ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Kansas Boys High School State Championships
3/1/2010-3/1/2010
Topeka, Kansas United States

2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
2010 KSHSAA Boys State Championship – February 18-19-20, 2010
Boys - Team Scores
6A
Place School Points
1 Shawnee Mission-East 292
2 O P-Blue Valley-North 283 .50
3 O P-Blue Valley-West 252
4 Maize 197
5 Olathe-East 192
6 Olathe-Northwest 176
7 Topeka-Washburn Rural 164
8 O P-Blue Valley-Northwest 130
9 Wichita-East 85
10 Stilwell-Blue Valley 80.50
11 Shawnee Mission-Northwest 74
12 Lawrence-Free State 69
13 Topeka 60
14 Shawnee Mission-North 44 .50
15 Wichita-Heights 38.50
16 Manhattan 34
17 Derby 32
18 Lawrence 30
19 Wichita-North 21
20 Wichita-Northwest 18
20 Shawnee Mission-West 18
22 Shawnee Mission-South 14
23 Wichita-Southeast 12
24 Olathe-South 4
25 Wichita-Haysville-Campus 2
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
KSHSAA Championship Meet
2010 6A Boys State Swimming & Diving Meet - 2/18/2010 to 2/20/2010
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
Team (Names) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 O P-Blue Valley-North 1:38.55 1:36.91
1) Hoisington, Nathan 2) Peavey, Griffin 3) Liu, Sihan 4) Shapland, CJ
2 Topeka-Washburn Rural 1:38.57 1:37.86
1) Rogers, Grant 2) Carpenter, Chris 3) Hafling, Erich 4) Matthews, Evan
3 Maize 1:38.40 1:38.85
1) Wagner, Mitchell J 2) Rice, Taylor A 3) Roberts, Jared S 4) Popp, Lucas M
4 O P-Blue Valley-West 1:39.03 1:39.08
1) McDonald, Kyle 2) Glenn, Michael 3) Schultze, Greg 4) King, Tommy
5 Olathe-Northwest 1:40.01 1:39.46
1) Willis, Mitch 2) Willis, Zach 3) Shain, Jake 4) Walton, Rayne
6 Shawnee Mission-East 1:39.97 1:40.17
1) DeMoss, Troy 2) Watkins, Andrew 3) Enger, Collin 4) Schoofs, Branden
7 Olathe-East 1:40.65 1:40.36
1) Scheffer, Ben 2) Ahn, Sean 3) Duncan, Zachary 4) Balkenbusch, Nathan
8 Lawrence-Free State 1:44.72 1:44.68
1) Frank, Nolan 2) Libeer, Tony 3) Fisher, Ethan 4) Munk, Dalton
B - Final
9 O P-Blue Valley-Northwest 1:45.75 1:44.67
1) Bonicelli, Cory 2) Fleener, Trent 3) Rommel, Nathan 4) Cardone, Stephen
10 Derby 1:44.96 1:45.13
1) Russell, Erik 2) Hill, Bryce 3) Dworak, James 4) Burlakoff, Andrew
11 Shawnee Mission-North 1:45.85 1:45.69
1) Reinhardt, Josh 2) Wallace, Jack 3) Mahr, Sam 4) Johnson, Dan
12 Shawnee Mission-Northwest 1:44.83 1:46.04
1) Koeller, Benjamin 2) Thomsen, Jens 3) Severance, Alex 4) Winkelmolen, Lars
13 Shawnee Mission-West 1:47.07 1:47.17
1) Smith, Ryan 2) Balas, Anthony 3) Noonen, Will 4) Beeler, Phillip
14 Wichita-Northwest 1:46.42 1:47.63
1) Minor, Corbin 2) Wyckoff, Paul 3) Street, Jonas 4) Boutwell, Ben
15 Olathe-South 1:49.56 1:50.24
1) Butler, Kyle 2) Guler, Levin 3) Marlow, Taylor 4) Snethen, Cameron
--- Manhattan 1:46.00 DQ
1) Parish, AJ 2) Grinter, James 3) Ungerer, Jared 4) Anderson, Phillip
Rest of the Field
17 Wichita-Heights 1:49.64
1) Cullinan, Kyle 2) Moreland, John 3) Soden, Chris 4) Cannon, Miles
18 Stilwell-Blue Valley 1:49.67
1) Chinery, Adam 2) Sobczynski, Nick 3) Lenz, Andrew 4) Olson, Matt
19 Wichita-North 1:52.09
1) Lassley, Logan 2) Roach, Max 3) Liepins, Andrew 4) Sinclair, Harrison
20 Wichita-East 1:53.24
1) Clough, Matthew 2) Claybrooks, Ryan 3) Savvides, George 4) Park, Tony
--- Topeka DQ
1) Ahrens, Shane 2) Starbuck, Nick 3) Powell, John 4) Menke, Ethan
--- Shawnee Mission-South DQ
1) Cockriel, William 2) Leach, Tommy 3) Slickman, Joe 4) Dubois, William
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Bravence, Ben Olathe-East 1:41.78 1:40.06
2 Carpenter, Chris Topeka-Washburn Rural 1:42.71 1:42.77
3 Liu, Sihan O P-Blue Valley-North 1:45.62 1:44.24
4 Martin, Matt O P-Blue Valley-Northwest 1:45.18 1:45.65
*5 Roberts, Jared S Maize 1:43.67 1:45.89
*5 Stadnik, Sasha O P-Blue Valley-West 1:45.79 1:45.89
7 Walker, Jack Shawnee Mission-East 1:45.85 1:46.63
8 Diskin, Kaden P Maize 1:46.41 1:47.36
B - Final
9 Cullinan, Ian Wichita-Heights 1:47.33 1:45.96
10 Lytle, Joe O P-Blue Valley-North 1:48.65 1:48.44
11 O''Neill, Jack O P-Blue Valley-North 1:49.68 1:49.04
12 King, Charlie Wichita-East 1:50.12 1:49.51
13 Fisher, Ethan Lawrence-Free State 1:52.20 1:50.93
14 Goldsborough, Jack O P-Blue Valley-North 1:50.86 1:53.37
15 Hutchison, Elliott Shawnee Mission-North 1:51.92 1:53.59
16 Parish, AJ Manhattan 1:51.82 1:54.69
Rest of the Field
17 Asnicar, Jake Olathe-East 1:52.37
18 Averkamp, Austin Stilwell-Blue Valley 1:52.46
19 McGowan, Trevor O P-Blue Valley-West 1:52.92
20 Koeller, Benjamin Shawnee Mission-Northwest 1:53.38
21 Stevens, Andrew Shawnee Mission-South 1:56.40
22 Weber, Charlie O P-Blue Valley-Northwest 1:56.60
23 Barnds, Corbin Shawnee Mission-East 1:59.17
24 Cohen, Alex O P-Blue Valley-West 1:59.19
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 3 Boys 200 Yard IM
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Rogers, Grant Topeka-Washburn Rural 1:51.77 * 1:50.51 (New Record)
2 Hoisington, Nathan O P-Blue Valley-North 1:53.13 1:52.23
3 Peavey, Griffin O P-Blue Valley-North 1:56.42 1:54.29
4 Glenn, Michael O P-Blue Valley-West 1:58.48 1:57.48
5 Shain, Jake Olathe-Northwest 2:00.51 1:58.79
6 DeMoss, Troy Shawnee Mission-East 2:00.93 1:59.92
7 Willis, Mitch Olathe-Northwest 2:03.00 2:02.34
8 McDonald, Kyle O P-Blue Valley-West 2:03.06 2:02.64
B - Final
9 Andregg, Zach Lawrence 2:03.42 2:01.75
10 McGannon, Patrick Shawnee Mission-East 2:04.81 2:03.37
11 Wagner, Mitchell J Maize 2:04.86 2:03.44
12 Watkins, Andrew Shawnee Mission-East 2:04.81 2:05.63
13 Frank, Nolan Lawrence-Free State 2:05.88 2:05.98
14 Willis, Zach Olathe-Northwest 2:05.63 2:06.24
15 Rommel, Nathan O P-Blue Valley-Northwest 2:07.89 2:08.00
16 Thomsen, Jens Shawnee Mission-Northwest 2:08.17 2:09.00
Rest of the Field
17 Cullinan, Kyle Wichita-Heights 2:08.41
18 Boutwell, Ben Wichita-Northwest 2:08.42
19 Bachman, Alec Maize 2:09.02
20 Bennett, Max O P-Blue Valley-West 2:10.79
21 Grinter, James Manhattan 2:10.87
22 Granstaff, Jonathan Shawnee Mission-East 2:12.50
23 Wallace, Jack Shawnee Mission-North 2:12.59
24 Evers, Nathan Lawrence 2:15.51
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Lassley, Logan Wichita-North 21.86 21.67
2 Finley, Clay Shawnee Mission-East 21.49 21.78
*3 Rice, Taylor A Maize 22.11 22.02
*3 King, Tommy O P-Blue Valley-West 22.07 22.02
*5 Gulledge, Cameron O P-Blue Valley-North 21.96 22.10
*5 Stevenson, Hunter Shawnee Mission-East 22.29 22.10
7 Spitz, Jake Wichita-East 21.99 22.26
8 Popp, Lucas M Maize 22.11 22.28
B - Final
9 Fraser, Andrew Stilwell-Blue Valley 22.34 21.94
10 Faust, Nick O P-Blue Valley-West 22.76 22.40
*11 Gallet, Cameron Stilwell-Blue Valley 22.72 22.50
*11 Schoofs, Branden Shawnee Mission-East 22.56 22.50
13 Walton, Rayne Olathe-Northwest 22.54 22.54
14 Coffman, Clay Shawnee Mission-Northwest 22.68 22.60
15 Barnhart, Tom O P-Blue Valley-North 22.83 22.69
16 Witt, Sean Wichita-Southeast 22.58 23.14
Rest of the Field
17 Johnstone, Jared Olathe-East 22.96
18 Sesti, Chris O P-Blue Valley-North 22.98
19 Moreland, John Wichita-Heights 23.00
20 Hight, Tom O P-Blue Valley-Northwest 23.02
21 Shapland, CJ O P-Blue Valley-North 23.07
22 Ahrens, Shane Topeka 23.08
23 Leach, Tommy Shawnee Mission-South 23.18
24 Sayler, Jack Shawnee Mission-East 23.24
25 Cardone, Stephen O P-Blue Valley-Northwest 23.29
26 Schartz, Ian O P-Blue Valley-West 23.38
27 Balkenbusch, Nathan Olathe-East 23.43
28 O''Connor, Patrick Shawnee Mission-South 23.50
29 Mason, Luke Wichita-Southeast 23.52
*30 Matthews, Evan Topeka-Washburn Rural 23.53
*30 Waldron, Ryan Olathe-East 23.53
32 Smith, Nathan O P-Blue Valley-West 24.07
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 5 Boys 1 mtr Diving
Name School Semis Score Finals Score
Finals
1 Thomas, Clark Olathe-Northwest 333.90 463.65
2 Calkins, Luke Shawnee Mission-North 297.95 424.90
3 Herrick, Caleb Topeka-Washburn Rural 294.95 423.95
4 Frazell, Peter Shawnee Mission-East 257.70 381.10
5 Cusick, Christopher O P-Blue Valley-North 250.20 368.65
6 Seamster-Davis, Jake Wichita-East 248.65 357.45
7 Moore, Josh O P-Blue Valley-West 256.50 355.10
8 Bailey, Zach O P-Blue Valley-Northwest 268.70 353.55
9 Senger, Austin O P-Blue Valley-Northwest 255.95 350.05
10 Keeling, Cameron Shawnee Mission-Northwest 257.95 340.80
11 Smith, Tyler Lawrence-Free State 251.05 340.45
12 Childers, Connor Olathe-East 240.35 337.60
13 Delaney, Connor O P-Blue Valley-West 237.85 332.30
14 Riott, Patrick Shawnee Mission-East 254.70 312.35
15 Foster, Henry Shawnee Mission-East 224.45 305.10
16 Badgley, Bryce Topeka-Washburn Rural 232.05 271.05
17 Segovia, Alex Derby 143.60 222.20
18 Knackstedt, Zack Shawnee Mission-North 143.70 217.30
19 Smith, Evan Lawrence-Free State 141.55 213.30
20 Rook, Zach Olathe-East 144.30 213.20
21 Davidson, Eric O P-Blue Valley-North 139.29
22 Tagtmeyer, Cole Shawnee Mission-South 135.70
23 Knight, Austin Olathe-East 133.45
24 Egan, Drew Olathe-Northwest 132.10
25 Stephens, Connor Shawnee Mission-Northwest 131.15
26 Cady, Ryan Manhattan 130.90
27 Brooks, Sam Olathe-East 124.40
28 Edmonson, Austin Manhattan 123.00
29 Johnson, Steven O P-Blue Valley-Northwest 96.00
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Rogers, Grant Topeka-Washburn Rural 51.66 50.61
2 Hoisington, Nathan O P-Blue Valley-North 52.45 51.76
3 Spitz, Jake Wichita-East 51.34 51.80
4 Scheffer, Ben Olathe-East 51.90 52.24
5 Schultze, Greg O P-Blue Valley-West 53.13 52.64
6 Liu, Sihan O P-Blue Valley-North 53.53 53.49
7 Shain, Jake Olathe-Northwest 54.65 54.02
8 Wagner, Mitchell J Maize 54.21 54.44
B - Final
9 Ungerer, Jared Manhattan 55.04 54.68
10 Ahn, Sean Olathe-East 55.13 55.19
11 Smith, Ryan Shawnee Mission-West 55.53 55.62
12 Rommel, Nathan O P-Blue Valley-Northwest 56.03 56.29
13 Enger, Collin Shawnee Mission-East 56.81 56.83
14 Hafling, Erich Topeka-Washburn Rural 56.98 56.97
15 Martinez, David Shawnee Mission-East 56.69 57.09
16 Duncan, Zachary Olathe-East 55.41 57.21
Rest of the Field
17 Evers, Nathan Lawrence 57.42
18 Dworak, James Derby 57.78
19 Boutwell, Ben Wichita-Northwest 57.79
20 Grinter, James Manhattan 57.97
21 Park, Dillon Wichita-East 58.52
22 Hornung, Andrew Shawnee Mission-East 59.00
23 Reinhardt, Josh Shawnee Mission-North 59.29
--- Marlow, Taylor Olathe-South DQ
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Carpenter, Chris Topeka-Washburn Rural 47.14 46.87
2 Powell, John Topeka 47.79 47.33
3 Finley, Clay Shawnee Mission-East 48.35 47.78
4 Gulledge, Cameron O P-Blue Valley-North 48.65 48.02
5 Walton, Rayne Olathe-Northwest 48.96 48.48
6 Stadnik, Sasha O P-Blue Valley-West 48.83 48.54
7 Walker, Jack Shawnee Mission-East 48.51 48.76
8 Witt, Sean Wichita-Southeast 48.69 49.69
B - Final
9 Stevenson, Hunter Shawnee Mission-East 49.26 48.68
10 O''Neill, Jack O P-Blue Valley-North 49.29 48.96
11 Gallet, Cameron Stilwell-Blue Valley 49.08 49.12
12 Popp, Lucas M Maize 49.43 49.49
13 Fraser, Andrew Stilwell-Blue Valley 49.56 49.83
14 Russell, Erik Derby 50.04 49.95
15 Ahrens, Shane Topeka 50.13 50.09
16 Lassley, Logan Wichita-North 50.20 50.97
Rest of the Field
17 Johnstone, Jared Olathe-East 50.47
18 Goldsborough, Jack O P-Blue Valley-North 50.58
19 Neugebauer, Jordan Wichita-East 50.64
20 Schoofs, Branden Shawnee Mission-East 50.65
21 Schartz, Ian O P-Blue Valley-West 50.93
22 Hutchison, Elliott Shawnee Mission-North 50.94
23 Faust, Nick O P-Blue Valley-West 51.04
24 Chinery, Adam Stilwell-Blue Valley 51.11
25 Severance, Alex Shawnee Mission-Northwest 51.27
26 Coffman, Clay Shawnee Mission-Northwest 51.28
27 Waldron, Ryan Olathe-East 51.39
28 Shapland, CJ O P-Blue Valley-North 51.66
29 Matthews, Evan Topeka-Washburn Rural 51.70
30 Fedorchuck, Nick Junction City 52.14
31 Mason, Luke Wichita-Southeast 52.66
32 O''Connor, Patrick Shawnee Mission-South 52.87
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Bravence, Ben Olathe-East *4:32.73 (New Record-Prelim.) 4:36.10
2 Glenn, Michael O P-Blue Valley-West 4:47.65 4:44.71
3 Roberts, Jared S Maize 4:45.32 4:47.06
4 Andregg, Zach Lawrence 4:49.28 4:47.32
5 Diskin, Kaden P Maize 4:53.39 4:52.26
6 Martin, Matt O P-Blue Valley-Northwest 4:51.09 4:53.38
7 Bonicelli, Cory O P-Blue Valley-Northwest 4:55.67 5:00.47
8 Parish, AJ Manhattan 4:54.67 5:04.53
B - Final
9 Cullinan, Kyle Wichita-Heights 4:57.93 4:55.03
10 King, Charlie Wichita-East 4:58.81 4:55.26
11 Fisher, Ethan Lawrence-Free State 4:59.62 4:55.98
12 Koeller, Benjamin Shawnee Mission-Northwest 5:05.40 4:58.83
13 Starbuck, Nick Topeka 4:56.55 4:59.49
14 Lytle, Joe O P-Blue Valley-North 5:06.55 5:01.73
15 Smith, Ryan Shawnee Mission-West 5:03.48 5:05.99
16 McGowan, Trevor O P-Blue Valley-West 5:07.30 5:13.93
Rest of the Field
17 Hornung, Andrew Shawnee Mission-East 5:07.42
18 Asnicar, Jake Olathe-East 5:07.52
19 Fedorchuck, Nick Junction City 5:07.94
20 Ericson, Vaughn Stilwell-Blue Valley 5:08.03
21 Adams, Jefferson O P-Blue Valley-North 5:08.54
22 Averkamp, Austin Stilwell-Blue Valley 5:09.44
23 Jones, Will O P-Blue Valley-North 5:10.25
24 Schwermann, Zach O P-Blue Valley-North 5:12.77
25 Bachman, Alec Maize 5:16.56
26 Buel, Taylor O P-Blue Valley-West 5:17.10
27 Larimer, Matt Olathe-East 5:17.37
28 Cohen, Alex O P-Blue Valley-West 5:17.38
29 Weber, Charlie O P-Blue Valley-Northwest 5:21.11
30 Martinez, David Shawnee Mission-East 5:24.84
31 Barnds, Corbin Shawnee Mission-East 5:31.29
32 Heller, Blake Shawnee Mission-South 5:32.21
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team (Names) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Shawnee Mission-East 1:29.04 1:26.91
1) Finley, Clay 2) Walker, Jack 3) Schoofs, Branden 4) Stevenson, Hunter
2 O P-Blue Valley-North 1:29.42 1:27.78
1) O''Neill, Jack 2) Peavey, Griffin 3) Shapland, CJ 4) Gulledge, Cameron
3 O P-Blue Valley-West 1:30.15 1:29.21
1) Schartz, Ian 2) Faust, Nick 3) Stadnik, Sasha 4) King, Tommy
4 Stilwell-Blue Valley 1:30.28 1:29.43
1) Gallet, Cameron 2) Averkamp, Austin 3) Chinery, Adam 4) Fraser, Andrew
5 O P-Blue Valley-Northwest 1:31.18 1:31.50
1) Cardone, Stephen 2) Appleby, Ben 3) Hight, Tom 4) Martin, Matt
6 Olathe-East 1:31.30 1:31.60
1) Johnstone, Jared 2) Bravence, Ben 3) Weirick, Hale 4) Waldron, Ryan
7 Shawnee Mission-Northwest 1:33.00 1:32.06
1) Thomsen, Jens 2) Severance, Alex 3) Winkelmolen, Lars 4) Coffman, Clay
8 Maize 1:33.46 1:32.16
1) Diskin, Kaden P 2) Funk, Robert 3) Bachman, Alec 4) Rice, Taylor A
B - Final
9 Olathe-Northwest 1:34.34 1:32.93
1) Frantz, Mitch 2) Bluhm, Pierce 3) Willis, Zach 4) Menge, Russell
10 Wichita-East 1:34.04 1:33.12
1) Neugebauer, Jordan 2) Park, Dillon 3) King, Charlie 4) Spitz, Jake
11 Wichita-Northwest 1:33.77 1:33.19
1) Street, Jonas 2) Minor, Corbin 3) Wyckoff, Paul 4) Boutwell, Ben
12 Shawnee Mission-North 1:33.57 1:33.45
1) Hutchison, Elliott 2) Sena, Jacob 3) Mahr, Sam 4) Johnson, Dan
13 Shawnee Mission-South 1:34.11 1:33.54
1) Leach, Tommy 2) Dubois, William 3) O''Connor, Patrick 4) Stevens, Andrew
14 Lawrence 1:36.07 1:34.64
1) Evers, Nathan 2) Thomann, Kyler 3) Gabler, Jonathan 4) Andregg, Zach
15 Derby 1:36.02 1:35.52
1) Dworak, James 2) Hill, Bryce 3) Burlakoff, Andrew 4) Dixon, Connor
16 Lawrence-Free State 1:35.73 1:35.59
1) Libeer, Tony 2) Norman, Nick 3) Libeer, Will 4) Munk, Dalton
Rest of the Field
17 Wichita-North 1:36.49
1) Liepins, Andrew 2) Roach, Max 3) Sinclair, Harrison 4) Lassley, Logan
18 Wichita-Southeast 1:36.51
1) Mason, Luke 2) Aschbrenner, Logan 3) Goodman, Conner 4) Witt, Sean
19 Shawnee Mission-West 1:37.79
1) Noonen, Will 2) Hess, Austin 3) Balas, Anthony 4) Beeler, Phillip
20 Olathe-South 1:38.94
1) Snethen, Cameron 2) Skidmore, Mitchell 3) Butler, Kyle 4) Marlow, Taylor
21 Olathe-North 1:39.05
1) Bonebrake, Cody 2) Ramirez, Matt 3) Locke, Quentin 4) Rumback, Kyle
22 Wichita-Heights 1:42.37
1) Cannon, Miles 2) Little, Adam 3) Lawrence, Mitchell 4) Soden, Chris
23 Topeka 1:42.83
1) Millhuff, William 2) Jantzen, Neil 3) Phillips, Ruston 4) Menke, Ethan
--- Wichita-Haysville-Campus DQ
1) Whitmer, Mitchel 2) McDowell, Derrick 3) Nelson, Eric 4) Wiseman, Trae
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Scheffer, Ben Olathe-East 51.42 52.05
2 Cullinan, Ian Wichita-Heights 52.65 52.42
3 Powell, John Topeka 53.36 53.55
4 Frank, Nolan Lawrence-Free State 53.49 53.86
5 McDonald, Kyle O P-Blue Valley-West 54.42 54.23
6 DeMoss, Troy Shawnee Mission-East 55.13 54.43
7 Schultze, Greg O P-Blue Valley-West 54.72 54.45
8 Russell, Erik Derby 54.45 54.57
B - Final
9 Willis, Mitch Olathe-Northwest 55.49 54.90
10 McGannon, Patrick Shawnee Mission-East 55.78 55.32
11 Balkenbusch, Nathan Olathe-East 56.17 55.96
12 Ungerer, Jared Manhattan 56.53 56.72
13 Bennett, Max O P-Blue Valley-West 57.16 56.94
14 Bonicelli, Cory O P-Blue Valley-Northwest 56.00 57.19
15 Whitmer, Mitchel Wichita-Haysville-Campus 57.57 57.45
16 Simpson, Andrew Shawnee Mission-East 57.90 58.53
Rest of the Field
17 Neugebauer, Jordan Wichita-East 58.91
18 Sesti, Chris O P-Blue Valley-North 58.99
19 Hafling, Erich Topeka-Washburn Rural 59.01
20 Park, Dillon Wichita-East 59.15
21 Frantz, Mitch Olathe-Northwest 59.27
22 Reinhardt, Josh Shawnee Mission-North 59.54
23 Edmonds, Adam Lawrence 1:01.15
24 Street, Jonas Wichita-Northwest 1:02.85
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
Name School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Peavey, Griffin O P-Blue Valley-North 57.99 57.28
2 Watkins, Andrew Shawnee Mission-East 1:00.32 59.97
3 Rice, Taylor A Maize 1:01.68 1:00.88
4 King, Tommy O P-Blue Valley-West 1:02.28 1:01.52
5 Willis, Zach Olathe-Northwest 1:02.58 1:02.53
6 Thomsen, Jens Shawnee Mission-Northwest 1:03.13 1:03.68
7 Ahn, Sean Olathe-East 1:03.63 1:04.38
8 Simpson, Nathan Shawnee Mission-East 1:03.29 1:04.55
B - Final
9 Starbuck, Nick Topeka 1:04.79 1:04.17
10 Winkelmolen, Lars Shawnee Mission-Northwest 1:04.32 1:04.25
11 Balkenbusch, Chuck Olathe-East 1:05.50 1:04.29
12 Enger, Collin Shawnee Mission-East 1:04.68 1:04.61
*13 Wallace, Jack Shawnee Mission-North 1:04.60 1:04.74
*13 Moreland, John Wichita-Heights 1:04.18 1:04.74
15 Twibell, Conor Shawnee Mission-East 1:03.86 1:04.95
16 Mahaffey, Alex Topeka-Washburn Rural 1:04.63 1:04.97
Rest of the Field
17 Sobczynski, Nick Stilwell-Blue Valley 1:05.65
18 Hill, Bryce Derby 1:05.75
19 He, Sida O P-Blue Valley-North 1:07.17
20 Fleener, Trent O P-Blue Valley-Northwest 1:07.21
21 Bluhm, Pierce Olathe-Northwest 1:07.28
22 Wyckoff, Paul Wichita-Northwest 1:07.31
23 Emley, Michael Olathe-East 1:09.06
24 Park, Tony Wichita-East 1:09.71
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 6A
Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team (Names) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 O P-Blue Valley-North 3:14.36 3:10.94
1) Liu, Sihan 2) Lytle, Joe 3) Gulledge, Cameron 4) Hoisington, Nathan
2 Shawnee Mission-East 3:17.49 3:13.65
1) Finley, Clay 2) Walker, Jack 3) DeMoss, Troy 4) Stevenson, Hunter
3 Topeka-Washburn Rural 3:15.75 3:13.71
1) Carpenter, Chris 2) Hafling, Erich 3) Matthews, Evan 4) Rogers, Grant
4 Olathe-East 3:17.21 3:15.32
1) Bravence, Ben 2) Johnstone, Jared 3) Waldron, Ryan 4) Scheffer, Ben
5 Olathe-Northwest 3:21.16 3:17.03
1) Willis, Mitch 2) Frantz, Mitch 3) Shain, Jake 4) Walton, Rayne
6 Stilwell-Blue Valley 3:19.99 3:17.73
1) Fraser, Andrew 2) Averkamp, Austin 3) Gallet, Cameron 4) Chinery, Adam
7 Maize 3:18.50 3:18.03
1) Popp, Lucas M 2) Diskin, Kaden P 3) Wagner, Mitchell J 4) Roberts, Jared S
8 O P-Blue Valley-West 3:22.16 3:19.70
1) Faust, Nick 2) Glenn, Michael 3) Schultze, Greg 4) Stadnik, Sasha
B - Final
9 Wichita-East 3:24.24 3:22.03
1) Spitz, Jake 2) King, Charlie 3) Neugebauer, Jordan 4) Park, Dillon
10 O P-Blue Valley-Northwest 3:22.62 3:23.84
1) Rommel, Nathan 2) Hight, Tom 3) Bonicelli, Cory 4) Martin, Matt
11 Topeka 3:28.95 3:25.50
1) Ahrens, Shane 2) Starbuck, Nick 3) Millhuff, William 4) Powell, John
12 Lawrence-Free State 3:27.72 3:27.79
1) Fisher, Ethan 2) Libeer, Tony 3) Munk, Dalton 4) Frank, Nolan
13 Manhattan 3:28.90 3:29.05
1) Ungerer, Jared 2) Anderson, Phillip 3) Grinter, James 4) Parish, AJ
14 Shawnee Mission-South 3:32.75 3:29.73
1) O''Connor, Patrick 2) Stevens, Andrew 3) Dubois, William 4) Heller, Blake
15 Shawnee Mission-Northwest 3:31.02 3:29.75
1) Severance, Alex 2) Koeller, Benjamin 3) Jacques, Lee 4) Coffman, Clay
16 Shawnee Mission-West 3:31.48 3:31.69
1) Noonen, Will 2) Balas, Anthony 3) Beeler, Phillip 4) Smith, Ryan
Rest of the Field
17 Wichita-Heights 3:34.07
1) Cullinan, Ian 2) Soden, Chris 3) Moreland, John 4) Cullinan, Kyle
18 Lawrence 3:34.31
1) Evers, Nathan 2) Summers, Dakota 3) Edmonds, Adam 4) Andregg, Zach
19 Shawnee Mission-North 3:34.37
1) Hutchison, Elliott 2) Mahr, Sam 3) Sena, Jacob 4) Reinhardt, Josh
20 Junction City 3:37.09
1) Locke, Andrew 2) Griffiths, Alex 3) Carlyon, Andrew 4) Fedorchuck, Nick
21 Wichita-Southeast 3:37.28
1) Mason, Luke 2) Brokschmidt, Bobby 3) Aschbrenner, Logan 4) Witt, Sean
22 Derby 3:38.05
1) Dworak, James 2) Hill, Bryce 3) Dixon, Connor 4) Russell, Erik
23 Olathe-South 3:38.22
1) Snethen, Cameron 2) Skidmore, Mitchell 3) Butler, Kyle 4) Marlow, Taylor
24 Wichita-South 3:40.69
1) Simpson, Michael 2) Nichols, Brendan 3) Prigmore, Andrew 4) Lunde, Brandon
25 Wichita-Northwest 3:45.79
1) Street, Jonas 2) Bentley, Zayne 3) Minor, Chase 4) Wyckoff, Paul
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
2010 KSHSAA Boys State Championship – February 18-19-20, 2010
Boys - Team Scores
5-1A
Place School Points
1 Salina-South 268 .50
2 Wichita-Kapaun Mt. Carmel 202
3 Newton 198
4 Wichita-Carroll 177
5 Overland P-St Thomas Aquinas 174
6 Wichita-The Independent School 122
7 Hutchinson 118
8 Wichita-Trinity Academy 115
9 Great Bend 109
10 Topeka-Seaman 103.50
11 Wichita-Collegiate 79
12 Osawatomie 71
13 Winfield 65
14 Shawnee Mission-Miege 55
15 Independence 51
16 Topeka-Hayden 48
17 Salina-Central 44
18 Emporia 37
19 Paola 34
20 Lenexa-St. James Academy 31
21 Lansing 28
22 Riley-Riley County 25
23 Coffeyville-Field Kindley 23
24 Topeka-West 14
25 Hoisington 11
26 McPherson 9
27 El Dorado 4
28 Kansas City-Turner 3
29 Maize-South 2
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
KSHSAA Championship Meet
2010 5-1A Boys State Swimming & Diving Meet - 2/18/2010 to 2/20/2010
Event 1 Boys 200 Yard Medley Relay
Team (Name & Yr) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Newton 1:42.87 1:42.19
1) Spreier, Cameron SO 2) Wilks, Jonathan SR 3) Clark, Ian SR 4) Owens, Gage SR
2 Overland P-St Thomas Aquinas 1:44.51 1:42.93
1) Hovorka, Andrew SR 2) Hermsen, Joe JR 3) Kelly, Ryan JR 4) Grosdidier, Phil SR
3 Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:45.92 1:45.37
1) Reed, Zack SR 2) Lonergan, Cody SR 3) Knapp, Paul SO 4) Zwick, Ryan JR
4 Wichita-Carroll 1:48.15 1:47.69
1) Bachman, Joseph SO 2) Karnes, Ben JR 3) Ernstmann, Evan JR 4) Schmidt, Breck JR
5 Hutchinson 1:48.80 1:48.08
1) Stewart, Max SO 2) Fee, Robby SR 3) McKenna, Matt SO 4) Mullins, Eric SO
6 Wichita-Trinity Academy 1:49.72 1:48.61
1) Berry, David SO 2) Phillips, Jacob SR 3) Kaye, Seth SR 4) Wilson, Jake SR
7 Wichita-The Independent School 1:47.99 1:48.71
1) Yassine, Ahmad SO 2) Kilgore, Christian SR 3) Tallman, Dakota SR 4) Parker, Andrew SO
8 Great Bend 1:49.16 1:48.90
1) Cook, Kort JR 2) Touslee, Shane SR 3) Sheppard, Ian JR 4) Habash, Austin JR
B - Final
9 Salina-South 1:52.52 1:51.86
1) Darnell, Mason S SO 2) Trimmell, Luke W JR 3) Burlew, Wade W SO 4) Grace, Tyler D JR
10 Salina-Central 1:53.48 1:53.04
1) Klenda, Patrick T SR 2) Reese, Devin R JR 3) Arpin, Mitchell S SO 4) Jennings, Tucker SR
11 Osawatomie 1:53.55 1:53.81
1) Dorsett, Daniel 2) DeValle, Michael 3) Auten, Jared 4) Hillard, Jon
12 Lenexa-St. James Academy 1:55.63 1:54.74
1) Deggendorf, Luke FR 2) Martin, Liam SO 3) Martin, Brendan SR 4) Klein, Josh SR
12 Emporia 1:54.34 1:54.74
1) Rose, Jordan JR 2) Bennett, Larkin JR 3) Schlup, Ryan SR 4) Patterson, Russell SR
14 Coffeyville-Field Kindley 1:57.40 1:57.16
1) Hall, Mark SR 2) Childress, Tyler SR 3) Martinez, AJ JR 4) Hayes, Jarrett SR
15 Topeka-Hayden 1:55.31 1:57.93
1) France, Ryan FR 2) McCaffrey, Brandon SR 3) Hughes, Alex SR 4) Haines, Tyler JR
16 McPherson 1:58.41 1:59.47
1) Goodson, Derick FR 2) Plenert, David SO 3) Cottrell, Kyle JR 4) Marshall, Aaron SO
Rest of the Field
17 Topeka-Seaman 1:59.10
1) McNorton, Josey SO 2) Ingram, Matt FR 3) Wyer, Myles JR 4) Hern, Nick JR
18 Paola 1:59.45
1) Joey, Clinton 2) Kennedy, Patrick 3) Landau, Nathan 4) Weatherbie, Alex
19 Hays 2:00.72
1) Hess, Connor FR 2) McCampbell, Luke SR 3) Adams, Adam SR 4) Drees, Derek FR
20 Lansing 2:03.65
1) Szmed, Stephen FR 2) Marek, Chad FR 3) Weber, Kurt SR 4) Martin, Kenny SO
21 El Dorado 2:09.00
1) Huff, Lee SR 2) Wilson, Patrick SR 3) Brush, Dawson SR 4) Clennan, Kyler SR
22 Parsons 2:10.44
1) Johnson, Blake JR 2) Robertson, Parker SO 3) Oas, Alex SO 4) Burke, Christian FR
23 Hays-Thomas More Prep 2:11.42
1) Allen, Andrew 12 2) Dreiling, Braden 12 3) Reif, Payne 11 4) Napawan, Tatem 12
24 Shawnee Mission-Miege 2:17.42
1) Rucker, Barnett 2) Brandl, Nathaniel 3) Martin, Sean 4) Moehler, AJ
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 2 Boys 200 Yard Freestyle
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Fee, Robby SR Hutchinson 1:46.28 1:45.27
2 Ophiem, Tyler J SR Salina-South 1:50.97 1:50.20
3 Wittmaier, Devin JR Topeka-Seaman 1:52.09 1:52.80
4 Witte, Keiser FR Winfield 1:53.29 1:54.06
5 Horner, Sam FR Wichita-Collegiate 1:57.58 1:56.65
6 Shellhammer, Spencer SR Wichita-Carroll 1:58.34 1:57.72
7 Khoury, Alec SO Wichita-Carroll 1:56.47 1:57.96
8 Haines, Michael FR Great Bend 1:58.30 1:58.22
B - Final
9 Rucker, Ben Shawnee Mission-Miege 1:59.05 1:59.73
10 Hullings, Matthew JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:01.20 2:00.17
11 Ecklund, Daniel JR Overland P-St Thomas Aquinas 1:59.80 2:00.82
12 Hutchison, Bert JR Wichita-Carroll 2:00.66 2:00.91
13 Grace, Tyler D JR Salina-South 2:02.48 2:00.95
14 Pena, Angelo Kansas City-Turner 2:04.89 2:03.40
15 Martin, Matt J FR Salina-Central 2:04.19 2:05.18
16 Vulgamore, Alexander FR Wichita-Carroll 2:04.82 2:07.44
Rest of the Field
17 Schaefer, Jared JR Emporia 2:05.05
18 Vanderpool, Luke FR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:05.80
19 Ketter, Ben SR Topeka-Hayden 2:06.19
20 Muckenthaler, Cody SR Emporia 2:07.32
21 Merck, Ethan SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:09.08
22 Nicholson, Tyler Kansas City-Turner 2:10.32
23 Gutierrez, Michael SR Winfield 2:12.18
24 Burlew, Wade W SO Salina-South 2:12.61
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 3 Boys 200 Yard IM
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Kilgore, Christian SR Wichita-The Independent School 1:56.30 1:55.31
2 Wilks, Jonathan SR Newton 2:03.25 1:59.84
3 Kampfe, Bryce A SO Salina-South 2:08.55 2:03.58
4 Weber, Kurt SR Lansing 2:07.10 2:07.82
5 Spreier, Cameron SO Newton 2:12.81 2:10.59
6 Cook, Kort JR Great Bend 2:11.60 2:14.22
7 Trimmell, Luke W JR Salina-South 2:16.43 2:16.14
8 Deggendorf, Luke FR Lenexa-St. James Academy 2:15.76 2:16.75
B - Final
9 Louis, Matthew JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:17.10 2:16.56
10 McCandless, William FR Wichita-The Independent School 2:18.92 2:17.69
11 Hovorka, Andrew SR Overland P-St Thomas Aquinas 2:18.28 2:18.22
12 Parker, Andrew SO Wichita-The Independent School 2:17.34 2:18.77
13 Rivard, Ian JR Hutchinson 2:21.15 2:19.43
14 France, Ryan FR Topeka-Hayden 2:18.19 2:19.76
15 Heckman, Greyson P FR Maize-South 2:21.34 2:19.90
16 Knapp, Paul SO Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:18.98 2:21.07
Rest of the Field
17 Ecklund, David SR Overland P-St Thomas Aquinas 2:23.61
18 Dickinson, Chance SO Maize-South 2:23.91
19 Rucker, Barnett Shawnee Mission-Miege 2:24.23
20 McAdoo, Derek JR El Dorado 2:24.77
21 Ingram, Matt FR Topeka-Seaman 2:26.50
22 Kehr, Christian SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 2:26.79
23 Pratt, Shaun JR Salina-Central 2:28.19
24 Adams, Nathan SO Hays 2:28.76
25 Hogge, Caleb SO Independence 2:30.94
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 4 Boys 50 Yard Freestyle
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Zwick, Ryan JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 22.68 22.24
2 Weatherbie, Alex Paola 22.44 22.34
3 Steele, Philip R JR Salina-South 22.33 22.38
4 Jury, Michael Shawnee Mission-Miege 22.13 22.47
5 Allen, Nathan JR Topeka-Seaman 22.84 22.97
6 Auten, Jared Osawatomie 23.33 23.12
7 Bullock, Austin FR Riley-Riley County 23.21 23.21
8 Owens, Gage SR Newton 23.40 23.42
B - Final
9 Hughes, Alex SR Topeka-Hayden 23.45 23.35
10 Weakly, Taylor Topeka-West 23.58 23.49
11 Hayes, Jarrett SR Coffeyville-Field Kindley 23.72 23.51
12 Powell, Rhys FR Wichita-Collegiate 23.69 23.53
13 Kaye, Seth SR Wichita-Trinity Academy 23.76 23.60
14 Mullins, Eric SO Hutchinson 23.66 23.71
15 Grosdidier, Phil SR Overland P-St Thomas Aquinas 23.64 23.88
16 Ernstmann, Evan JR Wichita-Carroll 23.82 24.22
Rest of the Field
17 Karnes, Ben JR Wichita-Carroll 23.84
18 Hogge, Jonathon SR Independence 23.84
19 King, Dallas SO Independence 23.85
20 Gremillion, Daniel JR Overland P-St Thomas Aquinas 23.86
21 Wilson, Brent SR Winfield 23.90
22 Stuart, Daniel SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 23.92
22 Klein, Josh SR Lenexa-St. James Academy 23.92
24 Sheppard, Ian JR Great Bend 23.93
25 Kelly, Ryan JR Overland P-St Thomas Aquinas 23.94
26 McCaffrey, Brandon SR Topeka-Hayden 24.04
27 Wilson, Jake SR Wichita-Trinity Academy 24.27
28 Barrett, Josh SR Wichita-Collegiate 24.46
29 Jennings, Tucker SR Salina-Central 24.60
30 Hullings, Matthew JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 24.95
31 Yakubovich, Misha JR Wichita-The Independent School 25.24
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 5 Boys 1 mtr Diving
Name & Yr School Semis Score Finals Score
Finals
1 Krause, Derek SR Emporia 275.05 367.55
2 Lower, Adam JR Wichita-Collegiate 252.75 351.30
3 Singharaj, Steve SO Salina-South 160.55 222.85
Event 6 Boys 100 Yard Butterfly
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
*1 Allen, Nathan JR Topeka-Seaman 53.45 53.85
*1 Ophiem, Tyler J SR Salina-South 54.76 53.85
3 Berry, David SO Wichita-Trinity Academy 57.21 55.88
4 Auten, Jared Osawatomie 57.34 56.24
5 Clark, Ian SR Newton 57.46 57.59
6 Weber, Kurt SR Lansing 57.47 58.47
7 Bachman, Joseph SO Wichita-Carroll 58.68 58.66
8 Reed, Zack SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:00.16 1:00.28
B - Final
9 Kelly, Ryan JR Overland P-St Thomas Aquinas 1:00.32 1:00.53
10 Ecklund, David SR Overland P-St Thomas Aquinas 1:02.33 1:00.78
11 Knapp, Paul SO Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:00.57 1:00.80
12 Darnell, Mason S SO Salina-South 1:02.46 1:01.09
13 Tallman, Dakota SR Wichita-The Independent School 1:01.90 1:03.10
14 Cottrell, Kyle JR McPherson- 1:02.13 1:03.15
15 Schlup, Ryan SR Emporia 1:02.73 1:03.43
16 Persson, Cody SO McPherson 1:04.31 1:04.17
Rest of the Field
17 Jorgensen, David JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:05.13
18 Pena, Angelo Kansas City-Turner 1:05.21
19 Kehr, Christian SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:05.46
20 Burlew, Wade W SO Salina-South 1:05.53
21 Martinez, AJ JR Coffeyville-Field Kindley 1:08.44
22 Arpin, Mitchell S SO Salina-Central 1:08.45
23 Oas, Alex SO Parsons 1:08.46
--- Ernstmann, Evan JR Wichita-Carroll DQ
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 7 Boys 100 Yard Freestyle
Name & Yr School Prelim Time Finals Time A - Final
1 Steele, Philip R JR Salina-South 48.99 48.43
2 Weatherbie, Alex Paola 50.12 49.13
3 Zwick, Ryan JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 50.79 50.56
4 Witte, Keiser FR Winfield 51.31 50.69
5 Powell, Rhys FR Wichita-Collegiate 51.72 51.25
6 Bullock, Austin FR Riley-Riley County 51.78 51.88
7 Sheppard, Ian JR Great Bend 52.04 52.02
8 Hayes, Jarrett SR Coffeyville-Field Kindley 52.08 52.24
B - Final
9 Hughes, Alex SR Topeka-Hayden 53.35 52.68
10 Weakly, Taylor Topeka-West 52.95 52.76
11 King, Dallas SO Independence 53.46 53.02
12 Mullins, Eric SO Hutchinson 53.33 53.14
13 Cook, Kade SO Hoisington 53.63 53.17
14 Jury, Michael Shawnee Mission-Miege 52.12 53.37
15 Brewer, Caleb JR Overland P-St Thomas Aquinas 53.71 54.30
16 Wilson, Brent SR Winfield 52.68 55.60
Rest of the Field
17 Grosdidier, Phil SR Overland P-St Thomas Aquinas 53.96
18 Shellhammer, Spencer SR Wichita-Carroll 54.05
19 Rucker, Ben Shawnee Mission-Miege 54.57
20 Hutchison, Bert JR Wichita-Carroll 54.70
21 Stuart, Daniel SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 54.77
22 Heckman, Greyson P FR Maize-South 55.25
23 Barrett, Josh SR Wichita-Collegiate 56.29
--- Klein, Josh SR Lenexa-St. James Academy DQ
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 8 Boys 500 Yard Freestyle
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Fee, Robby SR Hutchinson 4:48.77 4:52.17
2 Wittmaier, Devin JR Topeka-Seaman 5:09.80 5:12.24
3 Khoury, Alec SO Wichita-Carroll 5:20.50 5:13.78
4 Horner, Sam FR Wichita-Collegiate 5:22.55 5:21.02
5 Ecklund, Daniel JR Overland P-St Thomas Aquinas 5:21.75 5:24.23
6 Haines, Michael FR Great Bend 5:22.25 5:25.65
7 Grace, Tyler D JR Salina-South 5:26.85 5:26.31
8 Louis, Matthew JR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 5:28.67 5:33.74
B - Final
9 France, Ryan FR Topeka-Hayden 5:39.06 5:36.57
10 Martin, Matt J FR Salina-Central 5:41.84 5:37.15
11 Ketter, Ben SR Topeka-Hayden 5:41.07 5:44.81
12 Jost, AJ JR Newton 5:46.27 5:47.22
13 Trumble, Alex FR Newton 5:52.66 5:49.01
14 Cottrell, Kyle JR McPherson 5:50.40 5:54.34
15 Gimar, Caleb JR Hutchinson 5:54.10 5:54.70
16 Schaefer, Jared JR Emporia 5:54.98 6:02.77
Rest of the Field
17 Hayward, James Kansas City-Turner 6:04.06
18 Isaacson, Jacob JR Topeka-Seaman 6:06.05
19 Maimer, Grant Osawatomie 6:07.57
20 Miller, Nickolas JR Topeka-Seaman 6:09.76
21 Nicholson, Tyler Kansas City-Turner 6:11.92
22 Lonergan, Cody SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 6:14.00
23 Merck, Ethan SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 6:14.63
24 Herd, Harley Kansas City-Turner 6:26.30
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 9 Boys 200 Yard Freestyle Relay
Team (Name & Yr) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Salina-South 1:32.54 1:32.27
1) Steele, Philip R JR 2) Kampfe, Bryce A SO 3) Trimmell, Luke W JR 4) Ophiem, Tyler J SR
2 Newton 1:34.36 1:32.91
1) Owens, Gage SR 2) Spreier, Cameron SO 3) Clark, Ian SR 4) Wilks, Jonathan SR
3 Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:35.60 1:33.33
1) Hullings, Matthew JR 2) Baldessari, Tony SO 3) Stuart, Daniel SR 4) Zwick, Ryan JR
4 Overland P-St Thomas Aquina 1:36.06 1:35.21
1) Kelly, Ryan JR 2) Gremillion, Daniel JR 3) Ecklund, David SR 4) Brewer, Caleb JR
5 Independence 1:35.97 1:35.26
1) Stinson, Carl SO 2) Hogge, Caleb SO 3) Hogge, Jonathon SR 4) King, Dallas SO
6 Wichita-Trinity Academy 1:37.76 1:36.29
1) Kaye, Seth SR 2) Wilson, Jake SR 3) Buettgenbach, Cody FR 4) Phillips, Jacob SR
7 Wichita-Carroll 1:35.97 1:36.32
1) Karnes, Ben JR 2) Renfro, Trever SR 3) Hutchison, Bert JR 4) Schmidt, Breck JR
8 Wichita-The Independent Sch 1:37.23 1:37.97
1) Parker, Andrew SO 2) McCandless, William FR 3) Zimmerman, Phillip JR 4) Kilgore, Christian SR
B - Final
9 Shawnee Mission-Miege 1:39.03 1:37.33
1) Rucker, Ben 2) Rucker, Barnett 3) Terrill, Kevin 4) Jury, Michael
10 Salina-Central 1:39.45 1:37.44
1) Jennings, Tucker SR 2) Smutz, Kellen JR 3) Keast, Thatcher SR 4) Arpin, Mitchell S SO
11 Winfield 1:38.13 1:38.02
1) Wilson, Brent SR 2) McClure, Kai SO 3) Gutierrez, Michael SR 4) Witte, Keiser FR
12 Topeka-Seaman 1:39.29 1:38.07
1) Allen, Nathan JR 2) Wyer, Myles JR 3) Hern, Nick JR 4) Wittmaier, Devin JR
13 Wichita-Collegiate 1:40.36 1:40.39
1) Barrett, Josh SR 2) Daley, Taylor SR 3) Horner, Sam FR 4) Powell, Rhys FR
14 Great Bend 1:40.53 1:40.77
1) Touslee, Shane SR 2) Gregg, Ben SR 3) Prescott, Josh JR 4) Habash, Austin JR
15 Osawatomie 1:40.00 1:43.03
1) Dorsett, Daniel 2) Hillard, Jon 3) Prue, Jesse 4) Maimer, Grant
--- Lenexa-St. James Academy 1:39.66 DQ
1) Martin, Brendan SR 2) Martin, Liam SO 3) Deggendorf, Luke FR 4) Klein, Josh SR
Rest of the Field
17 Emporia 1:41.64
1) Schlup, Ryan SR 2) Schaefer, Jared JR 3) Powell, Jeff JR 4) Patterson, Russell SR
18 Maize-South 1:41.65
1) Queen, Casey JR 2) Orth, Alex FR 3) Dickinson, Chance SO 4) Heckman, Greyson P FR
19 Hays 1:42.03
1) Drees, Derek FR 2) Nebel, Caleb SR 3) Rohn, Trever SO 4) Adams, Adam SR
20 Coffeyville-Field Kindley 1:43.46
1) Childress, Tyler SR 2) Hall, Mark SR 3) Coen, Logan SR 4) Hayes, Jarrett SR
21 Topeka-Hayden 1:43.48
1) Schmitz, Justin JR 2) Haines, Tyler JR 3) Egnoske, Dylan SO 4) McCaffrey, Brandon SR
22 Hutchinson 1:44.08
1) Stewart, Max SO 2) Swarts, Justin SO 3) Fangman, Abe FR 4) Rivard, Ian JR
23 Paola 1:46.43
1) Landau, Nathan 2) Dillenbeck, Bill 3) Kennedy, Patrick 4) Joey, Clinton
--- Topeka-West DQ
1) Polanco, Ponce 2) Brichalli, Dagan 3) Johnson, Tyler 4) Weakly, Taylor
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 10 Boys 100 Yard Backstroke
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Kampfe, Bryce A SO Salina-South 57.82 55.03
2 Berry, David SO Wichita-Trinity Academy 56.06 55.55
3 Spreier, Cameron SO Newton 59.64 57.52
4 Cook, Kort JR Great Bend 58.30 58.77
5 Hovorka, Andrew SR Overland P-St Thomas Aquinas 59.80 58.95
6 Reed, Zack SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:00.78 1:00.22
7 Bachman, Joseph SO Wichita-Carroll 1:00.38 1:00.64
8 Vanderpool, Luke FR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:02.04 1:02.85
B - Final
9 Dorsett, Daniel Osawatomie 1:02.74 1:00.88
10 Cook, Kade SO Hoisington 1:03.32 1:02.04
11 Scheuermann, Matt SO Newton 1:03.20 1:02.59
12 Klenda, Patrick T SR Salina-Central 1:04.41 1:04.19
13 Arion, Trent JR Wichita-Carroll 1:05.57 1:04.62
14 Stinson, Carl SO Independence 1:04.62 1:05.27
15 McKenna, Matt SO Hutchinson 1:05.85 1:05.76
16 Yassine, Ahmad SO Wichita-The Independent School 1:06.17 1:06.17
Rest of the Field
17 Adams, Nathan SO Hays 1:07.63
18 Muckenthaler, Cody SR Emporia 1:07.69
19 Hess, Connor FR Hays 1:07.70
20 Pratt, Shaun JR Salina-Central 1:08.06
21 Lies, Calvin FR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:08.52
22 Renfro, Trever SR Wichita-Carroll 1:08.61
23 Brewer, Caleb JR Overland P-St Thomas Aquinas 1:10.20
24 McNorton, Josey SO Topeka-Seaman 1:10.34
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 11 Boys 100 Yard Breaststroke
Name & Yr School Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Kilgore, Christian SR Wichita-The Independent School 58.83 58.65
2 Wilks, Jonathan SR Newton 1:00.20 1:00.01
3 Clark, Ian SR Newton 1:03.37 1:03.49
4 Karnes, Ben JR Wichita-Carroll 1:07.02 1:05.80
5 Trimmell, Luke W JR Salina-South 1:08.18 1:07.91
6 Didde, Ryan SO Overland P-St Thomas Aquinas 1:07.69 1:08.27
7 Parker, Andrew SO Wichita-The Independent School 1:08.69 1:08.84
8 Deggendorf, Luke FR Lenexa-St. James Academy 1:08.57 1:09.26
B - Final
9 Lonergan, Cody SR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:09.25 1:08.31
10 Hermsen, Joe JR Overland P-St Thomas Aquinas 1:09.18 1:08.98
11 Zimmerman, Phillip JR Wichita-The Independent School 1:09.08 1:09.11
12 Touslee, Shane SR Great Bend 1:08.73 1:09.25
13 McAdoo, Derek JR El Dorado 1:08.94 1:09.34
14 Bennett, Larkin JR Emporia 1:08.83 1:09.65
15 Cuadra, Aaron SR Emporia 1:09.34 1:09.77
16 McMaster, Colin JR Wichita-The Independent School 1:09.38 1:09.87
Rest of the Field
17 Rivard, Ian JR Hutchinson 1:10.86
18 Reese, Devin R JR Salina-Central 1:12.16
19 Arion, Trent JR Wichita-Carroll 1:12.36
20 Ingram, Matt FR Topeka-Seaman 1:12.76
21 Dickinson, Chance SO Maize-South 1:13.41
22 Kennedy, Patrick Paola 1:14.15
23 Oas, Alex SO Parsons 1:14.95
24 Knorp, Joe FR Wichita-Kapaun Mt. Carmel 1:15.80
25 Hogge, Caleb SO Independence 1:17.98
2010 State Boys Swimming/Diving Championships 5-1A
Event 12 Boys 400 Yard Freestyle Relay
Team (Name & Yr) Prelim Time Finals Time
A - Final
1 Salina-South 3:24.91 3:24.36
1) Steele, Philip R JR 2) Ophiem, Tyler J SR 3) Grace, Tyler D JR 4) Kampfe, Bryce A SO
2 Hutchinson 3:32.33 3:28.88
1) Mullins, Eric SO 2) McKenna, Matt SO 3) Stewart, Max SO 4) Fee, Robby SR
3 Wichita-Carroll 3:32.03 3:30.57
1) Ernstmann, Evan JR 2) Khoury, Alec SO 3) Bachman, Joseph SO 4) Shellhammer, Spencer SR
4 Overland P-St Thomas Aquina 3:33.47 3:31.08
1) Grosdidier, Phil SR 2) Brewer, Caleb JR 3) Hovorka, Andrew SR 4) Gremillion, Daniel JR
5 Topeka-Seaman 3:35.44 3:33.39
1) Allen, Nathan JR 2) Henderson, Zach SO 3) Hern, Nick JR 4) Wittmaier, Devin JR
6 Wichita-Trinity Academy 3:35.44 3:34.35
1) Berry, David SO 2) Kaye, Seth SR 3) Wilson, Jake SR 4) Phillips, Jacob SR
7 Wichita-Kapaun Mt. Carmel 3:37.53 3:37.66
1) Hullings, Matthew JR 2) Louis, Matthew JR 3) Vanderpool, Luke FR 4) Stuart, Daniel SR
8 Winfield 3:39.33 3:43.48
1) McClure, Kai SO 2) Gutierrez, Michael SR 3) Witte, Keiser FR 4) Wilson, Brent SR
B - Final
9 Osawatomie 3:47.29 3:38.47
1) Hillard, Jon 2) Maimer, Grant 3) Dorsett, Daniel 4) Auten, Jared
10 Independence 3:43.74 3:38.70
1) Hogge, Jonathon SR 2) Hogge, Caleb SO 3) Stinson, Carl SO 4) King, Dallas SO
11 Great Bend 3:40.34 3:39.85
1) Sheppard, Ian JR 2) Haines, Michael FR 3) Habash, Austin JR 4) Cook, Kort JR
12 Shawnee Mission-Miege 3:48.19 3:41.06
1) Rucker, Ben 2) Rucker, Barnett 3) Terrill, Kevin 4) Jury, Michael
13 Topeka-Hayden 3:41.95 3:41.43
1) McCaffrey, Brandon SR 2) Ketter, Ben SR 3) Haines, Tyler JR 4) Hughes, Alex SR
14 Wichita-Collegiate 3:41.75 3:41.80
1) Barrett, Josh SR 2) Daley, Taylor SR 3) Horner, Sam FR 4) Powell, Rhys FR
15 Newton 3:44.15 3:44.76
1) Scheuermann, Matt SO 2) Jost, AJ JR 3) Slife, Blake SO 4) Owens, Gage SR
16 Salina-Central 3:49.59 3:46.50
1) Klenda, Patrick T SR 2) Jennings, Tucker SR 3) Arpin, Mitchell S SO 4) Keast, Thatcher SR
Rest of the Field
17 Paola 3:50.71
1) Weatherbie, Alex 2) Joey, Clinton 3) Dillenbeck, Bill 4) Landau, Nathan
18 Emporia 3:50.92
1) Schlup, Ryan SR 2) Schaefer, Jared JR 3) Powell, Jeff JR 4) Muckenthaler, Cody SR
19 Topeka-West 3:52.05
1) Polanco, Ponce 2) Brichalli, Dagan 3) Johnson, Tyler 4) Weakly, Taylor
20 Kansas City-Turner 3:52.74
1) Pena, Angelo 2) Ramirez, Marcos 3) Nicholson, Tyler 4) Hayward, James
21 McPherson 3:53.05
1) Plenert, David SO 2) Marshall, Aaron SO 3) Cottrell, Kyle JR 4) Goodson, Derick FR
22 Hays 3:56.80
1) Drees, Derek FR 2) Rohn, Trever SO 3) Hess, Connor FR 4) Adams, Adam SR
23 Wichita-The Independent Sch 4:04.21
1) McCandless, William FR 2) Yakubovich, Misha JR 3) McMaster, Colin JR 4) Zimmerman, Phillip JR
24 Lenexa-St. James Academy 4:04.99
1) Frederick, Sam SO 2) Carney, James SR 3) Budke, Dillon SR 4) York, Brandon JR
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT