ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2005 Central Zone Championships
8/8/2005-8/8/2005
Grand Forks, North Dakota United States

Midwestern Swimming Hy-Tek's MEET MANAGER Page 1
2005 Central Zone Championship Meet - 8/5/2005 to 8/8/2005
Central Zone Championship Meet, Sanction #: ND05-39
UND-Hyslop Pool, Grand Forks, ND, 8/5-8/2005

Results
Girls 10&U 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 1 30.56
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 2 31.13
WISC-WI 10 Buss, Kenzie L 3 31.50
IL-IL 10 Hlavin, Mika 4 32.01
IND-IN 10 Milliner, Rachel A 5 32.10
IND-IN 10 Locke, Lacey A 6 32.64
IL-IL 10 Smith, Katie A 7 32.66
IL-IL 10 Elliott, Danielle N N 8 32.68
IL-IL 10 Buszydlo, Lauren C 9 32.75
AR-AR 10 Woo, Jocelyn S 10 33.16
IND-IN 10 Extine, Jessica L 11 33.17
WISC-WI 10 Duranso, Katie R 12 33.45
MW-MW 10 Jarrett, Jennelle B 13 33.50
IND-IN 10 Campbell, Julia M 14 33.57
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 14 33.57
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 16 33.59
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka 17 33.64
IND-IN 10 Markiewicz, Elizabeth 18 33.73
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 19 34.05
IND-IN 10 Chastain, Raelynn L 20 34.35
AR-AR 10 Richardson, Caitlin F 21 34.82
ND-ND 10 Schmidt, Breanna D 22 35.66
OK-OK 10 Wilson, Katelyn D 23 36.34
OK-OK 10 Hurst, Clary M 24 36.89
OK-OK 10 Sarantakos, Shelby E 25 36.92
OK-OK 10 Stowe, Ann-Marie D 26 37.60

Girls 10&U 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 1 1:05.87
32.67 1:05.87
IL-IL 10 Hsu, Connie M 2 1:07.01
32.14 1:07.01
IND-IN 10 Milliner, Rachel A 3 1:09.10
33.09 1:09.10
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 4 1:09.86
33.93 1:09.86
IND-IN 10 Locke, Lacey A 5 1:10.73
33.87 1:10.73
IL-IL 10 Hlavin, Mika 6 1:11.00
IND-IN 10 Campbell, Julia M 7 1:11.39
35.34 1:11.39
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka 8 1:11.40
34.60 1:11.40
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 9 1:11.47
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 10 1:12.32
34.98 1:12.32
WISC-WI 10 Buss, Kenzie L 11 1:12.44
33.76 1:12.44
IL-IL 10 DeGraff, Cheyenne N 12 1:12.63
34.77 1:12.63
IL-IL 10 Buszydlo, Lauren C 13 1:12.68
34.84 1:12.68
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 14 1:12.86
34.38 1:12.86
IL-IL 10 Cipriano, Gabriela A 15 1:13.18
34.62 1:13.18
IND-IN 10 Wyke, Emma S 16 1:13.19
34.79 1:13.19
WISC-WI 10 Eiler, Alex N 17 1:13.20
34.87 1:13.20
AR-AR 10 Richardson, Caitlin F 18 1:13.31
34.94 1:13.31
IND-IN 10 Markiewicz, Elizabeth 19 1:13.42
35.31 1:13.42
IL-IL 10 Smith, Katie A 20 1:13.49
35.40 1:13.49
IL-IL 9 Smith, Hannah N 21 1:14.48
35.51 1:14.48
AR-AR 10 Woo, Jocelyn S 22 1:14.63
35.35 1:14.63
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 23 1:14.73
35.27 1:14.73
IL-IL 10 Elliott, Danielle N N 24 1:15.25
35.90 1:15.25
OK-OK 10 Hurst, Clary M 25 1:16.80
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 26 1:16.97
36.95 1:16.97
ND-ND 10 Schmidt, Breanna D 27 1:18.25
37.57 1:18.25
WISC-WI 10 Devine, Grace C 28 1:19.16
37.25 1:19.16
OK-OK 10 Wilson, Katelyn D 29 1:23.67
37.15 1:23.67

Girls 10&U 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Hsu, Connie M 1 2:21.41
33.22 1:08.48 2:21.41 1:45.37
IND-IN 10 Milliner, Rachel A 2 2:27.82
33.35 1:10.59 2:27.82 1:49.69
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 3 2:31.07
34.77 1:13.89 2:31.07 1:54.15
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 4 2:31.08
35.07 1:14.94 2:31.08 1:54.99
IND-IN 10 Locke, Lacey A 5 2:31.30
36.91 1:16.31 2:31.30 1:54.32
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka 6 2:31.73
35.78 1:15.51 2:31.73 1:55.27
IND-IN 10 Campbell, Julia M 7 2:34.16
35.40 1:14.63 2:34.16 1:55.13
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 8 2:34.38
35.03 1:15.49 2:34.38 1:55.91
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 9 2:35.49
34.90 1:14.01 2:35.49 1:55.14
IL-IL 10 Hlavin, Mika 10 2:37.00
35.08 1:14.70 2:37.00
IL-IL 9 Smith, Hannah N 11 2:38.21
35.56 1:17.60 2:38.21 1:59.14
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 12 2:38.78
AR-AR 10 Woo, Jocelyn S 13 2:40.64
34.91 1:16.03 2:40.64 1:57.94
WISC-WI 10 Buss, Kenzie L 14 2:40.78
36.08 1:17.54 2:40.78
IND-IN 10 Wyke, Emma S 15 2:42.12
36.99 1:18.23 2:42.12 2:01.46
IL-IL 10 Penwell, Katherine M 16 2:42.73
36.87 1:18.65 2:42.73 2:03.19
IL-IL 10 Cipriano, Gabriela A 17 2:42.86
35.55 1:18.53 2:42.86 2:01.38
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 18 2:43.76
38.13 1:21.06 2:43.76 2:04.06
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 19 2:45.80
38.85 1:21.54 2:45.80 2:05.47
OK-OK 10 Hurst, Clary M 20 2:47.23
ND-ND 10 Schmidt, Breanna D 21 2:53.18
38.90 1:24.11 2:53.18 2:09.66

Girls 10&U 50 Meter Back
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 10 Buss, Kenzie L 1 36.39
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 2 36.70
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 3 37.21
WISC-WI 10 Duranso, Katie R 4 38.05
IND-IN 10 Chastain, Raelynn L 5 38.64
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 6 38.69
IND-IN 10 Locke, Lacey A 7 39.05
IL-IL 10 Smith, Katie A 8 39.31
AR-AR 10 Richardson, Caitlin F 9 39.51
SDAK-SD 9 Gorman, Tamara R 10 39.80
IND-IN 10 Markiewicz, Elizabeth 11 39.89
WISC-WI 10 Hilgemann, Kendra A 12 40.22
OK-OK 10 Sarantakos, Shelby E 13 40.59
MW-MW 10 Dorheim, Kalyn R 14 41.50
OK-OK 10 Hurst, Clary M 15 41.95
ND-ND 10 Schmidt, Breanna D 16 43.79
OK-OK 10 Wilson, Katelyn D 17 44.27

Girls 10&U 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Hsu, Connie M 1 1:15.46
37.05 1:15.46
WISC-WI 10 Buss, Kenzie L 2 1:18.45
37.95 1:18.45
IND-IN 10 Locke, Lacey A 3 1:21.30
40.00 1:21.30
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 4 1:21.37
40.06 1:21.37
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 5 1:22.66
40.15 1:22.66
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 6 1:22.82
40.65 1:22.82
WISC-WI 10 Duranso, Katie R 7 1:23.70
40.48 1:23.70
IL-IL 10 Anderson, Breanna A 8 1:23.71
41.31 1:23.71
SDAK-SD 9 Gorman, Tamara R 9 1:23.93
42.11 1:23.93
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka 10 1:24.16
41.67 1:24.16
IND-IN 10 Markiewicz, Elizabeth 11 1:24.75
41.29 1:24.75
MW-MW 10 Dorheim, Kalyn R 12 1:24.98
40.55 1:24.98
IND-IN 10 Chastain, Raelynn L 13 1:25.57
40.90 1:25.57
IND-IN 10 Campbell, Julia M 14 1:26.02
42.96 1:26.02
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 15 1:26.49
42.62 1:26.49
OK-OK 10 Hurst, Clary M 16 1:28.10
43.84 1:28.10
OK-OK 10 Sarantakos, Shelby E 17 1:29.03
44.28 1:29.03
ND-ND 10 Schmidt, Breanna D 18 1:29.57
44.31 1:29.57

Girls 10&U 50 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 1 36.38
IL-IL 10 DeGraff, Cheyenne N 2 39.00
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 3 39.71
IL-IL 10 Tan, Sydney F 4 41.07
IL-IL 9 Smith, Hannah N 5 42.20
IL-IL 10 Peterson, Anna L 6 42.68
WISC-WI 10 Devine, Grace C 7 43.02
IL-IL 10 Hlavin, Mika 8 43.51
IND-IN 10 Extine, Jessica L 9 44.24
IL-IL 10 Anderson, Breanna A 10 44.36
MW-MW 10 Jarrett, Jennelle B 11 46.40
AR-AR 10 Woo, Jocelyn S 12 48.04
OK-OK 10 Sarantakos, Shelby E 13 48.89

Girls 10&U 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 1 1:24.44
39.70 1:24.44
IL-IL 10 DeGraff, Cheyenne N 2 1:26.54
40.96 1:26.54
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 3 1:26.84
43.32 1:26.84
IL-IL 10 Tan, Sydney F 4 1:31.75
44.56 1:31.75
IL-IL 10 Peterson, Anna L 5 1:31.96
43.28 1:31.96
IL-IL 9 Smith, Hannah N 6 1:32.55
43.91 1:32.55
IL-IL 10 Hlavin, Mika 7 1:33.83
44.30 1:33.83
IL-IL 10 Leonard, MacKenzie S 8 1:33.98
45.39 1:33.98
SDAK-SD 10 Renner, Lynn R 9 1:35.33
45.78 1:35.33
IL-IL 10 Anderson, Breanna A 10 1:36.96
46.74 1:36.96
WISC-WI 10 Devine, Grace C 11 1:38.37
47.49 1:38.37
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 12 1:41.38
48.90 1:41.38
ND-ND 9 Ford, Rachel G 13 1:46.70
51.80 1:46.70
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka --- DQ
47.46 DQ

Girls 10&U 50 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Hsu, Connie M 1 33.58
SDAK-SD 10 Martin, Kylie A 2 33.64
IND-IN 10 Milliner, Rachel A 3 33.96
IL-IL 10 Bertschy, Tori K 4 35.88
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 5 36.69
IL-IL 10 Jackovich, Danijela E 6 36.76
IND-IN 10 Markiewicz, Elizabeth 7 36.79
IL-IL 10 Smith, Katie A 8 36.89
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 9 36.93
WISC-WI 10 Devine, Grace C 10 36.99
WISC-WI 10 Helbig, Miranda M 11 37.03
WISC-WI 10 Hilgemann, Kendra A 12 37.32
IL-IL 10 Licari, Laura A 13 37.41
IL-IL 10 DeGraff, Cheyenne N 14 37.60
IND-IN 9 House, Hanna E 15 37.93
WISC-WI 10 Duranso, Katie R 16 38.35
AR-AR 10 Woo, Jocelyn S 16 38.35
IL-IL 10 Elliott, Danielle N N 18 38.92
WISC-WI 10 Neuwirth, Natalie A 19 39.69
OK-OK 10 Hurst, Clary M 20 41.15
OK-OK 10 Stowe, Ann-Marie D 21 41.39
ND-ND 9 Engberg, Kristin K 22 42.86

Girls 10&U 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Hsu, Connie M 1 1:12.51
IL-IL 10 Bertschy, Tori K 2 1:19.74
36.96 1:19.74
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 3 1:24.04
40.13 1:24.04
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 4 1:25.44
IND-IN 10 Campbell, Julia M 5 1:26.11
41.03 1:26.11
IL-IL 10 Cipriano, Gabriela A 6 1:26.82
39.83 1:26.82
AR-AR 10 Richardson, Caitlin F 7 1:26.94
IL-IL 10 Licari, Laura A 8 1:27.55
36.62 1:27.55
SDAK-SD 9 Gorman, Tamara R 9 1:28.20
41.78 1:28.20
IND-IN 9 House, Hanna E 10 1:28.62
40.38 1:28.62
WISC-WI 10 Fortier, Tristan L 11 1:31.00
41.96 1:31.00
WISC-WI 10 Devine, Grace C 12 1:31.25
42.02 1:31.25
OK-OK 10 Stowe, Ann-Marie D 13 1:40.56
43.88 1:40.56

Girls 10&U 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Hsu, Connie M 1 2:41.33
34.89 1:15.92 2:41.33 2:04.26
WISC-WI 10 Brooks, Anna C 2 2:51.03
38.16 1:22.31 2:51.03 2:10.93
IND-IN 10 Locke, Lacey A 3 2:53.09
39.85 1:22.61 2:53.09 2:15.98
IL-IL 10 DeGraff, Cheyenne N 4 2:55.83
40.36 1:24.68 2:55.83 2:18.02
IND-IN 9 Ghosh, Priyanka 5 2:56.67
1:25.29 2:56.67
IND-IN 10 Campbell, Julia M 6 2:57.20
40.55 1:25.68 2:57.20 2:21.92
SDAK-SD 9 Gorman, Tamara R 7 2:57.23
39.36 1:23.51 2:57.23 2:16.48
IL-IL 10 Anderson, Breanna A 8 2:58.83
40.79 1:24.67 2:58.83 2:17.61
WISC-WI 10 Smiley, Nicki J 9 2:59.16
38.72 1:23.25 2:59.16 2:18.56
IND-IN 10 Milliner, Rachel A 10 2:59.38
37.04 1:22.02 2:59.38 2:22.24
IL-IL 10 Bertschy, Tori K 11 3:00.50
37.54 1:24.88 3:00.50 2:19.90
IL-IL 10 Cipriano, Gabriela A 12 3:00.53
1:26.87 3:00.53 2:24.00
IND-IN 10 McMasters, Jackie R 13 3:01.05
39.02 1:24.30 3:01.05 2:22.65
MW-MW 10 Wekesser, Meredith M 14 3:05.90
40.76 1:28.57 3:05.90 2:23.56
OK-OK 10 Stowe, Ann-Marie D 15 3:21.55
43.48 1:33.88 3:21.55 2:37.66
WISC-WI 10 Roos, Andrea L --- DQ
1:27.96 DQ 2:22.91

Girls 10&U 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 2:08.19
Hlavin, Mika 10 Elliott, Danielle N N 10
Smith, Katie A 10 Hsu, Connie M 10
32.52 1:05.25 2:08.19 1:37.76
B IL-IL 2 2:09.90
DeGraff, Cheyenne N 10 Jackovich, Danijela E 10
Buszydlo, Lauren C 10 Cipriano, Gabriela A 10
32.49 1:05.50 2:09.90 1:37.64
A IND-IN 3 2:10.15
Milliner, Rachel A 10 Locke, Lacey A 10
Markiewicz, Elizabeth 1 Extine, Jessica L 10
32.61 1:05.09 2:10.15 1:37.73
A WISC-WI 4 2:10.25
Brooks, Anna C 10 Buss, Kenzie L 10
Neuwirth, Natalie A 10 Duranso, Katie R 10
32.17 1:04.50 2:10.25 1:36.99
A SDAK-SD 5 2:14.27
Martin, Kylie A 10 Godbe, Keri N 10
Uhrich, Rachel M 10 Gorman, Tamara R 9
1:05.07 2:14.27
B IND-IN 6 2:15.96
McMasters, Jackie R 10 Campbell, Julia M 10
House, Hanna E 9 Ghosh, Priyanka 9
34.47 1:07.24 2:15.96 1:42.83
B WISC-WI 7 2:17.88
Smiley, Nicki J 10 Devine, Grace C 10
Helbig, Miranda M 10 Hilgemann, Kendra A 10
33.86 1:09.01 2:17.88 1:43.24
B SDAK-SD 8 2:24.20
Manchon, Molly L 8 Farnham, Megan J 10
Kastigar, Hannah J 9 Renner, Lynn R 10
35.93 1:11.11 2:24.20 1:49.35
A OK-OK 9 2:29.73
Hurst, Clary M 10 Sarantakos, Shelby E 10
Wilson, Katelyn D 10 Stowe, Ann-Marie D 10
37.72 1:14.52 2:29.73 1:50.60

Girls 10&U 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 2:21.78
Jackovich, Danijela E 10 DeGraff, Cheyenne N 10
Hsu, Connie M 10 Hlavin, Mika 10
37.36 1:15.89 2:21.78 1:56.58
A WISC-WI 2 2:25.65
Buss, Kenzie L 10 Brooks, Anna C 10
Devine, Grace C 10 Neuwirth, Natalie A 10
36.69 2:25.65 1:53.29
B IL-IL 3 2:29.45
Smith, Katie A 10 Smith, Hannah N 9
Bertschy, Tori K 10 Elliott, Danielle N N 10
38.80 1:19.71 2:29.45 1:56.87
A IND-IN 4 2:31.19
Markiewicz, Elizabeth 1 Locke, Lacey A 10
Milliner, Rachel A 10 Extine, Jessica L 10
39.03 1:23.75 2:31.19 1:58.62
A SDAK-SD 5 2:34.16
Gorman, Tamara R 9 Renner, Lynn R 10
Martin, Kylie A 10 Godbe, Keri N 10
39.16 1:24.51 2:34.16 1:59.16
B WISC-WI 6 2:34.86
Smiley, Nicki J 10 Roos, Andrea L 10
Hilgemann, Kendra A 10 Duranso, Katie R 10
37.80 1:23.02 2:34.86 2:01.97
B IND-IN 7 2:38.51
Campbell, Julia M 10 Ghosh, Priyanka 9
McMasters, Jackie R 10 Wyke, Emma S 10
40.69 1:26.78 2:38.51 2:04.50
A OK-OK 8 2:52.57
Hurst, Clary M 10 Sarantakos, Shelby E 10
Stowe, Ann-Marie D 10 Wilson, Katelyn D 10
46.82 1:33.86 2:52.57
B SDAK-SD --- DQ
Manchon, Molly L 8 Farnham, Megan J 10
Kastigar, Hannah J 9 Uhrich, Rachel M 10
42.13 1:30.52 DQ

Girls 11-12 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 1 28.36
IND-IN 12 Day, Allie M 2 28.52
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 3 28.89
IL-IL 12 Scott, Olivia J 4 28.90
IL-IL 12 Sims, Haley E 5 28.94
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 6 29.28
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 7 29.52
IL-IL 12 Matthys, Courtney 8 29.58
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 9 29.60
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 10 29.78
WISC-WI 12 Witter, Kendall N 11 29.83
IL-IL 12 Gieseke, Jay M 12 30.08
IND-IN 11 Papp, Casey M 13 30.21
AR-AR 12 Young, Megan E 14 30.22
OK-OK 12 Holthoff, Megan A 15 30.30
IL-IL 12 Molln, Taylor J 15 30.30
IL-IL 12 Cortesio, Catherine M 17 30.33
WISC-WI 12 Fitton, Hannah K 18 30.35
MW-MW 12 Lindholm, Kyra A 19 30.40
IL-IL 12 Waller, Grace C 20 30.43
IL-IL 12 Pietraszek, Greta A 21 30.45
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 22 30.46
IL-IL 12 Leesley, Andi K 23 30.50
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 24 30.54
WISC-WI 12 Kolitsch, Andrea R 24 30.54
WISC-WI 12 Wolter, Casey A 26 30.59
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 27 30.62
WISC-WI 12 Hilliard, Maiyah A 28 30.66
IL-IL 12 Pritkin, Haley 29 30.70
WISC-WI 12 Smith, Stirling C 30 30.72
IND-IN 12 Biehl, Tara J 31 30.73
WISC-WI 12 Botros, Briana S 32 30.78
IND-IN 12 Katz, Amy J 33 30.79
ND-ND 12 Johnson, Kayli J 33 30.79
IND-IN 12 Valverde-Paniagua, Di 35 30.90
IND-IN 12 Mattingly, Zoe C 36 30.93
WISC-WI 12 Brooks, Sara M 36 30.93
WISC-WI 12 Goral, Emma L 38 30.94
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 39 31.00
IND-IN 12 Brown, Autumn D 40 31.06
WISC-WI 12 Burdette, Natalyn R 41 31.09
IL-IL 12 McDermott, Callan P 42 31.31
OK-OK 12 Myers, Megan M 43 31.32
IL-IL 12 Mitchell, Whitney M M 44 31.51
IND-IN 12 Hofmann, Alex E 45 31.64
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 46 31.65
IND-IN 11 Lafferty, Sara A 46 31.65
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 48 31.67
OK-OK 12 Trumble, Holly L 49 31.74
WISC-WI 12 Crain, Taylor M 50 31.82
IND-IN 12 Auckley, Melissa A 51 31.86
OK-OK 11 Baker, Caitlin L 52 32.29
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 53 32.32

Girls 11-12 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Day, Allie M 1 1:01.40
29.71 1:01.40
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 2 1:01.92
29.93 1:01.92
IND-IN 12 Davis, Taylor M 3 1:02.07
30.07 1:02.07
IL-IL 12 Scott, Olivia J 4 1:02.37
30.21 1:02.37
IL-IL 12 Sims, Haley E 5 1:04.25
30.28 1:04.25
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 6 1:04.58
30.40 1:04.58
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 7 1:04.74
31.40 1:04.74
WISC-WI 12 Witter, Kendall N 8 1:04.81
30.55 1:04.81
IL-IL 12 Land, Rebekah J 9 1:05.11
30.52 1:05.11
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 10 1:05.43
31.84 1:05.43
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 11 1:05.78
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 12 1:05.98
31.62 1:05.98
WISC-WI 12 Wolter, Casey A 13 1:06.09
31.38 1:06.09
IND-IN 11 Nunnelly, Kristen W 14 1:06.17
31.71 1:06.17
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 15 1:06.23
31.67 1:06.23
IND-IN 11 Papp, Casey M 16 1:06.27
31.30 1:06.27
IL-IL 12 Molln, Taylor J 17 1:06.29
31.24 1:06.29
IL-IL 12 Pritkin, Haley 17 1:06.29
31.59 1:06.29
IL-IL 12 Mitchell, Whitney M M 19 1:06.41
31.91 1:06.41
WISC-WI 11 Skenandore, Kayla F 20 1:06.76
31.76 1:06.76
IL-IL 12 Taege, Sara M 20 1:06.76
32.24 1:06.76
WISC-WI 12 Botros, Briana S 22 1:06.85
32.19 1:06.85
IL-IL 12 Cortesio, Catherine M 23 1:06.86
32.05 1:06.86
IL-IL 11 Garland, Michelle E 24 1:07.01
32.42 1:07.01
WISC-WI 12 Smith, Stirling C 25 1:07.05
32.10 1:07.05
WISC-WI 12 Klunk, Dani M 26 1:07.12
33.15 1:07.12
IL-IL 12 Matthys, Courtney 27 1:07.18
32.01 1:07.18
IND-IN 12 Hussey, Kayla Q 28 1:07.29
32.15 1:07.29
WISC-WI 12 Burdette, Natalyn R 29 1:07.32
32.35 1:07.32
OK-OK 12 Myers, Megan M 30 1:07.35
32.13 1:07.35
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 31 1:07.49
32.93 1:07.49
IND-IN 12 Katz, Amy J 32 1:07.81
33.84 1:07.81
OK-OK 12 Holthoff, Megan A 33 1:07.86
32.15 1:07.86
IND-IN 12 Mattingly, Zoe C 34 1:07.91
32.29 1:07.91
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 35 1:08.21
32.07 1:08.21
WISC-WI 12 Fitton, Hannah K 36 1:08.45
32.18 1:08.45
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 37 1:08.52
32.60 1:08.52
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 38 1:08.67
32.95 1:08.67
AR-AR 12 Young, Megan E 39 1:08.71
32.25 1:08.71
OK-OK 11 Baker, Caitlin L 40 1:09.08
33.52 1:09.08
WISC-WI 12 Schmaling, Ally M 41 1:09.38
32.35 1:09.38
ND-ND 12 Lasch, Kasey B 42 1:09.71
AR-AR 12 Greenwood, Paige K 43 1:09.91
33.77 1:09.91
IND-IN 12 Brown, Autumn D 44 1:10.22
32.70 1:10.22
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 45 1:11.41
34.24 1:11.41

Girls 11-12 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Davis, Taylor M 1 2:12.17
31.87 1:05.06 2:12.17 1:39.34
IND-IN 12 Day, Allie M 2 2:12.40
31.65 1:05.31 2:12.40 1:39.54
IL-IL 12 Scott, Olivia J 3 2:16.25
31.43 1:05.50 2:16.25 1:41.17
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 4 2:17.31
31.57 1:06.39 2:17.31 1:41.62
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 5 2:19.28
32.42 1:07.72 2:19.28 1:44.28
IND-IN 11 Nunnelly, Kristen W 6 2:19.87
32.42 1:07.61 2:19.87 1:44.32
IL-IL 12 Sims, Haley E 7 2:20.09
31.56 1:06.78 2:20.09 1:42.83
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 8 2:20.11
32.83 1:08.02 2:20.11 1:45.36
IL-IL 12 Waller, Grace C 9 2:20.85
32.31 1:07.84 2:20.85 1:44.67
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 10 2:22.39
32.99 1:09.00 2:22.39 1:45.99
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 11 2:22.95
33.51 1:09.91 2:22.95 1:47.49
IL-IL 12 Taege, Sara M 12 2:23.07
33.31 1:10.45 2:23.07 1:47.23
IL-IL 12 Land, Rebekah J 13 2:23.32
32.48 2:23.32 1:47.12
OK-OK 12 Myers, Megan M 14 2:23.76
33.60 1:10.73 2:23.76 1:47.60
WISC-WI 12 Wolter, Casey A 15 2:23.81
33.13 1:09.41 2:23.81 1:47.35
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 16 2:24.14
33.59 1:09.84 2:24.14 1:47.68
IL-IL 12 Mitchell, Whitney M M 17 2:24.47
32.95 1:09.97 2:24.47 1:47.48
WISC-WI 12 Botros, Briana S 18 2:24.63
33.34 1:10.89 2:24.63 1:48.39
WISC-WI 11 Skenandore, Kayla F 19 2:24.75
33.47 1:10.33 2:24.75 1:48.60
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 20 2:25.34
WISC-WI 12 Witter, Kendall N 21 2:25.47
34.09 1:11.86 2:25.47 1:49.51
IL-IL 12 Schmidt, Mesa M 22 2:25.87
33.36 1:10.55 2:25.87 1:48.73
WISC-WI 12 Jose, Ciarra M 23 2:25.98
33.85 1:11.82 2:25.98 1:49.35
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 24 2:26.46
34.00 1:12.15 2:26.46 1:49.09
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 25 2:26.52
34.08 1:12.07 2:26.52 1:49.47
WISC-WI 12 Burdette, Natalyn R 26 2:28.08
32.53 1:10.31 2:28.08 1:49.41
SDAK-SD 12 Moret, Samantha J 27 2:28.14
33.05 2:28.14 1:50.03
OK-OK 12 Trumble, Holly L 28 2:28.60
34.11 1:11.59 2:28.60 1:50.47
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 29 2:28.76
33.04 1:11.37 2:28.76 1:50.74
WISC-WI 12 Breitrick, Pamela A 30 2:29.71
33.00 1:10.69 2:29.71 1:50.46
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 31 2:30.55
34.03 1:12.65 2:30.55 1:51.31
AR-AR 12 Greenwood, Paige K 32 2:31.41
35.11 1:13.20 2:31.41 1:53.02
ND-ND 12 Lasch, Kasey B 33 2:32.12
34.58 2:32.12

Girls 11-12 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Davis, Taylor M 1 4:45.73
32.42 1:07.88 2:21.35 1:45.02
2:57.71 3:33.98 4:10.57 4:45.73
IL-IL 12 Waller, Grace C 2 4:49.32
33.03 1:08.70 2:22.77 1:46.02
3:00.35 3:37.28 4:14.76 4:49.32
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 3 4:50.17
32.32 1:08.66 2:22.74 1:45.13
2:59.75 3:37.51 4:14.05 4:50.17
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 4 4:51.07
33.29 1:08.87 2:23.33 1:46.60
3:01.43 3:38.82 4:17.08 4:51.07
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 5 4:51.19
33.28 1:09.22 2:23.38 1:46.77
3:00.92 3:38.23 4:15.91 4:51.19
IND-IN 11 Nunnelly, Kristen W 6 4:54.33
32.68 1:09.32 2:23.92 1:46.03
3:01.38 3:39.96 4:17.42 4:54.33
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 7 4:54.56
32.33 1:08.28 2:23.49 1:45.42
3:01.32 3:40.05 4:17.88 4:54.56
IL-IL 12 Taege, Sara M 8 4:55.04
33.88 1:10.90 2:26.40 1:49.16
3:04.45 3:42.01 4:19.19 4:55.04
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 9 4:58.69
34.71 1:11.45 2:27.19 1:49.24
3:05.56 3:43.55 4:22.47 4:58.69
OK-OK 12 Myers, Megan M 10 4:58.80
34.47 1:11.79 2:26.94 1:49.45
3:05.37 3:43.46 4:22.03 4:58.80
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 11 5:01.53
33.81 1:11.45 2:27.91 1:49.56
3:06.22 3:45.16 4:23.83 5:01.53
WISC-WI 12 Wolter, Casey A 12 5:02.56
1:11.66 2:28.20 1:49.64
3:07.13 3:47.12 4:25.62 5:02.56
WISC-WI 12 Botros, Briana S 13 5:04.13
33.80 1:12.06 2:29.61 1:50.33
3:08.82 3:48.97 4:26.83 5:04.13
AR-AR 12 Young, Megan E 14 5:05.00
34.61 1:12.93 2:31.39 1:51.80
3:10.43 3:50.35 4:29.05 5:05.00
IL-IL 12 Schmidt, Mesa M 15 5:05.17
33.45 1:11.17 2:28.99 1:49.33
3:07.91 3:48.12 4:26.43 5:05.17
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 16 5:06.91
34.47 1:12.02 2:29.85 1:50.70
3:09.98 3:50.41 4:29.65 5:06.91
MW-MW 11 McNeel, Mollie R 17 5:10.48
34.67 1:12.47
3:12.27 3:51.61 4:31.85 5:10.48
SDAK-SD 12 Moret, Samantha J 18 5:13.03
33.63 1:12.47 2:31.85 1:51.35
5:13.03
WISC-WI 12 Jose, Ciarra M 19 5:13.30
34.47 1:13.61 2:33.56 1:53.96
3:14.65 3:54.29 5:13.30
AR-AR 12 Hathaway, Kristen L 20 5:19.34
37.17 1:17.68 2:38.79 1:57.76
3:19.12 4:39.72 5:19.34
OK-OK 12 Trumble, Holly L 21 5:19.95
35.37 1:14.63 2:37.45 1:55.65
3:59.92 4:41.36 5:19.95
ND-ND 12 Lasch, Kasey B 22 5:23.57
35.09 1:14.94 2:38.53 1:56.36
4:02.97 5:23.57

Girls 11-12 50 Meter Back
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Day, Allie M 1 32.33
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 2 33.60
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 3 33.64
IL-IL 12 Land, Rebekah J 4 34.13
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 5 34.32
IND-IN 11 Papp, Casey M 6 34.46
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 7 34.61
IL-IL 12 Schuckles, Sammy A 8 34.62
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 9 34.77
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 10 34.88
IND-IN 12 Biehl, Tara J 11 34.90
WISC-WI 12 Burdette, Natalyn R 12 34.96
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 13 35.06
IND-IN 12 Brown, Autumn D 14 35.08
IND-IN 12 Valverde-Paniagua, Di 15 35.17
SDAK-SD 11 Godbe, Tracy L 16 35.27
IL-IL 12 Taege, Sara M 17 35.33
IL-IL 12 Molln, Taylor J 18 35.40
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 19 35.48
IL-IL 12 Moreno, Andrea P 20 35.52
WISC-WI 12 Kolitsch, Andrea R 21 35.63
WISC-WI 11 Huddleston, Zoe M 21 35.63
IND-IN 12 Maugel, Lindsay J 21 35.63
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 24 35.66
IL-IL 11 Elliott, Erika L L 25 35.70
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 26 35.72
WISC-WI 12 Breitrick, Pamela A 27 35.88
MW-MW 12 Brothers, Leah L 27 35.88
OK-OK 12 Holthoff, Megan A 29 35.92
WISC-WI 12 Brooks, Sara M 30 35.94
AR-AR 12 Young, Megan E 31 36.02
WISC-WI 12 Kindschy, Taylor M 32 36.03
WISC-WI 12 Geanon, Catherine T 33 36.04
IND-IN 12 Katz, Amy J 34 36.39
IND-IN 12 Mattingly, Zoe C 35 36.52
ND-ND 11 Engberg, Lydia R 36 37.01
OK-OK 11 Reiley, Faye E 37 37.24
OK-OK 11 Baker, Caitlin L 38 37.39
OK-OK 12 Trumble, Holly L 39 37.59
AR-AR 12 Greenwood, Paige K 40 37.96
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 41 38.42

Girls 11-12 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Day, Allie M 1 1:09.09
34.42 1:09.09
IL-IL 12 Scott, Olivia J 2 1:12.53
35.74 1:12.53
IL-IL 12 Land, Rebekah J 3 1:12.71
34.85 1:12.71
IL-IL 12 Schuckles, Sammy A 4 1:12.89
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 5 1:13.01
36.25 1:13.01
WISC-WI 12 Kerstell, Meghann J 6 1:13.35
35.21 1:13.35
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 7 1:13.50
36.18 1:13.50
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 8 1:14.29
36.63 1:14.29
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 9 1:14.64
36.58 1:14.64
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 10 1:15.52
36.59 1:15.52
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 11 1:15.71
WISC-WI 12 Kolitsch, Andrea R 12 1:15.83
36.14 1:15.83
WISC-WI 12 Brooks, Sara M 13 1:15.94
37.13 1:15.94
IND-IN 12 Valverde-Paniagua, Di 14 1:16.15
36.79 1:16.15
IL-IL 12 Molln, Taylor J 15 1:16.48
36.89 1:16.48
IND-IN 12 Katz, Amy J 16 1:16.56
37.46 1:16.56
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 17 1:16.63
38.07 1:16.63
IL-IL 12 Taege, Sara M 18 1:16.64
37.00 1:16.64
WISC-WI 11 Huddleston, Zoe M 19 1:16.71
WISC-WI 12 Breitrick, Pamela A 20 1:17.26
36.53 1:17.26
IL-IL 12 McDermott, Callan P 21 1:17.32
37.26 1:17.32
WISC-WI 12 Burdette, Natalyn R 22 1:17.50
36.97 1:17.50
IL-IL 11 Rhoades, Sadie E 23 1:17.63
37.60 1:17.63
IND-IN 12 Brown, Autumn D 24 1:17.71
37.00 1:17.71
WISC-WI 11 Smits, Siri K 25 1:17.82
37.71 1:17.82
WISC-WI 12 Kindschy, Taylor M 26 1:17.99
37.01 1:17.99
WISC-WI 12 Geanon, Catherine T 27 1:18.28
37.67 1:18.28
IND-IN 12 Maugel, Lindsay J 28 1:18.83
37.24 1:18.83
SDAK-SD 11 Godbe, Tracy L 29 1:18.84
38.48 1:18.84
ND-ND 11 Engberg, Lydia R 30 1:19.10
38.56 1:19.10
AR-AR 12 Greenwood, Paige K 31 1:19.31
39.26 1:19.31
OK-OK 11 Baker, Caitlin L 32 1:20.30
38.63 1:20.30
OK-OK 12 Trumble, Holly L 33 1:20.86
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 34 1:21.47
40.42 1:21.47
OK-OK 11 Reiley, Faye E 35 1:21.85
39.28 1:21.85
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 36 1:23.61
41.33 1:23.61
AR-AR 12 Hathaway, Kristen L 37 1:23.69
41.06 1:23.69
WISC-WI 12 Awe, Stephanie S 38 1:24.89
WISC-WI 12 Iverson, Dana I --- DQ
38.26 DQ
AR-AR 12 Young, Megan E --- DQ
38.20 DQ

Girls 11-12 50 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 12 Smith, Stirling C 1 36.02
IL-IL 11 Garland, Michelle E 2 36.06
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 3 37.23
IL-IL 12 Waller, Grace C 4 37.29
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 5 37.61
SDAK-SD 12 Miller, Michyl M 6 37.80
IND-IN 12 Auckley, Melissa A 7 38.56
IND-IN 12 Katz, Amy J 8 38.60
MW-MW 12 Lindholm, Kyra A 9 39.26
IL-IL 12 Matthys, Courtney 10 39.27
WISC-WI 12 Hilliard, Maiyah A 11 39.41
IND-IN 12 Maugel, Lindsay J 12 39.59
WISC-WI 12 Crain, Taylor M 13 39.64
WISC-WI 12 Schmaling, Ally M 14 39.70
IL-IL 12 Jezuit, Cindy M 15 39.79
IND-IN 12 Massey, Kristin M 16 39.82
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 17 39.88
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 18 40.33
ND-ND 11 Engberg, Lydia R 19 40.44
OK-OK 11 Landreth, Kelsey L 20 40.92
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 21 40.97
IL-IL 12 Harris, Kalli J 22 40.98
IND-IN 12 Popovich, Gabriella A 23 41.62
IND-IN 12 Valverde-Paniagua, Di 24 41.89

Girls 11-12 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
IL-IL 11 Garland, Michelle E 1 1:19.56
39.28 1:19.56
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 2 1:19.73
37.95 1:19.73
IL-IL 12 Waller, Grace C 3 1:20.21
38.32 1:20.21
WISC-WI 12 Smith, Stirling C 4 1:20.89
39.75 1:20.89
SDAK-SD 12 Miller, Michyl M 5 1:21.45
38.17 1:21.45
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 6 1:23.28
37.28 1:23.28
MW-MW 12 Lindholm, Kyra A 7 1:23.97
39.58 1:23.97
WISC-WI 12 Schmaling, Ally M 8 1:24.48
40.04 1:24.48
IND-IN 12 Auckley, Melissa A 9 1:24.86
39.60 1:24.86
WISC-WI 12 Hilliard, Maiyah A 10 1:25.61
40.77 1:25.61
IND-IN 12 Maugel, Lindsay J 11 1:25.63
41.64 1:25.63
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 12 1:25.82
39.11 1:25.82
AR-AR 12 McNulty, Mary Kate K 13 1:26.37
38.13 1:26.37
IND-IN 12 Katz, Amy J 14 1:27.12
42.05 1:27.12
WISC-WI 12 Crain, Taylor M 15 1:27.40
41.08 1:27.40
AR-AR 12 Pickhardt, Maggie S 16 1:27.83
39.54 1:27.83
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 17 1:28.09
39.34 1:28.09
IND-IN 12 Massey, Kristin M 18 1:28.37
IL-IL 12 Matthys, Courtney 19 1:28.75
42.28 1:28.75
ND-ND 11 Engberg, Lydia R 20 1:29.26
41.92 1:29.26
OK-OK 11 Landreth, Kelsey L 21 1:33.05
40.49 1:33.05

Girls 11-12 50 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 1 30.56
IL-IL 12 Land, Rebekah J 2 30.89
IND-IN 12 Davis, Taylor M 3 31.50
IND-IN 11 Papp, Casey M 4 31.60
IND-IN 12 Hofmann, Alex E 5 31.61
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 6 31.68
IL-IL 12 Cortesio, Catherine M 7 31.88
WISC-WI 11 Winckler, Leah M 8 32.42
IL-IL 12 Sims, Haley E 9 32.43
WISC-WI 12 Goral, Emma L 10 32.45
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 11 32.54
SDAK-SD 12 Young, Trina D 12 32.65
WISC-WI 11 Moore, Amy O 13 32.75
IL-IL 11 Garland, Michelle E 14 32.76
WISC-WI 12 Thompson, Marin E 15 32.80
IL-IL 12 Knowles, Molly E 16 32.81
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 17 32.89
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 18 33.00
IND-IN 12 Mattingly, Zoe C 19 33.20
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 20 33.23
WISC-WI 12 Kolitsch, Andrea R 21 33.38
WISC-WI 11 Ounvong, Monica 22 33.45
WISC-WI 11 Szczupakiewicz, Emm 22 33.45
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 22 33.45
IL-IL 12 Matthys, Courtney 25 33.48
IL-IL 12 Jacobsen, Anne D D 26 33.49
ND-ND 11 Clark, Katie M 27 33.57
IND-IN 12 Merkel, Kendra N 28 33.58
IL-IL 12 Molln, Taylor J 29 33.61
OK-OK 12 Holthoff, Megan A 30 33.65
AR-AR 12 Hathaway, Kristen L 31 33.86
IL-IL 12 Mikrut, Madeline P 32 34.08
IND-IN 12 Biehl, Tara J 33 34.19
WISC-WI 12 Fitton, Hannah K 34 34.23
WISC-WI 12 Koenig, Lea C 35 34.51
WISC-WI 12 Welch, Ellie K 35 34.51
IND-IN 12 Zoltowski, Alisa R 37 35.07
OK-OK 12 Trumble, Holly L 38 35.22
OK-OK 11 Landreth, Kelsey L 39 38.93

Girls 11-12 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Davis, Taylor M 1 1:07.58
32.74 1:07.58
IL-IL 12 Scott, Olivia J 2 1:08.46
32.11 1:08.46
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 3 1:08.59
31.81 1:08.59
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 4 1:10.50
34.12 1:10.50
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 5 1:12.07
IL-IL 11 Garland, Michelle E 6 1:12.47
34.41 1:12.47
IND-IN 12 Hofmann, Alex E 7 1:12.76
34.58 1:12.76
WISC-WI 12 Goral, Emma L 8 1:12.89
35.57 1:12.89
WISC-WI 12 Schubert, Kate A 9 1:13.18
34.23 1:13.18
SDAK-SD 12 Young, Trina D 10 1:13.22
34.06 1:13.22
IL-IL 12 Cortesio, Catherine M 11 1:13.71
35.12 1:13.71
WISC-WI 12 Fitton, Hannah K 12 1:13.80
35.06 1:13.80
WISC-WI 12 Thompson, Marin E 13 1:13.96
34.38 1:13.96
IL-IL 12 Sims, Haley E 14 1:14.22
IND-IN 12 Murphy, Autumn R 15 1:14.56
35.53 1:14.56
IL-IL 12 Matthys, Courtney 16 1:14.71
34.16 1:14.71
IL-IL 12 Xiao, Kari 17 1:15.11
36.17 1:15.11
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 18 1:15.47
35.52 1:15.47
IL-IL 12 Knowles, Molly E 19 1:15.87
33.46 1:15.87
WISC-WI 12 Breitrick, Pamela A 20 1:16.17
35.48 1:16.17
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 21 1:16.18
36.03 1:16.18
WISC-WI 11 Ounvong, Monica 22 1:16.29
35.58 1:16.29
WISC-WI 12 Witter, Kendall N 23 1:16.38
35.21 1:16.38
WISC-WI 11 Moore, Amy O 24 1:16.46
34.99 1:16.46
MW-MW 12 Laughlin, Aubrey L 25 1:16.56
36.58 1:16.56
AR-AR 12 Hathaway, Kristen L 26 1:17.61
35.81 1:17.61
ND-ND 11 Clark, Katie M 27 1:17.91
37.32 1:17.91
IND-IN 11 Papp, Casey M 28 1:17.99
36.09 1:17.99
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 29 1:18.04
35.09 1:18.04
IND-IN 12 Zoltowski, Alisa R 30 1:18.32
37.01 1:18.32
OK-OK 12 Myers, Megan M 31 1:19.18
38.13 1:19.18
WISC-WI 12 Kolitsch, Andrea R 32 1:21.16
37.36 1:21.16

Girls 11-12 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Day, Allie M 1 2:29.58
33.12 1:09.77 2:29.58 1:55.13
IND-IN 12 McLaughlin, Meaghan 2 2:32.92
33.06 1:14.70 2:32.92 1:57.67
IND-IN 12 Davis, Taylor M 3 2:34.75
34.30 1:12.93 2:34.75 2:02.34
WISC-WI 12 Van Hout, Aja R 4 2:35.48
33.45 1:13.62 2:35.48 1:59.68
IL-IL 12 Scott, Olivia J 5 2:37.04
33.73 1:12.94 2:37.04 2:02.38
AR-AR 11 Holtzen, Jenny M 6 2:39.09
35.84 1:16.92 2:39.09 2:03.47
IL-IL 12 Stoughton, Rebecca L 7 2:39.46
1:14.09 2:39.46 2:04.43
IL-IL 12 Waller, Grace C 8 2:39.62
1:15.92 2:39.62 2:04.65
IL-IL 11 Garland, Michelle E 9 2:40.78
36.64 1:18.20 2:40.78 2:05.33
IND-IN 12 Wildemann, Ella M 10 2:41.25
36.32 1:17.97 2:41.25 2:06.38
WISC-WI 12 Hojan-Clark, Kelsey M 11 2:41.85
1:14.89 2:41.85 2:06.54
WISC-WI 12 Chamberlain, Clare M 12 2:42.60
35.56 1:18.25 2:42.60 2:05.53
IL-IL 12 Taege, Sara M 13 2:42.74
36.06 1:17.95 2:42.74 2:08.25
IND-IN 11 Nunnelly, Kristen W 14 2:42.97
36.37 1:16.94 2:42.97 2:07.83
IL-IL 12 Land, Rebekah J 15 2:43.13
34.26 1:14.11 2:43.13 2:08.33
IL-IL 12 Mitchell, Whitney M M 16 2:43.96
35.46 1:19.03 2:43.96 2:06.39
SDAK-SD 11 Beagle, Jacie N 17 2:44.03
36.02 1:17.09 2:44.03 2:06.51
AR-AR 12 Young, Megan E 18 2:44.64
1:19.45 2:44.64
IL-IL 12 Porcelli, Marla F 19 2:45.19
35.33 1:17.44 2:45.19 2:10.03
MW-MW 12 Quandt, Chaeli D 20 2:45.56
34.12 1:18.91 2:45.56 2:08.52
WISC-WI 12 Breitrick, Pamela A 21 2:45.67
35.48 1:16.14 2:45.67 2:06.71
WISC-WI 12 Smith, Stirling C 22 2:46.73
37.07 1:20.02 2:46.73 2:08.21
WISC-WI 12 Brooks, Sara M 23 2:47.06
37.67 1:17.68 2:47.06 2:07.06
IND-IN 12 Maugel, Lindsay J 24 2:47.39
1:19.11 2:47.39 2:08.30
IND-IN 12 Auckley, Melissa A 25 2:47.45
36.85 1:19.02 2:47.45 2:07.78
WISC-WI 11 Pietila, Haley M 26 2:48.78
35.52 1:19.02 2:48.78 2:10.06
WISC-WI 12 Witter, Kendall N 27 2:48.94
36.23 1:17.92 2:48.94 2:11.38
OK-OK 12 Myers, Megan M 28 2:49.45
36.71 1:21.15 2:49.45 2:14.44
AR-AR 12 Greenwood, Paige K 29 2:49.87
38.36 1:20.99 2:49.87 2:10.88
WISC-WI 12 Botros, Briana S 30 2:50.66
1:22.19 2:50.66 2:12.80
ND-ND 11 Clark, Katie M 31 2:53.54
36.40 1:24.74 2:53.54 2:16.10

Girls 11-12 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 1:55.80
Murphy, Autumn R 12 Nunnelly, Kristen W 11
Davis, Taylor M 12 Day, Allie M 12
29.63 59.49 1:55.80 1:28.06
A WISC-WI 2 1:56.15
Schubert, Kate A 12 Witter, Kendall N 12
Pietila, Haley M 11 Van Hout, Aja R 12
46.55 59.43 1:56.15 1:28.50
A IL-IL 3 1:56.51
Matthys, Courtney 12 Porcelli, Marla F 12
Sims, Haley E 12 Scott, Olivia J 12
30.61 59.48 1:56.51 1:28.43
B IL-IL 4 2:00.81
Waller, Grace C 12 Gieseke, Jay M 12
Molln, Taylor J 12 Land, Rebekah J 12
38.22 1:01.02 2:00.81 1:40.50
B WISC-WI 5 2:01.94
Kerstell, Meghann J 12 Kolitsch, Andrea R 12
Fitton, Hannah K 12 Wolter, Casey A 12
31.43 1:01.06 2:01.94 1:32.22
B IND-IN 6 2:02.19
Papp, Casey M 11 Biehl, Tara J 12
Katz, Amy J 12 Wildemann, Ella M 12
31.02 1:01.71 2:02.19 1:32.96
A SDAK-SD 7 2:03.78
Young, Trina D 12 Miller, Michyl M 12
Moret, Samantha J 12 Beagle, Jacie N 11
A AR-AR 8 2:04.46
Holtzen, Jenny M 11 Pickhardt, Maggie S 12
McNulty, Mary Kate K 1 Young, Megan E 12
A MW-MW 9 2:04.59
Quandt, Chaeli D 12 Lindholm, Kyra A 12
Laughlin, Aubrey L 12 Brothers, Leah L 12
30.04 1:01.12 2:04.59 1:31.94
A OK-OK 10 2:04.68
Holthoff, Megan A 12 Baker, Caitlin L 11
Trumble, Holly L 12 Myers, Megan M 12
30.36 1:02.81 2:04.68 1:33.72
B SDAK-SD 11 2:09.33
Godbe, Tracy L 11 Fossum, Samantha J 12
Kneifl, Ashley S 12 Hanson, Shelby L 12
A ND-ND 12 2:09.85
Engberg, Lydia R 11 Johnson, Kayli J 12
Lasch, Kasey B 12 Clark, Katie M 11

Girls 11-12 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 4:12.27
Murphy, Autumn R 12 Wildemann, Ella M 12
Day, Allie M 12 Davis, Taylor M 12
31.14 1:04.76 2:09.87 1:36.30
2:39.25 3:10.89 3:40.91 4:12.27
A IL-IL 2 4:15.01
Land, Rebekah J 12 Waller, Grace C 12
Sims, Haley E 12 Scott, Olivia J 12
31.46 1:05.58 2:09.82
2:39.85 3:13.47 3:42.23 4:15.01
A WISC-WI 3 4:17.24
Van Hout, Aja R 12 Pietila, Haley M 11
Witter, Kendall N 12 Kerstell, Meghann J 12
30.29 1:03.33 2:08.45
2:38.49 3:12.53 3:42.84 4:17.24
B IL-IL 4 4:26.86
Stoughton, Rebecca L 12 Mitchell, Whitney M M
Molln, Taylor J 12 Porcelli, Marla F 12
31.44 1:05.75 2:14.31
2:45.89 3:21.72 3:52.07 4:26.86
B WISC-WI 5 4:27.41
Wolter, Casey A 12 Botros, Briana S 12
Schubert, Kate A 12 Skenandore, Kayla F 11
31.38 1:06.53 2:13.05 1:37.93
2:44.63 3:20.19 3:50.85 4:27.41
A AR-AR 6 4:29.83
Greenwood, Paige K 12 Pickhardt, Maggie S 12
Holtzen, Jenny M 11 Young, Megan E 12
32.96 1:09.04 2:15.98 1:40.43
2:47.80 3:23.25 3:54.56 4:29.83
A SDAK-SD 7 4:30.37
Beagle, Jacie N 11 Moret, Samantha J 12
Miller, Michyl M 12 Young, Trina D 12
32.37 1:07.00 2:16.01
2:48.43 3:24.57 3:55.96 4:30.37
B IND-IN 8 4:33.97
Nunnelly, Kristen W 11 Papp, Casey M 11
Katz, Amy J 12 Brown, Autumn D 12
32.05 1:06.93 2:14.50 1:38.65
2:47.76 3:24.42 3:56.92 4:33.97
A MW-MW 9 4:34.01
Quandt, Chaeli D 12 Laughlin, Aubrey L 12
Lindholm, Kyra A 12 McNeel, Mollie R 11
31.17 1:06.48 2:16.43 1:39.60
2:48.08 3:24.76 4:34.01
A OK-OK 10 4:39.16
Holthoff, Megan A 12 Trumble, Holly L 12
Baker, Caitlin L 11 Myers, Megan M 12
32.45 1:08.61 2:17.87 1:41.65
2:52.22 3:29.42 4:02.71 4:39.16
A ND-ND 11 4:44.82
Lasch, Kasey B 12 Clark, Katie M 11
Engberg, Lydia R 11 Johnson, Kayli J 12
1:11.19 2:22.58 1:45.27
2:57.09 3:35.05 4:44.82
B SDAK-SD 12 4:47.46
Fossum, Samantha J 12 Hanson, Shelby L 12
Godbe, Tracy L 11 Kneifl, Ashley S 12
34.00 1:11.40 2:20.55 1:43.47
3:36.85 4:10.00 4:47.46

Girls 11-12 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 2:09.49
Scott, Olivia J 12 Garland, Michelle E 11
Stoughton, Rebecca L 12 Sims, Haley E 12
34.49 1:09.96 2:09.49 1:40.71
A IND-IN 2 2:10.58
Day, Allie M 12 McLaughlin, Meaghan A
Davis, Taylor M 12 Wildemann, Ella M 12
33.30 1:10.45 2:10.58 1:41.56
A WISC-WI 3 2:10.83
Schubert, Kate A 12 Smith, Stirling C 12
Goral, Emma L 12 Van Hout, Aja R 12
33.94 1:10.60 2:10.83 1:42.71
B IL-IL 4 2:11.08
Schuckles, Sammy A 12 Waller, Grace C 12
Land, Rebekah J 12 Porcelli, Marla F 12
33.96 1:10.94 2:11.08 1:42.43
B IND-IN 5 2:15.74
Murphy, Autumn R 12 Auckley, Melissa A 12
Papp, Casey M 11 Biehl, Tara J 12
47.32 1:13.10 2:15.74 1:45.20
B WISC-WI 6 2:17.48
Pietila, Haley M 11 Hilliard, Maiyah A 12
Winckler, Leah M 11 Witter, Kendall N 12
38.97 1:15.25 2:17.48 1:48.57
A SDAK-SD 7 2:17.62
Godbe, Tracy L 11 Miller, Michyl M 12
Young, Trina D 12 Beagle, Jacie N 11
36.76 1:14.36 2:17.62 1:47.42
A AR-AR 8 2:19.70
Young, Megan E 12 McNulty, Mary Kate K 1
Hathaway, Kristen L 12 Pickhardt, Maggie S 12
36.39 1:15.83 2:19.70 1:50.37
A MW-MW 9 2:20.45
Brothers, Leah L 12 Lindholm, Kyra A 12
Quandt, Chaeli D 12 Laughlin, Aubrey L 12
35.85 1:16.25 2:20.45 1:48.42
A OK-OK 10 2:25.63
Reiley, Faye E 11 Landreth, Kelsey L 11
Holthoff, Megan A 12 Myers, Megan M 12
45.96 1:20.04 2:25.63 2:00.27
A ND-ND 11 2:27.75
Clark, Katie M 11 Engberg, Lydia R 11
Lasch, Kasey B 12 Johnson, Kayli J 12
39.06 1:19.78 2:27.75 1:55.21
B SDAK-SD 12 2:31.70
Kneifl, Ashley S 12 Hanson, Shelby L 12
Moret, Samantha J 12 Fossum, Samantha J 12
37.57 1:21.09 2:31.70 1:59.41

Girls 11-12 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 4:46.90
Day, Allie M 12 McLaughlin, Meaghan A
Davis, Taylor M 12 Wildemann, Ella M 12
34.51 1:11.14 2:33.69 1:50.61
3:06.46 3:42.12 4:12.62 4:46.90
A IL-IL 2 4:46.93
Scott, Olivia J 12 Waller, Grace C 12
Stoughton, Rebecca L 12 Sims, Haley E 12
35.21 1:11.52 2:34.62 1:50.85
3:07.36 3:43.91 4:13.86 4:46.93
B IL-IL 3 4:49.12
Land, Rebekah J 12 Garland, Michelle E 11
Porcelli, Marla F 12 Molln, Taylor J 12
1:14.08 2:34.64 1:52.62
3:07.71 3:44.70 4:15.68 4:49.12
A WISC-WI 4 4:49.60
Hojan-Clark, Kelsey M Smith, Stirling C 12
Schubert, Kate A 12 Van Hout, Aja R 12
37.02 1:14.43 2:35.33 1:52.17
3:08.56 3:48.41 4:17.23 4:49.60
B WISC-WI 5 5:00.63
Kerstell, Meghann J 12 Hilliard, Maiyah A 12
Thompson, Marin E 12 Witter, Kendall N 12
35.41 1:14.47 2:40.92 1:54.73
2:55.97 3:14.73 5:00.63
A SDAK-SD 6 5:04.78
Godbe, Tracy L 11 Miller, Michyl M 12
Young, Trina D 12 Beagle, Jacie N 11
1:20.02 2:41.83 1:59.39
3:15.88 3:56.61 4:29.16 5:04.78
B IND-IN 7 5:05.51
Murphy, Autumn R 12 Auckley, Melissa A 12
Hofmann, Alex E 12 Nunnelly, Kristen W 11
37.31 1:17.76 2:43.18 1:57.81
3:18.11 3:58.20 4:29.94 5:05.51
A AR-AR 8 5:10.12
Greenwood, Paige K 12 McNulty, Mary Kate K 1
Holtzen, Jenny M 11 Hathaway, Kristen L 12
38.08 1:17.96 2:44.68 1:59.26
3:19.16 3:59.72 5:10.12
A MW-MW 9 5:13.83
Brothers, Leah L 12 Lindholm, Kyra A 12
Laughlin, Aubrey L 12 Quandt, Chaeli D 12
38.85 1:21.69 2:47.89 2:02.34
3:24.81 4:06.99 4:37.42 5:13.83
A OK-OK 10 5:22.33
Reiley, Faye E 11 Landreth, Kelsey L 11
Myers, Megan M 12 Holthoff, Megan A 12
38.77 1:23.65 2:52.38 2:03.11
4:11.85 4:44.71 5:22.33
A ND-ND 11 5:24.21
Engberg, Lydia R 11 Johnson, Kayli J 12
Lasch, Kasey B 12 Clark, Katie M 11
1:18.70 2:53.31 2:00.59
3:27.30 4:12.73 4:46.47 5:24.21
B SDAK-SD 12 5:29.88
Kneifl, Ashley S 12 Hanson, Shelby L 12
Moret, Samantha J 12 Fossum, Samantha J 12
38.08 1:18.43 2:02.88
3:21.70 4:19.45 4:46.42 5:29.88

Girls 13-14 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 1 27.77
IND-IN 14 Mason, Logan A 2 28.01
IND-IN 13 Taylor, Tori L 2 28.01
WISC-WI 13 Borja, Elise M 4 28.04
IND-IN 14 Miller, Mia M 5 28.63
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 6 28.81
IL-IL 13 Patschke, Loreli M 7 28.92
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 8 29.05
B - Final
IL-IL 14 Norris, Sarah E 9 28.07
WISC-WI 13 Armstrong, Stephanie 10 28.43
MW-MW 14 Guy, Shannon M 11 28.71
IND-IN 13 Brennan, Alex P 12 28.88
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 13 29.17
ND-ND 14 Reza, Nikkie L 14 29.23
IL-IL 13 Mikrut, Hannah R 15 29.27
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 16 29.29
Preliminaries
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 1 28.24
IND-IN 14 Mason, Logan A 2 28.78
IND-IN 13 Taylor, Tori L 3 28.95
IND-IN 14 Miller, Mia M 4 29.12
WISC-WI 13 Borja, Elise M 5 29.32
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 6 29.35
IL-IL 13 Patschke, Loreli M 7 29.36
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 8 29.38
WISC-WI 13 Armstrong, Stephanie 9 29.40
ND-ND 14 Reza, Nikkie L 10 29.48
MW-MW 14 Guy, Shannon M 11 29.49
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 12 29.50
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 13 29.51
IND-IN 13 Brennan, Alex P 13 29.51
IL-IL 14 Norris, Sarah E 15 29.54
IL-IL 13 Mikrut, Hannah R 16 29.63
IND-IN 14 Foor, Shauna M 17 29.68
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 18 29.69
WISC-WI 14 Meinholz, Elle M 19 29.75
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 20 29.77
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 21 29.85
IL-IL 13 Hovren, Emily K 22 29.93
ND-ND 13 Stumpf, Vanessa L 23 29.94
ND-ND 14 Weinberg, Sara M 24 29.99
IND-IN 13 Newcomer, Katie D 25 30.03
IL-IL 14 Harris, Alexa E 26 30.08
IL-IL 13 Shilka, Catherine B 27 30.11
IND-IN 14 Lafferty, Ashley N 28 30.14
IND-IN 14 Mishler, Hilary M 29 30.19
AR-AR 14 Brown, Katie M 30 30.28
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 31 30.30
IND-IN 14 Morgan, Brooke A 32 30.39
IND-IN 14 Berger, MACKENZIE 32 30.39
WISC-WI 14 Budnik, Caitlin N 34 30.46
MW-MW 13 Smits, Kaitlin M 35 30.48
WISC-WI 13 Christopherson, Ashlei 36 30.49
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 37 30.71
SDAK-SD 13 Anderson, Fallon L 38 30.72
IL-IL 13 Fogle, Emily E E 39 30.77
AR-AR 14 Minnich, Parke P 40 30.94
IL-IL 14 Waller, Emily A 41 31.22
OK-OK 13 McCullough, Bailey R 42 31.38
AR-AR 13 Wright, Samantha J 43 32.43

Girls 13-14 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 1:00.07
29.39 1:00.07
IND-IN 14 Mason, Logan A 2 1:00.78
29.21 1:00.78
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 3 1:01.19
29.38 1:01.19
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 4 1:01.31
29.46 1:01.31
IND-IN 13 Taylor, Tori L 5 1:01.71
29.06 1:01.71
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 6 1:02.33
29.75 1:02.33
WISC-WI 13 Borja, Elise M 7 1:02.44
29.64 1:02.44
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 8 1:02.83
29.97 1:02.83
B - Final
WISC-WI 13 Armstrong, Stephanie 9 1:02.13
29.75 1:02.13
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 10 1:02.84
30.08 1:02.84
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 11 1:03.00
30.39 1:03.00
IL-IL 14 Waller, Emily A 12 1:03.21
30.62 1:03.21
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 13 1:04.60
31.01 1:04.60
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 14 1:04.85
31.31 1:04.85
IL-IL 14 Norris, Sarah E 15 1:05.92
30.87 1:05.92
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 16 1:06.57
31.26 1:06.57
Preliminaries
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 1 1:01.67
30.01 1:01.67
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 2 1:01.86
29.87 1:01.86
IND-IN 14 Mason, Logan A 3 1:02.41
30.15 1:02.41
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 4 1:02.54
30.18 1:02.54
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 5 1:02.57
30.23 1:02.57
IND-IN 13 Taylor, Tori L 6 1:02.59
30.20 1:02.59
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 7 1:02.94
30.49 1:02.94
WISC-WI 13 Borja, Elise M 8 1:03.11
30.59 1:03.11
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 9 1:03.26
30.70 1:03.26
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 10 1:03.57
30.55 1:03.57
WISC-WI 13 Armstrong, Stephanie 11 1:03.94
31.12 1:03.94
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 12 1:04.00
30.34 1:04.00
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 13 1:04.07
30.98 1:04.07
IL-IL 14 Waller, Emily A 14 1:04.36
31.27 1:04.36
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 15 1:04.46
30.81 1:04.46
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 16 1:04.48
31.21 1:04.48
IL-IL 14 Norris, Sarah E 17 1:04.58
30.29 1:04.58
IL-IL 13 Shilka, Catherine B 18 1:04.70
30.93 1:04.70
IND-IN 14 Miller, Mia M 19 1:04.72
31.03 1:04.72
AR-AR 14 Brown, Katie M 20 1:04.74
31.75 1:04.74
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 21 1:04.84
30.92 1:04.84
ND-ND 14 Weinberg, Sara M 22 1:04.87
31.04 1:04.87
WISC-WI 14 Meinholz, Elle M 23 1:04.90
30.82 1:04.90
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 24 1:05.04
31.28 1:05.04
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 25 1:05.29
31.54 1:05.29
IL-IL 13 Hovren, Emily K 25 1:05.29
31.05 1:05.29
WISC-WI 13 Christopherson, Ashlei 27 1:05.32
31.15 1:05.32
IND-IN 14 Foor, Shauna M 28 1:05.38
31.17 1:05.38
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 29 1:05.43
31.30 1:05.43
MW-MW 14 Guy, Shannon M 30 1:05.61
30.97 1:05.61
IL-IL 13 Mikrut, Hannah R 31 1:05.71
31.40 1:05.71
WISC-WI 13 Briggs, Morgan R 32 1:05.96
32.22 1:05.96
IND-IN 13 Mason, Devon M 33 1:06.44
31.91 1:06.44
OK-OK 13 McCullough, Bailey R 34 1:06.48
31.46 1:06.48
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 35 1:07.05
31.83 1:07.05

Girls 13-14 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 2:08.82
30.05 1:02.55 2:08.82 1:35.72
IND-IN 14 Mason, Logan A 2 2:11.75
30.56 1:03.30 2:11.75 1:36.90
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 3 2:14.74
30.99 1:04.50 2:14.74 1:39.85
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 4 2:15.18
31.31 1:05.18 2:15.18 1:40.77
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 5 2:16.16
30.76 1:05.08 2:16.16 1:40.89
IND-IN 13 Taylor, Tori L 5 2:16.16
31.25 1:06.22 2:16.16 1:41.54
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 7 2:16.66
31.46 1:06.47 2:16.66 1:41.65
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 8 2:19.92
31.65 1:07.62 2:19.92 1:43.78
B - Final
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 9 2:16.13
31.20 1:05.37 2:16.13 1:41.03
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 10 2:16.28
31.94 1:07.12 2:16.28 1:42.04
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 11 2:17.21
32.25 1:07.35 2:17.21 1:42.64
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 12 2:17.55
32.25 1:07.16 2:17.55 1:42.66
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 13 2:18.07
32.02 1:06.74 2:18.07 1:43.45
WISC-WI 13 Borja, Elise M 14 2:18.90
31.66 1:07.49 2:18.90 1:42.37
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 15 2:19.15
31.13 1:05.97 2:19.15 1:42.64
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 16 2:20.53
33.11 1:08.42 2:20.53 1:44.97
Preliminaries
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 2:11.64
30.32 1:03.54 2:11.64 1:37.79
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 2 2:14.32
30.29 1:04.27 2:14.32 1:39.64
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 3 2:14.38
31.32 1:05.20 2:14.38 1:39.74
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 4 2:15.43
31.03 1:05.52 2:15.43 1:41.27
IND-IN 14 Mason, Logan A 5 2:15.78
30.86 1:04.39 2:15.78 1:39.62
IND-IN 13 Taylor, Tori L 6 2:16.44
31.23 1:06.21 2:16.44 1:41.91
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 7 2:16.50
31.24 1:05.86 2:16.50 1:41.48
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 8 2:18.28
32.39 1:07.71 2:18.28 1:43.41
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 9 2:18.96
31.78 1:05.70 2:18.96 1:42.93
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 10 2:18.99
32.39 1:06.99 2:18.99 1:43.46
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 11 2:19.07
31.14 1:05.64 2:19.07 1:42.31
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 12 2:19.48
31.86 1:07.55 2:19.48 1:43.80
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 13 2:19.54
1:07.89 2:19.54 1:43.76
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 14 2:20.02
32.84 1:08.68 2:20.02 1:45.43
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 15 2:20.13
32.44 1:07.81 2:20.13 1:44.83
WISC-WI 13 Borja, Elise M 16 2:20.40
32.47 1:08.05 2:20.40 1:43.71
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 17 2:20.64
32.12 1:08.42 2:20.64 1:44.82
IL-IL 13 Hovren, Emily K 18 2:20.77
32.55 1:08.82 2:20.77 1:46.19
IL-IL 14 Waller, Emily A 19 2:21.28
32.42 1:08.11 2:21.28 1:44.72
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 20 2:21.80
32.85 1:08.19 2:21.80 1:44.31
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 21 2:22.95
33.01 1:09.36 2:22.95 1:46.33
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 22 2:24.27
33.34 1:09.85 2:24.27 1:47.93
WISC-WI 14 Meinholz, Elle M 23 2:24.39
32.47 1:08.29 2:24.39 1:45.93
IND-IN 14 Foor, Shauna M 24 2:24.58
31.44 1:08.69 2:24.58 1:47.64
AR-AR 14 Brown, Katie M 25 2:24.60
33.52 1:09.73 2:24.60 1:47.54
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 26 2:24.62
33.17 1:09.92 2:24.62 1:47.82
OK-OK 13 McCullough, Bailey R 27 2:25.38
31.67 1:08.12 2:25.38 1:46.73

Girls 13-14 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 4:29.37
30.41 1:03.44 2:12.02 1:37.65
2:46.41 3:21.21 3:56.27 4:29.37
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 2 4:41.50
30.84 1:05.53 2:17.64 1:41.40
2:53.96 3:30.21 4:06.65 4:41.50
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 3 4:41.71
31.43 1:06.41 2:18.24 1:41.92
2:54.41 3:31.10 4:07.21 4:41.71
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 4 4:44.61
31.64 1:06.19 2:17.93 1:42.17
2:54.49 3:30.77 4:08.00 4:44.61
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 5 4:46.64
33.05 1:08.27 2:20.89 1:44.85
2:57.80 3:34.43 4:11.46 4:46.64
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 6 4:46.76
32.56 1:09.26 2:22.64 1:45.56
2:59.10 3:35.87 4:11.54 4:46.76
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 7 4:47.86
32.35 1:08.15 2:21.50 1:44.68
2:58.36 3:35.03 4:11.86 4:47.86
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 8 4:50.32
33.27 1:08.56 2:22.00 1:45.69
2:59.86 3:36.70 4:14.51 4:50.32
B - Final
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 9 4:45.40
31.53 1:06.56 2:18.71 1:42.48
2:55.98 3:32.95 4:09.34 4:45.40
IL-IL 13 Field, Kara L 10 4:49.26
33.49 1:09.20 2:22.96 1:45.96
3:00.00 3:37.22 4:13.72 4:49.26
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 11 4:51.95
33.83 1:09.85 2:23.02 1:46.21
3:00.42 3:38.18 4:15.02 4:51.95
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 12 4:52.48
32.66 1:09.02 2:23.42 1:45.54
3:01.22 3:39.51 4:16.81 4:52.48
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 13 4:57.78
32.79 1:10.99 2:24.60 1:47.76
3:02.45 3:42.22 4:21.21 4:57.78
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 14 4:57.87
33.30 1:11.34 2:27.58 1:49.41
3:05.43 3:44.73 4:21.87 4:57.87
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 15 4:58.69
33.73 1:10.61 2:26.68 1:49.06
3:05.57 3:43.62 4:22.25 4:58.69
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 16 5:04.95
34.93 1:12.78 2:30.79 1:52.06
3:10.27 3:48.79 4:27.71 5:04.95
Preliminaries
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 4:37.83
31.06 1:05.13 2:15.05 1:39.70
2:50.88 3:26.80 4:03.03 4:37.83
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 2 4:40.75
31.33 1:05.82 2:17.48 1:41.47
2:53.63 3:29.85 4:05.90 4:40.75
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 3 4:43.50
31.61 1:06.11 2:17.96 1:41.64
2:53.71 3:30.54 4:07.06 4:43.50
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 4 4:44.67
31.90 1:06.87 2:19.40 1:42.79
2:55.66 3:32.57 4:09.15 4:44.67
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 5 4:44.90
33.07 1:07.99 2:19.79 1:43.92
2:56.31 3:32.55 4:09.36 4:44.90
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 6 4:48.52
33.31 1:09.02 2:22.19 1:45.74
2:59.32 3:35.92 4:13.07 4:48.52
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 7 4:49.89
32.19 1:07.99 2:21.96 1:44.58
2:59.06 3:36.85 4:13.71 4:49.89
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 8 4:49.93
32.82 1:08.87 2:24.09 1:46.59
3:00.78 3:38.23 4:14.85 4:49.93
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 9 4:50.51
33.97 1:09.73 2:23.39 1:46.70
3:00.84 3:38.06 4:15.09 4:50.51
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 10 4:52.87
32.44 1:08.24 2:21.90 1:44.68
2:59.67 3:38.15 4:15.71 4:52.87
IL-IL 13 Field, Kara L 11 4:53.76
32.98 1:09.01 2:23.04 1:45.74
3:01.31 3:39.18 4:17.12 4:53.76
SDAK-SD 14 Dalin, Devonne A 12 4:56.06
32.41 1:09.02 2:23.63 1:46.09
3:02.01 3:40.02 4:17.87 4:56.06
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 13 4:57.54
33.43 1:10.86 2:28.88 1:49.86
3:07.17 3:45.51 4:22.37 4:57.54
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 14 4:58.37
33.14 1:09.48 2:26.28 1:48.04
3:03.96 3:42.47 4:21.79 4:58.37
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 15 5:01.14
32.18 1:09.57 2:27.32 1:48.01
3:05.76 3:45.39 4:23.40 5:01.14
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 16 5:02.90
33.45 1:10.25 2:27.58 1:48.91
3:07.36 3:46.53 4:25.87 5:02.90
OK-OK 13 McCullough, Bailey R 17 5:06.34
32.73 1:10.48 2:29.29 1:49.45
3:08.59 5:06.34
AR-AR 13 Wood, Sadie K 18 5:16.10
35.30 1:15.32 2:35.72 1:55.36
3:15.98 3:56.59 4:36.66 5:16.10

Girls 13-14 800 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 1 9:31.60
31.21 1:05.31 2:16.86 1:31.49
2:52.84 3:29.04 4:05.51 4:41.63
5:18.72 5:55.22 6:32.13 7:08.28
7:45.24 8:21.96 9:31.60
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 2 9:36.22
31.21 1:05.97 2:18.34 1:42.02
2:53.32 3:31.03 4:04.57 4:44.07
5:18.48 5:57.58 6:28.01 7:11.24
7:39.44 8:24.17 8:55.30 9:36.22
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 3 9:44.19
28.70 1:08.52 2:21.09 1:40.54
2:53.45 3:34.33 4:06.90 4:47.93
5:24.62 6:02.21 6:39.07 7:16.41
7:50.26 8:30.66 9:07.61 9:44.19
IND-IN 14 Mishler, Hilary M 4 9:58.10
33.06 1:09.41 2:22.99 1:45.99
3:00.44 3:38.17 4:15.99 4:54.26
5:32.11 6:10.47 6:48.54 7:27.00
8:04.96 8:43.37 9:21.05 9:58.10
ND-ND 13 Halberstadt, Lexie M 5 10:02.28
29.44 1:11.36 2:28.02 1:41.53
3:00.54 3:44.80 4:23.74 5:01.66
5:31.30 6:16.43 6:43.82 7:32.20
8:10.76 8:48.39 9:26.32 10:02.28
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 6 10:03.21
34.10 1:11.47 2:26.65 1:48.62
3:03.99 3:42.22 4:19.58 4:57.81
5:29.98 6:13.80 6:51.62 7:29.97
8:08.25 8:46.97 9:25.14 10:03.21
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 7 10:14.89
36.25 1:15.16 2:33.69 1:55.47
3:13.75 3:51.98 4:31.02 5:08.91
5:48.54 6:26.22 7:05.35 7:42.95
8:22.25 8:59.14 9:37.99 10:14.89
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 8 10:17.32
34.28 1:11.01 2:27.02 1:49.21
3:05.87 3:43.48 4:22.74 5:00.09
5:39.68 6:18.66 6:59.14 7:39.21
8:18.53 8:58.15 9:38.30 10:17.32
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 9 10:23.74
33.93 1:12.70 2:31.12 1:51.68
3:10.38 3:49.50 4:28.92 5:08.97
5:48.35 6:28.22 7:07.40 7:47.38
8:26.49 9:06.10 9:44.93 10:23.74
AR-AR 13 Garrett, Kelsie N 10 10:26.95
35.14 1:14.02 2:33.27 1:53.91
3:13.55 3:53.58 4:33.54 5:13.07
5:53.17 6:32.91 7:12.67 7:52.65
8:33.02 9:12.54 9:50.98 10:26.95
MW-MW 14 Conway, Brianna C 11 10:29.22
34.98 1:12.93 2:31.96 1:52.94
3:12.36 3:51.70 4:32.23 5:11.59
5:52.46 6:31.74 7:12.52 7:51.64
8:31.98 9:11.38 9:51.17 10:29.22
AR-AR 13 Wood, Sadie K 12 10:36.54
35.01 1:13.96 2:33.61 1:48.00
3:11.39 3:54.01 4:27.97 5:13.92
5:53.78 6:34.62 7:14.86 7:55.75
8:36.14 9:16.54 9:56.77 10:36.54

Girls 13-14 1500 Meter Free
Age Name Team Finals Time
SDAK-SD 13 Pons, Bailey E 1 18:08.87
31.13 2:17.19 1:40.94
2:52.86 3:29.70 4:06.67 4:42.84
5:14.62 5:56.36 6:33.52 7:10.24
7:47.66 8:24.38 8:51.09 9:38.18
10:08.87 10:51.69 11:28.80 12:04.82
12:36.84 13:17.71 13:54.59 14:30.55
15:07.54 15:43.73 16:20.69 16:56.99
17:20.07 18:08.87
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 2 18:15.55
32.56 1:08.94 2:22.84 1:45.40
2:59.24 3:36.15 4:12.59 4:49.60
5:25.92 6:02.86 6:39.39 7:15.97
7:51.94 8:29.26 9:05.32 9:41.78
10:17.99 10:54.25 11:30.24 12:06.87
12:43.26 13:19.88 13:56.16 14:33.02
15:09.98 15:47.26 16:23.93 17:01.36
17:38.39 18:15.55
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 3 18:28.09
1:41.96 2:18.48
2:55.28 3:31.75 4:09.12 4:46.21
5:23.71 6:00.92 6:38.24 7:15.08
7:51.94 8:29.07 9:06.12 9:42.82
10:20.44 10:58.07 11:35.77 12:13.08
12:51.84 13:29.63 14:07.18 14:45.17
15:23.21 16:01.08 16:38.20 17:15.58
17:52.44 18:28.09
WISC-WI 14 Stedman, Lindsay R 4 18:42.65
33.00 1:10.13 2:24.63 1:46.90
3:01.72 4:17.00 4:54.95
5:27.77 6:10.50 6:48.32
8:04.38 8:42.48 9:19.83 9:58.26
10:35.44 11:13.88 11:50.65 12:28.38
13:05.38 13:43.03 14:19.98 14:57.89
15:35.49 16:13.37 16:50.70 17:28.72
18:05.69 18:42.65
IL-IL 14 Hasenberg, Stephanie A 5 18:48.97
33.73 1:09.35 2:22.70 1:46.32
3:00.06 3:36.63 4:14.25 4:51.03
5:28.79 6:05.84 6:43.80 7:21.26
8:00.07 8:37.60 9:16.38 9:53.99
10:32.91 11:10.47 11:49.54 12:27.26
13:00.90 13:44.13 14:22.98 15:00.85
15:39.65 16:17.54 16:56.40 17:33.98
18:06.30 18:48.97
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 6 18:50.84
35.33 1:13.30 2:29.17 1:50.88
3:06.81 3:45.01 4:22.71 5:00.92
5:38.29 6:16.36 6:53.78 7:32.05
8:09.59 8:47.51 9:25.16 10:02.96
10:40.50 11:18.31 11:55.98 12:33.90
13:11.60 13:49.65 14:26.92 15:04.94
15:42.26 16:19.96 16:57.75 17:35.92
18:13.80 18:50.84
IND-IN 14 Mishler, Hilary M 7 19:11.08
34.86 1:12.59 2:28.15 1:50.63
3:01.05 3:43.49 4:21.82 4:59.53
5:31.50 6:15.95 6:49.77 7:33.06
8:12.37 8:50.98 9:29.71 10:08.63
10:47.04 11:25.94 12:02.51 12:43.84
13:23.03 14:01.98 14:36.37 15:20.24
15:59.99 16:38.80 17:17.77 17:55.96
18:28.12 19:11.08
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 8 19:39.03
35.87 1:14.98 2:34.28 1:53.70
3:14.44 3:54.34 4:33.87 5:13.12
5:52.32 6:31.90 7:11.18 7:50.78
8:30.02 9:09.70 9:49.35 10:29.91
11:09.52 11:50.05 12:30.57 13:09.99
13:49.09 14:28.11 15:07.39 15:46.93
16:26.16 17:05.61 17:44.81 18:23.85
19:01.99 19:39.03
MW-MW 14 Conway, Brianna C 9 19:48.29
35.33 1:13.14 2:30.90 1:52.49
3:11.38 3:51.20 4:32.02 5:11.68
5:52.60 6:32.03 7:12.57 7:51.97
8:32.56 9:11.82 9:52.57 10:32.28
11:12.96 11:51.77 12:32.51 13:11.27
13:51.62 14:30.71 15:11.49 15:50.86
16:31.47 17:10.51 17:51.19 18:30.38
19:10.46 19:48.29

Girls 13-14 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 1 1:07.98
33.35 1:07.98
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 2 1:09.59
33.59 1:09.59
IL-IL 14 Norris, Sarah E 3 1:09.70
33.82 1:09.70
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 4 1:10.57
34.42 1:10.57
IND-IN 14 Anderson, Jessica E 5 1:11.89
35.00 1:11.89
SDAK-SD 13 Rommen, Kayla K 6 1:12.11
35.03 1:12.11
IL-IL 14 Wymer, Stacey M 7 1:12.61
35.28 1:12.61
WISC-WI 14 Vargas, Angela N 8 1:12.76
35.02 1:12.76
B - Final
IL-IL 13 Patschke, Loreli M 9 1:13.07
34.62 1:13.07
MW-MW 13 Baldwin, Autumn S 10 1:13.14
35.60 1:13.14
WISC-WI 13 Bristol, Hannah D 11 1:13.15
35.28 1:13.15
IL-IL 14 Scodel, Sarah A 12 1:13.41
35.79 1:13.41
IND-IN 13 Taylor, Tori L 13 1:14.11
35.80 1:14.11
IL-IL 14 Harris, Alexa E 14 1:14.15
35.35 1:14.15
SDAK-SD 14 Hofmeister, Rebecca L 15 1:15.02
35.84 1:15.02
WISC-WI 14 Meinholz, Elle M 16 1:16.40
36.80 1:16.40
Preliminaries
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 1 1:09.41
33.74 1:09.41
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 2 1:09.96
33.51 1:09.96
IL-IL 14 Norris, Sarah E 3 1:10.95
33.97 1:10.95
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 4 1:11.62
34.47 1:11.62
SDAK-SD 13 Rommen, Kayla K 5 1:11.87
34.94 1:11.87
IND-IN 14 Anderson, Jessica E 6 1:11.96
34.90 1:11.96
IL-IL 14 Wymer, Stacey M 7 1:11.97
34.38 1:11.97
WISC-WI 14 Vargas, Angela N 8 1:13.10
34.85 1:13.10
WISC-WI 13 Bristol, Hannah D 9 1:13.26
34.83 1:13.26
IL-IL 13 Patschke, Loreli M 10 1:13.61
34.89 1:13.61
MW-MW 13 Baldwin, Autumn S 11 1:13.69
35.68 1:13.69
SDAK-SD 14 Hofmeister, Rebecca L 12 1:13.90
35.99 1:13.90
IL-IL 14 Scodel, Sarah A 13 1:14.04
36.12 1:14.04
IL-IL 14 Harris, Alexa E 14 1:14.28
35.42 1:14.28
IND-IN 13 Taylor, Tori L 15 1:14.41
36.33 1:14.41
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 16 1:16.02
36.69 1:16.02
WISC-WI 14 Meinholz, Elle M 17 1:16.58
36.88 1:16.58
OK-OK 13 McCullough, Bailey R 18 1:17.82
36.28 1:17.82
AR-AR 13 Wood, Sadie K 19 1:19.07
38.09 1:19.07
AR-AR 13 Wright, Samantha J 20 1:19.23
39.28 1:19.23

Girls 13-14 200 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 2:28.12
34.63 1:11.50 2:28.12 1:49.81
IND-IN 14 Anderson, Jessica E 2 2:30.86
35.86 1:14.42 2:30.86 1:53.06
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 3 2:31.13
34.15 1:12.02 2:31.13 1:51.64
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 4 2:31.34
35.21 1:14.07 2:31.34 1:52.79
IL-IL 14 Norris, Sarah E 5 2:33.42
34.39 1:12.67 2:33.42 1:53.91
WISC-WI 14 Vargas, Angela N 6 2:35.59
36.10 1:15.89 2:35.59 1:55.62
IND-IN 14 Mishler, Hilary M 7 2:39.46
36.86 1:17.62 2:39.46 1:58.78
SDAK-SD 14 Hofmeister, Rebecca L 8 2:40.73
37.48 1:18.18 2:40.73 2:01.05
B - Final
MW-MW 13 Baldwin, Autumn S 9 2:36.59
35.70 1:15.15 2:36.59 1:57.00
SDAK-SD 13 Rommen, Kayla K 10 2:39.42
36.63 2:39.42 1:58.12
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 11 2:41.31
37.53 1:19.03 2:41.31 2:01.09
AR-AR 13 Wright, Samantha J 12 2:45.68
38.20 1:20.25 2:45.68 2:02.85
Preliminaries
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 2:30.98
35.57 1:13.58 2:30.98 1:52.14
IND-IN 14 Anderson, Jessica E 2 2:33.09
36.74 1:15.53 2:33.09 1:54.97
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 3 2:33.89
35.27 1:13.87 2:33.89 1:53.53
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 4 2:34.32
36.71 1:16.50 2:34.32 1:55.76
IL-IL 14 Norris, Sarah E 5 2:36.36
35.50 1:14.92 2:36.36 1:56.56
WISC-WI 14 Vargas, Angela N 6 2:36.91
36.86 1:16.14 2:36.91 1:56.80
SDAK-SD 14 Hofmeister, Rebecca L 7 2:41.22
38.74 1:19.34 2:41.22 2:00.43
IND-IN 14 Mishler, Hilary M 8 2:42.46
37.94 1:19.59 2:42.46 2:01.89
MW-MW 13 Baldwin, Autumn S 9 2:42.56
37.08 1:18.69 2:42.56 2:02.49
MW-MW 13 Rye, Marybeth E 10 2:43.69
1:21.79 2:43.69 2:03.64
SDAK-SD 13 Rommen, Kayla K 11 2:46.13
36.97 1:18.36 2:46.13 2:01.40
AR-AR 13 Wright, Samantha J 12 2:48.10
2:48.10 2:04.74

Girls 13-14 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 13 Campbell, Emily A 1 1:15.53
35.75 1:15.53
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 2 1:17.93
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 3 1:17.94
37.15 1:17.94
IL-IL 13 Fogle, Emily E E 4 1:18.21
35.76 1:18.21
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 5 1:19.54
37.92 1:19.54
WISC-WI 14 Bishop, Liz A 6 1:19.57
37.10 1:19.57
IL-IL 14 Lenz, Ashley E E 7 1:19.61
39.86 1:19.61
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 8 1:20.58
38.99 1:20.58
B - Final
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 9 1:19.67
38.04 1:19.67
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 10 1:19.89
37.92 1:19.89
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 11 1:20.78
SDAK-SD 13 Schlenker, Raeann M 12 1:21.75
39.25 1:21.75
IND-IN 13 Ruehl, Bridgette N 13 1:21.88
39.53 1:21.88
IL-IL 14 Cunningham, Erin E 14 1:22.27
40.05 1:22.27
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 15 1:22.50
39.31 1:22.50
IL-IL 14 Waller, Emily A 16 1:22.94
40.28 1:22.94
Preliminaries
SDAK-SD 13 Campbell, Emily A 1 1:17.41
36.48 1:17.41
IL-IL 13 Fogle, Emily E E 2 1:17.92
35.74 1:17.92
WISC-WI 14 Gorenc, Arianna M 3 1:18.23
36.67 1:18.23
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 4 1:19.54
37.38 1:19.54
IL-IL 14 Lenz, Ashley E E 5 1:19.59
38.65 1:19.59
WISC-WI 14 Bishop, Liz A 6 1:20.38
37.41 1:20.38
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 7 1:20.53
38.17 1:20.53
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 8 1:20.78
38.40 1:20.78
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 9 1:21.60
39.14 1:21.60
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 10 1:21.62
39.06 1:21.62
IND-IN 13 Ruehl, Bridgette N 11 1:21.77
39.32 1:21.77
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 12 1:22.44
39.64 1:22.44
IL-IL 14 Cunningham, Erin E 13 1:23.00
40.78 1:23.00
SDAK-SD 13 Schlenker, Raeann M 14 1:23.01
39.84 1:23.01
IL-IL 14 Waller, Emily A 15 1:23.57
40.30 1:23.57
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 16 1:24.09
40.66 1:24.09
MW-MW 14 Fosbender, Mattie 17 1:26.73
41.01 1:26.73
MW-MW 13 Smits, Kaitlin M 18 1:27.48
40.95 1:27.48
AR-AR 14 Brown, Katie M 19 1:27.65
42.64 1:27.65
AR-AR 14 Minnich, Parke P 20 1:33.47
44.30 1:33.47

Girls 13-14 200 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 14 Lenz, Ashley E E 1 2:45.58
37.91 1:20.50 2:45.58 2:03.24
SDAK-SD 13 Campbell, Emily A 2 2:47.25
37.77 1:21.48 2:47.25 2:04.93
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 3 2:49.17
39.00 1:21.49 2:49.17 2:06.60
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 4 2:50.58
37.16 1:20.97 2:50.58 2:07.08
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 5 2:50.73
39.24 1:23.17 2:50.73 2:08.30
WISC-WI 14 Bishop, Liz A 6 2:50.83
38.40 1:22.52 2:50.83 2:06.40
IL-IL 13 Fogle, Emily E E 7 2:52.27
37.84 1:21.15 2:52.27 2:07.73
IL-IL 13 Field, Kara L 8 2:53.46
39.18 1:23.74 2:53.46 2:08.95
B - Final
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 9 2:55.59
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 10 2:56.62
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 11 2:57.00
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 12 2:57.80
MW-MW 14 Fosbender, Mattie 13 2:58.85
IND-IN 13 Taylor, Tori L 14 3:00.63
SDAK-SD 13 Budahl, Andrea L 15 3:00.67
MW-MW 14 Holechek, Sam V 16 3:08.97
Preliminaries
SDAK-SD 13 Campbell, Emily A 1 2:50.12
39.59 1:23.38 2:50.12 2:07.65
IL-IL 14 Lenz, Ashley E E 2 2:51.07
39.48 1:21.81 2:51.07 2:06.05
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 3 2:52.86
38.95 1:23.32 2:52.86 2:08.81
WISC-WI 14 Bishop, Liz A 4 2:54.32
39.83 1:24.37 2:54.32
IL-IL 13 Fogle, Emily E E 5 2:54.42
39.42 1:24.78 2:54.42 2:10.84
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 6 2:55.00
41.79 1:24.95 2:55.00 2:12.15
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 7 2:55.76
39.44 1:25.18 2:55.76 2:10.43
IL-IL 13 Field, Kara L 8 2:56.10
40.80 1:24.92 2:56.10 2:10.74
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 9 2:58.37
41.96 1:26.10 2:58.37 2:13.17
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 10 2:58.44
40.85 1:25.18 2:58.44 2:13.31
WISC-WI 14 Caruso, Lauren C 11 2:59.91
40.25 1:25.82 2:59.91 2:12.29
WISC-WI 13 Walsh, Brittany A 12 3:00.65
41.09 1:26.23 3:00.65 2:13.30
IND-IN 13 Taylor, Tori L 13 3:00.66
41.51 1:26.58 3:00.66
SDAK-SD 13 Budahl, Andrea L 14 3:02.97
41.53 1:27.58 3:02.97 2:15.59
MW-MW 14 Fosbender, Mattie 15 3:02.98
42.53 1:27.79 3:02.98 2:17.38
MW-MW 14 Holechek, Sam V 16 3:08.20
42.53 1:28.70 3:08.20 2:20.09
AR-AR 14 Brown, Katie M 17 3:08.21
44.41 1:31.38 3:08.21 2:21.04
AR-AR 14 Minnich, Parke P 18 3:17.67
44.78 1:35.64 3:17.67

Girls 13-14 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 1 1:05.40
30.72 1:05.40
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 2 1:05.45
31.38 1:05.45
MW-MW 14 Guy, Shannon M 3 1:05.68
30.99 1:05.68
IND-IN 14 Mason, Logan A 4 1:07.91
31.75 1:07.91
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 5 1:09.32
33.44 1:09.32
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 6 1:09.56
32.39 1:09.56
IND-IN 13 Mason, Devon M 7 1:10.51
32.79 1:10.51
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 8 1:10.98
33.49 1:10.98
B - Final
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 9 1:09.06
32.27 1:09.06
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 10 1:11.95
33.30 1:11.95
AR-AR 13 Wright, Samantha J 11 1:16.81
36.83 1:16.81
AR-AR 13 Wood, Sadie K 12 1:17.54
36.90 1:17.54
Preliminaries
MW-MW 14 Guy, Shannon M 1 1:06.48
30.89 1:06.48
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 2 1:06.52
30.97 1:06.52
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 3 1:07.08
30.79 1:07.08
IND-IN 14 Mason, Logan A 4 1:10.30
32.25 1:10.30
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 5 1:10.99
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 6 1:11.00
IND-IN 13 Mason, Devon M 7 1:11.11
33.63 1:11.11
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 8 1:11.24
34.37 1:11.24
IL-IL 14 Schulte, Samantha H 9 1:11.27
33.61 1:11.27
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 10 1:14.01
34.65 1:14.01
AR-AR 13 Wright, Samantha J 11 1:17.53
35.75 1:17.53
AR-AR 13 Wood, Sadie K 12 1:20.45
37.16 1:20.45

Girls 13-14 200 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 14 Mason, Logan A 1 2:25.02
32.73 1:09.71 2:25.02 1:46.56
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 2 2:26.50
32.16 1:09.15 2:26.50 1:46.80
IND-IN 13 Mason, Devon M 3 2:33.61
34.88 1:12.73 2:33.61 1:53.55
MW-MW 14 Guy, Shannon M 4 2:33.69
33.29 1:11.31 2:33.69
IL-IL 14 Scodel, Sarah A 5 2:35.37
33.94 1:13.08 2:35.37 1:53.99
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 6 2:37.23
34.58 1:13.94 2:37.23 1:56.43
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 7 2:37.93
36.50 1:16.95 2:37.93 1:57.36
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 8 2:42.80
35.47 1:15.75 2:42.80 1:59.57
Preliminaries
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 1 2:31.24
34.01 1:13.56 2:31.24 1:51.87
IND-IN 14 Mason, Logan A 2 2:34.61
34.53 1:14.37 2:34.61 1:53.57
MW-MW 14 Guy, Shannon M 3 2:35.15
35.01 1:14.44 2:35.15 1:55.60
IL-IL 14 Scodel, Sarah A 4 2:35.98
35.76 1:15.10 2:35.98 1:55.45
IND-IN 13 Mason, Devon M 5 2:40.32
34.79 1:15.84 2:40.32 1:57.11
WISC-WI 13 Schwabe, Emily A 6 2:40.38
37.22 1:18.25 2:40.38
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 7 2:44.18
37.08 1:17.64 2:44.18 2:01.81
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 8 2:48.71
37.20 1:19.12 2:48.71 2:06.49

Girls 13-14 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 1 2:27.70
31.38 1:09.50 2:27.70 1:54.12
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 2 2:28.79
31.89 1:09.07 2:28.79 1:54.00
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 3 2:31.92
33.59 1:12.84 2:31.92 1:58.03
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 4 2:32.99
33.90 1:13.99 2:32.99 1:59.08
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 5 2:34.30
33.02 1:13.89 2:34.30 1:59.73
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 6 2:36.51
35.13 1:12.94 2:36.51
MW-MW 14 Guy, Shannon M 7 2:37.19
32.84 1:15.11 2:37.19 2:00.34
IND-IN 13 Mason, Devon M 8 2:38.70
34.14 1:13.99 2:38.70 2:03.32
B - Final
IL-IL 14 Waller, Emily A 9 2:35.87
34.91 1:16.14 2:35.87 2:01.17
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 10 2:39.00
36.59 1:18.53 2:39.00 2:06.62
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 11 2:39.31
35.45 1:17.75 2:39.31 2:04.03
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 12 2:39.32
32.16 1:14.21 2:39.32 2:02.71
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 13 2:39.72
35.11 1:17.88 2:39.72 2:06.66
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 14 2:41.13
34.35 1:17.66 2:41.13 2:03.03
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 15 2:42.27
35.87 1:17.91 2:42.27 2:08.81
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 16 2:42.55
35.74 1:15.13 2:42.55 2:04.69
Preliminaries
ND-ND 13 Knutson, Dagny A 1 2:30.66
31.79 1:10.08 2:30.66 1:55.20
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 2 2:32.34
32.50 1:10.97 2:32.34 1:55.74
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 3 2:34.05
33.20 1:13.73 2:34.05 1:58.98
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 4 2:34.62
33.24 1:14.32 2:34.62 1:59.77
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 5 2:35.01
33.79 1:12.76 2:35.01 1:59.97
IND-IN 14 Eberg, Alexa R 6 2:35.86
35.34 1:16.10 2:35.86 2:01.67
IND-IN 13 Mason, Devon M 7 2:36.26
33.64 1:14.56 2:36.26 2:01.13
MW-MW 14 Guy, Shannon M 8 2:38.73
34.08 1:14.18 2:38.73 2:02.79
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 9 2:40.44
34.74 1:16.79 2:40.44 2:04.04
WISC-WI 14 Coleman, Katie A 10 2:40.58
33.17 1:13.60 2:40.58 2:05.32
IL-IL 14 Bicek, Adrienne L 11 2:41.58
35.91 1:19.48 2:41.58 2:07.77
IL-IL 14 Waller, Emily A 12 2:41.93
1:16.78 2:41.93
WISC-WI 14 Vargas, Monica A 13 2:42.55
34.48 1:13.60 2:42.55 2:04.01
IL-IL 14 Schumacher, Danielle 14 2:42.59
36.31 1:18.01 2:42.59 2:08.80
SDAK-SD 13 Finnesand, Nikki L 15 2:42.77
35.65 1:18.73 2:42.77 2:08.26
WISC-WI 14 Kuffel, Krisa A 16 2:44.47
1:20.93 2:44.47 2:08.10
IND-IN 13 Weinkauf, Tori J 17 2:44.98
1:18.59 2:44.98 2:09.11
MW-MW 13 Baldwin, Autumn S 18 2:52.37
38.24 1:19.78 2:52.37 2:15.71
AR-AR 14 Minnich, Parke P 19 2:55.97
1:22.67 2:55.97

Girls 13-14 400 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 5:10.73
32.84 1:10.43 2:29.89 1:51.05
3:18.54 4:05.15 4:37.52 5:10.73
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 2 5:13.91
33.63 1:10.23 2:28.09 1:48.89
3:15.94 4:01.66 4:37.61 5:13.91
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 3 5:18.64
32.45 1:10.48 2:31.94 1:51.68
3:17.53 4:03.55 4:41.22 5:18.64
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 4 5:24.61
33.68 1:13.67 2:40.34 1:57.91
3:26.40 4:12.36 4:48.34 5:24.61
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 5 5:28.68
35.53 1:15.23 2:40.66 1:59.87
3:29.33 4:14.88 4:53.19 5:28.68
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 6 5:33.45
36.27 1:16.07 2:39.97 1:58.96
3:29.69 4:16.84 4:55.67 5:33.45
IND-IN 13 Mason, Devon M 7 5:33.73
1:14.75 2:41.02 1:58.12
4:20.13 4:58.19 5:33.73
IL-IL 14 Cunningham, Erin E 8 5:34.32
35.69 1:16.64 2:42.39 1:59.17
3:29.91 4:18.12 4:56.73 5:34.32
B - Final
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 9 5:42.25
34.64 1:15.96 2:40.95 1:58.41
3:33.64 4:27.07 5:05.24 5:42.25
SDAK-SD 13 Budahl, Andrea L 10 5:49.47
34.91 1:18.96 2:52.86
3:42.88 4:31.06 5:11.12 5:49.47
MW-MW 14 Conway, Brianna C 11 5:57.70
38.29 1:23.10 2:50.05 2:07.72
3:43.32 4:38.93 5:19.01 5:57.70
AR-AR 14 Minnich, Parke P 12 6:14.56
39.55 1:28.21 3:04.39 2:17.25
3:57.16 4:48.61 5:33.03 6:14.56
Preliminaries
ND-ND 14 Whitehead, Hannah L 1 5:14.71
32.81 1:11.00 2:30.16 1:51.53
3:18.15 4:06.05 4:40.31 5:14.71
WISC-WI 14 Barrett, Jamie R 2 5:17.36
32.47 1:09.57 2:29.68 1:49.76
3:16.01 4:01.99 4:40.90 5:17.36
IND-IN 14 Lukovic, Amanda G 3 5:24.02
33.37 1:11.21 2:32.66 1:51.53
3:20.59 4:09.86 4:47.10 5:24.02
ND-ND 14 Reiter, Ashley M 4 5:28.60
33.33 1:13.09 2:38.98 1:56.56
3:24.34 4:12.53 4:50.71 5:28.60
SDAK-SD 13 Gordon, Haley J 5 5:30.94
35.52 1:15.09 2:39.44 1:57.04
3:27.65 4:14.93 4:53.15 5:30.94
IND-IN 13 Mason, Devon M 6 5:37.96
34.46 1:14.62 2:39.33
4:19.62 4:58.86 5:37.96
WISC-WI 13 Haney, Jennah L 7 5:45.79
34.50 1:16.92 2:45.20 2:02.46
3:34.05 4:24.60 5:07.14 5:45.79
IL-IL 14 Cunningham, Erin E 8 5:47.38
34.93 1:16.43 2:44.01 2:00.07
3:35.55 4:27.28 5:08.94 5:47.38
MW-MW 13 Christensen, Bianca B 9 5:48.17
35.14 1:15.64 2:41.47 1:59.07
3:37.12 4:31.83 5:10.80 5:48.17
SDAK-SD 13 Budahl, Andrea L 10 5:49.91
1:18.53 2:52.90 2:07.31
4:31.31 5:11.60 5:49.91
MW-MW 14 Conway, Brianna C 11 5:57.65
38.08 1:22.84 2:49.66
3:44.24 4:39.62 5:18.66 5:57.65
AR-AR 14 Minnich, Parke P 12 6:23.67
38.68 1:27.59 3:06.27 2:18.02
4:53.06 5:38.65 6:23.67

Girls 13-14 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A WISC-WI 1 1:53.52
Borja, Elise M 13 Gorenc, Arianna M 14
Kuffel, Krisa A 14 Armstrong, Stephanie A
28.69 57.05 1:53.52 1:25.25
A ND-ND 2 1:53.75
Knutson, Dagny A 13 Reza, Nikkie L 14
Halberstadt, Lexie M 13 Reiter, Ashley M 14
29.01 57.67 1:53.75 1:26.32
A IND-IN 3 1:56.04
Lukovic, Amanda G 14 Miller, Mia M 14
Taylor, Tori L 13 Mason, Logan A 14
29.74 58.81 1:56.04 1:27.26
A IL-IL 4 1:56.13
Patschke, Loreli M 13 Schumacher, Danielle M
Mikrut, Hannah R 13 Norris, Sarah E 14
29.62 58.47 1:56.13
B WISC-WI 5 1:57.28
Caruso, Lauren C 14 Meinholz, Elle M 14
Coleman, Katie A 14 Barrett, Jamie R 14
29.20 58.46 1:57.28 1:27.52
B IL-IL 6 1:57.41
Hovren, Emily K 13 Shilka, Catherine B 13
Schulte, Samantha H 14 Bicek, Adrienne L 14
29.87 58.78 1:57.41 1:27.95
A SDAK-SD 7 1:57.88
Pons, Bailey E 13 Rommen, Kayla K 13
Gordon, Haley J 13 Dalin, Devonne A 14
30.43 1:00.58 1:57.88 1:30.23
A MW-MW 8 1:59.33
Guy, Shannon M 14 Rye, Marybeth E 13
Smits, Kaitlin M 13 Christensen, Bianca B 13
29.38 59.59 1:59.33 1:29.67
B IND-IN 9 2:00.61
Mishler, Hilary M 14 Anderson, Jessica E 14
Mason, Devon M 13 Foor, Shauna M 14
30.90 1:00.86 2:00.61 1:31.58
B SDAK-SD 10 2:04.02
Finnesand, Nikki L 13 Campbell, Emily A 13
Anderson, Fallon L 13 Hofmeister, Rebecca L 1
30.63 1:02.08 2:04.02 1:42.18
A AR-AR 11 2:04.13
Garrett, Kelsie N 13 Minnich, Parke P 14
Wright, Samantha J 13 Brown, Katie M 14
30.97 1:03.04 2:04.13 1:34.24
B MW-MW 12 2:09.74
Baldwin, Autumn S 13 Conway, Brianna C 14
Holechek, Sam V 14 Fosbender, Mattie 14
31.65 1:03.82 2:09.74 1:36.63

Girls 13-14 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 4:08.52
Lukovic, Amanda G 14 Foor, Shauna M 14
Taylor, Tori L 13 Mason, Logan A 14
30.35 1:02.93 1:18.88
1:33.28 3:08.74 3:37.31 4:08.52
A WISC-WI 2 4:09.54
Barrett, Jamie R 14 Gorenc, Arianna M 14
Armstrong, Stephanie A Borja, Elise M 13
30.68 1:02.94 2:05.71 1:32.54
3:07.69 3:36.77 4:09.54
A ND-ND 3 4:12.78
Halberstadt, Lexie M 13 Weinberg, Sara M 14
Reiter, Ashley M 14 Knutson, Dagny A 13
31.30 1:05.22 2:09.65 1:35.89
3:12.20 3:41.27 4:12.78
A IL-IL 4 4:13.07
Schulte, Samantha H 14 Hovren, Emily K 13
Schumacher, Danielle M Norris, Sarah E 14
30.08 1:02.78 1:20.67
1:33.48 3:10.13 3:39.16 4:13.07
B IL-IL 5 4:15.78
Shilka, Catherine B 13 Bicek, Adrienne L 14
Mikrut, Hannah R 13 Waller, Emily A 14
30.49 1:05.60 1:19.91
1:36.01 3:13.41 3:42.84 4:15.78
B WISC-WI 6 4:15.97
Caruso, Lauren C 14 Christopherson, Ashleigh
Schwabe, Emily A 13 Stedman, Lindsay R 14
30.33 1:03.36 2:07.66 1:33.48
2:39.68 3:13.17 3:43.14 4:15.97
B IND-IN 7 4:17.20
Anderson, Jessica E 14 Weinkauf, Tori J 13
Miller, Mia M 14 Mason, Devon M 13
31.26 1:04.77 2:10.81 1:36.43
2:40.66 3:13.61 3:43.88 4:17.20
A SDAK-SD 8 4:22.35
Gordon, Haley J 13 Finnesand, Nikki L 13
Pons, Bailey E 13 Dalin, Devonne A 14
32.79 1:07.88 2:14.33 1:39.99
3:20.61 3:50.15 4:22.35
A MW-MW 9 4:23.83
Rye, Marybeth E 13 Guy, Shannon M 14
Christensen, Bianca B 13 Smits, Kaitlin M 13
31.17 1:06.15 2:10.72 1:36.11
3:17.69 3:48.39 4:23.83
B SDAK-SD 10 4:26.02
Rommen, Kayla K 13 Campbell, Emily A 13
Hofmeister, Rebecca L 1 Anderson, Fallon L 13
31.07 1:04.31 2:14.14 1:37.16
2:45.48 3:19.76 3:51.31 4:26.02
A AR-AR 11 4:28.93
Wright, Samantha J 13 Garrett, Kelsie N 13
Wood, Sadie K 13 Brown, Katie M 14
33.13 1:09.97 2:16.49 1:41.51
3:24.12 3:55.05 4:28.93
B MW-MW 12 4:41.26
Baldwin, Autumn S 13 Conway, Brianna C 14
Holechek, Sam V 14 Fosbender, Mattie 14
31.49 1:07.45 2:18.60 1:40.34
2:51.78 3:30.18 4:03.05 4:41.26

Girls 13-14 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A WISC-WI 1 2:05.92
Barrett, Jamie R 14 Gorenc, Arianna M 14
Coleman, Katie A 14 Borja, Elise M 13
33.35 1:07.74 2:05.92 1:43.08
A IL-IL 2 2:07.32
Norris, Sarah E 14 Fogle, Emily E E 13
Schulte, Samantha H 14 Patschke, Loreli M 13
32.59 1:07.53 2:07.32 1:38.19
A ND-ND 3 2:07.49
Knutson, Dagny A 13 Reiter, Ashley M 14
Whitehead, Hannah L 14 Halberstadt, Lexie M 13
32.92 1:07.36 2:07.49 1:45.88
A IND-IN 4 2:09.80
Anderson, Jessica E 14 Ruehl, Bridgette N 13
Mason, Logan A 14 Taylor, Tori L 13
34.01 1:10.22 2:09.80 1:41.56
A SDAK-SD 5 2:10.05
Rommen, Kayla K 13 Campbell, Emily A 13
Gordon, Haley J 13 Dalin, Devonne A 14
33.92 1:09.70 2:10.05
B WISC-WI 6 2:12.21
Vargas, Monica A 14 Schwabe, Emily A 13
Haney, Jennah L 13 Armstrong, Stephanie A
34.45 1:11.15 2:12.21 1:43.96
B IL-IL 7 2:13.33
Wymer, Stacey M 14 Lenz, Ashley E E 14
Bicek, Adrienne L 14 Mikrut, Hannah R 13
33.77 1:11.34 2:13.33 1:44.52
A MW-MW 8 2:14.81
Baldwin, Autumn S 13 Smits, Kaitlin M 13
Guy, Shannon M 14 Rye, Marybeth E 13
34.97 1:14.53 2:14.81 1:44.45
B IND-IN 9 2:15.05
Foor, Shauna M 14 Lukovic, Amanda G 14
Mason, Devon M 13 Miller, Mia M 14
34.15 1:13.70 2:15.05 1:45.18
B SDAK-SD 10 2:18.38
Hofmeister, Rebecca L 1 Schlenker, Raeann M 13
Finnesand, Nikki L 13 Anderson, Fallon L 13
35.07 1:14.44 2:18.38 1:52.44
A AR-AR 11 2:23.31
Wright, Samantha J 13 Brown, Katie M 14
Wood, Sadie K 13 Minnich, Parke P 14
37.63 1:15.87 2:23.31 1:52.55
B MW-MW 12 2:23.89
Conway, Brianna C 14 Holechek, Sam V 14
Christensen, Bianca B 13 Fosbender, Mattie 14
36.93 1:18.06 2:23.89 1:51.22

Girls 13-14 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A WISC-WI 1 4:37.55
Barrett, Jamie R 14 Schwabe, Emily A 13
Coleman, Katie A 14 Borja, Elise M 13
33.66 1:10.24 2:29.28 1:46.96
2:59.65 3:35.96 4:05.69 4:37.55
A SDAK-SD 2 4:42.73
Rommen, Kayla K 13 Campbell, Emily A 13
Gordon, Haley J 13 Dalin, Devonne A 14
35.54 1:12.87 2:31.30 1:48.88
3:04.20 3:41.44 4:10.30 4:42.73
A ND-ND 3 4:42.99
Whitehead, Hannah L 14 Reiter, Ashley M 14
Knutson, Dagny A 13 Halberstadt, Lexie M 13
34.92 1:12.94 2:32.19 1:48.86
3:02.83 3:39.45 4:09.38 4:42.99
A IL-IL 4 4:44.46
Norris, Sarah E 14 Fogle, Emily E E 13
Schulte, Samantha H 14 Waller, Emily A 14
34.12 1:11.69 2:31.93 1:49.57
3:04.94 3:41.68 4:11.23 4:44.46
B IL-IL 5 4:47.40
Patschke, Loreli M 13 Lenz, Ashley E E 14
Bicek, Adrienne L 14 Schumacher, Danielle M
35.18 1:13.43 2:32.11 1:51.90
3:06.39 3:44.77 4:14.60 4:47.40
B WISC-WI 6 4:48.79
Vargas, Monica A 14 Bishop, Liz A 14
Armstrong, Stephanie A Briggs, Morgan R 13
34.66 1:12.51 2:30.93 1:48.17
3:04.71 3:42.69 4:13.96 4:48.79
A MW-MW 7 4:51.61
Baldwin, Autumn S 13 Fosbender, Mattie 14
Guy, Shannon M 14 Rye, Marybeth E 13
35.81 1:15.41 2:39.74 1:54.62
3:10.33 3:46.34 4:16.64 4:51.61
B IND-IN 8 4:52.04
Foor, Shauna M 14 Taylor, Tori L 13
Mason, Devon M 13 Miller, Mia M 14
36.39 1:15.85 2:37.70 1:54.79
3:10.53 3:48.10 4:18.00 4:52.04
B SDAK-SD 9 5:00.05
Hofmeister, Rebecca L 1 Schlenker, Raeann M 13
Finnesand, Nikki L 13 Pons, Bailey E 13
36.02 1:14.70 2:37.59 1:54.14
3:13.18 3:52.79 4:24.82 5:00.05
B MW-MW 10 5:09.74
Conway, Brianna C 14 Holechek, Sam V 14
Christensen, Bianca B 13 Smits, Kaitlin M 13
38.33 1:19.11 2:47.98 2:00.51
3:21.83 4:02.49 4:34.21 5:09.74
A AR-AR 11 5:12.22
Wood, Sadie K 13 Brown, Katie M 14
Wright, Samantha J 13 Garrett, Kelsie N 13
39.43 1:20.62 2:47.32
3:22.74 4:05.02 5:12.22
A IND-IN --- DQ
Anderson, Jessica E 14 Eberg, Alexa R 14
Lukovic, Amanda G 14 Mason, Logan A 14
35.38 1:13.11 2:30.35 1:48.66
3:02.43 3:40.41 DQ

Girls 15-18 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 1 27.41
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 2 27.46
IND-IN 15 Massey, Lauren E 3 27.48
IL-IL 16 Yu, Angela D 4 27.93
ND-ND 17 Maddock, Dani L 5 28.25
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 6 28.29
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 7 28.49
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 8 28.63
B - Final
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 9 28.34
MW-MW 16 Pearson, Julia G 10 28.69
IL-IL 18 Jung, Mary A 11 28.70
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 12 28.90
WISC-WI 15 Kindschy, Bailey M 13 28.94
WISC-WI 15 Burback, Amy M 14 28.96
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 15 29.05
WISC-WI 15 Van Egeren, Jordan C 16 29.14
Preliminaries
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 1 28.05
IND-IN 15 Massey, Lauren E 2 28.18
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 3 28.27
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 4 28.66
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 5 28.69
ND-ND 17 Maddock, Dani L 6 28.73
IL-IL 16 Yu, Angela D 7 28.96
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 8 28.99
WISC-WI 15 Kindschy, Bailey M 9 29.13
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 10 29.15
IL-IL 18 Jung, Mary A 11 29.16
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 12 29.24
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 13 29.25
WISC-WI 15 Van Egeren, Jordan C 14 29.36
MW-MW 16 Pearson, Julia G 15 29.44
WISC-WI 15 Burback, Amy M 16 29.45
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 17 29.46
ND-ND 15 Beck, Maggi M 18 29.48
ND-ND 15 Schmidt, Brittany J 19 29.56
WISC-WI 15 Chapman, Danielle L 20 29.62
ND-ND 15 Retzlaff, Christine N 21 29.87
ND-ND 16 Fristad, Kathryn J 22 29.88
WISC-WI 16 Peppey, Hannah E 23 29.98
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 24 30.15
OK-OK 15 Zimmer, Raven B 25 30.22
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 26 30.30
AR-AR 15 Peterson, Laura R 27 30.37
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 28 30.41
IND-IN 16 Whitaker, Talor A --- DQ

Girls 15-18 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 17 Maddock, Dani L 1 59.89
28.84 59.89
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 2 59.98
29.17 59.98
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 3 1:00.68
28.94 1:00.68
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 4 1:00.95
28.74 1:00.95
IL-IL 16 Yu, Angela D 5 1:01.25
29.66 1:01.25
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 6 1:02.67
29.76 1:02.67
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 6 1:02.67
29.75 1:02.67
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 8 1:03.08
B - Final
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 9 1:02.12
29.66 1:02.12
WISC-WI 15 Burback, Amy M 10 1:02.27
29.94 1:02.27
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 11 1:02.61
29.99 1:02.61
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 12 1:02.86
30.27 1:02.86
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 13 1:03.00
30.43 1:03.00
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 14 1:03.71
29.54 1:03.71
IL-IL 18 Jung, Mary A 15 1:03.80
29.87 1:03.80
MW-MW 16 Pearson, Julia G 16 1:04.08
31.06 1:04.08
Preliminaries
IND-IN 15 Massey, Lauren E 1 1:01.08
29.28 1:01.08
ND-ND 17 Maddock, Dani L 2 1:01.23
29.81 1:01.23
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 3 1:01.39
29.71 1:01.39
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 4 1:01.62
29.52 1:01.62
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 5 1:01.77
29.44 1:01.77
IL-IL 16 Yu, Angela D 6 1:01.78
30.05 1:01.78
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 7 1:02.17
29.97 1:02.17
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 8 1:02.76
29.63 1:02.76
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 9 1:02.79
30.18 1:02.79
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 10 1:02.80
30.29 1:02.80
WISC-WI 15 Burback, Amy M 11 1:02.98
30.64 1:02.98
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 12 1:03.44
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 13 1:03.51
30.61 1:03.51
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 14 1:03.71
29.93 1:03.71
IL-IL 18 Jung, Mary A 15 1:03.74
30.69 1:03.74
MW-MW 16 Pearson, Julia G 16 1:04.01
30.83 1:04.01
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 17 1:04.26
30.69 1:04.26
IND-IN 15 Munroe, Elizabeth S 18 1:04.28
31.26 1:04.28
ND-ND 15 Bolinske, Bailey A 19 1:04.73
31.44 1:04.73
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 20 1:04.87
31.48 1:04.87
WISC-WI 17 Gibbons, Jessie A 21 1:05.01
31.31 1:05.01
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 22 1:05.28
31.13 1:05.28
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 23 1:05.39
31.24 1:05.39
WISC-WI 15 Chapman, Danielle L 24 1:05.48
31.40 1:05.48
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 25 1:05.63
31.66 1:05.63
AR-AR 15 Peterson, Laura R 26 1:06.10
32.27 1:06.10
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 27 1:06.47
31.75 1:06.47
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 28 1:06.86
31.24 1:06.86
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 29 1:07.56
32.12 1:07.56
OK-OK 15 Zimmer, Raven B 30 1:08.19
31.83 1:08.19
ND-ND 16 Fristad, Kathryn J --- DQ
30.72 DQ

Girls 15-18 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 17 Maddock, Dani L 1 2:08.75
30.18 1:02.57 2:08.75 1:35.33
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 2 2:11.11
30.32 1:03.41 2:11.11 1:37.55
IND-IN 15 Massey, Lauren E 3 2:11.36
30.48 1:04.10 2:11.36 1:37.57
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 4 2:11.50
30.28 1:03.83 2:11.50 1:36.84
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 5 2:13.22
29.49 1:02.24 2:13.22 1:36.67
WISC-WI 15 Burback, Amy M 6 2:14.47
30.58 1:04.84 2:14.47 1:39.76
MW-MW 15 Dolan, Erin I 7 2:15.43
2:15.43 1:40.75
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 8 2:21.79
32.47 1:07.24 2:21.79 1:44.81
B - Final
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 9 2:14.09
31.31 1:04.98 2:14.09 1:39.43
IL-IL 16 Yu, Angela D 10 2:14.17
31.65 1:06.18 2:14.17 1:40.65
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 11 2:14.49
31.97 1:05.61 2:14.49 1:40.24
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 12 2:18.18
31.60 1:06.44 2:18.18 1:42.57
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 13 2:18.34
32.14 1:06.69 2:18.34 1:42.64
MW-MW 16 Pearson, Julia G 14 2:18.47
32.00 1:07.44 2:18.47 1:43.06
ND-ND 15 Vanlishout, Amy L 15 2:18.74
32.29 1:07.17 2:18.74 1:43.38
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 16 2:18.87
33.05 1:08.78 2:18.87 1:43.81
Preliminaries
ND-ND 17 Maddock, Dani L 1 2:11.50
30.60 1:03.76 2:11.50
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 2 2:12.52
30.74 1:04.90 2:12.52 1:38.02
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 3 2:12.59
30.54 1:03.71 2:12.59 1:38.32
IND-IN 15 Massey, Lauren E 4 2:13.82
30.43 1:04.25 2:13.82 1:38.87
MW-MW 15 Dolan, Erin I 5 2:14.41
1:05.00 2:14.41 1:40.00
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 6 2:14.51
31.07 1:05.30 2:14.51 1:39.57
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 7 2:15.66
32.19 1:05.87 2:15.66 1:41.84
WISC-WI 15 Burback, Amy M 8 2:16.02
31.32 1:06.26 2:16.02 1:41.04
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 9 2:16.33
31.30 1:05.29 2:16.33 1:41.33
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 10 2:16.39
30.84 1:05.33 2:16.39 1:40.56
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 11 2:16.57
30.57 1:05.07 2:16.57 1:40.34
IL-IL 16 Yu, Angela D 12 2:17.04
31.67 1:06.43 2:17.04 1:41.00
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 13 2:17.24
31.32 1:05.01 2:17.24 1:41.02
MW-MW 16 Pearson, Julia G 14 2:18.44
32.20 1:07.06 2:18.44 1:43.21
ND-ND 15 Vanlishout, Amy L 15 2:19.07
32.06 1:06.53 2:19.07 1:43.22
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 16 2:19.22
32.78 1:08.37 2:19.22 1:43.24
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 17 2:19.61
32.39 1:07.36 2:19.61 1:44.02
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 18 2:20.02
31.95 1:07.32 2:20.02 1:43.59
IL-IL 18 Jung, Mary A 19 2:20.25
32.15 1:07.71 2:20.25 1:43.72
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 20 2:20.38
31.51 1:07.01 2:20.38 1:43.23
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 21 2:21.76
31.19 1:06.61 2:21.76 1:43.75
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 22 2:21.78
31.64 1:06.80 2:21.78 1:43.51
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 23 2:24.68
33.51 1:09.25 2:24.68 1:47.70

Girls 15-18 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 17 Maddock, Dani L 1 4:36.20
31.83 1:05.91 2:15.01 1:40.34
2:50.36 4:36.20
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 2 4:39.10
31.98 1:07.36 2:18.92 1:42.79
2:54.27 3:30.28 4:04.93 4:39.10
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 3 4:41.26
31.95 1:06.95 2:18.42 1:42.45
2:54.70 3:31.00 4:06.74 4:41.26
MW-MW 15 Dolan, Erin I 4 4:43.59
31.64 1:06.09 1:41.97
2:55.28 3:31.69 4:08.59 4:43.59
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 5 4:45.08
32.08 1:07.00 2:17.99 1:42.21
2:54.52 3:31.49 4:08.41 4:45.08
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 6 4:48.84
31.56 1:07.70 2:20.43 1:43.20
2:57.02 3:35.16 4:11.51 4:48.84
ND-ND 15 Schmidt, Brittany J 7 4:50.66
31.95 1:08.01 2:21.42 1:44.30
2:58.72 3:36.23 4:14.01 4:50.66
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 8 4:51.53
32.43 1:07.51 2:21.59
2:59.86 3:37.21 4:15.27 4:51.53
B - Final
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 9 4:44.62
32.66 1:08.25 2:21.17 1:44.68
2:57.41 3:33.90 4:10.40 4:44.62
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 10 4:44.94
32.40 1:08.15 2:21.33 1:44.76
2:58.21 3:34.73 4:11.26 4:44.94
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 11 4:50.46
32.66 1:08.39 2:22.35 1:44.98
2:59.39 3:36.86 4:13.89 4:50.46
AR-AR 15 Peterson, Laura R 12 4:52.06
33.91 1:10.04 2:25.07 1:47.72
3:03.07 3:40.23 4:17.42 4:52.06
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 13 4:52.24
34.31 1:10.03 2:23.39 1:46.72
3:00.54 3:37.99 4:16.24 4:52.24
Preliminaries
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 1 4:43.71
32.98 1:08.47 2:20.78 1:44.46
2:57.15 3:33.38 4:09.20 4:43.71
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 2 4:44.13
32.76 1:08.59 2:21.82 1:45.13
2:58.54 3:34.92 4:10.73 4:44.13
MW-MW 15 Dolan, Erin I 3 4:44.63
32.04 1:07.08 1:42.90
2:55.93 3:32.95 4:09.55 4:44.63
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 4 4:44.77
32.41 1:08.94 2:22.18 1:45.13
2:58.47 3:35.35 4:10.89 4:44.77
ND-ND 17 Maddock, Dani L 5 4:44.82
32.69 1:09.15 2:22.05 1:45.23
3:35.32 4:11.00 4:44.82
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 6 4:46.51
32.70 1:08.61 2:19.98 1:44.73
2:56.58 3:32.72 4:10.27 4:46.51
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 7 4:49.34
32.36 1:07.99 2:21.49 1:44.55
2:58.47 3:35.64 4:12.71 4:49.34
ND-ND 15 Schmidt, Brittany J 8 4:52.74
32.61 1:09.28 2:23.33 1:45.93
3:00.59 3:38.15 4:15.45 4:52.74
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 9 4:53.19
32.50 1:09.12 2:24.29 1:46.85
3:01.78 3:39.15 4:16.20 4:53.19
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 10 4:55.01
32.45 1:07.92 2:21.95 1:44.69
2:59.61 3:38.07 4:17.09 4:55.01
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 11 4:56.76
1:10.31 2:24.69
3:40.63 4:56.76
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 12 4:57.03
33.29 1:10.15 2:26.26 1:48.11
3:03.93 3:42.36 4:20.08 4:57.03
AR-AR 15 Peterson, Laura R 13 5:02.89
34.31 1:10.76 2:28.80 1:50.57
3:07.80 3:46.60 4:25.29 5:02.89

Girls 15-18 800 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 15 Dolan, Erin I 1 9:31.60
1:47.38
2:53.57
5:17.67 6:30.11 7:11.25
7:44.52 8:21.31 8:56.73 9:31.60
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 2 9:48.02
32.96 1:09.21 2:23.25 1:46.37
3:01.69 3:38.83 4:16.55 4:53.18
5:30.89 6:07.85 6:45.16 7:22.08
7:59.64 8:36.21 9:13.11 9:48.02
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 3 9:48.44
32.03 1:07.86 2:20.73 1:43.71
2:57.12 3:34.59 4:11.29 4:49.04
5:26.55 6:04.64 6:42.21 7:19.91
7:57.38 8:35.19 9:12.62 9:48.44
WISC-WI 16 Wenger, Danielle E 4 9:49.40
31.27 2:24.07 1:47.61
3:02.11 3:38.76 4:16.78 4:53.96
5:31.88 6:09.49 6:47.17 7:23.86
8:01.50 8:37.89 9:14.08 9:49.40
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 5 9:53.31
34.72 1:12.02 2:27.60 1:49.80
3:05.23 3:42.77 4:20.28 4:57.00
5:34.17 6:11.12 6:48.14
8:39.05 9:16.41 9:53.31
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 6 10:01.07
34.54 1:11.30 2:26.14 1:48.66
3:04.34 3:41.50 4:19.92 4:57.40
5:36.27 6:13.81 6:53.08 7:30.91
8:09.91 8:46.85 9:24.81 10:01.07
AR-AR 15 Peterson, Laura R 7 10:01.82
1:12.78 2:29.54 1:40.41
3:07.57 3:46.26 4:24.33 5:02.73
5:40.47 6:19.03 7:35.37
8:50.24 9:26.84 10:01.82
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 8 10:02.36
34.64 1:12.76 2:29.02
3:06.96 3:45.29 4:22.52 5:02.05
5:39.57 6:17.89 6:38.12 7:33.90
7:50.09 8:49.66 9:26.94 10:02.36

Girls 15-18 1500 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 16 Henry, Jensen K K 1 18:29.97
1:45.06 2:21.90
2:58.42 3:36.04 4:12.86 4:50.47
5:27.55 6:05.01 6:41.97 7:19.84
7:56.76 8:34.48 9:11.59 9:49.29
10:26.52 11:04.14 11:41.63 12:19.52
12:56.69 13:34.09 14:11.44 14:49.12
15:26.17 16:03.47 16:40.49 17:17.89
17:54.82 18:29.97
WISC-WI 15 Winckler, Kelly R 2 18:33.34
34.62 1:12.47 2:27.53 1:50.29
2:56.64 3:42.61 4:20.15 4:57.39
5:34.78 6:12.17 6:49.51 7:26.81
8:04.57 8:42.09 9:19.58 9:56.78
10:34.32 11:11.05 11:48.46 12:25.56
13:02.80 13:39.62 14:12.91 14:53.61
15:30.88 16:07.78 16:44.89 17:21.78
17:57.92 18:33.34
MW-MW 15 Dolan, Erin I 3 18:38.02
32.97 2:20.98 1:44.82
2:58.58 3:34.70 4:12.03
5:26.24 6:02.87 6:40.79
7:55.84 8:32.59 9:10.96 9:48.30
10:26.51 11:03.66 11:42.43 12:19.77
12:58.45 13:35.86 14:14.72 14:52.32
15:30.08 16:08.39
18:02.50 18:38.02
SDAK-SD 15 Dalin, Dalonda L 4 18:46.56
34.76 1:13.14 2:28.66 1:49.88
2:57.99 3:44.20 4:17.04 4:59.67
5:31.12 6:15.23 6:53.09 7:31.45
8:06.19 8:47.17 9:22.63 10:03.15
10:40.46 11:56.08 12:34.09
13:11.71 13:49.63 14:26.48 15:04.29
15:41.37 16:17.94 16:54.93 17:32.95
18:09.53 18:46.56
IL-IL 16 Korellis, Sarah B 5 19:02.78
32.88 2:24.87 1:37.80
3:01.33 3:39.76 4:16.42 4:54.10
5:30.72 6:08.70 6:45.29 7:23.19
8:00.80 8:39.62 9:16.77 9:56.45
10:34.52 11:14.21 11:52.30 12:31.42
13:09.78 13:49.86 14:28.63 15:08.02
15:46.90 16:27.12 17:05.89 17:45.64
18:23.95 19:02.78
AR-AR 15 Gramstad, Tonya J 6 19:03.17
35.14 1:13.33 2:30.20 1:51.59
3:08.30 3:46.49 4:24.40 5:03.26
5:42.05 6:20.98 6:59.30 7:37.57
8:15.64 8:53.77 9:32.02 10:10.52
10:48.28 11:26.75 12:04.48 12:42.57
13:20.59 13:59.07 14:36.86 15:14.99
15:52.86 16:31.20 16:57.50 17:47.89
18:25.37 19:03.17
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 7 19:13.44
34.95 1:12.57 2:29.81 1:51.51
3:09.32 3:48.03 4:27.37 5:06.15
5:46.04 6:24.75 7:04.03 7:42.74
8:22.27 9:00.66 9:39.73 10:18.00
10:56.66 11:34.69 12:13.48 12:51.49
13:30.50 14:08.22 14:47.26 15:25.42
16:04.31 16:42.69 17:21.26 17:58.83
18:36.82 19:13.44

Girls 15-18 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 1 1:08.01
33.05 1:08.01
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 2 1:09.55
33.33 1:09.55
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 3 1:10.28
34.26 1:10.28
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 4 1:10.52
33.96 1:10.52
SDAK-SD 15 Claycomb, Morgan E 5 1:10.56
33.93 1:10.56
IND-IN 15 Massey, Lauren E 6 1:10.59
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 7 1:10.89
34.45 1:10.89
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 8 1:12.77
35.16 1:12.77
B - Final
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 9 1:09.72
34.07 1:09.72
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 10 1:11.42
34.46 1:11.42
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 11 1:12.14
34.19 1:12.14
AR-AR 15 Peterson, Laura R 12 1:13.88
35.54 1:13.88
WISC-WI 15 Pease, Maggie T 13 1:14.19
36.34 1:14.19
Preliminaries
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 1 1:09.93
33.64 1:09.93
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 2 1:10.17
33.83 1:10.17
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 3 1:10.62
33.95 1:10.62
SDAK-SD 15 Claycomb, Morgan E 3 1:10.62
33.82 1:10.62
WISC-WI 17 Keuler, Megan M 5 1:10.66
34.54 1:10.66
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 6 1:10.79
33.88 1:10.79
IND-IN 15 Massey, Lauren E 7 1:11.13
34.70 1:11.13
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 8 1:11.39
35.16 1:11.39
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 9 1:11.79
34.66 1:11.79
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 10 1:11.84
35.09 1:11.84
OK-OK 15 Taylor, Whitley J 11 1:12.93
35.31 1:12.93
AR-AR 15 Peterson, Laura R 12 1:14.58
36.15 1:14.58
WISC-WI 15 Pease, Maggie T 13 1:14.91
36.37 1:14.91

Girls 15-18 200 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 1 2:29.15
34.57 1:11.42 2:29.15 1:50.06
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 2 2:29.26
34.80 1:13.42 2:29.26 1:52.01
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 3 2:29.98
35.08 1:13.47 2:29.98 1:52.15
WISC-WI 15 Nero, Diandra M 4 2:30.26
35.89 1:13.75 2:30.26 1:52.97
SDAK-SD 15 Claycomb, Morgan E 5 2:32.26
34.65 1:12.60 2:32.26 1:52.08
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 6 2:33.74
35.12 1:13.15 2:33.74 1:54.24
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 7 2:37.83
36.06 1:15.33 2:37.83 1:57.56
IND-IN 15 Munroe, Elizabeth S 8 2:43.26
39.20 1:21.77 2:43.26 2:03.53
Preliminaries
WISC-WI 15 Nero, Diandra M 1 2:31.12
36.45 1:14.29 2:31.12 1:53.25
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 2 2:32.34
36.10 1:14.76 2:32.34 1:54.36
SDAK-SD 17 Hoffman, Alexandra A 3 2:33.11
35.59 1:13.93 2:33.11 1:53.15
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 4 2:33.57
35.60 1:14.67 2:33.57 1:54.04
OK-OK 15 Hayes, Valerie D 5 2:33.62
34.79 1:13.10 2:33.62 1:53.22
SDAK-SD 15 Claycomb, Morgan E 6 2:35.55
36.89 1:16.34 2:35.55 1:55.86
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 7 2:36.98
36.87 1:16.28 2:36.98 1:57.31
IND-IN 15 Munroe, Elizabeth S 8 2:49.15
39.94 1:23.87 2:49.15 2:06.61
WISC-WI 17 Keuler, Megan M --- DQ
36.94 1:16.69 DQ 1:57.79

Girls 15-18 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 17 Budahl, Katie J 1 1:16.50
35.88 1:16.50
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 2 1:19.39
37.45 1:19.39
WISC-WI 15 Burback, Amy M 3 1:19.58
38.06 1:19.58
ND-ND 15 Retzlaff, Christine N 4 1:21.79
38.12 1:21.79
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 5 1:22.26
38.50 1:22.26
ND-ND 15 Bolinske, Bailey A 6 1:22.69
Preliminaries
SDAK-SD 17 Budahl, Katie J 1 1:17.46
36.92 1:17.46
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 2 1:20.84
37.93 1:20.84
WISC-WI 15 Burback, Amy M 3 1:21.37
38.05 1:21.37
ND-ND 15 Bolinske, Bailey A 4 1:22.19
38.31 1:22.19
ND-ND 15 Retzlaff, Christine N 5 1:22.64
38.46 1:22.64
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 6 1:23.91
41.24 1:23.91

Girls 15-18 200 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 17 Budahl, Katie J 1 2:43.52
36.60 1:17.13 2:43.52 1:59.96
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 2 2:50.87
37.66 1:20.06 2:50.87 2:04.94
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 3 2:58.05
40.99 1:26.54 2:58.05 2:13.12
ND-ND 15 Retzlaff, Christine N 4 2:59.93
39.99 1:25.58 2:59.93 2:11.93
Preliminaries
SDAK-SD 17 Budahl, Katie J 1 2:46.15
37.04 1:19.11 2:46.15 2:02.45
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 2 2:54.28
39.12 1:23.37 2:54.28 2:08.08
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 3 2:59.92
42.43 1:27.32 2:59.92 2:14.22
ND-ND 15 Retzlaff, Christine N 4 3:01.65
41.47 1:27.89 3:01.65 2:15.63

Girls 15-18 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 1 1:06.86
31.72 1:06.86
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 2 1:06.87
31.74 1:06.87
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 3 1:07.19
32.05 1:07.19
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 4 1:07.71
31.33 1:07.71
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 5 1:08.98
33.19 1:08.98
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 6 1:09.48
32.66 1:09.48
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 7 1:10.21
32.23 1:10.21
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 7 1:10.21
33.02 1:10.21
B - Final
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 9 1:08.58
ND-ND 15 Beck, Maggi M 10 1:12.31
32.95 1:12.31
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 11 1:12.91
34.12 1:12.91
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 12 1:13.68
33.57 1:13.68
Preliminaries
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 1 1:08.29
32.92 1:08.29
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 2 1:08.62
31.87 1:08.62
ND-ND 16 Schoonhoven, Kelsey L 3 1:09.10
32.48 1:09.10
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 4 1:09.72
32.36 1:09.72
SDAK-SD 15 Ferley, Jessica A 5 1:09.96
32.69 1:09.96
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 6 1:09.97
32.92 1:09.97
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 7 1:11.09
33.92 1:11.09
MW-MW 16 Pappas, Nikki J 8 1:11.16
33.82 1:11.16
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 9 1:11.41
34.07 1:11.41
ND-ND 15 Beck, Maggi M 10 1:12.64
33.28 1:12.64
SDAK-SD 17 Stroschein, Lindsay N 11 1:14.21
34.08 1:14.21
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 12 1:15.64
34.69 1:15.64

Girls 15-18 200 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 1 2:27.09
33.18 1:10.08 2:27.09 1:48.19
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 2 2:28.90
32.13 1:08.75 2:28.90 1:47.97
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 3 2:41.69
35.10 1:15.15 2:41.69 1:58.89
MW-MW 16 Pearson, Julia G 4 2:43.77
34.72 1:15.63 2:43.77 1:59.67
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 5 2:44.68
34.39 1:16.82 2:44.68 2:01.25
IND-IN 15 Munroe, Elizabeth S 6 2:46.17
36.65 1:20.23 2:46.17 2:04.98
Preliminaries
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 1 2:31.96
33.95 1:11.54 2:31.96 1:50.97
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 2 2:43.38
36.10 1:18.33 2:43.38 2:00.73
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 3 2:43.70
36.21 1:17.75 2:43.70 2:01.60
IL-IL 17 Gilman, Morgan R 4 2:45.50
MW-MW 16 Pearson, Julia G 5 2:45.84
36.53 1:19.01 2:45.84 2:02.97
IND-IN 15 Munroe, Elizabeth S 6 2:56.88
38.03 1:23.60 2:56.88 2:13.24

Girls 15-18 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 1 2:29.84
31.58 1:10.42 2:29.84 1:55.96
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 2 2:30.61
31.92 2:30.61 1:56.49
IND-IN 15 Massey, Lauren E 3 2:33.49
1:13.38 2:33.49
MW-MW 15 Dolan, Erin I 4 2:34.72
34.70 1:13.09 2:34.72 2:00.75
WISC-WI 15 Burback, Amy M 5 2:35.61
34.99 1:15.66 2:35.61 2:01.78
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 6 2:36.23
33.88 1:14.54 2:36.23 2:02.39
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 7 2:37.12
33.30 1:14.36 2:37.12 2:01.80
ND-ND 15 Bolinske, Bailey A 8 2:38.20
34.07 1:14.87 2:38.20 2:02.02
B - Final
WISC-WI 18 Szerlong, Hannah M 9 2:36.28
34.52 1:18.43 2:36.28 2:00.60
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 10 2:36.58
34.11 1:13.05 2:36.58 2:01.18
IL-IL 16 Yu, Angela D 11 2:37.98
36.29 1:17.28 2:37.98
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 12 2:38.67
33.56 1:14.91 2:38.67 2:05.72
MW-MW 16 Pearson, Julia G 13 2:41.50
34.72 1:17.91 2:41.50 2:06.63
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 14 2:42.67
34.03 1:19.16 2:42.67 2:08.16
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 15 2:44.81
35.81 1:19.41 2:44.81
ND-ND 17 Gere, Mandy R 16 2:46.30
35.78 1:19.35 2:46.30 2:07.74
Preliminaries
IND-IN 16 Whitaker, Talor A 1 2:33.28
34.11 1:13.47 2:33.28 1:59.63
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 2 2:33.76
33.00 1:14.90 2:33.76 1:59.52
IND-IN 15 Massey, Lauren E 3 2:34.20
33.94 1:14.11 2:34.20 2:00.80
ND-ND 15 Bolinske, Bailey A 4 2:35.06
33.50 1:13.48 2:35.06 1:59.18
MW-MW 15 Dolan, Erin I 5 2:35.70
32.88 1:12.68 2:35.70 1:59.99
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 6 2:36.46
32.70 1:13.25 2:36.46 2:02.13
WISC-WI 15 Burback, Amy M 7 2:36.75
35.30 1:16.82 2:36.75 2:02.46
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 8 2:38.05
34.14 1:14.48 2:38.05 2:01.80
WISC-WI 18 Szerlong, Hannah M 9 2:39.30
1:20.04 2:39.30 2:03.60
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 10 2:39.80
35.26 1:12.88 2:39.80
IL-IL 16 Yu, Angela D 11 2:41.64
38.15 1:18.35 2:41.64 2:06.80
OK-OK 15 Riedmann, Hilary L 12 2:42.74
35.05 1:18.75 2:42.74 2:06.73
MW-MW 16 Pearson, Julia G 13 2:43.65
34.80 1:19.46 2:43.65 2:07.70
SDAK-SD 17 Tschetter, Emily S 14 2:44.76
34.60 1:18.97 2:44.76
OK-OK 16 Thompson, Elizabeth J 15 2:46.45
34.99 1:17.11 2:46.45 2:09.52
ND-ND 17 Gere, Mandy R 16 2:47.19
35.85 1:19.44 2:47.19 2:10.26

Girls 15-18 400 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 1 5:20.64
32.89 1:10.59 2:35.47 1:53.37
3:21.39 4:08.26 4:44.79 5:20.64
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 2 5:27.95
34.07 1:13.25 2:37.29 1:56.18
3:27.42 4:16.03 4:52.92 5:27.95
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 3 5:28.01
33.75 1:14.28 2:39.00 1:56.95
3:27.62 4:16.29 4:52.96 5:28.01
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 4 5:30.85
33.98 1:13.78 2:35.64 1:54.17
3:24.21 4:14.28 4:51.87 5:30.85
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 5 5:33.33
34.79 1:14.20 2:40.49 1:57.66
3:30.56 4:20.28 4:56.75 5:33.33
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 6 5:36.87
35.97 1:15.36 2:41.76 1:59.50
3:32.70 4:20.81 4:59.70 5:36.87
ND-ND 17 Gere, Mandy R 7 5:52.15
36.09 1:19.37 2:50.01
4:32.53 5:14.05 5:52.15
Preliminaries
WISC-WI 15 Dorvinen, Nicole C 1 5:26.11
33.08 1:12.12 1:54.87
3:23.64 4:12.06 4:49.64 5:26.11
WISC-WI 17 Stravinski, Mary A 2 5:26.43
34.62 1:12.78 2:37.03 1:56.01
3:27.19 4:14.43 4:51.49 5:26.43
SDAK-SD 16 McCullough, Kelly R 3 5:34.67
33.72 1:14.50 2:39.46 1:57.20
3:30.27 4:20.87 4:58.00 5:34.67
MW-MW 16 Hagar, Jordan E 4 5:36.01
34.61 1:12.64 2:38.16
3:30.05 4:20.70 4:59.69 5:36.01
SDAK-SD 15 Godbe, Jacquie M 5 5:41.72
35.67 1:16.78 2:43.97
3:34.98 4:24.70 5:03.68 5:41.72
WISC-WI 15 Olson, Jillian C 6 5:46.15
34.52 1:15.81 2:43.44 1:58.96
3:33.84 4:25.83 5:04.84 5:46.15
ND-ND 17 Gere, Mandy R 7 6:00.65
35.22 1:19.72 2:51.59
4:37.23 5:20.15 6:00.65

Girls 15-18 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A ND-ND 1 1:53.42
Schoonhoven, Kelsey L Schmidt, Brittany J 15
Beck, Maggi M 15 Maddock, Dani L 17
27.87 56.51 1:53.42 1:25.54
A WISC-WI 2 1:54.77
Kindschy, Bailey M 15 Keuler, Megan M 17
Burback, Amy M 15 Winckler, Kelly R 15
29.66 57.69 1:54.77 1:26.30
A MW-MW 3 1:54.91
Pappas, Nikki J 16 Pearson, Julia G 16
Henry, Jensen K K 16 Hagar, Jordan E 16
29.49 57.77 1:54.91 1:26.67
A SDAK-SD 4 1:55.15
Hoffman, Alexandra A 1 Stroschein, Lindsay N 17
Dalin, Dalonda L 15 Ferley, Jessica A 15
29.15 58.19 1:55.15 1:27.47
A IL-IL 5 1:55.45
Jung, Mary A 18 Gilman, Morgan R 17
Korellis, Sarah B 16 Yu, Angela D 16
29.16 58.89 1:55.45 1:31.14
B WISC-WI 6 1:56.36
Van Egeren, Jordan C 15 Stravinski, Mary A 17
Wenger, Danielle E 16 Chapman, Danielle L 15
29.23 58.59 1:56.36 1:27.68
A OK-OK 7 1:59.43
Riedmann, Hilary L 15 Hayes, Valerie D 15
Zimmer, Raven B 15 Taylor, Whitley J 15
30.13 1:00.16 1:59.43 1:30.73
B ND-ND 8 2:00.18
Retzlaff, Christine N 15 Fristad, Kathryn J 16
Gere, Mandy R 17 Bolinske, Bailey A 15
30.16 1:00.03 2:00.18 1:30.28
B SDAK-SD 9 2:00.66
Budahl, Katie J 17 Claycomb, Morgan E 15
McCullough, Kelly R 16 Godbe, Jacquie M 15
30.06 1:00.29 2:00.66 1:31.29

Girls 15-18 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A WISC-WI 1 4:07.97
Winckler, Kelly R 15 Keuler, Megan M 17
Wenger, Danielle E 16 Burback, Amy M 15
29.89 1:02.87 2:04.40 1:31.74
2:33.00 3:06.52 3:35.83 4:07.97
A SDAK-SD 2 4:08.49
Hoffman, Alexandra A 1 Dalin, Dalonda L 15
Stroschein, Lindsay N 17 Ferley, Jessica A 15
29.60 1:02.64 2:05.72 1:32.00
2:35.00 3:08.52 4:08.49
A ND-ND 3 4:10.47
Schoonhoven, Kelsey L Vanlishout, Amy L 15
Schmidt, Brittany J 15 Maddock, Dani L 17
30.02 1:02.73 2:06.66 1:33.31
2:35.99 3:09.62 4:10.47
A IL-IL 4 4:10.63
Jung, Mary A 18 Korellis, Sarah B 16
Gilman, Morgan R 17 Yu, Angela D 16
30.17 1:03.23 2:06.18 1:32.71
2:36.53 3:10.66 3:39.34 4:10.63
A MW-MW 5 4:12.72
Pappas, Nikki J 16 Hagar, Jordan E 16
Pearson, Julia G 16 Henry, Jensen K K 16
30.03 1:02.83 2:06.15 1:33.37
2:36.23 3:09.63 3:39.40 4:12.72
A OK-OK 6 4:17.55
Riedmann, Hilary L 15 Hayes, Valerie D 15
Thompson, Elizabeth J 1 Taylor, Whitley J 15
31.20 1:05.95 2:09.79 1:36.55
2:40.49 3:14.45 3:43.77 4:17.55
B SDAK-SD 7 4:18.38
Godbe, Jacquie M 15 Claycomb, Morgan E 15
Budahl, Katie J 17 McCullough, Kelly R 16
30.86 1:04.31 2:09.11 1:35.00
2:39.49 3:14.43 3:45.21 4:18.38
B ND-ND 8 4:18.71
Beck, Maggi M 15 Fristad, Kathryn J 16
Retzlaff, Christine N 15 Bolinske, Bailey A 15
31.32 1:05.12 2:08.51 1:34.95
2:39.63 3:14.99 3:45.22 4:18.71
B WISC-WI 9 4:19.85
Stravinski, Mary A 17 Gibbons, Jessie A 17
Pease, Maggie T 15 Van Egeren, Jordan C 15
31.54 1:05.15 2:09.18 1:34.79
2:39.49 3:15.29 3:44.79 4:19.85

Girls 15-18 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A ND-ND 1 2:07.55
Schoonhoven, Kelsey L Bolinske, Bailey A 15
Beck, Maggi M 15 Maddock, Dani L 17
31.80 1:08.09 2:07.55 1:39.79
A SDAK-SD 2 2:09.27
Hoffman, Alexandra A 1 Budahl, Katie J 17
Stroschein, Lindsay N 17 Ferley, Jessica A 15
33.26 1:09.19 2:09.27 1:41.06
A WISC-WI 3 2:09.91
Olson, Jillian C 15 Burback, Amy M 15
Stravinski, Mary A 17 Kindschy, Bailey M 15
32.37 1:09.30 2:09.91 1:40.51
A MW-MW 4 2:11.47
Dolan, Erin I 15 Pappas, Nikki J 16
Hagar, Jordan E 16 Pearson, Julia G 16
34.03 1:11.98 2:11.47 1:42.44
A IL-IL 5 2:12.34
Gilman, Morgan R 17 Korellis, Sarah B 16
Jung, Mary A 18 Yu, Angela D 16
33.38 1:12.77 2:12.34 1:44.17
B WISC-WI 6 2:13.16
Keuler, Megan M 17 Szerlong, Hannah M 18
Dorvinen, Nicole C 15 Winckler, Kelly R 15
33.72 1:12.31 2:13.16 1:44.35
B SDAK-SD 7 2:14.97
Claycomb, Morgan E 15 Tschetter, Emily S 17
McCullough, Kelly R 16 Dalin, Dalonda L 15
34.64 1:12.84 2:14.97 1:45.84
A OK-OK 8 2:16.48
Taylor, Whitley J 15 Riedmann, Hilary L 15
Thompson, Elizabeth J 1 Zimmer, Raven B 15
33.81 1:13.58 2:16.48 1:46.94
B ND-ND 9 2:17.05
Gere, Mandy R 17 Retzlaff, Christine N 15
Schmidt, Brittany J 15 Fristad, Kathryn J 16
36.46 1:14.10 2:17.05 1:49.09

Girls 15-18 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A SDAK-SD 1 4:38.42
Claycomb, Morgan E 15 Budahl, Katie J 17
Ferley, Jessica A 15 Hoffman, Alexandra A 1
33.78 1:09.88 2:27.77 1:45.95
2:58.61 3:36.27 4:04.88 4:38.42
A WISC-WI 2 4:43.39
Olson, Jillian C 15 Burback, Amy M 15
Stravinski, Mary A 17 Winckler, Kelly R 15
33.76 1:10.26 2:31.14 1:47.86
3:04.30 3:40.42 4:10.66 4:43.39
A ND-ND 3 4:45.79
Schoonhoven, Kelsey L Bolinske, Bailey A 15
Retzlaff, Christine N 15 Maddock, Dani L 17
33.14 1:08.76 2:31.51 1:46.51
3:04.22 3:45.61 4:14.27 4:45.79
A MW-MW 4 4:46.79
Dolan, Erin I 15 Pappas, Nikki J 16
Hagar, Jordan E 16 Henry, Jensen K K 16
35.46 1:13.10 2:33.59 1:51.79
3:05.04 3:42.05 4:12.69 4:46.79
B WISC-WI 5 4:48.68
Keuler, Megan M 17 Szerlong, Hannah M 18
Dorvinen, Nicole C 15 Wenger, Danielle E 16
34.38 1:11.86 2:32.96 1:49.38
3:05.38 3:44.11 4:13.71 4:48.68
A IL-IL 6 4:53.36
Gilman, Morgan R 17 Korellis, Sarah B 16
Jung, Mary A 18 Yu, Angela D 16
34.77 1:12.91 2:39.34 1:50.48
3:11.57 3:52.34 4:20.78 4:53.36
B SDAK-SD 7 4:57.90
McCullough, Kelly R 16 Tschetter, Emily S 17
Godbe, Jacquie M 15 Stroschein, Lindsay N 17
1:17.14 2:41.78
3:54.18 4:57.90
A OK-OK 8 4:58.50
Hayes, Valerie D 15 Riedmann, Hilary L 15
Thompson, Elizabeth J 1 Taylor, Whitley J 15
35.32 1:12.48 2:40.31 1:53.48
3:15.46 3:56.34 4:25.45 4:58.50
B ND-ND 9 5:01.72
Gere, Mandy R 17 Vanlishout, Amy L 15
Beck, Maggi M 15 Fristad, Kathryn J 16
37.27 1:18.31 2:43.35 1:57.80
3:57.47 4:28.10 5:01.72

Boys 10&U 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 1 30.79
IL-IL 10 Black, Connor S 2 30.90
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 3 31.06
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 4 31.72
IND-IN 10 Nephew, Matt 5 31.93
IND-IN 9 Taylor, Cody B 6 32.27
IND-IN 10 Whitaker, Aaron W 7 32.35
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 8 32.40
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 9 32.53
IND-IN 10 Bernth, AJ J 10 32.59
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 11 32.61
IL-IL 10 O'Malley, Mike D 12 32.62
MW-MW 10 Van Wie, Lucas S 13 32.78
IND-IN 10 Wallar, Jack J 14 32.90
IND-IN 10 Butler, Philip J 15 32.93
AR-AR 10 Sun, Ravi 16 33.10
IL-IL 10 Hamann, Michael S 17 33.17
IL-IL 10 Dubrick, Marc S 18 33.33
ND-ND 9 Meyer, Derek J 19 33.35
IL-IL 10 Hasemann, Nick J 20 33.38
WISC-WI 10 Wenger, Kyle J 21 33.85
IL-IL 10 Neaveill, Chris D 22 33.97
AR-AR 10 Barnett, Tim J 23 33.98
OK-OK 10 French, Alec D 24 34.38
AR-AR 9 Hathaway, Caleb J 25 34.83
OK-OK 10 Sievers, Thomas K 26 35.18

Boys 10&U 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 1 1:08.17
32.65 1:08.17
IL-IL 10 Black, Connor S 2 1:08.77
33.03 1:08.77
IND-IN 10 Butler, Philip J 3 1:08.95
33.46 1:08.95
IL-IL 10 Lehane, Sean M 4 1:10.04
33.57 1:10.04
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 5 1:10.12
33.32 1:10.12
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 6 1:10.16
33.97 1:10.16
IND-IN 10 Nephew, Matt 7 1:10.57
34.02 1:10.57
WISC-WI 10 Nennig, Al T 8 1:10.65
33.60 1:10.65
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 9 1:10.67
33.38 1:10.67
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 10 1:11.47
33.54 1:11.47
IND-IN 10 Whitaker, Aaron W 11 1:11.50
IL-IL 10 Hasemann, Nick J 12 1:11.66
34.94 1:11.66
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 13 1:11.67
34.19 1:11.67
AR-AR 10 Sun, Ravi 14 1:11.68
34.16 1:11.68
IND-IN 9 Taylor, Cody B 15 1:11.84
34.31 1:11.84
IL-IL 10 Jackson, Steven L 16 1:12.50
IL-IL 10 Dubrick, Marc S 17 1:12.83
IND-IN 10 Whitaker, Ethan W 18 1:13.03
34.32 1:13.03
IL-IL 10 O'Malley, Mike D 19 1:14.39
34.63 1:14.39
ND-ND 9 Meyer, Derek J 20 1:14.48
OK-OK 10 French, Alec D 21 1:17.03
36.72 1:17.03
OK-OK 10 Sievers, Thomas K 22 1:18.43
AR-AR 9 Hathaway, Caleb J 23 1:19.03

Boys 10&U 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 1 2:28.29
34.50 1:12.94 2:28.29 1:52.15
IL-IL 10 Black, Connor S 2 2:28.59
34.46 1:13.35 2:28.59 1:53.00
IND-IN 10 Butler, Philip J 3 2:29.36
34.06 1:12.47 2:29.36 1:51.92
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 4 2:29.81
34.66 1:13.56 2:29.81 1:53.53
IND-IN 10 Nephew, Matt 5 2:30.93
34.54 1:13.12 2:30.93 1:53.06
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 6 2:34.36
36.34 1:14.78 2:34.36 1:55.58
MW-MW 10 Van Wie, Lucas S 7 2:34.81
1:14.58 2:34.81
IND-IN 10 Whitaker, Ethan W 8 2:37.72
35.89 1:15.94 2:37.72 1:56.90
IL-IL 10 Dubrick, Marc S 9 2:38.29
1:15.03 2:38.29 1:56.76
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 10 2:38.71
36.49 1:17.50 2:38.71 1:59.40
ND-ND 9 Meyer, Derek J 11 2:48.77
2:48.77 2:07.68
OK-OK 10 Sievers, Thomas K 12 2:48.92
38.30 1:22.74 2:48.92 2:08.80
AR-AR 9 Hathaway, Caleb J 13 2:57.20
1:26.74 2:57.20 2:15.75

Boys 10&U 50 Meter Back
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 10 Nennig, Al T 1 35.17
IL-IL 10 Lehane, Sean M 2 35.37
AR-AR 10 Sun, Ravi 3 35.70
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 4 36.71
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 5 37.11
IL-IL 10 Hasemann, Nick J 6 37.16
IND-IN 10 Nephew, Matt 7 37.28
IND-IN 10 Berger, Brennen D 8 37.46
IL-IL 10 Jackson, Steven L 9 37.81
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 10 37.86
IL-IL 10 Wong, Angus Y 11 38.31
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 12 38.56
IL-IL 9 Thoele, Alex J 13 38.83
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 14 38.87
IND-IN 10 Bernth, AJ J 15 38.91
IND-IN 10 Wallar, Jack J 16 39.04
IL-IL 10 Gallimore, Conor 17 39.17
AR-AR 10 Barnett, Tim J 18 39.48
IL-IL 10 Hamann, Michael S 19 39.78
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 20 40.27
IND-IN 10 Henson, Collin J 21 40.44
WISC-WI 10 Wenger, Kyle J 22 40.45
MW-MW 10 Girmus, Neil R 23 40.57
ND-ND 9 Meyer, Derek J 24 41.37
SDAK-SD 10 Larsen, Clayton A 25 41.48

Boys 10&U 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Lehane, Sean M 1 1:15.26
36.95 1:15.26
AR-AR 10 Sun, Ravi 2 1:15.83
37.29 1:15.83
WISC-WI 10 Nennig, Al T 3 1:15.95
37.47 1:15.95
IND-IN 10 Nephew, Matt 4 1:20.64
38.67 1:20.64
IL-IL 10 Black, Connor S 5 1:21.57
38.93 1:21.57
IND-IN 10 Berger, Brennen D 6 1:22.64
IND-IN 10 Bernth, AJ J 7 1:22.78
39.66 1:22.78
IL-IL 10 Jackson, Steven L 8 1:23.33
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 9 1:23.74
41.77 1:23.74
IL-IL 10 Hamann, Michael S 10 1:23.81
40.40 1:23.81
WISC-WI 10 Young, Ryan A 11 1:24.10
40.87 1:24.10
IND-IN 10 Wallar, Jack J 12 1:24.33
40.85 1:24.33
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 13 1:24.56
41.74 1:24.56
IL-IL 10 Hasemann, Nick J 14 1:25.77
43.49 1:25.77
MW-MW 10 Girmus, Neil R 15 1:26.52
SDAK-SD 9 Rumrill, Christopher L 16 1:27.34
MW-MW 10 Van Wie, Lucas S 17 1:27.44
42.57 1:27.44
ND-ND 9 Meyer, Derek J 18 1:27.49

Boys 10&U 50 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
IND-IN 10 Berger, Brennen D 1 39.98
WISC-WI 10 Nennig, Al T 2 40.41
WISC-WI 10 Smith, Henry T 3 41.59
ND-ND 10 Ballantyne, Ian R 4 41.98
IND-IN 10 Music, Grant M 5 42.11
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 6 42.47
IL-IL 10 Wong, Angus Y 7 43.30
IL-IL 10 Stack, Michael J 8 43.97
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 9 44.05
IND-IN 10 Wallar, Jack J 10 44.07
ND-ND 10 Kemmesat, Collin C 11 44.47
OK-OK 10 French, Alec D 12 44.52
MW-MW 10 Meuret, Patrick E 13 44.75
ND-ND 9 Meyer, Derek J 14 45.31
AR-AR 10 Barnett, Tim J 15 46.87

Boys 10&U 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
IND-IN 10 Berger, Brennen D 1 1:30.37
42.23 1:30.37
WISC-WI 10 Smith, Henry T 2 1:30.59
41.85 1:30.59
WISC-WI 10 Nennig, Al T 3 1:32.04
44.27 1:32.04
ND-ND 10 Ballantyne, Ian R 4 1:32.66
IL-IL 10 Wong, Angus Y 5 1:33.35
45.48 1:33.35
IL-IL 10 Stack, Michael J 6 1:35.96
47.94 1:35.96
IND-IN 10 Music, Grant M 7 1:36.60
45.12 1:36.60
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 8 1:37.19
45.42 1:37.19
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 9 1:37.36
46.65 1:37.36
MW-MW 10 Meuret, Patrick E 10 1:39.11
46.12 1:39.11
OK-OK 10 French, Alec D 11 1:39.49
47.94 1:39.49

Boys 10&U 50 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Lehane, Sean M 1 34.15
IL-IL 9 Duhig, John T 2 34.34
IL-IL 10 Black, Connor S 3 34.38
IL-IL 10 Gallimore, Conor 4 34.70
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 5 34.86
AR-AR 10 Sun, Ravi 6 35.01
IL-IL 10 Boston, Bryce P 7 35.05
IND-IN 10 Whitaker, Aaron W 8 35.49
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 9 35.63
IL-IL 10 Neaveill, Chris D 10 35.69
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 11 35.76
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 12 36.09
ND-ND 10 Ballantyne, Ian R 13 36.22
IND-IN 10 Butler, Philip J 14 36.26
IND-IN 10 Whitaker, Ethan W 15 36.32
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 16 36.44
IL-IL 10 Held, Ryan J 17 36.48
SDAK-SD 9 Rumrill, Christopher L 18 37.30
MW-MW 10 Chavez, Chris A 19 37.49
IND-IN 10 Berger, Brennen D 20 37.77
IL-IL 10 Jackson, Steven L 21 38.00
WISC-WI 10 Smith, Henry T 22 38.12
OK-OK 10 Sievers, Thomas K 23 39.01
OK-OK 10 French, Alec D 24 40.38

Boys 10&U 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Black, Connor S 1 1:18.21
37.97 1:18.21
IL-IL 10 Lehane, Sean M 2 1:19.16
35.34 1:19.16
IND-IN 10 Whitaker, Aaron W 3 1:19.17
40.19 1:19.17
IND-IN 10 Butler, Philip J 4 1:19.22
37.00 1:19.22
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 5 1:20.03
37.11 1:20.03
IL-IL 10 Gallimore, Conor 6 1:20.53
36.75 1:20.53
AR-AR 10 Sun, Ravi 7 1:20.61
37.89 1:20.61
IND-IN 10 Whitaker, Ethan W 8 1:21.66
37.01 1:21.66
IL-IL 10 Boston, Bryce P 9 1:21.70
37.86 1:21.70
IL-IL 9 Duhig, John T 10 1:23.25
39.45 1:23.25
WISC-WI 10 Hollman, Lee M 11 1:23.31
39.34 1:23.31
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 12 1:23.61
38.94 1:23.61
IL-IL 10 O'Toole, Ryan P 13 1:23.72
40.55 1:23.72
IL-IL 9 Stacklin, Adam J 14 1:24.35
40.99 1:24.35
SDAK-SD 9 Rumrill, Christopher L 15 1:26.43
IND-IN 10 Schreier, Alex J 16 1:27.87
41.52 1:27.87
IL-IL 10 Knowles, Jake D 17 1:28.37
40.20 1:28.37
ND-ND 10 Ballantyne, Ian R 18 1:32.88
40.13 1:32.88
OK-OK 10 Sievers, Thomas K 19 1:33.61
45.25 1:33.61

Boys 10&U 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
IL-IL 10 Lehane, Sean M 1 2:49.34
36.38 1:16.89 2:49.34 2:11.04
MW-MW 9 Molacek, Jacob P 2 2:51.00
36.06 1:21.12 2:51.00 2:13.49
IND-IN 10 Butler, Philip J 3 2:53.78
36.87 1:21.85 2:53.78 2:15.15
WISC-WI 10 Nennig, Al T 4 2:53.83
1:22.72 2:53.83
IND-IN 10 Berger, Brennen D 5 2:55.31
40.37 1:23.52 2:55.31 2:17.86
IL-IL 10 Wong, Angus Y 6 2:56.28
39.17 1:25.22 2:56.28 2:15.63
AR-AR 10 Dewlen, Elliot R 7 2:56.31
37.08 1:20.88 2:56.31 2:18.59
IND-IN 10 Nephew, Matt 8 2:58.13
40.48 1:23.34 2:58.13 2:20.00
IL-IL 10 Boston, Bryce P 9 3:00.89
37.15 1:23.89 3:00.89 2:21.46
WISC-WI 10 Roberts, Jonathan S 10 3:00.98
38.22 1:26.52 3:00.98 2:18.61
IL-IL 10 Hasemann, Nick J 11 3:01.60
42.26 1:25.79 3:01.60 2:23.54
WISC-WI 10 Kinney, Jordan J 12 3:02.17
39.26 1:26.46 3:02.17 2:25.02
ND-ND 10 Ballantyne, Ian R 13 3:02.86
40.12 1:29.35 3:02.86 2:21.03
WISC-WI 10 Smith, Henry T 14 3:05.96
40.65 1:28.85 3:05.96 2:19.70
SDAK-SD 10 Meyer, Derek R 15 3:09.67
43.89 1:33.62 3:09.67 2:28.77
OK-OK 10 French, Alec D 16 3:11.02
1:33.67 3:11.02

Boys 10&U 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 2:06.44
Black, Connor S 10 Stacklin, Adam J 9
O'Malley, Mike D 10 Lehane, Sean M 10
32.15 1:03.41 2:06.44
A WISC-WI 2 2:07.15
Hollman, Lee M 10 Kinney, Jordan J 10
Nennig, Al T 10 Roberts, Jonathan S 10
31.36 1:03.44 2:07.15 1:35.32
A IND-IN 3 2:09.83
Berger, Brennen D 10 Butler, Philip J 10
Taylor, Cody B 9 Nephew, Matt 10
33.03 1:05.09 2:09.83 1:37.65
B IL-IL 4 2:11.17
Dubrick, Marc S 10 Jackson, Steven L 10
Hasemann, Nick J 10 Neaveill, Chris D 10
33.61 1:05.45 2:11.17 1:37.91
A MW-MW 5 2:12.46
Molacek, Jacob P 9 Van Wie, Lucas S 10
Chavez, Chris A 10 Girmus, Neil R 10
31.77 1:04.42 2:12.46 1:38.49
A AR-AR 6 2:13.81
Dewlen, Elliot R 10 Sun, Ravi 10
Barnett, Tim J 10 Hathaway, Caleb J 9
33.15 1:06.38 2:13.81 1:39.19
B IND-IN 7 2:15.12
Wallar, Jack J 10 Whitaker, Aaron W 10
Henson, Collin J 10 Bernth, AJ J 10
41.34 1:07.71 2:15.12 1:42.68
A SDAK-SD 8 2:15.46
Larsen, Clayton A 10 Austin, Jacob T 10
Rumrill, Christopher L 9 Meyer, Derek R 10
35.51 1:10.12 2:15.46 1:43.35
A ND-ND 9 2:21.46
Ballantyne, Ian R 10 Kemmesat, Collin C 10
Loegering, Isaac F 10 Meyer, Derek J 9
35.29 1:13.82 2:21.46 1:48.19

Boys 10&U 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 2:23.43
Lehane, Sean M 10 Wong, Angus Y 10
Duhig, John T 9 Black, Connor S 10
35.44 1:18.75 2:23.43 1:53.27
A WISC-WI 2 2:23.71
Nennig, Al T 10 Smith, Henry T 10
Kinney, Jordan J 10 Hollman, Lee M 10
35.54 1:16.91 2:23.71 1:52.96
A IND-IN 3 2:26.56
Nephew, Matt 10 Berger, Brennen D 10
Butler, Philip J 10 Whitaker, Aaron W 10
37.07 1:18.06 2:26.56 1:54.44
B IL-IL 4 2:26.99
Jackson, Steven L 10 Stack, Michael J 10
Gallimore, Conor 10 Stacklin, Adam J 9
38.65 1:20.67 2:26.99 1:55.98
A ND-ND 5 2:32.25
Loegering, Isaac F 10 Kemmesat, Collin C 10
Ballantyne, Ian R 10 Meyer, Derek J 9
40.41 1:23.19 2:32.25 1:58.83
A AR-AR 6 2:32.48
Sun, Ravi 10 Barnett, Tim J 10
Dewlen, Elliot R 10 Hathaway, Caleb J 9
37.01 1:23.12 2:32.48 1:58.67
A MW-MW 7 2:35.38
Girmus, Neil R 10 Molacek, Jacob P 9
Chavez, Chris A 10 Van Wie, Lucas S 10
40.64 1:23.94 2:35.38 2:01.96
A SDAK-SD 8 2:39.47
Larsen, Clayton A 10 Meyer, Derek R 10
Rumrill, Christopher L 9 Austin, Jacob T 10
43.58 1:27.32 2:39.47 2:04.69
B IND-IN 9 2:39.52
Henson, Collin J 10 Schreier, Alex J 10
Whitaker, Ethan W 10 Bernth, AJ J 10
40.97 1:29.61 2:39.52 2:23.36

Boys 11-12 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 12 Werla, Austin T 1 28.24
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 2 28.41
AR-AR 12 Gean, Pearson P 3 28.46
IND-IN 12 Van Allen, August R 4 28.61
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 5 28.89
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 6 28.91
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 7 28.97
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 8 29.10
IL-IL 12 Scott, Konnor M 8 29.10
SDAK-SD 11 Gordon, Jack R 10 29.29
WISC-WI 12 Marks, Jonathan A 11 29.42
IL-IL 12 Krueger, Colin O 12 29.51
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 13 29.55
IL-IL 11 Early, Tyler A 14 29.59
IL-IL 12 Anderson, David F 15 29.63
IL-IL 12 Errichiello, Vincent M 16 29.67
IL-IL 12 Workman, Kyle E 17 29.77
OK-OK 12 LE, Paul N 18 29.95
IND-IN 12 Hobbs, Carlin G 19 30.33
WISC-WI 12 Van Egeren, Max T 20 30.37
AR-AR 12 Roach, Benjamin M 21 30.38
OK-OK 12 Sheely, Nathan C 22 30.71
IL-IL 12 Holbrook, Luke L 23 30.98
MW-MW 12 Wilt, Andre C 24 31.07
OK-OK 12 Tipton, Trey A 25 32.79
AR-AR 12 Nystrom, Arthur A 26 33.68
Boys 11-12 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
AR-AR 12 Gean, Pearson P 1 1:00.82
29.19 1:00.82
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 2 1:00.98
29.37 1:00.98
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 3 1:02.01
29.27 1:02.01
IND-IN 12 Van Allen, August R 4 1:02.07
29.93 1:02.07
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 5 1:02.65
30.57 1:02.65
WISC-WI 12 Werla, Austin T 6 1:02.67
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 7 1:03.08
29.57 1:03.08
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 8 1:03.45
30.21 1:03.45
IL-IL 12 Errichiello, Vincent M 9 1:04.77
30.99 1:04.77
IL-IL 11 Early, Tyler A 10 1:05.21
31.09 1:05.21
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 10 1:05.21
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 12 1:05.56
31.39 1:05.56
WISC-WI 12 Marks, Jonathan A 13 1:05.58
31.53 1:05.58
OK-OK 12 LE, Paul N 14 1:06.24
31.52 1:06.24
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 15 1:06.44
32.10 1:06.44
MW-MW 12 Wilt, Andre C 16 1:06.95
31.45 1:06.95
OK-OK 12 Wei, Wilson W 17 1:07.25
32.04 1:07.25
OK-OK 12 Sheely, Nathan C 18 1:07.46
31.76 1:07.46
AR-AR 12 Roach, Benjamin M 19 1:09.04
OK-OK 12 Tipton, Trey A 20 1:09.12
32.51 1:09.12

Boys 11-12 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Van Allen, August R 1 2:12.88
30.93 1:04.87 2:12.88 1:39.26
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 2 2:15.16
30.56 1:05.11 2:15.16 1:39.86
AR-AR 12 Gean, Pearson P 3 2:15.41
31.11 1:05.87 2:15.41 1:40.92
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 4 2:16.52
31.30 1:06.14 2:16.52 1:42.17
IND-IN 12 Zhang, George 5 2:17.73
31.59 1:06.26 2:17.73 1:42.40
IL-IL 12 Elliott, Matt D 6 2:17.91
31.99 1:06.96 2:17.91 1:42.85
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 7 2:19.38
31.53 1:07.13 2:19.38 1:43.60
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 8 2:19.83
32.53 1:08.26 2:19.83 1:44.07
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 9 2:19.97
32.81 1:09.09 2:19.97 1:44.31
OK-OK 12 LE, Paul N 10 2:20.58
32.38 1:07.82 2:20.58 1:44.32
IL-IL 11 Butz, Kevin S 11 2:20.70
32.23 1:07.95 2:20.70 1:44.98
IL-IL 12 Errichiello, Vincent M 12 2:22.60
32.38 1:08.02 2:22.60 1:46.36
IL-IL 11 Early, Tyler A 13 2:22.71
31.02 1:07.62 2:22.71 1:45.89
IND-IN 12 Stuy, John A 14 2:22.89
32.65 1:08.93 2:22.89 1:46.20
IL-IL 12 Gagne', Matthew L 15 2:23.50
33.36 1:10.66 2:23.50 1:47.71
IND-IN 12 Zoltowski, David M 16 2:23.54
32.46 1:08.54 2:23.54 1:46.05
IL-IL 11 Skinner, Sam 17 2:24.00
33.23 1:10.61 2:24.00 1:48.27
OK-OK 12 Wei, Wilson W 18 2:24.18
33.86 1:10.90 2:24.18 1:48.48
MW-MW 12 Wilt, Andre C 19 2:24.26
34.19 1:11.57 2:24.26 1:48.61
IL-IL 12 Hines, Tyler E 20 2:26.08
33.56 1:10.92 2:26.08 1:48.31
AR-AR 12 Roach, Benjamin M 21 2:31.71
35.20 2:31.71

Boys 11-12 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Van Allen, August R 1 4:41.85
31.22 1:06.19 2:18.13 1:41.79
2:54.67 3:31.21 4:06.90 4:41.85
IL-IL 12 Elliott, Matt D 2 4:45.03
31.39 1:06.79 2:19.85 1:43.11
2:55.38 3:32.50 4:08.42 4:45.03
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 3 4:47.65
31.07 1:06.52 2:18.86 1:42.02
3:33.01 4:10.12 4:47.65
IND-IN 12 Zhang, George 4 4:48.71
32.38 1:07.09 2:20.55 1:43.83
2:57.90 3:35.64 4:13.13 4:48.71
IL-IL 11 Butz, Kevin S 5 4:48.87
32.65 1:07.64 2:21.41 1:44.81
2:59.22 3:36.00 4:13.78 4:48.87
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 6 4:53.63
33.78 1:10.37 2:26.03 1:48.59
3:03.95 3:40.58 4:17.82 4:53.63
IL-IL 12 Errichiello, Vincent M 7 4:54.21
32.08 1:08.37 2:23.66 1:45.72
3:01.65 3:40.34 4:18.01 4:54.21
IND-IN 12 Stuy, John A 8 4:55.01
32.41 1:08.45 2:24.14 1:45.98
3:02.18 3:40.77 4:18.38 4:55.01
IND-IN 12 Zoltowski, David M 9 4:55.47
32.95 1:08.49 2:24.38 1:46.58
3:02.45 3:40.76 4:18.88 4:55.47
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 10 4:56.28
32.79 1:09.67 2:25.96 1:47.94
3:04.16 3:42.03 4:20.10 4:56.28
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 11 4:59.20
33.29 1:10.90 2:27.56 1:48.45
3:44.16 4:21.96 4:59.20
OK-OK 12 LE, Paul N 12 4:59.23
34.07 1:11.67 2:28.99 1:49.84
3:06.80 3:44.94 4:22.75 4:59.23
IL-IL 12 Gagne', Matthew L 13 5:00.93
33.60 1:11.36 2:28.28 1:49.68
3:07.24 3:46.64 4:24.54 5:00.93
OK-OK 12 Wei, Wilson W 14 5:01.13
33.34 1:10.27 2:27.15 1:49.34
3:05.20 3:44.44 4:23.72 5:01.13
IL-IL 12 Querciagrossa, Jon L 15 5:01.31
33.90 1:12.26 2:29.64 1:50.64
3:08.18 3:46.66 4:25.01 5:01.31
IL-IL 12 Hines, Tyler E 16 5:06.06
32.88 1:09.82 2:26.63 1:48.14
3:06.12 3:45.35 4:26.26 5:06.06
IND-IN 11 Lyon, Peter D 17 5:06.72
33.16 1:10.25 2:28.21 1:48.85
3:07.76 3:47.34 4:27.76 5:06.72
MW-MW 12 Hagar, Gavin M 18 5:22.13
34.15 1:13.20 2:35.69 1:54.46
3:17.70 3:59.89 4:42.07 5:22.13

Boys 11-12 50 Meter Back
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 1 31.54
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 2 31.97
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 3 32.10
IL-IL 12 Hogan, Colin B 4 32.74
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 5 33.06
IND-IN 12 Voss, Adam C 6 33.90
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 7 34.02
IL-IL 12 Alef, Grant T 8 34.14
IND-IN 12 Zhang, George 9 34.28
IL-IL 12 Scott, Konnor M 10 34.35
WISC-WI 12 Werla, Austin T 11 34.40
WISC-WI 12 Marks, Jonathan A 12 34.61
MW-MW 12 Wilt, Andre C 13 34.65
SDAK-SD 12 Gorman, Brian J 14 34.66
OK-OK 12 Wei, Wilson W 15 34.68
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 16 35.14
WISC-WI 12 Jungers, Matt N 17 35.27
IND-IN 11 Lyon, Peter D 18 35.73
AR-AR 12 Nystrom, Arthur A 19 36.03
OK-OK 12 Tipton, Trey A 20 36.99
OK-OK 12 Sheely, Nathan C 21 38.64

Boys 11-12 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
WISC-WI 12 Hollub, Matt P 1 1:09.05
33.76 1:09.05
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 2 1:09.06
34.32 1:09.06
AR-AR 12 Gean, Pearson P 3 1:10.16
35.04 1:10.16
IL-IL 12 Hogan, Colin B 4 1:11.08
IND-IN 12 Voss, Adam C 5 1:12.81
35.51 1:12.81
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 6 1:13.70
35.37 1:13.70
IND-IN 12 Zhang, George 7 1:13.79
36.21 1:13.79
WISC-WI 12 Bohannon, Kasmir 8 1:13.94
36.28 1:13.94
MW-MW 12 Wilt, Andre C 9 1:14.11
35.31 1:14.11
OK-OK 12 Wei, Wilson W 10 1:14.83
35.83 1:14.83
SDAK-SD 12 Gorman, Brian J 11 1:14.93
35.44 1:14.93
IL-IL 12 Alef, Grant T 12 1:15.03
36.02 1:15.03
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 13 1:15.72
36.81 1:15.72
IND-IN 11 Lyon, Peter D 14 1:16.53
37.70 1:16.53
OK-OK 12 Tipton, Trey A 15 1:19.44
38.35 1:19.44
AR-AR 12 Nystrom, Arthur A 16 1:19.86

Boys 11-12 50 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
IL-IL 12 Elliott, Matt D 1 35.21
IND-IN 12 Schwarz, Grant G 2 35.96
IND-IN 12 Bray, Addison T 3 36.93
IND-IN 12 Miller, Cameron M 4 37.00
IND-IN 12 Van Allen, August R 5 37.04
IL-IL 12 Holbrook, Luke L 5 37.04
IND-IN 12 Hobbs, Carlin G 7 37.17
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 8 37.76
IL-IL 12 Lenz, Kevin C 9 37.85
WISC-WI 12 Marks, Jonathan A 10 38.28
SDAK-SD 11 Gordon, Jack R 11 38.46
IL-IL 12 Jackovich, Petar D 12 38.51
IL-IL 11 Amendola, Brayden A 13 39.05
IL-IL 12 Toalson, Chris M 14 39.06
IL-IL 12 Alexander, Greg D 15 39.17
WISC-WI 12 Stinnett, Ben T 16 39.21
MW-MW 12 Gladyshev, Timmy V 17 39.49
IND-IN 12 Dorsam, Evan F 18 40.54

Boys 11-12 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
IL-IL 12 Elliott, Matt D 1 1:16.98
36.56 1:16.98
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 2 1:18.00
37.25 1:18.00
IND-IN 12 Schwarz, Grant G 3 1:19.78
37.66 1:19.78
WISC-WI 12 Marks, Jonathan A 4 1:21.17
39.79 1:21.17
IND-IN 12 Van Allen, August R 5 1:22.73
39.53 1:22.73
IL-IL 12 Jackovich, Petar D 6 1:23.84
IL-IL 12 Toalson, Chris M 7 1:24.08
39.12 1:24.08
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 8 1:24.12
39.77 1:24.12
IND-IN 12 Hobbs, Carlin G 9 1:24.23
39.58 1:24.23
IL-IL 11 Amendola, Brayden A 10 1:24.28
40.02 1:24.28
IL-IL 12 Holbrook, Luke L 11 1:24.87
38.03 1:24.87
WISC-WI 12 Stinnett, Ben T 11 1:24.87
41.69 1:24.87
SDAK-SD 11 Gordon, Jack R 13 1:25.01
41.68 1:25.01
IND-IN 12 Bray, Addison T 14 1:25.44
41.00 1:25.44
IND-IN 12 Stuy, John A 15 1:26.00
40.97 1:26.00
IL-IL 12 Lenz, Kevin C 16 1:26.14
41.18 1:26.14
WISC-WI 12 Rendon, Derrick T 17 1:26.38
41.31 1:26.38
MW-MW 12 Gladyshev, Timmy V 18 1:26.97
41.79 1:26.97

Boys 11-12 50 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 1 28.65
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 2 29.98
AR-AR 12 Gean, Pearson P 3 30.49
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 4 31.20
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 5 31.52
IL-IL 12 Schackle, Jay R 6 31.82
IL-IL 12 Kojima, Jordan K K 7 31.87
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 8 31.88
WISC-WI 12 Werla, Austin T 9 32.09
WISC-WI 12 Wolhaupter, Nick W 10 32.12
WISC-WI 12 Moranski, Jared M 11 32.16
IL-IL 12 Workman, Kyle E 12 32.26
IND-IN 12 Voss, Adam C 13 32.31
IND-IN 12 Hall, Grant J 14 32.37
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 15 32.47
IL-IL 12 Krueger, Colin O 16 32.50
IL-IL 11 Early, Tyler A 17 32.54
IL-IL 12 Scott, Konnor M 18 32.70
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 19 33.34
MW-MW 12 Wilt, Andre C 20 33.55
OK-OK 12 Tipton, Trey A 21 36.24

Boys 11-12 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 1 1:04.05
30.95 1:04.05
AR-AR 12 Gean, Pearson P 2 1:07.14
32.01 1:07.14
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 3 1:09.36
33.51 1:09.36
IL-IL 12 Elliott, Matt D 4 1:09.98
33.19 1:09.98
IND-IN 12 Stevenson, Keanu K 5 1:11.72
34.20 1:11.72
WISC-WI 12 Wolhaupter, Nick W 6 1:11.97
35.49 1:11.97
IND-IN 12 Zhang, George 7 1:12.91
34.91 1:12.91
WISC-WI 11 Kuriga, Lucas A 8 1:13.39
36.66 1:13.39
IL-IL 12 Kojima, Jordan K K 9 1:13.47
34.06 1:13.47
IND-IN 12 Voss, Adam C 10 1:13.59
34.03 1:13.59
IND-IN 12 Hall, Grant J 11 1:13.66
33.46 1:13.66
WISC-WI 12 Werla, Austin T 12 1:13.67
33.38 1:13.67
IND-IN 12 Blankenbeker, Zach D 13 1:13.72
35.60 1:13.72
IL-IL 12 Schackle, Jay R 14 1:13.88
34.60 1:13.88
WISC-WI 12 Rendon, Derrick T 15 1:13.93
35.35 1:13.93
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 16 1:14.21
35.53 1:14.21
IND-IN 12 Stuy, John A 17 1:14.42
36.65 1:14.42
OK-OK 12 LE, Paul N 18 1:15.33
34.18 1:15.33
MW-MW 12 Hagar, Gavin M 19 1:17.21
36.29 1:17.21

Boys 11-12 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
IND-IN 12 Behrens, Kevin H 1 2:29.24
30.84 1:09.51 2:29.24 1:55.90
IL-IL 12 Elliott, Matt D 2 2:30.68
34.17 1:13.61 2:30.68 1:56.68
WISC-WI 12 Ritt, Spencer S 3 2:31.97
31.81 1:09.49 2:31.97 1:57.63
IND-IN 12 Zhang, George 4 2:33.71
33.86 1:12.72 2:33.71 1:58.60
IL-IL 12 Bratsos, Andrew J 5 2:35.03
34.39 1:13.04 2:35.03
IL-IL 12 O'Brien, Matt M 6 2:35.92
33.33 1:12.10 2:35.92 2:03.01
IL-IL 11 Butz, Kevin S 7 2:38.85
35.45 1:15.60 2:38.85 2:05.11
SDAK-SD 12 Dunkle, Sam G 8 2:38.90
35.15 1:15.32 2:38.90 2:03.77
IL-IL 12 Errichiello, Vincent M 9 2:40.10
34.08 1:15.55 2:40.10 2:05.10
IL-IL 11 Amendola, Brayden A 9 2:40.10
34.05 1:17.56 2:40.10 2:03.85
IND-IN 12 Stuy, John A 11 2:40.15
35.15 1:16.45 2:40.15 2:04.32
IL-IL 12 Gagne', Matthew L 12 2:40.26
35.09 1:16.61 2:40.26 2:05.91
OK-OK 12 LE, Paul N 13 2:41.03
34.19 1:14.28 2:41.03 2:04.22
IND-IN 12 Hall, Grant J 14 2:41.69
33.58 1:15.04 2:41.69 2:05.28
IL-IL 12 Kojima, Jordan K K 15 2:43.87
35.52 1:16.41 2:43.87 2:06.95
IND-IN 12 Schwarz, Grant G 16 2:43.91
35.47 1:17.59 2:43.91 2:04.82
OK-OK 12 Wei, Wilson W 17 2:44.54
35.57 1:15.53 2:44.54 2:06.95
MW-MW 12 Gladyshev, Timmy V 18 2:46.34
1:20.22 2:46.34 2:10.88

Boys 11-12 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 1:54.37
Hobbs, Carlin G 12 Stevenson, Keanu K 12
Van Allen, August R 12 Behrens, Kevin H 12
30.50 59.32 1:54.37 1:27.36
A WISC-WI 2 1:54.51
Ritt, Spencer S 12 Kuriga, Lucas A 11
Bohannon, Kasmir 12 Werla, Austin T 12
28.73 58.49 1:54.51 1:27.00
A IL-IL 3 1:55.23
Errichiello, Vincent M 1 Scott, Konnor M 12
Krueger, Colin O 12 O'Brien, Matt M 12
29.90 58.61 1:55.23 1:36.12
B IL-IL 4 1:56.71
Early, Tyler A 11 Elliott, Matt D 12
Workman, Kyle E 12 Anderson, David F 12
29.79 58.47 1:56.71 1:27.32
B WISC-WI 5 1:58.90
Hollub, Matt P 12 Van Egeren, Max T 12
Wolhaupter, Nick W 12
29.36 59.68 1:58.90 1:29.79
B IND-IN 6 2:01.34
Lyon, Peter D 11 Schwarz, Grant G 12
Hall, Grant J 12 Zhang, George 12
31.08 1:01.35 2:01.34 1:32.33
A SDAK-SD 7 2:02.22
Gordon, Jack R 11 Saavedra, David 11
Martin, Kendall W 12 Dunkle, Sam G 12
29.95 1:01.49 2:02.22 1:31.97
A OK-OK 8 2:05.41
Wei, Wilson W 12 Tipton, Trey A 12
Sheely, Nathan C 12 LE, Paul N 12
42.51 1:03.89 2:05.41 1:35.27
B SDAK-SD 9 2:06.28
Gleason, TJ J 12 Kastigar, Adam J 11
Gorman, Brian J 12 Moore, Eric J 12
31.83 1:03.69 2:06.28 1:35.20

Boys 11-12 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 4:10.56
Zhang, George 12 Stevenson, Keanu K 12
Behrens, Kevin H 12 Van Allen, August R 12
30.80 1:04.12 2:08.16 1:34.58
2:38.24 3:09.48 3:38.41 4:10.56
A WISC-WI 2 4:11.30
Ritt, Spencer S 12 Bohannon, Kasmir 12
Werla, Austin T 12 Hollub, Matt P 12
30.78 1:03.72 2:06.50 1:34.42
2:36.35 3:09.13 3:38.35 4:11.30
A IL-IL 3 4:17.41
Early, Tyler A 11 Scott, Konnor M 12
Errichiello, Vincent M 1 O'Brien, Matt M 12
31.36 1:05.61 2:10.97 1:36.35
2:41.19 3:15.33 3:44.38 4:17.41
B IL-IL 4 4:19.09
Butz, Kevin S 11 Amendola, Brayden A 1
Elliott, Matt D 12 Krueger, Colin O 12
31.36 1:06.79 2:11.28 1:35.85
2:41.15 3:15.06 3:45.45 4:19.09
B IND-IN 5 4:25.61
Stuy, John A 12 Schwarz, Grant G 12
Voss, Adam C 12 Zoltowski, David M 12
32.22 1:07.17 2:12.96 1:38.36
2:43.93 3:18.91 3:50.75 4:25.61
B WISC-WI 6 4:27.69
Marks, Jonathan A 12 Van Egeren, Max T 12
Wolhaupter, Nick W 12 Kuriga, Lucas A 11
1:05.76 2:13.46 1:37.22
2:46.79 3:20.83 3:51.20 4:27.69
A SDAK-SD 7 4:29.16
Gordon, Jack R 11 Kastigar, Adam J 11
Gorman, Brian J 12 Dunkle, Sam G 12
31.01 1:05.18 2:13.12 1:37.72
2:45.28 3:22.87 3:54.19 4:29.16
A OK-OK 8 4:34.70
Wei, Wilson W 12 Sheely, Nathan C 12
Tipton, Trey A 12 LE, Paul N 12
32.59 1:07.96 2:17.06 1:40.15
2:50.94 3:28.40 3:59.69 4:34.70
B SDAK-SD 9 4:42.22
Moore, Eric J 12 Martin, Kendall W 12
Gleason, TJ J 12 Saavedra, David 11
1:10.59 2:20.96 1:42.58
2:55.43 3:32.61 4:06.39 4:42.22

Boys 11-12 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 2:05.81
Voss, Adam C 12 Schwarz, Grant G 12
Behrens, Kevin H 12 Van Allen, August R 12
33.16 1:09.17 2:05.81 1:37.73
A IL-IL 2 2:08.22
Hogan, Colin B 12 Elliott, Matt D 12
Schackle, Jay R 12 O'Brien, Matt M 12
33.20 1:08.77 2:08.22 1:40.60
A WISC-WI 3 2:08.78
Hollub, Matt P 12 Stinnett, Ben T 12
Ritt, Spencer S 12 Werla, Austin T 12
32.23 1:10.92 2:08.78 1:40.82
B IL-IL 4 2:10.96
Bratsos, Andrew J 12 Holbrook, Luke L 12
Kojima, Jordan K K 12 Krueger, Colin O 12
33.19 1:14.32 2:10.96 1:42.24
B IND-IN 5 2:11.48
Zhang, George 12 Hobbs, Carlin G 12
Hall, Grant J 12 Stevenson, Keanu K 12
33.98 1:10.64 2:11.48 1:43.08
B WISC-WI 6 2:15.11
Jungers, Matt N 12 Marks, Jonathan A 12
Kuriga, Lucas A 11 Bohannon, Kasmir 12
1:13.57 2:15.11
A SDAK-SD 7 2:16.62
Gorman, Brian J 12 Martin, Kendall W 12
Dunkle, Sam G 12 Gordon, Jack R 11
34.54 1:13.22 2:16.62 1:47.47
A OK-OK 8 2:23.04
Tipton, Trey A 12 LE, Paul N 12
Wei, Wilson W 12 Sheely, Nathan C 12
36.88 1:17.01 2:23.04 2:09.58
B SDAK-SD 9 2:27.69
Moore, Eric J 12 Saavedra, David 11
Kastigar, Adam J 11 Gleason, TJ J 12
37.57 1:20.06 2:27.69 1:55.57

Boys 11-12 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IND-IN 1 4:36.91
Zhang, George 12 Schwarz, Grant G 12
Behrens, Kevin H 12 Van Allen, August R 12
34.69 1:11.24 2:30.66 1:48.99
3:01.27 3:35.74 4:04.83 4:36.91
A IL-IL 2 4:44.99
Bratsos, Andrew J 12 Elliott, Matt D 12
Schackle, Jay R 12 O'Brien, Matt M 12
35.39 1:13.35 2:31.51 1:50.79
3:04.50 3:42.48 4:11.44 4:44.99
A WISC-WI 3 4:50.26
Ritt, Spencer S 12 Marks, Jonathan A 12
Wolhaupter, Nick W 12 Hollub, Matt P 12
34.66 1:10.42 2:34.15 1:50.91
3:08.96 3:47.39 4:17.58 4:50.26
B IND-IN 4 4:56.45
Voss, Adam C 12 Bray, Addison T 12
Stevenson, Keanu K 12 Zoltowski, David M 12
35.46 1:14.59 2:37.48 1:52.99
3:10.30 3:49.29 4:20.77 4:56.45
B IL-IL 5 4:58.50
Hogan, Colin B 12 Amendola, Brayden A 1
Kojima, Jordan K K 12 Errichiello, Vincent M 1
34.07 1:12.55 2:36.10 1:52.17
3:10.75 3:52.74 4:23.64 4:58.50
B WISC-WI 6 5:04.11
Bohannon, Kasmir 12 Stinnett, Ben T 12
Kuriga, Lucas A 11 Werla, Austin T 12
37.24 1:16.74 2:43.82 1:57.17
3:18.27 4:01.61 4:30.04 5:04.11
A SDAK-SD 7 5:05.68
Gorman, Brian J 12 Martin, Kendall W 12
Dunkle, Sam G 12 Gordon, Jack R 11
36.06 1:15.87 2:44.07 1:55.27
3:19.64 3:59.74 4:30.92 5:05.68
A OK-OK 8 5:19.09
Tipton, Trey A 12 LE, Paul N 12
Wei, Wilson W 12 Sheely, Nathan C 12
1:18.88 2:49.65 2:01.45
3:25.67 4:09.28 4:42.55 5:19.09
B SDAK-SD 9 5:19.69
Moore, Eric J 12 Saavedra, David 11
Kastigar, Adam J 11 Gleason, TJ J 12
38.47 1:18.64 2:52.05 2:03.04
3:28.78 4:09.59 5:19.69

Boys 13-14 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 14 Yu, Justin C 1 25.23
AR-AR 13 Miller, Ellis 2 25.74
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 3 26.04
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 4 26.25
IL-IL 14 Curtis, Brent B 5 26.31
IND-IN 14 Whipp, Anderson R 6 26.51
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 7 26.59
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 8 26.98
B - Final
WISC-WI 14 Borden, Wes M 9 26.59
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 10 26.67
MW-MW 14 Lewis, Steve R 11 27.03
IND-IN 14 Smith, Chad A 12 27.36
IL-IL 14 Bruton, Peter 13 27.40
WISC-WI 13 Lucchesi, Mike A 14 27.45
IND-IN 14 Rice, Logan C 15 27.49
IL-IL 14 Hladik, Joe A 16 27.59
Preliminaries
IL-IL 14 Yu, Justin C 1 26.45
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 2 26.67
AR-AR 13 Miller, Ellis 3 26.69
IND-IN 14 Whipp, Anderson R 4 26.78
IL-IL 14 Curtis, Brent B 5 26.90
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 6 26.91
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 7 27.03
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 7 27.03
WISC-WI 14 Borden, Wes M 9 27.05
IND-IN 14 Smith, Chad A 10 27.25
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 11 27.31
IND-IN 14 Rice, Logan C 12 27.43
MW-MW 14 Lewis, Steve R 13 27.51
IL-IL 14 Bruton, Peter 14 27.53
IL-IL 14 Hladik, Joe A 15 27.61
WISC-WI 13 Lucchesi, Mike A 15 27.61
IL-IL 14 Skender, Kevin M 17 27.64
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 18 27.79
IND-IN 13 Crist, Casey L 19 27.81
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 20 27.88
ND-ND 14 Griggs, Ben T 21 27.94
MW-MW 13 Caruso, Nick A 22 27.99
IND-IN 14 Schreier, Chris R 23 28.10
IND-IN 14 Sagorsky, Nick T 24 28.18
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 25 28.43
MW-MW 14 Coleman, Peter M 26 28.44
WISC-WI 14 Wiesner, Dillon F 27 28.83
AR-AR 14 Esentan, Troy D 28 28.89

Boys 13-14 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 55.75
26.87 55.75
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 56.19
27.07 56.19
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 3 58.01
28.28 58.01
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 4 58.66
29.11 58.66
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 5 58.79
28.50 58.79
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 6 58.88
27.96 58.88
AR-AR 13 Miller, Ellis 7 58.95
28.76 58.95
WISC-WI 13 Young, Paul A 8 59.45
28.70 59.45
B - Final
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 9 58.90
28.42 58.90
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 10 59.08
28.87 59.08
MW-MW 14 Lewis, Steve R 11 59.32
28.91 59.32
IL-IL 14 Sims, Burke A 12 59.90
WISC-WI 14 Borden, Wes M 13 1:00.18
28.71 1:00.18
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 14 1:00.33
29.11 1:00.33
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 15 1:00.56
28.81 1:00.56
IND-IN 14 Rice, Logan C 16 1:00.85
29.34 1:00.85
Preliminaries
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 57.15
27.55 57.15
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 57.55
27.89 57.55
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 3 57.69
28.00 57.69
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 4 58.67
28.61 58.67
AR-AR 13 Miller, Ellis 5 58.74
28.15 58.74
WISC-WI 13 Young, Paul A 6 58.76
28.18 58.76
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 7 58.95
28.73 58.95
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 8 59.04
28.79 59.04
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 9 59.07
28.59 59.07
MW-MW 14 Lewis, Steve R 10 59.18
28.76 59.18
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 11 59.23
28.75 59.23
WISC-WI 14 Borden, Wes M 12 59.68
28.25 59.68
IL-IL 14 Bruton, Peter 13 1:00.01
28.37 1:00.01
IND-IN 14 Smith, Chad A 14 1:00.26
IL-IL 14 Sims, Burke A 15 1:00.47
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 16 1:00.49
28.72 1:00.49
IND-IN 14 Rice, Logan C 17 1:00.54
28.94 1:00.54
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 18 1:00.70
29.14 1:00.70
IND-IN 13 Crist, Casey L 19 1:00.91
29.73 1:00.91
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 20 1:01.03
29.86 1:01.03
IND-IN 14 Whipp, Anderson R 20 1:01.03
28.49 1:01.03
IL-IL 14 Hladik, Joe A 22 1:01.38
WISC-WI 14 Carlson, Eric D 23 1:01.41
29.90 1:01.41
MW-MW 13 Caruso, Nick A 24 1:01.76
29.72 1:01.76
ND-ND 14 Lair, Derek J 25 1:02.17
29.71 1:02.17
WISC-WI 13 Lucchesi, Mike A 26 1:02.24
29.68 1:02.24
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 27 1:02.44
30.16 1:02.44

Boys 13-14 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:01.00
27.84 59.37 2:01.00 1:30.84
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 2:03.31
29.20 1:00.67 2:03.31 1:31.80
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 3 2:06.04
29.22 1:01.10 2:06.04 1:33.91
IL-IL 14 Risley, Graham 4 2:06.56
29.27 1:01.85 2:06.56 1:34.09
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 5 2:07.36
29.69 1:01.68 2:07.36 1:34.91
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 6 2:08.26
29.84 1:02.73 2:08.26 1:36.10
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 7 2:09.23
29.69 1:02.91 2:09.23 1:36.16
MW-MW 14 Lewis, Steve R 8 2:16.04
1:04.53 2:16.04 1:41.39
B - Final
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 9 2:07.40
29.85 1:02.02 2:07.40 1:35.31
IL-IL 14 Sims, Burke A 10 2:07.68
29.65 1:01.99 2:07.68 1:35.08
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 11 2:08.24
29.42 1:01.89 2:08.24 1:35.37
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 12 2:10.06
30.96 1:04.10 2:10.06 1:37.54
WISC-WI 14 Borden, Wes M 13 2:10.32
30.08 1:02.98 2:10.32 1:37.17
WISC-WI 14 Carlson, Eric D 14 2:10.76
30.58 1:03.60 2:10.76 1:37.72
IL-IL 14 Bruton, Peter 15 2:11.23
29.31 1:00.99 2:11.23 1:35.83
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 16 2:12.24
30.23 1:03.27 2:12.24 1:37.80
Preliminaries
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:04.64
28.28 59.87 2:04.64 1:32.43
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 2:06.18
30.37 1:02.55 2:06.18 1:34.75
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 3 2:06.61
29.71 1:01.65 2:06.61 1:34.64
IL-IL 14 Risley, Graham 4 2:08.29
29.85 1:02.78 2:08.29 1:36.41
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 5 2:08.33
29.45 1:02.44 2:08.33 1:36.61
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 6 2:08.95
29.90 1:02.30 2:08.95 1:36.25
MW-MW 14 Lewis, Steve R 7 2:08.99
1:01.61 2:08.99
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 8 2:09.55
29.37 1:02.09 2:09.55 1:36.39
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 9 2:10.23
28.83 1:01.53 2:10.23 1:35.83
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 10 2:10.45
30.22 1:03.07 2:10.45 1:36.89
WISC-WI 14 Borden, Wes M 11 2:10.57
30.30 1:03.88 2:10.57 1:37.32
IL-IL 14 Sims, Burke A 12 2:10.77
29.94 1:02.98 2:10.77
WISC-WI 14 Carlson, Eric D 13 2:10.88
30.17 1:03.57 2:10.88 1:37.62
IL-IL 14 Bruton, Peter 14 2:10.90
28.84 1:01.70 2:10.90 1:36.58
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 15 2:10.93
29.89 1:02.36 2:10.93 1:36.81
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 16 2:10.96
31.55 1:04.71 2:10.96 1:37.92
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 17 2:10.97
29.50 1:03.33 2:10.97 1:37.24
IND-IN 13 Crist, Casey L 18 2:12.33
30.61 1:04.34 2:12.33 1:39.18
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 19 2:12.75
29.49 1:02.47 2:12.75 1:37.74
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 20 2:12.85
29.81 1:03.12 2:12.85 1:37.58
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 21 2:13.17
30.99 1:04.09 2:13.17 1:39.03
IND-IN 14 Schreier, Chris R 22 2:13.74
30.56 1:04.15 2:13.74 1:39.40
IL-IL 14 Davis, Josh J 23 2:13.99
31.03 1:05.21 2:13.99 1:39.99
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 24 2:14.20
30.85 1:04.04 2:14.20 1:39.64
IND-IN 13 Morris, Paul C 25 2:14.38
30.49 1:04.46 2:14.38 1:39.25
ND-ND 14 Lair, Derek J 26 2:16.05
30.70 1:05.06 2:16.05 1:41.18
MW-MW 14 Coleman, Peter M 27 2:16.58
31.36 1:06.27 2:16.58 1:41.39
WISC-WI 14 Wiesner, Dillon F 28 2:19.18
30.30 1:05.63 2:19.18
ND-ND 14 Griggs, Ben T 29 2:22.22
31.04 1:06.99 2:22.22 1:44.34

Boys 13-14 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 1 4:23.58
30.39 1:03.69 2:11.87 1:37.58
2:45.77 3:19.26 3:52.22 4:23.58
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 2 4:25.40
30.46 1:03.79 2:11.63 1:37.55
2:45.43 3:19.49 3:53.00 4:25.40
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 3 4:25.66
30.35 1:03.66 2:11.31 1:37.30
2:45.18 3:19.64 3:53.25 4:25.66
IL-IL 14 Sims, Burke A 4 4:26.96
30.33 1:03.26 2:11.17 1:37.30
2:45.40 3:19.50 3:54.06 4:26.96
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 5 4:28.72
30.27 1:03.72 2:12.48 1:37.39
2:46.99 3:22.12 3:56.32 4:28.72
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 6 4:28.86
30.20 1:03.82 2:12.90 1:37.84
2:46.79 3:21.62 3:55.85 4:28.86
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 7 4:31.37
30.97 1:04.16 2:12.17 1:38.40
2:47.20 3:21.82 3:57.06 4:31.37
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 8 4:33.80
30.87 1:04.76 2:13.91 1:38.69
2:48.34 3:23.62 3:58.77 4:33.80
B - Final
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 9 4:32.81
31.38 1:05.97 2:16.14 1:40.70
2:50.79 3:26.46 4:00.54 4:32.81
IL-IL 14 Davis, Josh J 10 4:32.85
30.47 1:03.98 2:13.94 1:38.43
2:49.22 3:24.90 3:59.80 4:32.85
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 11 4:33.57
31.99 1:06.20 2:15.54 1:40.69
2:50.56 3:25.61 4:00.60 4:33.57
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 12 4:35.93
31.81 1:06.50 2:17.71 1:42.49
2:53.48 3:28.85 4:04.72 4:35.93
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 13 4:36.00
31.90 1:06.47 2:16.33 1:41.47
2:52.42 3:27.38 4:02.52 4:36.00
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 14 4:38.16
30.85 1:05.70 2:16.84 1:41.09
2:52.55 3:28.92 4:04.22 4:38.16
IND-IN 14 Schreier, Chris R 15 4:38.44
31.08 1:05.58 2:16.60 1:40.39
2:52.05 3:28.57 4:03.62 4:38.44
IND-IN 14 Pashley, Noah T 16 4:38.85
31.78 1:06.13 2:17.27 1:41.85
2:53.52 3:28.80 4:04.87 4:38.85
Preliminaries
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 1 4:27.78
30.59 1:04.30 2:12.40 1:38.28
2:46.04 3:20.31 3:54.16 4:27.78
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 2 4:28.85
30.72 1:04.18 2:12.64 1:38.16
2:47.32 3:21.78 3:55.84 4:28.85
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 3 4:30.97
30.26 1:03.93 2:13.05 1:38.21
2:47.16 3:22.01 3:56.85 4:30.97
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 4 4:31.57
30.73 1:04.25 2:13.54 1:38.82
2:48.50 3:23.42 3:58.43 4:31.57
IL-IL 14 Sims, Burke A 5 4:32.18
30.96 1:04.89 2:14.41 1:39.44
2:49.19 3:24.44 3:59.03 4:32.18
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 6 4:32.33
30.81 1:04.45 2:13.86 1:39.00
2:48.34 3:23.63 3:58.77 4:32.33
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 7 4:32.55
31.84 1:06.05 2:15.13 1:40.34
2:49.58 3:24.46 3:59.05 4:32.55
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 8 4:33.37
30.36 1:03.90 2:13.19 1:38.62
2:47.89 3:22.06 3:57.51 4:33.37
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 9 4:36.13
31.92 1:06.24 2:16.86 1:41.85
2:51.98 3:26.82 4:02.48 4:36.13
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 10 4:36.36
31.91 1:06.52 2:17.11 1:42.33
2:52.26 3:27.40 4:03.33 4:36.36
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 11 4:37.54
31.62 1:05.12 2:15.35 1:40.22
2:51.33 3:26.78 4:03.31 4:37.54
IL-IL 14 Davis, Josh J 12 4:38.52
31.28 1:05.85 2:16.31 1:40.78
2:51.98 3:28.00 4:03.16 4:38.52
IND-IN 14 Pashley, Noah T 13 4:39.40
31.48 1:06.11 2:17.24 1:41.48
2:52.81 3:29.04 4:04.74 4:39.40
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 14 4:39.52
31.17 1:05.85 2:18.35 1:41.82
2:54.27 3:30.77 4:05.51 4:39.52
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 15 4:40.93
31.51 1:07.21 2:18.63 1:42.83
2:54.29 3:30.46 4:06.56 4:40.93
IND-IN 14 Schreier, Chris R 16 4:41.22
30.91 1:04.85 2:15.19 1:39.32
2:50.86 3:27.38 4:04.41 4:41.22
WISC-WI 14 Carlson, Eric D 17 4:44.62
31.40 1:06.92 2:19.61 1:43.16
2:56.21 3:32.79 4:09.80 4:44.62
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 18 4:45.00
31.25 1:05.78 2:18.00
2:54.35 3:31.64 4:08.66 4:45.00
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 19 4:49.94
32.99 1:08.50 2:22.15 1:45.44
3:00.19 3:36.90 4:14.65 4:49.94
MW-MW 14 Kunkel, Billy T 20 4:57.49
33.27 1:10.17 2:26.03 1:47.83
3:04.61 3:43.44 4:20.88 4:57.49
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 21 5:11.55
33.94 1:12.19 2:31.38 1:51.85
3:11.45 3:52.44 4:32.61 5:11.55
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C --- DQ

Boys 13-14 800 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 1 9:06.81
30.75 1:04.86 2:13.47 1:38.80
2:48.21 3:22.87 3:57.41 4:32.33
5:06.55 5:41.39 6:15.94 6:50.92
7:25.50 8:00.95 8:34.43 9:06.81
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 2 9:09.16
31.46 1:05.18 2:13.42 1:39.41
2:48.04 3:22.37 3:57.16 4:31.37
5:06.21 5:40.67 6:15.93 6:50.53
7:25.88 8:00.62 8:35.57 9:09.16
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 3 9:13.15
30.83 1:04.78 2:13.44 1:37.32
2:48.05 3:22.92 3:54.46 4:33.47
5:02.66 5:43.98 6:19.61 6:54.37
7:25.46 8:04.10 8:38.67 9:13.15
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 4 9:23.55
31.92 1:06.86 2:17.17 1:42.62
2:52.20 3:27.83 4:04.04 4:39.94
5:16.51 5:52.78 6:28.80 7:04.62
7:38.87 8:14.01 8:49.88 9:23.55
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 5 9:24.42
31.09 1:06.71 2:18.29 1:41.97
2:53.58 3:29.12 4:04.90 4:42.08
5:10.88 5:54.16 6:29.95 7:06.57
8:18.13 9:24.42
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 6 9:26.76
31.54 1:06.48 2:17.73 1:42.19
2:53.88 3:30.03 4:06.33 4:42.32
5:18.67 5:54.71 6:30.88 7:06.82
7:42.40 8:18.22 8:53.77 9:26.76
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 7 9:28.21
31.49 1:06.80 2:18.02 1:42.26
2:53.21 3:28.74 4:04.84 4:41.14
5:17.24 5:53.37 6:30.14 7:05.60
7:41.76 8:18.20 8:53.26 9:28.21
IL-IL 14 Sims, Burke A 8 9:31.59
31.54 1:07.21
2:55.60 3:32.00 4:08.04 4:44.45
5:20.56 5:56.50 6:32.92
7:45.25 8:21.76 8:56.72 9:31.59
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 9 9:35.08
31.88 1:07.30 2:19.62 1:43.20
2:55.88 3:32.52 4:08.95 4:45.66
5:22.04 5:59.18 6:35.94 7:12.41
7:48.26 8:24.43 9:00.09 9:35.08
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 10 9:36.98
33.30 1:08.96 2:22.44 1:45.48
2:59.11 3:35.99 4:12.42 4:48.94
5:25.31 6:01.49 6:37.34 7:12.93
7:48.65 8:25.20 9:01.76 9:36.98
IND-IN 14 Pashley, Noah T 11 9:44.28
33.01 1:08.29 2:21.85 1:45.44
2:59.26 3:35.84 4:13.13 4:50.03
5:27.22 6:03.95 6:41.50 7:18.11
7:51.19 8:32.26 9:09.31 9:44.28
SDAK-SD 13 Johnson, Zach D 12 9:47.18
1:09.79 2:24.44
3:00.41 3:36.82 4:13.22 4:50.39
5:27.98 6:05.15 7:20.35
8:36.22 9:02.47 9:47.18
MW-MW 14 Kunkel, Billy T 13 9:48.42
32.39 1:08.60 2:23.22 1:45.78
3:00.07 3:37.42 4:14.91 4:53.01
5:30.12 6:08.07 6:45.95 7:24.74
8:01.76 8:39.07 9:14.47 9:48.42
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 14 9:48.99
32.02 1:09.09 1:45.76
3:00.90 3:38.71 4:15.83 4:53.41
5:30.84 6:08.49 6:45.01 7:22.84
7:59.25 8:36.96 9:13.25 9:48.99
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 15 10:26.34
34.22 1:13.49 2:33.09 1:53.13
3:12.50 3:52.52 4:31.95 5:11.97
5:51.16 6:31.47 7:10.87 7:51.43
8:30.69 9:10.39 9:48.91 10:26.34

Boys 13-14 1500 Meter Free
Age Name Team Finals Time
IND-IN 14 Ogle, Benjamin T 1 17:17.97
31.20 1:05.75 2:16.01 1:40.72
2:50.99 3:26.44 4:01.64 4:36.53
5:11.53 5:46.92 6:22.29 6:57.17
7:32.30 8:07.68 8:42.85 9:17.86
9:52.59 10:27.48 11:02.12 11:36.72
12:11.21 12:45.74 13:20.46 13:55.22
14:28.91 15:04.07 15:38.39 16:12.76
16:36.68 17:17.97
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 2 17:34.08
26.52 1:05.82 2:16.34 1:27.61
2:51.29 3:26.92 4:02.13 4:37.46
5:12.06 5:47.61 6:22.49 6:58.05
7:33.32 8:08.72 8:44.15 9:19.71
9:55.06 10:30.67 11:06.00 11:41.64
12:16.64 12:52.27 13:27.50 14:03.34
14:38.71 15:14.60 15:49.47 16:24.84
16:59.62 17:34.08
IL-IL 14 Honsa, Bryant J J 3 17:45.75
32.73 1:08.28 2:19.04 1:43.06
2:54.19 3:29.90 4:05.42 4:41.28
5:16.39 5:51.94 6:27.45 7:03.51
7:38.79 8:14.73 8:50.39 9:26.52
10:02.15 10:38.28 11:14.12 11:50.09
12:25.58 13:01.84 13:37.01 14:13.40
14:48.68 15:25.09 16:00.53 16:36.38
17:11.57 17:45.75
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 4 17:55.71
31.54 1:06.56 2:18.29 1:38.30
2:49.88 3:30.73 4:04.44 4:42.88
5:18.58 5:54.61 6:27.55 7:07.51
7:43.72 8:20.42 8:56.94 9:33.70
10:09.87 10:46.11 11:22.13 11:58.24
12:34.66 13:10.72 13:46.11 14:21.98
14:57.83 15:33.87 16:09.42 16:45.55
17:20.91 17:55.71
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 5 18:00.38
32.07 1:07.20 2:19.22 1:43.39
2:55.83 3:31.57 4:08.50 4:44.23
5:21.06 5:56.55 6:34.24 7:09.27
7:46.49 8:22.73 8:59.72 9:35.42
10:12.03 10:47.66 11:23.74 11:59.57
12:36.62 13:11.97 13:48.63 14:23.82
15:00.78 15:36.49 16:13.44 16:49.29
17:26.26 18:00.38
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 6 18:17.43
32.20 1:09.31 2:22.24 1:45.83
2:58.81 3:35.56 4:11.37 4:47.63
5:17.07 6:00.35 6:14.35
7:50.99 8:28.06 8:46.98 9:42.80
10:20.17 10:57.84 11:35.47 12:12.66
12:49.47 13:26.06 14:02.86 14:40.17
15:16.73 15:53.45 16:29.63 17:06.26
17:42.88 18:17.43
WISC-WI 14 Borden, Wes M 7 18:18.03
32.94 1:09.81 2:24.18 1:46.95
2:50.90 3:37.46 4:14.04 4:50.33
5:26.99 6:03.91 6:40.97 7:17.67
7:54.73 8:31.37 9:07.63 9:45.33
10:22.89 11:00.08 11:36.34 12:13.46
12:50.24 13:27.19 14:03.93 14:40.93
15:17.55 15:53.80 16:29.64 17:07.09
17:43.67 18:18.03
WISC-WI 14 Carlson, Eric D 8 18:26.54
33.01 1:10.14 2:24.72 1:47.45
3:01.52 3:38.04 4:14.41 4:50.53
5:27.28 6:04.17 6:41.22 7:18.07
7:55.05 8:32.11 9:09.10 9:46.99
10:24.02 11:01.73 11:38.83 12:16.47
12:53.64 13:30.87 14:08.06 14:45.32
15:22.25 15:59.81 16:36.61 17:14.19
17:50.83 18:26.54
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 9 18:39.99
33.06 1:10.52 2:26.59
3:04.45 3:41.98 4:19.44 4:57.76
5:35.01 6:13.01 6:43.14 7:28.07
7:57.32 8:43.05 9:20.77 9:58.32
10:36.28 11:13.55 11:51.24 12:28.98
13:06.36 13:43.30 14:20.24 14:57.73
15:35.04 16:12.57 16:49.87 17:27.35
18:04.20 18:39.99
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 10 18:44.29
33.16 1:10.04 2:24.88 1:47.85
3:02.98 3:40.51 4:18.59 4:56.16
5:35.10 6:12.45 6:50.86 7:28.44
8:06.48 8:44.85 9:22.83 10:00.20
10:38.01 11:15.62 11:53.96 12:31.42
13:09.47 13:46.46 14:24.08 15:01.55
15:39.66 16:17.19 16:54.77 17:32.28
18:09.10 18:44.29
MW-MW 14 Kunkel, Billy T 11 18:52.52
34.23 1:11.97 2:28.09 1:49.86
3:05.90 3:43.69 4:22.31 4:59.99
5:38.77 6:16.49 6:55.22 7:32.97
8:11.50 8:49.94 9:28.45 10:06.10
10:45.05 11:22.71 12:01.03 12:38.84
13:17.11 13:54.87 14:32.91 15:10.59
15:48.48 16:25.94 17:03.41 17:40.13
18:17.47 18:52.52

Boys 13-14 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 13 Young, Paul A 1 1:03.18
30.96 1:03.18
AR-AR 13 Miller, Ellis 2 1:04.42
31.14 1:04.42
IL-IL 14 Yu, Justin C 3 1:04.76
31.99 1:04.76
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 4 1:05.55
31.42 1:05.55
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 5 1:06.04
32.40 1:06.04
IL-IL 14 Risley, Graham 6 1:07.13
32.36 1:07.13
IL-IL 14 Land, Caleb A 7 1:08.17
32.36 1:08.17
IND-IN 13 Morris, Paul C 8 1:08.48
33.37 1:08.48
B - Final
IND-IN 14 Biehl, Zach D 9 1:08.58
33.41 1:08.58
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 10 1:10.50
34.47 1:10.50
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 11 1:12.62
36.84 1:12.62
ND-ND 14 Griggs, Ben T 12 1:13.59
35.20 1:13.59
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 13 1:14.16
36.26 1:14.16
Preliminaries
WISC-WI 13 Young, Paul A 1 1:03.08
30.96 1:03.08
AR-AR 13 Miller, Ellis 2 1:04.98
31.40 1:04.98
IL-IL 14 Yu, Justin C 3 1:06.13
32.45 1:06.13
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 4 1:06.54
32.06 1:06.54
WISC-WI 13 Friedemann, Mitchell C 5 1:06.71
32.38 1:06.71
IL-IL 14 Risley, Graham 6 1:06.77
32.12 1:06.77
IND-IN 13 Morris, Paul C 7 1:07.74
33.64 1:07.74
IL-IL 14 Land, Caleb A 8 1:07.80
31.90 1:07.80
IND-IN 14 Biehl, Zach D 9 1:08.68
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 10 1:11.03
34.14 1:11.03
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 11 1:14.07
36.21 1:14.07
ND-ND 14 Griggs, Ben T 12 1:14.46
35.86 1:14.46
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 13 1:16.65
37.69 1:16.65

Boys 13-14 200 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 13 Young, Paul A 1 2:15.35
31.78 1:05.24 2:15.35 1:40.30
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 2 2:17.73
32.94 1:07.65 2:17.73 1:42.65
AR-AR 13 Miller, Ellis 3 2:21.59
31.98 1:06.83 2:21.59 1:44.42
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 4 2:22.86
33.04 1:09.20 2:22.86 1:46.98
IL-IL 14 Risley, Graham 5 2:23.20
33.08 1:08.87 2:23.20 1:45.65
IL-IL 14 Land, Caleb A 6 2:25.84
33.16 1:09.31 2:25.84 1:47.85
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 7 2:26.96
34.02 1:12.02 2:26.96 1:49.43
IND-IN 13 Morris, Paul C 8 2:28.58
34.74 1:12.18 2:28.58 1:50.31
B - Final
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 9 2:29.52
35.43 1:12.88 2:29.52 1:51.80
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 10 2:33.93
36.07 1:15.07 2:33.93 1:54.35
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 11 2:35.63
35.89 1:15.74 2:35.63 1:55.67
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 12 2:36.52
36.67 1:16.94 2:36.52 1:57.71
ND-ND 14 Griggs, Ben T 13 2:41.02
38.41 1:18.83 2:41.02 2:01.21
Preliminaries
WISC-WI 13 Young, Paul A 1 2:17.04
32.94 1:07.58 2:17.04 1:42.31
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 2 2:18.45
33.26 1:08.05 2:18.45 1:43.13
AR-AR 13 Miller, Ellis 3 2:22.17
32.79 1:08.34 2:22.17 1:45.80
IL-IL 14 Risley, Graham 4 2:24.75
33.92 1:10.14 2:24.75 1:48.06
IL-IL 14 Land, Caleb A 5 2:26.99
33.41 1:10.03 2:26.99 1:48.61
OK-OK 14 McKenzie, Ian A 6 2:27.86
33.86 1:11.41 2:27.86
IND-IN 14 Kinney, Nathan J 7 2:29.55
33.91 1:11.38 2:29.55 1:51.36
IND-IN 13 Morris, Paul C 8 2:30.09
35.59 1:12.89 2:30.09 1:51.97
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 9 2:31.22
35.65 1:13.91 2:31.22 1:52.58
MW-MW 14 Hellyer, Kyle R 10 2:34.50
37.17 2:34.50
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 11 2:34.65
36.02 1:15.44 2:34.65 1:55.44
MW-MW 14 Coleman, Peter M 12 2:35.81
37.04 1:17.16 2:35.81 1:56.64
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 13 2:41.19
37.38 1:17.77 2:41.19 2:00.68
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 14 2:42.29
37.35 1:18.51 2:42.29 2:02.15
ND-ND 14 Griggs, Ben T 15 2:45.00
37.65 1:19.01 2:45.00 2:01.79

Boys 13-14 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 14 Marks, Alex R 1 1:12.25
34.21 1:12.25
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 1:12.74
34.92 1:12.74
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 3 1:14.43
35.68 1:14.43
IL-IL 14 Curtis, Brent B 4 1:16.54
35.11 1:16.54
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 5 1:16.60
37.01 1:16.60
MW-MW 14 Lewis, Steve R 6 1:17.04
36.58 1:17.04
AR-AR 14 Esentan, Troy D 7 1:17.31
37.49 1:17.31
WISC-WI 14 Wiesner, Dillon F 8 1:19.05
37.68 1:19.05
B - Final
MW-MW 13 Caruso, Nick A 9 1:20.50
38.12 1:20.50
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 10 1:21.51
39.14 1:21.51
IND-IN 14 Smith, Chad A 11 1:26.58
41.24 1:26.58
Preliminaries
IL-IL 14 Marks, Alex R 1 1:13.65
34.88 1:13.65
IL-IL 14 Yu, Justin C 2 1:14.43
35.34 1:14.43
MW-MW 14 Lewis, Steve R 3 1:15.96
37.49 1:15.96
IL-IL 14 Curtis, Brent B 4 1:17.36
36.10 1:17.36
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 5 1:17.76
36.67 1:17.76
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 6 1:17.83
36.95 1:17.83
WISC-WI 14 Wiesner, Dillon F 7 1:17.91
37.07 1:17.91
AR-AR 14 Esentan, Troy D 8 1:18.12
37.15 1:18.12
MW-MW 13 Caruso, Nick A 9 1:21.68
39.16 1:21.68
IND-IN 14 Greenberg, Michael R 10 1:22.81
40.30 1:22.81
IND-IN 14 Smith, Chad A 11 1:28.58
41.10 1:28.58

Boys 13-14 200 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 1 2:38.34
35.62 1:16.67 2:38.34 1:57.67
IL-IL 14 Marks, Alex R 2 2:38.57
35.75 1:16.08 2:38.57 1:59.68
AR-AR 14 Esentan, Troy D 3 2:42.78
36.10 1:17.65 2:42.78 2:00.12
MW-MW 13 Caruso, Nick A 4 2:45.04
37.24 1:19.01 2:45.04 2:01.56
MW-MW 14 Lewis, Steve R 5 2:46.05
37.88 1:20.22 2:46.05 2:03.21
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 6 2:52.34
37.92 1:22.03 2:52.34 2:07.88
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 7 3:02.17
40.06 1:26.91 3:02.17 2:14.29
Preliminaries
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 1 2:42.25
37.32 1:19.17 2:42.25 2:00.77
AR-AR 14 Esentan, Troy D 2 2:45.80
37.74 1:19.19 2:45.80 2:01.86
IL-IL 14 Marks, Alex R 3 2:46.54
36.88 1:19.08 2:46.54 2:02.84
MW-MW 14 Lewis, Steve R 4 2:50.38
41.03 1:23.92 2:50.38 2:08.85
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 5 2:53.08
39.25 1:23.58 2:53.08 2:08.77
MW-MW 13 Caruso, Nick A 6 2:53.76
39.48 1:23.60 2:53.76 2:10.10
WISC-WI 14 Wiesner, Dillon F 7 2:54.71
39.73 1:24.46 2:54.71 2:09.29
IND-IN 14 Mahon, Raymond K 8 2:58.83
41.82 1:26.52 2:58.83 2:13.18
IND-IN 14 Smith, Chad A --- DQ
41.96 1:27.75 DQ

Boys 13-14 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 1:01.86
28.37 1:01.86
IL-IL 14 Risley, Graham 2 1:03.15
28.83 1:03.15
IND-IN 14 Rice, Logan C 3 1:04.29
31.01 1:04.29
AR-AR 13 Miller, Ellis 4 1:04.40
30.23 1:04.40
IND-IN 13 Crist, Casey L 5 1:04.69
31.92 1:04.69
IND-IN 13 Morris, Paul C 6 1:05.45
30.61 1:05.45
WISC-WI 14 Borden, Wes M 7 1:06.26
31.61 1:06.26
WISC-WI 14 Roberts, Michael R 8 1:07.51
31.63 1:07.51
B - Final
IL-IL 14 Sims, Burke A 9 1:05.53
30.57 1:05.53
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 10 1:06.85
31.41 1:06.85
AR-AR 14 Esentan, Troy D 11 1:09.74
33.13 1:09.74
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 12 1:15.34
34.46 1:15.34
Preliminaries
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 1:03.07
28.99 1:03.07
IL-IL 14 Risley, Graham 2 1:03.99
29.31 1:03.99
IND-IN 14 Rice, Logan C 3 1:05.01
30.61 1:05.01
AR-AR 13 Miller, Ellis 4 1:05.20
30.44 1:05.20
IND-IN 13 Crist, Casey L 5 1:05.73
31.28 1:05.73
IND-IN 13 Morris, Paul C 6 1:06.61
31.63 1:06.61
WISC-WI 14 Roberts, Michael R 7 1:06.95
31.30 1:06.95
WISC-WI 14 Borden, Wes M 8 1:07.10
32.44 1:07.10
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 9 1:07.25
31.93 1:07.25
IL-IL 14 Sims, Burke A 10 1:07.34
32.08 1:07.34
AR-AR 14 Esentan, Troy D 11 1:10.11
32.47 1:10.11
SDAK-SD 13 Larson, Ross E 12 1:14.63
34.46 1:14.63

Boys 13-14 200 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:15.00
28.94 1:02.84 2:15.00 1:38.89
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 2 2:18.90
31.71 1:07.13 2:18.90 1:43.21
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 3 2:19.50
31.57 1:05.39 2:19.50
IND-IN 14 Rice, Logan C 4 2:24.66
33.29 1:10.68 2:24.66 1:47.19
IND-IN 13 Morris, Paul C 5 2:25.81
33.28 1:09.37 2:25.81
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 6 2:32.02
34.12 1:13.52 2:32.02 1:53.86
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 7 2:32.19
33.34 1:12.24 2:32.19 1:54.16
Preliminaries
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:19.18
30.24 1:06.45 2:19.18 1:43.22
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 2 2:21.98
31.45 1:07.75 2:21.98 1:44.66
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 3 2:22.70
31.91 1:07.81 2:22.70 1:44.95
IND-IN 14 LA Mothe, Alec X 4 2:31.62
34.35 1:13.86 2:31.62 1:54.11
IND-IN 14 Rice, Logan C 5 2:32.17
35.85 1:14.40 2:32.17 1:54.25
SDAK-SD 14 Pruner, Max T 6 2:32.47
36.28 1:15.29 2:32.47 1:54.29
IND-IN 13 Morris, Paul C 7 2:34.39
34.03 1:13.21 2:34.39 1:53.82
AR-AR 14 Jacobsen, Chris T 8 2:42.02
1:18.16 2:42.02 2:01.19

Boys 13-14 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:18.10
28.54 1:04.10 2:18.10 1:45.24
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 2 2:22.87
30.58 1:07.52 2:22.87 1:49.09
IL-IL 14 Risley, Graham 3 2:24.08
30.14 1:06.51 2:24.08 1:51.53
IL-IL 14 Davis, Josh J 4 2:24.64
31.41 1:08.41 2:24.64 1:51.94
WISC-WI 13 Young, Paul A 5 2:24.75
32.16 1:07.25 2:24.75 1:51.90
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 6 2:27.91
32.52 1:10.55 2:27.91 1:55.25
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 7 2:31.50
34.08 1:11.98 2:31.50 1:57.71
IND-IN 13 Crist, Casey L 8 2:31.73
1:11.06 2:31.73 1:57.93
B - Final
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 9 2:27.90
32.14 1:10.16 2:27.90 1:54.11
ND-ND 14 Griggs, Ben T 10 2:35.99
33.78 1:12.91 2:35.99 2:01.10
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 11 2:36.24
1:16.22 2:36.24 2:02.61
ND-ND 14 Lair, Derek J 12 2:36.55
33.96 1:16.02 2:36.55 2:02.81
MW-MW 14 Kunkel, Billy T 13 2:40.59
34.83 1:17.15 2:40.59
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 14 2:43.91
35.86 1:16.04 2:43.91
MW-MW 14 Coleman, Peter M --- DQ
34.00 1:13.85 DQ 2:00.21
Preliminaries
IND-IN 13 Whitaker, Kyle W 1 2:19.81
29.36 1:05.83 2:19.81 1:47.61
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 2 2:22.33
30.84 1:07.77 2:22.33 1:48.46
WISC-WI 13 Young, Paul A 3 2:25.57
31.78 1:07.20 2:25.57 1:52.07
IL-IL 14 Risley, Graham 4 2:27.05
31.78 1:08.05 2:27.05 1:53.93
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 5 2:27.09
32.09 1:09.68 2:27.09 1:54.40
IL-IL 14 Davis, Josh J 6 2:29.25
31.14 1:09.92 2:29.25
IND-IN 13 Crist, Casey L 7 2:30.00
31.90 1:10.89 2:30.00 1:56.68
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 8 2:30.81
34.05 1:11.40 2:30.81
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 9 2:32.24
32.81 1:12.30 2:32.24 1:57.38
MW-MW 14 Coleman, Peter M 10 2:35.05
34.91 1:16.24 2:35.05 2:02.39
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 11 2:36.08
34.51 1:16.12 2:36.08 2:02.36
ND-ND 14 Lair, Derek J 12 2:37.71
33.79 1:14.73 2:37.71 2:02.56
ND-ND 14 Griggs, Ben T 13 2:40.09
33.02 1:13.58 2:40.09
MW-MW 14 Kunkel, Billy T 14 2:42.03
36.53 1:17.71 2:42.03 2:07.28
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 15 2:46.82
1:16.52 2:46.82 2:08.67

Boys 13-14 400 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 1 5:00.53
31.64 1:07.35 2:19.46 1:43.69
3:06.13 3:53.33 4:27.20 5:00.53
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 2 5:03.98
32.56 1:10.58 2:29.21 1:50.37
3:11.36 3:54.44 4:29.13 5:03.98
WISC-WI 13 Young, Paul A 3 5:04.83
32.53 1:08.50 2:24.28 1:46.69
3:10.57 3:56.73 4:32.63 5:04.83
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 3 5:04.83
32.12 1:06.32 2:25.24 1:46.20
3:11.79 3:56.85 4:32.20 5:04.83
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 5 5:08.43
1:11.81 2:32.73 1:52.33
3:16.17 4:00.89 4:34.98 5:08.43
IL-IL 14 Davis, Josh J 6 5:08.58
31.90 1:10.18 2:30.70 1:50.21
3:15.26 4:00.89 4:34.81 5:08.58
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 7 5:15.95
34.45 1:13.27 2:32.60 1:53.50
3:18.72 4:04.14 4:40.57 5:15.95
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 8 5:16.48
33.88 1:12.45 2:33.16 1:53.78
3:22.21 4:08.83 4:43.61 5:16.48
B - Final
AR-AR 14 Esentan, Troy D 9 5:17.61
33.12 1:12.38 2:37.27 1:55.93
3:20.14 4:04.13 4:42.38 5:17.61
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 10 5:21.93
33.81 1:16.04 2:37.99 1:57.51
3:25.73 4:15.99 4:49.09 5:21.93
MW-MW 13 Caruso, Nick A 11 5:24.06
34.48 1:14.26 2:41.12 1:58.60
4:13.09 4:49.01 5:24.06
MW-MW 14 Coleman, Peter M 12 5:29.30
34.73 1:15.14 2:40.68 1:58.82
3:29.11 4:16.07 4:52.78 5:29.30
ND-ND 14 Lair, Derek J 13 5:32.00
34.95 1:15.09 2:41.76 1:58.46
3:29.61 4:19.88 4:56.23 5:32.00
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 14 5:32.36
36.53 1:18.52 2:45.90 2:03.56
3:33.17 4:17.64 4:55.91 5:32.36
IND-IN 14 Pashley, Noah T 15 5:40.70
38.79 1:24.72 2:44.22 2:04.92
3:37.51 4:29.24 5:05.86 5:40.70
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 16 5:50.90
37.62 1:20.67 2:46.72 2:03.64
3:41.15 4:36.65 5:14.57 5:50.90
Preliminaries
IL-IL 14 Jarzen, Jacob W 1 5:07.16
32.35 1:07.05 2:21.65 1:44.75
3:09.34 3:57.23 4:32.82 5:07.16
IL-IL 14 Hasenberg, Josh W W 2 5:08.89
32.31 1:10.16 2:28.90 1:49.58
3:13.32 3:59.70 4:35.30 5:08.89
WISC-WI 13 Young, Paul A 3 5:08.92
31.91 1:10.15 2:26.81 1:48.27
3:12.92 3:59.81 4:35.03 5:08.92
IL-IL 14 Querciagrossa, Jakob A 4 5:12.98
32.40 1:10.91 2:32.78 1:52.27
3:18.01 4:02.68 4:37.96 5:12.98
IND-IN 14 Gauger, Tylor L 5 5:13.38
32.45 1:07.46 2:29.48 1:49.17
3:16.54 4:02.51 4:38.82 5:13.38
IL-IL 14 Davis, Josh J 6 5:14.74
32.06 1:08.98 2:29.86 1:49.74
3:16.08 4:01.67 4:38.28 5:14.74
WISC-WI 14 Wedgewood, Paul L 7 5:14.92
33.78 1:11.14 2:31.84 1:51.30
3:18.90 4:06.82 4:40.18 5:14.92
OK-OK 13 Hatfield, Danny M 8 5:15.52
34.13 1:13.06 2:31.65 1:52.88
3:17.93 4:04.00 4:40.58 5:15.52
AR-AR 14 Esentan, Troy D 9 5:17.48
33.42 1:11.21 2:37.13 1:54.38
3:20.54 4:04.79 4:42.22 5:17.48
WISC-WI 14 Thoresen, Graham M 10 5:19.36
33.01 1:10.20 2:30.96 1:50.45
3:20.44 4:09.95 4:44.57 5:19.36
MW-MW 14 Coleman, Peter M 11 5:30.78
35.51 1:15.52 2:39.94 1:58.09
3:30.08 4:16.69 4:54.37 5:30.78
MW-MW 13 Caruso, Nick A 12 5:31.23
33.77 1:13.63 2:40.98
4:14.60 4:53.32 5:31.23
SDAK-SD 14 McLain, Jim C 13 5:34.72
34.01 1:14.77 2:43.38 1:59.09
3:29.93 4:17.56 4:56.10 5:34.72
ND-ND 14 Lair, Derek J 14 5:36.84
34.43 1:15.70 2:43.15 1:59.44
3:31.72 4:23.84 5:00.58 5:36.84
IND-IN 14 Pashley, Noah T 15 5:42.78
39.24 1:25.11 2:44.50 2:05.64
3:38.56 4:30.88 5:07.92 5:42.78
AR-AR 13 Wilmoth, Brooks B 16 5:55.27
35.24 1:19.13 2:45.36 2:02.22
3:40.48 4:36.73 5:15.86 5:55.27

Boys 13-14 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 1:44.48
Risley, Graham 14 Curtis, Brent B 14
Bruton, Peter 14 Yu, Justin C 14
26.42 52.58 1:44.48 1:19.14
A IND-IN 2 1:44.62
Whitaker, Kyle W 13 Whipp, Anderson R 14
Ogle, Benjamin T 14 Kinney, Nathan J 14
26.19 52.22 1:44.62 1:18.57
A WISC-WI 3 1:46.24
Borden, Wes M 14 Lucchesi, Mike A 13
Wedgewood, Paul L 14 Friedemann, Mitchell C
27.20 54.12 1:46.24 1:20.54
B IL-IL 4 1:47.48
Hasenberg, Josh W W 14 Hladik, Joe A 14
Honsa, Bryant J J 14 Sims, Burke A 14
26.67 53.63 1:47.48 1:21.03
B IND-IN 5 1:49.35
Rice, Logan C 14 Sagorsky, Nick T 14
Smith, Chad A 14 Crist, Casey L 13
27.93 55.78 1:49.35 1:22.29
B WISC-WI 6 1:50.72
Thoresen, Graham M 14 Young, Paul A 13
Carlson, Eric D 14 Roberts, Michael R 14
27.98 55.41 1:50.72 1:23.52
A MW-MW 7 1:53.72
Caruso, Nick A 13 Coleman, Peter M 14
Kunkel, Billy T 14 Lewis, Steve R 14
28.21 56.71 1:53.72 1:25.54
A AR-AR 8 1:54.44
Miller, Ellis 13 Jacobsen, Chris T 14
Wilmoth, Brooks B 13 Esentan, Troy D 14
27.04 55.36 1:54.44
A SDAK-SD 9 1:54.63
Johnson, Zach D 13 Larson, Ross E 13
McLain, Jim C 14 Pruner, Max T 14
28.09 58.65 1:54.63 1:27.90

Boys 13-14 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 3:50.12
Hasenberg, Josh W W 14 Honsa, Bryant J J 14
Risley, Graham 14 Yu, Justin C 14
28.45 58.67 1:56.65 1:26.29
2:23.99 2:54.06 3:50.12
A IND-IN 2 3:51.04
Kinney, Nathan J 14 Ogle, Benjamin T 14
Whipp, Anderson R 14 Whitaker, Kyle W 13
27.59 58.09 1:56.09 1:26.04
2:24.31 2:56.07 3:51.04
A WISC-WI 3 3:53.19
Borden, Wes M 14 Wedgewood, Paul L 14
Young, Paul A 13 Friedemann, Mitchell C
28.71 58.98 1:57.11 1:27.00
2:24.82 2:55.71 3:23.25 3:53.19
B IL-IL 4 3:58.62
Bruton, Peter 14 Sims, Burke A 14
Curtis, Brent B 14 Querciagrossa, Jakob A
27.92 58.99 1:58.38 1:27.22
2:26.54 2:59.03 3:27.58 3:58.62
B IND-IN 5 4:00.42
Crist, Casey L 13 Greenberg, Michael R 14
LA Mothe, Alec X 14 Rice, Logan C 14
29.14 1:00.56 2:01.22 1:29.19
2:29.37 3:02.08 3:29.51 4:00.42
A MW-MW 6 4:05.28
Caruso, Nick A 13 Kunkel, Billy T 14
Coleman, Peter M 14 Lewis, Steve R 14
1:01.46 2:03.28 1:31.04
2:33.14 3:05.88 3:34.25 4:05.28
B WISC-WI 7 4:05.49
Lucchesi, Mike A 13 Carlson, Eric D 14
Wiesner, Dillon F 14 Roberts, Michael R 14
29.47 1:01.61 2:02.41 1:30.66
2:31.61 3:05.73 3:33.97 4:05.49
A AR-AR 8 4:13.06
Esentan, Troy D 14 Jacobsen, Chris T 14
Wilmoth, Brooks B 13 Miller, Ellis 13
30.06 1:04.31 2:07.49 1:34.51
2:39.22 3:13.99 3:42.24 4:13.06
A SDAK-SD 9 4:14.42
Pruner, Max T 14 Larson, Ross E 13
McLain, Jim C 14 Johnson, Zach D 13
29.36 1:00.07 2:08.53 1:32.06
2:38.81 3:13.05 3:42.09 4:14.42

Boys 13-14 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 1:57.56
Yu, Justin C 14 Marks, Alex R 14
Risley, Graham 14 Curtis, Brent B 14
31.04 1:03.72 1:57.56 1:30.91
A IND-IN 2 1:59.98
Kinney, Nathan J 14 Biehl, Zach D 14
Whitaker, Kyle W 13 Whipp, Anderson R 14
31.42 1:06.69 1:59.98 1:34.72
B IL-IL 3 2:01.44
Jarzen, Jacob W 14 Hasenberg, Josh W W 14
Sims, Burke A 14 Bruton, Peter 14
33.06 1:05.79 2:01.44 1:34.90
A WISC-WI 4 2:03.43
Young, Paul A 13 Carlson, Eric D 14
Borden, Wes M 14 Friedemann, Mitchell C
30.73 1:08.45 2:03.43 1:37.07
B IND-IN 5 2:05.43
Morris, Paul C 13 Greenberg, Michael R 14
Rice, Logan C 14 Ogle, Benjamin T 14
32.08 1:09.48 2:05.43 1:38.50
A SDAK-SD 6 2:08.00
Larson, Ross E 13 McLain, Jim C 14
Pruner, Max T 14 Johnson, Zach D 13
34.61 1:09.74 2:08.00 1:39.83
A AR-AR 7 2:08.27
Miller, Ellis 13 Esentan, Troy D 14
Jacobsen, Chris T 14 Wilmoth, Brooks B 13
31.20 1:07.27 2:08.27 1:39.02
A MW-MW 8 2:11.26
Hellyer, Kyle R 14 Lewis, Steve R 14
Kunkel, Billy T 14 Caruso, Nick A 13
34.71 1:11.12 2:11.26 1:43.95
B WISC-WI 9 2:11.82
Lucchesi, Mike A 13 Thoresen, Graham M 14
Roberts, Michael R 14 Wedgewood, Paul L 14
34.13 1:14.58 2:11.82 1:44.90

Boys 13-14 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A IL-IL 1 4:21.42
Yu, Justin C 14 Marks, Alex R 14
Risley, Graham 14 Honsa, Bryant J J 14
31.51 1:06.00 2:19.73 1:39.68
2:48.47 3:22.51 3:50.35 4:21.42
B IL-IL 2 4:24.97
Jarzen, Jacob W 14 Hasenberg, Josh W W 14
Sims, Burke A 14 Bruton, Peter 14
32.24 1:06.58 2:20.35 1:40.60
2:50.18 3:25.44 3:53.10 4:24.97
A IND-IN 3 4:25.53
Morris, Paul C 13 Kinney, Nathan J 14
Whitaker, Kyle W 13 Ogle, Benjamin T 14
33.47 1:07.84 2:26.18 1:45.11
2:54.68 3:27.86 3:55.45 4:25.53
A WISC-WI 4 4:25.85
Young, Paul A 13 Wiesner, Dillon F 14
Roberts, Michael R 14 Friedemann, Mitchell C
31.20 1:03.63 2:21.73
2:51.94 3:29.00 3:55.84 4:25.85
B IND-IN 5 4:35.50
Biehl, Zach D 14 Greenberg, Michael R 14
Rice, Logan C 14 Whipp, Anderson R 14
33.32 1:08.98 2:30.02 1:47.15
3:01.21 3:35.15 4:03.20 4:35.50
A AR-AR 6 4:39.44
Miller, Ellis 13 Esentan, Troy D 14
Jacobsen, Chris T 14 Wilmoth, Brooks B 13
31.68 1:05.55 2:23.62 1:41.55
2:57.34 3:34.80 4:39.44
A SDAK-SD 7 4:41.57
Larson, Ross E 13 McLain, Jim C 14
Pruner, Max T 14 Johnson, Zach D 13
36.18 1:15.12 2:34.08 1:53.03
3:05.19 3:41.69 4:10.15 4:41.57
B WISC-WI 8 4:41.84
Lucchesi, Mike A 13 Carlson, Eric D 14
Borden, Wes M 14 Wedgewood, Paul L 14
36.54 1:14.01 2:38.37
3:08.82 3:44.03 4:41.84
A MW-MW 9 4:44.25
Hellyer, Kyle R 14 Caruso, Nick A 13
Lewis, Steve R 14 Coleman, Peter M 14
35.74 1:12.98 2:32.37 1:49.44
3:03.29 3:41.72 4:44.25

Boys 15-18 50 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
MW-MW 16 Rye, Jon P 1 25.13
IND-IN 16 House, Kyle J 2 25.14
IL-IL 15 Jung, Dan F 3 25.18
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 4 25.26
OK-OK 16 Cavin, Chris E 5 25.38
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 6 25.43
IND-IN 15 Bass, Bill G 7 25.53
WISC-WI 18 Randall, Brian 8 26.13
B - Final
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 9 25.25
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 10 25.59
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 11 25.78
ND-ND 15 Nimens, Ty R 12 25.82
AR-AR 16 Martin, James G 13 25.98
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 14 26.07
ND-ND 17 Kroll, Zerek R 15 26.47
AR-AR 17 Denefe, Andy J 16 26.87
Preliminaries
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 1 25.64
IND-IN 16 House, Kyle J 2 25.65
MW-MW 16 Rye, Jon P 3 25.73
IL-IL 15 Jung, Dan F 4 25.77
WISC-WI 18 Randall, Brian 5 26.03
OK-OK 16 Cavin, Chris E 6 26.06
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 7 26.13
IND-IN 15 Bass, Bill G 8 26.22
ND-ND 15 Nimens, Ty R 9 26.27
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 9 26.27
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 11 26.41
AR-AR 16 Martin, James G 12 26.70
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 13 26.77
ND-ND 17 Kroll, Zerek R 14 26.80
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 15 26.83
AR-AR 17 Denefe, Andy J 16 26.98
SDAK-SD 15 Fuhrman, Jacob H 17 J27.01
IL-IL 15 Ford, Ross 18 J27.01
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 19 27.17
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 20 27.31
OK-OK 17 Lutz, Jody D 21 27.69
OK-OK 15 Hill, Austin R 22 27.81
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 23 28.50

Boys 15-18 100 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 1 54.80
25.89 54.80
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 54.98
26.65 54.98
IND-IN 15 Bass, Bill G 3 55.63
26.88 55.63
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 4 56.21
27.23 56.21
OK-OK 16 Cavin, Chris E 5 56.23
27.10 56.23
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 6 56.33
27.65 56.33
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 7 56.69
27.31 56.69
IL-IL 15 Jung, Dan F 8 57.94
27.64 57.94
B - Final
IND-IN 16 House, Kyle J 9 56.98
27.11 56.98
IL-IL 15 Ford, Ross 10 57.90
27.95 57.90
AR-AR 17 Denefe, Andy J 11 58.79
27.24 58.79
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 12 58.85
28.26 58.85
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 13 58.87
28.27 58.87
ND-ND 16 Peterson, Ian L 14 59.63
28.36 59.63
AR-AR 16 Martin, James G 15 1:03.58
26.29 1:03.58
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 16 1:03.88
25.93 1:03.88
Preliminaries
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 1 55.45
26.43 55.45
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 55.51
26.64 55.51
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 3 56.23
26.90 56.23
OK-OK 16 Cavin, Chris E 4 56.28
27.08 56.28
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 5 56.57
27.12 56.57
IND-IN 15 Bass, Bill G 6 56.93
27.51 56.93
IL-IL 15 Jung, Dan F 7 57.00
27.52 57.00
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 8 57.34
27.76 57.34
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 9 57.36
27.75 57.36
IND-IN 16 House, Kyle J 10 57.62
27.51 57.62
ND-ND 16 Peterson, Ian L 11 58.50
28.13 58.50
AR-AR 17 Denefe, Andy J 12 58.84
27.51 58.84
IL-IL 15 Ford, Ross 13 58.85
27.93 58.85
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 14 59.23
28.71 59.23
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 15 59.34
28.52 59.34
AR-AR 16 Martin, James G 16 59.71
28.45 59.71
WISC-WI 18 Randall, Brian 17 1:00.39
28.47 1:00.39
OK-OK 15 Hill, Austin R 18 1:01.08
29.06 1:01.08
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 19 1:02.71
29.21 1:02.71
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 20 1:03.63
30.04 1:03.63
OK-OK 17 Geibel, Andrew L 21 1:04.03
30.48 1:04.03
OK-OK 17 Lutz, Jody D 22 1:06.44
30.84 1:06.44

Boys 15-18 200 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 1 2:01.23
28.75 59.67 2:01.23 1:30.76
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 2:01.61
28.54 59.31 2:01.61 1:31.34
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 3 2:01.83
28.58 59.48 2:01.83 1:31.22
IND-IN 15 Bass, Bill G 4 2:01.91
28.45 59.23 2:01.91 1:31.36
OK-OK 16 Cavin, Chris E 5 2:04.18
28.88 2:04.18
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 6 2:04.93
28.47 59.86 2:04.93 1:32.82
IND-IN 16 Lee, Juston R 7 2:05.28
29.02 1:01.29 2:05.28 1:32.99
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 8 2:08.89
28.58 1:00.96 2:08.89 1:34.36
B - Final
IND-IN 17 Sanders, Elijah 9 2:04.06
29.46 1:01.44 2:04.06 1:33.02
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 10 2:04.62
29.45 1:01.76 2:04.62 1:33.45
ND-ND 16 Peterson, Ian L 11 2:05.62
29.53 1:01.38 2:05.62 1:34.75
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 12 2:05.69
29.07 1:01.14 2:05.69 1:33.98
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 13 2:06.76
29.30 1:01.43 2:06.76 1:35.08
IL-IL 15 Ford, Ross 14 2:07.27
29.35 1:00.91 2:07.27 1:34.46
IL-IL 15 Jung, Dan F 15 2:09.25
29.58 1:03.07 2:09.25 1:36.50
AR-AR 16 Wood, Will W 16 2:16.52
31.26 1:05.68 2:16.52 1:40.71
Preliminaries
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 1 2:00.35
27.98 58.30 2:00.35 1:29.07
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 2:01.64
27.74 57.86 2:01.64 1:29.09
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 3 2:03.06
28.26 59.63 2:03.06 1:30.74
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 4 2:03.52
28.72 1:00.16 2:03.52 1:32.50
IND-IN 15 Bass, Bill G 5 2:03.81
28.02 59.66 2:03.81 1:32.53
IND-IN 16 Lee, Juston R 6 2:04.45
29.22 1:00.67 2:04.45 1:32.34
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 7 2:04.98
28.39 59.74 2:04.98
OK-OK 16 Cavin, Chris E 8 2:06.01
28.60 59.69 2:06.01
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 9 2:06.18
28.66 1:00.35 2:06.18 1:33.58
IND-IN 17 Sanders, Elijah 10 2:06.39
28.65 59.93 2:06.39 1:33.21
ND-ND 16 Peterson, Ian L 11 2:06.97
29.19 1:00.51 2:06.97 1:33.62
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 12 2:07.35
1:01.60 2:07.35 1:33.98
IL-IL 15 Ford, Ross 13 2:07.85
28.24 1:00.37 2:07.85 1:34.16
IL-IL 15 Jung, Dan F 14 2:07.94
29.08 1:00.74 2:07.94 1:35.09
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 15 2:08.78
29.47 1:01.16 2:08.78 1:35.19
AR-AR 16 Wood, Will W 16 2:08.87
29.40 1:02.17 2:08.87 1:35.61
OK-OK 15 Hill, Austin R 17 2:16.24
30.13 1:03.79 2:16.24 1:39.62
AR-AR 17 Denefe, Andy J 18 2:19.63
28.94 1:02.51 2:19.63 1:39.38

Boys 15-18 400 Meter Free
Age Name Team Finals Time
A - Final
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 1 4:14.40
29.02 1:00.75 2:04.92 1:33.03
2:37.41 3:10.31 3:42.79 4:14.40
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 4:17.39
29.41 1:01.99 2:08.41 1:35.09
2:41.96 3:14.19 3:46.21 4:17.39
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 3 4:20.63
29.64 1:02.10 2:09.07 1:35.36
2:42.48 3:15.63 3:48.45 4:20.63
IND-IN 15 Bass, Bill G 4 4:22.46
29.87 1:02.68 2:09.90 1:35.86
2:43.60 3:17.85 3:50.95 4:22.46
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 5 4:23.79
30.43 1:03.76 2:11.14 1:36.88
2:44.53 3:18.41 3:51.35 4:23.79
IND-IN 16 Lee, Juston R 6 4:26.57
30.05 1:02.95 2:10.58 1:36.55
2:44.47 3:18.73 3:52.84 4:26.57
IL-IL 15 Ford, Ross 7 4:29.52
29.03 1:01.72 2:09.63 1:35.23
2:44.48 3:19.60 3:55.10 4:29.52
IND-IN 17 Sanders, Elijah 8 4:30.50
29.98 1:02.66 2:12.15 1:37.29
2:47.23 3:21.87 3:57.00 4:30.50
B - Final
AR-AR 16 Wood, Will W 9 4:29.91
31.03 1:04.14 2:13.07 1:38.46
2:47.61 3:22.13 3:56.63 4:29.91
ND-ND 16 Richardson, Erich R 10 4:32.53
30.32 1:03.34 2:13.17 1:38.08
2:48.42 3:23.97 3:58.84 4:32.53
OK-OK 16 Cavin, Chris E 11 4:35.36
28.59 1:00.50 1:34.16
2:45.36 4:35.36
Preliminaries
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 1 4:22.70
30.47 1:04.14 2:12.04 1:37.91
2:44.81 3:18.36 3:50.84 4:22.70
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 2 4:23.94
30.22 1:02.60 2:09.85 1:35.97
2:43.33 3:17.18 3:50.87 4:23.94
IL-IL 15 Ford, Ross 3 4:24.32
28.97 1:00.97 2:08.68 1:34.67
2:43.27 3:17.24 3:51.31 4:24.32
IND-IN 16 Lee, Juston R 4 4:25.34
30.90 1:04.06 2:11.87 1:37.93
2:45.35 3:19.47 3:53.55 4:25.34
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 5 4:25.55
30.76 1:04.85 2:12.85 1:38.50
2:45.75 3:19.87 3:53.27 4:25.55
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 6 4:26.50
29.83 1:03.00 2:11.27 1:37.15
2:45.51 3:19.45 3:53.74 4:26.50
IND-IN 17 Sanders, Elijah 7 4:27.75
30.83 1:05.09 2:13.92 1:39.40
2:47.22 3:20.87 3:54.63 4:27.75
IND-IN 15 Bass, Bill G 8 4:28.33
30.13 1:03.02 2:10.82 1:36.38
2:44.71 3:19.39 3:54.12 4:28.33
ND-ND 16 Richardson, Erich R 9 4:33.72
30.63 1:04.29 2:12.60 1:38.00
2:47.50 3:22.97 3:58.35 4:33.72
OK-OK 16 Cavin, Chris E 10 4:36.95
30.66 1:04.03 2:12.99 1:38.66
3:23.20 4:36.95
AR-AR 16 Wood, Will W 11 4:38.01
30.48 1:04.34 2:14.34 1:38.37
2:49.60 3:25.42 4:01.52 4:38.01

Boys 15-18 800 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 1 8:45.40
30.72 1:03.95 2:10.65 1:37.13
2:44.41 3:17.21 3:50.20 4:23.32
4:55.97 5:28.97 6:01.63 6:34.87
7:07.62 7:40.75 8:13.50 8:45.40
IND-IN 16 Lee, Juston R 2 8:58.75
29.44 1:04.24 2:11.45 1:28.74
2:45.45 3:19.36 3:53.57 4:28.40
4:49.16 5:57.47 6:46.56
7:16.75 7:53.69 8:17.07 8:58.75
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 3 8:59.69
30.59 1:03.97 2:11.95
3:19.94 4:02.78 4:28.63
5:37.13 6:46.58
7:54.30 8:59.69
IND-IN 17 Sanders, Elijah 4 9:07.62
31.30 1:06.18 2:17.06 1:38.17
2:52.01 3:27.16 3:55.63 4:37.91
5:02.00 5:46.20 6:14.51 6:54.08
7:20.04 8:01.72 8:29.02 9:07.62
ND-ND 16 Peterson, Ian L 5 9:13.60
31.23 1:05.81 2:15.61 1:40.53
2:50.32 3:25.00 4:00.40 4:34.99
5:10.47 5:45.38 6:16.55 6:55.50
7:22.18 8:06.48 8:41.26 9:13.60
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 6 9:13.76
31.47 1:06.12 2:16.64 1:41.42
2:51.74 3:27.48 4:02.73 4:38.17
5:13.07 5:48.02 6:22.88 6:57.62
7:32.32 8:06.86 8:41.27 9:13.76
OK-OK 16 Van Dyck, Pete P 7 9:27.32
30.08 1:04.46 2:13.67 1:38.47
2:48.62 3:24.22 3:59.66 4:36.13
5:12.73 5:49.27 6:25.24 7:02.25
7:38.38 8:15.47 8:51.73 9:27.32
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 8 9:35.33
31.17 1:07.24 2:20.72 1:43.72
2:56.94 3:34.27 4:10.98 4:48.00
5:24.43 6:01.66 6:37.87 7:14.49
7:50.69 8:26.91 9:02.00 9:35.33
AR-AR 16 Wood, Will W 9 9:37.81
31.84 1:05.80 2:17.68 1:41.54
2:54.50 3:30.93 4:05.88 4:44.12
5:19.37 5:57.17 6:34.33 7:11.23
7:48.27 8:24.70 9:01.61 9:37.81
MW-MW 15 Hensley, Zach D 10 9:37.82
31.15 1:06.15 2:17.50 1:41.88
2:54.06 3:30.95 4:08.70 4:46.13
5:24.03 6:00.73 6:37.94 7:14.21
7:51.58 8:27.47 9:03.21 9:37.82

Boys 15-18 1500 Meter Free
Age Name Team Finals Time
MW-MW 15 Wemhoff, Kyle J 1 16:47.14
30.55 1:04.55 2:12.94 1:39.00
2:46.68 3:20.40 3:44.38 4:27.63
4:51.43 5:35.85 5:58.34 6:43.15
7:14.71 7:50.40 8:24.35 8:58.02
9:31.79 10:06.18 10:40.02 11:13.44
11:47.56 12:21.20 12:55.37 13:29.37
14:02.64 14:36.09 15:09.86 15:44.85
16:17.41 16:47.14
IND-IN 16 Lee, Juston R 2 17:17.28
30.97 1:04.71 2:13.59 1:39.50
2:47.47 3:21.20 3:55.33 4:29.26
5:04.02 5:38.48 6:13.35 6:47.76
7:22.77 7:57.56 8:32.80 9:07.62
9:42.69 10:17.68 10:52.95 11:28.59
12:04.80 12:40.26 13:15.65 13:50.95
14:26.59 15:01.78 15:36.84 16:11.55
16:45.55 17:17.28
ND-ND 16 Peterson, Ian L 3 17:42.13
31.61 1:05.85 2:16.71 1:41.58
2:52.76 3:28.20 4:04.35 4:39.99
5:16.04 5:51.33 6:27.47 7:02.21
7:38.18 8:13.02 8:48.99 9:24.59
10:01.27 10:36.49 11:13.36 11:48.66
12:24.87 13:00.36 13:36.26 14:11.63
14:47.63 15:22.99 15:58.97 16:34.03
17:09.06 17:42.13
SDAK-SD 16 Russo, Andy A 4 18:20.51
31.77 1:07.90 2:22.47 1:44.98
3:00.07 3:37.68 4:15.27 4:53.31
5:31.49 6:08.56 6:46.66 7:24.03
8:01.34 8:38.65 9:16.19 9:53.91
10:31.86 11:09.06 11:46.39 12:24.00
13:01.21 13:37.85 14:14.82 14:51.49
15:26.95 16:02.62 16:38.77 17:11.67
17:46.88 18:20.51
AR-AR 16 Wood, Will W 5 18:27.17
30.76 1:05.22 2:15.70 1:39.91
2:51.48 3:27.90 4:04.21 4:41.34
5:18.01 5:55.27 6:31.65 7:09.57
7:45.83 8:23.37 8:59.73 9:37.86
10:15.04 10:52.26 11:29.10 12:06.48
12:45.08 13:22.46 14:38.49
15:16.69 15:55.43 16:33.71 17:11.67
17:49.34 18:27.17

Boys 15-18 100 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
IL-IL 15 Jung, Dan F 1 1:03.74
30.79 1:03.74
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 2 1:03.77
30.71 1:03.77
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 3 1:03.81
31.85 1:03.81
OK-OK 17 Lutz, Jody D 4 1:04.04
30.68 1:04.04
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 5 1:06.55
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 6 1:06.85
31.92 1:06.85
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 7 1:07.05
32.70 1:07.05
SDAK-SD 15 Fuhrman, Jacob H 8 1:08.10
B - Final
IND-IN 16 House, Kyle J 9 1:06.04
32.23 1:06.04
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 10 1:07.23
32.54 1:07.23
ND-ND 16 Richardson, Erich R 11 1:07.87
32.57 1:07.87
AR-AR 16 Martin, James G 12 1:10.27
34.12 1:10.27
OK-OK 15 Hill, Austin R 13 1:11.75
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 14 1:12.51
35.16 1:12.51
Preliminaries
OK-OK 17 Lutz, Jody D 1 1:04.02
30.84 1:04.02
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 2 1:04.60
31.99 1:04.60
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 3 1:06.13
32.72 1:06.13
IL-IL 15 Jung, Dan F 4 1:06.29
32.17 1:06.29
SDAK-SD 15 Fuhrman, Jacob H 5 1:06.40
31.55 1:06.40
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 6 1:06.63
32.53 1:06.63
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 7 1:06.84
32.98 1:06.84
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 8 1:07.11
32.79 1:07.11
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 9 1:07.13
32.63 1:07.13
IND-IN 16 House, Kyle J 10 1:07.70
32.38 1:07.70
ND-ND 16 Richardson, Erich R 11 1:08.02
32.66 1:08.02
AR-AR 16 Martin, James G 12 1:10.73
34.27 1:10.73
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 13 1:10.99
34.85 1:10.99
OK-OK 15 Hill, Austin R 14 1:11.57
34.83 1:11.57

Boys 15-18 200 Meter Back
Age Name Team Finals Time
A - Final
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 1 2:16.65
31.59 1:05.32 2:16.65 1:40.88
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 2 2:20.38
33.11 1:07.93 2:20.38 1:44.14
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 3 2:23.52
31.99 1:07.74 2:23.52 1:45.24
OK-OK 17 Lutz, Jody D 4 2:25.24
32.21 1:07.96 2:25.24 1:46.96
ND-ND 16 Richardson, Erich R 5 2:27.38
33.31 1:10.68 2:27.38 1:49.02
SDAK-SD 15 Fuhrman, Jacob H 6 2:28.35
34.59 1:12.19 2:28.35 1:50.29
AR-AR 16 Wood, Will W 7 2:28.80
34.56 2:28.80 1:51.10
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 8 2:32.73
35.20 1:12.87 2:32.73 1:53.27
Preliminaries
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 1 2:21.74
33.67 1:09.19 2:21.74 1:45.85
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 2 2:23.26
34.02 1:10.03 2:23.26 1:47.00
AR-AR 16 Wood, Will W 3 2:26.55
36.61 2:26.55 1:50.91
ND-ND 16 Richardson, Erich R 4 2:28.84
33.44 1:11.66 2:28.84 1:50.51
OK-OK 17 Lutz, Jody D 5 2:30.55
35.61 1:13.83 2:30.55 1:54.04
SDAK-SD 15 Fuhrman, Jacob H 6 2:30.65
34.74 1:13.74 2:30.65 1:52.03
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 7 2:34.97
36.00 1:15.02 2:34.97 1:54.50
IL-IL 16 MACKIN, Michael A 8 2:41.47
39.03 1:20.01 2:41.47 2:02.17

Boys 15-18 100 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
OK-OK 17 Geibel, Andrew L 1 1:10.91
32.34 1:10.91
ND-ND 16 Nasset, Christian D 2 1:11.84
33.59 1:11.84
OK-OK 16 Dunn, Evan T 3 1:12.34
33.63 1:12.34
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 4 1:13.59
34.11 1:13.59
MW-MW 15 McGill, Marshall H 5 1:13.92
ND-ND 17 Dahly, Matthew R 6 1:14.31
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 7 1:14.64
34.89 1:14.64
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 8 1:15.72
35.87 1:15.72
B - Final
MW-MW 15 Hensley, Zach D 9 1:15.60
34.58 1:15.60
Preliminaries
OK-OK 17 Geibel, Andrew L 1 1:11.65
32.54 1:11.65
OK-OK 16 Dunn, Evan T 2 1:12.13
34.10 1:12.13
ND-ND 16 Nasset, Christian D 3 1:12.37
33.10 1:12.37
MW-MW 15 McGill, Marshall H 4 1:14.07
35.70 1:14.07
ND-ND 17 Dahly, Matthew R 5 1:14.43
34.82 1:14.43
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 6 1:15.27
35.56 1:15.27
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 7 1:15.46
35.33 1:15.46
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 8 1:15.47
34.77 1:15.47
MW-MW 15 Hensley, Zach D 9 1:16.24
37.29 1:16.24

Boys 15-18 200 Meter Breast
Age Name Team Finals Time
A - Final
OK-OK 16 Dunn, Evan T 1 2:37.45
35.40 1:14.73 2:37.45 1:55.80
MW-MW 15 McGill, Marshall H 2 2:38.51
35.61 1:15.65 2:38.51 1:56.71
ND-ND 15 Nimens, Ty R 3 2:40.92
36.79 1:17.75 2:40.92 1:59.83
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 4 2:42.22
36.59 1:17.47 2:42.22 2:00.22
ND-ND 16 Nasset, Christian D 5 2:44.48
37.38 1:18.48 2:44.48 2:01.02
MW-MW 15 Hensley, Zach D 6 2:44.52
38.06 1:19.02 2:44.52 2:02.31
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 7 2:47.08
38.05 1:19.76 2:47.08 2:04.85
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 8 2:47.18
37.43 1:18.83 2:47.18 2:03.04
B - Final
OK-OK 16 Van Dyck, Pete P 9 2:47.40
37.62 1:19.43 2:47.40 2:04.35
OK-OK 17 Geibel, Andrew L 10 2:56.13
38.44 1:23.07 2:56.13 2:09.39
Preliminaries
OK-OK 16 Dunn, Evan T 1 2:41.82
35.48 1:16.86 2:41.82 1:59.31
ND-ND 15 Nimens, Ty R 2 2:44.24
37.39 1:20.48 2:44.24 2:03.45
ND-ND 16 Nasset, Christian D 3 2:45.08
36.94 1:19.08 2:45.08 2:01.08
MW-MW 15 McGill, Marshall H 4 2:45.18
38.57 1:18.89 2:45.18 2:02.61
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 5 2:46.90
38.64 1:19.69 2:46.90 2:05.48
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 6 2:46.94
38.22 1:19.65 2:46.94 2:04.20
MW-MW 15 Hensley, Zach D 7 2:47.59
38.05 1:20.41 2:47.59 2:03.86
OK-OK 15 Kurtz, Andrew J 8 2:47.81
38.03 1:20.42 2:47.81 2:05.62
OK-OK 16 Van Dyck, Pete P 9 2:47.96
37.89 1:20.93 2:47.96 2:04.88
OK-OK 17 Geibel, Andrew L 10 2:49.41
37.27 1:19.91 2:49.41 2:04.52

Boys 15-18 100 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 17 Schick, Ben D 1 1:00.89
29.09 1:00.89
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 2 1:01.06
28.07 1:01.06
IL-IL 16 Lilja, Timothy J 3 1:01.41
29.45 1:01.41
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 4 1:01.55
29.46 1:01.55
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 5 1:01.82
29.52 1:01.82
IND-IN 16 House, Kyle J 6 1:01.88
28.22 1:01.88
IL-IL 15 Ford, Ross 7 1:01.94
29.59 1:01.94
IND-IN 15 Bass, Bill G 8 1:04.28
29.87 1:04.28
B - Final
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 9 1:02.24
29.48 1:02.24
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 10 1:03.02
29.13 1:03.02
IL-IL 15 Jung, Dan F 11 1:03.28
29.32 1:03.28
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 12 1:03.37
30.51 1:03.37
OK-OK 16 Cavin, Chris E 13 1:05.15
30.98 1:05.15
AR-AR 16 Martin, James G 14 1:05.76
31.14 1:05.76
OK-OK 17 Lutz, Jody D 15 1:05.78
30.64 1:05.78
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 16 1:05.88
31.47 1:05.88
Preliminaries
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 1 1:01.19
28.80 1:01.19
IND-IN 16 House, Kyle J 2 1:01.57
28.51 1:01.57
WISC-WI 17 Schick, Ben D 3 1:01.66
28.90 1:01.66
IL-IL 15 Ford, Ross 4 1:01.70
28.92 1:01.70
IL-IL 16 Lilja, Timothy J 5 1:02.01
29.64 1:02.01
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 6 1:02.25
29.15 1:02.25
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 7 1:02.39
28.69 1:02.39
IND-IN 15 Bass, Bill G 8 1:02.88
28.98 1:02.88
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 9 1:03.25
29.56 1:03.25
OK-OK 16 Radaelli, Frank A 10 1:03.50
29.34 1:03.50
IL-IL 15 Jung, Dan F 11 1:03.61
30.29 1:03.61
OK-OK 17 Hayes, Kevin A 12 1:03.96
29.76 1:03.96
OK-OK 17 Lutz, Jody D 13 1:05.09
29.88 1:05.09
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W 14 1:05.29
30.96 1:05.29
OK-OK 16 Cavin, Chris E 15 1:06.56
30.58 1:06.56
AR-AR 16 Martin, James G 16 1:06.77
30.66 1:06.77
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 17 1:12.83
31.86 1:12.83

Boys 15-18 200 Meter Fly
Age Name Team Finals Time
A - Final
WISC-WI 17 Schick, Ben D 1 2:13.97
29.60 1:03.64 2:13.97 1:39.08
OK-OK 16 Dunn, Evan T 2 2:14.60
29.82 1:03.66 2:14.60 1:38.98
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 3 2:16.53
29.77 1:04.02 2:16.53 1:39.82
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 4 2:16.55
31.52 1:04.62 2:16.55 1:41.49
IL-IL 16 Lilja, Timothy J 5 2:18.40
30.36 1:05.46 2:18.40 1:41.66
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 6 2:19.38
31.41 1:06.69 2:19.38 1:43.13
Preliminaries
WISC-WI 17 Schick, Ben D 1 2:16.81
30.08 1:04.45 2:16.81 1:40.65
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 2 2:18.27
30.26 1:04.83 2:18.27 1:41.81
OK-OK 16 Dunn, Evan T 3 2:21.61
30.97 1:06.77 2:21.61 1:43.72
IL-IL 16 Lilja, Timothy J 4 2:22.16
32.96 1:09.14 2:22.16 1:46.12
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 5 2:23.31
31.26 1:07.85 2:23.31 1:45.37
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 6 2:23.70
32.34 1:08.71 2:23.70 1:46.52

Boys 15-18 200 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 1 2:14.75
28.29 1:02.74 2:14.75 1:43.16
OK-OK 16 Dunn, Evan T 2 2:16.71
28.60 1:05.49 2:16.71 1:44.81
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 3 2:20.89
28.81 1:03.72 2:20.89 1:48.32
ND-ND 15 Nimens, Ty R 4 2:21.22
30.53 1:07.26 2:21.22 1:50.03
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 5 2:21.86
31.76 1:07.61 2:21.86 1:49.92
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 6 2:22.10
30.73 1:06.92 2:22.10 1:51.09
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 7 2:22.58
31.00 1:07.39 2:22.58 1:51.17
IND-IN 16 Lee, Juston R 8 2:23.71
31.20 1:08.28 2:23.71 1:51.90
B - Final
IND-IN 16 House, Kyle J 9 2:20.43
28.62 1:04.66 2:20.43 1:47.62
MW-MW 15 Hensley, Zach D 10 2:20.88
29.63 1:06.57 2:20.88 1:48.14
Preliminaries
SDAK-SD 15 Gordon, Paul R 1 2:17.14
28.61 1:03.50 2:17.14 1:44.54
OK-OK 16 Dunn, Evan T 2 2:20.20
28.86 1:06.31 2:20.20 1:46.93
MW-MW 17 Nielsen, Tyler J 3 2:20.70
28.63 1:03.46 2:20.70 1:47.28
ND-ND 18 Wolf, Andrew D 4 2:22.00
30.82 1:06.33 2:22.00 1:49.08
ND-ND 15 Nimens, Ty R 5 2:22.26
29.88 1:07.54 2:22.26 1:50.53
IND-IN 16 Lee, Juston R 6 2:22.85
30.73 1:07.37 2:22.85 1:50.77
IL-IL 15 DuFour, Joseph D 7 2:22.94
30.41 1:07.27 2:22.94 1:51.79
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 8 2:25.33
31.88 1:08.47 2:25.33 1:54.66
MW-MW 15 Hensley, Zach D 9 2:25.46
31.98 1:08.63 2:25.46 1:51.93
IND-IN 16 House, Kyle J 10 2:27.51
30.09 1:07.80 2:27.51 1:52.69
AR-AR 15 Wilmoth, Logan W --- DFS

Boys 15-18 400 Meter IM
Age Name Team Finals Time
A - Final
OK-OK 16 Dunn, Evan T 1 4:52.21
29.65 1:04.25 2:22.03 1:43.27
3:02.79 3:44.53 4:18.92 4:52.21
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 2 4:58.88
30.39 1:05.43 2:22.08 1:43.94
3:07.16 3:51.86 4:25.60 4:58.88
ND-ND 15 Nimens, Ty R 3 5:03.25
31.35 1:07.76 2:26.25 1:47.08
3:11.67 3:54.84 4:29.21 5:03.25
MW-MW 15 Hensley, Zach D 4 5:06.00
31.17 1:08.63 2:29.88 1:49.17
3:12.21 3:56.18 4:31.85 5:06.00
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 5 5:06.47
32.50 1:07.00 2:28.27
3:16.00 3:59.87 4:34.04 5:06.47
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 6 5:09.07
1:08.80 2:26.68 1:47.84
3:12.71 4:00.03 4:34.51 5:09.07
OK-OK 16 Van Dyck, Pete P 7 5:16.17
33.57 1:13.00 2:36.32 1:55.46
3:19.39 4:03.48 4:40.14 5:16.17
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 8 5:40.86
36.51 1:22.94 2:45.50 2:04.12
3:33.24 4:24.28 5:02.76 5:40.86
B - Final
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 9 5:56.48
33.70 1:16.60 2:57.07
3:45.68 4:33.81 5:17.07 5:56.48
Preliminaries
OK-OK 16 Dunn, Evan T 1 4:56.15
29.53 1:03.99 2:22.94 1:43.55
3:04.23 3:45.85 4:21.32 4:56.15
ND-ND 16 Gerszewski, Jacob J 2 5:01.54
31.06 1:05.87 2:23.18 1:44.33
3:09.31 3:54.68 4:29.34 5:01.54
OK-OK 16 Van Dyck, Pete P 3 5:02.15
32.24 1:08.76 2:29.11 1:49.98
3:10.71 3:53.33 4:29.15 5:02.15
ND-ND 15 Nimens, Ty R 4 5:04.80
31.49 1:08.53 2:27.69 1:48.42
3:12.56 3:56.82 4:31.45 5:04.80
SDAK-SD 17 Mueller, Josh W 5 5:05.66
30.13 1:05.97 2:25.39 1:46.09
3:11.46 3:58.08 4:32.41 5:05.66
SDAK-SD 16 Moore, Joey E 6 5:06.02
30.44 1:07.50 2:25.66 1:46.89
3:11.43 3:58.26 4:31.40 5:06.02
MW-MW 15 Hensley, Zach D 7 5:15.13
31.17 1:09.20 2:31.76 1:51.19
3:16.25 4:00.45 4:38.35 5:15.13
WISC-WI 15 Forsythe, Cameron D 8 5:38.43
37.22 1:22.06 2:42.97 2:02.21
3:32.45 4:21.76 5:00.33 5:38.43
WISC-WI 16 Champeau, Chris J 9 5:49.42
32.45 1:11.62 2:48.07 2:00.41
3:36.43 4:24.33 5:08.85 5:49.42

Boys 15-18 200 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A MW-MW 1 1:42.02
Nielsen, Tyler J 17 Rye, Jon P 16
Wemhoff, Kyle J 15 Hensley, Zach D 15
25.27 50.79 1:42.02 1:16.02
A OK-OK 2 1:43.77
Dunn, Evan T 16 Hayes, Kevin A 17
Radaelli, Frank A 16 Cavin, Chris E 16
26.81 52.42 1:43.77 1:18.78
A IL-IL 3 1:44.26
DuFour, Joseph D 15 MACKIN, Michael A 16
Lilja, Timothy J 16 Jung, Dan F 15
25.90 52.16 1:44.26 1:19.38
A AR-AR 4 1:45.29
Denefe, Andy J 17 Martin, James G 16
Wood, Will W 16 Wilmoth, Logan W 15
44.25 52.47 1:45.29 1:19.37
A SDAK-SD 5 1:45.57
Russo, Andy A 16 Fuhrman, Jacob H 15
Moore, Joey E 16 Gordon, Paul R 15
26.07 53.32 1:45.57 1:20.38
A ND-ND 6 1:45.70
Nimens, Ty R 15 Peterson, Ian L 16
Kroll, Zerek R 17 Wolf, Andrew D 18
26.39 52.46 1:45.70 1:18.89
B OK-OK 7 1:48.50
Lutz, Jody D 17 Kurtz, Andrew J 15
Van Dyck, Pete P 16 Hill, Austin R 15
27.59 55.17 1:48.50 1:21.78
A WISC-WI 8 1:50.02
Randall, Brian 18 Forsythe, Cameron D 15
Champeau, Chris J 16 Schick, Ben D 17
26.56 53.90 1:50.02 1:21.81

Boys 15-18 400 Meter Free Relay
Team Relay Finals Time
A MW-MW 1 3:43.89
Nielsen, Tyler J 17 Hensley, Zach D 15
Rye, Jon P 16 Wemhoff, Kyle J 15
26.26 54.96 1:53.24 1:22.84
2:19.56 2:48.92 3:15.21 3:43.89
A OK-OK 2 3:47.59
Radaelli, Frank A 16 Hayes, Kevin A 17
Dunn, Evan T 16 Cavin, Chris E 16
28.15 59.01 1:55.52 1:25.94
2:22.23 2:52.18 3:18.80 3:47.59
A IL-IL 3 3:48.67
DuFour, Joseph D 15 Rothstein, Mitch L 15
Jung, Dan F 15 MACKIN, Michael A 16
27.32 56.64 1:55.74 1:24.14
2:21.96 2:51.37 3:18.36 3:48.67
A SDAK-SD 4 3:49.96
Mueller, Josh W 17 Moore, Joey E 16
Russo, Andy A 16 Gordon, Paul R 15
28.35 58.87 1:57.55 1:27.33
2:25.14 2:54.08 3:21.03 3:49.96
A ND-ND 5 3:51.64
Nimens, Ty R 15 Peterson, Ian L 16
Kroll, Zerek R 17 Wolf, Andrew D 18
27.18 57.53 1:55.82 1:25.49
2:23.37 2:54.11 3:21.53 3:51.64
A IND-IN 6 3:51.85
Bass, Bill G 15 Lee, Juston R 16
Sanders, Elijah 17 House, Kyle J 16
27.88 58.04 1:57.05 1:26.22
2:24.58 2:54.84 3:21.31 3:51.85
A AR-AR 7 3:56.75
Denefe, Andy J 17 Wood, Will W 16
Martin, James G 16 Wilmoth, Logan W 15
27.19 58.47 1:58.70 1:26.76
2:27.55 2:58.33 3:26.30 3:56.75
B ND-ND 8 3:58.81
Dahly, Matthew R 17 Nasset, Christian D 16
Richardson, Erich R 16 Gerszewski, Jacob J 16
1:00.02 1:59.67 1:28.18
2:28.09 2:59.68 3:27.77 3:58.81
B OK-OK 9 4:06.68
Lutz, Jody D 17 Kurtz, Andrew J 15
Hill, Austin R 15 Van Dyck, Pete P 16
29.10 1:03.23 2:05.16 1:31.58
2:32.71 3:05.34 3:34.09 4:06.68
A WISC-WI 10 4:08.97
Randall, Brian 18 Schick, Ben D 17
Forsythe, Cameron D 15 Champeau, Chris J 16
27.90 1:00.82 2:02.76 1:29.60
2:31.46 3:04.92 3:33.80 4:08.97

Boys 15-18 200 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A OK-OK 1 1:56.57
Lutz, Jody D 17 Geibel, Andrew L 17
Dunn, Evan T 16 Cavin, Chris E 16
30.63 1:03.52 1:56.57 1:31.21
A MW-MW 2 1:58.00
Nielsen, Tyler J 17 McGill, Marshall H 15
Wemhoff, Kyle J 15 Rye, Jon P 16
29.52 1:04.36 1:58.00 1:32.64
A ND-ND 3 1:58.50
Wolf, Andrew D 18 Nasset, Christian D 16
Gerszewski, Jacob J 16 Nimens, Ty R 15
30.86 1:03.83 1:58.50 1:33.00
B OK-OK 4 1:59.39
Hayes, Kevin A 17 Kurtz, Andrew J 15
Radaelli, Frank A 16 Hill, Austin R 15
30.55 1:04.00 1:59.39 1:32.70
A IL-IL 5 1:59.49
MACKIN, Michael A 16 Ford, Ross 15
Lilja, Timothy J 16 Jung, Dan F 15
30.40 1:07.09 1:59.49 1:34.89
A SDAK-SD 6 1:59.60
Fuhrman, Jacob H 15 Gordon, Paul R 15
Mueller, Josh W 17 Russo, Andy A 16
31.03 1:05.15 1:59.60 1:34.38
A WISC-WI 7 2:02.34
Forsythe, Cameron D 15 Champeau, Chris J 16
Schick, Ben D 17 Randall, Brian 18
33.93 1:07.08 2:02.34 1:36.74
A AR-AR 8 2:03.21
Wood, Will W 16 Wilmoth, Logan W 15
Martin, James G 16 Denefe, Andy J 17
32.13 1:06.91 2:03.21 1:36.70

Boys 15-18 400 Meter Medley Relay
Team Relay Finals Time
A MW-MW 1 4:15.95
Nielsen, Tyler J 17 McGill, Marshall H 15
Wemhoff, Kyle J 15 Rye, Jon P 16
30.79 1:03.41 2:17.07 1:37.90
2:45.83 3:19.86 3:46.04 4:15.95
A OK-OK 2 4:19.90
Lutz, Jody D 17 Geibel, Andrew L 17
Dunn, Evan T 16 Cavin, Chris E 16
31.29 1:05.46 2:21.57 1:39.53
2:49.55 3:23.80 3:50.57 4:19.90
A ND-ND 3 4:22.30
Richardson, Erich R 16 Nasset, Christian D 16
Gerszewski, Jacob J 16 Nimens, Ty R 15
32.81 1:09.33 2:21.17 1:41.68
2:50.86 3:25.06 3:51.59 4:22.30
A IL-IL 4 4:23.27
MACKIN, Michael A 16 Ford, Ross 15
Lilja, Timothy J 16 Jung, Dan F 15
32.80 1:06.55 2:26.40 1:44.03
2:55.85 3:27.74 3:54.10 4:23.27
A SDAK-SD 5 4:23.98
Moore, Joey E 16 Gordon, Paul R 15
Mueller, Josh W 17 Russo, Andy A 16
32.63 1:06.87 2:22.96 1:42.66
2:52.81 3:27.28 3:54.51 4:23.98
B OK-OK 6 4:25.56
Hayes, Kevin A 17 Kurtz, Andrew J 15
Radaelli, Frank A 16 Van Dyck, Pete P 16
32.49 1:07.48 2:22.29 1:41.80
2:52.19 3:25.55 3:53.55 4:25.56
A IND-IN 7 4:27.53
House, Kyle J 16 Lee, Juston R 16
Bass, Bill G 15 Sanders, Elijah 17
31.84 1:07.38 2:24.33 1:43.54
2:55.01 3:28.97 3:56.89 4:27.53
A WISC-WI 8 4:29.62
Forsythe, Cameron D 15 Champeau, Chris J 16
Schick, Ben D 17 Randall, Brian 18
34.29 1:10.72 2:25.38 1:45.96
2:55.60 3:29.26 3:57.15 4:29.62
A AR-AR 9 4:30.45
Wood, Will W 16 Wilmoth, Logan W 15
Martin, James G 16 Denefe, Andy J 17
33.78 1:08.37 2:26.10 1:45.44
2:58.17 3:32.12 4:00.04 4:30.45
B ND-ND 10 4:38.33
Wolf, Andrew D 18 Dahly, Matthew R 17
Peterson, Ian L 16 Kroll, Zerek R 17
32.99 1:09.03 2:23.96 1:42.71
2:55.95 3:37.84 4:05.80 4:38.33

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT