ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Charlotte Ultraswim Day 2
6/6/2003-6/6/2003
Charlotte, North Carolina USA

 
CHARLOTTE ULTRASWIM
Charlotte, NC, USA
June 5 - 8, 2003

50 meter pool

RESULTS
Day Two: June 6, 2003 
 

WOMEN

                   
 
 Event 3  Women 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:56.64  8/3/2002  Franziska van Almsick, GER
     American: A 1:57.90  7/27/1992 Nicole Haislett, USA
    U.S. Open: O 1:58.02  7/15/2000 Claudia Poll, CRC
   Pepsi Meet: P 1:59.44            Claudia Poll, Costa Rica
 Oly. Tr. Cut: T 2:03.39
 National Cut: N 2:04.89
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Jeffrey, Rhi           16 Aqua Crest-FG     2:06.17    2:01.12T       
                 30.23      1:01.14 (30.91)
        1:32.40 (31.26)     2:01.12 (28.72)
  2 Hill, Elizabeth        17 Dynamo-GA         2:05.31    2:02.88T       
                 29.16      1:00.19 (31.03)
        1:31.98 (31.79)     2:02.88 (30.90)
  3 Descenza, Mary         18 Academy Bullets-  2:06.09    2:02.93T       
                 29.15      1:01.47 (32.32)
        1:32.43 (30.96)     2:02.93 (30.50)
  4 Button, Jennifer       25 Toronto AllStars  2:05.76    2:02.99T       
                 28.82      1:00.37 (31.55)
        1:31.60 (31.23)     2:02.99 (31.39)
  5 Hoelzer, Margaret      20 Auburn Aquatics-  2:06.57    2:04.84N       
                 28.79      1:01.11 (32.32)
        1:32.31 (31.20)     2:04.84 (32.53)
  6 Williams, Stefanie     23 Athens Bulldog-G  2:05.25    2:05.25        
                 29.05      1:01.09 (32.04)
        1:33.40 (32.31)     2:05.25 (31.85)
  7 Vollmer, Dana          15 Ft. Worth Area-N  2:05.77    2:06.14        
                 29.31      1:00.76 (31.45)
        1:33.82 (33.06)     2:06.14 (32.32)
  8 Miller, Anna           16 Pilot-Knoxville-  2:06.58    2:07.65        
                 30.25      1:01.95 (31.70)
        1:35.51 (33.56)     2:07.65 (32.14)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Durot, Elizabeth       17 Dynamo-GA         2:07.35    2:04.79N       
                 29.42      1:01.61 (32.19)
        1:32.87 (31.26)     2:04.79 (31.92)
 10 Collins, Elizabeth     20 Regina Dolphin    2:07.12    2:05.24        
                 29.88      1:02.02 (32.14)
        1:33.81 (31.79)     2:05.24 (31.43)
 11 Kugler, Kassy          16 Rockville Mont.-  2:07.15    2:06.70        
                 30.19      1:02.72 (32.53)
        1:35.68 (32.96)     2:06.70 (31.02)
 12 Coventry, Kirsty       19 Auburn Aquatics-  2:07.43    2:06.73        
                 29.10      1:02.57 (33.47)
        1:34.07 (31.50)     2:06.73 (32.66)
 13 Nicholls, Laura        24 Region Waterloo   2:07.59    2:06.74        
                 29.31      1:02.92 (33.61)
        1:34.25 (31.33)     2:06.74 (32.49)
 14 Bennett, Brooke        23 Broward Aquatic-  2:07.87    2:08.07        
                 31.26      1:03.07 (31.81)
        1:36.58 (33.51)     2:08.07 (31.49)
 15 Pendleton, Bethany     21 Wisconsin-WI      2:07.46    2:08.88        
                 30.56      1:02.83 (32.27)
        1:36.61 (33.78)     2:08.88 (32.27)
 16 Jamison, Tanica        21 Texas Aquatics-S  2:07.37    2:09.69        
                 30.20      1:03.37 (33.17)
        1:37.47 (34.10)     2:09.69 (32.22)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Carman, Anja           18 Bolles Sharks-FL  2:08.05    2:07.09        
                 30.50      1:03.11 (32.61)
        1:35.50 (32.39)     2:07.09 (31.59)
 18 Arsenault, Samantha    21 Athens Bulldog-G  2:08.33    2:07.18        
                 30.60      1:03.02 (32.42)
        1:35.92 (32.90)     2:07.18 (31.26)
 19 Ertter, Lindsey        20 Athens Bulldog-G  2:08.76    2:07.43        
                 29.80      1:02.93 (33.13)
        1:34.80 (31.87)     2:07.43 (32.63)
 20 Reynolds, Caitlin      15 Dynamo-GA         2:08.65    2:08.19        
                 30.78      1:03.92 (33.14)
        1:36.02 (32.10)     2:08.19 (32.17)
 21 Anderson, Sally        21 Big Cat-MA        2:09.04    2:08.20        
                 30.09      1:03.76 (33.67)
        1:35.28 (31.52)     2:08.20 (32.92)
 22 Johnson, Brittany      18 Winston-Salem Y-  2:08.95    2:08.42        
                 31.41      1:03.15 (31.74)
        1:36.54 (33.39)     2:08.42 (31.88)
 23 Chura, Haley           17 Summervlle Marln  2:09.07    2:09.92        
                 31.70      1:03.41 (31.71)
        1:37.65 (34.24)     2:09.92 (32.27)
 24 Bland, Katy            17 Raleigh Swimming  2:08.73    2:13.85        
                 32.00      1:05.16 (33.16)
        1:39.68 (34.52)     2:13.85 (34.17)

           
                         
 
 Event 4  Men 200 LC Meter Freestyle
==================================================================
        World: W 1:44.06  7/25/2001 Ian Thorpe, AUS
     American: A 1:46.73  9/18/2000 Josh Davis, USA
    U.S. Open: O 1:46.64  4/6/2003  Grant Hackett, AUS
   Pepsi Meet: P 1:50.52  6/7/2002  Scott D Goldblatt, BAC-NJ
 Oly. Tr. Cut: T 1:52.49
 National Cut: N 1:53.69
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Keller, Klete          21 Club Wolverine-M  1:53.01    1:51.15T       
                 26.56        54.73 (28.17)
        1:22.80 (28.07)     1:51.15 (28.35)
  2 Vanderkaay, Peter      19 Club Wolverine-M  1:54.56    1:52.68N       
                 26.47        55.97 (29.50)
        1:24.09 (28.12)     1:52.68 (28.59)
  3 Tarwater, Davis        19 Club Wolverine-M  1:54.25    1:53.25N       
                 27.44        56.22 (28.78)
        1:25.29 (29.07)     1:53.25 (27.96)
  4 McGinnis, Matt         17 Raleigh Swimming  1:53.11    1:53.29N       
                 26.84        55.60 (28.76)
        1:24.23 (28.63)     1:53.29 (29.06)
  5 Walker, Neil           26 Circle C-ST       1:55.77    1:54.04        
                 26.53        54.98 (28.45)
        1:24.56 (29.58)     1:54.04 (29.48)
  6 Hurd, Andrew           20 Toronto AllStars  1:54.60    1:54.87        
                 27.91        57.10 (29.19)
        1:27.22 (30.12)     1:54.87 (27.65)
  7 Ketchum, Dan           21 Club Wolverine-M  1:53.96    1:55.19        
                 27.21        56.48 (29.27)
        1:25.76 (29.28)     1:55.19 (29.43)
  8 Monasterio, Ricardo    24 Gator Swim Club-  1:55.21    1:56.70        
                 27.33        57.41 (30.08)
        1:26.47 (29.06)     1:56.70 (30.23)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Bovell, George         19 Auburn Aquatics-  1:55.97    1:53.81        
                 27.07        56.28 (29.21)
        1:25.62 (29.34)     1:53.81 (28.19)
 10 Dusing, Nate           24 Circle C-ST       1:56.25    1:55.19        
                 26.00        55.51 (29.51)
        1:24.76 (29.25)     1:55.19 (30.43)
 11 Boyle, Nate            25 UN Ashburn-PV     1:56.55    1:55.26        
                 27.54        56.41 (28.87)
        1:26.59 (30.18)     1:55.26 (28.67)
 12 Millen, John           18 Dynamo-GA         1:55.92    1:55.75        
                 26.97        56.29 (29.32)
        1:25.78 (29.49)     1:55.75 (29.97)
 13 DeJong, Chris          19 Club Wolverine-M  1:55.99    1:56.10        
                 26.77        56.29 (29.52)
        1:26.00 (29.71)     1:56.10 (30.10)
 14 Wiesner, Eric          20 Wisconsin-WI      1:56.59    1:56.87        
                 26.60        56.84 (30.24)
        1:26.15 (29.31)     1:56.87 (30.72)
 15 Kintz, Nicolas         25 Athens Bulldog-G  1:56.01    1:56.90        
                 27.60        57.05 (29.45)
        1:27.22 (30.17)     1:56.90 (29.68)
 16 Barnier, Romy          27 Auburn Aquatics-  1:56.75    1:59.21        
                 27.10        56.23 (29.13)
        1:27.79 (31.56)     1:59.21 (31.42)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Neligan, Brendan       20 Long Island AC-M  1:57.81    1:56.15        
                 27.97        57.27 (29.30)
        1:27.79 (30.52)     1:56.15 (28.36)
 18 Swanson, Michael       17 Lancaster AC-MA   1:57.66    1:56.49        
                 27.79        57.06 (29.27)
        1:27.62 (30.56)     1:56.49 (28.87)
 19 Alleyne, Damian        20 Broward Aquatic-  1:57.15    1:56.55        
                 28.10        57.78 (29.68)
        1:27.78 (30.00)     1:56.55 (28.77)
 20 Hinz, Ryan             20 Auburn Aquatics-  1:57.02    1:56.83        
                 28.20        57.88 (29.68)
        1:27.37 (29.49)     1:56.83 (29.46)
 21 Gustafson, Tyler       19 Valley Area ST-V  1:57.24    1:57.06        
                 27.09        57.57 (30.48)
        1:27.54 (29.97)     1:57.06 (29.52)
 22 Figh, Matt             20 Georgia Tech-GA   1:57.76    1:57.49        
                 27.62        59.69 (32.07)
        1:28.35 (28.66)     1:57.49 (29.14)
 23 Michaelson, Ben        21 SoNoCo-CT         1:57.30    1:58.56        
                 27.32        57.80 (30.48)
        1:28.62 (30.82)     1:58.56 (29.94)
 24 Wochomurka, Ryan       19 Auburn Aquatics-  1:57.48    1:59.70        
                 26.81        57.56 (30.75)
        1:27.77 (30.21)     1:59.70 (31.93)


 
 Event 5  Women 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W 1:06.52  8/23/1999 Penny Heyns, RSA
     American: A 1:07.05  9/18/2000 Megan Quann, USA
    U.S. Open: O 1:06.95  7/18/1999 Penny Heyns, RSA
   Pepsi Meet: P 1:09.10            Kristy Kowal, Athens Bulldog
 Oly. Tr. Cut: T 1:12.59
 National Cut: N 1:13.29
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Kirk, Tara             20 UN Stanford-PC    1:11.65    1:09.88T       
                 32.43      1:09.88 (37.45)
  2 Poewe, Sarah           20 Athens Bulldog-G  1:11.28    1:10.22T       
                 32.87      1:10.22 (37.35)
  3 Kowal, Kristy          24 Athens Bulldog-G  1:11.59    1:10.27T       
                 33.38      1:10.27 (36.89)
  4 Klein, Melissa         18 Dynamo-GA         1:11.69    1:12.50T       
                 35.19      1:12.50 (37.31)
  5 Ertter, Lindsey        20 Athens Bulldog-G  1:13.34    1:12.59T       
                 33.46      1:12.59 (39.13)
  6 Blackburn, Lisa        31 Region Waterloo   1:12.44    1:12.73N       
                 33.12      1:12.73 (39.61)
  7 Roby, Ashley           22 Athens Bulldog-G  1:13.29    1:12.88N       
                 35.25      1:12.88 (37.63)
  8 Siow, Yi Ting          17 Bolles Sharks-FL  1:14.05    1:13.06N       
                 35.97      1:13.06 (37.09)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Stanchock, Courtney    19 Big Cat-MA        1:15.17    1:13.27N       
                 33.99      1:13.27 (39.28)
 10 Bowen, Maggie          23 Auburn Aquatics-  1:14.42    1:13.31        
                 35.18      1:13.31 (38.13)
 11 Dutton, Emma           21 Club Seminole-FL  1:14.48    1:14.41        
                 34.28      1:14.41 (40.13)
 12 Hoff, Katie            14 Typhoon AC-VA     1:14.99    1:14.88        
                 35.93      1:14.88 (38.95)
 13 Pomeroy, Julia         23 Toronto AllStars  1:14.34    1:14.98        
                 35.43      1:14.98 (39.55)
 14 Rinaldi, Jenna         17 MarlinsofRaleigh  1:15.64    1:15.92        
                 36.92      1:15.92 (39.00)
 15 Basel, Jenny           15 UN Ashburn-PV     1:16.09    1:16.62        
                 37.17      1:16.62 (39.45)
 16 Huff, Mandy            19 Gator Swim Club-  1:16.07    1:17.13        
                 34.79      1:17.13 (42.34)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Steenrod, Anna         16 Mecklenburg AC-N  1:16.22    1:14.90        
                 35.22      1:14.90 (39.68)
 18 Duerk, Lauren          19 Auburn Aquatics-  1:16.33    1:15.66        
                 36.20      1:15.66 (39.46)
 19 Pate, Virginia         20 Winston-Salem Y-  1:16.75    1:15.87        
                 36.70      1:15.87 (39.17)
 20 Burgan, Candice        13 Pilot-Knoxville-  1:16.48    1:16.25        
                 36.73      1:16.25 (39.52)
 21 Chang, Leeann          17 Rockville Mont.-  1:16.30    1:16.26        
                 36.21      1:16.26 (40.05)
 22 Gonzales, Danielle     15 Greenwood Tiger-  1:17.02    1:17.63        
                 38.01      1:17.63 (39.62)
 23 Campbell, Millie       17 Nova of VA AC-VA  1:16.78    1:18.03        
                 35.54      1:18.03 (42.49)
 24 Sarnecki, Amalia       19 Wisconsin-WI      1:16.67    1:18.22        
                 36.59      1:18.22 (41.63)

               
 
 Event 6  Men 100 LC Meter Breaststroke
==================================================================
        World: W   59.94  7/23/2001 Roman Sloudnov, RUS
     American: A 1:00.21  4/4/2003  Glenn Moses, Curl-Burke
    U.S. Open: O 1:00.21  4/4/2003  Glenn Moses, Curl-Burke
   Pepsi Meet: P 1:02.27  6/7/2002  Ed E Moses, CUBU -PV
 Oly. Tr. Cut: T 1:04.29
 National Cut: N 1:05.39
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Quinn, Sean            22 NC Aquatic Club-  1:06.23    1:04.98N       
                 31.11      1:04.98 (33.87)
  2 Nienaber, Wickus       21 Club Seminole-FL  1:06.37    1:05.65        
                 30.70      1:05.65 (34.95)
  3 Brown, Mike            19 Perth Stingrays   1:07.61    1:06.20        
                 32.26      1:06.20 (33.94)
  4 Yeager, Rob            20 Team Charlotte-N  1:06.81    1:06.36        
                 30.55      1:06.36 (35.81)
  5 Alexandrov, Mike       18 Aquachiefs-IL     1:07.55    1:06.80        
                 30.58      1:06.80 (36.22)
  6 Dawson, Alex           19 Wash. Twp. Wave-  1:06.84    1:07.15        
                 31.95      1:07.15 (35.20)
  7 Velezq, Dan            19 Rockville Mont.-  1:08.08    1:07.28        
                 32.04      1:07.28 (35.24)
  8 Boucher, Roger         22 Saskatchewan      1:07.79    1:08.21        
                 31.05      1:08.21 (37.16)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Suriano, Francisco     24 El Salvador ST    1:08.23    1:06.95        
                 31.80      1:06.95 (35.15)
 10 Zakrzewski, Kevin      21 Wisconsin-WI      1:08.21    1:07.64        
                 31.59      1:07.64 (36.05)
 11 Bartlet, John          19 Newmarket AC      1:08.68    1:08.36        
                 32.15      1:08.36 (36.21)
 12 Osborne, Sean          18 UN-IA             1:09.05    1:08.43        
                 32.92      1:08.43 (35.51)
 13 Williams, Alex         18 Wash. Twp. Wave-  1:09.22    1:08.66        
                 33.57      1:08.66 (35.09)
 14 Cross, Joel            20 Coast Guard-VA    1:09.15    1:09.59        
                 31.77      1:09.59 (37.82)
 15 Coble, Casey           21 NC Aquatic Club-  1:08.83    1:10.03        
                 32.71      1:10.03 (37.32)
 16 Emilio, Luis           24 Rockville Mont.-  1:08.74    1:12.39        
                 34.26      1:12.39 (38.13)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Kata, Justin           19 USC Gamecock SC-  1:09.56    1:08.59        
                 32.75      1:08.59 (35.84)
 18 Rogers, Dale           20 Wisconsin-WI      1:09.81    1:09.22        
                 32.63      1:09.22 (36.59)
 19 Zucca, Mark            20 Big Cat-MA        1:10.08    1:09.46        
                 33.29      1:09.46 (36.17)
 20 Callahan, Andrew       16 Dynamo-GA         1:09.72    1:09.55        
                 34.69      1:09.55 (34.86)
 21 Koerten, Brett         17 Pilot-Knoxville-  1:09.31    1:09.87        
                 33.23      1:09.87 (36.64)
 22 Romagoza, Gerardo      19 El Salvador ST    1:09.77    1:09.99        
                 32.34      1:09.99 (37.65)
 23 Keister, Chris         16 Big Cat-MA        1:09.62    1:10.38        
                 32.70      1:10.38 (37.68)
 24 Delaney, Evan          20 Dynamo-GA         1:10.06    1:10.97        
                 32.47      1:10.97 (38.50)


     
 Event 7  Women 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W   56.61  9/17/2000 Inge de Bruijn, NED
     American: A   57.58  8/9/2000  Dara Torres, Stanford
    U.S. Open: O   56.64  7/22/2000 Inge de Bruijn, NED
   Pepsi Meet: P   59.49            Martina Moracova, Dallas
 Oly. Tr. Cut: T 1:02.39
 National Cut: N 1:03.09
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Descenza, Mary         18 Academy Bullets-  1:02.22      59.86T       
                 28.23        59.86 (31.63)
  2 Vollmer, Dana          15 Ft. Worth Area-N  1:02.70    1:00.51T       
                 28.58      1:00.51 (31.93)
  3 Button, Jennifer       25 Toronto AllStars  1:02.41    1:02.04T       
                 29.01      1:02.04 (33.03)
  4 Cope, Haley            24 California Aq.-P  1:03.95    1:02.52N       
                 28.73      1:02.52 (33.79)
  5 Hoelzer, Margaret      20 Auburn Aquatics-  1:02.33    1:02.60N       
                 29.32      1:02.60 (33.28)
  6 Hill, Elizabeth        17 Dynamo-GA         1:03.59    1:02.68N       
                 29.65      1:02.68 (33.03)
  7 Marck, Lindsey         17 Spirit Swimming-  1:03.09    1:03.01N       
                 28.98      1:03.01 (34.03)
  8 How, Lisa              20 Club Seminole-FL  1:04.00    1:04.08        
                 30.26      1:04.08 (33.82)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Collins, Elizabeth     20 Regina Dolphin    1:04.95    1:04.24        
                 30.68      1:04.24 (33.56)
 10 Thorburn, Linn         21 Athens Bulldog-G  1:05.22    1:04.43        
                 31.13      1:04.43 (33.30)
 11 Yevak, Katie           20 Athens Bulldog-G  1:05.32    1:04.85        
                 29.77      1:04.85 (35.08)
 12 Shaw, Elizabeth        14 Nova of VA AC-VA  1:05.00    1:04.94        
                 30.26      1:04.94 (34.68)
 13 Hanson, Pam            24 Tennessee-SE      1:04.72    1:04.95        
                 30.33      1:04.95 (34.62)
 14 Lawless, Alessandra    20 Auburn Aquatics-  1:04.22    1:04.99        
                 30.74      1:04.99 (34.25)
 15 Boncher, Brooke        19 Nova of VA AC-VA  1:04.67    1:05.28        
                 30.61      1:05.28 (34.67)
 16 Jamison, Tanica        21 Texas Aquatics-S  1:05.49    1:07.15        
                 31.90      1:07.15 (35.25)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Brosch, Jessica        19 Rockville Mont.-  1:05.57    1:04.62        
                 30.32      1:04.62 (34.30)
 18 Carter, Margaret       17 Summervlle Marln  1:05.72    1:04.79        
                 29.50      1:04.79 (35.29)
 19 Huff, Mandy            19 Gator Swim Club-  1:05.69    1:05.19        
                 31.35      1:05.19 (33.84)
 20 Roller, Cynthia        21 Nova of VA AC-VA  1:05.82    1:05.63        
                 31.84      1:05.63 (33.79)
 21 Williams, Stefanie     23 Athens Bulldog-G  1:05.69    1:05.94        
                 30.28      1:05.94 (35.66)
 22 Walker, Beverly        16 Dynamo-GA         1:05.68    1:06.28        
                 31.07      1:06.28 (35.21)
 23 Basel, Jenny           15 UN Ashburn-PV     1:05.86    1:06.62        
                 30.10      1:06.62 (36.52)
 24 LeClair, Danielle      16 Nova of VA AC-VA  1:05.90    1:06.92        
                 32.18      1:06.92 (34.74)


                    
 
 Event 8  Men 100 LC Meter Butterfly
==================================================================
        World: W 51.81  12/12/1999Michael Klim, AUS
     American: A 51.84  4/6/2003  Michael Phelps, USA
    U.S. Open: O 51.84  4/6/2003  Michael Phelps, USA
   Pepsi Meet: P 54.05  6/7/2002  Zsolt Z Gaspar, GAME-SC
 Oly. Tr. Cut: T 55.39
 National Cut: N 55.99
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Michaelson, Ben        21 SoNoCo-CT           56.17      54.67T       
                 25.83        54.67 (28.84)
  2 Malchow, Thomas        26 Club Wolverine-M    56.24      55.00T       
                 25.89        55.00 (29.11)
  3 Raab, Michael          20 Rockville Mont.-    56.39      55.87N       
                 25.90        55.87 (29.97)
  4 Verhoef, Peter         18 Coast Guard-VA      56.88      56.31        
                 26.66        56.31 (29.65)
  5 Marshall, Matt         20 Wisconsin-WI        56.51      56.48        
                 26.35        56.48 (30.13)
  6 Walker, Neil           26 Circle C-ST         56.72      56.59        
                 25.71        56.59 (30.88)
  7 Creager, Brent         23 Big Cat-MA          57.18      58.09        
                 26.95        58.09 (31.14)
  8 Cross, Joel            20 Coast Guard-VA      57.25      58.14        
                 27.14        58.14 (31.00)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Bousquet, Fred         22 Auburn Aquatics-    57.32      56.17        
                 25.75        56.17 (30.42)
 10 Botes, Eugene          22 Big Cat-MA          57.57      56.48        
                 26.16        56.48 (30.32)
 11 Hankewich, Chad        21 Saskatchewan        57.26      56.61        
                 26.18        56.61 (30.43)
 12 Haupt, Matt            23 Big Cat-MA          57.59      56.74        
                 27.32        56.74 (29.42)
 13 Gonzalez, Chuy         28 Team Charlotte-N    57.48      56.87        
                 26.37        56.87 (30.50)
 14 Petcu, Raz             30 Team Charlotte-N    57.62      57.03        
                 26.06        57.03 (30.97)
 15 Yimsomruay, Guy        23 Nova of VA AC-VA    57.27      57.33        
                 27.15        57.33 (30.18)
 16 Seitz, Chris           16 North Ky Clipper    57.74      57.84        
                 27.69        57.84 (30.15)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Glasco, Josh           19 Nova of VA AC-VA    58.60      57.70        
                 27.51        57.70 (30.19)
 18 Pelechytik, Jan-Micha  22 Saskatchewan        58.28      57.88        
                 27.50        57.88 (30.38)
 19 Duffy, Rob             22 UN Ashburn-PV       58.30      58.17        
                 26.46        58.17 (31.71)
 20 Davidson, Tristan      18 Summervlle Marln    58.05      58.34        
                 27.24        58.34 (31.10)
 21 Kegelman, Tim          18 Coast Guard-VA      58.34      58.47        
                 27.47        58.47 (31.00)
 22 Mania, Adam            19 Wisconsin-WI        58.75      58.68        
                 26.61        58.68 (32.07)
 23 Owen, Reid             20 NC Aquatic Club-    58.75      59.18        
                 28.19        59.18 (30.99)
 24 Schmidt, Jonathan      19 Athens Bulldog-G    58.53      59.65        
                 27.03        59.65 (32.62)




 Event 9  Women 400 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 4:33.59  9/16/2000 Yana Klochkova, UKR
     American: A 4:37.58  7/26/1992 Summer Sanders, USA
    U.S. Open: O 4:38.58  8/8/1988  Janet Evans, Fullerton
   Pepsi Meet: P 4:44.20            Christina Teuscher,  Badger
 Oly. Tr. Cut: T 4:55.89
 National Cut: N 4:57.79
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Bowen, Maggie          23 Auburn Aquatics-  4:59.00    4:47.80T       
                 31.16      1:06.12 (34.96)
        1:43.16 (37.04)     2:19.89 (36.73)
        3:00.13 (40.24)     3:42.03 (41.90)
        4:15.12 (33.09)     4:47.80 (32.68)
  2 Warden, Liz            25 Toronto AllStars  4:57.63    4:50.86T       
                 31.05      1:06.14 (35.09)
        1:43.23 (37.09)     2:19.98 (36.75)
        3:01.02 (41.04)     3:43.91 (42.89)
        4:17.52 (33.61)     4:50.86 (33.34)
  3 Siow, Yi Ting          17 Bolles Sharks-FL  5:01.19    4:53.14T       
                 32.35      1:09.22 (36.87)
        1:47.95 (38.73)     2:27.51 (39.56)
        3:06.30 (38.79)     3:46.04 (39.74)
        4:20.03 (33.99)     4:53.14 (33.11)
  4 Carusone, Ashley       18 N Cent FL YMCA-F  4:58.62    4:55.65T       
                 31.74      1:06.86 (35.12)
        1:45.89 (39.03)     2:23.68 (37.79)
        3:07.12 (43.44)     3:49.54 (42.42)
        4:22.88 (33.34)     4:55.65 (32.77)
  5 Klein, Melissa         18 Dynamo-GA         4:58.38    4:59.61        
                 33.07      1:09.34 (36.27)
        1:49.31 (39.97)     2:28.55 (39.24)
        3:09.26 (40.71)     3:51.32 (42.06)
        4:26.09 (34.77)     4:59.61 (33.52)
  6 Crippen, Maddy         22 Germantown-MA     4:58.61    4:59.74        
                 32.37      1:08.63 (36.26)
        1:46.87 (38.24)     2:24.79 (37.92)
        3:06.80 (42.01)     3:50.33 (43.53)
        4:25.38 (35.05)     4:59.74 (34.36)
  7 Cassidy, Andrea        20 UN-FL             5:02.24    5:03.15        
                 31.58      1:07.80 (36.22)
        1:46.17 (38.37)     2:24.76 (38.59)
        3:08.20 (43.44)     3:53.19 (44.99)
        4:27.98 (34.79)     5:03.15 (35.17)
  8 Baly, Amy              21 Dynamo-GA         5:02.67    5:05.94        
                 33.77      1:11.02 (37.25)
        1:52.20 (41.18)     2:32.09 (39.89)
        3:15.56 (43.47)     3:58.27 (42.71)
        4:32.51 (34.24)     5:05.94 (33.43)
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Duerk, Lauren          19 Auburn Aquatics-  5:04.07    5:00.55        
                 33.12      1:10.35 (37.23)
        1:49.44 (39.09)     2:27.80 (38.36)
        3:08.93 (41.13)     3:52.03 (43.10)
        4:26.74 (34.71)     5:00.55 (33.81)
 10 Hoff, Katie            14 Typhoon AC-VA     5:06.94    5:01.22        
                 31.45      1:08.41 (36.96)
        1:47.54 (39.13)     2:27.06 (39.52)
        3:08.67 (41.61)     3:51.90 (43.23)
        4:26.54 (34.64)     5:01.22 (34.68)
 11 Carman, Anja           18 Bolles Sharks-FL  5:03.01    5:03.34        
                 32.50      1:09.51 (37.01)
        1:47.07 (37.56)     2:24.31 (37.24)
        3:09.90 (45.59)     3:55.86 (45.96)
        4:30.64 (34.78)     5:03.34 (32.70)
 12 Johnson, Brittany      18 Winston-Salem Y-  5:05.94    5:03.73        
                 32.49      1:08.55 (36.06)
        1:48.68 (40.13)     2:27.20 (38.52)
        3:11.60 (44.40)     3:55.65 (44.05)
        4:30.64 (34.99)     5:03.73 (33.09)
 13 Pendleton, Bethany     21 Wisconsin-WI      5:06.93    5:04.82        
                 32.83      1:09.57 (36.74)
        1:49.52 (39.95)     2:28.82 (39.30)
        3:12.59 (43.77)     3:57.71 (45.12)
        4:31.30 (33.59)     5:04.82 (33.52)
 14 LeClair, Danielle      16 Nova of VA AC-VA  5:05.16    5:05.88        
                 31.71      1:08.20 (36.49)
        1:46.88 (38.68)     2:25.97 (39.09)
        3:10.55 (44.58)     3:56.76 (46.21)
        4:31.32 (34.56)     5:05.88 (34.56)
 15 Labosky, Marie         21 Germantown-MA     5:06.59    5:06.62        
                 32.44      1:10.76 (38.32)
        1:48.59 (37.83)     2:27.43 (38.84)
        3:10.82 (43.39)     3:56.07 (45.25)
        4:31.71 (35.64)     5:06.62 (34.91)
 16 Gordon, Katie          19 Trinity Prep-FL   5:07.34    5:08.80        
                 34.53      1:12.03 (37.50)
        1:52.26 (40.23)     2:30.53 (38.27)
        3:16.10 (45.57)     3:59.53 (43.43)
        4:34.93 (35.40)     5:08.80 (33.87)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Thorburn, Linn         21 Athens Bulldog-G  5:08.58    5:04.77        
                 32.66      1:08.33 (35.67)
        1:49.23 (40.90)     2:28.39 (39.16)
        3:12.71 (44.32)     3:56.74 (44.03)
        4:31.83 (35.09)     5:04.77 (32.94)
 18 Steenrod, Anna         16 Mecklenburg AC-N  5:07.35    5:05.57        
                 32.70      1:11.09 (38.39)
        1:51.21 (40.12)     2:30.39 (39.18)
        3:13.26 (42.87)     3:57.00 (43.74)
        4:31.53 (34.53)     5:05.57 (34.04)
 19 Hensel, Carly          17 Bolles Sharks-FL  5:09.02    5:06.91        
                 33.31      1:09.66 (36.35)
        1:50.65 (40.99)     2:29.75 (39.10)
        3:13.79 (44.04)     3:56.53 (42.74)
        4:32.86 (36.33)     5:06.91 (34.05)
 20 Hancock, Lisa          19 Georgia Tech-GA   5:08.95    5:07.96        
                 31.87      1:09.17 (37.30)
        1:48.08 (38.91)     2:28.02 (39.94)
        3:12.32 (44.30)     3:59.84 (47.52)
        4:33.95 (34.11)     5:07.96 (34.01)
 21 Mumper, Laura          19 Nova of VA AC-VA  5:09.12    5:09.21        
                 32.82      1:11.26 (38.44)
        1:50.87 (39.61)     2:31.01 (40.14)
        3:14.79 (43.78)     3:59.01 (44.22)
        4:34.27 (35.26)     5:09.21 (34.94)
 22 Conway, Laura          18 Swim Macon-GA     5:09.46    5:12.04        
                 33.58      1:09.61 (36.03)
        1:51.00 (41.39)     2:31.01 (40.01)
        3:17.87 (46.86)     4:03.50 (45.63)
        4:38.79 (35.29)     5:12.04 (33.25)
 23 Zahalka, Kelly         15 Nova of VA AC-VA  5:08.17    5:12.55        
                 33.85      1:12.20 (38.35)
        1:53.13 (40.93)     2:33.23 (40.10)
        3:18.27 (45.04)     4:03.84 (45.57)
        4:38.75 (34.91)     5:12.55 (33.80)
 24 Moore, Brennan         18 Y-Spartaquatics-  5:08.30    5:12.92        
                 32.57      1:10.60 (38.03)
        1:48.56 (37.96)     2:27.52 (38.96)
        3:13.74 (46.22)     4:01.41 (47.67)
        4:37.00 (35.59)     5:12.92 (35.92)


                
 
 Event 10  Men 400 LC Meter IM
==================================================================
        World: W 4:10.73  4/6/2003  Michael Phelps, USA
     American: A 4:10.73  4/6/2003  Michael Phelps, USA
    U.S. Open: O 4:10.73  4/6/2003  Michael Phelps, USA
   Pepsi Meet: P 4:18.97            Tom Dolan, Curl-Burke
 Oly. Tr. Cut: T 4:28.89
 National Cut: N 4:32.69
    Name                  Age Team              Prelims     Finals        
==================================================================
                        === A - Final ===                         
 
  1 Margalis, Robert       21 St. Petersburg-F  4:32.31    4:26.60T       
                 27.77        59.39 (31.62)
        1:33.83 (34.44)     2:07.82 (33.99)
        2:45.35 (37.53)     3:24.12 (38.77)
        3:56.27 (32.15)     4:26.60 (30.33)
  2 Shanteau, Eric         19 SwimAtlanta-GA    4:34.06    4:29.50N       
                 29.08      1:02.81 (33.73)
        1:37.26 (34.45)     2:11.95 (34.69)
        2:49.21 (37.26)     3:28.32 (39.11)
        3:59.09 (30.77)     4:29.50 (30.41)
  3 Crippen, Fran          19 Germantown-MA     4:39.92    4:30.93N       
                 28.95      1:01.51 (32.56)
        1:36.32 (34.81)     2:10.04 (33.72)
                                3:31.06 ( )
        4:30.93 (59.87)                    
  4 Sayao, Chuck           20 Toronto AllStars  4:35.57    4:30.97N       
                 28.75      1:02.37 (33.62)
        1:36.49 (34.12)     2:10.55 (34.06)
        2:49.09 (38.54)     3:29.17 (40.08)
        4:00.78 (31.61)     4:30.97 (30.19)
  5 Alexandrov, Mike       18 Aquachiefs-IL     4:38.56    4:34.78        
                 28.93      1:01.89 (32.96)
        1:38.90 (37.01)     2:14.43 (35.53)
        2:53.94 (39.51)     3:33.42 (39.48)
        4:05.49 (32.07)     4:34.78 (29.29)
  6 Greenwood, Bo          20 Nova of VA AC-VA  4:35.76    4:35.60        
                 28.57      1:00.77 (32.20)
        1:36.60 (35.83)     2:10.38 (33.78)
        2:50.56 (40.18)     3:31.25 (40.69)
        4:04.12 (32.87)     4:35.60 (31.48)
  7 Saw, Yi  Khy           16 Bolles Sharks-FL  4:40.20    4:39.72        
                 29.77      1:03.45 (33.68)
        1:40.66 (37.21)     2:16.61 (35.95)
        2:57.29 (40.68)     3:37.94 (40.65)
        4:09.79 (31.85)     4:39.72 (29.93)
  8 Neligan, Brendan       20 Long Island AC-M  4:36.50    4:42.66        
                 28.25      1:01.07 (32.82)
        1:38.05 (36.98)     2:16.70 (38.65)
                                3:38.64 ( )
      4:42.66 (1:04.02)                    
 
                        === B - Final ===                         
 
  9 Ayalon, Shilo          22 Georgia Tech-GA   4:40.66    4:33.36        
                 29.42      1:03.26 (33.84)
        1:39.17 (35.91)     2:14.40 (35.23)
        2:53.84 (39.44)     3:34.10 (40.26)
        4:03.83 (29.73)     4:33.36 (29.53)
 10 Quinn, Sean            22 NC Aquatic Club-  4:40.75    4:38.51        
                 30.29      1:04.26 (33.97)
        1:43.15 (38.89)     2:20.62 (37.47)
        2:58.05 (37.43)     3:34.60 (36.55)
        4:08.02 (33.42)     4:38.51 (30.49)
 11 Hartley, Brian         19 Wash. Twp. Wave-  4:42.17    4:39.29        
                 28.49      1:00.52 (32.03)
        1:36.40 (35.88)     2:10.90 (34.50)
        2:54.58 (43.68)     3:37.20 (42.62)
        4:09.19 (31.99)     4:39.29 (30.10)
 12 Thompson, Chris        24 Club Wolverine-M  4:40.37    4:39.43        
                 29.93      1:04.29 (34.36)
        1:41.08 (36.79)     2:16.56 (35.48)
        2:57.30 (40.74)     3:39.77 (42.47)
        4:10.59 (30.82)     4:39.43 (28.84)
 13 Donnelly, Eric         22 Gator Swim Club-  4:40.73    4:39.91        
                 29.68      1:04.21 (34.53)
        1:39.78 (35.57)     2:14.93 (35.15)
        2:54.64 (39.71)     3:36.15 (41.51)
        4:08.54 (32.39)     4:39.91 (31.37)
 14 Koerten, Brett         17 Pilot-Knoxville-  4:42.43    4:41.72        
                 30.03      1:03.53 (33.50)
        1:40.25 (36.72)     2:16.10 (35.85)
        2:55.81 (39.71)     3:35.31 (39.50)
        4:09.44 (34.13)     4:41.72 (32.28)
 15 Cover, Brandon         21 Bolles Sharks-FL  4:42.22    4:43.22        
                 28.62      1:02.44 (33.82)
        1:38.69 (36.25)     2:13.91 (35.22)
        2:55.69 (41.78)     3:38.52 (42.83)
        4:11.39 (32.87)     4:43.22 (31.83)
 16 Callahan, Andrew       16 Dynamo-GA         4:42.07    4:43.76        
                 31.25      1:07.40 (36.15)
        1:45.51 (38.11)     2:23.02 (37.51)
                                3:39.17 ( )
        4:12.40 (33.23)     4:43.76 (31.36)
 
                        === C - Final ===                         
 
 17 Liebhold, Tim          20 Wisconsin-WI      4:42.57    4:38.95        
                 29.14      1:04.62 (35.48)
        1:40.26 (35.64)     2:15.66 (35.40)
        2:55.07 (39.41)     3:35.66 (40.59)
        4:07.57 (31.91)     4:38.95 (31.38)
 18 Davidson, Tristan      18 Summervlle Marln  4:42.96    4:40.47        
                 29.94      1:03.83 (33.89)
        1:41.37 (37.54)     2:17.15 (35.78)
        2:58.24 (41.09)     3:39.24 (41.00)
        4:10.91 (31.67)     4:40.47 (29.56)
 19 Coble, Casey           21 NC Aquatic Club-  4:43.60    4:40.79        
                 28.81      1:02.34 (33.53)
        1:39.70 (37.36)     2:17.20 (37.50)
        2:56.66 (39.46)     3:38.36 (41.70)
        4:10.25 (31.89)     4:40.79 (30.54)
 20 Ransom, Kyle           18 Cincy-Marlins-OH  4:45.91    4:41.03        
                 30.06      1:04.14 (34.08)
        1:40.25 (36.11)     2:15.80 (35.55)
        2:57.50 (41.70)     3:38.19 (40.69)
        4:10.10 (31.91)     4:41.03 (30.93)
 21 Knowles, Jeremy        21 Auburn Aquatics-  4:46.25    4:45.36        
                 30.57      1:05.01 (34.44)
        1:43.69 (38.68)     2:20.32 (36.63)
        3:01.94 (41.62)     3:42.60 (40.66)
        4:15.00 (32.40)     4:45.36 (30.36)
 22 Taylor, Cole           18 Athens Bulldog-G  4:46.26    4:45.40        
                 31.11      1:05.85 (34.74)
        1:41.30 (35.45)     2:15.84 (34.54)
        2:58.50 (42.66)     3:43.34 (44.84)
      4:45.40 (1:02.06)                    
 23 Gordon, Willie         19 Big Cat-MA        4:46.05    4:45.50        
                 30.40      1:04.96 (34.56)
        1:42.37 (37.41)     2:19.71 (37.34)
        3:01.03 (41.32)     3:43.32 (42.29)
        4:15.53 (32.21)     4:45.50 (29.97)
 24 Shaw, Derek            17 Greenwood Tiger-  4:43.88    4:46.76        
                 29.51      1:03.73 (34.22)
        1:41.10 (37.37)     2:17.68 (36.58)
        2:58.61 (40.93)     3:40.73 (42.12)
        4:13.86 (33.13)     4:46.76 (32.90)



                  
 
 Event 11  Women 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
        World: W 3:36.00  7/29/2002 GER Eurpean Champs Team
                          K Meissner, P. Dallmann, S. Volker, F.van Almsick
     American: A 3:36.61  9/16/2000 USA Olympic Team
                          A Van Dyken, D Torres, Courtney Shealy,J Thompson
    U.S. Open: O 3:38.95  4/6/2003  U.S.A.
                          L Benko, N Coughlin, R Jeffrey, J Thompson
   Pepsi Meet: P 3:48.62            Circle C
 National Cut: N 3:58.39
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 Auburn Aquatics-SE  'A'             3:50.78    3:53.78N       
     1) Hoelzer, Margaret 20         2) Kolukanova, Jana 21         
     3) Coventry, Kirsty 19          4) Bowen, Maggie 23            
                 28.09        58.31 (58.31)
        1:25.58 (27.27)     1:56.44 (58.13)
        2:24.58 (28.14)     2:55.46 (59.02)
        3:23.20 (27.74)     3:53.78 (58.32)
  2 Athens Bulldog-GA  'A'              3:53.00    3:54.96N       
     1) Kearns, Paige 20             2) Arsenault, Samantha 21      
     3) Ertter, Lindsey 20           4) Williams, Stefanie 23       
                 29.06    1:00.05 (1:00.05)
        1:28.41 (28.36)     1:58.71 (58.66)
        2:27.38 (28.67)     2:58.38 (59.67)
        3:25.41 (27.03)     3:54.96 (56.58)
  3 Dynamo-GA  'A'                      3:54.79    3:56.32N       
     1) Durot, Elizabeth 17          2) Hill, Elizabeth 17          
     3) Walker, Beverly 16           4) Reynolds, Caitlin 15        
                 28.76        59.89 (59.89)
        1:27.80 (27.91)     1:58.66 (58.77)
        2:26.56 (27.90)     2:57.63 (58.97)
        3:25.52 (27.89)     3:56.32 (58.69)
  4 Club Seminole-FL  'A'               4:03.17    3:59.02        
     1) Dutton, Emma 21              2) Parkinson, Liz 22           
     3) How, Lisa 20                 4) Leach, Angie 20             
                 28.48        59.58 (59.58)
        1:27.54 (27.96)     1:58.72 (59.14)
        2:26.83 (28.11)     2:57.32 (58.60)
        3:26.78 (29.46)   3:59.02 (1:01.70)
  5 Big Cat-MA  'A'                     4:01.88    4:00.70        
     1) Crispell, Molly 16           2) Anderson, Sally 21          
     3) Semchyshen, Lauren 20        4) Dlugonski, Dee 20           
                 29.01    1:00.60 (1:00.60)
        1:29.38 (28.78)   2:01.25 (1:00.65)
        2:30.11 (28.86)   3:01.62 (1:00.37)
        3:29.99 (28.37)     4:00.70 (59.08)
  6 NC Aquatic Club-NC  'A'             3:58.99    4:02.11        
     1) Johnson, Shandra 23          2) Quinn, Kathleen 20          
     3) Weeks, Kelly 21              4) Carroll, Emily 19           
                 28.90        59.56 (59.56)
        1:28.39 (28.83)   2:00.12 (1:00.56)
        2:29.59 (29.47)   3:01.59 (1:01.47)
        3:30.21 (28.62)   4:02.11 (1:00.52)
  7 Rockville Mont.-PV  'A'             4:00.34    4:02.77        
     1) Karel, Emily 16              2) Brosch, Jessica 19          
     3) Vukmanic, Jill 20            4) Kugler, Kassy 16            
                 28.82    1:00.76 (1:00.76)
        1:29.15 (28.39)   2:01.23 (1:00.47)
        2:30.74 (29.51)   3:04.40 (1:03.17)
        3:32.04 (27.64)     4:02.77 (58.37)
  8 Pilot-Knoxville-SE  'A'             4:01.22    4:03.08        
     1) Miller, Anna 16              2) Ayres, Meredith 15          
     3) Burgan, Candice 13           4) Tindall, Tricia 17          
                 29.08        59.99 (59.99)
        1:29.31 (29.32)   2:00.95 (1:00.96)
        2:30.13 (29.18)   3:02.37 (1:01.42)
        3:31.61 (29.24)   4:03.08 (1:00.71)
  9 Raleigh Swimming-NC  'A'            4:02.00    4:03.70        
     1) Glover, Stephanie 17         2) Bland, Katy 17              
     3) Long, Teresa 12              4) Smith, Julie 13             
                 29.36    1:01.36 (1:01.36)
        1:30.74 (29.38)   2:02.29 (1:00.93)
        2:31.63 (29.34)   3:04.34 (1:02.05)
        3:32.82 (28.48)     4:03.70 (59.36)
 10 Winston-Salem Y-NC  'A'             4:01.12    4:04.26        
     1) Weddle, Casey 16             2) Martin, Noelle 16           
     3) Pate, Virginia 20            4) Johnson, Brittany 18        
                          1:03.38 (1:03.38)
                          2:03.70 (1:00.32)
                          3:03.75 (1:00.05)
      4:04.26 (1:00.51)                    
 11 Broward Aquatic-FG  'A'             4:08.79    4:04.87        
     1) Gibney, Chantal 22           2) Bennett, Brooke 23          
     3) Legal, Brittany 14           4) Correia, Maritza C 21       
                 29.16    1:00.63 (1:00.63)
                            1:16.29 (15.66)
        1:30.16 (13.87)     2:02.07 (45.78)
        2:33.09 (31.02)   4:04.87 (2:02.80)
 12 Auburn Aquatics-SE  'B'             4:01.00    4:05.54        
     1) Lawless, Alessandra 20       2) Gayle, Erin 20              
     3) Dyszkiewicz, Magda 21        4) Duerk, Lauren 19            
                 29.69    1:01.84 (1:01.84)
        1:31.22 (29.38)   2:04.25 (1:02.41)
        2:32.95 (28.70)     3:04.04 (59.79)
        3:34.11 (30.07)   4:05.54 (1:01.50)
 13 Nova of VA AC-VA  'A'               3:57.00    4:05.70        
     1) Lipskis, Laura 21            2) Zahalka, Kelly 15           
     3) Smith, Whitney 21            4) Boncher, Brooke 19          
                          1:00.73 (1:00.73)
                          2:02.51 (1:01.78)
                          3:04.91 (1:02.40)
      4:05.70 (1:00.79)                    
 14 Dynamo-GA  'B'                      4:00.29    4:06.16        
     1) Suhr, Katie 15               2) McCallum, Kelley 18         
     3) Westby, Ruth 15              4) Ranzau, Sally 16            
                 29.04    1:00.77 (1:00.77)
        1:30.11 (29.34)   2:01.77 (1:01.00)
        2:30.69 (28.92)   3:02.90 (1:01.13)
        3:33.44 (30.54)   4:06.16 (1:03.26)
 15 Mecklenburg AC-NC  'A'              4:01.01    4:06.32        
     1) Arey, Kristen 18             2) Steenrod, Anna 16           
     3) Baskwell, Amy 18             4) Oxford, Kristin 17          
                 29.91    1:02.04 (1:02.04)
        1:31.31 (29.27)   2:03.43 (1:01.39)
        2:33.32 (29.89)   3:05.74 (1:02.31)
        3:34.95 (29.21)   4:06.32 (1:00.58)
 16 Mecklenburg AC-NC  'B'              4:08.80    4:06.68        
     1) Rademacher, Stacy 17         2) Brewer, Kimberly 17         
     3) Striplin, Stacie 17          4) O'Donnell, Summer 15        
                 29.56    1:01.14 (1:01.14)
        1:30.60 (29.46)   2:02.63 (1:01.49)
        2:31.85 (29.22)   3:05.22 (1:02.59)
        3:34.13 (28.91)   4:06.68 (1:01.46)
 17 Bolles Sharks-FL  'A'               3:59.00    4:07.86        
     1) Carman, Anja 18              2) Siow, Yi Ting 17            
     3) Rice, Amanda 17              4) Carr, Stephanie 17          
                 30.00    1:01.51 (1:01.51)
        1:31.19 (29.68)   2:03.90 (1:02.39)
                          3:06.37 (1:02.47)
      4:07.86 (1:01.49)                    
 18 Nova of VA AC-VA  'B'               4:01.00    4:08.17        
     1) Campbell, Millie 17          2) Shaw, Elizabeth 14          
     3) Wrenshall, Kate 21           4) Roller, Cynthia 21          
                 29.10    1:00.98 (1:00.98)
        1:31.01 (30.03)   2:03.72 (1:02.74)
        2:33.17 (29.45)   3:05.78 (1:02.06)
        3:35.80 (30.02)   4:08.17 (1:02.39)
 19 Mecklenburg AC-NC  'C'              4:12.12    4:08.20        
     1) Holt, Christa 15             2) Blake, Shaylyn 14           
     3) Van Hoy, Shannon 15          4) Gaeckle, Brennan 16         
                 29.98    1:01.94 (1:01.94)
        1:31.06 (29.12)   2:03.61 (1:01.67)
                            2:19.13 (15.52)
        2:33.70 (14.57)   4:08.20 (1:49.07)
 19 Wash. Twp. Wave-IN  'A'             4:02.92    4:08.20        
     1) Christy, Elizabeth 18        2) Shehorn, Christine 16       
     3) Osborne, Katie 15            4) Hentschel, Susan 18         
                 29.46    1:02.53 (1:02.53)
        1:31.64 (29.11)   2:04.70 (1:02.17)
        2:33.69 (28.99)   3:07.77 (1:03.07)
        3:35.71 (27.94)   4:08.20 (1:00.43)
 21 Cincy-Marlins-OH  'A'               4:04.94    4:08.43        
     1) Cooper, Abby 15              2) Lamb, Trisha 19             
     3) Edgell, Ashlee 15            4) Vogel, Randi 18             
                 29.96    1:01.64 (1:01.64)
        1:32.63 (30.99)   2:05.59 (1:03.95)
        2:34.93 (29.34)   3:06.96 (1:01.37)
        3:36.56 (29.60)   4:08.43 (1:01.47)
 22 Big Cat-MA  'B'                     4:04.74    4:10.17        
     1) Stanchock, Courtney 19       2) Haupt, Sarah 19             
     3) Eberwein, Krystle 21         4) Smith, Kerry 19             
                          1:03.68 (1:03.68)
                          2:04.59 (1:00.91)
                          3:08.50 (1:03.91)
      4:10.17 (1:01.67)                    
 23 Team Greenville-SC  'A'             4:05.73    4:10.47        
     1) Carter, Austen 16            2) Jennings, Christine 16      
     3) Pirovitz, Amanda 16          4) Groblewski, Lauren 17       
                 29.78    1:02.05 (1:02.05)
        1:31.07 (29.02)   2:02.75 (1:00.70)
        2:32.48 (29.73)   3:06.09 (1:03.34)
        3:36.27 (30.18)   4:10.47 (1:04.38)
 24 Pilot-Knoxville-SE  'B'             4:06.50    4:11.88        
     1) McCall, Sarah 16             2) Neidhardt, Jane 17          
     3) Galdun, Claire 14            4) Broome, Annie 15            
                 30.98    1:03.57 (1:03.57)
        1:33.93 (30.36)   2:06.13 (1:02.56)
        2:36.24 (30.11)   3:08.31 (1:02.18)
        3:39.02 (30.71)   4:11.88 (1:03.57)
 25 SoNoCo-CT  'A'                      3:56.33    4:12.36        
     1) Frost, Kristen 15            2) Repass, Tammie 22           
     3) Johnston, Ashley 18          4) McLellan, Whitney 15        
                 29.11    1:01.03 (1:01.03)
        1:30.84 (29.81)   2:03.16 (1:02.13)
        2:33.73 (30.57)   3:07.40 (1:04.24)
        3:37.99 (30.59)   4:12.36 (1:04.96)
 26 Bolles Sharks-FL  'B'               4:04.00    4:13.75        
     1) Wolpe, Catherine 17          2) Deighan, Mallory N 16       
     3) Maaske, Katie 16             4) Sykes, Sarah 14             
                 29.92    1:02.81 (1:02.81)
        1:33.48 (30.67)   2:06.69 (1:03.88)
        2:37.15 (30.46)   3:10.59 (1:03.90)
        3:40.73 (30.14)   4:13.75 (1:03.16)
 27 Tar Heel Aquatic-NC  'A'            4:04.54    4:15.84        
     1) Smith, Kendall 19            2) Guilkey, Karen 16           
     3) Niemeyer, Victoria 17        4) Kline, Amanda 21            
                 29.57    1:02.45 (1:02.45)
        1:32.10 (29.65)   2:04.17 (1:01.72)
        2:35.36 (31.19)   3:09.50 (1:05.33)
        3:41.54 (32.04)   4:15.84 (1:06.34)
 -- MarlinsofRaleigh-NC  'A'            4:08.99         DQ        
     1) Rinaldi, Jenna 17            2) Smith, Kirsten 13           
     3) Smith, Kelsy 16              4) Figuers, Suzanne 15         
                 29.88    1:02.10 (1:02.10)
        1:31.81 (29.71)   2:05.03 (1:02.93)
        2:33.38 (28.35)     3:04.42 (59.39)
        3:34.61 (30.19)   4:09.74 (1:05.32)


                          
 
 Event 12  Men 400 LC Meter Freestyle Relay
==================================================================
        World: W 3:13.67  9/16/2000 Australia Olympic Team
                          M. Klim, Chris Fydler, Ashley Callus, Ian Thorpe
     American: A 3:13.86  9/16/2000 USA Olympic Team
                          Anthony Ervin, Neil Walker, Jason Lezak, Gary Hall
    U.S. Open: O 3:14.20  4/6/2003  U.S.A.
                          S Tucker, N Dusing, J Lezak, N Walker
   Pepsi Meet: P 3:24.26            Brazil Olympic Team
 National Cut: N 3:33.59
    Team                                   Seed     Finals        
==================================================================
                       === Timed Finals ===                       
 
  1 Auburn Aquatics-SE  'A'             3:25.97    3:26.77N       
     1) Bovell, George 19            2) Wochomurka, Ryan 19         
     3) Barnier, Romy 27             4) Bousquet, Fred 22           
                 24.86        51.64 (51.64)
        1:16.80 (25.16)     1:45.23 (53.59)
        2:09.05 (23.82)     2:35.82 (50.59)
        3:00.01 (24.19)     3:26.77 (50.95)
  2 Club Wolverine-MI  'A'              3:27.45    3:27.18N       
     1) Keller, Klete 21             2) Tarwater, Davis 19          
     3) Vanderkaay, Peter 19         4) Ketchum, Dan 21             
                 25.56        52.16 (52.16)
        1:16.61 (24.45)     1:43.77 (51.61)
        2:08.19 (24.42)     2:35.41 (51.64)
        3:00.38 (24.97)     3:27.18 (51.77)
  3 Nova of VA AC-VA  'A'               3:33.50    3:37.75        
     1) Yimsomruay, Guy 23           2) Glasco, Josh 19             
     3) Greenwood, Bo 20             4) Wagner, Luke 21             
                 26.04        53.86 (53.86)
        1:19.45 (25.59)     1:48.43 (54.57)
        2:14.96 (26.53)     2:43.83 (55.40)
        3:09.60 (25.77)     3:37.75 (53.92)
  4 Tar Heel Aquatic-NC  'A'            3:34.28    3:38.01        
     1) Pigassou, Michael 21         2) Donato, Justin 20           
     3) Pritchett, Poston 18         4) Piantadosi, Brian 21        
                              54.92 (54.92)
                            1:48.77 (53.85)
                            2:43.24 (54.47)
        3:09.13 (25.89)     3:38.01 (54.77)
  5 Team Charlotte-NC  'A'              3:36.52    3:38.28        
     1) Murray, Jeff 33              2) Yeager, Rob 20              
     3) Petcu, Raz 30                4) Gonzalez, Chuy 28           
                 25.88        54.75 (54.75)
        1:20.98 (26.23)     1:49.95 (55.20)
        2:16.05 (26.10)     2:44.62 (54.67)
        3:10.20 (25.58)     3:38.28 (53.66)
  6 NC Aquatic Club-NC  'A'             3:40.99    3:38.76        
     1) Owen, Reid 20                2) Matkovich, Eddy 20          
     3) Hartmann, John 19            4) Vick, Dan 22                
                              54.88 (54.88)
                            1:49.65 (54.77)
                            2:44.62 (54.97)
        3:38.76 (54.14)                    
  7 Coast Guard-VA  'A'                 3:35.28    3:39.06        
     1) Cross, Joel 20               2) Cowling, TJ 18              
     3) Verhoef, Peter 18            4) Kegelman, Tim 18            
                 26.66        56.25 (56.25)
                            1:12.73 (16.48)
      2:15.96 (1:03.23)   2:44.27 (1:31.54)
        3:10.34 (26.07)     3:39.06 (54.79)
  8 Mecklenburg AC-NC  'A'              3:37.41    3:39.40        
     1) Duff, Reid 19                2) Baccich, Wade 17            
     3) Slocki, Daniel 19            4) Berens, Ricky 15            
                 26.29        54.71 (54.71)
        1:21.25 (26.54)     1:51.04 (56.33)
        2:17.37 (26.33)     2:45.78 (54.74)
        3:11.60 (25.82)     3:39.40 (53.62)
  9 Saskatchewan  'A'                   3:36.11    3:39.93        
     1) Hankewich, Chad 21           2) Hankewich, Brent 19         
     3) Boucher, Roger 22            4) Pelechytik, Jan-Michael 22  
                 25.75        53.68 (53.68)
        1:19.64 (25.96)     1:48.18 (54.50)
        2:14.53 (26.35)     2:43.72 (55.54)
        3:10.60 (26.88)     3:39.93 (56.21)
 10 NC Aquatic Club-NC  'B'             3:44.99    3:40.43        
     1) Ames, Chad 19                2) Mohr, Eric 20               
     3) Coble, Casey 21              4) Quinn, Sean 22              
                 26.09        54.39 (54.39)
        1:21.26 (26.87)     1:50.19 (55.80)
        2:16.83 (26.64)     2:45.60 (55.41)
        3:11.98 (26.38)     3:40.43 (54.83)
 11 Bolles Sharks-FL  'A'               3:40.00    3:40.68        
     1) Oliver, Jorge 22             2) Wong, Tuck-Kar 17           
     3) Yimsomruay, Kunakorn 18      4) Saw, Yi  Khy 16             
                 26.48        55.31 (55.31)
        1:21.47 (26.16)     1:49.52 (54.21)
        2:16.01 (26.49)     2:44.72 (55.20)
        3:12.20 (27.48)     3:40.68 (55.96)
 12 Big Cat-MA  'A'                     3:42.58    3:41.10        
     1) Gordon, Willie 19            2) Creager, Brent 23           
     3) Haupt, Matt 23               4) Botes, Eugene 22            
                 28.34        57.60 (57.60)
        1:24.42 (26.82)     1:53.66 (56.06)
        2:19.58 (25.92)     2:47.89 (54.23)
        3:13.06 (25.17)     3:41.10 (53.21)
 13 Wash. Twp. Wave-IN  'A'             3:42.31    3:41.35        
     1) Hartley, Brian 19            2) Dickson, Luke 18            
     3) Dawson, Alex 19              4) Hartley, Robert 22          
                 26.17        54.18 (54.18)
        1:21.64 (27.46)     1:51.30 (57.12)
        2:17.71 (26.41)     2:46.90 (55.60)
        3:13.09 (26.19)     3:41.35 (54.45)
 14 Mecklenburg AC-NC  'B'              3:44.59    3:44.57        
     1) Dabney, Jimmy 16             2) Patton, Matthew 16          
     3) Cranford, Drew 17            4) Guthmann, David 16          
                 26.80        56.18 (56.18)
                            1:12.07 (15.89)
      2:18.29 (1:06.22)   2:47.51 (1:35.44)
        3:14.55 (27.04)     3:44.57 (57.06)
 15 Dynamo-GA  'A'                      3:36.09    3:44.90        
     1) McMahon, Dan 15              2) Millen, John 18             
     3) Kauffman, Mike 19            4) Ewald, Chris 17             
                              57.16 (57.16)
                            1:52.42 (55.26)
                            2:47.59 (55.17)
        3:15.29 (27.70)     3:44.90 (57.31)
 16 Poseidon-VA  'A'                    3:42.58    3:47.83        
     1) Leath, Jeff 17               2) Nixon, Chris 20             
     3) DeWeese, Ryan 17             4) Beard, Scott 16             
                 26.97        56.32 (56.32)
        1:23.98 (27.66)     1:54.08 (57.76)
        2:21.42 (27.34)     2:51.85 (57.77)
        3:18.47 (26.62)     3:47.83 (55.98)
 17 Rockville Mont.-PV  'A'             3:45.00    3:48.15        
     1) Mengering, Jonathan 18       2) Grimes, Jamie 24            
     3) Raab, Michael 20             4) Kaufman, Jonathan 19        
                              56.78 (56.78)
                            1:52.68 (55.90)
                            2:49.13 (56.45)
        3:48.15 (59.02)                    
 18 Bolles Sharks-FL  'B'               3:45.00    3:49.46        
     1) Jones, Tim 19                2) George, Chris 18            
     3) Castillo, Inaki 17           4) Cover, Brandon 21           
                 27.79        56.52 (56.52)
        1:24.21 (27.69)     1:54.59 (58.07)
        2:22.48 (27.89)     2:53.15 (58.56)
        3:19.96 (26.81)     3:49.46 (56.31)
 19 Mecklenburg AC-NC  'C'              3:47.02    3:49.93        
     1) Patton, Sean 16              2) Nicholls, Mark 18           
     3) Davis, Campbell 17           4) McCanless, Charles 16       
                 26.90        56.33 (56.33)
        1:24.44 (28.11)     1:55.80 (59.47)
        2:22.61 (26.81)     2:52.28 (56.48)
        3:49.93 (57.65)                    
 20 Dynamo-GA  'B'                      3:38.39    3:51.79        
     1) Staak, Ryan 18               2) Fitzgerald, Jay 17          
     3) Griest, Robert 16            4) Cargill, Kevin 16           
                 28.00        58.19 (58.19)
        1:26.21 (28.02)     1:56.82 (58.63)
        2:23.99 (27.17)     2:53.60 (56.78)
        3:21.26 (27.66)     3:51.79 (58.19)
 21 MarlinsofRaleigh-NC  'A'            3:45.99    3:53.13        
     1) Moccari, Cameron 20          2) Rimmele, Ryan 18            
     3) Hoffman, Seth 19             4) Rojas, Cristian 21          
                 27.95        57.10 (57.10)
        1:24.37 (27.27)     1:54.84 (57.74)
        2:23.68 (28.84)   2:55.58 (1:00.74)
        3:22.65 (27.07)     3:53.13 (57.55)
 22 Big Cat-MA  'B'                     3:46.84    3:53.21        
     1) Yarger, Jon 19               2) Zucca, Mark 20              
     3) Houllier, Matt 19            4) Keister, Chris 16           
                 27.17        57.50 (57.50)
        1:25.34 (27.84)     1:56.68 (59.18)
        2:23.97 (27.29)     2:54.03 (57.35)
        3:21.21 (27.18)     3:53.21 (59.18)
 -- Auburn Aquatics-SE  'B'             3:31.50         DQ        
     1) Kidd, Matt 23                2) Kirkland, Clay 20           
     3) Barlow, Chad 20              4) Hinz, Ryan 20               
                 25.54        53.08 (53.08)
        1:17.63 (24.55)     1:44.52 (51.44)
        2:11.32 (26.80)     2:41.03 (56.51)
        3:07.68 (26.65)     3:36.01 (54.98)
 -- Tar Heel Aquatic-NC  'B'            3:46.04         DQ        
     1) Duryea, Brad 20              2) Kanoy, Ben 19               
     3) Scott, Rick 19               4) Aitken, James 16            
                 26.49        55.89 (55.89)
                            1:52.43 (56.54)
        2:20.07 (27.64)     2:50.97 (58.54)
        3:18.00 (27.03)     3:48.81 (57.84)
 -- Stingrays-GA  'A'                   3:49.64         NS        
     1) Cellini, Michael 18          2) Dorris, Will 18             
     3) Lundquist, Bryan 18          4) Moore, Eric 14              
 -- Nova of VA AC-VA  'B'               3:43.00         NS        

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT