12/9/2005 - 12/11/2005
Portland, Oregon, USA
Licensed to Tualatin Hills Swim Club Hy-Tek's Meet Manager 12/18/2005 04:29 PM
2005 OR Paul Bergen Jr. Int'l Championship - 12/9/2005 to 12/11/2005
Results
Event 1 Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 2:16.56 2:12.96
2 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:18.87 2:15.15
3 Wilson, Ele T 15 HEAT-OR-USA 2:19.21 2:18.26
4 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 2:21.08 2:18.56
4 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 2:20.93 2:18.56
6 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:19.44 2:18.85
7 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 2:21.33 2:20.89
8 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 2:22.10 2:22.08
B - Final
9 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:22.42 2:18.29
10 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 2:24.30 2:19.18
11 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 2:24.52 2:21.13
12 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 2:25.55 2:22.75
13 Herring, Magwyer 15 Manta-CAN 2:24.09 2:23.32
14 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 2:25.68 2:23.34
15 Ellis, Jodie M 15 HEAT-OR-USA 2:23.69 2:23.37
16 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 2:24.25 2:27.02
Event 1 Women 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 2:14.80 2:16.56
2 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:19.24 2:18.87
3 Wilson, Ele T 15 HEAT-OR-USA 2:17.66 2:19.21
4 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:17.43 2:19.44
5 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 2:20.64 2:20.93
6 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 2:19.71 2:21.08
7 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 2:22.66 2:21.33
8 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 2:21.27 2:22.10
-------------------------------------------------------------------------
9 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:15.21 2:22.42
10 Ellis, Jodie M 15 HEAT-OR-USA 2:23.50 2:23.69
11 Herring, Magwyer 15 Manta-CAN 2:25.77 2:24.09
12 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 2:23.85 2:24.25
13 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 2:34.06 2:24.30
14 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 2:25.44 2:24.52
15 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 2:21.58 2:25.55
16 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 2:26.66 2:25.68
-------------------------------------------------------------------------
17 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 2:21.67 2:25.99
18 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 2:31.35 2:26.33
-------------------------------------------------------------------------
19 Holloway, Jessica 17 Manta-CAN 2:22.84 2:27.20
20 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 2:28.09 2:27.38
21 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 2:21.83 2:28.05
22 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 2:25.61 2:28.18
23 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 2:30.39 2:28.96
24 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 2:22.85 2:29.50
25 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 2:28.98 2:29.56
26 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 2:26.88 2:31.62
27 Rueppell, Kelsey D 14 Thunderbolts-OR- 2:33.97 2:33.35
28 Lindstrom, Kelsey A 17 Thunderbolts-OR- 2:29.01 2:34.30
29 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 2:33.63 2:35.09
30 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 2:32.62 2:36.74
31 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 2:31.93 2:36.98
32 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 2:27.46 2:38.33
Event 2 Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Schilha, Fabian 18 GER-GER 2:00.56 1:59.74
2 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 2:03.23 2:00.80
3 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 2:06.57 2:01.12
4 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 2:05.06 2:03.68
5 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 2:04.46 2:04.96
6 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:06.77 2:05.11
7 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 2:06.83 2:06.18
8 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 2:07.11 2:06.84
B - Final
9 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 2:07.60 2:04.89
10 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 2:07.45 2:07.69
11 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 2:09.83 2:07.85
12 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 2:08.33 2:07.99
13 Pendry, Adam 16 Swimon- 2:07.88 2:08.56
14 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 2:10.08 2:08.59
15 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:08.25 2:08.80
16 Liu, Yi 15 Swimon- 2:09.08 2:08.84
Event 2 Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Schilha, Fabian 18 GER-GER 1:58.02 2:00.56
2 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 2:02.32 2:03.23
3 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 2:08.31 2:04.46
4 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 2:07.36 2:05.06
5 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 2:02.40 2:06.57
6 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:04.33 2:06.77
7 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 2:06.47 2:06.83
8 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 2:12.68 2:07.11
-------------------------------------------------------------------------
9 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 2:10.02 2:07.45
10 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 2:07.42 2:07.60
11 Pendry, Adam 16 Swimon- 2:09.63 2:07.88
12 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:08.99 2:08.25
13 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 2:18.08 2:08.33
14 Liu, Yi 15 Swimon- 2:10.37 2:09.08
15 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 2:10.86 2:09.83
16 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 2:07.90 2:10.08
-------------------------------------------------------------------------
17 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 2:06.96 2:10.16
18 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 2:14.78 2:11.78
-------------------------------------------------------------------------
19 Braid, Geoffrey 17 EKSC-CAN 2:13.33 2:12.17
20 Midgley, Andrew 18 LAC-CAN 2:15.62 2:12.35
21 Murzenko, Oleg 16 Swimon- 2:08.15 2:12.62
22 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 2:12.34 2:14.26
22 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 2:18.70 2:14.26
24 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 2:16.09 2:15.12
25 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 2:15.87 2:16.78
26 Buna, Ryan 17 IS-CAN 2:13.42 2:17.61
27 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:20.49 2:22.97
Event 3 Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 1:03.79 1:02.80
2 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 1:03.50 1:03.02
3 Biehler, Ines 16 GER-GER 1:04.36 1:03.30
4 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:04.48 1:04.36
5 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 1:06.00 1:04.59
6 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 1:05.11 1:04.89
7 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 1:05.94 1:05.14
8 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 1:06.34 1:05.54
B - Final
9 Walker, Kristine 15 LAC-CAN 1:06.61 1:06.18
10 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 1:07.33 1:06.39
11 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 1:07.59 1:07.16
12 Oke, Katelyn 16 LAC-CAN 1:07.42 1:07.22
13 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 1:06.54 1:07.31
14 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 1:07.65 1:07.47
15 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 1:07.19 1:07.74
16 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 1:07.11 1:08.17
Event 3 Women 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 1:04.27 1:03.50
2 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 1:03.11 1:03.79
3 Biehler, Ines 16 GER-GER 1:02.40 1:04.36
4 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:03.69 1:04.48
5 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 1:06.57 1:05.11
6 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 1:06.53 1:05.94
7 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 1:07.78 1:06.00
8 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 1:06.62 1:06.34
-------------------------------------------------------------------------
9 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 1:04.84 1:06.54
10 Walker, Kristine 15 LAC-CAN 1:08.44 1:06.61
11 Robson, Brit 16 SASK-CAN 1:07.44 1:06.88
12 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 1:10.58 1:07.11
13 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 1:07.36 1:07.19
14 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 1:05.14 1:07.33
15 Oke, Katelyn 16 LAC-CAN 1:07.98 1:07.42
16 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 1:06.90 1:07.59
-------------------------------------------------------------------------
17 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 1:07.01 1:07.65
18 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 1:09.06 1:07.74
-------------------------------------------------------------------------
19 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 1:08.95 J1:07.74
20 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 1:08.33 1:07.90
21 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 1:05.59 1:08.09
22 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 1:07.28 1:08.18
23 Donohue, Lily E 15 DDSC-OR- 1:07.35 1:08.23
23 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 1:07.37 1:08.23
25 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 1:09.72 1:08.52
26 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 1:12.21 1:09.71
27 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 1:13.22 1:10.14
28 Roome, Naomi 15 IS-CAN 1:08.72 1:10.44
29 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 1:11.51 1:10.45
29 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 1:10.58 1:10.45
31 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 1:10.87 1:10.83
32 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 1:08.41 1:11.02
33 Nistler, Louise E 13 Thunderbolts-OR-USA 1:10.58 1:11.08
Event 4 Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 55.87 55.24
2 Heyl, Hannes 18 GER-GER 58.64 56.16
3 Embacher, Toni 18 GER-GER 56.88 56.43
4 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 57.38 56.49
5 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 56.59 56.95
6 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 57.76 57.68
7 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 59.05 57.92
8 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 58.75 57.94
B - Final
9 Laughlin, Greg 16 Swimon- 59.07 58.48
10 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 59.91 58.70
11 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 59.98 59.49
12 Swanston, Matthew 14 Swimon- 59.78 59.58
13 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 1:00.86 59.66
14 Moran, Kit 15 SBC-CAN 1:00.46 59.78
15 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 1:00.35 59.84
16 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 1:00.56 1:00.44
Event 4 Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 56.25 55.87
2 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 58.02 56.59
3 Embacher, Toni 18 GER-GER 55.16 56.88
4 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 58.70 57.38
5 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 58.81 57.76
6 Heyl, Hannes 18 GER-GER 55.29 58.64
7 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 58.77 58.75
8 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 59.60 59.05
-------------------------------------------------------------------------
9 Laughlin, Greg 16 Swimon- 1:01.22 59.07
10 Swanston, Matthew 14 Swimon- 1:04.24 59.78
11 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 1:00.30 59.91
12 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 1:01.09 59.98
13 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 1:03.40 1:00.35
14 Moran, Kit 15 SBC-CAN 59.99 1:00.46
15 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 1:02.48 1:00.56
16 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 1:09.25 1:00.86
-------------------------------------------------------------------------
17 Johnson, Alexander 16 MM-CAN 59.61 1:01.11
18 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 1:01.10 1:01.12
-------------------------------------------------------------------------
19 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 1:02.48 1:01.66
20 Hockema, Jeff L 16 Cst-OR-USA 1:01.70 1:02.07
21 Liu, Brendan F 14 Thunderbolts-OR- 1:07.61 1:02.65
22 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 1:02.78 1:03.46
23 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 1:02.58 1:03.57
24 Ung, Steven T 13 Thunderbolts-OR-USA 1:04.70 1:03.95
25 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 1:04.42 1:06.27
26 Ethier, Samuel 15 ELITE-CAN 1:01.36 1:08.82
Event 5 Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 56.51 55.59
2 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 56.94 55.95
3 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 56.91 56.85
4 Robson, Brit 16 SASK-CAN 57.19 57.30
5 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 57.30 57.33
6 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 57.58 57.34
7 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 57.67 57.51
8 Jahn, Kristina 16 GER-GER 57.13 58.12
B - Final
9 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 58.59 57.49
10 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 57.91 57.92
11 Long, Susan 16 LAC-CAN 58.89 58.06
12 Bell, Hilary 14 Swimon- 58.57 58.24
13 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 58.11 58.52
14 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 58.89 58.57
15 Prade, Franziska 16 GER-GER 59.05 58.69
16 Xu, Amy 15 Swimon- 58.75 58.78
Event 5 Women 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 54.43 56.51
2 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 56.95 56.91
3 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 55.68 56.94
4 Jahn, Kristina 16 GER-GER 56.88 57.13
5 Robson, Brit 16 SASK-CAN 57.76 57.19
6 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 57.44 57.30
7 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 58.22 57.58
8 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 57.42 57.67
-------------------------------------------------------------------------
9 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 58.51 57.91
10 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 57.42 58.11
11 Bell, Hilary 14 Swimon- 59.11 58.57
12 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 58.96 58.59
13 Xu, Amy 15 Swimon- 58.94 58.75
14 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 59.72 58.89
14 Long, Susan 16 LAC-CAN 58.22 58.89
16 Prade, Franziska 16 GER-GER 57.20 59.05
-------------------------------------------------------------------------
17 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 58.14 59.15
18 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 59.58 59.20
-------------------------------------------------------------------------
19 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 59.17 59.21
20 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 59.39 59.36
21 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 58.50 59.43
22 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 59.28 59.58
23 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 1:00.70 59.61
24 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 59.37 59.70
25 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 1:01.40 59.83
26 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 1:01.17 59.85
27 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 59.33 59.89
27 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 58.90 59.89
29 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 59.31 59.91
30 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 59.40 59.93
31 Plant, Jocelyn 15 Manta-CAN 1:00.87 59.99
32 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 1:00.69 1:00.26
33 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 1:01.82 1:00.29
34 Campbell, Ali 16 Fmsc-CAN 59.71 1:00.33
35 Matthews, Drew 12 SASK-CAN 1:02.69 1:00.36
36 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 58.49 1:00.71
37 Liggett, Kath Y 15 HEAT-OR- 1:00.56 1:00.95
38 Hagan, Natalie 15 Swimon-CAN 1:01.28 1:01.02
39 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 58.70 1:01.06
40 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 1:01.09 1:01.19
41 Rojas, Chizumi 15 DDSC-OR- 1:01.39 1:01.25
42 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 58.87 1:01.68
43 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 1:02.91 1:02.28
44 Bambusch, Hailey R 15 WHAT-OR-USA 1:00.44 1:02.29
45 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 1:00.90 1:02.30
46 Roome, Naomi 15 IS-CAN 1:00.54 1:02.35
47 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 1:00.80 1:02.42
48 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 1:02.32 1:02.51
49 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 59.53 1:02.72
50 Rueppell, Kelsey D 14 Thunderbolts-OR- 1:03.78 1:03.09
51 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 1:03.26 1:03.12
52 Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 59.72 1:03.29
53 Wilson, Ele T 15 HEAT-OR-USA NT 1:03.51
54 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 1:02.52 1:03.55
55 MacLeod, Donna 17 EKSC-CAN 1:02.99 1:04.06
56 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 1:05.93 1:04.47
57 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 1:00.29 1:05.12
58 Lindstrom, Kelsey A 17 Thunderbolts-OR- 1:03.83 1:06.07
Event 6 Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 50.45 49.80
2 Busch, Victor 18 GER-GER 51.83 51.03
3 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 52.08 51.40
4 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 51.60 51.51
5 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 51.97 51.57
6 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 52.50 51.97
7 Richter, Brett 16 SASK-CAN 52.27 52.48
8 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 52.46 52.69
B - Final
9 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 52.68 51.76
10 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 52.50 52.46
11 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 52.54 52.52
12 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 52.97 52.62
13 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 53.35 53.23
14 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 53.09 53.74
15 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 53.11 56.52
-- Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 53.06 DQ
Event 6 Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 49.44 50.45
2 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 53.58 51.60
3 Busch, Victor 18 GER-GER 50.62 51.83
4 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 51.75 51.97
5 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 52.19 52.08
6 Richter, Brett 16 SASK-CAN 53.11 52.27
7 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 53.62 52.46
8 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 52.92 52.50
-------------------------------------------------------------------------
9 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 53.23 J52.50
10 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 51.96 52.54
11 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 52.90 52.68
12 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 52.94 52.97
13 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 52.19 53.06
14 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 53.71 53.09
15 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 53.85 53.11
16 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 53.12 53.35
-------------------------------------------------------------------------
17 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 52.41 53.54
18 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 53.75 53.55
-------------------------------------------------------------------------
19 Heyl, Hannes 18 GER-GER 50.39 53.60
20 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 54.26 53.73
20 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 54.25 53.73
22 McKnight, James 18 SASK-CAN 53.38 53.80
23 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 54.26 53.84
24 Navarro, Alexander I 15 PASA-PC-USA 53.99 53.85
25 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 53.64 54.11
26 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 55.11 54.18
26 Burton, Tyler 18 Fmsc-CAN 54.60 54.18
28 Swanston, Matthew 14 Swimon- 54.54 54.34
29 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 56.48 54.50
30 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 55.25 54.73
31 Laughlin, Greg 16 Swimon- 57.47 55.07
32 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 52.75 55.08
33 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 56.22 55.19
34 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 59.09 55.23
35 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 54.50 55.25
36 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 55.76 55.26
37 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 54.21 55.32
38 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 58.29 55.39
39 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 54.99 55.46
40 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 56.63 55.47
41 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 52.75 56.06
42 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 55.45 56.26
43 Natyzak, Keenan R 17 CRST-OR- 57.45 56.35
44 Morris, Cam M 17 Thunderbolts-OR-USA 57.68 56.94
45 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 54.91 58.11
46 Ethier, Samuel 15 ELITE-CAN 55.44 1:00.10
Event 7 Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 32.49 32.56
2 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 33.66 32.89
3 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 33.22 33.00
4 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 33.38 33.26
5 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 33.78 33.60
6 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 34.09 33.84
7 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 34.33 33.90
8 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 34.05 33.94
B - Final
9 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 34.58 33.90
10 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 34.42 34.08
11 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 34.66 34.25
12 Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 34.60 34.38
13 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 34.96 34.41
14 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 34.75 34.51
15 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 34.88 34.93
16 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 34.81 35.42
Event 7 Women 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 1:09.01 32.49
2 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 1:13.98 33.22
3 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 1:10.50 33.38
4 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 1:11.78 33.66
5 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 1:13.49 33.78
6 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 1:12.42 34.05
7 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 1:13.88 34.09
8 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 1:13.87 34.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 1:12.89 34.42
10 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 1:13.34 34.58
11 Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 1:13.80 34.60
12 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 1:19.14 34.66
13 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 1:14.32 34.75
14 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 1:15.55 34.81
15 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 1:14.37 34.88
16 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 1:15.45 34.96
-------------------------------------------------------------------------
17 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 1:13.02 35.08
18 Vasquez, Camille M 17 MHST-OR- 1:13.99 35.41
-------------------------------------------------------------------------
19 Hahto, Tara 16 IS-CAN 1:13.19 35.54
20 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 1:16.02 35.59
21 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 1:18.62 35.96
22 Andideh, Parissa M 17 Thunderbolts-OR-USA 1:17.15 36.13
23 Ellis, Jodie M 15 HEAT-OR-USA 1:18.01 36.23
23 Chewning, Lisa E 18 HEAT-OR- 1:19.36 36.23
25 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 1:17.90 36.48
26 MacLeod, Donna 17 EKSC-CAN 1:14.30 36.72
27 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 1:18.18 36.83
28 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 1:18.47 37.21
29 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 1:20.45 37.26
30 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 1:23.05 37.59
31 Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 1:23.10 39.73
Event 8 Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 30.07 29.89
2 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 30.52 30.11
3 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 30.47 30.16
4 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 30.48 30.27
5 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 31.10 30.77
6 Cai, Michael 15 SBC-CAN 30.80 30.93
7 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 31.10 31.01
8 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 31.06 31.18
B - Final
9 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 31.51 30.88
10 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 31.15 31.03
11 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 32.21 31.15
12 Hanson, James A 16 MHST-OR- 31.40 31.35
13 Acton, Sam 17 SASK-CAN 31.39 31.46
14 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 31.91 31.81
15 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 32.25 32.42
16 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 32.25 32.55
Event 8 Men 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 1:05.71 30.07
2 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 1:05.32 30.47
3 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 1:07.65 30.48
4 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 1:09.78 30.52
5 Cai, Michael 15 SBC-CAN 1:07.30 30.80
6 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 1:09.60 31.06
7 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 1:07.66 31.10
7 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 1:11.92 31.10
-------------------------------------------------------------------------
9 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 1:07.80 31.15
10 Acton, Sam 17 SASK-CAN 1:07.45 31.39
11 Hanson, James A 16 MHST-OR- 1:12.54 31.40
12 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 1:06.98 31.51
13 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 1:07.38 31.91
14 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 1:06.88 32.21
15 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 1:09.60 32.25
15 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 1:12.54 32.25
-------------------------------------------------------------------------
17 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 1:11.04 32.36
18 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 1:10.42 32.37
-------------------------------------------------------------------------
19 Doja, Alex L 14 MHST-OR- 1:12.46 33.08
20 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 1:11.90 34.47
Event 9 Women 400 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 4:53.58 4:46.35
2 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 4:59.64 4:53.35
3 Steinke, Juliane 16 GER-GER 5:00.91 4:53.75
4 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 5:01.86 4:54.23
5 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 4:57.83 4:54.97
6 Bell, Hilary 14 Swimon- 5:00.65 4:59.58
7 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 5:00.23 5:01.72
8 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 5:01.15 5:03.64
B - Final
9 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 5:07.00 4:58.38
10 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 5:03.69 4:59.36
11 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 5:06.73 5:00.15
12 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 5:03.69 5:01.06
13 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 5:05.39 5:03.83
14 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 5:05.24 5:04.92
15 Bochen, Kerri-Ann 16 Manta-CAN 5:08.80 5:09.19
16 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 5:08.03 5:10.98
Event 9 Women 400 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 4:51.93 4:53.58
2 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 5:01.36 4:57.83
3 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 4:55.52 4:59.64
4 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 5:07.60 5:00.23
5 Bell, Hilary 14 Swimon- 5:04.10 5:00.65
6 Steinke, Juliane 16 GER-GER 4:44.61 5:00.91
7 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 5:14.45 5:01.15
8 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 5:14.29 5:01.86
-------------------------------------------------------------------------
9 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 5:00.71 5:03.69
9 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 5:00.89 5:03.69
11 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 5:03.49 5:05.24
12 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 5:09.36 5:05.39
13 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 5:11.62 5:06.73
14 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 5:00.43 5:07.00
15 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 4:59.83 5:08.03
16 Bochen, Kerri-Ann 16 Manta-CAN 5:16.96 5:08.80
-------------------------------------------------------------------------
17 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 5:14.70 5:08.89
18 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 5:19.20 5:10.96
-------------------------------------------------------------------------
19 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 5:12.60 5:11.37
20 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 5:10.40 5:11.44
21 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 4:58.11 5:12.25
22 Broscheit, Susann 16 GER-GER 4:54.97 5:13.28
23 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 5:15.09 5:13.46
24 Hahto, Tara 16 IS-CAN 5:08.48 5:15.25
25 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 5:15.97 5:16.87
26 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 5:06.01 5:17.04
27 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 5:11.06 5:18.43
28 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 5:21.31 5:19.48
29 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 5:15.98 5:20.16
30 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 5:24.18 5:21.29
31 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 5:18.24 5:21.59
32 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 5:09.49 5:22.87
33 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 5:28.96 5:27.43
34 Andideh, Parissa M 17 Thunderbolts-OR-USA 5:32.37 5:41.15
Event 10 Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 4:35.41 4:25.75
2 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 4:40.44 4:36.20
3 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 4:40.90 4:36.45
4 Stein, Eric 15 SBC-CAN 4:38.23 4:37.74
5 Navarro, Alexander I 15 PASA-PC-USA 4:43.22 4:40.90
6 Coombs, Colin 15 Swimon- 4:40.07 4:41.03
7 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 4:41.01 4:41.85
8 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 4:40.19 4:42.25
B - Final
9 Cai, Michael 15 SBC-CAN 4:45.11 4:39.45
10 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 4:43.89 4:41.44
11 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 4:51.73 4:44.33
12 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 4:50.24 4:46.49
13 Buna, Ryan 17 IS-CAN 4:50.10 4:47.52
14 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 4:51.82 4:48.16
15 Liu, Yi 15 Swimon- 4:48.50 4:48.96
16 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 4:47.38 4:51.33
Event 10 Men 400 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 4:28.68 4:35.41
2 Stein, Eric 15 SBC-CAN 4:40.81 4:38.23
3 Coombs, Colin 15 Swimon- 4:44.19 4:40.07
4 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 4:43.13 4:40.19
5 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 4:41.84 4:40.44
6 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 4:38.16 4:40.90
7 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 4:51.16 4:41.01
8 Navarro, Alexander I 15 PASA-PC-USA 4:41.33 4:43.22
-------------------------------------------------------------------------
9 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 4:44.16 4:43.89
10 Cai, Michael 15 SBC-CAN 4:46.98 4:45.11
11 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 4:40.08 4:47.38
12 Liu, Yi 15 Swimon- 4:51.62 4:48.50
13 Buna, Ryan 17 IS-CAN 4:41.63 4:50.10
14 Moran, Kit 15 SBC-CAN 4:56.86 4:50.18
15 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 4:42.70 4:50.24
16 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 4:38.37 4:51.73
-------------------------------------------------------------------------
17 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 4:59.48 4:51.82
18 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 4:52.56 4:59.48
Event 11 Women 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Swim BC 'A' 8:27.84 8:15.81
1) Salli, Rachelle 16 2) Garrett, Shannon 16
3) Dodds, Melanie 16 4) Lavigna, Lauren 16
2 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 8:20.82 8:19.74
1) Stilling, Joanie 17 2) Wolstenholme, Moira 17
3) Hendriks, Breanna 16 4) Olson-Heisler, Jessie 15
3 Swim Ontario 'A' 8:20.25 8:21.35
1) Blaskovits, Farris 16 2) Xu, Amy 15
3) Bell, Hilary 14 4) Nell, Hayley 16
4 Island Swimming 'A' 8:24.00 8:22.11
1) Pollard, Stephanie 16 2) Mayzes, Sarah 18
3) Casper, Kaitlyn 16 4) Sutton, Kathryn 17
5 German Swimming Federation 'A' 8:08.24 8:23.13
1) Schreiber, Daniela 16 2) Stresing, Nadine 16
3) Biehler, Ines 16 4) Prade, Franziska 16
6 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 8:23.33 8:25.02
1) King, Lindsey R 17 2) Scroggy, Morgan L 17
3) Hartman, Victoria A 15 4) King, Jordan G 15
7 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 8:44.38 8:35.39
1) Delaloye, Nicole 15 2) MacLeod, Donna 17
3) Symes, Katerina 17 4) Norrie, Nicole 15
8 London Aquatic Club 'A' 8:35.60 8:38.07
1) Oke, Katelyn 16 2) Long, Susan 16
3) Walker, Kristine 15 4) Bordatcheva, Olga 15
9 Manta Swim Club 'A' 8:46.28 8:40.75
1) Plant, Jocelyn 15 2) Bochen, Kerri-Ann 16
3) Holloway, Jessica 17 4) Davies, Marissa 15
10 Team Saskatchewan 'A' 8:50.16 8:42.37
1) Robson, Brit 16 2) Duarte, Linda 18
3) Chernoff, Kendra 14 4) Matthews, Drew 12
11 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'A' 8:35.49 8:43.43
1) Rich, Ally S 17 2) Ellis, Jodie M 15
3) Gunderson, Beth A 17 4) Nguyen, Christina M 15
12 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'C' 8:52.45 8:45.52
1) Burke, Carissa M 13 2) Ye, Cissey L 17
3) Lindstrom, Abby H 13 4) Walker, Natalie M 16
13 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 8:43.43 8:46.51
1) Farrar, Alex M 15 2) Cruzan, Sarah S 13
3) Lakey, Taylor E 12 4) Luick, Mackenzie L 14
14 Quebec Swim Team 'A' 8:25.88 8:49.77
1) Marcotte, Sophie 14 2) Desbois, Melina 18
3) Charron, Vanessa 14 4) Savard, Sarah-Eve 15
15 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'D' 9:00.01 8:55.13
1) Dawson, Whitney E 15 2) Pinson, Kelsey A 15
3) Scroggy, Taylor R 12 4) McCulley, Hannah H 15
16 Island Swimming 'B' 8:58.23 8:56.84
1) Landolt, Shawnee 15 2) Forsyth, Riordan 14
3) Self, Jennifer S 16 4) Hahto, Tara 16
17 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'B' 8:38.62 9:02.23
1) Chewning, Lisa E 18 2) Larson, Signe S 18
3) Wilson, Ele T 15 4) Liggett, Kath Y 15
18 Quebec Swim Team 'B' 8:39.61 9:14.23
1) Lebel, Veronque 16 2) Charron, Maxima 18
3) De Repentigny, Mylene 14 4) Boucher, Beatrice 15
19 Columbia River Swim Team-OR 'A' 9:19.38 9:26.97
1) Bailie, Mackenzie S 14 2) Morehouse, Alexis L 16
3) Lynch, Kelsey J 15 4) Maricle, Aubrey G 14
Event 12 Men 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 German Swimming Federation 'A' 7:26.08 7:38.77
1) Embacher, Toni 18 2) Schilha, Fabian 18
3) Heyl, Hannes 18 4) Busch, Victor 18
2 Quebec Swim Team 'A' 7:30.98 7:38.82
1) Chartrand, Samuel 18 2) Vaugeois, Alexandre 18
3) Leblanc, Pierre-Luc 18 4) Blouin, Jonathan 16
3 Team Saskatchewan 'A' 7:45.80 7:40.29
1) Richter, Brett 16 2) Miazga, Colin 16
3) Saganski, Jeff 17 4) McKnight, James 18
4 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 7:50.93 7:46.01
1) Nunez, Carlos A 15 2) O'Keefe, Sean D 17
3) Grimes, Matthew R 17 4) Henderson-Kunz, Morgon G 15
5 Swim BC 'A' 7:46.67 7:48.18
1) Roberts, Fraser 17 2) Tapp, Jake 17
3) Mikuska, Stefan 16 4) Brotzky, Ilya 17
6 Swim Ontario 'A' 7:52.25 7:51.60
1) Gow, Ryan 17 2) Langlois, Dan 17
3) Swanston, Matthew 14 4) Pendry, Adam 16
7 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 8:11.10 7:53.20
1) Demchuk, Nathan 17 2) Braid, Geoffrey 17
3) Scheuerman, Ryan 16 4) Elkington, Richard 16
8 Swim Ontario 'B' NT 7:54.59
1) Murzenko, Oleg 16 2) Laughlin, Greg 16
3) Coombs, Colin 15 4) Jesset, Scott 15
9 Island Swimming 'A' 7:50.00 8:00.38
1) Cochrane, Ryan 17 2) McLaren, Alex A 17
3) Buna, Ryan 17 4) Bligh, Dexter 15
10 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 7:59.83 8:04.03
1) Abdelrehim, Adam 16 2) Freeman, Keilan 15
3) Lutsch, Curtis 15 4) Maxey, Taylor 16
11 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 8:08.20 8:05.83
1) Simenstad, Sasha 16 2) Viglione, Andy J 16
3) McCarroll, Connor M 14 4) Lee, Quincy E 17
12 Quebec Swim Team 'B' 7:48.63 8:16.73
1) Morin, Philippe 16 2) Leblanc, Mathieu 16
3) Simard, Marc 17 4) Levesque, Louis-Philippe 18
Event 13 Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 25.73 25.71
2 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 26.57 26.22
3 Robson, Brit 16 SASK-CAN 26.43 26.30
4 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 26.67 26.34
5 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 26.72 26.47
6 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 26.71 26.50
7 Jahn, Kristina 16 GER-GER 26.52 26.58
8 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 26.72 26.69
B - Final
9 Long, Susan 16 LAC-CAN 26.94 26.71
10 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 27.02 26.79
11 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 27.26 26.99
12 Trattner, Alesha N 16 HEAT-OR- 26.81 27.03
13 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 27.47 27.14
14 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 27.30 27.17
15 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 27.27 27.46
16 Matthews, Drew 12 SASK-CAN 27.46 27.55
Event 13 Women 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 25.21 25.73
2 Robson, Brit 16 SASK-CAN 26.46 26.43
3 Jahn, Kristina 16 GER-GER 26.81 26.52
4 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 26.92 26.57
5 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 26.35 26.67
6 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 26.89 26.71
7 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 26.19 26.72
7 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 26.65 26.72
-------------------------------------------------------------------------
9 Trattner, Alesha N 16 HEAT-OR- 27.38 26.81
10 Long, Susan 16 LAC-CAN 26.87 26.94
11 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 27.57 27.02
12 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 27.47 27.26
13 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 28.66 27.27
14 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 27.58 27.30
15 Matthews, Drew 12 SASK-CAN 28.04 27.46
16 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 27.64 27.47
-------------------------------------------------------------------------
17 Xu, Amy 15 Swimon- 28.16 27.52
18 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 26.99 27.53
-------------------------------------------------------------------------
19 Stacy, Jessica L 16 MHST-OR- 27.88 27.56
20 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 27.53 27.59
21 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 27.03 27.61
22 Biehler, Ines 16 GER-GER 26.70 27.65
23 Wilson, Jane E 18 Cst-OR-USA 27.64 27.71
23 Bailie, Mackenzie S 14 CRST-OR- 28.38 27.71
25 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 28.30 27.74
26 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 27.90 27.78
27 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 27.92 27.80
27 Plant, Jocelyn 15 Manta-CAN 27.83 27.80
29 Chewning, Lisa E 18 HEAT-OR- 28.38 27.89
30 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 28.05 27.96
31 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 27.98 28.05
32 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 28.00 28.09
33 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 28.22 28.11
34 Nguyen, Christina M 15 HEAT-OR-USA 28.17 28.16
35 Campbell, Ali 16 Fmsc-CAN 27.93 28.28
36 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 28.55 28.33
37 Liggett, Kath Y 15 HEAT-OR- 28.64 28.35
38 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 28.34 28.37
39 Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 28.29 28.39
40 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 28.46 28.43
41 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 28.47 28.50
42 Roome, Naomi 15 IS-CAN 28.41 28.59
43 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 28.42 28.60
44 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 28.54 28.65
45 Bambusch, Hailey R 15 WHAT-OR-USA 27.93 28.68
46 Hagan, Natalie 15 Swimon-CAN 29.21 28.76
47 Rojas, Chizumi 15 DDSC-OR- 28.50 28.77
48 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 29.08 29.05
49 Wilson, Ele T 15 HEAT-OR-USA 28.65 29.16
50 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 28.51 29.18
51 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 28.49 29.20
52 Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 28.74 29.39
52 Nistler, Louise E 13 Thunderbolts-OR-USA 30.15 29.39
54 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 28.44 29.54
55 Lindstrom, Kelsey A 17 Thunderbolts-OR- 29.97 29.85
Event 14 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 22.87 22.84
2 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 23.64 23.23
3 Heyl, Hannes 18 GER-GER 23.79 23.29
4 Busch, Victor 18 GER-GER 23.87 23.42
5 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 23.91 23.57
6 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 23.88 23.71
7 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 23.73 23.73
8 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 23.94 24.12
B - Final
9 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 24.11 23.73
10 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 24.07 23.74
11 Schilha, Fabian 18 GER-GER 24.13 23.88
12 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 24.06 23.97
13 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 24.15 24.09
14 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 24.25 24.23
15 Richter, Brett 16 SASK-CAN 24.09 24.24
16 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 24.35 24.26
Event 14 Men 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 22.99 22.87
2 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 23.90 23.64
3 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 23.99 23.73
4 Heyl, Hannes 18 GER-GER 23.25 23.79
5 Busch, Victor 18 GER-GER 23.04 23.87
6 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 24.01 23.88
7 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 24.75 23.91
8 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 24.66 23.94
-------------------------------------------------------------------------
9 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 24.30 24.06
10 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 24.02 24.07
11 Richter, Brett 16 SASK-CAN 24.30 24.09
12 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 23.96 24.11
13 Schilha, Fabian 18 GER-GER 23.77 24.13
14 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 24.02 24.15
15 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 24.62 24.25
16 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 24.84 24.35
-------------------------------------------------------------------------
17 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 25.12 24.60
18 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 24.73 24.62
-------------------------------------------------------------------------
19 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 24.45 24.68
20 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 24.74 24.78
21 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 25.30 24.81
22 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 25.25 24.89
23 Swanston, Matthew 14 Swimon- 25.32 24.91
24 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 24.71 24.97
25 Burton, Tyler 18 Fmsc-CAN 25.07 25.10
26 McKnight, James 18 SASK-CAN 25.03 25.13
27 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 24.85 25.22
28 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 26.50 25.26
29 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 25.19 25.36
29 Johnson, Alexander 16 MM-CAN 25.44 25.36
31 Moran, Kit 15 SBC-CAN 26.77 25.41
31 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 24.93 25.41
33 Braid, Geoffrey 17 EKSC-CAN 25.80 25.48
34 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 24.41 25.55
35 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 26.18 25.65
36 Ung, Steven T 13 Thunderbolts-OR-USA 26.22 25.85
37 Hockema, Jeff L 16 Cst-OR-USA 26.47 25.88
38 Liu, Yi 15 Swimon- 26.46 26.13
39 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 26.28 26.18
40 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 25.35 26.49
41 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 25.87 26.72
Event 15 Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 2:35.78 2:31.66
2 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 2:36.85 2:32.73
3 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 2:39.35 2:33.07
4 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 2:37.50 2:33.37
5 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 2:37.87 2:33.50
6 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 2:38.41 2:36.47
7 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 2:39.31 2:37.16
8 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 2:38.67 2:38.02
B - Final
9 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 2:39.89 2:35.77
10 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 2:40.26 2:37.15
11 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 2:40.50 2:37.37
12 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 2:40.52 2:37.58
13 Hahto, Tara 16 IS-CAN 2:39.61 2:38.64
14 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 2:42.44 2:39.55
15 Bochen, Kerri-Ann 16 Manta-CAN 2:42.47 2:41.69
16 Brooks, Libby E 17 MHST-OR- 2:40.27 2:41.88
Event 15 Women 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 2:34.80 2:35.78
2 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 2:29.56 2:36.85
3 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 2:34.28 2:37.50
4 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 2:38.44 2:37.87
5 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 2:39.24 2:38.41
6 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 2:34.99 2:38.67
7 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 2:37.02 2:39.31
8 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 2:33.27 2:39.35
-------------------------------------------------------------------------
9 Hahto, Tara 16 IS-CAN 2:37.05 2:39.61
10 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 2:35.47 2:39.89
11 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 2:41.00 2:40.26
12 Brooks, Libby E 17 MHST-OR- 2:34.09 2:40.27
13 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 2:42.97 2:40.50
14 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 2:37.37 2:40.52
15 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 2:40.32 2:42.44
16 Bochen, Kerri-Ann 16 Manta-CAN 2:42.58 2:42.47
-------------------------------------------------------------------------
17 Ellis, Jodie M 15 HEAT-OR-USA 2:45.43 2:42.84
18 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 2:41.63 2:43.20
-------------------------------------------------------------------------
19 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 2:45.21 2:43.23
20 Vasquez, Camille M 17 MHST-OR- 2:38.60 2:44.16
21 MacLeod, Donna 17 EKSC-CAN 2:41.00 2:45.81
22 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 2:44.25 2:46.33
23 Chewning, Lisa E 18 HEAT-OR- 2:51.62 2:46.60
24 Andideh, Parissa M 17 Thunderbolts-OR-USA 2:42.69 2:48.44
25 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 2:38.32 2:48.51
26 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 2:48.99 2:48.95
27 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 2:54.70 2:50.05
28 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 2:47.16 2:50.56
29 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 2:49.36 2:50.62
30 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 2:49.25 2:50.67
31 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 2:53.68 2:52.04
32 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 2:50.58 2:57.33
-- Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 2:40.03 DQ
Event 16 Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 2:20.62 2:17.67
2 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 2:24.97 2:20.42
3 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 2:24.03 2:20.93
4 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 2:24.30 2:22.19
5 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 2:24.46 2:22.43
6 Acton, Sam 17 SASK-CAN 2:24.65 2:24.18
7 Cai, Michael 15 SBC-CAN 2:25.92 2:25.13
8 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 2:25.64 2:25.19
B - Final
9 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:29.87 2:24.23
10 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 2:27.13 2:27.20
11 Ottolia, Andy A 15 MHST-OR- 2:30.19 2:28.07
12 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 2:27.43 2:28.29
13 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 2:31.96 2:30.91
14 Stein, Eric 15 SBC-CAN 2:34.17 2:33.03
15 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 2:35.83 2:34.24
16 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 2:35.75 2:34.90
Event 16 Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 2:20.96 2:20.62
2 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 2:25.10 2:24.03
3 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 2:23.95 2:24.30
4 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 2:25.75 2:24.46
5 Acton, Sam 17 SASK-CAN 2:23.00 2:24.65
6 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 2:22.39 2:24.97
7 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 2:29.93 2:25.64
8 Cai, Michael 15 SBC-CAN 2:25.57 2:25.92
-------------------------------------------------------------------------
9 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 2:27.44 2:27.13
10 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 2:26.66 2:27.43
11 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:20.58 2:29.87
12 Ottolia, Andy A 15 MHST-OR- 2:34.31 2:30.19
13 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 2:29.44 2:31.96
14 Stein, Eric 15 SBC-CAN 2:35.45 2:34.17
15 Kosugi, Sho 16 MHST-OR-USA 2:36.49 2:34.83
16 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 2:37.06 2:35.75
-------------------------------------------------------------------------
17 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 2:30.00 2:35.83
18 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 2:31.94 2:37.16
-------------------------------------------------------------------------
19 Widestrom, Erik A 15 MHST-OR-USA 2:42.07 2:37.81
20 Roberson, Gary R 16 HEAT-OR- 2:37.70 2:38.02
21 Doja, Alex L 14 MHST-OR- 2:40.60 2:41.76
Event 17 Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 2:15.53 2:12.70
2 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 2:18.50 2:14.67
3 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:18.47 2:14.86
4 Steinke, Juliane 16 GER-GER 2:16.78 2:16.24
5 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 2:18.58 2:17.04
6 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 2:19.50 2:17.81
7 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 2:19.58 2:18.39
8 Biehler, Ines 16 GER-GER 2:19.55 2:19.45
B - Final
9 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:21.95 2:19.06
10 Walker, Kristine 15 LAC-CAN 2:22.02 2:20.11
11 Rich, Ally S 17 HEAT-OR-USA 2:22.53 2:20.41
12 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 2:22.67 2:21.04
13 Oke, Katelyn 16 LAC-CAN 2:22.36 2:21.16
14 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 2:22.52 2:21.42
15 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 2:22.64 2:22.00
16 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 2:21.75 2:22.78
Event 17 Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 2:16.96 2:15.53
2 Steinke, Juliane 16 GER-GER 2:15.15 2:16.78
3 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:19.97 2:18.47
4 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 2:14.54 2:18.50
5 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 2:14.94 2:18.58
6 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 2:20.55 2:19.50
7 Biehler, Ines 16 GER-GER 2:14.43 2:19.55
8 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 2:22.92 2:19.58
-------------------------------------------------------------------------
9 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 2:18.73 2:21.75
10 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:25.20 2:21.95
11 Walker, Kristine 15 LAC-CAN 2:24.69 2:22.02
12 Oke, Katelyn 16 LAC-CAN 2:24.84 2:22.36
13 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 2:22.72 2:22.52
14 Rich, Ally S 17 HEAT-OR-USA 2:22.17 2:22.53
15 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 2:29.99 2:22.64
16 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 2:20.06 2:22.67
-------------------------------------------------------------------------
17 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 2:23.27 2:22.82
18 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 2:19.63 2:23.89
-------------------------------------------------------------------------
19 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 2:26.59 2:24.24
20 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 2:26.95 2:24.64
21 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 2:30.50 2:24.72
21 Donohue, Lily E 15 DDSC-OR- 2:24.12 2:24.72
23 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 2:29.33 2:24.93
24 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 2:28.12 2:25.67
25 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 2:26.57 2:25.71
26 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 2:22.50 2:27.04
27 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 2:24.93 2:27.31
28 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 2:27.94 2:27.79
29 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 2:28.99 2:27.80
30 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 2:30.92 2:27.98
31 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 2:28.95 2:28.82
32 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 2:29.99 2:29.78
33 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 2:29.99 2:30.28
34 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 2:29.88 2:31.22
35 Roome, Naomi 15 IS-CAN 2:32.00 2:32.19
36 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 2:32.65 2:34.15
37 Nistler, Louise E 13 Thunderbolts-OR-USA 2:34.45 2:34.94
38 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 2:37.10 2:37.68
Event 18 Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 2:02.41 1:59.78
2 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 2:03.44 2:00.53
3 Embacher, Toni 18 GER-GER 2:02.56 2:01.14
4 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 2:05.04 2:03.60
5 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 2:04.18 2:03.94
6 Laughlin, Greg 16 Swimon- 2:06.06 2:04.31
7 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 2:08.33 2:04.67
8 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:07.01 2:05.86
B - Final
9 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 2:08.38 2:06.90
10 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 2:10.12 2:07.98
11 Swanston, Matthew 14 Swimon- 2:08.51 2:08.49
12 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 2:08.80 2:08.64
13 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 2:09.07 2:09.47
14 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:10.54 2:09.96
15 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 2:09.80 2:10.35
16 Moran, Kit 15 SBC-CAN 2:11.43 2:13.75
Event 18 Men 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 2:03.30 2:02.41
2 Embacher, Toni 18 GER-GER 1:58.61 2:02.56
3 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 2:04.35 2:03.44
4 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 2:05.23 2:04.18
5 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 2:05.39 2:05.04
6 Laughlin, Greg 16 Swimon- 2:10.82 2:06.06
7 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:06.96 2:07.01
8 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 2:09.09 2:08.33
-------------------------------------------------------------------------
9 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 2:10.08 2:08.38
10 Swanston, Matthew 14 Swimon- 2:12.93 2:08.51
11 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 2:12.82 2:08.80
12 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 2:11.30 2:09.07
13 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 2:11.21 2:09.80
14 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 2:07.98 2:10.12
15 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:10.89 2:10.54
16 Moran, Kit 15 SBC-CAN 2:13.35 2:11.43
-------------------------------------------------------------------------
17 Coombs, Colin 15 Swimon- 2:11.93 2:11.66
18 Lagerstrom, Eric J 16 MHST-OR-USA 2:18.33 2:12.08
-------------------------------------------------------------------------
19 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 2:13.01 2:12.60
20 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 2:14.26 2:12.62
21 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 2:08.92 2:12.63
22 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 2:11.32 2:13.64
23 Liu, Brendan F 14 Thunderbolts-OR- 2:16.37 2:14.20
24 Hockema, Jeff L 16 Cst-OR-USA 2:13.37 2:15.98
25 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 2:17.45 2:16.39
26 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:11.94 2:17.77
27 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 2:12.75 2:18.44
28 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 2:16.76 2:19.55
29 Johnson, Alexander 16 MM-CAN 2:15.12 2:19.64
30 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 2:18.29 2:19.73
31 Ung, Steven T 13 Thunderbolts-OR-USA 2:41.32 2:23.16
32 Ethier, Samuel 15 ELITE-CAN 2:25.66 2:27.67
Event 19 Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 28.56 27.76
2 Jahn, Kristina 16 GER-GER 27.82 28.27
3 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 28.43 28.39
4 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 29.18 28.65
5 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 28.66 28.69
6 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 29.28 28.72
7 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 29.42 28.79
8 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 29.62 29.13
B - Final
9 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 29.67 28.63
10 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 29.68 29.01
11 Rother, Renee W 17 MHST-OR- 29.84 29.55
12 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 29.68 29.60
13 Trattner, Alesha N 16 HEAT-OR- 29.64 29.61
14 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 29.87 29.66
15 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 29.83 29.84
-- Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 29.92 DQ
Event 19 Women 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jahn, Kristina 16 GER-GER 1:01.40 27.82
2 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 1:03.03 28.43
3 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 1:01.76 28.56
4 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 1:04.20 28.66
5 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 1:04.58 29.18
6 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 1:06.46 29.28
7 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 1:05.59 29.42
8 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN NT 29.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Trattner, Alesha N 16 HEAT-OR- 1:09.10 29.64
10 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 1:02.23 29.67
11 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 1:03.53 29.68
11 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 1:04.05 29.68
13 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 1:04.67 29.83
14 Rother, Renee W 17 MHST-OR- 1:05.53 29.84
15 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:03.91 29.87
16 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 1:04.32 29.92
-------------------------------------------------------------------------
17 Bell, Hilary 14 Swimon- 1:05.65 29.98
18 Wilson, Ele T 15 HEAT-OR-USA 1:04.25 29.99
-------------------------------------------------------------------------
19 Herring, Magwyer 15 Manta-CAN 1:04.96 30.27
20 Lindstrom, Kelsey A 17 Thunderbolts-OR- 1:06.63 30.30
21 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 1:07.08 30.32
22 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 1:03.99 30.33
23 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 1:08.84 30.38
24 Rueppell, Kelsey D 14 Thunderbolts-OR- 1:07.64 30.43
25 Liggett, Kath Y 15 HEAT-OR- 1:04.54 30.46
25 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 1:06.57 30.46
27 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 1:07.64 30.47
28 Holloway, Jessica 17 Manta-CAN 1:05.20 30.49
29 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 1:04.54 30.51
30 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 1:08.30 30.58
31 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 1:04.65 30.63
32 Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 1:05.58 30.72
33 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 1:08.51 30.79
34 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 1:04.69 30.80
35 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 1:08.37 30.83
36 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 1:06.77 31.01
37 Storie, Sloan M 14 Cat-OR-USA 1:06.19 31.12
38 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 1:06.02 31.23
39 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 1:05.60 31.28
40 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 1:10.55 31.37
41 Vasquez, Camille M 17 MHST-OR- 1:06.57 31.56
42 Wilson, Jane E 18 Cst-OR-USA 1:12.62 31.84
43 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 1:07.64 31.86
44 Hahto, Tara 16 IS-CAN 1:11.85 32.01
45 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 1:10.17 32.23
46 Andideh, Parissa M 17 Thunderbolts-OR-USA 1:12.45 32.62
Event 20 Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Heyl, Hannes 18 GER-GER 25.15 24.34
2 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 25.38 24.66
3 Schilha, Fabian 18 GER-GER 25.32 25.25
4 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 26.16 25.53
5 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 26.08 25.61
6 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 25.49 25.67
7 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 25.78 25.79
8 Braid, Geoffrey 17 EKSC-CAN 26.21 26.15
B - Final
9 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 26.33 25.97
10 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 26.35 26.06
11 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 26.36 26.16
12 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 27.11 26.47
13 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 26.63 26.63
14 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 27.09 26.74
15 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 26.81 26.78
16 Laughlin, Greg 16 Swimon- 26.70 26.89
Event 20 Men 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Heyl, Hannes 18 GER-GER 54.71 25.15
2 Schilha, Fabian 18 GER-GER 53.51 25.32
3 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 54.03 25.38
4 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 57.30 25.49
5 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 59.66 25.78
6 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 56.88 26.08
7 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 57.82 26.16
8 Braid, Geoffrey 17 EKSC-CAN 58.22 26.21
-------------------------------------------------------------------------
9 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 56.45 26.33
10 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 58.09 26.35
11 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 57.25 26.36
12 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 56.86 26.63
13 Laughlin, Greg 16 Swimon- 1:02.86 26.70
14 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 59.53 26.81
15 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 1:03.92 27.09
16 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 59.02 27.11
-------------------------------------------------------------------------
17 Liu, Yi 15 Swimon- 59.17 27.14
18 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 57.35 27.24
-------------------------------------------------------------------------
19 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 59.16 27.25
20 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 59.66 27.41
21 Rafalski, Ben D 14 MHST-OR- 1:00.57 27.44
22 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 1:03.76 27.45
23 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 59.37 27.58
24 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 57.35 27.65
25 Acton, Sam 17 SASK-CAN 1:01.67 27.76
26 Murzenko, Oleg 16 Swimon- 59.44 27.84
27 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 1:08.38 27.96
28 Pendry, Adam 16 Swimon- 59.98 28.02
29 Buna, Ryan 17 IS-CAN 1:00.73 29.09
30 Doja, Alex L 14 MHST-OR- 1:06.63 29.31
Event 21 Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 4:18.17 4:14.54
2 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 4:18.17 4:15.29
3 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 4:18.55 4:16.22
4 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 4:20.52 4:16.48
5 Prade, Franziska 16 GER-GER 4:21.47 4:19.42
6 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 4:23.07 4:20.50
7 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 4:21.64 4:20.51
8 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 4:21.77 4:20.56
B - Final
9 Xu, Amy 15 Swimon- 4:23.73 4:19.66
10 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 4:23.34 4:19.82
11 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 4:27.15 4:22.40
12 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 4:24.99 4:23.47
13 Broscheit, Susann 16 GER-GER 4:23.92 4:23.67
14 Bell, Hilary 14 Swimon- 4:27.05 4:25.90
15 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 4:26.94 4:29.05
16 Stresing, Nadine 16 GER-GER 4:26.91 4:35.60
Event 21 Women 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 4:17.35 4:18.17
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 4:14.78 4:18.17
3 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 4:21.12 4:18.55
4 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 4:20.64 4:20.52
5 Prade, Franziska 16 GER-GER 4:15.42 4:21.47
6 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 4:20.87 4:21.64
7 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 4:20.24 4:21.77
8 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 4:19.95 4:23.07
-------------------------------------------------------------------------
9 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 4:16.51 4:23.34
10 Xu, Amy 15 Swimon- 4:24.07 4:23.73
11 Broscheit, Susann 16 GER-GER 4:17.67 4:23.92
12 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 4:24.65 4:24.99
13 Stresing, Nadine 16 GER-GER 4:19.43 4:26.91
14 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 4:25.23 4:26.94
15 Bell, Hilary 14 Swimon- 4:29.70 4:27.05
16 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 4:25.90 4:27.15
-------------------------------------------------------------------------
17 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 4:19.31 4:27.95
18 Hagan, Natalie 15 Swimon-CAN 4:22.71 4:28.09
-------------------------------------------------------------------------
19 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 4:25.76 4:28.10
20 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 4:26.71 4:29.71
21 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 4:28.50 4:29.89
22 Rich, Ally S 17 HEAT-OR-USA 4:23.27 4:30.62
23 Long, Susan 16 LAC-CAN 4:34.86 4:32.40
24 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 4:36.79 4:33.33
25 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 4:30.21 4:33.42
26 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 4:37.46 4:33.50
27 Campbell, Ali 16 Fmsc-CAN 4:25.68 4:33.80
28 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 4:35.00 4:34.16
29 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 4:37.29 4:34.54
30 Storie, Sloan M 14 Cat-OR-USA 4:27.22 4:34.81
31 Nguyen, Christina M 15 HEAT-OR-USA 4:36.21 4:35.03
32 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 4:33.80 4:37.23
33 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 4:34.50 4:37.53
34 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 4:40.75 4:38.14
35 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 4:34.50 4:38.27
36 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 4:34.50 4:38.48
37 Ellis, Jodie M 15 HEAT-OR-USA 4:32.16 4:38.76
38 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 4:25.79 4:39.93
39 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 4:30.71 4:40.43
40 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 4:38.31 4:41.33
41 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 4:28.45 4:43.94
42 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 4:35.87 4:44.60
43 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 4:39.82 4:45.90
44 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 4:52.04 4:49.16
45 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 4:43.71 4:50.09
46 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 5:13.20 5:12.95
Event 22 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 3:59.59 3:50.57
2 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 3:59.21 3:55.93
3 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 4:03.34 3:58.54
4 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 4:00.77 3:59.22
5 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 4:01.11 3:59.62
6 Pendry, Adam 16 Swimon- 4:05.64 4:02.65
7 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 4:03.79 4:03.06
8 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 4:05.68 4:09.50
B - Final
9 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 4:05.75 4:02.38
10 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 4:07.46 4:04.89
11 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 4:10.09 4:06.63
12 Midgley, Andrew 18 LAC-CAN 4:08.93 4:07.22
13 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 4:09.01 4:07.87
14 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 4:10.10 4:09.64
15 Jesset, Scott 15 Swimon-CAN 4:07.89 4:09.65
16 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 4:09.71 4:17.45
Event 22 Men 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 3:58.11 3:59.21
2 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 3:55.80 3:59.59
3 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 4:05.03 4:00.77
4 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 4:03.53 4:01.11
5 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 3:55.45 4:03.34
6 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 4:02.42 4:03.79
7 Pendry, Adam 16 Swimon- 4:10.70 4:05.64
8 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 4:06.93 4:05.68
-------------------------------------------------------------------------
9 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 4:08.11 4:05.75
10 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 4:10.22 4:07.46
11 Jesset, Scott 15 Swimon-CAN 4:11.38 4:07.89
12 Navarro, Alexander I 15 PASA-PC-USA 4:08.12 4:08.11
13 Midgley, Andrew 18 LAC-CAN 4:14.92 4:08.93
14 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 4:03.14 4:09.01
15 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 4:15.41 4:09.71
16 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 4:11.48 4:10.09
-------------------------------------------------------------------------
17 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 4:10.38 4:10.10
18 Stein, Eric 15 SBC-CAN 4:18.29 4:10.12
18 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 4:08.85 4:10.12
Swim-Off Required -------------------------------------------------------
20 Murzenko, Oleg 16 Swimon- 4:08.57 4:10.23
21 Richter, Brett 16 SASK-CAN 4:12.67 4:10.62
22 McKnight, James 18 SASK-CAN 4:08.09 4:10.68
23 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 4:14.87 4:11.34
24 Coombs, Colin 15 Swimon- 4:07.88 4:13.06
25 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 4:18.12 4:13.14
26 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 4:16.70 4:15.35
27 Burton, Tyler 18 Fmsc-CAN 4:17.96 4:15.84
28 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 4:17.85 4:17.09
29 Morris, Cam M 17 Thunderbolts-OR-USA 4:17.83 4:17.17
30 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 4:14.39 4:17.19
31 Roberson, Gary R 16 HEAT-OR- 4:13.09 4:17.82
32 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 4:10.84 4:18.58
33 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 4:21.25 4:20.17
34 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 4:16.09 4:23.07
35 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 4:15.57 4:23.85
36 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 4:14.80 4:24.20
37 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 4:21.38 4:24.63
38 Buna, Ryan 17 IS-CAN 4:14.19 4:26.15
39 Widestrom, Erik A 15 MHST-OR-USA 4:28.09 4:27.60
40 Ethier, Samuel 15 ELITE-CAN 4:20.24 4:29.27
Event 23 Women 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 3:53.13 3:50.28
1) Wolstenholme, Moira 17 2) Olson-Heisler, Jessie 15
3) Hendriks, Breanna 16 4) Stilling, Joanie 17
2 German Swimming Federation 'A' 3:44.51 3:51.76
1) Schreiber, Daniela 16 2) Biehler, Ines 16
3) Prade, Franziska 16 4) Jahn, Kristina 16
3 Swim Ontario 'A' 3:51.87 3:52.29
1) Nell, Hayley 16 2) Bell, Hilary 14
3) Blaskovits, Farris 16 4) Xu, Amy 15
4 Swim BC 'A' 3:55.28 3:52.96
1) Lavigna, Lauren 16 2) Garrett, Shannon 16
3) Salli, Rachelle 16 4) Dodds, Melanie 16
5 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 3:53.56 3:54.53
1) King, Jordan G 15 2) King, Lindsey R 17
3) Lindstrom, Abby H 13 4) Scroggy, Morgan L 17
6 London Aquatic Club 'A' 4:02.25 3:57.27
1) Long, Susan 16 2) Bordatcheva, Olga 15
3) Rich, Whitney 17 4) Oke, Katelyn 16
7 Island Swimming 'A' 3:56.89 3:58.14
1) Pollard, Stephanie 16 2) Mayzes, Sarah 18
3) Casper, Kaitlyn 16 4) Sutton, Kathryn 17
8 Team Saskatchewan 'A' 4:02.80 3:58.43
1) Robson, Brit 16 2) Duarte, Linda 18
3) Chernoff, Kendra 14 4) Matthews, Drew 12
9 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 4:04.92 3:59.02
1) Delaloye, Nicole 15 2) Norrie, Nicole 15
3) Symes, Katerina 17 4) MacLeod, Donna 17
10 Manta Swim Club 'A' 4:03.24 4:00.61
1) Davies, Marissa 15 2) Plant, Jocelyn 15
3) Holloway, Jessica 17 4) Herring, Magwyer 15
11 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 4:02.09 4:02.60
1) Walker, Natalie M 16 2) Lakey, Taylor E 12
3) Cruzan, Sarah S 13 4) Hartman, Victoria A 15
12 Quebec Swim Team 'A' 3:53.53 4:02.83
1) Savard, Sarah-Eve 15 2) Charron, Vanessa 14
3) Marcotte, Sophie 14 4) Lebel, Veronque 16
13 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'B' 4:03.30 4:04.61
1) Chewning, Lisa E 18 2) Gunderson, Beth A 17
3) Larson, Signe S 18 4) Ellis, Jodie M 15
14 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'D' 4:10.86 4:05.85
1) Ye, Cissey L 17 2) Dawson, Whitney E 15
3) Pinson, Kelsey A 15 4) Rueppell, Kelsey D 14
15 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'C' 4:08.18 4:06.83
1) Luick, Mackenzie L 14 2) Burke, Carissa M 13
3) Farrar, Alex M 15 4) Scroggy, Taylor R 12
16 Island Swimming 'B' 4:11.40 4:07.49
1) Landolt, Shawnee 15 2) Roome, Naomi 15
3) Self, Jennifer S 16 4) Hahto, Tara 16
17 Quebec Swim Team 'B' 4:03.14 4:14.74
1) Desbois, Melina 18 2) Charron, Maxima 18
3) Boucher, Beatrice 15 4) De Repentigny, Mylene 14
18 Columbia River Swim Team-OR 'A' 4:26.20 4:16.42
1) Lynch, Kelsey J 15 2) Bailie, Mackenzie S 14
3) Morehouse, Alexis L 16 4) Tompkins, Lisa M 16
-- Hillsboro Heat Swim Team-OR 'A' 3:59.01 DQ
1) Trattner, Alesha N 16 2) Nguyen, Christina M 15
3) Liggett, Kath Y 15 4) Rich, Ally S 17
Event 24 Men 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 German Swimming Federation 'A' 3:21.96 3:25.85
1) Busch, Victor 18 2) Embacher, Toni 18
3) Schilha, Fabian 18 4) Heyl, Hannes 18
2 Swim BC 'A' 3:35.68 3:28.06
1) Landsiedel, Spencer 17 2) Roberts, Fraser 17
3) Mikuska, Stefan 16 4) Tapp, Jake 17
3 Team Saskatchewan 'A' 3:33.83 3:30.23
1) Richter, Brett 16 2) Miazga, Colin 16
3) Saganski, Jeff 17 4) McKnight, James 18
4 Quebec Swim Team 'A' 3:30.39 3:30.81
1) Blouin, Jonathan 16 2) Vaugeois, Alexandre 18
3) Chartrand, Samuel 18 4) Leblanc, Pierre-Luc 18
5 Swim Ontario 'A' 3:33.19 3:32.81
1) Langlois, Dan 17 2) Laughlin, Greg 16
3) Gow, Ryan 17 4) Swanston, Matthew 14
6 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 3:42.04 3:34.85
1) O'Keefe, Sean D 17 2) Henderson-Kunz, Morgon G 15
3) Nunez, Carlos A 15 4) Simenstad, Sasha 16
7 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 3:37.97 3:35.95
1) Abdelrehim, Adam 16 2) Maxey, Taylor 16
3) Lutsch, Curtis 15 4) Wong, Charles 17
8 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 3:46.80 3:37.19
1) Demchuk, Nathan 17 2) Scheuerman, Ryan 16
3) Elkington, Richard 16 4) Braid, Geoffrey 17
9 Swim Ontario 'B' NT 3:40.73
1) Liu, Yi 15 2) Murzenko, Oleg 16
3) Coombs, Colin 15 4) Pendry, Adam 16
10 Island Swimming 'A' 3:43.01 3:41.70
1) Cochrane, Ryan 17 2) McLaren, Alex A 17
3) Buna, Ryan 17 4) Bligh, Dexter 15
11 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 3:47.71 3:42.06
1) Grimes, Matthew R 17 2) McCarroll, Connor M 14
3) Viglione, Andy J 16 4) Lee, Quincy E 17
12 Chehalem Swim Team-OR 'A' 3:51.42 3:45.53
1) Rogers, Ricky D 17 2) Hockema, Jeff L 16
3) Roy, Paxton L 16 4) Anderson, Jordan D 15
13 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'A' 3:36.91 3:46.40
1) Godvin, Alex J 17 2) McDonald, MAC V 14
3) Royster, Max W 17 4) Harvath, Steven V 17
14 Columbia River Swim Team-OR 'A' 3:52.14 3:48.23
1) Maricle, Jared W 16 2) Natyzak, Keenan R 17
3) Jones, Jay K 16 4) Cowley, Joel H 16
15 Quebec Swim Team 'B' 3:43.53 3:48.34
1) Leblanc, Mathieu 16 2) Simard, Marc 17
3) Morin, Philippe 16 4) Levesque, Louis-Philippe 18
Event 25 Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 2:04.71 1:59.32
2 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 2:04.26 2:01.68
3 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 2:04.50 2:02.18
4 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 2:05.32 2:03.75
5 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 2:05.28 2:04.14
6 Prade, Franziska 16 GER-GER 2:05.81 2:04.27
7 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 2:04.82 2:04.29
8 Bell, Hilary 14 Swimon- 2:05.50 2:04.79
B - Final
9 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:05.93 2:04.44
10 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 2:06.96 2:04.85
11 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 2:06.46 2:05.08
12 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 2:05.84 2:05.54
13 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 2:07.21 2:05.62
14 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:06.59 2:07.65
15 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 2:06.49 2:08.60
16 Jahn, Kristina 16 GER-GER 2:07.09 2:10.19
Event 25 Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Lignot, Justine 16 FRA-FRA 2:03.28 2:04.26
2 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 2:04.41 2:04.50
3 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 1:59.57 2:04.71
4 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 2:03.36 2:04.82
5 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 2:05.93 2:05.28
6 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 2:03.33 2:05.32
6 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 2:03.41 2:05.32
8 Bell, Hilary 14 Swimon- 2:07.98 2:05.50
-------------------------------------------------------------------------
9 Prade, Franziska 16 GER-GER 2:02.09 2:05.81
10 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 2:08.65 2:05.84
11 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:06.76 2:05.93
12 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 2:06.45 2:06.46
13 Schreiber, Daniela 16 GER-GER 2:01.25 2:06.49
14 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:02.85 2:06.59
15 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 2:10.34 2:06.96
16 Jahn, Kristina 16 GER-GER 2:05.31 2:07.09
-------------------------------------------------------------------------
17 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 2:05.18 2:07.21
18 Xu, Amy 15 Swimon- 2:05.09 2:07.50
-------------------------------------------------------------------------
19 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 2:03.44 2:07.53
20 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 2:04.02 2:07.75
21 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 2:04.40 2:07.79
22 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 2:05.06 2:07.82
23 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 2:06.44 2:07.87
24 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 2:11.15 2:08.07
25 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 2:06.89 2:08.20
26 Rich, Ally S 17 HEAT-OR-USA 2:05.73 2:08.43
27 Robson, Brit 16 SASK-CAN 2:05.36 2:08.53
28 Broscheit, Susann 16 GER-GER 2:05.01 2:08.54
29 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 2:07.63 2:09.21
30 Hagan, Natalie 15 Swimon-CAN 2:07.24 2:09.31
31 Long, Susan 16 LAC-CAN 2:07.76 2:09.46
32 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 2:12.94 2:09.61
33 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 2:09.28 2:09.79
34 Campbell, Ali 16 Fmsc-CAN 2:07.44 2:10.09
35 Plant, Jocelyn 15 Manta-CAN 2:12.95 2:10.74
36 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 2:09.39 2:10.83
37 Liggett, Kath Y 15 HEAT-OR- 2:09.38 2:10.90
38 Biehler, Ines 16 GER-GER 2:03.07 2:10.92
39 Nguyen, Christina M 15 HEAT-OR-USA 2:10.73 2:11.10
39 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 2:09.21 2:11.10
41 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 2:08.27 2:11.13
42 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 2:05.79 2:11.42
43 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 2:10.68 2:12.39
44 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 2:15.19 2:12.60
45 Klauder, Nycole M 15 Unattached-OR-USA 2:14.01 2:12.73
46 Stacy, Jessica L 16 MHST-OR- 2:07.55 2:12.77
47 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 2:11.36 2:13.30
48 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 2:15.27 2:14.36
49 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 2:13.94 2:14.40
50 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 2:13.23 2:14.59
51 Rojas, Chizumi 15 DDSC-OR- 2:14.52 2:15.83
52 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 2:16.50 2:15.97
53 Roome, Naomi 15 IS-CAN 2:16.06 2:18.67
54 Bambusch, Hailey R 15 WHAT-OR-USA 2:17.66 2:21.52
Event 26 Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 1:54.74 1:50.30
2 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 1:52.47 1:50.98
3 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 1:53.28 1:51.71
4 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 1:53.35 1:52.25
5 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 1:53.80 1:52.73
6 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 1:53.84 1:53.37
7 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 1:54.33 1:54.91
8 Richter, Brett 16 SASK-CAN 1:54.91 1:55.19
B - Final
9 Embacher, Toni 18 GER-GER 1:55.05 1:53.41
10 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 1:55.47 1:53.68
11 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 1:56.59 1:53.89
12 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 1:55.06 1:54.36
13 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 1:55.08 1:54.39
14 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 1:55.22 1:54.76
15 Busch, Victor 18 GER-GER 1:55.07 1:55.39
16 McKnight, James 18 SASK-CAN 1:55.41 1:55.87
Event 26 Men 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 1:54.64 1:52.47
2 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 1:53.60 1:53.28
3 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 1:53.52 1:53.35
4 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 1:51.32 1:53.80
5 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 1:55.76 1:53.84
6 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 1:56.02 1:54.33
7 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 1:51.66 1:54.74
8 Richter, Brett 16 SASK-CAN 1:55.50 1:54.91
-------------------------------------------------------------------------
9 Embacher, Toni 18 GER-GER 1:49.31 1:55.05
10 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 1:58.78 1:55.06
11 Busch, Victor 18 GER-GER 1:52.50 1:55.07
12 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 1:56.96 1:55.08
13 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 1:53.53 1:55.22
14 McKnight, James 18 SASK-CAN 1:54.93 1:55.41
15 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 1:55.66 1:55.47
16 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 1:56.44 1:56.59
-------------------------------------------------------------------------
17 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 1:56.63 1:56.60
18 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 1:58.90 1:56.75
-------------------------------------------------------------------------
19 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 2:00.58 1:57.20
20 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 1:58.07 1:57.34
21 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 1:55.20 1:57.60
22 Murzenko, Oleg 16 Swimon- 1:58.45 1:58.20
23 Swanston, Matthew 14 Swimon- 1:59.69 1:58.37
24 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 1:58.45 1:58.54
25 Burton, Tyler 18 Fmsc-CAN 1:57.99 1:58.55
26 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 2:00.06 1:58.88
27 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 1:53.64 1:59.27
28 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 1:57.14 1:59.28
29 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 1:59.70 1:59.55
30 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 1:58.53 2:00.20
31 Coombs, Colin 15 Swimon- 1:59.75 2:00.21
32 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 2:02.12 2:00.49
33 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 1:56.76 2:00.51
34 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 2:06.46 2:00.68
35 Jesset, Scott 15 Swimon-CAN 2:02.11 2:00.73
36 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 1:57.96 2:00.89
37 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 1:55.59 2:00.91
38 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 1:59.38 2:01.49
39 Roberson, Gary R 16 HEAT-OR- 2:00.56 2:02.06
40 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 1:59.63 2:02.10
41 Morris, Cam M 17 Thunderbolts-OR-USA 2:03.42 2:02.61
42 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 1:57.12 2:02.66
43 Liu, Brendan F 14 Thunderbolts-OR- 2:03.62 2:02.94
44 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 2:01.88 2:03.02
45 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 2:05.31 2:03.20
46 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 1:57.04 2:03.40
47 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 2:00.68 2:05.36
48 Ethier, Samuel 15 ELITE-CAN 2:03.23 2:08.31
49 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 2:06.39 2:09.70
Event 27 Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 1:12.13 1:10.19
2 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 1:13.33 1:11.12
3 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 1:13.90 1:11.80
4 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 1:13.74 1:12.09
5 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 1:14.12 1:12.68
6 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 1:13.96 1:13.02
7 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 1:13.50 1:13.36
8 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 1:14.17 1:13.40
B - Final
9 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 1:14.94 1:13.41
10 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 1:15.31 1:13.85
11 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 1:14.78 1:14.26
12 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 1:15.40 1:14.47
13 Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 1:14.60 1:14.51
14 Hahto, Tara 16 IS-CAN 1:14.74 1:14.52
15 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 1:15.78 1:14.58
16 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 1:14.49 1:14.68
Event 27 Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Horstmann, Rebecca 16 GER-GER 1:09.01 1:12.13
2 Laglbauer, Betty 16 FRA-FRA 1:10.50 1:13.33
3 Warman, Marisa A 15 MHST-OR-USA 1:14.37 1:13.50
4 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 1:11.78 1:13.74
5 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 1:13.49 1:13.90
6 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 1:12.42 1:13.96
7 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 1:12.89 1:14.12
8 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 1:17.50 1:14.17
-------------------------------------------------------------------------
9 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 1:13.87 1:14.49
10 Morehouse, Alexis L 16 CRST-OR- 1:13.80 1:14.60
11 Hahto, Tara 16 IS-CAN 1:13.19 1:14.74
12 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 1:13.88 1:14.78
13 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 1:14.32 1:14.94
14 Tompkins, Lisa M 16 CRST-OR- 1:13.98 1:15.31
15 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 1:13.34 1:15.40
16 Bordatcheva, Olga 15 LAC-CAN 1:15.45 1:15.78
-------------------------------------------------------------------------
17 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 1:16.02 1:16.65
18 Vasquez, Camille M 17 MHST-OR- 1:13.99 1:16.72
-------------------------------------------------------------------------
19 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 1:13.02 1:16.74
20 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 1:15.03 1:16.98
21 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 1:15.55 1:17.11
22 MacLeod, Donna 17 EKSC-CAN 1:14.30 1:17.24
23 Chewning, Lisa E 18 HEAT-OR- 1:19.36 1:17.52
24 Bochen, Kerri-Ann 16 Manta-CAN 1:16.33 1:17.78
25 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 1:17.53 1:17.81
26 Morris, Shellie J 14 Thunderbolts-OR-USA 1:17.90 1:17.86
27 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 1:18.47 1:19.04
28 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 1:18.62 1:19.06
29 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 1:31.58 1:22.61
Event 28 Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 1:05.82 1:04.52
2 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 1:06.63 1:05.11
3 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 1:07.61 1:05.33
4 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 1:07.09 1:05.42
5 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 1:06.64 1:06.42
6 Cai, Michael 15 SBC-CAN 1:07.30 1:06.64
7 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 1:08.19 1:06.67
8 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 1:06.67 1:06.78
B - Final
9 Acton, Sam 17 SASK-CAN 1:08.46 1:07.51
10 Ottolia, Andy A 15 MHST-OR- 1:09.01 1:07.63
11 Hanson, James A 16 MHST-OR- 1:08.80 1:08.70
12 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 1:11.33 1:09.15
13 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 1:11.32 1:09.20
14 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 1:08.71 1:09.45
15 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 1:11.75 1:10.91
16 Doja, Alex L 14 MHST-OR- 1:11.19 1:11.11
Event 28 Men 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 1:05.71 1:05.82
2 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 1:07.65 1:06.63
3 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 1:07.66 1:06.64
4 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 1:09.78 1:06.67
5 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 1:05.32 1:07.09
6 Cai, Michael 15 SBC-CAN 1:07.30 1:07.30
7 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 1:05.66 1:07.61
8 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 1:07.80 1:08.19
-------------------------------------------------------------------------
9 Acton, Sam 17 SASK-CAN 1:07.45 1:08.46
10 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 1:06.88 1:08.55
11 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 1:06.98 1:08.71
12 Hanson, James A 16 MHST-OR- 1:12.54 1:08.80
13 Ottolia, Andy A 15 MHST-OR- 1:08.68 1:09.01
14 Doja, Alex L 14 MHST-OR- 1:12.46 1:11.19
15 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 1:07.38 1:11.32
16 Landsiedel, Spencer 17 SBC-CAN 1:09.60 1:11.33
-------------------------------------------------------------------------
17 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 1:12.54 1:11.75
18 Kosugi, Sho 16 MHST-OR-USA 1:13.25 1:11.95
Event 29 Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 1:04.68 1:01.28
2 Jahn, Kristina 16 GER-GER 1:03.41 1:02.24
3 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 1:04.91 1:02.70
4 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 1:03.85 1:03.21
5 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 1:04.31 1:03.26
6 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 1:04.39 1:03.44
7 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 1:05.42 1:04.33
8 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 1:04.51 1:04.62
B - Final
9 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 1:05.51 1:03.87
10 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 1:05.52 1:03.90
11 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 1:06.33 1:05.31
12 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 1:05.63 1:05.35
12 Herring, Magwyer 15 Manta-CAN 1:06.17 1:05.35
14 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 1:05.84 1:05.39
15 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:05.70 1:05.77
16 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 1:05.68 1:07.19
Event 29 Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Jahn, Kristina 16 GER-GER 1:01.40 1:03.41
2 King, Jordan G 15 Thunderbolts-OR-USA 1:03.03 1:03.85
3 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 1:04.20 1:04.31
4 Landsiedel, Courtenay 18 LOSC-CAN 1:04.75 1:04.39
5 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 1:04.05 1:04.51
6 Scroggy, Morgan L 17 Thunderbolts-OR- 1:00.62 1:04.68
7 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 1:04.58 1:04.91
8 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 1:04.54 1:05.42
-------------------------------------------------------------------------
9 Arciniega, Paulina 14 Mexico-MEX 1:03.53 1:05.51
10 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 1:02.23 1:05.52
11 Pinson, Kelsey A 15 Thunderbolts-OR- 1:07.08 1:05.63
12 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 1:05.59 1:05.68
13 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:03.91 1:05.70
14 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 1:03.99 1:05.84
15 Herring, Magwyer 15 Manta-CAN 1:04.96 1:06.17
16 Marcotte, Sophie 14 Csq-CAN 1:04.32 1:06.33
-------------------------------------------------------------------------
17 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 1:06.46 1:06.69
18 Trattner, Alesha N 16 HEAT-OR- 1:09.10 1:07.22
-------------------------------------------------------------------------
19 Bell, Hilary 14 Swimon- 1:05.65 1:07.25
20 Luick, Mackenzie L 14 Thunderbolts-OR- 1:10.13 1:07.35
21 Rother, Renee W 17 MHST-OR- 1:05.53 1:07.41
22 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 1:04.65 1:07.46
22 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 1:06.02 1:07.46
24 De Repentigny, Mylene 14 ELITE-CAN 1:04.69 1:07.51
25 Holloway, Jessica 17 Manta-CAN 1:05.20 1:07.59
26 Lindstrom, Kelsey A 17 Thunderbolts-OR- 1:06.63 1:08.26
27 Rueppell, Kelsey D 14 Thunderbolts-OR- 1:07.64 1:08.36
28 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 1:10.17 1:08.77
29 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 1:08.37 1:08.83
30 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 1:07.64 1:09.15
31 Charron, Maxima 18 ELITE-CAN 1:08.84 1:09.36
32 Storie, Sloan M 14 Cat-OR-USA 1:06.19 1:09.95
33 Matthews, Drew 12 SASK-CAN 1:09.34 1:10.21
34 Lindstrom, Abby H 13 Thunderbolts-OR- 1:10.13 1:10.30
35 Donohue, Lily E 15 DDSC-OR- 1:08.28 1:10.44
36 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 1:10.16 1:10.52
37 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 1:06.77 1:10.70
38 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 1:05.60 1:11.76
39 Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 1:05.58 1:12.11
40 Wilson, Jane E 18 Cst-OR-USA 1:12.62 1:17.03
Event 30 Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Schilha, Fabian 18 GER-GER 56.62 54.22
2 Heyl, Hannes 18 GER-GER 55.46 54.50
3 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 56.66 54.57
4 Maese, Kyle O 17 MHST-OR-USA 57.51 55.69
5 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 56.85 56.22
6 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 57.14 56.89
7 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 57.52 57.01
8 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 57.01 57.70
B - Final
9 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 58.66 57.33
10 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 58.67 57.43
11 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 58.04 57.66
12 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 59.24 57.73
13 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 59.40 58.20
14 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 58.96 58.74
15 Liu, Yi 15 Swimon- 59.28 58.98
16 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 59.41 59.79
Event 30 Men 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Heyl, Hannes 18 GER-GER 54.71 55.46
2 Schilha, Fabian 18 GER-GER 53.51 56.62
3 Lefert, Clement 18 FRA-FRA 54.03 56.66
4 Blouin, Jonathan 16 Csq-CAN 56.40 56.85
5 Saganski, Jeff 17 SASK-CAN 56.88 57.01
6 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 56.45 57.14
7 Maese, Kyle O 17 MHST-OR-USA 55.74 57.51
8 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 57.25 57.52
-------------------------------------------------------------------------
9 Velazquez, Christian 16 Mexico-MEX 56.86 58.04
10 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 59.02 58.66
11 Leblanc, Pierre-Luc 18 ELITE-CAN 59.24 58.67
12 Ramos, Christian 15 Mexico-MEX 57.35 58.96
13 Lee, Quincy E 17 Thunderbolts-OR-USA 59.66 59.24
14 Liu, Yi 15 Swimon- 59.17 59.28
15 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 58.09 59.40
16 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 59.88 59.41
-------------------------------------------------------------------------
17 Valazquez, Giovanni 18 Mexico-MEX 57.65 59.46
18 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- 59.16 J59.86
-------------------------------------------------------------------------
19 Swanston, Matthew 14 Swimon- 59.90 J59.86
20 Pendry, Adam 16 Swimon- 59.98 59.89
21 Harvath, Steven V 17 HEAT-OR-USA 59.53 1:00.19
22 Abdelrehim, Adam 16 UC Swim Club-CAN 1:01.78 1:00.36
23 McCarroll, Connor M 14 Thunderbolts-OR-USA 1:01.98 1:00.40
24 Laughlin, Greg 16 Swimon- 1:02.86 1:00.51
25 Rafalski, Ben D 14 MHST-OR- 1:00.57 1:00.67
26 Buna, Ryan 17 IS-CAN 1:00.73 1:00.75
27 Henderson-Kunz, Morgon G 15 Thunderbolts-OR- 1:03.76 1:00.93
28 Murzenko, Oleg 16 Swimon- 59.44 1:00.99
29 Natyzak, Keenan R 17 CRST-OR- 1:01.31 1:01.46
30 Stratton, Mike B 15 DDSC-OR-USA 1:01.56 1:02.16
31 Vaugeois, Alexandre 18 ELITE-CAN 58.86 1:02.56
32 Simenstad, Sasha 16 Thunderbolts-OR- 1:05.01 1:02.80
33 Gow, Ryan 17 Swimon-CAN 1:00.21 1:03.03
34 Hockema, Jeff L 16 Cst-OR-USA 1:02.47 1:03.31
35 Simard, Marc 17 ELITE-CAN 1:00.68 1:03.38
36 Maxey, Taylor 16 UC Swim Club-CAN 58.72 1:03.96
-- Braid, Geoffrey 17 EKSC-CAN 58.22 DQ
Event 31 Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 29.87 29.00
2 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 29.68 29.40
3 Biehler, Ines 16 GER-GER 30.45 29.86
4 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 31.23 30.54
5 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 31.43 30.89
6 Robson, Brit 16 SASK-CAN 31.62 31.01
7 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 31.45 31.07
8 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 31.18 31.28
B - Final
9 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 31.78 31.47
10 Donohue, Lily E 15 DDSC-OR- 32.10 31.53
11 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 31.64 31.57
12 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 31.97 31.84
13 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 32.26 31.93
14 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 32.34 32.03
15 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 32.26 32.48
16 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 32.52 32.87
Event 31 Women 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Kotlowski, Katie 17 SBC-CAN 1:03.69 29.68
2 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 1:03.11 29.87
3 Biehler, Ines 16 GER-GER 1:02.40 30.45
4 Forsyth, Riordan 14 IS-CAN 1:08.33 31.18
5 Nell, Hayley 16 Swimon-CAN 1:07.78 31.23
6 Symes, Katerina 17 EKSC-CAN 1:04.84 31.43
7 Self, Jennifer S 16 IS-CAN 1:07.01 31.45
8 Robson, Brit 16 SASK-CAN 1:07.44 31.62
-------------------------------------------------------------------------
9 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 1:09.05 31.64
10 Casper, Kaitlyn 16 IS-CAN 1:07.28 31.78
11 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 1:09.72 31.84
12 McCarroll, Megan E 12 Thunderbolts-OR-USA 1:07.36 31.97
13 Donohue, Lily E 15 DDSC-OR- 1:07.35 32.10
14 Chernoff, Kendra 14 SASK-CAN 1:08.41 32.26
14 Scroggy, Taylor R 12 Thunderbolts-OR- 1:11.51 32.26
16 Savard, Sarah-Eve 15 Csq-CAN 1:06.15 32.34
-------------------------------------------------------------------------
17 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 1:10.58 32.35
18 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 1:07.37 32.52
-------------------------------------------------------------------------
19 Rother, Renee W 17 MHST-OR- 1:08.72 32.72
20 Roome, Naomi 15 IS-CAN 1:08.72 32.75
21 Charron, Vanessa 14 Csq-CAN 1:08.46 32.81
22 Nistler, Louise E 13 Thunderbolts-OR-USA 1:10.58 32.90
23 Elliott, Megan I 14 Thunderbolts-OR- 1:10.58 33.13
Event 32 Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Heyl, Hannes 18 GER-GER 26.56 25.44
2 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 26.28 25.79
3 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 26.32 26.04
4 Embacher, Toni 18 GER-GER 26.83 26.59
5 Maese, Kyle O 17 MHST-OR-USA 27.70 26.75
6 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 26.93 26.81
7 Laughlin, Greg 16 Swimon- 27.93 27.39
8 Johnson, Alexander 16 MM-CAN 27.93 27.60
B - Final
9 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 28.77 27.83
10 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 28.87 28.00
11 Moran, Kit 15 SBC-CAN 28.33 28.33
12 Richter, Brett 16 SASK-CAN 28.79 28.37
13 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 28.58 28.43
14 Ung, Steven T 13 Thunderbolts-OR-USA 28.86 28.79
15 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 29.45 28.96
16 Lagerstrom, Eric J 16 MHST-OR-USA 29.89 29.52
Event 32 Men 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Langlois, Dan 17 Swimon-CAN 58.02 26.28
2 Tapp, Jake 17 SBC-CAN 56.25 26.32
3 Heyl, Hannes 18 GER-GER 55.29 26.56
4 Embacher, Toni 18 GER-GER 55.16 26.83
5 McLaren, Alex A 17 IS-CAN 58.81 26.93
6 Maese, Kyle O 17 MHST-OR-USA 1:00.00 27.70
7 Laughlin, Greg 16 Swimon- 1:01.22 27.93
7 Johnson, Alexander 16 MM-CAN 59.61 27.93
-------------------------------------------------------------------------
9 Moran, Kit 15 SBC-CAN 59.99 28.33
10 Elkington, Richard 16 EKSC-CAN 1:01.09 28.58
11 Grimes, Matthew R 17 Thunderbolts-OR- 1:01.10 28.77
12 Richter, Brett 16 SASK-CAN 1:01.32 28.79
13 Trannoy, Kevin 18 FRA-FRA 58.67 28.85
14 Ung, Steven T 13 Thunderbolts-OR-USA 1:04.70 28.86
15 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 1:05.49 28.87
16 Viglione, Andy J 16 Thunderbolts-OR-USA 1:02.48 29.45
-------------------------------------------------------------------------
17 Lagerstrom, Eric J 16 MHST-OR-USA 1:04.43 29.89
18 Roberts, Fraser 17 SBC-CAN 1:04.36 30.32
-------------------------------------------------------------------------
19 Chartrand, Samuel 18 ELITE-CAN 1:00.30 30.93
20 Bligh, Dexter 15 IS-CAN 1:02.58 31.48
Event 33 Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:20.41 2:17.58
2 Steinke, Juliane 16 GER-GER 2:20.84 2:18.06
3 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:22.69 2:19.30
4 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:21.23 2:19.99
5 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 2:24.37 2:21.66
6 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 2:23.66 2:22.52
7 Brooks, Libby E 17 MHST-OR- 2:23.56 2:22.71
8 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 2:24.41 2:26.88
B - Final
9 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 2:24.66 2:21.08
10 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 2:25.19 2:21.92
11 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 2:26.06 2:22.17
12 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 2:25.04 2:23.26
13 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 2:25.40 2:23.63
14 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 2:27.88 2:25.56
15 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 2:27.55 2:25.70
16 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 2:27.99 2:27.25
Event 33 Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dodds, Melanie 16 SBC-CAN 2:17.11 2:20.41
2 Steinke, Juliane 16 GER-GER 2:15.07 2:20.84
3 Stresing, Nadine 16 GER-GER 2:19.22 2:21.23
4 Salli, Rachelle 16 SBC-CAN 2:21.30 2:22.69
5 Brooks, Libby E 17 MHST-OR- 2:20.80 2:23.56
6 Rich, Whitney 17 LAC-CAN 2:22.56 2:23.66
7 Schultz, Paige 14 Swimon-CAN 2:26.98 2:24.37
8 Beninger, Stephanie 17 KSC-CAN 2:20.99 2:24.41
-------------------------------------------------------------------------
9 King, Lindsey R 17 Thunderbolts-OR-USA 2:23.75 2:24.66
10 Salli, Chelsey 13 SBC-CAN 2:25.85 2:25.04
11 Pollard, Stephanie 16 IS-CAN 2:19.73 2:25.19
12 Sutton, Kathryn 17 IS-CAN 2:21.32 2:25.40
13 Cruzan, Sarah S 13 Thunderbolts-OR- 2:26.84 2:26.06
14 Gunderson, Beth A 17 HEAT-OR- 2:23.07 2:27.55
15 Davies, Marissa 15 Manta-CAN 2:26.36 2:27.88
16 Duarte, Linda 18 SASK-CAN 2:25.53 2:27.99
-------------------------------------------------------------------------
17 Larson, Signe S 18 HEAT-OR- 2:28.78 2:28.37
18 Hahto, Tara 16 IS-CAN 2:27.41 2:28.90
-------------------------------------------------------------------------
19 Cyphers, Franny A 17 Thunderbolts-OR- 2:30.09 2:28.98
20 Walker, Kristine 15 LAC-CAN 2:33.63 2:29.10
21 Nixt, Jeli R 16 Thunderbolts-OR- 2:29.48 2:29.19
22 Deckard, Kristyn N 14 BEND-OR-USA 2:29.01 2:29.23
23 Klauder, Nycole M 15 Unattached-OR-USA 2:28.75 2:29.29
24 Norrie, Nicole 15 EKSC-CAN 2:25.31 2:29.64
25 Walker, Natalie M 16 Thunderbolts-OR-USA 2:31.21 2:29.88
26 Stacy, Jessica L 16 MHST-OR- 2:28.77 2:30.02
27 Vasquez, Camille M 17 MHST-OR- 2:27.59 2:30.06
28 Wolstenholme, Moira 17 UC Swim Club-CAN 2:29.48 2:30.40
29 Lebel, Veronque 16 ELITE-CAN 2:28.15 2:30.68
30 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 2:34.63 2:30.77
31 Desbois, Melina 18 ELITE-CAN 2:29.62 2:30.91
32 Kenke, Lisa 17 SASK-CAN 2:26.70 2:31.06
33 Pressprich, Nicole E 17 BEND-OR-USA 2:28.34 2:31.30
34 Long, Allison 14 UC Swim Club-CAN 2:26.37 2:31.89
35 MacLeod, Donna 17 EKSC-CAN 2:29.81 2:31.92
36 Lakey, Taylor E 12 Thunderbolts-OR- 2:31.74 2:32.14
37 Lynch, Kelsey J 15 CRST-OR- 2:29.71 2:32.58
38 Sharifnia, Elica B 15 Thunderbolts-OR-USA 2:38.41 2:37.12
39 Hennessey, Alixe 17 ELITE-CAN 2:39.15 2:44.43
-- Boucher, Beatrice 15 ELITE-CAN 2:37.22 DQ
Event 34 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals
===============================================================================
A - Final
1 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 2:10.40 2:07.06
2 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 2:09.51 2:08.49
3 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 2:10.12 2:08.52
4 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:11.53 2:09.21
5 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:12.72 2:09.49
6 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 2:13.07 2:09.52
7 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:13.48 2:13.79
8 Cai, Michael 15 SBC-CAN 2:13.60 2:18.12
B - Final
9 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 2:16.53 2:12.81
10 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 2:16.62 2:14.11
11 Stein, Eric 15 SBC-CAN 2:14.98 2:14.17
12 Moran, Kit 15 SBC-CAN 2:16.11 2:14.84
12 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 2:15.21 2:14.84
14 Acton, Sam 17 SASK-CAN 2:14.58 2:15.43
15 Liu, Yi 15 Swimon- 2:16.33 2:15.82
16 McKnight, James 18 SASK-CAN 2:17.47 2:18.10
Event 34 Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Miazga, Colin 16 SASK-CAN 2:11.43 2:09.51
2 Hankewich, Brad 18 Goldfins-CAN 2:10.60 2:10.12
3 Jones, Bryn 18 LAC-CAN 2:13.26 2:10.40
4 Brotzky, Ilya 17 SBC-CAN 2:08.06 2:11.53
5 Lutsch, Curtis 15 UC Swim Club-CAN 2:09.95 2:12.72
6 Tchougainov, Feodor 15 Swimon- 2:11.46 2:13.07
7 Kudaba, Andre 15 SBC-CAN 2:12.76 2:13.48
8 Cai, Michael 15 SBC-CAN 2:14.87 2:13.60
-------------------------------------------------------------------------
9 Storie, Logan W 16 Cat-OR-USA 2:14.92 2:14.53
10 Acton, Sam 17 SASK-CAN 2:13.14 2:14.58
11 Stein, Eric 15 SBC-CAN 2:19.59 2:14.98
12 Bruce, Kevin 16 Manta-CAN 2:13.78 2:15.21
13 Moran, Kit 15 SBC-CAN 2:19.47 2:16.11
14 Liu, Yi 15 Swimon- 2:20.31 2:16.33
15 Deacon, Cody O 17 Thunderbolts-OR- 2:17.53 2:16.53
16 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 2:18.38 2:16.62
-------------------------------------------------------------------------
17 Buna, Ryan 17 IS-CAN 2:15.87 2:16.92
18 McKnight, James 18 SASK-CAN 2:17.74 2:17.47
-------------------------------------------------------------------------
19 Hill, Spence L 17 BEND-OR-USA 2:15.47 2:17.95
20 Leblanc, Mathieu 16 ELITE-CAN 2:12.94 2:18.12
21 Burton, Tyler 18 Fmsc-CAN 2:19.11 2:18.31
22 Jaurez, Zeus 16 Mexico-MEX 2:10.29 2:19.55
23 Levesque, Louis-Philippe 18 Csq-CAN 2:11.57 2:21.24
24 Rogers, Ricky D 17 Cst-OR-USA 2:12.72 2:21.87
25 Scheuerman, Ryan 16 EKSC-CAN 2:21.07 2:22.66
26 Wong, Charles 17 UC Swim Club-CAN 2:12.98 2:23.24
Event 35 Women 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Castanega, Patty 15 Mexico-MEX 8:51.37 8:42.74
2 Garrett, Shannon 16 SBC-CAN 8:59.72 8:45.60
3 Ivanitz, Tara 17 SBC-CAN 8:49.78 8:48.64
4 Mayzes, Sarah 18 IS-CAN 8:49.37 8:49.74
5 Prade, Franziska 16 GER-GER 8:39.57 8:50.34
6 Lavigna, Lauren 16 SBC-CAN 9:01.24 8:55.75
7 Broscheit, Susann 16 GER-GER 8:44.48 8:58.79
7 Stilling, Joanie 17 UC Swim Club-CAN 8:56.00 8:58.79
9 Xu, Amy 15 Swimon- 9:07.75 8:59.12
10 Oke, Katelyn 16 LAC-CAN 9:25.40 9:06.29
11 Blaskovits, Farris 16 Swimon- 9:14.00 9:07.11
12 Delaloye, Nicole 15 EKSC-CAN 9:05.92 9:09.46
13 Olson-Heisler, Jessie 15 UC Swim Club-CAN 9:11.76 9:10.30
14 Hagan, Natalie 15 Swimon-CAN 8:58.08 9:12.16
15 Leung, Jackie P 15 MHST-OR- 9:20.71 9:19.63
16 Storie, Sloan M 14 Cat-OR-USA 9:12.85 9:21.08
17 Hendriks, Breanna 16 UC Swim Club-CAN 9:13.53 9:21.17
18 Landolt, Shawnee 15 IS-CAN 9:20.58 9:21.59
19 Campbell, Ali 16 Fmsc-CAN NT 9:22.57
20 Rich, Ally S 17 HEAT-OR-USA 9:09.96 9:23.17
21 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 9:31.56 9:24.16
22 Ye, Cissey L 17 Thunderbolts-OR-USA 9:14.65 9:26.09
23 Nguyen, Christina M 15 HEAT-OR-USA 9:27.54 9:27.46
24 Brooks, Libby E 17 MHST-OR- 9:39.87 9:30.65
25 Burke, Carissa M 13 Thunderbolts-OR-USA 9:31.56 9:32.19
26 Dawson, Whitney E 15 Thunderbolts-OR-USA 9:31.56 9:35.95
27 Azinger, Morgan M 16 Thunderbolts-OR-USA 9:31.56 9:41.36
28 Anderson, Brittany W 14 Thunderbolts-OR- 9:30.29 9:49.73
29 McCulley, Hannah H 15 Thunderbolts-OR-USA 9:31.56 10:01.20
Event 36 Men 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Cochrane, Ryan 17 IS-CAN 15:32.15 15:11.27
2 Lockhart, Sandy 16 SBC-CAN 16:11.97 15:46.30
3 O'Keefe, Sean D 17 Thunderbolts-OR- 15:53.67 15:51.22
4 Pendry, Adam 16 Swimon- 16:30.37 15:52.71
5 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 16:05.65 15:59.90
6 Jesset, Scott 15 Swimon-CAN 16:21.99 16:10.77
7 Coombs, Colin 15 Swimon- 16:36.16 16:20.82
8 Stein, Eric 15 SBC-CAN 16:39.11 16:25.55
9 Midgley, Andrew 18 LAC-CAN 16:36.26 16:30.01
10 Nyaradi, Daniel A 17 BEND-OR- 16:10.89 16:31.51
11 Freeman, Keilan 15 UC Swim Club-CAN 16:52.93 16:43.51
12 Roberson, Gary R 16 HEAT-OR- 17:05.67 16:56.94
13 Briggs, Tristan M 15 Thunderbolts-OR-USA 17:33.67 16:58.52
14 Morin, Philippe 16 ELITE-CAN 16:48.53 17:00.06
15 Nunez, Carlos A 15 Thunderbolts-OR- 17:36.61 17:08.55
16 Morris, Cam M 17 Thunderbolts-OR-USA 17:14.16 17:08.94
17 Liu, Brendan F 14 Thunderbolts-OR- 17:16.26 17:14.06
18 Widestrom, Erik A 15 MHST-OR-USA 17:15.40 17:28.57
19 Kosugi, Sho 16 MHST-OR-USA 17:14.98 17:57.84
Event 37 Women 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 German Swimming Federation 'A' 4:08.04 4:13.07
1) Biehler, Ines 16 2) Horstmann, Rebecca 16
3) Jahn, Kristina 16 4) Schreiber, Daniela 16
2 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 4:15.31 4:14.56
1) King, Lindsey R 17 2) Luick, Mackenzie L 14
3) King, Jordan G 15 4) Scroggy, Morgan L 17
3 Swim BC 'A' 4:17.83 4:18.14
1) Kotlowski, Katie 17 2) Salli, Chelsey 13
3) Salli, Rachelle 16 4) Lavigna, Lauren 16
4 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'A' 4:20.24 4:21.77
1) Rich, Ally S 17 2) Larson, Signe S 18
3) Wilson, Ele T 15 4) Trattner, Alesha N 16
5 London Aquatic Club 'A' 4:26.11 4:22.08
1) Walker, Kristine 15 2) Bordatcheva, Olga 15
3) Rich, Whitney 17 4) Long, Susan 16
6 Team Saskatchewan 'A' 4:23.71 4:24.30
1) Duarte, Linda 18 2) Kenke, Lisa 17
3) Chernoff, Kendra 14 4) Robson, Brit 16
7 Swim Ontario 'A' 4:23.31 4:25.57
1) Nell, Hayley 16 2) Schultz, Paige 14
3) Bell, Hilary 14 4) Xu, Amy 15
8 Island Swimming 'A' 4:22.68 4:26.10
1) Self, Jennifer S 16 2) Hahto, Tara 16
3) Pollard, Stephanie 16 4) Casper, Kaitlyn 16
9 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 4:29.17 4:26.31
1) Symes, Katerina 17 2) MacLeod, Donna 17
3) Delaloye, Nicole 15 4) Norrie, Nicole 15
10 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 4:23.86 4:26.85
1) Cruzan, Sarah S 13 2) Nixt, Jeli R 16
3) Cyphers, Franny A 17 4) Walker, Natalie M 16
11 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 4:26.16 4:27.01
1) Olson-Heisler, Jessie 15 2) Long, Allison 14
3) Wolstenholme, Moira 17 4) Hendriks, Breanna 16
12 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'C' 4:30.05 4:29.72
1) Farrar, Alex M 15 2) McCarroll, Megan E 12
3) Pinson, Kelsey A 15 4) Hartman, Victoria A 15
13 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'B' 4:24.81 4:30.50
1) Gunderson, Beth A 17 2) Chewning, Lisa E 18
3) Ellis, Jodie M 15 4) Nguyen, Christina M 15
14 Manta Swim Club 'A' 4:29.03 4:31.74
1) Plant, Jocelyn 15 2) Bochen, Kerri-Ann 16
3) Herring, Magwyer 15 4) Davies, Marissa 15
15 Quebec Swim Team 'A' 4:23.24 4:32.26
1) Charron, Vanessa 14 2) Charron, Maxima 18
3) Savard, Sarah-Eve 15 4) Marcotte, Sophie 14
16 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'D' 4:33.19 4:35.44
1) Burke, Carissa M 13 2) Morris, Shellie J 14
3) Lakey, Taylor E 12 4) Lindstrom, Abby H 13
17 Island Swimming 'B' 4:30.58 4:36.40
1) Forsyth, Riordan 14 2) Sutton, Kathryn 17
3) Landolt, Shawnee 15 4) Roome, Naomi 15
18 Columbia River Swim Team-OR 'A' 4:50.15 4:41.18
1) Hoopman, Bethany C 15 2) Morehouse, Alexis L 16
3) Maricle, Aubrey G 14 4) Lynch, Kelsey J 15
19 Quebec Swim Team 'B' 4:39.41 4:42.99
1) Desbois, Melina 18 2) Lebel, Veronque 16
3) Hennessey, Alixe 17 4) De Repentigny, Mylene 14
Event 38 Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals
===============================================================================
1 Swim BC 'A' 3:55.28 3:49.60
1) Tapp, Jake 17 2) Cai, Michael 15
3) Kudaba, Andre 15 4) Mikuska, Stefan 16
2 Quebec Swim Team 'A' 3:44.61 3:49.81
1) Blouin, Jonathan 16 2) Levesque, Louis-Philippe 18
3) Chartrand, Samuel 18 4) Leblanc, Pierre-Luc 18
3 German Swimming Federation 'A' 3:46.47 3:50.94
1) Heyl, Hannes 18 2) Embacher, Toni 18
3) Schilha, Fabian 18 4) Busch, Victor 18
4 Univ OF Calgary Swim Club 'A' 3:55.64 3:54.00
1) Maxey, Taylor 16 2) Lutsch, Curtis 15
3) Wong, Charles 17 4) Abdelrehim, Adam 16
5 Team Saskatchewan 'A' 3:57.04 3:54.28
1) Miazga, Colin 16 2) Acton, Sam 17
3) Saganski, Jeff 17 4) Richter, Brett 16
6 Swim Ontario 'A' 3:56.39 3:55.63
1) Langlois, Dan 17 2) Tchougainov, Feodor 15
3) Swanston, Matthew 14 4) Gow, Ryan 17
7 Edmonton Keyano Swim Club 'A' 4:02.31 3:58.78
1) Elkington, Richard 16 2) Scheuerman, Ryan 16
3) Braid, Geoffrey 17 4) Demchuk, Nathan 17
8 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'A' 4:04.32 4:01.78
1) Henderson-Kunz, Morgon G 15 2) Deacon, Cody O 17
3) Lee, Quincy E 17 4) O'Keefe, Sean D 17
9 Island Swimming 'A' 4:07.19 4:03.85
1) McLaren, Alex A 17 2) Buna, Ryan 17
3) Cochrane, Ryan 17 4) Bligh, Dexter 15
10 Swim Ontario 'B' NT 4:03.90
1) Laughlin, Greg 16 2) Liu, Yi 15
3) Murzenko, Oleg 16 4) Coombs, Colin 15
11 Tualatin Hills Thunderbolts-OR 'B' 4:14.15 4:05.29
1) Grimes, Matthew R 17 2) Briggs, Tristan M 15
3) McCarroll, Connor M 14 4) Simenstad, Sasha 16
12 Chehalem Swim Team-OR 'A' 4:11.47 4:10.97
1) Hockema, Jeff L 16 2) Rogers, Ricky D 17
3) Roy, Paxton L 16 4) Anderson, Jordan D 15
13 Hillsboro Heat Swim Team-OR 'A' 4:03.77 4:13.28
1) Ringquist, Austin P 13 2) Harvath, Steven V 17
3) Royster, Max W 17 4) Roberson, Gary R 16
14 Quebec Swim Team 'B' 3:59.90 4:18.60
1) Morin, Philippe 16 2) Leblanc, Mathieu 16
3) Vaugeois, Alexandre 18 4) Ethier, Samuel 15
15 Columbia River Swim Team-OR 'A' 4:21.50 4:19.17
1) Cowley, Joel H 16 2) Fresch, Brad B 16
3) Maricle, Jared W 16 4) Natyzak, Keenan R 17
Event 39 Men 100 SC Meter Butterfly Swim-off
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
- Swim-off
1 Maricle, Jared W 16 CRST-OR- NT 58.64
2 Swanston, Matthew 14 Swimon- NT 58.68
Event 40 Women 100 SC Meter Backstroke Swim-off
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Hartman, Victoria A 15 Thunderbolts-OR- 1:07.74 1:07.25
2 Farrar, Alex M 15 Thunderbolts-OR- 1:07.74 1:07.72
Event 41 Men 100 SC Meter Freestyle Swim-off
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals
===============================================================================
1 Demchuk, Nathan 17 EKSC-CAN 52.50 51.84
2 Mikuska, Stefan 16 SBC-CAN 52.50 53.10