ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Swedish National Short Course Championships Day 4
3/16/2003-3/16/2003
Sydney, Sweden

SWEDISH NATIONAL SHORT COURSE CHAMPIONSHIPS
Stockholm, Sweden

25 meter pool

DAY FOUR: March 16, 2003

Resultat Totalt - Officiell  
  
  Tävling  INNE-SM (25m) 2003    Utskriftsdatum  16 mars 2003    
  Tävlingsort  STOCKHOLM    Utskriftstid  18:43    
  Arrangör  SSF/STHLMS SIMFÖRBUND          
  
  
Gren 26, 100m FRISIM DAMER (100m Freestyle Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
 
  
1  Therese Alshammar  1977  Simklubben Neptun  25.79  53.41    
2  Josefin Lillhage  1980  Väsby Simsällskap  26.40  54.56    
3  Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap  26.43  55.78    
4  Cathrin Carlzon  1983  Södertörns Simsällskap  26.72  55.86    
5  Lina Petersson  1986  Karlskrona Simsällskap  27.37  56.52    
6  Maria Öberg  1979  Malmö Kappsimningsklubb  27.49  56.88    
7  Annica Löfstedt  1982  Örebro Simallians  26.85  56.96    
8  Annika Hult  1986  Linköpings Allmänna SS  27.34  56.97    
              
  
Gren 27, 100m RYGGSIM HERRAR (100m Backstroke Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Mattias Ohlin  1978  Trelleborgs Simsällskap  26.00  53.89    
2  Jens Petersson  1983  Stockholms Kappsimnings  26.37  54.86    
3  Erik Samuelsson  1985  Väsby Simsällskap  26.96  55.87    
4  Stefano Prestinoni  1977  Simklubben Neptun  27.30  56.64    
5  Nicklas Peterson  1981  Simklubben Elfsborg  27.29  57.01    
6  Michael Berndtsson  1985  Simklubben Elfsborg  27.96  57.98    
7  Niclas Gustafsson  1981  Kristianstads SLS  27.63  58.25    
8  Calle Brodén  1984  Örebro Simallians  28.10  58.54    
              
  
Gren 32, 100m FJÄRILSIM HERRAR (100m Butterfly Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
 
1  Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS  24.83  52.25    
2  Erik Andersson  1984  Trollhättans Simsällska  24.50  52.94  SR Rekord - Junior  
3  Daniel Carlsson  1976  Väsby Simsällskap  24.31  53.57    
4  Joakim Dahl  1976  Landskrona Simsällskap  24.93  53.69    
5  Andreas Lentonsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb  25.22  54.58    
6  Hans Brickner  1982  Södertälje Simsällskap  25.38  54.81    
7  Johannes Nordenstam  1980  Väsby Simsällskap  25.63  55.38    
8  Tor Sundin  1984  Upsala Simsällskap  25.46  56.45    
              
  
Gren 33, 100m BRÖSTSIM DAMER (100m Breaststroke Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Emma Igelström  1980  Spårvägens Simförening  30.48  1:05.11  WR Rekord - Senior  
2  Maria Östling  1978  Södertörns Simsällskap  32.96  1:09.89    
3  Sara Larsson  1983  Ludvika Simsällskap  33.45  1:10.05    
4  Caroline Drab  1985  Simklubben Ran  32.79  1:10.67    
5  Emma Svanbäck  1987  Sundsvalls Simsällskap  33.25  1:10.70    
6  Malin Fredriksson  1986  Kalmar Simsällskap  33.56  1:10.95    
7  Josefin Wede  1987  Simklubben Sydsim  33.56  1:11.05    
8  Therese Bergström  1987  Linköpings Allmänna SS  33.38  1:11.63    
              
  
Gren 36, 4*50m FRISIM DAMER (4x50m Freestyle Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Sundsvalls SS  0  Sundsvalls Simsällskap    1:42.39    
  Lorraine Flores  1980    26.32  26.32    
  Anna-Karin Kammerling  1980    24.52  50.84    
  Martina Lodin  1984    25.88  1:16.72    
  Jenny Lindström  1984    25.67  1:42.39    
              
2  SK Neptun Lag 1  0  Simklubben Neptun    1:43.75    
  Therese Alshammar  1977    24.60  24.60    
  Minna Ahonpää  1982    26.16  50.76    
  Malin Wiberg  1988    26.78  1:17.54    
  Katarina Tour  1987    26.21  1:43.75    
              
3  Malmö KK Lag 1  0  Malmö Kappsimningsklubb    1:44.13    
  Emma Holmquist  1986    26.33  26.33    
  Maria Öberg  1979    26.21  52.54    
  Jenny Redlund  1981    25.94  1:18.48    
  Lena Hallander  1982    25.65  1:44.13    
              
4  Väsby SS  0  Väsby Simsällskap    1:44.14    
  Gabriella Fagundez  1985    26.66  26.66    
  Josefin Lillhage  1980    24.79  51.45    
  Denise Helgesson  1984    26.25  1:17.70    
  Therese Mattsson  1985    26.44  1:44.14    
              
5  Lass  0  Linköpings Allmänna SS    1:44.81    
  Annika Hult  1986    26.15  26.15    
  Linda Knutsson  1985    25.69  51.84    
  Jennie Carlsson  1986    26.29  1:18.13    
  Maria Hjärne  1986    26.68  1:44.81    
              
6  Södertörns SS  0  Södertörns Simsällskap    1:45.41    
  Cathrin Carlzon  1983    26.07  26.07    
  Hanne Holmertz  1987    26.24  52.31    
  Susannah Moonan  1987    26.14  1:18.45    
  Cecilia Sjöholm  1988    26.96  1:45.41    
              
7  SK Ran Lag 1  0  Simklubben Ran    1:45.91    
  Natalie Andersson  1979    26.97  26.97    
  Caroline Drab  1985    26.03  53.00    
  Martina Novak  1984    26.57  1:19.57    
  Sofia Höglund  1982    26.34  1:45.91    
              
8  Skk  0  Stockholms Kappsimnings    1:47.13    
  Annalena Hanson  1984    26.96  26.96    
  Camilla Runnquist  1984    26.17  53.13    
  Stina Sjölander  1984    27.18  1:20.31    
  Johanna Nyysti  1984    26.82  1:47.13    
              
              
  
Gren 37, 50m BRÖSTSIM HERRAR (50m Breaststroke Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening    Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Stefan Nystrand  1981  Södertörns Simsällskap    27.40  Mästerskap Rekord - Senior  
2  Martin Gustavsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    27.64    
3  Patrik Isaksson  1973  Västerås Simsällskap    27.73    
4  Joakim Nielsen  1984  Anderstorps Simsällskap    28.01    
5  Erik Dorch  1983  Linköpings Allmänna SS    28.05    
6  Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.40    
7  Peter Hjers  1974  Simklubben Neptun    28.92    
8  Johan Brehmer  1975  Tyresö Simsällskap    29.13    
              
  
Gren 37, 50m BRÖSTSIM HERRAR (50m Breaststroke Men), Semifinaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening    Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Stefan Nystrand  1981  Södertörns Simsällskap    27.69  Mästerskap Rekord - Senior  
2  Martin Gustavsson  1980  Malmö Kappsimningsklubb    27.97    
3  Joakim Nielsen  1984  Anderstorps Simsällskap    27.98  SR Rekord - Junior  
4  Erik Dorch  1983  Linköpings Allmänna SS    28.07    
5  Patrik Isaksson  1973  Västerås Simsällskap    28.21    
6  Jakob Dorch  1985  Linköpings Allmänna SS    28.56    
7  Peter Hjers  1974  Simklubben Neptun    28.93    
8  Johan Brehmer  1975  Tyresö Simsällskap    28.96    
9  Rickard Piehl  1984  Linköpings Allmänna SS    29.04    
9  Mikko Mäkinen  1981  Simklubben Elfsborg    29.04    
11  Fredrik Weng  1980  Västerås Simsällskap    29.16    
12  Jonatan Wik  1981  Spårvägens Simförening    29.18    
13  Joakim Bjärmark  1982  Örebro Simallians    29.20    
14  Jonas Andersson  1984  Simklubben Neptun    29.30    
15  Andreas Holmskov  1984  Simklubben Lödde    29.40    
16  Martin Bank  1982  Malmö Kappsimningsklubb    29.50    
              
  
Gren 38, 200m FJÄRILSIM DAMER (200m Butterfly Women0, Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Mia Brodén  1983  Falu Simsällskap  29.90  1:03.86  1:38.20  2:12.65    
2  Gabriella Fagundez  1985  Väsby Simsällskap  29.64  1:02.78  1:37.32  2:12.90    
3  Destiny Laurén  1976  Simklubben Neptun  29.97  1:03.64  1:40.05  2:16.97    
4  Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS  30.38  1:04.87  1:40.63  2:17.24    
5  Martina Nilsson  1986  Sjöbo Simsällskap  31.18  1:05.69  1:41.21  2:18.01    
6  Linda Jönsson  1985  Ystads Simsällskap  30.75  1:06.00  1:41.82  2:18.85    
7  Petra Granlund  1987  S 77 Stenungsund  30.55  1:05.46  1:42.13  2:18.96    
8  Annika Selmqvist  1984  Jönköpings Simsällskap  30.83  1:05.93  1:42.83  2:21.06    
                  
  
Gren 39, 200m FRISIM HERRAR (200m Freestryle Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Lars Frölander  1974  Linköpings Allmänna SS  24.45  51.02  1:17.95  1:45.43    
2  Jesper Levander  1980  Södertörns Simsällskap  25.83  53.42  1:21.55  1:48.81    
3  Peter Edvardsson  1981  Simklubben Neptun  25.83  53.74  1:21.72  1:49.26    
4  Petter Stymne  1983  Simklubben Neptun  25.27  52.67  1:21.31  1:49.27    
5  Magnus Egmar  1983  Spårvägens Simförening  26.10  54.55  1:23.42  1:51.69    
6  Tobias Lindbom  1979  Jönköpings Simsällskap  26.32  54.91  1:23.85  1:52.19    
7  Petri Tuovila  1981  Borlänge Simsällskap  25.94  53.77  1:22.41  1:52.28    
8  Björn Göransson  1979  Helsingborgs Simsällska  26.23  54.46  1:23.40  1:52.43    
                  
  
Gren 40, 200m MEDLEY DAMER (200m IM Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  150m  Tid  Status  

-------------------------------------------------------------------------------- 
  
1  Hanna Eriksson  1984  Södertälje Simsällskap  29.02  1:04.31  1:44.04  2:15.64    
2  Malin Fredriksson  1986  Kalmar Simsällskap  30.57  1:05.95  1:44.28  2:16.16    
3  Ida Sandin  1985  Wisby Simsällskap  30.19  1:05.95  1:45.27  2:18.68    
4  Emilia Nilsson  1988  Linköpings Allmänna SS  29.63  1:04.25  1:46.68  2:18.93    
5  Emma Wallin  1985  Sundsvalls Simsällskap  31.45  1:05.38  1:47.56  2:20.61    
6  Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap  31.68  1:07.58  1:48.71  2:21.10    
7  Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS  31.65  1:08.53  1:49.75  2:22.11    
8  Ida Börjesson  1985  Simklubben Laxen  31.07  1:07.26  1:49.13  2:22.19    
                  
  
Gren 41, 50m RYGGSIM DAMER (50m Backstroke Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening    Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Emelie Kierkegaard  1977  Spårvägens Simförening    28.70    
2  Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap    28.78    
3  Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap    29.28    
4  Martina Svensson  1981  Linköpings Allmänna SS    29.30    
5  Jenny Lindström  1984  Sundsvalls Simsällskap    29.38    
6  Linda Knutsson  1985  Linköpings Allmänna SS    30.00    
7  Elin Harnebrandt  1988  Simavdelningen 1902    30.03    
8  Jennie Lindh  1984  Kalmar Simsällskap    30.14    
              
  
Gren 41, 50m RYGGSIM DAMER (50m Backstroke Women), Semifinaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening    Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Emelie Kierkegaard  1977  Spårvägens Simförening    29.27    
2  Martina Svensson  1981  Linköpings Allmänna SS    29.42    
3  Anna-Karin Kammerling  1980  Sundsvalls Simsällskap    29.51    
4  Susannah Moonan  1987  Södertörns Simsällskap    29.52    
5  Jenny Lindström  1984  Sundsvalls Simsällskap    29.59    
6  Linda Knutsson  1985  Linköpings Allmänna SS    29.62    
7  Elin Harnebrandt  1988  Simavdelningen 1902    29.86    
8  Jennie Lindh  1984  Kalmar Simsällskap    30.13    
8  Gisela Höpcke  1984  Simklubben Ran    30.13    
10  Camilla Johansson  1974  Trelleborgs Simsällskap    30.22    
11  Mariel Andersson  1984  Skäret Simsällskap    30.36    
12  Helena Brandelius  1981  Saltsjöbadens Idrottsfö    30.52    
13  Lena Hallander  1982  Malmö Kappsimningsklubb    30.55    
14  Carin Möller  1983  Kalmar Simsällskap    30.64    
15  Jessica Ivarsson  1987  Sundsvalls Simsällskap    30.65    
16  Erika Hegestig  1985  Jönköpings Simsällskap    30.66    
              
  
Gren 42, 400m MEDLEY HERRAR (400m IM Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
 
1  Micke Jacobsson  1979  Täby Sim  58.72  2:05.80  3:19.51  4:18.68    
2  Tamas Bosnyak  1985  Simklubben Neptun  59.65  2:09.14  3:22.67  4:23.97    
3  Axel Pettersson  1983  Simklubben Neptun  1:00.54  2:09.96  3:25.43  4:25.99    
4  Jonatan Dahlberg  1980  Simklubben Neptun  58.37  2:09.93  3:28.35  4:26.75    
5  Fredrik Olsson  1981  Hudiksvalls Simsällskap  1:02.67  2:11.44  3:29.23  4:29.23    
6  Rasmus Regnstrand  1985  Simklubben Neptun  1:01.01  2:11.34  3:28.35  4:30.58    
7  Daniel Halldén  1983  Skäret Simsällskap  59.97  2:10.79  3:29.27  4:31.29    
8  David Landgren  1980  Malmö Kappsimningsklubb  1:01.47  2:14.12  3:29.00  4:31.96    
                  
  
Gren 43, 800m FRISIM DAMER (800m Freestyle Women), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  100m  200m  300m  400m  Tid  Status  
        500m  600m  700m        

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Teresia Gimholt  1983  S 77 Stenungsund  1:04.21  2:11.03  3:18.19  4:25.53  8:46.96    
        5:32.21  6:38.43  7:43.25        
                    
2  Ann Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap  1:04.07  2:11.15  3:19.00  4:25.99  8:51.56    
        5:32.41  6:38.62  7:44.94        
                    
3  Linda Jönsson  1985  Ystads Simsällskap  1:04.46  2:11.06  3:18.72  4:26.31  8:53.53    
        5:33.14  6:40.69  7:48.36        
                    
4  Helena Lidén  1983  Spårvägens Simförening  1:04.65  2:12.17  3:19.99  4:27.98  8:59.15    
        5:35.97  6:44.35  7:52.57        
                    
5  Helen Svensson  1978  Malmö Kappsimningsklubb  1:03.28  2:09.93  3:17.87  4:26.33  9:01.43    
        5:34.38  6:43.81  7:53.25        
                    
6  Sophia Gustafsson  1986  Danderyds Simklubb  1:05.12  2:12.24  3:19.96  4:28.07  9:04.30    
        5:36.66  6:46.12  7:55.86        
                    
7  Astrid Armgarth  1988  Linköpings Allmänna SS  1:05.03  2:13.71  3:22.23  4:31.24  9:05.34    
        5:40.41  6:49.10  7:57.91        
                    
8  Eva Berglund  1984  Jönköpings Simsällskap  1:05.93  2:15.29  3:24.24  4:32.84  9:07.85    
        5:41.21  6:49.93  7:59.06        
                    
9  Anna Johansson  1984  Karlstads Simsällskap  1:04.76  2:12.62  3:21.14  4:30.43  9:10.81    
        5:40.42  6:50.90  8:01.51        
                    
10  Nelly Nilsson  1987  Kristianstads SLS  1:07.21  2:17.26  3:27.41  4:37.57  9:14.82    
        5:47.54  6:57.48  8:06.90        
                    
11  Petra Allestad  1985  Wisby Simsällskap  1:05.94  2:15.54  3:25.69  4:36.01  9:15.27    
        5:45.51  6:55.58  8:05.63        
                    
12  Anni Jansson  1985  Väsby Simsällskap  1:05.68  2:14.43  3:23.86  4:34.03  9:17.03    
        5:44.57  6:55.62  8:07.00        
                    
13  Linn Akkad  1982  Malmö Kappsimningsklubb  1:05.43  2:13.48  3:21.70  4:31.42  9:17.98    
        5:42.44  6:55.56  8:07.01        
                    
14  Elin Ericson  1986  Väsby Simsällskap  1:05.49  2:14.43  3:24.37  4:34.92  9:18.35    
        5:46.18  6:57.33  8:08.19        
                    
15  Therese Bäckström  1985  Örebro Simallians  1:06.07  2:15.46  3:25.73  4:36.54  9:20.24    
        5:48.13  6:59.48  8:10.54        
                    
16  Louise Svensson  1986  Malmö Kappsimningsklubb  1:06.56  2:17.07  3:28.30  4:38.89  9:22.40    
        5:49.40  7:00.75  8:12.17        
                    
17  Annie Billborg  1985  Göteborgs Sim  1:04.67  2:13.24  3:23.63  4:34.88  9:23.29    
        5:46.58  6:58.68  8:11.32        
                    
18  Jenny Johnsson  1987  Osby Simsällskap  1:06.01  2:16.04  3:26.60  4:38.24  9:23.60    
        5:50.24  7:02.24  8:13.83        
                    
19  Sofie Mikiasson  1984  Södertörns Simsällskap  1:07.22  2:16.83  3:27.34  4:38.27  9:24.56    
        5:50.37  7:02.53  8:14.19        
                    
20  Sandra Johansson  1985  Linköpings Allmänna SS  1:07.84  2:18.72  3:29.69  4:41.15  9:26.74    
        5:52.52  7:04.12  8:15.55        
                    
21  Sandra Johansson  1985  Jönköpings Simsällskap  1:07.95  2:19.04  3:30.88  4:43.24  9:35.07    
        5:56.03  7:09.10  8:22.83        
                    
22  Sofia Cederqvist  1986  Jönköpings Simsällskap  1:06.33  2:15.92  3:26.94  4:40.58  9:36.62    
        5:54.61  7:09.05  8:23.65        
                    
23  Katarina Nordin  1984  Västerås Simsällskap  1:09.59  2:22.22  3:35.16  4:47.95  9:36.98    
        6:00.29  7:12.93  8:25.85        
                    
24  Therese Severinsson  1986  Skäret Simsällskap  1:08.41  2:19.99  3:31.91  4:44.91  9:41.39    
        5:59.54  7:15.60  8:30.51        
                    
24  Katarina Höije  1982  Malmö Kappsimningsklubb  1:09.08  2:21.81  3:35.48  4:49.48  9:41.39    
        6:03.43  7:17.56  8:30.80        
                    
26  Caroline Larsson  1987  Trelleborgs Simsällskap  1:09.45  2:22.68  3:36.58  4:50.46  9:46.75    
        6:04.58  7:19.12  8:33.65        
                    
                    
  
Gren 44, 4*100m FRISIM HERRAR (4x100m Freestyle relay Men), Finaler  
  
Plac.  Namn  Född  Förening  50m  100m  Tid  Status  

--------------------------------------------------------------------------------
   
1  Lass  0  Linköpings Allmänna SS      3:17.28  SR Rekord - Senior  
  Marcus Piehl  1985    23.12  49.37  49.37    
  Lars Frölander  1974    22.36  47.46  1:36.83    
  Erik Dorch  1983    23.50  49.81  2:26.64    
  Rickard Piehl  1984    23.43  50.64  3:17.28    
                
2  Södertörns SS  0  Södertörns Simsällskap      3:17.47    
  Jesper Levander  1980    24.63  50.13  50.13    
  Mikael Larsson  1980    24.41  50.84  1:40.97    
  Stefan Nystrand  1981    22.22  47.30  2:28.27    
  Johan Levander  1980    23.17  49.20  3:17.47    
                
3  Trelleborgs SS  0  Trelleborgs Simsällskap      3:17.55    
  Filip Rudin  1986    23.86  51.17  51.17    
  Jonas Tilly  1984    22.67  47.98  1:39.15    
  Mattias Ohlin  1978    22.71  47.83  2:26.98    
  Christian Clausen  1980    23.88  50.57  3:17.55    
                
4  SK Neptun Lag 1  0  Simklubben Neptun      3:20.55    
  Peter Edvardsson  1981    24.64  50.60  50.60    
  Petter Stymne  1983    22.98  49.22  1:39.82    
  Johan Wallberg  1977    23.73  49.77  2:29.59    
  Johan Norling  1982    23.55  50.96  3:20.55    
                
5  Väsby SS  0  Väsby Simsällskap      3:21.36    
  Erik Samuelsson  1985    24.33  51.31  51.31    
  Daniel Carlsson  1976    22.95  49.04  1:40.35    
  Jan Karlsson  1968    23.49  50.05  2:30.40    
  Wictor Comstedt  1984    23.69  50.96  3:21.36    
                
6  Malmö KK Lag 2  0  Malmö Kappsimningsklubb      3:22.01    
  Marcus Andersson  1981    24.03  51.07  51.07    
  Jonas Persson  1983    23.14  49.52  1:40.59    
  Fredrik Engdahl  1977    23.79  50.48  2:31.07    
  Andreas Lentonsson  1980    24.05  50.94  3:22.01    
                
7  Södertälje SS Lag 1  0  Södertälje Simsällskap      3:23.91    
  Pär Helgesson  1972    24.62  51.28  51.28    
  Jonas Åkesson  1971    23.33  50.03  1:41.31    
  Hans Brickner  1982    24.37  50.86  2:32.17    
  Jan Helgesson  1974    23.68  51.74  3:23.91    
                
8  SK Elfsborg  0  Simklubben Elfsborg      3:26.82    
  Linus Johannesson  1983    24.69  52.32  52.32    
  Anders Privér  1977    24.17  51.27  1:43.59    
  Per Friberg  1980    24.51  53.06  2:36.65    
  Claes Andersson  1980    23.61  50.17  3:26.82
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT