ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2005 NCSA Spring, Day Three Finals Results, with no-split prelim results Day 3
3/26/2005-3/26/2005
Orlando, Florida USA

2005 NCSA Jr National Swimming Championships - 3/22/2005 to 3/26/2005  
 
 Event 15  Women 50 Yard Butterfly
=========================================================================
           58.49  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Christ, Dana M   15 Atlantis-MI         25.02      24.75 NCSA    20  
  2 Duncan, Amanda   17 Raleigh Swimming    25.12      24.81 NCSA    17  
  3 Kelly, Margaret  17 Ann Arbor Swim C    25.17      24.97 NCSA    16  
  4 Leclair, Laura   17 Nova of Virginia    25.28      25.27 NCSA    15  
  5 Frederickson, R  15 St Croix Swim Cl    25.35      25.29 NCSA    14  
  6 Dason, Patrice   16 New Wave Swim Te    25.60      25.35 NCSA    13  
  7 Roddenbery, Nic  16 Scat-GA             25.25      25.37 NCSA    12  
  8 Masterson, Keri  17 Long Island Aqua    25.59      25.88 NCSA    11  
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Etem, Elise Y    15 Irvine Novaquati    25.80      25.14 NCSA     9  
 10 Raatz, Katherin  16 AZ Desert Fox-AZ    25.81      25.28 NCSA     7  
 11 Lago, Julianne   16 Metro Aquatic Cl    25.78      25.31 NCSA     6  
 12 Marshall, Chris  18 Typhoon Aquatics    25.77      25.35 NCSA     5  
 13 Craig, Skylar C  18 Reno Aquatics-PC    25.80      25.43 NCSA     4  
 14 Smith, Hannah M  17 Ann Arbor Swim C    25.77      25.61 NCSA     3  
 15 Lebsack, Morgan  15 Katy Aquatics-GU    25.63      25.80 NCSA     2  
 16 Sargent, Sarah   16 Excel Aquatics-S    25.81      25.96 NCSA     1  
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Redig, Kayla A   16 Express Swim Tea    25.90      25.63 NCSA   
 18 Tarantolo, Made  15 Capital of Texas    26.04      25.86 NCSA   
 18 Farrell, Morgan  16 Greater Pensacol    25.96      25.86 NCSA   
 20 Lago, Jennifer   18 Metro Aquatic Cl    25.83      25.92 NCSA   
 21 Spinazzola, Chi  14 Bay & Ocean Stat    26.00      25.97 NCSA   
 22 Weber, Taylor E  17 The Woodlands Sw    25.97      26.07 NCSA   
 22 Braun, Megan O   16 Team Foxjet-MN      26.04      26.07 NCSA   
 24 Mozdzen, Laura   17 Rio Salado Swim-    25.98      26.25 NCSA   
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 23 Kemp, Elizabeth  16 Curl-Burke Swim-    26.03                   
 26 Farrell, Megan   16 Bernal's Gator S    26.05                   
 27 Boritzke, Andre  17 Lake-Wi-WI          26.06                   
 28 Guro, Jessica M  13 Atlantis Aquatic    26.14                   
 29 Powers, Brianne  15 Great Lakes Aqua    26.16                   
 30 Macky, Caitlin   16 UN-01-SI            26.17                   
 31 DeMeulenaere, J  18 Mission San Jose    26.20                   
 32 Doolittle, Marg  17 Spare Time Aquat    26.26                   
 33 Cihoski, Kristi  18 Typhoon Aquatics    26.27                   
 33 Cross, Blair C   15 Raleigh Swimming    26.27                   
 35 Smith, Julianne  15 Raleigh Swimming    26.30                   
 35 Nelson, Abigail  15 Team Dolphins-MV    26.30                   
 37 Shaughnessy, Je  18 Med-City Aquatic    26.31                   
 37 Lynch, Mychala   16 Rio Salado Swim-    26.31                   
 39 Nolan, Katie     13 Hershey-MA          26.34                   
 39 Kraus, Alexandr  16 Birmingham Swim-    26.34                   
 41 Gispen, Fiona E  17 Shock  Wave-MS      26.37                   
 42 Festa, Natalia   16 Long Island Aqua    26.39                   
 43 Schumacher, Kat  16 Irvine Novaquati    26.40                   
 44 Sirmon, Anna L   17 City of Mobile S    26.41                   
 45 Paul, Erika J    17 Southeastern Swi    26.45                   
 46 Foe, Rachel D    17 East Grand Rapid    26.51                   
 47 Marchand, Linds  14 Curl-Burke Swim-    26.54                   
 48 Ferguson, Kaitl  17 Middies Swimming    26.55                   
 48 Wright, Jamie L  17 Bengal Tiger-LA     26.55                   
 50 Elgamal, Elweya  15 North Coast Aqua    26.56                   
 51 Chuang, Christi  15 Rockville Montgo    26.58                   
 52 Feeser, Kristia  15 Aqua Jets Aquati    26.63                   
 53 Capparell, Megh  18 Scarlet Aquatic-    26.66                   
 54 Morton, Lori A   17 Great Lakes Aqua    26.68                   
 55 Cartwright, Lau  16 Scat-GA             26.70                   
 56 Bechard, Sarah   14 Burkwood Aquatic    26.73                   
 56 Schimenti, Jenn  17 Marietta Marlins    26.73                   
 58 Kromer, Thea D   15 Machine Aquatic-    26.74                   
 59 Weinbrecht, Ama  17 North Coast Aqua    26.76                   
 60 Nelson, Kelly L  17 Suburban Swim Ce    26.77                   
 61 Michelau, Kathr  17 Lake Forest Swim    26.78                   
 62 Kerns, Haleigh   18 City of Mobile S    26.80                   
 63 Smith, Erica L   17 Three Rivers Aqu    26.81                   
 64 Roberts, Melani  15 Raleigh Swimming    26.82                   
 65 Forrester, Alex  13 Badger Swim Club    26.83                   
 66 Davis, Kimberly  17 Raleigh Swimming    26.86                   
 67 Angle, Allyson   17 Parkway Swim Clu    26.87                   
 68 Hug, Kelley E    16 Team New Tampa Y    26.88                   
 69 Mobley, Rebbecc  18 Potomac Marlins-    26.89                   
 70 Schwee, Suzanne  15 Curl-Burke Swim-    26.90                   
 71 Beuris, Lauren   17 Barracuda Swim C    26.91                   
 71 Trautner, Emily  15 Marin Pirates-PC    26.91                   
 73 Barker, Stephan  15 Greater Tampa Sw    26.92                   
 74 Niessl, Stephan  14 Bgc-N. Westchest    26.95                   
 75 Amundsen, Kelse  14 The Woodlands Sw    26.96                   
 75 Wahl, Rachael M  17 Santa Maria Swim    26.96                   
 75 Skelos, Daphne   16 Long Island Aqua    26.96                   
 78 Bellis, Carolin  18 Curl-Burke Swim-    26.98                   
 79 Ladley, Sarah    17 Germantown Acade    26.99                   
 80 Bailey, Nina M   15 Memphis Tiger Sw    27.00                   
 81 Pickard, Kather  15 Arizona Marlins-    27.02                   
 81 Wartko, Paige D  15 Hilton Head Aqua    27.02                   
 83 McClintock, Emi  16 Poseidon-VA         27.03                   
 83 Watson, Brooke   13 Memphis Tiger Sw    27.03                   
 85 Hoff, Kelsey D   15 Arden Hills Swim    27.05                   
 86 Jones, Stephani  17 Tide-VA             27.06                   
 87 Benedict, Dana   17 Clark County San    27.13                   
 88 Zblewski, Marga  17 Lake-Wi-WI          27.19                   
 88 Campbell, Maris  15 Lobo Aquatic Clu    27.19                   
 90 Meissner, Erica  16 Magnus Aquatic-N    27.20                   
 91 Davitt, Alexand  14 Scout Aquatics-I    27.23                   
 92 Grothe, Alexis   15 Boulder City Hen    27.24                   
 92 Richmond, Victo  14 Martin County Aq    27.24                   
 92 Grimes, Kylsie   16 Lake-Wi-WI          27.24                   
 95 Balint, Andrea   16 Curl-Burke Swim-    27.25                   
 96 Magyar, Lydia A  17 Irvine Novaquati    27.29                   
 97 Donnelly, Lisa   16 Bernal's Gator S    27.31                   
 97 Coleman, Kather  13 Unattached-WI       27.31                   
 99 Narus, Christa   18 North Shore Swim    27.32                   
 99 Mitchell, Ana S  14 Tule Nation Trit    27.32                   
 99 Mattson, Erin E  16 Unattached-OZ       27.32                   
102 Potts, Katlin N  16 Vacs Northern Ne    27.33                   
103 Heim, Rachel A   15 UN-01-SI            27.35                   
104 Benefield, Glor  15 North Coast Aqua    27.36                   
105 Perry, Jessica   16 Bernal's Gator S    27.37                   
106 Cohagen, Ashley  13 Ann Arbor Swim C    27.41                   
106 Ewanich, Katric  16 Viking Aquatic C    27.41                   
108 Gordon, Kelly A  16 Fcst-GU             27.47                   
109 Friedman, Monik  17 UN                  27.49                   
109 Walsh, Blake L   17 Berkeley Aquatic    27.49                   
111 Wo, Angela       17 Fcst-GU             27.51                   
112 Stachowski, Aly  15 Aquazot Swim Clu    27.52                   
113 Lesch, Ilene A   18 Ann Arbor Swim C    27.56                   
114 Shumway, Kather  14 New Trier Swim C    27.57                   
115 Leclair, Eleano  15 Nova of Virginia    27.58                   
116 Devinney, Katie  18 AZ Desert Fox-AZ    27.60                   
117 Grant, Rachel    16 UN                  27.61                   
117 Ameen, Sarah E   16 Qdd Swim Team-VA    27.61                   
119 Sweeney, Allyso  14 Fcst-GU             27.62                   
120 Klein, Jacquely  16 Viking Aquatic C    27.64                   
121 Cole, Jessica S  18 Parkway Swim Clu    27.68                   
122 Hutchinson, Mar  17 Topeka Swim Asso    27.74                   
123 Robinson, Ashle  17 Lawrence Aquahaw    27.75                   
123 Poltash, Nicole  16 AST-PV              27.75                   
125 Gleyzer, Anna D  16 Marietta Marlins    27.77                   
126 Potter, Brittan  15 Wal-Mart Swim Cl    27.85                   
127 Greene, Rachel   16 Curl-Burke Swim-    27.86                   
128 Lee, Jessica M   17 Nova of Virginia    27.89                   
128 Walterman, Elen  14 Shawmut Aquatic-    27.89                   
130 Porri, Sarah M   17 Tidal Wave Swimm    27.96                   
131 Ryan, Brienne    13 Washingtonville-    27.98                   
132 Lautzenheiser,   18 Fort Wayne Aquat    27.99                   
133 Goodwillie, Ash  18 Nova of Virginia    28.03                   
134 Ford, Susannah   16 Bernal's Gator S    28.10                   
135 Goff, Sara L     16 Team Foxjet-MN      28.11                   
136 Holden, Kimberl  13 Bgc-N. Westchest    28.21                   
137 Potter, Alyssa   15 Wal-Mart Swim Cl    28.25                   
138 Lang, Melissa J  13 Scarlet Aquatic-    28.51                   
139 Salas, Carlene   18 Irvine Novaquati    28.57                   
140 Lambert, Caitly  16 Marlins-FL          28.61                   
141 Eades, Charlee   16 Typhoon Aquatics    28.78                   
142 Andracki, Julia  14 Arlington Alliga    29.04                   
 -- Broffit, Rebecc  17 Potomac Marlins-       DQ                   
 -- Nauta, Chelsea   16 TampaBayAquatics       DQ                   
 -- Harrington, Lau  12 Memphis Tiger Sw       DQ                   
 -- Kempton, Krista  18 Long Island Aqua       DQ                   
 -- Vavra, Allysa M  15 Atlantis Aquatic       NS                   
 -- Wiley, Alexandr  18 UN-01-CA               NS                   
 -- Psaris, Leigh C  16 Snowbird Aquatic       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 15                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              233  2. Ann Arbor Swim Club               213
 3. Rockville Montgomery Swim Club    208  4. Raleigh Swimming Association    198.5
 5. Irvine Novaquatics                180  6. Arizona Desert Fox              153.5
 7. Lake Country Swim Team            148  8. The Woodlands Swim Team           110
 9. Pine Crest School                 103 10. Parkway Swim Club                 100
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     89 12. North Coast Aquatics               61
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. Suburban Swim Center               51
15. Badger Swim Club                   41 16. BGC-N. Westchester Marlins         40
17. Magnus Aquatic Group               38 18. Gulf Coast Swim Team               31
18. Fairport Area Swim Team            31 18. Long Island Aquatic Club           31
21. Coast Guard Blue Dolphins          28 21. Rio Salado Swim Club               28
23. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 24. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     24
25. Atlantic City Aquatic Club         23 25. Industry Hills Aquatic Club        23
27. Unattached                         22 28. Typhoon Aquatics Inc               21
29. Machine Aquatic                    20 29. Big Cat Aquatics                   20
29. SONOCO Swim Club                   20 29. East Grand Rapids Aquatics         20
33. Aquazot Swim Club                  18 34. Lake Forest Swim Club              17
35. New Berlin Swim Club               16 36. Brookings Swim Club                15
36. Metro Aquatic Club of Miami        15 36. Tri-city Channel Cats              15
39. Bend Swim Club                     14 39. Poseidon Swimming Inc              14
39. Team Greenville                    14 39. St Croix Swim Club                 14
39. Malvern Swimming Association       14 39. Potomac Marlins                    14
39.  Middies Swimming                  14 46. Desert Storm Swimming              13
46. Scout Aquatics                     13 46. Atlantis Aquatic Club              13
46. DaytonaBeachSwimming               13 46. New Wave Swim Team                 13
46. Carpet Capital Aquatics Club       13 46. Wichita Swim Club                  13
46. Birmingham Swim League             13 54. Ram Swimming Club                  12
55. Jersey Wahoos                      11 55. Team Dolphins                      11
55. Bernal's Gator Swim Club           11 55. Northern KY Clippers Swimming      11
55. Florida Atlantic Swim Team         11 60. Tampa Bay Community Aquatics       10
60. Mecklenburg Aquatic Club           10 62. Corvallis Aquatic Team              9
62. Germantown Academy Aquatic  Cl      9 62. Egg Harbor Twp Seahawks             9
65. Newburgh Sharks                     8 66. Clayton Shaw Park Swim Club         7
66. Asphalt Green Unified Aquatics      7 66. Conroe Area Team Swimmers           7
66. Marietta Marlins, Inc               7 66. Team Suffolk                        7
71. Ashburn Swim Team                   6 71. Fort Lauderdale Aquatics            6
73. Great Lakes Aquatics                5 73. Wildcat Aquatics                    5
75. Stingrays                           4 75. Reno Aquatic Club                   4
75. Berkeley Aquatic Club               4 75. Rochester Swim Club ORCAS           4
79. Tsunami Swim Team of K.C.           3 79. Columbia Swim Club                  3
79. Santa Maria Swim Club               3 82. Rockwood Swim Club                  2
82. Katy Aquatics                       2 84. Highland Hurricanes Swim Club       1
84. The Great Wolf Swim Team            1 84. Excel Aquatics                      1
84. Old Westbury Aquatics               1                                          

Event 16  Men 50 Yard Butterfly
=========================================================================
           51.89  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Righi, Alex M    18 AZ Desert Fox-AZ    22.73      21.99 NCSA    20  
  2 Hafkin, Joshua   16 Rockville Montgo    22.33      22.33 NCSA    17  
  3 Kluba, Kyle C    18 Raleigh Swimming    22.51      22.35 NCSA    16  
  4 Lennox, Douglas  17 Lake Forest Swim    22.70      22.42 NCSA    15  
  5 Meyers, Ronald   18 Fort Lauderdale-    22.94      22.73 NCSA    14  
  6 Langenfeld, And  18 Saluki Swim Club    22.95      22.77 NCSA    13  
  7 Tishchenko, Ant  18 Asphalt Green Un    23.06      22.84 NCSA    12  
  8 Swanson, Corey   16 TampaBayAquatics    22.93      22.95 NCSA    11  
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Gillan, Hans M   18 Florida Atlantic    23.23      22.86 NCSA     9  
 10 Falk, Bjorn E    18 Magnus Aquatic-N    23.20      22.87 NCSA     7  
 11 Portela, Anthon  17 Lawrence Aquahaw    23.08      23.08 NCSA     6  
 12 Scott, Norman    17 Badger Swim Club    23.14      23.20 NCSA     5  
 13 Pinkston, Bryan  17 Poseidon-VA         23.25      23.26 NCSA     4  
 14 Roberts, Jonath  17 Raleigh Swimming    23.13      23.33 NCSA     3  
 15 Pool, Christoph  17 Curl-Burke Swim-    23.20      23.37 NCSA     2  
 16 Astiz, Adrian A  17 Rockville Montgo    23.23      23.40 NCSA     1  
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Coville, Alexan  16 Carpet Capital A    23.34      23.03 NCSA   
 18 Olesen, Eric C   16 Blue Tide Aquati    23.34      23.18 NCSA   
 18 VanNatta, John   17 The Woodlands Sw    23.46      23.18 NCSA   
 20 Edwall, Charles  18 UN-01-SI            23.29      23.24 NCSA   
 21 Franklin, John   17 Florida Atlantic    23.28      23.25 NCSA   
 22 Madaras, Scott   17 Coast Guard Blue    23.47      23.37 NCSA   
 23 Naumann, Ian M   18 Space City Aquat    23.30      23.47 NCSA   
 24 Harris, Matthew  17 Rockville Montgo    23.42      23.81 NCSA   
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 22 Thompson, Kyle   15 New Berlin Swim-    23.41                   
 23 Moore, Eric A    16 Stingrays-GA        23.42                   
 27 Dasinger, John   17 Sunkist Swim Tea    23.49                   
 28 Morgan, Geoffre  16 Newburgh Sharks-    23.53                   
 29 Hass, Jason C    15 Ann Arbor Swim C    23.58                   
 30 Carter, Michael  18 Industry Hills A    23.62                   
 31 Augustyn, Patri  16 Highland Hurrica    23.63                   
 32 Snabes, Andrew   14 New Trier Swim C    23.67                   
 33 Zimarev, Yury    18 Long Island Aqua    23.73                   
 34 Turner, Taylor   16 AZ Desert Fox-AZ    23.74                   
 34 Retrum, Joseph   18 Southeastern Swi    23.74                   
 36 Wyher, Tommy J   16 TampaBayAquatics    23.77                   
 37 Navarre, Robert  17 Scout Aquatics-I    23.85                   
 38 Howard, Chris J  18 Jersey Wahoos-MA    23.93                   
 39 Sadovski, Stani  16 Dolphin Swimming    24.01                   
 39 Boyle, Ryan M    17 EMAC-MA             24.01                   
 41 Long, Camden L   18 Typhoon Aquatics    24.02                   
 41 Niemeier, Thoma  18 Rockwood Swim Cl    24.02                   
 43 Mai, Eric T      18 Blue Tide Aquati    24.05                   
 44 McLean, Matthew  16 Snowbird Aquatic    24.06                   
 45 Bernard, Damien  17 Aquazot Swim Clu    24.10                   
 46 Hogg, Michael T  18 Poseidon-VA         24.14                   
 47 Park, Nicolaas   15 Curl-Burke Swim-    24.20                   
 48 Crescimbeni, Jo  14 Clearwater Aquat    24.24                   
 49 Hauck, Jason D   17 Team Foxjet-MN      24.27                   
 50 Atkinson, James  18 Pine Crest-FG       24.33                   
 51 Chapman, Christ  17 Wave Aquatics-PN    24.35                   
 52 Zabler, Daniel   18 BSC-SD              24.37                   
 53 Eichold, Alfred  18 City of Mobile S    24.43                   
 53 Vessels, Bryan   18 Ann Arbor Swim C    24.43                   
 55 Hernandez, Dani  17 Fcst-GU             24.45                   
 55 McGinnis, Eric   17 Raleigh Swimming    24.45                   
 57 Laren, Colin A   17 Suburban Swim Ce    24.46                   
 58 Brake, Andrew J  16 Curl-Burke Swim-    24.54                   
 59 Webb, Jay T      17 Chattahoochee Sw    24.55                   
 60 Qali, Zain A     17 Pine Crest-FG       24.63                   
 61 Myers, Timothy   17 Lone Star Aquati    24.64                   
 62 McDavid, Clinto  17 Barracuda Swim C    24.74                   
 63 Rogers, Christo  14 Bernal's Gator S    25.11                   
 64 Sanford, Christ  16 New Albany Aquat    25.50                   
 -- Andrews, Conner  16 Lake-Wi-WI             NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 16                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              235  2. Rockville Montgomery Swim Club    226
 3. Raleigh Swimming Association    217.5  4. Ann Arbor Swim Club               213
 5. Irvine Novaquatics                180  6. Arizona Desert Fox              173.5
 7. Lake Country Swim Team            148  8. The Woodlands Swim Team           110
 9. Pine Crest School                 103 10. Parkway Swim Club                 100
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     89 12. North Coast Aquatics               61
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. Suburban Swim Center               51
15. Badger Swim Club                   46 16. Magnus Aquatic Group               45
17. BGC-N. Westchester Marlins         40 18. Lake Forest Swim Club              32
19. Fairport Area Swim Team            31 19. Long Island Aquatic Club           31
19. Gulf Coast Swim Team               31 22. Coast Guard Blue Dolphins          28
22. Rio Salado Swim Club               28 24. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26
25. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     24 26. Atlantic City Aquatic Club         23
26. Industry Hills Aquatic Club        23 28. Unattached                         22
29. Tampa Bay Community Aquatics       21 29. Typhoon Aquatics Inc               21
31. Machine Aquatic                    20 31. East Grand Rapids Aquatics         20
31. Big Cat Aquatics                   20 31. SONOCO Swim Club                   20
31. Florida Atlantic Swim Team         20 31. Fort Lauderdale Aquatics           20
37. Asphalt Green Unified Aquatics     19 38. Aquazot Swim Club                  18
38. Poseidon Swimming Inc              18 40. New Berlin Swim Club               16
41. Brookings Swim Club                15 41. Tri-city Channel Cats              15
41. Metro Aquatic Club of Miami        15 44. Potomac Marlins                    14
44. Bend Swim Club                     14 44. Team Greenville                    14
44.  Middies Swimming                  14 44. Malvern Swimming Association       14
44. St Croix Swim Club                 14 50. Atlantis Aquatic Club              13
50. Wichita Swim Club                  13 50. DaytonaBeachSwimming               13
50. Birmingham Swim League             13 50. Saluki Swim Club                   13
50. New Wave Swim Team                 13 50. Desert Storm Swimming              13
50. Scout Aquatics                     13 50. Carpet Capital Aquatics Club       13
59. Ram Swimming Club                  12 60. Team Dolphins                      11
60. Bernal's Gator Swim Club           11 60. Northern KY Clippers Swimming      11
60. Jersey Wahoos                      11 64. Mecklenburg Aquatic Club           10
65. Germantown Academy Aquatic  Cl      9 65. Corvallis Aquatic Team              9
65. Egg Harbor Twp Seahawks             9 68. Newburgh Sharks                     8
69. Clayton Shaw Park Swim Club         7 69. Team Suffolk                        7
69. Marietta Marlins, Inc               7 69. Conroe Area Team Swimmers           7
73. Lawrence Aquahawks                  6 73. Ashburn Swim Team                   6
75. Great Lakes Aquatics                5 75. Wildcat Aquatics                    5
77. Reno Aquatic Club                   4 77. Berkeley Aquatic Club               4
77. Rochester Swim Club ORCAS           4 77. Stingrays                           4
81. Tsunami Swim Team of K.C.           3 81. Santa Maria Swim Club               3
81. Columbia Swim Club                  3 84. Katy Aquatics                       2
84. Rockwood Swim Club                  2 86. Highland Hurricanes Swim Club       1
86. The Great Wolf Swim Team            1 86. Old Westbury Aquatics               1
86. Excel Aquatics                      1                                          

Women 50 Breast Finals
  Scheduled for March 24, 2005
 
  Results are not available at this time.


Event 18  Men 50 Yard Breaststroke
=========================================================================
           59.49  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ally, Bradley K  18 Pine Crest-FG       26.41      25.69 NCSA    20  
  2 Larkin, Alexand  18 Bend Swim Club-O    26.19      26.09 NCSA    17  
  3 Roberts, Jonath  17 Raleigh Swimming    26.62      26.23 NCSA    16  
  4 Nissen, Troy D   16 Unattached/AH-SN    26.88      26.42 NCSA    15  
  5 Mitchell, Bradl  17 Bgc-N. Westchest    26.48      26.44 NCSA    14  
  6 Rae-Grant, Geor  16 EMAC-MA             26.94      26.52 NCSA    13  
  7 Hayden, Zachary  17 Curl-Burke Swim-    26.77      26.56 NCSA    12  
  8 Farmer, James N  18 Raleigh Swimming    27.08      26.70 NCSA    11  
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Silva, Michael   17 Team New Tampa Y    27.10      26.75 NCSA     9  
 10 Lemert, Tyler P  16 Fort Wayne Aquat    27.11      26.77 NCSA     7  
 11 Stahley, Austin  15 Palo Alto Stanfo    27.27      26.78 NCSA     6  
 12 Kolsrud, Brede   17 Cedar Rapids Aqu    27.11      27.01 NCSA     5  
 13 Westby, Nelson   17 McMinnville Swim    27.15      27.14 NCSA     4  
 14 Davidson, Justi  15 Suburban Swim Ce    27.37      27.28 NCSA     3  
 15 Kegelman, John   17 Coast Guard Blue    27.33      27.33 NCSA     2  
 16 Beckwith, Casey  18 Mecklenburg Aqua    27.37      27.40 NCSA     1  
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Franklin, John   17 Florida Atlantic    27.51      26.97 NCSA   
 18 White, Christop  17 Team Greenville-    27.57      27.30 NCSA   
 19 Oldenhage, Matt  17 San Ramon Vly/Li    27.50      27.31 NCSA   
 20 Decker, Benjami  14 Blue Tide Aquati    27.63      27.36 NCSA   
 21 Skinner, Matthe  17 Club Makos-SE       27.53      27.50 NCSA   
 22 Melillo, Simone  16 Curl-Burke Swim-    27.51      27.66 NCSA   
 23 Cox, Ryan T      15 Raleigh Swimming    27.57      27.71 NCSA   
 24 Kelly, Spencer   17 Edina Swim Club-    27.60      28.10 NCSA   
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Chambers, Roy E  17 Laser Swim Team-    27.63                   
 26 McDaniell, Will  17 Katy Aquatics-GU    27.64                   
 27 Lesniak, Jeff R  18 West Chicago Sha    27.66                   
 28 Kreitler, John   18 Potomac Marlins-    27.67                   
 29 Munson, Jimmy B  17 Wildcat Aquatics    27.68                   
 30 Astiz, Adrian A  17 Rockville Montgo    27.69                   
 31 Correll, Joshua  17 Mecklenburg Aqua    27.71                   
 32 Sutton, Rashad   17 Badger Swim Club    27.74                   
 33 Dent, Robert J   17 Southwest Allen-    27.78                   
 34 Meyer, Adam M    17 Rockville Montgo    27.81                   
 35 Molina, Ariel G  18 Curl-Burke Swim-    27.97                   
 36 Wollman, Evan B  15 Annapolis Swim C    28.01                   
 36 Yamada, Kevin A  16 Shawmut Aquatic-    28.01                   
 38 Capps, Kevin R   17 Clayton Shaw Par    28.04                   
 39 Schilling, Bren  16 The Woodlands Sw    28.08                   
 39 Spector, Jordan  18 Rio Salado Swim-    28.08                   
 41 Alden, Brian A   15 Fox-IL              28.11                   
 42 Beattie, Julian  18 San Ramon Vly/Li    28.31                   
 43 Schaefer, Rober  17 Moorehead Marlin    28.41                   
 44 Edmonds, Greg D  16 Curl-Burke Swim-    28.48                   
 45 Comeau, Sean R   18 Clark County San    28.49                   
 46 Ketterer, Jonat  17 Baylor Swim Club    28.55                   
 47 Al-Bader, Abdul  15 Pine Crest-FG       28.56                   
 48 Harris, William  16 Nova of Virginia    28.72                   
 49 Frampus, Joey W  15 AquaHoyas-PV        28.76                   
 50 Donahue, Pete S  15 AquaHoyas-PV        29.24                   
 51 Weis, Zach C     16 Star Swim Team-M    29.48                   
 52 Myers, Timothy   17 Lone Star Aquati    30.70                   
 -- D'Errico, Angel  17 Old Westbury Aqu       DQ                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 18                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              247  2. Raleigh Swimming Association    244.5
 3. Rockville Montgomery Swim Club    238  4. Ann Arbor Swim Club               217
 5. Irvine Novaquatics                180  6. Arizona Desert Fox              173.5
 7. Lake Country Swim Team            164  8. Pine Crest School                 123
 9. The Woodlands Swim Team           112 10. Parkway Swim Club                 100
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     89 12. North Coast Aquatics               61
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. BGC-N. Westchester Marlins         54
14. Suburban Swim Center               54 16. Badger Swim Club                   46
17. Magnus Aquatic Group               45 18. Unattached                         39
19. East Grand Rapids Aquatics         35 20. Rio Salado Swim Club             33.5
21. Lake Forest Swim Club              32 22. Fairport Area Swim Team            31
22. Gulf Coast Swim Team               31 22. Long Island Aquatic Club           31
22. Bend Swim Club                     31 26. Coast Guard Blue Dolphins          30
27. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 28. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     24
29. Industry Hills Aquatic Club        23 29. Atlantic City Aquatic Club         23
31. Tampa Bay Community Aquatics       21 31. Typhoon Aquatics Inc               21
33. Fort Lauderdale Aquatics           20 33. City of Pembroke Pines Comets      20
33. SONOCO Swim Club                   20 33. Machine Aquatic                    20
33. Florida Atlantic Swim Team         20 33. Big Cat Aquatics                   20
39. Malvern Swimming Association     19.5 40. Asphalt Green Unified Aquatics     19
41. Aquazot Swim Club                  18 41. Poseidon Swimming Inc              18
43. Berkeley Aquatic Club              17 43. Ashburn Swim Team                  17
45. New Berlin Swim Club               16 46. Metro Aquatic Club of Miami        15
46. Brookings Swim Club                15 46. Tri-city Channel Cats              15
49. Atlantis Aquatic Club              14 49. Sea Devil Swimming                 14
49. St Croix Swim Club                 14 49.  Middies Swimming                  14
49. Potomac Marlins                    14 49. Team Greenville                    14
55. Birmingham Swim League             13 55. Carpet Capital Aquatics Club       13
55. Saluki Swim Club                   13 55. Desert Storm Swimming              13
55. Wichita Swim Club                  13 55. New Wave Swim Team                 13
55. Emmaus Aquatic Club                13 55. DaytonaBeachSwimming               13
55. Scout Aquatics                     13 64. Ram Swimming Club                  12
65. Jersey Wahoos                      11 65. Mecklenburg Aquatic Club           11
65. Bernal's Gator Swim Club           11 65. Northern KY Clippers Swimming      11
65. Team Dolphins                      11 70. Team New Tampa YMCA                 9
70. Southeastern Swim Club              9 70. Egg Harbor Twp Seahawks             9
70. Corvallis Aquatic Team              9 70. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
75. Newburgh Sharks                     8 76. Clayton Shaw Park Swim Club         7
76. Hershey Aquatic Club                7 76. Fort Wayne Aquatics                 7
76. Marietta Marlins, Inc               7 76. Conroe Area Team Swimmers           7
76. Team Suffolk                        7 82. Palo Alto Stanford Aquatics         6
82. Lawrence Aquahawks                  6 84. Wildcat Aquatics                    5
84. Cedar Rapids Aquatic                5 84. Great Lakes Aquatics                5
87. McMinnville Swim Club               4 87. Rochester Swim Club ORCAS           4
87. Stingrays                           4 87. Reno Aquatic Club                   4
91. Santa Maria Swim Club               3 91. Columbia Swim Club                  3
91. Tsunami Swim Team of K.C.           3 91. Ithaca Aquatics Club                3
95. Rockwood Swim Club                  2 95. Katy Aquatics                       2
97. The Great Wolf Swim Team            1 97. Excel Aquatics                      1
97. Highland Hurricanes Swim Club       1 97. Old Westbury Aquatics               1

Event 19  Women 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         1:49.09  WCT
         1:50.49  JRS
         1:51.69  OPEN
         1:54.19  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hayter, Blake M  16 North Coast Aqua  1:49.59    1:48.40 WCT     20  
                 25.67        53.00 (27.33)
        1:20.87 (27.87)     1:48.40 (27.53)
  2 Frost, Kristen   17 Sonoco Swim Club  1:49.06    1:48.48 WCT     17  
                 25.37        52.91 (27.54)
        1:20.88 (27.97)     1:48.48 (27.60)
  3 Carter, Austen   18 Team Greenville-  1:50.04    1:48.72 WCT     16  
                 25.71        53.19 (27.48)
        1:20.96 (27.77)     1:48.72 (27.76)
  4 Kemp, Elizabeth  16 Curl-Burke Swim-  1:49.95    1:49.08 WCT     15  
                 25.35        53.25 (27.90)
        1:21.39 (28.14)     1:49.08 (27.69)
  5 Cole, Jessica S  18 Parkway Swim Clu  1:49.23    1:49.74 JRS     14  
                 25.81        53.45 (27.64)
        1:21.68 (28.23)     1:49.74 (28.06)
  6 Leclair, Laura   17 Nova of Virginia  1:50.33    1:50.05 JRS     13  
                 26.31        53.88 (27.57)
        1:21.98 (28.10)     1:50.05 (28.07)
  7 Goldson, Elizab  16 Long Island Aqua  1:50.22    1:50.37 JRS     12  
                 26.24        54.06 (27.82)
        1:22.42 (28.36)     1:50.37 (27.95)
  8 Shishkoff, Kass  16 Raleigh Swimming  1:50.26    1:51.36 OPEN    11  
                 26.35        54.42 (28.07)
        1:23.10 (28.68)     1:51.36 (28.26)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Franklin, Chels  14 Gulf Coast Swim-  1:50.34    1:50.02 JRS      9  
                 26.12        53.96 (27.84)
        1:22.30 (28.34)     1:50.02 (27.72)
 10 Harris, Jenna E  17 Parkway Swim Clu  1:51.79    1:50.63 OPEN     7  
                 25.90        53.72 (27.82)
        1:22.02 (28.30)     1:50.63 (28.61)
 11 Riggins, Christ  17 AZ Desert Fox-AZ  1:50.63    1:50.77 OPEN     6  
                 26.18        54.02 (27.84)
        1:22.54 (28.52)     1:50.77 (28.23)
 12 Coenen, Sara A   16 Germantown Acade  1:51.25    1:51.25 OPEN     5  
                 26.03        54.26 (28.23)
        1:22.89 (28.63)     1:51.25 (28.36)
 13 Baker, Sarah E   17 Curl-Burke Swim-  1:51.57    1:51.38 OPEN     4  
                 26.22        54.22 (28.00)
        1:23.01 (28.79)     1:51.38 (28.37)
 14 Wesley, Jenna C  17 North Coast Aqua  1:50.98    1:51.99 NCSA     3  
                 25.68        53.91 (28.23)
        1:22.75 (28.84)     1:51.99 (29.24)
 15 Shaughnessy, Je  18 Med-City Aquatic  1:51.74    1:52.32 NCSA     2  
                 26.01        54.37 (28.36)
        1:23.36 (28.99)     1:52.32 (28.96)
 16 Harvey, Katura   16 Rockville Montgo  1:51.32    1:52.94 NCSA     1  
                 25.81        54.44 (28.63)
        1:23.85 (29.41)     1:52.94 (29.09)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Clarke, Alexand  16 AZ Desert Fox-AZ  1:52.29    1:51.42 OPEN   
                 25.99        54.02 (28.03)
        1:22.66 (28.64)     1:51.42 (28.76)
 18 Atkinson, Alia   16 City of Pembroke  1:52.17    1:51.70 NCSA   
                 25.79        54.34 (28.55)
        1:23.41 (29.07)     1:51.70 (28.29)
 19 Courtney, Jilli  17 Lawrence Aquahaw  1:51.84    1:51.81 NCSA   
                 26.21        54.06 (27.85)
        1:22.85 (28.79)     1:51.81 (28.96)
 20 Hwang, Jane S    17 Irvine Novaquati  1:51.98    1:52.07 NCSA   
                 26.70        54.85 (28.15)
        1:23.34 (28.49)     1:52.07 (28.73)
 21 Zimmerman, Joni  16 AZ Desert Fox-AZ  1:52.61    1:52.10 NCSA   
                 26.31        54.49 (28.18)
        1:23.30 (28.81)     1:52.10 (28.80)
 22 Sylvester, Laur  16 Germantown Acade  1:52.01    1:52.15 NCSA   
                 26.05        54.31 (28.26)
        1:23.38 (29.07)     1:52.15 (28.77)
 23 Cole, Kristyne   15 Ann Arbor Swim C  1:51.98    1:52.66 NCSA   
                 26.58        54.92 (28.34)
        1:23.80 (28.88)     1:52.66 (28.86)
 24 Brammer, Molly   17 Team Dolphins-MV  1:52.16    1:53.45 NCSA   
                 26.51        55.04 (28.53)
        1:24.07 (29.03)     1:53.45 (29.38)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Law, Colleen M   17 Curl-Burke Swim-  1:52.69                   
 26 Kwasnik, Agatha  16 Scout Aquatics-I  1:52.80                   
 27 Foley, Katherin  14 Berkeley Aquatic  1:52.83                   
 28 Houlton, Molly   16 North Coast Aqua  1:52.85                   
 28 Cashion, Brooke  16 Irvine Novaquati  1:52.85                   
 30 Farrell, Megan   16 Bernal's Gator S  1:52.88                   
 31 McCarthy, Mered  17 The Woodlands Sw  1:52.89                   
 32 Stafford, Shara  15 Topeka Swim Asso  1:52.90                   
 33 Nichols, Christ  17 Curl-Burke Swim-  1:52.91                   
 34 Edwards, Kather  14 Arden Hills Swim  1:52.96                   
 35 Warner, Caitlin  17 Clearwater Aquat  1:53.02                   
 36 Long, Teresa C   14 Raleigh Swimming  1:53.03                   
 37 Magee, Katherin  15 Germantown Acade  1:53.09                   
 38 Zimmer, Meghan   15 Santa Maria Swim  1:53.19                   
 39 Braun, Megan O   16 Team Foxjet-MN    1:53.25                   
 40 Sullivan, Carli  17 Columbia Swim Cl  1:53.28                   
 41 Cartwright, Lau  16 Scat-GA           1:53.32                   
 42 Falcone, Marina  17 AquaHoyas-PV      1:53.36                   
 43 Halet, Elizabet  16 The Great Wolf S  1:53.41                   
 44 Taylor, Andrea   13 Issaquah Swim Te  1:53.42                   
 45 Nelson, Kelly L  17 Suburban Swim Ce  1:53.44                   
 45 Mattson, Erin E  16 Unattached-OZ     1:53.44                   
 47 Swinley, Leslie  17 Curl-Burke Swim-  1:53.45                   
 48 Bibb, Emily E    15 UN                1:53.62                   
 49 Kuczek, Christi  17 New Trier Swim C  1:53.63                   
 50 Guyler, Jennife  17 Clearwater Aquat  1:53.67                   
 51 Raatz, Katherin  16 AZ Desert Fox-AZ  1:53.70                   
 52 Mills, Katherin  16 Unattached/AH-SN  1:53.75                   
 53 Bunch, Blakeley  17 Boulder City Hen  1:53.76                   
 54 Maddalena, Gabr  16 The Woodlands Sw  1:53.77                   
 55 Grimes, Kylsie   16 Lake-Wi-WI        1:53.78                   
 55 Thomas, Joanna   15 Atlantic City AC  1:53.78                   
 57 Bruington, Chel  14 Ngsv Gator Aquat  1:53.83                   
 58 Parisi, Lauren   15 Team Suffolk-MR   1:53.85                   
 59 Napoli, Caitlin  16 Team Suffolk-MR   1:53.95                   
 60 Tsuchiya, Ann H  15 UN                1:54.08                   
 61 Akerfelds, Alek  15 Middies Swimming  1:54.10                   
 62 Case, Kimberly   17 Sea Devil Swimmi  1:54.11                   
 63 Fitzsimmons, Sa  17 Aquazot Swim Clu  1:54.21                   
 64 Kerns, Haleigh   18 City of Mobile S  1:54.26                   
 65 Woods, Adrienne  16 Ann Arbor Swim C  1:54.27                   
 66 Deleon, Andrea   17 Berkeley Aquatic  1:54.35                   
 67 Wenzlan, Rebecc  17 UN                1:54.42                   
 68 Schmitt, Alliso  14 Ann Arbor Swim C  1:54.51                   
 69 Perks, Caitlin   14 Fauquier Area Sw  1:54.53                   
 69 Matthies, Mered  16 Wichita Swim Clu  1:54.53                   
 71 Cole, Leigh A    16 Ann Arbor Swim C  1:54.54                   
 71 Nerby, Stephani  16 Berkeley Aquatic  1:54.54                   
 73 Sullivan, Alexa  15 UN                1:54.58                   
 74 Marshall, Chris  18 Typhoon Aquatics  1:54.61                   
 74 Forrester, Alex  13 Badger Swim Club  1:54.61                   
 76 Haron, Kathryn   16 Bay & Ocean Stat  1:54.68                   
 77 Doherty, Caitli  16 Magnus Aquatic-N  1:54.69                   
 77 Jones, Stephani  17 Tide-VA           1:54.69                   
 79 Guyett, Caren E  15 Bgc-N. Westchest  1:54.72                   
 80 Petty, Tomi M    14 Unattached/AH-SN  1:54.77                   
 81 Broadley, Sarah  15 YMCA Team Orland  1:54.80                   
 82 Mizelle, Margar  16 Nova of Virginia  1:54.86                   
 83 Kaufmann, Chris  16 Bay & Ocean Stat  1:54.87                   
 84 Ladley, Sarah    17 Germantown Acade  1:54.90                   
 85 Mahoney, Abigai  15 Wichita Swim Clu  1:54.99                   
 86 Golden, Julie L  16 Birmingham Swim-  1:55.01                   
 87 Helmers, Kristi  16 Scarlet Aquatic-  1:55.03                   
 88 Flynn, Taylor B  16 Memphis Tiger Sw  1:55.06                   
 89 Davis, Hannah C  15 Coast Guard Blue  1:55.08                   
 90 Cihoski, Kristi  18 Typhoon Aquatics  1:55.09                   
 91 Harms, Leah R    18 Poseidon-VA       1:55.12                   
 92 Boyle, Kaeley M  16 AST-PV            1:55.26                   
 93 DeMeulenaere, J  18 Mission San Jose  1:55.32                   
 94 Fasano, Jacquel  16 Long Island Aqua  1:55.33                   
 95 Hinkle, Katy A   16 Arlington Aquati  1:55.42                   
 96 Cianci, Carmen   17 Plantation Swim-  1:55.47                   
 97 Powers, Brianne  15 Great Lakes Aqua  1:55.49                   
 98 Korn, Jennifer   17 East Grand Rapid  1:55.50                   
 99 Neubig, Amanda   17 McMinnville Swim  1:55.53                   
100 Loniewski, Mara  16 Great Lakes Aqua  1:55.57                   
101 Devinney, Erin   14 AZ Desert Fox-AZ  1:55.66                   
102 Kempton, Krista  18 Long Island Aqua  1:55.69                   
102 Orbon, Kathryn   17 Lake Forest Swim  1:55.69                   
104 Czar, Sarah E    16 Egg Harbor Twp S  1:55.72                   
105 Daly, Jenna S    14 Long Island Aqua  1:55.83                   
106 Funk, Amy L      16 Palatine Park Di  1:55.87                   
107 Spinazzola, Chi  14 Bay & Ocean Stat  1:55.91                   
108 Chamberlin, Mar  17 UN                1:55.93                   
109 Martin, Katelyn  14 Magnus Aquatic-N  1:56.04                   
109 Yamahata, Ashle  18 Unattached/AH-SN  1:56.04                   
109 Bellis, Carolin  18 Curl-Burke Swim-  1:56.04                   
112 Foster, Mary M   14 The Woodlands Sw  1:56.05                   
113 Cunningham, Kri  17 Curl-Burke Swim-  1:56.14                   
114 McClintock, Emi  16 Poseidon-VA       1:56.16                   
115 Christ, Dana M   15 Atlantis-MI       1:56.21                   
116 Newsome, Jenna   15 Marietta Marlins  1:56.25                   
117 Spak, Elena M    14 Rockville Montgo  1:56.34                   
118 Basel, Jenny E   17 AST-PV            1:56.39                   
119 Balint, Andrea   16 Curl-Burke Swim-  1:56.41                   
120 Hug, Kelley E    16 Team New Tampa Y  1:56.47                   
121 Shanley, Lauren  15 Ann Arbor Swim C  1:56.49                   
122 Esposito, Jenni  17 Team Suffolk-MR   1:56.52                   
123 Torres, Elisabe  15 Eagle Harbor Swi  1:56.60                   
124 Osborn, Kaitlyn  17 Lake Forest Swim  1:56.66                   
125 Sweeney, Allyso  14 Fcst-GU           1:56.67                   
126 Urubshurow, Del  16 Rockville Montgo  1:56.74                   
127 Pickard, Kather  15 Arizona Marlins-  1:56.75                   
128 Mozdzen, Laura   17 Rio Salado Swim-  1:56.80                   
129 Lebsack, Morgan  15 Katy Aquatics-GU  1:56.82                   
130 Matherly, Megan  17 YMCA Team Orland  1:57.08                   
131 Bui, Tiffany T   17 Middies Swimming  1:57.22                   
132 Potts, Katlin N  16 Vacs Northern Ne  1:57.23                   
133 Michelau, Kathr  17 Lake Forest Swim  1:57.27                   
133 Altenburger, Er  17 Berkeley Aquatic  1:57.27                   
135 Oswald, Addison  14 Boulder City Hen  1:57.28                   
136 Robinson, Ashle  17 Lawrence Aquahaw  1:57.32                   
137 Friedman, Monik  17 UN                1:57.35                   
138 Puschak, Jaclyn  15 AZ Desert Fox-AZ  1:57.36                   
138 Capparell, Megh  18 Scarlet Aquatic-  1:57.36                   
140 Ernst, Sarah E   16 Bernal's Gator S  1:57.39                   
141 Ettelson, Hayle  15 UN                1:57.40                   
142 Shirley, Lindse  17 Decatur Swim Clu  1:57.43                   
142 Lago, Julianne   16 Metro Aquatic Cl  1:57.43                   
142 Culp, Martha W   16 Birmingham Swim-  1:57.43                   
145 Kosmak, Sarah J  15 East Grand Rapid  1:57.48                   
146 Kane, Kandra L   16 Three Village Sw  1:57.51                   
147 Mahon, Mary Cat  17 Jersey Wahoos-MA  1:57.53                   
147 Weniger, Hailey  16 Fairport Area Sw  1:57.53                   
149 Stachowski, Aly  15 Aquazot Swim Clu  1:57.55                   
150 McDonald, Miche  15 Tri-city Channel  1:57.56                   
151 Mason, Meghan L  16 Fox-IL            1:57.59                   
152 Waters, Megan J  15 Rockville Montgo  1:57.61                   
153 Jeffrey, Kirsti  15 Florida Atlantic  1:57.63                   
154 Haley, Lauren F  16 Vacs Northern Ne  1:57.74                   
155 Shumway, Kather  14 New Trier Swim C  1:57.77                   
156 Jensen, Liv E    14 Palo Alto Stanfo  1:57.78                   
157 Clarke, Elizabe  14 New Trier Swim C  1:57.88                   
158 Mauro, Christin  15 Lake Forest Swim  1:57.92                   
159 Woods, Sarah A   16 Birmingham Swim-  1:57.95                   
160 Eisenring, Step  14 Pine Crest-FG     1:57.98                   
161 Simonds, Shanno  17 Unattached-PC     1:58.07                   
162 Beuris, Lauren   17 Barracuda Swim C  1:58.20                   
163 Bolton, Melinda  16 Ngsv Gator Aquat  1:58.29                   
164 Radloff, Kather  16 Arlington Aquati  1:58.33                   
165 Gazo, Theresa M  16 Rockville Montgo  1:58.42                   
166 Tocci, Francesc  14 Bernal's Gator S  1:58.60                   
167 Reyes, Vanessa   15 Rockville Montgo  1:58.71                   
168 Healey, Vivian   16 Asphalt Green Un  1:58.72                   
169 Ortega, Gabriel  13 Gulf Coast Swim-  1:58.76                   
170 Wilson, Lauren   16 Bernal's Gator S  1:58.79                   
171 Cody, Ellen M    15 Magnus Aquatic-N  1:58.85                   
172 Reich, Lia M     15 Mecklenburg Aqua  1:59.06                   
173 Rogers, Elizabe  15 North Palm Beach  1:59.10                   
173 Van Hoy, Shanno  17 Mecklenburg Aqua  1:59.10                   
175 Nelson, Elizabe  14 The Woodlands Sw  1:59.12                   
176 Gibbs, Jordan N  14 Annapolis Swim C  1:59.14                   
177 Gratton, Emilie  16 AZ Desert Fox-AZ  1:59.24                   
178 Sarandos, Steph  15 Waukesha Express  1:59.52                   
179 Gallo, Courtney  17 Florida Atlantic  1:59.56                   
180 Jones, Rebecca   13 Tide-VA           1:59.58                   
181 Heyrman, Meliss  16 Roc-MN            1:59.63                   
182 Lambert, Caitly  16 Marlins-FL        1:59.94                   
183 Gordon, Kelly A  16 Fcst-GU           2:00.01                   
184 Pleasant, Amber  17 West Coast Aquat  2:00.14                   
185 Gehring, Kather  17 Gulf Coast Swim-  2:00.15                   
186 Nakamura, McKen  14 Wave Aquatics-PN  2:00.36                   
187 Skinner, Shanno  16 Katy Aquatics-GU  2:00.37                   
188 St Charles, Eli  17 Baylor Swim Club  2:00.84                   
189 Ribar, Morgan    15 Rockville Montgo  2:00.92                   
190 Rousell, Madiso  16 Puget Sound Swim  2:01.63                   
191 Isaacs, Dorothy  16 Unattached-PC     2:02.62                   
192 Cindric, Nicole  16 Wal-Mart Swim Cl  2:03.08                   
 -- Gadowry, Michel  14 Gulf Coast Swim-       DQ                   
 -- Trautner, Emily  15 Marin Pirates-PC       DQ                   
 -- Lougee, Dena L   18 Santa Maria Swim       DQ                   
 -- Perdue, Lauren   13 Greenville Swim-       NS                   
 -- Psaris, Leigh C  16 Snowbird Aquatic       NS                   
 -- Peak, Candice E  16 Magnus Aquatic-N       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 19                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              266  2. Raleigh Swimming Association    255.5
 3. Rockville Montgomery Swim Club    239  4. Ann Arbor Swim Club               217
 5. Irvine Novaquatics                180  6. Arizona Desert Fox              179.5
 7. Lake Country Swim Team            164  8. Pine Crest School                 123
 9. Parkway Swim Club                 121 10. The Woodlands Swim Team           112
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    102 12. North Coast Aquatics               84
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. Suburban Swim Center               54
14. BGC-N. Westchester Marlins         54 16. Badger Swim Club                   46
17. Magnus Aquatic Group               45 18. Long Island Aquatic Club           43
19. Gulf Coast Swim Team               40 20. Unattached                         39
21. SONOCO Swim Club                   37 22. East Grand Rapids Aquatics         35
23. Rio Salado Swim Club             33.5 24. Lake Forest Swim Club              32
25. Bend Swim Club                     31 25. Fairport Area Swim Team            31
27. Team Greenville                    30 27. Coast Guard Blue Dolphins          30
29. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 30. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     24
31. Industry Hills Aquatic Club        23 31. Atlantic City Aquatic Club         23
33. Typhoon Aquatics Inc               21 33. Tampa Bay Community Aquatics       21
35. Big Cat Aquatics                   20 35. Fort Lauderdale Aquatics           20
35. City of Pembroke Pines Comets      20 35. Machine Aquatic                    20
35. Florida Atlantic Swim Team         20 40. Malvern Swimming Association     19.5
41. Asphalt Green Unified Aquatics     19 42. Poseidon Swimming Inc              18
42. Aquazot Swim Club                  18 44. Berkeley Aquatic Club              17
44. Ashburn Swim Team                  17 46. New Berlin Swim Club               16
47. Brookings Swim Club                15 47. Metro Aquatic Club of Miami        15
47. Tri-city Channel Cats              15 50. St Croix Swim Club                 14
50. Atlantis Aquatic Club              14 50. Sea Devil Swimming                 14
50.  Middies Swimming                  14 50. Germantown Academy Aquatic  Cl     14
50. Potomac Marlins                    14 56. Saluki Swim Club                   13
56. Carpet Capital Aquatics Club       13 56. Wichita Swim Club                  13
56. Emmaus Aquatic Club                13 56. Scout Aquatics                     13
56. New Wave Swim Team                 13 56. DaytonaBeachSwimming               13
56. Birmingham Swim League             13 56. Desert Storm Swimming              13
65. Ram Swimming Club                  12 66. Northern KY Clippers Swimming      11
66. Mecklenburg Aquatic Club           11 66. Jersey Wahoos                      11
66. Bernal's Gator Swim Club           11 66. Team Dolphins                      11
71. Southeastern Swim Club              9 71. Team New Tampa YMCA                 9
71. Egg Harbor Twp Seahawks             9 71. Corvallis Aquatic Team              9
75. Newburgh Sharks                     8 76. Team Suffolk                        7
76. Fort Wayne Aquatics                 7 76. Hershey Aquatic Club                7
76. Clayton Shaw Park Swim Club         7 76. Marietta Marlins, Inc               7
76. Conroe Area Team Swimmers           7 82. Lawrence Aquahawks                  6
82. Palo Alto Stanford Aquatics         6 84. Wildcat Aquatics                    5
84. Great Lakes Aquatics                5 84. Cedar Rapids Aquatic                5
87. McMinnville Swim Club               4 87. Stingrays                           4
87. Rochester Swim Club ORCAS           4 87. Reno Aquatic Club                   4
91. Columbia Swim Club                  3 91. Santa Maria Swim Club               3
91. Ithaca Aquatics Club                3 91. Tsunami Swim Team of K.C.           3
95. Med-City Aquatics                   2 95. Katy Aquatics                       2
95. Rockwood Swim Club                  2 98. The Great Wolf Swim Team            1
98. Highland Hurricanes Swim Club       1 98. Excel Aquatics                      1
98. Old Westbury Aquatics               1                                          

Event 20  Men 200 Yard Freestyle
=========================================================================
         1:38.89  WCT
         1:40.69  OPEN
         1:40.89  JRS
         1:43.09  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Copeland, Noah   17 Scat-GA           1:41.42    1:38.59 WCT     20  
                 23.36        48.40 (25.04)
        1:13.48 (25.08)     1:38.59 (25.11)
  2 Koba, Sho        17 Ann Arbor Swim C  1:39.93    1:39.55 OPEN    17  
                 23.33        48.54 (25.21)
        1:14.42 (25.88)     1:39.55 (25.13)
  3 Boyle, Sean G    17 Irvine Novaquati  1:39.96    1:40.00 OPEN    16  
                 23.06        48.32 (25.26)
        1:13.87 (25.55)     1:40.00 (26.13)
  4 Johnson, Jacob   18 Wildcat Aquatics  1:40.38    1:40.02 OPEN    15  
                 23.16        48.75 (25.59)
        1:14.34 (25.59)     1:40.02 (25.68)
  5 Righi, Alex M    18 AZ Desert Fox-AZ  1:41.21    1:40.55 OPEN    14  
                 22.88        48.50 (25.62)
        1:14.66 (26.16)     1:40.55 (25.89)
  6 Moore, Eric A    16 Stingrays-GA      1:41.05    1:40.67 OPEN    13  
                 24.01        49.33 (25.32)
        1:14.87 (25.54)     1:40.67 (25.80)
  7 Dove, William D  17 Raleigh Swimming  1:41.25    1:40.78 JRS     12  
                 23.83        49.29 (25.46)
        1:15.15 (25.86)     1:40.78 (25.63)
  8 Spansail, Scott  18 Irvine Novaquati  1:41.41    1:41.31 NCSA    11  
                 23.86        49.36 (25.50)
        1:15.30 (25.94)     1:41.31 (26.01)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Wood, Jeff D     18 Fairport Area Sw  1:41.74    1:41.35 NCSA     9  
                 24.26        50.61 (26.35)
        1:16.09 (25.48)     1:41.35 (25.26)
 10 Jones, Carl L    16 Tri-city Channel  1:42.27    1:41.58 NCSA     7  
                 23.77        49.33 (25.56)
        1:15.47 (26.14)     1:41.58 (26.11)
 11 Carter, Michael  18 Industry Hills A  1:41.82    1:41.67 NCSA     6  
                 24.02        50.02 (26.00)
        1:16.01 (25.99)     1:41.67 (25.66)
 12 Fortney, Stephe  17 Unattached/CCA-S  1:41.77    1:41.85 NCSA     5  
                 23.63        49.32 (25.69)
        1:15.38 (26.06)     1:41.85 (26.47)
 13 Neiman, Mark J   17 Jersey Wahoos-MA  1:42.35    1:41.87 NCSA     4  
                 23.68        49.38 (25.70)
        1:15.78 (26.40)     1:41.87 (26.09)
 14 Wren, Garrett M  17 Nova of Virginia  1:41.98    1:42.18 NCSA     3  
                 23.73        49.22 (25.49)
        1:15.57 (26.35)     1:42.18 (26.61)
 15 Schiavo, Zachar  16 Jersey Wahoos-MA  1:41.54    1:43.65          2  
                 23.70        49.80 (26.10)
        1:16.95 (27.15)     1:43.65 (26.70)
 16 Scheren, Stephe  18 Potomac Marlins-  1:42.11    1:43.73          1  
                 22.93        49.27 (26.34)
        1:16.59 (27.32)     1:43.73 (27.14)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Norton, Matt J   16 DaytonaBeach-FL   1:42.47    1:41.53 NCSA   
                 23.87        50.04 (26.17)
        1:15.88 (25.84)     1:41.53 (25.65)
 18 Guerra, Michael  18 Metro Aquatic Cl  1:42.64    1:41.82 NCSA   
                 23.47        49.28 (25.81)
        1:15.64 (26.36)     1:41.82 (26.18)
 19 Storie, Logan W  16 Corvallis-OR      1:43.07    1:42.62 NCSA   
                 23.94        49.93 (25.99)
        1:16.17 (26.24)     1:42.62 (26.45)
 20 Sulkevich, Matt  17 Industry Hills A  1:42.78    1:42.79 NCSA   
                 24.30        50.23 (25.93)
        1:16.86 (26.63)     1:42.79 (25.93)
 21 Tortora, Vincen  18 Scat-GA           1:43.09    1:43.71        
                 24.10        50.43 (26.33)
        1:17.22 (26.79)     1:43.71 (26.49)
 22 Koop, Andre L    18 Wichita Swim Clu  1:43.01    1:43.99        
                 24.54        50.63 (26.09)
        1:17.26 (26.63)     1:43.99 (26.73)
 23 Possee, Brian W  18 Fairport Area Sw  1:42.40    1:45.76        
                 23.95        50.33 (26.38)
        1:17.86 (27.53)     1:45.76 (27.90)
 24 Curran, John P   17 Rockville Montgo  1:42.84    1:47.17        
                 24.22        50.63 (26.41)
        1:18.45 (27.82)     1:47.17 (28.72)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 10 Emanuel, Ryan M  17 Badger Swim Club  1:41.73                   
 26 Pool, Christoph  17 Curl-Burke Swim-  1:43.16                   
 26 McLean, Matthew  16 Snowbird Aquatic  1:43.16                   
 28 Meyers, Ronald   18 Fort Lauderdale-  1:43.22                   
 29 McGinnis, Eric   17 Raleigh Swimming  1:43.24                   
 30 Madaras, Scott   17 Coast Guard Blue  1:43.37                   
 31 Helms, J.J. J    16 Conroe Area Team  1:43.39                   
 32 Casey, Aaron J   16 Irvine Novaquati  1:43.40                   
 33 Turner, Taylor   16 AZ Desert Fox-AZ  1:43.46                   
 34 Natina, Joseph   17 Unattached/AH-SN  1:43.47                   
 34 McCallen, John   17 Bellingham Bay S  1:43.47                   
 36 Dabney, James C  18 Mecklenburg Aqua  1:43.56                   
 37 Gray, Thomas C   16 Houston Cougar A  1:43.57                   
 38 Hoffmann, Jake   18 Fcst-GU           1:43.64                   
 39 Deters, Andrew   17 Industry Hills A  1:43.66                   
 40 Woodruff, Andre  17 Unattached/AH-SN  1:43.71                   
 41 Hartmann, Spenc  17 Sonoco Swim Club  1:43.73                   
 41 Krause, Robert   18 San Ramon Vly/Li  1:43.73                   
 43 Hooper, Jace C   18 Desert Storm-CA   1:43.76                   
 44 Wakefield, Kevi  17 Long Island Expr  1:43.78                   
 45 Madwa, Mohammad  18 Pine Crest-FG     1:43.84                   
 46 Hastings, Trist  15 Bgc-N. Westchest  1:43.89                   
 47 McCloskey, Denn  17 Atlantic City AC  1:43.94                   
 48 Amer, Nader M    17 Coast Guard Blue  1:43.97                   
 49 Brunnick, Mason  17 Mecklenburg Aqua  1:44.00                   
 50 Rodman, Spencer  17 North Coast Aqua  1:44.01                   
 51 Lambert, Chase   17 Arkansas Dolphin  1:44.02                   
 52 Smith, Daniel S  16 Unattached/AH-SN  1:44.05                   
 53 Hoffman, Andrew  17 Three Rivers Aqu  1:44.22                   
 54 Ress, Eric M     14 Sonoco Swim Club  1:44.24                   
 55 Tusup, Shane R   16 Team Suffolk-MR   1:44.26                   
 56 Basnuevo, Javie  18 Metro Aquatic Cl  1:44.28                   
 57 Roseberry, Evan  17 Reading Area Com  1:44.29                   
 58 Thompson, Chris  17 Stingrays-GA      1:44.30                   
 59 Hauck, Jason D   17 Team Foxjet-MN    1:44.34                   
 60 Smith, Sean M    17 Boulder City Hen  1:44.35                   
 61 Hansen, Robert   17 Irvine Novaquati  1:44.36                   
 62 Spooner, Christ  18 High Point Swim-  1:44.38                   
 63 Barnett-Woods,   17 Aquazot Swim Clu  1:44.40                   
 64 Choi, Lugar S    16 Aquazot Swim Clu  1:44.46                   
 65 Wilcher, Sam R   16 Arlington Alliga  1:44.60                   
 66 Holway, James N  18 Club Makos-SE     1:44.61                   
 67 Butler, Eric Ma  16 Bernal's Gator S  1:44.65                   
 68 Vodak, Will H    16 Wildcat Aquatics  1:44.78                   
 69 Tishchenko, Ant  18 Asphalt Green Un  1:44.86                   
 70 Meyer, Alexande  16 Ithaca Aquatics-  1:45.04                   
 71 Ryan, Ben T      16 Big Cat Aquatics  1:45.10                   
 72 Reydams, Vincen  17 Arlington Aquati  1:45.13                   
 73 Shimota, Zachar  18 Team Foxjet-MN    1:45.29                   
 74 Plume, Joseph T  16 Palo Alto Stanfo  1:45.30                   
 75 Morris, Jeffrey  15 Northern KY Clip  1:45.37                   
 76 Bednar, David M  17 Arkansas Dolphin  1:45.39                   
 77 Cochrane, Jonat  16 Big Cat Aquatics  1:45.42                   
 78 Diggs, Keith E   17 Sea Devil Swimmi  1:45.44                   
 79 Geri, Pedro M    16 Pine Crest-FG     1:45.53                   
 80 Nguyen, Andrew   16 UN                1:45.55                   
 81 Richards, Micha  15 Star Swim Team-M  1:45.63                   
 82 Perry, Christop  18 Lake-Wi-WI        1:45.64                   
 83 D'Oliver, John   15 Fcst-GU           1:45.72                   
 84 Brown, Gaites P  15 Nova of Virginia  1:45.74                   
 85 Schneider, Dust  17 J-Hawk Aquatic C  1:45.78                   
 85 Atkinson, James  18 Pine Crest-FG     1:45.78                   
 87 Harari, David    17 Plantation Swim-  1:45.81                   
 88 Tanner, Luke B   16 Tsunami Swim Tea  1:45.83                   
 88 Stevens-Palmer,  16 Curl-Burke Swim-  1:45.83                   
 90 Sauaia, Ciro M   17 Bluewater Barrac  1:45.98                   
 91 Hogg, Michael T  18 Poseidon-VA       1:46.00                   
 92 Sanders, Geoffr  15 New Wave Swim Te  1:46.02                   
 93 Smith, Jordan B  17 Reno Aquatics-PC  1:46.07                   
 94 Loughran, Kyle   17 Suburban Swim Ce  1:46.22                   
 95 Komadina, Frank  16 Arizona Marlins-  1:46.36                   
 96 Dragelin, John   17 Curl-Burke Swim-  1:46.38                   
 97 Alland, Kevin D  16 Lake Forest Swim  1:46.43                   
 98 Thompson, Kyle   15 New Berlin Swim-  1:46.45                   
 99 Pryor, Walter V  17 Ksc Valley Gator  1:46.46                   
100 Cain, Justin G   16 UN                1:46.48                   
101 Gillan, Hans M   18 Florida Atlantic  1:46.57                   
102 Rouchard, Chris  17 Lakewood Recreat  1:46.68                   
103 Ciliske, Charle  17 Blue Tide Aquati  1:46.69                   
104 Ferrigno, Thoma  17 Malvern Swimming  1:46.77                   
105 Reeser, Bradley  17 Suburban Swim Ce  1:46.84                   
106 Leblanc, Edward  15 New Wave Swim Te  1:46.91                   
107 VanNatta, John   17 The Woodlands Sw  1:46.93                   
108 Santana, Mario   15 Team Weston Aq-F  1:47.00                   
109 Hernandez, Dani  17 Fcst-GU           1:47.12                   
110 Pedraza, Yoelvi  17 Pine Crest-FG     1:47.16                   
111 Stokes, Jason D  18 Team Dolphins-MV  1:47.31                   
112 Lewkowitz, Blak  15 Arizona Marlins-  1:47.67                   
113 Holmes, Zachary  16 Machine Aquatic-  1:47.97                   
114 Ritt, James C    17 Memphis Tiger Sw  1:48.00                   
115 Andrews, Conner  16 Lake-Wi-WI        1:48.09                   
116 Furrer, Tyler J  17 Gig Harbor Penin  1:48.22                   
117 Mendoza, Johnat  17 Industry Hills A  1:48.37                   
118 Snabes, Andrew   14 New Trier Swim C  1:48.38                   
119 Evanilla, Danie  17 UN-01-CA          1:48.43                   
119 Atzhorn, Andrew  17 Club Makos-SE     1:48.43                   
121 Tribou, Blake T  17 Bengal Tiger-LA   1:48.53                   
122 Luther, Edward   18 Irvine Novaquati  1:48.54                   
123 Conrad, Nichola  17 Rockville Montgo  1:48.56                   
124 Templeton, Mich  17 Fox-IL            1:48.97                   
125 Mercer, Gregory  17 Puget Sound Swim  1:49.61                   
126 Korotkin, Scott  16 Unattached/AH-SN  1:49.98                   
127 Boyle, Ryan M    17 EMAC-MA           1:50.92                   
128 D'Errico, John   16 Old Westbury Aqu  1:50.98                   
129 Coan, Kyle B     16 Fort Lauderdale-  1:51.91                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 20                 
 
 1. Raleigh Swimming Association    267.5  2. Curl-Burke Swim Club              266
 3. Rockville Montgomery Swim Club    239  4. Ann Arbor Swim Club               234
 5. Irvine Novaquatics                207  6. Arizona Desert Fox              193.5
 7. Lake Country Swim Team            164  8. Pine Crest School                 123
 9. Parkway Swim Club                 121 10. The Woodlands Swim Team           112
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    105 12. North Coast Aquatics               84
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. Suburban Swim Center               54
14. BGC-N. Westchester Marlins         54 16. Badger Swim Club                   46
17. Magnus Aquatic Group               45 18. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     44
19. Long Island Aquatic Club           43 20. Gulf Coast Swim Team               40
20. Fairport Area Swim Team            40 22. Unattached                         39
23. SONOCO Swim Club                   37 24. East Grand Rapids Aquatics         35
25. Rio Salado Swim Club             33.5 26. Lake Forest Swim Club              32
27. Bend Swim Club                     31 28. Coast Guard Blue Dolphins          30
28. Team Greenville                    30 30. Industry Hills Aquatic Club        29
31. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 32. Atlantic City Aquatic Club         23
33. Tri-city Channel Cats              22 34. Tampa Bay Community Aquatics       21
34. Typhoon Aquatics Inc               21 36. Big Cat Aquatics                   20
36. City of Pembroke Pines Comets      20 36. Machine Aquatic                    20
36. Fort Lauderdale Aquatics           20 36. Wildcat Aquatics                   20
36. Florida Atlantic Swim Team         20 42. Malvern Swimming Association     19.5
43. Asphalt Green Unified Aquatics     19 44. Aquazot Swim Club                  18
44. Poseidon Swimming Inc              18 46. Stingrays                          17
46. Ashburn Swim Team                  17 46. Berkeley Aquatic Club              17
46. Jersey Wahoos                      17 50. New Berlin Swim Club               16
51. Potomac Marlins                    15 51. Metro Aquatic Club of Miami        15
51. Brookings Swim Club                15 54. Atlantis Aquatic Club              14
54. St Croix Swim Club                 14 54. Sea Devil Swimming                 14
54. Germantown Academy Aquatic  Cl     14 54.  Middies Swimming                  14
59. DaytonaBeachSwimming               13 59. Saluki Swim Club                   13
59. New Wave Swim Team                 13 59. Emmaus Aquatic Club                13
59. Birmingham Swim League             13 59. Desert Storm Swimming              13
59. Wichita Swim Club                  13 59. Carpet Capital Aquatics Club       13
59. Scout Aquatics                     13 68. Ram Swimming Club                  12
69. Northern KY Clippers Swimming      11 69. Mecklenburg Aquatic Club           11
69. Team Dolphins                      11 69. Bernal's Gator Swim Club           11
73. Southeastern Swim Club              9 73. Corvallis Aquatic Team              9
73. Egg Harbor Twp Seahawks             9 73. Team New Tampa YMCA                 9
77. Newburgh Sharks                     8 78. Fort Wayne Aquatics                 7
78. Hershey Aquatic Club                7 78. Team Suffolk                        7
78. Clayton Shaw Park Swim Club         7 78. Marietta Marlins, Inc               7
78. Conroe Area Team Swimmers           7 84. Lawrence Aquahawks                  6
84. Palo Alto Stanford Aquatics         6 86. Cedar Rapids Aquatic                5
86. Great Lakes Aquatics                5 88. Rochester Swim Club ORCAS           4
88. McMinnville Swim Club               4 88. Reno Aquatic Club                   4
91. Tsunami Swim Team of K.C.           3 91. Santa Maria Swim Club               3
91. Columbia Swim Club                  3 91. Ithaca Aquatics Club                3
95. Katy Aquatics                       2 95. Med-City Aquatics                   2
95. Rockwood Swim Club                  2 98. Highland Hurricanes Swim Club       1
98. The Great Wolf Swim Team            1 98. Excel Aquatics                      1
98. Old Westbury Aquatics               1                                          

Event 21  Women 400 Yard IM
=========================================================================
         4:21.39  WCT
         4:23.69  JRS
         4:27.79  OPEN
         4:33.09  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Leclair, Laura   17 Nova of Virginia  4:18.07    4:14.91 WCT     20  
                 27.51        58.12 (30.61)
        1:30.46 (32.34)     2:02.29 (31.83)
        2:39.40 (37.11)     3:16.48 (37.08)
        3:46.21 (29.73)     4:14.91 (28.70)
  2 Schmitt, Jessic  14 North Coast Aqua  4:20.43    4:17.34 WCT     17  
                 27.32        58.65 (31.33)
        1:32.83 (34.18)     2:06.62 (33.79)
        2:42.00 (35.38)     3:17.55 (35.55)
        3:47.64 (30.09)     4:17.34 (29.70)
  3 Meissner, Erica  16 Magnus Aquatic-N  4:20.74    4:18.98 WCT     16  
                 27.88        58.54 (30.66)
        1:30.32 (31.78)     2:01.57 (31.25)
        2:40.04 (38.47)     3:18.68 (38.64)
        3:49.23 (30.55)     4:18.98 (29.75)
  4 Nelson, Kelly L  17 Suburban Swim Ce  4:22.19    4:22.45 JRS     15  
                 27.84        59.00 (31.16)
        1:32.87 (33.87)     2:05.81 (32.94)
        2:44.49 (38.68)     3:23.25 (38.76)
        3:53.32 (30.07)     4:22.45 (29.13)
  5 Beales, Kristen  17 Curl-Burke Swim-  4:19.93    4:23.82 OPEN    14  
                 28.06      1:00.11 (32.05)
        1:34.99 (34.88)     2:09.96 (34.97)
        2:46.73 (36.77)     3:24.05 (37.32)
        3:54.70 (30.65)     4:23.82 (29.12)
  6 Skelos, Daphne   16 Long Island Aqua  4:22.66    4:23.93 OPEN    13  
                 27.62        59.32 (31.70)
        1:32.58 (33.26)     2:05.34 (32.76)
        2:43.96 (38.62)     3:23.30 (39.34)
        3:54.39 (31.09)     4:23.93 (29.54)
  7 Gordon, Colleen  17 Fcst-GU           4:20.51    4:24.02 OPEN    12  
                 27.46        59.72 (32.26)
        1:33.96 (34.24)     2:07.90 (33.94)
        2:46.06 (38.16)     3:25.66 (39.60)
        3:55.68 (30.02)     4:24.02 (28.34)
  8 Frost, Kristen   17 Sonoco Swim Club  4:22.17    4:25.26 OPEN    11  
                 27.81        59.47 (31.66)
        1:33.47 (34.00)     2:07.43 (33.96)
        2:46.97 (39.54)     3:27.14 (40.17)
        3:56.83 (29.69)     4:25.26 (28.43)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Bunch, Blakeley  17 Boulder City Hen  4:25.55    4:20.90 WCT      9  
                 28.24        59.66 (31.42)
        1:32.73 (33.07)     2:05.08 (32.35)
        2:43.23 (38.15)     3:21.46 (38.23)
        3:51.65 (30.19)     4:20.90 (29.25)
 10 Akerfelds, Alek  15 Middies Swimming  4:23.52    4:21.52 JRS      7  
                 27.67        59.25 (31.58)
        1:32.21 (32.96)     2:04.67 (32.46)
        2:43.46 (38.79)     3:22.20 (38.74)
        3:52.25 (30.05)     4:21.52 (29.27)
 11 Smith, Elizabet  16 Parkway Swim Clu  4:24.80    4:23.39 JRS      6  
                 27.23      1:00.05 (32.82)
        1:34.77 (34.72)     2:09.80 (35.03)
        2:46.95 (37.15)     3:24.62 (37.67)
        3:54.87 (30.25)     4:23.39 (28.52)
 12 Iverson, Brittn  16 Corvallis-OR      4:24.32    4:23.48 JRS      5  
                 28.02      1:00.08 (32.06)
        1:34.55 (34.47)     2:08.32 (33.77)
        2:46.65 (38.33)     3:24.66 (38.01)
        3:54.90 (30.24)     4:23.48 (28.58)
 13 Roberts, Melani  15 Raleigh Swimming  4:25.54    4:24.05 OPEN     4  
                 28.27      1:00.51 (32.24)
        1:34.56 (34.05)     2:08.13 (33.57)
        2:44.90 (36.77)     3:22.94 (38.04)
        3:54.15 (31.21)     4:24.05 (29.90)
 14 Kopenitz, Jenni  15 Germantown Acade  4:25.74    4:26.11 OPEN     3  
                 28.89      1:00.86 (31.97)
        1:33.56 (32.70)     2:05.53 (31.97)
        2:45.76 (40.23)     3:26.39 (40.63)
        3:56.63 (30.24)     4:26.11 (29.48)
 15 Vavra, Allysa M  15 Atlantis Aquatic  4:25.45    4:26.48 OPEN     2  
                 27.25        59.24 (31.99)
        1:34.61 (35.37)     2:09.53 (34.92)
        2:46.97 (37.44)     3:25.34 (38.37)
        3:56.90 (31.56)     4:26.48 (29.58)
 16 Shaughnessy, Je  18 Med-City Aquatic  4:25.52    4:27.59 OPEN     1  
                 28.48      1:01.15 (32.67)
        1:35.46 (34.31)     2:10.26 (34.80)
        2:47.23 (36.97)     3:25.45 (38.22)
        3:57.18 (31.73)     4:27.59 (30.41)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Smith, Amilee A  16 Rockville Montgo  4:26.98    4:22.73 JRS    
                 28.94      1:01.22 (32.28)
        1:35.13 (33.91)     2:09.49 (34.36)
        2:45.33 (35.84)     3:21.92 (36.59)
        3:53.00 (31.08)     4:22.73 (29.73)
 18 Coogan, Ryann A  15 UN                4:26.95    4:23.76 OPEN   
                 28.97      1:00.99 (32.02)
        1:35.06 (34.07)     2:08.67 (33.61)
        2:46.27 (37.60)     3:24.16 (37.89)
        3:54.54 (30.38)     4:23.76 (29.22)
 19 Brammer, Molly   17 Team Dolphins-MV  4:25.95    4:24.06 OPEN   
                 28.74      1:01.46 (32.72)
        1:35.82 (34.36)     2:10.03 (34.21)
        2:46.90 (36.87)     3:24.18 (37.28)
        3:54.87 (30.69)     4:24.06 (29.19)
 20 Miller, Abby C   18 Industry Hills A  4:25.97    4:25.33 OPEN   
                 28.70      1:00.54 (31.84)
        1:34.60 (34.06)     2:08.06 (33.46)
        2:45.93 (37.87)     3:24.22 (38.29)
        3:55.47 (31.25)     4:25.33 (29.86)
 21 Myers, Anne S    16 Nova of Virginia  4:26.73    4:25.74 OPEN   
                 28.49      1:01.05 (32.56)
        1:36.13 (35.08)     2:10.68 (34.55)
        2:48.04 (37.36)     3:25.42 (37.38)
        3:56.53 (31.11)     4:25.74 (29.21)
 22 Foley, Kathleen  17 Magnus Aquatic-N  4:27.04    4:25.82 OPEN   
                 29.33      1:02.72 (33.39)
        1:35.21 (32.49)     2:07.77 (32.56)
        2:45.84 (38.07)     3:24.68 (38.84)
        3:55.75 (31.07)     4:25.82 (30.07)
 23 Wiley, Alexandr  18 UN-01-CA          4:26.44    4:26.75 OPEN   
                 28.48      1:01.09 (32.61)
        1:36.09 (35.00)     2:10.89 (34.80)
        2:48.78 (37.89)     3:26.63 (37.85)
        3:57.25 (30.62)     4:26.75 (29.50)
 24 Curran, Bryttan  16 Raleigh Swimming  4:26.71    4:28.36 NCSA   
                 29.58      1:03.37 (33.79)
        1:37.63 (34.26)     2:10.83 (33.20)
        2:48.10 (37.27)     3:25.68 (37.58)
        3:57.85 (32.17)     4:28.36 (30.51)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Zimmer, Meghan   15 Santa Maria Swim  4:27.17                   
 26 Thomas, Joanna   15 Atlantic City AC  4:27.25                   
 27 Christensen, Me  16 Curl-Burke Swim-  4:27.43                   
 28 Kruszewski, Kar  14 Aquazot Swim Clu  4:27.58                   
 29 Bruce, Jamie O   15 Wichita Swim Clu  4:27.69                   
 30 Ridder, Daniell  18 Parkway Swim Clu  4:27.82                   
 31 Taylor, Andrea   13 Issaquah Swim Te  4:28.05                   
 32 Brosseau, Katie  18 Springfield Aq-M  4:28.06                   
 33 Reynolds, Krist  17 Stingrays-GA      4:28.11                   
 34 Beisel, Elizabe  12 Magnus Aquatic-N  4:28.16                   
 35 Lougee, Dena L   18 Santa Maria Swim  4:28.55                   
 36 Imagane, Julie   17 Industry Hills A  4:29.38                   
 37 Evans, Ashley K  16 Berkeley Aquatic  4:29.44                   
 38 Marks, Jamie L   16 Egg Harbor Twp S  4:29.51                   
 39 Kaufmann, Chris  16 Bay & Ocean Stat  4:29.56                   
 40 Richmond, Victo  14 Martin County Aq  4:29.59                   
 41 Perry, Jessica   16 Bernal's Gator S  4:29.68                   
 42 Doolittle, Marg  17 Spare Time Aquat  4:29.89                   
 42 Grant, Rachel    16 UN                4:29.89                   
 44 Kime, Katherine  15 UN-01-CA          4:30.23                   
 45 Cartwright, Lau  16 Scat-GA           4:30.72                   
 45 Cobb, Hayley C   15 Irvine Novaquati  4:30.72                   
 47 Letendre, Denis  16 Parkway Swim Clu  4:30.79                   
 48 Monobe, Ellie E  15 Mission San Jose  4:31.05                   
 49 Haase, Colleen   16 Rockville Montgo  4:31.22                   
 50 Luhrsen, Cassie  16 Clayton Shaw Par  4:31.31                   
 51 Adams, Natalie   13 The Woodlands Sw  4:31.38                   
 52 Warner, Caitlin  17 Clearwater Aquat  4:31.45                   
 53 Howanitz, Jace   15 Clark County San  4:31.50                   
 54 Holmes, Erin D   15 Tri-city Channel  4:31.58                   
 55 Hoff, Kelsey D   15 Arden Hills Swim  4:31.76                   
 56 Sabotin, Jessic  14 UN                4:31.84                   
 57 Mizelle, Margar  16 Nova of Virginia  4:31.85                   
 58 Helmers, Kristi  16 Scarlet Aquatic-  4:31.91                   
 59 Robinson, Ashle  17 Lawrence Aquahaw  4:31.94                   
 60 Thomas, Barbara  17 Fort Lauderdale-  4:31.95                   
 61 Migues, Devonie  17 Irvine Novaquati  4:32.00                   
 62 Nicholson, Aman  17 Middies Swimming  4:32.07                   
 63 Korsberg, Krist  14 Magnus Aquatic-N  4:32.57                   
 64 Olson, Lindsey   14 Southern Marlins  4:32.62                   
 65 Busby, Claire H  15 UN-SC-CA          4:32.65                   
 66 Guyett, Caren E  15 Bgc-N. Westchest  4:32.67                   
 67 Payne, Stephani  15 Wichita Swim Clu  4:32.72                   
 68 Fontana, Kirste  15 UN-01-SI          4:32.87                   
 69 Finn, Molly E    17 Lake-Wi-WI        4:33.23                   
 70 Prautzsch, Kris  15 Magnus Aquatic-N  4:33.24                   
 71 Sirmon, Anna L   17 City of Mobile S  4:33.39                   
 72 Doherty, Caitli  16 Magnus Aquatic-N  4:33.41                   
 73 Li, Jing         16 AZ Desert Fox-AZ  4:33.52                   
 74 Modrov, Priscil  17 North Shore Swim  4:33.65                   
 75 Ferguson, Kaitl  17 Middies Swimming  4:33.69                   
 76 Sotiropoulos, A  15 Irvine Novaquati  4:33.76                   
 77 Malloy, Rhynn J  17 Magnus Aquatic-N  4:33.83                   
 78 Randolph, Court  13 Plantation Swim-  4:34.36                   
 79 Wisinger, Kelle  15 Berkeley Aquatic  4:34.50                   
 80 Lucos, Ileana M  15 Plantation Swim-  4:34.63                   
 81 Fisher, Stephan  16 Lake-Wi-WI        4:34.77                   
 82 Yamahata, Ashle  18 Unattached/AH-SN  4:34.78                   
 83 Marchand, Linds  14 Curl-Burke Swim-  4:34.84                   
 84 Schimenti, Jenn  17 Marietta Marlins  4:34.96                   
 85 Kowalchuk, Morg  17 Poseidon-VA       4:35.07                   
 86 Lunkenheimer, L  14 Wichita Swim Clu  4:35.08                   
 87 Brown, Emily A   15 West Coast Aquat  4:35.35                   
 88 Stachowski, Aly  15 Aquazot Swim Clu  4:35.71                   
 89 Marizu, Cecilia  16 Reno Aquatics-PC  4:35.81                   
 90 Wollner, Margar  17 Asphalt Green Un  4:36.20                   
 90 Leclair, Eleano  15 Nova of Virginia  4:36.20                   
 92 Budner, Meredit  15 AquaHoyas-PV      4:36.22                   
 93 Rodriguez-Lapma  16 Sonoco Swim Club  4:36.24                   
 94 Hand, Alyssa C   14 Team Delaware-MA  4:36.30                   
 95 Peterson-Huber,  18 Shorewood Swim C  4:36.42                   
 96 Wahl, Rachael M  17 Santa Maria Swim  4:36.78                   
 97 Jurusik, Steffa  14 Shock  Wave-MS    4:37.00                   
 98 Hopkins-Vacca,   17 Magnus Aquatic-N  4:37.15                   
 99 Miller, Casey M  17 Rockwood Swim Cl  4:37.27                   
100 Steenvoorden, K  14 Scarlet Aquatic-  4:37.36                   
101 Roper, Whitney   16 Clearwater Aquat  4:37.46                   
102 Bruington, Chel  14 Ngsv Gator Aquat  4:37.83                   
103 Dickmann, Clair  14 Northern KY Clip  4:38.10                   
104 Braun, Stephani  17 Reno Aquatics-PC  4:38.35                   
105 Altenburger, Ji  15 Berkeley Aquatic  4:38.41                   
106 Stewart, Jessic  17 Florida Atlantic  4:38.46                   
107 Walsh, Blake L   17 Berkeley Aquatic  4:38.56                   
108 Sundel, Emily V  16 Sonoco Swim Club  4:38.62                   
109 Hilstrom, Steph  15 Team Foxjet-MN    4:38.92                   
110 Berke, Megan W   14 Nova of Virginia  4:38.99                   
111 Broadley, Sarah  15 YMCA Team Orland  4:39.14                   
112 Trondle, Lauren  17 Northern KY Clip  4:39.61                   
113 Kim, Susan D     16 Rockville Montgo  4:40.03                   
114 Gruendel, Kerry  15 Badger Swim Club  4:40.12                   
115 Dennis, Caitlin  16 Jersey Wahoos-MA  4:40.21                   
116 Like-Mathews, M  16 Rockville Montgo  4:40.30                   
117 Porter, Jaclyn   17 Shawmut Aquatic-  4:40.86                   
118 Sutherland, Kat  15 Palo Alto Stanfo  4:41.03                   
119 Kearns, Jill M   15 Shawmut Aquatic-  4:41.07                   
120 Matherly, Megan  17 YMCA Team Orland  4:41.50                   
121 Kotonias, Jenni  14 MD Suburban SC-P  4:41.65                   
122 McDermott, Jenn  18 Magnus Aquatic-N  4:42.01                   
123 Healey, Meghan   18 Shawmut Aquatic-  4:42.24                   
124 Gallagher, Cait  15 Lawrence Aquahaw  4:42.35                   
125 Barker, Stephan  15 Greater Tampa Sw  4:42.96                   
126 Losinger, Sarah  16 Marietta Marlins  4:43.00                   
127 Ballard, Jessic  16 Cyclone Swimming  4:43.24                   
128 Kelly, Katie A   17 Islip Aquatics-M  4:43.34                   
129 McKenna, Clare   17 Long Island Aqua  4:43.79                   
130 Lee, Jessica M   17 Nova of Virginia  4:44.72                   
131 Poindexter, Ori  15 Irvine Novaquati  4:46.80                   
132 Shirley, Lindse  17 Decatur Swim Clu  4:48.91                   
133 Raymond, Rosali  17 Clark County San  4:49.27                   
134 Norberg, Lindse  13 Ithaca Aquatics-  4:51.12                   
135 Andracki, Ameli  15 Arlington Alliga  4:58.55                   
 -- Smith, Julianne  15 Raleigh Swimming       DQ                   
 -- Carter, Austen   18 Team Greenville-       DQ                   
 -- Maddalena, Gabr  16 The Woodlands Sw       DQ                   
 -- Shishkoff, Kass  16 Raleigh Swimming       DQ                   
 -- Amundsen, Kelse  14 The Woodlands Sw       DQ                   
 -- Houlton, Molly   16 North Coast Aqua       DQ                   
 -- Alvarez, Elena   18 Marin Pirates-PC       DQ                   
 -- Benedict, Dana   17 Clark County San       NS                   
 -- Peak, Candice E  16 Magnus Aquatic-N       NS                   
 -- Lambert, Caitly  16 Marlins-FL             NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 21                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              280  2. Raleigh Swimming Association    271.5
 3. Rockville Montgomery Swim Club    239  4. Ann Arbor Swim Club               234
 5. Irvine Novaquatics                207  6. Arizona Desert Fox              193.5
 7. Lake Country Swim Team            164  8. Parkway Swim Club                 127
 9. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    125 10. Pine Crest School                 123
11. The Woodlands Swim Team           112 12. North Coast Aquatics              101
13. Suburban Swim Center               69 14. Magnus Aquatic Group               61
15. Blue Tide Aquatics                 57 16. Long Island Aquatic Club           56
17. BGC-N. Westchester Marlins         54 18. SONOCO Swim Club                   48
19. Badger Swim Club                   46 20. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     44
21. Gulf Coast Swim Team               40 21. Fairport Area Swim Team            40
23. Unattached                         39 24. East Grand Rapids Aquatics         35
25. Rio Salado Swim Club             33.5 26. Lake Forest Swim Club              32
27. Bend Swim Club                     31 28. Coast Guard Blue Dolphins          30
28. Team Greenville                    30 30. Industry Hills Aquatic Club        29
31. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 32. Atlantic City Aquatic Club         23
33. Tri-city Channel Cats              22 34.  Middies Swimming                  21
34. Typhoon Aquatics Inc               21 34. Tampa Bay Community Aquatics       21
37. Florida Atlantic Swim Team         20 37. Machine Aquatic                    20
37. City of Pembroke Pines Comets      20 37. Big Cat Aquatics                   20
37. Wildcat Aquatics                   20 37. Fort Lauderdale Aquatics           20
43. Malvern Swimming Association     19.5 44. Asphalt Green Unified Aquatics     19
45. Aquazot Swim Club                  18 45. Poseidon Swimming Inc              18
47. Berkeley Aquatic Club              17 47. Germantown Academy Aquatic  Cl     17
47. Ashburn Swim Team                  17 47. Jersey Wahoos                      17
47. Stingrays                          17 52. Atlantis Aquatic Club              16
52. New Berlin Swim Club               16 54. Potomac Marlins                    15
54. Brookings Swim Club                15 54. Metro Aquatic Club of Miami        15
57. Corvallis Aquatic Team             14 57. St Croix Swim Club                 14
57. Sea Devil Swimming                 14 60. DaytonaBeachSwimming               13
60. New Wave Swim Team                 13 60. Emmaus Aquatic Club                13
60. Birmingham Swim League             13 60. Carpet Capital Aquatics Club       13
60. Desert Storm Swimming              13 60. Wichita Swim Club                  13
60. Saluki Swim Club                   13 60. Scout Aquatics                     13
69. Ram Swimming Club                  12 69. First Colony Swim Team             12
71. Mecklenburg Aquatic Club           11 71. Bernal's Gator Swim Club           11
71. Northern KY Clippers Swimming      11 71. Team Dolphins                      11
75. Boulder City Henderson Swim Te      9 75. Southeastern Swim Club              9
75. Team New Tampa YMCA                 9 75. Egg Harbor Twp Seahawks             9
79. Newburgh Sharks                     8 80. Fort Wayne Aquatics                 7
80. Hershey Aquatic Club                7 80. Team Suffolk                        7
80. Clayton Shaw Park Swim Club         7 80. Marietta Marlins, Inc               7
80. Conroe Area Team Swimmers           7 86. Lawrence Aquahawks                  6
86. Palo Alto Stanford Aquatics         6 88. Cedar Rapids Aquatic                5
88. Great Lakes Aquatics                5 90. Rochester Swim Club ORCAS           4
90. McMinnville Swim Club               4 90. Reno Aquatic Club                   4
93. Tsunami Swim Team of K.C.           3 93. Santa Maria Swim Club               3
93. Med-City Aquatics                   3 93. Columbia Swim Club                  3
93. Ithaca Aquatics Club                3 98. Katy Aquatics                       2
98. Rockwood Swim Club                  2100. Highland Hurricanes Swim Club       1
00. The Great Wolf Swim Team            1100. Excel Aquatics                      1
00. Old Westbury Aquatics               1                                          

Event 22  Men 400 Yard IM
=========================================================================
         3:56.59  WCT
         4:00.89  JRS
         4:00.99  OPEN
         4:08.09  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ally, Bradley K  18 Pine Crest-FG     4:01.12    3:49.65 WCT     20  
                 24.17        52.29 (28.12)
        1:21.08 (28.79)     1:49.30 (28.22)
        2:22.19 (32.89)     2:55.59 (33.40)
        3:23.11 (27.52)     3:49.65 (26.54)
  2 Hinrichsen, Sve  16 Curl-Burke Swim-  3:58.13    3:55.37 WCT     17  
                 24.90        53.05 (28.15)
        1:22.73 (29.68)     1:52.61 (29.88)
        2:26.33 (33.72)     3:01.63 (35.30)
        3:28.90 (27.27)     3:55.37 (26.47)
  3 Harris, William  16 Nova of Virginia  4:00.71    3:59.04 JRS     16  
                 25.42        54.41 (28.99)
        1:25.18 (30.77)     1:55.45 (30.27)
        2:29.67 (34.22)     3:03.62 (33.95)
        3:31.96 (28.34)     3:59.04 (27.08)
  4 Morris, Brennan  14 Big Cat Aquatics  4:01.87    3:59.35 JRS     15  
                 25.92        55.24 (29.32)
        1:24.54 (29.30)     1:53.83 (29.29)
        2:28.80 (34.97)     3:04.46 (35.66)
        3:32.30 (27.84)     3:59.35 (27.05)
  5 Thomas, Ross D   18 Atlantic City AC  4:00.32    3:59.44 JRS     14  
                 25.94        55.08 (29.14)
        1:25.52 (30.44)     1:55.21 (29.69)
        2:30.26 (35.05)     3:05.74 (35.48)
        3:33.45 (27.71)     3:59.44 (25.99)
  6 Cheung-Lau, Ced  18 The Claremont Cl  4:00.78    3:59.76 JRS     13  
                 25.99        55.36 (29.37)
        1:25.87 (30.51)     1:55.54 (29.67)
        2:30.56 (35.02)     3:06.01 (35.45)
        3:33.11 (27.10)     3:59.76 (26.65)
  7 Sanders, Geoffr  15 New Wave Swim Te  4:01.74    3:59.82 JRS     12  
                 25.48        55.05 (29.57)
        1:26.05 (31.00)     1:57.12 (31.07)
        2:31.01 (33.89)     3:06.21 (35.20)
        3:33.59 (27.38)     3:59.82 (26.23)
  8 Meyer, Adam M    17 Rockville Montgo  4:00.78    4:02.01 NCSA    11  
                 26.76        56.38 (29.62)
        1:28.17 (31.79)     1:59.89 (31.72)
        2:32.98 (33.09)     3:07.01 (34.03)
        3:35.31 (28.30)     4:02.01 (26.70)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Casey, Aaron J   16 Irvine Novaquati  4:04.26    4:00.23 JRS      9  
                 25.51        54.61 (29.10)
        1:24.46 (29.85)     1:53.79 (29.33)
        2:30.10 (36.31)     3:07.07 (36.97)
        3:34.53 (27.46)     4:00.23 (25.70)
 10 Spooner, Christ  18 High Point Swim-  4:01.89    4:01.57 NCSA     7  
                 25.79        55.40 (29.61)
        1:26.50 (31.10)     1:56.77 (30.27)
        2:31.79 (35.02)     3:07.25 (35.46)
        3:35.05 (27.80)     4:01.57 (26.52)
 11 Pedraza, Yoelvi  17 Pine Crest-FG     4:04.04    4:01.59 NCSA     6  
                 25.28        55.26 (29.98)
        1:26.50 (31.24)     1:56.69 (30.19)
        2:31.59 (34.90)     3:07.31 (35.72)
        3:35.78 (28.47)     4:01.59 (25.81)
 12 Deters, Andrew   17 Industry Hills A  4:02.18    4:02.28 NCSA     5  
                 25.57        54.37 (28.80)
        1:25.11 (30.74)     1:55.33 (30.22)
        2:30.99 (35.66)     3:07.11 (36.12)
        3:35.21 (28.10)     4:02.28 (27.07)
 13 Finelli, Andrew  16 Curl-Burke Swim-  4:04.17    4:02.39 NCSA     4  
                 26.24        56.09 (29.85)
        1:27.97 (31.88)     1:58.82 (30.85)
        2:33.14 (34.32)     3:08.30 (35.16)
        3:36.34 (28.04)     4:02.39 (26.05)
 14 Chitwood, Cory   16 Northern KY Clip  4:04.33    4:02.65 NCSA     3  
                 26.21        56.03 (29.82)
        1:25.83 (29.80)     1:55.22 (29.39)
        2:31.50 (36.28)     3:07.67 (36.17)
        3:36.07 (28.40)     4:02.65 (26.58)
 15 Hayes, Tim P     15 Atlantis Aquatic  4:04.05    4:03.96 NCSA     2  
                 25.54        54.63 (29.09)
        1:25.68 (31.05)     1:56.88 (31.20)
        2:30.81 (33.93)     3:04.90 (34.09)
        3:35.04 (30.14)     4:03.96 (28.92)
 16 Koop, Andre L    18 Wichita Swim Clu  4:02.09    4:04.03 NCSA     1  
                 26.03        55.84 (29.81)
        1:26.56 (30.72)     1:56.63 (30.07)
        2:32.22 (35.59)     3:08.22 (36.00)
        3:36.52 (28.30)     4:04.03 (27.51)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Kraft, David S   18 Potomac Marlins-  4:04.54    4:01.40 NCSA   
                 26.64        56.49 (29.85)
        1:27.08 (30.59)     1:56.94 (29.86)
        2:31.39 (34.45)     3:06.82 (35.43)
        3:34.84 (28.02)     4:01.40 (26.56)
 18 Nissen, Troy D   16 Unattached/AH-SN  4:05.70    4:01.59 NCSA   
                 25.58        54.55 (28.97)
        1:26.63 (32.08)     1:59.08 (32.45)
        2:31.97 (32.89)     3:06.01 (34.04)
        3:34.58 (28.57)     4:01.59 (27.01)
 19 Stewart, Matthe  16 Roc-MN            4:04.51    4:01.69 NCSA   
                 25.33        54.53 (29.20)
        1:25.20 (30.67)     1:56.13 (30.93)
        2:31.30 (35.17)     3:07.70 (36.40)
        3:35.18 (27.48)     4:01.69 (26.51)
 20 Schuyleman, Jam  17 Issaquah Swim Te  4:05.29    4:02.24 NCSA   
                 24.32        52.56 (28.24)
        1:23.24 (30.68)     1:53.10 (29.86)
        2:29.15 (36.05)     3:05.64 (36.49)
        3:34.47 (28.83)     4:02.24 (27.77)
 21 Veltman, Patric  16 Poseidon-VA       4:05.65    4:04.10 NCSA   
                 25.55        55.81 (30.26)
        1:27.38 (31.57)     1:58.27 (30.89)
        2:33.99 (35.72)     3:09.83 (35.84)
        3:37.26 (27.43)     4:04.10 (26.84)
 22 Leneave, Jonath  16 The Woodlands Sw  4:06.18    4:04.44 NCSA   
                 26.26        55.93 (29.67)
        1:27.75 (31.82)     1:58.97 (31.22)
        2:33.64 (34.67)     3:08.81 (35.17)
        3:36.58 (27.77)     4:04.44 (27.86)
 23 Krause, Robert   18 San Ramon Vly/Li  4:05.79    4:07.61 NCSA   
                 26.25        55.86 (29.61)
        1:27.44 (31.58)     1:58.03 (30.59)
        2:35.33 (37.30)     3:12.95 (37.62)
        3:40.61 (27.66)     4:07.61 (27.00)
 24 McCloskey, Denn  17 Atlantic City AC  4:06.08    4:10.85        
                 25.61        55.16 (29.55)
        1:25.50 (30.34)     1:55.54 (30.04)
        2:33.23 (37.69)     3:12.26 (39.03)
        3:41.92 (29.66)     4:10.85 (28.93)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 24 Norton, Matt J   16 DaytonaBeach-FL   4:06.10                   
 26 Smiddy, Matthew  18 Metro Aquatic Cl  4:06.21                   
 27 Wren, David H    15 Nova of Virginia  4:06.26                   
 28 Bartl, Stefan J  17 Magnus Aquatic-N  4:06.47                   
 29 Beasley, Patric  16 Tri-city Channel  4:06.58                   
 30 Blake, Richard   18 North Palm Beach  4:06.64                   
 31 Howard, Chris J  18 Jersey Wahoos-MA  4:06.68                   
 32 Hastings, Trist  15 Bgc-N. Westchest  4:07.20                   
 33 Helms, J.J. J    16 Conroe Area Team  4:07.49                   
 34 Wren, Garrett M  17 Nova of Virginia  4:07.73                   
 35 Mai, Eric T      18 Blue Tide Aquati  4:07.85                   
 36 Kikuchi, Ryunos  16 Aquazot Swim Clu  4:08.00                   
 37 Dierberg, Ryan   17 Clayton Shaw Par  4:08.01                   
 38 Mitchell, Bradl  17 Bgc-N. Westchest  4:08.02                   
 39 Vogt, Ian C      15 Nova of Virginia  4:08.05                   
 40 Harkins, Scott   17 Coast Guard Blue  4:08.16                   
 41 Schneider, Dust  17 J-Hawk Aquatic C  4:08.32                   
 42 Zabler, Daniel   18 BSC-SD            4:08.36                   
 43 Melillo, Simone  16 Curl-Burke Swim-  4:08.48                   
 44 Brake, Andrew J  16 Curl-Burke Swim-  4:08.63                   
 45 Butler, Eric Ma  16 Bernal's Gator S  4:08.70                   
 46 Telep, Nathan M  17 Arizona Marlins-  4:09.00                   
 47 Neiman, Mark J   17 Jersey Wahoos-MA  4:09.28                   
 48 Navarro, Alexan  14 Palo Alto Stanfo  4:09.48                   
 49 Luckie, Steven   18 UN-SC-CA          4:09.54                   
 50 Warner, Daniel   17 Ann Arbor Swim C  4:09.88                   
 51 Grimmett-Norris  15 Curl-Burke Swim-  4:10.07                   
 52 Kennedy, Neal H  15 Team Foxjet-MN    4:10.24                   
 53 Koh, Brian K     17 Industry Hills A  4:10.36                   
 54 Graham, Brent G  18 Southwest Allen-  4:10.72                   
 55 Sullivan, Micha  15 Magnus Aquatic-N  4:10.92                   
 56 Kostianis, Niko  17 Industry Hills A  4:11.07                   
 57 Natina, Joseph   17 Unattached/AH-SN  4:11.15                   
 58 Tusup, Shane R   16 Team Suffolk-MR   4:11.22                   
 59 Spittler, Brian  16 Scout Aquatics-I  4:11.30                   
 60 Salamati, Behan  16 San Ramon Vly/Li  4:11.42                   
 61 David, Ryan M    17 Jersey Wahoos-MA  4:11.56                   
 62 Hyman, Josh S    14 Team Delaware-MA  4:11.57                   
 63 Walsh, Robert A  15 Tac-VA            4:11.74                   
 64 Martinette, Sam  15 Nova of Virginia  4:11.95                   
 65 Olinger, Christ  17 Greater Tampa Sw  4:12.15                   
 66 Voss, Daniel S   17 YMCA Team Orland  4:12.23                   
 67 Yamada, Kevin A  16 Shawmut Aquatic-  4:12.41                   
 68 Correll, Joshua  17 Mecklenburg Aqua  4:12.62                   
 69 Martin, James C  16 UN-01-CA          4:12.71                   
 70 Mechak, Ben P    16 Rockville Montgo  4:13.17                   
 71 Hayden, Zachary  17 Curl-Burke Swim-  4:13.26                   
 72 Nguyen, Andrew   16 UN                4:13.54                   
 73 Gerlach, Matthe  18 Long Island Aqua  4:14.02                   
 74 Rimkus, Charles  13 Aquazot Swim Clu  4:14.30                   
 75 Leckey, Kevin C  17 Blue Tide Aquati  4:15.50                   
 76 Lutterbein, Edw  17 Nova of Virginia  4:15.54                   
 77 Korotkin, Jason  18 Unattached/AH-SN  4:15.93                   
 78 Decker, Benjami  14 Blue Tide Aquati  4:17.45                   
 79 Welche, Mathieu  17 Aquazot Swim Clu  4:17.53                   
 80 Reeb, Cody J     17 Heat Swimming-OZ  4:17.84                   
 81 Gallagher, Chri  17 Five Star-MA      4:21.88                   
 82 Gordon, Ben C    18 Rockville Montgo  4:22.44                   
 83 Roseberry, Evan  17 Reading Area Com  4:24.85                   
 -- Roberts, Jonath  17 Raleigh Swimming       DQ                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 22                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              301  2. Raleigh Swimming Association    271.5
 3. Rockville Montgomery Swim Club    250  4. Ann Arbor Swim Club               234
 5. Irvine Novaquatics                216  6. Arizona Desert Fox              193.5
 7. Lake Country Swim Team            164  8. Pine Crest School                 149
 9. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    141 10. Parkway Swim Club                 127
11. The Woodlands Swim Team           112 12. North Coast Aquatics              101
13. Suburban Swim Center               69 14. Magnus Aquatic Group               61
15. Blue Tide Aquatics                 57 16. Long Island Aquatic Club           56
17. BGC-N. Westchester Marlins         54 18. SONOCO Swim Club                   48
19. Badger Swim Club                   46 20. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     44
21. Fairport Area Swim Team            40 21. Gulf Coast Swim Team               40
23. Unattached                         39 24. Atlantic City Aquatic Club         37
25. East Grand Rapids Aquatics         35 25. Big Cat Aquatics                   35
27. Industry Hills Aquatic Club        34 28. Rio Salado Swim Club             33.5
29. Lake Forest Swim Club              32 30. Bend Swim Club                     31
31. Coast Guard Blue Dolphins          30 31. Team Greenville                    30
33. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 34. New Wave Swim Team                 25
35. Tri-city Channel Cats              22 36. Typhoon Aquatics Inc               21
36.  Middies Swimming                  21 36. Tampa Bay Community Aquatics       21
39. Florida Atlantic Swim Team         20 39. Machine Aquatic                    20
39. City of Pembroke Pines Comets      20 39. Wildcat Aquatics                   20
39. Fort Lauderdale Aquatics           20 44. Malvern Swimming Association     19.5
45. Asphalt Green Unified Aquatics     19 46. Atlantis Aquatic Club              18
46. Poseidon Swimming Inc              18 46. Aquazot Swim Club                  18
49. Germantown Academy Aquatic  Cl     17 49. Stingrays                          17
49. Berkeley Aquatic Club              17 49. Ashburn Swim Team                  17
49. Jersey Wahoos                      17 54. New Berlin Swim Club               16
55. Metro Aquatic Club of Miami        15 55. Brookings Swim Club                15
55. Potomac Marlins                    15 58. Northern KY Clippers Swimming      14
58. Wichita Swim Club                  14 58. St Croix Swim Club                 14
58. Sea Devil Swimming                 14 58. Corvallis Aquatic Team             14
63. DaytonaBeachSwimming               13 63. Saluki Swim Club                   13
63. Desert Storm Swimming              13 63. Emmaus Aquatic Club                13
63. The Claremont Club                 13 63. Birmingham Swim League             13
63. Carpet Capital Aquatics Club       13 63. Scout Aquatics                     13
71. Ram Swimming Club                  12 71. First Colony Swim Team             12
73. Mecklenburg Aquatic Club           11 73. Team Dolphins                      11
73. Bernal's Gator Swim Club           11 76. Southeastern Swim Club              9
76. Egg Harbor Twp Seahawks             9 76. Boulder City Henderson Swim Te      9
76. Team New Tampa YMCA                 9 80. Newburgh Sharks                     8
81. Conroe Area Team Swimmers           7 81. Hershey Aquatic Club                7
81. Team Suffolk                        7 81. Marietta Marlins, Inc               7
81. Fort Wayne Aquatics                 7 81. High Point Swim Club                7
81. Clayton Shaw Park Swim Club         7 88. Palo Alto Stanford Aquatics         6
88. Lawrence Aquahawks                  6 90. Cedar Rapids Aquatic                5
90. Great Lakes Aquatics                5 92. Rochester Swim Club ORCAS           4
92. Reno Aquatic Club                   4 92. McMinnville Swim Club               4
95. Ithaca Aquatics Club                3 95. Santa Maria Swim Club               3
95. Columbia Swim Club                  3 95. Med-City Aquatics                   3
95. Tsunami Swim Team of K.C.           3100. Rockwood Swim Club                  2
00. Katy Aquatics                       2102. Excel Aquatics                      1
02. Highland Hurricanes Swim Club       1102. Old Westbury Aquatics               1
02. The Great Wolf Swim Team            1                                          

Event 23  Women 800 Yard Freestyle Relay
================================================================================
         7:43.39  OPEN
         7:49.79  NCSA
         7:49.79  JRS
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 North Coast Aqua-SI  'A'      7:24.85    7:20.89 OPEN    40  
     1) Wesley, Jenna C 17           2) Houlton, Molly A 16         
     3) Schmitt, Jessica P 14        4) Hayter, Blake M 16          
                 25.98        54.37 (54.37)
      1:23.26 (1:23.26)   1:51.51 (1:51.51)
        2:16.72 (25.21)     2:44.58 (53.07)
      3:12.94 (1:21.43)   3:41.71 (1:50.20)
        3:58.20 (16.49)     4:34.86 (53.15)
      5:03.79 (1:22.08)   5:32.81 (1:51.10)
        5:57.54 (24.73)     6:24.84 (52.03)
      6:52.84 (1:20.03)   7:20.89 (1:48.08)
  2 Curl-Burke Swim-PV  'A'       7:20.29    7:25.42 OPEN    34  
     1) Beales, Kristen E 17         2) Kemp, Elizabeth A 16        
     3) Baker, Sarah E 17            4) Nichols, Christine E 17     
                 26.25        54.92 (54.92)
      1:23.71 (1:23.71)   1:52.40 (1:52.40)
        2:17.61 (25.21)     2:45.92 (53.52)
      3:14.56 (1:22.16)   3:43.04 (1:50.64)
        4:08.40 (25.36)     4:35.84 (52.80)
      5:04.52 (1:21.48)   5:33.58 (1:50.54)
        5:58.53 (24.95)     6:26.43 (52.85)
      6:55.49 (1:21.91)   7:25.42 (1:51.84)
  3 Ann Arbor Swim C-MI  'B'      7:33.95    7:29.65 OPEN    32  
     1) Kelly, Margaret F 17         2) Cole, Leigh A 16            
     3) Schmitt, Allison R 14        4) Benjamin, Lauren M 16       
                 25.47        53.64 (53.64)
      1:22.68 (1:22.68)   1:51.29 (1:51.29)
        2:17.02 (25.73)     2:45.70 (54.41)
      3:15.01 (1:23.72)   3:43.51 (1:52.22)
        4:09.07 (25.56)     4:37.12 (53.61)
      5:06.78 (1:23.27)   5:36.44 (1:52.93)
        6:02.55 (26.11)     6:31.24 (54.80)
      7:00.27 (1:23.83)   7:29.65 (1:53.21)
  4 Ann Arbor Swim C-MI  'A'      7:32.67    7:30.52 OPEN    30  
     1) Smith, Hannah M 17           2) Woods, Adrienne D 16        
     3) Cole, Kristyne A 15          4) Shanley, Lauren E 15        
                 25.56        53.48 (53.48)
      1:21.99 (1:21.99)   1:51.65 (1:51.65)
        2:17.07 (25.42)     2:45.51 (53.86)
      3:14.94 (1:23.29)   3:44.76 (1:53.11)
        4:10.49 (25.73)     4:38.61 (53.85)
      5:07.66 (1:22.90)   5:36.64 (1:51.88)
        6:02.79 (26.15)     6:31.84 (55.20)
      7:01.47 (1:24.83)   7:30.52 (1:53.88)
  5 The Woodlands Sw-GU  'A'      7:26.01    7:30.76 OPEN    28  
     1) McCarthy, Meredith F 17      2) Maddalena, Gabrielle L 16   
     3) Flynn, Kelly D 14            4) Amundsen, Kelsey J 14       
                 25.49        53.85 (53.85)
      1:22.36 (1:22.36)   1:51.37 (1:51.37)
        2:17.32 (25.95)     2:45.86 (54.49)
      3:15.17 (1:23.80)   3:44.11 (1:52.74)
        4:10.47 (26.36)     4:39.86 (55.75)
      5:09.56 (1:25.45)   5:39.45 (1:55.34)
        6:04.46 (25.01)     6:32.98 (53.53)
      7:01.81 (1:22.36)   7:30.76 (1:51.31)
  6 AZ Desert Fox-AZ  'A'         7:27.20    7:31.13 OPEN    26  
     1) Riggins, Christa L 17        2) Raatz, Katherine A 16       
     3) Zimmerman, Joni A 16         4) Clarke, Alexandra M 16      
                 26.42        54.73 (54.73)
      1:23.51 (1:23.51)   1:51.67 (1:51.67)
        2:16.78 (25.11)     2:45.25 (53.58)
      3:15.13 (1:23.46)   3:45.10 (1:53.43)
        4:11.09 (25.99)     4:39.94 (54.84)
      5:09.47 (1:24.37)   5:39.18 (1:54.08)
        6:04.68 (25.50)     6:33.23 (54.05)
      7:02.37 (1:23.19)   7:31.13 (1:51.95)
  7 Parkway Swim Clu-OZ  'A'      7:37.24    7:31.40 OPEN    24  
     1) Smith, Elizabeth A 16        2) Ridder, Kelsey L 16         
     3) Harris, Jenna E 17           4) Cole, Jessica S 18          
                 27.17        56.67 (56.67)
      1:26.26 (1:26.26)   1:55.70 (1:55.70)
        2:21.91 (26.21)     2:50.94 (55.24)
      3:20.71 (1:25.01)   3:50.27 (1:54.57)
        4:16.08 (25.81)     4:44.51 (54.24)
      5:13.05 (1:22.78)   5:41.75 (1:51.48)
        6:06.79 (25.04)     6:34.66 (52.91)
      7:03.02 (1:21.27)   7:31.40 (1:49.65)
  8 Germantown Acade-MA  'A'      7:32.19    7:31.51 OPEN    22  
     1) Sylvester, Lauren E 16       2) Magee, Katherine E 15       
     3) Ladley, Sarah 17             4) Coenen, Sara A 16           
                 26.04        54.33 (54.33)
      1:23.61 (1:23.61)   1:52.62 (1:52.62)
        2:18.73 (26.11)     2:47.14 (54.52)
      3:16.75 (1:24.13)   3:46.36 (1:53.74)
        4:12.99 (26.63)     4:42.27 (55.91)
      5:11.73 (1:25.37)   5:41.14 (1:54.78)
        6:06.54 (25.40)     6:34.82 (53.68)
      7:03.38 (1:22.24)   7:31.51 (1:50.37)
  9 Irvine Novaquati-CA  'A'      7:29.85    7:32.06 OPEN    18  
     1) Cashion, Brooke A 16         2) Hwang, Jane S 17            
     3) Cobb, Hayley C 15            4) Schumacher, Katelyn N 16    
                 26.40        54.83 (54.83)
      1:23.01 (1:23.01)   1:50.98 (1:50.98)
        2:17.38 (26.40)     2:45.74 (54.76)
      3:15.21 (1:24.23)   3:44.08 (1:53.10)
        4:09.98 (25.90)     4:38.59 (54.51)
      5:08.06 (1:23.98)   5:37.97 (1:53.89)
        6:03.72 (25.75)     6:32.46 (54.49)
      7:01.81 (1:23.84)   7:32.06 (1:54.09)
 10 Berkeley Aquatic-NJ  'A'      7:32.13    7:32.20 OPEN    14  
     1) Evans, Ashley K 16           2) Wisinger, Kelley R 15       
     3) Deleon, Andrea 17            4) Foley, Katherine R 14       
                 27.02        55.45 (55.45)
      1:24.44 (1:24.44)   1:53.36 (1:53.36)
        2:19.84 (26.48)     2:48.40 (55.04)
      3:17.97 (1:24.61)   3:47.49 (1:54.13)
        4:13.45 (25.96)     4:41.96 (54.47)
      5:11.28 (1:23.79)   5:40.40 (1:52.91)
        6:06.31 (25.91)     6:35.09 (54.69)
      7:03.64 (1:23.24)   7:32.20 (1:51.80)
 11 Lake-Wi-WI  'A'               7:35.58    7:34.25 OPEN    12  
     1) Grimes, Kylsie M 16          2) Boritzke, Andrea K 17       
     3) Fisher, Stephanie E 16       4) Zblewski, Margaret M 17     
                 25.64        54.03 (54.03)
      1:24.18 (1:24.18)   1:54.45 (1:54.45)
        2:19.73 (25.28)     2:48.43 (53.98)
      3:18.39 (1:23.94)   3:48.53 (1:54.08)
        4:14.36 (25.83)     4:43.32 (54.79)
      5:13.64 (1:25.11)   5:43.22 (1:54.69)
        6:08.19 (24.97)     6:36.13 (52.91)
      7:05.63 (1:22.41)   7:34.25 (1:51.03)
 12 Long Island Aqua-MR  'A'      7:35.30    7:34.45 OPEN    10  
     1) Goldson, Elizabeth C 16      2) Masterson, Kerianne E 17    
     3) Kempton, Kristalynn M 18     4) Fasano, Jacqueline A 16     
                 26.19        54.14 (54.14)
      1:22.89 (1:22.89)   1:51.50 (1:51.50)
        2:17.33 (25.83)     2:46.68 (55.18)
      3:16.49 (1:24.99)   3:46.25 (1:54.75)
        4:12.23 (25.98)     4:41.12 (54.87)
      5:10.71 (1:24.46)   5:40.54 (1:54.29)
        6:06.70 (26.16)     6:35.51 (54.97)
      7:05.13 (1:24.59)   7:34.45 (1:53.91)
 13 Raleigh Swimming-NC  'A'      7:30.04    7:36.65 OPEN     8  
     1) Long, Teresa C 14            2) Smith, Julianne P 15        
     3) Duncan, Amanda D 17          4) Shishkoff, Kassia N 16      
                 25.71        54.48 (54.48)
      1:24.32 (1:24.32)   1:53.91 (1:53.91)
        2:18.83 (24.92)     2:47.43 (53.52)
      3:16.82 (1:22.91)   3:46.22 (1:52.31)
        4:12.49 (26.27)     4:42.53 (56.31)
      5:12.92 (1:26.70)   5:42.86 (1:56.64)
        6:08.60 (25.74)     6:37.39 (54.53)
      7:07.06 (1:24.20)   7:36.65 (1:53.79)
 14 Curl-Burke Swim-PV  'B'       7:28.42    7:37.73 OPEN     6  
     1) Law, Colleen M 17            2) Swinley, Leslie A 17        
     3) Bellis, Caroline J 18        4) Cunningham, Kristin G 17    
                 26.37        54.42 (54.42)
      1:24.01 (1:24.01)   1:54.16 (1:54.16)
        2:20.40 (26.24)     2:48.83 (54.67)
      3:17.86 (1:23.70)   3:47.29 (1:53.13)
        4:13.53 (26.24)     4:42.43 (55.14)
      5:11.84 (1:24.55)   5:41.72 (1:54.43)
        6:08.05 (26.33)     6:37.77 (56.05)
      7:07.96 (1:26.24)   7:37.73 (1:56.01)
 15 Wichita Swim Clu-MV  'A'      7:38.66    7:40.50 OPEN     4  
     1) Bruce, Jamie O 15            2) Matthies, Meredith K 16     
     3) Mahoney, Abigail A 15        4) Lunkenheimer, Lisa M 14     
                 27.01        57.25 (57.25)
      1:27.38 (1:27.38)   1:57.74 (1:57.74)
        2:23.39 (25.65)     2:51.71 (53.97)
      3:20.89 (1:23.15)   3:50.51 (1:52.77)
        4:16.80 (26.29)     4:46.06 (55.55)
      5:15.05 (1:24.54)   5:44.33 (1:53.82)
        6:11.12 (26.79)     6:41.20 (56.87)
      7:11.05 (1:26.72)   7:40.50 (1:56.17)
 16 Team Suffolk-MR  'A'          7:38.22    7:41.39 OPEN     2  
     1) Napoli, Caitlin A 16         2) Esposito, Jennifer M 17     
     3) Parisi, Lauren N 15          4) Degrazia, Kristen A 15      
                 26.80        55.68 (55.68)
      1:24.85 (1:24.85)   1:53.85 (1:53.85)
        2:20.77 (26.92)     2:50.07 (56.22)
      3:20.15 (1:26.30)   3:51.03 (1:57.18)
        4:16.81 (25.78)     4:45.83 (54.80)
      5:16.17 (1:25.14)   5:46.32 (1:55.29)
        6:12.48 (26.16)     6:41.74 (55.42)
      7:11.57 (1:25.25)   7:41.39 (1:55.07)
 17 Santa Maria Swim-CA  'A'      7:40.83    7:41.53 OPEN   
     1) Lougee, Dena L 18            2) Wahl, Rachael M 17          
     3) Lougee, Samantha L 15        4) Zimmer, Meghan F 15         
                 26.78        55.35 (55.35)
      1:24.46 (1:24.46)   1:53.83 (1:53.83)
        2:09.94 (16.11)     2:50.55 (56.72)
      3:21.31 (1:27.48)   3:51.67 (1:57.84)
        4:18.62 (26.95)     4:48.93 (57.26)
      5:18.83 (1:27.16)   5:49.24 (1:57.57)
        6:15.01 (25.77)     6:43.55 (54.31)
      7:12.73 (1:23.49)   7:41.53 (1:52.29)
 18 Magnus Aquatic-NE  'A'        7:37.07    7:41.58 OPEN   
     1) Peak, Candice E 16           2) Doherty, Caitlin K 16       
     3) Foley, Kathleen E 17         4) Meissner, Erica L 16        
                 26.49        55.48 (55.48)
      1:25.83 (1:25.83)   1:56.00 (1:56.00)
        2:21.64 (25.64)     2:50.77 (54.77)
      3:20.69 (1:24.69)   3:50.27 (1:54.27)
        4:17.41 (27.14)     4:47.61 (57.34)
      5:18.30 (1:28.03)   5:48.41 (1:58.14)
        6:13.97 (25.56)     6:42.61 (54.20)
      7:11.93 (1:23.52)   7:41.58 (1:53.17)
 19 Bernal's Gator S-NE  'A'      7:38.30    7:42.14 OPEN   
     1) Farrell, Megan K 16          2) Tocci, Francesca L 14       
     3) Perry, Jessica L 16          4) Ford, Susannah W 16         
                 26.16        54.77 (54.77)
      1:24.35 (1:24.35)   1:53.74 (1:53.74)
        2:09.38 (15.64)     2:50.17 (56.43)
      3:20.60 (1:26.86)   3:50.44 (1:56.70)
        4:16.60 (26.16)     4:45.68 (55.24)
      5:15.29 (1:24.85)   5:45.45 (1:55.01)
        6:03.22 (17.77)     6:41.61 (56.16)
      7:11.57 (1:26.12)   7:42.14 (1:56.69)
 20 Bay & Ocean Stat-NE  'A'      7:41.69    7:42.93 OPEN   
     1) Haron, Kathryn E 16          2) Spinazzola, Chiara F 14     
     3) Dunn, Mariele K 16           4) Kaufmann, Christine R 16    
                 26.87        56.17 (56.17)
      1:26.30 (1:26.30)   1:55.70 (1:55.70)
        2:21.75 (26.05)     2:51.20 (55.50)
      3:21.08 (1:25.38)   3:50.80 (1:55.10)
        4:17.74 (26.94)     4:47.46 (56.66)
      5:18.31 (1:27.51)   5:49.32 (1:58.52)
        6:15.77 (26.45)     6:44.54 (55.22)
      7:13.69 (1:24.37)   7:42.93 (1:53.61)
 21 Berkeley Aquatic-NJ  'B'      7:37.94    7:43.08 OPEN   
     1) Hansen, Kate N 18            2) Nerby, Stephanie M 16       
     3) O'Connor, Katherine R 15     4) Altenburger, Erin M 17      
                 27.71        57.08 (57.08)
      1:26.43 (1:26.43)   1:55.78 (1:55.78)
        2:22.47 (26.69)     2:51.21 (55.43)
      3:20.67 (1:24.89)   3:50.28 (1:54.50)
        4:17.32 (27.04)     4:46.59 (56.31)
      5:17.16 (1:26.88)   5:47.74 (1:57.46)
        6:13.31 (25.57)     6:42.20 (54.46)
      7:12.41 (1:24.67)   7:43.08 (1:55.34)
 22 Boulder City Hen-CA  'A'      7:38.05    7:43.46 NCSA   
     1) Black, Katie R 16            2) Bunch, Blakeley J 17        
     3) Oswald, Addison E 14         4) Grothe, Alexis M 15         
                 27.24        56.71 (56.71)
      1:26.49 (1:26.49)   1:55.81 (1:55.81)
        2:21.79 (25.98)     2:50.82 (55.01)
      3:20.32 (1:24.51)   3:49.61 (1:53.80)
        4:16.39 (26.78)     4:45.70 (56.09)
      5:15.72 (1:26.11)   5:45.45 (1:55.84)
        6:12.35 (26.90)     6:41.95 (56.50)
      7:13.01 (1:27.56)   7:43.46 (1:58.01)
 23 Nova of Virginia-VA  'A'      7:38.15    7:43.54 NCSA   
     1) Myers, Anne S 16             2) Mizelle, Margaret W 16      
     3) Leclair, Laura D 17          4) Sweeney, Casey M 14         
                 27.13        56.52 (56.52)
      1:26.46 (1:26.46)   1:55.63 (1:55.63)
        2:22.07 (26.44)     2:51.30 (55.67)
      3:21.21 (1:25.58)   3:51.18 (1:55.55)
        4:17.27 (26.09)     4:45.95 (54.77)
      5:15.00 (1:23.82)   5:44.12 (1:52.94)
        6:11.71 (27.59)     6:41.84 (57.72)
      7:12.79 (1:28.67)   7:43.54 (1:59.42)
 24 Plantation Swim-FG  'A'       7:42.19    7:44.10 NCSA   
     1) Cianci, Carmen G 17          2) Lucos, Ileana M 15          
     3) Davidson, Katelyn E 13       4) Randolph, Courtney M 13     
                 26.99        56.61 (56.61)
      1:26.50 (1:26.50)   1:56.19 (1:56.19)
        2:23.33 (27.14)     2:52.83 (56.64)
      3:22.78 (1:26.59)   3:51.86 (1:55.67)
        4:18.95 (27.09)     4:48.67 (56.81)
      5:18.54 (1:26.68)   5:48.52 (1:56.66)
        6:15.42 (26.90)     6:44.53 (56.01)
      7:14.42 (1:25.90)   7:44.10 (1:55.58)
 25 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      7:40.07    7:44.35 NCSA   
     1) Fitzsimmons, Sara M 17       2) Kruszewski, Karissa H 14    
     3) Stachowski, Alyssa L 15      4) Lee, Angela 12              
                 26.81        55.85 (55.85)
      1:24.87 (1:24.87)   1:54.06 (1:54.06)
        2:20.10 (26.04)     2:48.50 (54.44)
      3:18.00 (1:23.94)   3:46.85 (1:52.79)
        4:14.30 (27.45)     4:44.32 (57.47)
      5:15.03 (1:28.18)   5:44.92 (1:58.07)
        6:00.02 (15.10)     6:41.47 (56.55)
      7:12.45 (1:27.53)   7:44.35 (1:59.43)
 26 Fcst-GU  'A'                  7:36.06    7:45.52 NCSA   
     1) Sweeney, Allyson A 14        2) Landeck, Vivian M 15        
     3) Gordon, Colleen E 17         4) Gordon, Kelly A 16          
                 26.41        54.80 (54.80)
      1:24.10 (1:24.10)   1:53.76 (1:53.76)
        2:20.40 (26.64)     2:50.40 (56.64)
      3:21.36 (1:27.60)   3:52.35 (1:58.59)
        4:17.94 (25.59)     4:47.10 (54.75)
      5:17.57 (1:25.22)   5:48.46 (1:56.11)
        6:14.55 (26.09)     6:43.96 (55.50)
      7:14.50 (1:26.04)   7:45.52 (1:57.06)
 27 Gulf Coast Swim-FL  'A'       7:38.90    7:45.73 NCSA   
     1) Gadowry, Michelle E 14       2) Ortega, Gabrielle M 13      
     3) Gehring, Katherine M 17      4) Franklin, Chelsea L 14      
                 27.47        57.15 (57.15)
      1:27.37 (1:27.37)   1:57.20 (1:57.20)
        2:24.82 (27.62)     2:54.93 (57.73)
      3:25.56 (1:28.36)   3:55.72 (1:58.52)
        4:22.56 (26.84)     4:52.65 (56.93)
      5:23.20 (1:27.48)   5:53.99 (1:58.27)
        6:19.94 (25.95)     6:48.09 (54.10)
      7:16.93 (1:22.94)   7:45.73 (1:51.74)
 28 Southeastern Swi-IN  'A'      7:48.77    7:46.26 NCSA   
     1) Paul, Erika J 17             2) Rogers, Lindsay K 15        
     3) McAuley, Margo M 15          4) Retrum, Rebecca J 16        
                 27.39        57.21 (57.21)
      1:27.66 (1:27.66)   1:57.89 (1:57.89)
        2:23.96 (26.07)     2:53.50 (55.61)
      3:23.65 (1:25.76)   3:53.77 (1:55.88)
        4:20.39 (26.62)     4:50.35 (56.58)
      5:20.75 (1:26.98)   5:50.73 (1:56.96)
        6:17.42 (26.69)     6:46.47 (55.74)
      7:16.27 (1:25.54)   7:46.26 (1:55.53)
 29 Rockville Montgo-PV  'A'      7:38.65    7:46.63 NCSA   
     1) Smith, Amilee A 16           2) Reyes, Vanessa E 15         
     3) Chuang, Christine S 15       4) Harvey, Katura M 16         
                 28.05        58.31 (58.31)
      1:28.90 (1:28.90)   1:59.31 (1:59.31)
        2:25.38 (26.07)     2:54.77 (55.46)
      3:24.82 (1:25.51)   3:54.99 (1:55.68)
        4:20.58 (25.59)     4:49.89 (54.90)
      5:20.88 (1:25.89)   5:52.04 (1:57.05)
        6:17.62 (25.58)     6:46.74 (54.70)
      7:17.06 (1:25.02)   7:46.63 (1:54.59)
 30 AZ Desert Fox-AZ  'B'         7:41.49    7:46.88 NCSA   
     1) Devinney, Erin F 14          2) Gratton, Emilie L 16        
     3) Puschak, Jaclyn C 15         4) Li, Jing 16                 
                 27.53        57.25 (57.25)
      1:27.40 (1:27.40)   1:56.23 (1:56.23)
        2:22.77 (26.54)     2:52.52 (56.29)
      3:23.53 (1:27.30)   3:54.41 (1:58.18)
        4:21.16 (26.75)     4:50.50 (56.09)
      5:20.57 (1:26.16)   5:50.13 (1:55.72)
        6:16.56 (26.43)     6:45.78 (55.65)
      7:16.56 (1:26.43)   7:46.88 (1:56.75)
 31 Marietta Marlins-GA  'A'      7:44.61    7:47.08 NCSA   
     1) Newsome, Jenna C 15          2) Coburn, Rachel L 17         
     3) Gleyzer, Anna D 16           4) Schimenti, Jenny M 17       
                 27.80        57.09 (57.09)
      1:27.26 (1:27.26)   1:58.13 (1:58.13)
        2:25.04 (26.91)     2:54.86 (56.73)
      3:24.38 (1:26.25)   3:54.53 (1:56.40)
        4:21.13 (26.60)     4:50.74 (56.21)
      5:21.18 (1:26.65)   5:51.70 (1:57.17)
        6:18.54 (26.84)     6:47.78 (56.08)
      7:17.75 (1:26.05)   7:47.08 (1:55.38)
 32 Birmingham Swim-SE  'A'       7:34.57    7:47.19 NCSA   
     1) Golden, Julie L 16           2) Kraus, Alexandria C 16      
     3) Culp, Martha W 16            4) Woods, Sarah A 16           
                 26.17        54.82 (54.82)
      1:24.35 (1:24.35)   1:53.58 (1:53.58)
        2:20.90 (27.32)     2:50.90 (57.32)
      3:21.60 (1:28.02)   3:51.85 (1:58.27)
        4:18.44 (26.59)     4:48.15 (56.30)
      5:19.01 (1:27.16)   5:49.31 (1:57.46)
        6:15.77 (26.46)     6:45.53 (56.22)
      7:16.28 (1:26.97)   7:47.19 (1:57.88)
 33 Corvallis-OR  'A'             7:47.05    7:47.70 NCSA   
     1) Iverson, Brittney R 16       2) Lee, Rachel A 15            
     3) Storie, Sloan M 14           4) Leslie, Mailene E 14        
                 26.72        55.50 (55.50)
      1:24.29 (1:24.29)   1:52.47 (1:52.47)
        2:19.94 (27.47)     2:50.03 (57.56)
      3:21.32 (1:28.85)   3:52.47 (2:00.00)
        4:19.54 (27.07)     4:49.22 (56.75)
      5:19.79 (1:27.32)   5:50.61 (1:58.14)
        6:17.23 (26.62)     6:47.02 (56.41)
      7:17.24 (1:26.63)   7:47.70 (1:57.09)
 34 Rockwood Swim Cl-OZ  'A'      7:43.23    7:48.16 NCSA   
     1) Grigereit, Laura E 17        2) Miller, Casey M 17          
     3) Grott, Kristin M 16          4) Miller, Cory E 15           
                 26.92        56.28 (56.28)
      1:26.06 (1:26.06)   1:55.38 (1:55.38)
        2:22.17 (26.79)     2:53.18 (57.80)
      3:25.85 (1:30.47)   3:58.56 (2:03.18)
        4:24.81 (26.25)     4:53.76 (55.20)
      5:23.54 (1:24.98)   5:53.53 (1:54.97)
        6:19.49 (25.96)     6:48.07 (54.54)
      7:18.01 (1:24.48)   7:48.16 (1:54.63)
 35 Rockville Montgo-PV  'B'      7:45.73    7:48.40 NCSA   
     1) Urubshurow, Delghi K 16      2) Spak, Elena M 14            
     3) Kyle, Kelli A 15             4) Gazo, Theresa M 16          
                 27.53        57.51 (57.51)
      1:27.35 (1:27.35)   1:57.44 (1:57.44)
        2:23.23 (25.79)     2:53.09 (55.65)
      3:23.51 (1:26.07)   3:54.25 (1:56.81)
        4:10.33 (16.08)     4:51.56 (57.31)
      5:22.29 (1:28.04)   5:53.21 (1:58.96)
        6:19.50 (26.29)     6:49.18 (55.97)
      7:19.41 (1:26.20)   7:48.40 (1:55.19)
 36 City of Mobile S-SE  'A'      7:42.69    7:48.50 NCSA   
     1) Simons, Lauren E 18          2) Sirmon, Anna L 17           
     3) Kerns, Haleigh L 18          4) Leon, Lindsay M 16          
                 27.55        57.19 (57.19)
      1:27.71 (1:27.71)   1:58.59 (1:58.59)
        2:24.67 (26.08)     2:54.10 (55.51)
      3:24.37 (1:25.78)   3:54.46 (1:55.87)
        4:20.72 (26.26)     4:50.20 (55.74)
      5:19.68 (1:25.22)   5:49.29 (1:54.83)
        6:16.22 (26.93)     6:46.53 (57.24)
      7:17.44 (1:28.15)   7:48.50 (1:59.21)
 37 East Grand Rapid-MI  'A'      7:48.71    7:48.99 NCSA   
     1) Korn, Jennifer M 17          2) Foe, Rachel D 17            
     3) Kosmak, Sarah J 15           4) White, Katherine M 16       
                 26.92        56.46 (56.46)
      1:25.96 (1:25.96)   1:56.22 (1:56.22)
        2:22.92 (26.70)     2:52.64 (56.42)
      3:22.31 (1:26.09)   3:52.51 (1:56.29)
        4:19.44 (26.93)     4:50.13 (57.62)
      5:21.23 (1:28.72)   5:51.21 (1:58.70)
        6:17.32 (26.11)     6:47.05 (55.84)
      7:17.84 (1:26.63)   7:48.99 (1:57.78)
 38 Scarlet Aquatic-NJ  'A'       7:44.67    7:49.62 NCSA   
     1) Capparell, Meghan A 18       2) Helmers, Kristina H 16      
     3) Feltrin, Veronica L 14       4) Steenvoorden, Kristen M 14  
                 26.49        55.76 (55.76)
      1:25.86 (1:25.86)   1:56.84 (1:56.84)
        2:23.45 (26.61)     2:52.51 (55.67)
      3:22.31 (1:25.47)   3:52.30 (1:55.46)
        4:18.38 (26.08)     4:48.29 (55.99)
      5:19.34 (1:27.04)   5:49.72 (1:57.42)
        6:17.14 (27.42)     6:47.63 (57.91)
      7:19.01 (1:29.29)   7:49.62 (1:59.90)
 38 Pine Crest-FG  'A'            7:48.23    7:49.62 NCSA   
     1) Eisenring, Stephanie K 14    2) Parraga, Erika R 16         
     3) Catania, Alexandria K 15     4) Atkinson, Brooke E 15       
                 27.01        56.69 (56.69)
      1:27.42 (1:27.42)   1:57.48 (1:57.48)
        2:24.91 (27.43)     2:54.81 (57.33)
      3:25.66 (1:28.18)   3:55.81 (1:58.33)
        4:22.87 (27.06)     4:52.96 (57.15)
      5:23.47 (1:27.66)   5:53.55 (1:57.74)
        6:19.43 (25.88)     6:48.82 (55.27)
      7:19.43 (1:25.88)   7:49.62 (1:56.07)
 40 Southern Marlins-SC  'A'      7:47.43    7:49.63 NCSA   
     1) Rupp, Madison H 14           2) Liston, Lauren A 18         
     3) Motsinger, Katy J 15         4) Olson, Lindsey M 14         
                 27.64        57.17 (57.17)
      1:26.77 (1:26.77)   1:56.67 (1:56.67)
        2:23.43 (26.76)     2:52.78 (56.11)
      3:23.60 (1:26.93)   3:54.00 (1:57.33)
        4:21.04 (27.04)     4:52.44 (58.44)
      5:23.84 (1:29.84)   5:54.85 (2:00.85)
        6:21.35 (26.50)     6:50.34 (55.49)
      7:20.18 (1:25.33)   7:49.63 (1:54.78)
 41 North Coast Aqua-SI  'B'      7:41.34    7:49.85        
     1) Weinbrecht, Amanda M 17      2) Pold, Anna-Liisa 14         
     3) Benefield, Gloria M 15       4) Elgamal, Elweya A 15        
                 27.12        56.42 (56.42)
      1:26.94 (1:26.94)   1:57.31 (1:57.31)
        2:23.83 (26.52)     2:53.78 (56.47)
      3:24.28 (1:26.97)   3:54.17 (1:56.86)
        4:21.05 (26.88)     4:50.59 (56.42)
      5:20.44 (1:26.27)   5:49.74 (1:55.57)
        6:16.30 (26.56)     6:47.34 (57.60)
      7:18.90 (1:29.16)   7:49.85 (2:00.11)
 42 Middies Swimming-MR  'A'      7:45.17    7:50.45        
     1) Bui, Tiffany T 17            2) Akerfelds, Aleksa M 15      
     3) Nicholson, Amanda S 17       4) Ferguson, Kaitlyn R 17      
                 26.74        56.39 (56.39)
      1:26.05 (1:26.05)   1:55.98 (1:55.98)
        2:22.43 (26.45)     2:51.61 (55.63)
      3:21.59 (1:25.61)   3:51.27 (1:55.29)
        4:18.40 (27.13)     4:48.81 (57.54)
      5:19.84 (1:28.57)   5:50.68 (1:59.41)
        6:17.92 (27.24)     6:48.79 (58.11)
      7:20.36 (1:29.68)   7:50.45 (1:59.77)
 43 Clark County San-CA  'A'      7:47.63    7:50.94        
     1) Howanitz, Jace C 15          2) Yee, Michelle J 16          
     3) Raymond, Rosalie L 17        4) Benedict, Dana J 17         
                 26.80        56.16 (56.16)
      1:26.13 (1:26.13)   1:55.62 (1:55.62)
        2:21.91 (26.29)     2:51.32 (55.70)
      3:22.31 (1:26.69)   3:53.05 (1:57.43)
        4:20.32 (27.27)     4:49.75 (56.70)
      5:20.77 (1:27.72)   5:51.40 (1:58.35)
        6:17.21 (25.81)     6:47.27 (55.87)
      7:19.08 (1:27.68)   7:50.94 (1:59.54)
 44 Magnus Aquatic-NE  'B'        7:48.61    7:50.96        
     1) Beisel, Elizabeth L 12       2) Martin, Katelyn A 14        
     3) Korsberg, Kristin E 14       4) Hopkins-Vacca, Corina F 17  
                 27.16        56.58 (56.58)
      1:26.53 (1:26.53)   1:56.29 (1:56.29)
        2:23.82 (27.53)     2:54.08 (57.79)
      3:25.22 (1:28.93)   3:56.54 (2:00.25)
        4:23.58 (27.04)     4:53.13 (56.59)
      5:23.53 (1:26.99)   5:53.70 (1:57.16)
        6:09.83 (16.13)     6:50.11 (56.41)
      7:20.65 (1:26.95)   7:50.96 (1:57.26)
 45 Coast Guard Blue-VA  'A'      7:46.77    7:51.42        
     1) Benton, Victoria P 15        2) Sweetnam, Tamara H 15       
     3) Hartman, Jacqueline A 16     4) Davis, Hannah C 15          
                 27.29        56.53 (56.53)
      1:27.07 (1:27.07)   1:57.50 (1:57.50)
        2:25.30 (27.80)     2:56.35 (58.85)
      3:28.19 (1:30.69)   3:59.46 (2:01.96)
        4:25.72 (26.26)     4:55.22 (55.76)
      5:25.42 (1:25.96)   5:55.48 (1:56.02)
        6:22.32 (26.84)     6:51.31 (55.83)
      7:21.11 (1:25.63)   7:51.42 (1:55.94)
 46 Asphalt Green Un-MR  'A'      7:41.53    7:52.50        
     1) Shiota, Lili M 14            2) Wollner, Margaret J 17      
     3) Staskiewicz, Sophie D 15     4) Healey, Vivian O 16         
                 26.91        56.95 (56.95)
      1:28.33 (1:28.33)   1:59.78 (1:59.78)
        2:27.06 (27.28)     2:57.19 (57.41)
      3:28.31 (1:28.53)   3:59.49 (1:59.71)
        4:25.62 (26.13)     4:54.69 (55.20)
      5:25.04 (1:25.55)   5:55.53 (1:56.04)
        6:22.30 (26.77)     6:52.34 (56.81)
      7:22.85 (1:27.32)   7:52.50 (1:56.97)
 47 Team Foxjet-MN  'A'           7:45.58    7:52.61        
     1) Hilstrom, Stephanie M 15     2) Goetz, Erin C 17            
     3) Braun, Megan O 16            4) Larson, Jill E 16           
                 27.95        58.12 (58.12)
      1:28.87 (1:28.87)   1:59.35 (1:59.35)
        2:25.82 (26.47)     2:55.95 (56.60)
      3:27.41 (1:28.06)   3:58.52 (1:59.17)
        4:24.17 (25.65)     4:53.36 (54.84)
      5:23.71 (1:25.19)   5:53.95 (1:55.43)
        6:20.91 (26.96)     6:50.54 (56.59)
      7:21.39 (1:27.44)   7:52.61 (1:58.66)
 48 Sea Devil Swimmi-PV  'A'      7:49.34    7:52.64        
     1) Danner, Ashley K 14          2) Herrmann, Laura K 17        
     3) McDonnell, Katherine J 16    4) Case, Kimberly E 17         
                 26.88        55.95 (55.95)
      1:26.30 (1:26.30)   1:57.59 (1:57.59)
        2:13.28 (15.69)     2:55.08 (57.49)
      3:27.54 (1:29.95)   4:00.47 (2:02.88)
        4:27.27 (26.80)     4:57.52 (57.05)
      5:28.36 (1:27.89)   5:58.53 (1:58.06)
        6:24.82 (26.29)     6:53.65 (55.12)
      7:23.73 (1:25.20)   7:52.64 (1:54.11)
 49 The Woodlands Sw-GU  'B'      7:40.85    7:52.69        
     3)                              4) Weber, Taylor E 17          
                 27.55        57.63 (57.63)
      1:28.16 (1:28.16)   1:57.78 (1:57.78)
        2:24.47 (26.69)     2:54.80 (57.02)
      3:25.60 (1:27.82)   3:56.75 (1:58.97)
        4:23.61 (26.86)     4:53.59 (56.84)
      5:24.47 (1:27.72)   5:55.75 (1:59.00)
        6:12.10 (16.35)     6:52.32 (56.57)
      7:22.90 (1:27.15)   7:52.69 (1:56.94)
 50 YMCA Team Orland-FL  'A'      8:47.98L   7:52.97        
     1) Broadley, Sarah N 15         2) Siggins, Yasmin A 17        
     3) Rein, Rachael A 16           4) Matherly, Megan E 17        
                 27.61        57.53 (57.53)
      1:27.80 (1:27.80)   1:57.16 (1:57.16)
        2:24.83 (27.67)     2:55.68 (58.52)
      3:27.04 (1:29.88)   3:58.22 (2:01.06)
        4:24.77 (26.55)     4:54.22 (56.00)
      5:24.16 (1:25.94)   5:53.99 (1:55.77)
        6:20.77 (26.78)     6:50.91 (56.92)
      7:22.11 (1:28.12)   7:52.97 (1:58.98)
 51 Bernal's Gator S-NE  'B'      7:40.92    7:53.33        
     1) Ernst, Sarah E 16            2) Wilson, Lauren A 16         
     3) Roth, Kristyn J 17           4) Bargmann, Leslie D 15       
                 26.98        56.61 (56.61)
      1:27.05 (1:27.05)   1:57.16 (1:57.16)
        2:23.88 (26.72)     2:53.96 (56.80)
      3:24.52 (1:27.36)   3:54.96 (1:57.80)
        4:21.12 (26.16)     4:51.22 (56.26)
      5:22.53 (1:27.57)   5:54.75 (1:59.79)
        6:21.17 (26.42)     6:51.09 (56.34)
      7:22.63 (1:27.88)   7:53.33 (1:58.58)
 52 Clayton Shaw Par-OZ  'A'      7:48.26    7:53.41        
     1) Luhrsen, Cassie L 16         2) Schilling, Jillienne W 15   
     3) Harris, Emily R 14           4) Clark, Jessica A 16         
                 27.02        56.47 (56.47)
      1:26.38 (1:26.38)   1:55.90 (1:55.90)
        2:22.46 (26.56)     2:51.83 (55.93)
      3:21.95 (1:26.05)   3:52.41 (1:56.51)
        4:19.58 (27.17)     4:49.81 (57.40)
      5:21.98 (1:29.57)   5:53.21 (2:00.80)
        6:20.03 (26.82)     6:50.66 (57.45)
      7:22.25 (1:29.04)   7:53.41 (2:00.20)
 53 Suburban Swim Ce-MA  'A'      7:40.95    7:53.89        
     1) Horstmann, Susan M 18        2) Nelson, Kelly L 17          
     3) Nicotera, Gina M 16          4) McCarthy, Morgan B 15       
                 27.65        56.99 (56.99)
      1:26.79 (1:26.79)   1:56.76 (1:56.76)
        2:22.46 (25.70)     2:51.14 (54.38)
      3:20.25 (1:23.49)   3:49.14 (1:52.38)
        4:17.08 (27.94)     4:48.41 (59.27)
      5:20.53 (1:31.39)   5:52.04 (2:02.90)
        6:20.33 (28.29)     6:51.15 (59.11)
      7:22.54 (1:30.50)   7:53.89 (2:01.85)
 54 Team Dolphins-MV  'A'         7:49.44    7:54.79        
     1) Corwin, Tarin E 15           2) Williams, Taryn J 17        
     3) Nelson, Abigail E 15         4) Brammer, Molly E 17         
                 27.12        56.70 (56.70)
      1:28.00 (1:28.00)   2:00.12 (2:00.12)
        2:27.37 (27.25)     2:57.57 (57.45)
      3:28.54 (1:28.42)   3:59.86 (1:59.74)
        4:26.00 (26.14)     4:54.78 (54.92)
      5:24.67 (1:24.81)   5:54.53 (1:54.67)
        6:21.18 (26.65)     6:51.85 (57.32)
      7:23.22 (1:28.69)   7:54.79 (2:00.26)
 55 Spare Time Aquat-SN  'A'      7:46.23    7:55.15        
     1) Winsor, Katrina              2) Tsay, Cynthia               
     3) Tsay, Annie                  4) Doolittle, Margaret C 17    
                 27.27        57.56 (57.56)
      1:28.46 (1:28.46)   1:58.46 (1:58.46)
        2:25.35 (26.89)     2:55.83 (57.37)
      3:27.90 (1:29.44)   3:59.28 (2:00.82)
        4:25.90 (26.62)     4:56.61 (57.33)
      5:28.90 (1:29.62)   6:00.81 (2:01.53)
        6:27.06 (26.25)     6:56.17 (55.36)
      7:25.77 (1:24.96)   7:55.15 (1:54.34)
 56 Lake-Wi-WI  'B'               7:47.49    7:55.35        
     1) Finn, Molly E 17             2) Landisch, Nicole T 15       
     3) Nahin, Allison M 16          4) Eschenburg, Katherine J 15  
                 26.55        55.92 (55.92)
      1:26.91 (1:26.91)   1:58.01 (1:58.01)
        2:24.26 (26.25)     2:54.82 (56.81)
      3:26.24 (1:28.23)   3:57.35 (1:59.34)
        4:23.21 (25.86)     4:53.50 (56.15)
      5:25.61 (1:28.26)   5:58.65 (2:01.30)
        6:25.61 (26.96)     6:55.18 (56.53)
      7:25.18 (1:26.53)   7:55.35 (1:56.70)
 57 TampaBayAquatics-FL  'A'      7:43.72    7:55.86        
     1) Nauta, Chelsea B 16          2) Nauta, Brittany R 17        
     3) Latimer, Casie L 15          4) Anderson, Margaret P 14     
                 26.64        54.86 (54.86)
      1:22.77 (1:22.77)   1:49.94 (1:49.94)
        2:17.40 (27.46)     2:47.90 (57.96)
      3:19.29 (1:29.35)   3:50.52 (2:00.58)
        4:17.54 (27.02)     4:47.95 (57.43)
      5:20.23 (1:29.71)   5:52.59 (2:02.07)
        6:19.85 (27.26)     6:51.13 (58.54)
      7:23.77 (1:31.18)   7:55.86 (2:03.27)
 58 Long Island Expr-MR  'A'      7:49.73    8:00.43        
     1) Dwyer, Shannon M 16          2) Dwyer, Caitlin L 16         
     3) Ryan, Sarah A 15             4) Sullivan, Ellen F 17        
                 27.24        56.11 (56.11)
      1:26.44 (1:26.44)   1:57.12 (1:57.12)
        2:24.33 (27.21)     2:54.99 (57.87)
      3:26.19 (1:29.07)   3:57.62 (2:00.50)
        4:25.53 (27.91)     4:56.22 (58.60)
      5:27.45 (1:29.83)   5:58.96 (2:01.34)
        6:26.42 (27.46)     6:56.94 (57.98)
      7:28.86 (1:29.90)   8:00.43 (2:01.47)
 59 Waukesha Express-WI  'A'      7:49.79    8:03.54        
     1) Martin, Clair E 15           2) Sarandos, Stephanie N 15    
     3) Schwabe, Emily A 12          4) Gorenc, Arianna M 13        
                 27.77        57.78 (57.78)
      1:28.14 (1:28.14)   1:58.98 (1:58.98)
        2:26.11 (27.13)     2:56.09 (57.11)
      3:28.06 (1:29.08)   3:58.87 (1:59.89)
        4:26.51 (27.64)     4:57.86 (58.99)
      5:29.58 (1:30.71)   6:02.41 (2:03.54)
        6:18.02 (15.61)     7:00.79 (58.38)
      7:32.94 (1:30.53)   8:03.54 (2:01.13)
 60 Desert Storm-CA  'A'          7:48.33    8:05.09        
     1) Taylor, Bonnie L 16          2) Streight, Crystal S 16      
     3) Valpiani, Michelle L 18      4) McClain, Rachell A 16       
                 27.75        58.25 (58.25)
      1:29.93 (1:29.93)   2:01.18 (2:01.18)
        2:21.86 (20.68)     2:59.59 (58.41)
      3:30.81 (1:29.63)   4:01.98 (2:00.80)
        4:29.75 (27.77)     5:00.58 (58.60)
      5:32.63 (1:30.65)   6:04.16 (2:02.18)
        6:31.47 (27.31)     7:02.08 (57.92)
      7:33.36 (1:29.20)   8:05.09 (2:00.93)
 61 Sonoco Swim Club-CT  'A'      7:45.28    8:05.17        
     1) Lapman, Melanie              2) Sundel, Emily V 16          
     3) Frost, Kristen E 17          4) Loomis, Katherine M 15      
                 28.49        59.49 (59.49)
      1:31.04 (1:31.04)   2:01.78 (2:01.78)
        2:30.08 (28.30)   3:01.93 (1:00.15)
      3:34.71 (1:32.93)   4:07.39 (2:05.61)
        4:34.59 (27.20)     5:04.62 (57.23)
      5:35.66 (1:28.27)   6:06.38 (1:58.99)
        6:33.77 (27.39)     7:04.26 (57.88)
      7:35.26 (1:28.88)   8:05.17 (1:58.79)
 62 New Albany Aquat-OH  'A'      7:49.79    8:05.41        
     1) Kentner, Karli N 15          2) Eramo, Kristine M 15        
     3) Dengler, Margaret M 14       4) Whittington, Emily R 14     
                 27.54        58.53 (58.53)
      1:29.29 (1:29.29)   2:00.50 (2:00.50)
        2:28.11 (27.61)     2:58.39 (57.89)
      3:29.55 (1:29.05)   4:00.89 (2:00.39)
        4:29.05 (28.16)     4:59.87 (58.98)
      5:31.69 (1:30.80)   6:03.38 (2:02.49)
        6:19.66 (16.28)     7:02.11 (58.73)
      7:34.03 (1:30.65)   8:05.41 (2:02.03)
 63 Cyclone Swimming-SC  'A'      7:45.21    8:05.65        
     1) Collins, Cathryn C 16        2) Ballard, Jessica L 16       
     3) Cranston, Lauren J 17        4) Beck, Christie L 17         
                 27.37        57.48 (57.48)
      1:28.61 (1:28.61)   1:59.94 (1:59.94)
        2:26.40 (26.46)     2:57.30 (57.36)
      3:29.87 (1:29.93)   4:02.43 (2:02.49)
        4:30.78 (28.35)     5:02.35 (59.92)
      5:34.23 (1:31.80)   6:05.98 (2:03.55)
        6:32.64 (26.66)     7:02.74 (56.76)
      7:34.06 (1:28.08)   8:05.65 (1:59.67)
 -- Shawmut Aquatic-NE  'A'       7:45.29         DQ        
     1) Kearns, Jill M 15            2) Healey, Meghan E 18         
     3) Walterman, Elena V 14        4) Porter, Jaclyn D 17         
 -- Raleigh Swimming-NC  'B'      7:42.51         NS        
 
                    Combined Team Scores - Through Event 23                     
 
 1. Curl-Burke Swim Club              341  2. Ann Arbor Swim Club               296
 3. Raleigh Swimming Association    279.5  4. Rockville Montgomery Swim Club    250
 5. Irvine Novaquatics                234  6. Arizona Desert Fox              219.5
 7. Lake Country Swim Team            176  8. Parkway Swim Club                 151
 9. Pine Crest School                 149 10. North Coast Aquatics              141
10. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    141 12. The Woodlands Swim Team           140
13. Suburban Swim Center               69 14. Long Island Aquatic Club           66
15. Magnus Aquatic Group               61 16. Blue Tide Aquatics                 57
17. BGC-N. Westchester Marlins         54 18. SONOCO Swim Club                   48
19. Badger Swim Club                   46 20. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     44
21. Fairport Area Swim Team            40 21. Gulf Coast Swim Team               40
23. Germantown Academy Aquatic  Cl     39 23. Unattached                         39
25. Atlantic City Aquatic Club         37 26. East Grand Rapids Aquatics         35
26. Big Cat Aquatics                   35 28. Industry Hills Aquatic Club        34
29. Rio Salado Swim Club             33.5 30. Lake Forest Swim Club              32
31. Berkeley Aquatic Club              31 31. Bend Swim Club                     31
33. Team Greenville                    30 33. Coast Guard Blue Dolphins          30
35. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26 36. New Wave Swim Team                 25
37. Tri-city Channel Cats              22 38.  Middies Swimming                  21
38. Tampa Bay Community Aquatics       21 38. Typhoon Aquatics Inc               21
41. City of Pembroke Pines Comets      20 41. Florida Atlantic Swim Team         20
41. Machine Aquatic                    20 41. Wildcat Aquatics                   20
41. Fort Lauderdale Aquatics           20 46. Malvern Swimming Association     19.5
47. Asphalt Green Unified Aquatics     19 48. Atlantis Aquatic Club              18
48. Wichita Swim Club                  18 48. Aquazot Swim Club                  18
48. Poseidon Swimming Inc              18 52. Jersey Wahoos                      17
52. Stingrays                          17 52. Ashburn Swim Team                  17
55. New Berlin Swim Club               16 56. Potomac Marlins                    15
56. Brookings Swim Club                15 56. Metro Aquatic Club of Miami        15
59. St Croix Swim Club                 14 59. Northern KY Clippers Swimming      14
59. Corvallis Aquatic Team             14 59. Sea Devil Swimming                 14
63. DaytonaBeachSwimming               13 63. Saluki Swim Club                   13
63. Desert Storm Swimming              13 63. Carpet Capital Aquatics Club       13
63. Birmingham Swim League             13 63. Emmaus Aquatic Club                13
63. Scout Aquatics                     13 63. The Claremont Club                 13
71. Ram Swimming Club                  12 71. First Colony Swim Team             12
73. Mecklenburg Aquatic Club           11 73. Bernal's Gator Swim Club           11
73. Team Dolphins                      11 76. Egg Harbor Twp Seahawks             9
76. Southeastern Swim Club              9 76. Team Suffolk                        9
76. Team New Tampa YMCA                 9 76. Boulder City Henderson Swim Te      9
81. Newburgh Sharks                     8 82. Conroe Area Team Swimmers           7
82. Hershey Aquatic Club                7 82. Marietta Marlins, Inc               7
82. Fort Wayne Aquatics                 7 82. High Point Swim Club                7
82. Clayton Shaw Park Swim Club         7 88. Lawrence Aquahawks                  6
88. Palo Alto Stanford Aquatics         6 90. Cedar Rapids Aquatic                5
90. Great Lakes Aquatics                5 92. Rochester Swim Club ORCAS           4
92. Reno Aquatic Club                   4 92. McMinnville Swim Club               4
95. Ithaca Aquatics Club                3 95. Santa Maria Swim Club               3
95. Columbia Swim Club                  3 95. Med-City Aquatics                   3
95. Tsunami Swim Team of K.C.           3100. Rockwood Swim Club                  2
00. Katy Aquatics                       2102. Excel Aquatics                      1
02. Highland Hurricanes Swim Club       1102. Old Westbury Aquatics               1
02. The Great Wolf Swim Team            1                                          

Event 24  Men 800 Yard Freestyle Relay
================================================================================
         7:00.49  OPEN
         7:05.69  NCSA
         7:05.69  JRS
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 Irvine Novaquati-CA  'A'      6:55.38    6:43.67 OPEN    40  
     1) Boyle, Sean G 17             2) Casey, Aaron J 16           
     3) Hansen, Robert S 17          4) Spansail, Scott N 18        
                 23.45        48.58 (48.58)
      1:13.88 (1:13.88)   1:39.10 (1:39.10)
        2:02.35 (23.25)     2:28.39 (49.29)
      2:54.69 (1:15.59)   3:20.67 (1:41.57)
        3:43.54 (22.87)     4:09.21 (48.54)
      4:36.00 (1:15.33)   5:03.23 (1:42.56)
        5:25.98 (22.75)     5:51.56 (48.33)
      6:17.65 (1:14.42)   6:43.67 (1:40.44)
  2 Industry Hills A-CA  'A'      6:57.29    6:51.44 OPEN    34  
     1) Carter, Michael J 18         2) Kostianis, Nikos E 17       
     3) Sulkevich, Matthew A 17      4) Deters, Andrew K 17         
                 23.62        49.24 (49.24)
      1:15.23 (1:15.23)   1:41.23 (1:41.23)
        2:04.93 (23.70)     2:31.37 (50.14)
      2:58.97 (1:17.74)   3:26.60 (1:45.37)
        3:50.06 (23.46)     4:15.78 (49.18)
      4:42.03 (1:15.43)   5:07.72 (1:41.12)
        5:31.58 (23.86)     5:58.03 (50.31)
      6:24.94 (1:17.22)   6:51.44 (1:43.72)
  3 Raleigh Swimming-NC  'A'      6:45.86    6:51.47 OPEN    32  
     1) Roberts, Jonathan P 17       2) McGinnis, Eric T 17         
     3) Dove, William D 17           4) Farmer, James N 18          
                 23.91        49.61 (49.61)
      1:15.99 (1:15.99)   1:43.46 (1:43.46)
        2:06.48 (23.02)     2:32.33 (48.87)
      2:59.19 (1:15.73)   3:26.35 (1:42.89)
        3:49.71 (23.36)     4:15.79 (49.44)
      4:41.83 (1:15.48)   5:07.82 (1:41.47)
        5:31.53 (23.71)     5:57.71 (49.89)
      6:23.92 (1:16.10)   6:51.47 (1:43.65)
  4 Curl-Burke Swim-PV  'A'       6:52.10    6:52.27 OPEN    30  
     1) Pool, Christopher D 17       2) Dragelin, John B 17         
     3) Finelli, Andrew S 16         4) Hinrichsen, Sven P 16       
                 24.26        50.67 (50.67)
      1:17.18 (1:17.18)   1:43.09 (1:43.09)
        2:07.13 (24.04)     2:33.71 (50.62)
      2:59.67 (1:16.58)   3:26.52 (1:43.43)
        3:50.38 (23.86)     4:16.46 (49.94)
      4:43.26 (1:16.74)   5:09.98 (1:43.46)
        5:32.74 (22.76)     5:58.79 (48.81)
      6:25.77 (1:15.79)   6:52.27 (1:42.29)
  5 Suburban Swim Ce-MA  'A'      7:00.15    6:53.38 OPEN    28  
     1) McGinley, John F 14          2) Southmayd, Thomas K 18      
     3) Laren, Colin A 17            4) Loughran, Kyle A 17         
                 24.99        51.51 (51.51)
      1:17.78 (1:17.78)   1:43.65 (1:43.65)
        2:06.36 (22.71)     2:31.75 (48.10)
      2:58.31 (1:14.66)   3:24.89 (1:41.24)
        3:47.94 (23.05)     4:14.72 (49.83)
      4:41.88 (1:16.99)   5:09.01 (1:44.12)
        5:32.25 (23.24)     5:58.56 (49.55)
      6:26.18 (1:17.17)   6:53.38 (1:44.37)
  6 Mecklenburg Aqua-NC  'A'      6:52.12    6:54.83 OPEN    26  
     1) Beckwith, Casey A 18         2) Correll, Joshua B 17        
     3) Brunnick, Mason P 17         4) Dabney, James C 18          
                 24.18        50.58 (50.58)
      1:17.65 (1:17.65)   1:44.83 (1:44.83)
        2:08.53 (23.70)     2:35.22 (50.39)
      3:02.70 (1:17.87)   3:30.00 (1:45.17)
        3:53.77 (23.77)     4:19.51 (49.51)
      4:46.44 (1:16.44)   5:13.24 (1:43.24)
        5:36.69 (23.45)     6:02.62 (49.38)
      6:28.83 (1:15.59)   6:54.83 (1:41.59)
  7 Coast Guard Blue-VA  'A'      6:59.08    6:54.91 OPEN    24  
     1) Harkins, Scott E 17          2) Amer, Nader M 17            
     3) Lesnick, Thomas J 18         4) Madaras, Scott E 17         
                 24.12        50.65 (50.65)
      1:17.50 (1:17.50)   1:43.46 (1:43.46)
        2:06.99 (23.53)     2:33.11 (49.65)
      2:59.92 (1:16.46)   3:26.39 (1:42.93)
        3:42.04 (15.65)     4:17.28 (50.89)
      4:45.00 (1:18.61)   5:13.38 (1:46.99)
        5:36.25 (22.87)     6:02.28 (48.90)
      6:28.61 (1:15.23)   6:54.91 (1:41.53)
  8 Nova of Virginia-VA  'A'      6:59.11    6:55.02 OPEN    22  
     1) Miller, Jeffrey R 16         2) Wren, Garrett M 17          
     3) Brown, Gaites P 15           4) Wren, David H 15            
                 24.87        51.07 (51.07)
      1:17.85 (1:17.85)   1:44.41 (1:44.41)
        2:08.09 (23.68)     2:34.32 (49.91)
      3:01.44 (1:17.03)   3:27.40 (1:42.99)
        3:51.27 (23.87)     4:17.67 (50.27)
      4:45.06 (1:17.66)   5:12.25 (1:44.85)
        5:35.52 (23.27)     6:01.46 (49.21)
      6:28.34 (1:16.09)   6:55.02 (1:42.77)
  9 Pine Crest-FG  'A'            7:04.97    6:55.17 OPEN    18  
     1) Ally, Bradley K 18           2) Atkinson, James T 18        
     3) Madwa, Mohammad 18           4) Geri, Pedro M 16            
                 23.66        49.74 (49.74)
      1:16.40 (1:16.40)   1:42.54 (1:42.54)
        2:06.45 (23.91)     2:32.54 (50.00)
      2:59.70 (1:17.16)   3:26.84 (1:44.30)
        3:50.13 (23.29)     4:16.57 (49.73)
      4:43.01 (1:16.17)   5:09.83 (1:42.99)
        5:33.50 (23.67)     6:00.29 (50.46)
      6:27.64 (1:17.81)   6:55.17 (1:45.34)
 10 Curl-Burke Swim-PV  'B'       6:59.87    6:56.60 OPEN    14  
     1) Grimmett-Norris, Robert W 15 2) Hayden, Zachary S 17        
     3) Brake, Andrew J 16           4) Stevens-Palmer, Garrett M 16
                 24.41        50.92 (50.92)
      1:17.36 (1:17.36)   1:43.69 (1:43.69)
        2:07.12 (23.43)     2:33.46 (49.77)
      2:59.84 (1:16.15)   3:26.41 (1:42.72)
        3:51.05 (24.64)     4:18.39 (51.98)
      4:45.58 (1:19.17)   5:12.39 (1:45.98)
        5:35.89 (23.50)     6:01.95 (49.56)
      6:28.87 (1:16.48)   6:56.60 (1:44.21)
 11 Blue Tide Aquati-GU  'A'      6:50.50    6:57.42 OPEN    12  
     1) Mai, Eric T 18               2) Ciliske, Charles W 17       
     3) Leckey, Kevin C 17           4) Olesen, Eric C 16           
                 23.96        50.28 (50.28)
      1:16.99 (1:16.99)   1:43.68 (1:43.68)
        2:07.46 (23.78)     2:33.64 (49.96)
      3:00.60 (1:16.92)   3:27.67 (1:43.99)
        3:52.59 (24.92)     4:19.66 (51.99)
      4:47.41 (1:19.74)   5:13.89 (1:46.22)
        5:37.26 (23.37)     6:03.73 (49.84)
      6:30.89 (1:17.00)   6:57.42 (1:43.53)
 12 Metro Aquatic Cl-FG  'A'      6:58.69    6:57.85 OPEN    10  
                 23.99        50.62 (50.62)
      1:17.87 (1:17.87)   1:45.69 (1:45.69)
        2:08.47 (22.78)     2:34.76 (49.07)
      3:02.31 (1:16.62)   3:30.08 (1:44.39)
        3:53.58 (23.50)     4:19.91 (49.83)
      4:47.59 (1:17.51)   5:15.32 (1:45.24)
        5:38.20 (22.88)     6:04.27 (48.95)
      6:31.09 (1:15.77)   6:57.85 (1:42.53)
 13 The Woodlands Sw-GU  'A'      6:56.00    6:57.91 OPEN     8  
     1) Leneave, Jonathan S 16       2) Schilling, Brendan 16       
     3) Ulrey, David L 17            4) VanNatta, John M 17         
                 23.87        50.59 (50.59)
      1:17.06 (1:17.06)   1:43.70 (1:43.70)
        2:06.94 (23.24)     2:33.16 (49.46)
      3:01.22 (1:17.52)   3:29.29 (1:45.59)
        3:52.95 (23.66)     4:19.84 (50.55)
      4:47.15 (1:17.86)   5:15.39 (1:46.10)
        5:38.46 (23.07)     6:04.48 (49.09)
      6:31.30 (1:15.91)   6:57.91 (1:42.52)
 14 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      7:03.20    6:58.23 OPEN     6  
     1) Choi, Lugar S 16             2) Yano, Rikiya 14             
     3) Barnett-Woods, Jereme C 17   4) Kikuchi, Ryunosuke R 16     
                 24.59        50.77 (50.77)
      1:16.82 (1:16.82)   1:43.34 (1:43.34)
        2:08.40 (25.06)     2:35.56 (52.22)
      3:03.11 (1:19.77)   3:30.03 (1:46.69)
        3:53.68 (23.65)     4:20.04 (50.01)
      4:46.96 (1:16.93)   5:13.77 (1:43.74)
        5:37.75 (23.98)     6:03.93 (50.16)
      6:31.13 (1:17.36)   6:58.23 (1:44.46)
 15 Fairport Area Sw-NI  'A'      7:02.30    6:58.60 OPEN     4  
     1) Henahan, Richard K 15        2) Wood, Jeff D 18             
     3) Kaemmerlen, Jeffrey H 17     4) Possee, Brian W 18          
                 24.64        52.02 (52.02)
      1:19.13 (1:19.13)   1:47.16 (1:47.16)
        2:10.04 (22.88)     2:35.33 (48.17)
      3:01.59 (1:14.43)   3:28.47 (1:41.31)
        3:51.86 (23.39)     4:18.38 (49.91)
      4:46.53 (1:18.06)   5:16.17 (1:47.70)
        5:39.61 (23.44)     6:05.14 (48.97)
      6:31.87 (1:15.70)   6:58.60 (1:42.43)
 16 Ann Arbor Swim C-MI  'A'      7:02.90    6:58.65 OPEN     2  
     1) Warner, Daniel A 17          2) Vessels, Bryan T 18         
     3) Hass, Jason C 15             4) Koba, Sho 17                
                 25.01        51.80 (51.80)
      1:19.25 (1:19.25)   1:46.66 (1:46.66)
        2:09.86 (23.20)     2:36.34 (49.68)
      3:03.48 (1:16.82)   3:30.59 (1:43.93)
        3:53.78 (23.19)     4:21.16 (50.57)
      4:49.45 (1:18.86)   5:17.66 (1:47.07)
        5:40.39 (22.73)     6:05.90 (48.24)
      6:32.44 (1:14.78)   6:58.65 (1:40.99)
 17 Rockville Montgo-PV  'A'      6:53.57    6:59.23 OPEN   
     1) Orellana, Miguel E 16        2) Curran, John P 17           
     3) Hafkin, Joshua V 16          4) Astiz, Adrian A 17          
                 24.02        49.86 (49.86)
      1:16.35 (1:16.35)   1:43.75 (1:43.75)
        2:07.38 (23.63)     2:34.24 (50.49)
      3:01.94 (1:18.19)   3:28.92 (1:45.17)
        3:51.41 (22.49)     4:17.50 (48.58)
      4:45.77 (1:16.85)   5:13.78 (1:44.86)
        5:37.61 (23.83)     6:04.57 (50.79)
      6:31.54 (1:17.76)   6:59.23 (1:45.45)
 18 Corvallis-OR  'A'             7:04.64    6:59.62 OPEN   
     1) Kisler, Blaine A 17          2) Mason, Richard A 16         
     3) Wells, William T 16          4) Storie, Logan W 16          
                 23.94        50.13 (50.13)
      1:16.94 (1:16.94)   1:43.35 (1:43.35)
        2:07.53 (24.18)     2:34.26 (50.91)
      3:02.06 (1:18.71)   3:30.56 (1:47.21)
        3:54.72 (24.16)     4:21.85 (51.29)
      4:49.42 (1:18.86)   5:16.66 (1:46.10)
        5:39.60 (22.94)     6:05.65 (48.99)
      6:32.73 (1:16.07)   6:59.62 (1:42.96)
 19 Jersey Wahoos-MA  'A'         6:54.87    7:00.24 OPEN   
     1) Neiman, Mark J 17            2) Howard, Chris J 18          
     3) Schiavo, Zachary D 16        4) Ettore, Max E 16            
                 23.96        49.76 (49.76)
      1:16.71 (1:16.71)   1:43.50 (1:43.50)
        2:07.06 (23.56)     2:33.92 (50.42)
      3:01.81 (1:18.31)   3:29.52 (1:46.02)
        3:52.41 (22.89)     4:18.76 (49.24)
      4:47.14 (1:17.62)   5:15.46 (1:45.94)
        5:31.22 (15.76)     6:05.71 (50.25)
      6:33.18 (1:17.72)   7:00.24 (1:44.78)
 20 Bernal's Gator S-NE  'A'      7:04.00    7:00.42 OPEN   
     1) Monovoukas, Michael J 14     2) Dobrolioubov, Alexander 16  
     3) Biggs, Patrick M 15          4) Butler, Eric Max H 16       
                 24.13        50.71 (50.71)
      1:17.31 (1:17.31)   1:44.09 (1:44.09)
        2:07.75 (23.66)     2:34.41 (50.32)
      3:01.90 (1:17.81)   3:29.93 (1:45.84)
        3:53.53 (23.60)     4:20.05 (50.12)
      4:47.91 (1:17.98)   5:16.09 (1:46.16)
        5:39.55 (23.46)     6:05.78 (49.69)
      6:32.47 (1:16.38)   7:00.42 (1:44.33)
 21 Scat-GA  'A'                  7:05.69    7:02.86 NCSA   
     1) Tortora, Vincent F 18        2) Lucak, Thomas J 17          
     3) Menchinger, David A 16       4) Copeland, Noah R 17         
                 24.72        50.77 (50.77)
      1:17.30 (1:17.30)   1:44.18 (1:44.18)
        2:08.16 (23.98)     2:35.50 (51.32)
      3:04.47 (1:20.29)   3:33.25 (1:49.07)
        3:58.06 (24.81)     4:25.86 (52.61)
      4:53.81 (1:20.56)   5:22.16 (1:48.91)
        5:45.09 (22.93)     6:10.74 (48.58)
      6:36.73 (1:14.57)   7:02.86 (1:40.70)
 22 San Ramon Vly/Li-PC  'A'      7:02.60    7:02.95 NCSA   
     1) Oldenhage, Matthew D 17      2) Salamati, Behan 16          
     3) Krause, Robert M 18          4) Beattie, Julian H 18        
                 24.80        51.34 (51.34)
      1:18.27 (1:18.27)   1:46.09 (1:46.09)
        2:10.35 (24.26)     2:37.49 (51.40)
      3:05.48 (1:19.39)   3:33.98 (1:47.89)
        3:57.94 (23.96)     4:24.05 (50.07)
      4:50.26 (1:16.28)   5:17.05 (1:43.07)
        5:41.49 (24.44)     6:07.95 (50.90)
      6:35.05 (1:18.00)   7:02.95 (1:45.90)
 23 AZ Desert Fox-AZ  'A'         6:53.97    7:02.96 NCSA   
     1) Turner, Taylor V 16          2) Voigt, Chris L 18           
     3) Santerre, Benjamin R 17      4) Righi, Alex M 18            
                 23.63        50.15 (50.15)
      1:18.30 (1:18.30)   1:45.85 (1:45.85)
        2:09.69 (23.84)     2:36.01 (50.16)
      3:03.35 (1:17.50)   3:31.00 (1:45.15)
        3:55.21 (24.21)     4:22.43 (51.43)
      4:51.46 (1:20.46)   5:19.39 (1:48.39)
        5:42.11 (22.72)     6:08.11 (48.72)
      6:35.46 (1:16.07)   7:02.96 (1:43.57)
 24 YMCA Team Orland-FL  'A'      7:07.42    7:04.74 NCSA   
     1) Ingvoldstad, Justin B 18     2) Epstein, Adam R 17          
     3) Gutierrez, Daniel C 17       4) Potvin, Douglas R 17        
                 23.26        49.35 (49.35)
      1:16.06 (1:16.06)   1:44.57 (1:44.57)
        2:08.68 (24.11)     2:35.31 (50.74)
      3:02.67 (1:18.10)   3:30.24 (1:45.67)
        3:55.31 (25.07)     4:22.62 (52.38)
      4:50.97 (1:20.73)   5:19.15 (1:48.91)
        5:43.01 (23.86)     6:09.32 (50.17)
      6:37.13 (1:17.98)   7:04.74 (1:45.59)
 25 Pine Crest-FG  'B'            7:05.69    7:05.50 NCSA   
     1) Haidar, Nawaf 16             2) Qali, Zain A 17             
     3) Pedraza, Yoelvis 17          4) Al-Bader, Abdularhman F 15  
                 24.83        51.87 (51.87)
      1:20.07 (1:20.07)   1:48.50 (1:48.50)
        2:12.24 (23.74)     2:38.41 (49.91)
      3:06.17 (1:17.67)   3:33.92 (1:45.42)
        3:57.47 (23.55)     4:24.24 (50.32)
      4:51.21 (1:17.29)   5:17.23 (1:43.31)
        5:42.00 (24.77)     6:09.57 (52.34)
      6:38.73 (1:21.50)   7:05.50 (1:48.27)
 26 Lake-Wi-WI  'A'               7:03.28    7:06.36        
     1) Ewald, Kevin A 17            2) Andrews, Conner G 16        
     3) Defilippis, Alex J 16        4) Perry, Christopher A 18     
                 24.64        52.04 (52.04)
      1:18.67 (1:18.67)   1:46.54 (1:46.54)
        2:10.32 (23.78)     2:37.36 (50.82)
      3:05.48 (1:18.94)   3:32.96 (1:46.42)
        3:57.17 (24.21)     4:25.03 (52.07)
      4:52.86 (1:19.90)   5:20.90 (1:47.94)
        5:44.08 (23.18)     6:11.23 (50.33)
      6:38.81 (1:17.91)   7:06.36 (1:45.46)
 27 Fcst-GU  'A'                  7:04.77    7:06.77        
     1) D'Oliver, John V 15          2) Hammervold, Josh E 16       
     3) Hernandez, Daniel J 17       4) Hoffmann, Jake C 18         
                 24.64        51.29 (51.29)
      1:18.59 (1:18.59)   1:45.18 (1:45.18)
        2:09.82 (24.64)     2:37.14 (51.96)
      3:05.75 (1:20.57)   3:34.88 (1:49.70)
        3:59.89 (25.01)     4:27.26 (52.38)
      4:54.78 (1:19.90)   5:21.71 (1:46.83)
        5:45.37 (23.66)     6:11.88 (50.17)
      6:39.15 (1:17.44)   7:06.77 (1:45.06)
 28 Rockville Montgo-PV  'B'      7:03.98    7:07.18        
     1)                              2) Meyer, Adam M 17            
     3) Mechak, Ben P 16             4)                             
                 23.94        50.04 (50.04)
      1:16.76 (1:16.76)   1:44.25 (1:44.25)
        2:08.67 (24.42)     2:36.04 (51.79)
      3:03.55 (1:19.30)   3:30.86 (1:46.61)
        3:55.04 (24.18)     4:22.49 (51.63)
      4:50.83 (1:19.97)   5:19.06 (1:48.20)
        5:42.78 (23.72)     6:10.24 (51.18)
      6:38.91 (1:19.85)   7:07.18 (1:48.12)
 29 Potomac Marlins-PV  'A'       6:59.97    7:12.00        
     1) Kraft, David S 18            2) Kreitler, John T 18         
     3) Scheren, Stephen A 18        4) Shen, David Z 14            
                 24.73        51.07 (51.07)
      1:18.59 (1:18.59)   1:45.92 (1:45.92)
        2:09.55 (23.63)     2:37.59 (51.67)
      3:06.35 (1:20.43)   3:35.02 (1:49.10)
        3:58.00 (22.98)     4:24.40 (49.38)
      4:52.08 (1:17.06)   5:19.56 (1:44.54)
        5:44.40 (24.84)     6:12.69 (53.13)
      6:42.32 (1:22.76)   7:12.00 (1:52.44)
 30 Rockwood Swim Cl-OZ  'A'      7:04.46    7:14.03        
     1) Knuckles, Brian S 16         2) Mathews, Sean A 15          
     3) Parsons, Taylor M 15         4) Dahle, Michael D 15         
                 24.20        51.01 (51.01)
      1:19.22 (1:19.22)   1:47.97 (1:47.97)
        2:12.10 (24.13)     2:39.28 (51.31)
      3:06.92 (1:18.95)   3:34.46 (1:46.49)
        3:59.56 (25.10)     4:27.57 (53.11)
      4:56.27 (1:21.81)   5:25.58 (1:51.12)
        5:49.60 (24.02)     6:17.08 (51.50)
      6:45.36 (1:19.78)   7:14.03 (1:48.45)
 31 Team Dolphins-MV  'A'         7:05.50    7:14.52        
     1) Burns, Matthew L 17          2) Bolin, Zachary T 15         
     3) Stokes, Jason D 18           4) Johnson, Cameron C 16       
                 25.03        51.34 (51.34)
      1:19.05 (1:19.05)   1:47.20 (1:47.20)
        2:10.92 (23.72)     2:38.26 (51.06)
      3:07.56 (1:20.36)   3:37.84 (1:50.64)
        4:02.07 (24.23)     4:29.77 (51.93)
      4:58.46 (1:20.62)   5:26.94 (1:49.10)
        5:51.29 (24.35)     6:18.18 (51.24)
      6:46.43 (1:19.49)   7:14.52 (1:47.58)
 32 Boulder City Hen-CA  'A'      8:06.33L   7:15.96        
     1) Merrill, Michael W 16        2) Smith, Sean M 17            
     3) Vanis, Martin 14             4) Ellingsen, Michael J 18     
                 24.28        51.64 (51.64)
      1:20.09 (1:20.09)   1:47.92 (1:47.92)
        2:11.88 (23.96)     2:38.41 (50.49)
      3:05.72 (1:17.80)   3:33.08 (1:45.16)
        3:57.80 (24.72)     4:25.61 (52.53)
      4:54.78 (1:21.70)   5:25.34 (1:52.26)
        5:48.96 (23.62)     6:17.00 (51.66)
      6:45.87 (1:20.53)   7:15.96 (1:50.62)
 33 Coast Guard Blue-VA  'B'      7:05.31    7:19.43        
     1) Williams, Ryon D 18          2) Kegelman, John C 17         
     3) Wilcox, Mason T 14           4) Hennessy, Kevin C 16        
                 25.01        51.99 (51.99)
      1:19.60 (1:19.60)   1:47.89 (1:47.89)
        2:12.52 (24.63)     2:41.06 (53.17)
      3:09.75 (1:21.86)   3:38.24 (1:50.35)
        4:02.48 (24.24)     4:30.23 (51.99)
      4:58.41 (1:20.17)   5:27.64 (1:49.40)
        5:52.54 (24.90)     6:20.19 (52.55)
      6:49.21 (1:21.57)   7:19.43 (1:51.79)
 34 New Wave Swim Te-NC  'A'      7:03.99    7:22.16        
     1) Leblanc, Edward T 15         2) Dozier, John W 17           
     3) Scott, Brett A 15            4) Sanders, Geoffrey M 15      
                 24.74        52.12 (52.12)
      1:20.37 (1:20.37)   1:48.85 (1:48.85)
        2:14.02 (25.17)     2:41.46 (52.61)
      3:10.25 (1:21.40)   3:40.31 (1:51.46)
        4:05.57 (25.26)     4:35.42 (55.11)
      5:06.03 (1:25.72)   5:35.84 (1:55.53)
        5:59.67 (23.83)     6:26.40 (50.56)
      6:54.41 (1:18.57)   7:22.16 (1:46.32)
 35 Shawmut Aquatic-NE  'A'       7:05.12    7:23.03        
     1) Brooks, Justin M 17          2) Wurm, Jeffrey R 16          
     3) Porter, Robert L 16          4) Yamada, Kevin A 16          
                 25.62        52.84 (52.84)
      1:20.93 (1:20.93)   1:49.05 (1:49.05)
        2:13.64 (24.59)     2:42.27 (53.22)
      3:12.69 (1:23.64)   3:43.49 (1:54.44)
        4:08.44 (24.95)     4:37.04 (53.55)
      5:06.43 (1:22.94)   5:35.22 (1:51.73)
        6:00.17 (24.95)     6:27.77 (52.55)
      6:55.85 (1:20.63)   7:23.03 (1:47.81)
 36 Waukesha Express-WI  'A'      7:53.29    7:33.32        
     1) Schwartz, Brent W 17         2) Lagerhausen, Weston R 15    
     3) Dwyer, Andrew R 18           4) Plutz, John M 17            
                 25.82        54.04 (54.04)
      1:23.26 (1:23.26)   1:52.76 (1:52.76)
        2:16.61 (23.85)     2:44.55 (51.79)
      3:14.69 (1:21.93)   3:44.29 (1:51.53)
        4:09.11 (24.82)     4:37.68 (53.39)
      5:09.01 (1:24.72)   5:40.85 (1:56.56)
        6:05.47 (24.62)     6:33.72 (52.87)
      7:03.31 (1:22.46)   7:33.32 (1:52.47)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 24                     
 
 1. Curl-Burke Swim Club              385  2. Raleigh Swimming Association    311.5
 3. Ann Arbor Swim Club               298  4. Irvine Novaquatics                274
 5. Rockville Montgomery Swim Club    250  6. Arizona Desert Fox              219.5
 7. Lake Country Swim Team            176  8. Pine Crest School                 167
 9. NOVA of Virginia Aquatics, Inc    163 10. Parkway Swim Club                 151
11. The Woodlands Swim Team           148 12. North Coast Aquatics              141
13. Suburban Swim Center               97 14. Blue Tide Aquatics                 69
15. Industry Hills Aquatic Club        68 16. Long Island Aquatic Club           66
17. Magnus Aquatic Group               61 18. BGC-N. Westchester Marlins         54
18. Coast Guard Blue Dolphins          54 20. SONOCO Swim Club                   48
21. Badger Swim Club                   46 22. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     44
22. Fairport Area Swim Team            44 24. Gulf Coast Swim Team               40
25. Germantown Academy Aquatic  Cl     39 25. Unattached                         39
27. Atlantic City Aquatic Club         37 27. Mecklenburg Aquatic Club           37
29. East Grand Rapids Aquatics         35 29. Big Cat Aquatics                   35
31. Rio Salado Swim Club             33.5 32. Lake Forest Swim Club              32
33. Berkeley Aquatic Club              31 33. Bend Swim Club                     31
35. Team Greenville                    30 36. Birmingham-Bloomfield Atlantis     26
37. Metro Aquatic Club of Miami        25 37. New Wave Swim Team                 25
39. Aquazot Swim Club                  24 40. Tri-city Channel Cats              22
41. Tampa Bay Community Aquatics       21 41.  Middies Swimming                  21
41. Typhoon Aquatics Inc               21 44. City of Pembroke Pines Comets      20
44. Wildcat Aquatics                   20 44. Florida Atlantic Swim Team         20
44. Machine Aquatic                    20 44. Fort Lauderdale Aquatics           20
49. Malvern Swimming Association     19.5 50. Asphalt Green Unified Aquatics     19
51. Wichita Swim Club                  18 51. Atlantis Aquatic Club              18
51. Poseidon Swimming Inc              18 54. Jersey Wahoos                      17
54. Stingrays                          17 54. Ashburn Swim Team                  17
57. New Berlin Swim Club               16 58. Brookings Swim Club                15
58. Potomac Marlins                    15 60. Northern KY Clippers Swimming      14
60. St Croix Swim Club                 14 60. Sea Devil Swimming                 14
60. Corvallis Aquatic Team             14 64. Saluki Swim Club                   13
64. DaytonaBeachSwimming               13 64. Desert Storm Swimming              13
64. Carpet Capital Aquatics Club       13 64. Birmingham Swim League             13
64. The Claremont Club                 13 64. Emmaus Aquatic Club                13
64. Scout Aquatics                     13 72. Ram Swimming Club                  12
72. First Colony Swim Team             12 74. Bernal's Gator Swim Club           11
74. Team Dolphins                      11 76. Egg Harbor Twp Seahawks             9
76. Boulder City Henderson Swim Te      9 76. Team Suffolk                        9
76. Team New Tampa YMCA                 9 76. Southeastern Swim Club              9
81. Newburgh Sharks                     8 82. Hershey Aquatic Club                7
82. High Point Swim Club                7 82. Clayton Shaw Park Swim Club         7
82. Fort Wayne Aquatics                 7 82. Marietta Marlins, Inc               7
82. Conroe Area Team Swimmers           7 88. Lawrence Aquahawks                  6
88. Palo Alto Stanford Aquatics         6 90. Great Lakes Aquatics                5
90. Cedar Rapids Aquatic                5 92. McMinnville Swim Club               4
92. Rochester Swim Club ORCAS           4 92. Reno Aquatic Club                   4
95. Ithaca Aquatics Club                3 95. Santa Maria Swim Club               3
95. Columbia Swim Club                  3 95. Med-City Aquatics                   3
95. Tsunami Swim Team of K.C.           3100. Rockwood Swim Club                  2
00. Katy Aquatics                       2102. Excel Aquatics                      1
02. Highland Hurricanes Swim Club       1102. Old Westbury Aquatics               1
02. The Great Wolf Swim Team            1                                          

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT