ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Victoria Age & Open Championship Day 5
1/6/2004-1/6/2004
Melbourne, Victoria, Australia


Victoria Age & Open Championship
Melbourne, Vic., Australia

25 meter pool

January 2 - 6, 2004

RESULTS

Day Five: January 6, 2004





Women 11 & Under 200 LC Metre IM
===============================================================================
   Victorian: # 2:35.03  1/2003    Samantha Hamill, SUNBURY                    
   Allcomers: * 2:23.76  1/1994    Miyuki Ishikawa, ITOMAN, JAPAN              
Title Holder: + 2:28.09  1/2003    Maki  Tomioka, ITOMAN, JAPAN                
 National QT: ! 2:36.50                                                        
 Meet Qualifying:  3:13.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Rihm, Kiani               11 MELTON               2:39.94    2:31.84#  22  
       31.94  1:11.70  1:56.34  2:31.84                                    
  2 Whitelaw, Kaitlyn         11 HAILEYBURY           2:43.74    2:37.29   18  
       33.31  1:11.75  2:00.39  2:37.29                                    
  3 Kerridge, Laura           11 SURREY PARK          2:45.66    2:41.29   16  
       35.81  1:19.55  2:04.97  2:41.29                                    
  4 Anderson, Nikketa         11 UNB                  2:47.57    2:48.72   14  
       36.45  1:20.76  2:10.92  2:48.72                                    
  5 Cutting, Leah (V)         11  NORWOOD             2:49.98    2:49.33   12  
       37.47  1:20.48  2:11.30  2:49.33                                    
  6 Stevens, Tess             11 SURREY PARK          2:52.36    2:51.23   10  
       41.00  1:25.69  2:15.77  2:51.23                                    
  7 Nunan, Brittany           11 GACS                 2:53.76    2:52.35    8  
       36.44  1:23.39  2:12.76  2:52.35                                    
  8 Livermore, Anne           11 WERRIBEE             2:52.53    2:52.66    6  
       38.97  1:23.36  2:12.74  2:52.66                                    
  9 Schnyder, Kaitlyn         10 GEELONG              2:53.50    2:54.03    4  
       36.63  1:18.80  2:15.78  2:54.03                                    
 10 Ireland, Whitney (V)      10  NORWOOD             2:53.54    2:55.59    2  
       38.36  1:22.73  2:17.39  2:55.59                                    
 
Girls 12 Year Olds 100 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 1:13.89  4/2001    Edwina Goodard, FIRBANK AQUASTAR            
   Allcomers: * 1:11.52  1/1997    Haruna Suzuki, ITOMAN, JAPAN                
Title Holder: + 1:18.42  1/2003    Elizabeth Archer, SOUTHERN BAY              
 National QT: ! 1:21.40                                                        
 Meet Qualifying:  1:37.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Caligiore, Izabel         12 KLIM SWIM TROJAN     1:22.68    1:19.78!  22  
       37.68  1:19.78                                                      
  2 Haymes, Lauren            12   VICENTRE           1:23.49    1:19.95!  18  
       38.41  1:19.95                                                      
  3 Hamill, Samantha          12 SUNBURY              1:23.87    1:20.88!  16  
       37.60  1:20.88                                                      
  4 Read, Kristiahne          12  CASEY               1:24.27    1:22.11   14  
       39.04  1:22.11                                                      
  5 Dalton, Olivia            12 GEELONG              1:24.31    1:23.33   12  
       39.35  1:23.33                                                      
  6 Clarke, Charlotte (V)     12  NORWOOD             1:27.69    1:25.19   10  
       40.31  1:25.19                                                      
  7 Tate, Megan               12 M1                   1:26.48    1:27.20    8  
       39.97  1:27.20                                                      
  8 Papaemanouil, Tiffany (V  12  BURNSIDE            1:27.45    1:28.33    6  
       41.40  1:28.33                                                      
  9 Ellis, Michelle           12 KINGS MORNINGTON     1:28.84    1:28.57    4  
       41.29  1:28.57                                                      
 10 Chaplin, Kirilee          12 HAILEYBURY           1:27.51    1:29.07    2  
       42.00  1:29.07                                                      
 
Women Open 50 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 25.76  3/2001    Michelle Engelsman, CAREY AQUATIC             
   Allcomers: * 25.87  8/2000    Alison Sheppard, GREAT BRITAIN                
Title Holder: + 26.54  1/2003    Jordana  Webb, CAREY AQUATIC                  
 National QT: ! 27.90                                                          
 Meet Qualifying:  29.80
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Graham, Elka (Nswis)      22 SYDU                   26.43      26.07+  22  
  2 Reese, Shayne (Vis)       21  CAREY                 27.33      26.33+  18  
  3 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY                 26.98      26.49+  16  
  4 Goh, Rachel (Vis)         17   VICENTRE             27.01      26.97!  14  
  5 Parslow, Belinda (Vis)    15 NUNAWADING             27.29      27.07!  12  
  6 Cockerton, Amy (Vis)      16   VICENTRE             27.15      27.11!  10  
  7 Van Lint, Jacinta (Nswis  24 SYDU                   27.38      27.23!   8  
  8 Lutz, Amelia (Vis)        17 KLIM SWIM TROJAN       27.36      27.32!   6  
  9 Tang, Hillary (V)         16 HK                     27.39      27.52!   4  
 10 Rosenberg, Ella           21 NSSAK                  27.31      27.63!   2  
 
Women Open 200 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 2:00.28  6/2003    Giaan Rooney, MELBOURNE VICENT              
   Allcomers: * 2:00.15  8/2000    Elka Graham, AUSTRALIA                      
Title Holder: + 2:00.62  1/2003    Shayne  Reese, CAREY AQUATIC                
 National QT: ! 2:07.90                                                        
 Meet Qualifying:  2:24.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Graham, Elka (Nswis)      22 SYDU                 2:01.35    1:59.89*  22  
       28.65    59.62  1:30.06  1:59.89                                    
  2 Rooney, Giaan (Vis)       21   VICENTRE           2:04.94    2:00.97!  18  
       28.24    59.38  1:30.43  2:00.97                                    
  3 Reese, Shayne (Vis)       21  CAREY               2:06.50    2:01.58!  16  
       28.75    59.69  1:30.89  2:01.58                                    
  4 Reddaway, Haylee (Vis)    16 HAILEYBURY           2:06.99    2:02.55!  14  
       28.90    59.67  1:31.15  2:02.55                                    
  5 Van Lint, Jacinta (Nswis  24 SYDU                 2:05.98    2:03.05!  12  
       29.44  1:00.45  1:32.00  2:03.05                                    
  6 Thomson, Kirsten (Nswis)  20 SYDU                 2:03.54    2:03.28!  10  
       29.25  1:00.63  1:32.13  2:03.28                                    
  7 Munz, Lori                24   VICENTRE           2:07.76    2:06.31!   8  
       29.13  1:00.95  1:33.53  2:06.31                                    
  8 Stubbins, Kelly (Vis)     19 HAILEYBURY           2:07.99    2:07.23!   6  
       29.19  1:00.99  1:33.62  2:07.23                                    
  9 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY               2:07.91    2:07.61!   4  
       29.37  1:01.74  1:34.67  2:07.61                                    
 10 Carroll, Lara (V)         17 RAC                  2:08.79    2:09.99    2  
       30.25  1:03.02  1:36.76  2:09.99                                    
 
Women Open 50 LC Metre Backstroke
===============================================================================
   Victorian: # 29.04  3/2003    Giaan Rooney, MELBOURNE VICENT                
   Allcomers: * 29.55  1/2000    Dyanna Calub, KINGSCLIFF, NSW                 
Title Holder: + 30.12  1/2003    Mika Ikeda, ITOMAN, JAPAN                     
 National QT: ! 32.80                                                          
 Meet Qualifying:  36.00
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Rooney, Giaan (Vis)       21   VICENTRE             29.61      29.01#  22  
  2 Ikeda, Mika (V)           13 ITO                    30.25      30.10+  18  
  3 Goh, Rachel (Vis)         17   VICENTRE             30.49      30.35!  16  
  4 Slattery, Janelle (V)     18 WAI                    30.50      30.38!  14  
  5 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY                 30.73      30.44!  12  
  6 Cockerton, Amy (Vis)      16   VICENTRE             30.56      30.67!  10  
  7 Morgan, Melissa (V)       19  BURNSIDE              30.77      30.69!   8  
  8 Saito, Ami (V)            12 ITO                    30.78      30.94!   6  
  9 Stubbins, Kelly (Vis)     19 HAILEYBURY             30.92      31.09!   4  
 10 Heathcote, Melissa        16  CAREY                 30.91      31.16!   2  
 
Women Open 200 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 2:28.04  8/2000    Rebecca Brown, AUSTRALIA                    
   Allcomers: * 2:27.33  8/2000    Leisel Jones, AUSTRALIA                     
Title Holder: + 2:32.90  1/2003    Brooke Hanson, NUNAWADING                   
 National QT: ! 2:45.00                                                        
 Meet Qualifying:  3:06.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Brooke (Vis)      25 NUNAWADING           2:38.86    2:28.82+  22  
       33.74  1:12.11  1:50.23  2:28.82                                    
  2 Kasoulis, Sarah (Vis)     19  CAREY               2:38.01    2:31.71+  18  
       34.81  1:13.11  1:52.19  2:31.71                                    
  3 Sakaue, Yuri (V)          15 ITO                  2:38.40    2:35.35!  16  
       35.13  1:14.48  1:54.42  2:35.35                                    
  4 Archer, Jacqui (Vis)      17 KLIM SWIM TROJAN     2:40.78    2:35.81!  14  
       36.41  1:16.18  1:56.59  2:35.81                                    
  5 Fukuoka, Akane (V)        13 ITO                  2:42.52    2:38.41!  12  
       36.05  1:16.49  1:57.30  2:38.41                                    
  6 Swanson, Lara (V)         16  CLOVERCREST         2:40.32    2:38.47!  10  
       35.97  1:16.65  1:57.78  2:38.47                                    
  7 Carroll, Lara (V)         17 RAC                  2:39.80    2:39.14!   8  
       36.06  1:16.53  1:57.21  2:39.14                                    
  8 Goddard, Talia            15  CAREY               2:43.55    2:40.67!   6  
       36.69  1:17.72  1:59.04  2:40.67                                    
  9 Kay, Jakki                16  CAREY               2:45.99    2:42.49!   4  
       37.50  1:18.62  2:00.63  2:42.49                                    
 10 O'Connor, Katherine       19 FIRBANK              2:45.09    2:43.97!   2  
       37.88  1:19.01  2:01.15  2:43.97                                    
 
Women Open 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:00.59  3/2002    Rachel Coffee, CAREY AQUATIC                
   Allcomers: * 1:00.55  4/1998    Suzie O'Neill, STURT FLINDERS               
Title Holder: + 1:00.79  1/2003    Rachel Coffee, CAREY AQUATIC                
 National QT: ! 1:06.30                                                        
 Meet Qualifying:  1:17.00
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Coffee, Rachel (Vis)      20  CAREY               1:01.64    1:01.52!  22  
       28.95  1:01.52                                                      
  2 Coster, Elizabeth         21 NSSAK                1:01.50    1:01.89!  18  
       28.74  1:01.89                                                      
  3 Miatke, Danni (Vis)       16  CAREY               1:02.01    1:02.56!  16  
       29.06  1:02.56                                                      
  4 Slattery, Janelle (V)     18 WAI                  1:04.01    1:03.18!  14  
       29.15  1:03.18                                                      
  5 Seah, Nicole (V)          17 RAC                  1:03.24    1:03.56!  12  
       29.56  1:03.56                                                      
  6 Lynch, Kate               22 NUNAWADING           1:04.59    1:04.37!  10  
       29.80  1:04.37                                                      
  7 Harbig, Jacqui            19   VICENTRE           1:04.78    1:04.40!   8  
       30.42  1:04.40                                                      
  8 Morgan, Melissa (V)       19  BURNSIDE            1:05.20    1:04.70!   6  
       30.89  1:04.70                                                      
  9 Goddard, Talia            15  CAREY               1:04.14    1:05.22!   4  
       30.57  1:05.22                                                      
 10 Tanner, Alanna            19  CAREY               1:05.50    1:06.15!   2  
       31.24  1:06.15                                                      
 
Women Open 400 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
Title Holder: + 3:51.52  1/2003    Carey Aquatic, CAREY AQUATIC                
                         S Reese, S Kasoulis, D Miatke, J Webb             
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 CAREY AQUATIC  'A'                                4:02.78    3:51.27+  22  
     1) Reese, Shayne (Vis) 21          2) Kasoulis, Sarah (Vis) 19       
     3) Tanner, Alanna 19               4) Miatke, Danni (Vis) 16         
       27.15    55.87  1:24.03  1:54.47  2:23.16  2:54.76  3:21.74  3:51.27
  2 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           4:04.71    3:52.17   18  
     1) Rooney, Giaan (Vis) 21          2) Cockerton, Amy (Vis) 16        
     3) Goh, Rachel (Vis) 17            4) Munz, Lori 24                  
       27.89    57.21  1:25.90  1:57.48  1:46.41  2:54.30  3:21.95  3:52.17
  3 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        4:03.69    3:58.47   16  
     1) Stubbins, Kelly (Vis) 19        2) Barnhoorn, Meagan 13           
     3) Fay, Tamara 15                  4) Reddaway, Haylee (Vis) 16      
       28.27    58.67  1:28.39  2:01.65  2:30.22  3:01.86  3:28.86  3:58.47
  4 NUNAWADING  'A'                                   4:05.58    3:58.92   14  
       28.19    57.81  1:26.31  1:58.56  2:27.56  2:59.81  3:27.75  3:58.92
  5 CAREY AQUATIC  'B'                                4:06.92    4:02.21   12  
       29.27  1:00.98  1:29.32  2:00.75  2:30.20  3:01.58  3:30.39  4:02.21
  6 MELBOURNE VICENTRE  'B'                           4:09.20    4:04.75   10  
       28.83    59.42  1:28.03  2:01.15  2:31.40  3:05.16  3:33.66  4:04.75
  7 KLIM SWIM TROJANS  'A'                            4:08.98    4:05.14    8  
       29.74  1:01.42  1:31.74  2:04.71  2:34.40  3:06.27  3:34.68  4:05.14
  8 MLC AQUATIC  'A'                                  4:09.43    4:07.71    6  
       29.30  1:00.19  1:29.58  2:02.34  2:32.55  3:04.59  3:35.24  4:07.71
  9 AQUAGYM SWIM TEAM, NZ  'A'                        4:17.67    4:12.82    4  
       29.74  1:02.51  1:33.35  2:06.24  2:37.28  3:10.18  3:39.56  4:12.82
 10 CAREY AQUATIC  'C'                                4:17.70    4:14.38    2  
       30.29  1:03.51  1:34.28  2:08.29  2:38.43  3:11.74  3:41.23  4:14.38
 
Men 11 & Under 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 1:01.80  1/1987    Jason Rowsell, WATERLIONS                   
   Allcomers: * 1:00.97  1/1981    Yochinori Suzuki, ITOMAN, JAPAN             
Title Holder: + 1:03.79  1/2003    Sam Sheppard, NUNAWADING                    
 National QT: ! 1:01.10                                                        
 Meet Qualifying:  1:18.50
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Edwards, Blake            11   VICENTRE           1:06.80    1:05.94   22  
       31.20  1:05.94                                                      
  2 Coates, Thomas            11   VICENTRE           1:09.04    1:06.27   18  
       31.77  1:06.27                                                      
  3 Jansen, Thomas            11 MELTON               1:09.18    1:07.59   16  
       31.98  1:07.59                                                      
  4 Morton, David             11 BAYSIDE              1:07.98    1:08.39   14  
       32.32  1:08.39                                                      
  5 Harriss, Alex             11 NUNAWADING           1:08.38    1:08.69   12  
       31.61  1:08.69                                                      
  6 Muttdon, Samuel           11 KEW                  1:10.35    1:08.95   10  
       33.72  1:08.95                                                      
  7 Waltham, Brayden          11 MORWELL              1:10.20    1:09.89    8  
       33.41  1:09.89                                                      
  8 Joncevski, Daniel         11   VICENTRE           1:11.06    1:10.39    6  
       33.42  1:10.39                                                      
  9 Bickerdike, Dean          11 WARRAGUL             1:10.31    1:10.98    4  
       33.63  1:10.98                                                      
 10 Wilkinson, Jadyn          11  WARRNAMBOOL         1:11.09    1:11.70    2  
       34.77  1:11.70                                                      
 
Boys 12 Year Olds 100 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:03.35  12/1987   Jason Rowsell, WATERLIONS                   
   Allcomers: * 1:01.61  1/1994    Mitsuhiro Yamaura, ITOMAN, JAPAN            
Title Holder: + 1:01.93  1/2003    Masahide Sano, ITOMAN, JAPAN                
 National QT: ! 1:08.00                                                        
 Meet Qualifying:  1:32.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Sheppard, Sam             12 NUNAWADING           1:07.14    1:05.40!  22  
       30.86  1:05.40                                                      
  2 Pryor, Mitchell           12 NUNAWADING           1:11.34    1:09.36   18  
       31.58  1:09.36                                                      
  3 Alati, Joshua             12  CAREY               1:11.55    1:10.16   16  
       32.45  1:10.16                                                      
  4 Kennedy, Trent            12 MELTON               1:11.58    1:10.70   14  
       33.12  1:10.70                                                      
  5 Clark, Jacob              12 M1                   1:14.53    1:12.40   12  
       33.97  1:12.40                                                      
  6 Jordan, James (V)         12  BURNSIDE            1:15.46    1:12.95   10  
       34.62  1:12.95                                                      
  7 Thomson, Brodie           12 SHN                  1:16.09    1:14.25    8  
       33.86  1:14.25                                                      
  8 Mummery, David            12  CHELTENHAM          1:15.66    1:15.24    6  
       34.66  1:15.24                                                      
  9 Brumley, Callum           12  WARRNAMBOOL         1:15.70    1:16.33    4  
       35.32  1:16.33                                                      
 10 Lowry, Jacob              12 BENDIGO E            1:17.73    1:16.71    2  
       35.50  1:16.71                                                      
 
Boys 12 & Under 200 LC Metre Freestyle Relay
===============================================================================
Title Holder: + 1:55.81  1/2003    , BAYSIDE                                   
                         M Kermeen, B Long, S Hopkins, D Counsel           
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 NUNAWADING  'A'                                   1:59.93    1:56.83   22  
     1) Sheppard, Sam 12                2) Day, Jack 12                   
     3) Chan, Samuel Michael 12         4) Pryor, Mitchell 12             
       28.22    57.87  1:28.13  1:56.83                                    
  2 BAYSIDE  'A'                                      2:00.76    1:58.26   18  
     1) Long, Buddy 12                  2) Cracknell, Zac 12              
     3) Koumouris, Leon 12              4) Morton, David 11               
       28.95    58.17  1:28.02  1:58.26                                    
  3 MELTON  'A'                                       1:59.62    1:58.94   16  
     1) Kennedy, Trent 12               2) Sutherland, Ben 12             
     3) Pini, Jacob 12                  4) Harrison, Korie 12             
       29.72    59.74  1:29.73  1:58.94                                    
  4 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           2:01.83    2:01.66   14  
       29.83  1:00.73  1:31.27  2:01.66                                    
  5 KLIM SWIM TROJANS  'A'                            2:01.91    2:02.40   12  
       31.55  1:02.14  1:33.38  2:02.40                                    
  6 CAREY AQUATIC  'A'                                2:04.33    2:03.33   10  
       29.32  1:00.02  1:31.90  2:03.33                                    
  7 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        2:06.00    2:03.91    8  
       28.33  1:00.81  1:33.42  2:03.91                                    
  8 FIRBANK AQUASTARS  'A'                            2:07.34    2:07.71    6  
       32.02  1:03.94  1:36.81  2:07.71                                    
  9 KINGS MORNINGTON  'A'                             2:07.54    2:07.84    4  
       31.25  1:03.42  1:36.07  2:07.84                                    
 10 NUNAWADING  'B'                                   2:06.75    2:09.69    2  
       32.22  1:05.21  1:37.22  2:09.69                                    
 
Men Open 100 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 48.18  9/2000    Michael Klim, AUSTRALIA                       
   Allcomers: * 49.41  1/2002    Michael Klim, MIAMI, QLD                      
Title Holder: + 51.42  1/2003    Ben Denner, WESTS ILLAWARRA,                  
 National QT: ! 53.60                                                          
 Meet Qualifying:  59.50
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Klim, Michael (Vis)       26   VICENTRE             50.87      49.86+  22  
       23.53    49.86                                                      
  2 Hawke, Brett (Vis)        28   VICENTRE             51.08      50.87+  18  
       23.37    50.87                                                      
  3 Murphy, Patrick (Vis)     19 MLC AQUATIC            51.41      51.13+  16  
       24.74    51.13                                                      
  4 Dyson, Andrew (Vis)       21 NUNAWADING             51.35      51.40+  14  
       24.64    51.40                                                      
  5 Clarke, Jared (Vis)       26 NUNAWADING             52.19      51.86!  12  
       24.99    51.86                                                      
  6 Welsh, Ken                21 HAILEYBURY             52.41      52.39!  10  
       25.33    52.39                                                      
  7 Prosser, Cameron (Vis)    18 MLC AQUATIC            52.35      52.57!   8  
       24.46    52.57                                                      
  8 Cohen, Jason (Vis)        21 NUNAWADING             52.50      52.90!   6  
       25.35    52.90                                                      
 
Men Open 1500 LC Metre Freestyle
===============================================================================
   Victorian: # 15:02.20  8/1995    Daniel Kowalski, AUSTRALIA                 
   Allcomers: * 14:56.23  5/1998    Grant Hackett, MIAMI, QLD                  
Title Holder: + 16:38.27  1/2003    Michael Papaioannou, MELBOURNE VICENT      
 National QT: ! 16:12.00                                                       
 Meet Qualifying:  18:30.00
    Name                     Age Club                               Time Points 
===============================================================================
  1 Nederpelt, Travis (V)     18   PERTH                       15:45.87!  22  
       28.88  1:00.49  1:32.84  2:05.43  2:37.61  3:09.83  3:41.69  4:14.20
     4:46.21  5:18.63  5:49.99  6:21.89  6:53.26  7:24.84  7:56.31  8:27.94
     8:59.53  9:31.54 10:02.95 10:34.63 11:05.69 11:37.18 12:08.63 12:40.49
    13:11.88 13:43.43 14:14.27 14:45.42 15:16.41 15:45.87                  
  2 Cox, David (V)            20   PERTH                       15:49.99!  18  
       28.94  1:00.31  1:31.79  2:03.55  2:35.02  3:06.81  3:38.52  4:10.35
     4:41.95  5:13.61  5:45.09  6:16.98  6:48.72  7:20.87  7:52.92  8:25.22
     8:57.31  9:29.66 10:01.82 10:34.59 11:07.55 11:39.56 12:11.68 12:43.57
    13:15.58 13:47.89 14:19.32 14:50.73 15:20.99 15:49.99                  
  3 Araujo, Felipe            19   VICENTRE                    15:50.60!  16  
       28.75  1:01.03  1:33.47  2:06.33  2:38.73  3:11.39  3:43.33  4:15.48
     4:47.31  5:19.11  5:50.39  6:21.90  6:52.94  7:24.57  7:56.19  8:28.21
     8:59.97  9:31.85 10:03.79 10:35.58 11:07.36 11:39.26 12:11.06 12:43.00
    13:15.22 13:47.59 14:19.80 14:52.04 15:22.61 15:50.60                  
  4 Papaioannou, Michael (Vi  17   VICENTRE                    16:12.46+  14  
       28.09    59.23  1:30.91  2:02.95  2:34.18  3:06.37  3:38.43  4:10.46
     4:42.75  5:15.07  5:47.38  6:20.15  6:52.87  7:25.71  7:58.46  8:31.75
     9:05.18  9:38.76 10:12.00 10:45.03 11:17.13 11:49.56 12:22.46 12:55.44
    13:28.90 14:02.74 14:33.96 15:06.87 15:40.07 16:12.46                  
  5 Mason, Ryan (V)           18 RAC                           16:38.71   12  
       29.02  1:00.81  1:33.43  2:06.15  2:39.11  3:11.47  3:44.09  4:16.43
     4:49.72  5:22.97  5:56.64  6:29.97  7:03.21  7:36.65  8:10.28  8:43.47
     9:17.48  9:50.83 10:24.65 10:58.04 11:32.25 12:06.20 12:40.42 13:14.43
    13:48.77 14:23.22 14:58.08 15:32.08 16:06.06 16:38.71                  
  6 Humphrey, Nicholas        22 MLC AQUATIC                   16:59.32   10  
       29.78  1:02.62  1:35.70  2:09.28  2:43.08  3:17.29  3:51.48  4:25.63
     4:59.73  5:34.00  6:07.81  6:42.14  7:16.15  7:50.52  8:24.90  8:59.30
     9:33.73 10:08.56 10:43.15 11:17.61 11:52.22 12:26.63 13:00.99 13:35.34
    14:09.75 14:44.16 15:17.98 15:51.10 16:25.46 16:59.32                  
  7 Bloder, Chris             17 WERRIBEE                      17:19.07    8  
       30.37  1:03.44  1:38.52  2:13.15  2:47.87  3:22.73  3:57.85  4:32.66
     5:07.35  5:41.93  6:16.37  6:50.96  7:25.62  8:00.38  8:35.17  9:10.11
     9:45.22 10:20.24 10:55.91 11:30.72 12:05.56 12:40.23 13:14.21 13:48.92
    14:23.70 14:59.47 15:35.38 16:11.12 16:45.69 17:19.07                  
  8 Christian, Francis        46 ELTHAM                        17:32.61    6  
       31.20  1:04.80  1:39.36  2:13.74  2:48.15  3:23.04  3:57.90  4:33.42
     5:09.07  5:43.95  6:19.37  6:54.54  7:30.43  8:06.60  8:42.64  9:18.17
     9:54.22 10:30.08 11:06.30 11:41.94 12:17.12 12:52.00 13:27.61 14:03.31
    14:38.38 15:13.39 15:49.31 16:25.06 16:59.79 17:32.61                  
  9 Rolph, Scott              17 BAYSIDE                       17:38.20    4  
       30.00  1:03.14  1:37.30  2:12.00  2:46.91  3:22.11  3:57.33  4:32.39
     5:07.88  5:43.25  6:18.83  6:54.57  7:30.30  8:05.84  8:41.79  9:17.72
     9:53.44 10:29.09 11:04.97 11:40.94 12:16.76 12:52.68 13:28.56 14:04.55
    14:40.37 15:16.41 15:52.16 16:28.15 17:03.85 17:38.20                  
 10 Davis, Michael            19 RINGWOOD                      17:58.82    2  
       29.91  1:03.37  1:38.37  2:13.03  2:48.44  3:23.57  3:59.57  4:34.89
     5:10.80  5:46.97  6:23.33  6:59.91  7:36.53  8:13.13  8:49.77  9:26.11
    10:02.63 10:39.16 11:15.97 11:53.17 12:30.52 13:08.16 13:45.29 14:22.30
    14:59.36 15:36.64 16:14.09 16:51.12 17:24.65 17:58.82                  
 11 Darbyshire, Phillip       20 RINGWOOD                      18:28.22  
       31.41  1:06.36  1:42.62  2:19.55  2:56.74  3:34.05  4:11.47  4:49.21
     5:27.26  6:04.60  6:42.17  7:20.23  7:58.09  8:35.62  9:13.13  9:50.72
    10:28.06 11:05.46 11:42.57 12:20.23 12:57.17 13:34.94 14:11.97 14:49.59
    15:26.61 16:04.05 16:40.91 17:17.91 17:53.67 18:28.22                  
 12 Rolph, Tristan            15 BAYSIDE                       18:29.05  
       31.85  1:08.45  1:45.46  2:22.84  2:59.76  3:37.30  4:14.42  4:51.73
     5:28.45  6:05.79  6:43.02  7:20.60  7:57.79  8:35.11  9:12.66  9:50.67
    10:27.74 11:05.65 11:42.61 12:20.22 12:57.51 13:35.46 14:12.44 14:50.18
    15:26.91 16:04.50 16:41.55 17:18.83 17:54.49 18:29.05                  
 
Men Open 200 LC Metre Backstroke
===============================================================================
   Victorian: # 1:57.59  9/2000    Matt Welsh, AUSTRALIA                       
   Allcomers: * 1:59.54  8/2000    Matt Welsh, AUSTRALIA                       
Title Holder: + 2:00.00  1/2003    Matthew  Welsh, MELBOURNE VICENT            
 National QT: ! 2:14.20                                                        
 Meet Qualifying:  2:33.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
Time
  1 Hass, Raymond (Vis)       26   VICENTRE           2:06.94    2:01.61!  22  
       28.62  1:00.01  1:31.09  2:01.61                                    
  2 Murphy, Patrick (Vis)     19 MLC AQUATIC          2:08.83    2:02.18!  18  
       29.07  1:00.28  1:31.63  2:02.18                                    
  3 Rolff, Ethan (Nswis)      21 KNGC                 2:07.12    2:06.55!  16  
       29.41  1:01.04  1:33.61  2:06.55                                    
  4 Pettifer, Mark            20  CAREY               2:09.97    2:06.88!  14  
       29.59  1:01.25  1:33.44  2:06.88                                    
  5 Lauterstein, Andrew (Vis  16 KLIM SWIM TROJAN     2:09.62    2:07.71!  12  
       29.31  1:01.82  1:34.59  2:07.71                                    
  6 MacDonald, Tom            21 AQUAGYM NZ           2:11.94    2:11.13!  10  
       30.91  1:03.80  1:37.82  2:11.13                                    
  7 Plumridge, Matt           17 KLIM SWIM TROJAN     2:11.53    2:11.84!   8  
       29.88  1:03.03  1:37.82  2:11.84                                    
  8 Rackley, Dylan            21   VICENTRE           2:13.26    2:12.16!   6  
       31.02  1:04.25  1:38.66  2:12.16                                    
  9 Solomidis, Thanasi        14  CAREY               2:15.59    2:13.88!   4  
       31.41  1:05.07  1:39.14  2:13.88                                    
 10 Gray, Matthew             16 HAILEYBURY           2:15.16    2:14.47    2  
       31.56  1:05.24  1:40.16  2:14.47                                    
 
Men Open 50 LC Metre Breaststroke
===============================================================================
   Victorian: # 28.40  6/2003    Brenton Rickard, CAREY AQUATIC                
   Allcomers: * 28.40  6/2003    Brenton Rickard, CAREY AQUATIC                
Title Holder: + 29.24  1/2003    Nathan  Crook, CAREY AQUATIC                  
 National QT: ! 32.10                                                          
 Meet Qualifying:  37.00
    Name                     Age Club                   Semis       Time Points 
===============================================================================
  1 Rickard, Brenton (Vis)    20  CAREY                 28.63      28.57+  22  
  2 Crook, Nathan (Vis)       24  CAREY                 29.03      29.32!  18  
  3 Paccagnan, Rene           25   VICENTRE             29.69      29.54!  16  
  4 Cowley, Simon (V)         23 SLCA                   30.05      29.99!  14  
  5 Tuckerman, Ben (Vis)      23  CAREY                 30.10      30.19!  12  
  6 Pendergast, Sam (Vis)     19  WARRNAMBOOL           30.19      30.23!  10  
  7 Comerford, Rory (Vis)     18   VICENTRE             30.52      30.42!   8  
  8 Box, Tim                  19   VICENTRE             30.92      30.78!   6  
  9 Schwarz, Jarred           17 BALLARAT YMCA          30.69      30.85!   4  
 10 Bailey, Alex (V)          16 EAC                    31.38      31.58!   2  
 
Men Open 200 LC Metre Butterfly
===============================================================================
   Victorian: # 1:58.06  3/2001    Michael Klim, SOUTHERN BAY                  
   Allcomers: * 1:59.36  2/1985    Anthony McDonald, BEATTY PARK, WA           
Title Holder: + 2:02.44  1/2003    Jason Cohen, NUNAWADING                     
 National QT: ! 2:09.00                                                        
 Meet Qualifying:  2:33.00
    Name                     Age Club                 Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 Cordner, Nick             17 IVN                  2:10.86    2:07.09!  22  
       28.25  1:00.92  1:33.88  2:07.09                                    
  2 Prosser, Scott            22 MLC AQUATIC          2:11.07    2:09.17   18  
       28.75  1:01.46  1:35.07  2:09.17                                    
  3 De Kretser, Rahmin        25 HAILEYBURY           2:16.09    2:10.56   16  
       28.44  1:01.28  1:35.71  2:10.56                                    
  4 Parslow, Adam             19 NUNAWADING           2:15.08    2:12.25   14  
       27.86  1:01.41  1:36.72  2:12.25                                    
  5 Welsh, Ken                21 HAILEYBURY           2:14.11    2:12.33   12  
       29.49  1:02.95  1:37.30  2:12.33                                    
  6 Cohen, Jason (Vis)        21 NUNAWADING           2:13.62    2:12.66   10  
       27.59  1:00.68  1:35.87  2:12.66                                    
  7 Jacobson, Isaac (V)       17 H&G                  2:13.34    2:12.82    8  
       28.72  1:02.31  1:36.94  2:12.82                                    
  8 Wirges, Jeremy            16 BALLARAT YMCA        2:12.27    2:13.36    6  
       28.97  1:02.40  1:37.20  2:13.36                                    
  9 Bradbrook, Peter          16 HAILEYBURY           2:18.58    2:15.15    4  
       30.49  1:04.41  1:38.94  2:15.15                                    
 10 Bloder, Chris             17 WERRIBEE             2:16.10    2:21.72    2  
       30.76  1:06.31  1:43.55  2:21.72                                    
 
Men Open 400 LC Metre Breaststroke Relay
===============================================================================
Title Holder: + 4:24.71  1/2003    Carey Aquatic, CAREY AQUATIC                
                         N Crook, S LEIGHFIELD, E Gargaro, B Tuckerman     
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 CAREY AQUATIC  'A'                                4:37.66    4:21.31+  22  
     1) Rickard, Brenton (Vis) 20       2) Tuckerman, Ben (Vis) 23        
     3) Gargaro, Evan 18                4) Crook, Nathan (Vis) 24         
       29.34  1:03.57  1:34.09  2:08.82  2:40.42  3:16.17  3:45.73  4:21.31
  2 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           4:40.27    4:28.89   18  
     1) Paccagnan, Rene 25              2) Box, Tim 19                    
     3) Miller, Joel 17                 4) Comerford, Rory (Vis) 18       
       31.12  1:06.67  1:38.45  2:15.67  2:46.46  3:23.38  3:53.53  4:28.89
  3 TRARALGON  'A'                                    5:02.31    4:44.97   16  
     1) Ashby, Sam (Gas) 15             2) Ford, Brenton 16               
     3) Saunders, Jeremy 13             4) Geard, Ben 99                  
       31.71  1:08.06  1:39.67  2:18.69  2:52.15  3:30.85  4:05.49  4:44.97
  4 CAREY AQUATIC  'B'                                4:57.58    4:46.75   14  
       34.93  1:14.83  1:47.85  2:25.62  2:59.12  3:36.97  4:09.22  4:46.75
  5 MELBOURNE VICENTRE  'B'                           4:52.58    4:47.12   12  
       32.19  1:11.27  1:44.97  2:24.59  2:58.07  3:37.66  4:09.85  4:47.12
  6 NUNAWADING  'A'                                   5:03.12    4:57.46   10  
       31.99  1:10.99  1:44.92  2:23.96  2:58.88  3:39.82  4:15.61  4:57.46
  7 BLUE FIN AQUARIUS  'A'                            5:09.11    5:04.42    8  
       33.88  1:14.41  1:50.60  2:33.29  3:08.94  3:50.69  4:24.65  5:04.42
  8 BAYSIDE  'A'                                      5:01.47    5:07.62    6  
       34.11  1:14.34  1:48.77  2:28.93  3:05.65  3:47.34  4:25.41  5:07.62
  9 CAREY AQUATIC  'C'                                5:21.65    5:18.75    4  
       37.24  1:18.24  1:54.85  2:37.40  3:15.25  3:58.54  4:35.49  5:18.75
 -- HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        4:54.73         DQ  
 
Boys Open 400 LC Metre Medley Relay
===============================================================================
Title Holder: + 3:52.67  1/2003    Carey Aquatic, CAREY AQUATIC                
                         M Pettifer, B Tuckerman, M Jeffers, N Crook       
    Club                                              Prelims       Time Points 
===============================================================================
  1 MELBOURNE VICENTRE  'A'                           4:03.13    3:44.57+  22  
     1) Welsh, Matt (Vis) 27            2) Comerford, Rory (Vis) 18       
     3) Hawke, Brett (Vis) 28           4) Klim, Michael (Vis) 26         
       26.44    55.23  1:25.14  1:59.64  2:24.37  2:54.92  3:19.11  3:44.57
  2 CAREY AQUATIC  'A'                                4:03.82    3:53.71   18  
     1) Pettifer, Mark 20               2) Tuckerman, Ben (Vis) 23        
     3) Jeffers, Matt (Vis) 22          4) Crook, Nathan (Vis) 24         
       29.19    59.41  1:29.52  2:03.92  2:29.51  3:00.24  3:25.73  3:53.71
  3 NUNAWADING  'A'                                   4:08.77    3:55.27   16  
     1) Delaney, Ashley 17              2) Parslow, Adam 19               
     3) Cohen, Jason (Vis) 21           4) Dyson, Andrew (Vis) 21         
       28.78    59.93  1:31.68  2:08.70  2:34.16  3:04.22  3:28.61  3:55.27
  4 MELBOURNE VICENTRE  'B'                           4:07.00    3:55.67   14  
       28.24    57.82  1:28.98  2:04.68  2:30.70  3:02.11  2:48.90  3:55.67
  5 CAREY AQUATIC  'B'                                4:08.23    4:01.41   12  
       29.53  1:01.40  1:31.93  2:06.44  2:34.80  3:07.73  3:33.00  4:01.41
  6 HAILEYBURY WATERLIONS  'A'                        4:10.33    4:01.72   10  
       29.51  1:00.91  1:33.03  2:09.66  2:37.03  3:08.49  3:34.26  4:01.72
  7 AQUAGYM SWIM TEAM, NZ  'A'                        4:10.70    4:05.46    8  
       30.78  1:02.71  1:35.08  2:12.75  2:40.33  3:12.22  3:37.84  4:05.46
  8 ELTHAM  'A'                                       4:09.26    4:07.25    6  
       30.71  1:04.68  1:36.81  2:14.66  2:41.68  3:12.23  3:37.81  4:07.25
  9 CAREY AQUATIC  'C'                                4:21.71    4:10.58    4  
       29.43  1:01.15  1:32.93  2:08.12  2:37.95  3:13.30  3:40.28  4:10.58
 10 FIRBANK AQUASTARS  'A'                            4:17.33    4:15.59    2  
       30.41  1:02.84  1:37.31  2:18.62  2:45.88  3:18.34  3:44.87  4:15.59

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT