ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
English Commonwealth Games Trials
12/4/2005-12/4/2005
Swansea, Wales

Event 1  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 *Cooke, Rebecca        22 Co Glasgow        4:53.76    4:46.91  
  2 *Miley, Hannah         16 Garioch           4:51.77    4:47.01  
  3 *Caul, Sophie          19 Co Birm'ham       4:54.93    4:50.98  
  4 *Proud, Stephanie      17 Loughboro Un      4:58.24    4:51.80  
  5 *Tadd, Stacey          16 Bath Univ         4:57.20    4:55.42  
  6 *Payne, Keri-Anne      17 Stockport Mo      4:59.78    4:56.24  
  7 Gould, Julie           16 Haslemere         4:58.16    4:57.48  
  8 *Chase, Laura          18 Portsmouth N      4:59.78    4:58.64  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Dickons, Jess         15 Bo Stockton       5:01.54             
 10 *Patten, Cassandra     18 PLYW              5:02.36             
 11 *Ambridge, Katie       15 Wycombe Dist      5:04.39             
 12 *Allen, Sophie         13 Lincoln Vulc      5:05.79             
 13 *Effemey, Natalie      21 Loughboro Un      5:08.94             
 14 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       5:08.96             
 15 *Dunne, Bryony         14 Millfield         5:09.16             
 16 *Murray, Rosy          15 Portsmouth N      5:09.25             
 17 *Smithurst, Emma       14 Derventio         5:09.44             
 18 *Sanderson, Amanda     16 Kelly Coll        5:13.05             
 19 *Durant, Natalie       15 Ealing            5:14.57             
 20 Hughes, Ffion          14 Swim Swansea      5:19.62             
 21 Williams, Lois         14 Swim Swansea      5:29.95 
 
Event 2  Men 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Carry, David          24 Co Aberdeen       3:59.32    3:52.35  
  2 Davies, David          20 Co Cardiff        3:55.98    3:52.39  
  3 *Davenport, Ross       21 Bath Univ         4:00.63    3:52.97  
  4 *Milwain, Dean         19 Loughboro Un      4:00.54    3:58.20  
  5 *Andrews, Lewis        20 Loughboro Un      4:02.13    4:00.10  
  6 *Alderton, Chris       18 Durham Aqua       4:01.48    4:00.90  
  7 *Unsworth, Michael     19 Loughboro Un      4:02.78    4:01.16  
  8 *Charlesworth, Richar  17 Hatfield          4:02.21    4:07.65  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Forster, Lee          22 Bath Univ         4:03.13             
 10 Andrews, Jono          24 Co Leeds          4:06.76             
 11 *Fogg, Daniel          18 Loughboro Un      4:07.29             
 12 *Proud, David          20 Co Manch Aq       4:07.68             
 13 *Clarke, James         17 Millfield         4:08.04             
 14 Turner, Liam           18 Co Cardiff        4:08.09             
 15 *Tebbett, James        17 Portsmouth N      4:08.12             
 16 *Broom, Jamie          16 Derventio         4:08.38             
 17 *Quinn, Johnny         15 Hatfield          4:09.69             
 18 *Morren, Paul          15 Co Leeds          4:10.95             
 19 *Howe, Tom             16 Kelly Coll        4:11.93             
 20 *McKenna, Mark         17 Co Manch Aq       4:12.47             
 21 *Andrews, Rob          18 Loughboro Un      4:13.37             
 22 *Ferguson, Bret        18 Hatfield          4:13.56             
 23 *Potts, Declan         13 Lincoln Vulc      4:13.66             
 24 *Coughlan, Owen        15 Bo Southend       4:13.74             
 25 *Vormawah, Craig       16 Co Liverpool      4:14.13             
 26 *Keane, Joe            16 Derventio         4:14.29             
 27 *Newell, Mickey        16 Aquabears         4:16.19             
 28 *Long, Ryan            17 Co Birm'ham       4:16.23             
 29 *Aguis, Neil           19 Neptune           4:17.34             
 30 *Fergusin, Chris       14 Basingstoke       4:17.49             
 31 *Norgate, Tom          14 Windsor           4:18.44             
 32 *Middleton, Nick       17 Guildford Ct      4:19.07             
 33 *Hester, Dan           19 Bath Univ         4:20.78             
 34 Thomas, Rhys           17 Co Cardiff        4:23.71             
 35 Keating, Gareth        15 Co Leicester      4:26.67             
 36 Finch, George          17 Mold              4:32.20             
 37 Blackmore, Robert      18 Pontypool         4:32.83             
 -- *Blunt, Samuel         20 Loughboro Un          DQ              
 
Event 3  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Haywood, Kate         18 Loughboro Un      1:10.27    1:09.16  
  2 *Graham, Laura         21 Millfield         1:12.67    1:11.85  
  3 Tynan, Lowri           18 Wrexham           1:13.07    1:11.96  
  4 Warren, Alexandra      14 Bath Univ         1:12.39    1:12.06  
  5 *Bird, Emma            14 Nova Cent'n       1:12.81    1:12.37  
  6 *Hall, Debbie          17 Co Sheffield      1:12.19    1:13.13  
  7 *Savage, Alex          20 Ferndown          1:12.51    1:13.27  
  8 Henley, Lo             20 Swan Perf Centre  1:13.92    1:15.90  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Wilson, Rachael       17 Durham Aqua       1:14.12             
 10 *Thornton, Helena      14 Nova Cent'n       1:14.81             
 11 White, Emma            15 Strat Sharks      1:16.32             
 12 *Allen, Sophie         13 Lincoln Vulc      1:16.33             
 13 Wood, Laura            22 Swim Swansea      1:16.54             
 14 *Spencer, Amy          16 Co Sheffield      1:17.51             
 15 *Miller, Anna          18 Wycombe Dist      1:18.75             
 16 Jones, Steph           15 Carmarthen        1:18.84             
 17 Smith, Siobhan         15 Co Cardiff        1:20.55             
 -- *Farrell, Ciara        19 Loughboro Un          DQ              

Event 4  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Bowe, Matthew         22 Loughboro Un        54.97      53.88  
  2 *Rock, Michael         18 Co Liverpool        55.52      54.10  
  3 *Edwards, Matthew      19 Loughboro Un        55.72      55.20  
  4 *Lewis, Mark           22 Stirling            55.40      55.78  
  5 *Cozens, Chris         23 Loughboro Un        56.25      56.11  
  6 *Howard, Anthony       26 Horwich             56.45      56.15  
  7 *Hulme, Ian            21 Loughboro Un        56.52      56.31  
  8 *Hockin, Benjamin      19 Swan Perf Centre    57.01      56.88  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Wardley, Liam         19 Loughboro Un        57.09             
 10 *Lay, Jack             19 Leic Peng           57.17             
 11 *Salt, Rich            22 Bath Univ           57.55             
 12 *Doolan, James         15 Co Salford          57.90             
 13 *Neal, Brad            20 Hatfield            57.96             
 14 *Ker, Josh             20 Loughboro Un        58.01             
 15 *LeCouilliard, Simon   18 Tigers Jer          58.23             
 16 *Lee, Derrick          19 Nova Cent'n         58.25             
 17 *Bloor, Stuart         21 Stirling            58.27             
 18 *Savage, Richard       19 Co Newcastle        58.29             
 19 Peri, Lori             19 Ealing              59.16             
 20 *Collett, Marc         17 Co Birm'ham         59.29             
 21 *Crawford, James       17 Ealing              59.30             
 22 *Cox, Martin           16 Nova Cent'n         59.43             
 23 *Sellers, Richard      17 Derventio           59.47             
 24 Laxton, Tom            16 Swim Swansea        59.83             
 25 Cocks, Gareth          16 Co Cardiff        1:00.26             
 26 *Southworth, Tom       21 Co Leeds          1:00.75             
 27 *Broom, Jamie          16 Derventio         1:00.94             
 -- King, James            18 Swim Swansea          NS              
 -- Cook, Jason            27 Torfaen               N
 
Event 5  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Marshall, Melanie     23 Loughboro Un      2:01.07    1:59.74  
  2 *Jackson, Jo           19 Durham Aqua       2:04.27    2:00.00  
  3 *Beckett, Julia        19 Loughboro Un      2:03.89    2:02.48  
  4 *Richardson, Kate      17 Kingstonhull      2:04.51    2:03.57  
  5 *Wyld, Katie           19 Nova Cent'n       2:04.44    2:03.67  
  6 *Cooke, Rebecca        22 Co Glasgow        2:04.45    2:04.10  
  7 Coole, Bethan          21 Swan Perf Centre  2:04.70    2:05.01  
  8 *George, Rachael       15 Hatfield          2:05.06    2:05.17  
  9 Davies, Cari Fflur     21 Nova Cent'n       2:06.60    2:05.81  
 10 Holderness, Georgia    18 Millfield         2:05.48    2:06.05  
 11 Clement, Pamela        17 Windsor           2:09.76    2:08.00  
 12 Davies, Georgia        15 Swim Swansea      2:09.25    2:08.23  
 13 Gould, Julie           16 Haslemere         2:11.21    2:08.81  
 14 Davies, Philippa       21 Swan Perf Centre  2:10.85    2:09.29  
 15 Dargavel, Lisa         23 Loughboro Un      2:10.98    2:10.15  
 -- Thomas, Bethan         16 Co Cardiff        2:11.30         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 10 *Halsall, Fran         15 Co Liverpool      2:05.63             
 11 *Sylvester, Jess       18 Nova Cent'n       2:05.74             
 13 *Ross, Chloe           15 Beckenham         2:07.38             
 14 *Unwin, Ceri           14 Hatfield          2:07.79             
 15 *Tomlinson, Jordan     15 Lincoln Vulc      2:07.84             
 16 *Gandy, Ellie          14 Beckenham         2:07.89             
 17 *Collins, Lauren       14 Co Birm'ham       2:07.90             
 18 *Saxby, Caroline       22 Durham Aqua       2:08.84             
 20 *Harrison, Rebecca     15 Derventio         2:09.65             
 20 *Heywood, Sabina       14 Bournem'th D      2:09.65             
 23 *Thornton, Helena      14 Nova Cent'n       2:09.83             
 24 *Durant, Natalie       15 Ealing            2:10.68             
 25 *Bowden, Laura         18 Co Manch Aq       2:10.77             
 26 *Smithurst, Emma       14 Derventio         2:10.83             
 28 *Chase, Laura          18 Portsmouth N      2:10.94             
 31 *Higgins, Kelly        24 Co Birm'ham       2:11.24             
 33 *Owen, Sarah           15 Portsmouth N      2:11.34             
 34 *Hart, Chloe           14 Beckenham         2:11.40             
 35 *Armistead, Rachel     14 Gallica SC        2:11.56             
 36 *Barclay, Jade         16 Millfield         2:11.66             
 37 Howard, Jeni           16 Ealing            2:11.91             
 38 *Charlesworth, Nic     23 West Suffolk      2:12.01             
 39 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       2:12.32             
 40 *Johnson, Abby         15 Durham Aqua       2:12.35             
 41 White, Jessica         15 Co Cardiff        2:12.59             
 42 *Francis, Danielle     15 Bournem'th D      2:12.64             
 43 *Sanderson, Amanda     16 Kelly Coll        2:12.86             
 44 Stocks, Sadie          15 Pontypool         2:16.10             
 -- *Tomlinson, Sophie     16 Nova Cent'n           NS              
 -- *Murray, Rosy          15 Portsmouth N          NS              
 -- Jason, Dawn            18 West Suffolk          NS              

Event 6  Men 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Tait, Gregor          26 Co Cardiff        2:04.09    2:01.98  
  2 *O'Brien, David        22 Stirling          2:05.79    2:02.31  
  3 *Neckles, Nick         27 Stirling          2:05.05    2:02.62  
  4 *Smithers, Jamie       20 Ealing            2:06.11    2:07.00  
  5 *Ward, Ben             21 Loughboro Un      2:08.07    2:07.01  
  6 Loughran, Marco        16 Guildford Ct      2:07.03    2:07.38  
  7 *Stockdale, James      17 Portsmouth N      2:08.97    2:08.73  
  8 *Mohammed, Xavier      15 BEXS              2:09.15    2:09.16  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Dale, Euan            19 Loughboro Un      2:09.29             
 10 *Clay, Matt            23 Swan Perf Centre  2:09.96             
 11 *Hathaway, Scott       17 Durham Aqua       2:10.35             
 12 *Sargent, John         19 Hatfield          2:10.48             
 13 *Hodgson, Andrew       18 Swan Perf Centre  2:10.75             
 14 Haffield, Thomas       17 Co Cardiff        2:11.61             
 15 *Shepherd, Andrew      21 Co Sheffield      2:11.69             
 16 *Mallett, Adam         16 Lincoln Vulc      2:11.83             
 17 *Middleton, Christoph  17 Co Sheffield      2:11.98             
 18 *Walker-Hebborn, Chri  15 West Suffolk      2:12.38             
 19 *Thurston, Alex        24 Nova Cent'n       2:15.14             
 20 *Henry, Matthew        15 Kelly Coll        2:16.36             
 21 Jones, Richard         16 Swim Swansea      2:16.46             
 22 Parry, Rob             14 Abergele          2:16.75             
 23 Owen, Chris            17 Abergele          2:18.13             
 24 Fowler, Gareth         16 Barnett Copt      2:18.57             
 25 Raven, Marc            15 Wrexham           2:22.34             
 -- *Goddard, James        22 Stockport Mo          NS              
 -- King, James            18 Swim Swansea          NS              
 -- *Molyneaux, John       17 Portsmouth N          NS              
 
Event 7  Women 50 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Simmonds, Lizzie      14 Lincoln Vulc        30.10      29.99  
  2 *Sexton, Katy          23 Portsmouth N        30.18      30.19  
  3 *Spofforth, Gemma      18 Portsmouth N        31.29      30.70  
  3 Davies, Georgia        15 Swim Swansea        30.79      30.70  
  5 *Lefley, Rachel        15 Nova Cent'n         30.90      30.91  
  6 *Lee, Karen            22 Loughboro Un        31.32      31.23  
  7 *Casson, Sophie        20 Carnforth           31.20      31.27  
  8 Lancey, Stella         17 Co Cardiff          31.48      31.34  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Owen, Sarah           15 Portsmouth N        32.00             
 -- *Wyld, Katie           19 Nova Cent'n           NS              

Event 9  Women 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Brett, Ros            26 Loughboro Un        27.44      27.15  
  2 *Dunning, Terri        20 Co Birm'ham         27.78      27.60  
  3 *Healey, Sarah         23 Loughboro Un        28.31      27.94  
  4 Lowe, Jemma            15 Bo Stockton         28.62      28.30  
  5 *Ramm, Aimee           23 Loughboro Un        28.80      28.37  
  6 *Savage, Alex          20 Ferndown            28.57      28.50  
  7 *Shaw, Becky           20 Loughboro Un        28.63      28.59  
  8 Davies, Cari Fflur     21 Nova Cent'n         28.72      28.64  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Douglas, Julie        25 Loughboro Un        28.97             
 10 *Johnson, Stephanie    17 Durham Aqua         29.52             

Event 10  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Mew, Darren           25 Bath Univ         1:03.01    1:01.44  
  2 *Gibson, James         25 Loughboro Un      1:02.89    1:01.53  
  3 *Watkins, Chris        19 Loughboro Un      1:03.50    1:02.83  
  4 *Whitehead, Adam       25 COVM              1:05.00    1:02.91  
  5 *Kirton, James         20 Co Sheffield      1:04.75    1:04.47  
  6 *Gannon, Joe           21 Co Salford        1:05.53    1:05.06  
  7 *Fox, Christopher      16 Wolv'hampton      1:05.82    1:05.39  
  8 *Branch, Marc          18 COVM              1:05.90    1:06.31  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Bartlett, David       21 Bath Univ         1:06.05             
 10 *Elliot, Craig         18 Co Manch Aq       1:06.06             
 11 *Johnson, James        17 Co Newcastle      1:06.12             
 12 *Strachan, Mark        18 COVM              1:06.27             
 13 *Smith, Simon          20 Bath Univ         1:06.41             
 14 *Bates, Jack           17 Nova Cent'n       1:06.47             
 15 *Shead, Matt           16 Millfield         1:06.73             
 16 *Heskins, Alan         20 Modernians        1:06.85             
 17 *McKenna, Mark         17 Co Manch Aq       1:07.41             
 18 *Partridge, Max        16 Co Sheffield      1:07.45             
 19 *Griffiths, Jamie      17 Stirling          1:07.69             
 20 Manford, Stuart        21 Swan Perf Centre  1:07.86             
 21 *Lee, Robert           22 Stirling          1:08.41             
 22 *Sowden, Joe           16 Co Leeds          1:08.45             
 23 *Wolfarth, Mark        23 Co Liverpool      1:08.50             
 24 *Van Den Broek, Neil   26 Swim Swansea      1:08.51             
 25 *Cross, Andrei         21 Bath Univ         1:08.75             
 26 *Masters, Nigel        34 Swindon Dolp      1:09.36             
 27 *Cook, Chris           26 Co Newcastle      1:09.71             
 28 Holderness, Rob        15 Millfield         1:09.81             
 29 *Ryan, David           18 Wycombe Dist      1:10.10             
 30 Haigh, Dan             19 Co Cardiff        1:10.15             
 31 *Shah, Amar            20 Nova Cent'n       1:10.43             
 32 Douthwaite, Mark       16 Co Bangor         1:11.03             
 33 *Collett, Marc         17 Co Birm'ham       1:11.25             
 34 Jones, Rhys            14 Swim Swansea      1:11.42             
 35 Williamson, Jonathon   15 Llanelli          1:12.74             
 36 Evans, Adam            16 Swim Swansea      1:14.19             
 -- *Nixon, Jonny          22 Loughboro Un          NS              


Event 11  Women 800 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Adlington, Rebecca    16 Nova Cent'n       9:05.15    8:41.63  
  2 *Patten, Cassandra     18 PLYW              8:57.70    8:50.56  
  3 *Saxby, Caroline       22 Durham Aqua       9:04.40    8:58.81  
  4 *Tomlinson, Jordan     15 Lincoln Vulc      9:03.25    9:04.36  
  5 Jason, Dawn            18 West Suffolk      9:12.79    9:10.36  
  6 Davies, Philippa       21 Swan Perf Centre  9:18.95    9:11.86  
  7 *Murray, Rosy          15 Portsmouth N      9:21.26    9:14.69  
  8 Bowen, Sarah           15 Swim Swansea      9:26.22    9:30.84  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  8 *Harrison, Rebecca     15 Derventio         9:23.15             
  9 *Francis, Danielle     15 Bournem'th D      9:23.35             
 10 *Baranowski, Clare     16 Haslemere         9:24.53             
 11 *Bowden, Laura         18 Co Manch Aq       9:25.78             
 13 *Higgins, Kelly        24 Co Birm'ham       9:26.51             
 14 White, Jessica         15 Co Cardiff        9:30.31             
 15 *Heywood, Sabina       14 Bournem'th D      9:34.57             
 -- *Unwin, Ceri           14 Hatfield              NS 
 
  Event 18  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Roebuck, Joe          20 Loughboro Un      4:31.46    4:20.42  
  2 *Carry, David          24 Co Aberdeen       4:31.84    4:22.64  
  3 Haffield, Thomas       17 Co Cardiff        4:34.31    4:29.79  
  4 *Ward, Ben             21 Loughboro Un      4:35.02    4:32.13  
  5 *Quinn, Johnny         15 Hatfield          4:41.75    4:36.18  
  6 *Cook, Jonathan        16 Nova Cent'n       4:38.17    4:36.35  
  7 *Johnson, James        17 Co Newcastle      4:44.49    4:47.59  
 -- *Downes, Ed            18 Loughboro Un      4:38.59         DQ  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Stockdale, James      17 Portsmouth N      4:44.88             
 10 *Bartlett, David       21 Bath Univ         4:45.42             
 11 *Saunders, Robert      17 BEXS              4:47.60             
 12 *Cockerton, Jack       17 Kelly Coll        4:48.65             
 13 *Allison, Matthew      14 Bo Stockton       4:51.58             
 14 *Cox, Martin           16 Nova Cent'n       4:52.45             
 15 Holderness, Rob        15 Millfield         4:56.44             
 16 *Houghton, Robert      18 Loughboro Un      4:58.59             
 17 Williams, Mark         16 Swim Swansea      4:59.06             
 18 Keating, Gareth        15 Co Leicester      5:01.83             
 -- *Molyneaux, John       17 Portsmouth N          NS              
 -- *Vine, Alex            20 Wycombe Dist          NS   


 
Event 19  Women 100 LC Meter Freestyle S1 - S13 EAD Incl
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Brett, Ros            26 Loughboro Un        58.29      56.44  
  2 *Halsall, Fran         15 Co Liverpool        57.44      56.73  
  3 *Smith, Amy            18 Loughboro Un        57.77      56.98  
  4 *Beckett, Julia        19 Loughboro Un        57.80      57.04  
  5 *Douglas, Julie        25 Loughboro Un        58.08      58.02  
  6 *Sylvester, Jess       18 Nova Cent'n         58.47      58.15  
  7 *Richardson, Kate      17 Kingstonhull        58.50      58.31  
  8 *Ramm, Aimee           23 Loughboro Un        58.71      58.67  
  9 %Cashmore, Claire      17 Kelly Coll        1:11.48    1:09.86  
 10 %Grey, Kate            16 THOW              1:14.50    1:13.01  
 11 %Jones, Natalie        21 Colchester P      1:28.18    1:27.49  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *George, Rachael       15 Hatfield            58.73             
 10 Holderness, Georgia    18 Millfield           59.17             
 11 *Wyld, Katie           19 Nova Cent'n         59.20             
 12 *Ross, Chloe           15 Beckenham           59.23             
 13 *Hart, Chloe           14 Beckenham           59.41             
 14 Davies, Cari Fflur     21 Nova Cent'n         59.60             
 15 *Gatford, Rachael      16 Kingstonhull        59.63             
 16 *Sexton, Katy          23 Portsmouth N        59.76             
 17 Clement, Pamela        17 Windsor             59.95             
 18 Lancey, Stella         17 Co Cardiff        1:00.08             
 19 Thomas, Bethan         16 Co Cardiff        1:00.33             
 20 *Collins, Lauren       14 Co Birm'ham       1:00.36             
 21 *Sandwith, Emma        19 Co Newcastle      1:00.39             
 22 *Durant, Natalie       15 Ealing            1:00.59             
 23 Dargavel, Lisa         23 Loughboro Un      1:00.80             
 23 *Tomlinson, Sophie     16 Nova Cent'n       1:00.80             
 25 Martin, Julia          24 Swan Perf Centre  1:00.81             
 26 *Saxby, Caroline       22 Durham Aqua       1:00.92             
 27 Davies, Georgia        15 Swim Swansea      1:00.94             
 28 *Lefley, Rachel        15 Nova Cent'n       1:00.97             
 29 *Owen, Sarah           15 Portsmouth N      1:00.98             
 30 *Van Dervelde, Liesje  14 Beckenham         1:01.41             
 31 *Johnson, Abby         15 Durham Aqua       1:01.60             
 32 *Heywood, Sabina       14 Bournem'th D      1:01.88             
 33 Howard, Jeni           16 Ealing            1:02.11             
 34 Stocks, Sadie          15 Pontypool         1:03.73             
 -- %Watts, Danielle       25 Co Oxford             NS    

Event 20  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Clay, Matt            23 Swan Perf Centre    57.42      56.16  
  2 *Tait, Gregor          26 Co Cardiff          58.72      56.20  
  3 *Tancock, Liam         20 Loughboro Un        57.30      56.72  
  4 *Neckles, Nick         27 Stirling            58.71      57.55  
  5 *Smithers, Jamie       20 Ealing              58.67      58.33  
  6 *Shepherd, Andrew      21 Co Sheffield        59.39      58.91  
  7 Loughran, Marco        16 Guildford Ct        58.98      59.24  
  8 *Hathaway, Scott       17 Durham Aqua         59.52      59.59  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Mohammed, Xavier      15 BEXS                59.70             
 10 *Stockdale, James      17 Portsmouth N      1:00.41             
 11 *Audis, Jonathan       25 Swindon Dolp      1:00.43             
 12 *Hodgson, Andrew       18 Swan Perf Centre  1:00.51             
 13 *Sargent, John         19 Hatfield          1:00.52             
 14 *Walker-Hebborn, Chri  15 West Suffolk      1:01.62             
 15 *Middleton, Christoph  17 Co Sheffield      1:01.66             
 16 *Porter, Simon         22 Loughboro Un      1:01.67             
 17 *Thurston, Alex        24 Nova Cent'n       1:02.04             
 18 *Lovatt, James         16 Derventio         1:02.21             
 19 King, James            18 Swim Swansea      1:03.27             
 20 Parry, Rob             14 Abergele          1:03.67             
 21 Fowler, Gareth         16 Barnett Copt      1:03.84             
 22 Middleton, Sam         16 Aberystwyth       1:04.15             
 23 Owen, Chris            17 Abergele          1:04.48             
 24 Raven, Marc            15 Wrexham           1:05.04             
 -- *Goddard, James        22 Stockport Mo          NS              
 -- *Wardley, Liam         19 Loughboro Un          NS              
 -- *Molyneaux, John       17 Portsmouth N          NS              
 
Event 21  Women 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Dunning, Terri        20 Co Birm'ham       2:11.95    2:11.47  
  2 *Shaw, Becky           20 Loughboro Un      2:14.03    2:12.91  
  3 *Dickons, Jess         15 Bo Stockton       2:15.64    2:13.41  
  4 *Capstick, Hannah      18 Loughboro Un      2:14.95    2:13.71  
  5 Lowe, Jemma            15 Bo Stockton       2:16.15    2:14.52  
  6 *Jackson, Jo           19 Durham Aqua       2:16.20    2:14.57  
  7 *Johnson, Stephanie    17 Durham Aqua       2:15.88    2:14.79  
  8 Coole, Bethan          21 Swan Perf Centre  2:18.44    2:17.02  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  8 *Gandy, Ellie          14 Beckenham         2:17.94             
  9 *Ambridge, Katie       15 Wycombe Dist      2:18.14             
 11 *Smithurst, Emma       14 Derventio         2:18.96             
 12 *Patten, Cassandra     18 PLYW              2:19.00             
 13 Robinson, Nicola       17 Co Cardiff        2:24.64             
 14 *Barclay, Jade         16 Millfield         2:24.76             
 15 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       2:25.29             
 16 Gould, Julie           16 Haslemere         2:26.03             
 17 Tanner, Holly          16 Co Cardiff        2:30.37             
 18 Goulden, Hannah        16 Bridgend Cty      2:36.14             
 
Event 22  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Davenport, Ross       21 Bath Univ         1:52.62    1:49.32  
  2 *Milwain, Dean         19 Loughboro Un      1:52.15    1:51.55  
  3 *Scotcher, Alexander   25 Loughboro Un      1:53.77    1:51.72  
  4 Davies, David          20 Co Cardiff        1:53.84    1:51.73  
  5 *O'Brien, David        22 Stirling          1:52.84    1:51.86  
  6 *Wardley, Liam         19 Loughboro Un      1:53.81    1:52.80  
  7 *Brown, Adam           16 Hatfield          1:54.17    1:54.63  
  8 *Forster, Lee          22 Bath Univ         1:52.50    1:54.77  
  9 Turner, Liam           18 Co Cardiff        1:55.93    1:55.93  
 10 Andrews, Jono          24 Co Leeds          1:57.25    1:56.14  
 11 Ford, Nathan           21 Swan Perf Centre  1:59.28    1:58.48  
 12 Jones, Dave            23 Co Cardiff        1:59.26    1:58.83  
 13 Haffield, Thomas       17 Co Cardiff        2:00.40    1:59.24  
 14 Senter, Paul           19 Co Cardiff        2:01.54    2:02.22  
 15 Jones, Richard         16 Swim Swansea      2:01.56    2:02.42  
 16 Owen, Chris            17 Abergele          2:02.32    2:02.91  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Salt, Rich            22 Bath Univ         1:54.98             
 10 *Gkatzis, Konstantino  18 Ac Paok           1:55.45             
 11 *Clarke, James         17 Millfield         1:55.89             
 13 *Turner, Grant         16 THAW              1:56.08             
 14 *Gibbons, Craig        20 Kingstonhull      1:56.13             
 15 *Hester, Dan           19 Bath Univ         1:56.23             
 16 *Elliot, Craig         18 Co Manch Aq       1:56.53             
 17 *Tebbett, James        17 Portsmouth N      1:56.58             
 18 *Broom, Jamie          16 Derventio         1:56.68             
 20 *Andrews, Lewis        20 Loughboro Un      1:57.33             
 21 *Mohammed, Xavier      15 BEXS              1:57.53             
 22 *Hockin, Benjamin      19 Swan Perf Centre  1:57.74             
 23 *Matthew-Stroud, Robe  16 Wycombe Dist      1:58.31             
 24 *Quinn, Johnny         15 Hatfield          1:58.32             
 25 *Middleton, Nick       17 Guildford Ct      1:58.38             
 26 *Smith, Liam           18 Co Leeds          1:58.41             
 27 *LeCouilliard, Simon   18 Tigers Jer        1:58.50             
 28 *Bloor, Stuart         21 Stirling          1:58.58             
 29 *Howe, Tom             16 Kelly Coll        1:58.69             
 30 *Keane, Joe            16 Derventio         1:59.03             
 31 *McKenna, Mark         17 Co Manch Aq       1:59.07             
 32 *Ryan, David           18 Wycombe Dist      1:59.12             
 35 *Bale, Rob             15 Bolton Metro      1:59.46             
 36 *Morren, Paul          15 Co Leeds          1:59.64             
 37 *Mallett, Adam         16 Lincoln Vulc      1:59.76             
 38 *Crawford, James       17 Ealing            1:59.77             
 39 *McKenna, Patrick      20 Co Manch Aq       1:59.93             
 41 *Sellers, Richard      17 Derventio         2:00.73             
 42 *Long, Ryan            17 Co Birm'ham       2:00.87             
 43 *Vormawah, Craig       16 Co Liverpool      2:01.01             
 44 *Wakefield, Luke       17 Kelly Coll        2:01.45             
 47 *Fergusin, Chris       14 Basingstoke       2:02.28             
 49 *Norgate, Tom          14 Windsor           2:02.39             
 50 *Andrews, Rob          18 Loughboro Un      2:02.68             
 51 *Ferguson, Bret        18 Hatfield          2:02.96             
 52 Peri, Lori             19 Ealing            2:03.43             
 53 *Johnson, Simon        17 Co Leeds          2:03.71             
 54 Thomas, Rhys           17 Co Cardiff        2:03.76             
 55 Middleton, Sam         16 Aberystwyth       2:03.97             
 56 Blackmore, Robert      18 Pontypool         2:04.94             
 57 Raven, Marc            15 Wrexham           2:10.31             
 -- *Blunt, Samuel         20 Loughboro Un          DQ              
 
 Event 23  Women 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Miley, Hannah         16 Garioch           2:19.94    2:17.64  
  2 *Caul, Sophie          19 Co Birm'ham       2:19.10    2:17.70  
  3 *Tadd, Stacey          16 Bath Univ         2:21.69    2:20.23  
  4 *Sylvester, Jess       18 Nova Cent'n       2:21.81    2:20.68  
  5 *Thornton, Helena      14 Nova Cent'n       2:21.90    2:21.70  
  6 *Chase, Laura          18 Portsmouth N      2:23.24    2:22.27  
  7 *Effemey, Natalie      21 Loughboro Un      2:23.02    2:22.38  
 -- *Savage, Alex          20 Ferndown          2:20.08         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Allen, Sophie         13 Lincoln Vulc      2:23.84             
 10 *Dunne, Bryony         14 Millfield         2:25.82             
 11 *Ambridge, Katie       15 Wycombe Dist      2:25.98             
 12 *Sanderson, Amanda     16 Kelly Coll        2:26.23             
 13 *Charlesworth, Nic     23 West Suffolk      2:27.47             
 14 *Smithurst, Emma       14 Derventio         2:27.68             
 15 Gould, Julie           16 Haslemere         2:28.06             
 16 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       2:28.30             
 17 *Murray, Rosy          15 Portsmouth N      2:29.15             
 18 Howard, Jeni           16 Ealing            2:29.92             
 19 Hughes, Ffion          14 Swim Swansea      2:30.18             
 20 Thomas, Bethan         16 Co Cardiff        2:30.21             
 21 Robinson, Nicola       17 Co Cardiff        2:32.61             
 22 Williams, Lois         14 Swim Swansea      2:37.46             
 
 Event 24  Men 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Foster, Mark          35 Bath Univ           25.68      24.18  
  2 *Clay, Matt            23 Swan Perf Centre    25.34      24.38  
  3 Morgan, Owen           21 Kingston Roy        25.30      24.95  
  4 *Rock, Michael         18 Co Liverpool        24.84      24.97  
  5 *Hockin, Benjamin      19 Swan Perf Centre    25.57      25.14  
  6 *Lay, Jack             19 Leic Peng           26.16      25.61  
  7 *Neal, Brad            20 Hatfield            25.65      25.77  
  8 *Ker, Josh             20 Loughboro Un        26.19      26.07  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Tait, Gregor          26 Co Cardiff          26.25             
 10 *Doolan, James         15 Co Salford          26.49             
 11 *Lee, Derrick          19 Nova Cent'n         26.71             
 12 *Savage, Richard       19 Co Newcastle        26.79             
 13 *Collett, Marc         17 Co Birm'ham         26.83             
 14 *Southworth, Tom       21 Co Leeds            27.10             
 15 *Sellers, Richard      17 Derventio           27.25             
 -- Cook, Jason            27 Torfaen               NS      
 
 Event 25  Women 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Haywood, Kate         18 Loughboro Un        32.73      32.18  
  2 Tynan, Lowri           18 Wrexham             32.78      32.89  
  3 *Graham, Laura         21 Millfield           33.21      33.31  
  4 *Hall, Debbie          17 Co Sheffield        33.91      33.51  
  5 *Wilson, Rachael       17 Durham Aqua         33.86      33.64  
  6 Holderness, Georgia    18 Millfield           33.70      33.73  
  7 Warren, Alexandra      14 Bath Univ           33.94      33.87  
 -- *Savage, Alex          20 Ferndown            33.73         NS  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Farrell, Ciara        19 Loughboro Un        34.02             
 10 *Bird, Emma            14 Nova Cent'n         34.55             
 11 Henley, Lo             20 Swan Perf Centre    34.73             
 12 *Spencer, Amy          16 Co Sheffield        35.94             
 
Event 26  Men 50 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Mew, Darren           25 Bath Univ           29.27      28.23  
  2 *Whitehead, Adam       25 COVM                29.51      28.37  
  3 *Gibson, James         25 Loughboro Un        29.26      28.71  
  4 Manford, Stuart        21 Swan Perf Centre    29.26      29.11  
  5 *Wolfarth, Mark        23 Co Liverpool        29.37      29.23  
  6 *Hulme, Ian            21 Loughboro Un        29.61      29.45  
  6 Nicholas, Ross         26 Swim Swansea        29.28      29.45  
  8 *Elliot, Craig         18 Co Manch Aq         29.59      30.00  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Haigh, Dan             19 Co Cardiff          29.89             
 10 *Heskins, Alan         20 Modernians          29.92             
 11 *Shead, Matt           16 Millfield           29.93             
 12 *Bartlett, David       21 Bath Univ           30.07             
 13 *Kirton, James         20 Co Sheffield        30.25             
 14 *Strachan, Mark        18 COVM                30.28             
 15 *Gannon, Joe           21 Co Salford          30.39             
 16 *Bates, Jack           17 Nova Cent'n         30.45             
 17 *Fox, Christopher      16 Wolv'hampton        30.57             
 18 *Partridge, Max        16 Co Sheffield        30.73             
 18 *Lee, Robert           22 Stirling            30.73             
 20 *Smith, Simon          20 Bath Univ           30.75             
 21 *Downes, Ed            18 Loughboro Un        30.82             
 22 *Sowden, Joe           16 Co Leeds            30.94             
 23 *Cross, Andrei         21 Bath Univ           30.97             
 24 *Gkatzis, Konstantino  18 Ac Paok             31.10             
 25 *Masters, Nigel        34 Swindon Dolp        31.13             
 26 *Collett, Marc         17 Co Birm'ham         31.47             
 27 *Bateman, Matthew      24 BLDM                31.60             
 28 *Shah, Amar            20 Nova Cent'n         31.66             
 29 *Watkins, Chris        19 Loughboro Un        31.77             
 -- *Nixon, Jonny          22 Loughboro Un          NS   
 
Event 27  Women 200 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Marshall, Melanie     23 Loughboro Un      2:16.61    2:13.10  
  2 *Simmonds, Lizzie      14 Lincoln Vulc      2:14.40    2:14.67  
  3 *Proud, Stephanie      17 Loughboro Un      2:18.78    2:15.55  
  4 *Lee, Karen            22 Loughboro Un      2:17.30    2:16.97  
  5 *Wilson, Sam           18 Loughboro Un      2:19.23    2:18.57  
  6 *Sexton, Katy          23 Portsmouth N      2:19.94    2:18.80  
  7 *Miley, Hannah         16 Garioch           2:19.80    2:19.16  
  8 *Casson, Sophie        20 Carnforth         2:19.86    2:21.97  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Davies, Georgia        15 Swim Swansea      2:21.51             
 10 *Chase, Laura          18 Portsmouth N      2:21.97             
 11 *Lefley, Rachel        15 Nova Cent'n       2:22.17             
 12 *Collins, Lauren       14 Co Birm'ham       2:22.87             
 13 *Williams, Samantha    20 Loughboro Un      2:22.94             
 14 *Jemielity, Anna       16 Wycombe Dist      2:23.09             
 15 *McClatchey, Caitlin   20 Loughboro Un      2:25.23             
 16 *Owen, Sarah           15 Portsmouth N      2:26.34             
 17 *Durant, Natalie       15 Ealing            2:26.35             
 18 *Wroe, Caroline        15 Windsor           2:27.20             
 19 *Hester, Zoe           14 Basingstoke       2:28.07             
 20 Tanner, Holly          16 Co Cardiff        2:28.17             
 21 Howard, Jeni           16 Ealing            2:29.86             
 22 *Spofforth, Gemma      18 Portsmouth N      3:02.71             
 -- *McGurk, Jo            16 Co Birm'ham           NS              
 -- *Jackson, Emily        14 Bolton Metro          

Event 28  Men 1500 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Alderton, Chris       18 Durham Aqua      16:05.40   15:33.28  
  2 *Hughes, Ross          21 Stirling         15:54.33   15:47.53  
  3 *Unsworth, Michael     19 Loughboro Un     15:54.40   15:48.11  
  4 *Andrews, Lewis        20 Loughboro Un     16:03.70   16:00.99  
  5 *Fogg, Daniel          18 Loughboro Un     16:13.07   16:10.48  
  6 *Charlesworth, Richar  17 Hatfield         16:20.74   16:23.62  
  7 *Potts, Declan         13 Lincoln Vulc     16:26.13   16:27.85  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  8 *Newell, Mickey        16 Aquabears        16:36.95             
  9 *Proud, David          20 Co Manch Aq      16:37.76             
 10 *Coughlan, Owen        15 Bo Southend      16:43.72             
 11 *Tebbett, James        17 Portsmouth N     16:46.33             
 12 *Harriman, Lydon       15 Bo Stockton      16:54.02             
 13 *Norgate, Tom          14 Windsor          16:58.33             
 14 *Aguis, Neil           19 Neptune          17:15.98             
 15 Keating, Gareth        15 Co Leicester     17:16.99             
 -- *Short, Philip         15 Co Leeds              NS 
 
Event 36  Women 400 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Cooke, Rebecca        22 Co Glasgow        4:16.38    4:10.15  
  2 *Jackson, Jo           19 Durham Aqua       4:20.52    4:11.56  
  3 *Adlington, Rebecca    16 Nova Cent'n       4:23.10    4:15.65  
  4 *Payne, Keri-Anne      17 Stockport Mo      4:20.22    4:15.83  
  5 *Patten, Cassandra     18 PLYW              4:22.84    4:19.83  
  6 Coole, Bethan          21 Swan Perf Centre  4:22.75    4:23.01  
  7 *Wyld, Katie           19 Nova Cent'n       4:25.84    4:25.35  
  8 *George, Rachael       15 Hatfield          4:25.62    4:27.08  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Saxby, Caroline       22 Durham Aqua       4:26.06             
 10 *Tomlinson, Jordan     15 Lincoln Vulc      4:26.34             
 11 *Miley, Hannah         16 Garioch           4:27.30             
 12 *Ross, Chloe           15 Beckenham         4:27.48             
 13 *Chase, Laura          18 Portsmouth N      4:28.21             
 14 *Durant, Natalie       15 Ealing            4:28.72             
 15 *Harrison, Rebecca     15 Derventio         4:29.35             
 16 *Unwin, Ceri           14 Hatfield          4:29.47             
 17 *Higgins, Kelly        24 Co Birm'ham       4:30.56             
 18 *Bowden, Laura         18 Co Manch Aq       4:32.73             
 19 Jason, Dawn            18 West Suffolk      4:32.99             
 20 *Heywood, Sabina       14 Bournem'th D      4:33.30             
 21 *Johnson, Abby         15 Durham Aqua       4:34.60             
 22 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       4:34.77             
 23 *Francis, Danielle     15 Bournem'th D      4:34.88             
 24 *Barclay, Jade         16 Millfield         4:35.44             
 25 Clement, Pamela        17 Windsor           4:36.02             
 26 *Baranowski, Clare     16 Haslemere         4:36.23             
 27 *Murray, Rosy          15 Portsmouth N      4:36.83             
 28 *Tomlinson, Sophie     16 Nova Cent'n       4:38.69             
 29 Rowles, Kimberley      13 Bournem'th D      4:38.93             
 30 Dargavel, Lisa         23 Loughboro Un      4:39.04             
 31 Bowen, Sarah           15 Swim Swansea      4:40.11             
 32 White, Jessica         15 Co Cardiff        4:40.23             
 33 Tanner, Holly          16 Co Cardiff        4:40.62             
 34 Howard, Jeni           16 Ealing            4:42.51             
 35 Stocks, Sadie          15 Pontypool         4:46.48             
 36 Davis, Megan           15 Swim Swansea      4:47.99             
 -- Carlin, Jazz           15 THAW                  NS              

Event 37  Men 100 LC Meter Freestyle S1 - S13 EAD Incl
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Davenport, Ross       21 Bath Univ           50.59      50.09  
  2 *Cozens, Chris         23 Loughboro Un        51.24      50.50  
  3 *Gibbons, Craig        20 Kingstonhull        50.92      50.97  
  4 *Howard, Anthony       26 Horwich             51.70      51.03  
  5 *Carry, David          24 Co Aberdeen         51.60      51.15  
  6 *Scotcher, Alexander   25 Loughboro Un        51.95      51.48  
  7 *Salt, Rich            22 Bath Univ           52.38      52.13  
  8 *Wardley, Liam         19 Loughboro Un        52.22      52.15  
  9 %Welbourn, Robert      18 Lincoln Vulc        56.89      56.50  
 10 %Edmunds, Graham       31 Swan Perf Centre    59.01      57.97  
 11 %Crisp, James          23 Nova Cent'n       1:02.89    1:01.57  
 12 %Miller, Simon         19 Littleh'pton      1:04.11    1:02.16  
 13 %Cundy, Jody           27 Swan Perf Centre  1:02.16    1:04.04  
 14 %Roberts, David        25 Swan Perf Centre  1:04.11    1:04.08  
 15 %Hill, David           16 Kelly Coll        1:04.75    1:04.47  
 16 %Walker, Matthew       27 MPLN              1:06.62    1:05.90  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Hockin, Benjamin      19 Swan Perf Centre    52.64             
 10 Turner, Liam           18 Co Cardiff          52.78             
 11 *Hodgson, Andrew       18 Swan Perf Centre    52.90             
 12 *Turner, Grant         16 THAW                52.96             
 13 *Lay, Jack             19 Leic Peng           53.17             
 14 *Hester, Dan           19 Bath Univ           53.33             
 15 Ford, Nathan           21 Swan Perf Centre    53.34             
 16 *Brown, Adam           16 Hatfield            53.39             
 17 *Middleton, Christoph  17 Co Sheffield        53.69             
 18 *Clarke, James         17 Millfield           53.78             
 19 *Tebbett, James        17 Portsmouth N        54.07             
 20 *Bale, Rob             15 Bolton Metro        54.18             
 21 *Matthew-Stroud, Robe  16 Wycombe Dist        54.30             
 22 *Middleton, Nick       17 Guildford Ct        54.38             
 23 *Porter, Simon         22 Loughboro Un        54.44             
 24 Jones, Dave            23 Co Cardiff          54.58             
 25 *McKenna, Patrick      20 Co Manch Aq         54.64             
 26 *Keane, Joe            16 Derventio           54.66             
 27 *Broom, Jamie          16 Derventio           54.76             
 28 *Wakefield, Luke       17 Kelly Coll          54.84             
 29 Brodie, Ross           18 Co Cardiff          54.92             
 30 *Vormawah, Craig       16 Co Liverpool        55.15             
 31 *Lovatt, James         16 Derventio           55.17             
 32 *Johnson, Simon        17 Co Leeds            55.24             
 33 *Lee, Derrick          19 Nova Cent'n         55.47             
 34 Middleton, Sam         16 Aberystwyth         55.48             
 35 *Thurston, Alex        24 Nova Cent'n         55.53             
 36 Owen, Chris            17 Abergele            55.66             
 37 Jones, Rhys            17 Co Cardiff          55.80             
 38 *Quinn, Johnny         15 Hatfield            55.84             
 39 Parry, Rob             14 Abergele            55.92             
 40 Laxton, Tom            16 Swim Swansea        56.07             
 41 *Southworth, Tom       21 Co Leeds            56.47             
 42 Senter, Paul           19 Co Cardiff          56.59             
 44 *Smith, Liam           18 Co Leeds            56.92             
 45 Blackmore, Robert      18 Pontypool           57.71             
 46 Finch, George          17 Mold                58.29             
 54 %Long, Giles           29 Barnett Copt      1:09.30             
 55 %Roberts, James        19 Swan Perf Centre  1:10.72             
 56 %Anderson, James       42 Broxburn          2:35.11             
 -- %Duke, Gareth          19 Swan Perf Centre      NS              
 -- Herbert, Rhodri        19 Co Cardiff            NS              
 
Event 38  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Bird, Emma            14 Nova Cent'n       2:35.69    2:33.16  
  2 *Tadd, Stacey          16 Bath Univ         2:35.57    2:34.00  
  3 *Caul, Sophie          19 Co Birm'ham       2:37.10    2:34.60  
  4 Warren, Alexandra      14 Bath Univ         2:38.54    2:34.91  
  4 *Hall, Debbie          17 Co Sheffield      2:37.79    2:34.91  
  6 *Graham, Laura         21 Millfield         2:38.75    2:36.53  
  7 *Thornton, Helena      14 Nova Cent'n       2:40.37    2:38.06  
  8 Wood, Laura            22 Swim Swansea      2:42.88    2:44.50  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Allen, Sophie         13 Lincoln Vulc      2:43.27             
 10 White, Emma            15 Strat Sharks      2:44.44             
 11 *Spencer, Amy          16 Co Sheffield      2:47.16             
 12 Henley, Lo             20 Swan Perf Centre  2:47.77             
 13 Gould, Julie           16 Haslemere         2:49.90             
 14 Tynan, Lowri           18 Wrexham           2:51.63             
 15 Jones, Steph           15 Carmarthen        2:52.88             
 
Event 39  Men 200 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Tait, Gregor          26 Co Cardiff        2:09.04    2:05.87  
  2 *Smithers, Jamie       20 Ealing            2:10.26    2:08.20  
  3 *Mohammed, Xavier      15 BEXS              2:09.66    2:08.68  
  4 *Gkatzis, Konstantino  18 Ac Paok           2:09.24    2:08.82  
  5 Haffield, Thomas       17 Co Cardiff        2:11.37    2:09.76  
  6 *Stockdale, James      17 Portsmouth N      2:10.79    2:11.11  
  7 *Cook, Jonathan        16 Nova Cent'n       2:11.20    2:11.51  
  8 *Johnson, James        17 Co Newcastle      2:09.65    2:14.57  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  6 *McKenna, Mark         17 Co Manch Aq       2:10.58             
 10 *Ward, Ben             21 Loughboro Un      2:11.45             
 11 *Quinn, Johnny         15 Hatfield          2:12.23             
 12 *Cockerton, Jack       17 Kelly Coll        2:12.76             
 13 *Crawford, James       17 Ealing            2:13.65             
 14 Haigh, Dan             19 Co Cardiff        2:13.67             
 15 *Howe, Tom             16 Kelly Coll        2:14.09             
 16 *Saunders, Robert      17 BEXS              2:15.25             
 17 *Broom, Jamie          16 Derventio         2:15.30             
 18 Jones, Richard         16 Swim Swansea      2:17.44             
 19 *Sellers, Richard      17 Derventio         2:17.66             
 20 *Houghton, Robert      18 Loughboro Un      2:17.95             
 21 Middleton, Sam         16 Aberystwyth       2:18.32             
 22 Laxton, Tom            16 Swim Swansea      2:18.71             
 23 Parry, Rob             14 Abergele          2:18.87             
 24 *Wakefield, Luke       17 Kelly Coll        2:20.54             
 25 Williams, Mark         16 Swim Swansea      2:20.71             
 26 *Keane, Joe            16 Derventio         2:20.98             
 27 Keating, Gareth        15 Co Leicester      2:24.15             
 -- *Downes, Ed            18 Loughboro Un          DQ              
 -- *Goddard, James        22 Stockport Mo          NS              
 -- *Vine, Alex            20 Wycombe Dist          NS              
 
Event 40  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Dunning, Terri        20 Co Birm'ham       1:00.38    1:00.11  
  2 *Brett, Ros            26 Loughboro Un      1:01.10    1:00.53  
  3 *Healey, Sarah         23 Loughboro Un      1:01.50    1:00.71  
  4 Lowe, Jemma            15 Bo Stockton       1:02.00    1:01.35  
  5 *Shaw, Becky           20 Loughboro Un      1:02.73    1:01.57  
  6 *Capstick, Hannah      18 Loughboro Un      1:02.58    1:01.81  
  7 *Dickons, Jess         15 Bo Stockton       1:02.96    1:02.94  
  8 *Gandy, Ellie          14 Beckenham         1:02.60    1:03.02  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 *Clark, Justine        17 COVM              1:03.23             
 10 Davies, Cari Fflur     21 Nova Cent'n       1:03.52             
 11 *Sylvester, Jess       18 Nova Cent'n       1:03.60             
 12 *Johnson, Stephanie    17 Durham Aqua       1:04.24             
 13 *Ambridge, Katie       15 Wycombe Dist      1:05.01             
 14 *Smithurst, Emma       14 Derventio         1:05.03             
 15 Coole, Bethan          21 Swan Perf Centre  1:05.40             
 16 Robinson, Nicola       17 Co Cardiff        1:05.45             
 17 *Patten, Cassandra     18 PLYW              1:05.68             
 18 Lloyd, Sian            18 Co Cardiff        1:05.82             
 19 Gould, Julie           16 Haslemere         1:06.50             
 20 Davies, Fern           13 Co Birm'ham       1:07.58             
 21 Hughes, Ffion          14 Swim Swansea      1:08.39             
 22 Roberts, Rhiannon      16 Llanelli          1:11.04             
 23 Goulden, Hannah        16 Bridgend Cty      1:11.08             
 -- *Savage, Alex          20 Ferndown              NS              
 
Event 41  Men 200 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Roebuck, Joe          20 Loughboro Un      2:04.01    1:58.90  
  2 *Edwards, Matthew      19 Loughboro Un      2:00.23    1:59.47  
  3 *Lewis, Mark           22 Stirling          2:02.26    2:01.04  
  4 *Rock, Michael         18 Co Liverpool      2:05.04    2:01.96  
  5 *Ker, Josh             20 Loughboro Un      2:06.41    2:04.45  
  6 *Bloor, Stuart         21 Stirling          2:05.86    2:05.85  
  7 *Morren, Paul          15 Co Leeds          2:07.62    2:07.93  
  8 *LeCouilliard, Simon   18 Tigers Jer        2:06.93    2:08.60  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  9 Peri, Lori             19 Ealing            2:08.11             
 10 *Savage, Richard       19 Co Newcastle      2:08.56             
 11 *Cox, Martin           16 Nova Cent'n       2:09.22             
 12 *Mallett, Adam         16 Lincoln Vulc      2:10.52             
 13 *Sellers, Richard      17 Derventio         2:13.83             
 14 Keating, Gareth        15 Co Leicester      2:16.57             
 -- *Vine, Alex            20 Wycombe Dist          NS        
 
Event 42  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Simmonds, Lizzie      14 Lincoln Vulc      1:03.10    1:02.56  
  2 *Lee, Karen            22 Loughboro Un      1:07.00    1:04.11  
  3 *Proud, Stephanie      17 Loughboro Un      1:05.87    1:04.64  
  4 *Lefley, Rachel        15 Nova Cent'n       1:06.75    1:05.37  
  5 Davies, Georgia        15 Swim Swansea      1:05.00    1:05.45  
  6 *Spofforth, Gemma      18 Portsmouth N      1:07.23    1:05.51  
  7 *Miley, Hannah         16 Garioch           1:06.22    1:05.52  
  8 *Sexton, Katy          23 Portsmouth N      1:04.98    1:05.98  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  5 *Collins, Lauren       14 Co Birm'ham       1:06.01             
 10 Lancey, Stella         17 Co Cardiff        1:07.34             
 11 *Wilson, Sam           18 Loughboro Un      1:07.38             
 12 *Effemey, Natalie      21 Loughboro Un      1:07.43             
 13 *Jemielity, Anna       16 Wycombe Dist      1:07.54             
 14 *Hester, Zoe           14 Basingstoke       1:07.76             
 15 *McClatchey, Caitlin   20 Loughboro Un      1:07.98             
 16 *Durant, Natalie       15 Ealing            1:08.46             
 17 *Owen, Sarah           15 Portsmouth N      1:09.97             
 18 White, Jessica         15 Co Cardiff        1:10.30             
 19 *Jones, Laura          17 Bilston           1:10.39             
 20 Howard, Jeni           16 Ealing            1:10.82             
 21 Edwards, Rhiannon      14 Heads Valley/Mon  1:12.55             
 
Event 43  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                          === Finals ===                          
 
  1 *Watkins, Chris        19 Loughboro Un      2:20.11    2:17.93  
  2 *Kirton, James         20 Co Sheffield      2:19.91    2:18.39  
  3 *Branch, Marc          18 COVM              2:20.74    2:19.45  
  4 *Smith, Simon          20 Bath Univ         2:21.98    2:20.44  
  5 *Gannon, Joe           21 Co Salford        2:21.21    2:21.73  
  6 *Partridge, Max        16 Co Sheffield      2:21.24    2:22.48  
  7 *Strachan, Mark        18 COVM              2:23.06    2:22.78  
  8 *Griffiths, Jamie      17 Stirling          2:22.75    2:23.21  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
  3 *Mew, Darren           25 Bath Univ         2:20.46             
 10 *Bartlett, David       21 Bath Univ         2:23.97             
 11 *Fox, Christopher      16 Wolv'hampton      2:26.01             
 12 *Shead, Matt           16 Millfield         2:27.25             
 13 *Sowden, Joe           16 Co Leeds          2:27.35             
 14 *Saunders, Robert      17 BEXS              2:27.86             
 15 Holderness, Rob        15 Millfield         2:28.15             
 16 *Ryan, David           18 Wycombe Dist      2:29.81             
 17 *Cook, Jonathan        16 Nova Cent'n       2:32.68             
 18 Williamson, Jonathon   15 Llanelli          2:37.47             
 -- *Van Den Broek, Neil   26 Swim Swansea          NS          
 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT