ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Long Island Open Invitational Day 2
7/19/2002-7/19/2002
Long Island, New York, USA

 2002 Long Island Open Swimming Invitational 
        July 18 to 21, 2002
          DAY TWO: July 19, 2002


              RESULTS

                                 
 
Women 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 55.46  7/1998    Martina Moracova, Slovakia                    
 Meet Record: ! 56.77  7/2000    Samantha Arsenault, GMSC                      
                57.19  OLYT
                57.89  NATL
                58.89  OPEN
              1:01.69  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Wick, Casmera       21 RU                   1:00.63      58.42 OPEN   
                  28.44       58.42 (29.98)                                                                                                                        
  2 Cazziolato, Flavia  18 ECP-ZZ                 58.12      58.47 OPEN   
                  27.91       58.47 (30.56)                                                                                                                        
  3 Harm, Tricia A      18 SPIR-MA                59.08      58.52 OPEN   
                  28.45       58.52 (30.07)                                                                                                                        
  4 de Lima, Tatiana L  23 ECP-ZZ                 59.20      58.56 OPEN   
                  28.56       58.56 (30.00)                                                                                                                        
  5 Georoff, Andrea     19 Tpa-FL                 59.15      58.80 OPEN   
                  28.09       58.80 (30.71)                                                                                                                        
  6 Kavchok, Larissa H  19 Atac-MA                59.72      59.36 SECT   
                  28.58       59.36 (30.78)                                                                                                                        
  7 Tolan, Meagan A     14 LIAC-MR              1:00.59      59.37 SECT   
                  28.73       59.37 (30.64)                                                                                                                        
  8 Telfer, Katharine   17 ESWIM                1:00.21    1:00.04 SECT   
                  29.49     1:00.04 (30.55)                                                                                                                        
  9 Tomes, Megan E      16 ABLY-OH              1:00.53    1:00.42 SECT   
                  29.79     1:00.42 (30.63)                                                                                                                        
 10 Tennison, Diane E   21 GSC-FL               1:00.44    1:00.74 SECT   
                  29.36     1:00.74 (31.38)                                                                                                                        
B - Final
 11 Chapman, Anna L     21 GSC-FL               1:00.75      59.90 SECT   
                  29.89       59.90 (30.01)                                                                                                                        
 12 Nichols, Ruth       19 RU                   1:00.90    1:00.34 SECT   
                  28.78     1:00.34 (31.56)                                                                                                                        
 13 Gately, Karen E     16 BGSC-NE              1:00.63    1:00.36 SECT   
                  29.12     1:00.36 (31.24)                                                                                                                        
 14 Ryan, Michelle Z    16 LIAC-MR              1:01.09    1:00.77 SECT   
                  29.63     1:00.77 (31.14)                                                                                                                        
 15 Larussa, Cassy A    15 EMAC-MA              1:00.80    1:00.80 SECT   
                  29.40     1:00.80 (31.40)                                                                                                                        
 16 Aiello, Jessica M   16 BGSC-NE              1:00.90    1:01.01 SECT   
                  29.50     1:01.01 (31.51)                                                                                                                        
 17 Wolf, Lindsay       19 UN-NH-CT             1:00.96    1:01.02 SECT   
                  29.93     1:01.02 (31.09)                                                                                                                        
 18 Vanassen, Jenn L    20 SAC-NJ               1:00.76    1:01.20 SECT   
                  29.63     1:01.20 (31.57)                                                                                                                        
 19 Cocco, Meredith S   17 Gaac-MA              1:01.02    1:01.48 SECT   
                  29.64     1:01.48 (31.84)                                                                                                                        
 20 Voels, Coryn Z      16 LIAC-MR              1:00.85    1:01.55 SECT   
                  29.52     1:01.55 (32.03)                                                                                                                        



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:33 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Men 100 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 46.86  7/1998    Aleksandr Popov, Russia                       
 Meet Record: ! 51.38  7/1999    Sabir Muhammed, UNAT-Res.Team                 
                51.19  OLYT
                51.99  NATL
                52.99  OPEN
                55.69  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Borges, GustavoFra  29 ECP-ZZ                 51.91      50.82!OLYT   
                  24.57       50.82 (26.25)                                                                                                                        
  2 Jayme, Carlos A     22 UN-GS-FL               51.60      51.34!NATL   
                  24.67       51.34 (26.67)                                                                                                                        
  3 Mangaberra, Gabrie  20 GSC-FL                 52.52      52.14 OPEN   
                  25.00       52.14 (27.14)                                                                                                                        
  4 Waters, John K      20 GYWD-CT                52.27      52.31 OPEN   
                  25.49       52.31 (26.82)                                                                                                                        
  5 Quentais, Cesar     24 UN-GS-FL               53.43      52.78 OPEN   
                  25.40       52.78 (27.38)                                                                                                                        
  6 Roycik, Joel C      18 Tpa-FL                 53.45      53.01 SECT   
                  25.73       53.01 (27.28)                                                                                                                        
  7 Vanderkaay, Peter   18 Oly-MI                 53.37      53.45 SECT   
                  26.05       53.45 (27.40)                                                                                                                        
  8 Hinds, Howard G     24 LIAC-MR                53.43      53.79 SECT   
                  25.92       53.79 (27.87)                                                                                                                        
  9 Washington, Darryl  18 PDR-MA                 53.66      53.97 SECT   
                  25.82       53.97 (28.15)                                                                                                                        
 10 Hirniak, Stefan M   17 SAC-NJ                 53.61      54.05 SECT   
                  26.07       54.05 (27.98)                                                                                                                        
B - Final
 11 Taylor, Andrew J    17 Oly-MI                 53.79      53.67 SECT   
                  26.15       53.67 (27.52)                                                                                                                        
 12 Marcum, William A   18 Suburban-MA            54.81      54.36 SECT   
                  26.03       54.36 (28.33)                                                                                                                        
 13 Summers, Nathan W   22 GSC-FL                 54.25      54.48 SECT   
                  26.36       54.48 (28.12)                                                                                                                        
 14 Wiebeck, Kris A     19 GSC-FL                 54.43      54.51 SECT   
                  26.74       54.51 (27.77)                                                                                                                        
 15 Haupt, Matt R       22 BCAT-MA                54.26      54.60 SECT   
                  26.74       54.60 (27.86)                                                                                                                        
 16 Prichard, Ian       21 Tpa-FL                 54.62      54.62 SECT   
                  27.02       54.62 (27.60)                                                                                                                        
 17 Lawler, James W     19 Marlins-NE             54.30      54.88 SECT   
                  26.63       54.88 (28.25)                                                                                                                        
 18 O'Halloran, Tyler   17 PS-LE                  54.75      55.00 SECT   
                  26.57       55.00 (28.43)                                                                                                                        
 19 Salerno, Mike M     19 GSC-FL                 53.97      55.26 SECT   
                  26.98       55.26 (28.28)                                                                                                                        
 20 Kellam, Chris W     20 Nashville-SE           54.91      55.66 SECT   
                  27.45       55.66 (28.21)                                                                                                                        



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:33 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Women 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 2:10.26  7/1998    Misty Hyman, USA                            
 Meet Record: ! 2:15.08  7/2000    Molly Freedman, CUBU                        
                2:16.62  OLYT
                2:17.29  NATL
                2:20.29  OPEN
                2:27.19  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Dykehouse, Carlie   19 Tpa-FL               2:18.27    2:16.92 NATL   
                  32.28     1:07.50 (35.22)     1:42.24 (34.74)     2:16.92 (34.68)                                                                                
  2 O'Connor, Bridget   16 BAD-MR               2:20.67    2:17.10 NATL   
                  31.35     1:05.98 (34.63)     1:41.39 (35.41)     2:17.10 (35.71)                                                                                
  3 Crippen, Maddy M    22 Gaac-MA              2:19.54    2:17.59 OPEN   
                  32.45     1:07.33 (34.88)     1:43.67 (36.34)     2:17.59 (33.92)                                                                                
  4 Kelly, Kim E        15 BAD-MR               2:20.24    2:18.00 OPEN   
                  32.08     1:07.17 (35.09)     1:42.99 (35.82)     2:18.00 (35.01)                                                                                
  5 Boland, Kara M      17 Gaac-MA              2:18.57    2:18.01 OPEN   
                  32.15     1:06.73 (34.58)     1:42.27 (35.54)     2:18.01 (35.74)                                                                                
  6 Harper, Rebecca E   19 GSC-FL               2:19.69    2:18.21 OPEN   
                  31.92     1:07.39 (35.47)     1:43.10 (35.71)     2:18.21 (35.11)                                                                                
  7 Nelson, Kelly L     15 Suburban-MA          2:19.30    2:18.53 OPEN   
                  31.18     1:07.29 (36.11)     1:42.91 (35.62)     2:18.53 (35.62)                                                                                
  8 White, Emily A      19 Marlins-NE           2:19.92    2:19.88 OPEN   
                  31.33     1:06.56 (35.23)     1:43.44 (36.88)     2:19.88 (36.44)                                                                                
  9 Rodakowski, Juleen  19 Marlins-NE           2:20.08    2:20.10 OPEN   
                  32.58     1:08.35 (35.77)     1:44.37 (36.02)     2:20.10 (35.73)                                                                                
 10 Shafir, Daphna      19 UN-NH-CT             2:20.58    2:21.27 SECT   
                  32.78     1:08.63 (35.85)     1:44.69 (36.06)     2:21.27 (36.58)                                                                                
B - Final
 11 McIntyre, Erin      20 RU                   2:23.48    2:19.89 OPEN   
                  31.70     1:06.73 (35.03)     1:43.38 (36.65)     2:19.89 (36.51)                                                                                
 12 Henderson, Whitney  19 GSC-FL               2:21.67    2:20.03 OPEN   
                  32.30     1:08.00 (35.70)     1:43.78 (35.78)     2:20.03 (36.25)                                                                                
 13 Stein, Annie A      17 Gaac-MA              2:22.67    2:21.50 SECT   
                  32.68     1:08.83 (36.15)     1:45.12 (36.29)     2:21.50 (36.38)                                                                                
 14 Braun, Jenny E      16 Middies-MR           2:22.82    2:22.15 SECT   
                  32.99     1:08.82 (35.83)     1:46.14 (37.32)     2:22.15 (36.01)                                                                                
 15 Bear, Denise E      17 Tpa-FL               2:22.37    2:22.21 SECT   
                  32.53     1:08.42 (35.89)     1:44.99 (36.57)     2:22.21 (37.22)                                                                                
 16 Costella, Lauren D  17 CARS-PC              2:21.97    2:22.27 SECT   
                  32.33     1:08.25 (35.92)     1:45.11 (36.86)     2:22.27 (37.16)                                                                                
 17 Clark, Corrie L     20 Umly-MA              2:22.22    2:22.58 SECT   
                  31.69     1:07.77 (36.08)     1:44.29 (36.52)     2:22.58 (38.29)                                                                                
 18 Tennison, Diane E   21 GSC-FL               2:23.03    2:24.26 SECT   
                  33.03     1:10.38 (37.35)     1:47.79 (37.41)     2:24.26 (36.47)                                                                                
 19 Rohrs, Lisa M       16 Middies-MR           2:23.27    2:24.46 SECT   
                  33.32     1:10.73 (37.41)     1:47.54 (36.81)     2:24.46 (36.92)                                                                                
 20 Brush, Emily B      17 BGSC-NE              2:23.06    2:26.16 SECT   
                  31.92     1:07.96 (36.04)     1:46.48 (38.52)     2:26.16 (39.68)                                                                                



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:33 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Men 200 LC Meter Butterfly
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.16  7/1998    Denis Sllantivev, Ukraine                   
 Meet Record: ! 1:59.52  7/2001    Andrew Mahaney, ATAC                        
                2:03.19  OLYT
                2:04.69  NATL
                2:06.99  OPEN
                2:13.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mahaney, Andrew P   20 Atac-MA              2:01.74    2:01.05 OLYT   
                  27.98       58.75 (30.77)     1:29.54 (30.79)     2:01.05 (31.51)                                                                                
  2 Cramer, Jayme O     19 ABLY-OH              2:06.34    2:02.31 OLYT   
                  27.48       58.03 (30.55)     1:30.02 (31.99)     2:02.31 (32.29)                                                                                
  3 Lam, Randy D        19 Oly-MI               2:04.20    2:02.49 OLYT   
                  28.03       58.83 (30.80)     1:30.05 (31.22)     2:02.49 (32.44)                                                                                
  4 Neligan, Brendan Z  19 LIAC-MR              2:07.49    2:03.48 NATL   
                  28.11       59.01 (30.90)     1:31.16 (32.15)     2:03.48 (32.32)                                                                                
  5 Crossman, Shaun R   21 Tpa-FL               2:04.57    2:04.46 NATL   
                  28.49       59.48 (30.99)     1:31.71 (32.23)     2:04.46 (32.75)                                                                                
  6 Brumberg, Eric S    17 GCIT-MA              2:06.52    2:05.49 OPEN   
                  28.25     1:00.31 (32.06)     1:32.79 (32.48)     2:05.49 (32.70)                                                                                
  7 Hughes, Tim H       16 Tpa-FL               2:06.53    2:05.93 OPEN   
                  28.85     1:00.82 (31.97)     1:33.61 (32.79)     2:05.93 (32.32)                                                                                
  8 Eaddy, Jason H      26 Marlins-NE           2:05.76    2:06.43 OPEN   
                  28.35     1:00.47 (32.12)     1:33.58 (33.11)     2:06.43 (32.85)                                                                                
  9 Creager, Brent R    22 BCAT-MA              2:08.00    2:07.27 SECT   
                  28.60     1:00.50 (31.90)     1:34.05 (33.55)     2:07.27 (33.22)                                                                                
 10 Walkotten, Nick J   16 PAC-MI               2:07.65    2:07.54 SECT   
                  28.57     1:00.67 (32.10)     1:33.72 (33.05)     2:07.54 (33.82)                                                                                
B - Final
 11 Haupt, Matt R       22 BCAT-MA              2:09.25    2:05.58 OPEN   
                  28.29     1:00.23 (31.94)     1:32.81 (32.58)     2:05.58 (32.77)                                                                                
 12 Mahaney, Aaron T    22 Atac-MA              2:09.01    2:07.52 SECT   
                  28.69     1:01.23 (32.54)     1:34.30 (33.07)     2:07.52 (33.22)                                                                                
 13 Demarco, Dan Z      22 LIAC-MR              2:10.46    2:08.42 SECT   
                  29.67     1:02.62 (32.95)     1:35.89 (33.27)     2:08.42 (32.53)                                                                                
 14 Zumsteg, Justin W   19 Oly-MI               2:09.96    2:08.60 SECT   
                  29.19     1:01.85 (32.66)     1:35.09 (33.24)     2:08.60 (33.51)                                                                                
 15 Donnelly, Eric R    22 GSC-FL               2:09.07    2:09.11 SECT   
                  29.66     1:02.80 (33.14)     1:36.03 (33.23)     2:09.11 (33.08)                                                                                
 16 Southmayd, T.J. K   15 Suburban-MA          2:08.67    2:09.23 SECT   
                  28.97     1:01.94 (32.97)     1:35.48 (33.54)     2:09.23 (33.75)                                                                                
 17 Smith, Justin R     17 UNPAC-MI             2:09.63    2:10.25 SECT   
                  29.79     1:03.96 (34.17)     1:37.10 (33.14)     2:10.25 (33.15)                                                                                
 18 Meena, Elliot P     18 Tpa-FL               2:10.78    2:10.76 SECT   
                  29.61     1:03.13 (33.52)     1:37.05 (33.92)     2:10.76 (33.71)                                                                                
 19 Field, Eli P        16 PDR-MA               2:10.84    2:11.60 SECT   
                  29.60     1:02.70 (33.10)     1:36.92 (34.22)     2:11.60 (34.68)                                                                                
 20 Cooper, Chris C     20 Lhy-NJ               2:09.87    2:12.24 SECT   
                  29.45     1:02.60 (33.15)     1:37.24 (34.64)     2:12.24 (35.00)                                                                                



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:33 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Women 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 2:13.97  3/1999    L.Riker, Club Wolverine                     
 Meet Record: ! 2:14.65  7/2000    Lea Maurer, BSC                             
                2:17.99  OLYT
                2:19.99  NATL
                2:22.29  OPEN
                2:28.99  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Gordon, Katie A     18 Tpa-FL               2:20.72    2:20.11 OPEN   
                  33.85     1:09.49 (35.64)     1:45.04 (35.55)     2:20.11 (35.07)                                                                                
  2 Harris, Kristen C   17 SAC-NJ               2:23.80    2:21.86 OPEN   
                  34.19     1:10.26 (36.07)     1:46.65 (36.39)     2:21.86 (35.21)                                                                                
  3 Grove, Rebecca A    17 UN-BA-MR             2:25.68    2:22.22 OPEN   
                  33.48     1:08.83 (35.35)     1:45.99 (37.16)     2:22.22 (36.23)                                                                                
  4 Shepherd, Sara L    19 Atac-MA              2:23.79    2:23.61 SECT   
                  34.15     1:10.04 (35.89)     1:46.66 (36.62)     2:23.61 (36.95)                                                                                
  5 Smit, Julia E       14 TVSC-MR              2:24.30    2:23.75 SECT   
                  34.23     1:10.47 (36.24)     1:47.61 (37.14)     2:23.75 (36.14)                                                                                
  6 Ferguson, Kaitlyn   15 Middies-MR           2:22.31    2:25.47 SECT   
                  33.50     1:10.31 (36.81)     1:48.19 (37.88)     2:25.47 (37.28)                                                                                
  7 Delollo, Tori D     18 BFIN-AD              2:26.11    2:26.69 SECT   
                  34.24     1:11.12 (36.88)     1:49.25 (38.13)     2:26.69 (37.44)                                                                                
  7 Telfer, Katharine   17 ESWIM                2:26.61    2:26.69 SECT   
                  34.73     1:11.78 (37.05)     1:49.68 (37.90)     2:26.69 (37.01)                                                                                
  9 Holt, Kirsten L     21 GSC-FL               2:26.20    2:27.15 SECT   
                  35.24     1:12.55 (37.31)     1:50.09 (37.54)     2:27.15 (37.06)                                                                                
 10 Labosky, Marie R    20 Gaac-MA              2:26.10    2:29.07        
                  35.66     1:12.71 (37.05)     1:50.50 (37.79)     2:29.07 (38.57)                                                                                
B - Final
 11 McLean  Chetcuti,   19 ESWIM                2:28.37    2:24.81 SECT   
                  33.48     1:09.50 (36.02)     1:47.32 (37.82)     2:24.81 (37.49)                                                                                
 12 Ribeiro, Talita Li  16 ECP-ZZ               2:28.27    2:25.36 SECT   
                  34.48     1:11.26 (36.78)     1:48.63 (37.37)     2:25.36 (36.73)                                                                                
 13 Babin, Julie        19 ESWIM                2:27.04    2:25.65 SECT   
                  34.70     1:11.22 (36.52)     1:48.68 (37.46)     2:25.65 (36.97)                                                                                
 14 Aristeo, Michelle   16 Oly-MI               2:27.81    2:26.04 SECT   
                  34.62     1:11.62 (37.00)     1:48.80 (37.18)     2:26.04 (37.24)                                                                                
 15 White, Brielle E    19 PDR-MA               2:28.94    2:26.27 SECT   
                  34.68     1:11.89 (37.21)     1:49.58 (37.69)     2:26.27 (36.69)                                                                                
 16 O'Reilly, Kara Z    17 LIAC-MR              2:28.05    2:26.72 SECT   
                  34.93     1:11.59 (36.66)     1:49.12 (37.53)     2:26.72 (37.60)                                                                                
 17 Sibert, Katie G     18 SPIR-MA              2:27.52    2:27.02 SECT   
                  35.24     1:12.40 (37.16)     1:49.87 (37.47)     2:27.02 (37.15)                                                                                
 18 Bretherick, Alison  17 GCIT-MA              2:28.85    2:28.00 SECT   
                  35.00     1:12.03 (37.03)     1:50.06 (38.03)     2:28.00 (37.94)                                                                                
 19 Bargmann, Sarah H   16 BGSC-NE              2:29.05    2:29.29        
                  35.83     1:13.35 (37.52)     1:51.66 (38.31)     2:29.29 (37.63)                                                                                
 20 Lewerenz, Sasha K   13 Oly-MI               2:29.02    2:29.83        
                  35.20     1:12.80 (37.60)     1:51.25 (38.45)     2:29.83 (38.58)                                                                                



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:34 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Men 200 LC Meter Backstroke
===============================================================================
 Pool Record: * 1:56.95  3/1999    Lenny Krayzelburg, Trojan                   
 Meet Record: ! 2:02.88  7/2000    Dan Shevchik, MBM                           
                2:04.19  OLYT
                2:06.79  NATL
                2:09.09  OPEN
                2:15.39  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Mangaberra, Gabrie  20 GSC-FL               2:08.47    2:05.26 NATL   
                  29.63     1:01.51 (31.88)     1:33.69 (32.18)     2:05.26 (31.57)                                                                                
  2 Cramer, Jayme O     19 ABLY-OH              2:10.56    2:05.94 NATL   
                  29.98     1:01.77 (31.79)     1:33.99 (32.22)     2:05.94 (31.95)                                                                                
  3 Kellam, Chris W     20 Nashville-SE         2:07.35    2:07.70 OPEN   
                  30.55     1:03.36 (32.81)     1:36.12 (32.76)     2:07.70 (31.58)                                                                                
  4 Wiebeck, Kris A     19 GSC-FL               2:11.04    2:08.33 OPEN   
                  31.07     1:03.39 (32.32)     1:36.00 (32.61)     2:08.33 (32.33)                                                                                
  5 Bugby, Eric C       18 Atac-MA              2:10.50    2:11.04 SECT   
                  30.83     1:03.98 (33.15)     1:37.90 (33.92)     2:11.04 (33.14)                                                                                
  6 Laracy, Brendan J   22 RU                   2:11.19    2:11.07 SECT   
                  31.06     1:04.62 (33.56)     1:38.27 (33.65)     2:11.07 (32.80)                                                                                
  7 Urlich, Claudio     20 UN-GS-FL             2:12.49    2:11.18 SECT   
                  30.81     1:03.62 (32.81)     1:37.52 (33.90)     2:11.18 (33.66)                                                                                
  8 McLean, Michael R   18 Omni-CT              2:09.99    2:11.79 SECT   
                  30.19     1:03.47 (33.28)     1:37.83 (34.36)     2:11.79 (33.96)                                                                                
  9 Clark, Jaffrey      21 Umly-MA              2:12.39    2:12.47 SECT   
                  31.57     1:05.55 (33.98)     1:39.28 (33.73)     2:12.47 (33.19)                                                                                
 10 Nead, Kevin T       16 ABLY-OH              2:11.73    2:13.78 SECT   
                  31.72     1:05.13 (33.41)     1:39.65 (34.52)     2:13.78 (34.13)                                                                                
B - Final
 11 Clark, Ian R        17 Umly-MA              2:12.63    2:07.74 OPEN   
                  30.55     1:03.32 (32.77)     1:36.17 (32.85)     2:07.74 (31.57)                                                                                
 12 Grabowski, Chris R  20 Atac-MA              2:12.62    2:10.26 SECT   
                  30.83     1:03.60 (32.77)     1:36.91 (33.31)     2:10.26 (33.35)                                                                                
 13 Brandenberger, Chr  19 TVSC-MR              2:12.49    2:12.31 SECT   
                  31.12     1:04.70 (33.58)     1:39.04 (34.34)     2:12.31 (33.27)                                                                                
 14 Yacco, Matthew E    22 WRAT-CT              2:14.73    2:13.00 SECT   
                  31.91     1:05.73 (33.82)     1:39.90 (34.17)     2:13.00 (33.10)                                                                                
 15 Falkenstein, Kevin  18 GCIT-MA              2:13.38    2:13.62 SECT   
                  31.47     1:05.44 (33.97)     1:39.52 (34.08)     2:13.62 (34.10)                                                                                
 16 Donnelly, Eric R    22 GSC-FL               2:13.87    2:13.66 SECT   
                  32.45     1:06.91 (34.46)     1:40.54 (33.63)     2:13.66 (33.12)                                                                                
 17 Crippen, Fran M     18 Gaac-MA              2:14.78    2:14.42 SECT   
                  32.66     1:06.47 (33.81)     1:40.99 (34.52)     2:14.42 (33.43)                                                                                
 18 Hirniak, Stefan M   17 SAC-NJ               2:14.83    2:14.92 SECT   
                  32.44     1:06.82 (34.38)     1:41.47 (34.65)     2:14.92 (33.45)                                                                                
 19 Emanuel, Ryan Z     14 BAD-MR               2:15.03    2:15.92        
                  31.81     1:06.62 (34.81)     1:41.45 (34.83)     2:15.92 (34.47)                                                                                
 20 Heggi, Cole         20 UN-NH-CT             2:15.98    2:18.82        
                  32.99     1:07.89 (34.90)     1:43.40 (35.51)     2:18.82 (35.42)                                                                                



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:34 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Women 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 4:10.67  3/1999    Diana Munz, LESD                            
 Meet Record: ! 4:12.46  7/2000    Cristina Teuscher, BSC                      
                4:19.37  OLYT
                4:21.69  NATL
                4:25.59  OPEN
                4:38.19  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Kelly, Kim E        15 BAD-MR               4:20.25    4:19.21 OLYT   
                  30.47     1:03.11 (32.64)     1:35.62 (32.51)     2:08.63 (33.01)     2:41.01 (32.38)     3:14.21 (33.20)     3:47.05 (32.84)     4:19.21 (32.16)
  2 Chapman, Anna L     21 GSC-FL               4:24.17    4:22.31 OPEN   
                  31.00     1:03.82 (32.82)     1:37.00 (33.18)     2:10.51 (33.51)     2:43.48 (32.97)     3:16.69 (33.21)     3:49.81 (33.12)     4:22.31 (32.50)
  3 Gordon, Katie A     18 Tpa-FL               4:24.12    4:22.55 OPEN   
                  31.10     1:03.96 (32.86)     1:37.29 (33.33)     2:10.87 (33.58)     2:43.88 (33.01)     3:17.26 (33.38)     3:50.33 (33.07)     4:22.55 (32.22)
  4 Duguet, Paola       14 BAD-MR               4:24.47    4:23.25 OPEN   
                  30.67     1:03.82 (33.15)     1:37.17 (33.35)     2:11.18 (34.01)     2:44.19 (33.01)     3:17.66 (33.47)     3:50.73 (33.07)     4:23.25 (32.52)
  5 Sprague, Whitney C  15 BAD-MR               4:25.44    4:23.32 OPEN   
                  30.72     1:03.54 (32.82)     1:36.94 (33.40)     2:10.63 (33.69)     2:44.15 (33.52)     3:17.71 (33.56)     3:50.91 (33.20)     4:23.32 (32.41)
  6 Daly, Sarah Z       16 LIAC-MR              4:24.64    4:23.83 OPEN   
                  31.14     1:03.81 (32.67)     1:37.26 (33.45)     2:10.56 (33.30)     2:44.07 (33.51)     3:17.43 (33.36)     3:51.13 (33.70)     4:23.83 (32.70)
  7 Crippen, Maddy M    22 Gaac-MA              4:25.55    4:24.12 OPEN   
                  31.79     1:05.09 (33.30)     1:38.71 (33.62)     2:11.95 (33.24)     2:45.27 (33.32)     3:18.50 (33.23)     3:51.72 (33.22)     4:24.12 (32.40)
  8 Costella, Lauren D  17 CARS-PC              4:23.35    4:26.23 SECT   
                  31.19     1:04.45 (33.26)     1:37.84 (33.39)     2:11.56 (33.72)     2:45.22 (33.66)     3:19.02 (33.80)     3:52.90 (33.88)     4:26.23 (33.33)
  9 Boland, Kara M      17 Gaac-MA              4:26.70    4:28.14 SECT   
                  32.19     1:05.73 (33.54)     1:39.74 (34.01)     2:13.47 (33.73)     2:47.29 (33.82)     3:21.14 (33.85)     3:55.12 (33.98)     4:28.14 (33.02)
 10 Dykehouse, Carlie   19 Tpa-FL               4:26.01    4:28.66 SECT   
                  31.95     1:06.32 (34.37)     1:40.30 (33.98)     2:14.78 (34.48)     2:48.58 (33.80)     3:22.03 (33.45)     3:55.85 (33.82)     4:28.66 (32.81)
B - Final
 11 Keefe, Margy L      17 ABLY-OH              4:26.91    4:24.58 OPEN   
                  31.40     1:04.43 (33.03)     1:37.48 (33.05)     2:10.78 (33.30)     2:44.31 (33.53)     3:18.17 (33.86)     3:51.60 (33.43)     4:24.58 (32.98)
 12 Gilliam, Kristin B  17 GSC-FL               4:28.12    4:25.99 SECT   
                  31.71     1:05.07 (33.36)     1:38.81 (33.74)     2:12.95 (34.14)     2:46.19 (33.24)     3:19.39 (33.20)     3:52.85 (33.46)     4:25.99 (33.14)
 13 Jones, Kirsten A    16 Gaac-MA              4:33.72    4:26.17 SECT   
                  31.25     1:04.24 (32.99)     1:37.94 (33.70)     2:11.63 (33.69)     2:45.51 (33.88)     3:19.33 (33.82)     3:53.20 (33.87)     4:26.17 (32.97)
 14 Anderson, Sally S   20 BCAT-MA              4:28.37    4:27.70 SECT   
                  31.16     1:04.60 (33.44)     1:38.41 (33.81)     2:12.11 (33.70)     2:46.00 (33.89)     3:19.90 (33.90)     3:54.14 (34.24)     4:27.70 (33.56)
 15 Larussa, Cassy A    15 EMAC-MA              4:31.70    4:28.27 SECT   
                  30.24     1:02.97 (32.73)     1:37.29 (34.32)     2:11.44 (34.15)     2:45.92 (34.48)     3:20.18 (34.26)     3:54.85 (34.67)     4:28.27 (33.42)
 16 Curci, Rachael A    17 Oly-MI               4:27.16    4:28.81 SECT   
                  31.66     1:05.18 (33.52)     1:38.95 (33.77)     2:13.28 (34.33)     2:47.27 (33.99)     3:21.75 (34.48)     3:55.57 (33.82)     4:28.81 (33.24)
 17 Ball, Katie E       17 ABLY-OH              4:30.29    4:29.10 SECT   
                  31.95     1:05.68 (33.73)     1:39.68 (34.00)     2:13.69 (34.01)     2:47.58 (33.89)     3:21.61 (34.03)     3:55.80 (34.19)     4:29.10 (33.30)
 18 O'Connor, Bridget   16 BAD-MR               4:30.73    4:31.06 SECT   
                  31.11     1:04.39 (33.28)     1:38.53 (34.14)     2:12.83 (34.30)     2:47.58 (34.75)     3:22.35 (34.77)     3:56.96 (34.61)     4:31.06 (34.10)
 19 McIntyre, Erin      20 RU                   4:31.34    4:31.18 SECT   
                  32.12     1:05.95 (33.83)     1:40.12 (34.17)     2:14.74 (34.62)     2:49.00 (34.26)     3:23.49 (34.49)     3:57.73 (34.24)     4:31.18 (33.45)
 20 Wolf, Lindsay       19 UN-NH-CT             4:32.21    4:32.14 SECT   
                  31.94     1:05.86 (33.92)     1:40.38 (34.52)     2:14.89 (34.51)     2:49.31 (34.42)     3:23.84 (34.53)     3:58.37 (34.53)     4:32.14 (33.77)



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 06:34 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle
===============================================================================
 Pool Record: * 3:52.98  7/1998    Massi Rosolino, Italy                       
 Meet Record: ! 3:56.64  7/2001    Brendan Neligan, LIAC                       
                3:58.69  OLYT
                4:02.19  NATL
                4:05.89  OPEN
                4:18.59  SECT
    Name               Age Team                 Prelims     Finals       Points 
===============================================================================
A - Final
  1 Montesterio, Ricar  23 GSC-FL               3:59.99    3:54.31!OLYT   
                  27.62       56.70 (29.08)     1:26.01 (29.31)     1:55.71 (29.70)     2:25.39 (29.68)     2:55.30 (29.91)     3:25.07 (29.77)     3:54.31 (29.24)
  2 Crippen, Fran M     18 Gaac-MA              4:03.32    3:58.25 OLYT   
                  28.03       57.60 (29.57)     1:27.61 (30.01)     1:57.62 (30.01)     2:27.76 (30.14)     2:57.91 (30.15)     3:28.25 (30.34)     3:58.25 (30.00)
  3 Vanderkaay, Peter   18 Oly-MI               4:03.57    4:00.15 NATL   
                  28.44       58.84 (30.40)     1:29.18 (30.34)     1:59.53 (30.35)     2:29.83 (30.30)     3:00.31 (30.48)     3:30.63 (30.32)     4:00.15 (29.52)
  4 Mortimer, Justin B  20 MINN-MN              4:03.50    4:00.69 NATL   
                  28.70       58.79 (30.09)     1:29.39 (30.60)     1:59.44 (30.05)     2:28.95 (29.51)     2:59.26 (30.31)     3:30.42 (31.16)     4:00.69 (30.27)
  5 Cole, John B        20 GSC-FL               4:03.63    4:01.76 NATL   
                  28.02       58.24 (30.22)     1:29.34 (31.10)     2:00.08 (30.74)     2:30.65 (30.57)     3:01.35 (30.70)     3:32.44 (31.09)     4:01.76 (29.32)
  6 Warkentin, Mark     22 Tpa-FL               4:02.92    4:03.35 OPEN   
                  27.91       58.08 (30.17)     1:28.32 (30.24)     1:59.34 (31.02)     2:29.78 (30.44)     3:00.94 (31.16)     3:32.28 (31.34)     4:03.35 (31.07)
  7 Neligan, Brendan Z  19 LIAC-MR              4:07.41    4:05.20 OPEN   
                  27.53       57.17 (29.64)     1:27.48 (30.31)     1:58.95 (31.47)     2:30.41 (31.46)     3:01.97 (31.56)     3:33.78 (31.81)     4:05.20 (31.42)
  8 Hirniak, Stefan M   17 SAC-NJ               4:06.64    4:06.92 SECT   
                  28.42       59.02 (30.60)     1:30.67 (31.65)     2:02.45 (31.78)     2:33.77 (31.32)     3:05.82 (32.05)     3:37.09 (31.27)     4:06.92 (29.83)
  9 Gordon, Erik J      21 BCAT-MA              4:08.41    4:07.00 SECT   
                  28.63       59.66 (31.03)     1:31.29 (31.63)     2:02.66 (31.37)     2:34.17 (31.51)     3:05.35 (31.18)     3:36.66 (31.31)     4:07.00 (30.34)
 10 Nead, Kevin T       16 ABLY-OH              4:06.51    4:11.30 SECT   
                  28.87       59.20 (30.33)     1:30.59 (31.39)     2:02.46 (31.87)     2:34.31 (31.85)     3:06.98 (32.67)     3:39.17 (32.19)     4:11.30 (32.13)
B - Final
 11 Swanson, Michael J  16 LAC-MA               4:08.60    4:05.40 OPEN   
                  27.76       57.87 (30.11)     1:28.80 (30.93)     2:00.26 (31.46)     2:31.55 (31.29)     3:03.52 (31.97)     3:35.18 (31.66)     4:05.40 (30.22)
 12 Hughes, Tim H       16 Tpa-FL               4:09.23    4:06.54 SECT   
                  28.92     1:00.26 (31.34)     1:31.90 (31.64)     2:03.39 (31.49)     2:34.63 (31.24)     3:05.85 (31.22)     3:36.61 (30.76)     4:06.54 (29.93)
 13 Barber, Justin W    17 CARS-PC              4:10.57    4:06.67 SECT   
                  29.18     1:00.58 (31.40)     1:32.30 (31.72)     2:04.04 (31.74)     2:35.11 (31.07)     3:06.51 (31.40)     3:37.29 (30.78)     4:06.67 (29.38)
 14 Daplyn, Bobby J     17 GCIT-MA              4:09.58    4:07.94 SECT   
                  27.80       58.40 (30.60)     1:29.26 (30.86)     2:00.83 (31.57)     2:32.34 (31.51)     3:04.65 (32.31)     3:36.66 (32.01)     4:07.94 (31.28)
 15 Demarco, Dan Z      22 LIAC-MR              4:12.58    4:08.84 SECT   
                  29.83     1:01.48 (31.65)     1:33.23 (31.75)     2:04.87 (31.64)     2:36.16 (31.29)     3:07.32 (31.16)     3:38.47 (31.15)     4:08.84 (30.37)
 16 Vandenberg, Jay W   16 Oly-MI               4:11.65    4:11.46 SECT   
                  29.75     1:01.36 (31.61)     1:33.47 (32.11)     2:05.50 (32.03)     2:37.15 (31.65)     3:09.18 (32.03)     3:40.95 (31.77)     4:11.46 (30.51)
 17 Yacco, Matthew E    22 WRAT-CT              4:12.24    4:12.98 SECT   
                  29.63     1:01.39 (31.76)     1:33.69 (32.30)     2:05.83 (32.14)     2:37.61 (31.78)     3:09.68 (32.07)     3:41.73 (32.05)     4:12.98 (31.25)
 18 Costella, Ryan D    20 CARS-PC              4:13.41    4:16.23 SECT   
                  29.96     1:01.83 (31.87)     1:34.03 (32.20)     2:06.48 (32.45)     2:38.95 (32.47)     3:11.57 (32.62)     3:44.52 (32.95)     4:16.23 (31.71)
 19 Southmayd, T.J. K   15 Suburban-MA          4:12.05    4:16.31 SECT   
                  29.17     1:01.31 (32.14)     1:33.61 (32.30)     2:06.27 (32.66)     2:39.17 (32.90)     3:12.02 (32.85)     3:44.92 (32.90)     4:16.31 (31.39)
 20 McConnell, Andrew   21 Unat - N E-NE        4:12.74    4:16.94 SECT   
                  29.95     1:02.60 (32.65)     1:35.29 (32.69)     2:08.61 (33.32)     2:40.80 (32.19)     3:13.58 (32.78)     3:45.87 (32.29)     4:16.94 (31.07)



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 07:16 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Women 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:43.98  7/1998    USA, USA                                    
                         A.Tappin,C.Teuscher,S.Bereknyei,J.Thompson        
 Meet Record: ! 3:54.05  6/1998    BSC, BSC                                    
                3:58.39  NATL
                4:01.49  OPEN
                4:12.69  SECT
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      3:58.74 OPEN   
     1) Tolan, Meagan A 14              2) Ryan, Michelle Z 16            
     3) Voels, Coryn Z 16               4) Daly, Sarah Z 16               
                  29.16       59.46 (59.46)     1:28.37 (28.91)     1:59.09 (59.63)     2:27.77 (28.68)     2:59.07 (59.98)     3:28.02 (28.95)     3:58.74 (59.67)
  2 GatorSwim Club-FL  'A'                                4:00.86 OPEN   
     1) Gilliam, Kristin B 17           2) Tennison, Diane E 21           
     3) Teague, Cara E 21               4) Chapman, Anna L 21             
                  29.74   1:01.39 (1:01.39)     1:29.77 (28.38)     2:00.92 (59.53)     2:30.10 (29.18)   3:01.62 (1:00.70)     3:30.30 (28.68)     4:00.86 (59.24)
  3 Trinity Prep Aquatics-FL  'A'                         4:00.89 OPEN   
     1) Dykehouse, Carlie M 19          2) Georoff, Andrea 19             
     3) Gordon, Katie A 18              4) Reponen, Megan L 17            
                  28.93       59.49 (59.49)     1:28.09 (28.60)     1:58.36 (58.87)     2:28.11 (29.75)   3:00.06 (1:01.70)     3:28.13 (28.07)   4:00.89 (1:00.83)
  4 Rutgers  'A'                                          4:03.59 SECT   
     1) McIntyre, Erin 20               2) Wick, Casmera 21               
     3) Nichols, Ruth 19                4) DE Freese, Michelle 21         
                  30.02   1:01.76 (1:01.76)     1:29.78 (28.02)     1:59.81 (58.05)     2:28.01 (28.20)     2:59.65 (59.84)     3:28.99 (29.34)   4:03.59 (1:03.94)
  5 Suburban Swim Center-MA  'A'                          4:04.25 SECT   
     1) Nelson, Kelly L 15              2) Adler, Beth Z 18               
     3) Meade, Jennie M 17              4) Criner, Kristin E 18           
                  29.11       59.30 (59.30)     1:28.44 (29.14)   2:00.65 (1:01.35)     2:30.03 (29.38)   3:02.29 (1:01.64)     3:31.73 (29.44)   4:04.25 (1:01.96)
  6 Bernal's Gator Swim Club-NE  'A'                      4:05.24 SECT   
     1) Gately, Karen E 16              2) Kelley, Annie 16               
     3) Bargmann, Sarah H 16            4) Aiello, Jessica M 16           
                  29.03   1:01.04 (1:01.04)     1:30.29 (29.25)   2:03.08 (1:02.04)     2:32.81 (29.73)   3:05.01 (1:01.93)     3:33.66 (28.65)   4:05.24 (1:00.23)
  7 ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH  'A'                4:05.73 SECT   
     1) Brockman, Betsy J 18            2) Ball, Katie E 17               
     3) Keefe, Margy L 17               4) Tomes, Megan E 16              
                  29.60   1:01.41 (1:01.41)     1:31.62 (30.21)   2:04.03 (1:02.62)     2:33.51 (29.48)   3:05.68 (1:01.65)     3:34.39 (28.71)   4:05.73 (1:00.05)
  8 GatorSwim Club-FL  'B'                                4:05.96 SECT   
     1) Kinsella, Eve M 15              2) Fedler, Sara E 17              
     3) Forence, Leila R 15             4) Gibbes, Cerian 19              
                  29.58   1:00.81 (1:00.81)     1:31.16 (30.35)   2:03.60 (1:02.79)     2:32.90 (29.30)   3:04.80 (1:01.20)     3:33.93 (29.13)   4:05.96 (1:01.16)
  9 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                            4:06.83 SECT   
     1) Curci, Rachael A 17             2) Aristeo, Michelle K 16         
     3) Lewerenz, Sasha K 13            4) Tyler, Claire E 14             
                  30.53   1:01.48 (1:01.48)     1:31.50 (30.02)   2:03.86 (1:02.38)     2:33.54 (29.68)   3:05.91 (1:02.05)     3:34.92 (29.01)   4:06.83 (1:00.92)
 10 Gloucester County Swim Team-MA  'A'                   4:07.45 SECT   
     1) Ohara, Kelly E 16               2) Carlin, Megan L 16             
     3) Meng, Heather M 17              4) Leupold, Chris L 19            
                  29.20   1:01.24 (1:01.24)     1:31.08 (29.84)   2:03.64 (1:02.40)     2:33.12 (29.48)   3:05.51 (1:01.87)     3:34.94 (29.43)   4:07.45 (1:01.94)
 11 Massachusetts Bay Marlins-NE  'A'                     4:08.56 SECT   
     1) Hibbard, Katie M 17             2) Ryan, Whitney W 18             
     3) Quirk, Molly E 18               4) Ramsey, Margaret W 17          
                  29.99   1:01.73 (1:01.73)     1:30.83 (29.10)   2:02.91 (1:01.18)     2:33.66 (30.75)   3:07.45 (1:04.54)     3:36.95 (29.50)   4:08.56 (1:01.11)
 12 Trinity Prep Aquatics-FL  'B'                         4:08.79 SECT   
     1) Claflin, Jessica L 14           2) Shinn, Annie E 16              
     3) Hughes, Sarah J 15              4) Donohue, Katherine E 16        
                  29.60   1:02.27 (1:02.27)     1:32.65 (30.38)   2:04.52 (1:02.25)     2:34.43 (29.91)   3:06.47 (1:01.95)     3:36.03 (29.56)   4:08.79 (1:02.32)
 13 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      4:09.22 SECT   
     1) Goldson, Liz Z 13               2) Papayanopoulos, Ellie Z 20     
     3) Nucci, Jennifer Z 17            4) Paradine, Juliet Z 17          
                  30.06   1:01.62 (1:01.62)     1:30.95 (29.33)   2:03.37 (1:01.75)     2:33.07 (29.70)   3:05.95 (1:02.58)     3:35.68 (29.73)   4:09.22 (1:03.27)
 14 Big Cat Aquatic Team-MA  'A'                          4:09.46 SECT   
     1) Eberst, Jen A 19                2) Eberwein, Krystle L 20         
     3) Retrum, Rachel L 19             4) Anderson, Sally S 20           
                  29.59   1:01.02 (1:01.02)     1:31.64 (30.62)   2:04.50 (1:03.48)     2:35.56 (31.06)   3:09.50 (1:05.00)     3:38.35 (28.85)     4:09.46 (59.96)
 15 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'                4:11.48 SECT   
     1) Cocco, Meredith S 17            2) Ahrenhold, Rachel M 17         
     3) Boland, Kara M 17               4) Crippen, Maddy M 22            
                  30.55   1:03.18 (1:03.18)     1:32.60 (29.42)   2:04.98 (1:01.80)     2:35.97 (30.99)   3:08.26 (1:03.28)     3:38.86 (30.60)   4:11.48 (1:03.22)
 16 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                         4:12.30 SECT   
     1) Kavchok, Larissa H 19           2) Weber, Katie P 17              
     3) Grabowski, Shelby R 16          4) Shepherd, Sara L 19            
                  29.04       59.49 (59.49)     1:30.06 (30.57)   2:04.07 (1:04.58)     2:35.59 (31.52)   3:10.39 (1:06.32)     3:39.49 (29.10)   4:12.30 (1:01.91)
 17 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'B'                4:12.55 SECT   
     1) Duncheskie, Diane L 17          2) Boyle, Laura A 16              
     3) Regan, Bridget C 18             4) Jones, Kirsten A 16            
                  30.22   1:02.87 (1:02.87)     1:34.06 (31.19)   2:08.38 (1:05.51)     2:37.87 (29.49)   3:11.03 (1:02.65)     3:40.58 (29.55)   4:12.55 (1:01.52)
 18 Emmaus Aquatic Club-MA  'A'                           4:13.07        
     1) Roth, Whitney E 17              2) Kollar, Katie M 15             
     3) Belden, Briana M 16             4) Larussa, Cassy A 15            
                  30.15   1:03.07 (1:03.07)     1:32.58 (29.51)   2:06.80 (1:03.73)     2:37.21 (30.41)   3:11.67 (1:04.87)     3:40.73 (29.06)   4:13.07 (1:01.40)
 19 Scarlet Aquatic Club-NJ  'A'                          4:14.03        
     1) Clemens, Clare A 16             2) Vanassen, Jessie L 16          
     3) Soni, Rebecca I 15              4) Gusick, Carolyn M 17           
                  29.91   1:01.58 (1:01.58)     1:31.87 (30.29)   2:04.10 (1:02.52)     2:34.76 (30.66)   3:08.91 (1:04.81)     3:40.10 (31.19)   4:14.03 (1:05.12)
 20 Bernal's Gator Swim Club-NE  'B'                      4:15.82        
     1) Caprigno, Angela 21             2) Dowd, Caroline F 16            
     3) Brush, Emily B 17               4) Fritsch, Katie L 15            
                  30.62   1:04.02 (1:04.02)     1:33.83 (29.81)   2:07.90 (1:03.88)     2:37.54 (29.64)   3:10.34 (1:02.44)     3:40.62 (30.28)   4:15.82 (1:05.48)
 21 Staten Island Aquatics-MR  'A'                        4:16.01        
     1) Cosentino, Ste A 15             2) Lepore, Angela L 15            
     3) Kalloff, Danielle 15            4) Diaz, Justine M 15             
                  30.26   1:02.86 (1:02.86)     1:32.64 (29.78)   2:04.72 (1:01.86)     2:36.58 (31.86)   3:11.42 (1:06.70)   4:16.01 (1:04.59)                    



Licensed to Long Island Aquatic Club   Hy-Tek's Meet Manager 7/19/2002 07:16 PM
     2002 Long Island Open Swimming Invitational - 7/18/2002 to 7/21/2002      
                                    Results                                    
 
Men 400 LC Meter Freestyle Relay
===============================================================================
 Pool Record: * 3:17.99  7/1998    Russia, Russia                              
                         Yegorov,Popov,Pimankov,Ashikhmin                  
 Meet Record: ! 3:31.49  7/2000    BCAT, BCAT                                  
                         K.Smith,J.Retrum,G.Carscallan,H.Comeau            
                3:33.59  NATL
                3:37.69  OPEN
                3:46.09  SECT
    Team                                                    Finals       Points 
===============================================================================
  1 GatorSwim Club-FL  'A'                                3:33.57 NATL   
     1) Summers, Nathan W 22            2) Mangaberra, Gabriel 20         
     3) Wiebeck, Kris A 19              4) Salerno, Mike M 19             
                  26.06       54.20 (54.20)     1:19.59 (25.39)                             2:12.85 ( )                             3:05.85 ( )         3:33.57 ( )
  2 Trinity Prep Aquatics-FL  'A'                         3:34.67 OPEN   
     1) Roycik, Joel C 18               2) Prichard, Ian 21               
     3) Warkentin, Mark 22              4) Hughes, Tim H 16               
                  26.00       53.60 (53.60)     1:19.75 (26.15)     1:48.05 (54.45)     2:13.30 (25.25)     2:40.84 (52.79)     3:06.67 (25.83)     3:34.67 (53.83)
  3 Oakland Live Y'Ers-MI  'A'                            3:34.78 OPEN   
     1) Taylor, Andrew J 17             2) Lam, Randy D 19                
     3) Zumsteg, Justin W 19            4) Vanderkaay, Peter W 18         
                  26.08       53.83 (53.83)     1:19.22 (25.39)     1:47.21 (53.38)     2:13.91 (26.70)     2:42.47 (55.26)     3:07.64 (25.17)     3:34.78 (52.31)
  4 Long Island Aquatic Club-MR  'A'                      3:37.30 OPEN   
     1) Hinds, Howard G 24              2) Robledo, Christian Z 16        
     3) Teta, Paul Z 19                 4) Neligan, Brendan Z 19          
                  26.58       53.93 (53.93)     1:19.85 (25.92)     1:48.66 (54.73)     2:14.41 (25.75)     2:43.60 (54.94)     3:09.20 (25.60)     3:37.30 (53.70)
  5 ME Lyons Y/Anderson Barracudas-OH  'A'                3:38.46 SECT   
     1) Cramer, Jayme O 19              2) Carothers, Peter O 16          
     3) Keyes, Bret R 20                4) Nead, Kevin T 16               
                  25.27       52.24 (52.24)     1:18.09 (25.85)     1:47.09 (54.85)     2:13.17 (26.08)     2:42.65 (55.56)     3:09.30 (26.65)     3:38.46 (55.81)
  6 Big Cat Aquatic Team-MA  'A'                          3:39.45 SECT   
     1) Yarger, Jon R 19                2) Creager, Brent R 22            
     3) Haupt, Matt R 22                4) Gordon, Erik J 21              
                  27.08       56.25 (56.25)     1:22.27 (26.02)     1:50.67 (54.42)     2:16.98 (26.31)     2:45.37 (54.70)     3:11.04 (25.67)     3:39.45 (54.08)
  7 Atlantis Aquatic Club-MA  'A'                         3:41.05 SECT   
     1) Bugby, Eric C 18                2) Grabowski, Chris R 20          
     3) Mahaney, Aaron T 22             4) Mahaney, Andrew P 20           
                  26.46       55.30 (55.30)     1:21.45 (26.15)     1:50.98 (55.68)     2:17.86 (26.88)     2:47.05 (56.07)     3:12.84 (25.79)     3:41.05 (54.00)
  8 Suburban Swim Center-MA  'A'                          3:41.47 SECT   
     1) Cancila, Pete H 16              2) Kaiserian, Dan E 16            
     3) Southmayd, T.J. K 15            4) Marcum, William A 18           
                  27.26       55.59 (55.59)     1:22.56 (26.97)     1:51.90 (56.31)     2:18.65 (26.75)     2:47.87 (55.97)     3:13.24 (25.37)     3:41.47 (53.60)
  9 GatorSwim Club-FL  'B'                                3:42.02 SECT   
     1) Grant, Rassano I 19             2) Norris, Philip F 21            
     3) Donnelly, Eric R 22             4) Mulervey, Scott W 18           
                  27.04       55.32 (55.32)     1:21.45 (26.13)     1:50.89 (55.57)     2:16.76 (25.87)     2:45.86 (54.97)     3:12.18 (26.32)     3:42.02 (56.16)
 10 Gloucester County Swim Team-MA  'A'                   3:42.09 SECT   
     1) Daplyn, Bobby J 17              2) Brumberg, Eric S 17            
     3) Dunfee, Joe M 16                4) Falkenstein, Kevin A 18        
                  26.44       54.82 (54.82)     1:20.52 (25.70)     1:49.29 (54.47)     2:16.13 (26.84)     2:46.14 (56.85)     3:12.27 (26.13)     3:42.09 (55.95)
 11 Pdr Swim Team-MA  'A'                                 3:42.22 SECT   
     1) Washington, Darryl L 18         2) Gallagher, Patrick H 16        
     3) Field, Eli P 16                 4) Dimenna, Adam R 16             
                  25.43       53.74 (53.74)     1:19.53 (25.79)     1:48.04 (54.30)     2:15.09 (27.05)     2:44.49 (56.45)     3:12.09 (27.60)     3:42.22 (57.73)
 12 Trinity Prep Aquatics-FL  'B'                         3:42.76 SECT   
     1) Meena, Elliot P 18              2) Crossman, Shaun R 21           
     3) Bibliowicz, Nathan A 16         4) Husty, Todd D 18               
                  27.34       56.01 (56.01)     1:22.65 (26.64)     1:51.40 (55.39)     2:17.44 (26.04)     2:46.40 (55.00)     3:13.59 (27.19)     3:42.76 (56.36)
 13 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'A'                3:44.08 SECT   
     1) Smith, Ryan M 19                2) Ko, Steven S 15                
     3) Connors, Sean P 17              4) Crippen, Fran M 18             
                  27.00       56.99 (56.99)     1:24.30 (27.31)     1:53.63 (56.64)     2:19.59 (25.96)     2:48.72 (55.09)     3:15.06 (26.34)     3:44.08 (55.36)
 14 Omni-CT  'A'                                          3:44.28 SECT   
     1) Vitagliano, Daniel R 16         2) McLean, Michael R 18           
     3) Marcucio, Steve M 18            4) Lamere, Jamie C 18             
                  27.21       56.22 (56.22)     1:22.01 (25.79)     1:50.60 (54.38)     2:17.51 (26.91)     2:47.95 (57.35)     3:14.58 (26.63)     3:44.28 (56.33)
 15 Oakland Live Y'Ers-MI  'B'                            3:44.44 SECT   
     1) Vandenberg, Jay W 16            2) Lutz, Chris N 18               
     3) Erard, Christian R 19           4) Vanderkaay, Alex R 16          
                  27.57       56.51 (56.51)     1:23.29 (26.78)     1:52.53 (56.02)     2:19.35 (26.82)     2:48.61 (56.08)     3:15.40 (26.79)     3:44.44 (55.83)
 16 Germantown Academy Aquatic Clu-MA  'B'                3:47.85        
     1) McCutcheon, Nathan A 17         2) Carr, Devon A 15               
     3) Golebiewski, Kevin F 17         4) Golebiewski, Matt 15           
                  27.21       55.91 (55.91)     1:23.05 (27.14)     1:52.98 (57.07)     2:19.47 (26.49)     2:49.05 (56.07)     3:16.25 (27.20)     3:47.85 (58.80)
 17 Portage Aquatic Club-MI  'A'                          3:49.57        
     1) Knoechel, Drew T 17             2) Walkotten, Nick J 16           
     3) Fulmer, Nick S 15               4) Troyer, Jared R 17             
                  26.96       55.68 (55.68)     1:22.36 (26.68)     1:51.00 (55.32)     2:19.35 (28.35)   2:51.32 (1:00.32)     3:18.78 (27.46)     3:49.57 (58.25)
 18 Lakeland Hills YMCA-NJ  'A'                           3:52.62        
     1) Kirwan, Michael L 16            2) Elko, Matthew T 17             
     3) O'Neill, Andrew M 18            4) Cooper, Chris C 20             
                  28.10       59.20 (59.20)     1:26.79 (27.59)     1:58.42 (59.22)     2:26.38 (27.96)     2:57.14 (58.72)     3:23.18 (26.04)     3:52.62 (55.48)
 19 Long Island Aquatic Club-MR  'B'                      3:54.75        
     1) Seery, Rob Z 16                 2) Ferris, Mike E 21              
     3) Gerlach, Matt Z 15              4) Salayka, George Z 16           
                  28.12       57.91 (57.91)     1:25.71 (27.80)     1:57.70 (59.79)     2:25.53 (27.83)     2:56.92 (59.22)     3:24.27 (27.35)     3:54.75 (57.83)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT