ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Telkom South African Short Course Swimming Championships Day 4
9/5/2004-9/5/2004
Johannesburg, South Africa

Licensed to Swimming SA               Hy-Tek's Meet Manager 2004/09/05 04:30 PM
                 Telkom 2004 SA National Swimming Championship                 
                                    Results                                    
 
Event 401  Men 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2004Africa-S: # 2:07.91  2000/03/16 Terence M Parkin at World Chor, RSA        
    2004SA-S: ! 2:07.91  2000/03/16 Terence M Parkin at World Shor, RSA        
 2004World-S: & 2:02.92  2004/01/17 Ed Moses - USA                             
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Versfeld, Neil            19 SEAL-KZ              2:18.44    2:10.30   20  
      29.82   33.25   34.29   32.94                                
  2 Josephson, Matthew        19 CADO-WP              2:19.45    2:17.36   17  
      31.02   34.42   35.46   36.46                                
  3 Moeketsane, Thabang       17 SOWE-CG              2:19.73    2:18.65   16  
      31.36   34.73   36.30   36.26                                
  4 Du Toit, Michiel          20 Seals-FS             2:24.34    2:19.54   15  
      31.72   35.29   36.16   36.37                                
  5 Potgieter, Stef           19 Tuks-NT              2:22.51    2:20.42   14  
      31.67   35.30   36.82   36.63                                
  6 Henderson, Kevin          17 Blue Fins-FS         2:24.80    2:22.12   13  
      32.75   35.71   36.80   36.86                                
  7 Oliver, Ashley            16 Strand-WP            2:21.54    2:22.19   12  
      31.67   35.84   37.26   37.42                                
  8 Du Plooy, Petrie          17 Vineyard-WP          2:24.04    2:22.25   11  
      31.82   36.08   37.23   37.12                                
B - Final
  9 Oosthuizen, Henri         19 Tuks-NT              2:28.14    2:22.80  
      32.02   35.98   37.29   37.51                                
 10 Lotriet, Bernhard         16 Blue Fins-FS         2:25.97    2:23.90  
      32.75   36.65   37.16   37.34                                
 11 Skinner, Cajun            17 HARL-BO              2:25.62    2:25.15  
      33.14   36.70   37.33   37.98                                
 12 Peffer, Davynn            15 MUST-CG              2:28.50    2:27.12  
      34.11   38.05   38.16   36.80                                
 13 Lategan, Renaldo          15 Otters-FS            2:29.59    2:27.90  
      33.88   37.84   38.89   37.29                                
 14 Pretorius, Nicholas       20 MUST-CG              2:29.06    2:28.36  
      34.42   38.35   37.23   38.36                                
 15 Railoun, Khalied          19 Strand-WP            2:29.58    2:30.98  
      34.72   38.04   39.18   39.04                                
 16 Heapy, Kevin              19 SEAL-KZ              2:29.71    2:34.62  
      34.50   38.22   40.79   41.11                                
 
Event 303  Women 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
2004Africa-S: # 1:05.40  1999/09/24 Penny Heyns at KZN - Seagulls, RSA         
    2004SA-S: ! 1:05.40  1999/09/24 Penny Heyns at Seagulls Short, ATOTI-KZ    
 2004World-S: & 1:04.79  2004/03/19 Tara Kirk - USA                            
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
Finals
  1 Laubscher, Tamaryn        20 Tuks-NT              1:11.87    1:09.40   20  
      33.19   36.21                                                
  2 Archibald, Claire         15 DOLC-CG              1:11.96    1:11.08   17  
      33.93   37.15                                                
  3 Van Biljon, Suzaan        16 Tuks-NT              1:12.48    1:11.27   16  
      34.06   37.21                                                
  4 Neethling, Jean-Marie     14 Seals-FS             1:12.49    1:12.89   15  
      35.43   37.46                                                
  5 Zaverdinos, Daniella      16 Vineyard-WP          1:12.70    1:12.98   14  
      35.52   37.46                                                
  6 Roper, Ronwyn             17 Beavers-KZ           1:13.22    1:13.28   13  
      35.15   38.13                                                
  7 Green, Lauren             14 WSTV-KZ              1:14.10    1:13.84   12  
      34.39   39.45                                                
  8 Frank, Gabi               14 Vineyard-WP          1:13.95    1:14.62   11  
      34.84   39.78                                                
 
Event 301  Men 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2004Africa-S: # 47.38  2002/04/04 Salim Iles at World Championsh, ALG          
    2004SA-S: ! 47.45  2004/01/13 Ryk Neethling at RSA FINA Worl, SEAL-KZ      
 2004World-S: & 46.25  2004/03/27 Ian Crocker - USA                            
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hulley, Eugene            22 Stingrays-NW           51.29      50.81   20  
      24.47   26.34                                                
  2 Widmer, Gregory           17 WATR-CG                51.21      51.09   17  
      24.29   26.80                                                
  3 Ackermann, Stephan        21 Tuks-NT                51.52      51.23   16  
      24.70   26.53                                                
  4 King, Chris               19 CADO-WP                51.91      51.54   15  
      24.88   26.66                                                
  5 Momberg, Marius           23 Maties-WP              52.16      51.79   14  
      25.38   26.41                                                
  6 Seaman, Marc              25 Aquabear-EP            52.10      52.00   13  
      52.00                                                        
  7 Williams, Wesley          22 MUST-CG                52.40      52.25   12  
      25.13   27.12                                                
  8 Moore, Graeme             15 MUST-CG                52.25      52.61   11  
      25.15   27.46                                                
 
Event 305  Women 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2004Africa-S: # 58.95  2002/01/26 Mandy Loots at Fina World Cup, RSA           
    2004SA-S: ! 58.95  2002/01/26 Mandy Loots at Fina World Cup, RSA           
 2004World-S: & 56.34  2002/11/22 Natalie Coughlin - USA                       
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
  1 Van Wyk, Chanelle         15 Vineyard-WP          1:03.95    1:02.19   20  
      29.77   32.42                                                
  2 Shaw, Keri                14 Tuks-NT              1:03.64    1:02.62   17  
      29.87   32.75                                                
  3 Van Heerden, Kirsten      25 SEAL-KZ              1:03.10    1:02.92   16  
      29.45   33.47                                                
  4 Vorster, Leone            16 Polokwane-NP         1:03.22    1:03.00   15  
      29.80   33.20                                                
  5 Lategan, Christy          14 Stingrays-NW         1:04.02    1:03.37   14  
      31.05   32.32                                                
  6 English, Sarah            17 SEAL-KZ              1:04.03    1:03.73   13  
      30.98   32.75                                                
  7 Wedemeyer, Erna           18 Tuks-NT              1:03.79    1:03.98   12  
      30.72   33.26                                                
  8 O'Brien, Kristy           15 SEAL-KZ              1:04.86    1:06.98   11  
      32.12   34.86                                                
 
Event 304  Men 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2004Africa-S: # 53.67  2000/05/23 Roland M Schoeman at Telkom SA, RSA          
    2004SA-S: ! 53.67  2000/05/23 Simon G Thirsk at NCAA Div 1 M, RSA          
 2004World-S: & 50.32  2004/03/26 Peter Marshall - USA                         
    Name                     Age Team                   Semis     Finals Points 
===============================================================================
  1 Du Rand, George           21 Seals-FS               54.32      53.86   20  
      26.21   27.65                                                
  2 Tardin, Alain             20 SUI-ZZ                 57.56      54.95   17  
      26.32   28.63                                                
  3 Botha, Jarryd             19 Maties-WP              55.41      55.70   16  
      26.88   28.82                                                
  4 Dias, Shaun               16 SGUL-KZ                58.03      57.79   15  
      27.71   30.08                                                
  5 Jacobs, Rohan             17 SGUL-KZ                58.18      58.44   14  
      29.10   29.34                                                
  6 Hulley, Eugene            22 Stingrays-NW           57.97      58.57   13  
      28.25   30.32                                                
  7 Page, Jason               16 HARL-BO                58.49      58.59   12  
      28.62   29.97                                                
  8 King, Chris               19 CADO-WP                58.27    1:00.25   11  
      29.38   30.87                                                
 
Event 402  Women 200 SC Meter IM
===============================================================================
2004Africa-S: # 2:15.15  1997/04/20 Julia Russell, RSA                         
    2004SA-S: ! 2:15.15  1997/04/20 Julia Russell                              
 2004World-S: & 2:07.79  1993/12/05 Allison Wagner - USA                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Laubscher, Tamaryn        20 Tuks-NT              2:20.40    2:15.87   20  
      31.07   35.57   37.97   31.26                                
  2 Meaklim, Kathryn          15 KLOO-KZ              2:22.54    2:16.65   17  
      30.85   36.10   38.34   31.36                                
  3 Van Biljon, Suzaan        16 Tuks-NT              2:20.35    2:17.82   16  
      31.20   35.68   39.37   31.57                                
  4 Meyer, Bianca             15 Tuks-NT              2:22.08    2:19.00   15  
      31.09   36.35   40.15   31.41                                
  5 Archibald, Claire         15 DOLC-CG              2:20.30    2:19.77   14  
      31.20   35.99   39.17   33.41                                
  6 Lategan, Christy          14 Stingrays-NW         2:22.38    2:21.31   13  
      31.67   35.02   42.96   31.66                                
  7 Wedemeyer, Erna           18 Tuks-NT              2:23.33    2:22.45   12  
      31.41   36.23   43.35   31.46                                
  8 Roper, Ronwyn             17 Beavers-KZ           2:23.96    2:26.08   11  
      32.38   37.27   41.88   34.55                                
B - Final
  9 Van Wyk, Chanelle         15 Vineyard-WP          2:25.63    2:20.86  
      30.42   36.52   41.80   32.12                                
 10 Bonney, Kim               18 Vineyard-WP          2:25.64    2:22.08  
      32.17   38.08   39.71   32.12                                
 11 Neethling, Jean-Marie     14 Seals-FS             2:24.21    2:23.07  
      32.41   38.48   39.28   32.90                                
 12 Prinsloo, Kresha          16 MUST-CG              2:26.13    2:24.15  
      30.76   36.44   42.86   34.09                                
 13 Pengelly, Jessica         13 Strand-WP            2:26.49    2:25.29  
      32.04   36.76   42.54   33.95                                
 14 Warwick-Oliver, Laurie-A  14 SEAL-KZ              2:28.74    2:28.33  
      32.75   37.66   43.30   34.62                                
 15 Hooper, Amy               16 WATR-CG              2:28.45    2:28.65  
      32.57   37.68   43.85   34.55                                
 
Event 403  Men 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
2004Africa-S: # 1:56.80  2002/01/03 Theo Verster at Telkom S A Nat, SEPMB-KZ   
    2004SA-S: ! 1:56.80  2002/01/03 Theo Verster at Telkom S A Nat, SEPMB-KZ   
 2004World-S: & 1:50.73  2002/12/08 Frank Esposito - FRA                       
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Du Rand, George           21 Seals-FS             2:02.57    2:01.34   20  
      26.92   30.91   31.96   31.55                                
  2 Vd Bijl, David            20 MUST-CG              2:05.94    2:02.57   17  
      27.39   30.95   31.39   32.84                                
  3 Rifkin, David             20 Vineyard-WP          2:04.52    2:03.15   16  
      28.09   31.09   31.41   32.56                                
  4 Thompson, Warren          19 MUST-CG              2:04.99    2:04.15   15  
      27.93   31.01   32.03   33.18                                
  5 Venter, Jasper            16 Stingrays-NW         2:05.50    2:05.07   14  
      27.25   30.95   33.10   33.77                                
  6 De Waal, Byron            18 SGUL-KZ              2:06.68    2:06.21   13  
      28.36   31.41   32.62   33.82                                
  7 Nel, Japie                16 Tuks-NT              2:09.13    2:06.65   12  
      28.97   32.01   33.10   32.57                                
  8 Jacobs, Rohan             17 SGUL-KZ              2:08.74    2:10.21   11  
      27.95   32.89   34.23   35.14                                
B - Final
  9 O'Brien, Grant            21 Beavers-KZ           2:10.34    2:07.47  
      28.22   32.07   33.18   34.00                                
 10 Kluever, Rousseau         14 Vineyard-WP          2:12.36    2:10.11  
      29.72   33.21   33.25   33.93                                
 11 Human, Jacques            16 SHRK-CG              2:10.19    2:11.02  
      29.17   33.52   34.13   34.20                                
 12 Du Plessis, Hannes        17 Tuks-NT              2:16.28    2:15.16  
      30.28   33.63   35.24   36.01                                
 13 Alberts, Anthony          15 Polokwane-NP         2:20.15    2:16.02  
      31.03   33.83   34.79   36.37                                
 14 Du Plessis, Remy          15 SHRK-CG              2:21.04    2:22.20  
      30.87   35.15   37.54   38.64                                
 15 Schoeman, David           16 Otters-FS            2:30.69    2:28.10  
      31.49   36.46   38.51   41.64                                
 
Event 404  Women 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2004Africa-S: # 1:56.78  2002/04/04 Helene K Muller at World Short, RSA        
    2004SA-S: ! 1:56.78  2002/04/04 Helene K Muller at World Short, RSA        
 2004World-S: & 1:54.04  2002/04/07 Lindsay Benko - USA                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Corfe, Melissa            18 SGUL-KZ              2:03.39    2:00.21   20  
      28.28   30.50   31.06   30.37                                
  2 Laubscher, Tamaryn        20 Tuks-NT              2:03.68    2:02.30   17  
      28.56   30.73   31.68   31.33                                
  3 Altmann, Romy             21 Maties-WP            2:04.23    2:02.41   16  
      28.83   30.85   31.17   31.56                                
  4 Vorster, Leone            16 Polokwane-NP         2:05.18    2:03.53   15  
      29.42   31.09   31.64   31.38                                
  5 Greyling, Melanie         19 WSTV-KZ              2:06.52    2:04.14   14  
      28.98   31.38   31.87   31.91                                
  6 Van Biljon, Suzaan        16 Tuks-NT              2:05.76    2:06.24   13  
      29.24   31.66   32.71   32.63                                
  7 Meyer, Bianca             15 Tuks-NT              2:07.32    2:06.85   12  
      30.45   31.86   32.36   32.18                                
  8 Rogers, Marielle          17 SGUL-KZ              2:06.80    2:06.98   11  
      29.06   31.73   33.13   33.06                                
B - Final
  9 Meaklim, Kathryn          15 KLOO-KZ              2:09.18    2:05.85  
      30.01   31.80   32.51   31.53                                
 10 Burger, Liezl             17 Seals-FS             2:09.46    2:06.47  
      30.50   32.03   32.52   31.42                                
 11 Trott, Wendy              14 Vineyard-WP          2:09.07    2:09.21  
      30.73   33.32   33.25   31.91                                
 12 Vd Merwe, Yolandi         14 Strand-WP            2:10.69    2:09.37  
      30.22   32.95   33.57   32.63                                
 13 Stones, Tarryn            15 Blue Fins-FS         2:09.43    2:11.20  
      30.67   33.23   33.89   33.41                                
 14 Mouton, Rene              17 Vineyard-WP          2:08.53    2:11.45  
      31.20   33.51   33.61   33.13                                
 15 O'Driscoll, Nicole        16 SEAL-KZ              2:11.37    2:13.05  
      31.85   35.13   33.17   32.90                                
 16 Dendy Young, Jemma        13 CADO-WP              2:11.63    2:13.25  
      30.76   34.18   34.84   33.47                                
 
Event 405  Men 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
2004Africa-S: # 14:39.04  2000/05/23 Ryk F Neethling at NCAA Div 1, RSA        
    2004SA-S: ! 14:39.04  2000/05/23 Ryk F Neethling at NCAA Div 1, RSA        
 2004World-S: & 14:10.10  2001/08/07 Grant Hackett - AUS                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Prinsloo, Troyden         18 KLOO-KZ             14:58.73   14:51.91   20  
      27.78   29.37   29.67   29.69   29.61   29.71   29.99   29.78
      29.76   29.89   29.84   29.82   29.69   29.90   29.94   29.93
      29.94   29.92   29.97   30.04   30.06   29.93   29.89   29.92
      29.85   30.02   29.91   29.81   29.70   28.58                
  2 Boshoff, Morne'           15 Tuks-NT             16:16.85   15:52.40   17  
      29.35   31.36   31.57   31.74   31.92   31.89   31.99   31.98
      32.26   32.32   32.04   32.06   31.95   32.07   31.92   31.98
      32.31   32.11   31.98   32.18   32.09   31.98   32.08   32.01
      32.05   31.93   31.85   31.26   31.04   29.13                
  3 Schoeman, Riaan           14 SEAL-KZ             16:00.55   15:52.95   16  
      28.76   31.07   31.80   31.73   32.03   31.76   32.00   31.98
      32.29   32.30   32.15   31.81   32.28   32.14   31.97   32.16
      32.36   32.26   32.04   32.05   32.04   32.22   32.13   31.93
      32.04   31.88   31.89   31.47   31.13   29.28                
  4 Swart, Pieter             16 Tuks-NT             16:45.92   16:06.83   15  
      28.53   31.83   31.97   32.28   32.32   32.45   32.06   32.36
      32.95   32.59   32.66   32.29   32.14   32.81   32.61   32.52
      32.29   32.42   32.77   32.25   32.82   33.01   32.22   32.77
      32.71   32.13   32.49   32.15   32.17   30.26                
  5 Van Wyk, JD               17 MUST-CG             16:15.93   16:18.30   14  
      29.37   31.61   32.16   32.39   32.53   32.35   32.34   32.71
      33.00   32.99   33.06   33.03   33.53   33.04   33.27   32.97
      33.08   32.93   32.84   32.82   32.66   32.66   32.59   32.68
      32.98   32.76   32.70   32.49   32.61   32.15                
  6 Veldman, Nicholas         17 KLOO-KZ             17:24.39   16:27.90   13  
      28.82   31.26   32.38   32.70   33.23   33.37   33.17   33.22
      32.95   33.29   33.25   33.62   33.63   33.13   32.85   33.28
      33.11   33.28   33.30   33.31   33.21   33.44   33.50   33.81
      33.01   33.24   33.37   33.13   33.48   30.56                
  7 Kluever, Rousseau         14 Vineyard-WP         16:47.36   16:41.27   12  
      30.06   32.61   33.26   33.60   33.64   34.05   34.03   34.07
      34.01   34.02   33.63   33.82   33.83   33.89   34.25   33.85
      33.66   34.13   33.27   33.79   33.64   33.55   33.24   33.39
      33.34   33.08   32.72   32.36   32.74   31.74                
  8 Rousseau, Sebastien       13 Barracudas-WP       17:07.39   16:47.72   11  
      28.88   31.85   32.79   33.44   33.42   33.74   33.61   33.70
      33.57   33.97   33.82   33.44   34.07   34.00   34.04   33.96
      34.25   33.95   34.18   34.13   34.12   34.21   34.17   34.35
      33.90   34.00   33.86   34.18   34.08   32.04                
  9 Faure, James              16 Vineyard-WP         17:23.07   16:51.83  
      29.54   32.84   33.17   33.61   33.90   34.00   34.00   34.14
      33.99   34.01   33.69   33.80   34.12   34.27   34.02   33.81
      33.98   33.91   34.09   34.14   33.83   34.07   34.19   34.36
      34.35   34.04   33.93   33.49   33.59   32.95                
 10 Todd, James               16 Barracudas-WP       17:07.78   16:55.44  
      28.80   32.05   32.99   33.49   33.64   33.79   34.05   33.94
      33.84   33.86   33.86   34.34   34.45   33.60   34.62   34.66
      34.77   34.74   34.94   34.64   34.50   34.62   34.33   34.88
      34.44   34.29   33.40   34.16   33.29   32.46                
 11 Rifkin, David             20 Vineyard-WP         16:08.23   16:56.80  
      29.91   32.66   33.27   33.77   34.04   34.19   34.33   33.99
      34.51   34.36   34.45   34.34   34.32   34.34   34.48   34.55
      33.84   34.47   34.28   34.31   34.37   34.51   34.34   34.28
      33.99   33.80   33.79   33.32   33.13   32.86                
 12 Lotriet, Alain            14 Blue Fins-FS        17:39.60   17:18.38  
      29.81   33.35   34.29   34.48   34.45   34.81   35.36   34.82
      35.12   34.79   35.61   35.27   34.62   36.03   34.67   34.76
      34.84   34.58   34.86   34.75   34.99   34.79   35.09   35.33
      34.83   34.43   34.88   34.98   34.91   32.88                
 13 Basterfield, Matthew      14 MUST-CG             18:08.91   17:23.64  
      29.99   32.87   33.75   34.46   34.44   34.82   34.85   34.81
      34.83   34.90   35.54   35.30   35.71   35.45   35.44   35.42
      35.52   35.24   34.90   35.13   35.59   35.54   35.54   35.45
      35.43   35.35   35.51   34.76   34.54   32.56                
 14 Silent, Elwyn             14 Tuks-NT             19:04.21   18:02.42  
      31.88   34.38   35.53   35.74   35.92   36.06   35.70   35.63
      35.63   36.37   35.80   36.27   36.83   36.73   37.03   36.58
      36.85   37.05   36.79   37.56   36.75   36.81   36.61   36.38
      36.41   36.02   36.14   35.74   36.03   35.20                
 15 Wentzel, Dale             15 Aquabear-EP         18:17.86   18:22.07  
      32.11   35.17   35.68   36.31   37.12   36.95   36.98   37.05
      36.87   37.20   37.04   36.87   37.53   36.97   37.19   37.28
      36.87   37.37   36.80   37.28   37.38   37.08   37.29   37.38
      37.09   37.13   36.73   37.47   37.00   34.88                
 
Event 406  Women 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
2004Africa-S: # 2:08.72  2002/04/04 Charlene L Wittstock at World, RSA         
    2004SA-S: ! 2:08.72  2002/04/04 Charlene L Wittstock at World, RSA         
 2004World-S: & 2:03.62  2001/11/27 Natalie Coughlin - USA                     
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Corfe, Melissa            18 SGUL-KZ              2:18.12    2:10.50   20  
      31.53   32.84   33.29   32.84                                
  2 Altmann, Romy             21 Maties-WP            2:16.29    2:16.42   17  
      32.32   34.14   34.83   35.13                                
  3 Hambloch, Danielle        17 WATR-CG              2:22.64    2:19.05   16  
      32.73   34.54   35.55   36.23                                
  4 Bezuidenhout, Lauren      14 KLOO-KZ              2:24.57    2:24.35   15  
      33.28   36.57   37.52   36.98                                
  5 Peters, Lizette           20 Tuks-NT              2:25.62    2:24.91   14  
      35.05   36.25   36.89   36.72                                
  6 Bergman, Jo-Ann           15 Otters-FS            2:24.47    2:24.94   13  
      33.37   36.07   37.70   37.80                                
  7 Pengelly, Jessica         13 Strand-WP            2:25.87    2:25.76   12  
      34.55   36.80   37.64   36.77                                
  8 Prinsloo, Kresha          16 MUST-CG              2:24.23    2:26.98   11  
      33.73   36.29   38.32   38.64                                
B - Final
  9 Swart, Nadia              14 Tuks-NT              2:27.15    2:25.95  
      34.88   36.76   38.05   36.26                                
 10 Liebenberg, Lindi         19 SGUL-KZ              2:30.77    2:26.75  
      34.49   37.11   38.41   36.74                                
 11 Trott, Wendy              14 Vineyard-WP          2:27.94    2:27.43  
      35.03   37.84   38.19   36.37                                
 12 Phippen, Candice          17 SEAL-KZ              2:31.01    2:27.53  
      35.86   37.31   37.49   36.87                                
 13 Williams, Robyn           14 CADO-WP              2:29.40    2:27.57  
      34.04   37.08   38.57   37.88                                
 14 Warwick-Oliver, Laurie-A  14 SEAL-KZ              2:30.03    2:27.74  
      35.65   37.39   38.24   36.46                                
 15 Drakopoulos, Demi         15 KLOO-KZ              2:31.00    2:27.79  
      35.12   37.77   38.46   36.44                                
 16 Green, Lauren             14 WSTV-KZ              2:28.38    2:28.48  
      34.97   38.30   38.26   36.95                                
 
Event 407  Men 200 SC Meter IM
===============================================================================
2004Africa-S: # 1:56.94  2002/01/03 Theo Verster at Telkom S A Nat, SEPMB-KZ   
    2004SA-S: ! 1:56.94  2002/01/03 Theo Verster at Telkom S A Nat, SEPMB-KZ   
 2004World-S: & 1:53.93  2004/03/25 George Bovell - TRI                        
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Townsend, Darian          20 SEAL-KZ              2:04.66    2:02.63   20  
      26.83   30.27   36.92   28.61                                
  2 Versfeld, Neil            19 SEAL-KZ              2:07.94    2:03.53   17  
      27.02   33.25   33.54   29.72                                
  3 Jacobs, Rohan             17 SGUL-KZ              2:09.72    2:07.53   16  
      27.50   32.64   38.15   29.24                                
  4 Pretorius, Nicholas       20 MUST-CG              2:08.63    2:07.65   15  
      28.23   32.45   37.41   29.56                                
  5 Nel, Japie                16 Tuks-NT              2:09.63    2:09.79   14  
      28.98   34.75   37.28   28.78                                
  6 Oliver, Ashley            16 Strand-WP            2:09.82    2:10.42   13  
      27.94   32.51   37.82   32.15                                
  7 De Waal, Byron            18 SGUL-KZ              2:10.08    2:10.66   12  
      28.54   32.91   38.72   30.49                                
  8 Todd, Peter               15 DOLC-CG              2:10.82    2:10.77   11  
      29.59   33.65   38.17   29.36                                
B - Final
  9 Rogers, Stuart            21 DOLC-CG              2:12.15    2:08.95  
      28.35   32.06   37.47   31.07                                
 10 Vd Bijl, David            20 MUST-CG              2:11.13    2:09.36  
      27.69   32.67   39.33   29.67                                
 11 Du Plessis, Hannes        17 Tuks-NT              2:11.62    2:10.07  
      27.52   33.08   39.38   30.09                                
 12 Stottelaar, Chris         19 Aquabear-EP          2:13.94    2:12.71  
      28.99   33.54   38.53   31.65                                
 13 Omeltchenko, Euguen       16 HARL-BO              2:12.69    2:14.30  
      28.32   35.26   41.58   29.14                                
 14 Lotriet, Bernhard         16 Blue Fins-FS         2:14.35    2:15.08  
      29.53   36.25   38.26   31.04                                
 15 Emslie, Philip            20 Barracudas-WP        2:16.47    2:16.35  
      28.58   35.82   39.54   32.41                                
 16 Henderson, Kevin          17 Blue Fins-FS         2:12.59    2:19.16  
      29.60   37.13   37.70   34.73                                
 
Event 408  Women 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
2004Africa-S: # 4:00.88  2002/04/04 South Africa (C Wittstock, S P, RSA        
                         oewe, A Loots, H Muller)                          
    2004SA-S: ! 4:00.88  2002/04/04 South Africa (C Wittstock, S P, RSA        
                         oewe, A Loots, H Muller)                          
 2004World-S: & 3:55.78  2002/04/05 Swedish National Team                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Vineyard SC-WP  'A'                               4:11.46    4:25.55   40  
     1) Van Wyk, Chanelle 15            2) Zaverdinos, Daniella 16        
     3) Antunes, Jade 17                4) Mouton, Rene 17                
       32.13  1:06.07    34.64  1:13.79    30.34  1:07.47    28.25    58.22
  2 Seals A.S.C.-KZ  'A'                              4:21.92    4:26.47   34  
     1) Strydom, Tanya 15               2) O'Driscoll, Nicole 16          
     3) Van Heerden, Kirsten 25         4) English, Sarah 17              
       33.51  1:08.46    34.79  1:14.03    29.93  1:04.56    28.44    59.42
  3 Tuks Aquatics Club-NT  'B'                        4:25.84    4:30.38   32  
     1) Peters, Lizette 20              2) Coetzee, Vidette 14            
     3) Shaw, Keri 14                   4) Meyer, Bianca 15               
       34.33  1:09.59    35.63  1:14.99    29.95  1:03.76    30.14  1:02.04
  4 Beavers Swim Club-KZ  'A'                         4:32.03    4:44.12   30  
     1) Smit, Stephanie 17              2) Roper, Ronwyn 17               
     3) O'Brien, Kerry 16               4) Morck, Carmen 16               
       36.03  1:14.43    35.54  1:16.01    33.49  1:11.61    29.60  1:02.07
 -- Tuks Aquatics Club-NT  'A'                        4:18.20         DQ  
     1) Wittstock, Charlene 26          2) Laubscher, Tamaryn 20          
     3) Wedemeyer, Erna 18              4) Van Biljon, Suzaan 16          
       30.52  1:02.69    34.00  1:11.44    29.92  1:04.63    28.45    58.62
 
Event 409  Men 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
2004Africa-S: # 3:40.00  1999/01/04 South Africa (Simon Thirsk, Ch, RSA        
                         ris Stewart, Theo Verster, Terence Parkin)        
    2004SA-S: ! 3:40.00  1999/01/04 RSA at World Short Course Cham, RSA        
                         ps (S Thirsk, C Stewart, T Verster, T Parkin)     
 2004World-S: & 3:25.38  2004/03/25 USA National Team                          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Seals A.S.C.-KZ  'A'                              3:44.67    3:49.95   40  
     1) Doveton, Tyler 19               2) Versfeld, Neil 19              
     3) Townsend, Darian 20             4) Volker, Mark 21                
       28.88    58.50    28.96  1:01.75    27.18    56.77    25.36    52.93
  2 Mustangs-CG  'A'                                  3:52.57    3:54.03   34  
     1) Moore, Graeme 15                2) Peffer, Davynn 15              
     3) Thompson, Warren 19             4) Williams, Wesley 22            
       28.64    58.80    31.70  1:06.53    26.82    57.06    24.62    51.64
  3 Tuks Aquatics Club-NT  'A'                        3:53.89    3:54.62   32  
     1) Ackermann, Stephan 21           2) Potgieter, Stef 19             
     3) Vd Merwe, Donaven 17            4) Strijdom, Reinhardt 16         
       28.54    59.46    30.65  1:05.80    26.24    56.54    25.22    52.82
  4 Mr. Price Seagulls S.C.-KZ  'A'                   3:19.64    3:56.67   30  
     1) Dias, Shaun 16                  2) McKay, Michael 21              
     3) Jacobs, Rohan 17                4) Spires, Darryl 20              
       27.86    58.28    30.78  1:07.70    26.37    57.14    25.73    53.55
  5 University of Stellenbosch-WP  'A'                3:50.87    3:56.76   28  
     1) Botha, Jarryd 19                2) Cooper, Michael 22             
     3) Momberg, Marius 23              4) Wood, Brett 23                 
       27.56    56.35    32.10  1:10.47    26.52    57.06    24.43    52.88
  6 Aquabear Swimming Club-EP  'A'                    4:03.51    4:02.28   26  
     1) Stottelaar, Chris 19            2) Seaman, Marc 25                
     3) Kieck, Greg 19                  4) Sjoberg, Nicholas 20           
       29.93  1:01.43    30.20  1:05.08    27.44    59.41    27.11    56.36
  7 Tuks Aquatics Club-NT  'B'                        4:03.87    4:02.37   24  
     1) Boshoff, Morne' 15              2) Oosthuizen, Henri 19           
     3) Nel, Japie 16                   4) Grobler, Gavin 15              
       31.07  1:02.51    30.76  1:06.39    28.68    59.97    25.80    53.50
  8 Barracudas SC-WP  'A'                             4:03.35    4:06.12   22  
     1) Todd, James 16                  2) Galant, Grant 22               
     3) Emslie, Philip 20               4) Rousseau, Sebastien 13         
       30.49  1:02.09    30.12  1:04.49    28.81  1:01.79    27.57    57.75
  9 Vineyard SC-WP  'A'                               3:46.74    4:09.62  
     1) Kluever, Rousseau 14            2) Du Plooy, Petrie 17            
     3) Hogg, Andrew 19                 4) Rifkin, David 20               
       31.57  1:04.55    30.39  1:05.61    27.79  1:00.89    27.61    58.57
 10 Bloemfontein Blue Fins SC-FS  'A'                 4:10.12    4:14.20  
     1) Smith, Charle 14                2) Henderson, Kevin 17            
     3) Lotriet, Roelof 18              4) Lotriet, Bernhard 16           
       33.10  1:07.63    31.86  1:08.03    29.04  1:01.56    27.13    56.98

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT