ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Janet Evans Invitational Day 3
7/20/2002-7/20/2002
Los Angeles, California, USA

SPEEDO 2002 JANET EVANS INVITATIONAL                   
  HOST: UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING    
    HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM - LOS ANGELES, CA  
                    JULY 18-21, 2002  

                     DAY THREE: JULY  20, 2002

                           RESULTS


EVENT:  13  WOMEN's   200  METERS  FREESTYLE               

WORLD               1:56.78   F. VAN ALMSICK    GER               9/6/94  
AMERICAN            1:57.90   NICOLE HAISLETT   USA               7/27/92 
MEET                1:58.02   CLAUDIA POHL      COSTA RICA        2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:03.39
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:04.89
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:10.28

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BENKO, LINDSAY       25  TROJAN             2:04.37         1:59.11   
           :28.15   :58.20  1:28.61  1:59.11 
    2)  COUGHLIN, NATALIE    19  CAL           PC   2:03.95         2:00.13   
           :28.33   :59.10  1:30.55  2:00.13 
    3)  ROSE, GABRIELLE      24  NOVA               2:04.29         2:02.37   
           :28.15   :58.36  1:30.02  2:02.37 
    4)  MULLER, HELENE       24  UNAT          MW   2:03.79         2:02.55   
           :29.11  1:00.03  1:31.42  2:02.55 
    5)  DAPHNIS, ARTEMIS     18  FORD          AZ   2:04.42         2:03.31   
           :28.96   :59.92  1:31.27  2:03.31 
    6)  KEMP, HEATHER        19  AUBURN        SE   2:03.54         2:03.76   
           :29.21  1:00.38  1:32.27  2:03.76 
    7)  JOYCE, KARA LYNN     16  C WOLVERINE   MI   2:03.65         2:04.13   
           :28.79   :59.67  1:32.10  2:04.13 
    8)  PIPER, CARLY         18  WISCONSIN     WI   2:04.56         2:05.05   
           :29.89  1:01.33  1:33.69  2:05.05 

CONSOLATION FINAL   

    9)  OWEN, RADA           23  AUBURN        SE   2:05.39         2:03.69   
           :29.44  1:00.75  1:32.36  2:03.69 
   10)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI   2:04.79         2:04.57   
           :29.65  1:01.15  1:33.39  2:04.57 
   11)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   2:05.40         2:04.78   
           :29.47  1:00.91  1:32.90  2:04.78 
   12)  SACKETT, MEGHAN      15  NO BALTIMORE  MD   2:06.19         2:04.94   
           :30.12  1:01.69  1:33.56  2:04.94 
   13)  SZIGETI, FLORENCIA   21  SUN DEVILS    AZ   2:06.09         2:05.19   
           :29.64  1:00.92  1:32.94  2:05.19 
   14)  TOWNSEND, BROOKE     22  SUN DEVILS    AZ   2:05.40         2:05.65   
           :30.35  1:01.95  1:34.07  2:05.65 
   15)  THIES, LAUREN        22  SANTA CLARA   PC   2:05.95         2:07.09   
           :29.84  1:01.69  1:35.12  2:07.09 
   16)  MC CULLOUGH, AMY     19  C WOLVERINE   MI   2:04.82         2:07.19   
           :30.50  1:02.34  1:35.14  2:07.19 

BONUS FINAL         

   17)  CASHION, COURTNEY    16  NOVA               2:06.85         2:04.76   
           :29.44  1:01.17  1:32.97  2:04.76 
   18)  COLLINS, ELIZABETH   19  REGINA             2:06.71         2:05.92   
           :30.15  1:02.60  1:34.39  2:05.92 
   19)  ERRECART, ROBIN      20  TIGER         PC   2:06.25         2:06.66   
           :29.91  1:01.54  1:34.08  2:06.66 
   20)  REILLY, ERIN         17  SIERRA MARLIN SN   2:06.95         2:07.08   
           :30.19  1:02.81  1:35.33  2:07.08 
   21)  HAYES, JESSICA       19  NOVA               2:06.38         2:07.28   
           :29.80  1:01.66  1:34.67  2:07.28 
   22)  GALLOWAY, JOY        18  UNAT               2:06.31         2:07.37   
           :30.01  1:02.27  1:34.96  2:07.37 
   23)  VOLCAN, ERIN         18  NOVA               2:06.26         2:08.02   
           :29.99  1:02.05  1:34.81  2:08.02 
   24)  COTA, STEPHANIE      14  SIERRA MARLIN SN   2:07.05         2:11.34   
           :32.00  1:05.18  1:38.67  2:11.34 




EVENT:  14    MEN's   200  METERS  FREESTYLE               

WORLD               1:44.06   IAN THORPE        AUS               7/25/01 
AMERICAN            1:46.73   JOSH DAVIS        USA               9/18/00 
MEET                1:49.87   MICHAEL KLIM      AUSTRALIA IN. SP  1997    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      1:52.49
QUALIFYING FOR NATIONALS           1:53.69
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:59.84

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KELLER, KLETE        20  C WOLVERINE   MI   1:53.10         1:51.97   
           :26.52   :54.37  1:23.07  1:51.97 
    2)  VONSCHOFF, SCOTT     23  SUN DEVILS    AZ   1:53.22         1:52.04   
           :26.25   :54.43  1:23.05  1:52.04 
    3)  LEE, JEFF            21  TROJAN             1:52.51         1:52.33   
           :26.77   :55.54  1:24.47  1:52.33 
    4)  DE JONG, CHRISTIAN   18  WEST MICHIGAN MI   1:53.19         1:52.38   
           :26.50   :55.27  1:24.38  1:52.38 
    5)  KETCHUM, DANIEL      20  CINCINNATI    OH   1:52.39         1:52.65   
           :27.23   :55.70  1:24.93  1:52.65 
    6)  HAN, KYUCHUL         20  KOREA              1:52.46         1:52.80   
           :26.33   :55.00  1:24.24  1:52.80 
    7)  MEADOWS, GAVIN       24  SUN DEVILS    AZ   1:53.03         1:53.26   
           :26.13   :54.63  1:24.33  1:53.26 
    8)  KEVORKIAN, ARAM      19  NO COAST      SI   1:53.09         1:54.14   
           :26.86   :55.79  1:25.29  1:54.14 

CONSOLATION FINAL   

    9)  PEIRSOL, AARON       18  NOVA               1:54.46         1:51.24   
           :26.32   :54.36  1:23.19  1:51.24 
   10)  TUCKER, SCOTT        27  NOVA               1:54.55         1:52.68   
           :26.20   :54.27  1:23.43  1:52.68 
   11)  VELOZ, JUAN          19  FORD          AZ   1:54.48         1:53.55   
           :26.85   :55.64  1:24.70  1:53.55 
   12)  ZEMAITIS, JOHN       19  SUN DEVILS    AZ   1:54.17         1:53.83   
           :26.56   :55.03  1:24.46  1:53.83 
   13)  STALEY, TRENT        20  TROJAN             1:54.97         1:54.23   
           :26.86   :55.74  1:24.80  1:54.23 
   14)  WAGNER, GARRETT      17  SIERRA MARLIN SN   1:54.69         1:54.45   
           :27.42   :56.56  1:25.87  1:54.45 
   15)  HOCHSTEIN, ERIK      33  TROJAN             1:54.89         1:56.37   
           :27.36   :56.76  1:26.46  1:56.37 
   16)  TISDALL, JUSTIN      20  UBC DOLPHINS       1:54.72         1:57.69   
           :26.86   :55.58  1:25.93  1:57.69 

BONUS FINAL         

   17)  JEFFERS, BYRON       19  FORD          AZ   1:55.60         1:51.67   
           :25.92   :53.77  1:22.43  1:51.67 
   18)  BEAL, DANNY          16  SANTA BARBARA      1:55.45         1:54.77   
           :28.60   :57.50  1:26.58  1:54.77 
   19)  KWOK, MARK           25  TROJAN             1:55.42         1:54.81   
           :27.60   :57.24  1:26.40  1:54.81 
   20)  JENSEN, LARSEN       16  BAKERSFIELD   CC   1:55.00         1:55.10   
           :28.38   :57.65  1:26.90  1:55.10 
   21)  ANDERSON, ZACH       18  SUN DEVILS    AZ   1:55.72         1:55.21   
           :28.03   :57.17  1:26.53  1:55.21 
   22)  ZUIDERHOF, MATTHEW   21  WISCONSIN     WI   1:56.19         1:55.31   
           :27.55   :56.61  1:26.32  1:55.31 
   23)  BRENNAN, JOSEPH      21  TROJAN             1:55.18         1:55.88   
           :27.74   :57.01  1:26.68  1:55.88 
   24)  GALLOWAY, JAMES      21  AUBURN        SE   1:56.10         1:57.95   
           :27.35   :57.50  1:28.08  1:57.95 




EVENT:  15  WOMEN's   200  METERS  BREASTSTROKE            

WORLD               2:22.99   QI HUI            CHINA             4/13/01 
AMERICAN            2:24.56   KRISTY KOWAL      USA               9/21/00 
MEET                2:24.51   PENNY HEYNS       UNIV CALGARY      1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:35.99
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:38.09
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:51.49

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KIRK, TARA           20  METWEST       PC   2:35.49         2:29.25   
           :34.88  1:13.54  1:51.70  2:29.25 
    2)  BEARD, AMANDA        20  FORD          AZ   2:33.51         2:29.29   
           :35.25  1:13.35  1:51.54  2:29.29 
    3)  CAVERLY, KRISTEN     17  NGSV               2:34.57         2:32.59   
           :35.72  1:13.94  1:53.17  2:32.59 
    4)  TEO, NICOLETTE       16  MISSION VIEJO      2:36.51         2:36.07   
           :36.24  1:16.58  1:55.75  2:36.07 
    5)  SIEPER, ERIN         18  STOP               2:33.37         2:36.48   
           :35.38  1:14.21  1:55.38  2:36.48 
    6)  STITTS, STACIANA     20  CAL           PC   2:37.45         2:37.79   
           :34.99  1:13.67  1:55.08  2:37.79 
    7)  MARMOLEJO, ADRIANA       MEXICO             2:38.15         2:37.95   
           :36.72  1:16.51  1:57.39  2:37.95 
    8)  ELLIS, ALEXANDRA     13  BLUE FINS     SI   2:37.60         2:38.55   
           :37.03  1:17.50  1:57.90  2:38.55 

CONSOLATION FINAL   

    9)  MILLER, KAMMY        18  TROJAN             2:40.70         2:36.17   
           :35.53  1:15.21  1:55.62  2:36.17 
   10)  HOPKINS, KATIE       15  NO BALTIMORE  MD   2:39.79         2:36.45   
           :36.61  1:16.67  1:56.75  2:36.45 
   11)  DUNNIGAN, AMANDA     14  NO BALTIMORE  MD   2:39.47         2:36.64   
           :36.73  1:16.54  1:56.44  2:36.64 
   12)  DOTSON, TIFFANY      14  NO BALTIMORE  MD   2:38.42         2:36.87   
           :35.92  1:15.90  1:56.47  2:36.87 
   13)  STEIN, KELLI         20  C WOLVERINE   MI   2:39.48         2:39.77   
           :36.81  1:17.56  1:58.79  2:39.77 
   14)  SIEPER, KRISTINA     16  STOP               2:40.35         2:40.58   
           :36.85  1:17.53  1:59.05  2:40.58 
   15)  ORR, ALICE           19  TROJAN             2:40.84         2:40.66   
           :36.70  1:18.05  1:59.68  2:40.66 
   16)  HOUSTON, KATY        15  RENO          PC   2:40.95         2:41.44   
           :37.23  1:17.82  1:59.70  2:41.44 

BONUS FINAL         

   17)  MC GETTRICK, GREER   19  SANTA CLARA   PC   2:42.79         2:40.91   
           :37.49  1:18.24  1:59.13  2:40.91 
   18)  KILKUTS, COURTNEY    14  AZOT               2:41.80         2:41.15   
           :36.65  1:17.36  1:59.37  2:41.15 
   19)  CREEK, CHRISTINE     17  CONEJO SIMI        2:41.79         2:41.77   
           :37.46  1:18.32  2:00.01  2:41.77 
   20)  RODRIGUEZ, JACLYN    17  CINCINNATI    OH   2:41.17         2:42.91   
           :36.89  1:17.78  1:59.99  2:42.91 
   21)  REICHARDT, BRITTANY  20  STARBUCKS     PN   2:42.70         2:42.99   
           :37.44  1:18.44  2:00.80  2:42.99 
   22)  BICK, TENLEY         18  METWEST       PC   2:43.03         2:43.09   
           :37.67  1:19.47  2:01.63  2:43.09 
   23)  BARTLETT, MELISSA    20  SUN DEVILS    AZ   2:44.07         2:43.18   
           :38.04  1:19.70  2:01.63  2:43.18 
   24)  PISULA, EMILY        20  WISCONSIN     WI   2:42.92         2:44.41   
           :37.12  1:18.66  2:01.54  2:44.41 





EVENT:  16    MEN's   200  METERS  BREASTSTROKE            

WORLD               2:10.16   MIKE BARROWMAN    USA               7/29/92 
AMERICAN            2:10.16   MIKE BARROWMAN    USA               7/29/92 
MEET                2:16.09   TOM WILKENS       SANTA CLARA       1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:19.99
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:21.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:36.89

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  IMAI, RYOSUKE        24  TROJAN             2:18.36         2:16.40   
           :30.93  1:05.82  1:41.32  2:16.40 
    2)  SIRISANONT, RATAPONG 26  OAKLAND       PC   2:17.99         2:16.74   
           :31.56  1:06.09  1:42.39  2:16.74 
    3)  KIEPFER, DANIEL      21  NOVA               2:21.72         2:20.47   
           :32.17  1:07.90  1:44.02  2:20.47 
    4)  BRUCE, GEORGE        20  STANFORD      PC   2:21.59         2:20.81   
           :31.67  1:07.37  1:43.90  2:20.81 
    5)  DENNISTON, DAVID     23  NOVA               2:23.44         2:21.57   
           :31.55  1:07.54  1:43.94  2:21.57 
    6)  MARSHALL, GARY           METWEST       PC   2:21.27         2:21.98   
           :33.17  1:08.61  1:45.03  2:21.98 
    7)  CUKER, AARON         20  SANTA BARBARA      2:24.05         2:23.44   
           :32.36  1:08.39  1:46.02  2:23.44 
    8)  NEUMAN, BRIAN        21  WISCONSIN     WI   2:23.94         2:23.95   
           :32.95  1:09.43  1:46.54  2:23.95 

CONSOLATION FINAL   

    9)  HUANG, MATTHEW       18  UBC DOLPHINS       2:24.57         2:22.20   
           :33.95  1:09.79  1:45.96  2:22.20 
   10)  BARONE, JAMES        22  NO BALTIMORE  MD   2:25.72         2:24.36   
           :31.58  1:06.75  1:44.36  2:24.36 
   11)  STEVENS, NATE        20  FORD          AZ   2:25.66         2:24.92   
           :33.32  1:10.22  1:47.13  2:24.92 
   12)  LOWE, MATT           16  MINOT         ND   2:26.58         2:26.27   
           :33.36  1:10.78  1:48.26  2:26.27 
   13)  FOWLER, PATRICK      21  SANTA CLARA   PC   2:26.60         2:26.66   
           :33.24  1:10.44  1:48.71  2:26.66 
   14)  EKHOFF, LUKE         20  STARBUCKS     PN   2:27.16         2:26.96   
           :33.84  1:10.77  1:48.45  2:26.96 
   15)  BROWN, THOMAS        19  STANFORD      PC   2:26.40         2:27.15   
           :33.75  1:11.16  1:49.22  2:27.15 
   16)  AL-KUDMANI, AHMAD    22  TROJAN             2:26.75         2:27.50   
           :33.21  1:10.16  1:48.90  2:27.50 

BONUS FINAL         

   17)  WARE, ADAM           22  NOVA               2:28.36         2:26.53   
           :33.93  1:10.55  1:47.80  2:26.53 
   18)  PARKER, NATHAN       18  REGINA             2:27.50         2:26.58   
           :33.21  1:10.82  1:48.69  2:26.58 
   19)  NATALIZIO, JEFF      20  NOVA               2:28.50         2:27.50   
           :32.65  1:09.72  1:48.04  2:27.50 
   20)  WARD, EMERSON        19  SUN DEVILS    AZ   2:29.63         2:28.93   
           :32.84  1:11.07  1:50.12  2:28.93 
   21)  HOWARD, TRAVIS       20  FLA ATLANTIC  FG   2:29.05         2:29.12   
           :32.78  1:11.14  1:50.61  2:29.12 
   22)  PHAM, EVAN           15  AZOT               2:27.94         2:29.49   
           :33.90  1:11.83  1:50.47  2:29.49 
   23)  PARK, STEVEN         15  CANYONS            2:28.07         2:29.64   
           :33.78  1:11.73  1:50.44  2:29.64 
   24)  BRUNSON, CHRIS       21  WISCONSIN     WI   2:29.15         2:30.95   
           :33.30  1:11.01  1:50.77  2:30.95 





EVENT:  17  WOMEN's    50  METERS  FREESTYLE               

WORLD                :24.13   INGA DE BRUIJN    NED               9/22/00 
AMERICAN             :24.63   DARA TORRES       USA               9/23/00 
MEET                 :25.04   DARA TORRES       STANFORD          2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :26.39
QUALIFYING FOR NATIONALS            :26.79
QUALIFYING FOR THIS MEET            :28.14

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  COPE, HALEY          23  CAL           PC    :26.19          :25.49   
    2)  JOYCE, KARA LYNN     16  C WOLVERINE   MI    :26.63          :25.88   
    3)  JEFFS, TONI          33  NEW ZEALAND         :26.30          :26.14   
    4)  PLATZER, SARA        19  UCLA                :26.78          :26.49   
    5)  BENKO, LINDSAY       25  TROJAN              :26.86          :26.53   
    6)  ROSE, GABRIELLE      24  NOVA                :26.82          :26.65   
    7)  MESKILL, ELIZABETH   24  NO COAST      SI    :26.75          :26.71   
    8)  GROSS, PEGGY         33  NO COAST      SI    :26.74          :26.81   

CONSOLATION FINAL   

    9)  BRYARLY, MEREDITH    23  NOVA                :27.04          :26.56   
   10)  BOUTWELL, LACEY      19  METWEST       PC    :26.90          :26.69   
   11)  NYMEYER, LACEY       16  FORD          AZ    :27.05          :26.77   
   12)  MC LEAN, HANNAH      21  NEW ZEALAND         :27.01          :26.97   
   13)  PARMENTER, JENNY     21  TROJAN              :27.01          :27.02   
   14)  GALLOWAY, JOY        18  UNAT                :27.10          :27.14   
   15)  SHUGART, ERICA       21  UCLA                :26.93          :27.15   
   16)  LYMAN, JENNIFER      20  WISCONSIN     WI    :27.07          :27.25   

BONUS FINAL         

   17)  CASHION, COURTNEY    16  NOVA                :27.12          :26.45   
   18)  HARPER, MICHELLE     21  CAL           PC    :27.36          :26.79   
   19)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI    :27.28          :26.98   
   20)  BECKS, DANIELLE      20  CAL           PC    :27.25          :27.02   
   21)  GOODWIN, BETHANY     22  NOVA                :27.22          :27.04   
   22)  SILVER, EMILY        16  UNAT                :27.15          :27.16   
   23)  HASSEBROEK, BETSY    20  WISCONSIN     WI    :27.24          :27.17   
   24)  SMITH, MARSHI        18  RENO          PC    :27.31          :27.28   




EVENT:  18    MEN's    50  METERS  FREESTYLE               

WORLD                :21.64   ALEXANDER POPOV   RUS               6/00/00 
AMERICAN             :21.76   GARY HALL         PHOENIX           8/15/00 
MEET                 :22.30   ANTHONY ERVIN     PHOENIX           2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :23.39
QUALIFYING FOR NATIONALS            :23.69
QUALIFYING FOR THIS MEET            :25.29

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  SCHOEMAN, ROLAND     22  FORD          AZ    :22.82          :22.61   
    2)  LEZAK, JASON         26  NOVA                :23.58          :22.76   
    3)  BAL, RANDALL         21  STANFORD      PC    :23.18          :23.01   
    4)  JEFFERS, BYRON       19  FORD          AZ    :23.49          :23.27   
    4)  BRUNELLI, NICK       19  SUN DEVILS    AZ    :23.73          :23.27   
    6)  SCHNELL, ANDREW      20  STANFORD      PC    :23.80          :23.42   
    7)  WALLACE, WILEY       20  SUN DEVILS    AZ    :23.56          :23.67   
    8)  DELGADO, FELIPE      29  NOVA                :23.67          :23.68   

CONSOLATION FINAL   

    9)  BERA, RICHARD        30  SUN DEVILS    AZ    :23.87          :23.66   
   10)  MARSHALL, PETER      20  STANFORD      PC    :23.81          :23.75   
   11)  GIBB, DEREK          21  AUBURN        SE    :23.88          :23.82   
   12)  KERPELMAN, ADAM      20  NO BALTIMORE  MD    :23.81          :23.83   
   13)  ZAABADICK, BOBBY     22  SUN DEVILS    AZ    :23.82          :23.93   
   14)  JAMES, JERROD        22  NO COAST      SI    :24.01          :24.03   
   15)  BUSSE, GREG          23  AUBURN        SE    :23.93          :24.04   
   16)  O'BRYAN, BOBBY       20  STANFORD      PC    :23.93          :24.06   

BONUS FINAL         

   17)  MAC DONALD, SIMON    23  UNAT          AZ    :24.14          :23.72   
   18)  WOODWARD, GABE       23  PHOENIX       AZ    :24.21          :24.00   
   19)  ORTIZ, ISMAEL        19  PANAMA              :24.23          :24.10   
   20)  HUGO, JONATHAN       20  TEAM REBEL          :24.11          :24.12   
   21)  KARLSON, RYAN        18  NO COAST      SI    :24.18          :24.16   
   22)  MARSHALL, MATT       20  WISCONSIN     WI    :24.15          :24.21   
   23)  VENCILL, KICKER      24  NOVA                :24.02          :24.26   
   24)  LEASSNER, MAX        19  FORD          AZ    :24.23          :24.40   




EVENT:  19  WOMEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

WORLD               4:33.59   YANA KLOCHKOVA    UKR               9/16/00 
AMERICAN            4:37.58   SUMMER SANDERS    USA               7/26/92 
MEET                4:41.71   JOANNE MALAR      UNIV CALGARY      2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      4:55.89
QUALIFYING FOR NATIONALS           4:57.79
QUALIFYING FOR THIS MEET           5:17.48

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   4:54.81         4:45.47   
           :31.74  1:06.49  1:43.87  2:19.94 
          3:00.42  3:41.09  4:13.61  4:45.47 
    2)  CAVERLY, KRISTEN     17  NGSV               4:53.52         4:48.62   
           :32.15  1:08.04  1:45.68  2:22.17 
          3:01.94  3:42.27  4:15.42  4:48.62 
    3)  VAN WELIE, LIZ       22  NEW ZEALAND        4:57.40         4:49.82   
           :31.38  1:05.77  1:45.15  2:22.48 
          3:03.87  3:45.47  4:18.13  4:49.82 
    4)  BINDER, ADRIENNE     17  SANTA BARBARA      4:55.35         4:51.89   
           :32.12  1:07.74  1:45.80  2:22.18 
          3:04.48  3:46.78  4:20.03  4:51.89 
    5)  PEIRSOL, HAYLEY      16  NOVA               5:00.02         4:53.36   
           :33.06  1:08.43  1:45.84  2:22.69 
          3:05.21  3:48.14  4:21.07  4:53.36 
    6)  MACKEY, NICOLE       17  UNAT               4:54.96         4:55.62   
           :32.50  1:09.09  1:47.02  2:23.98 
          3:05.72  3:48.23  4:22.56  4:55.62 
    7)  DAPHNIS, ARTEMIS     18  FORD          AZ   4:56.52         4:57.73   
           :31.74  1:07.31  1:45.91  2:24.49 
          3:07.39  3:51.53  4:24.82  4:57.73 
    8)  MC CULLOUGH, AMY     19  C WOLVERINE   MI   4:58.67         5:11.72   
           :32.93  1:09.99  1:50.72  2:31.19 
          3:17.68  4:05.24  4:39.61  5:11.72 

CONSOLATION FINAL   

    9)  COTTON, JESSICA      15  TIGER         PC   5:05.39         4:57.86   
           :32.38  1:07.85  2:26.99  3:09.19 
          3:51.60  4:25.37  4:57.86   :00.00 
   10)  HOULTON, MOLLY       14  UNAT          AZ   5:00.59         4:58.37   
           :32.00  1:08.02  1:46.51  2:24.04 
          3:07.79  3:51.80  4:25.68  4:58.37 
   11)  KREUTZJANS, BECKY    17  BLUE FINS     SI   5:00.37         5:01.82   
           :32.13  1:07.96  1:46.09  2:23.59 
          3:09.19  3:54.49  4:28.90  5:01.82 
   12)  GALLOWAY, JULIE      16  FLEET         GU   5:03.64         5:03.00   
           :31.91  1:08.28  1:48.68  2:27.82 
          3:11.62  3:55.72  4:29.79  5:03.00 
   13)  SACKETT, MEGHAN      15  NO BALTIMORE  MD   5:05.92         5:03.19   
           :32.68  1:08.96  1:47.73  2:25.43 
          3:11.94  3:58.31  4:31.62  5:03.19 
   14)  KERN, JULIE          21  C WOLVERINE   MI   5:02.51         5:04.47   
           :32.42  1:08.91  1:48.71  2:27.35 
          3:11.67  3:56.12  4:30.94  5:04.47 
   15)  PISULA, EMILY        20  WISCONSIN     WI   5:04.97         5:06.56   
           :31.98  1:09.41  1:49.69  2:28.85 
          3:12.09  3:56.20  4:31.76  5:06.56 
   16)  BARTLETT, MELISSA    20  SUN DEVILS    AZ   5:04.44         5:09.14   
           :33.28  1:11.25  1:52.53  2:32.79 
          3:16.12  4:00.38  4:35.61  5:09.14 

BONUS FINAL         

   17)  NG, AMY              18  CAL           PC   5:06.57         5:01.28   
           :32.01  1:09.20  1:47.50  2:24.79 
          3:08.76  3:53.21  4:28.22  5:01.28 
   18)  DUNNIGAN, AMANDA     14  NO BALTIMORE  MD   5:08.02         5:01.44   
           :33.47  1:10.80  1:51.77  2:31.16 
          3:13.31  3:55.21  4:29.15  5:01.44 
   19)  VOGEL, RANDI         18  CINCINNATI    OH   5:09.05         5:07.02   
           :31.62  1:08.09  1:47.24  2:25.46 
          3:10.72  3:57.05  4:32.55  5:07.02 
   20)  BROOKS, ELLEN        15  NO BALTIMORE  MD   5:07.92         5:08.00   
           :33.18  1:11.14  1:51.15  2:30.45 
          3:14.70  4:00.36  4:34.42  5:08.00 
   21)  BICK, TENLEY         18  METWEST       PC   5:09.28         5:09.94   
           :34.33  1:12.93  1:53.28  2:33.26 
          3:15.30  3:58.28  4:34.98  5:09.94 
   22)  PATTERSON, BRIANNA   20  SUN DEVILS    AZ   5:09.81         5:10.81   
           :33.95  1:12.75  1:54.40  2:35.47 
          3:18.65  4:01.95  4:36.89  5:10.81 
   23)  VOIGHT, JENNY        18  SANTA CLARA   PC   5:09.66         5:11.17   
           :32.55  1:09.91  1:50.89  2:30.59 
          3:16.24  4:01.80  4:37.67  5:11.17 
   24)  ELLIS, ALEXANDRA     13  BLUE FINS     SI   5:08.66         5:12.21   
           :34.79  1:14.48  1:56.38  2:37.60 
          3:18.85  4:01.70  4:37.39  5:12.21 




EVENT:  20    MEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

WORLD               4:11.76   TOM DOLAN         USA               9/17/00 
AMERICAN            4:11.76   TOM DOLAN         USA               9/17/00 
MEET                4:22.60   CURTIS MYDEN      UNIV CALGARY      2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      4:28.89
QUALIFYING FOR NATIONALS           4:32.69
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:55.09

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  VENDT, ERIK          21  TROJAN             4:27.23         4:13.93 **
           :27.42   :58.77  1:31.05  2:02.76 
          2:38.33  3:14.55  3:44.70  4:13.93 
   ** MEET                                                                    
    2)  PHELPS, MICHAEL      17  NO BALTIMORE  MD   4:24.97         4:14.15   
           :26.84   :56.68  1:29.38  2:01.76 
          2:39.17  3:16.61  3:46.57  4:14.15 
    3)  KENT, DEAN           23  NEW ZEALAND        4:28.85         4:23.11   
           :27.77   :59.76  1:33.72  2:06.75 
          2:43.50  3:21.25  3:52.59  4:23.11 
    4)  VELOZ, JUAN          19  FORD          AZ   4:26.54         4:26.15   
           :27.93   :59.80  1:33.64  2:06.75 
          2:46.01  3:25.66  3:56.64  4:26.15 
    5)  HEWKO, ADAM          16  NOVA               4:34.79         4:30.54   
           :29.16  1:02.07  1:37.43  2:11.67 
          2:49.83  3:28.89  4:00.43  4:30.54 
    6)  SIRISANONT, RATAPONG 26  OAKLAND       PC   4:28.49         4:32.62   
           :28.93  1:01.27  1:36.37  2:11.75 
          2:50.06  3:27.24  3:59.91  4:32.62 
    7)  DORR, JOHN           18  SAN RAMON VLY PC   4:32.51         4:33.44   
           :29.33  1:02.02  1:37.76  2:12.93 
          2:51.62  3:30.77  4:02.46  4:33.44 
    8)  BAER, PETER          15  NOVA               4:32.72         4:33.58   
           :30.01  1:03.56  1:37.82  2:11.54 
          2:51.72  3:32.26  4:03.80  4:33.58 

CONSOLATION FINAL   

    9)  TRUPIN, DAN          19  CHAMPAIGN     IL   4:34.81         4:25.87   
           :27.66   :59.49  1:34.79  2:08.68 
          2:45.80  3:24.21  3:55.66  4:25.87 
   10)  GALLOWAY, JAMES      21  AUBURN        SE   4:35.03         4:32.53   
           :28.71  1:01.51  1:37.36  2:12.89 
          2:51.34  3:30.40  4:02.13  4:32.53 
   11)  STALEY, TRENT        20  TROJAN             4:37.59         4:35.28   
           :28.75  1:01.92  1:35.90  2:08.65 
          2:50.81  3:33.29  4:05.64  4:35.28 
   12)  KETCHUM, DANIEL      20  CINCINNATI    OH   4:37.22         4:35.45   
           :29.32  1:02.21  1:38.84  2:13.85 
          2:55.68  3:36.67  4:07.36  4:35.45 
   13)  DIIULIO, ERIC        19  PALO ALTO     PC   4:36.61         4:36.25   
           :30.08  1:03.01  1:39.82  2:15.25 
          2:55.21  3:35.34  4:06.58  4:36.25 
   14)  RANSOM, KYLE         17  CINCINNATI    OH   4:36.14         4:38.55   
           :29.17  1:02.62  1:37.39  2:11.67 
          2:52.58  3:34.62  4:06.67  4:38.55 
   15)  WHEELER, MATT        21  SANTA BARBARA      4:36.55         4:38.62   
           :29.12  1:02.70  1:39.21  2:14.42 
          2:54.69  3:34.83  4:06.99  4:38.62 
   16)  ARAUJO, GUSTAVO      19  SAN LUIS OBISPO    4:37.61         4:40.73   
           :29.58  1:02.91  1:38.26  2:12.46 
          2:53.74  3:35.59  4:08.84  4:40.73 

BONUS FINAL         

   17)  NOVAK, HEATH         21  C WOLVERINE   MI   4:38.66         4:36.59   
           :29.11  1:02.29  1:40.21  2:17.46 
          2:56.91  3:36.35  4:06.68  4:36.59 
   18)  CIFERRI, BRINK       21  WISCONSIN     WI   4:37.65         4:38.25   
           :29.20  1:02.39  1:38.53  2:14.44 
          2:55.01  3:36.78  4:08.38  4:38.25 
   19)  PETERSON, MATTHEW    20  TROJAN             4:39.46         4:38.31   
           :29.00  1:01.52  1:38.12  2:13.76 
          2:55.85  3:38.14  4:08.80  4:38.31 
   20)  KAUFMANN, SCOTT      19  RENO          PC   4:39.04         4:38.85   
           :30.12  1:04.15  1:42.65  2:19.59 
          2:59.01  3:38.47  4:09.58  4:38.85 
   21)  JACOBS, RICH         20  STARBUCKS     PN   4:38.10         4:39.02   
           :29.67  1:03.49  1:39.30  2:14.78 
          2:55.35  3:36.90  4:08.52  4:39.02 
   22)  JENSEN, MATTHEW      17  CANYONS            4:41.62         4:41.69   
           :29.01  1:02.41  1:39.41  2:14.97 
          2:55.16  3:37.53  4:10.08  4:41.69 
   23)  HORTON, KYLE         19  SUN DEVILS    AZ   4:41.92         4:42.98   
           :29.19  1:03.00  1:39.06  2:14.19 
          2:55.95  3:38.17  4:10.88  4:42.98 
   24)  ERAZO, EDDIE         16  BLUE FINS     SI   4:39.80         4:43.16   
           :28.99  1:00.72  1:36.06  2:09.37 
          2:53.73  3:36.27  4:10.75  4:43.16 




EVENT:  21  WOMEN's   800  METERS  FREESTYLE RELAY         

WORLD               7:55.47   GDR NAT'L TEAM    GDR NAT'L TEAM    8/18/87 
AMERICAN            7:56.53   USA WORLD TEAM    USA WORLD TEAM    7/25/01 
QUALIFYING FOR NATIONALS           8:40.99
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  SUN DEVILS    AZ                            8:26.32         
   1) TOWNSEND, BROOKE22   :29.90   3) STANFORD, MANDY 22  4:44.39
                          1:01.58                          5:16.55
                          1:33.85                          5:48.88
                          2:06.50                          6:20.67
   2) WILCOX, KARI    19  2:36.61   4) SZIGETI, FLORENC21  6:49.92
                          3:08.95                          7:22.10
                          3:41.63                          7:54.47
                          4:14.86                          8:26.32

  2)  NO BALTIMORE  MD                            8:26.56         
   1) SACKETT, MEGHAN 15   :29.94   3) FRANCIK, COURTNE14  4:43.38
                          1:02.28                          5:15.35
                          1:34.52                          5:48.60
                          2:06.26                          6:21.67
   2) DOTSON, TIFFANY 14  2:35.84   4) GOETSCH, EMILY  16  6:50.80
                          3:08.66                          7:22.58
                          3:41.80                          7:55.03
                          4:14.41                          8:26.56

  3)  SANTA BARBARA                               8:33.28         
   1) FALZONE, LISA   17   :30.10   3) TURSICK, EMLYNN 16  4:43.37
                          1:02.30                          5:15.76
                          1:35.24                          5:48.85
                          2:08.04                          6:21.63
   2) BINDER, ADRIENNE17  2:29.00   4) ZEMJANIS, SARMA 14  6:51.18
                          3:10.23                          7:24.22
                          3:42.47                          7:58.93
                          4:13.69                          8:33.28

  4)  CINCINNATI    OH                            8:42.69         
   1) KROEGER, NICOLE 17   :30.42   3) BULLA, MAGGI    18  4:48.89
                          1:02.95                          5:21.86
                          1:36.33                          5:55.60
                          2:09.55                          6:29.03
   2) KEATING, LIZ    18  2:39.56   4) VOGEL, RANDI    18  6:59.82
                          3:12.50                          7:33.83
                          3:45.56                          8:08.35
                          4:18.37                          8:42.69

  5)  SUN DEVILS "B"                              8:44.02         
   1) MAURO, FLORENCE 19   :31.07   3) HOBAN, LINDSAY  20  4:49.58
                          1:04.31                          5:23.79
                          1:38.55                          5:58.16
                          2:12.26                          6:32.13
   2) KELLER, KALYN   17  2:41.37   4) TITCOMB, KATIE  20  7:02.80
                          3:13.39                          7:36.41
                          3:46.39                          8:10.51
                          4:19.05                          8:44.02

  6)  SBSC "B"                                    8:57.83         
   1) RYS, RACHEL     14   :31.34   3) MURRAY, CHELSEA 20  4:59.72
                          1:05.77                          5:34.23
                          1:40.76                          6:08.99
                          2:15.51                          6:46.45
   2) ELLER, ALLISON  18  2:47.19   4) MOECKEL, JENNIFE19  7:14.61
                          3:20.97                          7:48.80
                          3:54.64                          8:23.79
                          4:28.16                          8:57.83

  7)  RENO          PC                            8:59.15         
   1) MURPHY, AMY     19   :31.40   3) VENTURACCI, CHRI16  5:01.19
                          1:05.46                          5:35.26
                          1:39.33                          6:09.54
                          2:12.93                          6:43.68
   2) WALK, JACKIE    20  2:44.82   4) CRAIG, SKYLAR   15  7:14.25
                          3:19.22                          7:48.86
                          3:54.71                          8:24.15
                          4:29.41                          8:59.15

  8)  CAL           PC                            9:00.70         
   1) HASTINGS, CHELSE18   :30.72   3) SISSENER, KRISTE20  5:01.35
                          1:03.96                          5:35.15
                          1:37.94                          6:09.47
                          2:12.24                          6:43.46
   2) NG, AMY         18  2:44.90   4) GRIFFITH, NATALI20  7:15.18
                          3:21.77                          7:50.33
                          3:57.88                          8:25.92
                          4:30.74                          9:00.70

  9)  CINCINNATI "B"                              9:05.90         
   1) KEATING, CAROLIN17   :31.45   3) MILLER, AMBER   18  5:03.30
                          1:05.70                          5:38.90
                          1:41.48                          6:15.11
                          2:16.68                          6:50.88
   2) MURPHY, SARAH   17  2:47.75   4) RODRIGUEZ, JACLY17  7:22.10
                          3:21.92                          7:56.26
                          3:56.83                          8:31.24
                          4:31.41                          9:05.90

 10)  SW PASADENA                                 9:17.12         
   1) SHERIDAN, ALEXIS19   :32.23   3) HURLSTON, MACKEN16  5:09.25
                          1:06.93                          5:44.60
                          1:42.55                          6:20.24
                          2:17.91                          6:55.40
   2) TAYLOR, LINDSAY 17  2:50.10   4) NICHOLAS, RENEE 16  7:27.72
                          3:25.29                          8:03.86
                          4:01.21                          8:40.78
                          4:36.81                          9:17.12




EVENT:  22    MEN's   800  METERS  FREESTYLE RELAY         

WORLD               7:01.66   AUS OLYMPIC TEAM  AUS OLYMPIC TEAM  7/27/01 
AMERICAN            7:12.51   USA NAT'L TEAM    USA NAT'L TEAM    9/21/88 
QUALIFYING FOR NATIONALS           7:53.79
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  TROJAN                                      7:33.73         
   1) VENDT, ERIK     21   :26.84   3) STALEY, TRENT   20  4:11.31
                           :55.69                          4:40.43
                          1:25.02                          5:09.82
                          1:52.80                          5:38.81
   2) LEE, JEFF       21  2:18.50   4) HOCHSTEIN, ERIK 33  6:05.51
                          2:47.49                          6:34.64
                          3:16.40                          7:04.42
                          3:44.96                          7:33.73

  2)  SUN DEVILS    AZ                            7:36.04         
   1) ZEMAITIS, JOHN  19   :26.71   3) BRUNELLI, NICK  19  4:15.06
                           :55.64                          4:44.20
                          1:25.46                          5:13.91
                          1:54.75                          5:44.18
   2) MEADOWS, GAVIN  24  2:20.73   4) VONSCHOFF, SCOTT23  6:09.80
                          2:49.97                          6:37.91
                          3:19.55                          7:06.74
                          3:48.24                          7:36.04

  3)  NO BALTIMORE  MD                            7:46.14         
   1) PHELPS, MICHAEL 17   :26.52   3) KRAUSE, AARON   20  4:15.49
                           :54.76                          4:45.60
                          1:23.71                          5:17.42
                          1:51.66                          5:48.39
   2) KERPELMAN, ADAM 20  2:18.48   4) ARMSTRONG, SCOTT22  6:15.74
                          2:48.67                          6:45.40
                          3:19.67                          7:16.03
                          3:49.64                          7:46.14

  4)  CINCINNATI    OH                            7:51.11         
   1) THOMPSON, DUSTIN19   :28.18   3) RANSOM, KYLE    17  4:23.12
                           :57.64                          4:53.57
                          1:28.48                          5:25.79
                          1:59.66                          5:57.22
   2) EARHART, RYAN   21  2:26.59   4) KETCHUM, DANIEL 20  6:24.00
                          2:55.97                          6:52.95
                          3:26.66                          7:23.09
                          3:56.67                          7:51.11

  5)  TROJAN "B"                                  7:51.29         
   1) ABERCROMBIE, JOH20   :26.58   3) KLEYN, AARON    19  4:22.93
                           :56.28                          4:53.46
                          1:27.19                          5:24.75
                          1:58.27                          5:56.07
   2) BRENNAN, JOSEPH 21  2:25.35   4) KWOK, MARK      25  6:23.36
                          2:55.62                          6:53.21
                          3:26.49                          7:22.69
                          3:55.75                          7:51.29

  6)  SANTA BARBARA                               7:58.31         
   1) NELSON, ANDERS  21   :27.39   3) KOCH, ERIC      21  4:24.54
                           :56.90                          4:55.23
                          1:27.53                          5:26.48
                          1:57.12                          5:56.33
   2) BEAL, DANNY     16  2:24.97   4) WHEELER, MATT   21  6:24.89
                          2:55.10                          6:56.16
                          3:26.33                          7:27.45
                          3:55.77                          7:58.31

  7)  RENO          PC                            7:58.62         
   1) KAUFMANN, SCOTT 19   :29.10   3) SCALISE, ERIK   24  4:30.81
                           :59.89                          5:00.87
                          1:30.54                          5:31.06
                          2:00.34                          6:00.61
   2) EVANS, RYAN     16  2:29.67   4) BRAUN, CHRISTOPH20  6:27.44
                          3:00.74                          6:57.64
                          3:31.70                          7:28.44
                          4:03.08                          7:58.62

  8)  SANTA CLARA   PC                            8:01.76         
   1) TALBOTT, CHRIS  16   :28.17   3) MONSEES, ZAC    16  4:28.09
                           :58.19                          4:59.00
                          1:29.02                          5:30.57
                          1:59.31                          6:01.46
   2) HESSLER, JOHN   18  2:27.04   4) SCHUBERT, MATT  20  6:28.74
                          2:56.72                          6:59.74
                          3:28.52                          7:31.36
                          4:00.26                          8:01.76

  9)  CINCINNATI "B"                              8:11.79         
   1) TANNER, SCOTT   17   :28.57   3) GOETTKE, RICH   17  4:32.12
                           :59.38                          5:03.38
                          1:30.81                          5:35.27
                          2:01.79                          6:06.87
   2) LINDENSCHMIDT, E16  2:29.35   4) HINE, DAVID     18  6:35.34
                          3:00.37                          7:06.15
                          3:32.27                          7:38.56
                          4:04.35                          8:11.79

      SBSC "B"                                    DISQUAL         
   1) BOWEN, MICHAEL  15   :28.53   3) ROBINSON, DAVID 21  4:30.51
                           :58.90                          5:02.03
                          1:30.06                          5:33.93
                          2:00.64                          6:06.02
   2) CARTLEDGE, JONAT20  2:28.52   4) PRODANAVICH, DAV20  6:35.73
                          2:59.42                          7:08.90
                          3:30.80                          7:42.58
                          4:02.51                          DISQUAL
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT