SWI 1:19.27 23
ORDES, IAN 14 PC WEST COAST AQ 1:19.27 22
NGO, MATTHEW 13 PC DE ANZA CUPER 1:19.34 24
LAM, DUSTIN 14 PC CALIFORNIA DO 1:19.95 25
YEUNG, ANTHONY 13 PC FLYING FISH 1:20.21 26
HERNANDEZ, GIOVANNI 14 PC GOLDEN BEAR S 1:20.79 27
BURRELL, NOAH 14 SN REDDING SWIM 1:20.97 28
HONG, COLIN 14 PC DE ANZA CUPER 1:21.13 29
GUO, ANDY 14 PC DE ANZA CUPER 1:21.31 30
IBARRA, KEVIN 14 PC VALLEY SPLASH NO SHOW
============================================================================================================================
EVENT 133 WOMENS 15-16 100 BREAST EVENT 133
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
LI, CELINA 15 PC PLEASANTON SE 1:16.97 3 1:13.76 F1
F 35.05
BENAVIDEZ, MADELINE 15 PC CROW CANYON C 1:15.76 1 1:15.46 F2
F 35.28
DOAN, KRISTINE 16 PC PLEASANTON SE 1:16.26 2 1:16.12 F3
F 35.62
XU, JENNIFER 16 PC MISSION SAN J 1:18.00 5 1:16.80 F4
F 37.02
MIKAELSSON, MICHELLE 16 PC SAN JOSE AQUA 1:18.60 7 1:18.64 F5
F 38.00
BREW, TAYLOR 16 MA YORK YMCA 1:17.63 4 1:18.65 F6
F 36.58
LU, LINDA 15 PC SAN RAMON VAL 1:18.47 6 1:19.11 F7
F 36.47
AKIN, ANNALEE 15 PC SANTA CLARA S 1:18.87 8 1:19.18 F8
F 36.63
ALLISON, RACHEL 15 PC TERRAPINS SWI 1:19.32 10 1:19.75 F9
F 39.21
GEBHARD, MADDY 16 PC BURLINGAME AQ 1:19.12 9
TAFAZZOLI, MEENA 16 PC SAN RAMON VAL 1:20.47 11
PFAFF, MORGAN 16 MA YORK YMCA 1:20.80 12
NOONAN, MORGAN 15 PC CABRILLO THRE 1:20.83 13
KAY, KORTNEY 15 PC CROW CANYON C 1:20.86 14
ISLETA, CZSARINA 15 PC ROVELLA''S ATH 1:21.29 15
LEONIS, SAMANTHA 16 PC SAN JOSE AQUA 1:21.30 16
LEE, AUSTINE 15 PC MISSION SAN J 1:21.79 17
TAI, TAMMY 15 PC DE ANZA CUPER 1:21.89 18
CURRAN, HOPE 16 PC WALNUT CREEK 1:22.33 19
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 133 WOMENS 15-16 100 BREAST EVENT 133
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
HERMAN, SHANNON 16 PC ORINDA AQUATI 1:22.36 20
BERRY, MICHELLE 16 PC OSPREY AQUATI 1:22.43 21
WONG, NATALIE 16 PC LIVERMORE AQU 1:22.56 22
ZHAI, RITTY 15 PC SANTA CLARA S 1:22.87 23
ALBAUGH, EMILY 15 PC WALNUT CREEK 1:22.88 24
ROBERTSON, HANNAH 16 SI MISSION VALLE 1:22.89 25
HOWARD, MEGAN 15 PC ORINDA AQUATI 1:22.92 26
JOHNSON, VANESSA 15 PC CROW CANYON C 1:23.10 27
BOTTENE, MADELINE 15 PC TERRAPINS SWI 1:23.81 28
WATSON, STERLING 16 PC WALNUT CREEK 1:23.83 29
MULLER, KRISTINA 16 GU PEARLAND AQUA 1:24.70 30
PHI, THUY 15 PC PEAK 1:25.00 31
DOTSON, AMANDA 15 SN VACAVILLE SWI 1:25.04 32
TOHMON, MAKI 15 PC MISSION SAN J 1:25.37 33
SCANNELL, STEPHANIE 16 PC ALMADEN SWIM 1:25.63 34
VAN ZANTEN, ERIN 15 SN ARDEN HILLS S 1:26.39 35
CORDOZA, STEVIE 15 PC OAKDALE AQUAT 1:26.42 36
LEE, SABRINA 16 PC PALO ALTO STA 1:26.54 37
WONG, MICHELLE 15 PC DE ANZA CUPER 1:26.79 38
VAUGHN-HULBERT, RACHE 15 PC OSPREY AQUATI 1:27.17 39
YAU, TAMMY 15 PC DE ANZA CUPER 1:27.25 40
O''MALLEY, FAITH 15 PC ALMADEN SWIM 1:27.27 41
VOSICKA, STEPHANIE 15 PC TERRAPINS SWI 1:27.37 42
WELTON, PATRICIA 16 PC VALLEJO AQUAT 1:27.60 43
STRICKLAND, STEPHANIE 15 AZ PUSCH RIDGE 1:28.03 44
WELLS, MADELINE 15 AZ SCOTTSDALE AQ NO SHOW
============================================================================================================================
EVENT 134 MENS 15-16 100 BREAST EVENT 134
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
HURWITZ, COLE 15 OR THE DOLPHINS 1:09.78 4 1:07.01 F1
F 31.41
BROWN, CHRISTIAN 16 PC UNATTACHED (P 1:08.41 1 1:08.08 F2
F 30.88
KHOJASTEH, KEVIN 16 PC DE ANZA CUPER 1:09.63 2 1:08.67 F3
F 31.77
GROBE, CHRISTIAN 16 IL WAVES 1:09.67 3 1:09.45 F4
F 32.53
ZAVALA, AJ 16 PC PEAK 1:10.82 7 1:10.15 F5
F 33.32
CHEN, RONALD 16 PC PALO ALTO STA 1:10.61 6 1:10.58 F6
F 32.70
USINGER, BRETT 15 PC CROW CANYON C 1:10.55 5 1:10.61 F7
F 33.64
TRUONG, MORGAN 15 PC ALAMEDA ISLAN 1:12.25 9 1:10.67 F8
F 33.83
HURWITZ, JORDAN 15 OR THE DOLPHINS 1:11.27 8 1:11.34 F9
F 32.76
LEE, ROLLAND 15 PC CROW CANYON C 1:12.31 10
MOLINARI, MATT 16 PC PALO ALTO STA 1:12.50 11
SMITH, STEVEN 16 PC SOUTH SAN FRA 1:12.65 12
WONG, JASON 16 PC OTTER SWIM CL 1:13.43 13
SONG, MITCHELL 16 PC PEAK 1:13.78 14
RAPP, DOMINIC 15 PC SANTA CLARA S 1:14.38 15
HO, HUGO 15 PC SAN RAMON VAL 1:14.74 16
MIAO, OSCAR 15 PC TERRAPINS SWI 1:14.84 17
LIM, CHASE 15 PC SAN RAMON VAL 1:14.95 18
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 134 MENS 15-16 100 BREAST EVENT 134
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CHIRKOV, NIKITA 16 GU PEARLAND AQUA 1:15.07 19
CHEN, IVAN 15 PC PALO ALTO STA 1:15.32 20
WARD, LEE 16 OZ UNATTACHED (O 1:15.49 21
MCCOMBS, RYAN 15 PC ALMADEN SWIM 1:15.82 22
LAWLER, KELTAN 15 PC PEAK 1:16.08 23
KOSAKA, ALEX 16 PC SANTA CLARA S 1:16.65 24
LAU, MILTON 15 PC VALLEJO AQUAT 1:16.71 26
SU, KEVIN 15 PC DE ANZA CUPER 1:16.71 25
VU, JARED 15 PC SFRP ROSSI SW 1:16.79 27
BRASWELL, STEPHEN 15 MA YORK YMCA 1:16.82 28
CHEN, JASPER 15 PC SANTA CLARA S 1:16.83 29
LIN, LUCAS 16 PC WALNUT CREEK 1:17.10 30
LAU, ROLLIN 16 PC PALO ALTO STA 1:17.21 31
YAO, SEAN 16 PC MISSION SAN J 1:17.33 32
ALCOSIBA, KENNY 16 PC MISSION SAN J 1:17.53 33
NGUYEN, MICHAEL 15 PC OAKLAND UNDER 1:17.80 35
YAUNG, ALEXANDER 15 PC FLYING FISH 1:17.80 34
SCHIERLOH, BRENDAN 16 PC LIVERMORE AQU 1:17.83 36
BENIGHT, PATRICK 15 PC SANTA CLARA S 1:18.74 37
CHEN, VICTOR 16 PC SUNNYVALE SWI 1:19.16 38
GERRITY, BRIAN 16 PC MAVERICS 1:20.59 39
BECK, JASON 15 PC LOS ALTOS & M 1:20.85 41
VUONG, KEVIN 16 PC WEST COAST AQ 1:20.85 40
ASAO, HIKARU 16 PC DE ANZA CUPER 1:21.61 42
ALLEN, JASON 15 PC DE ANZA CUPER 1:22.42 43
============================================================================================================================
EVENT 135 WOMENS 17-18 100 BREAST EVENT 135
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CARLSON, TAYLOR 17 PC TERRAPINS SWI 1:16.83 1 1:16.04 F1
F 35.83
SPRINSOCK, MAYA 17 PC CABRILLO THRE 1:21.14 3 1:16.96 F2
F 36.36
GARGER, NATALIE 17 SN VACAVILLE SWI 1:18.63 2 1:18.70 F3
F 36.38
KUNTZ, JANE 17 MA YORK YMCA 1:22.70 5 1:21.42 F4
F 39.10
TURPEN, LAURA 17 SN VACAVILLE SWI 1:22.60 4 1:21.98 F5
F 38.01
CHAN, EMILY 17 PC SANTA CLARA S 1:23.82 7 1:22.50 F6
F 40.13
NAKAGAWA, RACHEL 17 PC SUNNYVALE SWI 1:24.05 8 1:22.65 F7
F 37.33
WINTERS, SARAH 18 PC SOLO AQUATICS 1:23.36 6 1:22.76 F8
F 39.24
THOMAS, MEGAN 18 PC PALO ALTO STA 1:24.10 9 1:23.70 F9
F 40.30
WESTON, CAROLINE 17 PC UNATTACHED (P 1:24.68 10
FINN, CHELSEA 17 PC PLEASANTON SE 1:24.73 11
BAKER, SARAH 28 PC OSPREY AQUATI 1:24.75 31
KOSMALSKA, ANNA 17 PC DE ANZA CUPER 1:25.01 12
HU, JULIA 18 PC SANTA CLARA S 1:25.51 13
SAUNDERS, SYDNEY 17 PC UNATTACHED (P 1:25.58 14
FIELDS, JENNIFER 17 PC DE ANZA CUPER 1:26.34 15
NIP, MARLENA 17 PC ALAMEDA ISLAN 1:26.36 16
SKODA, ANETTE 18 PC LOS ALTOS & M 1:26.49 17
SPRENKEL, ELIZABETH 17 PC SANTA CRUZ AQ 1:27.18 18
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 135 WOMENS 17-18 100 BREAST EVENT 135
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
DIAZ, BELLA 17 PC WALNUT CREEK 1:27.32 19
TAY, LYNN 17 SN SPARE TIME AQ 1:28.13 20
MARTINEZ, JESSICA 17 PC WEST COAST AQ 1:28.24 21
WONG, JOLIE 17 PC SAN RAMON VAL 1:28.31 22
LIANG, JOANN 18 PC WALNUT CREEK 1:29.03 23
OOSTERHOUSE, LINDSAY 18 PC SANTA CLARA S 1:29.10 24
NICHOLSON, JESSICA 18 PC SOUTH VALLEY 1:29.57 25
SLOAN, EMMA 17 PC LAKERIDGE SWI 1:29.65 26
LEUNG, MEGAN 18 PC FOG CITY HAMM 1:30.08 27
RITTER, KATIE 17 PC FLYING FISH 1:30.34 28
SUN, BEATRICE 17 PC MISSION SAN J 1:31.30 29
MIGUEL, CAMILLE 17 PC VALLEJO AQUAT 1:35.77 30
============================================================================================================================
EVENT 136 MENS 17-18 100 BREAST EVENT 136
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
LEON, CHRIS 17 PC ORINDA AQUATI 1:08.89 1 1:08.98 F1
F 32.57
HENRI, PEARSON 17 PC WALNUT CREEK 1:11.49 2 1:10.38 F2
F 33.42
HSIA, WILLIAM 17 PC MISSION SAN J 1:13.36 8 1:10.55 F3
F 31.80
WOOLDRIDGE, ANDY 17 PC CROW CANYON C 1:12.02 3 1:12.37 F4
F 33.28
MOODY, TYLER 17 PC TERRAPINS SWI 1:13.35 7 1:12.37 F4
F 35.09
HOU, GIDEON 17 PC SANTA CLARA S 1:12.36 4 1:12.49 F6
F 33.82
GUIDO, CHRISTOPHER 18 PC PLEASANTON SE 1:12.76 5 1:13.56 F7
F 34.97
BELETSKY, ALEX 18 PC SAN JOSE AQUA 1:14.10 10 1:13.81 F8
F 35.77
SMITH, TIM 18 PC TERRAPINS SWI 1:13.08 6 1:13.92 F9
F 33.61
BROWN, BRENDIN 19 PC TERRAPINS SWI 1:12.30 31
GRAVERSEN, MORTEN 18 PC MISSION SAN J 1:13.50 9
CHANDLER, BRANDON 17 PC PLEASANTON SE 1:14.27 11
LOPEZ-VENEGAS, EDUARD 17 ** ACUATICA NELS 1:14.31 12
SEITZ, ANDREW 17 PC PLEASANTON SE 1:14.38 13
GOODSON, WESLEY 17 PC SAN RAMON VAL 1:14.51 14
CHEN, MICHAEL 18 PC DE ANZA CUPER 1:15.37 15
STEINBERG, JACKSON 17 PC OSPREY AQUATI 1:16.33 16
RAJAGOPALAN, KRISHNAN 18 PC PLEASANTON SE 1:16.76 17
PRIBYL, BRIAN 17 PC ROVELLA''S ATH 1:16.86 18
BARKER, TYLER 17 PC ORINDA AQUATI 1:16.92 19
THOMPSON, ALEX 17 MA YORK YMCA 1:17.08 20
LIN, JONATHON 17 PC PEAK 1:17.26 21
TRUONG, DANIEL 17 PC ALAMEDA ISLAN 1:17.27 22
FU, RAYSHONE 18 PC SUNNYVALE SWI 1:17.84 23
WANG, CORY 17 PC TERRAPINS SWI 1:17.98 24
DIZON, DANNY 18 PC THUNDERBOLT A 1:18.37 25
RICE, JARED 17 PC RAM AQUATICS 1:18.39 26
KUEHN, JOSHUA 17 PC VALLEY SPLASH 1:18.65 27
CHEN, AUSTIN 17 PC SUNNYVALE SWI 1:20.92 28
RAVAGO, KEVIN 17 PC CABRILLO THRE 1:22.89 29
LIAO, ERIC 17 PC SAN RAMON VAL NO SHOW
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 137 WOMENS 10&UN 100 BREAST EVENT 137
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
FOLK, KARAH 10 ** EDMONTON KEYA 1:29.73 1 1:27.76 F1
F 41.23
BAKALISH, SHERLYN 10 PC LOS ALTOS & M 1:30.99 3 1:28.03 F2
F 42.32
NABETA, KAILEE 10 SN ARDEN HILLS S 1:30.56 2 1:28.65 F3
F 42.55
JONES, RAIME 10 PC SANTA CLARA S 1:33.59 5 1:31.96 F4
F 44.91
MAH, JOSEPHINE 10 PC UNATTACHED (P 1:32.18 4 1:32.79 F5
F 43.64
SAVAGE, SARAH 10 PC DE ANZA CUPER 1:36.23 9 1:34.33 F6
F 46.03
CIPRIANI, LUCY 10 PC MARIN PIRATES 1:36.05 8 1:34.61 F7
F 42.97
DONG, FLORA 10 PC DE ANZA CUPER 1:33.84 6 1:34.68 F8
F 44.47
JONES, JOCELYN 10 AZ MOON VALLEY A 1:34.83 7 1:35.70 F9
F 47.32
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA 1:37.23 10
BRANDT, JULIA 10 SN SUN OAKS AQUA 1:37.28 11
KHATOON, MARYAM 10 PC SANTA CLARA S 1:37.56 12
KUNG, CLARISSA 10 PC CALIFORNIA DO 1:37.81 13
LIN, JOYCE 10 PC DE ANZA CUPER 1:38.04 14
WILKINSON, ELIZABETH 10 PC PALO ALTO STA 1:38.09 15
YAUNG, AMANDA 10 PC FLYING FISH 1:38.49 16
HE, JESSICA 10 PC CALIFORNIA DO 1:38.78 17
QIAN, VIRGINIE 8 PC SANTA CLARA S 1:38.94 18
DONG, IRIS 9 PC DE ANZA CUPER 1:39.60 19
DORAN, CONNOR 10 SN SUN OAKS AQUA 1:40.11 20
COLLINS, JENNA 10 PC UNATTACHED (P 1:40.22 21
TENG, CATHY 9 PC SANTA CLARA S 1:40.39 22
HALPERT, REBECCA 10 PC USF KORET YOU 1:40.46 23
ZHOU, ANNA 10 PC DE ANZA CUPER 1:40.55 24
TAO, MEGAN 8 PC UNATTACHED (P 1:40.80 25
MARZKE, CASSIE 10 PC DALY CITY DOL 1:40.85 26
TAO, MEGAN 10 PC OTTER SWIM CL 1:40.86 27
GARDNER, ILLI 10 PC PALO ALTO STA 1:40.96 28
HUNTER, ASHLEY 9 PC THE SWIM CLUB 1:43.06 29
CONDE, XIMENA 9 ** CASABLANCA AT 1:43.56 30
JUNG, CHRISTINE 10 SN SPARE TIME AQ 1:43.57 31
PRENDERGAST, KALLI 10 PC NORTHERN NEVA DQUED
============================================================================================================================
EVENT 138 MENS 10&UN 100 BREAST EVENT 138
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
ZHANG, LYON 10 PC MISSION SAN J 1:27.96 1 1:27.66 F1
F 42.62
CUI, KEVIN 10 PC CALIFORNIA DO 1:28.10 2 1:28.52 F2
F 42.82
COPLEY, BRIAN 10 PC SUNNYVALE SWI 1:33.78 5 1:29.80 F3
F 42.53
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 138 MENS 10&UN 100 BREAST EVENT 138
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CHIUN, FELIX 10 PC DE ANZA CUPER 1:30.58 3 1:30.83 F4
F 43.64
MCKENNA, DAVID 10 PC SANTA CLARA S 1:32.06 4 1:30.84 F5
F 43.08
TEMPLE, CARLSON 10 SI COLLEGE AREA 1:35.92 8 1:33.21 F6
F 43.94
JHONG, CHRISTOPHER 10 PC TRI VALLEY AQ 1:34.25 6 1:33.89 F7
F 43.28
BENCOMO, GIANLUCA 10 PC SANTA CLARA S 1:36.03 9 1:34.88 F8
F 46.51
BAUER, LUKAS 10 PC PENINSULA COV 1:35.54 7 1:37.24 F9
F 48.02
ROBERTS, WILL 10 SN ARDEN HILLS S 1:36.28 10
FERENCZY, MAX 10 PC PALO ALTO STA 1:36.62 11
JOHNSON, HAYDEN 10 SN ARDEN HILLS S 1:37.21 12
CUNNAN, NATHANIEL 10 PC MARIN PIRATES 1:37.38 13
LEPPI, BRIAN 10 PC CAMPBELL WAVE 1:37.48 14
MILLER, LOGAN 10 AZ ANTHEM DOLPHI 1:37.73 15
LEE, JUN 10 PC YMCA PRESIDIO 1:37.94 16
WEI, DOUGLAS 10 PC MARIN PIRATES 1:38.71 17
WINN, BENJAMIN 8 PC SANTA CLARA S 1:39.25 18
AN, MICHAEL 10 PC PALO ALTO STA 1:39.50 19
NGUYEN, KIET 10 SN DAVIS AQUADAR 1:40.63 20
CAMERINO, JOSHUA 10 PC KOA AQUATICS 1:41.64 21
BLAKE, DANIEL 9 PC SANTA CLARA S 1:41.66 22
TORRES, FERNANDO 10 OR THE DOLPHINS 1:42.68 23
NGUYEN, ANDREW 9 PC CALIFORNIA DO 1:42.69 24
BEAUDRY, BENJAMIN 10 PC PALO ALTO STA 1:42.70 25
SCHRAMM, PATRICK 10 AZ PHOENIX SWIM 1:44.11 26
SYTNIK, GENNADY 10 PC TERRAPINS SWI 1:45.84 27
============================================================================================================================
EVENT 139 WOMENS 11-12 100 BREAST EVENT 139
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
WANG, VALERIE 12 PC DE ANZA CUPER 1:18.99 1 1:17.20 F1
F 36.30
MORRIS, HALLE 11 PC SEQOUIA AQUAT 1:20.56 4 1:18.24 F2
F 37.48
SAUDER, KATELYN 12 IL WAVES 1:19.34 2 1:18.71 F3
F 36.86
PHILAPIL, KAYA 12 PC CROW CANYON C 1:21.18 6 1:18.74 F4
F 36.81
SCOTT, RILEY 12 PC MARIN PIRATES 1:20.99 5 1:18.91 F5
F 38.03
MCKENNAN, MORGANNE 11 PC ALMADEN SWIM 1:19.93 3 1:19.89 F6
F 37.77
STRAW, BRITTNEY 12 SN TRUCKEE-TAHOE 1:22.84 8 1:21.73 F7
F 38.07
KIM, HANNAH 12 SN CALIFORNIA CA 1:23.47 9 1:22.17 F8
F 39.82
SARGIS, TAYLOR 12 PC NEPTUNE SWIMM 1:21.43 7 1:23.91 F9
F 39.22
PEREZ, ANNALISA 12 PC BAY 1:23.98 10
HOOVER, TAYLOR 12 MA YORK YMCA 1:24.30 11
WANG, SARAH 12 PC CROW CANYON C 1:25.00 12
WALLACE, OLIVIA 12 PC EAST BAY BAT 1:25.23 13
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 139 WOMENS 11-12 100 BREAST EVENT 139
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CROOKS, ERIN 12 SN ARDEN HILLS S 1:25.79 14
KOONTZ, SHELBY 12 PC DOUGLAS DOLFI 1:26.08 15
LETZ, MARIANNA 12 AZ WEST SIDE SIL 1:26.23 16
ONG, EVALYNNA 11 PC UNATTACHED (P 1:26.93 17
TING, STEFANIE 11 PC DE ANZA CUPER 1:27.06 18
SHANAHAN, BRENDA 12 PC CROW CANYON C 1:27.77 19
LIGHTSTONE, SERENA 11 PC MISSION SAN J 1:27.84 21
RIOS, KAYLA 12 SN SIERRA MARLIN 1:27.84 20
CALAYAG, KIARA 12 PC VALLEY SPLASH 1:28.21 22
PRINCE-JUDD, MADISON 12 PC NORTH BAY AQU 1:28.63 23
MASON, KENNEDY 12 PC OAKLAND UNDER 1:28.73 24
GARDNER, NIA 12 PC PALO ALTO STA 1:29.16 25
TRUONG, ANGELINE 11 PC VALLEY SPLASH 1:29.20 26
TKACHENKO, ULYANA 12 PC SANTA CLARA S 1:29.32 27
DELORE, MADDY 11 PC ALAMEDA ISLAN 1:29.38 28
LISKER, AIDAN 11 PC USF KORET YOU 1:30.49 29
HSIEH, MICHELLE 12 PC UNATTACHED (P 1:30.61 30
KLAUS, JACLYN 12 PC DE ANZA CUPER 1:32.12 31
FENNELL, KELSEY 12 PC PIEDMONT SWIM 1:32.86 32
============================================================================================================================
EVENT 140 MENS 11-12 100 BREAST EVENT 140
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
SHINN, CURTIS 12 PC PIRANHA SWIMM 1:14.70 1 1:13.75 F1
F 34.61
KNIGHT, BRYCE 12 SN ARDEN HILLS S 1:17.98 2 1:16.54 F2
F 35.25
SHANG, KEVEN 12 PC DE ANZA CUPER 1:19.71 4 1:18.04 F3
F 36.41
ROMAN, CONNOR 12 AZ SWIM NEPTUNE 1:21.95 7 1:18.38 F4
F 37.88
POPPE, HANK 11 PC CROW CANYON C 1:19.21 3 1:18.84 F5
F 36.89
STEWART, COLEMAN 12 MA YORK YMCA 1:20.63 5 1:19.22 F6
F 38.35
LOU, ANDREW 12 PC CALIFORNIA DO 1:21.30 6 1:21.71 F7
F 38.07
TAO, LAWRENCE 12 PC UNATTACHED (P 1:22.39 8 1:21.83 F8
F 37.94
STOPPLER, JOHANNES 12 PC BURLINGAME AQ 1:22.47 9 1:23.31 F9
F 40.72
LAU, STUART 12 ** EDMONTON KEYA 1:22.89 10
LIN, JAKE 12 PC BURLINGAME AQ 1:23.01 11
CARICO, NICK 12 PC PIRANHA SWIMM 1:23.24 12
WANG, WILLIAM 12 PC ALMADEN SWIM 1:23.55 13
VU, JORDAN 11 PC SFRP ROSSI SW 1:24.43 14
IDGUNJI, SIDHANT 12 PC SANTA CLARA S 1:24.61 15
RENO, BRANDON 12 SN WOLVERINE AQU 1:25.89 16
SHINN, KENNETH 11 PC PIRANHA SWIMM 1:25.99 17
OLAY, JAROD 12 PC DE ANZA CUPER 1:26.06 18
DENNIS, TYLER 12 SN SOLANO AQUATI 1:26.66 19
PACULT, NICHOLAS 11 PC PIEDMONT SWIM 1:27.25 20
CULVER, JACOB 12 AZ SWIM NEPTUNE 1:27.80 21
GOPINATH, AJAY 12 PC DE ANZA CUPER 1:28.64 22
LUO, DAVE 12 PC PIRANHA SWIMM 1:30.14 23
SING, DANIEL 12 PC UNATTACHED (P 1:30.50 24
OSLUND, KYLE 12 PC PLEASANTON SE DQUED
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 141 WOMENS 13-14 100 FLY EVENT 141
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
MACK, LINNEA 14 PC OSPREY AQUATI 1:05.19 1 1:04.72 F1
F 29.63
PRICE, NIKI 14 MA YORK YMCA 1:06.86 3 1:05.12 F2
F 30.40
VAN LINGE, KINDLE 13 PC PALO ALTO STA 1:07.45 4 1:06.09 F3
F 30.90
DELISLE, MARIE-PIERRE 14 PC PALO ALTO STA 1:06.74 2 1:06.23 F4
F 30.72
WITTENBRINK, JAYNA 13 PC PALO ALTO STA 1:07.49 5 1:06.50 F5
F 31.46
KNOWLES, RACHEL 13 PC PLEASANTON SE 1:08.54 7 1:07.41 F6
F 32.20
NICOLOSI, SARA 14 PC CROW CANYON C 1:08.38 6 1:08.43 F7
F 31.30
JOHNSON, MADDISON 14 SN ARDEN HILLS S 1:09.28 8 1:08.80 F8
F 32.11
KULP, KATIE 14 PC LIVERMORE AQU 1:09.64 9 1:10.49 F9
F 33.47
OWEN, RACHEL 14 PC OSPREY AQUATI 1:09.66 10
FULLER, CASSIDY 14 PC ORINDA AQUATI 1:09.67 11
GARZA, HALLI 14 PC THE SWIM CLUB 1:09.69 12
HAYES, NINA 14 PC LIVERMORE AQU 1:09.75 13
DRESEL, AISLINN 14 PC SEQOUIA AQUAT 1:09.78 14
BIXLER, ALYSSA 14 MA YORK YMCA 1:10.10 15
GRUBBS, HANNAH 14 PC ORINDA AQUATI 1:10.13 16
SCHOENFELD, ERIN 14 PC ORINDA AQUATI 1:10.34 17
MACKEY, CHINASA 14 PC OAKLAND UNDER 1:10.59 18
HILTNER, LYNDSEY 14 CA SANTA MARIA S 1:10.90 19
GIAMBASTINI, EMILY 14 PC ORINDA AQUATI 1:11.08 20
LAMPRON, ROBIN 14 PC SAN RAMON VAL 1:11.20 21
LARSEN, ANNIE 14 PC ORINDA AQUATI 1:11.42 22
MELLEN, ANNIKA 13 PC MARIN PIRATES 1:11.66 23
HON, FIONA 13 PC PALO ALTO STA 1:11.97 24
DIDION, KATE 13 PC TERRAPINS SWI 1:12.06 25
PEREZ, RACHEL 13 PC CABRILLO THRE 1:12.12 26
MA, KIMBERLY 14 PC SANTA CLARA S 1:12.22 27
ASHBY, MARY 13 PC ORINDA AQUATI 1:12.42 28
SARGIS, CELINE 14 PC NEPTUNE SWIMM 1:12.44 29
PERCIN, BRITTANY 13 SN TRUCKEE-TAHOE 1:12.62 30
VALLE, CHOKI 13 PC MISSION SAN J 1:12.67 31
KAMIN, COURTNEY 14 AZ SCOTTSDALE AQ 1:12.86 33
ROJAS, ALEXIA 13 PC OTTER SWIM CL 1:12.86 32
YANG, FLORINA 14 PC DE ANZA CUPER 1:13.75 34
THIELEN, SHANNON 13 PC OTTER SWIM CL 1:15.61 35
LEUNG, KAITLIN 14 PC FOG CITY HAMM 1:16.36 36
SIMCOCK, MARY 14 PC NORTH BAY AQU 1:19.18 37
BALSBOUGH, BRIANA 14 OR THE DOLPHINS 1:19.35 38
NUNN, TIFFANY 13 PC HUMBOLDT SWIM 1:19.95 39
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 142 MENS 13-14 100 FLY EVENT 142
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
LYNCH, JUSTIN 13 PC TERRAPINS SWI 1:01.38 6 58.29 F1
F 26.75
DEDIANOUS, JUSTIN 14 IL WAVES 1:00.22 1 59.30 F2
F 27.93
OSBORN, JJ 14 AZ PHOENIX SWIM 1:00.45 4 59.88 F3
F 27.56
SILVERTHORN, NICK 14 PC PLEASANTON SE 1:00.23 2 1:00.03 F4
F 27.91
LIANG, ANDREW 14 PC PALO ALTO STA 1:00.85 5 1:00.08 F5
F 28.63
DEDIANOUS, TYLER 14 IL WAVES 1:00.31 3 1:01.53 F6
F 28.55
STEWART, NOAH 13 MA YORK YMCA 1:02.98 7 1:01.68 F7
F 29.88
SUN, JEROME 13 PC MISSION SAN J 1:03.49 9 1:02.31 F8
F 29.79
BOLE, SCOTT 13 PC NORTH BAY AQU 1:03.04 8 1:02.37 F9
F 28.87
CHAN, GARRETT 14 PC FLYING FISH 1:03.59 10
CALLEJA-HARRIS, SKY 14 PC SANTA CLARA S 1:03.70 11
KELLER, STEFAN 13 PC NEPTUNE SWIMM 1:04.19 12
RAJADAS, ABHISHEK 14 AZ DESERT THUNDE 1:04.27 13
WALLACE, CARTER 14 GU PEARLAND AQUA 1:04.70 14
KING, CHANCE 14 MA YORK YMCA 1:04.78 15
HERNANDEZ, GIOVANNI 14 PC GOLDEN BEAR S 1:05.34 16
BERTELSMAN, JUSTIN 14 GU PEARLAND AQUA 1:05.36 17
MESSMAN, CLARK 14 PC WALNUT CREEK 1:05.52 18
NGHIEM, DANIEL 14 PC WEST COAST AQ 1:05.58 19
TAMAYO, VICTOR 14 PC WEST COAST AQ 1:05.95 20
JACOBS, TALBOT 14 PC ORINDA AQUATI 1:06.08 21
DRUMMOND, AUSTIN 14 AZ SCOTTSDALE AQ 1:06.14 22
KE, DAVID 14 SN SIERRA MARLIN 1:06.57 23
YEUNG, ANTHONY 13 PC FLYING FISH 1:06.65 24
KOU, TIMOTHY 14 PC SANTA CLARA S 1:06.70 25
WOOLDRIDGE, JACOB 13 PC CROW CANYON C 1:06.79 26
RECAIDO, MITCH 14 SN VACAVILLE SWI 1:06.82 28
SHEN, TONY 14 PC PLEASANTON SE 1:06.82 27
HONG, COLIN 14 PC DE ANZA CUPER 1:06.87 29
ABERNETHY, MATT 13 SN VACAVILLE SWI 1:07.07 30
BEYNARS, ERNEST 14 SN ARDEN HILLS S 1:07.27 31
WU, DANIEL 14 GU PEARLAND AQUA 1:07.35 32
REYNOLDS, JACOB 14 PC TERRAPINS SWI 1:07.39 33
TRUMP, TRENT 14 PC LIVERMORE AQU 1:07.43 34
GREENE, PARKER 14 AZ SCOTTSDALE AQ 1:07.46 35
WALL, MATTHEW 14 GU PEARLAND AQUA 1:07.71 36
JOHNSON, TERRY 13 SN ARDEN HILLS S 1:08.19 37
GUO, ANDY 14 PC DE ANZA CUPER 1:08.30 38
WANG, WINSTON 13 PC PALO ALTO STA 1:08.39 39
MIGUEL, BRANDON 14 PC VALLEJO AQUAT 1:08.49 40
FRIGARD, JACOB 14 PC TERRAPINS SWI 1:09.39 41
HALLE, AUSTIN 14 AZ RIO SALADO SW 1:09.42 42
MALAPIRA, PATRICK 13 PC MISSION SAN J 1:09.62 43
NGUYEN, SEAN 13 PC PALO ALTO STA 1:10.32 44
YU, CHRIS 14 PC CALIFORNIA DO 1:10.81 45
MAYER, KENNY 13 PC CABRILLO THRE 1:11.05 46
KAN, JONATHAN 14 PC FLYING FISH 1:11.35 47
PANCHAK, JONATHAN 14 PC UNATTACHED (P DQUED
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 142 MENS 13-14 100 FLY EVENT 142
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
ZYLA, MICHAL 13 PC TERRAPINS SWI DQUED
============================================================================================================================
EVENT 143 WOMENS 15-16 100 FLY EVENT 143
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CHEUNG, HILVY 15 PC MISSION SAN J 1:03.45 1 1:03.47 F1
F 29.86
APPLEGATE, MADISON 15 PC TERRAPINS SWI 1:04.23 2 1:04.19 F2
F 29.57
AOYAMA, BRITTANY 15 PC THE SWIM CLUB 1:05.49 4 1:04.51 F3
F 30.44
AISAWA, MICHI 15 PC PEAK 1:05.07 3 1:05.32 F4
F 30.96
LEONARD, KELSEY 15 PC WALNUT CREEK 1:05.62 5 1:05.36 F5
F 31.08
ORLANDI, DANIELLA 15 PC CROW CANYON C 1:05.97 8 1:05.89 F6
F 29.48
BIXLER, CAROLINE 16 MA YORK YMCA 1:06.16 9 1:05.90 F7
F 32.01
ALCON, SASHA 16 PC PLEASANTON SE 1:06.27 10 1:06.03 F8
F 31.50
CONLON, KALI 15 PC SAN RAMON VAL 1:05.82 6 1:06.06 F9
F 30.00
LOVE, HALEY ROSE 15 PC TERRAPINS SWI 1:05.94 7
MCNULTY, ERIN 16 PC HUMBOLDT SWIM 1:06.92 11
TANG, HELEN 15 PC SANTA CLARA S 1:07.22 13
ZHAI, RITTY 15 PC SANTA CLARA S 1:07.22 12
MORRIS, MEGAN 16 PC NAPA VALLEY S 1:07.40 14
NORTH, JESSE 15 MA YORK YMCA 1:07.69 15
DICKSON, BRENNA 15 AZ WEST SIDE SIL 1:07.76 16
PFAFF, MORGAN 16 MA YORK YMCA 1:08.37 17
DAMIAN, LAUREN 16 PC CROW CANYON C 1:08.63 18
WALKER, HAYDEN 15 AZ SCOTTSDALE AQ 1:08.86 19
PHI, THUY 15 PC PEAK 1:09.34 20
KRONICK, KATIE 15 PC WALNUT CREEK 1:09.55 21
DOYLE, JACKIE 15 PC CROW CANYON C 1:09.57 22
XU, JENNIFER 16 PC MISSION SAN J 1:09.84 23
HO, JESSIE 15 PC PALO ALTO STA 1:09.89 24
LOPUS, HALEY 16 AZ SCOTTSDALE AQ 1:09.91 25
MULLER, KRISTINA 16 GU PEARLAND AQUA 1:09.99 26
SIMMONS, KELLY 16 PC VALLEY SPLASH 1:10.10 27
TANG, NATALIE 15 PC TRI VALLEY AQ 1:10.27 28
WONG, NATALIE 16 PC LIVERMORE AQU 1:10.47 29
WHALEY, REID 15 PC NEPTUNE SWIMM 1:10.60 30
HERRERA, MONICA 15 PC UNATTACHED (P 1:10.69 31
SWINTON, SAMANTHA 16 PC ORINDA AQUATI 1:10.72 32
BENAVIDEZ, MADELINE 15 PC CROW CANYON C 1:10.73 33
HOWARD, MEGAN 15 PC ORINDA AQUATI 1:11.11 34
MARLIN, JACQUELINE 15 AZ PUSCH RIDGE 1:12.05 35
TOHMON, MAKI 15 PC MISSION SAN J 1:12.45 36
LARSEN, MOLLIE 15 PC ORINDA AQUATI 1:12.51 37
MENDIETA, XIMENA 15 PC NAPA VALLEY S 1:12.70 38
ISLETA, CZSARINA 15 PC ROVELLA''S ATH 1:12.77 40
PRUTTON, KENDRA 16 PC TERRAPINS SWI 1:12.77 39
HOWELL, MIRANDA 15 PC NEPTUNE SWIMM 1:12.95 41
TAFAZZOLI, MEENA 16 PC SAN RAMON VAL 1:13.17 42
ZHANG, CATHIE 15 PC PALO ALTO STA 1:13.18 43
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 143 WOMENS 15-16 100 FLY EVENT 143
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
NGUYEN, JULIE 15 PC SAN JOSE AQUA 1:13.71 44
LEE, SABRINA 16 PC PALO ALTO STA 1:13.96 45
CURRY, ELLEN 16 SN VACAVILLE SWI 1:14.22 46
STRUTNER, ALEXA 16 PC PENINSULA COV 1:14.31 47
CORBISHLEY, BEKAH 16 PC MONTEREY BAY 1:14.77 48
LEE, AUSTINE 15 PC MISSION SAN J 1:14.99 49
ROGERS, BAILEY 15 PC TERRAPINS SWI 1:15.02 50
WONG, MICHELLE 15 PC DE ANZA CUPER 1:15.44 51
KUNTZ, MADDY 15 MA YORK YMCA 1:15.91 52
============================================================================================================================
EVENT 144 MENS 15-16 100 FLY EVENT 144
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
MACIAS, LUIS 16 ** ESCUELA D. BE 1:00.39 1 58.59 F1
F 27.62
LAWLER, KELTAN 15 PC PEAK 1:00.53 2 58.85 F2
F 27.43
MARTIN, NOAH 16 MA YORK YMCA 1:00.58 3 59.83 F3
F 28.46
WILLIAMS, DILLON 15 PC CROW CANYON C 1:00.78 6 1:00.03 F4
F 27.58
SHORES, CONNOR 16 AZ SCOTTSDALE AQ 1:00.83 7 1:00.34 F5
F 28.78
STRICKLAND, SEAN 16 AZ PUSCH RIDGE 1:01.07 10 1:00.52 F6
F 28.51
CHOI, MICHAEL 15 PC MISSION SAN J 1:00.62 4 1:00.68 F7
F 27.89
HURWITZ, COLE 15 OR THE DOLPHINS 1:00.69 5 1:00.89 F8
F 28.97
HUGHES, BRYAN 15 PC UNATTACHED (P 1:01.01 9 1:01.28 F9
F 28.45
ASHBY, ROBBIE 16 PC ORINDA AQUATI 1:00.98 8
ZAVALA, AJ 16 PC PEAK 1:01.17 11
NAGY, DANIEL 16 SN SPARE TIME AQ 1:01.48 12
TANABE, CODY 15 PC CROW CANYON C 1:01.58 13
HAYES, ANDREW 16 PC LIVERMORE AQU 1:01.60 14
CHEN, RONALD 16 PC PALO ALTO STA 1:01.80 15
HURWITZ, JORDAN 15 OR THE DOLPHINS 1:02.16 16
HE, BRIAN 16 PC SAN RAMON VAL 1:02.29 17
SRATHMEYER, BRADLEY 16 MA YORK YMCA 1:02.63 18
USINGER, BRETT 15 PC CROW CANYON C 1:02.90 19
CENTENO, PATRICIO 16 ** ACUATICA NELS 1:03.01 20
BRASWELL, STEPHEN 15 MA YORK YMCA 1:03.16 21
WARD, LEE 16 OZ UNATTACHED (O 1:03.41 22
DENNIS, NOAH 16 SN SOLANO AQUATI 1:03.49 23
CASTRO, KYLE 16 SN VACAVILLE SWI 1:03.61 24
VU, JARED 15 PC SFRP ROSSI SW 1:04.32 25
KOSAKA, ALEX 16 PC SANTA CLARA S 1:04.38 26
MORGAN, DAVID 15 PC CROW CANYON C 1:04.39 27
NGUYEN, MICHAEL 15 PC OAKLAND UNDER 1:04.46 28
PASQUINZO, NICHOLAS 16 PC BURLINGAME AQ 1:04.52 29
SCIMECA, ADAM 16 AZ SCOTTSDALE AQ 1:04.56 30
LEE, ROLLAND 15 PC CROW CANYON C 1:04.67 31
YAO, SEAN 16 PC MISSION SAN J 1:04.93 32
BUI, ANDREW 15 PC WEST COAST AQ 1:04.99 33
ARCHAMBEAU, PIERRE 16 SN VACAVILLE SWI 1:05.20 34
BARTON, ANDREW 16 PC LOS ALTOS & M 1:05.41 35
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 144 MENS 15-16 100 FLY EVENT 144
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
JOHNSTON, NICK 15 PC PLEASANTON SE 1:05.63 36
CARTER, COLE 16 PC SUNNYVALE SWI 1:06.15 37
SMITH, STEVEN 16 PC SOUTH SAN FRA 1:06.23 38
ZHONG, BRYAN 15 PC USF KORET YOU 1:07.31 39
============================================================================================================================
EVENT 145 WOMENS 17-18 100 FLY EVENT 145
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
JONES, JILL 18 PC ORINDA AQUATI 1:06.77 2 1:05.76 F1
F 30.62
NOONAN, TAYLOR 17 PC CABRILLO THRE 1:07.08 3 1:06.02 F2
F 30.70
TROUP, KARLEY 18 PC CROW CANYON C 1:06.76 1 1:06.29 F3
F 30.64
MUNK, TAYLOR 18 PC CROW CANYON C 1:09.17 11 1:07.99 F4
F 32.82
CHAN, EMILY 17 PC SANTA CLARA S 1:09.51 12 1:08.52 F5
F 31.11
MIYAZONO, SONIA 17 ** ACUATICA NELS 1:08.16 6 1:08.76 F6
F 31.98
WOODWARD, BROOKE 17 PC ORINDA AQUATI 1:08.57 7 1:08.99 F7
F 32.29
GIBSON, SIERRA 17 PC THUNDERBOLT A 1:08.63 8 1:09.00 F8
F 31.50
POWER, KELLEN 18 PC OSPREY AQUATI 1:09.73 13 1:09.16 F9
F 32.47
DAVIS, LAURA 26 PC TERRAPINS SWI 1:05.16 36
TOMIMATSU, JORDAN 17 PC ORINDA AQUATI 1:07.25 4
CLEAK, RACHEL 18 PC ORINDA AQUATI 1:07.84 5
VERNON, ALYX 18 SN ARDEN HILLS S 1:08.70 9
LEUNG, MEGAN 18 PC FOG CITY HAMM 1:08.98 10
THOMAS, MEGAN 18 PC PALO ALTO STA 1:10.03 14
KUNTZ, JANE 17 MA YORK YMCA 1:10.45 15
MARTINEZ, JESSICA 17 PC WEST COAST AQ 1:11.08 16
RODGERS, EMILY 18 SN UNATTACHED (S 1:11.28 17
WONG, JOLIE 17 PC SAN RAMON VAL 1:11.37 18
SPRINSOCK, MAYA 17 PC CABRILLO THRE 1:11.46 19
SAUNDERS, SLOAN 17 PC UNATTACHED (P 1:12.04 20
TURPEN, LAURA 17 SN VACAVILLE SWI 1:12.72 21
DIAZ, BELLA 17 PC WALNUT CREEK 1:12.97 22
SUN, BEATRICE 17 PC MISSION SAN J 1:13.57 23
HU, JULIA 18 PC SANTA CLARA S 1:13.74 24
OOSTERHOUSE, LINDSAY 18 PC SANTA CLARA S 1:14.27 25
SHERRIN, BRIANNA 17 PC SAN JOSE AQUA 1:14.40 26
MCCULLOUGH, LAUREN 17 SN SPARE TIME AQ 1:14.52 27
SPRENKEL, ELIZABETH 17 PC SANTA CRUZ AQ 1:14.55 28
HAMPEL, SHAYLA 17 PC VALLEY SPLASH 1:14.58 29
FONG, CATHERINE 17 PC PLEASANTON SE 1:14.78 30
NICHOLSON, JESSICA 18 PC SOUTH VALLEY 1:14.91 31
GEE, STEPHANIE 17 PC PLEASANTON SE 1:14.99 32
CAPOZZO, MONICA 17 PC TERRAPINS SWI 1:15.30 33
DUNN, CATHERINE 18 PC TERRAPINS SWI 1:16.12 34
CALDWELL, SLOAN 17 PC ORINDA AQUATI 1:16.52 35
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 146 MENS 17-18 100 FLY EVENT 146
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
FREY, MATT 18 IL WAVES 58.67 1 58.37 F1
F 27.38
BOVENBERG, PARKER 18 PC SAN JOSE AQUA 58.85 2 59.15 F2
F 26.86
RIGGERT, JOE 17 SN VACAVILLE SWI 59.22 3 59.42 F3
F 27.95
STUEWE, CONNOR 17 PC MONTEREY BAY 1:00.80 6 59.52 F4
F 27.49
WOOLDRIDGE, ANDY 17 PC CROW CANYON C 1:00.26 4 59.90 F5
F 27.88
MASUDA, KEI 17 PC PALO ALTO STA 1:00.51 5 1:00.23 F6
F 28.67
RICE, JARED 17 PC RAM AQUATICS 1:02.49 10 1:01.22 F7
F 28.75
SEITZ, ANDREW 17 PC PLEASANTON SE 1:02.45 9 1:01.24 F8
F 29.45
CHANDLER, BRANDON 17 PC PLEASANTON SE 1:02.23 8 1:04.72 F9
F 29.52
CHENEY, TREVOR 17 PC CABRILLO THRE 1:02.15 7 NO SHOW F
NANFRIA, CHARLIE 18 PC CROW CANYON C 1:02.52 11
REED, BRENT 18 PC TRI VALLEY AQ 1:02.53 12
BELETSKY, ALEX 18 PC SAN JOSE AQUA 1:02.82 13
SMITH, TIM 18 PC TERRAPINS SWI 1:02.89 14
SORENSEN, JIMMY 17 PC WALNUT CREEK 1:02.97 15
FINEMAN, RICHARD 18 PC MARIN PIRATES 1:03.23 16
RAVAGO, KEVIN 17 PC CABRILLO THRE 1:03.25 17
FRANTZ, AARON 18 PC MARIN PIRATES 1:03.43 18
VAVRA, ALEXANDER 17 OZ UNATTACHED (O 1:03.61 19
GUIDO, CHRISTOPHER 18 PC PLEASANTON SE 1:03.83 20
KHROLOV, VLADIMIR 17 PC SOLO AQUATICS 1:03.85 21
CARBAJAL, MATTHEW 17 AZ SCOTTSDALE AQ 1:04.00 22
SIMAS, SHELDON 17 SN SPARE TIME AQ 1:04.16 23
DEAN, EVAN 17 PC UNATTACHED (P 1:04.18 24
GABBARD, BEN 17 SN VACAVILLE SWI 1:04.25 25
RAJAGOPALAN, KRISHNAN 18 PC PLEASANTON SE 1:04.76 26
STEINBERG, JACKSON 17 PC OSPREY AQUATI 1:04.98 27
PRIBYL, BRIAN 17 PC ROVELLA''S ATH 1:04.99 28
CHE, RYAN 17 PC SAN RAMON VAL 1:05.24 29
HOU, GIDEON 17 PC SANTA CLARA S 1:05.38 30
VIRAY, GABRIEL 17 PC VALLEJO AQUAT 1:06.30 31
CHEN, MICHAEL 18 PC DE ANZA CUPER 1:06.32 32
MCLAUGHLIN, TIM 17 PC PLEASANTON SE 1:06.65 33
DIZON, DANNY 18 PC THUNDERBOLT A 1:06.92 34
CHIANG, BRYAN 17 PC VALLEY SPLASH 1:07.00 35
LAHL, STEPHEN 17 SN VACAVILLE SWI 1:07.80 36
SNYDER, DEREK 17 SI MISSION VALLE 1:08.58 37
============================================================================================================================
EVENT 147 WOMENS 11-12 100 FLY EVENT 147
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
USINGER, BRITTANY 12 PC CROW CANYON C 1:05.45 1 1:04.28 F1
F 29.91
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 147 WOMENS 11-12 100 FLY EVENT 147
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
SAGHAFI, ARIANA 12 PC CROW CANYON C 1:05.48 2 1:04.42 F2
F 30.44
PINSON, CLAIRE 12 SN SPARE TIME AQ 1:09.76 4 1:08.67 F3
F 31.86
GARCIA, GIANNA 11 PC CROW CANYON C 1:09.71 3 1:09.04 F4
F 32.39
WANG, SARAH 12 PC CROW CANYON C 1:10.14 5 1:09.92 F5
F 32.20
MARADYN, RACHEL 12 ** EDMONTON KEYA 1:10.28 6 1:10.34 F6
F 32.07
ILGENFRITZ, EMILY 12 MA YORK YMCA 1:10.86 8 1:10.63 F7
F 32.34
OBERLANDER, KACEY 12 MA YORK YMCA 1:10.90 9 1:10.77 F8
F 34.35
WOODS, KATIE 12 PC PLEASANTON SE 1:10.37 7 1:11.99 F9
F 34.20
FOSSATI, GINA 12 GU PEARLAND AQUA 1:11.42 10
WU, CATHERINE 12 GU PEARLAND AQUA 1:11.75 11
CROOKS, ERIN 12 SN ARDEN HILLS S 1:11.87 12
NOWASKI, SARAH 12 SI COLLEGE AREA 1:11.90 13
DAL PORTO, SOPHIA 12 PC MARIN PIRATES 1:11.94 14
CURRY, JOANNA 12 SN VACAVILLE SWI 1:12.06 15
ZHANG, JANICE 12 PC UNATTACHED (P 1:12.21 16
KAUFFELD, MAGGIE 12 PC PLEASANTON SE 1:12.24 17
MILLER, ABIGAIL 12 PC CROW CANYON C 1:12.36 18
LU, ROSYLN 12 PC DE ANZA CUPER 1:12.50 19
HARNISH, COURTNEY 11 MA YORK YMCA 1:12.55 20
RIOS, KAYLA 12 SN SIERRA MARLIN 1:13.08 21
MAYNARD, PAIGE 12 SN VACAVILLE SWI 1:13.11 22
RAUKAR, CALI 12 PC MARIN PIRATES 1:13.24 23
KOONTZ, SHELBY 12 PC DOUGLAS DOLFI 1:13.39 24
HAN, MALORIE 11 PC PIEDMONT SWIM 1:13.47 25
FARIDNIA, SAYEH 12 PC DE ANZA CUPER 1:13.59 26
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S 1:14.26 27
CAM, ASHLEY 11 PC WEST COAST AQ 1:14.52 28
WEN, LARISSA 11 PC DE ANZA CUPER 1:14.66 29
MARTINSON, JOURNEY 12 PC WALNUT CREEK 1:14.93 30
PANCONI, DANIELLE 12 PC DE ANZA CUPER 1:15.05 31
HOSMER, TAYLOR 12 PC TIGER AQUATIC 1:15.24 32
TAKAHASHI, ALISA 11 PC OTTER SWIM CL 1:15.40 33
STRAW, BRITTNEY 12 SN TRUCKEE-TAHOE 1:15.78 34
TZENG, ERICA 12 PC DE ANZA CUPER 1:15.90 35
SHARMA, SUPRIYA 11 PC PALO ALTO STA 1:16.29 36
KRONICK, JOANNIE 12 PC WALNUT CREEK 1:16.86 37
PICHAY, ISABELLE 12 PC MISSION SAN J 1:16.96 38
LETZ, MARIANNA 12 AZ WEST SIDE SIL 1:17.00 39
ARITA, MEGHAN 12 PC VALLEY SPLASH 1:17.35 40
ZIMMERMAN, MORGAN 12 SN VACAVILLE SWI 1:17.95 41
PHILAPIL, KAYA 12 PC CROW CANYON C 1:18.29 42
RUDOLPH, MAEGAN 11 PC OTTER SWIM CL 1:18.37 43
VARGAS, ALEX 12 PC ROVELLA''S ATH 1:18.41 44
SOWARD, MEREDITH 12 PC LOS ALTOS & M 1:18.99 45
MORRIS, HALLE 11 PC SEQOUIA AQUAT 1:19.30 46
LUND, ALLISON 12 SN CALIFORNIA CA 1:19.51 47
KARPISHIN, MICHELLE 12 PC OTTER SWIM CL 1:21.47 48
AKIN, LAUREN 12 PC UNATTACHED (P 1:21.90 49
POWELL, ALYSSA 11 PC VALLEJO AQUAT DQUED
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 148 MENS 11-12 100 FLY EVENT 148
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
MATSUDA, DAICHI 12 PC PALO ALTO STA 1:04.68 1 1:03.02 F1
F 29.68
ROONEY, MAXIME 12 PC PLEASANTON SE 1:06.53 2 1:03.68 F2
F 29.36
MILLER, MASON 12 PC SAN RAMON VAL 1:07.85 3 1:07.55 F3
F 31.63
WATSON, GRANT 12 PC WALNUT CREEK 1:08.56 4 1:08.52 F4
F 31.87
NORTH, DYLAN 12 MA YORK YMCA 1:10.87 9 1:09.39 F5
F 34.03
OLAY, JAROD 12 PC DE ANZA CUPER 1:10.87 8 1:09.63 F6
F 32.31
LAU, STEPHEN 12 PC CALIFORNIA DO 1:10.18 6 1:09.93 F7
F 32.65
LIANG, ALEX 11 PC PALO ALTO STA 1:10.01 5 1:09.95 F8
F 32.73
CANTERBURY, GREYSON 12 CC VISALIA SWIM 1:10.60 7 1:10.25 F9
F 33.66
MCCORMICK, OWEN 12 PC OSPREY AQUATI 1:11.52 10
LIN, JAKE 12 PC BURLINGAME AQ 1:11.58 11
HOWELL, GRANT 12 PC NEPTUNE SWIMM 1:11.59 12
STERNS, ANDREW 12 CA SANTA MARIA S 1:12.03 13
TAO, LAWRENCE 12 PC UNATTACHED (P 1:12.23 14
SING, DANIEL 12 PC UNATTACHED (P 1:12.34 15
HO, BEN 12 PC UNATTACHED (P 1:12.49 16
SHINN, CURTIS 12 PC PIRANHA SWIMM 1:12.50 17
GILCHRIST, ALEXANDER 12 PC PLEASANTON SE 1:12.62 18
CORBISHLEY, LUKE 12 PC MONTEREY BAY 1:12.78 19
SHANG, KEVEN 12 PC DE ANZA CUPER 1:12.87 20
POPPE, HANK 11 PC CROW CANYON C 1:12.93 21
FU, WAYLEN 12 PC SOUTH SAN FRA 1:13.48 22
PANCHAK, JOEL 12 PC UNATTACHED (P 1:13.79 23
LACHANCE, REGIS 12 PC PLEASANTON SE 1:14.12 24
JAMES, TYLER 11 PC TERRAPINS SWI 1:14.25 25
STEINER, HENRY 12 PC WESTSIDE AQUA 1:14.51 26
YONGYUTH, JARED 12 PC SANTA CLARA S 1:14.54 27
MA, MICHAEL 11 PC PALO ALTO STA 1:15.30 28
BURKE, GRIFFIN 12 PC MARIN PIRATES 1:15.42 29
CHOI, TOMAS 11 PC MISSION SAN J 1:15.65 30
TOSKY, TRENT 12 PC PALO ALTO STA 1:15.70 31
SPURZEM, GUS 12 PC UNATTACHED (P 1:15.91 32
LAU, STUART 12 ** EDMONTON KEYA 1:15.94 33
BRUENING, CALLEN 12 CC VISALIA SWIM 1:16.00 34
MOLINARI, JOE 12 PC PALO ALTO STA 1:16.53 35
SAM, LOUIS 11 PC PIEDMONT SWIM 1:16.56 36
OLIVER, NICK 12 PC LADERA OAKS 1:17.36 37
NEUBIESER, CRAIG 12 PC DE ANZA CUPER 1:19.04 38
LEI, BRIAN 11 PC PALO ALTO STA 1:19.11 39
SKELLY, JOSEPH 12 AZ PHOENIX SWIM 1:19.20 40
BLAKE, SAMUEL 12 PC SANTA CLARA S 1:19.53 41
DONG, OLIVER 12 PC PALO ALTO STA 1:19.78 42
PACULT, NICHOLAS 11 PC PIEDMONT SWIM 1:21.47 43
AISAWA, KEVIN 12 PC SUNNYVALE SWI DQUED
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 149 WOMENS 10&UN 100 FLY EVENT 149
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CHIN, AUDREY 9 PC SFRP ROSSI SW 1:16.94 1 1:15.83 F1
F 35.65
DITZLER, IZZY 10 PC PALO ALTO STA 1:21.19 5 1:17.64 F2
F 37.93
HUI, CAMILLE 10 PC BURLINGAME AQ 1:21.00 4 1:18.30 F3
F 36.83
FIERRO, ROMINA 10 ** CASABLANCA AT 1:18.11 2 1:19.72 F4
F 35.74
FOLK, KARAH 10 ** EDMONTON KEYA 1:20.35 3 1:21.00 F5
F 37.38
PISH, MELISSA 10 IL WAVES 1:21.92 6 1:21.10 F6
F 36.64
JONES, JOCELYN 10 AZ MOON VALLEY A 1:22.18 7 1:21.76 F7
F 39.35
MAH, JOSEPHINE 10 PC UNATTACHED (P 1:23.26 8 1:22.01 F8
F 37.37
SAMERA, CASEY 10 SN SOLANO AQUATI 1:24.07 9 1:24.70 F9
F 39.27
TRIEU, AUDREY 10 PC NORTHERN NEVA 1:24.19 10
SAVAGE, SARAH 10 PC DE ANZA CUPER 1:24.24 11
KENNEDY, SIDNEY 10 IL WAVES 1:24.47 12
NOWASKI, DANIELLE 9 SI COLLEGE AREA 1:24.59 13
KHATOON, MARYAM 10 PC SANTA CLARA S 1:25.21 14
FACKENTHAL, AMALIE 10 SN ARDEN HILLS S 1:25.60 15
KHOWONG, JEANETTE 10 PC DE ANZA CUPER 1:25.92 16
HE, JESSICA 10 PC CALIFORNIA DO 1:26.15 17
ANDERSON, SOPHIA 10 SN SOLANO AQUATI 1:26.17 18
VU, BROOKE 9 PC SFRP ROSSI SW 1:26.20 19
MACDONALD, KENZIE 10 PC LADERA OAKS 1:26.44 20
CLARKSON, REILLY 10 PC NEPTUNE SWIMM 1:26.63 21
LIN, CLAIRE 10 PC PALO ALTO STA 1:27.12 22
JUNG, CHRISTINE 10 SN SPARE TIME AQ 1:27.34 23
DORAN, CONNOR 10 SN SUN OAKS AQUA 1:27.51 24
HETRICK, SARA 10 PC SAN JOSE AQUA 1:27.59 25
PADILLA, MIRANDA 10 PC THE SWIM CLUB 1:27.84 26
TAO, MEGAN 10 PC OTTER SWIM CL 1:28.46 27
SANTOS, BROOKE 10 PC BRENTWOOD SEA 1:28.72 28
PENG, SOPHY 10 PC FLYING FISH 1:29.85 29
SEBASTIAN, SOPHIA 8 PC SANTA CLARA S 1:30.25 30
KELLY, MCKENZIE 10 SI COLLEGE AREA 1:30.78 31
SHERMAN, KYLIE 10 PC SUNNYVALE SWI DQUED
============================================================================================================================
EVENT 150 MENS 10&UN 100 FLY EVENT 150
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
WOOLDRIDGE, BEN 10 PC CROW CANYON C 1:16.34 1 1:14.03 F1
F 33.57
CAMERINO, JOSHUA 10 PC KOA AQUATICS 1:16.57 2 1:16.13 F2
F 35.11
MCKENNA, DAVID 10 PC SANTA CLARA S 1:16.88 3 1:17.32 F3
F 35.95
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 150 MENS 10&UN 100 FLY EVENT 150
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
ZHANG, LYON 10 PC MISSION SAN J 1:20.31 6 1:17.67 F4
F 36.91
GREY, CHRIS 10 PC SANTA CLARA S 1:21.20 7 1:18.05 F5
F 36.10
MARELLA, DANIEL 10 PC DE ANZA CUPER 1:18.94 4 1:20.19 F6
F 37.72
XU, JEFFREY 9 PC DE ANZA CUPER 1:19.29 5 1:20.26 F7
F 37.37
NGUYEN, KIET 10 SN DAVIS AQUADAR 1:23.12 9 1:22.06 F8
F 39.48
MCGEE, GAVIN 10 PC ALMADEN SWIM 1:22.56 8 1:26.40 F9
F 38.79
TEMPLE, CARLSON 10 SI COLLEGE AREA 1:24.62 10
LU, MARS 10 PC CALIFORNIA DO 1:25.13 11
BIZ, ALEXANDER 10 PC ALMADEN SWIM 1:25.36 12
STEVENS, TAYLOR 10 SN UNATTACHED (S 1:26.43 13
MILLER, JOSIAH 10 PC NEPTUNE SWIMM 1:28.43 14
ZHOU, ALEX 10 PC CALIFORNIA DO 1:29.60 15
DEICHSTETTER, STEVEN 10 PC CAMPBELL WAVE 1:29.73 16
BABCOCK, TYLER 10 SN DAVIS AQUADAR 1:30.39 17
LEE, JUN 10 PC YMCA PRESIDIO 1:30.58 18
MCMICHAEL, QUINN 10 PC NAPA VALLEY S 1:30.67 19
OLLOREN, MARTIN 10 AZ WEST SIDE SIL 1:30.91 20
LACHANCE, WOLFGANG 10 PC PLEASANTON SE 1:30.94 21
MADDEN, JOHN 9 PC NEPTUNE SWIMM 1:32.01 22
BLAKE, DANIEL 9 PC SANTA CLARA S 1:32.34 23
BAUER, LUKAS 10 PC PENINSULA COV 1:32.55 24
SYTNIK, GENNADY 10 PC TERRAPINS SWI 1:34.20 25
QUON, BEN 9 AZ RIO SALADO SW 1:34.51 26
BEAUDRY, ALEXANDER 10 PC PALO ALTO STA 1:34.87 27
AN, MICHAEL 10 PC PALO ALTO STA DQUED
============================================================================================================================
EVENT 151 WOMENS 11-12 400 M. R. EVENT 151
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CROW, A 11-12 12 PC CROW CANYON C 4:39.80 1 35.43 1:13.09 1:49.79 2:31.83 3:02.56 3:40.17 4:07.24
SHANAHAN, BRENDA 12
PHILAPIL, KAYA 12
SAGHAFI, ARIANA 12
USINGER, BRITTANY 12
YY, A 11-12 12 MA YORK YMCA 4:43.55 2 34.08 1:09.92 1:47.56 2:29.94 3:01.83 3:39.73 4:09.09
OBERLANDER, KACEY 12
HOOVER, TAYLOR 12
ILGENFRITZ, EMILY 12
HARNISH, COURTNEY 11
DACA, A 11-12 12 PC DE ANZA CUPER 4:54.21 3 36.52 1:16.83 1:54.28 2:35.56 3:09.79 3:50.11
LU, ROSYLN 12
WANG, VALERIE 12
WEN, LARISSA 11
FARIDNIA, SAYEH 12
MP, A 11-12 12 PC MARIN PIRATES 4:56.17 4 38.01 1:18.86 1:56.34 2:38.75 3:13.11 3:51.97 4:22.24
CUNNAN, MIA 12
SCOTT, RILEY 12
DAL PORTO, SOPHIA 12
RAUKAR, CALI 12
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 151 WOMENS 11-12 400 M. R. EVENT 151
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CROW, B 11-12 12 PC CROW CANYON C 4:58.16 5 36.49 1:15.93 1:55.65 2:42.36 3:14.12 3:51.81 4:22.35
GARCIA, GIANNA 11
AMBERG, NICOLE 11
WANG, SARAH 12
MILLER, ABIGAIL 12
SCSC, A 11-12 12 PC SANTA CLARA S 5:05.91 6 37.08 1:18.58 1:59.69 2:48.86 3:22.42 4:03.16 4:32.49
MOHINDRA, ANIKA 12
TKACHENKO, ULYANA 12
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
SHIMOMURA, SARAH 12
VACA, A 11-12 12 SN VACAVILLE SWI 5:06.62 7 35.01 1:13.10 1:53.26 2:43.76 3:16.34 3:56.19 4:29.18
MAYNARD, PAIGE 12
ZIMMERMAN, MORGAN 12
CURRY, JOANNA 12
EARWOOD, OLIVIA 11
PLS, A 11-12 12 PC PLEASANTON SE 5:08.40 8 38.32 1:19.19 2:00.54 2:47.71 3:22.29 4:00.87 4:33.68
PARKER, ANNALISA 12
SIMONDS, MORIAH 12
WOODS, KATIE 12
KAUFFELD, MAGGIE 12
ALMA, A 11-12 12 PC ALMADEN SWIM 5:10.97 9 39.51 1:19.89 2:00.62 2:44.16 3:20.95 4:01.82 4:34.58
SMITH, LAUREN 11
MCKENNAN, MORGANNE 11
GREEN, LAUREN 11
JURICH, ALANNA 11
OSC, A 11-12 12 PC OTTER SWIM CL 5:12.77 37.98 1:19.25 2:01.35 2:49.68 3:23.73 4:03.98 4:36.41
RUDOLPH, MAEGAN 11
CHAN, JOCELYN 12
TAKAHASHI, ALISA 11
KARPISHIN, MICHELLE 12
MSJA, A 11-12 12 PC MISSION SAN J 5:13.95 39.58 1:20.27 2:01.54 2:48.61 3:23.07 4:04.08 4:37.86
CHEN, ANNA 12
LIGHTSTONE, SERENA 11
PICHAY, ISABELLE 12
TSE, FLORENCE 11
PASA, A 11-12 12 PC PALO ALTO STA 5:15.26 1:23.35 2:05.05 2:51.55 3:27.45 4:12.37 4:40.60
WONG, ELEE 12
GARDNER, NIA 12
SHARMA, SUPRIYA 11
STENSTROM, BROOKE 12
PST, A 11-12 12 PC PIEDMONT SWIM 5:17.16 37.94 1:20.09 2:02.31 2:50.88 3:27.37 4:12.33 4:42.85
REYNOLDS, SOPHIE 12
FENNELL, KELSEY 12
CHING, SARAH 12
HAN, MALORIE 11
WCAB, A 11-12 12 PC WALNUT CREEK 5:23.68 38.84 1:20.05 2:03.33 2:50.73 3:26.20 4:15.60 4:44.53
KRONICK, JOANNIE 12
WITKAY, KELSEY 12
MARTINSON, JOURNEY 12
SHERWOOD, JULIA 11
TERA, A 11-12 12 PC TERRAPINS SWI 5:24.80 33.51 1:09.71 1:52.71 2:43.92 3:19.96 4:05.19 4:41.65
COLOMA, SAMANTHA 12
CHAVEZ, ANNIKA 12
GONZALES, KATIE 11
LIEBOW, LAUREN 12
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 152 MENS 11-12 400 M. R. EVENT 152
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PASA, A 11-12 12 PC PALO ALTO STA 4:45.81 1 36.01 1:13.15 1:50.20 2:31.07 3:03.65 3:42.64 4:13.29
MOLINARI, JOE 12
MATSUDA, DAICHI 12
LIANG, ALEX 11
FIELD, BO 12
PLS, A 11-12 12 PC PLEASANTON SE 4:48.27 2 36.30 1:14.38 1:53.68 2:39.53 3:09.03 3:45.04
LACHANCE, REGIS 12
OSLUND, KYLE 12
ROONEY, MAXIME 12
SCOTT, R.J. 12
DACA, A 11-12 12 PC DE ANZA CUPER 4:55.55 3 37.93 1:19.10 1:56.88 2:40.54 3:13.14 3:50.05 4:21.50
ZHANG, EVAN 12
SHANG, KEVEN 12
OLAY, JAROD 12
NEWTON, BRADLEY 12
SCSC, A 11-12 12 PC SANTA CLARA S 4:57.68 4 34.34 40.82 1:48.47 2:34.99 3:09.56 3:50.17 4:22.45
BURNS, AIDAN 12
IDGUNJI, SIDHANT 12
YONGYUTH, JARED 12
BLAKE, SAMUEL 12
PASA, B 11-12 12 PC PALO ALTO STA 5:09.55 5 37.40 1:18.12 1:58.87 2:48.89 3:23.81 4:05.08
MA, MICHAEL 11
LI, FREDERICK 12
TOSKY, TRENT 12
JOSEPH, KENNY 11
ALMA, A 11-12 12 PC ALMADEN SWIM 5:15.86 6 38.64 1:21.39 1:58.73 2:44.02 4:05.73 4:36.72
LAUGHLIN, JONATHON 12
WANG, WILLIAM 12
SANDOVAL, MATTHEW 11
HOEFLING, NICHOLAS 11
WCAB, A 11-12 12 PC WALNUT CREEK 5:16.10 7 36.67 1:15.77 2:01.81 2:51.94 3:24.91 4:04.50 4:39.22
SO, TRISTAN 12
LOUIE, CAMERON 11
WATSON, GRANT 12
KOROLEV, IVAN 11
PASA, C 11-12 12 PC PALO ALTO STA 5:17.43 8 39.35 1:20.46 2:03.00 2:50.50 3:27.69 4:07.38 4:41.00
TAY, ELDON 12
LIANG, MATTHEW 12
LEI, BRIAN 11
DONG, OLIVER 12
============================================================================================================================
EVENT 153 WOMENS 13-14 400 M. R. EVENT 153
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CROW, A 13-14 14 PC CROW CANYON C 4:31.74 1 32.20 1:06.94 1:41.27 2:23.36 2:54.85 3:31.88
BARCELLONA, JENNY 14
POPPE, HEIDI 14
NICOLOSI, SARA 14
AMBERG, NATALIE 14
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 153 WOMENS 13-14 400 M. R. EVENT 153
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PASA, A 13-13 14 PC PALO ALTO STA 4:38.44 2 35.09 1:11.71 1:47.48 2:29.04 2:59.46 3:35.92 4:05.48
HON, FIONA 13
NELSON, LILLY 14
WITTENBRINK, JAYNA 13
DELISLE, MARIE-PIERR14
OAPB, A 13-14 14 PC ORINDA AQUATI 4:43.05 3 33.07 1:08.81 1:47.60 2:33.03 3:04.14 3:41.10 4:09.44
GRUBBS, HANNAH 14
SOLTZ, HANNAH 14
FULLER, CASSIDY 14
ASHBY, MARY 13
CROW, B 13-14 14 PC CROW CANYON C 4:49.16 4 36.53 1:13.69 1:50.77 2:33.82 3:07.67 3:47.11 4:16.65
HENDERSON, ANASTASIA13
MILLER, AMANDA 14
LEE, AILEEN 13
BARATTOLO, GABRIELLA14
SMSC, A 13-14 14 CA SANTA MARIA S 4:50.72 5 32.94 1:08.06 1:46.95 2:31.24 3:04.59 3:43.50 4:14.92
PULIDO, ELIZABETH 13
HENDRICK, KRISTINA 14
HILTNER, LYNDSEY 14
HENDRICK, KIMBERLY 14
TERA, A 13-14 14 PC TERRAPINS SWI 4:53.19 6 38.25 1:17.76 1:55.18 2:37.55 3:10.08 3:50.00 4:19.71
GONZALES, EMILY 14
DIDION, KATE 13
THORSEN, TAYLOR 14
SZAFRANSKI, GRACE KE13
PLS, A 13-14 14 PC PLEASANTON SE 4:54.75 7 35.94 1:12.75 1:53.33 2:36.08 3:10.08 3:47.80 4:20.53
BRAND, IRIS 13
CHUNG, EVA 13
KNOWLES, RACHEL 13
GILCHRIST, MAYA 14
SCSC, A 13-14 14 PC SANTA CLARA S 4:57.15 8 38.35 1:17.70 1:57.19 2:40.14 3:14.59 3:54.83 4:22.83
OWENS, KENDALL 14
DEAN-PELIKAN, RAHEL 13
MA, KIMBERLY 14
MCLEAN, GIULIANA 13
DACA, A 13-14 14 PC DE ANZA CUPER 4:57.36 9 38.16 1:17.57 1:55.95 2:39.42 3:12.95 3:53.83
MORROW, HANNAH 13
MARELLA, CHRISTINE 13
YANG, FLORINA 14
FONG, KRISTINA 13
SSF, A 13-14 14 PC SOUTH SAN FRA 5:03.35 37.29 1:24.49 1:56.60 2:42.05 3:16.47 3:54.59 4:27.74
LUM, CLAUDIA 13
SAISI, STEPHANIE 13
NIEMIRA, BECKY 14
SAISI, JESSICA 14
FF, A 13-14 14 PC FLYING FISH 5:07.52 37.89 1:22.40 2:00.38 2:46.63 3:19.04 4:00.04 4:31.14
TRAN, SHANTA 14
CROOK, MEGAN 13
NGUYEN, KATHLEEN 14
TORRES, SAMMIE 14
WCAB, A 13-14 14 PC WALNUT CREEK 5:12.15 38.73 1:20.55 2:02.21 2:48.97 3:23.73 4:06.72 4:37.20
SUGIJANTO, DANIELLA 13
FLATH, MACKENZIE 13
DOAN, NATALIE 13
GAMBLE, SHELBY 14
PLS, B 13-14 14 PC PLEASANTON SE 5:13.54 38.07 1:19.18 1:58.92 2:46.35 3:20.56 4:02.29 4:34.99
SUN, LILLIAN 13
COX, ELISE 14
MACGREGOR, CATE 13
ARONSON, STEPHANIE 13
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 153 WOMENS 13-14 400 M. R. EVENT 153
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
ALMA, A 13-14 14 PC ALMADEN SWIM DQUED 35.99 1:17.56 1:57.55 2:44.45 3:17.60 4:02.05 4:33.14
SOE, SANDRA 13
AUCHARD, LAYNA 14
TAKAHASHI, GEMMA 13
CEZAR, KATE 13
MSJA, A 13-14 14 PC MISSION SAN J DQUED 35.76 1:14.98 1:53.53 2:40.95 3:12.61 3:52.09 4:20.22
CHEUNG, HEIDI 13
YUAN, CHARLOTTE 13
VALLE, CHOKI 13
HUA, VIVY 13
============================================================================================================================
EVENT 154 MENS 13-14 400 M. R. EVENT 154
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PASA, A 13-14 14 PC PALO ALTO STA 4:19.96 1 30.50 1:03.21 1:38.55 2:21.21 2:48.64 3:21.89 3:49.07
LEE, WILLIAM 14
MOCK, JARROD 14
LIANG, ANDREW 14
NGUYEN, SEAN 13
WEST, A 13-14 14 PC WEST COAST AQ 4:26.28 2 32.98 1:08.54 1:42.24 2:24.03 3:27.07 3:54.93
NGHIEM, DANIEL 14
ORDES, IAN 14
TAMAYO, VICTOR 14
CURTIN, WILLIAM 14
TERA, A 13-14 14 PC TERRAPINS SWI 4:26.44 3 32.96 1:07.16 1:45.02 2:27.09 2:54.66 3:26.24 3:54.59
ZYLA, MICHAL 13
REYNOLDS, JACOB 14
LYNCH, JUSTIN 13
FRIGARD, JACOB 14
PEAK, A 13-14 14 GU PEARLAND AQUA 4:28.10 4 32.23 1:05.56 1:43.37 2:24.23 2:54.83 3:29.76 3:57.75
BERTELSMAN, JUSTIN 14
WALLACE, CARTER 14
WU, DANIEL 14
WALL, MATTHEW 14
DACA, A 13-14 14 PC DE ANZA CUPER 4:28.48 5 32.79 1:08.01 1:42.49 2:22.00 2:52.48 3:29.16 3:56.66
HONG, COLIN 14
TOH, NATHAN 14
GUO, ANDY 14
CHEN, MICHAEL 14
SCSC, A 13-14 14 PC SANTA CLARA S 4:30.54 6 34.59 1:11.54 1:45.91 2:24.07 2:53.78 3:29.14 3:58.27
LUU, JEFFREY 14
KOU, TIMOTHY 14
CALLEJA-HARRIS, SKY 14
KHAN, MARZUQ 13
MSJA, A 13-14 14 PC MISSION SAN J 4:37.66 7 36.23 1:14.00 1:49.75 2:30.80 3:02.52 3:39.96 4:08.22
GRAVERSEN, EMIL 13
LU, KEVIN 14
MALAPIRA, PATRICK 13
SUN, JEROME 13
FF, A 13-14 14 PC FLYING FISH 4:37.88 8 34.60 1:13.17 1:50.56 2:33.43 3:02.95 3:37.12
PENG, TRISTAN 14
YEUNG, ANTHONY 13
CHAN, GARRETT 14
KAN, JONATHAN 14
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 154 MENS 13-14 400 M. R. EVENT 154
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
VACA, A 13-14 14 SN VACAVILLE SWI 4:38.10 9 32.73 1:08.27 1:45.84 2:28.30 2:58.84 3:34.61 4:05.23
RECAIDO, MITCH 14
ARNETT, GRANT 14
ABERNETHY, MATT 13
CASTRO, ANDREW 14
PLS, A 13-14 14 PC PLEASANTON SE 4:42.06 32.16 1:07.16 1:45.95 2:31.72 3:01.51 3:36.67 4:07.65
SILVERTHORN, NICK 14
JIA, PERRY 14
SHEN, TONY 14
ONG, JONATHAN 13
ALMA, A 13-14 14 PC ALMADEN SWIM 4:46.74 33.04 1:10.68 2:31.09 1:46.23 3:44.34 3:02.74
BURRILL, COOPER 13
NACHTIGAL, MATTHEW 14
APPLEBAUM, JOSH 14
HOEFLING, MICHAEL 13
BEAR, A 13-14 14 PC GOLDEN BEAR S DQUED 37.80 1:19.49 1:54.48 2:35.47 3:05.99 3:40.28 4:08.57
WANG, JOSH 14
GOHLKE, NILS 13
HERNANDEZ, GIOVANNI 14
GOMEZ, BRIAN 13
WCAB, A 13-14 14 PC WALNUT CREEK DQUED 35.00 1:10.25 1:48.92 2:30.84 3:01.97 3:35.81 4:04.72
NEWMAN, ZECHARIAH 14
LUTZKER, AARON 13
MESSMAN, CLARK 14
GOLTRA, KILIAN 14
============================================================================================================================
EVENT 155 WOMENS 15-18 400 M. R. EVENT 155
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PLS, A 15-18 18 PC PLEASANTON SE 4:23.62 1 32.47 1:06.32 1:41.02 2:21.46 2:49.89 3:23.59 3:51.84
BROWN, ALLISON 16
LI, CELINA 15
BREED, CATHERINE 17
ALCON, SASHA 16
CROW, A 15-18 18 PC CROW CANYON C 4:31.23 2 31.63 1:06.35 1:42.39 2:24.16 2:53.72 3:30.28 3:58.40
COOKE, SIDNEY 15
BENAVIDEZ, MADELINE 15
ORLANDI, DANIELLA 15
MADSEN, DEVIN 15
YY, A 15-18 18 MA YORK YMCA 4:32.58 3 33.56 1:08.29 1:43.91 2:25.56 2:57.39 3:33.22 4:01.78
PFAFF, MORGAN 16
BREW, TAYLOR 16
NORTH, JESSE 15
BIXLER, CAROLINE 16
TERA, A 15-18 18 PC TERRAPINS SWI 4:33.00 4 32.90 1:09.48 1:43.27 2:25.05 2:53.69 3:28.89 3:59.23
KIM, ALINE 17
GARGALIKIS, ALLISON 16
RAY, CHRISTINA 16
MORENO, MICHELE 18
CROW, B 15-18 18 PC CROW CANYON C 4:33.96 5 31.88 1:05.84 2:24.61 2:55.86 3:32.33 4:01.07
DAMIAN, LAUREN 16
KAY, KORTNEY 15
TROUP, KARLEY 18
MADSEN, ALEX 18
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 155 WOMENS 15-18 400 M. R. EVENT 155
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PLS, B 15-18 18 PC PLEASANTON SE 4:36.18 6 32.63 1:09.12 1:44.16 2:26.36 2:58.31 3:36.24
WANG, KAREN 18
DOAN, KRISTINE 16
BROWN, MARISSA 16
BRAND, KIRSTEN 15
SCSC, A 15-18 18 PC SANTA CLARA S 4:37.16 7 33.95 1:09.65 1:47.83 2:30.49 3:01.22 3:37.04 4:06.24
SMITH, HALEY 17
AKIN, ANNALEE 15
ZHAI, RITTY 15
TANG, HELEN 15
MSJA, A 15-18 18 PC MISSION SAN J 4:39.12 8 34.30 1:13.35 1:49.56 2:32.24 3:02.08 3:36.00 4:04.53
SUN, BEATRICE 17
XU, JENNIFER 16
CHEUNG, HILVY 15
LEE, AUSTINE 15
WCAB, A 15-18 18 PC WALNUT CREEK 4:44.29 9 34.34 1:17.32 1:49.45 2:35.47 3:05.68 3:42.86 4:11.93
THOMAS, CHRISSY 18
ALBAUGH, EMILY 15
LEONARD, KELSEY 15
LIANG, JOANN 18
PASA, A 15-18 18 PC PALO ALTO STA 4:44.36 34.88 1:10.06 1:50.16 2:33.11 3:05.46 3:41.94 4:12.42
LEE, SABRINA 16
ZEBKER, MOLLY 15
HO, JESSIE 15
THOMAS, MEGAN 18
SRVL, A 15-18 18 PC SAN RAMON VAL 4:44.89 35.49 1:12.60 1:48.98 2:30.92 3:02.12 3:39.92 4:10.21
WONG, JOLIE 17
LU, LINDA 15
CONLON, KALI 15
TAFAZZOLI, MEENA 16
OAQ, A 15-18 18 PC OSPREY AQUATI 4:47.48 34.52 1:12.89 1:50.69 2:34.84 3:06.10 3:43.62 4:13.33
DEAN, COURTNEY 16
BERRY, MICHELLE 16
POWER, KELLEN 18
VAUGHN-HULBERT, RACH15
SCSC, B 15-18 18 PC SANTA CLARA S 4:48.94 35.32 1:11.79 1:52.96 2:37.20 3:08.87 3:45.33 4:16.41
OOSTERHOUSE, HALEY 16
HU, JULIA 18
CHAN, EMILY 17
BLAKE, ABBY 16
PLS, C 15-18 18 PC PLEASANTON SE 4:54.53 35.11 1:12.50 1:52.41 2:36.89 3:12.17 3:52.38 4:22.09
STICKLER, DANIELLE 17
FINN, CHELSEA 17
FONG, CATHERINE 17
WOODS, MAGGIE 15
VACA, A 15-18 18 SN VACAVILLE SWI 5:00.82 36.66 1:18.58 1:55.01 2:39.23 3:11.89 3:51.45 4:23.12
CURRY, ELLEN 16
GARGER, NATALIE 17
TURPEN, LAURA 17
DOTSON, AMANDA 15
PR, A 15-18 18 AZ PUSCH RIDGE 5:04.88 36.59 1:18.25 1:58.71 2:47.20 3:20.17 4:02.18 4:31.72
KELLEY, CAITLYN 15
STRICKLAND, STEPHANI15
MARLIN, JACQUELINE 15
MCCORD, MARGARET 17
WCAB, B 15-18 18 PC WALNUT CREEK 5:07.26 36.66 1:17.74 1:58.54 2:45.46 3:18.14 4:00.69 4:31.77
LEONARD, COURTNEY 18
WATSON, STERLING 16
KRONICK, KATIE 15
DIAZ, BELLA 17
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 155 WOMENS 15-18 400 M. R. EVENT 155
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
AIA, A 15-18 18 PC ALAMEDA ISLAN 5:07.68 37.30 1:16.38 1:55.85 2:41.07 3:15.89 3:59.43
TAKAMURA, HELENE 15
NIP, MARLENA 17
ALLEN, ZOE 17
HWANG, JENN 18
ALMA, A 15-18 18 PC ALMADEN SWIM DQUED 36.32 1:16.14 1:54.99 2:40.53 3:14.12 3:59.76 4:32.54
SCANNELL, STEPHANIE 16
FLYNN, SHANNA 17
ETTINGER, SAMANTHA 16
O''MALLEY, FAITH 15
============================================================================================================================
EVENT 156 MENS 15-18 400 M. R. EVENT 156
============================================================================================================================
NATIONAL
SECTIONAL
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
CROW, A 15-18 18 PC CROW CANYON C 4:07.41 1 29.53 1:01.94 1:35.06 2:13.12 2:40.53 3:12.49 3:37.75
WILLIAMS, DILLON 15
USINGER, BRETT 15
WOOLDRIDGE, ANDY 17
TANABE, CODY 15
PASA, A 15-18 18 PC PALO ALTO STA 4:08.18 2 30.14 1:02.72 2:13.13 2:40.22 3:12.94 3:38.38
DEZWIREK, JEREMIE 17
MOLINARI, MATT 16
MASUDA, KEI 17
SANBORN, BYRON 15
WCAB, A 15-18 18 PC WALNUT CREEK 4:09.80 3 30.95 1:03.57 1:36.89 2:15.19 2:42.40 3:15.04 3:40.61
BEEBE, TED 17
HENRI, PEARSON 17
HARPER, GREG 18
DOSSA, ANDREW 18
TERA, A 15-18 18 PC TERRAPINS SWI 4:10.62 4 32.17 1:04.58 1:36.92 2:12.63 2:41.66 3:15.37 3:41.83
LOWE, BRETT 18
JEAN, TYLER 17
SMITH, TIM 18
SULLIVAN, BRENDAN 18
CROW, B 15-18 18 PC CROW CANYON C 4:13.55 5 30.84 1:02.07 1:36.03 2:13.67 2:42.66 3:16.40 3:43.52
MORGAN, DAVID 15
LEE, ROLLAND 15
NANFRIA, CHARLIE 18
COOPER, QUENTIN 15
SRVL, B 15-18 18 PC SAN RAMON VAL 4:15.79 6 33.22 1:07.29 1:41.63 2:18.31 2:48.10 3:20.18 3:47.77
GOODSON, WESLEY 17
LIAO, ERIC 17
HE, BRIAN 16
CHE, RYAN 17
AIA, A 15-18 18 PC ALAMEDA ISLAN 4:16.41 7 30.32 1:02.34 2:12.76 2:43.02 3:16.73 3:44.92
HAUSMANN, CHRIS 16
TRUONG, MORGAN 15
LAM, GALEN 15
TRUONG, DANIEL 17
VACA, A 15-18 18 SN VACAVILLE SWI 4:17.29 8 31.70 1:06.23 1:40.36 2:21.46 2:49.29 3:21.13 3:47.53
ARCHAMBEAU, PIERRE 16
GABBARD, BEN 17
RIGGERT, JOE 17
LAHL, STEPHEN 17
S.A.M.M.S. SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM SERIAL # 6002
PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP
MEET SANCTION NUMBER PC10-002 07/28/10 THRU 08/01/10 LONG COURSE
F I N A L M E E T R E S U L T S
============================================================================================================================
EVENT 156 MENS 15-18 400 M. R. EVENT 156
============================================================================================================================
SWIMMERS NAME AGE ....T E A M..... PRELIM PLC FINAL PLC .................... S P L I T S .....................
PLS, A 15-18 18 PC PLEASANTON SE 4:18.43 9 31.06 1:04.36 1:37.27 2:17.35 2:45.97 3:20.20 3:47.50
JOHNSTON, NICK 15
GUIDO, CHRISTOPHER 18
RAJAGOPALAN, KRISHNA18
SEITZ, ANDREW 17
SCSC, A 15-18 18 PC SANTA CLARA S 4:20.91 31.78 1:05.23 1:39.40 2:18.23 2:49.14 3:25.18 3:52.33
BENIGHT, PATRICK 15
HOU, GIDEON 17
LU, OSKER 15
DUMAS, AJ 16
TERA, B 15-18 18 PC TERRAPINS SWI 4:21.16 32.18 1:08.10 1:41.67 2:20.30 2:49.14 3:22.74 3:50.24
MEFFORD, JAKE 16
MOODY, TYLER 17
MIAO, OSCAR 15
BULL, CHRISTOPHER 15
MSJA, A 15-18 18 PC MISSION SAN J 4:22.35 31.75 1:05.07 1:37.77 2:16.26 2:45.29 3:19.31 3:48.59
CHOI, MICHAEL 15
HSIA, WILLIAM 17
YAO, SEAN 16
ALCOSIBA, KENNY 16
PLS, B 15-18 18 PC PLEASANTON SE 4:25.74 31.52 1:04.98 1:39.54 2:20.85 2:50.57 3:26.65 3:53.90
HORPEL, FRANK 16
CHANDLER, BRANDON 17
MCLAUGHLIN, KEVIN 15
MCLAUGHLIN, TIM 17
WCAB, B 15-18 18 PC WALNUT CREEK 4:27.05 32.49 1:06.23 1:43.46 2:23.98 2:54.95 3:30.01 3:56.99
KINNARD, MASON 18
LIN, LUCAS 16
SORENSEN, JIMMY 17
WILLIAMS, MATT 16
VJO, A 15-18 18 PC VALLEJO AQUAT 4:27.95 32.27 1:07.22 1:42.18 2:24.57 2:53.65 3:28.93 3:56.65
BUTLER, ANDREW 17
LAU, MILTON 15
VIRAY, GABRIEL 17
ELMORE, ARES 15
OAQ, A 15-18 18 PC OSPREY AQUATI 4:32.52 33.46 1:09.04 1:44.21 2:24.16 2:55.92 3:33.83 4:01.83
DOYLE, RILEY 17
STEINBERG, JACKSON 17
TAIKEFF, GABE 15
BORMAN, MAX 15
WEST, A 15-18 18 PC WEST COAST AQ DQUED 33.38 1:14.12 1:46.66 2:31.75 3:01.77 3:38.56 4:05.13
BUI, PATRICK 18
VUONG, KEVIN 16
HUANG, PAUL 15
BUI, ANDREW 15