ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Long Island Open Day 2
7/11/2003-7/11/2003
Nassau, New York, USA


                  2003 Long Island Open
               Nassau County Aquatic Center
                      Nassau, N.Y.
                   July 10-13, 2003

                        RESULTS
                 Day Two: July 11, 2003

                           
 
Event 3  Women Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 55.46  7/1998    Martina Moracova, Slovakia                    
 Meet Record: ! 56.77  7/2000    Samantha Arsenault, GMSC                      
                57.19  OLYT
                57.89  NATL
                58.89  USOP
              1:01.69  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lewis, Jess A       17 Paac-MA                58.02      57.74 NATL    20  
                  27.86       57.74 (29.88)                                        
  2 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR                 59.80      58.70 USOP    17  
                  28.55       58.70 (30.15)                                        
  3 Kovenock, Kate B    20 Squids-NE              59.88      59.04 SECT    16  
                  28.38       59.04 (30.66)                                        
  4 Dlugonski, Dee M    20 Big Cat-MA             59.46      59.13 SECT    15  
                  28.80       59.13 (30.33)                                        
  5 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA                59.49      59.15 SECT    14  
                  28.62       59.15 (30.53)                                        
  6 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA                 59.65      59.24 SECT    13  
                  28.53       59.24 (30.71)                                        
  7 Kelly, Kim E        16 BAD-MR                 59.68      59.45 SECT    12  
                  29.07       59.45 (30.38)                                        
  8 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR      59.57      59.85 SECT    11  
                  28.82       59.85 (31.03)                                        
  9 Guers, Lindsay A    15 RY-MA                1:00.12    1:00.28 SECT     9  
                  28.82     1:00.28 (31.46)                                        
 10 Mojica, Solimar     21 Pur                  1:00.22    1:00.80 SECT     7  
                  29.51     1:00.80 (31.29)                                        
B - Final
 11 Swaby, Tamara C     24 Oly-MI               1:00.34      59.35 SECT     6  
                  28.59       59.35 (30.76)                                        
 12 Fittin, Annie V     14 TAC-NJ               1:00.79      59.60 SECT     5  
                  28.39       59.60 (31.21)                                        
 13 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    1:00.48      59.83 SECT     4  
                  28.93       59.83 (30.90)                                        
 14 Duguet, Paola       15 BAD-MR               1:00.68    1:00.02 SECT     3  
                  29.09     1:00.02 (30.93)                                        
 15 Tyler, Claire E     15 Oly-MI               1:00.82    1:00.57 SECT     2  
                  29.18     1:00.57 (31.39)                                        
 16 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      1:00.24    1:00.58 SECT     1  
                  29.14     1:00.58 (31.44)                                        
 17 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC         1:00.93    1:00.81 SECT   
                  29.63     1:00.81 (31.18)                                        
 18 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           1:00.86    1:01.03 SECT   
                  29.11     1:01.03 (31.92)                                        
 19 Voels, Coryn Z      17 LIAC-MR              1:00.32    1:01.08 SECT   
                  29.45     1:01.08 (31.63)                                        
 20 Semchyshen, Lauren  20 Big Cat-MA           1:00.92    1:01.20 SECT   
 


Event 4  Men Senior 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 46.86  7/1998    Aleksandr Popov, Russia                       
 Meet Record: ! 50.82  7/2002    GustavoFranco Borges, ECP                     
                51.19  OLYT
                51.99  NATL
                52.99  USOP
                55.69  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sullivan, Chris M   20 Oly-MI                 51.44      51.89 NATL    20  
                  24.52       51.89 (27.37)                                        
  2 Knepley, Mark J     19 Umly-MA                52.68      52.79 USOP    17  
                  25.04       52.79 (27.75)                                        
  3 Hinds, Howard G     25 LIAC-MR                53.04      53.09 SECT    16  
                  25.29       53.09 (27.80)                                        
  4 Campbell, Matthew   22 Jersey Wahoos-MA       52.93      53.11 SECT    15  
                  25.15       53.11 (27.96)                                        
  5 Hassan, Haitham M   24 Oly-MI                 53.83      53.55 SECT    14  
                  25.82       53.55 (27.73)                                        
  6 Northrop, Daryl M   19 BAC-NJ                 54.10      53.67 SECT    13  
                  25.84       53.67 (27.83)                                        
  7 Meyer, Geoff A      20 Gaac-MA                53.37      53.68 SECT    12  
                  25.97       53.68 (27.71)                                        
  8 Taylor, Andrew J    18 Oly-MI                 53.63      53.72 SECT    11  
                  25.85       53.72 (27.87)                                        
  9 Robledo, Christian  17 LIAC-MR                53.92      54.17 SECT     9  
                  25.94       54.17 (28.23)                                        
 10 Patrizzi, Andrew J  19 Jersey Wahoos-MA       54.17      54.57 SECT     7  
                  26.50       54.57 (28.07)                                        
B - Final
 11 Prichard, Ian       21 LIAC-MR                54.21      53.87 SECT     6  
                  26.31       53.87 (27.56)                                        
 12 Hillbish, Eric R    22 Atac-MA                54.92      54.45 SECT     5  
                  25.85       54.45 (28.60)                                        
 13 Cantwell, Christia  23 Jersey Wahoos-MA       54.47      54.53 SECT     4  
                  26.33       54.53 (28.20)                                        
 14 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA                54.94      54.54 SECT     3  
 15 Gray, Bill A        19 BAD-MR                 54.78      54.61 SECT     2  
                  26.54       54.61 (28.07)                                        
 16 Drazien, Doug L     21 Oly-MI                 54.71      54.66 SECT     1  
                  25.73       54.66 (28.93)                                        
 17 Swanson, Michael J  17 LAC-MA                 54.66      54.68 SECT   
                  26.60       54.68 (28.08)                                        
 18 Grant, Gary S       18 Lhy-NJ                 54.81      54.78 SECT   
                  25.46       54.78 (29.32)                                        
 19 D'Ambrosia, Chris   16 Agua Swim Team-MR      55.00      55.57 SECT   
                  26.55       55.57 (29.02)                                        
 20 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA                55.20      56.22        
                  26.66       56.22 (29.56)                                        
 


Event 5  Women Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 2:10.26  7/1998    Misty Hyman, USA                            
 Meet Record: ! 2:15.08  7/2000    Molly Freedman, CUBU                        
                2:16.62  OLYT
                2:17.29  NATL
                2:20.29  USOP
                2:27.19  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               2:20.06    2:16.15 OLYT    20  
                  31.71     1:06.48 (34.77)     1:41.99 (35.51)     2:16.15 (34.16)
  2 DE Freese, Michell  22 RUTG-NJ              2:19.67    2:17.02 NATL    17  
                  30.25     1:04.40 (34.15)     1:40.16 (35.76)     2:17.02 (36.86)
  3 Cassidy, Andrea     20 UNAT-FL              2:19.67    2:17.68 USOP    16  
                  31.83     1:06.64 (34.81)     1:42.73 (36.09)     2:17.68 (34.95)
  4 Williams, Christy   17 DST-MA               2:21.55    2:18.51 USOP    15  
                  31.26     1:06.28 (35.02)     1:42.31 (36.03)     2:18.51 (36.20)
  5 Marck, Lindsey C    17 SPIR-MA              2:22.21    2:18.55 USOP    14  
                  32.24     1:07.03 (34.79)     1:42.63 (35.60)     2:18.55 (35.92)
  6 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               2:20.16    2:18.57 USOP    13  
                  31.08     1:05.71 (34.63)     1:41.93 (36.22)     2:18.57 (36.64)
  7 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              2:20.84    2:18.85 USOP    12  
                  31.62     1:07.22 (35.60)     1:42.80 (35.58)     2:18.85 (36.05)
  8 Rodakowski, Juleen  20 Squids-NE            2:20.06    2:19.57 USOP    11  
                  32.18     1:07.60 (35.42)     1:43.80 (36.20)     2:19.57 (35.77)
  9 Alvarez, Sonia      27 Pur                  2:20.14    2:21.32 SECT     9  
                  32.53     1:09.64 (37.11)     1:45.56 (35.92)     2:21.32 (35.76)
 10 Wallace, Ashley     17 BAC-NJ               2:22.65    2:26.08 SECT     7  
                  32.87     1:08.16 (35.29)     1:47.68 (39.52)     2:26.08 (38.40)
B - Final
 11 Clark, Corrie L     21 Umly-MA              2:23.56    2:19.68 USOP     6  
                  31.50     1:07.09 (35.59)     1:43.58 (36.49)     2:19.68 (36.10)
 12 Mein, Hannah M      16 Gaac-MA              2:22.94    2:20.37 SECT     5  
                  32.11     1:07.62 (35.51)     1:43.96 (36.34)     2:20.37 (36.41)
 13 Walsh, Blake        16 BAC-NJ               2:23.50    2:24.34 SECT     4  
                  31.74     1:07.94 (36.20)     1:45.97 (38.03)     2:24.34 (38.37)
 14 Rohrs, Lisa M       17 Middies-MR           2:26.14    2:25.54 SECT     3  
                  33.52     1:10.51 (36.99)     1:48.43 (37.92)     2:25.54 (37.11)
 15 Cahill, Bridgette   19 Jersey Wahoos-MA     2:25.34    2:25.83 SECT     2  
                  33.55     1:11.13 (37.58)     1:48.58 (37.45)     2:25.83 (37.25)
 16 McKenna, Clare Z    15 LIAC-MR              2:25.65    2:25.91 SECT     1  
                  32.66     1:09.84 (37.18)     1:48.19 (38.35)     2:25.91 (37.72)
 17 Martinez, Vanessa   19 Pur                  2:26.41    2:27.30        
                  33.23     1:10.94 (37.71)     1:49.10 (38.16)     2:27.30 (38.20)
 18 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:24.16    2:27.52        
                  32.72     1:10.40 (37.68)     1:48.64 (38.24)     2:27.52 (38.88)
 19 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    2:25.37    2:28.53        
                  32.64     1:09.20 (36.56)     1:48.05 (38.85)     2:28.53 (40.48)
 20 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              2:27.03    2:30.19        
                  34.09     1:10.72 (36.63)     1:50.46 (39.74)     2:30.19 (39.73)
 


Event 6  Men Senior 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.16  7/1998    Denis Sllantivev, Ukraine                   
 Meet Record: ! 1:59.52  7/2001    Andrew Mahaney, ATAC                        
                2:03.19  OLYT
                2:04.69  NATL
                2:06.99  USOP
                2:13.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Haupt, Matt R       23 Big Cat-MA           2:06.51    2:03.48 NATL    20  
                  28.00       59.33 (31.33)     1:31.37 (32.04)     2:03.48 (32.11)
  2 O'Connor, Kellan P  22 WSA-IL               2:06.33    2:04.03 NATL    17  
                  28.27       59.93 (31.66)     1:31.45 (31.52)     2:04.03 (32.58)
  3 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              2:08.81    2:04.18 NATL    16  
                  27.96       59.53 (31.57)     1:31.69 (32.16)     2:04.18 (32.49)
  4 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              2:08.58    2:05.08 USOP    15  
                  28.73     1:00.97 (32.24)     1:33.23 (32.26)     2:05.08 (31.85)
  5 Creager, Brent R    23 Big Cat-MA           2:05.91    2:05.96 USOP    14  
                  28.24       59.82 (31.58)     1:32.94 (33.12)     2:05.96 (33.02)
  6 Eaddy, Jason H      27 CMSC-NE              2:09.02    2:07.30 SECT    13  
                  28.10     1:00.38 (32.28)     1:34.21 (33.83)     2:07.30 (33.09)
  7 Demarco, Scott Z    21 LIAC-MR              2:08.53    2:07.72 SECT    12  
                  28.56     1:01.15 (32.59)     1:34.13 (32.98)     2:07.72 (33.59)
  8 Mahaney, Aaron T    23 Atac-MA              2:07.84    2:08.03 SECT    11  
                  28.54     1:01.20 (32.66)     1:35.03 (33.83)     2:08.03 (33.00)
  9 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               2:08.50    2:08.27 SECT     9  
                  29.03     1:01.01 (31.98)     1:34.83 (33.82)     2:08.27 (33.44)
 10 Douville, Nick      19 CW-MI                2:08.16    2:08.90 SECT     7  
                  29.08     1:01.32 (32.24)     1:34.52 (33.20)     2:08.90 (34.38)
B - Final
 11 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    2:09.77    2:08.04 SECT     6  
                  29.74     1:02.71 (32.97)     1:35.39 (32.68)     2:08.04 (32.65)
 12 Murphy, Brendan     18 BAC-NJ               2:09.34    2:08.43 SECT     5  
                  29.59     1:02.45 (32.86)     1:35.43 (32.98)     2:08.43 (33.00)
 13 Guarnier, Bryan J   19 Gators-AD            2:10.34    2:09.27 SECT     4  
                  29.20     1:01.84 (32.64)     1:34.58 (32.74)     2:09.27 (34.69)
 14 Houllier, Matt      22 Big Cat-MA           2:12.01    2:10.35 SECT     3  
                  30.10     1:03.54 (33.44)     1:36.97 (33.43)     2:10.35 (33.38)
 15 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:13.41    2:12.07 SECT     2  
                  29.29     1:03.24 (33.95)     1:37.45 (34.21)     2:12.07 (34.62)
 16 Monaco, James M     17 TPIT-AM              2:13.15    2:12.41 SECT     1  
                  29.84     1:03.44 (33.60)     1:38.18 (34.74)     2:12.41 (34.23)
 17 Millen, Chris D     17 SPIR-MA              2:12.54    2:12.46 SECT   
                  30.19     1:03.58 (33.39)     1:38.17 (34.59)     2:12.46 (34.29)
 18 Park, Peter Y       13 Mym-NJ               2:14.30    2:14.28        
                  30.79     1:04.85 (34.06)     1:39.55 (34.70)     2:14.28 (34.73)
 19 Ducharme, Scott W   16 Oly-MI               2:15.31    2:14.69        
                  30.97     1:04.47 (33.50)     1:40.34 (35.87)     2:14.69 (34.35)
 20 Koppel, Chris J     16 DST-MA               2:14.60    2:15.84        
                  30.13     1:04.52 (34.39)     1:39.92 (35.40)     2:15.84 (35.92)
 


Event 7  Women Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.97  3/1999    L.Riker, Club Wolverine                     
 Meet Record: ! 2:14.65  7/2000    Lea Maurer, BSC                             
                2:17.99  OLYT
                2:19.99  NATL
                2:22.29  USOP
                2:28.99  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              2:20.23    2:17.58 OLYT    20  
                  32.70     1:07.51 (34.81)     1:42.68 (35.17)     2:17.58 (34.90)
  2 Weaner, Tricia E    14 Wsy swimming-MA      2:18.57    2:17.64 OLYT    17  
                  32.58     1:08.24 (35.66)     1:43.75 (35.51)     2:17.64 (33.89)
  3 Berg, Corey C       18 MSC-MR               2:22.44    2:19.37 NATL    16  
                  33.68     1:09.24 (35.56)     1:44.29 (35.05)     2:19.37 (35.08)
  4 Shepherd, Sara L    20 Atac-MA              2:24.91    2:21.67 USOP    15  
                  33.96     1:09.16 (35.20)     1:45.07 (35.91)     2:21.67 (36.60)
  5 Bright, Michelle A  18 BAC-NJ               2:24.60    2:23.17 SECT    14  
                  33.92     1:10.16 (36.24)     1:46.67 (36.51)     2:23.17 (36.50)
  6 Aristeo, Michelle   17 Oly-MI               2:25.33    2:23.93 SECT    13  
                  34.57     1:11.03 (36.46)     1:48.05 (37.02)     2:23.93 (35.88)
  7 English, Lauren A   14 Mym-NJ               2:26.02    2:24.23 SECT    12  
                  33.79     1:10.84 (37.05)     1:48.38 (37.54)     2:24.23 (35.85)
  8 Harris, Kristen C   18 SAC-NJ               2:23.64    2:24.65 SECT    11  
                  34.40     1:11.10 (36.70)     1:48.26 (37.16)     2:24.65 (36.39)
  9 Haupt, Sarah E      19 Big Cat-MA           2:25.99    2:25.21 SECT     9  
                                1:10.11 ( )     1:48.36 (38.25)     2:25.21 (36.85)
 10 Stapleton, Emily J  20 Schroeder YMCA-WI    2:27.00    2:26.26 SECT     7  
                  34.64     1:11.47 (36.83)     1:49.58 (38.11)     2:26.26 (36.68)
B - Final
 11 Clemens, Alison P   14 Agua Swim Team-MR    2:27.81    2:25.47 SECT     6  
                  33.79     1:10.49 (36.70)     1:47.89 (37.40)     2:25.47 (37.58)
 12 Riefenstahl, Kate   13 TSC-MA               2:27.87    2:26.04 SECT     5  
                  34.32     1:11.84 (37.52)     1:49.80 (37.96)     2:26.04 (36.24)
 13 Gotay, Gretchen     22 Pur                  2:28.91    2:26.81 SECT     4  
                  35.13     1:12.71 (37.58)     1:50.70 (37.99)     2:26.81 (36.11)
 14 Nyquist, Rebecca L  16 Oly-MI               2:28.30    2:26.87 SECT     3  
                  34.39     1:11.18 (36.79)     1:49.23 (38.05)     2:26.87 (37.64)
 15 Skelos, Daphne Z    15 LIAC-MR              2:27.95    2:27.13 SECT     2  
                  34.54     1:11.85 (37.31)     1:50.09 (38.24)     2:27.13 (37.04)
 16 Parent, Allyson K   17 Gators-AD            2:27.06    2:27.30 SECT     1  
                  34.52     1:11.48 (36.96)     1:49.37 (37.89)     2:27.30 (37.93)
 17 Labosky, Marie R    21 Gaac-MA              2:27.55    2:27.60 SECT   
                  34.78     1:11.54 (36.76)     1:49.70 (38.16)     2:27.60 (37.90)
 18 Pickett, Afton B    16 Smac-MI              2:29.08    2:28.04 SECT   
                  35.38     1:13.19 (37.81)     1:51.25 (38.06)     2:28.04 (36.79)
 19 Shickora, Kristen   13 Unattached-MA        2:28.71    2:28.14 SECT   
                  35.12     1:13.17 (38.05)     1:51.72 (38.55)     2:28.14 (36.42)
 20 Gingrich, Leah N    13 Wsy swimming-MA      2:29.12    2:31.53        
                  34.78     1:12.71 (37.93)     1:52.48 (39.77)     2:31.53 (39.05)
 


Event 8  Men Senior 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.95  3/1999    Lenny Krayzelburg, Trojan                   
 Meet Record: ! 2:02.88  7/2000    Dan Shevchik, MBM                           
                2:04.19  OLYT
                2:06.79  NATL
                2:09.09  USOP
                2:15.39  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clark, Ian R        18 Umly-MA              2:09.96    2:04.64 NATL    20  
                  29.55     1:01.46 (31.91)     1:33.64 (32.18)     2:04.64 (31.00)
  2 Hopkins, Mike P     15 DST-MA               2:08.54    2:07.02 USOP    17  
                  30.37     1:02.73 (32.36)     1:35.08 (32.35)     2:07.02 (31.94)
  3 Bugby, Eric C       19 Atac-MA              2:08.93    2:10.00 SECT    16  
                  31.16     1:04.94 (33.78)     1:37.55 (32.61)     2:10.00 (32.45)
  4 Hudson, Henry Z     17 MSC-MR               2:13.52    2:11.62 SECT    15  
                  31.07     1:04.13 (33.06)     1:38.31 (34.18)     2:11.62 (33.31)
  5 Plummer, Ryan R     21 MINN-MN              2:13.84    2:12.49 SECT    14  
                  30.94     1:04.67 (33.73)     1:39.09 (34.42)     2:12.49 (33.40)
  6 Weiner, Kevin S     20 Jersey Wahoos-MA     2:13.29    2:13.04 SECT    13  
                  31.48     1:04.92 (33.44)     1:39.10 (34.18)     2:13.04 (33.94)
  7 McLin, Shawn M      19 Atac-MA              2:15.27    2:13.83 SECT    12  
                  30.76     1:04.08 (33.32)     1:39.09 (35.01)     2:13.83 (34.74)
  8 Koenig, Evan G      20 Grrr-NI              2:15.03    2:14.19 SECT    11  
                  31.04     1:04.83 (33.79)     1:40.01 (35.18)     2:14.19 (34.18)
  9 Franssen, Bobby J   16 TSC-MA               2:15.33    2:14.68 SECT     9  
                  30.97     1:05.00 (34.03)     1:40.18 (35.18)     2:14.68 (34.50)
 10 Brandenberger, Chr  20 TVSC-MR              2:12.38    2:15.36 SECT     7  
                  30.68     1:04.24 (33.56)     1:39.40 (35.16)     2:15.36 (35.96)
B - Final
 11 Clark, Jaffrey      22 Umly-MA              2:15.55    2:13.94 SECT     6  
                  31.83     1:05.68 (33.85)     1:40.03 (34.35)     2:13.94 (33.91)
 12 Moore, Nat L        17 NBS-MR               2:17.56    2:14.46 SECT     5  
                  31.18     1:04.74 (33.56)     1:39.96 (35.22)     2:14.46 (34.50)
 13 Grenda, Dane R      17 Team Delaware-MA     2:17.46    2:14.58 SECT     4  
                  31.01     1:05.11 (34.10)     1:40.74 (35.63)     2:14.58 (33.84)
 14 Hasty, William G    16 Agua Swim Team-MR    2:15.75    2:14.76 SECT     3  
                  32.33     1:06.39 (34.06)     1:41.20 (34.81)     2:14.76 (33.56)
 15 Brumberg, Eric S    18 GCIT-MA              2:18.97    2:15.09 SECT     2  
                  31.84     1:05.49 (33.65)     1:40.81 (35.32)     2:15.09 (34.28)
 16 Emanuel, Ryan N     15 BAD-MR               2:15.97    2:15.49          1  
                  31.83     1:05.83 (34.00)     1:40.18 (34.35)     2:15.49 (35.31)
 17 Howard, Chris J     16 Jersey Wahoos-MA     2:17.66    2:15.68        
                  31.52     1:05.36 (33.84)     1:40.86 (35.50)     2:15.68 (34.82)
 18 Smith, Bobby Z      14 LIAC-MR              2:16.22    2:16.00        
                  32.40     1:06.46 (34.06)     1:41.96 (35.50)     2:16.00 (34.04)
 19 Falkenstein, Kevin  19 GCIT-MA              2:17.19    2:16.12        
                  31.29     1:05.46 (34.17)     1:40.95 (35.49)     2:16.12 (35.17)
 20 Hart, Ross H        16 Oly-MI               2:18.22    2:18.35        
                  33.26     1:07.57 (34.31)     1:43.09 (35.52)     2:18.35 (35.26)
 


Event 9  Women Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 4:10.67  3/1999    Diana Munz, LESD                            
 Meet Record: ! 4:12.46  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                4:19.37  OLYT
                4:21.69  NATL
                4:25.59  USOP
                4:38.19  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        16 BAD-MR               4:20.98    4:19.80 NATL    20  
                  30.96     1:03.86 (32.90)     1:36.24 (32.38)     2:08.98 (32.74)
        2:41.54 (32.56)     3:14.57 (33.03)     3:47.30 (32.73)     4:19.80 (32.50)
  2 Duguet, Paola       15 BAD-MR               4:28.02    4:21.36 NATL    17  
                  30.40     1:03.02 (32.62)     1:36.17 (33.15)     2:09.73 (33.56)
        2:42.32 (32.59)     3:15.80 (33.48)     3:49.11 (33.31)     4:21.36 (32.25)
  3 Anderson, Sally S   21 Big Cat-MA           4:25.69    4:21.87 USOP    16  
                  30.90     1:04.23 (33.33)     1:37.52 (33.29)     2:11.10 (33.58)
        2:44.16 (33.06)     3:17.60 (33.44)     3:50.18 (32.58)     4:21.87 (31.69)
  4 Sprague, Whitney C  16 BAD-MR               4:26.50    4:22.09 USOP    15  
                  30.03     1:02.36 (32.33)     1:35.38 (33.02)     2:08.58 (33.20)
        2:42.21 (33.63)     3:16.06 (33.85)     3:49.61 (33.55)     4:22.09 (32.48)
  5 Jones, Kirsten A    17 Gaac-MA              4:25.34    4:23.54 USOP    14  
                  31.12     1:04.51 (33.39)     1:37.96 (33.45)     2:11.50 (33.54)
        2:44.82 (33.32)     3:18.39 (33.57)     3:51.30 (32.91)     4:23.54 (32.24)
  6 Koronowicz, Kierst  17 NBS-MR               4:29.97    4:27.21 SECT    13  
                  30.08     1:03.36 (33.28)     1:37.31 (33.95)     2:11.45 (34.14)
        2:45.99 (34.54)     3:20.42 (34.43)     3:54.33 (33.91)     4:27.21 (32.88)
  7 Daly, Sarah Z       17 LIAC-MR              4:28.94    4:29.09 SECT    12  
                  32.00     1:06.05 (34.05)     1:39.90 (33.85)     2:13.72 (33.82)
        2:47.68 (33.96)     3:21.80 (34.12)     3:55.87 (34.07)     4:29.09 (33.22)
  8 Alvarez, Sonia      27 Pur                  4:26.12    4:29.92 SECT    11  
                  31.47     1:04.89 (33.42)     1:38.79 (33.90)     2:12.98 (34.19)
        2:47.32 (34.34)     3:22.04 (34.72)     3:56.71 (34.67)     4:29.92 (33.21)
  9 Carter, Liz J       21 RUTG-NJ              4:29.17    4:31.12 SECT     9  
                  31.46     1:05.48 (34.02)     1:39.43 (33.95)     2:13.60 (34.17)
        2:47.90 (34.30)     3:22.58 (34.68)     3:57.16 (34.58)     4:31.12 (33.96)
 10 Morford, Lauren A   18 EEX-NJ               4:29.08    4:33.45 SECT     7  
                  30.81     1:04.28 (33.47)     1:39.01 (34.73)     2:13.32 (34.31)
        2:48.27 (34.95)     3:23.60 (35.33)     3:58.82 (35.22)     4:33.45 (34.63)
B - Final
 11 O'Connor, Bridget   17 BAD-MR               4:33.66    4:26.69 SECT     6  
                  31.03     1:04.55 (33.52)     1:38.26 (33.71)     2:12.48 (34.22)
        2:46.59 (34.11)     3:20.66 (34.07)     3:54.19 (33.53)     4:26.69 (32.50)
 12 Murphy, Patty L     19 Jersey Wahoos-MA     4:31.75    4:28.43 SECT     5  
                  31.53     1:05.27 (33.74)     1:39.27 (34.00)     2:13.36 (34.09)
        2:47.24 (33.88)     3:21.43 (34.19)     3:55.36 (33.93)     4:28.43 (33.07)
 13 Illescas, Jennifer  15 Agua Swim Team-MR    4:30.60    4:28.75 SECT     4  
                  30.70     1:04.31 (33.61)     1:38.38 (34.07)     2:13.17 (34.79)
        2:47.86 (34.69)     3:22.96 (35.10)     3:56.33 (33.37)     4:28.75 (32.42)
 14 La Russa, Cassy A   16 EMAC-MA              4:30.95    4:29.57 SECT     3  
                  30.27     1:03.38 (33.11)     1:37.44 (34.06)     2:12.24 (34.80)
        2:47.09 (34.85)     3:21.31 (34.22)     3:56.12 (34.81)     4:29.57 (33.45)
 15 Finley, Kelly C     16 SPIR-MA              4:33.48    4:32.31 SECT     2  
                  31.58     1:05.56 (33.98)     1:40.26 (34.70)     2:14.94 (34.68)
        2:49.55 (34.61)     3:24.17 (34.62)     3:58.72 (34.55)     4:32.31 (33.59)
 16 Gray, Ellen         17 BAD-MR               4:33.91    4:33.16 SECT     1  
                  31.44     1:05.66 (34.22)     1:40.41 (34.75)     2:15.16 (34.75)
        2:49.99 (34.83)     3:24.68 (34.69)     3:59.60 (34.92)     4:33.16 (33.56)
 17 Caetano, Samantha   20 Terrapins-PC         4:33.96    4:35.24 SECT   
                  31.88     1:05.72 (33.84)     1:40.09 (34.37)     2:15.22 (35.13)
        2:50.63 (35.41)     3:25.42 (34.79)     4:00.54 (35.12)     4:35.24 (34.70)
 18 Neligan, Brittany   16 LIAC-MR              4:34.37    4:35.77 SECT   
                  31.66     1:05.50 (33.84)     1:40.33 (34.83)     2:15.49 (35.16)
        2:50.86 (35.37)     3:26.23 (35.37)     4:01.57 (35.34)     4:35.77 (34.20)
 19 Harrigan, Kelly M   18 RUTG-NJ              4:34.30    4:35.99 SECT   
                  31.25     1:05.96 (34.71)     1:41.47 (35.51)     2:17.60 (36.13)
        2:53.59 (35.99)     3:29.09 (35.50)     4:03.21 (34.12)     4:35.99 (32.78)
 20 Wolf, Lindsey E     20 UNAT-CT              4:34.38    4:38.37        
                  32.03     1:06.47 (34.44)     1:41.90 (35.43)     2:17.62 (35.72)
        2:53.05 (35.43)     3:28.25 (35.20)     4:03.63 (35.38)     4:38.37 (34.74)
 


Event 10  Men Senior 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 3:52.98  7/1998    Massi Rosolino, Italy                       
 Meet Record: ! 3:54.31  7/2002    Ricardo Montesterio, GSC                    
                3:58.69  OLYT
                4:02.19  NATL
                4:05.89  USOP
                4:18.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Crippen, Fran M     19 Gaac-MA              4:07.44    3:55.83 OLYT    20  
                  27.21       56.11 (28.90)     1:25.66 (29.55)     1:55.35 (29.69)
        2:25.37 (30.02)     2:55.56 (30.19)     3:25.89 (30.33)     3:55.83 (29.94)
  2 Prichard, Ian       21 LIAC-MR              4:05.03    4:02.06 NATL    17  
                  27.71       58.11 (30.40)     1:29.03 (30.92)     2:00.25 (31.22)
        2:30.95 (30.70)     3:02.01 (31.06)     3:32.84 (30.83)     4:02.06 (29.22)
  3 Cole, John B        20 Squids-NE            4:07.73    4:02.40 USOP    16  
                  28.42       59.65 (31.23)     1:31.08 (31.43)     2:01.86 (30.78)
        2:32.42 (30.56)     3:03.24 (30.82)     3:33.40 (30.16)     4:02.40 (29.00)
  4 Neligan, Brendan Z  20 LIAC-MR              4:08.58    4:02.73 USOP    15  
                  27.90       58.77 (30.87)     1:29.92 (31.15)     2:01.40 (31.48)
        2:32.41 (31.01)     3:03.43 (31.02)     3:33.79 (30.36)     4:02.73 (28.94)
  5 Swanson, Michael J  17 LAC-MA               4:06.08    4:07.07 SECT    14  
                  27.62       58.08 (30.46)     1:29.07 (30.99)     2:00.64 (31.57)
        2:32.13 (31.49)     3:04.02 (31.89)     3:35.98 (31.96)     4:07.07 (31.09)
  6 Vandenberg, Jay W   17 Oly-MI               4:09.03    4:08.06 SECT    13  
                  29.02       59.94 (30.92)     1:31.46 (31.52)     2:02.80 (31.34)
        2:34.28 (31.48)     3:05.91 (31.63)     3:37.74 (31.83)     4:08.06 (30.32)
  7 Gordon, Willie A    19 Big Cat-MA           4:10.91    4:08.15 SECT    12  
                  29.02     1:00.21 (31.19)     1:31.95 (31.74)     2:03.76 (31.81)
        2:35.38 (31.62)     3:06.66 (31.28)     3:37.98 (31.32)     4:08.15 (30.17)
  8 Wollner, Sam B      17 Agua Swim Team-MR    4:09.40    4:09.03 SECT    11  
                  28.81     1:00.44 (31.63)     1:32.31 (31.87)     2:04.41 (32.10)
        2:36.19 (31.78)     3:08.08 (31.89)     3:39.27 (31.19)     4:09.03 (29.76)
  9 Work, Tobias T      17 Ccsc-NE              4:11.16    4:10.94 SECT     9  
                  28.53       59.70 (31.17)     1:31.54 (31.84)     2:03.60 (32.06)
        2:35.44 (31.84)     3:07.72 (32.28)     3:39.72 (32.00)     4:10.94 (31.22)
 10 Austermann, John F  16 Oly-MI               4:12.32    4:13.22 SECT     7  
                  28.85     1:00.28 (31.43)     1:32.29 (32.01)     2:04.22 (31.93)
        2:36.26 (32.04)     3:08.72 (32.46)     3:40.94 (32.22)     4:13.22 (32.28)
B - Final
 11 Smith, Sean         21 RUTG-NJ              4:12.50    4:04.77 USOP     6  
                  28.74     1:00.44 (31.70)     1:31.79 (31.35)     2:02.70 (30.91)
        2:33.40 (30.70)     3:04.31 (30.91)     3:34.97 (30.66)     4:04.77 (29.80)
 12 Connell, Rory E     17 Team Delaware-MA     4:15.42    4:06.97 SECT     5  
                  28.27       59.35 (31.08)     1:30.61 (31.26)     2:01.95 (31.34)
        2:33.83 (31.88)     3:05.60 (31.77)     3:36.74 (31.14)     4:06.97 (30.23)
 13 Douville, Nick      19 CW-MI                4:13.73    4:12.80 SECT     4  
                  29.57     1:01.13 (31.56)     1:32.95 (31.82)     2:04.64 (31.69)
        2:36.60 (31.96)     3:08.54 (31.94)     3:40.86 (32.32)     4:12.80 (31.94)
 14 Rosa, Larry P       16 EEX-NJ               4:13.07    4:13.48 SECT     3  
                  28.83     1:00.35 (31.52)     1:32.51 (32.16)     2:04.77 (32.26)
        2:36.81 (32.04)     3:09.77 (32.96)     3:42.68 (32.91)     4:13.48 (30.80)
 15 Seery, Rob Z        17 LIAC-MR              4:13.74    4:13.58 SECT     2  
                  28.45       59.75 (31.30)     1:32.08 (32.33)     2:04.80 (32.72)
        2:37.57 (32.77)     3:10.36 (32.79)     3:43.05 (32.69)     4:13.58 (30.53)
 16 Daplyn, Bobby J     18 GCIT-MA              4:16.45    4:14.37 SECT     1  
                  28.48     1:00.31 (31.83)     1:32.45 (32.14)     2:05.10 (32.65)
        2:37.60 (32.50)     3:10.39 (32.79)     3:43.03 (32.64)     4:14.37 (31.34)
 17 Vanderkaay, Alex R  17 Oly-MI               4:14.11    4:14.95 SECT   
                  29.81     1:02.24 (32.43)     1:34.81 (32.57)     2:07.34 (32.53)
        2:39.62 (32.28)     3:11.94 (32.32)     3:43.77 (31.83)     4:14.95 (31.18)
 18 Weir, Paul S        17 BAD-MR               4:15.48    4:16.25 SECT   
                  29.25     1:01.73 (32.48)     1:33.94 (32.21)     2:07.39 (33.45)
        2:40.32 (32.93)     3:13.36 (33.04)     3:45.54 (32.18)     4:16.25 (30.71)
 19 Robledo, Christian  17 LIAC-MR              4:16.45    4:17.80 SECT   
                  29.60     1:01.86 (32.26)     1:34.58 (32.72)     2:07.65 (33.07)
        2:40.40 (32.75)     3:13.56 (33.16)     3:45.98 (32.42)     4:17.80 (31.82)
 20 Gray, Bill A        19 BAD-MR               4:16.42    4:19.68        
                  28.73     1:00.91 (32.18)     1:33.53 (32.62)     2:06.92 (33.39)
        2:40.67 (33.75)     3:14.30 (33.63)     3:47.62 (33.32)     4:19.68 (32.06)
 


Event 11  Women Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:43.98  7/1998    USA                                         
                         A.Tappin,C.Teuscher,S.Bereknyei,J.Thompson        
 Meet Record: ! 3:54.05  6/1998    Badger                                      
                4:01.49  USOP
                4:12.69  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Puerto Rico  'A'                            3:58.33    4:02.40 SECT    40  
     1) Mojica, Solimar 21              2) Jimenez, Patricia 16           
     3) Martinez, Vanessa 19            4) Alvarez, Sonia 27              
                  29.65   1:00.83 (1:00.83)     1:30.21 (29.38)   2:01.28 (1:00.45)
        2:30.68 (29.40)   3:01.79 (1:00.51)     3:31.39 (29.60)   4:02.40 (1:00.61)
  2 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    3:58.50    4:02.77 SECT    34  
     1) Stanchock, Courtney L 20        2) Semchyshen, Lauren L 20        
     3) Haupt, Sarah E 19               4) Dlugonski, Dee M 20            
                  29.46   1:01.10 (1:01.10)     1:30.66 (29.56)   2:02.57 (1:01.47)
        2:31.62 (29.05)   3:03.59 (1:01.02)     3:32.25 (28.66)     4:02.77 (59.18)
  3 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  4:03.11    4:03.16 SECT    32  
     1) Tyler, Claire E 15              2) Steiner, Mary Catherine M 15   
     3) Lewerenz, Sasha K 14            4) Swaby, Tamara C 24             
                  29.24   1:00.42 (1:00.42)     1:29.91 (29.49)   2:01.93 (1:01.51)
        2:31.47 (29.54)   3:03.52 (1:01.59)     3:31.58 (28.06)     4:03.16 (59.64)
  4 Delaware Swim Team-MA  'A'                  4:02.24    4:03.33 SECT    30  
     1) Steeves, Megan E 15             2) Williams, Christy E 17         
     3) Williams, Adrienne M 18         4) La Rue, Debbie E 14            
                  29.60   1:00.87 (1:00.87)     1:29.93 (29.06)     2:00.78 (59.91)
        2:30.39 (29.61)   3:02.70 (1:01.92)     3:31.88 (29.18)   4:03.33 (1:00.63)
  5 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      4:04.00    4:03.47 SECT    28  
     1) Staskiewicz, Sophie D 14        2) Clemens, Clare A 17            
     3) Clemens, Alison P 14            4) Illescas, Jennifer P 15        
                  29.49   1:01.34 (1:01.34)     1:31.48 (30.14)   2:03.39 (1:02.05)
        2:31.91 (28.52)   3:03.80 (1:00.41)     3:32.61 (28.81)     4:03.47 (59.67)
  6 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'      3:58.24    4:04.05 SECT    26  
     1) Ahrenhold, Rachel M 18          2) Jones, Kirsten A 17            
     3) Regan, Caitlin I 16             4) Aemisegger, Alicia L 15        
                  29.10   1:00.95 (1:00.95)     1:30.68 (29.73)   2:02.17 (1:01.22)
        2:31.63 (29.46)   3:03.55 (1:01.38)     3:32.41 (28.86)   4:04.05 (1:00.50)
  7 Badger Swim Club-MR  'A'                    4:00.55    4:04.08 SECT    24  
     1) Duguet, Paola 15                2) O'Connor, Bridget 17           
     3) Sprague, Whitney C 16           4) Kelly, Kim E 16                
                  29.51   1:01.02 (1:01.02)     1:30.40 (29.38)   2:01.65 (1:00.63)
        2:31.24 (29.59)   3:03.75 (1:02.10)     3:33.16 (29.41)   4:04.08 (1:00.33)
  8 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               4:10.90    4:07.28 SECT    22  
     1) Kavchok, Larissa H 19           2) Grabowski, Shelby R 17         
     3) Shepherd, Sara L 20             4) Felty, Trista L 19             
                  28.41       59.33 (59.33)     1:29.87 (30.54)   2:04.69 (1:05.36)
        2:33.78 (29.09)   3:05.59 (1:00.90)     3:35.17 (29.58)   4:07.28 (1:01.69)
  9 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:57.98    4:10.40 SECT    18  
     1) Tolan, Meagan A 15              2) Voels, Coryn Z 17              
     3) Neligan, Brittany Z 16          4) Daly, Sarah Z 17               
                  29.86   1:01.92 (1:01.92)     1:31.38 (29.46)   2:03.76 (1:01.84)
        2:33.51 (29.75)   3:06.78 (1:03.02)     3:37.53 (30.75)   4:10.40 (1:03.62)
 10 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                 4:08.07    4:11.88 SECT    14  
     1) Roth, Whitney E 18              2) La Russa, Cassy A 16           
     3) Kollar, Katie M 16              4) Shultz, Heather L 15           
                  29.66   1:02.01 (1:02.01)     1:32.30 (30.29)   2:05.16 (1:03.15)
        2:34.33 (29.17)   3:08.65 (1:03.49)     3:38.57 (29.92)   4:11.88 (1:03.23)
 11 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             4:07.86    4:12.00 SECT    12  
     1) Murphy, Patty L 19              2) Glenn, Erin R 20               
     3) Cahill, Bridgette Z 19          4) David, Meredith C 17           
                  30.46   1:02.58 (1:02.58)     1:32.28 (29.70)   2:04.81 (1:02.23)
        2:36.28 (31.47)   3:10.41 (1:05.60)     3:39.70 (29.29)   4:12.00 (1:01.59)
 12 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  4:09.22    4:12.81         10  
     1) Schaefer, Emma E 15             2) Aristeo, Michelle K 17         
     3) Ohngren, Kara M 18              4) Nyquist, Rebecca L 16          
                  30.19   1:02.39 (1:02.39)     1:33.04 (30.65)   2:06.23 (1:03.84)
        2:36.27 (30.04)   3:09.78 (1:03.55)     3:39.66 (29.88)   4:12.81 (1:03.03)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            4:06.00    4:12.96          8  
     1) Kempton, Kristalynn Z 16        2) Saad, Jackie A 14              
     3) Leite, Karla Z 16               4) Skelos, Daphne Z 15            
                  30.41   1:03.35 (1:03.35)     1:33.71 (30.36)   2:06.57 (1:03.22)
        2:37.01 (30.44)   3:10.47 (1:03.90)     3:40.20 (29.73)   4:12.96 (1:02.49)
 14 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            4:01.50    4:13.44          6  
     1) Scott, Mary Z 17                2) Brodt, Christina Z 14          
     3) Masterson, Keri Z 15            4) Mulligan, Katie R 14           
                  30.62   1:03.40 (1:03.40)     1:33.86 (30.46)   2:07.04 (1:03.64)
        2:37.27 (30.23)   3:10.52 (1:03.48)     3:40.53 (30.01)   4:13.44 (1:02.92)
 15 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'B'      4:15.00    4:14.07          4  
     1) Mango, Magdalena 17             2) Wollner, Margaret J 15         
     3) Ward, Anneka M 18               4) Fortini, Izabela P 14          
                  29.91   1:03.07 (1:03.07)     1:33.36 (30.29)   2:06.39 (1:03.32)
        2:37.64 (31.25)   3:11.72 (1:05.33)     3:41.72 (30.00)   4:14.07 (1:02.35)
 16 Greater Rochester Racing-NI  'A'            4:14.55    4:15.41          2  
     1) Allen, Susan E 17               2) Wilson, Kate C 16              
     3) Brust, Arden H 16               4) Legg, Erin E 17                
                  31.27   1:05.48 (1:05.48)     1:35.32 (29.84)   2:07.98 (1:02.50)
        2:38.65 (30.67)   3:12.08 (1:04.10)     3:42.01 (29.93)   4:15.41 (1:03.33)
 -- Badger Swim Club-MR  'B'                    4:06.50         DQ        
 


Event 12  Men Senior 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:17.99  7/1998    Russia                                      
                         Yegorov,Popov,Pimankov,Ashikhmin                  
 Meet Record: ! 3:31.49  7/2000    BCAT                                        
                         K.Smith,J.Retrum,G.Carscallan,H.Comeau            
                3:33.59  NATL
                3:37.69  USOP
                3:46.09  SECT
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'            3:35.07    3:31.25!NATL    40  
     1) Hinds, Howard G 25              2) Robledo, Christian Z 17        
     3) Prichard, Ian 21                4) Neligan, Brendan Z 20          
                  25.41       52.35 (52.35)     1:17.45 (25.10)     1:45.31 (52.96)
        2:10.80 (25.49)     2:38.40 (53.09)     3:03.45 (25.05)     3:31.25 (52.85)
  2 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                  3:32.90    3:33.01 NATL    34  
     1) Sullivan, Chris M 20            2) Hassan, Haitham M 24           
     3) Drazien, Doug L 21              4) Taylor, Andrew J 18            
                  24.47       52.01 (52.01)     1:17.50 (25.49)     1:45.37 (53.36)
        2:11.18 (25.81)     2:39.85 (54.48)     3:05.21 (25.36)     3:33.01 (53.16)
  3 Upper Main Line YMCA-MA  'A'                3:36.99    3:36.57 USOP    32  
     1) Knepley, Mark J 19              2) Clark, Jaffrey 22              
     3) Hurst, Matt L 20                4) Clark, Ian R 18                
                  25.39       53.20 (53.20)     1:19.22 (26.02)     1:47.54 (54.34)
        2:13.67 (26.13)     2:42.94 (55.40)     3:08.62 (25.68)     3:36.57 (53.63)
  4 Jersey Wahoos Swim Club-MA  'A'             3:36.40    3:38.02 SECT    30  
     1) Patrizzi, Andrew J 19           2) Parker, Graham A 17            
     3) Cantwell, Christian M 23        4) Campbell, Matthew P 22         
                  26.55       54.70 (54.70)     1:21.42 (26.72)     1:50.79 (56.09)
        2:16.57 (25.78)     2:45.48 (54.69)     3:10.10 (24.62)     3:38.02 (52.54)
  5 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'               3:40.64    3:41.32 SECT    28  
     1) Hillbish, Eric R 22             2) Mahaney, Aaron T 23            
     3) McLin, Shawn M 19               4) Bugby, Eric C 19               
                  26.36       54.90 (54.90)     1:22.51 (27.61)     1:53.11 (58.21)
        2:19.25 (26.14)     2:48.15 (55.04)     3:13.39 (25.24)     3:41.32 (53.17)
  6 Badger Swim Club-MR  'A'                    3:41.50    3:42.99 SECT    26  
     1) Scott, Norman 16                2) Gray, Bill A 19                
     3) Emanuel, Ryan N 15              4) Weir, Paul S 17                
                  26.57       55.83 (55.83)     1:22.49 (26.66)     1:51.43 (55.60)
        2:18.00 (26.57)     2:46.23 (54.80)     3:13.63 (27.40)     3:42.99 (56.76)
  7 Big Cat Aquatics-MA  'A'                    3:40.50    3:43.31 SECT    24  
     1) Haupt, Matt R 23                2) Creager, Brent R 23            
     3) Centrella, Kyle R 19            4) Bolden, Mark P 19              
                  26.72       54.78 (54.78)     1:21.00 (26.22)     1:50.17 (55.39)
        2:17.08 (26.91)     2:46.43 (56.26)     3:13.06 (26.63)     3:43.31 (56.88)
  8 Asphalt Green Unified Aquatics-MR  'A'      3:50.00    3:45.73 SECT    22  
     1) D'Ambrosia, Chris 16            2) Grossman, Brian A 16           
     3) Kraus, Spencer J 16             4) Wollner, Sam B 17              
                  26.92       55.64 (55.64)     1:22.77 (27.13)     1:54.18 (58.54)
        2:20.83 (26.65)     2:50.38 (56.20)     3:17.10 (26.72)     3:45.73 (55.35)
  9 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                  3:41.11    3:47.08         18  
     1) Vandenberg, Jay W 17            2) Austermann, John F 16          
     3) Hart, Ross H 16                 4) Vanderkaay, Alex R 17          
                  27.21       55.57 (55.57)     1:22.75 (27.18)     1:52.18 (56.61)
        2:20.08 (27.90)     2:50.74 (58.56)     3:17.84 (27.10)     3:47.08 (56.34)
 10 Trident Swim Club-MA  'A'                   3:45.22    3:47.35         14  
     1) Peterman, J.B. B 18             2) Gallagher, Chris J 15          
     3) Franssen, Bobby J 16            4) Rybicki, Kevin F 16            
                  26.48       55.30 (55.30)     1:22.62 (27.32)     1:52.86 (57.56)
        2:20.49 (27.63)     2:50.74 (57.88)     3:17.85 (27.11)     3:47.35 (56.61)
 11 Greater Rochester Racing-NI  'A'            3:43.55    3:47.49         12  
     1) Nims, Steve J 18                2) Hunter, Brian Z 19             
     3) Koenig, Evan G 20               4) Weniger, Luke L 17             
                  27.65       58.42 (58.42)     1:25.97 (27.55)     1:56.09 (57.67)
        2:22.43 (26.34)     2:51.89 (55.80)     3:17.82 (25.93)     3:47.49 (55.60)
 12 Long Island Aquatic Club-MR  'B'            3:42.00    3:49.49         10  
     1) Seery, Rob Z 17                 2) Arruda, Louis M 19             
     3) Smith, Bobby Z 14               4) Salayka, George Z 17           
                  27.46       57.00 (57.00)     1:23.87 (26.87)     1:52.59 (55.59)
        2:20.65 (28.06)     2:52.21 (59.62)     3:19.49 (27.28)     3:49.49 (57.28)
 13 Delaware Swim Team-MA  'A'                  3:49.24    3:51.00          8  
     1) Klee, Dan M 19                  2) Hopkins, Mike P 15             
     3) Ramone, Ross R 15               4) Koppel, Chris J 16             
                  27.80       57.48 (57.48)     1:24.32 (26.84)     1:53.56 (56.08)
        2:22.25 (28.69)   2:54.29 (1:00.73)     3:21.93 (27.64)     3:51.00 (56.71)
 14 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                 3:52.62    3:51.85          6  
     1) Kirwan, Michael L 17            2) Barron, Nick W 15              
     3) Walker, AJ J 15                 4) Grant, Gary S 18               
                  28.11       58.44 (58.44)     1:25.95 (27.51)     1:56.38 (57.94)
        2:24.45 (28.07)     2:55.57 (59.19)     3:23.04 (27.47)     3:51.85 (56.28)
 15 Long Island Aquatic Club-MR  'C'            3:45.00    3:55.52          4  
     1) Descovich, Matthew Z 16         2) Amato, Chris Z 16              
     3) Eltahawy, Noor Z 14             4) Gerlach, Matt Z 16             
                  26.68       57.26 (57.26)     1:25.28 (28.02)     1:56.01 (58.75)
        2:24.57 (28.56)     2:55.99 (59.98)     3:23.95 (27.96)     3:55.52 (59.53)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT