ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2004 Pacific Swimming Long Course Far Westerns Championships
8/1/2004-8/1/2004
San Jose, CA USA

S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  149                                   WOMENS   10&UN   50 FREE                                     EVENT  149
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    31.50   1    31.51 F1
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    32.54   4    32.46 F2
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    32.49   3    32.53 F3
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI    32.45   2    32.71 F4
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    33.20   7    33.22 F5
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT    33.02   5    33.49 F6
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ    33.02   6    33.52 F7
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER    33.21   8    33.64 F8

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    31.50   1
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI    32.45   2
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    32.49   3
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    32.54   4
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ    33.02   6
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT    33.02   5
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    33.20   7
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER    33.21   8
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA    33.39   9
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    33.43  10
TOSKY, JASMINE        10 PC PALO ALTO STA    33.46  11
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    33.50  12
XU, JENNIFER          10 PC FLYING FISH      33.57  13
LOUIE, SAVANNAH       10 PC WALNUT CREEK     33.74  14
MERRITT, FRANCES      10 PC UKIAH DOLPHIN    33.84  15
MIKAELSSON, MICHELLE  10 PC SANTA CLARA S    33.85  16
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV    33.99  17
LI, CELINA             9 AZ SCOTTSDALE AQ    34.23  18
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.43  19
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    34.47  20
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA    34.48  21
HOWELL, MIRANDA        9 PC PIRANHA SWIMM    35.64  22

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:08.56   1  1:08.49 F1
                                                                    F    32.65
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.46   2  1:08.95 F2
                                                                    F    33.39
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:12.12   3  1:10.41 F3
                                                                    F    33.66
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  1:12.36   5  1:12.57 F4
                                                                    F    35.26
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:13.13   8  1:12.63 F5
                                                                    F    35.25
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA  1:12.33   4  1:13.00 F6
                                                                    F    35.07
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:13.00   7  1:13.31 F7
                                                                    F    35.68

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   43                                   WOMENS   10&UN   100 FREE                                    EVENT   43
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  1:12.61   6  1:14.33 F8
                                                                    F    34.79

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:08.56   1
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.46   2
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:12.12   3
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA  1:12.33   4
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  1:12.36   5
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  1:12.61   6
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:13.00   7
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:13.13   8
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  1:13.20   9
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI  1:13.21  10
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  1:13.25  11
TOSKY, JASMINE        10 PC PALO ALTO STA  1:13.42  12
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV  1:13.54  13
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:13.71  14
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:14.99  15
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:15.33  16
STRUTNER, ALEXA       10 PC PENINSULA COV  1:16.06  17
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:17.17  18

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  2:31.44   1  2:27.74 F1  P  1:13.90
                                                                    F    33.88  1:11.24  1:49.60
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.90   2  2:32.64 F2  P  1:15.06
                                                                    F    34.16  1:12.69  1:53.14
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  2:34.37   3  2:35.74 F3  P  1:16.97
                                                                    F    36.86  1:17.90  1:57.23
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  2:36.13   4  2:35.94 F4  P  1:15.55
                                                                    F    36.04  1:15.93  1:57.17
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  2:40.48   6  2:37.27 F5  P  1:17.69
                                                                    F    35.78  1:16.01  1:57.80
LI, CELINA             9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.15   5  2:39.02 F6  P  1:18.09
                                                                    F    37.58  1:18.89  1:59.31
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  2:41.33   7  2:39.21 F7  P  1:19.95
                                                                    F    37.51  1:19.40  2:00.47
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV  2:41.48   8  2:41.41 F8  P  1:18.81
                                                                    F    38.19  1:19.49  2:02.05

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  2:31.44   1              P  1:13.90
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:33.90   2              P  1:15.06
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  2:34.37   3              P  1:16.97
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  2:36.13   4              P  1:15.55
LI, CELINA             9 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.15   5              P  1:18.09
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  2:40.48   6              P  1:17.69
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  2:41.33   7              P  1:19.95
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV  2:41.48   8              P  1:18.81
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  2:41.72   9              P  1:18.20
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI  2:41.86  10              P  1:19.15
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  2:42.09  11              P  1:20.47
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:42.68  12              P  1:20.85
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:42.80  13              P  1:19.33

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   99                                   WOMENS   10&UN   200 FREE                                    EVENT   99
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOCHA, NATALIE         9 PC UNATTACHED PA  2:43.16  14              P  1:16.39
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  2:43.21  15              P  1:20.47
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  2:44.08  16              P  1:20.01
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA  2:44.22  17              P  1:20.40
YRAMATEGUI, MICHELLE  10 PC LOS ALTOS/MTN  2:47.29  18              P  1:19.84
MERRITT, FRANCES      10 PC UKIAH DOLPHIN  2:47.45  19              P  1:20.63
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S  2:50.05  20              P  1:21.82

============================================================================================================================
   EVENT   85                                   WOMENS   10&UN   400 FREE                                    EVENT   85
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  5:14.46   1  5:10.96 F1  P  1:14.02  2:34.85  3:56.41
                                                                    F    34.08  1:12.31  1:51.64  2:31.19  3:11.56  3:52.10  4:32.79
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:22.92   2  5:20.88 F2  P  1:16.30  2:38.25  4:01.12
                                                                    F    34.48  1:13.50  1:53.58  2:35.09  3:16.95  3:59.53  4:40.40
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  5:31.16   3  5:21.82 F3  P  1:18.91  2:44.40  4:10.64
                                                                    F    36.24  1:15.61  1:56.24  2:37.26  3:19.10  4:00.99  4:42.88
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  5:37.44   5  5:25.01 F4  P  1:19.98  2:46.81  4:14.27
                                                                    F    36.51  1:16.73  1:58.17  2:38.95  3:20.74  4:02.66  4:44.98
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  5:31.65   4  5:30.09 F5  P  1:17.89  2:43.76  4:10.58
                                                                    F    36.09  1:18.05  1:59.66  2:42.58  3:25.10  4:08.45  4:50.49

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  5:14.46   1              P  1:14.02  2:34.85  3:56.41
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  5:22.92   2              P  1:16.30  2:38.25  4:01.12
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  5:31.16   3              P  1:18.91  2:44.40  4:10.64
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  5:31.65   4              P  1:17.89  2:43.76  4:10.58
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  5:37.44   5              P  1:19.98  2:46.81  4:14.27

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   75
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.39   1    36.47 F1
                                                                    F
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    37.55   2    36.97 F2
                                                                    F
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV    37.91   3    37.05 F3
                                                                    F
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    37.99   4    37.91 F4
                                                                    F
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    38.16   5    37.96 F5
                                                                    F
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ    39.89   7    38.65 F6
                                                                    F
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT    39.55   6    39.31 F7
                                                                    F
MOYAL, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN    39.93   8    39.32 F8
                                                                    F

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.39   1
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    37.55   2

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   75                                   WOMENS   10&UN   50 BACK                                     EVENT   75
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV    37.91   3
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    37.99   4
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    38.16   5
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT    39.55   6
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ    39.89   7
FOCHA, NATALIE         9 PC UNATTACHED PA    39.93   9
MOYAL, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN    39.93   8
STRUTNER, ALEXA       10 PC PENINSULA COV    39.94  10
LIN, LUCIA            10 PC DEANZA CUPERT    40.02  11
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER    40.03  12
PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL    40.13  13
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC     40.25  14
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ    40.30  15
ROTH, REBECCA         10 PC NORTH BAY AQU    40.32  16
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    40.79  17
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV    40.87  18
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    41.39  19
ALCON, SASHA          10 PC FLYING FISH      41.41  20
WU, DIANE             10 PC PALO ALTO STA    42.82  21

                                                       S  W  I  M   O  F  F

MOYAL, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN                 39.20
FOCHA, NATALIE         9 PC UNATTACHED PA                 40.92

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   33
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.13   1  1:16.95 F1
                                                                    F    36.67
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:20.29   2  1:20.78 F2
                                                                    F    39.29
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:20.72   3  1:21.33 F3
                                                                    F    38.68
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.45   5  1:21.65 F4
                                                                    F    39.21
PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL  1:22.35   4  1:22.57 F5
                                                                    F    41.73
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  1:23.94   6  1:23.37 F6
                                                                    F    40.77
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  1:24.87   7  1:24.33 F7
                                                                    F    41.13
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:25.53   8  1:25.29 F8
                                                                    F    41.67

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:19.13   1
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:20.29   2
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:20.72   3
PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL  1:22.35   4
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:22.45   5
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  1:23.94   6
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  1:24.87   7
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:25.53   8
STRUTNER, ALEXA       10 PC PENINSULA COV  1:26.00   9
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:26.79  10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   33                                   WOMENS   10&UN   100 BACK                                    EVENT   33
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIN, LUCIA            10 PC DEANZA CUPERT  1:27.38  11
PLUMB, HAILEY         10 SN FALLON BARRAC  1:27.40  12
MOYAL, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.54  13
ROTH, REBECCA         10 PC NORTH BAY AQU  1:28.11  14
CHANNELS, ALLI        10 PC NAPA VALLEY S  1:28.50  15
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:29.03  16
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:29.76  17
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI  1:31.51  18
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  119                                   WOMENS   10&UN   50 BREAST                                   EVENT  119
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MIKAELSSON, MICHELLE  10 PC SANTA CLARA S    41.59   2    41.35 F1
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    41.44   1    41.68 F2
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV    42.06   3    42.20 F3
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI    44.85   6    44.21 F4
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC     45.06   8    44.24 F5
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    44.45   4    44.29 F6
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA    44.83   5    44.48 F7
SHERIDAN, ERIN        10 PC PALO ALTO STA    44.88   7    44.90 F8

CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    41.44   1
MIKAELSSON, MICHELLE  10 PC SANTA CLARA S    41.59   2
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV    42.06   3
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE    44.45   4
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA    44.83   5
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI    44.85   6
SHERIDAN, ERIN        10 PC PALO ALTO STA    44.88   7
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC     45.06   8
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ    45.12   9
SCANNELL, STEPHANIE   10 PC ALMADEN SWIM     45.35  10
OMALLEY, CLAIRE       10 PC PALO ALTO STA    45.64  11
KAY, KORTNEY           9 PC MORGAN HILL S    45.77  12
REN, DOROTHY           9 PC UNATTACHED PA    45.90  13
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    46.29  14
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    47.89  15

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   65
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  1:31.23   2  1:30.23 F1
                                                                    F    43.59
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:30.81   1  1:31.20 F2
                                                                    F    43.68
MIKAELSSON, MICHELLE  10 PC SANTA CLARA S  1:33.44   3  1:31.62 F3
                                                                    F    42.69
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC   1:36.79   7  1:33.15 F4
                                                                    F    43.62

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   65                                   WOMENS   10&UN   100 BREAST                                  EVENT   65
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:34.58   4  1:33.39 F5
                                                                    F    44.86
DAVIS, PAIGE          10 PC DEANZA CUPERT  1:34.84   6  1:33.97 F6
                                                                    F    45.43
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:34.81   5  1:34.37 F7
                                                                    F    44.40
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:38.04   8  1:36.28 F8
                                                                    F    47.82

CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:30.81   1
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  1:31.23   2
MIKAELSSON, MICHELLE  10 PC SANTA CLARA S  1:33.44   3
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:34.58   4
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  1:34.81   5
DAVIS, PAIGE          10 PC DEANZA CUPERT  1:34.84   6
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC   1:36.79   7
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:38.04   8
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA  1:38.76   9
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:40.21  10
MULLIN, NINA          10 PC MAVERICKS      1:40.48  11
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:40.59  12
SCANNELL, STEPHANIE   10 PC ALMADEN SWIM   1:41.87  13
CLARNO, KRISTEN       10 PC SUNNYVALE SWI  1:42.60  14
PLUMB, HAILEY         10 SN FALLON BARRAC  1:42.75  15
ROJASOVA, SOFIA       10 PC DEANZA CUPERT  1:43.04  16
ALFAJORA, LAUREN      10 PC DALY CITY DOL  1:43.83  17
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:44.03  18

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   53
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.08   1    35.10 F1
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    35.89   6    35.31 F2
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    35.24   2    35.39 F3
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER    35.90   7    35.55 F4
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA    35.54   3    35.90 F5
LOUIE, SAVANNAH       10 PC WALNUT CREEK     35.81   4    36.02 F6
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    36.78   8    36.52 F7
RUBY, CHARLOTTE       10 PC CAMPBELL WAVE    35.83   5    37.58 F8

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ    35.08   1
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT    35.24   2
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA    35.54   3
LOUIE, SAVANNAH       10 PC WALNUT CREEK     35.81   4
RUBY, CHARLOTTE       10 PC CAMPBELL WAVE    35.83   5
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA    35.89   6
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER    35.90   7
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ    36.78   8
LIN, LUCIA            10 PC DEANZA CUPERT    36.84   9
RUFF, ALEXANDRA       10 PC MISSION SAN J    36.96  10
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ    37.07  11
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ    37.18  12
DAMIAN, LAUREN        10 PC FLYING FISH      37.38  13
WILLIAMSON, MARIAH    10 PN WEST             37.40  14
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S    37.73  15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   53                                   WOMENS   10&UN   50 FLY                                      EVENT   53
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL    37.79  16
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT    37.89  17
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA    38.44  18
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ    38.54  19
XU, JENNIFER          10 PC FLYING FISH      38.66  20
PLUMB, HAILEY         10 SN FALLON BARRAC    38.70  22
SCANNELL, STEPHANIE   10 PC ALMADEN SWIM     38.70  21
APPLEGATE, MADISON     9 PC TERRAPINS SWI    38.94  23
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA    38.96  24
SIMMONS, KELLY        10 PC DEANZA CUPERT    40.64  25
PRUTTON, KENDRA       10 PC TERRAPINS SWI    40.80  26
HARRYMAN, JULIA        9 PC SUNNYVALE SWI   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  131                                   WOMENS   10&UN   100 FLY                                     EVENT  131
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  1:18.38   1  1:17.64 F1
                                                                    F    35.29
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:18.70   2  1:17.69 F2
                                                                    F    36.61
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.32   3  1:18.52 F3
                                                                    F    35.43
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:20.86   4  1:20.60 F4
                                                                    F    38.07
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.78   7  1:21.20 F5
                                                                    F    37.88
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S  1:22.25   5  1:21.41 F6
                                                                    F    37.24
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:24.47   6  1:25.25 F7
                                                                    F    39.19
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  1:26.02   8  1:25.78 F8
                                                                    F    40.50

ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  1:18.38   1
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  1:18.70   2
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:20.32   3
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  1:20.86   4
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S  1:22.25   5
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  1:24.47   6
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  1:25.78   7
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  1:26.02   8
LI, CELINA             9 AZ SCOTTSDALE AQ  1:26.59   9
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  1:26.85  10
LOUIE, SAVANNAH       10 PC WALNUT CREEK   1:27.44  11
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  1:28.32  12
PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL  1:30.10  13
PLUMB, HAILEY         10 SN FALLON BARRAC  1:30.29  14
WENZLAU, MARGARET     10 PC PALO ALTO STA  1:30.31  15
DAMIAN, LAUREN        10 PC FLYING FISH    1:31.28  16
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  1:31.30  17
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  1:32.38  18
SHIEH, ALICE          10 PC DEANZA CUPERT  1:34.35  19

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  109                                   WOMENS   10&UN   200 I.M.                                    EVENT  109
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  2:52.13   2  2:47.91 F1  P  1:20.45
                                                                    F    36.00  1:18.76  2:10.02
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  2:53.86   3  2:51.08 F2  P  1:20.60
                                                                    F    37.30  1:20.68  2:11.86
LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.49   1  2:51.56 F3  P  1:19.20
                                                                    F    35.67  1:17.95  2:13.84
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  2:56.35   4  2:57.03 F4  P  1:26.48
                                                                    F    37.89  1:25.26  2:15.00
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  2:59.28   6  2:57.93 F5  P  1:23.77
                                                                    F    39.27  1:24.43  2:18.29
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:59.21   5  2:58.89 F6  P  1:26.94
                                                                    F    37.73  1:25.35  2:19.34
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  3:00.62   8  3:01.57 F7  P  1:25.73
                                                                    F    39.93  1:24.97  2:19.52
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:00.26   7   DQUED  F   P  1:30.19
                                                                    F    42.02  1:29.61  2:20.38

LEE, DANIELLE         10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:51.49   1              P  1:19.20
SCHAEFER, MADDY       10 PC PALO ALTO STA  2:52.13   2              P  1:20.45
CHEN, EVA             10 PC DEANZA CUPERT  2:53.86   3              P  1:20.60
HERMAN, SHANNON       10 PC SAN RAMON LIV  2:56.35   4              P  1:26.48
JOHNSON, CARLY        10 AZ SCOTTSDALE AQ  2:59.21   5              P  1:26.94
GRIMA, ALICIA         10 PC PENINSULA COV  2:59.28   6              P  1:23.77
VAN WIE, KRISTA       10 AZ SCOTTSDALE AQ  3:00.26   7              P  1:30.19
HURTY, CHRISTINE      10 PC BURLINGAME AQ  3:00.62   8              P  1:25.73
RINALDI, SARAH        10 PC RENO AQUATIC   3:01.09   9              P  1:27.64
BROWN, MARISSA        10 PC SAN RAMON LIV  3:01.53  10              P  1:28.16
ENGUIDANOS, BELEN     10 AZ ARIZONA DESER  3:02.35  11              P  1:25.16
PANOPIO, HAZEL        10 PC DALY CITY DOL  3:02.96  12              P  1:25.67
DAVIS, SAMI           10 PC WEST COAST AQ  3:03.93  13              P  1:27.09
OOSTERHOUSE, HALEY    10 PC DEANZA CUPERT  3:04.40  14              P  1:25.87
THOMAS, NAOMI          9 PC BURLINGAME AQ  3:05.64  15              P  1:28.93
LI, CELINA             9 AZ SCOTTSDALE AQ  3:05.69  16              P  1:31.18
WONG, NATALIE         10 PC PLEASANTON SE  3:06.42  17              P  1:35.24
TANG, LAUREN          10 PC SANTA CLARA S  3:06.88  18              P  1:28.60
ROJASOVA, SOFIA       10 PC DEANZA CUPERT  3:07.06  19              P  1:30.77
DAVIS, PAIGE          10 PC DEANZA CUPERT  3:07.33  20              P  1:31.49
DUCKETT, ABBY         10 PC PALO ALTO STA  3:07.71  21              P  1:29.68
MOYAL, SAMANTHA       10 PC ALAMEDA ISLAN  3:08.12  22              P  1:27.95
LIN, LUCIA            10 PC DEANZA CUPERT  3:08.23  23              P  1:27.08
PLUMB, HAILEY         10 SN FALLON BARRAC  3:08.29  24              P  1:29.26
REN, DOROTHY           9 PC UNATTACHED PA  3:14.39  25              P  1:33.10
FOCHA, NATALIE         9 PC UNATTACHED PA  3:14.82  26              P  1:31.50
BROWN, ALLISON        10 PC SAN RAMON LIV   DQUED                   P  1:27.42
HARRUS, RACHEL        10 PC PALO ALTO STA   DQUED                   P  1:28.67

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  129                                   WOMENS   10&UN   200 M. R.                                   EVENT  129
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:32.99   1      37.30  1:23.38  2:24.47
         LEE, DANIELLE       10
         VAN WIE, KRISTA     10
         LI, CELINA           9
         JOHNSON, CARLY      10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:34.82   2      39.83  1:25.06  2:02.60
         LIN, LUCIA          10
         DAVIS, PAIGE        10
         OOSTERHOUSE, HALEY  10
         CHEN, EVA           10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:35.12   3      43.65  1:25.42  2:23.91
         SCHAEFER, MADDY     10
         SHERIDAN, ERIN      10
         WENZLAU, MARGARET   10
         HARRUS, RACHEL      10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:35.74   4      41.30  1:22.40  2:00.50
         ZHAO, KELLY          9
         MIKAELSSON, MICHELLE10
         TANG, LAUREN        10
         NGUYEN, JULIE        9
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:38.95   5      41.99  1:29.26  2:06.52
         WU, DIANE           10
         OMALLEY, CLAIRE     10
         DUCKETT, ABBY       10
         TOSKY, JASMINE      10
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:40.11   6      41.68  1:24.98  2:04.89
         BROWN, ALLISON      10
         HERMAN, SHANNON     10
         BROWN, MARISSA      10
         BAIRD, KATIE        10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:44.61   7      42.93  1:28.55  2:06.84
         CHEN, SHIWEN        10
         DOAN, KRISTINE      10
         RUFF, ALEXANDRA     10
         MATIBAG, MEGHAN      9
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:49.32   8      43.12  1:31.71  2:12.76
         SHIEH, ALICE        10
         ROJASOVA, SOFIA     10
         SIMMONS, KELLY      10
         LA, CHRISTINE       10
DCD,  A  10-UN        10 PC DALY CITY DOL                DQUED           43.21  1:31.13  2:27.21
         MINESES, RACHEL     10
         ALFAJORA, LAUREN    10
         PANOPIO, HAZEL      10
         MA, CINDY            9
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                  DQUED           42.79  1:32.55  2:16.77
         ALCON, SASHA        10
         WOO, JADE           10
         DAMIAN, LAUREN      10
         XU, JENNIFER        10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                 DQUED           43.35  1:29.52  2:05.33
         SHACKLETON, TAYLOR  10
         CURRAN, HOPE        10
         LOUIE, SAVANNAH     10
         HOOVER, RUTHIE       9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   95                                   WOMENS   10&UN   200 F. R.                                   EVENT   95
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:11.77   1      34.22  1:07.61  1:40.81
         TOSKY, JASMINE      10
         HARRUS, RACHEL      10
         WENZLAU, MARGARET   10
         SCHAEFER, MADDY     10
DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:14.02   2      35.96  1:08.90  1:42.02
         DAVIS, PAIGE        10
         SIMMONS, KELLY      10
         LIN, LUCIA          10
         CHEN, EVA           10
SAC,  A  10-UN        10 AZ SCOTTSDALE AQ               2:16.43   3      32.89           1:41.62
         LEE, DANIELLE       10
         JOHNSON, CARLY      10
         VAN WIE, KRISTA     10
         LI, CELINA           9
PASA,  B  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:19.84   4      35.24  1:10.77  1:46.66
         SHERIDAN, ERIN      10
         LESYNA, LAUREN       9
         WU, DIANE           10
         DUCKETT, ABBY       10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:20.05   5      35.79  1:09.65  2:05.94
         ZHAO, KELLY          9
         MIKAELSSON, MICHELLE10
         NGUYEN, JULIE        9
         TANG, LAUREN        10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:21.02   6      34.14  1:09.01  1:43.71
         XU, JENNIFER        10
         DAMIAN, LAUREN      10
         WOO, JADE           10
         ALCON, SASHA        10
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:22.30   7      34.75  1:09.37  1:46.20
         SHIEH, ALICE        10
         ROJASOVA, SOFIA     10
         SIMMONS, KELLY      10
         LA, CHRISTINE       10
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:22.89   8      35.93  1:11.02  1:49.58
         BROWN, MARISSA      10
         HERMAN, SHANNON     10
         BAIRD, KATIE        10
         BROWN, ALLISON      10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:24.74   9      34.13  1:10.41  1:45.84
         LOUIE, SAVANNAH     10
         SHACKLETON, TAYLOR  10
         WATSON, STERLING    10
         HOOVER, RUTHIE       9
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J                DQUED           38.23  1:14.21  2:01.50
         CHEN, SHIWEN        10
         RUFF, ALEXANDRA     10
         MATIBAG, MEGHAN      9
         DOAN, KRISTINE      10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  151                                   WOMENS   11-12   50 FREE                                     EVENT  151
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    28.50   1    28.34 F1
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              29.45   5    28.91 F2
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    29.21   3    29.30 F3
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    29.16   2    29.38 F4
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    29.39   4    29.53 F5
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ    29.57   6    29.72 F6
SMITH, OLIVIA         11 PC SUNNYVALE SWI    29.90   7    29.81 F7
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.00   8    30.20 F8

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    28.50   1
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    29.16   2
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    29.21   3
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    29.39   4
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              29.45   5
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ    29.57   6
SMITH, OLIVIA         11 PC SUNNYVALE SWI    29.90   7
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ    30.00   8
YU, BEVERLY           12 PC PALO ALTO STA    30.01   9
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT    30.15  10
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO           30.20  11
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT    30.21  13
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE    30.21  12
SLATER, LAURA         12 PC NORTH BAY AQU    30.24  14
BELTRAN, MARTHA       12 ** MEXICO           30.25  15
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM    30.31  16
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    30.34  17
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ    30.37  19
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI    30.37  18
HOWARD, KRISTIE       12 PC PALO ALTO STA    30.45  20
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK     30.47  21
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER    30.56  24
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK     30.56  23
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI    30.56  22
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV    30.67  25
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE    30.79  27
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI    30.79  26
XIANG, KRISTINA       11 PC PALO ALTO STA    30.97  28

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  1:03.45   2  1:01.77 F1
                                                                    F    29.53
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            1:02.91   1  1:02.60 F2
                                                                    F    30.65
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:04.37   7  1:04.10 F3
                                                                    F    31.04
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.83   3  1:04.22 F4
                                                                    F    30.59

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   45                                   WOMENS   11-12   100 FREE                                    EVENT   45
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:04.43   8  1:04.47 F5
                                                                    F    31.93
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  1:04.34   4  1:04.69 F6
                                                                    F    31.14
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  1:04.35   5  1:04.80 F7
                                                                    F    31.34
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  1:04.35   6  1:05.40 F8
                                                                    F    31.67

KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            1:02.91   1
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  1:03.45   2
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:03.83   3
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  1:04.34   4
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  1:04.35   6
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  1:04.35   5
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:04.37   7
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  1:04.43   8
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  1:04.65   9
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  1:04.70  10
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  1:04.82  11
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:04.87  12
BELTRAN, MARTHA       12 ** MEXICO         1:05.02  13
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   1:05.38  14
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT  1:05.50  15
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.51  16
SMITH, OLIVIA         11 PC SUNNYVALE SWI  1:05.53  17
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE  1:05.93  18
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.97  19
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           1:06.38  20
YU, BEVERLY           12 PC PALO ALTO STA  1:06.58  21
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  1:06.85  22
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:06.94  23
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  1:07.06  24
XIANG, KRISTINA       11 PC PALO ALTO STA  1:07.32  25
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER  1:07.87  26

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            2:19.32   2  2:16.48 F1  P  1:07.24
                                                                    F    31.99  1:07.32  1:42.83
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  2:18.76   1  2:16.49 F2  P  1:07.62
                                                                    F    32.06  1:07.45  1:42.55
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:21.26   6  2:16.82 F3  P  1:09.74
                                                                    F    32.69  1:08.55  1:43.81
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.91   7  2:18.56 F4  P  1:08.85
                                                                    F    32.43  1:08.36  1:44.58
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   2:20.64   5  2:18.80 F5  P  1:07.95
                                                                    F    32.23  1:07.56  2:14.81
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  2:20.24   3  2:19.83 F6  P  1:09.25
                                                                    F    32.86  1:08.90  1:45.13
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  2:20.46   4  2:19.85 F7  P  1:07.98
                                                                    F    32.57  1:07.95  1:43.99
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  2:22.29   8  2:22.37 F8  P  1:08.40
                                                                    F    33.38  1:09.77  1:47.19

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   97                                   WOMENS   11-12   200 FREE                                    EVENT   97
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  2:18.76   1              P  1:07.62
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            2:19.32   2              P  1:07.24
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  2:20.24   3              P  1:09.25
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  2:20.46   4              P  1:07.98
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   2:20.64   5              P  1:07.95
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:21.26   6              P  1:09.74
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.91   7              P  1:08.85
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  2:22.29   8              P  1:08.40
BELTRAN, MARTHA       12 ** MEXICO         2:22.33   9              P  1:07.16
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  2:22.80  10              P  1:08.93
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  2:23.03  11              P  1:08.89
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:23.25  12              P  1:08.86
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  2:24.26  13              P  1:08.51
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  2:25.86  14              P  1:09.50
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:25.91  15              P  1:08.93
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE  2:26.05  16              P  1:09.73
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  2:26.61  17              P  1:11.95
RILEY, TAYLOR         12 PC VALLEJO AQUAT  2:26.92  18              P  1:12.50
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  2:27.32  19              P  1:10.69
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:28.03  20              P  1:12.85
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:28.11  21              P  1:11.70
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:29.42  22              P  1:12.73
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  2:30.68  23              P  1:11.99

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT  141
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:53.04   4  4:47.58 F1  P  1:10.04  2:24.93  3:40.61
                                                                    F    32.81  1:09.37  1:46.57  2:23.42  3:00.87  3:37.81  4:14.20
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  4:51.73   2  4:47.71 F2  P  1:09.72  2:25.24  3:40.32
                                                                    F    32.76  1:08.74  1:45.25  2:22.26  2:59.26  3:36.31  4:13.25
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           4:52.26   3  4:50.01 F3  P  1:10.11  2:24.50  3:38.82
                                                                    F    33.04  1:08.93  1:45.55  2:22.55  2:59.69  3:37.24  4:13.99
BELTRAN, MARTHA       12 ** MEXICO         4:51.13   1  4:50.47 F4  P  1:08.71  2:22.86  3:37.92
                                                                    F    32.60  1:08.54  1:45.19  2:22.50  2:59.23  3:36.95  4:13.95
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   4:54.97   5  4:51.40 F5  P  1:10.32  2:26.28  3:42.30
                                                                    F    32.69  1:08.79  1:45.37  2:22.53  3:00.56  3:38.49  4:15.87
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  4:57.34   6  4:55.07 F6  P  1:09.73  2:25.59  3:42.19
                                                                    F    33.23  1:09.59  1:47.00  2:24.16  3:01.87  3:39.41  4:17.27
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:57.72   7  4:57.38 F7  P  1:09.55  2:26.09  3:42.61
                                                                    F    33.02  1:09.44  1:47.38  2:25.65  3:03.63  3:42.37  4:20.59
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  4:58.03   8  5:01.20 F8  P  1:11.49  2:27.18  3:43.68
                                                                    F    34.19  1:11.21  1:49.35  2:28.08  3:06.51  3:44.89  4:23.81

BELTRAN, MARTHA       12 ** MEXICO         4:51.13   1              P  1:08.71  2:22.86  3:37.92
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  4:51.73   2              P  1:09.72  2:25.24  3:40.32
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           4:52.26   3              P  1:10.11  2:24.50  3:38.82
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:53.04   4              P  1:10.04  2:24.93  3:40.61
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   4:54.97   5              P  1:10.32  2:26.28  3:42.30
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  4:57.34   6              P  1:09.73  2:25.59  3:42.19
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:57.72   7              P  1:09.55  2:26.09  3:42.61
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  4:58.03   8              P  1:11.49  2:27.18  3:43.68
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  4:58.86   9              P  1:10.95  2:26.32  3:43.14
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            4:59.25  10              P  1:11.48  2:28.18  3:45.07

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  141                                   WOMENS   11-12   400 FREE                                    EVENT  141
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER  5:02.32  11              P  1:10.52  2:27.31  3:44.90
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  5:04.66  12              P  1:12.05  2:30.51  3:49.12
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:06.28  13              P  1:12.35  2:30.12  3:49.25
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.00  14              P  1:13.67  2:32.96  3:51.19
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:07.45  15              P  1:11.92  2:30.70  3:49.68
RILEY, TAYLOR         12 PC VALLEJO AQUAT  5:09.27  16              P  1:12.62  2:32.58  3:52.64
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE  5:14.45  17              P  1:13.29  2:32.61  3:53.95
POWER, KELLEN         12 PC OSPREY AQUATI  5:15.74  18              P  1:16.11  2:36.99  3:57.11
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  5:19.55  19              P  1:14.26  2:36.21  3:58.98
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  5:22.54  20              P  1:15.08  2:37.08  3:59.89

============================================================================================================================
   EVENT   17                                   WOMENS   11-12   50 BACK                                     EVENT   17
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ    33.66   1    33.01 F1
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO           34.01   2    33.51 F2
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    34.31   5    33.53 F3
DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO           34.32   6    33.79 F4
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT    34.08   4    33.91 F5
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE    34.06   3    34.20 F6
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              34.44   7    34.49 F7
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    34.61   8    35.69 F8

REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ    33.66   1
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO           34.01   2
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE    34.06   3
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT    34.08   4
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    34.31   5
DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO           34.32   6
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              34.44   7
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    34.61   8
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK     34.86   9
SMITH, OLIVIA         11 PC SUNNYVALE SWI    34.96  10
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST             35.22  11
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI    35.29  12
FUNG, ERICA           12 PC KORET YOUTH S    35.65  13
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU    35.72  14
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    35.76  15
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI    35.80  16
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ    36.17  17
HOWARD, KATIE         12 PC PALO ALTO STA    36.55  18
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    36.65  19
WATSON, KAYLEY        11 PC ORINDA AQUATI    36.94  20
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ    37.17  21
YU, BEVERLY           12 PC PALO ALTO STA    37.33  22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   25                                   WOMENS   11-12   100 BACK                                    EVENT   25
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  1:11.91   1  1:11.20 F1
                                                                    F    35.03
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         1:14.04   5  1:11.37 F2
                                                                    F    34.84
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  1:12.61   2  1:11.45 F3
                                                                    F    34.97
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:14.01   4  1:11.55 F4
                                                                    F    34.77
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  1:13.37   3  1:12.04 F5
                                                                    F    34.70
DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO         1:15.52   7  1:13.54 F6
                                                                    F    36.24
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            1:15.58   8  1:14.53 F7
                                                                    F    36.87
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI  1:15.29   6  1:15.11 F8
                                                                    F    36.38

REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  1:11.91   1
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  1:12.61   2
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  1:13.37   3
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:14.01   4
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         1:14.04   5
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI  1:15.29   6
DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO         1:15.52   7
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            1:15.58   8
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:16.07   9
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  1:16.36  10
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           1:16.50  11
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   1:16.82  12
ROTH, DEBORAH         11 PC NORTH BAY AQU  1:17.79  13
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  1:18.49  14
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  1:18.89  15
FUNG, ERICA           12 PC KORET YOUTH S  1:19.37  16
SCHRAKAMP, DANI       12 PC ORINDA AQUATI  1:20.24  17
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.05  18
WATSON, KAYLEY        11 PC ORINDA AQUATI  1:21.14  19
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:21.43  20
OOSTERHOUSE, LINDSAY  12 PC DEANZA CUPERT  1:22.84  21
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT  107
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO         2:36.10   1  2:32.48 F1  P  1:16.48
                                                                    F    35.61  1:14.92  1:54.89
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  2:37.74   2  2:35.82 F2  P  1:17.20
                                                                    F    35.75  1:14.90  1:55.12
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  2:41.75   3  2:36.09 F3  P  1:19.90
                                                                    F    36.89  1:16.44  1:56.08

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  107                                   WOMENS   11-12   200 BACK                                    EVENT  107
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   2:44.14   4  2:39.46 F4  P  1:20.76
                                                                    F    36.89  1:16.70  1:58.29
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            2:44.88   5  2:42.93 F5  P  1:21.77
                                                                    F    37.59  1:18.89  2:01.63

DAVILA, CAROLI        12 ** MEXICO         2:36.10   1              P  1:16.48
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  2:37.74   2              P  1:17.20
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  2:41.75   3              P  1:19.90
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK   2:44.14   4              P  1:20.76
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            2:44.88   5              P  1:21.77
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI   DQUED                   P  1:17.90

============================================================================================================================
   EVENT  133                                   WOMENS   11-12   50 BREAST                                   EVENT  133
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    36.79   1    36.15 F1
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S    38.00   2    37.18 F2
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    39.11   4    38.22 F3
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL    38.89   3    38.89 F4
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    39.47   6    39.00 F5
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    39.53   7    39.39 F6
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT    39.95   8    39.68 F7
NOLET, MEGAN          12 PC DEANZA CUPERT    39.44   5    40.32 F8

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    36.79   1
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S    38.00   2
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL    38.89   3
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    39.11   4
NOLET, MEGAN          12 PC DEANZA CUPERT    39.44   5
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL    39.47   6
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    39.53   7
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT    39.95   8
LEVENS, TEVA          11 PC PALO ALTO STA    40.03   9
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI    40.10  10
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT    40.18  11
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV    40.38  12
COLLINS, CLAIRE       12 PC BURLINGAME AQ    40.40  13
LOWDER, CHLOE         12 PC PLEASANTON SE    40.84  14
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER    40.92  15
KHOJASTEH, JESSICA    11 PC DEANZA CUPERT    41.03  16
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE    41.28  17
HAMILTON, GRACE       12 PC PALO ALTO STA    41.85  18
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ    42.22  19
CHAN, SHAWNA          11 PC SOUTH SAN FRA    42.24  20
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM    42.38  21
SIMS, STEPHANIE       12 PC SANTA ROSA NE    42.49  22
WATSON, KAYLEY        11 PC ORINDA AQUATI    42.78  23

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   73                                   WOMENS   11-12   100 BREAST                                  EVENT   73
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  1:20.20   1  1:18.08 F1
                                                                    F    36.29
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:24.01   2  1:21.66 F2
                                                                    F    38.47
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT  1:24.09   3  1:23.51 F3
                                                                    F    40.79
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  1:25.21   7  1:23.68 F4
                                                                    F    39.98
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  1:24.78   5  1:24.02 F5
                                                                    F    40.16
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL  1:25.62   8  1:24.98 F6
                                                                    F    41.16
COLLINS, CLAIRE       12 PC BURLINGAME AQ  1:24.96   6  1:25.57 F7
                                                                    F    41.47
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:24.30   4  1:25.67 F8
                                                                    F    40.12

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  1:20.20   1
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  1:24.01   2
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT  1:24.09   3
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:24.30   4
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  1:24.78   5
COLLINS, CLAIRE       12 PC BURLINGAME AQ  1:24.96   6
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  1:25.21   7
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL  1:25.62   8
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:26.37   9
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:26.83  10
LEVENS, TEVA          11 PC PALO ALTO STA  1:27.19  11
OPATRNY, LAUREN       12 PC SANTA CLARA S  1:27.74  12
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:27.88  13
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  1:27.90  14
NOLET, MEGAN          12 PC DEANZA CUPERT  1:28.00  15
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI  1:28.15  16
SHARPE, ANNA          12 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.35  17
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV  1:29.87  18

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:54.61   1  2:50.27 F1  P  1:25.42
                                                                    F    39.22  1:24.66  2:07.65
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:57.24   2  2:53.76 F2  P  1:25.98
                                                                    F    40.24  1:24.72  2:09.00
LEVENS, TEVA          11 PC PALO ALTO STA  3:00.53   4  2:57.86 F3  P  1:27.09
                                                                    F    41.84  1:25.95  2:12.67
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  3:01.86   5  2:58.07 F4  P  1:27.98
                                                                    F    40.21  1:25.86  2:11.99
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL  3:00.43   3  2:58.82 F5  P  1:28.58
                                                                    F    41.64  1:28.02  2:13.68

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    9                                   WOMENS   11-12   200 BREAST                                  EVENT    9
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  3:03.20   6  3:01.09 F6  P  1:28.27
                                                                    F    41.69  1:27.03  2:14.86
COLLINS, CLAIRE       12 PC BURLINGAME AQ  3:04.39   7  3:04.33 F7  P  1:32.59
                                                                    F    43.73  1:31.74  2:18.11
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  3:04.92   8  3:08.59 F8  P  1:29.53
                                                                    F    43.85  1:32.09  2:21.26

CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:54.61   1              P  1:25.42
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:57.24   2              P  1:25.98
LIANG, SARAH          11 PC OTTER SWIM CL  3:00.43   3              P  1:28.58
LEVENS, TEVA          11 PC PALO ALTO STA  3:00.53   4              P  1:27.09
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  3:01.86   5              P  1:27.98
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  3:03.20   6              P  1:28.27
COLLINS, CLAIRE       12 PC BURLINGAME AQ  3:04.39   7              P  1:32.59
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  3:04.92   8              P  1:29.53
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  3:08.30   9              P  1:31.19
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  3:10.40  10              P  1:33.68
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:27.46

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   55
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    30.85   1    30.79 F1
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              31.28   2    30.92 F2
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO           32.45   5    31.74 F3
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.04   3    32.04 F4
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    32.58   8    32.23 F5
OPATRNY, LAUREN       12 PC SANTA CLARA S    32.50   7    32.42 F6
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE    32.47   6    32.58 F7
HU, JULIA             12 PC DEANZA CUPERT    32.37   4    32.91 F8

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI    30.85   1
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA              31.28   2
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ    32.04   3
HU, JULIA             12 PC DEANZA CUPERT    32.37   4
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO           32.45   5
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE    32.47   6
OPATRNY, LAUREN       12 PC SANTA CLARA S    32.50   7
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL    32.58   8
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ    32.76   9
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA    32.80  10
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT    33.24  11
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE    33.40  12
PADILLA, REBEKAH      11 PC WALNUT CREEK     33.60  13
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S    33.64  14
YU, BEVERLY           12 PC PALO ALTO STA    33.65  15
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM    33.69  16
DEMONT, DEVON         12 PC NORTH BAY AQU    33.73  17
HUNT, HILARY          12 PC ALMADEN SWIM     33.79  18
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC    33.83  20
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI    33.83  19
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE    34.07  21
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ    34.19  22
BRANDL, KATHLEEN      12 PC PENINSULA COV    34.25  23
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI    34.33  24

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   55                                   WOMENS   11-12   50 FLY                                      EVENT   55
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUNTER, KILEY         12 PC SILICON VALLE    34.44  25
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI    34.75  26
MCGUCKIN, KELLY       12 PC SANTA CRUZ CO    34.98  27

============================================================================================================================
   EVENT    1                                   WOMENS   11-12   100 FLY                                     EVENT    1
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:09.53   1  1:08.24 F1
                                                                    F    31.48
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         1:11.33   2  1:09.09 F2
                                                                    F    32.74
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.44   3  1:10.83 F3
                                                                    F    33.28
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  1:13.03   7  1:11.05 F4
                                                                    F    33.13
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  1:12.26   4  1:11.21 F5
                                                                    F    33.80
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  1:13.01   6  1:11.36 F6
                                                                    F    34.67
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.00   5  1:12.54 F7
                                                                    F    34.38
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  1:13.68   8  1:13.27 F8
                                                                    F    34.60

MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  1:09.53   1
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         1:11.33   2
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:11.44   3
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  1:12.26   4
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:13.00   5
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  1:13.01   6
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  1:13.03   7
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  1:13.68   8
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  1:15.16   9
AMOG, JACLYN          11 PC WALNUT CREEK   1:15.42  10              P  1:15.52
HU, JULIA             12 PC DEANZA CUPERT  1:15.52  11              P  1:15.52
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  1:15.53  12
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           1:16.10  13
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  1:16.25  14
KRAKOSKI, HALEY       12 AZ SDA            1:16.46  15
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:16.66  16
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  1:16.99  17
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  1:17.23  18
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC  1:18.02  19
OPATRNY, LAUREN       12 PC SANTA CLARA S  1:18.29  20
FONG, CATHERINE       11 PC MISSION SAN J  1:18.52  21              P  1:18.52
DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  1:18.73  22
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:18.91  23
LYNCH, KAITLYN        11 PC VALLEJO AQUAT  1:19.44  24
YU, BEVERLY           12 PC PALO ALTO STA  1:19.48  25

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   83                                   WOMENS   11-12   200 FLY                                     EVENT   83
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  2:42.15   4  2:33.39 F1  P  1:16.27
                                                                    F    33.87  1:12.39  1:52.37
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.00   5  2:34.66 F2  P  1:18.55
                                                                    F    35.23  1:14.70  1:54.60
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:41.74   2  2:36.60 F3  P  1:15.80
                                                                    F    33.42  1:13.52  1:55.14
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  2:42.01   3  2:36.64 F4  P  1:16.15
                                                                    F    34.00  1:13.34  1:55.00
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  2:41.28   1  2:38.40 F5  P  1:17.85
                                                                    F    35.23  1:15.76  1:57.57
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC  2:50.55   8  2:45.30 F6  P  1:21.59
                                                                    F    36.99  1:20.34  2:05.92
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  2:48.40   7  2:46.65 F7  P  1:17.38
                                                                    F    35.48  1:16.30  2:00.55
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  2:48.31   6  2:46.81 F8  P  1:18.59
                                                                    F    35.44  1:16.30  2:01.87

WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  2:41.28   1              P  1:17.85
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:41.74   2              P  1:15.80
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  2:42.01   3              P  1:16.15
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  2:42.15   4              P  1:16.27
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:44.00   5              P  1:18.55
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  2:48.31   6              P  1:18.59
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  2:48.40   7              P  1:17.38
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC  2:50.55   8              P  1:21.59
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  2:53.49   9              P  1:20.81

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  2:36.06   1  2:32.96 F1  P  1:15.08
                                                                    F    33.78  1:13.45  1:58.14
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         2:38.60   6  2:33.77 F2  P  1:14.51
                                                                    F    32.77  1:11.11  1:59.06
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.25   5  2:36.07 F3  P  1:11.15
                                                                    F    31.22  1:10.41  1:59.91
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  2:37.79   3  2:37.81 F4  P  1:12.20
                                                                    F    33.80  1:13.24  2:01.84
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  2:37.67   2  2:38.27 F5  P  1:14.07
                                                                    F    33.82  1:14.72  2:01.34
NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  2:37.95   4  2:38.63 F6  P  1:16.16
                                                                    F    34.76  1:16.14  2:02.65
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  2:39.79   7  2:41.52 F7  P  1:17.94
                                                                    F    34.83  1:17.75  2:06.43
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:40.20   8  2:43.59 F8  P  1:18.79
                                                                    F    36.92  1:20.83  2:06.47

DELISLE, LAURENCE     12 PC COBRA SWIM CL  2:36.06   1              P  1:15.08
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  2:37.67   2              P  1:14.07
REED, SHELLI          12 PC SAN BENITO AQ  2:37.79   3              P  1:12.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  117                                   WOMENS   11-12   200 I.M.                                    EVENT  117
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NGUYEN, STEPHANIE     12 PC DEANZA CUPERT  2:37.95   4              P  1:16.16
MORENO, MICHELLE      12 PC TERRAPINS SWI  2:38.25   5              P  1:11.15
GUTIERREZ, SAHARA     12 ** MEXICO         2:38.60   6              P  1:14.51
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI  2:39.79   7              P  1:17.94
CARLSON, KASEY        12 PC UNATTACHED PA  2:40.20   8              P  1:18.79
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           2:40.23   9              P  1:14.88
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.72  10              P  1:18.73
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:40.90  11              P  1:16.69
ZURITA, AND           12 ** ACUATICA NELS  2:41.26  12              P  1:17.92
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  2:42.14  13              P  1:18.34
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER  2:42.41  14              P  1:16.79
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  2:43.33  15              P  1:20.10
WALITSCH, JAMIE       12 PC OSPREY AQUATI  2:43.71  16              P  1:18.11
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S  2:43.89  17              P  1:21.57
GRAVES, CARTER        12 AZ ARIZONA MARLI  2:44.01  18              P  1:16.61
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT  2:44.08  19              P  1:19.18
WANG, KAREN           12 PC PLEASANTON SE  2:45.87  20              P  1:16.52
LAU, KRYSTAL          12 PC PLEASANTON SE  2:45.96  21              P  1:18.27
SWARTZ, TRAYCIE       12 AZ TEMPE RIO SAL  2:46.26  22              P  1:20.25
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:46.39  23              P  1:21.42
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:47.94  24              P  1:18.59
GOLDMAN, TORI         12 PC SANTA ROSA NE  2:48.00  25              P  1:19.89
DEMONT, DEVON         12 PC NORTH BAY AQU  2:50.44  26              P  1:20.66
LEVENS, TEVA          11 PC PALO ALTO STA  2:52.20  27              P  1:24.34

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   35
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  5:39.68   1  5:26.43 F1  P  1:15.44  2:43.74  4:22.97
                                                                    F    34.10  1:12.83  1:54.51  2:36.51  3:23.63  4:11.94  4:49.28
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  5:40.54   2  5:34.46 F2  P  1:16.42  2:44.90  4:24.15
                                                                    F    34.29  1:13.51  1:57.08  2:40.03  3:27.15  4:15.72  4:55.46
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT  5:46.61   5  5:37.87 F3  P  1:21.87  2:50.89  4:26.48
                                                                    F    37.59  1:21.10  2:05.41  2:47.01  3:35.04  4:22.97  5:00.70
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           5:44.48   4  5:38.00 F4  P  1:19.36  2:44.13  4:29.28
                                                                    F    36.70  1:17.44  2:00.29  2:41.99  3:33.56  4:23.83  5:01.63
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  5:43.41   3  5:39.00 F5  P  1:19.98  2:49.56  4:24.93
                                                                    F    35.70  1:17.95  2:03.86  2:47.00  3:33.83  4:21.90  5:01.39
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:48.71   6  5:39.93 F6  P  1:24.63  2:55.00  4:29.79
                                                                    F    38.73  1:22.64  2:07.16  2:50.24  3:37.71  4:23.78  5:03.35
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER  5:49.65   7  5:54.16 F7  P  1:18.94  2:47.21  4:31.56
                                                                    F    36.60  1:22.26  2:07.81  2:52.37  3:43.48  4:36.71  5:15.98
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC  5:53.41   9  5:58.26 F8  P  1:21.86  2:55.91  4:34.05
                                                                    F    38.29  1:22.57  2:11.87  2:58.55  3:48.48  4:37.91  5:18.99

DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE  5:39.68   1              P  1:15.44  2:43.74  4:22.97
GARCIA, MONICA        12 PC WEST COAST AQ  5:40.54   2              P  1:16.42  2:44.90  4:24.15
TARKA, GRACE          12 PC TERRAPINS SWI  5:43.41   3              P  1:19.98  2:49.56  4:24.93
MCDERMOTT, AMBER      11 PN WEST           5:44.48   4              P  1:19.36  2:44.13  4:29.28
YUEN, VIVIAN          12 PC DEANZA CUPERT  5:46.61   5              P  1:21.87  2:50.89  4:26.48
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S  5:48.71   6              P  1:24.63  2:55.00  4:29.79
HERON, VICTORIA       12 AZ ARIZONA DESER  5:49.65   7              P  1:18.94  2:47.21  4:31.56
LEUNG, MEGAN          12 PC FOG CITY HAMM  5:52.67   8              P  1:17.25  2:48.12  4:33.81
DAVEY, KATE           11 PC RIPON AQUATIC  5:53.41   9              P  1:21.86  2:55.91  4:34.05
LANUTE, BRIANNA       12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:56.71  10              P  1:23.46  2:56.36  4:35.78

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   35                                   WOMENS   11-12   400 I.M.                                    EVENT   35
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWER, KELLEN         12 PC OSPREY AQUATI  5:57.61  11              P  1:23.05  2:56.64  4:41.24
WINDGASSEN, TAYLOR    12 PC SILICON VALLE  6:01.15  12              P  1:22.03  2:52.13  4:40.35
THOMPSON, HALEIGH     12 AZ SCOTTSDALE AQ  6:01.19  13              P  1:23.81  2:56.95  4:43.47
DECKER, CALLIE        12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:17.37  2:48.29  4:25.06
JOHNSON, MALIA        12 AZ SCOTTSDALE AQ   DQUED                   P  1:15.83  2:46.52  4:26.03

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:17.58   1      33.82  1:14.47  1:46.51
         NGUYEN, STEPHANIE   12
         NOLET, MEGAN        12
         HU, JULIA           12
         YUEN, VIVIAN        12
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:18.92   2      36.54  1:15.50  2:09.31
         HOWARD, KATIE       12
         LEVENS, TEVA        11
         YU, BEVERLY         12
         XIANG, KRISTINA     11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:19.11   3      36.76  1:15.43  1:47.50
         SMITH, HALEY        11
         VO, ANYA            12
         OPATRNY, LAUREN     12
         HEDGE, ROSHINI      12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:20.41   4      55.15  1:15.96  1:50.28
         LIANG, JOANN        12
         CURRAN, HANNAH      12
         AMOG, JACLYN        11
         PADILLA, REBEKAH    11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:20.68   5      34.70  1:16.61  1:51.22
         WANG, KAREN         12
         HOUSTON, TORY       11
         LOWDER, CHLOE       12
         LAU, KRYSTAL        12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               2:21.21   6      35.70  1:17.07  1:50.72
         JOHNSON, MALIA      12
         LANUTE, BRIANNA     12
         DECKER, CALLIE      12
         LAPORTE, LINDSEY    12
NBA,  A  11-12        12 PC NORTH BAY AQU               2:22.08   7      58.04  1:17.30  1:51.56
         ROTH, DEBORAH       11
         WINKLER, MATTIE     11
         DEMONT, DEVON       12
         SLATER, LAURA       12
SVAA,  A  11-12       12 PC SILICON VALLE               2:23.54   8      55.72  1:17.53  1:50.38
         WILLIAMS, TESSA     11
         GUNTER, KILEY       12
         WINDGASSEN, TAYLOR  12
         RABY, CHRISTINA     11
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:24.05   9      37.39  1:18.96  1:53.55
         ESSERMAN, CAROLYN   12
         WATSON, KAYLEY      11
         JONES, JILL         12
         SCHRAKAMP, DANI     12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  127                                   WOMENS   11-12   200 M. R.                                   EVENT  127
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:27.12  10      44.01  1:21.50  1:55.17
         LAM, AMY            11
         DANG, VIVIAN        12
         LEE, VICTORIA       11
         TU, JESSICA         12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:27.51  11      58.60  1:21.35  1:55.22
         SUN, BEATRICE       11
         DINIS, CHELSEA      12
         FONG, CATHERINE     11
         LEANDRO, TAYLOR     11
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:30.26  12      38.49  1:22.60  1:56.18
         POWER, KELLEN       12
         SELFRIDGE, MOLLIE   11
         WALITSCH, JAMIE     12
         MIRASSOU, MADDIE    12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT                DQUED           44.17  1:23.63  1:57.64
         CHIN, JEANETTE      12
         WONG, VIVIAN        12
         OOSTERHOUSE, LINDSAY12
         MURRAY, ELIZABETH   11

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               5:04.10   1      36.25  1:13.79  1:54.73  2:41.72  3:15.90  3:56.41  4:28.60
         NGUYEN, STEPHANIE   12
         NOLET, MEGAN        12
         HU, JULIA           12
         YUEN, VIVIAN        12
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               5:05.53   2      38.78  1:19.86  2:00.32  2:47.74  3:21.67  4:00.30  4:30.61
         LAPORTE, LINDSEY    12
         LANUTE, BRIANNA     12
         DECKER, CALLIE      12
         JOHNSON, MALIA      12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:06.49   3      37.45  1:18.36  1:57.49  2:41.74  3:16.22  3:56.61  4:29.07
         SMITH, HALEY        11
         VO, ANYA            12
         OPATRNY, LAUREN     12
         HEDGE, ROSHINI      12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                5:12.79   4      36.29  1:16.04  1:57.63  2:44.97  3:20.04  4:02.54
         LIANG, JOANN        12
         PADILLA, REBEKAH    11
         AMOG, JACLYN        11
         DICKINSON, AMANDA   11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               5:14.47   5      35.22  1:13.27  1:56.86  2:44.29  3:21.38  4:09.56
         WANG, KAREN         12
         HOUSTON, TORY       11
         LOWDER, CHLOE       12
         LAU, KRYSTAL        12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               5:19.24   6      37.29  1:21.22  2:02.92  2:51.59           4:06.14  3:26.25
         ESSERMAN, CAROLYN   12
         WATSON, KAYLEY      11
         JONES, JILL         12
         SHIUAN, EILEEN      12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   93                                   WOMENS   11-12   400 M. R.                                   EVENT   93
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SVAA,  A  11-12       12 PC SILICON VALLE               5:23.08   7      37.70  1:18.59  2:01.63  2:50.96  3:28.08  4:10.93
         WINDGASSEN, TAYLOR  12
         GUNTER, KILEY       12
         WILLIAMS, TESSA     11
         RABY, CHRISTINA     11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               5:23.55   8      38.28  1:21.80  2:06.45  2:57.32  3:31.81  3:42.86
         SUN, BEATRICE       11
         DINIS, CHELSEA      12
         FONG, CATHERINE     11
         LEANDRO, TAYLOR     11
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 5:29.75   9      41.01  1:25.44  2:07.01  2:57.27  3:34.23  4:16.85  4:50.53
         LAM, AMY            11
         TU, JESSICA         12
         LEE, VICTORIA       11
         DANG, VIVIAN        12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               5:40.13  10      39.64  1:22.62  2:11.37  3:05.28  3:40.48  4:23.18  5:00.25
         POWER, KELLEN       12
         SELFRIDGE, MOLLIE   11
         WALITSCH, JAMIE     12
         CONROY, ALESIA      12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT                DQUED           44.95  1:37.62  2:14.74  3:01.66  3:37.59  4:25.11  4:59.38
         CHIN, JEANETTE      12
         WONG, VIVIAN        12
         OOSTERHOUSE, LINDSAY12
         MURRAY, ELIZABETH   11
PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA                DQUED           38.14  1:19.51  2:00.38  2:47.13  3:21.56  4:10.44
         HOWARD, KATIE       12
         LEVENS, TEVA        11
         YU, BEVERLY         12
         XIANG, KRISTINA     11

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               2:01.03   1      30.20  1:00.13  1:31.31
         YU, BEVERLY         12
         HOWARD, KRISTIE     12
         HOWARD, KATIE       12
         XIANG, KRISTINA     11
SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               2:03.02   2      31.43  1:02.25  1:33.32
         DECKER, CALLIE      12
         LAPORTE, LINDSEY    12
         THOMPSON, HALEIGH   12
         JOHNSON, MALIA      12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:03.09   3      29.53    59.40  1:30.58
         WANG, KAREN         12
         LAU, KRYSTAL        12
         LOWDER, CHLOE       12
         HOUSTON, TORY       11
NBA,  A  11-12        12 PC NORTH BAY AQU               2:04.84   4      31.20  1:02.72  1:34.40
         DEMONT, DEVON       12
         ROTH, DEBORAH       11
         GOSSEL, ALISON      12
         SLATER, LAURA       12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   63                                   WOMENS   11-12   200 F. R.                                   EVENT   63
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:06.39   5      32.02  1:04.38  1:36.85
         YUEN, VIVIAN        12
         MURRAY, ELIZABETH   11
         OOSTERHOUSE, LINDSAY12
         NGUYEN, STEPHANIE   12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               2:06.70   6      53.64  1:03.79  2:00.29
         SHIUAN, EILEEN      12
         SCHRAKAMP, DANI     12
         WARD, ANDREA        11
         JONES, JILL         12
SVAA,  A  11-12       12 PC SILICON VALLE               2:07.74   7      31.99  1:03.79  1:35.31
         WINDGASSEN, TAYLOR  12
         WILLIAMS, TESSA     11
         GUNTER, KILEY       12
         RABY, CHRISTINA     11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:08.04   8      32.62  1:03.92  1:35.97
         HEDGE, ROSHINI      12
         OPATRNY, LAUREN     12
         SMITH, HALEY        11
         VO, ANYA            12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               2:08.21   9      31.67  1:03.32  1:37.54
         POWER, KELLEN       12
         SELFRIDGE, MOLLIE   11
         MIRASSOU, MADDIE    12
         WALITSCH, JAMIE     12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:08.22  10      31.28  1:02.02  2:01.80
         PADILLA, REBEKAH    11
         LIANG, JOANN        12
         DICKINSON, AMANDA   11
         HOOVER, EVE         12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:08.37  11      32.64  1:04.58  1:36.42
         DINIS, CHELSEA      12
         HUANG, SALENA       11
         FONG, CATHERINE     11
         LEANDRO, TAYLOR     11
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 2:09.25  12      32.54  1:05.07  1:37.57
         DANG, VIVIAN        12
         LU, ZOE             12
         LEE, VICTORIA       11
         TU, JESSICA         12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:09.67  13      54.11  1:05.82  1:37.67
         KHOJASTEH, JESSICA  11
         CHIN, JEANETTE      12
         HU, JULIA           12
         YE, GLORIA          12

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SAC,  A  11-12        12 AZ SCOTTSDALE AQ               4:27.28   1      32.30  1:06.69  1:38.94  2:16.21  2:47.25  3:21.72
         LAPORTE, LINDSEY    12
         THOMPSON, HALEIGH   12
         DECKER, CALLIE      12
         JOHNSON, MALIA      12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  159                                   WOMENS   11-12   400 F. R.                                   EVENT  159
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  11-12       12 PC PALO ALTO STA               4:31.91   2      32.55  1:07.62  1:39.36  2:16.13  2:48.17  3:25.01  3:55.76
         XIANG, KRISTINA     11
         HOWARD, KRISTIE     12
         LEVENS, TEVA        11
         YU, BEVERLY         12
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:33.95   3      31.94  1:07.18  1:38.79  2:12.78  2:45.96  3:23.27  3:56.98
         PADILLA, REBEKAH    11
         LIANG, JOANN        12
         AMOG, JACLYN        11
         HOOVER, EVE         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:34.33   4      31.77  1:06.12  1:37.11  2:11.27  2:44.95  3:23.04  3:56.88
         LAU, KRYSTAL        12
         WANG, KAREN         12
         LOWDER, CHLOE       12
         HOUSTON, TORY       11
DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:36.09   5      32.98  1:08.81  1:42.20  2:18.70  2:53.23  3:30.92  4:02.40
         YUEN, VIVIAN        12
         HU, JULIA           12
         NOLET, MEGAN        12
         NGUYEN, STEPHANIE   12
OAPB,  A  11-12       12 PC ORINDA AQUATI               4:39.46   6      31.91  1:05.66  1:38.53  2:15.61  2:49.51  3:26.51  4:00.44
         JONES, JILL         12
         ESSERMAN, CAROLYN   12
         WATSON, KAYLEY      11
         SHIUAN, EILEEN      12
SVAA,  A  11-12       12 PC SILICON VALLE               4:40.67   7      32.52  1:08.73  1:42.00  2:19.12           3:27.67  4:02.44
         WINDGASSEN, TAYLOR  12
         WILLIAMS, TESSA     11
         GUNTER, KILEY       12
         RABY, CHRISTINA     11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:41.08   8      33.42  1:10.87  1:43.54  2:21.29  2:54.81  3:32.56  4:05.18
         OPATRNY, LAUREN     12
         SMITH, HALEY        11
         HEDGE, ROSHINI      12
         VO, ANYA            12
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:41.84   9      33.46  1:09.62  1:43.06  2:20.32  2:54.74  3:31.51  4:04.94
         FONG, CATHERINE     11
         HUANG, SALENA       11
         LEANDRO, TAYLOR     11
         DINIS, CHELSEA      12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:47.10  10      34.24  1:12.23  1:46.87  2:24.52  2:59.03  3:36.78  4:09.78
         MURRAY, ELIZABETH   11
         YE, GLORIA          12
         CHIN, JEANETTE      12
         OOSTERHOUSE, LINDSAY12
OAQ,  A  11-12        12 PC OSPREY AQUATI               4:50.46  11      33.19  1:10.45  1:43.55  2:19.42  2:54.25  3:31.97  4:09.27
         WALITSCH, JAMIE     12
         PERRY, KIMBERLY     14
         SELFRIDGE, MOLLIE   11
         CONROY, ALESIA      12
FF,  A  11-12         12 PC FLYING FISH                 4:56.04  12      34.18  1:12.29  1:46.55  2:25.09  3:01.91  3:47.79
         DANG, VIVIAN        12
         TU, JESSICA         12
         NGUYEN, EILEEN      11
         LEE, VICTORIA       11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  157                                   WOMENS   13-14   50 FREE                                     EVENT  157
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA    28.35   3    27.99 F1
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO           28.45   6    28.09 F2
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE    28.22   2    28.17 F3
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT    28.44   5    28.23 F4
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     28.46   7    28.36 F5
BOWMAN, KIMBERLY      13 ** PACIFIC SEA W    28.03   1    28.56 F6
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI    28.47   8    28.59 F7
TOCCI, FRANCESCA      13 NE BERNAL GATOR     28.41   4    28.97 F8

BOWMAN, KIMBERLY      13 ** PACIFIC SEA W    28.03   1
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE    28.22   2
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA    28.35   3
TOCCI, FRANCESCA      13 NE BERNAL GATOR     28.41   4
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT    28.44   5
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO           28.45   6
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK     28.46   7
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI    28.47   8
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI    28.70   9
MINER, CIMONE         13 AZ SDA              28.76  10
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J    28.86  11
BITER-MUNDT, CHARDONN 13 PC NAPA VALLEY S    28.91  12
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL    28.92  13
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE    28.94  14
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI    28.95  15
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS    28.99  16
PEIRONA, TESSA        14 PC PALO ALTO STA    29.01  17
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO           29.04  18
VANCE, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI    29.07  19
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S    29.19  20
ELGENDY, HAGAR        14 PC SALINAS VALLE    29.25  21
KOCH, REBECCA         14 PC LOS ALTOS/MTN    29.28  22
GLASSMAN, NAOMI       13 PC PALO ALTO STA    29.38  23
HOVERSTEN, SHANNA     14 PC ORINDA AQUATI    29.41  24
LARSON, SARAH         14 PC MISSION SAN J    29.47  25
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI    29.51  26
SCHMITZ, AMANDA       14 PC SAN RAMON LIV    29.53  27
SHARP, MOLLY          14 PC ORINDA AQUATI    29.60  28
MURTON, BECCA         14 ** UNIV OF BC DO    29.63  29
COETSEE, CIKI         14 PC SILICON VALLE    29.66  31
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO    29.66  30
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA    29.68  33
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL    29.68  32
NICHOLS, ELOISE       14 PC DEANZA CUPERT    29.72  34
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT    29.74  35
NAJDAWI, NAJELAH      13 PC DALY CITY DOL    29.96  36
TSANG, DANIELLE       14 ** UNIV OF BC DO    30.19  37
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT    30.28  38
ROBLES, TANIA         13 ** MEXICO           30.29  39
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO           30.48  40
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI    30.50  41
PLOTT, MELANIE        14 PC OSPREY AQUATI    30.51  42
LUNA, DIANA           13 ** MEXICO           30.64  43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  1:01.87   8  1:00.48 F1
                                                                    F    29.16
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         1:01.05   3  1:00.65 F2
                                                                    F    29.75
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  1:00.97   2  1:00.69 F3
                                                                    F    29.52
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   1:01.26   5  1:01.30 F4
                                                                    F    30.07
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  1:01.66   6  1:01.50 F5
                                                                    F    30.20
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  1:00.50   1  1:01.70 F6
                                                                    F    29.56
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  1:01.20   4  1:01.95 F7
                                                                    F    29.93
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  1:01.76   7  1:02.22 F8
                                                                    F    30.11

CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  1:00.50   1
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  1:00.97   2
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         1:01.05   3
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  1:01.20   4
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   1:01.26   5
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  1:01.66   6
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  1:01.76   7
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  1:01.87   8
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  1:02.28   9
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  1:02.39  10
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:02.55  11
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         1:02.56  12
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  1:02.62  13
TOCCI, FRANCESCA      13 NE BERNAL GATOR   1:02.64  14
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:02.65  15
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT  1:02.67  17
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:02.67  16
PLUME, OLIVIA         14 PC BURLINGAME AQ  1:02.78  18
KWONG, AUDREY         13 PC DEANZA CUPERT  1:02.88  19
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT  1:03.05  20
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         1:03.11  21
BOWMAN, KIMBERLY      13 ** PACIFIC SEA W  1:03.25  22
KOCH, REBECCA         14 PC LOS ALTOS/MTN  1:03.38  24
MURTON, BECCA         14 ** UNIV OF BC DO  1:03.38  23
MINER, CIMONE         13 AZ SDA            1:03.42  26
TSANG, DANIELLE       14 ** UNIV OF BC DO  1:03.42  25
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            1:03.45  27
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         1:03.46  28
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         1:03.49  29
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:03.51  30
BARGMANN, LESLIE      14 NE BERNAL GATOR   1:03.59  31
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   1:03.61  32
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   1:03.63  33
SCHMITZ, AMANDA       14 PC SAN RAMON LIV  1:03.68  34
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  1:03.78  35
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:03.96  36
VANCE, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI  1:04.03  37
GLASSMAN, NAOMI       13 PC PALO ALTO STA  1:04.04  38

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   47                                   WOMENS   13-14   100 FREE                                    EVENT   47
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COETSEE, CIKI         14 PC SILICON VALLE  1:04.07  39
ELGENDY, HAGAR        14 PC SALINAS VALLE  1:04.13  41
HUNT, EMMA            13 PC BARRACUDA AQU  1:04.13  40
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  1:04.40  42
LUNA, DIANA           13 ** MEXICO         1:04.62  44
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO         1:04.62  43
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI  1:04.74  45
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA  1:04.78  46
PICHAY, VICTORIA      13 PC MISSION SAN J  1:04.97  48
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  1:04.97  47
SHARP, MOLLY          14 PC ORINDA AQUATI  1:05.00  49
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:05.16  50
CUTLER, LAUREN        14 PC SILICON VALLE  1:05.26  51
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  1:05.44  52
CHEN, EMILY           13 PC OTTER SWIM CL  1:05.59  53
PLOTT, MELANIE        14 PC OSPREY AQUATI  1:05.61  54
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO  1:05.79  55
HOVERSTEN, SHANNA     14 PC ORINDA AQUATI  1:06.23  56
POWER, KELSEY         14 PC UNATTACHED PA  1:06.24  57
NAJDAWI, NAJELAH      13 PC DALY CITY DOL  1:07.36  58

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:10.82   1  2:10.61 F1  P  1:02.70
                                                                    F    30.79  1:03.64  1:36.90
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         2:13.88   5  2:11.63 F2  P  1:05.62
                                                                    F    31.48  1:04.97  1:38.83
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         2:14.05   6  2:11.72 F3  P  1:06.39
                                                                    F    31.07  1:04.50  1:38.36
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:13.61   3  2:11.73 F4  P  1:06.01
                                                                    F    31.67  1:05.26  1:39.13
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  2:14.33   8  2:12.39 F5  P  1:04.66
                                                                    F    30.12  1:02.60  1:37.62
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:14.30   7  2:12.42 F6  P  1:05.16
                                                                    F    30.64  1:04.09  1:38.64
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         2:13.79   4  2:13.45 F7  P  1:05.02
                                                                    F    30.80  1:04.30  1:39.35
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  2:13.49   2  2:14.88 F8  P  1:04.54
                                                                    F    30.53  1:03.86  1:39.52

WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:10.82   1              P  1:02.70
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  2:13.49   2              P  1:04.54
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:13.61   3              P  1:06.01
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         2:13.79   4              P  1:05.02
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         2:13.88   5              P  1:05.62
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         2:14.05   6              P  1:06.39
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:14.30   7              P  1:05.16
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  2:14.33   8              P  1:04.66
TOCCI, FRANCESCA      13 NE BERNAL GATOR   2:15.20   9              P  1:07.06
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:15.62  12              P  1:06.59
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         2:15.62  11              P  1:05.98
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  2:15.62  10              P  1:07.03
MURTON, BECCA         14 ** UNIV OF BC DO  2:15.89  13              P  1:06.20
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  2:15.92  14              P  1:05.78

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  101                                   WOMENS   13-14   200 FREE                                    EVENT  101
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  2:15.99  15              P  1:06.21
KWONG, AUDREY         13 PC DEANZA CUPERT  2:16.06  16              P  1:05.88
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  2:16.27  17              P  1:06.49
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  2:16.40  18              P  1:06.34
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT  2:16.50  19              P  1:06.23
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  2:16.95  20              P  1:06.37
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  2:17.61  21              P  1:07.02
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            2:17.82  22              P  1:05.23
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:17.94  23              P  1:06.77
PRUTTON, DIANDRA      13 PC TERRAPINS SWI  2:18.26  24              P  1:07.71
GONZALES, ALEJANDRA   14 ** MEXICO         2:18.59  25              P  1:07.02
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO         2:19.11  26              P  1:07.34
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  2:19.32  27              P  1:06.90
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  2:19.35  28              P  1:07.66
ELGENDY, HAGAR        14 PC SALINAS VALLE  2:20.13  29              P  1:07.44
TADLOCK, NIKKI        13 PC TERRAPINS SWI  2:20.35  30              P  1:07.79
WADGYMAR, TAMARA      13 ** MEXICO         2:20.91  31              P  1:07.74
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   2:21.02  32              P  1:09.62
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           2:21.46  33              P
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  2:22.05  34              P  1:08.61
COETSEE, CIKI         14 PC SILICON VALLE  2:22.88  35              P  1:08.83
PLUME, OLIVIA         14 PC BURLINGAME AQ  2:23.11  36              P  1:09.02
PENSKAR, BECKY        14 PC ORINDA AQUATI  2:24.16  37              P  1:10.00
HUNT, EMMA            13 PC BARRACUDA AQU  2:24.26  38              P  1:10.74
MORALES, ASHLEY       14 PC SANTA CLARA S  2:52.74  39              P  1:17.22

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  147
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         4:41.81   7  4:33.01 F1  P  1:08.51  2:20.41  3:32.16
                                                                    F    31.65  1:05.66  1:39.84  2:14.63  2:49.36  3:24.69  3:59.14
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  4:39.50   4  4:34.66 F2  P  1:08.66  2:20.44  3:30.29
                                                                    F    32.46  1:07.21  1:42.35  2:17.27  2:51.92  3:27.01  4:01.45
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS  4:38.31   1  4:36.05 F3  P  1:08.02  2:18.78  3:29.60
                                                                    F    32.60  1:07.06  1:42.08  2:17.28  2:51.84  3:27.41  4:02.02
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   4:38.33   2  4:38.11 F4  P  1:07.84  2:18.42  3:29.45
                                                                    F    31.70  1:06.22  1:41.47  2:16.98  2:52.08  3:28.22  4:03.59
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   4:38.82   3  4:38.97 F5  P  1:07.20  2:18.09  3:28.74
                                                                    F    31.35  1:06.05  1:41.16  2:16.77  2:52.48  3:28.49  4:04.18
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         4:39.64   5  4:39.11 F6  P  1:09.69  2:22.29  3:32.11
                                                                    F    32.45  1:07.83  1:44.01  2:20.19  2:55.28  3:30.76  4:06.00
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         4:42.13   8  4:39.84 F7  P  1:07.53  2:20.14  3:32.60
                                                                    F    31.73  1:06.37  1:41.89  2:17.64  2:53.43  3:29.38  4:05.77
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  4:41.68   6  4:43.87 F8  P  1:08.36  2:19.98  3:31.79
                                                                    F    32.85  1:07.84  1:43.41  2:19.58  2:55.37  3:31.74  4:07.81

MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS  4:38.31   1              P  1:08.02  2:18.78  3:29.60
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   4:38.33   2              P  1:07.84  2:18.42  3:29.45
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   4:38.82   3              P  1:07.20  2:18.09  3:28.74
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  4:39.50   4              P  1:08.66  2:20.44  3:30.29
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         4:39.64   5              P  1:09.69  2:22.29  3:32.11
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  4:41.68   6              P  1:08.36  2:19.98  3:31.79
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         4:41.81   7              P  1:08.51  2:20.41  3:32.16
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         4:42.13   8              P  1:07.53  2:20.14  3:32.60
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  4:42.47   9              P  1:07.82  2:20.23  3:32.73

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  147                                   WOMENS   13-14   400 FREE                                    EVENT  147
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KWONG, AUDREY         13 PC DEANZA CUPERT  4:42.62  10              P  1:09.02  2:21.11  3:32.61
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI  4:43.27  11              P  1:07.39  2:19.18  3:30.76
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  4:43.39  12              P  1:08.24  2:19.82  3:32.02
GONZALES, ALEJANDRA   14 ** MEXICO         4:43.46  13              P  1:09.26  2:21.15  3:32.95
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  4:44.36  14              P  1:09.04  2:21.50  3:33.67
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  4:44.92  15              P  1:08.18  2:20.31  3:33.12
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  4:45.21  16              P  1:09.10  2:22.01  3:34.49
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            4:45.72  17              P  1:06.54  2:18.77  3:32.58
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           4:46.39  18              P  1:08.39  2:20.66  3:34.25
MURTON, BECCA         14 ** UNIV OF BC DO  4:46.44  19              P  1:07.87  2:21.18  3:35.13
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT  4:46.49  20              P  1:10.00  2:22.60  3:35.17
WADGYMAR, TAMARA      13 ** MEXICO         4:46.56  21              P  1:08.78  2:21.39  3:35.31
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           4:47.23  22              P  1:08.63  2:20.61  3:33.13
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO         4:49.41  23              P  1:09.47  2:22.11  3:36.40
PRUTTON, DIANDRA      13 PC TERRAPINS SWI  4:50.01  24              P  1:10.31  2:24.24  3:37.75
ELGENDY, HAGAR        14 PC SALINAS VALLE  4:50.64  25              P  1:09.06  2:22.97  3:37.89
CALDWELL, HILARY      13 ** PACIFIC SEA W  4:50.78  26              P  1:09.85  2:23.10  3:37.16
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  4:52.05  27              P  1:09.72  2:24.10  3:39.68
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   4:52.34  28              P  1:09.40  2:23.73  3:38.41
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  4:53.23  29              P  1:09.74  2:24.31  3:39.20
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  4:53.24  30              P  1:14.78  2:27.04  3:35.87
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE  5:04.87  31              P  1:11.51  2:28.62  3:46.56

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         1:11.37   4  1:07.92 F1
                                                                    F    33.38
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:09.62   1  1:08.82 F2
                                                                    F    33.78
MINER, CIMONE         13 AZ SDA            1:11.47   5  1:09.90 F3
                                                                    F    33.66
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:11.24   3  1:11.02 F4
                                                                    F    34.46
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA  1:12.57   8  1:12.02 F5
                                                                    F    34.73
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:12.03   6  1:12.75 F6
                                                                    F    34.91
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            1:12.34   7  1:12.88 F7
                                                                    F    35.57
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  1:10.44   2   DQUED  F
                                                                    F    33.97

COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  1:09.62   1
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  1:10.44   2
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:11.24   3
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         1:11.37   4
MINER, CIMONE         13 AZ SDA            1:11.47   5
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:12.03   6
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            1:12.34   7
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA  1:12.57   8
ZUO, LOUISA           14 PC PALO ALTO STA  1:12.58   9
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  1:12.61  10
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  1:12.72  11
PRUTTON, DIANDRA      13 PC TERRAPINS SWI  1:12.75  12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   27                                   WOMENS   13-14   100 BACK                                    EVENT   27
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LEVENS, TARA          13 PC PALO ALTO STA  1:12.77  13
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO  1:12.82  14
CHOY, TAMMY           14 PC SOUTH SAN FRA  1:13.20  15
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  1:13.25  16
DOUVIKAS, DANIELLE    13 PC SAN RAMON LIV  1:13.41  17
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         1:14.19  18
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  1:14.39  19
CALDWELL, DANI        13 AZ SDA            1:14.40  20
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:14.70  21
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:14.75  22
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:14.86  23
VANCE, EMILY          14 PC ORINDA AQUATI  1:15.06  24
BARGMANN, LESLIE      14 NE BERNAL GATOR   1:15.15  25
FISCHER-COLBRIE, MEGA 13 PC SUNNYVALE SWI  1:15.19  26
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:15.82  27
NICHOLS, ELOISE       14 PC DEANZA CUPERT  1:16.08  28
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT  1:16.32  29
POWERS, ALEXA         13 PC WALNUT CREEK   1:16.58  30
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   1:16.88  31
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    1:17.35  32
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  139
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:29.60   1  2:24.44 F1  P  1:12.41
                                                                    F    34.48  1:10.76  1:46.95
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         2:31.91   3  2:27.14 F2  P  1:14.10
                                                                    F    34.46  1:13.05  1:50.79
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  2:31.13   2  2:28.83 F3  P  1:13.32
                                                                    F    34.72  1:12.14  1:50.49
CALDWELL, DANI        13 AZ SDA            2:32.62   4  2:31.33 F4  P  1:14.31
                                                                    F    36.16  1:14.49  1:53.26
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            2:34.55   8  2:31.80 F5  P  1:14.90
                                                                    F    35.58  1:13.51  1:53.09
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:33.92   6  2:32.08 F6  P  1:15.25
                                                                    F    35.50  1:13.80  1:53.54
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  2:32.73   5  2:32.86 F7  P  1:14.87
                                                                    F    36.38  1:14.88  1:54.13
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA  2:34.39   7  2:38.15 F8  P  1:15.09
                                                                    F    36.35  1:16.39  1:57.94

WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:29.60   1              P  1:12.41
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE  2:31.13   2              P  1:13.32
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         2:31.91   3              P  1:14.10
CALDWELL, DANI        13 AZ SDA            2:32.62   4              P  1:14.31
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  2:32.73   5              P  1:14.87
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:33.92   6              P  1:15.25
DAILEY, URSI          13 PC OAKLAND BARRA  2:34.39   7              P  1:15.09
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            2:34.55   8              P  1:14.90
MINER, CIMONE         13 AZ SDA            2:34.57   9              P  1:14.30
CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO         2:34.75  10              P  1:16.53
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           2:35.01  11              P  1:15.48
KWONG, AUDREY         13 PC DEANZA CUPERT  2:35.62  12              P  1:17.16
CALDWELL, HILARY      13 ** PACIFIC SEA W  2:36.06  13              P  1:15.83

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  139                                   WOMENS   13-14   200 BACK                                    EVENT  139
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRUTTON, DIANDRA      13 PC TERRAPINS SWI  2:37.42  14              P  1:17.28
CHOY, TAMMY           14 PC SOUTH SAN FRA  2:37.58  15              P  1:17.11
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           2:38.28  16              P  1:17.40
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:38.50  17              P  1:17.26
LEVENS, TARA          13 PC PALO ALTO STA  2:38.56  18              P  1:17.08
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:38.59  19              P  1:17.34
ZUO, LOUISA           14 PC PALO ALTO STA  2:39.08  20              P  1:17.81
DOUVIKAS, DANIELLE    13 PC SAN RAMON LIV  2:39.38  21              P  1:16.80
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:39.44  22              P  1:19.00
BARGMANN, LESLIE      14 NE BERNAL GATOR   2:39.61  23              P  1:17.89
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS  2:39.98  24              P  1:18.71
AGUAYO, AMANDA        13 PC SALINAS VALLE  2:40.35  25              P  1:17.31
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  2:40.48  26              P  1:18.14
RINDER, TERRY         14 AZ BEST           2:40.58  27              P  1:18.48
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT  2:40.79  28              P  1:17.59
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:41.53  29              P  1:16.32
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO  2:41.82  30              P  1:16.85
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:42.62  31              P  1:18.68
TSANG, DANIELLE       14 ** UNIV OF BC DO  2:44.37  32              P  1:19.49
MCMAHON, TESS         14 PC BARRACUDA AQU  2:44.83  33              P  1:20.21
REEVES, KATIE         14 PC PALO ALTO STA  2:45.97  34              P  1:20.55
HUYNH, JASMINE        14 PC FLYING FISH    2:46.54  35              P  1:19.96
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:46.59  36              P  1:19.92
POWERS, ALEXA         13 PC WALNUT CREEK   2:47.65  37              P  1:21.40
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  2:49.93  38              P  1:23.15

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  1:20.56   7  1:17.12 F1
                                                                    F    36.76
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  1:18.54   1  1:17.68 F2
                                                                    F    36.85
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   1:19.33   2  1:17.95 F3
                                                                    F    36.82
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         1:19.75   3  1:18.03 F4
                                                                    F    37.12
ROBLES, TANIA         13 ** MEXICO         1:20.47   6  1:18.64 F5
                                                                    F    37.95
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  1:20.23   5  1:19.24 F6
                                                                    F    37.50
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  1:20.09   4  1:20.38 F7
                                                                    F    38.34
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:21.97   8  1:22.54 F8
                                                                    F    40.19

BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  1:18.54   1
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   1:19.33   2
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         1:19.75   3
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  1:20.09   4
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  1:20.23   5
ROBLES, TANIA         13 ** MEXICO         1:20.47   6
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  1:20.56   7
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:21.97   8
CHRISTOFFERSON, STEPH 13 PC NORTH BAY AQU  1:22.01   9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   71                                   WOMENS   13-14   100 BREAST                                  EVENT   71
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  1:22.56  10
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         1:22.70  11
BRITT, ALYSSA         14 PC RIPON AQUATIC  1:22.97  12
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI  1:22.99  13
OKUDA, KAYCI          14 PC PALO ALTO STA  1:23.69  14
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  1:23.72  15
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  1:24.24  16
TANG, JENNIFER        13 PC ORINDA AQUATI  1:24.87  17
JOHNSON, GIULIA       14 PC OAKLAND BARRA  1:25.45  18
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  1:25.46  19
NAJDAWI, NAJELAH      13 PC DALY CITY DOL  1:26.19  20
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  1:26.31  21
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  1:26.41  22
KAMAI, ELIZABETH      13 PC NORTH BAY AQU  1:26.54  23
CHAPMAN, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  1:27.19  24
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  1:27.53  25

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  2:45.98   1  2:43.46 F1  P  1:20.58
                                                                    F    37.55  1:19.11  2:00.97
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  2:48.98   3  2:46.86 F2  P  1:22.25
                                                                    F    38.79  1:20.80  2:04.16
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  2:51.83   5  2:47.46 F3  P  1:23.49
                                                                    F    38.13  1:20.16  2:03.77
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:47.48   2  2:47.76 F4  P  1:22.32
                                                                    F    39.46  1:22.53  2:05.25
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         2:51.86   6  2:47.98 F5  P  1:22.89
                                                                    F    38.58  1:20.84  2:04.35
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   2:49.34   4  2:48.17 F6  P  1:22.73
                                                                    F    39.10  1:21.54  2:04.97
CHRISTOFFERSON, STEPH 13 PC NORTH BAY AQU  2:53.52   8  2:49.64 F7  P  1:24.72
                                                                    F    39.71  1:22.90  2:07.10
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         2:51.96   7  2:50.11 F8  P  1:22.11
                                                                    F    38.78  1:21.51  2:05.45

BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  2:45.98   1              P  1:20.58
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:47.48   2              P  1:22.32
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  2:48.98   3              P  1:22.25
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   2:49.34   4              P  1:22.73
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  2:51.83   5              P  1:23.49
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         2:51.86   6              P  1:22.89
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         2:51.96   7              P  1:22.11
CHRISTOFFERSON, STEPH 13 PC NORTH BAY AQU  2:53.52   8              P  1:24.72
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  2:53.74   9              P  1:23.84
ROBLES, TANIA         13 ** MEXICO         2:54.90  10              P  1:24.41
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  2:55.43  11              P  1:24.81
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           2:55.68  12              P  1:25.55
SCHMITZ, AMANDA       14 PC SAN RAMON LIV  2:56.39  13              P  1:25.26
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  2:57.02  14              P  1:25.99
OKUDA, KAYCI          14 PC PALO ALTO STA  2:57.09  15              P  1:25.71
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:57.40  16              P  1:28.09
BRITT, ALYSSA         14 PC RIPON AQUATIC  2:58.54  17              P  1:25.23
LONGTIN, ELLIOT       14 PC TERRAPINS SWI  2:59.10  18              P  1:26.09

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   11                                   WOMENS   13-14   200 BREAST                                  EVENT   11
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWERS, ALEXA         13 PC WALNUT CREEK   2:59.17  19              P  1:25.70
MCMAHON, TESS         14 PC BARRACUDA AQU  3:00.34  20              P  1:26.16
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  3:00.48  21              P  1:27.21
MRAOVICH, JULIE       14 PC TERRAPINS SWI  3:01.53  22              P  1:26.99
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  3:01.97  23              P  1:27.65
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  3:02.93  24              P  1:29.32
JOHNSON, GIULIA       14 PC OAKLAND BARRA  3:03.26  25              P  1:27.19
TANG, JENNIFER        13 PC ORINDA AQUATI  3:03.43  26              P  1:27.39
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  3:04.89  27              P  1:30.04
NAJDAWI, NAJELAH      13 PC DALY CITY DOL  3:05.44  28              P  1:29.43
CHAPMAN, JILLIAN      14 PC TERRAPINS SWI  3:06.12  29              P  1:28.85

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT    3
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  1:07.37   3  1:05.75 F1
                                                                    F    30.92
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         1:06.14   1  1:05.89 F2
                                                                    F    30.98
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           1:07.56   4  1:06.28 F3
                                                                    F    31.79
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:07.94   5  1:06.72 F4
                                                                    F    31.28
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:08.12   6  1:06.93 F5
                                                                    F    31.69
KOCH, REBECCA         14 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.37   2  1:07.95 F6
                                                                    F    31.50
LUNA, DIANA           13 ** MEXICO         1:09.01   8  1:08.75 F7
                                                                    F    32.32
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   1:08.46   7  1:09.10 F8
                                                                    F    32.91

MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         1:06.14   1
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  1:07.37   3
KOCH, REBECCA         14 PC LOS ALTOS/MTN  1:07.37   2
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           1:07.56   4
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  1:07.94   5
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  1:08.12   6
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   1:08.46   7
LUNA, DIANA           13 ** MEXICO         1:09.01   8
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  1:09.16   9
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   1:09.33  10
NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  1:09.34  11
MINER, CIMONE         13 AZ SDA            1:09.51  12
BARGMANN, LESLIE      14 NE BERNAL GATOR   1:09.52  13
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  1:09.74  14
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  1:10.02  15
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  1:10.08  16
LEVENS, TARA          13 PC PALO ALTO STA  1:10.22  17
GONZALEZ, MARIA       14 ** MEXICO         1:10.43  18
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           1:10.49  19
BOWMAN, KIMBERLY      13 ** PACIFIC SEA W  1:10.50  21
TOCCI, FRANCESCA      13 NE BERNAL GATOR   1:10.50  20
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO  1:10.70  22
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  1:10.71  23

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    3                                   WOMENS   13-14   100 FLY                                     EVENT    3
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         1:10.87  24
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  1:11.04  25
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT  1:11.29  26
HOLMAN, AMANDA        14 PC WALNUT CREEK   1:11.35  27
CLARKE, EMILY         14 PC SILICON VALLE  1:11.37  28
PLUME, OLIVIA         14 PC BURLINGAME AQ  1:11.43  29
SAFIR, SARAH          14 PC ALMADEN SWIM   1:11.48  30
STRAUSSER, HALEY      13 PC ORINDA AQUATI  1:11.79  31
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI  1:12.10  33
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           1:12.10  32
PARRISH, ELIZABETH    14 PC WALNUT CREEK   1:12.15  34
COETSEE, CIKI         14 PC SILICON VALLE  1:12.21  35
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO         1:12.51  36
FISCHER-COLBRIE, MEGA 13 PC SUNNYVALE SWI  1:12.56  37
WADGYMAR, TAMARA      13 ** MEXICO         1:12.62  38
LUKINS-BOZZINI, CAROL 13 PC ORINDA AQUATI  1:12.81  39
SIMPSON, CARA         14 PC SILICON VALLE  1:13.92  40
WONG, CAREY           13 PC LOS ALTOS/MTN  1:14.08  41
HUNT, EMMA            13 PC BARRACUDA AQU  1:14.41  42
PICHAY, VICTORIA      13 PC MISSION SAN J  1:14.60  43
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  1:15.22  44
POWERS, ALEXA         13 PC WALNUT CREEK   1:15.35  45
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   1:16.02  46
BILLIET, JENNIE       14 PC SUNNYVALE SWI  1:16.53  47
PLOTT, MELANIE        14 PC OSPREY AQUATI  1:16.71  48
PEIRONA, TESSA        14 PC PALO ALTO STA  1:17.21  49
CAREY, DANI           14 PC NAPA VALLEY S  1:19.53  50

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   81
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         2:25.27   2  2:21.50 F1  P  1:08.48
                                                                    F    32.08  1:09.08  1:45.17
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           2:24.74   1  2:21.57 F2  P  1:10.32
                                                                    F    32.36  1:09.51  1:45.46
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  2:26.93   3  2:24.26 F3  P  1:10.44
                                                                    F    32.29  1:07.89  1:45.48
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:28.11   4  2:24.73 F4  P  1:11.09
                                                                    F    32.71  1:09.61  1:46.94
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   6  2:27.67 F5  P  1:11.27
                                                                    F    33.12  1:10.07  1:48.49
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         2:29.35   5  2:28.21 F6  P  1:11.20
                                                                    F    33.88  1:10.85  1:50.05
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:29.97   7  2:28.47 F7  P  1:12.75
                                                                    F    33.78  1:11.76  1:51.01
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           2:31.20   8  2:28.47 F7  P  1:11.63
                                                                    F    33.16  1:10.39  1:49.39

RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           2:24.74   1              P  1:10.32
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO         2:25.27   2              P  1:08.48
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  2:26.93   3              P  1:10.44
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:28.11   4              P  1:11.09
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         2:29.35   5              P  1:11.20
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:29.67   6              P  1:11.27
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:29.97   7              P  1:12.75

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   81                                   WOMENS   13-14   200 FLY                                     EVENT   81
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           2:31.20   8              P  1:11.63
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:32.57   9              P  1:12.01
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:33.71  10              P  1:12.65
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  2:35.57  11              P  1:14.18
CASTEJON, MARGAUX     14 PC DEANZA CUPERT  2:35.97  12              P  1:12.32
WADGYMAR, TAMARA      13 ** MEXICO         2:36.60  13              P  1:14.02
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO         2:37.02  14              P  1:13.01
LEVENS, TARA          13 PC PALO ALTO STA  2:37.57  15              P  1:15.93
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  2:37.69  16              P  1:13.82
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           2:38.81  17              P  1:16.04
REEVES, KATIE         14 PC PALO ALTO STA  2:38.92  18              P  1:15.65
THOM, ROBYN           14 ** UNIV OF BC DO  2:41.69  19              P  1:13.57
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:43.90  20              P  1:19.99
PFOHL, CHELSEA        14 PC ORINDA AQUATI  2:44.18  21              P  1:21.88
ROSANIA, BRITTNEY     14 AZ BEST           2:44.68  22              P  1:18.15
COETSEE, CIKI         14 PC SILICON VALLE  2:46.21  23              P  1:22.12
SAFIR, SARAH          14 PC ALMADEN SWIM   2:49.30  24              P  1:18.53
FISCHER-COLBRIE, MEGA 13 PC SUNNYVALE SWI  2:50.79  25              P  1:20.12
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  2:52.04  26              P  1:20.71
DIAZ, TONI            13 PC WALNUT CREEK   2:54.51  27              P  1:18.34
BLOM, ALISON          13 PC PIRANHA SWIMM  2:59.44  28              P  1:21.64
CAREY, DANI           14 PC NAPA VALLEY S  3:00.99  29              P  1:20.29

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  111
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  2:29.48   1  2:27.03 F1  P  1:13.03
                                                                    F    32.11  1:11.43  1:53.62
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:30.16   3  2:27.16 F2  P  1:09.34
                                                                    F    32.12  1:08.77  1:54.06
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:32.89   6  2:30.45 F3  P  1:15.15
                                                                    F    33.16  1:13.17  1:56.64
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  2:31.95   4  2:31.96 F4  P  1:11.57
                                                                    F    33.40  1:12.80  1:57.05
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:30.14   2  2:32.01 F5  P  1:13.06
                                                                    F    33.43  1:12.73  1:57.83
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:32.07   5  2:32.10 F6  P  1:11.78
                                                                    F    32.13  1:11.12  1:57.83
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         2:32.99   8  2:32.32 F7  P  1:11.95
                                                                    F    33.92  1:12.94  1:56.93
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:32.99   7  2:33.50 F8  P  1:11.14
                                                                    F    32.70  1:11.66  1:58.63

NARUM, LISA           14 PC PLEASANTON SE  2:29.48   1              P  1:13.03
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  2:30.14   2              P  1:13.06
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  2:30.16   3              P  1:09.34
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  2:31.95   4              P  1:11.57
PRUTTON, MARIANA      14 PC TERRAPINS SWI  2:32.07   5              P  1:11.78
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   2:32.89   6              P  1:15.15
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         2:32.99   8              P  1:11.95
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   2:32.99   7              P  1:11.14
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO         2:33.26   9              P  1:14.79
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  2:33.66  10              P  1:14.51
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         2:34.26  11              P  1:14.34
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  2:34.33  12              P  1:15.08

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  111                                   WOMENS   13-14   200 I.M.                                    EVENT  111
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           2:34.54  13              P  1:12.93
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  2:34.58  14              P  1:12.64
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  2:34.73  15              P  1:13.58
CHRISTOFFERSON, STEPH 13 PC NORTH BAY AQU  2:35.62  16              P  1:14.73
HYDE, HAYES           14 PC DEANZA CUPERT  2:35.77  17              P  1:12.99
TORRES, ELISA         14 PC TERRAPINS SWI  2:35.88  18              P  1:13.55
BARGMANN, LESLIE      14 NE BERNAL GATOR   2:35.89  19              P  1:13.22
YUNG, ANITA           14 PC TERRAPINS SWI  2:35.97  20              P  1:12.43
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           2:37.55  21              P  1:15.08
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT  2:38.26  22              P  1:16.53
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  2:38.43  23              P  1:16.04
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  2:39.86  24              P  1:16.85
WADGYMAR, TAMARA      13 ** MEXICO         2:39.99  25              P  1:17.56
BRITT, ALYSSA         14 PC RIPON AQUATIC  2:40.22  26              P  1:15.76
CHOY, TAMMY           14 PC SOUTH SAN FRA  2:40.25  27              P  1:13.89
PRATT, VICTORIA       14 PC BURLINGAME AQ  2:40.77  28              P  1:17.24
KOCH, REBECCA         14 PC LOS ALTOS/MTN  2:41.39  29              P  1:15.36
SCHLEICHER, KARIN     14 PC MISSION SAN J  2:41.46  30              P  1:16.05
ELGENDY, HAGAR        14 PC SALINAS VALLE  2:41.77  31              P  1:15.19
RYAN, MALLORY         14 PC PALO ALTO STA  2:42.50  32              P  1:16.30
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS  2:47.38  33              P  1:19.29
NAJDAWI, NAJELAH      13 PC DALY CITY DOL  2:50.09  34              P  1:21.91
MORALES, ASHLEY       14 PC SANTA CLARA S   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  5:16.22   2  5:07.45 F1  P  1:12.25  2:33.42  4:05.47
                                                                    F    33.01  1:10.44  1:49.86  2:29.36  3:13.85  3:58.68  4:33.49
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   5:16.90   5  5:12.55 F2  P  1:12.12  2:32.45  4:07.28
                                                                    F    33.17  1:11.92  1:52.14  2:32.36  3:18.51  4:05.11  4:39.62
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  5:16.85   3  5:13.31 F3  P  1:11.78  2:35.71  4:05.25
                                                                    F    32.76  1:11.77  1:53.19  2:35.05  3:18.90  4:02.97  4:38.59
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   5:15.30   1  5:13.35 F4  P  1:11.48  2:36.69  4:05.54
                                                                    F    33.50  1:13.08  1:54.20  2:36.30  3:19.87  4:04.00  4:40.17
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           5:16.88   4  5:17.66 F5  P  1:11.24  2:33.34  4:04.00
                                                                    F    33.53  1:11.12  1:53.30  2:34.33  3:20.15  4:05.48  4:42.91
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  5:21.34   7  5:17.82 F6  P  1:09.56  2:30.22  4:07.77
                                                                    F    33.23  1:11.72  1:51.94  2:31.60  3:19.12  4:07.30  4:42.94
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  5:21.17   6  5:18.73 F7  P  1:14.08  2:34.47  4:10.06
                                                                    F    34.11  1:12.69  1:53.14  2:32.60  3:20.60  4:08.17  4:44.43
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         5:21.80   8  5:18.82 F8  P  1:13.30  2:37.89  4:11.65
                                                                    F    34.18  1:12.61  1:54.12  2:35.08  3:22.49  4:09.53  4:45.53

HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK   5:15.30   1              P  1:11.48  2:36.69  4:05.54
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT  5:16.22   2              P  1:12.25  2:33.42  4:05.47
BRADLEY, PAIGE        13 PC TERRAPINS SWI  5:16.85   3              P  1:11.78  2:35.71  4:05.25
RUTEMILLER, SHOSHANNA 14 AZ BEST           5:16.88   4              P  1:11.24  2:33.34  4:04.00
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK   5:16.90   5              P  1:12.12  2:32.45  4:07.28
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT  5:21.17   6              P  1:14.08  2:34.47  4:10.06
WEI, STEPHANIE        13 PC SANTA CLARA S  5:21.34   7              P  1:09.56  2:30.22  4:07.77
BAEAJAS, JENNIFER     13 ** MEXICO         5:21.80   8              P  1:13.30  2:37.89  4:11.65
DOVALI, MICHELE       14 ** ACUATICA NELS  5:23.22   9              P  1:12.81  2:38.02  4:09.12
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS  5:24.14  10              P  1:17.13  2:40.95  4:14.44
DELGADO, GINELE       13 ** MEXICO         5:25.91  11              P  1:14.49  2:38.74  4:12.45

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   37                                   WOMENS   13-14   400 I.M.                                    EVENT   37
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA  5:26.11  12              P  1:14.11  2:38.34  4:13.96
KEEN, KATIE           14 PC TIGER AQUATIC  5:26.64  13              P  1:12.74  2:38.63  4:14.16
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ           5:27.00  14              P  1:13.20  2:35.34  4:11.70
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA            5:29.18  15              P  1:14.04  2:35.79  4:16.22
BOWMAN, KIMBERLY      13 ** PACIFIC SEA W  5:31.45  16              P  1:11.37  2:39.01  4:16.98
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT  5:31.72  17              P  1:15.91  2:42.20  4:20.26
CALDWELL, HILARY      13 ** PACIFIC SEA W  5:33.63  18              P  1:19.14  2:41.47  4:18.26
READ, HALEY           13 PC PALO ALTO STA  5:34.56  19              P  1:15.28  2:45.32  4:18.22
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ           5:35.89  20              P  1:13.09  2:35.04  4:22.90
DIMAGMALIW, CHRISTINE 13 PC DALY CITY DOL  5:36.06  21              P  1:18.60  2:47.37  4:22.45
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK   5:36.94  22              P  1:17.14  2:47.15  4:21.40
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA  5:37.22  23              P  1:21.41  2:50.27  4:22.32
ROGERS, JESSIE        13 PC SAN RAMON LIV  5:38.62  24              P  1:22.63  2:50.18  4:25.88
CHOY, TAMMY           14 PC SOUTH SAN FRA  5:40.72  25              P  1:15.93  2:41.28  4:21.99
HUNT, EMMA            13 PC BARRACUDA AQU  5:42.64  26              P  1:16.87  2:46.86  4:26.81
OKUDA, KAYCI          14 PC PALO ALTO STA  5:43.36  27              P  1:22.90  2:54.61  4:27.18
MCMAHON, TESS         14 PC BARRACUDA AQU  5:44.04  28              P  1:17.79  2:45.98  4:25.36
NGUYEN, NEDA          13 PC PLEASANTON SE  5:45.92  29              P  1:19.30  2:50.37  4:29.73
BRITT, ALYSSA         14 PC RIPON AQUATIC  5:46.53  30              P  1:18.00  2:47.39  4:23.77
POWERS, ALEXA         13 PC WALNUT CREEK   5:52.25  31              P  1:19.01           4:27.52
TADLOCK, NIKKI        13 PC TERRAPINS SWI   DQUED                   P  1:18.77  2:46.79  4:25.90

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      2:07.08   1      31.64  1:08.76  2:04.65
         GONZALEZ, MARIA     14
         DELGADO, GINELE     13
         MEDRANO, RITA       14
         CHAVEZ, LUISA       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:08.95   2      32.44  1:09.83  1:40.50
         PRUTTON, MARIANA    14
         BRADLEY, PAIGE      13
         TORRES, ELISA       14
         AJIMURA, BUFFY      13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:09.67   3      33.80  1:10.32  1:41.63
         OBRIEN, RACHEL      13
         YODER, SHAILA       13
         HARPER, SHELLEY     14
         HOLMAN, AMANDA      14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:10.97   4      33.46  1:11.08  1:43.36
         ZUO, LOUISA         14
         READ, HALEY         13
         LEVENS, TARA        13
         JENSEN, LIV         14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:11.85   5      34.41  1:11.97  1:42.90
         STILL, JULIA        14
         GONG, DANIELLE      13
         HYDE, HAYES         14
         CASTEJON, MARGAUX   14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      2:12.43   6      35.37  1:12.67  1:43.00
         CASTANEDA, PATRICIA 14
         ROBLES, TANIA       13
         LUNA, DIANA         13
         BAEAJAS, JENNIFER   13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:13.95   7      34.79  1:12.23  1:44.20
         PRUTTON, DIANDRA    13
         MRAOVICH, JULIE     14
         YUNG, ANITA         14
         TADLOCK, NIKKI      13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:14.16   8      32.75  1:09.28  1:43.66
         COURT, KIMMY        14
         NARUM, LISA         14
         NGUYEN, NEDA        13
         POON, BETHANY       13
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:14.76   9      34.84  1:13.55  1:45.41
         DIAZ, TONI          13
         POWERS, ALEXA       13
         PARRISH, ELIZABETH  14
         DELAY, SARA         13
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               2:15.80  10      34.91  1:13.53  1:44.91
         STEMBER, ALYSSA     14
         NAJDAWI, NAJELAH    13
         DIMAGMALIW, CHRISTIN13
         LIM, JERIKA         14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               2:16.46  11      33.74  1:16.00
         PLOTT, MELANIE      14
         SCOTT, CASSANDRA    14
         DEAN, JENNIFER      14
         PERRY, KIMBERLY     14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               2:16.53  12      34.03  1:14.11
         SCHLEICHER, KARIN   14
         LARSON, SARAH       14
         PICHAY, VICTORIA    13
         LEANDRO, JESSICA    14
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:17.64  13      35.45  1:15.35  1:48.16
         NICHOLS, ELOISE     14
         UMEDA, ELLEN        14
         UENO, MAO           13
         KWONG, AUDREY       13
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:18.33  14      36.24  1:14.89  2:16.80
         RYAN, MALLORY       14
         OKUDA, KAYCI        14
         GLASSMAN, NAOMI     13
         BARNES-WAYCHUS, CASE13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               2:18.74  15      35.08  1:16.03  1:48.43
         DOUVIKAS, DANIELLE  13
         HERMAN, LYNDSAY     13
         SCHMITZ, AMANDA     14
         SCHMIDT, MARIE      13
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:19.08  16      37.27  1:17.22  1:49.14
         SHAO, KIMBERLY      13
         STRAUSSER, HALEY    13
         LUKINS-BOZZINI, CARO13
         HOVERSTEN, SHANNA   14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:19.21  17      37.42  1:17.17  1:48.11
         CONROW, KELSEY      13
         CHORTEK, EMILY      13
         SAFIR, SARAH        14
         NOLLETTE, BETH      14
SVAA,  B  13-14       14 PC SILICON VALLE               2:33.01  18      58.14  1:29.50  2:00.71
         WILDER, MISSY       13
         SMITH, KATELYN      14
         WELLS, ALEX         13
         SAMSON, ELYSSA      14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  125                                   WOMENS   13-14   200 M. R.                                   EVENT  125
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI                DQUED           35.49  1:14.01  1:45.24
         VANCE, EMILY        14
         TANG, JENNIFER      13
         PFOHL, CHELSEA      14
         LUKINS-BOZZINI, CARO13
SVAA,  A  13-14       14 PC SILICON VALLE                DQUED           34.15  1:14.71  2:07.06
         SIMPSON, CARA       14
         MICOTTI, KRISTINA   13
         CLARKE, EMILY       14
         COETSEE, CIKI       14

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      4:34.41   1      32.61  1:07.23  1:44.52  2:26.75  2:57.55  3:33.62  4:03.02
         GONZALEZ, MARIA     14
         DELGADO, GINELE     13
         MEDRANO, RITA       14
         CHAVEZ, LUISA       14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:39.52   2      33.92  1:11.35  1:47.95  2:29.78  3:01.33  3:37.53  4:06.98
         PRUTTON, MARIANA    14
         BRADLEY, PAIGE      13
         TORRES, ELISA       14
         AJIMURA, BUFFY      13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:44.98   3      35.37  1:12.75  1:50.64  2:33.64  3:05.71  3:41.57  4:11.50
         STILL, JULIA        14
         GONG, DANIELLE      13
         HYDE, HAYES         14
         CASTEJON, MARGAUX   14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:45.09   4      34.59  1:11.62  1:49.76  2:32.70  3:05.67  3:42.71  4:12.53
         ZUO, LOUISA         14
         READ, HALEY         13
         LEVENS, TARA        13
         JENSEN, LIV         14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      4:46.06   5      36.59  1:14.10  1:52.90  2:35.18  3:06.58  3:44.03  4:14.34
         CASTANEDA, PATRICIA 14
         ROBLES, TANIA       13
         LUNA, DIANA         13
         BAEAJAS, JENNIFER   13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:49.44   6      33.85  1:09.10  1:46.32  2:27.06  3:02.66  3:44.19  4:15.37
         COURT, KIMMY        14
         NARUM, LISA         14
         NGUYEN, NEDA        13
         BONNEL, MELISSA     13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:54.21   7      37.66  1:16.75  1:55.63  2:40.53  3:12.93  3:52.39  4:21.76
         VANCE, EMILY        14
         TANG, JENNIFER      13
         STRAUSSER, HALEY    13
         PFOHL, CHELSEA      14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:55.74   8      36.87  1:17.31  1:55.23  2:39.84           3:01.83  4:21.32
         RYAN, MALLORY       14
         OKUDA, KAYCI        14
         BARNES-WAYCHUS, CASE13
         GLASSMAN, NAOMI     13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   91                                   WOMENS   13-14   400 M. R.                                   EVENT   91
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:55.85   9      35.80  1:14.05  1:52.03  2:35.29  3:09.90  3:52.43  4:22.38
         PRUTTON, DIANDRA    13
         MRAOVICH, JULIE     14
         TADLOCK, NIKKI      13
         YUNG, ANITA         14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:56.38  10      36.21  1:14.52  1:53.90  2:37.51  3:11.69  3:50.73  4:20.96
         HOLMAN, AMANDA      14
         POWERS, ALEXA       13
         PARRISH, ELIZABETH  14
         DELAY, SARA         13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:57.55  11      36.65  1:15.24  1:55.81  2:41.73  3:15.23  3:54.48  4:25.29
         NICHOLS, ELOISE     14
         UMEDA, ELLEN        14
         UENO, MAO           13
         KWONG, AUDREY       13
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               4:58.25  12      35.37  1:12.60  1:51.95  2:38.61  3:11.70  3:51.60  4:22.22
         SCHLEICHER, KARIN   14
         LARSON, SARAH       14
         PICHAY, VICTORIA    13
         LEANDRO, JESSICA    14
SVAA,  A  13-14       14 PC SILICON VALLE               4:59.42  13      36.11  1:15.16           2:43.03  3:16.10  3:55.14  4:25.57
         CLARKE, EMILY       14
         SIMPSON, CARA       14
         COETSEE, CIKI       14
         CUTLER, LAUREN      14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               5:02.33  14      35.88  1:14.69           2:43.69  3:16.44  3:56.40  4:27.55
         DOUVIKAS, DANIELLE  13
         ROGERS, JESSIE      13
         SCHMITZ, AMANDA     14
         SCHMIDT, MARIE      13
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               5:04.12  15      35.59  1:14.79  1:58.26  2:46.63           3:08.03  4:29.16
         PLOTT, MELANIE      14
         SCOTT, CASSANDRA    14
         DEAN, JENNIFER      14
         PERRY, KIMBERLY     14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               5:04.58  16      36.14  1:17.07  1:56.01  2:41.95           3:53.09  4:27.01
         STEMBER, ALYSSA     14
         NAJDAWI, NAJELAH    13
         DIMAGMALIW, CHRISTIN13
         LIM, JERIKA         14
SVAA,  B  13-14       14 PC SILICON VALLE               5:28.12  17      38.76  1:22.14  2:03.48  2:52.51  3:30.47  4:18.47  4:51.08
         WILDER, MISSY       13
         MICOTTI, KRISTINA   13
         WELLS, ALEX         13
         SMITH, KATELYN      14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                 DQUED           35.45  1:13.00  1:49.97  2:32.51  3:05.10  3:42.57  4:12.89
         OBRIEN, RACHEL      13
         YODER, SHAILA       13
         HARPER, SHELLEY     14
         AMOG, JESSICA       13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:54.77   1      29.66    57.85  1:26.72
         CASTEJON, MARGAUX   14
         GONG, DANIELLE      13
         UENO, MAO           13
         HYDE, HAYES         14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:55.44   2      28.72    57.65  1:26.49
         AJIMURA, BUFFY      13
         YUNG, ANITA         14
         PRUTTON, MARIANA    14
         BRADLEY, PAIGE      13
SVAA,  A  13-14       14 PC SILICON VALLE               1:55.45   3      28.90    57.30  1:26.36
         CLARKE, EMILY       14
         SIMPSON, CARA       14
         COETSEE, CIKI       14
         CUTLER, LAUREN      14
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      1:55.85   4      29.38    58.17  1:28.10
         GONZALEZ, MARIA     14
         BAEAJAS, JENNIFER   13
         MEDRANO, RITA       14
         CHAVEZ, LUISA       14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:55.86   5      28.56    57.05  1:26.41
         HOLMAN, AMANDA      14
         HARPER, SHELLEY     14
         DELAY, SARA         13
         PARRISH, ELIZABETH  14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:56.42   6      29.49    58.78  1:28.35
         GLASSMAN, NAOMI     13
         BARNES-WAYCHUS, CASE13
         READ, HALEY         13
         JENSEN, LIV         14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:57.46   7      50.43    58.79  1:28.78
         PFOHL, CHELSEA      14
         VANCE, EMILY        14
         HOVERSTEN, SHANNA   14
         SHARP, MOLLY        14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:57.98   8      28.98    57.88  1:28.16
         SCHLEICHER, KARIN   14
         LARSON, SARAH       14
         LEANDRO, JESSICA    14
         PICHAY, VICTORIA    13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:58.90   9      29.92    59.53  1:30.04
         STILL, JULIA        14
         NICHOLS, ELOISE     14
         FRISBIE, ALLISON    14
         KWONG, AUDREY       13
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               1:58.93  10      28.55    57.31  1:27.05
         DEAN, JENNIFER      14
         PLOTT, MELANIE      14
         PERRY, KIMBERLY     14
         PEZZONI, ASHLEIGH   14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      1:58.97  11      30.24  1:00.12  1:29.88
         DELGADO, GINELE     13
         MEJIA, CELIA        13
         ROBLES, TANIA       13
         LUNA, DIANA         13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   57                                   WOMENS   13-14   200 F. R.                                   EVENT   57
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:59.07  12      29.36    59.22  1:29.00
         OBRIEN, RACHEL      13
         POWERS, ALEXA       13
         BURMAN, SHELBY      13
         YODER, SHAILA       13
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:59.53  13      30.84    59.90  1:30.31
         POON, BETHANY       13
         NARUM, LISA         14
         NGUYEN, NEDA        13
         COURT, KIMMY        14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:00.16  14      30.62  1:00.00  1:31.09
         LEVENS, TARA        13
         PEIRONA, TESSA      14
         SHERIDAN, KIRSTEN   14
         RYAN, MALLORY       14
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               2:00.38  15      29.60    59.72  1:29.77
         MRAOVICH, JULIE     14
         PRUTTON, DIANDRA    13
         TADLOCK, NIKKI      13
         LONGTIN, ELLIOT     14
OAPB,  B  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:01.73  16      30.96  1:00.84  1:31.63
         LUKINS-BOZZINI, CARO13
         TANG, JENNIFER      13
         SHAO, KIMBERLY      13
         STRAUSSER, HALEY    13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               2:01.91  17      29.61    59.95  1:30.63
         SCHMITZ, AMANDA     14
         DOUVIKAS, DANIELLE  13
         SCHMIDT, MARIE      13
         ROGERS, JESSIE      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:02.52  18      32.29  1:01.46  1:31.33
         CHORTEK, EMILY      13
         SAFIR, SARAH        14
         CONROW, KELSEY      13
         NOLLETTE, BETH      14
SVAA,  B  13-14       14 PC SILICON VALLE               2:02.52  19      30.31  1:00.52  1:31.53
         SVAA,  A  13-14     14
         WILDER, MISSY       13
         BLENN, MICHELLE     14
         SMITH, KATELYN      14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               2:02.59  20      29.42  1:01.68  1:43.62
         NAJDAWI, NAJELAH    13
         CHAN, MELANIE       14
         LIM, JERIKA         14
         DIMAGMALIW, CHRISTIN13

============================================================================================================================
   EVENT  165                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  165
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:08.91   1      30.66  1:02.76  1:32.92  2:06.63  2:36.46  3:08.63  3:37.27
         KWONG, AUDREY       13
         CASTEJON, MARGAUX   14
         GONG, DANIELLE      13
         HYDE, HAYES         14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  165                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  165
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:10.71   2      29.98  1:02.72  1:33.09  2:06.28  2:35.34  3:07.55  3:37.28
         AJIMURA, BUFFY      13
         YUNG, ANITA         14
         PRUTTON, MARIANA    14
         BRADLEY, PAIGE      13
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      4:12.93   3      31.40  1:04.33  1:34.88  2:08.03  2:39.09  3:11.44  3:40.78
         GONZALEZ, MARIA     14
         BAEAJAS, JENNIFER   13
         CASTANEDA, PATRICIA 14
         CHAVEZ, LUISA       14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:14.11   4      29.46  1:01.19  1:30.89  2:04.06  2:34.80  3:08.41  3:38.75
         HOLMAN, AMANDA      14
         OBRIEN, RACHEL      13
         FREEMAN, KATY       17
         DELAY, SARA         13
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:17.95   5      30.66  1:04.36           2:08.93  2:39.79  3:13.68  3:44.52
         BARNES-WAYCHUS, CASE13
         READ, HALEY         13
         GLASSMAN, NAOMI     13
         JENSEN, LIV         14
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:19.99   6      30.99  1:04.13  1:36.39  2:11.72  2:42.83  3:16.31  3:46.54
         UENO, MAO           13
         FRISBIE, ALLISON    14
         STILL, JULIA        14
         NICHOLS, ELOISE     14
OAQ,  A  13-14        14 PC OSPREY AQUATI               4:20.01   7      30.38  1:02.16           2:07.51  2:39.83  3:16.75  3:46.02
         DEAN, JENNIFER      14
         PERRY, KIMBERLY     14
         PEZZONI, ASHLEIGH   14
         PLOTT, MELANIE      14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:22.05   8      32.31  1:07.94  1:38.88  2:12.34  2:44.60  3:19.03  3:49.43
         BONNEL, MELISSA     13
         NARUM, LISA         14
         NGUYEN, NEDA        13
         COURT, KIMMY        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:22.43   9      31.30  1:04.81  1:36.02  2:10.23           3:16.84  3:48.06
         SCHMITZ, AMANDA     14
         DOUVIKAS, DANIELLE  13
         SCHMIDT, MARIE      13
         ROGERS, JESSIE      13
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      4:22.87  10      31.81  1:05.47           2:12.10  1:37.75  2:38.07  3:49.01
         LUNA, DIANA         13
         ROBLES, TANIA       13
         WADGYMAR, TAMARA    13
         MEJIA, CELIA        13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:23.72  11      31.26  1:06.02  1:37.21  2:11.22  2:42.57  3:18.73  3:49.09
         PFOHL, CHELSEA      14
         VANCE, EMILY        14
         HOVERSTEN, SHANNA   14
         SHARP, MOLLY        14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               4:24.35  12      29.92  1:02.91  1:34.97  2:10.61  2:42.42  3:18.16  3:49.08
         SCHLEICHER, KARIN   14
         PICHAY, VICTORIA    13
         LEANDRO, JESSICA    14
         LARSON, SARAH       14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:24.39  13      31.25  1:05.42  1:37.43  2:12.83  2:45.02  3:19.78  3:51.31
         RYAN, MALLORY       14
         ZUO, LOUISA         14
         REEVES, KATIE       14
         LEVENS, TARA        13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  165                                   WOMENS   13-14   400 F. R.                                   EVENT  165
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:25.06  14      31.27  1:04.90  1:36.52  2:10.72  2:42.50  3:18.41  3:49.70
         HARPER, SHELLEY     14
         YODER, SHAILA       13
         PARRISH, ELIZABETH  14
         POWERS, ALEXA       13
TERA,  B  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:25.55  15      32.12  1:07.32           2:12.48  2:44.24  3:17.13  3:50.33
         PRUTTON, DIANDRA    13
         MRAOVICH, JULIE     14
         TADLOCK, NIKKI      13
         TORRES, ELISA       14
SVAA,  B  13-14       14 PC SILICON VALLE               4:45.84  16      32.71  1:09.68  1:44.11  2:22.10  2:54.46  3:33.21  4:07.44
         SMITH, KATELYN      14
         WELLS, ALEX         13
         WILDER, MISSY       13
         SAMSON, ELYSSA      14
SVAA,  A  13-14       14 PC SILICON VALLE                DQUED           31.18  1:05.79  1:37.06  2:12.83  2:42.62  3:16.95  3:46.53
         SIMPSON, CARA       14
         MICOTTI, KRISTINA   13
         COETSEE, CIKI       14
         CLARKE, EMILY       14

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               8:57.34   1      31.83  1:05.73  1:40.57  2:14.37  2:45.43  3:19.75  3:54.78
         GONG, DANIELLE      13                                        4:29.58  5:00.39  5:34.36  6:09.36  6:43.87  7:15.33  7:49.37
         STILL, JULIA        14                                        8:23.35
         UENO, MAO           13
         HYDE, HAYES         14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:59.60   2      30.49  1:03.26  1:37.29  2:11.10           3:15.68  3:51.06
         AJIMURA, BUFFY      13                                        4:27.05  4:58.26  5:32.92  6:08.50  6:45.15           7:49.23
         YUNG, ANITA         14                                        8:24.04
         PRUTTON, DIANDRA    13
         PRUTTON, MARIANA    14
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      9:00.14   3      32.29  1:07.18  1:43.08  2:18.30  2:49.91  3:24.93  3:59.68
         GONZALES, ALEJANDRA 14                                        4:34.12  5:05.27  5:40.14  6:14.92  6:48.84  7:20.25  7:53.52
         BAEAJAS, JENNIFER   13                                        8:26.89
         MEDRANO, RITA       14
         CASTANEDA, PATRICIA 14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                9:05.78   4      31.57  1:05.25  1:39.68  2:13.32  2:46.07  3:21.68  3:55.74
         OBRIEN, RACHEL      13                                        4:30.07  5:01.73  5:37.30  6:13.69  6:49.45  7:20.96  7:55.55
         HOLMAN, AMANDA      14                                        8:31.38
         YODER, SHAILA       13
         HARPER, SHELLEY     14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      9:14.21   5      32.57  1:07.51  1:44.00  2:19.37           3:26.30  4:01.81
         WADGYMAR, TAMARA    13                                        4:36.68  5:08.79  5:45.68  6:22.97  6:59.66  7:30.25  8:04.84
         MEJIA, CELIA        13                                        8:40.35
         LUNA, DIANA         13
         CHAVEZ, LUISA       14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:15.06   6      31.59  1:05.14  1:40.00  2:15.06  2:46.59  3:22.00  3:58.26
         BARNES-WAYCHUS, CASE13                                        4:34.21  5:06.50  5:42.45  6:19.61  6:56.16  7:27.82  8:03.80
         RYAN, MALLORY       14                                        8:40.24
         READ, HALEY         13
         JENSEN, LIV         14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   19                                   WOMENS   13-14   800 F. R.                                   EVENT   19
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SVAA,  A  13-14       14 PC SILICON VALLE               9:16.45   7      31.63  1:04.82  1:39.53  2:12.76  2:46.12  3:23.81  4:01.54
         CLARKE, EMILY       14                                        4:36.97  5:09.01  5:45.08  6:22.24  6:57.83  7:29.92  8:04.73
         CUTLER, LAUREN      14                                        8:41.37
         COETSEE, CIKI       14
         SIMPSON, CARA       14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               9:21.16   8      32.85  1:07.34  1:43.64  2:18.15  2:50.25  3:26.03  4:03.44
         SCHMITZ, AMANDA     14                                        4:40.75  5:12.92  5:48.64  6:24.89  7:00.07  7:31.31  8:07.14
         DOUVIKAS, DANIELLE  13                                        8:44.11
         SCHMIDT, MARIE      13
         ROGERS, JESSIE      13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               9:24.01   9      32.13  1:06.82  1:41.29  2:15.70  2:49.12  3:26.01  4:04.68
         KWONG, AUDREY       13                                        4:41.84  5:15.10  5:52.32  6:29.97  7:06.49  7:38.42  8:13.83
         FRISBIE, ALLISON    14                                        8:50.24
         NICHOLS, ELOISE     14
         CASTEJON, MARGAUX   14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:31.31  10      32.56  1:08.71  1:45.05  2:21.92  2:53.11  3:29.54  4:06.98
         REEVES, KATIE       14                                        4:43.83  5:16.62  5:53.62  6:31.33  7:08.33  7:41.04  8:17.76
         GLASSMAN, NAOMI     13                                        8:54.96
         SMITH, HAILEY       14
         OKUDA, KAYCI        14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               9:38.26  11      33.50  1:10.57  1:48.91  2:25.62  2:58.23  3:34.39  4:11.99
         STRAUSSER, HALEY    13                                        4:47.61  5:21.94  6:00.72  6:40.85  7:16.26  7:49.32  8:26.32
         PENSKAR, BECKY      14                                        9:03.68
         PFOHL, CHELSEA      14
         VANCE, EMILY        14
WCAB,  B  13-14       14 PC WALNUT CREEK                9:39.31  12      32.25  1:08.70  1:44.60  2:20.82  2:51.91  3:26.92  4:03.76
         DELAY, SARA         13                                        4:53.55  5:15.65  5:53.26  6:31.43  7:10.69  7:42.87  8:21.52
         DIAZ, TONI          13                                        9:00.61
         AMOG, JESSICA       13
         BURMAN, SHELBY      13
SVAA,  B  13-14       14 PC SILICON VALLE               9:50.59  13      33.57  1:11.78  1:50.68  2:29.32  3:03.07  3:41.11  4:21.20
         SMITH, KATELYN      14                                        5:01.97  5:34.36  6:10.34  6:47.74  7:24.52  7:57.55  8:34.88
         SAMSON, ELYSSA      14                                        9:13.04
         MICOTTI, KRISTINA   13
         WELLS, ALEX         13

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  155
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT    27.64   1    27.51 F1
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT    28.36   4    27.69 F2
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI    28.49   6    27.96 F3
SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI    28.11   2    27.99 F4
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST             28.19   3    28.11 F5
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA    28.59   8    28.44 F6
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA    28.56   7    28.51 F7
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA    28.46   5    28.66 F8

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT    27.64   1
SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI    28.11   2
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST             28.19   3
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT    28.36   4
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA    28.46   5
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI    28.49   6
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA    28.56   7

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  155                                   WOMENS   15-16   50 FREE                                     EVENT  155
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA    28.59   8
MAR, LAUREN           16 PC FOG CITY HAMM    28.61   9
FORD, SUSANNAH        16 NE BERNAL GATOR     28.65  10
LEVESQUE, TINA        15 PC WALNUT CREEK     28.67  11
HILLER, KRISTEN       16 PC PALO ALTO STA    28.78  13
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S    28.78  12
SCHRAKAMP, NIKI       16 PC ORINDA AQUATI    28.79  14
CISAR, JAMIE          15 PC SANTA CLARA S    28.90  16
MIDDLETON, GINA       15 PC TERRAPINS SWI    28.90  15
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE    28.94  17
SKROPETA, KATHRYN     15 PC WALNUT CREEK     28.96  18
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J    29.01  19
DISBROW, ANYA         16 PC ORINDA AQUATI    29.15  20
BRAZELTON, MONICA     16 PC DEANZA CUPERT    29.16  21
BROOKS, STEPHANIE     15 PC PENINSULA COV    29.17  22
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI    29.23  23
YEUNG, DAPHNE         15 PC SOUTH SAN FRA    29.24  24
BAUER, COURTNEY       16 PC EAST BAY BAT     29.33  25
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE    29.36  26
SHILLING, CHRISTINA   16 PC ALMADEN SWIM     29.37  27
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI    29.40  28
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA    29.52  29
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK     29.60  30
ESTRADA, MICHELLE     15 PC ORINDA AQUATI    29.64  31
CURRAN, EBEY          16 PC WALNUT CREEK     29.75  32
LEWIS, KELSEY         15 PC WALNUT CREEK     29.77  33
MORENO, JENAE         15 PC TERRAPINS SWI    29.90  34
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S    29.91  35
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM     30.22  36
LAW, NICOLE           16 PC DALY CITY DOL    30.40  37
THURMAN, HOPE         16 PC ORINDA AQUATI    30.52  38

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT    58.86   1    59.21 F1
                                                                    F    28.25
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT    59.60   2    59.60 F2
                                                                    F    29.02
POTEETE, ANNA         16 PC SANTA CRUZ CO    59.74   3    59.74 F3
                                                                    F    29.16
SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI  1:01.11   4  1:00.85 F4
                                                                    F    29.39
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           1:01.79   7  1:01.18 F5
                                                                    F    29.36
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA  1:01.35   5  1:01.96 F6
                                                                    F    29.51
FORD, SUSANNAH        16 NE BERNAL GATOR   1:01.90   8  1:02.56 F7
                                                                    F    30.15
MIDDLETON, GINA       15 PC TERRAPINS SWI  1:01.70   6  1:02.77 F8
                                                                    F    30.61

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT    58.86   1
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT    59.60   2
POTEETE, ANNA         16 PC SANTA CRUZ CO    59.74   3

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   49                                   WOMENS   15-16   100 FREE                                    EVENT   49
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI  1:01.11   4
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA  1:01.35   5
MIDDLETON, GINA       15 PC TERRAPINS SWI  1:01.70   6
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           1:01.79   7
FORD, SUSANNAH        16 NE BERNAL GATOR   1:01.90   8
CISAR, JAMIE          15 PC SANTA CLARA S  1:01.92   9
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA  1:02.03  10
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  1:02.04  11
BROOKS, STEPHANIE     15 PC PENINSULA COV  1:02.05  12
BRAZELTON, MONICA     16 PC DEANZA CUPERT  1:02.18  13
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:02.22  14
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   1:02.26  15
MORENO, JENAE         15 PC TERRAPINS SWI  1:02.33  16
HEAPS, CORTNEY        16 AZ BEST           1:02.34  17
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA  1:02.38  18
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S  1:02.45  19
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  1:02.65  20
HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  1:02.66  21
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI  1:02.67  22
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  1:02.72  23
SKROPETA, KATHRYN     15 PC WALNUT CREEK   1:02.76  24
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  1:02.83  25
SCHRAKAMP, NIKI       16 PC ORINDA AQUATI  1:03.00  27
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK   1:03.00  26
MAR, LAUREN           16 PC FOG CITY HAMM  1:03.03  28
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  1:03.20  29
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  1:03.24  30
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  1:03.25  31
LEWIS, KELSEY         15 PC WALNUT CREEK   1:03.44  32
BAUER, COURTNEY       16 PC EAST BAY BAT   1:03.64  34
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  1:03.64  33
YEUNG, DAPHNE         15 PC SOUTH SAN FRA  1:03.74  35
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   1:04.44  36
SHILLING, CHRISTINA   16 PC ALMADEN SWIM   1:04.62  37
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S  1:04.74  38
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  1:04.86  39
MILLER, MICHELLE      15 PC WALNUT CREEK   1:05.03  40
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   1:05.14  41
ESTRADA, MICHELLE     15 PC ORINDA AQUATI  1:06.80  42

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT  103
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:09.08   2  2:07.68 F1  P  1:03.27
                                                                    F    30.18  1:02.36  1:35.29
GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  2:07.86   1  2:08.03 F2  P  1:01.80
                                                                    F    29.71  1:02.20  1:35.15
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:12.07   4  2:10.24 F3  P  1:05.59
                                                                    F    31.33  1:04.01  1:37.10
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:11.35   3  2:11.09 F4  P  1:04.30
                                                                    F    30.90  1:03.87  1:37.56
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   2:12.59   5  2:11.14 F5  P  1:05.49
                                                                    F    31.52  1:04.90  1:38.16
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA  2:12.98   8  2:11.14 F5  P  1:04.95
                                                                    F    30.83  1:04.06  1:37.78

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  103                                   WOMENS   15-16   200 FREE                                    EVENT  103
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:12.60   6  2:14.56 F7  P  1:04.86
                                                                    F    31.05  1:04.79  1:39.10
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  2:12.60   7  2:15.03 F8  P  1:05.20
                                                                    F    31.13  1:05.46  1:40.27

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  2:07.86   1              P  1:01.80
MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:09.08   2              P  1:03.27
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:11.35   3              P  1:04.30
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:12.07   4              P  1:05.59
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   2:12.59   5              P  1:05.49
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  2:12.60   7              P  1:05.20
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:12.60   6              P  1:04.86
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA  2:12.98   8              P  1:04.95
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   2:13.25   9              P  1:04.36
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:13.90  10              P  1:05.48
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   2:14.04  11              P  1:04.84
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  2:14.35  12              P  1:04.93
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  2:14.89  13              P  1:04.81
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           2:15.07  14              P  1:05.76
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  2:15.19  15              P  1:06.08
LAZAROVICI, DOMINQUE  15 PC SANTA CLARA S  2:15.28  16              P  1:06.77
HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  2:15.53  17              P  1:05.38
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   2:15.95  18              P  1:05.65
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI  2:16.01  19              P  1:04.87
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA  2:16.07  20              P  1:05.33
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  2:16.33  21              P  1:06.54
CISAR, JAMIE          15 PC SANTA CLARA S  2:16.38  22              P  1:05.86
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  2:16.85  23              P  1:07.00
MORENO, JENAE         15 PC TERRAPINS SWI  2:17.04  24              P  1:07.58
SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI  2:17.11  25              P  1:04.66
DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI  2:17.28  26              P  1:06.28
KADI, SARA            15 PC OAKLAND BARRA  2:17.55  27              P  1:07.56
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  2:17.62  28              P  1:07.52
GARCIA, ERIN          16 PC WEST COAST AQ  2:17.77  29              P  1:07.18
WILSEY, SHANNON       16 PC TERRAPINS SWI  2:17.89  30              P  1:06.17
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK   2:18.02  31              P  1:06.78
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  2:18.28  32              P  1:08.68
BROOKS, STEPHANIE     15 PC PENINSULA COV  2:18.39  33              P  1:07.87
FARMER, DEVON         16 PC PLEASANTON SE  2:18.65  34              P  1:08.27
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA  2:19.08  35              P  1:06.93
HEAPS, CORTNEY        16 AZ BEST           2:19.34  36              P  1:06.48
BRAZELTON, MONICA     16 PC DEANZA CUPERT  2:19.60  37              P  1:07.32
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   2:19.72  38              P  1:08.70
JOVINO, KATHRYN       16 PC VALLEJO AQUAT  2:20.27  39              P  1:09.08
BAUER, COURTNEY       16 PC EAST BAY BAT   2:20.44  40              P  1:09.05
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  2:20.95  41              P  1:09.56
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  2:21.11  42              P  1:09.34
MILLER, MICHELLE      15 PC WALNUT CREEK   2:21.47  43              P  1:08.79
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S  2:21.48  44              P  1:07.68
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   2:22.08  45              P  1:08.87

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HOOPER, CHEYENNE      15 PC TERRAPINS SWI               2:18.21

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  145                                   WOMENS   15-16   400 FREE                                    EVENT  145
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  4:34.76   1  4:29.94 F1  P  1:08.41  2:17.54  3:23.57
                                                                    F    31.81  1:05.72  1:39.66  2:14.09  2:47.48  3:21.73  3:55.92
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   4:35.85   2  4:31.81 F2  P  1:07.79  2:18.27  3:26.91
                                                                    F    32.40  1:06.77  1:41.12  2:15.93  2:50.12  3:24.61  3:58.20
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  4:40.18   5  4:33.27 F3  P  1:07.50  2:18.48  3:29.58
                                                                    F    32.23  1:06.87  1:41.18  2:15.86  2:50.40  3:25.34  3:59.34
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  4:38.78   4  4:34.57 F4  P  1:07.00  2:17.62  3:28.63
                                                                    F    32.27  1:06.74  1:41.12  2:15.92  2:50.50  3:25.27  4:00.30
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  4:40.71   7  4:35.45 F5  P  1:08.68  2:19.82  3:30.13
                                                                    F    32.64  1:07.74  1:42.51  2:17.44  2:52.07  3:26.66  4:01.26
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  4:40.99   8  4:37.53 F6  P  1:07.24  2:18.80  3:30.02
                                                                    F    31.70  1:06.65  1:41.85  2:17.31  2:52.65  3:28.14  4:03.48
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  4:40.53   6  4:37.78 F7  P  1:09.05  2:21.07  3:31.46
                                                                    F    32.54  1:07.55  1:42.84  2:18.62  2:53.71  3:28.91  4:04.18
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   4:37.77   3  4:43.04 F8  P  1:06.55  2:16.29  3:26.69
                                                                    F    32.07  1:06.81  1:41.85  2:17.40  2:53.36  3:30.04  4:06.92

RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  4:34.76   1              P  1:08.41  2:17.54  3:23.57
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   4:35.85   2              P  1:07.79  2:18.27  3:26.91
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   4:37.77   3              P  1:06.55  2:16.29  3:26.69
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  4:38.78   4              P  1:07.00  2:17.62  3:28.63
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  4:40.18   5              P  1:07.50  2:18.48  3:29.58
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  4:40.53   6              P  1:09.05  2:21.07  3:31.46
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  4:40.71   7              P  1:08.68  2:19.82  3:30.13
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  4:40.99   8              P  1:07.24  2:18.80  3:30.02
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   4:43.06   9              P  1:07.26  2:19.10  3:31.35
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  4:43.65  10              P  1:06.40  2:18.54  3:31.57
HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  4:43.96  11              P  1:07.69  2:19.90  3:32.37
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI  4:44.86  12              P  1:08.46  2:20.83  3:33.18
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA  4:44.94  13              P  1:08.67  2:20.26  3:33.52
JOVINO, KATHRYN       16 PC VALLEJO AQUAT  4:44.98  14              P  1:09.26  2:22.12  3:34.23
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA  4:45.65  15              P  1:07.35  2:18.82  3:31.82
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           4:47.50  16              P  1:09.49  2:22.68  3:35.88
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  4:47.87  17              P  1:10.01  2:23.11  3:36.30
FARMER, DEVON         16 PC PLEASANTON SE  4:48.72  18              P  1:10.07  2:22.83  3:35.69
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   4:48.77  19              P  1:08.15  2:21.21  3:35.35
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  4:49.26  20              P  1:09.63  2:22.50  3:36.24
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  4:49.32  21              P  1:10.02  2:23.16  3:35.67
HEAPS, CORTNEY        16 AZ BEST           4:50.68  22              P  1:09.91  2:23.16  3:36.98
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  4:52.49  23              P  1:11.12  2:25.55  3:38.72
WATSON, LINDSEY       15 PC ORINDA AQUATI  4:53.16  24              P  1:11.82  2:26.56  3:41.05
MORENO, JENAE         15 PC TERRAPINS SWI  4:53.54  25              P  1:10.23  2:24.67  3:39.96
LOPES, ASHLEY         16 NE BERNAL GATOR   4:53.61  26              P  1:09.73  2:24.69  3:39.55
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   4:56.44  27              P  1:11.98  2:26.62  3:41.45
LAVAGNINO, CAITLIN    16 PC PLEASANTON SE  5:01.67  28              P  1:11.77  2:28.65  3:46.06
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK    DQUED                   P  1:03.26  2:39.74  4:11.37

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   29                                   WOMENS   15-16   100 BACK                                    EVENT   29
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  1:06.88   1  1:06.23 F1
                                                                    F    32.48
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  1:06.89   2  1:06.57 F2
                                                                    F    32.75
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  1:09.06   5  1:07.29 F3
                                                                    F    33.13
GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  1:07.70   3  1:07.91 F4
                                                                    F    33.09
POTEETE, ANNA         16 PC SANTA CRUZ CO  1:08.41   4  1:08.62 F5
                                                                    F    33.74
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA  1:11.22   6  1:10.92 F6
                                                                    F    34.24
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  1:11.23   7  1:12.15 F7
                                                                    F    35.13
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   1:11.40   8   DQUED  F
                                                                    F    34.84

MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  1:06.88   1
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  1:06.89   2
GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  1:07.70   3
POTEETE, ANNA         16 PC SANTA CRUZ CO  1:08.41   4
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  1:09.06   5
CAMPBELL, MACKENZIE   15 PC PALO ALTO STA  1:11.22   6
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  1:11.23   7
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   1:11.40   8
DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI  1:11.54   9
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   1:11.55  10
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI  1:11.63  11
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:11.69  12
GOODSON, VICTORIA     15 PC SAN RAMON LIV  1:11.70  13
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  1:11.72  14
WILSEY, SHANNON       16 PC TERRAPINS SWI  1:11.93  15
SCANDARY, KRISTIN     16 CO GJD            1:12.61  16
MAR, LAUREN           16 PC FOG CITY HAMM  1:12.97  17
LAVAGNINO, CAITLIN    16 PC PLEASANTON SE  1:13.75  18
BUCHANAN, MCKENZIE    15 PC TERRAPINS SWI  1:13.78  19
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA  1:14.24  20
CORWIN, CAITLIN       15 PC NAPA VALLEY S  1:14.33  21
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:14.71  22
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S  1:15.36  23
DAVIDSON, SARA        15 PC ORINDA AQUATI  1:15.57  24
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   1:15.61  25
FEDRICK, AILEEN       16 PC TWIN VALLEY A  1:15.89  26
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           1:15.97  27
BEVER, KATY           15 PC ORINDA AQUATI  1:16.08  28
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           1:16.15  29
ALESSI, ALLIE         15 PC TERRAPINS SWI  1:16.16  30
FISH, JULIA           15 PC PALO ALTO STA  1:16.31  31
MADRIGAL, AMANDA      15 PC TERRAPINS SWI  1:16.51  32
DAVIS, ALISON         16 PC PLEASANTON SE  1:16.53  33
LOPES, ASHLEY         16 NE BERNAL GATOR   1:17.18  34
WEINBERGER, HANNAH    15 PC SEBASTAPOL SE  1:18.56  35
COLLINS, ERIN         16 PC DEANZA CUPERT  1:20.01  36

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  137                                   WOMENS   15-16   200 BACK                                    EVENT  137
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:23.83   1  2:23.20 F1  P  1:09.33
                                                                    F    33.85  1:09.40  1:45.54
MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:25.39   2  2:23.41 F2  P  1:10.97
                                                                    F    34.22  1:10.47  1:46.93
LAZAROVICI, DOMINQUE  15 PC SANTA CLARA S  2:28.38   4  2:23.90 F3  P  1:13.13
                                                                    F    34.27  1:10.23  1:47.16
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  2:27.50   3  2:25.82 F4  P  1:10.99
                                                                    F    34.48  1:11.02  1:48.50
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:29.76   5  2:26.37 F5  P  1:13.26
                                                                    F           1:12.15  1:49.58
GOODSON, VICTORIA     15 PC SAN RAMON LIV  2:31.81   7  2:30.90 F6  P  1:14.63
                                                                    F    35.98  1:13.67  1:52.59
WILSEY, SHANNON       16 PC TERRAPINS SWI  2:32.90   8  2:31.38 F7  P  1:14.46
                                                                    F    36.07  1:14.18  1:52.89
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   2:31.35   6  2:31.65 F8  P  1:13.71
                                                                    F    35.68  1:13.88  1:53.08

LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:23.83   1              P  1:09.33
MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:25.39   2              P  1:10.97
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  2:27.50   3              P  1:10.99
LAZAROVICI, DOMINQUE  15 PC SANTA CLARA S  2:28.38   4              P  1:13.13
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:29.76   5              P  1:13.26
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   2:31.35   6              P  1:13.71
GOODSON, VICTORIA     15 PC SAN RAMON LIV  2:31.81   7              P  1:14.63
WILSEY, SHANNON       16 PC TERRAPINS SWI  2:32.90   8              P  1:14.46
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   2:34.19   9              P  1:14.76
SCANDARY, KRISTIN     16 CO GJD            2:34.55  10              P  1:15.21
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:34.95  11              P  1:17.50
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  2:35.01  12              P  1:16.70
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  2:35.61  13              P  1:15.41
LAVAGNINO, CAITLIN    16 PC PLEASANTON SE  2:36.45  14              P  1:18.56
LARSON, NICOLE        15 PC LAKERIDGE SWI  2:36.52  15              P  1:17.70
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  2:36.69  16              P  1:17.33
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           2:36.82  17              P  1:17.41
THURMAN, HOPE         16 PC ORINDA AQUATI  2:37.11  18              P  1:16.87
WATSON, LINDSEY       15 PC ORINDA AQUATI  2:39.08  19              P  1:18.84
MAR, LAUREN           16 PC FOG CITY HAMM  2:39.15  20              P  1:18.25
YEUNG, DAPHNE         15 PC SOUTH SAN FRA  2:40.85  21              P  1:17.98
CORWIN, CAITLIN       15 PC NAPA VALLEY S  2:40.96  22              P  1:17.78
MADRIGAL, AMANDA      15 PC TERRAPINS SWI  2:41.38  23              P  1:18.55
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S  2:41.64  24              P  1:18.25
FISH, JULIA           15 PC PALO ALTO STA  2:41.76  25              P  1:20.73
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  2:42.02  26              P  1:19.74
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           2:43.22  27              P  1:20.20
LOPES, ASHLEY         16 NE BERNAL GATOR   2:44.24  28              P  1:20.05
RADCLIFFE, AMY        15 AZ BEST           2:44.79  29              P  1:21.42
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   2:45.91  30              P  1:21.97
TAM, KAREN            15 ** UNIV OF BC DO  2:47.72  31              P  1:21.22
COLLINS, ERIN         16 PC DEANZA CUPERT  2:54.47  32              P  1:23.71
LAW, NICOLE           16 PC DALY CITY DOL   DQUED
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA   DQUED

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   69                                   WOMENS   15-16   100 BREAST                                  EVENT   69
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  1:18.56   2  1:15.29 F1
                                                                    F    35.73
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:18.03   1  1:16.01 F2
                                                                    F    36.10
BEAUDREAU, LAUREN     16 PC ORINDA AQUATI  1:18.73   6  1:16.57 F3
                                                                    F    36.54
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:18.66   4  1:17.21 F4
                                                                    F    36.68
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   1:18.62   3  1:17.50 F5
                                                                    F    36.48
FORSLING, ANGEL       16 CO GJD            1:18.72   5  1:17.68 F6
                                                                    F    36.94
WULF, ASHLEY          16 PC TERRAPINS SWI  1:19.29   7  1:18.53 F7
                                                                    F    36.98
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  1:19.80   8  1:19.26 F8
                                                                    F    38.30

GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:18.03   1
HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  1:18.56   2
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   1:18.62   3
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  1:18.66   4
FORSLING, ANGEL       16 CO GJD            1:18.72   5
BEAUDREAU, LAUREN     16 PC ORINDA AQUATI  1:18.73   6
WULF, ASHLEY          16 PC TERRAPINS SWI  1:19.29   7
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  1:19.80   8
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   1:20.19   9
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  1:20.35  10
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  1:20.41  11
ALLARD, CHELSEA       15 PC WALNUT CREEK   1:20.95  12
TORIGGINO, NICOLE     15 PC TERRAPINS SWI  1:21.10  13
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S  1:21.79  14
MULHERN, MARY BETH    16 AZ BEST           1:21.98  15
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           1:22.41  16
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  1:22.76  17
ESTRADA, MICHELLE     15 PC ORINDA AQUATI  1:22.98  18
MARIUCCI, WHITNEY     15 PC PENINSULA COV  1:23.09  19
CHUNG, OLIVIA         15 PC SANTA CLARA S  1:23.65  20
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  1:23.93  21
LEWIS, KELSEY         15 PC WALNUT CREEK   1:23.99  22
YEUNG, DAPHNE         15 PC SOUTH SAN FRA  1:24.14  23
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  1:24.23  24
DISBROW, ANYA         16 PC ORINDA AQUATI  1:25.43  25
SMITH, ARIADNE        15 PC DEANZA CUPERT  1:26.00  26
CURRAN, EBEY          16 PC WALNUT CREEK   1:27.42  27
MILLER, MISSY         15 PC MORGAN HILL S  1:28.35  28
TAM, KAREN            15 ** UNIV OF BC DO  1:28.80  29
SKROPETA, KATHRYN     15 PC WALNUT CREEK    DQUED

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   13                                   WOMENS   15-16   200 BREAST                                  EVENT   13
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  2:43.95   1  2:41.37 F1  P  1:18.65
                                                                    F    37.67  1:19.86  2:00.70
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:47.32   3  2:41.99 F2  P  1:21.17
                                                                    F    37.72  1:18.68  2:00.21
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:46.57   2  2:45.69 F3  P  1:19.17
                                                                    F    37.78  1:19.96  2:02.10
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   2:48.88   7  2:47.40 F4  P  1:22.10
                                                                    F    38.46  1:21.57  2:04.84
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:48.75   6  2:49.16 F5  P  1:21.84
                                                                    F    39.89  1:22.59  2:06.36
WULF, ASHLEY          16 PC TERRAPINS SWI  2:48.43   5  2:49.45 F6  P  1:21.62
                                                                    F    38.19  1:21.12  2:04.79
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  2:49.15   8  2:49.74 F7  P  1:21.69
                                                                    F    39.00  1:21.65  2:06.10
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  2:47.77   4  2:51.07 F8  P  1:23.24
                                                                    F    40.01  1:23.58  2:08.07

HEATH, SAMANTHA       16 PC PLEASANTON SE  2:43.95   1              P  1:18.65
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:46.57   2              P  1:19.17
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:47.32   3              P  1:21.17
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  2:47.77   4              P  1:23.24
WULF, ASHLEY          16 PC TERRAPINS SWI  2:48.43   5              P  1:21.62
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:48.75   6              P  1:21.84
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   2:48.88   7              P  1:22.10
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  2:49.15   8              P  1:21.69
FORSLING, ANGEL       16 CO GJD            2:49.60   9              P  1:23.67
BEAUDREAU, LAUREN     16 PC ORINDA AQUATI  2:50.68  10              P  1:21.99
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  2:51.69  11              P  1:22.50
MULHERN, MARY BETH    16 AZ BEST           2:51.88  12              P  1:23.70
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  2:52.19  13              P  1:22.25
ALLARD, CHELSEA       15 PC WALNUT CREEK   2:52.45  14              P  1:23.04
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  2:53.31  15              P  1:24.67
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           2:54.07  16              P  1:23.62
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  2:54.72  17              P  1:24.02
TORIGGINO, NICOLE     15 PC TERRAPINS SWI  2:54.74  18              P  1:23.72
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   2:55.25  19              P  1:23.59
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  2:56.04  20              P  1:24.64
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  2:57.29  21              P  1:24.17
MADRIGAL, AMANDA      15 PC TERRAPINS SWI  2:57.60  22              P  1:26.36
CHUNG, OLIVIA         15 PC SANTA CLARA S  2:57.73  23              P  1:25.73
KLEESPIES, KELLY      15 PC WALNUT CREEK   2:58.82  24              P  1:26.76
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:59.09  25              P  1:24.50
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   3:00.37  26              P  1:26.01
MARIUCCI, WHITNEY     15 PC PENINSULA COV  3:00.73  27              P  1:24.64
SMITH, ARIADNE        15 PC DEANZA CUPERT  3:01.34  28              P  1:25.69
ESTRADA, MICHELLE     15 PC ORINDA AQUATI  3:01.45  29              P  1:25.16
YEUNG, DAPHNE         15 PC SOUTH SAN FRA  3:02.54  30              P  1:25.12
BURNS, LORIANNE       16 PC WALNUT CREEK   3:02.94  31              P  1:26.30
TAM, KAREN            15 ** UNIV OF BC DO  3:04.33  32              P  1:29.10
CHU, LISA             16 PC DEANZA CUPERT  3:05.20  33              P  1:27.22
MILLER, MISSY         15 PC MORGAN HILL S  3:06.26  34              P  1:27.08

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  1:04.82   1  1:04.26 F1
                                                                    F    29.93
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  1:07.09   5  1:04.97 F2
                                                                    F    31.13
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  1:06.68   3  1:05.32 F3
                                                                    F    30.50
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  1:06.23   2  1:06.16 F4
                                                                    F    30.16
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S  1:08.48   9  1:06.81 F5
                                                                    F    31.64
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:08.21   6  1:07.20 F6
                                                                    F    31.82
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  1:08.40   8  1:07.74 F7
                                                                    F    32.42
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   1:08.35   7  1:09.60 F8
                                                                    F    32.01

GHOSH, NILASHA        15 PC DEANZA CUPERT  1:04.82   1
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  1:06.23   2
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  1:06.68   3
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  1:06.87   4
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  1:07.09   5
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  1:08.21   6
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   1:08.35   7
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  1:08.40   8
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S  1:08.48   9
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  1:08.60  10
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   1:08.63  11
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  1:08.73  12
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  1:08.76  13
SCHRAKAMP, NIKI       16 PC ORINDA AQUATI  1:08.87  14
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  1:08.93  15
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  1:09.20  16
DAVIDSON, SARA        15 PC ORINDA AQUATI  1:09.28  17
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   1:09.37  18
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  1:09.52  19
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  1:09.66  20
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  1:09.79  21
FORSLING, ANGEL       16 CO GJD            1:09.84  22
KADI, SARA            15 PC OAKLAND BARRA  1:09.89  23
WILSEY, SHANNON       16 PC TERRAPINS SWI  1:09.96  24
SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI  1:10.06  25
DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI  1:10.23  26
CISAR, JAMIE          15 PC SANTA CLARA S  1:10.34  27
WILSON, LAUREN        15 NE BERNAL GATOR   1:10.48  28
GARCIA, ERIN          16 PC WEST COAST AQ  1:10.65  29
HEAPS, CORTNEY        16 AZ BEST           1:10.70  30
FORD, SUSANNAH        16 NE BERNAL GATOR   1:10.76  31
MILLER, MICHELLE      15 PC WALNUT CREEK   1:10.94  32
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  1:11.45  33
MORENO, JENAE         15 PC TERRAPINS SWI  1:11.49  34
BONINO, SARA          15 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.74  35
BEVER, KATY           15 PC ORINDA AQUATI  1:11.83  36
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST           1:11.85  37
LEWIS, KELSEY         15 PC WALNUT CREEK   1:12.20  38

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    5                                   WOMENS   15-16   100 FLY                                     EVENT    5
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   1:12.71  39
ESPINOZA, GRACIE      15 PC ORINDA AQUATI  1:13.71  40
FERNBACHER, KELLEY    16 PC ORINDA AQUATI  1:14.01  41
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           1:14.08  42
BUCHANAN, MCKENZIE    15 PC TERRAPINS SWI  1:14.69  43
WEINBERGER, HANNAH    15 PC SEBASTAPOL SE  1:15.94  44

============================================================================================================================
   EVENT   79                                   WOMENS   15-16   200 FLY                                     EVENT   79
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  2:25.36   1  2:19.87 F1  P  1:08.34
                                                                    F    31.12  1:06.80  1:42.02
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:26.08   2  2:24.06 F2  P  1:10.08
                                                                    F    31.87  1:07.65  1:45.25
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   2:28.05   4  2:25.49 F3  P  1:11.83
                                                                    F    33.28  1:09.88  1:47.65
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  2:27.23   3  2:25.92 F4  P  1:11.73
                                                                    F    33.65  1:10.50  1:48.51
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:30.69   7  2:27.80 F5  P  1:12.83
                                                                    F    32.91  1:10.54  1:49.07
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:29.42   5  2:28.24 F6  P  1:11.40
                                                                    F    33.18  1:10.08  1:48.36
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  2:30.77   8  2:29.45 F7  P  1:13.02
                                                                    F    34.69  1:12.93  1:51.19
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   2:30.43   6  2:32.73 F8  P  1:09.97
                                                                    F    33.68  1:11.50  1:51.72

FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  2:25.36   1              P  1:08.34
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:26.08   2              P  1:10.08
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  2:27.23   3              P  1:11.73
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   2:28.05   4              P  1:11.83
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:29.42   5              P  1:11.40
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR   2:30.43   6              P  1:09.97
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:30.69   7              P  1:12.83
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  2:30.77   8              P  1:13.02
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  2:31.44   9              P  1:12.80
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  2:32.68  10              P  1:13.46
MILLER, MICHELLE      15 PC WALNUT CREEK   2:35.27  11              P  1:13.54
BONINO, SARA          15 PC ALAMEDA ISLAN  2:37.11  12              P  1:16.02
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  2:37.42  13              P  1:15.21
HEAPS, CORTNEY        16 AZ BEST           2:40.19  14              P  1:13.98
KADI, SARA            15 PC OAKLAND BARRA  2:40.50  15              P  1:15.67
SWENSEN, KATIE        16 PC PLEASANTON SE  2:40.77  16              P  1:17.42
FARMER, DEVON         16 PC PLEASANTON SE  2:41.77  17              P  1:15.13
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           2:41.87  18              P  1:17.58
OSBORN, CASEY         16 PC GOLDEN BEAR S  2:43.82  19              P  1:16.96

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  113
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:27.20   2  2:23.50 F1  P  1:11.27
                                                                    F    32.38  1:09.43  1:49.66
MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:26.47   1  2:24.50 F2  P  1:08.04
                                                                    F    31.00  1:07.88  1:51.84
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:28.84   4  2:27.10 F3  P  1:12.43
                                                                    F    32.46  1:11.44  1:53.16
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:30.49   6  2:29.73 F4  P  1:12.12
                                                                    F    32.46  1:11.10  1:54.09
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:27.63   3  2:30.15 F5  P  1:08.88
                                                                    F    31.20  1:09.27  1:55.51
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:30.89   7  2:31.18 F6  P  1:06.17
                                                                    F    30.70  1:07.21  1:55.93
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           2:31.30   8  2:31.22 F7  P  1:13.13
                                                                    F    33.12  1:12.33  1:55.57
LAZAROVICI, DOMINQUE  15 PC SANTA CLARA S  2:29.39   5  2:32.06 F8  P  1:09.78
                                                                    F    33.27  1:10.61  1:57.81

MARTINEZ, JAMIE       15 PC DEANZA CUPERT  2:26.47   1              P  1:08.04
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  2:27.20   2              P  1:11.27
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  2:27.63   3              P  1:08.88
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  2:28.84   4              P  1:12.43
LAZAROVICI, DOMINQUE  15 PC SANTA CLARA S  2:29.39   5              P  1:09.78
LANGNER, BAILEY       16 PC TERRAPINS SWI  2:30.49   6              P  1:12.12
LIU, MICHELLE         16 PC DEANZA CUPERT  2:30.89   7              P  1:06.17
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           2:31.30   8              P  1:13.13
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   2:31.78   9              P  1:10.41
ESCOBAR, SUSANA       16 ** MEXICO         2:31.86  10              P  1:13.43
THURMAN, HOPE         16 PC ORINDA AQUATI  2:31.89  11              P  1:10.36
LEWIS, KELSEY         15 PC WALNUT CREEK   2:32.06  12              P  1:13.78
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  2:32.10  13              P  1:12.85
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  2:32.64  14              P  1:13.28
CHANG, MARISA         16 PC ORINDA AQUATI  2:32.72  15              P  1:13.76
LAMMERS, CORNELIEKE   16 NE BERNAL GATOR   2:33.44  16              P  1:11.71
SCANDARY, KRISTIN     16 CO GJD            2:33.77  17              P  1:11.58
WATSON, LINDSEY       15 PC ORINDA AQUATI  2:34.48  18              P  1:13.43
HUANG, CHELSEA        16 PC KORET YOUTH S  2:34.52  19              P  1:12.59
DONNELLY, LISA        15 NE BERNAL GATOR   2:35.10  20              P  1:16.00
MADRIGAL, AMANDA      15 PC TERRAPINS SWI  2:35.37  21              P  1:13.19
GARCIA, ERIN          16 PC WEST COAST AQ  2:35.78  22              P  1:14.19
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  2:35.92  23              P  1:13.58
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  2:35.94  24              P  1:14.53
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  2:36.61  25              P  1:15.19
SCHRAKAMP, NIKI       16 PC ORINDA AQUATI  2:36.69  26              P  1:14.63
FRIEDMAN, MONIKA      16 PC PALO ALTO STA  2:36.79  27              P  1:12.39
YOSHIDA, KAYLEE       15 PC CAMPBELL WAVE  2:36.98  28              P  1:13.64
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   2:37.11  29              P  1:17.88
WEISS, ALEX           16 PC LAKERIDGE SWI  2:37.19  30              P  1:13.06
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   2:37.58  31              P  1:15.99
FORSLING, ANGEL       16 CO GJD            2:37.82  32              P  1:16.02
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  2:38.06  33              P  1:17.66
TEERIKORPI, ONA       15 PC TERRAPINS SWI  2:38.35  34              P  1:11.20
KADI, SARA            15 PC OAKLAND BARRA  2:39.22  35              P  1:13.43
LEE, SYLVIE           16 PC TERRAPINS SWI  2:39.55  36              P  1:17.62
CISAR, JAMIE          15 PC SANTA CLARA S  2:39.59  37              P  1:15.37
CHUNG, JINI           15 PC KORET YOUTH S  2:41.94  38              P  1:18.17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  113                                   WOMENS   15-16   200 I.M.                                    EVENT  113
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHARP, LINDSEY        16 PC ORINDA AQUATI  2:42.03  39              P  1:16.37
BEYER, CAITLIN        15 PC PALO ALTO STA  2:42.46  40              P  1:14.96
TAM, KAREN            15 ** UNIV OF BC DO  2:42.94  41              P  1:19.52
ESTRADA, MICHELLE     15 PC ORINDA AQUATI  2:43.55  42              P  1:18.64
BUCHANAN, MCKENZIE    15 PC TERRAPINS SWI  2:46.06  43              P  2:46.06

============================================================================================================================
   EVENT   39                                   WOMENS   15-16   400 I.M.                                    EVENT   39
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  5:11.70   3  5:04.74 F1  P  1:12.11  2:32.16  4:02.51
                                                                    F    32.84  1:10.00  1:49.68  2:28.96  3:11.97  3:55.43  4:30.30
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  5:07.94   1  5:06.53 F2  P  1:10.88  2:32.83  3:58.80
                                                                    F    32.21  1:09.59  1:50.89  2:31.45  3:13.57  3:57.17  4:32.48
ESCOBAR, SUSANA       16 ** MEXICO         5:15.71   4  5:09.78 F3  P  1:12.18  2:32.82  4:02.97
                                                                    F    32.87  1:10.57  1:51.25  2:31.07  3:15.15  3:59.63  4:35.16
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  5:17.95   7  5:12.14 F4  P  1:14.60  2:30.94  4:01.21
                                                                    F    34.48  1:14.16  1:52.92  2:31.96  3:16.50  4:01.14  4:37.48
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  5:11.52   2  5:13.37 F5  P  1:09.52  2:29.40  4:04.02
                                                                    F    31.74  1:07.14  1:46.78  2:25.95  3:13.94  4:03.04  4:38.36
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   5:17.25   6  5:15.12 F6  P  1:12.31  2:32.99  4:08.43
                                                                    F    34.02  1:11.46  1:51.95  2:30.66  3:18.21  4:06.28  4:41.40
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  5:17.12   5  5:15.86 F7  P  1:10.88  2:35.98  4:06.57
                                                                    F    33.08  1:10.23  1:53.40  2:35.77  3:20.07  4:05.47  4:41.96
DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI  5:18.43   8  5:23.86 F8  P  1:11.80  2:28.25  4:07.95
                                                                    F    33.22  1:11.88  1:51.88  2:30.96  3:22.48  4:12.60  4:48.38

BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI  5:07.94   1              P  1:10.88  2:32.83  3:58.80
RACHFORD, SHANNON     16 PC SILICON VALLE  5:11.52   2              P  1:09.52  2:29.40  4:04.02
GONG, JENNIFER        16 PC DEANZA CUPERT  5:11.70   3              P  1:12.11  2:32.16  4:02.51
ESCOBAR, SUSANA       16 ** MEXICO         5:15.71   4              P  1:12.18  2:32.82  4:02.97
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA  5:17.12   5              P  1:10.88  2:35.98  4:06.57
MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK   5:17.25   6              P  1:12.31  2:32.99  4:08.43
WHITE, HEATHER        16 PC ORINDA AQUATI  5:17.95   7              P  1:14.60  2:30.94  4:01.21
DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI  5:18.43   8              P  1:11.80  2:28.25  4:07.95
ROGERS, EMILY         16 PN WEST           5:22.12   9              P  1:16.53  2:39.96  4:09.10
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W  5:22.53  10              P  1:17.36  2:40.63  4:10.50
CURETON, JILLIAN      15 PC TERRAPINS SWI  5:23.62  11              P  1:12.06  2:36.09  4:10.37
MONOBE, ELLIE         15 PC MISSION SAN J  5:24.87  12              P  1:12.83  2:39.93  4:10.80
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA  5:26.62  13              P  1:10.57  2:38.27  4:13.81
SCANDARY, KRISTIN     16 CO GJD            5:27.70  14              P  1:14.17  2:37.36  4:12.23
MADRIGAL, AMANDA      15 PC TERRAPINS SWI  5:27.94  15              P  1:15.12  2:39.97  4:14.54
TANSUWAN, MELANIE     16 PC PALO ALTO STA  5:30.08  16              P  1:13.56  2:41.77  4:16.67
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA  5:30.23  17              P  1:16.60  2:40.46  4:14.84
POWER, KYLA           16 PC ALMADEN SWIM   5:32.68  18              P  1:18.14  2:44.68  4:20.75
TAM, KAREN            15 ** UNIV OF BC DO  5:38.57  19              P  1:16.65  2:43.37  4:20.70
SMITH, APRIL          15 PC WALNUT CREEK   5:40.51  20              P  1:19.19  2:48.47  4:21.78
MULHERN, MARY BETH    16 AZ BEST           5:42.07  21              P  1:19.43  2:48.88  4:23.20
CHU, LISA             16 PC DEANZA CUPERT  5:52.42  22              P  1:20.46  2:58.57  4:32.63

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  123
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:03.20   1      31.64  1:06.88  1:35.85
         LIU, MICHELLE       16
         GONG, JENNIFER      16
         MARTINEZ, JAMIE     15
         GHOSH, NILASHA      15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               2:04.53   2      31.96  1:07.05  1:36.48
         WHITE, HEATHER      16
         BEAUDREAU, LAUREN   16
         CHANG, MARISA       16
         SHARP, LINDSEY      16
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               2:07.15   3      32.46  1:09.18  1:40.13
         LAZAROVICI, DOMINQUE15
         CHUNG, OLIVIA       15
         CISAR, JAMIE        15
         MONSEES, COURTNEY   15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:09.48   4      33.23  1:08.96  1:40.42
         MCGOWAN, CHRISTINA  16
         ALLARD, CHELSEA     15
         LEWIS, KELSEY       15
         SKROPETA, KATHRYN   15
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                2:09.55   5      33.50  1:10.03  1:41.21
         WILSON, LAUREN      15
         DONNELLY, LISA      15
         SOJA, KATHRINA      15
         FORD, SUSANNAH      16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               2:10.38   6      33.40  1:12.01  1:42.25
         CAMPBELL, MACKENZIE 15
         CAMBURN, MICHELLE   15
         FRIEDMAN, MONIKA    16
         SITTS, KAITLYN      15
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:10.63   7      55.33  1:10.44  1:41.84
         WILSEY, SHANNON     16
         WULF, ASHLEY        16
         CURETON, JILLIAN    15
         MORENO, JENAE       15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               2:11.02   8      34.43  1:11.17  1:42.63
         THURMAN, HOPE       16
         ESTRADA, MICHELLE   15
         SCHRAKAMP, NIKI     16
         DISBROW, ANYA       16
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               2:11.03   9      33.71  1:10.72  1:42.59
         HILLER, KRISTEN     16
         TANSUWAN, MELANIE   16
         HILDEBRANDT, DANIELL16
         WENZLAU, BECKY      16
TERA,  A  15-16       15 PC TERRAPINS SWI               2:11.47  10      33.23  1:11.17
         TEERIKORPI, ONA     15
         LANGNER, BAILEY     16
         BRIX, KATELYN       15
         MIDDLETON, GINA     15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               2:12.09  11      34.08  1:09.28  1:42.86
         NARUM, JENNIFER     16
         HEATH, SAMANTHA     16
         FARMER, DEVON       16
         SWENSEN, KATIE      16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  123                                   WOMENS   15-16   200 M. R.                                   EVENT  123
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:16.06  12      35.81  1:13.86  1:46.47
         SMITH, APRIL        15
         BURNS, LORIANNE     16
         YOSHIWARA, CAROLE   15
         CURRAN, EBEY        16
PASA,  C  15-16       16 PC PALO ALTO STA               2:16.56  13      36.55  1:15.72  1:47.04
         FISH, JULIA         15
         MEADOWS, MEGAN      16
         SUTHERLAND, KATIE   15
         BEYER, CAITLIN      15
WCAB,  C  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:18.22  14      36.26  1:15.37  1:47.81
         MILLER, MICHELLE    15
         KLEESPIES, KELLY    15
         LEVESQUE, TINA      15
         CHIA, JUSTINE       15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                2:18.96  15      37.12  1:17.12  1:48.50
         SHIMAMOTO, ISSO     15
         SHILLING, CHRISTINA 16
         POWER, KYLA         16
         CONROW, KALEY       16

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:23.85   1      32.13  1:06.33  1:41.73  2:21.97  2:51.56  3:25.96  3:53.32
         LIU, MICHELLE       16
         GONG, JENNIFER      16
         MARTINEZ, JAMIE     15
         GHOSH, NILASHA      15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:34.73   2      33.00  1:07.74  1:43.69  2:25.92  2:56.26  3:33.26  4:02.25
         WHITE, HEATHER      16
         BEAUDREAU, LAUREN   16
         CHANG, MARISA       16
         SHARP, LINDSEY      16
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                4:39.92   3      34.64  1:11.45  1:47.97  2:29.10  3:00.95  3:38.42  4:07.71
         WILSON, LAUREN      15
         DONNELLY, LISA      15
         SOJA, KATHRINA      15
         FORD, SUSANNAH      16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:40.57   4      34.32  1:11.25  1:48.97  2:32.94  3:03.48  3:38.89  4:08.38
         CAMPBELL, MACKENZIE 15
         CAMBURN, MICHELLE   15
         FRIEDMAN, MONIKA    16
         SITTS, KAITLYN      15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               4:42.09   5      34.61  1:10.47  1:45.68  2:25.69  2:59.71  3:39.36  4:09.48
         NARUM, JENNIFER     16
         HEATH, SAMANTHA     16
         FARMER, DEVON       16
         SWENSEN, KATIE      16
TERA,  A  15-16       15 PC TERRAPINS SWI               4:42.86   6      34.24  1:11.13  1:48.59  2:30.95  3:02.02  3:39.85  4:09.38
         WILSEY, SHANNON     16
         LANGNER, BAILEY     16
         TEERIKORPI, ONA     15
         MIDDLETON, GINA     15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   89                                   WOMENS   15-16   400 M. R.                                   EVENT   89
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:44.98   7      35.08  1:11.51  1:48.24  2:30.84           2:58.11  4:10.74
         MCGOWAN, CHRISTINA  16
         ALLARD, CHELSEA     15
         LEWIS, KELSEY       15
         SKROPETA, KATHRYN   15
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:46.82   8      35.54  1:13.40           1:34.29  3:08.41  3:45.43  4:14.85
         HILLER, KRISTEN     16
         TANSUWAN, MELANIE   16
         SUTHERLAND, KATIE   15
         WENZLAU, BECKY      16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:47.82   9      35.33  1:14.00  1:51.71  2:35.45  3:07.44  3:46.16  4:14.64
         THURMAN, HOPE       16
         ESTRADA, MICHELLE   15
         SCHRAKAMP, NIKI     16
         DISBROW, ANYA       16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:48.79  10      34.73  1:11.85  1:49.90  2:32.69  3:05.23  3:44.97  4:15.44
         DEYOREO, SARAH      16
         WULF, ASHLEY        16
         MORENO, JENAE       15
         LEE, SYLVIE         16
TERA,  C  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:52.09  11      35.90  1:13.85  1:51.18  2:34.61  3:07.01  3:44.30  4:16.65
         BRIX, KATELYN       15
         TORIGGINO, NICOLE   15
         CURETON, JILLIAN    15
         WILLIAMS, SARAH     16
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:52.44  12      35.71  1:15.29  1:52.54  2:36.56  3:09.72  3:48.09
         SMITH, APRIL        15
         BURNS, LORIANNE     16
         MILLER, MICHELLE    15
         YOSHIWARA, CAROLE   15
PASA,  C  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:58.20  13      36.27  1:15.73  1:56.43  2:42.65  3:15.61  3:53.00  4:24.36
         FISH, JULIA         15
         MEADOWS, MEGAN      16
         HILDEBRANDT, DANIELL16
         BACON, RUTH         16
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                5:00.95  14      37.96  1:20.29  1:59.80  2:45.44  3:17.75  3:54.58  4:25.63
         SHIMAMOTO, ISSO     15
         SHILLING, CHRISTINA 16
         POWER, KYLA         16
         CONROW, KALEY       16
PLS,  B  15-16        16 PC PLEASANTON SE               5:02.37  15      36.27  1:15.07  1:55.48  2:42.81  3:16.97  3:56.24  4:27.52
         DAVIS, ALISON       16
         TILLMAN, SAMIYYAH   15
         LAVAGNINO, CAITLIN  16
         UDINSKI, TARA       15

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               1:50.46   1      27.65    54.72  1:22.74
         GHOSH, NILASHA      15
         LIU, MICHELLE       16
         GONG, JENNIFER      16
         MARTINEZ, JAMIE     15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               1:53.29   2      28.52    57.50  1:25.18
         SITTS, KAITLYN      15
         HILLER, KRISTEN     16
         CAMPBELL, MACKENZIE 15
         TANSUWAN, MELANIE   16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:55.48   3      29.40    58.03  1:27.00
         LEWIS, KELSEY       15
         SKROPETA, KATHRYN   15
         SMITH, APRIL        15
         LEVESQUE, TINA      15
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                1:56.74   4      29.10    58.38  1:27.67
         LAMMERS, CORNELIEKE 16
         DONNELLY, LISA      15
         SOJA, KATHRINA      15
         FORD, SUSANNAH      16
TERA,  A  15-16       15 PC TERRAPINS SWI               1:57.72   5      29.55    58.27  1:28.32
         MORENO, JENAE       15
         MIDDLETON, GINA     15
         TEERIKORPI, ONA     15
         LEE, SYLVIE         16
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               1:57.87   6      29.08    58.27  1:28.45
         WENZLAU, BECKY      16
         HILDEBRANDT, DANIELL16
         BACON, RUTH         16
         FRIEDMAN, MONIKA    16
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:57.97   7      30.04    59.62  1:29.15
         MILLER, MICHELLE    15
         YOSHIWARA, CAROLE   15
         ALLARD, CHELSEA     15
         MCGOWAN, CHRISTINA  16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               1:58.28   8      29.67    59.48  1:29.15
         CURETON, JILLIAN    15
         ALESSI, ALLIE       15
         MADRIGAL, AMANDA    15
         LANGNER, BAILEY     16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               1:58.54   9      31.03    59.89  1:29.90
         DAVIS, ALISON       16
         NARUM, JENNIFER     16
         SWENSEN, KATIE      16
         HEATH, SAMANTHA     16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:58.69  10      29.37    59.44  1:29.29
         SCHRAKAMP, NIKI     16
         BEVER, KATY         15
         DAVIDSON, SARA      15
         ESTRADA, MICHELLE   15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                2:01.34  11      30.12  1:00.46  1:29.89
         POWER, KYLA         16
         CONROW, KALEY       16
         SHILLING, CHRISTINA 16
         SHIMAMOTO, ISSO     15
PASA,  C  15-16       16 PC PALO ALTO STA               2:01.34  12      30.81  1:01.96  1:30.90
         FISH, JULIA         15
         MEADOWS, MEGAN      16
         CAMBURN, MICHELLE   15
         SUTHERLAND, KATIE   15
PLS,  B  15-16        16 PC PLEASANTON SE               2:04.00  13      30.80  1:01.42  1:32.77
         TILLMAN, SAMIYYAH   15
         UDINSKI, TARA       15
         FARMER, DEVON       16
         LAVAGNINO, CAITLIN  16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   59                                   WOMENS   15-16   200 F. R.                                   EVENT   59
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  C  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:06.08  14      30.70  1:01.65  1:34.11
         CHIA, JUSTINE       15
         SCALMANINI, ANNE    15
         SNITSELAAR, SARA    16
         KLEESPIES, KELLY    15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           28.42    56.40
         SHARP, LINDSEY      16
         CHANG, MARISA       16
         WHITE, HEATHER      16
         DISBROW, ANYA       16

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:05.48   1      30.05  1:01.56  1:30.86  2:01.65  2:30.59  3:03.03  3:33.36
         GONG, JENNIFER      16
         LIU, MICHELLE       16
         GHOSH, NILASHA      15
         MARTINEZ, JAMIE     15
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:08.04   2      29.62  1:01.46  1:31.01  2:04.04  2:33.72  3:06.01  3:36.11
         WENZLAU, BECKY      16
         SITTS, KAITLYN      15
         CAMPBELL, MACKENZIE 15
         HILDEBRANDT, DANIELL16
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                4:09.82   3      29.81  1:02.56  1:32.33  2:04.69  2:34.38  3:07.90  3:37.44
         FORD, SUSANNAH      16
         WILSON, LAUREN      15
         DONNELLY, LISA      15
         LAMMERS, CORNELIEKE 16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:10.45   4      29.62  1:01.72  1:31.52  2:03.82  2:33.90  3:08.03
         CHANG, MARISA       16
         WHITE, HEATHER      16
         THURMAN, HOPE       16
         SHARP, LINDSEY      16
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:12.01   5      30.42  1:02.11  1:31.87  2:06.07  2:36.24  3:09.32  3:39.13
         MCGOWAN, CHRISTINA  16
         SKROPETA, KATHRYN   15
         LEWIS, KELSEY       15
         YOSHIWARA, CAROLE   15
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               4:12.44   6      29.20    59.39  1:31.53  2:07.46  2:37.41  3:09.63  3:39.53
         MONSEES, COURTNEY   15
         CHUNG, OLIVIA       15
         LAZAROVICI, DOMINQUE15
         CISAR, JAMIE        15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               4:14.34   7      30.07  1:02.35  1:33.36  2:06.28  2:35.71  3:08.13  3:39.76
         NARUM, JENNIFER     16
         SWENSEN, KATIE      16
         HEATH, SAMANTHA     16
         FARMER, DEVON       16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:16.44   8      31.23  1:04.38  1:35.22  2:09.12  2:39.95  3:13.05  3:43.22
         LANGNER, BAILEY     16
         ALESSI, ALLIE       15
         BRIX, KATELYN       15
         WILSEY, SHANNON     16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  163                                   WOMENS   15-16   400 F. R.                                   EVENT  163
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:17.81   9      30.83  1:04.72  1:35.79  2:09.44  2:40.92  3:14.97  3:45.77
         HILLER, KRISTEN     16
         SUTHERLAND, KATIE   15
         FRIEDMAN, MONIKA    16
         TANSUWAN, MELANIE   16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:20.67  10      30.19  1:03.29  1:34.43  2:08.40           3:15.16  3:45.98
         SCHRAKAMP, NIKI     16
         DISBROW, ANYA       16
         WATSON, LINDSEY     15
         ESTRADA, MICHELLE   15
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:22.51  11      31.08  1:05.08  1:36.04  2:10.33  2:41.74  3:17.02  3:47.63
         LEVESQUE, TINA      15
         SMITH, APRIL        15
         MILLER, MICHELLE    15
         CURRAN, EBEY        16
PASA,  C  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:24.40  12      32.45  1:06.18  1:38.54  2:12.41  2:42.97  3:16.74  3:48.55
         MEADOWS, MEGAN      16
         BACON, RUTH         16
         CAMBURN, MICHELLE   15
         FISH, JULIA         15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                4:26.82  13      31.71  1:05.30  1:37.57  2:12.89  2:46.11  3:20.74  3:51.09
         POWER, KYLA         16
         CONROW, KALEY       16
         SHIMAMOTO, ISSO     15
         SHILLING, CHRISTINA 16
TERA,  A  15-16       15 PC TERRAPINS SWI                DQUED           30.27  1:03.78  1:34.87  2:08.56           3:14.54  3:44.90
         MIDDLETON, GINA     15
         MORENO, JENAE       15
         CURETON, JILLIAN    15
         TEERIKORPI, ONA     15

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               8:36.56   1      30.69  1:03.32  1:36.38  2:08.31  3:46.29
         MARTINEZ, JAMIE     15                                        4:19.38  4:49.58  5:22.46  5:56.35  6:29.82  6:58.80  7:30.97
         LIU, MICHELLE       16                                        8:04.02
         GONG, JENNIFER      16
         GHOSH, NILASHA      15
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               8:50.92   2      32.23  1:05.47  1:38.72  2:24.71  2:42.54  3:16.37  3:50.16
         HILDEBRANDT, DANIELL16                                        4:24.48  4:54.66  5:28.56  6:03.22  6:38.18  7:08.30  7:41.64
         FRIEDMAN, MONIKA    16                                        8:16.68
         SITTS, KAITLYN      15
         WENZLAU, BECKY      16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               8:59.13   3      30.26  1:02.55  1:36.06  2:09.04  2:40.86  3:15.46  3:51.06
         NARUM, JENNIFER     16                                        4:25.48  4:56.33  5:30.19  6:04.78  6:39.31  7:11.61  7:47.03
         SWENSEN, KATIE      16                                        8:23.36
         HEATH, SAMANTHA     16
         FARMER, DEVON       16
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                9:04.23   4      32.27  1:07.52  1:44.39  2:21.22  2:51.66  3:25.82  4:00.49
         DONNELLY, LISA      15                                        4:34.95  5:05.80  5:39.73  6:14.86  6:49.88  7:20.59  7:54.11
         SOJA, KATHRINA      15                                        8:29.35
         WILSON, LAUREN      15
         LAMMERS, CORNELIEKE 16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   21                                   WOMENS   15-16   800 F. R.                                   EVENT   21
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       15 PC TERRAPINS SWI               9:04.58   5      32.10  1:06.51  1:42.13  2:18.38  2:49.31  3:24.02  3:59.23
         TEERIKORPI, ONA     15                                        4:34.16  5:05.78  5:40.63  6:16.10  6:51.16  7:22.14  7:56.22
         DEYOREO, SARAH      16                                        8:30.73
         MORENO, JENAE       15
         BRIX, KATELYN       15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                9:06.00   6      31.83  1:05.42  1:39.51  2:13.68  2:45.22  3:20.76  3:56.19
         MCGOWAN, CHRISTINA  16                                        4:32.63  5:04.01  5:39.15  6:15.39  6:50.11  7:21.55  7:56.24
         SKROPETA, KATHRYN   15                                        8:31.49
         LEWIS, KELSEY       15
         YOSHIWARA, CAROLE   15
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               9:07.12   7      31.65  1:05.38  1:39.93  2:13.56  2:44.44  3:19.45  3:55.14
         LAZAROVICI, DOMINQUE15                                        4:29.96  5:03.33  5:40.71  6:20.58  6:59.87  7:28.71  8:01.31
         CISAR, JAMIE        15                                        8:34.20
         CHUNG, OLIVIA       15
         MONSEES, COURTNEY   15
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               9:08.52   8      32.59  1:07.57  1:42.92  2:17.91  2:49.24  3:24.44  4:00.77
         CAMBURN, MICHELLE   15                                        4:36.93  5:08.87  5:43.85  6:19.57  6:54.36           7:21.72
         CAMPBELL, MACKENZIE 15                                        8:34.32
         TANSUWAN, MELANIE   16
         SUTHERLAND, KATIE   15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               9:09.51   9      30.90  1:04.37  1:38.04  2:11.23  2:44.13  3:20.50  3:57.39
         WHITE, HEATHER      16                                        4:33.91  5:05.64  5:40.64  6:17.21  6:54.31           7:21.45
         SCHRAKAMP, NIKI     16                                        8:34.71
         DISBROW, ANYA       16
         SHARP, LINDSEY      16
TERA,  B  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               9:16.05  10      32.66  1:08.09  1:43.45  2:18.21  2:51.58  3:28.56  4:05.08
         HOOPER, CHEYENNE    15                                        4:39.21  5:11.08  5:46.29  6:22.92  6:58.37  7:31.39  8:06.46
         MIDDLETON, GINA     15                                        8:41.68
         MADRIGAL, AMANDA    15
         WILSEY, SHANNON     16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               9:32.26  11      32.74  1:08.87  1:45.94  2:22.72           3:34.87  4:13.90
         ESTRADA, MICHELLE   15                                        4:49.80  5:23.54  6:01.31  6:39.26  7:13.49           8:21.14
         DAVIDSON, SARA      15                                        8:56.97
         BEVER, KATY         15
         BEAUDREAU, LAUREN   16
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                9:33.79  12      33.15  1:09.13  1:45.45  2:21.07  2:52.16  3:26.54  4:04.20
         MILLER, MICHELLE    15                                        4:42.37  5:16.43  5:53.21  6:30.00  7:05.97  7:41.01  8:19.59
         SMITH, APRIL        15                                        8:57.19
         LEVESQUE, TINA      15
         KLEESPIES, KELLY    15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                9:34.03  13      33.29  1:08.96  1:44.07  2:17.56           3:27.02  4:04.26
         POWER, KYLA         16                                        4:40.68  5:15.20  5:53.03  6:29.75  7:05.42  7:39.38  8:16.89
         SHILLING, CHRISTINA 16                                        8:55.85
         SHIMAMOTO, ISSO     15
         CONROW, KALEY       16
PASA,  C  15-16       16 PC PALO ALTO STA               9:38.44  14      32.63  1:08.52  1:46.62  2:25.34  2:59.03  3:35.49  4:13.96
         HILLER, KRISTEN     16                                        4:49.34  5:24.32  6:01.33  6:37.61  7:13.06  7:45.85  8:23.06
         MEADOWS, MEGAN      16                                        9:00.43
         BACON, RUTH         16
         FISH, JULIA         15
PLS,  B  15-16        16 PC PLEASANTON SE               9:45.73  15      35.00  1:12.17  1:48.21  2:23.49  2:58.42  3:35.53  4:13.54
         LAVAGNINO, CAITLIN  16                                        4:50.14  5:25.40  6:02.72  6:40.37  7:18.71  7:52.11  8:29.12
         DAVIS, ALISON       16                                        9:07.48
         TILLMAN, SAMIYYAH   15
         UDINSKI, TARA       15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  153                                   WOMENS   17-18   50 FREE                                     EVENT  153
============================================================================================================================
    NATIONAL     26.79
   SECTIONAL     29.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA    27.54   1    26.82 F1
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO           27.95   2    27.60 F2
CAMPBELL, WHITNEY     17 PC DEANZA CUPERT    28.37   3    28.04 F3
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT    28.54   5    28.21 F4
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO           28.54   4    28.55 F5
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA    28.74   6    28.68 F6
HUGHES, EMILY         18 PC SANTA ROSA NE    28.99   8    29.20 F7
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ             28.89   7    29.23 F8

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA    27.54   1
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO           27.95   2
CAMPBELL, WHITNEY     17 PC DEANZA CUPERT    28.37   3
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT    28.54   5
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO           28.54   4
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA    28.74   6
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ             28.89   7
HUGHES, EMILY         18 PC SANTA ROSA NE    28.99   8
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS    29.03   9
BEVER, MAGGIE         18 PC ORINDA AQUATI    29.22  10
JANITSKI, MICHELLE    18 PC SANTA CLARA S    29.24  11
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL    29.26  12
GHANBARI, SHEEVA      17 PC OAKLAND BARRA    29.46  13
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM    29.47  14
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK     29.55  15
ALEMAN, ALEJANDRA     17 ** MEXICO           29.64  16
SITTS, KELLY          17 PC PALO ALTO STA    29.69  17
HILLER, MARYANN       17 PC PALO ALTO STA    29.86  18
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE    30.01  19
BANIEWICH, CHRISTINE  17 PC TIGER AQUATIC    30.09  20
FLUD, NICOLE          18 PC TERRAPINS SWI    30.10  21
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM     30.15  22
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S    30.25  23

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================
    NATIONAL     57.89
   SECTIONAL   1:03.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA    59.61   1    58.91 F1
                                                                    F    28.35
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  1:00.50   3    59.61 F2
                                                                    F    28.92
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:00.56   5  1:00.04 F3
                                                                    F    28.80
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         1:01.00   6  1:00.77 F4
                                                                    F    29.49
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  1:01.18   7  1:01.08 F5
                                                                    F    29.60
CAMPBELL, WHITNEY     17 PC DEANZA CUPERT  1:01.25   8  1:01.89 F6
                                                                    F    29.20
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  1:01.41   9  1:01.97 F7
                                                                    F    29.42

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   51                                   WOMENS   17-18   100 FREE                                    EVENT   51
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  1:01.48  10  1:01.97 F7
                                                                    F    30.23

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA    59.61   1
DEMEULENGERE, JENISSE 17 PC MISSION SAN J  1:00.38   2
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  1:00.50   3
SURYOUTOMO, TANYA     18 PC MISSION SAN J  1:00.52   4
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:00.56   5
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         1:01.00   6
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  1:01.18   7
CAMPBELL, WHITNEY     17 PC DEANZA CUPERT  1:01.25   8
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  1:01.41   9
GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  1:01.48  10
HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  1:01.83  11
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  1:01.91  12
BEVER, MAGGIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:02.13  13
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT  1:02.18  14
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   1:02.42  15
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  1:02.56  16
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           1:02.98  17
HUNTER, KELSEY        18 PC SANTA CLARA S  1:03.67  18
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  1:03.76  19
COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  1:03.81  20
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  1:04.65  21
PLUME, BECCA          17 PC BURLINGAME AQ  1:04.78  22
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:04.84  23
HUGHES, EMILY         18 PC SANTA ROSA NE  1:04.88  24
FLUD, NICOLE          18 PC TERRAPINS SWI  1:04.89  25
SITTS, KELLY          17 PC PALO ALTO STA  1:05.39  26
RILEY, SARA           18 PC SANTA CRUZ CO  1:05.55  27
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   1:06.49  28
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  1:07.39  29
GHANBARI, SHEEVA      17 PC OAKLAND BARRA  1:08.66  30

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT  105
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.89
   SECTIONAL   2:16.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOVEY, AMBER          17 PC DEANZA CUPERT  2:08.61   1  2:07.53 F1  P  1:02.54
                                                                    F    29.91  1:02.15  1:34.67
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:10.98   2  2:07.67 F2  P  1:04.29
                                                                    F    30.54  1:02.87  1:35.41
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         2:11.57   4  2:08.84 F3  P  1:04.49
                                                                    F    30.58  1:03.21  1:36.24
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  2:11.42   3  2:10.27 F4  P  1:04.60
                                                                    F    30.94  1:03.53  1:36.87
GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  2:13.33   8  2:11.75 F5  P  1:04.21
                                                                    F    31.27  1:04.50  1:38.28
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  2:12.08   5  2:12.65 F6  P  1:05.59
                                                                    F    31.46  1:04.27  1:38.26
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   2:12.10   6  2:12.90 F7  P  1:04.32
                                                                    F    31.33  1:04.62  1:38.62
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  2:12.88   7  2:14.19 F8  P  1:04.95
                                                                    F    31.56  1:05.39  1:39.50

HOVEY, AMBER          17 PC DEANZA CUPERT  2:08.61   1              P  1:02.54

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  105                                   WOMENS   17-18   200 FREE                                    EVENT  105
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:10.98   2              P  1:04.29
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  2:11.42   3              P  1:04.60
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         2:11.57   4              P  1:04.49
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  2:12.08   5              P  1:05.59
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   2:12.10   6              P  1:04.32
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  2:12.88   7              P  1:04.95
GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  2:13.33   8              P  1:04.21
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           2:13.56   9              P  1:05.32
HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  2:14.62  10              P  1:05.54
BEVER, MAGGIE         18 PC ORINDA AQUATI  2:16.08  11              P  1:05.82
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  2:16.14  12              P  1:06.83
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  2:16.23  13              P  1:06.87
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  2:16.79  14              P  1:04.96
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  2:17.07  15              P  1:06.72
BANIEWICH, CHRISTINE  17 PC TIGER AQUATIC  2:17.59  16              P  1:06.06
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   2:17.61  17              P  1:07.04
PODESTO, MARISA       18 PC TIGER AQUATIC  2:17.84  18              P  1:06.80
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  2:18.01  19              P  1:07.52
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA  2:19.32  20              P  1:07.66
BRADFORD, JACKIE      18 PC TERRAPINS SWI  2:19.59  21              P  1:05.89
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   2:19.79  22              P  1:08.26
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  2:20.03  23              P  1:08.32
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT  2:21.44  24              P  1:08.05
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST           2:23.25  25              P  1:09.33
BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  2:23.92  26              P  1:10.42
ARON, ALEXIA          17 AZ BEST           2:24.03  27              P  1:10.17
SITTS, KELLY          17 PC PALO ALTO STA  2:24.13  28              P  1:09.34
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  2:24.17  29              P  1:08.25
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   2:24.27  30              P  1:08.80
PLUME, BECCA          17 PC BURLINGAME AQ  2:24.76  31              P  1:09.97
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  2:26.79  32              P  1:11.43

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  143
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:21.69
   SECTIONAL   4:46.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HOVEY, AMBER          17 PC DEANZA CUPERT  4:30.91   1  4:28.84 F1  P  1:05.28  2:13.85  3:22.99
                                                                    F    31.13  1:05.10  1:39.03  2:13.27  2:47.29  3:21.43  3:55.50
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           4:33.97   2  4:29.20 F2  P  1:06.85  2:16.59  3:26.50
                                                                    F    32.09  1:05.87  1:40.10  2:14.51  2:48.46  3:22.82  3:56.84
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         4:37.07   4  4:33.37 F3  P  1:07.49  2:17.49  3:27.37
                                                                    F    31.89  1:06.02  1:41.02  2:16.10  2:50.82  3:25.85  4:00.61
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  4:34.32   3  4:33.61 F4  P  1:07.36  2:17.34  3:26.80
                                                                    F    31.67  1:06.41  1:41.30  2:16.24  2:51.15  3:26.33  4:00.77
GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  4:37.26   5  4:37.81 F5  P  1:07.29  2:17.94  3:27.83
                                                                    F    32.19  1:06.92  1:42.35  2:17.31  2:52.49  3:27.52  4:02.89
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  4:39.40   6  4:37.92 F6  P  1:07.46  2:18.00  3:28.94
                                                                    F    32.44  1:06.61  1:41.94  2:17.24  2:52.83  3:28.12  4:04.04
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  4:40.62   7  4:40.52 F7  P  1:08.42  2:20.48  3:31.26
                                                                    F    32.90  1:07.48  1:42.83  2:18.22  2:53.60  3:29.43  4:04.55
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  4:44.12   9  4:44.15 F8  P  1:08.52  2:20.79  3:32.59
                                                                    F    32.59  1:07.71  1:43.58  2:19.58  2:55.77  3:32.25  4:09.03

HOVEY, AMBER          17 PC DEANZA CUPERT  4:30.91   1              P  1:05.28  2:13.85  3:22.99
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           4:33.97   2              P  1:06.85  2:16.59  3:26.50
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  4:34.32   3              P  1:07.36  2:17.34  3:26.80

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  143                                   WOMENS   17-18   400 FREE                                    EVENT  143
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         4:37.07   4              P  1:07.49  2:17.49  3:27.37
GARCIA, DANIELLE      17 PC SANTA CLARA S  4:37.26   5              P  1:07.29  2:17.94  3:27.83
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  4:39.40   6              P  1:07.46  2:18.00  3:28.94
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS  4:40.62   7              P  1:08.42  2:20.48  3:31.26
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   4:42.75   8              P  1:09.31  2:20.73  3:32.10
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  4:44.12   9              P  1:08.52  2:20.79  3:32.59
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  4:47.33  10              P  1:10.35  2:21.43  3:34.20
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   4:48.21  11              P  1:10.35  2:23.32  3:36.55
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA  4:49.53  12              P  1:10.16  2:23.64  3:37.55
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S  4:49.85  13              P  1:10.23  2:24.46  3:38.67
BANIEWICH, CHRISTINE  17 PC TIGER AQUATIC  4:52.69  14              P  1:09.10  2:22.82  3:37.84
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  4:52.84  15              P  1:09.14  2:23.10  3:38.22
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  4:53.26  16              P  1:09.41  2:23.10  3:38.11
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST           4:56.22  17              P  1:09.30  2:24.17  3:40.45
ARON, ALEXIA          17 AZ BEST           4:57.49  18              P  1:10.61  2:26.00  3:41.83
MOLZON, LIZ           18 PC SANTA CLARA S  5:02.36  19              P  1:11.98  2:28.64  3:45.88
ATKIN, NICHOLE        18 PC ALMADEN SWIM   5:04.97  20              P  1:11.55  2:28.54  3:47.00
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  5:05.25  21              P  1:13.12  2:29.62  3:47.46
BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  5:07.00  22              P  1:11.80  2:29.09  3:47.84

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.59
   SECTIONAL   1:12.09

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA  1:08.33   2  1:05.51 F1
                                                                    F    31.94
HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  1:07.88   1  1:07.52 F2
                                                                    F    33.15
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  1:08.98   3  1:08.81 F3
                                                                    F    33.64
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:10.42   5  1:10.22 F4
                                                                    F    33.71
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  1:11.76   7  1:10.24 F5
                                                                    F    34.02
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         1:12.10   9  1:10.60 F6
                                                                    F    34.61
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  1:12.03   8  1:10.77 F7
                                                                    F    34.73
MEDVED, EMILY         17 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.50   6  1:11.56 F8
                                                                    F    35.51

HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  1:07.88   1
BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA  1:08.33   2
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  1:08.98   3
SURYOUTOMO, TANYA     18 PC MISSION SAN J  1:09.92   4
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:10.42   5
MEDVED, EMILY         17 PC ALAMEDA ISLAN  1:11.50   6
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  1:11.76   7
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  1:12.03   8
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         1:12.10   9
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  1:12.11  10
JANITSKI, MICHELLE    18 PC SANTA CLARA S  1:12.51  11
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           1:13.30  12
NUNEZ, XIADANI        17 ** ACUATICA NELS  1:13.47  13
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  1:13.54  14
CAMPBELL, WHITNEY     17 PC DEANZA CUPERT  1:14.22  15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   31                                   WOMENS   17-18   100 BACK                                    EVENT   31
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:14.54  16
ELGENDY, SARAH        18 PC SALINAS VALLE  1:14.78  17
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  1:15.63  18
SMITH, HELEN          17 PC SILICON VALLE  1:16.10  19
WANG, ANGIE           17 PN WEST           1:16.67  20
ATKIN, NICHOLE        18 PC ALMADEN SWIM   1:16.88  21
PLUME, BECCA          17 PC BURLINGAME AQ  1:17.17  22
ROTHROCK, MARIKA      17 PC TWIN VALLEY A  1:17.27  23
SUCHOMEL, SUSAN       18 PC MORGAN HILL S  1:17.30  24
GHANBARI, SHEEVA      17 PC OAKLAND BARRA  1:17.55  25
ALBERT, LORRAINE      17 PC SAN FRANCISCO  1:17.63  26
BOND, JENNIFER        17 PC ALAMEDA ISLAN  1:17.74  27
ARNASON, GRETCHEN     17 PC GOLDEN BEAR S  1:18.05  28
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  1:18.12  29
SITTS, KELLY          17 PC PALO ALTO STA  1:18.86  30
RILEY, SARA           18 PC SANTA CRUZ CO  1:19.23  31
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  1:19.49  32
BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  1:19.51  33
FLUD, NICOLE          18 PC TERRAPINS SWI  1:19.86  34
VARELLAS, BETSY       17 PC ORINDA AQUATI  1:21.10  35
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST           1:21.18  36
LEE, KRISTIN          18 PC DEANZA CUPERT  1:21.26  37
PICARDAL, NICOLE      17 PC DALY CITY DOL  1:21.84  38
PERRY, KAYSEA         17 PC OSPREY AQUATI  1:23.38  39
OBRIEN, MEGHAN        17 PC PLEASANTON SE  1:23.80  40

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  135
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:19.99
   SECTIONAL   2:34.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  2:30.93   1  2:30.11 F1  P  1:12.38
                                                                    F    34.32  1:11.65  1:50.73
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           2:32.06   2  2:31.86 F2  P  1:14.30
                                                                    F    35.83  1:13.80  1:53.23
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:33.41   3  2:31.94 F3  P  1:14.98
                                                                    F    36.52  1:15.36  1:54.01
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         2:35.64   4  2:33.12 F4  P  1:15.94
                                                                    F    36.31  1:14.85  1:54.08
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  2:36.00   5  2:33.21 F5  P  1:16.88
                                                                    F    37.04  1:15.87  1:55.00
NUNEZ, XIADANI        17 ** ACUATICA NELS  2:37.02   6  2:35.25 F6  P  1:15.61
                                                                    F    36.70  1:15.53  1:55.89
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  2:38.45   7  2:36.43 F7  P  1:17.31
                                                                    F    37.44  1:16.61  1:56.80
ATKIN, NICHOLE        18 PC ALMADEN SWIM   2:40.56   8  2:37.64 F8  P  1:19.50
                                                                    F    37.40  1:16.46  1:57.47

GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  2:30.93   1              P  1:12.38
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           2:32.06   2              P  1:14.30
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:33.41   3              P  1:14.98
OLVERA, YADIRA        17 ** MEXICO         2:35.64   4              P  1:15.94
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  2:36.00   5              P  1:16.88
NUNEZ, XIADANI        17 ** ACUATICA NELS  2:37.02   6              P  1:15.61
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  2:38.45   7              P  1:17.31
ATKIN, NICHOLE        18 PC ALMADEN SWIM   2:40.56   8              P  1:19.50
WANG, ANGIE           17 PN WEST           2:41.30   9              P  1:21.09

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  135                                   WOMENS   17-18   200 BACK                                    EVENT  135
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   2:42.07  10              P  1:20.05
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST           2:44.14  11              P  1:19.87
BOND, JENNIFER        17 PC ALAMEDA ISLAN  2:44.22  12              P  1:20.36
SMITH, HELEN          17 PC SILICON VALLE  2:44.34  13              P  1:20.66
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  2:45.17  14              P  1:21.70
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  2:45.55  15              P  1:22.49
GHANBARI, SHEEVA      17 PC OAKLAND BARRA  2:47.26  16              P  1:23.20
ALBERT, LORRAINE      17 PC SAN FRANCISCO  2:47.37  17              P  1:21.46
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  2:49.00  18              P
BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  2:50.05  19              P  1:21.76
FLUD, NICOLE          18 PC TERRAPINS SWI  2:52.83  20              P  1:24.22
OBRIEN, MEGHAN        17 PC PLEASANTON SE  2:55.59  21              P  1:27.25
LEE, KRISTIN          18 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:28.29

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:13.29
   SECTIONAL   1:21.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FREEMAN, KATY         17 PC WALNUT CREEK   1:18.14   1  1:15.99 F1
                                                                    F    35.97
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:18.48   2  1:16.61 F2
                                                                    F    36.27
HILLER, MARYANN       17 PC PALO ALTO STA  1:18.73   3  1:17.31 F3
                                                                    F    36.45
SIMENS, DENISE        17 PC SALINAS VALLE  1:19.87   6  1:18.60 F4
                                                                    F    37.91
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   1:19.11   4  1:18.87 F5
                                                                    F    37.91
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT  1:20.24   7  1:19.05 F6
                                                                    F    37.55
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S  1:19.65   5  1:19.68 F7
                                                                    F    38.07
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   1:20.56   8  1:20.17 F8
                                                                    F    38.88

FREEMAN, KATY         17 PC WALNUT CREEK   1:18.14   1
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:18.48   2
HILLER, MARYANN       17 PC PALO ALTO STA  1:18.73   3
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   1:19.11   4
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S  1:19.65   5
SIMENS, DENISE        17 PC SALINAS VALLE  1:19.87   6
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT  1:20.24   7
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   1:20.56   8
CHISHOLM, ANNIE       17 PC NORTH BAY AQU  1:20.99   9
COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  1:21.19  10
LEE, JESSICA          17 PC KORET YOUTH S  1:21.41  11
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  1:21.78  12
DOUGLAS, JESSICA      17 PC DEANZA CUPERT  1:21.86  13
GEORGGE, ITZEL        17 ** MEXICO         1:21.99  14
BRAGGIN, JAKI         17 PC SUNNYVALE SWI  1:22.88  15
WILLOUGHBY, ELENA     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:23.45  16
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  1:23.80  17
MOLZON, LIZ           18 PC SANTA CLARA S  1:24.04  18
ROGERS, ALYSSA        17 PC TWIN VALLEY A  1:24.31  19
HUGHES, EMILY         18 PC SANTA ROSA NE  1:25.38  20
SHIRE, KATIE          17 PC OTTER SWIM CL  1:25.91  21

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   67                                   WOMENS   17-18   100 BREAST                                  EVENT   67
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALEMAN, ALEJANDRA     17 ** MEXICO         1:26.08  22
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   1:26.42  23
STRUEMPF, MARY        17 PC WALNUT CREEK   1:26.92  24
WANG, ANGIE           17 PN WEST           1:27.70  25
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   1:28.53  26
OBRIEN, MEGHAN        17 PC PLEASANTON SE  1:30.67  27
ROZAL, JANESSA        18 PC DALY CITY DOL  1:30.75  28
BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  1:31.41  29
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  1:32.15  30
GHANBARI, SHEEVA      17 PC OAKLAND BARRA  1:33.25  31
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:38.09
   SECTIONAL   2:54.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FREEMAN, KATY         17 PC WALNUT CREEK   2:46.56   2  2:45.45 F1  P  1:21.21
                                                                    F    37.26  1:19.07  2:01.80
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   2:49.91   3  2:45.78 F2  P  1:23.45
                                                                    F    39.02  1:20.74  2:03.31
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  2:46.54   1  2:48.03 F3  P  1:20.25
                                                                    F    38.04  1:20.14  2:03.92
HILLER, MARYANN       17 PC PALO ALTO STA  2:52.31   6  2:51.00 F4  P  1:21.16
                                                                    F    39.35           2:08.02
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  2:54.61   8  2:52.01 F5  P  1:23.29
                                                                    F    39.65  1:22.81  2:07.30
SIMENS, DENISE        17 PC SALINAS VALLE  2:53.76   7  2:52.31 F6  P  1:22.31
                                                                    F    38.15  1:21.35  2:07.07
GEORGGE, ITZEL        17 ** MEXICO         2:52.17   5  2:53.37 F7  P  1:22.32
                                                                    F    40.45  1:23.69  2:08.37
DOUGLAS, JESSICA      17 PC DEANZA CUPERT  2:50.93   4  2:53.45 F8  P  1:22.54
                                                                    F    38.94  1:23.09  2:07.99

LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  2:46.54   1              P  1:20.25
FREEMAN, KATY         17 PC WALNUT CREEK   2:46.56   2              P  1:21.21
HARPER, KIRSTEN       17 PC WALNUT CREEK   2:49.91   3              P  1:23.45
DOUGLAS, JESSICA      17 PC DEANZA CUPERT  2:50.93   4              P  1:22.54
GEORGGE, ITZEL        17 ** MEXICO         2:52.17   5              P  1:22.32
HILLER, MARYANN       17 PC PALO ALTO STA  2:52.31   6              P  1:21.16
SIMENS, DENISE        17 PC SALINAS VALLE  2:53.76   7              P  1:22.31
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  2:54.61   8              P  1:23.29
WILLOUGHBY, ELENA     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:55.83   9              P  1:24.48
CAYFORD, ASHLEY       17 PC VALLEJO AQUAT  2:56.82  10              P  1:23.81
WANG, ANGIE           17 PN WEST           2:57.67  11              P  1:27.24
LEE, JESSICA          17 PC KORET YOUTH S  2:57.97  12              P  1:23.78
BRAGGIN, JAKI         17 PC SUNNYVALE SWI  2:58.38  13              P  1:24.86
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  2:58.71  14              P  1:25.96
EKLUND, KATE          17 PC NAPA VALLEY S  2:59.32  15              P  1:27.26
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S  2:59.50  16              P  1:25.92
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  2:59.74  17              P  1:27.78
ROGERS, ALYSSA        17 PC TWIN VALLEY A  3:00.16  18              P  1:25.35
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   3:02.55  19              P  1:29.20
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   3:03.97  20              P  1:29.13
CHISHOLM, ANNIE       17 PC NORTH BAY AQU  3:04.02  21              P  1:27.18
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  3:07.43  22              P  1:29.76
OBRIEN, MEGHAN        17 PC PLEASANTON SE  3:07.83  23              P  1:30.73

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   15                                   WOMENS   17-18   200 BREAST                                  EVENT   15
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BRANNON, DANIELLE     17 PC PLEASANTON SE  3:09.96  24              P  1:31.31
SUCHOMEL, SUSAN       18 PC MORGAN HILL S  3:13.95  25              P  1:33.11
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S  3:15.58  26              P  1:35.53
ROZAL, JANESSA        18 PC DALY CITY DOL  3:16.62  27              P  1:35.99

============================================================================================================================
   EVENT    7                                   WOMENS   17-18   100 FLY                                     EVENT    7
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:03.09
   SECTIONAL   1:09.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA  1:05.75   2  1:02.63 F1
                                                                    F    29.27
VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:04.17   1  1:02.74 F2
                                                                    F    29.14
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  1:06.65   4  1:05.42 F3
                                                                    F    31.42
ESCOBAR, PRISCILIANA  18 ** MEXICO         1:06.26   3  1:06.11 F4
                                                                    F    30.76
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:08.07   5  1:06.34 F5
                                                                    F    30.97
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           1:08.95   7  1:06.39 F6
                                                                    F    31.87
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  1:08.71   6  1:07.67 F7
                                                                    F    31.64
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  1:09.24   8  1:09.02 F8
                                                                    F    32.24

VICTOR, TERESA        17 ** MEXICO         1:04.17   1
BISHOP, BROOKE        17 PC PALO ALTO STA  1:05.75   2
ESCOBAR, PRISCILIANA  18 ** MEXICO         1:06.26   3
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  1:06.65   4
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  1:08.07   5
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  1:08.71   6
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           1:08.95   7
WONG, KATHERINE       17 PC PALO ALTO STA  1:09.24   8
BEVER, MAGGIE         18 PC ORINDA AQUATI  1:09.82   9
STRUEMPF, MARY        17 PC WALNUT CREEK   1:10.02  10
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA  1:10.18  11
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  1:10.28  12
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           1:10.47  13
DEMEULENGERE, JENISSE 17 PC MISSION SAN J  1:10.53  14
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S  1:10.82  15
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  1:10.84  16
HUNTER, KELSEY        18 PC SANTA CLARA S  1:12.14  17
WANG, ANGIE           17 PN WEST           1:12.42  18
WILLOUGHBY, ELENA     17 PC UKIAH DOLPHIN  1:12.75  19
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  1:12.78  21
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  1:12.78  20
ELGENDY, SARAH        18 PC SALINAS VALLE  1:12.84  22
SUCHOMEL, SUSAN       18 PC MORGAN HILL S  1:13.14  23
SHIRE, KATIE          17 PC OTTER SWIM CL  1:13.18  24
VARELLAS, BETSY       17 PC ORINDA AQUATI  1:14.72  25
BOND, JENNIFER        17 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.92  26
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  1:16.22  27
SMITH, HELEN          17 PC SILICON VALLE  1:18.05  28

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   77                                   WOMENS   17-18   200 FLY                                     EVENT   77
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:17.29
   SECTIONAL   2:32.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           2:28.27   4  2:20.82 F1  P  1:13.11
                                                                    F    33.24  1:08.76  1:44.93
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:24.45   1  2:22.00 F2  P  1:09.32
                                                                    F    32.67  1:09.69  1:45.12
ESCOBAR, PRISCILIANA  18 ** MEXICO         2:26.25   2  2:22.66 F3  P  1:10.60
                                                                    F    33.24  1:09.67  1:46.45
COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  2:26.83   3  2:26.36 F4  P  1:10.77
                                                                    F    33.41  1:10.66  1:49.43
ROGERS, REBECCA       18 PC WALNUT CREEK   2:31.36   5  2:28.43 F5  P  1:10.60
                                                                    F    32.64  1:09.49  1:48.70
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  2:33.25   6  2:29.92 F6  P  1:12.33
                                                                    F    33.29  1:10.17  1:49.91
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA  2:33.99   7  2:30.32 F7  P  1:13.28
                                                                    F    33.60  1:12.16  1:50.91
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  2:36.64   8  2:37.55 F8  P  1:14.64
                                                                    F    35.53  1:14.63  1:56.16

BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:24.45   1              P  1:09.32
ESCOBAR, PRISCILIANA  18 ** MEXICO         2:26.25   2              P  1:10.60
COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  2:26.83   3              P  1:10.77
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           2:28.27   4              P  1:13.11
ROGERS, REBECCA       18 PC WALNUT CREEK   2:31.36   5              P  1:10.60
MOECKEL, KATIE        18 PC TIGER AQUATIC  2:33.25   6              P  1:12.33
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA  2:33.99   7              P  1:13.28
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  2:36.64   8              P  1:14.64
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  2:37.55   9              P  1:15.65
ARMSTRONG, ALYSON     17 PC RENO AQUATIC   2:37.70  10              P  1:15.51
BANIEWICH, CHRISTINE  17 PC TIGER AQUATIC  2:39.19  11              P  1:14.73
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  2:39.22  12              P  1:17.53
STRUEMPF, MARY        17 PC WALNUT CREEK   2:39.30  13              P  1:14.21
LARSSON, ANNIKA       18 PC LOS ALTOS/MTN  2:41.78  14              P  1:17.89
WANG, ANGIE           17 PN WEST           2:41.94  15              P  1:16.99
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST           2:44.36  16              P  1:16.65
ELGENDY, SARAH        18 PC SALINAS VALLE  2:48.57  17              P  1:19.42
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   2:50.27  18              P  1:21.34
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S  2:51.24  19              P  1:19.39
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE   DQUED                   P  1:20.40

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  115
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.49
   SECTIONAL   2:36.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  2:29.87   2  2:25.91 F1  P  1:12.61
                                                                    F    32.19  1:11.10  1:52.37
HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  2:28.06   1  2:26.49 F2  P  1:09.83
                                                                    F    33.77  1:08.98  1:53.80
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:31.09   5  2:27.82 F3  P  1:11.96
                                                                    F    32.40  1:12.23  1:55.00
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           2:30.24   3  2:29.14 F4  P  1:11.37
                                                                    F    33.21  1:10.42  1:55.26

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  115                                   WOMENS   17-18   200 I.M.                                    EVENT  115
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  2:31.68   6  2:29.89 F5  P  1:12.91
                                                                    F    33.22  1:11.85  1:55.42
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   2:30.84   4  2:31.92 F6  P  1:12.60
                                                                    F    33.34  1:11.99  1:57.00
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  2:34.76   8  2:34.13 F7  P  1:11.83
                                                                    F    33.28  1:11.52  1:59.40
WANG, ANGIE           17 PN WEST           2:33.73   7  2:34.55 F8  P  1:12.94
                                                                    F    33.26  1:13.16  1:58.45

HART, LINDSAY         18 PC ORINDA AQUATI  2:28.06   1              P  1:09.83
DEGOLIA, HAILEY       17 PC PLEASANTON SE  2:29.87   2              P  1:12.61
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           2:30.24   3              P  1:11.37
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   2:30.84   4              P  1:12.60
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  2:31.09   5              P  1:11.96
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  2:31.68   6              P  1:12.91
WANG, ANGIE           17 PN WEST           2:33.73   7              P  1:12.94
GINSBERG, JENNIFER    18 PC OTTER SWIM CL  2:34.76   8              P  1:11.83
LEE, ALEX             17 PC PIEDMONT SWIM  2:35.08   9              P  1:12.12
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   2:36.77  10              P  1:15.33
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  2:37.21  11              P  1:17.03
BEVER, MAGGIE         18 PC ORINDA AQUATI  2:37.95  12              P  1:14.47
WILLOUGHBY, ELENA     17 PC UKIAH DOLPHIN  2:38.53  13              P  1:16.53
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  2:39.19  14              P  1:14.73
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  2:39.72  15              P  1:18.33
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   2:39.81  16              P  1:17.36
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  2:39.86  17              P  1:15.42
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  2:42.29  18              P  1:17.14
DOUGLAS, JESSICA      17 PC DEANZA CUPERT  2:42.38  19              P  1:21.13
BOND, JENNIFER        17 PC ALAMEDA ISLAN  2:43.38  20              P  1:15.82
ATKIN, NICHOLE        18 PC ALMADEN SWIM   2:45.45  21              P  1:15.50
BRENNAN, SHANA        17 PC PLEASANTON SE  2:45.50  22              P  1:17.97
BALLENGER, MARIE      17 PC SANTA CLARA S  2:47.07  23              P  1:22.08

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:57.79
   SECTIONAL   5:28.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  5:11.14   2  5:04.78 F1  P  1:09.16  2:31.40  4:00.08
                                                                    F    33.06  1:09.12  1:50.52  2:30.31  3:13.38  3:56.52  4:30.99
BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  5:07.66   1  5:05.58 F2  P  1:09.12  2:28.90  4:00.02
                                                                    F    32.49  1:09.94  1:49.24  2:28.44  3:13.37  3:59.38  4:32.38
LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  5:13.72   3  5:09.53 F3  P  1:11.12  2:31.85  3:59.63
                                                                    F    32.73  1:10.35  1:50.88  2:30.95  3:14.44  3:58.95  4:34.18
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           5:14.61   4  5:13.69 F4  P  1:11.60  2:36.00  4:07.63
                                                                    F    34.05  1:10.17  1:52.95  2:33.94  3:19.96  4:06.02  4:40.39
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   5:20.34   6  5:19.65 F5  P  1:13.94  2:37.44  4:09.45
                                                                    F    35.09  1:13.36  1:54.78  2:36.09  3:22.68  4:09.29  4:45.26
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  5:28.37   8  5:22.05 F6  P  1:14.43  2:37.33  4:16.38
                                                                    F    34.62  1:13.72  1:54.97  2:35.59  3:24.25  4:12.67  4:48.31
WANG, ANGIE           17 PN WEST           5:26.25   7  5:22.43 F7  P  1:14.04  2:37.71  4:11.06
                                                                    F    34.55  1:13.22  1:55.34  2:36.17  3:22.67  4:09.33  4:46.26
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           5:15.34   5  5:24.95 F8  P  1:12.54  2:31.56  4:04.06
                                                                    F    34.94  1:15.65  1:56.54  2:36.99  3:24.55  4:11.32  4:48.24

BEYER, COURTNEY       17 PC PALO ALTO STA  5:07.66   1              P  1:09.12  2:28.90  4:00.02
COTTON, JESSICA       17 PC PLEASANTON SE  5:11.14   2              P  1:09.16  2:31.40  4:00.08

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   41                                   WOMENS   17-18   400 I.M.                                    EVENT   41
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, LUISA          17 ** ACUATICA NELS  5:13.72   3              P  1:11.12  2:31.85  3:59.63
ROFFEY, HEATHER       17 ** CAYJ           5:14.61   4              P  1:11.60  2:36.00  4:07.63
STAFFORD, LAURA       17 ** CAYJ           5:15.34   5              P  1:12.54  2:31.56  4:04.06
MOONEY, KELLY         17 PC WALNUT CREEK   5:20.34   6              P  1:13.94  2:37.44  4:09.45
WANG, ANGIE           17 PN WEST           5:26.25   7              P  1:14.04  2:37.71  4:11.06
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE  5:28.37   8              P  1:14.43  2:37.33  4:16.38
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA  5:32.61   9              P  1:17.81  2:44.96  4:19.96
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM   5:32.63  10              P  1:18.02  2:44.87  4:20.37
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W  5:32.91  11              P  1:14.50  2:40.25  4:17.71
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA  5:38.06  12              P  1:19.52  2:48.81  4:21.19
ARON, ALEXIA          17 AZ BEST           5:42.12  13              P  1:17.86  2:46.95  4:26.22
DOUGLAS, JESSICA      17 PC DEANZA CUPERT  5:42.93  14              P  1:23.68  2:53.85  4:25.01
WILLOUGHBY, ELENA     17 PC UKIAH DOLPHIN  5:44.40  15              P  1:17.25  2:52.30  4:27.94
DEL RIO, MICHELLE     17 PC ALMADEN SWIM   5:45.19  16              P  1:20.19  2:51.39  4:28.75
EKLUND, KATE          17 PC NAPA VALLEY S  5:50.66  17              P  1:19.37  2:55.18  4:30.79
ISABEL, ELI           17 PC PLEASANTON SE  5:52.67  18              P  1:18.39  2:48.30  4:33.73
SUCHOMEL, SUSAN       18 PC MORGAN HILL S  5:53.94  19              P  1:20.67  2:50.82  4:35.62
JAGUST, AMY           17 PC GOLDEN BEAR S  5:55.63  20              P  1:23.53  2:57.07  4:38.18
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:19.01  2:53.37  4:36.81

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               2:07.07   1      30.66  1:08.45  1:38.86
         BISHOP, BROOKE      17
         EATON, LAINEY       17
         BEYER, COURTNEY     17
         WONG, KATHERINE     17
MEX,  A  17-18        18 ** MEXICO                      2:08.51   2      33.55  1:11.22  2:03.79
         OLVERA, YADIRA      17
         GEORGGE, ITZEL      17
         VICTOR, TERESA      17
         ALEMAN, ALEJANDRA   17
SCSC,  A  17-18       18 PC SANTA CLARA S               2:10.78   3      33.66  1:09.55  1:42.06
         JANITSKI, MICHELLE  18
         BALLENGER, MARIE    17
         HUNTER, KELSEY      18
         GARCIA, DANIELLE    17
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                2:12.53   4      35.21  1:11.10  1:42.56
         MOONEY, KELLY       17
         FREEMAN, KATY       17
         STRUEMPF, MARY      17
         HARPER, KIRSTEN     17
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               2:13.04   5      36.39  1:11.26  1:43.00
         SITTS, KELLY        17
         HILLER, MARYANN     17
         SEELOS, LIZZY       17
         DECESARE, DIANA     17
PLS,  A  17-18        18 PC PLEASANTON SE               2:15.27   6      36.07  1:12.60  1:45.22
         BRENNAN, SHANA      17
         DEGOLIA, HAILEY     17
         ISABEL, ELI         17
         BRANNON, DANIELLE   17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  121                                   WOMENS   17-18   200 M. R.                                   EVENT  121
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               2:17.43   7      43.79  1:14.70  2:08.40
         LEE, KRISTIN        18
         LEE, JESSICA        18
         CAMPBELL, WHITNEY   17
         DOUGLAS, JESSICA    17

============================================================================================================================
   EVENT   87                                   WOMENS   17-18   400 M. R.                                   EVENT   87
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:29.99
   SECTIONAL   4:36.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:33.81   1      31.93  1:06.17  1:41.83  2:25.56  2:57.29  3:34.34  4:01.90
         BISHOP, BROOKE      17
         HILLER, MARYANN     17
         BEYER, COURTNEY     17
         WONG, KATHERINE     17
MEX,  A  17-18        18 ** MEXICO                      4:37.57   2      34.13  1:10.60  1:48.75  2:31.48  3:00.38  3:34.80  4:05.29
         OLVERA, YADIRA      17
         GEORGGE, ITZEL      17
         VICTOR, TERESA      17
         ESCOBAR, PRISCILIANA18
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                4:41.58   3      36.58  1:13.57  1:49.31  2:30.20  3:01.63  3:39.57  4:09.35
         MOONEY, KELLY       17
         FREEMAN, KATY       17
         HARPER, KIRSTEN     17
         ROGERS, REBECCA     18
SCSC,  A  17-18       18 PC SANTA CLARA S               4:47.70   4      35.31  1:12.51  1:51.11  2:35.62  3:08.92  3:47.31  4:16.17
         JANITSKI, MICHELLE  18
         MOLZON, LIZ         18
         BALLENGER, MARIE    17
         GARCIA, DANIELLE    17
PLS,  A  17-18        18 PC PLEASANTON SE               4:54.09   5      37.25  1:16.03  1:53.09  2:35.22  3:09.35  3:48.14  4:19.26
         BRENNAN, SHANA      17
         DEGOLIA, HAILEY     17
         ISABEL, ELI         17
         COTTON, JESSICA     17
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:55.64   6      37.77  1:18.05  1:56.67  2:39.56  3:12.99  3:51.54  4:22.15
         SITTS, KELLY        17
         EATON, LAINEY       17
         SEELOS, LIZZY       17
         DECESARE, DIANA     17
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               5:08.31   7      33.99  1:13.95  1:51.91  2:35.09  3:14.69  4:05.21  4:32.35
         CAMPBELL, WHITNEY   17
         LEE, JESSICA        18
         LEE, KRISTIN        18
         DOUGLAS, JESSICA    17
WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK                5:14.90   8      39.55  1:21.36  2:00.55  2:44.83  3:22.10  4:05.17  4:37.50
         FAMBRINI, ANNA      17
         HARPER, KIRSTEN     17
         SULLIVAN, MEGAN     18
         ERNST, ASHLEY       17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   61                                   WOMENS   17-18   200 F. R.                                   EVENT   61
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:52.28   1      26.84    55.80  1:24.04
         BISHOP, BROOKE      17
         HILLER, MARYANN     17
         BEYER, COURTNEY     17
         WONG, KATHERINE     17
MEX,  A  17-18        18 ** MEXICO                      1:54.43   2      28.11    55.80  1:25.01
         VICTOR, TERESA      17
         OLVERA, YADIRA      17
         ALEMAN, ALEJANDRA   17
         ESCOBAR, PRISCILIANA18
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:55.75   3      28.97    57.24  1:26.46
         ROGERS, REBECCA     18
         MOONEY, KELLY       17
         HARPER, KIRSTEN     17
         STRUEMPF, MARY      17
SCSC,  A  17-18       18 PC SANTA CLARA S               1:57.59   4      29.20    58.30  1:28.58
         JANITSKI, MICHELLE  18
         HUNTER, KELSEY      18
         BALLENGER, MARIE    17
         GARCIA, DANIELLE    17
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:58.32   5      29.79    59.24  1:28.81
         SITTS, KELLY        17
         SEELOS, LIZZY       17
         DECESARE, DIANA     17
         EATON, LAINEY       17
PLS,  A  17-18        18 PC PLEASANTON SE               2:02.08   6      30.96  1:00.79  1:32.15
         COTTON, JESSICA     17
         DEGOLIA, HAILEY     17
         BRENNAN, SHANA      17
         ISABEL, ELI         17
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT               2:03.41   7      29.17  1:00.66  1:32.39
         CAMPBELL, WHITNEY   17
         LEE, KRISTIN        18
         DOUGLAS, JESSICA    17
         LEE, JESSICA        18
WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK                2:04.62   8      30.03  1:01.64  1:34.33
         FREEMAN, KATY       17
         SULLIVAN, MEGAN     18
         KLEESPIES, KATE     17
         FAMBRINI, ANNA      17

============================================================================================================================
   EVENT  161                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT  161
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:01.59
   SECTIONAL   4:06.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  17-18        18 ** MEXICO                      4:10.52   1      29.51  1:01.16  1:30.52  2:02.15  2:32.86  3:05.21  3:36.06
         VICTOR, TERESA      17
         OLVERA, YADIRA      17
         ESCOBAR, PRISCILIANA18
         ALEMAN, ALEJANDRA   17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  161                                   WOMENS   17-18   400 F. R.                                   EVENT  161
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:20.40   2      31.40  1:05.19  1:36.53  2:10.29  2:40.97  3:15.65  3:45.78
         DECESARE, DIANA     17
         SEELOS, LIZZY       17
         SITTS, KELLY        17
         HILLER, MARYANN     17
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                4:21.17   3      30.05  1:02.35  1:33.48  2:07.62  2:39.67  3:16.72  3:47.26
         MOONEY, KELLY       17
         HARPER, KIRSTEN     17
         SULLIVAN, MEGAN     18
         STRUEMPF, MARY      17
PLS,  A  17-18        18 PC PLEASANTON SE               4:23.84   4      30.46  1:04.25  1:35.55  2:08.70  2:40.93  3:16.62  3:49.08
         DEGOLIA, HAILEY     17
         ISABEL, ELI         17
         BRANNON, DANIELLE   17
         BRENNAN, SHANA      17
PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA                DQUED           29.64  1:01.06  1:30.93  2:04.06  2:33.43  3:04.90  3:32.56
         WONG, KATHERINE     17
         EATON, LAINEY       17
         BEYER, COURTNEY     17
         BISHOP, BROOKE      17
SCSC,  A  17-18       18 PC SANTA CLARA S                DQUED           30.01  1:02.27  1:32.24  2:05.82  2:36.97  3:10.43  3:40.43
         GARCIA, DANIELLE    17
         JANITSKI, MICHELLE  18
         HUNTER, KELSEY      18
         HDEZ, GABRIELLA     17

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:43.89
   SECTIONAL   8:53.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               8:46.28   1      30.74  1:03.46  1:36.53  2:09.58  2:40.43  3:14.48  3:50.13
         BEYER, COURTNEY     17                                        4:26.18  4:56.49  5:29.79  6:03.18  6:36.19  7:05.05  7:38.44
         EATON, LAINEY       17                                        8:12.39
         WONG, KATHERINE     17
         BISHOP, BROOKE      17
MEX,  A  17-18        18 ** MEXICO                      9:04.76   2      30.12  1:02.91  1:36.84  2:10.57           3:13.53  3:48.02
         OLVERA, YADIRA      17                                        4:21.95  4:52.98  5:27.02  6:01.81  6:35.17  7:07.47  7:44.01
         VICTOR, TERESA      17                                        8:24.14
         ESCOBAR, PRISCILIANA18
         ALEMAN, ALEJANDRA   17
SCSC,  A  17-18       18 PC SANTA CLARA S               9:07.54   3      30.43  1:03.08  1:37.26  2:11.75  2:42.40  3:16.34  3:52.19
         HDEZ, GABRIELLA     17                                        4:27.30  5:00.72  5:37.12  6:14.87  6:51.67  7:22.17  7:55.56
         HUNTER, KELSEY      18                                        8:31.17
         MOLZON, LIZ         18
         GARCIA, DANIELLE    17
PLS,  A  17-18        18 PC PLEASANTON SE               9:14.53   4             1:03.88           2:10.87  2:59.63  3:19.70
         COTTON, JESSICA     17                                        4:29.48           4:54.88  6:21.69  6:55.28  7:44.07  8:02.29
         DEGOLIA, HAILEY     17                                        8:38.46
         BRENNAN, SHANA      17
         ISABEL, ELI         17
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               9:27.50   5      32.22  1:07.13  1:42.38  2:16.73  2:48.50  3:24.77  4:01.84
         DECESARE, DIANA     17                                        4:38.91  5:12.43  5:50.11  6:29.05  7:07.60  7:39.55  8:15.21
         SITTS, KELLY        17                                        8:51.45
         HILLER, MARYANN     17
         SEELOS, LIZZY       17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   23                                   WOMENS   17-18   800 F. R.                                   EVENT   23
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK               10:17.56   6      34.98  1:14.61  1:55.99  2:37.76  3:12.80  3:52.61  4:33.30
         FAMBRINI, ANNA      17                                        5:13.53  5:48.22  6:26.53  7:05.12  7:43.42  8:18.35  8:57.59
         SULLIVAN, MEGAN     18                                        9:37.91
         ERNST, ASHLEY       17
         ROBINSON, BECCA     17
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT              10:43.66   7      30.53  1:05.00  1:43.48  2:22.67           3:37.64  4:17.83
         CAMPBELL, WHITNEY   17                                        4:56.85  5:33.98  6:16.13  7:00.64  7:43.81  8:22.76  9:08.15
         DOUGLAS, JESSICA    17                                        9:56.62
         LEE, JESSICA        18
         LEE, KRISTIN        18
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                 DQUED           32.19  1:06.66  1:43.15  2:19.49  2:49.58  3:22.84  3:57.56
         STRUEMPF, MARY      17                                        4:31.82  5:03.59  5:38.28  6:14.06  6:49.32  7:20.12  7:53.69
         ROGERS, REBECCA     18                                        8:27.62
         HARPER, KIRSTEN     17
         MOONEY, KELLY       17

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:56.29
   SECTIONAL   9:49.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CASTANEDA, PATRICIA   14 ** MEXICO                      9:26.03   1      33.91  1:09.59  1:46.05  2:22.18  2:58.27  3:34.30  4:10.59
                                                                       4:46.29  5:21.97  5:57.36  6:32.94  7:08.31  7:43.82  8:19.30
                                                                       8:53.72
BRIX, KATELYN         15 PC TERRAPINS SWI               9:28.17   2      33.97  1:09.60  1:45.96  2:22.19  2:58.06  3:34.05  4:10.11
                                                                       4:45.87  5:21.55  5:57.29  6:33.03  7:08.47  7:44.12  8:19.91
                                                                       8:54.54
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS               9:30.69   3      34.23  1:10.01  1:46.54  2:22.90  2:59.09  3:35.09  4:11.56
                                                                       4:47.46  5:23.52  5:59.16  6:35.46  7:11.67  7:46.82  8:22.33
                                                                       8:56.79
PLEASANT, AMBER       16 PN WEST                        9:32.92   4      33.95  1:10.40  1:46.47  2:22.35  2:58.54  3:34.98  4:02.11
                                                                       4:46.94  5:22.37  5:58.41  6:34.26  7:10.54  7:46.53  8:22.30
                                                                       8:50.73
FLORES, MAYELA        17 ** ACUATICA NELS               9:33.10   5      33.61  1:09.34  1:45.07  2:21.73  2:58.48  3:35.14  4:11.56
                                                                       4:48.05  5:24.44  6:01.10  6:36.87  7:13.71  7:48.88  8:24.33
                                                                       8:58.98
SUTHERLAND, KATIE     15 PC PALO ALTO STA               9:33.38   6      33.23  1:09.60  1:45.91  2:22.42  2:58.69  3:35.28  4:11.51
                                                                       4:48.01  5:23.69  5:59.68  6:35.53  7:11.73  7:47.40  8:23.41
                                                                       8:59.01
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ                        9:34.56   7      33.83  1:09.24  1:45.30  2:21.52  2:57.82  3:34.30  4:10.54
                                                                       4:46.71  5:22.83  5:59.14  6:35.06  7:11.38  7:47.49  8:23.64
                                                                       8:59.46
BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA               9:35.31   8      34.22  1:10.21  1:46.15  2:22.19  2:58.48  3:34.56  4:10.90
                                                                       4:46.99  5:23.08  5:59.40  6:35.57  7:11.87  7:48.03  8:24.18
                                                                       9:00.26
PODESTO, MARISA       18 PC TIGER AQUATIC               9:37.45   9      33.66  1:09.47  1:45.87  2:21.92  2:58.29  3:34.46  4:10.78
                                                                       4:47.23  5:23.78  6:00.16  6:36.87  7:13.46  7:49.88  8:25.85
                                                                       9:02.45
MEDRANO, RITA         14 ** MEXICO                      9:38.83  10      35.63  1:12.88  1:49.94  2:27.94  3:05.65  3:42.79  4:20.04
                                                                       4:57.23  5:31.89  6:06.87  6:42.03  7:17.56  7:52.95  8:28.83
                                                                       9:04.13
NAVALA, JENNIFER      17 PC SILICON VALLE               9:40.56  11      33.37  1:09.28  1:45.45  2:22.23  2:59.02  3:35.71  4:12.86
                                                                       4:49.75  5:26.74  6:03.47  6:39.90  7:15.79  7:51.18  8:28.01
                                                                       9:04.59
CHAVEZ, LUISA         14 ** MEXICO                      9:40.69  12      32.48  1:08.29  1:45.25  2:22.50  2:59.81  3:36.37  4:13.89
                                                                       4:51.14  5:28.19  6:05.14  6:42.24  7:19.11  7:55.78  8:31.99
                                                                       9:07.69

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DEYOREO, SARAH        16 PC TERRAPINS SWI               9:40.73  13      33.57  1:09.72  1:46.17  2:22.48  2:59.32  3:35.64  4:12.61
                                                                       4:48.84  5:25.40  6:01.91  6:38.88  7:15.30  7:52.06  8:28.58
                                                                       9:05.44
GONZALES, ALEJANDRA   14 ** MEXICO                      9:41.52  14      34.30  1:10.40  1:47.11  2:23.64  3:00.38  3:37.44  4:14.77
                                                                       4:51.47  5:28.88  6:05.41  6:42.17  7:18.58  7:55.26  8:31.30
                                                                       9:07.36
GONG, DANIELLE        13 PC DEANZA CUPERT               9:41.71  15      35.03  1:12.49  1:39.44  2:27.47  2:51.44  3:41.08  4:18.00
                                                                       4:54.57  5:17.17  6:07.33  6:34.22  7:20.00  7:56.58  8:32.89
                                                                       9:00.60
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI               9:41.75  16      31.27  1:06.14  1:42.29  2:18.60  2:54.99  3:31.94  4:08.68
                                                                       4:45.59  5:15.13  5:59.11  6:36.26  7:13.20  7:50.45  8:27.91
                                                                       9:05.26
SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR                9:42.20  17      33.58  1:09.88  1:37.23  2:22.89  2:59.51  3:36.01  4:11.21
                                                                       4:49.16  5:25.50  6:01.46  6:37.74  7:14.49  7:51.25  8:28.21
                                                                       9:05.70
SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA                         9:42.48  18      32.01  1:07.82  1:44.30  2:20.86  2:57.38  3:34.29  4:11.31
                                                                       4:48.50  5:25.64  6:02.44  6:39.45  7:16.81  7:43.68  8:30.66
                                                                       9:07.02
JOVINO, KATHRYN       16 PC VALLEJO AQUAT               9:43.61  19      33.86  1:10.59  1:48.05  2:25.48  2:57.40  3:40.09  4:11.51
                                                                       4:54.23  5:31.46  6:08.39  6:44.94  7:21.47  7:57.95  8:33.65
                                                                       9:02.98
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA               9:44.25  20      33.23  1:09.06  1:45.43  2:21.79  2:58.54  3:35.23  4:11.77
                                                                       4:48.47  5:25.23  6:02.00  6:39.06  7:16.27  7:53.39  8:30.95
                                                                       9:08.12
OBRIEN, RACHEL        13 PC WALNUT CREEK                9:44.39  21      33.65  1:10.61  1:42.71  2:24.04  2:57.38  3:37.51  4:14.33
                                                                       4:50.61  5:27.29  6:04.04  6:41.04  7:17.82  7:54.51  8:31.12
                                                                       9:08.57
COURT, KIMMY          14 PC PLEASANTON SE               9:44.41  22      34.09  1:10.90  1:47.12  2:23.61  3:00.43  3:37.40  4:13.90
                                                                       4:50.85  5:21.44  6:04.38  6:40.98  7:17.78  7:54.57  8:31.56
                                                                       9:08.54
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA               9:45.28  23      33.47  1:09.03  1:45.44  2:21.70  2:58.29  3:35.30  4:11.99
                                                                       4:48.43  5:24.86  6:02.13  6:39.03  7:16.66  7:51.88  8:31.86
                                                                       9:08.93
STILL, JULIA          14 PC DEANZA CUPERT               9:47.23  24      34.27  1:11.24  1:48.45  2:25.62  2:50.97  3:39.54  4:16.57
                                                                       4:53.29  5:30.22  6:06.84  6:43.90  7:20.42  7:57.45  8:34.25
                                                                       9:11.09
UENO, MAO             13 PC DEANZA CUPERT               9:48.91  25      33.67  1:09.65  1:46.82  2:23.80  3:01.50  3:38.71  4:16.51
                                                                       4:54.03  5:31.47  6:08.59  6:45.94  7:22.85  7:59.77  8:36.64
                                                                       9:13.65
FISHER-WELLS, MEG     13 ** CAYJ                        9:48.98  26      34.33  1:10.69  1:47.78  2:25.27  3:02.88  3:40.22  4:17.22
                                                                       4:53.99  5:31.32  6:08.36  6:45.03  7:22.19  7:58.95  8:36.04
                                                                       9:12.77
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA               9:49.69  27      34.10  1:10.68  1:47.78  2:24.82  2:52.75  3:38.67  4:15.86
                                                                       4:53.09  5:29.92  6:07.48  6:45.07  7:22.55  7:58.25  8:36.84
                                                                       9:10.80
LAWRENCE, JY          15 ** PACIFIC SEA W               9:53.56  28      32.87  1:08.99  1:45.47  2:22.15  2:59.28  3:37.16  4:14.59
                                                                       4:52.67  5:30.66  6:08.61  6:46.51  7:24.58  8:02.88  8:40.94
                                                                       9:17.96
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S               9:54.00  29      34.10  1:10.35  1:47.32  2:24.67  3:02.34  3:40.40  4:18.17
                                                                       4:55.98  5:33.69  6:11.45  6:49.19  7:26.71  8:04.12  8:41.54
                                                                       9:18.36
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA               9:54.17  30      34.75  1:11.80  1:49.96  2:27.83  3:05.45  3:43.23  4:21.05
                                                                       4:58.69  5:35.45  6:12.91  6:50.29  7:27.95  8:04.81  8:42.24
                                                                       9:19.05
MURTON, BECCA         14 ** UNIV OF BC DO               9:54.78  31      33.05  1:08.92  1:46.25  2:23.22  3:00.65  3:37.79  4:15.79
                                                                       4:53.15  5:31.12  6:08.44  6:46.22  7:23.45  8:01.66  8:39.38
                                                                       9:17.65
DEAN, JENNIFER        14 PC OSPREY AQUATI               9:54.87  32      33.68  1:10.12  1:46.67  2:24.03  3:00.90  3:38.40  4:15.98
                                                                       4:53.78  5:31.38  6:09.11  6:47.45  7:26.09  8:03.57  8:41.68
                                                                       9:18.67

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TADLOCK, NIKKI        13 PC TERRAPINS SWI               9:55.91  33      34.34  1:11.36  1:49.21  2:27.37  3:05.11  3:42.31  4:20.57
                                                                       4:57.98  5:35.82  6:13.51  6:51.65  7:28.60  8:07.05  8:43.97
                                                                       9:20.66
SITTS, KAITLYN        15 PC PALO ALTO STA               9:56.27  34      33.66  1:09.98  1:46.42  2:23.39  3:00.19  3:37.45  4:14.55
                                                                       4:52.33  5:20.49  6:08.15  6:37.24  7:24.17  8:02.03  8:40.70
                                                                       9:18.63
ARON, ALEXIA          17 AZ BEST                        9:56.40  35      34.48  1:11.01  1:48.44  2:25.91  3:03.88  3:41.45  4:19.20
                                                                       4:56.35  5:34.12  6:11.85  6:49.77  7:27.56  8:05.45  8:42.94
                                                                       9:20.49
MEJIA, CELIA          13 ** MEXICO                      9:56.71  36      35.08  1:12.52  1:50.83  2:28.65  3:06.74  3:44.49  4:21.99
                                                                       4:59.27  5:36.72  6:13.82  6:51.50  7:29.08  8:06.23  8:44.24
                                                                       9:21.46
CALDWELL, HILARY      13 ** PACIFIC SEA W               9:56.72  37      33.70  1:10.40  1:47.83  2:25.11  3:03.16  3:40.96  4:18.78
                                                                       4:56.85  5:34.33  6:12.74  6:50.76  7:28.71  8:06.98  8:44.71
                                                                       9:21.28
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA               9:56.78  38      33.74  1:09.23  1:45.71  2:21.78  2:59.07  3:35.75  4:13.75
                                                                       4:51.29  5:29.79  6:07.96  6:46.70  7:25.37  8:04.22  8:43.14
                                                                       9:21.57
RINDER, TERRY         14 AZ BEST                        9:57.11  39      34.75  1:12.10  1:49.76  2:27.49  3:05.01  3:42.57  4:20.18
                                                                       4:57.72  5:35.01  6:12.71  6:50.55  7:28.12  8:05.88  8:43.49
                                                                       9:20.71
HILDEBRANDT, DANIELLE 16 PC PALO ALTO STA               9:57.22  40      34.52  1:11.57  1:48.42  2:25.86  2:54.48  3:40.39  4:17.39
                                                                       4:54.22  5:31.44  6:09.03  6:43.82  7:24.58  7:57.96  8:41.17
                                                                       9:09.78
JENSEN, LIV           14 PC PALO ALTO STA               9:57.28  41      34.31  1:12.02  1:50.17  2:27.79  3:05.98  3:43.80  4:22.53
                                                                       4:59.92  5:37.71  6:15.15  6:50.91  7:30.56  8:07.87  8:44.99
                                                                       9:22.05
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK                9:58.08  42      34.74  1:12.26  1:50.33  2:28.21  3:06.49  3:44.53  4:22.64
                                                                       5:00.69  5:38.29  6:15.50  6:45.30  7:30.96  8:04.08  8:46.46
                                                                       9:13.61
WILLIAMS, SARAH       16 PC TERRAPINS SWI               9:58.14  43      34.27  1:11.44  1:48.97  2:26.32  3:04.38  3:42.12  4:19.76
                                                                       4:57.64  5:35.69  6:13.92  6:51.31  7:29.56  8:07.52  8:45.48
                                                                       9:22.84
PRUTTON, DIANDRA      13 PC TERRAPINS SWI              10:00.13  44      34.06  1:11.33  1:48.90  2:26.87  3:04.77  3:43.06  4:21.03
                                                                       4:59.05  5:36.69  6:14.91  6:53.17  7:31.59  8:09.40  8:47.69
                                                                       9:24.70
BANIEWICH, CHRISTINE  17 PC TIGER AQUATIC              10:00.57  45      35.02  1:12.22  1:50.36  2:28.32  3:06.47  3:44.42  4:22.44
                                                                       4:59.99  5:37.77  6:15.16  6:53.19  7:31.05  8:09.40  8:47.09
                                                                       9:24.76
LOPES, ASHLEY         16 NE BERNAL GATOR               10:00.97  46      32.81  1:09.78  1:48.32  2:26.06  3:04.16  3:42.06  4:20.55
                                                                       4:58.86  5:29.43  6:15.12  6:45.68  7:31.48  8:09.56  8:47.85
                                                                       9:19.03
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S              10:02.03  47      34.35  1:11.76  1:50.44  2:29.21  3:07.58  3:45.54  4:24.18
                                                                       5:02.20  5:40.88  6:18.83  6:56.67  7:34.83  8:04.02  8:50.26
                                                                       9:27.82
MEADOWS, MEGAN        16 PC PALO ALTO STA              10:02.38  48      28.39  1:11.37  1:49.54  2:27.61  3:05.95  3:44.43  4:22.79
                                                                       5:00.99  5:39.33  6:17.68  6:56.03  7:34.12  8:11.81  8:49.42
                                                                       9:26.93
ARMSTRONG, ALYSON     17 PC RENO AQUATIC               10:04.26  49      35.52  1:13.41  1:44.51  2:30.08  3:08.14  3:46.65  4:24.83
                                                                       5:02.88  5:40.76  6:18.55  6:56.58  7:34.73  8:12.59  8:50.50
                                                                       9:28.16
DIRADO, MADELINE      11 PC SANTA ROSA NE              10:05.43  50      34.91  1:12.71  1:50.76  2:28.87  3:07.36  3:45.87  4:24.64
                                                                       5:03.03  5:41.08  6:18.67  6:56.97  7:34.92  8:13.15  8:51.25
                                                                       9:28.71
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST                       10:05.84  51      35.02  1:12.35  1:50.72  2:29.01  3:07.88  3:46.38  4:25.45
                                                                       5:04.19  5:41.98  6:19.76  6:58.27  7:36.27  8:14.85  8:52.65
                                                                       9:30.40
LIANG, JOANN          12 PC WALNUT CREEK               10:08.30  52      33.65  1:11.29  1:50.32  2:28.76  3:07.53  3:47.01  4:25.96
                                                                       5:04.31  5:42.72  6:20.19  6:58.68  7:37.03  8:16.17  8:54.26
                                                                       9:32.10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  203                                   WOMENS   OPEN    800 FREE                                    EVENT  203
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

KWONG, AUDREY         13 PC DEANZA CUPERT              10:08.64  53      33.49  1:10.49  1:48.03  2:25.62  3:03.39  3:41.00  4:07.49
                                                                       4:57.04  5:27.16  6:14.45  6:36.92  7:32.65  8:02.18  8:51.17
                                                                       9:20.68
KADI, SARA            15 PC OAKLAND BARRA              10:09.85  54      33.88  1:11.48  1:49.59  2:27.42  2:57.59  3:42.63  4:20.26
                                                                       4:58.88  5:37.90  6:16.25  6:51.27  7:33.43  8:12.34  8:52.00
                                                                       9:31.43
VO, ANYA              12 PC SANTA CLARA S              10:10.20  55      34.28  1:12.10  1:50.04  2:28.24  3:06.51  3:45.26  4:23.65
                                                                       5:01.97  5:40.35  6:18.75  6:57.78  7:36.84  8:10.39  8:54.48
                                                                       9:23.96
LAPORTE, LINDSEY      12 AZ SCOTTSDALE AQ              10:10.52  56      34.30  1:12.01  1:50.80  2:28.95  3:07.07  3:46.12  4:25.28
                                                                       5:04.01  5:42.51  6:21.15  7:00.08  7:39.03  8:17.98  8:56.14
                                                                       9:30.52
LAVAGNINO, CAITLIN    16 PC PLEASANTON SE              10:11.64  57      35.51  1:14.48  1:52.84  2:31.66  3:10.06  3:48.25  4:18.86
                                                                       5:05.12  5:43.12  6:21.29  6:59.60  7:38.49  8:17.39  8:56.53
                                                                       9:34.68
EFFORD-LAVER, JENNIKA 14 PC SOUTH VALLEY               10:13.26  58      34.26  1:12.86  1:51.76  2:30.79  3:10.02  3:49.27  4:28.18
                                                                       5:07.25  5:45.94  6:25.14  7:03.85  7:42.82  8:21.38  8:59.73
                                                                       9:37.43
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE              10:15.35  59      34.61  1:12.70  1:51.33  2:30.19  3:08.18  3:46.26  4:24.57
                                                                       5:03.40  5:41.75  6:20.61  7:00.31  7:39.75  8:18.78  8:57.88
                                                                       9:37.04
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI              10:21.16  60      34.18  1:13.06  1:52.35  2:31.52  3:10.98  3:50.67  4:16.08
                                                                       5:09.92  5:49.49  6:29.01  7:08.78  7:48.01  8:27.01  9:06.69
                                                                       9:29.10
STOLLER, URSULA       14 PC GOLDEN BEAR S              10:21.59  61      35.42  1:13.60  1:52.21  2:30.76  3:10.11  3:48.78  4:28.21
                                                                       5:07.01  5:46.52  6:25.64  7:05.86  7:45.09  8:25.05  9:04.12
                                                                       9:43.51
SMITH, KATELYN        14 PC SILICON VALLE              10:23.51  62      34.99  1:13.85  1:53.77  2:32.75  3:12.23  3:51.42  4:31.36
                                                                       5:10.42  5:49.88  6:29.52  7:09.88  7:49.62  8:29.18  9:07.67
                                                                       9:46.45
MCMAHON, TESS         14 PC BARRACUDA AQU              10:24.26  63      35.20  1:13.35  1:51.69  2:30.32  3:09.14  3:47.89  4:17.95
                                                                       5:06.37  5:45.98  6:25.92  7:06.17  7:46.82  8:27.18  9:07.03
                                                                       9:46.45
CARPENTER, KIMBERLY   17 PC SOUTH VALLEY               10:25.58  64      35.30  1:13.81  1:53.27  2:32.52  3:12.20  3:51.60  4:31.43
                                                                       5:11.40  5:50.66  6:30.46  7:09.95  7:49.70  8:29.41  9:08.49
                                                                       9:47.56
ARNASON, GRETCHEN     17 PC GOLDEN BEAR S              10:30.98  65      33.87  1:11.21  1:50.09  2:28.91  3:08.57  3:48.09  4:28.23
                                                                       5:08.15  5:48.46  6:29.02  7:10.02  7:50.97  8:31.88  9:12.63
                                                                       9:51.10
OBRIEN, MEGHAN        17 PC PLEASANTON SE              10:47.13  66      36.22  1:16.18  1:56.65  2:36.70  3:16.98  3:57.37  4:38.05
                                                                       5:18.73  5:59.52  6:40.41  7:21.49  8:02.74  8:44.09  9:25.98
                                                                      10:07.27
CALDWELL, DANI        13 AZ SDA                          DQUED
FARMER, DEVON         16 PC PLEASANTON SE                DQUED
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================
    NATIONAL  17:06.69
   SECTIONAL  18:50.59

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCGOWAN, CHRISTINA    16 PC WALNUT CREEK               18:08.34   1      33.71  1:08.81  1:44.80  2:20.81  2:57.14  3:33.21  4:09.57
                                                                       4:45.74  5:17.89  5:58.25  6:33.62  7:09.33  7:45.74  8:21.56
                                                                       8:58.13  9:34.26 10:10.78 10:47.11 11:23.78 12:00.33 12:36.75
                                                                      13:13.25 13:49.97 14:26.65 15:03.88 15:40.62 16:17.48 16:54.14
                                                                      17:30.82

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARNES-WAYCHUS, CASEY 13 PC PALO ALTO STA              18:16.05   2      34.56  1:11.50  1:40.54  2:25.16  3:01.64  3:37.44  4:14.38
                                                                       4:51.37  5:28.12  6:04.58  6:41.03  7:17.36  7:48.40  8:30.48
                                                                       9:07.27  9:43.62 10:13.04 10:57.35 11:33.87 12:10.57 12:47.14
                                                                      13:23.65 14:00.27 14:36.99 15:13.58 15:50.29 16:27.26 17:04.09
                                                                      17:40.56
FOSTER, JODIE         14 ** CAYJ                       18:16.61   3      34.03  1:09.19  1:45.12  2:21.14  2:57.26  3:33.53  4:09.79
                                                                       4:45.98  5:22.30  5:58.55  6:34.84  7:11.31  7:48.45  8:25.50
                                                                       9:02.70  9:40.21 10:17.81 10:54.79 11:31.97 12:09.57 12:46.91
                                                                      13:24.22 14:01.31 14:37.66 15:14.32 15:51.02 16:27.84 17:04.04
                                                                      17:40.93
AJIMURA, BUFFY        13 PC TERRAPINS SWI              18:18.51   4      32.03  1:06.36  1:42.09  2:18.15  2:55.08  3:31.64  4:08.45
                                                                       4:45.22  5:22.10  5:59.02  6:35.93  7:13.06  7:50.42  8:27.05
                                                                       9:04.27  9:41.22 10:18.52 10:55.83 11:33.12 12:09.93 12:46.97
                                                                      13:24.13 14:01.46 14:38.93 15:16.02 15:52.61 16:30.19 17:06.75
                                                                      17:43.11
HARPER, SHELLEY       14 PC WALNUT CREEK               18:21.03   5      34.42  1:10.87  1:48.49  2:25.08  3:02.91  3:39.78  4:17.24
                                                                       4:53.46  5:30.41  6:07.05  6:44.21  7:21.28  7:58.69  8:34.95
                                                                       9:11.98  9:48.34 10:25.57 11:01.95 11:39.09 12:15.30 12:52.60
                                                                      13:29.17 14:06.20 14:42.72 15:19.92 15:56.96 16:33.47 17:10.18
                                                                      17:46.23
MACIAS, ALBA          14 ** ACUATICA NELS              18:25.76   6      34.55  1:10.82  1:47.58  2:24.62  3:01.39  3:38.05  4:14.68
                                                                       4:51.32  5:28.13  6:05.23  6:41.83  7:18.91  7:55.89  8:32.81
                                                                       9:09.54  9:46.69 10:23.42 11:00.59 11:37.67 12:14.85 12:52.02
                                                                      13:29.42 14:06.37 14:43.97 15:20.63 15:58.02 16:35.18 17:13.06
                                                                      17:49.42
JOVINO, KATHRYN       16 PC VALLEJO AQUAT              18:26.52   7      34.24  1:11.22  1:48.37  2:25.35  3:02.47  3:39.35  4:16.22
                                                                       4:53.04  5:29.95  6:06.63  6:43.60  7:20.27  7:57.38  8:34.53
                                                                       9:11.84  9:48.75 10:26.06 11:03.06 11:31.58 12:17.05 12:45.19
                                                                      13:30.97 14:08.65 14:45.99 15:23.30 16:00.31 16:37.59 17:14.60
                                                                      17:51.22
HOOPER, CHEYENNE      15 PC TERRAPINS SWI              18:31.43   8      34.27  1:11.49  1:48.85  2:26.18  3:03.29  3:40.17  4:17.17
                                                                       4:53.85  5:30.71  6:07.50  6:44.59  7:21.84  7:58.92  8:35.75
                                                                       9:13.08  9:50.11 10:24.82 11:04.78 11:42.12 12:19.40 12:56.92
                                                                      13:34.11 14:06.90 14:48.26 15:26.04 16:03.49 16:30.92 17:17.81
                                                                      17:55.53
DECESARE, DIANA       17 PC PALO ALTO STA              18:38.76   9      27.72  1:10.52  1:47.41  2:24.34  3:01.44  3:38.72  4:09.06
                                                                       4:52.91  5:29.85  6:06.71  6:43.26  7:19.99  7:56.86  8:34.04
                                                                       9:11.08  9:48.13 10:25.47 11:02.92 11:40.60 12:18.25 12:56.09
                                                                      13:34.17 14:12.11 14:50.23 15:28.78 16:06.92 16:45.31 17:23.96
                                                                      18:01.87
CAMBURN, MICHELLE     15 PC PALO ALTO STA              18:44.14  10      34.00  1:10.73  1:47.99  2:24.91  3:02.40  3:39.50  4:17.25
                                                                       4:54.08  5:31.36  6:08.31  6:45.39  7:22.88  8:00.09  8:37.32
                                                                       9:14.68  9:52.05 10:29.65 11:08.14 11:46.47 12:23.92 13:02.04
                                                                      13:39.80 14:17.97 14:56.51 15:34.64 16:12.94 16:50.76 17:29.38
                                                                      18:06.81
ARON, ALEXIA          17 AZ BEST                       18:44.37  11      34.55  1:11.80  1:49.48  2:26.86  2:57.45  3:42.55  4:20.43
                                                                       4:58.08  5:36.06  6:13.66  6:51.52  7:29.34  8:07.40  8:45.14
                                                                       9:20.83 10:00.18 10:37.94 11:14.87 11:52.55 12:29.64 13:07.17
                                                                      13:44.33 14:22.14 14:59.47 15:37.00 16:14.47 16:52.49 17:30.26
                                                                      18:08.08
BRINTON, ERIN         18 CO DURANGO SWIM               18:45.95  12      25.63  1:12.71  1:50.82  2:29.42  3:07.84  3:46.23  4:24.30
                                                                       5:02.61  5:40.92  6:19.10  6:56.64  7:34.21  8:11.46  8:48.94
                                                                       9:26.22 10:03.91 10:41.18 11:18.68 11:56.32 12:33.91 13:11.44
                                                                      13:48.60 14:20.18 15:03.25 15:35.77 16:18.15 16:46.78 17:32.92
                                                                      18:00.48
WENZLAU, BECKY        16 PC PALO ALTO STA              18:46.69  13      34.25  1:11.15  1:47.92  2:24.88  3:01.91  3:39.28  4:16.30
                                                                       4:53.51  5:30.86  6:08.52  6:45.42  7:22.95  8:00.90  8:38.64
                                                                       9:16.78  9:54.85 10:32.50 11:10.85 11:48.75 12:26.44 13:04.29
                                                                      13:42.68 14:20.84 14:59.28 15:37.70 16:15.63 16:53.99 17:31.76
                                                                      18:09.71

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SHEPHERD, DANA        14 AZ SDA                        18:49.75  14      32.99  1:09.98  1:47.37  2:24.89  3:01.26  3:38.81  4:15.52
                                                                       4:53.08  5:28.89  6:06.46  6:44.02  7:20.51  7:57.19  8:35.40
                                                                       9:13.96  9:52.62 10:28.55 11:07.26 11:46.19 12:25.07 13:03.21
                                                                      13:42.37 14:20.96 15:00.02 15:38.80 16:17.90 16:54.85 17:33.51
                                                                      18:12.50
RINDER, TERRY         14 AZ BEST                       18:51.36  15      34.89  1:12.14  1:50.28  2:28.19  3:06.41  3:44.22  4:22.44
                                                                       5:00.14  5:38.21  6:15.96  6:54.06  7:31.84  8:09.65  8:47.09
                                                                       9:25.29 10:02.77 10:40.75 11:18.49 11:56.60 12:34.39 13:12.41
                                                                      13:50.19 14:28.17 15:05.72 15:43.59 16:21.11 16:59.16 17:36.90
                                                                      18:14.83
CALDWELL, HILARY      13 ** PACIFIC SEA W              18:53.75  16      34.46  1:11.59  1:48.76  2:26.17  3:03.56  3:41.46  4:19.19
                                                                       4:56.92  5:34.72  6:12.80  6:51.05  7:29.21  8:07.31  8:45.96
                                                                       9:23.74 10:01.76 10:39.44 11:17.13 11:54.85 12:32.85 13:11.05
                                                                      13:48.69 14:26.47 15:04.67 15:43.06 16:21.30 16:59.85 17:38.30
                                                                      18:16.46
WILLIAMS, SARAH       16 PC TERRAPINS SWI              18:56.78  17      34.27  1:11.78  1:49.54  2:27.57  3:05.45  3:43.45  4:21.35
                                                                       4:59.08  5:36.74  6:14.65  6:49.21  7:29.99  8:07.66  8:45.58
                                                                       9:23.72 10:01.38 10:38.98 11:16.98 11:54.99 12:33.06 13:11.60
                                                                      13:50.07 14:28.55 15:06.08 15:44.89 16:23.63 17:02.66 17:40.90
                                                                      18:19.25
YOSHIWARA, CAROLE     15 PC WALNUT CREEK               18:56.81  18      34.33  1:11.20  1:48.90  2:26.59  3:04.24  3:41.61  4:19.53
                                                                       4:57.22  5:34.83  6:12.31  6:50.37  7:27.86  8:06.12  8:43.93
                                                                       9:22.10  9:59.74 10:37.07 11:15.03 11:53.51 12:31.94 13:10.60
                                                                      13:49.16 14:27.91 15:06.62 15:45.19 16:23.69 17:02.27 17:40.39
                                                                      18:19.12
EATON, LAINEY         17 PC PALO ALTO STA              19:00.64  19      34.13  1:10.80  1:47.86  2:24.79  3:02.21  3:39.59  4:17.61
                                                                       4:55.28  5:33.61  6:11.43  6:49.52  7:27.13  8:05.59  8:43.56
                                                                       9:22.25 10:00.22 10:38.43 11:16.43 11:55.33 12:33.86 13:12.07
                                                                      13:50.35 14:29.18 15:07.71 15:47.05 16:25.79 17:04.84 17:43.58
                                                                      18:22.72
BARBER, BRITTANI      17 ** PACIFIC SEA W              19:01.02  20      34.04  1:10.88  1:48.55  2:26.06  3:03.92  3:41.54  4:19.57
                                                                       4:57.21  5:35.08  6:12.66  6:50.81  7:28.51  8:06.60  8:44.48
                                                                       9:22.69 10:00.87 10:39.38 11:17.36 11:56.21 12:34.33 13:13.13
                                                                      13:51.56 14:30.42 15:09.02 15:47.99 16:26.76 17:05.64 17:44.65
                                                                      18:23.42
MEADOWS, MEGAN        16 PC PALO ALTO STA              19:03.02  21      34.37  1:12.25  1:50.50  2:28.61  3:06.85  3:44.76  4:23.10
                                                                       5:01.05  5:39.25  6:17.34  6:55.76  7:33.93  8:12.15  8:50.14
                                                                       9:28.84 10:07.14 10:45.05 11:23.30 12:01.95 12:40.09 13:18.72
                                                                      13:57.21 14:35.83 15:14.35 15:53.20 16:31.75 17:10.54 17:48.80
                                                                      18:24.92
SEELOS, LIZZY         17 PC PALO ALTO STA              19:03.55  22      34.91  1:12.37  1:50.31  2:28.35  3:06.36  3:44.53  4:22.69
                                                                       5:01.17  5:39.53  6:18.28  6:56.42  7:34.61  8:12.24  8:50.64
                                                                       9:28.77 10:07.16 10:37.76 11:24.41 12:02.75 12:41.55 13:20.10
                                                                      13:58.54 14:36.89 15:15.36 15:53.58 16:32.16 17:08.38 17:49.05
                                                                      18:22.54
GUARDALABENE, ISA     12 PC GOLDEN BEAR S              19:10.29  23      34.68  1:13.09  1:51.36  2:29.56  3:08.19  3:46.78  4:25.75
                                                                       5:04.55  5:43.88  6:23.03  7:02.20  7:41.86  8:20.93  9:00.47
                                                                       9:40.05 10:19.11 10:58.49 11:37.67 12:16.53 12:55.03 13:34.01
                                                                      14:12.24 14:50.82 15:29.33 16:07.57 16:45.54 17:23.29 18:00.49
                                                                      18:37.13
FARMER, DEVON         16 PC PLEASANTON SE              19:10.75  24      34.93  1:12.82  1:50.65  2:28.93  3:07.10  3:45.52  4:23.88
                                                                       5:02.23  5:40.52  6:18.92  6:57.32  7:36.13  8:14.73  8:53.37
                                                                       9:31.97 10:10.82 10:49.31 11:27.97 12:06.55 12:45.47 13:23.78
                                                                      14:02.42 14:40.74 15:19.25 15:57.45 16:36.23 17:14.54 17:53.66
                                                                      18:32.31
TADLOCK, NIKKI        13 PC TERRAPINS SWI              19:14.01  25      33.23  1:09.16  1:46.29  2:23.51  3:01.28  3:38.89  4:17.37
                                                                       4:55.40  5:34.44  6:12.98  6:51.48  7:28.62  8:01.95  8:46.47
                                                                       9:26.19 10:06.13 10:46.25 11:25.18 12:05.48 12:45.65 13:18.05
                                                                      14:06.39 14:46.59 15:25.41 16:04.30 16:42.39 17:21.34 17:59.97
                                                                      18:37.80

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  201                                   WOMENS   OPEN    1500 FREE                                   EVENT  201
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOJA, KATHRINA        15 NE BERNAL GATOR               19:21.67  26      34.25  1:11.04  1:48.26  2:25.38  3:02.87  3:39.99  4:17.95
                                                                       4:54.83  5:32.80  6:10.85  6:49.77  7:28.28  8:07.94  8:46.39
                                                                       9:25.91 10:05.03 10:36.20 11:24.70 12:04.76 12:44.13 13:11.89
                                                                      14:03.68 14:43.76 15:24.19 16:04.69 16:45.79 17:25.43 18:04.68
                                                                      18:44.21
PAGARD, LINDSAY       17 PN WEST                       19:22.39  27      35.00  1:12.76  1:51.70  2:30.00  3:00.12  3:48.06  4:27.64
                                                                       5:05.89  5:44.71  6:23.40  6:59.63  7:41.24  8:13.40  8:58.90
                                                                       9:37.71 10:16.23 10:54.24 11:33.63 12:00.04 12:50.96 13:30.62
                                                                      14:09.43 14:44.85 15:28.81 16:02.01 16:47.72 17:14.13 18:06.31
                                                                      18:32.72
WELLS, ALEX           13 PC SILICON VALLE              19:35.65  28      33.57  1:10.72  1:48.13  2:25.56  3:03.22  3:41.41  4:19.70
                                                                       4:57.70  5:36.37  6:14.91  6:53.65  7:32.66  8:12.25  8:51.90
                                                                       9:31.93 10:12.26 10:52.22 11:31.85 12:11.65 12:51.32 13:30.62
                                                                      14:11.66 14:52.16 15:33.61 16:13.79 16:54.84 17:35.49 18:16.08
                                                                      18:56.33
HAWKINS, CAITLIN      17 PC SANTA CLARA S              19:38.30  29      35.17  1:12.66  1:50.68  2:29.23  3:07.79  3:46.43  4:25.50
                                                                       5:04.36  5:43.66  6:22.86  7:02.29  7:41.66  8:21.03  9:00.74
                                                                       9:39.56 10:19.42 10:59.18 11:38.64 12:18.36 12:58.29 13:38.06
                                                                      14:18.07 14:58.95 15:39.28 16:19.95 17:00.51 17:40.74 18:20.65
                                                                      19:00.04
JONES, JILL           12 PC ORINDA AQUATI              19:58.37  30      36.41  1:14.73  1:54.23  2:32.54  3:12.05  3:52.12  4:32.07
                                                                       5:11.85  5:33.07  6:33.04  7:13.86  7:54.12  8:34.32  9:14.11
                                                                       9:54.13 10:35.06 11:15.60 11:55.58 12:35.93 13:16.30 13:56.44
                                                                      14:36.27 15:16.68 15:57.26 16:37.86 17:18.89 17:59.61 18:40.50
                                                                      19:15.45
LAVAGNINO, CAITLIN    16 PC PLEASANTON SE              20:03.86  31      35.73  1:14.18  1:48.30  2:32.49  3:05.43  3:51.32  4:22.84
                                                                       5:10.38  5:43.38  6:29.83  7:04.57  7:50.51  8:21.84  9:11.56
                                                                       9:53.24 10:33.70 11:14.64 11:55.59 12:36.70 13:17.76 13:58.96
                                                                      14:39.61 15:20.39 16:01.06 16:42.05 17:22.54 18:04.03 18:44.59
                                                                      19:15.80
YODER, SHAILA         13 PC WALNUT CREEK                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  150
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    30.72   1    29.85 F1
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    30.99   2    30.37 F2
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    32.29   6    31.72 F3
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    32.21   4    31.98 F4
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       32.11   3    32.05 F5
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE    32.25   5    32.32 F6
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    32.77   8    32.56 F7
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    32.72   7    33.00 F8

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    30.72   1
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    30.99   2
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       32.11   3
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    32.21   4
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE    32.25   5
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    32.29   6
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    32.72   7
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    32.77   8
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    32.82   9
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA    32.91  10
KHOJASTEH, KEVIN      10 PC DEANZA CUPERT    32.92  11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  150                                    MENS    10&UN   50 FREE                                     EVENT  150
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK     32.94  12
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S    32.96  13
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    33.13  14
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT    33.26  15
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    33.31  16
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    33.39  17
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL    33.50  18
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO    33.61  19
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM     33.72  20
HORPEL, FRANK         10 PC PLEASANTON SE    33.78  21
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S    33.81  22
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU    33.99  23
DIAZ, CESAR           10 PC WALNUT CREEK     34.02  25
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA    34.02  24
CAMPBELL, SVEN         9 PC MONTCLAIR SWI    34.09  26
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE    34.28  27
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT    34.34  28
OGREN, CURTIS          8 PC PENINSULA COV    34.84  29
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU    34.87  30
BLOOMER, EOIN          9 PC MAVERICKS        35.10  31
MAI, ANTHONY          10 PC SANTA CLARA S    35.11  32
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    35.14  33
LORENZIN, JAMES        9 PC SUNNYVALE SWI    35.54  34
HAMILTON, MITCHELL    10 PC PALO ALTO STA    35.87  35
LIM, TED              10 PC PALO ALTO STA    36.30  36

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   44
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:05.99   1  1:04.80 F1
                                                                    F    31.56
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:08.77   2  1:06.50 F2
                                                                    F    32.00
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  1:09.85   5  1:09.53 F3
                                                                    F    33.62
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:09.65   4  1:09.76 F4
                                                                    F    33.43
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:09.64   3  1:10.09 F5
                                                                    F    32.83
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  1:10.21   8  1:10.32 F6
                                                                    F    34.30
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:09.90   6  1:10.46 F7
                                                                    F    33.77
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:10.12   7  1:11.37 F8
                                                                    F    34.52

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:05.99   1
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:08.77   2
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:09.64   3
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:09.65   4
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  1:09.85   5
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:09.90   6
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:10.12   7
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  1:10.21   8
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:11.22   9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   44                                    MENS    10&UN   100 FREE                                    EVENT   44
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:11.44  10
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  1:12.17  11
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:12.21  12
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S  1:12.23  13
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  1:12.27  14
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:12.34  15
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  1:12.57  16
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  1:12.65  17
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:13.52  18
KHOJASTEH, KEVIN      10 PC DEANZA CUPERT  1:13.78  19
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:14.06  20
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA  1:14.10  21
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM   1:14.76  22
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU  1:15.06  23
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  1:15.31  24
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:15.85  25
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S  1:15.97  26
DIAZ, CESAR           10 PC WALNUT CREEK   1:16.85  27

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  2:25.52   1  2:14.42 F1  P  1:11.57
                                                                    F    32.04  1:06.50  1:41.03
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:30.04   2  2:27.26 F2  P  1:12.99
                                                                    F    34.39  1:12.08  1:49.52
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           2:30.54   3  2:28.81 F3  P  1:13.12
                                                                    F    34.37  1:11.99  1:50.67
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  2:34.28   5  2:32.18 F4  P  1:14.46
                                                                    F    35.22  1:14.80  1:54.44
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:34.61   6  2:32.88 F5  P  1:14.86
                                                                    F    35.01  1:14.09  1:54.54
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  2:34.18   4  2:32.95 F6  P  1:15.08
                                                                    F    35.11  1:14.39  1:54.51
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  2:34.81   7  2:34.13 F7  P  1:15.07
                                                                    F    35.81  1:15.73  1:55.55
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:37.43   8  2:34.20 F8  P  1:16.16
                                                                    F    35.55  1:15.23  1:55.65

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  2:25.52   1              P  1:11.57
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:30.04   2              P  1:12.99
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           2:30.54   3              P  1:13.12
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  2:34.18   4              P  1:15.08
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  2:34.28   5              P  1:14.46
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  2:34.61   6              P  1:14.86
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  2:34.81   7              P  1:15.07
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:37.43   8              P  1:16.16
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     2:37.67   9              P  1:14.20
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL  2:37.90  10              P  1:16.76
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S  2:40.15  11              P  1:17.48
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  2:41.64  12              P  1:18.97
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  2:42.23  13              P  1:18.15
PHAN, JEFFERY         10 PC SAN FRANCISCO  2:44.29  14              P  1:23.48
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA  2:45.05  15              P  1:18.51
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU  2:45.63  16              P  1:20.74

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  100                                    MENS    10&UN   200 FREE                                    EVENT  100
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DIAZ, CESAR           10 PC WALNUT CREEK   2:46.87  18              P  1:20.23
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU  2:46.87  17              P  1:19.39
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  2:47.26  19              P  1:20.45
LAU, TONY              9 PC SAN FRANCISCO  2:48.79  20              P  1:20.89
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   2:51.27  21              P  1:22.77

============================================================================================================================
   EVENT   86                                    MENS    10&UN   400 FREE                                    EVENT   86
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  4:55.27   1  4:36.22 F1  P  1:11.00  1:11.00  1:48.31  2:26.23  3:03.77  3:42.25  4:19.29
                                                                    F    32.33  1:07.07  1:42.69  2:17.98  2:53.24  3:28.25  4:03.05
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  5:06.56   2  5:00.86 F2  P  1:12.80  1:12.80  1:52.36  2:32.43  3:11.61  3:49.85  4:29.10
                                                                    F    33.20  1:10.49  1:48.98  2:27.79  3:06.26  3:44.78  4:23.59
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           5:09.18   3  5:07.59 F3  P  1:13.40  1:13.40  1:52.74  2:32.17  3:11.67  3:51.09  4:30.77
                                                                    F    34.80  1:13.11  1:52.81  2:32.12  3:11.65  3:50.99  4:30.36
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   5:10.54   4  5:08.65 F4  P  1:14.81  1:14.81  1:54.49  2:33.82  3:13.56  3:53.59  4:32.75
                                                                    F    36.10  1:15.29  1:54.42  2:33.82  3:13.36  3:52.93  4:31.52
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  5:25.74   7  5:15.96 F5  P  1:17.30  1:17.30  1:58.39  2:39.94  3:21.85  4:04.47  4:46.47
                                                                    F    36.21  1:15.70  1:56.53  2:36.44  3:17.25  3:58.20  4:38.19
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  5:22.42   5  5:16.25 F6  P  1:15.80  1:15.80  1:56.96  2:37.71  3:19.57  4:01.66  4:43.00
                                                                    F    35.66  1:15.27  1:55.88  2:36.12  3:17.28  3:57.84  4:38.14
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  5:24.08   6  5:17.54 F7  P  1:17.51  1:17.51  1:58.99  2:40.00  3:21.17  4:03.11  4:44.87
                                                                    F    35.91  1:15.58  1:55.64  2:36.57  3:17.06  3:58.70  4:38.29
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  5:45.37   8  5:17.92 F8  P  1:21.12  1:21.12  2:05.78  2:50.07  3:34.20  4:18.73  5:02.85
                                                                    F    35.86  1:15.12  1:56.25  2:37.17  3:18.02  3:58.67  4:39.99

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  4:55.27   1              P  1:11.00  1:11.00  1:48.31  2:26.23  3:03.77  3:42.25  4:19.29
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  5:06.56   2              P  1:12.80  1:12.80  1:52.36  2:32.43  3:11.61  3:49.85  4:29.10
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           5:09.18   3              P  1:13.40  1:13.40  1:52.74  2:32.17  3:11.67  3:51.09  4:30.77
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   5:10.54   4              P  1:14.81  1:14.81  1:54.49  2:33.82  3:13.56  3:53.59  4:32.75
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  5:22.42   5              P  1:15.80  1:15.80  1:56.96  2:37.71  3:19.57  4:01.66  4:43.00
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  5:24.08   6              P  1:17.51  1:17.51  1:58.99  2:40.00  3:21.17  4:03.11  4:44.87
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  5:25.74   7              P  1:17.30  1:17.30  1:58.39  2:39.94  3:21.85  4:04.47  4:46.47
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  5:45.37   8              P  1:21.12  1:21.12  2:05.78  2:50.07  3:34.20  4:18.73  5:02.85

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   76
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    37.21   2    35.46 F1
                                                                    F
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    36.73   1    35.76 F2
                                                                    F
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST             38.49   8    37.25 F3
                                                                    F
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    38.32   4    37.48 F4
                                                                    F
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE    38.47   7    37.58 F5
                                                                    F
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    38.35   5    37.93 F6
                                                                    F

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   76                                    MENS    10&UN   50 BACK                                     EVENT   76
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA    38.41   6    38.23 F7
                                                                    F
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    37.82   3   DQUED  F
                                                                    F

BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    36.73   1
HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    37.21   2
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    37.82   3
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    38.32   4
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    38.35   5
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA    38.41   6
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE    38.47   7
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST             38.49   8
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S    38.76   9
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       38.84  10
CAMPBELL, SVEN         9 PC MONTCLAIR SWI    38.96  11
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S    39.39  12
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT    40.00  13
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    40.08  14
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    40.18  15
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    40.21  16
BLOOMER, EOIN          9 PC MAVERICKS        40.31  17
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT    40.38  18
MYINT, VICTOR          8 PC DALY CITY DOL    40.49  19
MARKWITH, QUINN       10 PC DEANZA CUPERT    40.52  20
SPEED, ALEC           10 PC UNATTACHED PA    40.54  21
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU    40.70  22
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    40.99  23
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM     41.28  24
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU    43.23  25
SUNDARESAN, VISHNU    10 PC MISSION SAN J   DQUED
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   34
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:18.22   1  1:15.52 F1
                                                                    F    37.03
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.85   2  1:17.46 F2
                                                                    F    38.18
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:20.48   4  1:20.28 F3
                                                                    F    39.06
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  1:22.50   7  1:21.05 F4
                                                                    F    39.68
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:19.08   3  1:21.17 F5
                                                                    F    39.55
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:21.88   6  1:22.03 F6
                                                                    F    39.84
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  1:21.65   5  1:22.45 F7
                                                                    F    40.10
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA  1:23.52   8  1:24.71 F8
                                                                    F    40.90

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:18.22   1
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.85   2

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   34                                    MENS    10&UN   100 BACK                                    EVENT   34
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:19.08   3
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:20.48   4
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  1:21.65   5
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:21.88   6
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  1:22.50   7
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA  1:23.52   8
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  1:23.80   9
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:24.43  10
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  1:25.58  11
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  1:25.71  12
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:25.93  14
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:25.93  13
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  1:26.99  15
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:27.04  16
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.20  17
BLOOMER, EOIN          9 PC MAVERICKS      1:28.67  18
AKIYAMA, SAM          10 PC CABRILLO THRE  1:29.15  19
NAPIER, STEWART       10 PC BARRACUDA AQU  1:30.79  20
SPEED, ALEC           10 PC UNATTACHED PA  1:31.55  21
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU  1:33.15  22

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  120
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     42.33   4    40.30 F1
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    40.74   1    40.37 F2
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT    41.37   2    41.03 F3
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       41.39   3    41.03 F3
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL    43.16   8    42.35 F5
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S    42.39   5    42.62 F6
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    43.12   7    42.81 F7
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    42.84   6    43.68 F8

CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    40.74   1
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT    41.37   2
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       41.39   3
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     42.33   4
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S    42.39   5
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT    42.84   6
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    43.12   7
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL    43.16   8
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST             43.42   9
YEE, ANDREW           10 PC SAN RAMON LIV    43.46  10
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK     43.79  11
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    43.81  12
LIN, LUCAS            10 PC WALNUT CREEK     44.43  13
BROWN, PAT             9 PC OAKLAND BARRA    44.75  14
KANE, JONATHAN        10 PC OSPREY AQUATI    45.47  16
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO    45.47  15
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS        45.55  17
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM     46.07  18
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S    46.19  19
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA    46.47  20
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S    46.56  21
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE    46.60  22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  120                                    MENS    10&UN   50 BREAST                                   EVENT  120
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU    46.77  23
COLLINS, BRENDAN      10 PC BURLINGAME AQ    46.82  24
AKIYAMA, SAM          10 PC CABRILLO THRE    47.59  25
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    47.77  26
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   66                                    MENS    10&UN   100 BREAST                                  EVENT   66
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  1:28.42   1  1:26.26 F1
                                                                    F    42.27
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:28.61   2  1:26.71 F2
                                                                    F    41.86
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:32.28   4  1:28.55 F3
                                                                    F    42.69
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL  1:32.22   3  1:28.78 F4
                                                                    F    43.01
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:35.95   8  1:29.53 F5
                                                                    F    43.70
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:33.11   5  1:32.61 F6
                                                                    F    43.85
YEE, ANDREW           10 PC SAN RAMON LIV  1:35.92   7  1:33.14 F7
                                                                    F    43.86
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:35.83   6  1:33.64 F8
                                                                    F    45.62

SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  1:28.42   1
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:28.61   2
HOJNACKI, DYLAN       10 AZ TEMPE RIO SAL  1:32.22   3
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:32.28   4
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:33.11   5
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   1:35.83   6
YEE, ANDREW           10 PC SAN RAMON LIV  1:35.92   7
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:35.95   8
KANE, JONATHAN        10 PC OSPREY AQUATI  1:36.71   9
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S  1:36.80  10
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  1:37.10  11
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE  1:38.88  12
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:39.37  13
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  1:39.50  14
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  1:39.95  15
COLLINS, BRENDAN      10 PC BURLINGAME AQ  1:39.96  16
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  1:40.15  17
LIN, LUCAS            10 PC WALNUT CREEK   1:40.31  18
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM   1:40.74  19
GERRITY, BRIAN        10 PC MAVERICKS      1:41.14  20
AKIYAMA, SAM          10 PC CABRILLO THRE  1:43.57  21
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE   DQUED

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   54                                    MENS    10&UN   50 FLY                                      EVENT   54
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    32.93   1    32.63 F1
HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    33.61   2    33.27 F2
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    34.19   4    34.05 F3
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    33.72   3    34.24 F4
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    34.47   5    35.04 F5
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       34.55   6    35.06 F6
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    35.29   8    35.07 F7
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    35.12   7    35.42 F8

BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT    32.93   1
HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT    33.61   2
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT    33.72   3
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT    34.19   4
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT    34.47   5
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED       34.55   6
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV    35.12   7
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J    35.29   8
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S    36.24   9
FAHMY, ADAM           10 PC SALINAS VALLE    36.40  10
SPEED, ALEC           10 PC UNATTACHED PA    36.62  11
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA    36.79  12
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT    36.97  13
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI    37.17  14
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA    37.19  15
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S    37.66  16
CAMPBELL, SVEN         9 PC MONTCLAIR SWI    38.24  17
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC     38.45  18
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT    38.56  19
KHOJASTEH, KEVIN      10 PC DEANZA CUPERT    38.57  20
CHOI, MICHAEL          9 PC MISSION SAN J    38.60  21
NARUNS, NICHOLAS      10 PC PALO ALTO STA    38.86  22
LIN, LUCAS            10 PC WALNUT CREEK     39.31  23
MAI, ANTHONY          10 PC SANTA CLARA S    39.77  24
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU    40.72  25
SCHULTZ, ALEX          9 AZ TEMPE RIO SAL    41.01  26

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  132
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:13.60   1  1:11.27 F1
                                                                    F    34.09
HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:16.95   2  1:13.76 F2
                                                                    F    35.90
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.51   3  1:17.85 F3
                                                                    F    36.35
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:21.50   6  1:18.74 F4
                                                                    F    37.16
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:19.81   4  1:19.19 F5
                                                                    F    36.73

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  132                                    MENS    10&UN   100 FLY                                     EVENT  132
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:23.98   8  1:20.67 F6
                                                                    F    37.07
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  1:21.21   5  1:20.94 F7
                                                                    F    38.01
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:22.91   7  1:21.23 F8
                                                                    F    38.23

BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  1:13.60   1
HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  1:16.95   2
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  1:18.51   3
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  1:19.81   4
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  1:21.21   5
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  1:21.50   6
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  1:22.91   7
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     1:23.98   8
CHOI, EUGENE          10 PC MISSION SAN J  1:25.21   9
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S  1:25.49  10
KANE, JONATHAN        10 PC OSPREY AQUATI  1:27.01  11
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  1:27.40  12
NUNAN, MICHAEL        10 PC SANTA CLARA S  1:27.93  13
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA  1:28.40  14
KRAUSE, BEN           10 PC ALAMEDA ISLAN  1:28.57  15
NARUNS, NICHOLAS      10 PC PALO ALTO STA  1:28.61  16
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA  1:28.74  17
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  1:29.01  18
YEE, ANDREW           10 PC SAN RAMON LIV  1:29.27  19
LIN, LUCAS            10 PC WALNUT CREEK   1:30.32  20
MAI, ANTHONY          10 PC SANTA CLARA S  1:30.57  21
SCHULTZ, ALEX          9 AZ TEMPE RIO SAL  1:31.06  22
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   1:31.37  23
LAU, TONY              9 PC SAN FRANCISCO  1:32.19  24
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           1:35.03  25
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  1:36.30  26
BLOOMER, EOIN          9 PC MAVERICKS      1:40.01  27
SPEED, ALEC           10 PC UNATTACHED PA   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  110
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  2:44.96   1  2:39.38 F1  P  1:17.95
                                                                    F    34.53  1:15.01  2:05.60
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  2:47.63   3  2:42.75 F2  P  1:17.01
                                                                    F    33.53  1:15.31  2:07.04
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  2:46.75   2  2:44.93 F3  P  1:20.02
                                                                    F    35.71  1:19.63  2:07.31
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  2:54.80   5  2:51.62 F4  P  1:20.23
                                                                    F    35.31  1:20.35  2:13.44
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           2:54.55   4  2:52.73 F5  P  1:23.65
                                                                    F    39.45  1:22.08  2:15.43
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  2:56.52   6  2:54.77 F6  P  1:20.57
                                                                    F    37.39  1:21.52  2:13.56
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  2:57.20   8  2:55.85 F7  P  1:23.21
                                                                    F    36.81  1:22.79  2:16.91
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:56.55   7  2:56.69 F8  P  1:25.02
                                                                    F    39.87  1:26.74  2:19.80

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  110                                    MENS    10&UN   200 I.M.                                    EVENT  110
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................


HINSHAW, ADAM         10 PC DEANZA CUPERT  2:44.96   1              P  1:17.95
CONROY, BRANDON       10 PC DEANZA CUPERT  2:46.75   2              P  1:20.02
BAN, SHOTARO          10 PC DEANZA CUPERT  2:47.63   3              P  1:17.01
MEAD-SMITH, ANTONIO   10 AZ BEST           2:54.55   4              P  1:23.65
HE, BRIAN             10 PC SAN RAMON LIV  2:54.80   5              P  1:20.23
YUH, IAN              10 PC DEANZA CUPERT  2:56.52   6              P  1:20.57
PORTER, ANDREW        10 PC CABRILLO THRE  2:56.55   7              P  1:25.02
ZAVALA, A.J.          10 PC DEANZA CUPERT  2:57.20   8              P  1:23.21
FLEMING, CASEY        10 PC DEANZA CUPERT  2:57.43   9              P  1:24.87
MOONEY, SEAN          10 PC WALNUT CREEK   2:57.52  10              P  1:29.20
PATTERSON, DOMINIC    10 PC GOLDEN BEAR S  2:57.82  11              P  1:27.00
WEN, BOBBY            10 PC SANTA CLARA S  2:58.95  12              P  1:26.13
SONG, MITCHELL        10 PC DEANZA CUPERT  2:59.53  13              P  1:27.56
CONDORELLI, SANTO      9 OR UNATTACHED     2:59.96  14              P  1:22.67
LEUNG, MICHAEL        10 PC DEANZA CUPERT  3:00.29  15              P  1:23.63
VU, JARED              9 PC SAN FRANCISCO  3:01.02  16              P  1:30.53
HARGROVE, CONOR       10 PC RENO AQUATIC   3:02.69  17              P  1:31.87
LAWLER, KELTAN         9 PC SANTA CLARA S  3:03.14  18              P  1:28.93
SHILLING, STEPHEN     10 PC ALMADEN SWIM   3:03.95  19              P  1:30.04
LIN, LUCAS            10 PC WALNUT CREEK   3:04.15  20              P  1:28.62
YU, STEPHEN            9 PC PALO ALTO STA  3:05.34  21              P  1:28.84
LAU, TONY              9 PC SAN FRANCISCO  3:05.93  22              P  1:30.03
SELFRIDGE, ZACHARY     9 PC OSPREY AQUATI  3:06.52  23              P  1:27.78
KANE, JONATHAN        10 PC OSPREY AQUATI  3:06.72  24              P  1:30.63
KREMER, TOM            9 PC PALO ALTO STA  3:07.85  25              P  1:30.93
LOH, KEVIN            10 PC ALAMEDA ISLAN  3:07.87  26              P  1:29.48
AKIYAMA, SAM          10 PC CABRILLO THRE  3:08.27  27              P  1:31.49
PHAN, JEFFERY         10 PC SAN FRANCISCO  3:09.59  28              P  1:37.08
LU, OSKER              9 PC SANTA CLARA S  3:10.75  29              P  1:33.47
KHOJASTEH, KEVIN      10 PC DEANZA CUPERT  3:11.24  30              P  1:33.82
KRAUSE, BEN           10 PC ALAMEDA ISLAN  3:12.00  31              P  1:32.13
SPEED, ALEC           10 PC UNATTACHED PA  3:12.23  32              P  1:28.51
CLINE, BRADLEY         9 PC NORTH BAY AQU  3:13.42  33              P  1:33.18
NARUNS, NICHOLAS      10 PC PALO ALTO STA  3:22.02  34              P  1:34.53

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  130
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:19.05   1      37.45  1:17.16  1:48.98
         YUH, IAN            10
         CONROY, BRANDON     10
         BAN, SHOTARO        10
         HINSHAW, ADAM       10
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:29.00   2      40.46  1:22.29  1:56.54
         LEUNG, MICHAEL      10
         SONG, MITCHELL      10
         ZAVALA, A.J.        10
         FLEMING, CASEY      10
SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:35.74   3      41.31  1:24.84  2:01.91
         LAWLER, KELTAN       9
         WEN, BOBBY          10
         NUNAN, MICHAEL      10
         MAI, ANTHONY        10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  130                                    MENS    10&UN   200 M. R.                                   EVENT  130
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:40.24   4      44.35  1:27.46  2:27.71
         BUGBEE, JOSEPH      10
         YEE, ANDREW         10
         HE, BRIAN           10
         ROGERS, GEORDAN      9
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:42.17   5      59.37  1:29.57  2:06.31
         YU, STEPHEN          9
         NARUNS, NICHOLAS    10
         KREMER, TOM          9
         HAMILTON, MITCHELL  10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:45.95   6      39.91  1:30.26  2:08.55
         CHOI, EUGENE        10
         SUNDARESAN, VISHNU  10
         CHOI, MICHAEL        9
         NGUYEN, BRANDON     10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:46.43   7      44.81  1:29.02  2:07.81
         DIAZ, CESAR         10
         MOONEY, SEAN        10
         LIN, LUCAS          10
         WOO, ANDREW         10
SFRP,  A  10-UN       10 PC SAN FRANCISCO               2:50.76   8    1:03.04  1:33.95  2:15.65
         VU, JARED            9
         HORNG, JUSTIN        9
         LAU, TONY            9
         PHAN, JEFFERY       10
DACA,  C  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:54.64   9      40.82  1:31.65  2:43.69
         MARKWITH, QUINN     10
         KHOJASTEH, KEVIN    10
         BAN, SHOTARO        10
         HYDE, MAC           10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:55.84  10      46.20  1:36.20  2:17.01
         CHAN, GARRETT        8
         HO, JUSTIN           9
         RAPP, DOMINIC        9
         LIM, DANIEL          9
CAB,  A  10-UN        10 PC CABRILLO THRE                DQUED           46.99  1:30.63  2:11.19
         TAPIZ, BEN          10
         AKIYAMA, SAM        10
         TERZICH, CALEB      10
         PORTER, ANDREW      10

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:03.17   1      31.79  1:02.42  1:33.65
         FLEMING, CASEY      10
         BAN, SHINTARO        8
         CONROY, BRANDON     10
         HINSHAW, ADAM       10
DACA,  B  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:11.11   2      32.29  1:05.23  1:39.23
         ZAVALA, A.J.        10
         KHOJASTEH, KEVIN    10
         SONG, MITCHELL      10
         YUH, IAN            10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   96                                    MENS    10&UN   200 F. R.                                   EVENT   96
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  10-UN       10 PC SANTA CLARA S               2:15.66   3      34.91  1:08.22  2:04.45
         MAI, ANTHONY        10
         LAWLER, KELTAN       9
         WEN, BOBBY          10
         NUNAN, MICHAEL      10
PASA,  A  10-UN       10 PC PALO ALTO STA               2:19.53   4    1:00.91  1:09.63  1:47.82
         YU, STEPHEN          9
         HAMILTON, MITCHELL  10
         LIM, TED            10
         KREMER, TOM          9
SFRP,  A  10-UN       10 PC SAN FRANCISCO               2:22.88   5      34.08  1:14.15  1:49.79
         PHAN, JEFFERY       10
         HORNG, JUSTIN        9
         LAU, TONY            9
         VU, JARED            9
SRVL,  A  10-UN       10 PC SAN RAMON LIV               2:23.17   6      36.19  1:13.41  1:50.69
         YEE, ANDREW         10
         ROGERS, GEORDAN      9
         BUGBEE, JOSEPH      10
         HE, BRIAN           10
MSJA,  A  10-UN       10 PC MISSION SAN J               2:23.31   7      36.49  1:12.74  1:50.94
         SUNDARESAN, VISHNU  10
         CHOI, MICHAEL        9
         NGUYEN, BRANDON     10
         CHOI, EUGENE        10
WCAB,  A  10-UN       10 PC WALNUT CREEK                2:24.90   8      32.80  1:08.01  2:11.93
         MOONEY, SEAN        10
         DIAZ, CESAR         10
         LIN, LUCAS          10
         MARTINO, JAMES       9
DACA,  C  10-UN       10 PC DEANZA CUPERT               2:25.83   9      35.41  1:14.05  1:53.06
         MARKWITH, QUINN     10
         BAN, SHINTARO        8
         HYDE, MAC           10
         LEUNG, MICHAEL      10
FF,  A  10-UN         10 PC FLYING FISH                 2:44.51  10    1:00.68  1:23.44  2:26.27
         RAPP, DOMINIC        9
         LAM, ERIC            9
         YAUNG, ALEXANDER     9
         LIM, DANIEL          9

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  152
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    26.64   1    26.25 F1
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     28.37   2    28.29 F2
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI    29.17   6    29.33 F3
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    28.81   3    29.35 F4
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT    29.07   5    29.37 F5
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    28.97   4    29.48 F6
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    29.62   9    29.93 F7
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED       29.54   8    30.58 F8

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    26.64   1
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     28.37   2

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  152                                    MENS    11-12   50 FREE                                     EVENT  152
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    28.81   3
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    28.97   4
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT    29.07   5
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI    29.17   6
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD             29.28   7
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED       29.54   8
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    29.62   9
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    29.67  10
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV    29.71  11
TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S    29.72  12
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT    29.73  13
DIZON, DANNY          12 PC EAST BAY BAT     29.80  14
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS    29.97  15
SCHULTZ, NICHOLAS     12 AZ TEMPE RIO SAL    30.09  16
HERNANDEZ, PAUL       12 PC TIGER AQUATIC    30.43  17
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT    30.69  18
KWIAT, MARC           12 AZ TEMPE RIO SAL    30.83  19

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    58.35   1    58.99 F1
                                                                    F    27.87
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  1:00.46   2  1:00.68 F2
                                                                    F    28.96
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   1:01.05   3  1:00.99 F3
                                                                    F    29.40
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  1:03.39   8  1:02.42 F4
                                                                    F    30.42
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  1:02.53   6  1:02.85 F5
                                                                    F    30.12
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:02.13   4  1:02.99 F6
                                                                    F    30.55
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           1:02.43   5  1:03.01 F7
                                                                    F    30.52
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:03.08   7  1:03.96 F8
                                                                    F    31.00

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    58.35   1
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  1:00.46   2
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   1:01.05   3
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:02.13   4
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           1:02.43   5
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  1:02.53   6
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:03.08   7
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  1:03.39   8
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     1:03.56   9
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:03.62  10
DIZON, DANNY          12 PC EAST BAY BAT   1:04.48  11
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT  1:04.61  12
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  1:04.86  13
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  1:05.00  14
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:05.26  15
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA            1:05.54  16
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  1:06.07  17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   46                                    MENS    11-12   100 FREE                                    EVENT   46
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S  1:06.44  18

============================================================================================================================
   EVENT   98                                    MENS    11-12   200 FREE                                    EVENT   98
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:16.87   4  2:09.24 F1  P  1:07.08
                                                                    F    29.04  1:01.81  1:36.09
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:11.59   1  2:10.56 F2  P  1:04.98
                                                                    F    29.67  1:02.88  1:36.93
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:15.01   2  2:12.13 F3  P  1:06.41
                                                                    F    30.57  1:03.83  1:38.18
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  2:17.25   5  2:16.41 F4  P  1:07.05
                                                                    F    30.98  1:05.29  1:41.21
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:18.44   6  2:16.83 F5  P  1:07.25
                                                                    F    31.79  1:06.53  1:42.42
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           2:19.79   8  2:17.59 F6  P  1:08.31
                                                                    F    32.62  1:07.32  1:43.55
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:15.70   3  2:20.02 F7  P  1:06.58
                                                                    F    31.72  1:06.79  1:43.50
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   2:19.68   7  2:20.44 F8  P  1:09.10
                                                                    F    32.31  1:08.54  1:45.62

HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:11.59   1              P  1:04.98
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  2:15.01   2              P  1:06.41
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:15.70   3              P  1:06.58
FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:16.87   4              P  1:07.08
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  2:17.25   5              P  1:07.05
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:18.44   6              P  1:07.25
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   2:19.68   7              P  1:09.10
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           2:19.79   8              P  1:08.31
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  2:19.80   9              P  1:08.16
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:20.13  10              P  1:08.50
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT  2:20.92  11              P  1:07.93
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:21.04  12              P  1:08.49
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:21.19  13              P  1:08.38
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  2:22.47  14              P  1:09.00
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  2:23.73  15              P  1:09.31
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA            2:24.68  16              P  1:09.55
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  2:26.06  17              P  1:10.47
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  2:26.18  18              P  1:10.72
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            2:26.74  19              P  1:10.63
DIZON, DANNY          12 PC EAST BAY BAT   2:27.75  20              P  1:11.41
OBERLANDER, KENJI     12 CA TEMECULA SWIM  2:28.50  21              P  1:11.55
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  2:32.03  22              P  1:13.54

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT  142
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  4:39.77   1  4:33.78 F1  P  1:07.84  2:19.79  3:29.80
                                                                    F    30.50  1:05.16  1:39.38  2:14.09  2:49.36  3:24.76  3:59.50

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  142                                    MENS    11-12   400 FREE                                    EVENT  142
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   4:45.37   5  4:38.35 F2  P  1:08.21  2:20.62  3:32.58
                                                                    F    31.03  1:05.39  1:40.36  2:15.93  2:51.62  3:27.56  4:03.38
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  4:40.90   2  4:41.24 F3  P  1:06.79  2:18.01  3:30.17
                                                                    F    31.25  1:05.68  1:41.42  2:17.40  2:53.63  3:30.12  4:06.36
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  4:48.38   6  4:42.80 F4  P  1:08.24  2:21.49  3:35.27
                                                                    F    32.26  1:07.18  1:43.04  2:18.85  2:55.16  3:31.67  4:08.26
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  4:45.05   4  4:43.59 F5  P  1:08.42  2:21.67  3:35.23
                                                                    F    32.17  1:06.07  1:41.65  2:17.64  2:54.41  3:30.74  4:07.56
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     4:44.55   3  4:46.72 F6  P  1:08.45  2:21.47  3:34.17
                                                                    F    31.97  1:07.08  1:43.24  2:20.17  2:57.29  3:34.63  4:11.45
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  4:51.15   8  4:53.91 F7  P  1:08.88  2:22.97  3:37.04
                                                                    F    33.02  1:09.15  1:46.43  2:23.34  3:01.21  3:38.56  4:16.93
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   4:48.65   7  4:56.55 F8  P  1:09.22  2:22.97  3:36.69
                                                                    F    33.47  1:11.37  1:49.16  2:27.20  3:04.31  3:41.35  4:19.56

HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  4:39.77   1              P  1:07.84  2:19.79  3:29.80
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  4:40.90   2              P  1:06.79  2:18.01  3:30.17
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     4:44.55   3              P  1:08.45  2:21.47  3:34.17
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  4:45.05   4              P  1:08.42  2:21.67  3:35.23
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   4:45.37   5              P  1:08.21  2:20.62  3:32.58
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  4:48.38   6              P  1:08.24  2:21.49  3:35.27
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   4:48.65   7              P  1:09.22  2:22.97  3:36.69
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  4:51.15   8              P  1:08.88  2:22.97  3:37.04
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  4:51.76   9              P  1:09.00  2:23.72  3:39.20
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  4:54.64  10              P  1:09.38  2:24.43  3:40.43
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           4:54.65  11              P  1:10.38  2:24.63  3:40.23
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  4:55.07  12              P  1:10.04  2:24.28  3:39.96
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  4:56.77  13              P  1:11.33  2:27.59  3:44.22
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  4:57.30  14              P  1:10.22  2:26.21  3:41.85
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA            4:57.90  15              P  1:11.07  2:27.66  3:43.20
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  5:01.99  16              P  1:11.78  2:28.45  3:45.77
OBERLANDER, KENJI     12 CA TEMECULA SWIM  5:02.33  17              P  1:12.04  2:28.82  3:46.47
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            5:03.03  18              P  1:11.69  2:28.62  3:46.42
DIZON, DANNY          12 PC EAST BAY BAT   5:04.83  19              P  1:10.03  2:27.28  3:47.60
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  5:06.63  20              P  1:13.53  2:31.28  3:49.64
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  5:09.94  21              P  1:13.10  2:32.43  3:51.42
RISINGER, JESSE       12 PC NAPA VALLEY S  5:11.40  22              P  1:13.23  2:32.49  3:53.14
STANBURY, TREVOR      11 PC DEANZA CUPERT  5:12.19  23              P  1:12.27  2:32.02  3:51.80
SAMSON, ANTHONY       12 PC SILICON VALLE  5:16.26  24              P  1:14.52  2:36.35  3:56.76
SEITZ, ANDREW         11 PC PLEASANTON SE  5:18.93  25              P  1:14.96  2:36.44  3:58.28
MALICK, EDDIE         12 PC GILROY GATORS  5:24.27  26              P  1:18.23  2:40.99  4:03.91

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   18
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    30.54   1    30.43 F1
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     33.68   3    33.19 F2
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA    33.50   2    33.42 F3
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    33.94   5    33.56 F4
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED       33.77   4    33.61 F5
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    34.51   8    34.17 F6
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI    34.36   6    34.24 F7
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT    34.41   7    34.38 F8

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT    30.54   1

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   18                                    MENS    11-12   50 BACK                                     EVENT   18
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA    33.50   2
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     33.68   3
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED       33.77   4
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    33.94   5
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI    34.36   6
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT    34.41   7
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    34.51   8
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA    34.69   9
TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S    34.83  10
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    34.91  11
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM    35.06  12
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL    35.24  13
COFFIN, TOBY          11 PC DEANZA CUPERT    35.72  14
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA              36.02  15
SCHULTZ, NICHOLAS     12 AZ TEMPE RIO SAL    36.27  16
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT    36.31  17
DAVIS, COLE           12 PC SANTA CLARA S    36.92  18
PATNAIK, ROHAN        12 PC FLYING FISH      37.55  19
PESKE, ERICH          11 PC DEANZA CUPERT    37.70  20

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  1:05.14   1  1:04.57 F1
                                                                    F    31.75
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     1:12.68   2  1:11.98 F2
                                                                    F    35.88
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.91   4  1:13.32 F3
                                                                    F    35.53
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.61   5  1:13.71 F4
                                                                    F    35.83
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   1:13.63   3  1:14.21 F5
                                                                    F    35.71
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:15.15   7  1:15.04 F6
                                                                    F    36.50
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  1:14.81   6  1:15.08 F7
                                                                    F    36.06
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  1:15.27   8  1:16.01 F8
                                                                    F    37.14

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  1:05.14   1
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     1:12.68   2
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   1:13.63   3
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:13.91   4
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  1:14.61   5
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  1:14.81   6
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:15.15   7
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  1:15.27   8
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:15.99   9
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA            1:16.43  10
COFFIN, TOBY          11 PC DEANZA CUPERT  1:16.51  11
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  1:16.94  12
TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S  1:17.25  13
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:17.32  14
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           1:17.43  15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   26                                    MENS    11-12   100 BACK                                    EVENT   26
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  1:18.35  16
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL  1:18.64  17
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            1:19.65  18
DAVIS, COLE           12 PC SANTA CLARA S  1:21.43  19

============================================================================================================================
   EVENT  108                                    MENS    11-12   200 BACK                                    EVENT  108
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.50   2  2:19.14 F1  P  1:16.23
                                                                    F    33.39  1:08.64  1:43.97
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     2:35.83   1  2:30.61 F2  P  1:18.08
                                                                    F    36.10  1:13.68  1:52.02
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:38.56   3  2:35.72 F3  P  1:18.89
                                                                    F    36.47  1:16.02  1:56.19
COFFIN, TOBY          11 PC DEANZA CUPERT  2:40.19   4  2:38.83 F4  P  1:18.48
                                                                    F    38.04  1:18.80  1:59.13
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:40.31   5  2:40.43 F5  P  1:19.79
                                                                    F    38.44  1:19.33  2:01.45
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.41   8  2:40.44 F6  P  1:19.67
                                                                    F    37.55  1:18.73  2:01.27
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  2:41.92   7  2:41.85 F7  P  1:18.53
                                                                    F    38.48  1:18.99  2:01.54
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  2:41.51   6  2:42.02 F8  P  1:18.07
                                                                    F    37.28  1:18.06  2:00.28

BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     2:35.83   1              P  1:18.08
FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.50   2              P  1:16.23
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:38.56   3              P  1:18.89
COFFIN, TOBY          11 PC DEANZA CUPERT  2:40.19   4              P  1:18.48
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:40.31   5              P  1:19.79
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI  2:41.51   6              P  1:18.07
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  2:41.92   7              P  1:18.53
STILL, CONNOR         12 PC DEANZA CUPERT  2:42.41   8              P  1:19.67
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            2:43.43   9              P  1:20.02
VAVRA, ALEXANDER      11 PC TERRAPINS SWI  2:46.00  10              P  1:21.24

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  134
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT    37.25   2    36.32 F1
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    37.51   3    37.07 F2
HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL    36.98   1    37.18 F3
LEE, ALBERT           11 PC OTTER SWIM CL    37.78   4    37.59 F4
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV    39.18   8    37.68 F5
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT    37.95   5    38.03 F6
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM    38.28   7    38.20 F7
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT    38.18   6    38.21 F8

HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL    36.98   1
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT    37.25   2

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  134                                    MENS    11-12   50 BREAST                                   EVENT  134
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    37.51   3
LEE, ALBERT           11 PC OTTER SWIM CL    37.78   4
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT    37.95   5
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT    38.18   6
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM    38.28   7
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV    39.18   8
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA    39.70   9
OBERLANDER, KENJI     12 CA TEMECULA SWIM    40.30  10
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    40.37  11

============================================================================================================================
   EVENT   74                                    MENS    11-12   100 BREAST                                  EVENT   74
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:19.86   2  1:17.50 F1
                                                                    F    37.29
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:19.38   1  1:18.24 F2
                                                                    F    36.78
HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL  1:20.26   3  1:19.02 F3
                                                                    F    37.94
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:22.89   6  1:20.75 F4
                                                                    F    38.34
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  1:22.80   4  1:20.82 F5
                                                                    F    38.74
LEE, ALBERT           11 PC OTTER SWIM CL  1:23.14   8  1:20.98 F6
                                                                    F    39.08
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV  1:23.13   7  1:21.47 F7
                                                                    F    38.64
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  1:22.83   5  1:21.67 F8
                                                                    F    39.56

RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:19.38   1
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:19.86   2
HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL  1:20.26   3
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  1:22.80   4
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  1:22.83   5
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:22.89   6
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV  1:23.13   7
LEE, ALBERT           11 PC OTTER SWIM CL  1:23.14   8
OBERLANDER, KENJI     12 CA TEMECULA SWIM  1:23.60   9
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT  1:24.14  10
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  1:26.48  11
LIAO, ERIC            11 PC SAN RAMON LIV  1:26.97  12
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:27.17  13

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   10
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  3:05.84   6  2:41.22 F1  P  1:28.82
                                                                    F    38.15  1:20.18  2:01.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   10                                    MENS    11-12   200 BREAST                                  EVENT   10
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:51.94   2  2:46.34 F2  P  1:24.56
                                                                    F    38.56  1:20.95  2:03.51
HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL  2:51.04   1  2:47.31 F3  P  1:22.26
                                                                    F    38.67  1:22.39  2:04.23
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  3:03.93   3  2:54.55 F4  P  1:29.76
                                                                    F    39.81  1:24.31  2:09.54
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  3:04.72   4  2:56.88 F5  P  1:32.04
                                                                    F    40.87  1:25.59  2:12.15
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT  3:12.32   7  2:58.95 F6  P  1:34.47
                                                                    F    40.59  1:26.10  2:12.37
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  3:05.74   5  3:03.31 F7  P  1:29.79
                                                                    F    40.56  1:26.70  2:15.32

HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL  2:51.04   1              P  1:22.26
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:51.94   2              P  1:24.56
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  3:03.93   3              P  1:29.76
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  3:04.72   4              P  1:32.04
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  3:05.74   5              P  1:29.79
FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  3:05.84   6              P  1:28.82
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT  3:12.32   7              P  1:34.47

============================================================================================================================
   EVENT   56                                    MENS    11-12   50 FLY                                      EVENT   56
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PATNAIK, ROHAN        12 PC FLYING FISH      31.77   6    30.72 F1
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    31.20   2    30.79 F2
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK     31.11   1    31.45 F3
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS    31.74   5    31.49 F4
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL    32.11   8    31.55 F5
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     31.45   3    32.03 F6
SCHULTZ, NICHOLAS     12 AZ TEMPE RIO SAL    31.67   4    32.32 F7
KWIAT, MARC           12 AZ TEMPE RIO SAL    32.04   7    32.45 F8

HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK     31.11   1
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT    31.20   2
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC     31.45   3
SCHULTZ, NICHOLAS     12 AZ TEMPE RIO SAL    31.67   4
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS    31.74   5
PATNAIK, ROHAN        12 PC FLYING FISH      31.77   6
KWIAT, MARC           12 AZ TEMPE RIO SAL    32.04   7
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL    32.11   8
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN    32.19   9
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV    32.24  10
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE    32.27  11
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD             32.78  12
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK     32.79  13
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE    32.94  14
PESKE, ERICH          11 PC DEANZA CUPERT    32.97  15
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA              33.21  16
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS    33.70  17
EGAN, NICK            12 PC TERRAPINS SWI    33.74  18
LIAO, ERIC            11 PC SAN RAMON LIV    33.95  19
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA    34.03  20
TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S    34.21  21
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT    34.34  22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    2                                    MENS    11-12   100 FLY                                     EVENT    2
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  1:10.33   3  1:06.82 F1
                                                                    F    31.96
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   1:09.98   2  1:08.17 F2
                                                                    F    32.70
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  1:09.33   1  1:08.69 F3
                                                                    F    31.76
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:12.78   7  1:10.05 F4
                                                                    F    33.14
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:11.61   4  1:10.41 F5
                                                                    F    33.75
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:12.70   6  1:10.98 F6
                                                                    F    33.64
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            1:13.87   8  1:12.92 F7
                                                                    F    35.00
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  1:11.87   5  1:12.95 F8
                                                                    F    33.69

RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  1:09.33   1
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   1:09.98   2
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  1:10.33   3
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   1:11.61   4
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  1:11.87   5
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  1:12.70   6
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  1:12.78   7
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            1:13.87   8
RICHARD, TIMOTHY      12 PC SOS SWIM TEAM  1:14.34   9
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  1:14.84  10
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV  1:14.90  11
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  1:15.46  12
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL  1:16.36  13
KWIAT, MARC           12 AZ TEMPE RIO SAL  1:16.40  14
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  1:16.61  15
PESKE, ERICH          11 PC DEANZA CUPERT  1:17.20  16
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE  1:18.00  17
MOLINA, MICHAEL       12 PC ALAMEDA ISLAN  1:18.04  18
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT  1:18.14  19
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   1:18.18  20
DEZWIREK, JEREMIE     11 PC DEANZA CUPERT  1:18.83  21
SAMSON, ANTHONY       12 PC SILICON VALLE  1:19.17  22

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   84
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:31.99   1  2:27.23 F1  P  1:12.49
                                                                    F    32.83  1:10.71  1:49.33
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:34.80   2  2:30.81 F2  P  1:14.88
                                                                    F    33.26  1:11.22  1:50.91
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:37.40   5  2:33.99 F3  P  1:15.01
                                                                    F    34.21  1:13.54  1:54.55

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   84                                    MENS    11-12   200 FLY                                     EVENT   84
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:35.20   3  2:34.12 F4  P  1:16.63
                                                                    F    34.99  1:13.89  1:55.33
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:38.57   6  2:35.28 F5  P  1:16.71
                                                                    F    35.28  1:13.10  1:55.46
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:36.91   4  2:37.69 F6  P  1:16.57
                                                                    F    36.05  1:16.18  1:56.11
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  2:40.28   7  2:39.71 F7  P  1:17.09
                                                                    F    35.97  1:16.48  1:58.32
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  2:42.22   8  2:40.59 F8  P  1:14.45
                                                                    F    32.55  1:11.01  1:53.76

HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:31.99   1              P  1:12.49
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:34.80   2              P  1:14.88
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:35.20   3              P  1:16.63
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:36.91   4              P  1:16.57
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:37.40   5              P  1:15.01
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:38.57   6              P  1:16.71
DOVALI, ANTONIO       12 ** ACUATICA NELS  2:40.28   7              P  1:17.09
RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  2:42.22   8              P  1:14.45
KRZYZANOWSKI, RICHIE  12 AZ SDA            2:46.00   9              P  1:17.52
SAMSON, ANTHONY       12 PC SILICON VALLE  2:47.45  10              P  1:19.80
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  2:48.02  11              P  1:18.84

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:34.90   2  2:23.23 F1  P  1:13.63
                                                                    F    31.98  1:07.98  1:51.20
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:30.59   1  2:31.36 F2  P  1:11.04
                                                                    F    33.31  1:13.03  1:57.85
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.91   4  2:35.53 F3  P  1:12.64
                                                                    F    32.86  1:13.33  2:01.86
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     2:37.10   5  2:36.14 F4  P  1:13.29
                                                                    F    34.00  1:13.36  2:02.71
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:36.30   3  2:36.17 F5  P  1:14.82
                                                                    F    33.04  1:14.35  2:02.45
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:38.67   8  2:36.38 F6  P  1:19.32
                                                                    F    34.02  1:17.04  2:01.23
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  2:38.52   7  2:39.14 F7  P  1:14.94
                                                                    F    33.70  1:14.88  2:02.86
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV  2:38.14   6  2:39.71 F8  P  1:16.27
                                                                    F    33.43  1:15.69  2:02.47

HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:30.59   1              P  1:11.04
FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  2:34.90   2              P  1:13.63
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   2:36.30   3              P  1:14.82
MURRAY, MATTHEW       12 PC DEANZA CUPERT  2:36.91   4              P  1:12.64
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED     2:37.10   5              P  1:13.29
YEE, BRANDON          12 PC SAN RAMON LIV  2:38.14   6              P  1:16.27
WOOLDRIDGE, ANDY      11 PC PLEASANTON SE  2:38.52   7              P  1:14.94
GUIDO, CHRISTOPHER    12 PC PLEASANTON SE  2:38.67   8              P  1:19.32
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  2:38.81   9              P  1:17.85
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD           2:40.33  10              P  1:16.26
HOJNACKI, ZACKARY     12 AZ TEMPE RIO SAL  2:40.85  11              P  1:20.14
KAO, AUSTIN           12 PC DEANZA CUPERT  2:41.02  12              P  1:16.54

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  118                                    MENS    11-12   200 I.M.                                    EVENT  118
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RABELL, RICARDO       12 ** ACUATICA NELS  2:41.27  13              P  1:15.72
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  2:41.83  14              P  1:20.13
FOCHA, EDWARD         12 PC UNATTACHED PA  2:43.71  15              P  1:17.92
CHAU, ALEX            12 PC RENO AQUATIC   2:44.10  16              P  1:18.71
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   2:44.19  17              P  1:17.70
TAN, DANIEL           11 PC SANTA CLARA S  2:46.14  18              P  1:18.95
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  2:46.44  19              P  1:17.77
OBERLANDER, KENJI     12 CA TEMECULA SWIM  2:47.28  20              P  1:23.87
CHEN, MICHAEL         12 PC DEANZA CUPERT  2:47.38  21              P  1:22.10
RISINGER, JESSE       12 PC NAPA VALLEY S  2:48.69  22              P  1:20.66
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  2:49.38  23              P  1:24.23
VELASQUEZ, NIKO       12 PC DALY CITY DOL  2:50.82  24              P  1:20.87

============================================================================================================================
   EVENT   36                                    MENS    11-12   400 I.M.                                    EVENT   36
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  5:21.86   2  5:04.85 F1  P  1:19.03  2:38.23  4:07.59
                                                                    F    32.95  1:11.31  1:49.38  2:26.36  3:10.56  3:54.44  4:29.58
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  5:22.83   4  5:15.18 F2  P  1:14.22  2:35.21  4:12.27
                                                                    F    34.15  1:13.29  1:53.60  2:32.75  3:19.16  4:05.36  4:40.45
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:21.53   1  5:20.35 F3  P  1:16.97  2:41.40  4:10.84
                                                                    F    34.18  1:13.94  1:55.90  2:38.08  3:22.53  4:08.11  4:44.46
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   5:22.03   3  5:20.81 F4  P  1:13.36  2:37.03  4:12.24
                                                                    F    33.90  1:12.21  1:54.55  2:36.12  3:24.73  4:11.64  4:47.12
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:31.09   5  5:34.23 F5  P  1:15.59  2:42.04  4:18.39
                                                                    F    35.47  1:15.19  1:59.98  2:43.40  3:30.80  4:20.63  4:57.89
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:35.51   6  5:36.92 F6  P  1:14.46  2:38.27  4:21.27
                                                                    F    35.25  1:16.57  2:00.25  2:41.49  3:32.86  4:23.59  5:00.74
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  5:45.27   7  5:41.02 F7  P  1:22.11  2:50.30  4:27.06
                                                                    F    38.05  1:21.63  2:06.94  2:50.11  3:35.98  4:22.78  5:03.75
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  5:46.55   8  5:45.50 F8  P  1:19.09  2:45.49  4:31.08
                                                                    F    36.36  1:17.17  2:01.95  2:45.47  3:38.41  4:29.91  5:07.91

BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM  5:21.53   1              P  1:16.97  2:41.40  4:10.84
FLEMING, SHAYNE       12 PC DEANZA CUPERT  5:21.86   2              P  1:19.03  2:38.23  4:07.59
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK   5:22.03   3              P  1:13.36  2:37.03  4:12.24
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA  5:22.83   4              P  1:14.22  2:35.21  4:12.27
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ  5:31.09   5              P  1:15.59  2:42.04  4:18.39
STRINGER, SHAUN       12 PC WALNUT CREEK   5:35.51   6              P  1:14.46  2:38.27  4:21.27
LIU, MARK             12 PC DEANZA CUPERT  5:45.27   7              P  1:22.11  2:50.30  4:27.06
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA  5:46.55   8              P  1:19.09  2:45.49  4:31.08
CHEN, RICHARD         12 PC DEANZA CUPERT  5:51.18   9              P  1:21.05  2:55.67  4:28.86
COFFIN, TOBY          11 PC DEANZA CUPERT  5:52.53  10              P  1:23.75  2:49.48  4:33.86
SAMSON, ANTHONY       12 PC SILICON VALLE  5:58.43  11              P  1:18.33  2:46.43  4:37.45

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  128                                    MENS    11-12   200 M. R.                                   EVENT  128
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:12.06   1    1:02.40  1:10.43  1:41.97
         FLEMING, SHAYNE     12
         CHEN, RICHARD       12
         MURRAY, MATTHEW     12
         STILL, CONNOR       12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:17.56   2      36.30  1:13.98  1:46.94
         COFFIN, TOBY        11
         LIU, MARK           12
         PESKE, ERICH        11
         STANBURY, TREVOR    11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:18.78   3      34.50  1:15.06  1:49.35
         TAN, DANIEL         11
         ZHU, ANTHONY        12
         CLARK, DYLAN        11
         RODRIGUEZ, MANUEL   12
DACA,  C  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:20.41   4    1:03.54  1:15.51  1:51.39
         ZHANG, MICHAEL      12
         CHEN, MICHAEL       12
         DEZWIREK, JEREMIE   11
         STILL, CONNOR       12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:24.02   5      38.52  1:17.99  2:17.18
         LIU, ANDREW         12
         LIAO, ERIC          11
         YEE, BRANDON        12
         LU, KEVIN           11
PASA, A  11-12        12 PC PALO ALTO STA               2:26.17   6      38.22  1:17.77  2:21.33
         HUDNALL, MARK       12
         HIGGINS, MARK       12
         POWERS, LUKE        11
         MASUDA, KEI         11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                2:26.31   7    1:05.06  1:22.12  2:18.13
         STRINGER, SHAUN     12
         MOONEY, TREVOR      12
         HARPER, GREG        12
         BURBIDGE, NICK      11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:30.19   8      38.89  1:22.23  1:57.83
         FAN, ANSON          11
         WU, MICHAEL         11
         ZHANG, KEVIN        11
         HANSON, TEDDY       12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:35.81   9      41.10  1:27.09  2:02.03
         FREEMAN, CLINT      12
         VAVRA, ALEXANDER    11
         EGAN, NICK          12
         MACGREGOR, MOE      11
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE                DQUED           38.59  1:17.42  1:49.88
         CLARK, CHRISTOPHER  11
         GUIDO, CHRISTOPHER  12
         WOOLDRIDGE, ANDY    11
         SEITZ, ANDREW       11
RIO,  A  11-12        12 AZ TEMPE RIO SAL                DQUED           36.65  1:13.13  1:46.12
         SCHULTZ, NICHOLAS   12
         HOJNACKI, ZACKARY   12
         KWIAT, MARC         12
         CONTI, DAVID        11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:43.91   1      31.63  1:05.33  1:43.52  2:27.15  2:59.26  3:37.39  4:08.70
         FLEMING, SHAYNE     12
         CHEN, RICHARD       12
         MURRAY, MATTHEW     12
         KAO, AUSTIN         12
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               5:01.47   2      37.22  1:16.21  1:55.23  2:39.31  3:15.13  3:56.84  4:26.91
         COFFIN, TOBY        11
         LIU, MARK           12
         PESKE, ERICH        11
         STILL, CONNOR       12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               5:06.99   3      35.22  1:17.09  1:55.70  2:41.76  3:16.33  3:59.58
         TAN, DANIEL         11
         ZHU, ANTHONY        12
         CLARK, DYLAN        11
         DAVIS, COLE         12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               5:07.69   4      39.47  1:22.36  2:00.54  2:45.36  3:18.62  3:58.29  4:30.42
         CLARK, CHRISTOPHER  11
         GUIDO, CHRISTOPHER  12
         WOOLDRIDGE, ANDY    11
         SEITZ, ANDREW       11
DACA,  C  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               5:09.25   5      39.06  1:20.85  1:58.61  2:44.31  3:20.02  4:01.89  4:33.19
         ZHANG, MICHAEL      12
         CHEN, MICHAEL       12
         DEZWIREK, JEREMIE   11
         STANBURY, TREVOR    11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               5:12.33   6      42.93  1:27.45  2:08.39  2:52.68  3:26.03  4:04.51  4:37.71
         GOODSON, WESLEY     11
         LIAO, ERIC          11
         YEE, BRANDON        12
         LIU, ANDREW         12
RIO,  A  11-12        12 AZ TEMPE RIO SAL               5:13.02   7      38.17  1:19.92  1:58.20  2:41.60  3:16.96  3:59.16  4:33.00
         SCHULTZ, NICHOLAS   12
         HOJNACKI, ZACKARY   12
         KWIAT, MARC         12
         CONTI, DAVID        11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                5:23.12   8      37.78  1:16.70  2:03.08  3:00.34  3:31.39  4:11.28  4:44.59
         STRINGER, SHAUN     12
         MOONEY, TREVOR      12
         HARPER, GREG        12
         BURBIDGE, NICK      11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               5:25.76   9      39.56  1:22.74  2:05.87  2:54.95  3:31.24  4:16.15  4:48.19
         FAN, ANSON          11
         WU, MICHAEL         11
         ZHANG, KEVIN        11
         HANSON, TEDDY       12
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               5:34.85  10      39.57  1:21.08  2:09.39  3:03.70  3:39.55  4:23.43  4:58.52
         GILBERT, CODY       12
         PARTIN, JACKSON     11
         TAPIZ, NATHAN       12
         MARIN, ELLIOTT      12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               5:35.25  11      41.54  1:26.72  2:11.79  3:02.03  3:38.50  4:21.50
         FREEMAN, CLINT      12
         EGAN, NICK          12
         VAVRA, ALEXANDER    11
         MACGREGOR, MOE      11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   94                                    MENS    11-12   400 M. R.                                   EVENT   94
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA, A  11-12        12 PC PALO ALTO STA                DQUED           34.95  1:14.06  1:59.67  2:49.92  3:26.88  4:19.55  4:52.57
         HIGGINS, MARK       12
         HUDNALL, MARK       12
         POWERS, LUKE        11
         MASUDA, KEI         11

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               1:55.20   1      29.91    59.74  1:26.12
         KAO, AUSTIN         12
         STILL, CONNOR       12
         FLEMING, SHAYNE     12
         MURRAY, MATTHEW     12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               2:01.92   2      29.77    58.60  1:29.67
         WOOLDRIDGE, ANDY    11
         GUIDO, CHRISTOPHER  12
         SEITZ, ANDREW       11
         CLARK, CHRISTOPHER  11
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:04.10   3      32.39  1:02.71  1:33.45
         PESKE, ERICH        11
         LIU, MARK           12
         CHEN, MICHAEL       12
         STANBURY, TREVOR    11
RIO,  A  11-12        12 AZ TEMPE RIO SAL               2:04.71   4      30.78  1:01.77  1:34.23
         SCHULTZ, NICHOLAS   12
         KWIAT, MARC         12
         CONTI, DAVID        11
         HOJNACKI, ZACKARY   12
PASA, A  11-12        12 PC PALO ALTO STA               2:05.38   5      32.99  1:05.64  1:37.05
         MASUDA, KEI         11
         HUDNALL, MARK       12
         SHERIDAN, JOHN      12
         HIGGINS, MARK       12
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               2:05.50   6      29.49  1:02.13  1:33.94
         YEE, BRANDON        12
         LU, KEVIN           11
         LIU, ANDREW         12
         LIAO, ERIC          11
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               2:06.39   7      32.52  1:03.68  1:36.81
         CLARK, DYLAN        11
         DAVIS, COLE         12
         ZHU, ANTHONY        12
         TAN, DANIEL         11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               2:08.00   8      32.38  1:04.21  1:36.34
         ZHANG, KEVIN        11
         WU, MICHAEL         11
         LAW, RYAN           12
         HANSON, TEDDY       12
TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               2:08.38   9      33.22  1:05.24  1:39.11
         MACGREGOR, MOE      11
         VAVRA, ALEXANDER    11
         FREEMAN, CLINT      12
         EGAN, NICK          12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   64                                    MENS    11-12   200 F. R.                                   EVENT   64
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  C  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               2:09.50  10      32.59  1:04.02  1:36.22
         ZHANG, MICHAEL      12
         COFFIN, TOBY        11
         CHEN, RICHARD       12
         DEZWIREK, JEREMIE   11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               2:09.85  11      30.97  1:04.70  1:36.66
         TAPIZ, NATHAN       12
         PARTIN, JACKSON     11
         GILBERT, CODY       12
         MARIN, ELLIOTT      12

============================================================================================================================
   EVENT  160                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  160
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  A  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:17.94   1      28.24    59.47  1:30.35  2:05.14  2:35.60  3:09.73  3:41.30
         FLEMING, SHAYNE     12
         STILL, CONNOR       12
         MURRAY, MATTHEW     12
         STANBURY, TREVOR    11
WCAB,  A  11-12       12 PC WALNUT CREEK                4:31.07   2      30.56  1:03.51  1:35.01  2:10.17  2:43.13  3:20.63  3:54.02
         HARPER, GREG        12
         STRINGER, SHAUN     12
         BURBIDGE, NICK      11
         COLLINS, STEPHEN    12
PLS,  A  11-12        12 PC PLEASANTON SE               4:31.83   3      30.82  1:04.84  1:38.17  2:16.10  2:47.28  3:22.48  3:55.29
         WOOLDRIDGE, ANDY    11
         CLARK, CHRISTOPHER  11
         GUIDO, CHRISTOPHER  12
         SEITZ, ANDREW       11
DACA,  B  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:32.06   4      32.18  1:08.59  1:41.91  2:17.92  2:51.14  3:27.48
         CHEN, MICHAEL       12
         LIU, MARK           12
         COFFIN, TOBY        11
         KAO, AUSTIN         12
SCSC,  A  11-12       12 PC SANTA CLARA S               4:34.56   5      33.36  1:08.98  1:42.12  2:18.76  2:52.63  3:28.51
         RODRIGUEZ, MANUEL   12
         DAVIS, COLE         12
         TAN, DANIEL         11
         CLARK, DYLAN        11
SRVL,  A  11-12       12 PC SAN RAMON LIV               4:37.11   6      31.41  1:07.37  1:40.63  2:15.34  2:48.70  3:26.54  4:00.10
         YEE, BRANDON        12
         LIU, ANDREW         12
         GOODSON, WESLEY     11
         LIAO, ERIC          11
RIO,  A  11-12        12 AZ TEMPE RIO SAL               4:38.62   7      32.08  1:08.37  1:40.11  2:15.85  2:50.13  3:29.36  4:01.70
         SCHULTZ, NICHOLAS   12
         HOJNACKI, ZACKARY   12
         CONTI, DAVID        11
         KWIAT, MARC         12
PASA, A  11-12        12 PC PALO ALTO STA               4:40.15   8      33.79  1:11.52  1:47.34  2:27.78  2:56.59  3:29.98  4:03.30
         MASUDA, KEI         11
         NAVARRO, EVAN       11
         HIGGINS, MARK       12
         HUDNALL, MARK       12

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  160                                    MENS    11-12   400 F. R.                                   EVENT  160
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  11-12       12 PC TERRAPINS SWI               4:40.76   9      35.18  1:14.58  1:47.42  2:23.75  2:55.04  3:28.49  4:02.79
         FREEMAN, CLINT      12
         VAVRA, ALEXANDER    11
         EGAN, NICK          12
         MACGREGOR, MOE      11
CAB,  A  11-12        12 PC CABRILLO THRE               4:47.14  10      32.70  1:06.56  1:41.97  2:19.66  2:54.73  3:33.33  4:09.50
         TAPIZ, NATHAN       12
         SIMO, CAMILLO       12
         PARTIN, JACKSON     11
         MARIN, ELLIOTT      12
DACA,  C  11-12       12 PC DEANZA CUPERT               4:47.96  11      32.77  1:09.26  1:43.30  2:20.76  2:53.82  3:32.64  4:07.62
         PESKE, ERICH        11
         CHEN, RICHARD       12
         ZHANG, MICHAEL      12
         DEZWIREK, JEREMIE   11
MSJA,  A  11-12       12 PC MISSION SAN J               4:51.32  12      34.12  1:11.14  1:45.11  2:23.94  2:57.48  3:37.76  4:13.12
         ZHANG, KEVIN        11
         WU, MICHAEL         11
         LAW, RYAN           12
         HANSON, TEDDY       12

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  158
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO           25.71   1    25.76 F1
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    26.12   4    26.02 F2
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR     25.80   2    26.13 F3
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT    26.14   5    26.13 F3
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI    25.88   3    26.22 F5
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    26.39   8    26.30 F6
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU    26.49   9    26.65 F7
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO           26.27   7    27.09 F8

NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO           25.71   1
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR     25.80   2
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI    25.88   3
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    26.12   4
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT    26.14   5
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI    26.23   6
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO           26.27   7
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    26.39   8
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU    26.49   9
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA    26.57  10
PANKOV, ALEX          14 PC KORET YOUTH S    26.60  11
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO           26.70  12
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    26.71  13
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR     26.72  14
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO           26.83  15
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD              26.98  16
MARTINEZ, MATT        13 PC ORINDA AQUATI    27.09  17
MARTINEZ, ALFREDO     13 ** MEXICO           27.10  18
CHIEN, DUSTIN         14 PC DEANZA CUPERT    27.11  19
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI    27.12  20
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA    27.28  21
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC    27.29  22

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  158                                    MENS    13-14   50 FREE                                     EVENT  158
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POLLARD, SPENCER      14 PC ALMADEN SWIM     27.34  23
BISHOP, MATTHEW       14 PC TERRAPINS SWI    27.49  24
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI    27.51  25
MITCHELL, ROBERT      14 AZ BEST             27.63  26
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI    27.64  27
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED       27.69  28
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM     27.78  29
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT    27.79  30
DOWD, ROBERT          13 NE BERNAL GATOR     27.81  31
WONG, ALVIN           14 PC SANTA CLARA S    27.84  32
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM     27.87  33
NG, JUSTIN            14 ** UNIV OF BC DO    27.91  34
CAI, MATTHEW          14 PC SANTA CLARA S    27.93  35
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR     27.98  36
CHIEN, STEVEN         13 PC DEANZA CUPERT    28.01  40
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA    28.01  39
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO    28.01  38
YARRANTON, CHRIS      14 PC PENINSULA COV    28.01  37
MEINTS, JOSHUA        13 PC TERRAPINS SWI    28.16  41
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA    28.26  42
REISS-GOLDBERG, MITCH 14 PC CABRILLO THRE    28.33  43
KIM, DYLAN            14 PC PALO ALTO STA    28.38  44
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL    28.41  45
YOUNG, JAMES          14 PC KORET YOUTH S    28.42  46
HEALY, ZACHARY        14 PC PENINSULA COV    28.48  47
MAO, AUGUST           14 PC WALNUT CREEK     28.57  48
CASTILLO, VICTOR      14 ** ACUATICA NELS    29.16  49
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO           29.21  50
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA    29.56  51
RAYGOZA, RODRIGO      13 ** MEXICO         NO SHOW

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   48
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR     55.83   1    55.87 F1
                                                                    F    27.03
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO           56.13   2    56.15 F2
                                                                    F    27.70
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    56.61   6    56.18 F3
                                                                    F    27.48
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI    56.14   3    56.40 F4
                                                                    F    27.12
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT    57.39   8    56.95 F5
                                                                    F    27.55
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR     56.27   5    57.65 F6
                                                                    F    27.77
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO           57.17   7    57.70 F7
                                                                    F    27.73
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    56.23   4    57.77 F8
                                                                    F    27.24

MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR     55.83   1
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO           56.13   2
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI    56.14   3
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S    56.23   4

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   48                                    MENS    13-14   100 FREE                                    EVENT   48
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR     56.27   5
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI    56.61   6
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO           57.17   7
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT    57.39   8
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA    57.52   9
NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO           57.70  10
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO           58.19  11
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA    58.21  12
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU    58.23  13
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD              58.39  14
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR     59.02  15
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI    59.09  16
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A    59.17  17
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ    59.20  18
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO           59.21  19
CHIEN, DUSTIN         14 PC DEANZA CUPERT    59.25  21
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC    59.25  20
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI    59.30  22
MARTINEZ, MATT        13 PC ORINDA AQUATI    59.62  23
MARTINEZ, ALFREDO     13 ** MEXICO           59.66  24
WONG, ALVIN           14 PC SANTA CLARA S    59.72  25
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO    59.79  26
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA    59.82  27
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI    59.83  28
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S    59.90  29
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED       59.96  30
PANKOV, ALEX          14 PC KORET YOUTH S  1:00.00  31
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  1:00.02  32
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  1:00.12  33
MITCHELL, ROBERT      14 AZ BEST           1:00.33  34
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM   1:00.46  35
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS  1:00.48  36
CHIEN, STEVEN         13 PC DEANZA CUPERT  1:00.71  37
GOSSAGE, DANIEL       14 PC SANTA ROSA NE  1:00.73  38
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  1:00.93  39
RAYGOZA, RODRIGO      13 ** MEXICO         1:01.05  40
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   1:01.36  41
CASTILLO, VICTOR      14 ** ACUATICA NELS  1:01.56  42
NG, JUSTIN            14 ** UNIV OF BC DO  1:02.12  43

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:04.71   5  2:02.39 F1  P    59.98
                                                                    F    28.77    59.91  1:31.99
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:04.81   6  2:02.46 F2  P  1:01.08
                                                                    F    29.23  1:01.38  1:32.46
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:05.00   7  2:02.70 F3  P  1:00.97
                                                                    F    28.70    59.73  1:31.74
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO         2:03.08   1  2:02.91 F4  P    58.86
                                                                    F    28.71    59.83  1:31.79
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         2:03.53   2  2:02.97 F5  P  1:00.28
                                                                    F    29.19  1:00.51  1:32.27
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   2:04.35   4  2:03.28 F6  P  1:00.11
                                                                    F    29.14  1:00.96  1:32.93

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  102                                    MENS    13-14   200 FREE                                    EVENT  102
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:05.13   8  2:03.46 F7  P  1:00.87
                                                                    F    28.51    59.55  1:32.14
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:03.97   3  2:09.30 F8  P  1:00.31
                                                                    F    29.10  1:00.41  1:34.28

GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO         2:03.08   1              P    58.86
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         2:03.53   2              P  1:00.28
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:03.97   3              P  1:00.31
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   2:04.35   4              P  1:00.11
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:04.71   5              P    59.98
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:04.81   6              P  1:01.08
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:05.00   7              P  1:00.97
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:05.13   8              P  1:00.87
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR   2:05.17   9              P    59.20
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  2:05.68  10              P    59.37
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  2:06.89  11              P  1:01.64
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  2:07.08  12              P  1:01.66
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  2:07.96  13              P  1:01.20
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            2:09.24  14              P  1:01.91
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:09.51  15              P  1:02.04
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:09.74  16              P  1:02.73
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  2:10.23  17              P  1:03.46
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  2:10.25  18              P  1:02.01
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         2:10.26  19              P  1:04.20
FULLER, BRAD          14 PC SOS SWIM TEAM  2:10.50  20              P  1:04.28
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS  2:10.54  21              P  1:03.33
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           2:10.64  22              P  1:02.88
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  2:11.20  23              P  1:02.00
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   2:11.37  24              P  1:00.22
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     2:11.44  26              P  1:03.32
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO  2:11.44  25              P  1:04.07
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  2:12.25  27              P  1:04.98
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI  2:12.43  28              P  1:04.70
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   2:12.63  29              P  1:03.55
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:13.09  30              P  1:04.88
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           2:13.64  31              P  1:04.66
GOSSAGE, DANIEL       14 PC SANTA ROSA NE  2:13.81  32              P  1:04.84
DARROW, PAT           14 PC PLEASANTON SE  2:14.43  33              P  1:04.39
MITCHELL, ROBERT      14 AZ BEST           2:14.86  34              P  1:05.59
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  2:15.57  35              P  1:03.11
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  2:16.15  36              P  1:04.15
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:19.18  37              P  1:07.50

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  148
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO         4:21.53   1  4:12.43 F1  P  1:01.78  2:08.38  3:15.54
                                                                    F    28.81    59.47  1:31.26  2:03.57  2:36.00  3:08.83  3:41.30
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         4:25.34   6  4:13.15 F2  P  1:04.53  2:13.21  3:20.00
                                                                    F    29.42  1:00.80  1:33.00  2:05.68  2:37.98  3:10.53  3:42.57
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         4:25.61   7  4:19.09 F3  P  1:03.68  2:11.58  3:19.79
                                                                    F    29.50  1:01.35  1:34.58  2:07.68  2:40.63  3:13.84  3:47.23
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         4:25.15   5  4:21.67 F4  P  1:04.42  2:12.98  3:19.73
                                                                    F    29.80  1:02.26  1:35.81  2:09.59  2:42.82  3:15.91  3:49.62

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  148                                    MENS    13-14   400 FREE                                    EVENT  148
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  4:22.19   2  4:22.48 F5  P  1:03.46  2:11.06  3:16.36
                                                                    F    29.65  1:01.50  1:34.26  2:08.21  2:40.70  3:15.64  3:49.19
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   4:24.69   3  4:23.22 F6  P  1:03.43  2:11.17  3:18.91
                                                                    F    29.53  1:01.76  1:35.50  2:09.33  2:42.98  3:16.62  3:50.53
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  4:25.04   4  4:27.02 F7  P  1:02.80  2:10.16  3:18.78
                                                                    F    30.53  1:03.48  1:37.05  2:11.21  2:45.32  3:19.47  3:53.56
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  4:27.15   8  4:34.42 F8  P  1:05.19  2:14.29  3:21.93
                                                                    F    30.42  1:03.28  1:38.29  2:13.62  2:49.40  3:24.63  4:00.31

GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO         4:21.53   1              P  1:01.78  2:08.38  3:15.54
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  4:22.19   2              P  1:03.46  2:11.06  3:16.36
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   4:24.69   3              P  1:03.43  2:11.17  3:18.91
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  4:25.04   4              P  1:02.80  2:10.16  3:18.78
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         4:25.15   5              P  1:04.42  2:12.98  3:19.73
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         4:25.34   6              P  1:04.53  2:13.21  3:20.00
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         4:25.61   7              P  1:03.68  2:11.58  3:19.79
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  4:27.15   8              P  1:05.19  2:14.29  3:21.93
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           4:29.10   9              P  1:04.12  2:12.04  3:20.89
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  4:29.24  10              P  1:01.46  2:08.84  3:20.35
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  4:32.58  11              P  1:04.08  2:13.20  3:23.17
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV  4:32.59  12              P  1:04.71  2:13.96  3:23.70
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI  4:33.02  13              P  1:03.44  2:13.17  3:24.09
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           4:34.03  14              P  1:05.35  2:14.53  3:24.93
HINSHAW, BEN          13 PC DEANZA CUPERT  4:34.19  15              P  1:04.98  2:15.37  3:25.99
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            4:34.37  16              P  1:05.66  2:16.09  3:26.93
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS  4:34.49  17              P  1:04.26  2:15.63  3:26.93
FULLER, BRAD          14 PC SOS SWIM TEAM  4:34.50  18              P  1:04.12  2:13.54  3:24.49
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         4:36.19  19              P  1:07.23  2:17.04  3:28.20
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           4:36.49  20              P  1:05.05  2:15.74  3:27.16
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     4:37.00  21              P  1:05.99  2:17.47  3:29.44
BELTRAN, JAVANY       13 ** MEXICO         4:37.19  22              P  1:07.17  2:19.11  3:29.41
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO  4:37.92  23              P  1:04.88  2:15.83  3:27.22
GOLTRA, COLIN         14 PC WALNUT CREEK   4:40.56  24              P  1:06.18  2:18.76  3:31.98
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA  4:41.20  25              P  1:05.82  2:16.54  3:28.82
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   4:41.23  26              P  1:06.29  2:18.63  3:30.85
NELSON, BILLY         14 PC PLEASANTON SE  4:41.26  27              P  1:06.75  2:19.13  3:31.64
FOSTER, TAYLOR        14 ** CAYJ           4:48.47  28              P  1:07.38  2:20.63  3:34.87
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK    DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   1:03.18   1  1:03.37 F1
                                                                    F    30.62
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  1:04.56   2  1:04.33 F2
                                                                    F    31.99
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         1:05.19   5  1:04.45 F3
                                                                    F    31.95
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            1:06.09   8  1:05.14 F4
                                                                    F    31.98
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  1:05.37   7  1:05.15 F5
                                                                    F    32.16
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            1:05.09   4  1:05.26 F6
                                                                    F    32.31

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   28                                    MENS    13-14   100 BACK                                    EVENT   28
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.83   3  1:05.70 F7
                                                                    F    31.17
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  1:05.22   6  1:05.73 F8
                                                                    F    32.19

ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   1:03.18   1
DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  1:04.56   2
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  1:04.83   3
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            1:05.09   4
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         1:05.19   5
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  1:05.22   6
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  1:05.37   7
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            1:06.09   8
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  1:06.17   9
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           1:06.50  10
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  1:06.62  11
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR   1:06.85  13
NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO         1:06.85  12
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  1:07.97  14
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  1:08.09  15
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   1:08.33  16
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV  1:08.56  17
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  1:08.60  18
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           1:08.65  19
FONG, JIMMY           14 PC SANTA ROSA NE  1:08.74  20
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  1:08.91  21
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM   1:09.90  22
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO  1:10.07  23
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  1:10.34  24
WENZLAU, TIM          13 PC PALO ALTO STA  1:10.46  25
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  1:10.48  26
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI  1:10.54  27
HARTMAN, JONATHAN     14 PC SANTA ROSA NE  1:10.63  28
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   1:10.66  29
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA  1:10.75  30
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:10.78  31
CASTILLO, VICTOR      14 ** ACUATICA NELS  1:10.84  32
SHILLING, BRANDON     13 PC ALMADEN SWIM   1:11.02  33
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI  1:11.16  34
BURKE, KYLE           13 PC PALO ALTO STA  1:11.25  35
FRONCZAK, SEAN        13 PC SANTA CLARA S  1:11.80  36
WEINBERGER, HANK      14 PC SEBASTAPOL SE  1:12.27  37
CHIEN, STEVEN         13 PC DEANZA CUPERT  1:12.54  38
SIXT, KEISH           14 PC SANTA CLARA S  1:12.80  39
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU  1:13.02  40
HUANG, EDWARD         13 PC MISSION SAN J  1:13.51  41
ROGERS, JAMES         14 PN WEST           1:13.76  42
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  1:14.72  43
YARRANTON, CHRIS      14 PC PENINSULA COV  1:14.99  44

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  140
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:20.26   3  2:16.45 F1  P  1:09.07
                                                                    F    32.31  1:06.19  1:41.36

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  140                                    MENS    13-14   200 BACK                                    EVENT  140
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:18.06   1  2:16.96 F2  P  1:07.94
                                                                    F    32.92  1:07.93  1:42.71
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:20.65   5  2:19.69 F3  P  1:09.58
                                                                    F    33.74  1:10.08  1:44.79
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           2:22.15   6  2:20.32 F4  P  1:09.36
                                                                    F    33.37  1:09.26  1:45.07
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  2:20.24   2  2:20.94 F5  P  1:07.89
                                                                    F    33.72  1:09.37  1:45.75
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           2:20.30   4  2:22.11 F6  P  1:08.94
                                                                    F    33.93  1:09.76  1:46.19
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   2:23.58   7  2:22.35 F7  P  1:08.72
                                                                    F    33.48  1:09.87  1:47.75
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  2:23.62   8  2:22.70 F8  P  1:10.01
                                                                    F    33.78  1:09.11  1:45.97

DENTONE, MATTHEW      14 PC TERRAPINS SWI  2:18.06   1              P  1:07.94
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  2:20.24   2              P  1:07.89
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:20.26   3              P  1:09.07
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           2:20.30   4              P  1:08.94
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:20.65   5              P  1:09.58
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           2:22.15   6              P  1:09.36
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   2:23.58   7              P  1:08.72
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  2:23.62   8              P  1:10.01
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  2:24.50   9              P  1:09.65
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            2:24.63  10              P  1:12.15
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  2:26.10  11              P  1:10.75
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         2:26.86  12              P  1:12.97
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV  2:26.93  13              P  1:11.80
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR   2:27.24  14              P  1:11.87
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO  2:27.60  15              P  1:11.20
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI  2:27.69  16              P  1:11.56
CASTILLO, VICTOR      14 ** ACUATICA NELS  2:28.16  17              P  1:11.74
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:29.37  18              P  1:11.85
FULLER, BRAD          14 PC SOS SWIM TEAM  2:29.77  19              P  1:14.20
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:29.92  20              P  1:10.83
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  2:30.27  21              P  1:10.13
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:30.38  22              P  1:12.76
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:30.49  23              P  1:12.26
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  2:30.69  24              P  1:14.09
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  2:31.12  25              P  1:15.13
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM   2:31.46  26              P  1:15.76
WENZLAU, TIM          13 PC PALO ALTO STA  2:31.51  27              P  1:14.89
MEINTS, JOSHUA        13 PC TERRAPINS SWI  2:32.11  28              P  1:14.77
ROGERS, JAMES         14 PN WEST           2:32.86  29              P  1:15.45
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:33.38  30              P  1:14.88
FRONCZAK, SEAN        13 PC SANTA CLARA S  2:33.47  31              P  1:14.38
BIBL, DANIEL          13 PC PALO ALTO STA  2:33.52  32              P  1:15.01
FONG, JIMMY           14 PC SANTA ROSA NE  2:33.56  33              P  1:12.42
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA  2:33.57  34              P  1:14.19
HARTMAN, JONATHAN     14 PC SANTA ROSA NE  2:34.05  35              P  1:14.57
BURKE, KYLE           13 PC PALO ALTO STA  2:37.00  36              P  1:16.47
CHIEN, STEVEN         13 PC DEANZA CUPERT  2:39.27  37              P  1:17.02
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI  2:43.44  38              P  1:19.70

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   72                                    MENS    13-14   100 BREAST                                  EVENT   72
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  1:11.27   1  1:09.95 F1
                                                                    F    33.74
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  1:13.78   2  1:12.32 F2
                                                                    F    34.45
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO         1:14.73   4  1:12.34 F3
                                                                    F    33.69
NG, JUSTIN            14 ** UNIV OF BC DO  1:15.19   6  1:13.58 F4
                                                                    F    35.17
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  1:15.02   5  1:14.19 F5
                                                                    F    35.16
VEGA, CHRISTIAN       14 ** MEXICO         1:13.93   3  1:14.30 F6
                                                                    F    34.17
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  1:15.34   7  1:14.62 F7
                                                                    F    35.64
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  1:15.58   8  1:14.98 F8
                                                                    F    36.49

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  1:11.27   1
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  1:13.78   2
VEGA, CHRISTIAN       14 ** MEXICO         1:13.93   3
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO         1:14.73   4
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  1:15.02   5
NG, JUSTIN            14 ** UNIV OF BC DO  1:15.19   6
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  1:15.34   7
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  1:15.58   8
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:15.66   9
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     1:16.30  10
CAI, MATTHEW          14 PC SANTA CLARA S  1:16.48  11
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT  1:17.14  12
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  1:17.49  13
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM   1:17.57  14
MICKELSON, CARL       13 AZ TEMPE RIO SAL  1:17.64  15
GOODMAN, KELVIN       13 PC GOLDEN BEAR S  1:17.70  16
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   1:17.76  17
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  1:18.01  18
MEINTS, JOSHUA        13 PC TERRAPINS SWI  1:18.05  19
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           1:18.40  20
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  1:18.69  21
PERFECT, BRAD         13 PC SAN RAMON LIV  1:19.06  22
GOLTRA, COLIN         14 PC WALNUT CREEK   1:19.22  23
BELTRAN, JAVANY       13 ** MEXICO         1:19.27  24
CHINN, ZACK           14 PC BARRACUDA AQU  1:19.90  25
MITCHELL, ROBERT      14 AZ BEST           1:20.27  26
SHILLING, BRANDON     13 PC ALMADEN SWIM   1:21.51  27
PANKOV, ALEX          14 PC KORET YOUTH S  1:21.56  28
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI  1:22.27  29
SIXT, KEISH           14 PC SANTA CLARA S  1:22.29  30
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU  1:22.34  31
LIM, TIM              13 AZ SCOTTSDALE AQ  1:22.35  32
BAUTISTA, JAMES DEVIN 14 PC FOG CITY HAMM  1:22.37  33
LIN, CURTIS           13 PC WALNUT CREEK   1:22.46  34
ORTEGA, LUIS          13 ** MEXICO         1:23.16  35
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT   DQUED

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   12                                    MENS    13-14   200 BREAST                                  EVENT   12
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  2:32.44   1  2:32.05 F1  P  1:13.31
                                                                    F    34.01  1:12.59  1:51.53
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:40.73   3  2:38.79 F2  P  1:17.93
                                                                    F    36.36  1:16.69  1:57.95
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     2:43.29   8  2:41.00 F3  P  1:17.64
                                                                    F    35.79  1:16.84  1:58.99
VEGA, CHRISTIAN       14 ** MEXICO         2:42.52   6  2:42.11 F4  P  1:17.16
                                                                    F    34.78  1:14.85  1:58.43
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:41.65   5  2:42.74 F5  P  1:18.16
                                                                    F    35.83  1:17.95  2:01.10
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  2:42.77   7  2:43.80 F6  P  1:17.45
                                                                    F    36.77  1:17.66  2:00.34
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  2:41.15   4  2:44.21 F7  P  1:17.34
                                                                    F    36.56  1:17.94  2:00.61
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  2:40.20   2   DQUED  F   P  1:16.36
                                                                    F    35.68  1:15.45  1:56.44

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  2:32.44   1              P  1:13.31
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  2:40.20   2              P  1:16.36
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:40.73   3              P  1:17.93
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  2:41.15   4              P  1:17.34
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:41.65   5              P  1:18.16
VEGA, CHRISTIAN       14 ** MEXICO         2:42.52   6              P  1:17.16
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  2:42.77   7              P  1:17.45
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     2:43.29   8              P  1:17.64
CAI, MATTHEW          14 PC SANTA CLARA S  2:45.42   9              P  1:18.21
MEINTS, JOSHUA        13 PC TERRAPINS SWI  2:45.90  10              P  1:19.58
NG, JUSTIN            14 ** UNIV OF BC DO  2:47.54  11              P  1:22.53
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:47.62  12              P  1:21.17
MICKELSON, CARL       13 AZ TEMPE RIO SAL  2:47.88  13              P  1:21.36
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO         2:47.93  14              P  1:20.50
RICK, STEVEN          13 PC MORGAN HILL S  2:48.30  15              P  1:22.07
PERFECT, BRAD         13 PC SAN RAMON LIV  2:49.06  16              P  1:20.50
GOODMAN, KELVIN       13 PC GOLDEN BEAR S  2:49.15  17              P  1:21.80
SCHAFFER, ADAM        14 PC ORINDA AQUATI  2:49.59  18              P  1:23.26
GOLTRA, COLIN         14 PC WALNUT CREEK   2:49.63  19              P  1:20.38
LIN, CURTIS           13 PC WALNUT CREEK   2:49.69  20              P  1:23.31
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           2:50.07  21              P  1:21.72
BELTRAN, JAVANY       13 ** MEXICO         2:50.35  22              P  1:22.43
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  2:50.53  23              P  1:22.66
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  2:50.69  24              P  1:21.67
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   2:50.70  25              P  1:19.65
CHINN, ZACK           14 PC BARRACUDA AQU  2:50.94  26              P  1:21.32
APOLINARIO, KEVIN     13 PC DALY CITY DOL  2:51.03  27              P  1:22.35
FULLER, BRAD          14 PC SOS SWIM TEAM  2:51.48  28              P  1:22.40
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT  2:51.64  29              P  1:23.68
ROGERS, JAMES         14 PN WEST           2:52.01  30              P  1:23.87
ORTEGA, LUIS          13 ** MEXICO         2:52.85  31              P  1:24.59
LIM, TIM              13 AZ SCOTTSDALE AQ  2:54.80  32              P  1:24.29
FRONCZAK, SEAN        13 PC SANTA CLARA S  2:54.97  33              P  1:24.85
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  2:56.96  34              P  1:25.48
BAUTISTA, JAMES DEVIN 14 PC FOG CITY HAMM  3:00.32  35              P  1:23.72
PELIKAN, LAJOS        13 PC CAMPBELL WAVE  3:01.09  36              P  1:26.75
PANKOV, ALEX          14 PC KORET YOUTH S  3:01.71  37              P  1:26.47
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P  1:20.13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT    4
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO         1:02.45   4  1:00.70 F1
                                                                    F    28.42
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   1:01.60   1  1:01.51 F2
                                                                    F    28.81
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  1:01.90   2  1:01.55 F3
                                                                    F    28.47
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  1:03.00   7  1:01.72 F4
                                                                    F    29.35
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         1:02.82   5  1:01.79 F5
                                                                    F    29.59
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         1:02.44   3  1:02.24 F6
                                                                    F    29.18
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.84   6  1:02.77 F7
                                                                    F    30.18
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU  1:03.11   8  1:03.02 F8
                                                                    F    29.97

MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   1:01.60   1
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  1:01.90   2
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         1:02.44   3
NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO         1:02.45   4
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         1:02.82   5
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  1:02.84   6
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  1:03.00   7
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU  1:03.11   8
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  1:03.16   9
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  1:03.21  10
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  1:03.53  12
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         1:03.53  11
FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  1:03.64  13
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   1:04.41  14
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           1:04.49  15
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            1:04.78  16
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  1:05.17  17
ROGERS, CHRISTOPHER   14 NE BERNAL GATOR   1:05.18  18
DOWD, ROBERT          13 NE BERNAL GATOR   1:05.19  19
MARTINEZ, ALFREDO     13 ** MEXICO         1:05.49  20
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            1:05.58  21
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  1:05.79  22
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT  1:06.05  23
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  1:06.10  24
GOSSAGE, DANIEL       14 PC SANTA ROSA NE  1:06.18  25
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  1:06.38  26
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  1:06.58  27
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS  1:06.62  28
ALVARADO, RICARDO     14 ** MEXICO         1:06.71  29
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         1:06.75  30
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   1:06.86  31
WONNER, CASEY         14 PC ALAMEDA ISLAN  1:07.26  32
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  1:07.66  33
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  1:07.69  34
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  1:07.74  35
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI  1:07.83  36
JIANG, TERRY          14 PC SANTA CLARA S  1:07.87  37
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI  1:08.94  38

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    4                                    MENS    13-14   100 FLY                                     EVENT    4
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

YARRANTON, CHRIS      14 PC PENINSULA COV  1:10.07  39
WALTER, DONALD        14 PC TERRAPINS SWI  1:10.98  40

============================================================================================================================
   EVENT   82                                    MENS    13-14   200 FLY                                     EVENT   82
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         2:17.92   1  2:11.71 F1  P  1:05.72
                                                                    F    30.06  1:03.71  1:37.97
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:20.04   5  2:14.35 F2  P  1:06.72
                                                                    F    29.82  1:03.47  1:39.39
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:20.09   6  2:15.60 F3  P  1:06.86
                                                                    F    30.58  1:05.55  1:40.33
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  2:18.40   3  2:17.99 F4  P  1:06.64
                                                                    F    31.55  1:05.52  1:41.72
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:18.26   2  2:18.33 F5  P  1:06.27
                                                                    F    30.70  1:05.67  1:42.13
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:20.46   7  2:18.55 F6  P  1:07.75
                                                                    F    31.44  1:07.25  1:42.70
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   2:18.93   4  2:18.80 F7  P  1:05.12
                                                                    F    30.72  1:06.26  1:42.23
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:20.79   8   DQUED  F   P  1:07.19
                                                                    F    31.25  1:06.24  1:42.57

DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         2:17.92   1              P  1:05.72
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:18.26   2              P  1:06.27
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  2:18.40   3              P  1:06.64
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR   2:18.93   4              P  1:05.12
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:20.04   5              P  1:06.72
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:20.09   6              P  1:06.86
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:20.46   7              P  1:07.75
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:20.79   8              P  1:07.19
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:21.66   9              P  1:07.37
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  2:22.48  10              P  1:09.29
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  2:22.66  11              P  1:05.20
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  2:22.76  12              P  1:07.95
DOWD, ROBERT          13 NE BERNAL GATOR   2:23.82  13              P  1:08.00
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS  2:23.83  14              P  1:07.97
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           2:25.17  15              P  1:10.05
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  2:26.64  16              P  1:08.87
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           2:26.88  17              P  1:09.94
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:27.44  18              P  1:08.39
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         2:27.89  19              P  1:08.94
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  2:27.93  20              P  1:09.76
WONNER, CASEY         14 PC ALAMEDA ISLAN  2:29.12  21              P  1:11.70
FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  2:30.42  22              P  1:11.47
SHODO, TAI            14 ** UNIV OF BC DO  2:30.79  23              P  1:10.92
MCMAHON, JACK         14 PC WALNUT CREEK   2:31.07  24              P  1:10.05
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S  2:32.24  25              P  1:11.92
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT  2:32.69  26              P  1:10.47
MARTINEZ, ALFREDO     13 ** MEXICO         2:32.95  27              P  1:11.70
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI  2:33.44  28              P  1:12.63
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           2:33.84  29              P  1:10.65
JIANG, TERRY          14 PC SANTA CLARA S  2:33.97  30              P  1:11.39
GOSSAGE, DANIEL       14 PC SANTA ROSA NE  2:36.94  31              P  1:11.90
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  2:43.22  32              P  1:13.37

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  112                                    MENS    13-14   200 I.M.                                    EVENT  112
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  2:16.62   1  2:15.40 F1  P  1:05.80
                                                                    F    29.29  1:05.00  1:42.88
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:19.47   2  2:18.94 F2  P  1:05.14
                                                                    F    30.34  1:05.36  1:47.98
NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO         2:22.88   6  2:19.61 F3  P  1:07.14
                                                                    F    28.26  1:05.32  1:47.61
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:21.12   3  2:21.14 F4  P  1:07.66
                                                                    F    30.75  1:06.55  1:48.78
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:22.06   5  2:21.44 F5  P  1:06.96
                                                                    F    30.03  1:06.68  1:49.46
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:22.95   8  2:21.73 F6  P  1:07.60
                                                                    F    29.80  1:06.09  1:49.41
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            2:21.15   4  2:22.21 F7  P  1:07.60
                                                                    F    31.49  1:07.82  1:49.94
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90   7  2:22.59 F8  P  1:07.13
                                                                    F    30.42  1:07.91  1:49.66

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  2:16.62   1              P  1:05.80
RODRIGUEZ, AMAURI     14 ** MEXICO         2:19.47   2              P  1:05.14
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  2:21.12   3              P  1:07.66
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD            2:21.15   4              P  1:07.60
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         2:22.06   5              P  1:06.96
NAVARETTE, OMAR       14 ** MEXICO         2:22.88   6              P  1:07.14
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  2:22.90   7              P  1:07.13
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            2:22.95   8              P  1:07.60
PARIZI, KEVIN         14 PC DEANZA CUPERT  2:23.08   9              P  1:07.01
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  2:23.30  10              P  1:07.15
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           2:23.70  11              P  1:09.32
REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI  2:23.72  12              P  1:05.32
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  2:23.74  13              P  1:08.58
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   2:25.07  14              P  1:06.91
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  2:25.10  15              P  1:07.29
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     2:25.25  16              P  1:08.77
GARCIA, RYAN          14 PC WEST COAST AQ  2:25.36  17              P  1:05.89
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  2:25.99  18              P  1:10.54
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  2:26.48  19              P  1:07.98
ERICKSON, NATE        13 PC ORINDA AQUATI  2:26.67  20              P  1:08.20
GARZA, ROBERTO        13 ** MEXICO         2:27.43  21              P  1:09.59
FORTUNE, MICHAEL      13 PC PALO ALTO STA  2:27.77  22              P  1:11.54
RIANDA, TRAV          13 PC BARRACUDA AQU  2:29.61  23              P  1:07.96
ONEILL, GAVIN         14 PC RIPON AQUATIC  2:29.63  24              P  1:11.06
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  2:29.65  25              P  1:08.26
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  2:29.78  26              P  1:08.37
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           2:30.30  27              P  1:09.84
SIMENSTAD, ALEX       14 PC NAPA VALLEY S  2:30.38  28              P  1:13.61
CHIN, ANDREW          13 PC DEANZA CUPERT  2:30.44  29              P  1:10.51
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI  2:30.68  30              P  1:13.77
LOWEN, GREGORY        14 NE BERNAL GATOR   2:31.06  31              P  1:07.18
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   2:32.23  32              P  1:12.42
SHILLING, BRANDON     13 PC ALMADEN SWIM   2:32.61  33              P  1:12.16
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS  2:32.70  34              P  1:12.85
HUANG, EDWARD         13 PC MISSION SAN J  2:33.54  35              P  1:13.47
YARRANTON, CHRIS      14 PC PENINSULA COV  2:33.63  36              P  1:12.82

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   38                                    MENS    13-14   400 I.M.                                    EVENT   38
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  4:55.40   1  4:48.80 F1  P  1:07.81  2:25.69  3:46.86
                                                                    F           1:06.29           2:22.79           3:42.24
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  4:59.17   3  4:50.31 F2  P  1:06.72  2:23.42  3:50.59
                                                                    F    31.08  1:05.87  1:42.78  2:18.87  3:02.47  3:45.87  4:18.63
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            4:59.81   4  4:51.75 F3  P  1:06.77  2:20.93  3:51.28
                                                                    F    31.18  1:06.75  1:44.25  2:21.41  3:04.39  3:47.40  4:20.48
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         5:03.27   5  4:52.87 F4  P  1:07.31  2:21.92  3:55.92
                                                                    F    30.27  1:04.35  1:42.12  2:18.68  3:04.42  3:50.55  4:22.46
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         4:59.08   2  4:53.25 F5  P  1:06.58  2:23.86  3:51.63
                                                                    F    30.30  1:04.86  1:42.29  2:19.55  3:04.25  3:48.87  4:21.23
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           5:06.80   8  5:02.09 F6  P  1:09.17  2:29.15  3:56.90
                                                                    F    32.28  1:08.96  1:49.45  2:28.05  3:12.17  3:56.00  4:29.90
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  5:04.31   6  5:03.31 F7  P  1:07.62  2:27.35  3:54.00
                                                                    F    32.65  1:09.41  1:48.85  2:27.31  3:11.38  3:55.44  4:29.74
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  5:06.59   7  5:03.31 F7  P  1:10.16  2:27.92  3:55.88
                                                                    F    30.59  1:06.18  1:45.58  2:24.13  3:07.88  3:53.18  4:28.88

FLORES-MAXFIELD, KAME 14 PC PALO ALTO STA  4:55.40   1              P  1:07.81  2:25.69  3:46.86
RAMIREZ, RAMIRO       13 ** MEXICO         4:59.08   2              P  1:06.58  2:23.86  3:51.63
NAVARRO, ALEX         14 PC PALO ALTO STA  4:59.17   3              P  1:06.72  2:23.42  3:50.59
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA            4:59.81   4              P  1:06.77  2:20.93  3:51.28
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO         5:03.27   5              P  1:07.31  2:21.92  3:55.92
BILLEY, MICHAEL       14 PC TERRAPINS SWI  5:04.31   6              P  1:07.62  2:27.35  3:54.00
PEREZ, CESAR          14 ** ACUATICA NELS  5:06.59   7              P  1:10.16  2:27.92  3:55.88
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST           5:06.80   8              P  1:09.17  2:29.15  3:56.90
CHEN, BOB             14 PC MISSION SAN J  5:07.79   9              P  1:08.55  2:28.84  3:56.58
GIL, ADRIAN           14 ** UNATTACHED     5:08.69  10              P  1:07.84  2:30.91  3:57.91
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ           5:10.45  11              P  1:10.01  2:27.69  4:01.34
GAULT, WALTER         14 PC TWIN VALLEY A  5:12.30  12              P  1:11.38  2:34.13  4:03.44
TUTASS, SHANE         14 PC ORINDA AQUATI  5:13.17  13              P  1:06.27  2:26.74  4:03.15
KIM, ANDREW           13 PC PALO ALTO STA  5:13.79  14              P  1:09.49  2:27.20  4:04.57
THIVIERGE, JAMES      14 PC PALO ALTO STA  5:13.93  15              P  1:09.11  2:31.97  4:05.00
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST           5:15.32  16              P  1:12.56  2:30.09  4:04.97
HINSHAW, BEN          13 PC DEANZA CUPERT  5:16.78  17              P  1:13.78  2:35.37  4:06.18
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV  5:17.11  18              P  1:15.06  2:33.15  4:06.15
DEL RIO, JOE          14 PC ALMADEN SWIM   5:17.28  19              P  1:10.14  2:30.90  4:07.28
DOWD, ROBERT          13 NE BERNAL GATOR   5:18.51  20              P  1:07.80  2:32.40  4:08.32
ROGERS, JAMES         14 PN WEST           5:18.82  21              P  1:14.96  2:34.59  4:06.47
DRIVER, BENJAMIN      14 NE BERNAL GATOR   5:20.79  22              P  1:10.68  2:37.79  4:08.93
SALLEE, DAVID         14 PC UNATTACHED PA  5:21.74  23              P  1:10.93  2:29.19  4:08.01
FRONCZAK, SEAN        13 PC SANTA CLARA S  5:23.88  24              P  1:15.78  2:36.68  4:10.76
CAI, MATTHEW          14 PC SANTA CLARA S  5:24.48  25              P  1:12.46  2:40.56  4:11.19
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV  5:24.54  26              P  1:14.60  2:38.42  4:10.47
SHILLING, BRANDON     13 PC ALMADEN SWIM   5:28.54  27              P  1:15.28  2:38.86  4:13.76
LIN, CURTIS           13 PC WALNUT CREEK   5:29.55  28              P  1:17.62  2:41.94  4:14.23
LIM, TIM              13 AZ SCOTTSDALE AQ  5:33.26  29              P  1:19.84  2:44.33  4:17.88
HUANG, EDWARD         13 PC MISSION SAN J  5:33.49  30              P  1:13.65  2:40.67  4:17.29
FOSTER, TAYLOR        14 ** CAYJ           5:48.55  31              P  1:20.84  2:48.28  4:33.14
FERRARI, KEEGAN       14 PC LAKERIDGE SWI   DQUED                   P  1:12.20  2:41.42  4:15.34
RAIMONDI, NICHOLAS    14 PC MISSION SAN J   DQUED                   P  1:16.15  2:42.21  4:16.23
SONU, JAMES           14 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P  1:13.24  2:35.89  4:08.25
WALTON, BENJAMIN      14 CO GJD             DQUED
WONNER, CASEY         14 PC ALAMEDA ISLAN   DQUED                   P  1:14.76  2:38.62  4:11.43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:56.69   1      29.76  1:03.93  1:31.42
         WALTER, DONALD      14
         BILLEY, MICHAEL     14
         REILLY, SEAN        14
         DENTONE, MATTHEW    14
BGSC,  A  13-14       14 NE BERNAL GATOR                1:57.41   2      29.12  1:04.10  1:31.97
         ROGERS, CHRISTOPHER 14
         DRIVER, BENJAMIN    14
         MONOVOUKAS, MICHAEL 14
         LOWEN, GREGORY      14
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      1:57.43   3      30.72  1:03.15  1:30.47
         RODRIGUEZ, AMAURI   14
         ALVARADO, RICARDO   14
         NAVARETTE, OMAR     14
         GONZALEZ, ABAN      14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:58.19   4      31.55  1:03.70  1:31.98
         KIM, ANDREW         13
         FLORES-MAXFIELD, KAM14
         THIVIERGE, JAMES    14
         NAVARRO, ALEX       14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      2:03.10   5      33.29  1:06.78
         DELGADILLO, DANICI  14
         VEGA, CHRISTIAN     14
         RAMIREZ, RAMIRO     13
         MARTINEZ, ALFREDO   13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               2:04.48   6      32.89  1:08.41  1:37.89
         ERICKSON, NATE      13
         SCHAFFER, ADAM      14
         TUTASS, SHANE       14
         MARTINEZ, MATT      13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:05.12   7      31.07  1:07.71  1:38.04
         PARIZI, KEVIN       14
         MURRAY, BRAD        13
         CHIN, ANDREW        13
         CHIEN, DUSTIN       14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                2:06.22   8      34.28  1:09.87  1:39.56
         SHILLING, BRANDON   13
         SONU, JAMES         14
         DEL RIO, JOE        14
         POLLARD, SPENCER    14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               2:07.10   9      33.74  1:09.17  1:38.65
         SOLLOM-BROTHERTON, G13
         YEN, JEFFRY         14
         DARROW, PAT         14
         NELSON, BILLY       14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               2:07.55  10      55.13  1:09.55  1:40.47
         FRONCZAK, SEAN      13
         SIXT, KEISH         14
         JIANG, TERRY        14
         WONG, ALVIN         14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:08.29  11      33.03  1:07.66  1:39.78
         WENZLAU, TIM        13
         FORTUNE, MICHAEL    13
         MIYAGI, DANIEL      13
         KIM, DYLAN          14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  126                                    MENS    13-14   200 M. R.                                   EVENT  126
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                2:08.77  12      32.51  1:09.23  1:42.16
         MCMAHON, JACK       14
         GOLTRA, COLIN       14
         MAO, AUGUST         14
         MARTINO, ANDREW     14
PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV               2:08.88  13      35.33  1:11.03  1:40.30
         HEALY, ZACHARY      14
         BROCHIER, TIMOTHY   14
         YARRANTON, CHRIS    14
         PETROMILLI, MATT    14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               2:09.60  14      36.04  1:11.54  1:42.24
         CUAL, JARRED        14
         APOLINARIO, KEVIN   13
         TIRTADINATA, WILBERT13
         CHHOKAR, AARON      14
KYSC,  A  13-14       14 PC KORET YOUTH S               2:11.36  15      36.00  1:12.74  2:11.22
         TSANG, JONATHAN     14
         LOEY, JORDAN        13
         YOUNG, JAMES        14
         PANKOV, ALEX        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               2:11.44  16      33.19  1:09.01  1:42.72
         HUNTER, PIERCE      14
         PERFECT, BRAD       13
         WILSON, MATT        13
         BAIRD, ANDREW       14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               2:13.91  17      33.16  1:12.37  2:06.48
         TROWBRIDGE, NICK    13
         LI, DAN             13
         BURKE, KYLE         13
         BIBL, DANIEL        13
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               2:15.32  18      33.35  1:12.06  1:44.45
         CHIEN, STEVEN       13
         HINSHAW, BEN        13
         CHUANG, MARTIN      13
         HINSHAW, RYAN       14
DCD,  B  13-14        14 PC DALY CITY DOL               2:20.39  19      38.15  1:16.15  2:02.38
         JACOBSON, SKY       14
         CHEN, KENNETH       14
         LEUNG, TERENCE      13
         MAGAT, CHARLES      14

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:15.39   1      32.44  1:07.28  1:40.35  2:17.03  2:45.86  3:21.60  3:45.68
         KIM, ANDREW         13
         FLORES-MAXFIELD, KAM14
         THIVIERGE, JAMES    14
         NAVARRO, ALEX       14
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      4:17.50   2      31.92  1:04.72  1:37.99  2:17.18  2:46.99  3:20.79
         RODRIGUEZ, AMAURI   14
         VEGA, CHRISTIAN     14
         DELGADILLO, DANICI  14
         GONZALEZ, ABAN      14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      4:18.18   3      31.10  1:04.01  1:37.49  2:17.11  2:46.14  3:18.68  3:46.83
         NAVARETTE, OMAR     14
         ALVARADO, RICARDO   14
         RAMIREZ, RAMIRO     13
         MARTINEZ, ALFREDO   13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:21.53   4      32.25  1:07.49  1:41.50  2:22.29  2:50.92  3:24.73  3:51.97
         WALTER, DONALD      14
         BILLEY, MICHAEL     14
         REILLY, SEAN        14
         DENTONE, MATTHEW    14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:31.10   5      34.37  1:10.29  1:47.35  2:29.44  2:59.08  3:32.56  4:00.32
         ERICKSON, NATE      13
         SCHAFFER, ADAM      14
         TUTASS, SHANE       14
         MARTINEZ, MATT      13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:32.41   6      34.97  1:11.50  1:48.07  2:28.63  2:58.63  3:33.47  4:01.33
         SHILLING, BRANDON   13
         SONU, JAMES         14
         DEL RIO, JOE        14
         POLLARD, SPENCER    14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:35.69   7      32.17  1:07.04  1:45.01  2:29.14  2:59.54  3:34.87  4:03.36
         PARIZI, KEVIN       14
         MURRAY, BRAD        13
         CHIN, ANDREW        13
         CHIEN, DUSTIN       14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:36.69   8      34.80  1:11.04  1:46.68  2:27.82  2:59.79  3:37.47  4:06.30
         FRONCZAK, SEAN      13
         CAI, MATTHEW        14
         JIANG, TERRY        14
         WONG, ALVIN         14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:38.37   9      33.73  1:09.78  1:45.64  2:25.26  2:58.76  3:36.46  4:06.06
         WENZLAU, TIM        13
         FORTUNE, MICHAEL    13
         MIYAGI, DANIEL      13
         TROWBRIDGE, NICK    13
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               4:40.36  10      33.98  1:10.71  1:46.88  2:29.62  3:01.43  3:39.18  4:08.71
         CASTILLO, VICTOR    14
         PEREZ, CESAR        14
         PEQUENO, ESTEBAN    14
         RAMOS, ROY          14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               4:40.37  11      34.28  1:12.15  1:47.54  2:29.57  2:59.80  3:35.89  4:05.42
         SOLLOM-BROTHERTON, G13
         YEN, JEFFRY         14
         DARROW, PAT         14
         WALKER, RYAN        14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               4:40.75  12      34.56  1:12.09  1:50.66  2:33.42  3:02.30  3:35.96  4:05.51
         RAIMONDI, NICHOLAS  14
         HUANG, EDWARD       13
         CHEN, BOB           14
         FONG, JEFFREY       13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:46.48  13      33.56  1:08.08  1:45.18  2:27.25  3:02.28  3:45.31  4:12.16
         HUNTER, PIERCE      14
         PERFECT, BRAD       13
         WILSON, MATT        13
         CHANG, CRAIG        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:48.31  14      34.40  1:13.07  1:50.54  2:33.21  3:04.20  3:41.50  4:10.92
         MARTINO, ANDREW     14
         GOLTRA, COLIN       14
         MCMAHON, JACK       14
         MAO, AUGUST         14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   92                                    MENS    13-14   400 M. R.                                   EVENT   92
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV               4:48.69  15      35.48  1:12.49  1:50.61  2:34.59  3:04.84  3:42.57  4:13.58
         YARRANTON, CHRIS    14
         HEALY, ZACHARY      14
         BROCHIER, TIMOTHY   14
         PETROMILLI, MATT    14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               4:50.63  16      37.82  1:18.15  1:54.77  2:34.06  3:08.52  3:56.85  4:18.76
         CUAL, JARRED        14
         APOLINARIO, KEVIN   13
         LEUNG, TERENCE      13
         CHHOKAR, AARON      14
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               5:05.48  17      35.11  1:12.92  1:53.76  2:41.10  3:15.55  4:00.55  4:30.76
         HINSHAW, BEN        13
         CHUANG, MARTIN      13
         CHIEN, STEVEN       13
         HINSHAW, RYAN       14
BGSC,  A  13-14       14 NE BERNAL GATOR                 DQUED           30.45  1:03.30  1:38.04  2:18.49  2:47.05  3:19.89  3:46.35
         ROGERS, CHRISTOPHER 14
         DRIVER, BENJAMIN    14
         MONOVOUKAS, MICHAEL 14
         LOWEN, GREGORY      14

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BGSC,  A  13-14       14 NE BERNAL GATOR                1:43.87   1      25.71    51.72  1:18.42
         LOWEN, GREGORY      14
         ROGERS, CHRISTOPHER 14
         DRIVER, BENJAMIN    14
         MONOVOUKAS, MICHAEL 14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               1:44.75   2      27.03    52.58  1:19.45
         WALTER, DONALD      14
         REILLY, SEAN        14
         BILLEY, MICHAEL     14
         DENTONE, MATTHEW    14
MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      1:45.20   3      27.13    52.92  1:19.50
         GONZALEZ, ABAN      14
         RODRIGUEZ, AMAURI   14
         RAMIREZ, RAMIRO     13
         NAVARETTE, OMAR     14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:46.79   4      26.29    54.18  1:20.54
         THIVIERGE, JAMES    14
         FORTUNE, MICHAEL    13
         FLORES-MAXFIELD, KAM14
         NAVARRO, ALEX       14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:47.14   5      27.20    54.30  1:21.67
         CHIEN, DUSTIN       14
         CHIEN, STEVEN       13
         CHIN, ANDREW        13
         PARIZI, KEVIN       14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               1:48.13   6      27.33    54.42  1:22.26
         MARTINEZ, MATT      13
         TUTASS, SHANE       14
         ERICKSON, NATE      13
         SCHAFFER, ADAM      14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      1:48.75   7      26.85    54.19  1:20.90
         ALVARADO, RICARDO   14
         RAYGOZA, RODRIGO    13
         MARTINEZ, ALFREDO   13
         DELGADILLO, DANICI  14
MSJA,  A  13-14       14 PC MISSION SAN J               1:50.21   8      27.83    54.49  1:23.12
         RAIMONDI, NICHOLAS  14
         CHEN, BOB           14
         FONG, JEFFREY       13
         HUANG, EDWARD       13
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                1:50.34   9      27.16    54.52  1:23.10
         POLLARD, SPENCER    14
         SONU, JAMES         14
         SHILLING, BRANDON   13
         DEL RIO, JOE        14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               1:51.68  10      28.27    56.17  1:24.85
         DARROW, PAT         14
         SOLLOM-BROTHERTON, G13
         WALKER, RYAN        14
         YEN, JEFFRY         14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               1:51.74  11      27.25    56.05  1:24.39
         WONG, ALVIN         14
         JIANG, TERRY        14
         CHEN, GEORGE        13
         CAI, MATTHEW        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                1:51.97  12      27.69    54.57  1:22.95
         MCMAHON, JACK       14
         MARTINO, ANDREW     14
         GOLTRA, COLIN       14
         LIN, CURTIS         13
KYSC,  A  13-14       14 PC KORET YOUTH S               1:52.98  13      28.45    56.88  1:26.59
         YOUNG, JAMES        14
         TSANG, JONATHAN     14
         KOZINSKY, SIEVA     14
         PANKOV, ALEX        14
DCD,  A  13-14        14 PC DALY CITY DOL               1:53.57  14      28.18    56.55  1:24.81
         APOLINARIO, KEVIN   13
         CUAL, JARRED        14
         LEUNG, TERENCE      13
         WONG, WILLIAM       14
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               1:54.25  15      28.34    57.14  1:25.70
         PEREZ, CESAR        14
         RAMOS, ROY          14
         CASTILLO, VICTOR    14
         PEQUENO, ESTEBAN    14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:54.74  16      28.83    58.43  1:26.80
         TROWBRIDGE, NICK    13
         WENZLAU, TIM        13
         KIM, DYLAN          14
         KIM, ANDREW         13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               1:54.89  17      28.46    57.52  1:26.25
         HUNTER, PIERCE      14
         WILSON, MATT        13
         CHANG, CRAIG        14
         BAIRD, ANDREW       14
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               1:57.40  18      29.10    59.10  1:28.37
         MIYAGI, DANIEL      13
         LI, DAN             13
         WANG, GENG          14
         BURKE, KYLE         13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   58                                    MENS    13-14   200 F. R.                                   EVENT   58
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               1:57.89  19      30.55  1:00.37  1:53.36
         STEELE, BRYAN       13
         HINSHAW, RYAN       14
         CHUANG, MARTIN      13
         HINSHAW, BEN        13
DCD,  B  13-14        14 PC DALY CITY DOL               1:59.84  20      30.61  1:00.38  1:50.77
         SHU, ALBERT         13
         JACOBSON, SKY       14
         CHEN, KENNETH       14
         MAGAT, CHARLES      14
PCA,  A  13-14        14 PC PENINSULA COV                DQUED           29.02    56.41  1:24.79
         BROCHIER, TIMOTHY   14
         YARRANTON, CHRIS    14
         HEALY, ZACHARY      14
         MCMILLAN, ERNIE     14

============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      3:50.70   1      28.27    59.06  1:26.57  1:56.40  2:23.68  2:53.90  3:21.11
         RODRIGUEZ, AMAURI   14
         GONZALEZ, ABAN      14
         RAMIREZ, RAMIRO     13
         NAVARETTE, OMAR     14
BGSC,  A  13-14       14 NE BERNAL GATOR                3:51.76   2      27.24    56.34  1:24.54  1:56.53  2:23.52  2:54.45  3:21.27
         MONOVOUKAS, MICHAEL 14
         DRIVER, BENJAMIN    14
         ROGERS, CHRISTOPHER 14
         LOWEN, GREGORY      14
PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               3:55.06   3      27.85    57.99  1:26.71  1:58.77  2:26.30  2:57.77  3:25.05
         THIVIERGE, JAMES    14
         FORTUNE, MICHAEL    13
         FLORES-MAXFIELD, KAM14
         NAVARRO, ALEX       14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:00.00   4      27.76    57.69  1:25.98  1:58.34  2:27.05  2:59.17  3:27.33
         PARIZI, KEVIN       14
         CHIEN, DUSTIN       14
         CHIEN, STEVEN       13
         CHIN, ANDREW        13
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               4:00.06   5      29.37  1:02.27  1:30.16  2:03.03  2:30.31  3:00.56  3:28.95
         BILLEY, MICHAEL     14
         WALTER, DONALD      14
         REILLY, SEAN        14
         DENTONE, MATTHEW    14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      4:02.01   6      29.11  1:00.74  1:29.92  2:00.85  2:28.87  3:00.48
         DELGADILLO, DANICI  14
         GARZA, ROBERTO      13
         ALVARADO, RICARDO   14
         MARTINEZ, ALFREDO   13
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               4:03.24   7      28.78  1:00.14  1:28.12  1:59.86  2:29.40  3:01.70  3:30.87
         MARTINEZ, MATT      13
         SCHAFFER, ADAM      14
         TUTASS, SHANE       14
         ERICKSON, NATE      13

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  166                                    MENS    13-14   400 F. R.                                   EVENT  166
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                4:05.60   8      29.34  1:00.66  1:29.93  2:03.79  2:33.02  3:05.26
         DEL RIO, JOE        14
         SHILLING, BRANDON   13
         SONU, JAMES         14
         POLLARD, SPENCER    14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               4:09.09   9      28.71    59.18  1:30.02  2:03.84           3:08.26  3:37.15
         WONG, ALVIN         14
         FRONCZAK, SEAN      13
         JIANG, TERRY        14
         CAI, MATTHEW        14
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               4:10.38  10      29.70  1:01.10  1:31.37  2:03.68  2:33.61  3:07.11  3:37.15
         HUNTER, PIERCE      14
         WILSON, MATT        13
         CHANG, CRAIG        14
         PERFECT, BRAD       13
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                4:14.23  11      29.16  1:02.62  1:32.27  2:07.19  2:36.16  3:09.72  3:40.09
         MARTINO, ANDREW     14
         MCMAHON, JACK       14
         LIN, CURTIS         13
         GOLTRA, COLIN       14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:15.88  12      29.64  1:02.22  1:32.25  2:05.73  2:36.16  3:10.40  3:40.42
         KIM, ANDREW         13
         TROWBRIDGE, NICK    13
         KIM, DYLAN          14
         WENZLAU, TIM        13
PASA,  C  13-14       14 PC PALO ALTO STA               4:20.15  13      31.16  1:05.10  1:36.35  2:11.13  2:41.90  3:16.26  3:47.10
         BURKE, KYLE         13
         LI, DAN             13
         MIYAGI, DANIEL      13
         BIBL, DANIEL        13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               4:21.25  14      30.31  1:03.00  1:36.17  2:10.28  2:42.25  3:17.68  3:47.48
         HINSHAW, BEN        13
         HINSHAW, RYAN       14
         MURRAY, BRAD        13
         CHUANG, MARTIN      13

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  13-14        14 ** MEXICO                      8:11.52   1      28.50    59.60  1:32.19  2:04.00  2:32.19  3:03.66  3:34.98
         GONZALEZ, ABAN      14                                        4:05.49  4:33.72  5:05.25  5:36.86  6:07.76  6:36.76  7:08.36
         RODRIGUEZ, AMAURI   14                                        7:40.65
         RAMIREZ, RAMIRO     13
         DELGADILLO, DANICI  14
BGSC,  A  13-14       14 NE BERNAL GATOR                8:36.96   2      28.66    59.62  1:32.30  2:05.39  2:34.35  3:06.77  3:42.48
         LOWEN, GREGORY      14                                        4:18.22  4:46.78  5:20.27  5:55.79  6:31.02  6:59.77  7:32.02
         ROGERS, CHRISTOPHER 14                                        8:05.39
         DRIVER, BENJAMIN    14
         MONOVOUKAS, MICHAEL 14
TERA,  A  13-14       14 PC TERRAPINS SWI               8:37.51   3      28.64  1:00.05  1:32.58  2:04.20           2:30.60  3:36.64
         DENTONE, MATTHEW    14                                        4:09.11  4:38.86  5:12.71  5:48.06  6:22.65  6:51.49  7:24.87
         REILLY, SEAN        14                                        8:01.34
         BILLEY, MICHAEL     14
         WALTER, DONALD      14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   20                                    MENS    13-14   800 F. R.                                   EVENT   20
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  13-14       14 PC PALO ALTO STA               8:39.30   4      28.99  1:01.59  1:33.72  2:05.73           2:33.90  3:42.62
         NAVARRO, ALEX       14                                        4:17.19  4:47.25  5:21.68  5:57.08  6:31.72  7:00.80  7:33.29
         FLORES-MAXFIELD, KAM14                                        8:06.51
         TROWBRIDGE, NICK    13
         THIVIERGE, JAMES    14
ANV,  A  13-14        14 ** ACUATICA NELS               8:49.23   5      30.50  1:03.73  1:36.35  2:08.73  2:38.67  3:13.04  3:49.29
         RAMOS, ROY          14                                        4:24.45  4:55.46  5:28.24  6:02.89  6:36.72  7:07.86  7:42.55
         PEREZ, CESAR        14                                        8:17.18
         CASTILLO, VICTOR    14
         PEQUENO, ESTEBAN    14
SCSC,  A  13-14       14 PC SANTA CLARA S               8:50.27   6      29.22  1:01.54  1:34.94  2:07.78  2:37.48  3:11.31  3:46.88
         KUO, DAVID          14                                        4:22.50  4:54.49  5:29.48  6:06.12  6:41.88           7:09.30
         CAI, MATTHEW        14                                        8:17.73
         FRONCZAK, SEAN      13
         WONG, ALVIN         14
OAPB,  A  13-14       14 PC ORINDA AQUATI               8:51.09   7      30.70  1:04.26  1:38.42  2:11.68  2:42.96  3:17.96  3:54.11
         MARTINEZ, MATT      13                                        4:27.64  4:58.03  5:33.07  6:08.06  6:40.70  7:10.25  7:44.46
         ERICKSON, NATE      13                                        8:18.41
         TUTASS, SHANE       14
         SCHAFFER, ADAM      14
MEX,  B  13-14        14 ** MEXICO                      8:52.77   8      30.73  1:04.12  1:38.97  2:13.56  2:44.06  3:19.40  3:57.08
         ALVARADO, RICARDO   14                                        4:31.28  5:01.26  5:34.65  6:07.83  6:41.51  7:11.89  7:45.90
         VEGA, CHRISTIAN     14                                        8:22.25
         GARZA, ROBERTO      13
         NAVARETTE, OMAR     14
DACA,  A  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               8:55.11   9      30.68  1:05.10  1:39.32  2:13.83  2:44.60  3:19.62  3:55.42
         CHIN, ANDREW        13                                        4:29.88  5:00.36  5:34.43  6:11.04  6:49.68  7:17.66  7:49.91
         HINSHAW, BEN        13                                        8:22.96
         CHIEN, STEVEN       13
         PARIZI, KEVIN       14
ALMA,  A  13-14       14 PC ALMADEN SWIM                8:57.61  10      30.31  1:03.49  1:38.33  2:11.99  2:42.55  3:15.75  3:50.33
         DEL RIO, JOE        14                                        4:24.74  4:56.43  5:31.88  6:07.46  6:42.39  7:13.86  7:49.72
         SONU, JAMES         14                                        8:24.33
         SHILLING, BRANDON   13
         POLLARD, SPENCER    14
PLS,  A  13-14        14 PC PLEASANTON SE               9:00.77  11      29.75  1:02.24  1:38.09  2:15.21  2:45.63  3:20.98  3:57.92
         YEN, JEFFRY         14                                        4:30.38  5:00.74  5:36.19  6:12.05  6:46.90  7:17.22  7:51.73
         SOLLOM-BROTHERTON, G13                                        8:27.57
         NELSON, BILLY       14
         DARROW, PAT         14
PASA,  B  13-14       14 PC PALO ALTO STA               9:00.83  12      29.62  1:02.52  1:37.21  2:12.18  2:44.11  3:20.50  3:55.67
         FORTUNE, MICHAEL    13                                        4:30.83  5:01.73  5:35.89  6:11.88  6:47.46  7:17.63  7:51.63
         KIM, DYLAN          14                                        8:26.07
         BIBL, DANIEL        13
         KIM, ANDREW         13
SRVL,  A  13-14       14 PC SAN RAMON LIV               9:06.45  13      31.91  1:06.77  1:42.93  2:18.02  2:48.00  3:21.16  3:55.28
         PERFECT, BRAD       13                                        4:28.88  4:59.42  5:33.28  6:08.84  6:44.74  7:15.48  7:51.16
         HUNTER, PIERCE      14                                        8:29.20
         WILSON, MATT        13
         CHANG, CRAIG        14
WCAB,  A  13-14       14 PC WALNUT CREEK                9:12.14  14      30.42  1:04.11  1:39.75  2:13.94  2:43.83  3:19.41  3:57.72
         GOLTRA, COLIN       14                                        4:33.48  5:04.34  5:38.78  6:14.33  6:48.74  7:20.44  7:57.86
         MARTINO, ANDREW     14                                        8:35.72
         MCMAHON, JACK       14
         LIN, CURTIS         13
DACA,  B  13-14       14 PC DEANZA CUPERT               9:30.44  15      31.28  1:05.83  1:41.39  2:16.74  2:47.87  3:23.80  4:00.77
         HINSHAW, RYAN       14                                        4:38.10  5:10.20  5:46.67  6:24.51  7:01.38  7:34.64  8:13.04
         MURRAY, BRAD        13                                        8:53.49
         CHIEN, DUSTIN       14
         CHIN, JUSTIN        14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  156                                    MENS    15-16   50 FREE                                     EVENT  156
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             25.42   2    25.18 F1
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA    25.49   3    25.32 F2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    25.39   1    25.33 F3
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM     25.77   7    25.68 F4
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT    25.98   8    25.72 F5
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI    25.73   4    25.73 F6
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE    25.76   6    25.78 F7
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK     25.74   5    25.92 F8

BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    25.39   1
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             25.42   2
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA    25.49   3
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI    25.73   4
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK     25.74   5
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE    25.76   6
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM     25.77   7
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT    25.98   8
MATA, DONNY           15 PC VALLEJO AQUAT    26.04   9
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK     26.14  10
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS    26.38  11
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI    26.39  12
TAYLOR, J.T.          16 PC PALO ALTO STA    26.42  13
STEFAN, NICK          16 PC ORINDA AQUATI    26.44  14
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK     26.47  15
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO           26.56  16
SCHNEIDER, ANDREW     15 PC ORINDA AQUATI    26.65  17
MCCOID, BRYAN         15 PC WEST COAST AQ    26.72  18
FONG, JUSTIN          16 PC SAN FRANCISCO    26.96  19
DOLAR, KEVIN          16 PC DALY CITY DOL    27.00  20
RANAHAN, KELLEN       16 PC ORINDA AQUATI    27.03  21

                                                  T  I  M  E  D   T  R  I  A  L  S

HAMMAKER, SPENCER     16 PC ALMADEN SWIM                  26.29

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             54.93   1    54.01 F1
                                                                    F    26.07
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    55.21   3    54.81 F2
                                                                    F    27.04
KEIL, CHRISTIAN       16 PC ALAMEDA ISLAN    54.95   2    54.95 F3
                                                                    F    27.51
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA    55.85   6    55.21 F4
                                                                    F    26.52
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT    55.40   4    55.40 F5
                                                                    F    26.98
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO    56.01   8    55.70 F6
                                                                    F    27.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   50                                    MENS    15-16   100 FREE                                    EVENT   50
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM     55.91   7    55.82 F7
                                                                    F    27.41
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR     55.83   5    56.69 F8
                                                                    F    27.15

FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             54.93   1
KEIL, CHRISTIAN       16 PC ALAMEDA ISLAN    54.95   2
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    55.21   3
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT    55.40   4
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR     55.83   5
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA    55.85   6
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM     55.91   7
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO    56.01   8
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI    56.14   9
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA    56.27  10
MATA, DONNY           15 PC VALLEJO AQUAT    56.47  11
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR     56.84  12
RANAHAN, KELLEN       16 PC ORINDA AQUATI    57.01  13
SORENSEN, SCOTT       16 PC WALNUT CREEK     57.16  14
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE    57.21  15
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO           57.45  16
SCHNEIDER, ANDREW     15 PC ORINDA AQUATI    57.61  17
TAYLOR, J.T.          16 PC PALO ALTO STA    57.96  18
NAKAMURA, ROBBIE      15 PC PALO ALTO STA    58.07  19
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO           58.36  20
FONG, JUSTIN          16 PC SAN FRANCISCO    59.05  21
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK     59.16  22
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS    59.32  23
MCCOID, BRYAN         15 PC WEST COAST AQ  1:00.67  24

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT  104
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           2:01.83   3  1:55.72 F1  P    59.46
                                                                    F    27.27    56.30  1:26.10
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI  1:59.73   1  1:59.41 F2  P    58.04
                                                                    F    27.80    57.79  1:28.76
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:01.65   2  2:00.58 F3  P    58.78
                                                                    F    27.46    57.53  1:29.30
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM   2:03.64   8  2:01.98 F4  P    59.70
                                                                    F    28.27    59.09  1:31.15
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:02.72   6  2:02.38 F5  P  1:00.43
                                                                    F    28.46    59.14  1:31.02
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI  2:02.20   4  2:02.45 F6  P    59.54
                                                                    F    27.87    58.92  1:30.95
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   2:02.72   5  2:04.16 F7  P  1:00.89
                                                                    F    28.57    59.26  1:31.40
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:03.26   7  2:04.17 F8  P  1:00.57
                                                                    F    28.68  1:00.17  1:32.54

KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI  1:59.73   1              P    58.04
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:01.65   2              P    58.78
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           2:01.83   3              P    59.46
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI  2:02.20   4              P    59.54
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:02.72   6              P  1:00.43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  104                                    MENS    15-16   200 FREE                                    EVENT  104
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   2:02.72   5              P  1:00.89
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:03.26   7              P  1:00.57
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM   2:03.64   8              P    59.70
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         2:03.84   9              P  1:00.94
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   2:04.78  10              P    59.65
SORENSEN, SCOTT       16 PC WALNUT CREEK   2:04.90  11              P  1:00.77
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE  2:05.09  12              P  1:01.64
MATA, DONNY           15 PC VALLEJO AQUAT  2:05.19  13              P  1:01.12
ROSE, BRIAN           16 PC SANTA CLARA S  2:05.61  14              P  1:00.88
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  2:05.67  15              P  1:00.65
COLES, GALEN          16 PC VALLEJO AQUAT  2:05.75  16              P  1:00.95
HWANG, FRED           16 PC SANTA CLARA S  2:05.89  17              P  1:01.19
VO, CORY              16 PC SANTA CLARA S  2:06.51  18              P  1:01.60
SCHNEIDER, ANDREW     15 PC ORINDA AQUATI  2:06.69  19              P  1:01.13
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA  2:07.48  20              P  1:02.00
RANAHAN, KELLEN       16 PC ORINDA AQUATI  2:07.92  21              P  1:02.58
THOMPSON, TYLER       15 PC PALO ALTO STA  2:08.30  22              P  1:00.52
NAKAMURA, ROBBIE      15 PC PALO ALTO STA  2:09.67  23              P  1:02.82
STEFAN, NICK          16 PC ORINDA AQUATI  2:10.11  24              P  1:01.38
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE  2:10.92  25              P  1:02.61
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  2:13.07  26              P  1:03.25

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  146
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           4:15.85   3  4:09.19 F1  P  1:01.52  2:07.66  3:13.92
                                                                    F    28.22    59.72  1:31.81  2:04.14  2:37.62  3:09.93  3:41.55
SMITH, TAYLOR         15 PC SANTA CLARA S  4:15.67   2  4:09.87 F2  P  1:00.35  2:05.26  3:11.18
                                                                    F    28.99  1:00.78  1:33.04  2:04.77  2:36.90  3:08.21  3:39.85
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         4:15.64   1  4:12.07 F3  P  1:01.96  2:07.27  3:11.91
                                                                    F    29.18  1:00.83  1:32.70  2:04.80  2:36.90  3:09.02  3:41.07
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  4:18.39   5  4:13.24 F4  P  1:01.31  2:07.11  3:13.70
                                                                    F    28.31    59.65  1:31.83  2:04.20  2:37.10  3:10.35  3:41.23
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI  4:16.91   4  4:16.54 F5  P  1:02.20  2:07.86  3:13.21
                                                                    F    29.28  1:01.24  1:33.92  2:06.46  2:38.99  3:11.57  3:44.34
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE  4:20.75   6  4:22.11 F6  P  1:02.42  2:09.64  3:17.69
                                                                    F    30.04  1:03.26  1:36.79  2:11.18  2:44.28  3:18.34  3:50.96
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI  4:22.29   9  4:22.89 F7  P  1:02.09  2:08.82  3:16.36
                                                                    F    29.31  1:02.70  1:36.26  2:10.15  2:43.85  3:17.51  3:50.90
HWANG, FRED           16 PC SANTA CLARA S  4:22.26   8  4:24.03 F8  P  1:02.15  2:09.09  3:16.64
                                                                    F    29.79  1:02.49  1:35.47  2:09.43  2:43.17  3:17.41  3:51.21

GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         4:15.64   1              P  1:01.96  2:07.27  3:11.91
SMITH, TAYLOR         15 PC SANTA CLARA S  4:15.67   2              P  1:00.35  2:05.26  3:11.18
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           4:15.85   3              P  1:01.52  2:07.66  3:13.92
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI  4:16.91   4              P  1:02.20  2:07.86  3:13.21
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  4:18.39   5              P  1:01.31  2:07.11  3:13.70
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE  4:20.75   6              P  1:02.42  2:09.64  3:17.69
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   4:22.12   7              P  1:02.20  2:07.56  3:13.99
HWANG, FRED           16 PC SANTA CLARA S  4:22.26   8              P  1:02.15  2:09.09  3:16.64
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI  4:22.29   9              P  1:02.09  2:08.82  3:16.36
BIGGS, PATRICK        15 NE BERNAL GATOR   4:22.32  10              P  1:02.96  2:08.39  3:15.75
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  4:24.65  11              P  1:02.53  2:09.37  3:17.42
VO, CORY              16 PC SANTA CLARA S  4:26.32  12              P  1:03.09  2:10.69  3:18.67
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   4:26.92  13              P  1:01.39  2:08.35  3:17.91

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  146                                    MENS    15-16   400 FREE                                    EVENT  146
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S  4:27.30  14              P  1:03.80  2:11.76  3:19.69
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  4:27.83  15              P  1:03.52  2:12.30  3:20.90
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  4:29.19  16              P  1:02.62  2:11.01  3:20.43
ROSE, BRIAN           16 PC SANTA CLARA S  4:29.58  17              P  1:03.13  2:10.98  3:19.74
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   4:29.88  18              P  1:02.34  2:11.23  3:21.73
STEFAN, NICK          16 PC ORINDA AQUATI  4:32.90  19              P  1:03.80  2:13.21  3:23.91
AUSICH, ROYCE         16 PC SANTA CLARA S  4:33.11  20              P  1:04.73  2:14.95  3:25.44
SHVEYD, MARK          16 PC ORINDA AQUATI  4:33.37  21              P  1:03.81  2:14.21  3:24.66
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  4:35.10  22              P  1:03.01  2:12.53  3:24.77
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  4:35.36  23              P  1:05.36  2:14.48  3:26.03
LOCKWOOD, MICHAEL     16 ** CAYJ           4:41.66  24              P  1:06.61  2:18.10  3:30.27

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DONNELLY, DANNY       16 PC CABRILLO THRE  1:02.06   2  1:00.48 F1
                                                                    F    29.62
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   1:01.97   1  1:00.70 F2
                                                                    F    29.53
JACKSON, SCOTT        16 PC SANTA CLARA S  1:03.54   5  1:01.84 F3
                                                                    F    30.22
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO         1:03.53   4  1:02.59 F4
                                                                    F    30.41
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           1:03.26   3  1:02.99 F5
                                                                    F    30.59
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA  1:03.59   6  1:03.41 F6
                                                                    F    31.04
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT  1:03.78   7  1:04.17 F7
                                                                    F    31.70
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.96   8  1:05.72 F8
                                                                    F    31.84

BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   1:01.97   1
DONNELLY, DANNY       16 PC CABRILLO THRE  1:02.06   2
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           1:03.26   3
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO         1:03.53   4
JACKSON, SCOTT        16 PC SANTA CLARA S  1:03.54   5
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA  1:03.59   6
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT  1:03.78   7
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  1:03.96   8
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  1:04.04   9
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  1:04.51  10
KEIL, CHRISTIAN       16 PC ALAMEDA ISLAN  1:05.28  11
MATA, DONNY           15 PC VALLEJO AQUAT  1:05.46  12
BIGGS, PATRICK        15 NE BERNAL GATOR   1:05.88  13
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  1:06.00  14
COLES, GALEN          16 PC VALLEJO AQUAT  1:06.31  15
PALLESEN, JEFF        16 PC TIGER AQUATIC  1:06.91  16
UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI  1:07.05  17
KIM, JOSEPH           15 PC PLEASANTON SE  1:07.25  18
READ, TRAVIS          16 PC PALO ALTO STA  1:07.53  19
THOMPSON, TYLER       15 PC PALO ALTO STA  1:07.81  20
LO, PETER             15 PC PALO ALTO STA  1:08.02  21
KYFFIN, CHADWICK      15 PC SILICON VALLE  1:08.13  22
MADIGAN, CLARKE       15 NE BERNAL GATOR   1:08.41  23

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   30                                    MENS    15-16   100 BACK                                    EVENT   30
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MCCOID, BRYAN         15 PC WEST COAST AQ  1:08.57  24
KWAN, MATT            16 PC PLEASANTON SE  1:08.61  25
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  1:08.95  26
QUISTAD, STEVEN       15 PC LOS ALTOS/MTN  1:09.36  27
MARTINEZ, MAX         15 PC PLEASANTON SE  1:09.50  28
AUSICH, ROYCE         16 PC SANTA CLARA S  1:09.69  29
STEFAN, NICK          16 PC ORINDA AQUATI  1:10.29  30
SCHNEIDER, ANDREW     15 PC ORINDA AQUATI  1:10.60  31

============================================================================================================================
   EVENT  138                                    MENS    15-16   200 BACK                                    EVENT  138
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:15.11   1  2:13.06 F1  P  1:07.10
                                                                    F    31.25  1:05.08  1:38.60
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  2:20.32   5  2:14.07 F2  P  1:09.56
                                                                    F    31.55  1:05.81  1:40.57
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:17.22   2  2:15.64 F3  P  1:05.30
                                                                    F    31.76  1:06.96  1:41.33
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:18.51   4  2:17.52 F4  P  1:08.47
                                                                    F    32.35  1:06.81  1:42.18
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         2:20.87   7  2:20.53 F5  P  1:09.22
                                                                    F    34.10  1:09.86  1:45.87
PALLESEN, JEFF        16 PC TIGER AQUATIC  2:20.46   6  2:21.97 F6  P  1:09.95
                                                                    F    34.30  1:09.89  1:46.38
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO         2:17.67   3   DQUED  F   P  1:07.31
                                                                    F    31.38  1:05.17  1:39.81
COLES, GALEN          16 PC VALLEJO AQUAT  2:21.54   8   DQUED  F   P  1:08.04
                                                                    F    33.53  1:09.25  1:45.64

LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:15.11   1              P  1:07.10
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:17.22   2              P  1:05.30
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO         2:17.67   3              P  1:07.31
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:18.51   4              P  1:08.47
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  2:20.32   5              P  1:09.56
PALLESEN, JEFF        16 PC TIGER AQUATIC  2:20.46   6              P  1:09.95
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         2:20.87   7              P  1:09.22
COLES, GALEN          16 PC VALLEJO AQUAT  2:21.54   8              P  1:08.04
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  2:21.75   9              P  1:08.45
MADIGAN, CLARKE       15 NE BERNAL GATOR   2:22.83  10              P  1:09.12
BIGGS, PATRICK        15 NE BERNAL GATOR   2:23.20  11              P  1:07.88
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  2:24.02  12              P  1:09.78
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   2:25.39  13              P  1:10.68
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S  2:26.24  14              P  1:10.27
KIM, JOSEPH           15 PC PLEASANTON SE  2:26.77  15              P  1:13.81
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  2:27.29  16              P  1:12.02
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  2:27.76  17              P  1:11.30
KWAN, MATT            16 PC PLEASANTON SE  2:28.23  18              P  1:12.51
SCHNEIDER, ANDREW     15 PC ORINDA AQUATI  2:30.67  19              P  1:12.66
KYFFIN, CHADWICK      15 PC SILICON VALLE  2:31.07  20              P  1:11.64
MARTINEZ, MAX         15 PC PLEASANTON SE  2:32.81  21              P  1:13.42

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   70                                    MENS    15-16   100 BREAST                                  EVENT   70
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         1:10.08   3  1:07.90 F1
                                                                    F    32.36
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  1:10.14   4  1:08.67 F2
                                                                    F    32.93
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  1:09.48   2  1:08.77 F3
                                                                    F    32.76
TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  1:09.29   1  1:09.30 F4
                                                                    F    32.66
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.21   5  1:09.56 F5
                                                                    F    32.11
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  1:10.59   6  1:10.75 F6
                                                                    F    34.36
LAW, MICHAEL          16 PC MISSION SAN J  1:12.02   8  1:11.52 F7
                                                                    F    34.38
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   1:12.23   9  1:12.16 F8
                                                                    F    33.43

TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  1:09.29   1
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  1:09.48   2
OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         1:10.08   3
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  1:10.14   4
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  1:10.21   5
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  1:10.59   6
BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT  1:10.95   7
LAW, MICHAEL          16 PC MISSION SAN J  1:12.02   8
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   1:12.23   9
YU, YALUEN            15 PC ALAMEDA ISLAN  1:12.32  10
CURLEY, JOE           16 PC TERRAPINS SWI  1:12.50  11
PICKENS, MICHAEL      16 PC SANTA CLARA S  1:12.53  12
HONG, JARROD          15 PC PALO ALTO STA  1:13.68  13
LEE, BRANDON          15 PC KORET YOUTH S  1:13.83  14
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  1:14.14  15
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            1:14.19  16
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   1:14.72  17
CHAN, CHRISTOPHER     15 PC OTTER SWIM CL  1:15.21  18
MATA, DONNY           15 PC VALLEJO AQUAT  1:15.66  19
FISCHER, BRANDON      15 PC PLEASANTON SE  1:16.01  20
LEE, NICO             15 PC KORET YOUTH S  1:17.19  21
HANNA, COLIN          15 PC TERRAPINS SWI  1:17.25  22
DOLAR, KEVIN          16 PC DALY CITY DOL  1:17.37  23
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE   DQUED

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         2:34.84   5  2:28.12 F1  P  1:14.23
                                                                    F    34.30  1:11.43  1:49.23
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:32.86   2  2:29.15 F2  P  1:13.18
                                                                    F    34.33  1:12.97  1:50.43

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   14                                    MENS    15-16   200 BREAST                                  EVENT   14
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  2:29.76   1  2:29.38 F3  P  1:13.04
                                                                    F    34.34  1:12.17  1:50.55
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  2:34.16   4  2:29.60 F4  P  1:14.65
                                                                    F    34.10  1:11.52  1:50.16
LO, PETER             15 PC PALO ALTO STA  2:36.40   6  2:34.12 F5  P  1:14.43
                                                                    F    35.30  1:13.39  1:53.38
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  2:36.70   7  2:36.10 F6  P  1:15.61
                                                                    F    35.08  1:13.72  1:54.64
CURLEY, JOE           16 PC TERRAPINS SWI  2:37.37   8  2:36.30 F7  P  1:16.53
                                                                    F    35.83  1:15.38  1:56.42
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK   2:33.43   3  2:36.70 F8  P  1:14.87
                                                                    F    34.47  1:14.67  1:55.85

TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  2:29.76   1              P  1:13.04
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:32.86   2              P  1:13.18
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK   2:33.43   3              P  1:14.87
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  2:34.16   4              P  1:14.65
OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         2:34.84   5              P  1:14.23
LO, PETER             15 PC PALO ALTO STA  2:36.40   6              P  1:14.43
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  2:36.70   7              P  1:15.61
CURLEY, JOE           16 PC TERRAPINS SWI  2:37.37   8              P  1:16.53
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   2:37.59   9              P  1:15.59
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  2:38.02  10              P  1:16.44
YU, YALUEN            15 PC ALAMEDA ISLAN  2:38.47  11              P  1:16.11
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   2:39.34  12              P  1:15.83
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            2:39.62  13              P  1:17.24
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   2:40.26  14              P  1:15.28
LAW, MICHAEL          16 PC MISSION SAN J  2:41.43  15              P  1:18.26
CHAN, CHRISTOPHER     15 PC OTTER SWIM CL  2:41.52  16              P  1:18.75
FISCHER, BRANDON      15 PC PLEASANTON SE  2:42.04  17              P  1:17.95
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  2:44.32  18              P  1:19.93
HONG, JARROD          15 PC PALO ALTO STA  2:44.53  19              P  1:19.86
PICKENS, MICHAEL      16 PC SANTA CLARA S  2:44.62  20              P  1:18.60
HOGUE, BEN            16 CO GJD            2:45.19  21              P  1:19.19
HANNA, COLIN          15 PC TERRAPINS SWI  2:45.23  22              P  1:19.10
LAM, ARTHUR           15 PC DEANZA CUPERT  2:48.38  23              P  1:21.31
DOLAR, KEVIN          16 PC DALY CITY DOL  2:48.44  24              P  1:21.46
LEE, BRANDON          15 PC KORET YOUTH S  2:48.82  25              P  1:19.69
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE   DQUED                   P  1:21.30

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    59.33   1    58.06 F1
                                                                    F    27.88
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             59.40   2    58.66 F2
                                                                    F    27.85
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         1:00.97   4    59.14 F3
                                                                    F    28.15
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   1:01.13   5    59.50 F4
                                                                    F    28.04
KROMPIER, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.44   3  1:00.00 F5
                                                                    F    28.71
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   1:01.23   6  1:00.25 F6
                                                                    F    28.35

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    6                                    MENS    15-16   100 FLY                                     EVENT    6
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE  1:01.61   8  1:00.90 F7
                                                                    F    28.72
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK   1:01.24   7  1:01.97 F8
                                                                    F    28.53

BUONFIGLIO, NICHOLAS  16 PC DEANZA CUPERT    59.33   1
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ             59.40   2
KROMPIER, JESSE       16 PC ORINDA AQUATI  1:00.44   3
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         1:00.97   4
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   1:01.13   5
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   1:01.23   6
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK   1:01.24   7
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE  1:01.61   8
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            1:02.07   9
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  1:02.29  10
SORENSEN, SCOTT       16 PC WALNUT CREEK   1:02.30  11
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  1:03.11  12
RANAHAN, KELLEN       16 PC ORINDA AQUATI  1:03.18  14
TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  1:03.18  13
BARAJAS, ALDEBARAN    16 ** MEXICO         1:03.22  15
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  1:03.24  16
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  1:03.45  17
SMITH, JASON          16 PC SOUTH SAN FRA  1:03.85  18
AUSICH, ROYCE         16 PC SANTA CLARA S  1:04.48  19
KONOVALOV, ARTOM      15 PC KORET YOUTH S  1:04.58  20
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  1:04.85  21
CHAN, CHRISTOPHER     15 PC OTTER SWIM CL  1:05.26  22
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA  1:05.37  23
READ, TRAVIS          16 PC PALO ALTO STA  1:06.00  24
SCURTI, TYLER         15 PC ALMADEN SWIM   1:06.01  25
TAYLOR, J.T.          16 PC PALO ALTO STA  1:06.92  26

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:13.80   2  2:07.03 F1  P  1:03.50
                                                                    F    28.23  1:00.83  1:33.23
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           2:15.26   3  2:09.90 F2  P  1:06.07
                                                                    F    29.62  1:02.35  1:35.76
SMITH, TAYLOR         15 PC SANTA CLARA S  2:12.39   1  2:11.30 F3  P  1:03.71
                                                                    F    29.66  1:02.95  1:36.84
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            2:16.89   5  2:14.40 F4  P  1:06.16
                                                                    F    30.67  1:05.11  1:39.91
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:18.29   7  2:14.54 F5  P  1:06.11
                                                                    F    30.65  1:04.73  1:39.26
WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE  2:16.37   4  2:15.73 F6  P  1:03.81
                                                                    F    29.49  1:03.63  1:39.31
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  2:18.03   6  2:16.05 F7  P  1:05.49
                                                                    F    29.72  1:04.14  1:39.70
SHVEYD, MARK          16 PC ORINDA AQUATI  2:18.91   8  2:16.33 F8  P  1:05.03
                                                                    F    30.54  1:05.27  1:40.58

SMITH, TAYLOR         15 PC SANTA CLARA S  2:12.39   1              P  1:03.71
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:13.80   2              P  1:03.50
FRASER, SHAUNE        16 ** CAYJ           2:15.26   3              P  1:06.07

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   80                                    MENS    15-16   200 FLY                                     EVENT   80
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WEBER, JUSTIN         16 PC CABRILLO THRE  2:16.37   4              P  1:03.81
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            2:16.89   5              P  1:06.16
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  2:18.03   6              P  1:05.49
BROTZKY, ILYA         15 ** UNIV OF BC DO  2:18.29   7              P  1:06.11
SHVEYD, MARK          16 PC ORINDA AQUATI  2:18.91   8              P  1:05.03
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  2:19.81   9              P  1:06.17
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  2:23.94  10              P  1:09.06
CHAN, CHRISTOPHER     15 PC OTTER SWIM CL  2:25.36  11              P  1:09.09
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   2:26.13  12              P  1:07.18
KIM, JOSEPH           15 PC PLEASANTON SE  2:27.27  13              P  1:09.51
AUSICH, ROYCE         16 PC SANTA CLARA S  2:27.49  14              P  1:09.15
SORENSEN, SCOTT       16 PC WALNUT CREEK   2:27.67  15              P  1:08.26
PFEIFFER, ERIK        15 PC SANTA ROSA NE  2:28.18  16              P  1:08.29
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  2:30.05  17              P  1:09.26

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT  114
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MAHONEY, SEAN         15 PC TERRAPINS SWI  2:13.43   1  2:11.63 F1  P  1:03.18
                                                                    F    28.94  1:03.48  1:39.53
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:17.10   3  2:11.77 F2  P  1:03.67
                                                                    F    28.71  1:02.84  1:43.28
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:13.92   2  2:13.76 F3  P  1:04.84
                                                                    F    29.31  1:03.78  1:42.00
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  2:17.69   6  2:16.74 F4  P  1:06.37
                                                                    F    29.98  1:05.81  1:44.80
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         2:19.23   8  2:17.35 F5  P  1:06.75
                                                                    F    29.91  1:06.04  1:47.00
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   2:17.43   5  2:18.01 F6  P  1:04.57
                                                                    F    28.61  1:05.07  1:45.67
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  2:17.77   7  2:18.77 F7  P  1:05.00
                                                                    F    29.33  1:04.88  1:46.38
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:17.40   4  2:19.70 F8  P  1:03.51
                                                                    F    30.04  1:03.63  1:45.83

MAHONEY, SEAN         15 PC TERRAPINS SWI  2:13.43   1              P  1:03.18
STAHLEY, AUSTIN       15 PC PALO ALTO STA  2:13.92   2              P  1:04.84
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         2:17.10   3              P  1:03.67
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   2:17.40   4              P  1:03.51
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   2:17.43   5              P  1:04.57
HINE, TRACY           16 PC VALLEJO AQUAT  2:17.69   6              P  1:06.37
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  2:17.77   7              P  1:05.00
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         2:19.23   8              P  1:06.75
MCCREERY, RYAN        16 PC WALNUT CREEK   2:19.38   9              P  1:06.35
ANGELO, TYLER         16 PC WALNUT CREEK   2:19.41  10              P  1:08.51
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  2:20.31  11              P  1:08.22
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  2:20.56  12              P  1:04.89
OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         2:21.12  13              P  1:07.45
PLUME, JOE            16 PC PALO ALTO STA  2:21.27  14              P  1:04.57
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            2:21.34  15              P  1:07.62
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI  2:21.43  16              P  1:06.12
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  2:21.64  17              P  1:10.60
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  2:22.40  18              P  1:07.79
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  2:22.80  19              P  1:05.57
TANG, ERIC            16 PC ORINDA AQUATI  2:23.50  20              P  1:08.81

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  114                                    MENS    15-16   200 I.M.                                    EVENT  114
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR   2:23.68  21              P  1:09.02
CURLEY, JOE           16 PC TERRAPINS SWI  2:25.23  22              P  1:10.96
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S  2:25.95  23              P  1:10.58
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  2:28.65  24              P  1:08.73
OLDENHAGE, MATT       16 PC EAST BAY BAT   2:29.37  25              P  1:11.96
ROSE, BRIAN           16 PC SANTA CLARA S   DQUED                   P  1:06.48

============================================================================================================================
   EVENT   40                                    MENS    15-16   400 I.M.                                    EVENT   40
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         4:52.64   2  4:39.45 F1  P  1:03.18  2:16.21  3:46.67
                                                                    F    28.81  1:01.76  1:37.17  2:11.91  2:53.84  3:35.61  4:08.09
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         4:52.91   3  4:46.45 F2  P  1:06.04  2:22.52  3:46.83
                                                                    F    30.39  1:05.47  1:43.52  2:20.49  3:01.69  3:43.44  4:15.15
OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         4:56.48   5  4:49.59 F3  P  1:05.66  2:23.86  3:47.90
                                                                    F    30.03  1:04.13  1:41.69  2:20.17  3:00.40  3:42.29  4:16.16
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  4:55.68   4  4:53.45 F4  P  1:06.22  2:21.85  3:47.01
                                                                    F    30.49  1:05.56  1:44.31  2:22.07  3:03.68  3:46.00  4:20.14
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   4:50.97   1  4:53.63 F5  P  1:04.13  2:17.89  3:44.01
                                                                    F    30.07  1:05.53  1:42.11  2:18.51  3:01.78  3:46.04  4:20.61
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  4:59.38   7  4:55.90 F6  P  1:05.75  2:19.95  3:53.65
                                                                    F    29.94  1:05.58  1:42.48  2:18.62  3:04.67  3:51.56  4:25.52
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            4:58.81   6  4:57.27 F7  P  1:05.41  2:24.61  3:50.24
                                                                    F    31.22  1:06.30  1:45.74  2:24.11  3:07.42  3:49.94  4:24.90
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S  4:59.67   8  4:58.28 F8  P  1:09.51  2:25.12  3:52.81
                                                                    F    32.33  1:09.10  1:47.79  2:24.29  3:08.46  3:51.70  4:25.77

BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR   4:50.97   1              P  1:04.13  2:17.89  3:44.01
LOPEZ, RAUL           16 ** MEXICO         4:52.64   2              P  1:03.18  2:16.21  3:46.67
GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO         4:52.91   3              P  1:06.04  2:22.52  3:46.83
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI  4:55.68   4              P  1:06.22  2:21.85  3:47.01
OLVERA, OSCAR         16 ** MEXICO         4:56.48   5              P  1:05.66  2:23.86  3:47.90
LEONHART, WILLIAM     16 CO GJD            4:58.81   6              P  1:05.41  2:24.61  3:50.24
VILLALVAZO, PABLO     15 ** ACUATICA NELS  4:59.38   7              P  1:05.75  2:19.95  3:53.65
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S  4:59.67   8              P  1:09.51  2:25.12  3:52.81
CAMPBELL, NICK        15 PC WALNUT CREEK   5:00.11   9              P  1:05.68  2:24.07  3:52.99
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S  5:00.91  10              P  1:06.06  2:26.48  3:52.92
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA  5:02.55  11              P  1:09.92  2:27.18  3:55.12
GOMEZ, INAKI          16 ** UNIV OF BC DO  5:04.09  12              P  1:05.20  2:19.38  3:52.99
LO, PETER             15 PC PALO ALTO STA  5:05.87  13              P  1:08.44  2:26.62  3:53.37
CHAN, CHRISTOPHER     15 PC OTTER SWIM CL  5:05.98  14              P  1:09.18  2:28.06  3:54.22
SCHLENKER, TYLER      16 PC ORINDA AQUATI  5:13.18  15              P  1:08.97  2:36.38  4:00.04
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS  5:18.83  16              P  1:06.92  2:26.55  4:05.09
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE  5:21.17  17              P  1:11.34  2:37.77  4:11.69
LAM, ARTHUR           15 PC DEANZA CUPERT   DQUED                   P  1:11.05  2:31.29  4:04.13
LOCKWOOD, MICHAEL     16 ** CAYJ            DQUED                   P  1:15.25  2:37.19  4:12.10

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT  124
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:53.57   1      29.95  1:01.06  1:48.66
         SORENSEN, SCOTT     16
         CAMPBELL, NICK      15
         ANGELO, TYLER       16
         MCCREERY, RYAN      16
MEX,  A  15-16        16 ** MEXICO                      1:54.31   2      29.09  1:00.59  1:27.67
         BARAJAS, ALDEBARAN  16
         OLVERA, OSCAR       16
         LOPEZ, RAUL         16
         GONZALEZ, LUIS      15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:54.96   3      30.30  1:02.31  1:29.79
         PAGAN, DARREN       15
         SCHLENKER, TYLER    16
         RANAHAN, KELLEN     16
         UNRUH, JOE          16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               1:54.99   4      29.98  1:01.75  1:29.41
         PLUME, JOE          16
         STAHLEY, AUSTIN     15
         READ, TRAVIS        16
         TAYLOR, J.T.        16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:57.88   5      31.52  1:03.48  1:31.93
         KAO, KRISTOFER      16
         TANG, ERIC          16
         SHVEYD, MARK        16
         SCHNEIDER, ANDREW   15
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               1:57.92   6      30.40  1:03.39  1:32.96
         COLES, GALEN        16
         MATA, DONNY         15
         BICOMONG, VINCENT   15
         HINE, TRACY         16
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               1:58.51   7      50.73  1:02.95  1:32.24
         JACKSON, SCOTT      16
         WEN, LARRY          15
         ROSE, BRIAN         16
         SMITH, TAYLOR       15
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                1:58.95   8      31.37  1:03.37  1:32.05
         BIGGS, PATRICK      15
         DOBROLIOUBOV, ALEXAN15
         BUTLER, ERIC MAX    16
         MADIGAN, CLARKE     15
KYSC,  A  15-16       16 PC KORET YOUTH S               2:00.81   9      32.45  1:04.70  1:33.59
         YU, GARLEN          16
         LEE, BRANDON        15
         KONOVALOV, ARTOM    15
         LOEY, JARED         15
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               2:01.29  10      32.26  1:05.17  1:34.69
         THOMPSON, TYLER     15
         HONG, JARROD        15
         TAKAMINE, LELAND    15
         NAKAMURA, ROBBIE    15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                2:01.58  11      30.24  1:06.73  1:34.71
         HAMMAKER, SPENCER   16
         RAMOS, NICK         15
         SCURTI, TYLER       15
         FULLER, BRAD        15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  124                                    MENS    15-16   200 M. R.                                   EVENT  124
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               2:01.68  12      30.97  1:02.98  1:34.81
         HANNA, COLIN        15
         MAHONEY, SEAN       15
         GENDOTTI, NATHAN    15
         CURLEY, JOE         16
SCSC,  B  15-16       16 PC SANTA CLARA S               2:02.02  13      31.58  1:04.58  1:34.72
         AUSICH, ROYCE       16
         PICKENS, MICHAEL    16
         VO, CORY            16
         HWANG, FRED         16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               2:07.20  14      32.53  1:08.87  1:38.65
         LAM, ARTHUR         15
         UENO, TAKAAKI       16
         ERBILGIN, ONUR      16
         SIMMONS, BRET       15
WCAB,  B  15-16       16 PC WALNUT CREEK                2:17.41  15      33.54  1:12.23  2:07.77
         JOHNSON, CHRIS      16
         HUFF, CONNOR        15
         CHEUNG, JAMES       16
         MOONEY, CONNOR      15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE                DQUED           32.13  1:05.64  1:33.57
         KWAN, MATT          16
         FISCHER, BRANDON    15
         KIM, JOSEPH         15
         PAWLOWSKI, ADAM     16

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   90
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MEX,  A  15-16        16 ** MEXICO                      4:06.68   1      30.19  1:02.40  1:34.54  2:11.41           2:32.96  2:38.64
         BARAJAS, ALDEBARAN  16
         OLVERA, OSCAR       16
         LOPEZ, RAUL         16
         GONZALEZ, LUIS      15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                4:06.97   2      30.35  1:04.35  1:35.70  2:11.54  2:38.87  3:11.61  3:37.66
         SORENSEN, SCOTT     16
         ANGELO, TYLER       16
         CAMPBELL, NICK      15
         MCCREERY, RYAN      16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:09.32   3      31.22  1:03.16  1:35.30  2:11.56  2:39.81  3:11.87  3:39.14
         PLUME, JOE          16
         STAHLEY, AUSTIN     15
         READ, TRAVIS        16
         TAYLOR, J.T.        16
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               4:09.96   4      31.31  1:05.12  1:37.55  2:14.46           2:34.93  2:42.37
         PAGAN, DARREN       15
         SCHLENKER, TYLER    16
         KROMPIER, JESSE     16
         UNRUH, JOE          16
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               4:15.97   5      30.88  1:05.71  1:38.94  2:15.41  2:45.27  3:19.17  3:46.22
         JACKSON, SCOTT      16
         WEN, LARRY          15
         ROSE, BRIAN         16
         SMITH, TAYLOR       15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   90                                    MENS    15-16   400 M. R.                                   EVENT   90
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               4:16.78   6      31.30  1:05.17  1:37.54  2:14.92  2:45.59  3:21.01  3:47.89
         COLES, GALEN        16
         HINE, TRACY         16
         SANGALANG, CAESAR   16
         MATA, DONNY         15
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                4:18.51   7      32.01  1:05.98  1:39.10  2:17.76  2:46.01  3:19.76  3:47.46
         BIGGS, PATRICK      15
         DOBROLIOUBOV, ALEXAN15
         BUTLER, ERIC MAX    16
         MADIGAN, CLARKE     15
TERA,  A  15-16       16 PC TERRAPINS SWI               4:24.70   8      31.79  1:05.80  1:38.62  2:16.55  2:48.08  3:24.60  3:53.12
         MAHONEY, SEAN       15
         CURLEY, JOE         16
         GENDOTTI, NATHAN    15
         HANNA, COLIN        15
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               4:24.81   9      32.32  1:07.48  1:41.53  2:20.36  2:50.87  3:26.40  3:53.89
         THOMPSON, TYLER     15
         HONG, JARROD        15
         TAKAMINE, LELAND    15
         NAKAMURA, ROBBIE    15
SCSC,  B  15-16       16 PC SANTA CLARA S               4:25.59  10      33.12  1:07.81  1:40.65  2:18.96  2:50.08  3:26.73  3:54.92
         FRONCZAK, IAN       16
         PICKENS, MICHAEL    16
         VO, CORY            16
         HWANG, FRED         16
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                4:27.70  11      31.81  1:05.71  1:43.07  2:26.42  2:55.25  3:28.71  3:57.43
         HAMMAKER, SPENCER   16
         RAMOS, NICK         15
         SCURTI, TYLER       15
         FULLER, BRAD        15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               4:28.61  12      34.57  1:09.53  1:44.26  2:24.35  2:54.48  3:29.31  3:57.84
         KWAN, MATT          16
         FISCHER, BRANDON    15
         KIM, JOSEPH         15
         PAWLOWSKI, ADAM     16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               4:42.78  13      33.38  1:10.23  1:47.08  2:29.58  3:00.10  3:37.01  4:07.72
         LAM, ARTHUR         15
         UENO, TAKAAKI       16
         ERBILGIN, ONUR      16
         SIMMONS, BRET       15
MSJA,  A  15-16       16 PC MISSION SAN J                DQUED           34.65  1:13.03  1:48.52  2:32.79  3:04.21  3:40.95  4:10.83
         TALAUE, CARL        16
         PIQUETTE, CHRIS     15
         LAW, MICHAEL        16
         DOAN, KEVIN         15
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI                DQUED           33.14  1:08.52  1:41.58  2:18.07  2:46.58  3:19.63  3:45.93
         SCHNEIDER, ANDREW   15
         SCHLENKER, TYLER    16
         RANAHAN, KELLEN     16
         KAO, KRISTOFER      16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               1:42.69   1      48.23    51.89  1:17.83
         TAYLOR, J.T.        16
         PLUME, JOE          16
         HONG, JARROD        15
         STAHLEY, AUSTIN     15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:43.57   2      47.20    52.36  1:18.48
         RANAHAN, KELLEN     16
         STEFAN, NICK        16
         SCHNEIDER, ANDREW   15
         UNRUH, JOE          16
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               1:44.96   3      25.79    51.44  1:18.03
         HINE, TRACY         16
         MATA, DONNY         15
         COLES, GALEN        16
         SANGALANG, CAESAR   16
MEX,  A  15-16        16 ** MEXICO                      1:45.06   4      26.11    52.54  1:19.46
         LOPEZ, RAUL         16
         GONZALEZ, LUIS      15
         OLVERA, OSCAR       16
         BARAJAS, ALDEBARAN  16
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                1:45.50   5      27.03    54.14  1:20.10
         MADIGAN, CLARKE     15
         BIGGS, PATRICK      15
         DOBROLIOUBOV, ALEXAN15
         BUTLER, ERIC MAX    16
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               1:46.06   6      27.00    53.57  1:20.11
         JACKSON, SCOTT      16
         ROSE, BRIAN         16
         WEN, LARRY          15
         SMITH, TAYLOR       15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                1:46.17   7      26.29    53.76  1:21.04
         HAMMAKER, SPENCER   16
         HURKO, STEPHEN      17
         FULLER, BRAD        15
         SCURTI, TYLER       15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                1:46.25   8      47.82    52.58  1:41.11
         SORENSEN, SCOTT     16
         MCCREERY, RYAN      16
         CAMPBELL, NICK      15
         JOHNSON, CHRIS      16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               1:46.84   9      26.70    53.20  1:20.26
         MARTINEZ, MAX       15
         KIM, JOSEPH         15
         PAWLOWSKI, ADAM     16
         CLEMENT, MATT       16
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               1:47.03  10      26.76    53.28  1:20.58
         NAKAMURA, ROBBIE    15
         THOMPSON, TYLER     15
         TAKAMINE, LELAND    15
         READ, TRAVIS        16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               1:47.15  11      50.42    53.78  1:42.42
         SHVEYD, MARK        16
         TANG, ERIC          16
         SCHLENKER, TYLER    16
         PAGAN, DARREN       15

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   60                                    MENS    15-16   200 F. R.                                   EVENT   60
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  15-16       16 PC SANTA CLARA S               1:47.90  12      26.94    54.31  1:20.52
         AUSICH, ROYCE       16
         HWANG, FRED         16
         PICKENS, MICHAEL    16
         VO, CORY            16
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               1:49.90  13      25.65    52.79  1:21.36
         BUONFIGLIO, NICHOLAS16
         ERBILGIN, ONUR      16
         SIMMONS, BRET       15
         WU, CALVIN          15
PLS,  B  15-16        16 PC PLEASANTON SE               1:53.78  14      27.99    56.85  1:25.32
         KWAN, MATT          16
         RIVENES, LOGAN      15
         POON, NATHAN        15
         FISCHER, BRANDON    15
MSJA,  A  15-16       16 PC MISSION SAN J               1:54.67  15      28.07    56.31  1:25.76
         LAW, MICHAEL        16
         DOAN, KEVIN         15
         TALAUE, CARL        16
         PIQUETTE, CHRIS     15

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               3:44.71   1      27.26    56.41  1:23.05  1:51.65  2:19.06  2:49.12  3:15.45
         RANAHAN, KELLEN     16
         KAO, KRISTOFER      16
         STEFAN, NICK        16
         UNRUH, JOE          16
MEX,  A  15-16        16 ** MEXICO                      3:46.71   2      27.53    56.42  1:22.94  1:52.46  2:19.59  2:49.22  3:16.33
         LOPEZ, RAUL         16
         BARAJAS, ALDEBARAN  16
         OLVERA, OSCAR       16
         GONZALEZ, LUIS      15
SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               3:49.55   3      27.94    57.50  1:25.03  1:54.82  2:21.82  2:53.09  3:20.41
         ROSE, BRIAN         16
         WEN, LARRY          15
         PICKENS, MICHAEL    16
         SMITH, TAYLOR       15
VJO,  A  15-16        16 PC VALLEJO AQUAT               3:50.21   4      28.23    58.88  1:25.78  1:55.29  2:22.77  2:55.14  3:21.06
         COLES, GALEN        16
         MATA, DONNY         15
         SOO-THO, SCHYLER    15
         HINE, TRACY         16
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                3:50.70   5      27.44    56.98  1:24.89  1:55.74  2:23.44  2:54.71  3:20.88
         DOBROLIOUBOV, ALEXAN15
         BIGGS, PATRICK      15
         MADIGAN, CLARKE     15
         BUTLER, ERIC MAX    16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               3:54.67   6      27.93    58.43  1:26.44  1:57.54  2:24.98  2:56.04  3:23.73
         STAHLEY, AUSTIN     15
         NAKAMURA, ROBBIE    15
         TAYLOR, J.T.        16
         READ, TRAVIS        16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  164                                    MENS    15-16   400 F. R.                                   EVENT  164
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  B  15-16       16 PC SANTA CLARA S               3:54.68   7      28.36    58.84  1:26.71  1:56.89  2:25.34  2:55.21  3:23.87
         AUSICH, ROYCE       16
         FRONCZAK, IAN       16
         VO, CORY            16
         HWANG, FRED         16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               3:54.79   8      27.40    57.73  1:25.79  1:35.39  2:25.25  2:57.60  3:24.70
         SHVEYD, MARK        16
         PAGAN, DARREN       15
         HOLLAND, KENT       16
         SCHNEIDER, ANDREW   15
ALMA,  A  15-16       16 PC ALMADEN SWIM                3:56.17   9      27.70    57.20  1:27.06  2:00.37  2:27.43  2:55.84
         HAMMAKER, SPENCER   16
         RAMOS, NICK         15
         SCURTI, TYLER       15
         FULLER, BRAD        15
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               3:56.55  10      29.04    59.88  1:27.57  1:58.90  2:26.78  2:57.50  3:26.32
         CLEMENT, MATT       16
         KIM, JOSEPH         15
         MARTINEZ, MAX       15
         PAWLOWSKI, ADAM     16
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               3:57.19  11      28.65  1:00.41  1:28.60  1:59.34  2:27.41  2:57.76  3:26.16
         THOMPSON, TYLER     15
         TAKAMINE, LELAND    15
         LO, PETER           15
         HONG, JARROD        15
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               3:59.94  12      26.74    54.73  1:24.72  1:58.27  2:27.28  2:58.96  3:28.16
         BUONFIGLIO, NICHOLAS16
         UENO, TAKAAKI       16
         ERBILGIN, ONUR      16
         WU, CALVIN          15
PLS,  B  15-16        16 PC PLEASANTON SE               4:10.62  13      29.48  1:00.66  1:30.64  2:03.71  2:33.78  3:06.92  3:36.54
         KWAN, MATT          16
         RIVENES, LOGAN      15
         POON, NATHAN        15
         FISCHER, BRANDON    15
WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                 DQUED           27.59    56.34  1:22.97  1:52.75  2:20.20  2:51.74  3:20.48
         ANGELO, TYLER       16
         MCCREERY, RYAN      16
         CAMPBELL, NICK      15
         JOHNSON, CHRIS      16

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCSC,  A  15-16       16 PC SANTA CLARA S               8:07.80   1      28.24    59.14  1:30.94  2:02.00           2:27.87  2:30.33
         ROSE, BRIAN         16                                        3:00.92  3:32.12  4:02.73  4:31.89  5:04.03  5:36.62  6:08.67
         LYNCH, ERIC         16                                        7:36.84
         VO, CORY            16
         SMITH, TAYLOR       15
MEX,  A  15-16        16 ** MEXICO                      8:17.22   2      28.55    59.44  1:30.42  2:01.56  2:30.34  3:02.60  3:35.66
         GONZALEZ, LUIS      15                                        4:09.72  4:38.16  5:09.60  5:42.52  6:13.70  6:40.57  7:11.42
         OLVERA, OSCAR       16                                        7:43.88
         BARAJAS, ALDEBARAN  16
         LOPEZ, RAUL         16

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   22                                    MENS    15-16   800 F. R.                                   EVENT   22
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  15-16       16 PC WALNUT CREEK                8:17.96   3      28.62    59.90  1:32.20  2:03.29  2:31.62  3:02.83  3:35.02
         SORENSEN, SCOTT     16                                        4:06.14  4:34.72  5:06.32  5:39.44  6:11.34  6:38.90  7:10.82
         MCCREERY, RYAN      16                                        7:45.20
         ANGELO, TYLER       16
         CAMPBELL, NICK      15
OAPB,  A  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               8:20.33   4      28.00    58.16  1:29.39  2:01.02  2:28.52  2:31.33
         KAO, KRISTOFER      16                                        3:00.37  3:33.29  4:06.31  4:34.70  5:07.13  6:43.70  7:14.92
         SCHNEIDER, ANDREW   15                                        7:47.29
         STEFAN, NICK        16
         UNRUH, JOE          16
PASA,  A  15-16       16 PC PALO ALTO STA               8:21.61   5      28.61    59.25  1:31.45  2:01.14           2:59.40
         STAHLEY, AUSTIN     15                                        4:03.56           5:05.74           6:13.13           7:14.47
         PLUME, JOE          16
         LO, PETER           15
         TAKAMINE, LELAND    15
BGSC,  A  15-16       16 NE BERNAL GATOR                8:24.63   6      27.01    58.15  1:31.34  2:04.63  2:33.53  3:06.56  3:41.14
         BUTLER, ERIC MAX    16                                        4:15.24  4:43.80  5:15.99  5:49.57  6:21.87  6:49.05  7:20.21
         MADIGAN, CLARKE     15                                        7:52.48
         BIGGS, PATRICK      15
         DOBROLIOUBOV, ALEXAN15
SCSC,  B  15-16       16 PC SANTA CLARA S               8:25.74   7      28.90  1:00.40  1:32.59  2:03.90  2:32.90  3:04.43  3:37.06
         WEN, LARRY          15                                        4:09.11  4:38.25  5:10.91  5:45.74  6:18.76  6:47.64  7:19.27
         FRONCZAK, IAN       16                                        7:52.86
         AUSICH, ROYCE       16
         HWANG, FRED         16
OAPB,  B  15-16       16 PC ORINDA AQUATI               8:30.54   8      29.71  1:02.34  1:34.17  2:06.10  2:34.18  3:06.35  3:40.03
         PAGAN, DARREN       15                                        4:13.62  4:42.99  4:45.83  5:49.51  6:23.13  6:51.46  7:23.60
         SHVEYD, MARK        16                                        7:57.15
         TANG, ERIC          16
         RANAHAN, KELLEN     16
PLS,  A  15-16        16 PC PLEASANTON SE               8:38.45   9      29.42  1:01.71  1:34.79  2:08.09  2:37.10  3:10.13  3:42.78
         KIM, JOSEPH         15                                        4:14.91  4:44.28  5:17.33  5:52.43  6:26.55  6:56.46  7:31.06
         PAWLOWSKI, ADAM     16                                        8:05.22
         CLEMENT, MATT       16
         MARTINEZ, MAX       15
PASA,  B  15-16       16 PC PALO ALTO STA               8:47.56  10      28.70  1:00.41  1:33.40  2:07.63  2:37.18  3:11.69  3:46.97
         THOMPSON, TYLER     15                                        4:21.62  4:51.19  5:25.37  6:00.83  6:36.34  7:05.35  7:38.28
         READ, TRAVIS        16                                        8:13.21
         HONG, JARROD        15
         NAKAMURA, ROBBIE    15
DACA,  A  15-16       16 PC DEANZA CUPERT               8:52.49  11      28.05    58.36  1:28.78  1:59.23  2:30.11  3:04.43  3:37.77
         BUONFIGLIO, NICHOLAS16                                        4:12.22  4:41.60  5:14.75  5:49.19  6:23.36  6:55.08  7:32.17
         ERBILGIN, ONUR      16                                        8:12.11
         LAM, ARTHUR         15
         TRINH, CALVIN       16

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  154
============================================================================================================================
    NATIONAL     23.69
   SECTIONAL     26.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO           24.92   1    24.90 F1
REINHARDT, ROBERT     18 PC PALO ALTO STA    25.47   3    25.20 F2
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS    25.60   4    25.46 F3
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     25.63   5    25.55 F4
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE    25.70   7    25.62 F5
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J    25.66   6    25.64 F6

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  154                                    MENS    17-18   50 FREE                                     EVENT  154
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

BUTNER, BRANDON       18 PC WALNUT CREEK     25.79   9    26.06 F7
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK     25.73   8    26.27 F8

NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO           24.92   1
BAUER, CURTIS         18 PC EAST BAY BAT     25.41   2
REINHARDT, ROBERT     18 PC PALO ALTO STA    25.47   3
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS    25.60   4
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     25.63   5
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J    25.66   6
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE    25.70   7
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK     25.73   8
BUTNER, BRANDON       18 PC WALNUT CREEK     25.79   9
BEHNKE, JON           17 PC ORINDA AQUATI    25.80  10
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI    25.96  11
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT    26.00  12
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA    26.13  13
SONG, MIKE            18 PC WALNUT CREEK     26.14  14
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM    26.20  15
BUGAJSKI, GABE        18 PC SANTA CLARA S    26.27  16
GREEN, JOHN           17 PC PLEASANTON SE    26.49  17
MCCREERY, SEAN        18 PC WALNUT CREEK     26.59  19
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA    26.59  18
RIANDA, KAM           17 PC BARRACUDA AQU    26.64  20
SHAKIBNIA, ALEX       17 PC ORINDA AQUATI    26.73  21
KAUFMANN-SWEAT, RYAN  18 PC PALO ALTO STA    27.43  22

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================
    NATIONAL     51.99
   SECTIONAL     57.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO           53.46   1    53.43 F1
                                                                    F    25.81
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS    54.32   2    54.43 F2
                                                                    F    26.40
DWELLEY, JOHN         18 PC TERRAPINS SWI    55.23   6    54.88 F3
                                                                    F    26.87
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     54.87   4    54.89 F4
                                                                    F    26.49
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE    54.86   3    55.35 F5
                                                                    F    26.36
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT    54.94   5    55.63 F6
                                                                    F    26.93
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM    56.60   8    55.69 F7
                                                                    F    26.58
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J    56.77   9    56.84 F8
                                                                    F    27.40

NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO           53.46   1
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS    54.32   2
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE    54.86   3
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     54.87   4
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT    54.94   5
DWELLEY, JOHN         18 PC TERRAPINS SWI    55.23   6
BAUER, CURTIS         18 PC EAST BAY BAT     56.20   7
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM    56.60   8
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J    56.77   9

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   52                                    MENS    17-18   100 FREE                                    EVENT   52
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE    56.97  10
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK     56.98  11
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA    57.21  12
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI    57.28  13
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT    57.29  14
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI    57.36  15
SONG, MIKE            18 PC WALNUT CREEK     57.88  16
POTEETE, MARCUS       18 PC SANTA CRUZ CO    57.93  17
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA    58.01  18
CONNORS, PATRICK      17 PC PALO ALTO STA    58.11  19
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI    58.45  20
BUTNER, BRANDON       18 PC WALNUT CREEK     59.24  21
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI    59.31  22
SANDBERG, JESSE       18 PC ORINDA AQUATI    59.63  23

============================================================================================================================
   EVENT  106                                    MENS    17-18   200 FREE                                    EVENT  106
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:53.69
   SECTIONAL   2:05.29

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  2:03.10   6  1:58.64 F1  P    59.46
                                                                    F    28.27    58.63  1:29.12
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   2:01.88   4  1:59.19 F2  P  1:01.04
                                                                    F    28.49    59.02  1:29.59
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  2:01.75   3  1:59.73 F3  P    59.94
                                                                    F    28.18    58.46  1:29.48
QUINN, STEPHEN        17 PC PLEASANTON SE  1:59.43   1  1:59.81 F4  P    59.45
                                                                    F    28.20    58.75  1:29.66
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  2:01.18   2  2:00.71 F5  P    59.14
                                                                    F    27.65    58.62  1:29.95
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI  2:03.81   7  2:01.20 F6  P  1:00.91
                                                                    F    28.40    59.02  1:30.63
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT  2:02.54   5  2:06.63 F7  P  1:00.02
                                                                    F    27.47    58.62  1:32.39
GREER, ROBERT         18 PC EAST BAY BAT   2:05.22   8  2:06.96 F8  P  1:00.65
                                                                    F    28.99  1:00.16  1:33.19

QUINN, STEPHEN        17 PC PLEASANTON SE  1:59.43   1              P    59.45
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  2:01.18   2              P    59.14
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  2:01.75   3              P    59.94
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   2:01.88   4              P  1:01.04
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT  2:02.54   5              P  1:00.02
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  2:03.10   6              P    59.46
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI  2:03.81   7              P  1:00.91
GREER, ROBERT         18 PC EAST BAY BAT   2:05.22   8              P  1:00.65
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA  2:05.23   9              P  1:00.12
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  2:05.65  10              P    59.58
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   2:06.16  11              P    59.71
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  2:06.86  12              P  1:00.40
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  2:09.18  13              P  1:02.00
NUSSE, YSBRAND        17 PC PALO ALTO STA  2:09.48  14              P  1:01.91
KAUFMANN-SWEAT, RYAN  18 PC PALO ALTO STA  2:09.86  15              P  1:04.21
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  2:09.92  16              P  1:04.02
SHAKIBNIA, ALEX       17 PC ORINDA AQUATI  2:10.61  17              P  1:00.49
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   2:11.05  18              P  1:02.72
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  2:11.63  19              P  1:01.92

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S


============================================================================================================================
   EVENT  144                                    MENS    17-18   400 FREE                                    EVENT  144
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:02.19
   SECTIONAL   4:24.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  4:20.86   5  4:09.79 F1  P  1:02.29  2:09.22  3:16.60
                                                                    F    28.23    58.72  1:30.31  2:02.28  2:33.83  3:06.01  3:38.07
QUINN, STEPHEN        17 PC PLEASANTON SE  4:13.81   2  4:14.38 F2  P  1:00.99  2:05.48  3:10.97
                                                                    F    29.45  1:01.50  1:33.85  2:07.00  2:39.36  3:11.54  3:43.26
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI  4:16.68   3  4:15.14 F3  P  1:00.94  2:06.09  3:11.83
                                                                    F    29.42  1:01.28  1:33.71  2:06.76  2:39.39  3:12.28  3:44.54
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   4:20.50   4  4:17.44 F4  P  1:00.48  2:05.69  3:12.91
                                                                    F    29.44  1:01.44  1:33.95  2:06.97  2:39.78  3:12.63  3:44.93
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   4:25.43   8  4:17.96 F5  P  1:02.28  2:09.23  3:16.90
                                                                    F    29.04  1:00.77  1:32.78  2:05.87  2:38.60  3:11.97  3:45.04
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  4:24.96   7  4:22.90 F6  P  1:00.95  2:07.21  3:15.17
                                                                    F    29.04  1:00.61  1:33.78  2:06.72  2:40.16  3:14.80  3:49.16
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT  4:24.64   6  4:25.69 F7  P  1:03.62  2:12.02  3:19.31
                                                                    F    29.73  1:02.54  1:36.20  2:10.35  2:42.46  3:16.18  3:51.55
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  4:26.87   9  4:30.66 F8  P  1:02.77  2:11.26  3:19.48
                                                                    F    29.69  1:02.82  1:37.01  2:11.70  2:46.54  3:21.67  3:56.93

HARDY, JASON          18 PC PLEASANTON SE  4:10.04   1              P    59.95  2:03.71  3:06.91
QUINN, STEPHEN        17 PC PLEASANTON SE  4:13.81   2              P  1:00.99  2:05.48  3:10.97
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI  4:16.68   3              P  1:00.94  2:06.09  3:11.83
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   4:20.50   4              P  1:00.48  2:05.69  3:12.91
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  4:20.86   5              P  1:02.29  2:09.22  3:16.60
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT  4:24.64   6              P  1:03.62  2:12.02  3:19.31
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  4:24.96   7              P  1:00.95  2:07.21  3:15.17
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   4:25.43   8              P  1:02.28  2:09.23  3:16.90
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  4:26.87   9              P  1:02.77  2:11.26  3:19.48
GREER, ROBERT         18 PC EAST BAY BAT   4:27.89  10              P  1:04.05  2:12.45  3:20.62
EMMONS, WILLIAM       17 PC WEST COAST AQ  4:28.20  11              P  1:04.61  2:11.86  3:19.92
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  4:31.84  12              P  1:03.11  2:11.73  3:21.29
YOSHIWARA, KAZ        18 PC WALNUT CREEK   4:32.94  13              P  1:05.59  2:15.99  3:25.81
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU  4:33.16  14              P  1:05.84  2:16.57  3:26.34
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  4:33.97  15              P  1:03.70  2:13.03  3:23.20
NUSSE, YSBRAND        17 PC PALO ALTO STA  4:41.12  16              P  1:05.64  2:16.29  3:29.24
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  4:44.22  17              P  1:05.86  2:17.81  3:31.34
SHAKIBNIA, ALEX       17 PC ORINDA AQUATI  4:44.61  18              P  1:04.41  2:15.77  3:29.95

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================
    NATIONAL     58.49
   SECTIONAL   1:04.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           1:04.46   2  1:00.25 F1
                                                                    F    30.06
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  1:02.85   1  1:01.90 F2
                                                                    F    29.96
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  1:04.71   3  1:03.66 F3
                                                                    F    31.47
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  1:04.91   4  1:04.11 F4
                                                                    F    30.77
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  1:05.10   5  1:05.23 F5
                                                                    F    31.83

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   32                                    MENS    17-18   100 BACK                                    EVENT   32
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POTEETE, MARCUS       18 PC SANTA CRUZ CO  1:05.68   8  1:05.49 F6
                                                                    F    32.22
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  1:06.42   9  1:06.79 F7
                                                                    F    32.89
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI  1:05.53   7   DQUED  F

PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  1:02.85   1
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           1:04.46   2
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  1:04.71   3
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  1:04.91   4
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  1:05.10   5
BAUER, CURTIS         18 PC EAST BAY BAT   1:05.52   6
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI  1:05.53   7
POTEETE, MARCUS       18 PC SANTA CRUZ CO  1:05.68   8
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  1:06.42   9
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA  1:06.44  10
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU  1:06.67  11
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  1:06.85  12
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA  1:07.14  13
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   1:07.95  14
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  1:08.73  15
PADEN, BILL           18 PC ALA GATORS     1:08.89  16
ROCKWELL, NATHAN      17 PC ALA GATORS     1:09.42  17
HURKO, ANDREW         17 PC ALMADEN SWIM   1:11.10  18

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  136
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:06.79
   SECTIONAL   2:20.19

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           2:19.25   1  2:15.24 F1  P  1:05.01
                                                                    F    32.42  1:06.25  1:41.76
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  2:20.76   4  2:17.96 F2  P  1:07.66
                                                                    F    33.76  1:09.61  1:43.65
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI  2:24.40   5  2:18.94 F3  P  1:10.55
                                                                    F    33.24  1:08.03  1:44.26
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  2:19.88   2  2:19.04 F4  P  1:09.64
                                                                    F    33.34  1:09.08  1:44.06
BEHNKE, JON           17 PC ORINDA AQUATI  2:20.36   3  2:22.17 F5  P  1:06.93
                                                                    F    32.51  1:07.99  1:45.10
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:25.76   7  2:23.83 F6  P  1:10.35
                                                                    F    34.31  1:10.44  1:47.44
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   2:25.47   6  2:23.91 F7  P  1:12.05
                                                                    F    34.64  1:10.17  1:47.42
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA  2:25.79   8  2:24.93 F8  P  1:10.19
                                                                    F    34.23  1:10.33  1:48.05

MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           2:19.25   1              P  1:05.01
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  2:19.88   2              P  1:09.64
BEHNKE, JON           17 PC ORINDA AQUATI  2:20.36   3              P  1:06.93
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  2:20.76   4              P  1:07.66
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI  2:24.40   5              P  1:10.55
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   2:25.47   6              P  1:12.05
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:25.76   7              P  1:10.35
VERNA, JON            18 PC PALO ALTO STA  2:25.79   8              P  1:10.19
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU  2:26.06   9              P  1:08.84
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  2:27.81  10              P  1:11.40

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  136                                    MENS    17-18   200 BACK                                    EVENT  136
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

EMMONS, WILLIAM       17 PC WEST COAST AQ  2:28.11  11              P  1:13.39
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  2:28.46  12              P  1:12.33
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:28.47  13              P  1:12.91
NUSSE, YSBRAND        17 PC PALO ALTO STA  2:29.51  14              P  1:12.79
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  2:30.66  15              P  1:15.33
PADEN, BILL           18 PC ALA GATORS     2:30.87  16              P  1:14.33
HURKO, ANDREW         17 PC ALMADEN SWIM   2:36.56  17              P  1:16.53
ROCKWELL, NATHAN      17 PC ALA GATORS     2:39.66  18              P  1:17.93

============================================================================================================================
   EVENT   68                                    MENS    17-18   100 BREAST                                  EVENT   68
============================================================================================================================
    NATIONAL   1:05.39
   SECTIONAL   1:12.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         1:09.86   1  1:08.39 F1
                                                                    F    32.22
CHEN, EASTON          17 PC WALNUT CREEK   1:12.22   4  1:10.33 F2
                                                                    F    33.06
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  1:11.59   2  1:10.66 F3
                                                                    F    32.95
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  1:11.95   3  1:11.07 F4
                                                                    F    33.53
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  1:13.00   6  1:11.12 F5
                                                                    F    33.18
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   1:13.54   8  1:11.99 F6
                                                                    F    33.61
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           1:13.20   7  1:12.44 F7
                                                                    F    34.97
STINSON, BOB          17 PC ORINDA AQUATI  1:15.52   9  1:15.06 F8
                                                                    F    35.39

OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         1:09.86   1
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  1:11.59   2
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  1:11.95   3
CHEN, EASTON          17 PC WALNUT CREEK   1:12.22   4
WELTZ, SCOTT          17 PC SILICON VALLE  1:12.30   5
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  1:13.00   6
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           1:13.20   7
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   1:13.54   8
STINSON, BOB          17 PC ORINDA AQUATI  1:15.52   9
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  1:16.12  10
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA  1:16.31  11
GUIMARIN, MICHAEL     17 PC SANTA CLARA S  1:17.35  12
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   1:18.22  13
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  1:22.40  14

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   16
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:21.99
   SECTIONAL   2:38.79

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WELTZ, SCOTT          17 PC SILICON VALLE  2:29.45   1  2:28.33 F1  P  1:12.10
                                                                    F    34.03  1:11.59  1:49.34

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   16                                    MENS    17-18   200 BREAST                                  EVENT   16
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         2:31.26   2  2:28.67 F2  P  1:12.20
                                                                    F    34.24  1:12.38  1:50.70
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   2:35.99   3  2:33.04 F3  P  1:14.63
                                                                    F    34.80  1:13.41  1:53.27
CHEN, EASTON          17 PC WALNUT CREEK   2:36.37   4  2:33.30 F4  P  1:16.24
                                                                    F    35.23  1:13.71  1:52.93
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  2:38.07   5  2:36.58 F5  P  1:14.93
                                                                    F    36.05  1:14.81  1:55.07
MCCREERY, SEAN        18 PC WALNUT CREEK   2:40.54   6  2:38.14 F6  P  1:18.44
                                                                    F    36.07  1:16.87  1:57.98
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  2:41.48   8  2:38.15 F7  P  1:16.93
                                                                    F    35.53  1:15.94  1:57.28
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:41.43   7  2:39.16 F8  P  1:17.53
                                                                    F    35.91  1:16.46  1:57.76

WELTZ, SCOTT          17 PC SILICON VALLE  2:29.45   1              P  1:12.10
OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         2:31.26   2              P  1:12.20
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   2:35.99   3              P  1:14.63
CHEN, EASTON          17 PC WALNUT CREEK   2:36.37   4              P  1:16.24
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  2:38.07   5              P  1:14.93
MCCREERY, SEAN        18 PC WALNUT CREEK   2:40.54   6              P  1:18.44
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:41.43   7              P  1:17.53
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  2:41.48   8              P  1:16.93
GUIMARIN, MICHAEL     17 PC SANTA CLARA S  2:42.39   9              P  1:17.91
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           2:43.31  10              P  1:17.01
HARTSTEIN, BRAD       18 PC ORINDA AQUATI  2:45.26  11              P  1:16.71
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   2:45.30  12              P  1:17.72
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:46.23  13              P  1:19.82
STINSON, BOB          17 PC ORINDA AQUATI  2:46.71  14              P  1:18.82
LITVAK, IGOR          18 PC FOG CITY HAMM  2:51.41  15              P  1:21.45
MATTHEWS, ANDY        18 PC ALAMEDA ISLAN  2:58.70  16              P  1:26.03
CHEN, MORRIS          18 PC DALY CITY DOL  3:01.95  17              P  1:27.44

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================
    NATIONAL     55.99
   SECTIONAL   1:02.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DWELLEY, JOHN         18 PC TERRAPINS SWI    59.01   2    58.36 F1
                                                                    F    27.69
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     58.87   1    58.81 F2
                                                                    F    27.66
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ             59.85   3    59.00 F3
                                                                    F    27.94
NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO         1:01.65   9    59.36 F4
                                                                    F    27.86
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   1:01.14   6    59.71 F5
                                                                    F    28.10
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  1:01.45   7    59.77 F6
                                                                    F    27.96
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  1:01.47   8  1:00.01 F7
                                                                    F    28.79
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  1:00.30   4  1:00.25 F8
                                                                    F    28.43

POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM     58.87   1
DWELLEY, JOHN         18 PC TERRAPINS SWI    59.01   2

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT    8                                    MENS    17-18   100 FLY                                     EVENT    8
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ             59.85   3
VELASQUEZ, GIOVANNI   17 ** ACUATICA NELS  1:00.30   4
BAUER, CURTIS         18 PC EAST BAY BAT   1:00.50   5
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   1:01.14   6
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  1:01.45   7
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  1:01.47   8
NAVARETTE, RAMOM      17 ** MEXICO         1:01.65   9
BUGAJSKI, GABE        18 PC SANTA CLARA S  1:01.95  10
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  1:02.40  11
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   1:02.51  12
PEART, THOMAS         17 PC PLEASANTON SE  1:02.63  13
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA  1:02.76  14
KAUFMANN-SWEAT, RYAN  18 PC PALO ALTO STA  1:03.25  15
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  1:03.67  16
KUMAR, KEVIN          17 PC TWIN VALLEY A  1:04.37  17
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  1:04.42  18
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  1:04.48  19
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  1:04.50  20
STINSON, BOB          17 PC ORINDA AQUATI  1:07.10  21
RIANDA, KAM           17 PC BARRACUDA AQU  1:09.40  22

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   78
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:04.69
   SECTIONAL   2:18.39

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   2:11.44   2  2:08.24 F1  P  1:03.26
                                                                    F    28.96  1:01.16  1:33.86
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  2:09.22   1  2:10.64 F2  P  1:01.53
                                                                    F    29.47  1:02.24  1:36.06
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   2:15.05   3  2:11.74 F3  P  1:04.91
                                                                    F    29.49  1:02.30  1:36.26
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   2:16.58   4  2:17.79 F4  P  1:05.38
                                                                    F    29.67  1:03.98  1:40.89
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  2:23.61   7  2:20.80 F5  P  1:07.19
                                                                    F    31.67  1:06.91  1:44.03
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:24.79  10  2:21.44 F6  P  1:10.51
                                                                    F    32.50  1:07.72  1:44.80
WATTS, TIM            17 PC SILICON VALLE  2:22.59   6  2:21.93 F7  P  1:07.64
                                                                    F    31.29  1:07.03  1:44.08
KAUFMANN-SWEAT, RYAN  18 PC PALO ALTO STA  2:24.01   8   DQUED  F   P  1:07.83
                                                                    F    31.43  1:06.85  1:44.44

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  2:09.22   1              P  1:01.53
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM   2:11.44   2              P  1:03.26
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   2:15.05   3              P  1:04.91
CAMPBELL, JARED       17 PC WALNUT CREEK   2:16.58   4              P  1:05.38
BUGAJSKI, GABE        18 PC SANTA CLARA S  2:17.59   5              P  1:05.77
WATTS, TIM            17 PC SILICON VALLE  2:22.59   6              P  1:07.64
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA  2:23.61   7              P  1:07.19
KAUFMANN-SWEAT, RYAN  18 PC PALO ALTO STA  2:24.01   8              P  1:07.83
KUMAR, KEVIN          17 PC TWIN VALLEY A  2:24.65   9              P  1:08.16
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:24.79  10              P  1:10.51
CONNORS, PATRICK      17 PC PALO ALTO STA  2:25.35  11              P  1:11.16
GREER, ROBERT         18 PC EAST BAY BAT   2:25.55  12              P  1:07.67
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  2:26.43  13              P  1:06.79
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  2:27.98  14              P  1:06.95

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   78                                    MENS    17-18   200 FLY                                     EVENT   78
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:32.45  15              P  1:11.87

============================================================================================================================
   EVENT  116                                    MENS    17-18   200 I.M.                                    EVENT  116
============================================================================================================================
    NATIONAL   2:08.39
   SECTIONAL   2:21.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           2:16.11   2  2:12.82 F1  P  1:05.02
                                                                    F    29.54  1:03.97  1:42.16
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  2:20.65   4  2:16.29 F2  P  1:09.23
                                                                    F    29.24  1:04.57  1:44.69
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   2:21.33   7  2:18.66 F3  P  1:08.02
                                                                    F    28.90  1:05.70  1:47.61
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  2:20.78   5  2:19.95 F4  P  1:06.82
                                                                    F    29.25  1:05.08  1:48.83
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:20.22   3  2:20.13 F5  P  1:06.80
                                                                    F    31.22  1:06.57  1:48.13
OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         2:22.46   9  2:20.27 F6  P  1:09.35
                                                                    F    29.85  1:09.25  1:46.59
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA  2:21.19   6  2:21.35 F7  P  1:05.92
                                                                    F    29.62  1:06.07  1:48.67
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  2:21.39   8  2:22.50 F8  P  1:04.22
                                                                    F    29.18  1:03.53  1:50.50

WELTZ, SCOTT          17 PC SILICON VALLE  2:12.05   1              P  1:03.76
MACKAY, ANDREW        18 ** CAYJ           2:16.11   2              P  1:05.02
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  2:20.22   3              P  1:06.80
TAYLOR, RUSSELL       18 PC HUMBOLDT SWIM  2:20.65   4              P  1:09.23
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  2:20.78   5              P  1:06.82
LEIFER, KALANI KAI    17 PC PALO ALTO STA  2:21.19   6              P  1:05.92
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK   2:21.33   7              P  1:08.02
PLUEMER, ADAM         17 PC SUNNYVALE SWI  2:21.39   8              P  1:04.22
OLIVER, DAVID         17 ** MEXICO         2:22.46   9              P  1:09.35
BAUER, CURTIS         18 PC EAST BAY BAT   2:22.87  10              P  1:05.84
LUU, KEVIN            17 PC DEANZA CUPERT  2:23.29  11              P  1:09.98
NGUYEN, CHRISTOPHER   17 PC MISSION SAN J  2:23.39  12              P  1:05.06
MCCREERY, SEAN        18 PC WALNUT CREEK   2:23.48  13              P  1:09.22
WATSON, TAYLOR        17 PC ORINDA AQUATI  2:24.05  14              P  1:08.06
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  2:25.31  15              P  1:10.78
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  2:25.34  16              P  1:09.40
SAVAGE, JOHN          17 PC ORINDA AQUATI  2:27.12  17              P  1:08.83
FAN, DAVIN            18 PC MISSION SAN J  2:29.91  18              P  1:09.69
SHAKIBNIA, ALEX       17 PC ORINDA AQUATI  2:30.84  19              P  1:10.24
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM    DQUED                   P  1:07.54

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================
    NATIONAL   4:32.69
   SECTIONAL   5:00.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  4:50.80   1  4:50.49 F1  P  1:02.20  2:20.32  3:48.13
                                                                    F    29.32  1:02.14  1:41.34  2:19.71  3:02.55  3:47.22  4:19.41
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  4:57.18   2  4:59.93 F2  P  1:08.17  2:23.45  3:48.69
                                                                    F    31.98  1:08.92  1:46.96  2:24.80  3:07.97  3:52.67  4:26.44

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   42                                    MENS    17-18   400 I.M.                                    EVENT   42
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU  5:07.71   7  5:00.80 F3  P  1:11.46  2:29.16  3:59.61
                                                                    F    31.58  1:08.46  1:47.01  2:24.03  3:08.72  3:53.64  4:27.41
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  5:02.06   3  5:02.55 F4  P  1:09.87  2:28.28  3:54.08
                                                                    F    32.59  1:09.49  1:48.99  2:28.66  3:10.15  3:53.55  4:28.92
CONNORS, PATRICK      17 PC PALO ALTO STA  5:05.60   6  5:02.86 F5  P  1:10.52  2:33.15  4:03.80
                                                                    F    32.38  1:09.43  1:51.36  2:30.72  3:16.80  4:01.04  4:33.58
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   5:09.83   8  5:03.16 F6  P  1:10.17  2:30.28  3:58.54
                                                                    F    32.52  1:09.35  1:49.32  2:27.27  3:10.22  3:53.53  4:29.61
POTEETE, MARCUS       18 PC SANTA CRUZ CO  5:02.87   5  5:05.06 F7  P  1:07.35  2:29.24  3:55.03
                                                                    F    30.79  1:08.13  1:49.10  2:30.07  3:12.73  3:56.68  4:32.37
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  5:02.74   4  5:05.91 F8  P  1:08.57  2:28.18  3:56.54
                                                                    F    31.01  1:07.68  1:47.61  2:28.29  3:12.66  3:58.22  4:32.93

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE  4:50.80   1              P  1:02.20  2:20.32  3:48.13
SCOTT, COLIN          18 PC ORINDA AQUATI  4:57.18   2              P  1:08.17  2:23.45  3:48.69
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA  5:02.06   3              P  1:09.87  2:28.28  3:54.08
WONG, JASON           18 PC PALO ALTO STA  5:02.74   4              P  1:08.57  2:28.18  3:56.54
POTEETE, MARCUS       18 PC SANTA CRUZ CO  5:02.87   5              P  1:07.35  2:29.24  3:55.03
CONNORS, PATRICK      17 PC PALO ALTO STA  5:05.60   6              P  1:10.52  2:33.15  4:03.80
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU  5:07.71   7              P  1:11.46  2:29.16  3:59.61
MARTIN, JASON         18 PC ALMADEN SWIM   5:09.83   8              P  1:10.17  2:30.28  3:58.54
BORCK, IAN            17 PC MISSION SAN J  5:10.29   9              P  1:11.88  2:32.47  3:59.25
LANDRITH, TYLER       17 PC DEANZA CUPERT  5:13.64  10              P  1:10.25  2:30.25  4:06.23
GUIMARIN, MICHAEL     17 PC SANTA CLARA S  5:17.19  11              P  1:06.79  2:29.32  4:03.53
YOSHIWARA, KAZ        18 PC WALNUT CREEK   5:20.54  12              P  1:07.09  2:33.28  4:08.37

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:54.14   1      29.24  1:02.34  1:28.40
         NGUYEN, THUY        18
         MCCREERY, SEAN      18
         CAMPBELL, JARED     17
         VAN GEMEREN, ARIE   17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:56.63   2      30.59  1:03.16  1:30.55
         WATSON, TAYLOR      17
         STINSON, BOB        17
         LATHROPE, SCOTT     18
         SAVAGE, JOHN        17
PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:57.43   3      31.13  1:04.54  1:32.54
         WONG, JASON         18
         LEIFER, KALANI KAI  17
         KAUFMANN-SWEAT, RYAN18
         REINHARDT, ROBERT   18
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:59.32   4      51.48  1:04.70  1:33.44
         VERNA, JON          18
         GOLDFIELD, ALEC     17
         GOLDSTEIN, JEREMY   17
         NUSSE, YSBRAND      17
OAPB,  B  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:59.78   5      29.20  1:02.77  1:52.47
         BEHNKE, JON         17
         HARTSTEIN, BRAD     18
         GIBLIN, JASON       17
         SCOTT, COLIN        18

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  122                                    MENS    17-18   200 M. R.                                   EVENT  122
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

ALMA,  A  17-18       18 PC ALMADEN SWIM                2:00.10   6      31.03  1:07.13  1:33.52
         MARTIN, JASON       18
         HURKO, CHRISTOPHER  17
         POLLARD, JUSTIN     18
         HURKO, ANDREW       17
WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK                2:02.80   7      30.89  1:06.86  1:35.64
         SONG, MIKE          18
         BUTNER, BRANDON     18
         YOSHIWARA, KAZ      18
         DRISCOLL, DANNY     17

============================================================================================================================
   EVENT   88                                    MENS    17-18   400 M. R.                                   EVENT   88
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:58.59
   SECTIONAL   4:08.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               4:12.18   1      30.83  1:03.68  1:36.75  2:16.45  2:43.52  3:15.56  3:42.07
         BEHNKE, JON         17
         HARTSTEIN, BRAD     18
         LATHROPE, SCOTT     18
         WATSON, TAYLOR      17
WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                4:15.76   2      32.96  1:07.75  1:40.78  2:17.82  2:45.60  3:17.89  3:44.61
         CAMPBELL, JARED     17
         CHEN, EASTON        17
         VAN GEMEREN, ARIE   17
         NGUYEN, THUY        18
PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:21.29   3      30.54  1:03.90  1:38.45  2:18.62  2:49.21  3:22.90  3:50.47
         WONG, JASON         18
         GOLDFIELD, ALEC     17
         KAUFMANN-SWEAT, RYAN18
         REINHARDT, ROBERT   18
ALMA,  A  17-18       18 PC ALMADEN SWIM                4:23.75   4      32.78  1:06.22  1:42.61  2:25.16  2:52.55  3:23.40  3:52.00
         MARTIN, JASON       18
         HURKO, CHRISTOPHER  17
         POLLARD, JUSTIN     18
         HURKO, STEPHEN      17
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:24.72   5      32.01  1:06.40  1:41.39  2:22.73  2:52.62  3:27.54  3:55.12
         VERNA, JON          18
         LEIFER, KALANI KAI  17
         GOLDFIELD, ALEC     17
         CONNORS, PATRICK    17

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT   62
============================================================================================================================
    NATIONAL
   SECTIONAL

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:42.03   1      25.29    51.27  1:16.15
         NGUYEN, THUY        18
         CAMPBELL, JARED     17
         SONG, MIKE          18
         CHEN, EASTON        17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT   62                                    MENS    17-18   200 F. R.                                   EVENT   62
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:42.89   2      25.56    51.29  1:17.23
         REINHARDT, ROBERT   18
         LEIFER, KALANI KAI  17
         VERNA, JON          18
         WONG, JASON         18
WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK                1:43.97   3      48.24    52.09  1:18.03
         MCCREERY, SEAN      18
         BUTNER, BRANDON     18
         VAN GEMEREN, ARIE   17
         YOSHIWARA, KAZ      18
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               1:44.70   4      47.49    52.85  1:18.57
         LATHROPE, SCOTT     18
         WATSON, TAYLOR      17
         SAVAGE, JOHN        17
         SANDBERG, JESSE     18
ALMA,  A  17-18       18 PC ALMADEN SWIM                1:46.31   5      27.27    54.56  1:21.52
         HURKO, CHRISTOPHER  17
         HURKO, STEPHEN      17
         HURKO, ANDREW       17
         POLLARD, JUSTIN     18
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               1:46.85   6      26.86    53.77  1:20.88
         NUSSE, YSBRAND      17
         GOLDSTEIN, JEREMY   17
         GOLDFIELD, ALEC     17
         CONNORS, PATRICK    17
DACA,  A  17-18       18 PC DEANZA CUPERT                DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  162                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT  162
============================================================================================================================
    NATIONAL   3:34.99
   SECTIONAL   3:41.89

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                3:47.94   1      28.25    57.69  1:25.02  1:54.81           2:52.10  3:18.70
         CHEN, EASTON        17
         CAMPBELL, JARED     17
         MCCREERY, SEAN      18
         VAN GEMEREN, ARIE   17
PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               3:48.41   2      27.59    57.51  1:24.39  1:54.12  2:21.40  2:51.31  3:17.54
         WONG, JASON         18
         VERNA, JON          18
         LEIFER, KALANI KAI  17
         REINHARDT, ROBERT   18
WCAB,  B  17-18       18 PC WALNUT CREEK                3:51.11   3      26.71    56.25  1:23.51  1:54.21  2:21.60  2:52.56  3:20.34
         NGUYEN, THUY        18
         BUTNER, BRANDON     18
         SONG, MIKE          18
         YOSHIWARA, KAZ      18
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               3:52.43   4      28.07    57.71  1:24.67  1:54.69  2:23.22  2:55.07  3:21.35
         BEHNKE, JON         17
         WATSON, TAYLOR      17
         SCOTT, COLIN        18
         SAVAGE, JOHN        17
ALMA,  A  17-18       18 PC ALMADEN SWIM                3:55.64   5      28.55    59.88  1:28.59  1:59.94  2:25.97  2:54.37  3:23.10
         MARTIN, JASON       18
         HURKO, CHRISTOPHER  17
         POLLARD, JUSTIN     18
         HURKO, STEPHEN      17

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  162                                    MENS    17-18   400 F. R.                                   EVENT  162
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               4:03.83   6      28.27    59.08  1:27.93  1:59.62  2:28.72  3:00.97  3:30.13
         NUSSE, YSBRAND      17
         GOLDFIELD, ALEC     17
         KAUFMANN-SWEAT, RYAN18
         GOLDSTEIN, JEREMY   17

============================================================================================================================
   EVENT   24                                    MENS    17-18   800 F. R.                                   EVENT   24
============================================================================================================================
    NATIONAL   7:53.79
   SECTIONAL   8:07.49

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

WCAB,  A  17-18       18 PC WALNUT CREEK                8:21.36   1      28.04    58.67  1:30.01  2:01.86  2:29.78  3:01.28  3:33.78
         VAN GEMEREN, ARIE   17                                        4:06.81  4:34.86  5:06.99  5:40.16  6:13.03           6:40.64
         CHEN, EASTON        17                                        7:48.26
         CAMPBELL, JARED     17
         YOSHIWARA, KAZ      18
PASA,  A  17-18       18 PC PALO ALTO STA               8:24.10   2      28.19    59.69  1:32.71  2:05.85  2:34.25  3:05.93  3:38.69
         GOLDSTEIN, JEREMY   17                                        4:10.30  4:38.23  5:10.62  5:44.57  6:16.95  6:46.38  7:18.92
         CONNORS, PATRICK    17                                        7:51.53
         WONG, JASON         18
         VERNA, JON          18
PASA,  B  17-18       18 PC PALO ALTO STA               8:37.43   3      30.18  1:02.58  1:36.15  2:08.79  2:37.53  3:10.91  3:44.96
         GOLDFIELD, ALEC     17                                        4:18.30  4:49.32  5:22.79  5:56.74  6:28.10  6:57.13  7:29.60
         LEIFER, KALANI KAI  17                                        8:03.21
         KAUFMANN-SWEAT, RYAN18
         NUSSE, YSBRAND      17
OAPB,  A  17-18       18 PC ORINDA AQUATI               8:41.95   4      27.47    57.77  1:28.82  1:59.51  2:28.96  3:02.21  3:36.92
         LATHROPE, SCOTT     18                                        4:09.23  4:39.36  5:12.53  5:47.22  6:22.46           6:50.56
         BEHNKE, JON         17                                        8:04.79
         SCOTT, COLIN        18
         STINSON, BOB        17

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================
    NATIONAL   8:22.69
   SECTIONAL   9:11.99

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE               8:39.73   1      29.76  1:01.95  1:34.96  2:07.81  2:40.70  3:13.56  3:46.63
                                                                       4:19.34  4:52.07  5:24.68  5:57.42  6:30.53  7:03.49  7:36.44
                                                                       8:08.95
SMITH, TAYLOR         15 PC SANTA CLARA S               8:40.49   2      29.52  1:02.10  1:34.84  2:07.35  2:39.92  3:12.38  3:45.20
                                                                       4:18.46  4:51.32  5:24.51  5:57.65  6:30.87  6:59.19  7:36.89
                                                                       8:05.82
GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI               8:41.42   3      29.89  1:02.48  1:28.68  2:07.93  2:40.45  3:13.84  3:46.56
                                                                       4:19.85  4:52.62  5:25.79  5:58.62  6:31.53  7:04.42  7:37.60
                                                                       8:10.03
QUINN, STEPHEN        17 PC PLEASANTON SE               8:44.09   4      30.78  1:03.93  1:37.14  2:10.63  2:38.17  3:17.24  3:50.41
                                                                       4:23.27  4:56.36  5:29.44  6:02.70  6:35.96  7:08.88  7:41.58
                                                                       8:13.49
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO                      8:44.28   5      30.99  1:03.54  1:36.91  2:09.74  2:43.23  3:16.38  3:50.01
                                                                       4:22.90  4:56.41  5:29.43  6:02.71  6:35.65  7:08.58  7:41.04
                                                                       8:13.14

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

UNRUH, JOE            16 PC ORINDA AQUATI               8:58.27   6      29.85  1:03.57  1:37.42  2:11.45  2:45.05  3:19.38  3:46.20
                                                                       4:27.79  5:02.08  5:36.33  6:10.24  6:44.63  7:02.74  7:52.95
                                                                       8:07.11
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK                9:00.09   7      30.86  1:03.38  1:37.31  2:10.95  2:44.83  3:18.81  3:53.43
                                                                       4:27.53  4:57.45  5:36.10  6:10.78  6:45.12  7:19.60  7:53.40
                                                                       8:27.39
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S               9:00.36   8      30.67  1:03.67  1:37.39  2:11.53  2:45.65  3:20.09  3:54.47
                                                                       4:28.95  5:03.08  5:37.33  6:11.26  6:45.17  7:19.29  7:53.41
                                                                       8:27.33
BIGGS, PATRICK        15 NE BERNAL GATOR                9:00.40   9      31.57  1:05.34  1:39.07  2:13.37  2:36.39  3:20.51  3:45.59
                                                                       4:28.09  4:58.68  5:36.17  6:10.51  6:45.10  7:14.80  7:53.61
                                                                       8:27.44
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO                      9:00.56  10      30.62  1:03.87  1:36.94  2:10.65  2:43.37  3:17.36  3:51.22
                                                                       4:25.64  4:59.75  5:34.07  6:08.79  6:43.76  7:17.15  7:52.76
                                                                       8:27.26
POLLARD, JUSTIN       18 PC ALMADEN SWIM                9:00.98  11      30.27  1:03.45  1:31.24  2:11.54  2:45.40  3:19.37  3:53.57
                                                                       4:28.14  5:01.90  5:36.06  6:10.33  6:44.85  7:18.99  7:53.52
                                                                       8:27.33
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR                9:01.84  12      31.20  1:04.55  1:38.39  2:12.24  2:46.35  3:20.83  3:49.03
                                                                       4:29.14  5:03.93  5:37.85  6:12.70  6:46.72  7:21.40  7:55.62
                                                                       8:29.75
HWANG, FRED           16 PC SANTA CLARA S               9:02.16  13      30.80  1:03.68  1:37.68  2:11.33  2:45.28  3:19.79  3:54.01
                                                                       4:28.45  5:02.62  5:37.21  6:11.84  6:46.29  7:20.89  7:55.36
                                                                       8:29.97
VO, CORY              16 PC SANTA CLARA S               9:02.58  14      31.71  1:04.65  1:38.81  2:12.73  2:46.85  3:21.17  3:55.66
                                                                       4:29.87  5:04.14  5:38.62  6:13.10  6:47.55  7:21.88  7:56.08
                                                                       8:30.18
WEN, LARRY            15 PC SANTA CLARA S               9:03.26  15      31.30  1:05.39  1:39.17  2:13.26  2:47.67  3:22.65  3:49.51
                                                                       4:32.10  5:01.14  5:41.76  6:16.58  6:51.44  7:24.57  7:57.85
                                                                       8:31.26
KAO, KRISTOFER        16 PC ORINDA AQUATI               9:04.80  16      30.53  1:04.71  1:39.70  2:14.45  2:45.81  3:23.85  3:55.42
                                                                       4:33.52  5:01.02  5:42.06  6:11.27  6:50.60  7:20.68  7:58.96
                                                                       8:32.46
SEANEZ, FILIBERTO     15 AZ BEST                        9:10.50  17      31.16  1:05.37  1:39.83  2:14.87  2:49.30  3:23.83  3:58.33
                                                                       4:33.19  5:08.28  5:43.01  6:17.99  6:52.83  7:27.65  8:02.77
                                                                       8:37.15
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA                         9:10.97  18      30.66  1:05.55  1:39.57  2:13.78  2:48.43  3:23.51  3:49.12
                                                                       4:32.25  5:07.30  5:41.84  6:05.70  6:52.71  7:27.42  8:02.22
                                                                       8:37.39
EMMONS, WILLIAM       17 PC WEST COAST AQ               9:11.13  19      31.75  1:05.86  1:39.21  2:13.04  2:46.94  3:21.07  3:55.41
                                                                       4:29.91  5:04.39  5:39.46  6:14.03  6:49.60  7:24.66  8:00.28
                                                                       8:35.69
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR                9:12.01  20      30.74  1:04.58  1:39.09  2:13.89  2:48.74  3:23.50  3:55.32
                                                                       4:33.58  5:08.50  5:43.51  6:19.04  6:53.86  7:29.21  8:03.78
                                                                       8:28.92
LEE, CHRISTOPHER      14 AZ BEST                        9:12.62  21      30.66  1:04.82  1:38.14  2:12.79  2:47.41  3:22.43  3:55.21
                                                                       4:32.76  5:07.73  5:43.24  6:18.18  6:53.25  7:28.17  8:03.67
                                                                       8:38.45
PAGAN, DARREN         15 PC ORINDA AQUATI               9:14.89  22      30.61  1:04.19  1:38.10  2:12.23  2:46.45  3:21.01  3:49.14
                                                                       4:31.16  5:06.59  5:41.96  6:17.68  6:53.67  7:29.35  8:05.30
                                                                       8:40.72
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI               9:16.21  23      30.86  1:04.92  1:39.81  2:15.06  2:50.63  3:26.09  4:01.88
                                                                       4:37.67  5:13.35  5:49.12  6:24.42  6:59.49  7:34.44  8:09.23
                                                                       8:43.66
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV               9:16.22  24      30.83  1:04.37  1:39.01  2:13.64  2:48.59  3:23.65  3:52.19
                                                                       4:33.79  5:08.85  5:44.03  6:19.49  6:55.03  7:30.50  8:06.34
                                                                       8:33.04
DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR                9:19.42  25      30.28  1:04.10  1:37.76  2:12.34  2:40.52  3:22.02  3:57.22
                                                                       4:33.24  5:02.46  5:45.72  6:15.90  6:57.66  7:23.69  8:09.78
                                                                       8:45.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

REILLY, SEAN          14 PC TERRAPINS SWI               9:21.64  26      31.52  1:07.22  1:34.79  2:16.92  2:51.81  3:27.77  4:03.37
                                                                       4:39.37  5:14.47  5:50.63  6:26.57  7:02.57  7:38.38  8:14.46
                                                                       8:49.65
HINSHAW, BEN          13 PC DEANZA CUPERT               9:22.20  27      31.99  1:06.43  1:41.66  2:17.06  2:52.27  3:27.95  4:03.25
                                                                       4:38.77  5:14.26  5:49.83  6:25.43  7:01.21  7:36.47  8:12.63
                                                                       8:48.17
MOBERLY, TARO         15 PC SANTA CLARA S               9:22.80  28      31.48  1:05.90  1:40.62  2:15.62  2:50.50  3:25.92  4:01.65
                                                                       4:37.25  5:13.55  5:48.73  6:25.16  7:00.62  7:37.11  8:12.48
                                                                       8:47.84
AUSICH, ROYCE         16 PC SANTA CLARA S               9:23.57  29      31.54  1:06.49  1:42.14  2:17.52  2:53.15  3:28.56  4:04.59
                                                                       4:41.09  5:16.86  5:52.67  6:29.14  7:04.84  7:41.11  8:14.92
                                                                       8:50.89
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA               9:23.94  30      32.04  1:07.19  1:42.27  2:17.63  2:53.17  3:29.16  4:04.85
                                                                       4:41.01  5:16.72  5:52.64  6:28.55  7:04.61  7:40.35  8:15.68
                                                                       8:51.29
GOLDSTEIN, JEREMY     17 PC PALO ALTO STA               9:24.28  31      30.53  1:04.95  1:39.70  2:14.66  2:49.48  3:24.63  3:59.19
                                                                       4:34.36  5:10.00  5:46.29  6:22.37  6:59.06  7:35.57  8:12.33
                                                                       8:48.38
PFEIFFER, ERIK        15 PC SANTA ROSA NE               9:25.90  32      31.02  1:06.05  1:41.79  2:17.29  2:52.96  3:28.75  4:05.07
                                                                       4:40.74  5:10.36  5:52.48  6:28.91  7:04.62  7:40.27  8:16.47
                                                                       8:52.38
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE               9:26.05  33      31.90  1:06.25  1:40.82  2:15.20  2:50.95  3:26.32  4:02.14
                                                                       4:37.84  5:13.30  5:49.61  6:24.93  7:00.66  7:36.85  8:13.25
                                                                       8:50.45
WU, MIKE              13 PC MORGAN HILL S               9:26.55  34      32.64  1:08.15  1:43.86  2:20.37  2:55.22  3:31.18  4:06.88
                                                                       4:43.12  5:19.49  5:55.62  6:31.43  7:07.39  7:43.31  8:19.09
                                                                       8:53.60
GENDOTTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI               9:28.75  35      32.53  1:08.31  1:43.98  2:20.18  2:56.08  3:32.10  4:08.08
                                                                       4:43.73  5:19.24  5:54.93  6:31.06  7:06.97  7:43.04  8:18.72
                                                                       8:54.39
GOLDFIELD, ALEC       17 PC PALO ALTO STA               9:28.79  36      32.96  1:08.75  1:44.88  2:21.01  2:57.41  3:33.31  4:00.31
                                                                       4:46.02  5:12.95  5:58.88  6:21.61  7:11.55  7:39.48  8:21.80
                                                                       8:56.59
RIVENES, LOGAN        15 PC PLEASANTON SE               9:29.08  37      32.53  1:07.63  1:42.92  2:18.85  2:54.41  3:30.32  4:05.74
                                                                       4:41.93  5:18.14  5:53.70  6:29.80  7:06.22  7:42.22  8:18.69
                                                                       8:54.29
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA               9:29.25  38      32.28  1:07.90  1:44.08  2:20.30  2:56.41  3:32.40  4:09.01
                                                                       4:45.16  5:21.92  5:57.77  6:34.33  7:09.94  7:45.70  8:20.82
                                                                       8:56.28
FULLER, BRAD          14 PC SOS SWIM TEAM               9:29.38  39      31.43  1:05.89  1:40.79  2:16.36  2:52.28  3:28.21  4:04.78
                                                                       4:40.85  5:14.78  5:54.20  6:30.74  7:07.01  7:41.53  8:19.86
                                                                       8:55.77
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK                9:29.97  40      32.66  1:07.73  1:43.31  2:19.65  2:55.47  3:31.81  4:08.13
                                                                       4:45.03  5:20.86  5:56.76  6:32.83  7:09.62  7:45.36  8:21.32
                                                                       8:56.20
BICOMONG, VINCENT     15 PC VALLEJO AQUAT               9:30.19  41      32.15  1:06.84  1:42.29  2:17.77  2:53.87  3:29.54  4:05.59
                                                                       4:41.56  5:17.90  5:53.87  6:30.33  7:06.85  7:43.08  8:19.19
                                                                       8:55.60
MEINTS, JOSHUA        13 PC TERRAPINS SWI               9:34.88  42      31.30  1:06.57  1:41.46  2:17.21  2:53.76  3:29.85  4:06.25
                                                                       4:42.92  5:20.09  5:56.20  6:33.42  7:10.37  7:47.11  8:23.64
                                                                       8:59.86
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU               9:35.99  43      32.55           1:43.03  2:18.71  2:54.43  3:29.69  4:05.92
                                                                       4:42.25  5:18.81  5:55.18  6:29.32  7:08.89  7:46.16  8:23.07
                                                                       8:50.32
LARCHE, JUSTIN        14 AZ BEST                        9:36.46  44      31.27  1:05.97  1:41.98  2:18.02  2:54.65  3:30.79  4:07.53
                                                                       4:44.58  5:21.38  5:57.78  6:34.49  7:11.01  7:47.96  8:24.53
                                                                       9:01.07
WONG, ALVIN           14 PC SANTA CLARA S               9:37.45  45      33.28  1:09.31  1:46.48  2:22.86  3:00.49  3:37.24  4:14.67
                                                                       4:51.11  5:28.10  6:04.23  6:40.62  7:16.40  7:52.46  8:27.91
                                                                       9:03.55

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  206                                    MENS    OPEN    800 FREE                                    EVENT  206
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

LOCKWOOD, MICHAEL     16 ** CAYJ                        9:39.04  46      32.37  1:07.60  1:42.55  2:18.49  2:54.30  3:31.09  4:08.31
                                                                       4:45.32  5:22.14  5:59.67  6:37.09  7:14.28  7:50.88  8:28.60
                                                                       9:04.78
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA               9:39.37  47      31.83  1:06.35  1:41.93  2:18.10  2:53.84  3:30.78  4:07.31
                                                                       4:45.07  5:22.44  6:00.42  6:37.01  7:15.16  7:47.87  8:29.82
                                                                       8:50.21
GOLTRA, COLIN         14 PC WALNUT CREEK                9:42.66  48      31.84  1:08.41  1:44.86  2:22.11  2:58.99  3:36.85  4:14.11
                                                                       4:50.27  5:27.94  6:05.15  6:41.79  7:19.45  7:56.96  8:32.38
                                                                       9:08.98
HINSHAW, RYAN         14 PC DEANZA CUPERT               9:43.47  49      32.05  1:07.92  1:43.84  2:20.38  2:56.68  3:33.07  4:09.87
                                                                       4:46.73  5:11.30  6:00.42  6:37.40  7:14.56  7:52.21  8:29.65
                                                                       9:07.07
SOLLOM-BROTHERTON, GA 13 PC PLEASANTON SE               9:43.91  50      31.96  1:08.55  1:45.88  2:22.86  3:00.78  3:37.13  4:14.48
                                                                       4:51.75  5:30.33  6:07.42  6:44.88  7:21.80  7:58.86  8:35.45
                                                                       9:11.19
FOSTER, TAYLOR        14 ** CAYJ                        9:44.84  51      33.69  1:10.05  1:46.76  2:23.67  3:00.69  3:37.47  4:13.85
                                                                       4:50.92  5:27.00  6:04.26  6:41.81  7:18.63  7:55.96  8:33.35
                                                                       9:09.97
NELSON, BILLY         14 PC PLEASANTON SE               9:44.96  52      32.30  1:08.63  1:41.57  2:22.92  2:52.05  3:36.12  4:10.65
                                                                       4:50.83  5:29.12  6:06.30  6:42.14  7:20.51  7:52.49  8:34.49
                                                                       9:02.26
JOHNSON, TYLER        12 AZ SCOTTSDALE AQ               9:46.02  53      33.50  1:09.30  1:45.82  2:22.72  2:59.41  3:36.78  4:05.58
                                                                       4:51.10  5:28.12  6:05.28  6:42.38  7:19.40  7:48.50  8:33.45
                                                                       9:10.20
WONNER, CASEY         14 PC ALAMEDA ISLAN               9:47.14  54      33.50  1:10.18  1:47.36  2:24.33  2:55.97  3:38.68  4:08.49
                                                                       4:52.71  5:29.58  6:05.89  6:38.48  7:20.47  7:58.00  8:34.72
                                                                       9:11.86
MITCHELL, ROBERT      14 AZ BEST                        9:49.37  55      31.53  1:06.57  1:43.25  2:20.52  2:58.40  3:36.22  4:13.90
                                                                       4:51.52  5:29.05  6:06.62  6:44.39  7:22.48  8:00.24  8:37.69
                                                                       9:14.61
BARTON, RJ            12 PC SOS SWIM TEAM               9:57.86  56      32.66  1:09.01  1:45.19  2:22.40  2:45.18  3:36.88  4:02.19
                                                                       4:52.07  5:22.17  6:07.73  6:34.43  7:24.46  8:03.35  8:41.51
                                                                       9:20.50
YOUNG, JARED          12 AZ GOLD                       10:05.54  57      34.47  1:11.97  1:50.58  2:28.56  3:07.06  3:44.97  4:23.40
                                                                       5:01.50  5:35.99  6:17.57  6:56.35  7:34.26  8:12.33  8:50.35
                                                                       9:28.77
TAPIZ, NATHAN         12 PC CABRILLO THRE              10:11.52  58      34.61  1:12.02  1:41.42  2:29.29  3:07.43  3:46.06  4:24.81
                                                                       5:04.03  5:38.97  6:21.22  7:00.19  7:39.09  8:12.26  8:55.94
                                                                       9:34.05
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA                        10:15.01  59      34.80  1:13.84  1:52.78  2:31.39  3:10.03  3:49.77  4:28.49
                                                                       5:07.32  5:46.15  6:24.94  7:04.16  7:43.10  8:21.60  9:00.04
                                                                       9:28.81
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA              10:24.13  60      36.05  1:14.90  1:54.29  2:33.23  3:13.10  3:52.84  4:28.82
                                                                       5:11.58  5:50.82  6:30.40  7:09.90  7:49.34  8:28.40  9:07.13
                                                                       9:46.10
GREER, ROBERT         18 PC EAST BAY BAT                 DQUED

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================
    NATIONAL  16:03.49
   SECTIONAL  17:41.69

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GONZALEZ, LUIS        15 ** MEXICO                     16:22.36   1      30.41  1:02.68  1:35.49  2:08.45  2:41.59  3:14.78  3:48.07
                                                                       4:21.05  4:54.22  5:27.09  6:00.03  6:32.70  7:05.65  7:38.55
                                                                       8:11.27  8:43.84  9:16.63  9:49.41 10:22.40 10:55.33 11:28.66
                                                                      12:01.27 12:34.41 13:07.35 13:40.49 14:13.65 14:46.40 15:19.46
                                                                      15:51.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GRAY, SAM             17 PC TERRAPINS SWI              16:33.57   2      30.41  1:03.21  1:36.04  2:09.10  2:42.16  3:15.57  3:48.69
                                                                       4:21.89  4:55.09  5:28.47  6:01.50  6:34.52  7:07.46  7:40.57
                                                                       8:13.83  8:47.01  9:20.25  9:53.58 10:27.09 11:00.62 11:34.30
                                                                      12:07.82 12:41.15 13:14.47 13:47.97 14:21.25 14:54.83 15:28.32
                                                                      16:01.47
DELGADILLO, DANICI    14 ** MEXICO                     16:37.99   3      31.46  1:04.39  1:38.32  2:11.92  2:45.86  3:19.69  3:53.99
                                                                       4:27.71  5:01.06  5:33.92  6:07.67  6:40.68  7:13.94  7:46.64
                                                                       8:19.94  8:52.80  9:26.07  9:59.15 10:32.70 11:06.26 11:39.88
                                                                      12:13.37 12:46.82 13:20.08 13:54.26 14:27.46 15:01.32 15:34.27
                                                                      16:06.89
LETO, KYLE            18 PC SILICON VALLE              16:51.03   4      29.92  1:02.38  1:35.38  2:08.49  2:41.80  3:15.16  3:48.44
                                                                       4:21.63  4:54.50  5:27.63  6:00.75  6:33.77  7:06.84  7:40.32
                                                                       8:14.28  8:48.26  9:22.21  9:56.49 10:30.58 11:05.19 11:39.08
                                                                      12:13.72 12:48.08 13:22.54 13:57.18 14:31.96 15:07.02 15:42.00
                                                                      16:17.19
FRONCZAK, IAN         16 PC SANTA CLARA S              17:11.48   5      30.16  1:02.77  1:36.17  2:09.80  2:43.64  3:17.55  3:51.78
                                                                       4:26.16  5:00.31  5:34.47  6:09.09  6:43.90  7:18.48  7:53.09
                                                                       8:27.95  9:02.55  9:37.34 10:11.99 10:47.00 11:21.79 11:56.77
                                                                      12:31.77 13:06.67 13:41.81 14:16.97 14:52.09 15:27.06 16:01.93
                                                                      16:37.17
EMMONS, WILLIAM       17 PC WEST COAST AQ              17:15.65   6      32.31  1:06.12  1:40.11  2:13.90  2:47.71  3:21.49  3:55.18
                                                                       4:29.66  5:03.31  5:37.79  6:12.69  6:47.23  7:21.85  7:56.35
                                                                       8:30.94  9:05.84  9:40.65 10:15.41 10:50.25 11:24.91 12:00.41
                                                                      12:35.42 13:10.61 13:45.17 14:20.96 14:56.25 15:31.26 16:06.85
                                                                      16:41.75
GONZALEZ, ABAN        14 ** MEXICO                     17:19.66   7      30.67  1:03.69  1:36.81  2:10.83  2:44.87  3:18.58  3:53.36
                                                                       4:26.62  5:00.23  5:34.19  6:08.28  6:41.60  7:15.73  7:50.88
                                                                       8:25.81  9:02.01  9:36.33 10:12.81 10:49.28 11:25.82 11:59.78
                                                                      12:36.91 13:13.56 13:50.07 14:25.65 15:01.90 15:36.31 16:11.54
                                                                      16:48.16
HWANG, FRED           16 PC SANTA CLARA S              17:22.64   8      31.81  1:05.60  1:40.22  2:14.56  2:49.19  3:23.45  3:58.02
                                                                       4:32.29  5:06.75  5:41.11  6:15.58  6:50.23  7:25.18  8:00.01
                                                                       8:34.98  9:09.98  9:45.52 10:20.55 10:56.08 11:31.19 12:06.44
                                                                      12:41.64 13:16.91 13:51.83 14:26.94 15:02.25 15:37.40 16:13.21
                                                                      16:48.53
BIGGS, PATRICK        15 NE BERNAL GATOR               17:23.16   9      32.03  1:05.91  1:39.86  2:15.13  2:41.97  3:22.56  3:48.94
                                                                       4:31.31  5:02.14  5:39.62  7:13.74                    7:57.70
                                                                       8:22.08  9:07.32  9:42.37 10:17.39 10:52.32 11:28.05 12:01.21
                                                                      12:38.89 13:06.00 13:50.42 14:21.79 15:01.99 15:29.67 16:12.92
                                                                      16:36.87
VAN GEMEREN, ARIE     17 PC WALNUT CREEK               17:23.48  10      31.12  1:04.63  1:38.83  2:13.33  2:47.59  3:22.43  3:57.31
                                                                       4:32.13  5:07.10  5:42.36  6:17.44  6:52.44  7:27.63  8:02.81
                                                                       8:37.89  9:13.20  9:48.44 10:23.59 10:58.65 11:33.59 12:08.46
                                                                      12:43.90 13:18.93 13:54.09 14:29.25 15:04.45 15:39.32 16:14.81
                                                                      16:49.60
MONOVOUKAS, MICHAEL   14 NE BERNAL GATOR               17:27.68  11      30.61  1:03.79  1:34.35  2:13.38  2:48.40  3:22.25  3:56.92
                                                                       4:31.71  5:07.17  5:41.53  6:15.32  6:51.91  7:27.48  8:02.82
                                                                       8:36.03  9:12.22  9:43.44 10:22.46 10:53.05 11:33.40 12:02.25
                                                                      12:44.13 13:13.19 13:55.84 14:31.72 15:07.32 15:31.87 16:18.16
                                                                      16:50.64
VO, CORY              16 PC SANTA CLARA S              17:28.65  12      32.02  1:05.86  1:40.46  2:14.81  2:49.72  3:24.43  3:59.41
                                                                       4:34.07  5:09.13  5:44.09  6:19.42  6:54.27  7:29.49  8:04.31
                                                                       8:39.91  9:14.82  9:50.20 10:24.93 11:00.46 11:35.60 12:11.17
                                                                      12:46.62 13:22.22 13:57.38 14:33.23 15:08.75 15:44.48 16:19.97
                                                                      16:55.23
BUTLER, ERIC MAX      16 NE BERNAL GATOR               17:36.59  13      30.94  1:05.72  1:41.88  2:17.07  2:48.00  3:26.47  4:00.83
                                                                       4:34.63  5:09.17  5:43.80  6:19.04  6:53.87  7:28.28  8:02.85
                                                                       8:37.94  9:13.70  9:48.94 10:24.18 11:01.12 11:36.87 12:14.04
                                                                      12:50.98 13:14.04 14:03.80 14:40.68 15:16.80 15:53.08 16:29.24
                                                                      16:56.20

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DOBROLIOUBOV, ALEXAND 15 NE BERNAL GATOR               17:39.09  14      30.93  1:04.89  1:39.75  2:14.28  2:43.17  3:24.90  4:00.15
                                                                       4:34.86  5:10.02  5:45.48  6:20.78  6:56.00  7:31.78  8:07.48
                                                                       8:42.87  9:18.45  9:43.15 10:29.48 11:04.98 11:40.79 12:16.87
                                                                      12:52.77 13:28.91 14:04.98 14:38.79 15:17.18 15:52.60 16:28.70
                                                                      16:55.19
SEANEZ, FILIBERTO     15 AZ BEST                       17:44.11  15      32.69  1:07.60  1:43.02  2:18.28  2:54.17  3:29.47  4:05.06
                                                                       4:40.30  5:16.17  5:51.65  6:27.08  7:02.72  7:37.96  8:13.40
                                                                       8:48.82  9:24.60 10:00.41 10:36.05 11:11.77 11:47.48 12:23.20
                                                                      12:59.37 13:35.27 14:11.31 14:47.35 15:22.86 15:58.40 16:34.61
                                                                      17:10.28
ZOLDOS, MICHAEL       14 AZ ARIZONA MARLI              17:44.11  16      31.66  1:06.21  1:42.29  2:18.15  2:54.65  3:30.02  4:06.23
                                                                       4:41.85  5:17.73  5:53.96  6:30.03  7:05.80  7:42.04  8:17.90
                                                                       8:54.33  9:30.54 10:06.66 10:42.25 11:18.05 11:53.98 12:29.33
                                                                      13:04.68 13:40.64 14:16.20 14:51.75 15:27.19 15:57.51 16:37.86
                                                                      17:12.45
HINSHAW, BEN          13 PC DEANZA CUPERT              17:44.90  17      32.15  1:07.16  1:42.77  2:18.56  2:54.23  3:29.87  4:04.80
                                                                       4:40.11  5:15.47  5:50.71  6:26.25  7:02.13  7:37.80  8:13.32
                                                                       8:49.13  9:24.97 10:00.76 10:36.85 11:12.57 11:48.75 12:24.67
                                                                      13:00.74 13:34.80 14:12.73 14:39.93 15:24.51 15:51.20 16:36.58
                                                                      17:08.07
RAMOS, ROY            14 ** ACUATICA NELS              17:47.54  18      31.70  1:06.65  1:41.28  2:15.82  2:51.16  3:26.93  4:02.43
                                                                       4:37.96  5:13.67  5:50.26  6:25.73  7:01.81  7:37.36  8:13.56
                                                                       8:49.59  9:25.60 10:02.11 10:38.50 11:14.62 11:50.21 12:26.68
                                                                      13:03.37 13:39.61 14:15.88 14:52.43 15:28.43 16:04.74 16:40.45
                                                                      17:14.81
HUNTER, PIERCE        14 PC SAN RAMON LIV              17:48.83  19      31.19  1:05.62  1:41.06  2:16.87  2:40.62  3:27.50  4:02.94
                                                                       4:38.24  5:13.33  5:48.32  6:23.61  6:59.19  7:34.55  8:10.18
                                                                       8:46.23  9:22.35  9:58.32 10:34.30 11:10.74 11:47.03 12:23.41
                                                                      12:59.76 13:20.04 14:12.39 14:48.61 15:25.01 16:01.42 16:37.65
                                                                      17:13.63
PFEIFFER, ERIK        15 PC SANTA ROSA NE              17:51.92  20      31.79  1:06.58  1:41.95  2:17.59  2:53.36  3:29.15  4:04.87
                                                                       4:40.68  5:16.44  5:52.23  6:28.39  7:04.26  7:33.03  8:16.07
                                                                       8:47.28  9:28.34 10:04.70 10:40.53 11:07.88 11:53.12 12:21.29
                                                                      13:05.94 13:42.02 14:18.02 14:44.61 15:30.16 16:06.02 16:41.91
                                                                      17:17.68
PEQUENO, ESTEBAN      14 ** ACUATICA NELS              17:56.07  21      32.24  1:07.40  1:43.83  2:20.09  2:56.81  3:33.65  4:10.38
                                                                       4:47.22  5:23.04  5:58.97  6:35.15  7:11.08  7:47.46  8:23.56
                                                                       8:59.71  9:35.53 10:12.13 10:48.28 11:25.13 12:01.49 12:38.04
                                                                      13:14.66 13:51.04 14:27.07 15:02.67 15:38.32 16:13.56 16:48.58
                                                                      17:23.35
THOMPSON, AUSTEN      13 AZ SDA                        17:56.51  22      31.47  1:06.64  1:41.99  2:17.07  2:53.14  3:29.05  4:04.53
                                                                       4:40.93  5:17.14  5:52.78  6:28.78  7:03.77  7:39.96  8:16.99
                                                                       8:53.98  9:30.03 10:06.24 10:42.84 11:19.46 11:55.76 12:32.06
                                                                      13:08.11 13:44.47 14:20.83 14:57.15 15:33.33 16:09.55 16:45.91
                                                                      17:17.30
PRIOR, MATTHEW        17 PC SOLO SWIM CLU              17:57.71  23      32.72  1:07.58  1:42.95  2:18.21  2:53.87  3:29.53  4:05.17
                                                                       4:41.50  5:17.36  5:53.24  6:29.83  7:06.04  7:41.58  8:17.72
                                                                       8:54.21  9:30.41 10:06.36 10:42.59 11:15.59 11:55.76 12:32.59
                                                                      13:08.71 13:45.68 14:22.57 14:59.49 15:36.11 16:12.62 16:48.67
                                                                      17:24.62
MOBERLY, TARO         15 PC SANTA CLARA S              17:58.43  24      32.27  1:06.92  1:42.51  2:17.09  2:52.75  3:28.02  4:04.53
                                                                       4:40.61  5:17.27  5:53.41  6:29.58  7:05.68  7:42.09  8:17.72
                                                                       8:54.53  9:30.73 10:07.72 10:44.16 11:21.09 11:57.61 12:34.50
                                                                      13:11.07 13:48.06 14:24.36 15:00.95 15:36.95 16:13.07 16:48.81
                                                                      17:24.89
HARPER, GREG          12 PC WALNUT CREEK               18:00.00  25      33.18  1:08.92  1:45.04  2:21.63  2:57.94  3:34.64  4:11.02
                                                                       4:47.68  5:23.58  6:00.11  6:36.61  7:13.71  7:50.11  8:26.72
                                                                       9:03.61  9:40.89 10:16.77 10:52.84 11:28.88 12:05.05 12:41.07
                                                                      13:17.52 13:52.73 14:28.67 15:04.18 15:39.78 16:15.31 16:51.01
                                                                      17:26.11

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

GENDOTTI, NATHAN      15 PC TERRAPINS SWI              18:05.93  26      33.74  1:10.16  1:47.04  2:22.96  2:59.82  3:35.92  4:12.72
                                                                       4:49.02  5:25.34  6:01.33  6:37.27  7:13.56  7:49.77  8:25.63
                                                                       9:01.80  9:38.28 10:14.64 10:50.95 11:27.57 12:03.37 12:39.87
                                                                      13:16.50 13:53.53 14:30.12 15:06.94 15:43.54 16:20.29 16:56.78
                                                                      17:32.95
TROWBRIDGE, NICK      13 PC PALO ALTO STA              18:05.93  27      33.07  1:09.15  1:45.00  2:21.37  2:57.94  3:33.83  4:10.23
                                                                       4:46.79  5:22.99  5:59.64  6:35.51  7:12.25  7:48.81  8:25.74
                                                                       9:02.04  9:38.63 10:15.46 10:52.31 11:28.74 12:05.24 12:41.93
                                                                      13:18.90 13:56.24 14:33.48 15:11.18 15:46.69 16:23.08 17:00.08
                                                                      17:33.72
TAKAMINE, LELAND      15 PC PALO ALTO STA              18:07.57  28      32.65  1:07.72  1:43.41  2:18.92  2:55.04  3:31.38  4:07.65
                                                                       4:43.75  5:20.17  5:56.31  6:33.03  7:09.60  7:45.77  8:22.14
                                                                       8:58.85  9:35.48 10:12.34 10:48.82 11:25.99 12:02.93 12:39.58
                                                                      13:16.08 13:52.63 14:28.92 15:05.82 15:42.04 16:18.91 16:55.35
                                                                      17:31.94
FRASER, BRETT         14 ** CAYJ                       18:09.79  29      33.70  1:08.79  1:45.71  2:21.97  2:58.11  3:34.19  4:10.76
                                                                       4:47.34  5:23.89  6:00.15  6:35.90  7:12.55  7:48.80  8:25.43
                                                                       9:01.36  9:37.52 10:13.45 10:50.42 11:26.81 12:03.58 12:40.02
                                                                      13:16.49 13:52.98 14:30.29 15:07.16 15:44.20 16:20.37 16:57.37
                                                                      17:33.87
HIGGINS, MARK         12 PC PALO ALTO STA              18:17.80  30      32.14  1:08.26  1:45.14  2:21.95  2:58.88  3:36.17  4:12.83
                                                                       4:49.90  5:26.58  6:03.66  6:40.54  7:17.33  7:53.91  8:30.97
                                                                       9:07.97  9:44.62 10:16.81 10:58.52 11:35.30 12:12.22 12:49.05
                                                                      13:25.54 13:56.00 14:39.11 15:16.19 15:53.10 16:30.16 17:07.05
                                                                      17:35.07
FOSTER, TAYLOR        14 ** CAYJ                       18:23.67  31      33.96  1:10.01  1:46.76  2:23.06  3:00.11  3:36.63  4:13.42
                                                                       4:49.87  5:26.54  6:03.25  6:39.64  7:16.48  7:53.00  8:29.60
                                                                       9:06.68  9:44.11 10:20.58 10:57.93 11:34.87 12:11.97 12:49.38
                                                                      13:26.69 14:03.52 14:40.32 15:17.58 15:54.69 16:32.31 17:10.46
                                                                      17:47.30
PAWLOWSKI, ADAM       16 PC PLEASANTON SE              18:26.77  32      31.80  1:06.78  1:42.60  2:18.85  2:54.15  3:30.29  4:06.26
                                                                       4:42.65  5:19.51  5:56.43  6:32.36  7:09.67  7:47.21  8:24.88
                                                                       9:01.90  9:39.11 10:16.55 10:54.13 11:30.83 12:08.16 12:45.09
                                                                      13:23.59 14:01.74 14:40.14 15:18.52 15:56.29 16:34.04 17:11.94
                                                                      17:49.67
HINSHAW, RYAN         14 PC DEANZA CUPERT              18:28.68  33      33.22  1:10.02  1:46.78  2:23.70  3:00.83  3:37.75  4:13.82
                                                                       4:50.88  5:28.45  6:05.80  6:42.77  7:20.37  7:57.85  8:35.62
                                                                       9:11.25  9:48.43 10:25.87 11:04.30 11:41.62 12:18.78 12:53.65
                                                                      13:31.74 14:08.90 14:46.39 15:23.35 16:00.90 16:38.34 17:15.51
                                                                      17:42.13
GOLTRA, COLIN         14 PC WALNUT CREEK               18:32.74  34      32.77  1:09.37  1:45.82  2:22.88  3:00.17  3:37.69  4:14.28
                                                                       4:50.22  5:28.29  6:05.58  6:42.56  7:19.85  7:57.32  8:35.58
                                                                       9:08.97  9:48.49 10:25.65 11:04.09 11:41.42 12:19.38 12:55.32
                                                                      13:33.46 14:08.05 14:49.94 15:28.71 16:06.43 16:44.34 17:21.75
                                                                      17:55.88
BERRETTA, GUSTAVO     12 ** UNATTACHED                 18:37.27  35      33.40  1:10.12  1:47.06  2:24.25  3:00.56  3:37.70  4:14.09
                                                                       4:51.07  5:28.12  6:04.96  6:42.45  7:19.43  7:56.89  8:35.19
                                                                       9:12.96  9:51.13 10:29.19 11:08.03 11:45.96 12:24.00 13:01.09
                                                                      13:39.13 14:16.68 14:54.89 15:32.80 16:10.85 16:49.07 17:26.28
                                                                      18:02.75
CAI, MATTHEW          14 PC SANTA CLARA S              18:42.06  36      33.56  1:10.64  1:48.45  2:26.41  3:04.11  3:41.51  4:16.69
                                                                       4:57.83  5:35.93  6:13.91  6:47.68  7:29.53  8:07.37  8:45.37
                                                                       9:23.45 10:01.17 10:39.07 11:16.93 11:55.09 12:33.08 13:10.80
                                                                      13:48.29 14:25.88 15:03.22 15:40.96 16:18.02 16:54.90 17:31.77
                                                                      18:08.21
REISS-GOLDBERG, MITCH 14 PC CABRILLO THRE              18:44.64  37      33.18  1:09.79  1:47.56  2:24.92  3:02.56  3:40.22  4:17.17
                                                                       4:55.29  5:33.30  6:11.01  6:47.70  7:26.01  8:03.25  8:41.32
                                                                       9:19.44  9:56.64 10:34.05 11:11.97 11:49.39 12:27.23 13:04.19
                                                                      13:42.17 14:19.79 14:57.89 15:35.76 16:14.72 16:51.96 17:30.47
                                                                      17:58.57

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

SOLLOM-BROTHERTON, GA 13 PC PLEASANTON SE              18:49.95  38      32.61  1:09.37  1:47.44  2:24.42  3:02.25  3:39.99  4:18.45
                                                                       4:55.28  5:33.66  6:12.75  6:49.12  7:27.50  8:07.23  8:44.24
                                                                       9:22.40 10:00.23 10:39.09 11:18.80 11:59.61 12:36.30 13:15.25
                                                                      13:53.82 14:31.63 15:09.96 15:47.91 16:27.21 17:03.94 17:37.80
                                                                      18:15.88
FRONCZAK, SEAN        13 PC SANTA CLARA S              18:51.43  39      33.45  1:10.75  1:40.91  2:26.04  2:53.89  3:41.44  4:16.84
                                                                       4:57.66  5:34.73  6:13.50  6:50.27  7:29.23  8:05.51  8:45.04
                                                                       9:22.40 10:01.20 10:38.09 11:17.25 11:45.33 12:33.39 13:11.43
                                                                      13:48.98 14:26.18 15:03.68 15:41.58 16:19.32 16:57.60 17:36.07
                                                                      18:08.29
LOCKWOOD, MICHAEL     16 ** CAYJ                       18:54.92  40      33.45  1:09.03  1:45.07  2:21.81  2:57.94  3:34.80  4:11.46
                                                                       4:47.84  5:24.86  6:01.84  6:38.59  7:16.93  7:55.00  8:33.17
                                                                       9:11.24  9:50.50 10:28.81 11:07.96 11:45.34 12:24.74 13:03.91
                                                                      13:43.40 14:22.75 15:00.73 15:40.65 16:19.67 16:59.09 17:38.35
                                                                      18:16.60
KUO, DAVID            14 PC SANTA CLARA S              19:00.26  41      31.98  1:07.60  1:43.90  2:19.92  2:56.15  3:32.13  4:08.64
                                                                       4:44.97  5:22.22  5:59.89  6:37.51  7:15.60  7:55.21  8:34.45
                                                                       9:13.93  9:53.87 10:33.35 11:12.13 11:50.12 12:30.35 13:10.57
                                                                      13:50.57 14:30.65 15:10.00 15:49.76 16:31.17 17:10.68 17:48.37
                                                                      18:25.99
NELSON, BILLY         14 PC PLEASANTON SE              19:00.70  42      32.29  1:09.49  1:46.92  2:24.59  3:02.15  3:40.34  4:18.05
                                                                       4:55.79  5:33.84  6:12.42  6:49.60  7:28.95  8:08.21  8:46.62
                                                                       9:25.35 10:03.71 10:42.89 11:20.92 11:52.27 12:40.01 13:18.07
                                                                      13:56.91 14:30.54 15:14.60 15:52.88 16:31.60 17:09.20 17:47.21
                                                                      18:18.88
WONNER, CASEY         14 PC ALAMEDA ISLAN              19:03.43  43      35.07  1:12.66  1:51.25  2:29.43  3:07.06  3:44.32  4:22.34
                                                                       5:00.51  5:38.48  6:16.18  6:54.37  7:32.68  8:11.20  8:49.66
                                                                       9:28.59 10:07.15 10:45.96 11:24.41 12:02.98 12:41.30 13:19.83
                                                                      13:58.22 14:37.25 15:15.80 15:54.52 16:32.59 17:11.08 17:49.39
                                                                      18:27.79
BIBL, DANIEL          13 PC PALO ALTO STA              19:08.88  44      33.88  1:11.01  1:49.56  2:27.39  3:05.70  3:43.76  4:22.65
                                                                       5:00.83  5:39.34  6:17.43  6:56.01  7:34.65  8:13.22  8:51.89
                                                                       9:30.48 10:09.17 10:48.29 11:27.35 12:06.47 12:44.75 13:23.00
                                                                      14:01.50 14:39.73 15:18.36 15:49.50 16:35.15 17:13.66 17:52.19
                                                                      18:30.94
MACIEL, SANTIAGO      16 PC GILROY GATORS              19:21.28  45      32.61  1:08.68  1:45.95  2:23.37  2:55.08  3:38.98  4:17.26
                                                                       4:56.45  5:32.71  6:14.80  6:54.89  7:34.48  8:14.00  8:54.78
                                                                       9:34.96 10:15.45 10:51.58 11:36.11 12:16.73 12:56.99 13:37.54
                                                                      14:15.02 14:53.39 15:33.48 16:12.01 16:51.09 17:31.05 18:08.08
                                                                      18:39.91
RADOS, MATTHEW        13 PC ALAMEDA ISLAN              19:23.30  46      34.94  1:12.85  1:50.95  2:29.41  3:07.97  3:46.40  4:24.92
                                                                       5:03.56  5:42.14  6:21.30  7:00.02  7:38.80  8:17.49  8:56.45
                                                                       9:35.37 10:14.36 10:53.55 11:33.00 12:10.21 12:51.21 13:24.15
                                                                      14:09.59 14:48.92 15:28.54 16:07.96 16:47.63 17:26.92 18:06.27
                                                                      18:44.78
DIGNAN, RYAN          12 AZ SDA                        19:26.32  47      34.95  1:15.01  1:56.24  2:36.39  3:07.09  3:55.57  4:28.58
                                                                       5:15.96  5:46.56  6:34.65  7:08.68  7:52.49  8:28.37  9:10.10
                                                                       9:44.79 10:27.86 11:00.10 11:45.93 12:20.50 13:03.09 13:30.40
                                                                      14:19.96 14:53.47 15:37.67 16:09.39 16:54.92 17:33.53 18:11.82
                                                                      18:49.77
RAFTER, ALEX          13 PC LADERA OAKS                19:34.04  48      35.25  1:13.31  1:42.66  2:30.39  3:09.04  3:47.62  4:26.66
                                                                       5:05.41  5:44.74  6:24.10  7:03.36  7:42.05  8:21.94  9:00.82
                                                                       9:40.22 10:19.85 10:59.01 11:38.07 12:17.54 12:56.87 13:36.62
                                                                      14:15.72 14:55.02 15:34.32 16:14.84 16:54.35 17:34.63 18:14.43
                                                                      18:44.03
QUISTAD, STEVEN       15 PC LOS ALTOS/MTN              19:43.98  49      33.26  1:09.51  1:47.18  2:25.23  3:03.97  3:42.83  4:22.44
                                                                       5:02.14  5:42.49  6:22.24  7:02.76  7:42.68  8:23.57  9:04.00
                                                                       9:44.63 10:24.67 11:05.60 11:45.81 12:26.61 13:06.44 13:47.09
                                                                      14:26.87 15:07.57 15:47.75 16:28.46 17:07.93 17:47.80 18:26.78
                                                                      19:06.66

. S.A.M.M.S.                                     SWIMCLUB AND MEET MANAGEMENT SYSTEM                                   SERIAL # 6001

                                        PACIFIC SWIMMING AGE GROUP LONG COURSE CHAMPIONSHIP

MEET SANCTION NUMBER PC4-002                          07/28/04  THRU  08/01/04          LONG COURSE

                                                F I N A L   M E E T   R E S U L T S

============================================================================================================================
   EVENT  202                                    MENS    OPEN    1500 FREE                                   EVENT  202
============================================================================================================================

 SWIMMERS NAME       AGE ....T E A M.....  PRELIM  PLC   FINAL  PLC .................... S   P   L   I   T   S .....................

DARROW, PAT           14 PC PLEASANTON SE              19:54.41  50      33.65  1:10.17  1:49.20  2:28.30  3:08.22  3:46.58  4:25.88
                                                                       5:06.29  5:46.87  6:26.47  7:06.70  7:46.87  8:26.72  9:07.42
                                                                       9:48.53 10:30.98 11:07.60 11:53.72 12:19.74 13:16.11 13:57.36
                                                                      14:38.73 15:14.42 15:58.91 16:39.07 17:19.21 17:50.70 18:34.28
                                                                      19:11.34
HUDNALL, MARK         12 PC PALO ALTO STA              19:59.31  51      37.51  1:19.07  2:00.17  2:41.78  3:22.43  4:02.87  4:42.52
                                                                       5:22.81  6:02.85  6:42.73  7:22.67  8:02.95  8:43.12  9:22.97
                                                                      10:03.00 10:42.92 11:22.59 12:02.09 12:41.98 13:22.06 14:01.67
                                                                      14:41.46 15:21.33 16:01.64 16:36.10 17:22.79 18:02.65 18:42.39
                                                                      19:21.39
MALICK, EDDIE         12 PC GILROY GATORS              21:36.07  52      38.93  1:21.52  2:05.21  2:49.27  3:32.39  4:17.89  5:01.65
                                                                       5:46.29  6:30.37  7:14.35  7:58.24  8:42.76  9:27.85 10:11.06
                                                                      10:55.06 11:37.27 12:21.44 13:03.56 13:45.99 14:29.03 15:12.99
                                                                      15:55.98 16:39.79 17:22.50 18:04.11 18:46.51 19:29.11 20:11.65
                                                                      20:54.48
BROCHIER, TIMOTHY     14 PC PENINSULA COV                DQUED
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT