ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
YMCA Short Course National Championships Day 3
4/8/2004-4/8/2004
Ft. Lauderdale, FL USA

     
2004 Spring YMCA Nationals: Day 3 Final Results
 
 Event 21  Women 1000 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 Gingrich, Leah         14 West Shore       10:00.19    9:56.70  
  2 Christy, Emily         16 Boyertown-PA     10:03.67   10:01.41  
  3 Lee, Aurora            15 Westport/Weston  10:10.69   10:05.38  
  4 Perrotta, Mattea       13 San Pedro        10:11.13   10:06.04  
  5 Miller, Ellie          17 ME Lyons         10:09.98   10:06.06  
  6 Huber, Stacey          15 North Central Fl 10:27.70   10:14.55  
  7 Carusone, Julie        17 North Central Fl 10:14.68   10:14.65  
  8 Heath, Keira           16 Wilton           10:27.88   10:14.82  
  9 Lanteigne, Emily       16 NW Dupage         9:21.00L  10:15.58  
 10 Snell, Mandy           16 Sarasota-FL      10:38.78   10:18.13  
 11 Smith, Amanda          15 ME Lyons         10:27.73   10:19.90  
 12 Whitehead, Hannah      13 Grand Forks      10:25.63   10:21.99  
 13 Bachrouche, Katya      14 Farmington - MI  10:29.07   10:23.77  
 14 Waldron, Katie         17 Bloomsburg       10:25.63   10:24.04  
 15 Jurzynski, Kristen     18 Hamden/No. Haven 10:33.18   10:26.53  
 16 Forsberg, Amy          15 NW Dupage        10:28.33   10:27.37  
 17 Cole, Kristyne         14 Plymouth-MI      10:26.34   10:28.26  
 18 Moore, Brittney        14 Downtown Spokane 10:34.21   10:29.62  
 19 Dornstauder, Kristen   14 Brandywine-Delaw 10:35.68   10:29.86  
 19 Moore, Miranda         16 Downtown Spokane 10:43.03   10:29.86  
 21 Adams, Jessica         18 Cheshire         10:33.59   10:33.27  
 22 Kerns, Annie           16 Huntington-WV    10:41.59   10:35.58  
 23 Delphin, Naomi         15 North Shore - MA 10:35.23   10:37.41  
 24 Stepp, Carly           15 South Family -OH  9:30.90L  10:37.93  
 25 Wynn, Sarah            15 NW Dupage        10:37.74   10:38.56  
 26 Stevens, Kellie        18 Champaign        10:26.27   10:38.65  
 27 Reinhard, Alyssa       14 Cheshire         10:41.00   10:38.76  
 28 Shanley, Lauren        14 ME Lyons         10:35.08   10:41.68  
 29 Connell, Jamie         14 Montclair        10:43.78   10:43.18  
 30 Curley, Amanda         16 Montclair        10:40.57   10:44.40  
 31 Konieczny, Emily       14 Hampshire        10:42.24   10:45.00  
 32 Gueltig, Kelly         17 South Family -OH 10:29.15   10:45.09  
 33 Lofland, Katelyn       15 Boise            10:35.95   10:46.34  
 34 Smith, Caroline        13 Winston-Salem    10:41.89   10:47.26  
 35 Demrow, Shannon        14 Gr. Elgin Taylor 10:35.27   10:47.61  
 36 Morlock, Amy           15 Harford County   10:40.10   10:48.26  
 37 Hand, Jennifer         18 Metuchen Edison  10:38.53   10:48.43  
 38 Cunningham, Jennifer   16 North Central Fl  9:31.07L  10:52.52  
 39 Zarba, Kristen         16 North Shore - MA  9:31.86L  10:52.87  
 40 Koonmen, Leigh Anne    16 Flint - MI       10:34.99   10:54.47  
 -- Metcalf, Christina     16 Cheshire         10:41.68         DQ  

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 23  Women 400 Yard IM Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jones, Ashley          15 Joliet            4:17.31    4:14.61  
  2 Morgan, Summer         16 Downtown Spokane  4:23.05    4:19.68  
  3 O'Brien, Kaitlin       16 Montclair         4:24.09    4:20.18  
  4 Carusone, Julie        17 North Central Fl  4:24.00    4:24.71  
  5 Vogel, Jen             16 South Shore, MA   4:27.56    4:25.26  
  6 Lee, Aurora            15 Westport/Weston   4:28.17    4:26.69  
  7 Gingrich, Leah         14 West Shore        4:28.91    4:28.29  
  8 Cipoletti, Ann         17 Huntington-WV     4:26.22    4:28.79  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Servold, Sara          18 Montgomery-AL     4:29.33    4:26.72  
 10 Bachrouche, Katya      14 Farmington - MI   4:29.89    4:27.50  
 11 Fenn, Molly            17 Westport/Weston   4:30.36    4:27.97  
 12 Ellis, Carlye          14 Plymouth-MI       4:31.97    4:30.02  
 13 Gillies, Tara          16 Red Bank - NJ     4:32.42    4:31.68  
 14 Herrmann, Danielle     16 NW Dupage         4:34.00    4:32.87  
 15 Miller, Ashley L       15 ME Lyons          4:33.04    4:33.37  
 16 Heath, Keira           16 Wilton            4:32.60    4:33.59  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Zafir, Taylor          13 NW Dupage         4:34.60             
 18 Weidert, Jessica       17 Downtown Spokane  4:35.22             
 19 Largo, Lindsey         17 Sarasota-FL       4:35.73             
 20 Evanosky, Lauren       17 Westport/Weston   4:35.90             
 21 Vint, Stephanie        15 San Pedro         4:36.06             
 22 Keath, Macey           15 Lebanon Valley    4:36.32             
 23 Longacre, Shayna       15 Boyertown-PA      4:36.34             
 24 Koss, Keenan           15 Westport/Weston   4:36.79             
 25 Pucci, Mallory         17 Triangle Area     4:36.91             
 26 Blank, Abby            18 Downtown Spokane  4:36.97             
 27 Harlow, Diana          17 North Shore - MA  4:37.10             
 28 Krone, Sarah           16 Blue Ash          4:37.39             
 29 Leprine, Ashley        15 Wilton            4:37.49             
 30 Cornett, Alexia        15 Huntington-WV     4:38.21             
 31 Giles, Becky           18 Gr.  Johnstown    4:38.49             
 32 Benjamin, Lauren       15 Plymouth-MI       4:38.80             
 33 Sander, Carlyn         17 North Central Fl  4:39.08             
 34 Sutton, Bonnie         18 Roanoke Central   4:39.43             
 35 Cook, Stacie           18 Huntington-WV     4:39.44             
 36 Samilo, Nicole         16 Sarasota-FL       4:39.75             
 37 Ramirez, Elena         17 Champaign         4:39.76             
 38 Hetzel, Catherine      17 Metuchen Edison   4:40.70             
 39 Omdahl, Michelle       17 Grand Forks       4:40.74             
 40 Slowey, Kaitlin        17 Tri-Hampton-PA    4:40.80             
 41 Moore, Katie           16 Rappahannock      4:41.12             
 42 Wegmann, Sara          16 Huntington-WV     4:41.20             
 43 Wagner, Erin           15 Racine-WI         4:41.29             
 44 McHale, Barbara        16 Wilton            4:41.53             
 45 Hukill, Aimee          17 Montgomery-AL     4:41.59             
 46 Froehlich, Sarah       15 Hamden/No. Haven  4:41.65             
 47 Tomes, Laura           16 ME Lyons          4:41.80             
 48 Ford, Lauren           18 Huntington-WV     4:41.91             
 49 DeMARRAIS, Grace       17 Somerset Hills    4:43.17             
 50 Graesser, Laura        15 Upper Main Line   4:43.19             
 51 Kibler, Carrie         16 Winston-Salem     4:43.42             
 52 Chambers, Katherine    17 Lakeland Hills    4:43.51             
 53 Grosser, Chelsea       15 Laurel Highlands  4:43.72             
 54 Centrella, Kacey       18 Boyertown-PA      4:43.75             
 55 Stone, Kristina        16 Roanoke Central   4:43.80             
 56 Dennis, Courtney       14 Spartanburg-SC    4:43.85             
 57 Healy, Michelle        14 Winston-Salem     4:44.30             
 58 Waller, Suzie          16 New Canaan        4:44.34             
 59 Kemp, Chelsea          14 San Pedro         4:44.42             
 60 Huber, Stacey          15 North Central Fl  4:44.78             
 61 McClure, Elizabeth     15 Birmingham-MI     4:45.22             
 62 Young, Meg             15 Greensboro-NC     4:45.30             
 63 Sink, Keri             12 Gr. Elgin Taylor  4:45.34             
 64 Retotar, Allison       17 Somerset Hills    4:45.38             
 65 Schwartz, Carleigh     13 Plymouth-MI       4:45.43             
 66 Caron, Amy             18 Andover           4:45.72             
 67 Radka, Jess            17 Reading           4:45.86             
 68 Nennig, Bailey         16 Schroeder         4:45.99             
 69 Hudak, Courtney        17 Sarasota-FL       4:46.17             
 70 Lowe, Angie            16 Huntington-WV     4:46.20             
 71 Frazier, Kelly         16 Downtown Spokane  4:46.39             
 72 Morlock, Amy           15 Harford County    4:46.43             
 73 Nowak, Ann             15 Aurora- IL        4:46.92             
 74 Wolfgruber, Heidi      14 Wilton            4:47.89             
 75 Suppan, Alex           13 Gr. Burlington    4:47.90             
 76 Timson, Laura          13 Plymouth-MI       4:47.99             
 77 Keller, Dana           15 Phoenixville-PA   4:48.89             
 78 Prater, Kendra         16 Huntington-WV     4:49.43             
 79 Dudar, Cassie          15 Montclair         4:49.61             
 80 Rosiejka, Danielle     18 Hamilton - NJ     4:49.79             
 81 Waldron, Alexa         16 Montclair         4:49.82             
 82 Christie, Alison       14 Metuchen Edison   4:49.99             
 83 Dyer, Alden            14 Chapel Hill       4:50.05             
 84 Bujalski, Sandy        16 Northwest - CT    4:50.49             
 85 Seto, Stephanie        16 Hamilton - NJ     4:50.71             
 86 Wardecke, Sarah        14 Fox Cities - WI   4:51.06             
 87 Higuchi, Amanda        16 Winston-Salem     4:51.15             
 88 Bollinger, Carly       17 Wilton            4:51.43             
 89 Huntwork, Kylen        16 Triangle Area     4:53.58             
 90 Wehrenberg, Kelsey     15 NW Dupage         4:54.96             
 91 Trodden, Jen           13 Andover           4:58.16             
 -- Gianni, Tina           16 Tri-Hampton-PA         DQ             
 -- Cantwell, Rachel       18 Reading                DQ             
 -- Robinson, Maddy        16 Reading                DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 25  Women 100 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Martin, Noelle         17 Winston-Salem       51.50      51.45  
  2 Merz, Alexa            16 Palisades Malibu    52.16      51.83  
  3 Cole, Leigh            16 Plymouth-MI         52.22      51.87  
  4 Smith, Hannah          16 Plymouth-MI         51.79      51.92  
  5 King, Abbie            17 Bath Area-ME        52.06      52.01  
  6 Brager, Kristy         18 Green Bay-WI        52.36      52.07  
  7 Johnson, Payton        16 Champaign           52.28      52.14  
  8 Brown, Lindsey         18 Saginaw             52.24      52.18  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Byron, Caroline        17 Bloomsburg          52.68      51.87  
 10 Heck, Jill             18 Upper Main Line     52.93      52.94  
 11 Kerstetter, April      17 Brandywine-Coate    52.58      53.08  
 12 Burkhard, Jessica      16 Rock Hill - SC      53.14      53.18  
 13 Mathes, Carly          17 South Family -OH    53.04      53.23  
 14 Person, Christina      16 ME Lyons            52.83      53.27  
 15 Will, Jenny            17 Schroeder           53.09      53.54  
 16 Kiracofe, Allyson      16 South Family -OH    53.07      53.61  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Andrews, Kayla         15 Kennett Area-PA     53.15             
 18 Scott, Sarah           17 Chapel Hill         53.18             
 19 Aherne, Kate           15 McHenry             53.19             
 20 Pucci, Lisa            15 Triangle Area       53.20             
 21 Guers, Lindsay         15 Reading             53.23             
 22 Mattson, Erin          15 Edwardsville        53.30             
 23 McDowell, Brie         17 Tri-Hampton-PA      53.36             
 23 Radke, Ellie           15 Green County-WI     53.36             
 25 Potts, Katlin          15 Northern Neck-VA    53.42             
 26 Luttermoser, Allison   17 West Shore          53.43             
 26 Perrotta, Mattea       13 San Pedro           53.43             
 28 Kahn, Julie            16 Plymouth-MI         53.44             
 29 DeMARRAIS, Kelly       15 Somerset Hills      53.49             
 29 Wooddall-Gainey, Clar  17 Roanoke Central     53.49             
 31 Gelden, Jenny          17 Racine-WI           53.52             
 32 Edwards, Meggie        17 Central Virginia    53.53             
 33 Impink, Caitlin        15 Reading             53.60             
 34 Weddle, Casey          17 Winston-Salem       53.68             
 35 Vickroy, Lindsay       16 Upper Main Line     53.72             
 35 Allen, Alex            15 Boyertown-PA        53.72             
 37 Kaczka, Katherine      17 Metuchen Edison     53.74             
 38 Begley, Sarah          16 Upper Main Line     53.77             
 39 Strumbel, Brittany     13 Ridgewood-OH        53.78             
 40 Dlugopolski, Leslie    15 Schroeder           53.85             
 41 Sculley, Megan         17 Reading             53.90             
 42 Owen, Jessica          15 Lakeland Hills      53.93             
 43 Stiles, Kara           16 Plymouth-MI         53.94             
 43 Beck, Anita            15 ME Lyons            53.94             
 45 Schmidt, Aly           17 Countryside -OH     54.02             
 46 Pucci, Mallory         17 Triangle Area       54.04             
 47 Zocca, Jaci            17 Summit Area-NJ      54.06             
 48 Fairbanks, Lauren      14 Spartanburg-SC      54.09             
 49 Smith, Natalie         13 North Central Fl    54.10             
 49 Moore, Brittney        14 Downtown Spokane    54.10             
 49 Chamberlin, Margie     16 Tampa Metro         54.10             
 52 Cooper, Kelsey         17 Springfield-OH      54.12             
 53 Lehtonen, Eva          12 Birmingham-MI       54.14             
 54 Hoeper, Emilie         16 Blue Ash            54.16             
 55 Fenn, Molly            17 Westport/Weston     54.18             
 56 Dornstauder, Kristen   14 Brandywine-Delaw    54.19             
 57 McKinlay, Aidan        16 Cheshire            54.22             
 57 Stark, Laura           15 Somerset Valley     54.22             
 59 Kim, Julie             17 Lakeland Hills      54.27             
 60 Tudor, Erin            17 Roanoke Central     54.28             
 61 Volpe, Allison         18 Pottstown-PA        54.35             
 61 Wagner, Erin           15 Racine-WI           54.35             
 61 Hug, Kelley            15 Tampa Metro         54.35             
 64 Bennett, Jenny         15 Green Bay-WI        54.49             
 64 Shupe, Stephanie       15 Upper Main Line     54.49             
 66 Heil, Meghan           17 Anne Arundel        54.54             
 67 McAnaney, Jenny        18 Boise               54.55             
 68 Gschwend, Alison       16 Champaign           54.56             
 68 Thomas, Erin           14 Old Town-Orono      54.56             
 68 Engler, Lindsey        17 Mid-Delmarva        54.56             
 71 Spencer, Jennie        17 Harrison County     54.58             
 72 Hagen, Jenny           18 Blue Ash            54.62             
 73 Pritchard, Lisa        17 Glens Falls         54.63             
 74 VandeVusse, Tina       17 Lattof-IL           54.65             
 75 Block, Caitlin         16 Darien- CT          54.66             
 75 Lowd, Kristin          18 Greensboro-NC       54.66             
 77 Kellogg, Mallory       18 Downtown Spokane    54.69             
 77 Besche, Brooke         14 Anne Arundel        54.69             
 79 Grushecky, Kelsey      15 Laurel Highlands    54.71             
 80 Bullock, Morgan        17 Darien- CT          54.72             
 80 Goebel, Molly          14 New Canaan          54.72             
 82 Petchonka, Deanna      18 Wilton              54.73             
 83 Gousman, Maggie        15 Fanwood-Scotch      54.76             
 83 Wichert, Lauren        17 North Canton        54.76             
 85 Roche, Betsy           16 Montclair           54.84             
 85 Zaleski, Olivia        15 Corry -PA           54.84             
 87 Godown, Katie          14 Triangle Area       54.90             
 88 Nichols, Kerry         17 Boyertown-PA        54.91             
 89 Meredith, Julia        15 Racine-WI           54.93             
 90 Metcalf, Christina     16 Cheshire            54.95             
 90 Toran, Alyssa          18 West Shore          54.95             
 92 Higgins, Heather       15 Spartanburg-SC      54.97             
 92 Larrimore, Jamie       17 Mid-Delmarva        54.97             
 92 Moodie, Natasha        13 Montclair           54.97             
 95 McMullan, Kristen      15 Kennett Area-PA     54.98             
 96 Johnson, Elisabeth     16 Plymouth-MI         54.99             
 97 Showalter, Corinne     13 Sarasota-FL         55.05             
 98 Miller, Becky          16 Downtown Spokane    55.07             
 99 Creech, Kathryn        16 Triangle Area       55.10             
 99 Sullivan, Patty        13 Darien- CT          55.10             
 99 Silber, Shannon        15 Camden County       55.10             
102 Hines, Lauren          13 Central Virginia    55.13             
103 Beatty, Jennifer       14 Indiana-PA          55.14             
104 Smith, Anna            15 Westport/Weston     55.15             
105 Skiba, Kristin         17 McHenry             55.16             
105 Court, Sara            16 West Shore          55.16             
107 Suppan, Catherine      16 Gr. Burlington      55.17             
108 Hunter, Joan           17 Warren-PA           55.19             
109 Reichard, Emily        17 Camden County       55.20             
109 Stumpf, Ashlyn         15 West Shore          55.20             
111 Knight, Jenni          17 Ashland Fam-OH      55.22             
112 Morris, Haley          16 Glens Falls         55.23             
113 Demrow, Shannon        14 Gr. Elgin Taylor    55.24             
114 Westfall, Jenny        16 Fox Cities - WI     55.25             
115 Schmitt, Allison       13 Plymouth-MI         55.28             
115 Marlow, Hannah         15 New Canaan          55.28             
117 Milde, Aileen          18 Somerset Hills      55.29             
118 Jamerson, Melissa      15 Piedmont-VA         55.30             
118 Richardson, Meg        16 Springfield-OH      55.30             
120 Gannon, Samantha       16 North Shore - MA    55.32             
121 Hager, Christy         18 Flint - MI          55.33             
121 Pearl, Meghan          15 McHenry             55.33             
123 Jerzerick, Kimberly    13 West Shore          55.36             
124 Kelly, Samantha        15 Ridley Area-PA      55.39             
124 Gallagher, Catherine   16 Western Family      55.39             
124 Morrison, Erin         16 Darien- CT          55.39             
127 Kraemer, Amy           16 Mid-Delmarva        55.41             
128 Liddy, Karen           16 Springfield-OH      55.42             
129 Webb, Brigid           14 NW Dupage           55.44             
130 Kiplinger, Mallory     14 Darien- CT          55.47             
131 Button, Sarah          13 Somerset Hills      55.48             
131 Carrazza, Alisha       16 Lakeland Hills      55.48             
133 Sullivan, Megan        15 Darien- CT          55.49             
134 Porteus, Emma          15 Cape Cod            55.51             
134 Griffiths, Sarah       16 Countryside -OH     55.51             
136 Davidson, Jaclyn       16 North Shore - MA    55.52             
137 Sisco, Gillian         15 Roanoke Central     55.55             
138 Ierley, Danielle       15 York - PA           55.59             
139 Brady, Heather         15 Beavercreek-OH      55.60             
139 Papay, Sarah           17 Somerset Valley     55.60             
139 Fowler, Margaret       17 Blue Ash            55.60             
142 Moore, Miranda         16 Downtown Spokane    55.62             
142 Senne, Kate            15 Countryside -OH     55.62             
144 Tyler, Kristen         15 San Pedro           55.65             
144 Blinder, Dana          17 Birmingham-MI       55.65             
146 Bjorlie, Stacy         17 Austin - MN         55.67             
146 Zelnick, Pam           16 Miami County        55.67             
148 Lewis, Jennie          17 Darien- CT          55.68             
149 Legan, Elizabeth       15 New Canaan          55.70             
150 McArdle, Megan         16 McHenry             55.71             
151 Atchison, Kelsey       14 Cuyahoga Falls      55.72             
152 Mann, Katie            15 Cuyahoga Falls      55.76             
153 Hohman, Ali            14 Defiance- OH        55.77             
153 Wild, Stacey           17 State College       55.77             
155 Comella, Anna          18 Tuscarawas          55.80             
155 Cooper, Candace        14 Triangle Area       55.80             
157 Kaminer, Hannah        16 W. N. Carolina      55.85             
158 Pratt-Collins, Kately  13 Darke County        55.86             
159 Hathaway, Clare        16 Schroeder           55.87             
160 Lyons, Kati            17 Hunterdon           55.88             
161 Dailey, Meghan         17 Spartanburg-SC      55.90             
162 Lorigan, Nicole        16 South Shore, MA     55.93             
163 Pennington, Barbara    16 Wilton              55.94             
164 Dlugopolski, Lisa      14 Schroeder           55.95             
165 Bowlin, Kate           14 Countryside -OH     55.97             
166 Lauf, Joni             16 Jefferson City      55.99             
167 Hannon, Maggie         16 Plymouth-MI         56.01             
168 Cameron, Amanda        17 Fanwood-Scotch      56.04             
169 Caudy, Laurie          14 Coffman - OH        56.05             
170 Patracuolla, Nicole    14 Montclair           56.06             
171 Ritchie, Rachel        16 Central Virginia    56.10             
172 Senn, Brittany         17 Ridgewood-OH        56.11             
173 Dewey, Kelli           14 Tri-Cities-MI       56.12             
174 Hale, Samantha         14 San Pedro           56.13             
175 Galloway, Emily        17 South Saratoga      56.16             
176 Sloneker, Leila        15 Fairfield  - OH     56.19             
177 Hall, Heather          16 Racine-WI           56.23             
177 Smith, Haley           14 Wilton              56.23             
179 Vetter, Allison        16 Burlington  Co.     56.26             
180 Sabre, Samantha        17 Wilton              56.29             
180 Considine, Colleen     15 McHenry             56.29             
182 Bladek, Christina      16 Westport/Weston     56.31             
183 Kane, Alana            14 Greensburg          56.32             
184 Montagnet, Chase       16 Winston-Salem       56.35             
185 Collyer, Brittany      16 Ocean County        56.42             
186 Courtney, Julia        13 Cheshire            56.48             
187 Front, Jessica         16 Waynesboro-PA       56.59             
188 Pisano, CJ             17 Lakeland Hills      56.60             
189 Myers, Laura           17 Schroeder           56.62             
190 O'Donnell, Samantha    15 Cheshire            56.66             
191 Gnerre, Dana           13 Wilton              56.69             
192 Stuve, Marie           16 Macomb- MI          56.73             
193 Daily, Sami            16 Plymouth-MI         56.77             
194 Herd, Amanda           18 Blue Ash            56.94             
194 Humbert, Jamie         17 North Canton        56.94             
196 Keeley, Sarah          17 Pocono-PA           57.42             
197 Luedke, Laura          17 Schroeder           57.99             
 -- Lenci, Allie           17 Westport/Weston        DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 27  Women 200 Yard Backstroke Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Weaner, Tricia         14 West Shore        2:00.06    1:58.13  
  2 English, Lauren        14 Montclair         2:01.33    1:59.94  
  3 Kelly, Margaret        16 Plymouth-MI       2:02.50    2:01.11  
  4 Jones, Ashley          15 Joliet            2:01.52    2:01.30  
  5 Myers, Michelle        16 State College     2:03.69    2:02.65  
  6 DeMARRAIS, Kelly       15 Somerset Hills    2:04.51    2:03.07  
  7 Hawk, Marin            15 Wilton            2:05.01    2:03.72  
  8 Brick, Jenna           15 Rappahannock      2:04.91    2:05.20  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Whetstone, Catherine   16 Somerset Hills    2:05.64    2:04.51  
 10 Clay, Ashley           16 Winston-Salem     2:06.00    2:04.72  
 11 Geary, Liz             18 Boyertown-PA      2:05.98    2:05.01  
 12 Skoda, Catherine       17 Somerset Hills    2:05.37    2:05.11  
 13 Penrod, Chatham        16 Miami County      2:06.91    2:05.42  
 14 Dole, Jenni            14 Downtown Spokane  2:05.34    2:05.84  
 15 Jurzynski, Kristen     18 Hamden/No. Haven  2:06.54    2:06.47  
 16 Woods, Adrienne        15 Plymouth-MI       2:06.17    2:06.51  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Seiffert, Ruth         16 Brandywine-Delaw  2:07.65             
 18 Roncase, Kristen       18 Boyertown-PA      2:07.99             
 19 Evanosky, Lauren       17 Westport/Weston   2:08.23             
 20 Kishbaugh, Ryann       15 Bloomsburg        2:08.52             
 21 Gschwend, Alison       16 Champaign         2:08.62             
 22 Vogel, Cara            13 South Shore, MA   2:09.11             
 23 Bachrouche, Katya      14 Farmington - MI   2:09.22             
 24 Zafir, Lauren          15 NW Dupage         2:09.34             
 25 Bissett, Paige         15 Red Bank - NJ     2:09.52             
 26 Bullock, Morgan        17 Darien- CT        2:09.86             
 27 Harlow, Diana          17 North Shore - MA  2:10.23             
 28 Dailey, Meghan         17 Spartanburg-SC    2:10.28             
 29 Falco, Jamie           17 Hamden/No. Haven  2:10.33             
 29 O'Gorman, Katherine    16 Lakeland Hills    2:10.33             
 31 Hudak, Courtney        17 Sarasota-FL       2:10.38             
 32 Nilsen, Laura          16 NW Dupage         2:10.55             
 32 Prior, Audrey          17 Tampa Metro       2:10.55             
 34 Callaway, Morgan       16 Brandywine-Coate  2:10.59             
 35 King, Melissa          16 Countryside -OH   2:10.64             
 36 Savard, Christina      15 Upper Main Line   2:10.68             
 36 Cornett, Alexia        15 Huntington-WV     2:10.68             
 38 McDonough, Catie       17 Madison Area-NJ   2:10.75             
 39 Nockengost, Sarah      13 Brandywine-Delaw  2:10.76             
 40 Myers, Mandy           14 Triangle Area     2:11.00             
 41 Messina, Lindsay       17 Somerset Hills    2:11.09             
 42 Siemer, Skye           17 Gamble-Nippert    2:11.12             
 43 Kalevich, Victoria     16 Madison Area-NJ   2:11.25             
 44 Haley, Lauren          15 Northern Neck-VA  2:11.28             
 45 Gearhart, Kayse        16 Bloomsburg        2:11.29             
 46 Pearl, Meghan          15 McHenry           2:11.47             
 47 Davidson, Jaclyn       16 North Shore - MA  2:11.49             
 48 Andrews, Kayla         15 Kennett Area-PA   2:11.58             
 49 Herd, Amanda           18 Blue Ash          2:11.63             
 49 Dvorak, Samantha       15 NW Dupage         2:11.63             
 51 Blackburn, Kylie       16 Reading           2:11.74             
 52 Sutton, Bonnie         18 Roanoke Central   2:11.84             
 53 Dvorak, Kelly          16 NW Dupage         2:12.08             
 54 Holladay, Nikki        13 McHenry           2:12.12             
 55 Aherne, Kate           15 McHenry           2:12.32             
 56 McDowell, Brie         17 Tri-Hampton-PA    2:12.52             
 57 Rameriz, Lily          13 North Central Fl  2:12.56             
 58 Carrather, Erin        18 Ridgewood -NJ     2:12.75             
 59 Karchner, Kendall      15 South Toledo      2:12.90             
 60 Suppan, Alex           13 Gr. Burlington    2:12.94             
 61 Macklin, Julie         17 Mid-Delmarva      2:12.95             
 62 Strobel, Abby          17 Fox Cities - WI   2:13.11             
 63 Bromann, Amy           17 Aurora- IL        2:13.43             
 64 Schmidt, Aly           17 Countryside -OH   2:13.66             
 65 Hall, Sarah            17 Green Bay-WI      2:13.70             
 66 Lauf, Joni             16 Jefferson City    2:13.85             
 67 Smith, Caroline        13 Winston-Salem     2:14.06             
 68 Giles, Becky           18 Gr.  Johnstown    2:14.52             
 69 Owen, Jessica          15 Lakeland Hills    2:14.62             
 70 Guers, Lindsay         15 Reading           2:14.74             
 71 Bichanich, Erin        14 Schroeder         2:14.87             
 72 Eberly, Kelsie         16 Countryside -OH   2:15.14             
 73 Cohagen, Ashley        12 Plymouth-MI       2:15.53             
 74 Manning, Kate          15 Ridley Area-PA    2:15.90             
 75 Sharkey, Renae         14 Metuchen Edison   2:15.98             
 76 Dobbins, Jessica       15 Coffman - OH      2:16.08             
 77 Calimer, Lindsay       13 Anne Arundel      2:16.14             
 -- Driscoll, Darby        16 Hamilton - NJ          DQ             
 -- King, Abbie            17 Bath Area-ME           DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 29  Women 800 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Plymouth-MI                         7:41.64    7:32.67  
     1) Smith, Hannah 16             2) Johnson, Elisabeth 16       
     3) Cole, Kristyne 14            4) Kelly, Margaret 16          
  2 ME Lyons                            7:39.84    7:33.93  
     1) Miller, Ellie 17             2) Tomes, Laura 16             
     3) Smith, Amanda 15             4) Person, Christina 16        
  3 North Central Fl                    7:41.89    7:36.72  
     1) Carusone, Julie 17           2) Sander, Carlyn 17           
     3) Smith, Natalie 13            4) Huber, Stacey 15            
  4 Boyertown-PA                        7:42.77    7:37.98  
     1) Christy, Emily 16            2) Longacre, Shayna 15         
     3) Nichols, Kerry 17            4) Shelps, Lisa 16             
  5 West Shore                          7:42.39    7:41.90  
     1) Weaner, Tricia 14            2) Luttermoser, Allison 17     
     3) Jerzerick, Kimberly 13       4) Gingrich, Leah 14           
  6 Downtown Spokane                    7:41.40    7:42.47  
     1) Moore, Brittney 14           2) Morgan, Summer 16           
     3) Blank, Abby 18               4) Moore, Miranda 16           
  7 Champaign                           7:43.37    7:45.27  
     1) Ramirez, Elena 17            2) Gschwend, Alison 16         
     3) Stevens, Kellie 18           4) Johnson, Payton 16          
 -- Winston-Salem                       7:43.89         DQ  
     1) Montagnet, Chase 16          2) Weddle, Casey 17            
     3) Parra, Madeline 16           4) Martin, Noelle 17           
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Sarasota-FL                         7:45.71    7:40.94  
     1) Snell, Mandy 16              2) Largo, Ashley 15            
     3) Samilo, Nicole 16            4) Hudak, Courtney 17          
 10 Upper Main Line                     7:44.80    7:43.05  
     1) Vickroy, Lindsay 16          2) Shupe, Stephanie 15         
     3) Begley, Sarah 16             4) Heck, Jill 18               
 11 NW Dupage                           7:44.13    7:43.16  
     1) Wynn, Sarah 15               2) Strong, Susan 17            
     3) Forsberg, Amy 15             4) Lanteigne, Emily 16         
 12 Somerset Hills                      7:45.77    7:44.75  
     1) Skoda, Catherine 17          2) Whetstone, Catherine 16     
     3) DeMARRAIS, Grace 17          4) DeMARRAIS, Kelly 15         
 13 Cheshire                            7:49.03    7:45.18  
     1) Reinhard, Alyssa 14          2) McKinlay, Aidan 16          
     3) Sgambato, Lia 15             4) Metcalf, Christina 16       
 14 Triangle Area                       7:45.03    7:45.64  
     1) Pucci, Lisa 15               2) Pucci, Mallory 17           
     3) Botzum, Jessica 18           4) Myers, Mandy 14             
 15 South Family -OH                    7:45.70    7:46.68  
     1) Gueltig, Kelly 17            2) Kiracofe, Allyson 16        
     3) Stepp, Carly 15              4) Mathes, Carly 17            
 16 Westport/Weston                     7:48.25    7:47.77  
     1) Smith, Anna 15               2) Lee, Aurora 15              
     3) Koss, Keenan 15              4) Fenn, Molly 17              
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Roanoke Central                     7:49.13             
 18 San Pedro                           7:49.32             
 19 Wilton                              7:49.50             
 20 Bloomsburg                          7:50.05             
 21 Darien- CT                          7:50.85             
 22 Montclair                           7:52.81             
 23 Lakeland Hills                      7:52.93             
 24 North Shore - MA                    7:53.01             
 25 Blue Ash                            7:53.16             
 26 Brandywine-Coate                    7:53.78             
 27 Reading                             7:54.45             
 28 Green Bay-WI                        7:54.94             
 29 Brandywine-Delaw                    7:55.59             
 30 Flint - MI                          7:55.77             
 31 Metuchen Edison                     7:56.73             
 32 Schroeder                           7:57.82             
 33 Ridley Area-PA                      7:58.81             
 34 Spartanburg-SC                      7:59.12             
 35 Tri-Hampton-PA                      8:00.16             
 36 South Shore, MA                     8:01.37             
 37 Gr. Elgin Taylor                    8:01.61             
 38 Piedmont-VA                         8:01.66             
 39 Farmington - MI                     8:02.01             
 40 Hamilton - NJ                       8:02.39             
 41 Birmingham-MI                       8:03.42             
 42 Chapel Hill                         8:04.61             
 43 Countryside -OH                     8:04.68             
 44 Aurora- IL                          8:05.44             
 45 Powel Crosley                       8:06.27             
 46 McHenry                             8:07.38             
 47 Catawba-NC                          8:07.41             
 48 Laurel Highlands                    8:07.71             
 49 Fox Cities - WI                     8:10.71             
 50 Ridgewood-OH                        8:10.85             
 51 New Canaan                          8:11.30             
 52 Red Bank - NJ                       8:14.56             
 53 Somerset Valley                     8:18.69             
 54 Saginaw                             8:21.20             
 -- Racine-WI                                DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 22  Men 1000 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 Browning, Hank         17 ME Lyons          9:22.38    9:15.98  
  2 Davis, Sean            17 ME Lyons          9:23.31    9:20.77  
  3 Asseff, Ben            18 Huntington-WV     9:27.76    9:21.55  
  4 Schenck, Chris         17 NW Dupage         9:31.01    9:25.23  
  5 Galbreath, Justin      15 South Family -OH  9:37.32    9:29.05  
  6 Veiga, Guilherme       18 Roanoke Central   9:30.00    9:32.78  
  7 Driscoll, Frisk        16 Westport/Weston   9:55.05    9:33.60  
  8 Northcutt, Michael     17 Huntington-WV     9:31.42    9:34.75  
  9 Yarborough, Cole       16 Winston-Salem     9:51.42    9:35.78  
 10 Bowling, Steven        18 Flint - MI        9:44.87    9:36.47  
 11 Detra, Austin          14 Sarasota-FL       9:35.89    9:37.92  
 12 Crete, Ryan            15 Sarasota-FL      10:01.09    9:39.08  
 13 Hershberger, Jordan    17 Sarasota-FL      10:00.88    9:41.87  
 14 Elsworth, Kit          17 Hamden/No. Haven  9:50.05    9:42.62  
 15 Volosin, Peter         18 Roanoke Central   9:38.83    9:43.45  
 16 Bubb, Wesley           17 Kishwaukee        8:59.15L   9:44.03  
 17 Long, Andy             17 Aurora- IL        9:52.61    9:44.71  
 18 Kearney, Jonathan      18 Upper Main Line   9:45.56    9:45.53  
 19 Rienzo, Ralph          17 Hamden/No. Haven  9:52.23    9:45.80  
 20 Prue, Ben              17 Wilton            9:45.14    9:48.61  
 21 Schirk, Patrick        16 Pottstown-PA      9:56.82    9:49.76  
 22 Soisson, Drew          16 West Shore        9:57.56    9:50.67  
 23 Brown, Jason           17 Westport/Weston  10:04.44    9:51.14  
 24 Recko, Tom             15 North Shore - MA 10:03.68    9:51.69  
 25 Greytak, Graham        16 Wilton           10:00.63    9:51.86  
 26 Kingman, Drew          18 Wilton           10:08.66    9:52.14  
 27 Vimr, Ross             18 Champaign         9:48.83    9:52.41  
 28 Mannion, Jamie         15 North Shore - MA 10:01.81    9:52.75  
 29 Kirwan, Michael        18 Lakeland Hills   10:08.09    9:53.44  
 30 Rienzo, Matthew        16 Hamden/No. Haven  9:52.43    9:53.57  
 31 Farreny, Kristopher    18 Hamilton - NJ    10:04.59    9:54.86  
 32 Francis, Ryne          16 Boyertown-PA     10:11.10    9:55.17  
 33 Nelson, Lee            15 Downtown Spokane 10:09.59    9:55.40  
 34 Krone, Paul            17 Blue Ash          9:56.50    9:56.00  
 35 Montague, William      17 ME Lyons          9:55.77    9:56.14  
 36 Raymar, Aaron          18 Somerset Hills   10:11.12    9:57.18  
 37 Wood, Alex             18 Hamilton - NJ     9:59.56    9:57.46  
 38 Reynolds, Ben          18 Montgomery-AL     9:53.63    9:57.95  
 39 Schwitter, Billy       18 Ridgewood -NJ     9:54.20    9:59.03  
 40 Calloway, Adam         16 Rappahannock      9:59.87    9:59.66  
 41 Benigno, John          16 Somerset Valley  10:04.89    9:59.67  
 42 Platow, Danny          15 Westport/Weston  10:01.02   10:00.96  
 43 Kowal, Ed              16 Huntington-WV     9:59.14   10:02.27  
 44 Miller, Chris          16 Lebanon Valley    9:58.10   10:02.37  
 45 Long, Chris            15 Aurora- IL       10:05.35   10:02.49  
 46 Emmons, Will           17 Boise            10:11.35   10:03.32  
 47 Pelka, Bryan           17 Gr. Elgin Taylor 10:07.21   10:05.49  
 48 Miller, Charlie        17 Winston-Salem    10:01.49   10:05.72  
 49 Travnik, Matt          15 Joliet           10:04.07   10:06.21  
 50 Tseng, Joseph          15 Montclair         9:59.98   10:07.71  
 51 McClure, CG            18 Birmingham-MI    10:02.84   10:09.09  
 52 Stefl, David           15 Farmington - MI  10:05.22   10:09.47  
 53 Hughes, Chip           16 Spartanburg-SC   10:08.84   10:10.81  
 54 Egues, Pedro           18 Bath Area-ME     10:09.86   10:11.19  
 55 Straughn, Kevin        16 Chapel Hill      10:05.72   10:11.32  
 56 Schramm, Ryan          18 Powel Crosley    10:09.54   10:11.88  
 57 Zoller, Stephen        16 Somerset Hills   10:09.33   10:12.39  
 58 Coronato, Joe          18 Ocean County     10:06.74   10:13.79  
 59 Jones, Kevin           14 Winston-Salem    10:10.18   10:54.22  

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 24  Men 400 Yard IM Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Nead, Kevin            18 ME Lyons          4:00.90    3:53.05  
  2 Nuess, CJ              17 Downtown Spokane  4:03.45    3:58.27  
  3 Trepp, Andrew          16 Wilton            4:06.29    4:00.93  
  4 Asseff, Ben            18 Huntington-WV     4:05.08    4:02.82  
  5 Savulich, Bobby        16 Metuchen Edison   4:06.63    4:04.49  
  6 Houchin, Charlie       16 Triangle Area     4:05.40    4:05.21  
  7 Schaffer, Will         16 NW Dupage         4:07.65    4:07.47  
  8 Volosin, Peter         18 Roanoke Central   4:07.87    4:10.75  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Dunn, Eric             16 Brandywine-Delaw  4:09.33    4:06.40  
 10 Lewno, Adam            18 Racine-WI         4:10.67    4:07.69  
 11 Walker, Michael        16 Harrison County   4:08.01    4:08.70  
 12 Griffey, Joshua        17 Racine-WI         4:09.46    4:09.36  
 13 Cohen, Jesse           15 Lakeland Hills    4:11.82    4:09.85  
 14 Madden, Reid           18 Central Virginia  4:09.30    4:11.21  
 15 Galbreath, Justin      15 South Family -OH  4:12.33    4:12.50  
 16 Long, Andy             17 Aurora- IL        4:09.85    4:12.97  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Noble, Jesse           18 Flint - MI        4:12.75             
 18 Warner, Daniel         16 Plymouth-MI       4:12.76             
 19 Yarborough, Cole       16 Winston-Salem     4:12.93             
 20 Cullen, Eric           17 Western Family    4:12.94             
 21 Kyrejko, Andrew        16 Lakeland Hills    4:13.58             
 22 Goodman, Jonathan      16 Bellevue - WA     4:14.57             
 23 Dunn, Michael          16 Westport/Weston   4:15.05             
 24 Tupper, Vincent        18 Red Bank - NJ     4:15.47             
 25 Graessle, Sam          17 Countryside -OH   4:16.37             
 26 Cunningham, Andrew     15 North Central Fl  4:16.38             
 27 Greene, Kyle           16 ME Lyons          4:16.84             
 28 Barron, Nick           16 Lakeland Hills    4:16.98             
 29 Elsworth, Kit          17 Hamden/No. Haven  4:17.12             
 30 Greytak, Graham        16 Wilton            4:17.13             
 31 Goldsmith, Alex        18 West Shore        4:17.71             
 32 Slagh, Jimmy           16 Spartanburg-SC    4:17.74             
 33 Soisson, Drew          16 West Shore        4:17.93             
 34 Nelson, Lee            15 Downtown Spokane  4:18.23             
 35 McGraw, Todd           14 Huntington-WV     4:19.07             
 36 McGrath, Kevin         15 North Shore - MA  4:19.70             
 37 Froehlich, Fritz       17 Hamden/No. Haven  4:20.08             
 38 Schranck, Stephen      16 Tri City- IL      4:20.09             
 39 Jung, Jinu             14 Crescenta-Canada  4:20.21             
 39 Hannan, Sean           17 South Saratoga    4:20.21             
 41 Lee, Mike              18 Joliet            4:20.80             
 42 Boutwell, Luke         15 Montgomery-AL     4:20.97             
 43 Strasser, Daniel       18 Powel Crosley     4:21.15             
 44 Blank, Nick            15 Downtown Spokane  4:21.17             
 45 Royster, Andrew        16 Hamden/No. Haven  4:21.24             
 46 Kalata, Glenn          15 Wilton            4:21.35             
 47 Platow, Danny          15 Westport/Weston   4:21.57             
 48 Jones, Kyle            15 Winston-Salem     4:21.58             
 49 Trafton, Lucky         16 Bath Area-ME      4:21.70             
 50 Petrie, Alec           15 Downtown Spokane  4:21.77             
 51 Kingman, Drew          18 Wilton            4:22.01             
 52 Healy, Trevor          15 New Canaan        4:22.20             
 53 Straughn, Kevin        16 Chapel Hill       4:22.65             
 54 Moon, Tim              17 Beavercreek-OH    4:22.89             
 55 Russell, Sean          18 Rockwall Co.      4:23.00             
 55 Smith, Cory            17 North Central Fl  4:23.00             
 57 Ainsworth, Stuart      14 Wilton            4:23.35             
 58 Taylor, Nathan         15 Kosciusko-IN      4:23.39             
 59 Platow, David          16 Westport/Weston   4:23.69             
 60 Krone, Paul            17 Blue Ash          4:24.00             
 61 Schramm, Ryan          18 Powel Crosley     4:24.40             
 62 Tseng, Joseph          15 Montclair         4:24.42             
 63 Darvalics, Danny       17 Hensel Eckman     4:24.54             
 64 Gornitzky, Alex        15 Ocean County      4:24.57             
 65 Henkel, David          15 Powel Crosley     4:25.49             
 66 Schauer, Nick          15 Triangle Area     4:25.77             
 67 Wolf, Andrew           16 Fargo-Moorehead   4:26.02             
 68 Byler, Daniel          17 Parkersburg-WV    4:26.05             
 69 Long, Chris            15 Aurora- IL        4:26.89             
 70 Farra, Justin          15 Countryside -OH   4:28.53             
 71 Hurst, Alex            16 North Shore - MA  4:29.37             
 72 Levin, Peter           18 Somerset Valley   4:30.38             
 -- Raymar, Aaron          18 Somerset Hills         DQ             
 -- Pelton, Shane          17 Upper Main Line        DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 26  Men 100 Yard Freestyle Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Priestley, Dan         17 Birmingham-MI       46.91      45.47  
  2 Sudbury, Jeffrey       17 Wilton              46.78      45.58  
  3 Savulich, Bobby        16 Metuchen Edison     46.64      45.87  
  4 French, Kit            17 Countryside -OH     46.93      46.05  
  5 Wilson, Brian          15 Summit Area-NJ      46.95      46.51  
  6 Mansfield, Pat         17 South Family -OH    46.62      46.52  
  7 Maglich, Spencer       16 Sarasota-FL         46.34      46.69  
  8 Papendick, Adam        18 Lakeland Hills      46.94      47.05  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Donch, Matthew         16 Darien- CT          47.01      46.83  
 10 Wilder, Russell        18 North Central Fl    47.12      46.91  
 11 Sullivan, Pat          18 McHenry             47.24      47.16  
 12 Perhat, Ivan           17 San Pedro           47.09      47.27  
 13 Rowlands, Dan          18 Schroeder           47.16      47.52  
 14 Miles, Lucas           18 Chapel Hill         47.27      47.63  
 15 Siegel, Zachary        17 McGaw               47.60      47.67  
 16 Sunde, Andrew          18 Flint - MI          47.59      48.25  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Langenfeld, Andrew     17 Mt. Vernon, IL      47.61             
 18 Hala, JD               17 Camden County       47.63             
 19 Berg, John Henry       18 Birmingham-MI       47.76             
 20 Larocque, Jon          16 Flint - MI          47.81             
 21 Robinson, Tim          18 Boyertown-PA        47.86             
 21 McCarthy, Kelly        16 Red Bank - NJ       47.86             
 23 Manoni, Matt           16 Wilton              47.88             
 24 Roebuck, Phillip       18 Powel Crosley       47.91             
 25 Poseria, Ankur         17 North Canton        47.93             
 25 Gorter, Brad           18 West Shore          47.93             
 27 Walker, AJ             16 Lakeland Hills      47.96             
 27 Dilz, Andy             17 Blue Ash            47.96             
 29 Rossi, Niccolo         17 Wilton              48.07             
 30 Cefalo, Christophe     17 Red Bank - NJ       48.09             
 31 Germain, Alexander     16 Cheshire            48.10             
 32 Charles, Jordan        17 Lebanon Valley      48.13             
 33 Baity, Mike            18 Darien- CT          48.18             
 34 Geissinger, John       17 Darien- CT          48.24             
 35 Creasy, Ben            16 Spartanburg-SC      48.26             
 36 Hart, Jeff             17 San Pedro           48.29             
 37 Abbott, Kip            17 Central Virginia    48.30             
 38 Miller, John           17 Fox Cities - WI     48.33             
 39 Whitbeck, Tim          17 Meadville-PA        48.41             
 40 Dockins, Greg          16 Rowan County-NC     48.43             
 41 Carson, Kevin          18 Pottstown-PA        48.46             
 42 Forsman, Josh          18 Ocean County        48.50             
 43 Nicolino, Matthew      18 Upper Main Line     48.52             
 44 Scala, Joe             17 Lakeland Hills      48.53             
 45 Dockins, Jeff          18 Rowan County-NC     48.57             
 46 Silbernagel, Kyle      18 Lakeland Hills      48.59             
 47 Richard, Chris         16 Door County-WI      48.60             
 48 Thompson, Sam          15 Downtown Spokane    48.61             
 49 Lane, Eric             17 New Canaan          48.73             
 50 Spaulding, James       17 Flint - MI          48.76             
 51 Scott, Rory            16 Harford County      48.77             
 52 Berger, Matt           18 ME Lyons            48.78             
 52 Fisher, Zack           18 Jerry Garver        48.78             
 54 Moryan, Grant          16 Somerset Hills      48.81             
 54 Vimr, Ross             18 Champaign           48.81             
 56 Hug, Kevin             17 Tampa Metro         48.83             
 57 Hunter, Bryant         17 Montgomery-AL       48.87             
 58 Ozimek, Mark           17 Kennett Area-PA     48.89             
 58 Frankfort, Stuart      18 Central Virginia    48.89             
 60 Mitchell, Josh         18 State Michigan      48.95             
 61 Rubritz, Jonathan      14 York - PA           48.97             
 62 Baseheart, Kevin       15 Schroeder           48.98             
 63 Toennies, Gabriel      18 Mt. Vernon, IL      48.99             
 64 Bittner, Ross          18 Schroeder           49.03             
 65 Cuthbert, Kyle         17 Countryside -OH     49.04             
 66 Brooks, John           16 Flint - MI          49.06             
 67 Roe, Derick            16 Sidney Shelby       49.08             
 68 Yugo, David            17 Madison East-WI     49.10             
 68 Walley, Dan            18 Reading             49.10             
 70 Roth, Brad             18 Reading             49.12             
 70 Tanzio, Fred           19 Camden County       49.12             
 72 Brumbaugh, Bryan       17 Upper Main Line     49.13             
 73 Schwartz, Nick         16 West Shore          49.19             
 74 Harris, Ted            17 Edwardsville        49.21             
 74 Galante, Matt          16 Butler County       49.21             
 74 Chandler, Corey        16 Roanoke Central     49.21             
 74 Bank, Matthew          18 Beavercreek-OH      49.21             
 78 Stare, Nate            17 West Shore          49.22             
 79 Long, Nate             17 Kosciusko-IN        49.23             
 79 Busch, Jacob           17 South Toledo        49.23             
 81 Strasser, Aaron        18 Powel Crosley       49.26             
 81 Bao, Nha               18 Boise               49.26             
 83 Seuch, Nick            18 Sarasota-FL         49.28             
 83 Demmers, Joshua        18 Grand Forks         49.28             
 85 Stinchfield, Bryan     18 Darien- CT          49.32             
 86 Heraly, Matthew        18 Green Bay-WI        49.33             
 87 Miller, Paul           15 Sidney Shelby       49.34             
 88 Floyd, Nick            15 McHenry             49.35             
 88 Lessard, Jonathan      16 Macomb- MI          49.35             
 90 Beljan, Ryan           16 Ashland Fam-OH      49.38             
 91 Dahlke, Ian            17 Downtown Spokane    49.40             
 92 Schluederberg, Bret    16 Chapel Hill         49.43             
 93 Ojdana, Michael        18 ME Lyons            49.44             
 94 Greeby, John           18 Camden County       49.45             
 95 Young, Dan             17 Butler County       49.46             
 96 Ponting, Kurt          19 Mid-Delmarva        49.49             
 97 Goeckner, Caleb        16 Newberry County     49.52             
 98 Cummings, Luke         16 Door County-WI      49.55             
 98 Lindquist, Jonathan    18 Red Bank - NJ       49.55             
 98 Sloneker, Matt         18 Fairfield  - OH     49.55             
101 Ball, Chris            18 Hatboro Area        49.58             
102 Lytle, John            16 Clearfield          49.59             
103 Brooks, Payton         18 Huntington-WV       49.60             
103 Shields, Justin        16 Macomb- MI          49.60             
105 Hazlebeck, Mike        18 Fairfield  - OH     49.61             
106 Hanson, Joe            16 Fox Cities - WI     49.63             
106 Griggs, Eric           18 Flint - MI          49.63             
106 Mayock, Steve          17 Chapel Hill         49.63             
109 Adair, Kevin           18 Burlington  Co.     49.64             
110 Spaeth, Alex           15 Schroeder           49.66             
110 Lydy, Brian            17 Saginaw             49.66             
112 Payabyab, Paul         15 Flushing-NY         49.67             
113 Kasberg, Tim           15 Jerry Garver        49.68             
114 Rodriguez, Eric        18 Cheshire            49.71             
115 Hassberger, Jeff       17 Gr. Elgin Taylor    49.74             
116 Rogers, Scott          17 Somerset Hills      49.75             
117 Miner, Andy            17 Rock River          49.78             
117 Norton, Chris          17 Genesee Area-NY     49.78             
117 Bitterly, Brad         18 Bloomsburg          49.78             
117 Machala, Michael       17 Twin Falls - ID     49.78             
121 Nye, Dan               16 Birmingham-MI       49.81             
122 Ferreira, Matt         18 New Canaan          49.87             
123 Brosko, Collin         15 Birmingham-MI       49.88             
124 Saunders, Matt         17 Rockwall Co.        49.89             
125 Shivers, Jacob         17 Triangle Area       49.90             
125 Williams, Nicholas     14 Red Bank - NJ       49.90             
127 Holl, Jimmy            18 New Castle          49.94             
128 Kilmer, Jordan         17 Auburn-NY           49.95             
129 Dyer, Mitchell         18 Green Bay-WI        49.96             
130 Brabbins, Josh         17 Birmingham-MI       49.98             
130 Jordan, Matthew        18 Down East-ME        49.98             
132 McGraw, Sean           16 Mansfield Area      50.00             
133 Snook, Garett          16 Saginaw             50.02             
133 Aburahma, Zach         18 Huntington-WV       50.02             
135 Hauptman, David        16 Fanwood-Scotch      50.04             
136 Adams, John            17 West Morris-NJ      50.05             
137 Wood, Stephen          17 Powel Crosley       50.09             
138 Ebert, Isaac           17 Cheshire            50.10             
139 Smiley, CalvinJohn     17 Fanwood-Scotch      50.12             
139 Stepp, Justin          18 Beavercreek-OH      50.12             
141 Zupek, Greg            15 Schroeder           50.13             
141 Okamoto, Akira         18 Sidney Shelby       50.13             
143 Hala, Chris            16 Camden County       50.20             
144 Ryan, Nate             16 Hatboro Area        50.22             
145 Reppy, Jon             17 Aurora- IL          50.24             
145 Mallory, Kelly         16 Auglaize Mercer     50.24             
147 Miller, John           18 Countryside -OH     50.30             
147 Wiener, Ben            15 Chapel Hill         50.30             
149 Gottinger, Caleb       16 Schroeder           50.34             
150 Harm, Michael          16 Red Bank - NJ       50.37             
151 Jackowiak, Craig       16 Macomb- MI          50.41             
152 Wallace, Kevin         18 Burlington  Co.     50.47             
153 Hay, Michael           18 Upper Main Line     50.49             
154 Farris, Brad           15 Farmington - MI     50.55             
155 Mulholland, Clint      16 Triangle Area       50.56             
156 Baxter, Tom            18 Ocean County        50.59             
157 Ryan, Timothy          17 Somerset Hills      50.63             
158 Morgan, Tyler          18 Boise               50.75             
159 Maurer, Jason          17 Rock River          50.78             
160 Darvalics, Danny       17 Hensel Eckman       50.85             
161 Russell, Sean          18 Rockwall Co.        50.96             
162 Chan, Lawrence         15 Cross Island        51.05             
163 Riekena, Kyle          15 Canton Family       51.08             
164 Grubbs, Alex           16 York - PA           51.29             
165 McDonald, Matthew      16 Catawba-NC          51.42             
166 Schneider, Zach        18 South Toledo        51.60             
167 Auchter, Scott         18 Reading             51.65             
168 Skorski, Daniel        18 Pocono-PA           51.71             
169 Ito, Gaku              17 Crescenta-Canada    51.92             
 -- Green, Mark            18 Somerset Valley        DQ             
 -- Daney, Adam            17 Tri-Hampton-PA         DQ             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 28  Men 200 Yard Backstroke Swimming Competition
==================================================================
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Schirk, Patrick        16 Pottstown-PA      1:48.21    1:45.10  
  2 Barthlow, Josh         18 Butler County     1:53.12    1:50.61  
  3 French, Kit            17 Countryside -OH   1:52.47    1:51.26  
  4 Baity, Phil            16 Darien- CT        1:53.40    1:51.66  
  5 Eliason, Shane         17 Door County-WI    1:52.83    1:52.19  
  6 Reams, Pat             17 South Shore, MA   1:52.79    1:52.43  
  7 Walker, AJ             16 Lakeland Hills    1:54.61    1:56.93  
  8 Harper, Evan           18 Joliet            1:53.77    1:59.51  
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Gartner, Brian         18 Fanwood-Scotch    1:56.19    1:53.28  
 10 Starr, Peter           18 Boyertown-PA      1:56.30    1:53.79  
 11 Recko, Tom             15 North Shore - MA  1:55.01    1:54.93  
 12 Pietrusinski, Michal   17 Red Bank - NJ     1:56.37    1:55.46  
 13 Pinkston, Chris        18 Ashland Area-KY   1:55.14    1:55.71  
 14 Griffey, Joshua        17 Racine-WI         1:55.83    1:55.82  
 15 Bowling, Steven        18 Flint - MI        1:54.97    1:56.54  
 16 Ricketts, Daniel       16 Western Family    1:56.31    1:57.98  
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Greene, Kyle           16 ME Lyons          1:56.61             
 18 Thomasson, Eric        18 Anne Arundel      1:56.81             
 19 Hug, Kevin             17 Tampa Metro       1:56.82             
 20 del Campo Hartman, Ch  18 Powel Crosley     1:57.13             
 21 Schwartz, Nick         16 West Shore        1:57.25             
 22 Smith, Sean            17 Flint - MI        1:57.33             
 23 Calloway, Adam         16 Rappahannock      1:57.38             
 24 Canfield, Devin        18 Burlington  Co.   1:57.59             
 25 Gallagher, Liam        18 Somerset Valley   1:57.70             
 26 McGregor, Brendan      16 Butler County     1:57.72             
 27 Leix, Matthew          18 Flint - MI        1:57.84             
 28 Smith, Cory            17 North Central Fl  1:57.98             
 29 Willhoit, Robert       18 Montclair         1:58.03             
 30 Lebovitz, David        17 Wilton            1:58.04             
 31 Liedl, Spencer         18 Fox Cities - WI   1:58.13             
 32 Fixary, Stephen        17 Darien- CT        1:58.19             
 33 Shupe, Denny           18 Upper Main Line   1:58.25             
 34 Rogers, Andrew         16 Winston-Salem     1:58.45             
 35 Cunha, Luiz            19 Roanoke Central   1:58.46             
 36 Driscoll, Frisk        16 Westport/Weston   1:58.50             
 37 Walsh, Quentin         17 Hamilton - NJ     1:58.53             
 38 Crete, Ryan            15 Sarasota-FL       1:58.80             
 39 Hurst, Alex            16 North Shore - MA  1:58.93             
 40 Dunn, Michael          16 Westport/Weston   1:59.26             
 41 Fette, Chris           15 Fairfield  - OH   1:59.42             
 42 Busch, Jacob           17 South Toledo      1:59.44             
 43 Ryan, Jamie            15 TriValley-PA      1:59.60             
 44 Sepich, Billy          17 Burlington  Co.   1:59.78             
 45 Francis, Ryne          16 Boyertown-PA      1:59.87             
 45 Benigno, John          16 Somerset Valley   1:59.87             
 47 Froehlich, Fritz       17 Hamden/No. Haven  1:59.97             
 48 Johnson, Matt          15 Bath Area-ME      1:59.98             
 49 Janszen, Tommy         15 Powel Crosley     2:00.15             
 50 Lewing, Jake           15 Tri-Hampton-PA    2:00.22             
 51 Vogel, Jacob           15 Canton Family     2:00.24             
 52 Whiteman, Andrew       17 Triangle Area     2:00.28             
 53 Dyer, Mitchell         18 Green Bay-WI      2:00.35             
 54 Wilder, Russell        18 North Central Fl  2:00.37             
 55 Young, Brian           16 Boyertown-PA      2:00.39             
 56 Kowal, Ed              16 Huntington-WV     2:00.53             
 57 Kalata, Glenn          15 Wilton            2:00.71             
 58 Wood, Alex             18 Hamilton - NJ     2:00.79             
 59 Hallowell, Spencer     15 Bath Area-ME      2:00.81             
 60 Berberich, Garrick     18 Bloomsburg        2:00.88             
 61 Royster, Andrew        16 Hamden/No. Haven  2:01.00             
 62 Moser, Cy              17 Parkersburg-WV    2:01.03             
 63 Yap, Ee-Seng           15 San Pedro         2:01.06             
 64 Osada, Aki             17 Flint - MI        2:01.31             
 65 Bruzda, Joey           19 Laurel Highlands  2:01.32             
 66 Knipfer, Dennis        16 Door County-WI    2:01.52             
 67 Hitchcock, Brent       14 Springfield-OH    2:01.55             
 68 Young, Matt            16 Wilton            2:01.67             
 69 McBratney, Chase       16 Central Virginia  2:01.69             
 70 Livolsi, James         15 Fanwood-Scotch    2:01.91             
 71 Gornitzky, Alex        15 Ocean County      2:01.93             
 72 Cegelka, Peter         17 Hamden/No. Haven  2:02.04             
 73 Ozimek, Mark           17 Kennett Area-PA   2:02.09             
 74 McDevitt, Shawn        17 Ridley Area-PA    2:02.18             
 74 Collins, Adam          16 Greensburg        2:02.18             
 76 Lindquist, Jonathan    18 Red Bank - NJ     2:02.30             
 77 Healy, Trevor          15 New Canaan        2:02.31             
 78 Ainsworth, Stuart      14 Wilton            2:02.88             
 79 Heaney, Michael        17 Camden County     2:03.00             
 80 Oliver, Kevin          18 Ocean County      2:03.04             
 81 Jones, Kyle            15 Winston-Salem     2:03.28             
 82 Straughn, Kevin        16 Chapel Hill       2:03.52             
 83 Hauptman, Ryan         18 Fanwood-Scotch    2:03.74             
 84 Johnson, Brian         15 Palisades Malibu  2:03.79             
 85 Burkey, Andrew         17 Williamsport -PA  2:03.80             
 86 Taft, Adam             15 Wilton            2:03.84             
 87 Germain, Alexander     16 Cheshire          2:03.87             
 88 Green, Mark            18 Somerset Valley   2:03.94             
 89 Sorrell, Jesse         15 Catawba-NC        2:03.97             
 90 Bentz, Joe             16 York - PA         2:04.40             
 91 Ranta, Brian           17 North Shore - MA  2:04.59             
 92 Floyd, Nick            15 McHenry           2:04.77             
 93 Rosales, Stefan        16 Fanwood-Scotch    2:04.85             
 94 Wiener, Ben            15 Chapel Hill       2:04.94             
 95 Poster, Myles          14 Glens Falls       2:05.07             
 96 Fellers, Sean          13 Miami County      2:05.09             
 97 Dockins, Greg          16 Rowan County-NC   2:08.44             

     
 YMCA National Meets 
 
  
 
 Event 30  Men 800 Yard Freestyle Relay Swimming Competition
==================================================================
    Team                                Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 ME Lyons                            6:55.67    6:43.02  
     1) Davis, Sean 17               2) Greene, Kyle 16             
     3) Nead, Kevin 18               4) Browning, Hank 17           
  2 Wilton                              6:59.56    6:54.07  
     1) Rossi, Niccolo 17            2) Sudbury, Jeffrey 17         
     3) Lebovitz, David 17           4) Trepp, Andrew 16            
  3 Flint - MI                          6:59.32    6:56.40  
     1) Larocque, Jon 16             2) Smith, Sean 17              
     3) Leix, Matthew 18             4) Bowling, Steven 18          
  4 Lakeland Hills                      7:00.59    6:57.61  
     1) Kirwan, Michael 18           2) Kyrejko, Andrew 16          
     3) Papendick, Adam 18           4) Walker, AJ 16               
  5 Darien- CT                          7:03.29    6:59.83  
     1) Baity, Mike 18               2) Geissinger, John 17         
     3) Stinchfield, Bryan 18        4) Donch, Matthew 16           
  6 Downtown Spokane                    7:03.52    7:00.56  
     1) Thompson, Sam 15             2) Renz, Marshel 15            
     3) Nelson, Lee 15               4) Nuess, CJ 17                
  7 Sarasota-FL                         7:01.08    7:02.22  
     1) Maglich, Spencer 16          2) Detra, Austin 14            
     3) Seuch, Nick 18               4) Hershberger, Jordan 17      
  8 Upper Main Line                     7:03.94    7:03.44  
     1) Kearney, Jonathan 18         2) Shupe, Denny 18             
     3) Bennitt, George 17           4) Nicolino, Matthew 18        
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Reading                             7:06.81    7:03.26  
     1) Roth, Brad 18                2) Redcay, Ross 16             
     3) McGregor, Pete 17            4) Walley, Dan 18              
 10 Birmingham-MI                       7:05.49    7:03.37  
     1) Burgher, Kyle 16             2) McClure, CG 18              
     3) Priestley, Dan 17            4) Brosko, Collin 15           
 11 NW Dupage                           7:04.85    7:05.38  
     1) Schenck, Chris 17            2) Keca, Rick 17               
     3) Robson, BO 15                4) Schaffer, Will 16           
 12 Roanoke Central                     7:05.29    7:06.47  
     1) Volosin, Peter 18            2) Cunha, Luiz 19              
     3) Day, Andrew 18               4) Veiga, Guilherme 18         
 13 Westport/Weston                     7:09.67    7:08.34  
     1) Driscoll, Frisk 16           2) Dunn, Michael 16            
     3) Platow, Danny 15             4) Brown, Jason 17             
 14 Montgomery-AL                       7:06.84    7:08.43  
     1) Reynolds, Ben 18             2) Ison, Matthew 15            
     3) Caro, Chris 16               4) McClendon, Clint 16         
 15 Schroeder                           7:07.67    7:08.63  
     1) Baseheart, Kevin 15          2) Gottinger, Caleb 16         
     3) Spaeth, Alex 15              4) Zupek, Greg 15              
 16 Red Bank - NJ                       7:07.19    7:09.44  
     1) McCarthy, Kelly 16           2) Lindquist, Jonathan 18      
     3) Williams, Nicholas 14        4) Cefalo, Christophe 17       
 
                      === Preliminaries ===                       
 
 17 Huntington-WV                       7:10.33             
 18 Plymouth-MI                         7:10.55             
 19 West Shore                          7:10.64             
 20 Powel Crosley                       7:11.14             
 21 Ocean County                        7:11.24             
 22 South Family -OH                    7:11.47             
 23 Camden County                       7:11.96             
 24 Aurora- IL                          7:12.12             
 25 Winston-Salem                       7:12.59             
 26 Door County-WI                      7:12.80             
 27 San Pedro                           7:14.38             
 28 North Shore - MA                    7:14.92             
 29 Triangle Area                       7:15.58             
 30 Hamden/No. Haven                    7:15.97             
 31 Racine-WI                           7:17.10             
 32 Somerset Valley                     7:18.18             
 33 Chapel Hill                         7:19.16             
 34 Bloomsburg                          7:19.51             
 35 Bath Area-ME                        7:19.88             
 36 Pottstown-PA                        7:20.17             
 37 Hamilton - NJ                       7:20.44             
 38 Rockwall Co.                        7:20.51             
 39 Fox Cities - WI                     7:20.93             
 40 Somerset Hills                      7:21.39             
 41 Beavercreek-OH                      7:22.06             
 42 Hatboro Area                        7:23.20             
 43 North Central Fl                    7:23.86             
 44 Montclair                           7:25.78             
 45 Joliet                              7:27.63             
 46 Macomb- MI                          7:27.75             
 47 Metuchen Edison                     7:28.09             
 48 Tri-Hampton-PA                      7:28.80             
 49 Fanwood-Scotch                      7:29.08             
 50 Farmington - MI                     7:29.50             
 51 Boyertown-PA                        7:34.60             
 52 Countryside -OH                     7:34.62             
 53 Fairfield  - OH                     7:38.81             

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT