ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2000 USMS SC NATIONALS - 200 Mixed Medley Relay
4/28/2000-4/28/2000
Indianapolis, IN USA



Event 13  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
   19-24 NATL: 1:41.15  N  5/21/95    GOLD COAST
                                      L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN
   1  DOC IU Masters Swimming             A                                        1:43.22            22
       1) Skube, Josh 24         2) Kamberg, Rebekka 23     3) Brooks, Jennifer 23    4) Weeks, Matthew 23
        25.23   56.64 1:21.91  1:43.22
   
   2  North Carolina Masters              A                                        1:44.04            18
      Swimmin
       1) Klein, Jonathan 42     2) Bruch, Rebecca 27       3) Stringer, Sean 24      4) Hageman, Heather 29
        26.53   56.83 1:20.39  1:44.04
   
   3  San Diego Swim Masters              A                                        1:46.89            16
       1) Pipes-Neilsen, Karlyn  2) Krattli, Caroline 38    3) Neilsen, Eric 34       4) Peck, Daniel 24
       38
        27.75   59.30 1:24.98  1:46.89
   
   4  St. Pete Masters, Inc.              A                                        1:47.67            14
       1) Buresh, Bob 41         2) Tibma, Judy 43          3) Specht, William 42     4) Beebe, Allison 23
        25.55   58.55 1:21.50  1:47.67
   
   5  Illinois Masters                    A                                        1:48.12            12
       1) Leonard, Lyndsey 32    2) Ralph, James 27         3) Cunningham, Brian 27   4) Carroll, Laura 21
        30.06   59.04 1:22.96  1:48.12
   
   6  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:48.17            10
       1) Dawkins, Adam 24       2) Christoffel, Ben 24     3) Tillotson, Christina 234) Schnieders, Ann 39
        27.61   54.17 1:21.83  1:48.17
   
(Event 13  Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay)
   7  Anderson Masters                    A                                        1:49.51             8
       1) Alkis, Mary-Halis 20   2) Heis, Kenneth 24        3) Raab, Scot 28          4) Leddon, Julie 34
        30.15   57.35 1:21.63  1:49.51
   
   8  Naperville Waves SC                 A                                        1:51.40             6
       1) Hacker, Sara 35        2) Jones, Jay 38           3) Kelly, Brian 22        4) Welker, Sue 38
        31.06 1:00.20 1:24.73  1:51.40
   
   9  Greater Columbus Masters            A                                        1:52.25             4
      Swim
       1) Konfal, Paula 24       2) Davis, Eric 28          3) Staursky, Karen 41     4) Riegler, Jeff 27
        30.17 1:00.57 1:26.37  1:52.25
   
  10  Arizona Masters                     A                                        1:52.35             2
       1) Duke, Celestena 22     2) So, Stephen 25          3) Wygal, Dianne 34       4) Stites, Jim 42
        28.86   59.62 1:28.59  1:52.35
   
  11  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:53.13              
       1) Meem, Lang 45          2) Riordan, Corey 22       3) Boxley, Susie 38       4) Martinez, Mary 27
        28.35   55.69 1:26.41  1:53.13
   
  12  Illinois Masters                    B                                        1:53.50              
       1) Wojcik, Jerzy 24       2) Colburn, Christopher 28 3) Webster, Kathy 31      4) Hagestad, Maura 25
        26.23   55.80 1:26.50  1:53.50
   
  13  North Carolina Masters              B                                        1:53.85              
      Swimmin
       1) Sullivan, Elizabeth 26 2) Lee, Terrence 50        3) Van Der Horst, Charles 4) Mancini, Jennifer 24
                                                            48
        29.64 1:00.80 1:29.17  1:53.85
   
  14  Oregon Masters                      A                                        1:55.89              
       1) Parmentier, Steve 34   2) King, Phillip 33        3) Gorsline, Lisa 24      4) Maccollum, Jennifer 25
        26.32   55.64 1:28.36  1:55.89
   
  15  Greater Columbus Masters            B                                        1:58.78              
      Swim
       1) Adamson, Duncan 30     2) Shook, Angie 29         3) Roller, Diane 39       4) Riegler, Steve 24
        27.12 1:03.90 1:29.52  1:58.78
   
  16  YMCA Indy SwimFit                   B                                        1:58.96              
       1) Bridges, Greg 22       2) Hosna, Theodore 24      3) Thompson, Melissa 29   4) Welage, Anne 34
        27.58   58.70 1:31.42  1:58.96
   
  17  DOC IU Masters Swimming             B                                        2:06.26              
       1) Toole, Kate 24         2) Blomme, Jennifer 26     3) Wright, Robert 45      4) Bachrach, Daniel 27
        33.43 1:10.33 1:39.24  2:06.26
   
 ---  Greater Ohio Swim Team              A                                             DQ              
       1) Koukis, Natalie 23     2) Parr, Perry T. 37       3) Ullman, Corey 23       4) Goertemiller, Scott 35
        31.29 1:01.82 1:31.57       DQ
   
Event 13  Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
   25-34 NATL: 1:39.01  N  5/19/91    LONE STAR
                                      M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
   1  Illinois Masters                    A                                        1:43.01            22
       1) Gooch, Greg 28         2) Alcott, Christopher 25  3) David-Adams, Michelle  4) Pugsley, Emily 25
                                                            30
        25.30   51.98 1:18.81  1:43.01
   
   2  Walnut Creek Masters                A                                        1:44.93            18
       1) Hartnett, Kathleen 28  2) Santos, Roque 32        3) Stahl, Stephen 35      4) Ghiggeri, Michelle 31
        28.57   55.02 1:19.42  1:44.93
   
   3  Georgia Masters                     A                                        1:46.37            16
       1) Ericson, Eric 37       2) Hansen, Jill 25         3) Welting, Laureen 34    4) Cornell, Eric 30
        23.97   57.31 1:25.03  1:46.37
   
   4  Utah Masters Swimming               A                                        1:48.16            14
       1) Crankshaw, Erik 27     2) Greenburg, Angela 30    3) Hayes, Patrick 36      4) Tobey, Stacey 31
        25.93   58.28 1:21.68  1:48.16
   
   5  White Plains Masters                A                                        1:48.60            12
       1) Kellachan, Jean 28     2) Hendricks, Geneve 31    3) Rizzo, Don 35          4) Ruggiero, Michael 31
        29.36 1:02.06 1:26.69  1:48.60
   
   6  Illinois Masters                    B                                        1:49.30            10
       1) Sullivan, Solvei 29    2) Winters, Bill 33        3) Adams, Scott 29        4) Zurick, Teresa 34
        29.90   58.13 1:23.26  1:49.30
   
   7  Utah Masters Swimming               B                                        1:50.18             8
       1) Thorum, Thomas 27      2) Wheeler, Melinda 34     3) Hanssen, Erik 28       4) Meakins, Gail 46
        25.22   59.46 1:23.35  1:50.18
   
   8  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        1:50.20             6
      Club
       1) Alioto, Laurie 42      2) Askew, Mark 29          3) Meinholz, Amy 34       4) Meinholz, Daniel 34
        32.49 1:00.99 1:27.94  1:50.20
   
   9  Illinois Masters                    C                                        1:50.92             4
       1) Keller, Matt 30        2) Watt, Fiona 28          3) Ackermann, David 34    4) Smith, Erica 25
        25.65   59.72 1:24.61  1:50.92
   
  10  New England Masters                 A                                        1:51.57             2
       1) Fox, Michele 30        2) Henkel, Leonard 25      3) Goldman, Mark 28       4) Prescott, Carol 31
        31.92 1:00.11 1:24.28  1:51.57
   
  11  Utah Masters Swimming               C                                        1:52.73              
       1) Oliver, Karen 40       2) Walters, Matthew 29     3) Kuwahara, Lisa 37      4) Frohlich, Jon 27
        32.01 1:00.28 1:30.22  1:52.73
   
  12  Walnut Creek Masters                B                                        1:53.38              
       1) Landers, Patricia 43   2) Schultz, Debbie 31      3) O'Brien, Kerry 43      4) Kent, Cary 48
        30.58 1:04.31 1:29.29  1:53.38
   
  13  Rocky Mountain Masters              B                                        1:53.66              
       1) Gonzales, Mike 33      2) Shoemaker, Christy 31   3) Nasser, Rob 30         4) Dullea, Melanie 38
        25.48 1:01.70 1:26.28  1:53.66
   
  14  The Olympic Club                    A                                        1:54.55              
       1) Placak, Robert 41      2) Keck, Mike 40           3) Quinn, Phyllis 44      4) Forbes, Tiffany 33
        27.19   55.87 1:28.64  1:54.55
   
  15  Michigan Masters                    A                                        1:56.54              
       1) Dunn, Mark 28          2) Klein, Jennifer 34      3) Bailey, Jeff 33        4) McKee, Erika 31
        27.02 1:02.12 1:33.74  1:56.54
   
  16  Michigan Masters                    B                                        1:56.92              
       1) Vagnoni, Adrian 38     2) Melgar, Tom 38          3) Young, Danielle 27     4) Howard, Jill 40
        27.27   56.93 1:27.40  1:56.92
   
  17  YMCA Indy SwimFit                   C                                        1:57.89              
       1) Fastrich, Jeff 29      2) Fastrich, Greg 26       3) Pederson, Chris 41     4) Francis, Susan 47
        28.26   55.92 1:28.78  1:57.89
   
  18  YMCA Indy SwimFit                   B                                        1:58.52              
       1) Dawkins, Todd 26       2) Parenteau, Andrea 25    3) Sawamura, Sachi 33     4) Houchens, Jeremy 30
        30.13 1:03.55 1:34.29  1:58.52
   
  19  Westside Houston Swim Club          A                                        1:58.64              
       1) Valach, Janie 39       2) Dewey, Andrew 41        3) Sippola, Sari 31       4) Scott, Philip 46
        31.20 1:02.27 1:32.49  1:58.64
   
  20  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:59.07              
       1) Stringer, Rick 50      2) Gathright, Ellie 37     3) Holland, Dave 32       4) Maerki, Teri 37
        28.11 1:06.15 1:30.77  1:59.07
   
  21  Illinois Masters                    D                                        1:59.17              
       1) Long, Thomas 32        2) Benard, Michael 31      3) Straube, Susie 27      4) Schaum, Cindy 33
        26.83   56.75 1:30.11  1:59.17
   
  22  DOC IU Masters Swimming             A                                        2:00.46              
       1) Stager, Nan 45         2) Zappe, Jeannie 34       3) Tanner, Dave 50        4) Stager, Joel 47
        34.76 1:10.26 1:37.39  2:00.46
   
  23  Pacific Northwest                   A                                        2:02.38              
       1) Dybdahl, Eric 40       2) Schaeffer, J. Michael   3) Kinsella, Maggie 42    4) Leahy, Karen 31
                                 43
        31.21 1:03.91 1:33.92  2:02.38
   
  24  Wildcat Masters                     A                                        2:02.76              
       1) Howell, Jan 27         2) Smath, Meg 43           3) Timmons, Scott 34      4) Riegle, Chad 25
        31.68 1:12.26 1:39.64  2:02.76
   
  25  St. Pete Masters, Inc.              A                                        2:08.26              
       1) Frazier, Russell 45    2) Quigley, Catherine 30   3) Galloway, John 34      4) Lambke, Jayne 60
        29.58 1:11.34 1:36.66  2:08.26
   
  26  Missouri Valley                     A                                        2:09.71              
       1) Elsener, Lisa 31       2) Roof, Anna Lea 39       3) Layden, Trevor 33      4) Huston, Seth 35
        37.15 1:22.07 1:46.48  2:09.71
   
  27  White Plains Masters                B                                        2:15.90              
       1) Kelly, Damian 35       2) Bowles, Raymond 64      3) Hyland, Kate 31        4) Papes, Karin 35
        32.25 1:12.54 1:42.95  2:15.90
   
  28  Omaha Masters                       A                                        2:17.08              
       1) Moeller, Mary 50       2) Patterson, Tim 42       3) Picon, Juan 28         4) Hartigan, Trish 45
        44.56 1:24.59 1:53.14  2:17.08
   
 ---  Rocky Mountain Masters              A                                             DQ              
       1) Quaratino, Aimee 30    2) McCormick, Aaron 25     3) Smit, Robbert-Paul 31  4) Lee, Sarah 33
        31.11   58.34 1:22.18       DQ
   
 ---  South Texas Flying Fish             A                                             DQ              
       1) Petersen, Mick 33      2) Moore, Darcy 39         3) Marshall, Dirk 37      4) Dryselius, Hillary 25
        30.35 1:10.10 1:33.08       DQ
   
 ---  YMCA Indy SwimFit                   A                                             DQ              
       1) Warren, Ryan 25        2) Timmons, Jason 32       3) Geary, Dahnya 25       4) Houchens, Kris 32
        25.34   53.26 1:22.04       DQ
   
Event 13  Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
   35-44 NATL: 1:44.23  N  5/24/92    S. CAL AQUATIC
                                      C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR
   1  Rocky Mountain Masters              A                                        1:45.96            22
       1) Lilley, James 40       2) Bank, Holden 40         3) Arredondo, Shelia 35   4) Garnier, Kathy 39
        25.91   52.67 1:20.76  1:45.96
   
   2  Walnut Creek Masters                A                                        1:46.41            18
       1) Ward, Lisa 36          2) Patterson, Gary 40      3) O'Brien, Charlene 43   4) Remmert, Greg 37
        28.66   56.11 1:24.10  1:46.41
   
   3  Illinois Masters                    A                                        1:46.49            16
       1) Gibson, Dave 39        2) Martin, John 44         3) Block, Andrea 38       4) Heller, Becky 36
        25.48   53.99 1:21.89  1:46.49
   
   4  Empire State Masters                A                                        1:48.02            14
       1) Goldbloom, Robert 40   2) Koster, Carolyn 38      3) Petrov, Konstantin 36  4) Drueckhammer, Maria 36
        26.86   59.77 1:23.72  1:48.02
   
   5  Arizona Masters                     A                                        1:48.07            12
       1) Shake, Scott 42        2) Pollard, Paula 36       3) Richardson, Rob 39     4) Hobbs, Liz 38
        26.18   58.60 1:23.83  1:48.07
   
   6  Virginia Masters Swim Team          A                                        1:50.03            10
       1) Malsbury, David 38     2) Powis, Patricia 39      3) Baker, Beth 39         4) Sheridan, Mark 40
        26.68   59.67 1:25.87  1:50.03
   
   7  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        1:51.57             8
      Club
       1) Welton, Kevin 40       2) Mann, Melinda 43        3) Schaser, Andrew 43     4) Lopus, Jennifer 38
        27.10   59.34 1:24.99  1:51.57
   
   8  New England Masters                 A                                        1:52.12             6
       1) Grilli, Tracy 43       2) Vankuilenburg, Scott 35 3) Handler, Barb 42       4) Cromarty, Stuart 35
        31.86 1:01.15 1:29.88  1:52.12
   
   9  Rocky Mountain Masters              B                                        1:52.65             4
       1) Brackett, Bill 42      2) Crouch, Kim 38          3) Melanson, Edward 37    4) Nelson, Judy 39
        27.33 1:00.66 1:26.37  1:52.65
   
  10  Pacific Northwest                   A                                        1:53.41             2
       1) Fish, Robert 36        2) Wilson, Lisa 38         3) Ruiter, Steven 35      4) Lippold, Mary 44
        27.41 1:02.10 1:27.37  1:53.41
   
  11  Michigan Masters                    A                                        1:53.82              
       1) Early, Marilyn 42      2) Green, Michael 36       3) Cahill, Susan 37       4) Schuldinger, Mike 38
        31.99 1:00.86 1:27.76  1:53.82
   
  12  Niagara Masters                     A                                        1:54.81              
       1) Skomra, Kim 39         2) Matysek, Jim 40         3) Forrestel, Richard 42  4) Ryan, Wendy 42
        33.29 1:02.52 1:28.25  1:54.81
   
  13  Illinois Masters                    B                                        1:54.92              
       1) Seibt, Andreas 42      2) Reeves, Scott 39        3) Smar, Susan 36         4) Verwijst, Julie 38
        27.18   57.04 1:27.68  1:54.92
   
  14  Crawfish Aquatics                   A                                        1:56.94              
       1) Wise, Karlene 46       2) Heck, Steve 50          3) Rabalais, Scott 41     4) Slonaker, Jenifer 41
        32.13 1:03.58 1:30.07  1:56.94
   
  15  YMCA Indy SwimFit                   A                                        1:59.45              
       1) Roby, Brad 39          2) Childress-Brown, Tina   3) Sullivan, Michael 38   4) Norwood, Roberta 40
                                 36
        28.69 1:05.52 1:33.07  1:59.45
   
  16  New England Masters                 B                                        1:59.58              
       1) Goodwin, Kim 42        2) Roy, Michele 36         3) Kolb, Karl 39          4) Mack, Tom 41
        31.79 1:04.81 1:33.59  1:59.58
   
  17  Pacific Northwest                   B                                        1:59.86              
       1) Sussex, Steve 44       2) Berg, Tonya 41          3) Bernier, Coral 45      4) Thomson, David 40
        27.89 1:02.32 1:35.69  1:59.86
   
  18  Illinois Masters                    C                                        2:02.52              
       1) Peters, Carol 42       2) Strange, John 36        3) Soltys, Ted 39         4) Niemi, Susan 44
        33.39 1:07.56 1:32.37  2:02.52
   
  19  Rocky Mountain Masters              C                                        2:03.33              
       1) Golding, Sandy 36      2) Nolte, Christopher 43   3) Lee, Marshall 41       4) Nolte, Susan 39
        33.95 1:06.04 1:31.72  2:03.33
   
  20  Greater Columbus Masters            A                                        2:05.55              
      Swim
       1) Bowen, Mag 41          2) Wright, Laura 41        3) Fisher, Dennis 40      4) Callahan, Jim 42
        35.80   51.82 1:40.95  2:05.55
   
  21  Virginia Masters Swim Team          B                                        2:10.20              
       1) Jeutter, Barger 42     2) Martin, William 40      3) Braaten, Kitten 44     4) Miller, Jim 49
        35.25 1:10.69 1:45.02  2:10.20
   
  22  YMCA Indy SwimFit                   B                                        2:11.29              
       1) McDaniel, Robert 37    2) Davis, John 41          3) Koger, Diana 40        4) Gettelfinger, Cheryl 42
        37.42 1:11.33 1:42.50  2:11.29
   
  23  Missouri Valley                     A                                        2:24.25              
       1) Jack, Michael 43       2) Bohl, Nanette 71        3) Thompson, Anthony 36   4) Braden, Bobbie 58
        30.59 1:20.05 1:46.38  2:24.25
   
Event 13  Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
   45-54 NATL: 1:52.68  N  5/16/94    LOS ALTOS
                                      DICK THOMAS, SUSAN ROY, CAROLYN BOAK, DAVID GRAY
   1  Illinois Masters                    A                                        1:53.54            22
       1) Fitzgerald, John 51    2) Leech, J  Nathan 51     3) Stonesifer, Cynthia 47 4) Jones, Cynthia 50
        27.24   57.95 1:26.29  1:53.54
   
   2  Sierra Nevada Masters               A                                        1:54.68            18
       1) Johnson, Clifford 48   2) McKenzie, Don 52        3) Tyler, Susan 51        4) Miller, Celeste 50
        28.23   56.08 1:27.58  1:54.68
   
   3  Georgia Masters                     A                                        1:55.02            16
       1) Noyes, Penny 45        2) Mattson, Patricia 46    3) Brown, Robert 47       4) Sharpe, Kenneth 47
        29.20 1:04.63 1:30.92  1:55.02
   
   4  Utah Masters Swimming               A                                        1:59.38            14
       1) Kittel, Richard 51     2) Shaw, Gary 45           3) Kawakami, Priscilla 49 4) Knapp, Lo 45
        30.18 1:01.03 1:30.92  1:59.38
   
   5  Pacific Northwest                   A                                        1:59.68            12
       1) Jacobs, Ronald 48      2) Reeder, Bill 47         3) Glassman, Debbie 46    4) Casey, Katherine 51
        28.31 1:01.33 1:30.26  1:59.68
   
   6  DC Masters                          A                                        2:00.19            10
       1) Stocksdale, Steve 46   2) Pastel, Mary 46         3) Matyko, Gary 47        4) Frid, Barbara 58
        27.23   58.59 1:30.24  2:00.19
   
   7  Niagara Masters                     A                                        2:00.43             8
       1) Leous, Glenna 46       2) MacMurray, Holly 49     3) Meade, John 48         4) Meade, Tom 52
        35.17 1:11.60 1:36.74  2:00.43
   
   8  Wisconsin Masters Aquatic           A                                        2:01.29             6
      Club
       1) Fisher, Nancy-Leigh 48 2) Ehrke, Nancy 46         3) Payden, Thomas 48      4) Daley, Mike 50
        30.22 1:06.67 1:35.01  2:01.29
   
   9  New England Masters                 A                                        2:02.72             4
       1) Bright, David 47       2) Ketchen, Susan 47       3) Feldmann, Joel 48      4) Seltzer, Robert 49
        29.44 1:09.79 1:38.10  2:02.72
   
  10  Greater Ohio Swim Team              A                                        2:03.33             2
       1) Guins, Ann 46          2) Abineri, David 56       3) Simons, Randy 51       4) Finke, Laurie 48
        31.76 1:05.61 1:32.19  2:03.33
   
  11  Rocky Mountain Masters              A                                        2:04.29              
       1) Hess, Richard 45       2) Haan, Mary 46           3) Abrahams, Richard 55   4) Anziano, Marcia 55
        27.34 1:05.97 1:30.57  2:04.29
   
  12  YMCA Indy SwimFit                   A                                        2:04.69              
       1) Thomas, Bob 47         2) Lambert, Holly 46       3) Stevens, Mary Ann 46   4) Jones, Roger 52
        27.22 1:10.63 1:39.91  2:04.69
   
  13  Walnut Creek Masters                A                                        2:04.74              
       1) Hart, Gene 47          2) Alexander, Martha 50    3) DeLacy, James 53       4) Murphy, Bonnie 50
        28.06 1:06.13 1:32.11  2:04.74
   
  14  Illinois Masters                    B                                        2:11.61              
       1) Long, Douglas 46       2) Kosiek, Joan 45         3) Dodson, Phil 47        4) Taggart, Carol 50
        31.21 1:09.06 1:36.41  2:11.61
   
  15  Sierra Nevada Masters               B                                        2:13.38              
       1) Tyler, Sarah 55        2) Ryder, Mike 45          3) Lintz, Steven 49       4) Shoenberger, Linda 52
        40.51 1:11.57 1:39.38  2:13.38
   
  16  Pacific Northwest                   B                                        2:16.52              
       1) Welch, Sarah 53        2) Reid, Walter 59         3) Moore, Hugh 45         4) Dillon, Sally 53
        42.28 1:17.89 1:46.70  2:16.52
   
  17  Greater Ohio Swim Team              B                                        2:19.73              
       1) Oyakawa, Yoshi 66      2) Smith, Melinda 47       3) Lammert, Joseph 60     4) Lyons, Valerie 64
        31.08 1:12.90 1:41.77  2:19.73
   
 ---  Tamalpais Aquatic Masters           A                                             DQ              
       1) Val, Laura 48          2) Jones-Roy, Susan 51     3) Olson, Robert 55       4) Neuman, Carl 56
        29.07 1:03.47 1:30.11       DQ
   
 ---  Michigan Masters                    A                                             DQ              
       1) Childs, Martha 45      2) Parker, Randy 45        3) Thompson, Frank 48     4) Bos, Barbara 51
        44.71 1:15.47 1:45.03       DQ
   
Event 13  Mixed 55+ 200 Yard Medley Relay
   55-64 NATL: 2:04.10  N  4/11/99    OREGON
                                      J WARD, R SMITH, B PETERSEN, S CALNEK-MORRIS
   1  Tamalpais Aquatic Masters           A                                        2:02.85 N          22
       1) Burns, Richard 56      2) Frost, Kenneth 55       3) Jenkins, Charlotte 61  4) Ridout, Nancy 58
        27.73   58.38 1:34.29  2:02.85
   
   2  Illinois Masters                    A                                        2:04.36            18
       1) Bennett, Betty 56      2) Andersen, Peter 56      3) David, Irene 56        4) Keller, Lee 56
        34.50 1:03.84 1:37.42  2:04.36
   
   3  DC Masters                          A                                        2:08.89            16
       1) Bettis, Lee 62         2) Leilich, Joann 61       3) Casey, Robert 55       4) Bruner, Jayne 65
        32.10 1:09.50 1:37.95  2:08.89
   
   4  San Diego Swim Masters              A                                        2:12.10            14
       1) Jordan, Betsy 63       2) Freshley, Mike 59       3) Earley, Bill 63        4) Marr, Jackie 56
        37.26 1:10.80 1:41.72  2:12.10
   
   5  North Carolina Masters              A                                        2:20.26            12
      Swimmin
       1) Robbins-Bonitz,        2) Newell, Sally 62        3) Mitchell, Clarke 67    4) Clark, Jerry 62
       Suzanne 66
        42.84 1:22.88 1:54.64  2:20.26
   
   6  Oregon Masters                      A                                        2:20.70            10
       1) Ward, Joy 57           2) Himstreet, Pamela 56    3) Nakata, Ronald 60      4) Welch, Arthur 67
        35.01 1:17.71 1:47.23  2:20.70
   
   7  Michigan Masters                    A                                        2:25.45             8
       1) Parks, Jennifer 56     2) Kroeger, Donald 56      3) Kowalski, Joyce 58     4) Chaffee, Paul 57
        40.78 1:17.47 2:00.64  2:25.45
   
   8  YMCA Indy SwimFit                   A                                        2:26.88             6
       1) Quigley, George 59     2) Goldstein, Mel 61       3) Meyers, Susan 58       4) Etnyre, Sandy 58
        34.16 1:17.43 1:47.75  2:26.88
   
   9  Greater Ohio Swim Team              A                                        2:40.02             4
       1) Bowdon, Marge 76       2) Heuck, Jr, Kenneth 55   3) Williams, Robert 61    4) Detjen, Carol 55
        45.62 1:27.32 1:42.05  2:40.02
   
  10  Rocky Mountain Masters              A                                        2:50.53             2
       1) Jenkins, Louise 72     2) Buchannan, Peggy 67     3) O'Brien, Dennis 64     4) Wendelken, Frederick 61
        56.53 1:50.36 2:22.54  2:50.53
   
  11  Arizona Masters                     A                                        2:51.59              
       1) Bolar, Sally 60        2) Von Isser, Max 80       3) Kelley, Art 74         4) Bayly, Helen 63
        45.17 1:29.29 2:11.36  2:51.59
   
 ---  Virginia Masters Swim Team          A                                             DQ              
       1) Walker, Laura 62       2) Durrant, Betsy 58       3) Brundage, Warner 57    4) Woods, Tom 57
        44.58 1:25.76 1:56.50       DQ
   
 ---  The Olympic Club                    A                                             DQ              
       1) Meyer, Margery 77      2) Stretch, Nancy 60       3) Fox, Robert 63         4) Elder, James 56
        45.99 1:29.32 2:05.16       DQ
   
Event 13  Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
   65-74 NATL: 2:22.24  N  5/21/95    GOLD COAST
                                      C BRUCE, D SONIA, J KRAUSER, W DOLAN
   1  Rocky Mountain Masters              A                                        2:43.35            22
       1) Mann, Dena 68          2) Patten, Bob 65          3) Anderson, Jody 70      4) Truby, Jack 75
        44.42 1:19.33 2:12.14  2:43.35
   
   2  Arizona Masters                     A                                        2:44.23            18
       1) Gruender, Edie 71      2) Gruender, Dan 70        3) Copeland, Parkie 70    4) Bond, William 68
        49.08 1:28.28 2:14.96  2:44.23
   
   3  Illinois Masters                    A                                        2:51.48            16
       1) Mullins, Stephen 67    2) Hanes, Alice 68         3) Snyder, Hannelore 69   4) Scheidelman, Ronald 65
        38.36 1:27.65 2:09.68  2:51.48
   
   4  Illinois Masters                    B                                        2:56.33            14
       1) Stevens, Ann 66        2) Berning, Henrietta 66   3) Maine, Thomas 74       4) Leengran, Wayne 69
        52.83 1:46.46 2:26.95  2:56.33
   
   5  Michigan Masters                    A                                        3:10.04            12
       1) Weddell, Robert 69     2) Glusac, Edith 81        3) Williams, Mary 68      4) Ries, John 68
        35.95 1:37.93 2:39.06  3:10.04
   
   6  New England Masters                 A                                        3:28.47            10
       1) Edwards, James 77      2) Smith, Petey 75         3) Boley, Barbara 75      4) Phildius, Peter 70
        45.05 1:53.76 2:52.23  3:28.47
   
 ---  Walnut Creek Masters                A                                             DQ              
       1) Mayo, Robert 66        2) Alexander, Joan 68      3) Brown, Don 66          4) Durston, Jean 85
        35.19 1:25.38 1:57.58       DQ
   
Event 13  Mixed 75+ 200 Yard Medley Relay
   75-84 NATL: 2:57.98  N  5/16/99    OJAI
                                      RUTH BAAR, JOHN STERN, JURGEN SCHMIDT, GRACE ALTUS
   1  Illinois Masters                    A                                        3:32.77            22
       1) Malbrough, Dave 87     2) Sotak, Clara 75         3) Koblish, Arthur 76     4) Costello, Rita 77
        52.40 1:57.20 2:44.16  3:32.77
   
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT