ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
4A Division II High School State
10/29/2005-10/29/2005
Goodyear, Arizona USA

Licensed to Arizona Marlins Swim Club Hy-Tek's Meet Manager 10/29/2005 05:51 PM
     Arizona 4A High School Champs Division II - 10/28/2005 to 10/29/2005      
                                    Results                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:44.30  3004      Arrowhead, WI.                              
National Ind: @ 1:45.03  2003      Peddie School NJ                            
   AZ. State: # 1:45.18  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: $ 1:48.55  2004      Chaparral                                   
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sunnyslope High School  'A'                       2:00.05    1:58.62        
     1) Taylor, Whitney                 2) Roth, Tenae                    
     3) Rosania, Brittany               4) Opitz, Molly                   
       30.35    33.91    27.92    26.44                                    
  2 Santa Rita High School  'A'                       2:00.94    2:01.72        
     1) Lowery, Megan                   2) Beeston, Shelly                
     3) Bravo, Brittany                 4) Smith, Erin                    
       31.58    34.09    30.19    25.86                                    
  3 Phx Christian  'A'                                2:04.85    2:03.98        
     1) McNeely, Katelyn                2) Smith, Riley                   
     3) Bellah, Brooke                  4) Baumhart, Lizzie               
       33.68    34.43    27.96    27.91                                    
  4 Arcadia  'A'                                      2:05.10    2:05.43        
     1) Damore, Hana                    2) Sakurai, Alyssa                
     3) Arendt, Elizabeth               4) Whittaker, Frances             
       32.71    35.42    33.95    23.35                                    
  5 Notre Dame High School  'A'                       2:08.47    2:05.58        
     1) Bergner, Chelsea                2) Aaron, Cassie                  
     3) Snittjer, Molly                 4) Klosterman, Isabel             
       32.96    36.47    28.65    27.50                                    
  6 Flagstaff  'A'                                    2:05.86    2:05.69        
     1) Keim, Erika                     2) Bigler, Lisa                   
     3) Moran, Glenna                   4) Horowitz, Kara                 
       33.23    34.46    31.10    26.90                                    
  7 Palo Verde High School  'A'                       2:06.32    2:05.99        
     1) Stoemmer, Natalie               2) Birchard, Janine               
     3) Knoche, Angela                  4) Kilman, Jasmine                
       31.12    36.14    30.19    28.54                                    
  8 Mingus Union High School  'A'                     2:08.19    2:09.05        
     1) Scott, Winslow                  2) Wilber, Amanda                 
     3) Langford, Sharon                4) Kirkland, Crystal              
       32.25    36.98    31.82    28.00                                    
B - Final
  9 Higley High  'A'                                  2:09.52    2:09.52        
     1) Baker, Kori                     2) Whitmarsh, Rhian               
     3) Stewart, Morgan                 4) Welder, Rita                   
       35.28    35.46    32.11    26.67                                    
 10 Seton Catholic  'A'                               2:10.62    2:10.97        
     1) Hill, Kelly                     2) Baglini, Angelina              
     3) Maloney, Alyson                 4) Doris, Andrea                  
       33.42    37.50    30.93    29.12                                    
 11 Desert Edge High School  'A'                      2:11.38    2:11.37        
     1) Patty, Lizzie                   2) Set, Vanessa                   
     3) Holland, Danielle               4) Proctor, Rachal                
       36.20    33.34    32.55    29.28                                    
 12 Cactus Shadow High School  'A'                    2:14.03    2:13.19        
     1) Wood, Skotia                    2) Lauterbach, Erin               
     3) Guerra, Jenny                   4) Guerra, Stephanie              
       30.08    40.47    33.83    28.81                                    
 13 Buckeye Union High School  'A'                    2:15.20    2:14.41        
     1) Brooke, Jessica                 2) Davis, Randey                  
     3) Hensley, Celeste                4) Mayfield, Whitney              
       34.02    37.88    33.77    28.74                                    
 14 Phoenix Country Day School  'A'                   2:12.73    2:15.05        
     1) DE LA Concepcion, Quinn         2) Bodell, Laura                  
     3) Jeans, Lizzy                    4) Sherman, Talia                 
       33.01    38.35    32.86    30.83                                    
 15 Apache Junction High School  'A'                  2:15.25    2:15.39        
     1) Stout, Naomi                    2) Enyeart, Jessica               
     3) Bohr, Vanessa                   4) Sutton, Katy                   
       37.81    38.81    33.31    25.46                                    
 -- Coronado  'A'                                     2:17.45         DQ        
     1) Flynn, Brittany                 2) Gaud, Melanie                  
     3) Thomas, Shelbi                  4) Cinnarossa, Valerie            
       37.13    38.26    33.75    28.23                                    
 
Event 1  Girls 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:44.30  3004      Arrowhead, WI.                              
National Ind: @ 1:45.03  2003      Peddie School NJ                            
   AZ. State: # 1:45.18  1996      Shadow Mountain                             
AZ. 4A State: $ 1:48.55  2004      Chaparral                                   
                1:50.08  AA-A
                1:51.91  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sunnyslope High School  'A'                       2:00.35    2:00.05        
     1) Taylor, Whitney                 2) Roth, Tenae                    
     3) Rosania, Brittany               4) Opitz, Molly                   
       30.85    33.98    28.14    27.08                                    
  2 Santa Rita High School  'A'                       2:04.19    2:00.94        
     1) Lowery, Megan                   2) Beeston, Shelly                
     3) Bravo, Brittany                 4) Smith, Erin                    
       31.05    33.39    30.08    26.42                                    
  3 Phx Christian  'A'                                2:04.65    2:04.85        
     1) McNeely, Katelyn                2) Smith, Riley                   
     3) Bellah, Brooke                  4) Baumhart, Lizzie               
       33.27    34.26    28.80    28.52                                    
  4 Arcadia  'A'                                      2:08.71    2:05.10        
     1) Damore, Hana                    2) Sakurai, Alyssa                
     3) Arendt, Elizabeth               4) Whittaker, Frances             
       32.95    35.22    35.65    21.28                                    
  5 Flagstaff  'A'                                    2:03.22    2:05.86        
     1) Keim, Erika                     2) Bigler, Lisa                   
     3) Moran, Glenna                   4) Horowitz, Kara                 
       33.81    33.71    31.25    27.09                                    
  6 Palo Verde High School  'A'                       2:12.34    2:06.32        
     1) Stoemmer, Natalie               2) Birchard, Janine               
     3) Knoche, Angela                  4) Kilman, Jasmine                
       31.57    35.46    30.38    28.91                                    
  7 Mingus Union High School  'A'                     2:05.31    2:08.19        
     1) Scott, Winslow                  2) Wilber, Amanda                 
     3) Langford, Sharon                4) Parmarter, Valerie             
       32.30    37.42    32.19    26.28                                    
  8 Notre Dame High School  'A'                       2:07.96    2:08.47        
     1) Bergner, Chelsea                2) Aaron, Cassie                  
     3) Snittjer, Molly                 4) Klosterman, Isabel             
       33.48    37.49    29.17    28.33                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Higley High  'A'                                  2:16.27    2:09.52        
     1) Baker, Kori                     2) Whitmarsh, Rhian               
     3) Stewart, Morgan                 4) Welder, Rita                   
       34.32    35.80    32.69    26.71                                    
 10 Seton Catholic  'A'                               2:09.09    2:10.62        
     1) Hill, Kelly                     2) Baglini, Angelina              
     3) Maloney, Alyson                 4) Doris, Andrea                  
       33.11    37.20    31.03    29.28                                    
 11 Desert Edge High School  'A'                      2:12.11    2:11.38        
     1) Patty, Lizzie                   2) Set, Vanessa                   
     3) Holland, Danielle               4) Proctor, Rachal                
       35.88    33.21    33.73    28.56                                    
 12 Phoenix Country Day School  'A'                   2:11.57    2:12.73        
     1) DE LA Concepcion, Quinn         2) Bodell, Laura                  
     3) Jeans, Lizzy                    4) Sherman, Talia                 
       32.78    36.41    33.45    30.09                                    
 13 Cactus Shadow High School  'A'                    2:12.60    2:14.03        
     1) Wood, Skotia                    2) Lauterbach, Erin               
     3) Guerra, Jenny                   4) Guerra, Stephanie              
       29.94    41.45    34.04    28.60                                    
 14 Buckeye Union High School  'A'                    2:14.27    2:15.20        
     1) Brooke, Jessica                 2) Davis, Randey                  
     3) Hensley, Celeste                4) Mayfield, Whitney              
       34.13    37.55    33.08    30.44                                    
 15 Apache Junction High School  'A'                  2:15.72    2:15.25        
     1) Stout, Naomi                    2) Enyeart, Jessica               
     3) Bohr, Vanessa                   4) Sutton, Katy                   
       37.21    38.64    30.48    28.92                                    
 16 Coronado  'A'                                     2:50.94    2:17.45        
     1) Flynn, Brittany                 2) Gaud, Melanie                  
     3) Thomas, Shelbi                  4) Cinnarossa, Valerie            
       36.56    37.60    34.57    28.72                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Queen Creek High School  'A'                      2:21.14    2:18.99        
     1) Keith, Kayla                    2) Nelson, Crystal                
     3) Thompson, Taryn                 4) Dullum, Aimee                  
       33.40    40.14    34.75    30.70                                    
 18 Cortez High School  'A'                           2:17.76    2:20.90        
     1) Brunacini, Chelsea              2) Harnois, Shaelyn               
     3) Kramer, Haley                   4) Garriot, Alicia                
       34.14    43.45    34.16    29.15                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cholla High School  'A'                           2:26.84    2:25.07        
     1) Hegemann, Brittney              2) Dowden, Brenda                 
     3) Murillo, Monika                 4) Fletcher, Adrianna             
       36.43    42.12  1:06.52                                             
 20 Bradshaw Mountain High School  'A'                2:34.95    2:31.53        
     1) Bender, Katie                   2) Cunningham, Katie              
     3) Knows The Ground, Rebecca       4) Heffner, Nichole               
       40.20    40.81    37.75    32.77                                    
 21 Glendale High School  'A'                         3:15.49    3:10.66        
     1) Vanniello, Clarissa             2) Morales, Vanessa               
     3) Wood, Anastasia                 4) Ramirez, Jennifer              
                       1:24.03                                             
 -- Sedona High School Team  'A'                      2:05.11         DQ        
     1) Syvertsen, Samantha J           2) Beckwith, Sara E               
     3) Mendelsohn, Rachel G            4) Goldsmith, Hannah E            
       33.00    36.07    29.66    28.44                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:31.25  1999      Woodlands TX.                               
National Ind: @ 1:31.10  1992      Mercersberg PA                              
   AZ. State: # 1:33.70  2004      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 1:37.95  2002      Cactus                                      
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sunnyslope High School  'A'                       1:46.63    1:45.02        
     1) Darnell, Seth                   2) Deforest, Sean                 
     3) Frome, Derek                    4) Kennedy, Joe                   
       26.67    31.44    24.85    22.06                                    
  2 Phx Christian  'A'                                1:49.56    1:47.73        
     1) Smyers, Mike                    2) Werhanowicz, Jamie             
     3) Bodine, Jeremy                  4) Keisman, Josh                  
       25.80    32.28    25.29    24.36                                    
  3 Phoenix Country Day School  'A'                   1:54.04    1:50.61        
     1) Cook, Ben D                     2) Lewkowitz, Blake               
     3) Roysden, Andru                  4) Teer, Drew                     
       29.33    29.14    26.38    25.76                                    
  4 Buckeye Union High School  'A'                    1:52.68    1:51.66        
     1) Hengsteller, Jacob              2) Choitz, Brian                  
     3) Botma, Davis                    4) Petersen, Bryan                
       29.64    31.46    26.23    24.33                                    
  5 Seton Catholic  'A'                               1:52.36    1:51.91        
     1) Harrington, Kyle                2) Edgar, Richard                 
     3) Lester, Josh                    4) Koehler, Kyle                  
       28.75    30.29    28.15    24.72                                    
  6 Mingus Union High School  'A'                     1:53.51    1:52.17        
     1) Thieme, Brian                   2) Chang, Tyler                   
     3) Cramer, Kevin                   4) Settani, Stephan               
       30.71    30.63    27.13    23.70                                    
  7 Cactus Shadow High School  'A'                    1:54.17    1:52.78        
     1) Hildebrandt, Kevin              2) Bennett, Bud                   
     3) Pfeiffer, Erik                  4) Preston, Cliff                 
       30.77    33.71    25.79    22.51                                    
  8 Sedona High School Team  'A'                      1:52.92    1:52.87        
     1) Moore, Thomas C                 2) Svensson, Eric                 
     3) Carlson, Kai                    4) Juda, Daniel                   
       28.94    32.84    26.83    24.26                                    
B - Final
  9 Flagstaff  'A'                                    1:56.90    1:55.57        
     1) Lang, Benjamin                  2) Lemons, Zachary                
     3) Bigler, Richard                 4) Darr, Craig                    
       29.40    30.58    29.83    25.76                                    
 10 Palo Verde High School  'A'                       1:59.31    1:56.31        
     1) Price, Geordon                  2) Luety, Zach                    
     3) Hoffman, Zach                   4) McGrath, Nate                  
       27.66    33.77    28.72    26.16                                    
 11 Santa Rita High School  'A'                       1:57.50    1:57.94        
     1) Barnes, Bryan                   2) Beeston, Steven                
     3) Beeston, Karl                   4) Penrod, Blaine                 
       30.62    34.09    27.77    25.46                                    
 12 Washington High School  'A'                       1:57.04    1:58.19        
     1) Lombrana, Joseph                2) Henderson, Aaron               
     3) Harding, John                   4) Amorin, Jose                   
       30.58    34.61    27.81    25.19                                    
 13 Queen Creek High School  'A'                      2:01.05    1:59.23        
     1) Kelley, Justin                  2) Lesueur, Dannon                
     3) Turley, Mitch                   4) Bowker, Jeremy                 
       30.93    34.14    27.39    26.77                                    
 14 Valley Christian  'A'                             2:00.29    2:00.04        
     1) Wolfe, Andrew                   2) Gere, Colton                   
     3) Komadina, Rob                   4) Komadina, Frank                
       35.92    35.39    26.49    22.24                                    
 15 Cortez High School  'A'                           2:03.70    2:04.51        
     1) Julias, J                       2) Myers, Derrick                 
     3) Selin, Isaac                    4) Sanzari, Phillip               
       33.72    38.28    27.57    24.94                                    
 16 Bradshaw Mountain High School  'A'                2:04.31    2:04.98        
     1) Balsiger, Kohl                  2) Meyers, Phil                   
     3) Dodson, Chris                   4) Marks, Jake                    
       30.65    34.08    34.70    25.55                                    
 
Event 2  Boys 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:31.25  1999      Woodlands TX.                               
National Ind: @ 1:31.10  1992      Mercersberg PA                              
   AZ. State: # 1:33.70  2004      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 1:37.95  2002      Cactus                                      
                1:38.28  AA-A
                1:39.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sunnyslope High School  'A'                       1:45.38    1:46.63        
     1) Darnell, Seth                   2) Deforest, Sean                 
     3) Frome, Derek                    4) Kennedy, Joe                   
       27.30    30.99    25.36    22.98                                    
  2 Phx Christian  'A'                                1:48.42    1:49.56        
     1) Smyers, Mike                    2) Werhanowicz, Jamie             
     3) Bodine, Jeremy                  4) Keisman, Josh                  
       26.38    33.53    25.16    24.49                                    
  3 Seton Catholic  'A'                               1:51.74    1:52.36        
     1) Harrington, Kyle                2) Edgar, Richard                 
     3) Lester, Josh                    4) Koehler, Kyle                  
       28.95    31.16    27.83    24.42                                    
  4 Buckeye Union High School  'A'                    1:55.18    1:52.68        
     1) Hengsteller, Jacob              2) Choitz, Brian                  
     3) Botma, Davis                    4) Petersen, Bryan                
       29.80    31.27    26.88    24.73                                    
  5 Sedona High School Team  'A'                      1:51.52    1:52.92        
     1) Moore, Thomas C                 2) Svensson, Eric                 
     3) Carlson, Kai                    4) Juda, Daniel                   
       29.31    33.26    26.77    23.58                                    
  6 Mingus Union High School  'A'                     1:54.39    1:53.51        
     1) Thieme, Brian                   2) Chang, Tyler                   
     3) Cramer, Kevin                   4) Settani, Stephan               
       30.33    31.04    27.46    24.68                                    
  7 Phoenix Country Day School  'A'                   1:50.00    1:54.04        
     1) Cook, Ben D                     2) Lewkowitz, Blake               
     3) Roysden, Andru                  4) Anderson-Smith, Javon          
       29.87    29.34    27.13    27.70                                    
  8 Cactus Shadow High School  'A'                    1:53.53    1:54.17        
     1) Hildebrandt, Kevin              2) Bennett, Bud                   
     3) Pfeiffer, Erik                  4) Preston, Cliff                 
       30.85    34.67    25.89    22.76                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Flagstaff  'A'                                    1:53.71    1:56.90        
     1) Lang, Benjamin                  2) Lemons, Zachary                
     3) Bigler, Richard                 4) Darr, Craig                    
       30.39    30.02    30.19    26.30                                    
 10 Washington High School  'A'                       1:57.85    1:57.04        
     1) Lombrana, Joseph                2) Henderson, Aaron               
     3) Harding, John                   4) Amorin, Jose                   
       29.88    34.08    27.97    25.11                                    
 11 Santa Rita High School  'A'                       2:00.82    1:57.50        
     1) Barnes, Bryan                   2) Beeston, Steven                
     3) Beeston, Karl                   4) Penrod, Blaine                 
       31.16    33.67    27.51    25.16                                    
 12 Palo Verde High School  'A'                       1:57.49    1:59.31        
     1) Price, Geordon                  2) Luety, Zach                    
     3) Hoffman, Zach                   4) McGrath, Nate                  
       28.34    35.18    28.27    27.52                                    
 13 Valley Christian  'A'                             2:01.35    2:00.29        
     1) Wolfe, Andrew                   2) Gere, Colton                   
     3) Komadina, Rob                   4) Komadina, Frank                
       36.58    35.03    26.67    22.01                                    
 14 Queen Creek High School  'A'                      2:00.93    2:01.05        
     1) Kelley, Justin                  2) Lesueur, Dannon                
     3) Turley, Mitch                   4) Bowker, Jeremy                 
       31.51    32.93    29.96    26.65                                    
 15 Cortez High School  'A'                           2:02.92    2:03.70        
     1) Julias, J                       2) Myers, Derrick                 
     3) Selin, Isaac                    4) Sanzari, Phillip               
       34.03    37.02    27.31    25.34                                    
 16 Bradshaw Mountain High School  'A'                2:03.74    2:04.31        
     1) Balsiger, Kohl                  2) Meyers, Phil                   
     3) Dodson, Chris                   4) Marks, Jake                    
       31.02    33.71    33.71    25.87                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Desert Edge High School  'A'                      2:04.68    2:07.35        
     1) Woodside, Keith                 2) Peterson, Rhys                 
     3) Olson, Kyle                     4) Nalker, Keven                  
       30.74    37.25    30.92    28.44                                    
 18 Higley High  'A'                                  2:18.21    2:13.40        
     1) Pointer, Zachary                2) Pierce, Clayton                
     3) Obrey, Travis                   4) Hughart, Daniel                
       33.83    40.73    31.89    26.95                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cholla High School  'A'                           2:30.79    2:27.31        
     1) Olms, Jeremiah                  2) Swensen, Loren                 
     3) Diaz, Jesus                     4) Suazo, Lidvic                  
       38.44    36.88    41.66    30.33                                    
 20 Glendale High School  'A'                         2:54.52    2:54.77        
     1) Rea, Shawn                      2) Ramos, Isaac                   
     3) Johnson, Blake                  4) Ramirez, Fernando              
       48.07                      32.75                                    
 -- Apache Junction High School  'A'                  2:11.94         DQ        
     1) Potter, Toby                    2) Deal, DE Oshea                 
     3) Hillman, Wesley                 4) Worth, Tim                     
       33.42    35.63    33.61    27.81                                    
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:45.98  1979      Cynthia Woodhead, Mission Viejo CA          
National Ind: @ 1:46.32  2004      Elizabeth Hill, Westminster, GA.            
   AZ. State: # 1:47.06  2002      Cait Coneally, North Canyon                 
AZ. 4A State: $ 1:48.70            Paige Francis, Arcadia                      
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Alexandra            Slope                1:57.85    1:52.02 AA-A   
      25.68   27.95   29.14   29.25                                
  2 Stevens, Lindsey             ARC                  1:55.80    1:52.62 AA-C   
      26.19   28.04   29.17   29.22                                
  3 Puschak, Jackie              CactusShad           1:58.17    1:58.61        
      27.16   29.92   31.41   30.12                                
  4 Tellez, Anna-Alyse           CHO                  2:10.43    2:10.01        
      29.97   33.53   34.13   32.38                                
  5 Smith, Erin                  SRHS                 2:13.61    2:10.20        
      30.51   33.71   34.49   31.49                                
  6 Weeks-Galindo, Cheyene       CHO                  2:10.99    2:11.41        
      30.98   33.06   34.06   33.31                                
  7 Horowitz, Kara               FLG                  2:11.52    2:11.81        
      30.06   33.35   34.42   33.98                                
  8 Damore, Hana                 ARC                  2:14.02    2:14.68        
      30.33   33.97   35.63   34.75                                
B - Final
  9 Ward, Kim                    Mingus               2:16.34    2:11.78        
      31.20   34.32   32.95   33.31                                
 10 Berghoff, Anna               ARC                  2:14.30    2:13.14        
      31.03   33.39   34.54   34.18                                
 11 Majkrzak, Ava                Wash                 2:14.55    2:13.94        
      29.66   33.68   34.93   35.67                                
 12 Hill, Kelly                  SETON                2:16.51    2:16.95        
      31.55   34.50   35.28   35.62                                
 13 Welder, Rita                 HIG                  2:19.85    2:19.25        
      32.38   35.16   36.34   35.37                                
 14 Smith, Kendra                Brad                 2:18.89    2:20.14        
      31.52   35.35   36.39   36.88                                
 15 Rosenow, Kerry               Mingus               2:19.76    2:20.64        
      30.74   34.74   37.21   37.95                                
 16 Johnson, Erin                Brad                 2:20.19    2:23.07        
      30.99   36.15   38.05   37.88                                
 
Event 3  Girls 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:45.98  1979      Cynthia Woodhead, Mission Viejo CA          
National Ind: @ 1:46.32  2004      Elizabeth Hill, Westminster, GA.            
   AZ. State: # 1:47.06  2002      Cait Coneally, North Canyon                 
AZ. 4A State: $ 1:48.70            Paige Francis, Arcadia                      
                1:52.31  AA-A
                1:54.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens, Lindsey             ARC                  1:58.34    1:55.80        
      26.77   29.17   30.03   29.83                                
  2 Clarke, Alexandra            Slope                1:56.34    1:57.85        
      27.12   29.97   30.51   30.25                                
  3 Puschak, Jackie              CactusShad           1:59.26    1:58.17        
      27.74   30.03   30.60   29.80                                
  4 Tellez, Anna-Alyse           CHO                  2:07.84    2:10.43        
      30.09   33.21   33.72   33.41                                
  5 Weeks-Galindo, Cheyene       CHO                  2:11.05    2:10.99        
      31.28   33.55   33.45   32.71                                
  6 Horowitz, Kara               FLG                  2:11.96    2:11.52        
      30.04   32.83   34.27   34.38                                
  7 Smith, Erin                  SRHS                 2:17.97    2:13.61        
      30.59   34.52   36.26   32.24                                
  8 Damore, Hana                 ARC                  2:17.14    2:14.02        
      31.02   33.92   35.00   34.08                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Berghoff, Anna               ARC                  2:13.86    2:14.30        
      30.47   33.66   35.28   34.89                                
 10 Majkrzak, Ava                Wash                 2:16.63    2:14.55        
      29.81   33.81   35.75   35.18                                
 11 Ward, Kim                    Mingus               2:15.50    2:16.34        
      29.97   34.14   36.27   35.96                                
 12 Hill, Kelly                  SETON                2:16.29    2:16.51        
      31.73   34.51   35.22   35.05                                
 13 Smith, Kendra                Brad                 2:20.65    2:18.89        
      31.46   34.78   36.61   36.04                                
 14 Rosenow, Kerry               Mingus               2:17.41    2:19.76        
      31.05   34.62   37.21   36.88                                
 15 Welder, Rita                 HIG                  2:24.23    2:19.85        
      31.46   34.88   37.55   35.96                                
 16 Johnson, Erin                Brad                 2:20.02    2:20.19        
      30.91   34.97   37.45   36.86                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Mendelsohn, Rachel G         Scorpions            2:19.45    2:20.25        
      30.79   35.54   38.09   35.83                                
 18 Williamson, Jasmine          ARC                  2:23.26    2:20.37        
      31.85   34.98   36.73   36.81                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Stoemmer, Natalie            PV                   2:17.15    2:21.04        
      31.12   34.70   38.07   37.15                                
 20 Futral, Ashton               Mingus               2:22.59    2:22.03        
      32.50   35.48   37.00   37.05                                
 21 Dobrick, Jenna               FLG                  2:21.44    2:22.13        
      33.39   36.08   37.10   35.56                                
 22 Boley, Andrea                PHXC                 2:20.36    2:24.41        
      32.16   36.27   37.60   38.38                                
 23 Wegner, Danielle             FLG                  2:18.80    2:25.59        
      31.95   36.05   38.92   38.67                                
 24 Mayfield, Whitney            BUHS                 2:25.71    2:33.96        
      33.76   38.16   40.91   41.13                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:35.55  1991      Eric Diehl, Mission Viejo CA                
National Ind: @ 1:34.96  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                 
   AZ. State: # 1:38.26  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: $ 1:38.81  2001      Matthew Owen, Scotts. Saguaro               
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 zoldos, michael              ARC                  1:44.98    1:44.51        
      24.32   26.48   27.07   26.64                                
  2 Smyers, Mike                 PHXC                 1:48.17    1:45.70        
      24.26   26.39   27.35   27.70                                
  3 Seanez, Fili                 Notre                1:54.39    1:50.87        
      26.25   27.98   28.77   27.87                                
  4 Pfeiffer, Erik               CactusShad           1:54.78    1:52.57        
      25.41   28.23   29.49   29.44                                
  5 Hagberg, Nate                Mingus               1:59.39    1:56.57        
      27.02   29.40   30.24   29.91                                
  6 Groat, Matt                  Slope                1:57.68    1:57.04        
      26.96   29.16   30.58   30.34                                
  7 Juda, Daniel                 Scorpions            1:56.08    1:58.07        
      26.69   29.33   30.68   31.37                                
  8 Ducey, Wes                   Slope                1:58.40    1:59.13        
      27.06   29.57   30.83   31.67                                
B - Final
  9 Scheurich, Charlie           Slope                2:03.77    2:00.20        
      26.99   30.77   30.43   32.01                                
 10 Hammond, Luke                Mingus               2:02.95    2:03.71        
                      32.32   34.18                                
 11 Lombrana, Joseph             Wash                 2:05.39    2:04.37        
      27.10   32.62   33.36   31.29                                
 12 Cash, Nick                   ARC                  2:04.98    2:04.55        
      27.72   31.27   33.35   32.21                                
 13 Darr, Craig                  FLG                  2:05.16    2:05.36        
      28.62   31.27   33.78   31.69                                
 14 Darnell, Thomas              APAC                 2:06.53    2:05.46        
      27.85   31.20   32.83   33.58                                
 15 Alvarado, Salvador           SRHS                 2:06.18    2:06.50        
      28.47   31.80   33.95   32.28                                
 16 Lester, Josh                 SETON                2:07.82    2:09.35        
      27.63   31.82   34.87   35.03                                
 
Event 4  Boys 200 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 1:35.55  1991      Eric Diehl, Mission Viejo CA                
National Ind: @ 1:34.96  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                 
   AZ. State: # 1:38.26  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: $ 1:38.81  2001      Matthew Owen, Scotts. Saguaro               
                1:42.51  AA-A
                1:44.03  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 zoldos, michael              ARC                  1:47.80    1:44.98        
      24.98   26.42   26.94   26.64                                
  2 Smyers, Mike                 PHXC                 1:48.78    1:48.17        
      24.62   27.28   28.03   28.24                                
  3 Seanez, Fili                 Notre                1:52.17    1:54.39        
      26.87   29.09   29.64   28.79                                
  4 Pfeiffer, Erik               CactusShad           1:54.47    1:54.78        
      25.93   28.59   30.18   30.08                                
  5 Juda, Daniel                 Scorpions            1:58.34    1:56.08        
      26.23   28.39   30.56   30.90                                
  6 Groat, Matt                  Slope                1:57.38    1:57.68        
      26.66   29.05   30.81   31.16                                
  7 Ducey, Wes                   Slope                1:58.64    1:58.40        
      27.32   29.16   30.86   31.06                                
  8 Hagberg, Nate                Mingus               1:58.15    1:59.39        
      27.53   30.25   30.86   30.75                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hammond, Luke                Mingus               2:04.08    2:02.95        
      27.20   30.10   31.98   33.67                                
 10 Scheurich, Charlie           Slope                2:00.28    2:03.77        
      26.32   29.82   33.04   34.59                                
 11 Cash, Nick                   ARC                  2:06.80    2:04.98        
      27.74   31.20   32.44   33.60                                
 12 Darr, Craig                  FLG                  2:00.20    2:05.16        
      28.89   31.73   33.01   31.53                                
 13 Lombrana, Joseph             Wash                 2:06.16    2:05.39        
      26.32   32.63   34.51   31.93                                
 14 Alvarado, Salvador           SRHS                 2:07.80    2:06.18        
      27.47   31.09   34.13   33.49                                
 15 Darnell, Thomas              APAC                 2:06.84    2:06.53        
      28.23   32.09   33.14   33.07                                
 16 Lester, Josh                 SETON                2:07.57    2:07.82        
      28.07   31.25   33.76   34.74                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haley, Sean                  Slope                2:05.88    2:08.00        
      27.40   31.56   34.42   34.62                                
 18 Costabile, Michael           VC                   2:07.23    2:09.88        
      28.88   32.51   34.34   34.15                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Riesgo, Albert               PV                   2:07.67    2:10.15        
      28.56   32.70   35.12   33.77                                
 20 Balsiger, Kohl               Brad                 2:11.94    2:11.45        
      29.83   32.92   35.40   33.30                                
 21 Ward, Joe D                  Scorpions            2:13.17    2:12.88        
      29.63   33.04   34.93   35.28                                
 22 Luety, Zach                  PV                   2:13.36    2:14.93        
      31.01   34.87   35.52   33.53                                
 23 Ward, Chris                  GHS                  2:14.05    2:18.96        
      29.43   34.40   37.52   37.61                                
 24 Eaves, Taylor                PHXC                 2:09.82    2:19.37        
      29.83   34.35   36.99   38.20                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:58.86  2001      Kristin Caverly, San Clemente CA            
National Ind: @ 1:58.84  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA             
   AZ. State: # 1:59.82  1995      Emily Mastin, Xavier                        
AZ. 4A State: $ 2:03.80  2000      Emily Mason, Chaparral                      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Riley                 PHXC                 2:15.51    2:13.66        
      29.11   32.81   40.47   31.27                                
  2 Rosania, Brittany            Slope                2:15.74    2:15.42        
      29.34   34.56   40.18   31.34                                
  3 Sakurai, Alyssa              ARC                  2:22.54    2:21.82        
      30.92   36.88   41.41   32.61                                
  4 Wood, Skotia                 CactusShad           2:27.63    2:23.30        
      32.21   34.80   44.35   31.94                                
  5 Bigler, Lisa                 FLG                  2:25.29    2:25.01        
      31.36   37.76   42.77   33.12                                
  6 Thomson, Kelsey              Slope                2:31.23    2:29.73        
      31.77   40.06   42.48   35.42                                
  7 Set, Vanessa                 DEHS                 2:33.88    2:33.35        
      33.52   38.88   43.16   37.79                                
  8 Maierhofer, Devin            Notre                2:33.86    2:33.91        
      34.16   37.71   45.21   36.83                                
B - Final
  9 Keim, Erika                  FLG                  2:35.55    2:34.48        
      33.60   37.82   47.25   35.81                                
 10 Haley, Ryan                  Slope                2:40.04    2:37.37        
      32.82   41.38   49.51   33.66                                
 11 Carlson, Liz                 ARC                  2:42.08    2:38.62        
      33.14   39.60   46.72   39.16                                
 12 Bodell, Laura                PCDS                 2:38.72    2:39.32        
      34.97   42.39   44.21   37.75                                
 13 Maiden, Nicole               COR                  2:39.96    2:40.15        
      35.57   40.54   47.06   36.98                                
 14 Schumacher, Katie            Mingus               2:42.66    2:41.47        
      33.06   40.11   50.47   37.83                                
 15 McNeely, Katelyn             PHXC                 2:42.72    2:44.85        
      34.76   40.41   51.80   37.88                                
 16 Wilber, Amanda               Mingus               2:44.22    2:44.97        
      35.63   43.00   46.85   39.49                                
 
Event 5  Girls 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:58.86  2001      Kristin Caverly, San Clemente CA            
National Ind: @ 1:58.84  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA             
   AZ. State: # 1:59.82  1995      Emily Mastin, Xavier                        
AZ. 4A State: $ 2:03.80  2000      Emily Mason, Chaparral                      
                2:06.59  AA-A
                2:08.61  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Riley                 PHXC                 2:14.88    2:15.51        
      29.45   34.72   40.23   31.11                                
  2 Rosania, Brittany            Slope                2:17.95    2:15.74        
      29.42   35.08   40.24   31.00                                
  3 Sakurai, Alyssa              ARC                  2:24.22    2:22.54        
      31.04   36.97   41.54   32.99                                
  4 Bigler, Lisa                 FLG                  2:22.86    2:25.29        
      31.51   37.28   43.22   33.28                                
  5 Wood, Skotia                 CactusShad           2:20.87    2:27.63        
      31.81   35.50   46.67   33.65                                
  6 Thomson, Kelsey              Slope                2:30.94    2:31.23        
      31.33   40.41   43.51   35.98                                
  7 Maierhofer, Devin            Notre                2:31.51    2:33.86        
      34.62   38.04   46.08   35.12                                
  8 Set, Vanessa                 DEHS                 2:33.95    2:33.88        
      33.95   38.91   42.71   38.31                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Keim, Erika                  FLG                  2:31.86    2:35.55        
      34.59   37.69   47.43   35.84                                
 10 Bodell, Laura                PCDS                 2:38.93    2:38.72        
      35.01   41.89   44.06   37.76                                
 11 Maiden, Nicole               COR                  2:37.79    2:39.96        
      34.85   41.18   46.60   37.33                                
 12 Haley, Ryan                  Slope                2:40.15    2:40.04        
      33.08   41.06   50.82   35.08                                
 13 Carlson, Liz                 ARC                  2:41.58    2:42.08        
      34.38   41.05   46.96   39.69                                
 14 Schumacher, Katie            Mingus               2:42.55    2:42.66        
      33.06   40.36   50.60   38.64                                
 15 Goldsmith, Hannah E          Scorpions            2:42.94    2:42.67        
      33.82   41.48   49.20   38.17                                
 16 McNeely, Katelyn             PHXC                 2:43.59    2:42.72        
      34.90   39.93   50.88   37.01                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Wilber, Amanda               Mingus               2:43.61    2:44.22        
      36.20   42.87   46.82   38.33                                
 18 Flynn, Brittany              COR                  2:46.49    2:44.71        
      35.83   40.88   50.71   37.29                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Kilman, Jasmine              PV                   2:45.49    2:45.25        
      36.29   42.45   50.47   36.04                                
 20 Enyeart, Jessica             APAC                 2:47.16    2:46.04        
      37.18   45.71   45.89   37.26                                
 21 Syvertsen, Samantha J        Scorpions            2:45.48    2:46.74        
      34.61   39.34   52.99   39.80                                
 22 Friend, Mercedes             FLG                  2:46.87    2:47.04        
      36.26   44.34   47.09   39.35                                
 23 Walla, Megan                 ARC                  2:48.49    2:48.56        
      36.33   46.64   46.82   38.77                                
 24 Hensley, Celeste             BUHS                 2:48.52    2:56.28        
      36.24   41.71   57.33   41.00                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:46.90  1994      Jason Lancaster, Carmel IN                  
National Ind: @ 1:47.13  1996      Alex Lopez, Bolles School FL                
   AZ. State: # 1:49.41  2001      Dave Rollins, Sabino                        
AZ. 4A State: $ 1:51.22  2002      Paul Oman, Rincon                           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lewkowitz, Blake             PCDS                 2:00.46    1:57.65        
      25.78   28.59   35.26   28.02                                
  2 Lemons, Zachary              FLG                  2:03.25    2:02.69        
      27.27   31.18   35.21   29.03                                
  3 Price, Geordon               PV                   2:08.58    2:06.57        
      27.52   31.50   38.58   28.97                                
  4 Raber, Cody                  Mingus               2:08.12    2:08.45        
      26.00   32.49   38.37   31.59                                
  5 Darnell, Seth                Slope                2:11.49    2:09.87        
      26.14   31.97   40.19   31.57                                
  6 Komadina, Rob                VC                   2:12.62    2:12.11        
      27.45   34.59   40.22   29.85                                
  7 Scheurich, William           Slope                2:14.03    2:14.22        
      27.80   33.98   40.92   31.52                                
  8 Seubrt, P. Hayes             FLG                  2:17.37    2:16.60        
      28.59   37.00   38.23   32.78                                
B - Final
  9 Botma, Davis                 BUHS                 2:18.32    2:15.78        
      28.04   34.81   42.38   30.55                                
 10 Beeston, Karl                SRHS                 2:18.42    2:17.22        
      28.66   35.55   40.90   32.11                                
 11 Daniels, Jon                 Slope                2:19.47    2:20.20        
      27.12   36.07   41.68   35.33                                
 12 Deforest, Sean               Slope                2:20.44    2:20.36        
      28.97   36.44   41.44   33.51                                
 13 Svensson, Eric               Scorpions            2:21.84    2:21.18        
      28.86   36.56   42.66   33.10                                
 14 Thieme, Brian                Mingus               2:25.22    2:24.24        
      30.78   36.09   45.11   32.26                                
 15 Selin, Isaac                 CHS                  2:25.61    2:24.95        
      28.31   36.79   45.77   34.08                                
 16 Hengsteller, Jacob           BUHS                 2:26.86    2:25.30        
      31.14   35.24   46.12   32.80                                
 
Event 6  Boys 200 Yard IM
===============================================================================
National Pub: ! 1:46.90  1994      Jason Lancaster, Carmel IN                  
National Ind: @ 1:47.13  1996      Alex Lopez, Bolles School FL                
   AZ. State: # 1:49.41  2001      Dave Rollins, Sabino                        
AZ. 4A State: $ 1:51.22  2002      Paul Oman, Rincon                           
                1:54.89  AA-A
                1:56.80  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lewkowitz, Blake             PCDS                 1:59.16    2:00.46        
      26.15   29.05   36.72   28.54                                
  2 Lemons, Zachary              FLG                  2:02.45    2:03.25        
      27.33   31.88   35.94   28.10                                
  3 Raber, Cody                  Mingus               2:10.56    2:08.12        
      26.35   31.78   38.75   31.24                                
  4 Price, Geordon               PV                   2:10.46    2:08.58        
      27.03   31.85   40.12   29.58                                
  5 Darnell, Seth                Slope                2:09.29    2:11.49        
      26.54   32.21   40.73   32.01                                
  6 Komadina, Rob                VC                   2:13.41    2:12.62        
      28.07   35.17   40.03   29.35                                
  7 Scheurich, William           Slope                2:16.18    2:14.03        
      27.88   34.19   40.37   31.59                                
  8 Seubrt, P. Hayes             FLG                  2:14.11    2:17.37        
      29.68   36.04   38.26   33.39                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Botma, Davis                 BUHS                 2:15.64    2:18.32        
      28.11   36.44   43.50   30.27                                
 10 Beeston, Karl                SRHS                 2:19.83    2:18.42        
      28.54   35.93   40.87   33.08                                
 11 Daniels, Jon                 Slope                2:20.77    2:19.47        
      28.02   37.29   40.96   33.20                                
 12 Deforest, Sean               Slope                2:18.29    2:20.44        
      29.21   36.52   41.01   33.70                                
 13 Svensson, Eric               Scorpions            2:24.44    2:21.84        
      29.75   37.09   41.74   33.26                                
 14 Thieme, Brian                Mingus               2:25.09    2:25.22        
      30.16   36.53   45.44   33.09                                
 15 Selin, Isaac                 CHS                  2:24.67    2:25.61        
      28.84   37.97   43.44   35.36                                
 16 Hengsteller, Jacob           BUHS                 2:27.13    2:26.86        
      30.83   35.64   46.46   33.93                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Clyde, Thomas                ARC                  2:32.10    2:28.86        
      29.44   34.39   49.59   35.44                                
 18 Meyers, Phil                 Brad                 2:31.79    2:29.23        
      31.36   38.43   44.37   35.07                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Knowles, Aaron               Mingus               2:34.67    2:32.96        
      34.63   39.57   42.82   35.94                                
 20 Breniser, Nathaniel          QCHS                 2:38.77    2:35.42        
      32.81                   37.40                                
 21 Fields, Destry               CactusShad           2:30.82    2:37.52        
      33.03   41.08   47.74   35.67                                
 22 Wilkins, Jordan              CactusShad           2:40.57    2:41.28        
                      47.30   38.73                                
 23 Torres, Hector               BUHS                 2:40.79    2:45.20        
      34.96   43.02   44.26   42.96                                
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 22.04  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: @ 22.69  1985      Dara Torres, West Lake CA                     
   AZ. State: # 23.03  2001      Caitlin Conneally, North Canyon               
AZ. 4A State: $ 23.30  2004      Skye Elbert, Millenium                        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pickard, Katherine           ARC                    24.36      24.54        
  2 Bellah, Brooke               PHXC                   25.61      25.28        
  3 Graham, Mallory              VC                     25.30      25.37        
  4 Olinger, Sara                VC                     26.13      25.92        
  5 Schmidt, D'Arcy              ARC                    26.25      26.11        
  6 Kennon, Breana               Wash                   25.62      26.15        
  7 Whitmarsh, Rhian             HIG                    26.21      26.26        
  8 Parmarter, Valerie           Mingus                 26.17      26.39        
B - Final
  9 Beckwith, Sara E             Scorpions              27.10      25.95        
 10 Snyder, Barbie               CactusShad             26.48      26.38        
 11 Lowery, Megan                SRHS                   26.32      26.51        
 12 Knoche, Angela               PV                     26.73      26.80        
 13 Opitz, Molly                 Slope                  26.97      26.82        
 14 Bohr, Vanessa                APAC                   26.84      26.94        
 15 Welch, Megan                 Slope                  27.16      26.95        
 16 Wilford, Briana              CHO                    26.81      27.46        
 
Event 7  Girls 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 22.04  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: @ 22.69  1985      Dara Torres, West Lake CA                     
   AZ. State: # 23.03  2001      Caitlin Conneally, North Canyon               
AZ. 4A State: $ 23.30  2004      Skye Elbert, Millenium                        
                24.00  AA-A
                24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pickard, Katherine           ARC                    25.32      24.36        
  2 Graham, Mallory              VC                     25.69      25.30        
  3 Bellah, Brooke               PHXC                   25.35      25.61        
  4 Kennon, Breana               Wash                   25.45      25.62        
  5 Olinger, Sara                VC                     25.86      26.13        
  6 Parmarter, Valerie           Mingus                 25.94      26.17        
  7 Whitmarsh, Rhian             HIG                    26.64      26.21        
  8 Schmidt, D'Arcy              ARC                    26.33      26.25        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lowery, Megan                SRHS                   26.24      26.32        
 10 Snyder, Barbie               CactusShad             26.21      26.48        
 11 Knoche, Angela               PV                     26.34      26.73        
 12 Wilford, Briana              CHO                    26.24      26.81        
 13 Bohr, Vanessa                APAC                   26.56      26.84        
 14 Opitz, Molly                 Slope                  26.99      26.97        
 15 Beckwith, Sara E             Scorpions              26.73      27.10        
 16 Welch, Megan                 Slope                  26.90      27.16        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Lesauski, Emily              FLG                    28.11      27.23        
 18 Whittaker, Frances           ARC                    28.09     J27.46        
-------------------------------------------------------------------------
 19 DE LA Concepcion, Quinn      PCDS                   27.52     J27.46        
 20 Brooke, Jessica              BUHS                   28.12      27.50        
 21 Haugland, Laura              CactusShad             27.97      27.83        
 22 Moran, Madalyn               Slope                  27.67      28.08        
 22 Roth, Tenae                  Slope                  27.48      28.08        
 24 Klosterman, Isabel           Notre                  27.44      28.48        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 19.91  1997      Anthony Robinson, Memorial TX                 
National Ind: @ 20.01  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: # 20.30  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: $ 20.75            Justin Ewers, Arcadia                         
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Komadina, Frank              VC                     21.58      21.54 AA-C   
  2 Kennedy, Joe                 Slope                  22.80      22.34        
  3 Schumacher, Mitch            Mingus                 22.89      22.40        
  4 Preston, Cliff               CactusShad             23.11      22.84        
  5 Genrich, Geoff               Slope                  23.51      23.18        
  6 Nelson, Aaron                ARC                    23.47      23.42        
  7 Carlson, Kai                 Scorpions              24.15      23.63        
  8 Donofrio, Charlie            Slope                  23.63      23.87        
B - Final
  9 Pavlov, Ivo                  Slope                  24.28      24.27        
 10 Settani, Stephan             Mingus                 24.94      24.36        
 11 Taska, John                  COR                    24.44      24.61        
 12 Harrington, Kyle             SETON                  24.83      24.89        
 13 Mohle, Robert                APAC                   24.84      25.01        
 14 Petzel, Ben                  CactusShad             24.84      25.04        
 15 Crowther, Tim                Mingus                 25.18      25.16        
 16 Taska, Woody                 COR                    25.20      25.17        
 
Event 8  Boys 50 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 19.91  1997      Anthony Robinson, Memorial TX                 
National Ind: @ 20.01  1991      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: # 20.30  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: $ 20.75            Justin Ewers, Arcadia                         
                21.39  AA-A
                21.65  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Komadina, Frank              VC                     21.86      21.58 AA-C   
  2 Kennedy, Joe                 Slope                  22.17      22.80        
  3 Schumacher, Mitch            Mingus                 22.90      22.89        
  4 Preston, Cliff               CactusShad             23.08      23.11        
  5 Nelson, Aaron                ARC                    23.87      23.47        
  6 Genrich, Geoff               Slope                  22.90      23.51        
  7 Donofrio, Charlie            Slope                  23.94      23.63        
  8 Carlson, Kai                 Scorpions              23.70      24.15        
-------------------------------------------------------------------------
  9 Pavlov, Ivo                  Slope                  24.13      24.28        
 10 Taska, John                  COR                    24.28      24.44        
 11 Harrington, Kyle             SETON                  24.63      24.83        
 12 Mohle, Robert                APAC                   24.67      24.84        
 12 Petzel, Ben                  CactusShad             24.95      24.84        
 14 Settani, Stephan             Mingus                 24.39      24.94        
 15 Crowther, Tim                Mingus                 25.50      25.18        
 16 Taska, Woody                 COR                    25.01      25.20        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bodine, Jeremy               PHXC                   23.75      25.23        
 18 Woodside, Keith              DEHS                   25.36      25.28        
-------------------------------------------------------------------------
 19 Petersen, Bryan              BUHS                   25.39      25.43        
 20 Stutz, Chris                 Notre                  24.94      25.44        
 21 Hoffman, Zach                PV                     25.48      25.80        
 22 Penrod, Blaine               SRHS                   25.38      25.84        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Schmidt, D'Arcy              ARC                   426.20     426.20        
  2 Collier, Megan               Slope                 414.45     414.45        
  3 McMaken, Lauren              Slope                 336.60     336.60        
  4 Johnson-Clague, Michael      PCDS                  312.55     312.55        
  5 McClelland, Kera             PCDS                  293.20     293.20        
  6 Roths, Heather               Notre                 288.20     288.20        
  7 Swinford, Natalie            PCDS                  242.45     242.45        
  8 Cain, Mercedes               PCDS                  233.30     233.30        
  9 Patty, Heather               DEHS                  225.70     225.70        
 10 Bemis, MACKENZIE             Notre                 221.55     221.55        
 11 Orlando, Taylor              QCHS                  209.50     209.50        
 12 Heaton, Hannah               ARC                   206.30     206.30        
 13 Brevoort, Emily              ARC                   189.30     189.30        
 14 Hackbarth, Lindsey           DEHS                  176.80     176.80        
 15 Lugo, Elizabeth              BUHS                  173.60     173.60        
 
Event 9  Girls 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Schmidt, D'Arcy              ARC                  -425.35     426.20        
  2 Collier, Megan               Slope                -400.15     414.45        
  3 McMaken, Lauren              Slope                -396.30     336.60        
  4 Johnson-Clague, Michael      PCDS                 -404.90     312.55        
  5 McClelland, Kera             PCDS                 -400.10     293.20        
  6 Roths, Heather               Notre                -295.25     288.20        
  7 Swinford, Natalie            PCDS                 -312.00     242.45        
  8 Cain, Mercedes               PCDS                 -297.85     233.30        
  9 Patty, Heather               DEHS                 -259.60     225.70        
 10 Bemis, MACKENZIE             Notre                -279.50     221.55        
 11 Orlando, Taylor              QCHS                 -249.60     209.50        
 12 Heaton, Hannah               ARC                  -223.10     206.30        
 13 Brevoort, Emily              ARC                  -249.95     189.30        
 14 Hackbarth, Lindsey           DEHS                 -183.45     176.80        
 15 Lugo, Elizabeth              BUHS                 -230.60     173.60        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Decker, Sam                  PV                    436.55     436.55        
  2 Teer, Drew                   PCDS                  428.50     428.50        
  3 Henderson, Aaron             Wash                  360.60     360.60        
  4 Hamilton, Michael            Notre                 301.60     301.60        
  5 Montano, Nico                SRHS                  260.75     260.75        
  6 Sedig, Justin                BUHS                  251.65     251.65        
  7 Doko, Zhani                  Slope                 235.90     235.90        
  8 Koehler, Kyle                SETON                 231.25     231.25        
  9 Peterson, Rhys               DEHS                  221.95     221.95        
 10 Ochoa, Pedro                 Mingus                218.05     218.05        
 11 Whitneybell, Ben             ARC                   211.65     211.65        
 12 Savage, Chris                ARC                   190.25     190.25        
 13 Dodd, Nate                   ARC                   185.45     185.45        
 14 Trumball, Josh               APAC                  163.20     163.20        
 15 Roberts, Ross                BUHS                  140.85     140.85        
 
Event 10  Boys 1 mtr Diving
===============================================================================
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Decker, Sam                  PV                   -427.25     436.55        
  2 Teer, Drew                   PCDS                 -499.11     428.50        
  3 Henderson, Aaron             Wash                 -425.65     360.60        
  4 Hamilton, Michael            Notre                -397.05     301.60        
  5 Montano, Nico                SRHS                 -318.60     260.75        
  6 Sedig, Justin                BUHS                 -311.45     251.65        
  7 Doko, Zhani                  Slope                -268.30     235.90        
  8 Koehler, Kyle                SETON                -360.05     231.25        
  9 Peterson, Rhys               DEHS                 -250.35     221.95        
 10 Ochoa, Pedro                 Mingus               -266.90     218.05        
 11 Whitneybell, Ben             ARC                  -218.85     211.65        
 12 Savage, Chris                ARC                  -231.30     190.25        
 13 Dodd, Nate                   ARC                  -241.50     185.45        
 14 Trumball, Josh               APAC                 -213.15     163.20        
 15 Roberts, Ross                BUHS                 -259.70     140.85        
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: @ 53.11  2001      Mary Descenza, Rosary IL                      
   AZ. State: # 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: $ 55.78  2003      Katherine Raatz, Thunderbird                  
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Pickard, Katherine           ARC                    58.43      58.13        
      27.07   31.06                                                
  2 Rosania, Brittany            Slope                1:00.73    1:00.74        
      28.89   31.85                                                
  3 Bellah, Brooke               PHXC                 1:03.80    1:01.68        
      28.45   33.23                                                
  4 Taylor, Whitney              Slope                1:02.43    1:02.63        
      29.56   33.07                                                
  5 Snittjer, Molly              Notre                1:06.86    1:04.70        
      29.17   35.53                                                
  6 Winerip, Michelle            Slope                1:08.21    1:07.17        
      31.23   35.94                                                
  7 Hamman, Amy                  Wash                 1:07.68    1:07.73        
      31.36   36.37                                                
  8 Beeston, Shelly              SRHS                 1:07.86    1:09.33        
      31.65   37.68                                                
B - Final
  9 Mendelsohn, Rachel G         Scorpions            1:09.34    1:08.72        
      30.38   38.34                                                
 10 Arendt, Elizabeth            ARC                  1:10.41    1:10.17        
      32.52   37.65                                                
 11 Bravo, Brittany              SRHS                 1:10.67    1:10.50        
      33.01   37.49                                                
 12 Smith, Erin                  SRHS                 1:09.91    1:10.64        
      32.68   37.96                                                
 13 Regonini, Rachel             Notre                1:10.26    1:12.70        
      34.22   38.48                                                
 14 Whittaker, Frances           ARC                  1:12.23    1:12.76        
      33.96   38.80                                                
 15 Rood, Devon                  Slope                1:14.38    1:14.76        
      33.45   41.31                                                
 16 Baumhart, Lizzie             PHXC                 1:13.72    1:15.15        
      34.56   40.59                                                
 
Event 11  Girls 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: @ 53.11  2001      Mary Descenza, Rosary IL                      
   AZ. State: # 52.41  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: $ 55.78  2003      Katherine Raatz, Thunderbird                  
                57.20  AA-A
                58.09  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Pickard, Katherine           ARC                    59.78      58.43        
      27.28   31.15                                                
  2 Rosania, Brittany            Slope                1:01.85    1:00.73        
      29.00   31.73                                                
  3 Taylor, Whitney              Slope                1:03.24    1:02.43        
      29.48   32.95                                                
  4 Bellah, Brooke               PHXC                 1:03.21    1:03.80        
      29.53   34.27                                                
  5 Snittjer, Molly              Notre                1:04.78    1:06.86        
      29.37   37.49                                                
  6 Hamman, Amy                  Wash                 1:06.47    1:07.68        
      30.67   37.01                                                
  7 Beeston, Shelly              SRHS                 1:07.61    1:07.86        
      31.86   36.00                                                
  8 Winerip, Michelle            Slope                1:09.39    1:08.21        
      32.37   35.84                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Mendelsohn, Rachel G         Scorpions            1:07.68    1:09.34        
      32.09   37.25                                                
 10 Smith, Erin                  SRHS                 1:09.36    1:09.91        
      33.01   36.90                                                
 11 Regonini, Rachel             Notre                1:11.43    1:10.26        
      33.41   36.85                                                
 12 Arendt, Elizabeth            ARC                  1:11.04    1:10.41        
      33.30   37.11                                                
 13 Bravo, Brittany              SRHS                 1:12.32    1:10.67        
      32.61   38.06                                                
 14 Whittaker, Frances           ARC                  1:14.00    1:12.23        
      33.66   38.57                                                
 15 Baumhart, Lizzie             PHXC                 1:12.10    1:13.72        
      33.44   40.28                                                
 16 Rood, Devon                  Slope                1:14.52    1:14.38        
      32.33   42.05                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Todd, Kate                   CHO                  1:15.45    1:14.60        
      34.08   40.52                                                
 18 Holland, Danielle            DEHS                 1:15.82    1:15.21        
      33.86   41.35                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Goldsmith, Hannah E          Scorpions            1:15.21    1:15.32        
      33.69   41.63                                                
 20 Moran, Glenna                FLG                  1:11.11    1:16.13        
      33.75   42.38                                                
 21 Stout, Naomi                 APAC                 1:16.33    1:16.26        
      34.83   41.43                                                
 22 Langford, Sharon             Mingus               1:16.64    1:16.36        
      35.34   41.02                                                
 23 Maiden, Nicole               COR                  1:14.99    1:17.88        
      35.49   42.39                                                
 24 Mayfield, Whitney            BUHS                 1:15.63    1:17.95        
      34.59   43.36                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 47.13  2003      Michael Cavic, Nicolet, WI.                   
National Ind: @ 47.10  1998      Nate Dusing, Covington Cathol                 
   AZ. State: # 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
AZ. 4A State: $ 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Nelson, Aaron                ARC                    56.68      56.38        
      26.27   30.11                                                
  2 Roysden, Andru               PCDS                   59.66      58.19        
      27.18   31.01                                                
  3 Botma, Davis                 BUHS                   59.56      58.48        
      27.21   31.27                                                
  4 Frome, Derek                 Slope                  58.52      58.54        
      27.49   31.05                                                
  5 Cook, Ben D                  PCDS                   59.20      58.71        
      27.12   31.59                                                
  6 Komadina, Rob                VC                     58.48      58.75        
      27.49   31.26                                                
  7 Moore, Thomas C              Scorpions              58.41      59.27        
      27.05   32.22                                                
  8 Bodine, Jeremy               PHXC                 1:00.46    1:02.02        
      26.35   35.67                                                
B - Final
  9 Ducey, Wes                   Slope                1:00.76    1:01.12        
      27.94   33.18                                                
 10 Maschue, Eric                Slope                1:01.27    1:01.72        
      27.68   34.04                                                
 11 Edgar, Richard               SETON                1:03.36    1:03.68        
      28.85   34.83                                                
 12 Mohle, Robert                APAC                 1:04.77    1:04.05        
      28.49   35.56                                                
 13 Hoffman, Zach                PV                   1:04.48    1:04.41        
      29.96   34.45                                                
 14 Fletcher, Frankie            CHO                  1:04.83    1:04.58        
      30.85   33.73                                                
 15 Preston, Rod                 CactusShad           1:04.67    1:05.35        
      29.45   35.90                                                
 16 Frank, Andrew                Slope                1:04.52    1:05.88        
      29.41   36.47                                                
 
Event 12  Boys 100 Yard Butterfly
===============================================================================
National Pub: ! 47.13  2003      Michael Cavic, Nicolet, WI.                   
National Ind: @ 47.10  1998      Nate Dusing, Covington Cathol                 
   AZ. State: # 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
AZ. 4A State: $ 49.37  2000      Dan Ditoro, Chaparral                         
                51.25  AA-A
                52.16  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Nelson, Aaron                ARC                    58.62      56.68        
      26.30   30.38                                                
  2 Moore, Thomas C              Scorpions              58.16      58.41        
      27.14   31.27                                                
  3 Komadina, Rob                VC                   1:00.06      58.48        
      27.55   30.93                                                
  4 Frome, Derek                 Slope                  58.31      58.52        
      25.91   32.61                                                
  5 Cook, Ben D                  PCDS                   58.43      59.20        
      27.27   31.93                                                
  6 Botma, Davis                 BUHS                   59.31      59.56        
      27.87   31.69                                                
  7 Roysden, Andru               PCDS                   58.22      59.66        
      28.38   31.28                                                
  8 Bodine, Jeremy               PHXC                 1:01.02    1:00.46        
      26.34   34.12                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Ducey, Wes                   Slope                1:00.93    1:00.76        
      27.86   32.90                                                
 10 Maschue, Eric                Slope                1:02.79    1:01.27        
      28.23   33.04                                                
 11 Edgar, Richard               SETON                1:03.38    1:03.36        
      28.48   34.88                                                
 12 Hoffman, Zach                PV                   1:05.19    1:04.48        
      30.01   34.47                                                
 13 Frank, Andrew                Slope                1:04.04    1:04.52        
      29.11   35.41                                                
 14 Preston, Rod                 CactusShad           1:05.29    1:04.67        
      29.13   35.54                                                
 15 Mohle, Robert                APAC                 1:04.57    1:04.77        
      29.56   35.21                                                
 16 Fletcher, Frankie            CHO                  1:07.74    1:04.83        
      31.45   33.38                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Bigler, Richard              FLG                  1:04.12    1:05.05        
      30.15   34.90                                                
 18 Cramer, Kevin                Mingus               1:04.01    1:05.32        
      28.78   36.54                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Lesueur, Dannon              QCHS                 1:07.25    1:06.73        
      30.36   36.37                                                
 20 Flanagan, Kylaas             CactusShad           1:07.78    1:06.78        
      30.02   36.76                                                
 21 Trumball, Josh               APAC                 1:08.81    1:08.65        
      30.46   38.19                                                
 22 Jackson, Aaron               CHO                  1:09.91    1:10.02        
      32.01   38.01                                                
 23 Manuel, Ethan                SRHS                 1:09.23    1:11.06        
      32.60   38.46                                                
 24 Paradise, Paul               Mingus               1:08.09    1:11.23        
      32.98   38.25                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 48.59  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: @ 49.33  2000      Christina Swindle, Gulliver FL                
   AZ. State: # 49.72  1995      Emily Mastin, Xavier                          
AZ. 4A State: $ 50.94            Paige Francis, Arcadia                        
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Stevens, Lindsey             ARC                    54.53      53.72        
      26.01   27.71                                                
  2 Graham, Mallory              VC                     55.27      55.47        
      26.36   29.11                                                
  3 Hedden, Chloe                CactusShad             56.24      56.19        
      27.38   28.81                                                
  4 Knoche, Angela               PV                     56.95      56.51        
      27.51   29.00                                                
  5 Parmarter, Valerie           Mingus                 56.74      56.91        
      27.59   29.32                                                
  6 Snyder, Barbie               CactusShad             58.13      57.92        
      27.47   30.45                                                
  7 Welch, Megan                 Slope                  57.96      58.68        
      28.02   30.66                                                
  8 Beckwith, Sara E             Scorpions              58.19      58.74        
      28.28   30.46                                                
B - Final
  9 Whitmarsh, Rhian             HIG                    58.29      57.78        
      27.54   30.24                                                
 10 Olinger, Sara                VC                     58.75      58.07        
      27.96   30.11                                                
 11 Opitz, Molly                 Slope                  59.87      59.29        
      28.41   30.88                                                
 12 Bohr, Vanessa                APAC                   59.20      59.36        
      28.51   30.85                                                
 13 Kennon, Breana               Wash                   59.27      59.75        
      28.37   31.38                                                
 14 Lowery, Megan                SRHS                   58.27      59.80        
      28.58   31.22                                                
 15 Lesauski, Emily              FLG                  1:00.70    1:00.84        
      29.48   31.36                                                
 16 Horowitz, Kara               FLG                    59.58    1:00.88        
      29.59   31.29                                                
 
Event 13  Girls 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 48.59  2002      Kara Lynn Joyce, Pioneer MI                   
National Ind: @ 49.33  2000      Christina Swindle, Gulliver FL                
   AZ. State: # 49.72  1995      Emily Mastin, Xavier                          
AZ. 4A State: $ 50.94            Paige Francis, Arcadia                        
                52.00  AA-A
                52.69  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Stevens, Lindsey             ARC                    56.06      54.53        
      26.50   28.03                                                
  2 Graham, Mallory              VC                     56.01      55.27        
      26.31   28.96                                                
  3 Hedden, Chloe                CactusShad             55.82      56.24        
      27.64   28.60                                                
  4 Parmarter, Valerie           Mingus                 56.97      56.74        
      27.47   29.27                                                
  5 Knoche, Angela               PV                     56.71      56.95        
      27.78   29.17                                                
  6 Welch, Megan                 Slope                  58.44      57.96        
      27.87   30.09                                                
  7 Snyder, Barbie               CactusShad             58.70      58.13        
      27.77   30.36                                                
  8 Beckwith, Sara E             Scorpions              58.97      58.19        
      27.72   30.47                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lowery, Megan                SRHS                   58.84      58.27        
      28.15   30.12                                                
 10 Whitmarsh, Rhian             HIG                    58.32      58.29        
      27.17   31.12                                                
 11 Olinger, Sara                VC                     58.46      58.75        
      27.76   30.99                                                
 12 Bohr, Vanessa                APAC                   59.01      59.20        
      28.76   30.44                                                
 13 Kennon, Breana               Wash                   59.03      59.27        
      28.11   31.16                                                
 14 Horowitz, Kara               FLG                    58.98      59.58        
      28.75   30.83                                                
 15 Opitz, Molly                 Slope                  59.76      59.87        
      28.08   31.79                                                
 16 Lesauski, Emily              FLG                  1:01.00    1:00.70        
      29.06   31.64                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Brooke, Jessica              BUHS                 1:02.27    1:00.82        
      29.45   31.37                                                
 18 Scott, Winslow               Mingus               1:00.60    1:00.94        
      28.99   31.95                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ward, Kim                    Mingus               1:00.13    1:01.05        
      29.11   31.94                                                
 20 Aaron, Cassie                Notre                1:00.68    1:01.69        
      29.57   32.12                                                
 21 McDaniel, Rebecca            Slope                1:03.42    1:02.64        
      29.83   32.81                                                
 22 Klosterman, Isabel           Notre                1:04.11    1:04.58        
      30.61   33.97                                                
 23 Kearl, Megan                 ARC                  1:03.15    1:04.68        
      30.53   34.15                                                
 24 Haugland, Laura              CactusShad           1:03.83    1:04.91        
      30.62   34.29                                                
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 43.49  2003      Garrett Weber-Gale, Nicolet, WI.              
National Ind: @ 43.43  1992      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: # 43.85  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: $ 45.43  2004      Matt Barnard, Sabino                          
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Komadina, Frank              VC                     47.37      47.14 AA-C   
      22.63   24.51                                                
  2 Schumacher, Mitch            Mingus                 50.67      50.30        
      24.07   26.23                                                
  3 Kennedy, Joe                 Slope                  50.73      50.52        
      23.99   26.53                                                
  4 Preston, Cliff               CactusShad             51.60      50.61        
      24.56   26.05                                                
  5 Carlson, Kai                 Scorpions              50.98      50.94        
      24.55   26.39                                                
  6 Genrich, Geoff               Slope                  52.32      51.37        
      24.62   26.75                                                
  7 Juda, Daniel                 Scorpions              52.43      53.21        
      25.60   27.61                                                
  8 Doyle, Matt                  CHO                    52.46      53.25        
      25.11   28.14                                                
B - Final
  9 Donofrio, Charlie            Slope                  52.68      51.95        
      24.97   26.98                                                
 10 Lang, Benjamin               FLG                    52.51      52.96        
      25.58   27.38                                                
 11 Pavlov, Ivo                  Slope                  54.13      54.47        
      26.08   28.39                                                
 12 Harrington, Kyle             SETON                  55.09      55.75        
      27.07   28.68                                                
 13 Settani, Stephan             Mingus                 55.69      56.36        
      27.29   29.07                                                
 14 Taska, John                  COR                    55.59      56.45        
      26.49   29.96                                                
 15 Taska, Woody                 COR                    55.55      56.96        
      26.78   30.18                                                
 -- Hammond, Luke                Mingus                 55.16         DQ        
 
Event 14  Boys 100 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 43.49  2003      Garrett Weber-Gale, Nicolet, WI.              
National Ind: @ 43.43  1992      Joe Hudepohl, St. Xavier OH                   
   AZ. State: # 43.85  1994      Gary Hall Jr., Brophy Prep                    
AZ. 4A State: $ 45.43  2004      Matt Barnard, Sabino                          
                46.79  AA-A
                47.35  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Komadina, Frank              VC                     47.66      47.37        
      22.72   24.65                                                
  2 Schumacher, Mitch            Mingus                 50.81      50.67        
      24.55   26.12                                                
  3 Kennedy, Joe                 Slope                  49.82      50.73        
      24.30   26.43                                                
  4 Carlson, Kai                 Scorpions              51.70      50.98        
      24.70   26.28                                                
  5 Preston, Cliff               CactusShad             51.33      51.60        
      24.60   27.00                                                
  6 Genrich, Geoff               Slope                  51.19      52.32        
      24.76   27.56                                                
  7 Juda, Daniel                 Scorpions              52.37      52.43        
      24.81   27.62                                                
  8 Doyle, Matt                  CHO                    53.74      52.46        
      24.84   27.62                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Lang, Benjamin               FLG                    53.97      52.51        
      25.81   26.70                                                
 10 Donofrio, Charlie            Slope                  52.88      52.68        
      24.89   27.79                                                
 11 Pavlov, Ivo                  Slope                  53.72      54.13        
      25.51   28.62                                                
 12 Harrington, Kyle             SETON                  55.00      55.09        
      26.53   28.56                                                
 13 Hammond, Luke                Mingus                 55.69      55.16        
      26.78   28.38                                                
 14 Taska, Woody                 COR                    55.94      55.55        
      26.46   29.09                                                
 15 Taska, John                  COR                    55.43      55.59        
      26.22   29.37                                                
 16 Settani, Stephan             Mingus                 54.86      55.69        
      26.54   29.15                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Cash, Nick                   ARC                    55.35      55.89        
      26.51   29.38                                                
 18 Mason, Michael               ARC                    56.59      56.10        
      26.86   29.24                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Petzel, Ben                  CactusShad             55.29      56.22        
      26.33   29.89                                                
 20 Darr, Craig                  FLG                    57.17      57.09        
      27.26   29.83                                                
 21 Lester, Josh                 SETON                  56.32      57.75        
      27.45   30.30                                                
 22 Jensen, Pete                 COR                    57.20      57.91        
      27.04   30.87                                                
 23 Reese, Jacob                 GHS                    56.47      57.94        
      27.93   30.01                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:37.30  1988      Janet Evans, El Dorado CA                   
National Ind: @ 4:39.91  1999      Janelle Atkinson, Bolles School FL          
   AZ. State: # 4:45.16  2001      Ashley Chandler, Chandler                   
AZ. 4A State: $ 4:49.60  1999      Kalyn Keller, Arcadia                       
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Clarke, Alexandra            Slope                5:03.83    5:01.58 AA-C   
      26.86   29.63   30.22   30.52   31.05   30.94   30.92   31.08
      30.70   29.66                                                
  2 Puschak, Jackie              CactusShad           5:04.49    5:05.13        
      27.77   30.05   30.83   31.02   31.23   31.25   31.02   31.33
      31.09   29.54                                                
  3 Rinder, Terry                ARC                  5:14.59    5:15.07        
      28.67   31.08   31.45   32.23   32.06   31.77   31.98   32.07
      32.16   31.60                                                
  4 Tellez, Anna-Alyse           CHO                  5:48.52    5:45.38        
      31.04   34.03   35.10   35.23   35.23   35.64   34.88   34.98
      34.92   34.33                                                
  5 Winerip, Michelle            Slope                5:47.53    5:47.82        
      31.03   34.04   34.81   35.23   35.74   36.09   36.26   36.06
      35.25   33.31                                                
  6 Haley, Ryan                  Slope                5:58.89    6:03.38        
      30.83   34.00   35.83   35.88   36.55   37.67   38.03   38.70
      39.09   36.80                                                
  7 Regonini, Rachel             Notre                6:07.52    6:07.37        
      33.10   37.32   37.64   37.96   37.87   37.67   37.30   37.00
      36.67   34.84                                                
  8 Berghoff, Anna               ARC                  6:06.79    6:08.04        
      31.81   34.59   36.58   37.69   38.04   37.86   38.89   38.18
      38.05   36.35                                                
B - Final
  9 Baumhart, Lizzie             PHXC                 6:11.17    5:58.92        
      32.36   35.64   36.26   37.00   36.74   36.65   36.94   36.86
      36.01   34.46                                                
 10 Kearl, Megan                 ARC                  6:23.33    6:14.54        
      32.02   36.67   38.93   38.79   38.58   38.23   39.46   38.36
      38.96   34.54                                                
 11 Maloney, Alyson              SETON                6:14.07    6:15.46        
      30.92   35.51   37.55   37.93   38.72   38.82   38.84   39.86
      39.60   37.71                                                
 12 Rosenow, Kerry               Mingus               6:15.53    6:15.62        
      32.40   36.29   37.86   38.81   39.04   39.01   39.44   38.94
      38.11   35.72                                                
 13 Williamson, Jasmine          ARC                  6:11.16    6:18.40        
      32.77   35.92   37.53   38.43   38.78   39.18   39.26   39.42
      39.37   37.74                                                
 14 Boley, Andrea                PHXC                 6:26.06    6:22.09        
      32.79   36.36   38.37   39.40   39.47   40.25   39.81   39.97
      38.73   36.94                                                
 15 Welder, Rita                 HIG                  6:19.18    6:24.67        
      32.14   36.30   38.93   38.95   40.44   40.03   39.86   40.19
      40.23   37.60                                                
 16 Heinbaugh, Erika             Brad                 6:28.91    6:35.87        
      33.40   38.44   39.77   40.75   40.50   41.14   40.98   41.37
      40.80   38.72                                                
 
Event 15  Girls 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:37.30  1988      Janet Evans, El Dorado CA                   
National Ind: @ 4:39.91  1999      Janelle Atkinson, Bolles School FL          
   AZ. State: # 4:45.16  2001      Ashley Chandler, Chandler                   
AZ. 4A State: $ 4:49.60  1999      Kalyn Keller, Arcadia                       
                5:00.17  AA-A
                5:05.02  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Clarke, Alexandra            Slope                5:11.77    5:03.83 AA-C   
      28.29   30.54   31.02   31.28   31.37   31.27   31.19   30.75
      29.67   28.45                                                
  2 Puschak, Jackie              CactusShad           5:47.34    5:04.49 AA-C   
      28.50   30.38   31.14   31.18   31.46   31.42   31.14   30.67
      30.18   28.42                                                
  3 Rinder, Terry                ARC                  5:14.39    5:14.59        
      29.29   31.68   31.32   31.81   31.63   31.64   31.49   32.37
      31.78   31.58                                                
  4 Winerip, Michelle            Slope                5:51.83    5:47.53        
      30.96   34.18   35.72   35.40   35.91   35.76   35.83   34.89
      34.92   33.96                                                
  5 Tellez, Anna-Alyse           CHO                  5:46.46    5:48.52        
      31.40   34.26   35.19   35.63   35.28   35.71   35.37   35.62
      35.47   34.59                                                
  6 Haley, Ryan                  Slope                6:02.34    5:58.89        
      30.48   33.37   35.51   36.33   35.77   36.67   37.68   38.25
      39.04   35.79                                                
  7 Berghoff, Anna               ARC                  6:10.93    6:06.79        
      31.46   34.41   35.63   36.79   37.71   38.96   38.27   38.94
      37.77   36.85                                                
  8 Regonini, Rachel             Notre                6:06.55    6:07.52        
      33.62   37.00   38.18   37.97   37.52   37.80   37.05   36.38
      36.81   35.19                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Williamson, Jasmine          ARC                  6:21.36    6:11.16        
      32.52   35.87   37.49   38.51   37.95   38.05   38.22   38.11
      38.03   36.41                                                
 10 Baumhart, Lizzie             PHXC                 6:13.98    6:11.17        
      31.90   35.77   37.50   37.29   38.19   38.30   38.42   38.29
      38.39   37.12                                                
 11 Maloney, Alyson              SETON                6:32.64    6:14.07        
      31.36   35.82   37.58   37.97   38.48   38.67   38.34   38.89
      39.02   37.94                                                
 12 Rosenow, Kerry               Mingus               6:13.36    6:15.53        
      31.91   35.44   37.74   38.46   38.77   39.40   39.01   38.85
      38.62   37.33                                                
 13 Welder, Rita                 HIG                  6:30.77    6:19.18        
      31.40   36.26   38.33   38.33   39.15   39.66   39.58   39.85
      39.83   36.79                                                
 14 Kearl, Megan                 ARC                  6:18.53    6:23.33        
      32.11   35.76   38.26   39.41   40.23   39.65   39.56   39.62
      40.07   38.66                                                
 15 Boley, Andrea                PHXC                 6:23.80    6:26.06        
      33.77   37.35   38.54   39.46   39.78   39.32   39.75   40.19
      39.91   37.99                                                
 16 Heinbaugh, Erika             Brad                 6:34.64    6:28.91        
      32.93   37.03   38.70   40.26   40.24   40.54   40.52   40.94
      39.92   37.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Kilman, Jasmine              PV                   6:30.10    6:30.21        
      33.52   37.01   38.63   40.00   39.48   41.11   40.90   41.19
      40.92   37.45                                                
 18 Johnson, Erin                Brad                 6:35.56    6:31.61        
      34.05   37.55   39.36   39.32   40.53   40.87   40.65   41.10
      40.97   37.21                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Trueba, MACKENZIE            FLG                  6:31.44    6:33.94        
      32.26   37.61   40.65   40.69   40.52   40.48   40.83   40.75
      41.92   38.23                                                
 20 Rosenow, Sarah               Mingus               6:39.55    6:37.96        
      31.16   36.12   39.77   41.81   42.02   42.12   42.40   42.31
      41.13   39.12                                                
 21 Henry, Michelle C            Scorpions            6:41.43    6:39.81        
      33.78   37.35   39.20   40.55   41.69   42.11   42.33   43.39
      41.51   37.90                                                
 22 Garriot, Alicia              CHS                  6:43.30    6:40.73        
      33.20   38.61   39.86   41.00   41.36   41.52   41.89   42.26
      41.82   39.21                                                
 23 Doris, Andrea                SETON                6:41.57    6:44.40        
      32.67   38.69   40.52   41.17   42.03   42.38   42.88   42.50
      41.37   40.19                                                
 24 McAchran, MACKENZIE          BUHS                 6:46.34    6:47.52        
      33.32   37.58   39.04   41.23   42.46   43.67   44.25   43.74
      42.94   39.29                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:16.39  1983      Jeff Kostoff, Upland CA                     
National Ind: @ 4:20.44  2000      Fran Crippen, Germantown PA                 
   AZ. State: # 4:28.59  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: $ 4:29.13            Jamie Richardson, Thunderbird               
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lewkowitz, Blake             PCDS                 4:43.99    4:37.99 AA-A   
      25.90   27.91   28.24   28.32   28.36   28.64   27.67   27.85
      27.99   27.11                                                
  2 zoldos, michael              ARC                  4:36.84    4:39.97 AA-C   
      25.69   28.00   28.29   28.67   28.45   28.81   28.26   28.35
      28.05   27.40                                                
  3 Seanez, Fili                 Notre                4:54.87    4:51.87        
      27.30   29.28   29.71   29.74   29.45   29.58   29.64   29.51
      29.45   28.21                                                
  4 Pfeiffer, Erik               CactusShad           5:04.68    4:53.85        
      26.44   28.85   29.51   29.60   29.98   30.26   30.00   30.33
      29.92   28.96                                                
  5 Choitz, Brian                BUHS                 5:16.28    5:15.50        
      26.96   30.02   31.77   32.46   32.77   32.47   32.81   33.10
      31.58   31.56                                                
  6 Scheurich, William           Slope                5:21.07    5:19.57        
      26.72   29.22   31.44   33.28   33.28   33.52   33.10   33.39
      33.07   32.55                                                
  7 Hagberg, Nate                Mingus               5:22.62    5:20.27        
      27.98   30.98   32.42   32.85   33.18   33.13   33.36   32.88
      32.77   30.72                                                
  8 Hildebrandt, Kevin           CactusShad           5:27.07    5:26.38        
      28.51   30.96   32.62   32.81   33.53   33.66   33.85   34.15
      33.70   32.59                                                
B - Final
  9 Groat, Matt                  Slope                5:28.72    5:26.02        
      27.97   29.97   31.63   33.40   33.56   33.49   33.35   34.27
      34.69   33.69                                                
 10 Doyle, Matt                  CHO                  5:32.57    5:31.84        
      28.83   31.74   33.40   34.33   34.48   35.08   35.30   34.74
      33.49   30.45                                                
 11 Darnell, Thomas              APAC                 5:45.48    5:40.54        
      29.31   32.79   34.36   34.58   35.41   35.62   35.67   35.53
      35.13   32.14                                                
 12 Meyers, Cody                 Slope                5:47.31    5:41.30        
      28.90   31.82   33.89   34.77   35.23   35.66   36.34   36.37
      35.44   32.88                                                
 13 Riesgo, Albert               PV                   5:56.57    5:49.38        
      29.55   33.30   34.83   35.33   35.91   37.01   36.29   36.84
      37.50   32.82                                                
 14 Hogland, Austin              Slope                5:54.30    5:49.63        
      29.63   33.35   34.81   35.10   35.74   36.62   36.70   36.39
      36.46   34.83                                                
 15 Lombrana, Joseph             Wash                 5:51.20    5:51.50        
      28.82   33.16   35.06   36.04   38.01   37.83   38.58   36.41
      36.18   31.41                                                
 16 Alvarado, Salvador           SRHS                 5:54.71    6:05.72        
      31.00   34.20   35.89   37.38   37.64   38.04   38.54   38.81
      38.63   35.59                                                
 
Event 16  Boys 500 Yard Freestyle
===============================================================================
National Pub: ! 4:16.39  1983      Jeff Kostoff, Upland CA                     
National Ind: @ 4:20.44  2000      Fran Crippen, Germantown PA                 
   AZ. State: # 4:28.59  2001      Tyler Deberry, Sabino                       
AZ. 4A State: $ 4:29.13            Jamie Richardson, Thunderbird               
                4:38.25  AA-A
                4:42.53  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 zoldos, michael              ARC                  4:43.31    4:36.84 AA-A   
      25.34   27.77   27.77   28.20   27.87   28.01   27.94   28.24
      28.17   27.53                                                
  2 Lewkowitz, Blake             PCDS                 4:48.51    4:43.99        
      26.56   28.18   28.43   28.33   28.14   28.57   28.65   29.01
      29.19   28.93                                                
  3 Seanez, Fili                 Notre                4:58.46    4:54.87        
      27.37   29.99   29.98   29.80   29.66   29.84   29.77   29.95
      29.83   28.68                                                
  4 Pfeiffer, Erik               CactusShad           5:03.68    5:04.68        
      26.35   29.10   30.25   30.88   31.41   31.38   31.44   31.59
      31.74   30.54                                                
  5 Choitz, Brian                BUHS                 5:29.24    5:16.28        
      27.24   30.62   31.26   32.17   32.05   32.49   33.06   33.66
      32.68   31.05                                                
  6 Scheurich, William           Slope                5:21.17    5:21.07        
      27.31   30.55   31.78   32.34   33.08   34.02   33.42   33.30
      33.12   32.15                                                
  7 Hagberg, Nate                Mingus               5:25.34    5:22.62        
      28.64   31.27   32.08   32.52   33.02   33.61   32.67   33.71
      33.13   31.97                                                
  8 Hildebrandt, Kevin           CactusShad           5:22.97    5:27.07        
      28.22   31.83   32.31   33.30   33.44   34.03   33.34   34.25
      33.52   32.83                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Groat, Matt                  Slope                5:28.27    5:28.72        
      28.22   31.09   32.11   33.50   34.36   34.08   34.37   34.13
      33.97   32.89                                                
 10 Doyle, Matt                  CHO                  5:36.10    5:32.57        
      29.44   31.67   33.48   34.42   35.51   34.54   35.03   34.10
      32.94   31.44                                                
 11 Darnell, Thomas              APAC                 5:53.11    5:45.48        
      29.51   33.62   34.40   35.36   36.33   35.97   36.18   36.05
      36.41   31.65                                                
 12 Meyers, Cody                 Slope                5:55.62    5:47.31        
      28.73   32.16   34.48   34.83   36.30   36.71   37.02   36.70
      36.56   33.82                                                
 13 Lombrana, Joseph             Wash                 6:02.12    5:51.20        
      28.70   33.98   34.71   35.66   36.68   36.42   36.49   39.74
      37.88   30.94                                                
 14 Hogland, Austin              Slope                5:59.92    5:54.30        
      29.77   33.93   35.35   36.05   36.54   36.96   37.11   37.71
      36.85   34.03                                                
 15 Alvarado, Salvador           SRHS                 5:59.85    5:54.71        
      30.27   33.40   34.53   36.13   36.59   37.32   37.47   37.02
      37.38   34.60                                                
 16 Riesgo, Albert               PV                   5:56.09    5:56.57        
      29.95   33.78   36.48   37.18   37.40   37.08   37.92   37.84
      35.72   33.22                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Pitts, Andy                  SRHS                 6:15.15    6:01.09        
      30.43   34.76   37.36   36.93   38.07   37.21   37.38   38.16
      36.87   33.92                                                
 18 Gee, Kyle                    CHO                  6:17.88    6:05.61        
      31.44   36.10   36.36   37.43   38.83   38.82   37.98   38.24
      36.84   33.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Ward, Joe D                  Scorpions            6:09.31    6:05.77        
      30.30   33.69   35.08   36.48   37.90   38.11   39.87   38.11
      39.33   36.90                                                
 20 Eaves, Taylor                PHXC                 5:57.69    6:07.58        
      31.79   35.94   37.58   37.86   38.78   37.73   38.13   38.18
      37.02   34.57                                                
 21 Mahoney, Casey               SETON                6:28.01    6:19.35        
      31.34   34.64   37.13   39.26   39.88   39.87   39.87   39.94
      40.10   37.32                                                
 22 McCulloch, Drew              CactusShad           6:20.35    6:21.32        
      29.93   33.92   36.75   39.28   40.41   41.69   40.94   41.92
      40.29   36.19                                                
 23 Breniser, Nathaniel          QCHS                 6:27.82    6:24.57        
      31.50   35.66   37.49   38.73   40.15   40.45   41.22   40.60
      40.20   38.57                                                
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:32.77  2002      Pioneer MI.                                 
National Ind: @ 1:34.65  1995      Peddie School NJ                            
   AZ. State: # 1:35.26  1993      Xavier                                      
AZ. 4A State: $ 1:37.18  2003      Catalina Foothills                          
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arcadia  'A'                                      1:43.31    1:41.62        
     1) Pickard, Katherine              2) Schmidt, D'Arcy                
     3) Rinder, Terry                   4) Stevens, Lindsey               
       24.45    25.69    26.53    24.95                                    
  2 Sunnyslope High School  'A'                       1:46.91    1:43.90        
     1) Opitz, Molly                    2) Welch, Megan                   
     3) Roth, Tenae                     4) Clarke, Alexandra              
       26.74    26.64    26.48    24.04                                    
  3 Cactus Shadow High School  'A'                    1:46.81    1:45.50        
     1) Hedden, Chloe                   2) Haugland, Laura                
     3) Puschak, Jackie                 4) Snyder, Barbie                 
       26.59    27.35    25.38    26.18                                    
  4 Santa Rita High School  'A'                       1:47.88    1:47.51        
     1) Lowery, Megan                   2) Bravo, Brittany                
     3) Beeston, Shelly                 4) Smith, Erin                    
       26.69    27.79    27.04    25.99                                    
  5 Washington High School  'A'                       1:48.96    1:48.70        
     1) Majkrzak, Ava                   2) Hamman, Amy                    
     3) Kennon, Breana                  4) Cramer, Lindsay                
       27.44    28.33    27.18    25.75                                    
  6 Sedona High School Team  'A'                      1:51.78    1:49.92        
     1) Syvertsen, Samantha J           2) Goldsmith, Hannah E            
     3) Mendelsohn, Rachel G            4) Beckwith, Sara E               
       27.78    28.32    28.03    25.79                                    
  7 Higley High  'A'                                  1:51.21    1:50.63        
     1) Whitmarsh, Rhian                2) Baker, Kori                    
     3) Welder, Elly                    4) Welder, Rita                   
       26.90    28.63    28.03    27.07                                    
  8 Cholla High School  'A'                           1:51.79    1:51.37        
     1) Wilford, Briana                 2) Todd, Kate                     
     3) Tellez, Anna-Alyse              4) Weeks-Galindo, Cheyene         
       27.08    28.06    28.37    27.86                                    
B - Final
  9 Notre Dame High School  'A'                       1:51.91    1:52.36        
     1) Snittjer, Molly                 2) Klosterman, Isabel             
     3) Maierhofer, Devin               4) Aaron, Cassie                  
       28.43    27.79    28.73    27.41                                    
 10 Mingus Union High School  'A'                     1:55.29    1:55.01        
     1) Futral, Ashton                  2) Rosenow, Sarah                 
     3) Schumacher, Katie               4) Kirkland, Crystal              
       30.18    28.37    28.28    28.18                                    
 11 Palo Verde High School  'A'                       1:55.52    1:55.73        
     1) Stoemmer, Natalie               2) Kilman, Jasmine                
     3) Birchard, Janine                4) Knoche, Angela                 
       29.70    30.89    28.68    26.46                                    
 12 Apache Junction High School  'A'                  1:58.58    1:55.93        
     1) Sutton, Katy                    2) Enyeart, Jessica               
     3) Castillo, Ashley                4) Bohr, Vanessa                  
       28.87    29.79    30.19    27.08                                    
 13 Flagstaff  'A'                                    1:55.54    1:56.20        
     1) Dobrick, Jenna                  2) Friend, Mercedes               
     3) Sorenson, Rachel                4) Lesauski, Emily                
       29.57    29.28    30.20    27.15                                    
 14 Phx Christian  'A'                                1:59.69    1:58.82        
     1) Boley, Andrea                   2) Conniff, Taylor                
     3) Flemming, Christy               4) Shook, Kristen                 
       29.77    31.36    28.49    29.20                                    
 15 Bradshaw Mountain High School  'A'                1:56.57    1:58.86        
     1) Heinbaugh, Erika                2) Lemmer, Jennifer               
     3) Smith, Kendra                   4) Johnson, Erin                  
       30.80    28.97    30.64    28.45                                    
 16 Coronado  'A'                                     2:00.05    1:59.04        
     1) Cinnarossa, Valerie             2) Thomas, Shelbi                 
     3) Maiden, Nicole                  4) Flynn, Brittany                
       28.94    30.80    30.07    29.23                                    
 
Event 17  Girls 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:32.77  2002      Pioneer MI.                                 
National Ind: @ 1:34.65  1995      Peddie School NJ                            
   AZ. State: # 1:35.26  1993      Xavier                                      
AZ. 4A State: $ 1:37.18  2003      Catalina Foothills                          
                1:39.06  AA-A
                1:40.50  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arcadia  'A'                                      1:44.90    1:43.31        
     1) Pickard, Katherine              2) Whittaker, Frances             
     3) Rinder, Terry                   4) Stevens, Lindsey               
       24.44    27.16    26.48    25.23                                    
  2 Cactus Shadow High School  'A'                    1:46.33    1:46.81        
     1) Hedden, Chloe                   2) Snyder, Barbie                 
     3) Haugland, Laura                 4) Puschak, Jackie                
       27.08    26.33    32.80    20.60                                    
  3 Sunnyslope High School  'A'                       1:47.00    1:46.91        
     1) Welch, Megan                    2) Opitz, Molly                   
     3) Roth, Tenae                     4) Clarke, Alexandra              
       27.33    27.18    26.66    25.74                                    
  4 Santa Rita High School  'A'                       1:49.12    1:47.88        
     1) Lowery, Megan                   2) Bravo, Brittany                
     3) Beeston, Shelly                 4) Smith, Erin                    
       26.62    27.85    27.10    26.31                                    
  5 Washington High School  'A'                       1:48.84    1:48.96        
     1) Hamman, Amy                     2) Majkrzak, Ava                  
     3) Kennon, Breana                  4) Cramer, Lindsay                
       27.91    28.10    26.92    26.03                                    
  6 Higley High  'A'                                  1:55.07    1:51.21        
     1) Whitmarsh, Rhian                2) Baker, Kori                    
     3) Welder, Elly                    4) Welder, Rita                   
       26.44    29.53    28.13    27.11                                    
  7 Sedona High School Team  'A'                      1:52.09    1:51.78        
     1) Syvertsen, Samantha J           2) Goldsmith, Hannah E            
     3) Mendelsohn, Rachel G            4) Beckwith, Sara E               
       28.41    28.80    28.07    26.50                                    
  8 Cholla High School  'A'                           1:50.46    1:51.79        
     1) Wilford, Briana                 2) Todd, Kate                     
     3) Tellez, Anna-Alyse              4) Weeks-Galindo, Cheyene         
       27.37    28.24    28.98    27.20                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Notre Dame High School  'A'                       1:52.28    1:51.91        
     1) Aaron, Cassie                   2) Klosterman, Isabel             
     3) Maierhofer, Devin               4) Snittjer, Molly                
       28.18    27.74    28.52    27.47                                    
 10 Mingus Union High School  'A'                     1:55.55    1:55.29        
     1) Kirkland, Crystal               2) Futral, Ashton                 
     3) Rosenow, Sarah                  4) Schumacher, Katie              
       29.38    29.95    28.26    27.70                                    
 11 Palo Verde High School  'A'                       1:54.63    1:55.52        
     1) Stoemmer, Natalie               2) Kilman, Jasmine                
     3) Birchard, Janine                4) Knoche, Angela                 
       29.27    29.74    29.60    26.91                                    
 12 Flagstaff  'A'                                    1:54.62    1:55.54        
     1) Dobrick, Jenna                  2) Friend, Mercedes               
     3) Sorenson, Rachel                4) Lesauski, Emily                
       29.79    29.15    29.26    27.34                                    
 13 Bradshaw Mountain High School  'A'                2:00.14    1:56.57        
     1) Smith, Kendra                   2) Lemmer, Jennifer               
     3) Heinbaugh, Erika                4) Johnson, Erin                  
       29.94    28.71    30.41    27.51                                    
 14 Apache Junction High School  'A'                  1:55.51    1:58.58        
     1) Sutton, Katy                    2) Enyeart, Jessica               
     3) Castillo, Ashley                4) Bohr, Vanessa                  
       29.30    30.32    30.73    28.23                                    
 15 Phx Christian  'A'                                1:56.08    1:59.69        
     1) Flemming, Christy               2) Boley, Andrea                  
     3) Shook, Kristen                  4) Conniff, Taylor                
       32.32    29.55    15.83    41.99                                    
 16 Coronado  'A'                                     1:59.98    2:00.05        
     1) Cinnarossa, Valerie             2) Thomas, Shelbi                 
     3) Maiden, Nicole                  4) Flynn, Brittany                
       30.09    32.94    28.44    28.58                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Queen Creek High School  'A'                      2:02.03    2:03.03        
     1) Thompson, Taryn                 2) Keith, Kayla                   
     3) Dullum, Aimee                   4) Dyer, Kristen                  
       31.46    31.04    25.30    35.23                                    
 18 Buckeye Union High School  'A'                    2:05.11    2:06.03        
     1) Davis, Randey                   2) Neff, India                    
     3) Finchum, Kaylee                 4) McAchran, MACKENZIE            
       31.37    32.10    31.68    30.88                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Glendale High School  'A'                         2:07.78    2:06.76        
     1) Marzec, Amanda                  2) Whitney, Laura                 
     3) Osuna, Liz                      4) Lechuga, Lissett               
       32.70    31.33    31.45    31.28                                    
 -- Seton Catholic  'A'                               2:04.76         DQ        
     1) Doris, Maria                    2) James, Murphy                  
     3) Korte, Maria                    4) Baglini, Angelina              
       32.01    31.04    30.57    30.31                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:23.15  1993      Kingwood TX.                                
National Ind: @ 1:22.70  1997      Mercersberg PA                              
   AZ. State: # 1:23.86  2004      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 1:25.12  2004      Catalina Foothills                          
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sunnyslope High School  'A'                       1:33.59    1:33.13        
     1) Genrich, Geoff                  2) Donofrio, Charlie              
     3) Pavlov, Ivo                     4) Kennedy, Joe                   
       23.06    23.50    23.56    23.01                                    
  2 Mingus Union High School  'A'                     1:36.19    1:34.57        
     1) Settani, Stephan                2) Cramer, Kevin                  
     3) Hammond, Luke                   4) Schumacher, Mitch              
       23.88    23.58    24.52    22.59                                    
  3 Phx Christian  'A'                                1:36.63    1:35.45        
     1) Keisman, Josh                   2) Jonovich, Nathan               
     3) Bodine, Jeremy                  4) Smyers, Mike                   
       24.78    24.99    23.44    22.24                                    
  4 Arcadia  'A'                                      1:36.25    1:35.78        
     1) Nelson, Aaron                   2) Kosters, Sam                   
     3) Cash, Nick                      4) zoldos, michael                
       23.67    25.11    24.09    22.91                                    
  5 Sedona High School Team  'A'                      1:37.30    1:36.02        
     1) Carlson, Kai                    2) Svensson, Eric                 
     3) Moore, Thomas C                 4) Juda, Daniel                   
       23.87    24.25    24.06    23.84                                    
  6 Phoenix Country Day School  'A'                   1:41.30    1:37.93        
     1) Lewkowitz, Blake                2) Cook, Ben D                    
     3) Roysden, Andru                  4) Teer, Drew                     
       23.05    24.13    25.23    25.52                                    
  7 Valley Christian  'A'                             1:39.87    1:39.19        
     1) Costabile, Michael              2) Gere, Colton                   
     3) Komadina, Rob                   4) Komadina, Frank                
       27.21    26.20    23.98    21.80                                    
  8 Cactus Shadow High School  'A'                    1:41.54    1:40.97        
     1) Flanagan, Kylaas                2) Wilkins, Jordan                
     3) Preston, Rod                    4) Petzel, Ben                    
       25.42    25.46    25.67    24.42                                    
B - Final
  9 Cholla High School  'A'                           1:42.60    1:41.46        
     1) Jackson, Aaron                  2) Fletcher, Frankie              
     3) Gee, Kyle                       4) Doyle, Matt                    
       25.94    25.81    25.63    24.08                                    
 10 Washington High School  'A'                       1:41.99    1:42.16        
     1) Harding, John                   2) Ross, Michael                  
     3) Henderson, Aaron                4) Valdivia, Nathan               
       25.89    27.27    24.84    24.16                                    
 11 Coronado  'A'                                     1:42.96    1:42.81        
     1) Taska, Woody                    2) Jensen, Pete                   
     3) Adams, Cory                     4) Taska, John                    
       26.16    25.38    26.52    24.75                                    
 12 Queen Creek High School  'A'                      1:44.37    1:43.62        
     1) Lesueur, Dannon                 2) Kelley, Justin                 
     3) Lesueur, Dusty                  4) Bowker, Jeremy                 
       24.82    27.39    25.20    26.21                                    
 13 Apache Junction High School  'A'                  1:46.11    1:45.17        
     1) Darnell, Thomas                 2) Yates, Jason                   
     3) Cherryholmes, Austin            4) Mohle, Robert                  
       26.55    27.10    26.49    25.03                                    
 14 Santa Rita High School  'A'                       1:46.08    1:46.81        
     1) Manuel, Ethan                   2) Pitts, Andy                    
     3) Penrod, Blaine                  4) Beeston, Steven                
       26.55    28.19    26.55    25.52                                    
 15 Bradshaw Mountain High School  'A'                1:48.74    1:49.34        
     1) Marks, Jake                     2) Balsiger, Kohl                 
     3) Meyers, Phil                    4) Dodson, Chris                  
       26.61    26.48    26.49    29.76                                    
 16 Higley High  'A'                                  1:48.41    1:49.88        
     1) Obrey, Travis                   2) Pierce, Clayton                
     3) Pointer, Zachary                4) Hughart, Daniel                
       28.60    28.07    26.88    26.33                                    
 
Event 18  Boys 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 1:23.15  1993      Kingwood TX.                                
National Ind: @ 1:22.70  1997      Mercersberg PA                              
   AZ. State: # 1:23.86  2004      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 1:25.12  2004      Catalina Foothills                          
                1:27.79  AA-A
                1:29.06  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sunnyslope High School  'A'                       1:33.30    1:33.59        
     1) Frome, Derek                    2) Donofrio, Charlie              
     3) Pavlov, Ivo                     4) Kennedy, Joe                   
       23.72    23.67    23.53    22.67                                    
  2 Mingus Union High School  'A'                     1:35.95    1:36.19        
     1) Settani, Stephan                2) Cramer, Kevin                  
     3) Hammond, Luke                   4) Schumacher, Mitch              
       24.48    23.99    24.82    22.90                                    
  3 Arcadia  'A'                                      1:39.81    1:36.25        
     1) Nelson, Aaron                   2) Kosters, Sam                   
     3) Cash, Nick                      4) zoldos, michael                
       23.53    25.09    24.58    23.05                                    
  4 Phx Christian  'A'                                1:36.86    1:36.63        
     1) Keisman, Josh                   2) Jonovich, Nathan               
     3) Bodine, Jeremy                  4) Smyers, Mike                   
       25.10    25.21    23.88    22.44                                    
  5 Sedona High School Team  'A'                      1:37.23    1:37.30        
     1) Carlson, Kai                    2) Svensson, Eric                 
     3) Moore, Thomas C                 4) Juda, Daniel                   
       24.19    24.45    24.59    24.07                                    
  6 Valley Christian  'A'                             1:41.02    1:39.87        
     1) Costabile, Michael              2) Gere, Colton                   
     3) Komadina, Rob                   4) Komadina, Frank                
       26.93    27.07    24.02    21.85                                    
  7 Phoenix Country Day School  'A'                   1:38.84    1:41.30        
     1) Lewkowitz, Blake                2) Cook, Ben D                    
     3) Roysden, Andru                  4) Anderson-Smith, Javon          
       23.60    24.41    25.70    27.59                                    
  8 Cactus Shadow High School  'A'                    1:42.74    1:41.54        
     1) Flanagan, Kylaas                2) Wilkins, Jordan                
     3) Preston, Rod                    4) Petzel, Ben                    
       25.35    25.43    26.05    24.71                                    
-------------------------------------------------------------------------
  9 Washington High School  'A'                       1:43.16    1:41.99        
     1) Henderson, Aaron                2) Ross, Michael                  
     3) Harding, John                   4) Valdivia, Nathan               
       25.99    27.28    24.72    24.00                                    
 10 Cholla High School  'A'                           1:43.72    1:42.60        
     1) Gee, Kyle                       2) Fletcher, Frankie              
     3) Jackson, Aaron                  4) Doyle, Matt                    
       26.70    26.65    25.16    24.09                                    
 11 Coronado  'A'                                     1:44.66    1:42.96        
     1) Taska, Woody                    2) Jensen, Pete                   
     3) Adams, Cory                     4) Taska, John                    
       25.94    25.76    26.60    24.66                                    
 12 Queen Creek High School  'A'                      1:46.65    1:44.37        
     1) Kelley, Justin                  2) Lesueur, Dannon                
     3) Lesueur, Dusty                  4) Bowker, Jeremy                 
       26.44    25.86    26.83    25.24                                    
 13 Santa Rita High School  'A'                       1:44.18    1:46.08        
     1) Manuel, Ethan                   2) Alvarado, Salvador             
     3) Pitts, Andy                     4) Penrod, Blaine                 
       26.78    26.68    26.55    26.07                                    
 14 Apache Junction High School  'A'                  1:48.07    1:46.11        
     1) Darnell, Thomas                 2) Yates, Jason                   
     3) Cherryholmes, Austin            4) Mohle, Robert                  
       26.55    27.26    26.85    25.45                                    
 15 Higley High  'A'                                  1:54.38    1:48.41        
     1) Obrey, Travis                   2) Pierce, Clayton                
     3) Pointer, Zachary                4) Hughart, Daniel                
       28.32    27.81    26.03    26.25                                    
 16 Bradshaw Mountain High School  'A'                1:48.53    1:48.74        
     1) Marks, Jake                     2) Meyers, Phil                   
     3) Balsiger, Kohl                  4) Dodson, Chris                  
       25.92    25.92    26.56    30.34                                    
-------------------------------------------------------------------------
 17 Buckeye Union High School  'A'                    1:49.68    1:50.36        
     1) McCormick, Tommy                2) Chavez, Anthony                
     3) Sherman, Brian                  4) Petersen, Bryan                
       28.39    28.21    28.87    24.89                                    
 18 Glendale High School  'A'                         1:48.79    1:52.61        
     1) Ward, Chris                     2) Ramos, Isaac                   
     3) Jones, Shawn                    4) Reese, Jacob                   
       27.05    29.60    29.06    26.90                                    
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cortez High School  'A'                           1:57.19    1:55.34        
     1) Leroy, Dale                     2) Horney, Joshua                 
     3) Myers, Derrick                  4) Duncan, Mathew                 
       28.67    29.47    29.02    28.18                                    
 -- Seton Catholic  'A'                               1:40.32         DQ        
     1) Harrington, Kyle                2) Koehler, Kyle                  
     3) Lester, Josh                    4) Edgar, Richard                 
       24.74    25.43    25.69    24.66                                    
 -- Flagstaff  'A'                                    1:54.13         DQ        
     1) Hellwig, Luke                   2) Zedick, Christopher            
     3) Bauer, Nathan                   4) Seubrt, P. Hayes               
       29.72    29.73    28.07    26.24                                    
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: @ 52.86  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA               
   AZ. State: # 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: $ 55.61  2002      Skye Elbert, Millennium                       
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smith, Riley                 PHXC                 1:02.45    1:01.63        
      30.25   31.38                                                
  2 Rinder, Terry                ARC                  1:03.24    1:02.15        
      30.76   31.39                                                
  3 Hedden, Chloe                CactusShad           1:03.78    1:02.50        
      31.10   31.40                                                
  4 Wood, Skotia                 CactusShad           1:05.91    1:04.19        
      31.67   32.52                                                
  5 Taylor, Whitney              Slope                1:05.24    1:05.10        
      31.38   33.72                                                
  6 Stoemmer, Natalie            PV                   1:06.65    1:06.98        
      32.35   34.63                                                
  7 Moran, Madalyn               Slope                1:08.18    1:07.82        
      31.77   36.05                                                
  8 Snittjer, Molly              Notre                1:09.19    1:07.85        
      32.45   35.40                                                
B - Final
  9 Hill, Kelly                  SETON                1:09.61    1:08.97        
      33.61   35.36                                                
 10 DE LA Concepcion, Quinn      PCDS                 1:10.45    1:09.43        
      33.22   36.21                                                
 11 Syvertsen, Samantha J        Scorpions            1:11.68    1:10.76        
      33.79   36.97                                                
 12 Wilson, Heather              Slope                1:11.83    1:10.87        
      33.86   37.01                                                
 13 McNeely, Katelyn             PHXC                 1:12.11    1:13.02        
      35.47   37.55                                                
 14 Wilford, Briana              CHO                  1:10.95    1:13.39        
      36.02   37.37                                                
 15 Scott, Winslow               Mingus               1:12.51    1:13.62        
      33.36   40.26                                                
 16 Keim, Erika                  FLG                  1:11.16    1:13.69        
      36.03   37.66                                                
 
Event 19  Girls 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mtn. AZ                   
National Ind: @ 52.86  1998      Natalie Coughlin, Carondelet CA               
   AZ. State: # 53.68  1996      Misty Hyman, Shadow Mountain                  
AZ. 4A State: $ 55.61  2002      Skye Elbert, Millennium                       
                58.08  AA-A
                59.12  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smith, Riley                 PHXC                 1:03.44    1:02.45        
      30.65   31.80                                                
  2 Rinder, Terry                ARC                  1:04.04    1:03.24        
      31.30   31.94                                                
  3 Hedden, Chloe                CactusShad           1:02.68    1:03.78        
      31.52   32.26                                                
  4 Taylor, Whitney              Slope                1:06.11    1:05.24        
      31.75   33.49                                                
  5 Wood, Skotia                 CactusShad           1:04.80    1:05.91        
      32.78   33.13                                                
  6 Stoemmer, Natalie            PV                   1:06.96    1:06.65        
      32.54   34.11                                                
  7 Moran, Madalyn               Slope                1:07.43    1:08.18        
      31.91   36.27                                                
  8 Snittjer, Molly              Notre                1:10.42    1:09.19        
      33.20   35.99                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Hill, Kelly                  SETON                1:09.14    1:09.61        
      34.04   35.57                                                
 10 DE LA Concepcion, Quinn      PCDS                 1:09.99    1:10.45        
      33.58   36.87                                                
 11 Wilford, Briana              CHO                  1:11.42    1:10.95        
      34.65   36.30                                                
 12 Keim, Erika                  FLG                  1:11.99    1:11.16        
      35.24   35.92                                                
 13 Syvertsen, Samantha J        Scorpions            1:10.47    1:11.68        
      34.96   36.72                                                
 14 Wilson, Heather              Slope                1:12.60    1:11.83        
      34.16   37.67                                                
 15 McNeely, Katelyn             PHXC                 1:12.01    1:12.11        
      34.62   37.49                                                
 16 Scott, Winslow               Mingus               1:12.96    1:12.51        
-------------------------------------------------------------------------
 17 Maierhofer, Devin            Notre                1:13.44    1:12.89        
      36.16   36.73                                                
 18 Damore, Hana                 ARC                  1:12.69    1:13.09        
      36.09   37.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Keith, Kayla                 QCHS                 1:15.63    1:13.84        
      35.31   38.53                                                
 20 Moran, Glenna                FLG                  1:15.49    1:14.15        
      36.16   37.99                                                
 21 Rood, Devon                  Slope                1:14.24    1:14.16        
      35.39   38.77                                                
 22 Bergner, Chelsea             Notre                1:15.58    1:14.28        
      35.68   38.60                                                
 23 Brunacini, Chelsea           CHS                  1:14.48    1:14.39        
      35.02   39.37                                                
 24 Carlson, Liz                 ARC                  1:14.72    1:15.10        
      36.82   38.28                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 47.50  1994      Derya Buyukuneu, Woodridge CA                 
National Ind: @ 46.82  1998      Alex Lim, Bolles School FL                    
   AZ. State: # 48.00  2004      Alex Righi, Brophy Prep.                      
AZ. 4A State: $ 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Smyers, Mike                 PHXC                   55.05      54.50        
      26.77   27.73                                                
  2 Darnell, Seth                Slope                  57.57      57.80        
      27.97   29.83                                                
  3 Price, Geordon               PV                     57.84      58.05        
      28.23   29.82                                                
  4 Frome, Derek                 Slope                  59.74      59.10        
      29.06   30.04                                                
  5 Moore, Thomas C              Scorpions            1:02.14    1:01.46        
      29.81   31.65                                                
  6 Frank, Andrew                Slope                1:02.34    1:02.02        
      29.94   32.08                                                
  7 Licht, Cameron               Slope                1:03.19    1:04.20        
      30.52   33.68                                                
  8 Hildebrandt, Kevin           CactusShad           1:03.46    1:04.77        
      31.38   33.39                                                
B - Final
  9 Clyde, Thomas                ARC                  1:03.79    1:02.36        
      29.25   33.11                                                
 10 Lang, Benjamin               FLG                  1:04.11    1:03.94        
      31.28   32.66                                                
 11 Hengsteller, Jacob           BUHS                 1:04.45    1:04.39        
      30.96   33.43                                                
 12 Thieme, Brian                Mingus               1:06.47    1:04.54        
      31.92   32.62                                                
 13 Balsiger, Kohl               Brad                 1:06.12    1:04.73        
      31.90   32.83                                                
 14 Bigler, Richard              FLG                  1:05.96    1:04.98        
      31.45   33.53                                                
 15 Cook, Ben D                  PCDS                 1:05.31    1:06.72        
      31.53   35.19                                                
 16 Preston, Rod                 CactusShad           1:06.16    1:08.06        
      33.31   34.75                                                
 
Event 20  Boys 100 Yard Backstroke
===============================================================================
National Pub: ! 47.50  1994      Derya Buyukuneu, Woodridge CA                 
National Ind: @ 46.82  1998      Alex Lim, Bolles School FL                    
   AZ. State: # 48.00  2004      Alex Righi, Brophy Prep.                      
AZ. 4A State: $ 49.16            Matt Ulrickson, Scotts. Saguaro               
                52.52  AA-A
                53.52  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Smyers, Mike                 PHXC                   56.47      55.05        
      26.78   28.27                                                
  2 Darnell, Seth                Slope                  57.91      57.57        
      27.90   29.67                                                
  3 Price, Geordon               PV                     58.88      57.84        
      28.60   29.24                                                
  4 Frome, Derek                 Slope                  59.53      59.74        
      28.59   31.15                                                
  5 Moore, Thomas C              Scorpions            1:03.44    1:02.14        
      29.94   32.20                                                
  6 Frank, Andrew                Slope                1:02.62    1:02.34        
      30.01   32.33                                                
  7 Licht, Cameron               Slope                1:03.76    1:03.19        
      29.85   33.34                                                
  8 Hildebrandt, Kevin           CactusShad           1:04.43    1:03.46        
      30.89   32.57                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Clyde, Thomas                ARC                  1:06.12    1:03.79        
      30.34   33.45                                                
 10 Lang, Benjamin               FLG                  1:03.73    1:04.11        
      31.08   33.03                                                
 11 Hengsteller, Jacob           BUHS                 1:04.31    1:04.45        
      30.82   33.63                                                
 12 Cook, Ben D                  PCDS                 1:04.29    1:05.31        
      30.67   34.64                                                
 13 Bigler, Richard              FLG                  1:06.24    1:05.96        
      31.97   33.99                                                
 14 Balsiger, Kohl               Brad                 1:05.06    1:06.12        
      31.98   34.14                                                
 15 Preston, Rod                 CactusShad           1:08.19    1:06.16        
      32.47   33.69                                                
 16 Thieme, Brian                Mingus               1:07.26    1:06.47        
      32.54   33.93                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Woodside, Keith              DEHS                 1:06.53    1:06.79        
      31.66   35.13                                                
 18 Kelley, Justin               QCHS                 1:10.13    1:08.40        
      33.91   34.49                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Evans, Ryan                  Notre                1:09.20    1:08.45        
      32.49   35.96                                                
 20 Reese, Jacob                 GHS                  1:05.66    1:08.50        
      33.66   34.84                                                
 21 McGrath, Nate                PV                   1:08.38    1:08.66        
      33.16   35.50                                                
 22 Flanagan, Kylaas             CactusShad           1:08.48    1:10.71        
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 1:00.41  2004      Jessica Hardy, Woodrow Wilson,              
National Ind: @ 1:01.03  2004      Caroline Bruce, Trinity, KS                 
   AZ. State: # 1:02.88  1993      Emily Short, Xavier                         
AZ. 4A State: $ 1:03.38            Emily Short, Arcadia                        
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Set, Vanessa                 DEHS                 1:13.74    1:12.66        
      33.56   39.10                                                
  2 Bigler, Lisa                 FLG                  1:13.09    1:14.27        
      34.17   40.10                                                
  3 Beeston, Shelly              SRHS                 1:14.28    1:14.30        
      35.80   38.50                                                
  4 Thomson, Kelsey              Slope                1:16.22    1:15.40        
      35.92   39.48                                                
  5 Sakurai, Alyssa              ARC                  1:14.70    1:16.02        
      35.99   40.03                                                
  6 Roth, Tenae                  Slope                1:16.51    1:16.95        
      35.37   41.58                                                
  7 Langford, Sharon             Mingus               1:17.62    1:17.69        
      36.64   41.05                                                
  8 Weeks-Galindo, Cheyene       CHO                  1:17.50    1:19.12        
      38.11   41.01                                                
B - Final
  9 Bodell, Laura                PCDS                 1:18.28    1:17.87        
      36.06   41.81                                                
 10 Stuart, Hannah               ARC                  1:18.17    1:18.25        
      37.13   41.12                                                
 11 Todd, Kate                   CHO                  1:18.98    1:18.75        
      37.20   41.55                                                
 12 Birchard, Janine             PV                   1:19.14    1:19.22        
      37.83   41.39                                                
 13 Friend, Mercedes             FLG                  1:19.88    1:20.53        
      36.72   43.81                                                
 14 Majkrzak, Ava                Wash                 1:18.58    1:20.59        
      37.04   43.55                                                
 15 Aaron, Cassie                Notre                1:21.60    1:21.04        
      37.68   43.36                                                
 16 Gaud, Melanie                COR                  1:20.03    1:21.93        
      38.57   43.36                                                
 
Event 21  Girls 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 1:00.41  2004      Jessica Hardy, Woodrow Wilson,              
National Ind: @ 1:01.03  2004      Caroline Bruce, Trinity, KS                 
   AZ. State: # 1:02.88  1993      Emily Short, Xavier                         
AZ. 4A State: $ 1:03.38            Emily Short, Arcadia                        
                1:05.87  AA-A
                1:06.97  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Bigler, Lisa                 FLG                  1:14.27    1:13.09        
      34.26   38.83                                                
  2 Set, Vanessa                 DEHS                 1:13.31    1:13.74        
      34.54   39.20                                                
  3 Beeston, Shelly              SRHS                 1:13.33    1:14.28        
      35.12   39.16                                                
  4 Sakurai, Alyssa              ARC                  1:16.85    1:14.70        
      35.23   39.47                                                
  5 Thomson, Kelsey              Slope                1:18.21    1:16.22        
      36.27   39.95                                                
  6 Roth, Tenae                  Slope                1:15.63    1:16.51        
      35.24   41.27                                                
  7 Weeks-Galindo, Cheyene       CHO                  1:18.15    1:17.50        
      37.38   40.12                                                
  8 Langford, Sharon             Mingus               1:17.21    1:17.62        
      36.26   41.36                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Stuart, Hannah               ARC                  1:19.94    1:18.17        
      36.56   41.61                                                
 10 Bodell, Laura                PCDS                 1:18.02    1:18.28        
      36.36   41.92                                                
 11 Majkrzak, Ava                Wash                 1:18.72    1:18.58        
      36.42   42.16                                                
 12 Todd, Kate                   CHO                  1:21.65    1:18.98        
      37.51   41.47                                                
 13 Birchard, Janine             PV                   1:19.71    1:19.14        
      38.03   41.11                                                
 14 Friend, Mercedes             FLG                  1:19.67    1:19.88        
      37.45   42.43                                                
 15 Gaud, Melanie                COR                  1:22.59    1:20.03        
      37.10   42.93                                                
 16 Aaron, Cassie                Notre                1:21.95    1:21.60        
      37.60   44.00                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Walla, Megan                 ARC                  1:21.72    1:21.62        
      37.78   43.84                                                
 18 Smith, Kendra                Brad                 1:21.62    1:22.36        
      38.94   43.42                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Baglini, Angelina            SETON                1:22.57    1:22.52        
      38.51   44.01                                                
 20 Fochtman, Brittany           ARC                  1:23.50    1:22.54        
      38.25   44.29                                                
 21 Beeston, Stacy               SRHS                 1:23.16    1:23.01        
      39.29   43.72                                                
 22 Alexander, Hillary           Slope                1:23.23    1:23.18        
      39.43   43.75                                                
 23 McDaniel, Rebecca            Slope                1:23.31    1:23.93        
      38.58   45.35                                                
 -- McBroom, Michele             PHXC                 1:23.96         DQ        
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.67  2000      Brendon Hansen, Havervord PA                  
National Ind: @ 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep WA                   
   AZ. State: # 56.48  1991      Jason Hodder, CDO                             
AZ. 4A State: $ 57.26  2002      Paul Oman, Rincon                             
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Lemons, Zachary              FLG                  1:03.95    1:03.47        
      30.18   33.29                                                
  2 Seubrt, P. Hayes             FLG                  1:05.82    1:06.40        
      30.88   35.52                                                
  3 Raber, Cody                  Mingus               1:05.95    1:06.86        
      31.20   35.66                                                
  4 Beeston, Karl                SRHS                 1:07.21    1:08.07        
      32.26   35.81                                                
  5 Selin, Isaac                 CHS                  1:08.71    1:08.15        
      31.23   36.92                                                
  6 Deforest, Sean               Slope                1:08.45    1:08.33        
      31.51   36.82                                                
  7 Chang, Tyler                 Mingus               1:08.14    1:08.61        
      31.31   37.30                                                
  8 Scheurich, Charlie           Slope                1:10.21    1:10.34        
      32.39   37.95                                                
B - Final
  9 Lesueur, Dannon              QCHS                 1:12.77    1:10.81        
      33.65   37.16                                                
 10 Choitz, Brian                BUHS                 1:10.88    1:11.00        
      32.52   38.48                                                
 11 Svensson, Eric               Scorpions            1:11.51    1:11.10        
      34.02   37.08                                                
 12 Roysden, Andru               PCDS                 1:10.49    1:11.31        
      33.48   37.83                                                
 13 Knowles, Aaron               Mingus               1:11.58    1:11.32        
      33.34   37.98                                                
 14 Daniels, Jon                 Slope                1:11.05    1:11.45        
      33.61   37.84                                                
 15 Bennett, Bud                 CactusShad           1:12.81    1:11.52        
      33.93   37.59                                                
 16 Jackson, Aaron               CHO                  1:13.09    1:12.65        
      34.59   38.06                                                
 
Event 22  Boys 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
National Pub: ! 53.67  2000      Brendon Hansen, Havervord PA                  
National Ind: @ 53.66  1998      Pat Fowler, Seattle Prep WA                   
   AZ. State: # 56.48  1991      Jason Hodder, CDO                             
AZ. 4A State: $ 57.26  2002      Paul Oman, Rincon                             
                59.00  AA-A
              1:00.08  AA-C
    Name                    Year School                  Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Lemons, Zachary              FLG                  1:04.18    1:03.95        
      31.04   32.91                                                
  2 Seubrt, P. Hayes             FLG                  1:06.93    1:05.82        
      30.55   35.27                                                
  3 Raber, Cody                  Mingus               1:08.55    1:05.95        
      30.90   35.05                                                
  4 Beeston, Karl                SRHS                 1:07.91    1:07.21        
      31.57   35.64                                                
  5 Chang, Tyler                 Mingus               1:08.25    1:08.14        
      31.85   36.29                                                
  6 Deforest, Sean               Slope                1:07.84    1:08.45        
      31.14   37.31                                                
  7 Selin, Isaac                 CHS                  1:08.59    1:08.71        
      31.22   37.49                                                
  8 Scheurich, Charlie           Slope                1:10.37    1:10.21        
      32.55   37.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
  9 Roysden, Andru               PCDS                 1:10.63    1:10.49        
      32.91   37.58                                                
 10 Choitz, Brian                BUHS                 1:08.98    1:10.88        
      32.87   38.01                                                
 11 Daniels, Jon                 Slope                1:11.96    1:11.05        
      32.77   38.28                                                
 12 Svensson, Eric               Scorpions            1:12.36    1:11.51        
      33.58   37.93                                                
 13 Knowles, Aaron               Mingus               1:14.29    1:11.58        
      33.47   38.11                                                
 14 Lesueur, Dannon              QCHS                 1:11.01    1:12.77        
      34.21   38.56                                                
 15 Bennett, Bud                 CactusShad           1:14.55    1:12.81        
      35.82   36.99                                                
 16 Jackson, Aaron               CHO                  1:13.06    1:13.09        
      34.37   38.72                                                
-------------------------------------------------------------------------
 17 Haley, Sean                  Slope                1:13.78    1:13.24        
      34.00   39.24                                                
 18 Stutz, Chris                 Notre                1:14.12    1:13.28        
      34.62   38.66                                                
-------------------------------------------------------------------------
 19 Turley, Mitch                QCHS                 1:12.52    1:13.32        
      34.10   39.22                                                
 20 Werhanowicz, Jamie           PHXC                 1:14.01    1:14.24        
      34.14   40.10                                                
 21 Wilkins, Jordan              CactusShad           1:17.50    1:16.28        
      34.23   42.05                                                
 22 Jonovich, Nathan             PHXC                 1:17.41    1:18.39        
      37.15   41.24                                                
 23 Torres, Hector               BUHS                 1:16.04    1:18.59        
      36.63   41.96                                                
 24 Anderson-Smith, Javon        PCDS                 1:16.29    1:19.87        
      35.92   43.95                                                
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:24.64  2003      Irvine, CA.\                                
National Ind: @ 3:24.08  1996      Bolles School FL                            
   AZ. State: # 3:28.73  2004      Xavier                                      
AZ. 4A State: $ 3:31.29            Chaparral                                   
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Arcadia  'A'                                      3:46.69    3:40.47        
     1) Pickard, Katherine              2) Schmidt, D'Arcy                
     3) Rinder, Terry                   4) Stevens, Lindsey               
       25.24    52.94    26.56    56.79    27.25    56.38    26.03    54.36
  2 Sunnyslope High School  'A'                       3:49.87    3:46.06        
     1) Rosania, Brittany               2) Welch, Megan                   
     3) Taylor, Whitney                 4) Clarke, Alexandra              
       27.29    56.78    28.07    58.69    27.47    57.50    25.47    53.09
  3 Cactus Shadow High School  'A'                    3:53.60    3:53.43        
     1) Hedden, Chloe                   2) Wood, Skotia                   
     3) Snyder, Barbie                  4) Puschak, Jackie                
       28.56    59.31    28.55    59.81    27.50    58.07    26.40    56.24
  4 Phx Christian  'A'                                4:00.73    3:57.43        
     1) Baumhart, Lizzie                2) McNeely, Katelyn               
     3) Bellah, Brooke                  4) Smith, Riley                   
       29.56  1:01.51    30.52  1:05.25    26.59    55.74    26.59    54.93
  5 Flagstaff  'A'                                    3:58.78    4:00.04        
     1) Horowitz, Kara                  2) Keim, Erika                    
     3) Lesauski, Emily                 4) Bigler, Lisa                   
       28.63    59.51    30.01  1:02.87    28.24    59.88    27.62    57.78
  6 Mingus Union High School  'A'                     4:01.67    4:01.40        
     1) Scott, Winslow                  2) Rosenow, Kerry                 
     3) Ward, Kim                       4) Parmarter, Valerie             
       29.34  1:01.37    28.39    59.89    29.43  1:03.03    26.70    57.11
  7 Cholla High School  'A'                           4:07.25    4:06.46        
     1) Wilford, Briana                 2) Todd, Kate                     
     3) Tellez, Anna-Alyse              4) Weeks-Galindo, Cheyene         
       29.10  1:00.85    29.52  1:02.48    19.49  1:01.94    29.49  1:01.19
  8 Buckeye Union High School  'A'                    4:20.25    4:19.37        
     1) Hensley, Celeste                2) McAchran, MACKENZIE            
     3) Mayfield, Whitney               4) Brooke, Jessica                
       31.72  1:06.98    30.65  1:05.13    31.71  1:06.34    28.94  1:00.92
B - Final
  9 Notre Dame High School  'A'                       4:20.85    4:22.27        
     1) Sifert, Maisie                  2) Bergner, Chelsea               
     3) Maierhofer, Devin               4) Regonini, Rachel               
       31.82  1:17.95    22.11    57.67    30.91  1:05.41    29.43  1:01.24
 10 Santa Rita High School  'A'                       4:23.75    4:22.87        
     1) Harrington, Suscha              2) Manuel, Nicole                 
     3) Banahan, Amanda                 4) Bravo, Brittany                
       30.48  1:05.62    32.60  1:08.58    30.68  1:06.88    28.71  1:01.79
 11 Bradshaw Mountain High School  'A'                4:25.57    4:23.91        
     1) Johnson, Erin                   2) Lemmer, Jennifer               
     3) Heinbaugh, Erika                4) Smith, Kendra                  
       30.85  1:05.59    33.44  1:07.75    31.72  1:07.24    30.35  1:03.33
 12 Coronado  'A'                                     4:27.91    4:23.94        
     1) Cinnarossa, Valerie             2) Thomas, Shelbi                 
     3) Maiden, Nicole                  4) Flynn, Brittany                
       30.74  1:06.00    32.07  1:06.98    32.15  1:07.91    30.02  1:03.05
 13 Washington High School  'A'                       4:22.97    4:24.26        
     1) Hamman, Amy                     2) Rodman, Maddisen               
     3) Kitch, Anne                     4) Lopez, Brittany                
       29.97  1:00.68    32.40  1:08.79    16.05  1:07.98    31.11  1:06.81
 14 Phoenix Country Day School  'A'                   4:28.13    4:25.74        
     1) Sherman, Talia                  2) Jeans, Lizzy                   
     3) Bodell, Laura                   4) DE LA Concepcion, Quinn        
       31.67  1:08.61    32.55  1:08.73    31.66  1:07.07    29.28  1:01.33
 15 Apache Junction High School  'A'                  4:29.95    4:30.66        
     1) Tenborg, Tessa                  2) Garlish, Amanda                
     3) Adair, Whitney                  4) Castillo, Ashley               
       31.54  1:06.51    32.83  1:09.78    31.61  1:06.02    32.40  1:08.35
 -- Seton Catholic  'A'                               4:23.59         DQ        
     1) Maloney, Alyson                 2) Doris, Andrea                  
     3) Baglini, Angelina               4) Hill, Kelly                    
       29.47  1:02.49    30.43  1:04.87    31.26  1:10.99    29.24  1:01.85
 
Event 23  Girls 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:24.64  2003      Irvine, CA.\                                
National Ind: @ 3:24.08  1996      Bolles School FL                            
   AZ. State: # 3:28.73  2004      Xavier                                      
AZ. 4A State: $ 3:31.29            Chaparral                                   
                3:35.51  AA-A
                3:38.84  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Arcadia  'A'                                      3:49.66    3:46.69        
     1) Pickard, Katherine              2) Schmidt, D'Arcy                
     3) Rinder, Terry                   4) Stevens, Lindsey               
       25.76    53.41    29.10  1:00.82    27.47    57.61    26.38    54.85
  2 Sunnyslope High School  'A'                       3:49.94    3:49.87        
     1) Rosania, Brittany               2) Welch, Megan                   
     3) Taylor, Whitney                 4) Clarke, Alexandra              
       27.78    57.14    28.14    58.43    27.51    57.12    27.69    57.18
  3 Cactus Shadow High School  'A'                    3:53.93    3:53.60        
     1) Hedden, Chloe                   2) Wood, Skotia                   
     3) Snyder, Barbie                  4) Puschak, Jackie                
       28.31    57.68    29.81                               27.11    56.80
  4 Flagstaff  'A'                                    4:00.57    3:58.78        
     1) Horowitz, Kara                  2) Keim, Erika                    
     3) Lesauski, Emily                 4) Bigler, Lisa                   
       28.38    59.06    29.67  1:02.40    28.65  1:00.23    27.57    57.09
  5 Phx Christian  'A'                                3:56.41    4:00.73        
     1) Baumhart, Lizzie                2) McNeely, Katelyn               
     3) Bellah, Brooke                  4) Smith, Riley                   
       30.09  1:02.42    32.05  1:06.97    26.82    56.29    26.53    55.05
  6 Mingus Union High School  'A'                     4:04.09    4:01.67        
     1) Rosenow, Kerry                  2) Scott, Winslow                 
     3) Ward, Kim                       4) Parmarter, Valerie             
       28.46  1:00.47    28.66  1:00.10    30.21  1:03.55    27.69    57.55
  7 Cholla High School  'A'                           4:08.67    4:07.25        
     1) Wilford, Briana                 2) Todd, Kate                     
     3) Tellez, Anna-Alyse              4) Weeks-Galindo, Cheyene         
       30.29  1:01.81    29.95  1:03.38    29.69  1:02.45    28.68    59.61
  8 Buckeye Union High School  'A'                    4:25.63    4:20.25        
     1) Hensley, Celeste                2) McAchran, MACKENZIE            
     3) Mayfield, Whitney               4) Brooke, Jessica                
       31.37  1:06.19    31.64  1:06.89    31.06  1:05.81    29.93  1:01.36
-------------------------------------------------------------------------
  9 Notre Dame High School  'A'                       4:27.82    4:20.85        
     1) Sifert, Maisie                  2) Bergner, Chelsea               
     3) Maierhofer, Devin               4) Regonini, Rachel               
       30.51  1:05.98    32.26  1:07.97    30.31  1:03.89    30.01  1:03.01
 10 Washington High School  'A'                       4:23.39    4:22.97        
     1) Hamman, Amy                     2) Rodman, Maddisen               
     3) Kitch, Anne                     4) Lopez, Brittany                
       29.78  1:01.69    32.42  1:08.74    30.60  1:05.76    31.54  1:06.78
 11 Seton Catholic  'A'                               4:24.74    4:23.59        
     1) Doris, Maria                    2) Doris, Andrea                  
     3) Maloney, Alyson                 4) Hill, Kelly                    
       33.40  1:11.35    30.53  1:05.79    29.03  1:02.55    30.47  1:03.90
 12 Santa Rita High School  'A'                       4:38.50    4:23.75        
     1) Harrington, Suscha              2) Manuel, Nicole                 
     3) Banahan, Amanda                 4) Bravo, Brittany                
       30.60  1:05.64    32.22  1:07.70    31.88  1:06.75    29.52  1:03.66
 13 Bradshaw Mountain High School  'A'                4:23.93    4:25.57        
     1) Johnson, Erin                   2) Lemmer, Jennifer               
     3) Heinbaugh, Erika                4) Smith, Kendra                  
       31.05  1:06.26    33.98  1:08.95    31.04  1:05.63    31.65  1:04.73
 14 Coronado  'A'                                     4:31.72    4:27.91        
     1) Cinnarossa, Valerie             2) Thomas, Shelbi                 
     3) Maiden, Nicole                  4) Flynn, Brittany                
       31.85  1:08.00    32.45  1:08.87    32.58  1:08.39    30.21  1:02.65
 15 Phoenix Country Day School  'A'                   4:34.94    4:28.13        
     1) Bodell, Laura                   2) Jeans, Lizzy                   
     3) Sherman, Talia                  4) DE LA Concepcion, Quinn        
       31.26  1:06.08    31.84  1:07.90    31.55  1:08.26    29.98  1:05.89
 16 Apache Junction High School  'A'                  4:32.00    4:29.95        
     1) Tenborg, Tessa                  2) Adair, Whitney                 
     3) Garlish, Amanda                 4) Castillo, Ashley               
       31.45  1:06.68    31.34  1:06.63    32.75  1:09.17    31.63  1:07.47
-------------------------------------------------------------------------
 17 Desert Edge High School  'A'                      4:30.38    4:31.78        
     1) Holland, Danielle               2) Proctor, Rachal                
     3) Olson, Alix                     4) Set, Vanessa                   
       31.33  1:07.10    31.44  1:08.57    32.49  1:08.31    33.07  1:07.80
 18 Sedona High School Team  'A'                      4:34.84    4:32.67        
     1) Melchedzek, Marlee              2) Meidlinger, Nicole             
     3) Henry, Michelle C               4) Kappel, Abragail X             
       31.02  1:07.15    19.05  1:12.92    30.94  1:05.77  1:06.83         
-------------------------------------------------------------------------
 19 Cortez High School  'A'                           4:33.64    4:36.17        
     1) Arnie, Olivia                   2) Kramer, Haley                  
     3) Brunacini, Chelsea              4) Garriot, Alicia                
       33.93  1:12.37    31.81  1:10.06    30.68  1:06.80    31.28  1:06.94
 20 Higley High  'A'                                  4:55.20    4:43.24        
     1) Stewart, Morgan                 2) Swisher, McKenna               
     3) Shuck, Michelle                 4) Welder, Elly                   
       33.50  1:09.10    37.26  1:18.14    33.30  1:15.75    25.42  1:00.25
 21 Palo Verde High School  'A'                       4:44.89    4:46.01        
     1) Squire, Jayme                   2) Garber, Patricia               
     3) Rowlan, Tessa                   4) Birchard, Sarah                
       32.43  1:08.26    35.97  1:12.67    35.26  1:15.65    32.41  1:09.43
 22 Queen Creek High School  'A'                      4:43.62    4:46.54        
     1) Thompson, Taryn                 2) Keith, Kayla                   
     3) Dullum, Aimee                   4) Dawson, Lindsay                
       34.18  1:14.34    34.36  1:20.06    28.14  1:05.81    15.44  1:06.33
 23 Glendale High School  'A'                         5:02.82    4:56.80        
     1) Marzec, Amanda                  2) Carter, Beth                   
     3) Osuna, Liz                      4) Lechuga, Lissett               
       35.46  1:15.66    36.72  1:17.24    32.95  1:11.98    32.97  1:11.92
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:02.41  1989      Winston Churchill TX.                       
National Ind: @ 3:01.80  1999      St. Francis OH/Bolles FL                    
   AZ. State: # 3:05.57  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 3:10.09  2004      Catalina Foothills                          
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                            Prelims     Finals        
===============================================================================
A - Final
  1 Sunnyslope High School  'A'                       3:28.98    3:27.18        
     1) Genrich, Geoff                  2) Donofrio, Charlie              
     3) Groat, Matt                     4) Darnell, Seth                  
       24.58    51.15    24.17    51.42    25.65    53.29    24.23    51.32
  2 Arcadia  'A'                                      3:34.84    3:31.37        
     1) zoldos, michael                 2) Mason, Michael                 
     3) Nelson, Aaron                   4) Cash, Nick                     
       24.78    51.11    26.23    54.70    25.62    54.54    23.98    51.02
  3 Mingus Union High School  'A'                     3:33.12    3:32.30        
     1) Hagberg, Nate                   2) Hammond, Luke                  
     3) Raber, Cody                     4) Schumacher, Mitch              
       26.41    54.60    26.19    55.12    24.95    52.12    24.20    50.46
  4 Flagstaff  'A'                                    3:36.24    3:34.85        
     1) Darr, Craig                     2) Bigler, Richard                
     3) Lang, Benjamin                  4) Lemons, Zachary                
       26.44    55.18    26.97    56.00    25.87    52.88    24.21    50.79
  5 Cactus Shadow High School  'A'                    3:38.89    3:36.74        
     1) Pfeiffer, Erik                  2) Petzel, Ben                    
     3) Hildebrandt, Kevin              4) Preston, Cliff                 
       25.11    52.70    26.08    56.13    26.91    57.78    23.29    50.13
  6 Buckeye Union High School  'A'                    3:48.70    3:46.66        
     1) Botma, Davis                    2) Petersen, Bryan                
     3) Hengsteller, Jacob              4) Choitz, Brian                  
       26.56    55.65    25.96    57.33    27.65    58.70    25.62    54.98
  7 Palo Verde High School  'A'                       3:49.83    3:47.71        
     1) Hoffman, Zach                   2) McGrath, Nate                  
     3) Riesgo, Albert                  4) Price, Geordon                 
       27.62    57.37    27.44    59.16    28.05  1:00.12    24.25    51.06
  8 Washington High School  'A'                       3:50.49    3:49.17        
     1) Ross, Michael                   2) Valdivia, Nathan               
     3) Henderson, Aaron                4) Lombrana, Joseph               
       26.65    56.76    28.54  1:03.17    25.09    54.17    25.98    55.07
B - Final
  9 Coronado  'A'                                     3:51.48    3:48.89        
     1) Taska, Woody                    2) Jensen, Pete                   
     3) Adams, Cory                     4) Taska, John                    
       26.61    56.58    27.00    57.29    28.03  1:00.26    25.63    54.76
 10 Santa Rita High School  'A'                       3:54.21    3:49.73        
     1) Manuel, Ethan                   2) Alvarado, Salvador             
     3) Beeston, Karl                   4) Stockman, Blaine               
       27.41    57.86    27.90    58.14    29.84  1:00.08    25.22    53.65
 11 Cholla High School  'A'                           3:52.23    3:51.11        
     1) Gee, Kyle                       2) Fletcher, Frankie              
     3) Jackson, Aaron                  4) Doyle, Matt                    
       28.38    58.15    27.64    58.44    29.12  1:01.23    25.44    53.29
 12 Apache Junction High School  'A'                  3:58.03    3:56.03        
     1) Darnell, Thomas                 2) Yates, Jason                   
     3) Cherryholmes, Austin            4) Mohle, Robert                  
       28.02    58.53    29.03  1:00.99    28.85  1:00.18    26.33    56.33
 13 Desert Edge High School  'A'                      4:09.35    4:07.06        
     1) Nalker, Keven                   2) Olson, Kyle                    
     3) Kowaisic, Austin                4) Woodside, Keith                
       29.62  1:01.60    28.50  1:02.17    16.34  1:07.07    26.08    56.22
 14 Queen Creek High School  'A'                      4:09.06    4:08.27        
     1) Lesueur, Dusty                  2) Bowker, Jeremy                 
     3) Breniser, Nathaniel             4) Larson, Nick                   
       28.89    59.89  1:03.00                               29.59  1:02.71
 15 Cortez High School  'A'                           4:13.77    4:08.61        
     1) Leroy, Dale                     2) Duncan, Mathew                 
     3) Julias, J                       4) Selin, Isaac                   
       31.12  1:05.21    31.11  1:05.31    30.21  1:03.13    25.29    54.96
 -- Phx Christian  'A'                                4:10.39         DQ        
     1) Bellah, Brendan                 2) Eaves, Taylor                  
     3) Davis, Pery                     4) Jonovich, Nathan               
       28.74  1:01.75    28.01    59.79    27.85  1:01.99    28.80  1:01.00
 
Event 24  Boys 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
National Pub: ! 3:02.41  1989      Winston Churchill TX.                       
National Ind: @ 3:01.80  1999      St. Francis OH/Bolles FL                    
   AZ. State: # 3:05.57  2003      Brophy Prep                                 
AZ. 4A State: $ 3:10.09  2004      Catalina Foothills                          
                3:13.30  AA-A
                3:15.74  AA-C
    School                                               Seed    Prelims        
===============================================================================
Preliminaries
  1 Sunnyslope High School  'A'                       3:30.01    3:28.98        
     1) Donofrio, Charlie               2) Groat, Matt                    
     3) Pavlov, Ivo                     4) Darnell, Seth                  
       25.05    52.02    25.60    52.58    24.78    53.27    24.46    51.11
  2 Mingus Union High School  'A'                     3:33.35    3:33.12        
     1) Hagberg, Nate                   2) Hammond, Luke                  
     3) Raber, Cody                     4) Schumacher, Mitch              
       26.58    54.84    26.54    54.88    25.36    52.89    24.29    50.51
  3 Arcadia  'A'                                      3:39.89    3:34.84        
     1) zoldos, michael                 2) Mason, Michael                 
     3) Kosters, Sam                    4) Nelson, Aaron                  
       25.05    51.73    26.22    53.86    26.81    56.51    25.13    52.74
  4 Flagstaff  'A'                                    3:37.52    3:36.24        
     1) Darr, Craig                     2) Bigler, Richard                
     3) Lang, Benjamin                  4) Lemons, Zachary                
       26.79    55.59    26.99    56.46    25.62    56.53    20.79    47.66
  5 Cactus Shadow High School  'A'                    3:43.11    3:38.89        
     1) Petzel, Ben                     2) Pfeiffer, Erik                 
     3) Preston, Cliff                  4) Hildebrandt, Kevin             
       26.03    53.77    26.25    55.94    27.25    57.61    24.12    51.57
  6 Buckeye Union High School  'A'                    3:49.22    3:48.70        
     1) Botma, Davis                    2) Petersen, Bryan                
     3) Hengsteller, Jacob              4) Choitz, Brian                  
       26.76    55.85    27.01    58.43    27.77    58.94    25.76    55.48
  7 Palo Verde High School  'A'                       3:44.85    3:49.83        
     1) Hoffman, Zach                   2) McGrath, Nate                  
     3) Riesgo, Albert                  4) Price, Geordon                 
       28.36    57.97    27.87    59.41    15.93  1:01.96    23.94    50.49
  8 Washington High School  'A'                       3:52.27    3:50.49        
     1) Ross, Michael                   2) Valdivia, Nathan               
     3) Henderson, Aaron                4) Lombrana, Joseph               
       27.76    57.95    28.52  1:02.26    25.90    55.71    26.57    54.57
-------------------------------------------------------------------------
  9 Coronado  'A'                                     4:00.20    3:51.48        
     1) Taska, Woody                    2) Jensen, Pete                   
     3) Adams, Cory                     4) Taska, John                    
       27.16    56.91    27.36    58.35    28.40  1:00.79    26.14    55.43
 10 Cholla High School  'A'                           3:56.99    3:52.23        
     1) Gee, Kyle                       2) Jackson, Aaron                 
     3) Fletcher, Frankie               4) Doyle, Matt                    
       28.64    59.02    29.34  1:01.21    27.79    58.44    25.19    53.56
 11 Santa Rita High School  'A'                       3:51.67    3:54.21        
     1) Manuel, Ethan                   2) Alvarado, Salvador             
     3) Pitts, Andy                     4) Beeston, Karl                  
       28.05    57.90    28.46    59.39    28.78  1:01.28    26.52    55.64
 12 Apache Junction High School  'A'                  3:58.53    3:58.03        
     1) Darnell, Thomas                 2) Yates, Jason                   
     3) Cherryholmes, Austin            4) Mohle, Robert                  
       27.76    58.03    29.48  1:01.95    28.40  1:00.74    26.77    57.31
 13 Queen Creek High School  'A'                      4:23.25    4:09.06        
     1) Breniser, Nathaniel             2) Bowker, Jeremy                 
     3) Larson, Nick                    4) Lesueur, Dusty                 
       29.00  1:01.95    29.45  1:05.08    29.07  1:01.85    29.34  1:00.18
 14 Desert Edge High School  'A'                      4:10.44    4:09.35        
     1) Nalker, Keven                   2) Olson, Kyle                    
     3) Kowaisic, Austin                4) Woodside, Keith                
       29.71  1:01.84    29.06  1:02.94    32.62  1:08.22    26.22    56.35
 15 Phx Christian  'A'                                4:04.92    4:10.39        
     1) Eaves, Taylor                   2) Bellah, Brendan                
     3) Davis, Pery                     4) Jonovich, Nathan               
       28.74  1:01.19    30.44  1:05.16    27.57  1:02.45    29.43  1:01.59
 16 Cortez High School  'A'                           4:03.57    4:13.77        
     1) Duncan, Mathew                  2) Julias, J                      
     3) Selin, Isaac                    4) Leroy, Dale                    
       31.54  1:06.28    32.42  1:08.33    28.99  1:01.95    26.14    57.21
-------------------------------------------------------------------------
 17 Seton Catholic  'A'                               4:18.59    4:15.76        
     1) Mahoney, Casey                  2) Lester, Aaron                  
     3) Evans, Michael                  4) Morris, Kyle                   
       29.60  1:01.14    30.49  1:05.81    15.64  1:03.64    30.62  1:05.17
 18 Glendale High School  'A'                         4:07.21    4:18.08        
     1) Ward, Chris                     2) Johnson, Blake                 
     3) Jones, Shawn                    4) Reese, Jacob                   
       29.36  1:03.58    33.19  1:09.03    29.58  1:04.64    29.44  1:00.83
-------------------------------------------------------------------------
 -- Sedona High School Team  'A'                      4:11.52         DQ        
     1) Gage, Josh B                    2) Castillo-Cockrum, Andrew D     
     3) Allen, Michael                  4) Ward, Joe D                    
       27.93  1:03.11    30.72  1:03.72    28.39  1:04.13    27.93    58.89
 
Event 101  Girls 50 Yard Freestyle Swim-off
===============================================================================
                  24.00  AA-A
                  24.32  AA-C
    Name                    Year School                  Seed     Finals        
===============================================================================
  - Swim-off
  1 Whittaker, Frances           ARC                       NT      27.03        
  2 DE LA Concepcion, Quinn      PCDS                      NT      27.82        

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT