ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Swedish SCM Masters Nationals
4/28/2002-4/28/2002
Linkoping, Sweden



 

      R E S U L T A T                                         SIDA: 1

      TÄVLING  : Masters SM                                  DATUM: 2002-04-28

      PLATS    : Linköping                                     TID: 14:21

      ARRANGÖR : LASS

      BASSÄNG  : 25m-BASSÄNG

 

   GREN: 1  200m MEDLEY DAMER         FINAL

            18.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Veronika Svensson          74 9999 Ystads Simsällskap                     33.13  1:12.45  1:57.28  2:31.23

  2. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                34.26  1:13.97  1:56.92  2:31.71

  3. Ida Lee Wollersjö          73 9945 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.76  1:16.00  2:03.17  2:43.39

  4. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 36.43  1:19.23  2:08.43  2:46.30

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                33.74  1:12.17  1:54.77  2:30.15

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  39.30  1:27.28  2:14.13  2:53.70

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                      36.79  1:26.24  2:20.08  3:01.81

  2. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          50.43  1:45.12  2:41.08  3:28.96

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Agneta Gerling             52 9999 Linköpings Allmänna SS                 40.19  1:28.90  2:21.92  3:08.23

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Margit Ohlsson             45 9952 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.26  1:25.26  2:18.57  3:03.05

 

   GREN: 2  200m MEDLEY HERRAR        FINAL

            18.00

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas            28.57  1:04.84  1:46.46  2:19.31

  2. Jari Dahl                  68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          32.03  1:08.46  1:54.63  2:31.00

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Per Andersson              66 8086 Simklubben Hajen                       31.93  1:09.14  1:50.68  2:26.49

  2. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      30.61  1:09.47  1:54.28  2:29.87

  3. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  35.62  1:18.43  2:07.65  2:44.21

  4. Tommy Eriksson             66 9999 Motala Simsällskap                     36.98  1:23.06  2:13.25  2:51.66

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                      34.00  1:15.40  2:04.08  2:39.67

  2. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  34.11  1:15.98  2:04.40  2:44.28

  3. Stefan Svensson            62 9999 Linköpings Allmänna SS                 37.24  1:21.55  2:19.19  3:01.00

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                 32.02  1:12.50  1:56.12  2:29.65

  2. Billy Jonson               55 9653 Södertälje Simsällskap                 40.36  1:38.79  2:39.22  3:27.61

     Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                                               DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.55  1:15.99  2:05.13  2:41.83

  2. Jean-Pierre Saracco        49 9999 Täby Sim                               37.33  1:26.32  2:19.53  3:00.29

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Bo Ljungberg               45 8542 Sim O Idrottsklubben Hellas            38.83  1:33.55  2:28.26  3:07.07

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            43.20  1:30.84  2:24.11  3:04.22

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            42.32  1:38.22  2:39.43  3:26.52

  2. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            46.94  1:39.18  2:49.23  3:39.61

     Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL                                  DSQ

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  56.70  2:00.14  3:15.05  4:10.90

     Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                                              DSQ

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m    100 m    150 m    200 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          53.68  1:55.15  3:08.45  4:01.89

 

   GREN: 3  800m FRISIM DAMER         FINAL

            18.00

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Anna-Carin Nordin          70 8972 IFK Lidingös Simklubb                1:14.70  2:32.12  3:49.69  5:09.26

                                                                             6:28.58  7:49.92  9:11.08 10:29.22

 

  2. Helena Bockner             68 9143 Mälarhöjdens Simsällskap             1:25.48  3:00.01  4:36.75  6:14.43

                                                                             7:53.36  9:31.79 11:11.00 12:46.30

 

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Ingela Asp                 67 8994 IFK Lidingös Simklubb                1:14.41  2:33.49  3:53.92  5:15.91

                                                                             6:38.44  8:01.90  9:25.30 10:45.93

 

  2. Sonja Haglund              66 8864 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:21.38  2:50.32  4:22.58  5:54.75

                                                                             7:26.87  9:00.00 10:31.85 12:01.13

 

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                1:25.73  2:54.75  4:23.96  5:51.57

                                                                             7:18.70  8:46.92 10:15.14 11:39.81

 

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:19.65  2:43.28  4:07.01  5:31.23

                                                                             6:56.77  8:23.67  9:51.29 11:16.11

 

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                             1:26.26  3:03.31  4:42.63  6:22.19

                                                                             8:01.29  9:39.64 11:18.56 12:53.44

 

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Eva-Britt Widahl           26 8974 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:57.46  3:00.14  5:06.00  7:15.02

                                                                             9:23.07 11:31.56 13:35.94 16:42.35

 

 

   GREN: 4  800m FRISIM HERRAR        FINAL

            18.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Peter Ronqvist             74 9999 Norrtälje Simklubb                   1:09.88  2:26.18  3:44.86  5:05.06

                                                                             6:25.54  7:47.30  9:09.59 10:28.88

 

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Mats Rubertsson            67 8520 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:08.58  2:21.18  3:35.48  4:50.83

                                                                             6:06.19  7:21.34  8:37.63  9:53.78

 

  2. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                1:14.59  2:35.30  3:58.02  5:20.84

                                                                             6:44.76  8:07.20  9:29.65 10:45.24

 

  3. Peter Johansson            67 9999 Linköpings Allmänna SS               1:17.22  2:40.44  4:05.48  5:31.70

                                                                             6:58.19  8:25.05  9:51.47 11:15.30

 

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Mikael Thorén              62 9999 Motala Simsällskap                   1:08.45  2:20.65  3:33.72  4:47.10

                                                                             6:01.38  7:15.88  8:30.25  9:44.49

 

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                1:14.38  2:35.09  3:57.16  5:20.69

                                                                             6:44.37  8:06.34  9:29.43 10:44.46

 

  2. Peter Engström             55 9012 Ängelholms Simsällskap               1:16.79  2:39.71  4:01.74  5:22.59

                                                                             6:43.05  8:03.52  9:26.12 10:45.55

 

  3. Per Magnusson              57 9999 Linköpings Allmänna SS               1:12.64  2:34.30  4:02.20  5:30.75

                                                                             6:56.44  8:20.49  9:43.73 11:03.06

 

  4. Lars Nilsson               57 9999 Luleå Simsällskap                    1:30.02  3:12.45  4:57.48  6:44.23

                                                                             8:34.99 10:26.80 12:19.33 14:11.29

 

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Kent Hamberg               51 9176 Ängelholms Simsällskap               1:13.51  2:31.43  3:50.69  5:10.64

                                                                             6:31.11  7:52.06  9:14.51 10:33.51

 

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:13.52  2:32.00  3:52.38  5:14.50

                                                                             6:36.83  8:01.15  9:26.82 10:49.17

 

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Göran Magnusson            45 9999 Simklubben Elfsborg                  1:17.69  2:40.62  4:03.76  5:27.79

                                                                             6:53.28  8:19.98  9:47.71 11:14.20

 

  2. Bo Ljungberg               45 8542 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:25.47  2:56.44  4:25.69  5:55.84

                                                                             7:28.14  9:01.25 10:33.37 12:00.25

 

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Hans Lindström             37 9781 Ssh Nyköping                         1:29.87  3:03.81  4:36.27  6:08.32

                                                                             7:38.96  9:09.58 11:25.38 12:08.94

 

  2. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:33.06  3:12.32  4:52.51  6:34.10

                                                                             8:18.05 10:01.72 11:42.74 13:17.53

 

  3. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL   1:42.79  3:38.04  5:32.60  7:29.97

                                                                             9:28.93 11:27.53 13:27.59 15:22.16

 

  4. Håkan Borg                 36 8977 Hudiksvalls Simsällskap              2:21.18  4:49.58  7:15.39  9:38.64

                                                                            12:02.68 14:22.97 16:32.60 18:35.83

 

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Karl-Otto Modin            29 9196 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:41.78  3:32.54  5:20.75  7:10.22

                                                                             8:59.87 10:48.83 11:43.98 14:27.16

 

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                1:40.68  3:29.60  5:20.05  7:18.44

                                                                             9:18.61 11:20.89 13:22.92 15:19.20

 

  3. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap               1:42.38  3:38.00  5:34.82  7:35.23

                                                                             9:35.29 11:35.84 13:37.44 15:38.03

 

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb        1:44.45  3:38.83  5:32.91  7:26.60

                                                                             9:22.04 11:17.89 13:15.77 15:08.32

 

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

                                                                               500 m    600 m    700 m    800 m

 

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:56.58  4:07.03  6:18.00  8:24.73

                                                                            10:31.72 12:40.49 14:45.47 16:39.97

 

 

   GREN: 5  50m FRISIM DAMER          FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Victoria Naess             76 9999 Tunafors Sportklubb                    27.88                      27.88

  2. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                 29.50                      29.50

  3. Malin Larsson              73 8934 Södertälje Simsällskap                 29.85                      29.85

  4. Lena Björk                 76 9282 Sim 77 Hofors                          29.95                      29.95

  5. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 30.42                      30.42

  6. Teresia Jonsson            73 9999 Västerås Simsällskap                   30.51                      30.51

  7. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                30.73                      30.73

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Therese Lundin             70 8611 Varbergs Sim                           28.04                      28.04

  2. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                28.08                      28.08

  3. Sofi Nygren                71 8639 Södertälje Simsällskap                 29.09                      29.09

  4. Marie Blomberg             72 8880 Stockholmspolisens IF                  32.00                      32.00

  5. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               34.13                      34.13

  6. Helena Bockner             68 9143 Mälarhöjdens Simsällskap               35.01                      35.01

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Kajsa Kardell              67 9999 Stockholmspolisens IF                  29.46                      29.46

  2. Helen Smith                64 9999 Simavdelningen 1902                    29.59                      29.59

  3. Camilla Persson            64 9941 Viking Masters Sc                      30.68                      30.68

  4. Sonja Haglund              66 8864 Sim O Idrottsklubben Hellas            31.83                      31.83

  5. Ulrica Sundström           67      Täby Sim                               32.87                      32.87

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Armi Båveryd               62 9999 Stockholmspolisens IF                  29.29                      29.29

  2. Christina Hörbäck          62 9923 Varbergs Sim                           29.57                      29.57

  3. Karin Bergqvist            62 9999 Stockholmspolisens IF                  30.14                      30.14

  4. Gunilla Siljebäck          60 9007 Västerås Simsällskap                   30.18                      30.18

  5. Anna-Lena Wikström         58      Piteå Sim                              33.84                      33.84

  6. Annika Sjöberg             61 9999 Kungälvs Simsällskap                   34.28                      34.28

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Diana Sundin               57 9053 Stockholmspolisens IF                  31.14                      31.14

  2. Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                      32.46                      32.46

  3. Annika Goos-Nilsson        55 9122 Stockholmspolisens IF                  33.05                      33.05

  4. Harriet Karlsson           56 9999 Karlskoga Simförening                  34.25                      34.25

  5. Kerstin Hargin             54      Simklubben Neptun                      34.92                      34.92

  6. Margaretha Jönsson         55 9965 Västerås Simsällskap                   36.15                      36.15

  7. Margareta Hänninen         54 9999 Karlskoga Simförening                  36.87                      36.87

  8. Tina Sörqvist              53 9999 Stockholmspolisens IF                  37.60                      37.60

  9. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          38.01                      38.01

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.09                      33.09

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Margareta Shepherd         47 9608 Norrköpings Kappsimningsklubb          33.22                      33.22

  2. Harriet Bure               46 9935 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.96                      33.96

  3. Eva Lindh                  47 9999 Mariestads Simsällskap                 39.18                      39.18

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Gun Westlin                42 9999 Hudiksvalls Simsällskap                37.53                      37.53

  2. Gundula Forsaeus           39 9336 Karlstads Simsällskap                  45.29                      45.29

  3. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                               47.77                      47.77

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                               37.16                      37.16

  2. Birgitta Hjalmarsson       37 9409 Sim O Idrottsklubben Hellas            40.65                      40.65

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Marianne Grane             31 9444 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.08                      41.08

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Kerstin Gjöres             27 9390 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.06                      39.06

  2. Eva-Britt Widahl           26 8974 Sim O Idrottsklubben Hellas            45.09                      45.09

 

   GREN: 6  50m FRISIM HERRAR         FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Martin Bengtsson           76 9999 Varbergs Sim                           26.27                      26.27

  2. Andreas Hedquist           75      Sollefteå Allmänna Simsällskap         26.75                      26.75

  3. Fredrik Olsson             75      Förenings Göteborg Sim                 27.16                      27.16

  4. Mikael Johansson           74 9160 Anderstorps Simsällskap                27.20                      27.20

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Tomas Lundberg             71 9999 Karlskrona Simsällskap                 25.07                      25.07

  2. Daniel Larsson             72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           25.36                      25.36

  3. Ulf Gladher                69 9999 Karlskrona Simsällskap                 25.54                      25.54

  4. Håkan Kvist                69 8935 Södertälje Simsällskap                 25.56                      25.56

  5. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas            25.94                      25.94

  6. Björn G Eriksson           72 9999 Gävle Simsällskap                      26.17                      26.17

  7. Jerker Nyman               70 9999 Södertälje Simsällskap                 26.28                      26.28

  8. Joakim Freimuth            72 9999 Gävle Simsällskap                      26.38                      26.38

  9. Jonas Halldén              70      Sim O Idrottsklubben Hellas            27.06                      27.06

 10. Patrik Henriksson          70 9999 Linköpings Allmänna SS                 31.84                      31.84

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Joakim Sjöholm             63 8884 Stockholmspolisens IF                  24.58                      24.58

  2. Tony Lennartsson           65      Helsingborgs Simsällskap               25.67                      25.67

  3. Fredrik Lundin             66 9368 Sim O Idrottsklubben Hellas            25.88                      25.88

  4. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      25.98                      25.98

  5. Mats Norlin                65 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           26.79                      26.79

  6. Stefan Lind                67 9999 Gävle Simsällskap                      27.00                      27.00

  7. Torbjörn Wolffram          64      Förenings Göteborg Sim                 27.01                      27.01

  8. Peter Kihlström            64 9999 Karlskoga Simförening                  27.03                      27.03

  9. Håkan Falk                 63 9632 Anderstorps Simsällskap                27.65                      27.65

 10. Axel Cavalli Björkman      65 9999 Linköpings Allmänna SS                 28.15                      28.15

 11. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  28.44                      28.44

 12. Tomas Carlsson             65 9926 Anderstorps Simsällskap                28.51                      28.51

 13. Mikael Strandmark          65      Anderstorps Simsällskap                30.29                      30.29

 14. Johan Cyréus               64 9999 Södertälje Simsällskap                 31.66                      31.66

     Tommy Eriksson             66 9999 Motala Simsällskap                                                  DSQ

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  26.40                      26.40

  2. Philip von Schoultz        61 9330 Täby Sim                               26.71                      26.71

  3. Jörgen Erixon              60 9999 Simavdelningen 1902                    26.90                      26.90

  4. Jörgen Gren                61      Karlskoga Simförening                  27.08                      27.08

  5. Jan Brinnen                62 9999 Gävle Simsällskap                      27.28                      27.28

  6. Hans Palmqvist             62 9796 Varbergs Sim                           27.55                      27.55

  7. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                      28.08                      28.08

  8. Bengt Beringer             60 9999 Västerås Simsällskap                   28.15                      28.15

  9. Gunnar Kron                59 9888 Täby Sim                               28.44                      28.44

 10. Hans Nilsson               58 9999 Luleå Simsällskap                      28.49                      28.49

     Lars Lyden                 59 9235 Anderstorps Simsällskap                28.49                      28.49

 12. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  28.50                      28.50

 13. Stefan Svensson            62 9999 Linköpings Allmänna SS                 28.78                      28.78

 14. Håkan Nordin               62      Oxelösunds Simsällskap                 29.15                      29.15

 15. Tommy Ålander              60 9108 IFK Lidingös Simklubb                  29.56                      29.56

 16. Lars Lund                  60 8085 Luleå Simsällskap                      29.72                      29.72

 17. Markus Oliv                59 9855 Anderstorps Simsällskap                31.00                      31.00

 18. Tony Cederhöjd             59 9293 Anderstorps Simsällskap                32.59                      32.59

 19. Hans Nilsson               60 9999 Kumla Simsällskap                      33.28                      33.28

 20. Thomas Svensson            58 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.01                      36.01

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Lars Zetterlund            57 9999 Karlskoga Simförening                  27.80                      27.80

  2. Bo Jonsson                 57 9128 Hudiksvalls Simsällskap                28.33                      28.33

  3. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                  28.52                      28.52

  4. Bo Fogelberg               57 8983 Sim O Idrottsklubben Hellas            28.59                      28.59

  5. Staffan Karlsson           55 9999 Karlskoga Simförening                  28.81                      28.81

  6. Per Lindqvist              55 9999 Upsala Simsällskap                     29.35                      29.35

  7. Gunnar Åreng               57 9999 Mariestads Simsällskap                 30.04                      30.04

  8. Jan Rippe                  55 9999 Mariestads Simsällskap                 30.06                      30.06

  9. Lars Ekdahl                54 9886 Västerås Simsällskap                   30.55                      30.55

 10. Per Magnusson              57 9999 Linköpings Allmänna SS                 30.97                      30.97

 11. Christer Weiss             57 9999 Kungälvs Simsällskap                   32.50                      32.50

 12. Billy Jonson               55 9653 Södertälje Simsällskap                 35.48                      35.48

     Lars Nilsson               57 9999 Luleå Simsällskap                                                   DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Leonard Bielicz            51      Förenings Göteborg Sim                 25.71                      25.71

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            27.55                      27.55

  3. Tomas Tunell               50 9999 Stockholmspolisens IF                  29.58                      29.58

  4. Lars Odby                  49 9836 Gävle Simsällskap                      30.37                      30.37

  5. Jean-Pierre Saracco        49 9999 Täby Sim                               30.75                      30.75

  6. Lennart Skåål              51 9999 Kungälvs Simsällskap                   30.98                      30.98

  7. Kaj Gorosch                48 9242 IFK Lidingös Simklubb                  31.88                      31.88

  8. Per Arne Hellgren          50 9999 Stockholmspolisens IF                  32.58                      32.58

  9. Björn Lundh                49 9999 Linköpings Allmänna SS                 34.61                      34.61

 10. Rolf Viveland              49 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.93                      36.93

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Nils Wahlberg              43 9500 Stockholmspolisens IF                  28.76                      28.76

  2. Ingvar Erikssson           44 9171 Sim O Idrottsklubben Hellas            28.98                      28.98

  3. Olle Burebo                44 9256 Sim O Idrottsklubben Hellas            32.13                      32.13

  4. Lennart Palm               47 9999 Kungälvs Simsällskap                   33.04                      33.04

  5. Hans Uhlin                 44 9999 Mariestads Simsällskap                 33.75                      33.75

  6. Lars-Gunnar Eriksson       45 9352 Eskilstuna Simsällskap                 35.56                      35.56

  7. Kennet Olsson              46 9999 Hudiksvalls Simsällskap                36.38                      36.38

  8. Kennerth Persson           45 9205 Sim O Idrottsklubben Hellas            37.83                      37.83

  9. Rolf Svensson              46 9999 Motala Simsällskap                     45.86                      45.86

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            28.02                      28.02

  2. Bengt Furberg              41 9987 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.01                      30.01

  3. Håkan Bengtsson            42 9999 Stockholmspolisens IF                  32.24                      32.24

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Tore Persson               37 9231 Simklubben Ran                         30.58                      30.58

  2. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.64                      30.64

  3. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            32.27                      32.27

  4. Ove Andersson              36 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.32                      36.32

  5. Sture Antonsson            33 8914 Varbergs Sim                           36.52                      36.52

  6. Göran Bure                 37 9611 Sim O Idrottsklubben Hellas            37.87                      37.87

  7. Håkan Borg                 36 8977 Hudiksvalls Simsällskap                41.53                      41.53

  8. Lennart Sundberg           33 9582 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.57                      44.57

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Inge Blomqvist             32 9576 Simklubben Ran                         33.64                      33.64

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  37.35                      37.35

  3. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 37.55                      37.55

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Bror-Ebbe Andersson        24 9253 Sim O Idrottsklubben Hellas            40.07                      40.07

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          37.52                      37.52

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas            42.42                      42.42

 

   GREN: 7  100m BRÖSTSIM DAMER       FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                38.42                    1:20.78

  2. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                 40.88                    1:24.02

  3. Ida Lee Wollersjö          73 9945 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.16                    1:25.82

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                36.58                    1:17.63

  2. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               45.39                    1:35.11

  3. Helena Bockner             68 9143 Mälarhöjdens Simsällskap               48.01                    1:40.48

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Sandy Schäfer              63 9864 Sim O Idrottsklubben Hellas            47.87                    1:41.46

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  42.89                    1:28.10

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Anna-Lena Bryngelsson      54 9109 Stockholmspolisens IF                  43.19                    1:29.00

  2. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          49.84                    1:44.34

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Agneta Gerling             52 9999 Linköpings Allmänna SS                 45.35                    1:35.74

  2. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas            46.60                    1:36.77

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Gundula Forsaeus           39 9336 Karlstads Simsällskap                  55.24                    2:00.10

  2. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                               57.41                    2:06.07

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Barbro Törnelöf            27 9312 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:03.10                    2:15.09

 

   GREN: 8  100m BRÖSTSIM HERRAR      FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Fredrik Rosenholm          75 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           33.57                    1:10.65

  2. Niklas Egmar               75 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           33.24                    1:11.56

  3. Fredrik Lundin             74 9999 Linköpings Allmänna SS                 33.94                    1:13.31

  4. Rickard Johansson          75 9999 Motala Simsällskap                     35.43                    1:15.63

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Haraldsson           71 9999 Södertälje Simsällskap                 31.84                    1:09.62

  2. Magnus Classén             68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          34.24                    1:11.53

  3. Anders Pålsson             69 9999 Karlskrona Simsällskap                 33.39                    1:14.51

  4. Henric Lidberg             71 8540 Varbergs Sim                           35.21                    1:15.02

  5. Jonas Westin               68      Sollefteå Allmänna Simsällskap         37.08                    1:19.61

     Björn Möller               72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb                                        DSQ

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Per Andersson              66 8086 Simklubben Hajen                       33.29                    1:11.54

  2. Mats Rubertsson            67 8520 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.28                    1:14.11

  3. Robert Jeppsson            64 9999 Täby Sim                               38.48                    1:22.39

  4. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  40.85                    1:27.49

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  34.22                    1:11.82

  2. Jan Färjh                  59 9626 Stockholmspolisens IF                  34.98                    1:15.53

  3. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  38.68                    1:21.67

  4. Urban Bergqvist            60      Förenings Göteborg Sim                 40.42                    1:25.78

  5. Tony Cederhöjd             59 9293 Anderstorps Simsällskap                39.11                    1:26.32

  6. Thomas Svensson            58 9999 Linköpings Allmänna SS                 47.02                    1:40.65

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Glen Christiansen          57 9472 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.93                    1:07.00

  2. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                 33.68                    1:11.91

  3. Jan Oscarson               56 9999 Linköpings Allmänna SS                 42.72                    1:35.83

  4. Jan-Åke Höög               54 9999 Motala Simsällskap                     50.46                    1:48.06

     Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                                               DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.32                    1:20.08

  2. Kent Hamberg               51 9176 Ängelholms Simsällskap                 38.48                    1:22.64

     Björn Lundh                49 9999 Linköpings Allmänna SS                                           AVBRÖT

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Mattias Kroner             43 9850 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.06                    1:24.39

  2. Thomas Kensén              47 9999 Karlskoga Simförening                  38.64                    1:26.40

  3. Gunnar Kaudern             43 9999 Gävle Simsällskap                      44.94                    1:34.10

  4. Olle Burebo                44 9256 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.09                    1:35.71

  5. Kennerth Persson           45 9205 Sim O Idrottsklubben Hellas            50.56                    1:46.61

  6. Rolf Svensson              46 9999 Motala Simsällskap                     57.69                    2:08.75

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.81                    1:32.58

  2. Lennart Brock              33 9561 Simklubben Ran                         43.98                    1:34.82

  3. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL     49.19                    1:45.77

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 50.23                    1:49.56

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                1:04.90                    2:16.01

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Bror-Ebbe Andersson        24 9253 Sim O Idrottsklubben Hellas            58.21                    1:58.64

 

   GREN: 9  50m RYGGSIM DAMER         FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                                            37.65

  2. Lotta Källsand             76      Linköpings Allmänna SS                                            40.47

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Anna-Carin Nordin          70 8972 IFK Lidingös Simklubb                                             33.77

  2. Monica Jäger               69 9922 Södertälje Simsällskap                                            34.74

  3. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                                                          40.67

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Caroline Lindborg          66 8915 Trelleborgs Simsällskap                                           32.54

  2. Kajsa Kardell              67 9999 Stockholmspolisens IF                                             35.26

  3. Charlotte Hall             63 9990 IFK Lidingös Simklubb                                             37.21

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Christina Hörbäck          62 9923 Varbergs Sim                                                      34.12

  2. Karin Bergqvist            62 9999 Stockholmspolisens IF                                             36.33

  3. Gunilla Siljebäck          60 9007 Västerås Simsällskap                                              36.58

  4. Marianne Tour              59      Simklubben Neptun                                                 38.32

  5. Anna-Lena Wikström         58      Piteå Sim                                                         41.30

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Diana Sundin               57 9053 Stockholmspolisens IF                                             36.04

  2. Denise Isacson             55 8962 IFK Lidingös Simklubb                                             38.86

  3. Kerstin Hargin             54      Simklubben Neptun                                                 39.51

  4. Harriet Karlsson           56 9999 Karlskoga Simförening                                             41.83

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Margit Ohlsson             45 9952 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       36.75

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Gundula Forsaeus           39 9336 Karlstads Simsällskap                                             55.52

  2. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                                                        1:00.47

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                                                          44.10

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Marianne Grane             31 9444 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       57.26

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Kerstin Gjöres             27 9390 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       46.26

 

   GREN: 10 50m RYGGSIM HERRAR        FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Patrik Rydberg             74 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb                                     30.53

  2. Fredrik Karlsson           73 9999 Linköpings Allmänna SS                                            32.86

  3. Ulf Larsson                73 9999 Varbergs Sim                                                      34.13

  4. Andreas Hedquist           75      Sollefteå Allmänna Simsällskap                                    34.75

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Andreas Dencker            71 9478 Förenings Göteborg Sim                                            28.10

  2. Mats Kindberg              71 9999 Mariestads Simsällskap                                            31.77

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Mats Norlin                65 9999 Stockholms Kappsimningsklubb                                      30.11

  2. Stefan Lind                67 9999 Gävle Simsällskap                                                 32.01

  3. Tomas Carlsson             65 9926 Anderstorps Simsällskap                                           32.60

  4. Björn Nordfors             63 9827 IFK Lidingös Simklubb                                             33.58

  5. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                                             34.46

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                                                 32.79

  2. Bengt Beringer             60 9999 Västerås Simsällskap                                              33.82

  3. Stefan Svensson            62      Linköpings Allmänna SS                                            34.34

     Tommy Ålander              60 9108 IFK Lidingös Simklubb                                               DSQ

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Veikko Mattola             56 9195 Södertälje Simsällskap                                            31.90

  2. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                                            32.03

  3. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                                             35.80

  4. Peter Engström             55 9012 Ängelholms Simsällskap                                            36.22

  5. Bo Fogelberg               57 8983 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       38.96

  6. Lars Nilsson               57 9999 Luleå Simsällskap                                                 39.04

  7. Lars Ekdahl                54 9886 Västerås Simsällskap                                              40.01

  8. Ove Dahlberg               54 9999 Mariestads Simsällskap                                            40.16

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       33.90

  2. Tomas Tunell               50 9999 Stockholmspolisens IF                                             36.81

  3. Kaj Gorosch                48 9242 IFK Lidingös Simklubb                                             37.99

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Hans Uhlin                 44 9999 Mariestads Simsällskap                                            39.32

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       36.27

  2. Bengt Furberg              41 9987 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       37.74

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       36.28

  2. Ove Andersson              36 9999 Linköpings Allmänna SS                                            42.84

  3. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL                                52.59

  4. Lennart Sundberg           33 9582 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       58.09

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Allan Andersson            29 9252 Simklubben Ran                                                    44.92

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                                             49.24

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb                                     47.43

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND                                50 m

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas                                       50.72

 

   GREN: 11 100m FJÄRILSIM DAMER      FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Veronika Svensson          74 9999 Ystads Simsällskap                     32.58                    1:07.92

  2. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 34.54                    1:16.01

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Therese Lundin             70 8611 Varbergs Sim                           31.96                    1:06.99

  2. Sofi Nygren                71 8639 Södertälje Simsällskap                 33.63                    1:10.11

  3. Anna-Carin Nordin          70 8972 IFK Lidingös Simklubb                  35.07                    1:12.25

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Helen Smith                64 9999 Simavdelningen 1902                    33.01                    1:09.85

  2. Annlo Arktoft              64 9999 Stockholmspolisens IF                  34.55                    1:16.59

  3. Ingela Asp                 67 8994 IFK Lidingös Simklubb                  36.93                    1:18.16

  4. Charlotte Hall             63 9990 IFK Lidingös Simklubb                  37.74                    1:20.75

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  38.39                    1:19.20

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                      37.85                    1:22.44

  2. Margareta Hänninen         54 9999 Karlskoga Simförening                  40.35                    1:27.48

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Birgitta Hjalmarsson       37 9409 Sim O Idrottsklubben Hellas            49.14                    1:45.14

 

   GREN: 12 100m FJÄRILSIM HERRA      FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Martin Bengtsson           76 9999 Varbergs Sim                           29.93                    1:03.85

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas            27.77                      59.66

  2. Erik Rundfeldt             72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           29.70                    1:02.22

  3. Anders Westerberg          68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          30.38                    1:04.83

  4. Joakim Freimuth            72 9999 Gävle Simsällskap                      29.69                    1:06.15

  5. Jonas Halldén              70      Sim O Idrottsklubben Hellas            33.04                    1:11.34

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Torbjörn Wolffram          64      Förenings Göteborg Sim                 29.33                    1:02.25

  2. Stefan Nilsson             64      Förenings Göteborg Sim                 29.33                    1:03.65

  3. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      30.01                    1:05.33

  4. Fredrik Lundin             66 9368 Sim O Idrottsklubben Hellas            31.32                    1:09.04

  5. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  35.70                    1:20.52

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Jörgen Gren                61      Karlskoga Simförening                  32.11                    1:06.94

  2. Jan Brinnen                62 9999 Gävle Simsällskap                      32.26                    1:09.02

  3. Dan Larsson                61 9999 Linköpings Allmänna SS                 33.90                    1:11.66

  4. Anders Berlin              59 9396 Simklubben Neptun                      35.63                    1:16.17

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Glen Christiansen          57 9472 Sim O Idrottsklubben Hellas            29.28                    1:03.03

  2. Bengt Olsson               56      Simklubben Neptun                      31.48                    1:13.08

  3. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                  34.38                    1:13.43

  4. Staffan Karlsson           55 9999 Karlskoga Simförening                  35.66                    1:15.11

     Per Lindqvist              55 9999 Upsala Simsällskap                                               AVBRÖT

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Leonard Bielicz            51      Förenings Göteborg Sim                 28.99                    1:03.11

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.58                    1:14.81

  3. Eric Brandelius            49 9999 Västerås Simsällskap                   37.29                    1:17.87

  4. Jean-Pierre Saracco        49 9999 Täby Sim                               36.40                    1:23.76

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Ingvar Erikssson           44 9171 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.86                    1:12.45

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            37.08                    1:19.00

  2. Håkan Bengtsson            42 9999 Stockholmspolisens IF                  39.03                    1:24.32

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Tore Persson               37 9231 Simklubben Ran                         44.15                    1:34.93

  2. Hans Lindström             37 9781 Ssh Nyköping                           44.78                    1:36.23

  3. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.64                    1:38.65

  4. Bo Hedberg                 37 9482 Sim O Idrottsklubben Hellas            49.15                    1:46.66

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 50.78                    1:48.57

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  59.18                    2:13.18

 

   GREN: 13 4*50m FRISIM MIXED        FINAL

            09.00

 

          KLASS: A 100-119 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Lass Lag 2 Mixed          100      Linköpings Allmänna SS                                          1:59.99

     Lotta Källsand             76                                             35.31                      35.31

     Fredrik Karlsson           73 9999                                        28.55                    1:03.86

     Helena Hansson             77                                             29.52                    1:33.38

     Fredrik Lundin             74 9999                                        26.61                    1:59.99

 

 

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Södertälje SS Lag1        120 9999 Södertälje Simsällskap                                          1:49.10

     Peter Haraldsson           71 9999                                        25.86                      25.86

     Malin Larsson              73 8934                                        29.73                      55.59

     Sofi Nygren                71 8639                                        28.31                    1:23.90

     Håkan Kvist                69 8935                                        25.20                    1:49.10

 

  2. Varberg                   143 9999 Varbergs Sim                                                    1:51.01

     Therese Lundin             70 8611                                        28.23                      28.23

     Henric Lidberg             71 8540                                        26.54                      54.77

     Christina Hörbäck          62 9923                                        29.65                    1:24.42

     Hans Palmqvist             62 9796                                        26.59                    1:51.01

 

  3. Hellas 120                120 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     1:56.95

     Ulf Hausmannn              71 9314                                        25.60                      25.60

     Sandy Schäfer              63 9864                                        34.65                    1:00.25

     Ida Lee Wollersjö          73 9945                                        29.90                    1:30.15

     Jonas Halldén              70                                             26.80                    1:56.95

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif C Lag 1              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           1:49.87

     Jan Färjh                  59 9626                                        28.05                      28.05

     Joakim Sjöholm             63 8884                                        23.64                      51.69

     Karin Bergqvist            62 9999                                        29.66                    1:21.35

     Armi Båveryd               62 9999                                        28.52                    1:49.87

 

  2. Vss C 160                 160 9999 Västerås Simsällskap                                            1:56.94

     Bengt Beringer             60 9999                                        28.01                      28.01

     Gunilla Siljebäck          60 9007                                        29.64                      57.65

     Lars Ekdahl                54 9886                                        29.66                    1:27.31

     Teresia Jonsson            73 9999                                        29.63                    1:56.94

 

  3. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           1:57.73

     Göran Andersson            57 9764                                        28.57                      28.57

     Magnus Fältman             59 9767                                        25.98                      54.55

     Ingela Asp                 67 8994                                        30.77                    1:25.32

     Charlotte Hall             63 9990                                        32.41                    1:57.73

 

  4. Karlskoga SF              160 9999 Karlskoga Simförening                                           2:02.05

     Annelie Larsson            62 9551                                        32.48                      32.48

     Peter Kihlström            64 9999                                        26.49                      58.97

     Margareta Hänninen         54 9999                                        36.24                    1:35.21

     Jörgen Gren                61                                             26.84                    2:02.05

 

  5. SK Neptun                 160      Simklubben Neptun                                               2:02.69

     Rolf Gustafsson            60 8959                                        27.82                      27.82

     Marianne Tour              59                                             32.64                    1:00.46

     Bengt Olsson               56                                             27.85                    1:28.31

     Kerstin Hargin             54                                             34.38                    2:02.69

 

  6. Mariestads SS             160      Mariestads Simsällskap                                          2:04.41

     Karin Hermansson           57                                             35.01                      35.01

     Pia Ottosson               60                                             33.40                    1:08.41

     Gunnar Åreng               57 9999                                        29.03                    1:37.44

     Mats Kindberg              71 9999                                        26.97                    2:04.41

 

  7. Täby Sim Lag 2            161      Täby Sim                                                        2:04.84

     Karin Lind                 72                                             34.26                      34.26

     Jean-Pierre Saracco        49 9999                                        30.45                    1:04.71

     Ulrica Sundström           67                                             31.93                    1:36.64

     Gunnar Kron                59 9888                                        28.20                    2:04.84

 

  8. Lass C                    160      Linköpings Allmänna SS                                          2:05.10

     Kerstin Holgersson         77 9999                                        30.10                      30.10

     Per Magnusson              57 9999                                        30.98                    1:01.08

     Agneta Gerling             52 9999                                        35.30                    1:36.38

     Stefan Svensson            62                                             28.72                    2:05.10

 

  9. Spif C Lag 2              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:11.02

     Per Arne Hellgren          50 9999                                        32.56                      32.56

     Tina Sörqvist              53 9999                                        35.88                    1:08.44

     Marie Blomberg             72 8880                                        31.06                    1:39.50

     Håkan Bengtsson            42 9999                                        31.52                    2:11.02

 

 10. Kungälv                   160 9999 Kungälvs Simsällskap                                            2:12.11

     Annika Sjöberg             61 9999                                        33.68                      33.68

     Lennart Palm               47 9999                                        32.61                    1:06.29

     Marie Sarenfors            55 9999                                        35.47                    1:41.76

     Lennart Skåål              51 9999                                        30.35                    2:12.11

 

 

 

          KLASS: D 200-239 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif D                    200 9999 Stockholmspolisens IF                                           1:59.50

     Nils Wahlberg              43 9500                                        28.26                      28.26

     Annika Goos-Nilsson        55 9122                                        31.85                    1:00.11

     Tomas Thunell              50 9999                                        28.40                    1:28.51

     Diana Sundin               57 9053                                        30.99                    1:59.50

 

  2. Hellas 200                200 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:04.05

     Bo Fogelberg               57 8983                                        29.00                      29.00

     Margareta Rainer           49 9455                                        33.21                    1:02.21

     Harriet Bure               46 9935                                        33.84                    1:36.05

     Hans Ljungberg             48 9191                                        28.00                    2:04.05

 

  3. Hudiksvalls SS            200 9999 Hudiksvalls Simsällskap                                         2:25.64

     Gun Westlin                42 9999                                        37.43                      37.43

     Kennet Olsson              46 9999                                        35.45                    1:12.88

     Eva Olsson                 45 9421                                        40.10                    1:52.98

     Bo Jonsson                 57 9128                                        32.66                    2:25.64

 

 

 

          KLASS: E 240-279 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 240                240 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:17.34

     Fredrik Lundin             66 9368                                        26.88                      26.88

     Kerstin Gjöres             27 9390                                        15.74                      42.62

     Marianne Grane             31 9444                                        22.50                    1:05.12

     Ingvar Erikssson           44 9171                                      1:12.22                    2:17.34

 

 

 

          KLASS: F 280-319 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 280                280 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:36.15

     Erik Forslund              37 9479                                        32.42                      32.42

     Barbro Törnelöf            27 9312                                        48.35                    1:20.77

     Eva-Britt Widahl           26 8974                                        46.51                    2:07.28

     Peter Bergengren           38 9225                                        28.87                    2:36.15

 

 

   GREN: 14 4*50m MEDLEY MIXED        FINAL

            15.00

 

          KLASS: A 100-119 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Lass Lag 2 Mixed          100      Linköpings Allmänna SS                                          2:15.73

     Lotta Källsand             76                                             40.86                      40.86

     Fredrik Lundin             74 9999                                        32.74                    1:13.60

     Fredrik Karlsson           73 9999                                        32.66                    1:46.26

     Helena Hansson             77                                             29.47                    2:15.73

 

 

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Södertälje SS Lag1        120 9999 Södertälje Simsällskap                                          2:02.42

     Malin Larsson              73 8934                                        34.68                      34.68

     Ronny Oltner               56 9705                                        31.47                    1:06.15

     Sofi Nygren                71 8639                                        30.98                    1:37.13

     Håkan Kvist                69 8935                                        25.29                    2:02.42

 

  2. Varberg                   129 9999 Varbergs Sim                                                    2:03.45

     Therese Lundin             70 8611                                        32.06                      32.06

     Henric Lidberg             71 8540                                        33.81                    1:05.87

     Martin Bengtsson           76 9999                                        27.87                    1:33.74

     Christina Hörbäck          62 9923                                        29.71                    2:03.45

 

  3. IFK Lidingö B             120 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:14.95

     Tommy Ålander              60 9108                                        32.98                      32.98

     Eric Sjöström              59                                             35.56                    1:08.54

     Cecilia Gyldén             66 9013                                        33.59                    1:42.13

     Ulrika Westlund            65 9938                                        32.82                    2:14.95

 

  4. Södertälje SS Lag 2       120 9999 Södertälje Simsällskap                                          2:15.71

     Veikko Mattola             56 9195                                        32.33                      32.33

     Monica Jäger               69 9922                                        39.66                    1:11.99

     Su Sutcliff                69 9999                                        33.09                    1:45.08

     Johan Cyréus               64 9999                                        30.63                    2:15.71

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif C Lag 1              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:05.04

     Diana Sundin               57 9053                                        36.22                      36.22

     Jan Färjh                  59 9626                                        33.68                    1:09.90

     Kajsa Kardell              67 9999                                        30.92                    1:40.82

     Joakim Sjöholm             63 8884                                        24.22                    2:05.04

 

  2. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:08.50

     Charlotte Hall             63 9990                                        38.38                      38.38

     Magnus Fältman             59 9767                                        31.24                    1:09.62

     Göran Andersson            57 9764                                        30.68                    1:40.30

     Cecilia Wangel             65 9944                                        28.20                    2:08.50

 

  3. Spif C Lag 2              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:17.89

     Karin Bergqvist            62 9999                                        36.53                      36.53

     Per Arne Hellgren          50 9999                                        41.21                    1:17.74

     Armi Båveryd               62 9999                                        31.67                    1:49.41

     Nils Wahlberg              43 9500                                        28.48                    2:17.89

 

  4. Hellas 160                160 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:19.69

     Ida Lee Wollersjö          73 9945                                        35.24                      35.24

     Hans Ljungberg             48 9191                                        35.83                    1:11.07

     Bo Fogelberg               57 8983                                        34.48                    1:45.55

     Sandy Schäfer              63 9864                                        34.14                    2:19.69

 

  5. Mariestads SS             160      Mariestads Simsällskap                                          2:20.86

     Pia Ottosson               60                                             40.61                      40.61

     Jan Rippe                  55 9999                                        37.16                    1:17.77

     Mats Kindberg              71 9999                                        29.15                    1:46.92

     Karin Hermansson           57                                             33.94                    2:20.86

 

  6. Vss C 160                 160 9999 Västerås Simsällskap                                            2:22.95

     Teresia Jonsson            73 9999                                        38.33                      38.33

     Bengt Beringer             60 9999                                        35.13                    1:13.46

     Eric Brandelius            49 9999                                        34.35                    1:47.81

     Margaretha Jönsson         55 9965                                        35.14                    2:22.95

 

  7. Täby Sim                  176 9999 Täby Sim                                                        2:24.67

     Karin Lindbom              72 8512                                        39.85                      39.85

     Jean-Pierre Saracco        49 9999                                        43.03                    1:22.88

     Ulrica Sundström           67                                             33.37                    1:56.25

     Gunnar Kron                59 9888                                        28.42                    2:24.67

 

  8. Lass C                    160      Linköpings Allmänna SS                                          2:24.71

     Stefan Svensson            62                                             35.11                      35.11

     Agneta Gerling             52 9999                                        44.20                    1:19.31

     Kerstin Holgersson         77 9999                                        34.60                    1:53.91

     Per Magnusson              57 9999                                        30.80                    2:24.71

 

  9. SK Neptun                 160      Simklubben Neptun                                               2:26.27

     Kerstin Hargin             54                                             40.17                      40.17

     Anders Berlin              59 9396                                        43.09                    1:23.26

     Bengt Olsson               56                                             30.44                    1:53.70

     Marianne Tour              59                                             32.57                    2:26.27

 

     Kungälv                   160 9999 Kungälvs Simsällskap                                                DSQ

     Annika Sjöberg             61 9999                                        43.05                      43.05

     Christer Weiss             57 9999                                        40.93                    1:23.98

 

 

 

          KLASS: D 200-239 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif D                    200 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:21.84

     Tomas Thunell              50 9999                                        36.46                      36.46

     Anna-Lena Bryngelsson      54 9109                                        40.29                    1:16.75

     Håkan Bengtsson            42 9999                                        33.44                    1:50.19

     Annika Goos-Nilsson        55 9122                                        31.65                    2:21.84

 

  2. Hellas 200                200 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:22.10

     Margareta Rainer           49 9455                                        43.86                      43.86

     Mats Rubertsson            67 8520                                        33.62                    1:17.48

     Ingvar Erikssson           44 9171                                        31.67                    1:49.15

     Harriet Bure               46 9935                                        32.95                    2:22.10

 

  3. Hudiksvalls SS            200 9999 Hudiksvalls Simsällskap                                         2:47.88

     Bo Jonsson                 57 9128                                        37.08                      37.08

     Eva Olsson                 45 9421                                        45.55                    1:22.63

     Gun Westlin                42 9999                                        44.01                    2:06.64

     Håkan Borg                 36 8977                                        41.24                    2:47.88

 

 

 

          KLASS: E 240-279 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 240                240 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:34.07

     Kerstin Gjöres             27 9390                                        47.83                      47.83

     Glen Christiansen          57 9472                                        29.65                    1:17.48

     Bo Ljungberg               45 8542                                        34.05                    1:51.53

     Marianne Grane             31 9444                                        42.54                    2:34.07

 

 

 

          KLASS: F 280-319 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 280                280 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     3:11.47

     Eva-Britt Widahl           26 8974                                        57.25                      57.25

     Erik Forslund              37 9479                                        51.25                    1:48.50

     Peter Bergengren           38 9225                                        33.23                    2:21.73

     Barbro Törnelöf            27 9312                                        49.74                    3:11.47

 

 

   GREN: 15 100m MEDLEY DAMER         FINAL

            15.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Veronika Svensson          74 9999 Ystads Simsällskap                     32.45  1:09.96     0.00  1:09.96

  2. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                33.44  1:10.67     0.00  1:10.67

  3. Ida Lee Wollersjö          73 9945 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.77  1:13.67  1:13.67  1:13.67

  4. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 35.86  1:15.44     0.00  1:15.44

  5. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.20  1:16.52     0.00  1:16.52

  6. Malin Larsson              73 8934 Södertälje Simsällskap                 35.06  1:17.84     0.00  1:17.84

  7. Lena Björk                 76 9282 Sim 77 Hofors                          36.22  1:19.55     0.00  1:19.55

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                33.94  1:08.66     0.00  1:08.66

  2. Therese Lundin             70 8611 Varbergs Sim                           32.35  1:11.40     0.00  1:11.40

  3. Monica Jäger               69 9922 Södertälje Simsällskap                 35.51  1:16.37     0.00  1:16.37

  4. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               39.40  1:25.75     0.00  1:25.75

  5. Helena Bockner             68 9143 Mälarhöjdens Simsällskap               42.37  1:29.26     0.00  1:29.26

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Helen Smith                64 9999 Simavdelningen 1902                    34.47  1:13.12     0.00  1:13.12

  2. Ulrica Sundström           67      Täby Sim                               39.32  1:21.45     0.00  1:21.45

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Christina Hörbäck          62 9923 Varbergs Sim                           33.94  1:12.91     0.00  1:12.91

  2. Karin Bergqvist            62 9999 Stockholmspolisens IF                  36.89  1:16.45     0.00  1:16.45

  3. Armi Båveryd               62 9999 Stockholmspolisens IF                  35.01  1:18.12  1:18.12  1:18.12

  4. Gunilla Siljebäck          60 9007 Västerås Simsällskap                   38.28  1:20.99  1:20.99  1:20.99

  5. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  40.12  1:21.11  1:21.11  1:21.11

  6. Marianne Tour              59      Simklubben Neptun                      37.84  1:22.20     0.00  1:22.20

  7. Anna-Lena Wikström         58      Piteå Sim                              38.42  1:23.39  1:23.39  1:23.39

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Diana Sundin               57 9053 Stockholmspolisens IF                  35.96  1:19.71     0.00  1:19.71

  2. Anna-Lena Bryngelsson      54 9109 Stockholmspolisens IF                  41.38  1:25.19     0.00  1:25.19

  3. Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                      39.20  1:25.28     0.00  1:25.28

  4. Kerstin Hargin             54      Simklubben Neptun                      40.30  1:27.20     0.00  1:27.20

  5. Denise Isacson             55 8962 IFK Lidingös Simklubb                  38.01  1:27.49     0.00  1:27.49

  6. Annika Goos-Nilsson        55 9122 Stockholmspolisens IF                  43.53  1:31.33     0.00  1:31.33

  7. Catherine Mild             57 9110 Stockholmspolisens IF                  45.59  1:35.67     0.00  1:35.67

  8. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          46.50  1:39.54  1:39.54  1:39.54

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Agneta Gerling             52 9999 Linköpings Allmänna SS                 42.07  1:27.22     0.00  1:27.22

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Margit Ohlsson             45 9952 Sim O Idrottsklubben Hellas            38.67  1:22.87     0.00  1:22.87

  2. Harriet Bure               46 9935 Sim O Idrottsklubben Hellas            40.55  1:27.19     0.00  1:27.19

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Birgitta Hjalmarsson       37 9409 Sim O Idrottsklubben Hellas            51.14  1:47.36     0.00  1:47.36

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Marianne Grane             31 9444 Sim O Idrottsklubben Hellas            57.54  1:58.42     0.00  1:58.42

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m     50 m     75 m    100 m

  1. Barbro Törnelöf            27 9312 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:08.15  2:16.96     0.00  2:16.96

 

   GREN: 16 100m MEDLEY HERRAR        FINAL

            15.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Niklas Egmar               75 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           29.82                    1:05.43

  2. Martin Bengtsson           76 9999 Varbergs Sim                           30.16                    1:05.59

  3. Conny Wennberg             73 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           30.73                    1:05.79

  4. Fredrik Olsson             75      Förenings Göteborg Sim                 31.80                    1:09.18

  5. Mikael Johansson           74 9160 Anderstorps Simsällskap                32.19                    1:09.27

  6. Andreas Hedquist           75      Sollefteå Allmänna Simsällskap         33.57                    1:13.12

  7. Ulf Larsson                73 9999 Varbergs Sim                           34.14                    1:16.70

  8. Peter Ronqvist             74 9999 Norrtälje Simklubb                     37.06                    1:18.80

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Haraldsson           71 9999 Södertälje Simsällskap                 28.55                    1:02.28

  2. Björn Möller               72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           30.20                    1:03.51

  3. Andreas Dencker            71 9478 Förenings Göteborg Sim                 28.23                    1:04.90

  4. Magnus Classén             68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          31.04                    1:05.35

  5. Björn G Eriksson           72 9999 Gävle Simsällskap                      31.69                    1:07.87

  6. Henric Lidberg             71 8540 Varbergs Sim                           32.94                    1:08.51

  7. Håkan Kvist                69 8935 Södertälje Simsällskap                 31.27                    1:08.56

  8. Joakim Freimuth            72 9999 Gävle Simsällskap                      32.52                    1:09.29

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Joakim Sjöholm             63 8884 Stockholmspolisens IF                  28.35                    1:02.06

  2. Stefan Lind                67 9999 Gävle Simsällskap                      30.40                    1:07.39

  3. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      31.27                    1:07.95

  4. Peter Kihlström            64 9999 Karlskoga Simförening                  33.37                    1:09.74

  5. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  32.95                    1:12.73

  6. Björn Nordfors             63 9827 IFK Lidingös Simklubb                  33.14                    1:13.94

  7. Robert Jeppsson            64 9999 Täby Sim                               35.76                    1:14.57

  8. Axel Cavalli Björkman      65 9999 Linköpings Allmänna SS                 34.62                    1:14.94

  9. Tommy Eriksson             66 9999 Motala Simsällskap                     36.57                    1:17.41

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  31.98                    1:04.88

  2. Gunnar Persson             61 9999 Eslövs Simsällskap                     31.05                    1:06.25

  3. Jan Färjh                  59 9626 Stockholmspolisens IF                  33.49                    1:10.71

  4. Håkan Nordin               62      Oxelösunds Simsällskap                 34.55                    1:11.76

  5. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                      33.54                    1:11.77

  6. Philip von Schoultz        61 9330 Täby Sim                               33.88                    1:12.45

  7. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  34.84                    1:13.24

  8. Gunnar Kron                59 9888 Täby Sim                               34.60                    1:14.06

  9. Stefan Svensson            62 9999 Linköpings Allmänna SS                 35.93                    1:18.09

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Glen Christiansen          57 9472 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.60                    1:04.19

  2. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                 31.49                    1:06.29

  3. Veikko Mattola             56 9195 Södertälje Simsällskap                 33.42                    1:11.07

  4. Bengt Olsson               56      Simklubben Neptun                      34.27                    1:12.77

  5. Per Lindqvist              55 9999 Upsala Simsällskap                     38.14                    1:21.48

  6. Billy Jonson               55 9653 Södertälje Simsällskap                 43.24                    1:33.64

     Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                                               DSQ

     Lars Ekdahl                54 9886 Västerås Simsällskap                                                DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Leonard Bielicz            51      Förenings Göteborg Sim                 31.70                    1:07.53

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.11                    1:12.69

  3. Tomas Tunell               50 9999 Stockholmspolisens IF                  36.47                    1:19.30

  4. Lars Odby                  49 9836 Gävle Simsällskap                      37.82                    1:21.00

  5. Jean-Pierre Saracco        49 9999 Täby Sim                               37.69                    1:21.20

  6. Per Arne Hellgren          50 9999 Stockholmspolisens IF                  43.40                    1:32.22

  7. Kaj Gorosch                48 9242 IFK Lidingös Simklubb                  43.78                    1:36.93

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Ingvar Erikssson           44 9171 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.95                    1:15.52

  2. Thomas Kensén              47 9999 Karlskoga Simförening                  38.99                    1:19.88

  3. Bo Ljungberg               45 8542 Sim O Idrottsklubben Hellas            38.81                    1:21.11

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            36.93                    1:17.77

  2. Bengt Furberg              41 9987 Sim O Idrottsklubben Hellas            37.32                    1:22.46

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Tore Persson               37 9231 Simklubben Ran                         39.67                    1:23.77

  2. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            40.91                    1:23.86

  3. Sven Gunnar Karlsson       35 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          41.86                    1:25.56

  4. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.57                    1:29.12

  5. Bo Hedberg                 37 9482 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.80                    1:32.20

  6. Sture Antonsson            33 8914 Varbergs Sim                           48.47                    1:42.00

  7. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL     51.51                    1:46.14

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Allan Andersson            29 9252 Simklubben Ran                         45.82                    1:41.53

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  47.08                    1:43.24

  3. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 52.08                    1:44.65

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Bror-Ebbe Andersson        24 9253 Sim O Idrottsklubben Hellas            54.42                    1:50.38

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          51.88                    1:52.60

 

   GREN: 17 400m FRISIM DAMER         FINAL

            15.00

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Sofi Nygren                71 8639 Södertälje Simsällskap               1:10.49  2:24.61  3:41.00  4:56.73

  2. Anna-Carin Nordin          70 8972 IFK Lidingös Simklubb                1:11.04  2:27.30  3:44.24  4:59.89

  3. Helena Bockner             68 9143 Mälarhöjdens Simsällskap             1:24.26  2:57.40  4:32.94  6:08.08

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Cecilia Wangel             65 9944 IFK Lidingös Simklubb                1:10.21  2:26.60  3:44.07  5:02.41

  2. Camilla Persson            64 9941 Viking Masters Sc                    1:12.27  2:30.97  3:51.66  5:12.83

  3. Ingela Asp                 67 8994 IFK Lidingös Simklubb                1:12.98  2:33.15  3:55.41  5:15.65

  4. Annlo Arktoft              64 9999 Stockholmspolisens IF                1:13.04  2:32.84  3:54.74  5:16.78

  5. Sandy Schäfer              63 9864 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:26.67  3:01.65  4:37.44  6:11.76

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                1:24.60  2:50.89  4:17.33  5:40.57

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Margareta Hänninen         54 9999 Karlskoga Simförening                1:32.81  3:12.70  4:53.26  6:31.28

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:19.69  2:42.94  4:05.71  5:27.59

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                             1:26.69  3:03.49  4:41.33  6:15.73

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Eva-Britt Widahl           26 8974 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:52.36  4:02.75  6:13.34  8:21.93

 

   GREN: 18 400m FRISIM HERRAR        FINAL

            15.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Peter Ronqvist             74 9999 Norrtälje Simklubb                   1:09.20  2:25.20  3:41.77  4:58.45

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:00.90  2:08.10  3:16.15  4:22.97

  2. Anders Westerberg          68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb        1:05.95  2:16.57  3:28.52  4:40.82

  3. Jari Dahl                  68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb        1:04.95  2:15.72  3:29.19  4:43.02

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Tony Lennartsson           65      Helsingborgs Simsällskap               58.73  2:01.36  3:03.78  4:06.72

  2. Torbjörn Wolffram          64      Förenings Göteborg Sim               1:07.04  2:18.67  3:30.71  4:42.84

  3. Mats Rubertsson            67 8520 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:06.74  2:19.23  3:32.31  4:47.74

  4. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                1:10.75  2:29.58  3:49.61  5:06.42

  5. Robert Jeppsson            64 9999 Täby Sim                             1:12.49  2:29.51  3:48.25  5:06.83

  6. Peter Johansson            67 9999 Linköpings Allmänna SS               1:15.60  2:37.51  4:02.18  5:24.84

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Gunnar Persson             61 9999 Eslövs Simsällskap                   1:04.83  2:13.08  3:22.83  4:34.30

  2. Jörgen Gren                61      Karlskoga Simförening                1:03.26  2:11.24  3:33.34  4:52.40

  3. Jan Brinnen                62 9999 Gävle Simsällskap                    1:09.47  2:23.01  3:37.80  4:53.58

  4. Lars Lyden                 59 9235 Anderstorps Simsällskap              1:07.76  2:24.14  3:41.92  4:58.21

  5. Hans Palmqvist             62 9796 Varbergs Sim                         1:08.46  2:23.33  3:40.13  4:58.80

  6. Dan Larsson                61 9999 Linköpings Allmänna SS               1:12.46  2:29.14  3:46.61  5:03.91

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Bo Jonsson                 57 9128 Hudiksvalls Simsällskap              1:09.77  2:25.50  3:38.78  4:52.83

  2. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                1:11.00  2:27.14  3:46.79  5:06.66

  3. Per Magnusson              57 9999 Linköpings Allmänna SS               1:15.36  2:39.82  4:04.91  5:27.66

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Kent Hamberg               51 9176 Ängelholms Simsällskap               1:12.12  2:28.96  3:46.65  5:03.42

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:16.27  2:38.41  4:01.56  5:23.72

  3. Eric Brandelius            49 9999 Västerås Simsällskap                 1:19.31  2:44.69  4:11.49  5:36.39

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Göran Magnusson            45 9999 Simklubben Elfsborg                  1:14.32  2:34.79  3:56.50  5:17.91

  2. Bo Ljungberg               45 8542 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:21.08  2:50.78  4:22.73  5:46.83

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Håkan Bengtsson            42 9999 Stockholmspolisens IF                1:22.39  2:53.92  4:27.93  6:05.35

  2. Lennart Gustafsson         42 9999 Karlstads Simsällskap                1:23.22  2:55.74  4:33.11  6:14.63

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Hans Lindström             37 9781 Ssh Nyköping                         1:24.32  2:54.45  4:22.88  5:51.37

  2. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:26.82  3:01.09  4:37.25  6:09.26

  3. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL   1:44.52  3:42.81  5:38.99  7:36.89

  4. Håkan Borg                 36 8977 Hudiksvalls Simsällskap              2:11.48  4:22.84  6:34.92  8:39.84

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Karl-Otto Modin            29 9196 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:36.68  3:24.57  5:11.42  6:54.05

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                1:41.69  3:33.67  5:27.76  7:21.98

  3. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap               1:45.65  3:40.77  5:37.79  7:31.13

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb        1:40.37  3:27.28  5:18.87  7:15.63

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND    100 m    200 m    300 m    400 m

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:52.19  4:00.24  6:09.14  8:09.62

 

   GREN: 19 4*50m FRISIM DAMER        FINAL

            15.00

 

          KLASS: A 100-119 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Lass A                    100      Linköpings Allmänna SS                                          2:05.89

     Helena Hansson             77                                             29.53                      29.53

     Lotta Källsand             76                                             34.31                    1:03.84

     Kerstin Holgersson         77 9999                                        29.68                    1:33.52

     Karin Larsson              76 9999                                        32.37                    2:05.89

 

 

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Södertälje D              120 9999 Södertälje Simsällskap                                          1:59.99

     Monica Jäger               69 9922                                        30.79                      30.79

     Sofi Nygren                71 8639                                        29.19                      59.98

     Malin Larsson              73 8934                                        29.18                    1:29.16

     Su Sutcliff                69 9999                                        30.83                    1:59.99

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif C Lag 1              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           1:57.41

     Armi Båveryd               62 9999                                        29.13                      29.13

     Karin Bergqvist            62 9999                                        29.37                      58.50

     Diana Sundin               57 9053                                        30.26                    1:28.76

     Kajsa Kardell              67 9999                                        28.65                    1:57.41

 

  2. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:07.86

     Denise Isacson             55 8962                                        33.67                      33.67

     Ulrika Westlund            65 9938                                        33.70                    1:07.37

     Cecilia Wangel             65 9944                                        27.98                    1:35.35

     Charlotte Hall             63 9990                                        32.51                    2:07.86

 

  3. Spif C Lag 2              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:10.79

     Annlo Arktoft              64 9999                                        31.06                      31.06

     Tina Sörqvist              53 9999                                        36.56                    1:07.62

     Marie Blomberg             72 8880                                        31.98                    1:39.60

     Annika Goos-Nilsson        55 9122                                        31.19                    2:10.79

 

  4. Täby Sim Lag 1            196      Täby Sim                                                        2:31.81

     Vivi-Ann Johansson         35 8921                                        38.57                      38.57

     Karin Lindbom              72 8512                                        33.86                    1:12.43

     Elisabet Fredriksson       38 9524                                        46.69                    1:59.12

     Ulrica Sundström           67                                             32.69                    2:31.81

 

 

 

          KLASS: D 200-239 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 200                200 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:25.42

     Margareta Rainer           49 9455                                        34.32                      34.32

     Birgitta Hjalmarsson       37 9409                                        40.09                    1:14.41

     Marianne Grane             31 9444                                        40.97                    1:55.38

     Ida Lee Wollersjö          73 9945                                        30.04                    2:25.42

 

 

 

          KLASS: F 280-319 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 280                280 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:50.34

     Kerstin Gjöres             27 9390                                        39.86                      39.86

     Barbro Törnelöf            27 9312                                        48.71                    1:28.57

     Eva-Britt Widahl           26 8974                                        47.20                    2:15.77

     Harriet Bure               46 9935                                        34.57                    2:50.34

 

 

   GREN: 20 4*50m FRISIM HERRAR       FINAL

            15.00

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Skk B                     120      Stockholms Kappsimningsklubb                                    1:41.72

     Daniel Larsson             72 9999                                        25.47                      25.47

     Björn Möller               72 9999                                        26.00                      51.47

     Niklas Egmar               75 9999                                        25.83                    1:17.30

     Mats Norlin                65 9999                                        24.42                    1:41.72

 

  2. Snabba Gubbar             120      Förenings Göteborg Sim                                          1:42.94

     Leonard Bielicz            51                                             26.01                      26.01

     Andreas Dencker            71 9478                                        24.60                      50.61

     Torbjörn Wolffram          64                                             25.82                    1:16.43

     Fredrik Olsson             75                                             26.51                    1:42.94

 

  3. Gävle Simsällskap H       120 9999 Gävle Simsällskap                                               1:45.84

     Joakim Freimuth            72 9999                                        26.46                      26.46

     Stefan Lind                67 9999                                        26.77                      53.23

     Jan Brinnen                62 9999                                        27.17                    1:20.40

     Björn G Eriksson           72 9999                                        25.44                    1:45.84

 

  4. Nkk B                     120      Norrköpings Kappsimningsklubb                                   1:46.23

     Magnus Classén             68 9999                                        26.74                      26.74

     Patrik Rydberg             74 9999                                        26.35                      53.09

     Anders Westerberg          68 9999                                        27.20                    1:20.29

     Jari Dahl                  68 9999                                        25.94                    1:46.23

 

  5. Anderstorp                120 9999 Anderstorps Simsällskap                                         1:50.63

     Håkan Falk                 63 9632                                        27.40                      27.40

     Tomas Carlsson             65 9926                                        28.41                      55.81

     Lars Lyden                 59 9235                                        28.28                    1:24.09

     Mikael Johansson           74 9160                                        26.54                    1:50.63

 

  6. Varberg                   138 9999 Varbergs Sim                                                    1:51.55

     Henric Lidberg             71 8540                                        27.24                      27.24

     Martin Bengtsson           76 9999                                        26.21                      53.45

     Hans Palmqvist             62 9796                                        27.46                    1:20.91

     Ulf Larsson                73 9999                                        30.64                    1:51.55

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 160                160 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     1:48.62

     Ulf Hausmannn              71 9314                                        25.38                      25.38

     Jonas Halldén              70                                             26.44                      51.82

     Bo Fogelberg               57 8983                                        29.01                    1:20.83

     Hans Ljungberg             48 9191                                        27.79                    1:48.62

 

  2. Karlskoga SF              160 9999 Karlskoga Simförening                                           1:49.39

     Lars Zetterlund            57 9999                                        27.62                      27.62

     Staffan Karlsson           55 9999                                        28.02                      55.64

     Peter Kihlström            64 9999                                        26.93                    1:22.57

     Jörgen Gren                61                                             26.82                    1:49.39

 

  3. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           1:49.96

     Göran Andersson            57 9764                                        29.13                      29.13

     Magnus Fältman             59 9767                                        25.82                      54.95

     Ezio Rizzini               63 9768                                        28.14                    1:23.09

     Tommy Ålander              60 9108                                        26.87                    1:49.96

 

  4. Södertälje SS C           160 9999 Södertälje Simsällskap                                          1:50.57

     Håkan Kvist                69 8935                                        25.63                      25.63

     Ronny Oltner               56 9705                                        26.49                      52.12

     Veikko Mattola             56 9195                                        27.34                    1:19.46

     Johan Cyréus               64 9999                                        31.11                    1:50.57

 

  5. Luleå SS H                160 9999 Luleå Simsällskap                                               1:52.52

     Jens Blanck                66 9059                                        25.83                      25.83

     Lars Nilsson               57 9999                                        29.83                      55.66

     Lars Lund                  60 8085                                        28.89                    1:24.55

     Hans Nilsson               58 9999                                        27.97                    1:52.52

 

  6. Täby Sim                  176 9999 Täby Sim                                                        1:52.89

     Robert Jeppsson            64 9999                                        28.80                      28.80

     Gunnar Kron                59 9888                                        28.01                      56.81

     Jean-Pierre Saracco        49 9999                                        30.24                    1:27.05

     Philip von Schoultz        61 9330                                        25.84                    1:52.89

 

  7. Lass Lag 1 C              160      Linköpings Allmänna SS                                          1:56.41

     Axel Cavalli Björkman      65 9999                                        28.18                      28.18

     Stefan Svensson            62                                             28.86                      57.04

     Per Magnusson              57 9999                                        30.95                    1:27.99

     Dan Larsson                61 9999                                        28.42                    1:56.41

 

  8. Lass Lag 2 C              160      Linköpings Allmänna SS                                          2:14.45

     Patrik Henriksson          70 9999                                        31.47                      31.47

     Thomas Svensson            58 9999                                        35.36                    1:06.83

     Jan Oscarson               56 9999                                        36.59                    1:43.42

     Bertil Wennberg            52                                             31.03                    2:14.45

 

 

 

          KLASS: D 200-239 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif D                    200 9999 Stockholmspolisens IF                                           1:50.56

     Joakim Sjöholm             63 8884                                        24.47                      24.47

     Jan Färjh                  59 9626                                        27.67                      52.14

     Nils Wahlberg              43 9500                                        28.29                    1:20.43

     Håkan Bengtsson            42 9999                                        30.13                    1:50.56

 

  2. Lass D                    200      Linköpings Allmänna SS                                          2:12.55

     Fredrik Lundin             74 9999                                        26.94                      26.94

     Ove Andersson              36 9999                                        35.22                    1:02.16

     Rolf Viveland              49 9999                                        37.98                    1:40.14

     Björn Lundh                49 9999                                        32.41                    2:12.55

 

     Hellas 200                200 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                         DSQ

     Fredrik Lundin             66 9368                                        25.93                      25.93

 

     Mariestads SS             200      Mariestads Simsällskap                                              DSQ

     Hans Uhlin                 44 9999                                        33.99                      33.99

 

 

 

          KLASS: E 240-279 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 240                240 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:02.90

     Bo Amnell                  33 9647                                        33.18                      33.18

     Bo Ljungberg               45 8542                                        30.63                    1:03.81

     Ingvar Erikssson           44 9171                                        30.57                    1:34.38

     Peter Bergengren           38 9225                                        28.52                    2:02.90

 

  2. Karlstads SS              240 9999 Karlstads Simsällskap                                           2:12.59

     Lennart Swärd              39                                             33.93                      33.93

     Sören Andersson            39                                             33.71                    1:07.64

     Kjell-Åke Högblad          39                                             33.67                    1:41.31

     Bo Hansson                 39                                             31.28                    2:12.59

 

  3. SK Ran Herrar             240 9999 Simklubben Ran                                                  2:16.69

     Tore Persson               37 9231                                        31.18                      31.18

     Allan Andersson            29 9252                                        38.42                    1:09.60

     Lennart Brock              33 9561                                        34.04                    1:43.64

     Inge Blomqvist             32 9576                                        33.05                    2:16.69

 

 

 

          KLASS: F 280-319 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Nkk                       282      Norrköpings Kappsimningsklubb                                   2:25.40

     Stig Skullman              27 9999                                        46.17                      46.17

     Anders Forssen             43 9999                                        30.13                    1:16.30

     Sven Gunnar Karlsson       35 9999                                        31.93                    1:48.23

     Nils Kling                 22 9187                                        37.17                    2:25.40

 

  2. Hellas 280                280 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:26.71

     Erik Forslund              37 9479                                        31.32                      31.32

     Nils Ferm                  17 9246                                        42.39                    1:13.71

     Bo Hedberg                 37 9482                                        33.16                    1:46.87

     Bror-Ebbe Andersson        24 9253                                        39.84                    2:26.71

 

 

   GREN: 21 100m FRISIM DAMER         FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Victoria Naess             76 9999 Tunafors Sportklubb                    29.42                    1:00.90

  2. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                31.13                    1:04.58

  3. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 31.28                    1:05.28

  4. Teresia Jonsson            73 9999 Västerås Simsällskap                   31.27                    1:06.33

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                29.28                    1:00.64

  2. Sofi Nygren                71 8639 Södertälje Simsällskap                 30.97                    1:03.84

  3. Marie Blomberg             72 8880 Stockholmspolisens IF                  33.46                    1:10.21

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Annlo Arktoft              64 9999 Stockholmspolisens IF                  31.29                    1:06.47

  2. Ingela Asp                 67 8994 IFK Lidingös Simklubb                  32.59                    1:06.82

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Gunilla Siljebäck          60 9007 Västerås Simsällskap                   31.92                    1:06.80

  2. Anna-Lena Wikström         58      Piteå Sim                              35.67                    1:15.08

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                      36.67                    1:16.96

  2. Margaretha Jönsson         55 9965 Västerås Simsällskap                   37.58                    1:17.61

  3. Margareta Hänninen         54 9999 Karlskoga Simförening                  40.74                    1:21.47

  4. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          41.12                    1:26.54

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.52                    1:11.03

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Margareta Shepherd         47 9608 Norrköpings Kappsimningsklubb          35.02                    1:13.14

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                               50.80                    1:48.68

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                               38.50                    1:20.66

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Marianne Grane             31 9444 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.69                    1:35.59

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Kerstin Gjöres             27 9390 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.78                    1:35.04

  2. Eva-Britt Widahl           26 8974 Sim O Idrottsklubben Hellas            49.77                    1:41.93

 

   GREN: 22 100m FRISIM HERRAR        FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Martin Bengtsson           76 9999 Varbergs Sim                           28.31                      58.51

  2. Andreas Hedquist           75      Sollefteå Allmänna Simsällskap         28.98                      59.47

  3. Fredrik Olsson             75      Förenings Göteborg Sim                 28.48                    1:01.02

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas            26.63                      54.38

  2. Tomas Lundberg             71 9999 Karlskrona Simsällskap                 26.26                      54.78

  3. Björn Möller               72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           27.70                      58.15

  4. Joakim Freimuth            72 9999 Gävle Simsällskap                      27.54                      58.96

  5. Jonas Halldén              70      Sim O Idrottsklubben Hellas            28.26                    1:00.76

  6. Patrik Henriksson          70 9999 Linköpings Allmänna SS                 34.40                    1:12.45

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Tony Lennartsson           65      Helsingborgs Simsällskap               26.08                      54.06

  2. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      27.67                      58.22

  3. Torbjörn Wolffram          64      Förenings Göteborg Sim                 27.86                      58.50

  4. Fredrik Lundin             66 9368 Sim O Idrottsklubben Hellas            27.01                      59.00

  5. Peter Kihlström            64 9999 Karlskoga Simförening                  28.00                      59.21

  6. Mats Norlin                65 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           29.30                    1:01.67

  7. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  29.94                    1:02.52

  8. Håkan Falk                 63 9632 Anderstorps Simsällskap                29.59                    1:02.53

  9. Axel Cavalli Björkman      65 9999 Linköpings Allmänna SS                 29.35                    1:04.70

 10. Tommy Eriksson             66 9999 Motala Simsällskap                     31.94                    1:05.19

 11. Mikael Strandmark          65      Anderstorps Simsällskap                32.23                    1:07.17

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Jörgen Gren                61      Karlskoga Simförening                  28.37                      59.35

  2. Gunnar Persson             61 9999 Eslövs Simsällskap                     28.95                      59.44

  3. Jörgen Erixon              60 9999 Simavdelningen 1902                    28.69                      59.67

  4. Jan Brinnen                62 9999 Gävle Simsällskap                      29.68                      59.86

  5. Hans Palmqvist             62 9796 Varbergs Sim                           28.75                    1:00.55

  6. Lars Lyden                 59 9235 Anderstorps Simsällskap                29.57                    1:02.17

  7. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                      29.55                    1:02.20

  8. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  29.81                    1:02.70

  9. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  30.42                    1:05.16

 10. Stefan Svensson            62 9999 Linköpings Allmänna SS                 31.27                    1:05.79

 11. Markus Oliv                59 9855 Anderstorps Simsällskap                32.52                    1:11.18

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Bo Jonsson                 57 9128 Hudiksvalls Simsällskap                29.63                    1:02.25

  2. Lars Zetterlund            57 9999 Karlskoga Simförening                  30.80                    1:02.83

  3. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                  30.89                    1:02.86

  4. Bo Fogelberg               57 8983 Sim O Idrottsklubben Hellas            29.88                    1:03.91

  5. Per Lindqvist              55 9999 Upsala Simsällskap                     30.54                    1:04.02

  6. Staffan Karlsson           55 9999 Karlskoga Simförening                  31.34                    1:05.84

  7. Per Magnusson              57 9999 Linköpings Allmänna SS                 32.43                    1:06.90

  8. Lars Ekdahl                54 9886 Västerås Simsällskap                   32.24                    1:07.69

  9. Lars Nielsen               55 9999 Linköpings Allmänna SS                 31.73                    1:13.91

     Lars Göransson             56      Landskrona Simsällskap                                              DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Leonard Bielicz            51      Förenings Göteborg Sim                 27.72                      57.76

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            29.35                    1:03.08

  3. Eric Brandelius            49 9999 Västerås Simsällskap                   32.38                    1:07.85

  4. Lars Odby                  49 9836 Gävle Simsällskap                      33.18                    1:10.18

  5. Björn Lundh                49 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.98                    1:21.13

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Ingvar Erikssson           44 9171 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.76                    1:03.80

  2. Göran Magnusson            45 9999 Simklubben Elfsborg                    32.35                    1:08.39

  3. Kennerth Persson           45 9205 Sim O Idrottsklubben Hellas            42.90                    1:29.37

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            31.75                    1:04.20

  2. Håkan Bengtsson            42 9999 Stockholmspolisens IF                  35.40                    1:14.58

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.91                    1:12.38

  2. Hans Lindström             37 9781 Ssh Nyköping                           35.89                    1:14.22

  3. Sture Antonsson            33 8914 Varbergs Sim                           39.63                    1:26.32

  4. Håkan Borg                 36 8977 Hudiksvalls Simsällskap                49.74                    1:44.11

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Inge Blomqvist             32 9576 Simklubben Ran                         35.41                    1:17.31

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  40.83                    1:25.54

  3. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 41.58                    1:26.95

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          42.13                    1:27.50

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas            47.25                    1:43.44

 

   GREN: 23 50m BRÖSTSIM DAMER        FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                 37.64                      37.64

  2. Ida Lee Wollersjö          73 9945 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.27                      39.27

  3. Lena Björk                 76 9282 Sim 77 Hofors                          39.37                      39.37

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Anna-Lena Wilhelmsson      70 9999 Malmö Kappsimningsklubb                35.57                      35.57

  2. Monica Jäger               69 9922 Södertälje Simsällskap                 40.19                      40.19

  3. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               43.84                      43.84

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Helen Smith                64 9999 Simavdelningen 1902                    37.83                      37.83

  2. Ulrika Westlund            65 9938 IFK Lidingös Simklubb                  42.98                      42.98

  3. Sandy Schäfer              63 9864 Sim O Idrottsklubben Hellas            47.77                      47.77

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  39.91                      39.91

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Anna-Lena Bryngelsson      54 9109 Stockholmspolisens IF                  40.43                      40.43

  2. Diana Sundin               57 9053 Stockholmspolisens IF                  41.99                      41.99

  3. Catherine Mild             57 9110 Stockholmspolisens IF                  45.07                      45.07

  4. Lena Johansson             57 8346 Norrköpings Kappsimningsklubb          49.37                      49.37

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Agneta Gerling             52 9999 Linköpings Allmänna SS                 44.31                      44.31

  2. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas            45.51                      45.51

  3. Yvonne Holmén              50      Mariestads Simsällskap                 53.92                      53.92

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Eva Olsson                 45 9421 Hudiksvalls Simsällskap                44.75                      44.75

     Harriet Bure               46 9935 Sim O Idrottsklubben Hellas                                         DSQ

     Eva Lindh                  47 9999 Mariestads Simsällskap                                              DSQ

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Gun Westlin                42 9999 Hudiksvalls Simsällskap                52.28                      52.28

  2. Gundula Forsaeus           39 9336 Karlstads Simsällskap                  53.10                      53.10

  3. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                               53.84                      53.84

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

     Barbro Törnelöf            27 9312 Sim O Idrottsklubben Hellas                                         DSQ

 

   GREN: 24 50m BRÖSTSIM HERRAR       FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Fredrik Rosenholm          75 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           31.25                      31.25

  2. Conny Wennberg             73 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           32.13                      32.13

  3. Fredrik Lundin             74 9999 Linköpings Allmänna SS                 33.19                      33.19

  4. Rickard Johansson          75 9999 Motala Simsällskap                     33.59                      33.59

  5. Mikael Johansson           74 9160 Anderstorps Simsällskap                34.67                      34.67

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Ulf Gladher                69 9999 Karlskrona Simsällskap                 30.86                      30.86

  2. Magnus Classén             68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          32.96                      32.96

  3. Anders Pålsson             69 9999 Karlskrona Simsällskap                 32.99                      32.99

  4. Henric Lidberg             71 8540 Varbergs Sim                           33.75                      33.75

  5. Björn G Eriksson           72 9999 Gävle Simsällskap                      34.02                      34.02

  6. Björn Möller               72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           34.03                      34.03

  7. Mats Kindberg              71 9999 Mariestads Simsällskap                 34.25                      34.25

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Mats Norlin                65 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           33.28                      33.28

  2. Mats Rubertsson            67 8520 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.09                      34.09

  3. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  40.04                      40.04

  4. Johan Cyréus               64 9999 Södertälje Simsällskap                 42.14                      42.14

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  31.05                      31.05

  2. Per Norlin                 62 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           34.32                      34.32

  3. Jan Färjh                  59 9626 Stockholmspolisens IF                  35.58                      35.58

  4. Bo Almqvist                58 9999 Karlskoga Simförening                  36.79                      36.79

  5. Tony Cederhöjd             59 9293 Anderstorps Simsällskap                37.75                      37.75

  6. Urban Bergqvist            60      Förenings Göteborg Sim                 38.75                      38.75

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Glen Christiansen          57 9472 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.13                      30.13

  2. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                 32.63                      32.63

  3. Lars Zetterlund            57 9999 Karlskoga Simförening                  37.92                      37.92

  4. Jan Rippe                  55 9999 Mariestads Simsällskap                 38.81                      38.81

  5. Jan Oscarson               56 9999 Linköpings Allmänna SS                 40.51                      40.51

  6. Billy Jonson               55 9653 Södertälje Simsällskap                 42.69                      42.69

     Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                                               DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Kent Hamberg               51 9176 Ängelholms Simsällskap                 35.95                      35.95

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            36.15                      36.15

  3. Björn Lundh                49 9999 Linköpings Allmänna SS                 42.46                      42.46

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Thomas Kensén              47 9999 Karlskoga Simförening                  37.11                      37.11

  2. Mattias Kroner             43 9850 Sim O Idrottsklubben Hellas            38.44                      38.44

  3. Olle Burebo                44 9256 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.70                      39.70

  4. Gunnar Kaudern             43 9999 Gävle Simsällskap                      40.32                      40.32

  5. Anders Backlund            46 9999 Mariestads Simsällskap                 40.96                      40.96

  6. Kennerth Persson           45 9205 Sim O Idrottsklubben Hellas            46.80                      46.80

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Bengt Furberg              41 9987 Sim O Idrottsklubben Hellas            42.96                      42.96

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.55                      39.55

  2. Sven Gunnar Karlsson       35 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          39.63                      39.63

  3. Tore Persson               37 9231 Simklubben Ran                         39.69                      39.69

  4. Lennart Brock              33 9561 Simklubben Ran                         41.02                      41.02

  5. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL     47.32                      47.32

  6. Malte Carlsson             37      Sala Simsällskap                       47.63                      47.63

  7. Lennart Sundberg           33 9582 Sim O Idrottsklubben Hellas            55.00                      55.00

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 44.67                      44.67

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  57.77                      57.77

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Bror-Ebbe Andersson        24 9253 Sim O Idrottsklubben Hellas            50.29                      50.29

 

   GREN: 25 100m RYGGSIM DAMER        FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Veronika Svensson          74 9999 Ystads Simsällskap                     34.17                    1:09.17

  2. Cecilia Kentell            75 9999 Malmö Kappsimningsklubb                35.10                    1:13.26

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               42.61                    1:26.83

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Caroline Lindborg          66 8915 Trelleborgs Simsällskap                33.52                    1:10.06

  2. Charlotte Hall             63 9990 IFK Lidingös Simklubb                  40.24                    1:23.52 Utom Tävlan

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Marianne Tour              59      Simklubben Neptun                      39.59                    1:23.15

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Denise Isacson             55 8962 IFK Lidingös Simklubb                  41.02                    1:24.21

  2. Kerstin Hargin             54      Simklubben Neptun                      41.39                    1:25.47

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Margit Ohlsson             45 9952 Sim O Idrottsklubben Hellas            38.53                    1:20.01

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Elisabet Fredriksson       38 9524 Täby Sim                             1:03.15                    2:12.09

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Vivi-Ann Johansson         35 8921 Täby Sim                               45.72                    1:32.73

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Kerstin Gjöres             27 9390 Sim O Idrottsklubben Hellas            50.57                    1:45.15

 

   GREN: 26 100m RYGGSIM HERRAR       FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Fredrik Karlsson           73 9999 Linköpings Allmänna SS                 34.44                    1:12.27

  2. Ulf Larsson                73 9999 Varbergs Sim                           34.90                    1:13.56

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Andreas Dencker            71 9478 Förenings Göteborg Sim                 28.87                    1:01.89

  2. Erik Rundfeldt             72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           32.67                    1:05.91

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Tony Lennartsson           65      Helsingborgs Simsällskap               30.89                    1:03.10

  2. Tomas Carlsson             65 9926 Anderstorps Simsällskap                35.10                    1:12.58

  3. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  36.12                    1:13.04

  4. Björn Nordfors             63 9827 IFK Lidingös Simklubb                  36.38                    1:16.12

     Stefan Lind                67 9999 Gävle Simsällskap                                                   DSQ

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Gunnar Persson             61 9999 Eslövs Simsällskap                     32.57                    1:05.68

  2. Rolf Gustafsson            60 8959 Simklubben Neptun                      35.41                    1:13.36

  3. Tommy Ålander              60 9108 IFK Lidingös Simklubb                  38.53                    1:19.03

  4. Stefan Svensson            62 9999 Linköpings Allmänna SS                 38.85                    1:19.50

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Veikko Mattola             56 9195 Södertälje Simsällskap                 34.41                    1:10.34

  2. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                  39.34                    1:19.60

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            40.18                    1:22.58

  2. Kaj Gorosch                48 9242 IFK Lidingös Simklubb                  45.86                    1:38.72

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Hans Uhlin                 44 9999 Mariestads Simsällskap                 44.20                    1:32.89

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            43.22                    1:28.01

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Erik Forslund              37 9479 Sim O Idrottsklubben Hellas            44.48                    1:28.63

     Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL                               AVBRÖT

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Allan Andersson            29 9252 Simklubben Ran                         46.81                    1:42.48

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  53.17                    1:56.50

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          49.81                    1:43.62

 

 

          KLASS: M 85-89 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      100 m

  1. Nils Ferm                  17 9246 Sim O Idrottsklubben Hellas            56.30                    1:58.16

 

   GREN: 27 50m FJÄRILSIM DAMER       FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Lena Björk                 76 9282 Sim 77 Hofors                          31.94                      31.94

  2. Ida Lee Wollersjö          73 9945 Sim O Idrottsklubben Hellas            32.04                      32.04

  3. Malin Larsson              73 8934 Södertälje Simsällskap                 32.92                      32.92

  4. Johanna Stenberg           74      Förenings Göteborg Sim                 33.39                      33.39

  5. Kerstin Holgersson         77 9999 Linköpings Allmänna SS                 34.01                      34.01

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Sofi Nygren                71 8639 Södertälje Simsällskap                 31.20                      31.20

  2. Anna-Carin Nordin          70 8972 IFK Lidingös Simklubb                  33.11                      33.11

  3. Marie Blomberg             72 8880 Stockholmspolisens IF                  36.81                      36.81

  4. Karin Lindbom              72 8512 Täby Sim                               37.03                      37.03

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Helen Smith                64 9999 Simavdelningen 1902                    31.01                      31.01

  2. Kajsa Kardell              67 9999 Stockholmspolisens IF                  31.28                      31.28

  3. Caroline Lindborg          66 8915 Trelleborgs Simsällskap                32.17                      32.17

  4. Cecilia Gyldén             66 9013 IFK Lidingös Simklubb                  33.27                      33.27

  5. Annlo Arktoft              64 9999 Stockholmspolisens IF                  33.57                      33.57

  6. Ingela Asp                 67 8994 IFK Lidingös Simklubb                  34.06                      34.06

  7. Charlotte Hall             63 9990 IFK Lidingös Simklubb                  34.43                      34.43

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Armi Båveryd               62 9999 Stockholmspolisens IF                  30.85                      30.85

  2. Christina Hörbäck          62 9923 Varbergs Sim                           31.48                      31.48

  3. Karin Bergqvist            62 9999 Stockholmspolisens IF                  33.24                      33.24

  4. Annelie Larsson            62 9551 Karlskoga Simförening                  34.67                      34.67

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Diana Sundin               57 9053 Stockholmspolisens IF                  34.58                      34.58

  2. Margareta Hänninen         54 9999 Karlskoga Simförening                  37.52                      37.52

     Maria Rhodin               55 8531 Luleå Simsällskap                                                   DSQ

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Agneta Gerling             52 9999 Linköpings Allmänna SS                 39.08                      39.08

  2. Margareta Rainer           49 9455 Sim O Idrottsklubben Hellas            41.22                      41.22

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Harriet Bure               46 9935 Sim O Idrottsklubben Hellas            36.23                      36.23

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Gun Westlin                42 9999 Hudiksvalls Simsällskap                47.25                      47.25

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Birgitta Hjalmarsson       37 9409 Sim O Idrottsklubben Hellas            46.49                      46.49

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Marianne Grane             31 9444 Sim O Idrottsklubben Hellas            57.05                      57.05

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Barbro Törnelöf            27 9312 Sim O Idrottsklubben Hellas          1:12.13                    1:12.13

 

   GREN: 28 50m FJÄRILSIM HERRAR      FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 25-29 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Joakim Dahl                76      Landskrona Simsällskap                 24.89                      24.89

  2. Martin Bengtsson           76 9999 Varbergs Sim                           27.63                      27.63

  3. Niklas Egmar               75 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           27.86                      27.86

  4. Mikael Johansson           74 9160 Anderstorps Simsällskap                29.85                      29.85

  5. Rickard Johansson          75 9999 Motala Simsällskap                     30.21                      30.21

  6. Andreas Hedquist           75      Sollefteå Allmänna Simsällskap         30.58                      30.58

  7. Fredrik Karlsson           73 9999 Linköpings Allmänna SS                 33.22                      33.22

 

 

          KLASS: B 30-34 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Erik Rundfeldt             72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           27.34                      27.34

  2. Ulf Hausmannn              71 9314 Sim O Idrottsklubben Hellas            27.75                      27.75

  3. Daniel Larsson             72 9999 Stockholms Kappsimningsklubb           28.01                      28.01

  4. Joakim Freimuth            72 9999 Gävle Simsällskap                      28.54                      28.54

  5. Björn G Eriksson           72 9999 Gävle Simsällskap                      29.61                      29.61

  6. Anders Westerberg          68 9999 Norrköpings Kappsimningsklubb          29.67                      29.67

  7. Henric Lidberg             71 8540 Varbergs Sim                           30.08                      30.08

  8. Patrik Henriksson          70 9999 Linköpings Allmänna SS                 37.99                      37.99

     Jonas Halldén              70      Sim O Idrottsklubben Hellas                                         DSQ

 

 

          KLASS: C 35-39 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Joakim Sjöholm             63 8884 Stockholmspolisens IF                  27.11                      27.11

  2. Jens Blanck                66 9059 Luleå Simsällskap                      27.60                      27.60

  3. Torbjörn Wolffram          64      Förenings Göteborg Sim                 28.59                      28.59

  4. Fredrik Lundin             66 9368 Sim O Idrottsklubben Hellas            29.42                      29.42

  5. Håkan Falk                 63 9632 Anderstorps Simsällskap                29.54                      29.54

  6. Björn Nordfors             63 9827 IFK Lidingös Simklubb                  31.92                      31.92

  7. Ezio Rizzini               63 9768 IFK Lidingös Simklubb                  31.99                      31.99

  8. Axel Cavalli Björkman      65 9999 Linköpings Allmänna SS                 33.84                      33.84

  9. Tommy Eriksson             66 9999 Motala Simsällskap                     34.48                      34.48

 

 

          KLASS: D 40-44 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Gunnar Persson             61 9999 Eslövs Simsällskap                     29.17                      29.17

  2. Magnus Fältman             59 9767 IFK Lidingös Simklubb                  29.20                      29.20

  3. Jörgen Erixon              60 9999 Simavdelningen 1902                    29.21                      29.21

  4. Jan Brinnen                62 9999 Gävle Simsällskap                      29.62                      29.62

  5. Jörgen Gren                61      Karlskoga Simförening                  30.01                      30.01

  6. Bengt Beringer             60 9999 Västerås Simsällskap                   30.18                      30.18

  7. Dan Larsson                61 9999 Linköpings Allmänna SS                 30.45                      30.45

  8. Lars Lyden                 59 9235 Anderstorps Simsällskap                30.73                      30.73

  9. Anders Berlin              59 9396 Simklubben Neptun                      33.62                      33.62

 10. Tommy Ålander              60 9108 IFK Lidingös Simklubb                  33.69                      33.69

 11. Hans Nilsson               60 9999 Kumla Simsällskap                      36.21                      36.21

 

 

          KLASS: E 45-49 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Glen Christiansen          57 9472 Sim O Idrottsklubben Hellas            28.21                      28.21

  2. Ronny Oltner               56 9705 Södertälje Simsällskap                 29.06                      29.06

  3. Bengt Olsson               56      Simklubben Neptun                      30.12                      30.12

  4. Bo Jonsson                 57 9128 Hudiksvalls Simsällskap                31.43                      31.43

  5. Göran Andersson            57 9764 IFK Lidingös Simklubb                  32.02                      32.02

  6. Staffan Karlsson           55 9999 Karlskoga Simförening                  32.29                      32.29

  7. Bo Fogelberg               57 8983 Sim O Idrottsklubben Hellas            34.18                      34.18

     Lars Zetterlund            57 9999 Karlskoga Simförening                  34.18                      34.18

  9. Per Lindqvist              55 9999 Upsala Simsällskap                     34.20                      34.20

 10. Lars Nilsson               57 9999 Luleå Simsällskap                      34.96                      34.96

 11. Lars Ekdahl                54 9886 Västerås Simsällskap                   35.18                      35.18

 12. Per Magnusson              57 9999 Linköpings Allmänna SS                 36.26                      36.26

 

 

          KLASS: F 50-54 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Leonard Bielicz            51      Förenings Göteborg Sim                 27.87                      27.87

  2. Hans Ljungberg             48 9191 Sim O Idrottsklubben Hellas            30.78                      30.78

  3. Tomas Thunell              50 9999 Stockholmspolisens IF                  32.77                      32.77

  4. Jean-Pierre Saracco        49 9999 Täby Sim                               33.85                      33.85

  5. Eric Brandelius            49 9999 Västerås Simsällskap                   33.96                      33.96

  6. Lars Odby                  49 9836 Gävle Simsällskap                      34.87                      34.87

  7. Kaj Gorosch                48 9242 IFK Lidingös Simklubb                  35.99                      35.99

 

 

          KLASS: G 55-59 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Ingvar Erikssson           44 9171 Sim O Idrottsklubben Hellas            31.02                      31.02

  2. Bo Ljungberg               45 8542 Sim O Idrottsklubben Hellas            33.30                      33.30

 

 

          KLASS: H 60-64 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Peter Bergengren           38 9225 Sim O Idrottsklubben Hellas            31.63                      31.63

  2. Håkan Bengtsson            42 9999 Stockholmspolisens IF                  34.78                      34.78

 

 

          KLASS: I 65-69 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Tore Persson               37 9231 Simklubben Ran                         36.95                      36.95

  2. Bo Amnell                  33 9647 Sim O Idrottsklubben Hellas            37.75                      37.75

  3. Bo Hedberg                 37 9482 Sim O Idrottsklubben Hellas            39.14                      39.14

  4. Hans Lindström             37 9781 Ssh Nyköping                           40.05                      40.05

  5. Ryszard Sielski            37 9999 Waszawskie Stowarzyszenie Pei  POL     49.85                      49.85

  6. Håkan Borg                 36 8977 Hudiksvalls Simsällskap              1:04.42                    1:04.42

 

 

          KLASS: J 70-74 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Leif Gellberg              32 9010 Ängelholms Simsällskap                 43.05                      43.05

  2. Tamas Borossy              28 9825 IFK Lidingös Simklubb                  45.29                      45.29

 

 

          KLASS: K 75-79 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Bror-Ebbe Andersson        24 9253 Sim O Idrottsklubben Hellas            49.66                      49.66

 

 

          KLASS: L 80-84 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     25 m                       50 m

  1. Nils Kling                 22 9187 Norrköpings Kappsimningsklubb          54.39                      54.39

 

   GREN: 29 4*50m MEDLEY DAMER        FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 100-119 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Lass A                    100      Linköpings Allmänna SS                                          2:26.47

     Lotta Källsand             76                                             40.12                      40.12

     Helena Hansson             77                                             39.05                    1:19.17

     Kerstin Holgersson         77 9999                                        33.92                    1:53.09

     Karin Lundh                76                                             33.38                    2:26.47

 

 

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Södertälje D              120 9999 Södertälje Simsällskap                                          2:15.08

     Malin Larsson              73 8934                                        34.42                      34.42

     Monica Jäger               69 9922                                        39.50                    1:13.92

     Sofi Nygren                71 8639                                        31.03                    1:44.95

     Su Sutcliff                69 9999                                        30.13                    2:15.08

 

  2. IFK Lidingö B             120 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:19.43

     Anna-Carin Nordin          70 8972                                        34.15                      34.15

     Ingela Asp                 67 8994                                        40.74                    1:14.89

     Cecilia Gyldén             66 9013                                        32.73                    1:47.62

     Monica Timonen             69                                             31.81                    2:19.43

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif C Lag 1              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:15.08

     Diana Sundin               57 9053                                        36.07                      36.07

     Anna-Lena Bryngelsson      54 9109                                        39.53                    1:15.60

     Kajsa Kardell              67 9999                                        30.60                    1:46.20

     Armi Båveryd               62 9999                                        28.88                    2:15.08

 

  2. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:22.75

     Denise Isacson             55 8962                                        38.42                      38.42

     Ulrika Westlund            65 9938                                        42.73                    1:21.15

     Charlotte Hall             63 9990                                        33.71                    1:54.86

     Cecilia Wangel             65 9944                                        27.89                    2:22.75

 

  3. Spif C Lag 2              160 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:26.71

     Karin Bergqvist            62 9999                                        36.21                      36.21

     Catherine Mild             57 9110                                        45.11                    1:21.32

     Annlo Arktoft              64 9999                                        33.37                    1:54.69

     Annika Goos-Nilsson        55 9122                                        32.02                    2:26.71

 

 

 

          KLASS: E 240-279 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

     Hellas 240                240 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                         DSQ

     Margit Ohlsson             45 9952                                        37.01                      37.01

     Harriet Bure               46 9935                                        44.46                    1:21.47

 

 

   GREN: 30 4*50m MEDLEY HERRAR       FINAL

            10.00

 

          KLASS: A 100-119 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Skk Herrar                120 9999 Stockholms Kappsimningsklubb                                    1:56.04

     Björn Möller               72 9999                                        31.54                      31.54

     Fredrik Rosenholm          75 9999                                        30.96                    1:02.50

     Niklas Egmar               75 9999                                        27.99                    1:30.49

     Conny Wennberg             73 9999                                        25.55                    1:56.04

 

 

 

          KLASS: B 120-159 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Skk B                     120      Stockholms Kappsimningsklubb                                    1:54.51

     Mats Norlin                65 9999                                        29.76                      29.76

     Per Norlin                 62 9999                                        33.16                    1:02.92

     Erik Rundfeldt             72 9999                                        26.76                    1:29.68

     Daniel Larsson             72 9999                                        24.83                    1:54.51

 

  2. Snabba Gubbar             120      Förenings Göteborg Sim                                          1:55.91

     Andreas Dencker            71 9478                                        28.04                      28.04

     Fredrik Olsson             75                                             34.34                    1:02.38

     Torbjörn Wolffram          64                                             27.97                    1:30.35

     Leonard Bielicz            51                                             25.56                    1:55.91

 

  3. Varberg 2                 138 9999 Varbergs Sim                                                    2:04.24

     Ulf Larsson                73 9999                                        34.73                      34.73

     Henric Lidberg             71 8540                                        34.31                    1:09.04

     Martin Bengtsson           76 9999                                        28.24                    1:37.28

     Hans Palmqvist             62 9796                                        26.96                    2:04.24

 

  4. Anderstorp                120 9999 Anderstorps Simsällskap                                         2:05.47

     Tomas Carlsson             65 9926                                        33.38                      33.38

     Mikael Johansson           74 9160                                        34.99                    1:08.37

     Håkan Falk                 63 9632                                        28.78                    1:37.15

     Lars Lyden                 59 9235                                        28.32                    2:05.47

 

 

 

          KLASS: C 160-199 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 160                160 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     1:57.91

     Hans Ljungberg             48 9191                                        33.52                      33.52

     Glen Christiansen          57 9472                                        30.05                    1:03.57

     Ulf Hausmannn              71 9314                                        27.65                    1:31.22

     Mats Rubertsson            67 8520                                        26.69                    1:57.91

 

  2. IFK Lidingö C             160 9999 IFK Lidingös Simklubb                                           2:01.70

     Tommy Ålander              60 9108                                        32.24                      32.24

     Magnus Fältman             59 9767                                        30.37                    1:02.61

     Ezio Rizzini               63 9768                                        31.22                    1:33.83

     Göran Andersson            57 9764                                        27.87                    2:01.70

 

  3. Södertälje SS C           160 9999 Södertälje Simsällskap                                          2:02.65

     Veikko Mattola             56 9195                                        31.75                      31.75

     Ronny Oltner               56 9705                                        31.30                    1:03.05

     Håkan Kvist                69 8935                                        28.72                    1:31.77

     Johan Cyréus               64 9999                                        30.88                    2:02.65

 

  4. Gävle SS C                160      Gävle Simsällskap                                               2:06.96

     Stefan Lind                67 9999                                        31.47                      31.47

     Gunnar Kaudern             43 9999                                        40.50                    1:11.97

     Joakim Freimuth            72 9999                                        28.49                    1:40.46

     Jan Brinnen                62 9999                                        26.50                    2:06.96

 

  5. Lass Lag 1 C              160      Linköpings Allmänna SS                                          2:10.21

     Stefan Svensson            62                                             34.23                      34.23

     Axel Cavalli Björkman      65 9999                                        35.78                    1:10.01

     Dan Larsson                61 9999                                        30.50                    1:40.51

     Lars Nielsen               55 9999                                        29.70                    2:10.21

 

  6. Karlskoga SF              160 9999 Karlskoga Simförening                                           2:10.38

     Bo Almqvist                58 9999                                        36.50                      36.50

     Thomas Kensén              47 9999                                        37.65                    1:14.15

     Jörgen Gren                61                                             29.89                    1:44.04

     Peter Kihlström            64 9999                                        26.34                    2:10.38

 

  7. Nkk C                     160      Norrköpings Kappsimningsklubb                                   2:13.13

     Anders Forssen             43 9999                                        39.01                      39.01

     Magnus Classén             68 9999                                        32.44                    1:11.45

     Anders Westerberg          68 9999                                        29.22                    1:40.67

     Sven Gunnar Karlsson       35 9999                                        32.46                    2:13.13

 

  8. Luleå SS H                160 9999 Luleå Simsällskap                                               2:13.52

     Jens Blanck                66 9059                                        31.96                      31.96

     Lars Lund                  60 8085                                         6.12                      38.08

     Hans Nilsson               58 9999                                        34.20                    1:12.28

     Lars Nilsson               57 9999                                      1:01.24                    2:13.52

 

  9. Lass Lag 2 C              160      Linköpings Allmänna SS                                          2:37.19

     Jan Oscarson               56 9999                                        53.04                      53.04

     Bertil Wennberg            52                                             36.51                    1:29.55

     Per Magnusson              57 9999                                        35.35                    2:04.90

     Patrik Henriksson          70 9999                                        32.29                    2:37.19

 

 

 

          KLASS: D 200-239 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Spif D                    200 9999 Stockholmspolisens IF                                           2:05.71

     Joakim Sjöholm             63 8884                                        29.14                      29.14

     Jan Färjh                  59 9626                                        34.22                    1:03.36

     Håkan Bengtsson            42 9999                                        33.78                    1:37.14

     Nils Wahlberg              43 9500                                        28.57                    2:05.71

 

  2. Hellas 200                200 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:13.67

     Bengt Furberg              41 9987                                        36.88                      36.88

     Mattias Kroner             43 9850                                        37.80                    1:14.68

     Bo Fogelberg               57 8983                                        33.38                    1:48.06

     Fredrik Sundin             66                                             25.61                    2:13.67

 

  3. Mariestads SS             200      Mariestads Simsällskap                                          2:23.50

     Hans Uhlin                 44 9999                                        39.04                      39.04

     Anders Backlund            46 9999                                        41.55                    1:20.59

     Gunnar Åreng               57 9999                                        33.40                    1:53.99

     Jan Rippe                  55 9999                                        29.51                    2:23.50

 

  4. Lass D                    200      Linköpings Allmänna SS                                          2:29.30

     Ove Andersson              36 9999                                        42.05                      42.05

     Björn Lundh                49 9999                                        41.47                    1:23.52

     Fredrik Lundin             74 9999                                        29.48                    1:53.00

     Rolf Viveland              49 9999                                        36.30                    2:29.30

 

 

 

          KLASS: E 240-279 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 240                240 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     2:17.06

     Erik Forslund              37 9479                                        36.02                      36.02

     Bo Ljungberg               45 8542                                        39.53                    1:15.55

     Ingvar Erikssson           44 9171                                        32.93                    1:48.48

     Peter Bergengren           38 9225                                        28.58                    2:17.06

 

     SK Ran Herrar             240 9999 Simklubben Ran                                                      DSQ

     Allan Andersson            29 9252                                        43.93                      43.93

 

 

 

          KLASS: F 280-319 ÅR

 

PLAC NAMN                     FÖDD KOD  FÖRENING                       LAND     50 m                      200 m

  1. Hellas 280                280 9999 Sim O Idrottsklubben Hellas                                     3:00.18

     Nils Ferm                  17 9246                                        50.49                      50.49

     Bo Amnell                  33 9647                                        46.03                    1:36.52

     Bo Hedberg                 37 9482                                        41.66                    2:18.18

     Bror-Ebbe Andersson        24 9253                                        42.00                    3:00.18

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

      * * TILLHÖR Linköpings Allmänna SS      GRODAN MASTERS 4.4 * *

 

                                                                                                                                      
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT