ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Junior Nationals Day 5
8/9/2002-8/9/2002
Boca Raton, Florida, USA


        2002 NCSA Junior National Championships
              Florida Atlantic University
                  Boca Raton, Florida  
                   August 5 - 9, 2002

                        50 meter pool

                   Day Five: August 9, 2002 

                         Results                                    
 


Event 35  Women 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          26.79  NAT
          27.29  OPEN
 Meet Qualifying:  27.79
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Swindle, Christina  17 Miami Swimming-FG      26.81      26.16 NAT     20  
  2 Cole, Jessica S     15 Parkway SwimClub-OZ    27.50      26.96 OPEN    17  
  3 Raleigh, Christie   15 Pine Crest-FG          27.27      27.02 OPEN    16  
  4 McCarthy, Meredith  14 The Woodlands ST-GU    27.37      27.04 OPEN    15  
  5 Kugler, Kassy A     15 Rockville-Montgo-PV    27.22      27.15 OPEN    14  
  6 Ewing, Emile C      14 Pennyrile A.C.-KY      27.41      27.28 OPEN    13  
  7 Hackett, Ryann S    17 Pine Crest-FG          27.15      27.35         12  
  8 Finegan, Katherine  14 Curl-Burke-PV          27.62      27.50         11  
B - Final
  9 Darling, Leane E    16 Pine Crest-FG          27.79      27.25 OPEN     9  
 10 Gately, Karen E     17 Bernal's Gators-NE     28.22      27.50          7  
 11 Duerringer, Emily   16 BlueTideAquatics-GU    28.03      27.67          6  
 12 Aiello, Jessica M   16 Bernal's Gators-NE     27.94      27.70          5  
 13 Wall, Katie L       16 New Albany SC-OH       27.72      27.99          4  
 14 Slaight, Amanda C   16 Pine Crest-FG          27.96      28.09          3  
 15 Rogers, Kim S       14 Fort Lauderdale-FG     28.21      28.20          2  
 16 Thrash, Christine   15 PoseidonSwimming-VA    28.27      28.52          1  
 
Event 36  Men 50 LC Meter Freestyle
===============================================================================
          23.69  NAT
          24.19  OPEN
 Meet Qualifying:  24.79
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Pritchett, Poston   17 Bull City-NC           24.18      24.06 OPEN    18.5
  1 Sands, John T       16 New Albany SC-OH       24.26      24.06 OPEN    18.5
  3 Clough, Bryce M     17 Fort Lauderdale-FG     24.55      24.28         16  
  4 Flemming, Patrick   17 NapervilleRiptid-IL    24.85      24.31         15  
  5 Marcum, William A   18 Suburban Swim-MA       24.41      24.36         14  
  6 Ally, Bradley K     15 Fort Lauderdale-FG     24.89      24.40         13  
  7 Ruth, Kyle J        17 YorktownSwimClub-IN    24.76      24.43         12  
  8 Raiford, Brad M     17 BlueTideAquatics-GU    24.89      24.78         11  
B - Final
  9 Forbes, Alexander   14 Centralfloridaaq-FL    24.95      24.83          9  
 10 Voith, John F       17 Miami Swimming-FG      25.00      24.91          7  
 11 Beard, Scott A      15 Unat - Psdn-VA         25.14      25.00          6  
 12 Belew, Micah Y      16 BlueTideAquatics-GU    25.16      25.04          5  
 13 Coan, Matt R        17 Fort Lauderdale-FG     25.07      25.20          4  
 14 Thompson, Terry R   18 BlueTideAquatics-GU    25.15      25.31          3  
 15 Byers, John L       17 Moscow                 25.09      25.34          2  
 16 Browning, Brian W   18 BlueTideAquatics-GU    25.24      25.41          1  
 
Event 37  Women 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Johnson, Caroline   16 Springfield Aq.-MV     30.94      30.64         20  
  2 Stanton, Madeline   15 BlueTideAquatics-GU    31.63      30.97         17  
  3 Vaziri, Leila       17 Coral Springs-FG       31.40      31.00         16  
  4 Wheeler, Megan      15 Yakima-PN              31.80      31.35         15  
  5 Tamkun, Kase M      16 Memphis Tigers-SE      32.00      31.52         14  
  6 Bargman, Sarah H    16 Bernal's Gators-NE     31.97      31.81         12.5
  6 Wind, Katie L       17 Star Swim Team-MN      31.78      31.81         12.5
  8 Brush, Emily B      17 Bernal's Gators-NE     32.03      32.00         11  
B - Final
  9 Marik, Melissa A    14 NapervilleRiptid-IL    32.26      31.99          9  
 10 Gately, Karen E     17 Bernal's Gators-NE     32.26      32.12          7  
 11 Urso, Kelly M       18 OccoquanSwimming-PV    32.24      32.49          6  
 12 Miller, Jennie C    17 Bernal's Gators-NE     32.52      32.81          5  
 13 Fraley, Laura C     15 PoseidonSwimming-VA    32.60      32.93          4  
 14 Martin, Marissa     17 Rockville-Montgo-PV    33.54      33.40          3  
 15 Parker, Rachel H    17 Rockville-Montgo-PV    33.98      33.68          2  
 16 Fritsch, Katie L    15 Bernal's Gators-NE     35.04      35.09          1  
 
Event 38  Men 50 LC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ally, Bradley K     15 Fort Lauderdale-FG     28.79      27.63         20  
  2 Bugby, Eric C       18 Atlantis-MA            27.99      27.75         17  
  3 Clough, Bryce M     17 Fort Lauderdale-FG     27.82      27.79         16  
  4 Brenneman, Adam L   17 Curl-Burke-PV          28.35      27.87         15  
  5 Mukri, Kevin S      16 Rockville-Montgo-PV    28.78      28.27         14  
  6 Woodson, Michael J  16 Parkway SwimClub-OZ    28.61      28.36         13  
  7 Prater, Benjamin B  16 New Albany SC-OH       28.55      28.53         12  
  8 Castro, Andrew      18 Fort Lauderdale-FG     28.89      28.81         11  
B - Final
  9 Fiske, Brian Z      16 Merrimack Valley-NE    29.04      29.16          9  
 10 Mattingly, Eric R   17 YorktownSwimClub-IN    29.69      29.46          6.5
 10 Elerding, Patrick   15 Channel Cats-IE        29.50      29.46          6.5
 12 Beran, Kegan R      18 New Albany SC-OH       29.86      29.95          5  
 13 Thompson, Terry R   18 BlueTideAquatics-GU    30.54      31.05          4  
 
Event 27  Women 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:13.29  NAT
        1:14.99  OPEN
 Meet Qualifying:  1:16.79
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Sieper, Kristina K  16 Swim Placentia-CA    1:15.28    1:14.24 OPEN    20  
                  35.20     1:14.24 (39.04)                                                                                                                        
  2 Bastien, Jill E     16 Parkway SwimClub-OZ  1:15.13    1:14.65 OPEN    17  
                  35.58     1:14.65 (39.07)                                                                                                                        
  3 Rogers, Lindsay M   16 Rockville-Montgo-PV  1:15.11    1:14.70 OPEN    16  
                  35.36     1:14.70 (39.34)                                                                                                                        
  4 McCoy, Bridget E    18 Star Swim Team-MN    1:15.38    1:15.25         15  
                  35.65     1:15.25 (39.60)                                                                                                                        
  5 Bennett, Elaine M   18 Nova VA-VA           1:15.31    1:15.55         14  
                  35.53     1:15.55 (40.02)                                                                                                                        
  6 Smith, Liz A        13 Parkway SwimClub-OZ  1:15.55    1:16.16         13  
                  36.61     1:16.16 (39.55)                                                                                                                        
  7 Lentz, Brittany N   16 BlueTideAquatics-GU  1:15.54    1:16.64         12  
                  36.65     1:16.64 (39.99)                                                                                                                        
  8 Keathley, McCall L  14 City Of Midland-WT   1:15.67    1:16.66         11  
                  36.47     1:16.66 (40.19)                                                                                                                        
B - Final
  9 Yoshimura, Stephan  16 Suburban Swim-MA     1:16.28    1:15.86          9  
                  36.27     1:15.86 (39.59)                                                                                                                        
 10 Perry, Jessica L    13 Bernal's Gators-NE   1:16.20    1:15.92          7  
                  35.75     1:15.92 (40.17)                                                                                                                        
 11 Harper, Kirsten A   15 Walnut Creek-PC      1:15.89    1:16.00          6  
                  36.17     1:16.00 (39.83)                                                                                                                        
 12 Leake, Blair E      17 Springfield Aq.-MV   1:16.08    1:16.03          5  
                  36.09     1:16.03 (39.94)                                                                                                                        
 13 Smith, Amilee A     13 Rockville-Montgo-PV  1:16.39    1:16.04          4  
                  35.94     1:16.04 (40.10)                                                                                                                        
 14 Lord, Meghan M      13 LodiCitySwimClub-SN  1:15.67    1:16.23          3  
                  35.83     1:16.23 (40.40)                                                                                                                        
 15 Rinaldi, Jenna L    16 Bull City-NC         1:16.06    1:16.33          2  
                  36.05     1:16.33 (40.28)                                                                                                                        
 16 Hochard, Melinda Z  16 Greenwood S.C.-NE    1:16.01    1:18.10          1  
                  36.90     1:18.10 (41.20)                                                                                                                        
 
Event 28  Men 100 LC Meter Breaststroke
===============================================================================
        1:05.39  NAT
        1:06.79  OPEN
 Meet Qualifying:  1:08.29
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Polyakov, Vladisla  18 Coral Springs-FG     1:03.82    1:03.71 NAT     20  
                  29.80     1:03.71 (33.91)                                                                                                                        
  2 Velez, Dan N        18 Rockville-Montgo-PV  1:05.11    1:04.80 NAT     17  
                  30.43     1:04.80 (34.37)                                                                                                                        
  3 Donohue, Kevin P    16 Squids-NE            1:06.09    1:05.64 OPEN    16  
                  30.85     1:05.64 (34.79)                                                                                                                        
  4 Deputy, Brent E     17 DelawareSwimTeam-MA  1:06.48    1:05.73 OPEN    15  
                  30.70     1:05.73 (35.03)                                                                                                                        
  5 Jamerson, Billy W   16 Georgia Coastal-GA   1:06.43    1:06.35 OPEN    14  
                  31.08     1:06.35 (35.27)                                                                                                                        
  6 Fischetti, Robbie   17 PoseidonSwimming-VA  1:06.96    1:07.70         13  
                  32.44     1:07.70 (35.26)                                                                                                                        
  7 Brown, zack Z       17 PoseidonSwimming-VA  1:07.57    1:08.42         12  
                  32.16     1:08.42 (36.26)                                                                                                                        
  8 Fiske, Brian Z      16 Merrimack Valley-NE  1:07.74    1:09.16         11  
                  32.28     1:09.16 (36.88)                                                                                                                        
B - Final
  9 Harris, Tyler H     18 New Albany SC-OH     1:08.02    1:08.18          9  
                  31.33     1:08.18 (36.85)                                                                                                                        
 10 Nelson, Michael W   17 Walnut Creek-PC      1:08.75    1:08.45          7  
                  31.73     1:08.45 (36.72)                                                                                                                        
 11 Bannowski, Shayn J  17 Walnut Creek-PC      1:08.34    1:08.49          6  
                  32.77     1:08.49 (35.72)                                                                                                                        
 12 Stewart, Kyle A     16 Pine Crest-FG        1:08.11    1:08.77          5  
                  31.84     1:08.77 (36.93)                                                                                                                        
 13 Bergman, Andrew B   17 Bellingham Bay-PN    1:07.94    1:08.81          4  
                  31.65     1:08.81 (37.16)                                                                                                                        
 14 Scott, Rick W       18 Bull City-NC         1:08.75    1:09.21          3  
                  32.85     1:09.21 (36.36)                                                                                                                        
 15 Hill, Brian L       17 Southeast TX Aqu-GU  1:08.87    1:09.45          2  
                  32.97     1:09.45 (36.48)                                                                                                                        
 16 Nuess, C.J. J       16 Spokane Area-IE      1:08.56    1:11.85          1  
                  33.19     1:11.85 (38.66)                                                                                                                        
 
Event 39  Women 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:21.49  NAT
        2:24.29  OPEN
 Meet Qualifying:  2:26.99
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Palera, Megan E     16 Santa Maria Swim-CA  2:23.74    2:21.39 NAT     20  
                  31.71     1:09.19 (37.48)     1:49.57 (40.38)     2:21.39 (31.82)                                                                                
  2 Ewing, Emile C      14 Pennyrile A.C.-KY    2:24.62    2:21.53 OPEN    17  
                  30.45     1:07.78 (37.33)     1:50.28 (42.50)     2:21.53 (31.25)                                                                                
  3 Lesneski, Stacie J  16 Greenwood S.C.-NE    2:24.17    2:22.30 OPEN    16  
                  31.42     1:08.69 (37.27)     1:49.98 (41.29)     2:22.30 (32.32)                                                                                
  4 Degenstein, Ann B   18 The Woodlands ST-GU  2:26.02    2:24.71         15  
                  31.17     1:10.22 (39.05)     1:52.02 (41.80)     2:24.71 (32.69)                                                                                
  5 Bennett, Elaine M   18 Nova VA-VA           2:24.77    2:24.89         14  
                  31.44     1:09.20 (37.76)     1:50.43 (41.23)     2:24.89 (34.46)                                                                                
  6 Stanton, Madeline   15 BlueTideAquatics-GU  2:26.27    2:25.86         13  
                  31.05     1:08.43 (37.38)     1:52.71 (44.28)     2:25.86 (33.15)                                                                                
  7 O'Brien, Julie D    16 Curl-Burke-PV        2:26.49    2:26.17         12  
                  31.68     1:09.12 (37.44)     1:53.73 (44.61)     2:26.17 (32.44)                                                                                
  8 Kelley, Annie       16 Bernal's Gators-NE   2:26.53    2:27.09         11  
                  30.81     1:08.32 (37.51)     1:52.22 (43.90)     2:27.09 (34.87)                                                                                
B - Final
  9 Pike, Natalie N     16 Pine Crest-FG        2:26.76    2:24.59          9  
                  31.36     1:07.92 (36.56)     1:51.98 (44.06)     2:24.59 (32.61)                                                                                
 10 Marik, Melissa A    14 NapervilleRiptid-IL  2:27.29    2:25.80          7  
                  31.57     1:08.60 (37.03)     1:53.27 (44.67)     2:25.80 (32.53)                                                                                
 11 Hamilton, Cassie E  14 Channel Cats-IE      2:27.90    2:26.11          6  
                  31.97     1:10.87 (38.90)     1:53.63 (42.76)     2:26.11 (32.48)                                                                                
 12 Roach, Kaitlin M    16 Dayton Raiders-OH    2:26.88    2:26.36          5  
                  32.29     1:10.06 (37.77)     1:53.05 (42.99)     2:26.36 (33.31)                                                                                
 13 Lentz, Brittany N   16 BlueTideAquatics-GU  2:27.04    2:26.53          4  
                  33.26     1:11.10 (37.84)     1:52.74 (41.64)     2:26.53 (33.79)                                                                                
 14 Letendre, Denise M  13 Parkway SwimClub-OZ  2:26.65    2:26.76          3  
                  31.65     1:09.02 (37.37)     1:52.25 (43.23)     2:26.76 (34.51)                                                                                
 15 Case, Shandra N     15 CircleC Swimming-ST  2:28.09    2:27.25          2  
                  31.14     1:08.95 (37.81)     1:53.50 (44.55)     2:27.25 (33.75)                                                                                
 16 Bargman, Sarah H    16 Bernal's Gators-NE   2:27.71    2:27.28          1  
                  31.46     1:09.09 (37.63)     1:53.65 (44.56)     2:27.28 (33.63)                                                                                
 
Event 40  Men 200 LC Meter IM
===============================================================================
        2:08.39  NAT
        2:10.59  OPEN
 Meet Qualifying:  2:12.79
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Ally, Bradley K     15 Fort Lauderdale-FG   2:11.04    2:07.46 NAT     20  
                  27.29       59.21 (31.92)     1:36.94 (37.73)     2:07.46 (30.52)                                                                                
  2 Nuess, C.J. J       16 Spokane Area-IE      2:10.71    2:10.21 OPEN    17  
                  28.12     1:01.24 (33.12)     1:39.66 (38.42)     2:10.21 (30.55)                                                                                
  3 Smalley, Maverick   14 CircleC Swimming-ST  2:11.23    2:10.44 OPEN    16  
                  27.51     1:01.27 (33.76)     1:40.08 (38.81)     2:10.44 (30.36)                                                                                
  4 Holdridge, Alex S   18 Fort Lauderdale-FG   2:11.54    2:10.65         15  
                  28.06     1:02.09 (34.03)     1:40.14 (38.05)     2:10.65 (30.51)                                                                                
  5 Fischetti, Robbie   17 PoseidonSwimming-VA  2:11.12    2:11.21         14  
                  28.15     1:02.87 (34.72)     1:40.69 (37.82)     2:11.21 (30.52)                                                                                
  6 Lundgaard, Bret E   16 Desert Storm-CA      2:12.48    2:11.89         13  
                  27.83     1:02.36 (34.53)     1:41.31 (38.95)     2:11.89 (30.58)                                                                                
  7 Bullock, Perry W    16 West Point S.C.-MR   2:11.77    2:12.53         12  
                  28.29     1:03.14 (34.85)     1:41.55 (38.41)     2:12.53 (30.98)                                                                                
  8 Fiske, Brian Z      16 Merrimack Valley-NE  2:12.12    2:16.50         11  
                  28.92     1:03.16 (34.24)     1:43.61 (40.45)     2:16.50 (32.89)                                                                                
B - Final
  9 Dufek, Chris J      17 Curl-Burke-PV        2:12.85    2:11.99          9  
                  29.51     1:02.75 (33.24)     1:40.99 (38.24)     2:11.99 (31.00)                                                                                
 10 Ott, J. Mike M      17 Curl-Burke-PV        2:13.61    2:12.05          7  
                  28.57     1:03.35 (34.78)     1:41.53 (38.18)     2:12.05 (30.52)                                                                                
 11 Donohue, Kevin P    16 Squids-NE            2:13.31    2:12.53          6  
                  28.75     1:04.77 (36.02)     1:41.87 (37.10)     2:12.53 (30.66)                                                                                
 12 Southmayd, T.J. K   15 Suburban Swim-MA     2:15.55    2:12.61          5  
                  28.56     1:02.16 (33.60)     1:43.06 (40.90)     2:12.61 (29.55)                                                                                
 13 Persico, Rob W      18 Rockville-Montgo-PV  2:13.41    2:13.74          4  
                  27.99     1:00.63 (32.64)     1:42.76 (42.13)     2:13.74 (30.98)                                                                                
 14 Velez, Dan N        18 Rockville-Montgo-PV  2:14.03    2:13.80          3  
                  30.06     1:05.23 (35.17)     1:42.21 (36.98)     2:13.80 (31.59)                                                                                
 15 Slingerland, David  16 Southeast TX Aqu-GU  2:15.51    2:13.90          2  
                  29.76     1:04.29 (34.53)     1:43.06 (38.77)     2:13.90 (30.84)                                                                                
 16 MacLennan, Brett H  17 OccoquanSwimming-PV  2:13.85    2:14.18          1  
                  28.84     1:04.17 (35.33)     1:42.46 (38.29)     2:14.18 (31.72)                                                                                
 
Event 31  Women 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
        1:03.09  NAT
        1:04.39  OPEN
 Meet Qualifying:  1:05.79
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Genova, Victoria M  18 Coral Springs-FG     1:02.98    1:02.23 NAT     20  
                  29.45     1:02.23 (32.78)                                                                                                                        
  2 Raleigh, Christie   15 Pine Crest-FG        1:03.94    1:02.82 NAT     17  
                  29.39     1:02.82 (33.43)                                                                                                                        
  3 Connealy, Cait A    17 AZ Desert Fox-AZ     1:03.52    1:03.49 OPEN    16  
                  28.61     1:03.49 (34.88)                                                                                                                        
  4 Shaw, Elizabeth N   13 Nova VA-VA           1:03.79    1:04.59         15  
                  30.43     1:04.59 (34.16)                                                                                                                        
  5 Degenstein, Ann B   18 The Woodlands ST-GU  1:04.25    1:04.61         14  
                  30.59     1:04.61 (34.02)                                                                                                                        
  6 Suguiyama, Erica L  17 Curl-Burke-PV        1:03.62    1:04.68         13  
                  30.47     1:04.68 (34.21)                                                                                                                        
  7 Newell, Megan M     13 Curl-Burke-PV        1:04.33    1:04.87         12  
                  29.89     1:04.87 (34.98)                                                                                                                        
  8 Leclair, Danielle   15 Nova VA-VA           1:04.75    1:06.25         11  
                  30.62     1:06.25 (35.63)                                                                                                                        
B - Final
  9 Nascimento, Amanda  18 Walnut Creek-PC      1:04.88    1:04.58          9  
                  30.09     1:04.58 (34.49)                                                                                                                        
 10 Weber, Taylor E     14 The Woodlands ST-GU  1:04.79    1:04.98          7  
                  30.65     1:04.98 (34.33)                                                                                                                        
 11 Mozdzen, Laura         Rio Salado-AZ        1:05.00    1:05.39          6  
                  29.94     1:05.39 (35.45)                                                                                                                        
 12 Healy, Colleen      16 Swim Florida-FL      1:04.94    1:06.09          5  
                  30.96     1:06.09 (35.13)                                                                                                                        
 13 Kelley, Annie       16 Bernal's Gators-NE   1:05.64    1:06.56          4  
                  30.43     1:06.56 (36.13)                                                                                                                        
 14 Case, Shandra N     15 CircleC Swimming-ST  1:05.21    1:06.70          3  
                  31.40     1:06.70 (35.30)                                                                                                                        
 15 Sherfey, Casey M    18 Channel Cats-IE      1:05.87    1:07.32          2  
                  31.53     1:07.32 (35.79)                                                                                                                        
 16 Keathley, Mallory   17 City Of Midland-WT   1:05.72    1:07.36          1  
                  30.61     1:07.36 (36.75)                                                                                                                        
 
Event 32  Men 100 LC Meter Butterfly
===============================================================================
          55.99  NAT
          57.19  OPEN
 Meet Qualifying:  58.89
    Name               Age Team                   Semis     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Clough, Bryce M     17 Fort Lauderdale-FG     55.96      55.81 NAT     20  
                  25.86       55.81 (29.95)                                                                                                                        
  2 Smith, Peter T      18 Southeast TX Aqu-GU    55.92      55.99 NAT     17  
                  26.09       55.99 (29.90)                                                                                                                        
  3 Ally, Bradley K     15 Fort Lauderdale-FG     58.55      57.68         16  
                  27.25       57.68 (30.43)                                                                                                                        
  4 Soniak, Chris R     17 OccoquanSwimming-PV    57.99      57.90         15  
                  26.96       57.90 (30.94)                                                                                                                        
  5 Friedlander, Steve  18 Coral Springs-FG       58.14      58.01         14  
                  27.29       58.01 (30.72)                                                                                                                        
  6 Kanoy, Ben R        18 Bull City-NC           58.20      58.17         12.5
                  27.04       58.17 (31.13)                                                                                                                        
  6 Doyle, Joseph G     17 New Albany SC-OH       58.53      58.17         12.5
                  26.32       58.17 (31.85)                                                                                                                        
  8 Fischetti, Robbie   17 PoseidonSwimming-VA    58.42      59.55         11  
                  27.79       59.55 (31.76)                                                                                                                        
B - Final
  9 Castellana, Derek   18 Bernal's Gators-NE     58.96      58.56          9  
                  27.63       58.56 (30.93)                                                                                                                        
 10 Marcum, William A   18 Suburban Swim-MA       58.57      58.88          7  
                  27.28       58.88 (31.60)                                                                                                                        
 11 Bedaw, Sebastien G  17 The Woodlands ST-GU    58.91      59.08          6  
                  27.75       59.08 (31.33)                                                                                                                        
 12 Castro, Andrew      18 Fort Lauderdale-FG     59.02      59.09          5  
                  27.30       59.09 (31.79)                                                                                                                        
 13 Persico, Rob W      18 Rockville-Montgo-PV    59.01      59.50          4  
                  27.88       59.50 (31.62)                                                                                                                        
 14 Byers, John L       17 Moscow                 59.38      59.81          3  
                  27.68       59.81 (32.13)                                                                                                                        
 15 Holdridge, Alex S   18 Fort Lauderdale-FG     58.59    1:00.65          2  
                  28.47     1:00.65 (32.18)                                                                                                                        
 16 Bullock, Perry W    16 West Point S.C.-MR     59.00    1:05.24          1  
                  29.89     1:05.24 (35.35)                                                                                                                        
 
Event 41  Women 800 LC Meter Freestyle
===============================================================================
        8:56.29  NAT
 Meet Qualifying:  9:11.89
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Lesneski, Stacie J  16 Greenwood S.C.-NE    9:12.23    9:02.87         20  
                  31.18     1:05.16 (33.98)     1:39.34 (34.18)     2:13.85 (34.51)     2:47.90 (34.05)     3:21.90 (34.00)     3:55.67 (33.77)     4:30.01 (34.34)
        5:03.98 (33.97)     5:38.24 (34.26)     6:12.53 (34.29)     6:46.94 (34.41)     7:21.32 (34.38)     7:55.73 (34.41)     8:29.78 (34.05)     9:02.87 (33.09)
  2 Covey, Rikki J      17 Spokane Area-IE     10:07.61Y   9:10.88         17  
                  31.17     1:05.03 (33.86)     1:39.24 (34.21)     2:13.87 (34.63)     2:48.19 (34.32)     3:22.66 (34.47)     3:57.34 (34.68)     4:32.48 (35.14)
        5:07.50 (35.02)     5:42.73 (35.23)     6:18.08 (35.35)     6:53.59 (35.51)     7:28.54 (34.95)     8:03.68 (35.14)     8:38.08 (34.40)     9:10.88 (32.80)
  3 Wentworth, Keleigh  16 City Of Midland-WT   9:06.85    9:11.20         16  
                  31.22     1:05.01 (33.79)     1:39.06 (34.05)     2:13.70 (34.64)     2:47.95 (34.25)     3:22.56 (34.61)     3:57.03 (34.47)     4:32.14 (35.11)
        5:07.04 (34.90)     5:42.57 (35.53)     6:17.80 (35.23)     6:53.36 (35.56)     7:28.35 (34.99)     8:03.40 (35.05)     8:37.83 (34.43)     9:11.20 (33.37)
  4 Johnson, Melissa D  17 AZ Desert Fox-AZ     9:22.11    9:11.57         15  
                  31.70     1:06.53 (34.83)     1:41.51 (34.98)     2:16.53 (35.02)     2:51.36 (34.83)     3:26.12 (34.76)     4:00.79 (34.67)     4:35.76 (34.97)
        5:09.71 (33.95)     5:44.44 (34.73)     6:18.96 (34.52)     6:53.99 (35.03)     7:28.50 (34.51)     8:03.21 (34.71)     8:37.28 (34.07)     9:11.57 (34.29)
  5 Cheffers, Mary L    15 Greenwood S.C.-NE   10:06.81Y   9:11.88         14  
                  31.32     1:05.52 (34.20)     1:39.94 (34.42)     2:14.70 (34.76)     2:49.28 (34.58)     3:24.03 (34.75)     3:58.85 (34.82)     4:34.11 (35.26)
        5:08.85 (34.74)     5:44.07 (35.22)     6:19.24 (35.17)     6:54.59 (35.35)     7:29.01 (34.42)     8:04.24 (35.23)     8:38.86 (34.62)     9:11.88 (33.02)
  6 Maddalena, Gabriel  14 The Woodlands ST-GU  9:16.99    9:12.59         13  
                  31.50     1:05.79 (34.29)     1:40.00 (34.21)     2:14.72 (34.72)     2:49.22 (34.50)     3:24.06 (34.84)     3:58.65 (34.59)     4:33.85 (35.20)
        5:08.64 (34.79)     5:43.65 (35.01)     6:18.74 (35.09)     6:53.74 (35.00)     7:28.76 (35.02)     8:03.71 (34.95)     8:38.70 (34.99)     9:12.59 (33.89)
  7 Geary, Caitlin M    17 Merrimack Valley-NE  9:13.96    9:16.14         12  
                  30.94     1:04.78 (33.84)     1:38.80 (34.02)     2:13.68 (34.88)     2:48.30 (34.62)     3:23.04 (34.74)     3:57.90 (34.86)     4:33.13 (35.23)
        5:00.28 (27.15)     5:43.69 (43.41)     6:18.92 (35.23)     6:54.40 (35.48)     7:29.59 (35.19)     8:05.45 (35.86)     8:41.21 (35.76)     9:16.14 (34.93)
  8 Puschak, Jackie C   13 AZ Desert Fox-AZ     9:12.21    9:19.19         11  
                  31.35     1:05.99 (34.64)     1:40.66 (34.67)     2:15.63 (34.97)     2:50.91 (35.28)     3:26.33 (35.42)     4:01.71 (35.38)     4:37.18 (35.47)
        5:12.62 (35.44)     5:48.47 (35.85)     6:24.01 (35.54)     7:00.03 (36.02)     7:35.24 (35.21)     8:11.20 (35.96)     8:46.37 (35.17)     9:19.19 (32.82)
  9 Smith, Courtney J   17 Nova VA-VA          10:14.76    9:27.75          9  
                  32.92     1:08.19 (35.27)     1:43.98 (35.79)     2:19.61 (35.63)     2:55.46 (35.85)     3:31.17 (35.71)     4:06.91 (35.74)     4:42.93 (36.02)
        5:18.74 (35.81)     5:54.53 (35.79)     6:30.52 (35.99)     7:06.79 (36.27)     7:42.73 (35.94)     8:18.53 (35.80)     8:53.77 (35.24)     9:27.75 (33.98)
 10 Venturacci, Christ  16 Reno AquaticClub-PC  9:34.50    9:27.98          7  
                  33.56     1:09.48 (35.92)     1:45.50 (36.02)     2:21.52 (36.02)     2:57.48 (35.96)     3:33.32 (35.84)     4:08.92 (35.60)     4:44.71 (35.79)
        5:20.19 (35.48)     5:55.64 (35.45)     6:31.18 (35.54)     7:06.95 (35.77)     7:42.49 (35.54)     8:18.27 (35.78)     8:53.78 (35.51)     9:27.98 (34.20)
 11 Gratton, Emilie L   13 AZ Desert Fox-AZ     9:15.32    9:31.98          6  
                  31.31     1:05.56 (34.25)     1:40.89 (35.33)     2:16.61 (35.72)     2:52.61 (36.00)     3:28.47 (35.86)     4:04.89 (36.42)     4:41.47 (36.58)
        5:17.42 (35.95)     5:53.77 (36.35)     6:30.35 (36.58)     7:07.05 (36.70)     7:43.63 (36.58)     8:20.22 (36.59)     8:56.78 (36.56)     9:31.98 (35.20)
 12 Foley, Kathleen E   14 Greenwood S.C.-NE    9:25.75    9:59.24          5  
                  32.01     1:06.87 (34.86)     1:42.16 (35.29)     2:17.55 (35.39)     2:53.15 (35.60)     3:28.65 (35.50)     4:04.18 (35.53)     4:39.69 (35.51)
        5:14.00 (34.31)     5:48.82 (34.82)     6:23.84 (35.02)     6:58.90 (35.06)     7:34.11 (35.21)     8:09.23 (35.12)     8:44.94 (35.71)     9:19.23 (34.29)
        9:59.24 (40.01)                                                                                                                                            
 13 Smith, Liz A        13 Parkway SwimClub-OZ  9:48.41   10:10.46          4  
                  32.91     1:11.04 (38.13)     1:49.34 (38.30)     2:27.52 (38.18)     2:59.12 (31.60)     3:44.93 (45.81)     4:23.29 (38.36)     5:02.15 (38.86)
        5:40.94 (38.79)     6:19.61 (38.67)     6:57.10 (37.49)     7:35.13 (38.03)     8:12.70 (37.57)     8:50.52 (37.82)     9:28.24 (37.72)    10:10.46 (42.22)
 
Event 42  Men 1500 LC Meter Freestyle
===============================================================================
       16:03.49  NAT
       16:18.59  OPEN
 Meet Qualifying:  16:33.59
    Name               Age Team                    Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Stahl, Greg M       16 The Woodlands ST-GU 16:10.51   16:10.71 OPEN    20  
                  29.08     1:00.94 (31.86)     1:33.23 (32.29)     2:05.65 (32.42)     2:38.13 (32.48)     3:10.81 (32.68)     3:43.66 (32.85)     4:16.23 (32.57)
        4:48.55 (32.32)     5:21.04 (32.49)     5:53.49 (32.45)     6:26.22 (32.73)     6:58.93 (32.71)     7:31.90 (32.97)     8:04.60 (32.70)     8:37.41 (32.81)
        9:09.66 (32.25)     9:42.13 (32.47)    10:14.79 (32.66)    10:47.37 (32.58)    11:19.93 (32.56)    11:52.79 (32.86)    12:25.49 (32.70)    12:58.29 (32.80)
       13:30.96 (32.67)    14:03.05 (32.09)    14:35.58 (32.53)    15:07.59 (32.01)    15:39.65 (32.06)    16:10.71 (31.06)                                        
  2 Koehler, John K     16 Dayton Raiders-OH   16:12.21   16:13.32 OPEN    17  
                  29.06     1:00.81 (31.75)     1:33.13 (32.32)     2:05.76 (32.63)     2:38.30 (32.54)     3:11.07 (32.77)     3:43.23 (32.16)     4:15.87 (32.64)
        4:47.91 (32.04)     5:20.60 (32.69)     5:53.17 (32.57)     6:25.75 (32.58)     6:57.89 (32.14)     7:30.75 (32.86)     8:03.34 (32.59)     8:36.08 (32.74)
        9:08.58 (32.50)     9:41.49 (32.91)    10:14.17 (32.68)    10:47.01 (32.84)    11:19.89 (32.88)    11:52.59 (32.70)    12:25.30 (32.71)    12:58.60 (33.30)
       13:31.59 (32.99)    14:04.57 (32.98)    14:37.22 (32.65)    15:10.14 (32.92)    15:42.59 (32.45)    16:13.32 (30.73)                                        
  3 Hard, James W       16 The Woodlands ST-GU 15:52.58Y  16:14.09 OPEN    16  
                  30.19     1:02.62 (32.43)     1:35.23 (32.61)     2:07.85 (32.62)     2:40.17 (32.32)     3:13.06 (32.89)     3:45.45 (32.39)     4:18.31 (32.86)
        4:50.80 (32.49)     5:23.50 (32.70)     5:55.20 (31.70)     6:27.78 (32.58)     6:59.94 (32.16)     7:32.49 (32.55)     8:04.93 (32.44)     8:37.66 (32.73)
        9:10.11 (32.45)     9:42.94 (32.83)    10:15.68 (32.74)    10:48.82 (33.14)    11:21.18 (32.36)    11:54.18 (33.00)    12:27.14 (32.96)    13:00.56 (33.42)
       13:33.59 (33.03)    14:06.70 (33.11)    14:39.02 (32.32)    15:11.57 (32.55)    15:43.31 (31.74)    16:14.09 (30.78)                                        
  4 Piercey, Jason D    17 Dayton Raiders-OH   15:44.16Y  16:18.46 OPEN    15  
                  29.82     1:02.08 (32.26)     1:34.78 (32.70)     2:07.85 (33.07)     2:40.63 (32.78)     3:13.64 (33.01)     3:46.47 (32.83)     4:19.58 (33.11)
        4:52.77 (33.19)     5:25.78 (33.01)     5:58.71 (32.93)     6:31.57 (32.86)     7:04.29 (32.72)     7:36.77 (32.48)     8:09.28 (32.51)     8:42.14 (32.86)
        9:14.94 (32.80)     9:47.62 (32.68)    10:20.30 (32.68)    10:53.08 (32.78)    11:25.69 (32.61)    11:58.35 (32.66)    12:30.96 (32.61)    13:03.73 (32.77)
       13:36.28 (32.55)    14:08.91 (32.63)    14:41.36 (32.45)    15:14.19 (32.83)    15:46.76 (32.57)    16:18.46 (31.70)                                        
  5 Copple, Blake R     17 Boise YMCA-SR       16:29.29   16:27.25         14  
                  30.05     1:02.05 (32.00)     1:34.31 (32.26)     2:06.70 (32.39)     2:39.07 (32.37)     3:11.37 (32.30)     3:44.03 (32.66)     4:16.54 (32.51)
        4:49.02 (32.48)     5:21.49 (32.47)     5:54.15 (32.66)     6:26.92 (32.77)     6:59.74 (32.82)     7:32.73 (32.99)     8:05.92 (33.19)     8:39.33 (33.41)
        9:12.83 (33.50)     9:46.17 (33.34)    10:19.57 (33.40)    10:53.05 (33.48)    11:26.50 (33.45)    12:00.44 (33.94)    12:33.95 (33.51)    13:07.80 (33.85)
       13:41.19 (33.39)    14:15.39 (34.20)    14:49.01 (33.62)    15:22.74 (33.73)    15:55.35 (32.61)    16:27.25 (31.90)                                        
  6 Frawley, Kevin C    18 PoseidonSwimming-VA 16:32.12   16:28.71         13  
                  30.17     1:02.64 (32.47)     1:35.19 (32.55)     2:07.78 (32.59)     2:40.46 (32.68)     3:12.85 (32.39)     3:45.43 (32.58)     4:18.11 (32.68)
        4:50.59 (32.48)     5:23.17 (32.58)     5:55.99 (32.82)     6:29.11 (33.12)     7:02.06 (32.95)     7:35.18 (33.12)     8:08.53 (33.35)     8:41.53 (33.00)
        9:14.83 (33.30)     9:48.32 (33.49)    10:21.65 (33.33)    10:55.20 (33.55)    11:28.53 (33.33)    12:02.01 (33.48)    12:35.47 (33.46)    13:09.20 (33.73)
       13:42.56 (33.36)    14:16.30 (33.74)    14:49.91 (33.61)    15:23.23 (33.32)    15:56.25 (33.02)    16:28.71 (32.46)                                        
  7 Bartl, Stefan J     15 Greenwood S.C.-NE   16:44.04   16:30.19         12  
                  29.53     1:01.20 (31.67)     1:29.01 (27.81)     2:06.93 (37.92)     2:39.90 (32.97)     3:12.53 (32.63)     3:45.91 (33.38)     4:19.35 (33.44)
        4:52.49 (33.14)     5:25.39 (32.90)     5:51.12 (25.73)     6:31.51 (40.39)     7:04.94 (33.43)     7:38.16 (33.22)     8:11.39 (33.23)     8:44.54 (33.15)
        9:17.72 (33.18)     9:51.01 (33.29)    10:24.59 (33.58)    10:58.09 (33.50)    11:31.27 (33.18)    12:05.07 (33.80)    12:38.38 (33.31)    13:12.19 (33.81)
       13:45.75 (33.56)    14:19.33 (33.58)    14:46.19 (26.86)    15:25.34 (39.15)    15:58.40 (33.06)    16:30.19 (31.79)                                        
  8 Hopper, Jace C      15 Desert Storm-CA     16:30.65   16:36.21         11  
                  29.93     1:02.14 (32.21)     1:34.98 (32.84)     2:07.95 (32.97)     2:40.80 (32.85)     3:13.70 (32.90)     3:46.70 (33.00)     4:19.83 (33.13)
        4:53.12 (33.29)     5:26.49 (33.37)     5:59.61 (33.12)     6:32.94 (33.33)     7:06.06 (33.12)     7:39.73 (33.67)     8:12.57 (32.84)     8:46.17 (33.60)
        9:19.42 (33.25)     9:53.20 (33.78)    10:26.35 (33.15)    11:00.36 (34.01)    11:34.00 (33.64)    12:07.80 (33.80)    12:41.17 (33.37)    13:15.10 (33.93)
       13:48.60 (33.50)    14:22.51 (33.91)    14:55.93 (33.42)    15:29.70 (33.77)    16:03.25 (33.55)    16:36.21 (32.96)                                        
  9 Geary, Sean W       16 Merrimack Valley-NE 16:13.34Y  16:44.87          9  
                  29.24     1:01.09 (31.85)     1:33.54 (32.45)     2:06.53 (32.99)     2:39.20 (32.67)     3:12.62 (33.42)     3:45.69 (33.07)     4:18.86 (33.17)
        4:51.80 (32.94)     5:25.16 (33.36)     5:58.34 (33.18)     6:31.89 (33.55)     7:05.40 (33.51)     7:39.28 (33.88)     8:13.17 (33.89)     8:47.21 (34.04)
        9:21.04 (33.83)     9:55.11 (34.07)    10:28.99 (33.88)    11:03.17 (34.18)    11:37.16 (33.99)    12:11.47 (34.31)    12:45.52 (34.05)    13:19.98 (34.46)
       13:54.29 (34.31)    14:28.64 (34.35)    15:03.05 (34.41)    15:36.95 (33.90)    16:11.40 (34.45)    16:44.87 (33.47)                                        
 10 Denise, Micheal B   18 PoseidonSwimming-VA 16:00.34Y  17:10.30          7  
                  30.11     1:03.49 (33.38)     1:37.56 (34.07)     2:11.97 (34.41)     2:46.24 (34.27)     3:20.42 (34.18)     3:54.78 (34.36)     4:29.56 (34.78)
        5:03.70 (34.14)     5:38.12 (34.42)     6:12.27 (34.15)     6:46.94 (34.67)     7:21.27 (34.33)     7:56.20 (34.93)     8:30.70 (34.50)     9:05.28 (34.58)
        9:39.97 (34.69)    10:14.83 (34.86)    10:49.02 (34.19)    11:23.95 (34.93)    11:58.58 (34.63)    12:33.11 (34.53)    13:07.70 (34.59)    13:42.53 (34.83)
       14:15.50 (32.97)    14:52.23 (36.73)    15:26.71 (34.48)    16:01.65 (34.94)    16:36.41 (34.76)    17:10.30 (33.89)                                        
 
Event 43  Women 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        4:25.89  NAT
        4:30.49  OPEN
 Meet Qualifying:  4:34.99
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:27.08    4:25.49 NAT     40  
     1) Martin, Marissa 17              2) Rogers, Lindsay M 16           
     3) West, Dana L 16                 4) Kugler, Kassy A 15             
                  33.12   1:07.11 (1:07.11)     1:42.16 (35.05)   2:21.45 (1:14.34)     2:52.35 (30.90)   3:27.08 (1:05.63)     3:54.44 (27.36)     4:25.49 (58.41)
  2 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                  4:29.08    4:26.75 OPEN    34  
     1) Stanton, Madeline D 15          2) Lentz, Brittany N 16           
     3) Vancleave, Lauren A 14          4) Duerringer, Emily K 16         
                  32.38   1:06.43 (1:06.43)     1:42.09 (35.66)   2:22.30 (1:15.87)     2:52.49 (30.19)   3:28.28 (1:05.98)     3:56.17 (27.89)     4:26.75 (58.47)
  3 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'            4:25.20    4:29.20 OPEN    32  
     1) Bargman, Sarah H 16             2) Perry, Jessica L 13            
     3) Kelley, Annie 16                4) Aiello, Jessica M 16           
                  32.71   1:07.38 (1:07.38)     1:42.41 (35.03)   2:23.63 (1:16.25)     2:53.21 (29.58)   3:29.37 (1:05.74)     3:57.38 (28.01)     4:29.20 (59.83)
  4 Pine Crest School-FG  'A'                   4:26.54    4:29.63 OPEN    30  
     1) Hackett, Ryann S 17             2) Pike, Natalie N 16             
     3) Raleigh, Christie N 15          4) Darling, Leane E 16            
                  32.70   1:07.49 (1:07.49)     1:45.00 (37.51)   2:27.57 (1:20.08)     2:56.68 (29.11)   3:31.27 (1:03.70)     3:58.89 (27.62)     4:29.63 (58.36)
  5 Parkway Swim Club-OZ  'A'                   4:28.24    4:31.69         28  
     1) Letendre, Denise M 13           2) Bastien, Jill E 16             
     3) Letendre, Claire A 17           4) Cole, Jessica S 15             
                  33.66   1:09.79 (1:09.79)     1:45.33 (35.54)   2:25.57 (1:15.78)     2:57.30 (31.73)   3:33.11 (1:07.54)     4:01.12 (28.01)     4:31.69 (58.58)
  6 Bull City Aquatics-NC  'A'                  3:56.40Y   4:32.20         26  
     1) Skinner, Sloan C 14             2) Rinaldi, Jenna L 16            
     3) Guilkey, Karen E 16             4) Robins, Kenzie M 17            
                  33.22   1:08.46 (1:08.46)     1:44.39 (35.93)   2:25.26 (1:16.80)     2:55.43 (30.17)   3:30.58 (1:05.32)   4:32.20 (1:01.62)                    
  7 Star Swim Team-MN  'A'                      4:31.74    4:33.75         24  
     1) Turpin, Kelly M 16              2) McCoy, Bridget E 18            
     3) St. Martin, Lindsey M 17        4) Wind, Katie L 17               
                  33.64   1:09.68 (1:09.68)     1:44.32 (34.64)   2:25.28 (1:15.60)     2:56.00 (30.72)   3:33.35 (1:08.07)   4:33.75 (1:00.40)                    
  8 Ocean State Squids-NE  'A'                  3:56.64Y   4:34.26         22  
     1) Goldstein, Annie J 17           2) Maguire, Caitlin A 15          
     3) Woodward, Lindsay A 16          4) Haron, Kathryn E 13            
                  35.17   1:10.65 (1:10.65)     1:45.97 (35.32)   2:26.10 (1:15.45)     2:58.19 (32.09)   3:34.49 (1:08.39)     4:02.78 (28.29)     4:34.26 (59.77)
  9 Nova of Virgina Aquatics-VA  'A'            4:18.10    4:34.78         18  
     1) Florek, Rachel R 15             2) Bennett, Elaine M 18           
     3) Leclair, Danielle D 15          4) Shaw, Elizabeth N 13           
                  33.94   1:10.39 (1:10.39)     1:45.85 (35.46)   2:26.92 (1:16.53)     2:58.03 (31.11)   3:34.23 (1:07.31)     4:03.68 (29.45)   4:34.78 (1:00.55)
 10 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'            4:29.82    4:34.81         14  
     1) Gately, Karen E 17              2) Miller, Jennie C 17            
     3) Brush, Emily B 17               4) Butler, Chase H 16             
                  33.37   1:08.68 (1:08.68)     1:45.37 (36.69)   2:28.67 (1:19.99)     2:58.66 (29.99)   3:34.53 (1:05.86)     4:02.63 (28.10)   4:34.81 (1:00.28)
 11 The Woodlands Swim Team-GU  'A'             4:30.32    4:36.05         12  
     1) McCarthy, Meredith F 14         2) Degenstein, Ann B 18           
     3) Weber, Taylor E 14              4) Maddalena, Gabrielle L 14      
                  33.71   1:09.83 (1:09.83)     1:46.62 (36.79)   2:27.41 (1:17.58)     2:57.96 (30.55)   3:32.84 (1:05.43)     4:03.05 (30.21)   4:36.05 (1:03.21)
 12 Greenwood Swim Club-NE  'A'                 4:31.70    4:38.18         10  
     1) Foley, Kathleen E 14            2) Hochard, Melinda Z 16          
     3) Lesneski, Stacie J 16           4) Cheffers, Mary L 15            
                  34.34   1:10.20 (1:10.20)     1:46.73 (36.53)   2:27.92 (1:17.72)     2:59.42 (31.50)   3:35.60 (1:07.68)     4:05.88 (30.28)   4:38.18 (1:02.58)
 13 City Of Midland Aquatics-WT  'A'            3:58.72Y   4:38.69          8  
     1) Keathley, Mallory J 17          2) Keathley, McCall L 14          
     3) Carson, Caroline L 16           4) Wentworth, Keleigh S 16        
                  35.11   1:12.78 (1:12.78)     1:49.31 (36.53)   2:30.67 (1:17.89)     3:01.09 (30.42)   3:37.09 (1:06.42)     4:06.23 (29.14)   4:38.69 (1:01.60)
 14 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'B'      4:30.98    4:39.12          6  
     1) Parker, Rachel H 17             2) Smith, Amilee A 13             
     3) Zarin, Jordan A 15              4) Karel, Emily R 15              
                  34.64   1:12.34 (1:12.34)     1:48.99 (36.65)   2:30.68 (1:18.34)     3:01.36 (30.68)   3:37.66 (1:06.98)     4:06.77 (29.11)   4:39.12 (1:01.46)
 15 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                  4:34.70    4:39.79          4  
     1) Johnson, Melissa D 17           2) Puschak, Jackie C 13           
     3) Connealy, Cait A 17             4) Raatz, Katherine A 13          
                  35.13   1:11.94 (1:11.94)     1:50.61 (38.67)   2:35.09 (1:23.15)     3:05.60 (30.51)   3:41.71 (1:06.62)     4:09.72 (28.01)     4:39.79 (58.08)
 16 Pine Crest School-FG  'B'                   4:30.93    4:39.87          2  
     1) Mahoney, Meagan J 18            2) Slaight, Amanda C 16           
     3) Smith, Sune A 14                4) Walker, kalei L 17             
                  34.38   1:11.23 (1:11.23)     1:47.52 (36.29)   2:29.67 (1:18.44)     3:01.08 (31.41)   3:37.88 (1:08.21)     4:07.49 (29.61)   4:39.87 (1:01.99)
 17 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'              4:34.10    4:41.04        
     1) Fraley, Laura C 15              2) Kowalchuk, Morgan L 15         
     3) Gill, Meg B 17                  4) Thrash, Christine M 15         
                  33.93   1:09.90 (1:09.90)     1:47.00 (37.10)   2:28.57 (1:18.67)     2:59.51 (30.94)   3:34.95 (1:06.38)     4:04.69 (29.74)   4:41.04 (1:06.09)
 18 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'              3:59.29Y   4:41.69        
     1) Mooney, Kelly L 15              2) Harper, Kirsten A 15           
     3) McGowan, Christina A 14         4) Rogers, Rebecca C 16           
                  35.30   1:12.22 (1:12.22)     1:49.67 (37.45)   2:31.30 (1:19.08)     3:03.93 (32.63)   3:40.02 (1:08.72)     4:09.45 (29.43)   4:41.69 (1:01.67)
 19 Blue Tide Aquatics-GU  'B'                  4:34.99    4:42.16        
     1) Defiori, Kim M 16               2) Muck, Molly O 17               
     3) Fletcher, Emily A 16            4) Hain, Carey L 16               
                  34.35   1:10.39 (1:10.39)     1:46.17 (35.78)   2:29.12 (1:18.73)     3:00.78 (31.66)   3:38.26 (1:09.14)     4:08.45 (30.19)   4:42.16 (1:03.90)
 20 Miami Swimming-FG  'A'                      3:55.89Y   4:43.99        
     1) Swindle, Christina M 17         2) Totten, Erica                  
     3) Totten, Jessica                 4) Maggiolo, Luci                 
                  32.93   1:08.66 (1:08.66)     1:45.36 (36.70)   2:27.68 (1:19.02)     3:00.53 (32.85)   3:39.59 (1:11.91)   4:43.99 (1:04.40)                    
 21 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:29.99    4:45.99        
     1) Suguiyama, Erica L 17           2) O'Brien, Julie D 16            
     3) Newell, Megan M 13              4) Finegan, Katherine M 14        
                  34.76   1:11.53 (1:11.53)     1:51.85 (40.32)   2:37.16 (1:25.63)     3:07.65 (30.49)   3:44.20 (1:07.04)     4:12.91 (28.71)   4:45.99 (1:01.79)
 22 Nova of Virgina Aquatics-VA  'B'            4:33.18    4:46.35        
     1) Smith, Courtney J 17            2) Campbell, Millie C 16          
     3) Smock, Becky L 17               4) Heintz, Katie L 15             
                  37.00   1:15.99 (1:15.99)     1:52.01 (36.02)   2:34.07 (1:18.08)     3:05.08 (31.01)   3:40.98 (1:06.91)     4:11.73 (30.75)   4:46.35 (1:05.37)
 
Event 44  Men 400 LC Meter Medley Relay
===============================================================================
        3:55.69  NAT
        4:01.19  OPEN
 Meet Qualifying:  4:06.59
    Team                                           Seed     Finals       Points 
===============================================================================
  1 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'A'           4:00.53    3:56.66 OPEN    40  
     1) Ally, Bradley K 15              2) Holdridge, Alex S 18           
     3) Clough, Bryce M 17              4) Coan, Matt R 17                
                  29.34       59.71 (59.71)     1:31.17 (31.46)   2:08.09 (1:08.38)     2:33.72 (25.63)     3:03.67 (55.58)     3:28.86 (25.19)     3:56.66 (52.99)
  2 Rockville-Montgomery Swim Club-PV  'A'      4:01.86    3:57.46 OPEN    34  
     1) Mukri, Kevin S 16               2) Velez, Dan N 18                
     3) Persico, Rob W 18               4) McCabe, Ryan R 17              
                  29.72   1:01.15 (1:01.15)     1:31.14 (29.99)   2:05.87 (1:04.72)     2:32.28 (26.41)     3:03.72 (57.85)     3:28.79 (25.07)     3:57.46 (53.74)
  3 Bull City Aquatics-NC  'A'                  3:31.18Y   4:01.17 OPEN    32  
     1) Aitken, James S 15              2) Scott, Rick W 18               
     3) Kanoy, Ben R 18                 4) Pritchett, Poston E 17         
                  30.04   1:02.34 (1:02.34)     1:33.50 (31.16)   2:10.35 (1:08.01)     2:37.49 (27.14)     3:08.19 (57.84)     3:32.82 (24.63)     4:01.17 (52.98)
  4 New Albany Swim Club-OH  'A'                3:32.17Y   4:02.13         30  
     1) Prater, Benjamin B 16           2) Harris, Tyler H 18             
     3) Doyle, Joseph G 17              4) Sands, John T 16               
                  30.10   1:03.47 (1:03.47)     1:34.18 (30.71)   2:11.01 (1:07.54)     2:37.18 (26.17)     3:08.50 (57.49)     3:33.55 (25.05)     4:02.13 (53.63)
  5 Southeast Texas Aqua Racers-GU  'A'         3:34.79Y   4:06.46         28  
     1) Slingerland, David G 16         2) Hill, Brian L 17               
     3) Smith, Peter T 18               4) Chamberlain, Mark T 16         
                  31.12   1:04.55 (1:04.55)     1:37.20 (32.65)   2:14.27 (1:09.72)     2:40.14 (25.87)     3:11.16 (56.89)     3:36.77 (25.61)     4:06.46 (55.30)
  6 The Woodlands Swim Team-GU  'A'             4:04.45    4:07.18         26  
     1) Bedaw, Sebastien G 17           2) Trabona, Trohn J 17            
     3) Rehrig, Clay S 17               4) Stahl, Greg M 16               
                  30.89   1:03.39 (1:03.39)     1:34.76 (31.37)   2:11.63 (1:08.24)     2:39.42 (27.79)   3:12.08 (1:00.45)     3:38.50 (26.42)     4:07.18 (55.10)
  7 Poseidon Swimming Inc.-VA  'A'              4:03.33    4:07.53         24  
     1) Deweese, Ryan R 16              2) Brown, zack Z 17               
     3) Fischetti, Robbie F 17          4) Frawley, Kevin C 18            
                  30.30   1:02.05 (1:02.05)     1:34.19 (32.14)   2:11.59 (1:09.54)     2:38.28 (26.69)     3:10.51 (58.92)     4:07.53 (57.02)                    
  8 Blue Tide Aquatics-GU  'A'                  4:02.33    4:07.84         22  
     1) Browning, Brian W 18            2) Buitrago, Andres 16            
     3) Brown, Andrew B 16              4) Thompson, Terry R 18           
                  30.06   1:02.21 (1:02.21)     1:36.04 (33.83)   2:14.30 (1:12.09)     2:42.12 (27.82)     3:13.83 (59.53)     3:39.22 (25.39)     4:07.84 (54.01)
  9 Curl-Burke Swim Club-PV  'A'                4:00.66    4:09.39         18  
     1) Dufek, Chris J 17               2) Ott, J. Mike M 17              
     3) Miller, Ben S 15                4) Meleski, Chris J 17            
                  30.30   1:02.77 (1:02.77)     1:35.46 (32.69)   2:12.90 (1:10.13)     2:40.70 (27.80)   3:15.08 (1:02.18)     3:40.62 (25.54)     4:09.39 (54.31)
 10 Walnut Creek Aquabears-PC  'A'              3:29.47Y   4:10.40         14  
     1) Nguyen, Thuy T 16               2) Bannowski, Shayn J 17          
     3) Porteous, Garrett C 18          4) McGowan, Jonathan K 17         
                  29.94   1:03.06 (1:03.06)     1:35.63 (32.57)   2:13.25 (1:10.19)     2:41.36 (28.11)   3:14.39 (1:01.14)     3:41.54 (27.15)     4:10.40 (56.01)
 11 Arizona Desert Fox-AZ  'A'                  4:05.52    4:11.33         12  
     1) Solomon, Mark R 18              2) Hammond, Matthew D 17          
     3) Abrams, David M 18              4) John, Raatz M 18               
                  30.95   1:04.98 (1:04.98)     1:37.63 (32.65)   2:15.97 (1:10.99)     2:44.17 (28.20)   3:17.11 (1:01.14)     3:42.87 (25.76)     4:11.33 (54.22)
 12 Fort Lauderdale Swim Team-FG  'B'           4:05.71    4:16.42         10  
     1) Fathallah, Omar H 17            2) Solley, Michael A 18           
     3) Morales, Brian E 17             4) Castro, Andrew 18              
                  31.92   1:04.96 (1:04.96)     1:38.53 (33.57)   2:17.78 (1:12.82)     2:45.92 (28.14)   3:20.01 (1:02.23)     3:46.14 (26.13)     4:16.42 (56.41)



 TEAM SCORES                 
 2002 NCSA Junior National Championships 
 Combined Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  706 
 2  Fort Lauderdale Swim Team  FLST-FG  610  . 50 
 3  The Woodlands Swim Team  TWST-GU  521 
 4  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  471 
 5  Blue Tide Aquatics  BTA-GU  450  . 50 
 6  Bernal's Gator Swim Club  BGSC-NE  402  . 50 
 7  Pine Crest School  PCS-FG  388 
 8  Arizona Desert Fox  AFOX-AZ  379  . 50 
 9  Bull City Aquatics  BULL-NC  324 
 10  New Albany Swim Club  NASC-OH  272  . 50 
 11  Poseidon Swimming Inc.  PSDN-VA  266 
 12  Parkway Swim Club  PKWY-OZ  257 
 13  Suburban Swim Center  SSC-MA  216 
 14  Nova of Virgina Aquatics  NOVA-VA  210 
 15  Greenwood Swim Club  GMSC-NE  199  . 50 
 16  Walnut Creek Aquabears  WCAB-PC  164  . 50 
 17  City Of Midland Aquatics  COM-WT  157 
 18  Southeast Texas Aqua Racers  STAR-GU  151  . 50 
 19  Coral Springs Swim Club  CSSC-FG  150 
 20  Ocean State Squids  OSS-NE  145 
 21  Dayton Raiders  DR-OH  134 
 22  Star Swim Team  STAR-MN  131  . 50 
 23  Spokane Area Swimming  SAS-IE  119 
 24  Merrimack Valley Pirates  MVP-NE  118 
 25  Miami Swimming  MS-FG  114 
 26  Occoquan Swimming  OCCS-PV  92 
 27  Pennyrile Aquatic Club  PAC-KY  89 
 28  Naperville Swim Team  NAPV-IL  76  . 50 
 29  Atlantis Aquatic Club  ATAC-MA  65 
 30  Santa Maria Swim Club  SMSC-CA  63 
 31  Desert Storm Swim Team  DSS-CA  59 
 31  Springfield Aquatics  SPA-MV  59 
 33  Anderson Community AquaticClub  ACAC-IN  52 
 34  Boise YMCA  BY-SR  44 
 35  Circle C Swimming  CCS-ST  42 
 35  Delaware Swim Team  DST-MA  42 
 37  Tri City Channel Cats  TCCC-IE  40  . 50 
 38  unattached - Poseidon  UNVA-VA  38 
 39  Swim Team of Placentia  STOP-CA  36 
 40  Georgia Coastal Aquatics  GCAT-GA  34 
 41  Memphis Tigers  MTS-SE  30 
 42  Yorktown Swim Club  YSC-IN  27  . 50 
 43  Swim Florida  SWIM-FL  25 
 44  Yakima Aquatic Club  YAC-PN  21 
 44  Brunswick Ywca Waterdawgs  BYST-GA  21 
 46  West Point Swim Club  WPSS-MR  19 
 47  Rio Salado Swim Club  RIO-AZ  18 
 48  Phoenix Swim Club  PSC-AZ  15 
 49  Reno Aquatic Club  RENO-PC  13 
 50  Central Florida Aquatics  CFA-FL  9 
 51  Bellingham Bay SwimTeam  BBST-PN  8 
 52  Moscow Swim Team  MST  5 
 52  Lodi City Swim Club  LODI-SN  5 
 54  Piranna Swim Team  PSP-CA  4 
  
  
 Female Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Bernal's Gator Swim Club  BGSC-NE  377  . 50 
 2  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  341 
 3  Pine Crest School  PCS-FG  302 
 4  Blue Tide Aquatics  BTA-GU  286  . 50 
 5  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  254 
 6  The Woodlands Swim Team  TWST-GU  247 
 7  Arizona Desert Fox  AFOX-AZ  220  . 50 
 8  Nova of Virgina Aquatics  NOVA-VA  210 
 9  Parkway Swim Club  PKWY-OZ  197 
 10  Greenwood Swim Club  GMSC-NE  165  . 50 
 11  Bull City Aquatics  BULL-NC  136 
 12  Star Swim Team  STAR-MN  131  . 50 
 13  Coral Springs Swim Club  CSSC-FG  96 
 14  City Of Midland Aquatics  COM-WT  92 
 14  Ocean State Squids  OSS-NE  92 
 16  Pennyrile Aquatic Club  PAC-KY  89 
 17  Miami Swimming  MS-FG  80 
 18  Spokane Area Swimming  SAS-IE  72 
 19  Santa Maria Swim Club  SMSC-CA  63 
 20  Walnut Creek Aquabears  WCAB-PC  60  . 50 
 21  Springfield Aquatics  SPA-MV  59 
 22  Anderson Community AquaticClub  ACAC-IN  52 
 22  Poseidon Swimming Inc.  PSDN-VA  52 
 24  Naperville Swim Team  NAPV-IL  40 
 25  Suburban Swim Center  SSC-MA  38 
 26  Swim Team of Placentia  STOP-CA  36 
 27  Occoquan Swimming  OCCS-PV  33 
 28  Tri City Channel Cats  TCCC-IE  30 
 28  Memphis Tigers  MTS-SE  30 
 30  Southeast Texas Aqua Racers  STAR-GU  26 
 31  Dayton Raiders  DR-OH  25 
 32  Brunswick Ywca Waterdawgs  BYST-GA  21 
 32  Yakima Aquatic Club  YAC-PN  21 
 34  Merrimack Valley Pirates  MVP-NE  19 
 35  Rio Salado Swim Club  RIO-AZ  18 
 36  Phoenix Swim Club  PSC-AZ  15 
 37  Reno Aquatic Club  RENO-PC  13 
 38  New Albany Swim Club  NASC-OH  6 
 39  Circle C Swimming  CCS-ST  5 
 39  Swim Florida  SWIM-FL  5 
 39  Lodi City Swim Club  LODI-SN  5 
 42  Piranna Swim Team  PSP-CA  4 
 43  Fort Lauderdale Swim Team  FLST-FG  2 
  
  
                  
 Male Team Scores 
 Place  Team  Points 
 1  Fort Lauderdale Swim Team  FLST-FG  608  . 50 
 2  Rockville-Montgomery Swim Club  RMSC-PV  365 
 3  The Woodlands Swim Team  TWST-GU  274 
 4  New Albany Swim Club  NASC-OH  266  . 50 
 5  Curl-Burke Swim Club  CUBU-PV  217 
 6  Poseidon Swimming Inc.  PSDN-VA  214 
 7  Bull City Aquatics  BULL-NC  188 
 8  Suburban Swim Center  SSC-MA  178 
 9  Blue Tide Aquatics  BTA-GU  164 
 10  Arizona Desert Fox  AFOX-AZ  159 
 11  Southeast Texas Aqua Racers  STAR-GU  125  . 50 
 12  Dayton Raiders  DR-OH  109 
 13  Walnut Creek Aquabears  WCAB-PC  104 
 14  Merrimack Valley Pirates  MVP-NE  99 
 15  Pine Crest School  PCS-FG  86 
 16  Atlantis Aquatic Club  ATAC-MA  65 
 16  City Of Midland Aquatics  COM-WT  65 
 18  Parkway Swim Club  PKWY-OZ  60 
 19  Desert Storm Swim Team  DSS-CA  59 
 19  Occoquan Swimming  OCCS-PV  59 
 21  Coral Springs Swim Club  CSSC-FG  54 
 22  Ocean State Squids  OSS-NE  53 
 23  Spokane Area Swimming  SAS-IE  47 
 24  Boise YMCA  BY-SR  44 
 25  Delaware Swim Team  DST-MA  42 
 26  unattached - Poseidon  UNVA-VA  38 
 27  Circle C Swimming  CCS-ST  37 
 28  Naperville Swim Team  NAPV-IL  36  . 50 
 29  Georgia Coastal Aquatics  GCAT-GA  34 
 29  Greenwood Swim Club  GMSC-NE  34 
 29  Miami Swimming  MS-FG  34 
 32  Yorktown Swim Club  YSC-IN  27  . 50 
 33  Bernal's Gator Swim Club  BGSC-NE  25 
 34  Swim Florida  SWIM-FL  20 
 35  West Point Swim Club  WPSS-MR  19 
 36  Tri City Channel Cats  TCCC-IE  10  . 50 
 37  Central Florida Aquatics  CFA-FL  9 
 38  Bellingham Bay SwimTeam  BBST-PN  8 
 39  Moscow Swim Team  MST  5 
  
  

2002 NCSA Junior National All-Star Team
Long Course - Men
Event			Swimmer 		Age	Team				Coach
50 Free			Poston Pritchett		17	Bull City			Dustin McDaniels
			John Sands		16	New Albany			Bradley Burget
100 Free		Bryce Cough		17	Fort Lauderdale			Jack Nelson
			Poston Prichett		17	Bull City			Dustin McDaniels
			William Marcum	18	Suburban Swim Center		Charlie Kennedy
			Patrick Flemming	17	Naperville Riptide		Eric Lazzari	
			Joseph Doyle		17	New Albany			Bradley Burget
			John Sands		16	New Albany			Bradley Burget
200 Free		John Raatz		18	Arizona Desert Fox		Kevin Milak
			Rob Persico		18	Rockville-Montgomery		Mark Eldridge
			Michael Woodson	16	Parkway Swim Club		Nick Rudich
			James Hard		16	The Woodlands			Tim Bauer
			Greg Stahl		16	The Woodlands			Tim Bauer
			T.J. Southmayd		15	Suburban Swim Center		Charlie Kennedy
400 Free		John Koehler		16	Dayton Raiders			Kevin Weldon
			James Hard		16	The Woodlands			Tim Bauer
800 Free		John Koehler		16	Dayton Raiders			Kevin Weldon		
			Greg Stahl		16	The Woodlands			Tim Bauer
1500 Free		Greg Stahl		16	The Woodlands			Tim Bauer
			John Koehler		16	Dayton Raiders			Kevin Weldon
50 Back		Bradley Ally		15	Fort Lauderdale			Jack Nelson
			Eric Bugby		18	Atlantis Aquatic Club		Rob Herb
100 Back		Eric Bugby		18	Atlantis Aquatic Club		Rob Herb
			Bradley Ally		15	Fort Lauderdale			Jack Nelson
200 Back		Bradley Ally		15	Fort Lauderdale			Jack Nelson
			Eric Bugby		18	Atlantis Aquatic Club		Rob Herb
50 Breast		Dan Velez		18	Rockville-Montgomery		Mark Eldridge
			Billy Jamerson		16	Georgia Coastal			Bill Forrester		
100 Breast		Vladislav Polyakov	18	Coral Springs			Michael Lohberg
			Dan Velez		18	Rockville-Montgomery		Mark Eldridge
200 Breast		Vladislav Polyakov	18	Coral Springs			Michael Lohberg
			Dan Velez		18	Rockville-Montgomery		Mark Eldridge
50 Fly			Chris Soniak		17	Occoquan Swimming		David Tonnesen
			Bryce Clough		17	Fort Lauderdale			Jack Nelson
100 Fly			Bryce Clough		17	Fort Lauderdale			Jack Nelson
			Peter Smith		18	Southeast Texas Aqua Racers	Eddie Adams
200 Fly			Biran Shue		18	Swim Florida			Mac Kennedy
			Bradley Ally		15	Fort Lauderdale			Jack Nelson
200 IM			Bradley Ally		15	Fort Lauderdale			Jack Nelson
			C.J. Nuess		16	Spokane Area			Todd Marsh
400 IM			C.J. Nuess		16	Spokane Area			Todd Marsh
			Bradley Ally		15	Fort Lauderdale		Jack Nelson


Women
Event			Swimmer 		Age	Team					Coach
50 Free			Christina Swindle	17	Miami Swimming			Andy DeAngelo
			Jessica Cole		15	Parkway Swim Club			Nick Rudich
100 Free		Kassy Kugler		15	Rockville-Montgomery			Mark Eldridge
			Christine Raleigh	15	Pine Crest				Jay Fitzgerald
			Merideth McCarthy	14	The Woodlands				Tim Bauer
			Leila Vaziri		17	Coral Springs				Michael Lohberg
 			Emile Ewing		14	Pennyrile A.C. 				Keith Marquess
			Tara Sullivan		17	Southeast Texas Aquatic		Eddie Adams
200 Free		Cait Connealy		17	Arizona Desert Fox			Kevin Milak
			Kassy Kuygler		15	Rockville-Montgomery			Mark Eldridge
			Leila Vaziri		17	Coral Springs				Michael Lohberg
			Emile Ewing		14	Pennyrile A.C. 				Keith Marquess
			Merideth McCarthy	14	The Woodlands				Tim Bauer
			Tara Sullivan		17	Southeast Texas Aqua Racers		Eddie Adams
400 Free		Melissa Johnson	17	Arizona Desert Fox			Kevin Milak
			Stacie Lesneski		16	Greenwood Swim Club			Don Lemieux
800 Free		Stacie Lesneski		16	Greenwood Swim Club			Don Lemieux
			Rikki Covey		17	Spokane Area Swimming
1500 Free		Emilie Gratton		13	Arizona Desert Fox			Kevin Milak	
			Gabrielle Maddalena	14	The Woodlands				Tim Bauer
50 Back		Caroline Johnson	16	Springfield Aquatics
			Madeline Stanton	15	Blue Tide Aquatics			Steve Wilson
100 Back		Madeline Stanton	15	Blue Tide Aquatics			Steve Wilson
			Emile Ewing		14	Pennyrile Aquatic			Keith Marquess	
200 Back		Madeline Stanton	15	Blue Tide Aquatics			Steve Wilson
			Yen Lan Beller		14	Curl Burke 				John Flannagan
50 Breast		Bridget McCoy		18	Star Swim Team  MN			Paul Lundsten
			Jill Bastien		16	Parkway Swim Club			Nick Rudich
100 Breast		Kristina Sieper		16	Swim Team of Placentia
			Jill Bastien		16	Parkway Swim Club			Nick Rudich
200 Breast		Jenna Rinaldi		16	Bull City				Dustin McDaniel
			Liz Smith		13	Parkway Swim Club			Nick Rudich
50 Fly			Christine Raleigh	15	Pine Crest				Jay Fitzgerald
			Megan Newell		13	Curl Burke				John Flanagan
100 Fly			Victoria Genova	18	Coral Springs 				Michael Lohberg
			Christine Raleigh	15	Pine Crest				Jay Fitzgerald
200 Fly			Victoria Genova	18	Coral Springs 				Michael Lohberg
			Elizabeth Shaw		13	Nova of Virginia			Leigh Robbins
200 IM			Megan Palera		16	Santa Maria Swim Club		
			Emile Ewing		14	Pennyrile Aquatic			Keith Marquess
400 IM			Stacie Leneski		16	Greenwood Swim Club			Don Limeux
			Summer Morgan	15	Spokane Area				Todd Marsh



ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT