ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Far Western Long Course Championships
7/28/2010-7/28/2010
Concord, USA

S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOLK, KARAH           10 ** EDMONTON KEYA  1:07.88   1  1:06.19 F1
                                                                    F    32.03
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  1:08.60   2  1:06.42 F2
                                                                    F    31.81
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:09.06   3  1:07.20 F3
                                                                    F    33.00
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA  1:09.85   5  1:10.21 F4
                                                                    F    34.62
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.45   4  1:10.22 F5
                                                                    F    32.90
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER  1:10.58   7  1:10.31 F6
                                                                    F    35.26
MAH, JOSEPHINE        10 PC UNATTACHED (P  1:11.15   9  1:10.67 F7
                                                                    F    35.02
FIERRO, ROMINA        10 ** CASABLANCA AT  1:09.99   6  1:10.97 F8
                                                                    F  1:09.40
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES  1:10.76   8  1:13.41 F9
                                                                    F    33.74

FOLK, KARAH           10 ** EDMONTON KEYA  1:07.88   1
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA  1:08.60   2
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S  1:09.06   3
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE   1:09.45   4
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA  1:09.85   5
FIERRO, ROMINA        10 ** CASABLANCA AT  1:09.99   6
LIN, JOYCE            10 PC DE ANZA CUPER  1:10.58   7
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES  1:10.76   8
MAH, JOSEPHINE        10 PC UNATTACHED (P  1:11.15   9
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA  1:11.30  10
NABETA, KAILEE        10 SN ARDEN HILLS S  1:11.36  11
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO  1:12.29  12
KENNEDY, SIDNEY       10 IL WAVES          1:12.61  13
PISH, MELISSA         10 IL WAVES          1:12.65  14
BERRY, ABBIGALE       10 PC SBLG           1:13.09  15
NOWASKI, DANIELLE      9 SI COLLEGE AREA   1:13.82  16
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ  1:13.89  17
BLAKE, QUINN          10 AZ PHOENIX SWIM   1:13.92  18
SMITH, NADIA          10 OR THE DALLES SW  1:14.15  19
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW  1:14.29  20
JONES, JOCELYN        10 AZ MOON VALLEY A  1:14.34  21
ELGENDY, HANNA        10 PC MONTEREY BAY   1:14.63  22
JUNG, CHRISTINE       10 SN SPARE TIME AQ  1:14.70  23
KELLY, MCKENZIE       10 SI COLLEGE AREA   1:14.80  24
TAN, JERI             10 PC SOUTH SAN FRA  1:14.88  25
KAUFFELD, EMMA        10 PC PLEASANTON SE  1:15.00  27
NERSESIAN, ASHLEY     10 SN TUOLUMNE COUN  1:15.00  26
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA  1:15.16  28
ADAMS, DANICA         10 PC TERRAPINS SWI  1:15.51  30
SANTOS, BROOKE        10 PC BRENTWOOD SEA  1:15.51  29
YAUNG, AMANDA         10 PC FLYING FISH    1:15.64  31
GARDNER, ILLI         10 PC PALO ALTO STA  1:15.69  32
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WONG, VICKY           10 PC PALO ALTO STA  1:15.77  33
CONDE, XIMENA          9 ** CASABLANCA AT  1:16.58  34
MARSHBURN, COURTNEY   10 PC SEASIDE AQUAT  1:17.07  35
BROWN, SCOUT          10 SN DAVIS AQUADAR  1:17.86  36
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER  1:18.06  37
UM, JIHYE             10 PC BURLINGAME AQ  NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FIERRO, ROMINA        10 ** CASABLANCA AT    35.84   9    34.08 F1
MAH, JOSEPHINE        10 PC UNATTACHED (P    34.95   1    34.67 F2
FOLK, KARAH           10 ** EDMONTON KEYA    35.51   7    34.89 F3
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    35.15   4    34.99 F4
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW    35.01   2    35.18 F5
WONG, VICKY           10 PC PALO ALTO STA    35.23   5    35.54 F6
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S    35.25   6    35.73 F7
PISH, MELISSA         10 IL WAVES            35.55   8    37.50 F8
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    35.11   3   DQUED  F

MAH, JOSEPHINE        10 PC UNATTACHED (P    34.95   1
CHIN, AUDREY           9 PC SFRP ROSSI SW    35.01   2
HUI, CAMILLE          10 PC BURLINGAME AQ    35.11   3
LIN, CLAIRE           10 PC PALO ALTO STA    35.15   4
WONG, VICKY           10 PC PALO ALTO STA    35.23   5
JONES, RAIME          10 PC SANTA CLARA S    35.25   6
FOLK, KARAH           10 ** EDMONTON KEYA    35.51   7
PISH, MELISSA         10 IL WAVES            35.55   8
FIERRO, ROMINA        10 ** CASABLANCA AT    35.84   9
SAMERA, CASEY         10 SN SOLANO AQUATI    36.31  10
MARSHBURN, COURTNEY   10 PC SEASIDE AQUAT    36.32  11
CIPRIANI, LUCY        10 PC MARIN PIRATES    36.54  12
DITZLER, IZZY         10 PC PALO ALTO STA    36.63  13
FRIVALDO, JACEE       10 AZ SWIM NEPTUNE     36.68  14
TRIEU, AUDREY         10 PC NORTHERN NEVA    36.83  15
VU, BROOKE             9 PC SFRP ROSSI SW    36.95  16
COLLINS, JENNA        10 PC UNATTACHED (P    37.14  17
NOWASKI, DANIELLE      9 SI COLLEGE AREA     37.29  18
DORAN, CONNOR         10 SN SUN OAKS AQUA    37.30  19
PENG, SOPHY           10 PC FLYING FISH      37.33  20
LEONIS, GRACIE        10 PC SAN JOSE AQUA    37.36  21
KHOWONG, JEANETTE     10 PC DE ANZA CUPER    37.37  22
HE, JESSICA           10 PC CALIFORNIA DO    37.56  23
JONES, JOCELYN        10 AZ MOON VALLEY A    37.85  24
FACKENTHAL, AMALIE    10 SN ARDEN HILLS S    37.89  25
BACHAND, MADELEINE     9 OR THE DOLPHINS     37.98  26
SAVAGE, SARAH         10 PC DE ANZA CUPER    38.07  27
SANTOS, BROOKE        10 PC BRENTWOOD SEA    38.09  28
BRANDT, JULIA         10 SN SUN OAKS AQUA    38.12  29
KHATOON, MARYAM       10 PC SANTA CLARA S    38.18  30
VEJAR-RICHTER, FERNAN 10 PC PALO ALTO STA    38.24  31
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOPIO, KAITLYN       8 PC SOUTH SAN FRA    38.26  32
HILDE-JONES, MILAN     9 PC PALO ALTO STA    38.30  33
BLAKE, QUINN          10 AZ PHOENIX SWIM     38.34  35
BROWN, SCOUT          10 SN DAVIS AQUADAR    38.34  34
ZHAO, ANGELA          10 PC FLYING FISH      38.35  36
TAN, JERI             10 PC SOUTH SAN FRA    38.42  37
YAUNG, AMANDA         10 PC FLYING FISH      38.65  38
TAO, MEGAN            10 PC OTTER SWIM CL    39.01  39
KENNEDY, SIDNEY       10 IL WAVES            39.12  40
TENG, CATHY            9 PC SANTA CLARA S    39.49  41
QIAN, VIRGINIE         8 PC SANTA CLARA S    39.85  42
BERRY, ABBIGALE       10 PC SBLG             40.28  43
SEBASTIAN, SOPHIA      8 PC SANTA CLARA S    40.39  44
MAROLF, PALOMA         9 AZ SWIM NEPTUNE     40.52  45
TAO, MEGAN             8 PC UNATTACHED (P    40.91  46
NERSESIAN, ASHLEY     10 SN TUOLUMNE COUN    41.22  47
SIVILAY, SABRINA      10 SN VACAVILLE SWI    41.32  48

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:27.98   1      36.71  1:19.24  1:55.54
         LIN, JOYCE          10
         DONG, FLORA         10
         SAVAGE, SARAH       10
         ZHOU, ANNA          10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:28.68   2      38.73  1:22.02  1:57.42
         WONG, VICKY         10
         WILKINSON, ELIZABETH10
         DITZLER, IZZY       10
         LIN, CLAIRE         10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:36.21   3      38.38  1:21.25  1:59.39
         FACKENTHAL, AMALIE  10
         NABETA, KAILEE      10
         MENZMER, ELIZABETH   9
         REUTER, TINA        10
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:37.10   4      39.54  1:24.37  2:01.91
         HILDE-JONES, MILAN   9
         GARDNER, ILLI       10
         VEJAR-RICHTER, FERNA10
         JOSEPH, LENA         9
SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:38.50   5      39.42  1:24.94  2:19.17
         JONES, RAIME        10
         KHATOON, MARYAM     10
         ZHAO, WINNIE        10
         QIAN, VIRGINIE       8
FF,  A  10&UN         10 PC FLYING FISH                 2:38.67   6      39.93  1:24.87  2:03.71
         PENG, SOPHY         10
         YAUNG, AMANDA       10
         ZHAO, ANGELA        10
         ZHENG, WYNNE        10
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VACA,  A  10-UN       10 SN VACAVILLE SWI               2:43.69   7      42.74  1:30.28  2:12.22
         HA, ABIGAIL         10
         CARMELICH, SIERRA   10
         SIVILAY, SABRINA    10
         FLYNN, MEGAN        10
TERA,  A  10&UN       10 PC TERRAPINS SWI               2:44.35   8      39.42  1:28.66  2:12.67
         ADAMS, DANICA       10
         LIEBOW, ELISE       10
         GONZALES, MAGGI     10
         ROWE, EMILY         10
SSF,  A  10&UN        10 PC SOUTH SAN FRA               2:47.26   9      45.32  1:32.10  2:13.36
         TANG, VERA          10
         LUM, KIONA           9
         PANOPIO, KAITLYN     8
         TAN, JERI           10
CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO                DQUED           41.53  1:26.47  2:03.84
         YU, SURI             9
         KUNG, CLARISSA      10
         HE, JESSICA         10
         GALLAGHER, LILY      9

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  1:01.75   3  1:00.64 F1
                                                                    F    29.65
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  1:01.72   2  1:00.98 F2
                                                                    F    29.53
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  1:02.40   5  1:01.54 F3
                                                                    F    30.16
ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH  1:01.66   1  1:01.59 F4
                                                                    F    29.44
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  1:01.84   4  1:02.31 F5
                                                                    F    29.68
WANG, JOCELYN         12 AZ RIO SALADO SW  1:03.35   8  1:03.35 F6
                                                                    F    30.16
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  1:03.21   7  1:03.63 F7
                                                                    F    31.12
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  1:03.99   9  1:03.71 F8
                                                                    F    31.51
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  1:03.05   6  1:04.30 F9
                                                                    F    30.31

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH  1:01.66   1
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C  1:01.72   2
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  1:01.75   3
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES  1:01.84   4
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  1:02.40   5
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE  1:03.05   6
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  1:03.21   7
WANG, JOCELYN         12 AZ RIO SALADO SW  1:03.35   8
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  1:03.99   9
ILGENFRITZ, EMILY     12 MA YORK YMCA      1:04.04  10
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE  1:04.27  11
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  1:04.44  12
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  1:04.45  13
HARNISH, COURTNEY     11 MA YORK YMCA      1:04.53  14
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI  1:05.09  15
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  1:05.16  16
OBERLANDER, KACEY     12 MA YORK YMCA      1:05.17  17
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  1:05.18  18
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   1:05.28  19
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  1:05.39  20
STRAW, BRITTNEY       12 SN TRUCKEE-TAHOE  1:05.43  21
LIGHTSTONE, SERENA    11 PC MISSION SAN J  1:05.54  22
WANG, VALERIE         12 PC DE ANZA CUPER  1:05.59  23
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C  1:05.99  24
ZHANG, JANICE         12 PC UNATTACHED (P  1:06.04  25
HSIEH, MICHELLE       12 PC UNATTACHED (P  1:06.07  27
WEN, LARISSA          11 PC DE ANZA CUPER  1:06.07  26
MOHINDRA, ANIKA       12 PC SANTA CLARA S  1:06.12  28
DAL PORTO, SOPHIA     12 PC MARIN PIRATES  1:06.15  29
KRONICK, JOANNIE      12 PC WALNUT CREEK   1:06.72  30
WU, CATHERINE         12 GU PEARLAND AQUA  1:06.81  31
DELORE, MADDY         11 PC ALAMEDA ISLAN  1:06.86  32
SIMPSON, MICHELLE     11 PC PACIFICA SEA   1:06.99  33
PRINCE-JUDD, MADISON  12 PC NORTH BAY AQU  1:07.03  34
BOLES, CATHERINE      11 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.13  35
WILLIS, ISABEL        12 PC VALLEY SPLASH  1:07.25  36
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC  1:07.31  37
ACOSTA, ANTIONETTE    12 PC CALIFORNIA DO  1:07.39  38
GREEN, LAUREN         11 PC ALMADEN SWIM   1:07.42  40
QUON, KARILYN         11 AZ RIO SALADO SW  1:07.42  39
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER  1:07.54  41
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI  1:07.57  42
STENSTROM, BROOKE     12 PC PALO ALTO STA  1:07.82  43
YANACEK, ALISON       12 PC PENINSULA COV  1:08.34  44
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU  1:08.36  45
RUDOLPH, MAEGAN       11 PC OTTER SWIM CL  1:08.47  46
ARITA, MEGHAN         12 PC VALLEY SPLASH  1:08.67  47
GARDNER, NIA          12 PC PALO ALTO STA  1:08.89  48
SHASHKOVA, LEEZA      11 PC SANTA CLARA S  1:09.05  49

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C    31.99   9    32.06 F1
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER    31.44   5    32.57 F2
ILGENFRITZ, EMILY     12 MA YORK YMCA        31.80   7    32.92 F3
USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    29.99   1    33.46 F4
MARADYN, RACHEL       12 ** EDMONTON KEYA    31.81   8    33.46 F4
ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH    31.01   4    33.81 F6
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C    30.89   3    34.20 F7
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    30.07   2    34.38 F8
POWELL, ALYSSA        11 PC VALLEJO AQUAT    31.47   6    34.97 F9

USINGER, BRITTANY     12 PC CROW CANYON C    29.99   1
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C    30.07   2
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C    30.89   3
ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH    31.01   4
LU, ROSYLN            12 PC DE ANZA CUPER    31.44   5
POWELL, ALYSSA        11 PC VALLEJO AQUAT    31.47   6
ILGENFRITZ, EMILY     12 MA YORK YMCA        31.80   7
MARADYN, RACHEL       12 ** EDMONTON KEYA    31.81   8
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C    31.99   9
SAUDER, KATELYN       12 IL WAVES            32.02  10
RUDOLPH, MAEGAN       11 PC OTTER SWIM CL    32.06  11
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN    32.33  12
GARCIA, GIANNA        11 PC CROW CANYON C    32.48  14
ZHANG, JANICE         12 PC UNATTACHED (P    32.48  13
MORLOCK, NATALIE      12 PC ORINDA AQUATI    32.51  15
ZIMMERMAN, MORGAN     12 SN VACAVILLE SWI    32.57  16
KOONTZ, SHELBY        12 PC DOUGLAS DOLFI    32.61  17
SHARMA, SUPRIYA       11 PC PALO ALTO STA    32.62  18
TAKAHASHI, ALISA      11 PC OTTER SWIM CL    32.76  19
DAL PORTO, SOPHIA     12 PC MARIN PIRATES    32.82  21
RAUKAR, CALI          12 PC MARIN PIRATES    32.82  20
WITKAY, KELSEY        12 PC WALNUT CREEK     32.87  22
FOSSATI, GINA         12 GU PEARLAND AQUA    32.92  23
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S    32.98  24
PANCONI, DANIELLE     12 PC DE ANZA CUPER    32.99  25
WEN, LARISSA          11 PC DE ANZA CUPER    33.01  26
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK     33.05  27
KLAUS, JACLYN         12 PC DE ANZA CUPER    33.10  28
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J    33.21  29
WOODS, KATIE          12 PC PLEASANTON SE    33.23  30
GARDNER, NIA          12 PC PALO ALTO STA    33.24  31
WU, CATHERINE         12 GU PEARLAND AQUA    33.36  32
HSIEH, MICHELLE       12 PC UNATTACHED (P    33.46  34
LISKER, AIDAN         11 PC USF KORET YOU    33.46  33
GREEN, LAUREN         11 PC ALMADEN SWIM     33.69  35
SOWARD, MEREDITH      12 PC LOS ALTOS & M    33.71  36
LIGHTSTONE, SERENA    11 PC MISSION SAN J    33.81  37
WOOD, LAUREN          12 PC UNATTACHED (P    34.03  38
ARITA, MEGHAN         12 PC VALLEY SPLASH    34.17  39
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU    34.20  40
CALAYAG, KIARA        12 PC VALLEY SPLASH    34.38  41
TZENG, ERICA          12 PC DE ANZA CUPER    34.44  42
WILLIS, ISABEL        12 PC VALLEY SPLASH    34.63  43
MORRIS, HALLE         11 PC SEQOUIA AQUAT    34.76  44
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC    34.97  45
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH  5:18.08   1  5:10.91 F1  P  1:11.47  2:31.47  4:04.61
                                                                    F  1:22.64  2:56.29  4:44.94
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  5:21.41   2  5:19.66 F2  P  1:11.17  2:32.81  4:09.31
                                                                    F  1:17.74  2:53.26  4:40.59
OBERLANDER, KACEY     12 MA YORK YMCA      5:26.40   4  5:20.61 F3  P  1:15.02  2:35.17  4:11.76
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  5:28.45   5  5:25.54 F4  P  1:17.81  2:43.63  4:13.11
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   5:33.36   7  5:27.07 F5  P  1:15.27  2:39.91  4:19.32
LETZ, MARIANNA        12 AZ WEST SIDE SIL  5:35.37   9  5:27.19 F6  P  1:16.19  2:43.53  4:19.44
HOOVER, TAYLOR        12 MA YORK YMCA      5:25.87   3  5:27.53 F7  P  1:19.14  2:42.94  4:15.57
                                                                    F  1:20.76  2:51.34  4:36.68
MARADYN, RACHEL       12 ** EDMONTON KEYA  5:33.86   8  5:28.24 F8  P  1:11.99  2:39.11  4:19.24
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  5:30.83   6   DQUED  F   P  1:13.10  2:38.03  4:15.75

ISLETA, CHLOE         12 PC ROVELLA''S ATH  5:18.08   1              P  1:11.47  2:31.47  4:04.61
SAGHAFI, ARIANA       12 PC CROW CANYON C  5:21.41   2              P  1:11.17  2:32.81  4:09.31
HOOVER, TAYLOR        12 MA YORK YMCA      5:25.87   3              P  1:19.14  2:42.94  4:15.57
OBERLANDER, KACEY     12 MA YORK YMCA      5:26.40   4              P  1:15.02  2:35.17  4:11.76
SCOTT, RILEY          12 PC MARIN PIRATES  5:28.45   5              P  1:17.81  2:43.63  4:13.11
CURRY, JOANNA         12 SN VACAVILLE SWI  5:30.83   6              P  1:13.10  2:38.03  4:15.75
NOWASKI, SARAH        12 SI COLLEGE AREA   5:33.36   7              P  1:15.27  2:39.91  4:19.32
MARADYN, RACHEL       12 ** EDMONTON KEYA  5:33.86   8              P  1:11.99  2:39.11  4:19.24
LETZ, MARIANNA        12 AZ WEST SIDE SIL  5:35.37   9              P  1:16.19  2:43.53  4:19.44
WANG, JOCELYN         12 AZ RIO SALADO SW  5:36.51  10              P  1:15.84  2:40.67  4:22.24
PINSON, CLAIRE        12 SN SPARE TIME AQ  5:37.44  11              P  1:14.11  2:43.99  4:23.72
FARIDNIA, SAYEH       12 PC DE ANZA CUPER  5:39.58  12              P  1:15.32  2:41.06  4:22.18
SHIMOMURA, SARAH      12 PC SANTA CLARA S  5:40.12  13              P  1:17.08  2:41.86  4:24.94
ZHANG, JANICE         12 PC UNATTACHED (P  5:40.38  14              P  1:14.83  2:45.05  4:22.97
KRIVOKAPIC-ZHOU, SOPH 11 PC SANTA CLARA S  5:40.40  15              P  1:18.02  2:45.98  4:24.85
RIOS, KAYLA           12 SN SIERRA MARLIN  5:42.03  16              P  1:16.00  2:45.68  4:23.45
MAYNARD, PAIGE        12 SN VACAVILLE SWI  5:42.90  17              P  1:17.77  2:40.91  4:25.08
WANG, VALERIE         12 PC DE ANZA CUPER  5:43.14  18              P  1:23.58  2:48.46  4:22.07
KAUFFELD, MAGGIE      12 PC PLEASANTON SE  5:43.95  19              P  1:15.09  2:47.49  4:29.59
MILLER, ABIGAIL       12 PC CROW CANYON C  5:45.50  20              P  1:13.91  2:41.68  4:25.64
WANG, SARAH           12 PC CROW CANYON C  5:48.08  21              P  1:14.25  2:42.61  4:25.96
HOSMER, TAYLOR        12 PC TIGER AQUATIC  5:48.44  22              P  1:18.94  2:50.28  4:29.26
MINOR, MEGAN          12 PC NAPA VALLEY S  5:48.77  23              P  1:19.16  2:46.43  4:31.48
QUON, KARILYN         11 AZ RIO SALADO SW  5:50.44  24              P  1:21.90  2:49.58  4:33.26
HAN, MALORIE          11 PC PIEDMONT SWIM  5:53.57  25              P  1:20.98  2:52.75  4:36.59
CHEN, IVY             11 PC DE ANZA CUPER  5:53.75  26              P  1:24.29  2:54.60  4:35.83
VARGAS, ALEX          12 PC ROVELLA''S ATH  5:53.85  27              P  1:18.26  2:49.51  4:35.62
SHARMA, SUPRIYA       11 PC PALO ALTO STA  5:54.57  28              P  1:20.49  2:51.75  4:35.68
FOSSATI, GINA         12 GU PEARLAND AQUA  5:54.98  29              P  1:17.26  2:53.32  4:36.44
MARTINSON, JOURNEY    12 PC WALNUT CREEK   5:54.99  30              P  1:18.81  2:46.57  4:29.24
SEARS, MONICA         12 PC PACIFIC COAST  5:55.37  31              P  1:20.88  2:52.56  4:35.79
FORNSHELL, LAURA      11 PC USF KORET YOU  5:56.90  32              P  1:24.18  2:53.39  4:38.83
TZENG, ERICA          12 PC DE ANZA CUPER  5:59.10  33              P  1:20.76  2:51.34  4:36.68
REYNOLDS, SOPHIE      12 PC PIEDMONT SWIM  6:01.78  34              P  1:24.59  2:54.64  4:40.27
PAMPEYAN, KRISTIN     12 PC SANTA CLARA S  6:02.96  35              P  1:22.64  2:56.29  4:44.94
PICHAY, ISABELLE      12 PC MISSION SAN J  6:07.12  36              P  1:17.74  2:53.26  4:40.59
COLOMA, SAMANTHA      12 PC TERRAPINS SWI  6:07.81  37              P  1:28.43  2:53.98  4:45.29
HA, CATHERINE         12 PC CALIFORNIA DO  6:11.90  38              P  1:24.95  2:58.82  4:46.36
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  11-12       12 PC CROW CANYON C               2:09.49   1      33.92  1:10.67  1:40.26
         SAGHAFI, ARIANA     12
         PHILAPIL, KAYA      12
         USINGER, BRITTANY   12
         GARCIA, GIANNA      11
YY,  A  11-12         12 MA YORK YMCA                   2:14.04   2      33.54  1:12.62  1:44.71
         OBERLANDER, KACEY   12
         HOOVER, TAYLOR      12
         ILGENFRITZ, EMILY   12
         HARNISH, COURTNEY   11
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:15.36   3      35.36  1:11.91  1:45.79
         LU, ROSYLN          12
         WANG, VALERIE       12
         PANCONI, DANIELLE   12
         FARIDNIA, SAYEH     12
VS,  A  11-12         12 PC VALLEY SPLASH               2:16.02   4      34.40  1:13.64  1:45.55
         CALAYAG, KIARA      12
         CHOU, EMILY         12
         ARITA, MEGHAN       12
         WILLIS, ISABEL      12
CROW,  B  11-12       12 PC CROW CANYON C               2:16.82   5      36.75  1:15.05  1:47.34
         SHANAHAN, BRENDA    12
         AMBERG, NICOLE      11
         MILLER, ABIGAIL     12
         WANG, SARAH         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:19.14   6      35.80  1:17.89  1:48.69
         PARKER, ANNALISA    12
         SIMONDS, MORIAH     12
         WOODS, KATIE        12
         KAUFFELD, MAGGIE    12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:19.19   7      36.34  1:16.66  1:49.81
         MOHINDRA, ANIKA     12
         TKACHENKO, ULYANA   12
         KRIVOKAPIC-ZHOU, SOP11
         SHIMOMURA, SARAH    12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:20.50   8      38.09  1:15.77  1:49.37
         SMITH, LAUREN       11
         MCKENNAN, MORGANNE  11
         GREEN, LAUREN       11
         JURICH, ALANNA      11
VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:20.91   9      35.25  1:15.90  2:07.48
         MAYNARD, PAIGE      12
         ZIMMERMAN, MORGAN   12
         CURRY, JOANNA       12
         SWEANY, ARIANA      12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:21.27          36.38  1:16.68  1:51.60
         WU, MARIA           11
         GARDNER, NIA        12
         SHARMA, SUPRIYA     11
         STENSTROM, BROOKE   12
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT   25
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:22.02          32.19  1:14.69  2:08.17
         COLOMA, SAMANTHA    12
         LIEBOW, LAUREN      12
         GONZALES, KATIE     11
         CHAVEZ, ANNIKA      12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:22.23        1:09.82  1:21.07  1:52.11
         CHEN, ANNA          12
         TSE, FLORENCE       11
         PICHAY, ISABELLE    12
         LIGHTSTONE, SERENA  11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:26.23          39.06  1:19.53  1:57.36
         KRONICK, JOANNIE    12
         WITKAY, KELSEY      12
         MARTINSON, JOURNEY  12
         SHERWOOD, JULIA     11
MP,  A  11-12         12 PC MARIN PIRATES                DQUED           33.77  1:09.88  1:46.65
         RAUKAR, CALI        12
         SCOTT, RILEY        12
         INMAN, BRIANA       12
         DAL PORTO, SOPHIA   12
PST,  A  11-12        12 PC PIEDMONT SWIM                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  1:00.84   2    59.82 F1
                                                                    F    28.68
PRICE, NIKI           14 MA YORK YMCA      1:00.53   1  1:00.07 F2
                                                                    F    29.02
BARCELLONA, JENNY     14 PC CROW CANYON C  1:00.94   3  1:00.20 F3
                                                                    F    28.94
CAMPBELL, JENNIFER    13 PC PALO ALTO STA  1:01.69   5  1:00.92 F4
                                                                    F    29.58
ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:02.08   8  1:01.73 F5
                                                                    F    29.31
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE  1:02.09   9  1:01.86 F6
                                                                    F    30.36
HUA, VIVY             13 PC MISSION SAN J  1:01.41   4  1:01.89 F7
                                                                    F    28.96
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  1:01.98   6  1:01.97 F8
                                                                    F    28.82
BIXLER, ALYSSA        14 MA YORK YMCA      1:01.99   7  1:02.02 F9
                                                                    F    30.49

PRICE, NIKI           14 MA YORK YMCA      1:00.53   1
AMBERG, NATALIE       14 PC CROW CANYON C  1:00.84   2
BARCELLONA, JENNY     14 PC CROW CANYON C  1:00.94   3
HUA, VIVY             13 PC MISSION SAN J  1:01.41   4
CAMPBELL, JENNIFER    13 PC PALO ALTO STA  1:01.69   5
OWEN, RACHEL          14 PC OSPREY AQUATI  1:01.98   6
BIXLER, ALYSSA        14 MA YORK YMCA      1:01.99   7
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   13
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ASHBY, MARY           13 PC ORINDA AQUATI  1:02.08   8
BRAND, IRIS           13 PC PLEASANTON SE  1:02.09   9
HAYES, NINA           14 PC LIVERMORE AQU  1:02.12  10
REID, CARLY           14 PC PALO ALTO STA  1:02.32  11
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  1:02.41  12
DELISLE, MARIE-PIERRE 14 PC PALO ALTO STA  1:02.48  14
PULIDO, ELIZABETH     13 CA SANTA MARIA S  1:02.48  13
BARATTOLO, GABRIELLA  14 PC CROW CANYON C  1:02.65  15
THORSEN, TAYLOR       14 PC TERRAPINS SWI  1:02.74  16
BERGH, HANNAH         14 PC TRI VALLEY AQ  1:02.75  17
CHOCK, MACKENZIE      14 PC VALLEY SPLASH  1:02.91  18
GRIMES, ALEXANDRA     13 PC BAY            1:02.94  19
WITTENBRINK, JAYNA    13 PC PALO ALTO STA  1:02.99  20
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  1:03.04  21
LEE, JESSICA          13 PC NEPTUNE SWIMM  1:03.33  22
KAMIN, COURTNEY       14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.35  23
LAMPRON, ROBIN        14 PC SAN RAMON VAL  1:03.42  24
TITTLE, LANI          14 PC WALNUT CREEK   1:03.54  25
FUNG, LESLIE          14 PC USF KORET YOU  1:03.55  26
SCHOENFELD, ERIN      14 PC ORINDA AQUATI  1:03.57  28
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS S  1:03.57  27
MATHERSON, PAIGE      14 PC SAN RAMON VAL  1:03.59  29
THOMAS, MARISSA       14 IL UNATTACHED  (  1:03.88  30
MELLEN, ANNIKA        13 PC MARIN PIRATES  1:03.95  31
KULP, KATIE           14 PC LIVERMORE AQU  1:03.97  32
DOAN, NATALIE         13 PC WALNUT CREEK   1:04.00  33
SWANSON, ALEX         13 PC NAPA VALLEY S  1:04.04  34
PERCIN, BRITTANY      13 SN TRUCKEE-TAHOE  1:04.11  35
GIAMBASTINI, EMILY    14 PC ORINDA AQUATI  1:04.13  36
POPPE, HEIDI          14 PC CROW CANYON C  1:04.24  37
FULLER, CASSIDY       14 PC ORINDA AQUATI  1:04.30  38
HENDERSON, ANASTASIA  13 PC CROW CANYON C  1:04.33  39
YAGHUTIEL, JASMINE    13 PC OSPREY AQUATI  1:04.39  40
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM   1:04.48  41
ALONSO, MONIQUE       14 PC CABRILLO THRE  1:04.50  42
GIGGEY, KIMBERLEE     13 SN VACAVILLE SWI  1:04.53  43
LARKO, ALLISON        14 PC BAY            1:04.75  44
AUDEBERT, MANON       13 PC DE ANZA CUPER  1:04.80  45
CROOK, MEGAN          13 PC FLYING FISH    1:04.84  46
BERGMAN, HAYLEY       13 PC PALO ALTO STA  1:04.89  48
STANBURY, HEATHER     14 PC DE ANZA CUPER  1:04.89  47
SZAFRANSKI, GRACE KEL 13 PC TERRAPINS SWI  1:05.07  49
FONG, KRISTINA        13 PC DE ANZA CUPER  1:05.35  50
BALSBOUGH, BRIANA     14 OR THE DOLPHINS   1:05.41  51
GARCIA, CALLIE        13 PC OTTER SWIM CL  1:05.86  52
MACK, LINNEA          14 PC OSPREY AQUATI   DQUED
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHANNAHAN, KATIE      13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:16.86   2  5:09.84 F1  P  1:13.45  2:34.85  4:08.51
                                                                    F  1:25.67  2:50.06  4:26.11
BIXLER, ALYSSA        14 MA YORK YMCA      5:20.86   4  5:11.48 F2  P  1:11.81  2:30.98  4:07.94
                                                                    F  1:14.67  2:42.93  4:26.37
KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  5:16.33   1  5:11.53 F3  P  1:11.02  2:33.36  4:07.22
                                                                    F  1:10.24  2:35.87  4:12.80
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  5:22.09   6  5:15.67 F4  P  1:09.71  2:32.98  4:07.91
                                                                    F  1:19.45  2:54.08  4:24.19
NICOLOSI, SARA        14 PC CROW CANYON C  5:19.48   3  5:17.95 F5  P  1:10.85  2:30.79  4:06.64
                                                                    F  1:14.40  2:42.13  4:19.69
THOMAS, MADDY         13 MA YORK YMCA      5:21.93   5  5:22.04 F6  P  1:15.86  2:36.50  4:09.28
                                                                    F  1:15.19  2:39.61  4:22.09
AITCHISON, ALEXANDRA  13 AZ SUN DEVIL AQU  5:22.50   7  5:23.88 F7  P  1:14.83  2:39.13  4:11.67
                                                                    F  1:12.01  2:42.73  4:28.47
GARZA, HALLI          14 PC THE SWIM CLUB  5:25.23   9  5:25.34 F8  P  1:10.95  2:36.07  4:10.19
                                                                    F  1:15.28  2:46.73  4:22.48
DIDION, KATE          13 PC TERRAPINS SWI  5:25.20   8  5:26.27 F9  P  1:14.45  2:40.53  4:08.47
                                                                    F  1:19.61  2:44.11  4:24.70

KNOWLES, RACHEL       13 PC PLEASANTON SE  5:16.33   1              P  1:11.02  2:33.36  4:07.22
SHANNAHAN, KATIE      13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:16.86   2              P  1:13.45  2:34.85  4:08.51
NICOLOSI, SARA        14 PC CROW CANYON C  5:19.48   3              P  1:10.85  2:30.79  4:06.64
BIXLER, ALYSSA        14 MA YORK YMCA      5:20.86   4              P  1:11.81  2:30.98  4:07.94
THOMAS, MADDY         13 MA YORK YMCA      5:21.93   5              P  1:15.86  2:36.50  4:09.28
VAN LINGE, KINDLE     13 PC PALO ALTO STA  5:22.09   6              P  1:09.71  2:32.98  4:07.91
AITCHISON, ALEXANDRA  13 AZ SUN DEVIL AQU  5:22.50   7              P  1:14.83  2:39.13  4:11.67
DIDION, KATE          13 PC TERRAPINS SWI  5:25.20   8              P  1:14.45  2:40.53  4:08.47
GARZA, HALLI          14 PC THE SWIM CLUB  5:25.23   9              P  1:10.95  2:36.07  4:10.19
MATHERSON, PAIGE      14 PC SAN RAMON VAL  5:26.09  10              P  1:11.93  2:36.12  4:15.36
JOHNSON, MADDISON     14 SN ARDEN HILLS S  5:27.49  11              P  1:12.26  2:34.84  4:13.79
TAKACH, SARAH         13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:28.66  12              P  1:14.84  2:40.53  4:13.29
GRUBBS, HANNAH        14 PC ORINDA AQUATI  5:29.67  13              P  1:10.24  2:35.87  4:12.80
YAMAHATA, TAYLOR      13 SN ARDEN HILLS S  5:31.26  14              P  1:15.06  2:38.04  4:16.17
LARSEN, ANNIE         14 PC ORINDA AQUATI  5:32.04  15              P  1:13.48  2:41.64  4:18.76
HENDRICK, KRISTINA    14 CA SANTA MARIA S  5:33.93  16              P  1:18.47  2:47.34  4:19.65
BRUNDAGE, MAIA        14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:34.41  17              P  1:15.19  2:39.61  4:22.09
MA, KIMBERLY          14 PC SANTA CLARA S  5:35.23  18              P  1:14.15  2:41.42  4:19.83
STURZENEGGER, SELBY   13 PC BURLINGAME AQ  5:36.18  19              P  1:18.73  2:46.49  4:20.99
HENDRICK, KIMBERLY    14 CA SANTA MARIA S  5:36.40  20              P  1:15.83  2:45.67  4:18.88
GRIMES, ALEXANDRA     13 PC BAY            5:38.16  21              P  1:13.28  2:37.74  4:23.84
GIAMBASTINI, EMILY    14 PC ORINDA AQUATI  5:38.39  22              P  1:14.40  2:42.13  4:19.69
CHUNG, EVA            13 PC PLEASANTON SE  5:38.46  23              P  1:16.85  2:44.68  4:18.76
MARELLA, CHRISTINE    13 PC DE ANZA CUPER  5:38.56  24              P  1:19.62  2:47.07  4:20.51
SOE, SANDRA           13 PC ALMADEN SWIM   5:38.86  25              P  1:19.61  2:44.11  4:24.70
BERGH, HANNAH         14 PC TRI VALLEY AQ  5:39.35  26              P  1:14.67  2:42.93  4:26.37
KULP, KATIE           14 PC LIVERMORE AQU  5:39.45  27              P  1:16.47  2:44.84  4:23.36
DRESEL, AISLINN       14 PC SEQOUIA AQUAT  5:39.82  28              P  1:14.70  2:41.47  4:21.49
MORANO, ALEX          14 GU PEARLAND AQUA  5:41.52  29              P  1:20.03  2:50.85  4:26.30
MAXFIELD, LILY        13 PC NEPTUNE SWIMM  5:42.53  30              P  1:19.45  2:54.08  4:24.19
LEE, AILEEN           13 PC CROW CANYON C  5:43.15  31              P  1:15.28  2:46.73  4:22.48
NELSON, LILLY         14 PC PALO ALTO STA  5:43.85  32              P  1:25.67  2:50.06  4:26.11
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONTOYA, SOFIA        14 PC PALO ALTO STA  5:46.79  33              P  1:15.03  2:38.89  4:29.89
MILLER, LINDSEY       13 PC UNATTACHED (P  5:46.89  34              P  1:19.86  2:51.18  4:28.84
REID, CARLY           14 PC PALO ALTO STA  5:49.55  35              P  1:19.27  2:48.11  4:30.24
HILTNER, LYNDSEY      14 CA SANTA MARIA S   DQUED                   P  1:12.01  2:42.73  4:28.47

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               2:05.59   1      33.33  1:09.75  1:37.25
         LADD, CATHERINE     13
         OWEN, RACHEL        14
         MACK, LINNEA        14
         YAGHUTIEL, JASMINE  13
PASA,  A  13-13       14 PC PALO ALTO STA               2:05.63   2      33.07  1:08.58  2:03.42
         DELISLE, MARIE-PIERR14
         NELSON, LILLY       14
         VAN LINGE, KINDLE   13
         REID, CARLY         14
CROW,  A  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:05.93   3      31.96  1:06.59  1:37.58
         BARCELLONA, JENNY   14
         POPPE, HEIDI        14
         NICOLOSI, SARA      14
         BARATTOLO, GABRIELLA14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:08.73   4      32.23  1:09.11  1:40.85
         GRUBBS, HANNAH      14
         SOLTZ, HANNAH       14
         FULLER, CASSIDY     14
         ASHBY, MARY         13
CROW,  B  13-14       14 PC CROW CANYON C               2:10.88   5      32.94  1:09.17  1:40.96
         AMBERG, NATALIE     14
         LEE, AILEEN         13
         HENDERSON, ANASTASIA13
         MILLER, AMANDA      14
SMSC,  A  13-14       14 CA SANTA MARIA S               2:13.06   6      32.21  1:10.39  1:42.21
         PULIDO, ELIZABETH   13
         HENDRICK, KRISTINA  14
         HILTNER, LYNDSEY    14
         HENDRICK, KIMBERLY  14
DACA,  A  13-14       14 PC DE ANZA CUPER               2:13.73   7      33.36  1:11.81  1:44.15
         STANBURY, HEATHER   14
         MARELLA, CHRISTINE  13
         AUDEBERT, MANON     13
         FONG, KRISTINA      13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:14.23   8      34.52  1:13.25  1:44.38
         HON, FIONA          13
         SCOTT, MIRANDA      14
         CAMPBELL, JENNIFER  13
         BERGMAN, HAYLEY     13
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               2:14.98   9      35.16  1:15.05  1:46.99
         VALLE, CHOKI        13
         YUAN, CHARLOTTE     13
         CHEUNG, HEIDI       13
         HUA, VIVY           13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:16.13        1:07.74  1:12.97  1:45.15
         SOE, SANDRA         13
         AUCHARD, LAYNA      14
         TAKAHASHI, GEMMA    13
         CEZAR, KATE         13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:16.58          34.85  1:15.05  1:45.55
         BRAND, IRIS         13
         CHUNG, EVA          13
         KNOWLES, RACHEL     13
         GILCHRIST, MAYA     14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:17.60          36.19  1:15.55  1:48.43
         SUGIJANTO, DANIELLA 13
         FLATH, MACKENZIE    13
         TITTLE, LANI        14
         DOAN, NATALIE       13
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:18.98          36.58  1:16.20  1:49.91
         OWENS, KENDALL      14
         DEAN-PELIKAN, RAHEL 13
         MA, KIMBERLY        14
         MCLEAN, GIULIANA    13
SSF,  A  13-14        14 PC SOUTH SAN FRA               2:19.87                 1:15.75  1:49.10
         LUM, CLAUDIA        13
         SAISI, STEPHANIE    13
         NIEMIRA, BECKY      14
         SAISI, JESSICA      14
SAC,  A  13-14        14 AZ SCOTTSDALE AQ               2:21.38          37.35  1:17.83  1:51.35
         BRUNDAGE, MAIA      14
         TAKACH, SARAH       13
         SHANNAHAN, KATIE    13
         KAMIN, COURTNEY     14
SAM,  A  13-14        14 PC SEQOUIA AQUAT               2:21.47          34.75  1:14.77  1:49.84
         DRESEL, AISLINN     14
         CARRADE, LIZZIE     14
         OHMART, CARLY       14
         MCLAUGHLIN, ABBY    13
PLS,  B  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:22.78          38.00  1:17.59  1:51.62
         SUN, LILLIAN        13
         COX, ELISE          14
         MACGREGOR, CATE     13
         BOOE, BRIDGET       14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON VAL                DQUED           36.49  1:15.01  1:48.47
         MILLER, LINDY       14
         DIEP, MONICA        14
         MATHERSON, PAIGE    14
         LAMPRON, ROBIN      14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI                DQUED           34.34  1:12.96  1:46.54
         THORSEN, TAYLOR     14
         DIDION, KATE        13
         GONZALES, EMILY     14
         SZAFRANSKI, GRACE KE13
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AMA, JULIA            15 PC PALO ALTO STA    58.91   1    58.55 F1
                                                                    F    27.50
BROWN, ALLISON        16 PC PLEASANTON SE    59.42   2    59.91 F2
                                                                    F    29.53
LEONARD, KELSEY       15 PC WALNUT CREEK   1:00.38   9  1:00.09 F3
                                                                    F    29.25
APPLEGATE, MADISON    15 PC TERRAPINS SWI  1:00.26   7  1:00.20 F4
                                                                    F    29.60
CHEUNG, HILVY         15 PC MISSION SAN J  1:00.17   5  1:00.31 F5
                                                                    F    29.30
BRAND, KIRSTEN        15 PC PLEASANTON SE  1:00.16   4  1:00.69 F6
                                                                    F    28.91
MADSEN, DEVIN         15 PC CROW CANYON C  1:00.13   3  1:00.85 F7
                                                                    F    28.81
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  1:00.23   6  1:01.05 F8
                                                                    F    29.04
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  1:00.33   8  1:01.07 F9
                                                                    F    28.85

AMA, JULIA            15 PC PALO ALTO STA    58.91   1
BROWN, ALLISON        16 PC PLEASANTON SE    59.42   2
MADSEN, DEVIN         15 PC CROW CANYON C  1:00.13   3
BRAND, KIRSTEN        15 PC PLEASANTON SE  1:00.16   4
CHEUNG, HILVY         15 PC MISSION SAN J  1:00.17   5
ALCON, SASHA          16 PC PLEASANTON SE  1:00.23   6
APPLEGATE, MADISON    15 PC TERRAPINS SWI  1:00.26   7
XU, JENNIFER          16 PC MISSION SAN J  1:00.33   8
LEONARD, KELSEY       15 PC WALNUT CREEK   1:00.38   9
LOVE, HALEY ROSE      15 PC TERRAPINS SWI  1:00.44  10
RAY, CHRISTINA        16 PC TERRAPINS SWI  1:00.54  11
WOODS, MAGGIE         15 PC PLEASANTON SE  1:00.65  12
BERGH, MARISSA        15 PC TRI VALLEY AQ  1:00.70  13
BIXLER, CAROLINE      16 MA YORK YMCA      1:00.88  14
LANGE, KELSEY         16 PC SAN JOSE AQUA  1:00.91  15
BICOMONG, MEGHAN      15 PC ORINDA AQUATI  1:01.22  16
OOSTERHOUSE, HALEY    16 PC SANTA CLARA S  1:01.23  17
THOMAS, NAOMI         15 PC PALO ALTO STA  1:01.34  18
MORRIS, MEGAN         16 PC NAPA VALLEY S  1:01.36  19
WENZLAU, MARGARET     16 PC PALO ALTO STA  1:01.54  20
HO, JESSIE            15 PC PALO ALTO STA  1:01.71  21
DEAN, COURTNEY        16 PC OSPREY AQUATI  1:01.75  22
CONLON, KALI          15 PC SAN RAMON VAL  1:02.01  23
MCMANUS, MEAGAN       15 IL WAVES          1:02.15  24
RASMUSSEN, CHLOE      16 PC WEST COAST AQ  1:02.26  25
BREW, TAYLOR          16 MA YORK YMCA      1:02.38  26
GREEN, NATALIE        15 SN ARDEN HILLS S  1:02.45  27
CHAN, KRISTIE         16 PC USF KORET YOU  1:02.73  28
ORLANDI, DANIELLA     15 PC CROW CANYON C  1:02.78  29
WALKER, HAYDEN        15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.00  30
LU, LINDA             15 PC SAN RAMON VAL  1:03.02  31
TANG, NATALIE         15 PC TRI VALLEY AQ  1:03.13  32
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAMIAN, LAUREN        16 PC CROW CANYON C  1:03.16  33
AISAWA, MICHI         15 PC PEAK           1:03.22  34
MCNULTY, ERIN         16 PC HUMBOLDT SWIM  1:03.29  35
VAUGHN-HULBERT, RACHE 15 PC OSPREY AQUATI  1:03.31  36
TAI, TAMMY            15 PC DE ANZA CUPER  1:03.42  37
KRONICK, KATIE        15 PC WALNUT CREEK   1:03.48  38
STERNS, ABIGAIL       15 CA SANTA MARIA S  1:03.56  39
STRUTNER, ALEXA       16 PC PENINSULA COV  1:03.73  40
MULLER, ERICA         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.74  41
BERRY, MICHELLE       16 PC OSPREY AQUATI  1:03.79  42
DOAN, KRISTINE        16 PC PLEASANTON SE  1:03.81  43
LIU, JENNIFER         15 PC TERRAPINS SWI  1:03.84  44
BROWN, MARISSA        16 PC PLEASANTON SE  1:03.92  45
MULLER, KRISTINA      16 GU PEARLAND AQUA  1:04.08  46
ARMSTRONG, CHRISTY    16 PC SOUTH VALLEY   1:04.16  48
SIMMONS, KELLY        16 PC VALLEY SPLASH  1:04.16  47
WELLS, MADELINE       15 AZ SCOTTSDALE AQ  1:04.19  49
CHEN, STEPHANIE       15 PC DE ANZA CUPER  1:04.22  50
CHAN, NATALIE         16 PC TERRAPINS SWI  1:04.30  51
CUTTS, HANNAH         16 PC MARIN PIRATES  1:04.53  52
BENIGHT, KATHRYN      16 PC SANTA CLARA S  1:04.57  53
LEE, AUSTINE          15 PC MISSION SAN J  1:04.65  54
GARGALIKIS, ALLISON   16 PC TERRAPINS SWI  1:04.67  55
COOKE, SIDNEY         15 PC CROW CANYON C  1:05.08  56
HOWELL, MIRANDA       15 PC NEPTUNE SWIMM  1:05.09  57
FINEMAN, MELISSA      15 PC MARIN PIRATES  1:05.18  58
HOOVER, RUTHIE        15 PC ORINDA AQUATI  1:05.30  59
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC SAN JOSE AQUA  1:05.59  60
FUQUA, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  1:06.14  61
ISLETA, CZSARINA      15 PC ROVELLA''S ATH  1:06.22  62
VAN RAALTE, MEGHAN    16 PC SAN RAMON VAL  1:06.43  63

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            15 PC PLEASANTON SE  5:06.09   2  4:54.29 F1  P  1:08.04  2:25.97  3:54.90
                                                                    F  1:15.90  2:42.74  4:20.26
BROWN, ALLISON        16 PC PLEASANTON SE  4:55.99   1  5:01.00 F2  P  1:07.45  2:20.98  3:48.56
                                                                    F  1:14.37  2:43.54  4:16.70
COX, MEGAN            16 AZ SCOTTSDALE AQ  5:10.01   4  5:06.66 F3  P  1:09.71  2:26.68  4:00.83
                                                                    F  1:19.82  2:51.65  4:40.92
BIXLER, CAROLINE      16 MA YORK YMCA      5:10.96   6  5:08.00 F4  P  1:09.06  2:29.06  4:00.00
TROUP, LEXY           16 PC CROW CANYON C  5:10.73   5  5:09.05 F5  P  1:10.23  2:26.64  4:01.50
                                                                    F  1:17.98  2:45.43  4:18.80
SELLERS, PAIGE        16 SN ARDEN HILLS S  5:16.05   8  5:14.93 F6  P  1:09.85  2:32.83  4:00.97
BROWN, MARISSA        16 PC PLEASANTON SE  5:14.01   7  5:19.89 F7  P  1:12.50  2:32.80  4:04.26
BERRY, MICHELLE       16 PC OSPREY AQUATI  5:18.23   9  5:21.65 F8  P  1:11.23  2:34.56  4:05.93
PFAFF, MORGAN         16 MA YORK YMCA      5:09.05   3   DQUED  F   P  1:08.56  2:26.95  3:56.88
                                                                    F  1:16.58  2:39.72  4:19.05

BROWN, ALLISON        16 PC PLEASANTON SE  4:55.99   1              P  1:07.45  2:20.98  3:48.56
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LI, CELINA            15 PC PLEASANTON SE  5:06.09   2              P  1:08.04  2:25.97  3:54.90
PFAFF, MORGAN         16 MA YORK YMCA      5:09.05   3              P  1:08.56  2:26.95  3:56.88
COX, MEGAN            16 AZ SCOTTSDALE AQ  5:10.01   4              P  1:09.71  2:26.68  4:00.83
TROUP, LEXY           16 PC CROW CANYON C  5:10.73   5              P  1:10.23  2:26.64  4:01.50
BIXLER, CAROLINE      16 MA YORK YMCA      5:10.96   6              P  1:09.06  2:29.06  4:00.00
BROWN, MARISSA        16 PC PLEASANTON SE  5:14.01   7              P  1:12.50  2:32.80  4:04.26
SELLERS, PAIGE        16 SN ARDEN HILLS S  5:16.05   8              P  1:09.85  2:32.83  4:00.97
BERRY, MICHELLE       16 PC OSPREY AQUATI  5:18.23   9              P  1:11.23  2:34.56  4:05.93
NORTH, JESSE          15 MA YORK YMCA      5:24.07  10              P  1:09.30  2:34.99  4:12.34
DOAN, KRISTINE        16 PC PLEASANTON SE  5:24.26  11              P  1:15.42  2:43.82  4:11.82
SIMMONS, KELLY        16 PC VALLEY SPLASH  5:24.92  12              P  1:12.19  2:37.03  4:10.73
GREEN, NATALIE        15 SN ARDEN HILLS S  5:25.52  13              P  1:14.23  2:34.92  4:14.29
AKIN, ANNALEE         15 PC SANTA CLARA S  5:26.19  14              P  1:15.12  2:39.92  4:10.82
KAY, KORTNEY          15 PC CROW CANYON C  5:26.77  15              P  1:12.44  2:36.42  4:10.01
BLAKE, ABBY           16 PC SANTA CLARA S  5:27.53  16              P  1:13.76  2:37.40  4:15.26
WELLS, MADELINE       15 AZ SCOTTSDALE AQ  5:30.65  17              P  1:16.12  2:42.64  4:15.17
JABLON, STEPHANIE     16 AZ PHOENIX SWIM   5:30.68  18              P  1:12.35  2:35.05  4:13.33
EKLUND, NICOLE        16 PC SAN RAMON VAL  5:32.30  19              P  1:15.90  2:42.74  4:20.26
ISLETA, CZSARINA      15 PC ROVELLA''S ATH  5:32.47  20              P  1:12.06  2:40.69  4:14.78
CURRAN, HOPE          16 PC WALNUT CREEK   5:33.33  21              P  1:14.37  2:43.54  4:16.70
MULLER, KRISTINA      16 GU PEARLAND AQUA  5:33.77  22              P  1:14.17  2:42.77  4:19.25
BICOMONG, MEGHAN      15 PC ORINDA AQUATI  5:35.18  23              P  1:17.66  2:42.69  4:18.31
YAU, TAMMY            15 PC DE ANZA CUPER  5:35.72  24              P  1:14.13  2:39.03  4:15.74
FUQUA, MEGAN          15 PC ORINDA AQUATI  5:36.13  25              P  1:19.07  2:43.51  4:19.99
DEVORE, ASHLEY        15 PC PALO ALTO STA  5:36.70  26              P  1:16.58  2:39.72  4:19.05
CHUNG, DEANNA         16 PC DE ANZA CUPER  5:37.20  27              P  1:17.98  2:45.43  4:18.80
VELOZQUEZ-MEDINA, DAN 16 ** ACUATICA NELS  5:37.69  28              P  1:13.77  2:38.67  4:22.04
TANG, NATALIE         15 PC TRI VALLEY AQ  5:38.09  29              P  1:13.96  2:43.06  4:23.58
MIKAELSSON, MICHELLE  16 PC SAN JOSE AQUA  5:38.97  30              P  1:16.49  2:45.44  4:20.82
STRUTNER, ALEXA       16 PC PENINSULA COV  5:42.68  31              P  1:15.27  2:45.54  4:26.69
CURRY, ELLEN          16 SN VACAVILLE SWI  6:03.34  32              P  1:19.82  2:51.65  4:40.92

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:58.48   1      31.38  1:06.10  1:33.35
         BERGMAN, JESSE      18
         LIANG, SARAH        17
         TOSKY, JASMINE      16
         SCHAEFER, MADDY     16
CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:04.00   2      31.44  1:07.43  1:37.02
         COOKE, SIDNEY       15
         BENAVIDEZ, MADELINE 15
         ORLANDI, DANIELLA   15
         WHITE, MADISON      15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:04.24   3      31.79  1:05.89  1:35.73
         WANG, KAREN         18
         LI, CELINA          15
         BREED, CATHERINE    17
         ALCON, SASHA        16
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  15-18       18 PC PALO ALTO STA               2:04.25   4      31.68  1:07.70  1:37.74
         GRIMA, ALICIA       16
         PEANASKY, ANNE      17
         LIM, STEPHANIE      17
         AMA, JULIA          15
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               2:06.65   5      31.85  1:08.04  1:38.65
         DAMIAN, LAUREN      16
         KAY, KORTNEY        15
         TROUP, KARLEY       18
         MADSEN, DEVIN       15
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:07.16   6      33.09  1:09.05  1:38.35
         KIM, ALINE          17
         CARLSON, TAYLOR     17
         LOVE, HALEY ROSE    15
         LAMB, ENEKA         17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               2:07.81   7      32.81  1:09.78  1:39.15
         SMITH, HALEY        17
         AKIN, ANNALEE       15
         ZHAI, RITTY         15
         OOSTERHOUSE, HALEY  16
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:08.67   8      32.10  1:07.50  1:39.58
         BROWN, ALLISON      16
         DOAN, KRISTINE      16
         BROWN, MARISSA      16
         WOODS, MAGGIE       15
PASA,  D  15-18       18 PC PALO ALTO STA               2:09.04   9      34.09  1:10.49  1:41.50
         HOWARD, KATIE       18
         THOMAS, NAOMI       15
         GARCIA, MONICA      18
         THOMAS, MEGAN       18
WCAB,  A  15-18       18 PC WALNUT CREEK                2:09.38          34.10  1:12.02  1:41.53
         LIANG, JOANN        18
         WATSON, STERLING    16
         LEONARD, KELSEY     15
         RANDALL, M.E.       18
MSJA,  A  15-18       18 PC MISSION SAN J               2:10.20          34.05  1:12.39  1:41.43
         TOHMON, MAKI        15
         LEE, AUSTINE        15
         CHEUNG, HILVY       15
         XU, JENNIFER        16
YY,  A  15-18         18 MA YORK YMCA                   2:10.21          34.22  1:10.59  1:40.84
         PFAFF, MORGAN       16
         BREW, TAYLOR        16
         BIXLER, CAROLINE    16
         KUNTZ, JANE         17
WCAB,  B  15-18       18 PC WALNUT CREEK                2:11.11          33.71  1:10.84  1:42.53
         THOMAS, CHRISSY     18
         ALBAUGH, EMILY      15
         KRONICK, KATIE      15
         TITTLE, MIA         18
KYSC,  A  15-18       18 PC USF KORET YOU               2:12.00          34.60  1:12.01  1:43.92
         FUNG, ERICA         18
         CHUN, AMANDA        15
         MORUCCI, MONICA     16
         CHAN, KRISTIE       16
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-18   200 M. R.                                   EVENT   29
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               2:13.10          33.17  1:11.81  1:44.99
         ADARME, CHRISSIE    16
         BOTTENE, MADELINE   15
         ROGERS, BAILEY      15
         CHAN, NATALIE       16
SCSC,  B  15-18       18 PC SANTA CLARA S               2:13.52          35.18  1:13.98  1:45.23
         OOSTERHOUSE, LINDSAY18
         HU, JULIA           18
         CHAN, EMILY         17
         BLAKE, ABBY         16
OAQ,  A  15-18        18 PC OSPREY AQUATI               2:13.55          35.03  1:14.61  1:45.45
         DEAN, COURTNEY      16
         BERRY, MICHELLE     16
         POWER, KELLEN       18
         SHEWCHUK, KASEY     15
VACA,  A  15-18       18 SN VACAVILLE SWI               2:13.58          35.62  1:11.48  2:07.33
         RUBIO, KAITLYNN     16
         GARGER, NATALIE     17
         TURPEN, LAURA       17
         CURRY, ELLEN        16
PLS,  C  15-18        18 PC PLEASANTON SE               2:15.82          34.82  1:12.27  1:46.82
         STICKLER, DANIELLE  17
         FINN, CHELSEA       17
         FONG, CATHERINE     17
         GEE, STEPHANIE      17
PR,  A  15-18         18 AZ PUSCH RIDGE                 2:16.06          36.72  1:15.40  1:48.62
         KELLEY, CAITLYN     15
         STRICKLAND, STEPHANI15
         MARLIN, JACQUELINE  15
         MCCORD, MARGARET    17
VS,  A  15-18         18 PC VALLEY SPLASH               2:18.21          35.54  1:17.04  1:48.23
         HIGGINBOTHAM, ANNA  16
         TRUONG, ANN         15
         SIMMONS, KELLY      16
         HAMPEL, SHAYLA      17
ALMA,  A  15-18       18 PC ALMADEN SWIM                2:19.10          36.87  1:16.39  1:48.93
         LINDT, LYNDSEY      17
         O''MALLEY, FAITH     15
         ETTINGER, SAMANTHA  16
         SCANNELL, STEPHANIE 16
WAVE,  A  15-18       18 PC CAMPBELL WAVE               2:20.18          35.56  1:14.76  1:50.52
         PAUL, HAYLEY        17
         CHOCK, MARGAUX      16
         CHENG, KARIN        15
         VAN DE HEY, LAUREN  16
PASA,  C  15-18       18 PC PALO ALTO STA                DQUED           33.67  1:09.12  1:39.03
         LEE, SABRINA        16
         MCKENNA, MAGGIE     16
         WENZLAU, MARGARET   16
         CHENG, CAMILLE      17
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ                DQUED           32.43  1:09.80  1:40.48
         WALKER, HAYDEN      15
         WELLS, MADELINE     15
         COX, MEGAN          16
         CHRISTIANSEN, EMILY 18
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      17 PC PLEASANTON SE  1:00.07   4    58.44 F1
                                                                    F    28.85
CARLSON, TAYLOR       17 PC TERRAPINS SWI    58.46   1    59.06 F2
                                                                    F    28.46
CHRISTIANSEN, EMILY   18 AZ SCOTTSDALE AQ    59.59   2    59.24 F3
                                                                    F    28.59
CLEAK, RACHEL         18 PC ORINDA AQUATI  1:00.00   3    59.74 F4
                                                                    F    29.13
GARCIA, MONICA        18 PC PALO ALTO STA  1:00.71   5  1:00.21 F5
                                                                    F    29.43
HOWARD, KATIE         18 PC PALO ALTO STA  1:01.56   9  1:00.93 F6
                                                                    F    30.05
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P  1:01.51   8  1:01.34 F7
                                                                    F    28.78
MCCORD, MARGARET      17 AZ PUSCH RIDGE    1:01.37   6  1:01.38 F8
                                                                    F    28.77
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  1:01.45   7  1:01.86 F9
                                                                    F    29.85

CARLSON, TAYLOR       17 PC TERRAPINS SWI    58.46   1
CHRISTIANSEN, EMILY   18 AZ SCOTTSDALE AQ    59.59   2
CLEAK, RACHEL         18 PC ORINDA AQUATI  1:00.00   3
BREED, CATHERINE      17 PC PLEASANTON SE  1:00.07   4
GARCIA, MONICA        18 PC PALO ALTO STA  1:00.71   5
MCCORD, MARGARET      17 AZ PUSCH RIDGE    1:01.37   6
MADSEN, ALEX          18 PC CROW CANYON C  1:01.45   7
SAUNDERS, SYDNEY      17 PC UNATTACHED (P  1:01.51   8
HOWARD, KATIE         18 PC PALO ALTO STA  1:01.56   9
LIANG, JOANN          18 PC WALNUT CREEK   1:01.86  10
SAUNDERS, SLOAN       17 PC UNATTACHED (P  1:01.89  11
WINTERS, SARAH        18 PC SOLO AQUATICS  1:02.05  12
CRIDER, JESSICA       18 PC UNATTACHED (P  1:02.07  13
BUGBEE, BRIDGET       19 PC CROW CANYON C  1:02.12  47
KIM, ALINE            17 PC TERRAPINS SWI  1:02.12  14
THOMAS, MEGAN         18 PC PALO ALTO STA  1:02.19  15
MUNK, TAYLOR          18 PC CROW CANYON C  1:02.28  16
CHAN, EMILY           17 PC SANTA CLARA S  1:02.36  17
TAY, LYNN             17 SN SPARE TIME AQ  1:02.40  18
FONG, STEPHANIE       17 PC PENINSULA COV  1:02.51  19
VANCE, EMILY          20 PC UNATTACHED (P  1:02.58  48
POWER, KELLEN         18 PC OSPREY AQUATI  1:02.67  20
LAMB, ENEKA           17 PC TERRAPINS SWI  1:02.80  21
HENDRICK, KAREN       17 CA SANTA MARIA S  1:02.87  22
HULBURD, ALANNA       18 PC ORINDA AQUATI  1:02.88  23
MARTINEZ, JESSICA     17 PC WEST COAST AQ  1:03.03  24
HAMPEL, SHAYLA        17 PC VALLEY SPLASH  1:03.31  25
SIVESIND, PADON       17 PC ORINDA AQUATI  1:03.57  26
LOPER, ALLY           17 AZ SCOTTSDALE AQ  1:03.93  27
KUNTZ, JANE           17 MA YORK YMCA      1:03.96  28
TURPEN, LAURA         17 SN VACAVILLE SWI  1:04.21  29
HU, JULIA             18 PC SANTA CLARA S  1:04.42  30
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   17
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VARGAS, KATIE         17 SN SPARE TIME AQ  1:04.56  31
GEE, STEPHANIE        17 PC PLEASANTON SE  1:04.61  32
RICE, NICOLETTE       17 SI MISSION VALLE  1:04.62  33
SCHNEIDER, MIRANDA    20 PC CROW CANYON C  1:04.66  49
TITTLE, MIA           18 PC WALNUT CREEK   1:04.81  34
MORENO, MICHELE       18 PC TERRAPINS SWI  1:04.88  35
CLUTE, DEIRDRE        18 PC TERRAPINS SWI  1:04.99  36
LEONARD, COURTNEY     18 PC WALNUT CREEK   1:05.13  37
SCHAFLE, CORINNE      17 PC NAPA VALLEY S  1:05.52  38
KOSMALSKA, ANNA       17 PC DE ANZA CUPER  1:05.84  39
FIELDS, JENNIFER      17 PC DE ANZA CUPER  1:06.33  40
BERGSTROM, KRISTINA   17 PC FLYING FISH    1:06.87  41
RILEY, TAYLOR         18 PC WALNUT CREEK   1:07.06  42
ARTH, KELLY           17 PC THUNDERBOLT A  1:07.53  43
CAPOZZO, MONICA       17 PC TERRAPINS SWI  1:07.79  44
DUNN, CATHERINE       18 PC TERRAPINS SWI  1:08.36  45
GIBSON, SIERRA        17 PC THUNDERBOLT A  1:08.65  46
MORENO, JENAE         21 PC TERRAPINS SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BREED, CATHERINE      17 PC PLEASANTON SE  5:16.60   3  5:05.71 F1  P  1:10.73  2:28.05  4:04.86
                                                                    F    31.51  1:07.09  1:45.60  2:24.13  3:10.72  3:58.69  4:32.58
LOPER, ALLY           17 AZ SCOTTSDALE AQ  5:20.31   6  5:10.59 F2  P  1:10.59  2:31.79  4:09.72
                                                                    F    31.88  1:09.21  1:48.00  2:27.57  3:13.74  4:01.31  4:35.66
RADOS, SAM            17 PC THUNDERBOLT A  5:11.84   1  5:12.48 F3  P  1:09.47  2:31.08  4:02.76
                                                                    F    32.03  1:09.84  1:50.97  2:31.14  3:16.60  4:02.83  4:37.88
BATIZA, DELISE        17 PC CROW CANYON C  5:12.94   2  5:13.98 F4  P  1:08.01  2:25.53  4:02.61
                                                                    F    32.15  1:09.44  1:49.32  2:27.97  3:15.08  4:04.70  4:40.11
HENDRICK, KAREN       17 CA SANTA MARIA S  5:19.37   5  5:16.35 F5  P  1:13.36  2:31.72  4:07.32
                                                                    F    33.95  1:12.51  1:52.76  2:31.25  3:19.81  4:06.98  4:42.29
TROUP, KARLEY         18 PC CROW CANYON C  5:17.05   4  5:21.12 F6  P  1:08.46  2:28.74  4:04.33
                                                                    F    32.18  1:09.85  1:50.65  2:32.72  3:20.24  4:09.25  4:45.35
VERNON, ALYX          18 SN ARDEN HILLS S  5:24.10   8  5:23.11 F7  P  1:11.77  2:34.26  4:09.88
                                                                    F    33.35  1:12.59  1:52.14  2:33.50  3:20.50  4:10.31  4:46.19
OOSTERHOUSE, LINDSAY  18 PC SANTA CLARA S  5:25.27   9  5:24.31 F8  P  1:13.15  2:36.87  4:12.82
                                                                    F    34.64  1:12.47  1:55.44  2:34.33  3:25.36  4:11.12  4:49.47
TURPEN, LAURA         17 SN VACAVILLE SWI  5:22.99   7   DQUED  F   P  1:11.88  2:36.63  4:09.05
                                                                    F    34.12  1:12.62  1:56.39  2:37.29  3:24.39  4:09.24  4:46.72

RADOS, SAM            17 PC THUNDERBOLT A  5:11.84   1              P  1:09.47  2:31.08  4:02.76
BATIZA, DELISE        17 PC CROW CANYON C  5:12.94   2              P  1:08.01  2:25.53  4:02.61
BREED, CATHERINE      17 PC PLEASANTON SE  5:16.60   3              P  1:10.73  2:28.05  4:04.86
TROUP, KARLEY         18 PC CROW CANYON C  5:17.05   4              P  1:08.46  2:28.74  4:04.33
HENDRICK, KAREN       17 CA SANTA MARIA S  5:19.37   5              P  1:13.36  2:31.72  4:07.32
LOPER, ALLY           17 AZ SCOTTSDALE AQ  5:20.31   6              P  1:10.59  2:31.79  4:09.72
TURPEN, LAURA         17 SN VACAVILLE SWI  5:22.99   7              P  1:11.88  2:36.63  4:09.05
VERNON, ALYX          18 SN ARDEN HILLS S  5:24.10   8              P  1:11.77  2:34.26  4:09.88
OOSTERHOUSE, LINDSAY  18 PC SANTA CLARA S  5:25.27   9              P  1:13.15  2:36.87  4:12.82
POWERS, ALEXA         19 PC WALNUT CREEK   5:32.96  21              P  1:12.56  2:38.85  4:16.25
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT    7
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WINTERS, SARAH        18 PC SOLO AQUATICS  5:34.45  10              P  1:24.32  2:52.70  4:25.77
DIAZ, BELLA           17 PC WALNUT CREEK   5:37.70  11              P  1:15.04  2:45.83  4:22.79
MIYAZONO, SONIA       17 ** ACUATICA NELS  5:39.15  12              P  1:11.12  2:45.16  4:24.96
GEE, STEPHANIE        17 PC PLEASANTON SE  5:39.82  13              P  1:15.06  2:42.49  4:25.24
GIBSON, SIERRA        17 PC THUNDERBOLT A  5:40.75  14              P  1:11.70  2:40.51  4:23.68
GUTIERREZ, CAITLYN    17 PC SAN JOSE AQUA  5:43.89  15              P  1:16.74  2:46.14  4:31.02
HENDERSON, ELIZA      17 PC PALO ALTO STA  5:46.59  16              P  1:17.23  2:53.25  4:29.15
STICKLER, DANIELLE    17 PC PLEASANTON SE  5:47.44  17              P  1:16.94  2:42.43  4:28.80
FIELDS, JENNIFER      17 PC DE ANZA CUPER  5:51.20  18              P  1:18.80  2:53.83  4:33.02
FINN, CHELSEA         17 PC PLEASANTON SE  5:54.86  19              P  1:20.38  2:54.98  4:31.34
GARGER, NATALIE       17 SN VACAVILLE SWI   DQUED                   P  1:14.75  2:47.11  4:16.29

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:08.37   3  1:05.80 F1
                                                                    F    31.69
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:08.29   2  1:07.21 F2
                                                                    F    32.19
BIZ, ALEXANDER        10 PC ALMADEN SWIM   1:07.96   1  1:07.35 F3
                                                                    F    32.70
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  1:09.11   4  1:07.39 F4
                                                                    F    32.48
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  1:09.17   5  1:09.06 F5
                                                                    F    34.32
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:10.80   6  1:10.55 F6
                                                                    F    33.41
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:11.46   9  1:10.55 F6
                                                                    F    34.99
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  1:11.27   8  1:11.35 F8
                                                                    F    33.60
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  1:10.86   7  1:11.78 F9
                                                                    F    35.40

BIZ, ALEXANDER        10 PC ALMADEN SWIM   1:07.96   1
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S  1:08.29   2
WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C  1:08.37   3
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S  1:09.11   4
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES  1:09.17   5
JOHNSON, HAYDEN       10 SN ARDEN HILLS S  1:10.80   6
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER  1:10.86   7
FERENCZY, MAX         10 PC PALO ALTO STA  1:11.27   8
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO  1:11.46   9
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS   1:11.49  10
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J  1:12.30  11
NOYES, DAVID          10 PC SUNNYVALE SWI  1:13.21  12
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES  1:13.32  13
CORONA, CHARLIE       10 AZ MOON VALLEY A  1:13.59  15
LEE, JUN              10 PC YMCA PRESIDIO  1:13.59  14
SELLERS, NATHAN       10 SN ARDEN HILLS S  1:13.73  16
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER  1:14.20  17
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHIUN, FELIX          10 PC DE ANZA CUPER  1:14.26  18
MILLER, LOGAN         10 AZ ANTHEM DOLPHI  1:14.93  19
CHACON, JAYSON        10 PC RAM AQUATICS   1:15.00  20
ALLEN, CHRIS           9 AZ RIO SALADO SW  1:15.13  22
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE  1:15.13  21
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S  1:15.26  23
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES  1:15.38  24
BEARD, JAMES          10 PC PACIFIC COAST  1:15.39  25
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV  1:15.54  26
SPRING, SPENCER       10 PC OSPREY AQUATI  1:15.67  27
TURNER, LOMAX         10 PC SEQOUIA AQUAT  1:15.73  28
KASSIANIK, PAUL       10 PC USF KORET YOU  1:15.85  30
YANG, TERRY            9 AZ FLYING FISH A  1:15.85  29
BRANNAN, MICHAEL      10 PC BAY            1:15.92  31
MCGEE, GAVIN          10 PC ALMADEN SWIM   1:16.02  32
MADDEN, JOHN           9 PC NEPTUNE SWIMM  1:16.23  33
COPLEY, BRIAN         10 PC SUNNYVALE SWI  1:17.01  34

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

TAY, KELVIN           10 PC PALO ALTO STA                 43.18

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    33.80   1    33.79 F1
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S    35.41   7    34.04 F2
BIZ, ALEXANDER        10 PC ALMADEN SWIM     34.82   5    34.06 F3
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     34.00   2    34.24 F4
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J    35.94   9    35.01 F5
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    34.62   3    35.23 F6
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    35.37   6    35.53 F7
XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER    35.66   8    36.09 F8
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    34.69   4    36.25 F9

WOOLDRIDGE, BEN       10 PC CROW CANYON C    33.80   1
CAMERINO, JOSHUA      10 PC KOA AQUATICS     34.00   2
CUI, KEVIN            10 PC CALIFORNIA DO    34.62   3
MCKENNA, DAVID        10 PC SANTA CLARA S    34.69   4
BIZ, ALEXANDER        10 PC ALMADEN SWIM     34.82   5
ZHANG, LYON           10 PC MISSION SAN J    35.37   6
GREY, CHRIS           10 PC SANTA CLARA S    35.41   7
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

XU, JEFFREY            9 PC DE ANZA CUPER    35.66   8
SILMARO, JOEL          9 PC MISSION SAN J    35.94   9
MARELLA, DANIEL       10 PC DE ANZA CUPER    35.98  10
STEVENS, TAYLOR       10 SN UNATTACHED (S    36.10  11
MCGEE, GAVIN          10 PC ALMADEN SWIM     36.22  12
TURNER, LOMAX         10 PC SEQOUIA AQUAT    36.51  13
BENCOMO, GIANLUCA     10 PC SANTA CLARA S    36.60  14
SYTNIK, GENNADY       10 PC TERRAPINS SWI    36.64  15
DEICHSTETTER, STEVEN  10 PC CAMPBELL WAVE    37.06  16
YATES, NATHAN         10 PC SANTA CLARA S    37.12  17
LUU, DYLAN            10 PC WEST COAST AQ    37.31  18
CUNNAN, NATHANIEL     10 PC MARIN PIRATES    37.47  19
LEPPI, BRIAN          10 PC CAMPBELL WAVE    37.68  20
OLLOREN, MARTIN       10 AZ WEST SIDE SIL    37.76  21
BABCOCK, TYLER        10 SN DAVIS AQUADAR    37.83  22
AN, MICHAEL           10 PC PALO ALTO STA    38.18  23
LACHANCE, WOLFGANG    10 PC PLEASANTON SE    38.20  24
CRUSE, NICHOLAS       10 PC MARIN PIRATES    38.26  25
LEE, JUN              10 PC YMCA PRESIDIO    38.30  26
CHIUN, FELIX          10 PC DE ANZA CUPER    38.60  27
RESCATE, NOAH          9 SN ARDEN HILLS S    38.61  28
ORESHKOV, ANTHONY     10 PC ALAMEDA ISLAN    38.65  29
MA, DAVID             10 PC PALO ALTO STA    38.83  30
MILLER, JOSIAH        10 PC NEPTUNE SWIMM    38.91  31
HARTMAN, NATHANIEL     9 OR CORVALLIS AQU    39.02  32
WEI, DOUGLAS          10 PC MARIN PIRATES    39.18  33
FARNHAM, PETER         9 PC SUNNYVALE SWI    39.22  34
QUON, BEN              9 AZ RIO SALADO SW    39.30  35
MADDEN, JOHN           9 PC NEPTUNE SWIMM    39.35  36
LU, MARS              10 PC CALIFORNIA DO    39.46  37
TEMPLE, CARLSON       10 SI COLLEGE AREA     39.58  38
ROONEY, OLIVIER        9 PC PLEASANTON SE    39.62  39
BAUER, LUKAS          10 PC PENINSULA COV    40.28  40
BLAKE, DANIEL          9 PC SANTA CLARA S    40.43  41
ALLEN, CHRIS           9 AZ RIO SALADO SW    42.31  42
SELLERS, NATHAN       10 SN ARDEN HILLS S    43.09  43

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10&UN       10 PC SANTA CLARA S               2:25.36   1      36.26  1:19.87  1:53.45
         YATES, NATHAN       10
         MCKENNA, DAVID      10
         GREY, CHRIS         10
         BENCOMO, GIANLUCA   10
AH,  A  10&UN         10 SN ARDEN HILLS S               2:35.40   2      38.73  1:23.23  2:01.57
         JOHNSON, HAYDEN     10
         ROBERTS, WILL       10
         RESCATE, NOAH        9
         SELLERS, NATHAN     10
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT   24
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CDST,  A  10-UN       10 PC CALIFORNIA DO               2:35.60   3      39.43  1:25.55  2:02.23
         CUI, KEVIN          10
         NGUYEN, ANDREW       9
         LU, MARS            10
         ZHOU, ALEX          10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:36.65   4      39.51  1:22.80  2:02.83
         AN, MICHAEL         10
         FERENCZY, MAX       10
         MA, DAVID           10
         BEAUDRY, ALEXANDER  10
DACA,  A  10-UN       10 PC DE ANZA CUPER               2:37.56   5      39.89  1:24.88  2:01.68
         XU, JEFFREY          9
         CHIUN, FELIX        10
         MARELLA, DANIEL     10
         YUAN, JASON         10
MP,  A  10-UN         10 PC MARIN PIRATES               2:41.39   6      42.49  1:25.18  2:03.04
         WEI, DOUGLAS        10
         CUNNAN, NATHANIEL   10
         CRUSE, NICHOLAS     10
         NOVAK, WOODS        10
ALMA,  A  10&UN       10 PC ALMADEN SWIM                2:43.14   7      40.88  1:25.76  2:10.50
         MCGEE, GAVIN        10
         BIZ, ALEXANDER      10
         SANDOVAL, JOSEPH     8
         GOOK, PRESTON        9
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:47.30   8      43.18  1:30.82  2:14.45
         TAY, KELVIN         10
         BEAUDRY, BENJAMIN   10
         DEVINE, JACK        10
         GIFFEN, COLIN        8
TERA,  A  10&UN       10 PC TERRAPINS SWI               3:00.05   9      46.62  1:42.42  2:22.39
         COLOMA, GARRICK      8
         SZAFRANSKI, ALEXANDE10
         SYTNIK, GENNADY     10
         ZELENSKYY, TEODOR   10

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    58.96   1    58.57 F1
                                                                    F    28.22
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     59.51   2    59.12 F2
                                                                    F    28.31
LIN, SHAWN            12 PC DE ANZA CUPER  1:00.57   4    59.23 F3
                                                                    F    28.05
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    59.85   3  1:00.30 F4
                                                                    F    29.40
HO, BEN               12 PC UNATTACHED (P  1:01.00   5  1:00.72 F5
                                                                    F    28.82
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO  1:01.84   9  1:01.27 F6
                                                                    F    30.18
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   12
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM   1:01.08   6  1:02.00 F7
                                                                    F    28.85
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA  1:01.64   8  1:02.14 F8
                                                                    F    29.21
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  1:01.64   7  1:02.78 F9
                                                                    F    30.22

ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    58.96   1
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     59.51   2
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    59.85   3
LIN, SHAWN            12 PC DE ANZA CUPER  1:00.57   4
HO, BEN               12 PC UNATTACHED (P  1:01.00   5
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM   1:01.08   6
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA  1:01.64   8
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI  1:01.64   7
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO  1:01.84   9
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  1:01.96  10
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI  1:02.51  11
FIELD, BO             12 PC PALO ALTO STA  1:02.73  12
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  1:02.90  13
STERNS, ANDREW        12 CA SANTA MARIA S  1:03.47  14
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE  1:03.73  15
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER  1:04.56  16
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C  1:04.83  17
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU  1:04.86  18
TAO, LAWRENCE         12 PC UNATTACHED (P  1:04.89  19
IP, KYLE              12 PC SUNNYVALE SWI  1:05.03  20
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  1:05.20  21
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS AQUADAR  1:05.29  22
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE  1:05.51  24
SO, TRISTAN           12 PC WALNUT CREEK   1:05.51  23
ROMAN, CONNOR         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:05.64  25
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU  1:05.78  26
SING, DANIEL          12 PC UNATTACHED (P  1:05.83  27
BURKE, GRIFFIN        12 PC MARIN PIRATES  1:05.94  28
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  1:05.95  29
JOSEPH, KENNY         11 PC PALO ALTO STA  1:06.07  30
VALLEJO, HECTOR       12 ** CASABLANCA AT  1:06.33  31
PAPIO, MICHAEL        12 SN VACAVILLE SWI  1:06.34  32
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA  1:06.57  33
CHOI, TOMAS           11 PC MISSION SAN J  1:06.59  34
CULVER, JACOB         12 AZ SWIM NEPTUNE   1:06.77  35
TAY, ELDON            12 PC PALO ALTO STA  1:06.84  36
REN, DAVID            12 PC UNATTACHED (P  1:07.60  37
SHAW, RYAN            12 PC ORINDA AQUATI  1:07.72  38
LIANG, MATTHEW        12 PC PALO ALTO STA  1:07.88  39
POPPE, HANK           11 PC CROW CANYON C  1:08.76  40
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     30.11   3    29.36 F1
ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    29.94   2    29.47 F2
MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    29.39   1    29.60 F3
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    30.79   4    30.40 F4
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI    31.38   7    31.02 F5
HO, BEN               12 PC UNATTACHED (P    31.27   5    31.05 F6
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     31.33   6    31.17 F7
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ    31.56  10    31.74 F8
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO    31.47   8    32.51 F9

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA    29.39   1
ROONEY, MAXIME        12 PC PLEASANTON SE    29.94   2
WATSON, GRANT         12 PC WALNUT CREEK     30.11   3
MILLER, MASON         12 PC SAN RAMON VAL    30.79   4
HO, BEN               12 PC UNATTACHED (P    31.27   5
CANTERBURY, GREYSON   12 CC VISALIA SWIM     31.33   6
MCCORMICK, OWEN       12 PC OSPREY AQUATI    31.38   7
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO    31.47   8
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM    31.50   9
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ    31.56  10
TAO, LAWRENCE         12 PC UNATTACHED (P    31.67  11
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER    31.68  12
LACHANCE, REGIS       12 PC PLEASANTON SE    31.76  13
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY     31.80  15
LIANG, ALEX           11 PC PALO ALTO STA    31.80  14
POPPE, HANK           11 PC CROW CANYON C    31.82  16
RENO, BRANDON         12 SN WOLVERINE AQU    31.93  17
STEINER, HENRY        12 PC WESTSIDE AQUA    32.00  18
COLE, SYLAS           12 AZ FLYING FISH A    32.42  19
GILCHRIST, ALEXANDER  12 PC PLEASANTON SE    32.70  20
JOSEPH, KENNY         11 PC PALO ALTO STA    32.76  21
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO    32.86  22
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER    32.89  23
PAPIO, MICHAEL        12 SN VACAVILLE SWI    32.94  24
MA, MICHAEL           11 PC PALO ALTO STA    33.13  25
BRUENING, CALLEN      12 CC VISALIA SWIM     33.21  26
SO, TRISTAN           12 PC WALNUT CREEK     33.33  27
LEI, BRIAN            11 PC PALO ALTO STA    33.39  28
CHOI, TOMAS           11 PC MISSION SAN J    33.41  29
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU    33.43  30
AISAWA, KEVIN         12 PC SUNNYVALE SWI    33.47  31
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA    33.75  32
SAM, LOUIS            11 PC PIEDMONT SWIM    33.76  33
FU, WAYLEN            12 PC SOUTH SAN FRA    33.81  34
BOTTENE, MAX          12 PC TERRAPINS SWI    33.85  35
SKELLY, JOSEPH        12 AZ PHOENIX SWIM     33.88  36
PACULT, NICHOLAS      11 PC PIEDMONT SWIM    35.07  37
JOHNS, STEVEN         12 SN DAVIS AQUADAR    35.26  38
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  5:03.67   1  5:01.08 F1  P  1:06.16  2:23.91  3:54.03
                                                                    F  1:17.35  2:49.42  4:32.53
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  5:15.08   2  5:09.26 F2  P  1:11.54  2:31.74  4:04.71
                                                                    F  1:16.28  2:39.05  4:17.67
STEWART, COLEMAN      12 MA YORK YMCA      5:25.27   4  5:15.56 F3  P  1:16.25  2:37.91  4:12.16
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  5:27.43   6  5:21.05 F4  P  1:14.40  2:41.37  4:12.27
NORTH, DYLAN          12 MA YORK YMCA      5:22.84   3  5:21.20 F5  P  1:12.63  2:33.62  4:09.33
                                                                    F  1:24.13  3:06.57  4:59.22
FU, WAYLEN            12 PC SOUTH SAN FRA  5:31.05   8  5:22.90 F6  P  1:18.77  2:45.94  4:19.57
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS S  5:28.64   7  5:24.28 F7  P  1:13.85  2:42.64  4:14.29
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  5:26.59   5   DQUED  F   P  1:15.44  2:37.70  4:10.42
SHINN, CURTIS         12 PC PIRANHA SWIMM  5:32.74  10          F   P  1:13.36  2:42.99  4:13.62

MATSUDA, DAICHI       12 PC PALO ALTO STA  5:03.67   1              P  1:06.16  2:23.91  3:54.03
BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S  5:15.08   2              P  1:11.54  2:31.74  4:04.71
NORTH, DYLAN          12 MA YORK YMCA      5:22.84   3              P  1:12.63  2:33.62  4:09.33
STEWART, COLEMAN      12 MA YORK YMCA      5:25.27   4              P  1:16.25  2:37.91  4:12.16
SHANG, KEVEN          12 PC DE ANZA CUPER  5:26.59   5              P  1:15.44  2:37.70  4:10.42
LAU, STUART           12 ** EDMONTON KEYA  5:27.43   6              P  1:14.40  2:41.37  4:12.27
KNIGHT, BRYCE         12 SN ARDEN HILLS S  5:28.64   7              P  1:13.85  2:42.64  4:14.29
FU, WAYLEN            12 PC SOUTH SAN FRA  5:31.05   8              P  1:18.77  2:45.94  4:19.57
GALANT, MISHA         12 PC CALIFORNIA DO  5:32.53   9              P  1:12.02  2:35.34  4:14.89
LAU, STEPHEN          12 PC CALIFORNIA DO  5:33.68  11              P  1:15.01  2:43.93  4:21.61
CARICO, NICK          12 PC PIRANHA SWIMM  5:33.81  12              P  1:16.28  2:39.05  4:17.67
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ  5:34.11  13              P  1:14.78  2:42.90  4:21.69
CORBISHLEY, LUKE      12 PC MONTEREY BAY   5:35.39  14              P  1:16.20  2:45.01  4:23.53
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S  5:35.52  15              P  1:19.23  2:45.48  4:25.16
HOWELL, GRANT         12 PC NEPTUNE SWIMM  5:36.23  16              P  1:15.29  2:40.85  4:22.06
COLE, SYLAS           12 AZ FLYING FISH A  5:37.26  17              P  1:15.05  2:40.68  4:20.99
GUTIERREZ, COREY      12 PC SAN JOSE AQUA  5:45.28  18              P  1:15.77  2:41.33  4:29.69
SING, DANIEL          12 PC UNATTACHED (P  5:45.63  19              P  1:15.92  2:45.79  4:28.68
PANCHAK, JOEL         12 PC UNATTACHED (P  5:45.70  20              P  1:18.54  2:48.01  4:29.38
MOLINARI, JOE         12 PC PALO ALTO STA  5:46.41  21              P  1:21.68  2:47.78  4:28.51
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA  5:47.15  22              P  1:20.32  2:51.06  4:31.34
OLAY, JAROD           12 PC DE ANZA CUPER  5:51.30  23              P  1:15.89  2:48.04  4:33.14
DESOMMA, EMILIO       12 PC NORTH BAY AQU  5:51.98  24              P  1:24.32  2:54.72  4:36.68
TAY, ELDON            12 PC PALO ALTO STA  5:52.24  25              P  1:24.46  2:51.63  4:37.76
IDGUNJI, SIDHANT      12 PC SANTA CLARA S  5:52.87  26              P  1:21.92  2:49.69  4:35.99
JOSEPH, KENNY         11 PC PALO ALTO STA  5:53.24  27              P  1:17.35  2:49.42  4:32.53
STOPPLER, JOHANNES    12 PC BURLINGAME AQ  5:54.02  28              P  1:27.80  2:59.50  4:35.87
ROBINSON, BRYNER      12 ** EDMONTON KEYA  5:54.04  29              P  1:27.19  2:59.12  4:35.68
TOSKY, TRENT          12 PC PALO ALTO STA  5:55.30  30              P  1:19.33  2:52.11  4:38.57
MURPHY, JACK          11 PC NEPTUNE SWIMM  5:56.08  31              P  1:21.65  2:50.16  4:36.96
MA, MICHAEL           11 PC PALO ALTO STA  5:57.02  32              P  1:21.42  2:50.62  4:35.40
STEINER, HENRY        12 PC WESTSIDE AQUA  5:58.50  33              P  1:22.86  2:55.31  4:37.51
OLIVER, NICK          12 PC LADERA OAKS    6:00.45  34              P  1:20.14  2:50.20  4:39.40
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S  6:20.27  35              P  1:24.13  3:06.57  4:59.22
MURRAY, JAKE          12 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:26.32  3:00.89  4:46.92
SAM, LOUIS            11 PC PIEDMONT SWIM   DQUED                   P  1:23.02  2:54.87  4:42.97
STERNS, ANDREW        12 CA SANTA MARIA S   DQUED                   P  1:13.45  2:37.08  4:14.69
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:09.36   1      34.24  1:10.18  1:41.14
         MOLINARI, JOE       12
         MATSUDA, DAICHI     12
         LIANG, ALEX         11
         FIELD, BO           12
DACA,  A  11-12       12 PC DE ANZA CUPER               2:09.74   2      32.81  1:08.70  1:40.27
         LIN, SHAWN          12
         SHANG, KEVEN        12
         OLAY, JAROD         12
         NEWTON, BRADLEY     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:14.96   3      35.04  1:14.63  1:44.87
         LACHANCE, REGIS     12
         OSLUND, KYLE        12
         ROONEY, MAXIME      12
         SCOTT, R.J.         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:15.86   4      33.46  1:11.53  1:44.83
         BURNS, AIDAN        12
         IDGUNJI, SIDHANT    12
         YONGYUTH, JARED     12
         BLAKE, SAMUEL       12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:19.79   5      32.88  1:13.99  1:48.75
         MCCORMICK, OWEN     12
         CLEAVER, CONNOR     12
         LICHY, SAM          11
         WILLIAMS, DALE      11
PASA,  C  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:20.23   6      36.44  1:15.70  1:49.32
         MA, MICHAEL         11
         LI, FREDERICK       12
         LEI, BRIAN          11
         TAY, ELDON          12
ALMA,  A  11-12       12 PC ALMADEN SWIM                2:21.42   7      37.13  1:14.56  1:50.07
         HOEFLING, NICHOLAS  11
         WANG, WILLIAM       12
         SANDOVAL, MATTHEW   11
         BURRILL, JACKSON    11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:21.51   8      34.66  1:19.07  1:48.86
         SO, TRISTAN         12
         KOROLEV, IVAN       11
         WATSON, GRANT       12
         AIELLO, CONNOR      11
PASA,  B  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:21.91   9      35.42  1:17.75  1:49.94
         LIANG, MATTHEW      12
         CHO, ANDREW         12
         JOSEPH, KENNY       11
         DONG, OLIVER        12
PLS,  B  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:28.18          45.94  1:23.66  1:56.21
         ROONEY, ADRIEN      11
         NEUFELD, THOMAS     12
         GILCHRIST, ALEXANDER12
         TANG, JEFFREY       12
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VACA,  A  11-12       12 SN VACAVILLE SWI               2:33.35          40.48  1:21.97  1:56.16
         RODRIGUEZ, ANGELO   12
         NORTON, COTY        12
         PAPIO, MICHAEL      12
         CURRY, JAKE         11

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE    55.81   2    54.69 F1
                                                                    F    26.57
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    56.02   4    54.98 F2
                                                                    F    26.64
CHEN, JASON           14 PC PLEASANTON SE    55.91   3    55.54 F3
                                                                    F    27.05
DEDIANOUS, TYLER      14 IL WAVES            55.26   1    55.91 F4
                                                                    F
JACOBS, TALBOT        14 PC ORINDA AQUATI    57.48   6    57.50 F5
                                                                    F    26.96
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA    57.64   7    57.50 F5
                                                                    F    28.34
DEDIANOUS, JUSTIN     14 IL WAVES            56.92   5    57.63 F7
                                                                    F    27.80
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ    58.01   9    57.65 F8
                                                                    F    28.54
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S    57.99   8    57.99 F9
                                                                    F    27.45

DEDIANOUS, TYLER      14 IL WAVES            55.26   1
SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE    55.81   2
CHEN, JASON           14 PC PLEASANTON SE    55.91   3
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI    56.02   4
DEDIANOUS, JUSTIN     14 IL WAVES            56.92   5
JACOBS, TALBOT        14 PC ORINDA AQUATI    57.48   6
NGUYEN, SEAN          13 PC PALO ALTO STA    57.64   7
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S    57.99   8
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ    58.01   9
FOLK, KYLE            13 ** EDMONTON KEYA    58.19  10
SHEN, TONY            14 PC PLEASANTON SE    58.22  11
LEE, WILLIAM          14 PC PALO ALTO STA    58.23  12
BURRILL, COOPER       13 PC ALMADEN SWIM     58.38  13
OSBORN, JJ            14 AZ PHOENIX SWIM     58.49  14
ORDES, IAN            14 PC WEST COAST AQ    58.71  15
CURTIN, WILLIAM       14 PC WEST COAST AQ    58.75  16
MONTOUR, MAXWELL      13 AZ SUN DEVIL AQU    58.85  17
NEWMAN, ZECHARIAH     14 PC WALNUT CREEK     59.11  18
ZYLA, MICHAL          13 PC TERRAPINS SWI    59.31  19
WANG, WINSTON         13 PC PALO ALTO STA    59.36  20
NGHIEM, DANIEL        14 PC WEST COAST AQ    59.40  21
BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU    59.48  22
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH      59.50  23
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CONDE, DIEGO          13 ** CASABLANCA AT    59.54  25
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH      59.54  24
WALL, MATTHEW         14 GU PEARLAND AQUA    59.60  26
TAI, TOMMY            14 PC PALO ALTO STA    59.61  27
TRUMP, TRENT          14 PC LIVERMORE AQU    59.62  28
CHEN, MICHAEL         14 PC DE ANZA CUPER    59.95  29
DRUMMOND, AUSTIN      14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:00.37  30
KNOX, JONATHAN        14 PC NEPTUNE SWIMM  1:00.42  31
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI  1:00.60  32
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  1:00.76  33
HATHAWAY, MIKEY       14 PC OSPREY AQUATI  1:00.88  34
REYNOLDS, JACOB       14 PC TERRAPINS SWI  1:00.89  35
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI  1:01.16  36
FERGUSON, TRISTON     14 AZ SCOTTSDALE AQ  1:01.54  38
TANG, SPENCER         14 PC PIEDMONT SWIM  1:01.54  37
BROWN, TRYSTAN        13 PC PIRANHA SWIMM  1:02.08  39
TEAGUE, MILES         14 PC EAST BAY BAT   1:02.38  40
MAYER, KENNY          13 PC CABRILLO THRE  1:03.05  41

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STEWART, NOAH         13 MA YORK YMCA      4:52.30   2  4:45.06 F1  P  1:05.54  2:21.12  3:43.59
                                                                    F  1:15.31  2:43.53  4:20.62
SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:51.64   1  4:47.50 F2  P  1:03.33  2:18.39  3:44.85
                                                                    F  1:12.35  2:32.60  4:02.80
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI  5:00.84   4  4:48.19 F3  P  1:05.77  2:20.58  3:50.83
DEDIANOUS, JUSTIN     14 IL WAVES          4:57.46   3  4:51.90 F4  P  1:05.33  2:22.79  3:53.95
                                                                    F  1:10.55  2:28.24  4:08.74
PANCHAK, JONATHAN     14 PC UNATTACHED (P  5:04.19   6  4:57.60 F5  P  1:09.37  2:30.06  3:51.16
DEDIANOUS, TYLER      14 IL WAVES          5:05.55   8  4:57.74 F6  P  1:06.05  2:24.32  3:55.45
WALLACE, CARTER       14 GU PEARLAND AQUA  5:03.57   5  5:01.12 F7  P  1:05.93  2:23.25  3:53.75
TAMAYO, VICTOR        14 PC WEST COAST AQ  5:04.58   7  5:06.31 F8  P  1:07.33  2:26.94  3:58.88
KING, CHANCE          14 MA YORK YMCA      5:07.75   9  5:07.01 F9  P  1:08.29  2:26.26  3:59.34

SILVERTHORN, NICK     14 PC PLEASANTON SE  4:51.64   1              P  1:03.33  2:18.39  3:44.85
STEWART, NOAH         13 MA YORK YMCA      4:52.30   2              P  1:05.54  2:21.12  3:43.59
DEDIANOUS, JUSTIN     14 IL WAVES          4:57.46   3              P  1:05.33  2:22.79  3:53.95
LYNCH, JUSTIN         13 PC TERRAPINS SWI  5:00.84   4              P  1:05.77  2:20.58  3:50.83
WALLACE, CARTER       14 GU PEARLAND AQUA  5:03.57   5              P  1:05.93  2:23.25  3:53.75
PANCHAK, JONATHAN     14 PC UNATTACHED (P  5:04.19   6              P  1:09.37  2:30.06  3:51.16
TAMAYO, VICTOR        14 PC WEST COAST AQ  5:04.58   7              P  1:07.33  2:26.94  3:58.88
DEDIANOUS, TYLER      14 IL WAVES          5:05.55   8              P  1:06.05  2:24.32  3:55.45
KING, CHANCE          14 MA YORK YMCA      5:07.75   9              P  1:08.29  2:26.26  3:59.34
CONDE, DIEGO          13 ** CASABLANCA AT  5:10.76  10              P  1:10.11  2:30.47  4:04.11
BERTELSMAN, JUSTIN    14 GU PEARLAND AQUA  5:10.91  11              P  1:08.91  2:25.50  3:59.21
KOU, TIMOTHY          14 PC SANTA CLARA S  5:11.24  12              P  1:09.99  2:35.78  4:01.86
CHAN, GARRETT         14 PC FLYING FISH    5:11.62  13              P  1:08.72  2:31.59  4:05.32
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:11.73  14              P  1:09.69  2:30.54  4:04.75
YEUNG, ANTHONY        13 PC FLYING FISH    5:12.98  15              P  1:08.96  2:30.99  4:02.85
BOLENDER, GABE        14 PC CABRILLO THRE  5:13.06  16              P  1:12.35  2:32.60  4:02.80
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BOLE, SCOTT           13 PC NORTH BAY AQU  5:14.18  17              P  1:09.50  2:32.20  4:05.59
WOOLDRIDGE, JACOB     13 PC CROW CANYON C  5:14.87  18              P  1:08.79  2:31.53  4:02.09
JACOBS, TALBOT        14 PC ORINDA AQUATI  5:15.35  19              P  1:10.55  2:28.24  4:08.74
TAI, TOMMY            14 PC PALO ALTO STA  5:17.37  20              P  1:09.30  2:33.99  4:05.30
WALL, MATTHEW         14 GU PEARLAND AQUA  5:18.00  21              P  1:09.86  2:33.34  4:08.79
DRUMMOND, AUSTIN      14 AZ SCOTTSDALE AQ  5:18.10  22              P  1:12.13  2:31.95  4:08.61
HONG, COLIN           14 PC DE ANZA CUPER  5:18.33  23              P  1:12.01  2:32.76  4:07.91
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S  5:20.81  24              P  1:14.10  2:33.71  4:09.06
MURPHY, JACK          13 PC BURLINGAME AQ  5:21.74  25              P  1:10.69  2:35.85  4:06.76
SHEN, TONY            14 PC PLEASANTON SE  5:21.87  26              P  1:10.94  2:35.46  4:09.16
MAYER, KENNY          13 PC CABRILLO THRE  5:28.00  27              P  1:11.43  2:39.14  4:14.17
BURRELL, NOAH         14 SN REDDING SWIM   5:38.10  28              P  1:15.31  2:43.53  4:20.62

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:56.42   1      29.10  1:03.26  1:54.55
         LEE, WILLIAM        14
         TAI, TOMMY          14
         LIANG, ANDREW       14
         NGUYEN, SEAN        13
WEST,  A  13-14       14 PC WEST COAST AQ               2:03.15   2      32.20  1:07.40  1:36.49
         NGHIEM, DANIEL      14
         ORDES, IAN          14
         TAMAYO, VICTOR      14
         CURTIN, WILLIAM     14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:03.20   3      32.75  1:08.76  1:36.27
         ZYLA, MICHAL        13
         REYNOLDS, JACOB     14
         LYNCH, JUSTIN       13
         FRIGARD, JACOB      14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:04.39   4      32.05  1:07.59  1:37.80
         BURRILL, COOPER     13
         NACHTIGAL, MATTHEW  14
         HOEFLING, MICHAEL   13
         RAMIREZ, CHANDLER   14
PEAK,  A  13-14       14 GU PEARLAND AQUA               2:04.91   5      31.63  1:08.08  1:37.98
         BERTELSMAN, JUSTIN  14
         WALLACE, CARTER     14
         WU, DANIEL          14
         WALL, MATTHEW       14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:05.61   6      33.11  1:08.14  1:37.31
         LUU, JEFFREY        14
         KOU, TIMOTHY        14
         CALLEJA-HARRIS, SKY 14
         WALKER, JEREMY      14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               2:06.10   7      33.35  1:09.65  1:39.98
         GRAVERSEN, EMIL     13
         LU, KEVIN           14
         MALAPIRA, PATRICK   13
         SUN, JEROME         13
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:06.18   8      31.65  1:09.39  1:38.66
         NEWMAN, ZECHARIAH   14
         LUTZKER, AARON      13
         MESSMAN, CLARK      14
         GOLTRA, KILIAN      14
CDST,  A  13-14       14 PC CALIFORNIA DO               2:07.52   9      34.44  1:09.79  1:40.53
         SUI, MICHAEL        14
         LAM, DUSTIN         14
         MCDONALD, ZACH      14
         YU, CHRIS           14
FF,  A  13-14         14 PC FLYING FISH                 2:07.73          34.49  1:10.41  1:58.86
         PENG, TRISTAN       14
         YEUNG, ANTHONY      13
         CHAN, GARRETT       14
         KAN, JONATHAN       14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:08.55          31.36  1:09.35  1:39.57
         SILVERTHORN, NICK   14
         JIA, PERRY          14
         SHEN, TONY          14
         ONG, JONATHAN       13
VACA,  A  13-14       14 SN VACAVILLE SWI               2:08.98          31.20  1:08.75  1:38.78
         RECAIDO, MITCH      14
         ARNETT, GRANT       14
         ABERNETHY, MATT     13
         CASTRO, ANDREW      14

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HAUSMANN, CHRIS       16 PC ALAMEDA ISLAN    54.83   3    54.05 F1
                                                                    F    25.89
ZAVALA, AJ            16 PC PEAK             54.97   5    54.45 F2
                                                                    F    26.26
WILLIAMS, DILLON      15 PC CROW CANYON C    54.87   4    54.82 F3
                                                                    F    25.84
BARSANTI, RYAN        15 PC TERRAPINS SWI    56.21  11    55.73 F4
                                                                    F    28.08
BROWN, CHRISTIAN      16 PC UNATTACHED (P    56.02   9    55.78 F5
                                                                    F    27.51
TANABE, CODY          15 PC CROW CANYON C    55.41   6    55.84 F6
                                                                    F    26.11
MIAO, OSCAR           15 PC TERRAPINS SWI    55.91   8    55.87 F7
                                                                    F    26.08
JOHNSTON, NICK        15 PC PLEASANTON SE    55.84   7    55.96 F8
                                                                    F    27.06
DUMAS, AJ             16 PC SANTA CLARA S    56.17  10    56.34 F9
                                                                    F    26.76

CAMPBELL, SVEN        15 PC ORINDA AQUATI    54.42   1
BOLE, SANDY           16 PC NORTH BAY AQU    54.52   2
HAUSMANN, CHRIS       16 PC ALAMEDA ISLAN    54.83   3
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WILLIAMS, DILLON      15 PC CROW CANYON C    54.87   4
ZAVALA, AJ            16 PC PEAK             54.97   5
TANABE, CODY          15 PC CROW CANYON C    55.41   6
JOHNSTON, NICK        15 PC PLEASANTON SE    55.84   7
MIAO, OSCAR           15 PC TERRAPINS SWI    55.91   8
BROWN, CHRISTIAN      16 PC UNATTACHED (P    56.02   9
DUMAS, AJ             16 PC SANTA CLARA S    56.17  10
BARSANTI, RYAN        15 PC TERRAPINS SWI    56.21  11
MILLER, JACK          15 PC WALNUT CREEK     56.31  12
HALEY, SAM            16 PC NEPTUNE SWIMM    56.46  13
HORPEL, FRANK         16 PC PLEASANTON SE    56.47  14
WARD, LEE             16 OZ UNATTACHED (O    56.62  15
HAYES, ANDREW         16 PC LIVERMORE AQU    56.65  16
USINGER, BRETT        15 PC CROW CANYON C    56.77  17
SU, KEVIN             15 PC DE ANZA CUPER    56.80  18
HUGHES, BRYAN         15 PC UNATTACHED (P    56.92  19
BUI, ANDREW           15 PC WEST COAST AQ    56.95  20
CHOI, MICHAEL         15 PC MISSION SAN J    56.98  21
HE, BRIAN             16 PC SAN RAMON VAL    57.21  22
BULL, CHRISTOPHER     15 PC TERRAPINS SWI    57.32  23
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN VACAVILLE SWI    57.58  24
CHEN, BOFENG          15 GU PEARLAND AQUA    57.63  25
STRICKLAND, SEAN      16 AZ PUSCH RIDGE      57.98  26
SWANSON, GARRETT      16 AZ SCOTTSDALE AQ    58.06  27
JENSEN, TOR           16 PC ORINDA AQUATI    58.27  28
SRATHMEYER, BRADLEY   16 MA YORK YMCA        58.30  29
COOPER, QUENTIN       15 PC CROW CANYON C    58.32  30
SONG, MITCHELL        16 PC PEAK             58.65  31
LIM, TED              16 PC PALO ALTO STA    58.80  32
BENIGHT, PATRICK      15 PC SANTA CLARA S    58.87  33
PINSON, ADAM          15 SN SPARE TIME AQ    58.89  34
FLICKNER, MATTHEW     16 PC ALMADEN SWIM     59.01  35
YAO, SEAN             16 PC MISSION SAN J    59.11  36
SCIMECA, ADAM         16 AZ SCOTTSDALE AQ    59.13  37
LIN, LUCAS            16 PC WALNUT CREEK     59.21  38
POLOVINKIN, NIKITA    16 PC ALMADEN SWIM     59.95  39
SMITH, STEVEN         16 PC SOUTH SAN FRA  1:00.03  40

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, RONALD          16 PC PALO ALTO STA  4:45.91   1  4:40.93 F1  P  1:03.28  2:18.43  3:40.96
                                                                    F    29.12  1:03.20  2:15.75  2:18.41  2:57.64  3:37.50  4:09.41
GROBE, CHRISTIAN      16 IL WAVES          4:46.00   2  4:42.49 F2  P  1:07.11  2:21.36  3:40.58
                                                                    F    29.98  1:06.33  1:43.44  2:20.27  2:58.73  3:38.43  4:10.72
MOLINARI, MATT        16 PC PALO ALTO STA  4:50.60   3  4:49.21 F3  P  1:05.41  2:19.48  3:42.17
                                                                    F    30.82  1:05.67  1:43.87  2:20.93  3:02.01  3:43.52  4:16.64
SANBORN, BYRON        15 PC PALO ALTO STA  4:52.24   4  4:50.27 F4  P  1:05.97  2:19.77  3:42.65
                                                                    F    30.02  1:06.68  1:44.09  2:21.82  3:01.08  3:42.29  4:16.01
HURWITZ, JORDAN       15 OR THE DOLPHINS   4:54.60   5  4:55.86 F5  P  1:04.36  2:19.38  3:44.56
                                                                    F    30.60  1:05.97  1:45.29  2:23.49  3:05.75  3:47.11  4:21.49
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENNIS, NOAH          16 SN SOLANO AQUATI  4:58.33   7  4:56.29 F6  P  1:06.78  2:25.26  3:51.51
                                                                    F    31.48  1:06.31  1:46.55  2:23.99  3:07.77  3:49.78  4:24.32
CASTRO, KYLE          16 SN VACAVILLE SWI  5:00.58   9  4:58.23 F7  P  1:04.55  2:18.80  3:50.37
                                                                    F    31.10  1:05.94  1:44.93  2:20.15  3:07.41  3:51.05  4:26.28
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN VACAVILLE SWI  4:56.90   6  4:59.73 F8  P  1:07.20  2:26.26  3:51.34
                                                                    F    29.79  1:06.16  1:46.26  2:25.91  3:08.47  3:52.36  4:25.78
MCLAUGHLIN, KEVIN     15 PC PLEASANTON SE  4:59.96   8  5:05.42 F9  P  1:05.77  2:22.84  3:50.47
                                                                    F    30.46  1:07.91  1:46.48  2:26.00  3:08.26  3:53.40  4:28.61

CHEN, RONALD          16 PC PALO ALTO STA  4:45.91   1              P  1:03.28  2:18.43  3:40.96
GROBE, CHRISTIAN      16 IL WAVES          4:46.00   2              P  1:07.11  2:21.36  3:40.58
MOLINARI, MATT        16 PC PALO ALTO STA  4:50.60   3              P  1:05.41  2:19.48  3:42.17
SANBORN, BYRON        15 PC PALO ALTO STA  4:52.24   4              P  1:05.97  2:19.77  3:42.65
HURWITZ, JORDAN       15 OR THE DOLPHINS   4:54.60   5              P  1:04.36  2:19.38  3:44.56
ARCHAMBEAU, PIERRE    16 SN VACAVILLE SWI  4:56.90   6              P  1:07.20  2:26.26  3:51.34
DENNIS, NOAH          16 SN SOLANO AQUATI  4:58.33   7              P  1:06.78  2:25.26  3:51.51
MCLAUGHLIN, KEVIN     15 PC PLEASANTON SE  4:59.96   8              P  1:05.77  2:22.84  3:50.47
CASTRO, KYLE          16 SN VACAVILLE SWI  5:00.58   9              P  1:04.55  2:18.80  3:50.37
YEE, ANDREW           16 PC SAN RAMON VAL  5:00.82  10              P  1:09.50  2:28.05  3:51.82
USINGER, BRETT        15 PC CROW CANYON C  5:01.40  11              P  1:05.63  2:23.50  3:50.77
BRASWELL, STEPHEN     15 MA YORK YMCA      5:01.80  12              P  1:06.46  2:23.61  3:53.41
BONZELL, BRET         15 SN SIERRA MARLIN  5:01.86  13              P  1:07.92  2:23.91  3:52.41
KALBUS, RILEY         16 PC ORINDA AQUATI  5:01.96  14              P  1:06.46  2:26.53  3:51.28
LEE, ROLLAND          15 PC CROW CANYON C  5:02.60  15              P  1:06.67  2:26.49  3:51.35
KOSAKA, ALEX          16 PC SANTA CLARA S  5:03.69  16              P  1:07.08  2:26.04  3:55.66
NAGY, DANIEL          16 SN SPARE TIME AQ  5:05.43  17              P  1:05.49  2:24.89  3:51.75
BARSANTI, RYAN        15 PC TERRAPINS SWI  5:05.98  18              P  1:08.98  2:26.83  3:58.54
PINSON, ADAM          15 SN SPARE TIME AQ  5:07.10  19              P  1:05.70  2:26.54  3:59.80
HYDE, HARRISON        16 PC DE ANZA CUPER  5:07.88  20              P  1:07.89  2:29.24  4:00.19
HUANG, PAUL           15 PC WEST COAST AQ  5:08.46  21              P  1:08.32  2:31.39  4:02.17
CHIRKOV, NIKITA       16 GU PEARLAND AQUA  5:08.72  22              P  1:09.88  2:30.43  3:57.34
TRUONG, MORGAN        15 PC ALAMEDA ISLAN  5:10.06  23              P  1:08.49  2:31.21  3:58.80
CHEN, BOFENG          15 GU PEARLAND AQUA  5:11.33  24              P  1:08.59  2:30.19  3:59.81
ZHANG, CHARLES        15 PC PALO ALTO STA  5:12.76  25              P  1:09.86  2:31.16  3:59.30
YAUNG, ALEXANDER      15 PC FLYING FISH    5:15.42  26              P  1:10.09  2:32.04  4:03.38
BENIGHT, PATRICK      15 PC SANTA CLARA S  5:16.48  27              P  1:09.14  2:29.12  4:04.56
MCDONNELL, AUSTIN     15 PC TIGER AQUATIC  5:17.09  28              P  1:12.20  2:33.42  4:07.89
FARR, PHILIP          16 PC PEAK           5:17.26  29              P  1:09.68  2:34.23  4:04.42
PASQUINZO, NICHOLAS   16 PC BURLINGAME AQ  5:19.76  30              P  1:07.55  2:27.02  4:04.58
JAIME, IAN            15 PC MARIN PIRATES  5:21.41  31              P  1:10.20  2:31.89  4:04.72
SMITH, STEVEN         16 PC SOUTH SAN FRA  5:22.96  32              P  1:10.51  2:36.17  4:07.73
MEFFORD, JAKE         16 PC TERRAPINS SWI  5:23.83  33              P  1:11.48  2:32.88  4:08.82
LIN, LUCAS            16 PC WALNUT CREEK   5:24.56  34              P  1:09.94  2:35.09  4:11.42
JACOBS, BRYANT        15 PC BURLINGAME AQ   DQUED                   P  1:09.59  2:30.93  4:02.64
ROMERO, JOSEPH        15 CA SANTA MARIA S   DQUED                   P  1:10.65  2:33.08  4:03.81
TAPIZ, BEN            16 PC CABRILLO THRE   DQUED                   P  1:12.55  2:33.73  4:05.73
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CROW,  A  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:54.02   1      29.36  1:02.50  1:29.31
         WILLIAMS, DILLON    15
         USINGER, BRETT      15
         WOOLDRIDGE, ANDY    17
         TANABE, CODY        15
WCAB,  A  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:54.20   2      29.74  1:03.20
         BEEBE, TED          17
         HENRI, PEARSON      17
         KINNARD, MASON      18
         DOSSA, ANDREW       18
TERA,  A  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:54.67   3      30.29  1:02.57  1:29.38
         EGAN, NICK          18
         JEAN, TYLER         17
         SMITH, TIM          18
         BARSANTI, RYAN      15
PASA,  A  15-18       18 PC PALO ALTO STA               1:55.10   4      29.41  1:01.55  1:29.63
         HINSHAW, ADAM       16
         SANBORN, BYRON      15
         MOLINARI, MATT      16
         CHEN, RONALD        16
VACA,  A  15-18       18 SN VACAVILLE SWI               1:56.51   5      30.69  1:04.54  1:30.83
         ARCHAMBEAU, PIERRE  16
         GABBARD, BEN        17
         RIGGERT, JOE        17
         LAHL, STEPHEN       17
CROW,  B  15-18       18 PC CROW CANYON C               1:57.27   6      29.49  1:02.47  1:31.22
         MORGAN, DAVID       15
         LEE, ROLLAND        15
         NANFRIA, CHARLIE    18
         COOPER, QUENTIN     15
PLS,  A  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:58.17   7      31.78  1:04.85  1:32.80
         HORPEL, FRANK       16
         GUIDO, CHRISTOPHER  18
         RAJAGOPALAN, KRISHNA18
         SEITZ, ANDREW       17
WCAB,  B  15-18       18 PC WALNUT CREEK                1:58.37   8      30.61  1:05.53  1:33.04
         WILLIAMS, MATT      16
         KAARET, VINCE       18
         RANDALL, MONTY      16
         MILLER, JACK        15
PLS,  B  15-18        18 PC PLEASANTON SE               1:58.51   9      29.74  1:04.34  1:32.06
         JOHNSTON, NICK      15
         CHANDLER, BRANDON   17
         LINDSAY, KYLE       17
         MCLAUGHLIN, TIM     17
TERA,  B  15-18       18 PC TERRAPINS SWI               1:58.98          31.55  1:04.26  1:50.64
         MEFFORD, JAKE       16
         LOWE, BRETT         18
         MIAO, OSCAR         15
         BULL, CHRISTOPHER   15
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-18   200 M. R.                                   EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO,  A  15-18        18 PC VALLEJO AQUAT               1:59.91          32.05  1:05.16  1:34.03
         BUTLER, ANDREW      17
         LAU, MILTON         15
         VIRAY, GABRIEL      17
         ELMORE, ARES        15
SRVL,  B  15-18       18 PC SAN RAMON VAL               2:00.62          31.69  1:05.65  1:35.60
         GOODSON, WESLEY     17
         HO, HUGO            15
         KWOK, EVAN          15
         CHE, RYAN           17
VS,  A  15-18         18 PC VALLEY SPLASH               2:01.12          32.38  1:07.05  1:35.35
         NGUYEN, ERIC        16
         KUEHN, JOSHUA       17
         CHIANG, BRYAN       17
         PRATT, JOEY         17
ALMA,  A  15-18       18 PC ALMADEN SWIM                2:01.44          30.86  1:06.20  1:35.46
         LIE, JONATHAN       18
         POLOVINKIN, NIKITA  16
         FLICKNER, MATTHEW   16
         NOLLETTE, TYLER     17
KYSC,  A  15-18       18 PC USF KORET YOU               2:01.92          32.45  1:07.90  1:36.28
         FALCON, RICHARD     15
         ADLER, KEVIN        16
         ZHONG, BRYAN        15
         YU, ANTHONY         17
SCSC,  A  15-18       18 PC SANTA CLARA S               2:02.84          30.33  1:07.49  1:35.38
         BENIGHT, PATRICK    15
         CHEN, JASPER        15
         HOU, GIDEON         17
         BRYCE, ANDREW       15
TRIV,  A  15-18       18 PC TRI VALLEY AQ               2:03.41          35.02  1:12.48  1:38.66
         WAGNER, JULIAN      15
         FERNAINY, CHRISTOPHE15
         REED, BRENT         18
         DOTSON, CHRIS       17
OAQ,  A  15-18        18 PC OSPREY AQUATI               2:05.03          32.45  1:07.54  1:38.79
         BORMAN, MAX         15
         STEINBERG, JACKSON  17
         TAIKEFF, GABE       15
         BORMAN, ZAC         17
SAC,  A  15-18        18 AZ SCOTTSDALE AQ                DQUED           32.41  1:06.34  1:33.97
         KRZYZANOWSKI, RUSSEL17
         SWANSON, GARRETT    16
         SHORES, CONNOR      16
         SCIMECA, ADAM       16

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOTSON, CHRIS         17 PC TRI VALLEY AQ    53.87   1    53.91 F1
                                                                    F    25.68
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EGAN, NICK            18 PC TERRAPINS SWI    55.04   2    54.84 F2
                                                                    F    26.28
KHROLOV, VLADIMIR     17 PC SOLO AQUATICS    55.05   3    55.19 F3
                                                                    F    26.51
REED, BRENT           18 PC TRI VALLEY AQ    55.32   5    55.50 F4
                                                                    F    26.86
GRAVERSEN, MORTEN     18 PC MISSION SAN J    55.73  10    55.82 F5
                                                                    F    27.69
RICE, JARED           17 PC RAM AQUATICS     55.57   9    55.93 F6
                                                                    F    26.53
HARPER, GREG          18 PC WALNUT CREEK     55.20   4    55.97 F7
                                                                    F    26.81
BOVENBERG, PARKER     18 PC SAN JOSE AQUA    55.51   8    56.02 F8
                                                                    F    26.97
RAJAGOPALAN, KRISHNAN 18 PC PLEASANTON SE    55.43   7    56.39 F9
                                                                    F    27.00

DOTSON, CHRIS         17 PC TRI VALLEY AQ    53.87   1
DENTONE, MATTHEW      20 PC TERRAPINS SWI    54.24  43
EGAN, NICK            18 PC TERRAPINS SWI    55.04   2
KHROLOV, VLADIMIR     17 PC SOLO AQUATICS    55.05   3
HARPER, GREG          18 PC WALNUT CREEK     55.20   4
REED, BRENT           18 PC TRI VALLEY AQ    55.32   5
LOWE, BRETT           18 PC TERRAPINS SWI    55.39   6
RAJAGOPALAN, KRISHNAN 18 PC PLEASANTON SE    55.43   7
BOVENBERG, PARKER     18 PC SAN JOSE AQUA    55.51   8
RICE, JARED           17 PC RAM AQUATICS     55.57   9
GRAVERSEN, MORTEN     18 PC MISSION SAN J    55.73  10
DOSSA, ANDREW         18 PC WALNUT CREEK     56.00  11
SULLIVAN, BRENDAN     18 PC TERRAPINS SWI    56.03  12
CHE, RYAN             17 PC SAN RAMON VAL    56.05  13
CHENEY, TREVOR        17 PC CABRILLO THRE    56.38  14
BARTON, RJ            18 PC TIGER AQUATIC    56.39  15
BEEBE, TED            17 PC WALNUT CREEK     56.48  16
KESHMIRI, ARMON       17 PC SOUTH VALLEY     56.60  17
HSIA, WILLIAM         17 PC MISSION SAN J    56.62  18
CHIANG, BRYAN         17 PC VALLEY SPLASH    56.73  19
LINDSAY, KYLE         17 PC PLEASANTON SE    56.78  20
WOOLDRIDGE, ANDY      17 PC CROW CANYON C    56.82  21
MCLAUGHLIN, TIM       17 PC PLEASANTON SE    57.14  22
HOU, GIDEON           17 PC SANTA CLARA S    57.20  23
LAHL, STEPHEN         17 SN VACAVILLE SWI    57.31  24
SIMAS, SHELDON        17 SN SPARE TIME AQ    57.34  25
SMITH, TIM            18 PC TERRAPINS SWI    57.45  26
KERR, JAROD           17 WY SCOTTS BLUFF     57.88  27
TERAOKA, IAN          18 PC SAN JOSE AQUA    58.00  28
AKRE, AUSTIN          17 SN SIERRA MARLIN    58.02  29
RAVAGO, KEVIN         17 PC CABRILLO THRE    58.13  30
RUSSELL, COLIN        17 SN CENTRAL VALLE    58.21  31
BUTLER, ANDREW        17 PC VALLEJO AQUAT    58.30  32
SORENSEN, JIMMY       17 PC WALNUT CREEK     58.34  33
JEAN, TYLER           17 PC TERRAPINS SWI    58.58  34
LIE, JONATHAN         18 PC ALMADEN SWIM     58.63  35
CHEKUROV, SVATOSLAV   17 PC WALNUT CREEK     58.93  36
NOLLETTE, TYLER       17 PC ALMADEN SWIM     59.05  37
STEFAN, NICHOLAS      22 PC UNATTACHED (P    59.47  44
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMPSON, HUNTER      17 AZ SCOTTSDALE AQ    59.71  38
CARDER, NATHANIEL     17 SN ARDEN HILLS S    59.84  39
STEINBERG, JACKSON    17 PC OSPREY AQUATI    59.90  40
LOPEZ-VENEGAS, EDUARD 17 ** ACUATICA NELS  1:02.24  41
BARKER, TYLER         17 PC ORINDA AQUATI  1:02.36  42

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERNANDEZ, JOSE LUIS  17 ** CASABLANCA AT  4:49.93   3  4:44.26 F1  P  1:03.38  2:16.54  3:43.02
                                                                    F    29.95  1:03.18  1:39.42  2:14.51  2:57.52  3:39.59  4:12.63
RIGGERT, JOE          17 SN VACAVILLE SWI  4:47.97   2  4:44.92 F2  P  1:00.82  2:13.31  3:39.29
                                                                    F    28.25  1:01.49  1:38.27  2:14.94  2:57.44  3:39.86  4:12.73
SEITZ, ANDREW         17 PC PLEASANTON SE  4:45.05   1  4:49.11 F3  P  1:02.85  2:16.84  3:40.09
                                                                    F    29.07  1:02.97  1:41.39  2:19.14  3:00.52  3:43.44  4:16.70
WOOLDRIDGE, ANDY      17 PC CROW CANYON C  4:52.65   5  4:50.86 F4  P  1:03.16  2:18.04  3:42.41
                                                                    F    29.70  1:03.92  1:42.25  2:20.57  3:01.94  3:44.35  4:17.53
GRAVERSEN, MORTEN     18 PC MISSION SAN J  4:55.02   9  4:51.16 F5  P  1:04.32  2:24.52  3:47.59
                                                                    F    30.07  1:03.06  1:43.47  2:22.82  3:04.37  3:45.34  4:18.92
GUIDO, CHRISTOPHER    18 PC PLEASANTON SE  4:52.99   7  4:56.21 F6  P  1:03.49  2:20.34  3:47.29
                                                                    F    30.61  1:04.76  1:44.50  2:22.75  3:07.31  3:50.57  4:24.58
LINDSAY, KYLE         17 PC PLEASANTON SE  4:56.02  10  4:57.24 F7  P  1:05.55  2:19.58  3:50.14
                                                                    F    30.82  1:07.15  1:44.56  2:23.67  3:07.48  3:54.40  4:26.29
CHANDLER, BRANDON     17 PC PLEASANTON SE  4:53.05   8  4:59.97 F8  P  1:04.10  2:20.93  3:45.85
                                                                    F    30.30  1:05.57  1:44.49  2:24.59  3:06.38  3:52.33  4:25.39
BURBIDGE, NICK        17 PC WALNUT CREEK   5:01.36  11  5:01.23 F9  P  1:06.11  2:24.01  3:52.60
                                                                    F    31.07  1:05.36  1:45.30  2:23.66  3:08.85  3:52.53  4:27.74

SEITZ, ANDREW         17 PC PLEASANTON SE  4:45.05   1              P  1:02.85  2:16.84  3:40.09
RIGGERT, JOE          17 SN VACAVILLE SWI  4:47.97   2              P  1:00.82  2:13.31  3:39.29
HERNANDEZ, JOSE LUIS  17 ** CASABLANCA AT  4:49.93   3              P  1:03.38  2:16.54  3:43.02
BELETSKY, ALEX        18 PC SAN JOSE AQUA  4:52.05   4              P  1:05.18  2:22.24  3:46.43
WOOLDRIDGE, ANDY      17 PC CROW CANYON C  4:52.65   5              P  1:03.16  2:18.04  3:42.41
GOODSON, WESLEY       17 PC SAN RAMON VAL  4:52.94   6              P  1:05.61  2:23.40  3:47.25
GUIDO, CHRISTOPHER    18 PC PLEASANTON SE  4:52.99   7              P  1:03.49  2:20.34  3:47.29
CHANDLER, BRANDON     17 PC PLEASANTON SE  4:53.05   8              P  1:04.10  2:20.93  3:45.85
GRAVERSEN, MORTEN     18 PC MISSION SAN J  4:55.02   9              P  1:04.32  2:24.52  3:47.59
LINDSAY, KYLE         17 PC PLEASANTON SE  4:56.02  10              P  1:05.55  2:19.58  3:50.14
ZLOTOFF, ZACK         19 PC SAN JOSE AQUA  4:57.80  25              P  1:07.42  2:22.88  3:54.67
BURBIDGE, NICK        17 PC WALNUT CREEK   5:01.36  11              P  1:06.11  2:24.01  3:52.60
CARBAJAL, MATTHEW     17 AZ SCOTTSDALE AQ  5:01.46  12              P  1:05.40  2:20.51  3:54.87
LEE, ANDREW           17 PC TIGER AQUATIC  5:03.09  13              P  1:07.46  2:28.06  3:57.39
THOMPSON, ALEX        17 MA YORK YMCA      5:06.28  14              P  1:08.94  2:28.25  3:56.56
BARTON, RJ            18 PC TIGER AQUATIC  5:06.89  15              P  1:04.39  2:26.26  3:53.54
CARDER, NATHANIEL     17 SN ARDEN HILLS S  5:12.49  16              P  1:08.01  2:26.12  4:01.14
GABBARD, BEN          17 SN VACAVILLE SWI  5:13.89  17              P  1:05.66  2:25.91  4:01.09
VAVRA, ALEXANDER      17 OZ UNATTACHED (O  5:14.10  18              P  1:05.34  2:21.80  4:02.27
ALVAREZ, ALEJANDRO    17 ** CASABLANCA AT  5:14.45  19              P  1:06.95  2:32.15  4:02.07
PRIBYL, BRIAN         17 PC ROVELLA''S ATH  5:18.51  20              P  1:07.69  2:33.32  4:03.42
HENRI, PEARSON        17 PC WALNUT CREEK   5:23.02  21              P  1:09.61  2:38.64  4:06.06
POIRIER, STEPHEN      17 PC CAMPBELL WAVE  5:40.03  22              P  1:10.82  2:42.36  4:17.15
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CHEN, AUSTIN          17 PC SUNNYVALE SWI  5:45.12  23              P  1:12.50  2:44.55  4:22.07
HIGHSMITH, JOHN       17 SN VACAVILLE SWI   DQUED                   P  1:10.25  2:32.46  4:13.89

============================================================================================================================
   EVENT  204                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  204
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


                                                     L E A D  O F F  S P L I T S

CLEGG, TOMMY          15 IL WAVES                       8:57.97

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BURNS, AIDAN          12 PC SANTA CLARA S              17:49.28   1      31.73  1:06.88  1:42.32  2:17.66  2:52.97  3:28.34  4:03.84
                                                                       4:39.07  5:14.75  5:49.97  6:26.59  7:01.62  7:38.08  8:13.93
                                                                       8:49.60  9:24.85 10:01.15 10:36.38 11:02.10 11:48.29 12:25.03
                                                                      13:00.81 13:37.40 14:13.31 14:50.43 15:26.15 16:02.41 16:38.78
                                                                      17:15.39
YONGYUTH, JARED       12 PC SANTA CLARA S              18:31.98   2      34.53  1:09.69  1:47.14  2:22.89  3:01.05  3:37.06  4:15.23
                                                                       4:51.44  5:29.22  6:05.50  6:43.22  7:19.87  7:58.30  8:34.97
                                                                       9:13.38  9:49.71 10:28.05 11:04.81 11:43.67 12:20.02 12:58.16
                                                                      13:34.88 14:13.01 14:49.60 15:28.16 16:05.42 16:43.92 17:19.13
                                                                      17:56.94
WHITE, FORREST        12 PC CROW CANYON C              18:50.66   3      32.32  1:09.27  1:45.09  2:22.71  2:59.26  3:37.58  4:14.66
                                                                       4:53.26  5:30.49  6:09.52  6:46.76  7:25.48  8:02.95  8:41.82
                                                                       9:19.29  9:58.33 10:35.31 11:14.90 11:52.32 12:31.68 13:09.29
                                                                      13:48.22 14:25.46 15:05.18 15:42.56 16:21.88 16:59.22 17:37.78
                                                                      18:14.33
NEWTON, BRADLEY       12 PC DE ANZA CUPER              19:19.41   4      35.50  1:14.64  1:54.25  2:34.39  3:14.08  3:54.23  4:33.61
                                                                       5:13.72  5:50.93  6:32.26  6:58.56  7:50.24  8:25.52  9:07.83
                                                                       9:46.12 10:24.61 11:02.88 11:42.00 12:20.52 12:59.64 13:37.32
                                                                      14:15.75 14:54.55 15:32.91 16:05.75 16:50.45 17:28.56 18:05.88
                                                                      18:43.20
CHO, ANDREW           12 PC PALO ALTO STA              19:37.82   5      36.17  1:13.93  1:54.05  2:34.32  3:15.37  3:55.31  4:36.29
                                                                       5:15.36  5:55.22  6:34.59  7:14.65  7:53.99  8:32.90  9:13.66
                                                                       9:53.37 10:33.88 11:14.26 11:53.50 12:34.14 13:13.90 13:54.51
                                                                      14:34.00 15:13.44 15:51.41 16:30.21 17:07.99 17:46.09 18:23.59
                                                                      19:02.00
SCOTT, R.J.           12 PC PLEASANTON SE              19:46.74   6      34.82  1:13.83  1:53.76  2:32.04  3:01.91  3:50.86  4:31.08
                                                                       5:09.58  5:40.27  6:30.76  7:09.65  7:47.42  8:27.56  9:05.41
                                                                       9:45.28 10:23.67 10:52.97 11:46.32 12:19.30 13:06.94 13:41.28
                                                                      14:27.01 15:01.61 15:48.51 16:30.34 17:10.17 17:49.61 18:30.04
                                                                      19:11.55
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROBINSON, BRYNER      12 ** EDMONTON KEYA              19:51.65   7      35.35  1:15.07  1:54.25  2:35.01  3:14.65  3:55.27  4:34.81
                                                                       5:15.55  5:55.08  6:35.87  7:14.95  7:55.13  8:34.68  9:15.32
                                                                       9:54.97 10:35.23 11:14.11 11:54.38 12:34.03 13:14.54 13:53.83
                                                                      14:34.06 15:13.44 15:54.60 16:33.88 17:14.28 17:53.68 18:33.90
                                                                      19:12.79
IDGUNJI, SIDHANT      12 PC SANTA CLARA S              19:52.04   8      34.93  1:14.42  1:53.70  2:33.86  3:13.84  3:53.88  4:33.26
                                                                       5:13.08  5:52.97  6:32.68  7:12.19  7:51.70  8:31.50  9:11.56
                                                                       9:52.43 10:32.12 11:12.57 11:51.87 12:33.23 13:13.61 13:53.70
                                                                      14:33.96 15:13.61 15:54.40 16:34.89 17:15.15 17:56.11 18:36.39
                                                                      19:14.29
TAY, ELDON            12 PC PALO ALTO STA              19:52.90   9      37.01  1:15.95  1:56.88  2:37.11  3:17.45  3:56.89  4:37.49
                                                                       5:16.56  5:43.86  6:36.53  7:16.84  7:55.57  8:36.72  9:15.48
                                                                       9:56.74 10:36.25 11:16.97 11:56.38 12:37.23 13:17.24 13:57.21
                                                                      14:36.57 15:17.24 15:56.80 16:37.12 17:15.62 17:56.68 18:34.80
                                                                      19:16.04
LIN, JAKE             12 PC BURLINGAME AQ              19:58.70          33.38  1:12.12  1:49.88  2:29.91  3:08.62  3:48.97  4:28.21
                                                                       5:09.64  5:49.19  6:30.61  7:10.15  7:51.61  8:31.33  9:12.92
                                                                       9:52.91 10:34.66 11:15.53 11:57.56 12:38.71 13:20.56 14:00.65
                                                                      14:43.00 15:23.38 16:03.97 16:43.35 17:23.61 18:02.75 18:43.31
                                                                      19:22.01
MURRAY, JAKE          12 PC SANTA CLARA S              20:08.93          33.76  1:13.27  1:51.99  2:33.17  3:12.25  3:53.24  4:23.43
                                                                       5:14.33  5:53.54  6:35.67  7:15.76  7:56.82  8:36.68  9:18.34
                                                                       9:58.15 10:40.56 11:11.32 12:03.38 12:41.22 13:25.59 14:05.97
                                                                      14:47.10 15:26.80 16:07.92 16:48.51 17:29.65 18:09.75 18:51.58
                                                                      19:29.84
BLAKE, SAMUEL         12 PC SANTA CLARA S              20:12.45          34.95  1:14.15  1:44.32  2:33.94  3:03.14  3:54.13  4:20.24
                                                                       5:14.66  5:46.77  6:35.08  7:05.45  7:56.09  8:23.24  9:17.67
                                                                       9:58.24 10:39.79 11:20.81 12:02.58 12:43.37 13:25.31 14:06.25
                                                                      14:47.94 15:28.26 16:09.63 16:49.96 17:31.22 18:12.18 18:53.04
                                                                      19:29.01
HOLT, OLI             11 PC CABRILLO THRE              20:15.18          37.58  1:16.50  1:58.86  2:37.74  3:20.19  3:59.21  4:41.86
                                                                       5:21.32  6:03.80  6:43.16  7:25.52  8:04.77  8:46.21  9:25.64
                                                                      10:07.61 10:47.26 11:29.44 12:08.68 12:50.92 13:29.92 14:12.08
                                                                      14:51.93 15:34.59 16:13.79 16:55.93 17:35.00 18:17.50 18:56.91
                                                                      19:37.40

MATTOX, MIGUEL        14 PC NORTH BAY AQU              17:19.37   1      30.31  1:04.70  1:38.37  2:12.94  2:46.87  3:21.77  3:55.76
                                                                       4:30.80  5:05.21  5:40.47  6:14.96  6:50.53  7:25.01  8:00.49
                                                                       8:34.67  9:10.02  9:44.43 10:19.73 10:54.12 11:29.67 12:03.98
                                                                      12:40.09 13:14.79 13:50.05 14:25.22 15:00.91 15:35.50 16:10.93
                                                                      16:45.39
KING, CHANCE          14 MA YORK YMCA                  17:29.63   2      32.40  1:05.88  1:41.05  2:15.36  2:45.90  3:25.61  4:01.73
                                                                       4:36.52  5:12.63  5:47.47  6:23.52  6:58.66  7:34.79  8:09.98
                                                                       8:45.68  9:20.86  9:56.43 10:31.50 11:07.42 11:41.95 12:17.56
                                                                      12:52.35 13:27.95 14:02.16 14:38.08 15:12.67 15:47.41 16:21.56
                                                                      16:56.66
GREENE, PARKER        14 AZ SCOTTSDALE AQ              17:37.81   3      32.56  1:06.94  1:42.42  2:17.04  2:52.82  3:27.58  4:03.77
                                                                       4:38.45  5:14.29  5:49.56  6:26.13  7:01.58  7:37.56  8:12.43
                                                                       8:47.24  9:23.01  9:58.73 10:33.92 11:09.85 11:45.01 12:21.42
                                                                      12:56.45 13:31.93 14:07.14 14:43.41 15:18.35 15:53.71 16:28.59
                                                                      17:04.19
RECAIDO, MITCH        14 SN VACAVILLE SWI              18:06.44   4      32.36  1:09.74  1:45.82  2:23.54  2:58.90  3:35.44  4:11.14
                                                                       4:48.62  5:24.04  6:01.58  6:36.92  7:14.26  7:49.51  8:26.57
                                                                       9:01.58  9:39.07 10:14.45 10:51.32 11:26.89 12:03.94 12:39.16
                                                                      13:16.46 13:51.80 14:28.69 15:04.45 15:41.83 16:17.93 16:55.06
                                                                      17:30.06
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZYLA, MICHAL          13 PC TERRAPINS SWI              18:11.51   5      32.45  1:08.34  1:38.14  2:19.72  2:54.89  3:31.37  4:06.94
                                                                       4:44.14  5:19.99  5:57.04  6:32.47  7:09.47  7:45.50  8:22.44
                                                                       8:58.28  9:35.55 10:11.78 10:49.05 11:25.38 12:03.11 12:38.04
                                                                      13:15.57 13:52.40 14:29.36 15:04.93 15:43.11 16:19.89 16:58.11
                                                                      17:34.97
FERGUSON, TRISTON     14 AZ SCOTTSDALE AQ              18:17.70   6      32.83  1:11.02  1:46.65  2:24.09  3:00.34  3:37.63  4:13.86
                                                                       4:51.37  5:28.15  6:04.78  6:40.64  7:17.79  7:53.64  8:30.92
                                                                       9:06.85  9:44.37 10:21.06 10:58.34 11:34.58 12:11.77 12:48.26
                                                                      13:26.01 14:02.17 14:39.78 15:16.06 15:53.98 16:30.19 17:07.43
                                                                      17:42.98
ABERNETHY, MATT       13 SN VACAVILLE SWI              18:18.92   7               17.75    31.74  1:07.85  2:56.94  3:32.37  4:08.74
                                                                       4:45.20  5:22.96  5:59.39  6:36.90  7:14.32  7:51.94  8:28.15
                                                                       9:06.17  9:43.67 10:21.73 10:58.24 11:36.04 12:12.12 12:49.31
                                                                      13:25.40 14:02.64 14:39.65 15:16.88 15:54.17 16:30.92 17:07.46
                                                                      17:44.17
KHAN, MARZUQ          13 PC SANTA CLARA S              18:19.40   8      31.93  1:07.86  1:43.47  2:19.20  2:55.14  3:31.60  4:08.40
                                                                       4:45.12  5:21.81  5:58.86  6:35.62  7:13.63  7:50.86  8:28.11
                                                                       9:04.81  9:42.06 10:18.63 10:56.14 11:33.23 12:11.32 12:48.48
                                                                      13:26.45 14:03.78 14:41.87 15:16.89 15:54.44 16:31.13 17:09.13
                                                                      17:44.66
DENNIS, CALEB         14 SN SOLANO AQUATI              18:31.86   9      33.07  1:08.37  1:44.54  2:21.31  2:58.34  3:33.90  4:11.76
                                                                       4:48.59  5:15.54  6:02.91  6:30.40  7:17.37  7:55.26  8:31.70
                                                                       9:09.84  9:46.44 10:24.89 11:01.79 11:40.39 12:16.91 12:44.51
                                                                      13:31.72 14:02.12 14:46.38 15:25.32 16:02.06 16:30.85 17:17.02
                                                                      17:55.89
MESSMAN, CLARK        14 PC WALNUT CREEK               18:34.77          32.36  1:08.94  1:45.51  2:22.24  2:58.66  3:35.40  4:11.78
                                                                       4:48.50  5:25.23  6:02.43  6:39.63  7:16.97  7:54.47  8:32.40
                                                                       9:09.78  9:47.91 10:25.36 11:03.37 11:40.82 12:18.28 12:55.91
                                                                      13:33.84 14:11.39 14:49.83 15:27.27 16:05.72 16:43.67 17:21.81
                                                                      17:58.71
BURRELL, NOAH         14 SN REDDING SWIM               18:41.06          32.62  1:10.93  1:35.52  2:24.99  2:46.60  3:39.78  4:16.45
                                                                       4:55.09  5:32.06  6:10.78  6:47.39  7:25.94  8:02.47  8:40.69
                                                                       9:17.66  9:56.56 10:33.32 11:11.27 11:47.11 12:26.47 13:03.29
                                                                      13:42.20 14:18.55 14:57.56 15:35.10 16:14.39 16:50.72 17:29.77
                                                                      18:05.87
ARNETT, GRANT         14 SN VACAVILLE SWI              18:41.48          32.83  1:10.59  1:47.24  2:24.58  3:01.22  3:38.23  4:15.49
                                                                       4:53.37  5:30.55  6:08.98  6:46.74  7:24.58  8:02.07  8:40.55
                                                                       9:17.84  9:56.20 10:33.71 11:11.57 11:49.57 12:27.54 13:04.32
                                                                      13:42.88 14:20.54 14:58.90 15:36.29 16:14.45 16:51.93 17:30.13
                                                                      18:06.59
GOLTRA, KILIAN        14 PC WALNUT CREEK               18:42.18          33.38  1:09.11  1:45.72  2:22.12  3:00.22  3:36.04  4:13.72
                                                                       4:49.17  5:25.20  6:02.90  6:40.87  7:17.64  7:56.13  8:33.58
                                                                       9:12.35  9:49.73 10:28.74 11:06.11 11:44.94 12:22.17 13:01.72
                                                                      13:38.81 14:17.87 14:55.63 15:34.28 16:11.63 16:50.65 17:27.37
                                                                      18:05.88
HINRICHS, CHRISTOPHER 14 PC PALO ALTO STA              18:49.31          33.73  1:09.68  1:46.94  2:23.03  3:00.91  3:37.12  4:15.62
                                                                       4:52.50  5:30.68  6:07.43  6:45.66  7:22.48  8:01.96  8:38.42
                                                                       9:17.13  9:53.88 10:32.91 11:10.29 11:50.02 12:27.14 13:07.10
                                                                      13:44.11 14:23.61 15:00.68 15:40.35 16:17.97 16:58.17 17:35.16
                                                                      18:13.35
CASTRO, ANDREW        14 SN VACAVILLE SWI              18:55.64          31.90  1:07.23  1:43.03  2:21.35  2:58.91  3:37.16  4:14.90
                                                                       4:53.33  5:31.53  6:09.95  6:48.31  7:27.19  8:05.32  8:43.95
                                                                       9:22.63 10:01.51 10:40.10 11:18.44 11:57.05 12:35.69 13:13.70
                                                                      13:53.01 14:31.32 15:09.72 15:48.61 16:27.15 16:55.85 17:42.16
                                                                      18:19.50
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WORDEN, CHRISTOPHER   14 AZ PUSCH RIDGE                19:02.63          32.52  1:09.93  1:47.87  2:26.77  3:05.17  3:44.24  4:22.70
                                                                       5:02.23  5:40.82  6:18.86  6:57.22  7:35.78  8:14.41  8:53.36
                                                                       9:31.63 10:10.00 10:48.07 11:26.60 12:04.68 12:43.26 13:21.22
                                                                      14:00.23 14:29.27 15:16.56 15:54.47 16:33.27 17:10.86 17:49.88
                                                                      18:26.41
PETERSON, KYLE        14 SN SIERRA MARLIN              19:07.94          33.55  1:11.19  1:49.25  2:27.92  3:06.65  3:45.42  4:23.79
                                                                       5:01.97  5:39.90  6:18.42  6:56.43  7:35.36  8:13.69  8:52.30
                                                                       9:30.75 10:09.50 10:47.45 11:25.85 12:03.93 12:42.73 13:20.79
                                                                      13:59.28 14:38.03 15:16.40 15:55.18 16:33.76 17:12.19 17:51.12
                                                                      18:29.66
SCHRADER, TRISATN     14 AZ FLYING FISH A              19:11.24          33.51  1:10.62  1:48.57  2:26.80  3:05.35  3:44.35  4:23.07
                                                                       5:02.45  5:41.56  6:20.76  6:59.89  7:39.52  8:18.87  8:57.67
                                                                       9:36.77 10:15.89 10:54.57 11:32.94 12:12.50 12:51.95 13:30.95
                                                                      14:09.58 14:48.27 15:26.44 16:05.64 16:44.28 17:21.92 17:59.94
                                                                      18:36.86
SATARIANO, JOSEPH     14 PC USF KORET YOU              19:36.19          33.64  1:12.14  1:52.50  2:31.92  3:11.95  3:52.67  4:32.76
                                                                       5:12.65  5:51.23  6:31.26  7:10.06  7:49.29  8:28.51  9:07.94
                                                                       9:47.44 10:27.56 11:07.07 11:47.72 12:28.21 13:08.15 13:48.39
                                                                      14:29.25 15:09.74 15:49.65 16:28.82 17:07.71 17:47.12 18:25.63
                                                                      19:01.09

CLEGG, TOMMY          15 IL WAVES                      16:50.80   1      31.20  1:03.03  1:37.59  2:10.43  2:44.74  3:17.62  3:51.97
                                                                       4:24.93  4:59.90  5:33.10  6:08.19  6:41.27  7:16.08  7:49.62
                                                                       8:24.58  8:57.97  9:32.94 10:06.30 10:41.13 11:14.61 11:49.47
                                                                      12:22.88 12:57.80 13:31.17 14:05.74 14:38.78 15:13.55 15:46.61
                                                                      16:20.73
COOPER, QUENTIN       15 PC CROW CANYON C              16:51.31   2      29.57  1:03.63  1:37.16  2:11.75  2:45.79  3:20.58  3:54.70
                                                                       4:28.85  5:03.35  5:38.44  6:13.12  6:47.75  7:19.88  7:56.73
                                                                       8:31.10  9:04.64  9:38.37 10:12.47 10:45.87 11:19.66 11:53.50
                                                                      12:27.33 13:00.64 13:34.99 14:07.50 14:41.60 15:14.59 15:48.39
                                                                      16:20.64
HALEY, SAM            16 PC NEPTUNE SWIMM              16:56.95   3      29.76  1:04.86  1:38.38  2:13.10  2:46.61  3:21.13  3:54.50
                                                                       4:29.20  5:02.85  5:37.49  6:10.97  6:45.49  7:18.92  7:53.50
                                                                       8:26.92  9:01.71  9:35.23 10:09.82 10:43.33 11:18.32 11:51.75
                                                                      12:26.61 13:00.47 13:35.35 14:09.14 14:43.49 15:16.57 15:51.32
                                                                      16:24.18
HORPEL, FRANK         16 PC PLEASANTON SE              17:11.92   4      30.07  1:03.22  1:37.15  2:11.29  2:45.21  3:19.20  3:53.18
                                                                       4:27.33  5:01.45  5:36.31  6:10.39  6:45.46  7:19.53  7:54.33
                                                                       8:28.79  9:03.90  9:38.35 10:12.90 10:47.27 11:21.73 11:56.36
                                                                      12:31.45 13:05.92 13:41.72 14:15.58 14:51.74 15:27.05 16:01.77
                                                                      16:37.11
LANGSTON, MARK        15 SN SPARE TIME AQ              17:15.84   5      30.90  1:05.40  1:39.86  2:14.74  2:49.11  3:24.11  3:58.87
                                                                       4:33.37  5:07.73  5:42.12  6:17.11  6:52.04  7:26.69  8:01.64
                                                                       8:36.33  9:10.57  9:45.59 10:20.29 10:54.97 11:29.49 12:04.65
                                                                      12:39.50 13:14.39 13:49.27 14:24.13 14:58.90 15:33.31 16:08.11
                                                                      16:42.74
CENTENO, PATRICIO     16 ** ACUATICA NELS              17:32.52   6      30.19  1:03.79  1:37.61  2:12.38  2:46.01  3:20.27  3:54.87
                                                                       4:29.48  5:03.85  5:39.20  6:14.08  6:49.14  7:23.95  7:59.67
                                                                       8:34.38  9:09.82  9:45.27 10:21.45 10:56.35 11:32.95 12:09.04
                                                                      12:44.54 13:20.55 13:56.75 14:33.69 15:10.27 15:45.53 16:22.02
                                                                      16:56.89
JONATHAN, KRAFT       16 ** UBC DOLPHINS               17:32.63   7      28.89  1:03.03  1:37.19  2:12.52  2:47.07  3:22.61  3:57.38
                                                                       4:33.07  5:08.11  5:44.27  6:18.62  6:54.49  7:29.52  8:04.99
                                                                       8:40.08  9:15.57  9:50.80 10:27.04 11:01.47 11:37.42 12:12.28
                                                                      12:48.22 13:23.51 13:59.35 14:34.49 15:11.15 15:46.28 16:22.59
                                                                      16:57.76
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOUROV, CHRISTOPHER   15 PC PLEASANTON SE              17:37.36   8      30.16  1:03.97  1:37.92  2:12.34  2:39.69  3:21.59  3:56.39
                                                                       4:31.42  5:06.44  5:41.44  6:16.49  6:52.08  7:27.22  8:02.78
                                                                       8:38.28  9:14.22  9:49.69 10:25.47 11:01.26 11:37.18 12:12.90
                                                                      12:49.41 13:25.68 14:01.73 14:37.92 15:14.27 15:50.34 16:26.45
                                                                      17:02.33
MACPHERSON, ALBERT    15 PC CABRILLO THRE              17:38.16   9      32.43  1:06.84  1:43.57  2:18.52  2:54.35  3:30.30  4:06.75
                                                                       4:41.53  5:17.76  5:52.24  6:28.39  7:02.75  7:39.12  8:13.54
                                                                       8:49.99  9:24.55 10:00.91 10:35.41 11:11.79 11:46.15 12:22.40
                                                                      12:56.74 13:32.87 14:07.39 14:43.96 15:18.84 15:54.83 16:29.24
                                                                      17:05.28
MCDONNELL, AUSTIN     15 PC TIGER AQUATIC              17:43.08          31.84  1:07.40  1:36.00  2:19.43  2:54.49  3:30.90  4:06.02
                                                                       4:42.90  5:12.11  5:55.18  6:27.03  7:05.87  7:40.86  8:17.10
                                                                       8:51.94  9:28.05 10:02.86 10:38.57 11:13.32 11:49.17 12:23.97
                                                                      12:59.61 13:31.94 14:10.43 14:45.58 15:21.76 15:56.87 16:33.09
                                                                      17:07.82
BISHOP, KEVIN         16 PC PALO ALTO STA              17:50.61          30.73  1:05.84  1:40.37  2:16.71  2:52.13  3:28.35  4:03.57
                                                                       4:39.98  5:15.15  5:51.58  6:26.70  7:02.74  7:37.96  8:14.58
                                                                       8:49.88  9:26.48 10:01.83 10:38.45 11:14.22 11:50.94 12:26.53
                                                                      13:03.11 13:38.99 14:15.78 14:51.09 15:27.81 16:02.96 16:39.75
                                                                      17:14.86
RILEY, CONNER         15 PC SAN RAMON VAL              17:52.71          31.31  1:05.94  1:40.63  2:16.22  2:51.30  3:28.16  4:02.25
                                                                       4:39.64  5:15.48  5:52.03  6:27.84  7:03.82  7:39.55  8:16.73
                                                                       8:52.44  9:29.51 10:01.63 10:41.51 11:07.40 11:52.94 12:28.54
                                                                      13:04.79 13:40.77 14:16.73 14:52.47 15:29.45 16:05.51 16:42.11
                                                                      17:17.49
FERGUSON, JACK        15 PC MARIN PIRATES              18:01.04          31.86  1:06.43  1:41.86  2:17.65  2:53.37  3:28.69  4:05.22
                                                                       4:41.47  5:17.60  5:54.06  6:24.56  7:06.67  7:42.86  8:19.22
                                                                       8:55.83  9:32.40 10:08.81 10:44.86 11:21.67 11:58.10 12:34.47
                                                                      13:10.53 13:47.36 14:23.76 15:00.28 15:36.74 16:13.88 16:49.96
                                                                      17:26.48
ROMERO, JOSEPH        15 CA SANTA MARIA S              18:11.48          33.26  1:07.54  1:44.72  2:19.54  2:56.65  3:32.16  4:09.63
                                                                       4:44.84  5:22.44  5:57.95  6:35.78  7:10.54  7:47.84  8:22.68
                                                                       9:00.40  9:36.32 10:14.10 10:49.11 11:27.19 12:02.90 12:34.41
                                                                      13:16.33 13:50.35 14:30.71 15:08.60 15:44.77 16:22.56 16:58.95
                                                                      17:32.53
HUANG, PAUL           15 PC WEST COAST AQ              18:16.29          31.05  1:05.29  1:39.95  2:14.58  2:49.39  3:24.49  3:59.55
                                                                       4:34.46  5:10.07  5:45.75  6:19.70  6:57.72  7:33.80  8:10.42
                                                                       8:47.24  9:24.11 10:01.17 10:38.14 11:16.14 11:54.05 12:32.32
                                                                      13:11.45 13:50.52 14:29.30 15:08.45 15:46.17 16:26.20 17:04.72
                                                                      17:42.72

KRZYZANOWSKI, RUSSELL 17 AZ SCOTTSDALE AQ              17:01.75   1      30.09  1:02.95  1:37.06  2:10.62  2:44.88  3:18.29  3:52.57
                                                                       4:26.37  5:00.76  5:34.68  6:09.31  6:43.13  7:18.14  7:52.20
                                                                       8:27.15  9:01.05  9:35.66 10:09.80 10:44.70 11:18.76 11:53.95
                                                                      12:27.95 13:02.92 13:36.45 14:11.70 14:46.09 15:21.04 15:54.74
                                                                      16:28.52
ALVAREZ, ALEJANDRO    17 ** CASABLANCA AT              17:41.64   2      33.07  1:07.66  1:43.83  2:18.79  2:54.58  3:29.24  4:05.02
                                                                       4:40.10  5:15.60  5:50.60  6:26.76  7:01.70  7:38.40  8:13.06
                                                                       8:49.07  9:24.42 10:00.16 10:35.10 11:10.82 11:45.61 12:22.49
                                                                      12:57.14 13:34.37 14:09.22 14:45.04 15:20.10 15:56.27 16:31.51
                                                                      17:07.18
PHILLIPS, LUKE        17 PC UNATTACHED (P              17:50.12   3      30.84  1:04.39  1:28.18  2:12.46  2:32.99  3:21.98  3:57.25
                                                                       4:32.85  5:04.46  5:43.77  6:19.02  6:54.29  7:30.01  8:06.14
                                                                       8:42.16  9:18.57  9:54.84 10:31.85 11:08.65 11:45.64 12:14.83
                                                                      12:59.49 13:36.65 14:13.42 14:50.76 15:27.90 16:05.25 16:41.75
                                                                      17:16.45
  
 S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6002

                                       PACIFIC SWIMMING FAR WESTERN LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC10-002                         07/28/10  THRU  08/01/10          LONG COURSE

PRINTED 07/28/10 AT 07:40PM                     F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

THOMPSON, ALEX        17 MA YORK YMCA                  18:03.30   4      32.66  1:08.22  1:44.08  2:19.84  2:48.21  3:30.98  4:07.03
                                                                       4:42.48  5:18.43  5:54.16  6:29.70  7:05.59  7:41.53  8:17.43
                                                                       8:53.41  9:29.83 10:06.08 10:42.49 11:11.28 11:55.50 12:32.38
                                                                      13:09.37 13:36.48 14:22.97 15:00.14 15:37.02 16:07.55 16:50.56
                                                                      17:21.57
DIZON, DANNY          18 PC THUNDERBOLT A              18:41.56   5      31.69  1:07.39  1:43.05  2:20.48  2:47.69  3:34.80  4:13.01
                                                                       4:50.78  5:28.77  6:06.79  6:45.10  7:23.24  8:00.40  8:38.03
                                                                       9:15.10  9:52.80 10:30.19 11:07.94 11:45.08 12:23.11 13:00.67
                                                                      13:38.86 14:16.68 14:55.07 15:29.10 16:11.86 16:48.80 17:27.17
                                                                      18:04.67
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT