ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
NJCAA Swimming and Diving Championships Day 3
3/5/2005-3/5/2005
Ft. Pierce, FL USA
Day 3 results of the NJCAA Swimming and Diving Championships in Ft. Pierce, FL.


Licensed to IRCC Aquatic Program        Hy-Tek's Meet Manager 3/4/2005 09:52 PM
      2005 NJCAA Swimming and Diving Championships - 3/2/2005 to 3/5/2005      
                                    Results                                    
 
Event 17  Women 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'                      1:50.90  
     1) Helmers, Missy FR               2) Perkins, Kate FR               
     3) Tafur, Isabela FR               4) Tafur, Victoria FR             
       29.26    31.81    25.89    23.94                                    
  2 Monroe Community College  'A'                               1:58.34  
     1) Swartz, Cathleen FR             2) Ashby, Melissa FR              
     3) Robison, Caitlin FR             4) Hores, Kathryn FR              
       30.20    32.44    28.95    26.75                                    
  3 College of Dupage-IL  'A'                                   2:00.47  
     1) Pusavc, Brittany SO             2) Fallon, Sarah FR               
     3) Choyce, Alex SO                 4) Weresch, Katie SO              
       32.14    33.19    28.79    26.35                                    
  4 Lincoln College-IL  'A'                                     2:02.30  
     1) Lynch, Dianne FR                2) Smith, Jamie FR                
     3) Guererro, Reanna SO             4) Jackson, Ashley FR             
       32.28    35.92    28.24    25.86                                    
  5 Vincennes University  'A'                                   2:03.83  
     1) Brinks, Lindsey FR              2) Timmons, Cassie FR             
     3) McDonald, Erin FR               4) Vancez, Heather FR             
       32.02    35.25    31.80    24.76                                    
  6 Ocean County College  'A'                                   2:05.87  
     1) Farrell, Heather FR             2) deRouville, Shayna FR          
     3) Coreen, Clarissa FR             4) Covert, Katie FR               
       31.07    32.15    33.55    29.10                                    
  7 Erie Community College  'A'                                 2:08.80  
     1) Garasz, Sarah                   2) Williams, Denise               
     3) Kopra, Amanda                   4) Vitello, Andrea                
       33.83    36.69    30.26    28.02                                    
  8 Alfred State College  'A'                                   2:09.15  
     1) Pinnix, Cassidy                 2) Vogl, Ashley                   
     3) Bellis, Kris                    4) Mason, Caitlin                 
       42.20    23.04    35.30    28.61                                    
  9 Jamestown Community College  'A'                            2:15.78  
     1) Engstrom, Tara                  2) Tonger, Shannon                
     3) West, Charity                   4) Shoemaker, Kaitlin             
       33.87    40.60    32.24    29.07                                    
 10 Morrisville State College  'A'                              2:24.11  
     1) Walseman, Lorie                 2) Cottone, Emily                 
     3) Anderson, Eileen                4) Widger, Aimee                  
       36.57    39.64    36.44    31.46                                    
 11 Genesee Community College  'A'                              2:28.54  
     1) Stamp, Adrienne FR              2) Aldridge, Rachel FR            
     3) Powers, Danielle FR             4) Weaver, MeLynda FR             
       35.39    43.62    38.91    30.62                                    
 
Event 18  Men 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
    School                                                        Finals        
===============================================================================
  1 Indian River Community College-FL  'A'                      1:30.88  
     1) Ramirez, Guillermo SO           2) Muller, Kurt FR                
     3) Marcum, Bill FR                 4) Ward, Chris SO                 
       23.47    25.04    22.01    20.36                                    
  2 Lincoln College-IL  'A'                                     1:35.24  
     1) Mattingly, Eric FR              2) Johnson, Tyler FR              
     3) Aritzmendi, Robert SO           4) Kearby, Kyle FR                
       24.04    27.27    23.54    20.39                                    
  3 Darton College  'A'                                         1:39.28  
     1) Miller, Anderson SO             2) Roberts, Eric FR               
     3) Burnette, Landon SO             4) Zorn, Brian SO                 
       25.93    28.33    22.91    22.11                                    
  4 Monroe Community College  'A'                               1:42.49  
     1) Latus, Matt SO                  2) Cronise, Jordan SO             
     3) Kilmer, David FR                4) Zelbacher, James FR            
       27.67    28.72    24.10    22.00                                    
  5 College of Dupage-IL  'A'                                   1:43.34  
     1) Page, Drew FR                   2) Krizmanic, Matt FR             
     3) Lupo, Matt SO                   4) Burres, Andy FR                
       25.67    29.25    24.65    23.77                                    
  6 Erie Community College  'A'                                 1:44.82  
     1) Dotterweich, Joe SO             2) Post, Louis SO                 
     3) Pigion, Steve FR                4) Berry, Rob FR                  
       26.76    29.72    26.35    21.99                                    
  7 Genesee Community College  'A'                              1:47.54  
     1) Pearce, Dale SO                 2) Pirdy, Tim FR                  
     3) Roche, Joe SO                   4) Weil, Adam SO                  
       26.53    30.54    26.35    24.12                                    
  8 Vincennes University  'A'                                   1:48.23  
     1) Anderson, Jerrad FR             2) Confer, Riley FR               
     3) Hartnett, Mike SO               4) Underwood, Joe FR              
       28.22    30.68    25.69    23.64                                    
  9 Alfred State College  'A'                                   1:51.02  
     1) Sutton, Nick                    2) Gerard, Greg                   
     3) Beecher, Sean                   4) Lenhard, Matt                  
       27.83    30.96    26.06    26.17                                    
 10 Ocean County College  'A'                                   1:51.08  
     1) Henninger, Rich FR              2) Bowens, Doug SO                
     3) McCarthy, Matt FR               4) Fisher, Brian FR               
       29.54    30.90    26.92    23.72                                    
 11 Jamestown Community College  'A'                            1:56.28  
     1) Harper, Derrick                 2) Fish, Andrew                   
     3) Donato, Adam                    4) Hansen, Shane                  
       29.91    33.81    26.71    25.85                                    
 12 Morrisville State College  'A'                              2:00.76  
     1) Yamamura, Yuki                  2) Faudree, Liam                  
     3) Yurecka, Bryan                  4) Ressler, David                 
       31.04    35.49    28.19    26.04                                    
 
Event 19  Women 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Clemens, Clare            FR Indian River-FL      4:23.08    4:24.73  
      28.30   32.66   33.60   33.29   37.66   37.74   31.28   30.20
  2 Shawah, Alana             FR Indian River-FL      4:53.66    4:52.75  
      30.53   35.37   37.40   36.77   44.10   43.80   33.20   31.58
  3 Loid, Jen                 SO Cod-IL               5:03.47    5:02.26  
      30.93   36.25   39.05   39.15   43.84   44.95   34.84   33.25
  4 Fallon, Sarah             FR Cod-IL               5:13.73    5:14.72  
      34.15   41.38   42.04   41.87   41.13   42.58   36.84   34.73
  5 Harte, Natalie            FR Cod-IL               5:15.93    5:15.38  
      32.83   39.14   39.95   39.01   46.99   46.26   36.70   34.50
  6 Williams, Denise             Erie                 5:14.67    5:19.25  
      32.19   38.55   40.83   39.39   48.60   48.63   35.50   35.56
Consolation Final
  7 deRouville, Shayna        FR Ocean                5:16.85    5:06.49  
      32.51   39.73   40.73   40.17   41.97   43.61   34.52   33.25
  8 Couch, Stephanie          FR LC-IL                5:20.92    5:15.89  
      34.64   39.95   39.95   40.17   46.54   47.19   33.73   33.72
  9 Dlugosz, Anna             SO Cod-IL               5:26.57    5:21.40  
      34.39   41.58   40.83   40.31   45.64   45.27   36.82   36.56
 10 Kopra, Amanda                Erie                 5:25.23    5:27.57  
      33.44   40.48   41.93   41.79   48.36   48.19   37.95   35.43
 11 Choyce, Alex              SO Cod-IL               5:35.64    5:27.71  
      33.63   41.85   42.88   42.72   45.91   49.99   35.92   34.81
 12 Moran, Erin               FR Cod-IL               5:58.69    5:54.87  
      40.32   46.85   45.17   45.41   50.33   49.49   39.05   38.25
 
Event 20  Men 400 Yard IM
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Andara, Leo               FR Indian River-FL      4:03.96    4:00.08  
      25.49   28.13   31.15   31.12   33.76   33.89   28.41   28.13
  2 McKnight, Chris           FR Indian River-FL      4:05.57    4:03.92  
      25.63   29.13   31.86   32.84   32.96   34.51   29.44   27.55
  3 O'Leary, Stephen          SO LC-IL                4:11.80    4:08.28  
      26.08   30.39   32.82   32.07   34.56   34.31   30.00   28.05
  4 Page, Drew                FR Cod-IL               4:22.65    4:25.97  
      25.90   30.70   32.08   32.63   41.58   41.89   30.80   30.39
  5 Dotterweich, Joe          SO Erie                 4:30.21    4:30.37  
      26.54   31.19   36.64   34.92   38.33   38.28   32.71   31.76
  6 Anderson, Jerrad          FR Vincennes            4:33.88    4:35.48  
      27.18   32.35   36.45   35.37   41.54   42.38   30.87   29.34
Consolation Final
  7 Lupo, Matt                SO Cod-IL               4:50.26    4:44.31  
      28.36   33.80   38.38   38.13   40.24   40.43   33.00   31.97
  8 Pirdy, Tim                FR Gcc                  4:50.15    4:45.31  
      27.84   34.01   36.59   38.10   42.03   43.69   32.11   30.94
  9 Roche, Joe                SO Gcc                  4:45.41    4:46.63  
      28.35   32.07   36.46   36.76   42.23   43.84   34.53   32.39
 10 Cronise, Jordan           SO Monroe               4:53.60    4:47.25  
      30.30   39.07   38.02   38.19   39.38   38.88   32.98   30.43
 11 Post, Louis               SO Erie                 4:48.85    4:55.96  
      30.51   36.45   38.87   39.45   39.96   40.88   35.86   33.98
 -- Somers, Joel              FR Cod-IL               4:56.70         DQ  
      29.64   36.29   37.40   38.33   41.62   42.52   34.34   33.16
 
Event 21  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Tafur, Isabela            FR Indian River-FL        59.37      59.26  
      27.44   31.82                                                
  2 Colon, Brittney           FR Indian River-FL      1:00.45    1:01.04  
      27.69   33.35                                                
  3 Shippee, Brittney         FR Indian River-FL      1:04.00    1:02.71  
      29.58   33.13                                                
  4 Robison, Caitlin          FR Monroe               1:05.56    1:04.22  
      29.64   34.58                                                
  5 Kliewer, Amanda           FR Palo Alto            1:05.61    1:05.16  
      29.53   35.63                                                
  6 Kopra, Amanda                Erie                 1:08.88    1:09.94  
      32.21   37.73                                                
Consolation Final
  7 Choyce, Alex              SO Cod-IL               1:09.57    1:09.60  
      31.96   37.64                                                
  8 Wilkinson, Karli          SO Cod-IL               1:12.88    1:12.83  
      33.73   39.10                                                
  9 Morsch, Stephanie         SO Monroe               1:17.14    1:16.47  
      34.11   42.36                                                
 10 Battaglia, Renee          FR Queensborough        1:16.32    1:19.42  
      33.83   45.59                                                
 11 Bellis, Kris                 Alf                  1:21.84    1:20.31  
      38.12   42.19                                                
 12 Licari, Ivey              FR Ocean                1:22.35    1:23.19  
      37.74   45.45                                                
 
Event 22  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Kearby, Kyle              FR LC-IL                  50.08      49.75  
      23.52   26.23                                                
  2 Marcum, Bill              FR Indian River-FL        51.26      51.36  
      23.23   28.13                                                
  3 Burnette, Landon          SO Darton                 51.95      51.58  
      24.21   27.37                                                
  4 Frucz, Mateusz            FR Monroe                 52.31      51.67  
      23.92   27.75                                                
  5 Kull, Kurt                SO Indian River-FL        52.59      52.66  
      23.52   29.14                                                
  6 Bottchen, Michael         SO Indian River-FL        52.64      53.20  
      24.36   28.84                                                
Consolation Final
  7 Aritzmendi, Robert        SO LC-IL                  53.98      52.03  
      23.63   28.40                                                
  8 Kilmer, David             FR Monroe                 54.38      54.43  
      25.77   28.66                                                
  9 McSweeney, Chris          FR Indian River-FL        54.08      54.75  
      25.11   29.64                                                
 10 Zorn, Brian               SO Darton                 54.99      54.81  
      25.18   29.63                                                
 11 Stegmaier, Tyler          SO LC-IL                  55.49      55.08  
      25.28   29.80                                                
 12 Moore, Nick               FR Darton                 57.58      57.24  
      26.60   30.64                                                
 
Event 23  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Tafur, Victoria           FR Indian River-FL      1:54.42    1:55.20  
      26.89   29.06   29.78   29.47                                
  2 Helmers, Missy            FR Indian River-FL      1:56.12    1:55.77  
      26.91   29.14   29.90   29.82                                
  3 Lewis, Chelsea            SO Indian River-FL      1:57.76    1:55.88  
      27.33   28.98   29.87   29.70                                
  4 Rosal, Cindy              SO Indian River-FL      1:56.75    1:55.90  
      26.99   29.31   30.04   29.56                                
  5 Powers, Katie             FR Indian River-FL      2:03.18    2:02.85  
      27.82   31.38   32.42   31.23                                
  6 Guererro, Reanna          SO LC-IL                2:03.57    2:03.65  
      27.89   31.10   32.75   31.91                                
Consolation Final
  7 McDonald, Erin            FR Vincennes            2:03.68    2:03.08  
      28.61   30.97   31.94   31.56                                
  8 Swartz, Cathleen          FR Monroe               2:07.67    2:04.95  
      28.07   31.01   32.27   33.60                                
  9 Jackson, Ashley           FR LC-IL                2:07.97    2:08.81  
      29.29   32.57   33.61   33.34                                
 10 Garasz, Sarah                Erie                 2:09.65    2:08.99  
      29.40   31.87   33.90   33.82                                
 11 Caburis, Kristen          SO Mercyhurst           2:13.28    2:10.59  
      29.46   32.87   34.46   33.80                                
 12 Hores, Kathryn            FR Monroe               2:12.23    2:13.22  
      29.87   33.73   35.95   33.67                                
 
Event 24  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Belew, Micah              FR Indian River-FL      1:41.33    1:41.43  
      23.58   25.12   25.97   26.76                                
  2 Clark, Jeremy             SO Indian River-FL      1:41.99    1:41.45  
      23.75   25.05   25.92   26.73                                
  3 Ortiz, Juan               SO Indian River-FL      1:44.09    1:42.36  
      23.82   25.48   26.39   26.67                                
  4 Ward, Chris               SO Indian River-FL      1:43.43    1:43.30  
      23.95   25.59   26.63   27.13                                
  5 Biebuyck, Eric            FR Indian River-FL      1:45.73    1:45.37  
      24.22   26.49   27.22   27.44                                
  6 Frederiksen, Craig        FR LC-IL                1:47.53    1:47.09  
      24.10   26.91   28.03   28.05                                
Consolation Final
  7 Harwood, Erik             SO Indian River-FL      1:48.96    1:47.76  
      24.35   26.87   28.37   28.17                                
  8 Pfeifer, Ryan             FR Vincennes            1:50.48    1:48.81  
      24.70   27.22   28.61   28.28                                
  9 Pencar, Brett             FR LC-IL                1:51.43    1:50.10  
      24.77   27.36   28.74   29.23                                
 10 Berry, Rob                FR Erie                 1:50.22    1:51.94  
      25.98   28.81   29.31   27.84                                
 11 Anderson, Jerrad          FR Vincennes            1:50.78    1:52.35  
      25.27   27.84   29.73   29.51                                
 12 Byrne, Jeff               SO LC-IL                1:52.74    1:52.44  
      25.29   27.94   29.52   29.69                                
 
Event 25  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Perkins, Kate             FR Indian River-FL      1:09.05    1:08.05  
      31.37   36.68                                                
  2 Ramirez, Paola            SO Indian River-FL      1:10.10    1:10.75  
      33.61   37.14                                                
  3 deRouville, Shayna        FR Ocean                1:13.67    1:11.25  
      33.87   37.38                                                
  4 Fallon, Sarah             FR Cod-IL               1:13.41    1:12.78  
      34.35   38.43                                                
  5 Ashby, Melissa            FR Monroe               1:11.17    1:12.84  
      32.89   39.95                                                
  6 Vogl, Ashley                 Alf                  1:14.15    1:13.10  
      33.66   39.44                                                
Consolation Final
  7 Weresch, Katie            SO Cod-IL               1:14.71    1:15.03  
      35.88   39.15                                                
  8 Langdon, Diane            SO Monroe               1:17.21    1:15.44  
      35.06   40.38                                                
  9 Kawa, Jaime               SO Indian River-FL      1:16.74    1:16.85  
      36.50   40.35                                                
 10 Smith, Jamie              FR LC-IL                1:16.86    1:17.30  
      36.61   40.69                                                
 11 O'Boy, Shannon            FR Indian River-FL      1:16.79    1:17.36  
      36.93   40.43                                                
 12 Beaty, Rebecca            SO Darton               1:17.82    1:18.04  
      37.16   40.88                                                
 
Event 26  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Muller, Kurt              FR Indian River-FL        56.02      55.79  
      26.25   29.54                                                
  2 Vega, Adam                FR Indian River-FL      1:01.03    1:00.03  
      28.17   31.86                                                
  3 Goodwin, Aaron            SO Indian River-FL      1:01.77    1:01.02  
      28.88   32.14                                                
  4 Johnson, Tyler            FR LC-IL                1:01.32    1:01.08  
      28.23   32.85                                                
  5 Beecher, Sean                Alf                  1:02.38    1:01.27  
      28.78   32.49                                                
  6 Roberts, Eric             FR Darton               1:03.01    1:03.22  
      29.29   33.93                                                
Consolation Final
  7 Cronise, Jordan           SO Monroe               1:05.04    1:03.06  
      29.90   33.16                                                
  8 Dotterweich, Joe          SO Erie                 1:03.53    1:03.71  
      29.63   34.08                                                
  9 Krizmanic, Matt           FR Cod-IL               1:03.62    1:04.74  
      30.53   34.21                                                
 10 Post, Louis               SO Erie                 1:04.23    1:05.40  
      31.08   34.32                                                
 11 Degon, Casey              FR Monroe               1:06.79    1:05.84  
      31.11   34.73                                                
 12 Gerard, Greg                 Alf                  1:07.12    1:06.95  
      32.14   34.81                                                
 
Event 27  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 McIntyre, Kelly           FR Indian River-FL      1:05.42    1:03.30  
      30.49   32.81                                                
  2 Gepfer, Breyanna          FR Mercyhurst           1:04.51    1:03.83  
      30.71   33.12                                                
  3 Gretch, Alex              FR Indian River-FL      1:04.30    1:04.64  
      31.29   33.35                                                
  4 Kliewer, Amanda           FR Palo Alto            1:05.40    1:05.28  
      31.11   34.17                                                
  5 Olano, Paula              SO Indian River-FL      1:06.73    1:08.44  
      32.00   36.44                                                
  6 Pusavc, Brittany          SO Cod-IL               1:06.90    1:08.48  
      33.39   35.09                                                
Consolation Final
  7 Farrell, Heather          FR Ocean                1:07.31    1:06.11  
      31.46   34.65                                                
  8 Pinnix, Cassidy              Alf                  1:09.61    1:08.03  
      32.73   35.30                                                
  9 Dlugosz, Anna             SO Cod-IL               1:09.10    1:09.06  
      33.72   35.34                                                
 10 Lynch, Dianne             FR LC-IL                1:10.14    1:09.11  
      33.24   35.87                                                
 11 Williams, Denise             Erie                 1:08.98    1:09.22  
      33.53   35.69                                                
 12 Brinks, Lindsey           FR Vincennes            1:12.17    1:12.33  
      34.21   38.12                                                
 
Event 28  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
    Name                    Year School               Prelims     Finals        
===============================================================================
Championship Final
  1 Ramirez, Guillermo        SO Indian River-FL        49.88      50.19  
      24.49   25.70                                                
  2 Smith, Chester            SO Indian River-FL        52.77      51.63  
      25.23   26.40                                                
  3 Mattingly, Eric           FR LC-IL                  53.07      51.85  
      24.71   27.14                                                
  4 Dunaway, Seth             FR Indian River-FL        52.38      51.88  
      24.95   26.93                                                
  5 Dickerson, Will           SO LC-IL                  54.09      53.82  
      26.47   27.35                                                
  6 Hnatiuk, James            FR LC-IL                  53.75      54.83  
      26.42   28.41                                                
Consolation Final
  7 Page, Drew                FR Cod-IL                 54.35      54.94  
      26.50   28.44                                                
  8 Miller, Anderson          SO Darton                 55.22      56.03  
      26.57   29.46                                                
  9 Harrell, Dustin           FR Darton                 57.75      56.69  
      26.68   30.01                                                
 10 Pearce, Dale              SO Gcc                    56.11      56.88  
      27.33   29.55                                                
 11 Latus, Matt               SO Monroe                 59.47      59.56  
      28.07   31.49                                                
 12 Sutton, Nick                 Alf                  1:00.39    1:00.17  
      29.53   30.64                                                
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT