6/26/2003 - 6/29/2003
Phoenix, Arizona,, USA
BEST Invitational
Phoenix, Arizona
June 26-29, 2003
50 meter pool
RESULTS
Event 1 Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Events 1 & 3 will be combined &
functionally seeded
Positive check in required
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC NT 9:17.69 9
2 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA NT 9:19.57 7
3 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ NT 9:34.49 6
4 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ NT 9:37.94 5
5 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ NT 9:49.34 4
6 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ NT 9:50.79 3
7 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ NT 9:57.70 2
8 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ NT 9:59.65 1
9 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ NT 10:00.86
10 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ NT 10:02.53
11 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ NT 10:02.83
12 Kim, Gina 13 IHAC-CA NT 10:03.35
13 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN NT 10:03.90
14 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ NT 10:04.01
15 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ NT 10:10.10
16 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ NT 10:11.00
17 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA NT 10:17.88
18 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ NT 10:29.80
19 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA NT 10:31.62
20 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ NT 10:35.46
21 Facinelli, Carol A 13 DTAC-AZ NT 10:38.64
22 Beardsley, Tory T 13 Brophy Swim Team-AZ NT 10:44.82
23 Hennessey, Jennifer L 14 SAC-AZ NT 10:57.22
-- Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ NT DQ
Event 2 Boys 13-14 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Events 2 & 4 will be combined
& functionally seeded
Positive check in required
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ NT 16:47.67 9
2 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ NT 17:34.42 7
3 Keever, Sean V 14 SAC-AZ NT 17:34.61 6
4 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA NT 17:55.07 5
5 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ NT 18:15.21 4
6 O'Hara, James P 13 SAC-AZ NT 18:15.48 3
7 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ NT 18:18.80 2
8 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ NT 18:25.96 1
9 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA NT 18:28.39
10 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA NT 18:38.98
11 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ NT 18:43.61
12 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ NT 18:44.87
13 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA NT 18:54.77
14 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ NT 18:55.67
15 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ NT 19:01.95
16 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ NT 19:05.75
17 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ NT 19:08.67
18 Baldry, David W 14 SDA-AZ NT 19:16.46
19 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ NT 19:16.51
20 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ NT 19:44.56
21 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ NT 19:45.43
22 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ NT 19:45.95
23 Uncanin, Ned J 13 IHAC-CA NT 20:28.76
24 Choitz, Brian M 14 Silver Fins-AZ NT 21:16.30
Event 3 Girls 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Events 1 & 3 are combined
& functionally seeded
positive check in required
Meet Qualifying: 10:00.39
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ NT 9:08.33 9
2 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ NT 9:17.13 7
3 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ NT 9:18.60 6
4 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA NT 9:19.58 5
5 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ NT 9:22.81 4
6 Wheeler, Kate S 18 BC-PN NT 9:26.97 3
7 Smith, Stephanie R 16 SAC-AZ NT 9:28.90 2
8 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ NT 9:30.83 1
9 Miller, Abby C 16 IHAC-CA NT 9:31.85
10 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ NT 9:34.12
11 Fajardo, Candace M 17 DTAC-AZ NT 9:37.99
12 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ NT 9:41.03
13 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ NT 9:41.51
14 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA NT 9:45.39
15 Hentzen, Courtney J 20 IHAC-CA NT 9:46.30
16 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA NT 9:46.50
17 Seanez, Sophia Y 18 Brophy Swim Team-AZ NT 9:47.69
18 Brody, Kelly A 18 IHAC-CA NT 9:53.06
19 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC NT 9:54.29
20 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN NT 9:56.95
21 Aron, Alexia N 16 Brophy Swim Team-AZ NT 9:57.99
22 Dworschack, Jessica A 16 ASG-AZ NT 10:02.00
23 Judge, Rachel L 15 SAC-AZ NT 10:07.64
24 Acevedo, Mariana 15 JAL-ZZ NT 10:15.55
Event 4 Boys 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Events 2 & 4 are combined
& Functionally seeded
Positive check in required
Meet Qualifying: 18:01.69
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ NT 15:29.38 9
2 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ NT 16:32.63 7
3 Miller, Derek A 20 SDA-AZ NT 16:32.81 6
4 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA NT 16:44.24 5
5 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC NT 16:51.15 4
6 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ NT 16:53.59 3
7 Mendoza, John D 15 IHAC-CA NT 16:59.88 2
8 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ NT 17:00.28 1
9 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ NT 17:00.32
10 Sawyer, Brian J 17 BC-PN NT 17:04.63
11 Newman, Kyle C 15 C.C-NT NT 17:04.98
12 Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ NT 17:10.49
13 Kim, Edward J 15 IHAC-CA NT 17:15.53
14 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ NT 17:16.95
15 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA NT 17:25.11
16 Beardsley, RO O 17 Brophy Swim Team-AZ NT 17:25.83
17 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN NT 17:38.69
18 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA NT 17:38.97
19 Walls, Daniel B 16 VC-AZ NT 17:41.01
20 Quinlan, ED J 16 Brophy Swim Team-AZ NT 17:53.23
21 Weinstein, Harrison. R 17 SAC-AZ NT 18:29.95
22 Fischer, Jake A 17 SDA-AZ NT 18:37.38
23 Monkelien, Cameron F 16 SDA-AZ NT 19:28.88
Event 5 Girls 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by 5:30 Thursday evening
Alt. girls then boys, fast to slow
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 9:52.83 9:36.30 9
32.08 1:07.11 (35.03) 1:43.46 (36.35) 2:19.17 (35.71)
2:56.15 (36.98) 3:32.10 (35.95) 4:08.93 (36.83) 4:45.46 (36.53)
5:22.31 (36.85) 5:58.54 (36.23) 6:35.53 (36.99) 7:11.87 (36.34)
7:49.00 (37.13) 8:24.99 (35.99) 9:01.56 (36.57) 9:36.30 (34.74)
2 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 10:36.11 10:18.07 7
34.80 1:12.62 (37.82) 1:51.67 (39.05) 2:29.91 (38.24)
3:09.15 (39.24) 3:48.65 (39.50) 4:28.09 (39.44) 5:06.95 (38.86)
5:46.38 (39.43) 6:26.42 (40.04) 7:04.74 (38.32) 7:43.99 (39.25)
8:23.14 (39.15) 9:03.03 (39.89) 9:41.55 (38.52) 10:18.07 (36.52)
3 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 10:32.57 10:20.54 6
35.11 1:12.72 (37.61) 1:52.01 (39.29) 2:30.60 (38.59)
3:10.72 (40.12) 3:49.90 (39.18) 4:25.78 (35.88) 5:08.32 (42.54)
5:48.32 (40.00) 6:27.18 (38.86) 7:06.57 (39.39) 7:45.72 (39.15)
8:25.59 (39.87) 9:03.84 (38.25) 9:42.99 (39.15) 10:20.54 (37.55)
Event 6 Boys 11-12 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by 5:30 Thursday evening
Alt. girls then boys, fast to slow
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 10:14.67 10:00.07 9
32.68 1:09.89 (37.21) 1:48.22 (38.33) 2:26.03 (37.81)
3:03.50 (37.47) 3:41.86 (38.36) 4:20.85 (38.99) 4:58.07 (37.22)
5:36.99 (38.92) 6:14.92 (37.93) 6:53.93 (39.01) 7:31.17 (37.24)
8:03.90 (32.73) 8:47.53 (43.63) 9:25.01 (37.48) 10:00.07 (35.06)
2 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 11:21.59 10:28.93 7
35.51 1:13.72 (38.21) 1:52.70 (38.98) 2:31.99 (39.29)
3:11.67 (39.68) 3:50.95 (39.28) 4:30.76 (39.81) 5:10.78 (40.02)
5:50.81 (40.03) 6:30.34 (39.53) 7:10.05 (39.71) 7:50.00 (39.95)
8:30.39 (40.39) 9:10.22 (39.83) 9:50.15 (39.93) 10:28.93 (38.78)
3 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 10:57.97 10:38.68 6
35.01 1:14.82 (39.81) 1:55.66 (40.84) 2:36.21 (40.55)
3:17.06 (40.85) 3:57.87 (40.81) 4:38.09 (40.22) 5:18.64 (40.55)
5:59.01 (40.37) 6:38.73 (39.72) 7:19.50 (40.77) 8:00.06 (40.56)
8:36.84 (36.78) 9:20.80 (43.96) 9:51.96 (31.16) 10:38.68 (46.72)
4 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 11:15.18 10:39.27 5
34.92 1:12.81 (37.89) 1:52.92 (40.11) 2:32.70 (39.78)
2:59.16 (26.46) 3:54.08 (54.92) 4:33.42 (39.34) 5:15.94 (42.52)
5:48.45 (32.51) 6:37.42 (48.97) 7:09.90 (32.48) 7:58.75 (48.85)
8:39.40 (40.65) 9:19.84 (40.44) 9:48.02 (28.18) 10:39.27 (51.25)
5 Mickelson, Carl H 12 Rio-AZ 11:20.99 10:49.20 4
34.89 1:15.98 (41.09) 1:57.43 (41.45) 2:37.90 (40.47)
3:18.68 (40.78) 4:01.54 (42.86) 4:42.92 (41.38) 5:23.71 (40.79)
6:06.46 (42.75) 6:48.28 (41.82) 7:30.16 (41.88) 8:11.27 (41.11)
8:52.63 (41.36) 9:32.07 (39.44) 10:11.85 (39.78) 10:49.20 (37.35)
6 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 10:52.30 10:50.46 3
35.39 1:13.64 (38.25) 1:54.04 (40.40) 2:33.50 (39.46)
3:13.00 (39.50) 3:54.69 (41.69) 4:36.26 (41.57) 5:17.10 (40.84)
5:56.41 (39.31) 6:39.89 (43.48) 7:18.57 (38.68) 8:02.09 (43.52)
8:41.42 (39.33) 9:26.90 (45.48) 10:08.63 (41.73) 10:50.46 (41.83)
7 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 11:21.59 10:50.84 2
35.38 1:16.14 (40.76) 1:57.35 (41.21) 2:38.71 (41.36)
3:19.03 (40.32) 4:00.65 (41.62) 4:41.84 (41.19) 5:23.47 (41.63)
5:50.50 (27.03) 6:46.52 (56.02) 7:27.75 (41.23) 8:09.35 (41.60)
9:21.92 (1:12.57) 9:32.64 (10.72) 9:59.35 (26.71) 10:50.84 (51.49)
8 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 11:21.59 11:38.37 1
37.73 1:18.98 (41.25) 2:01.20 (42.22) 2:44.34 (43.14)
3:28.15 (43.81) 4:12.84 (44.69) 4:57.64 (44.80) 5:42.57 (44.93)
6:27.18 (44.61) 7:13.01 (45.83) 7:58.55 (45.54) 8:43.81 (45.26)
9:26.76 (42.95) 10:11.10 (44.34) 10:56.20 (45.10) 11:38.37 (42.17)
Event 7 Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:16.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 2:12.37 2:07.18 9
30.77 1:03.48 (32.71) 1:35.62 (32.14) 2:07.18 (31.56)
2 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 2:10.97 2:08.58 7
30.83 1:03.13 (32.30) 1:36.23 (33.10) 2:08.58 (32.35)
3 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 2:11.00 2:09.21 6
31.07 1:03.88 (32.81) 1:37.32 (33.44) 2:09.21 (31.89)
4 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 2:11.98 2:11.85 5
31.38 1:04.57 (33.19) 1:38.90 (34.33) 2:11.85 (32.95)
5 Murray, Blythe B 18 BC-PN 2:11.77 2:12.36 4
31.29 1:04.66 (33.37) 1:38.96 (34.30) 2:12.36 (33.40)
6 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 2:13.08 2:12.45 3
31.12 1:04.41 (33.29) 1:38.64 (34.23) 2:12.45 (33.81)
7 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 2:12.69 2:12.91 2
31.76 1:05.63 (33.87) 1:40.08 (34.45) 2:12.91 (32.83)
8 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:13.21 2:13.30 1
31.72 1:05.60 (33.88) 1:39.78 (34.18) 2:13.30 (33.52)
Event 7 Girls 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:16.89
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 2:04.71 2:10.97
31.75 1:04.95 (33.20) 1:38.31 (33.36) 2:10.97 (32.66)
2 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 2:09.15 2:11.00
31.96 1:05.57 (33.61) 1:39.01 (33.44) 2:11.00 (31.99)
3 Murray, Blythe B 18 BC-PN 2:10.84 2:11.77
31.63 1:05.31 (33.68) 1:38.80 (33.49) 2:11.77 (32.97)
4 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 2:10.08 2:11.98
31.39 1:04.55 (33.16) 1:38.63 (34.08) 2:11.98 (33.35)
5 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 2:06.92 2:12.37
30.84 1:04.39 (33.55) 1:39.05 (34.66) 2:12.37 (33.32)
6 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 2:12.03 2:12.69
31.95 1:05.50 (33.55) 1:40.06 (34.56) 2:12.69 (32.63)
7 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 2:09.96 2:13.08
30.91 1:04.17 (33.26) 1:38.73 (34.56) 2:13.08 (34.35)
8 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:15.16 2:13.21
31.28 1:04.85 (33.57) 1:38.95 (34.10) 2:13.21 (34.26)
-------------------------------------------------------------------------
9 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 2:15.63 2:13.48
30.88 1:04.41 (33.53) 1:38.78 (34.37) 2:13.48 (34.70)
10 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 2:07.43 2:13.69
31.37 1:04.71 (33.34) 1:39.28 (34.57) 2:13.69 (34.41)
-------------------------------------------------------------------------
11 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 2:06.14 2:13.71
31.14 1:04.71 (33.57) 1:39.67 (34.96) 2:13.71 (34.04)
12 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 2:14.17 2:13.77
31.56 1:05.85 (34.29) 1:39.25 (33.40) 2:13.77 (34.52)
13 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:14.00 2:13.89
31.72 1:05.53 (33.81) 1:40.36 (34.83) 2:13.89 (33.53)
14 Chang, Julia K 19 SDA-AZ 2:16.89 2:14.25
31.26 1:04.95 (33.69) 1:40.08 (35.13) 2:14.25 (34.17)
15 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA 2:08.45 2:14.27
31.46 1:04.52 (33.06) 1:39.68 (35.16) 2:14.27 (34.59)
16 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 2:13.65 2:14.44
31.53 1:05.57 (34.04) 1:40.15 (34.58) 2:14.44 (34.29)
17 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 2:07.68 2:14.87
31.38 1:05.00 (33.62) 1:40.63 (35.63) 2:14.87 (34.24)
18 Smith, Stephanie R 16 SAC-AZ 2:13.40 2:15.08
31.75 1:05.98 (34.23) 1:40.60 (34.62) 2:15.08 (34.48)
19 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 2:14.32 2:15.12
32.53 1:07.12 (34.59) 1:41.78 (34.66) 2:15.12 (33.34)
20 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 2:13.33 2:15.27
31.65 1:06.12 (34.47) 1:41.19 (35.07) 2:15.27 (34.08)
21 Hentzen, Courtney J 20 IHAC-CA 2:14.61 2:15.99
32.33 1:07.04 (34.71) 1:42.34 (35.30) 2:15.99 (33.65)
22 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 2:16.13 2:16.50
31.86 1:06.31 (34.45) 1:41.27 (34.96) 2:16.50 (35.23)
23 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 2:11.64 2:16.80
32.74 1:06.53 (33.79) 1:41.62 (35.09) 2:16.80 (35.18)
24 Garcia, Erin J 15 BC-PN 2:16.89 2:16.86
32.02 1:06.41 (34.39) 1:42.10 (35.69) 2:16.86 (34.76)
25 Polich, Kate L 16 STAR-AZ 2:12.39 2:17.07
32.16 1:07.12 (34.96) 1:42.12 (35.00) 2:17.07 (34.95)
26 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:16.17 2:17.14
32.82 1:08.10 (35.28) 1:42.84 (34.74) 2:17.14 (34.30)
27 Olderog, Kara M 17 DTAC-AZ 2:16.89 2:17.20
31.94 1:06.22 (34.28) 1:41.62 (35.40) 2:17.20 (35.58)
28 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 2:16.41 2:17.34
32.71 1:07.42 (34.71) 1:43.16 (35.74) 2:17.34 (34.18)
29 Fajardo, Candace M 17 DTAC-AZ 2:16.89 2:17.44
32.40 1:07.41 (35.01) 1:43.20 (35.79) 2:17.44 (34.24)
30 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 2:16.20 2:18.04
33.37 1:08.35 (34.98) 1:43.76 (35.41) 2:18.04 (34.28)
31 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:18.31
31.03 1:05.25 (34.22) 1:41.63 (36.38) 2:18.31 (36.68)
32 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 2:13.17 2:18.54
31.71 1:06.37 (34.66) 1:42.33 (35.96) 2:18.54 (36.21)
33 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN 2:16.89 2:19.04
32.51 1:07.87 (35.36) 1:44.04 (36.17) 2:19.04 (35.00)
34 McCoy, Katherine B 18 Ford Aquatics-AZ 2:15.89 2:19.54
32.41 1:07.88 (35.47) 1:43.83 (35.95) 2:19.54 (35.71)
35 Dworschack, Jessica A 16 ASG-AZ 2:14.31 2:19.81
32.45 1:08.02 (35.57) 1:44.01 (35.99) 2:19.81 (35.80)
36 Glessner, Alexis M 16 DTAC-AZ 2:16.89 2:19.95
32.31 1:07.26 (34.95) 1:43.82 (36.56) 2:19.95 (36.13)
37 Hanke, Abby M 18 DTAC-AZ 2:15.76 2:20.34
33.61 1:08.61 (35.00) 1:45.10 (36.49) 2:20.34 (35.24)
38 Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:21.10
33.10 1:08.77 (35.67) 1:45.48 (36.71) 2:21.10 (35.62)
39 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 2:16.89 2:21.39
32.04 1:06.68 (34.64) 1:44.15 (37.47) 2:21.39 (37.24)
40 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:21.55
32.81 1:09.41 (36.60) 1:46.28 (36.87) 2:21.55 (35.27)
41 Seanez, Sophia Y 18 Brophy Swim Team-AZ 2:15.17 2:21.65
32.77 1:08.12 (35.35) 1:45.04 (36.92) 2:21.65 (36.61)
42 Lundin, Laura C 15 Rio-AZ 2:16.88 2:21.95
31.38 1:06.76 (35.38) 1:44.62 (37.86) 2:21.95 (37.33)
43 Alba, Brittany M 17 IHAC-CA 2:16.89 2:22.20
33.29 1:09.64 (36.35) 1:46.13 (36.49) 2:22.20 (36.07)
44 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:22.86
32.93 1:08.90 (35.97) 1:46.46 (37.56) 2:22.86 (36.40)
45 Ryan, Jill L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:23.93
32.32 1:08.09 (35.77) 1:45.96 (37.87) 2:23.93 (37.97)
46 Aron, Alexia N 16 Brophy Swim Team-AZ 2:16.89 2:25.32
33.71 1:10.25 (36.54) 1:48.40 (38.15) 2:25.32 (36.92)
47 Barr, Jenn L 17 SAC-AZ 2:16.11 2:26.60
33.98 1:10.65 (36.67) 1:49.20 (38.55) 2:26.60 (37.40)
48 Wesseling, Janeece D 18 IHAC-CA 2:16.89 2:27.96
32.75 1:09.48 (36.73) 1:48.48 (39.00) 2:27.96 (39.48)
Event 8 Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:07.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 1:57.41 1:54.27 9
27.60 56.38 (28.78) 1:25.74 (29.36) 1:54.27 (28.53)
2 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 2:01.11 1:58.41 7
28.43 58.01 (29.58) 1:28.48 (30.47) 1:58.41 (29.93)
3 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 2:00.07 1:59.44 6
28.84 58.56 (29.72) 1:29.06 (30.50) 1:59.44 (30.38)
4 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 1:59.93 2:02.13 5
28.08 58.48 (30.40) 1:30.24 (31.76) 2:02.13 (31.89)
5 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 2:01.51 2:02.26 4
28.28 58.39 (30.11) 1:30.67 (32.28) 2:02.26 (31.59)
6 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 2:01.37 2:02.30 3
26.99 57.23 (30.24) 1:28.86 (31.63) 2:02.30 (33.44)
7 Sussex, Sean R 18 BC-PN 2:02.32 2:02.83 2
28.10 59.52 (31.42) 1:31.96 (32.44) 2:02.83 (30.87)
8 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 2:02.33 2:05.64 1
29.51 1:01.69 (32.18) 1:33.36 (31.67) 2:05.64 (32.28)
Event 8 Boys 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:07.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 1:52.89 1:57.41
28.64 58.99 (30.35) 1:28.46 (29.47) 1:57.41 (28.95)
2 Ruthenberg, Efriam M 17 ASG-AZ 1:59.00 1:59.17
27.51 58.33 (30.82) 1:29.17 (30.84) 1:59.17 (30.00)
3 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 2:05.27 1:59.93
27.48 57.48 (30.00) 1:29.40 (31.92) 1:59.93 (30.53)
4 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 1:58.14 2:00.07
28.70 58.47 (29.77) 1:29.06 (30.59) 2:00.07 (31.01)
5 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 1:56.45 2:01.11
28.99 59.42 (30.43) 1:30.54 (31.12) 2:01.11 (30.57)
6 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 2:06.27 2:01.37
27.36 57.15 (29.79) 1:28.77 (31.62) 2:01.37 (32.60)
7 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 1:58.06 2:01.51
28.73 59.94 (31.21) 1:31.35 (31.41) 2:01.51 (30.16)
8 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 1:58.25 2:02.15
28.64 59.95 (31.31) 1:31.89 (31.94) 2:02.15 (30.26)
-------------------------------------------------------------------------
9 Sussex, Sean R 18 BC-PN 1:55.76 2:02.32
27.99 59.02 (31.03) 1:31.34 (32.32) 2:02.32 (30.98)
10 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 2:05.89 2:02.33
28.77 59.97 (31.20) 1:31.44 (31.47) 2:02.33 (30.89)
-------------------------------------------------------------------------
11 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 1:59.74 2:02.48
28.24 59.67 (31.43) 1:31.45 (31.78) 2:02.48 (31.03)
12 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 2:02.10 2:02.60
28.69 59.88 (31.19) 1:31.72 (31.84) 2:02.60 (30.88)
13 Harvey, Kyle R 16 Ford Aquatics-AZ 2:07.69 2:03.38
28.72 59.50 (30.78) 1:31.66 (32.16) 2:03.38 (31.72)
14 Newman, Kyle C 15 C.C-NT 2:06.56 2:03.64
29.35 1:00.31 (30.96) 1:32.46 (32.15) 2:03.64 (31.18)
15 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 1:58.82 2:03.78
29.51 1:00.99 (31.48) 1:32.40 (31.41) 2:03.78 (31.38)
16 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 2:01.09 2:03.81
28.88 1:00.21 (31.33) 1:32.09 (31.88) 2:03.81 (31.72)
17 Bohman, David T 17 BC-PN 2:02.10 2:03.84
28.86 1:00.10 (31.24) 1:32.56 (32.46) 2:03.84 (31.28)
18 Han, Frank 18 IHAC-CA 2:02.94 2:03.88
29.51 1:00.76 (31.25) 1:32.64 (31.88) 2:03.88 (31.24)
19 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 2:05.85 2:04.08
29.37 1:00.36 (30.99) 1:32.29 (31.93) 2:04.08 (31.79)
20 Beardsley, RO O 17 Brophy Swim Team-AZ 2:04.72 2:04.23
29.27 1:00.10 (30.83) 1:32.46 (32.36) 2:04.23 (31.77)
21 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:02.96 2:04.44
28.95 1:01.53 (32.58) 1:32.53 (31.00) 2:04.44 (31.91)
22 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:03.19 2:04.49
29.90 1:01.99 (32.09) 1:33.86 (31.87) 2:04.49 (30.63)
23 Chun, Sean 18 IHAC-CA 2:00.17 2:04.60
28.45 59.34 (30.89) 1:31.47 (32.13) 2:04.60 (33.13)
24 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:02.77 2:04.61
29.21 1:00.72 (31.51) 1:33.34 (32.62) 2:04.61 (31.27)
25 Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:05.41 2:04.74
29.37 1:00.77 (31.40) 1:33.32 (32.55) 2:04.74 (31.42)
26 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 2:03.49 2:04.75
29.82 1:01.63 (31.81) 1:33.58 (31.95) 2:04.75 (31.17)
27 Goehring, Christian A 16 DTAC-AZ 2:03.38 2:04.84
27.94 59.73 (31.79) 1:33.07 (33.34) 2:04.84 (31.77)
28 Carter, Michael J 16 IHAC-CA 2:06.96 2:04.86
29.42 1:00.39 (30.97) 1:32.26 (31.87) 2:04.86 (32.60)
29 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 2:03.12 2:05.01
29.06 1:01.14 (32.08) 1:33.16 (32.02) 2:05.01 (31.85)
30 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 2:07.69 2:05.40
29.55 1:00.88 (31.33) 1:33.41 (32.53) 2:05.40 (31.99)
31 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 2:00.00 2:05.58
29.09 1:00.53 (31.44) 1:33.10 (32.57) 2:05.58 (32.48)
32 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:02.98 2:05.66
29.22 1:01.13 (31.91) 1:33.45 (32.32) 2:05.66 (32.21)
33 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 2:07.08 2:05.80
30.02 1:02.04 (32.02) 1:34.10 (32.06) 2:05.80 (31.70)
34 Revere, Preston C 18 ASG-AZ 2:04.00 2:05.99
28.20 59.83 (31.63) 1:33.19 (33.36) 2:05.99 (32.80)
35 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:01.99 2:06.04
29.08 1:00.91 (31.83) 1:33.50 (32.59) 2:06.04 (32.54)
36 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ 2:07.42 2:06.05
29.59 1:01.23 (31.64) 1:33.87 (32.64) 2:06.05 (32.18)
37 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:05.44 2:06.45
30.23 1:02.15 (31.92) 1:34.49 (32.34) 2:06.45 (31.96)
38 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 2:04.66 2:07.58
30.94 1:03.84 (32.90) 1:36.19 (32.35) 2:07.58 (31.39)
39 Howard, Andrew S 17 DTAC-AZ 2:02.52 2:07.97
28.05 1:00.00 (31.95) 1:33.76 (33.76) 2:07.97 (34.21)
40 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 2:07.69 2:08.07
29.90 1:02.85 (32.95) 1:35.97 (33.12) 2:08.07 (32.10)
41 McDivitt, Darren J 16 STAR-AZ 2:07.16 2:08.64
29.63 1:01.30 (31.67) 1:34.86 (33.56) 2:08.64 (33.78)
42 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 2:02.65 2:09.29
30.01 1:02.82 (32.81) 1:36.47 (33.65) 2:09.29 (32.82)
43 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 2:07.50 2:09.53
30.07 1:03.55 (33.48) 1:36.72 (33.17) 2:09.53 (32.81)
44 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 2:07.69 2:10.21
30.08 1:03.20 (33.12) 1:37.11 (33.91) 2:10.21 (33.10)
45 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 2:05.18 2:10.22
30.02 1:02.53 (32.51) 1:37.25 (34.72) 2:10.22 (32.97)
46 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 2:07.11 2:11.37
30.04 1:03.72 (33.68) 1:38.31 (34.59) 2:11.37 (33.06)
47 Hanke, Ryan M 16 DTAC-AZ 2:06.98 2:11.48
31.66 1:06.17 (34.51) 1:39.26 (33.09) 2:11.48 (32.22)
48 Swick, Taylor T 19 Brophy Swim Team-AZ 2:05.70 2:12.07
30.07 1:02.99 (32.92) 1:37.78 (34.79) 2:12.07 (34.29)
49 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 2:06.76 2:12.16
30.64 1:03.60 (32.96) 1:37.26 (33.66) 2:12.16 (34.90)
50 Pennington, Wade C 18 Afox-AZ 2:01.00 2:12.53
30.90 1:05.76 (34.86) 1:39.56 (33.80) 2:12.53 (32.97)
51 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 2:02.60 2:12.83
30.99 1:05.24 (34.25) 1:38.71 (33.47) 2:12.83 (34.12)
52 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 2:07.11 2:14.33
31.02 1:05.55 (34.53) 1:39.84 (34.29) 2:14.33 (34.49)
53 Pelton, Jeff D 17 DTAC-AZ 2:07.69 2:15.66
30.11 1:04.22 (34.11) 1:40.31 (36.09) 2:15.66 (35.35)
54 Shores, Kevin M M 15 Brophy Swim Team-AZ 2:07.69 2:15.77
30.29 1:04.03 (33.74) 1:40.42 (36.39) 2:15.77 (35.35)
Event 9 Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 2:13.19 2:10.43 9
32.06 1:04.68 (32.62) 1:38.28 (33.60) 2:10.43 (32.15)
2 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:12.47 2:10.66 7
30.93 1:03.75 (32.82) 1:37.73 (33.98) 2:10.66 (32.93)
3 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:13.64 2:12.72 6
31.53 1:05.09 (33.56) 1:39.46 (34.37) 2:12.72 (33.26)
4 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 2:16.68 2:14.51 5
31.71 1:05.29 (33.58) 1:40.15 (34.86) 2:14.51 (34.36)
5 Schafer, Kate L 14 BC-PN 2:17.03 2:15.52 4
31.27 1:05.80 (34.53) 1:40.54 (34.74) 2:15.52 (34.98)
6 Kim, Gina 13 IHAC-CA 2:19.35 2:17.92 3
32.27 1:07.20 (34.93) 1:42.65 (35.45) 2:17.92 (35.27)
7 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 2:19.39 2:18.86 2
33.11 1:08.26 (35.15) 1:43.62 (35.36) 2:18.86 (35.24)
8 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 2:18.20 2:21.42 1
33.06 1:08.38 (35.32) 1:45.55 (37.17) 2:21.42 (35.87)
Event 9 Girls 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:16.50 2:12.47
30.37 1:03.29 (32.92) 1:38.29 (35.00) 2:12.47 (34.18)
2 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 2:10.78 2:13.19
32.12 1:04.99 (32.87) 1:39.47 (34.48) 2:13.19 (33.72)
3 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:15.63 2:13.64
31.50 1:05.10 (33.60) 1:39.99 (34.89) 2:13.64 (33.65)
4 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 2:17.89 2:16.68
32.05 1:06.29 (34.24) 1:41.95 (35.66) 2:16.68 (34.73)
5 Schafer, Kate L 14 BC-PN 2:18.83 2:17.03
32.22 1:06.94 (34.72) 1:42.84 (35.90) 2:17.03 (34.19)
6 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 2:17.38 2:18.20
32.08 1:06.66 (34.58) 1:43.45 (36.79) 2:18.20 (34.75)
7 Kim, Gina 13 IHAC-CA 2:18.21 2:19.35
32.89 1:07.61 (34.72) 1:43.78 (36.17) 2:19.35 (35.57)
8 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 2:18.24 2:19.39
32.60 1:08.11 (35.51) 1:43.88 (35.77) 2:19.39 (35.51)
-------------------------------------------------------------------------
9 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 2:22.12 2:19.60
33.17 1:09.09 (35.92) 1:44.73 (35.64) 2:19.60 (34.87)
10 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 2:22.55 2:20.17
33.26 1:09.07 (35.81) 1:44.95 (35.88) 2:20.17 (35.22)
-------------------------------------------------------------------------
11 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 2:20.26 2:20.45
33.45 1:08.56 (35.11) 1:45.06 (36.50) 2:20.45 (35.39)
12 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 2:20.70 2:20.73
32.54 1:07.87 (35.33) 1:44.92 (37.05) 2:20.73 (35.81)
13 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA 2:21.70 2:20.93
32.50 1:08.20 (35.70) 1:44.82 (36.62) 2:20.93 (36.11)
14 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 2:24.43 2:20.99
31.85 1:07.17 (35.32) 1:44.69 (37.52) 2:20.99 (36.30)
15 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 2:22.58 2:21.12
32.87 1:08.74 (35.87) 1:45.04 (36.30) 2:21.12 (36.08)
16 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 2:25.22 2:21.36
32.83 1:08.66 (35.83) 1:45.68 (37.02) 2:21.36 (35.68)
17 Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ 2:17.13 2:22.59
33.78 1:09.50 (35.72) 1:46.45 (36.95) 2:22.59 (36.14)
18 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 2:24.07 2:22.80
32.89 1:08.49 (35.60) 1:44.96 (36.47) 2:22.80 (37.84)
19 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 2:18.29 2:22.82
33.07 1:08.36 (35.29) 1:45.43 (37.07) 2:22.82 (37.39)
20 White, Brooke N 14 Rio-AZ 2:24.72 2:23.28
32.37 1:08.70 (36.33) 1:45.94 (37.24) 2:23.28 (37.34)
21 Miller, Aleesha R 14 DTAC-AZ 2:26.09 2:24.20
33.12 1:10.51 (37.39) 1:48.83 (38.32) 2:24.20 (35.37)
22 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 2:23.89 2:24.90
33.17 1:09.69 (36.52) 1:47.47 (37.78) 2:24.90 (37.43)
23 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 2:25.68 2:24.95
33.84 1:10.50 (36.66) 1:47.83 (37.33) 2:24.95 (37.12)
24 Rodriguez, Stephanie A 13 IHAC-CA 2:23.07 2:25.11
33.58 1:09.49 (35.91) 1:47.30 (37.81) 2:25.11 (37.81)
25 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 2:25.36 2:25.48
33.88 1:10.60 (36.72) 1:48.72 (38.12) 2:25.48 (36.76)
26 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 2:22.00 2:25.63
33.76 1:10.36 (36.60) 1:47.99 (37.63) 2:25.63 (37.64)
27 Walls, Caroline J 14 VC-AZ 2:25.80 2:26.59
33.73 1:10.68 (36.95) 1:49.15 (38.47) 2:26.59 (37.44)
28 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 2:22.81 2:27.98
32.25 1:08.85 (36.60) 1:48.72 (39.87) 2:27.98 (39.26)
29 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 2:26.09 2:30.07
34.77 1:12.55 (37.78) 1:52.38 (39.83) 2:30.07 (37.69)
30 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 2:24.20 2:31.23
34.03 1:11.47 (37.44) 1:51.09 (39.62) 2:31.23 (40.14)
31 Bellah, Brooke C 13 ASG-AZ 2:26.09 2:38.46
38.34 1:20.28 (41.94) 1:59.23 (38.95) 2:38.46 (39.23)
32 Smalls, Elspeth W 14 BC-PN 2:26.09 2:43.57
37.39 1:19.60 (42.21) 2:02.06 (42.46) 2:43.57 (41.51)
Event 10 Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:05.25 2:03.10 9
28.70 59.77 (31.07) 1:31.73 (31.96) 2:03.10 (31.37)
2 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 2:05.56 2:03.50 7
29.12 59.98 (30.86) 1:32.02 (32.04) 2:03.50 (31.48)
3 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:08.43 2:04.44 6
29.33 1:01.07 (31.74) 1:32.68 (31.61) 2:04.44 (31.76)
4 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 2:05.58 2:04.90 5
29.03 1:00.60 (31.57) 1:32.80 (32.20) 2:04.90 (32.10)
5 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:07.75 2:08.85 4
29.62 1:02.08 (32.46) 1:36.10 (34.02) 2:08.85 (32.75)
6 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 2:08.49 2:09.08 3
30.37 1:02.87 (32.50) 1:37.10 (34.23) 2:09.08 (31.98)
7 Lambert, Marcel J 14 Brophy Swim Team-AZ 2:12.92 2:09.70 2
29.72 1:02.66 (32.94) 1:37.15 (34.49) 2:09.70 (32.55)
8 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:12.84 2:12.43 1
31.20 1:05.01 (33.81) 1:39.46 (34.45) 2:12.43 (32.97)
Event 10 Boys 13-14 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:04.39 2:05.25
28.77 59.93 (31.16) 1:32.76 (32.83) 2:05.25 (32.49)
2 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 2:06.39 2:05.56
28.92 1:00.59 (31.67) 1:33.83 (33.24) 2:05.56 (31.73)
3 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 2:14.02 2:05.58
29.60 1:01.78 (32.18) 1:34.30 (32.52) 2:05.58 (31.28)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:09.10 2:07.75
29.13 1:01.19 (32.06) 1:35.34 (34.15) 2:07.75 (32.41)
5 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:05.31 2:08.43
30.57 1:03.02 (32.45) 1:36.03 (33.01) 2:08.43 (32.40)
6 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 2:11.19 2:08.49
30.76 1:02.73 (31.97) 1:35.97 (33.24) 2:08.49 (32.52)
7 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:18.34 2:12.84
29.98 1:04.47 (34.49) 1:40.66 (36.19) 2:12.84 (32.18)
8 Lambert, Marcel J 14 Brophy Swim Team-AZ 2:11.92 2:12.92
29.43 1:02.89 (33.46) 1:38.69 (35.80) 2:12.92 (34.23)
-------------------------------------------------------------------------
9 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 2:16.10 2:12.94
31.25 1:05.03 (33.78) 1:39.67 (34.64) 2:12.94 (33.27)
10 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 2:15.99 2:13.07
31.27 1:05.28 (34.01) 1:41.42 (36.14) 2:13.07 (31.65)
-------------------------------------------------------------------------
11 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 2:14.92 2:13.54
30.12 1:03.12 (33.00) 1:38.86 (35.74) 2:13.54 (34.68)
12 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 2:16.60 2:13.78
30.78 1:05.90 (35.12) 1:40.39 (34.49) 2:13.78 (33.39)
13 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 2:18.60 2:14.56
29.95 1:03.95 (34.00) 1:39.65 (35.70) 2:14.56 (34.91)
14 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 2:18.53 2:14.68
30.25 1:04.61 (34.36) 1:39.67 (35.06) 2:14.68 (35.01)
15 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 2:17.98 2:15.07
30.35 1:04.60 (34.25) 1:40.31 (35.71) 2:15.07 (34.76)
16 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 2:16.66 2:15.81
31.49 1:06.08 (34.59) 1:41.86 (35.78) 2:15.81 (33.95)
17 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 2:19.07 2:16.03
32.23 1:07.70 (35.47) 1:42.82 (35.12) 2:16.03 (33.21)
18 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 2:12.56 2:16.40
31.20 1:05.43 (34.23) 1:41.07 (35.64) 2:16.40 (35.33)
19 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 2:16.35 2:16.57
30.30 1:05.08 (34.78) 1:41.01 (35.93) 2:16.57 (35.56)
20 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ 2:21.23 2:16.71
30.74 1:05.63 (34.89) 1:42.03 (36.40) 2:16.71 (34.68)
21 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 2:19.53 2:17.03
31.65 1:06.43 (34.78) 1:42.60 (36.17) 2:17.03 (34.43)
22 Reyes, Samuel 14 DTAC-AZ 2:16.36 2:17.60
30.99 1:06.75 (35.76) 1:43.28 (36.53) 2:17.60 (34.32)
23 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 2:16.72 2:18.35
31.46 1:06.26 (34.80) 1:43.12 (36.86) 2:18.35 (35.23)
24 Southworth, Robert M 14 VC-AZ 2:23.99 2:18.40
31.46 1:06.28 (34.82) 1:42.88 (36.60) 2:18.40 (35.52)
25 Tamashiro, Bryan T 13 IHAC-CA 2:19.16 2:18.91
33.03 1:09.46 (36.43) 1:45.32 (35.86) 2:18.91 (33.59)
26 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 2:19.43 2:19.18
31.11 1:06.65 (35.54) 1:43.30 (36.65) 2:19.18 (35.88)
27 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:22.45 2:20.07
32.35 1:07.89 (35.54) 1:43.29 (35.40) 2:20.07 (36.78)
28 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 2:19.91 2:20.31
32.29 1:08.42 (36.13) 1:45.01 (36.59) 2:20.31 (35.30)
29 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 2:23.63 2:20.59
32.41 1:08.27 (35.86) 1:44.91 (36.64) 2:20.59 (35.68)
30 Cadena, Edgar 14 JAL-ZZ 2:19.61 2:20.76
31.12 1:06.57 (35.45) 1:43.37 (36.80) 2:20.76 (37.39)
31 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 2:23.65 2:21.05
32.08 1:07.66 (35.58) 1:44.96 (37.30) 2:21.05 (36.09)
32 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 2:20.85 2:21.42
32.27 1:08.53 (36.26) 1:46.28 (37.75) 2:21.42 (35.14)
33 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 2:23.99 2:23.36
31.63 1:08.00 (36.37) 1:46.16 (38.16) 2:23.36 (37.20)
34 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 2:22.29 2:30.12
32.02 1:09.48 (37.46) 1:49.77 (40.29) 2:30.12 (40.35)
Event 11 Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:37.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:25.81 2:25.23 9
35.49 1:12.15 (36.66) 1:49.15 (37.00) 2:25.23 (36.08)
2 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:33.84 2:29.89 7
37.04 1:15.01 (37.97) 1:52.84 (37.83) 2:29.89 (37.05)
3 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 2:31.52 2:30.45 6
36.28 1:14.12 (37.84) 1:52.22 (38.10) 2:30.45 (38.23)
4 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 2:30.75 2:30.56 5
36.14 1:13.63 (37.49) 1:52.47 (38.84) 2:30.56 (38.09)
5 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:27.06 2:30.57 4
36.17 1:13.43 (37.26) 1:52.11 (38.68) 2:30.57 (38.46)
6 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:29.98 2:31.84 3
36.64 1:14.43 (37.79) 1:53.35 (38.92) 2:31.84 (38.49)
7 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 2:31.85 2:32.65 2
36.20 1:14.74 (38.54) 1:54.18 (39.44) 2:32.65 (38.47)
8 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:32.36 2:34.54 1
36.10 1:15.49 (39.39) 1:55.43 (39.94) 2:34.54 (39.11)
Event 11 Girls 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:37.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:21.24 2:25.81
35.78 1:12.57 (36.79) 1:49.53 (36.96) 2:25.81 (36.28)
2 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:27.29 2:27.06
35.88 1:12.04 (36.16) 1:49.66 (37.62) 2:27.06 (37.40)
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:26.76 2:29.98
37.08 1:14.19 (37.11) 1:52.40 (38.21) 2:29.98 (37.58)
4 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 2:31.57 2:30.75
36.38 1:14.10 (37.72) 1:52.90 (38.80) 2:30.75 (37.85)
5 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 2:29.68 2:31.52
35.99 1:13.91 (37.92) 1:52.95 (39.04) 2:31.52 (38.57)
6 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 2:31.11 2:31.85
36.70 1:14.90 (38.20) 1:54.08 (39.18) 2:31.85 (37.77)
7 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:30.40 2:32.36
35.94 1:14.76 (38.82) 1:54.16 (39.40) 2:32.36 (38.20)
8 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:28.80 2:33.84
38.33 1:17.20 (38.87) 1:56.08 (38.88) 2:33.84 (37.76)
-------------------------------------------------------------------------
9 Olderog, Kara M 17 DTAC-AZ 2:32.43 2:34.52
36.76 1:15.45 (38.69) 1:55.82 (40.37) 2:34.52 (38.70)
10 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 2:36.22 2:34.54
36.83 1:15.42 (38.59) 1:55.62 (40.20) 2:34.54 (38.92)
-------------------------------------------------------------------------
11 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 2:26.13 2:34.56
36.95 1:15.73 (38.78) 1:55.69 (39.96) 2:34.56 (38.87)
12 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 2:36.17 2:35.01
36.17 1:16.50 (40.33) 1:56.27 (39.77) 2:35.01 (38.74)
13 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN 2:32.86 2:35.24
37.38 1:16.98 (39.60) 1:56.40 (39.42) 2:35.24 (38.84)
14 Garcia, Jordanne K 16 IHAC-CA 2:27.77 2:35.76
36.30 1:15.20 (38.90) 1:55.94 (40.74) 2:35.76 (39.82)
15 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 2:37.59 2:35.80
36.71 1:15.79 (39.08) 1:56.70 (40.91) 2:35.80 (39.10)
16 Swank, Jennifer M 18 STAR-AZ 2:35.25 2:35.98
37.04 1:15.87 (38.83) 1:56.19 (40.32) 2:35.98 (39.79)
17 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:35.44 2:36.76
37.57 1:16.37 (38.80) 1:56.91 (40.54) 2:36.76 (39.85)
18 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 2:33.25 2:37.31
38.03 1:17.59 (39.56) 1:57.77 (40.18) 2:37.31 (39.54)
19 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 2:31.24 2:38.27
38.58 1:18.04 (39.46) 1:58.46 (40.42) 2:38.27 (39.81)
20 McCoy, Katherine B 18 Ford Aquatics-AZ 2:32.62 2:39.36
37.18 1:17.58 (40.40) 1:58.14 (40.56) 2:39.36 (41.22)
21 Pham, Kim H 16 IHAC-CA 2:32.45 2:40.64
36.59 1:17.01 (40.42) 1:58.07 (41.06) 2:40.64 (42.57)
22 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 2:37.30 2:40.78
38.90 1:19.53 (40.63) 2:00.67 (41.14) 2:40.78 (40.11)
23 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 2:37.59 2:45.42
38.93 1:19.67 (40.74) 2:03.33 (43.66) 2:45.42 (42.09)
Event 12 Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:22.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 2:16.67 2:11.50 9
30.92 1:04.05 (33.13) 1:38.26 (34.21) 2:11.50 (33.24)
2 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 2:14.16 2:12.43 7
31.81 1:05.14 (33.33) 1:38.84 (33.70) 2:12.43 (33.59)
3 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 2:17.30 2:14.25 6
24.31 ( ) 1:39.64 (1:15.33) 2:14.25 (34.61)
4 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 2:16.20 2:16.13 5
31.90 1:06.58 (34.68) 1:41.75 (35.17) 2:16.13 (34.38)
5 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:19.33 2:17.00 4
32.46 1:07.01 (34.55) 1:42.24 (35.23) 2:17.00 (34.76)
6 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:19.04 2:17.36 3
33.56 1:08.28 (34.72) 1:43.27 (34.99) 2:17.36 (34.09)
7 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 2:20.23 2:20.52 2
33.47 1:09.35 (35.88) 1:45.58 (36.23) 2:20.52 (34.94)
8 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 2:18.86 2:21.24 1
33.07 1:08.31 (35.24) 1:44.39 (36.08) 2:21.24 (36.85)
Event 12 Boys 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:22.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 2:06.85 2:14.16
32.45 1:05.74 (33.29) 1:39.68 (33.94) 2:14.16 (34.48)
2 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 2:12.36 2:14.69
31.58 1:05.70 (34.12) 1:40.34 (34.64) 2:14.69 (34.35)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 2:13.95 2:16.20
32.41 1:06.48 (34.07) 1:41.57 (35.09) 2:16.20 (34.63)
4 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 2:05.47 2:16.67
32.17 1:06.67 (34.50) 1:41.94 (35.27) 2:16.67 (34.73)
5 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 2:08.41 2:17.30
31.85 1:05.12 (33.27) 1:40.76 (35.64) 2:17.30 (36.54)
6 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 2:14.08 2:18.86
33.36 1:07.71 (34.35) 1:43.68 (35.97) 2:18.86 (35.18)
7 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:17.31 2:19.04
33.56 1:08.81 (35.25) 1:44.17 (35.36) 2:19.04 (34.87)
8 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:17.56 2:19.33
33.33 1:08.68 (35.35) 1:44.57 (35.89) 2:19.33 (34.76)
-------------------------------------------------------------------------
9 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 2:16.80 2:20.23
33.42 1:09.05 (35.63) 1:45.20 (36.15) 2:20.23 (35.03)
10 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:14.42 2:20.24
33.14 1:08.33 (35.19) 1:44.99 (36.66) 2:20.24 (35.25)
-------------------------------------------------------------------------
11 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 2:22.77 2:20.50
32.17 1:07.63 (35.46) 1:43.96 (36.33) 2:20.50 (36.54)
12 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 2:20.88 2:20.78
33.86 1:09.35 (35.49) 1:45.03 (35.68) 2:20.78 (35.75)
13 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 2:17.03 2:21.96
33.67 1:09.16 (35.49) 1:45.80 (36.64) 2:21.96 (36.16)
14 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 2:17.65 2:22.36
33.31 1:08.81 (35.50) 1:46.41 (37.60) 2:22.36 (35.95)
15 Hanke, Ryan M 16 DTAC-AZ 2:20.09 2:22.83
34.38 1:10.34 (35.96) 1:46.70 (36.36) 2:22.83 (36.13)
16 Taylor, Denton S 18 Afox-AZ 2:20.25 2:24.71
32.35 1:08.66 (36.31) 1:47.13 (38.47) 2:24.71 (37.58)
17 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 2:22.17 2:26.58
35.23 1:12.46 (37.23) 1:49.88 (37.42) 2:26.58 (36.70)
18 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 2:21.79 2:27.25
34.76 1:11.45 (36.69) 1:49.46 (38.01) 2:27.25 (37.79)
19 Beardsley, RO O 17 Brophy Swim Team-AZ 2:22.79 2:28.13
36.07 1:13.26 (37.19) 1:51.52 (38.26) 2:28.13 (36.61)
20 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 2:21.50 2:28.29
34.84 1:13.26 (38.42) 1:51.72 (38.46) 2:28.29 (36.57)
21 Shores, Kevin M M 15 Brophy Swim Team-AZ 2:22.02 2:29.09
34.19 1:11.16 (36.97) 1:50.07 (38.91) 2:29.09 (39.02)
22 Richardson, Ryan K 16 SDA-AZ 2:18.78 2:29.35
34.68 1:11.90 (37.22) 1:50.65 (38.75) 2:29.35 (38.70)
22 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 2:22.79 2:29.35
34.52 1:11.45 (36.93) 1:50.84 (39.39) 2:29.35 (38.51)
-- Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:22.79 DQ
37.83 1:17.00 (39.17) 1:57.69 (40.69) DQ (39.13)
Event 13 Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:30.92 2:28.94 9
35.52 1:13.12 (37.60) 1:51.68 (38.56) 2:28.94 (37.26)
2 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 2:32.44 2:30.90 7
36.03 1:13.58 (37.55) 1:52.99 (39.41) 2:30.90 (37.91)
3 Smith, Katherine C 14 BC-PN 2:33.79 2:33.84 6
35.84 1:14.28 (38.44) 1:54.51 (40.23) 2:33.84 (39.33)
4 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 2:36.14 2:34.47 5
37.21 1:16.47 (39.26) 1:56.49 (40.02) 2:34.47 (37.98)
5 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 2:34.43 2:34.58 4
36.74 1:15.43 (38.69) 1:55.65 (40.22) 2:34.58 (38.93)
6 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 2:34.93 2:35.04 3
36.60 1:16.50 (39.90) 1:56.55 (40.05) 2:35.04 (38.49)
7 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:36.38 2:35.79 2
37.74 1:16.50 (38.76) 1:56.32 (39.82) 2:35.79 (39.47)
8 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 2:37.60 2:37.24 1
38.29 1:18.19 (39.90) 1:57.88 (39.69) 2:37.24 (39.36)
Event 13 Girls 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:34.13 2:30.92
35.52 1:12.96 (37.44) 1:52.42 (39.46) 2:30.92 (38.50)
2 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 2:32.63 2:32.44
35.95 1:14.00 (38.05) 1:53.59 (39.59) 2:32.44 (38.85)
3 Smith, Katherine C 14 BC-PN 2:33.62 2:33.79
36.54 1:15.46 (38.92) 1:55.48 (40.02) 2:33.79 (38.31)
4 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 2:33.32 2:34.43
36.35 1:14.90 (38.55) 1:55.06 (40.16) 2:34.43 (39.37)
5 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 2:34.01 2:34.93
36.57 1:15.70 (39.13) 1:56.58 (40.88) 2:34.93 (38.35)
6 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 2:34.46 2:36.14
37.30 1:16.69 (39.39) 1:57.20 (40.51) 2:36.14 (38.94)
7 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:39.81 2:36.38
37.12 1:16.32 (39.20) 1:57.08 (40.76) 2:36.38 (39.30)
8 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 2:32.17 2:37.60
1:16.96 ( ) 2:37.60 (1:20.64)
-------------------------------------------------------------------------
9 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:40.38 2:40.94
36.81 1:16.82 (40.01) 1:59.02 (42.20) 2:40.94 (41.92)
10 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 2:38.23 2:41.19
38.66 1:18.57 (39.91) 2:00.26 (41.69) 2:41.19 (40.93)
-------------------------------------------------------------------------
11 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 2:45.50 2:41.53
37.60 1:18.36 (40.76) 1:59.78 (41.42) 2:41.53 (41.75)
12 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 2:42.32 2:42.38
38.89 1:19.12 (40.23) 2:00.68 (41.56) 2:42.38 (41.70)
13 Facinelli, Carol A 13 DTAC-AZ 2:44.76 2:42.71
38.75 1:19.99 (41.24) 2:01.09 (41.10) 2:42.71 (41.62)
14 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 2:48.08 2:43.65
37.71 1:19.85 (42.14) 2:02.74 (42.89) 2:43.65 (40.91)
15 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ 2:46.83 2:43.81
39.56 1:20.01 (40.45) 2:02.34 (42.33) 2:43.81 (41.47)
16 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 2:46.83 2:44.17
39.24 1:21.28 (42.04) 2:03.19 (41.91) 2:44.17 (40.98)
17 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 2:42.75 2:44.29
39.52 1:21.24 (41.72) 2:02.99 (41.75) 2:44.29 (41.30)
18 Furst, Jamie N 14 SDA-AZ 2:48.09 2:44.49
38.96 1:21.00 (42.04) 2:03.73 (42.73) 2:44.49 (40.76)
19 Magura, Emma M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:46.33 2:44.64
37.95 1:19.63 (41.68) 2:02.52 (42.89) 2:44.64 (42.12)
20 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 2:45.42 2:44.70
38.06 1:19.58 (41.52) 2:02.06 (42.48) 2:44.70 (42.64)
21 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 2:47.29 2:46.58
37.50 1:19.56 (42.06) 2:03.75 (44.19) 2:46.58 (42.83)
22 Chang, Shannon 14 IHAC-CA 2:48.09 2:46.62
40.14 1:21.44 (41.30) 2:04.63 (43.19) 2:46.62 (41.99)
23 Laporte, Paige E 13 SAC-AZ 2:48.09 2:48.37
39.72 1:21.98 (42.26) 2:05.69 (43.71) 2:48.37 (42.68)
24 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 2:46.87 2:48.42
39.09 1:21.55 (42.46) 2:05.67 (44.12) 2:48.42 (42.75)
25 Arslancan, Keli A 13 IHAC-CA 2:48.09 2:48.90
40.06 1:22.61 (42.55) 2:05.83 (43.22) 2:48.90 (43.07)
26 West, Mary R 14 SDA-AZ 2:48.09 2:49.58
39.46 1:21.60 (42.14) 2:06.06 (44.46) 2:49.58 (43.52)
27 Larson Maffeo, Selena M 13 SDA-AZ 2:48.09 2:53.26
40.00 1:23.06 (43.06) 2:08.87 (45.81) 2:53.26 (44.39)
28 Walls, Caroline J 14 VC-AZ 2:37.59 2:53.79
40.38 1:24.36 (43.98) 2:09.39 (45.03) 2:53.79 (44.40)
-- Stenson, Sam L 14 BC-PN 2:46.52 DQ
39.93 1:21.85 (41.92) 2:03.82 (41.97) DQ (42.08)
Event 14 Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:18.03 2:18.32 9
33.25 1:07.77 (34.52) 1:43.35 (35.58) 2:18.32 (34.97)
2 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 2:20.88 2:20.86 7
33.87 1:09.08 (35.21) 1:45.49 (36.41) 2:20.86 (35.37)
3 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:22.72 2:21.59 6
33.48 1:09.24 (35.76) 1:46.15 (36.91) 2:21.59 (35.44)
4 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 2:21.51 2:24.44 5
33.17 1:09.02 (35.85) 1:47.34 (38.32) 2:24.44 (37.10)
5 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 2:27.13 2:27.07 4
34.79 1:13.41 (38.62) 1:51.85 (38.44) 2:27.07 (35.22)
6 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 2:27.95 2:28.62 3
35.58 1:13.45 (37.87) 1:50.19 (36.74) 2:28.62 (38.43)
7 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:28.74 2:29.09 2
37.14 1:14.96 (37.82) 1:52.91 (37.95) 2:29.09 (36.18)
8 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 2:27.54 2:30.30 1
35.65 1:13.84 (38.19) 1:52.70 (38.86) 2:30.30 (37.60)
Event 14 Boys 13-14 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:17.68 2:18.03
32.67 1:07.07 (34.40) 1:42.58 (35.51) 2:18.03 (35.45)
2 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 2:15.60 2:20.88
33.73 1:08.33 (34.60) 1:45.18 (36.85) 2:20.88 (35.70)
3 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 2:23.84 2:21.51
32.98 1:08.25 (35.27) 1:45.30 (37.05) 2:21.51 (36.21)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:22.63 2:22.72
33.23 1:09.43 (36.20) 1:46.73 (37.30) 2:22.72 (35.99)
5 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 2:29.20 2:27.13
35.50 1:14.41 (38.91) 1:52.95 (38.54) 2:27.13 (34.18)
6 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 2:31.29 2:27.54
34.81 1:11.99 (37.18) 1:50.83 (38.84) 2:27.54 (36.71)
7 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 2:30.60 2:27.95
34.97 1:10.95 (35.98) 1:49.04 (38.09) 2:27.95 (38.91)
8 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:23.63 2:28.74
36.64 1:14.46 (37.82) 1:52.17 (37.71) 2:28.74 (36.57)
-------------------------------------------------------------------------
9 Baldry, David W 14 SDA-AZ 2:28.50 2:28.98
35.08 1:12.18 (37.10) 1:51.27 (39.09) 2:28.98 (37.71)
10 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 2:48.69 2:33.26
36.33 1:14.04 (37.71) 1:53.53 (39.49) 2:33.26 (39.73)
-------------------------------------------------------------------------
11 Diaz, Alejandro 13 JAL-ZZ 2:33.04 2:33.53
36.77 1:15.52 (38.75) 1:55.03 (39.51) 2:33.53 (38.50)
12 Russell, David W 13 SAC-AZ 2:47.61 2:36.65
38.77 1:18.13 (39.36) 1:58.26 (40.13) 2:36.65 (38.39)
13 Keller, Aaron A 14 DTAC-AZ 2:45.07 2:37.43
36.88 1:17.69 (40.81) 1:58.79 (41.10) 2:37.43 (38.64)
14 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:39.38 2:37.48
37.06 1:17.54 (40.48) 1:58.21 (40.67) 2:37.48 (39.27)
15 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 2:41.93 2:38.82
37.46 1:18.15 (40.69) 1:57.95 (39.80) 2:38.82 (40.87)
16 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 2:40.26 2:39.92
39.02 1:19.46 (40.44) 2:00.03 (40.57) 2:39.92 (39.89)
17 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 2:38.87 2:40.63
37.23 1:18.81 (41.58) 2:01.26 (42.45) 2:40.63 (39.37)
18 Kaufman, Derek A 13 SAC-AZ 2:42.32 2:40.97
37.74 1:17.97 (40.23) 2:00.09 (42.12) 2:40.97 (40.88)
19 Uncanin, Ned J 13 IHAC-CA 2:44.91 2:44.98
38.59 1:20.43 (41.84) 2:04.03 (43.60) 2:44.98 (40.95)
20 Krakoski, Kyle J 13 Brophy Swim Team-AZ 2:48.69 2:45.37
39.48 1:21.65 (42.17) 2:04.40 (42.75) 2:45.37 (40.97)
21 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 2:48.69 2:45.97
38.79 1:21.69 (42.90) 2:04.77 (43.08) 2:45.97 (41.20)
22 Poehler, Nicholas D 13 SDA-AZ 2:48.28 2:47.80
39.59 1:21.99 (42.40) 2:05.19 (43.20) 2:47.80 (42.61)
-- Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 2:41.78 DQ
35.73 1:14.70 (38.97) 1:54.38 (39.68) DQ (39.64)
Event 15 Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 29.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 28.53 27.53 9
2 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 28.06 27.84 7
3 Chang, Julia K 19 SDA-AZ 28.22 27.99 6
4 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 28.60 28.00 5
5 Polich, Kate L 16 STAR-AZ 28.46 28.43 3.5
5 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 28.72 28.43 3.5
7 Luciani, Nicole E 16 ASG-AZ 28.93 28.83 2
8 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 28.85 29.09 1
Event 15 Girls 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 29.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 28.44 28.06
2 Chang, Julia K 19 SDA-AZ 28.35 28.22
3 Polich, Kate L 16 STAR-AZ 27.67 28.46
4 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 27.04 28.53
5 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 27.01 28.60
6 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 28.05 28.72
7 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 29.59 28.85
8 Luciani, Nicole E 16 ASG-AZ 29.44 28.93
-------------------------------------------------------------------------
9 Lundin, Laura C 15 Rio-AZ 28.77 28.98
10 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 27.65 29.00
-------------------------------------------------------------------------
11 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 27.29 29.02
11 Garcia, Jordanne K 16 IHAC-CA 28.67 29.02
13 McCoy, Katherine B 18 Ford Aquatics-AZ 27.90 29.12
14 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 28.60 29.27
14 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 29.59 29.27
16 Alba, Brittany M 17 IHAC-CA 29.59 29.43
17 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 29.54 29.51
18 Hanke, Abby M 18 DTAC-AZ 29.35 29.55
19 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 29.18 29.59
20 Garcia, Erin J 15 BC-PN 28.98 29.67
21 Pham, Kim H 16 IHAC-CA 29.00 29.80
22 Murray, Blythe B 18 BC-PN 28.71 29.81
23 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 28.57 29.91
24 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 28.86 30.00
24 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 29.55 30.00
26 Mulhern, Mary Beth E 15 Brophy Swim Team-AZ 29.59 30.04
27 Smith, Stephanie R 16 SAC-AZ 29.30 30.11
28 Wesseling, Janeece D 18 IHAC-CA 29.52 30.20
29 Wong, Sara G 15 IHAC-CA 29.59 30.22
30 Smith, Amanda N 15 SAC-AZ 29.09 30.28
31 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 29.17 30.35
32 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 29.59 30.44
33 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN 29.54 30.61
34 Stroupe, Whitney G 17 SAC-AZ 29.59 30.88
35 Acevedo, Mariana 15 JAL-ZZ 29.48 31.50
Event 16 Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 26.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Santos, Julio F 26 Brophy Swim Team-AZ 24.25 23.38 9
2 Sussex, Sean R 18 BC-PN 23.91 23.89 7
3 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 23.95 23.99 6
4 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 25.07 24.83 5
5 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 25.14 24.98 4
6 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 25.25 25.19 3
7 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 25.34 25.24 2
8 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 25.15 25.93 1
Event 16 Boys 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 26.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sussex, Sean R 18 BC-PN 23.53 23.91
2 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 23.56 23.95
3 Santos, Julio F 26 Brophy Swim Team-AZ 23.51 24.25
4 Ruthenberg, Efriam M 17 ASG-AZ 24.55 24.94
5 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 25.84 25.07
6 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 24.50 25.14
7 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 25.64 25.15
8 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 24.91 25.25
-------------------------------------------------------------------------
9 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 24.27 25.34
10 Carter, Michael J 16 IHAC-CA 25.94 25.65
-------------------------------------------------------------------------
11 Bohman, David T 17 BC-PN 25.03 25.69
12 Howard, Andrew S 17 DTAC-AZ 25.04 25.71
13 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 26.19 25.73
14 Revere, Preston C 18 ASG-AZ 25.50 25.82
15 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 25.34 25.84
16 Abal, Pablo M 26 SDA-AZ 24.06 25.85
17 Harvey, Kyle R 16 Ford Aquatics-AZ 26.79 25.86
18 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 24.56 25.90
19 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 26.51 25.94
20 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 25.60 25.98
21 Goehring, Christian A 16 DTAC-AZ 25.91 26.00
22 Han, Frank 18 IHAC-CA 26.55 26.33
23 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 26.07 26.38
24 Yee, Craig R 16 Brophy Swim Team-AZ 26.79 26.42
25 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 26.18 26.43
26 McDivitt, Darren J 16 STAR-AZ 26.70 26.47
27 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 26.50 26.66
28 Key, Ryan K 16 Brophy Swim Team-AZ 26.79 26.68
29 Taylor, Denton S 18 Afox-AZ 26.09 26.78
30 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 25.50 26.79
31 Pelton, Jeff D 17 DTAC-AZ 26.79 26.86
32 Stanton, James A 19 BC-PN 26.49 26.91
33 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 24.89 26.97
34 Grucky, AJ J 17 Afox-AZ 26.77 27.01
35 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 26.59 27.13
36 Johnson, Danny R 17 Afox-AZ 26.64 27.18
37 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 26.79 27.19
38 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 26.50 27.22
39 Garcia, Grant H 17 BC-PN 26.79 27.33
40 Hill, Alex E 17 Afox-AZ 25.76 27.50
41 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 26.47 27.62
42 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 26.43 28.05
43 Swick, Taylor T 19 Brophy Swim Team-AZ 26.79 28.07
Event 17 Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Miller, Aleesha R 14 DTAC-AZ 28.17 28.03 9
2 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 28.65 28.18 7
3 Stadnik, Stepheni D 13 Rio-AZ 29.17 28.81 6
4 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 29.53 28.92 5
5 Smith, Katherine C 14 BC-PN 29.29 29.03 4
6 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 28.93 29.15 3
7 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 29.31 29.33 2
8 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 29.43 29.41 1
Event 17 Girls 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Miller, Aleesha R 14 DTAC-AZ 28.62 28.17
2 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 29.77 28.65
3 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 29.51 28.93
4 Stadnik, Stepheni D 13 Rio-AZ 29.80 29.17
5 Smith, Katherine C 14 BC-PN 28.42 29.29
6 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 29.89 29.31
7 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 29.78 29.43
8 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 29.13 29.53
-------------------------------------------------------------------------
9 Schafer, Kate L 14 BC-PN 29.69 29.54
10 White, Brooke N 14 Rio-AZ 29.79 29.69
-------------------------------------------------------------------------
11 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 30.24 29.73
12 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 29.30 29.79
13 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 29.64 29.97
14 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA 30.49 30.08
15 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 30.26 30.22
16 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 30.14 30.35
17 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 29.55 30.49
18 Bellah, Brooke C 13 ASG-AZ 30.42 30.57
19 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 30.38 30.79
20 Arslancan, Keli A 13 IHAC-CA 30.49 31.03
21 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 30.49 31.15
22 Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ 30.40 31.27
23 Bustos, Fernanda 13 JAL-ZZ 30.01 31.74
24 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 30.10 32.40
Event 18 Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 25.71 25.87 9
2 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 26.38 26.15 7
3 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 26.23 26.42 6
4 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 26.61 26.76 5
5 Lambert, Marcel J 14 Brophy Swim Team-AZ 27.04 26.84 4
6 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 26.97 27.09 3
7 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 27.36 27.34 2
8 Baldry, David W 14 SDA-AZ 27.69 27.56 1
Event 18 Boys 13-14 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 25.72 25.71
2 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 26.03 26.23
3 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 26.14 26.38
4 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 26.82 26.61
5 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 26.64 26.97
6 Lambert, Marcel J 14 Brophy Swim Team-AZ 27.38 27.04
7 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 27.61 27.36
8 Baldry, David W 14 SDA-AZ 28.07 27.69
-------------------------------------------------------------------------
9 Diaz, Alejandro 13 JAL-ZZ 28.89 27.74
10 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 26.77 27.78
-------------------------------------------------------------------------
11 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 27.61 27.95
12 Reyes, Samuel 14 DTAC-AZ 28.01 28.04
13 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 28.53 28.12
14 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 28.74 28.71
15 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 28.68 28.74
16 Cadena, Edgar 14 JAL-ZZ 29.31 28.86
17 Estes, Aaron E 14 Brophy Swim Team-AZ 29.49 29.28
18 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ 29.31 29.58
19 Krakoski, Kyle J 13 Brophy Swim Team-AZ 29.49 29.69
20 Uncanin, Ned J 13 IHAC-CA 29.49 30.01
Event 19 Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:36.59
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:29.81 2:26.52 9
32.72 1:10.30 (37.58) 1:54.18 (43.88) 2:26.52 (32.34)
2 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 2:28.36 2:27.76 7
32.54 1:12.28 (39.74) 1:54.27 (41.99) 2:27.76 (33.49)
3 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:28.85 2:28.13 6
33.34 1:12.18 (38.84) 1:55.40 (43.22) 2:28.13 (32.73)
4 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:29.56 2:29.72 5
34.57 1:13.56 (38.99) 1:55.73 (42.17) 2:29.72 (33.99)
5 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:31.12 2:31.23 4
32.64 1:12.24 (39.60) 1:56.89 (44.65) 2:31.23 (34.34)
6 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 2:33.32 2:31.62 3
32.62 1:12.29 (39.67) 1:57.16 (44.87) 2:31.62 (34.46)
7 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 2:32.51 2:31.63 2
32.21 1:13.01 (40.80) 1:57.26 (44.25) 2:31.63 (34.37)
8 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:31.75 2:33.74 1
33.74 1:12.54 (38.80) 1:57.92 (45.38) 2:33.74 (35.82)
Event 19 Girls 200 LC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:36.59
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 2:28.43 2:28.36
32.67 1:12.82 (40.15) 1:54.73 (41.91) 2:28.36 (33.63)
2 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:28.08 2:28.85
32.95 1:12.50 (39.55) 1:55.55 (43.05) 2:28.85 (33.30)
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:25.22 2:29.56
34.59 1:12.98 (38.39) 1:55.66 (42.68) 2:29.56 (33.90)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:26.58 2:29.81
33.34 1:11.48 (38.14) 1:56.63 (45.15) 2:29.81 (33.18)
5 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:26.66 2:31.12
33.13 1:12.60 (39.47) 1:57.71 (45.11) 2:31.12 (33.41)
6 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 2:34.33 2:31.75
33.21 1:11.63 (38.42) 1:56.44 (44.81) 2:31.75 (35.31)
7 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 2:30.30 2:32.51
31.57 1:11.43 (39.86) 1:57.45 (46.02) 2:32.51 (35.06)
8 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 2:29.95 2:32.90
33.51 1:13.06 (39.55) 1:58.90 (45.84) 2:32.90 (34.00)
-------------------------------------------------------------------------
9 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 2:27.50 2:33.32
33.90 1:13.99 (40.09) 1:59.97 (45.98) 2:33.32 (33.35)
10 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:32.37 2:33.33
33.56 1:14.97 (41.41) 1:59.54 (44.57) 2:33.33 (33.79)
-------------------------------------------------------------------------
11 Murray, Blythe B 18 BC-PN 2:32.36 2:34.29
32.22 1:12.91 (40.69) 1:59.72 (46.81) 2:34.29 (34.57)
12 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 2:31.44 2:34.30
33.04 1:12.58 (39.54) 2:01.61 (49.03) 2:34.30 (32.69)
13 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 2:36.59 2:34.48
33.16 1:14.19 (41.03) 1:59.50 (45.31) 2:34.48 (34.98)
14 Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 2:36.59 2:35.56
34.44 1:16.46 (42.02) 2:00.75 (44.29) 2:35.56 (34.81)
15 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 2:36.59 2:37.31
34.06 1:14.44 (40.38) 2:02.66 (48.22) 2:37.31 (34.65)
16 Sole, Alissa C 17 BC-PN 2:36.59 2:37.37
33.61 1:14.81 (41.20) 2:01.10 (46.29) 2:37.37 (36.27)
17 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA 2:31.50 2:38.14
32.79 1:14.49 (41.70) 2:02.15 (47.66) 2:38.14 (35.99)
18 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 2:31.69 2:38.20
34.08 1:16.02 (41.94) 2:02.17 (46.15) 2:38.20 (36.03)
19 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 2:36.59 2:38.37
33.85 1:16.24 (42.39) 2:01.51 (45.27) 2:38.37 (36.86)
20 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 2:35.56 2:40.15
36.12 1:14.89 (38.77) 2:04.43 (49.54) 2:40.15 (35.72)
21 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 2:36.59 2:40.28
35.47 1:17.77 (42.30) 2:03.89 (46.12) 2:40.28 (36.39)
22 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 2:28.62 2:40.51
34.45 1:19.22 (44.77) 2:05.94 (46.72) 2:40.51 (34.57)
23 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 2:36.59 2:40.86
32.76 1:15.15 (42.39) 2:01.83 (46.68) 2:40.86 (39.03)
24 Golden, Jennifer E 15 IHAC-CA 2:36.59 2:43.76
37.83 1:21.68 (43.85) 2:06.37 (44.69) 2:43.76 (37.39)
25 Knight, Megan A 17 SAC-AZ 2:35.02 2:45.24
34.63 1:19.83 (45.20) 2:45.24 (1:25.41)
26 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:36.59 2:46.76
35.14 1:17.99 (42.85) 2:09.64 (51.65) 2:46.76 (37.12)
27 Chow, Cheryl-Lynn M 16 IHAC-CA 2:36.59 2:52.87
38.50 1:24.89 (46.39) 2:13.99 (49.10) 2:52.87 (38.88)
-- Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 2:36.59 DQ
32.46 1:12.97 (40.51) 2:00.62 (47.65) DQ (36.04)
-- Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 2:24.22 DQ
33.01 1:10.11 (37.10) 1:54.29 (44.18) DQ (33.25)
-- Polich, Kate L 16 STAR-AZ 2:32.13 DQ
29.42 1:01.19 (31.77)
Event 20 Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:24.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:14.35 2:13.45 9
29.21 1:06.52 (37.31) 1:42.80 (36.28) 2:13.45 (30.65)
2 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 2:16.65 2:13.60 7
28.70 1:02.39 (33.69) 1:42.68 (40.29) 2:13.60 (30.92)
3 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:17.61 2:16.76 6
30.14 1:04.77 (34.63) 1:45.86 (41.09) 2:16.76 (30.90)
4 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 2:17.35 2:17.77 5
28.51 1:05.37 (36.86) 1:46.65 (41.28) 2:17.77 (31.12)
5 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:18.01 2:17.88 4
29.20 1:05.32 (36.12) 1:45.46 (40.14) 2:17.88 (32.42)
6 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:16.62 2:17.93 3
30.03 1:07.41 (37.38) 1:45.24 (37.83) 2:17.93 (32.69)
7 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:17.94 2:18.32 2
29.52 1:05.32 (35.80) 1:47.23 (41.91) 2:18.32 (31.09)
8 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:16.87 2:18.60 1
29.48 1:07.06 (37.58) 1:46.81 (39.75) 2:18.60 (31.79)
Event 20 Boys 200 LC Meter IM
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:24.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:11.19 2:14.35
29.49 1:05.63 (36.14) 1:43.28 (37.65) 2:14.35 (31.07)
2 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:13.69 2:16.62
29.41 1:06.74 (37.33) 1:44.59 (37.85) 2:16.62 (32.03)
3 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 2:13.46 2:16.65
28.62 1:02.18 (33.56) 1:44.21 (42.03) 2:16.65 (32.44)
4 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:13.53 2:16.87
29.41 1:06.28 (36.87) 1:45.76 (39.48) 2:16.87 (31.11)
5 Ruthenberg, Efriam M 17 ASG-AZ 2:19.00 2:16.96
28.31 1:04.57 (36.26) 1:47.29 (42.72) 2:16.96 (29.67)
6 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 2:19.77 2:17.35
29.02 1:05.35 (36.33) 1:46.32 (40.97) 2:17.35 (31.03)
7 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:12.96 2:17.61
30.30 1:05.18 (34.88) 1:47.46 (42.28) 2:17.61 (30.15)
8 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 2:15.80 2:17.94
29.58 1:04.79 (35.21) 1:46.60 (41.81) 2:17.94 (31.34)
-------------------------------------------------------------------------
9 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:17.44 2:18.01
30.02 1:07.19 (37.17) 1:46.08 (38.89) 2:18.01 (31.93)
10 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:17.09 2:18.13
29.46 1:05.84 (36.38) 1:46.95 (41.11) 2:18.13 (31.18)
-------------------------------------------------------------------------
11 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:15.70 2:18.87
30.82 1:09.86 (39.04) 1:48.31 (38.45) 2:18.87 (30.56)
12 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 2:18.01 2:19.40
28.11 1:04.98 (36.87) 1:47.94 (42.96) 2:19.40 (31.46)
13 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:19.57 2:21.15
31.42 1:07.01 (35.59) 1:48.10 (41.09) 2:21.15 (33.05)
14 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 2:21.04 2:23.28
31.34 1:08.43 (37.09) 1:51.10 (42.67) 2:23.28 (32.18)
15 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 2:23.49 2:23.55
31.30 1:07.75 (36.45) 1:53.14 (45.39) 2:23.55 (30.41)
16 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 2:24.09 2:23.75
30.30 1:09.11 (38.81) 1:52.73 (43.62) 2:23.75 (31.02)
17 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 2:23.38 2:23.93
29.26 1:05.05 (35.79) 1:50.75 (45.70) 2:23.93 (33.18)
18 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 2:24.39 2:23.94
30.98 1:08.02 (37.04) 1:52.44 (44.42) 2:23.94 (31.50)
19 Newman, Kyle C 15 C.C-NT 2:24.19 2:23.95
31.98 1:10.67 (38.69) 1:53.27 (42.60) 2:23.95 (30.68)
20 Quinlan, ED J 16 Brophy Swim Team-AZ 2:24.39 2:23.99
31.39 1:09.80 (38.41) 1:51.13 (41.33) 2:23.99 (32.86)
21 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 2:24.06 2:24.25
31.67 1:08.78 (37.11) 1:51.15 (42.37) 2:24.25 (33.10)
22 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 2:24.39 2:24.55
31.01 1:10.56 (39.55) 1:52.92 (42.36) 2:24.55 (31.63)
23 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 2:19.35 2:25.27
31.80 1:09.53 (37.73) 1:51.46 (41.93) 2:25.27 (33.81)
24 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:24.39 2:25.32
31.77 1:10.22 (38.45) 1:54.26 (44.04) 2:25.32 (31.06)
25 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 2:24.39 2:27.18
30.00 1:09.37 (39.37) 1:55.74 (46.37) 2:27.18 (31.44)
26 Key, Ryan K 16 Brophy Swim Team-AZ 2:24.39 2:27.22
31.32 1:09.08 (37.76) 1:52.68 (43.60) 2:27.22 (34.54)
27 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 2:24.39 2:27.26
33.26 1:13.83 (40.57) 1:56.44 (42.61) 2:27.26 (30.82)
28 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 2:23.09 2:27.31
31.34 1:10.53 (39.19) 1:53.02 (42.49) 2:27.31 (34.29)
29 Sussex, Sean R 18 BC-PN 2:15.52 2:27.89
30.47 1:09.23 (38.76) 1:53.73 (44.50) 2:27.89 (34.16)
30 Stanton, James A 19 BC-PN 2:22.20 2:28.15
32.29 1:11.87 (39.58) 1:54.29 (42.42) 2:28.15 (33.86)
31 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 2:24.24 2:28.58
31.78 1:11.02 (39.24) 1:55.75 (44.73) 2:28.58 (32.83)
32 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 2:15.75 2:29.21
31.33 1:11.91 (40.58) 1:54.99 (43.08) 2:29.21 (34.22)
33 Bohman, David T 17 BC-PN 2:22.08 2:31.31
31.81 1:12.05 (40.24) 1:56.43 (44.38) 2:31.31 (34.88)
34 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 2:20.32 2:33.13
29.79 1:10.67 (40.88) 1:56.57 (45.90) 2:33.13 (36.56)
35 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 2:24.10 2:35.34
31.19 1:13.53 (42.34) 2:00.14 (46.61) 2:35.34 (35.20)
-- Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 2:24.39 DQ
31.34 1:10.37 (39.03) 1:54.19 (43.82) DQ (31.50)
-- Richardson, Ryan K 16 SDA-AZ 2:24.39 DQ
30.59 1:08.37 (37.78) 1:54.07 (45.70) DQ (33.58)
Event 21 Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:32.26 2:30.17 8
33.83 1:13.37 (39.54) 1:56.49 (43.12) 2:30.17 (33.68)
1 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:33.43 2:30.17 8
32.62 1:11.62 (39.00) 1:57.38 (45.76) 2:30.17 (32.79)
3 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:36.34 2:33.41 6
30.41 1:11.58 (41.17) 1:59.17 (47.59) 2:33.41 (34.24)
4 Smith, Katherine C 14 BC-PN 2:33.91 2:34.50 5
33.93 1:14.07 (40.14) 2:00.05 (45.98) 2:34.50 (34.45)
5 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 2:34.41 2:36.03 4
33.72 1:13.46 (39.74) 2:00.93 (47.47) 2:36.03 (35.10)
6 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 2:39.92 2:37.80 3
33.90 1:16.14 (42.24) 2:02.67 (46.53) 2:37.80 (35.13)
7 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:38.16 2:37.83 2
33.70 1:14.60 (40.90) 2:03.06 (48.46) 2:37.83 (34.77)
8 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 2:39.52 2:38.42 1
34.23 1:16.50 (42.27) 2:02.35 (45.85) 2:38.42 (36.07)
Event 21 Girls 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:33.65 2:32.26
33.82 1:13.28 (39.46) 1:57.63 (44.35) 2:32.26 (34.63)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:34.14 2:33.43
33.20 1:12.15 (38.95) 1:57.92 (45.77) 2:33.43 (35.51)
3 Smith, Katherine C 14 BC-PN 2:36.50 2:33.91
34.22 1:13.83 (39.61) 1:59.11 (45.28) 2:33.91 (34.80)
4 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 2:33.85 2:34.41
33.47 1:12.58 (39.11) 1:59.81 (47.23) 2:34.41 (34.60)
5 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:39.31 2:36.34
31.46 1:11.95 (40.49) 2:00.93 (48.98) 2:36.34 (35.41)
6 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:40.21 2:38.16
33.63 1:14.33 (40.70) 2:02.24 (47.91) 2:38.16 (35.92)
7 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 2:42.79 2:39.52
35.15 1:16.59 (41.44) 2:03.76 (47.17) 2:39.52 (35.76)
8 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 2:44.21 2:39.92
34.06 1:17.64 (43.58) 2:03.96 (46.32) 2:39.92 (35.96)
-------------------------------------------------------------------------
9 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 2:37.92 2:40.45
34.21 1:15.74 (41.53) 2:04.42 (48.68) 2:40.45 (36.03)
10 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 2:41.23 2:40.68
33.97 1:16.80 (42.83) 2:05.06 (48.26) 2:40.68 (35.62)
-------------------------------------------------------------------------
11 Kim, Gina 13 IHAC-CA 2:41.18 2:40.93
34.65 1:17.69 (43.04) 2:04.67 (46.98) 2:40.93 (36.26)
12 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 2:39.36 2:41.47
36.08 1:16.37 (40.29) 2:04.71 (48.34) 2:41.47 (36.76)
13 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 2:43.52 2:41.54
35.00 1:16.66 (41.66) 2:06.36 (49.70) 2:41.54 (35.18)
14 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 2:42.10 2:41.89
34.82 1:17.49 (42.67) 2:07.76 (50.27) 2:41.89 (34.13)
15 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:41.64 2:42.23
35.16 1:16.11 (40.95) 2:04.80 (48.69) 2:42.23 (37.43)
16 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 2:39.88 2:42.84
35.02 1:15.68 (40.66) 2:07.04 (51.36) 2:42.84 (35.80)
17 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 2:43.75 2:42.91
36.52 1:19.90 (43.38) 2:07.07 (47.17) 2:42.91 (35.84)
18 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 2:45.85 2:42.92
33.23 1:17.25 (44.02) 2:05.56 (48.31) 2:42.92 (37.36)
19 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 2:45.09 2:43.31
35.78 1:19.55 (43.77) 2:06.36 (46.81) 2:43.31 (36.95)
20 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 2:36.59 2:43.57
2:08.52 2:43.57 (35.05)
21 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 2:44.21 2:43.94
35.90 1:19.87 (43.97) 2:08.46 (48.59) 2:43.94 (35.48)
22 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 2:39.58 2:46.10
33.28 1:18.53 (45.25) 2:08.05 (49.52) 2:46.10 (38.05)
23 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 2:45.58 2:46.14
35.73 1:21.92 (46.19) 2:08.93 (47.01) 2:46.14 (37.21)
24 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 2:40.22 2:46.19
35.94 1:19.29 (43.35) 2:08.29 (49.00) 2:46.19 (37.90)
25 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ 2:44.65 2:47.51
36.52 1:19.34 (42.82) 2:09.72 (50.38) 2:47.51 (37.79)
26 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 2:46.19 2:47.69
37.99 1:23.42 (45.43) 2:11.81 (48.39) 2:47.69 (35.88)
27 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 2:44.78 2:47.79
37.36 1:19.56 (42.20) 2:10.76 (51.20) 2:47.79 (37.03)
28 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 2:43.40 2:48.64
35.92 1:20.07 (44.15) 2:11.24 (51.17) 2:48.64 (37.40)
29 White, Brooke N 14 Rio-AZ 2:45.19 2:52.31
36.10 1:19.83 (43.73) 2:13.66 (53.83) 2:52.31 (38.65)
30 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 2:46.19 2:52.41
36.43 1:21.39 (44.96) 2:14.25 (52.86) 2:52.41 (38.16)
-- Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 2:41.98 DQ
38.23 1:24.25 (46.02) 2:09.19 (44.94) DQ (36.08)
Event 22 Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:20.36 2:20.25 9
29.88 1:05.25 (35.37) 1:48.13 (42.88) 2:20.25 (32.12)
2 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:23.39 2:23.95 7
29.99 1:05.30 (35.31) 1:50.68 (45.38) 2:23.95 (33.27)
3 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 2:26.29 2:24.39 6
30.84 1:09.21 (38.37) 1:49.49 (40.28) 2:24.39 (34.90)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:25.69 2:26.30 5
31.24 1:09.18 (37.94) 1:53.76 (44.58) 2:26.30 (32.54)
5 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 2:31.72 2:30.01 4
31.62 1:11.31 (39.69) 1:55.02 (43.71) 2:30.01 (34.99)
6 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 2:23.82 2:30.29 3
30.75 1:08.24 (37.49) 1:55.08 (46.84) 2:30.29 (35.21)
7 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 2:29.82 2:30.72 2
33.71 1:13.81 (40.10) 1:57.64 (43.83) 2:30.72 (33.08)
8 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:31.30 2:30.73 1
34.34 1:16.26 (41.92) 1:59.07 (42.81) 2:30.73 (31.66)
Event 22 Boys 13-14 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 2:20.10 2:20.36
30.08 1:05.17 (35.09) 1:48.30 (43.13) 2:20.36 (32.06)
2 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:23.64 2:23.39
29.10 1:04.38 (35.28) 1:49.95 (45.57) 2:23.39 (33.44)
3 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 2:27.75 2:23.82
29.97 1:06.56 (36.59) 1:51.84 (45.28) 2:23.82 (31.98)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 2:23.67 2:25.69
31.58 1:08.97 (37.39) 1:53.50 (44.53) 2:25.69 (32.19)
5 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 2:24.12 2:26.29
31.94 1:10.78 (38.84) 1:52.14 (41.36) 2:26.29 (34.15)
6 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 2:34.02 2:29.82
33.67 1:13.31 (39.64) 1:56.22 (42.91) 2:29.82 (33.60)
7 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:33.62 2:31.30
33.54 1:14.24 (40.70) 1:57.52 (43.28) 2:31.30 (33.78)
8 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 2:32.45 2:31.72
30.81 1:09.35 (38.54) 1:55.31 (45.96) 2:31.72 (36.41)
-------------------------------------------------------------------------
9 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 2:34.71 2:32.08
33.26 1:12.83 (39.57) 1:59.74 (46.91) 2:32.08 (32.34)
10 Baldry, David W 14 SDA-AZ 2:33.43 2:32.39
30.82 1:08.98 (38.16) 1:56.58 (47.60) 2:32.39 (35.81)
-------------------------------------------------------------------------
11 Russell, David W 13 SAC-AZ 2:37.35 2:32.43
33.68 1:13.71 (40.03) 1:58.48 (44.77) 2:32.43 (33.95)
12 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 2:43.39 2:33.31
33.97 1:13.50 (39.53) 1:57.91 (44.41) 2:33.31 (35.40)
13 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 2:35.95 2:34.07
32.89 1:14.52 (41.63) 1:59.55 (45.03) 2:34.07 (34.52)
14 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 2:39.77 2:35.13
32.12 1:14.88 (42.76) 1:59.27 (44.39) 2:35.13 (35.86)
15 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 2:36.40 2:36.06
32.30 1:14.19 (41.89) 2:02.16 (47.97) 2:36.06 (33.90)
16 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 2:39.59 2:36.24
34.15 1:14.49 (40.34) 2:00.64 (46.15) 2:36.24 (35.60)
17 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 2:36.84 2:37.54
31.26 1:12.08 (40.82) 2:02.69 (50.61) 2:37.54 (34.85)
18 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 2:36.50 2:39.25
33.11 1:18.34 (45.23) 2:04.82 (46.48) 2:39.25 (34.43)
19 Tamashiro, Bryan T 13 IHAC-CA 2:41.58 2:39.31
37.48 1:17.13 (39.65) 2:04.76 (47.63) 2:39.31 (34.55)
20 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:38.53 2:39.91
38.82 1:20.26 (41.44) 2:03.07 (42.81) 2:39.91 (36.84)
21 Lambert, Marcel J 14 Brophy Swim Team-AZ 2:36.38 2:40.27
33.14 1:14.34 (41.20) 2:05.67 (51.33) 2:40.27 (34.60)
22 Kaufman, Derek A 13 SAC-AZ 2:43.34 2:41.14
35.60 1:16.16 (40.56) 2:04.41 (48.25) 2:41.14 (36.73)
23 Southworth, Robert M 14 VC-AZ 2:43.39 2:43.64
35.65 1:20.64 (44.99) 2:08.55 (47.91) 2:43.64 (35.09)
24 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 2:40.90 2:44.12
37.07 1:19.30 (42.23) 2:09.42 (50.12) 2:44.12 (34.70)
25 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 2:41.88 2:45.68
36.14 1:19.99 (43.85) 2:10.73 (50.74) 2:45.68 (34.95)
26 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 2:39.42 2:54.87
40.58 1:28.74 (48.16) 2:13.10 (44.36) 2:54.87 (41.77)
Event 23 Girls 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:08.55 4:09.20 18
1) Siggins, Cydney A A 16 2) Pursley, Lisa A 18
3) Morelli, Kara M 19 4) DeVinney, Meghan K 19
30.63 1:02.83 (1:02.83) 1:32.36 (29.53) 2:04.30 (1:01.47)
2:34.66 (30.36) 3:06.91 (1:02.61) 3:36.63 (29.72) 4:09.20 (1:02.29)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:09.15 4:11.44 14
1) Cardoza, Natalie L 18 2) Garcia, Jordanne K 16
3) Hentzen, Courtney J 20 4) Wong, Melissa G 18
30.13 1:02.31 (1:02.31) 1:32.68 (30.37) 2:06.87 (1:04.56)
2:37.01 (30.14) 3:09.88 (1:03.01) 3:40.21 (30.33) 4:11.44 (1:01.56)
3 Bellevue Club Swim Team-PN 'B' NT 4:12.38 12
1) Wheeler, Kate S 18 2) Garcia, Erin J 15
3) Murray, Blythe B 18 4) Rawlings, Crystal A 19
31.28 1:03.51 (1:03.51) 1:34.44 (30.93) 2:07.55 (1:04.04)
2:29.71 (22.16) 3:40.19 (1:10.48) 4:12.38 (1:42.67)
4 New South Swimming-NC 'A' 4:09.87 4:13.43 10
1) Grigg, Ellen L 13 2) Russell, Meredith S 15
3) Russell, Courtney B 14 4) Colberg, Kate L 15
30.90 1:02.70 (1:02.70) 1:32.72 (30.02) 2:05.36 (1:02.66)
2:35.86 (30.50) 3:10.11 (1:04.75) 3:40.28 (30.17) 4:13.43 (1:03.32)
5 Desert Thunder Aquatics-AZ 'A' 4:10.99 4:14.54 8
1) Hanke, Abby M 18 2) Glessner, Alexis M 16
3) Campbell, Erin R 15 4) Jeffrey, Chris L 30
31.02 1:03.93 (1:03.93) 1:35.05 (31.12) 2:08.66 (1:04.73)
2:39.37 (30.71) 3:11.78 (1:03.12) 3:41.88 (30.10) 4:14.54 (1:02.76)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:15.55 4:15.79 6
1) Elias, Tiffany M 15 2) Dowell, Ana K 17
3) DeVinney, Katie M M 16 4) DeVinny, Cara N 20
30.90 1:03.61 (1:03.61) 1:33.88 (30.27) 2:07.36 (1:03.75)
2:37.69 (30.33) 3:11.14 (1:03.78) 3:42.28 (31.14) 4:15.79 (1:04.65)
7 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:20.55 x4:22.75
1) Magura, Liz S 17 2) Heaps, Cortney R 15
3) Mulhern, Mary Beth E 15 4) Smith, Paige E 17
31.84 1:05.43 (1:05.43) 1:35.80 (30.37) 2:09.72 (1:04.29)
2:42.13 (32.41) 3:17.69 (1:07.97) 3:48.72 (31.03) 4:22.75 (1:05.06)
8 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:12.99 4:22.77 4
1) Miller, Abby C 16 2) Wesseling, Janeece D 18
3) Alba, Brittany M 17 4) Jafari, Samantha S 16
31.38 1:05.30 (1:05.30) 1:36.22 (30.92) 2:12.22 (1:06.92)
2:43.10 (30.88) 3:16.52 (1:04.30) 3:48.37 (31.85) 4:22.77 (1:06.25)
9 Brophy East Swim Team-AZ 'D' 4:25.55 x4:27.24
1) Seanez, Sophia Y 18 2) Morelli, Kimber R 15
3) Aron, Alexia N 16 4) Mendel, Lauren P 17
32.28 1:06.89 (1:06.89) 1:38.52 (31.63) 2:13.02 (1:06.13)
2:45.79 (32.77) 3:20.72 (1:07.70) 3:52.73 (32.01) 4:27.24 (1:06.52)
10 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' NT 4:31.87 2
1) Hom, Michele W 17 2) Tilson, Lisa M 17
3) Williams, Courtney A 17 4) Hunsberger, Christina J 16
30.94 1:05.44 (1:05.44) 1:40.11 (34.67) 2:18.56 (1:13.12)
2:39.40 (20.84) 3:57.10 (1:17.70) 4:31.87 (1:52.47)
11 Industry Hills Aquatic Club-CA 'C' 4:19.99 x4:31.91
1) Wong, Sara G 15 2) Pham, Kim H 16
3) Golden, Jennifer E 15 4) Chow, Cheryl-Lynn M 16
32.20 1:07.18 (1:07.18) 1:38.06 (30.88) 2:11.68 (1:04.50)
2:44.16 (32.48) 3:19.97 (1:08.29) 3:53.92 (33.95) 4:31.91 (1:11.94)
Event 24 Boys 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Arizona Swimming Gauchos-AZ 'A' 3:40.23 3:35.16 18
1) Ruthenberg, Efriam M 17 2) Goodrich, Kyle B 18
3) Revere, Preston C 18 4) Goodrich, Scott S 16
26.03 53.74 (53.74) 1:19.56 (25.82) 1:47.19 (53.45)
2:13.66 (26.47) 2:42.02 (54.83) 3:07.63 (25.61) 3:35.16 (53.14)
2 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 3:48.00 3:41.79 14
1) Wicklund, Peter P 16 2) Bohman, David T 17
3) Sawyer, Brian J 17 4) Sussex, Sean R 18
26.60 55.01 (55.01) 1:21.77 (26.76) 1:51.51 (56.50)
2:18.06 (26.55) 2:47.44 (55.93) 3:13.03 (25.59) 3:41.79 (54.35)
3 Jalisco-ZZ 'A' 3:41.00 3:49.07 12
1) Jimenez, Andres 16 2) Guevara, Gerardo 17
3) Elorza, Rodrigo 17 4) Madrigal, Sergio 19
28.45 57.05 (57.05) 1:25.52 (28.47) 1:54.80 (57.75)
2:23.50 (28.70) 2:54.19 (59.39) 3:20.95 (26.76) 3:49.07 (54.88)
4 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 3:48.62 3:49.70 10
1) Carter, Michael J 16 2) Kim, Edward J 15
3) Reyes, Mik A 19 4) Sulkevich, Matthew A 16
27.66 57.85 (57.85) 1:26.55 (28.70) 1:56.66 (58.81)
2:25.45 (28.79) 2:55.23 (58.57) 3:21.40 (26.17) 3:49.70 (54.47)
5 New South Swimming-NC 'A' 3:47.73 3:50.82 8
1) Merchant, Thomas P 16 2) Robison, Scot S 14
3) Mathis, Taylor T 17 4) Roney, Jack D 16
28.48 58.90 (58.90) 1:18.30 (19.40)
2:23.26 (1:04.96) 2:52.49 (1:34.19) 3:20.70 (28.21) 3:50.82 (58.33)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 3:45.55 3:51.22 6
1) Pursley, Brian J 21 2) Pursley, David C 16
3) Roman, Ben A 15 4) Miller, Mitchell J 16
27.16 56.25 (56.25) 1:23.71 (27.46) 1:54.15 (57.90)
2:22.36 (28.21) 2:53.49 (59.34) 3:21.48 (27.99) 3:51.22 (57.73)
7 Desert Thunder Aquatics-AZ 'A' 3:51.99 3:52.87 4
1) Goehring, Christian A 16 2) Howard, Andrew S 17
3) Hanke, Ryan M 16 4) Pelton, Jeff D 17
27.47 56.83 (56.83) 1:25.73 (28.90) 1:56.75 (59.92)
2:24.19 (27.44) 2:53.92 (57.17) 3:22.59 (28.67) 3:52.87 (58.95)
8 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 3:50.55 3:54.03 2
1) Voigt, Chris L 16 2) Beardsley, RO O 17
3) Freeman, Nathan M C 16 4) Shores, Kyle M M 17
28.90 59.77 (59.77) 1:27.07 (27.30) 1:58.03 (58.26)
2:26.48 (28.45) 2:57.01 (58.98) 3:24.25 (27.24) 3:54.03 (57.02)
9 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 3:55.55 x3:55.20
1) Key, Ryan K 16 2) Yee, Craig R 16
3) Swick, Taylor T 19 4) Shores, Kevin M M 15
27.31 57.75 (57.75) 1:25.43 (27.68) 1:56.89 (59.14)
2:25.20 (28.31) 2:56.23 (59.34) 3:23.88 (27.65) 3:55.20 (58.97)
10 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 3:52.00 3:58.82
1) Han, Frank 18 2) Mendoza, John D 15
3) Kostianis, Nikos E 15 4) Lamar, Brian J 20
27.52 57.16 (57.16) 1:26.91 (29.75) 1:59.41 (1:02.25)
2:28.60 (29.19) 2:59.89 (1:00.48) 3:27.73 (27.84) 3:58.82 (58.93)
Event 25 Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' NT 4:16.39 18
1) Schafer, Kate L 14 2) MacLean, Ashley C 14
3) Hoover, Kirsten D 14 4) Smith, Katherine C 14
30.62 1:03.57 (1:03.57) 1:34.19 (30.62) 2:08.28 (1:04.71)
2:39.35 (31.07) 3:13.64 (1:05.36) 3:43.51 (29.87) 4:16.39 (1:02.75)
2 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:13.50 4:16.96 14
1) McAndrew, Nicole M 14 2) Lopus, Chelsea E 14
3) Fina, Alicia M 14 4) Barton, Emily L 13
31.55 1:04.20 (1:04.20) 1:35.68 (31.48) 2:10.11 (1:05.91)
2:40.28 (30.17) 3:14.13 (1:04.02) 3:44.46 (30.33) 4:16.96 (1:02.83)
3 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:19.99 4:18.25 12
1) Dominia, Lisa M 13 2) Lopez, Jenel L 13
3) Cuevas, Stephanie M 13 4) Greene, Chelsea C 14
31.32 1:03.95 (1:03.95) 1:35.29 (31.34) 2:09.17 (1:05.22)
2:41.51 (32.34) 3:16.58 (1:07.41) 3:46.46 (29.88) 4:18.25 (1:01.67)
4 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 4:20.85 4:19.50 10
1) Miernicki, Kristen A 14 2) Ogesen, Nina A 13
3) Lausman, Krista B 14 4) Shepherd, Dana M 13
31.97 1:04.89 (1:04.89) 1:36.30 (31.41) 2:11.05 (1:06.16)
2:42.44 (31.39) 3:16.05 (1:05.00) 3:45.76 (29.71) 4:19.50 (1:03.45)
5 Desert Thunder Aquatics-AZ 'A' 4:23.99 4:26.52 8
1) Miller, Aleesha R 14 2) Richter, Kim A 13
3) Facinelli, Carol A 13 4) Diener, Kelsy M 13
31.63 1:04.30 (1:04.30) 1:36.38 (32.08) 2:11.68 (1:07.38)
2:43.88 (32.20) 3:19.68 (1:08.00) 3:51.65 (31.97) 4:26.52 (1:06.84)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:22.02 4:27.62 6
1) DeVinney, Erin F 13 2) Rinder, Terry K 13
3) Magura, Emma M 14 4) Ehret, Meredith P 14
31.35 1:04.47 (1:04.47) 1:36.41 (31.94) 2:11.84 (1:07.37)
2:44.28 (32.44) 3:20.90 (1:09.06) 3:52.61 (31.71) 4:27.62 (1:06.72)
7 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:24.99 4:36.79 4
1) Rodriguez, Stephanie A 13 2) Chow, Angelynn F 14
3) Chang, Shannon 14 4) Gjetley, Tanya N 13
32.38 1:07.14 (1:07.14) 1:41.30 (34.16) 2:18.09 (1:10.95)
2:50.66 (32.57) 3:27.85 (1:09.76) 4:00.64 (32.79) 4:36.79 (1:08.94)
8 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:31.02 4:41.01 2
1) Rutemiller, Shanna J 13 2) Yockey, Betsy M 14
3) Zieser, McKenzie M 14 4) Beardsley, Tory T 13
32.53 1:23.30 (1:23.30) 1:41.94 (18.64) 2:18.56 (55.26)
2:50.72 (32.16) 3:33.18 (1:14.62) 4:02.13 (28.95) 4:41.01 (1:07.83)
Event 26 Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jalisco-ZZ 'A' 3:59.00 4:00.08 18
1) Gonzalez, Adan 13 2) Diaz, Alejandro 13
3) Cadena, Edgar 14 4) Gonzalez, Luis 14
28.92 58.77 (58.77) 1:26.81 (28.04) 1:57.41 (58.64)
2:27.82 (30.41) 3:01.13 (1:03.72) 4:00.08 (58.95)
2 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 3:59.02 4:00.60 14
1) Pursley, Steven M 14 2) Miller, Pete K 14
3) Mitchell, Robert L 13 4) Lambert, Marcel J 14
27.97 59.45 (59.45) 1:28.56 (29.11) 1:59.87 (1:00.42)
2:30.03 (30.16) 3:02.33 (1:02.46) 3:30.05 (27.72) 4:00.60 (58.27)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:06.75 4:03.21 12
1) Fowler, Austin M 14 2) Monkelien, Sean W 14
3) Schifferer, Josh D 14 4) Baldry, David W 14
28.06 57.88 (57.88) 1:27.05 (29.17) 2:00.10 (1:02.22)
2:30.18 (30.08) 3:02.45 (1:02.35) 3:31.07 (28.62) 4:03.21 (1:00.76)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:08.02 4:10.77 10
1) Joost, Marty R 14 2) Gonzales, Robert V 14
3) Seanez, Filiberto J 14 4) Larche, Tyler T 13
28.70 1:00.65 (1:00.65) 1:31.37 (30.72) 2:04.56 (1:03.91)
2:34.23 (29.67) 3:05.94 (1:01.38) 3:36.46 (30.52) 4:10.77 (1:04.83)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:19.99 4:16.70 8
1) Yeo, Cody S 13 2) Tamashiro, Bryan T 13
3) Hwang, Anthony H 13 4) Mendoza, Paul M 14
30.30 1:03.24 (1:03.24) 1:34.60 (31.36) 2:07.82 (1:04.58)
2:38.95 (31.13) 3:12.22 (1:04.40) 3:42.34 (30.12) 4:16.70 (1:04.48)
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:24.99 4:22.12 6
1) Hentzen, Kit J 13 2) Uncanin, Ned J 13
3) Yang, Chris 14 4) Mendoza, Matthew C 13
31.25 1:05.14 (1:05.14) 1:35.73 (30.59) 2:10.34 (1:05.20)
2:41.52 (31.18) 3:16.96 (1:06.62) 3:48.37 (31.41) 4:22.12 (1:05.16)
7 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:22.02 x4:30.06
1) Lee, Christopher E 13 2) Krakoski, Kyle J 13
3) Cardenas, Patrick M 13 4) Fredrikson, Zach W 14
31.62 1:06.89 (1:06.89) 1:38.68 (31.79) 2:14.55 (1:07.66)
2:45.10 (30.55) 3:20.64 (1:06.09) 3:53.42 (32.78) 4:30.06 (1:09.42)
Event 27 Girls 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 2:31.05 2:31.34 9
32.47 1:12.06 (39.59) 1:58.08 (46.02) 2:31.34 (33.26)
2 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 2:39.56 2:39.24 7
34.90 1:15.58 (40.68) 2:04.59 (49.01) 2:39.24 (34.65)
3 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 2:42.12 2:39.78 6
35.10 1:17.04 (41.94) 2:02.82 (45.78) 2:39.78 (36.96)
4 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 2:40.74 2:41.01 5
36.12 1:21.38 (45.26) 2:05.79 (44.41) 2:41.01 (35.22)
5 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 2:47.71 2:42.45 4
36.59 1:19.41 (42.82) 2:06.48 (47.07) 2:42.45 (35.97)
6 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 2:45.54 2:43.06 3
37.40 1:19.44 (42.04) 2:06.31 (46.87) 2:43.06 (36.75)
7 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 2:40.13 2:44.91 2
37.50 1:20.51 (43.01) 2:07.58 (47.07) 2:44.91 (37.33)
8 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 2:48.90 2:46.04 1
33.76 1:17.48 (43.72) 2:08.48 (51.00) 2:46.04 (37.56)
9 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 2:55.62 2:46.98
35.29 1:20.09 (44.80) 2:11.77 (51.68) 2:46.98 (35.21)
10 Smith, Katy R 12 DTAC-AZ 2:53.76 2:48.59
36.68 1:19.70 (43.02) 2:10.93 (51.23) 2:48.59 (37.66)
11 Johnson, Malia S 11 SAC-AZ 2:51.74 2:48.66
35.56 1:19.76 (44.20) 2:11.67 (51.91) 2:48.66 (36.99)
12 Garceau, Samantha M 12 SMST-SN 2:54.87 2:48.75
37.15 1:20.24 (43.09) 2:12.27 (52.03) 2:48.75 (36.48)
13 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 2:55.89 2:49.00
38.11 1:21.50 (43.39) 2:11.83 (50.33) 2:49.00 (37.17)
14 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 2:47.65 2:49.43
35.94 1:18.97 (43.03) 2:10.32 (51.35) 2:49.43 (39.11)
15 Victor, Estephania 11 JAL-ZZ 2:58.00 2:50.67
36.94 1:21.16 (44.22) 2:14.78 (53.62) 2:50.67 (35.89)
16 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 2:54.24 2:51.54
36.07 1:19.64 (43.57) 2:12.16 (52.52) 2:51.54 (39.38)
17 Wong, Kimberly B 11 IHAC-CA 2:52.52 2:52.51
37.93 1:26.04 (48.11) 2:13.27 (47.23) 2:52.51 (39.24)
18 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:56.26 2:52.58
38.65 1:23.84 (45.19) 2:16.31 (52.47) 2:52.58 (36.27)
19 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 2:55.79 2:52.67
37.28 1:22.79 (45.51) 2:13.81 (51.02) 2:52.67 (38.86)
20 Audino, Morgan F 12 BC-PN 2:54.09 2:52.83
38.09 1:21.56 (43.47) 2:13.87 (52.31) 2:52.83 (38.96)
21 Thomson, Kelsey E 12 Brophy Swim Team-AZ 2:57.23 2:53.07
37.04 1:23.54 (46.50) 2:13.25 (49.71) 2:53.07 (39.82)
22 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 2:55.69 2:53.41
37.86 1:22.21 (44.35) 2:15.62 (53.41) 2:53.41 (37.79)
23 Nakazato, Hope E 12 TJCC-AZ 2:58.49 2:53.48
40.75 1:26.78 (46.03) 2:14.50 (47.72) 2:53.48 (38.98)
24 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 2:54.67 2:54.42
41.42 1:23.99 (42.57) 2:16.16 (52.17) 2:54.42 (38.26)
25 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:58.49 2:54.54
38.70 1:21.85 (43.15) 2:15.47 (53.62) 2:54.54 (39.07)
26 Drieslein, Marina E 12 IHAC-CA 2:58.49 2:55.84
38.14 1:23.95 (45.81) 2:15.24 (51.29) 2:55.84 (40.60)
27 McMullan, Valerie B 11 SDA-AZ 2:58.49 2:57.03
39.56 1:25.49 (45.93) 2:15.88 (50.39) 2:57.03 (41.15)
28 Dahl, Rachel C 12 Rio-AZ 2:58.42 2:57.44
38.20 1:25.90 (47.70) 2:16.45 (50.55) 2:57.44 (40.99)
29 Wood, Skotia N 12 SAC-AZ 2:58.49 2:58.90
37.79 1:23.47 (45.68) 2:19.89 (56.42) 2:58.90 (39.01)
30 Maddy, Kelsey E 12 DTAC-AZ 2:54.99 3:02.81
41.71 1:29.72 (48.01) 2:25.04 (55.32) 3:02.81 (37.77)
31 Roman, Bianca E 12 Brophy Swim Team-AZ 2:57.36 3:03.00
41.51 1:29.29 (47.78) 2:22.06 (52.77) 3:03.00 (40.94)
32 Ho, Sharon 11 IHAC-CA 2:58.49 3:04.18
42.28 1:25.57 (43.29) 2:22.52 (56.95) 3:04.18 (41.66)
33 Baumhart, Elizabeth Z 12 ASG-AZ 2:58.49 3:06.95
40.76 1:26.76 (46.00) 2:26.54 (59.78) 3:06.95 (40.41)
34 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 2:58.49 3:09.24
44.14 1:33.87 (49.73) 2:29.62 (55.75) 3:09.24 (39.62)
-- Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 2:33.95 DQ
32.64 1:13.93 (41.29) 1:56.87 (42.94) DQ (33.48)
Event 28 Boys 11-12 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 2:32.01 2:30.07 9
32.35 1:09.97 (37.62) 1:57.20 (47.23) 2:30.07 (32.87)
2 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 2:36.56 2:32.54 7
32.74 1:13.85 (41.11) 1:56.86 (43.01) 2:32.54 (35.68)
3 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 2:44.26 2:40.82 6
34.35 1:16.06 (41.71) 2:05.56 (49.50) 2:40.82 (35.26)
4 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 2:43.18 2:41.70 5
35.80 1:16.88 (41.08) 2:07.13 (50.25) 2:41.70 (34.57)
5 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 2:48.57 2:43.02 4
35.96 1:16.79 (40.83) 2:04.68 (47.89) 2:43.02 (38.34)
6 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 2:53.11 2:47.06 3
39.08 1:23.01 (43.93) 2:10.58 (47.57) 2:47.06 (36.48)
7 Mickelson, Carl H 12 Rio-AZ 2:50.90 2:47.35 2
36.64 1:20.24 (43.60) 2:07.85 (47.61) 2:47.35 (39.50)
8 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 2:59.21 2:50.52 1
39.66 1:27.26 (47.60) 2:14.45 (47.19) 2:50.52 (36.07)
9 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 2:50.48 2:51.48
35.50 1:21.31 (45.81) 2:15.27 (53.96) 2:51.48 (36.21)
10 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 3:00.12 2:51.69
37.22 1:22.69 (45.47) 2:15.25 (52.56) 2:51.69 (36.44)
11 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 2:52.18 2:52.02
37.33 1:21.96 (44.63) 2:13.58 (51.62) 2:52.02 (38.44)
12 Knight, Spencer M 12 SAC-AZ 2:59.23 2:52.41
39.65 1:24.68 (45.03) 2:15.51 (50.83) 2:52.41 (36.90)
13 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 2:55.65 2:53.87
36.72 1:20.30 (43.58) 2:15.78 (55.48) 2:53.87 (38.09)
14 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 2:59.46 2:53.96
39.63 1:24.19 (44.56) 2:15.54 (51.35) 2:53.96 (38.42)
15 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 2:58.00 2:54.08
40.44 1:26.09 (45.65) 2:17.94 (51.85) 2:54.08 (36.14)
16 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 2:51.94 2:54.55
37.93 1:22.13 (44.20) 2:15.88 (53.75) 2:54.55 (38.67)
17 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 3:06.13 2:55.29
38.61 1:22.52 (43.91) 2:15.78 (53.26) 2:55.29 (39.51)
18 Hojnacki, Zachary S 11 Rio-AZ 3:00.30 2:55.38
40.98 1:28.66 (47.68) 2:16.13 (47.47) 2:55.38 (39.25)
19 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 2:54.02 2:56.57
40.32 1:28.19 (47.87) 2:16.99 (48.80) 2:56.57 (39.58)
20 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 2:58.22 2:57.07
40.40 1:27.29 (46.89) 2:17.36 (50.07) 2:57.07 (39.71)
21 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 2:59.96 2:58.14
41.57 1:27.35 (45.78) 2:18.47 (51.12) 2:58.14 (39.67)
22 Estes, Stephen L 12 Brophy Swim Team-AZ 3:09.80 3:00.10
39.62 1:25.62 (46.00) 2:16.32 (50.70) 3:00.10 (43.78)
23 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 3:10.49 3:01.25
40.24 1:26.95 (46.71) 2:21.38 (54.43) 3:01.25 (39.87)
24 Navarro, Marco A 12 SDA-AZ 2:56.38 3:02.01
40.93 1:32.34 (51.41) 2:18.70 (46.36) 3:02.01 (43.31)
25 Wong, Bryant C 11 SDA-AZ 3:00.87 3:02.67
38.17 1:25.58 (47.41) 2:22.53 (56.95) 3:02.67 (40.14)
26 Boswell, Haaken H 12 Rio-AZ 3:09.40 3:03.81
40.58 1:29.72 (49.14) 2:21.01 (51.29) 3:03.81 (42.80)
27 Chou, Robert 12 IHAC-CA 3:05.73 3:04.08
40.37 1:30.35 (49.98) 2:22.69 (52.34) 3:04.08 (41.39)
28 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 3:01.49 3:04.57
41.00 1:31.84 (50.84) 2:22.05 (50.21) 3:04.57 (42.52)
29 Hornoiu, Marc E 12 BC-PN 3:10.49 3:09.67
39.10 1:28.33 (49.23) 2:24.67 (56.34) 3:09.67 (45.00)
30 Morrow, Devon S 11 DTAC-AZ 3:10.49 3:12.26
45.17 1:32.46 (47.29) 2:29.31 (56.85) 3:12.26 (42.95)
Event 29 Girls 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 2:52.02 2:50.16 9
37.35 1:21.09 (43.74) 2:13.88 (52.79) 2:50.16 (36.28)
2 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 2:54.27 2:52.74 7
36.67 1:20.12 (43.45) 2:13.28 (53.16) 2:52.74 (39.46)
3 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 3:01.33 2:53.50 6
36.99 1:25.57 (48.58) 2:16.44 (50.87) 2:53.50 (37.06)
4 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 2:59.27 2:53.79 5
39.59 1:25.35 (45.76) 2:14.90 (49.55) 2:53.79 (38.89)
5 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 2:53.06 2:55.54 4
39.26 1:23.61 (44.35) 2:20.86 (57.25) 2:55.54 (34.68)
6 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 3:02.06 2:57.89 3
41.00 1:26.49 (45.49) 2:19.07 (52.58) 2:57.89 (38.82)
7 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 3:08.82 2:58.74 2
38.79 1:25.20 (46.41) 2:21.33 (56.13) 2:58.74 (37.41)
8 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 3:03.43 2:58.80 1
39.72 1:26.09 (46.37) 2:17.63 (51.54) 2:58.80 (41.17)
9 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 2:59.52 2:58.93
38.27 1:25.99 (47.72) 2:19.17 (53.18) 2:58.93 (39.76)
10 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 3:00.84 2:59.40
41.72 1:30.71 (48.99) 2:18.72 (48.01) 2:59.40 (40.68)
11 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 3:13.68 3:08.79
42.96 1:33.93 (50.97) 2:28.12 (54.19) 3:08.79 (40.67)
12 Cox, Megan S 9 SAC-AZ 3:12.21 3:09.44
42.68 1:29.94 (47.26) 2:26.15 (56.21) 3:09.44 (43.29)
13 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 3:05.34 3:11.39
43.20 1:28.02 (44.82) 2:23.47 (55.45) 3:11.39 (47.92)
14 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 3:17.95 3:11.94
42.33 1:33.84 (51.51) 2:28.28 (54.44) 3:11.94 (43.66)
15 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 3:11.85 3:14.22
43.07 1:33.87 (50.80) 2:28.82 (54.95) 3:14.22 (45.40)
16 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 3:18.00 3:16.01
44.92 1:32.57 (47.65) 2:33.53 (1:00.96) 3:16.01 (42.48)
17 Mei, Jennifer 10 IHAC-CA 3:25.48 3:16.12
45.03 1:36.93 (51.90) 2:33.19 (56.26) 3:16.12 (42.93)
18 Johnson, Carly A 9 SAC-AZ 3:15.30 3:16.51
41.54 1:32.20 (50.66) 2:32.58 (1:00.38) 3:16.51 (43.93)
19 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 3:17.82 3:16.90
43.07 1:35.69 (52.62) 2:36.93 (1:01.24) 3:16.90 (39.97)
20 Li, Celina T 7 Afox-AZ 3:19.29 3:19.85
43.10 1:34.64 (51.54) 2:36.67 (1:02.03) 3:19.85 (43.18)
21 Bossaert, Simone G 10 SAC-AZ 3:25.69 3:24.99
44.14 1:35.61 (51.47) 2:38.14 (1:02.53) 3:24.99 (46.85)
22 Wong, Mabel K 9 IHAC-CA 3:21.51 3:25.57
50.00 1:41.23 (51.23) 2:41.61 (1:00.38) 3:25.57 (43.96)
23 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 3:25.74 3:28.38
47.95 1:41.82 (53.87) 2:42.39 (1:00.57) 3:28.38 (45.99)
-- Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 3:20.20 DQ
39.97 1:31.41 (51.44) 2:31.07 (59.66) DQ (41.60)
-- Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 3:09.36 DQ
39.66 1:29.50 (49.84) 2:27.39 (57.89) DQ (43.10)
Event 30 Boys 10 & Under 200 LC Meter IM
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 2:58.16 2:54.97 9
39.73 1:24.18 (44.45) 2:16.44 (52.26) 2:54.97 (38.53)
2 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 3:00.72 2:58.91 7
40.33 1:04.07 (23.74) 2:58.91 (1:54.84)
3 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 3:10.33 3:02.85 6
40.84 1:27.58 (46.74) 2:24.03 (56.45) 3:02.85 (38.82)
4 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 3:11.23 3:05.12 5
38.77 1:28.48 (49.71) 2:23.61 (55.13) 3:05.12 (41.51)
5 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 3:07.47 3:07.70 4
41.10 1:28.42 (47.32) 2:24.95 (56.53) 3:07.70 (42.75)
6 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 3:23.62 3:08.49 3
40.14 1:27.51 (47.37) 2:24.77 (57.26) 3:08.49 (43.72)
7 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 3:02.92 3:10.29 2
42.69 1:31.24 (48.55) 2:27.73 (56.49) 3:10.29 (42.56)
8 Conti, David C 10 Rio-AZ 3:13.66 3:13.71 1
44.60 1:34.86 (50.26) 2:29.52 (54.66) 3:13.71 (44.19)
9 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 3:13.77 3:13.77
45.13 1:42.59 (57.46) 2:31.87 (49.28) 3:13.77 (41.90)
10 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 3:21.88 3:21.07
47.25 1:38.91 (51.66) 2:38.65 (59.74) 3:21.07 (42.42)
11 Chou, Eric 10 IHAC-CA 3:20.76 3:24.12
48.12 1:37.82 (49.70) 2:39.33 (1:01.51) 3:24.12 (44.79)
12 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 3:35.07 3:24.74
2:40.77 3:23.73 (42.96) 3:24.74 (1.01)
13 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 3:23.49 3:26.55
48.97 1:44.50 (55.53) 2:39.23 (54.73) 3:26.55 (47.32)
14 Park, Jaewoo 10 SDA-AZ 3:34.76 3:35.31
48.26 1:45.99 (57.73) 2:48.92 (1:02.93) 3:35.31 (46.39)
15 Loui, John C 9 SDA-AZ 3:37.32 3:36.27
47.15 1:44.94 (57.79) 2:50.16 (1:05.22) 3:36.27 (46.11)
16 Thomas, Hayden D 10 SDA-AZ 3:33.74 3:37.91
51.69 1:48.54 (56.85) 2:49.83 (1:01.29) 3:37.91 (48.08)
Event 31 Girls 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 2:55.75 2:40.73 9
37.91 1:18.47 (40.56) 1:58.95 (40.48) 2:40.73 (41.78)
2 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 2:46.74 2:43.18 7
38.18 1:19.02 (40.84) 2:01.35 (42.33) 2:43.18 (41.83)
3 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 2:47.56 2:45.91 6
39.48 1:21.52 (42.04) 2:05.36 (43.84) 2:45.91 (40.55)
4 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 2:50.42 2:48.03 5
42.08 1:24.69 (42.61) 2:07.96 (43.27) 2:48.03 (40.07)
5 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:59.72 2:49.24 4
40.34 1:23.74 (43.40) 2:07.91 (44.17) 2:49.24 (41.33)
6 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 2:59.03 2:49.46 3
41.02 1:24.08 (43.06) 2:08.40 (44.32) 2:49.46 (41.06)
7 Luko, Olivia L 11 TJCC-AZ 2:50.25 2:50.08 2
39.87 1:23.01 (43.14) 2:07.12 (44.11) 2:50.08 (42.96)
8 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 2:54.88 2:51.41 1
40.42 1:24.10 (43.68) 2:08.17 (44.07) 2:51.41 (43.24)
9 Kerrigan, Amber L 12 Brophy Swim Team-AZ 3:01.59 2:52.73
40.47 1:24.65 (44.18) 2:09.15 (44.50) 2:52.73 (43.58)
10 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 2:57.82 2:52.83
41.56 1:25.45 (43.89) 2:09.65 (44.20) 2:52.83 (43.18)
11 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 3:01.59 2:56.51
42.97 1:27.91 (44.94) 2:12.82 (44.91) 2:56.51 (43.69)
12 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:58.75 2:58.60
42.35 1:27.29 (44.94) 2:13.88 (46.59) 2:58.60 (44.72)
13 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 3:01.59 3:01.16
43.20 1:28.08 (44.88) 2:15.17 (47.09) 3:01.16 (45.99)
14 Baumhart, Elizabeth Z 12 ASG-AZ 3:01.59 3:02.53
42.82 1:28.88 (46.06) 2:16.90 (48.02) 3:02.53 (45.63)
15 Karasch, Amelia R 12 Brophy Swim Team-AZ 3:01.59 3:05.07
41.60 1:27.73 (46.13) 2:16.77 (49.04) 3:05.07 (48.30)
16 Roman, Bianca E 12 Brophy Swim Team-AZ 2:55.91 3:07.90
43.66 1:32.40 (48.74) 2:20.01 (47.61) 3:07.90 (47.89)
17 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 3:01.59 3:14.63
45.68 1:35.85 (50.17) 2:27.59 (51.74) 3:14.63 (47.04)
Event 32 Boys 11-12 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 2:45.66 2:34.26 9
36.79 1:15.48 (38.69) 1:55.60 (40.12) 2:34.26 (38.66)
2 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 2:40.62 2:38.50 7
37.43 1:18.18 (40.75) 2:00.29 (42.11) 2:38.50 (38.21)
3 Berens, David M 11 TJCC-AZ 2:50.49 2:49.05 6
39.56 1:22.05 (42.49) 2:06.74 (44.69) 2:49.05 (42.31)
4 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:58.98 2:50.08 5
40.77 1:24.96 (44.19) 2:08.34 (43.38) 2:50.08 (41.74)
5 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 3:00.01 2:50.37 4
40.79 1:23.31 (42.52) 2:08.05 (44.74) 2:50.37 (42.32)
6 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 2:47.77 2:50.72 3
39.78 1:24.39 (44.61) 2:09.03 (44.64) 2:50.72 (41.69)
7 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 3:00.40 2:52.72 2
40.67 1:24.35 (43.68) 2:09.53 (45.18) 2:52.72 (43.19)
8 Bergthold, Chris M 12 SDA-AZ 3:00.38 2:53.68 1
40.89 1:24.65 (43.76) 2:09.22 (44.57) 2:53.68 (44.46)
9 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 2:59.76 2:54.44
40.30 1:26.57 (46.27) 2:12.20 (45.63) 2:54.44 (42.24)
10 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 2:56.90 2:56.39
41.17 1:25.66 (44.49) 2:11.46 (45.80) 2:56.39 (44.93)
11 Estes, Stephen L 12 Brophy Swim Team-AZ 3:15.26 2:58.20
42.30 1:27.37 (45.07) 2:13.70 (46.33) 2:58.20 (44.50)
12 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 3:19.99 2:59.18
42.82 1:29.01 (46.19) 2:15.25 (46.24) 2:59.18 (43.93)
13 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 2:59.88 2:59.61
42.88 1:28.50 (45.62) 2:14.70 (46.20) 2:59.61 (44.91)
14 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 3:03.13 3:02.84
42.21 1:29.91 (47.70) 2:16.87 (46.96) 3:02.84 (45.97)
15 Schultz, Nick L 11 Silver Fins-AZ 3:19.99 3:03.70
42.58 1:30.14 (47.56) 2:17.94 (47.80) 3:03.70 (45.76)
16 McAndrew, Marc I 11 SDA-AZ 3:03.17 3:04.30
42.37 1:29.65 (47.28) 2:17.89 (48.24) 3:04.30 (46.41)
17 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 3:11.68 3:05.37
43.42 1:31.01 (47.59) 2:19.22 (48.21) 3:05.37 (46.15)
18 Taylor, Jacob B 12 Brophy Swim Team-AZ 2:59.96 3:08.98
42.57 1:30.06 (47.49) 2:20.79 (50.73) 3:08.98 (48.19)
19 Wagner, Jordan S 12 Silver Fins-AZ 3:17.47 3:11.03
44.07 1:32.98 (48.91) 2:23.17 (50.19) 3:11.03 (47.86)
20 Hornoiu, Marc E 12 BC-PN 3:11.33 3:12.75
43.92 1:33.90 (49.98) 2:24.21 (50.31) 3:12.75 (48.54)
21 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 3:19.99 3:13.23
45.50 1:34.99 (49.49) 2:24.53 (49.54) 3:13.23 (48.70)
22 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 3:12.47 3:15.48
46.32 1:35.43 (49.11) 2:27.27 (51.84) 3:15.48 (48.21)
-- Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 3:11.63 DQ
43.81 1:31.43 (47.62) 2:19.63 (48.20) DQ (46.12)
Event 33 Girls 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 1:18.89 1:18.31 9
39.84 1:18.31 (38.47)
2 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 1:20.34 1:18.64 7
38.63 1:18.64 (40.01)
3 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 1:24.39 1:24.29 6
42.14 1:24.29 (42.15)
4 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 1:27.13 1:25.11 5
41.89 1:25.11 (43.22)
5 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 1:26.22 1:25.67 4
41.24 1:25.67 (44.43)
6 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 1:25.58 1:25.97 3
42.51 1:25.97 (43.46)
7 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 1:27.12 1:26.26 2
42.43 1:26.26 (43.83)
8 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 1:28.39 1:27.29 1
43.02 1:27.29 (44.27)
9 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 1:31.59 1:27.53
43.46 1:27.53 (44.07)
10 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 1:34.47 1:30.93
42.81 1:30.93 (48.12)
11 Cox, Megan S 9 SAC-AZ 1:38.05 1:31.71
43.45 1:31.71 (48.26)
12 Johnson, Carly A 9 SAC-AZ 1:35.37 1:32.14
45.46 1:32.14 (46.68)
13 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 1:32.99 1:32.31
45.46 1:32.31 (46.85)
14 Bossaert, Simone G 10 SAC-AZ 1:33.90 1:32.70
45.12 1:32.70 (47.58)
15 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 1:36.75 1:35.52
46.18 1:35.52 (49.34)
16 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 1:38.43 1:38.43
47.83 1:38.43 (50.60)
17 Wong, Mabel K 9 IHAC-CA 1:40.32 1:45.40
51.35 1:45.40 (54.05)
Event 34 Boys 10 & Under 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 1:31.02 1:28.51 9
43.32 1:28.51 (45.19)
2 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 1:30.36 1:29.45 7
44.49 1:29.45 (44.96)
3 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 1:28.99 1:30.56 6
43.87 1:30.56 (46.69)
4 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 1:37.68 1:30.99 5
44.84 1:30.99 (46.15)
5 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 1:41.99 1:31.26 4
44.83 1:31.26 (46.43)
6 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 1:28.85 1:32.09 3
45.48 1:32.09 (46.61)
7 Chou, Eric 10 IHAC-CA 1:34.65 1:34.78 2
46.05 1:34.78 (48.73)
8 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 1:40.53 1:37.45 1
48.50 1:37.45 (48.95)
9 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 1:40.11 1:38.24
47.57 1:38.24 (50.67)
10 Settlage, Max F 10 FSS-AZ 1:26.79 1:39.56
49.15 1:39.56 (50.41)
Event 35 Girls 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 28.51 29.00 9
2 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 29.56 29.11 6.5
2 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 29.36 29.11 6.5
4 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 29.65 29.62 5
5 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 29.97 29.82 4
6 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 29.87 30.08 3
7 Maddy, Kelsey E 12 DTAC-AZ 29.30 30.13 2
8 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 31.04 30.47 1
9 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 32.49 30.68
10 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 31.07 30.71
11 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 30.07 31.10
12 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 31.96 31.20
13 Roggensack, Kelsey J 12 SDA-AZ 32.15 31.34
14 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 31.34 31.41
15 Lavoie, Marie M 12 Brophy Swim Team-AZ 32.49 31.57
16 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 32.05 31.67
17 McMullan, Valerie B 11 SDA-AZ 32.41 31.72
18 Laporte, Lindsey L 11 SAC-AZ 32.05 31.84
19 Audino, Morgan F 12 BC-PN 32.25 31.89
20 Smith, Katy R 12 DTAC-AZ 31.21 31.91
21 Wood, Skotia N 12 SAC-AZ 32.49 31.98
22 Garceau, Samantha M 12 SMST-SN 32.06 32.06
23 Victor, Estephania 11 JAL-ZZ 31.95 32.26
24 Luko, Olivia L 11 TJCC-AZ 32.49 32.50
25 Karasch, Amelia R 12 Brophy Swim Team-AZ 32.49 32.60
26 Johnson, Malia S 11 SAC-AZ 31.72 32.61
27 Kerrigan, Amber L 12 Brophy Swim Team-AZ 32.49 32.79
28 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 32.39 32.90
29 Ho, Sharon 11 IHAC-CA 32.49 33.54
30 Drieslein, Marina E 12 IHAC-CA 32.49 33.76
31 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 32.49 34.02
Event 36 Boys 11-12 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 31.22 29.42 9
2 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 29.53 29.76 7
3 Hwang, Benjamin L 12 IHAC-CA 29.91 29.78 6
4 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 30.59 30.22 5
5 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 30.04 30.44 4
6 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 31.04 30.64 3
7 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 33.09 31.05 2
8 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 32.60 31.16 1
9 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 32.23 31.35
10 Mickelson, Carl H 12 Rio-AZ 31.75 31.43
11 Berens, David M 11 TJCC-AZ 31.55 31.45
12 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 31.74 31.69
13 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 32.23 31.89
14 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 32.31 31.99
15 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 32.75 32.18
16 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 32.94 32.51
17 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 33.09 32.55
18 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 32.55 32.64
19 Lambert, Roland P 12 Brophy Swim Team-AZ 33.09 34.68
20 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 33.09 34.77
21 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 33.09 35.32
22 Knight, Spencer M 12 SAC-AZ 33.09 36.48
23 Taylor, Jacob B 12 Brophy Swim Team-AZ 33.09 37.72
Event 37 Girls 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 31.74 30.67 9
2 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 32.03 32.10 7
3 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 31.37 32.19 6
4 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 32.94 32.39 5
5 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 32.13 32.59 4
6 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 32.10 32.79 3
7 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 32.87 33.18 2
8 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 35.40 34.07 1
9 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 36.89 34.38
10 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 35.07 34.39
11 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 35.28 34.44
12 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 34.21 34.72
13 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 35.07 34.88
14 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 36.85 34.90
15 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 34.28 35.06
16 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 34.92 35.72
17 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 35.88 36.03
18 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 34.34 36.13
19 Rhyne, Austin B 10 STAR-AZ 36.34 36.43
20 Cox, Megan S 9 SAC-AZ 35.32 36.82
21 Li, Celina T 7 Afox-AZ 36.87 37.63
Event 38 Boys 10 & Under 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 33.32 33.32 9
2 Conti, David C 10 Rio-AZ 32.64 33.72 7
3 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 34.85 34.00 6
4 Lundstrom, Thomas J 10 AZM-AZ 38.59 34.38 5
5 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 34.75 35.09 4
6 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 35.03 35.10 3
7 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 35.75 35.62 2
8 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 35.15 35.78 1
9 Maddy, Seth C 9 DTAC-AZ 35.24 36.21
10 Park, Jaewoo 10 SDA-AZ 35.77 36.33
11 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 38.59 37.86
12 Loui, John C 9 SDA-AZ 36.33 37.99
13 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 38.01 39.38
14 Chou, Eric 10 IHAC-CA 38.44 39.79
Event 39 Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 1:59.42 1:58.45 18
1) Lopus, Whitney E 12 2) Miner, Cimone N 12
3) Ripley, Rachel A 12 4) Clement, Melanie B 12
58.09 1:58.45 (1:00.36)
2 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 2:06.00 2:04.03 14
1) Godfred, Rachel M 12 2) Audino, Morgan F 12
3) MacLean, Erin L 11 4) Cardwell, Maureen K 12
1:01.54 2:04.03 (1:02.49)
3 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 2:08.02 2:06.89 12
1) Krakoski, Haley E 11 2) Cardenas, Julia T 11
3) Lavoie, Marie M 12 4) Herriot, Katie A 12
1:03.53 2:06.89 (1:03.36)
4 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 2:11.36 2:07.85 10
1) Caldwell, Dani M 12 2) Roggensack, Kelsey J 12
3) Corbin, Kaelynn M 11 4) McMullan, Valerie B 11
1:02.39 2:07.85 (1:05.46)
5 Tucson Jewish Community Center-AZ 'A' 2:11.42 2:08.89 8
1) Luko, Olivia L 11 2) Chuk, Karima A 11
3) Puchi, Raegan D 12 4) Nakazato, Hope E 12
1:02.95 2:08.89 (1:05.94)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 2:14.02 2:14.65 6
1) Kerrigan, Amber L 12 2) Brewer, Ashley E 11
3) Karasch, Amelia R 12 4) Thomson, Kelsey E 12
1:05.76 2:14.65 (1:08.89)
Event 40 Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:04.10 2:04.06 18
1) Thompson, Austen L 12 2) Davis, Ryan J 12
3) Miernicki, Paul M 12 4) Dignan, Ryan F 11
1:00.23 2:04.06 (1:03.83)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:07.50 2:04.63 14
1) Uncanin, Chris S 12 2) Chung, Alex D 12
3) Ostrowski, Shane A 12 4) Hwang, Benjamin L 12
1:01.31 2:04.63 (1:03.32)
3 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 2:08.02 2:04.75 12
1) Heiler, Joseph C 12 2) Rubin, Mark P 12
3) Estes, Nathan W 12 4) Lendrum, Alex A 11
1:04.00 2:04.75 (1:00.75)
4 Tucson Jewish Community Center-AZ 'A' 2:07.43 2:10.69 10
1) Weintraub, Aaron B 11 2) Berens, David M 11
3) Teegarden, Sam A 12 4) CarterDoyle, Griff T 10
1:01.82 2:10.69 (1:08.87)
5 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 2:13.85 2:16.23 8
1) Navarro, Marco A 12 2) Bergthold, Chris M 12
3) McAndrew, Marc I 11 4) Wong, Bryant C 11
1:07.59 2:16.23 (1:08.64)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 2:13.02 2:17.76 6
1) Krzyzanowski, Richie R 11 2) Taylor, Jacob B 12
3) Cullom, Deni D 11 4) Kohnen, Bobby E 11
1:11.19 2:17.76 (1:06.57)
Event 41 Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:16.82 2:14.46 18
1) Andrews, Tinsley M 10 2) Olsen, Katie K 10
3) Connell, Alison D 10 4) Johnson, Rylie E 10
1:07.56 2:14.46 (1:06.90)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:15.50 2:16.84 14
1) Perdue, Lisa R 10 2) Garcia, Kylie J 10
3) Wong, Mabel K 9 4) Marsh, Jessica R 10
1:08.43 2:16.84 (1:08.41)
Event 42 Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:14.50 2:21.23 18
1) Beltran, Derick 10 2) Wu, Elmer 10
3) Chou, Eric 10 4) Wang, Timothy T 10
1:10.56 2:21.23 (1:10.67)
2 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:23.50 2:29.27 14
1) Park, Jaewoo 10 2) Loui, John C 9
3) Ding, Jeff 10 4) Ripley, Erik A 10
1:15.30 2:29.27 (1:13.97)
3 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 3:00.02 2:38.97 12
1) Smith, Carter M 10 2) Radcliffe, Colin S 10
3) Herriot, Woody H 10 4) Krzyzanowski, Russell S 9
1:15.60 2:38.97 (1:23.37)
4 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 2:35.80 2:40.24 10
1) Hanke, Dolff D 10 2) Dignan, Connor R 10
3) Shores, Connor S 9 4) Thomas, Hayden D 10
1:18.63 2:40.24 (1:21.61)
Event 43 Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:13.49
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:08.57 1:07.39 9
33.26 1:07.39 (34.13)
2 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:09.26 1:08.49 7
33.88 1:08.49 (34.61)
3 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 1:08.53 1:08.58 6
34.17 1:08.58 (34.41)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 1:10.21 1:09.04 5
34.62 1:09.04 (34.42)
5 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 1:10.93 1:10.23 4
34.55 1:10.23 (35.68)
6 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 1:11.16 1:10.25 3
34.77 1:10.25 (35.48)
7 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 1:11.31 1:10.30 2
35.06 1:10.30 (35.24)
8 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:11.23 1:11.47 1
34.78 1:11.47 (36.69)
Event 43 Girls 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:13.49
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 1:08.01 1:08.53
33.98 1:08.53 (34.55)
2 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:08.39 1:08.57
33.45 1:08.57 (35.12)
3 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:08.40 1:09.26
33.81 1:09.26 (35.45)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 1:08.31 1:10.21
35.00 1:10.21 (35.21)
5 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 1:10.66 1:10.93
34.32 1:10.93 (36.61)
6 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 1:11.31 1:11.16
34.92 1:11.16 (36.24)
7 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:11.14 1:11.23
34.91 1:11.23 (36.32)
8 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 1:11.98 1:11.31
35.18 1:11.31 (36.13)
-------------------------------------------------------------------------
9 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 1:10.63 1:11.41
10 Garcia, Jordanne K 16 IHAC-CA 1:08.51 1:11.63
34.75 1:11.63 (36.88)
-------------------------------------------------------------------------
11 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 1:11.98 1:11.93
34.66 1:11.93 (37.27)
12 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 1:08.43 1:12.20
35.58 1:12.20 (36.62)
13 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 1:11.15 1:12.22
35.15 1:12.22 (37.07)
14 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 1:11.27 1:12.40
35.15 1:12.40 (37.25)
15 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 1:09.39 1:12.87
35.74 1:12.87 (37.13)
16 Olderog, Kara M 17 DTAC-AZ 1:13.49 1:12.92
35.17 1:12.92 (37.75)
17 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN 1:12.65 1:13.23
35.93 1:13.23 (37.30)
18 McCoy, Katherine B 18 Ford Aquatics-AZ 1:11.01 1:13.82
35.64 1:13.82 (38.18)
19 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 1:12.97 1:13.91
36.13 1:13.91 (37.78)
20 Newcmer, Margot K 18 UNAFO-AZ 1:07.70 1:14.61
36.04 1:14.61 (38.57)
21 Pham, Kim H 16 IHAC-CA 1:09.71 1:14.64
35.66 1:14.64 (38.98)
22 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 1:11.11 1:14.70
36.27 1:14.70 (38.43)
23 Cochrane, Megan L 15 SDA-AZ 1:13.22 1:14.99
36.70 1:14.99 (38.29)
24 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ 1:11.34 1:15.52
36.67 1:15.52 (38.85)
25 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 1:13.49 1:15.83
36.78 1:15.83 (39.05)
26 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 1:13.49 1:15.90
37.16 1:15.90 (38.74)
27 Judge, Rachel L 15 SAC-AZ 1:13.44 1:17.08
37.22 1:17.08 (39.86)
28 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 1:13.49 1:17.09
37.58 1:17.09 (39.51)
29 Lundin, Laura C 15 Rio-AZ 1:13.48 1:18.96
37.42 1:18.96 (41.54)
30 Smith, Amanda N 15 SAC-AZ 1:13.11 1:19.29
37.91 1:19.29 (41.38)
31 Roden, Amy L 16 PST-AZ 1:13.49 1:19.61
38.14 1:19.61 (41.47)
Event 44 Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:06.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 1:02.80 59.74 2
29.22 59.74 (30.52)
2 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 1:01.26 59.92 7
29.45 59.92 (30.47)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 1:03.09 1:01.14 6
29.53 1:01.14 (31.61)
4 Sussex, Sean R 18 BC-PN 1:03.16 1:01.55 4
30.47 1:01.55 (31.08)
5 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 1:02.53 1:01.56 5
29.93 1:01.56 (31.63)
6 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 1:02.41 1:02.56 9
30.14 1:02.56 (32.42)
7 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 1:03.68 1:03.69 1
30.91 1:03.69 (32.78)
8 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 1:03.42 1:03.99 3
30.56 1:03.99 (33.43)
Event 44 Boys 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:06.19
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 1:00.46 1:01.26
30.11 1:01.26 (31.15)
2 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 59.93 1:02.41
30.14 1:02.41 (32.27)
3 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 1:02.68 1:02.53
30.22 1:02.53 (32.31)
4 Plank, Greg J 25 SAC-AZ 57.95 1:02.80
30.38 1:02.80 (32.42)
5 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 1:00.00 1:03.09
31.13 1:03.09 (31.96)
6 Sussex, Sean R 18 BC-PN 1:01.53 1:03.16
31.01 1:03.16 (32.15)
7 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 1:03.60 1:03.42
30.81 1:03.42 (32.61)
8 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 1:00.19 1:03.68
31.40 1:03.68 (32.28)
-------------------------------------------------------------------------
9 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 1:04.73 1:04.35
31.97 1:04.35 (32.38)
10 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 1:02.38 1:04.41
31.58 1:04.41 (32.83)
-------------------------------------------------------------------------
11 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 1:04.38 1:04.85
31.52 1:04.85 (33.33)
12 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 1:04.78 1:04.86
31.56 1:04.86 (33.30)
13 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 1:06.19 1:04.98
31.92 1:04.98 (33.06)
14 Taylor, Denton S 18 Afox-AZ 1:03.99 1:05.74
31.77 1:05.74 (33.97)
15 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 1:04.60 1:05.82
32.19 1:05.82 (33.63)
16 Revere, Preston C 18 ASG-AZ 1:04.50 1:06.31
31.97 1:06.31 (34.34)
17 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 1:03.42 1:06.67
32.12 1:06.67 (34.55)
18 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 1:05.06 1:06.74
32.15 1:06.74 (34.59)
19 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 1:04.25 1:06.89
32.12 1:06.89 (34.77)
20 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 1:05.82 1:07.17
33.33 1:07.17 (33.84)
21 Souther, Eric C 21 SDA-AZ 1:06.19 1:07.57
32.70 1:07.57 (34.87)
22 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 1:04.64 1:07.71
33.04 1:07.71 (34.67)
23 Hanke, Ryan M 16 DTAC-AZ 1:05.05 1:07.90
33.03 1:07.90 (34.87)
24 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 1:06.07 1:07.92
33.28 1:07.92 (34.64)
25 Richardson, Ryan K 16 SDA-AZ 1:02.78 1:08.65
33.20 1:08.65 (35.45)
26 Shores, Kevin M M 15 Brophy Swim Team-AZ 1:06.19 1:09.32
33.39 1:09.32 (35.93)
27 Johnson, Danny R 17 Afox-AZ 1:05.53 1:09.39
33.63 1:09.39 (35.76)
28 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 1:05.50 1:09.65
33.31 1:09.65 (36.34)
29 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 1:06.04 1:09.87
33.80 1:09.87 (36.07)
30 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 1:06.19 1:10.25
34.40 1:10.25 (35.85)
31 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 1:06.19 1:14.59
36.29 1:14.59 (38.30)
Event 45 Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:11.74 1:09.87 9
34.91 1:09.87 (34.96)
2 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:11.09 1:10.03 7
34.47 1:10.03 (35.56)
3 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 1:12.66 1:11.95 6
35.19 1:11.95 (36.76)
4 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 1:11.75 1:12.26 5
35.25 1:12.26 (37.01)
5 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 1:12.82 1:12.29 4
36.03 1:12.29 (36.26)
6 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 1:12.82 1:12.64 3
35.57 1:12.64 (37.07)
7 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:12.57 1:13.16 2
36.06 1:13.16 (37.10)
8 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:13.34 1:13.44 1
35.77 1:13.44 (37.67)
Event 45 Girls 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:10.33 1:11.09
34.89 1:11.09 (36.20)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:10.50 1:11.74
35.58 1:11.74 (36.16)
3 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 1:11.83 1:11.75
34.73 1:11.75 (37.02)
4 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:19.26 1:12.57
35.34 1:12.57 (37.23)
5 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 1:13.24 1:12.66
35.83 1:12.66 (36.83)
6 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 1:12.30 1:12.82
36.12 1:12.82 (36.70)
6 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 1:12.43 1:12.82
36.01 1:12.82 (36.81)
8 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:15.29 1:13.34
35.80 1:13.34 (37.54)
-------------------------------------------------------------------------
9 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:14.05 1:14.21
36.04 1:14.21 (38.17)
10 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 1:12.89 1:14.48
36.05 1:14.48 (38.43)
-------------------------------------------------------------------------
11 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 1:13.67 1:14.54
36.35 1:14.54 (38.19)
12 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 1:15.19 1:14.60
36.40 1:14.60 (38.20)
13 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 1:11.54 1:14.88
37.02 1:14.88 (37.86)
14 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 1:16.15 1:15.03
36.60 1:15.03 (38.43)
15 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 1:17.24 1:15.39
36.94 1:15.39 (38.45)
16 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 1:15.40 1:15.55
36.75 1:15.55 (38.80)
17 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 1:15.96 1:15.61
36.51 1:15.61 (39.10)
18 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 1:18.73 1:15.72
36.28 1:15.72 (39.44)
19 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:15.98 1:16.27
36.63 1:16.27 (39.64)
20 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 1:16.90 1:16.50
37.49 1:16.50 (39.01)
21 Magura, Emma M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:16.88 1:16.52
37.12 1:16.52 (39.40)
22 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 1:14.40 1:17.19
38.08 1:17.19 (39.11)
23 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ 1:18.64 1:17.73
37.69 1:17.73 (40.04)
24 Furst, Jamie N 14 SDA-AZ 1:19.19 1:17.81
38.36 1:17.81 (39.45)
25 Facinelli, Carol A 13 DTAC-AZ 1:16.86 1:18.49
37.99 1:18.49 (40.50)
26 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 1:17.01 1:18.85
37.67 1:18.85 (41.18)
27 Davis, Kara E 13 ASG-AZ 1:17.32 1:19.19
38.63 1:19.19 (40.56)
28 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 1:17.82 1:19.21
38.80 1:19.21 (40.41)
28 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 1:18.36 1:19.21
38.69 1:19.21 (40.52)
30 Rodriguez, Stephanie A 13 IHAC-CA 1:19.19 1:19.88
39.18 1:19.88 (40.70)
31 Laporte, Paige E 13 SAC-AZ 1:19.19 1:19.92
38.67 1:19.92 (41.25)
32 Stenson, Sam L 14 BC-PN NT 1:20.31
39.09 1:20.31 (41.22)
33 D'Aniello, Laura E 14 TJCC-AZ 1:19.26 1:20.41
38.71 1:20.41 (41.70)
34 Chang, Shannon 14 IHAC-CA 1:19.19 1:20.51
39.02 1:20.51 (41.49)
35 Walls, Caroline J 14 VC-AZ 1:19.19 1:21.04
39.12 1:21.04 (41.92)
36 Tadano, Kristin M 13 SAC-AZ 1:19.09 1:21.64
40.18 1:21.64 (41.46)
37 White, Brooke N 14 Rio-AZ 1:17.19 1:22.81
39.92 1:22.81 (42.89)
38 Bustos, Fernanda 13 JAL-ZZ 1:18.22 1:24.15
40.82 1:24.15 (43.33)
-- Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 1:13.96 DQ
35.83 DQ (36.48)
Event 46 Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:03.53 1:03.05 9
30.89 1:03.05 (32.16)
2 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 1:03.81 1:03.35 7
31.23 1:03.35 (32.12)
3 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:05.61 1:05.55 6
32.16 1:05.55 (33.39)
4 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 1:05.17 1:05.56 5
31.68 1:05.56 (33.88)
5 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:06.16 1:05.81 4
31.31 1:05.81 (34.50)
6 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 1:08.56 1:07.26 3
33.53 1:07.26 (33.73)
7 Baldry, David W 14 SDA-AZ 1:07.52 1:08.01 2
33.36 1:08.01 (34.65)
8 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 1:08.57 1:09.45 1
34.27 1:09.45 (35.18)
Event 46 Boys 13-14 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:04.71 1:03.53
30.92 1:03.53 (32.61)
2 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 1:03.43 1:03.81
31.33 1:03.81 (32.48)
3 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 1:05.85 1:05.17
31.80 1:05.17 (33.37)
4 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:01.76 1:05.61
32.45 1:05.61 (33.16)
5 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:05.48 1:06.16
32.02 1:06.16 (34.14)
6 Baldry, David W 14 SDA-AZ 1:09.46 1:07.52
32.94 1:07.52 (34.58)
7 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 1:07.36 1:08.56
34.70 1:08.56 (33.86)
8 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 1:09.37 1:08.57
32.90 1:08.57 (35.67)
-------------------------------------------------------------------------
9 Hallett, Austin P 13 BISC-PN 1:09.68 1:08.70
33.09 1:08.70 (35.61)
10 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 1:09.73 1:09.61
34.64 1:09.61 (34.97)
-------------------------------------------------------------------------
11 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:10.86 1:10.50
34.30 1:10.50 (36.20)
12 Diaz, Alejandro 13 JAL-ZZ 1:13.21 1:11.12
35.34 1:11.12 (35.78)
13 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 1:12.69 1:12.21
34.85 1:12.21 (37.36)
14 Koon, Nolan D 13 Csa-CA 1:11.90 1:12.47
35.28 1:12.47 (37.19)
15 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 1:13.41 1:13.02
35.65 1:13.02 (37.37)
16 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 1:14.87 1:13.18
35.47 1:13.18 (37.71)
17 Tamashiro, Bryan T 13 IHAC-CA 1:13.40 1:13.34
35.90 1:13.34 (37.44)
18 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 1:17.54 1:13.36
35.10 1:13.36 (38.26)
19 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 1:17.69 1:13.74
36.34 1:13.74 (37.40)
20 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 1:14.41 1:13.95
35.63 1:13.95 (38.32)
21 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 1:12.51 1:14.12
34.62 1:14.12 (39.50)
22 Cadena, Edgar 14 JAL-ZZ 1:14.54 1:14.46
36.57 1:14.46 (37.89)
23 Kaufman, Derek A 13 SAC-AZ 1:17.85 1:14.56
36.07 1:14.56 (38.49)
24 Russell, David W 13 SAC-AZ 1:16.21 1:14.81
37.63 1:14.81 (37.18)
25 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 1:15.63 1:15.20
37.34 1:15.20 (37.86)
26 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 1:14.63 1:15.25
37.44 1:15.25 (37.81)
27 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 1:14.25 1:15.38
36.44 1:15.38 (38.94)
28 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 1:15.61 1:15.49
36.89 1:15.49 (38.60)
29 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 1:15.10 1:15.83
37.29 1:15.83 (38.54)
30 Uncanin, Ned J 13 IHAC-CA 1:18.18 1:16.48
37.49 1:16.48 (38.99)
31 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 1:18.79 1:16.78
37.60 1:16.78 (39.18)
32 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 1:17.79 1:17.07
37.56 1:17.07 (39.51)
33 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 1:18.22 1:19.41
38.49 1:19.41 (40.92)
34 Reyes, Samuel 14 DTAC-AZ 1:18.45 1:19.48
39.32 1:19.48 (40.16)
Event 47 Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:59.19
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:44.84 2:42.61 9
38.95 1:19.96 (41.01) 2:01.48 (41.52) 2:42.61 (41.13)
2 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 2:50.11 2:44.93 7
38.17 1:19.38 (41.21) 2:02.12 (42.74) 2:44.93 (42.81)
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:46.09 2:45.93 6
39.37 1:20.79 (41.42) 2:03.67 (42.88) 2:45.93 (42.26)
4 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:50.53 2:48.20 5
39.59 1:21.95 (42.36) 2:05.79 (43.84) 2:48.20 (42.41)
5 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 2:52.67 2:50.14 4
38.08 1:20.75 (42.67) 2:04.80 (44.05) 2:50.14 (45.34)
6 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 2:53.37 2:52.84 3
39.61 1:23.02 (43.41) 2:07.79 (44.77) 2:52.84 (45.05)
7 Golden, Jennifer E 15 IHAC-CA 2:53.13 2:55.95 2
40.38 1:25.15 (44.77) 2:10.32 (45.17) 2:55.95 (45.63)
-- Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 2:50.07 DQ
38.80 1:21.24 (42.44) 2:04.80 (43.56) DQ (43.78)
Event 47 Girls 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:59.19
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:38.56 2:44.84
38.91 1:20.03 (41.12) 2:02.61 (42.58) 2:44.84 (42.23)
2 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 2:39.67 2:46.09
39.34 1:20.63 (41.29) 2:03.89 (43.26) 2:46.09 (42.20)
3 Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 2:52.23 2:50.07
39.60 1:22.54 (42.94) 2:06.41 (43.87) 2:50.07 (43.66)
4 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 2:45.06 2:50.11
39.70 1:22.13 (42.43) 2:06.31 (44.18) 2:50.11 (43.80)
5 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 2:46.97 2:50.53
39.65 1:21.64 (41.99) 2:07.08 (45.44) 2:50.53 (43.45)
6 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 2:48.71 2:52.67
39.41 1:22.77 (43.36) 2:08.02 (45.25) 2:52.67 (44.65)
7 Golden, Jennifer E 15 IHAC-CA 2:59.19 2:53.13
40.65 1:23.48 (42.83) 2:08.47 (44.99) 2:53.13 (44.66)
8 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 2:51.41 2:53.37
40.59 1:24.21 (43.62) 2:09.65 (45.44) 2:53.37 (43.72)
-------------------------------------------------------------------------
9 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 2:51.08 2:55.26
41.38 1:25.72 (44.34) 2:11.04 (45.32) 2:55.26 (44.22)
10 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 2:52.78 2:55.31
41.00 1:25.10 (44.10) 2:10.66 (45.56) 2:55.31 (44.65)
-------------------------------------------------------------------------
11 Hom, Michele W 17 BC-PN 2:55.72 2:55.52
39.73 1:23.90 (44.17) 2:10.33 (46.43) 2:55.52 (45.19)
12 Jones, Jessi J 15 ASG-AZ 2:55.68 2:56.54
40.59 1:25.36 (44.77) 2:11.13 (45.77) 2:56.54 (45.41)
13 Sole, Alissa C 17 BC-PN 2:53.06 2:56.95
40.50 1:25.43 (44.93) 2:10.90 (45.47) 2:56.95 (46.05)
14 Mulhern, Mary Beth E 15 Brophy Swim Team-AZ 2:49.29 2:57.25
41.01 1:25.15 (44.14) 2:11.39 (46.24) 2:57.25 (45.86)
15 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 2:50.07 2:57.81
40.83 1:25.36 (44.53) 2:11.41 (46.05) 2:57.81 (46.40)
16 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 2:53.03 2:58.07
41.54 1:26.85 (45.31) 2:12.37 (45.52) 2:58.07 (45.70)
17 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:57.79 2:58.49
41.93 1:27.29 (45.36) 2:12.66 (45.37) 2:58.49 (45.83)
18 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 2:59.19 2:58.95
40.76 1:26.12 (45.36) 2:13.10 (46.98) 2:58.95 (45.85)
19 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 2:51.42 3:00.14
40.73 1:26.81 (46.08) 2:13.80 (46.99) 3:00.14 (46.34)
20 Stroupe, Whitney G 17 SAC-AZ 2:59.01 3:00.95
41.45 1:26.54 (45.09) 2:13.24 (46.70) 3:00.95 (47.71)
21 Pirie, Sarah D 16 ASG-AZ 2:59.19 3:00.97
39.80 1:24.81 (45.01) 2:12.34 (47.53) 3:00.97 (48.63)
22 Kiefer, Allison M 12 SAC-AZ 2:59.01 3:03.15
42.08 1:28.45 (46.37) 2:16.01 (47.56) 3:03.15 (47.14)
23 Mendel, Lauren P 17 Brophy Swim Team-AZ 2:56.78 3:03.45
41.03 1:27.20 (46.17) 2:14.86 (47.66) 3:03.45 (48.59)
24 Williams, Courtney A 17 BC-PN 2:56.75 3:03.60
42.14 1:28.79 (46.65) 2:15.99 (47.20) 3:03.60 (47.61)
25 Ryan, Jill L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:59.19 3:10.39
42.17 1:30.37 (48.20) 2:19.84 (49.47) 3:10.39 (50.55)
26 Chow, Cheryl-Lynn M 16 IHAC-CA 2:59.19 3:10.55
44.31 1:30.85 (46.54) 2:22.11 (51.26) 3:10.55 (48.44)
27 Tilson, Lisa M 17 BC-PN 2:54.53 3:11.42
42.67 1:31.07 (48.40) 2:20.77 (49.70) 3:11.42 (50.65)
Event 48 Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:41.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:31.17 2:24.66 9
33.55 1:09.69 (36.14) 1:46.79 (37.10) 2:24.66 (37.87)
2 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 2:30.65 2:27.78 7
34.20 1:20.62 (46.42) 1:50.12 (29.50) 2:27.78 (37.66)
3 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:30.26 2:29.33 6
33.87 1:11.38 (37.51) 1:50.06 (38.68) 2:29.33 (39.27)
4 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:30.94 2:31.47 5
34.46 1:13.08 (38.62) 1:52.10 (39.02) 2:31.47 (39.37)
5 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:34.58 2:32.16 4
34.99 1:13.74 (38.75) 1:52.48 (38.74) 2:32.16 (39.68)
6 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:35.80 2:32.55 3
35.83 1:13.96 (38.13) 1:53.42 (39.46) 2:32.55 (39.13)
7 McDonald, Russell S 20 UNSDA-AZ 2:37.68 2:39.07 2
33.43 1:12.44 (39.01) 1:55.79 (43.35) 2:39.07 (43.28)
8 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:39.59 2:40.17 1
37.32 1:18.04 (40.72) 1:58.75 (40.71) 2:40.17 (41.42)
Event 48 Boys 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:41.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 2:19.25 2:30.26
34.91 1:12.86 (37.95) 1:52.37 (39.51) 2:30.26 (37.89)
2 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 2:27.80 2:30.65
34.75 1:12.50 (37.75) 1:52.11 (39.61) 2:30.65 (38.54)
3 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 2:32.40 2:30.94
35.55 1:14.07 (38.52) 1:52.68 (38.61) 2:30.94 (38.26)
4 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 2:20.20 2:31.17
34.72 1:13.21 (38.49) 1:52.55 (39.34) 2:31.17 (38.62)
5 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 2:26.55 2:34.58
35.85 1:14.68 (38.83) 1:55.10 (40.42) 2:34.58 (39.48)
6 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 2:26.88 2:35.80
36.61 1:16.26 (39.65) 1:56.67 (40.41) 2:35.80 (39.13)
7 McDonald, Russell S 20 UNSDA-AZ 2:37.14 2:37.68
34.87 1:13.92 (39.05) 1:55.09 (41.17) 2:37.68 (42.59)
8 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 2:39.90 2:39.59
37.60 1:18.52 (40.92) 1:58.94 (40.42) 2:39.59 (40.65)
-------------------------------------------------------------------------
9 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 2:38.42 2:40.53
36.72 1:17.01 (40.29) 1:58.75 (41.74) 2:40.53 (41.78)
10 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 2:24.66 2:41.74
36.56 1:17.06 (40.50) 1:59.97 (42.91) 2:41.74 (41.77)
-------------------------------------------------------------------------
11 Bohman, David T 17 BC-PN 2:40.65 2:41.98
35.26 1:16.27 (41.01) 1:59.30 (43.03) 2:41.98 (42.68)
12 Stanton, James A 19 BC-PN 2:36.24 2:44.56
36.50 1:17.49 (40.99) 2:00.63 (43.14) 2:44.56 (43.93)
13 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 2:39.25 2:45.07
36.29 1:17.54 (41.25) 2:00.91 (43.37) 2:45.07 (44.16)
14 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 2:38.40 2:45.86
39.09 1:21.07 (41.98) 2:04.26 (43.19) 2:45.86 (41.60)
15 Garcia, Grant H 17 BC-PN 2:41.79 2:46.74
37.39 1:20.21 (42.82) 2:03.09 (42.88) 2:46.74 (43.65)
16 Key, Ryan K 16 Brophy Swim Team-AZ 2:41.79 2:50.51
38.13 1:20.95 (42.82) 2:05.33 (44.38) 2:50.51 (45.18)
17 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 2:41.79 2:51.68
38.67 1:22.23 (43.56) 2:07.36 (45.13) 2:51.68 (44.32)
18 Weinstein, Harrison. R 17 SAC-AZ 2:41.67 2:56.37
39.35 1:23.73 (44.38) 2:09.85 (46.12) 2:56.37 (46.52)
Event 49 Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:49.23 2:45.92 9
38.01 1:19.74 (41.73) 2:03.47 (43.73) 2:45.92 (42.45)
2 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 2:57.48 2:53.86 7
41.30 1:25.38 (44.08) 2:10.48 (45.10) 2:53.86 (43.38)
3 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 2:56.30 2:55.69 6
39.93 1:24.63 (44.70) 2:10.27 (45.64) 2:55.69 (45.42)
4 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:58.69 2:56.11 5
40.21 1:24.39 (44.18) 2:10.40 (46.01) 2:56.11 (45.71)
5 Doran, Ellie L 14 Ford Aquatics-AZ 2:55.69 2:56.78 4
40.86 1:25.01 (44.15) 2:11.74 (46.73) 2:56.78 (45.04)
6 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 2:57.53 2:57.70 3
41.26 1:26.63 (45.37) 2:12.03 (45.40) 2:57.70 (45.67)
7 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 2:59.40 2:59.91 2
41.62 1:27.15 (45.53) 2:13.48 (46.33) 2:59.91 (46.43)
8 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 2:59.29 3:01.76 1
41.74 1:28.05 (46.31) 2:14.91 (46.86) 3:01.76 (46.85)
Event 49 Girls 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 2:46.59 2:49.23
38.22 1:20.53 (42.31) 2:05.05 (44.52) 2:49.23 (44.18)
2 Doran, Ellie L 14 Ford Aquatics-AZ 2:56.89 2:55.69
41.37 1:25.92 (44.55) 2:11.63 (45.71) 2:55.69 (44.06)
3 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 3:01.02 2:56.30
40.48 1:25.59 (45.11) 2:11.50 (45.91) 2:56.30 (44.80)
4 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 2:59.44 2:57.48
41.88 1:25.49 (43.61) 2:12.78 (47.29) 2:57.48 (44.70)
5 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 3:00.08 2:57.53
40.72 1:25.94 (45.22) 2:12.26 (46.32) 2:57.53 (45.27)
6 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:57.90 2:58.69
40.77 1:25.97 (45.20) 2:12.74 (46.77) 2:58.69 (45.95)
7 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 3:03.35 2:59.29
40.23 1:26.37 (46.14) 2:13.39 (47.02) 2:59.29 (45.90)
8 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 3:04.54 2:59.40
41.46 1:26.76 (45.30) 2:12.71 (45.95) 2:59.40 (46.69)
-------------------------------------------------------------------------
9 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 2:59.89 2:59.46
41.37 1:26.98 (45.61) 2:13.48 (46.50) 2:59.46 (45.98)
10 Sandford, Kelly E 14 Afox-AZ 3:05.15 3:01.49
40.78 1:27.29 (46.51) 2:14.28 (46.99) 3:01.49 (47.21)
-------------------------------------------------------------------------
11 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 3:04.85 3:02.73
41.90 1:28.18 (46.28) 2:15.47 (47.29) 3:02.73 (47.26)
12 Kim, Gina 13 IHAC-CA 3:01.45 3:04.80
43.08 1:28.80 (45.72) 2:16.10 (47.30) 3:04.80 (48.70)
13 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 3:03.26 3:05.27
42.89 1:30.27 (47.38) 2:17.94 (47.67) 3:05.27 (47.33)
14 Aleksa, Deborah M 14 ASG-AZ 3:06.93 3:05.31
42.57 1:29.70 (47.13) 2:18.33 (48.63) 3:05.31 (46.98)
15 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 3:07.50 3:05.60
40.23 1:27.79 (47.56) 2:16.65 (48.86) 3:05.60 (48.95)
16 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 3:03.09 3:06.61
42.59 1:29.31 (46.72) 2:19.19 (49.88) 3:06.61 (47.42)
17 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 3:11.54 3:07.20
44.40 1:31.11 (46.71) 2:20.54 (49.43) 3:07.20 (46.66)
18 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 3:10.29 3:07.39
44.20 1:31.90 (47.70) 2:19.72 (47.82) 3:07.39 (47.67)
19 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 3:09.23 3:08.46
40.81 1:28.24 (47.43) 2:17.55 (49.31) 3:08.46 (50.91)
20 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 3:01.43 3:08.53
42.53 1:28.95 (46.42) 2:19.49 (50.54) 3:08.53 (49.04)
21 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 3:08.33 3:08.69
41.68 1:29.34 (47.66) 2:18.36 (49.02) 3:08.69 (50.33)
22 Tadano, Kristin M 13 SAC-AZ 3:09.94 3:09.86
43.70 1:32.05 (48.35) 2:21.43 (49.38) 3:09.86 (48.43)
23 Davis, Kara E 13 ASG-AZ 3:12.49 3:10.10
42.71 1:29.70 (46.99) 2:19.47 (49.77) 3:10.10 (50.63)
24 Arslancan, Keli A 13 IHAC-CA 3:12.38 3:10.11
43.12 1:31.88 (48.76) 2:20.63 (48.75) 3:10.11 (49.48)
25 Kulkarni, Emma 14 Rio-AZ 3:11.71 3:10.66
43.55 1:32.39 (48.84) 2:21.90 (49.51) 3:10.66 (48.76)
26 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 3:10.00 3:11.38
43.00 1:31.09 (48.09) 2:20.90 (49.81) 3:11.38 (50.48)
27 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 3:12.26 3:14.56
45.16 1:35.40 (50.24) 2:27.32 (51.92) 3:14.56 (47.24)
28 Blusiewicz, Tori R 13 SDA-AZ 3:12.49 3:14.74
42.88 1:31.75 (48.87) 2:22.53 (50.78) 3:14.74 (52.21)
29 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 3:12.49 3:19.07
46.34 1:36.03 (49.69) 2:28.30 (52.27) 3:19.07 (50.77)
30 Chow, Angelynn F 14 IHAC-CA 3:12.49 3:35.22
49.33 1:43.58 (54.25) 2:39.12 (55.54) 3:35.22 (56.10)
-- Bustos, Fernanda 13 JAL-ZZ 3:08.21 DQ
43.07 1:31.64 (48.57) 2:21.38 (49.74) DQ (50.08)
Event 50 Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 2:41.54 2:42.65 9
37.79 1:19.27 (41.48) 2:01.62 (42.35) 2:42.65 (41.03)
2 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:49.51 2:45.50 7
1:21.81 ( ) 2:45.50 (1:23.69)
3 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:51.77 2:46.36 6
37.64 1:20.36 (42.72) 2:03.87 (43.51) 2:46.36 (42.49)
4 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 2:48.02 2:47.72 5
38.21 1:20.62 (42.41) 2:05.16 (44.54) 2:47.72 (42.56)
5 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:49.92 2:49.09 4
38.86 1:22.02 (43.16) 2:06.04 (44.02) 2:49.09 (43.05)
6 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 2:53.07 2:51.60 3
39.57 1:22.76 (43.19) 2:06.76 (44.00) 2:51.60 (44.84)
7 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 2:54.03 2:52.50 2
38.81 1:22.52 (43.71) 2:07.79 (45.27) 2:52.50 (44.71)
8 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 2:53.92 2:52.87 1
40.12 1:24.45 (44.33) 2:07.78 (43.33) 2:52.87 (45.09)
Event 50 Boys 13-14 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 2:46.55 2:41.54
37.59 1:19.09 (41.50) 2:00.44 (41.35) 2:41.54 (41.10)
2 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 2:52.19 2:48.02
38.31 1:20.82 (42.51) 2:05.24 (44.42) 2:48.02 (42.78)
3 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:50.42 2:49.51
40.74 1:23.06 (42.32) 2:06.81 (43.75) 2:49.51 (42.70)
4 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 2:50.72 2:49.92
39.34 1:21.61 (42.27) 2:05.11 (43.50) 2:49.92 (44.81)
5 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 2:50.35 2:51.77
39.40 1:23.45 (44.05) 2:08.05 (44.60) 2:51.77 (43.72)
6 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 2:56.77 2:53.07
40.15 1:23.43 (43.28) 2:07.89 (44.46) 2:53.07 (45.18)
7 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 2:55.57 2:53.92
40.68 1:23.62 (42.94) 2:09.10 (45.48) 2:53.92 (44.82)
8 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 2:56.48 2:54.03
18.99 ( ) 2:09.34 (1:50.35) 2:54.03 (44.69)
-------------------------------------------------------------------------
9 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 3:09.37 2:54.05
39.44 1:23.89 (44.45) 2:09.36 (45.47) 2:54.05 (44.69)
10 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 2:58.42 2:54.55
38.51 1:22.02 (43.51) 2:09.32 (47.30) 2:54.55 (45.23)
-------------------------------------------------------------------------
11 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 2:57.56 2:58.88
41.50 1:27.30 (45.80) 2:13.72 (46.42) 2:58.88 (45.16)
12 Russell, David W 13 SAC-AZ 2:58.32 2:59.83
42.61 1:28.38 (45.77) 2:15.49 (47.11) 2:59.83 (44.34)
13 Fredrikson, Zach W 14 Brophy Swim Team-AZ 2:59.51 3:00.49
40.07 1:25.06 (44.99) 2:13.20 (48.14) 3:00.49 (47.29)
14 Tamashiro, Bryan T 13 IHAC-CA 3:08.10 3:00.73
42.68 1:28.11 (45.43) 2:14.95 (46.84) 3:00.73 (45.78)
15 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 3:03.95 3:04.49
42.43 1:29.92 (47.49) 2:17.92 (48.00) 3:04.49 (46.57)
16 Cole, Sebastain M 13 Brophy Swim Team-AZ 3:11.14 3:05.23
42.57 1:29.91 (47.34) 2:18.20 (48.29) 3:05.23 (47.03)
17 Yang, Chris 14 IHAC-CA 3:10.81 3:07.29
41.69 1:29.39 (47.70) 2:19.06 (49.67) 3:07.29 (48.23)
18 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 3:08.60 3:07.90
43.62 1:31.11 (47.49) 2:19.18 (48.07) 3:07.90 (48.72)
19 Moty, Stuart J 13 SAC-AZ 3:09.31 3:08.53
42.37 1:30.42 (48.05) 2:19.60 (49.18) 3:08.53 (48.93)
20 Kaufman, Derek A 13 SAC-AZ 3:13.02 3:09.84
43.02 1:31.14 (48.12) 2:20.55 (49.41) 3:09.84 (49.29)
21 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 3:11.18 3:12.20
44.65 1:33.52 (48.87) 2:23.88 (50.36) 3:12.20 (48.32)
Event 51 Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:10.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:05.20 1:04.42 9
30.42 1:04.42 (34.00)
2 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:05.17 1:05.99 7
30.37 1:05.99 (35.62)
3 Murray, Blythe B 18 BC-PN 1:06.65 1:06.37 6
31.13 1:06.37 (35.24)
4 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 1:07.20 1:07.07 5
32.12 1:07.07 (34.95)
5 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:08.93 1:07.24 4
32.03 1:07.24 (35.21)
6 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 1:08.86 1:07.78 3
33.24 1:07.78 (34.54)
7 Garcia, Erin J 15 BC-PN 1:07.62 1:07.81 2
31.71 1:07.81 (36.10)
8 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 1:08.22 1:08.20 1
31.39 1:08.20 (36.81)
Event 51 Girls 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:10.99
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:04.30 1:05.17
30.50 1:05.17 (34.67)
2 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 1:02.26 1:05.20
29.96 1:05.20 (35.24)
3 Murray, Blythe B 18 BC-PN 1:04.42 1:06.65
31.30 1:06.65 (35.35)
4 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 1:04.52 1:07.20
32.28 1:07.20 (34.92)
5 Garcia, Erin J 15 BC-PN 1:06.90 1:07.62
31.35 1:07.62 (36.27)
6 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 1:08.00 1:08.22
31.86 1:08.22 (36.36)
7 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 1:06.19 1:08.86
32.03 1:08.86 (36.83)
8 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 1:07.02 1:08.93
32.57 1:08.93 (36.36)
-------------------------------------------------------------------------
9 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 1:03.73 1:09.10
32.62 1:09.10 (36.48)
10 Hanke, Abby M 18 DTAC-AZ 1:05.48 1:09.23
32.78 1:09.23 (36.45)
-------------------------------------------------------------------------
11 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 1:05.72 1:09.47
33.64 1:09.47 (35.83)
12 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 1:05.55 1:09.51
32.45 1:09.51 (37.06)
13 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 1:10.99 1:09.71
32.51 1:09.71 (37.20)
14 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 1:07.43 1:10.01
33.00 1:10.01 (37.01)
15 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 1:05.82 1:10.13
33.13 1:10.13 (37.00)
16 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 1:10.53 1:10.14
33.23 1:10.14 (36.91)
17 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 1:09.34 1:10.18
33.02 1:10.18 (37.16)
18 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 1:08.47 1:10.25
32.94 1:10.25 (37.31)
19 Sole, Alissa C 17 BC-PN 1:09.81 1:10.49
33.17 1:10.49 (37.32)
20 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 1:10.99 1:10.80
32.41 1:10.80 (38.39)
21 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 1:10.99 1:10.87
33.32 1:10.87 (37.55)
22 Garcia, Jordanne K 16 IHAC-CA 1:07.27 1:10.88
32.67 1:10.88 (38.21)
23 Seanez, Sophia Y 18 Brophy Swim Team-AZ 1:10.94 1:11.02
34.06 1:11.02 (36.96)
24 Glessner, Alexis M 16 DTAC-AZ 1:10.89 1:11.25
33.26 1:11.25 (37.99)
25 Judge, Rachel L 15 SAC-AZ 1:10.52 1:11.59
33.66 1:11.59 (37.93)
26 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 1:08.42 1:11.91
32.86 1:11.91 (39.05)
27 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 1:10.99 1:12.25
32.72 1:12.25 (39.53)
28 Cochrane, Megan L 15 SDA-AZ 1:10.31 1:12.37
33.89 1:12.37 (38.48)
29 Alba, Brittany M 17 IHAC-CA 1:10.99 1:13.06
34.93 1:13.06 (38.13)
30 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 1:10.99 1:13.09
34.38 1:13.09 (38.71)
31 Williams, Courtney A 17 BC-PN 1:10.99 1:13.39
34.40 1:13.39 (38.99)
32 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 1:10.41 1:13.67
35.18 1:13.67 (38.49)
33 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 1:10.99 1:13.78
34.71 1:13.78 (39.07)
34 Thomas, Shawna M 18 SAC-AZ 1:10.44 1:13.92
35.11 1:13.92 (38.81)
35 Acevedo, Mariana 15 JAL-ZZ 1:09.32 1:14.28
34.55 1:14.28 (39.73)
36 Pham, Kim H 16 IHAC-CA 1:09.89 1:14.37
33.76 1:14.37 (40.61)
37 Knight, Megan A 17 SAC-AZ 1:10.15 1:15.32
34.92 1:15.32 (40.40)
38 Smith, Amanda N 15 SAC-AZ 1:10.55 1:15.57
34.51 1:15.57 (41.06)
Event 52 Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:03.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 O'Connor, Kallan P 22 WCA-IL 56.94 55.81 9
26.35 55.81 (29.46)
2 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 58.73 58.54 7
26.98 58.54 (31.56)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 58.86 58.84 6
27.68 58.84 (31.16)
4 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 58.83 59.16 5
27.75 59.16 (31.41)
5 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 1:01.09 59.59 4
27.49 59.59 (32.10)
6 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 59.85 1:00.65 3
27.91 1:00.65 (32.74)
7 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 1:01.07 1:00.71 2
27.95 1:00.71 (32.76)
8 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 1:00.29 1:00.79 1
28.25 1:00.79 (32.54)
Event 52 Boys 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:03.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 O'Connor, Kallan P 22 WCA-IL 55.35 56.94
26.85 56.94 (30.09)
2 Abal, Pablo M 26 SDA-AZ 55.10 57.42
27.25 57.42 (30.17)
3 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 59.09 58.73
27.29 58.73 (31.44)
4 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 57.76 58.83
27.79 58.83 (31.04)
5 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 57.61 58.86
27.93 58.86 (30.93)
6 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 58.01 58.91
28.06 58.91 (30.85)
7 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 59.63 59.85
28.18 59.85 (31.67)
8 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 59.31 1:00.13
28.47 1:00.13 (31.66)
-------------------------------------------------------------------------
9 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 1:00.42 1:00.29
28.46 1:00.29 (31.83)
10 Fox, Cameron M 21 SAC-AZ 1:00.12 1:01.07
29.08 1:01.07 (31.99)
-------------------------------------------------------------------------
11 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 1:01.12 1:01.09
28.74 1:01.09 (32.35)
12 Shaw, Jonathan M 21 SDA-AZ 59.63 1:01.26
28.98 1:01.26 (32.28)
13 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 1:01.14 1:01.30
28.82 1:01.30 (32.48)
14 Han, Frank 18 IHAC-CA 1:00.97 1:01.56
28.87 1:01.56 (32.69)
15 Sussex, Sean R 18 BC-PN 59.91 1:01.58
29.15 1:01.58 (32.43)
16 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 59.59 1:01.67
29.00 1:01.67 (32.67)
17 Pelton, Jeff D 17 DTAC-AZ 59.94 1:01.87
28.57 1:01.87 (33.30)
18 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 1:03.52 1:02.01
28.92 1:02.01 (33.09)
19 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 59.34 1:02.39
29.00 1:02.39 (33.39)
20 Curtis, Kevin M 17 SDA-AZ 1:02.30 1:02.49
29.71 1:02.49 (32.78)
21 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 1:01.48 1:02.52
29.23 1:02.52 (33.29)
22 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 1:03.00 1:02.62
28.76 1:02.62 (33.86)
23 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 1:02.06 1:02.64
28.51 1:02.64 (34.13)
24 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 1:01.28 1:02.69
29.80 1:02.69 (32.89)
25 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 1:03.69 1:02.70
29.51 1:02.70 (33.19)
26 Carter, Michael J 16 IHAC-CA 1:03.69 1:02.93
29.17 1:02.93 (33.76)
27 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 1:03.69 1:03.11
29.64 1:03.11 (33.47)
28 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 1:03.57 1:03.37
30.46 1:03.37 (32.91)
29 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 1:02.54 1:03.71
29.98 1:03.71 (33.73)
30 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 1:03.69 1:04.25
29.97 1:04.25 (34.28)
31 Garcia, Grant H 17 BC-PN 1:03.12 1:04.43
30.15 1:04.43 (34.28)
32 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 1:03.61 1:04.45
29.76 1:04.45 (34.69)
33 Pennington, Wade C 18 Afox-AZ 1:03.00 1:04.48
30.12 1:04.48 (34.36)
34 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 1:01.48 1:04.83
30.29 1:04.83 (34.54)
35 Howard, Andrew S 17 DTAC-AZ 1:02.53 1:05.12
30.07 1:05.12 (35.05)
36 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 1:03.69 1:05.13
29.32 1:05.13 (35.81)
37 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 1:01.46 1:05.34
30.82 1:05.34 (34.52)
38 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 1:02.41 1:05.81
31.29 1:05.81 (34.52)
39 Richardson, Ryan K 16 SDA-AZ 1:03.03 1:05.90
30.28 1:05.90 (35.62)
40 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 1:03.69 1:07.01
31.44 1:07.01 (35.57)
41 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 1:03.38 1:07.44
30.88 1:07.44 (36.56)
42 Johnson, Danny R 17 Afox-AZ 1:03.42 1:07.53
31.53 1:07.53 (36.00)
Event 53 Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 1:04.98 1:04.55 9
29.96 1:04.55 (34.59)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:09.19 1:07.89 7
32.24 1:07.89 (35.65)
3 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:08.72 1:08.73 6
32.27 1:08.73 (36.46)
4 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 1:10.72 1:10.86 5
33.35 1:10.86 (37.51)
5 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:12.32 1:11.06 4
31.97 1:11.06 (39.09)
6 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 1:11.95 1:11.24 3
33.47 1:11.24 (37.77)
7 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 1:11.30 1:12.13 2
33.11 1:12.13 (39.02)
8 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 1:11.60 1:12.39 1
34.08 1:12.39 (38.31)
Event 53 Girls 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 1:04.34 1:04.98
30.50 1:04.98 (34.48)
2 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 1:09.66 1:08.65
32.29 1:08.65 (36.36)
3 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:08.80 1:08.72
32.38 1:08.72 (36.34)
4 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:08.66 1:09.19
32.78 1:09.19 (36.41)
5 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 1:12.30 1:10.72
33.50 1:10.72 (37.22)
6 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 1:13.31 1:11.30
33.15 1:11.30 (38.15)
7 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 1:12.94 1:11.60
33.96 1:11.60 (37.64)
8 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 1:12.46 1:11.95
33.91 1:11.95 (38.04)
-------------------------------------------------------------------------
9 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:12.80 1:12.25
33.78 1:12.25 (38.47)
10 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:11.53 1:12.32
33.14 1:12.32 (39.18)
-------------------------------------------------------------------------
11 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 1:12.92 1:13.31
34.31 1:13.31 (39.00)
12 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 1:14.46 1:13.69
33.88 1:13.69 (39.81)
13 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 1:14.55 1:13.76
33.89 1:13.76 (39.87)
14 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:16.69 1:13.78
34.61 1:13.78 (39.17)
15 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 1:14.82 1:14.03
35.51 1:14.03 (38.52)
16 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 1:14.97 1:14.59
35.22 1:14.59 (39.37)
17 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 1:15.21 1:14.74
34.09 1:14.74 (40.65)
18 White, Brooke N 14 Rio-AZ 1:13.29 1:14.90
34.99 1:14.90 (39.91)
19 Walker, Lauren K 14 Magnus-MA 1:14.35 1:14.93
34.69 1:14.93 (40.24)
20 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:14.28 1:15.12
34.66 1:15.12 (40.46)
21 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 1:16.29 1:16.04
36.19 1:16.04 (39.85)
22 Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ 1:13.92 1:16.20
35.28 1:16.20 (40.92)
23 Hennessey, Jennifer L 14 SAC-AZ 1:16.13 1:18.41
37.18 1:18.41 (41.23)
24 Bellah, Brooke C 13 ASG-AZ 1:15.63 1:18.42
38.04 1:18.42 (40.38)
25 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 1:16.69 1:19.84
37.02 1:19.84 (42.82)
26 D'Aniello, Laura E 14 TJCC-AZ 1:16.69 1:20.22
36.69 1:20.22 (43.53)
27 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 1:15.88 1:20.93
35.87 1:20.93 (45.06)
-- Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 1:13.57 DQ
35.49 DQ (40.09)
Event 54 Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:03.35 1:02.31 9
29.62 1:02.31 (32.69)
2 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:03.71 1:02.84 7
29.07 1:02.84 (33.77)
3 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 1:04.61 1:03.15 6
28.92 1:03.15 (34.23)
4 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:04.10 1:04.41 5
30.09 1:04.41 (34.32)
5 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 1:04.04 1:04.82 4
30.33 1:04.82 (34.49)
6 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:04.91 1:05.38 3
30.31 1:05.38 (35.07)
7 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 1:06.14 1:05.46 2
31.20 1:05.46 (34.26)
8 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 1:05.92 1:07.30 1
31.12 1:07.30 (36.18)
Event 54 Boys 13-14 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:04.95 1:03.35
29.60 1:03.35 (33.75)
2 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:04.29 1:03.71
29.21 1:03.71 (34.50)
3 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 1:03.96 1:04.04
30.21 1:04.04 (33.83)
4 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:04.75 1:04.10
29.85 1:04.10 (34.25)
5 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 1:05.96 1:04.61
29.97 1:04.61 (34.64)
6 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 1:03.19 1:04.91
30.53 1:04.91 (34.38)
7 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 1:08.09 1:05.92
30.65 1:05.92 (35.27)
8 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 1:06.67 1:06.14
31.63 1:06.14 (34.51)
-------------------------------------------------------------------------
9 Baldry, David W 14 SDA-AZ 1:05.97 1:06.48
30.84 1:06.48 (35.64)
10 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 1:08.30 1:07.58
31.67 1:07.58 (35.91)
-------------------------------------------------------------------------
11 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 1:09.45 1:07.90
31.50 1:07.90 (36.40)
12 Hallett, Austin P 13 BISC-PN 58.75 1:08.07
13 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 1:08.29 1:08.21
31.39 1:08.21 (36.82)
14 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 1:09.44 1:08.23
32.05 1:08.23 (36.18)
15 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 1:10.00 1:09.15
32.59 1:09.15 (36.56)
16 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 1:09.42 1:09.23
31.66 1:09.23 (37.57)
17 Smit, Aaron M 14 BISC-PN 1:19.49 1:10.79
32.48 1:10.79 (38.31)
18 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 1:14.25 1:11.27
33.52 1:11.27 (37.75)
19 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 1:09.35 1:12.55
34.79 1:12.55 (37.76)
20 Southworth, Robert M 14 VC-AZ 1:19.49 1:12.70
34.65 1:12.70 (38.05)
21 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 1:19.49 1:12.83
33.99 1:12.83 (38.84)
22 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 1:11.69 1:13.49
34.88 1:13.49 (38.61)
23 Koon, Nolan D 13 Csa-CA 1:13.20 1:13.80
34.89 1:13.80 (38.91)
24 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 1:14.81 1:14.37
32.34 1:14.37 (42.03)
25 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 1:14.75 1:14.44
34.71 1:14.44 (39.73)
26 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ 1:16.25 1:14.50
34.60 1:14.50 (39.90)
27 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 1:15.25 1:15.21
35.32 1:15.21 (39.89)
28 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 1:14.69 1:15.53
33.70 1:15.53 (41.83)
29 Reyes, Samuel 14 DTAC-AZ 1:19.49 1:15.83
35.63 1:15.83 (40.20)
30 Kaufman, Derek A 13 SAC-AZ 1:16.32 1:16.28
35.99 1:16.28 (40.29)
31 Moty, Stuart J 13 SAC-AZ 1:17.58 1:18.62
35.80 1:18.62 (42.82)
32 Uncanin, Ned J 13 IHAC-CA 1:19.37 1:19.11
36.22 1:19.11 (42.89)
Event 55 Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 4:46.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 4:29.18 4:23.70 9
30.80 1:03.53 (32.73) 1:37.39 (33.86) 2:10.96 (33.57)
2:44.21 (33.25) 3:17.38 (33.17) 3:51.03 (33.65) 4:23.70 (32.67)
2 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 4:31.76 4:30.80 7
32.36 1:06.36 (34.00) 1:41.16 (34.80) 2:15.34 (34.18)
2:49.90 (34.56) 3:24.20 (34.30) 3:58.21 (34.01) 4:30.80 (32.59)
3 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 4:33.50 4:31.67 6
32.78 1:07.14 (34.36) 1:41.94 (34.80) 2:15.94 (34.00)
2:50.36 (34.42) 3:24.26 (33.90) 3:58.77 (34.51) 4:31.67 (32.90)
4 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 4:35.54 4:34.22 5
32.56 1:07.37 (34.81) 1:42.05 (34.68) 2:16.97 (34.92)
2:51.85 (34.88) 3:26.63 (34.78) 4:01.30 (34.67) 4:34.22 (32.92)
5 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ 4:35.05 4:34.27 4
32.24 1:06.80 (34.56) 1:41.51 (34.71) 2:16.49 (34.98)
2:50.97 (34.48) 3:25.47 (34.50) 4:00.06 (34.59) 4:34.27 (34.21)
6 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 4:37.22 4:34.50 3
32.35 1:07.01 (34.66) 1:41.50 (34.49) 2:16.32 (34.82)
2:51.15 (34.83) 3:25.97 (34.82) 4:00.68 (34.71) 4:34.50 (33.82)
7 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 4:32.85 4:34.86 2
32.15 1:06.16 (34.01) 1:41.36 (35.20) 2:16.48 (35.12)
2:51.43 (34.95) 3:26.50 (35.07) 4:01.59 (35.09) 4:34.86 (33.27)
8 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 4:39.42 4:38.99 1
32.11 1:06.89 (34.78) 1:42.45 (35.56) 2:17.51 (35.06)
2:52.90 (35.39) 3:28.71 (35.81) 4:04.13 (35.42) 4:38.99 (34.86)
Event 55 Girls 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 4:46.89
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 4:16.43 4:29.18
31.87 1:05.56 (33.69) 1:40.00 (34.44) 2:14.10 (34.10)
2:48.10 (34.00) 3:21.74 (33.64) 3:55.92 (34.18) 4:29.18 (33.26)
2 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 4:24.60 4:31.76
31.87 1:05.60 (33.73) 1:40.17 (34.57) 2:14.32 (34.15)
2:48.60 (34.28) 3:23.20 (34.60) 3:58.12 (34.92) 4:31.76 (33.64)
3 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 4:34.10 4:32.85
31.97 1:05.91 (33.94) 1:40.69 (34.78) 2:14.98 (34.29)
2:49.77 (34.79) 3:24.76 (34.99) 3:59.68 (34.92) 4:32.85 (33.17)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 4:27.83 4:33.50
32.83 1:07.04 (34.21) 1:41.85 (34.81) 2:16.34 (34.49)
2:51.15 (34.81) 3:25.43 (34.28) 4:00.36 (34.93) 4:33.50 (33.14)
5 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ 4:26.26 4:35.05
32.65 1:07.07 (34.42) 1:42.46 (35.39) 2:17.10 (34.64)
2:52.07 (34.97) 3:26.71 (34.64) 4:01.73 (35.02) 4:35.05 (33.32)
6 Jeffrey, Chris L 30 DTAC-AZ 4:36.83 4:35.54
32.95 1:07.67 (34.72) 1:43.15 (35.48) 2:17.81 (34.66)
2:53.11 (35.30) 3:27.43 (34.32) 4:02.19 (34.76) 4:35.54 (33.35)
7 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 4:40.14 4:37.22
32.43 1:07.19 (34.76) 1:42.42 (35.23) 2:17.51 (35.09)
2:52.55 (35.04) 3:27.85 (35.30) 4:03.05 (35.20) 4:37.22 (34.17)
8 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 4:33.72 4:39.42
32.42 1:07.02 (34.60) 1:42.31 (35.29) 2:17.67 (35.36)
2:53.68 (36.01) 3:29.13 (35.45) 4:04.83 (35.70) 4:39.42 (34.59)
-------------------------------------------------------------------------
9 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 4:34.46 4:39.76
32.82 1:08.21 (35.39) 1:43.77 (35.56) 2:19.23 (35.46)
2:54.97 (35.74) 3:30.49 (35.52) 4:05.76 (35.27) 4:39.76 (34.00)
10 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 4:45.60 4:41.66
32.70 1:07.27 (34.57) 1:42.96 (35.69) 2:18.81 (35.85)
2:55.07 (36.26) 3:31.10 (36.03) 4:07.49 (36.39) 4:41.66 (34.17)
-------------------------------------------------------------------------
11 Olderog, Kara M 17 DTAC-AZ 4:45.70 4:42.34
32.23 1:07.61 (35.38) 1:43.25 (35.64) 2:19.25 (36.00)
2:54.76 (35.51) 3:31.09 (36.33) 4:07.14 (36.05) 4:42.34 (35.20)
12 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA 4:26.06 4:42.37
33.03 1:07.97 (34.94) 1:43.57 (35.60) 2:18.87 (35.30)
2:55.13 (36.26) 3:30.93 (35.80) 4:07.19 (36.26) 4:42.37 (35.18)
13 Fajardo, Candace M 17 DTAC-AZ 4:46.89 4:42.78
33.10 1:08.74 (35.64) 1:44.22 (35.48) 2:20.07 (35.85)
2:55.30 (35.23) 3:31.76 (36.46) 4:07.30 (35.54) 4:42.78 (35.48)
14 Smith, Stephanie R 16 SAC-AZ 4:40.99 4:43.30
33.24 1:09.18 (35.94) 1:44.93 (35.75) 2:20.70 (35.77)
2:56.46 (35.76) 3:32.35 (35.89) 4:08.19 (35.84) 4:43.30 (35.11)
15 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 4:45.03 4:43.38
33.30 1:08.76 (35.46) 1:44.54 (35.78) 2:20.36 (35.82)
2:56.11 (35.75) 3:32.19 (36.08) 4:07.87 (35.68) 4:43.38 (35.51)
16 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 4:46.29 4:43.45
32.64 1:07.70 (35.06) 1:43.42 (35.72) 2:18.98 (35.56)
2:54.73 (35.75) 3:31.32 (36.59) 4:07.46 (36.14) 4:43.45 (35.99)
17 Hentzen, Courtney J 20 IHAC-CA 4:40.43 4:44.76
32.78 1:08.47 (35.69) 1:44.53 (36.06) 2:20.69 (36.16)
2:56.84 (36.15) 3:33.38 (36.54) 4:09.59 (36.21) 4:44.76 (35.17)
18 Murray, Blythe B 18 BC-PN 4:37.17 4:45.27
33.19 1:08.22 (35.03) 1:44.87 (36.65) 2:21.13 (36.26)
2:57.99 (36.86) 3:34.58 (36.59) 4:11.06 (36.48) 4:45.27 (34.21)
19 Judge, Rachel L 15 SAC-AZ 4:46.58 4:45.58
33.84 1:09.44 (35.60) 1:46.21 (36.77) 2:22.36 (36.15)
2:59.12 (36.76) 3:35.15 (36.03) 4:11.55 (36.40) 4:45.58 (34.03)
20 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 4:27.92 4:46.20
34.35 1:09.86 (35.51) 1:46.45 (36.59) 2:22.08 (35.63)
2:58.75 (36.67) 3:34.47 (35.72) 4:11.05 (36.58) 4:46.20 (35.15)
21 Elias, Tiffany M 15 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:46.29
33.70 1:10.10 (36.40) 1:46.06 (35.96) 2:22.44 (36.38)
2:58.78 (36.34) 3:35.47 (36.69) 4:11.19 (35.72) 4:46.29 (35.10)
22 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 4:46.50 4:46.97
33.98 1:10.58 (36.60) 1:46.27 (35.69) 2:22.85 (36.58)
2:58.71 (35.86) 3:34.85 (36.14) 4:11.14 (36.29) 4:46.97 (35.83)
23 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 4:45.44 4:47.60
33.91 1:10.24 (36.33) 1:47.15 (36.91) 2:24.07 (36.92)
3:00.73 (36.66) 3:37.30 (36.57) 4:13.49 (36.19) 4:47.60 (34.11)
24 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:48.18
34.07 1:10.73 (36.66) 1:46.75 (36.02) 2:23.17 (36.42)
2:59.42 (36.25) 3:36.14 (36.72) 4:12.71 (36.57) 4:48.18 (35.47)
25 McCoy, Katherine B 18 Ford Aquatics-AZ 4:43.57 4:50.27
33.62 1:10.36 (36.74) 1:46.90 (36.54) 2:24.05 (37.15)
3:01.36 (37.31) 3:38.33 (36.97) 4:15.30 (36.97) 4:50.27 (34.97)
26 Seanez, Sophia Y 18 Brophy Swim Team-AZ 4:44.84 4:51.14
34.23 1:10.98 (36.75) 1:48.07 (37.09) 2:25.01 (36.94)
3:01.91 (36.90) 3:38.75 (36.84) 4:15.42 (36.67) 4:51.14 (35.72)
27 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 4:44.18 4:53.12
34.38 1:11.79 (37.41) 1:49.07 (37.28) 2:26.88 (37.81)
3:03.76 (36.88) 3:41.03 (37.27) 4:17.49 (36.46) 4:53.12 (35.63)
28 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 4:43.20 4:53.26
34.68 1:12.62 (37.94) 1:48.83 (36.21) 2:25.43 (36.60)
3:02.29 (36.86) 3:39.84 (37.55) 4:17.25 (37.41) 4:53.26 (36.01)
29 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:53.40
35.15 1:11.37 (36.22) 1:48.85 (37.48) 2:25.10 (36.25)
3:02.22 (37.12) 3:38.96 (36.74) 4:16.82 (37.86) 4:53.40 (36.58)
30 Kiefer, Allison M 12 SAC-AZ 4:46.56 4:54.55
34.08 1:10.11 (36.03) 1:47.80 (37.69) 2:24.97 (37.17)
3:02.88 (37.91) 3:40.62 (37.74) 4:18.45 (37.83) 4:54.55 (36.10)
31 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:55.14
33.92 1:10.87 (36.95) 1:47.70 (36.83) 2:24.39 (36.69)
3:02.26 (37.87) 3:40.72 (38.46) 4:18.68 (37.96) 4:55.14 (36.46)
32 Barr, Brittany K 15 SAC-AZ 4:46.77 4:55.45
34.13 1:11.00 (36.87) 1:48.89 (37.89) 2:26.06 (37.17)
3:03.69 (37.63) 3:41.21 (37.52) 4:19.61 (38.40) 4:55.45 (35.84)
33 Mendel, Lauren P 17 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:55.49
34.15 1:11.06 (36.91) 1:48.57 (37.51) 2:25.76 (37.19)
3:03.80 (38.04) 3:41.15 (37.35) 4:19.11 (37.96) 4:55.49 (36.38)
34 Barr, Jenn L 17 SAC-AZ 4:46.11 4:56.24
34.87 1:12.63 (37.76) 1:49.72 (37.09) 2:27.47 (37.75)
3:04.51 (37.04) 3:41.72 (37.21) 4:18.80 (37.08) 4:56.24 (37.44)
35 Aron, Alexia N 16 Brophy Swim Team-AZ 4:40.96 4:56.72
34.49 1:11.96 (37.47) 1:49.51 (37.55) 2:27.64 (38.13)
3:04.71 (37.07) 3:42.38 (37.67) 4:19.85 (37.47) 4:56.72 (36.87)
36 Acevedo, Mariana 15 JAL-ZZ 4:45.01 4:58.61
34.30 1:11.27 (36.97) 1:48.98 (37.71) 2:27.11 (38.13)
3:05.16 (38.05) 3:43.87 (38.71) 4:21.66 (37.79) 4:58.61 (36.95)
37 Hunsberger, Christina J 16 BC-PN 4:45.67 4:58.87
35.06 1:12.56 (37.50) 1:50.75 (38.19) 2:28.85 (38.10)
3:07.06 (38.21) 3:44.78 (37.72) 4:22.47 (37.69) 4:58.87 (36.40)
38 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 4:46.89 4:59.48
34.83 1:12.55 (37.72) 1:50.45 (37.90) 2:28.39 (37.94)
3:06.45 (38.06) 3:44.80 (38.35) 4:22.77 (37.97) 4:59.48 (36.71)
39 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 4:41.94 4:59.64
34.02 1:11.76 (37.74) 1:49.75 (37.99) 2:27.94 (38.19)
3:05.94 (38.00) 3:44.25 (38.31) 4:22.01 (37.76) 4:59.64 (37.63)
40 Dworschack, Jessica A 16 ASG-AZ 4:43.87 5:00.35
33.30 1:10.67 (37.37) 1:48.46 (37.79) 2:26.78 (38.32)
3:05.12 (38.34) 3:43.72 (38.60) 4:22.67 (38.95) 5:00.35 (37.68)
41 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 4:38.59 5:14.27
35.30 1:14.79 (39.49) 1:55.17 (40.38) 2:35.07 (39.90)
3:15.25 (40.18) 3:55.31 (40.06) 4:35.20 (39.89) 5:14.27 (39.07)
Event 56 Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 4:29.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 4:04.57 4:00.57 9
29.01 59.21 (30.20) 1:29.86 (30.65) 2:00.31 (30.45)
2:30.97 (30.66) 3:01.25 (30.28) 3:31.70 (30.45) 4:00.57 (28.87)
2 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 4:14.91 4:07.17 7
29.32 1:00.35 (31.03) 1:31.76 (31.41) 2:02.74 (30.98)
2:34.16 (31.42) 3:05.10 (30.94) 3:36.56 (31.46) 4:07.17 (30.61)
3 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 4:15.34 4:12.11 6
29.62 1:01.44 (31.82) 1:33.54 (32.10) 2:05.27 (31.73)
2:37.21 (31.94) 3:08.59 (31.38) 3:40.65 (32.06) 4:12.11 (31.46)
4 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 4:15.64 4:14.63 5
29.47 1:01.10 (31.63) 1:33.39 (32.29) 2:05.32 (31.93)
2:38.01 (32.69) 3:10.51 (32.50) 3:43.49 (32.98) 4:14.63 (31.14)
5 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 4:15.85 4:15.11 4
28.68 1:00.94 (32.26) 1:33.43 (32.49) 2:06.06 (32.63)
2:38.22 (32.16) 3:11.02 (32.80) 3:43.02 (32.00) 4:15.11 (32.09)
6 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 4:16.53 4:15.76 3
30.04 1:01.98 (31.94) 1:34.21 (32.23) 2:06.54 (32.33)
2:38.94 (32.40) 3:11.18 (32.24) 3:44.11 (32.93) 4:15.76 (31.65)
7 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 4:17.74 4:19.69 2
29.96 1:02.17 (32.21) 1:35.05 (32.88) 2:07.98 (32.93)
2:41.18 (33.20) 3:14.40 (33.22) 3:47.72 (33.32) 4:19.69 (31.97)
8 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 4:17.69 4:21.39 1
29.72 1:02.26 (32.54) 1:34.78 (32.52) 2:08.07 (33.29)
2:40.83 (32.76) 3:14.64 (33.81) 3:48.72 (34.08) 4:21.39 (32.67)
Event 56 Boys 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 4:29.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 3:56.40 4:04.57
30.45 1:02.14 (31.69) 1:34.23 (32.09) 2:05.89 (31.66)
2:35.46 (29.57) 3:05.19 (29.73) 3:35.33 (30.14) 4:04.57 (29.24)
2 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 4:02.12 4:14.91
30.90 1:03.08 (32.18) 1:36.31 (33.23) 2:08.53 (32.22)
2:40.84 (32.31) 3:12.41 (31.57) 3:43.94 (31.53) 4:14.91 (30.97)
3 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 4:09.55 4:15.34
31.44 1:04.20 (32.76) 1:36.42 (32.22) 2:08.46 (32.04)
2:40.55 (32.09) 3:12.58 (32.03) 3:44.56 (31.98) 4:15.34 (30.78)
4 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 4:08.62 4:15.64
29.56 1:01.37 (31.81) 1:34.18 (32.81) 2:06.06 (31.88)
2:39.21 (33.15) 3:11.80 (32.59) 3:44.86 (33.06) 4:15.64 (30.78)
5 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 4:09.10 4:15.85
29.08 1:01.30 (32.22) 1:34.52 (33.22) 2:06.93 (32.41)
2:39.72 (32.79) 3:11.56 (31.84) 3:44.38 (32.82) 4:15.85 (31.47)
6 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 4:19.67 4:16.53
30.53 1:03.03 (32.50) 1:36.20 (33.17) 2:08.84 (32.64)
2:40.98 (32.14) 3:13.16 (32.18) 3:45.87 (32.71) 4:16.53 (30.66)
7 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 4:14.09 4:17.69
31.20 1:03.92 (32.72) 1:37.06 (33.14) 2:09.42 (32.36)
2:41.85 (32.43) 3:13.89 (32.04) 3:46.62 (32.73) 4:17.69 (31.07)
8 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 4:20.19 4:17.74
30.22 1:03.38 (33.16) 1:36.38 (33.00) 2:09.55 (33.17)
2:42.40 (32.85) 3:15.65 (33.25) 3:47.65 (32.00) 4:17.74 (30.09)
-------------------------------------------------------------------------
9 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 4:14.97 4:17.92
30.45 1:02.45 (32.00) 1:35.05 (32.60) 2:07.72 (32.67)
2:40.99 (33.27) 3:13.45 (32.46) 3:46.41 (32.96) 4:17.92 (31.51)
10 Newman, Kyle C 15 C.C-NT 4:24.98 4:18.35
30.13 1:02.80 (32.67) 1:35.54 (32.74) 2:08.48 (32.94)
2:40.94 (32.46) 3:13.94 (33.00) 3:46.85 (32.91) 4:18.35 (31.50)
-------------------------------------------------------------------------
11 Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 4:22.53 4:19.88
29.98 1:02.51 (32.53) 1:35.45 (32.94) 2:08.93 (33.48)
2:42.01 (33.08) 3:15.20 (33.19) 3:47.96 (32.76) 4:19.88 (31.92)
12 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 4:26.42 4:20.27
29.71 1:01.88 (32.17) 1:35.20 (33.32) 2:08.29 (33.09)
2:41.94 (33.65) 3:15.41 (33.47) 3:48.93 (33.52) 4:20.27 (31.34)
13 Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 4:21.44 4:20.78
29.88 1:02.42 (32.54) 1:35.03 (32.61) 2:08.57 (33.54)
2:41.64 (33.07) 3:15.49 (33.85) 3:47.58 (32.09) 4:20.78 (33.20)
14 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ 4:20.12 4:21.06
30.34 1:02.98 (32.64) 1:35.89 (32.91) 2:08.91 (33.02)
2:42.13 (33.22) 3:15.31 (33.18) 3:48.57 (33.26) 4:21.06 (32.49)
15 Beardsley, RO O 17 Brophy Swim Team-AZ 4:22.54 4:22.90
30.47 1:03.73 (33.26) 1:36.54 (32.81) 2:09.59 (33.05)
2:43.18 (33.59) 3:17.28 (34.10) 3:50.11 (32.83) 4:22.90 (32.79)
16 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 4:13.93 4:23.37
30.42 1:02.79 (32.37) 1:36.03 (33.24) 2:09.45 (33.42)
2:43.44 (33.99) 3:17.36 (33.92) 3:50.51 (33.15) 4:23.37 (32.86)
17 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 4:14.54 4:23.93
31.17 1:04.43 (33.26) 1:38.40 (33.97) 2:11.42 (33.02)
2:45.33 (33.91) 3:18.63 (33.30) 3:51.88 (33.25) 4:23.93 (32.05)
18 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 4:24.29 4:25.22
30.98 1:04.53 (33.55) 1:37.76 (33.23) 2:11.18 (33.42)
2:44.19 (33.01) 3:18.01 (33.82) 3:51.90 (33.89) 4:25.22 (33.32)
19 Pennington, Wade C 18 Afox-AZ 4:12.00 4:25.57
30.35 1:02.87 (32.52) 1:37.04 (34.17) 2:10.56 (33.52)
2:44.76 (34.20) 3:18.26 (33.50) 3:52.63 (34.37) 4:25.57 (32.94)
20 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 4:26.92 4:25.69
30.90 1:03.73 (32.83) 1:37.71 (33.98) 2:11.30 (33.59)
2:45.29 (33.99) 3:18.77 (33.48) 3:53.18 (34.41) 4:25.69 (32.51)
21 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 4:17.84 4:27.08
31.29 1:04.60 (33.31) 1:38.57 (33.97) 2:12.17 (33.60)
2:45.85 (33.68) 3:19.55 (33.70) 3:53.62 (34.07) 4:27.08 (33.46)
22 Han, Frank 18 IHAC-CA 4:21.83 4:27.38
30.55 1:03.50 (32.95) 1:36.78 (33.28) 2:10.57 (33.79)
2:44.51 (33.94) 3:18.80 (34.29) 3:53.34 (34.54) 4:27.38 (34.04)
23 McDivitt, Darren J 16 STAR-AZ 4:28.81 4:27.90
30.99 1:05.18 (34.19) 1:38.34 (33.16) 2:12.85 (34.51)
2:47.12 (34.27) 3:21.21 (34.09) 3:54.87 (33.66) 4:27.90 (33.03)
24 Goehring, Christian A 16 DTAC-AZ 4:24.53 4:30.99
30.15 1:03.74 (33.59) 1:37.54 (33.80) 2:11.84 (34.30)
2:46.16 (34.32) 3:21.70 (35.54) 3:56.61 (34.91) 4:30.99 (34.38)
25 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 4:29.79 4:31.97
32.80 1:08.12 (35.32) 1:43.69 (35.57) 2:18.50 (34.81)
2:52.83 (34.33) 3:26.28 (33.45) 4:00.12 (33.84) 4:31.97 (31.85)
26 Bohman, David T 17 BC-PN 4:25.29 4:32.08
31.25 1:04.34 (33.09) 1:39.04 (34.70) 2:12.98 (33.94)
2:47.61 (34.63) 3:22.93 (35.32) 3:57.96 (35.03) 4:32.08 (34.12)
27 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 4:29.79 4:33.27
30.70 1:05.23 (34.53) 1:39.72 (34.49) 2:14.78 (35.06)
2:49.23 (34.45) 3:24.16 (34.93) 3:59.30 (35.14) 4:33.27 (33.97)
28 Hanke, Ryan M 16 DTAC-AZ 4:29.79 4:34.09
32.38 1:07.09 (34.71) 1:43.19 (36.10) 2:18.38 (35.19)
2:53.17 (34.79) 3:27.68 (34.51) 4:01.13 (33.45) 4:34.09 (32.96)
29 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 4:25.43 4:34.60
31.67 1:05.75 (34.08) 1:41.01 (35.26) 2:16.11 (35.10)
2:51.45 (35.34) 3:25.91 (34.46) 4:01.02 (35.11) 4:34.60 (33.58)
30 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 4:28.21 4:35.28
31.28 1:04.98 (33.70) 1:40.03 (35.05) 2:15.16 (35.13)
2:50.47 (35.31) 3:26.16 (35.69) 4:01.49 (35.33) 4:35.28 (33.79)
31 Weinstein, Harrison. R 17 SAC-AZ 4:29.51 4:36.12
30.65 1:05.03 (34.38) 1:40.35 (35.32) 2:15.67 (35.32)
2:51.38 (35.71) 3:27.53 (36.15) 4:02.73 (35.20) 4:36.12 (33.39)
32 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 4:29.79 4:37.10
31.24 1:05.15 (33.91) 1:39.80 (34.65) 2:15.14 (35.34)
2:50.65 (35.51) 3:26.20 (35.55) 4:01.98 (35.78) 4:37.10 (35.12)
33 Monkelien, Cameron F 16 SDA-AZ 4:29.79 4:41.16
31.49 1:06.14 (34.65) 1:42.43 (36.29) 2:17.67 (35.24)
2:53.74 (36.07) 3:29.23 (35.49) 4:06.59 (37.36) 4:41.16 (34.57)
34 Carter, Michael J 16 IHAC-CA 4:29.79 4:43.77
31.93 1:07.05 (35.12) 1:42.79 (35.74) 2:19.19 (36.40)
2:55.52 (36.33) 3:31.72 (36.20) 4:08.74 (37.02) 4:43.77 (35.03)
-- Brennion, Travis P 18 PST-AZ 4:22.76 DQ
Event 57 Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check is required
by the start of session
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 4:39.05 4:32.93 9
32.40 1:06.26 (33.86) 1:40.68 (34.42) 2:14.87 (34.19)
2:49.20 (34.33) 3:23.66 (34.46) 3:58.85 (35.19) 4:32.93 (34.08)
2 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 4:35.95 4:35.15 7
31.92 1:05.74 (33.82) 1:40.22 (34.48) 2:14.98 (34.76)
2:50.19 (35.21) 3:25.24 (35.05) 4:00.87 (35.63) 4:35.15 (34.28)
3 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 4:42.90 4:37.25 6
31.94 1:05.71 (33.77) 1:40.24 (34.53) 2:15.23 (34.99)
2:51.22 (35.99) 3:27.34 (36.12) 4:02.75 (35.41) 4:37.25 (34.50)
4 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 4:43.52 4:38.23 5
32.51 1:07.07 (34.56) 1:42.53 (35.46) 2:17.92 (35.39)
2:53.65 (35.73) 3:28.99 (35.34) 4:04.56 (35.57) 4:38.23 (33.67)
5 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 4:44.94 4:43.89 4
32.38 1:07.57 (35.19) 1:43.36 (35.79) 2:19.62 (36.26)
2:56.01 (36.39) 3:32.35 (36.34) 4:08.47 (36.12) 4:43.89 (35.42)
6 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 4:44.04 4:44.13 3
32.54 1:08.01 (35.47) 1:43.78 (35.77) 2:20.03 (36.25)
2:56.18 (36.15) 3:32.65 (36.47) 4:08.71 (36.06) 4:44.13 (35.42)
7 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 4:46.60 4:47.84 2
32.77 1:08.32 (35.55) 1:44.37 (36.05) 2:20.73 (36.36)
2:57.34 (36.61) 3:34.21 (36.87) 4:11.12 (36.91) 4:47.84 (36.72)
8 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 4:45.89 4:54.31 1
31.95 1:07.90 (35.95) 1:44.27 (36.37) 2:21.47 (37.20)
2:59.27 (37.80) 3:38.00 (38.73) 4:16.25 (38.25) 4:54.31 (38.06)
Event 57 Girls 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check is required
by the start of session
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 4:41.32 4:35.95
31.96 1:05.26 (33.30) 1:39.81 (34.55) 2:14.44 (34.63)
2:49.98 (35.54) 3:25.40 (35.42) 4:01.44 (36.04) 4:35.95 (34.51)
2 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 4:33.73 4:39.05
33.18 1:08.18 (35.00) 1:43.72 (35.54) 2:18.75 (35.03)
2:54.30 (35.55) 3:29.38 (35.08) 4:04.75 (35.37) 4:39.05 (34.30)
3 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 4:45.49 4:42.90
33.92 1:09.54 (35.62) 1:46.26 (36.72) 2:21.91 (35.65)
2:58.42 (36.51) 3:33.42 (35.00) 4:08.95 (35.53) 4:42.90 (33.95)
4 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 4:43.53 4:43.52
32.80 1:08.09 (35.29) 1:44.35 (36.26) 2:20.03 (35.68)
2:56.16 (36.13) 3:31.90 (35.74) 4:08.60 (36.70) 4:43.52 (34.92)
5 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 4:51.46 4:44.04
32.16 1:07.39 (35.23) 1:43.58 (36.19) 2:19.72 (36.14)
2:56.10 (36.38) 3:32.55 (36.45) 4:08.91 (36.36) 4:44.04 (35.13)
6 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 4:49.33 4:44.94
33.17 1:07.99 (34.82) 1:44.50 (36.51) 2:20.86 (36.36)
2:57.49 (36.63) 3:33.44 (35.95) 4:09.96 (36.52) 4:44.94 (34.98)
7 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 4:59.08 4:45.89
32.21 1:07.21 (35.00) 1:43.17 (35.96) 2:19.31 (36.14)
2:56.15 (36.84) 3:32.79 (36.64) 4:09.51 (36.72) 4:45.89 (36.38)
8 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 4:53.59 4:46.60
33.12 1:08.56 (35.44) 1:44.78 (36.22) 2:21.29 (36.51)
2:57.76 (36.47) 3:34.25 (36.49) 4:10.67 (36.42) 4:46.60 (35.93)
-------------------------------------------------------------------------
9 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 4:50.00 4:49.31
32.92 1:08.33 (35.41) 1:45.41 (37.08) 2:21.75 (36.34)
2:59.06 (37.31) 3:35.61 (36.55) 4:13.25 (37.64) 4:49.31 (36.06)
10 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 4:52.69 4:50.37
33.20 1:08.84 (35.64) 1:45.63 (36.79) 2:22.95 (37.32)
3:00.20 (37.25) 3:37.82 (37.62) 4:15.06 (37.24) 4:50.37 (35.31)
-------------------------------------------------------------------------
11 Kim, Gina 13 IHAC-CA 4:55.26 4:52.17
33.64 1:09.64 (36.00) 1:46.74 (37.10) 2:23.87 (37.13)
3:01.05 (37.18) 3:38.58 (37.53) 4:16.23 (37.65) 4:52.17 (35.94)
12 Sandford, Kelly E 14 Afox-AZ 4:57.28 4:52.39
32.79 1:09.97 (37.18) 1:47.47 (37.50) 2:25.65 (38.18)
3:03.35 (37.70) 3:41.03 (37.68) 4:17.74 (36.71) 4:52.39 (34.65)
13 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 4:57.36 4:52.60
33.52 1:10.36 (36.84) 1:47.58 (37.22) 2:24.89 (37.31)
3:02.45 (37.56) 3:39.88 (37.43) 4:17.15 (37.27) 4:52.60 (35.45)
14 Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ 4:53.21 4:52.95
35.02 1:11.19 (36.17) 1:49.04 (37.85) 2:26.03 (36.99)
3:03.65 (37.62) 3:40.90 (37.25) 4:17.83 (36.93) 4:52.95 (35.12)
15 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 4:51.20 4:52.97
34.80 1:11.57 (36.77) 1:49.43 (37.86) 2:26.67 (37.24)
3:04.09 (37.42) 3:41.20 (37.11) 4:18.09 (36.89) 4:52.97 (34.88)
16 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 5:06.79 4:53.00
33.47 1:09.36 (35.89) 1:47.48 (38.12) 2:24.85 (37.37)
3:02.77 (37.92) 3:39.80 (37.03) 4:17.02 (37.22) 4:53.00 (35.98)
17 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 5:00.85 4:53.47
33.38 1:10.40 (37.02) 1:47.87 (37.47) 2:25.67 (37.80)
3:03.68 (38.01) 3:40.97 (37.29) 4:17.70 (36.73) 4:53.47 (35.77)
18 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 4:56.32 4:54.37
33.43 1:09.55 (36.12) 1:47.27 (37.72) 2:25.32 (38.05)
3:03.36 (38.04) 3:41.19 (37.83) 4:18.67 (37.48) 4:54.37 (35.70)
19 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 5:03.79 4:54.75
32.88 1:08.77 (35.89) 1:46.32 (37.55) 2:24.42 (38.10)
3:02.32 (37.90) 3:39.91 (37.59) 4:17.70 (37.79) 4:54.75 (37.05)
20 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 4:58.50 4:56.25
33.99 1:10.70 (36.71) 1:48.10 (37.40) 2:25.92 (37.82)
3:03.72 (37.80) 3:41.62 (37.90) 4:19.33 (37.71) 4:56.25 (36.92)
21 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 5:06.79 4:57.06
34.42 1:10.89 (36.47) 1:48.38 (37.49) 2:25.70 (37.32)
3:03.55 (37.85) 3:41.19 (37.64) 4:19.84 (38.65) 4:57.06 (37.22)
22 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 5:03.39 4:57.84
34.05 1:10.63 (36.58) 1:48.10 (37.47) 2:26.17 (38.07)
3:04.19 (38.02) 3:42.65 (38.46) 4:20.49 (37.84) 4:57.84 (37.35)
23 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ 5:04.95 4:58.54
33.88 1:10.70 (36.82) 1:48.80 (38.10) 2:26.66 (37.86)
3:04.95 (38.29) 3:43.26 (38.31) 4:21.59 (38.33) 4:58.54 (36.95)
24 Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 4:56.95 4:59.73
32.32 1:08.69 (36.37) 1:45.99 (37.30) 2:24.04 (38.05)
3:03.33 (39.29) 3:43.28 (39.95) 4:22.27 (38.99) 4:59.73 (37.46)
25 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 5:01.15 5:04.00
34.37 1:12.44 (38.07) 1:50.47 (38.03) 2:29.04 (38.57)
3:07.81 (38.77) 3:46.85 (39.04) 4:25.57 (38.72) 5:04.00 (38.43)
26 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 4:59.91 5:04.99
35.20 1:13.60 (38.40) 1:52.01 (38.41) 2:30.97 (38.96)
3:09.63 (38.66) 3:48.55 (38.92) 4:27.47 (38.92) 5:04.99 (37.52)
27 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 5:01.29 5:05.50
35.17 1:13.95 (38.78) 1:52.61 (38.66) 2:31.33 (38.72)
3:10.21 (38.88) 3:48.88 (38.67) 4:27.52 (38.64) 5:05.50 (37.98)
28 Rodriguez, Stephanie A 13 IHAC-CA 5:06.79 5:06.25
35.14 1:12.93 (37.79) 1:52.55 (39.62) 2:32.01 (39.46)
3:10.11 (38.10) 3:49.75 (39.64) 4:28.51 (38.76) 5:06.25 (37.74)
29 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA 5:00.06 5:06.77
33.80 1:11.28 (37.48) 1:50.22 (38.94) 2:29.97 (39.75)
3:09.00 (39.03) 3:49.40 (40.40) 4:28.75 (39.35) 5:06.77 (38.02)
30 Walls, Caroline J 14 VC-AZ 5:04.70 5:07.34
33.93 1:11.32 (37.39) 1:50.72 (39.40) 2:29.70 (38.98)
3:09.53 (39.83) 3:48.75 (39.22) 4:29.64 (40.89) 5:07.34 (37.70)
31 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 5:06.79 5:07.69
34.53 1:11.76 (37.23) 1:53.84 (42.08) 2:33.50 (39.66)
3:14.15 (40.65) 3:53.22 (39.07) 4:31.29 (38.07) 5:07.69 (36.40)
32 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 5:06.50 5:10.13
34.66 1:12.88 (38.22) 1:52.16 (39.28) 2:31.59 (39.43)
3:11.36 (39.77) 3:51.63 (40.27) 4:31.92 (40.29) 5:10.13 (38.21)
33 Chow, Angelynn F 14 IHAC-CA 5:06.79 5:13.70
36.03 1:14.98 (38.95) 1:54.53 (39.55) 2:34.63 (40.10)
3:14.65 (40.02) 3:54.50 (39.85) 4:34.19 (39.69) 5:13.70 (39.51)
34 Blusiewicz, Tori R 13 SDA-AZ 5:06.79 5:22.00
36.42 1:16.20 (39.78) 1:56.39 (40.19) 2:36.69 (40.30)
3:18.11 (41.42) 3:59.15 (41.04) 4:41.61 (42.46) 5:22.00 (40.39)
35 Hennessey, Jennifer L 14 SAC-AZ 5:06.52 5:23.05
36.83 1:16.86 (40.03) 1:57.73 (40.87) 2:39.26 (41.53)
3:19.74 (40.48) 4:01.03 (41.29) 4:42.41 (41.38) 5:23.05 (40.64)
36 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 5:06.79 5:29.96
36.24 1:16.71 (40.47) 1:58.03 (41.32) 2:40.74 (42.71)
3:23.88 (43.14) 4:06.86 (42.98) 4:48.66 (41.80) 5:29.96 (41.30)
Event 58 Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive Check in is required
by the start of session
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 4:26.26 4:20.01 9
30.94 1:03.48 (32.54) 1:36.56 (33.08) 2:09.80 (33.24)
2:42.53 (32.73) 3:15.29 (32.76) 3:48.34 (33.05) 4:20.01 (31.67)
2 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 4:28.90 4:22.57 7
31.11 1:04.82 (33.71) 1:38.67 (33.85) 2:12.24 (33.57)
2:45.23 (32.99) 3:18.16 (32.93) 3:51.11 (32.95) 4:22.57 (31.46)
3 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 4:24.96 4:23.89 6
29.26 1:01.57 (32.31) 1:35.26 (33.69) 2:08.85 (33.59)
2:42.89 (34.04) 3:16.63 (33.74) 3:51.15 (34.52) 4:23.89 (32.74)
4 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 4:26.68 4:26.11 5
30.84 1:03.61 (32.77) 1:37.44 (33.83) 2:11.17 (33.73)
2:45.36 (34.19) 3:19.36 (34.00) 3:53.14 (33.78) 4:26.11 (32.97)
5 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 4:34.59 4:34.87 4
30.43 1:05.14 (34.71) 1:39.93 (34.79) 2:14.99 (35.06)
2:50.63 (35.64) 3:26.01 (35.38) 4:01.23 (35.22) 4:34.87 (33.64)
6 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 4:28.97 4:35.77 3
31.88 1:05.64 (33.76) 1:39.51 (33.87) 2:14.20 (34.69)
2:49.79 (35.59) 3:25.20 (35.41) 4:00.63 (35.43) 4:35.77 (35.14)
7 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 4:39.42 4:36.38 2
31.75 1:06.78 (35.03) 1:41.71 (34.93) 2:17.29 (35.58)
2:52.45 (35.16) 3:27.51 (35.06) 4:02.57 (35.06) 4:36.38 (33.81)
8 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 4:35.54 4:36.81 1
31.15 1:05.58 (34.43) 1:40.09 (34.51) 2:15.72 (35.63)
2:51.06 (35.34) 3:26.80 (35.74) 4:02.71 (35.91) 4:36.81 (34.10)
Event 58 Boys 13-14 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive Check in is required
by the start of session
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 4:28.29 4:24.96
29.23 1:01.07 (31.84) 1:34.32 (33.25) 2:07.69 (33.37)
2:42.39 (34.70) 3:16.62 (34.23) 3:51.60 (34.98) 4:24.96 (33.36)
2 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 4:20.03 4:26.26
32.56 1:06.71 (34.15) 1:41.76 (35.05) 2:15.89 (34.13)
2:48.72 (32.83) 3:20.99 (32.27) 3:54.49 (33.50) 4:26.26 (31.77)
3 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 4:34.82 4:26.68
32.07 1:05.71 (33.64) 1:40.05 (34.34) 2:13.57 (33.52)
2:47.68 (34.11) 3:21.17 (33.49) 3:54.86 (33.69) 4:26.68 (31.82)
4 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 4:26.41 4:28.90
30.55 1:03.95 (33.40) 1:38.78 (34.83) 2:13.40 (34.62)
2:49.11 (35.71) 3:23.19 (34.08) 3:57.68 (34.49) 4:28.90 (31.22)
5 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 4:29.90 4:28.97
31.91 1:05.12 (33.21) 1:39.29 (34.17) 2:12.61 (33.32)
2:46.91 (34.30) 3:21.24 (34.33) 3:55.83 (34.59) 4:28.97 (33.14)
6 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 4:33.55 4:34.59
30.69 1:04.66 (33.97) 1:40.33 (35.67) 2:15.61 (35.28)
2:51.16 (35.55) 3:26.14 (34.98) 4:01.16 (35.02) 4:34.59 (33.43)
7 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 4:44.12 4:35.54
31.30 1:05.78 (34.48) 1:40.59 (34.81) 2:15.30 (34.71)
2:50.50 (35.20) 3:25.82 (35.32) 4:01.45 (35.63) 4:35.54 (34.09)
8 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 4:31.44 4:39.42
32.53 1:08.09 (35.56) 1:44.57 (36.48) 2:20.27 (35.70)
2:55.64 (35.37) 3:29.98 (34.34) 4:05.02 (35.04) 4:39.42 (34.40)
-------------------------------------------------------------------------
9 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 4:54.86 4:41.79
30.95 1:06.75 (35.80) 1:42.99 (36.24) 2:19.75 (36.76)
2:56.50 (36.75) 3:32.53 (36.03) 4:08.69 (36.16) 4:41.79 (33.10)
10 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 4:42.73 4:42.65
32.49 1:08.03 (35.54) 1:44.01 (35.98) 2:19.80 (35.79)
2:54.56 (34.76) 3:30.30 (35.74) 4:06.78 (36.48) 4:42.65 (35.87)
-------------------------------------------------------------------------
11 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 4:43.03 4:42.96
32.23 1:06.61 (34.38) 1:42.04 (35.43) 2:18.12 (36.08)
2:55.10 (36.98) 3:31.64 (36.54) 4:08.78 (37.14) 4:42.96 (34.18)
12 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 4:55.31 4:43.02
32.31 1:07.78 (35.47) 1:43.88 (36.10) 2:20.09 (36.21)
2:56.01 (35.92) 3:32.52 (36.51) 4:08.89 (36.37) 4:43.02 (34.13)
13 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 4:48.64 4:43.92
32.46 1:08.11 (35.65) 1:44.41 (36.30) 2:19.83 (35.42)
2:56.25 (36.42) 3:32.18 (35.93) 4:09.07 (36.89) 4:43.92 (34.85)
14 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 4:52.44 4:44.64
32.69 1:08.63 (35.94) 1:44.87 (36.24) 2:21.51 (36.64)
2:58.01 (36.50) 3:34.44 (36.43) 4:10.83 (36.39) 4:44.64 (33.81)
15 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 4:49.46 4:44.67
33.53 1:10.44 (36.91) 1:46.74 (36.30) 2:23.12 (36.38)
2:59.95 (36.83) 3:35.62 (35.67) 4:11.13 (35.51) 4:44.67 (33.54)
16 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 4:42.51 4:45.50
33.75 1:10.09 (36.34) 1:47.18 (37.09) 2:22.45 (35.27)
2:59.95 (37.50) 3:35.44 (35.49) 4:11.03 (35.59) 4:45.50 (34.47)
17 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 4:57.16 4:46.09
31.61 1:07.31 (35.70) 1:43.97 (36.66) 2:20.32 (36.35)
2:57.26 (36.94) 3:33.89 (36.63) 4:10.36 (36.47) 4:46.09 (35.73)
18 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 4:48.72 4:46.58
32.44 1:08.37 (35.93) 1:44.24 (35.87) 2:20.73 (36.49)
2:57.39 (36.66) 3:34.21 (36.82) 4:10.98 (36.77) 4:46.58 (35.60)
19 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 4:59.26 4:47.93
34.84 1:12.15 (37.31) 1:48.69 (36.54) 2:24.58 (35.89)
3:01.19 (36.61) 3:36.56 (35.37) 4:13.80 (37.24) 4:47.93 (34.13)
20 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 4:54.38 4:49.31
31.34 1:07.01 (35.67) 1:43.45 (36.44) 2:20.99 (37.54)
2:58.58 (37.59) 3:36.08 (37.50) 4:13.10 (37.02) 4:49.31 (36.21)
21 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 4:50.90 4:51.24
32.98 1:10.53 (37.55) 1:47.77 (37.24) 2:25.09 (37.32)
3:02.07 (36.98) 3:39.32 (37.25) 4:16.39 (37.07) 4:51.24 (34.85)
22 Russell, David W 13 SAC-AZ 4:52.53 4:51.66
34.57 1:11.17 (36.60) 1:48.69 (37.52) 2:26.00 (37.31)
3:03.48 (37.48) 3:40.87 (37.39) 4:17.53 (36.66) 4:51.66 (34.13)
23 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 4:54.08 4:52.64
33.17 1:10.19 (37.02) 1:47.73 (37.54) 2:25.20 (37.47)
3:02.79 (37.59) 3:40.41 (37.62) 4:17.09 (36.68) 4:52.64 (35.55)
24 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 5:02.60 4:54.72
33.18 1:10.22 (37.04) 1:48.43 (38.21) 2:25.24 (36.81)
3:03.36 (38.12) 3:41.02 (37.66) 4:18.62 (37.60) 4:54.72 (36.10)
25 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 4:57.44 4:57.89
33.48 1:11.63 (38.15) 1:48.34 (36.71) 2:26.42 (38.08)
3:03.83 (37.41) 3:42.41 (38.58) 4:20.24 (37.83) 4:57.89 (37.65)
26 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 4:51.70 4:57.99
33.26 1:10.05 (36.79) 1:47.59 (37.54) 2:25.82 (38.23)
3:04.37 (38.55) 3:42.64 (38.27) 4:20.94 (38.30) 4:57.99 (37.05)
27 Krakoski, Kyle J 13 Brophy Swim Team-AZ 5:06.49 4:58.91
33.67 1:11.31 (37.64) 1:50.17 (38.86) 2:27.97 (37.80)
3:06.28 (38.31) 3:45.24 (38.96) 4:23.43 (38.19) 4:58.91 (35.48)
28 Cadena, Edgar 14 JAL-ZZ 4:59.86 4:58.95
33.78 1:10.61 (36.83) 1:48.83 (38.22) 2:25.77 (36.94)
3:03.70 (37.93) 3:42.06 (38.36) 4:21.59 (39.53) 4:58.95 (37.36)
29 Southworth, Robert M 14 VC-AZ 5:06.49 5:00.37
34.02 1:11.86 (37.84) 1:49.70 (37.84) 2:27.85 (38.15)
3:06.21 (38.36) 3:44.71 (38.50) 4:23.68 (38.97) 5:00.37 (36.69)
30 Koon, Nolan D 13 Csa-CA 5:01.87 5:01.41
34.46 1:12.61 (38.15) 1:51.68 (39.07) 2:29.89 (38.21)
3:08.60 (38.71) 3:46.93 (38.33) 4:25.13 (38.20) 5:01.41 (36.28)
Event 59 Girls 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:27.55 4:38.08 18
1) Morelli, Kara M 19 2) DeVinny, Cara N 20
3) Pursley, Lisa A 18 4) DeVinney, Meghan K 19
34.61 1:09.49 (1:09.49) 1:47.57 (38.08) 2:28.79 (1:19.30)
2:59.56 (30.77) 3:34.54 (1:05.75) 4:05.10 (30.56) 4:38.08 (1:03.54)
2 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:32.55 4:43.69 14
1) Dowell, Ana K 17 2) Magura, Liz S 17
3) DeVinney, Katie M M 16 4) Siggins, Cydney A A 16
35.36 1:12.63 (1:12.63) 1:51.26 (38.63) 2:33.53 (1:20.90)
3:06.10 (32.57) 3:41.74 (1:08.21) 4:11.29 (29.55) 4:43.69 (1:01.95)
3 Bellevue Club Swim Team-PN 'B' 4:43.00 4:45.52 12
1) Rawlings, Crystal A 19 2) Hom, Michele W 17
3) Garcia, Erin J 15 4) Wheeler, Kate S 18
35.14 1:12.15 (1:12.15) 1:50.31 (38.16) 2:45.43 (1:33.28)
3:05.70 (20.27) 3:42.36 (56.93) 4:12.87 (30.51) 4:45.52 (1:03.16)
4 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:52.99 4:48.77 10
1) Pham, Kim H 16 2) Golden, Jennifer E 15
3) Miller, Abby C 16 4) Hentzen, Courtney J 20
35.41 1:12.78 (1:12.78) 1:52.03 (39.25) 2:35.89 (1:23.11)
3:07.81 (31.92) 3:44.59 (1:08.70) 4:15.69 (31.10) 4:48.77 (1:04.18)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:45.99 4:49.23 8
1) Jafari, Samantha S 16 2) Wong, Melissa G 18
3) Garcia, Jordanne K 16 4) Cardoza, Natalie L 18
35.98 1:14.14 (1:14.14) 1:52.16 (38.02) 2:35.55 (1:21.41)
3:07.22 (31.67) 3:46.54 (1:10.99) 4:16.15 (29.61) 4:49.23 (1:02.69)
6 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:47.55 x4:50.50
1) Elias, Tiffany M 15 2) Mulhern, Mary Beth E 15
3) Morelli, Kimber R 15 4) Heaps, Cortney R 15
36.34 1:14.31 (1:14.31) 1:52.79 (38.48) 2:37.04 (1:22.73)
3:09.67 (32.63) 3:46.15 (1:09.11) 4:16.79 (30.64) 4:50.50 (1:04.35)
7 New South Swimming-NC 'A' 4:44.53 4:55.25 6
1) Grigg, Ellen L 13 2) Russell, Meredith S 15
3) Colberg, Kate L 15 4) Russell, Courtney B 14
36.46 1:14.38 (1:14.38) 1:54.24 (39.86) 2:38.54 (1:24.16)
3:11.83 (33.29) 3:50.62 (1:12.08) 4:21.74 (31.12) 4:55.25 (1:04.63)
8 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 4:49.00 4:55.33 4
1) Hunsberger, Christina J 16 2) Williams, Courtney A 17
3) Sole, Alissa C 17 4) Murray, Blythe B 18
35.85 1:13.08 (1:13.08) 1:54.21 (41.13) 2:40.85 (1:27.77)
3:13.90 (33.05) 3:52.66 (1:11.81) 4:22.59 (29.93) 4:55.33 (1:02.67)
9 Brophy East Swim Team-AZ 'D' 4:57.55 x5:00.14
1) Smith, Paige E 17 2) Mendel, Lauren P 17
3) Seanez, Sophia Y 18 4) Aron, Alexia N 16
37.02 1:16.52 (1:16.52) 1:56.53 (40.01) 2:41.24 (1:24.72)
3:14.71 (33.47) 3:51.99 (1:10.75) 4:24.82 (32.83) 5:00.14 (1:08.15)
10 Industry Hills Aquatic Club-CA 'C' NT x5:06.53
1) Wesseling, Janeece D 18 2) Chow, Cheryl-Lynn M 16
3) Alba, Brittany M 17 4) Wong, Sara G 15
37.61 1:18.98 (1:18.98) 1:59.82 (40.84) 2:46.02 (1:27.04)
3:20.86 (34.84) 4:00.63 (1:14.61) 4:31.96 (31.33) 5:06.53 (1:05.90)
Event 60 Boys 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 4:12.00 4:08.39 18
1) Wicklund, Peter P 16 2) Stanton, James A 19
3) Garcia, Grant H 17 4) Sussex, Sean R 18
29.91 1:01.15 (1:01.15) 1:34.18 (33.03) 2:13.13 (1:11.98)
2:42.46 (29.33) 3:16.49 (1:03.36) 3:41.22 (24.73) 4:08.39 (51.90)
2 Jalisco-ZZ 'A' 4:07.00 4:09.13 14
1) Madrigal, Sergio 19 2) Guevara, Gerardo 17
3) Orozco, Hector 17 4) Jimenez, Andres 16
31.24 1:03.56 (1:03.56) 1:36.90 (33.34) 2:13.67 (1:10.11)
3:13.84 (1:00.17) 3:41.03 (27.19) 4:09.13 (55.29)
3 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:10.99 4:12.27 12
1) Mendoza, John D 15 2) Reyes, Mik A 19
3) Lamar, Brian J 20 4) Sulkevich, Matthew A 16
32.54 1:06.38 (1:06.38) 1:38.88 (32.50) 2:15.23 (1:08.85)
2:43.70 (28.47) 3:16.87 (1:01.64) 3:43.65 (26.78) 4:12.27 (55.40)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:13.55 4:16.47 10
1) Shores, Kevin M M 15 2) Pursley, Brian J 21
3) Shores, Kyle M M 17 4) Key, Ryan K 16
33.21 1:07.92 (1:07.92) 1:40.86 (32.94) 2:18.25 (1:10.33)
2:45.96 (27.71) 3:18.97 (1:00.72) 3:45.81 (26.84) 4:16.47 (57.50)
5 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:23.55 4:21.96 8
1) Roman, Ben A 15 2) Lee, Brendan C C 18
3) Voigt, Chris L 16 4) Miller, Mitchell J 16
33.82 1:09.79 (1:09.79) 1:42.09 (32.30) 2:19.61 (1:09.82)
2:49.67 (30.06) 3:23.92 (1:04.31) 3:51.58 (27.66) 4:21.96 (58.04)
6 New South Swimming-NC 'A' 4:07.92 4:23.51 6
1) Robison, Scot S 14 2) Roney, Jack D 16
3) Merchant, Thomas P 16 4) Mathis, Taylor T 17
32.55 1:06.16 (1:06.16) 1:40.91 (34.75) 2:20.72 (1:14.56)
2:51.11 (30.39) 3:26.60 (1:05.88) 3:54.48 (27.88) 4:23.51 (56.91)
7 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 4:14.99 4:26.86 4
1) Kostianis, Nikos E 15 2) Koh, Brian K 15
3) Carter, Michael J 16 4) Han, Frank 18
33.04 1:13.34 (1:13.34) 1:43.53 (30.19) 2:23.03 (1:09.69)
2:53.92 (30.89) 3:30.08 (1:07.05) 3:56.86 (26.78) 4:26.86 (56.78)
8 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:40.55 x4:27.92
1) Beardsley, RO O 17 2) Swick, Taylor T 19
3) Pursley, David C 16 4) Freeman, Nathan M C 16
34.42 1:10.43 (1:10.43) 2:24.11 (1:13.68)
1:44.98 ( ) 3:30.24 (1:06.13) 3:57.36 (27.12) 4:27.92 (57.68)
Event 61 Girls 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:49.50 4:46.24 18
1) Miernicki, Kristen A 14 2) Barton, Emily L 13
3) Lopus, Chelsea E 14 4) McAndrew, Nicole M 14
35.83 1:12.80 (1:12.80) 1:50.67 (37.87) 2:33.62 (1:20.82)
3:05.45 (31.83) 3:42.66 (1:09.04) 4:13.45 (30.79) 4:46.24 (1:03.58)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:49.99 4:54.78 14
1) Kennedy-Donohue, Tristan K 14 2) Gjetley, Tanya N 13
3) Greene, Chelsea C 14 4) Dominia, Lisa M 13
37.53 1:18.24 (1:18.24) 1:58.53 (40.29) 2:45.06 (1:26.82)
3:15.87 (30.81) 3:51.19 (1:06.13) 4:21.91 (30.72) 4:54.78 (1:03.59)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 4:59.86 4:55.22 12
1) Shepherd, Dana M 13 2) Lausman, Krista B 14
3) Ogesen, Nina A 13 4) Fina, Alicia M 14
36.53 1:15.52 (1:15.52) 1:55.29 (39.77) 2:38.76 (1:23.24)
3:11.89 (33.13) 3:50.50 (1:11.74) 4:21.92 (31.42) 4:55.22 (1:04.72)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:51.02 4:55.36 10
1) Zieser, McKenzie M 14 2) Yockey, Betsy M 14
3) Rutemiller, Shanna J 13 4) DeVinney, Erin F 13
35.89 1:14.31 (1:14.31) 1:54.20 (39.89) 2:38.97 (1:24.66)
3:13.00 (34.03) 3:51.87 (1:12.90) 4:22.30 (30.43) 4:55.36 (1:03.49)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' NT 5:11.97 8
1) Chang, Shannon 14 2) Arslancan, Keli A 13
3) Cuevas, Stephanie M 13 4) Lopez, Jenel L 13
37.74 1:19.03 (1:19.03) 1:59.96 (40.93) 2:47.88 (1:28.85)
3:23.66 (35.78) 4:05.31 (1:17.43) 4:36.56 (31.25) 5:11.97 (1:06.66)
-- Brophy East Swim Team-AZ 'B' 5:09.02 DQ
1) Magura, Emma M 14 2) Ehret, Meredith P 14
3) Rinder, Terry K 13 4) Beardsley, Tory T 13
37.72 1:18.06 (1:18.06) 2:00.10 (42.04) 2:46.58 (1:28.52)
3:21.47 (34.89) 4:04.74 (1:18.16) 4:40.06 (35.32) DQ (1:13.57)
Event 62 Boys 13-14 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jalisco-ZZ 'A' 4:30.00 4:29.72 18
1) Diaz, Alejandro 13 2) Romo, Anwar 14
3) Gonzalez, Luis 14 4) Gonzalez, Adan 13
33.41 1:08.13 (1:08.13) 1:45.68 (37.55) 2:26.00 (1:17.87)
2:56.13 (30.13) 3:30.66 (1:04.66) 3:58.94 (28.28) 4:29.72 (59.06)
2 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 4:32.02 4:31.76 14
1) Pursley, Steven M 14 2) Miller, Pete K 14
3) Joost, Marty R 14 4) Seanez, Filiberto J 14
32.11 1:07.05 (1:07.05) 1:43.87 (36.82) 2:25.96 (1:18.91)
2:56.07 (30.11) 3:31.70 (1:05.74) 4:31.76 (1:00.06)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 4:38.11 4:36.31 12
1) Fowler, Austin M 14 2) Baldry, David W 14
3) Monkelien, Sean W 14 4) Schifferer, Josh D 14
32.07 1:05.12 (1:05.12) 1:43.10 (37.98) 2:29.27 (1:24.15)
2:58.63 (29.36) 3:33.47 (1:04.20) 4:03.13 (29.66) 4:36.31 (1:02.84)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 4:40.02 4:38.66 10
1) Gonzales, Robert V 14 2) Larche, Tyler T 13
3) Fredrikson, Zach W 14 4) Mitchell, Robert L 13
34.19 1:09.86 (1:09.86) 1:46.74 (36.88) 2:29.05 (1:19.19)
2:59.91 (30.86) 3:36.32 (1:07.27) 4:38.66 (1:02.34)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 4:47.99 4:52.55 8
1) Tamashiro, Bryan T 13 2) Hwang, Anthony H 13
3) Uncanin, Ned J 13 4) Mendoza, Paul M 14
35.35 1:12.51 (1:12.51) 1:49.37 (36.86) 2:31.73 (1:19.22)
3:06.37 (34.64) 3:48.53 (1:16.80) 4:19.49 (30.96) 4:52.55 (1:04.02)
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' NT 4:53.28 6
1) Hentzen, Kit J 13 2) Mendoza, Matthew C 13
3) Yang, Chris 14 4) Yeo, Cody S 13
35.88 1:13.32 (1:13.32) 1:52.23 (38.91) 2:47.85 (1:34.53)
3:11.66 (23.81) 3:51.61 (1:03.76) 4:20.92 (29.31) 4:53.28 (1:01.67)
7 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 4:53.02 x5:02.32
1) Lee, Christopher E 13 2) Cole, Sebastain M 13
3) Cardenas, Patrick M 13 4) Krakoski, Kyle J 13
35.17 1:11.61 (1:11.61) 1:52.38 (40.77) 2:38.39 (1:26.78)
3:13.40 (35.01) 3:55.18 (1:16.79) 4:26.70 (31.52) 5:02.32 (1:07.14)
Event 63 Girls 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 2:18.28 2:14.12 9
31.05 1:04.05 (33.00) 1:39.43 (35.38) 2:14.12 (34.69)
2 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 2:20.20 2:16.73 7
31.50 1:05.77 (34.27) 1:41.07 (35.30) 2:16.73 (35.66)
3 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 2:19.46 2:18.69 6
32.18 1:07.22 (35.04) 1:43.39 (36.17) 2:18.69 (35.30)
4 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 2:18.10 2:19.09 5
32.05 1:07.07 (35.02) 1:43.77 (36.70) 2:19.09 (35.32)
5 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 2:20.18 2:20.93 4
32.42 1:08.30 (35.88) 1:45.82 (37.52) 2:20.93 (35.11)
6 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 2:23.32 2:22.13 3
33.17 1:09.17 (36.00) 1:46.69 (37.52) 2:22.13 (35.44)
7 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 2:27.50 2:23.65 2
33.39 1:09.38 (35.99) 1:47.37 (37.99) 2:23.65 (36.28)
8 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 2:29.08 2:25.38 1
33.74 1:10.68 (36.94) 1:48.80 (38.12) 2:25.38 (36.58)
9 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 2:25.76 2:26.26
33.51 1:10.73 (37.22) 1:49.31 (38.58) 2:26.26 (36.95)
10 Gall, Julia A 12 WAVE-PN 2:24.97 2:26.97
33.54 1:11.53 (37.99) 1:49.28 (37.75) 2:26.97 (37.69)
11 Victor, Estephania 11 JAL-ZZ 2:29.83 2:28.10
35.16 1:12.55 (37.39) 1:51.81 (39.26) 2:28.10 (36.29)
12 Maddy, Kelsey E 12 DTAC-AZ 2:33.59 2:28.50
35.76 1:13.58 (37.82) 1:53.18 (39.60) 2:28.50 (35.32)
13 Johnson, Malia S 11 SAC-AZ 2:27.95 2:28.54
34.47 1:12.40 (37.93) 1:52.09 (39.69) 2:28.54 (36.45)
14 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:31.29 2:28.77
34.69 1:12.27 (37.58) 1:50.14 (37.87) 2:28.77 (38.63)
15 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 2:33.59 2:28.78
34.51 1:12.34 (37.83) 1:52.02 (39.68) 2:28.78 (36.76)
16 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 2:33.59 2:34.72
35.72 1:14.61 (38.89) 1:54.66 (40.05) 2:34.72 (40.06)
17 Wood, Skotia N 12 SAC-AZ 2:33.59 2:36.14
35.47 1:14.71 (39.24) 1:56.22 (41.51) 2:36.14 (39.92)
18 Wong, Kimberly B 11 IHAC-CA 2:33.59 2:37.91
36.91 1:15.72 (38.81) 1:57.67 (41.95) 2:37.91 (40.24)
Event 64 Boys 11-12 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 2:20.72 2:17.82 9
31.84 1:06.61 (34.77) 1:43.25 (36.64) 2:17.82 (34.57)
2 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 2:22.06 2:19.34 7
32.39 1:07.39 (35.00) 1:44.42 (37.03) 2:19.34 (34.92)
3 Berens, David M 11 TJCC-AZ 2:31.62 2:26.15 6
33.80 1:11.20 (37.40) 1:49.56 (38.36) 2:26.15 (36.59)
4 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 2:34.31 2:26.52 5
33.48 1:10.55 (37.07) 1:49.24 (38.69) 2:26.52 (37.28)
5 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 2:37.19 2:27.25 4
34.83 1:12.67 (37.84) 1:50.50 (37.83) 2:27.25 (36.75)
6 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 2:29.33 2:27.48 3
34.02 1:11.20 (37.18) 1:49.44 (38.24) 2:27.48 (38.04)
7 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 2:32.21 2:27.55 2
33.77 1:11.93 (38.16) 1:50.03 (38.10) 2:27.55 (37.52)
8 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 2:31.88 2:29.83 1
33.55 1:11.60 (38.05) 1:51.61 (40.01) 2:29.83 (38.22)
9 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 2:36.34 2:30.11
34.79 1:12.32 (37.53) 1:51.38 (39.06) 2:30.11 (38.73)
10 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 2:37.11 2:30.57
34.59 1:13.81 (39.22) 1:54.36 (40.55) 2:30.57 (36.21)
11 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 2:29.61 2:31.03
33.43 1:11.03 (37.60) 1:51.16 (40.13) 2:31.03 (39.87)
12 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 2:37.19 2:31.93
35.41 1:14.31 (38.90) 1:54.27 (39.96) 2:31.93 (37.66)
13 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 2:37.19 2:32.17
35.08 1:14.12 (39.04) 1:53.35 (39.23) 2:32.17 (38.82)
14 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 2:32.38 2:33.01
34.16 1:13.37 (39.21) 1:54.00 (40.63) 2:33.01 (39.01)
15 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 2:33.58 2:33.50
35.00 1:15.21 (40.21) 1:57.27 (42.06) 2:33.50 (36.23)
16 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 2:34.91 2:33.95
35.11 1:14.49 (39.38) 1:55.07 (40.58) 2:33.95 (38.88)
17 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 2:37.19 2:35.55
35.55 1:15.16 (39.61) 1:56.17 (41.01) 2:35.55 (39.38)
18 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 2:34.57 2:36.65
35.83 1:15.70 (39.87) 1:57.25 (41.55) 2:36.65 (39.40)
19 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 2:37.19 2:37.64
36.18 1:16.23 (40.05) 1:56.76 (40.53) 2:37.64 (40.88)
20 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 2:37.19 2:37.83
35.25 1:15.84 (40.59) 2:00.11 (44.27) 2:37.83 (37.72)
21 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 2:37.19 2:37.94
36.00 1:16.50 (40.50) 1:58.87 (42.37) 2:37.94 (39.07)
22 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 2:37.19 2:41.19
37.78 1:18.86 (41.08) 2:00.98 (42.12) 2:41.19 (40.21)
23 Taylor, Jacob B 12 Brophy Swim Team-AZ 2:37.19 3:01.01
38.80 1:24.31 (45.51) 2:13.21 (48.90) 3:01.01 (47.80)
Event 65 Girls 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Smith, Riley E 12 SAC-AZ 1:11.42 1:12.91 9
35.57 1:12.91 (37.34)
2 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 1:12.98 1:13.83 7
36.92 1:13.83 (36.91)
3 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 1:14.37 1:14.89 6
36.77 1:14.89 (38.12)
4 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 1:18.00 1:15.59 5
36.37 1:15.59 (39.22)
5 Smith, Katy R 12 DTAC-AZ 1:24.69 1:17.73 4
37.11 1:17.73 (40.62)
6 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 1:18.26 1:17.99 3
37.85 1:17.99 (40.14)
7 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:20.91 1:18.18 2
38.49 1:18.18 (39.69)
8 Ho, Sharon 11 IHAC-CA 1:20.27 1:19.18 1
37.83 1:19.18 (41.35)
9 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 1:19.95 1:19.30
38.67 1:19.30 (40.63)
10 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:21.80 1:19.72
38.17 1:19.72 (41.55)
11 Audino, Morgan F 12 BC-PN 1:22.09 1:20.38
38.28 1:20.38 (42.10)
12 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 1:18.27 1:20.61
38.29 1:20.61 (42.32)
13 Kerrigan, Amber L 12 Brophy Swim Team-AZ 1:22.55 1:21.20
40.43 1:21.20 (40.77)
14 Wood, Skotia N 12 SAC-AZ 1:24.69 1:21.74
39.07 1:21.74 (42.67)
15 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 1:20.68 1:22.00
39.76 1:22.00 (42.24)
16 Garceau, Samantha M 12 SMST-SN 1:22.73 1:22.04
39.29 1:22.04 (42.75)
17 Karasch, Amelia R 12 Brophy Swim Team-AZ 1:21.47 1:22.32
39.91 1:22.32 (42.41)
18 Baumhart, Elizabeth Z 12 ASG-AZ 1:24.69 1:22.85
40.58 1:22.85 (42.27)
19 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 1:24.57 1:23.09
40.97 1:23.09 (42.12)
20 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 1:23.94 1:24.04
40.17 1:24.04 (43.87)
21 MacLean, Erin L 11 BC-PN 1:24.69 1:24.35
40.84 1:24.35 (43.51)
22 Maddy, Kelsey E 12 DTAC-AZ 1:22.87 1:24.43
42.65 1:24.43 (41.78)
23 Gall, Julia A 12 WAVE-PN 1:20.03 1:24.63
40.84 1:24.63 (43.79)
24 Roman, Bianca E 12 Brophy Swim Team-AZ 1:13.29Y 1:29.32
43.26 1:29.32 (46.06)
Event 66 Boys 11-12 100 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 1:15.25 1:11.53 9
35.13 1:11.53 (36.40)
2 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 1:14.01 1:12.50 7
35.67 1:12.50 (36.83)
3 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 1:22.98 1:17.01 6
37.27 1:17.01 (39.74)
4 Berens, David M 11 TJCC-AZ 1:20.22 1:18.27 5
37.96 1:18.27 (40.31)
5 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 1:25.19 1:18.95 4
38.17 1:18.95 (40.78)
6 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 1:17.06 1:18.99 3
38.07 1:18.99 (40.92)
7 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:24.44 1:20.14 2
39.88 1:20.14 (40.26)
8 Hwang, Benjamin L 12 IHAC-CA 1:20.25 1:20.52 1
39.01 1:20.52 (41.51)
9 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 1:22.84 1:20.76
38.61 1:20.76 (42.15)
10 Bergthold, Chris M 12 SDA-AZ 1:23.66 1:20.82
39.60 1:20.82 (41.22)
11 Estes, Stephen L 12 Brophy Swim Team-AZ 1:28.36 1:22.00
39.95 1:22.00 (42.05)
12 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 1:25.22 1:22.68
40.13 1:22.68 (42.55)
13 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 1:21.47 1:22.94
39.78 1:22.94 (43.16)
14 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 1:22.93 1:23.34
40.51 1:23.34 (42.83)
15 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 1:25.07 1:23.44
40.55 1:23.44 (42.89)
16 Schultz, Nick L 11 Silver Fins-AZ 1:30.19 1:23.56
40.78 1:23.56 (42.78)
17 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 1:25.38 1:24.44
40.68 1:24.44 (43.76)
18 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 1:30.19 1:25.02
41.52 1:25.02 (43.50)
19 McAndrew, Marc I 11 SDA-AZ 1:27.69 1:25.08
42.24 1:25.08 (42.84)
20 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 1:28.21 1:25.45
42.68 1:25.45 (42.77)
21 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 1:28.05 1:25.96
41.97 1:25.96 (43.99)
22 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 1:29.90 1:26.74
42.36 1:26.74 (44.38)
23 Hornoiu, Marc E 12 BC-PN 1:29.20 1:27.11
41.49 1:27.11 (45.62)
24 Morrow, Devon S 11 DTAC-AZ 1:29.92 1:27.34
41.63 1:27.34 (45.71)
25 Wagner, Jordan S 12 Silver Fins-AZ 1:30.19 1:27.92
39.73 1:27.92 (48.19)
26 Wong, Bryant C 11 SDA-AZ 1:29.54 1:28.61
42.52 1:28.61 (46.09)
27 Boswell, Haaken H 12 Rio-AZ 1:30.19 1:28.70
42.63 1:28.70 (46.07)
28 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 1:30.14 1:29.92
43.58 1:29.92 (46.34)
29 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 1:30.19 1:31.20
43.87 1:31.20 (47.33)
30 Chou, Robert 12 IHAC-CA 1:30.19 1:32.75
45.41 1:32.75 (47.34)
31 Taylor, Jacob B 12 Brophy Swim Team-AZ 1:23.85 1:32.98
45.11 1:32.98 (47.87)
Event 67 Girls 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 37.05 36.03 9
2 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 37.33 36.78 7
3 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 37.19 37.77 6
4 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 39.39 38.34 5
5 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 44.57 38.79 4
6 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 40.96 38.93 3
7 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 42.43 39.39 2
8 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 43.07 39.90 1
9 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 39.46 40.13
10 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 42.50 40.81
11 Johnson, Carly A 9 SAC-AZ 44.69 40.82
12 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 40.62 41.06
13 Bossaert, Simone G 10 SAC-AZ 44.69 42.23
14 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 44.20 42.63
15 Takamatsu, Chelsea L 10 SAC-AZ 44.50 42.65
16 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 44.66 43.26
17 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 44.50 43.34
18 Beguiristain, Evelyn 10 Brophy Swim Team-AZ 44.31 43.48
19 Cox, Megan S 9 SAC-AZ 41.76 43.79
20 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 44.69 45.03
21 Li, Celina T 7 Afox-AZ 44.69 45.44
Event 68 Boys 10 & Under 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 39.29 38.89 9
2 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 40.56 40.44 7
3 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 41.89 41.10 6
4 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 41.31 41.11 5
5 Conti, David C 10 Rio-AZ 45.53 41.56 4
6 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 42.33 42.52 3
7 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 44.71 43.17 2
8 Chou, Eric 10 IHAC-CA 44.50 43.25 1
9 Park, Jaewoo 10 SDA-AZ 46.18 45.01
10 Loui, John C 9 SDA-AZ 45.62 45.19
11 Comnick, Tra M 10 Silver Fins-AZ 46.99 45.94
12 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 45.17 46.32
13 Maddy, Seth C 9 DTAC-AZ 46.99 47.23
14 Scimeca, Adam M 9 Afox-AZ 45.69 47.30
Event 69 Girls 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 3:02.66 2:52.26 9
38.26 1:21.85 (43.59) 2:07.20 (45.35) 2:52.26 (45.06)
2 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 2:53.05 2:52.92 7
40.00 1:24.21 (44.21) 2:09.09 (44.88) 2:52.92 (43.83)
3 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 2:56.04 2:57.00 6
41.72 1:26.39 (44.67) 2:12.35 (45.96) 2:57.00 (44.65)
4 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 3:24.99 3:02.84 5
41.85 1:29.53 (47.68) 2:17.22 (47.69) 3:02.84 (45.62)
5 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 3:05.86 3:04.86 4
42.78 1:30.36 (47.58) 2:18.88 (48.52) 3:04.86 (45.98)
6 Drieslein, Marina E 12 IHAC-CA 3:24.99 3:06.51 3
41.68 1:29.42 (47.74) 2:18.43 (49.01) 3:06.51 (48.08)
7 Thomson, Kelsey E 12 Brophy Swim Team-AZ 3:17.01 3:07.61 2
42.99 1:29.70 (46.71) 2:19.09 (49.39) 3:07.61 (48.52)
8 Peterson, Hope H 12 TJCC-AZ 3:07.13 3:08.89 1
43.74 1:32.78 (49.04) 2:21.19 (48.41) 3:08.89 (47.70)
9 Dahl, Rachel C 12 Rio-AZ 3:08.30 3:09.42
43.31 1:31.70 (48.39) 2:21.62 (49.92) 3:09.42 (47.80)
10 McMullan, Valerie B 11 SDA-AZ 3:22.52 3:09.58
43.61 1:31.78 (48.17) 2:20.92 (49.14) 3:09.58 (48.66)
11 Wong, Kimberly B 11 IHAC-CA 3:14.54 3:10.48
42.99 1:31.24 (48.25) 2:21.85 (50.61) 3:10.48 (48.63)
12 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 3:22.86 3:13.37
44.54 1:33.69 (49.15) 2:24.79 (51.10) 3:13.37 (48.58)
13 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 3:24.99 3:16.75
44.20 1:34.82 (50.62) 2:26.26 (51.44) 3:16.75 (50.49)
14 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 3:21.63 3:18.98
45.37 1:36.69 (51.32) 2:29.18 (52.49) 3:18.98 (49.80)
15 Roman, Bianca E 12 Brophy Swim Team-AZ 3:20.39 3:19.34
46.81 1:38.68 (51.87) 2:29.61 (50.93) 3:19.34 (49.73)
16 Gannis, Cassie L 12 SDA-AZ 3:21.13 3:20.89
44.69 1:35.70 (51.01) 2:28.41 (52.71) 3:20.89 (52.48)
17 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 3:20.68 3:20.97
45.86 1:36.26 (50.40) 2:29.81 (53.55) 3:20.97 (51.16)
18 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 3:16.78 3:24.80
47.68 1:39.93 (52.25) 2:33.84 (53.91) 3:24.80 (50.96)
19 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 3:24.99 3:27.56
47.66 1:42.01 (54.35) 2:36.72 (54.71) 3:27.56 (50.84)
Event 70 Boys 11-12 200 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 2:55.12 2:51.55 9
37.00 1:19.54 (42.54) 2:05.82 (46.28) 2:51.55 (45.73)
2 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 3:00.56 2:58.14 7
40.82 1:26.55 (45.73) 2:12.88 (46.33) 2:58.14 (45.26)
3 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 3:14.05 3:00.46 6
40.55 1:26.73 (46.18) 2:14.16 (47.43) 3:00.46 (46.30)
4 Navarro, Marco A 12 SDA-AZ 3:06.53 3:00.57 5
41.62 1:27.69 (46.07) 2:14.44 (46.75) 3:00.57 (46.13)
5 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 3:45.99 3:02.58 4
42.34 1:28.72 (46.38) 2:16.54 (47.82) 3:02.58 (46.04)
6 Hojnacki, Zachary S 11 Rio-AZ 3:09.65 3:07.28 3
43.80 1:32.90 (49.10) 2:21.45 (48.55) 3:07.28 (45.83)
7 Estes, Stephen L 12 Brophy Swim Team-AZ 3:18.71 3:11.64 2
42.35 1:30.66 (48.31) 2:20.82 (50.16) 3:11.64 (50.82)
8 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 3:18.23 3:13.76 1
44.06 1:34.76 (50.70) 2:24.79 (50.03) 3:13.76 (48.97)
9 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 3:31.04 3:17.25
46.38 1:37.21 (50.83) 2:28.47 (51.26) 3:17.25 (48.78)
10 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 3:21.88 3:17.75
46.16 1:36.17 (50.01) 2:28.85 (52.68) 3:17.75 (48.90)
11 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 3:19.29 3:17.87
43.77 1:34.91 (51.14) 2:26.37 (51.46) 3:17.87 (51.50)
12 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 3:32.67 3:22.42
46.17 1:37.11 (50.94) 2:29.75 (52.64) 3:22.42 (52.67)
13 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 3:33.62 3:29.22
48.73 1:42.21 (53.48) 2:36.69 (54.48) 3:29.22 (52.53)
14 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 3:33.85 3:34.97
49.49 1:45.44 (55.95) 2:40.46 (55.02) 3:34.97 (54.51)
Event 71 Girls 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 1:34.47 1:27.21 9
41.64 1:27.21 (45.57)
2 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 1:32.68 1:30.52 7
42.45 1:30.52 (48.07)
3 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 1:34.24 1:31.74 6
44.56 1:31.74 (47.18)
4 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 1:37.19 1:32.70 5
44.68 1:32.70 (48.02)
5 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 1:35.59 1:34.12 4
45.30 1:34.12 (48.82)
6 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 1:35.19 1:34.26 3
45.57 1:34.26 (48.69)
7 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 1:36.58 1:36.82 2
45.55 1:36.82 (51.27)
8 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 1:37.50 1:36.96 1
46.43 1:36.96 (50.53)
9 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 1:43.66 1:39.56
48.39 1:39.56 (51.17)
10 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 1:38.72 1:39.71
48.74 1:39.71 (50.97)
11 Takamatsu, Chelsea L 10 SAC-AZ 1:46.41 1:41.32
49.00 1:41.32 (52.32)
12 Peterson, Chloe E 9 TJCC-AZ 1:42.53 1:43.23
50.03 1:43.23 (53.20)
13 Mei, Jennifer 10 IHAC-CA 1:46.41 1:43.57
50.13 1:43.57 (53.44)
14 Rhyne, Austin B 10 STAR-AZ 1:47.56 1:46.58
50.01 1:46.58 (56.57)
Event 72 Boys 10 & Under 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 1:32.09 1:30.41 9
43.56 1:30.41 (46.85)
2 Lundstrom, Thomas J 10 AZM-AZ 1:55.19 1:34.52 7
44.63 1:34.52 (49.89)
3 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 1:39.37 1:35.16 6
45.70 1:35.16 (49.46)
4 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 1:37.65 1:37.70 5
46.89 1:37.70 (50.81)
5 Conti, David C 10 Rio-AZ 1:39.78 1:39.00 4
48.32 1:39.00 (50.68)
6 Hojnacki, Dylan I 9 Rio-AZ 1:42.60 1:40.36 3
48.63 1:40.36 (51.73)
7 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 1:42.14 1:40.69 2
49.70 1:40.69 (50.99)
8 Lukis, Ryan A 10 SAC-AZ 1:40.93 1:41.26 1
49.11 1:41.26 (52.15)
9 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 1:40.93 1:42.10
48.27 1:42.10 (53.83)
10 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 1:45.06 1:43.58
51.30 1:43.58 (52.28)
11 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 1:42.30 1:48.04
51.26 1:48.04 (56.78)
12 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 1:52.02 1:48.74
51.19 1:48.74 (57.55)
13 Thomas, Hayden D 10 SDA-AZ 1:48.99 1:50.09
52.40 1:50.09 (57.69)
14 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 1:54.51 1:54.37
54.89 1:54.37 (59.48)
Event 73 Girls 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 1:08.46 1:07.68 9
32.41 1:07.68 (35.27)
2 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 1:08.64 1:07.70 7
32.57 1:07.70 (35.13)
3 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 1:12.46 1:10.65 6
33.13 1:10.65 (37.52)
4 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 1:11.82 1:11.76 5
33.77 1:11.76 (37.99)
5 Smith, Riley E 12 SAC-AZ 1:16.23 1:14.07 4
34.74 1:14.07 (39.33)
6 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 1:13.79 1:15.06 3
36.09 1:15.06 (38.97)
7 Roggensack, Kelsey J 12 SDA-AZ 1:20.03 1:16.05 2
35.61 1:16.05 (40.44)
8 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 1:16.10 1:16.12 1
34.75 1:16.12 (41.37)
9 Thomson, Kelsey E 12 Brophy Swim Team-AZ 1:19.34 1:18.46
36.58 1:18.46 (41.88)
10 Johnson, Malia S 11 SAC-AZ 1:15.43 1:18.56
35.86 1:18.56 (42.70)
11 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 1:22.09 1:19.68
36.50 1:19.68 (43.18)
12 Garceau, Samantha M 12 SMST-SN 1:19.17 1:20.61
37.39 1:20.61 (43.22)
13 Karasch, Amelia R 12 Brophy Swim Team-AZ 1:22.09 1:20.76
35.59 1:20.76 (45.17)
14 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 1:22.09 1:21.08
38.60 1:21.08 (42.48)
15 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 1:22.02 1:22.56
36.56 1:22.56 (46.00)
16 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 1:22.09 1:23.32
40.17 1:23.32 (43.15)
17 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 1:22.09 1:23.72
38.09 1:23.72 (45.63)
18 Lavoie, Marie M 12 Brophy Swim Team-AZ 1:22.09 1:26.02
38.97 1:26.02 (47.05)
19 Baumhart, Elizabeth Z 12 ASG-AZ 1:22.09 1:26.62
40.26 1:26.62 (46.36)
Event 74 Boys 11-12 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 1:09.45 1:08.27 9
33.02 1:08.27 (35.25)
2 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 1:13.06 1:10.86 7
33.45 1:10.86 (37.41)
3 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 1:13.75 1:13.65 6
34.60 1:13.65 (39.05)
4 Berens, David M 11 TJCC-AZ 1:17.84 1:15.43 5
35.36 1:15.43 (40.07)
5 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 1:15.12 1:15.66 4
36.05 1:15.66 (39.61)
6 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 1:27.76 1:17.65 3
36.69 1:17.65 (40.96)
7 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 1:19.55 1:18.68 2
36.17 1:18.68 (42.51)
8 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 1:20.63 1:20.07 1
38.88 1:20.07 (41.19)
9 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 1:29.73 1:20.20
37.51 1:20.20 (42.69)
10 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 1:22.95 1:21.71
36.73 1:21.71 (44.98)
11 Wong, Bryant C 11 SDA-AZ 1:26.05 1:24.53
37.60 1:24.53 (46.93)
12 Hildebrandt, Kevin A 11 SAC-AZ 1:29.25 1:24.66
39.03 1:24.66 (45.63)
13 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 1:23.67 1:26.99
39.06 1:26.99 (47.93)
14 Hojnacki, Zachary S 11 Rio-AZ 1:24.50 1:31.81
42.18 1:31.81 (49.63)
15 Bergthold, Chris M 12 SDA-AZ 1:33.03 1:32.05
41.34 1:32.05 (50.71)
16 Navarro, Marco A 12 SDA-AZ 1:31.77 1:32.18
43.04 1:32.18 (49.14)
17 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 1:27.87 1:32.83
41.76 1:32.83 (51.07)
Event 75 Girls 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 33.16 33.17 9
2 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 34.41 33.96 7
3 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 34.55 34.68 6
4 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 35.02 34.79 5
5 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 34.96 35.03 4
6 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 37.71 35.62 3
7 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 33.42 36.20 2
8 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 37.15 37.02 1
9 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 36.58 37.59
10 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 36.40 37.62
11 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 39.23 38.78
12 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 39.68 39.24
13 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 41.25 39.27
14 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 42.42 39.29
15 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 39.09 39.45
16 Johnson, Carly A 9 SAC-AZ 39.61 39.86
17 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 43.09 40.25
18 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 42.09 40.64
19 Takamatsu, Chelsea L 10 SAC-AZ 42.19 40.82
20 Bossaert, Simone G 10 SAC-AZ 43.09 40.97
21 Li, Celina T 7 Afox-AZ 42.88 41.53
22 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 40.63 41.57
23 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 40.98 41.72
24 Cox, Megan S 9 SAC-AZ 40.15 42.14
25 Wong, Mabel K 9 IHAC-CA 43.09 44.80
Event 76 Boys 10 & Under 50 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 37.24 36.47 9
2 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 38.72 36.85 7
3 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 38.90 39.08 6
4 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 40.58 39.23 5
5 Lundstrom, Thomas J 10 AZM-AZ 48.19 39.31 4
6 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 41.09 40.38 3
7 Nobley, Garrett H 9 UNSAC-AZ 39.05 40.79 2
8 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 42.15 41.36 1
9 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 42.48 42.04
10 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 47.60 42.06
11 Loui, John C 9 SDA-AZ 42.31 42.60
12 Maddy, Seth C 9 DTAC-AZ 47.34 43.48
13 Febres, Edgar E 8 SDA-AZ 45.40 43.89
14 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 46.50 44.45
15 Shores, Connor S 9 SDA-AZ 46.71 45.05
16 Park, Jaewoo 10 SDA-AZ 45.86 45.25
17 Chou, Eric 10 IHAC-CA 47.63 45.30
18 Scimeca, Adam M 9 Afox-AZ 46.18 45.36
19 Herriot, Woody H 10 Brophy Swim Team-AZ 47.75 45.87
20 Thomas, Hayden D 10 SDA-AZ 47.41 48.36
21 Mozdzen, Matt T 10 Rio-AZ 47.85 49.10
22 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 47.92 50.76
23 Lukis, Ryan A 10 SAC-AZ 47.06 51.25
Event 77 Girls 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:12.30 2:11.97 18
1) Miner, Cimone N 12 2) Ripley, Rachel A 12
3) Lopus, Whitney E 12 4) Clement, Melanie B 12
34.48 1:13.06 (38.58) 1:43.02 (29.96) 2:11.97 (28.95)
2 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 2:21.00 2:22.68 14
1) Cardwell, Maureen K 12 2) Godfred, Rachel M 12
3) MacLean, Erin L 11 4) Audino, Morgan F 12
34.96 1:14.22 (39.26) 1:51.19 (36.97) 2:22.68 (31.49)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 2:25.54 2:25.43 12
1) Sakurai, Alyssa S 12 2) Caldwell, Dani M 12
3) Roggensack, Kelsey J 12 4) McMullan, Valerie B 11
38.95 1:18.85 (39.90) 1:53.74 (34.89) 2:25.43 (31.69)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 2:19.02 2:25.48 10
1) Brewer, Ashley E 11 2) Thomson, Kelsey E 12
3) Herriot, Katie A 12 4) Krakoski, Haley E 11
38.08 1:19.30 (41.22) 1:55.01 (35.71) 2:25.48 (30.47)
5 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 2:30.02 2:32.95 8
1) Kerrigan, Amber L 12 2) Roman, Bianca E 12
3) Lavoie, Marie M 12 4) Cardenas, Julia T 11
58.50 1:23.43 (24.93) 2:03.14 (39.71) 2:32.95 (29.81)
6 Tucson Jewish Community Center-AZ 'A' 2:30.21 2:38.59 6
1) Chuk, Karima A 11 2) Peterson, Hope H 12
3) Puchi, Raegan D 12 4) Peterson, Chloe E 9
38.67 1:21.01 (42.34) 1:57.63 (36.62) 2:38.59 (40.96)
Event 78 Boys 11-12 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:22.50 2:18.35 18
1) Uncanin, Chris S 12 2) Hwang, Benjamin L 12
3) Chung, Alex D 12 4) Mendoza, Daniel S 12
35.71 1:13.17 (37.46) 1:46.00 (32.83) 2:18.35 (32.35)
2 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:19.75 2:20.11 14
1) Thompson, Austen L 12 2) Navarro, Marco A 12
3) Wong, Bryant C 11 4) Davis, Ryan J 12
34.48 1:12.15 (37.67) 1:49.80 (37.65) 2:20.11 (30.31)
3 Tucson Jewish Community Center-AZ 'A' 2:24.32 2:24.99 12
1) Berens, David M 11 2) Teegarden, Sam A 12
3) Weintraub, Aaron B 11 4) Puchi, Cole W 10
37.20 1:18.53 (41.33) 1:51.96 (33.43) 2:24.99 (33.03)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 2:30.02 2:27.23 10
1) Cullom, Deni D 11 2) Estes, Stephen L 12
3) Ryan, Dominic W 11 4) Krzyzanowski, Richie R 11
38.89 1:17.98 (39.09) 1:54.41 (36.43) 2:27.23 (32.82)
5 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 2:33.98 2:33.39 8
1) Bergthold, Chris M 12 2) Miernicki, Paul M 12
3) Dignan, Ryan F 11 4) McAndrew, Marc I 11
38.58 1:21.01 (42.43) 2:01.25 (40.24) 2:33.39 (32.14)
-- Brophy East Swim Team-AZ 'A' 2:19.02 DQ
1) Kohnen, Bobby E 11 2) Heiler, Joseph C 12
3) Rubin, Mark P 12 4) Estes, Nathan W 12
1:03.12 1:18.56 (15.44) 1:53.46 (34.90) DQ (31.61)
Event 79 Girls 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:28.80 2:30.69 18
1) Connell, Alison D 10 2) Olsen, Katie K 10
3) Andrews, Tinsley M 10 4) Johnson, Rylie E 10
40.60 1:22.47 (41.87) 1:59.14 (36.67) 2:30.69 (31.55)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:37.50 2:34.17 14
1) Perdue, Lisa R 10 2) Mei, Jennifer 10
3) Garcia, Kylie J 10 4) Marsh, Jessica R 10
42.83 1:36.12 (53.29) 2:03.00 (26.88) 2:34.17 (31.17)
Event 80 Boys 10 & Under 200 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 2:40.00 2:41.25 18
1) Wang, Timothy T 10 2) Wu, Elmer 10
3) Beltran, Derick 10 4) Chou, Eric 10
41.99 1:23.77 (41.78) 2:03.99 (40.22) 2:41.25 (37.26)
2 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 2:46.01 2:47.78 14
1) Ripley, Erik A 10 2) Dignan, Connor R 10
3) Loui, John C 9 4) Park, Jaewoo 10
41.79 1:28.54 (46.75) 2:10.80 (42.26) 2:47.78 (36.98)
3 Sun Devil Aquatics-AZ 'B' 3:01.80 3:01.90 12
1) Ding, Jeff 10 2) Thomas, Hayden D 10
3) Febres, Edgar E 8 4) Hanke, Dolff D 10
46.29 1:37.17 (50.88) 2:23.49 (46.32) 3:01.90 (38.41)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 3:36.02 3:11.46 10
1) Smith, Carter M 10 2) Krzyzanowski, Russell S 9
3) Herriot, Woody H 10 4) Radcliffe, Colin S 10
49.53 1:44.36 (54.83) 2:33.80 (49.44) 3:11.46 (37.66)
Event 81 Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:35.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:23.74 2:21.26 9
33.11 1:09.35 (36.24) 1:46.28 (36.93) 2:21.26 (34.98)
2 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:20.81 2:22.72 7
33.00 1:09.50 (36.50) 1:46.54 (37.04) 2:22.72 (36.18)
3 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 2:24.75 2:22.79 6
32.60 1:09.45 (36.85) 1:46.73 (37.28) 2:22.79 (36.06)
4 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 2:27.95 2:24.56 5
32.80 1:09.42 (36.62) 1:46.81 (37.39) 2:24.56 (37.75)
5 Garcia, Erin J 15 BC-PN 2:27.40 2:25.10 4
31.84 1:09.01 (37.17) 1:46.80 (37.79) 2:25.10 (38.30)
6 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:27.46 2:25.12 3
32.07 1:09.52 (37.45) 1:46.92 (37.40) 2:25.12 (38.20)
7 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 2:27.46 2:25.66 2
33.69 1:10.17 (36.48) 1:48.10 (37.93) 2:25.66 (37.56)
8 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:26.48 2:26.43 1
33.72 1:10.62 (36.90) 1:48.47 (37.85) 2:26.43 (37.96)
Event 81 Girls 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:35.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 2:20.03 2:20.81
32.90 1:08.12 (35.22) 1:44.98 (36.86) 2:20.81 (35.83)
2 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 2:19.12 2:23.74
32.72 1:08.72 (36.00) 1:46.86 (38.14) 2:23.74 (36.88)
3 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 2:19.52 2:24.75
32.95 1:09.48 (36.53) 1:47.60 (38.12) 2:24.75 (37.15)
4 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 2:24.25 2:26.48
33.53 1:10.39 (36.86) 1:48.38 (37.99) 2:26.48 (38.10)
5 Garcia, Erin J 15 BC-PN 2:27.95 2:27.40
33.13 1:10.29 (37.16) 1:49.31 (39.02) 2:27.40 (38.09)
6 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 2:21.39 2:27.46
33.50 1:11.17 (37.67) 1:49.78 (38.61) 2:27.46 (37.68)
6 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 2:21.82 2:27.46
34.37 1:11.78 (37.41) 1:49.63 (37.85) 2:27.46 (37.83)
8 Pursley, Lisa A 18 Brophy Swim Team-AZ 2:17.88 2:27.95
33.07 1:09.40 (36.33) 1:48.58 (39.18) 2:27.95 (39.37)
-------------------------------------------------------------------------
9 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 2:29.64 2:30.55
33.57 1:11.79 (38.22) 1:50.40 (38.61) 2:30.55 (40.15)
10 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 2:28.37 2:30.96
33.90 1:12.64 (38.74) 1:52.34 (39.70) 2:30.96 (38.62)
-------------------------------------------------------------------------
11 Murray, Blythe B 18 BC-PN 2:26.18 2:32.88
33.07 1:11.40 (38.33) 1:51.98 (40.58) 2:32.88 (40.90)
12 Seanez, Sophia Y 18 Brophy Swim Team-AZ 2:29.13 2:33.09
34.50 1:12.10 (37.60) 1:52.48 (40.38) 2:33.09 (40.61)
13 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 2:26.34 2:34.13
34.50 1:13.47 (38.97) 1:53.70 (40.23) 2:34.13 (40.43)
14 Judge, Rachel L 15 SAC-AZ 2:35.50 2:34.98
33.71 1:12.71 (39.00) 1:54.60 (41.89) 2:34.98 (40.38)
15 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 2:35.79 2:35.79
35.08 1:14.91 (39.83) 1:55.83 (40.92) 2:35.79 (39.96)
16 Williams, Courtney A 17 BC-PN 2:35.79 2:37.11
35.12 1:15.11 (39.99) 1:56.33 (41.22) 2:37.11 (40.78)
17 Acevedo, Mariana 15 JAL-ZZ 2:32.98 2:37.28
34.96 1:14.85 (39.89) 1:56.38 (41.53) 2:37.28 (40.90)
18 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 2:34.40 2:38.63
33.67 1:13.74 (40.07) 1:55.58 (41.84) 2:38.63 (43.05)
19 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 2:32.07 2:39.02
34.61 1:13.95 (39.34) 1:56.17 (42.22) 2:39.02 (42.85)
20 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 2:35.79 2:39.42
33.93 1:12.88 (38.95) 1:55.99 (43.11) 2:39.42 (43.43)
21 Sole, Alissa C 17 BC-PN 2:35.79 2:40.29
35.29 1:15.38 (40.09) 1:56.77 (41.39) 2:40.29 (43.52)
22 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 2:30.94 2:40.74
34.84 1:14.84 (40.00) 1:57.06 (42.22) 2:40.74 (43.68)
23 Thomas, Shawna M 18 SAC-AZ 2:35.69 2:42.70
36.19 1:17.37 (41.18) 1:59.80 (42.43) 2:42.70 (42.90)
24 Hanke, Abby M 18 DTAC-AZ 2:32.30 2:43.46
35.35 1:15.19 (39.84) 1:57.55 (42.36) 2:43.46 (45.91)
25 Glessner, Alexis M 16 DTAC-AZ 2:35.79 2:45.81
35.45 1:16.98 (41.53) 2:00.29 (43.31) 2:45.81 (45.52)
26 Kiefer, Allison M 12 SAC-AZ 2:35.51 2:46.38
36.01 1:17.94 (41.93) 2:02.99 (45.05) 2:46.38 (43.39)
Event 82 Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:20.99
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 O'Connor, Kallan P 22 WCA-IL 2:08.28 2:01.82 9
28.16 59.24 (31.08) 1:30.84 (31.60) 2:01.82 (30.98)
2 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 2:08.26 2:06.57 7
28.91 1:00.76 (31.85) 1:33.64 (32.88) 2:06.57 (32.93)
3 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 2:11.29 2:09.12 6
29.43 1:01.68 (32.25) 1:35.25 (33.57) 2:09.12 (33.87)
4 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 2:11.28 2:12.71 5
29.04 1:02.77 (33.73) 1:38.12 (35.35) 2:12.71 (34.59)
5 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 2:14.29 2:13.91 4
29.27 1:03.34 (34.07) 1:38.28 (34.94) 2:13.91 (35.63)
6 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 2:15.62 2:14.72 3
29.24 1:03.31 (34.07) 1:38.13 (34.82) 2:14.72 (36.59)
7 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:15.25 2:15.80 2
30.76 1:04.85 (34.09) 1:40.63 (35.78) 2:15.80 (35.17)
8 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 2:16.13 2:15.98 1
31.47 1:06.31 (34.84) 1:41.68 (35.37) 2:15.98 (34.30)
Event 82 Boys 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Meet Qualifying: 2:20.99
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 2:05.20 2:08.26
29.94 1:02.63 (32.69) 1:35.97 (33.34) 2:08.26 (32.29)
2 O'Connor, Kallan P 22 WCA-IL 1:59.15 2:08.28
29.75 1:02.41 (32.66) 1:35.60 (33.19) 2:08.28 (32.68)
3 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 2:10.59 2:11.28
29.98 1:03.09 (33.11) 1:37.31 (34.22) 2:11.28 (33.97)
4 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 2:08.42 2:11.29
30.38 1:02.93 (32.55) 1:37.06 (34.13) 2:11.29 (34.23)
5 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 2:18.48 2:14.29
29.75 1:03.78 (34.03) 1:39.07 (35.29) 2:14.29 (35.22)
6 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 2:12.07 2:15.25
31.15 1:05.68 (34.53) 1:40.34 (34.66) 2:15.25 (34.91)
7 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 2:12.81 2:15.47
29.19 1:03.06 (33.87) 1:38.83 (35.77) 2:15.47 (36.64)
8 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 2:10.87 2:15.62
30.31 1:04.92 (34.61) 2:15.62 (1:10.70)
-------------------------------------------------------------------------
9 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 2:13.29 2:16.13
31.34 1:05.72 (34.38) 1:40.96 (35.24) 2:16.13 (35.17)
10 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 2:10.84 2:16.34
30.50 1:04.68 (34.18) 1:40.95 (36.27) 2:16.34 (35.39)
-------------------------------------------------------------------------
11 Han, Frank 18 IHAC-CA 2:13.76 2:16.88
30.29 1:04.94 (34.65) 1:40.52 (35.58) 2:16.88 (36.36)
12 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 2:16.68 2:17.54
29.29 1:03.44 (34.15) 1:39.68 (36.24) 2:17.54 (37.86)
13 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 2:14.09 2:18.01
31.05 1:06.81 (35.76) 1:42.93 (36.12) 2:18.01 (35.08)
14 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ 2:16.67 2:19.01
31.46 1:06.50 (35.04) 1:42.58 (36.08) 2:19.01 (36.43)
15 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 2:12.30 2:19.53
31.98 1:06.95 (34.97) 1:43.46 (36.51) 2:19.53 (36.07)
16 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 2:20.36 2:20.80
32.15 1:07.76 (35.61) 1:44.86 (37.10) 2:20.80 (35.94)
17 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 2:12.59 2:22.45
30.22 1:05.95 (35.73) 1:43.56 (37.61) 2:22.45 (38.89)
18 Quinlan, ED J 16 Brophy Swim Team-AZ 2:20.99 2:24.89
32.44 1:09.04 (36.60) 1:47.08 (38.04) 2:24.89 (37.81)
-- Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 2:20.88 DQ
30.89 1:06.54 (35.65) 1:43.91 (37.37) DQ (40.63)
Event 83 Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:26.65 2:25.58 9
32.05 1:08.83 (36.78) 1:46.47 (37.64) 2:25.58 (39.11)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:30.16 2:29.96 7
32.60 1:09.71 (37.11) 1:49.75 (40.04) 2:29.96 (40.21)
3 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:34.80 2:32.42 6
34.13 1:13.00 (38.87) 1:52.83 (39.83) 2:32.42 (39.59)
4 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 2:33.19 2:33.51 5
34.64 1:13.94 (39.30) 1:53.91 (39.97) 2:33.51 (39.60)
5 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 2:44.34 2:41.32 4
34.10 1:14.20 (40.10) 1:58.43 (44.23) 2:41.32 (42.89)
6 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 2:46.53 2:41.81 3
36.62 1:18.03 (41.41) 1:59.67 (41.64) 2:41.81 (42.14)
7 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 2:39.47 2:43.51 2
34.86 1:16.22 (41.36) 1:59.42 (43.20) 2:43.51 (44.09)
8 Kim, Gina 13 IHAC-CA 2:47.08 2:46.86 1
36.57 1:17.52 (40.95) 2:02.24 (44.72) 2:46.86 (44.62)
Event 83 Girls 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 2:23.26 2:26.65
31.41 1:07.90 (36.49) 1:47.85 (39.95) 2:26.65 (38.80)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 2:31.07 2:30.16
33.09 1:10.75 (37.66) 1:51.03 (40.28) 2:30.16 (39.13)
3 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 3:01.09 2:33.19
34.19 1:13.18 (38.99) 1:52.85 (39.67) 2:33.19 (40.34)
4 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 2:37.08 2:34.80
34.50 1:13.47 (38.97) 1:54.11 (40.64) 2:34.80 (40.69)
5 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 2:40.00 2:37.24
35.70 1:15.10 (39.40) 1:57.07 (41.97) 2:37.24 (40.17)
6 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 2:38.18 2:37.60
34.57 1:13.90 (39.33) 1:56.01 (42.11) 2:37.60 (41.59)
7 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 2:55.66 2:38.35
35.08 1:15.37 (40.29) 1:56.77 (41.40) 2:38.35 (41.58)
8 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 2:42.52 2:39.47
33.71 1:13.50 (39.79) 1:55.34 (41.84) 2:39.47 (44.13)
-------------------------------------------------------------------------
9 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 2:41.85 2:41.36
34.41 1:14.51 (40.10) 1:56.96 (42.45) 2:41.36 (44.40)
10 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 2:45.09 2:44.34
34.26 1:14.69 (40.43) 2:00.34 (45.65) 2:44.34 (44.00)
-------------------------------------------------------------------------
11 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 2:47.19 2:46.12
36.26 1:17.82 (41.56) 2:01.72 (43.90) 2:46.12 (44.40)
12 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 2:48.84 2:46.53
34.57 1:17.21 (42.64) 2:02.55 (45.34) 2:46.53 (43.98)
13 Kim, Gina 13 IHAC-CA 2:50.70 2:47.08
37.34 1:20.18 (42.84) 2:04.54 (44.36) 2:47.08 (42.54)
14 Hennessey, Jennifer L 14 SAC-AZ 2:49.76 2:47.34
36.28 1:17.61 (41.33) 2:02.40 (44.79) 2:47.34 (44.94)
15 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 2:40.45 2:48.05
37.44 1:19.99 (42.55) 2:04.33 (44.34) 2:48.05 (43.72)
16 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 2:54.63 2:48.13
37.54 1:21.05 (43.51) 2:05.90 (44.85) 2:48.13 (42.23)
17 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 2:50.00 2:51.89
36.47 1:19.05 (42.58) 2:06.08 (47.03) 2:51.89 (45.81)
18 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:54.05 2:52.54
36.32 1:19.37 (43.05) 2:05.74 (46.37) 2:52.54 (46.80)
19 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 2:53.02 2:55.04
37.54 1:21.44 (43.90) 2:08.71 (47.27) 2:55.04 (46.33)
20 West, Mary R 14 SDA-AZ 3:01.09 2:59.85
37.92 1:22.26 (44.34) 2:11.07 (48.81) 2:59.85 (48.78)
21 Larson Maffeo, Selena M 13 SDA-AZ 2:59.09 3:04.29
37.28 1:22.97 (45.69) 2:13.68 (50.71) 3:04.29 (50.61)
Event 84 Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:23.72 2:21.66 9
32.06 1:07.54 (35.48) 1:45.33 (37.79) 2:21.66 (36.33)
2 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 2:29.57 2:24.59 7
31.29 1:08.02 (36.73) 1:45.92 (37.90) 2:24.59 (38.67)
3 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 2:38.08 2:26.94 6
31.83 1:09.52 (37.69) 1:48.76 (39.24) 2:26.94 (38.18)
4 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 2:29.16 2:27.03 5
31.77 1:08.13 (36.36) 1:47.63 (39.50) 2:27.03 (39.40)
5 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 2:34.38 2:27.19 4
31.72 1:07.90 (36.18) 1:46.78 (38.88) 2:27.19 (40.41)
6 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 2:37.11 2:33.00 3
33.18 1:11.46 (38.28) 1:51.87 (40.41) 2:33.00 (41.13)
7 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 2:38.75 2:36.25 2
32.86 1:13.12 (40.26) 1:54.69 (41.57) 2:36.25 (41.56)
8 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 2:47.19 2:39.09 1
34.60 1:14.27 (39.67) 1:56.68 (42.41) 2:39.09 (42.41)
Event 84 Boys 13-14 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 2:20.56 2:23.72
32.19 1:07.70 (35.51) 1:46.06 (38.36) 2:23.72 (37.66)
2 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 2:36.06 2:27.98
33.64 1:12.09 (38.45) 1:51.21 (39.12) 2:27.98 (36.77)
3 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 2:22.49 2:28.68
32.51 1:09.99 (37.48) 1:50.30 (40.31) 2:28.68 (38.38)
4 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 2:37.65 2:29.16
31.37 1:08.29 (36.92) 1:47.44 (39.15) 2:29.16 (41.72)
5 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 2:29.97 2:29.57
31.26 1:07.51 (36.25) 1:47.36 (39.85) 2:29.57 (42.21)
6 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 2:29.68 2:30.59
31.63 1:10.01 (38.38) 1:51.16 (41.15) 2:30.59 (39.43)
7 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 2:35.88 2:32.92
33.23 1:11.37 (38.14) 1:52.49 (41.12) 2:32.92 (40.43)
8 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 2:43.58 2:34.38
32.53 1:11.32 (38.79) 1:52.55 (41.23) 2:34.38 (41.83)
-------------------------------------------------------------------------
9 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 2:32.21 2:35.82
36.17 1:16.02 (39.85) 1:57.34 (41.32) 2:35.82 (38.48)
10 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 2:34.16 2:37.11
33.29 1:11.78 (38.49) 1:54.22 (42.44) 2:37.11 (42.89)
-------------------------------------------------------------------------
11 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 2:38.61 2:38.08
33.65 1:12.71 (39.06) 1:55.51 (42.80) 2:38.08 (42.57)
12 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 2:55.79 2:38.75
33.93 1:14.73 (40.80) 1:57.72 (42.99) 2:38.75 (41.03)
13 Kybartas, Tyler J 13 Gold-AZ 2:40.70 2:42.41
33.75 1:13.94 (40.19) 1:58.44 (44.50) 2:42.41 (43.97)
14 Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 2:55.79 2:47.19
36.30 1:17.79 (41.49) 2:02.44 (44.65) 2:47.19 (44.75)
15 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 2:52.25 2:47.23
36.07 1:18.97 (42.90) 2:03.19 (44.22) 2:47.23 (44.04)
16 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ 2:55.79 2:47.47
34.95 1:17.31 (42.36) 2:03.06 (45.75) 2:47.47 (44.41)
Event 85 Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:22.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 1:18.40 1:17.72 9
37.28 1:17.72 (40.44)
2 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 1:18.97 1:18.34 7
36.87 1:18.34 (41.47)
3 Jones, Jessi J 15 ASG-AZ 1:20.40 1:18.86 6
37.38 1:18.86 (41.48)
4 Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 1:20.40 1:18.91 5
37.98 1:18.91 (40.93)
5 Hom, Michele W 17 BC-PN 1:20.57 1:19.36 4
37.39 1:19.36 (41.97)
6 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 1:20.32 1:20.60 3
38.00 1:20.60 (42.60)
7 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 1:23.48 1:20.99 2
38.36 1:20.99 (42.63)
8 Pirie, Sarah D 16 ASG-AZ 1:23.71 1:23.29 1
38.83 1:23.29 (44.46)
Event 85 Girls 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:22.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 1:18.00 1:18.40
37.57 1:18.40 (40.83)
2 Leverenz, Caitlin A 12 Gold-AZ 1:20.37 1:18.97
37.43 1:18.97 (41.54)
3 Barton, Kelli L 19 SDA-AZ 1:18.61 1:19.33
38.63 1:19.33 (40.70)
4 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 1:17.67 1:19.46
38.51 1:19.46 (40.95)
5 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 1:18.00 1:20.32
38.11 1:20.32 (42.21)
6 Jones, Jessi J 15 ASG-AZ 1:20.33 1:20.40
38.30 1:20.40 (42.10)
6 Magura, Liz S 17 Brophy Swim Team-AZ 1:20.42 1:20.40
39.00 1:20.40 (41.40)
8 Hom, Michele W 17 BC-PN 1:22.45 1:20.57
37.99 1:20.57 (42.58)
-------------------------------------------------------------------------
9 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 1:20.40 1:21.28
38.38 1:21.28 (42.90)
10 Stroupe, Whitney G 17 SAC-AZ 1:22.56 1:23.11
39.80 1:23.11 (43.31)
-------------------------------------------------------------------------
11 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 1:22.37 1:23.36
39.65 1:23.36 (43.71)
12 Zeigler, Claire M 16 Ford Aquatics-AZ 1:21.68 1:23.48
39.87 1:23.48 (43.61)
13 Pirie, Sarah D 16 ASG-AZ 1:22.79 1:23.71
39.42 1:23.71 (44.29)
14 Sole, Alissa C 17 BC-PN 1:20.83 1:24.20
40.38 1:24.20 (43.82)
15 Luciani, Danielle M 18 ASG-AZ 1:22.79 1:24.61
39.77 1:24.61 (44.84)
16 Mulhern, Mary Beth E 15 Brophy Swim Team-AZ 1:18.42 1:24.82
40.31 1:24.82 (44.51)
17 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 1:22.79 1:24.92
40.27 1:24.92 (44.65)
18 Golden, Jennifer E 15 IHAC-CA 1:22.79 1:25.37
40.91 1:25.37 (44.46)
19 Tilson, Lisa M 17 BC-PN 1:18.31 1:26.49
40.92 1:26.49 (45.57)
20 Chow, Cheryl-Lynn M 16 IHAC-CA 1:22.79 1:27.06
41.44 1:27.06 (45.62)
21 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 1:18.58 1:27.08
41.07 1:27.08 (46.01)
22 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 1:22.19 1:27.31
41.61 1:27.31 (45.70)
23 Kiefer, Allison M 12 SAC-AZ 1:22.44 1:28.25
42.15 1:28.25 (46.10)
24 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 1:22.79 1:28.72
42.43 1:28.72 (46.29)
25 Williams, Courtney A 17 BC-PN 1:22.79 1:28.84
42.53 1:28.84 (46.31)
26 Knight, Megan A 17 SAC-AZ 1:22.39 1:29.01
42.05 1:29.01 (46.96)
27 Giacoppo, Jennifer L 17 SAC-AZ 1:22.09 1:29.36
41.88 1:29.36 (47.48)
Event 86 Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:13.89
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 1:08.55 1:06.45 9
31.35 1:06.45 (35.10)
2 McDonald, Russell S 20 UNSDA-AZ 1:08.62 1:07.11 7
30.91 1:07.11 (36.20)
3 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 1:08.59 1:08.14 6
31.74 1:08.14 (36.40)
4 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 1:08.75 1:08.16 5
32.10 1:08.16 (36.06)
5 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 1:10.74 1:09.39 4
33.06 1:09.39 (36.33)
6 Lee, Brendan C C 18 Brophy Swim Team-AZ 1:11.42 1:10.25 3
32.27 1:10.25 (37.98)
7 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 1:11.63 1:10.45 2
33.34 1:10.45 (37.11)
8 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 1:09.75 1:11.27 1
32.84 1:11.27 (38.43)
Event 86 Boys 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:13.89
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Ward, Emerson E 20 SDA-AZ 1:06.72 1:08.55
32.42 1:08.55 (36.13)
2 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 1:05.56 1:08.59
31.92 1:08.59 (36.67)
3 McDonald, Russell S 20 UNSDA-AZ 1:07.88 1:08.62
32.09 1:08.62 (36.53)
4 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 1:07.09 1:08.75
32.77 1:08.75 (35.98)
5 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 1:08.80 1:09.75
32.37 1:09.75 (37.38)
6 Pursley, Brian J 21 Brophy Swim Team-AZ 1:05.98 1:10.74
33.40 1:10.74 (37.34)
7 Lee, Brendan C C 18 Brophy Swim Team-AZ 1:09.55 1:11.42
33.52 1:11.42 (37.90)
8 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 1:10.04 1:11.63
33.93 1:11.63 (37.70)
-------------------------------------------------------------------------
9 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 1:07.56 1:13.08
34.48 1:13.08 (38.60)
10 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 1:13.89 1:13.42
34.79 1:13.42 (38.63)
-------------------------------------------------------------------------
11 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 1:13.40 1:13.61
34.84 1:13.61 (38.77)
12 Garcia, Grant H 17 BC-PN 1:13.50 1:14.41
34.51 1:14.41 (39.90)
13 Bohman, David T 17 BC-PN 1:10.06 1:14.98
34.39 1:14.98 (40.59)
14 Stanton, James A 19 BC-PN 1:10.48 1:15.03
35.02 1:15.03 (40.01)
15 Key, Ryan K 16 Brophy Swim Team-AZ 1:13.89 1:16.04
34.62 1:16.04 (41.42)
16 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 1:13.89 1:17.51
36.26 1:17.51 (41.25)
17 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 1:12.42 1:17.87
37.69 1:17.87 (40.18)
18 Quinlan, ED J 16 Brophy Swim Team-AZ 1:13.89 1:18.00
37.03 1:18.00 (40.97)
19 Weinstein, Harrison. R 17 SAC-AZ 1:13.11 1:18.75
36.55 1:18.75 (42.20)
20 Grucky, AJ J 17 Afox-AZ 1:13.89 1:21.85
37.93 1:21.85 (43.92)
Event 87 Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 1:20.06 1:18.29 9
37.59 1:18.29 (40.70)
2 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:23.29 1:21.29 7
38.62 1:21.29 (42.67)
3 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 1:23.73 1:21.31 6
37.51 1:21.31 (43.80)
4 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 1:22.96 1:21.36 5
38.51 1:21.36 (42.85)
5 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 1:24.39 1:22.10 4
39.82 1:22.10 (42.28)
6 Sandford, Kelly E 14 Afox-AZ 1:23.70 1:22.27 3
38.62 1:22.27 (43.65)
7 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 1:23.39 1:22.74 2
38.21 1:22.74 (44.53)
8 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 1:23.44 1:25.42 1
39.68 1:25.42 (45.74)
Event 87 Girls 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 1:19.04 1:20.06
37.84 1:20.06 (42.22)
2 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 1:24.38 1:22.96
39.47 1:22.96 (43.49)
3 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:24.49 1:23.29
39.83 1:23.29 (43.46)
4 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 1:24.36 1:23.39
38.89 1:23.39 (44.50)
5 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 1:24.28 1:23.44
39.24 1:23.44 (44.20)
6 Sandford, Kelly E 14 Afox-AZ 1:25.77 1:23.70
38.74 1:23.70 (44.96)
7 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 1:25.16 1:23.73
39.04 1:23.73 (44.69)
8 Pierini, Christi R 13 TJCC-AZ 1:21.86 1:24.11
39.70 1:24.11 (44.41)
-------------------------------------------------------------------------
9 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 1:24.60 1:24.39
40.94 1:24.39 (43.45)
10 Bustos, Fernanda 13 JAL-ZZ 1:26.52 1:25.01
40.53 1:25.01 (44.48)
-------------------------------------------------------------------------
11 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 1:25.41 1:25.08
40.60 1:25.08 (44.48)
12 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:26.51 1:25.63
39.09 1:25.63 (46.54)
13 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 1:29.19 1:26.01
41.14 1:26.01 (44.87)
14 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 1:25.10 1:26.14
40.56 1:26.14 (45.58)
15 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 1:27.99 1:26.44
41.28 1:26.44 (45.16)
16 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 1:25.46 1:26.53
41.02 1:26.53 (45.51)
17 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 1:28.66 1:27.27
42.21 1:27.27 (45.06)
18 Tadano, Kristin M 13 SAC-AZ 1:28.76 1:27.74
42.36 1:27.74 (45.38)
19 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 1:26.84 1:27.98
20 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 1:28.75 1:28.40
43.20 1:28.40 (45.20)
21 Blusiewicz, Tori R 13 SDA-AZ 1:29.19 1:28.43
41.49 1:28.43 (46.94)
22 Arslancan, Keli A 13 IHAC-CA 1:29.19 1:28.56
41.69 1:28.56 (46.87)
23 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 1:27.37 1:28.63
41.16 1:28.63 (47.47)
24 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 1:26.68 1:28.83
42.38 1:28.83 (46.45)
25 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:24.49 1:28.88
42.56 1:28.88 (46.32)
26 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 1:26.59 1:29.37
42.64 1:29.37 (46.73)
27 Aleksa, Deborah M 14 ASG-AZ 1:27.19 1:29.60
42.44 1:29.60 (47.16)
28 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 1:28.44 1:32.08
44.45 1:32.08 (47.63)
29 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 1:24.65 1:32.90
44.05 1:32.90 (48.85)
30 Chow, Angelynn F 14 IHAC-CA 1:29.19 1:42.14
48.15 1:42.14 (53.99)
-- Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 1:29.19 DQ
42.97 DQ (46.10)
Event 88 Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 1:16.04 1:14.84 9
35.82 1:14.84 (39.02)
2 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:16.56 1:15.26 7
36.83 1:15.26 (38.43)
3 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 1:18.42 1:16.68 6
36.46 1:16.68 (40.22)
4 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 1:18.90 1:17.91 5
36.86 1:17.91 (41.05)
5 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 1:18.38 1:18.89 4
38.00 1:18.89 (40.89)
6 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 1:19.82 1:19.34 3
37.51 1:19.34 (41.83)
7 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 1:19.69 1:19.85 2
37.36 1:19.85 (42.49)
8 Fredrikson, Zach W 14 Brophy Swim Team-AZ 1:20.89 1:20.31 1
37.50 1:20.31 (42.81)
Event 88 Boys 13-14 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 1:16.36 1:16.04
36.23 1:16.04 (39.81)
2 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 1:23.93 1:16.56
36.15 1:16.56 (40.41)
3 Joshu, Corbin E 14 PST-AZ 1:17.12 1:18.38
36.78 1:18.38 (41.60)
4 Romo, Anwar 14 JAL-ZZ 1:18.04 1:18.42
37.10 1:18.42 (41.32)
5 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 1:19.51 1:18.90
38.13 1:18.90 (40.77)
6 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 1:19.13 1:19.69
38.32 1:19.69 (41.37)
7 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 1:18.85 1:19.82
37.95 1:19.82 (41.87)
8 Fredrikson, Zach W 14 Brophy Swim Team-AZ 1:20.91 1:20.89
37.69 1:20.89 (43.20)
-------------------------------------------------------------------------
9 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 1:24.16 1:21.49
38.05 1:21.49 (43.44)
10 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 1:22.48 1:22.07
39.36 1:22.07 (42.71)
-------------------------------------------------------------------------
11 Hallett, Austin P 13 BISC-PN 1:20.86 1:22.49
37.99 1:22.49 (44.50)
12 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:21.08 1:23.24
38.55 1:23.24 (44.69)
13 Russell, David W 13 SAC-AZ 1:21.23 1:23.40
40.75 1:23.40 (42.65)
14 Tamashiro, Bryan T 13 IHAC-CA 1:28.23 1:25.37
40.97 1:25.37 (44.40)
15 Yang, Chris 14 IHAC-CA 1:26.22 1:25.49
40.25 1:25.49 (45.24)
16 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 1:26.67 1:25.64
40.86 1:25.64 (44.78)
17 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 1:26.58 1:26.33
42.00 1:26.33 (44.33)
18 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 1:28.60 1:26.80
40.38 1:26.80 (46.42)
19 Cole, Sebastain M 13 Brophy Swim Team-AZ 1:28.14 1:26.97
41.30 1:26.97 (45.67)
20 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 1:26.09 1:27.23
41.57 1:27.23 (45.66)
21 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 1:27.79 1:28.03
41.71 1:28.03 (46.32)
22 Koon, Nolan D 13 Csa-CA 1:29.20 1:28.26
42.05 1:28.26 (46.21)
23 Moty, Stuart J 13 SAC-AZ 1:29.09 1:29.71
41.93 1:29.71 (47.78)
-- Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 1:23.33 DQ
39.10 DQ (43.14)
Event 89 Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:03.79
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 1:00.32 58.50 9
28.87 58.50 (29.63)
2 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 1:00.55 59.24 7
29.27 59.24 (29.97)
3 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:01.13 1:01.37 6
29.41 1:01.37 (31.96)
4 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 1:02.69 1:01.68 5
30.02 1:01.68 (31.66)
5 Chang, Julia K 19 SDA-AZ 1:01.83 1:01.76 4
30.30 1:01.76 (31.46)
6 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:02.83 1:01.89 3
29.56 1:01.89 (32.33)
7 Murray, Blythe B 18 BC-PN 1:02.26 1:02.08 2
29.91 1:02.08 (32.17)
8 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA 1:02.54 1:02.85 1
30.07 1:02.85 (32.78)
Event 89 Girls 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 1:03.79
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Marchi, Lisa M 15 SAC-AZ 1:01.19 1:00.23
29.21 1:00.23 (31.02)
2 Serrano, Tania 22 JAL-ZZ 58.29 1:00.32
29.79 1:00.32 (30.53)
3 Paredes, Maritza 17 JAL-ZZ 58.17 1:00.55
29.76 1:00.55 (30.79)
4 Baldinger, Erin E 18 SDA-AZ 1:01.44 1:01.13
29.40 1:01.13 (31.73)
5 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 1:03.46 1:01.18
29.60 1:01.18 (31.58)
6 Cox, Sarah A 12 SAC-AZ 1:01.70 1:01.22
29.35 1:01.22 (31.87)
7 Chang, Julia K 19 SDA-AZ 1:02.60 1:01.83
30.12 1:01.83 (31.71)
8 Murray, Blythe B 18 BC-PN 1:00.62 1:02.26
30.49 1:02.26 (31.77)
-------------------------------------------------------------------------
9 Cardoza, Natalie L 18 IHAC-CA 1:00.48 1:02.54
30.14 1:02.54 (32.40)
10 Wheeler, Kate S 18 BC-PN 1:01.81 1:02.69
30.69 1:02.69 (32.00)
-------------------------------------------------------------------------
11 Fischer, Sarah M 20 SDA-AZ 1:01.28 1:02.83
29.81 1:02.83 (33.02)
12 Smith, Paige E 17 Brophy Swim Team-AZ 1:03.79 1:03.03
30.17 1:03.03 (32.86)
13 Schmidt, Rory S 18 SDA-AZ 1:02.39 1:03.04
30.84 1:03.04 (32.20)
14 Garcia, Jordanne K 16 IHAC-CA 1:01.91 1:03.07
29.54 1:03.07 (33.53)
15 Smith, Stephanie R 16 SAC-AZ 1:02.75 1:03.14
30.75 1:03.14 (32.39)
16 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 1:01.26 1:03.17
30.81 1:03.17 (32.36)
17 Dowell, Ana K 17 Brophy Swim Team-AZ 1:03.02 1:03.19
29.88 1:03.19 (33.31)
18 DeVinney, Meghan K 19 Brophy Swim Team-AZ 58.26 1:03.24
30.48 1:03.24 (32.76)
19 Russell, Meredith S 15 "the Snakes"-NC 1:01.28 1:03.39
31.04 1:03.39 (32.35)
20 Colberg, Kate L 15 "the Snakes"-NC 1:02.79 1:03.42
31.10 1:03.42 (32.32)
21 Lundin, Laura C 15 Rio-AZ 1:03.29 1:03.43
30.45 1:03.43 (32.98)
22 Rawlings, Crystal A 19 BC-PN 59.38 1:03.49
30.53 1:03.49 (32.96)
23 Pham, Kim H 16 IHAC-CA 1:03.02 1:03.52
30.18 1:03.52 (33.34)
24 Luciani, Nicole E 16 ASG-AZ 1:03.79 1:03.59
30.67 1:03.59 (32.92)
24 Hanke, Abby M 18 DTAC-AZ 1:02.85 1:03.59
31.40 1:03.59 (32.19)
26 Hennesey, Kat A 19 SDA-AZ 59.35 1:03.85
30.82 1:03.85 (33.03)
27 Alba, Brittany M 17 IHAC-CA 1:03.79 1:03.88
31.70 1:03.88 (32.18)
28 Garcia, Erin J 15 BC-PN 1:02.89 1:03.94
30.93 1:03.94 (33.01)
29 Cochrane, Megan L 15 SDA-AZ 1:03.44 1:04.29
30.83 1:04.29 (33.46)
30 Heaps, Cortney R 15 Brophy Swim Team-AZ 1:03.79 1:04.42
31.04 1:04.42 (33.38)
31 Hentzen, Courtney J 20 IHAC-CA 1:03.21 1:04.65
31.92 1:04.65 (32.73)
32 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 1:03.44 1:04.66
31.69 1:04.66 (32.97)
33 Jafari, Samantha S 16 IHAC-CA 1:03.79 1:04.79
31.45 1:04.79 (33.34)
34 Barr, Brittany K 15 SAC-AZ 1:03.71 1:04.96
31.15 1:04.96 (33.81)
35 Kaufmann, Tricia C 15 SDA-AZ 1:02.85 1:05.12
31.38 1:05.12 (33.74)
36 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 1:03.79 1:05.24
31.81 1:05.24 (33.43)
37 Dworschack, Jessica A 16 ASG-AZ 1:02.77 1:05.60
31.47 1:05.60 (34.13)
38 Hom, Michele W 17 BC-PN 1:03.79 1:05.61
31.89 1:05.61 (33.72)
39 Haney, Courtney A 17 UNAZM-AZ 1:03.79 1:05.90
31.62 1:05.90 (34.28)
40 Wesseling, Janeece D 18 IHAC-CA 1:03.79 1:06.07
31.06 1:06.07 (35.01)
40 DeVinney, Katie M M 16 Brophy Swim Team-AZ 1:02.67 1:06.07
31.51 1:06.07 (34.56)
42 Collins, Brandy M 17 Ford Aquatics-AZ 1:03.79 1:06.17
31.62 1:06.17 (34.55)
43 Stroupe, Whitney G 17 SAC-AZ 1:03.11 1:08.70
32.26 1:08.70 (36.44)
Event 90 Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 58.39
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Sussex, Sean R 18 BC-PN 53.54 52.73 9
25.68 52.73 (27.05)
2 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 53.26 53.08 7
26.17 53.08 (26.91)
3 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 54.16 53.31 6
26.04 53.31 (27.27)
4 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 54.07 53.90 5
25.70 53.90 (28.20)
5 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 54.78 54.48 4
25.94 54.48 (28.54)
6 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 54.28 55.27 3
26.60 55.27 (28.67)
7 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 54.59 55.53 2
26.81 55.53 (28.72)
8 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 55.40 55.85 1
27.17 55.85 (28.68)
Event 90 Boys 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Meet Qualifying: 58.39
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Wallace, Wiley K 20 SDA-AZ 53.33 53.26
25.89 53.26 (27.37)
2 Sussex, Sean R 18 BC-PN 51.98 53.54
25.84 53.54 (27.70)
3 Ehret, Jonathan P 17 Afox-AZ 56.39 54.07
25.63 54.07 (28.44)
4 Wicklund, Peter P 16 BC-PN 53.45 54.16
26.26 54.16 (27.90)
5 Sung Mo, Cho 18 KOREA-ZZ 53.91 54.28
26.83 54.28 (27.45)
6 Goodrich, Kyle B 18 ASG-AZ 55.47 54.37
26.26 54.37 (28.11)
6 Goodrich, Scott S 16 ASG-AZ 54.63 54.37
26.15 54.37 (28.22)
8 Moreno, Michael E 21 Ford Aquatics-AZ 53.31 54.59
26.34 54.59 (28.25)
-------------------------------------------------------------------------
9 Rahaeuser, Evan B 20 SDA-AZ 56.44 54.78
26.04 54.78 (28.74)
10 Caruso, Michael A 17 ASG-AZ 55.73 55.38
26.62 55.38 (28.76)
-------------------------------------------------------------------------
11 McDonald, Steve M 20 SDA-AZ 56.22 55.40
26.73 55.40 (28.67)
12 Madrigal, Sergio 19 JAL-ZZ 55.49 55.41
26.65 55.41 (28.76)
13 Revere, Preston C 18 ASG-AZ 55.50 55.51
26.91 55.51 (28.60)
14 Yockey, Levi H 18 Brophy Swim Team-AZ 58.20 55.62
26.57 55.62 (29.05)
15 Goehring, Christian A 16 DTAC-AZ 55.82 56.01
26.73 56.01 (29.28)
16 Howard, Andrew S 17 DTAC-AZ 55.77 56.17
26.89 56.17 (29.28)
17 Souther, Eric C 21 SDA-AZ 54.66 56.23
26.99 56.23 (29.24)
18 Sulkevich, Matthew A 16 IHAC-CA 57.89 56.33
26.55 56.33 (29.78)
19 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 56.06 56.41
27.64 56.41 (28.77)
20 Hudnall, Chris R 19 SDA-AZ 55.76 56.43
27.16 56.43 (29.27)
21 Keever, Josh R 16 SAC-AZ 55.68 56.49
26.94 56.49 (29.55)
22 Pennington, Wade C 18 Afox-AZ 56.00 56.74
27.31 56.74 (29.43)
22 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 56.84 56.74
27.00 56.74 (29.74)
24 Miller, Derek A 20 SDA-AZ 57.06 56.79
27.52 56.79 (29.27)
25 Wilkens, Patrick M 17 SAC-AZ 57.24 56.83
26.76 56.83 (30.07)
26 Shores, Kyle M M 17 Brophy Swim Team-AZ 56.88 56.85
26.80 56.85 (30.05)
27 Jimenez, Andres 16 JAL-ZZ 55.20 56.98
27.71 56.98 (29.27)
28 McDonald, Russell S 20 UNSDA-AZ 57.88 57.36
27.03 57.36 (30.33)
29 Carter, Michael J 16 IHAC-CA 56.73 57.39
27.63 57.39 (29.76)
30 Miller, Mitchell J 16 Brophy Swim Team-AZ 56.25 57.45
27.91 57.45 (29.54)
31 Richardson, Ryan K 16 SDA-AZ 55.49 57.52
27.72 57.52 (29.80)
32 Taylor, Denton S 18 Afox-AZ 55.72 57.57
26.91 57.57 (30.66)
33 Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 58.04 57.65
28.15 57.65 (29.50)
34 Han, Frank 18 IHAC-CA 56.23 57.76
27.60 57.76 (30.16)
35 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 56.98 57.87
28.03 57.87 (29.84)
36 Bohman, David T 17 BC-PN 55.18 57.90
27.29 57.90 (30.61)
37 Hanke, Ryan M 16 DTAC-AZ 58.39 57.99
27.57 57.99 (30.42)
38 Key, Ryan K 16 Brophy Swim Team-AZ 58.39 58.23
27.72 58.23 (30.51)
39 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 58.39 58.44
28.05 58.44 (30.39)
40 Aaberg, Derrick M 16 Gold-AZ 58.22 58.62
27.68 58.62 (30.94)
41 Beardsley, RO O 17 Brophy Swim Team-AZ 58.39 58.67
27.51 58.67 (31.16)
42 Merchant, Thomas P 16 "the Snakes"-NC 57.39 58.68
28.67 58.68 (30.01)
43 Pelton, Jeff D 17 DTAC-AZ 58.39 58.75
28.45 58.75 (30.30)
44 Newman, Kyle C 15 C.C-NT 58.19 58.81
28.48 58.81 (30.33)
45 Weinstein, Harrison. R 17 SAC-AZ 57.88 59.56
28.70 59.56 (30.86)
46 Stanton, James A 19 BC-PN 58.29 59.57
28.27 59.57 (31.30)
47 Garcia, Grant H 17 BC-PN 58.39 59.73
28.72 59.73 (31.01)
48 Orozco, Hector 17 JAL-ZZ 57.90 1:02.11
29.36 1:02.11 (32.75)
49 Elorza, Rodrigo 17 JAL-ZZ 57.42 1:02.29
29.92 1:02.29 (32.37)
50 Grucky, AJ J 17 Afox-AZ 58.39 1:02.95
29.50 1:02.95 (33.45)
-- Yee, Craig R 16 Brophy Swim Team-AZ 58.39 DQ
27.73 DQ (31.20)
Event 91 Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:02.87 1:01.73 9
30.34 1:01.73 (31.39)
2 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 1:01.55 1:01.89 7
30.22 1:01.89 (31.67)
3 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 1:03.64 1:02.98 6
30.22 1:02.98 (32.76)
4 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:02.80 1:03.00 5
30.59 1:03.00 (32.41)
5 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:03.43 1:03.04 4
30.10 1:03.04 (32.94)
6 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 1:03.83 1:03.32 3
30.21 1:03.32 (33.11)
7 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 1:03.89 1:03.50 2
30.64 1:03.50 (32.86)
8 White, Brooke N 14 Rio-AZ 1:03.60 1:03.95 1
30.30 1:03.95 (33.65)
Event 91 Girls 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Greene, Chelsea C 14 IHAC-CA 1:01.78 1:01.55
29.86 1:01.55 (31.69)
2 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 1:02.11 1:02.48
30.75 1:02.48 (31.73)
3 Schafer, Kate L 14 BC-PN 1:03.90 1:02.80
30.91 1:02.80 (31.89)
4 Smith, Katherine C 14 BC-PN 1:03.50 1:02.87
30.52 1:02.87 (32.35)
5 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 1:06.50 1:03.43
30.20 1:03.43 (33.23)
6 White, Brooke N 14 Rio-AZ 1:04.42 1:03.60
30.30 1:03.60 (33.30)
7 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 1:04.67 1:03.64
30.32 1:03.64 (33.32)
8 Dominia, Lisa M 13 IHAC-CA 1:06.26 1:03.83
30.74 1:03.83 (33.09)
-------------------------------------------------------------------------
9 Darlington, Emma K 13 LAMA-AZ 1:06.10 1:03.89
31.12 1:03.89 (32.77)
10 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 1:05.69 1:04.00
31.34 1:04.00 (32.66)
-------------------------------------------------------------------------
11 Caldwell, Sam J 14 SDA-AZ 1:05.24 1:04.06
30.42 1:04.06 (33.64)
12 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 1:03.60 1:04.09
30.62 1:04.09 (33.47)
13 Russell, Courtney B 14 "the Snakes"-NC 1:03.69 1:04.32
31.49 1:04.32 (32.83)
14 Olmstead, Meaghan E 14 SAC-AZ 1:05.66 1:04.79
31.59 1:04.79 (33.20)
15 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 1:04.29 1:04.86
31.59 1:04.86 (33.27)
16 Lynch, Nicole M 14 Rio-AZ 1:04.56 1:04.98
30.64 1:04.98 (34.34)
17 Weinstein, Joanna N 14 SAC-AZ 1:06.79 1:05.00
31.78 1:05.00 (33.22)
18 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 1:04.53 1:05.34
31.09 1:05.34 (34.25)
19 Hier, Hannah P 13 Silver Fins-AZ 1:05.45 1:05.36
31.13 1:05.36 (34.23)
20 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA 1:06.12 1:05.57
31.95 1:05.57 (33.62)
21 Chinn, Caitlin N 13 PRO-PN 1:05.14 1:05.69
31.15 1:05.69 (34.54)
22 Wimber, Atenas 14 JAL-ZZ 1:04.49 1:05.73
32.11 1:05.73 (33.62)
23 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 1:04.90 1:06.05
31.48 1:06.05 (34.57)
24 Rodriguez, Stephanie A 13 IHAC-CA 1:06.79 1:06.13
32.72 1:06.13 (33.41)
25 Durham, Nikita A 14 ASG-AZ 1:04.37 1:06.23
31.34 1:06.23 (34.89)
26 Sandford, Kelly E 14 Afox-AZ 1:06.28 1:06.29
31.95 1:06.29 (34.34)
27 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 1:04.99 1:06.52
32.02 1:06.52 (34.50)
28 Keever, Lindsay A 13 SAC-AZ 1:05.06 1:07.49
32.17 1:07.49 (35.32)
29 Walls, Caroline J 14 VC-AZ 1:05.89 1:07.81
31.82 1:07.81 (35.99)
30 MacLean, Ashley C 14 BC-PN 1:04.16 1:08.13
31.55 1:08.13 (36.58)
31 Arslancan, Keli A 13 IHAC-CA 1:06.79 1:08.31
32.76 1:08.31 (35.55)
32 Gjetley, Tanya N 13 IHAC-CA 1:06.79 1:08.36
33.00 1:08.36 (35.36)
33 Pierini, Christi R 13 TJCC-AZ 1:06.79 1:09.04
32.63 1:09.04 (36.41)
34 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 1:04.89 1:09.21
33.11 1:09.21 (36.10)
35 Carter, Whitney W 13 SDA-AZ 1:06.70 1:10.25
32.95 1:10.25 (37.30)
Event 92 Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 55.81 55.45 9
26.82 55.45 (28.63)
2 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 56.92 56.97 7
27.40 56.97 (29.57)
3 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 58.74 57.49 6
27.76 57.49 (29.73)
4 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 58.59 58.16 5
27.31 58.16 (30.85)
5 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 58.89 58.77 4
28.19 58.77 (30.58)
6 Hallett, Austin P 13 BISC-PN 59.10 58.79 3
27.80 58.79 (30.99)
7 Diaz, Alejandro 13 JAL-ZZ 58.98 58.91 2
28.47 58.91 (30.44)
8 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 59.11 59.03 1
28.15 59.03 (30.88)
Event 92 Boys 13-14 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Aaberg, Ben N 14 Gold-AZ 56.77 55.81
27.15 55.81 (28.66)
2 Robison, Scot S 14 "the Snakes"-NC 56.58 56.89
27.20 56.89 (29.69)
3 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 1:00.19 56.92
27.29 56.92 (29.63)
4 Pursley, Steven M 14 Brophy Swim Team-AZ 1:04.79 58.59
27.50 58.59 (31.09)
5 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 59.02 58.74
28.29 58.74 (30.45)
6 Small, Adam M 13 UNSDA-AZ 59.30 58.89
28.39 58.89 (30.50)
7 Diaz, Alejandro 13 JAL-ZZ 1:03.01 58.98
28.52 58.98 (30.46)
8 Hallett, Austin P 13 BISC-PN 59.87 59.10
28.36 59.10 (30.74)
-------------------------------------------------------------------------
9 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 1:02.34 59.11
27.91 59.11 (31.20)
10 Gonzalez, Adan 13 JAL-ZZ 59.75 59.49
28.97 59.49 (30.52)
-------------------------------------------------------------------------
11 McCalley, Brian C 14 DTAC-AZ 1:01.67 59.88
28.46 59.88 (31.42)
12 Blumenfurth, Ryan J 14 SAC-AZ 1:03.08 1:00.41
29.32 1:00.41 (31.09)
13 Wanamaker, Paul M 14 ASG-AZ 1:03.70 1:00.65
28.74 1:00.65 (31.91)
14 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 1:01.14 1:00.74
29.33 1:00.74 (31.41)
15 Reyes, Samuel 14 DTAC-AZ 1:01.49 1:00.86
29.25 1:00.86 (31.61)
16 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 1:01.77 1:01.16
29.31 1:01.16 (31.85)
17 Monkelien, Sean W 14 SDA-AZ 1:02.11 1:01.35
29.13 1:01.35 (32.22)
18 Baldry, David W 14 SDA-AZ 1:01.12 1:01.58
29.12 1:01.58 (32.46)
19 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 1:04.49 1:01.81
30.14 1:01.81 (31.67)
20 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 1:03.30 1:02.01
29.76 1:02.01 (32.25)
21 Schifferer, Josh D 14 SDA-AZ 1:03.19 1:02.19
29.92 1:02.19 (32.27)
22 Mitchell, Robert L 13 Brophy Swim Team-AZ 1:02.75 1:02.23
29.69 1:02.23 (32.54)
23 Yeo, Cody S 13 IHAC-CA 1:03.55 1:02.29
29.67 1:02.29 (32.62)
24 Cadena, Edgar 14 JAL-ZZ 1:03.85 1:02.90
30.38 1:02.90 (32.52)
25 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 1:03.62 1:02.97
30.11 1:02.97 (32.86)
26 Cardenas, Patrick M 13 Brophy Swim Team-AZ 1:04.07 1:03.57
31.03 1:03.57 (32.54)
27 Wells, Patrick R 14 Gold-AZ 1:03.81 1:03.63
29.42 1:03.63 (34.21)
28 Koon, Nolan D 13 Csa-CA 1:04.79 1:04.55
30.91 1:04.55 (33.64)
29 Smit, Aaron M 14 BISC-PN 1:04.79 1:04.69
31.50 1:04.69 (33.19)
30 Hentzen, Kit J 13 IHAC-CA 1:04.79 1:05.06
31.48 1:05.06 (33.58)
31 Hwang, Anthony H 13 IHAC-CA 1:04.39 1:05.15
32.37 1:05.15 (32.78)
32 Krakoski, Kyle J 13 Brophy Swim Team-AZ 1:04.79 1:05.48
31.00 1:05.48 (34.48)
33 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 1:04.79 1:06.17
31.80 1:06.17 (34.37)
34 Hier, Alex P 14 Silver Fins-AZ 1:03.97 1:08.04
31.89 1:08.04 (36.15)
Event 93 Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 5:28.29
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 5:11.12 5:03.84 9
33.23 1:10.40 (37.17) 1:50.27 (39.87) 2:28.63 (38.36)
3:13.76 (45.13) 3:57.65 (43.89) 4:31.77 (34.12) 5:03.84 (32.07)
2 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 5:03.37 5:06.17 7
34.04 1:11.63 (37.59) 1:52.44 (40.81) 2:31.88 (39.44)
3:14.39 (42.51) 3:56.78 (42.39) 4:32.07 (35.29) 5:06.17 (34.10)
3 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 5:13.07 5:08.46 6
33.66 1:11.79 (38.13) 1:51.22 (39.43) 2:29.78 (38.56)
3:14.64 (44.86) 3:59.78 (45.14) 4:35.16 (35.38) 5:08.46 (33.30)
4 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 5:13.99 5:08.61 5
32.89 1:10.33 (37.44) 1:51.72 (41.39) 2:30.88 (39.16)
3:15.89 (45.01) 3:59.85 (43.96) 4:34.86 (35.01) 5:08.61 (33.75)
5 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 5:22.61 5:12.17 4
34.21 1:12.44 (38.23) 1:53.34 (40.90) 2:32.87 (39.53)
3:17.18 (44.31) 4:01.44 (44.26) 4:37.17 (35.73) 5:12.17 (35.00)
6 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 5:17.47 5:19.46 3
34.41 1:14.82 (40.41) 1:57.95 (43.13) 2:40.83 (42.88)
3:24.09 (43.26) 4:07.25 (43.16) 4:43.76 (36.51) 5:19.46 (35.70)
7 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 5:23.82 5:22.98 2
34.27 1:13.34 (39.07) 1:55.27 (41.93) 2:37.55 (42.28)
3:23.41 (45.86) 4:10.06 (46.65) 4:46.41 (36.35) 5:22.98 (36.57)
8 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 5:28.24 5:27.48 1
33.92 1:12.08 (38.16) 1:55.95 (43.87) 2:39.31 (43.36)
3:26.18 (46.87) 4:13.31 (47.13) 4:50.51 (37.20) 5:27.48 (36.97)
Event 93 Girls 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 5:28.29
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 DeVinny, Cara N 20 Brophy Swim Team-AZ 4:55.94 5:03.37
33.16 1:09.58 (36.42) 1:49.84 (40.26) 2:28.20 (38.36)
3:10.87 (42.67) 3:53.13 (42.26) 4:29.14 (36.01) 5:03.37 (34.23)
2 Milligan, Danielle A 14 SAC-AZ 5:12.14 5:08.31
33.09 1:10.02 (36.93) 1:51.26 (41.24) 2:30.50 (39.24)
3:14.31 (43.81) 3:58.38 (44.07) 4:34.12 (35.74) 5:08.31 (34.19)
3 Wong, Melissa G 18 IHAC-CA 5:04.46 5:11.12
33.23 1:10.85 (37.62) 1:51.30 (40.45) 2:30.37 (39.07)
3:17.06 (46.69) 4:02.61 (45.55) 4:37.78 (35.17) 5:11.12 (33.34)
4 Morelli, Kara M 19 Brophy Swim Team-AZ 5:05.40 5:13.07
33.90 1:11.21 (37.31) 1:51.56 (40.35) 2:30.56 (39.00)
3:17.09 (46.53) 4:01.88 (44.79) 4:38.33 (36.45) 5:13.07 (34.74)
5 Miller, Abby C 16 IHAC-CA 5:04.51 5:13.99
33.45 1:11.45 (38.00) 1:52.92 (41.47) 2:32.03 (39.11)
3:17.49 (45.46) 4:01.83 (44.34) 4:38.40 (36.57) 5:13.99 (35.59)
6 Patterson, Brianna L 20 SDA-AZ 5:09.81 5:17.47
33.79 1:12.94 (39.15) 1:56.47 (43.53) 2:38.20 (41.73)
3:22.15 (43.95) 4:05.61 (43.46) 4:42.14 (36.53) 5:17.47 (35.33)
7 Campbell, Erin R 15 DTAC-AZ 5:21.99 5:17.60
32.28 1:10.17 (37.89) 1:51.99 (41.82) 2:32.07 (40.08)
3:18.98 (46.91) 4:05.89 (46.91) 4:42.15 (36.26) 5:17.60 (35.45)
8 Duckworth, Angela M 12 SAC-AZ 5:27.17 5:19.86
34.47 1:13.85 (39.38) 1:56.76 (42.91) 2:38.89 (42.13)
3:24.55 (45.66) 4:10.32 (45.77) 4:45.40 (35.08) 5:19.86 (34.46)
-------------------------------------------------------------------------
9 Sakurai, Mikyla J 16 SDA-AZ 5:26.12 5:19.87
33.95 1:12.77 (38.82) 1:53.38 (40.61) 2:33.23 (39.85)
3:19.36 (46.13) 4:06.16 (46.80) 4:43.67 (37.51) 5:19.87 (36.20)
10 Siggins, Cydney A A 16 Brophy Swim Team-AZ 5:07.13 5:22.61
34.41 1:13.54 (39.13) 1:56.33 (42.79) 2:37.67 (41.34)
3:24.18 (46.51) 4:10.14 (45.96) 4:47.16 (37.02) 5:22.61 (35.45)
-------------------------------------------------------------------------
11 Morelli, Kimber R 15 Brophy Swim Team-AZ 5:17.07 5:23.82
34.20 1:12.09 (37.89) 1:55.29 (43.20) 2:37.00 (41.71)
3:23.66 (46.66) 4:10.67 (47.01) 4:47.65 (36.98) 5:23.82 (36.17)
12 Patterson, Tyler A 17 SDA-AZ 5:23.43 5:28.24
34.39 1:13.28 (38.89) 1:56.14 (42.86) 2:39.12 (42.98)
3:26.60 (47.48) 4:14.72 (48.12) 4:51.41 (36.69) 5:28.24 (36.83)
13 Garcia, Erin J 15 BC-PN 5:28.29 5:29.50
33.50 1:11.74 (38.24) 1:55.72 (43.98) 2:39.28 (43.56)
3:27.13 (47.85) 4:16.72 (49.59) 4:53.99 (37.27) 5:29.50 (35.51)
14 Bezdek, Summer M 18 SDA-AZ 5:22.76 5:33.75
35.55 1:16.35 (40.80) 2:00.77 (44.42) 2:43.69 (42.92)
3:31.28 (47.59) 4:18.25 (46.97) 4:57.13 (38.88) 5:33.75 (36.62)
15 Lindberg, Sarah M 13 UBEST-AZ 5:28.29 5:34.48
34.07 1:16.82 (42.75) 2:00.34 (43.52) 2:42.66 (42.32)
3:31.23 (48.57) 4:20.31 (49.08) 4:58.32 (38.01) 5:34.48 (36.16)
16 Kiefer, Allison M 12 SAC-AZ 5:28.09 5:45.25
36.14 1:19.31 (43.17) 2:05.52 (46.21) 2:50.56 (45.04)
3:39.80 (49.24) 4:29.31 (49.51) 5:07.44 (38.13) 5:45.25 (37.81)
Event 94 Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
Pjositive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 5:06.69
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 4:53.21 4:45.97 9
29.52 1:03.12 (33.60) 1:41.92 (38.80) 2:20.44 (38.52)
2:59.16 (38.72) 3:38.20 (39.04) 4:13.56 (35.36) 4:45.97 (32.41)
2 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 4:50.83 4:47.27 7
30.81 1:05.82 (35.01) 1:43.67 (37.85) 2:19.74 (36.07)
3:01.00 (41.26) 3:41.64 (40.64) 4:15.21 (33.57) 4:47.27 (32.06)
3 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 4:49.44 4:51.26 6
30.28 1:03.97 (33.69) 1:44.68 (40.71) 2:23.75 (39.07)
3:04.74 (40.99) 3:44.40 (39.66) 4:19.51 (35.11) 4:51.26 (31.75)
4 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 4:55.90 4:52.31 5
31.49 1:06.94 (35.45) 1:44.36 (37.42) 2:21.52 (37.16)
3:04.50 (42.98) 3:47.94 (43.44) 4:20.82 (32.88) 4:52.31 (31.49)
5 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ 4:57.71 4:52.87 4
31.23 1:06.05 (34.82) 1:44.89 (38.84) 2:22.00 (37.11)
3:05.34 (43.34) 3:48.70 (43.36) 4:21.40 (32.70) 4:52.87 (31.47)
6 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 4:53.61 4:56.33 3
31.04 1:06.22 (35.18) 1:46.37 (40.15) 2:24.98 (38.61)
3:06.66 (41.68) 3:47.63 (40.97) 4:22.57 (34.94) 4:56.33 (33.76)
7 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 4:55.57 5:01.15 2
30.99 1:06.74 (35.75) 1:45.39 (38.65) 2:23.31 (37.92)
3:09.02 (45.71) 3:55.67 (46.65) 4:28.13 (32.46) 5:01.15 (33.02)
-- Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 4:56.85 DQ
30.66 1:07.08 (36.42) 1:43.59 (36.51) 2:19.81 (36.22)
3:03.20 (43.39) 3:47.68 (44.48) 4:21.67 (33.99) DQ (32.64)
Event 94 Boys 400 LC Meter IM
===============================================================================
Pjositive check in is required
by the start of session
Meet Qualifying: 5:06.69
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Reyes, Mik A 19 IHAC-CA 4:42.80 4:49.44
30.19 1:04.05 (33.86) 1:43.97 (39.92) 2:21.50 (37.53)
3:02.77 (41.27) 3:42.89 (40.12) 4:18.09 (35.20) 4:49.44 (31.35)
2 Brennion, Travis P 18 PST-AZ 4:50.37 4:50.83
31.52 1:06.78 (35.26) 1:44.95 (38.17) 2:21.20 (36.25)
3:03.41 (42.21) 3:44.47 (41.06) 4:18.71 (34.24) 4:50.83 (32.12)
3 Martins, Leonardo H 20 SDA-AZ 4:40.07 4:53.21
30.62 1:04.88 (34.26) 1:45.30 (40.42) 2:24.34 (39.04)
3:04.87 (40.53) 3:44.21 (39.34) 4:19.56 (35.35) 4:53.21 (33.65)
4 Guevara, Gerardo 17 JAL-ZZ 4:46.78 4:53.61
30.60 1:05.83 (35.23) 1:45.40 (39.57) 2:23.24 (37.84)
3:04.79 (41.55) 3:45.48 (40.69) 4:21.76 (36.28) 4:53.61 (31.85)
5 Jafari, Michael K 17 IHAC-CA 4:49.35 4:55.57
31.03 1:05.58 (34.55) 1:44.19 (38.61) 2:21.46 (37.27)
3:06.76 (45.30) 3:51.53 (44.77) 4:24.10 (32.57) 4:55.57 (31.47)
6 Kim, Edward J 15 IHAC-CA 4:55.09 4:55.90
31.35 1:06.25 (34.90) 1:44.97 (38.72) 2:22.33 (37.36)
3:07.31 (44.98) 3:51.47 (44.16) 4:24.91 (33.44) 4:55.90 (30.99)
7 Horton, Kyle R 20 SDA-AZ 4:41.92 4:56.85
31.17 1:08.09 (36.92) 1:45.20 (37.11) 2:21.78 (36.58)
3:06.36 (44.58) 3:50.32 (43.96) 4:24.42 (34.10) 4:56.85 (32.43)
8 Schmidt, Gunnar S 16 SDA-AZ 4:54.33 4:57.71
31.70 1:07.11 (35.41) 1:46.98 (39.87) 2:24.72 (37.74)
3:08.98 (44.26) 3:52.58 (43.60) 4:25.90 (33.32) 4:57.71 (31.81)
-------------------------------------------------------------------------
9 Benvenuto, Paolo P 15 BC-PN 4:53.47 4:57.91
31.92 1:08.40 (36.48) 1:49.71 (41.31) 2:28.86 (39.15)
3:11.30 (42.44) 3:53.72 (42.42) 4:26.75 (33.03) 4:57.91 (31.16)
10 Mathis, Taylor T 17 "the Snakes"-NC 5:06.69 4:58.11
31.22 1:07.76 (36.54) 1:48.54 (40.78) 2:28.02 (39.48)
3:12.02 (44.00) 3:55.63 (43.61) 4:26.94 (31.31) 4:58.11 (31.17)
-------------------------------------------------------------------------
11 Newman, Kyle C 15 C.C-NT 5:03.91 4:58.28
32.36 1:09.08 (36.72) 1:48.96 (39.88) 2:26.64 (37.68)
3:10.38 (43.74) 3:53.98 (43.60) 4:26.51 (32.53) 4:58.28 (31.77)
12 Clements, Joey T 20 SDA-AZ 4:56.15 4:59.48
30.41 1:05.56 (35.15) 1:46.91 (41.35) 2:26.76 (39.85)
3:06.95 (40.19) 3:48.42 (41.47) 4:24.01 (35.59) 4:59.48 (35.47)
13 Sawyer, Brian J 17 BC-PN 4:53.73 5:00.42
30.99 1:07.16 (36.17) 1:46.67 (39.51) 2:25.59 (38.92)
3:08.94 (43.35) 3:53.42 (44.48) 4:27.37 (33.95) 5:00.42 (33.05)
14 Lamar, Brian J 20 IHAC-CA 4:52.43 5:00.54
29.96 1:04.03 (34.07) 1:42.69 (38.66) 2:20.09 (37.40)
3:07.48 (47.39) 3:53.72 (46.24) 4:28.02 (34.30) 5:00.54 (32.52)
15 Mendoza, John D 15 IHAC-CA 5:06.69 5:04.38
31.71 1:08.17 (36.46) 1:46.90 (38.73) 2:24.33 (37.43)
3:08.68 (44.35) 3:54.58 (45.90) 4:29.56 (34.98) 5:04.38 (34.82)
16 Mallari, Rodney J 17 IHAC-CA 5:05.06 5:04.73
32.97 1:10.44 (37.47) 1:49.39 (38.95) 2:28.06 (38.67)
3:11.63 (43.57) 3:55.56 (43.93) 4:31.04 (35.48) 5:04.73 (33.69)
17 Freeman, Nathan M C 16 Brophy Swim Team-AZ 5:06.69 5:06.13
32.24 1:10.11 (37.87) 1:52.04 (41.93) 2:32.83 (40.79)
3:16.71 (43.88) 4:01.45 (44.74) 4:35.09 (33.64) 5:06.13 (31.04)
18 Quinlan, ED J 16 Brophy Swim Team-AZ 4:56.00 5:06.33
32.17 1:08.90 (36.73) 1:50.92 (42.02) 2:31.76 (40.84)
3:15.70 (43.94) 3:58.51 (42.81) 4:33.68 (35.17) 5:06.33 (32.65)
18 Koh, Brian K 15 IHAC-CA 5:01.43 5:06.33
32.53 1:09.17 (36.64) 1:51.57 (42.40) 2:32.24 (40.67)
3:15.25 (43.01) 3:58.49 (43.24) 4:33.88 (35.39) 5:06.33 (32.45)
20 Voigt, Chris L 16 Brophy Swim Team-AZ 4:58.84 5:07.17
31.88 1:08.51 (36.63) 1:49.69 (41.18) 2:30.00 (40.31)
3:14.44 (44.44) 3:59.15 (44.71) 4:33.54 (34.39) 5:07.17 (33.63)
21 Righi, Alexander M 16 AZM-AZ 5:03.05 5:07.82
32.10 1:08.96 (36.86) 1:48.50 (39.54) 2:26.83 (38.33)
3:13.64 (46.81) 3:59.73 (46.09) 4:33.55 (33.82) 5:07.82 (34.27)
22 Kostianis, Nikos E 15 IHAC-CA 5:06.69 5:08.28
32.64 1:09.27 (36.63) 1:47.87 (38.60) 2:25.31 (37.44)
3:12.72 (47.41) 3:58.36 (45.64) 4:33.86 (35.50) 5:08.28 (34.42)
23 Roman, Ben A 15 Brophy Swim Team-AZ 5:06.69 5:11.64
32.07 1:10.62 (38.55) 1:50.49 (39.87) 2:29.84 (39.35)
3:15.68 (45.84) 4:01.59 (45.91) 4:36.84 (35.25) 5:11.64 (34.80)
24 Roney, Jack D 16 "the Snakes"-NC 5:06.69 5:13.97
32.71 1:10.85 (38.14) 1:52.95 (42.10) 2:33.86 (40.91)
3:18.24 (44.38) 4:01.91 (43.67) 4:38.54 (36.63) 5:13.97 (35.43)
25 Walls, Daniel B 16 VC-AZ 5:06.69 5:16.39
30.96 1:09.45 (38.49) 1:49.34 (39.89) 2:28.59 (39.25)
3:18.90 (50.31) 4:09.30 (50.40) 4:43.27 (33.97) 5:16.39 (33.12)
-- Pursley, David C 16 Brophy Swim Team-AZ 5:06.69 DQ
30.51 1:04.93 (34.42) 1:43.51 (38.58) 2:20.71 (37.20)
3:02.10 (41.39) 3:44.34 (42.24) 4:17.39 (33.05) DQ (33.07)
Event 95 Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 5:21.11 5:14.44 9
33.77 1:13.98 (40.21) 1:55.42 (41.44) 2:35.19 (39.77)
3:19.98 (44.79) 4:04.18 (44.20) 4:40.27 (36.09) 5:14.44 (34.17)
2 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 5:22.72 5:18.13 7
32.52 1:10.88 (38.36) 1:51.59 (40.71) 2:30.46 (38.87)
3:18.57 (48.11) 4:05.14 (46.57) 4:42.20 (37.06) 5:18.13 (35.93)
3 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 5:23.95 5:23.76 6
33.86 1:13.23 (39.37) 1:54.08 (40.85) 2:34.38 (40.30)
3:22.56 (48.18) 4:11.53 (48.97) 4:48.49 (36.96) 5:23.76 (35.27)
4 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 5:29.08 5:27.97 5
34.04 1:13.92 (39.88) 1:56.72 (42.80) 2:38.20 (41.48)
3:26.72 (48.52) 4:14.55 (47.83) 4:52.69 (38.14) 5:27.97 (35.28)
5 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 5:33.00 5:28.54 4
34.20 1:13.13 (38.93) 1:55.52 (42.39) 2:37.38 (41.86)
3:27.02 (49.64) 4:17.76 (50.74) 4:54.44 (36.68) 5:28.54 (34.10)
6 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 5:29.59 5:30.42 3
34.28 1:13.56 (39.28) 1:58.04 (44.48) 2:41.80 (43.76)
3:28.00 (46.20) 4:15.06 (47.06) 4:53.67 (38.61) 5:30.42 (36.75)
7 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 5:33.16 5:38.63 2
35.88 1:20.48 (44.60) 2:02.75 (42.27) 2:44.42 (41.67)
3:35.24 (50.82) 4:26.80 (51.56) 5:03.61 (36.81) 5:38.63 (35.02)
8 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 5:35.89 5:39.94 1
35.67 1:17.97 (42.30) 2:00.98 (43.01) 2:43.60 (42.62)
3:32.53 (48.93) 4:22.03 (49.50) 5:01.97 (39.94) 5:39.94 (37.97)
Event 95 Girls 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Loper, Torrey C 13 SAC-AZ 5:27.25 5:20.10
34.93 1:14.90 (39.97) 1:54.67 (39.77) 2:33.00 (38.33)
3:21.00 (48.00) 4:08.62 (47.62) 4:45.09 (36.47) 5:20.10 (35.01)
2 Barton, Emily L 13 SDA-AZ 5:23.94 5:21.11
34.48 1:14.49 (40.01) 1:56.28 (41.79) 2:37.23 (40.95)
3:21.72 (44.49) 4:07.21 (45.49) 4:45.49 (38.28) 5:21.11 (35.62)
3 Lopus, Chelsea E 14 SDA-AZ 5:22.92 5:22.72
33.30 1:11.75 (38.45) 1:52.82 (41.07) 2:32.78 (39.96)
3:20.49 (47.71) 4:08.39 (47.90) 4:46.82 (38.43) 5:22.72 (35.90)
4 McAndrew, Nicole M 14 SDA-AZ 5:31.32 5:23.95
34.32 1:13.58 (39.26) 1:54.80 (41.22) 2:35.05 (40.25)
3:23.24 (48.19) 4:12.55 (49.31) 4:49.27 (36.72) 5:23.95 (34.68)
5 Grigg, Ellen L 13 "the Snakes"-NC 6:06.29 5:28.18
34.19 1:14.42 (40.23) 1:55.75 (41.33) 2:36.41 (40.66)
3:25.44 (49.03) 4:16.35 (50.91) 4:53.15 (36.80) 5:28.18 (35.03)
6 Daly, Ashley J 14 UNSAC-AZ 5:29.89 5:28.77
35.15 1:14.40 (39.25) 1:57.07 (42.67) 2:38.62 (41.55)
3:28.22 (49.60) 4:15.96 (47.74) 4:53.14 (37.18) 5:28.77 (35.63)
7 Ogesen, Nina A 13 SDA-AZ 5:33.40 5:29.08
34.33 1:14.75 (40.42) 1:56.34 (41.59) 2:37.84 (41.50)
3:25.83 (47.99) 4:14.16 (48.33) 4:52.50 (38.34) 5:29.08 (36.58)
8 Rutemiller, Shanna J 13 Brophy Swim Team-AZ 6:06.29 5:29.59
33.90 1:13.06 (39.16) 1:57.33 (44.27) 2:40.68 (43.35)
3:27.18 (46.50) 4:14.15 (46.97) 4:52.35 (38.20) 5:29.59 (37.24)
-------------------------------------------------------------------------
9 Diener, Kelsy M 13 DTAC-AZ 5:35.08 5:32.25
36.05 1:17.38 (41.33) 1:59.62 (42.24) 2:40.53 (40.91)
3:28.94 (48.41) 4:16.70 (47.76) 4:55.31 (38.61) 5:32.25 (36.94)
10 DeVinney, Erin F 13 Brophy Swim Team-AZ 5:28.29 5:33.00
34.36 1:13.53 (39.17) 1:57.25 (43.72) 2:38.59 (41.34)
3:30.85 (52.26) 4:20.73 (49.88) 4:57.35 (36.62) 5:33.00 (35.65)
-------------------------------------------------------------------------
11 Miernicki, Kristen A 14 SDA-AZ 5:33.23 5:33.16
35.77 1:18.28 (42.51) 2:00.83 (42.55) 2:41.19 (40.36)
3:32.13 (50.94) 4:21.36 (49.23) 4:58.23 (36.87) 5:33.16 (34.93)
12 Smith, Katherine C 14 BC-PN 6:06.29 5:34.71
34.95 1:15.67 (40.72) 1:59.29 (43.62) 2:42.08 (42.79)
3:30.61 (48.53) 4:19.27 (48.66) 4:57.84 (38.57) 5:34.71 (36.87)
13 Cannata, Christina M 13 SAC-AZ 5:36.19 5:34.87
34.21 1:14.13 (39.92) 1:56.72 (42.59) 2:39.21 (42.49)
3:29.45 (50.24) 4:21.17 (51.72) 4:58.27 (37.10) 5:34.87 (36.60)
14 Kennedy-Donohue, Tristan 14 IHAC-CA 5:34.24 5:35.89
35.89 1:17.65 (41.76) 2:00.76 (43.11) 2:42.73 (41.97)
3:31.48 (48.75) 4:19.56 (48.08) 4:57.81 (38.25) 5:35.89 (38.08)
15 Lelli, Tamara C 13 SAC-AZ 5:34.88 5:37.52
33.74 1:12.00 (38.26) 1:55.93 (43.93) 2:37.80 (41.87)
3:29.93 (52.13) 4:21.31 (51.38) 4:59.52 (38.21) 5:37.52 (38.00)
16 Fina, Alicia M 14 SDA-AZ 5:43.34 5:40.31
34.37 1:15.65 (41.28) 2:00.75 (45.10) 2:45.56 (44.81)
3:36.32 (50.76) 4:27.45 (51.13) 5:05.03 (37.58) 5:40.31 (35.28)
17 Ehret, Meredith P 14 Brophy Swim Team-AZ 5:43.07 5:40.82
34.48 1:15.24 (40.76) 2:02.39 (47.15) 2:47.80 (45.41)
3:35.86 (48.06) 4:24.82 (48.96) 5:03.96 (39.14) 5:40.82 (36.86)
18 Kiefer, Katie E 14 SAC-AZ 5:30.00 5:41.32
36.51 1:19.25 (42.74) 2:03.61 (44.36) 2:45.32 (41.71)
3:36.63 (51.31) 4:26.79 (50.16) 5:04.54 (37.75) 5:41.32 (36.78)
19 Shepherd, Dana M 13 SDA-AZ 6:06.29 5:42.15
35.77 1:18.27 (42.50) 2:02.94 (44.67) 2:45.54 (42.60)
3:37.08 (51.54) 4:26.47 (49.39) 5:04.94 (38.47) 5:42.15 (37.21)
20 Pierini, Christi R 13 TJCC-AZ 5:47.54 5:43.87
35.50 1:20.72 (45.22) 2:05.53 (44.81) 2:48.96 (43.43)
3:37.59 (48.63) 4:25.83 (48.24) 5:05.79 (39.96) 5:43.87 (38.08)
21 Kim, Gina 13 IHAC-CA 5:40.34 5:44.73
37.33 1:22.18 (44.85) 2:06.85 (44.67) 2:49.94 (43.09)
3:39.99 (50.05) 4:29.78 (49.79) 5:07.73 (37.95) 5:44.73 (37.00)
22 Lausman, Krista B 14 SDA-AZ 5:51.65 5:45.67
39.44 1:24.49 (45.05) 2:11.61 (47.12) 2:57.04 (45.43)
3:44.49 (47.45) 4:31.03 (46.54) 5:09.29 (38.26) 5:45.67 (36.38)
23 Richter, Kim A 13 DTAC-AZ 5:51.46 5:46.29
37.40 1:20.95 (43.55) 2:04.84 (43.89) 2:48.72 (43.88)
3:40.08 (51.36) 4:32.18 (52.10) 5:09.95 (37.77) 5:46.29 (36.34)
24 Rinder, Terry K 13 Brophy Swim Team-AZ 6:03.46 5:48.99
37.11 1:21.95 (44.84) 2:06.19 (44.24) 2:49.65 (43.46)
3:41.54 (51.89) 4:31.93 (50.39) 5:11.22 (39.29) 5:48.99 (37.77)
25 Dworschack, Angie M 14 ASG-AZ 5:49.49 5:49.90
38.42 1:24.96 (46.54) 2:09.71 (44.75) 2:54.62 (44.91)
3:43.02 (48.40) 4:32.63 (49.61) 5:11.75 (39.12) 5:49.90 (38.15)
26 Ortiz, Jessica 13 JAL-ZZ 5:51.89 5:50.00
39.02 1:21.68 (42.66) 2:08.53 (46.85) 2:52.54 (44.01)
3:44.90 (52.36) 4:35.82 (50.92) 5:14.09 (38.27) 5:50.00 (35.91)
27 Chuk, Tabina S 13 TJCC-AZ 5:43.38 5:50.25
39.88 1:25.50 (45.62) 2:11.58 (46.08) 2:57.27 (45.69)
3:46.26 (48.99) 4:36.91 (50.65) 5:14.42 (37.51) 5:50.25 (35.83)
28 Magura, Emma M 14 Brophy Swim Team-AZ 6:01.54 5:50.85
37.48 1:21.87 (44.39) 2:05.66 (43.79) 2:49.59 (43.93)
3:42.09 (52.50) 4:34.66 (52.57) 5:12.02 (37.36) 5:50.85 (38.83)
29 Facinelli, Carol A 13 DTAC-AZ 5:57.67 5:50.91
39.19 1:24.79 (45.60) 2:08.40 (43.61) 2:50.88 (42.48)
3:42.36 (51.48) 4:33.70 (51.34) 5:12.36 (38.66) 5:50.91 (38.55)
30 Zieser, McKenzie M 14 Brophy Swim Team-AZ 5:47.36 5:51.32
36.55 1:21.05 (44.50) 2:05.15 (44.10) 2:48.97 (43.82)
3:39.79 (50.82) 4:31.03 (51.24) 5:11.10 (40.07) 5:51.32 (40.22)
31 White, Stephanie E 13 TJCC-AZ 5:44.66 5:52.27
34.92 1:18.33 (43.41) 2:06.85 (48.52) 2:54.19 (47.34)
3:42.71 (48.52) 4:32.74 (50.03) 5:12.46 (39.72) 5:52.27 (39.81)
32 Yockey, Betsy M 14 Brophy Swim Team-AZ 5:58.02 5:53.31
38.29 1:21.43 (43.14) 2:10.64 (49.21) 2:59.76 (49.12)
3:46.40 (46.64) 4:33.89 (47.49) 5:14.97 (41.08) 5:53.31 (38.34)
33 Cuevas, Stephanie M 13 IHAC-CA 5:45.63 5:54.42
39.15 1:22.41 (43.26) 2:06.62 (44.21) 2:51.04 (44.42)
3:44.66 (53.62) 4:37.16 (52.50) 5:16.75 (39.59) 5:54.42 (37.67)
34 Lopez, Jenel L 13 IHAC-CA 5:58.56 6:01.67
39.74 1:28.86 (49.12) 2:15.85 (46.99) 3:01.28 (45.43)
3:50.62 (49.34) 4:42.74 (52.12) 5:23.50 (40.76) 6:01.67 (38.17)
35 West, Mary R 14 SDA-AZ 6:06.29 6:03.01
37.59 1:22.38 (44.79) 2:09.55 (47.17) 2:54.23 (44.68)
3:48.90 (54.67) 4:41.08 (52.18) 5:23.44 (42.36) 6:03.01 (39.57)
36 Chang, Shannon 14 IHAC-CA 6:06.29 6:03.64
37.92 1:23.25 (45.33) 2:08.04 (44.79) 2:52.90 (44.86)
3:48.41 (55.51) 4:45.14 (56.73) 5:25.86 (40.72) 6:03.64 (37.78)
-- Stenson, Sam L 14 BC-PN 6:06.29 DQ
37.92 1:21.83 (43.91) 2:07.24 (45.41) 2:50.02 (42.78)
3:42.43 (52.41) 4:34.54 (52.11) 5:16.70 (42.16) DQ (41.78)
-- Hoover, Kirsten D 14 BC-PN 5:38.25 DQ
35.72 1:18.41 (42.69) 2:00.78 (42.37) 2:41.09 (40.31)
3:31.37 (50.28) 4:22.95 (51.58) 5:02.15 (39.20) DQ (38.33)
Event 96 Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Prelims Finals Points
===============================================================================
Finals
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 4:57.86 4:53.38 9
30.14 1:05.18 (35.04) 1:42.33 (37.15) 2:19.13 (36.80)
3:03.76 (44.63) 3:47.75 (43.99) 4:20.95 (33.20) 4:53.38 (32.43)
2 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 5:01.24 4:56.43 7
33.18 1:09.78 (36.60) 1:50.07 (40.29) 2:27.34 (37.27)
3:10.32 (42.98) 3:52.35 (42.03) 4:25.41 (33.06) 4:56.43 (31.02)
3 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 5:06.96 5:07.50 6
31.26 1:07.30 (36.04) 1:47.60 (40.30) 2:26.69 (39.09)
3:12.91 (46.22) 3:59.46 (46.55) 4:34.85 (35.39) 5:07.50 (32.65)
4 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 5:10.92 5:07.63 5
32.60 1:12.08 (39.48) 1:53.46 (41.38) 2:34.18 (40.72)
3:16.11 (41.93) 3:57.79 (41.68) 4:33.65 (35.86) 5:07.63 (33.98)
5 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 5:10.87 5:14.60 4
34.48 1:13.20 (38.72) 1:55.17 (41.97) 2:34.04 (38.87)
3:19.41 (45.37) 4:05.11 (45.70) 4:40.50 (35.39) 5:14.60 (34.10)
6 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 5:25.29 5:19.57 3
36.30 1:17.88 (41.58) 2:00.83 (42.95) 2:44.04 (43.21)
3:27.49 (43.45) 4:13.10 (45.61) 4:47.67 (34.57) 5:19.57 (31.90)
7 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 5:20.51 5:20.08 2
33.24 1:13.79 (40.55) 1:56.84 (43.05) 2:38.86 (42.02)
3:24.78 (45.92) 4:09.83 (45.05) 4:46.41 (36.58) 5:20.08 (33.67)
8 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 5:23.03 5:21.77 1
33.45 1:13.56 (40.11) 1:53.90 (40.34) 2:34.05 (40.15)
3:21.94 (47.89) 4:09.25 (47.31) 4:46.24 (36.99) 5:21.77 (35.53)
Event 96 Boys 13-14 400 LC Meter IM
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Seed Prelims
===============================================================================
Preliminaries
1 Fowler, Austin M 14 SDA-AZ 4:58.00 4:57.86
30.22 1:05.38 (35.16) 1:42.61 (37.23) 2:19.41 (36.80)
3:04.41 (45.00) 3:49.51 (45.10) 4:24.52 (35.01) 4:57.86 (33.34)
2 Gonzalez, Luis 14 JAL-ZZ 4:57.27 5:01.24
32.82 1:09.25 (36.43) 1:49.30 (40.05) 2:26.60 (37.30)
3:11.36 (44.76) 3:54.98 (43.62) 4:29.08 (34.10) 5:01.24 (32.16)
3 McHugh, Jim M 14 UNSDA-AZ 5:10.67 5:06.96
32.13 1:08.88 (36.75) 1:49.54 (40.66) 2:27.05 (37.51)
3:13.67 (46.62) 3:59.24 (45.57) 4:34.63 (35.39) 5:06.96 (32.33)
4 Mendoza, Paul M 14 IHAC-CA 5:14.52 5:10.87
34.20 1:13.34 (39.14) 1:54.84 (41.50) 2:34.62 (39.78)
3:19.08 (44.46) 4:03.74 (44.66) 4:38.61 (34.87) 5:10.87 (32.26)
5 Dilworth, Marshall K 13 ASG-AZ 5:10.24 5:10.92
34.30 1:13.85 (39.55) 1:56.67 (42.82) 2:36.46 (39.79)
3:20.16 (43.70) 4:01.67 (41.51) 4:37.95 (36.28) 5:10.92 (32.97)
6 Russell, David W 13 SAC-AZ 5:33.23 5:18.51
34.91 1:12.95 (38.04) 1:54.44 (41.49) 2:34.06 (39.62)
3:20.55 (46.49) 4:07.76 (47.21) 4:44.26 (36.50) 5:18.51 (34.25)
7 Bolin, Matt T 14 Silver Fins-AZ 5:33.45 5:20.51
32.98 1:12.27 (39.29) 1:56.07 (43.80) 2:37.38 (41.31)
3:23.58 (46.20) 4:08.40 (44.82) 4:45.07 (36.67) 5:20.51 (35.44)
8 Keever, Sean V 14 SAC-AZ 5:14.33 5:20.68
32.22 1:09.66 (37.44) 1:53.63 (43.97) 2:34.34 (40.71)
3:23.00 (48.66) 4:12.11 (49.11) 4:47.04 (34.93) 5:20.68 (33.64)
-------------------------------------------------------------------------
9 Joost, Marty R 14 Brophy Swim Team-AZ 5:31.10 5:21.90
34.07 1:15.32 (41.25) 1:57.54 (42.22) 2:38.39 (40.85)
3:23.96 (45.57) 4:09.82 (45.86) 4:46.56 (36.74) 5:21.90 (35.34)
10 Gonzales, Robert V 14 Brophy Swim Team-AZ 5:37.55 5:23.03
34.20 1:15.83 (41.63) 1:56.43 (40.60) 2:36.90 (40.47)
3:25.12 (48.22) 4:12.70 (47.58) 4:48.59 (35.89) 5:23.03 (34.44)
-------------------------------------------------------------------------
11 Miller, Pete K 14 Brophy Swim Team-AZ 5:24.66 5:25.29
37.35 1:21.03 (43.68) 2:03.78 (42.75) 2:47.64 (43.86)
3:31.09 (43.45) 4:16.10 (45.01) 4:51.83 (35.73) 5:25.29 (33.46)
12 Larche, Tyler T 13 Brophy Swim Team-AZ 6:12.56 5:25.85
33.55 1:13.80 (40.25) 1:57.73 (43.93) 2:40.93 (43.20)
3:26.73 (45.80) 4:13.69 (46.96) 4:50.90 (37.21) 5:25.85 (34.95)
13 O'Hara, James P 13 SAC-AZ 5:29.65 5:26.63
34.28 1:14.63 (40.35) 1:58.69 (44.06) 2:39.13 (40.44)
3:28.27 (49.14) 4:17.14 (48.87) 4:52.44 (35.30) 5:26.63 (34.19)
14 McIntyre, Cullen P 14 SDA-AZ 5:46.00 5:31.00
35.56 1:19.35 (43.79) 2:01.61 (42.26) 2:43.02 (41.41)
3:31.00 (47.98) 4:19.78 (48.78) 4:55.75 (35.97) 5:31.00 (35.25)
15 Pennington, Tyler R 13 SAC-AZ 5:36.85 5:31.53
35.95 1:16.78 (40.83) 2:01.04 (44.26) 2:45.23 (44.19)
3:31.96 (46.73) 4:19.08 (47.12) 4:56.35 (37.27) 5:31.53 (35.18)
16 Seanez, Filiberto J 14 Brophy Swim Team-AZ 5:46.91 5:32.65
35.17 1:16.09 (40.92) 2:02.65 (46.56) 2:46.52 (43.87)
3:35.09 (48.57) 4:22.24 (47.15) 4:57.56 (35.32) 5:32.65 (35.09)
17 Koubratoff, Bobby C 13 Gold-AZ 5:35.29 5:34.45
33.86 1:13.11 (39.25) 1:57.56 (44.45) 2:42.03 (44.47)
3:31.11 (49.08) 4:20.65 (49.54) 4:57.65 (37.00) 5:34.45 (36.80)
18 Weinstein, Sam H 13 SAC-AZ 5:31.43 5:36.92
34.41 1:14.33 (39.92) 2:00.90 (46.57) 2:45.03 (44.13)
3:33.96 (48.93) 4:23.57 (49.61) 5:01.18 (37.61) 5:36.92 (35.74)
19 Lee, Christopher E 13 Brophy Swim Team-AZ 5:53.70 5:37.43
34.69 1:16.59 (41.90) 1:58.58 (41.99) 2:39.31 (40.73)
3:29.50 (50.19) 4:21.13 (51.63) 4:59.27 (38.14) 5:37.43 (38.16)
20 Mendoza, Matthew C 13 IHAC-CA 5:44.00 5:41.97
36.26 1:19.38 (43.12) 2:05.12 (45.74) 2:48.43 (43.31)
3:38.83 (50.40) 4:28.87 (50.04) 5:06.11 (37.24) 5:41.97 (35.86)
21 Southworth, Robert M 14 VC-AZ 6:12.56 5:47.43
35.79 1:15.91 (40.12) 2:02.36 (46.45) 2:47.75 (45.39)
3:38.99 (51.24) 4:30.40 (51.41) 5:09.79 (39.39) 5:47.43 (37.64)
-- Ennis, Michael R 14 Silver Fins-AZ 5:46.49 DQ
35.77 1:18.00 (42.23) 2:04.75 (46.75) 2:50.06 (45.31)
3:46.14 (56.08) 4:42.36 (56.22) 5:19.84 (37.48) DQ (37.94)
Event 97 Girls 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 9:00.99 8:50.09 18
1) Jafari, Samantha S 16 2) Cardoza, Natalie L 18
3) Hentzen, Courtney J 20 4) Wong, Melissa G 18
31.06 1:04.65 (1:04.65) 1:40.07 (1:40.07) 2:15.01 (2:15.01)
2:45.88 (30.87) 3:18.93 (1:03.92) 3:53.46 (1:38.45) 4:26.95 (2:11.94)
4:58.21 (31.26) 5:31.79 (1:04.84) 6:07.52 (1:40.57) 6:40.56 (2:13.61)
7:11.19 (30.63) 7:44.20 (1:03.64) 8:17.09 (1:36.53) 8:50.09 (2:09.53)
2 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 9:15.00 8:55.34 14
1) Hunsberger, Christina J 16 2) Wheeler, Kate S 18
3) Rawlings, Crystal A 19 4) Murray, Blythe B 18
31.94 1:05.69 (1:05.69) 1:40.34 (1:40.34) 2:14.54 (2:14.54)
2:46.04 (31.50) 3:20.16 (1:05.62) 3:55.89 (1:41.35) 4:30.20 (2:15.66)
5:00.43 (30.23) 5:33.77 (1:03.57) 6:08.33 (1:38.13) 6:41.74 (2:11.54)
7:12.08 (30.34) 7:45.78 (1:04.04) 8:21.07 (1:39.33) 8:55.34 (2:13.60)
3 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 9:05.55 8:57.86 12
1) Morelli, Kara M 19 2) Pursley, Lisa A 18
3) DeVinny, Cara N 20 4) DeVinney, Meghan K 19
32.03 1:05.78 (1:05.78) 1:40.57 (1:40.57) 2:14.47 (2:14.47)
2:45.24 (30.77) 3:18.76 (1:04.29) 3:53.60 (1:39.13) 4:26.94 (2:12.47)
4:59.38 (32.44) 5:34.24 (1:07.30) 6:09.19 (1:42.25) 6:43.32 (2:16.38)
7:14.49 (31.17) 7:48.61 (1:05.29) 8:24.00 (1:40.68) 8:57.86 (2:14.54)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 9:15.55 9:09.38 10
1) Elias, Tiffany M 15 2) DeVinney, Katie M M 16
3) Morelli, Kimber R 15 4) Siggins, Cydney A A 16
31.75 1:05.14 (1:05.14) 2:12.68 (2:12.68)
2:45.33 (32.65) 3:19.88 (1:07.20) 3:56.54 (1:43.86) 4:32.67 (2:19.99)
5:04.89 (32.22) 5:40.76 (1:08.09) 6:17.72 (1:45.05) 6:52.89 (2:20.22)
7:59.48 (1:06.59) 8:34.98 (1:42.09) 9:09.38 (2:16.49)
5 Brophy East Swim Team-AZ 'C' 9:20.55 x9:17.74
1) Dowell, Ana K 17 2) Magura, Liz S 17
3) Seanez, Sophia Y 18 4) Smith, Paige E 17
31.91 1:06.42 (1:06.42) 1:42.50 (1:42.50) 2:17.57 (2:17.57)
2:50.15 (32.58) 3:25.53 (1:07.96) 4:02.22 (1:44.65) 4:38.30 (2:20.73)
5:11.02 (32.72) 5:46.87 (1:08.57) 6:23.12 (1:44.82) 6:58.95 (2:20.65)
7:30.23 (31.28) 8:04.88 (1:05.93) 8:41.38 (1:42.43) 9:17.74 (2:18.79)
6 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 9:15.99 9:22.87 8
1) Alba, Brittany M 17 2) Pham, Kim H 16
3) Wesseling, Janeece D 18 4) Miller, Abby C 16
33.32 1:08.94 (1:08.94) 1:44.83 (1:44.83) 2:19.85 (2:19.85)
2:51.44 (31.59) 3:27.31 (1:07.46) 4:03.20 (1:43.35) 4:38.60 (2:18.75)
5:10.51 (31.91) 5:47.10 (1:08.50) 6:25.14 (1:46.54) 7:03.17 (2:24.57)
7:34.52 (31.35) 8:10.32 (1:07.15) 8:46.76 (1:43.59) 9:22.87 (2:19.70)
7 Brophy East Swim Team-AZ 'D' 9:30.55 x9:34.78
1) Ryan, Jill L 16 2) Aron, Alexia N 16
3) Falger, Katie S 17 4) Heaps, Cortney R 15
32.54 1:08.68 (1:08.68) 1:45.23 (1:45.23) 2:22.12 (2:22.12)
2:54.57 (32.45) 3:31.88 (1:09.76) 4:08.84 (1:46.72) 4:46.04 (2:23.92)
5:19.18 (33.14) 5:57.35 (1:11.31) 6:35.54 (1:49.50) 7:14.48 (2:28.44)
7:45.52 (31.04) 8:21.00 (1:06.52) 8:58.22 (1:43.74) 9:34.78 (2:20.30)
8 Industry Hills Aquatic Club-CA 'C' NT x9:53.38
1) Garcia, Jordanne K 16 2) Wong, Sara G 15
3) Golden, Jennifer E 15 4) Chow, Cheryl-Lynn M 16
32.89 1:12.37 (1:12.37) 1:52.38 (1:52.38) 2:28.92 (2:28.92)
3:00.49 (31.57) 3:37.53 (1:08.61) 4:15.60 (1:46.68) 4:53.03 (2:24.11)
5:26.82 (33.79) 6:03.97 (1:10.94) 6:42.06 (1:49.03) 7:19.21 (2:26.18)
7:53.47 (34.26) 8:32.13 (1:12.92) 9:12.90 (1:53.69) 9:53.38 (2:34.17)
Event 98 Boys 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 8:10.55 8:10.48 18
1) Beardsley, RO O 17 2) Voigt, Chris L 16
3) Pursley, Brian J 21 4) Pursley, David C 16
28.75 59.15 (59.15) 1:31.41 (1:31.41) 2:02.68 (2:02.68)
2:31.63 (28.95) 3:03.36 (1:00.68) 3:35.75 (1:33.07) 4:07.22 (2:04.54)
4:35.60 (28.38) 5:05.73 (58.51) 5:37.60 (1:30.38) 6:09.49 (2:02.27)
7:08.46 (58.97) 7:39.98 (1:30.49) 8:10.48 (2:00.99)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 8:13.99 8:14.78 14
1) Sulkevich, Matthew A 16 2) Han, Frank 18
3) Kim, Edward J 15 4) Jafari, Michael K 17
27.12 58.16 (58.16) 1:31.76 (1:31.76) 2:03.15 (2:03.15)
2:31.24 (28.09) 3:02.48 (59.33) 3:34.83 (1:31.68) 4:06.87 (2:03.72)
4:35.37 (28.50) 5:06.76 (59.89) 5:38.56 (1:31.69) 6:09.55 (2:02.68)
6:37.93 (28.38) 7:09.03 (59.48) 7:41.65 (1:32.10) 8:14.78 (2:05.23)
3 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 8:10.00 8:18.66 12
1) Sawyer, Brian J 17 2) Benvenuto, Paolo P 15
3) Bohman, David T 17 4) Sussex, Sean R 18
28.82 1:00.46 (1:00.46) 1:33.30 (1:33.30) 2:04.93 (2:04.93)
2:34.17 (29.24) 3:06.29 (1:01.36) 3:39.22 (1:34.29) 4:10.88 (2:05.95)
4:38.87 (27.99) 5:10.51 (59.63) 5:44.30 (1:33.42) 6:16.11 (2:05.23)
6:43.95 (27.84) 7:14.88 (58.77) 7:47.54 (1:31.43) 8:18.66 (2:02.55)
4 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' 8:20.99 8:20.74 10
1) Reyes, Mik A 19 2) Kostianis, Nikos E 15
3) Carter, Michael J 16 4) Lamar, Brian J 20
29.43 1:01.64 (1:01.64) 1:33.48 (1:33.48) 2:04.60 (2:04.60)
2:33.22 (28.62) 3:05.14 (1:00.54) 3:36.91 (1:32.31) 4:08.91 (2:04.31)
4:38.30 (29.39) 5:10.82 (1:01.91) 5:42.48 (1:33.57) 6:15.73 (2:06.82)
6:43.98 (28.25) 7:15.95 (1:00.22) 7:48.22 (1:32.49) 8:20.74 (2:05.01)
5 Brophy East Swim Team-AZ 'B' 8:20.55 8:27.80 8
1) Yockey, Levi H 18 2) Freeman, Nathan M C 16
3) Roman, Ben A 15 4) Shores, Kyle M M 17
28.36 59.38 (59.38) 1:32.31 (1:32.31) 2:05.74 (2:05.74)
3:05.82 (1:00.08) 3:39.98 (1:34.24) 4:13.38 (2:07.64)
4:42.35 (28.97) 5:15.46 (1:02.08) 5:50.35 (1:36.97) 6:24.46 (2:11.08)
6:52.44 (27.98) 7:23.11 (58.65) 7:56.16 (1:31.70) 8:27.80 (2:03.34)
Event 99 Girls 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 9:03.80 9:14.89 18
1) Lopus, Chelsea E 14 2) McAndrew, Nicole M 14
3) Miernicki, Kristen A 14 4) Barton, Emily L 13
31.60 1:07.35 (1:07.35) 1:44.79 (1:44.79) 2:21.29 (2:21.29)
2:53.15 (31.86) 3:28.40 (1:07.11) 4:04.10 (1:42.81) 4:38.51 (2:17.22)
5:11.18 (32.67) 5:47.37 (1:08.86) 6:24.76 (1:46.25) 7:00.53 (2:22.02)
7:31.41 (30.88) 8:05.87 (1:05.34) 8:41.25 (1:40.72) 9:14.89 (2:14.36)
2 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 9:20.99 9:17.36 14
1) Greene, Chelsea C 14 2) Lopez, Jenel L 13
3) Cuevas, Stephanie M 13 4) Dominia, Lisa M 13
30.78 1:04.42 (1:04.42) 1:40.06 (1:40.06) 2:14.50 (2:14.50)
2:46.92 (32.42) 3:22.47 (1:07.97) 3:59.21 (1:44.71) 4:34.81 (2:20.31)
5:07.42 (32.61) 5:43.08 (1:08.27) 6:20.93 (1:46.12) 6:58.29 (2:23.48)
7:29.75 (31.46) 8:04.12 (1:05.83) 8:40.74 (1:42.45) 9:17.36 (2:19.07)
3 Bellevue Club Swim Team-PN 'A' 9:20.00 9:29.72 12
1) Schafer, Kate L 14 2) MacLean, Ashley C 14
3) Stenson, Sam L 14 4) Smith, Katherine C 14
31.12 1:05.99 (1:05.99) 1:41.32 (1:41.32) 2:16.23 (2:16.23)
2:49.14 (32.91) 3:26.33 (1:10.10) 4:05.03 (1:48.80) 4:41.40 (2:25.17)
5:14.66 (33.26) 5:53.13 (1:11.73) 6:33.21 (1:51.81) 7:13.26 (2:31.86)
7:44.82 (31.56) 8:19.72 (1:06.46) 8:55.15 (1:41.89) 9:29.72 (2:16.46)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 9:08.02 9:36.45 10
1) Rinder, Terry K 13 2) DeVinney, Erin F 13
3) Ehret, Meredith P 14 4) Zieser, McKenzie M 14
32.81 1:08.92 (1:08.92) 1:46.83 (1:46.83) 2:23.45 (2:23.45)
2:55.43 (31.98) 3:31.21 (1:07.76) 4:08.19 (1:44.74) 4:44.03 (2:20.58)
5:16.10 (32.07) 5:52.80 (1:08.77) 6:31.47 (1:47.44) 7:09.08 (2:25.05)
7:41.49 (32.41) 8:18.28 (1:09.20) 8:57.41 (1:48.33) 9:36.45 (2:27.37)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' NT 9:56.74 8
1) Kennedy-Donohue, Tristan K 14 2) Arslancan, Keli A 13
3) Rodriguez, Stephanie A 13 4) Chow, Angelynn F 14
33.09 1:10.80 (1:10.80) 1:50.24 (1:50.24) 2:28.31 (2:28.31)
3:01.33 (33.02) 3:40.38 (1:12.07) 4:20.70 (1:52.39) 5:00.59 (2:32.28)
5:34.15 (33.56) 6:11.14 (1:10.55) 6:50.31 (1:49.72) 7:28.76 (2:28.17)
8:03.00 (34.24) 8:40.73 (1:11.97) 9:18.79 (1:50.03) 9:56.74 (2:27.98)
Event 100 Boys 13-14 800 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Jalisco-ZZ 'A' 8:38.00 8:45.33 18
1) Gonzalez, Adan 13 2) Gonzalez, Luis 14
3) Diaz, Alejandro 13 4) Cadena, Edgar 14
28.86 1:00.37 (1:00.37) 1:33.08 (1:33.08) 2:05.43 (2:05.43)
2:35.27 (29.84) 3:07.36 (1:01.93) 3:40.51 (1:35.08) 4:12.38 (2:06.95)
4:43.29 (30.91) 5:17.51 (1:05.13) 5:52.75 (1:40.37) 6:26.02 (2:13.64)
6:57.12 (31.10) 7:32.45 (1:06.43) 8:09.28 (1:43.26) 8:45.33 (2:19.31)
2 Sun Devil Aquatics-AZ 'A' 8:48.52 8:55.21 14
1) Fowler, Austin M 14 2) McIntyre, Cullen P 14
3) Baldry, David W 14 4) Monkelien, Sean W 14
30.76 1:05.37 (1:05.37) 1:41.31 (1:41.31) 2:14.92 (2:14.92)
2:45.76 (30.84) 3:20.77 (1:05.85) 3:57.64 (1:42.72) 4:32.09 (2:17.17)
5:00.08 (27.99) 5:31.41 (59.32) 6:05.09 (1:33.00) 6:37.88 (2:05.79)
7:07.18 (29.30) 7:41.58 (1:03.70) 8:19.22 (1:41.34) 8:55.21 (2:17.33)
3 Industry Hills Aquatic Club-CA 'A' 9:00.99 9:07.07 12
1) Yeo, Cody S 13 2) Mendoza, Matthew C 13
3) Mendoza, Paul M 14 4) Hentzen, Kit J 13
30.82 1:05.40 (1:05.40) 1:41.54 (1:41.54) 2:15.91 (2:15.91)
2:48.27 (32.36) 3:24.53 (1:08.62) 4:01.59 (1:45.68) 4:37.13 (2:21.22)
5:07.41 (30.28) 5:40.79 (1:03.66) 6:14.79 (1:37.66) 6:48.09 (2:10.96)
7:20.30 (32.21) 7:56.48 (1:08.39) 8:33.02 (1:44.93) 9:07.07 (2:18.98)
4 Brophy East Swim Team-AZ 'A' 9:04.02 9:08.48 10
1) Seanez, Filiberto J 14 2) Joost, Marty R 14
3) Gonzales, Robert V 14 4) Larche, Tyler T 13
31.54 1:05.33 (1:05.33) 1:40.62 (1:40.62) 2:14.11 (2:14.11)
2:44.16 (30.05) 3:18.69 (1:04.58) 3:55.79 (1:41.68) 4:31.81 (2:17.70)
5:02.81 (31.00) 5:37.47 (1:05.66) 6:13.40 (1:41.59) 6:45.82 (2:14.01)
7:17.71 (31.89) 7:54.54 (1:08.72) 8:32.64 (1:46.82) 9:08.48 (2:22.66)
5 Industry Hills Aquatic Club-CA 'B' NT 9:36.93 8
1) Tamashiro, Bryan T 13 2) Uncanin, Ned J 13
3) Hwang, Anthony H 13 4) Yang, Chris 14
31.51 1:06.61 (1:06.61) 1:42.97 (1:42.97) 2:19.03 (2:19.03)
2:51.45 (32.42) 3:28.80 (1:09.77) 4:05.13 (1:46.10) 4:43.19 (2:24.16)
5:15.25 (32.06) 5:52.06 (1:08.87) 6:29.01 (1:45.82) 7:06.35 (2:23.16)
8:16.55 (1:10.20) 8:56.67 (1:50.32) 9:36.93 (2:30.58)
Event 101 Girls 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 1:04.95 1:02.65 9
30.62 1:02.65 (32.03)
2 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 1:05.07 1:03.73 7
30.32 1:03.73 (33.41)
3 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 1:03.86 1:04.24 6
30.68 1:04.24 (33.56)
4 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 1:05.74 1:04.43 5
31.13 1:04.43 (33.30)
5 Smith, Riley E 12 SAC-AZ 1:07.50 1:04.57 4
31.10 1:04.57 (33.47)
6 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 1:05.49 1:04.78 3
31.17 1:04.78 (33.61)
7 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 1:05.84 1:04.82 2
30.93 1:04.82 (33.89)
8 Maddy, Kelsey E 12 DTAC-AZ 1:07.72 1:05.36 1
32.07 1:05.36 (33.29)
9 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 1:05.64 1:05.84
30.92 1:05.84 (34.92)
10 Smith, Katy R 12 DTAC-AZ 1:10.89 1:06.32
31.29 1:06.32 (35.03)
11 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 1:09.04 1:07.20
32.05 1:07.20 (35.15)
12 Gall, Julia A 12 WAVE-PN 1:06.60 1:07.21
32.13 1:07.21 (35.08)
13 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:09.30 1:08.03
32.69 1:08.03 (35.34)
14 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 1:10.89 1:08.07
32.53 1:08.07 (35.54)
15 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 1:10.87 1:08.41
32.27 1:08.41 (36.14)
16 Victor, Estephania 11 JAL-ZZ 1:10.04 1:08.75
33.31 1:08.75 (35.44)
17 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 1:10.75 1:09.13
32.98 1:09.13 (36.15)
18 Laporte, Lindsey L 11 SAC-AZ 1:10.89 1:09.43
33.39 1:09.43 (36.04)
19 Audino, Morgan F 12 BC-PN 1:09.97 1:09.55
33.04 1:09.55 (36.51)
20 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 1:10.01 1:09.58
33.05 1:09.58 (36.53)
21 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 1:10.89 1:09.84
33.67 1:09.84 (36.17)
22 Wood, Skotia N 12 SAC-AZ 1:10.89 1:10.08
33.57 1:10.08 (36.51)
23 Lavoie, Marie M 12 Brophy Swim Team-AZ 1:10.89 1:11.08
34.09 1:11.08 (36.99)
24 Wong, Kimberly B 11 IHAC-CA 1:10.89 1:12.08
34.43 1:12.08 (37.65)
25 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:10.89 1:12.66
34.89 1:12.66 (37.77)
Event 102 Boys 11-12 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 1:07.98 1:02.89 9
30.86 1:02.89 (32.03)
2 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 1:07.30 1:04.16 7
31.04 1:04.16 (33.12)
3 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 1:07.18 1:04.96 6
31.42 1:04.96 (33.54)
4 Hwang, Benjamin L 12 IHAC-CA 1:08.13 1:05.81 5
32.00 1:05.81 (33.81)
5 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 1:07.63 1:07.41 4
31.46 1:07.41 (35.95)
6 Berens, David M 11 TJCC-AZ 1:09.74 1:07.50 3
32.40 1:07.50 (35.10)
7 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 1:12.39 1:08.01 2
32.77 1:08.01 (35.24)
8 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 1:09.72 1:08.38 1
32.90 1:08.38 (35.48)
9 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 1:12.39 1:08.66
33.41 1:08.66 (35.25)
9 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 1:12.39 1:08.66
32.35 1:08.66 (36.31)
11 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 1:09.03 1:09.25
33.08 1:09.25 (36.17)
12 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 1:10.79 1:09.40
33.40 1:09.40 (36.00)
13 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 1:12.39 1:09.48
33.56 1:09.48 (35.92)
14 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 1:12.39 1:09.78
33.71 1:09.78 (36.07)
15 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 1:10.91 1:09.79
33.84 1:09.79 (35.95)
16 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 1:12.39 1:12.44
33.99 1:12.44 (38.45)
17 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 1:12.39 1:14.08
34.77 1:14.08 (39.31)
18 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 1:12.39 1:14.42
35.74 1:14.42 (38.68)
19 Schultz, Nick L 11 Silver Fins-AZ 1:12.39 1:17.15
33.11 1:17.15 (44.04)
20 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:12.39 1:20.41
34.75 1:20.41 (45.66)
21 Taylor, Jacob B 12 Brophy Swim Team-AZ 1:12.39 1:23.00
38.40 1:23.00 (44.60)
Event 103 Girls 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 1:09.10 1:06.72 9
32.88 1:06.72 (33.84)
2 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 1:10.67 1:07.47 7
32.83 1:07.47 (34.64)
3 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 1:10.63 1:10.07 6
33.56 1:10.07 (36.51)
4 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 1:11.36 1:10.70 5
34.51 1:10.70 (36.19)
5 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 1:15.24 1:12.39 4
35.18 1:12.39 (37.21)
6 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 1:11.53 1:13.05 3
34.29 1:13.05 (38.76)
7 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 1:12.96 1:13.09 2
36.12 1:13.09 (36.97)
8 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 1:21.99 1:13.83 1
35.13 1:13.83 (38.70)
9 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 1:14.95 1:14.51
35.48 1:14.51 (39.03)
10 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 1:17.90 1:14.65
35.57 1:14.65 (39.08)
11 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 1:15.07 1:15.35
36.79 1:15.35 (38.56)
12 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 1:19.82 1:15.48
35.92 1:15.48 (39.56)
13 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 1:16.32 1:17.60
36.87 1:17.60 (40.73)
14 Li, Celina T 7 Afox-AZ 1:20.05 1:17.62
36.53 1:17.62 (41.09)
15 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 1:16.18 1:18.46
37.94 1:18.46 (40.52)
16 Rhyne, Austin B 10 STAR-AZ 1:20.98 1:18.57
37.79 1:18.57 (40.78)
17 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 1:20.78 1:19.19
37.35 1:19.19 (41.84)
18 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 1:19.65 1:20.13
37.52 1:20.13 (42.61)
19 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 1:18.97 1:20.63
38.60 1:20.63 (42.03)
20 Harrison, Thalia 10 DTAC-AZ 1:20.02 1:20.80
37.68 1:20.80 (43.12)
Event 104 Boys 10 & Under 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 1:14.95 1:11.62 9
34.82 1:11.62 (36.80)
2 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 1:15.88 1:12.05 7
34.84 1:12.05 (37.21)
3 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 1:13.74 1:12.44 6
34.64 1:12.44 (37.80)
4 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 1:15.91 1:12.59 5
35.52 1:12.59 (37.07)
5 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 1:16.27 1:15.84 4
36.62 1:15.84 (39.22)
6 Conti, David C 10 Rio-AZ 1:18.19 1:16.32 3
35.18 1:16.32 (41.14)
7 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 1:16.78 1:17.00 2
36.25 1:17.00 (40.75)
8 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 1:19.06 1:17.75 1
37.94 1:17.75 (39.81)
9 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 1:16.71 1:18.30
36.82 1:18.30 (41.48)
10 Lundstrom, Thomas J 10 AZM-AZ 1:24.89 1:20.26
38.31 1:20.26 (41.95)
11 Loui, John C 9 SDA-AZ 1:23.60 1:21.04
39.30 1:21.04 (41.74)
12 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 1:24.89 1:21.28
39.94 1:21.28 (41.34)
13 Maddy, Seth C 9 DTAC-AZ 1:23.06 1:25.00
40.86 1:25.00 (44.14)
14 Scimeca, Adam M 9 Afox-AZ 1:24.87 1:27.32
40.67 1:27.32 (46.65)
Event 105 Girls 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 2:28.70 2:29.24 9
33.15 1:10.13 (36.98) 1:49.87 (39.74) 2:29.24 (39.37)
2 Smith, Riley E 12 SAC-AZ 2:40.56 2:39.74 7
35.18 1:14.64 (39.46) 1:56.72 (42.08) 2:39.74 (43.02)
3 Roggensack, Kelsey J 12 SDA-AZ 2:56.66 2:47.80 6
36.81 1:18.47 (41.66) 2:02.55 (44.08) 2:47.80 (45.25)
4 Cardwell, Maureen K 12 BC-PN 2:46.95 2:48.31 5
36.36 1:18.00 (41.64) 2:03.11 (45.11) 2:48.31 (45.20)
5 Sandford, Jodi A 12 Afox-AZ 2:49.06 2:52.29 4
36.70 1:19.58 (42.88) 2:04.93 (45.35) 2:52.29 (47.36)
6 Thomson, Kelsey E 12 Brophy Swim Team-AZ 3:03.99 2:53.11 3
37.82 1:21.26 (43.44) 2:08.37 (47.11) 2:53.11 (44.74)
7 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 3:03.99 2:53.55 2
38.53 1:22.65 (44.12) 2:07.80 (45.15) 2:53.55 (45.75)
8 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 3:03.99 3:03.16 1
38.96 1:24.65 (45.69) 2:14.73 (50.08) 3:03.16 (48.43)
9 Karasch, Amelia R 12 Brophy Swim Team-AZ 3:03.99 3:09.76
38.57 1:27.03 (48.46) 2:21.15 (54.12) 3:09.76 (48.61)
Event 106 Boys 11-12 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 2:41.06 2:29.20 9
33.96 1:11.74 (37.78) 1:50.83 (39.09) 2:29.20 (38.37)
2 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 3:02.71 2:51.87 7
39.64 1:23.77 (44.13) 2:08.60 (44.83) 2:51.87 (43.27)
3 Weintraub, Aaron B 11 TJCC-AZ 3:21.99 2:55.60 6
38.76 1:24.96 (46.20) 2:11.84 (46.88) 2:55.60 (43.76)
4 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 3:05.46 2:57.44 5
37.96 1:22.50 (44.54) 2:10.64 (48.14) 2:57.44 (46.80)
5 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 3:21.99 2:58.93 4
39.15 1:24.43 (45.28) 2:12.22 (47.79) 2:58.93 (46.71)
6 Uncanin, Chris S 12 IHAC-CA 2:46.27 3:10.13 3
37.40 1:24.26 (46.86) 2:19.08 (54.82) 3:10.13 (51.05)
7 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 3:14.89 3:12.26 2
43.44 1:33.67 (50.23) 2:24.46 (50.79) 3:12.26 (47.80)
8 Wong, Bryant C 11 SDA-AZ 3:21.99 3:12.62 1
40.57 1:27.13 (46.56) 2:19.07 (51.94) 3:12.62 (53.55)
9 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 3:21.99 3:31.32
42.88 1:38.16 (55.28) 2:34.75 (56.59) 3:31.32 (56.57)
Event 107 Girls 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 1:17.86 1:15.44 9
35.17 1:15.44 (40.27)
2 Baker, Lauren E 10 Desert Waves-AZ 1:18.61 1:16.55 7
35.11 1:16.55 (41.44)
3 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 1:20.86 1:17.40 6
36.50 1:17.40 (40.90)
4 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 1:21.69 1:21.79 5
39.29 1:21.79 (42.50)
5 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 1:23.95 1:22.48 4
38.62 1:22.48 (43.86)
6 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 1:36.89 1:27.00 3
41.37 1:27.00 (45.63)
7 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 1:30.93 1:27.57 2
39.06 1:27.57 (48.51)
8 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 1:31.75 1:28.93 1
41.74 1:28.93 (47.19)
9 Andrews, Tinsley M 10 SDA-AZ 1:23.10 1:30.15
39.74 1:30.15 (50.41)
10 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 1:35.74 1:30.95
42.75 1:30.95 (48.20)
11 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 1:32.10 1:31.97
43.86 1:31.97 (48.11)
12 Li, Celina T 7 Afox-AZ 1:36.89 1:35.69
43.21 1:35.69 (52.48)
Event 108 Boys 10 & Under 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Puchi, Cole W 10 TJCC-AZ 1:25.65 1:23.26 9
39.06 1:23.26 (44.20)
2 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 1:26.91 1:24.44 7
39.56 1:24.44 (44.88)
3 Beltran, Derick 10 IHAC-CA 1:30.28 1:30.02 6
40.84 1:30.02 (49.18)
4 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 1:30.69 1:31.07 5
41.26 1:31.07 (49.81)
5 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 1:42.39 1:34.12 4
43.90 1:34.12 (50.22)
6 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 1:47.15 1:36.20 3
47.10 1:36.20 (49.10)
7 Conti, David C 10 Rio-AZ 1:35.43 1:37.20 2
44.82 1:37.20 (52.38)
8 Loui, John C 9 SDA-AZ 1:39.71 1:38.12 1
43.56 1:38.12 (54.56)
9 Herriot, Woody H 10 Brophy Swim Team-AZ 1:50.98 1:44.19
47.81 1:44.19 (56.38)
10 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 1:44.48 1:46.83
48.38 1:46.83 (58.45)
11 Shores, Connor S 9 SDA-AZ 1:50.26 1:49.18
49.22 1:49.18 (59.96)
12 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 1:55.76 1:50.83
50.51 1:50.83 (1:00.32)
13 Krzyzanowski, Russell S 9 Brophy Swim Team-AZ 2:06.39 1:54.87
54.08 1:54.87 (1:00.79)
14 Radcliffe, Colin S 10 Brophy Swim Team-AZ 2:09.34 1:55.44
51.50 1:55.44 (1:03.94)
15 Scimeca, Adam M 9 Afox-AZ 1:58.35 1:55.65
51.64 1:55.65 (1:04.01)
16 Mozdzen, Matt T 10 Rio-AZ 2:07.21 2:05.96
55.43 2:05.96 (1:10.53)
17 Comnick, Tra M 10 Silver Fins-AZ 2:02.33 2:06.88
53.18 2:06.88 (1:13.70)
18 Swiss, William M 8 SDA-AZ 2:14.40 2:14.60
1:02.38 2:14.60 (1:12.22)
Event 109 Girls 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olson, Christine A 12 DTAC-AZ 1:20.69 1:20.91 9
38.51 1:20.91 (42.40)
2 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 1:23.24 1:22.80 7
40.31 1:22.80 (42.49)
3 Godfred, Rachel M 12 BC-PN 1:23.38 1:25.78 6
40.82 1:25.78 (44.96)
4 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 1:24.75 1:26.20 5
42.10 1:26.20 (44.10)
5 Corcoran, Abby T 12 VC-AZ 1:33.01 1:27.33 4
40.86 1:27.33 (46.47)
6 Peterson, Hope H 12 TJCC-AZ 1:27.93 1:27.47 3
41.59 1:27.47 (45.88)
7 Drieslein, Marina E 12 IHAC-CA 1:29.56 1:27.69 2
40.68 1:27.69 (47.01)
8 Dahl, Rachel C 12 Rio-AZ 1:30.83 1:27.86 1
42.26 1:27.86 (45.60)
9 Thomson, Kelsey E 12 Brophy Swim Team-AZ 1:31.72 1:28.24
42.48 1:28.24 (45.76)
10 Wong, Kimberly B 11 IHAC-CA 1:29.20 1:28.72
42.52 1:28.72 (46.20)
11 Miner, Cimone N 12 SDA-AZ 1:28.89 1:29.14
41.65 1:29.14 (47.49)
12 Caldwell, Dani M 12 SDA-AZ 1:31.85 1:29.79
42.70 1:29.79 (47.09)
13 Corbin, Kaelynn M 11 SDA-AZ 1:33.19 1:31.29
43.27 1:31.29 (48.02)
14 Brewer, Ashley E 11 Brophy Swim Team-AZ 1:33.19 1:33.42
44.07 1:33.42 (49.35)
15 Gall, Julia A 12 WAVE-PN 1:32.56 1:33.97
44.75 1:33.97 (49.22)
Event 110 Boys 11-12 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Blattner, Collin M 12 SAC-AZ 1:18.58 1:19.20 9
36.44 1:19.20 (42.76)
2 Lim, Tim T 12 SAC-AZ 1:24.48 1:23.23 7
39.87 1:23.23 (43.36)
3 Christie, Matthew C 12 SAC-AZ 1:27.77 1:23.92 6
39.95 1:23.92 (43.97)
4 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 1:26.35 1:24.32 5
39.77 1:24.32 (44.55)
5 Hwang, Benjamin L 12 IHAC-CA 1:26.49 1:24.34 4
39.54 1:24.34 (44.80)
6 Estes, Stephen L 12 Brophy Swim Team-AZ 1:33.86 1:26.81 3
41.76 1:26.81 (45.05)
7 Hojnacki, Zachary S 11 Rio-AZ 1:28.59 1:28.49 2
41.54 1:28.49 (46.95)
8 Chung, Alex D 12 IHAC-CA 1:29.56 1:29.86 1
41.96 1:29.86 (47.90)
9 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 1:34.18 1:30.97
42.88 1:30.97 (48.09)
10 Lundin, Jan A 12 Rio-AZ 1:32.31 1:31.11
43.30 1:31.11 (47.81)
11 Teegarden, Sam A 12 TJCC-AZ 1:32.35 1:31.17
41.85 1:31.17 (49.32)
12 Estes, Nathan W 12 Brophy Swim Team-AZ 1:45.39 1:34.50
43.14 1:34.50 (51.36)
13 Hornoiu, Marc E 12 BC-PN 1:38.77 1:36.58
45.30 1:36.58 (51.28)
14 Chou, Robert 12 IHAC-CA 1:35.00 1:37.11
46.44 1:37.11 (50.67)
15 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 1:38.54 1:37.15
45.67 1:37.15 (51.48)
16 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 1:37.12 1:37.28
44.79 1:37.28 (52.49)
17 Boswell, Haaken H 12 Rio-AZ 1:45.39 1:37.79
45.93 1:37.79 (51.86)
18 Morrow, Devon S 11 DTAC-AZ 1:41.27 1:37.84
46.58 1:37.84 (51.26)
19 Ryan, Dominic W 11 Brophy Swim Team-AZ 1:42.18 1:39.89
47.72 1:39.89 (52.17)
20 Wong, Bryant C 11 SDA-AZ 1:44.22 1:41.63
48.51 1:41.63 (53.12)
Event 111 Girls 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Swartz, Traycie A 10 Rio-AZ 43.69 40.77 9
2 Olsen, Katie K 10 SDA-AZ 43.53 40.95 7
3 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 43.69 42.08 6
4 Delaney, Shannon L 10 DTAC-AZ 42.54 42.12 5
5 Simpson, Tess M 10 Silver Fins-AZ 44.96 43.12 4
6 Aron, Bianca C 10 Brophy Swim Team-AZ 45.15 44.10 3
7 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 44.86 44.63 2
8 Carney, Caitlin J 10 Brophy Swim Team-AZ 45.83 44.73 1
9 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 44.10 45.29
10 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 44.79 46.38
11 Peterson, Chloe E 9 TJCC-AZ 48.68 47.73
12 Mei, Jennifer 10 IHAC-CA 48.22 49.47
13 Wong, Mabel K 9 IHAC-CA 50.19 50.85
14 Diener, Kori N 10 DTAC-AZ 49.53 51.59
Event 112 Boys 10 & Under 50 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 42.73 41.45 9
2 Cardwell, Aaron K 10 BC-PN 44.88 42.72 7
3 Lundstrom, Thomas J 10 AZM-AZ 54.99 44.14 6
4 CarterDoyle, Griff T 10 TJCC-AZ 46.83 45.92 5
5 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 47.99 47.29 4
6 Hojnacki, Dylan I 9 Rio-AZ 46.80 47.57 3
7 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 46.11 48.58 2
8 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 48.55 49.21 1
9 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 47.94 49.34
10 Chou, Eric 10 IHAC-CA 50.66 50.20
11 Park, Jaewoo 10 SDA-AZ 50.59 51.65
12 Scimeca, Adam M 9 Afox-AZ 50.28 52.06
13 Maddy, Seth C 9 DTAC-AZ 50.65 52.12
14 Bley, Jacob W 10 SDA-AZ 53.42 53.33
15 Krzyzanowski, Russell S 9 Brophy Swim Team-AZ 53.74 53.77
16 Smith, Carter M 10 Brophy Swim Team-AZ 51.79 54.06
17 Mozdzen, Matt T 10 Rio-AZ 54.99 54.32
18 Loui, John C 9 SDA-AZ 54.18 54.44
Event 113 Girls 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Lopus, Whitney E 12 SDA-AZ 4:48.70 4:43.87 9
31.16 1:05.13 (33.97) 1:40.96 (35.83) 2:17.10 (36.14)
2:54.03 (36.93) 3:30.76 (36.73) 4:07.91 (37.15) 4:43.87 (35.96)
2 Moty, Claire E 12 SAC-AZ 5:28.19 4:44.78 7
32.92 1:08.78 (35.86) 1:45.15 (36.37) 2:21.72 (36.57)
2:58.30 (36.58) 3:34.13 (35.83) 4:09.71 (35.58) 4:44.78 (35.07)
3 Clement, Melanie B 12 SDA-AZ 5:02.07 4:54.61 6
32.65 1:08.08 (35.43) 1:45.58 (37.50) 2:22.97 (37.39)
3:01.42 (38.45) 3:39.22 (37.80) 4:17.75 (38.53) 4:54.61 (36.86)
4 Ripley, Rachel A 12 SDA-AZ 5:02.47 5:05.91 5
33.84 1:10.67 (36.83) 1:49.75 (39.08) 2:28.61 (38.86)
3:08.42 (39.81) 3:47.57 (39.15) 4:27.43 (39.86) 5:05.91 (38.48)
5 Chuk, Karima A 11 TJCC-AZ 5:09.89 5:08.62 4
34.58 1:13.63 (39.05) 1:52.79 (39.16) 2:33.15 (40.36)
3:13.28 (40.13) 3:53.51 (40.23) 4:31.64 (38.13) 5:08.62 (36.98)
6 Wells, Stefanie N 12 Gold-AZ 5:19.79 5:11.44 3
34.06 1:13.19 (39.13) 1:52.53 (39.34) 2:32.40 (39.87)
3:13.15 (40.75) 3:53.55 (40.40) 4:33.87 (40.32) 5:11.44 (37.57)
7 Cardenas, Julia T 11 Brophy Swim Team-AZ 5:13.63 5:12.03 2
34.53 1:13.30 (38.77) 1:53.26 (39.96) 2:32.92 (39.66)
3:13.23 (40.31) 3:52.91 (39.68) 4:33.28 (40.37) 5:12.03 (38.75)
8 Victor, Estephania 11 JAL-ZZ 5:24.13 5:12.18 1
35.20 1:13.66 (38.46) 1:54.18 (40.52) 2:33.92 (39.74)
3:14.36 (40.44) 3:54.16 (39.80) 4:35.06 (40.90) 5:12.18 (37.12)
9 Krakoski, Haley E 11 Brophy Swim Team-AZ 5:18.85 5:17.85
35.14 1:15.18 (40.04) 1:55.79 (40.61) 2:37.06 (41.27)
3:17.64 (40.58) 3:58.95 (41.31) 4:39.39 (40.44) 5:17.85 (38.46)
10 Roggensack, Kelsey J 12 SDA-AZ 5:28.19 5:21.25
37.33 1:18.11 (40.78) 1:58.10 (39.99) 2:38.58 (40.48)
3:19.60 (41.02) 4:00.46 (40.86) 4:41.36 (40.90) 5:21.25 (39.89)
11 Puchi, Raegan D 12 TJCC-AZ 5:28.19 5:21.42
34.44 1:14.70 (40.26) 1:56.21 (41.51) 2:37.16 (40.95)
3:18.66 (41.50) 4:00.06 (41.40) 4:41.47 (41.41) 5:21.42 (39.95)
12 Audino, Morgan F 12 BC-PN 6:02.92Y 5:22.40
35.52 1:17.18 (41.66) 1:58.43 (41.25) 2:39.79 (41.36)
3:20.84 (41.05) 4:02.77 (41.93) 4:43.65 (40.88) 5:22.40 (38.75)
13 Sakurai, Alyssa S 12 SDA-AZ 5:28.19 5:24.46
36.28 1:16.01 (39.73) 1:57.81 (41.80) 2:39.03 (41.22)
3:20.77 (41.74) 4:01.99 (41.22) 4:44.22 (42.23) 5:24.46 (40.24)
14 Herriot, Katie A 12 Brophy Swim Team-AZ 5:23.79 5:26.46
35.72 1:15.32 (39.60) 1:57.23 (41.91) 2:39.12 (41.89)
3:21.37 (42.25) 4:03.05 (41.68) 4:45.97 (42.92) 5:26.46 (40.49)
Event 114 Boys 11-12 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Positive check in is required
by the start of session
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Thompson, Austen L 12 SDA-AZ 4:59.55 4:42.16 9
31.44 1:06.38 (34.94) 1:42.77 (36.39) 2:18.66 (35.89)
2:55.49 (36.83) 3:32.11 (36.62) 4:08.43 (36.32) 4:42.16 (33.73)
2 Lendrum, Alex A 11 Brophy Swim Team-AZ 4:56.09 4:42.66 7
31.36 1:06.71 (35.35) 1:43.30 (36.59) 2:20.19 (36.89)
2:57.02 (36.83) 3:33.33 (36.31) 4:09.83 (36.50) 4:42.66 (32.83)
3 Heiler, Joseph C 12 Brophy Swim Team-AZ 5:14.07 5:05.93 6
33.86 1:12.19 (38.33) 1:51.22 (39.03) 2:30.47 (39.25)
3:09.48 (39.01) 3:49.02 (39.54) 4:28.17 (39.15) 5:05.93 (37.76)
4 Mora, Diego 12 JAL-ZZ 5:31.27 5:06.56 5
34.53 1:13.10 (38.57) 1:52.99 (39.89) 2:32.13 (39.14)
3:10.95 (38.82) 3:50.02 (39.07) 4:29.31 (39.29) 5:06.56 (37.25)
5 Berens, David M 11 TJCC-AZ 5:22.20 5:08.01 4
33.81 1:11.40 (37.59) 1:50.52 (39.12) 2:30.52 (40.00)
3:10.16 (39.64) 3:50.86 (40.70) 4:31.66 (40.80) 5:08.01 (36.35)
6 Dignan, Ryan F 11 SDA-AZ 5:26.93 5:08.69 3
35.10 1:13.48 (38.38) 1:53.50 (40.02) 2:32.46 (38.96)
3:12.75 (40.29) 3:52.27 (39.52) 4:31.46 (39.19) 5:08.69 (37.23)
7 Miernicki, Paul M 12 SDA-AZ 5:23.50 5:09.24 2
34.56 1:12.31 (37.75) 1:52.05 (39.74) 2:31.71 (39.66)
3:11.56 (39.85) 3:51.55 (39.99) 4:31.32 (39.77) 5:09.24 (37.92)
8 Blumenfurth, Mickey E 12 SAC-AZ 5:23.49 5:16.43 1
34.21 1:13.56 (39.35) 1:54.04 (40.48) 2:35.02 (40.98)
3:15.52 (40.50) 3:56.49 (40.97) 4:37.07 (40.58) 5:16.43 (39.36)
9 Cullom, Deni D 11 Brophy Swim Team-AZ 5:19.92 5:16.97
35.36 1:14.95 (39.59) 1:55.19 (40.24) 2:35.90 (40.71)
3:16.49 (40.59) 3:57.63 (41.14) 4:37.95 (40.32) 5:16.97 (39.02)
10 Mendoza, Daniel S 12 IHAC-CA 5:17.21 5:17.66
35.04 1:14.31 (39.27) 1:54.51 (40.20) 2:35.02 (40.51)
3:16.20 (41.18) 3:57.00 (40.80) 4:38.02 (41.02) 5:17.66 (39.64)
11 Davis, Ryan J 12 SDA-AZ 5:30.59 5:18.98
35.19 1:14.41 (39.22) 1:54.42 (40.01) 2:35.62 (41.20)
3:16.77 (41.15) 3:58.14 (41.37) 4:39.85 (41.71) 5:18.98 (39.13)
12 Rubin, Mark P 12 Brophy Swim Team-AZ 5:36.82 5:20.47
34.64 1:14.49 (39.85) 1:55.01 (40.52) 2:35.62 (40.61)
3:16.80 (41.18) 3:58.40 (41.60) 4:40.72 (42.32) 5:20.47 (39.75)
13 Krzyzanowski, Richie R 11 Brophy Swim Team-AZ 5:41.18 5:24.13
35.73 1:16.21 (40.48) 1:57.26 (41.05) 2:39.05 (41.79)
3:21.05 (42.00) 4:02.82 (41.77) 4:44.56 (41.74) 5:24.13 (39.57)
14 Ostrowski, Shane A 12 IHAC-CA 5:21.79 5:28.53
35.43 1:16.09 (40.66) 1:58.31 (42.22) 2:40.97 (42.66)
3:23.27 (42.30) 4:05.41 (42.14) 4:48.08 (42.67) 5:28.53 (40.45)
15 Stephens, Danny J 12 SAC-AZ 5:36.43 5:38.76
38.71 1:21.92 (43.21) 2:05.29 (43.37) 2:49.07 (43.78)
3:31.52 (42.45) 4:15.43 (43.91) 4:58.55 (43.12) 5:38.76 (40.21)
16 Kohnen, Bobby E 11 Brophy Swim Team-AZ 5:44.09 5:54.87
40.16 1:24.39 (44.23) 2:09.55 (45.16) 2:54.35 (44.80)
3:39.79 (45.44) 4:25.44 (45.65) 5:10.23 (44.79) 5:54.87 (44.64)
Event 115 Girls 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Loper, Ally L 10 SAC-AZ 2:33.62 2:29.96 9
36.56 1:15.52 (38.96) 1:55.25 (39.73) 2:29.96 (34.71)
2 Marsh, Jessica R 10 IHAC-CA 2:32.38 2:31.06 7
32.08 1:12.88 (40.80) 1:53.88 (41.00) 2:31.06 (37.18)
3 Lelli, Leticia K 9 SAC-AZ 2:36.72 2:37.17 6
35.92 1:15.70 (39.78) 1:57.27 (41.57) 2:37.17 (39.90)
4 Urias, Sandrine C 10 UNIHA-CA 2:41.99 2:37.65 5
36.77 1:16.98 (40.21) 1:57.72 (40.74) 2:37.65 (39.93)
5 Duckworth, Claire L 10 SAC-AZ 2:37.75 2:37.68 4
36.83 1:17.09 (40.26) 1:58.37 (41.28) 2:37.68 (39.31)
6 Milligan, Kacey T 10 SAC-AZ 2:46.72 2:41.06 3
37.33 1:18.79 (41.46) 2:01.19 (42.40) 2:41.06 (39.87)
7 Johnson, Rylie E 10 SDA-AZ 2:41.36 2:42.61 2
37.93 1:20.78 (42.85) 2:02.87 (42.09) 2:42.61 (39.74)
8 Lee, Danielle M 9 SAC-AZ 2:51.22 2:44.20 1
37.51 1:19.47 (41.96) 2:04.34 (44.87) 2:44.20 (39.86)
9 Garcia, Kylie J 10 IHAC-CA 2:48.69 2:45.80
37.46 1:19.63 (42.17) 2:04.82 (45.19) 2:45.80 (40.98)
10 Perdue, Lisa R 10 IHAC-CA 2:50.67 2:47.65
37.40 1:20.56 (43.16) 2:06.57 (46.01) 2:47.65 (41.08)
11 Chenoweth, Nicole E 10 Afox-AZ 2:45.63 2:49.17
38.83 1:23.80 (44.97) 2:07.82 (44.02) 2:49.17 (41.35)
12 Connell, Alison D 10 SDA-AZ 2:56.55 2:51.13
39.25 1:24.17 (44.92) 2:08.79 (44.62) 2:51.13 (42.34)
13 Li, Celina T 7 Afox-AZ 2:53.43 2:53.81
39.03 1:24.34 (45.31) 2:10.24 (45.90) 2:53.81 (43.57)
14 Jonsson, Annika S 10 SAC-AZ 3:02.22 2:55.05
39.82 1:25.06 (45.24) 2:09.85 (44.79) 2:55.05 (45.20)
15 Wong, Mabel K 9 IHAC-CA 2:58.33 3:02.42
40.66 1:28.49 (47.83) 2:17.17 (48.68) 3:02.42 (45.25)
Event 116 Boys 10 & Under 200 LC Meter Freestyle
===============================================================================
Name Age Team Seed Finals Points
===============================================================================
1 Olmstead, DJ M 9 SAC-AZ 2:47.17 2:40.18 9
37.74 1:18.60 (40.86) 2:00.23 (41.63) 2:40.18 (39.95)
2 Wu, Elmer 10 IHAC-CA 2:43.44 2:44.47 7
39.91 1:23.01 (43.10) 2:06.33 (43.32) 2:44.47 (38.14)
3 Ripley, Erik A 10 SDA-AZ 2:42.30 2:46.11 6
37.61 1:19.61 (42.00) 2:04.33 (44.72) 2:46.11 (41.78)
4 Wang, Timothy T 10 IHAC-CA 2:44.71 2:46.40 5
39.08 1:22.91 (43.83) 2:07.60 (44.69) 2:46.40 (38.80)
5 Conti, David C 10 Rio-AZ 2:53.87 2:51.82 4
39.85 1:23.81 (43.96) 2:08.69 (44.88) 2:51.82 (43.13)
6 Ding, Jeff 10 SDA-AZ 2:58.34 2:56.59 3
41.05 1:26.96 (45.91) 2:14.21 (47.25) 2:56.59 (42.38)
7 Hanke, Dolff D 10 SDA-AZ 3:06.09 3:01.99 2
43.20 1:30.53 (47.33) 2:19.56 (49.03) 3:01.99 (42.43)
8 Dignan, Connor R 10 SDA-AZ 3:04.64 3:05.93 1
42.93 1:29.97 (47.04) 2:19.34 (49.37) 3:05.93 (46.59)
9 Settlage, Max F 10 FSS-AZ 2:46.70 3:14.60
44.16 1:35.11 (50.95) 2:28.81 (53.70) 3:14.60 (45.79)