ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Kerr-McGee Elite Pro-Am Day 3
12/21/2003-12/21/2003
Oklahoma City, Oklahoma, USA

     KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET, 
		Oklahoma City, Oklahoma
                  December 18-21, 2003

		      25 yard pool        

                        RESULTS                                    
		Day Three: December 20, 2003

                                   
 
Event 17  Women 200 Yard IM
===============================================================================
 Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
          AR: & 1:53.91  2002      Maggie Bowen                                
          PR: % 1:58.62  1998      Jenny Thompson                              
          MR: # 1:58.62  1998      Jenny Thompson                              
                2:03.69  NAT
 Meet Qualifying:  2:17.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kwasny, Michela L   23 NOVA-CA              2:04.49    1:58.74 NAT     20  
  2 Jamison, Tanica Y   22 TXLA-ST              2:04.31    1:58.78 NAT     17  
  3 Bruce, Caroline C   17 Wichita-MV           2:02.85    2:00.77 NAT     16  
  4 Kenney, Lindsay C   17 Plano-NT             2:07.74    2:06.10         15  
  5 Stitts, Staciana    22 NOVA-CA              2:06.03    2:06.27         14  
  6 Schluntz, Justine   16 Duke-NM              2:07.66    2:07.53         13  
  7 Smith, Katie A      17 Mustangs-NT          2:07.59    2:08.49         12  
  8 Waller, Rachael C   17 KCB-MV               2:08.05    2:08.70         11  
B - Final
  9 Hoisington, Abby E  16 KCB-MV               2:08.37    2:06.71          9  
 10 Soelter, Alison J   16 Wichita-MV           2:08.53    2:07.43          7  
 11 Grubb, Meredith E   16 Mustangs-NT          2:10.59    2:07.64          6  
 12 Basso, Alex L       16 The Fleet-GU         2:09.63    2:09.28          5  
 13 Barwegen, Brittany  16 Plano-NT             2:09.70    2:10.22          4  
 14 Granger, Jill S     16 COM-WT               2:11.24    2:10.78          3  
 15 Bohnett, Brittany   16 CSST-CO              2:09.77    2:10.90          2  
 16 Roberts, Katie A    17 Mustangs-NT          2:09.55    2:11.33          1  
C - Final
 17 Sacco, Natalie M    15 Plano-NT             2:11.72    2:09.15        
 18 Williamson, Jaime   16 The Fleet-GU         2:11.96    2:09.27        
 19 Edwards, Sarah E    14 Aquakids-AR          2:12.62    2:09.93        
 20 Durso, Kirby J      18 Plano-NT             2:12.20    2:10.72        
 21 Beck, Spindrift S   13 Mustangs-NT          2:12.69    2:11.71        
 22 Musser, Rachel L    16 KCB-MV               2:13.36    2:12.56        
 23 Willson, Skyler M   15 CSST-CO              2:12.15    2:12.86        
 24 Schmitt, Katie M    16 PAC-NM               2:13.78    2:13.38        
 
Event 18  Men 200 Yard IM
===============================================================================
 Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
          AR: & 1:42.85  2001      Nate Dusing                                 
          PR: % 1:44.43  1998      Josh Davis                                  
          MR: # 1:44.43  1998      Josh Davis                                  
                1:50.49  NAT
 Meet Qualifying:  2:06.69
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dusing, Nate J      25 TXLA-ST              1:53.16    1:48.51 NAT     20  
  2 Wike, James W       20 NTSC-IL              1:53.48    1:49.15 NAT     17  
  3 Plummer, David E    18 KMSC-OK              1:52.48    1:50.86         16  
  4 Clark, Ian R        19 SMU-NT               1:55.07    1:52.30         15  
  5 Wolfe, Michael A    17 Splash Club-OK       1:53.96    1:54.73         14  
  6 Allred, Cameron E   17 Fast-NT              1:54.90    1:55.01         13  
  7 Pienaar, Brendon    23 SMSU-MV              1:54.29    1:55.70         12  
 -- Montgue, Joe R      25 The Fleet-GU         1:54.56         DQ        
B - Final
  9 Smith, Justin R     19 SMU-NT               1:56.08    1:52.93          9  
 10 Clavier, Thomas P   21 UNAT-IN              1:56.43    1:53.73          7  
 11 Postma, Ferdi       21 SMU-NT               1:55.57    1:54.67          6  
 12 Floyd, Travis B     17 COM-WT               1:57.77    1:55.70          5  
 13 White, JD D         20 SMU-NT               1:56.62    1:55.83          4  
 14 Rodriguez, Jacob M  22 SMU-NT               1:57.38    1:55.94          3  
 15 Goertzen, AJ J      17 Wichita-MV           1:57.38    1:57.18          2  
 16 Beckman, Adam R     16 Bsc-CC               1:57.48    1:57.36          1  
C - Final
 17 Gallagher, Cory J   22 SMSU-MV              1:58.73    1:56.99        
 18 Sellers, Justin L   17 Wichita-MV           1:58.87    1:57.57        
 19 Colella, Tony M     16 Gold-ST              2:00.68    1:58.82        
 20 Lynn, Dylan P       16 SwimTulsa-OK         1:59.71    1:58.94        
 21 Koop, Andre L       17 Wichita-MV           1:58.93    1:59.23        
 22 Wessels, Jordan D   14 Blast-IA             1:59.79    1:59.55        
 23 Swisher, Alex A     16 KMSC-OK              2:00.91    2:00.47        
 24 Bartell, Kevin A    18 Bsc-CC               2:00.66    2:05.22        
 
Event 19  Women 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: UNITED PARCEL SERVICE
          AR: & 21.69  2002      Maritza Correia                               
          PR: % 21.86  1998      Jenny Thompson                                
          MR: # 21.86  1998      Jenny Thompson                                
                23.49  NAT
 Meet Qualifying:  26.19
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lanne, Colleen A    24 NOVA-CA                23.17      22.63 NAT     20  
  2 Vollmer, Dana W     16 Fast-NT                22.86      22.67 NAT     17  
  3 Phenix, Erin        22 TXLA-ST                23.48      22.83 NAT     16  
  4 Bryarly, Meredith   23 UNAT                   23.57      23.35 NAT     15  
  5 Goodwin, Bethany A  24 NOVA-CA                23.69      23.64         14  
  6 Dominski, Emily E   14 NTSC-IL                24.11      23.85         13  
  7 Woessner, Susan S   23 TXLA-ST                23.84      23.90         12  
  8 Connolly, Molly E   21 Most-MW                24.24      24.54         11  
B - Final
  9 McLaurin, Rachel L  17 The Fleet-GU           24.42      23.85          9  
 10 Holtmeyer, Erin K   16 SO-MW                  24.30      23.90          7  
 11 Will, Jenny C       17 SSTY-WI                24.34      24.28          5.5
 11 Heuer, Brigitte S   43 ROCK-NT                24.50      24.28          5.5
 13 Haferbier, Jamie L  23 SO-MW                  24.44      24.40          4  
 14 Blackman, Jennifer  17 Mustangs-NT            24.39      24.41          3  
 15 Waller, Rachael C   17 KCB-MV                 24.26      24.42          2  
 16 Leidigh, Ashley N   16 Team Dolphins-MV       24.42      24.54          1  
C - Final
 17 Marshall, Dallas L  21 Mustangs-NT            24.57      24.19        
 18 Edwards, Sarah E    14 Aquakids-AR            24.69      24.53        
 19 Miller, Carlyann V  16 SwimTulsa-OK           24.81      24.60        
 20 Matthies, Meredith  14 Wichita-MV             24.82      24.64        
 21 Woodward, Samantha  13 KMSC-OK                24.73      24.69        
 22 Campbell, Marissa   14 Lobo-NM                24.75      24.82        
 23 Johnson, Caroline   17 Spa-MV                 24.56      24.84        
 23 Hawkins, Jordan L   16 OAA-OK                 24.69      24.84        
 
Event 20  Men 50 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: UNITED PARCEL SERVICE
          AR: & 19.05            Jager,90/ Ervin,02                            
          PR: % 19.11  2001      Jason Lezak                                   
          MR: # 19.11  2001      Jason Lezak                                   
                20.49  NAT
 Meet Qualifying:  23.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walker, Neil S      27 TXLA-ST                21.04      19.87 NAT     20  
  2 Woodward, Gabe T    24 NOVA-CA                20.20      20.07 NAT     17  
  3 Anderson, Luke W    21 NOVA-CA                20.59      20.26 NAT     16  
  4 Weghorst, Matt H    23 Mustangs-NT            20.39      20.28 NAT     15  
  5 Jones, Bryan D         UNAT                   20.57      20.29 NAT     14  
  6 Blanchard, Dan C    21 UNAT                   21.03      20.94         13  
  7 Serafimov, Val B    29 Spa-MV                 20.98      20.95         12  
  8 Schroeder, Jarod Y  30 NTSC-IL                20.97      20.96         11  
B - Final
  9 Nylin, Per O        21 SMU-NT                 21.20      20.74          9  
 10 Whittington, Joe J  17 Bsc-CC                 21.37      20.87          7  
 11 Shindler, Brandon   27 UNAT                   21.15      21.12          6  
 12 Clavier, Thomas P   21 UNAT-IN                21.38      21.25          5  
 13 Antonov, Raichin    23 SMSU-MV                21.55      21.50          3.5
 13 Tietze, David C     21 UNAT                   21.49      21.50          3.5
 15 Stephenson, Justin  20 SMU-NT                 21.62      21.57          2  
 16 Hurt, Nic L         19 UNWKU-KY               21.40      21.69          1  
C - Final
 17 Cowen, Ronald L     23 Fast-NT                21.69      21.32        
 18 Pearce, John A      23 Tideriders-AR          21.69      21.63        
 19 Vollmer, Nick B     18 Fast-NT                22.11      21.99        
 19 Kearbey, Kyle A     17 JCKW-MV                21.92      21.99        
 21 Schmidt, Tyler L    18 Aquahawks-MV           22.10      22.06        
 22 Travstead, Ben A    18 LCAT-NM                21.98      22.17        
 23 Menezes, Marcio P   24 KCB-MV                 22.09      22.22        
 24 Berrettini, Jonath  18 Mustangs-NT            21.89      22.26        
 
Event 21  Women 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 2:07.36  2002      Tara Kirk                                   
          PR: % 2:08.90  1996      Penny Heyns                                 
          MR: # 2:08.90  1996      Penny Heyns                                 
                2:18.29  NAT
 Meet Qualifying:  2:40.09
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bruce, Caroline C   17 Wichita-MV           2:13.40    2:11.95 NAT     20  
  2 Stitts, Staciana    22 NOVA-CA              2:14.78    2:13.99 NAT     17  
  3 Finn, Alisa M       12 NTSC-IL              2:21.63    2:20.37         16  
  4 Williamson, Jaime   16 The Fleet-GU         2:21.80    2:20.89         15  
  5 Sacco, Brittany L   17 Plano-NT             2:23.30    2:21.50         14  
  6 Lowry, Katie L      17 Fast-NT              2:23.93    2:23.22         13  
  7 Barwegen, Brittany  16 Plano-NT             2:24.11    2:25.15         12  
  8 Willson, Skyler M   15 CSST-CO              2:23.97    2:25.60         11  
B - Final
  9 Hoisington, Abby E  16 KCB-MV               2:24.80    2:21.00          9  
 10 Bohnett, Brittany   16 CSST-CO              2:24.72    2:24.24          7  
 11 Beck, Spindrift S   13 Mustangs-NT          2:25.60    2:25.00          6  
 12 Nelson, Kate        13 Kirtland-NM          2:25.39    2:25.35          4.5
 12 Brosseau, Katie E   16 Spa-MV               2:24.91    2:25.35          4.5
 14 Kramer, Keli L      15 The Fleet-GU         2:26.72    2:25.37          3  
 15 Rose, Kristie L     17 KMSC-OK              2:26.21    2:26.96          2  
 16 Connolly, Molly E   21 Most-MW              2:26.58    2:27.89          1  
C - Final
 17 Williams, Jessica   16 Plano-NT             2:29.71    2:26.29        
 18 Padilla, Mari E     17 PAC-NM               2:28.19    2:26.40        
 19 Looker, Rachel A    13 Spa-MV               2:27.85    2:26.71        
 20 Bryant, Brittney D  17 Eat-OK               2:30.09    2:26.92        
 21 Albrecht, Teresa R  15 SSC-OK               2:28.60    2:27.63        
 22 Baran, Caitlin E    13 Nadadores-NT         2:29.66    2:28.65        
 23 Leonard, Kasie A    12 Tsunami-MV           2:30.29    2:29.80        
 24 Mahoney, Erin E     17 Wichita-MV           2:27.35    2:29.99        
 
Event 22  Men 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 1:52.62  2003      Brendan Hansen                              
          PR: % 1:54.34  2002      David Denniston                             
          MR: # 1:54.34  2002      David Denniston                             
                2:02.59  NAT
 Meet Qualifying:  2:30.29
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Denniston, Dave R   25 NOVA-CA              2:03.96    1:56.78 NAT     20  
  2 Kalmikovs, Val      30 Bsc-CC               2:05.02    2:00.46 NAT     17  
  3 Barnes, Ivan C      18 Plano-NT             2:06.90    2:03.33         16  
  4 Marshall, Griffin   19 UNAT                 2:10.24    2:05.29         15  
  5 Allred, Cameron E   17 Fast-NT              2:06.07    2:05.75         14  
  6 Montgue, Joe R      25 The Fleet-GU         2:08.35    2:07.72         13  
  7 Jennings, Eric F    20 UNAT                 2:10.17    2:09.97         12  
  8 Goertzen, AJ J      17 Wichita-MV           2:10.02    2:11.71         11  
B - Final
  9 Murphy, Scott J     16 The Fleet-GU         2:14.10    2:10.11          9  
 10 Beckman, Adam R     16 Bsc-CC               2:12.82    2:10.21          7  
 11 Colella, Tony M     16 Gold-ST              2:10.74    2:11.08          6  
 12 Hopkins, Sam L      18 Duke-NM              2:12.94    2:11.75          5  
 13 Haller, Brooks B    16 Mustangs-NT          2:14.52    2:11.88          4  
 14 Verdeyen, Michael   17 Fast-NT              2:13.49    2:12.00          3  
 15 Burk, Kyle D        16 Plano-NT             2:13.87    2:13.36          2  
 16 Yee, Alex P         15 The Fleet-GU         2:13.55    2:13.67          1  
C - Final
 17 Bartell, Kevin A    18 Bsc-CC               2:14.67    2:14.02        
 18 Newell, Ben R       15 ROCK-NT              2:16.65    2:15.01        
 19 Wolther, Travis V   20 SMU-NT               2:16.99    2:15.19        
 20 Paller, Craig A     37 UNAT-IL              2:16.55    2:15.50        
 21 Wherry, Kenneth C   20 Mustangs-NT          2:18.24    2:16.44        
 22 Lowry, Bradley A    14 Fast-NT              2:17.69    2:16.51        
 23 Green, Rustin D     15 ROCK-NT              2:18.39    2:18.97        
 24 Chambers, Roy E     16 Lasers-AR            2:19.11    2:20.21        
 
Event 23  Women 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: D&J SPORTS
          AR: & 49.97  2002      Natalie Coughlin                              
          PR: % 52.87  1993      Angel Martino                                 
          MR: # 52.87  1993      Angel Martino                                 
                56.49  NAT
 Meet Qualifying:  1:03.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Jamison, Tanica Y   22 TXLA-ST                55.16      54.28 NAT     20  
  2 Woessner, Susan S   23 TXLA-ST                56.27      55.09 NAT     17  
  3 Vollmer, Dana W     16 Fast-NT                55.56      55.29 NAT     16  
  4 Soelter, Alison J   16 Wichita-MV             57.30      56.84         15  
  5 Rodriguez, Carolin  18 RSCA-OZ                56.63      57.06         14  
  6 Smith, Katie A      17 Mustangs-NT            57.37      57.24         13  
  7 Halvorson, Lori M   16 SwimTulsa-OK           58.18      57.74         12  
  8 Neal, Emily C       16 Plano-NT               57.75      57.84         11  
B - Final
  9 Marshall, Dallas L  21 Mustangs-NT            58.65      58.07          9  
 10 Pipes-Neilson, Kar  41 UNAT-SI                58.97      58.70          7  
 11 Johnson, Caroline   17 Spa-MV                 58.63      58.75          6  
 12 Wex, Nicki L        16 WEST-WI                59.65      58.94          5  
 13 Aubry, Ashton E     15 KCB-MV                 59.30      59.76          4  
 14 Tang, Mindy L       17 SwimCarolina-NC        59.37      59.83          3  
 15 Dominski, Emily E   14 NTSC-IL                59.60    1:00.53          2  
 16 Howard, Ashley B    15 SwimCarolina-NC        59.90    1:00.54          1  
C - Final
 17 Barnett, Caroline   15 Mustangs-NT          1:00.54      59.62        
 18 Doerge, Ella J      14 Des Moines S.F.-IA     59.90      59.76        
 19 Hipschen, Amber A   17 KMSC-OK              1:00.95      59.91        
 20 Hall, Erica M       14 Fast-NT              1:00.23    1:00.06        
 21 Woodward, Samantha  13 KMSC-OK              1:00.49    1:00.18        
 22 Campbell, Marissa   14 Lobo-NM              1:00.57    1:01.30        
 22 Devereux, Adriane   17 Mustangs-NT          1:00.73    1:01.30        
 24 Stafford, Shara E   14 Tsa-MV               1:01.06    1:02.17        
 
Event 24  Men 100 Yard Backstroke
===============================================================================
 Sponsor: D&J SPORTS
          AR: & 44.92  1997      Neil Walker                                   
          PR: % 45.89  2002      Neil Walker                                   
          MR: # 45.89  2002      Neil Walker                                   
                49.99  NAT
 Meet Qualifying:  58.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Walker, Neil S      27 TXLA-ST                50.17      47.14 NAT     20  
  2 Dusing, Nate J      25 TXLA-ST                50.17      48.22 NAT     17  
  3 Wike, James W       20 NTSC-IL                50.17      48.97 NAT     16  
  4 Plummer, David E    18 KMSC-OK                49.67      49.30 NAT     15  
  5 Wolfe, Michael A    17 Splash Club-OK         50.81      49.86 NAT     14  
  6 Blanchard, Dan C    21 UNAT                   50.80      50.93         13  
  7 Hadlley, Eric M     20 SMU-NT                 51.85      51.57         12  
  8 Floyd, Travis B     17 COM-WT                 51.89      51.59         11  
B - Final
  9 Nylin, Per O        21 SMU-NT                 52.42      51.37          9  
 10 Clark, Ian R        19 SMU-NT                 52.50      51.75          7  
 11 Berrettini, Jonath  18 Mustangs-NT            52.39      52.83          6  
 12 Lebeau, Charles E   20 JTSC-OK                52.93      52.92          5  
 13 Smith, Justin R     19 SMU-NT                 53.55      52.95          4  
 14 Cowen, Ronald L     23 Fast-NT                54.21      53.07          3  
 15 Rodriguez, Jacob M  22 SMU-NT                 54.41      53.35          2  
 16 Thompson, Matt W    13 ROCK-NT                54.00      53.77          1  
C - Final
 17 Duncan, Cullen M    18 HSC-GU                 54.47      53.16        
 18 Holland, Kyle M     17 The Fleet-GU           54.92      53.73        
 18 Weidemann, Alex J   20 SMU-NT                 54.60      53.73        
 20 Carlisle, Byron A   16 Mustangs-NT            54.68      54.20        
 21 Howell, Brian B     17 SSC-OK                 54.49      54.44        
 22 Nath, Luke M        18 Wichita-MV             55.60      54.85        
 23 Powers, Patrick S   17 PSST-OK                55.28      55.41        
 24 Winter, David A     15 Swim Newton-MV         54.97      55.52        
 
Event 25  Women 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
          AR: & 4:34.39  1990      Janet Evans                                 
          PR: % 4:45.90  1997      Natalie Coughlin                            
          MR: # 4:45.90  1997      Natalie Coughlin                            
                4:51.49  NAT
 Meet Qualifying:  5:18.59
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kwasny, Michela L   23 NOVA-CA              4:54.67    4:47.54 NAT     20  
  2 Hansen, Codie M     17 Mustangs-NT          4:53.45    4:48.98 NAT     17  
  3 Lanne, Colleen A    24 NOVA-CA              4:54.46    4:49.29 NAT     16  
  4 Martindale, Micah   14 COSST-LA             4:55.51    4:54.12         15  
  5 Schluntz, Justine   16 Duke-NM              4:52.08    4:56.20         14  
  6 Roberts, Katie A    17 Mustangs-NT          4:58.39    4:56.83         13  
  7 Kocsis, Jenn A      15 SO-MW                4:55.66    4:57.93         12  
  8 Granger, Jill S     16 COM-WT               4:58.21    5:02.56         11  
B - Final
  9 Kenney, Lindsay C   17 Plano-NT             4:58.59    4:56.70          9  
 10 Blackman, Jennifer  17 Mustangs-NT          5:02.46    5:00.77          7  
 11 Berry, Emma A       16 KCB-MV               5:03.16    5:00.85          6  
 12 Herre, Lindsay N    18 KCB-MV               5:02.92    5:01.45          5  
 13 Massengale, Britta  18 Tideriders-AR        5:02.50    5:02.40          4  
 14 Sandison, Whitney   17 KCB-MV               5:00.65    5:02.88          3  
 15 King, Raichelle N   16 KCB-MV               5:00.73    5:03.50          2  
 16 Stinson, Aimee J    17 CSST-CO              5:03.25    5:06.01          1  
C - Final
 17 Brammer, Molly E    16 Team Dolphins-MV     5:06.62    5:01.49        
 18 Case, Shandra N     17 TXLA-ST              5:06.87    5:02.63        
 19 Neal, Emily C       16 Plano-NT             5:06.59    5:03.14        
 20 Brosseau, Katie E   16 Spa-MV               5:06.03    5:03.34        
 21 Keily, Jaime A      16 The Fleet-GU         5:04.84    5:06.46        
 22 Cole, Emily C       16 NTSC-IL              5:06.60    5:06.69        
 23 Dunphy, Ashley M    17 PSA-CA               5:07.51    5:08.02        
 24 Fuchs, Christie L   17 KCB-MV               5:05.68    5:08.75        
 
Event 26  Men 500 Yard Freestyle
===============================================================================
 Sponsor: HOLIDAY INN AIRPORT
          AR: & 4:08.75  1995      Tom Dolan                                   
          PR: % 4:17.36  1998      Josh Davis                                  
          MR: # 4:17.36  1998      Josh Davis                                  
                4:27.19  NAT
 Meet Qualifying:  4:58.89
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carvin, Chad R      29 MVN-CA               4:24.96    4:14.58%NAT     20  
  2 Smith, Sean C       21 KMSC-OK              4:31.68    4:28.19         17  
  3 Postma, Ferdi       21 SMU-NT               4:32.48    4:29.31         16  
  4 Jaben, Max G        18 KCB-MV               4:34.45    4:30.71         15  
  5 Brunfeldt, Alex T   18 Aquahawks-MV         4:35.59    4:34.71         14  
  6 Foster, John M      16 NOVA-CA              4:32.23    4:35.29         13  
  7 Fleming, Anthony A  16 COSST-LA             4:37.09    4:37.25         12  
  8 Lee, Brandon J      18 KCB-MV               4:38.26    4:38.78         11  
B - Final
  9 White, JD D         20 SMU-NT               4:40.10    4:37.53          9  
 10 Hurt, Nic L         19 UNWKU-KY             4:39.33    4:38.76          7  
 11 Sellers, Justin L   17 Wichita-MV           4:44.22    4:39.62          6  
 12 Wabeke, Jessen W    19 SMU-NT               4:42.20    4:42.59          5  
 13 Hoffmann, Jake C    16 Fcst-GU              4:43.72    4:43.32          4  
 14 Sablick, Tim J      17 Plano-NT             4:44.13    4:44.54          3  
 15 Smith, Tyler A      19 KMSC-OK              4:44.17    4:45.81          2  
 16 Wolfe, Michael A    17 Splash Club-OK       4:43.53    4:49.77          1  
C - Final
 17 Hampson, Ric        22 SMU-NT               4:46.43    4:40.66        
 18 Peterson, Rory A    22 PSST-OK              4:45.46    4:42.96        
 19 Riddle, James K     18 Splash Club-OK       4:45.25    4:45.30        
 20 Lambert, Chase S    16 Dolphins-AR          4:47.83    4:46.12        
 21 Looney, Robert K    14 COSST-LA             4:46.55    4:46.45        
 22 Rogers, Nate J      16 Lobo-NM              4:46.59    4:46.71        
 23 DeMenno, Devin J    17 Duke-NM              4:45.41    4:46.98        
 24 Ginder, Chris C     17 Nadadores-NT         4:45.34    4:48.87        
 
Event 27  Women 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 3:31.74  2002      Stanford Univ.                              
          PR: % 3:42.62  2002      Circle C Swimming                           
          MR: # 3:42.62  2002      Circle C                                    
                3:56.89  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Wichita Swim Club-MV  'A'                   3:52.27    3:50.82 NAT     40  
     1) Soelter, Alison J 16            2) Bruce, Caroline C 17           
     3) Hessel, Jessica C 17            4) Matthies, Meredith K 14        
  2 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:47.69    3:53.00 NAT     34  
     1) Smith, Katie A 17               2) Beck, Spindrift S 13           
     3) Marshall, Dallas L 21           4) Roberts, Katie A 17            
  3 Cy-Fair Swim Club-GU  'A'                   3:52.11    3:55.11 NAT     32  
     1) Hyde, Keri A 16                 2) Williamson, Jaime B 16         
     3) McLaurin, Rachel L 17           4) Basso, Alex L 16               
  4 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           3:58.00    3:55.29 NAT     30  
     1) Vollmer, Dana W 16              2) Lowry, Katie L 17              
     3) Steenberge, Georgia L 18        4) Hall, Erica M 14               
  5 Kansas City Blazers-MV  'A'                 3:53.09    3:55.74 NAT     28  
     1) Aubry, Ashton E 15              2) Hoisington, Abby E 16          
     3) Fuchs, Christie L 17            4) Waller, Rachael C 17           
  6 City of Plano Swimmers-NT  'A'              3:52.56    3:56.15 NAT     26  
     1) Neal, Emily C 16                2) Sacco, Brittany L 17           
     3) Kenney, Lindsay C 17            4) Sacco, Natalie M 15            
  7 New Trier Swim Club-IL  'A'                 4:00.62    3:57.77         24  
     1) Dominski, Emily E 14            2) Finn, Alisa M 12               
     3) Zatorski, Lauren M 17           4) Kuczek, Christine B 15         
  8 Dallas Mustangs-NT  'B'                     3:58.00    3:58.89         22  
     1) Hansen, Codie M 17              2) Grubb, Meredith E 16           
     3) Bollen, Molly T 15              4) Blackman, Jennifer N 17        
  9 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                4:03.33    4:02.30         18  
     1) Hipschen, Amber A 17            2) Rose, Kristie L 17             
     3) Woodward, Samantha L 13         4) Howell, Lauren L 18            
 10 City of Plano Swimmers-NT  'B'              4:01.02    4:03.02         14  
     1) Perry, Lindsey M 17             2) Barwegen, Brittany A 16        
     3) Kuhlke, Kellyn M 14             4) Benson, Amanda B 14            
 11 Schroeder Swim Team-WI  'A'                 4:06.20    4:06.50         12  
     1) Nennig, Bailey M 15             2) Sweeney, Lauren S 16           
     3) Dlugopolski, Leslie K 15        4) Will, Jenny C 17               
 12 Springfield Aquatics-MV  'A'                4:06.43    4:06.90         10  
     1) Johnson, Caroline S 17          2) Looker, Rachel A 13            
     3) Brosseau, Katie E 16            4) Williamson, Kat B 14           
 13 Kansas City Blazers-MV  'B'                 4:02.09    4:09.35          8  
     1) Berry, Emma A 16                2) Musser, Rachel L 16            
     3) Matous, Kendall M 17            4) Herre, Lindsay N 18            
 14 New Trier Swim Club-IL  'B'                 4:05.01    4:10.78          6  
     1) Foley, Mairen C 17              2) Horstkotte, Jessica S 17       
     3) Davitt, Allie M 13              4) Shumway, Kate T 12             
 15 Cy-Fair Swim Club-GU  'B'                   4:02.86    4:12.97          4  
     1) Richter, Ashley R 14            2) Joern, Bethany N 13            
     3) Wittenberg, Nanette M 14        4) Lamb, Jennifer A 13            
 16 Oklahoma Aquatics Allianc-OK  'A'           4:15.12    4:13.22          2  
     1) Le, Jennifer 15                 2) Buckmaster, Jennay E 15        
     3) Thompson, Elizabeth J 15        4) Hawkins, Jordan L 16           
 17 Rockwall Riptides YMCA-NT  'A'              4:16.01    4:13.77        
     1) Turner, Joy C 13                2) Turner, Nicole P 17            
     3) Heuer, Brigitte S 43            4) Hite, Tori L 17                
 18 North Texas Nadadores-NT  'A'               4:08.68    4:13.83        
     1) Woody, Alyson E 16              2) Baran, Caitlin E 13            
     3) Ginder, Lisa C 13               4) Munch, Katie M 17              
 19 Topeka Swim Association-MV  'A'             4:00.32    4:15.40        
     1) Mzhickteno, Rachel R 16         2) Stafford, Shara E 14           
     3) Hutchinson, Mariah R 15         4) Howarter, Katey M 16           
 20 Schroeder Swim Team-WI  'B'                 4:16.29    4:15.57        
     1) Bichanich, Erin M 14            2) Wallach, Caitlin E 17          
     3) Koehn, Angela L 16              4) Dlugopolski, Lisa K 14         
 21 SwimTulsa-OK  'A'                           4:08.61    4:15.85        
     1) Schultz, Sarah A 16             2) Miller, Carlyann V 16          
     3) Halvorson, Lori M 16            4) Oven, Meaghan E 14             
 22 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                4:11.98    4:16.60        
     1) Curley, Jacqueline A 18         2) Zebrowski, Kathryn E 12        
     3) Duncan, Kelsey C 14             4) Andersson, Jennie G 15         
 23 Texas Gold-ST  'A'                          4:13.83    4:17.30        
     1) Gerken, Karen R 14              2) Colella, Jocie P 13            
     3) Souganidis, Ellie S 15          4) Wheeler, Darly E 14            
 24 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'              4:09.48    4:17.80        
     1) Hayes, Valerie D 13             2) Foster, Keisha A 17            
     3) Ortega, Lara 16                 4) Bussman, Jennifer A 17         
 25 Bakersfield Swim Club-CC  'A'               3:58.54    4:18.28        
     1) Evans, Rachel E 17              2) Smart, Sarah E 17              
     3) Hall, Alexandra C 16            4) Dinan, Vicky R 16              
 26 Pajarito Aquatic Club-NM  'A'               4:09.40    4:18.82        
     1) Fry, Lisa M 17                  2) Padilla, Mari E 17             
     3) Paffett, Britta F 16            4) Schmitt, Katie M 16            
 27 City of Midland Aquatics-WT  'A'            4:02.27    4:18.86        
     1) Carson, Caroline L 18           2) Burleson, Kathleen K 16        
     3) Granger, Jill S 16              4) Jelf, Laura E 17               
 28 Springfield Aquatics-MV  'B'                4:24.53    4:19.60        
     1) Williamson, Sarah E 16          2) Sorenson, Deanna R 13          
     3) Brosseau, Kelsey L 14           4) Lindeman, Katie A 13           
 29 Occoquan Swimming-PV  'A'                   3:59.11    4:20.85        
     1) Verducci, Kara E 18             2) Penning, Liz M 17              
     3) Lindberg, Sarah E 17            4) Urso, Kerry L 17               
 30 Metro Omaha Swim Team-MW  'A'               4:10.41    4:22.24        
     1) Bechdolt, Amy L 14              2) Murphy, Carrie L 16            
     3) Naughton, Andrea M 15           4) Kemp, Laura A 14               
 31 Houston Swim Club-GU  'A'                   4:20.26    4:28.10        
     1) Eberhardt, Stephanie M 16       2) Weiss, Elizabeth 15            
     3) Cruthirds, Melanie H 14         4) Mendenhall, Calle M 17         
 32 Ponca Sailfish Swim Team-OK  'A'            4:20.00    4:30.59        
     1) Harris, Kayla A 14              2) Sonnichsen, Catherine N 18     
     3) Harris, Heather L 15            4) Millemon, Jodie L 14           
 33 Bakersfield Swim Club-CC  'B'               4:07.21    4:31.86        
     1) Townsend, Lacey J 17            2) Williams, Sarah E 16           
     3) Townsend, Katy E 15             4) Ridgeway, Morgan K 16          
 -- Colorado Springs Swim Team-CO  'A'          3:58.00         DQ        
     1) Fowler, Lauren M 14             2) Clarke, Kelsey A 15            
     3) Edmiston, Tori A 15             4)                                
 -- Grapevine-Colleyville A T-NT  'A'           4:08.26         DQ        
     1) Borgstede, Carrie L 15          2) Walker, Keilah D 17            
     3) Sharp, Nicole D 17              4) Jurma, Angela M 16             
 -- Wal*Mart Swim Club-AR  'A'                  4:09.02         NS        
     1) Cindric, Nicole C 15            2) Sandlin, Brandy J 16           
     3) Cindric, Brittany J 17          4) Parker, Jennifer M 14          
 -- Team Dolphins-MV  'A'                       4:08.30         NS        
     1) Goodson, Angela M 18            2) Williams, TJ J 15              
     3) Leidigh, Ashley N 16            4) Brammer, Molly E 16            
 -- Razorback Aquatic Club-AR  'A'              4:19.53         NS        
     1) Keller, Raeanne M 13            2) Adams, Emily E 17              
     3) Strange, Lonnie R 16            4) Campbell, Hailey J 12          
 -- First Colony Swim Team-GU  'A'              4:07.14         NS        
 -- Wichita Swim Club-MV  'B'                   4:07.14        SCR        
 -- City of Plano Swimmers-NT  'C'              4:07.27        SCR        
 
Event 28  Men 400 Yard Medley Relay
===============================================================================
 Sponsor: KERR-McGEE SWIM CLUB
          AR: & 3:04.47  2003      Univ. of Texas                              
          PR: % 3:17.00  1995      Iowa State Univ.                            
          MR: # 3:26.12  2002      Circle C                                    
                3:27.29  NAT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Smu-NT  'A'                                 3:27.50    3:23.39#NAT     40  
     1) Hadlley, Eric M 20              2) Nylin, Per O 21                
     3) Hampson, Ric 22                 4) Postma, Ferdi 21               
  2 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                3:33.00    3:29.98         34  
     1) Plummer, David E 18             2) Smith, Sean C 21               
     3) Smith, Tyler A 19               4) Grothe III, J D D 16           
  3 Bakersfield Swim Club-CC  'A'               3:35.01    3:30.41         32  
     1) Beckman, Adam R 16              2) Kalmikovs, Val 30              
     3) Bartell, Kevin A 18             4) Whittington, Joe J 17          
  4 Dallas Mustangs-NT  'A'                     3:27.37    3:31.70         30  
     1) Berrettini, Jonathon V 18       2) Haller, Brooks B 16            
     3) Wherry, Kenneth C 20            4) Weghorst, Matt H 23            
  5 Smu-NT  'B'                                 3:32.00    3:32.78         28  
     1) Clark, Ian R 19                 2) Wolther, Travis V 20           
     3) Stephenson, Justin T 20         4) White, JD D 20                 
  6 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'           3:29.83    3:33.03         26  
     1) Allred, Cameron E 17            2) Verdeyen, Michael J 17         
     3) Cowen, Ronald L 23              4) Vollmer, Nick B 18             
  7 Kansas City Blazers-MV  'A'                 3:34.09    3:33.88         24  
     1) Jaben, Max G 18                 2) Lee, Brandon J 18              
     3) Menezes, Marcio P 24            4) Zasadny, Alex R 18             
  8 Wichita Swim Club-MV  'A'                   3:35.37    3:34.39         22  
     1) Koop, Andre L 17                2) Goertzen, AJ J 17              
     3) Sellers, Justin L 17            4) Nath, Luke M 18                
  9 City of Plano Swimmers-NT  'A'              3:41.31    3:36.00         18  
     1) Sablick, Tim J 17               2) Barnes, Ivan C 18              
     3) LeBlanc, MacKenzie D 16         4) Burk, Kyle D 16                
 10 Rockwall Riptides YMCA-NT  'A'              3:42.52    3:38.86         14  
     1) Thompson, Matt W 13             2) Green, Rustin D 15             
     3) Newell, Ben R 15                4) Russell, Sean P 18             
 11 Texas Gold-ST  'A'                          3:37.74    3:40.98         12  
     1) Myers, Bryan L 16               2) Colella, Tony M 16             
     3) Coley, Chris L 17               4) Nosal, Joshua M 14             
 12 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                3:52.21    3:42.80         10  
     1) Ruzycki, Zac J 17               2) Schwiebert, Matthew L 16       
     3) Swisher, Alex A 16              4) Turnbull, Michael J 16         
 13 Dallas Mustangs-NT  'B'                     3:35.00    3:43.48          8  
     1) Carlisle, Byron A 16            2) Bannon, John D 14              
     3) Nix, Taylor M 18                4) Benson, Jeff T 18              
 14 First Colony Swim Team-GU  'A'              3:49.31    3:45.22          6  
     1) Chesney, Matt R 17              2) Hammervold, Josh E 14          
     3) Hoffmann, Jake C 16             4) Fontenot, Paden P 16           
 15 Las Cruces Aquatic Team-NM  'A'             3:40.30    3:45.64          4  
     1) Egnaczak, Luke K 18             2) Miller, Garrett R 17           
     3) O'Connor, Johh P 34             4) Travstead, Ben A 18            
 16 Cy-Fair Swim Club-GU  'B'                   3:40.34    3:46.78          2  
     1) Yee, Alex P 15                  2) Murphy, Scott J 16             
     3) ST Cyr, Greg H 18               4) Holland, Tyler M 15            
 17 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'           3:42.00    3:47.48        
     1) Verdeyen, Stephan H 19          2) Lowry, Bradley A 14            
     3) Ellison, Matt E 18              4) Slininger, Chris T 16          
 18 City of Shreveport S.T.-LA  'A'             3:46.95    3:47.74        
     1) McGee, Mason L 15               2) Looney, Robert K 14            
     3) Fleming, Anthony A 16           4) Cooper, Gordon R 16            
 19 SwimTulsa-OK  'A'                           3:46.15    3:48.82        
     1) Lynn, Dylan P 16                2) Ferrell, Scott S 16            
     3) Ferrell, Ryan S 17              4) Kaminski, Michael J 17         
 20 SwimCarolina-NC  'A'                        3:46.93    3:49.92        
     1) Woodhull-Smith, Kevin M 16      2) Fuller, Sam S 16               
     3) Tang, Matt W 14                 4) Sturmer, Corey M 17            
 21 Texas Gold-ST  'B'                          3:51.83    3:50.10        
     1) Ward, Andrew P 16               2) Williams, Sean P 17            
     3) Sockwell, Brandon R 16          4) Myers, Randy J 16              
 22 Bakersfield Swim Club-CC  'B'               3:46.27    3:51.14        
     1) Berry, Brian J 17               2) Juette, Max A 18               
     3) Kraetsch, Jon L 15              4) Brown, Zak B 19                
 23 Oklahoma Aquatics Allianc-OK  'A'                NT    3:51.43        
     1) Mascorro, Dustin R 14           2) Overton, Jeffery A 24          
     3) Thomas, Hogan C 25              4) Cavin, Chris E 14              
 24 North Texas Nadadores-NT  'A'               3:53.90    3:53.76        
     1) Ginder, Chris C 17              2) Shults, Jace A 16              
     3) Bracy, Austin S 14              4) Singley, Wil W 13              
 25 Ponca Sailfish Swim Team-OK  'A'            3:49.00    3:54.41        
     1) Powers, Patrick S 17            2) Lawson, Graeme C 18            
     3) Peterson, Rory A 22             4) Millemon, Kyle W 16            
 -- New Trier Swim Club-IL  'A'                 3:33.22         DQ        
     1) Raynard, Dan M 14               2) Wike, James W 20               
     3) Snabes, Andrew M 13             4) Schroeder, Jarod Y 30          
 -- ConocoPhillips Splash Club-OK  'A'          3:43.00         DQ        
     1) Wolfe, Michael A 17             2) Geibel, Andrew L 15            
     3) Morris, Danny R 18              4) Riddle, James K 18             
 -- Cy-Fair Swim Club-GU  'A'                   3:33.35         DQ        
     1) Holland, Kyle M 17              2) Hall, Spencer T 17             
     3) Caskey, Neil A 14               4) McCracken, Scott M 19          
 -- Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'              3:54.83         NS        
 -- Texas Gold-ST  'C'                          4:02.34        SCR        
 
Event 361  Women 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                  55.99  NAT
 Meet Qualifying:  1:02.69
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  - Time Trial
  1 Moscherosch, Mo A         17 WEST-WI              1:02.49    1:05.17        
 
Event 362  Men 100 Yard Butterfly Time Trial
===============================================================================
                  49.19  NAT
 Meet Qualifying:  58.09
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 LeClere, Victor C         14 WEST-WI                55.62      56.03        
 
Event 367  Women 200 Yard IM Time Trial
===============================================================================
                2:03.69  NAT
 Meet Qualifying:  2:17.19
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Jorgensen, Gwen R         17 WEST-WI              2:11.83    2:15.72        
 
Event 380  Men 50 Yard Freestyle Time Trial
===============================================================================
                  20.49  NAT
 Meet Qualifying:  23.99
    Name                     Age Team                    Seed     Finals        
===============================================================================
  1 Rogers, Nate J            16 Lobo-NM                22.00      22.29        
  2 George, Nathan D          24 Rockville-PV           21.23      22.47        
  3 Dwyer, Andy R             17 WEST-WI                22.22      22.53        
  4 Rogers, Jack F            14 Lobo-NM                23.50      23.61        
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT