ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
1oth Annual Short Course Meters Holiday Invitational and Southwest Zone Championships
12/15/2002-12/15/2002
Las Vegas, Nevada, USA


                 10th Annual Holiday Short Course Meters Invitational & SW Zone Ch                 
                                  December 13-15, 2002 
                                 at UNLV, Las Vegas, NV                   
                                     25 meter pool

                                       Results  

                  
 
Women 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                  19:09.04  
       35.51  1:14.16  1:52.54  2:30.79  3:08.94  3:47.00  4:25.77  5:04.53
     5:42.85  6:21.40  7:00.17  7:39.21  8:56.66  8:56.66  9:35.42 10:14.23
    10:52.87 11:31.52 12:10.13 12:48.51 13:26.77 14:04.91 14:43.64 15:21.68
    15:59.68 16:37.84 17:16.15 17:54.60 18:32.38 19:09.04                  
  2 North, Nancy              34 SDSM-SI                       20:10.38  
       39.40  1:21.68  2:02.90  2:43.79  3:23.55  4:03.48  4:43.40  5:23.34
     6:03.45  6:43.25  7:23.48  8:03.45  9:24.08  9:24.08 10:04.76 10:44.79
    11:25.09 12:05.44 12:46.91 13:28.16 14:09.55 14:50.60 15:32.04 16:12.29
    16:52.74 17:33.77 18:14.86 18:55.51 19:34.23 20:10.38                  
 
Women 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                  21:27.14  
       39.07  1:21.47  2:04.21  2:46.98  3:30.18  4:13.17  4:56.49  5:39.88
     6:22.97  7:06.57  7:49.85  8:33.07  9:59.56  9:59.56 10:42.73 11:26.26
    12:09.68 12:53.06 13:36.46 14:19.42 15:02.37 15:45.44 16:28.67 17:11.95
    17:55.14 18:38.40 19:20.97 20:03.40 20:45.41 21:27.14                  
  2 Commons, Trisha           38 DALAND-SP                     25:48.38  
       45.54  1:32.63  2:21.19  3:09.60  3:58.73  4:48.75  5:39.69  6:31.29
     7:22.99  8:15.80  9:08.31 10:00.03 11:45.09 11:45.09 12:40.71 13:33.84
    14:26.28 15:19.16 16:11.62 17:04.46 17:57.03 18:49.47 19:42.47 20:34.72
    21:28.09 22:20.65 23:13.49 24:06.28 24:58.65 25:48.38                  
  3 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                      26:20.16  
       40.73  1:24.41  2:12.63  3:03.00  3:55.12  4:47.33  5:40.00  6:32.08
     7:24.73  8:17.66  9:10.30 10:01.78 11:47.01 11:47.01 12:41.01 13:32.76
    14:25.74 15:18.24 16:10.93 17:05.00 18:00.98 18:52.03 19:47.27 20:41.87
    21:40.20 22:37.47 23:32.93 24:28.51 25:24.82 26:20.16                  
 
Women 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                    22:17.49  
       38.15  1:19.75  2:03.29  2:47.89  3:32.42  4:17.07  5:01.75  5:47.01
     6:31.53  7:16.51  8:01.63  8:46.35 10:16.84 10:16.84 11:01.51 11:46.18
    12:30.37 13:15.09 13:59.72 14:45.01 15:29.55 16:15.01 17:01.05 17:46.64
    18:32.27 19:17.70 20:03.39 20:49.17 21:35.41 22:17.49                  
 
Women 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                       25:07.25  
       45.06  1:34.43  2:23.34  3:12.32  4:01.82  4:50.77  5:40.87  6:30.30
     7:20.73  8:11.14  9:01.15  9:52.02 11:32.96 11:32.96 12:24.78 13:15.39
    14:05.79 14:57.37 15:47.77 16:39.26 17:29.42 18:20.26 19:12.03 20:03.62
    20:55.33 21:46.55 22:38.13 23:29.21 24:20.26 25:07.25                  
 
Women 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shoenberger, Linda        55 SNM-PC                        23:03.10  
       41.92  1:25.61  2:09.81  2:54.67  3:39.94  4:25.97  5:11.35  5:57.28
     6:43.78  7:30.58  8:17.43  9:04.45 10:38.08 10:38.08 11:24.37 12:10.90
    12:57.10 13:43.83 14:30.49 15:17.86 16:04.07 16:51.35 17:38.02 18:24.60
    19:11.13 19:58.24 20:45.05 21:31.51 22:17.71 23:03.10                  
  2 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                        26:15.11  
       47.17  1:38.26  2:29.49  3:21.51  4:13.96  5:06.82  5:59.72  6:52.83
     7:45.39  8:38.66  9:31.42 10:23.88 12:09.75 12:09.75 13:03.19 13:56.12
    14:48.64 15:41.46 16:34.63 17:28.00 18:21.58 19:14.15 20:07.30 21:00.86
    21:54.43 22:47.29 23:40.26 24:32.69 25:24.41 26:15.11                  
 
Men 30-34 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              30 TYR-MN                        17:29.15  
       30.68  1:03.94  1:37.42  2:11.57  2:46.01  3:20.28  3:54.82  4:29.52
     5:04.36  5:39.45  6:14.37  6:49.17  7:59.32  7:59.32  8:34.67  9:09.88
     9:45.29 10:20.72 10:56.70 11:32.73 12:08.62 12:44.27 13:20.17 13:56.08
    14:31.97 15:07.62 15:43.48 16:19.60 16:55.04 17:29.15                  
  2 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                       19:04.57  
       34.43  1:12.79  1:51.69  2:30.66  3:10.31  3:48.40  4:26.32  5:04.49
     5:42.75  6:21.03  6:59.05  7:37.06  8:52.70  8:52.70  9:30.52 10:08.91
    10:47.18 11:25.74 12:04.22 12:42.78 13:21.39 14:00.04 14:38.56 15:17.00
    15:55.34 16:33.69 17:12.34 17:50.80 18:28.44 19:04.57                  
 
Men 35-39 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                    16:26.17  
       29.08  1:00.65  1:32.98  2:05.61  2:38.68  3:11.50  3:44.55  4:17.55
     4:50.80  5:24.12  5:57.51  6:30.84  7:37.21  7:37.21  8:10.43  8:43.76
     9:17.04  9:50.63 10:23.95 10:57.31 11:30.24 12:03.34 12:36.46 13:09.81
    13:43.04 14:16.25 14:49.27 15:22.06 15:54.67 16:26.17                  
  2 Osorio, Gabriel           38 LAS VEGAS-SP                  21:41.23  
       40.41  1:21.72  2:02.51  2:43.58  3:24.85  4:06.14  4:47.66  5:29.77
     6:11.86  6:53.39  7:35.67  8:18.11  9:43.67  9:43.67 10:27.06 11:10.29
    11:53.57 12:36.83 13:21.37 14:05.79 14:50.47 15:37.33 16:23.56 17:10.43
    17:56.00 18:41.23 19:25.59 20:11.07 20:56.41 21:41.23                  
 
Men 40-44 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                       22:40.44  
       38.53  1:22.36  2:07.20  2:51.48  3:36.44  4:20.73  5:05.38  5:50.74
     6:37.24  7:22.92  8:08.41  8:52.09 10:20.57 10:20.57 11:05.60 11:51.90
    12:37.51 13:23.81 14:10.17 14:56.67 15:42.90 16:29.93 17:16.35 18:01.89
    18:47.59 19:32.15 20:18.84 21:06.53 21:53.85 22:40.44                  
  2 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                       22:57.15  
       41.20  1:26.46  2:12.56  2:58.88  3:44.88  4:30.85  5:17.23  6:03.63
     6:49.56  7:35.64  8:21.62  9:08.00 10:39.78 10:39.78 11:26.20 12:12.40
    12:58.56 13:44.92 14:30.87 15:16.92 16:03.45 16:49.48 17:35.36 18:21.33
    19:07.93 19:53.70 20:39.05 21:24.71 22:10.96 22:57.15                  
 
Men 45-49 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                       18:56.43  
       34.96  1:12.68  1:49.91  2:27.33  3:04.69  3:41.87  4:18.88  4:56.09
     5:33.55  6:11.06  6:48.43  7:26.49  8:41.81  8:41.81  9:19.64  9:57.66
    10:35.68 11:14.51 11:52.29 12:31.00 13:09.64 13:48.36 14:27.31 15:05.89
    15:44.90 16:24.22 17:02.47 17:41.46 18:19.65 18:56.43                  
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                       20:53.27  
       38.89  1:20.76  2:02.80  2:44.82  3:26.53  4:07.94  4:50.12  5:32.29
     6:14.35  6:56.01  7:38.22  8:20.41  9:45.24  9:45.24 10:27.30 11:09.87
    11:52.63 12:35.06 13:17.25 13:59.52 14:41.78 15:24.26 16:07.21 16:49.33
    17:30.46 18:11.45 18:52.21 19:32.76 20:12.21 20:53.27                  
  3 Lancer, Kevin             48 HENDERSON-SP                  23:00.89  
       40.06  1:22.61  2:06.62  2:51.06  3:36.04  4:21.22  5:06.40  5:51.60
     6:37.28  7:22.83  8:08.53  8:54.36 10:26.56 10:26.56 11:12.85 11:59.51
    12:46.31 13:33.07 14:19.66 15:06.91 15:54.18 16:41.70 17:29.19 18:16.71
    19:04.20 19:51.52 20:39.37 21:26.87 22:14.49 23:00.89                  
 
Men 50-54 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                   18:08.93  
       33.38  1:09.39  1:45.90  2:22.23  2:58.33  3:34.22  4:09.81  4:45.73
     5:21.60  5:57.52  6:33.68  7:10.07  8:23.14  8:23.14  9:00.19  9:37.12
    10:13.62 10:50.30 11:27.21 12:03.98 12:40.57 13:16.98 13:53.92 14:30.81
    15:07.41 15:43.97 16:20.57 16:57.22 17:33.53 18:08.93                  
  2 Mench, Lee                50 HSAM-SI                       20:02.02  
  3 Foote, David              52 VENTURA-SP                    21:54.87  
       39.67  1:22.97  2:06.86  2:50.72  3:35.09  4:18.94  5:03.30  5:47.03
     6:30.97  7:15.37  7:59.08  8:44.53 10:13.21 10:13.21 10:58.24 11:44.52
    12:29.08 13:14.38 13:59.25 14:43.31 15:27.09 16:10.45 16:53.68 17:37.23
    18:20.24 19:04.06 19:47.69 20:31.52 21:14.79 21:54.87                  
 
Men 55-59 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                    20:12.40  
       39.42  1:21.25  2:02.38  2:44.24  3:25.27  4:05.87  4:46.57  5:26.65
     6:07.23  6:47.64  7:28.24  8:09.20  9:30.40  9:30.40 10:10.75 10:50.85
    11:31.43 12:12.27 12:52.71 13:33.41 14:14.95 14:55.39 15:36.27 16:16.81
    16:57.36 17:38.52 18:19.02 18:59.12 19:37.37 20:12.40                  
  2 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                       21:21.32  
       40.77  1:24.55  2:08.29  2:51.46  3:34.71  4:17.43  5:00.40  5:43.46
     6:26.20  7:08.49  7:50.76  8:33.02  9:57.21  9:57.21 10:39.40 11:21.90
    12:04.17 12:46.71 13:29.20 14:11.90 14:54.28 15:36.90 16:19.69 17:02.66
    17:45.66 18:29.37 19:12.78 19:56.15 20:39.33 21:21.32                  
  3 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                       22:40.04  
       39.40  1:23.87  2:07.94  2:53.00  3:37.99  4:22.52  5:06.71  5:51.20
     6:35.86  7:20.30  8:04.64  8:49.17 10:17.94 10:17.94 11:03.61 11:48.98
    12:33.99 13:20.02 14:07.27 14:53.84 15:40.77 16:26.95 17:13.91 17:59.96
    18:47.31 19:34.92 20:22.19 21:09.32 21:55.93 22:40.04                  
 
Men 60-64 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             61 HBSC-SP                       20:56.03  
       35.33  1:13.03  1:52.02  2:31.80  3:12.64  3:53.97  4:35.46  5:17.80
     6:00.05  6:42.20  7:24.60  8:07.04  9:32.45  9:32.45 10:14.83 10:57.28
    11:40.00 12:22.50 13:05.49 13:47.96 14:31.23 15:14.42 15:58.79 16:41.74
    17:24.79 18:07.89 18:50.54 19:33.39 20:15.87 20:56.03                  
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                  23:00.05  
       41.23  1:25.53  2:10.78  2:55.32  3:41.19  4:26.85  5:12.50  5:57.84
     6:43.61  7:30.14  8:16.88  9:02.70 10:34.53 10:34.53 11:20.51 12:06.82
    12:53.71 13:40.57 14:27.43 15:13.68 15:59.99 16:46.10 17:33.39 18:20.74
    19:07.30 19:54.25 20:41.29 21:28.29 22:15.38 23:00.05                  
  3 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                       23:15.75  
       42.51  1:29.18  2:16.63  3:03.97  3:51.51  4:38.14  5:25.44  6:12.39
     6:59.20  7:45.89  8:32.91  9:20.58 10:54.34 10:54.34 11:40.95 12:27.61
    13:14.57 14:00.97 14:47.40 15:33.87 16:20.38 17:06.92 17:53.30 18:40.22
    19:27.21 20:13.54 20:59.52 21:45.78 22:31.85 23:15.75                  
  4 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                 23:49.90  
       41.95  1:29.98  2:18.37  3:06.60  3:54.38  4:42.36  5:30.41  6:18.24
     7:05.84  7:54.38  8:41.88  9:29.26 11:05.86 11:05.86 11:54.79 12:42.86
    13:30.56 14:18.78 15:06.33 15:53.84 16:40.99 17:28.50 18:16.27 19:04.34
    19:51.77 20:39.80 21:27.86 22:16.09 23:04.49 23:49.90                  
 
Men 65-69 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                  23:08.88  
       40.22  1:25.00  2:11.14  2:58.28  3:44.48  4:31.17  5:16.90  6:02.53
     6:49.10  7:35.08  8:21.98  9:07.98 10:40.53 10:40.53 11:26.65 12:13.29
    13:00.00 13:46.91 14:33.20 15:20.05 16:07.19 16:54.09 17:41.42 18:28.51
    19:15.62 20:02.92 20:50.67 21:37.29 22:24.11 23:08.88                  
  2 Rogic, Alex               66 UNAT-SP                       25:29.20  
       46.11  1:38.37  2:29.83  3:21.15  4:12.30  5:02.76  5:53.83  6:45.36
     7:36.92  8:28.70  9:20.64 10:12.03 11:55.28 11:55.28 12:46.76 13:38.05
    14:29.45 15:21.33 16:12.54 17:04.07 17:55.59 18:46.82 19:38.58 20:29.64
    21:21.16 22:11.27 23:01.36 23:52.02 24:42.83 25:29.20                  
  3 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                       25:31.12  
       44.26  1:36.24  2:28.83  3:21.20  4:13.66  5:05.05  5:55.67  6:46.32
     7:37.59  8:28.36  9:20.36 10:08.88 11:51.93 11:51.93 12:43.74 13:34.64
    14:26.93 15:17.34 16:09.16 17:01.51 17:53.71 18:43.81 19:36.34 20:29.46
    21:21.49 22:13.37 23:04.65 23:55.28 24:46.20 25:31.12                  
 
Men 70-74 1500 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                       28:08.73  
  2 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                       28:19.97  


                                  
 
Event 2  Women 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                   5:39.91  
       34.63  1:14.87  2:00.16  2:44.95  3:33.37  4:23.67  5:01.84  5:39.91
  2 North, Nancy              34 SDSM-SI                        6:00.73  
       41.32  1:26.57  2:12.74  2:55.88  3:50.60  4:45.21  5:23.98  6:00.73
 
Event 2  Women 35-39 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   6:19.96  
       41.06  1:28.47  2:20.72  3:10.06  4:01.80  4:53.29  5:37.81  6:19.96
  2 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       7:29.30  
       45.62  1:41.82  2:41.26  3:40.15  4:43.18  5:49.77  6:39.52  7:29.30
 
Event 2  Women 40-44 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        6:16.98  
       39.06  1:24.11  2:16.42  3:07.15  3:55.76  4:45.30  6:16.98  6:16.98
 
Event 2  Women 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        6:48.13  
       46.06  1:40.48  2:30.71  3:20.52  4:18.08  5:15.02  6:02.04  6:48.13
 
Event 2  Women 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        7:18.56  
       49.29  1:44.22  2:41.43  3:37.44  4:42.26  5:45.71  6:33.49  7:18.56
 
Event 2  Women 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 PIRANHA-PC                     7:54.39  
       52.96  1:53.13  2:56.33  4:01.19  5:05.17  6:10.98  7:03.75  7:54.39
  2 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        8:32.00  
       57.01  2:04.86  3:10.71  4:14.94  5:24.82  6:33.83  7:33.67  8:32.00
  3 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                       11:50.35  
     1:29.26  3:12.36  4:32.95  5:56.61  7:39.58  9:21.83 10:35.50 11:50.35
 
Event 3  Men 30-34 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   4:49.36  
       29.44  1:04.08  1:41.45  2:18.19  3:00.53  3:43.07  4:17.04  4:49.36
 
Event 3  Men 45-49 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        5:56.10  
       38.82  1:24.82  2:14.90  3:01.70  3:48.35  4:34.33  5:16.66  5:56.10
 
Event 3  Men 50-54 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    5:20.00  
       33.07  1:10.99  1:54.85  2:36.88  3:22.96  4:08.25  4:44.39  5:20.00
  2 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             6:33.79  
       44.59  1:33.88  2:23.78  3:14.69  4:09.46  5:03.15  5:48.78  6:33.79
  3 Foote, David              52 VENTURA-SP                     7:02.65  
       47.21  1:47.73  2:44.85  3:36.67  4:37.41  5:37.68  6:21.85  7:02.65
 
Event 3  Men 55-59 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        6:08.69  
       39.72  1:24.77  2:15.15  3:02.98  3:55.22  4:47.13  5:28.53  6:08.69
 
Event 3  Men 60-64 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                  7:15.35  
       49.52  1:45.76  2:45.94  3:45.02  4:44.87  5:43.57  6:30.84  7:15.35
 
Event 3  Men 65-69 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        7:17.33  
       49.09  1:45.84  2:47.57  3:46.25  4:47.13  5:45.27  6:33.56  7:17.33
  2 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        8:04.75  
       52.31  1:58.74  3:02.12  4:07.94  5:12.49  6:18.51  7:11.39  8:04.75
 
Event 3  Men 70-74 400 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              71 ARIZ-AZ                        6:50.22  
       43.15  1:34.27  2:27.95  3:23.16  4:18.87  5:16.05  6:04.10  6:50.22
  2 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        7:45.20  
       49.71  1:48.96  2:54.45  4:39.66  5:26.87  6:00.90  6:53.07  7:45.20
 
Event 4  Women 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   2:51.49  
       38.64  1:22.37  2:06.83  2:51.49                                    
 
Event 4  Women 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                   2:22.87  
       31.78  1:07.17  1:45.16  2:22.87                                    
 
Event 4  Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        2:17.56  
       31.94  1:06.50  1:42.19  2:17.56                                    
  2 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                   2:19.79  
       32.49  1:07.90  1:43.18  2:19.79                                    
  3 North, Nancy              34 SDSM-SI                        2:32.81  
       37.20  1:17.09  1:54.93  2:32.81                                    
  4 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               2:55.51  
       40.44  1:25.92  2:11.55  2:55.51                                    
 
Event 4  Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         2:15.26  
       31.35  1:04.71  1:39.29  2:15.26                                    
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         2:16.76  
       32.26  1:06.37  1:41.24  2:16.76                                    
  3 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        2:21.86  
       33.17  1:09.03  1:45.57  2:21.86                                    
  4 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   2:34.67  
       37.23  1:17.62  1:56.71  2:34.67                                    
  5 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     2:43.23  
       37.39  1:18.02  2:00.47  2:43.23                                    
 
Event 4  Women 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        2:23.73  
       33.48  1:09.14  1:46.22  2:23.73                                    
  2 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     2:34.92  
       35.58  1:14.50  1:55.50  2:34.92                                    
  3 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                        2:38.93  
       33.31  1:12.21  1:55.29  2:38.93                                    
  4 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                        2:51.03  
       37.13  1:21.00  2:07.43  2:51.03                                    
 
Event 4  Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   3:00.76  
     1:27.70  2:14.30  2:43.65  3:00.76                                    
 
Event 4  Women 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         3:07.59  
       44.03  1:31.45  2:20.68  3:07.59                                    
 
Event 4  Women 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             60 TAM-PC                         2:57.24  
       39.89  1:25.73  2:12.20  2:57.24                                    
 
Event 4  Women 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         4:22.31  
     1:04.68  2:10.43  3:17.50  4:22.31                                    
 
Event 4  Women 80-84 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        3:58.86  
       53.19  1:54.45  2:57.79  3:58.86                                    
 
Event 5  Men 19-24 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                   2:06.82  
       30.71  1:03.38  1:36.20  2:06.82                                    
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                   2:33.51  
       33.76  1:11.87  1:52.10  2:33.51                                    
 
Event 5  Men 25-29 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                        2:06.02  
       28.15    59.11  1:32.00  2:06.02                                    
 
Event 5  Men 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                        2:02.78  
       28.04    58.19  1:29.60  2:02.78                                    
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         2:06.38  
       30.00  1:02.09  1:34.65  2:06.38                                    
  3 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        2:14.02  
       31.80  1:06.27  1:40.51  2:14.02                                    
  4 Lowery, Frank             31 HENDERSON-SP                   2:31.42  
       32.26  1:08.35  1:48.75  2:31.42                                    
 
Event 5  Men 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     1:56.42  
       27.02    56.13  1:25.79  1:56.42                                    
  2 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     2:06.10  
       29.06  1:00.53  1:32.91  2:06.10                                    
 
Event 5  Men 40-44 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                         1:58.05  
       27.48    56.92  1:27.03  1:58.05                                    
  2 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                        2:14.70  
       31.64  1:06.25  1:40.55  2:14.70                                    
 
Event 5  Men 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        2:10.49  
       31.72  1:05.19  1:38.26  2:10.49                                    
  2 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                        2:10.53  
       30.02  1:02.74  1:35.83  2:10.53                                    
  3 Buckley, Tim              47 UNAT-SP                        2:14.40  
       31.12  1:05.34  1:40.37  2:14.40                                    
 
Event 5  Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    2:11.42  
       30.25  1:03.03  1:37.32  2:11.42                                    
  2 Mench, Lee                50 HSAM-SI                        2:14.74  
       31.00  1:04.67  1:39.34  2:14.74                                    
  3 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         2:19.46  
       33.34  1:08.07  1:44.25  2:19.46                                    
  4 Fink, Greg                53 UCI-SP                         2:24.91  
       33.21  1:10.32  1:47.90  2:24.91                                    
  5 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                   2:25.25  
       33.43  1:09.96  1:47.67  2:25.25                                    
  6 Foote, David              52 VENTURA-SP                     2:37.18  
       36.61  1:17.64  1:58.80  2:37.18                                    
  7 Singer, Gary              50 UCI-SP                         2:39.59  
       36.22  1:16.60  1:58.83  2:39.59                                    
  8 Lockhart, James           53 HENDERSON-SP                   3:14.94  
       41.54  1:29.48  2:22.74  3:14.94                                    
 
Event 5  Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     2:22.02  
       34.13  1:10.96  1:47.51  2:22.02                                    
  2 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        2:31.07  
       35.50  1:13.76  1:52.74  2:31.07                                    
  3 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                        2:37.08  
       35.32  1:15.09  1:56.85  2:37.08                                    
  4 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        2:38.25  
       35.08  1:15.49  1:58.15  2:38.25                                    
 
Event 5  Men 60-64 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        2:29.25  
       33.52  1:10.93  1:50.06  2:29.25                                    
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   2:50.31  
       38.34  1:20.73  2:04.90  2:50.31                                    
  3 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        2:53.47  
       39.84  1:24.47  2:09.68  2:53.47                                    
  4 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                  3:24.17  
       42.13  1:31.72  2:26.97  3:24.17                                    
 
Event 5  Men 65-69 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               2:18.71  
       31.24  1:06.79  1:43.07  2:18.71                                    
  2 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   2:42.99  
       36.51  1:17.45  2:00.60  2:42.99                                    
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        3:18.66  
       42.11  1:31.75  2:25.88  3:18.66                                    
 
Event 5  Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        2:55.72  
       39.24  1:24.48  2:10.57  2:55.72                                    
  2 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                        3:13.78  
       41.25  1:29.26  2:21.61  3:13.78                                    
  3 O'Brien, Parry            70 SWM-SP                         3:24.32  
       44.14  1:35.74  2:30.63  3:24.32                                    
  4 Rolph, Bob                71 MISSION-SP                     3:39.41  
       47.45  1:40.94  2:38.65  3:39.41                                    
  5 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                   3:48.26  
       46.54  1:43.56  2:45.91  3:48.26                                    
  6 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         3:53.21  
       53.75  1:53.33  2:54.56  3:53.21                                    
 
Event 5  Men 75-79 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               2:51.89  
       38.77  1:23.78  2:08.46  2:51.89                                    
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         3:11.66  
       44.26  1:33.96  2:23.50  3:11.66                                    
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 3:28.98  
       50.54  1:44.61  2:38.04  3:28.98                                    
 
Event 6  Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                     32.64  
  2 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                     40.97  
 
Event 6  Women 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                           32.44  
  2 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                     36.58  
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                     36.63  
  4 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                       38.86  
 
Event 6  Women 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                          34.16  
  2 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                          36.69  
  3 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                       36.88  
  4 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                     37.72  
  5 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                          45.06  
 
Event 6  Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     36.44  
  2 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                          37.68  
 
Event 6  Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uible, Barbara            51 OHIO-OH                          40.06  
 
Event 6  Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                        36.80  
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                          40.89  
 
Event 6  Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                          56.45  
 
Event 6  Women 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         1:13.18  
 
Event 7  Men 19-24 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     28.80  
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     37.07  
 
Event 7  Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Derek           33 PLAY-SP                          26.26  
  2 Cadaval, Manuel           30 LAS VEGAS-SP                     29.26  
  3 Bunker, Morgan            34 LAS VEGAS-SP                     30.25  
 
Event 7  Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ozun, Sabri               39 HENDERSON-SP                     28.87  
  2 Thompson, Gary            37 HENDERSON-SP                     31.42  
  3 Osorio, Gabriel           38 LAS VEGAS-SP                     31.85  
 
Event 7  Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           26.29  
  2 Wasko, Frank              42 NOVA-SP                          27.37  
  3 Jennings, Don             42 HENDERSON-SP                     27.91  
  4 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                          30.59  
  5 Carlsen, Richard          43 MISSION-SP                       33.91  
 
Event 7  Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                          30.31  
  2 Buckley, Tim              47 UNAT-SP                          31.25  
 
Event 7  Men 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mench, Lee                50 HSAM-SI                          32.42  
 
Event 7  Men 55-59 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Campbell, John            55 MISSION-SP                       35.93  
  2 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                          39.98  
 
Event 7  Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                          32.27  
  2 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                          46.07  
 
Event 7  Men 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                          37.45  
  2 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                          50.35  
 
Event 7  Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              71 ARIZ-AZ                          32.96  
  2 O'Brien, Parry            70 SWM-SP                           41.71  
  3 Baker, Donald             71 SDSM-SI                          42.12  
  4 Bond, William             71 ARIZ-AZ                          42.58  
 
Event 7  Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                           46.70  
 
Event 8  Women 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:28.99  
       42.10  1:28.99                                                      
 
Event 8  Women 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                   1:13.21  
       35.54  1:13.21                                                      
  2 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                   1:26.36  
       40.52  1:26.36                                                      
 
Event 8  Women 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              34 SDSM-SI                        1:19.52  
       39.87  1:19.52                                                      
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               1:30.29  
       44.64  1:30.29                                                      
  3 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:36.70  
       45.04  1:36.70                                                      
 
Event 8  Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        1:09.14  
       33.43  1:09.14                                                      
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         1:12.34  
       35.16  1:12.34                                                      
  3 Commons, Trisha           38 DALAND-SP                      1:32.09  
       45.28  1:32.09                                                      
  4 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       1:37.96  
       46.99  1:37.96                                                      
 
Event 8  Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        1:25.49  
       41.54  1:25.49                                                      
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                   1:30.33  
       43.02  1:30.33                                                      
  3 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                        1:31.50  
       43.72  1:31.50                                                      
 
Event 8  Women 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   1:38.80  
     1:38.80  1:38.80                                                      
 
Event 8  Women 65-69 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        2:22.33  
     1:06.79  2:22.33                                                      
 
Event 8  Women 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        1:49.32  
       52.55  1:49.32                                                      
 
Event 9  Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                        1:08.28  
       32.46  1:08.28                                                      
 
Event 9  Men 30-34 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Derek           33 PLAY-SP                          58.85  
       28.24    58.85                                                      
  2 Rinzler, Marcel           31 PLAY-SP                        1:00.28  
       29.14  1:00.28                                                      
  3 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   1:03.00  
       30.37  1:03.00                                                      
 
Event 9  Men 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     1:01.59  
       30.14  1:01.59                                                      
 
Event 9  Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              42 NOVA-SP                        1:08.10  
       33.92  1:08.10                                                      
  2 Jennings, Don             42 HENDERSON-SP                   1:09.47  
       34.47  1:09.47                                                      
  3 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                        1:27.14  
       43.42  1:27.14                                                      
 
Event 9  Men 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  1:03.70  
       31.08  1:03.70                                                      
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        1:19.32  
       39.09  1:19.32                                                      
 
Event 9  Men 50-54 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Singer, Gary              50 UCI-SP                         1:21.97  
       40.08  1:21.97                                                      
 
Event 9  Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                         1:10.32  
       34.34  1:10.32                                                      
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     1:19.89  
       39.87  1:19.89                                                      
 
Event 9  Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   1:40.31  
       50.93  1:40.31                                                      
  2 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        1:41.35  
       50.96  1:41.35                                                      
 
Event 9  Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        1:34.84  
       46.09  1:34.84                                                      
 
Event 9  Men 75-79 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                   1:49.45  
       52.50  1:49.45                                                      
 
Event 10  Mixed 100-119 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:02.68  
     1) Ladd, Courtney 19               2) Adams, Kari 36                 
     3) Magee, Mark 34                  4) Cadaval, Manuel 30             
       36.64  1:09.62  1:35.01  2:02.68                                    
 
Event 10  Mixed 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      1:53.81  
     1) Battin, Carolyn 48              2) Zhan, Mike 34                  
     3) Schneider, Sarah 26             4) Dervishian, Brandon 23         
       26.44    55.74  1:27.94  1:53.81                                    
 -- ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                          DQ  
     1) Fernandez, Dickie 31            2) Nichols, Kory 26               
     3) Martin, Louise 33               4) McCue, Marika 39               
       26.35    51.94  1:23.31       DQ                                    
 
Event 10  Mixed 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:54.18  
     1) Roth, Barry 48                  2) Stites, Jim 45                 
     3) Winslow, Laura 42               4) Pollard, Paula 39              
       26.51    53.51  1:23.70  1:54.18                                    
  2 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:08.32  
     1) Ozun, Sabri 39                  2) Reeve, Pat 49                  
     3) Bloore, Judy 50                 4) Jennings, Don 42               
       36.35  1:03.42  1:39.89  2:08.32                                    
 
Event 10  Mixed 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:16.39  
     1) Lewis, Robert 59                2) Sparr, Patrick 55              
     3) Coggeshall, Nancy 46            4) James, Katy 47                 
       30.69  1:03.03  1:40.64  2:16.39                                    
 
Event 10  Mixed 280-319 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:56.06  
     1) Bond, William 71                2) Johnson, Ron 71                
     3) Bayly, Helen 65                 4) Kinney, Nancy 73               
       38.28  1:19.20  2:07.71  2:56.06                                    
 
Event 11  Mixed 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:07.70  
     1) Hodges, Lesley 27               2) Boodt, Bradley 34              
     3) Bunker, Morgan 34               4) Philippi, Diana 34             
       35.02  1:07.56  1:37.26  2:07.70                                    
 
Event 11  Mixed 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:32.93  
     1) Rauch, Will 68                  2) Caldwell, Carol 55             
     3) Holder, Richard 58              4) Cremen, Lynn 53                
       38.58  1:21.53  1:59.23  2:32.93                                    
  2 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:39.14  
     1) Bloore, Judy 50                 2) Pyle, Edwin 53                 
     3) Battin, Carolyn 48              4) Schiffman, Bob 50              
       48.13  1:32.68  2:03.87  2:39.14                                    
 
Event 12  Women 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   3:29.65  
       47.00  1:40.04  2:34.30  3:29.65                                    
 
Event 12  Women 25-29 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Sarah          26 HENDERSON-SP                   2:48.41  
       39.03  1:21.82  2:04.75  2:48.41                                    
 
Event 12  Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        2:46.72  
       38.27  1:19.89  2:02.58  2:46.72                                    
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               3:24.53  
       47.91  1:41.00  2:33.09  3:24.53                                    
 
Event 12  Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        3:01.56  
       41.41  1:27.54  2:14.48  3:01.56                                    
  2 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   3:15.55  
       47.20  1:36.91  2:26.52  3:15.55                                    
  3 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     3:16.15  
       45.99  1:35.41  2:25.85  3:16.15                                    
 
Event 12  Women 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        2:59.40  
       41.30  1:26.56  2:12.39  2:59.40                                    
 
Event 12  Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 SCAQ-SP                        2:57.06  
       40.47  1:24.61  2:10.60  2:57.06                                    
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                   3:30.77  
       44.57  1:37.72  2:33.80  3:30.77                                    
 
Event 12  Women 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       2:59.48  
       41.22  1:26.96  2:13.11  2:59.48                                    
 
Event 12  Women 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        6:37.64  
     1:33.96  3:17.80  5:00.54  6:37.64                                    
 
Event 12  Women 80-84 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        5:53.95  
     1:19.38  2:49.69  4:21.46  5:53.95                                    
 
Event 13  Men 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   2:44.84  
       37.63  1:19.12  2:00.36  2:44.84                                    
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         2:47.20  
       37.92  1:20.32  2:04.18  2:47.20                                    
  3 Lowery, Frank             31 HENDERSON-SP                   2:54.12  
       38.74  1:22.25  2:07.73  2:54.12                                    
 
Event 13  Men 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     2:45.60  
       37.97  1:19.91  2:03.03  2:45.60                                    
 
Event 13  Men 40-44 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                        2:50.16  
       37.92  1:20.15  2:04.49  2:50.16                                    
  2 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                        3:18.76  
       46.57  1:37.89  2:29.49  3:18.76                                    
 
Event 13  Men 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        2:45.72  
       38.39  1:21.16  2:03.75  2:45.72                                    
 
Event 13  Men 50-54 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    2:45.54  
       39.01  1:20.79  2:03.22  2:45.54                                    
  2 McCAULEY, Wayne           54 SLUG-SP                        3:05.43  
       40.84  1:26.62  2:14.95  3:05.43                                    
  3 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             3:14.26  
       45.24  1:34.90  2:25.05  3:14.26                                    
 
Event 13  Men 55-59 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                         2:40.90  
       37.29  1:18.68  1:59.71  2:40.90                                    
  2 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        3:11.86  
       42.20  1:31.57  2:22.33  3:11.86                                    
  3 Holder, Richard           58 LAS VEGAS-SP                   3:34.22  
       48.09  1:42.35  2:38.49  3:34.22                                    
 
Event 13  Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Haraszti, Tex             61 HBSC-SP                        3:03.85  
       41.01  1:27.91  2:14.70  3:03.85                                    
  2 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        3:04.06  
       41.08  1:28.17  2:15.71  3:04.06                                    
  3 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                  3:42.29  
       52.31  1:48.88  2:46.35  3:42.29                                    
 
Event 13  Men 65-69 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        3:33.39  
       49.26  1:44.98  2:41.40  3:33.39                                    
  2 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        4:12.59  
       56.58  2:02.39  3:09.24  4:12.59                                    
 
Event 13  Men 70-74 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        3:35.11  
       47.51  1:42.35  2:39.12  3:35.11                                    
  2 Bond, William             71 ARIZ-AZ                        4:24.28  
       57.81  2:03.04  3:15.99  4:24.28                                    
 
Event 13  Men 75-79 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               3:43.54  
       49.43  1:46.93  2:46.59  3:43.54                                    
  2 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                   3:56.56  
       53.85  1:53.67  2:55.19  3:56.56                                    
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 5:51.53  
     1:20.82  2:53.78  4:27.65  5:51.53                                    
 
Event 14  Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Sarah          26 HENDERSON-SP                     29.25  
  2 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                     33.10  
 
Event 14  Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                          29.61  
 
Event 14  Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                          28.12  
  2 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                           28.89  
  3 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                          30.13  
  4 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                       35.12  
 
Event 14  Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                          30.90  
  2 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                          31.27  
  3 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                       31.65  
  4 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                          35.54  
 
Event 14  Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     31.73  
  2 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                          32.14  
  3 James, Katy               47 ARIZ-AZ                          35.88  
 
Event 14  Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Uible, Barbara            51 OHIO-OH                          33.91  
 
Event 14  Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ridout, Nancy             60 TAM-PC                           33.32  
  2 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                        33.80  
 
Event 14  Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                          50.63  
 
Event 14  Women 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                           57.92  
 
Event 14  Women 80-84 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                          53.55  
 
Event 15  Men 19-24 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     26.64  
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     31.18  
 
Event 15  Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                          25.56  
 
Event 15  Men 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Robinson, Derek           33 PLAY-SP                          24.99  
  2 Cadaval, Manuel           30 LAS VEGAS-SP                     25.39  
  3 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                          26.14  
  4 Menzel, Todd              30 TYR-MN                           27.29  
 
Event 15  Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Gary            37 HENDERSON-SP                     28.77  
 
Event 15  Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           24.33  
  2 Jennings, Don             42 HENDERSON-SP                     25.38  
  3 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                          26.52  
  4 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                          29.36  
  5 Carlsen, Richard          43 MISSION-SP                       29.92  
 
Event 15  Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                          25.58  
 
Event 15  Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mench, Lee                50 HSAM-SI                          27.46  
  2 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                           28.00  
  3 Fink, Greg                53 UCI-SP                           28.91  
  4 Singer, Gary              50 UCI-SP                           30.80  
  5 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                     35.28  
  6 Lockhart, James           53 HENDERSON-SP                     41.10  
 
Event 15  Men 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                           29.16  
  2 Campbell, John            55 MISSION-SP                       31.04  
  3 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                          31.32  
  4 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                          31.90  
  5 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                          32.19  
  6 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                          36.02  
 
Event 15  Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                    40.25  
 
Event 15  Men 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP                 27.05  
  2 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                     33.62  
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                          36.13  
 
Event 15  Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                          32.46  
  2 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                          33.58  
  3 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                          34.84  
  4 Bond, William             71 ARIZ-AZ                          36.66  
  5 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                          37.55  
  6 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                     39.86  
  7 Schofield, Steven         70 SWM-SP                           42.90  
 
Event 15  Men 75-79 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                           38.14  
 
Event 16  Women 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                   1:12.21  
       33.86  1:12.21                                                      
 
Event 16  Women 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         1:12.49  
       33.99  1:12.49                                                      
  2 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   1:22.36  
       38.55  1:22.36                                                      
  3 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       1:39.61  
       43.79  1:39.61                                                      
 
Event 16  Women 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                        1:31.69  
       41.65  1:31.69                                                      
 
Event 16  Women 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   1:47.27  
       48.97  1:47.27                                                      
 
Event 16  Women 55-59 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         1:57.73  
       55.54  1:57.73                                                      
 
Event 16  Women 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        1:33.24  
       43.35  1:33.24                                                      
 
Event 16  Women 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        3:08.59  
     1:30.47  3:08.59                                                      
 
Event 17  Men 19-24 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                   1:05.08  
       30.38  1:05.08                                                      
 
Event 17  Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           31 PLAY-SP                          58.42  
       27.28    58.42                                                      
  2 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                     59.70  
       28.01    59.70                                                      
  3 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                          59.95  
       27.67    59.95                                                      
  4 Bunker, Morgan            34 LAS VEGAS-SP                   1:07.26  
       31.29  1:07.26                                                      
 
Event 17  Men 35-39 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                       57.77  
       27.53    57.77                                                      
 
Event 17  Men 40-44 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Wasko, Frank              42 NOVA-SP                             DQ  
       30.12       DQ                                                      
 
Event 17  Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        1:05.75  
       31.63  1:05.75                                                      
 
Event 17  Men 50-54 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             1:23.30  
       40.04  1:23.30                                                      
 
Event 17  Men 60-64 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                  1:41.68  
       46.89  1:41.68                                                      
 
Event 17  Men 65-69 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        1:32.87  
       47.45  1:32.87                                                      
 
Event 17  Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              71 ARIZ-AZ                        1:22.51  
       37.38  1:22.51                                                      
  2 O'Brien, Parry            70 SWM-SP                         1:56.45  
       55.26  1:56.45                                                      
 
Event 17  Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:48.17  
       48.90  1:48.17                                                      
 
Event 18  Women 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                   2:41.19  
       38.18  1:18.79  2:00.86  2:41.19                                    
 
Event 18  Women 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              34 SDSM-SI                        2:43.16  
       40.41  1:22.33  2:03.24  2:43.16                                    
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               3:10.58  
       45.61  1:34.38  2:23.28  3:10.58                                    
 
Event 18  Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 RMM-CO                         2:31.93  
       35.69  1:14.10  1:52.96  2:31.93                                    
  2 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        3:26.06  
       31.88  1:34.00  2:29.70  3:26.06                                    
  3 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       3:42.33  
       49.96  1:46.04  2:44.68  3:42.33                                    
 
Event 18  Women 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                   3:02.71  
       43.70  1:30.26  2:17.33  3:02.71                                    
 
Event 18  Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        3:07.78  
       44.31  1:32.49  2:20.81  3:07.78                                    
  2 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                        3:24.04  
       46.88  1:38.60  2:32.44  3:24.04                                    
 
Event 18  Women 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   3:58.46  
       52.88  1:48.51  3:35.25  3:58.46                                    
 
Event 18  Women 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        5:16.83  
     1:31.58  2:31.80  3:48.07  5:16.83                                    
 
Event 18  Women 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        3:54.47  
       55.46  1:54.83  2:55.27  3:54.47                                    
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        5:12.83  
     1:15.57  2:35.00  3:54.46  5:12.83                                    
 
Event 18  Women 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         5:50.68  
     1:22.59  2:52.05  4:22.02  5:50.68                                    
 
Event 19  Men 30-34 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           31 PLAY-SP                        2:12.69  
       31.65  1:05.70  1:39.52  2:12.69                                    
 
Event 19  Men 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     2:25.70  
       34.26  1:10.86  1:48.62  2:25.70                                    
 
Event 19  Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                        3:04.51  
       45.25  1:32.92  2:20.62  3:04.51                                    
 -- Wasko, Frank              42 NOVA-SP                             DQ  
       36.42  1:15.61  1:54.16       DQ                                    
 
Event 19  Men 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  2:24.16  
       35.26  1:12.30  1:48.78  2:24.16                                    
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        2:52.67  
       42.03  1:26.40  2:10.52  2:52.67                                    
 
Event 19  Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52 VENTURA-SP                     2:20.86  
       33.79  1:08.82  1:44.57  2:20.86                                    
  2 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                   2:44.83  
       39.38  1:20.91  2:03.63  2:44.83                                    
  3 Foote, David              52 VENTURA-SP                     3:11.43  
       45.74  1:34.77  2:23.74  3:11.43                                    
 
Event 19  Men 55-59 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                         2:40.35  
       37.56  1:17.13  1:58.84  2:40.35                                    
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     2:54.13  
       41.70  1:29.73  2:13.12  2:54.13                                    
 
Event 19  Men 60-64 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   3:36.46  
       51.88  1:46.10  2:42.26  3:36.46                                    
 
Event 19  Men 65-69 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   3:26.72  
       48.98  1:41.81  2:35.99  3:26.72                                    
 
Event 19  Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        3:24.65  
       48.97  1:41.24  2:34.37  3:24.65                                    
  2 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        3:54.20  
       53.47  1:54.28  2:56.64  3:54.20                                    
 
Event 19  Men 75-79 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                   3:57.26  
       54.44  1:56.18  2:57.37  3:57.26                                    
  2 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 4:53.06  
     1:13.69  2:28.98  3:42.00  4:53.06                                    
 
Event 20  Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:27.87  
       39.92  1:27.87                                                      
 
Event 20  Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schneider, Sarah          26 HENDERSON-SP                   1:12.03  
       34.97  1:12.03                                                      
  2 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                   1:24.72  
       38.51  1:24.72                                                      
 
Event 20  Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        1:11.75  
       35.14  1:11.75                                                      
  2 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:35.00  
       42.20  1:35.00                                                      
 
Event 20  Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         1:14.07  
       34.32  1:14.07                                                      
  2 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        1:16.02  
       36.54  1:16.02                                                      
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   1:23.44  
       40.11  1:23.44                                                      
  4 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     1:24.84  
       40.48  1:24.84                                                      
 
Event 20  Women 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        1:17.45  
       37.24  1:17.45                                                      
  2 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        1:19.04  
       37.16  1:19.04                                                      
  3 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                   1:26.51  
       39.20  1:26.51                                                      
  4 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     1:28.19  
       41.32  1:28.19                                                      
  5 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                        1:36.51  
       48.54  1:36.51                                                      
 
Event 20  Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                   1:21.53  
       38.50  1:21.53                                                      
  2 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        1:28.16  
       41.54  1:28.16                                                      
  3 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                   1:29.72  
       41.24  1:29.72                                                      
  4 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                        1:36.96  
       45.33  1:36.96                                                      
 
Event 20  Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       1:13.42  
       34.61  1:13.42                                                      
  2 Uible, Barbara            51 OHIO-OH                        1:33.61  
       42.36  1:33.61                                                      
 
Event 20  Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         1:48.77  
       54.50  1:48.77                                                      
 
Event 20  Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                      1:30.69  
       40.45  1:30.69                                                      
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        1:32.57  
       43.09  1:32.57                                                      
 
Event 20  Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        2:28.02  
     1:00.38  2:28.02                                                      
 
Event 20  Women 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 PIRANHA-PC                     1:37.55  
       45.05  1:37.55                                                      
  2 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        1:49.81  
       51.50  1:49.81                                                      
  3 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        2:42.35  
     1:19.87  2:42.35                                                      
 
Event 20  Women 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         2:46.93  
     1:20.60  2:46.93                                                      
 
Event 21  Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                   1:20.43  
       37.83  1:20.43                                                      
 
Event 21  Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                        1:06.27  
       30.67  1:06.27                                                      
 
Event 21  Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rinzler, Marcel           31 PLAY-SP                        1:01.25  
       27.62  1:01.25                                                      
  2 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   1:08.69  
       32.12  1:08.69                                                      
  3 Lowery, Frank             31 HENDERSON-SP                   1:10.44  
       33.36  1:10.44                                                      
  4 Bunker, Morgan            34 LAS VEGAS-SP                   1:12.07  
       32.92  1:12.07                                                      
  5 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        1:13.67  
       34.71  1:13.67                                                      
 
Event 21  Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Wasko, Frank              42 NOVA-SP                        1:07.38  
       30.94  1:07.38                                                      
  2 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                        1:10.92  
       33.59  1:10.92                                                      
  3 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                        1:12.74  
       36.06  1:12.74                                                      
 
Event 21  Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                        1:07.00  
       32.28  1:07.00                                                      
  2 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  1:07.89  
       31.37  1:07.89                                                      
 
Event 21  Men 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    1:09.80  
       33.32  1:09.80                                                      
  2 Mench, Lee                50 HSAM-SI                        1:12.12  
       35.25  1:12.12                                                      
  3 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         1:12.18  
       33.69  1:12.18                                                      
  4 Singer, Gary              50 UCI-SP                         1:20.91  
       36.55  1:20.91                                                      
  5 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             1:21.34  
       37.45  1:21.34                                                      
 
Event 21  Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                         1:07.23  
       32.49  1:07.23                                                      
  2 Burns, Richard            59 TAM-PC                         1:14.33  
       33.24  1:14.33                                                      
  3 Campbell, John            55 MISSION-SP                     1:22.01  
       37.59  1:22.01                                                      
  4 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        1:22.51  
       38.99  1:22.51                                                      
  5 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                        1:26.42  
       39.80  1:26.42                                                      
 
Event 21  Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        1:16.65  
       35.35  1:16.65                                                      
 
Event 21  Men 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               1:12.51  
       34.15  1:12.51                                                      
 
Event 21  Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        1:34.27  
       46.21  1:34.27                                                      
  2 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         2:14.42  
     1:05.12  2:14.42                                                      
 
Event 21  Men 75-79 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:32.23  
       42.44  1:32.23                                                      
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         1:43.32  
       48.67  1:43.32                                                      
 
Event 22  Women 100-119 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:25.25  
       35.41  1:20.33  1:53.04  2:25.25                                    
 
Event 22  Women 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:10.27  
     1) McCue, Marika 39                2) Martin, Louise 33              
     3) Pollard, Paula 39               4) Winslow, Laura 42              
       31.48    46.84  1:06.53  2:10.27                                    
  2 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:28.02  
     1) Reeve, Pat 49                   2) Battin, Carolyn 48             
     3) Barry, Robin 35                 4) Schneider, Sarah 26            
       41.56  1:17.82  1:55.97  2:28.02                                    
 
Event 22  Women 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     3:26.02  
     1) Kinney, Nancy 73                2) James, Katy 47                 
     3) Bayly, Helen 65                 4) Coggeshall, Nancy 46           
       53.63  1:40.91  2:48.61  3:26.02                                    
 
Event 23  Men 120-159 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   1:58.09  
     1) Magee, Mark 34                  2) Boodt, Bradley 34              
     3) Bunker, Morgan 34               4) Cadaval, Manuel 30             
       30.21  1:03.54  1:33.19  1:58.09                                    
  2 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:01.24  
     1) Nichols, Kory 26                2) Roth, Barry 48                 
     3) Stites, Jim 45                  4) Fernandez, Dickie 31           
       31.42  1:05.41  1:35.22  2:01.24                                    
  3 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:17.25  
     1) Zhan, Mike 34                   2) Schiffman, Bob 50              
     3) Thompson, Gary 37               4) Donoghue, Jansen 24            
       30.97  1:15.07  1:46.94  2:17.25                                    
 
Event 23  Men 160-199 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 MISSION VIEJO NADADORES-SP  'A'                             2:35.52  
     1) Campbell, John 55               2) Moore, Mark 44                 
     3) Carlsen, Richard 43             4) Rolph, Bob 71                  
       40.81  1:20.18  1:54.32  2:35.52                                    
 
Event 23  Men 200-239 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                        DQ  
     1) Osorio, Gabriel 38              2) Butler, Walter 70              
     3) Rauch, Will 68                  4) Holder, Richard 58             
       52.67  1:07.42  1:35.37       DQ                                    
 
Event 23  Men 240-279 200 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:40.55  
     1) Johnson, Ron 71                 2) Lewis, Robert 59               
     3) Whitten, Phillip 59             4) Sparr, Patrick 55              
       49.82  1:31.73  2:08.83  2:40.55                                    
 
Event 24  Mixed 120-159 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      5:05.55  
     1) Pyle, Edwin 53                  2) Barry, Robin 35                
     3) Schneider, Sarah 26             4) Lowery, Frank 31               
       31.32  1:06.93  1:49.81  5:05.55  5:42.44  5:05.55                  
 
Event 24  Mixed 160-199 400 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      5:38.90  
     1) Bloore, Judy 50                 2) Zhan, Mike 34                  
     3) Lockhart, James 53              4) Reeve, Pat 49                  
       41.78  1:28.42  4:53.11  5:38.90  5:38.90                           



UCI-Masters(Univ of CA-Irvine) 
                 10th Annual Holiday Invitational & SW Zone Ch                 
                  December 13-15, 2002 at UNLV, LasVegas, NV                   
                                    Results                                    
 
Event 25  Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                   5:08.28  
       34.61  1:12.46  1:51.42  2:30.95  3:10.09  3:49.97  4:29.64  5:08.28
 
Event 25  Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               5:59.46  
       41.70  1:26.70  2:12.55  2:58.33  3:44.16  4:30.30  5:15.83  5:59.46
 
Event 25  Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         4:45.60  
       34.33  1:10.66  1:46.73  2:22.20  2:56.74  3:32.11  4:08.51  4:45.60
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         4:50.67  
       33.59  1:09.36  1:45.46  2:22.37  2:58.95  3:36.40  4:13.53  4:50.67
  3 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        4:56.97  
       34.15  1:10.64  1:47.80  2:25.29  3:03.05  3:41.09  4:19.26  4:56.97
  4 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   5:31.57  
       38.04  1:20.05  2:02.65  2:45.97  3:29.01  4:11.69  4:52.40  5:31.57
  5 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   5:45.01  
       41.22  1:25.27  2:09.56  2:53.35  3:36.44  4:19.77  5:03.12  5:45.01
  6 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       6:27.47  
       39.94  1:25.13  2:12.37  3:00.58  3:51.99  4:43.07  5:35.30  6:27.47
 
Event 25  Women 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     5:38.63  
       35.88  1:16.38  1:59.09  2:42.82  3:27.00  4:11.20  4:55.55  5:38.63
 
Event 25  Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                   5:31.00  
       36.46  1:16.94  1:58.95  2:41.37  3:24.03  4:07.11  4:49.99  5:31.00
 
Event 25  Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   6:13.27  
       41.03  1:27.43  2:16.30  3:03.54  3:50.89  4:38.18  5:26.42  6:13.27
 
Event 25  Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         6:41.37  
       45.41  1:35.35  2:26.19  3:17.80  4:10.40  5:02.02  5:53.11  6:41.37
 
Event 25  Women 80-84 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        8:19.49  
       55.53  1:56.73  2:59.28  4:03.49  5:08.08  6:12.39  7:18.11  8:19.49
 
Event 26  Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                   4:40.46  
       32.46  1:06.93  1:42.02  2:17.75  2:54.09  3:30.19  4:06.98  4:40.46
 
Event 26  Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   4:14.92  
       29.60  1:01.42  1:33.35  2:05.62  2:37.45  3:09.83  3:42.79  4:14.92
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         4:25.75  
       30.91  1:04.00  1:37.80  2:11.85  2:45.68  3:19.67  3:53.70  4:25.75
  3 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                        4:26.23  
       29.99  1:02.31  1:35.73  2:09.47  2:43.56  3:17.74  3:52.69  4:26.23
  4 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        4:43.03  
       31.18  1:05.85  1:41.23  2:17.35  2:53.78  3:30.47  4:07.22  4:43.03
 
Event 26  Men 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     4:06.87  
       28.45    59.06  1:30.37  2:02.02  2:33.62  3:05.15  3:36.35  4:06.87
  2 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     4:25.24  
       30.49  1:03.20  1:36.71  2:10.60  2:44.83  3:19.22  3:52.72  4:25.24
  3 Osorio, Gabriel           38 LAS VEGAS-SP                   5:11.99  
       37.93  1:17.35  1:56.24  2:35.38  3:14.43  3:54.05  4:33.18  5:11.99
 
Event 26  Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                        4:55.56  
       33.23  1:10.33  1:47.97  2:26.12  3:04.12  3:41.53  4:18.83  4:55.56
  2 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                        6:09.92  
       42.75  1:29.34  2:16.77  3:05.60  3:53.91  4:41.07  5:26.01  6:09.92
 
Event 26  Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        4:36.95  
       32.45  1:06.88  1:41.97  2:17.35  2:52.60  3:28.18  4:03.48  4:36.95
  2 Buckley, Tim              47 UNAT-SP                        4:44.14  
       32.42  1:08.06  1:44.42  2:20.82  2:57.32  3:33.63  4:09.52  4:44.14
 
Event 26  Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         5:00.49  
       34.14  1:11.60  1:49.88  2:28.12  3:06.42  3:45.00  4:23.42  5:00.49
  2 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                   5:04.66  
       34.27  1:12.51  1:51.94  2:32.08  3:10.82  3:49.43  4:27.68  5:04.66
  3 Fink, Greg                53 UCI-SP                         5:14.74  
       36.60  1:16.08  1:57.01  2:38.02  3:17.58  3:56.70  4:36.60  5:14.74
  4 Foote, David              52 VENTURA-SP                     5:17.95  
       36.49  1:16.62  1:57.96  2:39.79  3:20.20  4:00.54  4:40.32  5:17.95
  5 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             5:54.88  
       40.02  1:23.86  2:08.31  2:53.03  3:38.48  4:24.15  5:10.76  5:54.88
 
Event 26  Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     5:04.51  
       35.56  1:14.41  1:54.57  2:34.43  3:13.35  3:51.80  4:28.86  5:04.51
  2 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        5:16.39  
       37.62  1:17.85  1:57.77  2:38.14  3:18.18  3:58.09  4:37.65  5:16.39
  3 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                        5:25.09  
       37.90  1:19.24  2:00.89  2:42.09  3:23.55  4:05.09  4:45.60  5:25.09
 
Event 26  Men 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        5:56.69  
       40.77  1:25.34  2:11.18  2:57.46  3:43.21  4:28.50  5:14.09  5:56.69
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   6:03.15  
       41.03  1:24.35  2:09.09  2:54.43  3:41.24  4:28.38  5:16.80  6:03.15
  3 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                  6:03.99  
       40.77  1:26.13  2:12.59  2:59.12  3:46.75  4:34.15  5:20.97  6:03.99
  4 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                  7:32.23  
       48.80  1:43.68  2:41.95  3:40.29  4:38.60  5:37.19  6:37.21  7:32.23
 
Event 26  Men 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   5:47.49  
       40.01  1:23.84  2:08.30  2:52.59  3:37.32  4:22.19  5:06.41  5:47.49
  2 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        6:10.91  
       42.65  1:30.58  2:19.68  3:08.99  3:56.95  4:43.95  5:28.76  6:10.91
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        6:59.96  
       44.08  1:35.92  2:30.83  3:24.94  4:19.71  5:15.03  6:08.89  6:59.96
 
Event 26  Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        6:29.39  
       40.88  1:26.96  2:18.25  3:08.87  4:00.37  4:51.24  5:41.16  6:29.39
  2 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        6:29.76  
       45.41  1:35.85  2:26.87  3:17.98  4:09.00  4:59.40  5:47.17  6:29.76
  3 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                        7:02.44  
       42.91  1:33.62  2:26.91  3:22.49  4:18.63  5:13.98  6:09.05  7:02.44
  4 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         8:32.65  
     1:00.28  2:05.71  3:10.87  4:16.98  5:22.56  6:27.53  7:30.87  8:32.65
 
Event 26  Men 75-79 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               6:11.69  
       39.45  1:24.56  2:11.52  2:59.70  3:48.74  4:36.81  5:24.79  6:11.69
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         6:49.69  
       46.17  1:39.14  2:32.05  3:24.71  4:16.81  5:07.69  6:00.07  6:49.69
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 7:31.22  
       53.43  1:52.37  2:52.57  3:51.32  4:48.68  5:45.11  6:38.47  7:31.22
 
Event 27  Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                     43.91  
 
Event 27  Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                          35.07  
 
Event 27  Women 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                          38.49  
  2 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                       43.48  
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                     44.28  
 
Event 27  Women 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                          38.47  
  2 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                          44.34  
  3 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                          44.60  
  4 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                     45.01  
 
Event 27  Women 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 SCAQ-SP                          37.44  
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                     42.07  
  3 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     42.31  
  4 James, Katy               47 ARIZ-AZ                          46.59  
  5 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                          49.26  
 
Event 27  Women 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                         38.08  
  2 Cremen, Lynn              53 LAS VEGAS-SP                     57.87  
 
Event 27  Women 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Carol           55 LAS VEGAS-SP                     59.97  
 
Event 27  Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        1:15.06  
 
Event 28  Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     39.83  
 
Event 28  Men 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                     32.98  
  2 Lowery, Frank             31 HENDERSON-SP                     34.91  
 
Event 28  Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                          38.73  
 
Event 28  Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                          34.09  
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                          34.25  
 
Event 28  Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCAULEY, Wayne           54 SLUG-SP                          35.29  
  2 Liotta, Bob               51 ARIZ-AZ                          35.58  
  3 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                     36.92  
  4 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                     44.55  
 
Event 28  Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                           33.24  
  2 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                          37.63  
  3 Campbell, John            55 MISSION-SP                       39.81  
  4 Holder, Richard           58 LAS VEGAS-SP                     41.41  
  5 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                          42.10  
 
Event 28  Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                          38.14  
 
Event 28  Men 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                          51.68  
 
Event 28  Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                          41.79  
  2 Bond, William             71 ARIZ-AZ                          49.30  
  3 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         1:05.96  
 
Event 28  Men 75-79 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                     47.88  
 
Event 28  Men 80-84 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Johnston, William         84 WCM-PC                              DQ  
 
Event 29  Women 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:20.31  
       37.13  1:20.31                                                      
 
Event 29  Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        1:03.53  
       30.56  1:03.53                                                      
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               1:18.64  
       38.43  1:18.64                                                      
  3 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:28.92  
       38.73  1:28.92                                                      
 
Event 29  Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        1:01.27  
       29.99  1:01.27                                                      
  2 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         1:02.97  
       29.90  1:02.97                                                      
  3 Adams, Kari               36 LAS VEGAS-SP                   1:12.60  
       35.53  1:12.60                                                      
  4 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     1:15.59  
       36.02  1:15.59                                                      
 
Event 29  Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        1:07.51  
       32.89  1:07.51                                                      
  2 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        1:10.18  
       34.20  1:10.18                                                      
  3 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                        1:11.31  
       33.15  1:11.31                                                      
  4 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                     1:11.47  
       34.12  1:11.47                                                      
  5 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                        1:14.35  
       35.11  1:14.35                                                      
  6 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                        1:15.44  
       36.22  1:15.44                                                      
 
Event 29  Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                        1:13.03  
       34.22  1:13.03                                                      
 
Event 29  Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   1:22.52  
       39.19  1:22.52                                                      
  2 Cremen, Lynn              53 LAS VEGAS-SP                   1:51.80  
       52.49  1:51.80                                                      
 
Event 29  Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Caldwell, Carol           55 LAS VEGAS-SP                   1:44.96  
       50.60  1:44.96                                                      
 
Event 29  Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                      1:19.52  
       37.22  1:19.52                                                      
  2 Ridout, Nancy             60 TAM-PC                         1:29.97  
       33.23  1:29.97                                                      
 
Event 29  Women 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        1:40.51  
       47.34  1:40.51                                                      
 
Event 29  Women 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OSB-SP                         1:57.27  
       57.85  1:57.27                                                      
 
Event 29  Women 80-84 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                        1:54.00  
       52.24  1:54.00                                                      
 
Event 30  Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     59.39  
       28.25    59.39                                                      
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                   1:07.08  
       31.53  1:07.08                                                      
 
Event 30  Men 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                          57.27  
       27.25    57.27                                                      
  2 Baysinger, Tyler          29 ARIZ-AZ                          58.21  
       26.59    58.21                                                      
 
Event 30  Men 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Cadaval, Manuel           30 LAS VEGAS-SP                     56.52  
       26.97    56.52                                                      
  2 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                          57.46  
       28.13    57.46                                                      
  3 Menzel, Todd              30 TYR-MN                           59.85  
       28.97    59.85                                                      
 
Event 30  Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           53.69  
       25.89    53.69                                                      
  2 Steinbrinck, Scott        42 UNAT-SP                          58.54  
       28.59    58.54                                                      
  3 Carlsen, Richard          43 MISSION-SP                     1:06.85  
       31.58  1:06.85                                                      
 -- Jennings, Don             42 HENDERSON-SP                        DQ  
       27.43       DQ                                                      
 
Event 30  Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                          57.67  
       27.64    57.67                                                      
  2 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                          57.95  
       28.92    57.95                                                      
 
Event 30  Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                      59.98  
       28.98    59.98                                                      
  2 Gruber, Glenn             53 CPM-SP                         1:02.24  
       30.18  1:02.24                                                      
  3 Fink, Greg                53 UCI-SP                         1:05.28  
       31.91  1:05.28                                                      
  4 Singer, Gary              50 UCI-SP                         1:09.78  
       32.53  1:09.78                                                      
  5 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                   1:26.17  
       41.88  1:26.17                                                      
 
Event 30  Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                         1:01.75  
       29.52  1:01.75                                                      
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                     1:04.51  
       31.94  1:04.51                                                      
  3 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        1:07.66  
       32.85  1:07.66                                                      
  4 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        1:09.47  
       33.32  1:09.47                                                      
  5 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                        1:10.62  
       34.17  1:10.62                                                      
  6 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                        1:21.66  
       38.48  1:21.66                                                      
 
Event 30  Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        1:05.13  
       30.73  1:05.13                                                      
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   1:16.45  
       37.06  1:16.45                                                      
  3 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                        1:20.48  
       39.16  1:20.48                                                      
  4 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                  1:30.08  
       41.06  1:30.08                                                      
 
Event 30  Men 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               1:01.36  
       29.61  1:01.36                                                      
  2 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                   1:13.98  
       35.75  1:13.98                                                      
  3 Mitchell, Tom             69 UNAT-SP                        1:25.32  
       40.68  1:25.32                                                      
 
Event 30  Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        1:14.29  
       34.87  1:14.29                                                      
  2 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                        1:16.02  
       36.65  1:16.02                                                      
  3 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        1:22.66  
       17.98  1:22.66                                                      
  4 Wolle, Jordan             74 SDSM-SI                        1:27.30  
       40.93  1:27.30                                                      
  5 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                   1:33.41  
       43.69  1:33.41                                                      
  6 Rolph, Bob                71 MISSION-SP                     1:35.28  
       42.78  1:35.28                                                      
  7 Schofield, Steven         70 SWM-SP                         1:40.44  
       48.12  1:40.44                                                      
  8 Bond, William             71 ARIZ-AZ                        1:49.18  
       47.51  1:49.18                                                      
 
Event 30  Men 75-79 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:15.72  
       35.12  1:15.72                                                      
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         1:25.77  
       40.82  1:25.77                                                      
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 1:36.46  
       47.17  1:36.46                                                      
 
Event 31  Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                       3:45.26  
       49.81  1:47.80  2:48.28  3:45.26                                    
 
Event 31  Women 55-59 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         4:39.76  
       58.86  2:09.35  3:24.30  4:39.76                                    
 
Event 31  Women 60-64 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        3:38.89  
       47.24  1:43.22  2:41.71  3:38.89                                    
 
Event 31  Women 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               73 PIRANHA-PC                     3:59.42  
       53.94  1:55.10  2:58.12  3:59.42                                    
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        6:34.40  
     1:29.06  3:08.82  4:52.39  6:34.40                                    
 
Event 32  Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   2:12.65  
       29.64  1:03.00  1:37.61  2:12.65                                    
  2 O'Malley, Rob             31 UNAT-SP                        2:16.77  
       30.24  1:04.95  1:40.59  2:16.77                                    
 
Event 32  Men 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                     2:07.86  
       29.16  1:01.73  1:34.30  2:07.86                                    
 
Event 32  Men 45-49 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        2:27.63  
       34.30  1:13.20  1:50.33  2:27.63                                    
  2 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  2:31.87  
       35.16  1:13.53  1:51.75  2:31.87                                    
  3 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        3:00.94  
       39.97  1:27.37  2:15.22  3:00.94                                    
 
Event 32  Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52 VENTURA-SP                     2:21.86  
       31.60  1:08.33  1:44.58  2:21.86                                    
  2 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             3:26.70  
       45.99  1:39.70  2:34.85  3:26.70                                    
 
Event 32  Men 65-69 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        3:26.89  
       50.91  1:48.33  2:44.49  3:26.89                                    
 
Event 32  Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 6:51.01  
     1:34.88  3:21.14  5:05.48  6:51.01                                    
 
Event 33  Women 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:07.79  
     1) McCue, Marika 39                2) Pollard, Paula 39              
     3) Winslow, Laura 42               4) Martin, Louise 33              
       33.36  1:03.73  1:35.83  2:07.79                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:11.96  
     1) Ray, Kimberly 25                2) Adams, Kari 36                 
     3) Philippi, Diana 34              4) Hodges, Lesley 27              
       32.74  1:05.85  1:42.64  2:11.96                                    
 
Event 33  Women 160-199 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      2:20.31  
     1) Battin, Carolyn 48              2) Reeve, Pat 49                  
     3) Bloore, Judy 50                 4) Barry, Robin 35                
       36.23  1:11.47  1:46.76  2:20.31                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   2:45.40  
     1) Ladd, Courtney 19               2) Caldwell, Carol 55             
     3) Cremen, Lynn 53                 4) James, Paula 43                
       36.26  1:23.74  2:11.91  2:45.40                                    
 
Event 33  Women 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:46.33  
     1) Coggeshall, Nancy 46            2) Kinney, Nancy 73               
     3) Bayly, Helen 65                 4) James, Katy 47                 
       37.15  1:25.89  2:10.59  2:46.33                                    
 
Event 34  Men 120-159 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     1:43.56  
     1) Fernandez, Dickie 31            2) Nichols, Kory 26               
     3) Baysinger, Tyler 29             4) Stites, Jim 45                 
       26.14    51.01  1:16.62  1:43.56                                    
  2 CITY OF LAS VEGAS-SP  'A'                                   1:49.18  
     1) Hughes, Keith 40                2) Osorio, Gabriel 38             
     3) Boodt, Bradley 34               4) Cadaval, Manuel 30             
       30.26    57.62  1:22.93  1:49.18                                    
  3 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      1:49.66  
     1) Dervishian, Brandon 23          2) Thompson, Gary 37              
     3) Donoghue, Jansen 24             4) Jennings, Don 42               
       26.56    54.29  1:24.64  1:49.66                                    
 
Event 34  Men 200-239 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:01.16  
     1) Roth, Barry 48                  2) Bailey, Hop 55                 
     3) Sparr, Patrick 55               4) Lewis, Robert 59               
       26.47    58.83  1:30.58  2:01.16                                    
  2 MISSION VIEJO NADADORES-SP  'A'                             2:03.35  
     1) Campbell, John 55               2) Moore, Mark 44                 
     3) Rolph, Bob 71                   4) Carlsen, Richard 43            
       31.40  1:02.02  1:45.24  2:03.35                                    
 
Event 34  Men 240-279 200 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 ARIZONA MASTERS-AZ  'A'                                     2:34.94  
     1) Liotta, Bob 51                  2) Whitten, Phillip 59            
     3) Bond, William 71                4) Johnson, Ron 71                
       33.61  1:15.17  1:59.60  2:34.94                                    
 
Event 35  Women 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                     38.44  
 
Event 35  Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                          30.92  
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                           34.18  
  3 Commons, Trisha           38 DALAND-SP                        44.54  
 
Event 35  Women 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                     38.24  
  2 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                          45.48  
 
Event 35  Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               47 ARIZ-AZ                          38.82  
  2 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                     40.04  
  3 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                     40.48  
  4 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                          41.70  
 
Event 35  Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                        41.13  
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                          43.57  
 
Event 35  Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        1:00.68  
 
Event 35  Women 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                          50.12  
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        1:11.83  
 
Event 36  Men 19-24 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Dervishian, Brandon       23 HENDERSON-SP                     33.28  
  2 Donoghue, Jansen          24 HENDERSON-SP                     39.31  
 
Event 36  Men 25-29 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                          32.32  
 
Event 36  Men 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Mike             37 VENTURA-SP                       28.30  
 
Event 36  Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               43 RMM-CO                           28.42  
 
Event 36  Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                    30.35  
 
Event 36  Men 50-54 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Singer, Gary              50 UCI-SP                           36.83  
 
Event 36  Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Burns, Richard            59 TAM-PC                           32.30  
  2 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                       37.27  
  3 Campbell, John            55 MISSION-SP                       37.60  
 
Event 36  Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                60 ARIZ-AZ                          47.66  
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                     47.74  
 
Event 36  Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kimball, Ken              72 SDSM-SI                          40.46  
  2 Baker, Donald             71 SDSM-SI                          42.39  
  3 Butler, Walter            70 LAS VEGAS-SP                     53.36  
  4 Schofield, Steven         70 SWM-SP                           59.22  
 
Event 36  Men 75-79 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                     50.95  
 
Event 36  Men 80-84 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                         1:03.95  
 
Event 37  Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   1:37.26  
       45.88  1:37.26                                                      
 
Event 37  Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 ARIZ-AZ                        1:15.68  
       36.13  1:15.68                                                      
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               1:33.31  
       45.00  1:33.31                                                      
  3 Usher, Betsy              34 HENDERSON-SP                   1:50.48  
       50.65  1:50.48                                                      
 
Event 37  Women 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                        1:23.65  
       39.44  1:23.65                                                      
  2 Hedrick, Vicki            37 VENTURA-SP                     1:32.28  
       44.16  1:32.28                                                      
  3 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   1:33.97  
       45.35  1:33.97                                                      
 
Event 37  Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        1:22.32  
       39.36  1:22.32                                                      
  2 Liotta, Brenda Creswell   40 ARIZ-AZ                        1:36.28  
       45.11  1:36.28                                                      
  3 Levine, Kathy             42 UNAT-SP                        1:36.67  
       45.32  1:36.67                                                      
 
Event 37  Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Melick, Karen             45 SCAQ-SP                        1:23.06  
       39.40  1:23.06                                                      
  2 Reeve, Pat                49 HENDERSON-SP                   1:37.83  
       44.37  1:37.83                                                      
 
Event 37  Women 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       1:23.53  
       39.63  1:23.53                                                      
 
Event 38  Men 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   1:13.23  
       34.36  1:13.23                                                      
  2 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         1:17.59  
       37.21  1:17.59                                                      
  3 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        1:24.26  
       40.53  1:24.26                                                      
 
Event 38  Men 35-39 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
 -- Thompson, Gary            37 HENDERSON-SP                        DQ  
       37.80       DQ                                                      
 
Event 38  Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Tongate, Terry            42 NOVA-SP                        1:10.39  
       33.00  1:10.39                                                      
 
Event 38  Men 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               48 ARIZ-AZ                        1:15.01  
       35.36  1:15.01                                                      
  2 Schafer, Ron              45 HSAM-SI                        1:15.59  
       35.47  1:15.59                                                      
 
Event 38  Men 50-54 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               51 ARIZ-AZ                        1:18.90  
       37.46  1:18.90                                                      
  2 McCAULEY, Wayne           54 SLUG-SP                        1:24.71  
       38.77  1:24.71                                                      
  3 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             1:28.98  
       43.32  1:28.98                                                      
  4 Schiffman, Bob            50 HENDERSON-SP                   1:42.76  
       48.24  1:42.76                                                      
 
Event 38  Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Strand, Robert            56 TOC-PC                         1:13.47  
       34.51  1:13.47                                                      
  2 Lewis, Robert             59 ARIZ-AZ                        1:24.84  
       39.55  1:24.84                                                      
  3 Whitten, Phillip          59 ARIZ-AZ                        1:32.44  
       44.45  1:32.44                                                      
  4 Holder, Richard           58 LAS VEGAS-SP                   1:33.05  
       44.31  1:33.05                                                      
 
Event 38  Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        1:25.45  
       39.74  1:25.45                                                      
 
Event 38  Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stupfel, Norman           70 SMMM-PC                        1:36.68  
       44.50  1:36.68                                                      
  2 Bond, William             71 ARIZ-AZ                        1:57.63  
       54.32  1:57.63                                                      
 
Event 38  Men 75-79 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               1:44.05  
       48.79  1:44.05                                                      
  2 Lowry, Biff               75 LAS VEGAS-SP                   1:49.05  
       50.16  1:49.05                                                      
 
Event 38  Men 80-84 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                         2:35.74  
     1:19.01  2:35.74                                                      
 
Event 39  Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ladd, Courtney            19 LAS VEGAS-SP                   3:09.30  
       40.69  1:28.73  2:22.24  3:09.30                                    
 
Event 39  Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ray, Kimberly             25 LAS VEGAS-SP                   3:06.83  
       39.50  1:27.81  2:22.54  3:06.83                                    
 
Event 39  Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Philippi, Diana           34 LAS VEGAS-SP                   2:48.04  
       34.55  1:19.36  2:11.50  2:48.04                                    
  2 Rees, Karla               30 MOUNTAIN VIEW-PC               3:06.62  
       44.15  1:33.53  2:24.49  3:06.62                                    
 
Event 39  Women 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 ARIZ-AZ                        2:34.57  
       33.82  1:13.15  1:58.57  2:34.57                                    
  2 Smith, Laura              36 RMM-CO                         2:39.08  
       34.83  1:14.42  2:02.34  2:39.08                                    
  3 Hagadorn, Heather         37 RMM-CO                         2:45.67  
       34.30  1:18.33  2:08.42  2:45.67                                    
  4 Barry, Robin              35 HENDERSON-SP                   2:58.04  
       38.61  1:28.08  2:18.52  2:58.04                                    
 
Event 39  Women 40-44 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Lepinski, Cokie           43 RHMS-PC                        2:51.29  
       37.24  1:25.64  2:10.36  2:51.29                                    
  2 Winslow, Laura            42 ARIZ-AZ                        2:53.34  
       36.12  1:25.45  2:15.40  2:53.34                                    
  3 James, Paula              43 LAS VEGAS-SP                   3:06.52  
       40.53  1:26.84  2:22.82  3:06.52                                    
 -- Dore, Mar                 42 SDSM-SI                             DQ  
       47.85  1:49.43  2:51.08       DQ                                    
 
Event 39  Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                   2:57.95  
       38.79  1:26.64  2:19.58  2:57.95                                    
  2 Lumber Nauful, Kerri      45 UNAT-SP                        3:11.64  
       39.05  1:30.52  2:26.97  3:11.64                                    
  3 James, Katy               47 ARIZ-AZ                        3:13.54  
       45.27  1:32.75  2:28.44  3:13.54                                    
  4 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                        3:27.53  
       46.83  1:38.11  2:41.63  3:27.53                                    
 
Event 39  Women 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ogier, Danielle           50 UNAT5-GU                       2:39.81  
       36.15  1:18.63  2:04.74  2:39.81                                    
  2 Bloore, Judy              50 HENDERSON-SP                   3:39.86  
       49.13  1:44.13  2:51.22  3:39.86                                    
 
Event 39  Women 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Anziano, Marcia           57 RMM-CO                         4:09.93  
     1:00.12  2:09.25  3:18.99  4:09.93                                    
 
Event 39  Women 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Ward, Joy                 60 OREGON-OR                      3:25.40  
       43.61  1:33.46  2:36.09  3:25.40                                    
  2 Lund, Lynne               62 SDSM-SI                        3:26.65  
       43.84  1:39.04  2:42.11  3:26.65                                    
 
Event 39  Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 ARIZ-AZ                        5:25.53  
     1:08.27  2:29.34  4:18.97  5:25.53                                    
 
Event 39  Women 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 ARIZ-AZ                        4:01.95  
       56.16  1:58.02  3:05.83  4:01.95                                    
  2 Wolle, Marian             74 SDSM-SI                        5:36.25  
     1:27.70  2:44.85  4:24.40  5:36.25                                    
 
Event 40  Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Nichols, Kory             26 ARIZ-AZ                        2:24.26  
       29.51  1:06.91  1:51.02  2:24.26                                    
 
Event 40  Men 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Magee, Mark               34 LAS VEGAS-SP                   2:14.67  
       28.66  1:03.11  1:43.52  2:14.67                                    
  2 Fernandez, Dickie         31 ARIZ-AZ                        2:35.67  
       32.56  1:14.81  2:01.20  2:35.67                                    
  3 Boodt, Bradley            34 LAS VEGAS-SP                   2:36.55  
       33.07  1:14.79  1:58.35  2:36.55                                    
 
Event 40  Men 35-39 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hedrick, Tim              39 VENTURA-SP                     2:24.31  
       30.82  1:07.66  1:51.03  2:24.31                                    
 
Event 40  Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Djang, Philipp            48 RIO GRANDE-BD                  2:28.46  
       31.55  1:09.00  1:54.27  2:28.46                                    
 
Event 40  Men 50-54 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 McConica, Jim             52 VENTURA-SP                     2:22.04  
       31.01  1:06.38  1:50.40  2:22.04                                    
  2 Clemmons, Jim             52 MANATEES-PC                    2:31.14  
       32.24  1:13.28  1:57.35  2:31.14                                    
  3 Kennedy, James            51 COAST GUARD ISL-PC             2:57.39  
       38.61  1:26.03  2:16.10  2:57.39                                    
 
Event 40  Men 55-59 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               55 ARIZ-AZ                        2:51.32  
       36.35  1:22.53  2:12.67  2:51.32                                    
 
Event 40  Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM-SI                        2:46.58  
       34.74  1:20.24  2:08.12  2:46.58                                    
  2 Kovary, Steven            61 SOUTH BAY-SP                   3:48.06  
       53.15  1:47.97  3:03.49  3:48.06                                    
 
Event 40  Men 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Farrell, Jeff             65 SANTA BARBARA-SP               2:46.35  
       33.69  1:19.65  2:08.61  2:46.35                                    
  2 Fasbender, Barry          65 STAN-PC                        3:20.48  
       41.76  1:37.82  2:35.75  3:20.48                                    
 
Event 40  Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM-SI                        3:32.73  
       47.32  1:45.87  2:44.24  3:32.73                                    
 
Event 40  Men 75-79 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 SANTA BARBARA-SP               3:30.56  
       47.37  1:46.98  2:46.65  3:30.56                                    
  2 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                         4:02.76  
       58.69  2:04.57  3:13.59  4:02.76                                    
  3 Strong, Doug              77 DOC INDIANA-IN                 5:05.35  
     1:13.98  2:34.66  4:08.08  5:05.35                                    
 
Event 41  Mixed 160-199 400 SC Meter Medley Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
  1 HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS-SP  'A'                      5:47.83  
     1) Reeve, Pat 49                   2) Barry, Robin 35                
     3) Zhan, Mike 34                   4) Schiffman, Bob 50              
 
Event 42  Mixed 280-319 800 SC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
    Team                                                          Finals Points 
===============================================================================
 -- SAN DIEGO SWIM MASTERS-SI  'A'                                   DQ  
     1) Wolle, Jordan 74                2) Wolle, Marian 74               
     3) Baker, Donald 71                4) Lund, Lynne 62                 
       42.94  1:33.67  2:32.24  3:27.03  4:08.92  4:56.85  5:47.22  7:12.87
     7:44.60  8:59.74 10:14.70 11:28.53 13:00.02 13:00.02 13:51.83       DQ
 
Event 43  Women 25-29 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Hodges, Lesley            27 LAS VEGAS-SP                  10:32.93  
       34.62  1:13.06  1:52.15  2:31.39  3:11.62  3:52.04  4:32.49  5:12.68
     5:53.25  6:33.95  7:14.65  7:55.64  9:16.62  9:16.62  9:55.32 10:32.93
 
Event 43  Women 35-39 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            39 ARIZ-AZ                       10:20.45  
       35.45  1:13.76  1:52.42  2:31.35  3:10.31  3:49.25  4:28.47  5:07.88
     5:47.21  6:26.41  7:05.61  7:44.97  9:03.38  9:03.38  9:42.64 10:20.45
  2 Colette, Laura            38 UNAT2-PC                      13:11.72  
       41.73  1:27.81  2:16.64  3:07.40  3:57.87  4:48.22  5:38.46  6:30.12
     7:19.67  8:10.49  9:01.56  9:53.03 11:33.94 11:33.94 12:22.96 13:11.72
 
Event 43  Women 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaffer, Jill             41 VENTURA-SP                    11:35.56  
       37.40  1:19.17  2:02.36  2:46.33  3:30.90  4:15.27  4:59.70  5:44.55
     6:28.89  7:13.46  7:58.10  8:42.68 10:11.75 10:11.75 10:55.01 11:35.56
  2 Dore, Mar                 42 SDSM-SI                       12:47.82  
       40.96  1:26.08  2:12.76  3:01.35  3:50.48  4:39.62  5:28.23  6:17.49
     7:06.52  7:56.41  8:46.10  9:35.45 11:13.75 11:13.75 12:02.16 12:47.82
 
Event 43  Women 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Battin, Carolyn           48 HENDERSON-SP                  11:07.22  
       36.74  1:17.87  1:59.94  2:42.11  3:24.38  4:06.27  4:48.83  5:30.89
     6:13.22  6:55.89  7:38.15  8:20.24  9:44.93  9:44.93 10:27.04 11:07.22
  2 Coggeshall, Nancy         46 ARIZ-AZ                       13:07.27  
       44.09  1:31.78  2:21.20  3:10.50  4:00.54  4:49.85  5:39.53  6:29.58
     7:20.06  8:10.15  9:00.65  9:51.18 11:30.29 11:30.29 12:19.75 13:07.27
 
Event 43  Women 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            84 GWSC-SP                       16:59.75  
       58.05  2:01.75  3:05.72  4:09.86  5:14.97  6:19.76  7:23.77  8:28.26
     9:32.54 10:36.66 11:41.22 12:45.87 14:53.60 14:53.60 15:57.29 16:59.75
 
Event 43  Men 30-34 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Menzel, Todd              30 TYR-MN                         9:10.79  
       31.87  1:05.98  1:40.58  2:15.23  2:49.60  3:24.16  3:59.29  4:34.22
     5:08.95  5:43.63  6:18.28  6:52.94  8:03.03  8:03.03  8:37.65  9:10.79
 
Event 43  Men 40-44 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Shaughnessy, Jim          42 WH2O-SP                       11:24.67  
       39.53  1:22.39  2:06.11  2:50.64  3:35.30  4:19.68  5:03.54  5:46.99
     6:30.52  7:13.76  7:56.63  8:39.56 10:04.09 10:04.09 10:45.36 11:24.67
 
Event 43  Men 45-49 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim               45 ARIZ-AZ                        9:46.31  
       35.82  1:15.06  1:52.20  2:30.11  3:07.16  3:44.20  4:20.96  4:58.25
     5:34.35  6:11.17  6:47.43  7:25.07  8:36.82  8:36.82  9:12.38  9:46.31
 
Event 43  Men 50-54 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Pyle, Edwin               53 HENDERSON-SP                  10:50.00  
       33.91  1:12.81  1:53.54  2:34.98  3:15.81  3:56.75  4:37.99  5:19.85
     6:01.31  6:43.33  7:24.75  8:06.40  9:30.38  9:30.38 10:11.38 10:50.00
 
Event 43  Men 55-59 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Raffaelli, Larry          59 VENTURA-SP                    10:36.60  
       37.22  1:17.95  1:59.42  2:40.04  3:20.14  3:59.78  4:40.58  5:20.71
     6:00.81  6:40.60  7:21.64  8:01.86  9:21.13  9:21.13  9:59.85 10:36.60
  2 Sparr, Patrick            55 ARIZ-AZ                       11:45.38  
       39.10  1:22.98  2:08.48  2:54.77  3:40.11  4:25.87  5:11.08  5:56.49
     6:41.32  7:25.70  8:10.31  8:55.27 10:23.42 10:23.42 11:06.24 11:45.38
  3 Trapp, Tom                58 BEACH-SP                      14:38.63  
       47.98  1:39.05  2:32.57  3:26.93  4:21.47  5:16.54  6:12.53  7:08.35
     8:04.48  9:00.29  9:55.82 10:51.53 12:43.42 12:43.42 13:37.19 14:38.63
 
Event 43  Men 60-64 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Douglas           60 RIO GRANDE-BD                 12:31.21  
       41.39  1:28.68  2:16.70  3:04.66  3:52.48  4:39.86  5:27.66  6:15.39
     7:03.25  7:50.48  8:37.41  9:24.42 10:58.31 10:58.31 11:44.85 12:31.21
  2 Pitts, Sonny              62 RIO GRANDE-BD                 15:58.48  
       46.53  1:42.57  2:42.33  3:43.39  4:46.14  5:49.11  6:51.02  7:53.39
     8:54.92  9:56.67 10:59.00 11:59.18 14:01.65 14:01.65 15:02.97 15:58.48
 
Event 43  Men 65-69 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Rauch, Will               68 LAS VEGAS-SP                  12:06.06  
       40.48  1:25.48  2:12.09  2:58.34  3:44.71  4:31.00  5:17.27  6:03.48
     6:50.11  7:36.42  8:22.45  9:08.61 10:38.07 10:38.07 11:23.40 12:06.06
 
Event 43  Men 75-79 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jurgen           79 OSB-SP                        14:29.45  
       49.89  1:45.16  2:40.53  3:35.62  4:30.42  5:25.60  6:21.16  7:16.69
     8:11.48  9:06.80 10:01.51 10:56.37 12:44.62 12:44.62 13:37.99 14:29.45
 
Event 43  Men 80-84 800 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                             Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnston, William         84 WCM-PC                        21:46.02  
     1:09.28  2:27.97  3:49.11  5:11.35  6:33.99  7:58.39  9:19.01 10:43.49
    12:09.95 13:32.62 15:00.01 16:24.63 19:09.55 19:09.55 20:31.73 21:46.02




                  
                  
  Team Rankings
 Combined Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  ARIZONA MASTERS  ARIZ-AZ  1,218 
 2  CITY OF LAS VEGAS  CLVM-SP  738 
 3  HENDERSON SOUTH NEVADA MASTERS  HSNM-SP  678 
 4  SAN DIEGO SWIM MASTERS  SDSM-SI  407 
 5  VENTURA COUNTY MASTERS  VCM-SP  321 
 6  ROCKY MOUNTAIN MASTERS  RMM-CO  215 
 7  RIO GRANDE SWIM CLUB  RGSC-BD  125 
 8  SANTA BARBARA SWIM CLUB  SBM-SP  117 
 9  OJAI-SANTA BARBARA  OSB-SP  116 
 10  HEARTLAND MASTERS  HSAM-SI  98 
 11  MISSION VIEJO NADADORES  MVN-SP  88 
 12  TAMALPAIS MASTERS  TAM-PC  77 
 13  IRVINE NOVAQUATICS  NOVA-SP  72 
 14  ROLLING HILLS MUD SHARKS  RHMS-PC  68 
 15  STANFORD MASTERS  STAN-PC  65 
 16  MANATEES  MAM-PC  61 
 16  PLAY HARD SWIM HARD  PHSH-SP  61 
 18  SOUTH BAY SWIM TEAM  SOBA-SP  60 
 19  WEST HOLLYWOOD AQUATICS  WH2O-SP  59 
 20  UC - IRVINE MASTERS  UCI-SP  58 
 21  TEAM TYR  TYR-MN  57 
 22  MOUNTAIN VIEW MASTERS  MVM-PC  56 
 23  GOLDEN WEST SWIM CLUB  GWSC-SP  54 
 24  OREGON MASTERS  OREG-OR  52 
 25  SOUTH WEST MASTERS  SWM-SP  50 
 26  UNATTACHED - PACIFIC MASTERS  UNAT2-PC  49 
 26  COAST GUARD ISLAND MASTERS  CGIS-PC  49 
 28  SAN MATEO MASTER MARLINS  SMMM-PC  48 
 29  DOC IU MASTERS SWIMMING  DOC-IN  46 
 30  UNATTACHED - GULF  UNAT5-GU  45 
 31  THE OLYMPIC CLUB  TOC-PC  36 
 32  CALTECH-PAC MASTERS  CPM-SP  35 
 33  SO. CAL. AQUATIC MASTERS  SCAQ-SP  27 
 33  PIRANHA MASTERS  QUIK-PC  27 
 33  WALNUT CREEK MASTERS  WCM-PC  27 
 36  GREATER OHIO SWIM TEAM  GOST-OH  25 
 37  EL SEGUNDO MASTERS  SLUG-SP  23 
 38  DALAND SWIM SCHOOL MASTERS  DSSM-SP  19 
 39  HUNTINGTON BEACH SC  HBSC-SP  18 
 40  SIERRA NEVADA MASTERS  SNM-PC  9 
 41  LONG BEACH SWIM CLUB  LBSC-SP  6 
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT