ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Janet Evans Invitational Day 2
7/19/2002-7/19/2002
Los Angeles, California, USA

SPEEDO 2002 JANET EVANS INVITATIONAL                
  HOST: UNIVERSITY OF SOUTHERN CALIFORNIA AND SOUTHERN CALIFORNIA SWIMMING    
                       HELD AT: MC DONALD'S SWIM STADIUM 
                       LOS ANGELES, CA  JULY 18-21, 2002  

                                 50-meter Pool

                             DAY TWO: July 19, 2002

                                    RESULTS

   
EVENT:   3  WOMEN's   100  METERS  FREESTYLE               

WORLD                :53.77   INGE DE BRUIJN    NED               9/20/00 
AMERICAN             :54.07   JENNY THOMPSON    STANFORD          8/14/00 
MEET                 :54.27   JENNY THOMPSON    STANFORD          2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :57.19
QUALIFYING FOR NATIONALS            :57.89
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:00.31

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BENKO, LINDSAY       25  TROJAN              :57.36          :55.59   
           :27.42   :55.59 
    2)  ROSE, GABRIELLE      24  NOVA                :56.84          :55.80   
           :26.89   :55.80 
    3)  MULLER, HELENE       24  UNAT          MW    :57.21          :56.60   
           :27.58   :56.60 
    4)  COPE, HALEY          23  CAL           PC    :57.49          :57.52   
           :27.89   :57.52 
    5)  OWEN, RADA           23  AUBURN        SE    :58.14          :57.91   
           :28.21   :57.91 
    6)  BOUTWELL, LACEY      19  METWEST       PC    :57.66          :58.11   
           :28.22   :58.11 
    7)  MESKILL, ELIZABETH   24  NO COAST      SI    :57.91          :58.38   
           :00.00   :58.38 
    8)  HAYES, JESSICA       19  NOVA                :57.98          :58.50   
           :28.02   :58.50 

CONSOLATION FINAL   

    9)  BECKS, DANIELLE      20  CAL           PC    :58.21          :57.21   
           :27.76   :57.21 
   10)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI    :58.61          :57.30   
           :00.00   :57.30 
   11)  SZIGETI, FLORENCIA   21  SUN DEVILS    AZ    :58.44          :57.78   
           :28.18   :57.78 
   12)  CASHION, COURTNEY    16  NOVA                :58.60          :57.88   
           :28.06   :57.88 
   13)  PARMENTER, JENNY     21  TROJAN              :58.52          :58.10   
           :28.24   :58.10 
   14)  SMITH, MARSHI        18  RENO          PC    :58.70          :58.55   
           :28.62   :58.55 
   15)  SILVER, EMILY        16  UNAT                :58.56          :58.60   
           :28.32   :58.60 
   16)  GALLOWAY, JOY        18  UNAT                :58.74          :58.81   
           :28.25   :58.81 

BONUS FINAL         

   17)  JOYCE, KARA LYNN     16  C WOLVERINE   MI    :58.96          :57.46   
           :27.98   :57.46 
   18)  BRYARLY, MEREDITH    23  NOVA                :58.82          :57.87   
           :28.09   :57.87 
   19)  KEMP, HEATHER        19  AUBURN        SE    :58.85          :58.06   
           :28.52   :58.06 
   20)  NYMEYER, LACEY       16  FORD          AZ    :58.95          :58.65   
           :28.53   :58.65 
   21)  LYMAN, JENNIFER      20  WISCONSIN     WI    :58.82          :58.80   
           :28.88   :58.80 
   22)  JEFFS, TONI          33  NEW ZEALAND         :58.85          :58.82   
           :28.54   :58.82 
   23)  VOLCAN, ERIN         18  NOVA                :58.86          :59.14   
           :28.82   :59.14 
   24)  FALZONE, LISA        17  SANTA BARBARA       :59.19          :59.44   
           :28.84   :59.44 





EVENT:   4    MEN's   100  METERS  FREESTYLE               

WORLD                :47.84   P. VANDENHOOGENB  NED               9/19/00 
AMERICAN             :48.33   ANTHONY ERVIN     USA               7/27/01 
MEET                 :50.00   GUSTAVO BORGES    BRAZIL            2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS       :51.19
QUALIFYING FOR NATIONALS            :51.99
QUALIFYING FOR THIS MEET            :54.62

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  LEZAK, JASON         26  NOVA                :51.93          :49.84 **
           :23.68   :49.84 
   ** MEET                                                                    
    2)  TUCKER, SCOTT        27  NOVA                :52.45          :50.04   
           :24.06   :50.04 
    3)  VONSCHOFF, SCOTT     23  SUN DEVILS    AZ    :51.91          :50.53   
           :24.49   :50.53 
    4)  BAL, RANDALL         21  STANFORD      PC    :52.23          :50.58   
           :24.38   :50.58 
    5)  SCHNELL, ANDREW      20  STANFORD      PC    :52.25          :51.44   
           :24.82   :51.44 
    6)  VENCILL, KICKER      24  NOVA                :52.28          :51.47   
           :24.88   :51.47 
    7)  JEFFERS, BYRON       19  FORD          AZ    :51.98          :51.54   
           :24.44   :51.54 
    8)  KELLER, KLETE        20  C WOLVERINE   MI    :52.32          :51.81   
           :25.51   :51.81 

CONSOLATION FINAL   

    9)  BRUNELLI, NICK       19  SUN DEVILS    AZ    :52.48          :51.07   
           :24.52   :51.07 
   10)  TISDALL, JUSTIN      20  UBC DOLPHINS        :52.54          :51.95   
           :25.00   :51.95 
   11)  MEADOWS, GAVIN       24  SUN DEVILS    AZ    :52.68          :52.00   
           :25.46   :52.00 
   12)  DE JONG, CHRISTIAN   18  WEST MICHIGAN MI    :52.50          :52.25   
           :25.50   :52.25 
   13)  FEHR, ERIC           25  ALPINE        PC    :52.58          :52.27   
           :25.14   :52.27 
   14)  KETCHUM, DANIEL      20  CINCINNATI    OH    :52.70          :52.60   
           :25.92   :52.60 
   15)  CARVIN, CHAD         28  MISSION VIEJO       :52.59          :52.71   
           :00.00   :52.71 
   16)  WOODWARD, GABE       23  PHOENIX       AZ    :52.56          :52.88   
           :25.75   :52.88 

BONUS FINAL         

   17)  ORTIZ, ISMAEL        19  PANAMA              :52.72          :52.64   
           :25.12   :52.64 
   18)  TRUPIN, DAN          19  CHAMPAIGN     IL    :53.03          :52.69   
           :26.02   :52.69 
   19)  NELSON, ANDERS       21  SANTA BARBARA       :52.94          :52.77   
           :25.87   :52.77 
   20)  LEASSNER, MAX        19  FORD          AZ    :52.86          :52.90   
           :25.75   :52.90 
   21)  ZEMAITIS, JOHN       19  SUN DEVILS    AZ    :52.96          :52.94   
           :25.68   :52.94 
   22)  SHEERAN, NICK        24  NEW ZEALAND         :53.04          :52.97   
           :25.68   :52.97 
   23)  HOCHSTEIN, ERIK      33  TROJAN              :52.78          :53.10   
           :25.78   :53.10 
   24)  KERPELMAN, ADAM      20  NO BALTIMORE  MD    :52.83          :53.11   
           :25.64   :53.11 



S, CA  JULY 17-21, 2002     
                              JULY  19, 2002

EVENT:   5  WOMEN's   200  METERS  BUTTERFLY               

WORLD               2:05.81   SUSAN O'NEILL     AUS               5/17/00 
AMERICAN            2:05.88   MISTY HYMAN       USA               9/20/00 
MEET                2:09.18   SUSAN O'NEILL     QUEENSLAND        1997    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:16.69
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:17.29
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:28.26

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  DESCENZA, MARY       17  ACADEMY       IL   2:17.25         2:12.18   
           :30.66  1:04.04  1:38.23  2:12.18 
    2)  VAN WELIE, LIZ       22  NEW ZEALAND        2:18.83         2:15.08   
           :31.15  1:05.30  1:39.94  2:15.08 
    3)  SZEKELY, ILIDIKO     23  CAPITAL AREA  MI   2:16.63         2:16.14   
           :31.51  1:07.05  1:42.15  2:16.14 
    4)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   2:17.08         2:16.54   
           :31.36  1:06.01  1:40.88  2:16.54 
    5)  GOETSCH, EMILY       16  NO BALTIMORE  MD   2:17.38         2:16.64   
           :30.83  1:05.06  1:40.06  2:16.64 
    6)  ERRECART, ROBIN      20  TIGER         PC   2:17.00         2:18.39   
           :31.29  1:05.85  1:41.56  2:18.39 
    7)  KREUTZJANS, BECKY    17  BLUE FINS     SI   2:18.12         2:18.55   
           :31.58  1:06.51  1:42.54  2:18.55 
    8)  GALLOWAY, JULIE      16  FLEET         GU   2:18.53         2:20.59   
           :31.96  1:08.04  1:44.19  2:20.59 

CONSOLATION FINAL   

    9)  KELLER, KALYN        17  SUN DEVILS    AZ   2:18.85         2:18.27   
           :31.55  1:06.65  1:42.47  2:18.27 
   10)  MORELLI, LISA        19  NO COAST      SI   2:19.99         2:19.65   
           :31.51  1:07.47  1:43.53  2:19.65 
   11)  EADS, COURTNEY       15  CLAREMONT CLUB     2:20.05         2:19.69   
           :31.84  1:07.59  1:43.99  2:19.69 
   12)  RYS, RACHEL          14  SANTA BARBARA      2:19.44         2:19.97   
           :30.69  1:06.00  1:42.77  2:19.97 
   13)  WEILBACHER, ANNE     20  C WOLVERINE   MI   2:20.07         2:20.09   
           :32.04  1:08.34  1:44.51  2:20.09 
   14)  GRIFFITH, NATALIE    20  CAL           PC   2:21.50         2:20.27   
           :31.55  1:06.99  1:42.89  2:20.27 
   15)  REILLY, ERIN         17  SIERRA MARLIN SN   2:20.16         2:23.30   
           :32.26  1:08.53  1:45.66  2:23.30 
   16)  VALERIO, HEATHER     21  TROJAN             2:22.03         2:24.83   
           :32.15  1:08.16  1:46.34  2:24.83 

BONUS FINAL         

   17)  DALEY, KRISTA        18  SIERRA MARLIN SN   2:22.55         2:19.30   
           :33.03  1:08.45  1:43.85  2:19.30 
   18)  COTTON, JESSICA      15  TIGER         PC   2:22.86         2:19.99   
           :32.32  1:08.06  1:44.01  2:19.99 
   19)  SISSENER, KRISTEN    20  CAL           PC   2:22.69         2:21.12   
           :31.97  1:07.64  1:43.92  2:21.12 
   20)  HOPKINS, KATIE       15  NO BALTIMORE  MD   2:23.54         2:21.73   
           :32.15  1:07.93  1:45.07  2:21.73 
   21)  CARTY, TAMARA        20  C WOLVERINE   MI   2:23.21         2:22.79   
           :33.11  1:09.16  1:45.65  2:22.79 
   22)  LAWLESS, ALESSANDRA  19  AUBURN        SE   2:23.24         2:23.13   
           :33.19  1:09.76  1:46.76  2:23.13 
   23)  TITCOMB, KATIE       20  SUN DEVILS    AZ   2:24.33         2:23.20   
           :32.77  1:09.29  1:46.41  2:23.20 
   24)  ORR, ALICE           19  TROJAN             2:22.06         2:24.01   
           :31.42  1:07.59  1:45.10  2:24.01 





EVENT:   6    MEN's   200  METERS  BUTTERFLY               

WORLD               1:54.58   MICHAEL PHELPS    USA               7/24/01 
AMERICAN            1:54.58   MICHAEL PHELPS    USA               7/24/01 
MEET                1:55.84   TOM MALCHOW       WOLVERINE         2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:03.19
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:04.69
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:18.51

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  PHELPS, MICHAEL      17  NO BALTIMORE  MD   1:59.92         1:56.51   
           :26.40   :55.48  1:26.21  1:56.51 
    2)  VELOZ, JUAN          19  FORD          AZ   1:59.24         1:59.06   
           :26.77   :56.86  1:28.05  1:59.06 
    3)  BURMESTER, MOSS      21  NEW ZEALAND        2:01.44         2:01.19   
           :27.21   :58.06  1:29.57  2:01.19 
    4)  LEE, JEFF            21  TROJAN             2:03.07         2:03.31   
           :27.13   :57.61  1:29.82  2:03.31 
    5)  KWOK, MARK           25  TROJAN             2:04.08         2:03.89   
           :27.94   :59.39  1:31.61  2:03.89 
    6)  DASH, JEFF           21  SWM ATLANTA   GA   2:04.82         2:04.37   
           :27.90   :59.57  1:32.12  2:04.37 
    7)  ERAZO, EDDIE         16  BLUE FINS     SI   2:04.92         2:04.50   
           :28.09   :59.44  1:32.32  2:04.50 
    8)  RINGE, DAVID         20  TROJAN             2:03.91         2:04.54   
           :27.54   :59.24  1:32.18  2:04.54 

CONSOLATION FINAL   

    9)  TORPEY, PAT          20  WISCONSIN     WI   2:05.41         2:02.80   
           :28.05   :59.56  1:31.16  2:02.80 
   10)  ABERCROMBIE, JOHN    20  TROJAN             2:06.32         2:03.04   
           :26.90   :57.69  1:29.94  2:03.04 
   11)  DOUVILLE, NICHOLAS   18  DAYTON        OH   2:05.83         2:06.37   
           :28.89  1:00.91  1:33.52  2:06.37 
   12)  SIRISANONT, RATAPONG 26  OAKLAND       PC   2:05.32         2:06.68   
           :28.87  1:01.48  1:33.34  2:06.68 
   13)  CLARK, TYLER         17  CANYONS            2:06.96         2:06.88   
           :28.98  1:01.15  1:34.38  2:06.88 
   14)  ANDERSON, ZACH       18  SUN DEVILS    AZ   2:06.89         2:07.23   
           :29.22  1:01.21  1:34.07  2:07.23 
   15)  BEAL, DANNY          16  SANTA BARBARA      2:06.51         2:07.77   
           :28.51  1:00.65  1:34.47  2:07.77 
   16)  NOVAK, HEATH         21  C WOLVERINE   MI   2:07.20         2:08.53   
           :28.77  1:01.34  1:34.83  2:08.53 

BONUS FINAL         

   17)  KENT, DEAN           23  NEW ZEALAND        2:07.21         2:02.59   
           :27.64   :59.07  1:30.83  2:02.59 
   18)  PELECHYTIK, JAN      21  REGINA             2:08.75         2:05.84   
           :28.10   :59.84  1:32.86  2:05.84 
   19)  KLEYN, AARON         19  TROJAN             2:07.97         2:06.14   
           :28.77  1:00.85  1:33.56  2:06.14 
   20)  GALLOWAY, JAMES      21  AUBURN        SE   2:07.49         2:06.31   
           :28.65  1:00.70  1:33.35  2:06.31 
   21)  MA, ZAYD             19  C WOLVERINE   MI   2:07.54         2:06.87   
           :28.80  1:00.93  1:34.30  2:06.87 
   22)  MC DONALD, MATT      19  STANFORD      PC   2:07.26         2:07.90   
           :28.16  1:00.43  1:33.62  2:07.90 
   23)  ARAUJO, GUSTAVO      19  SAN LUIS OBISPO    2:07.87         2:08.16   
           :29.08  1:01.74  1:34.94  2:08.16 
   24)  DORR, JOHN           18  SAN RAMON VLY PC   2:07.85         2:08.42   
           :28.88  1:01.71  1:34.83  2:08.42 





EVENT:   7  WOMEN's   200  METERS  BACKSTROKE              

WORLD               2:06.62   K. EGERSZEGI      HUNGARY           8/25/91 
AMERICAN            2:08.60   BETSY MITCHELL    LONGHORN          6/27/86 
MEET                2:12.32   TOMOKO HAGEWARA   JAPAN             1997    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:17.99
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:19.99
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:30.09

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  MC LEAN, HANNAH      21  NEW ZEALAND        2:17.21         2:14.54   
           :31.61  1:05.80  1:40.29  2:14.54 
    2)  INGRAM, MELISSA      17  NEW ZEALAND        2:16.94         2:15.53   
           :32.71  1:06.76  1:41.19  2:15.53 
    3)  MAC MANUS, DIANA     16  NOVA               2:19.20         2:16.46   
           :32.82  1:07.39  1:42.68  2:16.46 
    4)  VOLCAN, ERIN         18  NOVA               2:15.96         2:16.90   
           :32.24  1:06.52  1:41.60  2:16.90 
    5)  MOSS, JERI           17  NOVA               2:19.59         2:17.14   
           :32.81  1:06.94  1:42.10  2:17.14 
    6)  FARRELL, MAUREEN     19  CANYONS            2:17.38         2:18.39   
           :32.98  1:07.88  1:43.34  2:18.39 
    7)  BOTSFORD, BETH       21  FORD          AZ   2:18.15         2:18.82   
           :32.74  1:08.08  1:43.58  2:18.82 
    8)  HAYES, JESSICA       19  NOVA               2:18.62         2:19.92   
           :32.91  1:07.70  1:43.72  2:19.92 

CONSOLATION FINAL   

    9)  COUGHLIN, NATALIE    19  CAL           PC   2:20.86         2:13.65   
           :31.56  1:05.24  1:39.77  2:13.65 
   10)  CRUZAT, JESSICA      16  NOVA               2:21.11         2:19.15   
           :33.16  1:08.73  1:44.24  2:19.15 
   11)  CAVERLY, KRISTEN     17  NGSV               2:20.54         2:19.30   
           :33.62  1:08.60  1:44.21  2:19.30 
   12)  FRANCIK, COURTNEY    14  NO BALTIMORE  MD   2:21.22         2:19.91   
           :33.62  1:08.58  1:44.62  2:19.91 
   13)  MACKEY, NICOLE       17  UNAT               2:20.21         2:20.13   
           :33.00  1:08.22  1:44.83  2:20.13 
   14)  WILLEY, KRIS         20  SIERRA MARLIN SN   2:20.35         2:20.57   
           :33.98  1:09.64  1:45.49  2:20.57 
   15)  MC CAULEY, SARAH     21  WISCONSIN     WI   2:19.76         2:20.66   
           :33.86  1:09.71  1:45.81  2:20.66 
   16)  KIKUCHI, YUUKA       16  AZOT               2:20.34         2:20.69   
           :32.99  1:08.27  1:44.22  2:20.69 

BONUS FINAL         

   17)  HOULTON, MOLLY       14  UNAT          AZ   2:21.23         2:19.24   
           :33.30  1:08.24  1:43.95  2:19.24 
   18)  HASTINGS, CHELSE     18  CAL           PC   2:22.58         2:20.49   
           :33.87  1:09.66  1:46.02  2:20.49 
   19)  NG, AMY              18  CAL           PC   2:21.70         2:20.68   
           :33.57  1:09.34  1:45.63  2:20.68 
   20)  HASSEBROEK, BETSY    20  WISCONSIN     WI   2:21.77         2:21.45   
           :33.38  1:08.93  1:45.10  2:21.45 
   21)  PEASE, LARA          15  AZOT               2:22.59         2:22.59   
           :33.80  1:10.21  1:46.82  2:22.59 
   22)  VIVEROS, RENEE       15  CANYONS            2:22.67         2:22.84   
           :34.13  1:10.46  1:47.30  2:22.84 
   23)  TURSICK, EMLYNN      16  SANTA BARBARA      2:22.39         2:24.69   
           :34.38  1:10.61  1:47.80  2:24.69 
   24)  KOZAK, MARISA        19  BEND          OR   2:22.54         2:25.35   
           :34.23  1:10.82  1:48.52  2:25.35 



EVENT:   8    MEN's   200  METERS  BACKSTROKE              

WORLD               1:55.15   AARON PEIRSOL     NOVAQUATICS       3/20/02 
AMERICAN            1:55.15   AARON PEIRSOL     NOVAQUATICS       3/20/02 
MEET                1:57.68   LENNY KRAYZELBUR  TROJAN            1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      2:04.19
QUALIFYING FOR NATIONALS           2:06.79
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:18.79

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  PEIRSOL, AARON       18  NOVA               2:03.25         1:59.09   
           :28.21   :58.16  1:28.56  1:59.09 
    2)  KRAYZELBURG, LENNY   26  TROJAN             2:01.74         1:59.33   
           :28.41   :58.73  1:29.12  1:59.33 
    3)  DE JONG, CHRISTIAN   18  WEST MICHIGAN MI   2:03.59         2:03.23   
           :29.36  1:00.22  1:32.20  2:03.23 
    4)  STALEY, TRENT        20  TROJAN             2:04.10         2:03.71   
           :29.20  1:01.15  1:32.90  2:03.71 
    5)  MARSHALL, PETER      20  STANFORD      PC   2:04.40         2:04.02   
           :28.38   :59.63  1:32.09  2:04.02 
    6)  HUSSEIN, AHMED       19  FAST               2:04.86         2:04.81   
           :29.16  1:01.11  1:33.26  2:04.81 
    7)  EARHART, RYAN        21  CINCINNATI    OH   2:05.74         2:05.67   
           :29.31  1:01.09  1:33.62  2:05.67 
    8)  BAUHART, ROLAND      22  UBC DOLPHINS       2:06.33         2:06.48   
           :29.96  1:01.73  1:34.10  2:06.48 

CONSOLATION FINAL   

    9)  GIBSON, CAMERON      19  NEW ZEALAND        2:06.50         2:06.04   
           :30.19  1:01.96  1:34.12  2:06.04 
   10)  RAHAEUSER, EVAN      19  SUN DEVILS    AZ   2:08.30         2:06.85   
           :30.28  1:01.80  1:34.37  2:06.85 
   11)  COLE, ANDREW         17  NOVA               2:07.83         2:07.33   
           :29.69  1:01.83  1:34.68  2:07.33 
   12)  CROWDER, BOBBY       19  SUN DEVILS    AZ   2:07.36         2:07.73   
           :29.61  1:01.41  1:34.17  2:07.73 
   13)  CIFERRI, BRINK       21  WISCONSIN     WI   2:09.07         2:08.43   
           :30.72  1:02.77  1:35.84  2:08.43 
   14)  SMOLINSKI, TODD      21  MINNESOTA     MN   2:08.36         2:08.55   
           :29.85  1:02.71  1:36.10  2:08.55 
   15)  BAER, PETER          15  NOVA               2:09.00         2:09.51   
           :31.48  1:04.04  1:37.18  2:09.51 
   16)  ERAZO, EDDIE         16  BLUE FINS     SI   2:08.71         2:11.61   
           :31.08  1:04.32  1:38.21  2:11.61 

BONUS FINAL         

   17)  KRAUSE, AARON        20  NO BALTIMORE  MD   2:09.39         2:07.58   
           :29.67  1:02.27  1:35.24  2:07.58 
   18)  BEZERRA, DIOGO       21  MISSION VIEJO      2:10.15         2:09.30   
           :30.44  1:03.54  1:36.96  2:09.30 
   18)  CUNNINGHAM, TUCKER   18  STANFORD      PC   2:09.78         2:09.30   
           :30.40  1:02.84  1:35.95  2:09.30 
   20)  NASH, ALEX           20  TROJAN             2:09.87         2:09.45   
           :31.17  1:04.28  1:37.38  2:09.45 
   21)  SPANSAIL, SCOTT      15  AZOT               2:09.67         2:10.37   
           :31.26  1:04.50  1:37.70  2:10.37 
   22)  RANSOM, KYLE         17  CINCINNATI    OH   2:10.51         2:10.84   
           :31.22  1:04.06  1:37.86  2:10.84 
   23)  HACK, ANDY           19  C WOLVERINE   MI   2:09.73         2:11.21   
           :31.42  1:04.03  1:37.38  2:11.21 
   24)  WARM, MICHAEL        17  SIERRA MARLIN SN   2:09.87         2:12.85   
           :31.05  1:04.45  1:38.29  2:12.85 




EVENT:   9  WOMEN's   400  METERS  FREESTYLE               

WORLD               4:03.85   JANET EVANS       USA               9/22/88 
AMERICAN            4:03.85   JANET EVANS       USA               9/22/88 
MEET                4:09.04   CLAUDIA POHL      COSTA RICA        2000    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      4:19.39
QUALIFYING FOR NATIONALS           4:21.69
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:34.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BENKO, LINDSAY       25  TROJAN             4:15.87         4:10.60   
           :28.74   :59.79  1:31.52  2:03.77 
          2:35.96  3:07.84  3:39.50  4:10.60 
    2)  PEIRSOL, HAYLEY      16  NOVA               4:18.27         4:14.85   
           :30.01  1:01.49  1:33.65  2:05.66 
          2:38.29  3:10.81  3:43.02  4:14.85 
    3)  BINDER, ADRIENNE     17  SANTA BARBARA      4:17.10         4:16.14   
           :30.15  1:02.07  1:34.55  2:07.04 
          2:39.85  3:12.38  3:44.79  4:16.14 
    4)  SACKETT, MEGHAN      15  NO BALTIMORE  MD   4:18.24         4:16.42   
           :30.00  1:02.00  1:34.56  2:07.06 
          2:39.73  3:12.27  3:44.94  4:16.42 
    5)  PIPER, CARLY         18  WISCONSIN     WI   4:21.05         4:19.00   
           :30.74  1:03.38  1:36.36  2:09.03 
          2:41.68  3:14.50  3:47.31  4:19.00 
    6)  EBERWEIN, LORI       20  C WOLVERINE   MI   4:21.10         4:20.75   
           :31.02  1:03.72  1:36.74  2:09.84 
          2:42.75  3:15.48  3:48.36  4:20.75 
    7)  BOWEN, MAGGIE        22  AUBURN        SE   4:19.39         4:23.02   
           :30.62  1:03.60  1:36.55  2:09.75 
          2:42.74  3:16.17  3:49.91  4:23.02 
    8)  KEMP, HEATHER        19  AUBURN        SE   4:20.91         4:23.99   
           :30.74  1:03.32  1:36.66  2:10.05 
          2:43.72  3:17.34  3:51.14  4:23.99 

CONSOLATION FINAL   

    9)  DEARY, MELISSA       19  TROJAN             4:21.18         4:19.56   
           :31.48  1:04.77  1:37.85  2:10.66 
          2:42.96  3:15.57  3:48.33  4:19.56 
   10)  COTA, STEPHANIE      14  SIERRA MARLIN SN   4:23.35         4:21.46   
           :31.72  1:05.09  1:38.46  2:11.61 
          2:44.58  3:17.19  3:49.93  4:21.46 
   11)  THIES, LAUREN        22  SANTA CLARA   PC   4:23.28         4:21.68   
           :30.92  1:03.41  1:36.35  2:09.13 
          2:42.24  3:15.88  3:49.54  4:21.68 
   12)  DORR, MC CALL        21  ORINDA        PC   4:23.15         4:23.46   
           :31.49  1:04.65  1:38.09  2:11.19 
          2:44.09  3:17.21  3:50.68  4:23.46 
   13)  BROOKS, ELLEN        15  NO BALTIMORE  MD   4:23.68         4:23.58   
           :31.22  1:04.03  1:37.38  2:10.26 
          2:43.74  3:17.35  3:50.95  4:23.58 
   14)  KEATING, LIZ         18  CINCINNATI    OH   4:23.39         4:24.16   
           :31.10  1:03.88  1:37.24  2:10.63 
          2:44.26  3:17.88  3:51.51  4:24.16 
   15)  OWEN, RADA           23  AUBURN        SE   4:23.49         4:26.74   
           :30.49  1:03.94  1:37.42  2:11.10 
          2:44.92  3:18.81  3:52.87  4:26.74 
   16)  REILLY, ERIN         17  SIERRA MARLIN SN   4:22.32         4:31.69   
           :32.32  1:06.27  1:39.97  2:13.86 
          2:47.88  3:22.78  3:57.61  4:31.69 

BONUS FINAL         

   17)  COTTON, JESSICA      15  TIGER         PC   4:25.56         4:22.30   
           :31.23  1:04.17  1:37.75  2:11.12 
          2:44.24  3:17.19  3:50.27  4:22.30 
   18)  DAPHNIS, ARTEMIS     18  FORD          AZ   4:23.81         4:22.40   
           :30.83  1:03.53  1:36.52  2:09.67 
          2:42.91  3:16.16  3:49.58  4:22.40 
   19)  KELLER, KALYN        17  SUN DEVILS    AZ   4:24.63         4:24.43   
           :30.49  1:02.95  1:36.23  2:10.20 
          2:44.08  3:18.23  3:52.11  4:24.43 
   20)  FRANCIS, MARY BETH   14  PACIFIC SWIM  SI   4:24.68         4:24.44   
           :30.73  1:03.44  1:36.63  2:09.90 
          2:43.64  3:17.41  3:51.18  4:24.44 
   21)  HUTCHINSON, CLAIRE   15  NO BALTIMORE  MD   4:25.12         4:25.25   
           :31.17  1:04.33  1:38.16  2:11.85 
          2:45.74  3:19.30  3:52.89  4:25.25 
   22)  TUKEY, VALERIE       16  NO COAST      SI   4:24.72         4:25.63   
           :31.20  1:04.41  1:37.63  2:11.41 
          2:45.05  3:19.18  3:53.15  4:25.63 
   23)  COLLINS, ELIZABETH   19  REGINA             4:25.27         4:25.80   
           :31.53  1:05.14  1:39.31  2:13.44 
          2:46.51  3:20.16  3:53.39  4:25.80 
   24)  VOLLMOND, LISE       17  NO COAST      SI   4:25.33         4:29.22   
           :31.21  1:04.22  1:37.72  2:11.85 
          2:46.10  3:20.51  3:55.29  4:29.22 






EVENT:  10    MEN's   400  METERS  FREESTYLE               

WORLD               3:40.17   IAN THORPE        AUS               7/22/01 
AMERICAN            3:47.00   KLETE KELLER      USA               9/16/00 
MEET                3:52.62   RYK NEETHLING     HILLENBRAND       1999    
QUALIFYING FOR OLYMPIC TRIALS      3:58.69
QUALIFYING FOR NATIONALS           4:02.19
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:18.17

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  VENDT, ERIK          21  TROJAN             3:57.31         3:53.37   
           :27.24   :56.76  1:26.02  1:55.30 
          2:24.67  2:54.32  3:23.83  3:53.37 
    2)  HAN, KYUCHUL         20  KOREA              3:58.92         3:55.15   
           :27.50   :57.07  1:27.15  1:57.20 
          2:26.89  2:56.80  3:26.35  3:55.15 
    3)  JENSEN, LARSEN       16  BAKERSFIELD   CC   3:59.51         3:56.29   
           :29.08   :58.99  1:28.82  1:58.72 
          2:28.63  2:58.61  3:28.20  3:56.29 
    4)  CHO, SUNG MO         17  KOREA              3:58.99         3:57.38   
           :27.81   :57.25  1:27.44  1:57.79 
          2:27.40  2:57.66  3:27.83  3:57.38 
    4)  THOMPSON, CHRIS      23  C WOLVERINE   MI   3:57.46         3:57.38   
           :27.89   :57.59  1:27.82  1:58.34 
          2:28.32  2:58.84  3:28.91  3:57.38 
    6)  KELLER, KLETE        20  C WOLVERINE   MI   3:59.75         3:57.98   
           :27.80   :57.68  1:27.34  1:57.11 
          2:26.98  2:57.18  3:27.64  3:57.98 
    7)  KEVORKIAN, ARAM      19  NO COAST      SI   3:58.62         3:59.34   
           :27.26   :56.94  1:27.17  1:57.51 
          2:28.38  2:58.91  3:29.69  3:59.34 
    8)  KETCHUM, DANIEL      20  CINCINNATI    OH   4:00.08         4:03.35   
           :28.66   :58.58  1:29.14  2:00.16 
          2:31.61  3:02.58  3:33.98  4:03.35 

CONSOLATION FINAL   

    9)  CARVIN, CHAD         28  MISSION VIEJO      4:00.22         3:58.64   
           :27.46   :57.29  1:27.60  1:58.06 
          2:28.41  2:58.50  3:28.67  3:58.64 
   10)  MEADOWS, GAVIN       24  SUN DEVILS    AZ   4:01.69         3:59.85   
           :27.84   :57.67  1:27.77  1:58.11 
          2:28.52  2:59.18  3:29.91  3:59.85 
   11)  DIIULIO, ERIC        19  PALO ALTO     PC   4:04.31         4:01.20   
           :28.78   :59.57  1:30.92  2:01.39 
          2:31.75  3:01.96  3:31.94  4:01.20 
   12)  LEAN, RYAN           18  NOVA               4:01.69         4:01.62   
           :28.26   :58.77  1:29.40  2:00.13 
          2:30.70  3:01.07  3:31.63  4:01.62 
   13)  WAGNER, GARRETT      17  SIERRA MARLIN SN   4:04.06         4:02.08   
           :28.60   :59.02  1:29.61  2:00.32 
          2:31.33  3:02.03  3:32.92  4:02.08 
   14)  KWOK, MARK           25  TROJAN             4:03.51         4:04.70   
           :28.62   :59.40  1:30.59  2:01.60 
          2:32.63  3:03.61  3:34.61  4:04.70 
   15)  HEWKO, ADAM          16  NOVA               4:03.83         4:06.37   
           :27.92   :58.47  1:29.92  2:01.32 
          2:32.80  3:03.97  3:35.49  4:06.37 
   16)  GALLOWAY, JAMES      21  AUBURN        SE   4:03.30         4:07.56   
           :28.42   :59.63  1:31.27  2:03.09 
          2:34.15  3:05.46  3:36.96  4:07.56 

BONUS FINAL         

   17)  DEBERRY, TYLER       18  FORD          AZ   4:05.93         4:01.77   
           :27.95   :57.83  1:28.35  1:59.05 
          2:30.11  3:01.14  3:31.99  4:01.77 
   18)  MURAD, MICHAEL       21  NO COAST      SI   4:05.78         4:02.52   
           :28.58   :59.11  1:30.27  2:01.32 
          2:32.62  3:03.42  3:33.60  4:02.52 
   19)  ANDERSON, ZACH       18  SUN DEVILS    AZ   4:04.47         4:03.21   
           :28.89   :59.64  1:30.69  2:01.60 
          2:32.51  3:03.58  3:34.25  4:03.21 
   20)  KAUFMANN, SCOTT      19  RENO          PC   4:05.69         4:03.44   
           :29.03   :59.97  1:31.25  2:02.73 
          2:33.57  3:04.28  3:34.48  4:03.44 
   21)  BAER, PETER          15  NOVA               4:05.88         4:06.17   
           :29.11   :59.90  1:31.64  2:03.16 
          2:34.71  3:05.68  3:36.96  4:06.17 
   22)  ARMSTRONG, SCOTT     22  NO BALTIMORE  MD   4:06.22         4:06.63   
           :29.59  1:00.62  1:31.96  2:03.58 
          2:35.21  3:06.32  3:37.24  4:06.63 
   23)  FOSTER, JOHN         15  BOULDER CITY       4:06.34         4:07.26   
           :28.45   :59.78  1:31.22  2:03.19 
          2:34.78  3:06.46  3:37.75  4:07.26 
   24)  WOLFE, JIM           19  STARBUCKS     PN   4:05.44         4:08.18   
           :28.48   :58.97  1:29.84  2:01.09 
          2:32.45  3:04.00  3:36.12  4:08.18 





EVENT:  11  WOMEN's   400  METERS  FREESTYLE RELAY         

WORLD               3:36.61   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/16/00 
AMERICAN            3:36.61   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/16/00 
QUALIFYING FOR NATIONALS           3:58.39
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  NOVA                                        3:48.65         
   1) CASHION, COURTNE16   :57.45   3) BRYARLY, MEREDIT23  2:53.05
   2) HAYES, JESSICA  19  1:55.38   4) ROSE, GABRIELLE 24  3:48.65

  2)  CAL           PC                            3:49.10         
   1) COUGHLIN, NATALI19   :55.78   3) BECKS, DANIELLE 20  2:50.09
   2) COPE, HALEY     23  1:53.03   4) STITTS, STACIANA20  3:49.10

  3)  NOVA "B"                                    3:56.98         
   1) VOLCAN, ERIN    18   :59.65   3) GOODWIN, BETHANY22  2:58.00
   2) MOSS, JERI      17  1:59.45   4) TSAI, HUI WAI   18  3:56.98

  4)  SANTA BARBARA                               3:58.05         
   1) ZEMJANIS, SARMA 14   :59.35   3) TURSICK, EMLYNN 16  2:59.22
   2) BINDER, ADRIENNE17  1:58.92   4) FALZONE, LISA   17  3:58.05

  5)  FORD          AZ                            3:58.63         
   1) NYMEYER, LACEY  16   :59.36   3) DAPHNIS, ARTEMIS18  2:59.22
   2) BEARD, AMANDA   20  1:58.50   4) LOECHER, BRIANNA19  3:58.63

  6)  SUN DEVILS    AZ                            3:58.91         
   1) HOBAN, LINDSAY  20  1:01.67   3) MAURO, FLORENCE 19  3:00.68
   2) TOWNSEND, BROOKE22  2:00.71   4) SZIGETI, FLORENC21  3:58.91

  7)  AUBURN        SE                            3:59.71         
   1) BOWEN, MAGGIE   22  1:00.33   3) OWEN, RADA      23  2:56.93
   2) KEMP, HEATHER   19  1:58.59   4) LAWLESS, ALESSAN19  3:59.71

  8)  NO BALTIMORE  MD                            4:01.37         
   1) GOETSCH, EMILY  16  1:01.31   3) DOTSON, TIFFANY 14  3:02.02
   2) FRANCIK, COURTNE14  2:01.31   4) SACKETT, MEGHAN 15  4:01.37

  9)  RENO          PC                            4:03.19         
   1) CLENDENIN, ASHLE21  1:00.80   3) HOUSTON, KATY   15  3:02.76
   2) HARDT, KATE     18  2:01.37   4) SMITH, MARSHI   18  4:03.19

 10)  SUN DEVILS "B"                              4:03.97         
   1) FISCHER, SARAH  19  1:01.35   3) STANFORD, MANDY 22  3:02.15
   2) KELLER, KALYN   17  2:02.27   4) SHALD, MIRANDA  20  4:03.97

 11)  ACADEMY       IL                            4:04.02         
   1) KRZEMIENSKI, KEL14  1:02.05   3) MC WILLIAMS, KAT19  3:05.31
   2) O'NEIL, ERIN    16  2:02.61   4) DESCENZA, MARY  17  4:04.02

 12)  CINCINNATI    OH                            4:04.70         
   1) COOPER, ABBY    15  1:01.47   3) BULLA, MAGGI    18  3:03.97
   2) KEATING, CAROLIN17  2:02.84   4) KROEGER, NICOLE 17  4:04.70

 13)  STARBUCKS     PN                            4:05.38         
   1) HARADA, KIM     21   :58.83   3) HINGSBERGEN, EVE21  3:02.19
   2) JOHNSON, DESIREE19  1:59.65   4) REICHARDT, BRITT20  4:05.38

 14)  NO COAST      SI                            4:09.56         
   1) MESKILL, ELIZABE24   :59.43   3) ALLEN, BRITANY  16  3:06.83
   2) TUKEY, VALERIE  16  2:04.34   4) HAYTER, BLAKE   14  4:09.56

 15)  SBSC "B"                                    4:11.39         
   1) RYS, RACHEL     14  1:04.40   3) BARNETT, COLLEEN20  3:08.91
   2) ELLER, ALLISON  18  2:07.15   4) MURRAY, CHELSEA 20  4:11.39

 16)  SW PASADENA                                 4:14.51         
   1) SHERIDAN, ALEXIS19  1:03.70   3) HURLSTON, MACKEN16  3:12.34
   2) NICHOLAS, RENEE 16  2:08.55   4) WILEY, ALEXANDRA15  4:14.51

 17)  CINCINNATI "B"                              4:15.54         
   1) VOGEL, RANDI    18  1:01.92   3) KEATING, CAROLIN17  3:11.16
   2) RODRIGUEZ, JACLY17  2:05.90   4) LAMB, TRISHA    18  4:15.54

 18)  RENO "B"                                    4:16.98         
   1) MURPHY, AMY     19  1:01.30   3) RIGDON, CHARLENE19  3:08.65
   2) CRAIG, SKYLAR   15  2:04.55   4) HEJNY, BETH     18  4:16.98

 19)  SW PASA "B"                                 4:18.08         
   1) BAN, JESSICA    16  1:05.00   3) MARQUEZ, BIANCA 14  3:14.23
   2) ARNOLD, GRACE   13  2:09.36   4) VANDENBERGE, SAM13  4:18.08

 20)  SW PASA "C"                                 4:29.44         
   1) WETZEL, JENNIFER15  1:09.04   3) GENIAN, CHRISSY 15  3:22.63
   2) SIRACUSE, MELISS17  2:16.83   4) STODDARD, SHANNO20  4:29.44

      TROJAN                                      DISQUAL         
   1) DEARY, MELISSA  19  1:01.19   3) MILLER, KAMMY   18  2:59.77
   2) PARMENTER, JENNY21  1:59.47   4) BENKO, LINDSAY  25  DISQUAL




EVENT:  12    MEN's   400  METERS  FREESTYLE RELAY         

WORLD               3:13.67   AUS OLYMPIC TEAM  AUS OLYMPIC TEAM  9/16/00 
AMERICAN            3:13.86   USA OLYMPIC TEAM  USA OLYMPIC TEAM  9/16/00 
QUALIFYING FOR NATIONALS           3:33.59
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK      TEAM                                    TIME

  1)  SUN DEVILS    AZ                            3:26.00         
   1) ZAABADICK, BOBBY22   :25.54   3) MEADOWS, GAVIN  24  2:08.93
                           :53.47                          2:35.37
   2) VONSCHOFF, SCOTT23  1:17.88   4) BRUNELLI, NICK  19  2:59.23
                          1:44.24                          3:26.00

  2)  NOVA                                        3:26.20         
   1) PHALAN, JIM     26   :25.50   3) VENCILL, KICKER 24  2:08.44
                           :53.51                          2:35.77
   2) LEZAK, JASON    26  1:17.67   4) TUCKER, SCOTT   27  2:59.44
                          1:44.01                          3:26.20

  3)  TROJAN                                      3:31.04         
   1) LEE, JEFF       21   :25.40   3) STALEY, TRENT   20  2:10.35
                           :52.36                          2:38.41
   2) VENDT, ERIK     21  1:17.66   4) HOCHSTEIN, ERIK 33  3:03.53
                          1:45.47                          3:31.04

  4)  FORD          AZ                            3:32.35         
   1) JEFFERS, BYRON  19   :25.25   3) DEBERRY, TYLER  18  2:10.10
                           :52.13                          2:37.92
   2) LEASSNER, MAX   19  1:17.36   4) THORNTON, JAMES 22  3:03.80
                          1:44.63                          3:32.35

  5)  NO BALTIMORE  MD                            3:32.36         
   1) PHELPS, MICHAEL 17   :25.68   3) KRAUSE, AARON   20  2:09.67
                           :51.98                          2:38.14
   2) KERPELMAN, ADAM 20  1:16.94   4) ARMSTRONG, SCOTT22  3:04.41
                          1:44.61                          3:32.36

  6)  NOVA "B"                                    3:32.99         
   1) AUSTIN, TEA          :25.45   3) CHAY, MARK      20  2:12.75
                           :53.09                          2:40.16
   2) MULLEN, KURT    22  1:18.39   4) DELGADO, FELIPE 29  3:04.82
                          1:47.52                          3:32.99

  7)  NO COAST      SI                            3:33.46         
   1) MOORE, WILLIAM  26   :25.60   3) KARLSON, RYAN   18  2:12.19
                           :53.77                          2:40.56
   2) JAMES, JERROD   22  1:18.56   4) KEVORKIAN, ARAM 19  3:06.08
                          1:47.22                          3:33.46

  8)  CINCINNATI    OH                            3:34.83         
   1) RANSOM, KYLE    17   :26.00   3) THOMPSON, DUSTIN19  2:13.88
                           :54.79                          2:42.82
   2) EARHART, RYAN   21  1:20.59   4) KETCHUM, DANIEL 20  3:08.05
                          1:48.26                          3:34.83

  9)  STARBUCKS     PN                            3:37.17         
   1) WOLFE, JIM      19   :26.30   3) JACOBS, RICH    20  2:13.66
                           :54.31                          2:42.45
   2) ROSE, DEREK     20  1:19.41   4) EKHOFF, LUKE    20  3:08.11
                          1:47.84                          3:37.17

 10)  SANTA BARBARA                               3:37.33         
   1) BEAL, DANNY     16   :26.56   3) BOWEN, MICHAEL  15  2:15.94
                           :54.75                          2:44.87
   2) ROBINSON, DAVID 21  1:20.37   4) NELSON, ANDERS  21  3:10.22
                          1:48.61                          3:37.33

 11)  SANTA CLARA   PC                            3:37.98         
   1) HASSELBACH, GRAN19   :26.30   3) HESSLER, JOHN   18  2:14.47
                           :55.28                          2:42.43
   2) HESSLER, CARL   21  1:20.20   4) TALBOTT, CHRIS  16  3:09.12
                          1:47.65                          3:37.98

 12)  STANFORD      PC                            3:38.31         
   1) YANG, RICK      18   :26.35   3) DAGGETT, JAMES  20  2:12.66
                           :53.60                          2:42.35
   2) RANSENBERG, SCOT20  1:18.58   4) CUNNINGHAM, TUCK18  3:09.02
                          1:46.22                          3:38.31

 13)  FORD "B"                                    3:43.80         
   1) PFEIF, DUSTIN   21   :27.01   3) STEVENS, NATE   20  2:18.02
                           :55.33                          2:47.56
   2) ROLLINS, DAVE   17  1:21.84   4) TRIMBLE, CHRISTO19  3:14.38
                          1:51.18                          3:43.80

 14)  RENO          PC                            3:44.02         
   1) BRAUN, CHRISTOPH20   :26.43   3) O'MARA, MICHAEL 17  2:18.15
                           :54.36                          2:47.91
   2) EVANS, RYAN     16  1:21.43   4) KAUFMANN, SCOTT 19  3:15.05
                          1:50.74                          3:44.02

 15)  CINCINNATI "B"                              3:44.93         
   1) TANNER, SCOTT   17   :26.97   3) BITTNER, ROSS   16  2:18.41
                           :55.93                          2:47.79
   2) GOETTKE, RICH   17  1:22.89   4) HINE, DAVID     18  3:14.61
                          1:52.23                          3:44.93

 16)  SBSC "B"                                    3:46.26         
   1) CARTLEDGE, JONAT20   :27.10   3) KOCH, ERIC      21  2:19.21
                           :56.10                          2:48.49
   2) CUKER, AARON    20  1:22.23   4) PRODANAVICH, DAV20  3:16.13
                          1:51.90                          3:46.26

 17)  SW PASADENA                                 3:57.02         
   1) CARPENTER, KENNY21   :27.38   3) DEJONG, JEFF    15  2:26.42
                           :56.36                          2:59.12
   2) NGUYEN, ANDREW  13  1:25.09   4) CURTIS, CAMERON 17  3:26.20
                          1:56.75                          3:57.02

 18)  TM SANTA MONICA                             4:01.70         
   1) CASEY, AARON    13   :29.57   3) ROOS, THOMAS    17  2:29.36
                          1:00.99                          3:00.75
   2) SILVESTER, ALEX 17  1:29.47   4) ROOS, ANDREW    17  3:28.20
                          2:00.94                          4:01.70

 19)  SW PASA "B"                                 4:17.17         
   1) MILLER, SEAN    16   :29.57   3) LEE, KEVIN      13  2:37.35
                          1:02.52                          3:11.81
   2) WANG, KEVIN     13  1:32.60   4) SCHMALZ, ALEX   14  3:43.44
                          2:05.99                          4:17.17

      SUN DEVILS "B"                              DISQUAL         
   1) WALLACE, WILEY  20   :25.70   3) TATE, ACE       22  2:11.00
                           :53.71                          2:39.26
   2) BERA, RICHARD   30  1:18.63   4) BLUSIEWICZ, AJ  18  3:05.42
                          1:45.68                          DISQUAL

      TROJAN "B"                                  DISQUAL         
   1) ABERCROMBIE, JOH20   :25.59   3) TOLMACHOFF, ERIK21  2:14.26
                           :53.33                          2:42.93
   2) RINGE, DAVID    20  1:19.10   4) KWOK, MARK      25  3:08.56
                          1:48.11                          DISQUAL
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT