ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Santa Clara 37th International Swim Meet Day 3
5/23/2004-5/23/2004
Santa Clara, California, USA

   Santa Clara XXXVII International Swim Meet
                 May 20 - 23, 2004   
         George Haines International Swim Center                 
 
                      50 meter pool
                    
                         RESULTS

                    DAY THREE: May 22, 2004
        
     
         
 
 Event 13  Women 400 LC Meter IM
=========================================================================
         Meet: ^ 4:44.41  1992      Summer Sanders
        World: # 4:33.59  9/16/2000 Yana Klochkova - Ukr
     American: & 4:37.58  7/26/1992 Summer Sanders
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Hoff, Katie E          14 North Baltimore-  4:44.68    4:39.82^  22  
        30.08   1:04.16   1:40.15   2:15.30
      2:54.32   3:34.09   4:07.15   4:39.82
  2 McLarty, Sara          21 DBSA-FL           4:54.93    4:47.28   19  
        31.38   1:05.95   1:43.38   2:19.75
      3:01.35   3:43.10   4:15.84   4:47.28
  3 Sandeno, Kaitlin S     21 TROJ-CA           4:53.15    4:48.84   18  
        31.07   1:05.53   1:43.04   2:19.01
      3:01.04   3:42.99   4:16.43   4:48.84
  4 Yevak, Katie J         21 ABSC-GA           4:58.28    4:53.71   17  
        30.98   1:06.11   1:44.98   2:23.14
      3:04.67   3:46.53   4:21.52   4:53.71
  5 Kwasny, Michala L      23 NOVA-CA           4:56.73    4:53.75   16  
        30.86   1:05.84   1:43.74   2:21.20
      3:03.90   3:47.35   4:22.06   4:53.75
  6 Kiel, Alyssa M         17 Silver Dolphins-  4:59.28    4:54.08   15  
        32.67   1:08.07   1:47.33   2:24.59
      3:07.09   3:49.65   4:22.50   4:54.08
  7 Binder, Adrienne M     19 SBSC-CA           4:57.18    4:54.71   14  
        32.07   1:08.10   1:46.57   2:24.70
      3:06.54   3:49.59   4:22.83   4:54.71
  8 Ng, Amy                20 CAL-PC            4:58.59    4:57.90   13  
        32.33   1:09.11   1:46.82   2:23.86
      3:07.42   3:51.28   4:25.29   4:57.90
  9 Davis, Laura M         20 UN-PC             5:00.71    4:58.86   12  
        32.66   1:08.54   1:48.61   2:27.53
      3:09.93   3:51.81   4:26.42   4:58.86
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Kalisz, Courtney C     14 North Baltimore-  5:02.06    4:58.70   10  
        31.74   1:07.18   1:44.24   2:21.06
      3:04.97   3:50.46   4:25.64   4:58.70
 11 Dunnigan, Amanda M     16 North Baltimore-  5:01.16    4:59.99    8  
        33.59   1:11.34   1:50.50   2:28.79
      3:10.93   3:53.15   4:27.17   4:59.99
 12 Beyer, Courtney        17 PASA-PC           5:03.24    5:00.82    7  
        32.54   1:08.13   1:48.21   2:26.53
      3:09.64   3:53.90   4:28.39   5:00.82
 13 Keller, Kalyn D        19 TROJ-CA           5:03.27    5:00.98    6  
        32.59   1:08.03   1:46.74   2:24.28
      3:10.21   3:56.52   4:29.70   5:00.98
 14 Stein, Annie           19 CW-MI             5:03.20    5:01.34    5  
        33.42   1:09.71   1:48.48   2:25.98
      3:09.52   3:52.18   4:27.57   5:01.34
 15 Clemens, Clare A       18 Agua Swim Team-M  5:03.33    5:01.80    4  
        33.30   1:09.89   1:49.23   2:27.79
      3:09.86   3:52.79   4:28.26   5:01.80
 16 Hansen, Erika M        34 Unattached        5:01.59    5:02.95    3  
        31.98   1:07.34   1:46.32   2:24.11
      3:10.60   3:56.32   4:30.21   5:02.95
 17 Illescas, Jennifer P   16 Agua Swim Team-M  5:02.86    5:05.33    2  
        32.01   1:07.93   1:47.38   2:26.40
      3:11.01   3:56.78   4:31.21   5:05.33
 18 Anderson, Stephanie J  19 UN-ST             5:02.37    5:09.66    1  
        32.40   1:09.56   1:48.62   2:26.71
      3:13.42   4:00.70   4:35.29   5:09.66
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Chura, Haley A         18 SMRT-SC           5:03.66    4:58.57  
        32.57   1:09.51   1:46.40   2:21.71
      3:06.59   3:51.45   4:25.63   4:58.57
 20 Hutchinson, Claire T   17 North Baltimore-  5:04.75    5:01.21  
        32.27   1:08.64   1:47.66   2:26.37
      3:10.52   3:55.43   4:29.04   5:01.21
 21 Gong, Jennifer A       16 Daca-PC           5:06.20    5:01.55  
        32.75   1:10.01   1:48.79   2:27.08
      3:10.18   3:53.90   4:28.39   5:01.55
 22 Costella, Lauren D     19 UN-PC             5:04.63    5:02.29  
        32.43   1:08.18   1:47.34   2:25.10
      3:09.59   3:54.34   4:28.96   5:02.29
 23 Clemens, Alison P      15 Agua Swim Team-M  5:05.01    5:03.71  
        32.96   1:10.44   1:49.68   2:28.50
      3:10.47   3:53.89   4:29.62   5:03.71
 24 Strouse, Emily R       20 Tacoma-PN         5:05.92    5:04.33  
        31.66   1:07.98   1:48.72   2:27.58
      3:11.09   3:55.12   4:30.24   5:04.33
 25 Martinez, Jamie M      15 Daca-PC           5:05.68    5:04.37  
        31.86   1:07.19   1:46.38   2:24.26
      3:09.97   3:56.23   4:30.44   5:04.37
 26 Pollard, Stephanie     15 IS                5:07.83    5:05.46  
        31.86   1:08.80   1:48.68   2:27.40
      3:11.98   3:57.19   4:32.29   5:05.46
 27 Kime, Katherine A      14 ROSE-CA           5:06.69    5:06.64  
        31.98   1:08.67   1:49.06   2:28.00
      3:11.82   3:55.54   4:31.12   5:06.64



Event 14  Men 100 LC Meter Butterfly
=========================================================================
         Meet: ^ 52.65  6/28/2003 Michael F Phelps, NORTH BALTIMORE
        World: # 50.98  2003      Ian Crocker - Usa
     American: & 50.98  2003      Ian Crocker
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Phelps, Michael F      18 North Baltimore-    54.42      52.39^  22  
        25.08     52.39                    
  2 Crocker, Ian L         21 TXLA-ST             53.62      52.56^  19  
        24.97     52.56                    
  3 Cavic, Michael         19 CAL-PC              55.01      53.61   18  
        25.18     53.61                    
  4 Mintenko, Mike         28 Ubc Dolphins        54.32      54.20   17  
        25.29     54.20                    
  5 Ilika, Josh               MEX                 54.89      54.24   16  
        25.48     54.24                    
  6 Draganja, Duje         21 Unattached          54.42      54.34   15  
        24.83     54.34                    
  7 Rohleder, Daniel S     17 TXLA-ST             55.43      54.98   14  
        25.75     54.98                    
  8 Cramer, Jayme          21 UN-PC               55.85      55.29   13  
        26.18     55.29                    
  9 Lawler, James W        21 SCSC-PC             55.80      55.92   12  
        26.00     55.92                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Malchow, Thomas        27 CW-MI               55.85      55.51   10  
        26.43     55.51                    
 11 Verhoef, Peter J       19 Coast Guard-VA      56.28      55.70    8  
        25.71     55.70                    
 12 Tarwater, Davis        20 CW-MI               56.36      55.81    7  
        27.14     55.81                    
 13 Kendrick, Rainer K     21 Unattached          56.29      56.09    6  
        26.53     56.09                    
 14 McLaughlin, William A  21 TIGR-PC             56.02      56.47    5  
        26.23     56.47                    
 15 Abercrombie, JD D      22 TXLA-ST             55.90      56.57    4  
        26.33     56.57                    
 16 Adrian, Justin G       21 STAR-PN             56.13      56.71    3  
        26.60     56.71                    
 17 Marshall, Peter J      22 UN-PC               56.33      57.21    2  
        26.41     57.21                    
 18 Langlais, Jean Franco     UL                  56.57      57.22    1  
        26.21     57.22                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Beal, Daniel S         18 SBSC-CA             57.46      55.90  
        26.43     55.90                    
 20 Ringe, David E         22 TROJ-CA             56.66      56.49  
        26.26     56.49                    
 21 Sun, Hougzhe M         18 UN-PC               56.84      56.76  
        26.86     56.76                    
 22 O'Neil, Patrick Q      19 CAL-PC              57.60      57.02  
        27.16     57.02                    
 23 Wilkens, Tom P         28 UN-PC               57.16      57.09  
        26.90     57.09                    
 24 McDonald, Matt S       21 UN-PC               57.04      57.15  
        26.96     57.15                    
 25 Rudolf, Darryl         19 Ubc Dolphins        57.67      58.27  
        26.88     58.27                    
 26 Krompier, Jesse S      16 OAPB-PC             57.67      58.56  
        27.87     58.56                    
 -- Westcott, Dan D        23 TWST-GA             57.12         DQ  
 
      


Event 15  Women 100 LC Meter Breaststroke
=========================================================================
         Meet: ^ 1:09.26  2002      Tara Kirk
        World: # 1:06.37  2003      Leisel Jones - Aus
     American: & 1:07.05  9/18/2000 Megan Quann
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Kirk, Tara J           21 UN-PC             1:10.61    1:08.40^  22  
        32.74   1:08.40                    
  2 Stitts, Staciana C     22 NOVA-CA           1:09.36    1:08.62^  19  
        32.47   1:08.62                    
  3 Quann, Megan M         20 Titans-PN         1:10.47    1:09.95   18  
        33.01   1:09.95                    
  4 Kowal, Kristy A        25 ABSC-GA           1:10.69    1:09.96   17  
        33.05   1:09.96                    
  5 Hardy, Jessica A       17 NOVA-CA           1:10.55    1:10.03   16  
        33.29   1:10.03                    
  6 Blackburn, Lisa           ROW               1:11.23    1:10.88   15  
        33.62   1:10.88                    
  7 Liu, Erica S           17 Daca-PC           1:11.26    1:11.30   14  
        33.71   1:11.30                    
  8 Ertter, Lindsey R      21 ABSC-GA           1:11.90    1:11.77   13  
        33.88   1:11.77                    
  9 Roby, Ashley E         23 ABSC-GA           1:12.61    1:12.21   12  
        34.21   1:12.21                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Zvijerac, Mila         19 Ubc Dolphins      1:13.66    1:12.97   10  
        34.45   1:12.97                    
 11 Spann, Alexi C         17 TXLA-ST           1:13.16    1:13.00    8  
        34.87   1:13.00                    
 12 Pierse, Annamay        20 Ubc Dolphins      1:13.05    1:13.08    7  
        34.79   1:13.08                    
 13 Babicz, Annie M        18 CAL-PC            1:15.64    1:13.50    6  
        34.42   1:13.50                    
 14 Schmidt, Heidi K       21 Daca-PC           1:13.57    1:13.80    5  
        34.77   1:13.80                    
 15 Hughes, Stephanie G    25 UN-PC             1:13.08    1:13.92    4  
        34.85   1:13.92                    
 16 McIntyre, Missy G      16 Tacoma-PN         1:15.21    1:15.07    3  
        34.86   1:15.07                    
 17 Gilbert, Kirsten E     20 UN-PC             1:15.79    1:15.21    2  
        35.98   1:15.21                    
 18 Avilla, Leah K         18 UN-ST             1:15.09    1:15.89    1  
        35.49   1:15.89                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Hsiao, Stephanie L     21 NOVA-CA           1:15.93    1:14.61  
        34.97   1:14.61                    
 20 Mange, Michelle        17 Ubc Dolphins      1:16.84    1:15.26  
        36.25   1:15.26                    
 21 Freeman, Katy N        17 WCAB-PC           1:16.17    1:16.05  
        35.71   1:16.05                    
 22 Davis, Laura M         20 UN-PC             1:16.03    1:16.40  
        36.60   1:16.40                    
 23 Hemmerle, Tracey L     20 UN-ST             1:15.83    1:16.62  
        36.81   1:16.62                    
 24 Evo, Megan M           17 Atlantis-MI       1:16.98    1:16.76  
        36.14   1:16.76                    
 25 Simonds, Shannon M     16 WEST-PC           1:17.47    1:17.43  
        36.76   1:17.43                    
 26 Dyer, Renee D          21 SMST-SN           1:17.16    1:17.81  
        36.87   1:17.81                    
 27 Hiller, Maryann        17 PASA-PC           1:17.49    1:18.57  
        36.76   1:18.57                    
 



Event 16  Men 400 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 3:53.18  6/28/2003 Klete Keller, CW   -MI
        World: # 3:40.17  7/22/2001 Ian Thorpe - Aus
     American: & 3:47.00  9/16/2000 Klete Keller
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Keller, Klete          22 CW-MI             3:55.22    3:51.40^  22  
        27.63     57.32   1:26.89   1:56.42
      2:25.66   2:54.48   3:23.17   3:51.40
  2 Johnston, Mark         24 Ubc Dolphins      3:56.59    3:53.98   19  
        27.62     57.49   1:27.24   1:56.81
      2:26.46   2:56.02   3:25.54   3:53.98
  3 Vanderkaay, Peter      20 CW-MI             3:57.30    3:54.28   18  
        27.91     57.93   1:27.95   1:57.95
      2:27.58   2:57.41   3:26.35   3:54.28
  4 Vendt, Erik K          23 TROJ-CA           3:57.21    3:55.32   17  
        27.60     57.05   1:27.09   1:56.86
      2:26.62   2:56.81   3:26.84   3:55.32
  5 Johns, Brian           21 Ubc Dolphins      3:59.68    3:56.48   16  
        26.77     56.27   1:25.92   1:55.93
      2:26.30   2:57.30   3:28.05   3:56.48
  6 Montesterio, Ricardo   25 GSC-FL            3:57.33    3:58.32   15  
        28.10     57.82   1:27.81   1:57.99
      2:28.06   2:58.47   3:28.80   3:58.32
  7 Mull, Cameron S        27 Santa Cruz-PC     3:57.89    3:59.17   14  
        27.82     57.81   1:28.40   1:58.73
      2:29.17   2:59.31   3:29.64   3:59.17
  8 Lochte, Ryan           19 DBSA-FL           3:59.67    4:00.20   13  
        27.97     58.28   1:28.64   1:59.07
      2:29.18   2:59.80   3:30.08   4:00.20
  9 Margalis, Robert       22 SPA-FG            3:58.17    4:00.70   12  
        28.12     58.32   1:28.83   1:59.07
      2:29.49   2:59.97   3:30.63   4:00.70
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Cramer, Jayme          21 UN-PC             4:02.31    3:57.94   10  
        27.99     58.20   1:28.63   1:59.03
      2:29.49   2:59.76   3:29.36   3:57.94
 11 Cho, Jung Mo           19 KOREA             4:00.22    3:58.08    8  
        28.04     58.04   1:28.19   1:58.67
      2:28.80   2:59.44   3:29.15   3:58.08
 12 Clements, Kevin R      24 North Baltimore-  4:02.83    3:58.12    7  
        27.51     57.19   1:27.84   1:58.21
      2:28.76   2:59.16   3:29.22   3:58.12
 13 Klueh, Michael P       17 TXLA-ST           4:00.52    3:58.14    6  
        27.74     57.75   1:28.06   1:58.68
      2:29.24   2:59.71   3:30.10   3:58.14
 14 Ketchum, Dan J         22 CW-MI             4:04.21    3:59.26    5  
        28.02     58.93   1:30.07   2:01.08
      2:31.73   3:01.82   3:32.22   3:59.26
 15 Hurd, Andrew           21 TO*               4:02.87    3:59.76    4  
        28.59     59.42   1:30.84   2:01.55
      2:31.76   3:01.80   3:32.54   3:59.76
 16 Foster, John M         17 NOVA-CA           4:03.55    4:01.71    3  
        27.51     57.20   1:27.64   1:58.24
      2:29.07   3:00.02   3:31.57   4:01.71
 17 Mellouli, Oussama      20 TROJ-CA           4:02.24    4:05.29    2  
        28.35     58.52   1:29.12   2:00.03
      2:30.73   3:02.05   3:33.83   4:05.29
 18 Rose, Brian C          16 SCSC-PC           4:04.34    4:10.01    1  
        28.00     58.49   1:29.71   2:01.58
      2:33.97   3:05.94   3:38.43   4:10.01
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Sayao, Carlos          21 TO*               4:08.12    4:04.06  
        28.24     58.96   1:30.14   2:01.01
      2:31.72   3:02.73   3:34.05   4:04.06
 20 Kim, Bang H            24 GSC-FL            4:06.00    4:04.17  
        28.76     59.63   1:31.01   2:02.28
      2:33.45   3:04.45   3:34.79   4:04.17
 21 Wollner, Samuel B      18 Agua Swim Team-M  4:07.59    4:05.19  
        29.04   1:00.05   1:31.59   2:02.87
      2:33.77   3:05.18   3:36.12   4:05.19
 22 Phillips, Shaun C      19 UN-PC             4:06.79    4:05.22  
        28.91     59.82   1:31.48   2:02.85
      2:33.98   3:04.67   3:35.42   4:05.22
 23 Grant, Andy W          19 UN-PC             4:08.16    4:05.86  
        29.06   1:00.60   1:32.65   2:03.94
      2:35.36   3:06.57   3:37.36   4:05.86
 24 Cochrane, Ryan         15 IS                4:05.83    4:06.50  
        28.79     59.89   1:31.00   2:02.30
      2:33.69   3:05.00   3:36.28   4:06.50
 25 Monsees, Zac A         18 SCSC-PC           4:07.77    4:07.22  
        28.28     59.20   1:30.89   2:02.66
      2:34.43   3:05.75   3:36.67   4:07.22
 26 Storie, Tyler W        20 TROJ-CA           4:07.34    4:07.35  
        28.77     59.74   1:31.18   2:02.46
      2:33.87   3:05.34   3:36.88   4:07.35
 27 Copple, Blake R        18 Unattached        4:06.54    4:08.74  
        28.54     59.60   1:31.15   2:02.52
      2:34.22   3:05.76   3:37.34   4:08.74
 



Event 17  Women 200 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 2:00.05  1996      Jenny Thompson
        World: # 1:56.78  9/6/1994  Franziska van Almsick - Ger
     American: & 1:57.41  2003      Lindsay Benko
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lanne, Colleen A       24 NOVA-CA           2:03.27    2:01.94   22  
        28.34     58.44   1:29.63   2:01.94
  2 Joyce, Kara Lynn       18 CW-MI             2:03.63    2:02.27   19  
        28.77     59.71   1:31.04   2:02.27
  3 Limpert, Marianne L    31 North Baltimore-  2:03.59    2:02.58   18  
        29.68   1:01.01   1:31.95   2:02.58
  4 Munz, Diana M          21 Silver Dolphins-  2:03.88    2:02.81   17  
        29.32   1:00.34   1:31.91   2:02.81
  5 Dwelley, Kate E        15 TERA-PC           2:03.25    2:02.96   16  
        29.12   1:00.42   1:32.08   2:02.96
  6 Beaudry, Maya          16 Ubc Dolphins      2:03.94    2:03.26   15  
        29.91   1:01.14   1:32.61   2:03.26
  7 Chandler, Ashley N     20 CAL-PC            2:03.66    2:03.33   14  
        29.22   1:00.20   1:31.55   2:03.33
  8 Foschi, Jessica K      23 LIAC-MR           2:02.50    2:03.76   13  
        29.08   1:00.25   1:32.00   2:03.76
  9 Sandeno, Kaitlin S     21 TROJ-CA           2:03.13    2:04.04   12  
        29.77   1:01.16   1:32.63   2:04.04
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Harada, Kim E          23 STAR-PN           2:05.25    2:02.58   10  
        29.09   1:00.41   1:32.12   2:02.58
 11 Doody, Kelly           24 Ubc Dolphins      2:04.28    2:02.92    8  
        29.15   1:00.03   1:31.40   2:02.92
 12 Ziegler, Kate          15 FISH-PV           2:04.00    2:03.14    7  
        29.47   1:00.71   1:32.84   2:03.14
 13 Binder, Adrienne M     19 SBSC-CA           2:04.68    2:03.88    6  
        29.82   1:00.90   1:32.61   2:03.88
 14 McLarty, Sara          21 DBSA-FL           2:04.89    2:04.18    5  
        30.25   1:01.64   1:33.21   2:04.18
 15 Gravelle, Julie           UL                2:04.95    2:04.49    4  
        29.70   1:01.13   1:33.14   2:04.49
 16 Arsenault, Samantha J  22 ABSC-GA           2:04.38    2:04.77    3  
        29.22   1:00.64   1:32.97   2:04.77
 17 Williams, Stefanie M   24 ABSC-GA           2:04.70    2:05.47    2  
        28.81   1:00.79   1:33.91   2:05.47
 18 Charron Watson, Chane     UL                2:05.12    2:06.04    1  
        30.24   1:01.65   1:34.12   2:06.04
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Medina, Lauren E       21 CAL-PC            2:05.51    2:03.60  
        29.43   1:00.98   1:32.80   2:03.60
 20 Jamison, Tanica Y      22 TXLA-ST           2:05.37    2:03.95  
        28.53     59.94   1:32.14   2:03.95
 21 Reilly, Erin P         19 CAL-PC            2:05.35    2:04.38  
        29.07   1:00.58   1:32.94   2:04.38
 22 Hardt, Julie E         22 RENO-PC           2:05.72    2:04.89  
        29.96   1:01.74   1:34.13   2:04.89
 23 Koch, Becky            21 Villanova-MA      2:05.59    2:05.09  
        29.91   1:01.65   1:34.06   2:05.09
 24 Kiel, Alyssa M         17 Silver Dolphins-  2:05.63    2:05.92  
        30.09   1:01.81   1:34.21   2:05.92
 25 Axtell, Andrea L       17 TXLA-ST           2:05.52    2:06.14  
        29.48   1:01.45   1:33.97   2:06.14
 26 Robinson, Katie A      19 UN-ST             2:05.51    2:07.28  
        29.23   1:01.44   1:34.49   2:07.28
 27 Keller, Kalyn D        19 TROJ-CA           2:05.54    2:07.99  
        30.88   1:03.47   1:36.38   2:07.99
 
      


Event 18  Men 200 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         Meet: ^ 1:56.98  6/28/2003 Aaron W Peirson, NOVA-CA
        World: # 1:55.15  3/20/2002 Aaron Peirsol - Usa
     American: & 1:55.15  3/20/2002 Aaron Peirsol
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Peirsol, Aaron W       20 TXLA-ST           2:02.59    1:56.95^  22  
        27.91     57.53   1:27.43   1:56.95
  2 Phelps, Michael F      18 North Baltimore-  2:01.84    1:57.58   19  
        28.65     58.23   1:28.18   1:57.58
  3 DeJong, Chris          20 CW-MI             2:03.64    2:02.31   18  
        29.34   1:00.86   1:32.09   2:02.31
  4 Westcott, Dan D        23 TWST-GA           2:04.24    2:03.81   17  
        29.74   1:01.34   1:33.01   2:03.81
  5 Marshall, Peter J      22 UN-PC             2:03.90    2:04.27   16  
        28.63   1:00.48   1:33.11   2:04.27
  6 Oriwol, Tobias         19 UN-PC             2:05.64    2:04.57   15  
        29.79   1:01.49   1:33.17   2:04.57
  7 Liscinsky, Mark M      22 CUBU-PV           2:04.74    2:04.76   14  
        29.47   1:01.01   1:33.30   2:04.76
  8 Strelzow, Desmond      18 Ubc Dolphins      2:06.14    2:05.22   13  
        29.77   1:01.16   1:33.75   2:05.22
  9 Sun, Hougzhe M         18 UN-PC             2:06.28    2:06.09   12  
        30.10   1:01.91   1:35.01   2:06.09
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Sung, Albert           21 NOVA-CA           2:07.65    2:04.81   10  
        29.70   1:01.31   1:33.38   2:04.81
 11 Staley, Trent W        22 TROJ-CA           2:06.63    2:04.92    8  
        30.15   1:01.91   1:33.66   2:04.92
 12 Donnelly, Eric R       23 GSC-FL            2:09.29    2:07.87    7  
        30.59   1:02.83   1:36.06   2:07.87
 13 Watts, Tim                SVAA-PC           2:09.98    2:08.84    6  
        30.31   1:03.00   1:36.40   2:08.84
 14 Shevchik, Daniel J     23 NOVA-CA           2:09.05    2:09.06    5  
        29.97   1:02.40   1:35.62   2:09.06
 15 Miller, Robert         19 Ubc Dolphins      2:09.48    2:09.21    4  
        30.49   1:02.66   1:36.16   2:09.21
 16 Wilkens, Tom P         28 UN-PC             2:10.21    2:09.34    3  
        30.77   1:03.33   1:36.73   2:09.34
 17 Sayao, Carlos          21 TO*               2:10.42    2:09.68    2  
        31.66   1:04.35   1:37.47   2:09.68
 18 Lathrope, Scott P      17 OAPB-PC           2:10.48    2:10.67    1  
        31.12   1:04.00   1:37.02   2:10.67
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Vendt, Erik K          23 TROJ-CA           2:11.54    2:07.75  
        31.56   1:04.19   1:36.60   2:07.75
 20 Lochte, Ryan           19 DBSA-FL           2:11.26    2:08.67  
        31.51   1:05.00   1:37.65   2:08.67
 21 Rehrmann, Steve T      21 Daca-PC           2:12.93    2:10.37  
        30.77   1:03.13   1:36.51   2:10.37
 22 Molina, Miguel S       19 Unattached        2:11.98    2:11.05  
        31.84   1:04.90   1:38.39   2:11.05
 23 Osborn, Peter D        20 ABSC-GA           2:14.50    2:11.47  
        30.92   1:04.40   1:38.30   2:11.47
 24 Margalis, Robert       22 SPA-FG            2:11.82    2:11.82  
        31.82   1:05.07   1:39.07   2:11.82
 25 Jones, Matt E          20 UN-SN             2:11.08    2:12.25  
        31.15   1:04.21   1:38.11   2:12.25
 26 Alexander, Richard     17 IS                2:14.05    2:12.73  
        31.83   1:05.53   1:39.64   2:12.73
 27 Ransom, Kyle A         19 UN-PC             2:10.91    2:12.80  
        30.79   1:04.54   1:38.91   2:12.80
 



Event 19  Women 100 LC Meter Backstroke
=========================================================================
         Meet: ^ 1:00.19  2002      Natalie Coughlin
        World: #   59.58  8/13/2002 Natalie Coughlin - Usa
     American: &   59.58  8/13/2002 Natalie Coughlin
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Coughlin, Natalie A    21 CAL-PC            1:03.07    1:00.66  
        29.26   1:00.66                    
  2 Cope, Haley G          25 UN-SN             1:03.30    1:02.10  
        30.44   1:02.10                    
  3 McGregory, Hayley F    18 TXLA-ST           1:03.34    1:02.56  
        30.09   1:02.56                    
  4 Fratesi, Jennifer         ROW               1:04.53    1:03.45  
        31.38   1:03.45                    
  5 Meredith, Caitlin      20 Ubc Dolphins      1:04.11    1:03.87  
        31.11   1:03.87                    
  6 Marik, Melissa A       15 Naperville-IL     1:04.18    1:04.97  
        31.26   1:04.97                    
  7 Wycliffe, Elizabeth C  21 UN-ST             1:04.20    1:05.12  
        31.67   1:05.12                    
  8 Hoff, Katie E          14 North Baltimore-  1:04.82    1:05.22  
        32.16   1:05.22                    
  9 Duplessis, Renate M    22 GSC-FL            1:05.21    1:05.73  
        31.23   1:05.73                    
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Rogers, Lauren M       16 TERA-PC           1:05.27    1:04.75  
        31.65   1:04.75                    
 11 Johnson, Sara J        21 CW-MI             1:06.58    1:05.87  
        32.28   1:05.87                    
 12 Bishop, Brooke         17 PASA-PC           1:06.33    1:05.90  
        32.09   1:05.90                    
 13 Axtell, Andrea L       17 TXLA-ST           1:06.25    1:05.95  
        32.31   1:05.95                    
 14 Arsenault, Samantha J  22 ABSC-GA           1:06.35    1:06.08  
        32.52   1:06.08                    
 15 DeAlva, Daniell A      25 NOVA-CA           1:06.29    1:06.11  
        32.30   1:06.11                    
 16 Ferritto, Elaine M     18 UN-ST             1:06.26    1:06.27  
        32.43   1:06.27                    
 17 McLane, Julianne M     16 TERA-PC           1:06.80    1:06.34  
        32.71   1:06.34                    
 18 Pease, Lara C          17 NOVA-CA           1:06.42    1:07.16  
        32.42   1:07.16                    
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Harada, Kim E          23 STAR-PN           1:06.95    1:05.62  
        31.95   1:05.62                    
 20 Thompson, Kathryn A    17 RST-OR            1:06.94    1:05.87  
        32.78   1:05.87                    
 21 Woessner, Susan S      23 TXLA-ST           1:06.94    1:06.08  
        31.88   1:06.08                    
 22 Liu, Michelle          15 Daca-PC           1:07.04    1:06.18  
        32.84   1:06.18                    
 23 Henriques, Alice M     23 CUBU-PV           1:06.88    1:06.35  
        32.63   1:06.35                    
 24 Martinez, Jamie M      15 Daca-PC           1:07.20    1:07.15  
        33.21   1:07.15                    
 25 Chin, Alyssa S         20 RENO-PC           1:07.03    1:07.37  
        32.79   1:07.37                    
 26 Hart, Lindsay N        18 Unattached        1:07.15    1:07.43  
        33.26   1:07.43                    
 27 Stone, Tammie L        28 TXLA-ST           1:07.11    1:07.64  
        32.60   1:07.64                    



Event 20  Men 50 LC Meter Freestyle
=========================================================================
         Meet: ^ 22.32  2001      Bart Kizierowski
        World: # 21.64  6/1/2000  Alexander Popov - Rus
     American: & 21.76  8/15/2000 Gary Hall Jr.
    Name                  Age Team              Prelims     Finals Points 
=========================================================================
                            === A - Final ===                            
 
  1 Lezak, Jason E         28 NOVA-CA             23.20      22.57   20.5
  1 Kizierowski, Bart      27 CAL-PC              22.68      22.57   20.5
  3 Hall, Gary             29 CAL-PC              23.02      22.87   18  
  4 Iles, Salim            29 CAL-PC              23.40      23.01   17  
  5 Draganja, Duje         21 Unattached          23.49      23.05   15.5
  5 Woodward, Gabe T       24 NOVA-CA             23.30      23.05   15.5
  7 Cavic, Michael         19 CAL-PC              23.56      23.14   14  
  8 Walker, Neil S         27 TXLA-ST             23.32      23.25   13  
  9 Busquets, Ricardo         PR                  23.42      23.47   12  
 
                            === B - Final ===                            
 
 10 Tucker, Scott E        29 NOVA-CA             24.01      23.58   10  
 11 Wildman-Tobriner, Ben  19 UN-PC               23.84      23.75    8  
 12 Busse, Greg            25 NOVA-CA             23.97      23.84    7  
 13 Schumacher, Brad D     30 NOVA-CA             23.71      23.88    5.5
 13 Bal, Randal M          23 UN-PC               23.71      23.88    5.5
 15 Kafer, Ryan D          27 TXLA-ST             23.63      23.97    4  
 16 Jones, Beyan J         25 TXLA-ST             23.95      24.03    3  
 17 Adrian, Nathan G       15 Tacoma-PN           23.97      24.09    2  
 18 Hayden, Brent          20 Ubc Dolphins        23.97      24.28    1  
 
                            === C - Final ===                            
 
 19 Kelly, Ryan G          28 VS-SC               24.22      23.80  
 20 Verhoef, Peter J       19 Coast Guard-VA      24.18      24.05  
 21 Zachowski, Thomas         CAN                 24.20      24.17  
 22 Weber-Gale, Garrett W  18 Unattached          24.02      24.18  
 23 Horner, Christian      25 CSUB-CC             24.20      24.25  
 24 Reinhardt, Will        19 PASA-PC             24.37      24.40  
 25 Ringe, David E         22 TROJ-CA             24.04      24.46  
 26 Schnell, Andrew P      21 UN-PC               24.15      24.59  
 27 Diaz, Rodrigo          20 GOA                 24.21      24.62  
 



Event 21  Women 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
         Meet: ^ 8:14.04  2000      Pacific Dolphin
        World: # 7:55.47  8/18/1987 Gdr National Team
     American: & 7:56.53  7/25/2001 Usa World Championships Team
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 Ubc Dolphins  'A'                   8:15.42    8:19.31   44  
     1) Beaudry, Maya 16             2) Doody, Kelly 24             
     3) Landry, Michelle 19          4) Hackett, Shannon 17         
        29.55   1:00.81   1:32.58   2:04.25
      2:33.62   3:05.57   3:37.53   4:08.71
      4:37.65   5:09.98   5:43.19   6:15.88
      6:44.76   7:16.13   7:47.92   8:19.31
  2 ABSC-GA  'A'                        8:21.00    8:20.71   38  
     1) Descenza, Mary E 19          2) Williams, Stefanie M 24     
     3) Harm, Tricia A 20            4) Arsenault, Samantha J 22    
        29.00     59.89   1:31.39   2:02.94
      2:31.30   3:03.81   3:37.84   4:10.16
      4:39.74   5:11.82   5:44.75   6:17.03
      6:45.63   7:17.02   7:49.07   8:20.71
  3 Silver Dolphins-LE  'A'             8:24.22    8:30.37   36  
     1) Kiel, Alyssa M 17            2) Schieman, Ellis L 17        
     3) O'Donnell-McCarthy, Fiona M  4) Munz, Diana M 21            
        30.41   1:02.84   1:35.59   2:07.74
      2:37.75   3:10.98   3:44.23   4:16.74
      4:45.88   5:18.00   5:51.12   6:24.03
      6:53.53   7:25.50   7:58.16   8:30.37
  4 TROJ-CA  'A'                        8:10.79    8:33.06   34  
     1) Galloway, Joy 20             2) Fargus, Joanna F 22         
     3) Keller, Kalyn D 19           4) Sandeno, Kaitlin S 21       
        30.27   1:02.97   1:36.48   2:09.71
      2:39.11   3:11.47   3:43.95   4:16.17
      4:46.21   5:19.35   5:53.46   6:26.25
      6:56.37   7:28.88   8:01.52   8:33.06
  5 Tacoma-PN  'A'                      8:32.32    8:33.36   32  
     1) Forelli, Krissy A 16         2) Strouse, Emily R 20         
     3) Klobuchar, Maddy M 18        4) Rains, Megan E 18           
        29.10   1:00.34   1:33.06   2:05.37
      2:33.81   3:06.05   3:38.97   4:12.29
      4:41.89   5:15.43   5:49.82   6:24.83
      6:54.39   7:26.77   8:00.25   8:33.36
  6 Ubc Dolphins  'B'                   8:33.75    8:36.64   30  
     1) Doody, Hayley 18             2) Findlay-Shirras, Gail 20    
     3) Meredith, Caitlin 20         4) McNeill, Carolyn 20         
        30.60   1:02.83   1:35.61   2:08.13
      2:38.20   3:11.28   3:44.60   4:17.00
      4:46.77   5:19.89   5:53.47   6:26.57
                7:29.70   8:03.33   8:36.64
  7 CUBU-PV  'A'                        8:22.41    8:37.83   28  
     1) Kemp, Liz A 16               2) Henriques, Alice M 23       
     3) Swinley, Leslie A 16         4) Burke, Rachael M 20         
        29.56   1:01.62   1:35.24   2:08.79
                3:13.70   3:47.91   4:20.76
      4:51.17   5:24.29   5:57.77   6:31.31
      7:00.80   7:32.82   8:05.47   8:37.83
  8 Tacoma-PN  'B'                      8:45.65    8:45.33   26  
     1) McIntyre, Missy G 16         2) Neff, Samantha L 16         
     3) Carlaw, Lyndsey M 24         4) Sutton, Stef 15             
        29.56   1:01.99   1:35.84   2:08.87
                2:37.03   2:39.46   3:13.12
      3:48.04   4:22.77   4:52.65   5:26.49
      6:00.85   6:35.68   8:12.49   8:45.33
  9 PASA-PC  'A'                        8:40.00    8:47.96   24  
     1) Wong, Katherine 17           2) Friedman, Monika 16         
     3) Hildebrandt, Danielle 16     4) Beyer, Courtney 17          
        30.58   1:03.74   1:38.52   2:12.34
      2:43.71   3:17.45   3:52.17   4:26.16
      4:56.99   5:30.24   6:05.12   6:39.43
      7:09.07   7:41.52   8:14.91   8:47.96
 10 SVAA-PC  'A'                        8:56.60    8:54.04   20  
     1) Rachford, Shannon E 16       2) Taheri, Nicole A 19         
     3) Clarke, Emily A 14           4) Coetsee, Ciki J 14          
        30.16   1:02.27   1:35.51   2:08.53
                2:26.11   2:39.67   3:13.80
      3:48.21   4:22.16   4:53.46   5:26.64
      6:01.04   6:35.03   8:18.40   8:54.04
 11 PST-SN  'A'                         8:51.41    8:55.41   16  
     1) Olson, Jill 18               2) Lee, Caitlin 14             
     3) Stephenson, Whitney N 15     4) Stowe, Samantha L 18        
        31.00   1:04.37   1:39.15   2:13.46
                2:33.46   2:45.09   3:19.31
      3:54.49   4:29.33   5:00.08   5:33.71
      7:12.98   7:46.48   8:21.08   8:55.41
 12 SMST-SN  'A'                        8:45.00    9:02.08   14  
     1) Dyer, Renee D 21             2) Caines, Lauren W 17         
     3) Frazier, Karen R 15          4) Stravers, Kelly E 18        
        30.91   1:04.42   1:39.18   2:13.99
                2:30.87   2:44.26   3:17.36
      3:51.86   4:26.53   4:57.97   5:32.63
      6:08.17   7:49.14   8:25.76   9:02.08
 -- SCSC-PC  'A'                        8:40.00         DQ  
     1) Monsees, Courtney A 15       2) Voight, Jenny E 19          
     3) Garcia, Danielle A 17        4) Wei, Stephanie R 12         
        30.03   1:01.65   1:34.57   2:07.10
      2:36.54   3:09.74   3:44.32   4:18.31
      4:48.62   5:22.24   5:56.26   6:30.38
      6:59.71   7:31.56   8:05.41   8:40.07
 



Event 22  Men 800 LC Meter Freestyle Relay
================================================================================
         Meet: ^ 7:25.79  2002      Pacific Dolphins
        World: # 7:04.66  7/27/2001 Australia Olympic Team
     American: & 7:11.81  8/26/2002 Usa National Team
    Team                                   Seed     Finals Points 
================================================================================
                              === Timed Finals ===                              
 
  1 Ubc Dolphins  'A'                   7:18.97    7:21.83^  44  
     1) Johns, Brian 21              2) Hayden, Brent 20            
     3) Mintenko, Mike 28            4) Johnston, Mark 24           
        26.54     55.31   1:23.56   1:50.95
      2:16.60   2:44.44   3:12.58   3:40.76
      4:06.04   4:34.30   5:02.99   5:32.12
      5:57.26   6:25.10   6:53.95   7:21.83
  2 CW-MI  'A'                          7:25.00    7:22.67^  38  
     1) Vanderkaay, Peter 20         2) Ketchum, Dan J 22           
     3) DeJong, Chris 20             4) Keller, Klete 22            
        26.39     54.92   1:23.07   1:50.68
      2:17.21   2:45.61   3:14.36   3:42.28
      4:08.32   4:36.98   5:06.10   5:33.52
      5:59.18   6:27.08   6:55.06   7:22.67
  3 TROJ-CA  'A'                        7:35.62    7:50.42   36  
     1) Vendt, Erik K 23             2) Mellouli, Oussama 20        
     3) Staley, Trent W 22           4) Kauffman, Mike R 20         
        27.36     57.20   1:27.62   1:56.87
      2:23.82   2:53.54   3:24.94   3:54.87
      4:21.47   4:51.42   5:21.23   5:51.09
      6:18.58   6:48.75   7:19.75   7:50.42
  4 Ubc Dolphins  'B'                   7:40.37    7:53.10   34  
     1) Walters, William 20          2) Rudolf, Darryl 19           
     3) Strelzow, Desmond 18         4) Miller, Robert 19           
        27.67     57.24   1:27.76   1:57.60
      2:23.93   2:53.38   3:24.77   3:54.21
      4:20.40   4:50.46   5:22.61   5:53.81
                6:51.60   7:22.66   7:53.10
  5 ABSC-GA  'A'                        7:49.00    8:00.97   32  
     1) Alleyne, Damian A 21         2) Osborn, Peter D 20          
     3) Mendoza, Miguel T 22         4) Laban, Josh N 21            
        27.85     57.50   1:26.86   1:55.77
      2:23.15   2:53.71   3:25.17   3:56.00
      4:24.24   4:54.39   5:25.40   5:55.94
      6:24.09   6:55.83   7:28.44   8:00.97
  6 SCSC-PC  'A'                        7:45.00    8:02.43   30  
     1) Monsees, Zac A 18            2) Lynch, Eric A 16            
     3) Rose, Brian C 16             4) Smith, Taylor B 15          
        28.54     57.30   1:26.77   1:57.22
      2:25.17   2:55.67   3:26.68   3:57.43
      4:26.28   4:57.45   5:29.31   6:00.40
      6:28.11   6:59.51   7:31.30   8:02.43
  7 SMST-SN  'A'                        8:05.00    8:02.54   28  
     1) Seiler, David E 15           2) Robinson, Curtis J 19       
     3) Kemp, Nik E 19               4) Wagner, Garrett M M 18      
        28.92     59.53   1:30.49   2:00.95
      2:29.07   3:00.11   3:32.85   4:06.39
      4:34.39   5:05.67   5:36.17   6:06.55
      6:32.69   7:02.00   7:32.74   8:02.54
  8 CUBU-PV  'A'                        7:39.07    8:12.10   26  
     1) McDonald, Adam C 15          2) Valdivieso, Juan P 23       
     3) Bassett, Ethan C 23          4) Hinrichsen, Phillip P 15    
        28.70     58.53   1:28.61   1:59.04
      2:26.66   2:57.39   3:28.78   3:59.94
      4:28.58   5:00.03   5:31.54   6:02.92
      6:32.20   7:05.75   7:39.35   8:12.10
  9 PST-SN  'A'                         8:13.32    8:13.47   24  
     1) Harris, Clay 16              2) Derrick, Seth 23            
     3) Huffman-Eddy, Jon 16         4) Edwards, Mason 18           
        29.63   1:00.86   1:32.79   2:03.88
      2:30.71   3:01.33   3:33.78   4:06.50
      4:35.81   5:07.05   5:38.57   6:09.85
      6:37.47   7:08.95   7:41.59   8:13.47
 10 PASA-PC  'A'                        8:14.49    8:16.03   20  
     1) Simon, Brett N 21            2) Reinhardt, Will 19          
     3) Thompson, Bradley 17         4) Stirn, Andrew 18            
        28.16     59.25   1:30.97   2:01.73
      2:29.44   3:01.15   3:33.29   4:04.56
      4:33.21   5:04.62   5:37.17   6:09.19
      6:37.11   7:08.58   7:41.83   8:16.03
 
                    Combined Team Scores - Through Event 22                     
 
 1. UBC Dolphins                      546  2. Club Wolverine                    360
 3. Athens Bulldog Swim Club          347  4. Trojan Swim Club                  323
 5. Longhorn Aquatics               271.5  6. Unattached - PC                 261.5
 7. Irvine Novaquatics              228.5  8. NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB      225
 9. California Aquatics               209 10. Lake Erie Silver Dolphins         171
10. Curl-Burke Swim Club              171 12. Santa Clara Swim Club             160
13. Gator Swim Club                   134 14. Tacoma Swim Club                  112
15. Palo Alto Stanford Aquatics        90 16. Daytona Beach Swim Assoc.          84
17. Terrapins                          82 18. SIERRA MARLINS SWIM TEAM           79
19. Unattached                       78.5 20. Region of Waterloo                 73
21. Penguin Swim Team                  70 22. The Fish                           55
23. Santa Barbara Swim Club            49 24. Unattached - ST                    42
25. Mexican National Team              39 26. Silicon Valley Aquatics            37
27. Toronto All Stars                  36 28. South Sound Titans                 32
29. Puerto Rico                        31 29. Korea                              31
31. Unattached - SN                    29 31. St. Pete Aquatics                  29
33. Team Starbucks                     28 33. Tiger Aquatics                     28
35. De Anza Cupertino Aquatics         27 36. Long Island Aquatic Club           26
36. Santa Cruz County Aquatics         26 38. Oakland Undercurrents              17
38. The Woodlands Swim Team            17 40. West Coast Aquatics                16
41. Naperville Swim Team               15 42. Guatemala                          14
43. Arizona Desert Fox                 13 43. Island Swimming                    13
43. Broward Aquatic                    13 46. Villanova University               12
47. Orinda Aquatics                    11 48. Asphalt Green Unified Aquatics     10
49. California Capital Aquatics         8 49. Coast Guard Blue Dolphins           8
49. Pleasanton Seahawks                 8 52. Club Natation Rougedo               7
52. Swimcraft                           7 54. San Ramon Livermore Aquatics        6
54. Corvallis Aquatic Team              6 56. Arden Hills Swimming                5
57. PICKERING SWIM CLUB                 1                                 


ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT