ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 USMS Long Course National Championships Day 2
8/15/2004-8/15/2004
Savannah, Georgia, USA

USMS Long Course National Championships

Savannah, Georgia, USA  

August 12 - 15, 2004 

50 metre pool

RESULTS
Daay Two: August 13, 2004



            2004 USMS Long Course National Championships           
                        Savannah, Georgia                         
 
  
 Event 5  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Crandell, Kelly        24 PNA               6:32.33    6:41.86  
                 42.24      1:34.68 (52.44)
        2:29.08 (54.40)     3:22.21 (53.13)
        4:17.38 (55.17)     5:13.06 (55.68)
        5:57.84 (44.78)     6:41.86 (44.02)
 -- Morris, Alexis         22 GAJA              6:31.36         NS  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Taulbee, Tiffany       29 GAJA              5:45.50    5:34.67  
                 35.80      1:15.35 (39.55)
        1:58.35 (43.00)     2:40.42 (42.07)
        3:30.07 (49.65)     4:19.92 (49.85)
        4:57.04 (37.12)     5:34.67 (37.63)
  2 Battrick, Marcie       28 BARR              5:41.66    5:42.51  
                 33.25      1:13.39 (40.14)
        1:57.88 (44.49)     2:43.10 (45.22)
        3:32.08 (48.98)     4:21.68 (49.60)
        5:02.01 (40.33)     5:42.51 (40.50)
  3 Goddard, Hannah        25 GAJA              6:58.33    5:44.32  
                 36.24      1:16.59 (40.35)
        2:00.52 (43.93)     2:42.37 (41.85)
        3:32.43 (50.06)     4:23.16 (50.73)
        5:06.24 (43.08)     5:44.32 (38.08)
  4 Flynn, Patricia        28 PAFC              5:41.77    5:46.59  
                 35.14      1:15.50 (40.36)
        2:03.75 (48.25)     2:49.03 (45.28)
        3:40.15 (51.12)     4:30.86 (50.71)
        5:09.79 (38.93)     5:46.59 (36.80)
  5 Arneson, Laura         29 UTAH              5:54.99    5:49.49  
                 35.99      1:16.84 (40.85)
        2:02.58 (45.74)     2:46.79 (44.21)
        3:41.44 (54.65)     4:35.10 (53.66)
        5:12.76 (37.66)     5:49.49 (36.73)
  6 Reid, Ashley           27 GAJA              6:40.00    5:50.79  
                 37.63      1:20.74 (43.11)
        2:06.70 (45.96)     2:53.06 (46.36)
        3:41.58 (48.52)     4:31.29 (49.71)
        5:11.33 (40.04)     5:50.79 (39.46)
  7 Hales, Jessica         28 GAS               6:25.99    6:13.12  
                 39.11      1:23.95 (44.84)
        2:13.36 (49.41)     2:59.17 (45.81)
        3:51.58 (52.41)     4:45.56 (53.98)
        5:31.36 (45.80)     6:13.12 (41.76)
  8 Drake, Kristen         26 FACT              6:32.00    6:23.28  
                 38.52      1:27.15 (48.63)
        2:17.49 (50.34)     3:07.68 (50.19)
        4:00.20 (52.52)     4:55.93 (55.73)
        5:40.33 (44.40)     6:23.28 (42.95)
  9 Benjamin, Cynthia      29 PIMM              7:35.00    8:07.39  
                 54.66    1:57.68 (1:03.02)
      3:06.09 (1:08.41)   4:12.99 (1:06.90)
      5:14.73 (1:01.74)   6:16.89 (1:02.16)
        7:13.97 (57.08)     8:07.39 (53.42)
 -- Palmer, Alice          27 UNAT              6:45.10         NS  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Day, Nadine            34 IM                5:09.93    5:10.20  
                 31.51      1:06.84 (35.33)
        1:48.26 (41.42)     2:28.70 (40.44)
        3:13.24 (44.54)     3:57.84 (44.60)
        4:34.58 (36.74)     5:10.20 (35.62)
  2 Broussard, Kelli       32 UNAT              5:33.37    5:45.46  
                 34.18      1:13.78 (39.60)
        1:59.41 (45.63)     2:45.03 (45.62)
        3:34.92 (49.89)     4:26.05 (51.13)
        5:06.72 (40.67)     5:45.46 (38.74)
  3 Smith, Rondamarie      34 PNA               6:00.60    5:49.84  
                 35.73      1:19.76 (44.03)
        2:05.46 (45.70)     2:52.08 (46.62)
        3:40.39 (48.31)     4:30.34 (49.95)
        5:10.31 (39.97)     5:49.84 (39.53)
  4 Inscore, Staci         32 NCMS              6:10.03    5:57.89  
                 37.67      1:21.06 (43.39)
        2:05.77 (44.71)     2:49.94 (44.17)
        3:43.56 (53.62)     4:37.97 (54.41)
        5:20.13 (42.16)     5:57.89 (37.76)
  5 Garrow, Kendra         30 NEM               6:20.42    6:35.36  
                 40.42      1:28.45 (48.03)
        2:23.48 (55.03)     3:17.12 (53.64)
        4:11.71 (54.59)     5:08.41 (56.70)
        5:53.24 (44.83)     6:35.36 (42.12)
  6 Latina, Raena          33 NAST              6:50.55    6:35.75  
                 40.83      1:28.72 (47.89)
        2:20.67 (51.95)     3:11.95 (51.28)
        4:10.90 (58.95)     5:09.69 (58.79)
        5:53.29 (43.60)     6:35.75 (42.46)
  7 Wilkes, Kristin        33 NEM               6:31.65    6:36.84  
                 40.77      1:30.50 (49.73)
        2:23.71 (53.21)     3:15.65 (51.94)
        4:12.52 (56.87)     5:08.78 (56.26)
        5:53.87 (45.09)     6:36.84 (42.97)
  8 Catucci, Jennifer      32 METR              7:20.00    8:00.09  
                 58.52    2:01.40 (1:02.88)
        3:00.85 (59.45)     3:58.77 (57.92)
      5:08.47 (1:09.70)   6:13.23 (1:04.76)
        7:08.58 (55.35)     8:00.09 (51.51)
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Harris, Janet          39 METR              6:10.00    5:57.16  
                 37.45      1:22.53 (45.08)
        2:08.51 (45.98)     2:54.61 (46.10)
        3:46.20 (51.59)     4:38.16 (51.96)
        5:18.78 (40.62)     5:57.16 (38.38)
  2 Brewington, Robyn      39 GAJA              5:55.99    6:03.52  
                 35.57      1:18.13 (42.56)
        2:01.63 (43.50)     2:45.76 (44.13)
        3:38.48 (52.72)     4:34.06 (55.58)
        5:18.88 (44.82)     6:03.52 (44.64)
  3 Buscaglia, Caycee      39 VMST              6:15.00    6:15.57  
                 38.55      1:23.09 (44.54)
        2:12.45 (49.36)     3:01.21 (48.76)
        3:56.94 (55.73)     4:50.98 (54.04)
        5:33.50 (42.52)     6:15.57 (42.07)
  4 Badger, Alison         38 MICH              6:35.00    6:24.36  
                 40.65      1:31.00 (50.35)
        2:21.13 (50.13)     3:12.22 (51.09)
        4:03.42 (51.20)     4:56.97 (53.55)
        5:41.12 (44.15)     6:24.36 (43.24)
  5 Zappa, Flavia          37 SPM               9:31.00    9:15.08  
               1:07.67    2:21.71 (1:14.04)
      3:39.08 (1:17.37)   4:52.85 (1:13.77)
      6:06.03 (1:13.18)   7:18.76 (1:12.73)
      8:20.71 (1:01.95)     9:15.08 (54.37)
 -- Hicks, Jennifer        38 SMMM              7:30.00         NS  
                                   7.50 ( )
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Reynolds, Ellen        40 SAWS              6:01.53    5:50.26  
                 37.18      1:20.47 (43.29)
        2:04.53 (44.06)     2:46.91 (42.38)
        3:41.44 (54.53)     4:34.62 (53.18)
        5:13.66 (39.04)     5:50.26 (36.60)
  2 Delmage, Arlene        42 WHSC              5:52.00    5:54.99  
                 34.37      1:12.62 (38.25)
        2:03.07 (50.45)     2:51.79 (48.72)
        3:45.10 (53.31)     4:37.56 (52.46)
        5:17.32 (39.76)     5:54.99 (37.67)
  3 DeLozier, Anna Ray     41 GAJA              5:52.80    5:58.20  
                 37.19      1:23.69 (46.50)
        2:09.31 (45.62)     2:56.18 (46.87)
        3:46.39 (50.21)     4:40.13 (53.74)
        5:18.77 (38.64)     5:58.20 (39.43)
  4 Barany, Cheryl         40 CONN              6:05.00    6:02.20  
                 36.70      1:19.63 (42.93)
        2:08.56 (48.93)     2:57.67 (49.11)
        3:49.61 (51.94)     4:42.67 (53.06)
        5:22.45 (39.78)     6:02.20 (39.75)
  5 Petersen, Stephanie    42 SLAM              6:20.00    6:16.88  
                 37.76      1:24.25 (46.49)
        2:13.58 (49.33)     3:04.19 (50.61)
        3:55.03 (50.84)     4:48.00 (52.97)
        5:33.01 (45.01)     6:16.88 (43.87)
  6 Bunch, Brigid          41 ARIZ              6:18.30    6:18.56  
                 36.95      1:27.43 (50.48)
        2:15.04 (47.61)     3:01.71 (46.67)
        3:55.14 (53.43)     4:47.93 (52.79)
        5:33.49 (45.56)     6:18.56 (45.07)
  7 Chrzanowski, Anne      41 GAJA              6:55.00    6:23.65  
                                1:26.17 ( )
        2:17.38 (51.21)     3:08.36 (50.98)
        4:02.59 (54.23)     4:55.07 (52.48)
        5:39.86 (44.79)     6:23.65 (43.79)
  8 Kiley, Tory            44 VMST              6:30.00    6:23.87  
                 39.85      1:27.41 (47.56)
        2:17.88 (50.47)     3:06.83 (48.95)
        4:00.76 (53.93)     4:55.60 (54.84)
        5:40.82 (45.22)     6:23.87 (43.05)
  9 Burke, Barbara         43 PAFC              6:34.89    6:25.18  
                 40.65      1:28.00 (47.35)
        2:21.13 (53.13)     3:12.84 (51.71)
        4:06.55 (53.71)     5:00.09 (53.54)
        5:43.27 (43.18)     6:25.18 (41.91)
 10 Kelley, Colleen        41 IM                7:00.00    6:31.21  
                 37.68      1:25.30 (47.62)
        2:17.10 (51.80)     3:08.62 (51.52)
        4:03.34 (54.72)     4:58.72 (55.38)
        5:45.11 (46.39)     6:31.21 (46.10)
 11 Colette, Laura         40 UNAT              6:57.24    7:19.20  
                 45.22      1:41.30 (56.08)
        2:40.53 (59.23)     3:39.89 (59.36)
      4:41.50 (1:01.61)   5:46.55 (1:05.05)
        6:32.56 (46.01)     7:19.20 (46.64)
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Brown, Denise          45 MICH              5:55.82    5:50.86  
                 36.13      1:16.31 (40.18)
        2:02.87 (46.56)     2:48.51 (45.64)
        3:41.30 (52.79)     4:34.31 (53.01)
        5:13.75 (39.44)     5:50.86 (37.11)
  2 Pujalet-Devitt, Miche  47 SWOM              5:57.57    5:54.71  
                 36.80      1:18.83 (42.03)
        2:05.25 (46.42)     2:50.27 (45.02)
        3:42.47 (52.20)     4:33.66 (51.19)
        5:14.73 (41.07)     5:54.71 (39.98)
  3 Leutner, Joy           46 MVN               6:19.08    6:01.20  
                 37.18      1:19.76 (42.58)
        2:05.68 (45.92)     2:51.59 (45.91)
        3:47.20 (55.61)     4:40.88 (53.68)
        5:21.94 (41.06)     6:01.20 (39.26)
  4 Cecatiello, Terri      45 PAFC              5:55.00    6:10.39  
                 37.05      1:20.67 (43.62)
        2:10.68 (50.01)     2:58.69 (48.01)
        3:52.92 (54.23)     4:47.27 (54.35)
        5:29.66 (42.39)     6:10.39 (40.73)
  5 Batchelor, Robin       47 NCMS              6:38.23    6:16.95  
                 40.30      1:25.89 (45.59)
        2:14.24 (48.35)     3:02.59 (48.35)
        3:57.49 (54.90)     4:52.21 (54.72)
        5:35.09 (42.88)     6:16.95 (41.86)
  6 James, Paula           45 CLVM              6:20.00    6:17.17  
                 38.08      1:23.04 (44.96)
        2:11.83 (48.79)     3:01.11 (49.28)
        3:54.77 (53.66)     4:50.32 (55.55)
        5:33.83 (43.51)     6:17.17 (43.34)
  7 Salzman, Sharon        46 SPM               6:18.00    6:27.81  
                 39.69      1:27.34 (47.65)
        2:17.91 (50.57)     3:08.19 (50.28)
        4:04.70 (56.51)     5:03.12 (58.42)
        5:44.72 (41.60)     6:27.81 (43.09)
  8 Carlton, Cece          49 GAJA              6:33.00    6:35.59  
                 41.02      1:29.16 (48.14)
        2:23.17 (54.01)     3:15.80 (52.63)
        4:10.44 (54.64)     5:08.71 (58.27)
        5:52.81 (44.10)     6:35.59 (42.78)
  9 Lukasik, Janice        46 PAFC              6:40.46    6:54.14  
                 42.33      1:34.00 (51.67)
        2:30.97 (56.97)     3:27.08 (56.11)
        4:23.31 (56.23)     5:21.69 (58.38)
        6:08.19 (46.50)     6:54.14 (45.95)
 10 Belva, Carol           49 NIAG              7:06.00    7:06.78  
                 46.60      1:40.29 (53.69)
        2:38.62 (58.33)     3:34.77 (56.15)
      4:34.90 (1:00.13)   5:36.33 (1:01.43)
        6:23.67 (47.34)     7:06.78 (43.11)
 11 Joye, Martha           46 PIMM              7:25.13    7:07.51  
                 45.62      1:40.51 (54.89)
        2:38.71 (58.20)     3:36.67 (57.96)
        4:33.01 (56.34)     5:30.74 (57.73)
        6:19.53 (48.79)     7:07.51 (47.98)
 12 Tracy, Victoria        48 PIMM              8:00.00    8:15.13  
                 59.20    2:07.08 (1:07.88)
      3:17.28 (1:10.20)                    
            5:30.29 ( )                    
            7:27.80 ( )     8:15.13 (47.33)
 -- James, Aja             45 RIDG              7:52.00         DQ  
                 56.69    1:59.62 (1:02.93)
      3:09.96 (1:10.34)   4:15.87 (1:05.91)
      5:23.96 (1:08.09)   6:29.97 (1:06.01)
        7:21.18 (51.21)                    
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mattson, Skippy        51 GAJA              6:30.00    6:24.27  
                 43.76      1:31.78 (48.02)
        2:22.51 (50.73)     3:10.02 (47.51)
        4:04.29 (54.27)     4:56.84 (52.55)
        5:41.76 (44.92)     6:24.27 (42.51)
  2 Jones, Cynthia         54 IM                7:17.00    6:54.00  
                 42.18      1:36.90 (54.72)
        2:30.02 (53.12)     3:21.66 (51.64)
      4:23.70 (1:02.04)   5:26.01 (1:02.31)
        6:10.39 (44.38)     6:54.00 (43.61)
  3 Fitzgerald, Cheryl     52 COLM              7:45.00    7:01.61  
                 45.43      1:41.74 (56.31)
        2:37.51 (55.77)     3:31.80 (54.29)
      4:33.77 (1:01.97)     5:32.07 (58.30)
        6:18.64 (46.57)     7:01.61 (42.97)
  4 Rogers, Eugenia (Jenn  52 NCMS              7:40.37    7:28.42  
                 50.94    1:55.46 (1:04.52)
        2:50.19 (54.73)     3:41.63 (51.44)
      4:45.36 (1:03.73)   5:49.73 (1:04.37)
        6:39.63 (49.90)     7:28.42 (48.79)
  5 Frayne, Anne           50 GOST              7:42.52    7:50.41  
                 57.10    1:58.73 (1:01.63)
      2:59.15 (1:00.42)     3:58.93 (59.78)
      5:03.00 (1:04.07)   6:06.60 (1:03.60)
        7:00.96 (54.36)     7:50.41 (49.45)
  6 Dodson, Margaret       53 FACT              7:57.02    7:55.90  
                 47.27    1:47.27 (1:00.00)
      2:50.91 (1:03.64)   3:51.02 (1:00.11)
      5:02.22 (1:11.20)   6:11.60 (1:09.38)
        7:04.29 (52.69)     7:55.90 (51.61)
  7 Swanburg, Linda        53 PCAT              8:04.04    8:11.64  
               1:00.91    2:06.27 (1:05.36)
      3:11.86 (1:05.59)   4:13.31 (1:01.45)
      5:19.83 (1:06.52)   6:25.37 (1:05.54)
        7:20.24 (54.87)     8:11.64 (51.40)
  8 Hinson, Jan            50 BSLM              7:54.06    8:14.52  
                 56.65    2:12.00 (1:15.35)
      3:20.53 (1:08.53)   4:26.72 (1:06.19)
      5:29.31 (1:02.59)   6:39.75 (1:10.44)
        7:28.85 (49.10)     8:14.52 (45.67)
  9 Callaway, Linda        51 STAR              8:45.65    8:48.01  
                 58.92    2:05.60 (1:06.68)
      3:15.78 (1:10.18)   4:25.13 (1:09.35)
      5:36.87 (1:11.74)   6:48.82 (1:11.95)
      7:51.36 (1:02.54)     8:48.01 (56.65)
 10 Bayers, Pat            50 FMM               8:05.23    8:55.36  
                 56.97    2:01.39 (1:04.42)
      3:16.23 (1:14.84)   4:30.78 (1:14.55)
      5:42.01 (1:11.23)   6:57.97 (1:15.96)
        7:57.37 (59.40)     8:55.36 (57.99)
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Dunbar, Barbara        55 SDSM              6:18.69    6:16.14  
                 38.21      1:22.05 (43.84)
        2:12.59 (50.54)     3:04.07 (51.48)
        3:59.88 (55.81)     4:58.20 (58.32)
        5:37.31 (39.11)     6:16.14 (38.83)
  2 Hayes, Christie        56 CONN              7:07.24    6:59.32  
                 44.82      1:43.31 (58.49)
        2:37.46 (54.15)     3:32.01 (54.55)
        4:26.34 (54.33)     5:25.21 (58.87)
        6:11.81 (46.60)     6:59.32 (47.51)
  3 Pettijohn, Margot      58 ANCM              7:07.33    7:08.62  
                 44.32      1:38.70 (54.38)
        2:35.55 (56.85)     3:33.59 (58.04)
        4:31.31 (57.72)     5:27.95 (56.64)
        6:19.63 (51.68)     7:08.62 (48.99)
  4 Casey, Kathrine        56 PNA               7:20.96    7:10.94  
                 53.38      1:51.43 (58.05)
        2:46.80 (55.37)     3:38.73 (51.93)
      4:40.39 (1:01.66)     5:38.70 (58.31)
        6:26.59 (47.89)     7:10.94 (44.35)
  5 Mitchell, Jeannie      58 NCMS              7:34.24    7:17.71  
                 50.17    1:51.50 (1:01.33)
        2:42.30 (50.80)     3:32.85 (50.55)
      4:35.35 (1:02.50)   5:39.47 (1:04.12)
        6:28.95 (49.48)     7:17.71 (48.76)
  6 Welch, Sarah           57 PNA               7:48.00    7:25.91  
                 46.34    1:46.78 (1:00.44)
        2:46.70 (59.92)   3:47.47 (1:00.77)
        4:47.03 (59.56)   5:49.43 (1:02.40)
        6:38.23 (48.80)     7:25.91 (47.68)
  7 Tyler, A Susan         56 SNM               7:20.04    7:26.41  
                 44.86      1:35.31 (50.45)
      2:36.03 (1:00.72)   3:37.91 (1:01.88)
      4:42.03 (1:04.12)   5:48.06 (1:06.03)
        6:38.16 (50.10)     7:26.41 (48.25)
  8 Brooks, Catherine      56 AKMS              7:42.91    7:35.51  
                 52.57    1:54.16 (1:01.59)
        2:52.01 (57.85)     3:48.68 (56.67)
      4:50.74 (1:02.06)   5:51.45 (1:00.71)
        6:43.57 (52.12)     7:35.51 (51.94)
  9 Davies, Alison         57 MCM               8:40.36    8:42.11  
               1:02.21    2:15.63 (1:13.42)
      3:24.86 (1:09.23)   4:33.79 (1:08.93)
      5:39.89 (1:06.10)   6:46.49 (1:06.60)
        7:46.46 (59.97)     8:42.11 (55.65)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Marr, Jackie           61 SDSM              6:50.88    6:47.25  
                 45.57      1:37.63 (52.06)
        2:34.48 (56.85)     3:28.54 (54.06)
        4:25.46 (56.92)     5:22.58 (57.12)
        6:05.77 (43.19)     6:47.25 (41.48)
  2 Hlavacek, Ida          62 VMST              8:13.12    8:23.20  
                 57.48    2:00.89 (1:03.41)
      3:04.97 (1:04.08)   4:06.27 (1:01.30)
      5:21.09 (1:14.82)   6:38.01 (1:16.92)
        7:31.39 (53.38)     8:23.20 (51.81)
  3 Onton, Ann Louise      61 CONN              8:48.72    8:43.58  
                 55.39    1:59.85 (1:04.46)
      3:09.29 (1:09.44)   4:15.79 (1:06.50)
      5:31.42 (1:15.63)   6:45.85 (1:14.43)
      7:46.16 (1:00.31)     8:43.58 (57.42)
  4 Chapman, Joann         60 PIMM              8:47.33    8:52.20  
                 56.85    2:07.26 (1:10.41)
      3:12.68 (1:05.42)   4:18.61 (1:05.93)
      5:35.69 (1:17.08)   6:55.06 (1:19.37)
        7:54.30 (59.24)     8:52.20 (57.90)
  5 Davis, Martha          64 PIMM             10:05.40    9:26.31  
               1:02.06    2:14.76 (1:12.70)
      3:33.53 (1:18.77)   4:41.84 (1:08.31)
      6:03.37 (1:21.53)   7:22.59 (1:19.22)
      8:28.61 (1:06.02)     9:26.31 (57.70)
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Griffin, Lucille       66 VMST              8:28.26    8:26.28  
                 54.69    1:55.60 (1:00.91)
      3:00.47 (1:04.87)   4:02.18 (1:01.71)
      5:15.37 (1:13.19)   6:30.00 (1:14.63)
        7:28.87 (58.87)     8:26.28 (57.41)
  2 Sterling, Jean         68 FACT              8:49.60    8:46.50  
                 58.85    2:08.65 (1:09.80)
      3:19.46 (1:10.81)   4:32.41 (1:12.95)
      5:37.50 (1:05.09)   6:47.45 (1:09.95)
      7:48.37 (1:00.92)     8:46.50 (58.13)
  3 Cattarin, Sandy        65 WMST             10:48.50    9:15.94  
                 59.53    2:11.97 (1:12.44)
      3:28.69 (1:16.72)   4:37.08 (1:08.39)
      5:55.54 (1:18.46)   7:13.03 (1:17.49)
      8:15.03 (1:02.00)   9:15.94 (1:00.91)
  4 Callaway, Priscilla    65 GAS              10:03.68    9:58.27  
               1:07.94    2:24.44 (1:16.50)
      3:42.95 (1:18.51)   5:02.04 (1:19.09)
      6:26.59 (1:24.55)   7:54.29 (1:27.70)
      8:56.98 (1:02.69)   9:58.27 (1:01.29)
  5 Quinn, Adeline         69 METR             10:35.00   10:40.45  
               1:25.76    3:05.70 (1:39.94)
      4:17.07 (1:11.37)   5:29.65 (1:12.58)
      6:55.40 (1:25.75)   8:22.97 (1:27.57)
      9:32.06 (1:09.09)  10:40.45 (1:08.39)
  6 Whalen, Nana           67 HHAC             10:39.91   10:52.58  
               1:06.96    2:33.61 (1:26.65)
      3:58.92 (1:25.31)   5:16.59 (1:17.67)
      6:53.72 (1:37.13)   8:31.92 (1:38.20)
      9:43.91 (1:11.99)  10:52.58 (1:08.67)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Kron, Lilly            73 O*H*              8:40.00    8:49.54  
               1:04.21    2:16.22 (1:12.01)
      3:24.33 (1:08.11)   4:32.17 (1:07.84)
      5:39.12 (1:06.95)   6:42.75 (1:03.63)
      7:48.04 (1:05.29)   8:49.54 (1:01.50)
  2 Varty, Eulah           70 MSAB              9:28.32    9:37.77  
               1:06.78    2:33.26 (1:26.48)
      3:47.01 (1:13.75)   5:05.90 (1:18.89)
      6:18.53 (1:12.63)   7:29.67 (1:11.14)
      8:32.41 (1:02.74)   9:37.77 (1:05.36)
  3 Moeller, Janet         70 1776              9:37.10    9:52.13  
               1:03.61    2:23.62 (1:20.01)
      3:35.62 (1:12.00)   4:49.22 (1:13.60)
      6:08.64 (1:19.42)   7:29.19 (1:20.55)
      8:39.79 (1:10.60)   9:52.13 (1:12.34)
  4 Williams, Mary         73 MICH             11:47.79   12:14.45  
               1:23.46    3:13.51 (1:50.05)
      4:57.04 (1:43.53)   6:34.66 (1:37.62)
      8:12.56 (1:37.90)   9:50.97 (1:38.41)
     12:14.45 (2:23.48)                    
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Eisele, Sylvia         75 FACT              9:04.43    9:02.29  
                 58.41    2:09.99 (1:11.58)
      3:22.69 (1:12.70)   4:28.43 (1:05.74)
      5:38.00 (1:09.57)   6:45.75 (1:07.75)
      7:58.06 (1:12.31)   9:02.29 (1:04.23)
  2 Krauser, June          78 GOLD              9:38.73    9:38.03  
               1:07.61    2:23.33 (1:15.72)
      3:40.35 (1:17.02)                    
            6:16.68 ( )   7:36.63 (1:19.95)
      8:37.65 (1:01.02)   9:38.03 (1:00.38)
  3 Durstein, Nancy        75 FACT             10:04.64   11:03.77  
               1:33.54    3:04.23 (1:30.69)
      4:30.67 (1:26.44)   5:59.12 (1:28.45)
      7:29.39 (1:30.27)   9:01.92 (1:32.53)
       10:01.57 (59.65)  11:03.77 (1:02.20)
  4 Wolle, Marian          76 SDSM             10:48.19   14:03.03  
               1:50.00                     
            5:32.65 ( )   7:12.41 (1:39.76)
      9:13.15 (2:00.74)                    
           12:41.70 ( )  14:03.03 (1:21.33)
  5 Stupfel, Gloria        78 SMMM             14:31.00   16:21.17  
               2:22.14    5:21.87 (2:59.73)
      6:52.42 (1:30.55)   8:28.25 (1:35.83)
     10:56.15 (2:27.90)  13:43.65 (2:47.50)
     15:04.81 (1:21.16)  16:21.17 (1:16.36)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Nochman, Lois Kivi     80 MICH              9:57.10    9:55.58  
               1:02.55                     
            3:33.15 ( )   4:48.96 (1:15.81)
      6:07.79 (1:18.83)   7:29.30 (1:21.51)
      8:42.67 (1:13.37)   9:55.58 (1:12.91)
  2 Howell, Jae            82 WCM              11:05.80   11:04.28  
               1:17.51    2:47.99 (1:30.48)
      4:13.32 (1:25.33)   5:35.64 (1:22.32)
      7:01.13 (1:25.49)   8:27.90 (1:26.77)
      9:45.89 (1:17.99)  11:04.28 (1:18.39)



                       
 
 Event 6  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Allen, Matt            28 NCMS              5:00.47    4:53.41  
                 30.14      1:04.34 (34.20)
        1:44.19 (39.85)     2:22.77 (38.58)
        3:07.31 (44.54)     3:50.78 (43.47)
        4:23.01 (32.23)     4:53.41 (30.40)
  2 Furlong, Brian         27 PAFC              4:56.79    5:01.56  
                 31.07      1:04.76 (33.69)
        1:47.29 (42.53)     2:28.16 (40.87)
        3:12.23 (44.07)     3:55.51 (43.28)
        4:31.04 (35.53)     5:01.56 (30.52)
  3 Ayer, Scott            28 TGM               4:58.97    5:02.17  
                 29.36      1:04.69 (35.33)
        1:45.23 (40.54)     2:26.27 (41.04)
        3:09.96 (43.69)     3:55.41 (45.45)
        4:30.24 (34.83)     5:02.17 (31.93)
  4 Van Etten, Erik        26 IM                5:44.83    5:29.23  
                 33.16      1:12.95 (39.79)
        1:59.28 (46.33)     2:44.19 (44.91)
        3:29.32 (45.13)     4:15.21 (45.89)
        4:52.69 (37.48)     5:29.23 (36.54)
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Crankshaw, Erik        32 NCMS              5:03.45    4:59.68  
                 30.06      1:04.56 (34.50)
        1:43.57 (39.01)     2:21.82 (38.25)
        3:05.22 (43.40)     3:50.64 (45.42)
        4:25.59 (34.95)     4:59.68 (34.09)
  2 Kinney, Matthew        34 DCAC              5:08.00    5:08.70  
                 31.73      1:08.12 (36.39)
        1:52.33 (44.21)     2:35.03 (42.70)
        3:15.02 (39.99)     3:55.37 (40.35)
        4:33.28 (37.91)     5:08.70 (35.42)
  3 O'Connor, Alan         31 PAFC              5:20.91    5:10.65  
                 31.10      1:07.91 (36.81)
        1:46.82 (38.91)     2:26.30 (39.48)
        3:11.18 (44.88)     3:56.82 (45.64)
        4:34.97 (38.15)     5:10.65 (35.68)
 -- Shotts, Steven         34 FACT              6:07.29         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Magee, Mark            36 CLVM              4:52.89    4:53.82  
                 29.92      1:04.65 (34.73)
        1:43.01 (38.36)     2:20.44 (37.43)
        3:03.39 (42.95)     3:47.08 (43.69)
        4:21.26 (34.18)     4:53.82 (32.56)
  2 McGiffin, Chris        38 GSM               5:25.33    5:14.05  
                                1:08.87 ( )
        1:52.59 (43.72)     2:33.83 (41.24)
        3:18.44 (44.61)     4:03.21 (44.77)
        4:39.64 (36.43)     5:14.05 (34.41)
  3 Cockrell, Charles      36 VMST              5:50.50    5:47.97  
                 38.08      1:22.25 (44.17)
        2:09.69 (47.44)     2:54.87 (45.18)
        3:41.35 (46.48)     4:27.86 (46.51)
        5:09.29 (41.43)     5:47.97 (38.68)
  4 Chang, Tinjin          35 PCAT              7:02.01    6:38.00  
                 35.12      1:23.84 (48.72)
        2:18.20 (54.36)     3:13.14 (54.94)
        4:06.60 (53.46)     5:02.97 (56.37)
        5:50.47 (47.50)     6:38.00 (47.53)
 -- Benucci, Lorenzo       37 AWJ               4:59.00         NS  
                                   7.92 ( )
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Williams, Rick         44 HHAC              6:10.00    6:14.18  
                 39.72      1:29.15 (49.43)
        2:20.41 (51.26)     3:07.43 (47.02)
        3:57.72 (50.29)     4:48.75 (51.03)
        5:34.11 (45.36)     6:14.18 (40.07)
  2 Kolb, Karl             43 NEM               5:54.00    6:41.39  
                 41.69      1:31.18 (49.49)
        2:25.33 (54.15)     3:17.68 (52.35)
        4:16.79 (59.11)     5:16.47 (59.68)
        5:59.69 (43.22)     6:41.39 (41.70)
 -- Huggins, Thomas        41 SMMM              6:02.00         NS  
                                   4.14 ( )
 -- Gushe, Len             41 NBTM              5:00.00         NS  
                                   4.75 ( )
 -- Greene, Chris          42 GAJA              5:29.60         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Drennen, Mark          48 FACT              5:20.56    5:10.57  
                                1:07.61 ( )
        1:50.83 (43.22)     2:31.31 (40.48)
        3:16.05 (44.74)     4:00.97 (44.92)
        4:37.02 (36.05)     5:10.57 (33.55)
  2 Callahan, Jim          47 GCMT              5:20.00    5:15.66  
                 32.59      1:09.44 (36.85)
        1:51.14 (41.70)     2:32.75 (41.61)
        3:18.57 (45.82)     4:05.60 (47.03)
        4:41.28 (35.68)     5:15.66 (34.38)
  3 Seagraves, Bob         48 GTTM              5:34.35    5:36.78  
                 32.91      1:12.70 (39.79)
        1:55.30 (42.60)     2:38.33 (43.03)
        3:27.57 (49.24)     4:18.87 (51.30)
        4:58.61 (39.74)     5:36.78 (38.17)
  4 Dimsdale, Todd         47 NCMS              5:26.00    5:36.88  
                                1:17.61 ( )
        2:03.85 (46.24)     2:49.98 (46.13)
        3:35.73 (45.75)     4:22.43 (46.70)
        5:00.88 (38.45)     5:36.88 (36.00)
  5 Erickson, Tim          48 GOLD              5:45.60    5:39.24  
                 34.44      1:13.76 (39.32)
        1:58.55 (44.79)     2:42.29 (43.74)
        3:32.67 (50.38)     4:25.12 (52.45)
        5:02.67 (37.55)     5:39.24 (36.57)
  6 Matysek, Jim           45 NIAG              5:36.50    5:43.00  
                 35.76      1:16.46 (40.70)
        2:04.24 (47.78)     2:50.62 (46.38)
        3:37.11 (46.49)     4:24.94 (47.83)
        5:05.87 (40.93)     5:43.00 (37.13)
  7 Ney, James             46 SDSM              5:37.81    5:58.68  
                 35.99      1:17.82 (41.83)
        2:03.00 (45.18)     2:49.52 (46.52)
        3:44.41 (54.89)     4:39.52 (55.11)
        5:19.56 (40.04)     5:58.68 (39.12)
  8 Eng, David             46 AWJ               6:19.57    6:29.49  
                 41.42      1:25.77 (44.35)
        2:19.31 (53.54)     3:09.38 (50.07)
        4:06.41 (57.03)     5:02.53 (56.12)
        5:48.05 (45.52)     6:29.49 (41.44)
  9 Neubig, Nicholas       47 PIMM              6:45.00    6:32.87  
                                1:37.83 ( )
        2:29.45 (51.62)     3:23.46 (54.01)
        4:14.89 (51.43)     5:11.32 (56.43)
        5:53.46 (42.14)     6:32.87 (39.41)
 10 Swiger, Ralph          48 VMST              7:01.00    7:09.27  
                 46.20      1:42.86 (56.66)
        2:40.10 (57.24)     3:35.67 (55.57)
      4:36.32 (1:00.65)   5:37.15 (1:00.83)
        6:24.13 (46.98)     7:09.27 (45.14)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Bliss, Thomas          50 FACT              5:29.77    5:21.94  
                 32.65      1:11.83 (39.18)
        1:53.71 (41.88)     2:34.21 (40.50)
        3:21.94 (47.73)     4:08.96 (47.02)
        4:45.06 (36.10)     5:21.94 (36.88)
  2 Wood, Larry            50 HOTS              5:38.00    5:27.62  
                                   7.37 ( )
      2:01.57 (1:54.20)     2:44.44 (42.87)
        3:32.04 (47.60)     4:18.81 (46.77)
        4:54.66 (35.85)     5:27.62 (32.96)
  3 Gilchrist, Donald      50 NCMS              5:22.00    5:32.44  
                 32.85      1:10.15 (37.30)
        1:55.39 (45.24)     2:38.95 (43.56)
        3:26.90 (47.95)     4:14.79 (47.89)
        4:54.59 (39.80)     5:32.44 (37.85)
  4 McCall, John           53 FACT              5:24.76    5:34.24  
                 33.42      1:14.13 (40.71)
        1:59.06 (44.93)     2:43.27 (44.21)
        3:31.64 (48.37)     4:19.81 (48.17)
        4:57.66 (37.85)     5:34.24 (36.58)
  5 Frazier, Russell       50 SPM               5:34.20    5:42.60  
                 35.27      1:16.06 (40.79)
        2:03.13 (47.07)     2:48.99 (45.86)
        3:38.77 (49.78)     4:28.81 (50.04)
        5:07.29 (38.48)     5:42.60 (35.31)
  6 Levinson, David        54 RINC              5:59.00    5:55.53  
                 35.92      1:19.52 (43.60)
        2:09.16 (49.64)     2:56.42 (47.26)
        3:45.77 (49.35)     4:36.78 (51.01)
        5:16.58 (39.80)     5:55.53 (38.95)
  7 Hepworth, Mark         50 MCM               5:47.13    6:09.07  
                 33.56      1:15.31 (41.75)
                                2:57.91 ( )
        3:52.10 (54.19)     4:48.63 (56.53)
        5:29.97 (41.34)     6:09.07 (39.10)
  8 Souetov, Viacheslav    51 TYMS              6:05.00    6:11.21  
                 34.47      1:15.10 (40.63)
        2:11.85 (56.75)     3:04.90 (53.05)
        3:59.26 (54.36)     4:53.61 (54.35)
        5:31.40 (37.79)     6:11.21 (39.81)
  9 Keil, Mark             51 NEM               6:21.84    6:17.99  
                 41.66      1:28.46 (46.80)
        2:15.71 (47.25)     3:02.69 (46.98)
        3:55.05 (52.36)     4:49.75 (54.70)
        5:34.40 (44.65)     6:17.99 (43.59)
 10 Clark, Barry           51 COLM              7:16.02    7:03.54  
                 48.22      1:45.99 (57.77)
        2:41.32 (55.33)     3:36.69 (55.37)
        4:34.94 (58.25)     5:33.58 (58.64)
        6:19.47 (45.89)     7:03.54 (44.07)
 11 Buehler, Victor        50 FACT              7:45.00    7:38.68  
 -- Strack, Edward         52 RMM               6:21.20         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Uijtenbogaart, Donald  57 DOLF              5:54.72    5:55.19  
                 37.14      1:18.33 (41.19)
        2:08.41 (50.08)     2:56.85 (48.44)
        3:48.81 (51.96)     4:39.40 (50.59)
        5:18.73 (39.33)     5:55.19 (36.46)
  2 Fox, Michael           55 PCAT              6:15.00    5:55.20  
                 34.65      1:20.92 (46.27)
        2:08.14 (47.22)     2:52.90 (44.76)
        3:44.33 (51.43)     4:38.39 (54.06)
        5:17.89 (39.50)     5:55.20 (37.31)
  3 Couch, Bob             57 GAJA              6:08.00    6:03.30  
                 36.60      1:20.30 (43.70)
        2:11.02 (50.72)     2:58.93 (47.91)
        3:50.32 (51.39)     4:43.38 (53.06)
        5:23.73 (40.35)     6:03.30 (39.57)
  4 Arneson, Gaard         56 MICH              6:02.10    6:03.86  
                 39.13      1:26.03 (46.90)
                                3:02.90 ( )
        3:54.83 (51.93)     4:47.85 (53.02)
        5:26.66 (38.81)     6:03.86 (37.20)
  5 Pillmore, Bill         56 FACT              6:39.00    6:29.76  
                                1:27.66 ( )
        2:19.32 (51.66)     3:08.78 (49.46)
        4:02.61 (53.83)     4:56.56 (53.95)
        5:44.50 (47.94)     6:29.76 (45.26)
  6 Zeigler, John          59 GAJA              6:45.25    6:38.76  
                                1:31.76 ( )
        2:27.71 (55.95)     3:19.73 (52.02)
        4:13.60 (53.87)     5:06.74 (53.14)
        5:54.04 (47.30)     6:38.76 (44.72)
  7 Pash, Gregory          57 MICH              6:28.00    6:55.10  
                 39.41      1:24.07 (44.66)
      2:25.69 (1:01.62)     3:23.61 (57.92)
      4:28.71 (1:05.10)   5:30.23 (1:01.52)
        6:14.41 (44.18)     6:55.10 (40.69)
  8 Campbell, John         57 MVN               7:06.00    7:06.92  
                 38.46      1:28.94 (50.48)
        2:24.80 (55.86)     3:22.32 (57.52)
      4:28.98 (1:06.66)   5:32.74 (1:03.76)
        6:20.74 (48.00)     7:06.92 (46.18)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Galletly, Sandy        62 SCAQ              6:05.70    5:58.50  
                 38.35      1:22.51 (44.16)
        2:11.25 (48.74)     2:57.95 (46.70)
        3:48.82 (50.87)     4:40.59 (51.77)
        5:21.14 (40.55)     5:58.50 (37.36)
  2 Bernard, Kimball       60 ARIZ              6:35.00    6:28.33  
                 38.31      1:26.49 (48.18)
                                3:13.07 ( )
        4:06.40 (53.33)     5:00.83 (54.43)
        5:46.60 (45.77)     6:28.33 (41.73)
  3 Dawson, Bill           62 MELO              7:35.00    7:03.48  
  4 Meyer, Gerald          60 O*H*              7:40.00    7:33.40  
  5 Kovary, Steven         63 UNAT              6:50.00    8:09.54  
                 58.21    2:05.87 (1:07.66)
      3:10.60 (1:04.73)   4:11.72 (1:01.12)
      5:23.40 (1:11.68)   6:34.63 (1:11.23)
        7:23.47 (48.84)     8:09.54 (46.07)
  6 Hahm, Martin           63 ARIZ              7:49.51    8:11.03  
                 51.42      1:48.06 (56.64)
      2:52.78 (1:04.72)   3:59.26 (1:06.48)
      5:06.69 (1:07.43)   6:13.84 (1:07.15)
        7:13.70 (59.86)     8:11.03 (57.33)
 -- Pitman, Dick           60 WMAC              6:49.00         DQ  
                 38.69      1:23.46 (44.77)
        2:21.21 (57.75)     3:17.92 (56.71)
        4:17.27 (59.35)   5:17.48 (1:00.21)
        6:00.95 (43.47)                    
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Haworth, A Emory       68 WCM               7:25.00    7:04.35  
                 42.13      1:33.94 (51.81)
      2:36.08 (1:02.14)     3:35.02 (58.94)
        4:32.19 (57.17)     5:30.18 (57.99)
        6:19.71 (49.53)     7:04.35 (44.64)
  2 Goldstein, Mel         66 ISF               7:24.32    7:04.99  
                 43.64      1:34.19 (50.55)
        2:29.88 (55.69)     3:27.08 (57.20)
      4:27.42 (1:00.34)   5:30.27 (1:02.85)
        6:17.37 (47.10)     7:04.99 (47.62)
  3 Crowley, William       65 PCAT              7:25.00    7:06.87  
  4 Painter, David         66 PIMM              7:09.52    7:12.34  
                 41.78      1:37.46 (55.68)
        2:34.72 (57.26)     3:32.59 (57.87)
      4:34.15 (1:01.56)   5:35.46 (1:01.31)
        6:23.56 (48.10)     7:12.34 (48.78)
  5 Fasbender, Barry       67 STAN              7:28.63    7:35.08  
  6 Gillanders, David      65 ARKM              8:20.10    7:39.17  
                 47.74      1:47.30 (59.56)
      2:47.39 (1:00.09)     3:46.80 (59.41)
      4:57.73 (1:10.93)   6:06.71 (1:08.98)
        6:55.68 (48.97)     7:39.17 (43.49)
  7 Kilbourne, Charles     65 FACT              7:45.00    7:49.05  
  8 Browne, James          66 FMM               9:13.00    8:30.54  
                 54.84    1:55.36 (1:00.52)
      3:04.06 (1:08.70)   4:12.05 (1:07.99)
      5:28.47 (1:16.42)   6:41.90 (1:13.43)
        7:38.43 (56.53)     8:30.54 (52.11)
  9 Morgan, Edward         65 1776              8:20.40    8:33.64  
                 55.99    1:59.83 (1:03.84)
      3:09.29 (1:09.46)   4:16.47 (1:07.18)
      5:27.75 (1:11.28)   6:40.16 (1:12.41)
        7:39.48 (59.32)     8:33.64 (54.16)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Jones, Burwell         71 FACT              6:32.11    6:55.51  
                 48.95      1:43.95 (55.00)
        2:34.01 (50.06)                    
            4:29.61 ( )   5:33.82 (1:04.21)
        6:15.51 (41.69)     6:55.51 (40.00)
  2 Lauer, William         70 GKMS              7:05.00    7:05.30  
                 45.42      1:41.61 (56.19)
        2:38.38 (56.77)     3:37.10 (58.72)
      4:38.17 (1:01.07)     5:37.61 (59.44)
        6:23.04 (45.43)     7:05.30 (42.26)
  3 Masters, John          74 IM                7:25.00    7:29.20  
  4 Rapperport, Alan       71 GOLD              7:30.00    7:35.80  
  5 Weatherbee, Charles    72 FMM               8:05.00    7:55.21  
                 54.16      1:53.19 (59.03)
      2:57.34 (1:04.15)   3:57.67 (1:00.33)
      5:10.62 (1:12.95)   6:20.47 (1:09.85)
        7:08.82 (48.35)     7:55.21 (46.39)
  6 Stupfel, Norman        72 SMMM              8:00.00    8:17.25  
                 50.88    1:52.92 (1:02.04)
      3:02.14 (1:09.22)   4:11.71 (1:09.57)
      5:13.55 (1:01.84)   6:19.86 (1:06.31)
        7:19.33 (59.47)     8:17.25 (57.92)
  7 Chilton, Samuel        70 O*H*              8:54.56    8:38.27  
                 54.81    1:57.89 (1:03.08)
      3:09.91 (1:12.02)   4:21.97 (1:12.06)
      5:30.46 (1:08.49)   6:38.72 (1:08.26)
      7:39.66 (1:00.94)     8:38.27 (58.61)
  8 Silverstein, Leonard   70 GOLD              7:58.00    8:42.25  
                 57.70    2:00.27 (1:02.57)
      3:16.96 (1:16.69)   4:27.76 (1:10.80)
      5:36.92 (1:09.16)   6:45.86 (1:08.94)
      7:46.32 (1:00.46)     8:42.25 (55.93)
  9 Dawson, Kenneth        74 HHAC              8:45.00    8:46.24  
                 53.86    1:57.00 (1:03.14)
      3:08.12 (1:11.12)   4:19.96 (1:11.84)
      5:30.67 (1:10.71)   6:45.49 (1:14.82)
        7:44.17 (58.68)   8:46.24 (1:02.07)
 10 Grohe, William         71 USF              10:34.41    9:02.81  
               1:01.45    2:17.77 (1:16.32)
      3:22.53 (1:04.76)   4:31.48 (1:08.95)
      5:50.12 (1:18.64)   7:07.30 (1:17.18)
        8:05.83 (58.53)     9:02.81 (56.98)
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Silverstein, Lou       78 ARIZ              9:59.00   10:45.96  
               1:18.54    3:06.66 (1:48.12)
      4:17.86 (1:11.20)   5:29.70 (1:11.84)
      6:59.00 (1:29.30)   8:32.87 (1:33.87)
      9:39.63 (1:06.76)  10:45.96 (1:06.33)
  2 Foster, Warren         79 O*H*             10:10.90   10:58.63  
               1:20.99                     
            4:20.17 ( )   5:37.47 (1:17.30)
      7:14.42 (1:36.95)   8:47.56 (1:33.14)
      9:56.31 (1:08.75)  10:58.63 (1:02.32)
 -- Strong, Doug           79 DOC              10:43.18         DQ  
               1:46.58    3:50.20 (2:03.62)
      5:35.15 (1:44.95)   7:12.85 (1:37.70)
      9:45.43 (2:32.58)  12:05.66 (2:20.23)
     13:11.37 (1:05.71)                    
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Koblish, Arthur        80 IM                9:00.00   10:03.72  
               1:05.75    2:24.28 (1:18.53)
      3:46.48 (1:22.20)                    
                                8:06.80 ( )
        9:06.08 (59.28)    10:03.72 (57.64)
  2 Charles, Jay           82 UNAT             13:27.29   13:28.28  
               1:35.57    3:27.98 (1:52.41)
      5:13.81 (1:45.83)   6:57.77 (1:43.96)
      8:45.22 (1:47.45)  10:44.76 (1:59.54)
     12:08.77 (1:24.01)  13:28.28 (1:19.51)




 Event 7  Women 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Splichal, Pamela       21 GAS                 32.95      31.99  
  2 Benthall, Laine        20 GAJA                37.00      33.28  
  3 Vander Wood, Melissa   21 GAJA                35.56      33.99  
  4 Wilson, Marly          20 FACT                36.30      35.38  
  5 Trueb, Victoria        22 GAJA                38.00      38.52  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Tusa, Zsejke           26 IM                  29.34      30.08  
  2 Wagner, Allison        27 USF                 31.50      30.35  
  3 Johnson, Holly         28 GAS                 32.18      32.52  
  4 Lingner, Heather       28 IM                  33.87      33.90  
  5 Cummings, Jessica      25 NCMS                34.35      34.16  
  6 Brothers, Susannah     27 GAJA                32.50      34.24  
  7 Keto, Alexis           26 NCMS                35.00      34.67  
  8 Winkis, Annmarie       26 PAFC                33.60      35.42  
  9 Schreiner, Vironica    25 NCMS                35.37      35.52  
 10 Marcus, Nicole         27 METR                47.00      39.10  
 11 Miller, Rebecca        25 VMST                35.67      39.29  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ulveling, Kristina     32 GAJA                31.33      31.31  
  2 Eldridge, Beth         34 AMS                 30.88      31.61  
  3 Hageman, Heather       34 NCMS                33.02      31.95  
  4 Braun, Erika           32 NCMS                31.25      32.06  
  5 Smith, Rondamarie      34 PNA                 33.20      32.68  
  6 Phalan, Gabriela       31 NOVA                35.60      33.07  
  7 Sullivan, Solveig      34 IM                  33.00      33.37  
  8 Inscore, Staci         32 NCMS                35.03      33.99  
  9 Wilkes, Kristin        33 NEM                 36.02      36.38  
 10 Brown, Sarah           30 PIMM                36.09      36.60  
 11 Latina, Syd            30 NAST                37.52      37.67  
 12 Hondorf, Betsy         34 UNAT                34.51      38.09  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Buxton, Sylvia         39 FACT                30.50      30.57  
  2 Luallen-Egg, Andrea    39 BDGR                32.00      32.61  
  3 Rossetti, Nancy        35 WMST                34.03      32.95  
  4 Rietz, Heather         36 EXCL                32.88      34.09  
  5 Nelson, Sheila         36 MINN                34.27      34.37  
  6 Baechtiger, Jasmine    35 TAM                 34.10      34.72  
  7 Adams, Kari            38 CLVM                35.80      35.32  
  8 Starkey, Amy           38 GAJA                34.51      36.62  
  9 Olsen, Maari           35 GAJA                36.00      37.47  
 10 Hildebrand, Ilyse      37 ISF                 35.79      37.70  
 11 Cunningham, Nell       39 IM                  40.00      38.02  
 12 Huesca Dorantes, Patr  36 PCAT              1:05.00      46.01  
 13 Zappa, Flavia          37 SPM               1:02.00      58.76  
 14 McNamee, Mary          38 SLAM              1:00.00    1:08.05  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Walsh, Susan           42 NCMS                35.39      30.56  
  2 Block, Andrea          43 IM                  30.80      30.86  
  3 Dahl, Lisa             43 PNA                 30.85      30.93  
  4 Delmage, Arlene        42 WHSC                32.00      31.65  
  5 Duran, Nancy           42 HIMA                33.50      32.50  
  6 Mc Gee, Beth           42 GAJA                32.97      32.85  
  7 Roy, Michele           40 NEM                 33.35      32.99  
  8 Nelson, Becky          40 FACT                36.50      34.06  
  9 Schnieders, Ann        44 ISF                 34.00      34.28  
 10 Jones, Maureen         41 FACT                35.70      34.55  
 11 Quinlan, Karen         43 HOTS                34.55      34.66  
 12 Wendell, Nancy         40 MCM                 33.83      34.72  
 13 Winslow, Laura         44 ARIZ                33.40      34.95  
 14 Howsmon, Angela V.     44 VMST                35.75      34.96  
 15 Chrzanowski, Anne      41 GAJA                35.05      35.21  
 16 Washburn, Lynette      41 MOVY                35.08      35.28  
 17 Allen, Lisa            41 HOTS                34.70      35.40  
 18 McKay, Diane           43 GSM                 35.20      35.45  
 19 Kester, Kris           40 GAJA                35.00      35.59  
 20 Smar, Susan            40 IM                  35.33      36.39  
 21 Morton, Andrea         42 WMST                40.17      36.64  
 22 Spivey, Kelly          41 TTM                 38.27      37.01  
 23 Bronson, Jennifer      42 FACT                35.27      39.12  
 24 Springer, Margie       43 NCMS                41.25      42.39  
 25 Mowers, Peggy Droze    42 GAJA                44.33      43.65  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Banko, Sarah           46 MCMS                35.00      33.33  
  2 Pujalet-Devitt, Miche  47 SWOM                33.51      33.52  
  3 Steenmetz, Maria       47 PMS                 32.52      33.57  
  4 McDonnell, Peggy       49 GOLD                34.50      34.17  
  5 Moses, Tricia          45 SPM                 34.50      34.62  
  6 Alvarez, Phyllis       45 UCI                 36.00      34.71  
  7 Wainwright, Joanne     49 AKMS                34.99      34.89  
  8 Altman, Donna          46 PIMM                36.47      35.10  
  9 Bennett, Lisa          48 VMST                34.90      35.29  
 10 Marlowe, Sandra        49 SKY                 37.99      35.37  
 11 Lepinski, Cokie        45 RHMS                35.11      36.21  
 12 Roesch, Susan          46 MICH                37.40      38.59  
 13 Anderson, Lisa         45 H2O                 42.00      45.38  
 14 Levin, Kendall         48 PIMM              1:04.00      58.52  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Feldmann, Joel         53 NEM                 31.59      32.78  
  2 Hirsty, Jacki          52 NEM                 35.00      33.11  
  3 Glassman, Debbie       51 PNA                 33.90      33.96  
  4 Sargeant, Pat          51 NCMS                35.42      35.10  
  5 Gault, Terry Sue       54 VMST                34.95      35.71  
  6 Amick, Beverly         50 NCMS                35.38      35.77  
  7 Jones, Cynthia         54 IM                  37.78      37.80  
  8 Smith, Melinda         52 O*H*                51.00      39.44  
  9 Fitzgerald, Cheryl     52 COLM                39.00      40.59  
 10 Garr, Jeanne           50 NEM                 43.00      41.01  
 11 Holloway, Colleen      51 STAR                42.90      44.31  
 12 Radcliffe, Carolyn     54 PIMM                52.84      48.60  
 13 Maxbauer, Christine    51 MICH                55.00      53.59  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Boak, Carolyn          59 WMST                35.90      35.91  
  2 Grams, Anne            57 FACT                39.98      36.78  
  3 Tyler, A Susan         56 SNM                 37.56      37.08  
  4 Wilson, Meegan         56 FACT                40.10      39.61  
  5 Page, Anne             56 SPM                 38.00      40.78  
  6 Welch, Sarah           57 PNA                 43.00      41.36  
  7 Murphy, Bonnie         55 WCM                 47.07      52.13  
 -- Thomas, Cynthia        55 H2O                 47.00         DQ  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ward, Joy              62 OREG                37.90      38.50  
  2 Frid, Barbara          62 OREG                39.50      38.86  
  3 Meyers, Susan          62 ISF                 43.00      43.11  
  4 Schreiner, Beth        63 VMST                45.00      43.20  
  5 Onton, Ann Louise      61 CONN                48.81      50.60  
  6 Kight, Betty           63 MOST                51.49      53.56  
  7 Gajdalo, Jenifer       62 HHAC              1:04.32    1:00.28  
 -- Marens, Susan          62 VMST                53.70         DQ  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Tullman, Patricia      67 FMM                 47.67      47.53  
  2 Cattarin, Sandy        65 WMST                48.06      50.12  
  3 Newell, Sally          67 NCMS                54.07      50.16  
  4 Sterling, Jean         68 FACT                50.20      50.25  
  5 Bayly, Helen           67 ARIZ                54.61      56.54  
  6 Jones, Alice           66 NCMS              1:03.20      57.49  
  7 Henderson, Martha      68 FACT              1:02.20      58.26  
  8 Whitlock, Shelly       65 PCAT                55.30      58.38  
  9 Whalen, Nana           67 HHAC              1:06.43    1:02.36  
 10 Fisher, Jane           68 GSM                 54.35    1:17.48  
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Moeller, Janet         70 1776                56.70      57.41  
  2 Waldbaum, Joan         73 1776              1:08.95    1:04.67  
  3 Williams, Mary         73 MICH              1:13.92    1:08.27  
  4 Vogel, Alyce           72 FACT              1:16.00    1:24.63  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gruender, Edie         76 ARIZ              1:04.02      58.89  
  2 Durstein, Nancy        75 FACT              1:03.06    1:10.45  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Nochman, Lois Kivi     80 MICH                58.18      58.31  
                                   3.77 ( )
            5.07 (1.30)       58.31 (53.24)
  2 Newman, Marjorie       81 FACT              1:34.95    1:44.37  
                                   3.54 ( )
      1:44.37 (1:40.83)                    
 -- Howell, Jae            82 WCM               1:13.00         DQ  
                  3.86          6.99 (3.13)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Glusac, Edith          86 MICH              1:31.87    1:35.75  
                                   4.43 ( )
            4.56 (0.13)   1:35.75 (1:31.19)



                        
 
 Event 8  Men 50 LC Meter Butterfly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gellin, Jonathan       24 NCMS                29.29      27.59  
  2 Mojock, Eric           24 PAFC                31.80      29.31  
  3 Witt, James            23 GAJA                31.59      29.46  
  4 Calhoun, Terence       19 AMS                 27.99      29.80  
  5 Strahota, Jeffrey      24 TERR                30.49      30.09  
  6 Sathitsuksanoh, Noppa  24 AMS                 33.00      32.50  
  7 Yancey, Daniel         24 BRYB                33.03      32.75  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Phalan, Jim            29 NOVA                27.56      26.96  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gross, Jeremy          33 NEM                 26.37      25.74  
  2 Petcu, Razvan          31 NCMS                26.00      26.06  
  3 Cornell, Eric          34 VMST                26.98      27.89  
  4 Robling, Steve         34 PALM                28.83      28.49  
  5 Lind, Jason            31 IM                  28.49      28.59  
  6 Campbell, Geoff        34 H2O                 28.75      29.01  
  7 Thielen, Aaron         33 IM                  31.00      30.67  
  8 Su, Billy              30 NCMS                32.00      31.80  
  9 Caputo, Michael        32 GAJA                31.00      32.51  
 -- O'Rear, Casey          30 GAJA                33.48         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 King, Wade             37 TCM                 25.00      25.46  
  2 Hiltabiddle, Steve     38 GSM                 28.30      26.88  
  3 Pace, Todd             36 GOLD                26.80      27.01  
  4 Rutledge, Mark         39 PALM                28.00      27.05  
  5 Edmondson, Greg        38 SWOM                27.61      28.40  
  6 Gill, Mark             36 VMST                28.80      28.88  
  7 Feller, Charles        39 AMS                 29.80      30.85  
  8 Stroie, Adrian         37 CONN                30.00      31.51  
  9 Lathi, Satish          38 GAJA                31.44      31.99  
 10 Fair, Steven           36 PS                  34.96      42.15  
 -- Murray, Jeff           35 NCMS                27.21         NS  
 -- Williams, Neill        36 DCAC                26.88         NS  
 -- Hjorth, John           37 SCAQ                30.24         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Stewart, Henry         41 NCMS                27.46      27.51  
  2 Gibson, Dave           44 IM                  27.80      27.63  
  3 Ehrlich, Richard       41 JWM                 26.60      27.77  
  4 Starford, Brian        41 FACT                27.10      27.86  
  5 Wells, Brad            43 MOVY                28.30      28.23  
  6 Newman, Steven         42 BDGR                28.02      28.33  
  7 Wasko, Frank           44 NOVA                28.00      28.36  
  8 Schmidt, Michael       42 MESC                28.36      28.77  
  9 Pakkala, Brian         42 GAJA                27.90      28.78  
 10 Henschel, Sean         40 RGSC                29.00      28.79  
 11 Landry, Richard        40 NEM                 28.45      29.08  
 12 Hughes, Keith          42 CLVM                29.50      29.17  
 12 Maher, Larry           40 UNAT                30.00      29.17  
 14 Owings, Park           40 UNAT                30.00      29.81  
 15 Kaiser, Mark           41 AWJ                 30.90      29.83  
 16 Young, Bob             40 IM                  29.99      29.85  
 16 Russell, James         41 GRIN                29.45      29.85  
 18 White, Steve           44 H2O                 30.20      29.95  
 19 Miller, Mike           40 JWM                 30.21      30.28  
 20 Burkholder, Tracy      41 GAJA                30.62      30.32  
 21 Littlefield, James     44 PNA                 30.50      30.38  
 22 Fitzgerald, Sean       41 ART                 29.94      31.34  
 23 Dromsky, Joseph        42 GAS                 30.80      32.35  
 24 Matz, Michael          43 1776                30.80      32.71  
 25 Murray, David          44 PIMM                37.59      36.72  
 -- Denion, John           42 GAJA                45.00         NS  
 -- Holshouser, Boyce Jay  42 NCMS                45.00         NS  
 -- Ozun, Sabri            41 CLVM                28.00         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Specht, William        46 SPM                 27.50      27.46  
  2 Mc Cabe, Thomas        47 IM                  28.00      27.83  
  3 Goldbloom, Robert      45 BDGR                27.50      27.91  
  4 Klein, Jonathan        47 NCMS                27.89      28.19  
  4 Lehman, Tim            47 NCMS                28.50      28.19  
  6 Von Hoffmann, Gerard   48 NOVA                31.50      28.34  
  7 Fields, John           48 GAJA                28.75      28.61  
  8 Lehman, Fritz          46 NCMS                28.28      29.06  
  9 Feinstein, John        49 ANCM                29.50      29.75  
 10 Dyer, Andy             46 GAJA                31.06      29.90  
 11 Shake, Joe             46 PALM                29.99      30.06  
 12 Christiansen, Thomas   48 UNAT                30.55      30.20  
 13 Robinson, Alan         45 TGM                 31.32      30.85  
 14 Shields, Larry         48 NCMS                32.10      31.24  
 15 Nolte, Christopher     47 RMM                 30.80      31.89  
 16 Boyle, Timothy         49 SLAM                41.00      33.64  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hedrick, Trip          50 UNAT                27.42      26.25  
  2 Hess, Richard          50 RMM                 28.50      27.80  
  3 Hansen, Robert         50 GMUP                27.63      28.11  
  4 Graham, Donald         50 PNA                 28.05      28.33  
  5 McCall, John           53 FACT                28.20      29.03  
  6 Hefner, David          50 FACT                32.00      29.13  
  7 Pugliese, Mark         52 ANCM                27.92      29.28  
  8 Mehl, Don              53 RGSC                29.00      29.77  
  9 Battistini, Rick       50 NEM                 31.01      29.82  
 10 Brown, Robert          52 GAJA                29.80      30.22  
 11 Fleck, Douglas         51 NCMS                29.27      30.53  
 12 Jones, Robert          53 1776                31.10      31.14  
 13 Yensen, Kermit         51 OREG                31.80      31.38  
 14 Fuller, Paul           51 NEM                 31.00      31.41  
 15 Miller, Steven         50 WM                  32.01      31.54  
 16 Meltz, Steve           51 NEM                 31.00      31.60  
 17 Nagle, Robert          53 FACT                34.00      31.61  
 18 Ruelf, Michael         51 FACT                35.00      31.62  
 19 Stevens, Craig         51 1776                31.40      32.16  
 20 Carroll, Timothy       53 FACT                32.52      32.61  
 21 Paushter, Stephen      53 NIAG                36.50      34.42  
 22 Voelker, Charles       51 GAJA                34.79      35.15  
 23 Beachler, Michael      53 FACT                35.50      37.24  
 24 Vanderwood, Tim        52 GAJA                37.51      37.75  
 -- Vazmina, Rudy          54 SWIM                30.30         NS  
 -- Saltzman, Edward       54 GAJA                38.00         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Geiman, Tom            55 GSM                 28.99      28.84  
  2 De Lacy, James         58 WCM                 29.50      29.33  
  3 Wilder, Hugh           57 PALM                30.20      29.52  
  4 Heck, Steven           55 BTAC                30.51      30.02  
  5 Glass, Ernie           55 NCMS                33.08      31.16  
  6 Redic, James           58 FACT                30.19      32.29  
  7 Nickodem, Peter        55 FACT                36.50      34.07  
  8 Krohmer, Jack          55 HOTS                35.50      39.28  
  9 Graber, Charles        59 PIMM                40.00      40.67  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Dragon, Jim            60 GSM                 29.50      29.87  
  2 Muter, C               62 UNAT                29.83      29.99  
  3 Quiggin, David         60 GOLD                30.50      30.20  
  4 Poiletman, Robert      61 COLM                29.96      30.46  
  5 Smith, Ian             63 YMCA                32.00      31.47  
  6 Guthrie, Scott         60 FACT                35.50      31.49  
  7 White, Bernard         61 NCMS                34.90      33.10  
  8 Pitman, Dick           60 WMAC                33.70      33.62  
  9 Palmer, Terry          60 HUNT                34.65      33.65  
 10 Dawson, Bill           62 MELO                37.50      37.40  
 11 Rodenfels, Bill        62 FACT                38.00      40.43  
 12 Ashare, Edward         63 UNAT                44.50      42.29  
 13 McNamee, Sr, Michael   63 SLAM              1:00.00      48.90  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Lammert, Joseph        65 O*H*                34.00      32.66  
  2 Bailie, Bob            69 WMST                32.58      33.46  
  3 Gillanders, David      65 ARKM                34.33      34.99  
  4 Katz, Jerry            66 GSM                 35.46      35.66  
  5 Puchalski, Donald      65 FACT                38.60      35.94  
  6 McIntyre, David        67 GOLD                38.50      37.24  
  7 Prior, Dick            65 GAJA                35.50      43.15  
  8 Mc Clung, Bill         65 GAJA                40.00      43.74  
  9 Ackerman, Louis        68 PIMM                57.62      56.57  
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Morner, Stan           70 WCM                 36.70      36.78  
  1 Patten, Bob            70 RMM                 41.00      36.78  
  3 Mitchell, Clarke       72 NCMS                40.00      38.12  
  4 Mc Connell, Stan       73 HBSC                42.00      42.03  
  5 Shannon, Larry         71 UNAT                48.11      52.27  
  6 Bongiorno, Joe         71 HHAC                49.52    1:01.18  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Webber, Dick           75 NCMS                41.00      40.91  
  2 Kurtzman, Aaron        75 FMM                 42.00      43.78  
  3 Hubbard, Donald        77 SDSM                46.92      49.98  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hutinger, Paul         80 FMM                 43.50      55.29  
  2 Charles, Jay           82 UNAT              1:30.78    1:27.91  
  3 Mc Auley, Herb         82 GAJA              1:31.83    1:29.35  
 -- Holmes, Rogers         83 FACT                48.50         NS  
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Johnston, William      86 WCM               1:01.52    1:09.11  




                          
 
 Event 9  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Vazhenin, Anastacia    20 GAJA              2:15.19    2:14.73  
                 31.93      1:05.78 (33.85)
        1:40.36 (34.58)     2:14.73 (34.37)
  2 Mullet, Emily          24 PAFC              2:20.09    2:19.55  
                 32.06      1:06.87 (34.81)
        1:43.01 (36.14)     2:19.55 (36.54)
  3 Scott, Ashley          21 GAS               2:28.60    2:21.84  
                 32.65      1:08.22 (35.57)
        1:45.03 (36.81)     2:21.84 (36.81)
  4 Morales, Denise        24 PAFC              2:33.18    2:24.66  
                 34.15      1:10.78 (36.63)
        1:47.60 (36.82)     2:24.66 (37.06)
  5 Wilson, Marly          20 FACT              2:37.94    2:38.04  
                 37.31      1:17.96 (40.65)
        1:58.32 (40.36)     2:38.04 (39.72)
  6 Crandell, Kelly        24 PNA               2:43.81    2:38.75  
                 36.79      1:16.78 (39.99)
        1:57.59 (40.81)     2:38.75 (41.16)
  7 Bettinger, Lisa        22 BERK              2:40.00    2:46.41  
                 35.51      1:16.87 (41.36)
        2:01.90 (45.03)     2:46.41 (44.51)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 O'Reilly, Jennifer     25 RMST              2:30.81    2:16.81  
                 33.50      1:08.27 (34.77)
        1:43.39 (35.12)     2:16.81 (33.42)
  2 Flynn, Patricia        28 PAFC              2:17.04    2:20.81  
                 33.41      1:09.40 (35.99)
        1:45.12 (35.72)     2:20.81 (35.69)
  3 Johnson, Holly         28 GAS               2:20.97    2:23.04  
                 32.71      1:08.38 (35.67)
        1:45.66 (37.28)     2:23.04 (37.38)
  4 Arneson, Laura         29 UTAH              2:24.99    2:25.31  
                 34.56      1:11.77 (37.21)
        1:48.90 (37.13)     2:25.31 (36.41)
  5 Brodkin, Kathryn       26 UNAT              2:31.02    2:28.48  
                 35.40      1:13.18 (37.78)
        1:50.68 (37.50)     2:28.48 (37.80)
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Day, Nadine            34 IM                2:09.14    2:09.56  
                 30.26      1:03.37 (33.11)
        1:37.08 (33.71)     2:09.56 (32.48)
  2 Eldridge, Beth         34 AMS               2:21.01    2:23.29  
                 33.13      1:09.62 (36.49)
        1:47.12 (37.50)     2:23.29 (36.17)
  3 Willis, Kelly          33 PCAT              2:25.99    2:28.75  
                 33.98      1:11.23 (37.25)
        1:49.83 (38.60)     2:28.75 (38.92)
  4 Britt, Katie           32 GAJA              2:42.19    2:28.98  
                 34.07      1:11.26 (37.19)
        1:50.55 (39.29)     2:28.98 (38.43)
  5 Toft, Heidi            31 IM                2:35.30    2:29.73  
                 33.89      1:11.59 (37.70)
        1:51.56 (39.97)     2:29.73 (38.17)
  6 Hare, Monica           30 LYTA              2:35.89    2:35.36  
                 33.43      1:10.94 (37.51)
        1:51.41 (40.47)     2:35.36 (43.95)
  7 Jones, Cathy           33 GAJA              2:36.93    2:37.78  
                 35.87      1:15.36 (39.49)
        1:57.18 (41.82)     2:37.78 (40.60)
  8 Moore, Alison          34 OREG              2:38.76    2:38.52  
                 36.31      1:16.59 (40.28)
        1:57.62 (41.03)     2:38.52 (40.90)
  9 Fahey, Lisa            34 CONN              2:48.13    2:43.48  
                 35.14      1:16.49 (41.35)
        1:59.93 (43.44)     2:43.48 (43.55)
 10 Keller, Rebecca        34 IM                2:45.00    2:44.18  
                 37.63      1:19.90 (42.27)
        2:02.84 (42.94)     2:44.18 (41.34)
 11 Spijkerbosch, Anja     31 WMST              2:43.87    2:45.93  
                 39.83      1:22.41 (42.58)
        2:04.61 (42.20)     2:45.93 (41.32)
 12 Fair, Beverly          34 PS                2:51.20    2:56.43  
                 39.99      1:23.91 (43.92)
        2:11.29 (47.38)     2:56.43 (45.14)
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ridge, Jennifer        36 IM                2:14.64    2:15.12  
                 31.82      1:05.67 (33.85)
        1:40.41 (34.74)     2:15.12 (34.71)
  2 Hagadorn, Heather      39 RMM               2:16.57    2:16.90  
                 32.96      1:07.32 (34.36)
        1:42.43 (35.11)     2:16.90 (34.47)
  3 Gellatly, Jill         37 WMST              2:24.00    2:19.64  
                 33.20      1:08.17 (34.97)
        1:44.34 (36.17)     2:19.64 (35.30)
  4 Phillips, Alice        39 VMST              2:21.70    2:20.51  
                 31.76      1:06.36 (34.60)
        1:42.55 (36.19)     2:20.51 (37.96)
  5 Moser, Ursula          35 CLVM              2:23.10    2:24.45  
                 32.90      1:09.01 (36.11)
        1:46.24 (37.23)     2:24.45 (38.21)
  6 Rietz, Heather         36 EXCL              2:21.97    2:25.74  
                 33.99      1:10.12 (36.13)
        1:48.19 (38.07)     2:25.74 (37.55)
  7 Forbes, Tiffany        37 RMM               2:25.00    2:26.21  
                 33.27      1:10.67 (37.40)
        1:48.22 (37.55)     2:26.21 (37.99)
  8 LeClair, Dale          35 GAJA              2:30.22    2:29.25  
                 33.53      1:09.93 (36.40)
        1:49.03 (39.10)     2:29.25 (40.22)
  9 Rossetti, Nancy        35 WMST              2:32.24    2:32.50  
                 36.23      1:15.94 (39.71)
        1:56.33 (40.39)     2:32.50 (36.17)
 10 Nelson, Sheila         36 MINN              2:36.80    2:32.60  
                 35.10      1:14.40 (39.30)
        1:54.83 (40.43)     2:32.60 (37.77)
 11 Adams, Kari            38 CLVM              2:39.50    2:37.71  
                 36.94      1:17.26 (40.32)
        1:58.92 (41.66)     2:37.71 (38.79)
 12 Haruta, Deborah        37 NCMS              2:41.60    2:40.49  
                 36.68      1:16.90 (40.22)
        1:57.86 (40.96)     2:40.49 (42.63)
 13 Segnitz, Robin         37 SKY               2:55.06    2:47.01  
                 36.60      1:18.43 (41.83)
        2:03.15 (44.72)     2:47.01 (43.86)
 14 Hurst, Kim             35 GAJA              2:37.43    2:57.78  
                 40.49      1:26.00 (45.51)
        2:11.98 (45.98)     2:57.78 (45.80)
 15 Barrett, Connie        35 MVN               3:20.15    3:16.84  
                 42.37      1:32.45 (50.08)
        2:24.00 (51.55)     3:16.84 (52.84)
 16 Zappa, Flavia          37 SPM               3:41.00    3:35.21  
                 49.52      1:44.47 (54.95)
        2:41.12 (56.65)     3:35.21 (54.09)
 17 McNamee, Mary          38 SLAM              5:00.00    4:44.21  
                 54.52    2:06.70 (1:12.18)
      3:28.81 (1:22.11)   4:44.21 (1:15.40)
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mc Donough, Diana      41 PALM              2:15.70    2:15.52  
                 31.19      1:04.55 (33.36)
        1:39.96 (35.41)     2:15.52 (35.56)
  2 Hennessey, Lynnette    40 HHAC              2:21.00    2:18.26  
                 31.16      1:05.69 (34.53)
        1:42.22 (36.53)     2:18.26 (36.04)
  3 Block, Andrea          43 IM                2:20.00    2:19.34  
                 32.25      1:07.39 (35.14)
        1:43.20 (35.81)     2:19.34 (36.14)
  4 Mc Gee, Beth           42 GAJA              2:20.50    2:19.61  
                 32.31      1:06.57 (34.26)
        1:42.71 (36.14)     2:19.61 (36.90)
  5 Roebuck, Mary          43 FACT              2:24.00    2:24.46  
                 32.99      1:08.53 (35.54)
        1:46.55 (38.02)     2:24.46 (37.91)
  6 Downing, Linda         40 GAJA              2:27.09    2:29.64  
                 35.52      1:12.86 (37.34)
        1:51.05 (38.19)     2:29.64 (38.59)
  7 Kester, Kris           40 GAJA              2:25.00    2:30.48  
                 32.94      1:09.87 (36.93)
        1:49.70 (39.83)     2:30.48 (40.78)
  8 Jones, Maureen         41 FACT              2:31.30    2:33.49  
                                  18.81 ( )
          33.22 (14.41)   2:33.49 (2:00.27)
  9 Springer, Margie       43 NCMS              2:42.30    2:47.49  
                                1:22.52 ( )
        2:05.63 (43.11)     2:47.49 (41.86)
 10 Hinkey, Lynne          41 PALM              2:39.77    3:07.28  
                                   4.34 ( )
      2:14.45 (2:10.11)     3:07.28 (52.83)
 -- Winslow, Laura         44 ARIZ              2:25.30         NS  
 -- Parker, Kelly          43 VMST              2:15.69         NS  
                                   5.63 ( )
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Leutner, Joy           46 MVN               2:26.19    2:24.39  
                 34.46      1:11.40 (36.94)
        1:48.14 (36.74)     2:24.39 (36.25)
  2 Brown, Denise          45 MICH              2:22.47    2:24.43  
                                   6.56 ( )
      1:48.31 (1:41.75)     2:24.43 (36.12)
  3 Early, Marilyn         47 MICH              2:28.00    2:26.23  
                                   5.53 ( )
      1:49.16 (1:43.63)     2:26.23 (37.07)
  4 Bancks, Jean           48 FACT              2:30.00    2:26.65  
                                   3.38 ( )
      1:49.78 (1:46.40)     2:26.65 (36.87)
  5 Grilli, Tracy          47 NEM               2:27.99    2:27.17  
                 35.17      1:11.98 (36.81)
        1:50.30 (38.32)     2:27.17 (36.87)
  6 Rohner, Patricia       45 NCMS              2:29.95    2:30.26  
                 36.20      1:14.17 (37.97)
        1:52.54 (38.37)     2:30.26 (37.72)
  7 Royden, Leigh Wiki     49 NEM               2:25.00    2:30.86  
                                   3.45 ( )
      1:51.09 (1:47.64)     2:30.86 (39.77)
  8 Alvarez, Phyllis       45 UCI               2:35.00    2:32.76  
                 35.51      1:14.63 (39.12)
        1:54.19 (39.56)     2:32.76 (38.57)
  9 Devanney, Celia        47 GOLD              2:33.90    2:32.85  
                 35.05      1:13.72 (38.67)
        1:54.12 (40.40)     2:32.85 (38.73)
 10 Wainwright, Joanne     49 AKMS              2:40.00    2:33.28  
                 36.04      1:14.27 (38.23)
        1:54.16 (39.89)     2:33.28 (39.12)
 11 Fries, Beth            46 NEM               2:37.72    2:36.80  
                 37.45      1:17.08 (39.63)
        1:58.13 (41.05)     2:36.80 (38.67)
 12 Orman, Karen           47 SWM               2:35.00    2:37.66  
                 36.65      1:16.95 (40.30)
        1:58.28 (41.33)     2:37.66 (39.38)
 13 Salzman, Sharon        46 SPM               2:35.00    2:38.09  
                 37.20      1:16.88 (39.68)
        1:58.04 (41.16)     2:38.09 (40.05)
 14 Pakchar, Carol         49 GAJA              2:41.00    2:43.96  
                 37.64      1:19.00 (41.36)
        2:01.03 (42.03)     2:43.96 (42.93)
 15 Driscoll, Colleen      46 METR              2:39.32    2:45.85  
                 37.29      1:19.01 (41.72)
        2:02.01 (43.00)     2:45.85 (43.84)
 16 Belva, Carol           49 NIAG              2:48.00    2:50.06  
                 40.10      1:22.90 (42.80)
        2:07.53 (44.63)     2:50.06 (42.53)
 17 Dawson, Karleen        47 NTC               2:49.50    2:50.46  
                 34.87      1:15.96 (41.09)
        2:02.22 (46.26)     2:50.46 (48.24)
 18 Braaten, Kitten        49 VMST              2:52.10    2:56.65  
                 41.58      1:26.20 (44.62)
        2:12.66 (46.46)     2:56.65 (43.99)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hirsty, Jacki          52 NEM               2:30.00    2:26.66  
                 34.23      1:11.38 (37.15)
        1:48.88 (37.50)     2:26.66 (37.78)
  2 LaBorwit, Anne         54 GOLD              2:37.00    2:33.40  
                 36.35      1:16.11 (39.76)
        1:55.49 (39.38)     2:33.40 (37.91)
  3 Hare, Frances          54 METR              2:47.50    2:35.39  
                 35.77      1:15.12 (39.35)
        1:56.60 (41.48)     2:35.39 (38.79)
  4 Sargeant, Pat          51 NCMS              2:40.10    2:36.02  
                 36.50      1:15.25 (38.75)
        1:56.48 (41.23)     2:36.02 (39.54)
  5 Silver, Lynn           52 PCAT              2:46.74    2:46.13  
                 38.01      1:19.84 (41.83)
        2:02.67 (42.83)     2:46.13 (43.46)
  6 Garr, Jeanne           50 NEM               2:54.36    2:49.63  
                                   4.20 ( )
          39.39 (35.19)   2:49.63 (2:10.24)
  7 Boyer, Kathy           50 MCM               2:52.39    2:49.70  
                 39.01      1:20.69 (41.68)
        2:04.96 (44.27)     2:49.70 (44.74)
  8 Sullivan, Shannon      50 SBM               2:51.47    2:49.87  
                 37.54      1:19.06 (41.52)
        2:02.73 (43.67)     2:49.87 (47.14)
  9 Hinson, Jan            50 BSLM              2:59.64    3:07.51  
                 43.18      1:31.54 (48.36)
        2:22.14 (50.60)     3:07.51 (45.37)
 -- Miller, Celeste        54 SNM               2:35.00         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Dunbar, Barbara        55 SDSM              2:31.34    2:28.56  
                 34.40      1:11.54 (37.14)
        1:50.00 (38.46)     2:28.56 (38.56)
  2 Williamson, Francine   56 GAJA              2:35.56    2:33.18  
                 34.90      1:12.13 (37.23)
        1:52.00 (39.87)     2:33.18 (41.18)
  3 Moore, Meredith        55 CONN              2:45.00    2:42.43  
                 38.03      1:18.84 (40.81)
        2:02.11 (43.27)     2:42.43 (40.32)
  4 Alexander, Martha      55 WCM               2:42.06    2:45.64  
                 37.97      1:20.80 (42.83)
        2:03.87 (43.07)     2:45.64 (41.77)
  5 Miller, Nancy          55 VMST              3:15.00    2:54.02  
                 41.02      1:24.80 (43.78)
        2:08.87 (44.07)     2:54.02 (45.15)
  6 Grams, Anne            57 FACT              2:56.47    2:56.27  
                 40.82      1:26.34 (45.52)
        2:13.06 (46.72)     2:56.27 (43.21)
  7 Pero, Myriam           55 ANCM              2:55.00    2:58.09  
                 41.09      1:26.04 (44.95)
        2:12.03 (45.99)     2:58.09 (46.06)
  8 Veater, Betty          58 BRYB              3:03.23    2:58.19  
                 40.17      1:26.10 (45.93)
        2:12.72 (46.62)     2:58.19 (45.47)
  9 Welch, Sarah           57 PNA               3:10.50    3:03.78  
                 41.78      1:28.92 (47.14)
        2:17.66 (48.74)     3:03.78 (46.12)
 10 Puckett, Nancy         55 1776              3:03.93    3:05.43  
                 42.91      1:29.71 (46.80)
        2:17.55 (47.84)     3:05.43 (47.88)
 11 Scott, Stephanie       57 WCM               3:21.30    3:08.61  
                 41.82      1:30.91 (49.09)
        2:20.05 (49.14)     3:08.61 (48.56)
 12 Prall, Winifred        57 GAJA              3:17.27    3:11.12  
                 45.59      1:34.16 (48.57)
        2:26.41 (52.25)     3:11.12 (44.71)
 13 Cox, Pearl             55 VMST              3:15.82    3:13.29  
                 45.53      1:33.67 (48.14)
        2:24.59 (50.92)     3:13.29 (48.70)
 14 Buccino, Vicki         58 UNAT              3:11.35    3:16.92  
                 45.94      1:35.68 (49.74)
        2:26.80 (51.12)     3:16.92 (50.12)
 15 Tevis, Maggie          56 RHMS              3:17.00    3:35.14  
                 47.43      1:43.15 (55.72)
        2:39.55 (56.40)     3:35.14 (55.59)
 16 Felkins, Juliet        55 ARKM              3:40.04    3:36.26  
                 50.25      1:45.15 (54.90)
        2:41.63 (56.48)     3:36.26 (54.63)
 17 DeLong, Dee            55 VMST              3:55.00    3:40.12  
                 52.38      1:47.45 (55.07)
        2:45.76 (58.31)     3:40.12 (54.36)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Marr, Jackie           61 SDSM              2:41.27    2:46.16  
                 38.03      1:20.59 (42.56)
        2:03.97 (43.38)     2:46.16 (42.19)
  2 Ridout, Nancy          62 TAM               3:02.75    3:00.59  
                 40.51      1:25.67 (45.16)
        2:13.94 (48.27)     3:00.59 (46.65)
  3 Schreiner, Beth        63 VMST              3:12.00    3:13.65  
                 45.30      1:34.13 (48.83)
        2:26.80 (52.67)     3:13.65 (46.85)
  4 Birkhead, Jane         64 MCM               3:32.24    3:23.59  
                 45.83      1:37.31 (51.48)
        2:30.91 (53.60)     3:23.59 (52.68)
  5 Chapman, Joann         60 PIMM              3:36.75    3:30.93  
                 45.91      1:40.00 (54.09)
        2:36.65 (56.65)     3:30.93 (54.28)
  6 Dyck, Grace            63 RMM               3:39.80    3:40.88  
                 50.42      1:46.85 (56.43)
        2:45.05 (58.20)     3:40.88 (55.83)
  7 Trevison, Ellie        61 SWIM              4:55.00    4:41.73  
                 58.02    2:08.27 (1:10.25)
      3:24.50 (1:16.23)   4:41.73 (1:17.23)
 -- Kotzbach, Bonnie       60 MVN               3:09.37         NS  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Bolar, Sally           65 ARIZ              3:09.00    3:01.75  
                 42.58      1:28.63 (46.05)
        2:16.39 (47.76)     3:01.75 (45.36)
  2 Zaremski, Barbara      67 VMST              3:07.45    3:15.09  
                 44.30      1:34.40 (50.10)
        2:25.88 (51.48)     3:15.09 (49.21)
  3 Tullman, Patricia      67 FMM               3:17.90    3:16.26  
                 45.25      1:35.34 (50.09)
        2:26.43 (51.09)     3:16.26 (49.83)
  4 Leilich, Joann         65 VMST              3:30.00    3:20.43  
                 45.32      1:36.68 (51.36)
        2:29.39 (52.71)     3:20.43 (51.04)
  5 Detrick, Johnnie       69 VMST              3:28.49    3:29.02  
                 46.79      1:39.39 (52.60)
        2:34.89 (55.50)     3:29.02 (54.13)
  6 Bower, Barbara         66 ES                3:36.82    3:29.89  
                 47.24      1:39.61 (52.37)
        2:35.03 (55.42)     3:29.89 (54.86)
  7 Kremer, Sandra         68 NCMS              3:39.86    3:38.95  
                 47.52      1:42.81 (55.29)
        2:40.60 (57.79)     3:38.95 (58.35)
  8 Henderson, Martha      68 FACT              3:55.20    4:02.81  
                 54.28    1:56.94 (1:02.66)
      3:03.61 (1:06.67)     4:02.81 (59.20)
  9 Barnes, Janice         69 PAFC              4:40.98    4:58.83  
               1:02.06    2:17.95 (1:15.89)
      3:39.28 (1:21.33)   4:58.83 (1:19.55)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Stoinoff, Lavelle      71 MACO              3:06.21    2:59.75  
                 42.65      1:28.09 (45.44)
        2:14.46 (46.37)     2:59.75 (45.29)
  2 Gaschke, Lida          72 METR              3:30.70    3:30.60  
                 48.18      1:42.47 (54.29)
        2:37.88 (55.41)     3:30.60 (52.72)
  3 Alexander, Joan        72 WCM               3:40.00    3:42.77  
                 50.36      1:48.38 (58.02)
        2:47.38 (59.00)     3:42.77 (55.39)
  4 Homans, Margaret       72 FMM               3:51.10    3:42.79  
                 50.60    1:50.83 (1:00.23)
        2:48.99 (58.16)     3:42.79 (53.80)
  5 Waite, Nancy           70 O*H*              4:30.00    3:52.35  
                 52.26    1:52.92 (1:00.66)
      2:56.23 (1:03.31)     3:52.35 (56.12)
  6 Campbell, Joan         74 FACT              3:49.88    3:52.37  
                 53.61      1:52.52 (58.91)
      2:55.48 (1:02.96)     3:52.37 (56.89)
  7 Stevens, Ann           71 IM                4:10.00    4:05.43  
                 57.40    2:00.02 (1:02.62)
      3:05.01 (1:04.99)   4:05.43 (1:00.42)
  8 Eisele, Barbara        74 HHAC              4:17.92    4:29.48  
                 57.70    2:05.67 (1:07.97)
      3:17.05 (1:11.38)   4:29.48 (1:12.43)
  9 Hecimovich, Helen      74 UNAT              5:25.00    5:31.41  
               1:09.16    2:35.07 (1:25.91)
      4:08.16 (1:33.09)   5:31.41 (1:23.25)
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Troy, Jean             77 FMM               3:38.34    3:24.89  
                 42.33      1:35.62 (53.29)
        2:31.18 (55.56)     3:24.89 (53.71)
  2 Bohl, Nan              75 MOVY              3:30.97    3:28.42  
                 41.59      1:32.91 (51.32)
        2:30.42 (57.51)     3:28.42 (58.00)
  3 Aaron, Ruth            75 1776              4:02.08    4:14.81  
                 56.96    2:03.07 (1:06.11)
      3:08.94 (1:05.87)   4:14.81 (1:05.87)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Smith, Petey M         80 NEM               4:00.00    4:03.05  
                 56.58    2:00.53 (1:03.95)
      3:02.83 (1:02.30)   4:03.05 (1:00.22)
  2 Burrill, Billie Ann    83 NEM               4:30.01    4:16.44  
                 59.45    2:06.67 (1:07.22)
      3:15.88 (1:09.21)   4:16.44 (1:00.56)


                        
 
 Event 10  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Gellin, Jonathan       24 NCMS              2:09.55    2:05.11  
                 29.51      1:00.66 (31.15)
        1:33.09 (32.43)     2:05.11 (32.02)
  2 Meer, Jonathan         24 GSM               2:15.66    2:16.55  
                 30.67      1:04.68 (34.01)
        1:40.92 (36.24)     2:16.55 (35.63)
  3 Thornton, Eric         19 TGM               2:16.14    2:19.25  
                 30.70      1:05.35 (34.65)
        1:42.00 (36.65)     2:19.25 (37.25)
  4 Winn, Stephen          20 AMS               2:15.08    2:25.02  
                 30.30      1:04.52 (34.22)
      2:25.02 (1:20.50)                    
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Allen, Matt            28 NCMS              2:09.99    2:02.69  
                 29.08      1:00.55 (31.47)
        1:32.01 (31.46)     2:02.69 (30.68)
  1 DeSorbo, Todd          27 NCMS              2:10.50    2:02.69  
                 28.94        59.93 (30.99)
        1:31.68 (31.75)     2:02.69 (31.01)
  3 Furlong, Brian         27 PAFC              2:02.99    2:07.14  
                 29.51      1:01.82 (32.31)
        1:34.67 (32.85)     2:07.14 (32.47)
  4 Paul, Darcy            28 METR              2:20.00    2:07.84  
                 30.23      1:03.12 (32.89)
        1:35.34 (32.22)     2:07.84 (32.50)
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Farrell, Andrew        34 NCMS              2:02.75    2:03.74  
                 28.42        59.57 (31.15)
        1:31.47 (31.90)     2:03.74 (32.27)
  2 Crankshaw, Erik        32 NCMS              2:03.27    2:04.10  
                 28.81        59.65 (30.84)
        1:31.68 (32.03)     2:04.10 (32.42)
  3 Cornell, Eric          34 VMST              2:05.12    2:07.21  
                 29.06      1:01.52 (32.46)
        1:34.44 (32.92)     2:07.21 (32.77)
  4 Mc Whorter, Michael    31 UNAT              2:07.59    2:07.68  
                 29.16      1:00.35 (31.19)
        1:33.95 (33.60)     2:07.68 (33.73)
  5 O'Connor, Alan         31 PAFC              2:18.29    2:08.63  
                 29.99      1:02.58 (32.59)
        1:36.02 (33.44)     2:08.63 (32.61)
  6 Mattson, Mark          34 IM                2:19.41    2:18.48  
                 32.38      1:07.55 (35.17)
        1:42.83 (35.28)     2:18.48 (35.65)
  7 Thielen, Aaron         33 IM                2:24.00    2:20.20  
                 30.89      1:05.65 (34.76)
        1:42.45 (36.80)     2:20.20 (37.75)
 -- Robling, Steve         34 PALM              2:09.00         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ross, Michael          36 NEM               1:58.66    1:56.92  
                 27.17        56.80 (29.63)
        1:26.75 (29.95)     1:56.92 (30.17)
  2 Keller, Matt           35 IM                2:02.00    2:00.74  
                 28.17        58.95 (30.78)
        1:29.78 (30.83)     2:00.74 (30.96)
  3 Benucci, Lorenzo       37 AWJ               2:06.50    2:02.88  
                 28.98        59.29 (30.31)
        1:30.98 (31.69)     2:02.88 (31.90)
  4 Dickson, Kurt          37 ARIZ              2:11.86    2:06.62  
                 29.94      1:02.19 (32.25)
        1:34.76 (32.57)     2:06.62 (31.86)
  5 Edmondson, Greg        38 SWOM              2:08.22    2:09.25  
                 29.24      1:01.42 (32.18)
        1:34.87 (33.45)     2:09.25 (34.38)
  6 McGiffin, Chris        38 GSM               2:14.38    2:12.13  
                 31.17      1:04.85 (33.68)
        1:38.97 (34.12)     2:12.13 (33.16)
  7 Coughlin, Sean         38 AMS               2:09.71    2:12.17  
                 31.25      1:04.68 (33.43)
        1:38.85 (34.17)     2:12.17 (33.32)
  8 LeClair, David         37 GAJA              2:14.82    2:12.93  
                 31.19      1:04.71 (33.52)
        1:38.39 (33.68)     2:12.93 (34.54)
  9 Sax, William           35 GMUP              2:25.00    2:25.09  
                 31.83      1:08.83 (37.00)
        1:47.42 (38.59)     2:25.09 (37.67)
 10 Stroie, Viorel         39 CONN              2:18.00    2:50.09  
                 37.69      1:19.95 (42.26)
        2:05.17 (45.22)     2:50.09 (44.92)
 -- Murray, Jeff           35 NCMS              2:01.46         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Cromarty, Stuart       40 NEM               1:59.81    1:58.94  
                 27.37        57.43 (30.06)
        1:27.86 (30.43)     1:58.94 (31.08)
  2 Newman, Steven         42 BDGR              2:04.98    2:05.14  
                 29.44      1:00.78 (31.34)
        1:33.06 (32.28)     2:05.14 (32.08)
  3 Dunne, Reed            41 UNAT              2:09.91    2:05.96  
                 28.37        59.94 (31.57)
        1:32.18 (32.24)     2:05.96 (33.78)
  4 Schmidt, Michael       42 MESC              2:06.50    2:05.99  
                 30.64      1:03.06 (32.42)
        1:35.18 (32.12)     2:05.99 (30.81)
  5 Wood, Steve            44 RIDG              2:10.02    2:06.56  
                 28.79      1:00.87 (32.08)
        1:33.82 (32.95)     2:06.56 (32.74)
  6 Stewart, Henry         41 NCMS              2:07.52    2:06.86  
                 29.74      1:01.69 (31.95)
        1:34.08 (32.39)     2:06.86 (32.78)
  7 Dawson, Jerry          44 NTC               2:09.11    2:07.90  
                 29.16      1:02.08 (32.92)
        1:34.73 (32.65)     2:07.90 (33.17)
  8 Leutner, Gerry         40 MVN               2:11.00    2:08.03  
                 28.89      1:00.99 (32.10)
        1:34.24 (33.25)     2:08.03 (33.79)
  9 Yeomans, Scott         40 GSM               2:08.08    2:09.02  
                 29.91      1:02.19 (32.28)
        1:35.53 (33.34)     2:09.02 (33.49)
 10 Holmes, Robert         42 SKY               2:15.10    2:10.79  
                 29.95      1:02.86 (32.91)
        1:36.78 (33.92)     2:10.79 (34.01)
 11 Vazhenin, Igor         40 GAJA              2:05.40    2:11.64  
                 30.65      1:03.60 (32.95)
        1:37.31 (33.71)     2:11.64 (34.33)
 12 Bailey, Matthew        43 GAJA              2:11.94    2:12.16  
                 29.96      1:02.31 (32.35)
        1:36.62 (34.31)     2:12.16 (35.54)
 13 Crozier, Joe           41 FACT              2:11.54    2:18.90  
                 30.86      1:04.53 (33.67)
        1:41.69 (37.16)     2:18.90 (37.21)
 14 Ebert, Jim             41 AWJ               2:17.65    2:21.04  
                 32.38      1:07.26 (34.88)
        1:43.53 (36.27)     2:21.04 (37.51)
 15 Miller, Mike           40 JWM               2:19.31    2:21.16  
                 31.60      1:07.84 (36.24)
        1:45.05 (37.21)     2:21.16 (36.11)
 16 Dromsky, Joseph        42 GAS               2:18.30    2:24.07  
                 32.25      1:08.35 (36.10)
        1:46.29 (37.94)     2:24.07 (37.78)
 17 Carter, Robert         41 MCM               2:23.79    2:25.95  
                 33.94      1:10.50 (36.56)
        1:48.34 (37.84)     2:25.95 (37.61)
 18 Brown, Richard         41 GAJA              2:23.45    2:27.21  
                 31.34      1:06.57 (35.23)
        1:46.37 (39.80)     2:27.21 (40.84)
 19 Williams, Rick         44 HHAC              2:23.00    2:32.40  
                 33.96      1:11.77 (37.81)
        1:52.93 (41.16)     2:32.40 (39.47)
 20 Mooney, John           44 NEM               2:40.00    2:37.60  
                 33.30      1:12.95 (39.65)
        1:55.12 (42.17)     2:37.60 (42.48)
 21 Bodenmann, Jeffrey     44 NTC               2:45.00    2:43.64  
                                1:16.32 ( )
        2:01.06 (44.74)     2:43.64 (42.58)
 -- Ozun, Sabri            41 CLVM              2:10.00         NS  
 -- Wendt, Michael         42 COLM              2:13.38         NS  
                                   3.55 ( )
 -- Kolb, Karl             43 NEM               2:19.00         NS  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Bugg, Bob              47 GAJA              2:02.55    2:01.99  
                                   6.89 ( )
      1:29.86 (1:22.97)     2:01.99 (32.13)
  2 Callahan, Jim          47 GCMT              2:12.00    2:07.94  
                                   5.07 ( )
      1:35.75 (1:30.68)     2:07.94 (32.19)
  3 Mc Cabe, Thomas        47 IM                2:07.50    2:08.23  
                                   4.77 ( )
      1:34.80 (1:30.03)     2:08.23 (33.43)
  4 Berryhill, Keith       45 GAJA              2:06.30    2:08.25  
                 30.25      1:02.76 (32.51)
        1:36.45 (33.69)     2:08.25 (31.80)
  5 Copeland, Rob          48 GAJA              2:14.68    2:11.43  
                 31.15      1:04.24 (33.09)
        1:37.63 (33.39)     2:11.43 (33.80)
  6 Erickson, Tim          48 GOLD              2:13.70    2:14.52  
                                1:05.75 ( )
        1:40.62 (34.87)     2:14.52 (33.90)
  7 Shepherd, Keith        45 SKY               2:17.75    2:15.11  
                 30.35      1:04.12 (33.77)
        1:39.68 (35.56)     2:15.11 (35.43)
  8 LeCraw, Spencer        48 HHAC              2:17.00    2:16.49  
                                1:06.31 ( )
      2:16.49 (1:10.18)                    
  9 Calvert, Mark          45 FACT              2:19.29    2:16.82  
                 30.44      1:03.35 (32.91)
        1:38.64 (35.29)     2:16.82 (38.18)
 10 Angell, Clayton        47 GAJA              2:11.00    2:18.43  
                 30.40      1:03.79 (33.39)
        1:40.99 (37.20)     2:18.43 (37.44)
 11 Nolte, Christopher     47 RMM               2:18.50    2:20.58  
                 33.48      1:08.72 (35.24)
        1:45.54 (36.82)     2:20.58 (35.04)
 12 Robinson, Alan         45 TGM               2:31.49    2:20.93  
                 31.92      1:06.55 (34.63)
        1:43.99 (37.44)     2:20.93 (36.94)
 13 Hudson, John           49 GMUP              2:24.82    2:21.41  
                 33.96      1:10.11 (36.15)
        1:46.32 (36.21)     2:21.41 (35.09)
 14 Welch, David           48 NEM               2:20.00    2:22.63  
                 33.14      1:08.93 (35.79)
        1:45.57 (36.64)     2:22.63 (37.06)
 15 Siegel, Craig          46 NCMS              2:25.54    2:27.33  
                 31.88      1:07.63 (35.75)
        1:46.37 (38.74)     2:27.33 (40.96)
 16 Traynor, John          45 IM                2:28.00    2:33.53  
                 32.58      1:10.73 (38.15)
        1:52.08 (41.35)     2:33.53 (41.45)
 17 Butler, Malcolm        46 GAJA              2:40.00    2:47.51  
                 37.65      1:23.02 (45.37)
        2:05.83 (42.81)     2:47.51 (41.68)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Groselle, Jack         50 O*H*              2:05.89    2:03.66  
                 28.36        59.68 (31.32)
        1:31.77 (32.09)     2:03.66 (31.89)
  2 Wood, Larry            50 HOTS              2:09.00    2:09.13  
                 31.56      1:04.47 (32.91)
        1:37.45 (32.98)     2:09.13 (31.68)
  3 Dodson, Phil           51 IM                2:10.53    2:10.75  
                 30.62      1:04.03 (33.41)
        1:37.77 (33.74)     2:10.75 (32.98)
  4 Oates, David           54 GMUP              2:13.50    2:11.79  
                                1:04.35 ( )
        1:38.02 (33.67)     2:11.79 (33.77)
  5 Hansen, Robert         50 GMUP              2:07.10    2:12.03  
                 31.56      1:04.83 (33.27)
        1:39.07 (34.24)     2:12.03 (32.96)
  6 Stevens, Craig         51 1776              2:15.80    2:12.28  
                 30.55      1:04.60 (34.05)
        1:38.57 (33.97)     2:12.28 (33.71)
  7 Townsend, R Scott      51 CLVM              2:16.99    2:14.40  
                                   4.10 ( )
      1:40.60 (1:36.50)     2:14.40 (33.80)
  8 Phillips, Richard      50 SCAQ              2:16.20    2:14.65  
                 32.01      1:06.60 (34.59)
        1:40.98 (34.38)     2:14.65 (33.67)
  9 Coxhead, George        52 NCMS              2:17.50    2:19.79  
                                   4.12 ( )
      1:44.07 (1:39.95)     2:19.79 (35.72)
 10 Martin, Jack           53 1776              2:20.00    2:20.60  
                 32.70      1:09.19 (36.49)
        1:46.52 (37.33)     2:20.60 (34.08)
 11 Owen, David            52 GOLD              2:20.00    2:20.67  
                                   5.19 ( )
      1:44.33 (1:39.14)     2:20.67 (36.34)
 12 Daulton, Tom           50 DAMM              2:27.12    2:21.56  
                 32.10      1:07.12 (35.02)
        1:44.19 (37.07)     2:21.56 (37.37)
 13 Hepworth, Mark         50 MCM               2:24.00    2:21.87  
                                   4.63 ( )
      1:46.20 (1:41.57)     2:21.87 (35.67)
 14 Miller, Steven         50 WM                2:22.01    2:22.26  
                 32.85      1:08.61 (35.76)
        1:45.60 (36.99)     2:22.26 (36.66)
 15 Nagle, Robert          53 FACT              2:29.49    2:27.03  
                 33.15      1:09.30 (36.15)
        1:47.57 (38.27)     2:27.03 (39.46)
 16 Yensen, Kermit         51 OREG              2:29.40    2:27.37  
                 33.41      1:09.58 (36.17)
        1:47.59 (38.01)     2:27.37 (39.78)
 17 Meltz, Steve           51 NEM               2:19.00    2:27.41  
                 32.55      1:09.54 (36.99)
        1:48.68 (39.14)     2:27.41 (38.73)
 18 Hernlen, G Tracy       51 VMST              2:30.60    2:29.82  
                 31.96      1:07.52 (35.56)
        1:47.26 (39.74)     2:29.82 (42.56)
 19 Goldberg, Bruce        53 METR              2:30.69    2:31.73  
                 35.22      1:13.87 (38.65)
        1:53.11 (39.24)     2:31.73 (38.62)
 20 Souetov, Viacheslav    51 TYMS              2:26.00    2:33.25  
                 35.13      1:14.55 (39.42)
        1:54.99 (40.44)     2:33.25 (38.26)
 21 Paushter, Stephen      53 NIAG              2:43.00    2:34.30  
                 35.03      1:14.32 (39.29)
        1:54.66 (40.34)     2:34.30 (39.64)
 22 Wright, Robert         50 DOC               2:44.89    2:41.54  
                 36.39      1:17.11 (40.72)
        1:59.83 (42.72)     2:41.54 (41.71)
 23 Moore, Michael         54 FOG               3:08.00    3:00.79  
                 43.00      1:28.08 (45.08)
        2:15.26 (47.18)     3:00.79 (45.53)
 24 Porter, Jim            52 GAJA              2:45.00    3:08.25  
                 40.51                     
            2:19.58 ( )     3:08.25 (48.67)
 -- Beachler, Michael      53 FACT              2:31.95         NS  
 -- Gilchrist, Donald      50 NCMS              2:08.00         NS  
                                   4.75 ( )
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Lane, Homer            55 NEM               2:19.50    2:14.88  
                 31.39      1:06.12 (34.73)
        1:41.90 (35.78)     2:14.88 (32.98)
  2 De Lacy, James         58 WCM               2:17.00    2:15.52  
                 31.24      1:06.58 (35.34)
        1:41.67 (35.09)     2:15.52 (33.85)
  3 Warner, Frank          55 TYR               2:22.00    2:21.20  
                 32.53      1:08.12 (35.59)
        1:44.56 (36.44)     2:21.20 (36.64)
  4 Gruber, Glenn          55 CTM               2:27.50    2:21.23  
                 31.88      1:06.20 (34.32)
        1:43.07 (36.87)     2:21.23 (38.16)
  5 Arneson, Gaard         56 MICH              2:26.10    2:25.75  
                 34.25      1:11.78 (37.53)
        1:49.30 (37.52)     2:25.75 (36.45)
  6 Kornblatt, Daniel      55 NIAG              2:25.00    2:25.93  
                 34.25      1:11.05 (36.80)
        1:48.48 (37.43)     2:25.93 (37.45)
  7 Couch, Bob             57 GAJA              2:25.00    2:26.11  
                 34.63      1:12.73 (38.10)
        1:50.64 (37.91)     2:26.11 (35.47)
  8 Platt, Jay             57 PAFC              2:26.43    2:26.77  
                 33.82      1:11.34 (37.52)
        1:49.68 (38.34)     2:26.77 (37.09)
  9 Glass, Ernie           55 NCMS              2:35.49    2:27.16  
                 33.40      1:10.17 (36.77)
        1:48.97 (38.80)     2:27.16 (38.19)
 10 Schwartz, Marvin       56 ARKM              2:23.00    2:28.74  
                 33.80      1:10.68 (36.88)
        1:50.13 (39.45)     2:28.74 (38.61)
 11 Cowing, John           55 MICH              2:38.00    2:36.42  
                 34.77      1:14.22 (39.45)
        1:54.70 (40.48)     2:36.42 (41.72)
 12 Nickodem, Peter        55 FACT              2:40.30    2:38.78  
                 34.32      1:13.04 (38.72)
        1:55.39 (42.35)     2:38.78 (43.39)
 13 Eisner, David          57 GAJA              2:40.45    2:41.40  
                 36.44      1:16.65 (40.21)
        1:58.55 (41.90)     2:41.40 (42.85)
 14 Behler, Roger          55 RMM               2:50.00    3:13.81  
                 40.79      1:24.84 (44.05)
        2:15.73 (50.89)     3:13.81 (58.08)
 15 Welsford, Glenn        57 COLM              3:20.00    3:13.85  
                 40.37      1:27.95 (47.58)
        2:19.99 (52.04)     3:13.85 (53.86)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Quiggin, David         60 GOLD              2:23.00    2:21.30  
                 32.58      1:08.62 (36.04)
        1:45.70 (37.08)     2:21.30 (35.60)
  2 Davis, Don             60 RHMS              2:28.60    2:28.69  
                 32.75      1:08.60 (35.85)
        1:47.64 (39.04)     2:28.69 (41.05)
  3 Ingolfsrud, Geir       61 GOLD              2:40.00    2:39.17  
                 36.91      1:17.30 (40.39)
        1:59.11 (41.81)     2:39.17 (40.06)
  4 Burns, Ronald          60 CMDG              2:35.00    2:39.91  
                 37.04      1:18.28 (41.24)
        2:01.10 (42.82)     2:39.91 (38.81)
  5 Burr, Ken              60 WCM               2:42.50    2:41.13  
                 35.98      1:17.73 (41.75)
        1:59.55 (41.82)     2:41.13 (41.58)
  6 Dawson, Bill           62 MELO              2:40.00    2:49.31  
                 38.71      1:20.79 (42.08)
        2:06.05 (45.26)     2:49.31 (43.26)
  7 Burgess, Thom          62 DCM               2:56.00    2:53.08  
                 41.90      1:26.63 (44.73)
        2:09.88 (43.25)     2:53.08 (43.20)
  8 Rodenfels, Bill        62 FACT              2:56.96    2:57.16  
                 40.23      1:26.46 (46.23)
        2:11.83 (45.37)     2:57.16 (45.33)
  9 Healy, Martin          60 WM                2:50.00    2:58.27  
                 40.83      1:25.82 (44.99)
        2:13.87 (48.05)     2:58.27 (44.40)
 10 Vaughan, Dale          60 GAJA              2:40.24    2:59.27  
                 43.42      1:25.67 (42.25)
        2:13.00 (47.33)     2:59.27 (46.27)
 11 Monahan, Richard       63 SOFM              2:54.00    3:01.90  
                 41.87      1:28.27 (46.40)
        2:15.22 (46.95)     3:01.90 (46.68)
 12 Woods, Tom             61 VMST              3:00.00    3:06.09  
                 43.76      1:31.14 (47.38)
        2:19.49 (48.35)     3:06.09 (46.60)
 13 Trevison, Rick         62 SWIM              3:12.00    3:19.24  
                 43.96      1:34.28 (50.32)
        2:26.49 (52.21)     3:19.24 (52.75)
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Harrison, David        67 1776              2:28.00    2:31.63  
                 35.21      1:14.89 (39.68)
        1:54.35 (39.46)     2:31.63 (37.28)
  2 Clark, Jerry           67 NCMS              2:36.50    2:34.30  
                 36.08      1:15.29 (39.21)
        1:56.21 (40.92)     2:34.30 (38.09)
  3 Stollmeyer, Michael    67 FACT              2:50.00    2:49.16  
                 39.02      1:21.85 (42.83)
        2:08.20 (46.35)     2:49.16 (40.96)
  4 Lebourgeois, John      66 1776              2:44.00    2:54.25  
                 39.56      1:24.19 (44.63)
        2:10.02 (45.83)     2:54.25 (44.23)
  5 Katz, Jerry            66 GSM               2:54.14    2:57.30  
                 40.38      1:26.85 (46.47)
        2:14.01 (47.16)     2:57.30 (43.29)
  6 Kirlin, Jack           66 1776              3:10.00    2:59.39  
                 42.44      1:28.71 (46.27)
        2:15.27 (46.56)     2:59.39 (44.12)
  7 Diamond, Louis         65 ANCM              2:55.46    3:03.93  
                 39.38      1:25.57 (46.19)
        2:16.34 (50.77)     3:03.93 (47.59)
  8 Prior, Dick            65 GAJA              3:12.00    3:18.51  
                 44.08      1:35.42 (51.34)
        2:29.93 (54.51)     3:18.51 (48.58)
  9 Anderson, Kenneth      65 HHAC              3:16.40    3:22.58  
                 44.52      1:34.67 (50.15)
        2:29.64 (54.97)     3:22.58 (52.94)
 10 Dayoub, Michael        68 GAJA              3:45.00    3:44.61  
                 43.64      1:38.46 (54.82)
      2:43.63 (1:05.17)   3:44.61 (1:00.98)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Jones, Burwell         71 FACT              2:36.82    2:37.45  
                 37.66      1:17.05 (39.39)
        1:57.08 (40.03)     2:37.45 (40.37)
  2 Mayo, Robert           71 WCM               2:55.00    2:53.15  
                 41.07      1:25.48 (44.41)
        2:10.90 (45.42)     2:53.15 (42.25)
  3 Rauch, Will            70 CLVM              2:50.00    2:53.36  
                 38.78      1:22.62 (43.84)
        2:07.93 (45.31)     2:53.36 (45.43)
  4 Lockey, Myron          73 CMAQ              3:02.57    3:09.92  
                 43.95      1:33.41 (49.46)
        2:24.40 (50.99)     3:09.92 (45.52)
  5 Bower, Dick            74 ES                3:08.04    3:12.69  
                 44.48      1:34.25 (49.77)
        2:25.40 (51.15)     3:12.69 (47.29)
  6 Lovell, Gilbert        72 GAJA              3:55.22    3:36.30  
                 46.02      1:41.04 (55.02)
        2:38.77 (57.73)     3:36.30 (57.53)
  7 Shannon, Larry         71 UNAT              3:20.00    3:38.19  
                 44.54      1:41.51 (56.97)
        2:39.83 (58.32)     3:38.19 (58.36)
  8 Bongiorno, Joe         71 HHAC              3:28.58    3:51.69  
                 51.89      1:50.28 (58.39)
      2:51.60 (1:01.32)   3:51.69 (1:00.09)
  9 Kolbaba, Frank         73 MCM               4:09.86    4:05.84  
                                1:56.39 ( )
      3:00.97 (1:04.58)   4:05.84 (1:04.87)
 -- Geer, Dren             70 FACT              2:42.31         NS  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Van Dijk, Peter        75 O*H*              2:55.00    3:03.61  
                 41.72      1:28.19 (46.47)
        2:17.21 (49.02)     3:03.61 (46.40)
  2 Webber, Dick           75 NCMS              3:14.00    3:15.84  
                 42.33      1:30.40 (48.07)
        2:24.55 (54.15)     3:15.84 (51.29)
  3 Clegern, Wayne         75 RMM               3:25.00    3:17.39  
                 43.77      1:33.28 (49.51)
        2:26.16 (52.88)     3:17.39 (51.23)
  4 Wolle, Jordan          76 SDSM              3:21.81    3:26.13  
                 44.42      1:37.01 (52.59)
        2:31.25 (54.24)     3:26.13 (54.88)
  5 Stupfel, Don           76 SMMM              3:37.49    3:55.66  
                 47.49      1:45.33 (57.84)
      2:49.92 (1:04.59)   3:55.66 (1:05.74)
  6 Strong, Doug           79 DOC               3:29.32    4:30.62  
               1:02.95    2:16.15 (1:13.20)
      3:25.63 (1:09.48)   4:30.62 (1:04.99)
 -- Neubig, Philip         75 PIMM              4:45.00         NS  
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Blake, Robert          80 FMM               3:24.02    3:28.94  
                 48.93      1:43.09 (54.16)
        2:37.22 (54.13)     3:28.94 (51.72)
  2 Edwards, James         82 NEM               3:36.00    3:42.29  
                 48.56      1:45.01 (56.45)
        2:44.19 (59.18)     3:42.29 (58.10)
  3 Sigersmith, Robert     80 FACT              3:53.45    3:46.36  
                 46.63    1:47.79 (1:01.16)
      2:48.99 (1:01.20)     3:46.36 (57.37)
  4 Ramirez-Miller, Alex   80 SPM               4:16.51    4:10.31  
                 58.76    2:02.99 (1:04.23)
      3:09.05 (1:06.06)   4:10.31 (1:01.26)
  5 Siegel, Herbert        82 UNAT              5:28.30    5:35.06  
               1:17.78    2:46.58 (1:28.80)
      4:10.91 (1:24.33)   5:35.06 (1:24.15)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Guido, Dick            87 METR              3:59.00    3:50.76  
                 50.20      1:49.28 (59.08)
      2:51.00 (1:01.72)     3:50.76 (59.76)
  2 Johnston, William      86 WCM               4:23.95    4:18.69  
                 56.48    2:02.96 (1:06.48)
      3:16.11 (1:13.15)   4:18.69 (1:02.58)
 
                === 90-94 Results Timed Finals ===                
 
  1 Tillotson, Frank       90 FMM               7:10.00    6:29.45  
               1:30.93    3:13.99 (1:43.06)
      4:52.89 (1:38.90)   6:29.45 (1:36.56)


                        
 
 Event 11  Women 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Vazhenin, Anastacia    20 GAJA              1:12.19    1:10.06  
                 34.67      1:10.06 (35.39)
  2 Vander Wood, Melissa   21 GAJA              1:14.91    1:14.99  
                 36.02      1:14.99 (38.97)
  3 Splichal, Pamela       21 GAS               1:12.32    1:16.30  
                 36.64      1:16.30 (39.66)
  4 Deal, Melanie          24 NCMS              1:20.01    1:17.64  
                 37.59      1:17.64 (40.05)
  5 Morris, Alexis         22 GAJA              1:19.24    1:21.74  
                 40.23      1:21.74 (41.51)
  6 Bettinger, Lisa        22 BERK              1:23.00    1:24.71  
                 40.81      1:24.71 (43.90)
 -- Benthall, Laine        20 GAJA              1:27.00         NS  
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Brodkin, Kathryn       26 UNAT              1:13.01    1:11.90  
                 35.83      1:11.90 (36.07)
  2 Tusa, Zsejke           26 IM                1:11.00    1:12.15  
                 34.15      1:12.15 (38.00)
  3 Battrick, Marcie       28 BARR              1:15.71    1:12.80  
                 34.95      1:12.80 (37.85)
  4 Taulbee, Tiffany       29 GAJA              1:14.51    1:13.11  
                 35.81      1:13.11 (37.30)
  5 O'Reilly, Jennifer     25 RMST              1:16.85    1:13.59  
                 35.25      1:13.59 (38.34)
  6 Goddard, Hannah        25 GAJA              1:28.10    1:15.41  
  7 Hales, Jessica         28 GAS               1:25.36    1:23.56  
                 41.27      1:23.56 (42.29)
  8 Miller, Rebecca        25 VMST              1:39.42    1:33.04  
                 45.02      1:33.04 (48.02)
 -- Benjamin, Cynthia      29 PIMM              2:00.00         DQ  
                 55.40                     
 -- Palmer, Alice          27 UNAT              1:22.20         NS  
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Braun, Erika           32 NCMS              1:10.00    1:13.78  
                 34.45      1:13.78 (39.33)
  2 Sullivan, Solveig      34 IM                1:13.00    1:15.69  
                 35.97      1:15.69 (39.72)
  3 Broussard, Kelli       32 UNAT              1:12.24    1:15.70  
                 37.13      1:15.70 (38.57)
  4 Inscore, Staci         32 NCMS              1:17.03    1:17.86  
                 37.78      1:17.86 (40.08)
  5 Smith, Rondamarie      34 PNA               1:15.72    1:19.05  
                 38.00      1:19.05 (41.05)
  6 Jones, Cathy           33 GAJA              1:21.12    1:21.75  
                 39.96      1:21.75 (41.79)
  7 Hare, Monica           30 LYTA              1:24.41    1:22.82  
                 40.32      1:22.82 (42.50)
  8 Stein, Caroline        34 PAFC              1:22.68    1:24.41  
  9 Rees, Karla            32 MVM               1:30.10    1:30.68  
                 44.48      1:30.68 (46.20)
 10 Catucci, Jennifer      32 METR              1:45.00    1:43.92  
                 51.22      1:43.92 (52.70)
 -- Phalan, Gabriela       31 NOVA              1:22.62         NS  
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Luallen-Egg, Andrea    39 BDGR              1:10.90    1:11.49  
                 34.78      1:11.49 (36.71)
  2 Brewington, Robyn      39 GAJA              1:17.50    1:13.81  
                 35.75      1:13.81 (38.06)
  3 Buxton, Sylvia         39 FACT              1:17.20    1:14.27  
                 35.75      1:14.27 (38.52)
  4 Gellatly, Jill         37 WMST              1:18.00    1:15.16  
                 36.81      1:15.16 (38.35)
  5 Harris, Janet          39 METR              1:15.00    1:16.04  
                 36.79      1:16.04 (39.25)
  6 Phillips, Alice        39 VMST              1:22.50    1:17.95  
                 38.09      1:17.95 (39.86)
  7 Schultz-Santos, Debbi  36 WCM               1:18.70    1:18.40  
                 38.14      1:18.40 (40.26)
  8 Buscaglia, Caycee      39 VMST              1:18.00    1:19.13  
                 38.12      1:19.13 (41.01)
  9 Harden, Shari          37 MOVY              1:21.09    1:21.07  
                 37.09      1:21.07 (43.98)
 10 LeClair, Dale          35 GAJA              1:23.64    1:22.19  
                 39.41      1:22.19 (42.78)
 11 Starkey, Amy           38 GAJA              1:20.65    1:24.72  
 12 Huesca Dorantes, Patr  36 PCAT              2:01.00    1:48.83  
                 51.32      1:48.83 (57.51)
 13 McNamee, Mary          38 SLAM              2:00.00    2:09.15  
               1:00.23    2:09.15 (1:08.92)
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Reynolds, Ellen        40 SAWS              1:15.06    1:12.19  
                 35.36      1:12.19 (36.83)
  2 Walsh, Susan           42 NCMS              1:15.58    1:12.34  
                 35.62      1:12.34 (36.72)
  3 McKay, Diane           43 GSM               1:18.50    1:17.01  
                 37.15      1:17.01 (39.86)
  4 DeLozier, Anna Ray     41 GAJA              1:16.75    1:19.26  
                 37.91      1:19.26 (41.35)
  5 Bunch, Brigid          41 ARIZ              1:22.00    1:20.19  
                 38.76      1:20.19 (41.43)
  6 Schnieders, Ann        44 ISF               1:20.00    1:20.71  
                 39.15      1:20.71 (41.56)
  7 Campbell, Holly        43 COLM              1:30.00    1:20.95  
                 38.60      1:20.95 (42.35)
  8 Howsmon, Angela V.     44 VMST              1:24.91    1:22.29  
                 40.42      1:22.29 (41.87)
  9 Duran, Nancy           42 HIMA              1:24.10    1:22.41  
 10 Allen, Lisa            41 HOTS              1:23.66    1:24.23  
                 40.32      1:24.23 (43.91)
 11 Jaeger, Debbie         42 VMST              1:26.33    1:24.65  
                 41.36      1:24.65 (43.29)
 12 Kiley, Tory            44 VMST              1:30.00    1:26.10  
                 41.67      1:26.10 (44.43)
 13 Buckley, Connie        43 UNAT              1:35.57    1:28.67  
                 39.10      1:28.67 (49.57)
 14 Spivey, Kelly          41 TTM               1:30.16    1:31.66  
                 44.78      1:31.66 (46.88)
 15 Page, Amy              43 UNAT              1:32.00    1:32.82  
 16 Smar, Susan            40 IM                1:31.49    1:34.71  
                 45.77      1:34.71 (48.94)
 17 Gustafson, Carol       42 IM                1:30.00    1:35.09  
                 45.34      1:35.09 (49.75)
 18 Dilldine, Debbie       42 RMST              1:38.00    1:37.25  
 19 Welling, Karol         43 GAJA              1:40.00    1:39.66  
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Banko, Sarah           46 MCMS              1:18.50    1:15.48  
                 36.50      1:15.48 (38.98)
  2 Cecatiello, Terri      45 PAFC              1:23.34    1:17.71  
                 37.57      1:17.71 (40.14)
  3 Pujalet-Devitt, Miche  47 SWOM              1:18.65    1:18.35  
                 38.77      1:18.35 (39.58)
  4 Cavanaugh, Debbie      46 GOLD              1:21.00    1:19.74  
                 37.66      1:19.74 (42.08)
  5 Doyle-Vallery, Deanna  46 FACT              1:17.60    1:21.54  
                 38.75      1:21.54 (42.79)
  6 Early, Marilyn         47 MICH              1:21.50    1:22.15  
                 38.69      1:22.15 (43.46)
  7 James, Paula           45 CLVM              1:22.94    1:22.74  
                 41.80      1:22.74 (40.94)
  8 Stott, Kim             45 NCMS              1:28.50    1:26.47  
                 42.27      1:26.47 (44.20)
  9 Altman, Donna          46 PIMM              1:27.50    1:27.16  
                 42.46      1:27.16 (44.70)
 10 Roesch, Susan          46 MICH              1:25.25    1:27.82  
 11 Dawson, Karleen        47 NTC               1:28.49    1:28.01  
                 42.66      1:28.01 (45.35)
 12 Carlton, Cece          49 GAJA              1:29.00    1:29.76  
                 44.52      1:29.76 (45.24)
 13 Delanois, Barbara      49 IM                1:34.00    1:33.36  
                 44.27      1:33.36 (49.09)
 14 Bruce, Kit             47 PIMM              1:50.35    1:51.19  
                 51.14    1:51.19 (1:00.05)
 15 Frederick, Jane        45 PIMM              1:51.00    1:51.71  
                 53.38      1:51.71 (58.33)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Feldmann, Joel         53 NEM               1:21.44    1:20.75  
                 38.59      1:20.75 (42.16)
  2 Trebesiner, Karlene    51 ISF               1:23.99    1:22.64  
                 40.30      1:22.64 (42.34)
  3 LaBorwit, Anne         54 GOLD              1:26.00    1:24.04  
                 40.98      1:24.04 (43.06)
  4 Garr, Jeanne           50 NEM               1:35.72    1:32.51  
                 45.48      1:32.51 (47.03)
  5 Silver, Lynn           52 PCAT              1:34.64    1:34.70  
                 46.50      1:34.70 (48.20)
  6 Dodson, Margaret       53 FACT              1:32.52    1:35.36  
                 46.59      1:35.36 (48.77)
  7 Watson, Lisa           50 GAJA              1:42.84    1:38.04  
                 48.75      1:38.04 (49.29)
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mitchell, Jeannie      58 NCMS              1:29.03    1:27.07  
                 41.57      1:27.07 (45.50)
  2 Moore, Meredith        55 CONN              1:27.00    1:28.29  
                 42.61      1:28.29 (45.68)
  3 Pohlmann, Mary         59 IM                1:31.19    1:30.19  
                 43.71      1:30.19 (46.48)
  4 Casey, Kathrine        56 PNA               1:33.14    1:35.05  
                 47.60      1:35.05 (47.45)
  5 Buccino, Vicki         58 UNAT              1:49.12    1:51.50  
                 55.55      1:51.50 (55.95)
  6 Murphy, Bonnie         55 WCM               1:51.15    1:51.62  
                 54.12      1:51.62 (57.50)
  7 Tevis, Maggie          56 RHMS              1:41.00    1:53.55  
                 53.26    1:53.55 (1:00.29)
  8 Kinghorn, Sissy        55 PIMM              2:01.00    1:55.63  
  9 Ludick, Jane           59 HHAC              2:19.49    2:16.85  
               1:03.38    2:16.85 (1:13.47)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ward, Joy              62 OREG              1:34.00    1:32.99  
                 45.24      1:32.99 (47.75)
  2 Frid, Barbara          62 OREG              1:37.00    1:36.87  
                 47.40      1:36.87 (49.47)
  3 Durrant, Betsy         63 VMST              1:40.07    1:41.77  
                 48.02      1:41.77 (53.75)
  4 Martin, Judy           62 VMST              1:46.27    1:48.95  
                 52.54      1:48.95 (56.41)
 -- Dyck, Grace            63 RMM               2:05.00         DQ  
               1:01.14                     
 -- Katz, Jane             61 METR              1:39.50         NS  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Newell, Sally          67 NCMS              1:44.17    1:44.14  
                 50.46      1:44.14 (53.68)
  2 Zaremski, Barbara      67 VMST              1:45.11    1:45.10  
                 51.02      1:45.10 (54.08)
  3 Griffin, Lucille       66 VMST              1:42.95    1:47.47  
                 52.01      1:47.47 (55.46)
  4 Bower, Barbara         66 ES                1:49.77    1:53.01  
                 58.22      1:53.01 (54.79)
  5 Arnold, Patricia       65 ES                2:00.46    1:58.90  
                 57.88    1:58.90 (1:01.02)
  6 Gogola, Laura          68 MICH              1:59.43    2:02.91  
                 58.42    2:02.91 (1:04.49)
  7 Quinn, Adeline         69 METR              2:05.00    2:06.44  
               1:01.70    2:06.44 (1:04.74)
  8 Whalen, Nana           67 HHAC              2:15.37    2:10.05  
               1:02.09    2:10.05 (1:07.96)
  9 Rossi, Clarice         67 IM                2:26.00    2:26.75  
               1:08.84    2:26.75 (1:17.91)
 10 Bayly, Helen           67 ARIZ              2:20.55    2:28.31  
               1:08.97    2:28.31 (1:19.34)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Kirby, Elizabeth       71 FACT              1:53.22    1:45.50  
                 49.74      1:45.50 (55.76)
  2 Gaschke, Lida          72 METR              1:56.00    1:53.36  
                 55.99      1:53.36 (57.37)
  3 Robbins-Bonitz, Suzan  71 NCMS              2:00.00    1:56.66  
                 54.93    1:56.66 (1:01.73)
  4 Homans, Margaret       72 FMM               2:08.20    2:05.34  
               1:02.04    2:05.34 (1:03.30)
  5 Stevens, Ann           71 IM                2:15.00    2:14.47  
               1:06.63    2:14.47 (1:07.84)
  6 Murray, D              74 HHAC              2:22.00    2:23.08  
               1:07.68    2:23.08 (1:15.40)
  7 Froeder, Rosemarie     74 1776              2:11.27    2:29.60  
               1:06.52    2:29.60 (1:23.08)
  8 Eisele, Barbara        74 HHAC              2:28.30    2:31.68  
               1:13.13    2:31.68 (1:18.55)
  9 Reynolds, MaryAnn      70 SAWS              2:41.12    2:50.66  
               1:22.82    2:50.66 (1:27.84)
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Kinney, Nancy          75 ARIZ              1:55.97    1:48.94  
                 52.15      1:48.94 (56.79)
  2 Goggin, Georgia        75 DAMM              2:23.04    2:17.58  
               1:03.78    2:17.58 (1:13.80)
  3 Houck, Jacqueline      77 GAJA              2:04.00    2:19.98  
               1:05.77    2:19.98 (1:14.21)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Newman, Marjorie       81 FACT              2:40.51    2:41.72  
               1:19.82    2:41.72 (1:21.90)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Glusac, Edith          86 MICH              2:36.19    3:23.65  
               1:44.69    3:23.65 (1:38.96)



                        
 
 Event 12  Men 100 LC Meter Backstroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
 15 Miller, Jim            54 VMST              1:21.20    1:26.94  
                 42.86      1:26.94 (44.08)
 16 Eiwen, George          51 COLM              1:35.40    1:28.26  
                 42.54      1:28.26 (45.72)
 -- Hawkins, Carl          52 FACT              1:18.00         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wilder, Hugh           57 PALM              1:09.00    1:08.16  
                 32.53      1:08.16 (35.63)
  2 Kerns, Hubie           55 UNAT              1:16.97    1:14.52  
                 35.98      1:14.52 (38.54)
  3 Warner, Frank          55 TYR               1:16.00    1:15.47  
                 36.60      1:15.47 (38.87)
  4 Lane, Homer            55 NEM               1:15.90    1:15.85  
                 36.65      1:15.85 (39.20)
 
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mojock, Eric           24 PAFC              1:06.24    1:03.06  
                 30.32      1:03.06 (32.74)
  2 Thomas, Daniel         21 RMM               1:04.47    1:06.82  
                 31.44      1:06.82 (35.38)
  3 Strahota, Jeffrey      24 TERR              1:10.07    1:11.86  
                 34.50      1:11.86 (37.36)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ayer, Scott            28 TGM               1:04.28    1:02.21  
                 30.33      1:02.21 (31.88)
  2 Bate, Andrew           27 GAJA              1:08.40    1:12.24  
                 35.70      1:12.24 (36.54)
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ross, Michael          36 NEM                 59.99    1:00.21  
                 28.84      1:00.21 (31.37)
  2 Dickson, Kurt          37 ARIZ              1:07.86    1:04.74  
                 32.20      1:04.74 (32.54)
  3 Northcutt, Tom         39 GAS               1:05.00    1:06.28  
                 32.07      1:06.28 (34.21)
  4 Kohlmeier, Brian       35 SCAM              1:14.00    1:10.06  
                 33.73      1:10.06 (36.33)
  5 Roddin, Jeffrey        35 ANCM              1:10.00    1:11.33  
                 34.48      1:11.33 (36.85)
  6 Schardt, Thomas        37 MICH              1:18.71    1:24.16  
                 39.39      1:24.16 (44.77)
 -- Williams, Neill        36 DCAC              1:07.88         NS  
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wood, Steve            44 RIDG              1:07.45    1:03.75  
                 31.34      1:03.75 (32.41)
  2 Wells, Brad            43 MOVY              1:05.52    1:04.63  
                 31.57      1:04.63 (33.06)
  3 Gushe, Len             41 NBTM              1:04.94    1:05.06  
                 31.95      1:05.06 (33.11)
  4 Gibson, Dave           44 IM                1:06.10    1:06.98  
                 32.43      1:06.98 (34.55)
  5 Wasko, Frank           44 NOVA              1:08.50    1:07.85  
                 33.29      1:07.85 (34.56)
  6 Reid, Mike             43 GAJA              1:10.00    1:09.03  
                 32.71      1:09.03 (36.32)
  7 Dassow, Paul           42 SKY               1:07.50    1:10.13  
                 33.32      1:10.13 (36.81)
  8 Ebert, Jim             41 AWJ               1:12.77    1:11.66  
                 35.71      1:11.66 (35.95)
  9 Allen, Daniel          42 1776              1:13.00    1:11.89  
                 34.90      1:11.89 (36.99)
 10 Littlefield, James     44 PNA               1:10.50    1:12.49  
                 34.56      1:12.49 (37.93)
 11 Henschel, Sean         40 RGSC              1:12.00    1:13.15  
                 34.89      1:13.15 (38.26)
 12 Kaiser, Mark           41 AWJ               1:15.55    1:14.44  
                 35.32      1:14.44 (39.12)
 13 White, Steve           44 H2O               1:14.15    1:16.77  
                 37.90      1:16.77 (38.87)
 14 Matz, Michael          43 1776              1:16.60    1:19.93  
                 39.07      1:19.93 (40.86)
 15 Mooney, John           44 NEM               1:35.00    1:27.61  
                 42.09      1:27.61 (45.52)
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Lehman, Fritz          46 NCMS              1:03.00    1:04.45  
                 32.07      1:04.45 (32.38)
  2 Specht, William        46 SPM               1:05.00    1:06.74  
                 32.59      1:06.74 (34.15)
  3 Bugg, Bob              47 GAJA              1:05.50    1:07.57  
                 33.24      1:07.57 (34.33)
  4 Klein, Jonathan        47 NCMS              1:05.91    1:08.05  
                 33.75      1:08.05 (34.30)
  5 Alexander, Mark        46 NEM               1:10.10    1:11.51  
                 34.91      1:11.51 (36.60)
  6 Benner, Tord           45 NOVA              1:10.00    1:12.65  
                 32.90      1:12.65 (39.75)
  7 Shields, Larry         48 NCMS              1:18.49    1:15.96  
                 36.45      1:15.96 (39.51)
  8 Feinstein, John        49 ANCM              1:17.50    1:23.13  
                 39.90      1:23.13 (43.23)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wolf, Tom              50 PCAT              1:07.83    1:04.83  
                 31.49      1:04.83 (33.34)
  2 Riach, Eddie           51 UNAT              1:09.34    1:08.84  
                 33.00      1:08.84 (35.84)
  3 Pugliese, Mark         52 ANCM              1:08.09    1:10.50  
                 34.31      1:10.50 (36.19)
  4 Bliss, Thomas          50 FACT              1:12.00    1:10.81  
                 34.47      1:10.81 (36.34)
  5 Graham, Donald         50 PNA               1:12.15    1:11.00  
                 35.82      1:11.00 (35.18)
  6 Hefner, David          50 FACT              1:15.00    1:12.17  
                 36.09      1:12.17 (36.08)
  7 Krongaard, Jeffrey     50 VMST              1:15.20    1:12.27  
                 34.70      1:12.27 (37.57)
  8 Meem, Lang             50 VMST              1:11.02    1:12.30  
                 36.01      1:12.30 (36.29)
  9 Bright, David          51 NEM               1:12.65    1:12.64  
                 34.35      1:12.64 (38.29)
 10 Owen, David            52 GOLD              1:15.00    1:14.26  
                 36.74      1:14.26 (37.52)
 11 Mehl, Don              53 RGSC              1:16.00    1:16.37  
                 36.99      1:16.37 (39.38)
 12 Miller, Steven         50 WM                1:19.34    1:18.84  
                 38.16      1:18.84 (40.68)
 13 Jones, Robert          53 1776              1:15.70    1:20.80  
                 39.21      1:20.80 (41.59)
 14 Keil, Mark             51 NEM               1:21.74    1:21.37  
                 38.90      1:21.37 (42.47)
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  5 Rogacki, Daniel        57 NEM               1:13.83    1:16.49  
                 37.53      1:16.49 (38.96)
  6 Fox, Michael           55 PCAT              1:25.00    1:18.49  
                 38.87      1:18.49 (39.62)
  7 Kornblatt, Daniel      55 NIAG              1:20.50    1:21.51  
                 40.39      1:21.51 (41.12)
  8 Pillmore, Bill         56 FACT              1:23.00    1:23.06  
                 40.66      1:23.06 (42.40)
  9 Campbell, John         57 MVN               1:25.00    1:23.97  
                 40.94      1:23.97 (43.03)
 10 Krohmer, Jack          55 HOTS              1:25.00    1:26.18  
                 42.32      1:26.18 (43.86)
 11 Cowing, John           55 MICH              1:27.00    1:27.04  
                 41.94      1:27.04 (45.10)
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Rupert, Bill           61 NEM               1:18.00    1:20.08  
                 38.98      1:20.08 (41.10)
  2 Burns, Ronald          60 CMDG              1:26.00    1:27.14  
                 42.93      1:27.14 (44.21)
  3 Woller, Raymond        63 GAJA              1:28.12    1:27.79  
                 43.21      1:27.79 (44.58)
  4 Reid, Walter           64 PNA               1:31.00    1:30.05  
                 44.01      1:30.05 (46.04)
  5 Diehl, David           63 TERR              1:31.69    1:38.34  
  6 Monahan, Richard       63 SOFM              1:50.00    1:44.89  
  7 Pipkin, Ken            60 PCAT              1:34.00    1:47.14  
                 50.25      1:47.14 (56.89)
  8 Kovary, Steven         63 UNAT              1:35.00    1:52.21  
                 55.74      1:52.21 (56.47)
  9 McNamee, Sr, Michael   63 SLAM              2:00.00    2:00.21  
                 57.10    2:00.21 (1:03.11)
 10 Blair, Ron             60 UNAT              4:13.52    3:47.70  
               1:46.24    3:47.70 (2:01.46)
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Mennen, Marty          68 ISF               1:23.00    1:21.70  
                 40.61      1:21.70 (41.09)
  2 Painter, David         66 PIMM              1:30.15    1:27.58  
                 42.34      1:27.58 (45.24)
  3 Learmonth, William     65 SWOM              1:39.98    1:42.23  
                 49.56      1:42.23 (52.67)
  4 Anderson, Kenneth      65 HHAC              1:41.52    1:43.85  
                 49.86      1:43.85 (53.99)
 -- Pinkerton, Rolffs      65 NCMS              1:35.18         DQ  
                 45.53                     
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Oyakawa, Yoshi         71 O*H*              1:20.00    1:19.32  
                 39.38      1:19.32 (39.94)
  2 Mitchell, Clarke       72 NCMS              1:28.00    1:29.96  
                 44.73      1:29.96 (45.23)
  3 Mc Connell, Stan       73 HBSC              1:30.00    1:31.29  
                 44.14      1:31.29 (47.15)
  4 Gfroerer, George       71 GAJA              1:30.63    1:32.81  
                 47.26      1:32.81 (45.55)
  5 Milliman, Mike         70 SMMM              1:38.57    1:40.00  
                 48.93      1:40.00 (51.07)
  6 Wilmore, Chuck         70 VMST              1:43.00    1:49.89  
                 53.01      1:49.89 (56.88)
  7 Grohe, William         71 USF               1:50.54    1:51.66  
                 51.58    1:51.66 (1:00.08)
  8 Harbeck, Jay           70 PIMM              1:55.00    1:54.70  
                 52.82    1:54.70 (1:01.88)
  9 Bauman, John           74 WMAC              2:02.00    1:59.92  
                 59.84    1:59.92 (1:00.08)
 -- Koenig, Thomas         73 SPM               1:52.00         NS  
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Knowlton, Horace       75 UTAH              1:35.00    1:31.27  
                 44.79      1:31.27 (46.48)
  2 Van Dijk, Peter        75 O*H*              1:36.00    1:35.93  
                 45.84      1:35.93 (50.09)
  3 Mitchell, Jack         77 GAJA              1:48.63    1:50.06  
                 54.29      1:50.06 (55.77)
  4 Silverstein, Lou       78 ARIZ              1:55.00    2:00.67  
                 57.15    2:00.67 (1:03.52)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hutinger, Paul         80 FMM               1:35.50    1:35.42  
                 46.78      1:35.42 (48.64)
  2 Holmes, Rogers         83 FACT              1:50.50    1:48.23  
                 50.90      1:48.23 (57.33)
  3 Edwards, James         82 NEM               2:00.00    2:00.86  
  4 Garsoe, Norman         81 1776              2:10.00    2:05.16  
               1:02.22    2:05.16 (1:02.94)
  5 Cranch, John           82 NIAG              2:05.00    2:16.05  
               1:03.29    2:16.05 (1:12.76)
  6 Schofield, Elliott     82 FACT              2:21.18    2:35.80  
               1:12.22    2:35.80 (1:23.58)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Guido, Dick            87 METR              2:58.00    2:13.02  
               1:04.90    2:13.02 (1:08.12)
 -- Holdrege, Fred         87 NCMS              2:14.98         NS  
 
                === 90-94 Results Timed Finals ===                
 
  1 Tillotson, Frank       90 FMM               3:30.00    3:03.35  
               1:25.32    3:03.35 (1:38.03)



                        
 
 Event 13  Women 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Deal, Melanie          24 NCMS              3:30.15    3:11.30  
                 44.19      1:33.16 (48.97)
        2:22.29 (49.13)     3:11.30 (49.01)
  2 Stuntz, Rebekah        23 HHAC              3:07.01    3:15.51  
                 43.07      1:31.90 (48.83)
        2:23.58 (51.68)     3:15.51 (51.93)
  3 Crandell, Kelly        24 PNA               3:28.52    3:24.13  
                 47.21      1:38.66 (51.45)
        2:30.88 (52.22)     3:24.13 (53.25)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wagner, Allison        27 USF               2:55.00    2:48.10  
                 38.17      1:21.08 (42.91)
        2:04.96 (43.88)     2:48.10 (43.14)
  2 Reid, Ashley           27 GAJA              3:25.00    3:01.68  
                 42.94      1:29.03 (46.09)
        2:16.19 (47.16)     3:01.68 (45.49)
  3 Hall, Christy          27 NCMS              3:12.77    3:05.34  
                 42.96      1:30.15 (47.19)
        2:18.15 (48.00)     3:05.34 (47.19)
  4 Diebler, Amy           28 GOLD              3:13.09    3:10.40  
                 42.55      1:29.87 (47.32)
        2:20.21 (50.34)     3:10.40 (50.19)
  5 Schreiner, Vironica    25 NCMS              3:20.98    3:19.24  
                 44.94      1:35.96 (51.02)
        2:27.83 (51.87)     3:19.24 (51.41)
  6 Drake, Kristen         26 FACT              3:18.85    3:19.31  
                 43.03      1:33.28 (50.25)
        2:25.17 (51.89)     3:19.31 (54.14)
  7 Keto, Alexis           26 NCMS              3:30.00    3:30.41  
                 48.02      1:41.36 (53.34)
        2:35.52 (54.16)     3:30.41 (54.89)
 -- Benjamin, Cynthia      29 PIMM              4:00.00         NS  
 -- Palmer, Alice          27 UNAT              3:30.20         NS  
                                   4.37 ( )
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Brown, Sarah           30 PIMM              3:18.34    3:11.32  
                 44.62      1:33.32 (48.70)
        2:22.56 (49.24)     3:11.32 (48.76)
  2 Moore, Alison          34 OREG              3:23.41    3:18.63  
                 45.53      1:35.82 (50.29)
        2:26.77 (50.95)     3:18.63 (51.86)
  3 Garrow, Kendra         30 NEM               3:23.09    3:26.34  
                 46.58      1:38.04 (51.46)
        2:33.09 (55.05)     3:26.34 (53.25)
  4 Rees, Karla            32 MVM               3:23.46    3:26.79  
                 48.16      1:40.08 (51.92)
        2:34.46 (54.38)     3:26.79 (52.33)
  4 Hondorf, Betsy         34 UNAT              3:22.91    3:26.79  
                 44.85      1:35.75 (50.90)
        2:30.49 (54.74)     3:26.79 (56.30)
  6 Elliott, Susan         33 H2O               3:23.67    3:28.11  
                 48.67      1:41.48 (52.81)
        2:35.26 (53.78)     3:28.11 (52.85)
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ridge, Jennifer        36 IM                2:56.75    2:54.07  
                 39.46      1:23.88 (44.42)
        2:08.92 (45.04)     2:54.07 (45.15)
  2 Schultz-Santos, Debbi  36 WCM               3:10.00    3:05.61  
                 43.86      1:30.30 (46.44)
        2:18.60 (48.30)     3:05.61 (47.01)
  3 Moser, Ursula          35 CLVM              3:14.00    3:12.24  
                 41.46      1:29.36 (47.90)
        2:20.26 (50.90)     3:12.24 (51.98)
  4 Badger, Alison         38 MICH              3:18.00    3:18.48  
                 45.81      1:37.25 (51.44)
        2:29.01 (51.76)     3:18.48 (49.47)
  5 Shuck, Susie           39 ISF               3:14.50    3:25.99  
                 45.77      1:36.49 (50.72)
        2:31.38 (54.89)     3:25.99 (54.61)
  6 Cunningham, Nell       39 IM                3:30.00    3:32.56  
                 49.68      1:43.27 (53.59)
        2:39.52 (56.25)     3:32.56 (53.04)
  7 Bailie, Bridget        35 ISF               3:34.15    3:34.62  
                 47.75      1:42.05 (54.30)
        2:37.57 (55.52)     3:34.62 (57.05)
  8 Segnitz, Robin         37 SKY               3:36.92    3:35.56  
                 47.49      1:42.44 (54.95)
        2:38.70 (56.26)     3:35.56 (56.86)
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Powis, Patricia        43 VMST              3:04.92    3:03.20  
                 42.51      1:28.21 (45.70)
        2:15.11 (46.90)     3:03.20 (48.09)
  2 Petersen, Stephanie    42 SLAM              3:14.00    3:04.14  
                                1:27.00 ( )
        2:13.83 (46.83)     3:04.14 (50.31)
  3 Wilber, Dara           44 PALM              3:02.19    3:10.52  
                                1:30.82 ( )
        2:20.80 (49.98)     3:10.52 (49.72)
  4 Kelley, Colleen        41 IM                3:13.25    3:10.99  
                 45.22      1:32.73 (47.51)
        2:21.75 (49.02)     3:10.99 (49.24)
  5 Bunch, Brigid          41 ARIZ              3:16.48    3:13.46  
                 42.92      1:32.41 (49.49)
        2:21.97 (49.56)     3:13.46 (51.49)
  6 Washburn, Lynette      41 MOVY              3:06.03    3:14.33  
                 42.01      1:29.89 (47.88)
        2:20.48 (50.59)     3:14.33 (53.85)
  7 Chu, Karen             42 GAJA              3:20.00    3:16.63  
                 44.96      1:34.12 (49.16)
        2:25.64 (51.52)     3:16.63 (50.99)
  8 Vaughn, Holly          43 FMM               3:18.00    3:17.34  
                 44.39      1:35.37 (50.98)
        2:26.77 (51.40)     3:17.34 (50.57)
  9 Chrzanowski, Anne      41 GAJA              3:24.63    3:18.33  
                 45.99      1:35.69 (49.70)
        2:27.58 (51.89)     3:18.33 (50.75)
 10 Vazhenin, Irina        40 GAJA              3:15.21    3:19.29  
                 47.06      1:36.91 (49.85)
        2:28.83 (51.92)     3:19.29 (50.46)
 11 Burke, Barbara         43 PAFC              3:26.08    3:23.68  
                 44.07      1:36.46 (52.39)
        2:30.40 (53.94)     3:23.68 (53.28)
 12 Morton, Andrea         42 WMST              3:37.89    3:32.67  
                 47.80      1:41.65 (53.85)
        2:35.91 (54.26)     3:32.67 (56.76)
 13 Kirk, Susan            44 BERK              3:38.88    3:33.73  
                 49.42      1:44.07 (54.65)
        2:39.43 (55.36)     3:33.73 (54.30)
 14 Nolte, Susan           43 RMM               3:33.45    3:36.50  
                 50.00      1:44.36 (54.36)
        2:41.30 (56.94)     3:36.50 (55.20)
 15 Eakle, Julie           44 MOST              3:35.11    3:36.53  
                 46.26      1:39.86 (53.60)
        2:39.39 (59.53)     3:36.53 (57.14)
 16 Gatto, Caroline        44 FACT              3:46.10    3:49.09  
                 49.91      1:48.15 (58.24)
        2:48.00 (59.85)   3:49.09 (1:01.09)
 17 Hinkey, Lynne          41 PALM              3:39.71    3:49.78  
                 51.37      1:46.95 (55.58)
      2:48.41 (1:01.46)   3:49.78 (1:01.37)
 -- Gustafson, Carol       42 IM                3:35.00         NS  
                                   4.42 ( )
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Bennett, Lisa          48 VMST              3:09.50    3:08.32  
                 42.46      1:29.59 (47.13)
        2:19.89 (50.30)     3:08.32 (48.43)
  2 Crittenden, Leianne    48 WCM               3:08.50    3:09.78  
                 44.28      1:32.26 (47.98)
        2:20.40 (48.14)     3:09.78 (49.38)
  3 Lepinski, Cokie        45 RHMS              3:11.45    3:10.35  
                 43.87      1:32.87 (49.00)
        2:21.46 (48.59)     3:10.35 (48.89)
  4 Bright, Janet          49 1776              3:25.50    3:11.76  
                 43.41      1:31.92 (48.51)
        2:22.61 (50.69)     3:11.76 (49.15)
  5 Gettelfinger, Cheryl   47 ISF               3:18.80    3:21.87  
                 44.89      1:36.54 (51.65)
        2:29.87 (53.33)     3:21.87 (52.00)
  6 Joye, Martha           46 PIMM              3:30.65    3:30.36  
                 46.54      1:40.27 (53.73)
        2:34.95 (54.68)     3:30.36 (55.41)
  7 Lukasik, Janice        46 PAFC              3:25.16    3:33.74  
                 48.05      1:41.71 (53.66)
        2:36.45 (54.74)     3:33.74 (57.29)
  8 Del Greco, Jane        48 IM                3:37.37    3:41.22  
                 47.37      1:43.04 (55.67)
        2:41.80 (58.76)     3:41.22 (59.42)
  9 Schechter, Mitzi       48 ARIZ              4:00.00    3:42.31  
                 47.96      1:41.01 (53.05)
      2:41.49 (1:00.48)   3:42.31 (1:00.82)
 10 Bryson, Ginny          46 BRYB              3:46.00    3:43.59  
                 48.57      1:44.04 (55.47)
      2:45.57 (1:01.53)     3:43.59 (58.02)
 11 Constantino, Patricia  49 RMST              3:46.00    3:47.26  
                 47.32      1:43.89 (56.57)
      2:46.05 (1:02.16)   3:47.26 (1:01.21)
 12 Driscoll, Colleen      46 METR              3:35.91    3:51.37  
                 53.71      1:53.31 (59.60)
        2:52.79 (59.48)     3:51.37 (58.58)
 13 Smath, Meg             48 SKY               3:53.80    3:55.15  
                 52.78      1:51.98 (59.20)
      2:52.75 (1:00.77)   3:55.15 (1:02.40)
 14 Cranch, Jennifer       45 NIAG              5:00.00    4:34.52  
               1:02.42    2:13.40 (1:10.98)
      3:24.15 (1:10.75)   4:34.52 (1:10.37)
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Eiwen, Virginia        51 COLM              3:25.10    3:16.67  
                 44.25      1:32.84 (48.59)
        2:25.11 (52.27)     3:16.67 (51.56)
  2 Finch, Merry           50 YCRC              3:22.90    3:18.20  
                 44.51      1:34.28 (49.77)
        2:25.74 (51.46)     3:18.20 (52.46)
  3 Hummel, Barbara        52 NEM               3:34.83    3:18.67  
                 47.62      1:40.82 (53.20)
        2:31.29 (50.47)     3:18.67 (47.38)
  4 Battin, Carolyn        50 CLVM              3:40.00    3:22.88  
                 47.63      1:39.15 (51.52)
        2:31.99 (52.84)     3:22.88 (50.89)
  5 Mattson, Skippy        51 GAJA              3:25.38    3:23.70  
                 46.06      1:38.40 (52.34)
        2:30.81 (52.41)     3:23.70 (52.89)
  6 McDermott, Ann         50 NEM               3:32.99    3:34.19  
                 49.65      1:42.44 (52.79)
        2:39.44 (57.00)     3:34.19 (54.75)
  7 Sharpe, Pamela         51 GAJA              3:40.00    3:35.06  
                 48.35      1:44.71 (56.36)
        2:40.37 (55.66)     3:35.06 (54.69)
  8 Smith, Melinda         52 O*H*              3:51.00    3:41.28  
                 51.02      1:44.15 (53.13)
        2:42.37 (58.22)     3:41.28 (58.91)
  9 Sullivan, Shannon      50 SBM               3:52.79    3:42.34  
                 51.71      1:48.66 (56.95)
        2:45.07 (56.41)     3:42.34 (57.27)
 10 Rodgers, Nancy         50 GAJA              3:45.19    3:42.37  
                 51.25      1:47.13 (55.88)
        2:44.70 (57.57)     3:42.37 (57.67)
 11 Sansbury, Mary         51 NCMS              3:43.00    3:43.66  
                 50.15      1:47.49 (57.34)
        2:45.04 (57.55)     3:43.66 (58.62)
 12 Swanburg, Linda        53 PCAT              4:24.23    4:11.59  
                 57.67    2:02.78 (1:05.11)
      3:07.12 (1:04.34)   4:11.59 (1:04.47)
 -- Frayne, Anne           50 GOST              3:55.74         NS  
                                   9.73 ( )
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Pierson, Ginger        58 MACO              3:30.00    3:24.23  
                 45.20      1:37.80 (52.60)
        2:31.21 (53.41)     3:24.23 (53.02)
  2 Wilson, Meegan         56 FACT              3:28.00    3:25.08  
                 48.49      1:39.90 (51.41)
        2:33.18 (53.28)     3:25.08 (51.90)
  3 Hayes, Christie        56 CONN              3:35.19    3:34.16  
                 49.71      1:44.29 (54.58)
        2:40.64 (56.35)     3:34.16 (53.52)
  4 Pettijohn, Margot      58 ANCM              3:26.36    3:36.86  
                 50.05      1:44.55 (54.50)
        2:40.37 (55.82)     3:36.86 (56.49)
  5 Alexander, Martha      55 WCM               3:55.02    3:37.04  
                 51.61      1:49.56 (57.95)
        2:45.35 (55.79)     3:37.04 (51.69)
  6 Brooks, Catherine      56 AKMS              4:00.36    3:53.79  
                 53.92      1:51.76 (57.84)
      2:53.61 (1:01.85)   3:53.79 (1:00.18)
  7 Veater, Betty          58 BRYB              4:01.90    3:54.03  
                 53.10    1:53.26 (1:00.16)
      2:53.33 (1:00.07)   3:54.03 (1:00.70)
  8 Scott, Stephanie       57 WCM               4:20.00    3:54.64  
                 52.72    1:53.21 (1:00.49)
      2:54.06 (1:00.85)   3:54.64 (1:00.58)
  9 Prall, Winifred        57 GAJA              4:02.84    3:57.45  
                 55.87    1:56.41 (1:00.54)
      2:58.58 (1:02.17)     3:57.45 (58.87)
 10 Davies, Alison         57 MCM               4:12.24    4:06.72  
                 57.49    2:00.36 (1:02.87)
      3:05.92 (1:05.56)   4:06.72 (1:00.80)
 11 DeLong, Dee            55 VMST              4:20.00    4:11.45  
               1:00.52    2:05.21 (1:04.69)
      3:10.79 (1:05.58)   4:11.45 (1:00.66)
 12 Cox, Pearl             55 VMST              4:15.25    4:28.64  
                 59.55    2:07.67 (1:08.12)
      3:18.53 (1:10.86)   4:28.64 (1:10.11)
 -- Van Meeteren, Greta    57 NCMS              4:10.44         DQ  
                 56.74    1:59.42 (1:02.68)
      3:03.42 (1:04.00)                    
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Pronk, Bonnie          62 MSBC              3:20.14    3:22.14  
                 44.67      1:35.74 (51.07)
        2:29.43 (53.69)     3:22.14 (52.71)
  2 Barnea, Daniela        60 STAN              3:34.20    3:33.87  
                 48.23      1:41.36 (53.13)
        2:38.12 (56.76)     3:33.87 (55.75)
  3 Skarsaune, Sandy       61 GAJA              4:00.00    3:52.11  
                 54.43      1:53.75 (59.32)
        2:53.27 (59.52)     3:52.11 (58.84)
  4 Meyers, Susan          62 ISF               3:52.73    3:54.35  
                 56.14      1:53.40 (57.26)
      2:55.49 (1:02.09)     3:54.35 (58.86)
  5 Marens, Susan          62 VMST              4:12.03    4:09.86  
                 58.45    2:02.27 (1:03.82)
      3:07.63 (1:05.36)   4:09.86 (1:02.23)
  6 Kight, Betty           63 MOST              4:14.23    4:17.88  
                 55.37    2:01.25 (1:05.88)
      3:09.19 (1:07.94)   4:17.88 (1:08.69)
 -- Murphy-Sherman, Jane   60 RMM               3:45.53         DQ  
                 51.65      1:49.52 (57.87)
        2:47.52 (58.00)                    
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Leilich, Joann         65 VMST              3:40.00    3:32.51  
                 50.49      1:45.59 (55.10)
        2:41.36 (55.77)     3:32.51 (51.15)
  2 Sterling, Jean         68 FACT              4:34.10    4:27.08  
               1:00.14    2:07.18 (1:07.04)
      3:19.59 (1:12.41)   4:27.08 (1:07.49)
  3 Kremer, Sandra         68 NCMS              4:31.74    4:35.57  
                 59.36    2:11.36 (1:12.00)
      3:25.08 (1:13.72)   4:35.57 (1:10.49)
  4 Arnold, Patricia       65 ES                4:38.15    4:36.01  
               1:03.21    2:15.34 (1:12.13)
      3:27.81 (1:12.47)   4:36.01 (1:08.20)
  5 Jones, Alice           66 NCMS              4:51.80    4:38.49  
               1:01.22    2:12.19 (1:10.97)
      3:27.07 (1:14.88)   4:38.49 (1:11.42)
  6 Fisher, Jane           68 GSM               4:26.38    5:06.97  
               1:07.74    2:29.01 (1:21.27)
      3:50.42 (1:21.41)   5:06.97 (1:16.55)
  7 Harden, Gaile          65 ARIZ              5:08.02    5:11.13  
               1:13.14    2:32.94 (1:19.80)
      3:51.52 (1:18.58)   5:11.13 (1:19.61)
  8 Barnes, Janice         69 PAFC              6:02.42    6:23.43  
               1:28.07    3:07.63 (1:39.56)
      4:49.45 (1:41.82)   6:23.43 (1:33.98)
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Kron, Lilly            73 O*H*              4:02.00    4:09.62  
                 57.53    2:00.32 (1:02.79)
      3:07.32 (1:07.00)   4:09.62 (1:02.30)
  2 Alexander, Joan        72 WCM               4:23.00    4:21.12  
               1:02.48    2:07.20 (1:04.72)
      3:15.51 (1:08.31)   4:21.12 (1:05.61)
  3 Varty, Eulah           70 MSAB              4:35.01    4:29.19  
               1:01.18    2:12.39 (1:11.21)
      3:21.80 (1:09.41)   4:29.19 (1:07.39)
  4 Moeller, Janet         70 1776              4:38.21    4:51.79  
               1:07.41    2:20.45 (1:13.04)
      3:39.33 (1:18.88)   4:51.79 (1:12.46)
  5 Waldbaum, Joan         73 1776              4:59.36    5:00.55  
               1:09.17    2:22.98 (1:13.81)
      3:43.00 (1:20.02)   5:00.55 (1:17.55)
  6 Snyder, Hannelore      74 IM                5:18.00    5:04.12  
               1:08.63    2:29.09 (1:20.46)
      3:47.46 (1:18.37)   5:04.12 (1:16.66)
  7 Campbell, Joan         74 FACT              4:48.10    5:11.43  
               1:10.78    2:32.27 (1:21.49)
      3:51.89 (1:19.62)   5:11.43 (1:19.54)
  8 Vogel, Alyce           72 FACT              5:45.00    5:34.53  
               1:10.69    2:35.56 (1:24.87)
      4:05.90 (1:30.34)   5:34.53 (1:28.63)
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 Eisele, Sylvia         75 FACT              4:25.04    4:24.58  
                 57.98    2:07.12 (1:09.14)
      3:18.94 (1:11.82)   4:24.58 (1:05.64)
  2 Aaron, Ruth            75 1776              4:50.22    4:54.73  
               1:10.51    2:23.75 (1:13.24)
      3:42.36 (1:18.61)   4:54.73 (1:12.37)
  3 Krauser, June          78 GOLD              5:15.00    5:05.25  
               1:10.17    2:28.39 (1:18.22)
      3:46.94 (1:18.55)   5:05.25 (1:18.31)
  4 Dockendorf, Pat        77 NCMS              6:15.59    6:26.82  
               1:32.32    3:10.94 (1:38.62)
      4:55.40 (1:44.46)   6:26.82 (1:31.42)
  5 Wolle, Marian          76 SDSM              7:39.19    8:23.16  
               1:52.44    4:02.54 (2:10.10)
      6:11.80 (2:09.26)   8:23.16 (2:11.36)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Newman, Marjorie       81 FACT              8:02.79    8:22.33  
               1:57.57    4:08.27 (2:10.70)
      6:21.40 (2:13.13)   8:22.33 (2:00.93)




                              
 
 Event 14  Men 200 LC Meter Breaststroke
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                === 19-24 Results Timed Finals ===                
 
  1 Thornton, Eric         19 TGM               2:47.45    2:52.86  
                                   6.09 ( )
          39.29 (33.20)   2:52.86 (2:13.57)
 
                === 25-29 Results Timed Finals ===                
 
  1 Finney, Scott          29 GAJA              2:35.15    2:41.04  
                 35.71      1:15.70 (39.99)
        1:57.48 (41.78)     2:41.04 (43.56)
  2 Mabry, Travis          26 RMM               2:51.31    2:50.16  
                 38.56      1:21.30 (42.74)
        2:05.70 (44.40)     2:50.16 (44.46)
  3 Van Etten, Erik        26 IM                2:53.41    2:54.52  
                 39.40      1:24.17 (44.77)
        2:09.65 (45.48)     2:54.52 (44.87)
  4 Porco, Filippo         27 NCMS              3:12.00    3:06.15  
                 39.93      1:26.75 (46.82)
        2:17.28 (50.53)     3:06.15 (48.87)
 -- Hollub, Michael        28 GAJA              2:55.53         NS  
                                   5.07 ( )
 
                === 30-34 Results Timed Finals ===                
 
  1 Baechtiger, Walter     31 TAM               2:39.95    2:41.84  
                 35.80      1:16.53 (40.73)
        1:59.09 (42.56)     2:41.84 (42.75)
  2 Campbell, Geoff        34 H2O               2:55.00    2:49.80  
                 36.48      1:20.12 (43.64)
        2:04.36 (44.24)     2:49.80 (45.44)
  3 Aber, Dan              31 NCMS              2:49.45    2:53.75  
                 39.78      1:22.86 (43.08)
        2:08.32 (45.46)     2:53.75 (45.43)
  4 Mattson, Mark          34 IM                3:03.80    2:57.87  
                 39.84      1:23.89 (44.05)
        2:11.43 (47.54)     2:57.87 (46.44)
 -- Kinney, Matthew        34 DCAC              2:35.50         NS  
 -- Cunningham, Brian      32 IM                3:09.00         NS  
                                  13.84 ( )
 
                === 35-39 Results Timed Finals ===                
 
  1 Hastings, Peter        37 PALM              2:46.50    2:43.71  
                 37.59      1:18.25 (40.66)
        2:01.35 (43.10)     2:43.71 (42.36)
  2 Boodt, Bradley         36 CLVM              2:48.46    2:44.13  
                 38.70      1:20.07 (41.37)
        2:02.82 (42.75)     2:44.13 (41.31)
  3 Coughlin, Sean         38 AMS               2:42.43    2:49.69  
                 40.46      1:24.08 (43.62)
        2:08.99 (44.91)     2:49.69 (40.70)
  4 Cockrell, Charles      36 VMST              2:46.50    2:50.57  
                 39.24      1:23.71 (44.47)
        2:07.18 (43.47)     2:50.57 (43.39)
  5 Feller, Charles        39 AMS               3:08.00    2:57.43  
                 39.24      1:23.18 (43.94)
        2:10.25 (47.07)     2:57.43 (47.18)
  6 Lathi, Satish          38 GAJA              2:56.27    2:57.92  
                 39.98      1:24.81 (44.83)
        2:10.32 (45.51)     2:57.92 (47.60)
  7 Chang, Tinjin          35 PCAT              3:15.60    3:05.38  
                 40.00      1:26.52 (46.52)
        2:15.90 (49.38)     3:05.38 (49.48)
  8 Amos, Will             37 RMM               3:10.71    3:13.94  
                 42.67      1:31.24 (48.57)
        2:23.54 (52.30)     3:13.94 (50.40)
  9 Stroie, Adrian         37 CONN              3:10.00    3:16.24  
                 42.68      1:31.97 (49.29)
        2:23.18 (51.21)     3:16.24 (53.06)
 10 Rothschild, Jerry      36 GAJA              3:15.00    3:25.68  
                 46.18      1:37.92 (51.74)
        2:32.08 (54.16)     3:25.68 (53.60)
 11 Fair, Steven           36 PS                3:27.57    3:30.82  
                                1:40.07 ( )
      3:30.82 (1:50.75)                    
 
                === 40-44 Results Timed Finals ===                
 
  1 Guthrie, David         44 UNAT              2:28.00    2:31.62  
                 34.76      1:13.51 (38.75)
        1:52.53 (39.02)     2:31.62 (39.09)
  2 Thompson, Anthony      40 MOVY              2:45.40    2:49.89  
                 37.91      1:20.94 (43.03)
        2:04.33 (43.39)     2:49.89 (45.56)
  3 Allen, Daniel          42 1776              2:50.00    2:53.41  
                 39.57      1:22.39 (42.82)
        2:07.05 (44.66)     2:53.41 (46.36)
  4 Osburn, Chris          41 MCM               2:55.73    2:59.49  
                 38.38      1:23.65 (45.27)
        2:11.00 (47.35)     2:59.49 (48.49)
  5 Haden, Keith           43 SSMS              3:08.41    3:05.41  
                 41.69      1:27.52 (45.83)
        2:14.71 (47.19)     3:05.41 (50.70)
  6 Green, Joe             40 HHAC              3:29.00    3:18.30  
                 44.31      1:35.05 (50.74)
        2:26.90 (51.85)     3:18.30 (51.40)
  7 Holshouser, Boyce Jay  42 NCMS              3:15.00    3:27.26  
                 46.26      1:38.74 (52.48)
        2:34.04 (55.30)     3:27.26 (53.22)
  8 Rossell, Daves         44 GAJA              3:35.01    3:28.63  
                 46.13      1:38.49 (52.36)
        2:34.11 (55.62)     3:28.63 (54.52)
 -- Williams, Rick         44 HHAC              3:10.00         DQ  
                                1:28.67 ( )
 -- Starr, Keith           44 GAS               3:44.00         DQ  
                 46.72      1:38.34 (51.62)
        2:33.88 (55.54)                    
 -- Weissman, Chris        42 GAJA              2:35.00         NS  
 -- Musier, Reiner         44 GAJA              2:48.90         NS  
 -- Huggins, Thomas        41 SMMM              3:10.45         NS  
                                  24.41 ( )
 
                === 45-49 Results Timed Finals ===                
 
  1 Doyle, Benn            46 GSM               2:40.00    2:45.82  
                 35.51      1:16.72 (41.21)
        2:00.60 (43.88)     2:45.82 (45.22)
  2 Dimsdale, Todd         47 NCMS              2:37.80    2:48.45  
                 38.17      1:19.87 (41.70)
        2:03.69 (43.82)     2:48.45 (44.76)
  3 Von Hoffmann, Gerard   48 NOVA              2:55.00    2:48.62  
                 38.56      1:20.87 (42.31)
        2:03.80 (42.93)     2:48.62 (44.82)
  4 Drennen, Mark          48 FACT              2:49.56    2:49.89  
                 38.29      1:20.64 (42.35)
        2:06.11 (45.47)     2:49.89 (43.78)
  5 Matysek, Jim           45 NIAG              2:47.90    2:50.09  
                 38.57      1:22.26 (43.69)
        2:06.17 (43.91)     2:50.09 (43.92)
  6 Dyer, Andy             46 GAJA              2:53.59    2:53.12  
                 40.45      1:24.73 (44.28)
        2:07.68 (42.95)     2:53.12 (45.44)
  7 Shepherd, Keith        45 SKY               2:55.20    2:54.72  
                 38.59      1:21.71 (43.12)
        2:08.08 (46.37)     2:54.72 (46.64)
  8 Mc Candless, Peter     48 MOVY              2:50.00    2:56.03  
                 37.68      1:21.57 (43.89)
        2:07.89 (46.32)     2:56.03 (48.14)
  9 Waldbauer, Eric        45 NCMS              2:59.30    2:57.10  
                 40.60      1:25.34 (44.74)
        2:12.40 (47.06)     2:57.10 (44.70)
 10 Meltz, Joel            48 NEM               2:59.20    2:57.56  
                 41.32      1:27.57 (46.25)
        2:13.83 (46.26)     2:57.56 (43.73)
 11 Seagraves, Bob         48 GTTM              2:57.27    2:58.12  
                 40.34      1:25.82 (45.48)
        2:12.08 (46.26)     2:58.12 (46.04)
 12 Braun, Mark            47 LYTA              2:57.50    3:02.89  
                 40.47      1:25.60 (45.13)
        2:14.16 (48.56)     3:02.89 (48.73)
 13 Peng, Xiaohang         45 PCAT              3:08.00    3:05.13  
                 39.41      1:24.63 (45.22)
        2:12.98 (48.35)     3:05.13 (52.15)
 -- Parrish, Lawrence      49 GAJA              3:20.00         NS  
                                   5.02 ( )
 -- Shields, Larry         48 NCMS              3:15.69         NS  
 
                === 50-54 Results Timed Finals ===                
 
  1 Ryerson, Douglas       51 SRLM              2:48.00    2:51.22  
                 39.50      1:22.38 (42.88)
        2:07.34 (44.96)     2:51.22 (43.88)
  2 Gilchrist, Donald      50 NCMS              2:46.50    2:52.61  
                 38.48      1:22.09 (43.61)
        2:07.60 (45.51)     2:52.61 (45.01)
  3 Meem, Lang             50 VMST              2:54.83    2:52.84  
                 38.89      1:23.04 (44.15)
        2:07.50 (44.46)     2:52.84 (45.34)
  4 Walker, Rick           54 FACT              2:57.80    2:54.71  
                 41.06      1:25.23 (44.17)
        2:10.69 (45.46)     2:54.71 (44.02)
  5 Schmitz, Robert        52 NCMS              3:00.38    2:56.50  
                 37.82      1:22.63 (44.81)
        2:08.46 (45.83)     2:56.50 (48.04)
  6 Brown, Robert          52 GAJA              2:55.30    2:57.88  
                 41.79      1:26.77 (44.98)
        2:13.16 (46.39)     2:57.88 (44.72)
  7 Coxhead, George        52 NCMS              2:56.50    3:06.15  
                 40.53      1:27.96 (47.43)
        2:16.84 (48.88)     3:06.15 (49.31)
  8 Hansen, Steve          53 MICH              3:05.10    3:07.76  
                 42.81      1:29.58 (46.77)
        2:18.24 (48.66)     3:07.76 (49.52)
  9 Mc Gregor, Cary        54 MBAY              3:08.00    3:08.99  
                 41.51      1:29.07 (47.56)
        2:19.24 (50.17)     3:08.99 (49.75)
 10 Battistini, Rick       50 NEM               3:13.99    3:10.27  
                 43.41      1:31.12 (47.71)
        2:21.92 (50.80)     3:10.27 (48.35)
 11 Laughlin, Patrick      50 GAJA              3:17.52    3:11.04  
                 39.00      1:25.57 (46.57)
        2:17.34 (51.77)     3:11.04 (53.70)
 12 Seibel, Ben            52 GAJA              3:37.49    3:32.09  
                 44.86      1:38.36 (53.50)
        2:34.51 (56.15)     3:32.09 (57.58)
 13 Harris, John           52 PIMM              3:34.00    3:32.33  
                 45.67      1:37.45 (51.78)
        2:34.24 (56.79)     3:32.33 (58.09)
 -- Fuller, Paul           51 NEM               3:10.50         NS  
 -- Vazmina, Rudy          54 SWIM              3:09.32         NS  
 
                === 55-59 Results Timed Finals ===                
 
  1 Stark, Allen           55 OREG              2:53.33    2:53.86  
                 40.90      1:26.19 (45.29)
        2:11.01 (44.82)     2:53.86 (42.85)
  2 Rogacki, Daniel        57 NEM               3:00.97    2:59.23  
                 39.82      1:24.86 (45.04)
        2:12.51 (47.65)     2:59.23 (46.72)
  3 Kerns, Hubie           55 UNAT              3:04.16    3:02.57  
                 41.41      1:27.63 (46.22)
        2:15.36 (47.73)     3:02.57 (47.21)
  4 Gemmill, Dave          57 ARIZ              3:05.00    3:02.58  
                 42.18      1:27.96 (45.78)
        2:15.56 (47.60)     3:02.58 (47.02)
  5 Redic, James           58 FACT              3:11.48    3:15.39  
                 41.86      1:30.32 (48.46)
        2:23.72 (53.40)     3:15.39 (51.67)
  6 Pillmore, Bill         56 FACT              3:16.00    3:15.47  
                 45.89      1:35.18 (49.29)
        2:25.91 (50.73)     3:15.47 (49.56)
  7 Zeigler, John          59 GAJA              3:27.46    3:22.83  
                 44.92      1:36.81 (51.89)
        2:31.42 (54.61)     3:22.83 (51.41)
  8 McWhorter, Gerald      55 CMAQ              3:26.54    3:25.19  
                 44.92      1:36.05 (51.13)
        2:31.61 (55.56)     3:25.19 (53.58)
  9 Platt, Jay             57 PAFC              3:08.50    3:27.73  
                 43.89      1:37.32 (53.43)
        2:32.87 (55.55)     3:27.73 (54.86)
 10 Van Cleve, Jim         58 PIMM              3:32.30    3:29.13  
                 46.30      1:39.65 (53.35)
        2:35.18 (55.53)     3:29.13 (53.95)
 11 Young, David           55 PCAT              3:33.80    3:32.03  
                 48.86      1:41.70 (52.84)
        2:38.12 (56.42)     3:32.03 (53.91)
 12 Lotz, Bill             55 GAJA              4:00.00    3:42.12  
                 52.31      1:47.56 (55.25)
        2:46.25 (58.69)     3:42.12 (55.87)
 13 Brooks, Forest         57 AKMS              7:30.00    7:11.72  
               1:30.28    3:20.67 (1:50.39)
      5:18.14 (1:57.47)   7:11.72 (1:53.58)
 -- Garfunkel, Alan        57 WM                3:35.00         NS  
 -- Pash, Gregory          57 MICH              3:14.00         NS  
 
                === 60-64 Results Timed Finals ===                
 
  1 Boak, Thomas           61 WMST              3:15.00    3:10.57  
                 43.52      1:31.82 (48.30)
        2:22.10 (50.28)     3:10.57 (48.47)
  2 Palmer, Terry          60 HUNT              3:39.31    3:17.83  
                 44.76      1:34.58 (49.82)
        2:26.75 (52.17)     3:17.83 (51.08)
  3 Dyck, Mel              63 RMM               3:17.56    3:18.34  
                 45.57      1:36.32 (50.75)
        2:27.71 (51.39)     3:18.34 (50.63)
  4 Burgess, Thom          62 DCM               3:35.00    3:33.33  
                 48.59      1:41.64 (53.05)
        2:38.51 (56.87)     3:33.33 (54.82)
  5 Meyer, Gerald          60 O*H*              3:33.60    3:39.71  
                 48.70      1:44.28 (55.58)
        2:40.80 (56.52)     3:39.71 (58.91)
  6 Davis, Ron             63 FACT              3:48.62    3:45.73  
                 49.33      1:46.88 (57.55)
        2:46.37 (59.49)     3:45.73 (59.36)
  7 DeLong, Harry          61 VMST              3:46.36    3:48.65  
                 49.51      1:47.06 (57.55)
        2:46.38 (59.32)   3:48.65 (1:02.27)
  8 Pohlmann, John         61 IM                3:58.96    3:54.97  
                 52.18      1:48.79 (56.61)
      2:51.87 (1:03.08)   3:54.97 (1:03.10)
  9 Hahm, Martin           63 ARIZ              3:55.55    3:57.06  
                 54.19      1:54.17 (59.98)
      2:56.40 (1:02.23)   3:57.06 (1:00.66)
 10 Heuck, Ken             60 SWOM              3:45.00    4:20.33  
                 59.90    2:07.45 (1:07.55)
      3:16.32 (1:08.87)   4:20.33 (1:04.01)
 11 Pipkin, Ken            60 PCAT              4:03.00    4:26.83  
                 57.61    2:03.02 (1:05.41)
      3:19.27 (1:16.25)   4:26.83 (1:07.56)
 12 Durham, Richard        63 GERM              4:06.00    4:34.55  
               1:04.63    2:14.76 (1:10.13)
      3:25.70 (1:10.94)   4:34.55 (1:08.85)
 13 McNamee, Sr, Michael   63 SLAM              5:00.00    5:03.42  
               1:04.77    2:24.66 (1:19.89)
      3:46.37 (1:21.71)   5:03.42 (1:17.05)
 -- Black, Carlos          64 PIMM              4:01.84         NS  
 
                === 65-69 Results Timed Finals ===                
 
  1 Wiedamann, Karl        66 FACT              3:25.83    3:22.99  
                 45.96      1:36.87 (50.91)
        2:30.61 (53.74)     3:22.99 (52.38)
  2 Sandor, Bela           69 WMAC              3:35.00    3:26.65  
                 48.11      1:40.71 (52.60)
        2:34.73 (54.02)     3:26.65 (51.92)
  3 Puchalski, Donald      65 FACT              3:28.94    3:27.63  
                 46.70      1:39.10 (52.40)
        2:35.27 (56.17)     3:27.63 (52.36)
  4 Perilman, Jim          65 WCM               3:37.00    3:32.18  
                 46.31      1:40.84 (54.53)
        2:35.60 (54.76)     3:32.18 (56.58)
  5 Jacobs, Joel           68 NCMS              3:35.00    3:37.19  
                 48.57      1:42.97 (54.40)
        2:41.02 (58.05)     3:37.19 (56.17)
  6 Crowley, William       65 PCAT              3:47.00    3:39.10  
                 48.97      1:45.35 (56.38)
        2:41.68 (56.33)     3:39.10 (57.42)
  7 Kilbourne, Charles     65 FACT              3:38.00    3:42.76  
                 46.73      1:45.26 (58.53)
      2:48.20 (1:02.94)     3:42.76 (54.56)
  8 Diamond, Louis         65 ANCM              3:39.66    3:43.89  
                 48.65      1:45.52 (56.87)
      2:45.64 (1:00.12)     3:43.89 (58.25)
  9 Gee, Milton            67 NCMS              4:02.25    3:58.26  
                 52.86    1:53.64 (1:00.78)
      2:58.07 (1:04.43)   3:58.26 (1:00.19)
 10 Palmer, Morton         69 PIMM              4:20.97    4:01.60  
                 55.71    1:56.88 (1:01.17)
      3:01.25 (1:04.37)   4:01.60 (1:00.35)
 11 Learmonth, William     65 SWOM              4:09.23    4:18.22  
                 56.68    2:01.22 (1:04.54)
      3:09.94 (1:08.72)   4:18.22 (1:08.28)
 -- Haworth, A Emory       68 WCM               3:39.00         DQ  
                 48.26      1:44.18 (55.92)
        2:38.51 (54.33)                    
 
                === 70-74 Results Timed Finals ===                
 
  1 Patten, Bob            70 RMM               3:18.00    3:18.20  
                 45.59      1:34.82 (49.23)
        2:26.13 (51.31)     3:18.20 (52.07)
  2 Stupfel, Norman        72 SMMM              3:44.00    3:48.48  
                 49.84      1:46.71 (56.87)
      2:48.29 (1:01.58)   3:48.48 (1:00.19)
  3 Silverstein, Leonard   70 GOLD              3:46.00    4:10.33  
                 55.48    1:59.24 (1:03.76)
      3:05.48 (1:06.24)   4:10.33 (1:04.85)
  4 Weatherbee, Charles    72 FMM               4:05.00    4:15.24  
                 59.23    2:04.39 (1:05.16)
      3:12.76 (1:08.37)   4:15.24 (1:02.48)
  5 Chilton, Samuel        70 O*H*              4:23.18    4:16.19  
                 59.49    2:04.07 (1:04.58)
      3:12.01 (1:07.94)   4:16.19 (1:04.18)
  6 Wilmore, Chuck         70 VMST              4:20.00    4:24.56  
                 58.16    2:08.75 (1:10.59)
      3:17.27 (1:08.52)   4:24.56 (1:07.29)
  7 Bauman, John           74 WMAC              4:24.00    4:27.29  
               1:03.18    2:16.02 (1:12.84)
      3:25.36 (1:09.34)   4:27.29 (1:01.93)
 
                === 75-79 Results Timed Finals ===                
 
  1 MacDonald, Robert      76 FMM               3:41.62    3:32.60  
                 47.80      1:40.68 (52.88)
        2:37.32 (56.64)     3:32.60 (55.28)
  2 Stolz, Irwin           75 GAJA              4:00.00    3:58.16  
                 55.09    1:56.08 (1:00.99)
      2:56.71 (1:00.63)   3:58.16 (1:01.45)
  3 Haartz, F H Ted        76 NEM               4:10.00    4:01.73  
                 59.79    2:01.31 (1:01.52)
      3:04.05 (1:02.74)     4:01.73 (57.68)
  4 Gruender, Dan          75 ARIZ              3:57.14    4:09.33  
                 57.27    2:00.83 (1:03.56)
      3:06.66 (1:05.83)   4:09.33 (1:02.67)
  5 Mitchell, Jack         77 GAJA              4:30.37    4:45.64  
               1:02.78    2:13.13 (1:10.35)
      3:29.38 (1:16.25)   4:45.64 (1:16.26)
  6 Kurtzman, Aaron        75 FMM               4:30.00    4:46.56  
               1:06.00    2:19.45 (1:13.45)
      3:34.21 (1:14.76)   4:46.56 (1:12.35)
  7 Shannon, Baker         79 WHSC              5:00.00    5:04.87  
               1:07.39    2:25.84 (1:18.45)
      3:45.41 (1:19.57)   5:04.87 (1:19.46)
 
                === 80-84 Results Timed Finals ===                
 
  1 Corse, John            80 FACT              4:40.00    4:35.19  
               1:00.88    2:11.41 (1:10.53)
      3:23.97 (1:12.56)   4:35.19 (1:11.22)
  2 Garsoe, Norman         81 1776              4:47.87    4:46.82  
               1:06.47    2:17.68 (1:11.21)
      3:34.93 (1:17.25)   4:46.82 (1:11.89)
  3 Mc Auley, Herb         82 GAJA              6:59.90    7:07.93  
               1:34.26    3:29.03 (1:54.77)
      5:18.96 (1:49.93)   7:07.93 (1:48.97)
 
                === 85-89 Results Timed Finals ===                
 
  1 Jackson, Bud           85 ARKM              5:00.00    5:10.87  
               1:08.87    2:28.91 (1:20.04)
      3:55.22 (1:26.31)   5:10.87 (1:15.65)




                              
 
 Event 15  Mixed 200 LC Meter Medley Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                === 76-99 Results Timed Finals ===                
 
  1 PAFC  'A'                           2:08.00    2:05.48  
     1) Mojock, Eric 24              2) Furlong, Brian 27           
     3) Mullet, Emily 24             4) Morales, Denise 24          
                 29.74      1:02.93 (33.19)
        1:36.33 (33.40)     2:05.48 (29.15)
  2 GAJA  'A'                           2:10.90    2:16.18  
     1) Morris, Alexis 22            2) Witt, James 23              
     3) Bate, Andrew 27              4) Goddard, Hannah 25          
                 42.14      1:18.10 (35.96)
        1:48.23 (30.13)     2:16.18 (27.95)
 
               === 100-119 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           2:05.00    2:05.69  
     1) DeSorbo, Todd 27             2) Cummings, Jessica 25        
     3) Gellin, Jonathan 24          4) Schreiner, Vironica 25      
                 29.61      1:08.06 (38.45)
        1:35.05 (26.99)     2:05.69 (30.64)
  2 IM  'A'                             2:10.40    2:07.86  
     1) Tusa, Zsejke 26              2) Van Etten, Erik 26          
     3) Thielen, Aaron 33            4) Toft, Heidi 31              
                 32.50      1:08.54 (36.04)
        1:38.48 (29.94)     2:07.86 (29.38)
  3 GAS  'A'                            2:10.86    2:10.33  
     1) Northcutt, Tom 39            2) Johnson, Ryan 28            
     3) Splichal, Pamela 21          4) Johnson, Holly 28           
                 31.02      1:08.58 (37.56)
        1:40.69 (32.11)     2:10.33 (29.64)
  4 NCMS  'B'                           2:11.00    2:16.95  
     1) Deal, Melanie 24             2) Porco, Filippo 27           
     3) Su, Billy 30                 4) Keto, Alexis 26             
                 36.90      1:14.95 (38.05)
        1:46.41 (31.46)     2:16.95 (30.54)
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           2:03.00    2:03.33  
     1) Inscore, Staci 32            2) Crankshaw, Erik 32          
     3) Petcu, Razvan 31             4) Braun, Erika 32             
                 36.96      1:10.16 (33.20)
        1:35.76 (25.60)     2:03.33 (27.57)
  2 RMM  'A'                            2:07.00    2:05.04  
     1) Thomas, Daniel 21            2) Mabry, Travis 26            
     3) Forbes, Tiffany 37           4) Hagadorn, Heather 39        
                 30.80      1:03.56 (32.76)
        1:35.71 (32.15)     2:05.04 (29.33)
  3 IM  'A'                             2:07.30    2:08.20  
     1) Keller, Matt 35              2) Lingner, Heather 28         
     3) Sullivan, Solveig 34         4) Mattson, Mark 34            
                 29.77      1:07.64 (37.87)
        1:40.88 (33.24)     2:08.20 (27.32)
  4 NCMS  'B'                           2:08.00    2:10.50  
     1) Hageman, Heather 34          2) Aber, Dan 31                
     3) Allen, Matt 28               4) Hall, Christy 27            
                 34.78      1:11.84 (37.06)
        1:39.24 (27.40)     2:10.50 (31.26)
  5 GAJA  'B'                           2:03.60    2:10.88  
     1) Vander Wood, Melissa 21      2) Lathi, Satish 38            
     3) Ulveling, Kristina 32        4) Angell, Clayton 47          
                 34.76      1:11.70 (36.94)
        1:43.51 (31.81)     2:10.88 (27.37)
  6 GAJA  'A'                           1:59.90    2:11.54  
     1) Vazhenin, Anastacia 20       2) Vazhenin, Irina 40          
     3) Vazhenin, Igor 40            4) Fennessy, John 26           
                 32.83      1:16.43 (43.60)
        1:45.66 (29.23)     2:11.54 (25.88)
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
 16 GAJA  'E'                           2:20.70    2:30.39  
     1) Woller, Raymond 63           2) Viles, Sharon 43            
     3) Hurst, Kim 35                4) Strakos, Roman 49           
                 36.48      1:23.69 (47.21)
        2:02.33 (38.64)     2:30.39 (28.06)
 17 PIMM  'A'                           2:32.00    2:32.66  
     1) Altman, Donna 46             2) Joye, Martha 46             
     3) Neubig, Nicholas 47          4) Parham, Thomas 49           
                 40.41      1:24.07 (43.66)
        2:16.72 (52.65)     2:32.66 (15.94)
 -- BRYB  'A'                           2:45.50         DQ  
     1) Jones, Jeff 42               2) Bryson, Ginny 46            
     3) Veater, Mark 48              4) Richards, Emily 22          
                 38.48      1:23.02 (44.54)
        1:57.15 (34.13)                    
 -- GAJA  'D'                           2:17.10         NS  
     1) Copeland, Rob 48             2) Chu, Karen 42               
     3)                              4) Yarbrough, Myrna 43         
 -- VMST  'B'                           2:11.30         NS  
                                2:32.09 ( )
 -- SPM  'A'                            2:15.00         NS  
     1) Salzman, Sharon 46           2) Moses, Tricia 45            
     3) Specht, William 46           4) Frazier, Russell 50         
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  7 CLVM  'A'                           2:16.10    2:12.41  
     1) Magee, Mark 36               2) Boodt, Bradley 36           
     3) Adams, Kari 38               4) James, Paula 45             
                 31.35      1:03.37 (32.02)
        1:38.70 (35.33)     2:12.41 (33.71)
  8 VMST  'A'                           2:08.10    2:13.80  
     1) Buscaglia, Caycee 39         2) Cockrell, Charles 36        
     3) Gill, Mark 36                4) Jaeger, Debbie 42           
                 37.89      1:13.08 (35.19)
        1:42.03 (28.95)     2:13.80 (31.77)
  9 PAFC  'A'                           2:14.00    2:16.96  
     1) Cecatiello, Terri 45         2) O'Connor, Alan 31           
     3) Winkis, Annmarie 26          4) Platt, Jay 57               
                 35.91      1:11.14 (35.23)
        1:46.88 (35.74)     2:16.96 (30.08)
 10 GAJA  'C'                           2:06.00    2:18.92  
     1) Jones, Cathy 33              2) Finney, Scott 29            
     3) Reid, Mike 43                4) Welling, Karol 43           
                 38.45      1:13.13 (34.68)
        1:42.60 (29.47)     2:18.92 (36.32)
 11 GAS  'A'                            2:24.08    2:20.62  
     1) Hales, Jessica 28            2) Scott, Ashley 21            
     3) Dromsky, Joseph 42           4) Starr, Keith 44             
                 38.95      1:18.72 (39.77)
        2:07.36 (48.64)     2:20.62 (13.26)
 12 FACT  'A'                           2:21.69    2:21.14  
     1) Wilson, Marly 20             2) Drake, Kristen 26           
     3) Ruelf, Michael 51            4) Carroll, Timothy 53         
                 38.30      1:20.61 (42.31)
        1:51.69 (31.08)     2:21.14 (29.45)
 13 GAJA  'D'                           2:11.40    2:22.50  
     1) Riley, Allison 27            2) Brown, Richard 41           
     3) Brothers, Susannah 27        4) LeClair, David 37           
                 41.43      1:21.24 (39.81)
        1:54.03 (32.79)     2:22.50 (28.47)
 14 H2O  'A'                            2:20.35    2:25.53  
     1) White, Steve 44              2) Elliott, Susan 33           
     3) Campbell, Geoff 34           4) Anderson, Lisa 45           
                 33.68      1:17.10 (43.42)
      2:21.35 (1:04.25)      2:25.53 (4.18)
 15 NEM  'A'                            2:22.94    2:28.80  
     1) Keil, Mark 51                2) Garrow, Kendra 30           
     3) Kolb, Karl 43                4) Wilkes, Kristin 33          
                 36.73      1:20.23 (43.50)
        1:55.48 (35.25)     2:28.80 (33.32)
 -- NOVA  'A'                           2:15.50         DQ  
     1) Wasko, Frank 44              2) Hager, Kathryn 48           
     3) Phalan, Jim 29               4) Phalan, Gabriela 31         
                 31.01      1:16.79 (45.78)
        1:41.29 (24.50)                    
 -- TGM  'A'                            2:49.00         DQ  
     1) Thornton, Evan 21            2) Reynolds, Ronda 39          
     3) Thornton, Eric 19            4) Thornton, Charlotte 47      
                 36.15      1:21.03 (44.88)
        1:52.30 (31.27)                    
 -- VMST  'B'                           2:19.70         NS  
 -- PIMM  'A'                           2:34.00         NS  
     1)                              2) Murray, David 44            
     3) Brown, Sarah 30              4) Mandell, David 42           
 -- HHAC  'A'                           2:16.01         NS  
     1) Williams, Rick 44            2) Stuntz, Rebekah 23          
     3) LeCraw, Spencer 48           4) Hennessey, Lynnette 40      
 -- MICH  'A'                           2:15.07         NS  
     1) Schardt, Thomas 37           2) Badger, Alison 38           
     3) Pacyau, Jason 35             4) Brown, Denise 45            
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
  1 IM  'A'                             2:01.47    2:00.80  
     1) Gibson, Dave 44              2) Day, Nadine 34              
     3) Ridge, Jennifer 36           4) Mc Cabe, Thomas 47          
                 30.77      1:05.35 (34.58)
        1:35.31 (29.96)     2:00.80 (25.49)
  2 GAJA  'A'                           2:00.80    2:01.59  
     1) Taulbee, Tiffany 29          2) Weissman, Chris 42          
     3) Bugg, Bob 47                 4) Mc Gee, Beth 42             
                 34.07      1:05.94 (31.87)
        1:33.42 (27.48)     2:01.59 (28.17)
  3 NCMS  'B'                           2:05.00    2:04.62  
     1) Walsh, Susan 42              2) Dimsdale, Todd 47           
     3) Murray, Jeff 35              4) Rohner, Patricia 45         
                 33.84      1:07.08 (33.24)
        1:34.47 (27.39)     2:04.62 (30.15)
  4 PALM  'A'                           2:06.30    2:06.88  
     1) Wilder, Hugh 57              2) Wilber, Dara 44             
     3) Rutledge, Mark 39            4) Mc Donough, Diana 41        
                 31.97      1:11.93 (39.96)
        1:39.15 (27.22)     2:06.88 (27.73)
  5 VMST  'A'                           2:06.50    2:08.57  
     1) Meem, Lang 50                2) Powis, Patricia 43          
     3) Cornell, Eric 34             4) Phillips, Alice 39          
                 33.93      1:13.18 (39.25)
        1:40.10 (26.92)     2:08.57 (28.47)
  6 NEM  'A'                            2:05.74    2:08.86  
     1) Ross, Michael 36             2) Roy, Michele 40             
     3) Fuller, Paul 51              4) Grilli, Tracy 47            
                 27.50      1:06.89 (39.39)
        1:37.91 (31.02)     2:08.86 (30.95)
  7 GAJA  'B'                           2:03.90    2:09.51  
     1) Brewington, Robyn 39         2) Dyer, Andy 46               
     3) Pakkala, Brian 42            4) Olsen, Maari 35             
                 34.80      1:09.72 (34.92)
        1:37.74 (28.02)     2:09.51 (31.77)
  8 FACT  'A'                           2:08.03    2:09.64  
     1) Buxton, Sylvia 39            2) Drennen, Mark 48            
     3) Bancks, Jean 48              4) Starford, Brian 41          
                 34.93      1:09.96 (35.03)
        1:44.44 (34.48)     2:09.64 (25.20)
  9 GOLD  'A'                           2:10.00    2:11.28  
     1) Owen, David 52               2) Pace, Todd 36               
     3) McDonnell, Peggy 49          4) Diebler, Amy 28             
                 34.51      1:06.57 (32.06)
        1:40.43 (33.86)     2:11.28 (30.85)
 10 CLVM  'A'                           2:22.20    2:13.45  
     1) Townsend, R Scott 51         2) Moser, Ursula 35            
     3) Hughes, Keith 42             4) Battin, Carolyn 50          
               1:11.52       1:13.31 (1.79)
        1:42.04 (28.73)     2:13.45 (31.41)
 11 GAJA  'C'                           2:11.30    2:16.60  
     1) DeLozier, Anna Ray 41        2) Burkholder, Tracy 41        
     3) Chrzanowski, Anne 41         4) Bailey, Matthew 43          
                 37.12      1:12.84 (35.72)
        1:49.33 (36.49)     2:16.60 (27.27)
 12 NCMS  'C'                           2:17.00    2:17.18  
     1) Lehman, Fritz 46             2) Springer, Margie 43         
     3) Farrell, Andrew 34           4) Stott, Kim 45               
                 29.53      1:13.91 (44.38)
        1:40.85 (26.94)     2:17.18 (36.33)
 13 PNA  'A'                            2:40.00    2:19.04  
     1) Littlefield, James 44        2) Reid, Walter 64             
     3) Dahl, Lisa 43                4) Crandell, Kelly 24          
                 33.07      1:15.65 (42.58)
        1:46.31 (30.66)     2:19.04 (32.73)
 14 NCMS  'A'                           2:22.00    2:22.05  
     1) Baartmans, Carrie 39         2) Waldbauer, Eric 45          
     3) Stewart, Henry 41            4) Haruta, Deborah 37          
                 44.58      1:21.17 (36.59)
        1:49.29 (28.12)     2:22.05 (32.76)
 15 MCM  'A'                            2:19.80    2:25.37  
     1) Boyer, Kathy 50              2) Osburn, Chris 41            
     3) Wendell, Nancy 40            4) Carter, Robert 41           
                 45.88      1:22.53 (36.65)
        2:12.12 (49.59)     2:25.37 (13.25)
 -- COLM  'A'                           2:40.00         NS  
     1) Eiwen, George 51             2) Eiwen, Virginia 51          
     3) Wendt, Michael 42            4) Campbell, Holly 43          
 
               === 200-239 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            2:07.65    2:08.64  
     1) Feldmann, Joel 53            2) Rogacki, Daniel 57          
     3) Cromarty, Stuart 40          4) Hirsty, Jacki 52            
                 36.20      1:12.84 (36.64)
        1:39.74 (26.90)     2:08.64 (28.90)
  2 WCM  'A'                            2:23.99    2:13.89  
     1) Schultz-Santos, Debbie 36    2) Crittenden, Leianne 48      
     3) De Lacy, James 58            4) Burr, Ken 60                
                 36.97      1:14.76 (37.79)
        2:05.27 (50.51)      2:13.89 (8.62)
  3 GAJA  'A'                           2:12.70    2:15.95  
     1) Pakchar, Carol 49            2) Brown, Robert 52            
     3) Fields, John 48              4) Williamson, Francine 56     
                 38.58      1:14.85 (36.27)
        2:00.95 (46.10)     2:15.95 (15.00)
  4 FACT  'A'                           2:19.17    2:21.24  
     1) Dodson, Margaret 53          2) Wilson, Meegan 56           
     3) McCall, John 53              4) Hefner, David 50            
                 44.10      1:25.24 (41.14)
        1:53.58 (28.34)     2:21.24 (27.66)
  5 MOVY  'A'                           2:25.00    2:22.43  
     1) Harden, Shari 37             2) Mc Candless, Peter 48       
     3) Thompson, Anthony 40         4) Bohl, Nan 75                
                 36.75      1:12.75 (36.00)
        1:42.87 (30.12)     2:22.43 (39.56)
  6 VMST  'A'                           2:16.70    2:23.43  
     1) Krongaard, Jeffrey 50        2) Miller, Nancy 55            
     3) Bennett, Lisa 48             4) Hernlen, G Tracy 51         
                 33.92      1:19.95 (46.03)
        1:54.08 (34.13)     2:23.43 (29.35)
  7 NCMS  'B'                           2:17.00    2:23.72  
     1) Batchelor, Robin 47          2) Schmitz, Robert 52          
     3) Gilchrist, Donald 50         4) Rogers, Eugenia (Jennie) 52 
                 39.14      1:15.33 (36.19)
        1:45.30 (29.97)     2:23.72 (38.42)
  8 NEM  'B'                            2:26.10    2:26.25  
     1) Rupert, Bill 61              2) McDermott, Ann 50           
     3) Alexander, Mark 46           4) Fries, Beth 46              
                 37.07      1:23.10 (46.03)
        1:54.30 (31.20)     2:26.25 (31.95)
  8 MVN  'A'                            2:30.21    2:26.25  
     1) Leutner, Gerry 40            2) Campbell, John 57           
     3) Leutner, Joy 46              4) Kotzbach, Bonnie 60         
                 33.61      1:12.84 (39.23)
        1:47.58 (34.74)     2:26.25 (38.67)
 10 OREG  'A'                           2:21.00    2:26.33  
     1) Frid, Barbara 62             2) Stark, Allen 55             
     3) Yensen, Kermit 51            4) Ward, Joy 62                
                 44.53      1:19.57 (35.04)
        2:06.42 (46.85)     2:26.33 (19.91)
 11 IM  'A'                             2:28.70    2:28.40  
     1) Pohlmann, Mary 59            2) Traynor, John 45            
     3) Dodson, Phil 51              4) Jones, Cynthia 54           
                 42.70      1:24.51 (41.81)
        1:55.89 (31.38)     2:28.40 (32.51)
 12 GAJA  'B'                           2:18.60    2:34.60  
     1) Carlton, Cece 49             2) Mattson, Skippy 51          
     3) Laughlin, Patrick 50         4) Seibel, Ben 52              
                 42.71      1:26.79 (44.08)
        2:00.32 (33.53)     2:34.60 (34.28)
 13 RMST  'A'                           2:51.00    2:38.70  
     1) Manheim, Frank 74            2) Constantino, Patricia 49    
     3) Dilldine, Debbie 42          4) Nakazawa, Muraji 48         
                 58.71      1:26.30 (27.59)
        2:21.64 (55.34)     2:38.70 (17.06)
 14 PIMM  'B'                           3:09.00    2:48.16  
     1) Kinghorn, Sissy 55           2) Harris, John 52             
     3) Parham, Mary 42              4) Van Cleve, Jim 58           
                 50.93      1:32.22 (41.29)
        2:15.25 (43.03)     2:48.16 (32.91)
 15 GAJA  'C'                           2:42.10    2:56.77  
     1) Lotz, Bill 55                2) Greely, Kathleen 44         
     3) Zeigler, John 59             4) Lotz, Condit 56             
                 43.96      1:30.77 (46.81)
        2:13.06 (42.29)     2:56.77 (43.71)
 16 PIMM  'C'                           2:52.00    3:00.25  
     1) Tracy, Victoria 48           2) Wood, Kristy 52             
     3) Cheney, Stephen 55           4) Wood, Timothy 54            
                 59.00      1:53.37 (54.37)
      2:55.49 (1:02.12)      3:00.25 (4.76)
 -- NCMS  'A'                           2:13.00         DQ  
                 31.79      1:09.12 (37.33)
        1:44.41 (35.29)                    
 -- VMST  'B'                           2:40.20         NS  
 -- ANCM  'A'                           2:20.00         NS  
     1) Pugliese, Mark 52            2) Pettijohn, Margot 58        
     3) Feinstein, John 49           4) Pero, Myriam 55             
 -- SMMM  'A'                           2:45.00         NS  
     1) Hicks, Jennifer 38           2) Stupfel, Gloria 78          
     3) Galine, Donald 59            4) Huggins, Thomas 41          
 -- GAJA  'D'                           2:44.90         NS  
     1) Gfroerer, George 71          2) Reid, Ashley 27             
     3) Sharpe, Pamela 51            4) Lovell, Gilbert 72          
 -- PIMM  'A'                           4:25.00         NS  
     1) Jones, Joan 45               2) Levin, Kendall 48           
     3) Thomas, Wallace 56           4) Andrepont, Timothy 53       
 
               === 240-279 Results Timed Finals ===               
 
  1 ISF  'A'                            2:32.70    2:34.89  
     1) Mennen, Marty 68             2) Gettelfinger, Cheryl 47     
     3) Goldstein, Mel 66            4) Meyers, Susan 62            
                 38.21      1:20.60 (42.39)
        1:57.26 (36.66)     2:34.89 (37.63)
  2 NCMS  'A'                           2:36.00    2:36.45  
     1) Mitchell, Jeannie 58         2) Van Meeteren, Greta 57      
     3) White, Bernard 61            4) Clark, Jerry 67             
                 41.46      1:34.25 (52.79)
        2:06.81 (32.56)     2:36.45 (29.64)
  3 GOLD  'A'                           2:37.00    2:37.46  
     1) LaBorwit, Anne 54            2) Silverstein, Leonard 70     
     3) Devanney, Celia 47           4) Rapperport, Alan 71         
                 38.66      1:28.73 (50.07)
      2:35.94 (1:07.21)      2:37.46 (1.52)
  4 VMST  'A'                           2:33.70    2:39.57  
     1) Wilmore, Chuck 70            2) Leilich, Joann 65           
     3) Gault, Terry Sue 54          4) Miller, Jim 54              
                 50.88      1:35.29 (44.41)
        2:10.74 (35.45)     2:39.57 (28.83)
  5 WMST  'A'                           2:38.00    2:40.15  
     1) Boak, Carolyn 59             2) Boak, Thomas 61             
     3) Cattarin, Sandy 65           4) Bailie, Bob 69              
                 58.36      1:20.37 (22.01)
        2:10.54 (50.17)     2:40.15 (29.61)
  6 NCMS  'C'                           2:59.00    2:57.08  
     1) Robbins-Bonitz, Suzanne 71   2) Jacobs, Joel 68             
     3) Carrow, Hill 49              4) Jones, Alice 66             
                 51.22      1:36.45 (45.23)
        2:07.90 (31.45)     2:57.08 (49.18)
  7 VMST  'B'                           2:50.20    2:57.62  
     1) Schreiner, Beth 63           2) Detrick, Johnnie 69         
     3) Swiger, Ralph 48             4) DeLong, Harry 61            
                 46.22      1:39.06 (52.84)
      2:42.74 (1:03.68)     2:57.62 (14.88)
  8 RMM  'A'                            2:52.00    2:59.49  
     1) Murphy-Sherman, Jane 60      2) Patten, Bob 70              
     3) Dyck, Mel 63                 4) Dyck, Grace 63              
                 47.10      1:28.38 (41.28)
        2:25.77 (57.39)     2:59.49 (33.72)
  9 FACT  'A'                           2:58.58    3:00.60  
     1) Sterling, Jean 68            2) Puchalski, Donald 65        
     3) Rodenfels, Bill 62           4) Bradley, Marianne 61        
                 57.16      1:36.94 (39.78)
        2:16.20 (39.26)     3:00.60 (44.40)
 10 PIMM  'A'                           3:21.00    3:00.87  
     1) Bruce, Kit 47                2) Davis, Martha 64            
     3) Painter, David 66            4) Palmer, Morton 69           
                 57.62      1:42.23 (44.61)
      2:59.59 (1:17.36)      3:00.87 (1.28)
 11 GAJA  'A'                           2:43.10    3:01.33  
     1) Couch, Bob 57                2) Stolz, Irwin 75             
     3) Prall, Winifred 57           4) Skarsaune, Sandy 61         
                 53.09      1:26.72 (33.63)
        2:18.88 (52.16)     3:01.33 (42.45)
 12 NCMS  'B'                           3:01.00    3:05.33  
     1) Mitchell, Clarke 72          2) Dockendorf, Pat 77          
     3) Glass, Ernie 55              4) Sansbury, Mary 51           
                 42.10    1:59.47 (1:17.37)
        2:29.78 (30.31)     3:05.33 (35.55)
 13 ARIZ  'A'                           4:00.00    3:09.41  
     1) Bayly, Helen 67              2) Bernard, Kimball 60         
     3) Hahm, Martin 63              4) Bolar, Sally 65             
               1:07.87      1:46.99 (39.12)
        2:33.83 (46.84)     3:09.41 (35.58)
 14 MCM  'A'                            3:16.90    3:11.34  
     1) Kolbaba, Frank 73            2) Davies, Alison 57           
     3) Hepworth, Mark 50            4) Birkhead, Jane 64           
               1:04.14      1:57.65 (53.51)
        2:30.00 (32.35)     3:11.34 (41.34)
 15 PIMM  'B'                           3:39.00    3:21.96  
     1) Harbeck, Jay 70              2) Chapman, Joann 60           
     3) Radcliffe, Carolyn 54        4) Graber, Charles 59          
                 51.29    1:56.39 (1:05.10)
        2:45.34 (48.95)     3:21.96 (36.62)
 -- NEM  'A'                            2:37.73         NS  
 -- SDSM  'A'                           2:31.00         NS  
     1) Ney, James 46                2) Marr, Jackie 61             
     3) Dunbar, Barbara 55           4) Hubbard, Donald 77          
 -- WCM  'A'                            2:57.00         NS  
 
               === 280-319 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           2:53.00    2:55.79  
     1) Newell, Sally 67             2) Kortheuer, John 73          
     3) Webber, Dick 75              4) Kremer, Sandra 68           
                 48.90      1:28.69 (39.79)
        2:10.72 (42.03)     2:55.79 (45.07)
  2 O*H*  'A'                           3:30.00    2:58.77  
     1) Van Dijk, Peter 75           2) Kron, Lilly 73              
     3) Oyakawa, Yoshi 71            4) Waite, Nancy 70             
                 58.27      1:36.23 (37.96)
        2:16.49 (40.26)     2:58.77 (42.28)
  3 GOLD  'A'                           3:05.00    3:00.77  
     1) McIntyre, David 67           2) Cavanaugh, Debbie 46        
     3) Krauser, June 78             4) Smith, Ned 89               
                 55.05      1:18.06 (23.01)
      2:32.66 (1:14.60)     3:00.77 (28.11)
  4 WCM  'A'                            2:59.00    3:02.90  
     1) Alexander, Martha 55         2) Alexander, Joan 72          
     3) Haworth, A Emory 68          4) Johnston, William 86        
                 43.46      1:42.02 (58.56)
      2:44.80 (1:02.78)     3:02.90 (18.10)
  5 WCM  'B'                            3:18.00    3:09.54  
     1) Mayo, Robert 71              2) Howell, Jae 82              
     3) Morner, Stan 70              4) Scott, Stephanie 57         
                 42.07    1:51.76 (1:09.69)
        2:30.32 (38.56)     3:09.54 (39.22)
  6 FMM  'A'                            3:10.00    3:16.56  
     1) Browne, James 66             2) Kurtzman, Aaron 75          
     3) Troy, Jean 77                4) Homans, Margaret 72         
               1:03.67      1:34.12 (30.45)
        2:32.13 (58.01)     3:16.56 (44.43)
  7 ARIZ  'A'                           4:06.00    3:24.05  
     1) Silverstein, Lou 78          2) Gruender, Dan 75            
     3) Kinney, Nancy 75             4) Gruender, Edie 76           
                 51.82      1:41.41 (49.59)
      2:52.96 (1:11.55)     3:24.05 (31.09)
  8 FMM  'B'                            3:22.00    3:37.02  
     1) Tillotson, Frank 90          2) Vaughn, Holly 43            
     3) Tullman, Patricia 67         4) Blake, Robert 80            
                                2:05.42 ( )
        2:58.19 (52.77)     3:37.02 (38.83)
  9 FACT  'A'                           3:25.75    3:42.86  
     1) Schofield, Elliott 82        2) Campbell, Joan 74           
     3) Durstein, Nancy 75           4) Bliss, Thomas 50            
               1:18.65                     
            3:15.42 ( )     3:42.86 (27.44)
 10 IM  'A'                             3:34.77    3:43.82  
     1) Stevens, Ann 71              2) Snyder, Hannelore 74        
     3) Koblish, Arthur 80           4) Pohlmann, John 61           
               1:21.69      2:04.07 (42.38)
      3:06.90 (1:02.83)     3:43.82 (36.92)
 -- METR  'A'                           3:05.00         NS  
     1) Quinn, Adeline 69            2) Gaschke, Lida 72            
     3) Goldberg, Bruce 53           4) Guido, Dick 87              
 -- HHAC  'A'                           3:28.70         NS  
     1) Whalen, Nana 67              2) Dawson, Kenneth 74          
     3) Bongiorno, Joe 71            4) Eisele, Barbara 74          
 -- NEM  'A'                            3:01.00         NS  
 
               === 320-359 Results Timed Finals ===               
 
  1 FACT  'A'                           3:36.69    3:57.38  
     1) Newman, Marjorie 81          2) Holmes, Rogers 83           
     3) Eisele, Sylvia 75            4) Graves, Edwin 81            
               1:15.40    2:15.49 (1:00.09)
        3:10.53 (55.04)     3:57.38 (46.85)



                              
 
 Event 17  Women 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                === 76-99 Results Timed Finals ===                
 
  1 GAS  'A'                            2:02.13    2:01.19  
     1) Scott, Ashley 21             2) Splichal, Pamela 21         
     3) Hales, Jessica 28            4) Johnson, Holly 28           
                 29.79        59.81 (30.02)
        1:32.23 (32.42)     2:01.19 (28.96)
 
               === 100-119 Results Timed Finals ===               
 
  1 PAFC  'A'                           2:02.00    2:00.03  
     1) Flynn, Patricia 28           2) Morales, Denise 24          
     3) Burke, Barbara 43            4) Mullet, Emily 24            
                 30.32        59.77 (29.45)
        1:30.92 (31.15)     2:00.03 (29.11)
  2 NCMS  'A'                           2:03.00    2:04.06  
     1) Deal, Melanie 24             2) Schreiner, Vironica 25      
     3) Cummings, Jessica 25         4) Keto, Alexis 26             
                 32.11      1:03.39 (31.28)
        1:33.80 (30.41)     2:04.06 (30.26)
  3 GAJA  'A'                           2:00.10    2:09.87  
     1) Morris, Alexis 22            2) Riley, Allison 27           
     3) Ulveling, Kristina 32        4) Vander Wood, Melissa 21     
                 33.33      1:07.86 (34.53)
        1:38.96 (31.10)     2:09.87 (30.91)
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  1 IM  'A'                             1:53.66    1:52.10  
     1) Day, Nadine 34               2) Lingner, Heather 28         
     3) Ridge, Jennifer 36           4) Tusa, Zsejke 26             
                 27.88        56.74 (28.86)
        1:24.41 (27.67)     1:52.10 (27.69)
  2 NCMS  'A'                           1:57.00    1:57.79  
     1) Hageman, Heather 34          2) Hall, Christy 27            
     3) Inscore, Staci 32            4) Braun, Erika 32             
                 28.98        59.76 (30.78)
        1:30.61 (30.85)     1:57.79 (27.18)
  3 GAJA  'A'                           1:57.10    2:03.05  
     1) DeLozier, Anna Ray 41        2) Brewington, Robyn 39        
     3) Taulbee, Tiffany 29          4) Mc Gee, Beth 42             
                 32.83      1:04.71 (31.88)
        1:34.23 (29.52)     2:03.05 (28.82)
  4 GAJA  'B'                           2:02.30    2:04.32  
     1) Brothers, Susannah 27        2) Britt, Katie 32             
     3) Reid, Ashley 27              4) Jones, Cathy 33             
                 30.78      1:00.06 (29.28)
        1:32.55 (32.49)     2:04.32 (31.77)
  5 VMST  'A'                           2:04.10    2:07.66  
     1) Jaeger, Debbie 42            2) Cornell, Stacey 31          
     3) Buscaglia, Caycee 39         4) Phillips, Alice 39          
                 32.26      1:04.88 (32.62)
        1:38.71 (33.83)     2:07.66 (28.95)
  6 PAFC  'A'                           2:12.00    2:17.20  
     1) Cecatiello, Terri 45         2) Winkis, Annmarie 26         
     3) Stein, Caroline 34           4) Lukasik, Janice 46          
                 48.52      1:05.00 (16.48)
        1:40.46 (35.46)     2:17.20 (36.74)
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
  1 IM  'A'                             2:03.40    2:02.70  
     1) Toft, Heidi 31               2) Jones, Cynthia 54           
     3) Sullivan, Solveig 34         4) Block, Andrea 43            
                 29.82      1:02.03 (32.21)
        1:32.08 (30.05)     2:02.70 (30.62)
  2 FACT  'A'                           2:00.07    2:03.52  
     1) Roebuck, Mary 43             2) Drake, Kristen 26           
     3) Bancks, Jean 48              4) Nelson, Becky 40            
                 29.97      1:01.77 (31.80)
        1:32.32 (30.55)     2:03.52 (31.20)
  3 GOLD  'A'                           2:08.00    2:05.93  
     1) Diebler, Amy 28              2) LaBorwit, Anne 54           
     3) Devanney, Celia 47           4) McDonnell, Peggy 49         
                 30.87      1:03.11 (32.24)
        1:35.02 (31.91)     2:05.93 (30.91)
  4 NCMS  'A'                           2:04.00    2:06.94  
     1) Rohner, Patricia 45          2) Amick, Beverly 50           
     3) Batchelor, Robin 47          4) Walsh, Susan 42             
                 31.65      1:03.98 (32.33)
        1:38.49 (34.51)     2:06.94 (28.45)
  5 CLVM  'A'                           2:20.20    2:09.31  
     1) Battin, Carolyn 50           2) Adams, Kari 38              
     3) James, Paula 45              4) Moser, Ursula 35            
                 48.19      1:05.18 (16.99)
        2:03.65 (58.47)      2:09.31 (5.66)
  6 WCM  'A'                            2:12.00    2:14.00  
     1) Schultz-Santos, Debbie 36    2) Alexander, Martha 55        
     3) Murphy, Bonnie 55            4) Crittenden, Leianne 48      
                 31.88      1:04.90 (33.02)
        1:44.84 (39.94)     2:14.00 (29.16)
  7 IM  'B'                             2:19.30    2:16.27  
     1) Del Greco, Jane 48           2) Delanois, Barbara 49        
     3) Keller, Rebecca 34           4) Kelley, Colleen 41          
                 50.71      1:10.03 (19.32)
        1:42.11 (32.08)     2:16.27 (34.16)
  8 RMM  'A'                            2:16.00    2:16.97  
     1) Murphy-Sherman, Jane 60      2) Nolte, Susan 43             
     3) Forbes, Tiffany 37           4) Hagadorn, Heather 39        
                 56.75      1:17.50 (20.75)
        1:47.50 (30.00)     2:16.97 (29.47)
  9 NCMS  'B'                           2:25.00    2:18.24  
     1) Haruta, Deborah 37           2) Baartmans, Carrie 39        
     3) Stott, Kim 45                4) Springer, Margie 43         
                 33.46      1:07.28 (33.82)
        1:43.81 (36.53)     2:18.24 (34.43)
 10 GAJA  'A'                           2:09.90    2:22.21  
     1) Yarbrough, Myrna 43          2) Welling, Karol 43           
     3) Greely, Kathleen 44          4) Chu, Karen 42               
                 36.90      1:13.18 (36.28)
        1:50.89 (37.71)     2:22.21 (31.32)
 11 NEM  'A'                            2:21.90    2:27.14  
     1) Garrow, Kendra 30            2) Wilkes, Kristin 33          
     3) Garr, Jeanne 50              4) Fries, Patricia 55          
                 35.72      1:08.56 (32.84)
        1:42.29 (33.73)     2:27.14 (44.85)
 12 PIMM  'A'                           2:31.00    2:28.88  
     1) Parham, Mary 42              2) Levin, Kendall 48           
     3) Joye, Martha 46              4) Altman, Donna 46            
                 32.99      1:06.57 (33.58)
        1:41.39 (34.82)     2:28.88 (47.49)
 13 BRYB  'A'                           2:20.19    2:30.85  
     1) Stephens, Mary 62            2) Bryson, Ginny 46            
     3) Veater, Betty 58             4) Richards, Emily 22          
               1:07.32      1:19.57 (12.25)
        1:55.21 (35.64)     2:30.85 (35.64)
 14 SKY  'A'                            2:39.00    2:41.56  
     1) Segnitz, Robin 37            2) Elton, Tracy 55             
     3) Smath, Meg 48                4) Marlowe, Sandra 49          
                 35.00      1:24.53 (49.53)
        2:06.32 (41.79)     2:41.56 (35.24)
 -- MICH  'A'                           2:16.08         NS  
     1) Badger, Alison 38            2) Brown, Denise 45            
     3) Roesch, Susan 46             4) Early, Marilyn 47           
 -- PIMM  'B'                           2:56.00         NS  
     1) Kinghorn, Sissy 55           2) Benjamin, Cynthia 29        
     3) Wood, Kristy 52              4) Tracy, Victoria 48          
 -- WMST  'A'                           2:12.00         NS  
 -- ARIZ  'A'                           3:30.00         NS  
     1) Walters, Carol 63            2) Bunch, Brigid 41            
     3) Schechter, Mitzi 48          4) Winslow, Laura 44           
 -- VMST  'A'                           2:03.60         NS  
 -- GAJA  'B'                           2:30.00         NS  
     3) Viles, Sharon 43             4)                             
 
               === 200-239 Results Timed Finals ===               
 
  1 PNA  'A'                            2:20.00    2:11.30  
     1) Dahl, Lisa 43                2) Welch, Sarah 57             
     3) Casey, Kathrine 56           4) Glassman, Debbie 51         
                 27.92      1:03.90 (35.98)
        1:41.10 (37.20)     2:11.30 (30.20)
  2 ISF  'A'                            2:16.40    2:12.29  
     1) Trebesiner, Karlene 51       2) Gettelfinger, Cheryl 47     
     3) Meyers, Susan 62             4) Schnieders, Ann 44          
                 30.23      1:03.30 (33.07)
        1:41.02 (37.72)     2:12.29 (31.27)
  3 GAJA  'A'                           2:10.80    2:15.14  
     1) Carlton, Cece 49             2) Pakchar, Carol 49           
     3) Mattson, Skippy 51           4) Williamson, Francine 56     
                 33.20      1:09.27 (36.07)
        1:43.16 (33.89)     2:15.14 (31.98)
  4 VMST  'A'                           2:19.00    2:21.85  
     1) Gault, Terry Sue 54          2) Howsmon, Angela V. 44       
     3) Miller, Nancy 55             4) Braaten, Kitten 49          
                 33.95      1:06.75 (32.80)
      2:17.78 (1:11.03)      2:21.85 (4.07)
  5 GAJA  'B'                           2:19.20    2:30.51  
     1) Sharpe, Pamela 51            2) Lotz, Condit 56             
     3) Hurst, Kim 35                4) Skarsaune, Sandy 61         
                 48.18      1:14.64 (26.46)
        1:48.68 (34.04)     2:30.51 (41.83)
  6 MCM  'A'                            2:26.40    2:30.67  
     1) Birkhead, Jane 64            2) Boyer, Kathy 50             
     3) Davies, Alison 57            4) Wendell, Nancy 40           
                 41.21      1:16.07 (34.86)
        1:59.69 (43.62)     2:30.67 (30.98)
  7 NCMS  'A'                           2:22.00    2:43.04  
     1) Mitchell, Jeannie 58         2) Van Meeteren, Greta 57      
     3) Rogers, Eugenia (Jennie) 52  4) Sansbury, Mary 51           
                 37.18      1:15.29 (38.11)
        2:07.22 (51.93)     2:43.04 (35.82)
  8 PIMM  'A'                           2:55.00    2:49.15  
     1) Bruce, Kit 47                2) Davis, Martha 64            
     3) Radcliffe, Carolyn 54        4) Chapman, Joann 60           
                 55.07      1:24.42 (29.35)
        2:08.27 (43.85)     2:49.15 (40.88)
  9 VMST  'B'                           2:28.00    2:57.93  
     1) Martin, Judy 62              2) DeLong, Dee 55              
     3) Marens, Susan 62             4) Cox, Pearl 55               
                 44.73      1:28.64 (43.91)
      2:35.08 (1:06.44)     2:57.93 (22.85)
 -- NEM  'A'                            1:59.90         DQ  
     1) Feldmann, Joel 53            2) Royden, Leigh Wiki 49       
     3) Grilli, Tracy 47             4) Hirsty, Jacki 52            
                 30.61      1:00.44 (29.83)
        1:31.73 (31.29)                    
 -- VMST  'C'                           2:53.30         NS  
 -- WMST  'A'                           2:24.80         NS  
 -- WCM  'A'                            3:25.00         NS  
 
               === 240-279 Results Timed Finals ===               
 
  1 VMST  'A'                           2:18.60    2:21.40  
     1) Schreiner, Beth 63           2) Zaremski, Barbara 67        
     3) Leilich, Joann 65            4) Bennett, Lisa 48            
                 35.66      1:12.43 (36.77)
        1:50.76 (38.33)     2:21.40 (30.64)
  2 VMST  'B'                           2:33.30    2:40.00  
     1) Waters, Beth 47              2) Durrant, Betsy 63           
     3) Hlavacek, Ida 62             4) Detrick, Johnnie 69         
                 43.50      1:24.61 (41.11)
        2:21.02 (56.41)     2:40.00 (18.98)
  3 FMM  'A'                            2:39.00    2:40.89  
     1) Tullman, Patricia 67         2) Homans, Margaret 72         
     3) Troy, Jean 77                4) Vaughn, Holly 43            
                 42.18      1:27.14 (44.96)
        2:10.08 (42.94)     2:40.89 (30.81)
  4 FACT  'A'                           2:52.74    2:49.06  
     1) Wilson, Meegan 56            2) Henderson, Martha 68        
     3) Sterling, Jean 68            4) Bradley, Marianne 61        
                 35.77      1:23.04 (47.27)
      2:23.29 (1:00.25)     2:49.06 (25.77)
  5 IM  'A'                             3:30.77    3:24.44  
     1) Pohlmann, Mary 59            2) Snyder, Hannelore 74        
     3) Stevens, Ann 71              4) Rossi, Clarice 67           
                 37.82    1:37.91 (1:00.09)
        2:30.05 (52.14)     3:24.44 (54.39)
  6 HHAC  'A'                           3:26.33    3:24.65  
     1) Ludick, Jane 59              2) Eisele, Barbara 74          
     3) Whalen, Nana 67              4) Gajdalo, Jenifer 62         
               1:18.09      1:52.84 (34.75)
        2:41.30 (48.46)     3:24.65 (43.35)
  7 WCM  'A'                            3:11.00    3:29.17  
     1) Haworth, Joyce 67            2) Scott, Stephanie 57         
     3) Howell, Jae 82               4) Alexander, Joan 72          
               1:00.85      1:41.79 (40.94)
      2:57.94 (1:16.15)     3:29.17 (31.23)
 -- NEM  'A'                            2:38.00         NS  
 
               === 280-319 Results Timed Finals ===               
 
  1 ARIZ  'A'                           3:40.00    2:58.39  
     1) Bolar, Sally 65              2) Gruender, Edie 76           
     3) Bayly, Helen 67              4) Kinney, Nancy 75            
                 36.06      1:24.12 (48.06)
      2:58.39 (1:34.27)                    
  2 NCMS  'A'                           3:31.00    3:30.93  
     1) Newell, Sally 67             2) Dockendorf, Pat 77          
     3) Kremer, Sandra 68            4) Robbins-Bonitz, Suzanne 71  
               1:21.60      1:55.64 (34.04)
        2:44.44 (48.80)     3:30.93 (46.49)
  3 FACT  'A'                           3:13.05    3:38.07  
     1) Eisele, Sylvia 75            2)                             
     3) Vogel, Alyce 72              4) Durstein, Nancy 75          
                 52.52      1:43.06 (50.54)
      2:47.24 (1:04.18)     3:38.07 (50.83)
  4 MICH  'A'                           4:06.00    3:49.05  
     1) Williams, Mary 73            2) Glusac, Edith 86            
     3) Gogola, Laura 68             4) Nochman, Lois Kivi 80       
                                2:10.46 ( )
        2:55.92 (45.46)     3:49.05 (53.13)




 Event 18  Men 200 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
               === 100-119 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           1:41.00    1:42.28  
     1) Allen, Matt 28               2) Crankshaw, Erik 32          
     3) Gellin, Jonathan 24          4) DeSorbo, Todd 27            
                 25.79        51.67 (25.88)
        1:17.10 (25.43)     1:42.28 (25.18)
 -- AMS  'A'                            1:50.00         NS  
     1) Calhoun, Terence 19          2) Coughlin, Sean 38           
     3) Sathitsuksanoh, Noppadon 24  4) Winn, Stephen 20            
 
               === 120-159 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           1:38.00    1:39.71  
     1) Murray, Jeff 35              2) Stewart, Henry 41           
     3) Farrell, Andrew 34           4) Petcu, Razvan 31            
                 25.31        50.58 (25.27)
        1:15.69 (25.11)     1:39.71 (24.02)
  2 PAFC  'A'                           1:50.00    1:49.43  
     1) Furlong, Brian 27            2) O'Connor, Alan 31           
     3) Mojock, Eric 24              4) Platt, Jay 57               
                 25.99        52.51 (26.52)
        1:18.95 (26.44)     1:49.43 (30.48)
  3 GAJA  'A'                           1:44.60    1:50.53  
     1) Fennessy, John 26            2) Whelan, Chris 34            
     3) Bate, Andrew 27              4) LeClair, David 37           
                 26.91        53.63 (26.72)
        1:22.33 (28.70)     1:50.53 (28.20)
  4 VMST  'A'                           1:58.70    1:51.10  
     1) Gill, Mark 36                2) Cockrell, Charles 36        
     3) Cornell, Eric 34             4) Meem, Lang 50               
                 27.36        57.41 (30.05)
        1:22.95 (25.54)     1:51.10 (28.15)
  5 IM  'A'                             1:56.49    1:54.88  
     1) Traynor, John 45             2) Thielen, Aaron 33           
     3) Van Etten, Erik 26           4) Mattson, Mark 34            
                 47.84        58.77 (10.93)
        1:27.11 (28.34)     1:54.88 (27.77)
  6 GAS  'A'                            1:57.23    1:55.34  
     1) Starr, Keith 44              2) Johnson, Ryan 28            
     3) Dromsky, Joseph 42           4) Northcutt, Tom 39           
                 31.62        59.88 (28.26)
        1:51.83 (51.95)      1:55.34 (3.51)
  7 GAJA  'B'                           1:53.90    1:59.42  
     1) Caputo, Michael 32           2) Finney, Scott 29            
     3) Lathi, Satish 38             4) Hollub, Michael 28          
                 30.46      1:00.05 (29.59)
        1:30.07 (30.02)     1:59.42 (29.35)
  8 BRYB  'A'                           2:16.89    2:03.80  
     1) Yancey, Daniel 24            2) Karantinos, James 34        
     3) Jones, Jeff 42               4) Veater, Mark 48             
                 31.96      1:02.62 (30.66)
        1:33.64 (31.02)     2:03.80 (30.16)
  9 NCMS  'B'                           1:52.00    2:06.07  
     1) Aber, Dan 31                 2) Su, Billy 30                
     3) Porco, Filippo 27            4) Holshouser, Boyce Jay 42    
                 31.66      1:01.69 (30.03)
        1:31.67 (29.98)     2:06.07 (34.40)
 -- GAJA  'C'                           2:05.40         DQ  
     1) Strakos, Roman 49            2) Parker, James 50            
     3) Zeigler, John 59             4) Porter, Jim 52              
                 37.15      1:10.99 (33.84)
 
               === 160-199 Results Timed Finals ===               
 
  1 NEM  'A'                            1:41.20    1:40.89  
     1) Ross, Michael 36             2) Gross, Jeremy 33            
     3) Cromarty, Stuart 40          4) Meltz, Steve 51             
                 24.50        48.16 (23.66)
        1:13.45 (25.29)     1:40.89 (27.44)
  2 IM  'A'                             1:43.53    1:44.48  
     1) Gibson, Dave 44              2) Young, Bob 40               
     3) Mc Cabe, Thomas 47           4) Keller, Matt 35             
                 26.34        53.59 (27.25)
        1:19.28 (25.69)     1:44.48 (25.20)
  3 GAJA  'A'                           1:42.80    1:44.52  
     1) Bugg, Bob 47                 2) Pakkala, Brian 42           
     3) Reid, Mike 43                4) Weissman, Chris 42          
                 26.61        52.88 (26.27)
        1:19.36 (26.48)     1:44.52 (25.16)
  4 NCMS  'A'                           1:43.00    1:45.00  
     1) Blank, Jon 44                2) Klein, Jonathan 47          
     3) Dimsdale, Todd 47            4) Lehman, Fritz 46            
                 26.78        52.21 (25.43)
        1:19.18 (26.97)     1:45.00 (25.82)
  5 FACT  'A'                           1:55.13    1:47.27  
     1) Drennen, Mark 48             2) Calvert, Mark 45            
     3) Starford, Brian 41           4) Bliss, Thomas 50            
                 28.62        55.08 (26.46)
        1:20.65 (25.57)     1:47.27 (26.62)
  6 CLVM  'A'                           1:50.10    1:48.03  
     1) Magee, Mark 36               2) Boodt, Bradley 36           
     3) Townsend, R Scott 51         4) Hughes, Keith 42            
                 26.91        53.88 (26.97)
        1:21.43 (27.55)     1:48.03 (26.60)
  7 AWJ  'A'                            1:54.34    1:50.39  
     1) Eng, David 46                2) Ebert, Jim 41               
     3) Benucci, Lorenzo 37          4) Kaiser, Mark 41             
                 30.87        59.01 (28.14)
        1:23.99 (24.98)     1:50.39 (26.40)
  8 PALM  'A'                           1:47.50    1:52.04  
     1) Hastings, Peter 37           2) Parler, David 48            
     3) Wilder, Hugh 57              4) Robling, Steve 34           
                 27.02        57.81 (30.79)
        1:26.46 (28.65)     1:52.04 (25.58)
  9 NCMS  'B'                           1:52.00    1:54.26  
     1) Lehman, Tim 47               2) Waldbauer, Eric 45          
     3) Siegel, Craig 46             4) Shields, Larry 48           
                 27.21        57.47 (30.26)
        1:26.44 (28.97)     1:54.26 (27.82)
 10 NEM  'B'                            1:55.57    1:58.98  
     1) Kolb, Karl 43                2) Mooney, John 44             
     3) Meltz, Joel 48               4) Alexander, Mark 46          
                 31.31        59.43 (28.12)
        1:29.98 (30.55)     1:58.98 (29.00)
 11 HHAC  'A'                           1:56.16    2:01.98  
     1) Gernaat, Russell 38          2) Green, Joe 40               
     3) Williams, Rick 44            4) LeCraw, Spencer 48          
                 48.08      1:00.75 (12.67)
        1:48.81 (48.06)     2:01.98 (13.17)
 12 PIMM  'A'                           2:36.00    2:06.37  
     1) Mandell, David 42            2) Parham, Thomas 49           
     3) Neubig, Nicholas 47          4) Murray, David 44            
                 30.57      1:01.42 (30.85)
        1:51.76 (50.34)     2:06.37 (14.61)
 -- GAJA  'B'                           1:46.70         DQ  
     1) O'Rear, Casey 30             2) Burkholder, Tracy 41        
     3) Bailey, Matthew 43           4) Christiansen, Stephen 44    
                 28.23        55.46 (27.23)
        1:23.22 (27.76)                    
 -- MICH  'A'                           1:54.10         NS  
     1) Schardt, Thomas 37           2) Pacyau, Jason 35            
     3) Cowing, John 55              4) Hansen, Steve 53            
 -- VMST  'A'                           1:49.80         NS  
 
               === 200-239 Results Timed Finals ===               
 
  1 FACT  'A'                           1:48.25    1:50.08  
     1) Hefner, David 50             2) Carroll, Timothy 53         
     3) Nagle, Robert 53             4) Hawkins, Carl 52            
                 47.13         55.27 (8.14)
        1:23.14 (27.87)     1:50.08 (26.94)
  2 NCMS  'A'                           1:48.00    1:52.38  
     1) Carrow, Hill 49              2) Coxhead, George 52          
     3) Gilchrist, Donald 50         4) Schmitz, Robert 52          
                                  58.39 ( )
        1:40.99 (42.60)     1:52.38 (11.39)
  3 NEM  'A'                            1:50.70    1:53.88  
     1) Lane, Homer 55               2) Rogacki, Daniel 57          
     3) Fuller, Paul 51              4) Battistini, Rick 50         
                 32.04        56.05 (24.01)
        1:26.07 (30.02)     1:53.88 (27.81)
  4 VMST  'A'                           1:44.70    1:55.94  
     1) Hernlen, G Tracy 51          2) Lanzara, Gennard 46         
     3) Miller, Jim 54               4) Krongaard, Jeffrey 50       
                 31.59        59.29 (27.70)
        1:27.90 (28.61)     1:55.94 (28.04)
  5 GAJA  'B'                           1:56.40    2:00.36  
     1) Laughlin, Patrick 50         2) Dyer, Andy 46               
     3) Saltzman, Edward 54          4) Vanderwood, Tim 52          
                 31.07        56.30 (25.23)
        1:27.79 (31.49)     2:00.36 (32.57)
  6 FACT  'B'                           1:55.45    2:02.09  
     1) Ruelf, Michael 51            2) McCall, John 53             
     3) Buehler, Victor 50           4) Pillmore, Bill 56           
                 33.27      1:03.93 (30.66)
        1:32.78 (28.85)     2:02.09 (29.31)
  7 PIMM  'A'                           2:40.00    2:09.26  
     1) Graber, Charles 59           2) Harris, John 52             
     3) Wood, Timothy 54             4) Cheney, Stephen 55          
                 35.01      1:07.61 (32.60)
        1:38.56 (30.95)     2:09.26 (30.70)
  8 MCM  'A'                            2:28.60    2:15.80  
     1) Osburn, Chris 41             2) Carter, Robert 41           
     3) Hepworth, Mark 50            4) Kolbaba, Frank 73           
                 28.70        56.74 (28.04)
        1:25.55 (28.81)     2:15.80 (50.25)
  9 PIMM  'B'                           3:42.00    2:38.79  
     1) Painter, David 66            2) Van Cleve, Jim 58           
     3) Thomas, Wallace 56           4) Andrepont, Timothy 53       
                 42.66      1:26.32 (43.66)
        2:05.91 (39.59)     2:38.79 (32.88)
 -- GAJA  'A'                           1:48.60         DQ  
     1) Fields, John 48              2) Angell, Clayton 47          
     3) Brown, Robert 52             4) Couch, Bob 57               
                 35.18        54.29 (19.11)
        1:22.99 (28.70)                    
 -- COLM  'A'                           2:15.00         NS  
 
               === 240-279 Results Timed Finals ===               
 
  1 GOLD  'A'                           1:58.50    1:57.84  
     1) Owen, David 52               2) McIntyre, David 67          
     3) Ingolfsrud, Geir 61          4) Quiggin, David 60           
                 29.33        59.26 (29.93)
        1:30.66 (31.40)     1:57.84 (27.18)
  2 FACT  'A'                           2:08.32    2:08.03  
     1) Rodenfels, Bill 62           2) Stollmeyer, Michael 67      
     3) Redic, James 58              4) Nickodem, Peter 55          
                 50.78      1:08.86 (18.08)
        1:38.83 (29.97)     2:08.03 (29.20)
  3 NCMS  'A'                           2:08.00    2:12.38  
     1) Jacobs, Joel 68              2) Gee, Milton 67              
     3) White, Bernard 61            4) Glass, Ernie 55             
                 28.20      1:04.00 (35.80)
        1:34.78 (30.78)     2:12.38 (37.60)
  4 ARIZ  'A'                           3:15.00    2:33.50  
     1) Bernard, Kimball 60          2) Gruender, Dan 75            
     3) Gemmill, Dave 57             4) Hahm, Martin 63             
                 31.43      1:17.41 (45.98)
        2:08.38 (50.97)     2:33.50 (25.12)
 -- GAJA  'A'                           2:23.10         NS  
     1) Witt, James 23               2) Prior, Dick 65              
     3) Lovell, Gilbert 72           4) Kidd, A Gordon 84           
                                2:37.21 ( )
 -- PIMM  'A'                           2:54.00         NS  
     1)                              2) Fontana, John 63            
     3) Ayers, Gary 56               4) Black, Carlos 64            
 -- WCM  'A'                            2:13.00         NS  
               3:15.16                     
 -- VMST  'A'                           2:22.20         NS  
               3:15.34                     
 
               === 280-319 Results Timed Finals ===               
 
  1 NCMS  'A'                           2:20.00    2:09.77  
     1) Mitchell, Clarke 72          2) Kortheuer, John 73          
     3) Webber, Dick 75              4) Clark, Jerry 67             
                 33.80      1:07.43 (33.63)
        1:59.57 (52.14)     2:09.77 (10.20)
  2 WCM  'A'                            2:25.00    2:20.72  
     1) Johnston, William 86         2) Haworth, A Emory 68         
     3) Mayo, Robert 71              4) De Lacy, James 58           
                 46.50      1:20.14 (33.64)
        2:17.28 (57.14)      2:20.72 (3.44)
  3 GAJA  'A'                           2:36.10    2:28.65  
     1) Mitchell, Jack 77            2) Stolz, Irwin 75             
     3) Gfroerer, George 71          4) Eisner, David 57            
                 59.64      1:22.03 (22.39)
        1:54.46 (32.43)     2:28.65 (34.19)
  4 PIMM  'A'                           3:42.00    3:09.03  
     1) Palmer, Morton 69            2) Harbeck, Jay 70             
     3) Ackerman, Louis 68           4) Neubig, Philip 75           
                 36.15      1:24.05 (47.90)
        2:05.32 (41.27)   3:09.03 (1:03.71)
 -- SMMM  'A'                           3:15.00         NS  
     1) Stupfel, Norman 72           2) Stupfel, Don 76             
     3) Milliman, Mike 70            4) Peterson, Dick 67           
 -- FACT  'A'                           2:17.45         NS  
     1) Schofield, Elliott 82        2) Jones, Burwell 71           
     3) Kilbourne, Charles 65        4) Puchalski, Donald 65        
 
               === 320-359 Results Timed Finals ===               
 
  1 FACT  'A'                           2:44.06    2:48.58  
     1) Corse, John 80               2) Sigersmith, Robert 80       
     3) Holmes, Rogers 83            4) Graves, Edwin 81            
                 40.39      1:22.15 (41.76)
      2:48.58 (1:26.43)                    
  2 FMM  'A'                            3:03.00    3:43.00  
     1) Tillotson, Frank 90          2) MacDonald, Robert 76        
     3) Blake, Robert 80             4) Kurtzman, Aaron 75          
                                2:06.55 ( )
        3:03.31 (56.76)     3:43.00 (39.69)
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT