ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
ConocoPhillips U.S. Spring National Championships 2004 Day 5
2/14/2004-2/14/2004
Orlando, Florida, USA

ConocoPhillips U.S. Spring National Championships 2004
Orlando, Florida

Feb. 10-14, 2004

RESULTS: 
Day Five: February 14, 2004

women

Womenís 50m Freestyle

WR 24.13 DE BRUIJN Inge Sydney (AUS) 22 SEP 2000 NED
AR 24.63 TORRES Dara Indianapolis (USA) 23 SEP 2000 USA
US 24.50 DE BRUIJN Inge 23 JUL 2000 NED
CR 24.90 TORRES Dara USA 16 AUG 2000 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL: 1. ENGELSMAN Michelle 79 UN05FG 0.75 25.17 965 4
2. CORREIA Maritza 81 BA-FG 0.75 25.53 944 7
3. COPE Haley 79 UN01SN 0.74 25.55 943 1
3. SHEPPARD Alison GB 0.83 25.55 943 6
5. LANNE Colleen 79 NOVACA 0.83 25.70 934 2
6. OTTESEN Jeanette DEN 0.85 25.74 932 5
7. HARADA Kimberly 81 STARPN 0.83 25.97 919 3
8. KOLUKANOVA Jana 81 AU-SE 0.89 26.33 898 8

B-FINAL: 1. NICHOLLS Laura CAN 0.96 25.80 929 3
2. WEIR Amanda 86 SA-GA 0.74 25.92 922 6
3. VOLLMER Dana 87 FASTNT 0.80 26.00 917 1
4. NYMEYER Lacey 85 FORDAZ 0.82 26.03 915 5
5. DENBY Kara 86 CSA-CA 0.77 26.38 895 2
6. PHENIX Erin 81 TXLAST 0.82 26.44 891 4
6. LYDALL Anna CAN 0.89 26.44 891 7
8. SMITH Julianne 89 RSA-NC 0.79 26.60 882 8

C-FINAL: 1. WILLIAMS Stefanie 79 ABSCGA 0.76 26.03 915 3
2. MARSMAN Marie 82 DACAPC 0.76 26.43 892 4
3. SARGENT Sarah 88 XCELSE 0.79 26.52 887 1
4. KING Michele 88 NBACMD 0.78 26.55 885 2
5. DUPLESSIS Renate 81 GSC-FL 0.70 26.66 879 6
5. STONE Tammie 76 TXLAST 0.86 26.66 879 7
7. COLE Jessica 86 PKWYOZ 0.83 26.75 874 8
8. JAMISON Tanica 81 TXLAST 0.67 27.04 857 5



Womenís 200m Individual Medley

WR 2:09.72 WU Yanyan Shanghai (CHN) 17 OCT 1997 CHN
AR 2:11.91 SANDERS Summer Barcelona (ESP) 30 JUL 1992 USA
US 2:12.64 CAULKINS Tracy Los Angeles (USA) 3 AUG 1984 USA
CR 2:12.97 SANDENO Kaitlin Maryland (USA) 9 AUG 2003 TRO

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. BEARD Amanda 81 FORDAZ 0.73 29.38 1:04.74 1:41.66 2:13.11 981 4
2. WARDEN Elizabeth TO* 0.82 29.79 1:04.35 1:43.22 2:15.25 957 2
3. HOFF Katie 89 NBACMD 0.82 28.77 1:03.58 1:43.01 2:15.26 957 3
4. HJORTH-HANSEN Julie DEN 0.85 29.99 1:05.64 1:44.75 2:16.38 945 5
5. ROSE Gabrielle 77 MTACSE 0.74 28.89 1:04.39 1:44.71 2:16.48 944 7
6. KEJZAR Alenka 79 SMU-NT 0.87 30.27 1:05.12 1:44.91 2:17.45 933 6
7. BRUCE Caroline 86 WSC-MV 0.77 30.45 1:05.54 1:44.58 2:18.12 926 8
8. LIMPERT Marianne 72 NBACMD 0.85 29.64 1:05.11 1:46.07 2:18.65 920 1

B-FINAL:
1. RIPPLE Shelly 80 ES-LA 0.72 29.08 1:04.22 1:44.77 2:18.21 925 2
2. LEE Eun Hae CG 0.80 29.72 1:04.82 1:46.31 2:18.25 925 4
3. SMIT Julia 87 TVSCMR 0.89 30.21 1:05.41 1:47.07 2:19.54 911 7
4. LIU Erica 86 DACAPC 0.76 31.55 1:07.43 1:46.33 2:19.63 910 5
5. HOWE Mackenzie GB 0.84 30.26 1:06.31 1:47.92 2:20.81 897 3
6. JANSEN Louise DEN 0.85 30.57 1:08.97 1:49.01 2:21.40 891 1
7. HANSON Pamela 79 TENNSE 0.79 30.01 1:05.61 1:47.83 2:21.67 888 8
8. JAMISON Tanica 81 TXLAST 0.70 29.63 1:05.88 1:49.08 2:23.37 869 6

C-FINAL:
1. MUELLER Justine 86 SMACMI 0.79 30.77 1:08.28 1:47.43 2:19.38 912 3
2. FOSCHI Jessica 80 LIACMR 0.78 30.04 1:07.93 1:47.63 2:19.55 911 4
3. TANAKA Masami 79 CUBUPV 0.79 31.00 1:08.48 1:47.46 2:20.19 904 8
4. BASSI Noelle 83 BAC-NJ 0.78 30.23 1:08.05 1:49.47 2:21.95 885 1
5. YEO Joscelin 79 TXLAST 0.77 29.55 1:06.99 1:49.34 2:22.18 882 5
6. STEENROD Anna 86 MAC-NC 0.72 31.14 1:08.24 1:49.44 2:22.28 881 6
7. DENBY Kara 86 CSA-CA 0.75 31.13 1:08.67 1:50.61 2:22.34 880 2
8. CRIPPEN Madeleine 80 GAACMA 0.83 31.88 1:08.30 1:49.85 2:22.67 877 7



Womenís 1500m Freestyle

WR 15:52.10 EVANS Janet Orlando (USA) 26 MAR 1988 USA
AR 15:52.10 EVANS Janet Orlando (USA) 26 MAR 1988 USA
US 15:52.10 EVANS Janet Orlando (USA) 26 MAR 1988 USA
CR 15:52.10 EVANS Janet Orlando (USA) 26 MAR 1988 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. HT LN
YAMADA Sachiko JPN 82 16:06.13 1. 991 0.88 8 4
50m: 29.98 100m: 1:01.67 150m: 1:33.48 200m: 2:05.52 250m: 2:37.56 300m: 3:09.62 350m: 3:42.00 400m: 4:14.29
450m: 4:46.51 500m: 5:18.77 550m: 5:51.11 600m: 6:23.30 650m: 6:55.85 700m: 7:28.02 750m: 8:00.75 800m: 8:33.07
850m: 9:05.59 900m: 9:37.95 950m:10:10.37 1000m:10:43.14 1050m:11:15.76 1100m:11:48.17 1150m:12:20.78 1200m:12:53.36
1250m:13:25.96 1300m:13:58.55 1350m:14:31.43 1400m:15:04.07 1450m:15:35.88 1500m:16:06.13

MUNZ Diana LESDLE 82 16:23.48 2. 965 0.83 8 5
50m: 30.60 100m: 1:03.46 150m: 1:36.21 200m: 2:09.35 250m: 2:42.48 300m: 3:15.69 350m: 3:48.99 400m: 4:22.19
450m: 4:55.40 500m: 5:28.58 550m: 6:01.60 600m: 6:34.69 650m: 7:07.64 700m: 7:40.70 750m: 8:13.83 800m: 8:46.89
850m: 9:19.94 900m: 9:52.91 950m:10:25.91 1000m:10:58.69 1050m:11:31.22 1100m:12:04.00 1150m:12:36.59 1200m:13:09.56
1250m:13:42.38 1300m:14:15.24 1350m:14:47.84 1400m:15:20.60 1450m:15:52.39 1500m:16:23.48

CARR Stephanie BSS-FL 86 16:23.85 3. 964 0.83 8 2
50m: 30.99 100m: 1:04.07 150m: 1:36.99 200m: 2:10.07 250m: 2:43.08 300m: 3:16.09 350m: 3:49.04 400m: 4:22.17
450m: 4:54.96 500m: 5:27.89 550m: 6:00.71 600m: 6:33.62 650m: 7:06.38 700m: 7:39.52 750m: 8:12.38 800m: 8:45.39
850m: 9:18.19 900m: 9:51.26 950m:10:24.13 1000m:10:57.26 1050m:11:30.13 1100m:12:03.10 1150m:12:35.88 1200m:13:08.81
1250m:13:41.74 1300m:14:14.70 1350m:14:47.64 1400m:15:20.51 1450m:15:53.19 1500m:16:23.85

BENNETT Brooke BA-FG 80 16:36.16 4. 946 0.89 8 6
50m: 31.02 100m: 1:03.68 150m: 1:36.69 200m: 2:09.75 250m: 2:42.91 300m: 3:15.99 350m: 3:49.05 400m: 4:22.27
450m: 4:55.54 500m: 5:28.87 550m: 6:02.01 600m: 6:35.38 650m: 7:08.31 700m: 7:41.35 750m: 8:14.35 800m: 8:47.44
850m: 9:20.59 900m: 9:53.66 950m:10:26.72 1000m:11:00.05 1050m:11:33.20 1100m:12:06.54 1150m:12:40.00 1200m:13:14.08
1250m:13:48.07 1300m:14:21.96 1350m:14:55.70 1400m:15:29.33 1450m:16:03.15 1500m:16:36.16

DITTO Kelsey TXLAST 89 16:39.07 5. 942 0.80 7 8
50m: 31.02 100m: 1:03.97 150m: 1:37.25 200m: 2:10.17 250m: 2:43.59 300m: 3:16.64 350m: 3:50.05 400m: 4:23.31
450m: 4:56.98 500m: 5:30.59 550m: 6:04.28 600m: 6:37.58 650m: 7:11.12 700m: 7:44.58 750m: 8:18.11 800m: 8:51.39
850m: 9:25.02 900m: 9:58.55 950m:10:32.11 1000m:11:05.52 1050m:11:39.06 1100m:12:12.59 1150m:12:46.25 1200m:13:19.62
1250m:13:53.31 1300m:14:26.65 1350m:15:00.18 1400m:15:33.57 1450m:16:02.44 1500m:16:39.07

FRIIS Lotte DEN 16:41.47 6. 938 0.98 7 1
50m: 30.60 100m: 1:03.85 150m: 1:36.85 200m: 2:10.26 250m: 2:43.36 300m: 3:16.29 350m: 3:49.45 400m: 4:23.11
450m: 4:56.24 500m: 5:29.57 550m: 6:03.32 600m: 6:37.05 650m: 7:10.83 700m: 7:44.43 750m: 8:18.37 800m: 8:52.07
850m: 9:26.02 900m: 9:59.54 950m:10:33.23 1000m:11:07.26 1050m:11:41.19 1100m:12:15.09 1150m:12:49.36 1200m:13:23.06
1250m:13:56.50 1300m:14:30.28 1350m:15:03.92 1400m:15:37.29 1450m:16:10.17 1500m:16:41.47

BINDER Adrienne AU-SE 85 16:45.12 7. 933 0.83 8 3
50m: 30.97 100m: 1:04.47 150m: 1:38.30 200m: 2:11.74 250m: 2:45.57 300m: 3:19.57 350m: 3:53.34 400m: 4:27.05
450m: 5:01.03 500m: 5:34.41 550m: 6:07.88 600m: 6:41.29 650m: 7:15.01 700m: 7:48.54 750m: 8:22.14 800m: 8:55.59
850m: 9:29.20 900m:10:02.68 950m:10:36.37 1000m:11:09.89 1050m:11:43.44 1100m:12:17.01 1150m:12:50.50 1200m:13:24.23
1250m:13:57.98 1300m:14:31.61 1350m:15:05.18 1400m:15:38.87 1450m:16:12.19 1500m:16:45.12

HUTCHINSON Claire NBACMD 86 16:50.74 8. 924 0.80 8 1
50m: 31.49 100m: 1:05.24 150m: 1:38.83 200m: 2:12.62 250m: 2:46.41 300m: 3:20.13 350m: 3:53.98 400m: 4:27.71
450m: 5:01.81 500m: 5:35.47 550m: 6:09.60 600m: 6:43.36 650m: 7:17.15 700m: 7:51.14 750m: 8:25.03 800m: 8:58.94
850m: 9:32.92 900m:10:06.73 950m:10:40.70 1000m:11:14.59 1050m:11:48.49 1100m:12:22.17 1150m:12:56.17 1200m:13:30.06
1250m:14:03.85 1300m:14:37.87 1350m:15:11.80 1400m:15:45.65 1450m:16:18.97 1500m:16:50.74

CARMAN Anja BSS-FL 85 16:51.50 9. 923 0.92 8 8
50m: 31.52 100m: 1:04.99 150m: 1:38.48 200m: 2:11.66 250m: 2:45.26 300m: 3:19.01 350m: 3:52.77 400m: 4:26.65
450m: 5:00.44 500m: 5:34.20 550m: 6:08.20 600m: 6:42.11 650m: 7:16.16 700m: 7:50.02 750m: 8:24.15 800m: 8:57.85
850m: 9:31.70 900m:10:05.46 950m:10:39.47 1000m:11:13.39 1050m:11:47.52 1100m:12:21.44 1150m:12:55.78 1200m:13:29.75
1250m:14:03.84 1300m:14:37.86 1350m:15:12.22 1400m:15:45.96 1450m:16:19.52 1500m:16:51.50

HENTZEN Whitney IHACCA 86 16:53.22 10. 921 0.79 8 7
50m: 31.72 100m: 1:04.86 150m: 1:38.56 200m: 2:12.11 250m: 2:46.17 300m: 3:19.69 350m: 3:53.62 400m: 4:27.41
450m: 5:01.27 500m: 5:35.21 550m: 6:09.30 600m: 6:43.13 650m: 7:17.13 700m: 7:51.20 750m: 8:25.35 800m: 8:59.82
850m: 9:33.75 900m:10:07.68 950m:10:41.79 1000m:11:16.23 1050m:11:50.03 1100m:12:23.58 1150m:12:57.92 1200m:13:31.90
1250m:14:06.53 1300m:14:40.33 1350m:15:14.52 1400m:15:48.33 1450m:16:21.81 1500m:16:53.22

OíDONNELL Nicole MAC-NC 87 16:55.14 11. 918 0.89 6 6
50m: 31.17 100m: 1:04.31 150m: 1:37.76 200m: 2:11.39 250m: 2:45.07 300m: 3:18.98 350m: 3:52.94 400m: 4:26.46
450m: 5:00.43 500m: 5:34.32 550m: 6:08.74 600m: 6:42.54 650m: 7:16.77 700m: 7:50.70 750m: 8:25.06 800m: 8:58.94
850m: 9:32.99 900m:10:07.29 950m:10:41.53 1000m:11:15.69 1050m:11:49.84 1100m:12:23.84 1150m:12:58.10 1200m:13:32.26
1250m:14:06.35 1300m:14:40.44 1350m:15:14.53 1400m:15:48.28 1450m:16:22.13 1500m:16:55.14

STUTZEL Karley UVPCS 16:58.08 12. 914 0.86 6 7
50m: 31.31 100m: 1:04.67 150m: 1:38.36 200m: 2:12.29 250m: 2:46.40 300m: 3:20.45 350m: 3:54.64 400m: 4:28.62
450m: 5:02.58 500m: 5:36.54 550m: 6:10.52 600m: 6:44.66 650m: 7:18.70 700m: 7:52.97 750m: 8:27.07 800m: 9:01.41
850m: 9:35.31 900m:10:09.51 950m:10:43.70 1000m:11:17.82 1050m:11:52.01 1100m:12:26.15 1150m:13:00.48 1200m:13:34.75
1250m:14:08.91 1300m:14:43.04 1350m:15:16.93 1400m:15:51.21 1450m:16:25.03 1500m:16:58.08

DYSZKIEWICZ Magdelena AU-SE 81 16:59.37 13. 912 0.85 7 3
50m: 31.92 100m: 1:05.86 150m: 1:39.77 200m: 2:13.96 250m: 2:47.95 300m: 3:21.98 350m: 3:55.93 400m: 4:30.05
450m: 5:03.91 500m: 5:38.08 550m: 6:12.31 600m: 6:46.62 650m: 7:20.90 700m: 7:55.26 750m: 8:29.67 800m: 9:03.93
850m: 9:38.23 900m:10:12.65 950m:10:47.17 1000m:11:21.37 1050m:11:55.47 1100m:12:29.51 1150m:13:03.45 1200m:13:37.60
1250m:14:11.49 1300m:14:45.65 1350m:15:19.78 1400m:15:53.74 1450m:16:27.79 1500m:16:59.37

SWINLEY Leslie CUBUPV 87 16:59.50 14. 911 0.82 7 2
50m: 32.20 100m: 1:05.95 150m: 1:39.92 200m: 2:13.77 250m: 2:47.91 300m: 3:21.80 350m: 3:56.13 400m: 4:30.10
450m: 5:04.46 500m: 5:38.36 550m: 6:12.58 600m: 6:46.44 650m: 7:20.78 700m: 7:54.70 750m: 8:29.10 800m: 9:03.01
850m: 9:37.26 900m:10:11.35 950m:10:45.64 1000m:11:19.49 1050m:11:53.53 1100m:12:27.24 1150m:13:01.83 1200m:13:35.95
1250m:14:10.48 1300m:14:44.69 1350m:15:19.14 1400m:15:53.19 1450m:16:27.20 1500m:16:59.50

NARUM Jennifer PLS-PC 88 17:00.23 15. 910 0.82 4 8
50m: 31.21 100m: 1:04.78 150m: 1:38.30 200m: 2:12.29 250m: 2:46.27 300m: 3:20.54 350m: 3:54.98 400m: 4:29.16
450m: 5:03.51 500m: 5:37.46 550m: 6:11.54 600m: 6:45.80 650m: 7:20.08 700m: 7:54.25 750m: 8:28.59 800m: 9:02.75
850m: 9:37.05 900m:10:11.29 950m:10:45.72 1000m:11:20.09 1050m:11:54.10 1100m:12:28.24 1150m:13:02.41 1200m:13:36.50
1250m:14:10.53 1300m:14:44.73 1350m:15:18.84 1400m:15:52.93 1450m:16:27.06 1500m:17:00.23

FRANCIS Mary NCA-SI 88 17:01.98 16. 908 0.89 7 4
50m: 31.81 100m: 1:05.71 150m: 1:39.80 200m: 2:13.94 250m: 2:47.87 300m: 3:21.94 350m: 3:56.03 400m: 4:30.07
450m: 5:03.96 500m: 5:38.18 550m: 6:12.27 600m: 6:46.49 650m: 7:20.37 700m: 7:54.68 750m: 8:28.72 800m: 9:02.99
850m: 9:37.01 900m:10:11.32 950m:10:45.73 1000m:11:20.00 1050m:11:54.07 1100m:12:28.40 1150m:13:02.46 1200m:13:36.83
1250m:14:11.15 1300m:14:45.64 1350m:15:19.84 1400m:15:54.26 1450m:16:28.65 1500m:17:01.98



Womenís 4 x 100m Medley Relay

WR 3:58.30 United States Sydney (AUS) 23 SEP 2000 USA
AR 3:58.30 UNITED STATES Sydney (AUS) 23 SEP 2000 USA
US 4:02.88 UNITED STATES Atlanta (USA) 24 JUL 1996 USA
CR 4:07.78 United States 16 AUG 2002 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m

IRVINE NOVAQUATICS A NOVACA 4:09.25 1. 950 7 4
PEASE Lara 87 0.62 31.22 1:05.17 1:05.17
STITTS Staciana 81 0.34 32.22 1:08.96 2:14.13
GOODWIN Bethany 79 0.29 27.71 1:00.10 3:14.23
LANNE Colleen 79 0.29 26.04 55.02 4:09.25

TUCSON FORD DEALERS AQUATICS A FORDAZ 4:11.66 2. 936 7 6
BOTSFORD Beth 81 0.60 30.70 1:02.99 1:02.99
BEARD Amanda 81 0.16 32.52 1:08.62 2:11.61
HOULTON Molly 88 0.18 29.22 1:03.75 3:15.36
NYMEYER Lacey 85 0.05 26.40 56.30 4:11.66

LONGHORN AQUATICS A TXLAST 4:13.43 3. 925 7 5
MCGREGORY Hayley 86 0.73 29.77 1:02.03 1:02.03
SPANN Alexandra 86 0.22 33.66 1:11.49 2:13.52
AXTELL Andrea 86 0.32 28.63 1:01.73 3:15.25
VOYLES Lindsay 85 0.43 28.06 58.18 4:13.43

THE DANISH SWIMMING FEDERATION A DEN 4:15.07 4. 915 7 2
JORGENSEN Kathrine 0.68 31.58 1:05.02 1:05.02
THORUP Majken 0.22 33.27 1:11.55 2:16.57
OTTESEN Jeanette 0.30 28.16 1:00.99 3:17.56
JANSEN Louise 0.31 27.82 57.51 4:15.07

NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB A NBACMD 4:16.86 5. 905 7 8
KALISZ Courtney 90 0.71 32.90 1:06.61 1:06.61
HOFF Katie 89 0.03 32.90 1:11.93 2:18.54
GOETSCH Emily 85 0.09 28.23 1:00.78 3:19.32
LIMPERT Marianne 72 0.44 27.83 57.54 4:16.86

IRVINE NOVAQUATICS B NOVACA 4:18.24 6. 897 7 3
FRANCIS Paige 78 0.70 32.15 1:06.70 1:06.70
HARDY Jessica 87 0.29 32.19 1:09.66 2:16.36
THOMAS Tara 89 0.13 28.77 1:03.79 3:20.15
SILVER Emily 85 0.49 27.58 58.09 4:18.24

DYNAMO SWIM CLUB A DYNAGA 4:19.79 7. 888 6 5
WALKER Beverly 87 0.63 31.93 1:05.55 1:05.55
BELL Katherine 85 0.28 34.48 1:14.59 2:20.14
HILL Elizabeth 85 0.65 28.83 1:02.13 3:22.27
REYNOLDS Caitlin 87 0.43 27.91 57.52 4:19.79

LONGHORN AQUATICS B TXLAST 4:19.89 8. 887 7 1
WOESSNER Susan 80 0.66 31.32 1:04.81 1:04.81
YEO Joscelin 79 0.27 34.00 1:13.26 2:18.07
JAMISON Tanica 81 0.39 28.88 1:03.34 3:21.41
PHENIX Erin 81 0.06 27.36 58.48 4:19.89

TACOMA SWIM CLUB A TSC-PN 4:21.80 9. 876 4 3
WHITE-DELEHOY Sara 87 0.76 33.04 1:07.66 1:07.66
MCINTYRE Melissa 87 0.32 33.81 1:13.74 2:21.40
RAINS Megan 85 0.04 27.87 1:01.71 3:23.11
FORELLI Kristine 88 0.54 28.04 58.69 4:21.80

DE ANZA CUPERTINO AQUATICS B DACAPC 4:22.13 10. 874 6 7
MARTINEZ Jamie 88 0.74 32.78 1:06.89 1:06.89
SCHMIDT Heidi 82 0.02 33.65 1:12.80 2:19.69
GHOSH Nilasha 88 0.49 29.91 1:04.20 3:23.89
MEHDIZADEH Roshan 82 0.24 27.63 58.24 4:22.13

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV 4:22.26 11. 873 6 2
HENRIQUES Alice 80 0.67 32.34 1:06.12 1:06.12
PAYNE Lindsay 82 0.15 34.54 1:12.85 2:18.97
NEWELL Megan 87 0.40 29.95 1:05.39 3:24.36
KEMP Elizabeth 88 0.32 27.50 57.90 4:22.26

PILOT AQUATIC CLUB - KNOXVILLE A PACKSE 4:23.57 12. 865 6 6
AYRES Meredith 88 0.59 32.53 1:07.06 1:07.06
MCCALL Sarah 86 0.15 34.76 1:14.52 2:21.58
BROOME Annie 87 0.36 29.42 1:03.75 3:25.33
MILLER Anna 86 0.44 27.99 58.24 4:23.57

BOLLES SCHOOL SHARKS A BSS-FL 4:23.63 13. 865 4 5
CARMAN Anja 85 0.74 32.30 1:05.24 1:05.24
SIOW Yi-ting 85 0.58 34.51 1:13.33 2:18.57
ROFFEY Heather 86 0.59 30.38 1:04.67 3:23.24
SYKES Sarah 88 0.64 28.98 1:00.39 4:23.63

LAKESIDE SWIM TEAM A LAK-KY 4:23.63 13. 865 6 3
MENEFEE Sarah 86 0.58 32.45 1:07.19 1:07.19
BURCKLE Caroline 86 0.43 35.15 1:15.64 2:22.83
KOMISARZ Rachel 76 0.52 28.60 1:00.62 3:23.45
CALLAGHAN Devon 89 0.57 28.70 1:00.18 4:23.63

WICHITA SWIM CLUB A WSC-MV 4:24.44 15. 860 5 5
SOELTER Alison 87 0.63 31.90 1:04.76 1:04.76
BRUCE Caroline 86 0.27 33.56 1:11.69 2:16.45
HESSEL Jessica 86 0.42 30.82 1:07.52 3:23.97
MATTHIES Meredith 89 0.25 28.87 1:00.47 4:24.44

HIGHLANDER AQUATIC CLUB AHIGHFL 4:27.23 16. 844 4 4
REID Jamie 83 0.68 32.00 1:05.30 1:05.30
HASKINS Megan 89 0.38 35.79 1:18.01 2:23.31
BLAIR Michelle 84 0.23 29.38 1:04.02 3:27.33
CONGDON Stacy 88 0.28 28.34 59.90 4:27.23

CLAYTON SHAW PARK SWIM CLUB A CSP-OZ 4:27.32 17. 843 3 5
ANGLE Allyson 88 0.62 32.88 1:07.12 1:07.12
ROSEN Katherine 86 0.35 34.59 1:14.56 2:21.68
STUPP Julie 86 0.30 29.84 1:04.24 3:25.92
LUHRSEN Cassie 88 0.45 29.14 1:01.40 4:27.32

RALEIGH SWIMMING ASSOCIATION A RSA-NC 4:28.12 18. 839 3 3
SMITH Julianne 89 0.77 33.17 1:07.53 1:07.53
CURRAN Bryttany 88 0.39 35.47 1:15.44 2:22.97
DUNCAN Amanda 87 0.50 29.78 1:05.31 3:28.28
SHISHKOFF Kassia 88 0.20 28.39 59.84 4:28.12

LAKE COUNTRY SWIM TEAM ALAKEWI 4:29.45 19. 831 5 3
BORITZKE Andrea 87 0.62 31.90 1:06.74 1:06.74
ZBLEWSKI Margaret 87 0.22 34.84 1:16.26 2:23.00
NETTENSTROM Kari 86 0.09 30.31 1:05.66 3:28.66
FISHER Stephanie 89 0.28 28.59 1:00.79 4:29.45

PEDDIE AQUATIC ASSOCIATION A PAA-NJ 4:29.49 20. 831 5 8
FITTIN Annie 89 0.66 32.47 1:08.12 1:08.12
CARLIN Megan 86 0.00 35.23 1:16.50 2:24.62
KOFOL Caroline 86 0.36 29.50 1:05.27 3:29.89
KINSELLA Eve 86 0.30 28.54 59.60 4:29.49

BERNALíS GATOR SWIM CLUB ABGSCNE 4:29.82 21. 829 6 1
FRITSCH Katharine 87 0.70 31.79 1:05.75 1:05.75
DOWD Caroline 85 0.49 34.43 1:14.53 2:20.28
GATELY Karen 85 0.23 29.84 1:07.59 3:27.87
BARGMANN Sarah 85 0.11 29.45 1:01.95 4:29.82

TACOMA SWIM CLUB B TSC-PN 4:30.36 22. 826 4 1
KLOBUCHAR Madeline 85 0.74 33.93 1:10.22 1:10.22
HEIDLOFF Jesika 86 0.61 35.07 1:15.50 2:25.72
CARLAW Lyndsey 80 0.39 29.82 1:04.98 3:30.70
JACKSON Summer 87 0.24 28.36 59.66 4:30.36

GATOR SWIM CLUB A GSC-FL 4:30.69 23. 824 6 4
DUPLESSIS Renate 81 0.67 31.05 1:04.97 1:04.97
BALLATORE Jenne 88 0.40 37.16 1:19.20 2:24.17
SHANATA Zeina 87 0.52 31.08 1:06.99 3:31.16
CHUCK Dawn 81 0.20 28.40 59.53 4:30.69

CYPRESS FAIRBANKS SWIM CLUB A CFSCGU 4:30.85 24. 823 3 6
HYDE Keri 87 0.70 33.07 1:08.02 1:08.02
WILLIAMSON Jaime 87 0.32 36.07 1:16.69 2:24.71
MCLAURIN Rachel 86 0.06 30.22 1:06.00 3:30.71
BASSO Alexandra 87 0.23 28.56 1:00.14 4:30.85



MEN

Menís 50m Freestyle

WR 21.64 POPOV Alexander Moscow (RUS) 16 JUN 2000 RUS
AR 21.76 HALL Gary Indianapolis (USA) 15 AUG 2000 USA
US 21.76 HALL Gary Indianapolis (USA) 15 AUG 2000 USA
CR 21.76 HALL Gary Indianapolis (USA) 15 AUG 2000 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN
A-FINAL: 1. SCHOEMAN Roland 80 UOFAAZ 0.85 22.12 983 5
2. HALL Gary 74 UN01FG 0.78 22.15 981 4
3. KIZIEROWSKI Bart POL2 0.77 22.39 965 3
4. NEETHLING Ryk 77 UOFAAZ 0.75 22.48 959 6
5. LEZAK Jason 75 NOVACA 0.75 22.69 946 2
6. MUHAMMAD Sabir 76 AUB-SE 0.80 22.88 933 7
6. WALKER Neil 76 TXLAST 0.79 22.88 933 8
8. FOSTER Mark GB 1.21 23.09 920 1

B-FINAL: 1. CARTER David 75 UN04FG 0.80 23.09 920 7
2. WOODWARD Gabriel 79 NOVACA 0.67 23.14 916 6
3. BARNIER Romain 76 AUB-SE 0.75 23.18 914 3
4. GALLAGHER Dan 79 WOW-NC 0.78 23.26 909 4
5. CIARLA Aaron 78 AUB-SE 0.74 23.29 907 8
6. KAFER Ryan 77 TXLAST 0.85 23.37 901 5
7. BUSSE Gregory 79 NOVACA 0.89 23.38 901 2
8. ANDERSON Luke 82 NOVACA 0.80 23.45 896 1

C-FINAL: 1. KIDD Matthew 79 AUB-SE 0.73 23.28 907 4
2. BUSQUETS Ricky 74 PUR 0.67 23.30 906 6
3. GIBB Derek 81 AU-SE 0.84 23.36 902 3
4. JONES Cullen 84 UN01NC 0.86 23.37 901 5
5. DUTILLIEUX Frederic 76 UN01SE 0.87 23.56 889 7
6. NOVAK Joseph 77 NOVACA 0.88 23.65 883 8
7. MICHAELIDES Stavros 70 UN02FG 0.78 23.82 872 1
8. HAIDINYAK Andrew 80 NWAVGU 0.73 23.92 866 2



Menís 200m Individual Medley

WR 1:55.94 PHELPS Michael Maryland (USA) 9 AUG 2003 NBA
AR 1:55.94 PHELPS Michael Maryland (USA) 9 AUG 2003 NBA
US 1:55.94 PHELPS Michael Maryland (USA) 9 AUG 2003 NBA
CR 1:55.94 PHELPS Michael Maryland (USA) 9 AUG 2003 NBA

Rank Name YB Club Result Points R.T. LN 150m 100m 50m
A-FINAL:
1. PHELPS Michael 85 NBACMD 0.78 25.49 54.75 1:28.85 1:56.80 1031 4
2. CLEMENTS Kevin 80 NBACMD 0.78 26.68 57.63 1:31.99 2:01.81 971 5
3. BATHAZI Istvan 78 GAMESC 0.85 27.67 59.48 1:35.02 2:03.97 945 6
4. BEAVERS Keith ROW 0.72 27.42 58.25 1:34.29 2:04.03 944 7
5. MELLORS Patrick 85 JCCSAM 0.77 26.73 59.04 1:34.76 2:04.33 940 3
6. KIM Bang Hyun 79 GSC-FL 0.88 27.69 59.43 1:35.68 2:04.89 934 8
7. MONTAGUE Joseph 78 CFSCGU 0.73 26.85 59.60 1:35.46 2:05.20 930 1
8. CARSTENSEN Jacob DEN 0.78 26.69 1:00.59 1:36.13 2:05.60 925 2

B-FINAL:
1. MARCHAND Xavier 73 UN01SE 0.81 26.70 59.68 1:34.97 2:03.85 946 4
2. VAYO Louis 85 FASTCA 0.77 27.01 58.03 1:35.42 2:04.09 943 5
3. RIDGEWAY Paul 84 UN01ST 0.83 26.72 59.09 1:35.03 2:05.68 924 7
4. DONNELLY Eric 80 GSC-FL 0.83 27.28 59.74 1:35.83 2:05.86 922 2
5. HANNAN Thomas 80 TXLAST 0.78 26.80 59.42 1:36.19 2:05.99 921 3
6. SHEVCHIK Daniel 80 NOVACA 0.81 27.24 58.26 1:36.43 2:06.22 918 6
7. ALLY Bradley 86 FLSTFG 0.72 27.30 59.34 1:37.46 2:07.41 904 1
8. CLARK Jaffrey 80 SSC-MA 0.79 28.03 1:00.93 1:37.92 2:07.56 902 8

C-FINAL:
1. WIKE James 83 NTSCIL 0.84 27.71 59.66 1:36.26 2:06.89 910 6
2. FLORES Bayani 79 WCABPC 0.68 27.20 1:01.29 1:38.08 2:08.31 893 3
3. PAYNE Russell 86 NJ-CO 0.71 27.30 59.05 1:36.77 2:09.26 882 4
4. BIEDERMANN Sean 85 AFAFCO 0.76 27.65 1:00.61 1:39.88 2:10.03 872 8
5. KEELING Daniel 85 NJ-CO 0.77 28.37 1:01.70 1:38.69 2:10.16 871 2
6. OLIVER Jorge 81 BSS-FL 0.80 27.34 1:00.58 1:40.15 2:10.25 870 7
7. HAUPT Matthew 80 BCATMA 0.86 26.79 1:01.44 1:40.84 2:10.50 867 1
8. SOUTHMAYD Thomas 87 SSC-MA 0.73 27.76 1:00.42 1:40.26 2:10.56 866 5


Menís 1500m Freestyle

WR 14:34.56 HACKETT Grant Fukuoka (JPN) 29 JUL 2001 AUS
AR 14:56.81 THOMPSON Chris Sydney (AUS) 23 SEP 2000 USA
US 14:48.34 HACKETT Grant 6 APR 2003 USA
CR 14:59.11 VENDT Erik 16 AUG 2000 USA

Rank Name YB Club Result Points R.T. HT LN
DAVIES David GB 15:02.63 1. 980 0.80 7 3
50m: 27.71 100m: 57.57 150m: 1:27.34 200m: 1:57.36 250m: 2:27.24 300m: 2:57.40 350m: 3:27.57 400m: 3:57.81
450m: 4:28.21 500m: 4:58.55 550m: 5:29.09 600m: 5:59.54 650m: 6:29.69 700m: 7:00.13 750m: 7:30.38 800m: 8:00.80
850m: 8:31.27 900m: 9:01.54 950m: 9:32.04 1000m:10:02.52 1050m:10:33.03 1100m:11:03.54 1150m:11:33.61 1200m:12:04.26
1250m:12:34.28 1300m:13:04.20 1350m:13:34.50 1400m:14:04.64 1450m:14:34.32 1500m:15:02.63

JENSEN Larsen MVN-CA 85 15:08.84 2. 970 0.84 7 4
50m: 27.68 100m: 57.47 150m: 1:27.25 200m: 1:56.80 250m: 2:26.87 300m: 2:56.78 350m: 3:26.73 400m: 3:56.51
450m: 4:26.47 500m: 4:56.52 550m: 5:26.67 600m: 5:56.74 650m: 6:27.00 700m: 6:57.48 750m: 7:27.92 800m: 7:58.31
850m: 8:28.57 900m: 8:59.01 950m: 9:29.44 1000m:10:00.06 1050m:10:30.70 1100m:11:01.37 1150m:11:32.34 1200m:12:03.34
1250m:12:33.89 1300m:13:04.91 1350m:13:35.65 1400m:14:07.11 1450m:14:38.27 1500m:15:08.84

THOMPSON Christopher CW-MI 78 15:21.79 3. 949 0.84 7 6
50m: 29.12 100m: 59.53 150m: 1:30.09 200m: 2:00.99 250m: 2:31.58 300m: 3:02.71 350m: 3:33.60 400m: 4:04.49
450m: 4:35.11 500m: 5:05.83 550m: 5:36.46 600m: 6:07.35 650m: 6:38.21 700m: 7:09.17 750m: 7:40.15 800m: 8:11.15
850m: 8:42.10 900m: 9:13.23 950m: 9:44.42 1000m:10:15.65 1050m:10:46.80 1100m:11:18.33 1150m:11:49.13 1200m:12:20.49
1250m:12:51.45 1300m:13:22.25 1350m:13:52.72 1400m:14:23.63 1450m:14:53.83 1500m:15:21.79

MORTIMER Justin MVN-CA 82 15:25.17 4. 944 0.73 7 8
50m: 28.38 100m: 58.73 150m: 1:29.34 200m: 2:00.30 250m: 2:30.96 300m: 3:01.88 350m: 3:32.63 400m: 4:03.57
450m: 4:34.54 500m: 5:05.75 550m: 5:36.64 600m: 6:07.53 650m: 6:38.70 700m: 7:09.49 750m: 7:40.58 800m: 8:11.58
850m: 8:42.64 900m: 9:13.69 950m: 9:44.65 1000m:10:15.72 1050m:10:46.47 1100m:11:17.68 1150m:11:48.78 1200m:12:20.32
1250m:12:51.61 1300m:13:22.77 1350m:13:54.23 1400m:14:25.00 1450m:14:56.23 1500m:15:25.17

AYALON Shilo UN01GI 81 15:28.95 5. 938 0.81 6 5
50m: 28.62 100m: 59.81 150m: 1:30.98 200m: 2:02.24 250m: 2:33.57 300m: 3:04.93 350m: 3:36.33 400m: 4:07.33
450m: 4:38.72 500m: 5:10.00 550m: 5:41.25 600m: 6:12.57 650m: 6:43.83 700m: 7:15.00 750m: 7:46.23 800m: 8:17.62
850m: 8:48.84 900m: 9:20.21 950m: 9:51.31 1000m:10:22.31 1050m:10:53.38 1100m:11:24.32 1150m:11:55.43 1200m:12:26.60
1250m:12:57.74 1300m:13:28.81 1350m:13:59.70 1400m:14:30.26 1450m:14:59.85 1500m:15:28.95

CHO Sung Mo CG 15:29.62 6. 937 0.85 7 7
50m: 25.00 100m: 58.61 150m: 1:29.34 200m: 2:00.10 250m: 2:31.10 300m: 3:01.80 350m: 3:32.65 400m: 4:03.61
450m: 4:34.65 500m: 5:05.76 550m: 5:36.64 600m: 6:07.46 650m: 6:38.48 700m: 7:09.39 750m: 7:40.45 800m: 8:11.37
850m: 8:42.27 900m: 9:13.30 950m: 9:44.54 1000m:10:15.80 1050m:10:46.91 1100m:11:18.32 1150m:11:49.77 1200m:12:21.24
1250m:12:52.66 1300m:13:24.39 1350m:13:56.14 1400m:14:27.77 1450m:14:59.29 1500m:15:29.62

FESENKO Sergiy UKR 82 15:38.32 7. 923 1.00 7 1
50m: 28.47 100m: 59.00 150m: 1:30.15 200m: 2:01.51 250m: 2:32.85 300m: 3:04.30 350m: 3:35.94 400m: 4:07.48
450m: 4:39.23 500m: 5:11.19 550m: 5:43.05 600m: 6:14.97 650m: 6:46.95 700m: 7:18.39 750m: 7:50.01 800m: 8:21.53
850m: 8:53.30 900m: 9:24.69 950m: 9:56.21 1000m:10:27.59 1050m:10:59.46 1100m:11:31.29 1150m:12:02.84 1200m:12:33.70
1250m:13:05.30 1300m:13:36.74 1350m:14:08.46 1400m:14:39.78 1450m:15:09.82 1500m:15:38.32

COLE John BOSSNE 82 15:38.81 8. 922 0.77 6 1
50m: 29.00 100m: 1:00.31 150m: 1:31.21 200m: 2:02.40 250m: 2:33.56 300m: 3:04.76 350m: 3:36.28 400m: 4:07.61
450m: 4:39.18 500m: 5:10.51 550m: 5:42.07 600m: 6:13.50 650m: 6:45.08 700m: 7:16.30 750m: 7:48.12 800m: 8:19.52
850m: 8:51.07 900m: 9:22.57 950m: 9:54.07 1000m:10:25.37 1050m:10:57.08 1100m:11:28.60 1150m:12:00.08 1200m:12:31.48
1250m:13:02.95 1300m:13:34.37 1350m:14:05.86 1400m:14:37.06 1450m:15:07.62 1500m:15:38.81

MONASTERIO Ricardo GSC-FL 78 15:39.72 9. 921 0.90 7 2
50m: 28.57 100m: 59.22 150m: 1:29.92 200m: 2:01.25 250m: 2:32.51 300m: 3:03.98 350m: 3:35.59 400m: 4:07.26
450m: 4:39.19 500m: 5:11.10 550m: 5:42.90 600m: 6:14.73 650m: 6:46.50 700m: 7:18.10 750m: 7:49.50 800m: 8:21.27
850m: 8:52.87 900m: 9:24.35 950m: 9:55.69 1000m:10:27.35 1050m:10:59.12 1100m:11:30.94 1150m:12:02.10 1200m:12:33.32
1250m:13:04.81 1300m:13:36.42 1350m:14:08.07 1400m:14:39.37 1450m:15:08.34 1500m:15:39.72

KELLER Klete CW-MI 82 15:43.85 10. 914 0.84 6 3
50m: 28.93 100m: 1:00.41 150m: 1:31.81 200m: 2:03.71 250m: 2:34.71 300m: 3:06.13 350m: 3:37.21 400m: 4:08.52
450m: 4:39.54 500m: 5:10.92 550m: 5:42.26 600m: 6:13.75 650m: 6:45.32 700m: 7:16.97 750m: 7:48.43 800m: 8:20.10
850m: 8:51.77 900m: 9:23.86 950m: 9:56.04 1000m:10:28.38 1050m:11:00.49 1100m:11:33.13 1150m:12:05.69 1200m:12:38.59
1250m:13:11.25 1300m:13:43.32 1350m:14:15.71 1400m:14:45.36 1450m:15:14.37 1500m:15:43.85

KLUEH Michael TXLAST 87 15:48.57 11. 907 0.72 6 4
50m: 29.03 100m: 1:00.75 150m: 1:32.11 200m: 2:03.95 250m: 2:35.26 300m: 3:07.09 350m: 3:38.13 400m: 4:09.93
450m: 4:40.84 500m: 5:12.74 550m: 5:44.37 600m: 6:16.66 650m: 6:48.17 700m: 7:19.74 750m: 7:51.12 800m: 8:22.84
850m: 8:54.40 900m: 9:26.13 950m: 9:57.78 1000m:10:29.83 1050m:11:01.54 1100m:11:33.52 1150m:12:05.21 1200m:12:37.17
1250m:13:09.00 1300m:13:41.78 1350m:14:13.80 1400m:14:46.16 1450m:15:17.70 1500m:15:48.57

SALINAS Leonardo MEX 15:56.37 12. 894 0.80 2 7
50m: 29.44 100m: 1:00.81 150m: 1:32.94 200m: 2:04.98 250m: 2:36.90 300m: 3:09.11 350m: 3:41.20 400m: 4:13.50
450m: 4:45.72 500m: 5:17.77 550m: 5:49.89 600m: 6:22.06 650m: 6:54.29 700m: 7:26.35 750m: 7:58.51 800m: 8:30.60
850m: 9:02.83 900m: 9:34.92 950m:10:07.10 1000m:10:39.14 1050m:11:11.36 1100m:11:43.56 1150m:12:15.78 1200m:12:47.89
1250m:13:19.98 1300m:13:51.90 1350m:14:23.47 1400m:14:55.21 1450m:15:26.78 1500m:15:56.37

KNOPP Cory NBACMD 86 15:56.61 13. 894 0.71 5 2
50m: 29.13 100m: 1:00.71 150m: 1:30.63 200m: 2:05.16 250m: 2:37.00 300m: 3:08.91 350m: 3:41.15 400m: 4:13.19
450m: 4:45.27 500m: 5:16.90 550m: 5:48.69 600m: 6:20.42 650m: 6:52.40 700m: 7:24.27 750m: 7:56.44 800m: 8:28.50
850m: 9:00.67 900m: 9:32.67 950m:10:04.86 1000m:10:36.84 1050m:11:09.15 1100m:11:41.34 1150m:12:13.59 1200m:12:46.01
1250m:13:18.20 1300m:13:50.55 1350m:14:22.59 1400m:14:54.45 1450m:15:26.13 1500m:15:56.61

LOPEZ Ivan MEX 15:57.71 14. 892 0.94 6 2
50m: 29.16 100m: 1:00.68 150m: 1:32.32 200m: 2:04.37 250m: 2:35.84 300m: 3:07.45 350m: 3:38.85 400m: 4:10.20
450m: 4:42.04 500m: 5:13.86 550m: 5:45.59 600m: 6:17.82 650m: 6:49.86 700m: 7:21.47 750m: 7:53.96 800m: 8:26.02
850m: 8:58.07 900m: 9:29.98 950m:10:02.44 1000m:10:35.08 1050m:11:07.81 1100m:11:40.38 1150m:12:12.73 1200m:12:44.67
1250m:13:17.34 1300m:13:49.73 1350m:14:22.01 1400m:14:54.38 1450m:15:26.79 1500m:15:57.71

JABEN Max KCB-MV 85 15:58.17 15. 891 0.80 6 7
50m: 29.37 100m: 1:00.47 150m: 1:32.34 200m: 2:03.79 250m: 2:35.63 300m: 3:06.94 350m: 3:39.17 400m: 4:10.71
450m: 4:42.80 500m: 5:14.10 550m: 5:46.12 600m: 6:17.94 650m: 6:50.33 700m: 7:22.16 750m: 7:54.33 800m: 8:26.27
850m: 8:58.79 900m: 9:30.80 950m:10:00.99 1000m:10:35.50 1050m:11:08.33 1100m:11:40.70 1150m:12:13.57 1200m:12:46.24
1250m:13:19.04 1300m:13:51.53 1350m:14:24.59 1400m:14:56.69 1450m:15:28.60 1500m:15:58.17

WOLLNER Samuel AGUAMR 85 15:58.20 16. 891 0.69 4 4
50m: 28.58 100m: 59.83 150m: 1:31.29 200m: 2:03.20 250m: 2:34.87 300m: 3:06.96 350m: 3:38.71 400m: 4:11.03
450m: 4:42.79 500m: 5:14.94 550m: 5:47.11 600m: 6:19.13 650m: 6:51.33 700m: 7:23.61 750m: 7:55.78 800m: 8:28.20
850m: 9:00.54 900m: 9:33.00 950m:10:05.45 1000m:10:37.89 1050m:11:10.16 1100m:11:42.81 1150m:12:15.07 1200m:12:47.75
1250m:13:20.27 1300m:13:52.65 1350m:14:25.03 1400m:14:57.18 1450m:15:28.73 1500m:15:58.20


Menís 4 x 100m Medley Relay

WR 3:31.54 United States Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
AR 3:31.54 United States Barcelona (ESP) 27 JUL 2003 USA
US 3:34.24 United States Indianapolis (USA) 6 APR 2003 USA
CR 3:38.37 United States 16 AUG 2002 USA

Rank Name Club Result Points R.T. HT LN 100m 50m
IRVINE NOVAQUATICS A NOVACA 3:43.53 1. 947 3 3
KRAYZELBURG Lenny 75 0.64 26.59 54.71 54.71
DENNISTON David 78 0.02 29.20 1:03.48 1:58.19
LEZAK Jason 75 0.20 25.00 54.56 2:52.75
WOODWARD Gabriel 79 0.06 23.86 50.78 3:43.53

AUBURN AQUATICS A AUB-SE 3:46.45 2. 928 2 3
BARNIER Romain 76 0.67 28.19 58.50 58.50
KIDD Matthew 79 0.10 29.03 1:03.58 2:02.08
QUEVEDO Oswaldo 76 0.07 24.60 54.63 2:56.71
MUHAMMAD Sabir 76 0.04 23.30 49.74 3:46.45

THE DANISH SWIMMING FEDERATION A DEN 3:46.90 3. 925 2 4
ANDERSEN Jakob 0.61 27.29 56.44 56.44
CARSTENSEN Jacob 0.08 29.53 1:03.86 2:00.30
PEDERSEN Anders Bo 0.24 25.33 54.79 2:55.09
BECK Anders 0.33 24.45 51.81 3:46.90

NORTH BALTIMORE AQUATIC CLUB A NBACMD 3:47.87 4. 919 3 5
CLEMENTS Kevin 80 0.71 28.18 57.62 57.62
BARONE James 80 0.07 30.10 1:04.52 2:02.14
PHELPS Michael 85 0.34 24.41 51.90 2:54.04
KNOPP Cory 86 0.42 25.48 53.83 3:47.87

THE DANISH SWIMMING FEDERATION A UNDE 3:50.13 5. 904 2 5
FRAHM Anders 0.62 28.61 58.68 58.68
OUTINEN Kristian 0.17 29.59 1:03.91 2:02.59
ANDKJAR Jakob 0.23 25.36 55.50 2:58.09
DALL-NIELSEN Emil 0.28 24.81 52.04 3:50.13

LONGHORN AQUATICS A TXLAST 3:50.58 6. 901 3 4
WALKER Neil 76 0.62 27.67 57.08 57.08
SPANN Scott 88 0.29 30.50 1:05.32 2:02.40
KLUEH Michael 87 0.24 25.65 56.32 2:58.72
KAFER Ryan 77 0.33 24.48 51.86 3:50.58

IRVINE NOVAQUATICS B NOVACA 3:53.91 7. 879 3 7
SHEVCHIK Daniel 80 0.73 28.97 59.07 59.07
ANDERSON Luke 82 0.28 30.63 1:07.50 2:06.57
NOVAK Joseph 77 0.27 25.08 56.81 3:03.38
BUSSE Gregory 79 0.35 24.11 50.53 3:53.91

SANTA CLARA SWIM CLUB A SCSCPC 3:55.51 8. 868 2 6
MONSEES Zachary 85 0.71 29.54 1:01.70 1:01.70
FOWLER Patrick 80 0.33 30.08 1:04.81 2:06.51
LAWLER James 82 0.27 25.42 55.30 3:01.81
TALBOTT Christopher 86 0.19 25.60 53.70 3:55.51

LONGHORN AQUATICS B TXLAST 3:56.54 9. 862 3 6
MCDERMOTT Caleb 85 0.59 28.63 57.99 57.99
DUSING Nathaniel 78 0.40 31.77 1:08.89 2:06.88
SMALLEY Maverick 87 0.21 26.86 58.25 3:05.13
JONES Bryan 78 0.17 24.11 51.41 3:56.54

FORT LAUDERDALE SWIM TEAM A FLSTFG 3:58.74 10. 847 3 1
AL-MANSOOR Mansoor 84 0.63 29.35 1:01.48 1:01.48
ALLY Bradley 86 0.55 30.95 1:07.34 2:08.82
CANTWELL Christian 80 0.52 26.18 56.69 3:05.51
ORTIZ Ismael 82 0.44 25.25 53.23 3:58.74

GATOR SWIM CLUB A GSC-FL 3:59.01 11. 845 2 7
BALLATORE Ron 86 0.72 31.57 1:05.42 1:05.42
LOPEZ Arsenio 79 0.22 29.88 1:03.82 2:09.24
DONNELLY Eric 80 0.09 26.71 57.21 3:06.45
KIM Bang Hyun 79 0.30 25.56 52.56 3:59.01

DYNAMO SWIM CLUB A DYNAGA 3:59.32 12. 843 2 1
CARGILL Kevin 86 0.71 29.47 59.98 59.98
CALLAHAN Andrew 86 0.37 31.99 1:06.90 2:06.88
MCMAHON Daniel 87 0.55 26.85 57.88 3:04.76
EWALD Christopher 86 0.41 26.39 54.56 3:59.32

UNIVERSITY OF EVANSVILLE AQUAT A UE-IN 4:01.74 13. 828 1 5
TOMES Michael 83 0.66 28.84 59.86 59.86
BURNETT Andrew 82 0.35 32.04 1:10.36 2:10.22
MORFORD Casey 81 0.22 26.41 57.32 3:07.54
ZEHR Derek 84 0.28 25.74 54.20 4:01.74

BOLLES SCHOOL SHARKS A BSS-FL 4:03.01 14. 819 1 3
OLIVER Jorge 81 0.68 29.13 59.90 59.90
LARMOYEUX Michael 87 0.67 32.42 1:09.03 2:08.93
WONG Tuck Kar 85 0.51 27.08 58.14 3:07.07
LONG John 88 0.35 26.23 55.94 4:03.01

CORAL SPRINGS SWIM CLUB ACSSCFG 4:04.75 15. 808 1 4
STOYEL Alex 84 0.77 32.28 1:05.79 1:05.79
POLYAKOV Vladislav 83 0.35 28.98 1:02.64 2:08.43
WHELAN Erik 88 0.45 27.92 1:01.56 3:09.99
BECKWITH Harvey 78 0.06 26.24 54.76 4:04.75

FORT LAUDERDALE SWIM TEAM B FLSTFG 4:04.99 16. 807 2 2
SUBIRATS Albert 86 0.71 28.91 1:00.40 1:00.40
BULLOCK Perry 85 0.36 32.33 1:09.06 2:09.46
DEHERE Sean 85 0.38 27.19 59.72 3:09.18
FORDE Martyn 85 0.33 26.64 55.81 4:04.99

UNIVERSITY OF FLORIDA A UF-FL 4:07.82 17. 789 1 2
STRAUSS Jonathan 82 0.72 31.06 1:02.84 1:02.84
MULLERVY Scott 83 -0.02 32.77 1:10.73 2:13.57
SWENSON Andrew 85 0.56 27.96 1:00.52 3:14.09
YASINSAC Bryan 84 0.11 25.50 53.73 4:07.82

BOLLES SCHOOL SHARKS B BSS-FL DSQ 1 6
YIMSOMRUAY Kunakorn 84 0.59 29.87 1:01.43 1:01.43
SAW Yi-khy 86 0.22 33.59
GEORGE Christopher 85
MARTIN Alex 88

UNIVERSITY OF ARIZONA A UOFAAZ DSQ 3 2
TARDIN Alain 84 0.74
SCHOEMAN Roland 80
NEETHLING Ryk 77
WARKENTIN Mark 79

CURL-BURKE SWIM CLUB A CUBUPV DSQ 3 8
LISCINSKY Mark 81 0.63 28.25 58.24 58.24
MARRS Jarrod 75 0.16 29.37 1:03.90 2:02.14
FISHER Kevin 83 0.21 26.24 56.88 2:59.02
BETTS Justin 80 -0.08

THE DANISH SWIMMING FEDERATION B UNDE DNS
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT