ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Kerr-McGee Pro-Am Elite Meet Day 2
12/20/2002-12/20/2002
Oklahoma City, Oklahoma, USA


        KERR-MCGEE CORPORATION PRO-AM ELITE MEET
                 Oklahoma City, Oklahoma
                  December 19-22, 2002

                     25 yard pool

               DAY TWO: December 20, 2002

                      RESULTS

                
Event 7  Women 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          AR: & 1:43.28  1992      Nicole Haislett                             
          PR: % 1:45.20  1998      Jenny Thompson                              
          MR: # 1:45.20  1998      Jenny Thompson                              
 Meet Qualifying:  2:01.49
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Lanne, Colleen A          23 TXA-ST               1:49.76    1:46.29   20  
  2 McGregory, Hayley F       16 CCS-ST               1:50.59    1:47.05   17  
  3 Williams, Monica J        24 CCS-ST               1:49.31    1:47.90   16  
  4 Hansen, Codie M           16 DM-NT                1:50.69    1:48.38   15  
  5 Stone, Tammie I           26 TXA-ST               1:49.46    1:48.70   14  
  6 Vollmer, Dana W           15 Fast-NT              1:48.27    1:50.54   13  
  7 Blevins, Mandy S          15 Fast-NT              1:50.96    1:50.82   12  
  8 Blackman, Candace C       16 DM-NT                1:51.25    1:51.83   11  
B - Final
  9 Axtell, Andrea L          16 CCS-ST               1:51.57    1:49.65    9  
 10 Diezi, Dominique L        25 TL-KY                1:52.61    1:49.91    7  
 40-44 National Masters Record 
 11 Pipes-Neilsen, Karlyn     40 CNSA-SI              1:51.25    1:51.06    6  
 12 Marshal, Dallas L         20 UN-NT-NT             1:53.49    1:51.58    5  
 13 Blackman, Jennifer N      16 DM-NT                1:53.18    1:51.88    4  
 14 Haferbier, Jamie          22 SO-MW                1:53.49    1:51.90    3  
 15 Flanagan, Meghan P        17 CCS-ST               1:53.63    1:52.08    2  
 16 Voyles, Lindsay A         17 CCS-ST               1:52.25    1:52.28    1  
C - Final
 17 Halvorson, Lori M         15 UNA-OK               1:54.01    1:51.91  
 18 Francis, Paige               NOVA-CA              1:54.18    1:52.34  
 19 Massengale, Brittany D    17 Tideriders-AR        1:53.76    1:53.15  
 20 Lemmen, Celina J          17 CCS-ST               1:53.63    1:53.16  
 21 Orr, Rebecca J            15 CCS-ST               1:53.95    1:53.58  
 22 Lowry, Katie L            16 Fast-NT              1:53.84    1:54.37  
 23 Holtmeyer, Erin K         15 SO-MW                1:54.00    1:54.70  
 24 Herre, Lindsay N          17 KCB-MV               1:54.53    1:55.40  
 
Event 8  Men 200 Yard Freestyle
===============================================================================
          AR: & 1:33.03  1987      Matt Biondi                                 
          PR: % 1:33.97  1998      Josh Davis                                  
          MR: # 1:33.97  1998      Josh Davis                                  
 Meet Qualifying:  1:51.59
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  Pool Record
  1 Dusing, Nate J            24 CCS-ST               1:38.24    1:33.76%  20  
  2 Tucker, Scott                NOVA-CA              1:40.06    1:35.17   17  
  3 Davis, Josh C             30 CCS-ST               1:41.06    1:35.50   16  
  4 Vencill, Kicker              NOVA-CA              1:40.32    1:37.09   15  
  5 Weber-Gale, Garrett       17 CCS-ST               1:39.72    1:37.73   14  
  6 Preston, Adam S           18 CCS-ST               1:38.30    1:38.23   13  
  7 Cowen, Ronald L           22 Fast-NT              1:40.78    1:39.66   12  
  8 Jaben, Max G              17 KCB-MV               1:41.35    1:41.93   11  
B - Final
  9 Kafer, Ryan D             25 CCS-ST               1:43.04    1:40.08    9  
 10 McDermott, Caleb J        17 CCS-ST               1:42.23    1:41.19    7  
 11 Hurt, Nic L               18 KMSC-OK              1:42.86    1:42.05    6  
 12 Smith, Tyler A            18 KMSC-OK              1:42.87    1:42.22    5  
 13 Peterson, Rory A          21 AFUN-CO              1:44.17    1:43.32    4  
 14 Tietze, David C           20 UN-NT-NT             1:44.67    1:43.88    3  
 15 Rogers, Nate J            15 Lobo-NM              1:44.95    1:43.99    2  
 16 Lee, Brandon J            17 KCB-MV               1:44.67    1:44.42    1  
C - Final
 17 Samland, Zac N            16 SO-MW                1:46.07    1:44.73  
 18 Hansen, Andrew A          18 DM-NT                1:45.21    1:45.30  
 19 Nath, Luke M              17 Wichita-MV           1:46.22    1:45.35  
 20 Peterman, JB B            17 TSC-ZZ               1:45.73    1:45.80  
 21 Knight, Titus             14 JTSC-OK              1:45.75    1:46.05  
 22 Duncan, Cullen M          17 HSC-GU               1:45.74    1:46.43  
 23 Yates, Emmons E           17 Lobo-NM              1:46.10    1:46.83  
 24 Lynch, Jed E              17 Dads-GU              1:45.95    1:47.73  
 
Event 9  Women 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          AR: &   58.68  2002      Tara Kirk                                   
          PR: % 1:01.18  2001      Amanda Beard                                
          MR: # 1:01.18  2001      Amanda Beard                                
 Meet Qualifying:  1:13.69
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bruce, Caroline C         16 Wichita-MV           1:00.83    1:01.24   20  
  2 Spann, Alexi C            16 CCS-ST               1:03.76    1:02.90   17  
  3 Stupp, Julie A            16 Csp-OZ               1:03.22    1:03.64   16  
  4 Hall, Whitney N           14 LAC-NT               1:03.50    1:03.76   15  
  5 Bryarly, Meredith            NOVA-CA              1:05.19    1:05.00   14  
  6 Hoisington, Abby E        15 KCB-MV               1:05.24    1:05.16   13  
  7 Watson, Rachel L          14 Fast-NT              1:05.14    1:06.13   12  
  8 Givens, Victoria B        15 BAYOU-LA             1:05.60    1:06.31   11  
B - Final
  9 Blevins, Mandy S          15 Fast-NT              1:06.23    1:04.83    9  
 10 Leake, Blair E            17 Spa-MV               1:07.36    1:07.24    7  
 11 Soelter, Alison J         15 Wichita-MV           1:07.44    1:08.18    6  
 12 Goodman, Adrienne M       16 UN-OZ-OZ             1:07.99    1:08.49    5  
 13 Sandlin, Brandy J         15 WMSC-AR              1:08.88    1:08.62    4  
 14 Wallach, Caitlin E        16 SSTY-WI              1:08.32    1:08.94    3  
 15 Vaughan, Lindsay S        18 KCB-MV               1:08.76    1:09.10    2  
 16 Davidson, Danna A         16 CCS-ST               1:08.50    1:09.16    1  
C - Final
 17 Rourke, Gwendolyn M       17 LAC-NT               1:09.19    1:07.51  
 18 Grubb, Meredith E         15 DM-NT                1:09.40    1:08.18  
 19 Criss, Colleen E          15 SO-MW                1:09.48    1:08.82  
 20 Beck, Spin S              12 DM-NT                1:08.93    1:09.09  
 21 Neff, Lauren M            15 KCB-MV               1:09.66    1:09.53  
 22 Curley, Lauren L          18 KMSC-OK              1:09.58    1:09.57  
 23 Moody, Fran L             15 Csp-OZ               1:08.97    1:10.09  
 24 Koch, Laura K             26 HSC-GU               1:09.18    1:10.93  
 
Event 10  Men 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
          AR: & 51.86  1997      Jeremy Lind                                   
          PR: % 53.88  1998      Jeremy Linn                                   
          MR: # 53.88  1998      Jeremy Lind                                   
 Meet Qualifying:  1:06.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  Pool Record
  1 Denniston, David             NOVA-CA                53.65      52.60%  20  
  2 McDonnell, Jeremy C       22 CCS-ST                 57.91      54.87   17  
  3 Karnaugh, Ron D           36 UN-NJ-NJ               57.59      55.48   16  
  4 Liechti, Lorenz A         27 TL-KY                  56.51      55.68   15  
  5 Kalmikovs, Val               VALU-IN                56.50      56.38   14  
  6 Osborne, Sean M           18 BLST-IA                58.14      58.23   13  
  7 Kornfe;d, Paul G          15 BTA-NT                 58.70      58.47   12  
  8 Merritt, Jerr             15 CCS-ST                 58.59      59.04   11  
B - Final
  9 Jennings, Eric F          19 UNRUT-NJ               58.96      58.96    9  
 10 Marshall, Griffin H       18 DM-NT                  59.74      59.15    7  
 11 Allred, Cameron E         16 Fast-NT                59.42      59.68    6  
 12 Reed, Calvin J            18 WMSC-AR                59.14      59.69    5  
 13 Priest, Andrew P          24 CATS-IL                59.33    1:00.03    4  
 14 MC Lean III, John E       17 Dads-GU                59.24    1:00.46    3  
 15 Capps, Kevin R            15 Csp-OZ               1:01.31    1:02.07    2  
 16 Combs, Kyle K             18 JTSC-OK              1:01.16    1:07.39    1  
C - Final
 17 Spann, Scott W            14 CCS-ST               1:01.80    1:01.09  
 18 Culberson, Eric J         18 HAK-AR               1:02.16    1:01.11  
 19 Kaufman, Cody L           15 TSC-ZZ               1:02.00    1:01.15  
 20 Degeus, David C           17 KMSC-OK              1:02.14    1:01.48  
 21 Spann, Austin R           17 CCS-ST               1:02.90    1:02.84  
 22 Jones, Jimmy A            17 LAC-NT               1:02.96    1:03.30  
 23 Young, Michael S          18 KMSC-OK              1:02.96    1:03.53  
 24 Babicz, Phil J            14 Duke-NM              1:02.55    1:03.89  
 
Event 11  Women 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          AR: & 50.01  2002      Natalie Coughlin                              
          PR: % 51.07  1998      Jenny Thompson                                
          MR: # 51.07  1998      Jenny Thompson                                
 Meet Qualifying:  1:03.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 McLeod, Alison L          17 CCS-ST                 55.80      54.11   20  
  2 Axtell, Andrea L          16 CCS-ST                 55.39      54.49   17  
  3 Goodwin, Bethany             NOVA-CA                54.85      54.55   16  
  4 Vollmer, Dana W           15 Fast-NT                55.03      54.99   15  
  5 Marshal, Dallas L         20 UN-NT-NT               56.27      56.49   14  
  6 Grover, Betsy S           16 KCB-MV                 56.92      57.48   12.5
  6 Haferbier, Jamie          22 SO-MW                  56.88      57.48   12.5
  8 Rodriguez, Caroline L     17 Rockwood-OZ            55.88      57.99   11  
B - Final
  9 Goodson, Angela M         17 Dolphins-AR            57.53      55.77    9  
 10 Blackman, Candace C       16 DM-NT                  57.42      56.17    7  
 11 Barwegen, Brittany A      15 LAC-NT                 57.06      57.34    6  
 12 Voyles, Lindsay A         17 CCS-ST                 57.62      57.84    5  
 13 Wheeler, Jenna V          17 Tideriders-AR          57.97      57.90    4  
 14 Hyde, Keri A              15 Dads-GU                58.25      58.04    3  
 15 Blackman, Jennifer N      16 DM-NT                  58.20      58.15    2  
 16 Bigger, Katie S           17 KCB-MV                 57.88      58.33    1  
C - Final
 17 McLaurin, Rachel L        16 HSC-GU                 58.40      57.46  
 18 Schwalb, Jennifer M       17 IWV-CC                 58.57      58.22  
 19 Johnson, Caroline S       16 Spa-MV                 58.44      58.23  
 20 Steenberge, Georgia L     17 Fast-NT                58.68      58.61  
 21 Fuchs, Christie L         16 KCB-MV                 58.36      58.73  
 22 Paulsen, Mary M           18 Csp-OZ                 58.70      58.76  
 23 Mertesdorf, Lauren M      14 CCS-ST                 59.02      59.37  
 24 Ortega, Lara              15 JTSC-OK                58.73    1:00.06  
 
Event 12  Men 100 Yard Butterfly
===============================================================================
          AR: & 45.44  2002      Ian Crocker                                   
          PR: % 46.44  2001      Neil Walker                                   
          MR: # 46.44  2001      Neil Walker                                   
 Meet Qualifying:  57.09
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  Pool Record
  1 Walker, Neil S            26 CCS-ST                 48.43      46.27%  20  
  2 Hannan, Tommy G           22 Unattached             48.49      46.41%  17  
  3 Sanchez, Francisco           NOVA-CA                48.93      47.51   16  
  4 Rohleder, Daniel S        16 CCS-ST                 49.48      49.14   15  
  5 Weber-Gale, Garrett       17 CCS-ST                 49.82      49.84   13.5
  5 Preston, Adam S           18 CCS-ST                 50.17      49.84   13.5
  7 Kafer, Ryan D             25 CCS-ST                 50.52      49.98   12  
  8 Serafimov, Val            28 Spa-MV                 50.25      50.26   11  
B - Final
  9 Sarosdy, Will R           17 CCS-ST                 50.54      50.01    9  
 10 Cowen, Ronald L           22 Fast-NT                52.37      50.45    7  
 11 Peterson, Rory A          21 AFUN-CO                51.80      50.85    6  
 12 Black, Cameron A          25 Spa-MV                 52.45      51.01    4.5
 12 Malinski, Marcin          29 Spa-MV                 51.64      51.01    4.5
 14 Osborne, Jared R          18 JCKW-MV                52.25      51.37    3  
 15 McFarland, Rob B          16 CCS-ST                 52.57      51.70    2  
 16 Gusa, Eric M              19 DM-NT                  52.54      51.78    1  
C - Final
 17 Sellers, Justin L         16 Wichita-MV             52.85      51.98  
 18 Hasty, Preston E          17 Fast-NT                53.18      52.09  
 19 Pupkowski, Daniel P       17 Dolphins-AR            53.18      52.15  
 20 Brown, Andrew B           16 BTA-NT                 52.65      52.33  
 21 Lebeau, Charles E         19 UNA-OK                 52.95      52.66  
 22 Powers, Patrick S         16 PSST-OK                53.63      52.85  
 23 Samland, Zac N            16 SO-MW                  53.23      53.19  
 24 Schafer, Kirk K           18 HSC-GU                 53.39      53.65  
 
Event 13  Women 400 Yard IM
===============================================================================
          AR: & 4:02.28  1992      Summer Sanders                              
          PR: % 4:10.56  1997      Natalie Coughlin                            
          MR: # 4:10.56  1997      Natalie Coughlin                            
 Meet Qualifying:  4:47.89
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Bruce, Caroline C         16 Wichita-MV           4:19.33    4:19.39   20  
  2 Schluntz, Justine O       15 Duke-NM              4:25.86    4:22.64   17  
  3 Stupp, Julie A            16 Csp-OZ               4:25.93    4:22.77   16  
  4 Robinson, Ashley R        15 Aquahawks-MV         4:33.65    4:26.90   15  
  5 Lowry, Katie L            16 Fast-NT              4:29.89    4:27.34   14  
  6 Barwegen, Brittany A      15 LAC-NT               4:30.27    4:27.49   13  
  7 Hoisington, Abby E        15 KCB-MV               4:34.10    4:31.44   12  
  8 Schwalb, Jennifer M       17 IWV-CC               4:33.61    4:34.44   11  
B - Final
  9 Halvorson, Lori M         15 UNA-OK               4:36.43    4:24.86    9  
 10 Criss, Karen M            15 SO-MW                4:37.38    4:29.53    7  
 11 Spann, Alexi C            16 CCS-ST               4:34.26    4:30.61    6  
 12 Brosseau, Katie E         15 Spa-MV               4:34.14    4:33.42    5  
 13 Case, Shandra N           16 CCS-ST               4:35.81    4:34.45    4  
 14 Soelter, Alison J         15 Wichita-MV           4:34.34    4:34.76    3  
 15 Hall, Whitney N           14 LAC-NT               4:34.14    4:36.44    2  
 16 Hancock, Kerry M          17 Csp-OZ               4:37.87    4:39.65    1  
C - Final
 17 Grover, Betsy S           16 KCB-MV               4:41.93    4:36.26  
 18 Givens, Victoria B        15 BAYOU-LA             4:44.03    4:39.81  
 19 Brown, Jessica L          17 Lobo-NM              4:45.71    4:40.31  
 20 Herre, Lindsay N          17 KCB-MV               4:42.58    4:41.63  
 21 Vaughan, Lindsay S        18 KCB-MV               4:44.86    4:45.21  
 22 Sewell, Lauren D          17 Dads-GU              4:45.92    4:46.78  
 23 Paulsen, Mary M           18 Csp-OZ               4:45.37    4:49.32  
 24 Eberhardt, Stephanie M    15 HSC-GU               4:46.11    4:49.62  
 
Event 14  Men 400 Yard IM
===============================================================================
          AR: & 3:38.19  1995      Tom Dolan                                   
          PR: % 3:48.98  1998      Ron Karnaugh                                
          MR: # 3:48.98  1998      Ron Karnaugh                                
 Meet Qualifying:  4:26.19
    Name                     Age Team                 Prelims     Finals Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Carvin, Chad                 UNUSA-CC             3:59.65    3:49.42   20  
  2 Montague, Joe R           24 FLEET-GU             4:02.29    3:49.96   17  
  3 Karnaugh, Ron D           36 UN-NJ-NJ             4:05.50    3:59.20   16  
  4 Jaben, Max G              17 KCB-MV               4:04.67    4:03.11   15  
  5 Bockus, Andy B            18 KMSC-OK              4:05.72    4:04.15   14  
  6 Osborne, Sean M           18 BLST-IA              4:05.16    4:04.29   13  
  7 Allred, Cameron E         16 Fast-NT              4:04.81    4:08.54   12  
  8 Smith, Tyler A            18 KMSC-OK              4:05.79    4:12.81   11  
B - Final
  9 Smalley, Maverick R       15 CCS-ST               4:06.54    4:01.38    9  
 10 Klueh, Michael P          15 CSC-IN               4:06.33    4:04.44    7  
 11 Plummer, David E          17 KMSC-OK              4:11.98    4:05.86    6  
 12 Kornfe;d, Paul G          15 BTA-NT               4:11.88    4:10.64    5  
 13 Lee, Brandon J            17 KCB-MV               4:12.03    4:11.02    4  
 14 Lynch, Jed E              17 Dads-GU              4:14.74    4:13.77    3  
 15 Merritt, Jerr             15 CCS-ST               4:13.86    4:15.87    2  
 16 Babicz, Phil J            14 Duke-NM              4:11.81    4:18.52    1  
C - Final
 17 Sellers, Justin L         16 Wichita-MV           4:16.15    4:11.20  
 18 Kaufman, Cody L           15 TSC-ZZ               4:19.13    4:16.49  
 19 Spann, Austin R           17 CCS-ST               4:19.31    4:16.91  
 20 Sidelnik, Alex A          17 KCB-MV               4:16.80    4:17.54  
 21 Sellers, Cameron M        14 Wichita-MV           4:19.43    4:21.25  
 22 Lynn, Dylan P             15 ST-OK                4:18.61    4:21.58  
 23 Brown, Andrew B           16 BTA-NT               4:19.67    4:22.75  
 24 Brunfeldt, Alex T         17 Aquahawks-MV         4:20.40    4:24.17  
 
Event 15  Women 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          AR: & 3:13.71  2002      U of Georgia                                
          PR: % 3:23.28  1995      U of Kansas                                 
          MR: # 3:25.90  2001      Dallas Mustangs                             
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  Meet Record
  1 Circle C Swimming-ST  'A'                         3:25.80    3:23.60#  40  
     1) McGregory, Hayley F 16          2) Axtell, Andrea L 16            
     3) Williams, Monica J 24           4) Lemmen, Celina J 17            
  2 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:25.85    3:27.94   34  
     1) Blackman, Jennifer N 16         2) Hansen, Codie M 16             
     3) Grubb, Meredith E 15            4) Blackman, Candace C 16         
  3 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                 3:30.12    3:28.44   32  
     1) Blevins, Mandy S 15             2) Vollmer, Dana W 15             
     3) Watson, Sarah E 16              4) Watson, Rachel L 14            
  4 Circle C Swimming-ST  'B'                         3:31.80    3:30.00   30  
     1) McLeod, Alison L 17             2) Flanagan, Meghan P 17          
     3) Davidson, Danna A 16            4) Sammis, Tiffany H 17           
  5 Kansas City Blazers-MV  'A'                       3:35.09    3:31.11   28  
     1) Waller, Rachael C 16            2) Grover, Betsy S 16             
     3) Berry, Emma A 15                4) Herre, Lindsay N 17            
  6 Kansas City Blazers-MV  'B'                       3:44.09    3:36.39   26  
     1) Bigger, Katie S 17              2) Musser, Rachel L 15            
     3) Sandison, Whitney W 16          4) Hoisington, Abby E 15          
  7 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                     3:40.00    3:36.64   24  
     1) Arrington, Amanda P 15          2) Barwegen, Lindsay R 17         
     3) Hall, Whitney N 14              4) Barwegen, Brittany A 15        
  8 New Trier Swim Club-IL  'A'                       3:40.00    3:37.14   22  
     1) Foley, Mairen C 16              2) Dominski, Emily E 13           
     3) Zatorski, Lauren M 16           4) Kuczek, Christine B 14         
  9 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:40.51    3:37.25   18  
     1) Bruce, Caroline C 16            2) Soelter, Alison J 15           
     3) Hessel, Jessica C 16            4) Knopp, Emily J 17              
 10 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ  'A'               3:40.01    3:37.45   14  
     1) Angle, Allyson E 14             2) Stupp, Julie A 16              
     3) Paulsen, Mary M 18              4) Harris, Jenna E 15             
 11 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'                 3:39.48    3:38.59   12  
     1) Steenberge, Georgia L 17        2) Lowry, Katie L 16              
     3) Browning, Amy K 16              4) Hall, Erica M 13               
 12 Springfield Aquatics-MV  'A'                      3:40.66    3:39.44   10  
     1) Johnson, Caroline S 16          2) Green, Sara E 16               
     3) Leake, Blair E 17               4) Brosseau, Katie E 15           
 13 Lawrence Aquahawks-MV  'A'                        3:39.93    3:39.53    8  
     1) Robinson, Ashley R 15           2) Swank, Katie A 13              
     3) Courtney, Jill E 15             4) Hansen, Kristi M 18            
 14 Dallas Mustangs-NT  'B'                           3:32.80    3:40.15    6  
     1) Tucker-Huth, Julia J 17         2) Smith, Katie A 16              
     3) Barnett, Caroline R 14          4) Woods, Kenley R 17             
 15 Swim Omaha-MW  'A'                                3:32.84    3:40.29    4  
     1) Criss, Colleen E 15             2) Roach, Beth L 16               
     3) Holtmeyer, Erin K 15            4) Criss, Karen M 15              
 16 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:38.52    3:42.11    2  
 17 Houston Swim Club-GU  'A'                         3:40.45    3:42.72  
     1) Neal, Amanda L 16               2) Doyle-Coney, Kirstin M 17      
     3) Eberhardt, Stephanie M 15       4) McLaurin, Rachel L 16          
 18 Schroeder Swim Team-WI  'A'                       3:39.13    3:42.79  
     1) Will, Jenny C 16                2) Dlugopolski, Leslie K 14       
     3) Braza, Carolyn A 13             4) Hathaway, Clare A 15           
 19 Dads Club Swim Team-GU  'A'                       3:41.04    3:44.24  
     1) Hyde, Keri A 15                 2) Aguilar, Regina R 17           
     3) Schlesinger, Katie M 17         4) St. Cyr, Julie M 15            
 20 Clayton Shaw Park Swim Team-OZ  'B'               3:47.72    3:44.36  
     1) Moody, Fran L 15                2) Hankins, Kristi M 16           
     3) Ward, Colleen A 17              4) Hancock, Kerry M 17            
 21 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'                    3:53.21    3:45.48  
     1) Foster, Keisha A 16             2) Naber, Kristen A 15            
     3) Bussman, Jennifer A 16          4) Ortega, Lara 15                
 22 Lakeside Aquatic Club-NT  'B'                     3:45.00    3:46.55  
     1) Bueter, Elise N 15              2) Rourke, Gwendolyn M 17         
     3) Stephens, Sasha N 13            4) Herubin, Christina M 15        
 23 Swim Omaha-MW  'B'                                3:44.99    3:46.67  
     1) Criss, Michelle S 18            2) Henry, Jensen K 13             
     3) Pearson, Julia G 13             4) Kocsis, Jenn A 14              
 24 Schroeder Swim Team-WI  'B'                       3:46.47    3:46.92  
     1) Boehme, Stephanie R 16          2) Dietz, Brianna L 12            
     3) Nennig, Bailey M 14             4) Johnson, Alicia L 13           
 25 Lawrence Aquahawks-MV  'B'                        3:48.18    3:48.76  
     1) Jackson, Ashley D 15            2) Hansen, Lisa C 15              
     3) Slavin, Sierra B 16             4) Harlow, Megan M 15             
 26 Houston Swim Club-GU  'B'                              NT    3:49.80  
     1) Mendenhall, Calle M 16          2) Tapscott, Emma S 17            
     3) Koch, Laura K 26                4) Fernandez, Cristina M 18       
 27 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                      3:49.33    3:52.58  
 28 Indian Wells Valley-CC  'A'                       3:50.33    3:55.33  
     1) Schwalb, Jennifer M 17          2) Schwalb, Jessica A 14          
     3) Harkey, Laura R 13              4) Speer, Amy E 15                
 29 City Of Santa Fe Seals-NM  'A'                    4:08.91    3:59.33  
     1) Bodelson, Danielle A 16         2) Gonzales, Erin T 14            
     3) Winter, Steffi A 15             4) Soldow, Kelly K 17             
 -- Wichita Swim Club-MV  'B'                         3:48.44         NS  
 -- Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'             3:34.16        SCR  
 -- Wal*Mart Swim Club-AR  'A'                        4:01.42        SCR  
     1) Cindric, Brittany J 16          2) Cindric, Nicole C 14           
     3) Sandlin, Brandy J 15            4) Sharpe, Kimberly L 17          
 
Event 16  Men 400 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
          AR: & 2:49.80  2001      U of Texas                                  
          PR: % 2:56.17  1993      U pf Lamsas                                 
          MR: # 3:11.54  2001      FAST                                        
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  Meet Record
  1 Circle C Swimming-ST  'A'                         2:55.28    3:03.07#  40  
     1) Weber-Gale, Garrett 17          2) Preston, Adam S 18             
     3) McDermott, Caleb J 17           4) Sarosdy, Will R 17             
  2 Kerr McGee Swim Club-OK  'A'                      3:10.78    3:09.45#  34  
  3 Circle C Swimming-ST  'B'                         3:06.30    3:10.47#  32  
     1) Rohleder, Daniel S 16           2) McFarland, Rob B 16            
     3) Merritt, Jerr 15                4) Smalley, Maverick R 15         
  4 Dallas Mustangs-NT  'A'                           3:10.33    3:10.77#  30  
     1) Wagner, ED W 31                 2) Gusa, Eric M 19                
     3) Toth, Fabian A 18               4) Hansen, Andrew A 18            
  5 Fort Worth Area Swim Team-NT  'A'                 3:11.54    3:11.56   28  
     1) Verdeyen, Michael J 16          2) Vollmer, Nick B 17             
     3) Hasty, Preston E 17             4) Cowen, Ronald L 22             
  6 Houston Swim Club-GU  'A'                         3:16.87    3:14.70   26  
     1) Strickland, David S 17          2) Duncan, Cullen M 17            
     3) Horwitz, Jason A 17             4) Allen, Isaiah D 15             
  7 Kansas City Blazers-MV  'A'                       3:13.09    3:15.33   24  
     1) Sidelnik, Alex A 17             2) Lee, Brandon J 17              
     3) Zabler, Dan R 16                4) Jaben, Max G 17                
  8 Wichita Swim Club-MV  'A'                         3:17.48    3:18.97   22  
     1) Mosier, Drew C 18               2) Nath, Luke M 17                
     3) Koop, Andre L 16                4) Sellers, Justin L 16           
  9 Lakeside Aquatic Club-NT  'A'                     3:25.00    3:20.03   18  
     1) Berrettini, Jonathon V 17       2) Carlysle, Cameron R 14         
     3) Bares, Jesse H 16               4) Jones, Jimmy A 17              
 10 Kerr McGee Swim Club-OK  'B'                      3:18.69    3:20.83   14  
 11 ConocoPhillips Splash Club-OK  'A'                3:27.99    3:21.05   12  
     1) Archer, Clint C 16              2) Riddle, James K 17             
     3) Morris, Danny R 17              4) Wolfe, Michael A 16            
 12 Little Rock Arkansas Dolphins-AR  'A'             3:14.81    3:22.52   10  
     1) McAlister, Colin A 18           2) Pupkowski, Daniel P 17         
     3) Lambert, Chase S 15             4) Bigham, Kevin T 13             
 13 Jenks Trojan Swim Club-OK  'A'                    3:26.61    3:22.93    8  
     1) Thompson, Scott S 18            2) Combs, Kyle K 18               
     3) Russell, Zane D 17              4) Knight, Titus 14               
 14 Fort Worth Area Swim Team-NT  'B'                 3:18.87    3:23.69    6  
     1) Allred, Cameron E 16            2) Ellison, Matt E 17             
     3) Tucker, Keaton R 18             4) Booher, Jesse R 16             
 15 Lawrence Aquahawks-MV  'A'                        3:30.10    3:24.49    4  
     1) Portela, Anthony A 15           2) Wolff, Chris J 16              
     3) Brunfeldt, Alex T 17            4) Sellon, Chris A 15             
 16 Dads Club Swim Team-GU  'A'                       3:18.12    3:24.82    2  
     1) St. Cyr, Greg H 17              2) Lynch, Robert C 15             
     3) MC Lean III, John E 17          4) Lynch, Jed E 17                
 17 Houston Swim Club-GU  'B'                         3:26.00    3:26.39  
     1) Hopeck, Christopher E 15        2) Moore, Michael W 17            
     3) Cowart, Mmchael M 18            4) Schafer, Kirk K 18             
 18 Wichita Swim Club-MV  'B'                         3:27.48    3:27.70  
     1) Yip, Matthew H 17               2) Goertzen, AJ 16                
     3) Sellers, Cameron M 14           4) Kilgore, Evan E 15             
 -- Black Hawk Area Swim Team-IA  'A'                 3:25.99         DQ  
     1) Wessels, Jordan D 13            2) Wessels, Seth D 14             
     3) Hohnstein, Nathan S 13          4) Cordes, Nick J 13              
 -- Jenks Trojan Swim Club-OK  'B'                         NT         NS  
     1) Campbell, Mason T 15            2) McCall, Jordan G 18            
     3) Rogers, Chris A 16              4) Lebeau, Greg A 17              

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT