ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
US Open Championships Day 2
12/4/2004-12/4/2004
San Antonio, Texas, USA

2004 U.S. Open Swimming Championships
San Antonio, TX
December 2-4, 2004

RESULTS:
Day Two
December 3, 2004


Womenís 100m Backstroke
100m Dos Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 59.58 COUGHLIN NATALIE Fort Lauderdale (USA) 13 AUG 2002 USA
AR 59.58 COUGHLIN NATALIE Fort Lauderdale (USA) 13 AUG 2002 USA
US 59.58 COUGHLIN NATALIE Fort Lauderdale (USA) 13 AUG 2002 USA
CR 1:01.51 WAGSTAFF JANIE 30 NOV 1991 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 50m
A-FINAL: 
1. WEANER TRICIA 89 WSY-MA 0.72 31.11 1:03.59 5
2. LAHEY KRISTEN 87 RACECO 0.90 30.96 1:03.88 0.29 4
3. ROGERS LAUREN 87 TERAPC 0.75 31.24 1:04.12 0.53 3
4. SIMMONDS ELIZABETH GB 0.65 31.77 1:04.14 0.55 6
5. IVERSEN CAITLIN 88 GTS-CO 0.69 31.67 1:04.16 0.57 7
6. CRIPPEN TERESA 90 GAACMA 0.84 32.36 1:05.15 1.56 2
7. MEISSNER ERICA 88 MAG-NE 0.76 32.30 1:05.18 1.59 1
8. BECK MARY 91 STARCO 0.68 32.30 1:05.68 2.09 8

B-FINAL: 
1. SMITH RYAN 84 UCONCT 0.76 31.63 1:05.17 4
2. BUCKLAND BROOKE EAST 0.76 31.99 1:05.19 0.02 2
3. SMITH KELSY 87 MOR-NC 0.70 32.35 1:05.35 0.18 3
4. MONROE MEREDITH 88 DM-NT 0.79 32.29 1:05.54 0.37 8
5. REID JAMIE 83 UF-FL 0.78 32.35 1:05.81 0.64 1
6. LIU MICHELLE 88 DACAPC 0.76 32.61 1:06.02 0.85 6
7. UDROIU RALUCA 82 UNLVCA 0.82 32.62 1:07.16 1.99 5
8. HALLQUIST KATHRYN 84 UA-SE 0.83 32.97 1:07.29 2.12 7

C-FINAL: 
1. WILKINSON JULIA ONT 0.70 31.84 1:05.23 6
2. RETRUM CARMEN 85 UF-FL 0.71 32.19 1:05.38 0.15 4
3. DAGG ERICA 89 WAVELA 0.83 32.16 1:06.12 0.89 5
4. STEPHENS SASHA 89 LAC-NT 0.66 32.78 1:06.77 1.54 1
5. SHIPMAN NICOLE 87 TCC-CA 0.69 32.53 1:06.82 1.59 7
6. ANGLE ALLYSON 88 PKWYOZ 0.68 32.65 1:06.91 1.68 2
7. SMITH HANNAH 87 AASCMI 0.76 32.07 1:07.24 2.01 3
8. STEEVES MEGAN 88 DST-MA 0.75 33.08 1:07.31 2.08 8



Menís 100m Backstroke
100m Dos Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 53.45 PEIRSOL AARON Athens (GRE) 21 AUG 2004 USA
AR 53.45 PEIRSOL AARON Athens (GRE) 21 AUG 2004 USA
US 53.64 PEIRSOL AARON Long Beach (USA) 9 JUL 2004 USA
CR 54.62 KRAYZELBURG LENNY 2 DEC 1999 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 50m
A-FINAL: 
1. LOCHTE RYAN 84 UF-FL 0.84 27.87 56.14 4
2. HAFKIN JOSHUA 88 RMSCPV 0.65 28.24 57.79 1.65 5
3. RUSSELL DAVID 86 CUDANE 0.70 28.28 58.64 2.50 3
4. LINDBERG CHRISTIAN 82 VTACVA 0.69 28.64 58.91 2.77 1
5. HARTLEY BRIAN 83 UF-FL 0.77 29.14 58.96 2.82 6
6. HOPKINS MICHAEL 87 DST-MA 0.71 29.06 58.97 2.83 7
7. DONNELLY DANIEL 88 CAB-PC 0.68 28.78 59.10 2.96 2
8. CAMERON BROOKS 86 COR-NT 0.88 28.42 59.40 3.26 8

B-FINAL: 
1. BARTHLOW JOSH 86 UN-NC 0.78 28.59 59.23 5
2. SOUTHON FRANCK 82 UA-SE 0.70 28.94 59.34 0.11 2
3. MARTINSON ADAM 84 UNLVCA 0.66 29.03 59.44 0.21 4
4. LEAVITT JACK 84 SHU-NJ 0.72 29.06 1:00.10 0.87 6
5. KRASULA JASON 83 MUS-OH 0.82 29.45 1:00.11 0.88 3
6. MCCALLEN JOHN 87 BBSTPN 0.67 28.97 1:00.59 1.36 1
7. FALK BJORN 87 MAG-NE 0.64 29.64 1:00.76 1.53 7
8. CHRISTY MICHAEL 88 WTSCIN 0.83 29.73 1:01.23 2.00 8

C-FINAL: 
1. WIEBECK KRISTOPHER 83 UF-FL 0.71 29.57 1:00.40 4
2. WARDLEY LIAM GB 0.74 29.89 1:01.27 0.87 6
3. DYLLA MARK 88 ACESCO 0.72 30.25 1:02.52 2.12 3
QALI ZAIN 87 KUW DNS 2



Womenís 200m Freestyle
200m Nage Libre Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 1:56.64 van ALMSICK Franziska Berlin (GER) 3 AUG 2002 GER
AR 1:57.41 BENKO LINDSAY Barcelona (ESP) 24 JUL 2003 USA
US 1:58.02 POLL CLAUDIA Los Angeles (USA) 15 JUL 2000 CRC
CR 1:59.24 WAYTE MARY 20 DEC 1987 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. POLL CLAUDIA CCR 28.44 58.97 1:29.93 2:00.34 4
2. REIMER BRITTANY 88 SKSCPC 29.04 59.63 1:30.64 2:00.75 0.41 3
3. LEMMEN CELINA 85 SMU-NT 28.27 58.87 1:30.35 2:01.92 1.58 5
4. OHLGREN AVA 88 BAC-MI 29.01 59.99 1:31.83 2:03.14 2.80 6
5. MCNICHOLS KELLY 87 MAVSIL 29.76 1:01.28 1:32.69 2:03.36 3.02 7
6. NAUTA CHELSEA 88 TBAYFL 29.49 1:00.86 1:32.69 2:03.37 3.03 1
7. DITTO KELSEY 89 TXLAST 29.59 1:00.89 1:33.03 2:03.43 3.09 2
8. HANSEN CODIE 86 DM-NT 29.57 1:01.21 1:33.73 2:05.21 4.87 8

B-FINAL:
1. SMITH LINDSEY 85 UM-MI 29.52 1:01.18 1:32.94 2:04.18 2
2. GALAN ALEJANDRA ALL 29.71 1:01.50 1:33.10 2:04.56 0.38 6
3. PENDLETON BETHANY 82 WA-WI 29.17 1:00.92 1:33.00 2:04.66 0.48 3
4. CARTER AUSTEN 86 TG-SC 29.65 1:01.37 1:33.33 2:05.03 0.85 4
5. DWELLEY KATE 89 TERAPC 30.04 1:02.05 1:33.79 2:05.24 1.06 5
6. GINGRICH LEAH 90 WSY-MA 29.99 1:01.59 1:34.17 2:06.03 1.85 8
7. GEORGE RACHAEL GB 29.77 1:02.11 1:34.03 2:06.25 2.07 1
8. SPENCE WHITNEY 88 PS-SI 29.98 1:02.00 1:34.74 2:06.80 2.62 7

C-FINAL:
1. COLE JESSICA 86 PKWYOZ 29.64 1:01.78 1:33.89 2:05.24 5
2. KIEL ALYSSA 87 LESDLE 29.79 1:01.69 1:33.70 2:05.33 0.09 4
3. FORSTER JENNIFER 88 WTRCOH 30.26 1:03.21 1:34.98 2:06.03 0.79 6
4. SIMMONDS ELIZABETH GB 29.97 1:01.89 1:34.14 2:06.09 0.85 3
5. PIKE NATALIE 85 UF-FL 30.32 1:02.48 1:35.02 2:06.52 1.28 1
6. THOMAS JOANNA 90 ACACMA 29.93 1:02.30 1:35.10 2:06.85 1.61 2
7. HASER CHELSEA 87 GTACMD 30.59 1:03.12 1:35.89 2:08.16 2.92 8
8. RIGTERINK KRISTINA 88 TXLAST 30.67 1:03.02 1:35.90 2:08.44 3.20 7



Menís 200m Freestyle
200m Nage Libre Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 1:44.06 THORPE Ian Fukuoka (JPN) 25 JUL 2001 AUS
AR 1:45.32 PHELPS MICHAEL Athens (GRE) 16 AUG 2004 USA
US 1:45.63 THORPE IAN Long Beach (USA) 12 JUN 2004 AUS
CR 1:47.47 VD HOOGENBAND PIETER 1 DEC 1995 NED

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. BRUNELLI NICK 81 SDA-AZ 26.49 55.23 1:23.63 1:51.80 3
2. MEADOWS GAVIN 77 SDA-AZ 26.36 55.17 1:23.79 1:51.89 0.09 5
3. HOSOKAWA DAISUKE 82 JPN 26.27 55.06 1:23.98 1:52.06 0.26 4
4. ROGERS DALE 82 WA-WI 26.12 54.95 1:24.20 1:52.60 0.80 2
5. BERENS RICHARD 88 MAC-NC 26.62 55.18 1:24.20 1:52.62 0.82 6
6. SAVULICH ROBERT 87 UN01NJ 26.27 55.00 1:24.08 1:52.63 0.83 1
7. KLUEH MICHAEL 87 TXLAST 27.05 55.79 1:25.25 1:53.74 1.94 8
8. KOBA SHO 87 AASCMI 27.28 56.39 1:26.28 1:54.89 3.09 7

B-FINAL:
1. HANKEWICH CHAD CALG 26.67 55.09 1:24.01 1:52.90 3
2. MONASTERIO RICARDO 78 GSC-FL 27.14 55.57 1:24.56 1:52.91 0.01 6
3. KRAUSE AARON 81 TAC-MD 26.37 54.85 1:24.36 1:54.25 1.35 4
4. PATTON MATTHEW 87 MAC-NC 26.90 55.73 1:25.34 1:55.24 2.34 5
5. WIEBECK KRISTOPHER 83 UF-FL 27.69 56.70 1:26.72 1:56.16 3.26 7
6. WEIK CODY 89 FSC-MA 27.21 55.88 1:26.01 1:56.29 3.39 2
7. MEDRANO ALBERTO 82 UF-FL 28.08 57.88 1:27.68 1:56.60 3.70 8
8. CRONIN CASEY 83 UN-NC 27.17 55.69 1:26.07 1:57.88 4.98 1

C-FINAL:
1. FLAMION CHRIS 83 UA-SE 27.75 57.22 1:27.09 1:55.02 1
2. MONAGHAN WILLIAM 83 UCONCT 27.13 56.50 1:26.18 1:55.33 0.31 4
3. PETERSON CHARLES 87 CCS-NC 27.59 57.09 1:26.74 1:56.07 1.05 5
4. COAN MATTHEW 85 UF-FL 28.09 57.58 1:27.29 1:56.92 1.90 7
5. SIOUI ADAM 82 UF-FL 28.03 57.98 1:27.44 1:57.03 2.01 3
6. CLARK TAYLOR 88 KA-GU 28.68 59.28 1:29.23 2:00.00 4.98 2
7. RYSER EVAN 87 KATYGU 27.77 58.10 1:28.91 2:00.01 4.99 8
8. ALDERTON CHRIS GB 28.77 59.78 1:30.62 2:00.94 5.92 6



Womenís 100m Butterfly
100m Papillon Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 56.61 de BRUIJN Inge Sydney (AUS) 17 SEP 2000 NED
AR 57.58 TORRES DARA Indianapolis (USA) 9 AUG 2000 USA
US 56.64 DE BRUIJN INGE Federal Way (USA) 22 JUL 2000 NED
CR 58.36 THOMPSON JENNY 3 DEC 1999 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 50m
A-FINAL: 1. SIMS AMANDA 89 SRN-PC 29.55 1:01.28 4
2. HENAHAN LINDSAY 81 UN01NI 28.68 1:01.64 0.36 5
3. DICKONS JESSICA GB 29.50 1:01.77 0.49 3
4. WOODWARD SAMANTHA 90 KMSCOK 29.38 1:02.45 1.17 2
5. GENOVA VICTORIA 83 UA-SE 29.62 1:02.72 1.44 7
6. HALSALL FRANCESCA GB 29.58 1:02.75 1.47 1
7. AUBRY ASHTON 88 KCB-MV 29.42 1:02.87 1.59 8
8. LEIDIGH ASHLEY 86 TD-MV 29.78 1:03.21 1.93 6

B-FINAL: 1. HOVEY AMBER 87 DACAPC 29.69 1:03.22 1
2. BRAUN MEGAN 89 FOXJMN 29.66 1:03.28 0.06 2
3. GANDY ELLEN GB 30.34 1:03.62 0.40 5
3. YAMAMOTO ERIN 87 PS-SI 29.93 1:03.62 0.40 8
5. MORRIS KAILEY 87 BCATMA 30.38 1:03.89 0.67 4
6. BAUGHMAN TAYLOR 86 UN01IN 30.22 1:04.30 1.08 6
7. REDIG KAYLA 88 EXPRIL 29.92 1:04.31 1.09 7
8. CHANG MARISA 87 OAPBPC 30.24 1:04.58 1.36 3

C-FINAL: 1. JOHNSON PAYTON 87 CCMYIL 29.60 1:03.01 7
2. CHRISTY EMILY 88 BYNSMA 30.33 1:03.54 0.53 6
3. PARKER DIANE 82 UN-NC 30.23 1:03.67 0.66 4
4. MARTINEZ JAMIE 88 DACAPC 30.55 1:04.00 0.99 1
5. LAHEY KRISTEN 87 RACECO 29.63 1:04.23 1.22 3
6. TOTH COLLEEN 86 UN01AM 29.82 1:04.61 1.60 5
7. BERNHARDT VIPA 82 UF-FL 30.68 1:05.04 2.03 2
AGY ANA 88 UN01UT DSQ 8



Menís 100m Butterfly
100m Papillon Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 50.76 CROCKER Ian Long Beach (USA) 13 JUL 2004 USA
AR 50.76 CROCKER IAN Long Beach (USA) 13 JUL 2004 USA
US 50.76 CROCKER IAN Long Beach (USA) 13 JUL 2004 USA
CR 52.44 MINTENKO MIKE 6 DEC 2002 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN 50m
A-FINAL: 
1. BARTOCH JOE 83 UNLVCA 25.74 54.68 5
2. BERENS RICHARD 88 MAC-NC 25.90 54.89 0.21 3
3. MADWED DANIEL 89 SHKSCT 26.18 55.02 0.34 1
4. ILIKA JOSH ALL 25.32 55.28 0.60 4
5. REAMS PATRICK 87 SSYSNE 26.48 55.95 1.27 2
6. ZAFERES TOM 86 CAB-PC 26.55 56.29 1.61 6
7. LANGENFELD ANDREW 86 UN01OZ 26.39 56.77 2.09 8
8. JONES J. T. 84 UA-SE 26.92 56.87 2.19 7

B-FINAL: 
1. HANKEWICH CHAD CALG 26.24 55.94 1
2. DAY MICHAEL 83 UNLVCA 26.75 56.69 0.75 4
3. DYLLA MARK 88 ACESCO 26.71 56.75 0.81 5
4. FLAMION CHRIS 83 UA-SE 27.26 56.77 0.83 8
5. SIOUI ADAM 82 UF-FL 27.23 57.17 1.23 6
6. MCCRARY CHRISTOPHER 81 MIZ-MV 26.71 57.37 1.43 3
7. DRUKER ERIC 83 UN01OZ 27.18 57.80 1.86 2
8. BYERS JOHN 85 UNLVCA 27.39 57.86 1.92 7

C-FINAL: 
1. RIDGEWAY PAUL 84 TXLAST 26.82 57.57 4
2. LORRING PETER 86 UNLVCA 27.02 57.64 0.07 2
3. GUSA ERIC 83 DM-NT 27.25 58.50 0.93 5
4. HAIDAR NAWAF 88 KUW 27.72 59.14 1.57 7
5. KROMPIER JESSE 88 OAPBPC 28.37 59.17 1.60 3
6. RYSER EVAN 87 KATYGU 27.35 1:00.24 2.67 6
WIECZOREK GRANT 86 UF-FL DNS 1



Womenís 400m Individual Medley
400m 4-Nages Femmes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 4:33.59 KLOCHKOVA Yana Sydney (AUS) 16 SEP 2000 UKR
AR 4:34.95 SANDENO KAITLIN Athens (GRE) 14 AUG 2004 USA
US 4:37.67 HOFF KATIE Long Beach (USA) 7 JUL 2004 USA
CR 4:39.75 EVANS JANET 20 DEC 1987 USA

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN
A-FINAL:
1. FORSTER JENNIFER 88 WTRCOH 4:50.96 5
50m: 30.69 100m: 1:05.60 150m: 1:43.27 200m: 2:19.59 250m: 3:01.75 300m: 3:44.95 350m: 4:18.67 400m: 4:50.96
2. RETRUM CARMEN 85 UF-FL 4:51.73 0.77 3
50m: 31.04 100m: 1:06.01 150m: 1:43.23 200m: 2:18.85 250m: 3:02.27 300m: 3:46.03 350m: 4:19.57 400m: 4:51.73
3. AEMISEGGER ALICIA 87 GAACMA 4:53.64 2.68 4
50m: 30.81 100m: 1:05.97 150m: 1:43.96 200m: 2:21.22 250m: 3:02.76 300m: 3:46.00 350m: 4:20.09 400m: 4:53.64
4. PENDLETON BETHANY 82 WA-WI 4:55.46 4.50 6
50m: 31.01 100m: 1:06.83 150m: 1:45.06 200m: 2:22.47 250m: 3:06.34 300m: 3:49.84 350m: 4:22.73 400m: 4:55.46
5. KIEL ALYSSA 87 LESDLE 4:56.89 5.93 8
50m: 32.61 100m: 1:09.15 150m: 1:48.65 200m: 2:26.47 250m: 3:09.04 300m: 3:51.76 350m: 4:24.75 400m: 4:56.89
6. OHLGREN AVA 88 BAC-MI 4:56.90 5.94 2
50m: 30.77 100m: 1:07.10 150m: 1:45.08 200m: 2:23.12 250m: 3:08.07 300m: 3:53.20 350m: 4:26.10 400m: 4:56.90
7. LABOSKY MARIE 82 GAACMA 4:57.01 6.05 1
50m: 31.74 100m: 1:07.91 150m: 1:44.65 200m: 2:20.91 250m: 3:05.05 300m: 3:49.65 350m: 4:24.49 400m: 4:57.01
8. MCCANN KATHLEEN 83 UF-FL 5:00.19 9.23 7
50m: 32.22 100m: 1:09.08 150m: 1:46.72 200m: 2:23.77 250m: 3:07.90 300m: 3:52.34 350m: 4:26.37 400m: 5:00.19

B-FINAL:
1. CRIPPEN CLAIRE 88 GAACMA 4:58.02 6
50m: 31.79 100m: 1:07.34 150m: 1:46.17 200m: 2:24.17 250m: 3:07.53 300m: 3:51.09 350m: 4:25.54 400m: 4:58.02
2. CRIPPEN TERESA 90 GAACMA 4:59.43 1.41 3
50m: 32.51 100m: 1:08.92 150m: 1:46.33 200m: 2:21.69 250m: 3:07.57 300m: 3:53.47 350m: 4:27.20 400m: 4:59.43
3. SCHMITT JESSICA 91 NCA-SI 5:00.60 2.58 8
50m: 32.07 100m: 1:08.85 150m: 1:49.89 200m: 2:30.79 250m: 3:10.54 300m: 3:51.16 350m: 4:26.69 400m: 5:00.60
4. ELLIS ALEXANDRA 88 BFSTSI 5:01.30 3.28 1
50m: 32.88 100m: 1:09.13 150m: 1:50.51 200m: 2:30.43 250m: 3:11.00 300m: 3:52.67 350m: 4:28.00 400m: 5:01.30
5. EDGELL ASHLEE 87 CM-OH 5:01.39 3.37 5
50m: 31.82 100m: 1:07.71 150m: 1:45.76 200m: 2:23.55 250m: 3:07.75 300m: 3:52.59 350m: 4:27.32 400m: 5:01.39
6. GREEN MEREDITH 83 UF-FL 5:01.75 3.73 7
50m: 32.10 100m: 1:07.34 150m: 1:47.29 200m: 2:26.55 250m: 3:11.08 300m: 3:55.63 350m: 4:29.02 400m: 5:01.75
7. MORRIS KAILEY 87 BCATMA 5:05.82 7.80 2
50m: 31.44 100m: 1:06.56 150m: 1:46.58 200m: 2:26.01 250m: 3:11.52 300m: 3:56.75 350m: 4:31.78 400m: 5:05.82
SMITH JENNIE 89 MOR-NC DSQ 4
50m: 100m: 150m: 200m: 250m: 300m: 350m: 400m:

C-FINAL:
1. GROOME KIRSTEN 90 UN01SE 4:57.04 5
50m: 31.36 100m: 1:07.29 150m: 1:45.86 200m: 2:23.22 250m: 3:06.09 300m: 3:49.36 350m: 4:24.14 400m: 4:57.04
2. BABIN JULIE 83 UNLVCA 4:57.48 0.44 2
50m: 32.37 100m: 1:08.96 150m: 1:47.63 200m: 2:25.69 250m: 3:07.95 300m: 3:50.19 350m: 4:24.23 400m: 4:57.48
3. KOMARNYCKY ALEXA 89 ONT 4:59.51 2.47 3
50m: 32.46 100m: 1:09.06 150m: 1:47.85 200m: 2:24.33 250m: 3:07.88 300m: 3:51.47 350m: 4:26.43 400m: 4:59.51
4. DURAND DENA CALG 5:00.43 3.39 4
50m: 31.87 100m: 1:07.60 150m: 1:46.07 200m: 2:24.28 250m: 3:06.17 300m: 3:49.19 350m: 4:25.29 400m: 5:00.43
5. DWELLEY KATE 89 TERAPC 5:01.74 4.70 1
50m: 31.50 100m: 1:07.97 150m: 1:46.94 200m: 2:25.11 250m: 3:09.41 300m: 3:54.66 350m: 4:28.83 400m: 5:01.74
6. SMITH AMILEE 88 RMSCPV 5:01.93 4.89 7
50m: 33.03 100m: 1:09.41 150m: 1:50.05 200m: 2:30.24 250m: 3:11.45 300m: 3:52.84 350m: 4:28.16 400m: 5:01.93
7. MEISSNER ERICA 88 MAG-NE 5:04.20 7.16 8
50m: 31.30 100m: 1:08.06 150m: 1:46.01 200m: 2:22.12 250m: 3:08.19 300m: 3:53.40 350m: 4:29.61 400m: 5:04.20
BERNHARDT VIPA 82 UF-FL DSQ 6
50m: 100m: 150m: 200m: 250m: 300m: 350m: 400m:



Menís 400m Individual Medley
400m 4-Nages Hommes
FINAL RESULTS
CLASSEMENT FINALES
Finals
Finales
WR 4:08.26 PHELPS MICHAEL Athens (GRE) 14 AUG 2004 USA
AR 4:08.26 PHELPS MICHAEL Athens (GRE) 14 AUG 2004 USA
US 4:08.41 PHELPS MICHAEL Long Beach (USA) 7 JUL 2004 USA
CR 4:18.91 JOHNS BRIAN Seattle (USA) 5 DEC 2003 CAN

Rank Name YB Club Result Behind R.T. LN
A-FINAL:
1. LOCHTE RYAN 84 UF-FL 4:29.95 5
50m: 28.26 100m: 1:00.39 150m: 1:35.37 200m: 2:09.60 250m: 2:49.89 300m: 3:29.34 350m: 4:00.67 400m: 4:29.95
2. MCLARTY DUSTIN 86 UF-FL 4:31.88 1.93 2
50m: 29.18 100m: 1:01.71 150m: 1:36.85 200m: 2:11.09 250m: 2:51.04 300m: 3:30.94 350m: 4:02.08 400m: 4:31.88
3. NORTON TIM 83 GMU-PV 4:34.77 4.82 3
50m: 29.31 100m: 1:02.41 150m: 1:37.88 200m: 2:12.59 250m: 2:52.65 300m: 3:33.00 350m: 4:04.66 400m: 4:34.77
4. WEIK CODY 89 FSC-MA 4:35.10 5.15 8
50m: 28.13 100m: 1:00.84 150m: 1:36.98 200m: 2:12.40 250m: 2:53.50 300m: 3:34.59 350m: 4:05.84 400m: 4:35.10
5. WORK TOBIAS 85 UF-FL 4:35.22 5.27 6
50m: 28.52 100m: 1:00.91 150m: 1:36.31 200m: 2:10.86 250m: 2:52.48 300m: 3:33.92 350m: 4:05.58 400m: 4:35.22
6. WOLTGARTEN IAN 82 UF-FL 4:36.50 6.55 1
50m: 29.27 100m: 1:03.04 150m: 1:38.71 200m: 2:13.90 250m: 2:53.38 300m: 3:33.91 350m: 4:05.90 400m: 4:36.50
7. HARTLEY BRIAN 83 UF-FL 4:38.10 8.15 4
50m: 28.94 100m: 1:01.58 150m: 1:37.15 200m: 2:11.51 250m: 2:53.88 300m: 3:36.08 350m: 4:07.69 400m: 4:38.10
8. SMALLEY MAVERICK 87 TXLAST 4:38.64 8.69 7
50m: 28.20 100m: 1:00.97 150m: 1:37.35 200m: 2:13.24 250m: 2:53.52 300m: 3:34.36 350m: 4:07.43 400m: 4:38.64

B-FINAL:
1. KAUFMANN SCOTT 82 UF-FL 4:37.75 4
50m: 29.43 100m: 1:03.36 150m: 1:40.84 200m: 2:16.99 250m: 2:56.65 300m: 3:36.14 350m: 4:07.64 400m: 4:37.75
2. BOSNYAK TAMAS 85 UNLVCA 4:40.16 2.41 7
50m: 29.49 100m: 1:03.31 150m: 1:40.57 200m: 2:16.81 250m: 2:57.28 300m: 3:36.85 350m: 4:09.02 400m: 4:40.16
3. SOUTHMAYD THOMAS 87 SSC-MA 4:40.24 2.49 5
50m: 28.52 100m: 1:01.25 150m: 1:36.46 200m: 2:11.69 250m: 2:53.58 300m: 3:36.67 350m: 4:08.51 400m: 4:40.24
4. LATHROPE SCOTT 86 OAPBPC 4:40.80 3.05 2
50m: 29.80 100m: 1:03.43 150m: 1:39.11 200m: 2:13.36 250m: 2:55.00 300m: 3:37.12 350m: 4:09.20 400m: 4:40.80
5. MURRY STEVEN 86 XCELSE 4:43.29 5.54 6
50m: 29.34 100m: 1:02.65 150m: 1:39.34 200m: 2:15.32 250m: 2:55.99 300m: 3:37.34 350m: 4:10.12 400m: 4:43.29
6. SANDERS GEOFFREY 89 WAVENC 4:44.65 6.90 3
50m: 29.72 100m: 1:04.05 150m: 1:40.88 200m: 2:17.00 250m: 2:58.06 300m: 3:39.94 350m: 4:12.55 400m: 4:44.65
7. LOPEZ RAUL NUEVO 4:46.12 8.37 1
50m: 29.17 100m: 1:02.30 150m: 1:38.34 200m: 2:12.53 250m: 2:56.88 300m: 3:40.93 350m: 4:14.03 400m: 4:46.12
8. MAHONEY SEAN 88 TERAPC 4:47.25 9.50 8
50m: 30.37 100m: 1:05.62 150m: 1:43.40 200m: 2:20.32 250m: 2:59.61 300m: 3:39.30 350m: 4:13.98 400m: 4:47.25

C-FINAL:
1. WELTZ SCOTT 87 SVAAPC 4:43.13 4
50m: 29.52 100m: 1:04.09 150m: 1:40.93 200m: 2:17.39 250m: 2:56.75 300m: 3:37.13 350m: 4:12.26 400m: 4:43.13
KORNFELD PAUL 87 BTA-GU DSQ 5
50m: 100m: 150m: 200m: 250m: 300m: 350m: 400m:



Womenís 4 x 100m Medley Relay
4 x 100m 4-Nages Femmes
TOTAL RANKING
CLASSEMENT TOTAL
Timed Final
Classement direct
WR 3:57.32 Australia Athens (GRE) 21 AUG 2004 AUS
AR 3:58.30 United States Sydney (AUS) 23 SEP 2000 USA
US 4:02.88 United States Atlanta (USA) 24 JUL 1996 USA
CR 4:09.07 German Democratic Republic 7 DEC 1985 GER

Rank Name Club Result Behind R.T. HT LN 100m 50m

University Of Florida A UF-FL 4:20.16 1. 3 5
RETRUM CARMEN 85 32.64 1:05.91 1:05.91
BERNHARDT VIPA 82 34.10 1:12.75 2:18.66
HARPER REBECCA 83 30.65 1:04.11 3:22.77
BURCKLE CAROLINE 86 27.58 57.39 4:20.16

Team Ontario A ONT 4:20.48 2. 0.32 3 7
WILKINSON JULIA 32.10 1:05.72 1:05.72
PITCHIK HELEN 90 33.98 1:13.37 2:19.09
GILLESPIE EMILY 29.80 1:04.93 3:24.02
WONG EMILY 26.76 56.46 4:20.48

Dallas Mustangs A DM-NT 4:22.63 3. 2.47 2 3
BARNETT CAROLINE 88 32.55 1:06.07 1:06.07
KITTLE GRACE 88 35.04 1:15.17 2:21.24
CRUM MADELEINE 89 29.46 1:04.04 3:25.28
LANDINO ALYSSA 89 27.75 57.35 4:22.63

Longhorn Aquatics A TXLAST 4:23.43 4. 3.27 3 4
ORR REBECCA 87 32.32 1:06.41 1:06.41
SPANN ALEXANDRA 86 34.84 1:12.91 2:19.32
DITTO KELSEY 89 30.45 1:04.97 3:24.29
RIGTERINK KRISTINA 88 28.89 59.14 4:23.43

Parkway Swim Club A PKWYOZ 4:23.75 5. 3.59 1 1
ANGLE ALLYSON 88 32.29 1:06.62 1:06.62
SMITH ELIZABETH 89 34.05 1:12.64 2:19.26
LETENDRE DENISE 88 31.90 1:07.67 3:26.93
COLE JESSICA 86 26.97 56.82 4:23.75

Team Ontario B ONT 4:23.99 6. 3.83 2 4
GILLESPIE LISA 32.35 1:06.62 1:06.62
RICH WHITNEY 34.09 1:13.25 2:19.87
STITSKI MONIKA 89 31.10 1:07.15 3:27.02
MITCHELL SEANNA 26.90 56.97 4:23.99

De Anza Cupertino Aquatics A DACAPC 4:24.85 7. 4.69 3 2
LIU MICHELLE 88 33.15 1:06.58 1:06.58
GONG JENNIFER 88 35.60 1:16.22 2:22.80
HOVEY AMBER 87 29.45 1:03.39 3:26.19
GHOSH NILASHA 88 28.49 58.66 4:24.85

University Of Nevada, Las Vega AUNLVCA 4:25.95 8. 5.79 1 6
UDROIU RALUCA 82 32.17 1:05.89 1:05.89
BURNS SHAYNA 83 34.19 1:14.65 2:20.54
BRADSHAW JESSIE 84 30.31 1:07.72 3:28.26
SANDBACK MARINA 84 26.89 57.69 4:25.95

Terrapins Swim Team A TERAPC 4:26.40 9. 6.24 3 3
ROGERS LAUREN 87 31.57 1:04.79 1:04.79
BRIX KATELYN 89 36.41 1:17.30 2:22.09
PRUTTON MARIANA 89 30.96 1:06.24 3:28.33
DWELLEY KATE 89 27.87 58.07 4:26.40

WEANER TRICIA 89 31.69 1:05.08 1:05.08
ZELENKY ALISON 90 36.38 1:18.59 2:23.67
LUTTERMOSER ALLISON 86 31.23 1:07.49 3:31.16
GINGRICH LEAH 90 28.42 58.89 4:30.05

North Coast Aquatics A NCA-SI 4:30.08 11. 9.92 2 1
WEINBRECHT AMANDA 87 33.16 1:08.12 1:08.12
SCHMITT JESSICA 91 35.87 1:15.51 2:23.63
HOULTON MOLLY 88 30.91 1:06.07 3:29.70
WESLEY JENNA 87 28.51 1:00.38 4:30.08

University Of Connecticut A UCONCT 4:30.53 12. 10.37 1 3
NOVAK CATHLEEN 83 33.18 1:07.86 1:07.86
SMITH RYAN 84 35.01 1:16.40 2:24.26
BROWN CATHY 83 30.34 1:05.88 3:30.14
DOVER KYDANI 83 29.11 1:00.39 4:30.53

University Of Florida B UF-FL 4:31.12 13. 10.96 3 6
REID JAMIE 83 32.64 1:05.79 1:05.79
MCCANN KATHLEEN 83 37.02 1:18.75 2:24.54
GREEN MEREDITH 83 31.72 1:07.76 3:32.30
PIKE NATALIE 85 28.39 58.82 4:31.12

Dallas Mustangs B DM-NT 4:31.17 14. 11.01 2 6
MONROE MEREDITH 88 33.29 1:08.27 1:08.27
BECK SPINDRIFT 90 36.11 1:17.44 2:25.71
BOLLEN MOLLY 88 30.21 1:05.76 3:31.47
HANSEN CODIE 86 28.44 59.70 4:31.17

Kerr-Mcgee Swim Club A KMSCOK 4:31.36 15. 11.20 1 4
HAWKINS JORDAN 87 33.72 1:09.83 1:09.83
ZEBROWSKI KATHRYN 91 35.93 1:16.77 2:26.60
WOODWARD SAMANTHA 90 29.30 1:03.60 3:30.20
WHITBECK KATHERINE 90 29.04 1:01.16 4:31.36

Alamo Area Aquatic Association A AAAAST 4:31.50 16. 11.34 2 2
RENFREW TRACEY 87 33.11 1:07.87 1:07.87
TREURNIET NATALIE 89 36.18 1:18.16 2:26.03
ARIENS CAITLIN 88 30.48 1:05.93 3:31.96
ROBINSON KYLEE 86 27.77 59.54 4:31.50

Kansas City Blazers A KCB-MV 4:32.04 17. 11.88 3 8
WALLER RACHAEL 86 33.67 1:09.84 1:09.84
HOISINGTON ABBY 87 35.99 1:16.94 2:26.78
AUBRY ASHTON 88 29.65 1:05.29 3:32.07
BERRY EMMA 87 28.99 59.97 4:32.04

Long Island Aquatic Club A LIACMR 4:32.51 18. 12.35 2 7
SKELOS DAPHNE 88 32.86 1:07.55 1:07.55
LEITE KARLA 87 36.12 1:15.95 2:23.50
FASANO JACQUELINE 88 32.27 1:09.49 3:32.99
GOLDSON ELIZABETH 88 28.65 59.52 4:32.51

Academy Swim Club A ACADIL 4:33.35 19. 13.19 1 7
DESCENZA PATTY 88 34.80 1:12.51 1:12.51
DOSS BRITTANY 88 35.37 1:16.03 2:28.54
GLASER ABBY 87 30.39 1:05.27 3:33.81

KRZEMIENSKI KELLY 88 28.59 59.54 4:33.35
Patriot Aquatic Club A PAC-IL 4:35.75 20. 15.59 1 5
SZOSTAK FRANCIE 89 35.03 1:13.05 1:13.05
WANLAND ASHLEY 90 33.58 1:12.27 2:25.32
OíBRIEN MAGGIE 89 32.00 1:08.39 3:33.71
WANLAND AUBREY 87 29.53 1:02.04 4:35.75

Germantown Academy Aquatic Cl A GAACMA 4:35.93 21. 15.77 3 1
CRIPPEN TERESA 90 33.60 1:07.84 1:07.84
AEMISEGGER ALICIA 87 36.13 1:16.55 2:24.39
CRIPPEN CLAIRE 88 31.89 1:07.54 3:31.93
LABOSKY MARIE 82 30.39 1:04.00 4:35.93

Mercersburg Academy A MERCMA DSQ 1 2
SHELPS LISA 87 33.23 1:06.99 1:06.99
PEZZA WHITNEY 86 36.50 1:19.10 2:26.09
TRIPP MARY 87 31.80 1:10.19 3:36.28
GALEY HANNAH 87



Event 22 Menís 4 x 100m Medley Relay
4 x 100m 4-Nages Hommes
TOTAL RANKING
CLASSEMENT TOTAL
Timed Final
Classement direct
WR 3:30.68 United States Of America Athens (GRE) 21 AUG 2004 USA
AR 3:30.68 United States Of America Athens (GRE) 21 AUG 2004 USA
US 3:34.24 United States Indianapolis (USA) 6 APR 2003 USA
CR 3:42.16 Canada Seattle (USA) 5 DEC 2003 CAN

Rank Name Club Result Behind R.T. HT LN 100m 50m

University Of Florida A UF-FL 3:53.44 1. 2 3
LOCHTE RYAN 84 0.77 27.66 57.01 57.01
WELCH COREY 83 30.50 1:06.78 2:03.79
SIOUI ADAM 82 26.67 56.90 3:00.69
WIEBECK KRISTOPHER 83 25.48 52.75 3:53.44

University Of Nevada, Las Vega AUNLVCA 3:54.11 2. 0.67 2 8
MARTINSON ADAM 84 0.76 29.09 59.43 59.43
ROBINSON CURTIS 84 31.16 1:06.21 2:05.64
BARTOCH JOE 83 25.72 56.06 3:01.70
NELMS BRANDON 85 24.98 52.41 3:54.11

A N V La Loma A ALL 3:56.31 3. 2.87 2 1
ESCOBAR LUIS 0.67 30.23 1:02.55 1:02.55
DURON RICARDO 30.91 1:06.51 2:09.06
ILIKA JOSH 25.04 54.07 3:03.13
NAVARRETE RAMON 25.31 53.18 3:56.31

Dallas Mustangs A DM-NT 3:56.43 4. 2.99 2 2
THOMPSON MATTHEW 90 0.65 28.63 59.22 59.22
HALLER MICHAEL 87 30.51 1:07.20 2:06.42
GUSA ERIC 83 26.58 57.70 3:04.12
WAGNER EDWARD 71 24.63 52.31 3:56.43

Longhorn Aquatics A TXLAST 3:57.70 5. 4.26 2 5
KLUEH MICHAEL 87 0.73 29.41 59.92 59.92
SPANN SCOTT 88 30.77 1:05.76 2:05.68
SMALLEY MAVERICK 87 26.69 57.78 3:03.46
RIDGEWAY PAUL 84 26.02 54.24 3:57.70

University Of Connecticut A UCONCT 3:58.91 6. 5.47 2 6
FOLAN ROBERT 81 0.77 29.84 1:00.98 1:00.98
ACQUAVITO NICHOLAS 85 30.67 1:07.14 2:08.12
MONAGHAN WILLIAM 83 26.82 57.88 3:06.00
MURPHY CONNOR 83 24.85 52.91 3:58.91

University Of Florida B UF-FL 4:02.10 7. 8.66 2 4
HARTLEY BRIAN 83 0.71 28.98 59.31 59.31
MRAZEK WILLIAM 84 31.66 1:08.55 2:07.86
WIECZOREK GRANT 86 27.27 59.56 3:07.42
COAN MATTHEW 85 25.90 54.68 4:02.10

Seton Hall University A SHU-NJ 4:04.13 8. 10.69 1 5
LEAVITT JACK 84 29.55 1:01.10 1:01.10
FALCONE GARY 84 30.86 1:09.09 2:10.19
LAROSA MIKE 83 26.72 59.07 3:09.26
KAY JASON 83 25.81 54.87 4:04.13

Mercersburg Academy A MERCMA 4:08.94 9. 15.50 1 3
LESAK MARK 86 29.36 1:01.71 1:01.71
JOVANOVIC BOJAN 88 33.05 1:11.73 2:13.44
OVENDEN JAY 88 28.39 1:01.48 3:14.92
KAAKI BASIL 88 25.33 54.02 4:08.94

Kuwait National Swim Team A KUW 4:10.38 10. 16.94 2 7
QALI ZAIN 87 0.80 30.94 1:04.41 1:04.41
AL-BADER ABDULARHMAN 89 33.55 1:12.68 2:17.09
HAIDAR NAWAF 88 28.06 1:00.47 3:17.56
MADWA MOHAMMAD 87 25.05 52.82 4:10.38

University Of Alabama A UA-SE DSQ 1 4
SOUTHON FRANCK 82
POLYAKOV VLADISLAV 83
JONES J. T. 84
TSAGARAKIS APOSTOLIS 82

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT