ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2005 NCSA Spring, Day Two Finals Results, with no-split prelim results Day 2
3/26/2005-3/26/2005
Orlando, Florida USA

2005 NCSA Jr National Swimming Championships - 3/22/2005 to 3/26/2005  
 
 Event 5  Women 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           50.59  WCT
           51.39  JRS
           51.89  OPEN
           52.89  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Kemp, Elizabeth  16 Curl-Burke Swim-    50.84      50.32 WCT     20  
                 24.32        50.32 (26.00)
  2 Cole, Jessica S  18 Parkway Swim Clu    50.83      50.35 WCT     17  
                 24.66        50.35 (25.69)
  3 Marshall, Chris  18 Typhoon Aquatics    51.16      50.42 WCT     16  
                 24.41        50.42 (26.01)
  4 Boritzke, Andre  17 Lake-Wi-WI          50.89      50.48 WCT     15  
  5 Carter, Austen   18 Team Greenville-    51.27      50.83 JRS     14  
                 24.73        50.83 (26.10)
  6 Kelly, Lindsey   18 Scout Aquatics-I    51.18      51.05 JRS     13  
                 24.74        51.05 (26.31)
  7 Smith, Hannah M  17 Ann Arbor Swim C    51.39      51.22 JRS     12  
                 24.71        51.22 (26.51)
  8 Grimes, Kylsie   16 Lake-Wi-WI          51.39      51.27 JRS     11  
                 24.64        51.27 (26.63)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 McCarthy, Mered  17 The Woodlands Sw    51.59      51.03 JRS      9  
                 24.88        51.03 (26.15)
 10 Elbert, Samanth  17 AZ Desert Fox-AZ    51.58      51.04 JRS      7  
 11 Raatz, Katherin  16 AZ Desert Fox-AZ    51.77      51.32 JRS      6  
                 24.51        51.32 (26.81)
 12 Powers, Brianne  15 Great Lakes Aqua    51.47      51.61 OPEN     5  
                 24.99        51.61 (26.62)
 13 Coenen, Sara A   16 Germantown Acade    51.75      51.95 NCSA     4  
                 25.20        51.95 (26.75)
 14 Wesley, Jenna C  17 North Coast Aqua    51.88      52.08 NCSA     3  
                 25.05        52.08 (27.03)
 15 Long, Teresa C   14 Raleigh Swimming    51.87      52.23 NCSA     2  
                 25.21        52.23 (27.02)
 16 Halet, Elizabet  16 The Great Wolf S    51.54      52.41 NCSA     1  
                 25.38        52.41 (27.03)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Atkinson, Alia   16 City of Pembroke    51.94      50.54 WCT    
                 24.52        50.54 (26.02)
 18 Nauta, Chelsea   16 TampaBayAquatics    52.17      51.25 JRS    
                 25.03        51.25 (26.22)
 19 Braun, Megan O   16 Team Foxjet-MN      52.11      51.36 JRS    
                 24.75        51.36 (26.61)
 20 Riggins, Christ  17 AZ Desert Fox-AZ    52.01      51.42 OPEN   
 21 Bibb, Emily E    15 UN                  52.02      51.72 OPEN   
                 25.04        51.72 (26.68)
 22 Nichols, Christ  17 Curl-Burke Swim-    52.13      52.58 NCSA   
                 25.41        52.58 (27.17)
 23 Gordon, Colleen  17 Fcst-GU             51.88      52.59 NCSA   
                 25.59        52.59 (27.00)
 24 Farrell, Megan   16 Bernal's Gator S    52.16      52.80 NCSA   
                 25.46        52.80 (27.34)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Cole, Leigh A    16 Ann Arbor Swim C    52.17                   
 26 Harris, Jenna E  17 Parkway Swim Clu    52.21                   
 27 Hinkle, Katy A   16 Arlington Aquati    52.24                   
 28 Torres, Elisabe  15 Eagle Harbor Swi    52.27                   
 29 Sargent, Sarah   16 Excel Aquatics-S    52.28                   
 30 DeMeulenaere, J  18 Mission San Jose    52.31                   
 30 Theissen, Kathe  17 Northern KY Clip    52.31                   
 32 Shishkoff, Kass  16 Raleigh Swimming    52.37                   
 33 Neubig, Amanda   17 McMinnville Swim    52.38                   
 34 Cartwright, Lau  16 Scat-GA             52.48                   
 35 Law, Colleen M   17 Curl-Burke Swim-    52.56                   
 36 Czar, Sarah E    16 Egg Harbor Twp S    52.58                   
 37 Frost, Kristen   17 Sonoco Swim Club    52.61                   
 37 Gazo, Theresa M  16 Rockville Montgo    52.61                   
 39 Doolittle, Marg  17 Spare Time Aquat    52.63                   
 39 Matthies, Mered  16 Wichita Swim Clu    52.63                   
 41 Wright, Jamie L  17 Bengal Tiger-LA     52.65                   
 42 Kuczek, Christi  17 New Trier Swim C    52.67                   
 43 Clarke, Alexand  16 AZ Desert Fox-AZ    52.68                   
 44 Duncan, Amanda   17 Raleigh Swimming    52.69                   
 45 Thomas, Barbara  17 Fort Lauderdale-    52.70                   
 45 Farrell, Morgan  16 Greater Pensacol    52.70                   
 47 Christiansen, S  15 Steiner Youth Aq    52.71                   
 47 Kwasnik, Agatha  16 Scout Aquatics-I    52.71                   
 49 Davis, Jessica   15 Rio Salado Swim-    52.72                   
 49 Nelson, Kelly L  17 Suburban Swim Ce    52.72                   
 51 Brammer, Molly   17 Team Dolphins-MV    52.73                   
 51 Haron, Kathryn   16 Bay & Ocean Stat    52.73                   
 53 Lago, Julianne   16 Metro Aquatic Cl    52.74                   
 54 Fisher, Stephan  16 Lake-Wi-WI          52.76                   
 55 Smith, Julianne  15 Raleigh Swimming    52.77                   
 56 Jones, Stephani  17 Tide-VA             52.79                   
 57 Sullivan, Alexa  15 UN                  52.82                   
 58 Hayter, Blake M  16 North Coast Aqua    52.83                   
 59 Parisi, Lauren   15 Team Suffolk-MR     52.84                   
 59 Shaughnessy, Je  18 Med-City Aquatic    52.84                   
 59 Cross, Blair C   15 Raleigh Swimming    52.84                   
 62 Christ, Dana M   15 Atlantis-MI         52.85                   
 62 Mattson, Erin E  16 Unattached-OZ       52.85                   
 62 Lynch, Mychala   16 Rio Salado Swim-    52.85                   
 65 Guyett, Caren E  15 Bgc-N. Westchest    52.86                   
 66 Golden, Julie L  16 Birmingham Swim-    52.90                   
 67 Courtney, Jilli  17 Lawrence Aquahaw    52.91                   
 67 Sweeney, Allyso  14 Fcst-GU             52.91                   
 69 Goldson, Elizab  16 Long Island Aqua    52.92                   
 69 Baker, Sarah E   17 Curl-Burke Swim-    52.92                   
 71 Schimenti, Jenn  17 Marietta Marlins    52.98                   
 72 Stafford, Shara  15 Topeka Swim Asso    52.99                   
 73 Vavra, Allysa M  15 Atlantis Aquatic    53.03                   
 74 Perks, Caitlin   14 Fauquier Area Sw    53.04                   
 74 Edwards, Kather  14 Arden Hills Swim    53.04                   
 74 Cunningham, Kri  17 Curl-Burke Swim-    53.04                   
 77 Klein, Robin M   17 McMinnville Swim    53.05                   
 78 Woods, Sarah A   16 Birmingham Swim-    53.06                   
 79 Spinazzola, Chi  14 Bay & Ocean Stat    53.07                   
 80 Harvey, Katura   16 Rockville Montgo    53.09                   
 80 Davis, Hannah C  15 Coast Guard Blue    53.09                   
 80 Cihoski, Kristi  18 Typhoon Aquatics    53.09                   
 83 Kane, Rebecca L  16 The Atlantic Cl-    53.15                   
 84 Gehring, Kather  17 Gulf Coast Swim-    53.16                   
 85 Lynch, Nicole M  16 Rio Salado Swim-    53.17                   
 86 Hwang, Jane S    17 Irvine Novaquati    53.19                   
 87 Woods, Adrienne  16 Ann Arbor Swim C    53.20                   
 88 Jensen, Liv E    14 Palo Alto Stanfo    53.21                   
 89 Foley, Katherin  14 Berkeley Aquatic    53.22                   
 89 Sylvester, Laur  16 Germantown Acade    53.22                   
 91 Napoli, Caitlin  16 Team Suffolk-MR     53.27                   
 92 Tsuchiya, Ann H  15 UN                  53.28                   
 93 Corwin, Tarin E  15 Team Dolphins-MV    53.32                   
 94 Potts, Katlin N  16 Vacs Northern Ne    53.34                   
 95 Edwards, Sarah   15 The Aquakids, In    53.37                   
 96 Petty, Tomi M    14 Unattached/AH-SN    53.43                   
 96 Bui, Tiffany T   17 Middies Swimming    53.43                   
 98 Warner, Caitlin  17 Clearwater Aquat    53.44                   
 99 Tocci, Francesc  14 Bernal's Gator S    53.46                   
100 Amundsen, Kelse  14 The Woodlands Sw    53.50                   
101 Schumacher, Kat  16 Irvine Novaquati    53.53                   
101 Urubshurow, Del  16 Rockville Montgo    53.53                   
103 Newsome, Jenna   15 Marietta Marlins    53.56                   
103 Eisenring, Step  14 Pine Crest-FG       53.56                   
105 Taylor, Andrea   13 Issaquah Swim Te    53.57                   
105 Waters, Megan J  15 Rockville Montgo    53.57                   
107 Grothe, Alexis   15 Boulder City Hen    53.58                   
108 McIntyre, Maria  15 Mason Makos Swim    53.59                   
109 Howanitz, Jace   15 Clark County San    53.62                   
110 Hug, Kelley E    16 Team New Tampa Y    53.63                   
111 Clarke, Elizabe  14 New Trier Swim C    53.65                   
112 Ettelson, Hayle  15 UN                  53.66                   
113 Falcone, Marina  17 AquaHoyas-PV        53.67                   
114 Basel, Jenny E   17 AST-PV              53.69                   
114 Reich, Lia M     15 Mecklenburg Aqua    53.69                   
114 Balint, Andrea   16 Curl-Burke Swim-    53.69                   
117 Magee, Katherin  15 Germantown Acade    53.70                   
118 Shumway, Kather  14 New Trier Swim C    53.72                   
118 Mahoney, Abigai  15 Wichita Swim Clu    53.72                   
120 Kerns, Haleigh   18 City of Mobile S    53.74                   
120 Reyes, Vanessa   15 Rockville Montgo    53.74                   
122 Bruington, Chel  14 Ngsv Gator Aquat    53.75                   
122 Simonds, Shanno  17 Unattached-PC       53.75                   
124 Thompson, Rebec  14 New Berlin Swim-    53.80                   
125 Motsinger, Katy  15 Southern Marlins    53.83                   
125 McDonnell, Kath  16 Sea Devil Swimmi    53.83                   
127 Fitzsimmons, Sa  17 Aquazot Swim Clu    53.84                   
127 Masterson, Keri  17 Long Island Aqua    53.84                   
129 Ewanich, Katric  16 Viking Aquatic C    53.86                   
130 Foe, Rachel D    17 East Grand Rapid    53.87                   
130 Zimmerman, Joni  16 AZ Desert Fox-AZ    53.87                   
132 Korn, Jennifer   17 East Grand Rapid    53.91                   
132 Rein, Rachael A  16 YMCA Team Orland    53.91                   
134 Dwyer, Shannon   16 Long Island Expr    53.93                   
135 Dishuck, Anna L  17 Crimson Tide Aqu    53.96                   
135 Gispen, Fiona E  17 Shock  Wave-MS      53.96                   
137 Craig, Skylar C  18 Reno Aquatics-PC    53.97                   
138 Mason, Meghan L  16 Fox-IL              54.02                   
138 Danner, Ashley   14 Sea Devil Swimmi    54.02                   
138 Ford, Susannah   16 Bernal's Gator S    54.02                   
141 Goetz, Erin C    17 Team Foxjet-MN      54.03                   
142 Loniewski, Mara  16 Great Lakes Aqua    54.06                   
143 Rogers, Lindsay  15 Southeastern Swi    54.08                   
144 Watson, Brooke   13 Memphis Tiger Sw    54.09                   
145 Bellinger, Sall  15 Marin Pirates-PC    54.16                   
146 Jankins, Heathe  17 Adirondack Aquat    54.17                   
147 Kendall, Amanda  14 Mason Makos Swim    54.21                   
148 Chamberlin, Mar  17 UN                  54.22                   
149 Trautner, Emily  15 Marin Pirates-PC    54.24                   
150 Staskiewicz, So  15 Asphalt Green Un    54.26                   
150 Guyler, Jennife  17 Clearwater Aquat    54.26                   
152 Radloff, Kather  16 Arlington Aquati    54.27                   
152 Ernst, Sarah E   16 Bernal's Gator S    54.27                   
154 Spak, Elena M    14 Rockville Montgo    54.28                   
154 Funk, Amy L      16 Palatine Park Di    54.28                   
156 Meyer, Stephani  18 Three Rivers Aqu    54.29                   
157 Michelau, Kathr  17 Lake Forest Swim    54.30                   
158 Orbon, Kathryn   17 Lake Forest Swim    54.32                   
159 Psaris, Leigh C  16 Snowbird Aquatic    54.34                   
160 Nerby, Stephani  16 Berkeley Aquatic    54.42                   
161 Osborn, Kaitlyn  17 Lake Forest Swim    54.44                   
162 Gleyzer, Anna D  16 Marietta Marlins    54.45                   
163 Capparell, Megh  18 Scarlet Aquatic-    54.48                   
163 Skinner, Shanno  16 Katy Aquatics-GU    54.48                   
165 Jeffrey, Kirsti  15 Florida Atlantic    54.51                   
166 Stachowski, Aly  15 Aquazot Swim Clu    54.54                   
167 Cavalier, Mered  13 Qdd Swim Team-VA    54.55                   
168 Ratz, Mei-Loong  16 Lander Swim Club    54.60                   
168 Rogers, Elizabe  15 North Palm Beach    54.60                   
170 McDonald, Miche  15 Tri-city Channel    54.61                   
171 Roddenbery, Nic  16 Scat-GA             54.62                   
172 Maddalena, Gabr  16 The Woodlands Sw    54.65                   
173 Jones, Rebecca   13 Tide-VA             54.67                   
174 Pleasant, Amber  17 West Coast Aquat    54.73                   
175 Wenzlan, Rebecc  17 UN                  54.74                   
176 Isaacs, Dorothy  16 Unattached-PC       54.75                   
177 Etem, Elise Y    15 Irvine Novaquati    54.78                   
178 Weddle, Kacey L  16 Baylor Swim Club    54.80                   
178 Cook, Gretchen   16 Waukesha Express    54.80                   
180 Tomasula, Kelly  16 Aqua Gems-MR        54.81                   
180 Campbell, Maris  15 Lobo Aquatic Clu    54.81                   
182 Tran, Cindy      13 Golden West Swim    54.82                   
183 Gadowry, Michel  14 Gulf Coast Swim-    54.84                   
184 Nauta, Brittany  17 TampaBayAquatics    54.90                   
185 McClelland, Ash  18 The Woodlands Sw    54.92                   
186 Kosmak, Sarah J  15 East Grand Rapid    55.03                   
186 Festa, Natalia   16 Long Island Aqua    55.03                   
188 Leopold, Jennif  16 UN                  55.07                   
189 St Charles, Eli  17 Baylor Swim Club    55.12                   
190 Bechard, Sarah   14 Burkwood Aquatic    55.15                   
191 Prebul, Alexand  16 Baylor Swim Club    55.19                   
192 Rousell, Madiso  16 Puget Sound Swim    55.24                   
193 Hunt, Rebecca L  15 Nova of Virginia    55.30                   
194 Elgamal, Elweya  15 North Coast Aqua    55.31                   
195 Collins, Cathry  16 Cyclone Swimming    55.32                   
196 White, Katherin  16 East Grand Rapid    55.34                   
197 Greene, Rachel   16 Curl-Burke Swim-    55.37                   
198 Anderson, Marga  14 TampaBayAquatics    55.42                   
199 Kromer, Thea D   15 Machine Aquatic-    55.43                   
200 Gruendel, Kerry  15 Badger Swim Club    55.45                   
201 Davitt, Alexand  14 Scout Aquatics-I    55.46                   
201 Eramo, Kristine  15 New Albany Aquat    55.46                   
203 Shiota, Lili M   14 Asphalt Green Un    55.53                   
204 Masciantonio, M  13 Atlantis Aquatic    55.62                   
205 Day, Jessica M   15 Unattached-IL       55.63                   
206 Larson, Jill E   16 Team Foxjet-MN      55.68                   
207 Leon, Lindsay M  16 City of Mobile S    55.73                   
208 Toelle, Lisa J   16 Elmbrook-WI         56.14                   
209 Kraus, Alexandr  16 Birmingham Swim-    56.44                   
210 Gratton, Emilie  16 AZ Desert Fox-AZ    56.47                   
211 Hiller, Maryann  18 Palo Alto Stanfo    56.91                   
212 Poltash, Nicole  16 AST-PV              57.16                   
213 Prior, Audrey E  18 Team New Tampa Y    57.19                   
214 Mobley, Rebbecc  18 Potomac Marlins-    57.31                   
215 Kyle, Kelli A    15 Rockville Montgo    57.46                   
216 Zaich, Sylvia P  16 Aquazot Swim Clu    57.51                   
217 Eades, Charlee   16 Typhoon Aquatics    57.80                   
 -- Perdue, Lauren   13 Greenville Swim-       NS                   
 -- Newell, Megan M  17 Curl-Burke Swim-       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 5                  
 
 1. Curl-Burke Swim Club              101  2. Lake Country Swim Team             98
 3. Ann Arbor Swim Club                86  4. Irvine Novaquatics                 78
 5. Rockville Montgomery Swim Club     70  6. Raleigh Swimming Association       62
 7. Arizona Desert Fox                 45  7. Parkway Swim Club                  45
 9. The Woodlands Swim Team            44 10. Pine Crest School                  38
11. Badger Swim Club                   30 12. Blue Tide Aquatics                 28
13. Industry Hills Aquatic Club        23 14. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     22
15. SONOCO Swim Club                   20 15. Long Island Aquatic Club           20
17. Atlantic City Aquatic Club         18 17. Coast Guard Blue Dolphins          18
17. Rio Salado Swim Club               18 20. BGC-N. Westchester Marlins         17
20. Big Cat Aquatics                   17 22. Typhoon Aquatics Inc               16
23. Gulf Coast Swim Team               15 23. North Coast Aquatics               15
23. Tri-city Channel Cats              15 26. Fairport Area Swim Team            14
26. Team Greenville                    14 28. Scout Aquatics                     13
28. Desert Storm Swimming              13 30.  Middies Swimming                  11
31. Jersey Wahoos                       9 32. Conroe Area Team Swimmers           7
32. Clayton Shaw Park Swim Club         7 34. East Grand Rapids Aquatics          6
34. Aquazot Swim Club                   6 36. Great Lakes Aquatics                5
37. Rochester Swim Club ORCAS           4 37. Tampa Bay Community Aquatics        4
37. Germantown Academy Aquatic  Cl      4 40. Corvallis Aquatic Team              3
41. Wichita Swim Club                   2 41. Suburban Swim Center                2
43. The Great Wolf Swim Team            1 43. Magnus Aquatic Group                1

Event 6  Men 100 Yard Freestyle
=========================================================================
           44.89  WCT
           45.99  OPEN
           46.09  JRS
           47.09  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Righi, Alex M    18 AZ Desert Fox-AZ    44.50      44.24 WCT     20  
                 21.01        44.24 (23.23)
  2 Kluba, Kyle C    18 Raleigh Swimming    46.15      45.85 OPEN    16.5
                 21.91        45.85 (23.94)
  2 Turner, Taylor   16 AZ Desert Fox-AZ    45.96      45.85 OPEN    16.5
                 21.95        45.85 (23.90)
  4 Vessels, Bryan   18 Ann Arbor Swim C    45.90      45.90 OPEN    15  
                 21.91        45.90 (23.99)
  5 Scheren, Stephe  18 Potomac Marlins-    46.12      45.95 OPEN    14  
                 21.91        45.95 (24.04)
  6 Coville, Alexan  16 Carpet Capital A    46.35      46.06 JRS     13  
                 21.78        46.06 (24.28)
  7 Copeland, Noah   17 Scat-GA             46.27      46.18 NCSA    12  
                 22.44        46.18 (23.74)
  8 Gillan, Hans M   18 Florida Atlantic    46.22      46.40 NCSA    11  
                 22.12        46.40 (24.28)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Boyle, Sean G    17 Irvine Novaquati    46.51      46.26 NCSA     9  
                 22.25        46.26 (24.01)
 10 Tishchenko, Ant  18 Asphalt Green Un    46.66      46.39 NCSA     7  
                 22.40        46.39 (23.99)
 11 Swanson, Corey   16 TampaBayAquatics    46.54      46.41 NCSA     6  
                 22.13        46.41 (24.28)
 12 Johnson, Jacob   18 Wildcat Aquatics    46.56      46.44 NCSA     5  
                 22.32        46.44 (24.12)
 13 Madwa, Mohammad  18 Pine Crest-FG       46.48      46.45 NCSA     4  
                 22.37        46.45 (24.08)
 14 Cain, Justin G   16 UN                  46.67      46.87 NCSA     3  
                 22.08        46.87 (24.79)
 15 Hafkin, Joshua   16 Rockville Montgo    46.55      47.09 NCSA     2  
                 22.53        47.09 (24.56)
 16 Amer, Nader M    17 Coast Guard Blue    46.66      47.11          1  
                 22.60        47.11 (24.51)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Koba, Sho        17 Ann Arbor Swim C    46.97      46.18 NCSA   
                 22.26        46.18 (23.92)
 18 Carter, Michael  18 Industry Hills A    46.73      46.48 NCSA   
                 22.58        46.48 (23.90)
 19 McCallen, John   17 Bellingham Bay S    46.96      46.55 NCSA   
                 22.02        46.55 (24.53)
 20 Wren, Garrett M  17 Nova of Virginia    46.93      46.83 NCSA   
                 22.61        46.83 (24.22)
 21 McLean, Matthew  16 Snowbird Aquatic    46.87      46.90 NCSA   
                 22.71        46.90 (24.19)
 22 Fortney, Stephe  17 Unattached/CCA-S    46.89      46.98 NCSA   
                 22.66        46.98 (24.32)
 23 Smith, Jordan B  17 Reno Aquatics-PC    46.75      47.04 NCSA   
 24 McGinnis, Eric   17 Raleigh Swimming    46.70      47.37        
                 22.20        47.37 (25.17)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Wood, Jeff D     18 Fairport Area Sw    46.98                   
 26 Ingvoldstad, Ju  18 YMCA Team Orland    46.99                   
 27 Davies, Phillip  16 Badger Swim Club    46.99                   
 28 Conrad, Nichola  17 Rockville Montgo    47.02                   
 29 Tanner, Luke B   16 Tsunami Swim Tea    47.06                   
 30 Podbielski, Mic  17 Marietta Marlins    47.09                   
 30 Emanuel, Ryan M  17 Badger Swim Club    47.09                   
 30 Moore, Eric A    16 Stingrays-GA        47.09                   
 33 Harris, Matthew  17 Rockville Montgo    47.11                   
 34 Thompson, Chris  17 Stingrays-GA        47.13                   
 35 Dove, William D  17 Raleigh Swimming    47.15                   
 36 Holway, James N  18 Club Makos-SE       47.21                   
 36 Cisneros, Anton  17 Irvine Novaquati    47.21                   
 38 Hansen, Robert   17 Irvine Novaquati    47.25                   
 39 Zimarev, Yury    18 Long Island Aqua    47.29                   
 39 Bednar, David M  17 Arkansas Dolphin    47.29                   
 39 Dabney, James C  18 Mecklenburg Aqua    47.29                   
 42 Meyers, Ronald   18 Fort Lauderdale-    47.32                   
 43 Falk, Bjorn E    18 Magnus Aquatic-N    47.33                   
 44 Pool, Christoph  17 Curl-Burke Swim-    47.36                   
 45 Reydams, Vincen  17 Arlington Aquati    47.39                   
 46 Richards, Micha  15 Star Swim Team-M    47.41                   
 46 Schiavo, Zachar  16 Jersey Wahoos-MA    47.41                   
 48 Luther, Edward   18 Irvine Novaquati    47.42                   
 49 VanNatta, John   17 The Woodlands Sw    47.50                   
 50 Matsumoto, Brad  17 Tule Nation Trit    47.51                   
 51 Gray, Thomas C   16 Houston Cougar A    47.53                   
 51 Storie, Logan W  16 Corvallis-OR        47.53                   
 51 Madaras, Scott   17 Coast Guard Blue    47.53                   
 54 Stahley, Austin  15 Palo Alto Stanfo    47.54                   
 55 Sauaia, Ciro M   17 Bluewater Barrac    47.60                   
 56 Helms, J.J. J    16 Conroe Area Team    47.62                   
 57 Possee, Brian W  18 Fairport Area Sw    47.75                   
 58 Scott, Norman    17 Badger Swim Club    47.77                   
 59 Kolsrud, Brede   17 Cedar Rapids Aqu    47.78                   
 60 Portela, Anthon  17 Lawrence Aquahaw    47.81                   
 61 Kellogg, Andrew  18 Ann Arbor Swim C    47.92                   
 61 Hauck, Jason D   17 Team Foxjet-MN      47.92                   
 61 Potvin, Douglas  17 YMCA Team Orland    47.92                   
 64 Leblanc, Edward  15 New Wave Swim Te    47.95                   
 65 Park, Nicolaas   15 Curl-Burke Swim-    47.97                   
 66 Laren, Colin A   17 Suburban Swim Ce    48.01                   
 67 Mercer, Gregory  17 Puget Sound Swim    48.04                   
 68 Silva, Michael   17 Team New Tampa Y    48.05                   
 69 Loughran, Kyle   17 Suburban Swim Ce    48.09                   
 70 Geri, Pedro M    16 Pine Crest-FG       48.12                   
 71 Long, Camden L   18 Typhoon Aquatics    48.14                   
 71 Dasinger, John   17 Sunkist Swim Tea    48.14                   
 73 Leneave, Jonath  16 The Woodlands Sw    48.15                   
 74 Guerra, Michael  18 Metro Aquatic Cl    48.23                   
 75 Choi, Lugar S    16 Aquazot Swim Clu    48.29                   
 76 Alden, Brian A   15 Fox-IL              48.31                   
 77 Holmes, Zachary  16 Machine Aquatic-    48.36                   
 78 Komadina, Frank  16 Arizona Marlins-    48.41                   
 79 Andrews, Conner  16 Lake-Wi-WI          48.43                   
 80 Kreitler, John   18 Potomac Marlins-    48.50                   
 81 McVeigh, Erik C  18 Sonoco Swim Club    48.53                   
 82 Tribou, Blake T  17 Bengal Tiger-LA     48.54                   
 83 Sulkevich, Matt  17 Industry Hills A    48.56                   
 84 Franklin, John   17 Florida Atlantic    48.58                   
 85 D'Oliver, John   15 Fcst-GU             48.60                   
 86 Tortora, Vincen  18 Scat-GA             48.65                   
 87 Smith, Sean M    17 Boulder City Hen    48.66                   
 88 Stokes, Jason D  18 Team Dolphins-MV    48.70                   
 89 Bernard, Damien  17 Aquazot Swim Clu    48.77                   
 90 Ritt, James C    17 Memphis Tiger Sw    48.83                   
 91 Stevens-Palmer,  16 Curl-Burke Swim-    48.89                   
 92 Gollands, Peter  18 Magnus Aquatic-N    48.91                   
 93 Harari, David    17 Plantation Swim-    48.93                   
 94 Jones, Carl L    16 Tri-city Channel    48.94                   
 95 Leckey, Kevin C  17 Blue Tide Aquati    48.95                   
 96 Snabes, Andrew   14 New Trier Swim C    48.99                   
 97 Curran, John P   17 Rockville Montgo    49.15                   
 98 Basnuevo, Javie  18 Metro Aquatic Cl    49.16                   
 99 Eichold, Alfred  18 City of Mobile S    49.18                   
100 Ciliske, Charle  17 Blue Tide Aquati    49.20                   
101 Spector, Jordan  18 Rio Salado Swim-    49.33                   
102 Li, Wesley Y     16 Aquazot Swim Clu    49.36                   
103 Yano, Rikiya     14 Aquazot Swim Clu    49.38                   
104 Walters, Jordan  16 Vincennes YMCA-I    49.47                   
105 Alland, Kevin D  16 Lake Forest Swim    49.48                   
106 Boyle, Ryan M    17 EMAC-MA             49.55                   
107 Simco, Daniel P  15 Bgc-N. Westchest    50.05                   
108 Chambers, Roy E  17 Laser Swim Team-    50.12                   
109 McDavid, Clinto  17 Barracuda Swim C    50.23                   
110 Wurm, Jeffrey R  16 Shawmut Aquatic-    50.57                   
 -- Hoffman, Andrew  17 Three Rivers Aqu       DQ                   
 -- Reeser, Bradley  17 Suburban Swim Ce       DQ                   
 -- Webb, Jay T      17 Chattahoochee Sw       NS                   
 -- Schilling, Bren  16 The Woodlands Sw       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 6                  
 
 1. Ann Arbor Swim Club               101  1. Curl-Burke Swim Club              101
 3. Lake Country Swim Team             98  4. Irvine Novaquatics                 87
 5. Arizona Desert Fox               81.5  6. Raleigh Swimming Association     78.5
 7. Rockville Montgomery Swim Club     72  8. Parkway Swim Club                  45
 9. The Woodlands Swim Team            44 10. Pine Crest School                  42
11. Badger Swim Club                   30 12. Blue Tide Aquatics                 28
13. Industry Hills Aquatic Club        23 14. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     22
15. Long Island Aquatic Club           20 15. SONOCO Swim Club                   20
17. Coast Guard Blue Dolphins          19 18. Rio Salado Swim Club               18
18. Atlantic City Aquatic Club         18 20. Big Cat Aquatics                   17
20. BGC-N. Westchester Marlins         17 22. Typhoon Aquatics Inc               16
23. Gulf Coast Swim Team               15 23. North Coast Aquatics               15
23. Tri-city Channel Cats              15 26. Team Greenville                    14
26. Potomac Marlins                    14 26. Fairport Area Swim Team            14
29. Desert Storm Swimming              13 29. Scout Aquatics                     13
29. Carpet Capital Aquatics Club       13 32. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12
33.  Middies Swimming                  11 33. Florida Atlantic Swim Team         11
35. Tampa Bay Community Aquatics       10 36. Jersey Wahoos                       9
37. Clayton Shaw Park Swim Club         7 37. Conroe Area Team Swimmers           7
37. Asphalt Green Unified Aquatics      7 40. Aquazot Swim Club                   6
40. East Grand Rapids Aquatics          6 42. Wildcat Aquatics                    5
42. Great Lakes Aquatics                5 44. Germantown Academy Aquatic  Cl      4
44. Rochester Swim Club ORCAS           4 46. Unattached                          3
46. Corvallis Aquatic Team              3 48. Suburban Swim Center                2
48. Wichita Swim Club                   2 50. Magnus Aquatic Group                1
50. The Great Wolf Swim Team            1                                          

Event 7  Women 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         2:17.49  WCT
         2:18.99  JRS
         2:20.69  OPEN
         2:24.29  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Smith, Elizabet  16 Parkway Swim Clu  2:14.72    2:12.90 WCT     20  
                 30.89      1:05.10 (34.21)
        1:38.75 (33.65)     2:12.90 (34.15)
  2 Haase, Colleen   16 Rockville Montgo  2:14.77    2:13.10 WCT     17  
                 30.09      1:03.65 (33.56)
        1:38.33 (34.68)     2:13.10 (34.77)
  3 Schmitt, Jessic  14 North Coast Aqua  2:15.12    2:15.18 WCT     16  
                 31.18      1:05.54 (34.36)
        1:40.21 (34.67)     2:15.18 (34.97)
  4 Smith, Amilee A  16 Rockville Montgo  2:15.94    2:15.91 WCT     15  
                 31.24      1:05.35 (34.11)
        1:40.14 (34.79)     2:15.91 (35.77)
  5 Meehan, Caitlin  18 Malvern Swimming  2:18.17    2:17.19 WCT     14  
                 30.86      1:05.55 (34.69)
        1:40.72 (35.17)     2:17.19 (36.47)
  6 Beales, Kristen  17 Curl-Burke Swim-  2:17.80    2:17.35 WCT     13  
                 31.89      1:06.79 (34.90)
        1:42.06 (35.27)     2:17.35 (35.29)
  7 Sogar, Laura A   13 Ram Swimming Clu  2:16.66    2:17.52 JRS     12  
                 31.73      1:06.70 (34.97)
        1:42.53 (35.83)     2:17.52 (34.99)
  8 Vavra, Allysa M  15 Atlantis Aquatic  2:18.32    2:17.94 JRS     11  
                 31.12      1:06.02 (34.90)
        1:41.67 (35.65)     2:17.94 (36.27)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Marks, Jamie L   16 Egg Harbor Twp S  2:19.02    2:16.67 WCT      9  
                 31.67      1:06.13 (34.46)
        1:41.56 (35.43)     2:16.67 (35.11)
 10 Losinger, Sarah  16 Marietta Marlins  2:18.42    2:18.05 JRS      7  
                 31.52      1:06.67 (35.15)
        1:42.33 (35.66)     2:18.05 (35.72)
 11 Basel, Jenny E   17 AST-PV            2:19.39    2:18.66 JRS      6  
                 31.01      1:05.88 (34.87)
        1:42.05 (36.17)     2:18.66 (36.61)
 12 Perry, Jessica   16 Bernal's Gator S  2:18.38    2:18.67 JRS      5  
                 31.29      1:06.27 (34.98)
        1:41.98 (35.71)     2:18.67 (36.69)
 13 Evans, Ashley K  16 Berkeley Aquatic  2:18.34    2:18.91 JRS      4  
                 31.83      1:07.05 (35.22)
        1:42.68 (35.63)     2:18.91 (36.23)
 14 Pierce, Leah J   17 Columbia Swim Cl  2:18.69    2:19.55 OPEN     3  
                 31.52      1:05.97 (34.45)
        1:42.23 (36.26)     2:19.55 (37.32)
 15 Masters, Amanda  14 Rockwood Swim Cl  2:18.95    2:19.61 OPEN     2  
                 31.59      1:06.89 (35.30)
        1:43.15 (36.26)     2:19.61 (36.46)
 16 Williams, Taryn  17 Team Dolphins-MV  2:19.37    2:20.93 NCSA     1  
                 32.68      1:08.12 (35.44)
        1:44.36 (36.24)     2:20.93 (36.57)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Hopkins-Vacca,   17 Magnus Aquatic-N  2:19.42    2:17.68 JRS    
                 31.41      1:06.09 (34.68)
        1:41.67 (35.58)     2:17.68 (36.01)
 18 Bruce, Jamie O   15 Wichita Swim Clu  2:20.74    2:19.02 OPEN   
                 31.47      1:06.80 (35.33)
        1:42.29 (35.49)     2:19.02 (36.73)
 19 Ellis, Carlye A  15 Ann Arbor Swim C  2:19.63    2:19.27 OPEN   
                 31.47      1:06.44 (34.97)
        1:42.77 (36.33)     2:19.27 (36.50)
 20 Alvarez, Elena   18 Marin Pirates-PC  2:20.52    2:20.21 OPEN   
                 31.77      1:07.70 (35.93)
        1:44.39 (36.69)     2:20.21 (35.82)
 21 Leite, Karla     18 Long Island Aqua  2:20.70    2:20.28 OPEN   
                 32.23      1:07.45 (35.22)
        1:43.57 (36.12)     2:20.28 (36.71)
 22 Prautzsch, Kris  15 Magnus Aquatic-N  2:20.47    2:20.52 OPEN   
                 31.61      1:06.91 (35.30)
        1:43.40 (36.49)     2:20.52 (37.12)
 23 Roberts, Melani  15 Raleigh Swimming  2:20.54    2:20.66 OPEN   
                 31.85      1:07.11 (35.26)
        1:43.41 (36.30)     2:20.66 (37.25)
 24 Coogan, Ryann A  15 UN                2:19.84    2:22.14 NCSA   
                 31.86      1:07.51 (35.65)
        1:44.71 (37.20)     2:22.14 (37.43)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Flynn, Kelly D   14 The Woodlands Sw  2:21.03                   
 26 Kim, Susan D     16 Rockville Montgo  2:21.16                   
 27 Zblewski, Marga  17 Lake-Wi-WI        2:21.27                   
 28 Marsh, Kathryn   16 Florida Atlantic  2:21.30                   
 29 McLellan, Whitn  17 New Albany Aquat  2:21.43                   
 30 Atkinson, Alia   16 City of Pembroke  2:21.52                   
 31 Lesch, Ilene A   18 Ann Arbor Swim C  2:21.70                   
 32 Malloy, Rhynn J  17 Magnus Aquatic-N  2:21.96                   
 33 McDonnell, Kath  16 Sea Devil Swimmi  2:22.00                   
 34 Kowalchuk, Morg  17 Poseidon-VA       2:22.04                   
 35 Kempton, Krista  18 Long Island Aqua  2:22.08                   
 36 Bannon, Meredit  17 Bgc-N. Westchest  2:22.10                   
 37 Norberg, Lindse  13 Ithaca Aquatics-  2:22.20                   
 38 Monobe, Ellie E  15 Mission San Jose  2:22.21                   
 39 Maxwell, Samant  15 Rio Salado Swim-  2:22.34                   
 40 Hiller, Maryann  18 Palo Alto Stanfo  2:22.52                   
 41 Biasello, Sarah  16 Capital of Texas  2:22.55                   
 42 Onstott, Megan   15 Capital of Texas  2:22.67                   
 43 Read, Haley L    14 Palo Alto Stanfo  2:22.78                   
 44 Sargent, Jennif  17 Poseidon-VA       2:22.88                   
 45 Edwards, Kather  14 Arden Hills Swim  2:23.01                   
 46 Danner, Ashley   14 Sea Devil Swimmi  2:23.17                   
 47 Curran, Bryttan  16 Raleigh Swimming  2:23.24                   
 48 Gallagher, Cait  15 Lawrence Aquahaw  2:23.27                   
 49 Barsanti, Alexa  17 Hershey-MA        2:23.29                   
 50 Andracki, Julia  14 Arlington Alliga  2:23.48                   
 51 Kime, Katherine  15 UN-01-CA          2:23.53                   
 52 Koselka, Elizab  14 Wolverine Aquati  2:23.61                   
 53 Kiernan, Marile  17 Badger Swim Club  2:23.81                   
 54 Stewart, Jessic  17 Florida Atlantic  2:23.93                   
 55 Macky, Caitlin   16 UN-01-SI          2:24.00                   
 56 Steenvoorden, K  14 Scarlet Aquatic-  2:24.02                   
 57 Lee, Angela      12 Aquazot Swim Clu  2:24.07                   
 58 Southard, Laure  18 Curl-Burke Swim-  2:24.09                   
 59 Roddenbery, Nic  16 Scat-GA           2:24.11                   
 60 Migues, Devonie  17 Irvine Novaquati  2:24.22                   
 60 Healey, Vivian   16 Asphalt Green Un  2:24.22                   
 62 Fry, Hayley M    17 Cedar Rapids Aqu  2:24.26                   
 63 Parker, Stephan  16 Fort Wayne Aquat  2:24.34                   
 64 Benedict, Dana   17 Clark County San  2:24.35                   
 65 Dunn, Mariele K  16 Bay & Ocean Stat  2:24.41                   
 66 Ridder, Daniell  18 Parkway Swim Clu  2:24.50                   
 67 Leuschner, Moll  16 Hershey-MA        2:24.69                   
 68 Lang, Melissa J  13 Scarlet Aquatic-  2:24.75                   
 69 Harris, Courtne  15 Poseidon-VA       2:24.77                   
 70 Budahl, Katie J  17 Mitchell Aquatic  2:24.94                   
 71 Fletcher, Taylo  14 Unattached/AH-SN  2:25.01                   
 72 Bui, Tiffany T   17 Middies Swimming  2:25.09                   
 73 Nahin, Allison   16 Lake-Wi-WI        2:25.20                   
 74 Bleyl, Rebekah   17 The Woodlands Sw  2:25.23                   
 75 Schlatter, Emil  17 East Grand Rapid  2:25.33                   
 76 Thomas, Barbara  17 Fort Lauderdale-  2:25.40                   
 76 Berke, Megan W   14 Nova of Virginia  2:25.40                   
 78 Flaherty, Jenni  18 Coastal Maine Aq  2:25.62                   
 79 Berdini, Ariana  17 Tidal Wave Swimm  2:25.69                   
 80 Finn, Molly E    17 Lake-Wi-WI        2:25.70                   
 81 Myers, Anne S    16 Nova of Virginia  2:25.74                   
 81 Case, Kimberly   17 Sea Devil Swimmi  2:25.74                   
 83 McDermott, Jenn  18 Magnus Aquatic-N  2:26.19                   
 84 Lynch, Sarah E   14 Curl-Burke Swim-  2:26.24                   
 85 Beck, Christie   17 Cyclone Swimming  2:26.25                   
 85 Colapietro, Lis  15 Big Cat Aquatics  2:26.25                   
 87 Roper, Whitney   16 Clearwater Aquat  2:26.28                   
 88 Simonds, Shanno  17 Unattached-PC     2:26.29                   
 89 Coward, Katheri  17 Gulf Coast Swim-  2:26.32                   
 89 Lemay, Allyson   16 Capital of Texas  2:26.32                   
 91 Sweeney, Casey   14 Nova of Virginia  2:26.41                   
 92 Voss, Allison A  14 UN                2:26.48                   
 93 Dennis, Caitlin  16 Jersey Wahoos-MA  2:26.52                   
 94 Donnelly, Lisa   16 Bernal's Gator S  2:26.60                   
 95 Guyett, Caren E  15 Bgc-N. Westchest  2:26.66                   
 96 Rice, Karli E    16 Memphis Tiger Sw  2:26.94                   
 97 Sotiropoulos, A  15 Irvine Novaquati  2:26.95                   
 98 Clugh, Jenna E   17 Hershey-MA        2:26.96                   
 99 Poindexter, Ori  15 Irvine Novaquati  2:27.29                   
100 Simens, Denise   18 Salinas Valley-P  2:27.36                   
101 Miller, Casey M  17 Rockwood Swim Cl  2:27.64                   
102 Broffit, Rebecc  17 Potomac Marlins-  2:27.69                   
103 Healey, Meghan   18 Shawmut Aquatic-  2:27.92                   
104 Jackson, Kathle  16 New Wave Swim Te  2:28.16                   
105 Silveira, Catri  16 Metro Aquatic Cl  2:28.17                   
106 Norberg, Lauren  13 Ithaca Aquatics-  2:28.18                   
107 Altenburger, Ji  15 Berkeley Aquatic  2:28.19                   
108 Branning, Jacly  14 AZ Desert Fox-AZ  2:28.35                   
109 Pool, Emily E    17 North Coast Aqua  2:28.51                   
110 Nakamura, McKen  14 Wave Aquatics-PN  2:28.52                   
111 Sandlin, Brandy  17 Wal-Mart Swim Cl  2:28.97                   
112 Jurusik, Steffa  14 Shock  Wave-MS    2:29.58                   
113 Marchand, Linds  14 Curl-Burke Swim-  2:29.98                   
114 Zaich, Sylvia P  16 Aquazot Swim Clu  2:30.60                   
115 Andracki, Ameli  15 Arlington Alliga  2:31.24                   
116 Streight, Cryst  16 Desert Storm-CA   2:31.26                   
117 Isaacs, Dorothy  16 Unattached-PC     2:31.70                   
118 Kelly, Katie A   17 Islip Aquatics-M  2:32.16                   
119 Tompkins, Lisa   15 Columbia River S  2:32.41                   
120 Wrenn, Rachel J  15 Raleigh Swimming  2:32.62                   
121 Nelson, Elizabe  14 The Woodlands Sw  2:33.10                   
122 White, Courtney  17 Qdd Swim Team-VA  2:33.59                   
123 Schwabe, Emily   12 Waukesha Express  2:35.17                   
124 Furgatch, Sarah  13 Aquazot Swim Clu  2:35.99                   
 -- Cartwright, Lau  16 Scat-GA                DQ                   
 -- Dishuck, Anna L  17 Crimson Tide Aqu       DQ                   
 -- Frazier, Jennif  17 Unattached-FL          NS                   
 -- Burrow, Corrinn  17 Bearcat Swim Clu       NS                   
 -- Pastore, Kellie  17 Lightning-MA           NS                   
 -- Sabotin, Jessic  14 UN                     NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 7                  
 
 1. Curl-Burke Swim Club              114  2. Rockville Montgomery Swim Club    104
 3. Ann Arbor Swim Club               101  4. Lake Country Swim Team             98
 5. Irvine Novaquatics                 87  6. Arizona Desert Fox               81.5
 7. Raleigh Swimming Association     78.5  8. Parkway Swim Club                  65
 9. The Woodlands Swim Team            44 10. Pine Crest School                  42
11. North Coast Aquatics               31 12. Badger Swim Club                   30
13. Blue Tide Aquatics                 28 14. Industry Hills Aquatic Club        23
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     22 16. Long Island Aquatic Club           20
16. SONOCO Swim Club                   20 18. Coast Guard Blue Dolphins          19
19. Atlantic City Aquatic Club         18 19. Rio Salado Swim Club               18
21. Big Cat Aquatics                   17 21. BGC-N. Westchester Marlins         17
23. Typhoon Aquatics Inc               16 24. Gulf Coast Swim Team               15
24. Tri-city Channel Cats              15 26. Malvern Swimming Association       14
26. Potomac Marlins                    14 26. Team Greenville                    14
26. Fairport Area Swim Team            14 30. Scout Aquatics                     13
30. Desert Storm Swimming              13 30. Carpet Capital Aquatics Club       13
33. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12 33. Ram Swimming Club                  12
35. Florida Atlantic Swim Team         11 35. Atlantis Aquatic Club              11
35.  Middies Swimming                  11 38. Tampa Bay Community Aquatics       10
39. Jersey Wahoos                       9 39. Egg Harbor Twp Seahawks             9
41. Marietta Marlins, Inc               7 41. Conroe Area Team Swimmers           7
41. Asphalt Green Unified Aquatics      7 41. Clayton Shaw Park Swim Club         7
45. Aquazot Swim Club                   6 45. Ashburn Swim Team                   6
45. East Grand Rapids Aquatics          6 48. Bernal's Gator Swim Club            5
48. Great Lakes Aquatics                5 48. Wildcat Aquatics                    5
51. Berkeley Aquatic Club               4 51. Rochester Swim Club ORCAS           4
51. Germantown Academy Aquatic  Cl      4 54. Columbia Swim Club                  3
54. Unattached                          3 54. Corvallis Aquatic Team              3
57. Wichita Swim Club                   2 57. Suburban Swim Center                2
57. Rockwood Swim Club                  2 60. The Great Wolf Swim Team            1
60. Magnus Aquatic Group                1 60. Team Dolphins                       1

Event 8  Men 200 Yard Breaststroke
=========================================================================
         2:02.59  WCT
         2:04.99  OPEN
         2:06.29  JRS
         2:09.79  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Mitchell, Bradl  17 Bgc-N. Westchest  2:04.20    2:01.69 WCT     20  
                 27.00        57.82 (30.82)
        1:29.61 (31.79)     2:01.69 (32.08)
  2 Nissen, Troy D   16 Unattached/AH-SN  2:04.04    2:02.79 OPEN    17  
                 28.13        59.34 (31.21)
        1:31.33 (31.99)     2:02.79 (31.46)
  3 Meyer, Adam M    17 Rockville Montgo  2:03.47    2:02.88 OPEN    16  
                 28.66        59.61 (30.95)
        1:31.06 (31.45)     2:02.88 (31.82)
  4 Decker, Benjami  14 Blue Tide Aquati  2:05.11    2:02.89 OPEN    15  
                 27.74        58.68 (30.94)
        1:30.61 (31.93)     2:02.89 (32.28)
  5 Larkin, Alexand  18 Bend Swim Club-O  2:04.52    2:02.96 OPEN    14  
                 27.70        58.51 (30.81)
        1:30.15 (31.64)     2:02.96 (32.81)
  6 Roberts, Jonath  17 Raleigh Swimming  2:03.21    2:04.11 OPEN    13  
                 27.93        58.36 (30.43)
        1:30.20 (31.84)     2:04.11 (33.91)
  7 Farmer, James N  18 Raleigh Swimming  2:05.51    2:05.45 JRS     12  
                 28.38        59.62 (31.24)
        1:32.57 (32.95)     2:05.45 (32.88)
  8 Melillo, Simone  16 Curl-Burke Swim-  2:05.88    2:05.76 JRS     11  
                 28.50      1:00.24 (31.74)
        1:32.71 (32.47)     2:05.76 (33.05)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Ally, Bradley K  18 Pine Crest-FG     2:05.90    1:59.70 WCT      9  
                 26.64        56.61 (29.97)
        1:27.71 (31.10)     1:59.70 (31.99)
 10 Hayden, Zachary  17 Curl-Burke Swim-  2:06.97    2:05.87 JRS      7  
                 27.89        59.28 (31.39)
        1:32.27 (32.99)     2:05.87 (33.60)
 11 Correll, Joshua  17 Mecklenburg Aqua  2:06.96    2:06.19 JRS      6  
                 29.24      1:01.55 (32.31)
        1:34.11 (32.56)     2:06.19 (32.08)
 12 Harris, William  16 Nova of Virginia  2:06.47    2:06.95 NCSA     5  
                 28.69      1:00.36 (31.67)
        1:33.27 (32.91)     2:06.95 (33.68)
 13 Beckwith, Casey  18 Mecklenburg Aqua  2:06.89    2:06.98 NCSA     4  
                 28.66      1:00.66 (32.00)
        1:33.53 (32.87)     2:06.98 (33.45)
 14 Kegelman, John   17 Coast Guard Blue  2:06.14    2:07.25 NCSA     3  
                 28.85      1:00.84 (31.99)
        1:33.39 (32.55)     2:07.25 (33.86)
 15 Hayes, Tim P     15 Atlantis Aquatic  2:06.84    2:07.81 NCSA     2  
                 28.33      1:00.32 (31.99)
        1:33.40 (33.08)     2:07.81 (34.41)
 16 D'Errico, Angel  17 Old Westbury Aqu  2:07.24    2:08.88 NCSA     1  
                 28.98      1:01.77 (32.79)
        1:34.70 (32.93)     2:08.88 (34.18)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Beattie, Julian  18 San Ramon Vly/Li  2:08.46    2:06.44 NCSA   
                 29.31      1:01.23 (31.92)
        1:33.83 (32.60)     2:06.44 (32.61)
 18 Voss, Daniel S   17 YMCA Team Orland  2:08.78    2:06.74 NCSA   
                 29.63      1:01.89 (32.26)
        1:34.58 (32.69)     2:06.74 (32.16)
 19 Stahley, Austin  15 Palo Alto Stanfo  2:08.02    2:07.14 NCSA   
                 27.75        59.98 (32.23)
        1:33.45 (33.47)     2:07.14 (33.69)
 20 Martin, James C  16 UN-01-CA          2:08.64    2:07.53 NCSA   
                 28.97      1:01.52 (32.55)
        1:34.19 (32.67)     2:07.53 (33.34)
 21 Lemert, Tyler P  16 Fort Wayne Aquat  2:08.51    2:07.63 NCSA   
                 28.84      1:01.19 (32.35)
        1:34.44 (33.25)     2:07.63 (33.19)
 22 Arencibia, Jord  15 Nova of Virginia  2:07.58    2:08.08 NCSA   
                 28.60      1:00.90 (32.30)
        1:34.33 (33.43)     2:08.08 (33.75)
 23 Dent, Robert J   17 Southwest Allen-  2:07.74    2:09.29 NCSA   
                 29.29      1:01.55 (32.26)
        1:34.97 (33.42)     2:09.29 (34.32)
 24 Edmonds, Greg D  16 Curl-Burke Swim-  2:08.27    2:10.11        
                 29.11      1:01.98 (32.87)
        1:35.95 (33.97)     2:10.11 (34.16)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Pryor, Walter V  17 Ksc Valley Gator  2:08.92                   
 26 Oldenhage, Matt  17 San Ramon Vly/Li  2:08.96                   
 27 Clark, Matthew   17 Nova of Virginia  2:09.32                   
 28 Maguire, Andrew  16 Magnus Aquatic-N  2:09.60                   
 29 Hyman, Josh S    14 Team Delaware-MA  2:09.67                   
 30 White, Christop  17 Team Greenville-  2:09.69                   
 31 Comeau, Sean R   18 Clark County San  2:09.77                   
 32 Durazo, Charles  16 Snowbird Aquatic  2:09.78                   
 33 Warner, Daniel   17 Ann Arbor Swim C  2:10.04                   
 34 Schaefer, Rober  17 Moorehead Marlin  2:10.22                   
 35 Munson, Jimmy B  17 Wildcat Aquatics  2:10.32                   
 36 Yamada, Kevin A  16 Shawmut Aquatic-  2:10.47                   
 37 Wollman, Evan B  15 Annapolis Swim C  2:10.62                   
 38 Finelli, Andrew  16 Curl-Burke Swim-  2:10.65                   
 39 Harkins, Scott   17 Coast Guard Blue  2:10.86                   
 40 Donahue, Pete S  15 AquaHoyas-PV      2:10.91                   
 41 Roepke, Peter H  15 Reno Aquatics-PC  2:11.17                   
 42 Rae-Grant, Geor  16 EMAC-MA           2:11.19                   
 42 Davidson, Justi  15 Suburban Swim Ce  2:11.19                   
 44 Flores-Maxfield  15 Palo Alto Stanfo  2:11.20                   
 45 Hastings, Trist  15 Bgc-N. Westchest  2:11.28                   
 46 Westby, Nelson   17 McMinnville Swim  2:11.38                   
 47 Brown, Cameron   17 Chattahoochee Sw  2:11.39                   
 48 Cox, Ryan T      15 Raleigh Swimming  2:11.45                   
 49 Graham, Brent G  18 Southwest Allen-  2:11.51                   
 50 Frampus, Joey W  15 AquaHoyas-PV      2:11.63                   
 51 Lesniak, Jeff R  18 West Chicago Sha  2:11.85                   
 52 Schilling, Bren  16 The Woodlands Sw  2:11.89                   
 53 Capps, Kevin R   17 Clayton Shaw Par  2:11.90                   
 54 Koh, Brian K     17 Industry Hills A  2:12.07                   
 55 David, Ryan M    17 Jersey Wahoos-MA  2:12.13                   
 56 Skinner, Matthe  17 Club Makos-SE     2:12.29                   
 57 Weis, Zach C     16 Star Swim Team-M  2:12.33                   
 58 Beasley, Patric  16 Tri-city Channel  2:12.46                   
 59 Harner, Matthew  16 Jersey Wahoos-MA  2:13.09                   
 60 Al-Bader, Abdul  15 Pine Crest-FG     2:14.07                   
 61 Chambers, Roy E  17 Laser Swim Team-  2:14.50                   
 62 Franklin, John   17 Florida Atlantic  2:14.82                   
 63 Kelly, Spencer   17 Edina Swim Club-  2:14.89                   
 64 Swanson, Corey   16 TampaBayAquatics  2:19.10                   
 65 Molina, Ariel G  18 Curl-Burke Swim-  2:21.05                   
 -- Sutton, Rashad   17 Badger Swim Club       DQ                   
 -- Seo, Andrew Y    16 Aquazot Swim Clu       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 8                  
 
 1. Curl-Burke Swim Club              132  2. Rockville Montgomery Swim Club    120
 3. Raleigh Swimming Association    103.5  4. Ann Arbor Swim Club               101
 5. Lake Country Swim Team             98  6. Irvine Novaquatics                 87
 7. Arizona Desert Fox               81.5  8. Parkway Swim Club                  65
 9. Pine Crest School                  51 10. The Woodlands Swim Team            44
11. Blue Tide Aquatics                 43 12. BGC-N. Westchester Marlins         37
13. North Coast Aquatics               31 14. Badger Swim Club                   30
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     27 16. Industry Hills Aquatic Club        23
17. Coast Guard Blue Dolphins          22 18. SONOCO Swim Club                   20
18. Long Island Aquatic Club           20 20. Atlantic City Aquatic Club         18
20. Rio Salado Swim Club               18 22. Big Cat Aquatics                   17
23. Typhoon Aquatics Inc               16 24. Gulf Coast Swim Team               15
24. Tri-city Channel Cats              15 26. Malvern Swimming Association       14
26. Bend Swim Club                     14 26. Team Greenville                    14
26. Fairport Area Swim Team            14 26. Potomac Marlins                    14
31. Scout Aquatics                     13 31. Atlantis Aquatic Club              13
31. Desert Storm Swimming              13 31. Carpet Capital Aquatics Club       13
35. Ram Swimming Club                  12 35. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12
37.  Middies Swimming                  11 37. Florida Atlantic Swim Team         11
39. Mecklenburg Aquatic Club           10 39. Tampa Bay Community Aquatics       10
41. Egg Harbor Twp Seahawks             9 41. Jersey Wahoos                       9
43. Marietta Marlins, Inc               7 43. Asphalt Green Unified Aquatics      7
43. Conroe Area Team Swimmers           7 43. Clayton Shaw Park Swim Club         7
47. Aquazot Swim Club                   6 47. East Grand Rapids Aquatics          6
47. Ashburn Swim Team                   6 50. Bernal's Gator Swim Club            5
50. Great Lakes Aquatics                5 50. Wildcat Aquatics                    5
53. Germantown Academy Aquatic  Cl      4 53. Berkeley Aquatic Club               4
53. Rochester Swim Club ORCAS           4 56. Corvallis Aquatic Team              3
56. Columbia Swim Club                  3 56. Unattached                          3
59. Rockwood Swim Club                  2 59. Suburban Swim Center                2
59. Wichita Swim Club                   2 62. Old Westbury Aquatics               1
62. Team Dolphins                       1 62. Magnus Aquatic Group                1
62. The Great Wolf Swim Team            1                                          

Event 9  Women 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         2:00.99  WCT
         2:02.59  JRS
         2:03.59  OPEN
         2:06.99  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Parkhurst, Mich  17 Machine Aquatic-  2:02.22    1:59.71 WCT     20  
                 28.31        58.68 (30.37)
        1:29.45 (30.77)     1:59.71 (30.26)
  2 Meissner, Erica  16 Magnus Aquatic-N  2:00.79    1:59.90 WCT     17  
                 28.63        58.42 (29.79)
        1:29.15 (30.73)     1:59.90 (30.75)
  3 Kelly, Margaret  17 Ann Arbor Swim C  2:00.18    2:00.06 WCT     16  
                 27.98        58.67 (30.69)
        1:29.57 (30.90)     2:00.06 (30.49)
  4 Smith, Hannah M  17 Ann Arbor Swim C  1:59.53    2:00.16 WCT     15  
                 28.24        58.29 (30.05)
        1:28.83 (30.54)     2:00.16 (31.33)
  5 Christensen, Me  16 Curl-Burke Swim-  1:59.39    2:00.65 WCT     14  
                 28.73        58.83 (30.10)
        1:30.00 (31.17)     2:00.65 (30.65)
  6 Golden, Julie L  16 Birmingham Swim-  2:01.30    2:01.31 JRS     13  
                 28.70        58.62 (29.92)
        1:29.61 (30.99)     2:01.31 (31.70)
  7 Houlton, Molly   16 North Coast Aqua  2:02.18    2:04.31 NCSA    12  
                 29.15        59.84 (30.69)
        1:31.57 (31.73)     2:04.31 (32.74)
 -- Beisel, Elizabe  12 Magnus Aquatic-N  2:01.49         DQ        
                 28.73        59.06 (30.33)
        1:29.94 (30.88)     2:00.08 (30.14)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Angle, Allyson   17 Parkway Swim Clu  2:03.22    2:00.66 WCT      9  
                 28.61        58.95 (30.34)
        1:29.75 (30.80)     2:00.66 (30.91)
 10 Boritzke, Andre  17 Lake-Wi-WI        2:02.60    2:01.28 JRS      7  
                 28.72        59.19 (30.47)
        1:30.55 (31.36)     2:01.28 (30.73)
 11 Elbert, Samanth  17 AZ Desert Fox-AZ  2:03.68    2:01.97 JRS      6  
                 28.44        59.14 (30.70)
        1:30.61 (31.47)     2:01.97 (31.36)
 12 Kopenitz, Jenni  15 Germantown Acade  2:02.97    2:02.71 OPEN     5  
                 29.58      1:00.36 (30.78)
        1:31.76 (31.40)     2:02.71 (30.95)
 13 Fisher, Stephan  16 Lake-Wi-WI        2:03.20    2:02.77 OPEN     4  
                 29.18        59.90 (30.72)
        1:31.51 (31.61)     2:02.77 (31.26)
 14 Ferguson, Kaitl  17 Middies Swimming  2:03.34    2:06.25 NCSA     3  
                 29.19      1:01.33 (32.14)
        1:33.91 (32.58)     2:06.25 (32.34)
 15 Peak, Candice E  16 Magnus Aquatic-N  2:03.41    2:06.79 NCSA     2  
                 29.32      1:00.62 (31.30)
        1:33.48 (32.86)     2:06.79 (33.31)
 16 Foley, Kathleen  17 Magnus Aquatic-N  2:02.97    2:07.48          1  
                 30.41      1:02.18 (31.77)
        1:34.92 (32.74)     2:07.48 (32.56)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Skelos, Daphne   16 Long Island Aqua  2:04.80    2:02.27 JRS    
                 28.85        59.50 (30.65)
        1:31.02 (31.52)     2:02.27 (31.25)
 18 Parisi, Lauren   15 Team Suffolk-MR   2:04.51    2:03.23 OPEN   
                 29.21      1:00.46 (31.25)
        1:32.41 (31.95)     2:03.23 (30.82)
 19 Craig, Skylar C  18 Reno Aquatics-PC  2:04.75    2:03.52 OPEN   
                 29.48      1:00.37 (30.89)
        1:31.87 (31.50)     2:03.52 (31.65)
 20 Fontana, Kirste  15 UN-01-SI          2:04.38    2:03.88 NCSA   
                 28.82      1:00.18 (31.36)
        1:32.00 (31.82)     2:03.88 (31.88)
 21 Smith, Julianne  15 Raleigh Swimming  2:03.75    2:04.17 NCSA   
                 28.66        59.66 (31.00)
        1:31.92 (32.26)     2:04.17 (32.25)
 22 Weinbrecht, Ama  17 North Coast Aqua  2:03.69    2:04.35 NCSA   
                 28.66        59.52 (30.86)
        1:32.07 (32.55)     2:04.35 (32.28)
 23 Lougee, Dena L   18 Santa Maria Swim  2:04.54    2:05.26 NCSA   
                 29.60      1:00.82 (31.22)
        1:33.02 (32.20)     2:05.26 (32.24)
 24 Leclair, Eleano  15 Nova of Virginia  2:05.16    2:06.99 NCSA   
                 29.57      1:01.44 (31.87)
        1:34.53 (33.09)     2:06.99 (32.46)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Stafford, Shara  15 Topeka Swim Asso  2:05.20                   
 26 Peterson-Huber,  18 Shorewood Swim C  2:05.48                   
 27 Zimmer, Meghan   15 Santa Maria Swim  2:05.54                   
 28 Holmes, Erin D   15 Tri-city Channel  2:05.55                   
 29 Cashion, Brooke  16 Irvine Novaquati  2:05.57                   
 30 Urubshurow, Del  16 Rockville Montgo  2:05.60                   
 31 Kyle, Kelli A    15 Rockville Montgo  2:05.68                   
 32 Goff, Sara L     16 Team Foxjet-MN    2:05.84                   
 33 Stouffer, Lara   15 Aquazot Swim Clu  2:05.88                   
 34 Lago, Jennifer   18 Metro Aquatic Cl  2:05.91                   
 35 Mahoney, Abigai  15 Wichita Swim Clu  2:05.95                   
 36 Rogers, Lindsay  15 Southeastern Swi  2:06.03                   
 37 Bunch, Blakeley  17 Boulder City Hen  2:06.04                   
 38 Guro, Jessica M  13 Atlantis Aquatic  2:06.14                   
 39 Cole, Jessica S  18 Parkway Swim Clu  2:06.20                   
 40 Harris, Jenna E  17 Parkway Swim Clu  2:06.28                   
 41 Sarandos, Steph  15 Waukesha Express  2:06.32                   
 42 Kochman, Julie   15 Team Suffolk-MR   2:06.38                   
 43 Hoff, Kelsey D   15 Arden Hills Swim  2:06.44                   
 44 Shiota, Lili M   14 Asphalt Green Un  2:06.46                   
 45 Capparell, Megh  18 Scarlet Aquatic-  2:06.47                   
 46 Deleon, Andrea   17 Berkeley Aquatic  2:06.49                   
 47 Fuqua, Marlys A  17 Fairport Area Sw  2:06.51                   
 48 Curran, Bryttan  16 Raleigh Swimming  2:06.61                   
 49 Marizu, Cecilia  16 Reno Aquatics-PC  2:06.73                   
 50 Nicholson, Aman  17 Middies Swimming  2:06.78                   
 50 Haley, Lauren F  16 Vacs Northern Ne  2:06.78                   
 52 Wisinger, Kelle  15 Berkeley Aquatic  2:06.80                   
 53 Cohagen, Ashley  13 Ann Arbor Swim C  2:07.02                   
 54 McGhee, Melissa  16 Unattached/AH-SN  2:07.14                   
 55 Christiansen, S  15 Steiner Youth Aq  2:07.27                   
 56 Cindric, Nicole  16 Wal-Mart Swim Cl  2:07.30                   
 57 Woods, Adrienne  16 Ann Arbor Swim C  2:07.31                   
 58 Atkinson, Brook  15 Pine Crest-FG     2:07.41                   
 59 Coburn, Rachel   17 Marietta Marlins  2:07.60                   
 60 Mahon, Mary Cat  17 Jersey Wahoos-MA  2:07.66                   
 61 Storie, Malia L  18 Corvallis-OR      2:07.83                   
 62 Girard, Abigail  17 Blackhawk Area S  2:07.92                   
 63 Farrell, Megan   16 Bernal's Gator S  2:07.96                   
 64 Fraley, Lauren   17 Poseidon-VA       2:07.99                   
 65 Howanitz, Jace   15 Clark County San  2:08.19                   
 66 Hilstrom, Steph  15 Team Foxjet-MN    2:08.36                   
 67 Taylor, Andrea   13 Issaquah Swim Te  2:08.58                   
 68 Harms, Leah R    18 Poseidon-VA       2:08.72                   
 69 Rein, Rachael A  16 YMCA Team Orland  2:08.82                   
 70 Sluka, Kaitlyn   16 Northern KY Clip  2:08.85                   
 71 Kerns, Haleigh   18 City of Mobile S  2:09.05                   
 72 Heyrman, Meliss  16 Roc-MN            2:09.19                   
 73 Harvey, Katura   16 Rockville Montgo  2:09.35                   
 74 Reynolds, Krist  17 Stingrays-GA      2:09.37                   
 75 Luhrsen, Cassie  16 Clayton Shaw Par  2:09.38                   
 76 Chester, Alexan  16 Irvine Novaquati  2:09.48                   
 77 Bolton, Melinda  16 Ngsv Gator Aquat  2:09.50                   
 78 Sirmon, Anna L   17 City of Mobile S  2:09.52                   
 78 Toelle, Lisa J   16 Elmbrook-WI       2:09.52                   
 80 Boyle, Kaeley M  16 AST-PV            2:09.62                   
 81 Long, Teresa C   14 Raleigh Swimming  2:09.70                   
 82 Festa, Natalia   16 Long Island Aqua  2:09.71                   
 83 Jurusik, Steffa  14 Shock  Wave-MS    2:10.01                   
 83 Potter, Brittan  15 Wal-Mart Swim Cl  2:10.01                   
 85 Oswald, Addison  14 Boulder City Hen  2:10.15                   
 86 Fitzsimmons, Sa  17 Aquazot Swim Clu  2:10.25                   
 87 Cianci, Carmen   17 Plantation Swim-  2:10.30                   
 88 Newsome, Jenna   15 Marietta Marlins  2:10.53                   
 89 Nelson, Abigail  15 Team Dolphins-MV  2:10.60                   
 90 Ameen, Sarah E   16 Qdd Swim Team-VA  2:10.69                   
 90 Brown, Emily A   15 West Coast Aquat  2:10.69                   
 92 Tamkun, Lindsey  17 Memphis Tiger Sw  2:10.76                   
 93 Nauta, Brittany  17 TampaBayAquatics  2:10.80                   
 94 Prior, Audrey E  18 Team New Tampa Y  2:10.81                   
 95 Ribar, Morgan    15 Rockville Montgo  2:10.93                   
 96 Scott, Danielle  16 Atlantis Aquatic  2:10.98                   
 97 Herrmann, Laura  17 Sea Devil Swimmi  2:11.04                   
 98 Altenburger, Er  17 Berkeley Aquatic  2:11.06                   
 99 Harrington, Lau  12 Memphis Tiger Sw  2:11.08                   
100 Weniger, Hailey  16 Fairport Area Sw  2:11.28                   
101 Eschenburg, Kat  15 Lake-Wi-WI        2:11.38                   
102 Kraus, Kori L    15 Egg Harbor Twp S  2:11.89                   
103 Heim, Rachel A   15 UN-01-SI          2:11.96                   
104 Wilson, Lauren   16 Bernal's Gator S  2:12.38                   
105 Niessl, Stephan  14 Bgc-N. Westchest  2:12.52                   
106 Ballard, Jessic  16 Cyclone Swimming  2:13.59                   
107 Wo, Angela       17 Fcst-GU           2:13.86                   
108 Tran, Cindy      13 Golden West Swim  2:14.08                   
109 Holden, Kimberl  13 Bgc-N. Westchest  2:15.62                   
110 Beck, Christie   17 Cyclone Swimming  2:15.65                   
111 Malloy, Rhynn J  17 Magnus Aquatic-N  2:18.28                   
112 Hoover, Kirsten  16 Chinook-PN        2:18.52                   
113 Healey, Meghan   18 Shawmut Aquatic-  2:19.07                   
 -- Miller, Allison  18 YMCA Team Orland       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 9                  
 
 1. Curl-Burke Swim Club              146  2. Ann Arbor Swim Club               132
 3. Rockville Montgomery Swim Club    120  4. Lake Country Swim Team            109
 5. Raleigh Swimming Association    103.5  6. Arizona Desert Fox               87.5
 7. Irvine Novaquatics                 87  8. Parkway Swim Club                  74
 9. Pine Crest School                  51 10. The Woodlands Swim Team            44
11. Blue Tide Aquatics                 43 11. North Coast Aquatics               43
13. BGC-N. Westchester Marlins         37 14. Badger Swim Club                   30
15. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     27 16. Industry Hills Aquatic Club        23
17. Coast Guard Blue Dolphins          22 18. Magnus Aquatic Group               21
19. SONOCO Swim Club                   20 19. Long Island Aquatic Club           20
19. Machine Aquatic                    20 22. Rio Salado Swim Club               18
22. Atlantic City Aquatic Club         18 24. Big Cat Aquatics                   17
25. Typhoon Aquatics Inc               16 26. Tri-city Channel Cats              15
26. Gulf Coast Swim Team               15 28. Malvern Swimming Association       14
28. Team Greenville                    14 28.  Middies Swimming                  14
28. Bend Swim Club                     14 28. Potomac Marlins                    14
28. Fairport Area Swim Team            14 34. Atlantis Aquatic Club              13
34. Scout Aquatics                     13 34. Birmingham Swim League             13
34. Carpet Capital Aquatics Club       13 34. Desert Storm Swimming              13
39. Ram Swimming Club                  12 39. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12
41. Florida Atlantic Swim Team         11 42. Tampa Bay Community Aquatics       10
42. Mecklenburg Aquatic Club           10 44. Egg Harbor Twp Seahawks             9
44. Jersey Wahoos                       9 44. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
47. Clayton Shaw Park Swim Club         7 47. Asphalt Green Unified Aquatics      7
47. Marietta Marlins, Inc               7 47. Conroe Area Team Swimmers           7
51. East Grand Rapids Aquatics          6 51. Ashburn Swim Team                   6
51. Aquazot Swim Club                   6 54. Great Lakes Aquatics                5
54. Bernal's Gator Swim Club            5 54. Wildcat Aquatics                    5
57. Rochester Swim Club ORCAS           4 57. Berkeley Aquatic Club               4
59. Corvallis Aquatic Team              3 59. Columbia Swim Club                  3
59. Unattached                          3 62. Wichita Swim Club                   2
62. Suburban Swim Center                2 62. Rockwood Swim Club                  2
65. Old Westbury Aquatics               1 65. Team Dolphins                       1
65. The Great Wolf Swim Team            1                                          

Event 10  Men 200 Yard Backstroke
=========================================================================
         1:48.79  WCT
         1:50.99  OPEN
         1:51.49  JRS
         1:54.79  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Ally, Bradley K  18 Pine Crest-FG     1:49.37    1:46.79 WCT     20  
                 25.76        53.29 (27.53)
        1:20.22 (26.93)     1:46.79 (26.57)
  2 Falk, Bjorn E    18 Magnus Aquatic-N  1:49.68    1:47.69 WCT     17  
                 25.74        53.30 (27.56)
        1:20.64 (27.34)     1:47.69 (27.05)
  3 Hafkin, Joshua   16 Rockville Montgo  1:48.94    1:48.14 WCT     16  
                 25.56        53.85 (28.29)
        1:21.67 (27.82)     1:48.14 (26.47)
  4 Casey, Aaron J   16 Irvine Novaquati  1:48.33    1:48.53 WCT     15  
                 25.96        53.42 (27.46)
        1:21.19 (27.77)     1:48.53 (27.34)
  5 Wren, David H    15 Nova of Virginia  1:48.97    1:49.20 OPEN    14  
                 25.98        53.67 (27.69)
        1:21.63 (27.96)     1:49.20 (27.57)
  6 Tullius, Rex C   18 DaytonaBeach-FL   1:49.84    1:49.73 OPEN    13  
                 26.04        54.23 (28.19)
        1:22.21 (27.98)     1:49.73 (27.52)
  7 Spansail, Scott  18 Irvine Novaquati  1:49.30    1:49.85 OPEN    12  
                 26.21        54.17 (27.96)
        1:22.12 (27.95)     1:49.85 (27.73)
  8 Chitwood, Cory   16 Northern KY Clip  1:49.72    1:50.52 OPEN    11  
                 26.24        54.03 (27.79)
        1:22.47 (28.44)     1:50.52 (28.05)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Perry, Christop  18 Lake-Wi-WI        1:51.58    1:50.62 OPEN     9  
                 25.31        53.10 (27.79)
        1:21.45 (28.35)     1:50.62 (29.17)
 10 Tusup, Shane R   16 Team Suffolk-MR   1:50.87    1:50.66 OPEN     7  
                 26.49        54.44 (27.95)
        1:23.06 (28.62)     1:50.66 (27.60)
 11 Kisler, Blaine   17 Corvallis-OR      1:51.21    1:50.69 OPEN     6  
                 26.52        54.86 (28.34)
        1:23.25 (28.39)     1:50.69 (27.44)
 12 Wood, Jeff D     18 Fairport Area Sw  1:51.77    1:50.93 OPEN     5  
                 25.83        54.33 (28.50)
        1:22.72 (28.39)     1:50.93 (28.21)
 13 Thompson, Chris  17 Stingrays-GA      1:51.27    1:51.07 JRS      4  
                 26.70        54.60 (27.90)
        1:23.22 (28.62)     1:51.07 (27.85)
 14 Morris, Brennan  14 Big Cat Aquatics  1:51.78    1:51.41 JRS      3  
                 26.42        54.48 (28.06)
        1:23.32 (28.84)     1:51.41 (28.09)
 15 Emanuel, Ryan M  17 Badger Swim Club  1:51.27    1:52.67 NCSA     2  
                 27.15        54.96 (27.81)
        1:23.70 (28.74)     1:52.67 (28.97)
 16 McCloskey, Denn  17 Atlantic City AC  1:51.48    1:52.81 NCSA     1  
                 26.09        53.98 (27.89)
        1:23.08 (29.10)     1:52.81 (29.73)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Spooner, Christ  18 High Point Swim-  1:51.89    1:49.04 OPEN   
                 26.04        53.43 (27.39)
        1:21.40 (27.97)     1:49.04 (27.64)
 18 Olesen, Eric C   16 Blue Tide Aquati  1:52.68    1:50.31 OPEN   
                 26.17        54.07 (27.90)
        1:22.63 (28.56)     1:50.31 (27.68)
 19 Butler, Eric Ma  16 Bernal's Gator S  1:52.47    1:51.61 NCSA   
                 26.53        55.32 (28.79)
        1:22.72 (27.40)     1:51.61 (28.89)
 20 Shimota, Zachar  18 Team Foxjet-MN    1:52.80    1:51.86 NCSA   
                 26.30        54.17 (27.87)
        1:22.81 (28.64)     1:51.86 (29.05)
 21 Labour, Rafael   18 Riverbank Redtai  1:52.85    1:52.32 NCSA   
                 26.68        54.84 (28.16)
        1:23.71 (28.87)     1:52.32 (28.61)
 22 McCallen, John   17 Bellingham Bay S  1:52.30    1:52.58 NCSA   
                 26.62        54.81 (28.19)
        1:23.55 (28.74)     1:52.58 (29.03)
 23 Dragelin, John   17 Curl-Burke Swim-  1:53.22    1:53.11 NCSA   
                 27.35        56.37 (29.02)
        1:24.64 (28.27)     1:53.11 (28.47)
 24 Koop, Andre L    18 Wichita Swim Clu  1:52.98    1:55.11        
                 27.31        55.66 (28.35)
        1:24.83 (29.17)     1:55.11 (30.28)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Wren, Garrett M  17 Nova of Virginia  1:53.42                   
 26 Fox, Brady C     14 Rockville Montgo  1:53.51                   
 27 Smiddy, Matthew  18 Metro Aquatic Cl  1:53.66                   
 28 Stewart, Matthe  16 Roc-MN            1:53.69                   
 29 Ress, Eric M     14 Sonoco Swim Club  1:53.74                   
 30 Ellingsen, Mich  18 Boulder City Hen  1:53.86                   
 31 Kennedy, Neal H  15 Team Foxjet-MN    1:53.97                   
 32 Brown, Gaites P  15 Nova of Virginia  1:54.19                   
 33 Lacayo, Francis  16 Metro Aquatic Cl  1:54.28                   
 33 Mai, Eric T      18 Blue Tide Aquati  1:54.28                   
 33 Cheung-Lau, Ced  18 The Claremont Cl  1:54.28                   
 36 Mechak, Ben P    16 Rockville Montgo  1:54.29                   
 37 Kostianis, Niko  17 Industry Hills A  1:54.39                   
 38 Fortney, Stephe  17 Unattached/CCA-S  1:54.47                   
 39 Levko, Zachary   17 Rockwood Swim Cl  1:54.66                   
 39 Diggs, Keith E   17 Sea Devil Swimmi  1:54.66                   
 41 Smith, Daniel S  16 Unattached/AH-SN  1:54.71                   
 42 Hooper, Jace C   18 Desert Storm-CA   1:54.74                   
 43 Hardy, Steven M  18 Steiner Youth Aq  1:54.88                   
 44 Hoffmann, Jake   18 Fcst-GU           1:54.98                   
 45 Schuyleman, Jam  17 Issaquah Swim Te  1:55.17                   
 46 Cochrane, Jonat  16 Big Cat Aquatics  1:55.21                   
 47 Sanford, Christ  16 New Albany Aquat  1:55.50                   
 48 Pedraza, Yoelvi  17 Pine Crest-FG     1:55.69                   
 49 Vodak, Will H    16 Wildcat Aquatics  1:55.72                   
 50 Smith, Bobby J   16 Long Island Aqua  1:55.83                   
 51 Thompson, Auste  14 UN-01-AZ          1:56.04                   
 52 Amer, Nader M    17 Coast Guard Blue  1:56.20                   
 53 Henahan, Richar  15 Fairport Area Sw  1:56.23                   
 54 Defilippis, Ale  16 Lake-Wi-WI        1:56.30                   
 55 Sullivan, Micha  15 Magnus Aquatic-N  1:56.34                   
 56 Neiman, Mark J   17 Jersey Wahoos-MA  1:56.86                   
 57 Plume, Joseph T  16 Palo Alto Stanfo  1:56.92                   
 58 Storie, Logan W  16 Corvallis-OR      1:56.95                   
 59 Kikuchi, Ryunos  16 Aquazot Swim Clu  1:56.96                   
 59 Schiavo, Zachar  16 Jersey Wahoos-MA  1:56.96                   
 61 Hetzner, Andrew  18 Hargrave Aquatic  1:57.15                   
 62 Rogers, Christo  14 Bernal's Gator S  1:57.20                   
 63 Koehr, Kevin     17 Qdd Swim Team-VA  1:57.48                   
 64 Schneider, Dust  17 J-Hawk Aquatic C  1:57.54                   
 65 Gordon, Ben C    18 Rockville Montgo  1:57.55                   
 66 Deters, Andrew   17 Industry Hills A  1:57.97                   
 67 Atzhorn, Andrew  17 Club Makos-SE     1:58.09                   
 68 Hougardy, Devin  18 Unattached-IE     1:58.21                   
 68 Qali, Zain A     17 Pine Crest-FG     1:58.21                   
 70 Barnett-Woods,   17 Aquazot Swim Clu  1:58.24                   
 71 Copeland, Noah   17 Scat-GA           1:58.89                   
 72 Templeton, Mich  17 Fox-IL            1:59.13                   
 73 Parker, Kevin J  18 Memphis Tiger Sw  1:59.32                   
 74 Sanders, Geoffr  15 New Wave Swim Te  1:59.42                   
 75 Coan, Kyle B     16 Fort Lauderdale-  2:00.38                   
 76 Hastings, Trist  15 Bgc-N. Westchest  2:00.87                   
 77 Mendoza, Johnat  17 Industry Hills A  2:01.51                   
 78 Leckey, Kevin C  17 Blue Tide Aquati  2:03.04                   
 79 Hayden, Zachary  17 Curl-Burke Swim-  2:03.87                   
 80 Wurm, Jeffrey R  16 Shawmut Aquatic-  2:10.59                   
 -- Righi, Alex M    18 AZ Desert Fox-AZ       DQ                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 10                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              146  2. Rockville Montgomery Swim Club    136
 3. Ann Arbor Swim Club               132  4. Lake Country Swim Team            118
 5. Irvine Novaquatics                114  6. Raleigh Swimming Association    103.5
 7. Arizona Desert Fox               87.5  8. Parkway Swim Club                  74
 9. Pine Crest School                  71 10. The Woodlands Swim Team            44
11. Blue Tide Aquatics                 43 11. North Coast Aquatics               43
13. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     41 14. Magnus Aquatic Group               38
15. BGC-N. Westchester Marlins         37 16. Badger Swim Club                   32
17. Industry Hills Aquatic Club        23 18. Coast Guard Blue Dolphins          22
19. Long Island Aquatic Club           20 19. SONOCO Swim Club                   20
19. Big Cat Aquatics                   20 19. Machine Aquatic                    20
23. Atlantic City Aquatic Club         19 23. Fairport Area Swim Team            19
25. Rio Salado Swim Club               18 26. Typhoon Aquatics Inc               16
27. Tri-city Channel Cats              15 27. Gulf Coast Swim Team               15
29. Bend Swim Club                     14 29. Team Greenville                    14
29. Malvern Swimming Association       14 29.  Middies Swimming                  14
29. Potomac Marlins                    14 34. Atlantis Aquatic Club              13
34. Scout Aquatics                     13 34. DaytonaBeachSwimming               13
34. Birmingham Swim League             13 34. Carpet Capital Aquatics Club       13
34. Desert Storm Swimming              13 40. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12
40. Ram Swimming Club                  12 42. Northern KY Clippers Swimming      11
42. Florida Atlantic Swim Team         11 44. Mecklenburg Aquatic Club           10
44. Tampa Bay Community Aquatics       10 46. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
46. Jersey Wahoos                       9 46. Egg Harbor Twp Seahawks             9
46. Corvallis Aquatic Team              9 50. Marietta Marlins, Inc               7
50. Asphalt Green Unified Aquatics      7 50. Conroe Area Team Swimmers           7
50. Clayton Shaw Park Swim Club         7 50. Team Suffolk                        7
55. Aquazot Swim Club                   6 55. East Grand Rapids Aquatics          6
55. Ashburn Swim Team                   6 58. Bernal's Gator Swim Club            5
58. Great Lakes Aquatics                5 58. Wildcat Aquatics                    5
61. Rochester Swim Club ORCAS           4 61. Stingrays                           4
61. Berkeley Aquatic Club               4 64. Unattached                          3
64. Columbia Swim Club                  3 66. Rockwood Swim Club                  2
66. Suburban Swim Center                2 66. Wichita Swim Club                   2
69. Team Dolphins                       1 69. The Great Wolf Swim Team            1
69. Old Westbury Aquatics               1                                          

Event 11  Women 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         2:01.49  WCT
         2:03.29  JRS
         2:05.09  OPEN
         2:07.39  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Leclair, Laura   17 Nova of Virginia  1:57.92    1:58.74 WCT     20  
                 26.36        56.39 (30.03)
        1:27.07 (30.68)     1:58.74 (31.67)
  2 Nelson, Kelly L  17 Suburban Swim Ce  2:00.67    2:00.80 WCT     17  
                 27.16        57.81 (30.65)
        1:28.93 (31.12)     2:00.80 (31.87)
  3 Franklin, Chels  14 Gulf Coast Swim-  2:01.98    2:01.92 JRS     16  
                 27.72        58.65 (30.93)
        1:30.59 (31.94)     2:01.92 (31.33)
  4 Weber, Taylor E  17 The Woodlands Sw  2:03.35    2:02.50 JRS     15  
                 27.70        58.49 (30.79)
        1:30.19 (31.70)     2:02.50 (32.31)
  5 Grant, Rachel    16 UN                2:02.37    2:02.66 JRS     14  
                 27.48        58.50 (31.02)
        1:30.00 (31.50)     2:02.66 (32.66)
  6 Mizelle, Margar  16 Nova of Virginia  2:03.47    2:03.29 JRS     13  
                 27.84        58.82 (30.98)
        1:30.54 (31.72)     2:03.29 (32.75)
  7 Kruszewski, Kar  14 Aquazot Swim Clu  2:01.39    2:03.38 OPEN    12  
                 27.29        58.10 (30.81)
        1:30.76 (32.66)     2:03.38 (32.62)
  8 Lunkenheimer, L  14 Wichita Swim Clu  2:03.64    2:04.61 OPEN    11  
                 28.43        59.98 (31.55)
        1:32.06 (32.08)     2:04.61 (32.55)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Lago, Jennifer   18 Metro Aquatic Cl  2:04.63    2:02.22 JRS      9  
                 27.57        58.28 (30.71)
        1:29.87 (31.59)     2:02.22 (32.35)
 10 Chuang, Christi  15 Rockville Montgo  2:03.96    2:02.39 JRS      7  
                 27.62        58.63 (31.01)
        1:30.32 (31.69)     2:02.39 (32.07)
 11 Christ, Dana M   15 Atlantis-MI       2:04.02    2:02.72 JRS      6  
                 26.87        57.93 (31.06)
        1:30.08 (32.15)     2:02.72 (32.64)
 12 Chamberlin, Mar  17 UN                2:03.65    2:03.46 OPEN     5  
                 27.60        58.98 (31.38)
        1:31.07 (32.09)     2:03.46 (32.39)
 13 Thomas, Joanna   15 Atlantic City AC  2:04.63    2:03.49 OPEN     4  
                 28.24        59.64 (31.40)
        1:31.22 (31.58)     2:03.49 (32.27)
 14 Wahl, Rachael M  17 Santa Maria Swim  2:04.03    2:04.62 OPEN     3  
                 28.17        59.22 (31.05)
        1:31.53 (32.31)     2:04.62 (33.09)
 15 Shishkoff, Kass  16 Raleigh Swimming  2:04.21    2:06.40 NCSA     2  
                 28.60      1:00.10 (31.50)
        1:32.84 (32.74)     2:06.40 (33.56)
 16 Raatz, Katherin  16 AZ Desert Fox-AZ  2:03.64    2:07.88          1  
                 27.18        59.96 (32.78)
        1:33.90 (33.94)     2:07.88 (33.98)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Lucos, Ileana M  15 Plantation Swim-  2:04.67    2:02.81 JRS    
                 28.75        59.90 (31.15)
        1:31.59 (31.69)     2:02.81 (31.22)
 18 Cartwright, Lau  16 Scat-GA           2:04.70    2:03.19 JRS    
                 27.64        58.86 (31.22)
        1:30.66 (31.80)     2:03.19 (32.53)
 19 Farrell, Morgan  16 Greater Pensacol  2:04.66    2:03.34 OPEN   
                 28.23        59.09 (30.86)
        1:31.07 (31.98)     2:03.34 (32.27)
 20 Hoff, Kelsey D   15 Arden Hills Swim  2:04.97    2:04.06 OPEN   
                 28.68      1:00.15 (31.47)
        1:32.06 (31.91)     2:04.06 (32.00)
 21 Mills, Katherin  16 Unattached/AH-SN  2:04.98    2:04.73 OPEN   
                 28.56      1:00.04 (31.48)
        1:32.33 (32.29)     2:04.73 (32.40)
 22 Mattson, Erin E  16 Unattached-OZ     2:05.13    2:04.87 OPEN   
                 27.73        59.32 (31.59)
        1:31.81 (32.49)     2:04.87 (33.06)
 23 Morton, Lori A   17 Great Lakes Aqua  2:04.94    2:06.13 NCSA   
                 28.56      1:00.59 (32.03)
        1:33.15 (32.56)     2:06.13 (32.98)
 24 Devinney, Katie  18 AZ Desert Fox-AZ  2:04.63    2:07.37 NCSA   
                 28.61      1:00.64 (32.03)
        1:33.79 (33.15)     2:07.37 (33.58)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Hwang, Jane S    17 Irvine Novaquati  2:05.26                   
 26 Benedict, Dana   17 Clark County San  2:05.38                   
 27 Akerfelds, Alek  15 Middies Swimming  2:05.46                   
 28 Van Hoy, Shanno  17 Mecklenburg Aqua  2:05.49                   
 29 Wiley, Alexandr  18 UN-01-CA          2:05.55                   
 30 Stachowski, Aly  15 Aquazot Swim Clu  2:05.57                   
 31 Doolittle, Marg  17 Spare Time Aquat  2:05.69                   
 32 Flynn, Taylor B  16 Memphis Tiger Sw  2:05.71                   
 33 Doherty, Caitli  16 Magnus Aquatic-N  2:05.91                   
 34 Sirmon, Anna L   17 City of Mobile S  2:06.00                   
 35 Roberts, Melani  15 Raleigh Swimming  2:06.01                   
 36 Frederickson, R  15 St Croix Swim Cl  2:06.07                   
 36 Yamahata, Ashle  18 Unattached/AH-SN  2:06.07                   
 38 Kime, Katherine  15 UN-01-CA          2:06.14                   
 39 Ladley, Sarah    17 Germantown Acade  2:06.39                   
 40 Vavra, Allysa M  15 Atlantis Aquatic  2:06.40                   
 41 Gleyzer, Anna D  16 Marietta Marlins  2:06.43                   
 42 Redig, Kayla A   16 Express Swim Tea  2:06.44                   
 43 Finn, Molly E    17 Lake-Wi-WI        2:06.48                   
 44 Napoli, Caitlin  16 Team Suffolk-MR   2:06.49                   
 45 Miller, Abby C   18 Industry Hills A  2:06.50                   
 45 Gordon, Colleen  17 Fcst-GU           2:06.50                   
 47 Farrell, Megan   16 Bernal's Gator S  2:06.56                   
 48 Braun, Megan O   16 Team Foxjet-MN    2:06.59                   
 49 Michelau, Kathr  17 Lake Forest Swim  2:06.72                   
 49 Paul, Erika J    17 Southeastern Swi  2:06.72                   
 51 Lago, Julianne   16 Metro Aquatic Cl  2:06.75                   
 52 Lee, Jessica M   17 Nova of Virginia  2:06.80                   
 53 Payne, Stephani  15 Wichita Swim Clu  2:06.83                   
 54 Wollner, Margar  17 Asphalt Green Un  2:06.86                   
 55 Korsberg, Krist  14 Magnus Aquatic-N  2:06.88                   
 56 Schimenti, Jenn  17 Marietta Marlins  2:07.01                   
 57 Friedman, Monik  17 UN                2:07.02                   
 58 Psaris, Leigh C  16 Snowbird Aquatic  2:07.15                   
 59 St Charles, Eli  17 Baylor Swim Club  2:07.18                   
 60 Forrester, Alex  13 Badger Swim Club  2:07.44                   
 61 Masterson, Keri  17 Long Island Aqua  2:07.53                   
 62 Bellis, Carolin  18 Curl-Burke Swim-  2:07.54                   
 63 Bechard, Sarah   14 Burkwood Aquatic  2:07.62                   
 64 Skelos, Daphne   16 Long Island Aqua  2:07.65                   
 64 Kalnins, Dana R  14 Qdd Swim Team-VA  2:07.65                   
 66 Kaufmann, Chris  16 Bay & Ocean Stat  2:07.70                   
 67 Mozdzen, Laura   17 Rio Salado Swim-  2:07.72                   
 68 Baker, Sarah E   17 Curl-Burke Swim-  2:07.88                   
 69 Lougee, Dena L   18 Santa Maria Swim  2:07.95                   
 70 Broadley, Sarah  15 YMCA Team Orland  2:08.00                   
 71 Schwee, Suzanne  15 Curl-Burke Swim-  2:08.05                   
 72 Perry, Jessica   16 Bernal's Gator S  2:08.09                   
 73 Sullivan, Carli  17 Columbia Swim Cl  2:08.20                   
 73 Hutchinson, Mar  17 Topeka Swim Asso  2:08.20                   
 75 Schmitt, Alliso  14 Ann Arbor Swim C  2:08.31                   
 76 Benefield, Glor  15 North Coast Aqua  2:08.45                   
 77 Braun, Stephani  17 Reno Aquatics-PC  2:08.52                   
 77 Taylor, Andrea   13 Issaquah Swim Te  2:08.52                   
 79 Letendre, Denis  16 Parkway Swim Clu  2:08.56                   
 80 Courtney, Jilli  17 Lawrence Aquahaw  2:08.59                   
 81 Watson, Brooke   13 Memphis Tiger Sw  2:08.70                   
 82 Devinney, Erin   14 AZ Desert Fox-AZ  2:08.74                   
 83 Reynolds, Krist  17 Stingrays-GA      2:08.75                   
 84 Pickard, Kather  15 Arizona Marlins-  2:08.77                   
 85 Schumacher, Kat  16 Irvine Novaquati  2:08.78                   
 86 Etem, Elise Y    15 Irvine Novaquati  2:08.85                   
 87 Esposito, Jenni  17 Team Suffolk-MR   2:08.92                   
 88 Kopenitz, Jenni  15 Germantown Acade  2:08.96                   
 89 Polivka, Katrin  14 Lone Star Aquati  2:08.98                   
 90 Walsh, Blake L   17 Berkeley Aquatic  2:09.15                   
 91 Klein, Jacquely  16 Viking Aquatic C  2:09.23                   
 92 Adams, Natalie   13 The Woodlands Sw  2:09.32                   
 93 Olson, Lindsey   14 Southern Marlins  2:09.40                   
 94 Staskiewicz, So  15 Asphalt Green Un  2:09.68                   
 95 Goodwillie, Ash  18 Nova of Virginia  2:09.71                   
 96 Coleman, Kather  13 Unattached-WI     2:09.78                   
 97 McKenna, Clare   17 Long Island Aqua  2:09.80                   
 98 Foster, Mary M   14 The Woodlands Sw  2:09.89                   
 99 Bruington, Chel  14 Ngsv Gator Aquat  2:09.90                   
100 Robinson, Ashle  17 Lawrence Aquahaw  2:10.07                   
101 Jones, Stephani  17 Tide-VA           2:10.09                   
102 Salas, Carlene   18 Irvine Novaquati  2:10.10                   
103 Modrov, Priscil  17 North Shore Swim  2:10.19                   
104 Leclair, Eleano  15 Nova of Virginia  2:10.29                   
105 Matherly, Megan  17 YMCA Team Orland  2:10.30                   
106 Ridder, Daniell  18 Parkway Swim Clu  2:10.38                   
107 Hand, Alyssa C   14 Team Delaware-MA  2:10.49                   
108 Potter, Alyssa   15 Wal-Mart Swim Cl  2:10.55                   
109 Dickmann, Clair  14 Northern KY Clip  2:10.56                   
110 Lautzenheiser,   18 Fort Wayne Aquat  2:10.65                   
111 Smith, Erica L   17 Three Rivers Aqu  2:10.68                   
112 Narus, Christa   18 North Shore Swim  2:10.70                   
113 Sotiropoulos, A  15 Irvine Novaquati  2:10.73                   
114 Porri, Sarah M   17 Tidal Wave Swimm  2:10.87                   
115 Weddle, Kacey L  16 Baylor Swim Club  2:10.89                   
116 Marks, Jamie L   16 Egg Harbor Twp S  2:11.01                   
117 O'Connor, Kathe  15 Berkeley Aquatic  2:11.03                   
118 Li, Jing         16 AZ Desert Fox-AZ  2:11.05                   
119 Culp, Martha W   16 Birmingham Swim-  2:11.10                   
120 Gordon, Kelly A  16 Fcst-GU           2:11.20                   
121 Walterman, Elen  14 Shawmut Aquatic-  2:11.82                   
122 Porter, Jaclyn   17 Shawmut Aquatic-  2:11.93                   
123 Kraus, Alexandr  16 Birmingham Swim-  2:12.00                   
124 Barker, Stephan  15 Greater Tampa Sw  2:12.13                   
125 Trondle, Lauren  17 Northern KY Clip  2:12.15                   
126 Coogan, Ryann A  15 UN                2:12.36                   
127 Sutherland, Kat  15 Palo Alto Stanfo  2:12.69                   
128 Harms, Leah R    18 Poseidon-VA       2:13.15                   
129 Shirley, Lindse  17 Decatur Swim Clu  2:13.45                   
130 Ortega, Gabriel  13 Gulf Coast Swim-  2:13.81                   
131 Gibbs, Jordan N  14 Annapolis Swim C  2:17.05                   
132 Smith, Sara J    16 Vincennes YMCA-I  2:19.35                   
 -- Ivarson, Jennif  17 Unattached-IL          NS                   
 -- Sabotin, Jessic  14 UN                     NS                   
 -- Houlton, Molly   16 North Coast Aqua       NS                   
 -- Newell, Megan M  17 Curl-Burke Swim-       NS                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 11                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              146  2. Rockville Montgomery Swim Club    143
 3. Ann Arbor Swim Club               132  4. Lake Country Swim Team            118
 5. Irvine Novaquatics                114  6. Raleigh Swimming Association    105.5
 7. Arizona Desert Fox               88.5  8. Parkway Swim Club                  74
 8. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     74 10. Pine Crest School                  71
11. The Woodlands Swim Team            59 12. Blue Tide Aquatics                 43
12. North Coast Aquatics               43 14. Magnus Aquatic Group               38
15. BGC-N. Westchester Marlins         37 16. Badger Swim Club                   32
17. Gulf Coast Swim Team               31 18. Atlantic City Aquatic Club         23
18. Industry Hills Aquatic Club        23 20. Coast Guard Blue Dolphins          22
20. Unattached                         22 22. Machine Aquatic                    20
22. SONOCO Swim Club                   20 22. Big Cat Aquatics                   20
22. Long Island Aquatic Club           20 26. Suburban Swim Center               19
26. Fairport Area Swim Team            19 28. Aquazot Swim Club                  18
28. Rio Salado Swim Club               18 30. Typhoon Aquatics Inc               16
31. Tri-city Channel Cats              15 32.  Middies Swimming                  14
32. Team Greenville                    14 32. Bend Swim Club                     14
32. Potomac Marlins                    14 32. Malvern Swimming Association       14
37. Scout Aquatics                     13 37. Desert Storm Swimming              13
37. Atlantis Aquatic Club              13 37. DaytonaBeachSwimming               13
37. Wichita Swim Club                  13 37. Carpet Capital Aquatics Club       13
37. Birmingham Swim League             13 44. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12
44. Ram Swimming Club                  12 46. Florida Atlantic Swim Team         11
46. Northern KY Clippers Swimming      11 48. Mecklenburg Aquatic Club           10
48. Tampa Bay Community Aquatics       10 50. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
50. Egg Harbor Twp Seahawks             9 50. Corvallis Aquatic Team              9
50. Metro Aquatic Club of Miami         9 50. Jersey Wahoos                       9
55. Asphalt Green Unified Aquatics      7 55. Conroe Area Team Swimmers           7
55. Marietta Marlins, Inc               7 55. Clayton Shaw Park Swim Club         7
55. Team Suffolk                        7 60. Ashburn Swim Team                   6
60. Birmingham-Bloomfield Atlantis      6 60. East Grand Rapids Aquatics          6
63. Bernal's Gator Swim Club            5 63. Wildcat Aquatics                    5
63. Great Lakes Aquatics                5 66. Stingrays                           4
66. Rochester Swim Club ORCAS           4 66. Berkeley Aquatic Club               4
69. Columbia Swim Club                  3 69. Santa Maria Swim Club               3
71. Rockwood Swim Club                  2 72. Team Dolphins                       1
72. The Great Wolf Swim Team            1 72. Old Westbury Aquatics               1

Event 12  Men 200 Yard Butterfly
=========================================================================
         1:49.69  WCT
         1:51.79  OPEN
         1:52.39  JRS
         1:54.89  NCSA
    Name            Age Team              Prelims     Finals       Points 
=========================================================================
                       === Championship Final ===                        
 
  1 Hinrichsen, Sve  16 Curl-Burke Swim-  1:49.09    1:48.47 WCT     20  
                 24.65        52.32 (27.67)
        1:20.41 (28.09)     1:48.47 (28.06)
  2 Lennox, Douglas  17 Lake Forest Swim  1:50.09    1:48.96 WCT     17  
                 24.42        52.63 (28.21)
        1:20.98 (28.35)     1:48.96 (27.98)
  3 Thompson, Kyle   15 New Berlin Swim-  1:51.27    1:49.49 WCT     16  
                 24.57        53.00 (28.43)
        1:21.32 (28.32)     1:49.49 (28.17)
  4 Zabler, Daniel   18 BSC-SD            1:50.27    1:49.70 OPEN    15  
                 24.38        52.13 (27.75)
        1:20.62 (28.49)     1:49.70 (29.08)
  5 Pinkston, Bryan  17 Poseidon-VA       1:50.54    1:51.15 OPEN    14  
                 24.84        52.81 (27.97)
        1:21.94 (29.13)     1:51.15 (29.21)
  6 Astiz, Adrian A  17 Rockville Montgo  1:50.78    1:51.37 OPEN    13  
                 24.94        53.33 (28.39)
        1:21.80 (28.47)     1:51.37 (29.57)
  7 Natina, Joseph   17 Unattached/AH-SN  1:51.11    1:51.76 OPEN    12  
                 24.98        53.66 (28.68)
        1:22.67 (29.01)     1:51.76 (29.09)
  8 Spansail, Scott  18 Irvine Novaquati  1:50.34    1:52.28 JRS     11  
                 25.33        53.61 (28.28)
        1:22.28 (28.67)     1:52.28 (30.00)
 
                          === Consolations ===                           
 
  9 Scott, Norman    17 Badger Swim Club  1:51.63    1:51.37 OPEN     9  
                 24.42        53.01 (28.59)
        1:21.57 (28.56)     1:51.37 (29.80)
 10 Pool, Christoph  17 Curl-Burke Swim-  1:52.52    1:51.54 OPEN     7  
                 25.60        54.07 (28.47)
        1:22.95 (28.88)     1:51.54 (28.59)
 11 Meyers, Ronald   18 Fort Lauderdale-  1:51.67    1:51.69 OPEN     6  
                 24.87        52.98 (28.11)
        1:22.34 (29.36)     1:51.69 (29.35)
 12 VanNatta, John   17 The Woodlands Sw  1:52.94    1:52.05 JRS      5  
                 24.93        52.96 (28.03)
        1:22.21 (29.25)     1:52.05 (29.84)
 13 Atkinson, James  18 Pine Crest-FG     1:51.56    1:52.34 JRS      4  
                 24.73        52.88 (28.15)
        1:22.12 (29.24)     1:52.34 (30.22)
 14 Luckie, Steven   18 UN-SC-CA          1:52.82    1:52.39 JRS      3  
                 25.05        53.24 (28.19)
        1:22.72 (29.48)     1:52.39 (29.67)
 15 Howard, Chris J  18 Jersey Wahoos-MA  1:51.72    1:52.72 NCSA     2  
                 25.57        53.59 (28.02)
        1:22.74 (29.15)     1:52.72 (29.98)
 16 Augustyn, Patri  16 Highland Hurrica  1:52.15    1:53.02 NCSA     1  
                 24.25        52.18 (27.93)
        1:21.88 (29.70)     1:53.02 (31.14)
 
                           === Bonus Final ===                           
 
 17 Snabes, Andrew   14 New Trier Swim C  1:53.42    1:51.25 OPEN   
                 24.61        53.48 (28.87)
        1:22.25 (28.77)     1:51.25 (29.00)
 18 Possee, Brian W  18 Fairport Area Sw  1:53.34    1:51.69 OPEN   
                 25.20        53.94 (28.74)
        1:22.76 (28.82)     1:51.69 (28.93)
 19 Retrum, Joseph   18 Southeastern Swi  1:53.83    1:52.08 JRS    
                 25.48        53.94 (28.46)
        1:22.84 (28.90)     1:52.08 (29.24)
 20 Madaras, Scott   17 Coast Guard Blue  1:53.73    1:52.92 NCSA   
                 24.77        53.41 (28.64)
        1:23.10 (29.69)     1:52.92 (29.82)
 21 Vogt, Ian C      15 Nova of Virginia  1:53.38    1:53.37 NCSA   
                 25.58        54.25 (28.67)
        1:23.73 (29.48)     1:53.37 (29.64)
 22 Boyle, Sean G    17 Irvine Novaquati  1:53.55    1:53.42 NCSA   
                 25.21        53.66 (28.45)
        1:23.56 (29.90)     1:53.42 (29.86)
 23 Crescimbeni, Jo  14 Clearwater Aquat  1:53.67    1:53.63 NCSA   
                 25.91        55.01 (29.10)
        1:24.42 (29.41)     1:53.63 (29.21)
 24 Hogg, Michael T  18 Poseidon-VA       1:53.86    1:54.51 NCSA   
                 25.23        54.12 (28.89)
        1:23.82 (29.70)     1:54.51 (30.69)
 
                          === Preliminaries ===                          
 
 25 Grimmett-Norris  15 Curl-Burke Swim-  1:53.89                   
 26 Olesen, Eric C   16 Blue Tide Aquati  1:53.92                   
 27 Helms, J.J. J    16 Conroe Area Team  1:54.15                   
 28 Nissen, Troy D   16 Unattached/AH-SN  1:54.19                   
 29 Veltman, Patric  16 Poseidon-VA       1:54.21                   
 30 Turner, Taylor   16 AZ Desert Fox-AZ  1:54.24                   
 31 D'Errico, John   16 Old Westbury Aqu  1:54.39                   
 32 Kostianis, Niko  17 Industry Hills A  1:54.43                   
 33 Wiese, John C    17 The Claremont Cl  1:54.53                   
 34 Dove, William D  17 Raleigh Swimming  1:54.57                   
 35 Wilcher, Sam R   16 Arlington Alliga  1:54.60                   
 36 Bartl, Stefan J  17 Magnus Aquatic-N  1:54.71                   
 37 Cheung-Lau, Ced  18 The Claremont Cl  1:54.79                   
 38 Hernandez, Dani  17 Fcst-GU           1:54.82                   
 39 Telep, Nathan M  17 Arizona Marlins-  1:54.83                   
 40 Hayes, Tim P     15 Atlantis Aquatic  1:54.88                   
 41 Chapman, Christ  17 Wave Aquatics-PN  1:54.91                   
 42 Zimarev, Yury    18 Long Island Aqua  1:55.01                   
 43 Voigt, Chris L   18 AZ Desert Fox-AZ  1:55.05                   
 43 Spire, Sean W    15 Team Weston Aq-F  1:55.05                   
 45 Schneider, Dust  17 J-Hawk Aquatic C  1:55.26                   
 46 Olinger, Christ  17 Greater Tampa Sw  1:55.31                   
 47 Lambert, Chase   17 Arkansas Dolphin  1:55.38                   
 48 Niemeier, Thoma  18 Rockwood Swim Cl  1:55.40                   
 49 Salamati, Behan  16 San Ramon Vly/Li  1:55.42                   
 50 Leneave, Jonath  16 The Woodlands Sw  1:55.45                   
 51 Morgan, Geoffre  16 Newburgh Sharks-  1:55.59                   
 52 Dierberg, Ryan   17 Clayton Shaw Par  1:55.66                   
 53 Korotkin, Jason  18 Unattached/AH-SN  1:55.68                   
 54 Harris, William  16 Nova of Virginia  1:55.79                   
 55 Ulrey, David L   17 The Woodlands Sw  1:56.11                   
 56 Muller, Andrew   15 UN                1:56.25                   
 57 Schuyleman, Jam  17 Issaquah Swim Te  1:56.87                   
 58 Tortora, Vincen  18 Scat-GA           1:56.91                   
 59 Webb, Jay T      17 Chattahoochee Sw  1:56.93                   
 60 Brake, Andrew J  16 Curl-Burke Swim-  1:57.10                   
 61 Yamada, Kevin A  16 Shawmut Aquatic-  1:57.28                   
 62 Jones, Carl L    16 Tri-city Channel  1:57.41                   
 63 Miller, Benjami  17 Curl-Burke Swim-  1:57.83                   
 64 Bagley, Christo  16 Atlantis-MI       1:57.86                   
 65 Mai, Eric T      18 Blue Tide Aquati  1:57.88                   
 66 Pikula, Edmund   18 YMCA Team Orland  1:57.97                   
 67 Wren, David H    15 Nova of Virginia  1:58.18                   
 68 Yano, Rikiya     14 Aquazot Swim Clu  1:58.30                   
 69 Qali, Zain A     17 Pine Crest-FG     1:59.14                   
 70 Sanders, Geoffr  15 New Wave Swim Te  1:59.36                   
 71 Ferrigno, Thoma  17 Malvern Swimming  1:59.95                   
 72 Smiddy, Matthew  18 Metro Aquatic Cl  2:06.01                   
 -- Copeland, Noah   17 Scat-GA                DQ                   
 
                 Combined Team Scores - Through Event 12                 
 
 1. Curl-Burke Swim Club              173  2. Rockville Montgomery Swim Club    156
 3. Ann Arbor Swim Club               132  4. Irvine Novaquatics                125
 5. Lake Country Swim Team            118  6. Raleigh Swimming Association    105.5
 7. Arizona Desert Fox               88.5  8. Pine Crest School                  75
 9. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     74  9. Parkway Swim Club                  74
11. The Woodlands Swim Team            64 12. Blue Tide Aquatics                 43
12. North Coast Aquatics               43 14. Badger Swim Club                   41
15. Magnus Aquatic Group               38 16. BGC-N. Westchester Marlins         37
17. Gulf Coast Swim Team               31 18. Industry Hills Aquatic Club        23
18. Atlantic City Aquatic Club         23 20. Coast Guard Blue Dolphins          22
20. Unattached                         22 22. SONOCO Swim Club                   20
22. Long Island Aquatic Club           20 22. Big Cat Aquatics                   20
22. Machine Aquatic                    20 26. Suburban Swim Center               19
26. Fairport Area Swim Team            19 28. Aquazot Swim Club                  18
28. Rio Salado Swim Club               18 30. Lake Forest Swim Club              17
31. Typhoon Aquatics Inc               16 31. New Berlin Swim Club               16
33. Tri-city Channel Cats              15 33. Brookings Swim Club                15
35.  Middies Swimming                  14 35. Team Greenville                    14
35. Potomac Marlins                    14 35. Malvern Swimming Association       14
35. Bend Swim Club                     14 35. Poseidon Swimming Inc              14
41. Carpet Capital Aquatics Club       13 41. Atlantis Aquatic Club              13
41. Scout Aquatics                     13 41. Wichita Swim Club                  13
41. DaytonaBeachSwimming               13 41. Desert Storm Swimming              13
41. Birmingham Swim League             13 48. Ram Swimming Club                  12
48. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12 50. Northern KY Clippers Swimming      11
50. Jersey Wahoos                      11 50. Florida Atlantic Swim Team         11
53. Tampa Bay Community Aquatics       10 53. Mecklenburg Aquatic Club           10
55. Egg Harbor Twp Seahawks             9 55. Metro Aquatic Club of Miami         9
55. Germantown Academy Aquatic  Cl      9 55. Corvallis Aquatic Team              9
59. Clayton Shaw Park Swim Club         7 59. Conroe Area Team Swimmers           7
59. Asphalt Green Unified Aquatics      7 59. Marietta Marlins, Inc               7
59. Team Suffolk                        7 64. East Grand Rapids Aquatics          6
64. Ashburn Swim Team                   6 64. Birmingham-Bloomfield Atlantis      6
64. Fort Lauderdale Aquatics            6 68. Wildcat Aquatics                    5
68. Bernal's Gator Swim Club            5 68. Great Lakes Aquatics                5
71. Rochester Swim Club ORCAS           4 71. Stingrays                           4
71. Berkeley Aquatic Club               4 74. Columbia Swim Club                  3
74. Santa Maria Swim Club               3 76. Rockwood Swim Club                  2
77. The Great Wolf Swim Team            1 77. Team Dolphins                       1
77. Old Westbury Aquatics               1 77. Highland Hurricanes Swim Club       1

Event 13  Women 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================
         3:36.99  NCSA
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 AZ Desert Fox-AZ  'A'         3:27.66    1:34.39 NCSA    40  
     1) Riggins, Christa L 17        2) Raatz, Katherine A 16       
     3) Clarke, Alexandra M 16       4) Elbert, Samantha S 17       
                 24.02        47.53 (23.51)
        1:11.13 (23.60)     1:34.39 (23.26)
  2 Raleigh Swimming-NC  'A'      3:24.11    1:34.42 NCSA    34  
     1) Long, Teresa C 14            2) Shishkoff, Kassia N 16      
     3) Cross, Blair C 15            4) Smith, Julianne P 15        
                 23.79        47.20 (23.41)
        1:10.88 (23.68)     1:34.42 (23.54)
  3 Ann Arbor Swim C-MI  'A'      3:27.10    1:34.49 NCSA    32  
     1) Kelly, Margaret F 17         2) Smith, Hannah M 17          
     3) Lesch, Ilene A 18            4) Cole, Leigh A 16            
                 23.64        46.79 (23.15)
        1:10.58 (23.79)     1:34.49 (23.91)
  4 Lake-Wi-WI  'A'               3:26.06    1:34.62 NCSA    30  
     1) Boritzke, Andrea K 17        2) Grimes, Kylsie M 16         
     3) Landisch, Nicole T 15        4) Fisher, Stephanie E 16      
                 24.35        48.04 (23.69)
        1:11.28 (23.24)     1:34.62 (23.34)
  5 Curl-Burke Swim-PV  'A'       3:24.75    1:35.28 NCSA    28  
     1) Law, Colleen M 17            2) Baker, Sarah E 17           
     3) Kemp, Elizabeth A 16         4) Nichols, Christine E 17     
                 24.60        48.70 (24.10)
        1:11.75 (23.05)     1:35.28 (23.53)
  6 Parkway Swim Clu-OZ  'A'      3:30.48    1:35.86 NCSA    26  
     1) Cole, Jessica S 18           2) Smith, Elizabeth A 16       
     3) Ridder, Kelsey L 16          4) Harris, Jenna E 17          
                 23.44        47.50 (24.06)
        1:12.00 (24.50)     1:35.86 (23.86)
  7 The Woodlands Sw-GU  'A'      3:29.83    1:35.92 NCSA    24  
     1) Amundsen, Kelsey J 14        2) McClelland, Ashley L 18     
     3) Flynn, Kelly D 14            4) McCarthy, Meredith F 17     
                 24.22        48.46 (24.24)
        1:12.60 (24.14)     1:35.92 (23.32)
  8 Rockville Montgo-PV  'A'      3:32.09    1:36.16 NCSA    22  
     1) Gazo, Theresa M 16           2) Harvey, Katura M 16         
     3) Spak, Elena M 14             4) Waters, Megan J 15          
  9 North Coast Aqua-SI  'A'      3:32.30    1:36.33 NCSA    18  
     1) Wesley, Jenna C 17           2) Houlton, Molly A 16         
     3) Schmitt, Jessica P 14        4) Hayter, Blake M 16          
 10 East Grand Rapid-MI  'A'      3:31.42    1:36.38 NCSA    14  
     1) Foe, Rachel D 17             2) Korn, Jennifer M 17         
     3) Kosmak, Sarah J 15           4) White, Katherine M 16       
                 24.68        48.55 (23.87)
        1:12.53 (23.98)     1:36.38 (23.85)
 11 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:27.18    1:36.99 NCSA    12  
     1) Hwang, Jane S 17             2) Schumacher, Katelyn N 16    
     3) Migues, Devonie M 17         4) Etem, Elise Y 15            
                 24.72        48.82 (24.10)
        1:12.41 (23.59)     1:36.99 (24.58)
 12 Rio Salado Swim-AZ  'A'       3:35.80    1:37.43 NCSA    10  
     1) Lynch, Nicole M 16           2) Maxwell, Samantha A 15      
     3) Davis, Jessica E 15          4) Lynch, Mychala R 16         
 13 Curl-Burke Swim-PV  'B'       3:30.58    1:37.46 NCSA     8  
     1) Cunningham, Kristin G 17     2) Balint, Andrea A 16         
     3) Lynch, Sarah E 14            4) Christensen, Mei L 16       
                 24.58        48.59 (24.01)
        1:13.34 (24.75)     1:37.46 (24.12)
 14 Bernal's Gator S-NE  'A'      3:31.56    1:37.67 NCSA     6  
     1) Tocci, Francesca L 14        2) Ford, Susannah W 16         
     3) Roth, Kristyn J 17           4) Farrell, Megan K 16         
 15 Ann Arbor Swim C-MI  'B'      3:35.92    1:37.87 NCSA     4  
     1) Schmitt, Allison R 14        2) Woods, Adrienne D 16        
     3) Ellis, Carlye A 15           4) Cole, Kristyne A 15         
 16 Raleigh Swimming-NC  'B'      3:31.84    1:38.02 NCSA     2  
     1) Davis, Kimberly S 17         2) Curran, Bryttany L 16       
     3) Roberts, Melanie K 15        4) Duncan, Amanda D 17         
 17 Southeastern Swi-IN  'A'      3:36.72    1:38.13 NCSA   
     1) McAuley, Margo M 15          2) Retrum, Rebecca J 16        
     3) Paul, Erika J 17             4) Rogers, Lindsay K 15        
 18 Team Dolphins-MV  'A'         3:35.81    1:38.29 NCSA   
     1) Corwin, Tarin E 15           2) Brammer, Molly E 17         
     3) Nelson, Abigail E 15         4) Williams, Taryn J 17        
 19 TampaBayAquatics-FL  'A'      3:31.21    1:38.34 NCSA   
     1) Nauta, Brittany R 17         2) Latimer, Casie L 15         
     3) Anderson, Margaret P 14      4) Nauta, Chelsea B 16         
                 25.22        48.75 (23.53)
        1:14.22 (25.47)     1:38.34 (24.12)
 20 Wichita Swim Clu-MV  'A'      3:30.27    1:38.39 NCSA   
     1) Matthies, Meredith K 16      2) Mahoney, Abigail A 15       
     3) Bruce, Jamie O 15            4) Lunkenheimer, Lisa M 14     
                 24.41        48.86 (24.45)
        1:14.10 (25.24)     1:38.39 (24.29)
 21 Germantown Acade-MA  'A'      3:31.66    1:38.44 NCSA   
     1) Coenen, Sara A 16            2) Magee, Katherine E 15       
     3) Sylvester, Lauren E 16       4) Kopenitz, Jennifer L 15     
 22 Arlington Aquati-PV  'A'      3:35.83    1:38.47 NCSA   
     1) Hinkle, Katy A 16            2) Macedonia, Margaret A 15    
     3) Macedonia, Anna M 15         4) Radloff, Katherine A 16     
 23 Long Island Aqua-MR  'A'      3:33.46    1:38.82 NCSA   
     1) Masterson, Kerianne E 17     2) Festa, Natalia K 16         
     3) Kempton, Kristalynn M 18     4) Goldson, Elizabeth C 16     
 24 Berkeley Aquatic-NJ  'A'      3:30.71    1:38.87 NCSA   
     1) Evans, Ashley K 16           2) Altenburger, Erin M 17      
     3) Hansen, Kate N 18            4) Foley, Katherine R 14       
                 24.81        49.13 (24.32)
        1:14.12 (24.99)     1:38.87 (24.75)
 25 Fcst-GU  'A'                  3:29.91    1:38.99 NCSA   
     1) Sweeney, Allyson A 14        2) Wo, Angela 17               
     3) Landeck, Vivian M 15         4) Gordon, Colleen E 17        
                 24.58        49.54 (24.96)
        1:14.70 (25.16)     1:38.99 (24.29)
 26 Bay & Ocean Stat-NE  'A'      3:32.64    1:39.20 NCSA   
     1) Haron, Kathryn E 16          2) Dunn, Mariele K 16          
     3) Kaufmann, Christine R 16     4) Spinazzola, Chiara F 14     
 27 Boulder City Hen-CA  'A'      3:33.96    1:39.43 NCSA   
     1) Grothe, Alexis M 15          2) Bunch, Blakeley J 17        
     3) Black, Katie R 16            4) Oswald, Addison E 14        
 28 Lake-Wi-WI  'B'               3:36.61    1:39.58 NCSA   
     1) Zblewski, Margaret M 17      2) Nahin, Allison M 16         
     3) Finn, Molly E 17             4) Eschenburg, Katherine J 15  
 29 Marietta Marlins-GA  'A'      3:35.53    1:39.66 NCSA   
     1) Newsome, Jenna C 15          2) Gleyzer, Anna D 16          
     3) Coburn, Rachel L 17          4) Schimenti, Jenny M 17       
 30 Atlantis Aquatic-MA  'A'      3:35.64    1:39.69 NCSA   
     1) Masciantonio, Mikelle K 13   2) Guro, Jessica M 13          
     3) Vavra, Allysa M 15           4) Longacre, Christy L 13      
 31 Gulf Coast Swim-FL  'A'       3:34.07    1:39.80 NCSA   
     1) Franklin, Chelsea L 14       2) Gadowry, Michelle E 14      
     3) Koran, Mary Ellen            4) Gehring, Katherine M 17     
 32 Irvine Novaquati-CA  'B'      3:30.40    1:40.03 NCSA   
     1) Cobb, Hayley C 15            2) Sotiropoulos, Anastasia K 15
     3) Cashion, Brooke A 16         4) Magyar, Lydia A 17          
                 25.06        50.53 (25.47)
        1:15.01 (24.48)     1:40.03 (25.02)
 32 Corvallis-OR  'A'             3:35.93    1:40.03 NCSA   
     1) Iverson, Brittney R 16       2) Kapsenberg, Lydia 18        
     3) Wells, Caroline V 15         4) Leslie, Mailene E 14        
 34 Team Suffolk-MR  'A'          3:33.89    1:40.06 NCSA   
     1) Degrazia, Kristen A 15       2) Napoli, Caitlin A 16        
     3) Parisi, Lauren N 15          4) Esposito, Jennifer M 17     
 35 Rockville Montgo-PV  'B'      3:32.70    1:40.10 NCSA   
     1) Chuang, Christine S 15       2) Reyes, Vanessa E 15         
     3) Urubshurow, Delghi K 16      4) Ribar, Morgan 15            
 36 Lake Forest Swim-IL  'A'      3:32.97    1:40.11 NCSA   
     1) Mauro, Christine F 15        2) Michelau, Kathryn G 17      
     3) Orbon, Kathryn A 17          4) Osborn, Kaitlynn A 17       
 37 Berkeley Aquatic-NJ  'B'      3:34.44    1:40.12 NCSA   
     1) Altenburger, Jillian M 15    2) Wisinger, Kelley R 15       
     3) Walsh, Blake L 17            4) Deleon, Andrea 17           
 38 North Coast Aqua-SI  'B'      3:36.90    1:40.15 NCSA   
     1) Parmenter, Nicole J 12       2) Weinbrecht, Amanda M 17     
     3) Benefield, Gloria M 15       4) Elgamal, Elweya A 15        
 39 Coast Guard Blue-VA  'A'      3:35.46    1:40.17 NCSA   
     1) Benton, Victoria P 15        2) Sweetnam, Tamara H 15       
     3) Davis, Hannah C 15           4) Hartman, Jacqueline A 16    
 40 Clark County San-CA  'A'      3:33.30    1:40.18 NCSA   
     1) Yee, Michelle J 16           2) Howanitz, Jace C 15         
     3) Raymond, Rosalie L 17        4) Benedict, Dana J 17         
 41 Santa Maria Swim-CA  'A'      3:36.99    1:40.26 NCSA   
     1) Lougee, Dena L 18            2) Zimmer, Meghan F 15         
     3) Wahl, Rachael M 17           4) Lougee, Samantha L 15       
 42 Nova of Virginia-VA  'A'      3:34.71    1:40.27 NCSA   
     1) Mizelle, Margaret W 16       2) Myers, Anne S 16            
     3) Hunt, Rebecca L 15           4) Leclair, Laura D 17         
 43 Scarlet Aquatic-NJ  'A'       3:34.45    1:40.29 NCSA   
     1) Feltrin, Veronica L 14       2) Helmers, Kristina H 16      
     3) Capparell, Meghan A 18       4) Steenvoorden, Kristen M 14  
 44 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:32.81    1:40.68 NCSA   
     1) Fitzsimmons, Sara M 17       2) Kruszewski, Karissa H 14    
     3) Stouffer, Lara A 15          4) Stachowski, Alyssa L 15     
 45 Team Foxjet-MN  'A'           3:33.20    1:40.78 NCSA   
     1) Goff, Sara L 16              2) Goetz, Erin C 17            
     3) Braun, Megan O 16            4) Larson, Jill E 16           
 46 Bernal's Gator S-NE  'B'      3:32.54    1:41.02 NCSA   
     1) Perry, Jessica L 16          2) Ernst, Sarah E 16           
     3) Bargmann, Leslie D 15        4) Wilson, Lauren A 16         
 47 Pine Crest-FG  'A'            3:36.28    1:41.03 NCSA   
     1) Eisenring, Stephanie K 14    2) Parraga, Erika R 16         
     3) Catania, Alexandria K 15     4) Atkinson, Brooke E 15       
 48 Magnus Aquatic-NE  'A'        3:36.99    1:41.08 NCSA   
     1) Meissner, Erica L 16         2) Doherty, Caitlin K 16       
     3) Peak, Candice E 16           4) Korsberg, Kristin E 14      
 49 Asphalt Green Un-MR  'A'      3:31.58    1:41.15 NCSA   
     1) Staskiewicz, Sophie D 15     2) Wollner, Margaret J 17      
     3) Shiota, Lili M 14            4) Healey, Vivian O 16         
 50 Sea Devil Swimmi-PV  'A'      3:33.94    1:41.19 NCSA   
     1) McDonnell, Katherine J 16    2) McKenzie, Heather L 17      
     3) Herrmann, Laura K 17         4) Danner, Ashley K 14         
 50 AZ Desert Fox-AZ  'B'         3:36.95    1:41.19 NCSA   
 52 Suburban Swim Ce-MA  'A'      3:36.75    1:41.33 NCSA   
     1) Horstmann, Susan M 18        2) Nelson, Kelly L 17          
     3) McCarthy, Morgan B 15        4) Nicotera, Gina M 16         
 53 City of Mobile S-SE  'A'      3:35.82    1:41.53 NCSA   
     1) Simons, Lauren E 18          2) Sirmon, Anna L 17           
     3) Leon, Lindsay M 16           4) Kerns, Haleigh L 18         
 54 YMCA Team Orland-FL  'A'      3:33.36    1:41.64 NCSA   
     1) Miller, Allison L 18         2) Papadopoulos, Vicky C 14    
     3) Broadley, Sarah N 15         4) Matherly, Megan E 17        
 55 Rockwood Swim Cl-OZ  'A'      3:35.86    1:41.70 NCSA   
     1) Grott, Kristin M 16          2) Masters, Amanda G 14        
     3) Miller, Casey M 17           4) Miller, Cory E 15           
 56 Middies Swimming-MR  'A'      3:30.72    1:41.97 NCSA   
     1) Bui, Tiffany T 17            2) Akerfelds, Aleksa M 15      
     3) Ferguson, Kaitlyn R 17       4) Nicholson, Amanda S 17      
                 25.09        50.16 (25.07)
        1:16.00 (25.84)     1:41.97 (25.97)
 57 Baylor Swim Club-SE  'A'      3:32.00    1:42.07 NCSA   
 58 The Woodlands Sw-GU  'B'      3:33.00    1:42.17 NCSA   
     1) Amundsen, Kalyn A 16         2) Foster, Mary M 14           
     3) Nelson, Elizabeth C 14       4) McClelland, Amanda L 14     
 59 Spare Time Aquat-SN  'A'      3:33.50    1:42.46 NCSA   
     1) Tsay, Cynthia                2) Winsor, Katrina             
     3) Tsay, Annie                  4) Doolittle, Margaret C 17    
 60 Clayton Shaw Par-OZ  'A'      3:35.61    1:43.73 NCSA   
     1) Harris, Emily R 14           2) Schilling, Jillienne W 15   
     3) Clark, Jessica A 16          4) Reynolds, Taylor N 14       
 61 Shawmut Aquatic-NE  'A'       3:33.63    1:43.92 NCSA   
     1) Kearns, Jill M 15            2) Porter, Jaclyn D 17         
     3) Walterman, Elena V 14        4) Healey, Meghan E 18         
 62 New Albany Aquat-OH  'A'      3:36.99    1:44.81 NCSA   
     1) Kentner, Karli N 15          2) Eramo, Kristine M 15        
     3) Dengler, Margaret M 14       4) Whittington, Emily R 14     
 -- Sonoco Swim Club-CT  'A'      3:36.99         DQ        
     1) Frost, Kristen E 17          2) Lapman, Melanie             
     3) Loomis, Katherine M 15       4) Sundel, Emily V 16          
 -- Machine Aquatic-PV  'A'       3:36.66         DQ        
     1) Parkhurst, Michelle N 17     2) Fimian, Kristin E 16        
     3) Kromer, Thea D 15            4) Lecos, Margaret A 16        
 -- Shock  Wave-MS  'A'           3:36.66         NS        
 
                    Combined Team Scores - Through Event 13                     
 
 1. Curl-Burke Swim Club              209  2. Rockville Montgomery Swim Club    178
 3. Ann Arbor Swim Club               168  4. Lake Country Swim Team            148
 5. Raleigh Swimming Association    141.5  6. Irvine Novaquatics                137
 7. Arizona Desert Fox              128.5  8. Parkway Swim Club                 100
 9. The Woodlands Swim Team            88 10. Pine Crest School                  75
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     74 12. North Coast Aquatics               61
13. Blue Tide Aquatics                 43 14. Badger Swim Club                   41
15. Magnus Aquatic Group               38 16. BGC-N. Westchester Marlins         37
17. Gulf Coast Swim Team               31 18. Rio Salado Swim Club               28
19. Industry Hills Aquatic Club        23 19. Atlantic City Aquatic Club         23
21. Coast Guard Blue Dolphins          22 21. Unattached                         22
23. SONOCO Swim Club                   20 23. Machine Aquatic                    20
23. Big Cat Aquatics                   20 23. Long Island Aquatic Club           20
23. East Grand Rapids Aquatics         20 28. Suburban Swim Center               19
28. Fairport Area Swim Team            19 30. Aquazot Swim Club                  18
31. Lake Forest Swim Club              17 32. Typhoon Aquatics Inc               16
32. New Berlin Swim Club               16 34. Brookings Swim Club                15
34. Tri-city Channel Cats              15 36. Malvern Swimming Association       14
36.  Middies Swimming                  14 36. Team Greenville                    14
36. Poseidon Swimming Inc              14 36. Potomac Marlins                    14
36. Bend Swim Club                     14 42. Birmingham Swim League             13
42. Carpet Capital Aquatics Club       13 42. DaytonaBeachSwimming               13
42. Scout Aquatics                     13 42. Wichita Swim Club                  13
42. Desert Storm Swimming              13 42. Atlantis Aquatic Club              13
49. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12 49. Ram Swimming Club                  12
51. Northern KY Clippers Swimming      11 51. Bernal's Gator Swim Club           11
51. Jersey Wahoos                      11 51. Florida Atlantic Swim Team         11
55. Mecklenburg Aquatic Club           10 55. Tampa Bay Community Aquatics       10
57. Egg Harbor Twp Seahawks             9 57. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
57. Corvallis Aquatic Team              9 57. Metro Aquatic Club of Miami         9
61. Clayton Shaw Park Swim Club         7 61. Conroe Area Team Swimmers           7
61. Asphalt Green Unified Aquatics      7 61. Team Suffolk                        7
61. Marietta Marlins, Inc               7 66. Ashburn Swim Team                   6
66. Fort Lauderdale Aquatics            6 66. Birmingham-Bloomfield Atlantis      6
69. Wildcat Aquatics                    5 69. Great Lakes Aquatics                5
71. Stingrays                           4 71. Rochester Swim Club ORCAS           4
71. Berkeley Aquatic Club               4 74. Santa Maria Swim Club               3
74. Columbia Swim Club                  3 76. Rockwood Swim Club                  2
77. Highland Hurricanes Swim Club       1 77. The Great Wolf Swim Team            1
77. Old Westbury Aquatics               1 77. Team Dolphins                       1

Event 14  Men 200 Yard Freestyle Relay
================================================================================
         3:12.79  NCSA
    Team                             Seed     Finals       Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 Raleigh Swimming-NC  'A'      3:02.98    1:23.72 NCSA    40  
     1) Kluba, Kyle C 18             2) Roberts, Jonathan P 17      
     3) Dove, William D 17           4) McGinnis, Eric T 17         
                 20.67        41.44 (20.77)
        1:02.70 (21.26)     1:23.72 (21.02)
  2 Irvine Novaquati-CA  'A'      3:07.78    1:24.53 NCSA    34  
     1) Cisneros, Antonio 17         2) Luther, Edward A 18         
     3) Hansen, Robert S 17          4) Boyle, Sean G 17            
                 22.13        43.21 (21.08)
        1:04.03 (20.82)     1:24.53 (20.50)
  3 Suburban Swim Ce-MA  'A'      3:09.15    1:25.25 NCSA    32  
     1) Laren, Colin A 17            2) Southmayd, Thomas K 18      
     3) Reeser, Bradley D 17         4) Loughran, Kyle A 17         
                 21.87        43.16 (21.29)
        1:04.23 (21.07)     1:25.25 (21.02)
  4 Rockville Montgo-PV  'A'      3:09.11    1:25.61 NCSA    30  
     1) Harris, Matthew L 17         2) Hafkin, Joshua V 16         
     3) Astiz, Adrian A 17           4) Conrad, Nicholas G 17       
                 21.70        42.77 (21.07)
        1:04.30 (21.53)     1:25.61 (21.31)
  5 Pine Crest-FG  'A'            3:12.79    1:25.82 NCSA    28  
     1) Madwa, Mohammad 18           2) Geri, Pedro M 16            
     3) Haidar, Nawaf 16             4) Ally, Bradley K 18          
                 21.41        43.09 (21.68)
        1:04.85 (21.76)     1:25.82 (20.97)
  6 Ann Arbor Swim C-MI  'A'      3:09.19    1:25.90 NCSA    26  
     1) Vessels, Bryan T 18          2) Kellogg, Andrew N 18        
     3) Warner, Daniel A 17          4) Koba, Sho 17                
                 21.03        42.33 (21.30)
        1:04.82 (22.49)     1:25.90 (21.08)
  7 Curl-Burke Swim-PV  'A'       3:11.39    1:25.93 NCSA    24  
     1) Pool, Christopher D 17       2) Hahn, David T 17            
     3) Park, Nicolaas B 15          4) Hayden, Zachary S 17        
                 21.82        43.54 (21.72)
        1:04.75 (21.21)     1:25.93 (21.18)
  8 The Woodlands Sw-GU  'A'      3:10.00    1:26.04 NCSA    22  
     1) VanNatta, John M 17          2) Leneave, Jonathan S 16      
     3) Schilling, Brendan 16        4) Ulrey, David L 17           
                 22.12        43.39 (21.27)
        1:04.59 (21.20)     1:26.04 (21.45)
  9 AZ Desert Fox-AZ  'A'         3:08.83    1:26.07 NCSA    18  
     1) Righi, Alex M 18             2) Turner, Taylor V 16         
     3) Voigt, Chris L 18            4) Santerre, Benjamin R 17     
                 21.21        41.26 (20.05)
        1:03.40 (22.14)     1:26.07 (22.67)
 10 Blue Tide Aquati-GU  'A'      3:06.79    1:26.72 NCSA    14  
     1) Decker, Benjamin B 14        2) Mai, Eric T 18              
     3) Olesen, Eric C 16            4) Leckey, Kevin C 17          
                 22.57        43.73 (21.16)
        1:05.57 (21.84)     1:26.72 (21.15)
 11 Fairport Area Sw-NI  'A'      3:11.46    1:26.74 NCSA    12  
     1) Henahan, Richard K 15        2) Possee, Brian W 18          
     3) Kaemmerlen, Jeffrey H 17     4) Wood, Jeff D 18             
                 22.05        43.91 (21.86)
        1:05.63 (21.72)     1:26.74 (21.11)
 12 Team Dolphins-MV  'A'         3:10.19    1:26.76 NCSA    10  
     1) Shalley, Jesse W 17          2) Burns, Matthew L 17         
     3) Johnson, Cameron C 16        4) Stokes, Jason D 18          
                 22.02        43.92 (21.90)
        1:05.75 (21.83)     1:26.76 (21.01)
 13 Newburgh Sharks-MR  'A'       3:11.33    1:27.11 NCSA     8  
     1) Gartman, David M 16          2) Coombs, Ryan 17             
     3) Coombs, Justin 17            4) Morgan, Geoffrey P 16       
                 22.19        44.25 (22.06)
        1:05.90 (21.65)     1:27.11 (21.21)
 14 Coast Guard Blue-VA  'A'      3:11.66    1:27.35 NCSA     6  
     1) Madaras, Scott E 17          2) Kegelman, John C 17         
     3) Harkins, Scott E 17          4) Amer, Nader M 17            
                 22.08        44.23 (22.15)
        1:06.06 (21.83)     1:27.35 (21.29)
 15 Bgc-N. Westchest-MR  'A'      3:10.94    1:27.49 NCSA     3  
     1) Hammer, Simon D 17           2) Hastings, Tristan L 15      
     3) Ballinger, David B 17        4) Mitchell, Bradley E 17      
                 22.60        44.47 (21.87)
        1:06.52 (22.05)     1:27.49 (20.97)
 15 Tsunami Swim Tea-MV  'A'      3:12.03    1:27.49 NCSA     3  
     1) Cook, John C 16              2) Crawford, Chris J 17        
     3) Tanner, Luke B 16            4) Barnds, Brandon 17          
                 22.34        44.26 (21.92)
        1:05.68 (21.42)     1:27.49 (21.81)
 17 Aquazot Swim Clu-CA  'A'      3:11.59    1:27.55 NCSA   
     1) Choi, Lugar S 16             2) Li, Wesley Y 16             
     3) Bernard, Damien M 17         4) Yano, Rikiya 14             
                 23.21        48.72 (25.51)
        1:10.17 (21.45)     1:27.55 (17.38)
 18 Mecklenburg Aqua-NC  'A'      3:04.65    1:27.62 NCSA   
     1) Beckwith, Casey A 18         2) Brunnick, Mason P 17        
     3) Correll, Joshua B 17         4) Dabney, James C 18          
                 22.43        44.57 (22.14)
        1:06.79 (22.22)     1:27.62 (20.83)
 19 Potomac Marlins-PV  'A'       3:11.42    1:27.63 NCSA   
     1) Kreitler, John T 18          2) Hess, Robert J 17           
     3) Kraft, David S 18            4) Scheren, Stephen A 18       
                 22.16        44.49 (22.33)
        1:07.05 (22.56)     1:27.63 (20.58)
 19 Lake-Wi-WI  'A'               3:07.35    1:27.63 NCSA   
     1) Andrews, Conner G 16         2) Perry, Christopher A 18     
     3) Defilippis, Alex J 16        4) Ewald, Kevin A 17           
                 21.89        43.28 (21.39)
        1:05.61 (22.33)     1:27.63 (22.02)
 21 Nova of Virginia-VA  'A'      3:11.00    1:28.03 NCSA   
     1) Brown, Gaites P 15           2) Wren, Garrett M 17          
     3) Wren, David H 15             4) Miller, Jeffrey R 16        
                 22.31        43.66 (21.35)
        1:05.61 (21.95)     1:28.03 (22.42)
 22 Industry Hills A-CA  'A'      3:12.68    1:28.04 NCSA   
     1) Sulkevich, Matthew A 17      2) Kostianis, Nikos E 17       
     3) Deters, Andrew K 17          4) Carter, Michael J 18        
                 22.26        44.57 (22.31)
        1:07.13 (22.56)     1:28.04 (20.91)
 23 YMCA Team Orland-FL  'A'      3:12.79    1:28.32 NCSA   
     1) Ingvoldstad, Justin B 18     2) Pikula, Edmund K 18         
     3) Epstein, Adam R 17           4) Potvin, Douglas R 17        
                 21.68        44.26 (22.58)
        1:06.68 (22.42)     1:28.32 (21.64)
 24 Rockville Montgo-PV  'B'      3:12.75    1:28.44 NCSA   
     1) Orellana, Miguel E 16        2) Meyer, Adam M 17            
     3) Mechak, Ben P 16             4) Curran, John P 17           
                 22.09        43.73 (21.64)
        1:06.15 (22.42)     1:28.44 (22.29)
 25 Jersey Wahoos-MA  'A'         3:12.09    1:28.52 NCSA   
     1) Schiavo, Zachary D 16        2) David, Ryan M 17            
     3) Harner, Matthew 16           4) Neiman, Mark J 17           
                 22.68        45.02 (22.34)
        1:06.98 (21.96)     1:28.52 (21.54)
 26 Bernal's Gator S-NE  'A'      3:12.70    1:28.66 NCSA   
     1) Monovoukas, Michael J 14     2) Butler, Eric Max H 16       
     3) Rogers, Christopher M 14     4) Dobrolioubov, Alexander 16  
                 22.43        44.42 (21.99)
        1:07.08 (22.66)     1:28.66 (21.58)
 27 Metro Aquatic Cl-FG  'A'      3:12.73    1:29.65 NCSA   
                 22.33        44.80 (22.47)
        1:07.28 (22.48)     1:29.65 (22.37)
 28 Fcst-GU  'A'                  3:12.40    1:29.68 NCSA   
     1) Hoffmann, Jake C 18          2) Hammervold, Josh E 16       
     3) Tan, Victor 14               4) D'Oliver, John V 15         
                 22.39        44.91 (22.52)
        1:07.53 (22.62)     1:29.68 (22.15)
 29 Magnus Aquatic-NE  'A'        3:10.65    1:29.86 NCSA   
     1) Falk, Bjorn E 18             2) Gollands, Peter G 18        
     3) Sullivan, Michael T 15       4) Bartl, Stefan J 17          
                 22.05        43.36 (21.31)
        1:06.67 (23.31)     1:29.86 (23.19)
 30 Boulder City Hen-CA  'A'      3:38.24L   1:29.95 NCSA   
     1) Merrill, Michael W 16        2) Smith, Sean M 17            
     3) Ellingsen, Michael J 18      4) Vanis, Martin 14            
                 22.42        44.01 (21.59)
        1:06.45 (22.44)     1:29.95 (23.50)
 31 Rockwood Swim Cl-OZ  'A'      3:11.96    1:30.06 NCSA   
     1) Sorofman, Benjamin E 17      2) Mathews, Sean A 15          
     3) McCall, Andrew J 16          4) Levko, Zachary M 17         
                 23.03        45.55 (22.52)
        1:07.63 (22.08)     1:30.06 (22.43)
 32 Coast Guard Blue-VA  'B'      3:12.33    1:30.72 NCSA   
     1) Lesnick, Thomas J 18         2) Hennessy, Kevin C 16        
     3) Wilcox, Mason T 14           4) Williams, Ryon D 18         
                 22.64        46.01 (23.37)
        1:08.45 (22.44)     1:30.72 (22.27)
 33 Waukesha Express-WI  'A'      3:24.29    1:30.81 NCSA   
     1) Lagerhausen, Weston R 15     2) Dwyer, Andrew R 18          
     3) Plutz, John M 17             4) Schwartz, Brent W 17        
                 22.66        46.55 (23.89)
        1:07.42 (20.87)     1:30.81 (23.39)
 34 New Albany Aquat-OH  'A'      3:12.42    1:31.28 NCSA   
     1) Vonderhaar, Zachary D 16     2) Harvey, Eric J 17           
     3) Sanford, Christopher S 16    4) Lopresti, Michael J 15      
                 22.82        45.56 (22.74)
        1:08.19 (22.63)     1:31.28 (23.09)
 35 Pine Crest-FG  'B'            3:12.79    1:31.43 NCSA   
     1) Qali, Zain A 17              2) Pedraza, Yoelvis 17         
     3) Atkinson, James T 18         4) Al-Bader, Abdularhman F 15  
                 22.69        46.03 (23.34)
        1:08.26 (22.23)     1:31.43 (23.17)
 36 Rockwood Swim Cl-OZ  'B'      3:12.43    1:33.70 NCSA   
     1) Knuckles, Brian S 16         2) Dahle, Michael D 15         
     3) Parsons, Taylor M 15         4) Thomas, Ryan N 17           
                 23.27        46.92 (23.65)
        1:10.41 (23.49)     1:33.70 (23.29)
 -- Badger Swim Club-MR  'A'      3:10.57         DQ        
     1) Scott, Norman 17             2) Emanuel, Ryan M 17          
     3) Sutton, Rashad M 17          4) Davies, Phillip 16          
                 21.53        42.51 (20.98)
        1:04.48 (21.97)     1:25.23 (20.75)
 
                    Combined Team Scores - Through Event 14                     
 
 1. Curl-Burke Swim Club              233  2. Rockville Montgomery Swim Club    208
 3. Ann Arbor Swim Club               194  4. Raleigh Swimming Association    181.5
 5. Irvine Novaquatics                171  6. Lake Country Swim Team            148
 7. Arizona Desert Fox              146.5  8. The Woodlands Swim Team           110
 9. Pine Crest School                 103 10. Parkway Swim Club                 100
11. NOVA of Virginia Aquatics, Inc     74 12. North Coast Aquatics               61
13. Blue Tide Aquatics                 57 14. Suburban Swim Center               51
15. Badger Swim Club                   41 16. BGC-N. Westchester Marlins         40
17. Magnus Aquatic Group               38 18. Fairport Area Swim Team            31
18. Gulf Coast Swim Team               31 20. Coast Guard Blue Dolphins          28
20. Rio Salado Swim Club               28 22. Atlantic City Aquatic Club         23
22. Industry Hills Aquatic Club        23 24. Unattached                         22
25. Big Cat Aquatics                   20 25. Machine Aquatic                    20
25. SONOCO Swim Club                   20 25. Long Island Aquatic Club           20
25. East Grand Rapids Aquatics         20 30. Aquazot Swim Club                  18
31. Lake Forest Swim Club              17 32. Typhoon Aquatics Inc               16
32. New Berlin Swim Club               16 34. Tri-city Channel Cats              15
34. Brookings Swim Club                15 36. Malvern Swimming Association       14
36. Team Greenville                    14 36. Poseidon Swimming Inc              14
36. Bend Swim Club                     14 36.  Middies Swimming                  14
36. Potomac Marlins                    14 42. Wichita Swim Club                  13
42. DaytonaBeachSwimming               13 42. Scout Aquatics                     13
42. Desert Storm Swimming              13 42. Carpet Capital Aquatics Club       13
42. Atlantis Aquatic Club              13 42. Birmingham Swim League             13
49. SOUTHERN CRESCENT AQUATIC TEAM     12 49. Ram Swimming Club                  12
51. Northern KY Clippers Swimming      11 51. Bernal's Gator Swim Club           11
51. Florida Atlantic Swim Team         11 51. Team Dolphins                      11
51. Jersey Wahoos                      11 56. Tampa Bay Community Aquatics       10
56. Mecklenburg Aquatic Club           10 58. Germantown Academy Aquatic  Cl      9
58. Metro Aquatic Club of Miami         9 58. Corvallis Aquatic Team              9
58. Egg Harbor Twp Seahawks             9 62. Newburgh Sharks                     8
63. Marietta Marlins, Inc               7 63. Conroe Area Team Swimmers           7
63. Asphalt Green Unified Aquatics      7 63. Team Suffolk                        7
63. Clayton Shaw Park Swim Club         7 68. Ashburn Swim Team                   6
68. Fort Lauderdale Aquatics            6 68. Birmingham-Bloomfield Atlantis      6
71. Wildcat Aquatics                    5 71. Great Lakes Aquatics                5
73. Rochester Swim Club ORCAS           4 73. Stingrays                           4
73. Berkeley Aquatic Club               4 76. Santa Maria Swim Club               3
76. Columbia Swim Club                  3 76. Tsunami Swim Team of K.C.           3
79. Rockwood Swim Club                  2 80. Highland Hurricanes Swim Club       1
80. The Great Wolf Swim Team            1 80. Old Westbury Aquatics               1

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT