ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
European Short Course Championships Day 2
12/11/2005-12/11/2005
Trieste, Italy

Men’s 50m Backstroke
50m Dos Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 23.27 RUPPRATH Thomas GER Vienna (AUT) 10 DEC 2004
ER 23.27 RUPPRATH Thomas GER Vienna (AUT) 10 DEC 2004
CR 23.27 RUPPRATH Thomas GER Vienna (AUT) 10 DEC 2004
Rank LN Name YB Nation R.T. Result Behind
FINAL 
1. 4 RUPPRATH Thomas 77 GER 0.64 23.57
2. 3 VYATCHANIN Arkady 84 RUS 0.74 23.95 0.38
3. 5 TANCOCK Liam 85 GBR 0.56 24.06 0.49
4. 2 BUGAYOV Anton 83 UKR 0.67 24.24 0.67
5. 7 MAKOV Sergey 85 RUS 0.71 24.36 0.79
6. 1 OLEYNYK Andriy 83 UKR 0.66 24.52 0.95
7. 8 RATY Tero 78 FIN 0.58 24.57 1.00
XX DI CARLI Marco 85 GER 0.38 DSQ

Women’s 50m Butterfly
50m Papillon Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 25.33 KAMMERLING Anna-Karin SWE Göteborg (SWE) 12 MAR 2005
ER 25.33 KAMMERLING Anna-Karin SWE Göteborg (SWE) 12 MAR 2005
CR 25.60 KAMMERLING Anna-Karin SWE Valencia (ESP) 15 DEC 2000
Rank LN Name YB Nation R.T. Result Behind
FINAL 

1. 3 KAMMERLING Anna-Karin 80 SWE 0.81 26.05
2. 4 DEKKER Inge 85 NED 0.86 26.20 0.15
3. 5 NADARAJAH Fabienne 85 AUT 0.81 26.32 0.27
4. 1 BRETT Rosalind 79 GBR 0.81 26.36 0.31
5. 2 HERASIMENIA Aliaksandra 85 BLR 0.77 26.53 0.48
6. 6 URBANCZYK Aleksandra 87 POL 0.72 26.56 0.51
7. 8 DEMAL Marilies 89 AUT 0.83 26.63 0.58
8. 7 MORAVCOVA Martina 76 SVK 0.80 26.75 0.70

Women’s 100m Freestyle
100m Nage Libre Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 51.70 LENTON Lisbeth AUS Melbourne (AUS) 9 AUG 2005
ER 52.17 ALSHAMMAR Therese SWE Athens (GRE) 17 MAR 2000
CR 52.65 DE BRUIJN Inge NED Antwerp (BEL) 14 DEC 2001
Rank LN Name YB Nation R.T. 50m Result Behind
FINAL 
1. 4 VELDHUIS Marleen 79 NED 0.84 25.21 52.84
2. 5 SEPPALA Hanna-Maria 84 FIN 0.72 25.32 53.36 0.52
3. 3 DALLMANN Petra 78 GER 0.82 25.78 53.56 0.72
3. 6 POPCHANKA Alena 79 FRA 0.69 25.85 53.56 0.72
5. 2 LILLHAGE Josefin 80 SWE 0.82 26.06 53.93 1.09
6. 7 MARSHALL Melanie 82 GBR 0.67 26.19 54.12 1.28
7. 1 MORAVCOVA Martina 76 SVK 0.80 26.21 54.38 1.54
8. 8 SJOEBERG Johanna 78 SWE 0.86 26.09 54.55 1.71

Women’s 100m Backstroke
100m Dos Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 56.71 COUGHLIN Natalie USA New York (USA) 23 NOV 2002
ER 57.75 HLAVACKOVA Llona CZE Antwerp (BEL) 14 DEC 2001
CR 57.75 HLAVACKOVA Ilona CZE Antwerp (BEL) 14 DEC 2001
Rank LN Name YB Nation R.T. 50m Result Behind
FINAL
1. 5 MANAUDOU Laure 86 FRA 0.68 28.49 58.12
2. 3 OERNSTEDT Louise 85 DEN 0.61 28.49 58.63 0.51
3. 6 PIETSCH Janine 82 GER 0.71 28.73 58.65 0.53
4. 4 ZUBKOVA Kateryna 88 UKR 0.70 28.31 58.98 0.86
5. 2 AMSHENNIKOVA Iryna 86 UKR 0.68 28.61 59.21 1.09
6. 7 GOSTOMELSKY Anna 81 ISR 0.67 28.77 59.32 1.20
7. 8 GEMO Elena 87 ITA 0.75 29.02 59.54 1.42
8. 1 HERASIMENIA Aliaksandra 85 BLR 0.68 28.71 59.86 1.74

Men’s 100m Breaststroke
100m Brasse Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 57.47 MOSES Ed USA Stockholm (SWE) 23 JAN 2002
ER 57.73 SLOUDNOV Roman RUS Stockolm (SWE) 23 JAN 2002
CR 58.03 GIBSON James GBR Dublin (IRL) 12 DEC 2003
Rank LN Name YB Nation R.T. 50m Result Behind
FINAL 
1. 4 LISOGOR Oleg 79 UKR 0.80 27.34 58.07
2. 5 ALYFANTIS Romanos 86 GRE 0.73 27.32 58.08 0.01
3. 6 DYMO Valeriy 85 UKR 0.85 27.83 58.60 0.53
4. 2 DALE OEN Alexander 85 NOR 0.78 27.68 58.99 0.92
5. 3 TAHIROVIC Emil 79 SLO 0.75 27.65 59.08 1.01
6. 7 FALKO Grigory 87 RUS 0.76 28.28 59.12 1.05
7. 1 COOK Chris 79 GBR 0.77 28.10 59.58 1.51
8. 8 PIHLAVA Jarno 79 FIN 0.77 28.12 59.69 1.62

Men’s 100m Butterfly
100m Papillon Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 49.07 CROCKER Ian USA East Meadow (USA) 26 MAR 2004
ER 50.02 CAVIC Milorad SCG Dublin (IRL) 12 DEC 2003
CR 50.02 CAVIC Milorad SCG Dublin (IRL) 12 DEC 2003
Rank LN Name YB Nation R.T. 50m Result Behind
FINAL 
1. 4 RUPPRATH Thomas 77 GER 0.69 23.69 50.55
2. 5 KOROTYSHKIN Evgeny 83 RUS 0.67 23.72 51.32 0.77
3. 3 MANKOC Peter 78 SLO 0.76 23.61 51.47 0.92
4. 6 SKVORTSOV Nikolay 84 RUS 0.75 24.22 51.48 0.93
5. 2 ADVENA Sergii 84 UKR 0.80 24.44 51.85 1.30
6. 1 WISNIEWSKI Bartosz 87 POL 0.74 24.41 52.09 1.54
7. 7 GHERGHEL Ioan 78 ROM 0.80 24.66 52.16 1.61
8. 8 GOLDIN Rudy 84 ITA 0.75 24.23 52.22 1.67

Women’s 200m Breaststroke
200m Brasse Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 2:17.75 JONES Leisel AUS Melbourne (AUS) 29 NOV 2003
ER 2:19.64 IGELSTROM Emma SWE Stockolm (SWE) 14 MAR 2003
CR 2:21.09 JUKIC Mirna AUT Dublin (IRL) 12 DEC 2003
Rank LN Name YB Nation R.T. 50m 100m 150m Result Behind
FINAL
1. 2 POLESKA Anne 80 GER 0.82 32.72 1:09.24 1:46.10 2:23.06
2. 1 DULIAN Katarzyna 87 POL 0.89 33.33 1:09.60 1:46.00 2:23.24 0.18
3. 5 BOGGIATTO Chiara 86 ITA 0.82 32.74 1:09.33 1:46.12 2:23.40 0.34
4. 7 JUKIC Mirna 86 AUT 0.75 32.70 1:08.91 1:46.02 2:23.80 0.74
5. 3 KAMINSKA Beata 80 POL 0.87 33.34 1:10.08 1:47.15 2:24.01 0.95
6. 4 KOVACS Agnes 81 HUN 0.88 33.02 1:09.63 1:47.31 2:25.09 2.03
7. 8 JARLAND Elisabeth 85 NOR 0.89 33.35 1:10.10 1:47.36 2:26.05 2.99
xx WEILER Simone 78 GER 0.81 DSQ

Men’s 400m Individual Medley
400m 4-Nages Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 4:02.72 JOHNS Brian CAN Victoria (CAN) 21 FEB 2003
ER 4:03.96 CSEH Laszlo HUN Vienna (AUT) 10 DEC 2004
CR 4:03.96 CSEH Laszlo HUN Vienna (AUT) 10 DEC 2004
Rank LN Name YB Nation R.T. Result Behind
FINAL
1. 4 CSEH Laszlo 85 HUN 0.85 4:00.37 WR
50m: 25.51 100m: 54.98 150m: 1:25.02 200m: 1:54.54 250m: 2:28.80 300m: 3:03.52 350m: 3:32.59 400m: 4:00.37
2. 5 MARIN Luca 86 ITA 0.90 4:02.88 2.51
50m: 27.23 100m: 57.59 150m: 1:28.10 200m: 1:57.39 250m: 2:31.38 300m: 3:05.98 350m: 3:35.18 400m: 4:02.88
3. 6 BOGGIATTO Alessio 81 ITA 0.77 4:06.38 6.01
50m: 26.80 100m: 56.70 150m: 1:28.01 200m: 1:59.10 250m: 2:34.03 300m: 3:09.38 350m: 3:38.67 400m: 4:06.38
4. 3 KEREKJARTO Tamas 79 HUN 0.72 4:07.40 7.03
50m: 26.11 100m: 55.67 150m: 1:27.39 200m: 1:58.02 250m: 2:32.97 300m: 3:09.56 350m: 3:39.08 400m: 4:07.40
5. 8 ROSTOUCHER Nicolas 81 FRA 0.80 4:09.92 9.55
50m: 26.93 100m: 57.62 150m: 1:30.13 200m: 2:02.09 250m: 2:37.26 300m: 3:13.08 350m: 3:42.21 400m: 4:09.92
6. 1 ALEXANDROV Mihail 85 BUL 0.77 4:10.98 10.61
50m: 26.68 100m: 57.72 150m: 1:30.66 200m: 2:03.31 250m: 2:38.93 300m: 3:13.90 350m: 3:42.73 400m: 4:10.98
7. 2 WOJT Lukasz 82 POL 0.79 4:11.00 10.63
50m: 26.74 100m: 57.53 150m: 1:28.91 200m: 2:00.01 250m: 2:36.00 300m: 3:12.95 350m: 3:42.39 400m: 4:11.00
8. 7 DRYMONAKOS Ionnis 84GRE 0.76 4:13.47 13.10
50m: 26.60 100m: 57.09 150m: 1:29.49 200m: 2:01.26 250m: 2:37.36 300m: 3:13.75 350m: 3:43.73 400m: 4:13.47

Women’s 800m Freestyle
800m Nage Libre Femmes
TOTAL RANKING
CLASSEMENT TOTAL
Timed Final
Classement direct
WR 8:13.35 YAMADA Sachiko JPN Nishinomya-shi (JPN) 26 JAN 2002
ER 8:14.72 RISZTOV Eva HUN Riesa (GER) 13 DEC 2002
CR 8:14.72 RISZTOV Eva HUN Riesa (GER) 13 DEC 2002
Rank HT LN Name YB Nation R.T. Result Behind
1. 3 2 MANAUDOU Laure 86 FRA 0.91 8:11.25 WR
50m: 28.49 100m: 58.69 150m: 1:29.41 200m: 2:00.38 250m: 2:31.55 300m: 3:02.78 350m: 3:34.09 400m: 4:05.51
450m: 4:36.32 500m: 5:07.34 550m: 5:38.51 600m: 6:09.61 650m: 6:40.31 700m: 7:11.18 750m: 7:41.86 800m: 8:11.25
2. 3 3 IVANENKO Anastasia 89 RUS 0.90 8:14.51 3.26
50m: 28.48 100m: 58.49 150m: 1:29.11 200m: 2:00.31 250m: 2:31.58 300m: 3:02.85 350m: 3:34.09 400m: 4:05.55
450m: 4:36.32 500m: 5:07.57 550m: 5:38.87 600m: 6:10.01 650m: 6:41.23 700m: 7:12.63 750m: 7:43.51 800m: 8:14.51
3. 3 4 RIGAMONTI Flavia 81 SUI 0.95 8:20.32 9.07
50m: 29.29 100m: 1:00.25 150m: 1:31.74 200m: 2:03.10 250m: 2:34.56 300m: 3:06.14 350m: 3:37.84 400m: 4:09.59
450m: 4:41.16 500m: 5:12.72 550m: 5:44.26 600m: 6:15.69 650m: 6:47.27 700m: 7:18.83 750m: 7:49.98 800m: 8:20.32
4. 3 5 VILLAECIJA GARCIA Erika 84 ESP 0.90 8:20.76 9.51
50m: 29.43 100m: 1:00.45 150m: 1:31.85 200m: 2:03.45 250m: 2:34.96 300m: 3:06.46 350m: 3:38.10 400m: 4:09.94
450m: 4:41.55 500m: 5:13.22 550m: 5:44.76 600m: 6:16.45 650m: 6:48.16 700m: 7:19.75 750m: 7:51.31 800m: 8:20.76
5. 3 7 RICCIARDI Simona 79 ITA 0.81 8:21.40 10.15
50m: 29.88 100m: 1:01.17 150m: 1:32.65 200m: 2:04.22 250m: 2:35.68 300m: 3:07.62 350m: 3:39.39 400m: 4:11.28
450m: 4:43.05 500m: 5:14.78 550m: 5:46.21 600m: 6:17.88 650m: 6:49.28 700m: 7:20.69 750m: 7:51.68 800m: 8:21.40
6. 3 1 MC CLATCHEY Caitlin 85 GBR 0.75 8:22.56 11.31
50m: 29.29 100m: 1:00.46 150m: 1:32.04 200m: 2:03.66 250m: 2:35.21 300m: 3:06.95 350m: 3:38.62 400m: 4:10.48
450m: 4:42.39 500m: 5:14.31 550m: 5:46.06 600m: 6:17.98 650m: 6:49.91 700m: 7:21.53 750m: 7:53.03 800m: 8:22.56
7. 2 3 PAYNE Keri-Anne 87 GBR 0.70 8:24.04 12.79
50m: 29.30 100m: 1:00.90 150m: 1:32.26 200m: 2:03.65 250m: 2:34.96 300m: 3:06.31 350m: 3:37.82 400m: 4:09.41
450m: 4:40.81 500m: 5:12.31 550m: 5:44.00 600m: 6:15.87 650m: 6:47.74 700m: 7:19.83 750m: 7:52.06 800m: 8:24.04
8. 2 5 HUBER Sophie 85 FRA 0.89 8:27.27 16.02
50m: 29.27 100m: 1:00.46 150m: 1:32.19 200m: 2:04.23 250m: 2:36.04 300m: 3:07.99 350m: 3:39.90 400m: 4:11.89
450m: 4:43.96 500m: 5:16.10 550m: 5:48.38 600m: 6:20.53 650m: 6:52.70 700m: 7:24.83 750m: 7:56.65 800m: 8:27.27
9. 3 8 PASINI Elisa 81 ITA 0.88 8:27.46 16.21
50m: 29.77 100m: 1:01.01 150m: 1:32.43 200m: 2:03.95 250m: 2:35.50 300m: 3:07.38 350m: 3:39.13 400m: 4:10.96
450m: 4:42.83 500m: 5:14.72 550m: 5:46.72 600m: 6:19.02 650m: 6:51.53 700m: 7:23.73 750m: 7:56.11 800m: 8:27.46
10. 2 4 PECHANOVA Jana 81 CZE 0.91 8:28.83 17.58
50m: 29.51 100m: 1:00.92 150m: 1:32.61 200m: 2:04.08 250m: 2:35.80 300m: 3:07.28 350m: 3:39.01 400m: 4:10.82
450m: 4:42.72 500m: 5:14.76 550m: 5:46.83 600m: 6:19.24 650m: 6:51.74 700m: 7:24.56 750m: 7:57.06 800m: 8:28.83
11. 3 6 FRIIS Lotte 88 DEN 0.88 8:30.53 19.28
50m: 29.53 100m: 1:00.55 150m: 1:32.11 200m: 2:03.87 250m: 2:35.65 300m: 3:07.58 350m: 3:39.56 400m: 4:11.76
450m: 4:43.83 500m: 5:16.15 550m: 5:48.92 600m: 6:21.49 650m: 6:54.24 700m: 7:26.59 750m: 7:58.95 800m: 8:30.53
12. 2 6 CARMAN Anja 85 SLO 0.83 8:33.40 22.15
50m: 29.69 100m: 1:01.13 150m: 1:32.63 200m: 2:04.52 250m: 2:36.45 300m: 3:08.54 350m: 3:40.86 400m: 4:13.35
450m: 4:45.87 500m: 5:18.54 550m: 5:51.21 600m: 6:24.14 650m: 6:56.97 700m: 7:29.40 750m: 8:01.84 800m: 8:33.40
13. 1 5 COZMA Ionela 89 ROM 0.86 8:36.60 25.35
50m: 29.04 100m: 1:00.62 150m: 1:32.60 200m: 2:04.75 250m: 2:37.06 300m: 3:09.29 350m: 3:41.68 400m: 4:14.04
450m: 4:46.45 500m: 5:19.07 550m: 5:51.77 600m: 6:25.10 650m: 6:57.72 700m: 7:30.79 750m: 8:04.27 800m: 8:36.60
14. 2 1 DIMOSCHAKI Zoi 85 GRE 0.87 8:40.31 29.06
50m: 29.66 100m: 1:01.32 150m: 1:33.81 200m: 2:06.49 250m: 2:39.07 300m: 3:12.27 350m: 3:45.36 400m: 4:18.13
450m: 4:50.49 500m: 5:23.00 550m: 5:56.13 600m: 6:29.20 650m: 7:02.52 700m: 7:35.68 750m: 8:08.56 800m: 8:40.31
15. 1 4 VERRASZTO Evelyn 89 HUN 0.91 8:43.79 32.54
50m: 29.97 100m: 1:01.80 150m: 1:34.23 200m: 2:06.57 250m: 2:39.35 300m: 3:12.11 350m: 3:45.13 400m: 4:17.95
450m: 4:50.85 500m: 5:24.19 550m: 5:57.34 600m: 6:30.66 650m: 7:04.25 700m: 7:37.96 750m: 8:11.70 800m: 8:43.79
16. 2 2 HOSSZÚ Katinka 89 HUN 1.07 8:44.09 32.84
50m: 30.27 100m: 1:02.08 150m: 1:34.09 200m: 2:06.23 250m: 2:38.57 300m: 3:11.42 350m: 3:44.24 400m: 4:17.21
450m: 4:50.29 500m: 5:23.52 550m: 5:56.89 600m: 6:30.33 650m: 7:04.09 700m: 7:37.45 750m: 8:11.07 800m: 8:44.09

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT