ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Southwest Zone and Arizona State SCY Championship
4/21/2002-4/21/2002
Tucson, Arizona USA


	
		

         2002 Southwest Zone and AZ StateMeet - 4/19/2002 to 4/21/2002         
                                    Results                                    
 
Women 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 23.89  4/19/1998   JANET MAYVILLE                      
 19-24 State: S 24.30  2000        C. Duke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                   24.50      24.92   20  
  2 Motherway, Michelle       24 FORD                   25.93      25.02   17  
  3 Giovanni, Melissa         22 FORD                   28.16      27.18   16  
  4 Bond, Kelly               19 SDM                    28.50      27.39   15  
  5 Contreras, Aradia         23 SON                    30.03      28.92   14  
  6 Neill, Meaghan            19 FORD                   29.00      29.00   13  
  7 Porter, Marianne          24 NAM                    35.00      31.66   12  
  8 Garcia, Meliza            19 SON                    38.05      36.96   11  
 
Women 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 51.91  3/4/2001    RACHEL KOMISARZ                     
 19-24 State: S 52.55  1994        S. Anderson                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motherway, Michelle       24 FORD                   56.36      54.55   20  
       26.41    54.55                                                      
  2 Duke, Celestena           24 FORD                   55.00      56.14   17  
       27.10    56.14                                                      
  3 Bond, Kelly               19 SDM                  1:02.50      58.80   16  
       28.38    58.80                                                      
  4 Giovanni, Melissa         22 FORD                 1:01.97      59.03   15  
       28.24    59.03                                                      
  5 Porter, Marianne          24 NAM                  1:20.00    1:10.24   14  
       33.56  1:10.24                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:50.98  3/4/2001    RACHEL KOMISARZ                     
 19-24 State: S 1:54.89  1995        S. Anderson                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           2:00.00    2:03.63   20  
       28.13    58.95  1:31.15  2:03.63                                    
  2 Bond, Kelly               19 SDM                  2:18.50    2:11.79   17  
       31.00  1:05.46  1:39.00  2:11.79                                    
  3 Porter, Marianne          24 NAM                  2:50.00    2:33.53   16  
       33.79  1:11.84  1:52.23  2:33.53                                    
 
Women 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:52.83  3/4/2001    RACHEL KOMISARZ                     
 19-24 State: S 5:06.93  1995        S. Anderson                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           5:30.00    5:34.34   20  
       29.52  1:02.02  1:35.42  2:08.72  2:42.09  3:15.18  3:48.71  4:23.09
     4:58.95  5:34.34                                                      
  2 Bond, Kelly               19 SDM                  6:15.00    6:02.98   17  
       33.09  1:09.37  1:46.65  2:23.90  3:01.11  3:37.51  4:14.17  4:50.69
     5:27.18  6:02.98                                                      
  3 Garcia, Christina         23 SPAR                 6:35.50    6:31.04   16  
       35.48  1:13.45  1:52.70  2:32.04  3:11.85  3:51.81  4:32.22  5:12.31
     5:52.03  6:31.04                                                      
  4 Contreras, Aradia         23 SON                  7:03.17    6:42.48   15  
       33.34  1:10.65  1:49.71  2:29.23  3:10.73  3:53.45  4:35.38  5:18.65
     6:00.93  6:42.48                                                      
  5 Porter, Marianne          24 NAM                  8:00.00    6:49.04   14  
       36.01  1:15.66  1:56.18  2:37.89  3:19.83  4:01.90  4:44.24  5:25.91
     6:07.68  6:49.04                                                      
 
Women 19-24 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 19-24 State: S 19:14.17  1990        K. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Contreras, Aradia         23 SON                 23:00.00   23:11.20   20  
       33.97  1:12.38  1:53.08  2:33.29  3:14.21  3:55.74  4:38.03  5:19.70
     6:02.12  6:45.67  7:27.95  8:09.77  8:52.59  9:34.82 10:18.42 11:01.10
    11:45.26 12:28.24 13:12.24 13:56.96 14:40.25 15:24.78 16:08.20 16:53.30
    17:40.18 18:21.70 19:02.37 19:45.15 20:27.48 21:10.31 21:52.30 22:32.92
    23:11.20
  2 Garcia, Meliza            19 SON                 25:30.00   30:32.05   17  
       43.56  1:34.84  2:28.74  3:23.54  4:18.16  5:12.07  6:06.89  7:01.19
     7:56.04  8:51.45  9:46.79 10:43.67 11:40.10 12:35.00 13:30.74 14:28.09
    15:26.68 16:23.57 17:20.83 18:17.47 19:15.54 20:11.88 21:10.47 22:08.68
    23:06.54 24:04.28 25:00.92 25:56.85 26:52.23 27:50.88 28:47.11 29:42.29
    30:32.05
 
Women 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 26.47  4/19/1998   JESSICA TONG                        
 19-24 State: S 28.14  2000        C. Duke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                   29.00      29.14   20  
  2 Neill, Meaghan            19 FORD                   30.00      32.95   17  
  3 Garcia, Meliza            19 SON                    40.07      45.77   16  
 
Women 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 55.98  4/30/2000   SARA SCHWEITZER                     
 19-24 State: S 59.89  2000        C. Duke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                 1:01.00    1:02.73   20  
       30.80  1:02.73                                                      
  2 Neill, Meaghan            19 FORD                 1:07.00    1:11.70   17  
       34.25  1:11.70                                                      
  3 Giovanni, Melissa         22 FORD                 1:16.53    1:12.01   16  
       34.54  1:12.01                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:59.22  4/30/2000   SARA SCHWEITZER                     
 19-24 State: S 2:17.39  1995        S. Goggin                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                 2:20.00    2:22.63   20  
       33.92  1:09.60  1:46.22  2:22.63                                    
 
Women 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 30.25  5/23/1993   SUSIE MORTENSON                     
 19-24 State: S 31.33  1998        K. Davis                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                   36.00      35.50   20  
  2 Garcia, Christina         23 SPAR                   40.00      38.99   17  
  3 Garcia, Meliza            19 SON                    45.21      46.39   16  
 
Women 19-24 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:06.69  4/30/2000   SARA SCHWEITZER                     
 19-24 State: S 1:08.50  1997        A. Nall                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           1:05.24    1:09.18   20  
       32.01  1:09.18                                                      
  2 Garcia, Christina         23 SPAR                 1:24.00    1:22.06   17  
       39.27  1:22.06                                                      
  3 Garcia, Meliza            19 SON                  1:43.45    1:40.45   16  
 
Women 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 2:24.51  5/16/1999   CYNTHIA JANSSEN                     
 19-24 State: S 2:26.03  1997        A. Nall                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           2:20.46    2:27.49   20  
       32.75  1:10.44  1:49.05  2:27.49                                    
 -- Garcia, Meliza            19 SON                  4:02.01         DQ  
       46.24  1:40.01  2:35.86       DQ                                    
 -- Garcia, Christina         23 SPAR                 2:55.00         DQ  
       39.89  1:23.71  2:08.50       DQ                                    
 
Women 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 25.46  4/30/2000   JENNIFER BROOKS                     
 19-24 State: S 27.10  2000        C. Duke                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motherway, Michelle       24 FORD                   29.31      27.86   20  
  2 Contreras, Aradia         23 SON                    36.00      30.48   17  
  3 Neill, Meaghan            19 FORD                   30.00      31.28   16  
  4 Garcia, Christina         23 SPAR                   35.82      33.29   15  
  5 Porter, Marianne          24 NAM                    40.00      35.77   14  
 
Women 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N   55.67  3/4/2001    RACHEL KOMISARZ                     
 19-24 State: S 1:01.55  1996        L. Rhodes                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Duke, Celestena           24 FORD                 1:04.00    1:06.42   20  
       30.90  1:06.42                                                      
  2 Contreras, Aradia         23 SON                  1:20.07    1:09.02   17  
       31.41  1:09.02                                                      
 
Women 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 2:02.28  3/4/2001    RACHEL KOMISARZ                     
 19-24 State: S 2:19.43  1994        S. Costa                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           2:20.00    2:23.12   20  
       31.05  1:07.44  1:45.39  2:23.12                                    
  2 Contreras, Aradia         23 SON                  3:01.22    2:51.06   17  
       33.96  1:12.86  1:59.04  2:51.06                                    
 
Women 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N   59.21  5/19/1991   SUDI MILLER                         
 19-24 State: S 1:01.67  1994        H. Reagan                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motherway, Michelle       24 FORD                 1:00.04    1:01.91   20  
       28.56  1:01.91                                                      
  2 Duke, Celestena           24 FORD                 1:05.00    1:04.75   17  
       29.12  1:04.75                                                      
  3 Giovanni, Melissa         22 FORD                 1:30.00    1:11.86   16  
       32.60  1:11.86                                                      
  4 Neill, Meaghan            19 FORD                 1:10.00    1:13.81   15  
       32.26  1:13.81                                                      
  5 Garcia, Christina         23 SPAR                 1:20.78    1:15.94   14  
       36.81  1:15.94                                                      
  6 Porter, Marianne          24 NAM                  1:40.00    1:20.41   13  
       37.61  1:20.41                                                      
  7 Garcia, Meliza            19 SON                  2:01.07    1:37.49   12  
       47.11  1:37.49                                                      
 
Women 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 2:05.30  4/30/2000   SARA SCHWEITZER                     
 19-24 State: S 2:12.24  1994        H. Reagan                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Motherway, Michelle       24 FORD                 2:20.31    2:15.89   20  
       29.13  1:04.73  1:44.67  2:15.89                                    
  2 Showalter, Sara           21 Unattached           2:07.85    2:17.58   17  
       30.76  1:07.41  1:44.68  2:17.58                                    
  3 Giovanni, Melissa         22 FORD                 3:00.00    2:38.41   16  
       31.10  1:11.89  2:00.79  2:38.41                                    
  4 Garcia, Christina         23 SPAR                 2:50.38    2:40.74   15  
       34.44  1:18.60  2:03.19  2:40.74                                    
  5 Porter, Marianne          24 NAM                  4:00.00    2:54.78   14  
       37.77  1:23.51  2:14.74  2:54.78                                    
 
Women 19-24 400 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:18.37  4/30/2000   SARA SCHWEITZER                     
 19-24 State: S 4:56.65  1994        S. Costa                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Showalter, Sara           21 Unattached           4:36.86    5:16.02   20  
       32.83  1:11.85  1:55.42  2:37.52  3:18.31  4:00.25  4:38.49  5:16.02
  2 Neill, Meaghan            19 FORD                 5:30.00    5:39.12   17  
       34.19  1:16.76  1:58.47  2:40.37  3:30.32  4:20.59  5:00.42  5:39.12
 
Women 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 23.20  4/26/1992   ANNA PETTIS-SCOTT                   
 25-29 State: S 23.90  2001        A. Mosher                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            27 PSC                    24.50      24.23   20  
  2 Hickman, Gabriela         28 NOVA                   24.95      25.22   17  
  3 Johansson, Camilla        28 SDM                    26.80      25.93   16  
  4 Barrera, Jennifer         29 FORD                   27.40      26.10   15  
  5 Petersen, Fiona           28 NOVA                   28.00      27.18   14  
  6 Wos, Kristen              29 SPAR                   28.13      27.72   13  
  7 Lagodny, Shannon          29 SDM                    30.00      28.28   12  
 
Women 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 51.07  5/23/1993   SARA SHAND                          
 25-29 State: S 52.97  2001        A. Mosher                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            27 PSC                    54.00      54.60   20  
       26.26    54.60                                                      
  2 Johansson, Camilla        28 SDM                    54.90      54.96   17  
       27.05    54.96                                                      
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                   55.33      56.47   16  
       27.39    56.47                                                      
  4 Bonaparte, Amy            25 SDM                    58.50      58.34   15  
       28.24    58.34                                                      
  5 Petersen, Fiona           28 NOVA                 1:01.00      58.75   14  
       28.63    58.75                                                      
  6 Wos, Kristen              29 SPAR                 1:00.13    1:00.44   13  
       29.43  1:00.44                                                      
  7 Lagodny, Shannon          29 SDM                  1:03.00    1:05.26   12  
       30.39  1:05.26                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:48.80  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 1:58.01  1988        D. Ursin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA                 2:10.00    2:06.50   20  
       29.37  1:01.31  1:34.13  2:06.50                                    
  2 Mosher, Ashley            27 PSC                  2:00.00    2:07.69   17  
       29.17  1:01.34  1:34.42  2:07.69                                    
  3 Bonaparte, Amy            25 SDM                  2:09.87    2:09.00   16  
       29.24  1:01.37  1:34.82  2:09.00                                    
  4 Wos, Kristen              29 SPAR                 2:09.89    2:10.94   15  
       30.10  1:02.42  1:36.26  2:10.94                                    
  5 Izard, Stacey             28 PSC                  2:13.46    2:12.22   14  
       30.67  1:03.79  1:38.20  2:12.22                                    
  6 Febres, Ivanova           26 SDM                  2:12.00    2:17.13   13  
       31.44  1:05.91  1:41.90  2:17.13                                    
 
Women 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 4:49.88  1/3/1996    SHEILA TAORMINA                     
 25-29 State: S 5:07.48  1999        C. Jeffery                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA                 5:55.00    5:43.32   20  
       30.50  1:04.67  1:39.25  2:14.20  2:49.27  3:24.60  3:59.40  4:34.45
     5:09.43  5:43.32                                                      
  2 Remi, Constance           25 FORD                 5:50.00    5:49.38   17  
       31.01  1:04.39  1:39.32  2:15.05  2:51.04  3:27.16  4:03.06  4:39.03
     5:15.08  5:49.38                                                      
  3 Izard, Stacey             28 PSC                  5:54.00    5:50.30   16  
       31.79  1:06.55  1:42.19  2:17.92  2:53.36  3:28.50  4:03.98  4:39.28
     5:15.05  5:50.30                                                      
  4 Bonaparte, Amy            25 SDM                  5:50.00    5:53.81   15  
       31.12  1:05.19  1:41.23  2:17.05  2:53.67  3:30.25  4:06.93  4:43.14
     5:19.26  5:53.81                                                      
 
Women 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 25-29 State: S 19:13.52  1997        H. Devine                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Petersen, Fiona           28 NOVA                20:00.00   19:57.24   20  
       30.69  1:05.62  1:42.01  2:18.16  2:54.52  3:31.27  4:07.78  4:44.47
     5:20.85  5:57.17  6:33.50  7:09.80  7:46.16  8:22.88  8:59.48  9:35.57
    10:12.34 10:48.65 11:25.31 12:01.67 12:38.05 13:14.60 13:50.97 14:27.84
    15:04.93 15:41.68 16:18.63 16:55.97 17:32.84 18:09.72 18:46.04 19:22.45
    19:57.24
  2 Izard, Stacey             28 PSC                       NT   20:10.60   17  
       32.34  1:07.59  1:43.96  2:20.39  2:57.06  3:33.64  4:09.96  4:46.75
     5:23.46  6:00.01  6:36.86  7:13.25  7:49.70  8:26.57  9:02.98  9:39.64
    10:16.62 10:53.45 11:30.62 12:07.58 12:44.78 13:21.90 13:59.20 14:36.66
    15:13.82 15:51.19 16:28.68 17:05.82 17:43.15 18:20.57 18:57.74 19:34.24
    20:10.60
 
Women 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 25.98  5/16/1999   MARY EDWARDS                        
 25-29 State: S 27.63  2002        C. Johansson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        28 SDM                    27.50      28.15   20  
  2 Mosher, Ashley            27 PSC                    28.00      29.28   17  
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                   29.90      30.42   16  
  4 Wos, Kristen              29 SPAR                   30.89      30.55   15  
  5 Febres, Ivanova           26 SDM                    37.00      32.33   14  
  6 Bonaparte, Amy            25 SDM                    31.00      32.79   13  
  7 Lagodny, Shannon          29 SDM                    40.00      34.81   12  
 
Women 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 56.28  5/16/1999   MARY EDWARDS                        
 25-29 State: S 57.26  2001        C. Johansson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        28 SDM                    57.95      59.44   20  
       28.82    59.44                                                      
  2 Wos, Kristen              29 SPAR                 1:07.55    1:06.50   17  
       32.78  1:06.50                                                      
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                 1:07.71    1:06.68   16  
       32.14  1:06.68                                                      
  4 Febres, Ivanova           26 SDM                  1:20.00    1:10.64   15  
  5 Izard, Stacey             28 PSC                  1:14.46    1:14.28   14  
       36.04  1:14.28                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 2:01.29  5/19/1991   DIANE GRANER                        
 25-29 State: S 2:01.31  2001        C. Johansson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        28 SDM                  2:04.13    2:14.06   20  
       31.18  1:04.78  1:39.64  2:14.06                                    
  2 Wos, Kristen              29 SPAR                 2:22.89    2:25.80   17  
       33.86  1:10.64  1:48.59  2:25.80                                    
  3 Izard, Stacey             28 PSC                  2:34.40    2:36.36   16  
       36.33  1:16.00  1:56.43  2:36.36                                    
 
Women 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 29.78  3/21/1996   KELLI KING-BEDNAR                   
 25-29 State: S 29.78  1996        K. King-Bendnar                     
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            27 PSC                    33.00      31.77   20  
  2 Johansson, Camilla        28 SDM                    34.19      32.46   17  
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                   32.98      33.47   16  
 
Women 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 24.69  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 26.23  2001        A. Mosher                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mosher, Ashley            27 PSC                    26.50      26.71   20  
  2 Barrera, Jennifer         29 FORD                   28.30      28.06   17  
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                   29.40      28.37   16  
  4 Petersen, Fiona           28 NOVA                   31.00      29.03   15  
  5 Remi, Constance           25 FORD                   30.00      29.22   14  
  6 Bonaparte, Amy            25 SDM                    30.00      30.12   13  
  7 Febres, Ivanova           26 SDM                    36.00      31.76   12  
  8 Lagodny, Shannon          29 SDM                    35.00      32.62   11  
 
Women 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N   54.03  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 1:00.49  1988        D. Ursin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrera, Jennifer         29 FORD                 1:03.20    1:03.19   20  
       29.81  1:03.19                                                      
  2 Remi, Constance           25 FORD                 1:10.00    1:04.80   17  
       29.72  1:04.80                                                      
  3 Petersen, Fiona           28 NOVA                 1:09.00    1:05.89   16  
       30.85  1:05.89                                                      
  4 Bonaparte, Amy            25 SDM                  1:06.87    1:06.60   15  
       30.93  1:06.60                                                      
  5 Izard, Stacey             28 PSC                  1:14.59    1:11.15   14  
       33.61  1:11.15                                                      
  6 Febres, Ivanova           26 SDM                  1:18.00    1:12.70   13  
       32.86  1:12.70                                                      
 
Women 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:57.84  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 2:09.84  1988        D. Ursin                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Remi, Constance           25 FORD                 2:40.00    2:29.93   20  
       32.84  1:10.25  1:49.10  2:29.93                                    
 
Women 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N   56.76  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 1:00.72  2001        A. Mosher                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        28 SDM                  1:01.31    1:00.88   20  
       28.08  1:00.88                                                      
  2 Mosher, Ashley            27 PSC                  1:03.00    1:01.30   17  
       27.90  1:01.30                                                      
  3 Hickman, Gabriela         28 NOVA                 1:05.74    1:05.05   16  
       29.23  1:05.05                                                      
  4 Wos, Kristen              29 SPAR                 1:08.13    1:08.18   15  
       31.34  1:08.18                                                      
  5 Petersen, Fiona           28 NOVA                 1:18.00    1:10.46   14  
       33.33  1:10.46                                                      
  6 Febres, Ivanova           26 SDM                  1:20.00    1:12.92   13  
       32.89  1:12.92                                                      
  7 Izard, Stacey             28 PSC                  1:15.69    1:13.72   12  
       34.67  1:13.72                                                      
  8 Lagodny, Shannon          29 SDM                  1:10.00    1:14.19   11  
       33.25  1:14.19                                                      
 
Women 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 2:05.62  5/20/2001   LIMIN LIU                           
 25-29 State: S 2:12.51  1999        C. Jefferey                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johansson, Camilla        28 SDM                  2:12.82    2:12.59   20  
       29.78  1:02.95  1:41.66  2:12.59                                    
  2 Izard, Stacey             28 PSC                  2:36.20    2:35.52   17  
       33.59  1:13.83  2:00.64  2:35.52                                    
  3 Lagodny, Shannon          29 SDM                  2:55.00    2:47.21   16  
       36.59  1:18.46  2:08.20  2:47.21                                    
 
Women 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 22.86  4/15/2000   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 23.65  2000        P. Gross                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                    27.00      26.60   20  
  2 Wagner, Kristina          31 FORD                   28.00      28.03   17  
  3 Rankin, Maureen           31 PSC                    30.00      28.26   16  
  4 Huxman, Kim               31 FORD                   30.00      28.72   15  
  5 Davis, Sonya              33 PSC                    28.00      28.90   14  
  6 Christensen, Bethany      31 NAM                    31.18      30.61   13  
  7 Clark, Helen              33 NOVA                   32.00      30.95   12  
  8 Struiksma, Tammy          33 FORD                   38.00      32.64   11  
 
Women 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.73  5/16/1999   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 55.70  1993        M. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  1:00.77      54.62S  20  
       26.80    54.62                                                      
  2 Huxman, Kim               31 FORD                 1:04.00    1:04.33   17  
       30.55  1:04.33                                                      
  3 Clark, Helen              33 NOVA                 1:15.00    1:05.81   16  
       32.04  1:05.81                                                      
  4 Christensen, Bethany      31 NAM                  1:30.00    1:11.86   15  
       33.82  1:11.86                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:51.99  4/27/1996   K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 1:58.25  2001        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  2:01.07    1:56.41S  20  
       27.65    57.14  1:27.04  1:56.41                                    
  2 North, Nancy              33 SDSM                 2:02.00    2:11.55   17  
       32.46  1:05.80  1:38.67  2:11.55                                    
  3 Huxman, Kim               31 FORD                 2:18.00    2:18.08   16  
       30.97  1:05.19  1:41.43  2:18.08                                    
  4 Davis, Sonya              33 PSC                  2:12.00    2:19.39   15  
       31.75  1:06.17  1:43.28  2:19.39                                    
  5 Sosnowski, Jennifer       33 PSC                  2:14.15    2:22.75   14  
       32.27  1:08.42  1:45.86  2:22.75                                    
  6 Clark, Helen              33 NOVA                 2:45.00    2:29.10   13  
       36.24  1:14.64  1:53.02  2:29.10                                    
  7 Torres, Nadina            33 RIO                  2:57.00    3:06.11   12  
       40.14  1:25.80  2:15.50  3:06.11                                    
 
Women 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 4:59.08  5/12/1996   K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 5:16.56  2002        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  5:29.07    5:25.38   20  
       29.42  1:01.18  1:33.77  2:06.93  2:40.24  3:13.72  3:47.12  4:20.34
     4:53.66  5:25.38                                                      
  2 North, Nancy              33 SDSM                 5:25.00    5:53.03   17  
       35.15  1:12.72  1:48.24  2:23.77  2:58.81  3:33.37  4:08.74  4:43.92
     5:19.53  5:53.03                                                      
  3 Davis, Sonya              33 PSC                  6:40.00    6:09.68   16  
       34.32  1:10.31  1:47.31  2:23.89  3:00.68  3:38.30  4:15.63  4:53.34
     5:31.72  6:09.68                                                      
  4 Huxman, Kim               31 FORD                 6:00.00    6:09.73   15  
       32.06  1:07.95  1:45.09  2:22.44  2:59.94  3:37.82  4:15.76  4:53.84
     5:31.92  6:09.73                                                      
  5 Torres, Nadina            33 RIO                  8:30.55    8:28.57   14  
       41.72  1:30.13  2:20.52  3:12.29  4:04.32  4:57.35  5:49.49  6:43.96
     7:38.36  8:28.57                                                      
 
Women 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 30-34 State: S 10:52.82  2000        E. Berg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                 12:59.00   11:44.07   20  
       32.53  1:08.00  1:43.47  2:18.61  2:53.95  3:29.99  4:05.67  4:42.07
     5:18.57  5:55.20  6:29.41  7:04.38  7:39.75  8:15.00  8:50.62  9:26.60
    10:03.05 10:37.39 11:12.03 11:44.07                                    
  2 North, Nancy              33 SDSM                11:20.00   12:06.71   17  
       35.10  1:11.78  1:48.60  2:25.04  3:01.29  3:37.43  4:13.39  4:49.42
     5:25.33  6:01.36  6:37.29  7:14.15  7:50.50  8:27.18  9:03.84  9:40.67
    10:17.82 10:54.63 11:31.28 12:06.71                                    
  3 Davis, Sonya              33 PSC                 13:00.00   12:50.77   16  
       34.66  1:11.66  1:49.36  2:26.97  3:05.00  3:43.00  4:20.65  4:59.23
     5:37.98  6:17.12  6:56.61  7:35.91  8:15.19  8:54.59  9:33.97 10:13.09
    10:52.67 11:32.48 12:12.15 12:50.77                                    
  4 Clark, Helen              33 NOVA                17:30.00   14:11.90   15  
       38.17  1:20.57  2:03.54  2:46.70  3:30.02  4:12.69  4:55.68  5:38.79
     6:21.83  7:04.39  7:47.59  8:31.02  9:14.39  9:57.29 10:40.15 11:23.29
    12:06.65 12:49.59 13:32.18 14:11.90                                    
  5 Christensen, Bethany      31 NAM                 15:00.00   16:42.13   14  
       39.64  1:25.60  2:13.68  3:03.22  3:52.60  4:43.70  5:34.47  6:26.97
     7:20.33  8:12.09  9:05.06  9:55.94 10:48.30 11:41.17 12:32.39 13:22.17
    14:13.61 15:04.95 15:54.97 16:42.13                                    
 -- Wagner, Kristina          31 FORD                13:50.00         DQ  
       41.71  1:24.21                                                      
 
Women 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 30-34 State: S 18:27.93  2001        E. Berg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                 20:00.07   18:27.69S  20  
       29.02  1:00.71  1:32.98  2:05.47  2:38.34  3:11.17  3:44.13  4:17.17
     4:50.25  5:23.77  5:57.15  6:30.37  7:04.13  7:38.47  8:12.60  8:46.96
     9:21.46  9:55.87 10:30.25 11:03.99 11:39.74 12:14.02 12:48.62 13:22.89
    13:57.00 14:31.19 15:05.08 15:39.28 16:13.69 16:47.97 17:22.30 17:56.05
    18:27.69
  2 Sosnowski, Jennifer       33 PSC                 20:02.58   21:48.46   17  
       33.76  1:11.52  1:50.65  2:30.34  3:10.30  3:49.82  4:29.52  5:09.23
     5:48.78  6:28.50  7:08.20  7:47.95  8:28.03  9:07.95  9:48.18 10:28.09
    11:08.20 11:48.17 12:27.85 13:07.85 13:47.76 14:27.78 15:08.12 15:48.35
    16:28.76 17:08.92 17:49.49 18:29.82 19:10.12 19:50.41 20:30.28 21:10.30
    21:48.46
  3 Brooks, Mo                31 FORD                22:59.99   23:18.19   16  
       41.30  1:23.87  2:07.15  2:50.54  3:33.36  4:16.39  4:58.70  5:40.89
     6:23.42  7:05.59  7:47.94  8:30.43  9:12.77  9:55.22 10:37.58 11:20.06
    12:02.33 12:44.84 13:27.03 14:09.43 14:51.39 15:33.76 16:15.95 16:58.26
    17:40.20 18:22.25 19:04.27 19:46.52 20:28.77 21:10.86 21:52.61 22:33.83
    23:18.19
  4 Struiksma, Tammy          33 FORD                24:00.00   24:53.05   15  
       41.18  1:25.52  2:10.27  2:55.28  3:40.76  4:25.73  5:10.78  5:56.56
     6:42.01  7:27.08  8:12.06  8:57.16  9:42.67 10:28.11 11:13.47 11:58.53
    12:43.31 13:27.71 14:12.71 14:57.89 15:42.85 16:28.10 17:13.01 17:59.47
    18:44.85 19:31.39 20:17.32 21:03.55 21:49.91 22:36.20 23:22.52 24:08.49
    24:53.05
 
Women 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 25.73  4/15/2000   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 28.58  1996        M. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           31 PSC                    33.89      33.10   20  
  2 Huxman, Kim               31 FORD                   33.00      35.03   17  
  3 Davis, Sonya              33 PSC                    35.00      36.46   16  
  4 Clark, Helen              33 NOVA                   40.00      38.63   15  
  5 Christensen, Bethany      31 NAM                    37.58      39.16   14  
 
Women 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N   57.13  5/4/1996    K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 1:02.89  1996        K. Andrews                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Maureen           31 PSC                  1:21.00    1:11.86   20  
       35.70  1:11.86                                                      
  2 Davis, Sonya              33 PSC                  1:12.00    1:21.01   17  
       38.98  1:21.01                                                      
  3 Sosnowski, Jennifer       33 PSC                  1:17.05    1:21.33   16  
       40.14  1:21.33                                                      
  4 Clark, Helen              33 NOVA                 1:35.00    1:22.11   15  
       40.67  1:22.11                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:59.93  2/19/1996   K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 2:17.53  1993        M. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 North, Nancy              33 SDSM                 2:22.00    2:28.88   20  
       37.86  1:16.21  1:53.04  2:28.88                                    
  2 Clark, Helen              33 NOVA                 3:10.00    3:04.84   17  
       43.62  1:30.64  2:20.11  3:04.84                                    
 
Women 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 29.83  4/30/2000   WENKE HANSEN                        
 30-34 State: S 31.37  3/2/2002    Louise Martin                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                    32.50      31.56   20  
  2 Rankin, Maureen           31 PSC                    37.00      34.49   17  
  3 Wagner, Kristina          31 FORD                   37.50      37.31   16  
  4 Clark, Helen              33 NOVA                   43.00      41.44   15  
  5 Christensen, Bethany      31 NAM                    45.93      44.74   14  
  6 Torres, Nadina            33 RIO                    46.43      47.36   13  
 
Women 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:03.69  4/30/2000   WENKE HANSEN                        
 30-34 State: S 1:07.44  3/2/2002    Louise Martin                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                  1:09.50    1:09.04   20  
       33.09  1:09.04                                                      
  2 Wagner, Kristina          31 FORD                 1:23.50    1:22.90   17  
       39.34  1:22.90                                                      
  3 Torres, Nadina            33 RIO                  1:44.23    1:46.58   16  
       50.33  1:46.58                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:17.34  4/30/2000   WENKE HANSEN                        
 30-34 State: S 2:27.00  3/2/2002    Louise Martin                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                  2:33.50    2:25.82S  20  
       32.81  1:09.91  1:47.71  2:25.82                                    
 
Women 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 24.18  4/15/2000   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 26.52  2000        P. Gross                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                    28.77      27.15   20  
  2 North, Nancy              33 SDSM                   29.00      30.30   17  
  3 Torres, Nadina            33 RIO                    46.93      48.41   16  
 
Women 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 55.01  5/16/1999   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 58.77  2002        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  1:00.77      59.90   20  
       28.64    59.90                                                      
  2 North, Nancy              33 SDSM                 1:07.00    1:08.02   17  
       32.39  1:08.02                                                      
  3 Sosnowski, Jennifer       33 PSC                  1:12.41    1:21.28   16  
       38.10  1:21.28                                                      
  4 Christensen, Bethany      31 NAM                  1:45.00    1:31.54   15  
       37.43  1:31.54                                                      
  5 Torres, Nadina            33 RIO                  1:47.38    1:50.64   14  
       49.25  1:50.64                                                      
 
Women 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:03.46  5/12/1996   K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 2:09.57  2002        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  2:12.77    2:15.02   20  
       30.24  1:04.63  1:39.74  2:15.02                                    
  2 North, Nancy              33 SDSM                 2:25.00    2:41.16   17  
       35.38  1:15.60  1:57.32  2:41.16                                    
 
Women 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N   57.01  4/15/2000   ANGEL MARTINO                       
 30-34 State: S 1:03.74  2000        E. Berg                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Louise            33 PSC                  1:05.50    1:03.53S  20  
       30.68  1:03.53                                                      
  2 Rankin, Maureen           31 PSC                  1:15.12    1:09.91   17  
       32.91  1:09.91                                                      
  3 Wagner, Kristina          31 FORD                 1:20.00    1:14.51   16  
       34.57  1:14.51                                                      
  4 Davis, Sonya              33 PSC                  1:20.00    1:17.01   15  
       35.30  1:17.01                                                      
  5 Clark, Helen              33 NOVA                 1:20.00    1:17.12   14  
       36.79  1:17.12                                                      
  6 Torres, Nadina            33 RIO                  1:41.35    1:40.64   13  
       49.30  1:40.64                                                      
 
Women 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:04.30  5/12/1996   K PIPES-NEILSEN                     
 30-34 State: S 2:16.24  2001        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  2:20.77    2:13.78S  20  
       28.88  1:03.35  1:43.37  2:13.78                                    
  2 Martin, Louise            33 PSC                  2:25.00    2:17.14   17  
       30.72  1:07.15  1:44.78  2:17.14                                    
  3 Sosnowski, Jennifer       33 PSC                  2:48.38    2:51.98   16  
       38.43  1:23.25  2:13.28  2:51.98                                    
  4 Christensen, Bethany      31 NAM                  3:14.90    3:10.83   15  
       39.52  1:27.08  2:25.54  3:10.83                                    
 
Women 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 4:25.68  5/21/1995   KARLYN PIPES                        
 30-34 State: S 4:44.58  2001        S. Easton                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Easton, Sandie            32 PSC                  4:53.77    4:46.51   20  
       30.08  1:04.13  1:41.49  2:18.40  3:00.51  3:43.26  4:15.91  4:46.51
  2 Christensen, Bethany      31 NAM                  7:30.00    6:55.17   17  
       41.04  1:34.30  2:28.14  3:20.22  4:19.57  5:20.79  6:11.50  6:55.17
 
Women 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 23.53  2/4/1996    S NEILSON-BELL                      
 35-39 State: S 24.45  2001        L. Hobbs                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 SDM                    27.13      25.68   20  
  2 Pollard, Paula            38 FORD                   28.00      26.98   17  
  3 Sartori, Lisa             36 FORD                   28.52      29.34   16  
  4 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                    29.29      30.03   15  
  5 Foster, Jeri              36 UCI                    31.66      30.58   14  
  6 Chow, Shirley             35 SDM                    33.35      32.27   13  
  7 Leff, Cathryn             39 NOVA                   33.91      33.65   12  
  8 Zepeda, Margarita         36 SON                    52.00      46.50   11  
 
Women 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 51.54  12/3/1995   S NEILSON-BELL                      
 35-39 State: S 54.98  1999        L. Hobbs                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 SDM                  1:01.09      57.40   20  
       27.75    57.40                                                      
  2 Sartori, Lisa             36 FORD                 1:04.36    1:03.51   17  
       30.10  1:03.51                                                      
  3 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                  1:05.00    1:06.09   16  
       31.72  1:06.09                                                      
  4 Foster, Jeri              36 UCI                  1:20.00    1:06.77   15  
       32.07  1:06.77                                                      
  5 Nelson, Kay               35 FORD                 1:08.00    1:07.33   14  
       32.44  1:07.33                                                      
  6 Chow, Shirley             35 SDM                  1:11.00    1:08.88   13  
       33.37  1:08.88                                                      
  7 Mesler, Christine         38 PSC                       NT    1:18.57   12  
       37.17  1:18.57                                                      
  8 Leff, Cathryn             39 NOVA                 1:25.00    1:20.52   11  
       39.82  1:20.52                                                      
  9 Zepeda, Margarita         36 SON                  1:52.02    1:40.75    9  
       48.03  1:40.75                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:51.55  5/3/1997    K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 2:06.01  2000        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 VAIL                 2:06.00    2:04.02S  20  
       29.07  1:00.04  1:32.19  2:04.02                                    
  2 Sartori, Lisa             36 FORD                 2:18.00    2:18.25   17  
       31.94  1:06.82  1:42.70  2:18.25                                    
  3 Jackman, Rebecca          38 HSAM                 2:20.00    2:19.44   16  
       32.52  1:07.43  1:43.46  2:19.44                                    
  4 Leff, Cathryn             39 NOVA                 2:55.00    2:59.48   15  
       38.24  1:22.02  2:12.19  2:59.48                                    
  5 Zepeda, Margarita         36 SON                  2:45.19    4:03.25   14  
       46.10  1:45.27  2:55.10  4:03.25                                    
 
Women 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:56.09  5/3/1997    K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 5:36.76  2000        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            38 FORD                 5:45.00    5:50.49   20  
       31.27  1:05.90  1:41.21  2:16.69  2:52.34  3:28.14  4:03.94  4:39.49
     5:15.29  5:50.49                                                      
  2 Jackman, Rebecca          38 HSAM                 6:10.00    6:08.54   17  
       33.83  1:09.65  1:46.86  2:24.15  3:01.67  3:39.27  4:16.94  4:54.68
     5:32.03  6:08.54                                                      
  3 Sartori, Lisa             36 FORD                 6:10.00    6:11.10   16  
       33.45  1:10.02  1:47.54  2:25.12  3:02.68  3:40.25  4:17.81  4:55.76
     5:33.82  6:11.10                                                      
  4 Fischer, Chris            37 FORD                 6:35.00    6:16.31   15  
       33.06  1:09.20  1:46.71  2:24.47  3:02.86  3:42.08  4:21.37  5:00.11
     5:39.04  6:16.31                                                      
  5 Nelson, Kay               35 FORD                 6:40.00    6:35.03   14  
       35.07  1:13.21  1:52.02  2:31.57  3:12.24  3:52.84  4:33.28  5:14.31
     5:55.07  6:35.03                                                      
  6 Foster, Jeri              36 UCI                  6:00.00    6:58.24   13  
       35.00  1:13.60  1:54.12  2:36.20  3:19.01  4:02.74  4:46.44  5:31.09
     6:15.51  6:58.24                                                      
  7 Leff, Cathryn             39 NOVA                 9:30.00    8:11.51   12  
       43.45  1:33.89  2:24.05  3:13.60  4:06.32  4:56.80  5:46.96  6:35.85
     7:26.65  8:11.51                                                      
 
Women 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 35-39 State: S 11:45.99  2002        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 VAIL                11:44.00   11:27.11S  20  
       30.41  1:03.31  1:36.64  2:10.30  2:44.08  3:17.93  3:52.17  4:26.91
     5:01.96  5:36.27  6:11.27  6:46.31  7:21.38  7:56.20  8:31.02  9:06.18
     9:41.36 10:16.52 10:52.08 11:27.11                                    
  2 Pollard, Paula            38 FORD                11:55.90   11:56.48   17  
       31.76  1:07.01  1:42.82  2:18.63  2:54.48  3:29.98  4:05.61  4:41.39
     5:17.71  5:53.99  6:30.19  7:06.33  7:42.65  8:18.98  8:55.47  9:31.77
    10:08.41 10:44.90 11:21.27 11:56.48                                    
  3 Lerew, Teri               36 FORD                14:00.00   13:10.39   16  
       36.39  1:15.25  1:54.81  2:34.60  3:14.59  3:54.33  4:34.41  5:14.27
     5:54.21  6:34.51  7:14.39  7:54.25  8:33.91  9:13.89  9:53.42 10:32.89
    11:12.31 11:52.21 12:31.60 13:10.39                                    
  4 Nelson, Kay               35 FORD                13:40.00   13:30.17   15  
       36.09  1:15.49  1:55.34  2:35.38  3:15.40  3:55.88  4:36.99  5:17.87
     5:58.92  6:40.10  7:21.13  8:02.37  8:43.29  9:24.71 10:05.87 10:47.11
    11:27.95 12:09.05 12:50.34 13:30.17                                    
 
Women 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 35-39 State: S 19:37.36  2002        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jackman, Rebecca          38 HSAM                21:15.00   21:29.03   20  
       36.56  1:14.81  1:53.23  2:32.11  3:10.92  3:49.89  4:29.05  5:08.30
     5:47.47  6:26.90  7:06.35  7:45.62  8:25.07  9:04.30  9:43.61 10:22.95
    11:02.75 11:42.21 12:21.58 13:00.66 13:40.33 14:19.64 14:59.26 15:38.53
    16:18.00 16:57.26 17:36.26 18:15.43 18:54.69 19:33.75 20:12.90 20:51.82
    21:29.03
  2 Stites, Rane              37 FORD                23:59.99   22:31.22   17  
       37.53  1:17.14  1:58.21  2:39.87  3:20.82  4:02.24  4:43.68  5:25.26
     6:06.59  6:47.75  7:29.19  8:09.94  8:50.93  9:31.68 10:12.60 10:53.73
    11:34.72 12:15.23 12:56.13 13:37.10 14:18.59 15:00.05 15:41.80 16:22.92
    17:04.44 17:45.96 18:27.04 19:09.04 19:50.21 20:30.81 21:11.49 21:52.25
    22:31.22
  3 Grammer, Pamela           39 FORD                25:59.99   25:44.47   16  
       43.46  1:29.06  2:15.37  3:02.28  4:36.51  5:23.84  6:11.88  6:58.61
     7:45.72  8:33.03  9:20.02                            11:41.79 12:29.06
    13:16.51 14:03.56 14:50.89 15:37.75 17:11.75 17:59.12 18:46.18 19:33.02
    20:20.13 21:06.70 21:55.17 23:28.09 24:15.56 25:01.04 25:44.82 26:05.87
    25:44.47
  4 Leff, Cathryn             39 NOVA                28:50.89   28:32.69   15  
       41.04  1:29.47  2:21.99  3:16.80  4:09.99  5:03.22  5:55.01  6:47.04
     7:38.98  8:31.63  9:24.79 10:16.98 11:09.61 12:02.47 12:54.76 13:46.81
    14:39.69 15:32.03 16:24.83 17:18.14 18:11.39 19:04.31 19:57.85 20:52.00
    21:44.36 22:37.48 23:30.37 24:23.39 25:16.71 26:06.48 26:55.75 27:46.64
    28:32.69
  5 Fragoso, Carmen           38 SON                 27:51.00   29:32.30   14  
       43.24  1:34.87  2:31.93  3:27.76  4:21.26  5:17.10  6:14.31  7:10.88
     8:06.00  9:01.72  9:57.01 10:53.17 11:48.48 13:36.83 14:31.81 15:25.13
    16:19.64 17:14.07 18:09.61 19:05.64 20:00.62 20:54.49 21:51.31 22:47.26
    23:42.58 24:38.40 25:35.98 26:29.84 27:26.32 28:23.51 29:18.83 30:10.93
    29:32.30
 
Women 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 27.02  5/3/1997    K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 28.62  2000        L. Hobbs                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 SDM                    29.78      29.10   20  
  2 Lerew, Teri               36 FORD                   40.00      35.68   17  
  3 Fischer, Chris            37 FORD                   37.00      37.35   16  
  4 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                    38.50      39.28   15  
  5 Leff, Cathryn             39 NOVA                   49.00      50.67   14  
  6 Zepeda, Margarita         36 SON                    58.27      59.28   13  
 
Women 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N   56.81  12/20/1998  K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 1:02.13  1998        K. Andrews                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 SDM                  1:03.12    1:03.08   20  
       30.46  1:03.08                                                      
  2 Smith, Laura              36 VAIL                 1:06.00    1:04.85   17  
       31.38  1:04.85                                                      
  3 Lerew, Teri               36 FORD                 1:30.00    1:17.54   16  
       37.89  1:17.54                                                      
 
Women 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:00.54  3/14/1998   K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 2:16.95  1998        K. Andrews                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 VAIL                 2:19.50    2:16.18S  20  
       31.65  1:05.82  1:40.78  2:16.18                                    
  2 Sartori, Lisa             36 FORD                 2:58.14    2:47.69   17  
       39.52  1:21.96  2:05.43  2:47.69                                    
 
Women 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 30.08  4/1/2001    CAROLINE KRATTLI                    
 35-39 State: S 32.67  2000        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            38 FORD                   34.90      35.10   20  
  2 Delaune, Terri            35 FORD                   37.20      35.90   17  
  3 McCue, Marika             39 SDM                    37.43      36.06   16  
  4 Killian, Lynn             36 PSC                    36.50      36.42   15  
  5 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                    39.24      38.78   14  
  6 Chow, Shirley             35 SDM                    41.45      38.95   13  
  7 Nelson, Kay               35 FORD                   43.00      40.30   12  
  8 Mesler, Christine         38 PSC                       NT      42.12   11  
  9 Fragoso, Carmen           38 SON                    50.00      48.89    9  
 10 Leff, Cathryn             39 NOVA                   51.00      53.71    7  
 
Women 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:04.96  4/8/2001    CAROLINE KRATTLI                    
 35-39 State: S 1:11.76  2000        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            38 FORD                 1:14.90    1:16.69   20  
       35.83  1:16.69                                                      
  2 Delaune, Terri            35 FORD                 1:20.70    1:16.79   17  
       36.71  1:16.79                                                      
  3 Killian, Lynn             36 PSC                  1:20.45    1:19.40   16  
       37.77  1:19.40                                                      
  4 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                  1:24.86    1:25.44   15  
       40.40  1:25.44                                                      
  5 Chow, Shirley             35 SDM                  1:32.00    1:25.90   14  
  6 Mesler, Christine         38 PSC                       NT    1:36.31   13  
       44.09  1:36.31                                                      
 -- Fragoso, Carmen           38 SON                  1:43.03         DQ  
 
Women 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:25.45  4/30/2000   CAROLINE KRATTLI                    
 35-39 State: S 2:35.30  2000        P. Pollard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Delaune, Terri            35 FORD                      NT    2:46.05   20  
       37.18  1:19.14  2:02.19  2:46.05                                    
  2 Pollard, Paula            38 FORD                 2:45.50    2:49.54   17  
       37.56  1:20.58  2:04.88  2:49.54                                    
  3 Killian, Lynn             36 PSC                  2:56.01    2:53.70   16  
       37.14  1:19.42  2:04.51  2:53.70                                    
  4 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                  3:04.70    3:05.47   15  
       41.92  1:28.91  2:16.67  3:05.47                                    
  5 Chow, Shirley             35 SDM                  3:30.00    3:13.48   14  
       43.38  1:31.86  2:22.75  3:13.48                                    
  6 Fragoso, Carmen           38 SON                  3:53.05    3:51.62   13  
       48.16  1:47.21  2:52.27  3:51.62                                    
 
Women 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 25.86  5/20/2001   TRACIE MOLL                         
 35-39 State: S 27.73  2001        L. Hobbs                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Pollard, Paula            38 FORD                   30.50      30.65   20  
  2 Delaune, Terri            35 FORD                   38.00      31.45   17  
  3 Sartori, Lisa             36 FORD                   30.50      31.48   16  
  4 Lerew, Teri               36 FORD                   37.00      34.45   15  
  5 Fischer, Chris            37 FORD                   37.00      35.71   14  
  6 Foster, Jeri              36 UCI                    37.65      36.49   13  
  7 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                    36.00      36.90   12  
  8 Leff, Cathryn             39 NOVA                   49.00      42.37   11  
  9 Fragoso, Carmen           38 SON                    51.00      44.54    9  
 
Women 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N   56.44  5/20/2001   TRACIE MOLL                         
 35-39 State: S 1:03.96  1997        H. Cooney                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 VAIL                 1:08.00    1:05.73   20  
       31.20  1:05.73                                                      
 -- Stites, Rane              37 FORD                 1:15.00         DQ  
       36.33       DQ                                                      
 
Women 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N   58.54  4/30/2000   K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 1:04.08  2001        M. McCue                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 McCue, Marika             39 SDM                  1:05.51    1:03.90S  20  
       28.72  1:03.90                                                      
  2 Pollard, Paula            38 FORD                 1:10.50    1:08.91   17  
       32.75  1:08.91                                                      
  3 Delaune, Terri            35 FORD                 1:10.54    1:09.99   16  
       32.93  1:09.99                                                      
  4 Sartori, Lisa             36 FORD                 1:15.00    1:13.56   15  
       33.63  1:13.56                                                      
  5 Chow, Shirley             35 SDM                  1:20.58    1:16.74   14  
       36.30  1:16.74                                                      
  6 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC                  1:19.69    1:16.96   13  
       37.09  1:16.96                                                      
  7 Fischer, Chris            37 FORD                 1:35.00    1:19.42   12  
       36.83  1:19.42                                                      
  8 Foster, Jeri              36 UCI                  1:22.90    1:20.05   11  
       37.64  1:20.05                                                      
  9 Fragoso, Carmen           38 SON                  2:00.05    1:40.76    9  
       48.54  1:40.76                                                      
 
Women 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:05.24  3/14/1998   K PIPES-NEILSEN                     
 35-39 State: S 2:18.83  2001        M. McCue                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Laura              36 VAIL                 2:30.00    2:24.47   20  
       31.89  1:07.91  1:51.55  2:24.47                                    
  2 McCue, Marika             39 SDM                  2:25.83    2:26.20   17  
       31.58  1:08.93  1:51.50  2:26.20                                    
  3 Delaune, Terri            35 FORD                 2:45.00    2:30.76   16  
       33.03  1:12.13  1:55.06  2:30.76                                    
  4 Pollard, Paula            38 FORD                 2:30.90    2:31.57   15  
       32.58  1:14.25  1:57.63  2:31.57                                    
  5 Sartori, Lisa             36 FORD                 2:35.00    2:39.10   14  
       33.05  1:14.55  2:02.32  2:39.10                                    
  6 Lerew, Teri               36 FORD                 2:50.00    2:46.37   13  
       36.88  1:19.82  2:09.09  2:46.37                                    
  7 Fischer, Chris            37 FORD                 2:58.00    2:50.25   12  
       37.61  1:21.57  2:14.41  2:50.25                                    
  8 Chow, Shirley             35 SDM                  2:58.00    2:50.51   11  
       38.42  1:22.26  2:11.19  2:50.51                                    
  9 Fragoso, Carmen           38 SON                  3:45.27    3:41.58    9  
       47.55  1:51.12  2:50.20  3:41.58                                    
 
Women 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 24.29  5/12/1996   S NEILSON-BELL                      
 40-44 State: S 27.41  1999        S. Rollins                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                40 NAM                    26.00      25.70S  20  
  2 Bailey, Monica            40 FORD                   27.60      27.04S  17  
  3 Lunsford, Heather         40 Unattached             28.57      27.68   16  
  4 Bidegain, Caren           44 FORD                   29.00      29.05   15  
  5 Gonzales, Deedy           40 FORD                   34.00      32.29   14  
  6 Baxter, Cindy             40 SAC                    40.00      34.76   13  
  7 Grenier, Marisa           41 RIO                    36.04      38.47   12  
  8 Romo, Carmen              43 SON                    38.00      39.10   11  
  9 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                    43.42      43.88    9  
 10 Harkins, Julia            43 PSC                  1:00.00      47.87    7  
 
Women 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 52.72  8/17/1996   S NEILSON-BELL                      
 40-44 State: S 58.42  1994        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                40 NAM                    56.00      57.11S  20  
       27.48    57.11                                                      
  2 Bailey, Monica            40 FORD                   59.50      59.59   17  
       28.42    59.59                                                      
  3 Mullaney, Amy             41 SDM                  1:05.00    1:05.45   16  
       31.76  1:05.45                                                      
  4 Baxter, Cindy             40 SAC                  1:24.00    1:17.65   15  
       35.85  1:17.65                                                      
  5 Grenier, Marisa           41 RIO                  1:23.37    1:29.44   14  
       42.67  1:29.44                                                      
  6 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                       NT    1:47.18   13  
       50.50  1:47.18                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:56.45  5/20/2001   JILL HERNANDEZ                      
 40-44 State: S 2:06.34  2001        L. Winslow                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Monica            40 FORD                 2:12.50    2:07.59   20  
       29.55  1:01.65  1:34.64  2:07.59                                    
  2 Winslow, Laura            42 SDM                  2:11.50    2:11.40   17  
       31.33  1:04.44  1:38.17  2:11.40                                    
  3 Gonzales, Deedy           40 FORD                 2:46.00    2:36.15   16  
     1:13.37  1:55.13  2:36.51  2:36.15                                    
  4 Baxter, Cindy             40 SAC                  3:15.00    2:49.97   15  
       37.58  1:20.62  2:05.97  2:49.97                                    
 
Women 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 5:07.76  5/20/2001   S HEIM-BOWEN                        
 40-44 State: S 5:37.15  2001        L. Winslow                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                  5:53.20    5:56.32   20  
       32.21  1:06.94  1:42.14  2:18.04  2:54.32  3:30.52  4:07.13  4:43.86
     5:20.52  5:56.32                                                      
  2 Hobbs, Liz                40 NAM                  7:00.00    6:13.03   17  
       34.10  1:11.18  1:49.07  2:27.60  3:05.29  3:43.22  4:21.26  4:59.81
     5:37.10  6:13.03                                                      
 
Women 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 40-44 State: S 11:45.15  2000        L. Winslow                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                 13:30.00   13:00.59   20  
       33.40  1:09.47  1:46.54  2:23.37  3:00.69  3:37.92  4:15.35  4:52.79
     5:30.37  6:08.12  6:50.31  7:35.71  8:17.05  8:58.07  9:42.94 10:25.94
    11:07.71 11:44.35 12:26.39 13:00.59                                    
  2 Bailey, Monica            40 FORD                15:00.00   13:12.61   17  
       36.94  1:14.73  1:53.18  2:31.96  3:14.64  3:57.42  4:37.48  5:15.32
     5:53.45  6:31.83  7:13.80  7:55.31  8:35.38  9:13.93  9:52.64 10:31.15
    11:11.86 11:52.89 12:34.67 13:12.61                                    
 
Women 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 40-44 State: S 23:14.00  1994        P. Moffat                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Esahak-Gage, Jane         40 PSC                       NT   21:00.55S  20  
       35.33  1:13.28  1:51.77  2:30.64  3:08.86  3:47.55  4:26.31  5:05.04
     5:43.96  6:22.60  7:01.04  7:39.50  8:18.17  8:56.25  9:34.78 10:12.82
    10:51.29 11:29.59 12:07.57 12:45.05 13:22.48 14:00.08 14:37.89 15:16.30
    15:54.79 16:33.46 17:12.09 17:50.59 18:28.86 19:07.53 19:45.80 20:23.73
    21:00.55
  2 Romo, Carmen              43 SON                 27:15.00   29:46.06   17  
       46.08  1:34.88  2:27.09  3:20.44  4:14.35  5:08.08  6:01.86  6:56.07
     7:50.56  8:44.86  9:39.89 10:33.21 11:27.49 12:22.32 13:16.89 14:10.94
    15:05.46 16:01.37 16:55.66 17:52.01 18:46.59 19:42.23 20:37.93 21:33.45
    22:29.31 23:25.07 24:20.31 25:14.39 26:10.86 27:06.91 28:01.46 28:57.24
    29:46.06
 
Women 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 27.91  4/26/1992   LAURA VAL                           
 40-44 State: S 30.74  1995        L. Lungaard                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Monica            40 FORD                   31.30      30.68S  20  
  2 Hobbs, Liz                40 NAM                    30.00      30.78   17  
  3 Lunsford, Heather         40 Unattached             34.84      32.71   16  
  4 Sonne, Renee              44 SAC                    35.92      36.42   15  
  5 Baxter, Cindy             40 SAC                    48.00      43.23   14  
  6 Romo, Carmen              43 SON                    53.00      49.29   13  
  7 Harkins, Julia            43 PSC                  1:03.00      54.91   12  
 
Women 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:01.38  5/12/1996   LAURA VAL                           
 40-44 State: S 1:06.57  1995        L. Lungaard                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Monica            40 FORD                 1:07.00    1:06.10S  20  
       32.07  1:06.10                                                      
  2 Lunsford, Heather         40 Unattached           1:18.00    1:12.30   17  
       35.01  1:12.30                                                      
  3 Hobbs, Liz                40 NAM                  1:10.00    1:13.67   16  
       35.17  1:13.67                                                      
  4 Romo, Carmen              43 SON                  1:32.00    1:46.16   15  
       51.24  1:46.16                                                      
  5 Harkins, Julia            43 PSC                  2:03.00    1:56.46   14  
       56.61  1:56.46                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:11.40  5/20/2001   BETH BAKER                          
 40-44 State: S 2:26.28  1993        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Monica            40 FORD                 2:31.00    2:29.98   20  
       34.93  1:13.31  1:51.81  2:29.98                                    
  2 Romo, Carmen              43 SON                  3:20.00    3:53.25   17  
       56.68  1:55.59  2:56.69  3:53.25                                    
  3 Harkins, Julia            43 PSC                  4:15.00    4:03.09   16  
     1:00.78  3:03.19  4:03.16  4:03.09                                    
 
Women 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 29.94  3/2/2002    Caroline Krattli                    
 40-44 State: S 33.74  1997        P. Rogers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                    36.20      36.46   20  
  2 Sonne, Renee              44 SAC                    36.50      37.56   17  
  3 Bidegain, Caren           44 FORD                   38.00      37.74   16  
  4 Grenier, Marisa           41 RIO                    42.14      43.58   15  
  5 Harkins, Julia            43 PSC                  1:00.00      54.68   14  
  6 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                    58.20      57.46   13  
 
Women 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:08.29  4/30/2000   DEA ANN JOSLIN                      
 40-44 State: S 1:13.84  1997        P. Rogers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                  1:19.50    1:20.39   20  
       38.58  1:20.39                                                      
  2 Mullaney, Amy             41 SDM                  1:22.00    1:21.60   17  
       38.79  1:21.60                                                      
  3 Grenier, Marisa           41 RIO                  1:35.48    1:38.67   16  
  4 Harkins, Julia            43 PSC                  2:00.00    1:58.34   15  
       56.06  1:58.34                                                      
  5 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                  1:59.79    2:06.95   14  
     1:01.83  2:06.95                                                      
 
Women 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:29.70  4/30/2000   DEA ANN JOSLIN                      
 40-44 State: S 2:50.13  1997        P. Rogers                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                  2:55.70    2:55.07   20  
       40.31  1:25.88  2:11.79  2:55.07                                    
  2 Sonne, Renee              44 SAC                  2:56.08    2:55.65   17  
       41.40  1:26.02  2:11.10  2:55.65                                    
  3 Gonzales, Deedy           40 FORD                 3:15.00    3:12.11   16  
       42.51  1:29.69  2:19.92  3:12.11                                    
  4 Grenier, Marisa           41 RIO                  3:30.96    3:31.49   15  
       44.03  1:34.55  2:31.72  3:31.49                                    
  5 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                       NT    4:23.23   14  
       59.80  2:06.93  3:17.85  4:23.23                                    
 
Women 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 26.42  5/20/2001   BETH BAKER                          
 40-44 State: S 28.92  1999        S. Rollins                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lunsford, Heather         40 Unattached             31.83      30.37   20  
  2 Hobbs, Liz                40 NAM                    29.00      31.35   17  
  3 Sonne, Renee              44 SAC                    33.32      32.81   16  
  4 Bidegain, Caren           44 FORD                   34.00      33.53   15  
  5 Baxter, Cindy             40 SAC                    45.00      42.43   14  
  6 Grenier, Marisa           41 RIO                    48.02      45.45   13  
  7 Romo, Carmen              43 SON                    46.00      46.52   12  
  8 Harkins, Julia            43 PSC                  1:00.00      52.30   11  
  9 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                       NT      54.45    9  
 
Women 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N   58.89  5/20/2001   BETH BAKER                          
 40-44 State: S 1:10.31  1990        J. Gettling                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                  1:14.20    1:12.06   20  
       33.58  1:12.06                                                      
 
Women 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:00.70  3/2/2002    Caroline Krattli                    
 40-44 State: S 1:07.93  1993        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                40 NAM                  1:15.00    1:08.64   20  
       30.26  1:08.64                                                      
  2 Sonne, Renee              44 SAC                  1:14.18    1:13.22   17  
       34.21  1:13.22                                                      
  3 Bidegain, Caren           44 FORD                 1:15.00    1:14.16   16  
       34.52  1:14.16                                                      
  4 Baxter, Cindy             40 SAC                  1:30.00    1:31.84   15  
       43.62  1:31.84                                                      
  5 Grenier, Marisa           41 RIO                  1:45.00    1:34.42   14  
       46.81  1:34.42                                                      
  6 Romo, Carmen              43 SON                  2:03.01    1:42.26   13  
       48.34  1:42.26                                                      
  7 Harkins, Julia            43 PSC                  2:00.00    1:53.52   12  
       53.69  1:53.52                                                      
  8 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                  1:59.20    1:58.69   11  
     1:00.04  1:58.69                                                      
 
Women 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:12.06  5/20/2001   JILL HERNANDEZ                      
 40-44 State: S 2:27.12  1991        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winslow, Laura            42 SDM                  2:35.70    2:34.17   20  
       32.68  1:15.06  1:59.38  2:34.17                                    
  2 Sonne, Renee              44 SAC                  2:48.00    2:46.29   17  
       35.94  1:21.42  2:07.84  2:46.29                                    
  3 Nicoletti-Jones, Jane     42 PSC                  4:21.90    4:25.08   16  
       59.50  2:19.17  3:26.76  4:25.08                                    
 
Women 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:37.83  5/20/2001   JILL HERNANDEZ                      
 40-44 State: S 5:26.51  2002        M. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Monica            40 FORD                 5:26.50    5:21.51S  20  
       33.47  1:14.97  1:58.48  2:38.16  3:24.16  4:10.64  4:46.78  5:21.51
 
Women 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 24.88  4/30/2000   PENNY NOYES                         
 45-49 State: S 26.88  2001        S. Rollins                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                   27.50      27.30   20  
  2 Coda, Teresa              46 DAM                    27.50      28.14   17  
  3 Evans, Lesley             46 SDM                    34.00      31.18   16  
  4 Renno, Kathy              49 FORD                   31.49      31.67   15  
  5 Gregorio, Mary            49 SDSM                   33.00      31.74   14  
  6 James, Katy               46 SDM                    33.00      32.97   13  
  7 Emory, Susan              45 FORD                   35.00      34.56   12  
  8 Browning, Jody            46 LAPS                   34.12      34.84   11  
  9 Soule, Jacqueline         45 FORD                   57.17      35.70    9  
 10 Masters, Jane             49 RIO                    40.00      36.29    7  
 
Women 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 53.27  5/20/2001   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 59.44  1997        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                 1:03.00    1:01.72   20  
       29.81  1:01.72                                                      
  2 Evans, Lesley             46 SDM                  1:10.00    1:08.21   17  
       32.85  1:08.21                                                      
  3 Renno, Kathy              49 FORD                 1:13.67    1:12.56   16  
       34.01  1:12.56                                                      
  4 Emory, Susan              45 FORD                 1:25.00    1:18.82   15  
       37.30  1:18.82                                                      
  5 Soule, Jacqueline         45 FORD                 1:31.00    1:22.55   14  
       39.96  1:22.55                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:58.53  5/20/2001   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 2:08.69  1999        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coda, Teresa              46 DAM                  2:15.00    2:15.49   20  
       30.67  1:04.68  1:40.38  2:15.49                                    
  2 Evans, Lesley             46 SDM                  2:34.00    2:34.20   17  
       34.11  1:11.62  1:52.29  2:34.20                                    
  3 Gregorio, Mary            49 SDSM                 2:45.00    2:36.36   16  
       34.92  1:13.83  1:55.15  2:36.36                                    
  4 Emory, Susan              45 FORD                 3:05.00    2:46.05   15  
       36.60  1:18.51  2:02.93  2:46.05                                    
  5 Renno, Kathy              49 FORD                 2:47.51    2:47.85   14  
       35.66  1:17.66  2:03.10  2:47.85                                    
  6 Soule, Jacqueline         45 FORD                 2:52.48    2:48.35   13  
       38.36  1:18.82  2:02.66  2:48.35                                    
  7 Masters, Jane             49 RIO                  3:09.86    3:14.11   12  
       39.71  1:27.42  2:20.36  3:14.11                                    
  8 West, Linda               49 SPAR                 3:27.41    3:18.35   11  
       44.88  1:34.84  2:26.92  3:18.35                                    
 
Women 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 5:22.93  5/20/2001   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 5:46.70  2001        K. Bullock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coda, Teresa              46 DAM                  5:55.00    6:01.74   20  
       32.46  1:08.33  1:44.41  2:21.02  2:57.96  3:34.74  4:12.25  4:49.38
     5:26.44  6:01.74                                                      
  2 Evans, Lesley             46 SDM                  6:49.00    7:00.11   17  
       38.33  1:19.65  2:01.48  2:44.38  3:27.47  4:10.91  4:54.40  5:36.99
     6:19.46  7:00.11                                                      
  3 Emory, Susan              45 FORD                 7:45.00    7:30.24   16  
       41.44  1:25.34  2:11.04  2:57.08  3:42.61  4:28.99  5:15.11  6:01.27
     6:46.77  7:30.24                                                      
  4 Soule, Jacqueline         45 FORD                 8:02.08    7:32.08   15  
       40.98  1:25.41  2:09.78  2:54.26  3:39.42  4:24.95  5:10.48  5:58.17
     6:46.27  7:32.08                                                      
  5 Masters, Jane             49 RIO                  8:00.00    8:24.13   14  
       44.19  1:33.05  2:23.12  3:14.41  4:05.75  4:57.34  5:49.38  6:42.20
     7:33.96  8:24.13                                                      
  6 West, Linda               49 SPAR                 8:36.04    8:45.39   13  
       46.61  1:36.53  2:35.96  3:27.02  4:20.68  5:14.39  6:07.71  7:00.93
     7:54.18  8:45.39                                                      
 
Women 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 45-49 State: S 11:54.56  2001        K. Bullock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coda, Teresa              46 DAM                 12:05.00   12:25.65   20  
       32.89  1:09.63  1:47.42  2:25.43  3:03.34  3:41.02  4:18.77  4:56.62
     5:33.96  6:11.51  6:49.40  7:27.18  8:05.07  8:42.88  9:20.34  9:57.99
    10:35.63 11:12.72 11:49.73 12:25.65                                    
  2 Rollins, Stephanie        47 FORD                20:00.00   12:55.67   17  
       33.81  1:11.74  1:50.10  2:28.49  3:06.57  3:45.16  4:23.25  5:01.68
     5:39.94  6:18.19  6:56.40  7:34.80  8:13.95  8:54.49  9:43.62 10:22.85
    11:01.47 11:40.10 12:18.63 12:55.67                                    
  3 James, Katy               46 SDM                 14:10.00   15:09.01   16  
       38.71  1:22.33  2:06.85  2:51.53  3:37.02  4:22.98  5:09.52  5:55.70
     6:42.25  7:28.80  8:15.25  9:01.48  9:47.70 10:34.06 11:20.34 12:06.67
    12:53.15 13:39.23 14:24.74 15:09.01                                    
  4 Soule, Jacqueline         45 FORD                16:02.00   16:09.84   15  
       44.94  1:30.78  2:20.57  3:08.67  3:58.12  4:46.98  5:34.95  6:23.92
     7:13.60  8:02.14  8:52.05  9:42.08 10:31.63 11:21.94 12:10.74 13:00.17
    13:46.91 14:33.65 15:22.32 16:09.84                                    
 
Women 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 45-49 State: S 19:45.87  2000        K. Bullock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Emory, Susan              45 FORD                28:00.00   25:27.39   20  
       41.03  1:24.81  2:10.41  2:56.08  3:42.46  4:29.13  5:15.49  6:03.06
     6:50.39  7:37.03  8:23.67  9:10.28  9:57.06 10:44.37 11:30.36 12:16.53
    13:03.65 13:49.60 14:36.34 15:22.61 16:09.73 16:55.60 17:41.69 18:28.23
    19:15.53 20:02.78 20:49.86 21:37.11 22:23.66 23:10.17 23:57.03 24:43.76
    25:27.39
  2 Widdifield, Stacie        49 FORD                27:30.00   26:07.66   17  
       45.22  1:31.65  2:18.55  3:06.62  3:54.71  4:42.35  5:30.36  6:18.73
     7:07.00  7:55.12  8:43.02  9:30.90 10:18.58 11:06.48 11:54.57 12:42.68
    13:30.39 14:17.88 15:05.61 15:53.59 16:41.30 17:29.08 18:16.86 19:04.36
    19:51.75 20:39.54 21:26.82 22:14.23 23:01.80 23:48.90 24:36.13 25:23.55
    26:07.66
  3 West, Linda               49 SPAR                28:14.72   29:21.19   16  
       46.80  1:37.82  2:31.32  3:25.49  4:19.54  5:13.79  6:06.87  7:00.07
     7:54.26  8:46.56  9:40.16 10:32.34 11:25.44 12:19.32 13:13.79 14:07.66
    15:01.77 15:55.91 16:49.63 17:44.73 18:38.42 19:33.13 20:25.96 21:19.45
    22:13.67 23:07.86 24:01.57 24:56.60 25:50.87 26:44.18 27:37.80 28:31.90
    29:21.19
 
Women 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 28.26  5/18/1997   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 31.37  2000        S. Rollins                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                   32.50      31.84   20  
  2 James, Katy               46 SDM                    36.20      36.29   17  
  3 Gregorio, Mary            49 SDSM                   42.00      40.40   16  
  4 Emory, Susan              45 FORD                 1:00.00      44.53   15  
  5 Soule, Jacqueline         45 FORD                 1:07.62      46.78   14  
 
Women 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:01.50  5/18/1997   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 1:07.54  1994        K. Drake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                 1:09.50    1:10.72   20  
       35.03  1:10.72                                                      
  2 James, Katy               46 SDM                  1:20.00    1:20.32   17  
       38.74  1:20.32                                                      
  3 Emory, Susan              45 FORD                 2:00.00    1:41.75   16  
       48.85  1:41.75                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:19.10  4/20/1997   CECILA MCCLOSKEY                    
 45-49 State: S 2:27.54  1996        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                 2:33.50    2:38.62   20  
       36.95  1:17.40  1:58.92  2:38.62                                    
  2 James, Katy               46 SDM                  2:55.00    2:55.02   17  
       40.84  1:25.43  2:10.54  2:55.02                                    
 
Women 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 32.82  3/12/1994   SUSAN ROY                           
 45-49 State: S 37.40  1994        J. Gettling                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Lesley             46 SDM                    42.00      39.64   20  
  2 Rollins, Stephanie        47 FORD                   39.00      39.65   17  
  3 Gregorio, Mary            49 SDSM                   39.00      40.37   16  
  4 Browning, Jody            46 LAPS                   43.31      40.82   15  
  5 James, Katy               46 SDM                    42.80      42.23   14  
  6 Masters, Jane             49 RIO                    45.30      46.94   13  
  7 Soule, Jacqueline         45 FORD                   54.45      48.29   12  
  8 Emory, Susan              45 FORD                 1:15.00      52.02   11  
 
Women 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:11.83  3/12/1994   SUSAN ROY                           
 45-49 State: S 1:23.97  1994        J. Gettling                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Lesley             46 SDM                  1:28.00    1:26.76   20  
       40.04  1:26.76                                                      
  2 Browning, Jody            46 LAPS                 1:33.55    1:27.00   17  
  3 Masters, Jane             49 RIO                  1:35.00    1:40.29   16  
  4 Soule, Jacqueline         45 FORD                 1:49.24    2:05.98   15  
       58.99  2:05.98                                                      
 
Women 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:38.38  6/16/1994   SUSAN ROY                           
 45-49 State: S 2:54.01  2000        K. Bullock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Lesley             46 SDM                  3:03.00    3:04.54   20  
       42.51  1:29.41  2:16.86  3:04.54                                    
  2 Browning, Jody            46 LAPS                 3:18.61    3:09.76   17  
       42.69  1:30.33  2:19.84  3:09.76                                    
  3 Soule, Jacqueline         45 FORD                 4:11.45    3:59.16   16  
       55.15  1:55.61  2:58.91  3:59.16                                    
 
Women 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 27.02  5/10/1998   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 28.98  2000        S. Rollins                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                   29.50      29.73   20  
  2 Coda, Teresa              46 DAM                    32.50      33.52   17  
  3 West, Linda               49 SPAR                   50.00    1:02.10   16  
 
Women 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N   59.82  5/20/2001   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 1:04.24  1994        K. Drake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coda, Teresa              46 DAM                  1:12.00    1:19.65   20  
       34.92  1:19.65                                                      
 
Women 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:03.83  4/20/1997   LAURA VAL                           
 45-49 State: S 1:07.24  1999        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rollins, Stephanie        47 FORD                 1:10.00    1:11.67   20  
       32.56  1:11.67                                                      
  2 James, Katy               46 SDM                  1:21.00    1:21.73   17  
       37.45  1:21.73                                                      
  3 Gregorio, Mary            49 SDSM                 1:21.00    1:22.57   16  
       39.18  1:22.57                                                      
  4 Emory, Susan              45 FORD                 1:50.00    1:35.54   15  
       44.17  1:35.54                                                      
 
Women 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:20.08  5/16/1999   DANIELLE OGIER                      
 45-49 State: S 2:26.33  1999        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               46 SDM                  3:00.00    3:01.25   20  
       42.02  1:27.37  2:18.97  3:01.25                                    
 
Women 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 5:00.85  4/18/1999   DANIELLE OGIER                      
 45-49 State: S 5:21.26  2000        K. Bullock                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 James, Katy               46 SDM                  6:21.00    6:24.78   20  
       43.98  1:34.98  2:22.65  3:09.46  4:02.25  4:54.85  5:40.26  6:24.78
 
Women 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 26.65  5/4/1997    DIANA TODD                          
 50-54 State: S 27.00  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                    27.00      26.28N  20  
  2 Schmidt, Jonelle          51 SDM                    29.00      29.29   17  
  3 Altman, Christie          52 SDM                    30.00      29.75   16  
  4 Brassy, Sue               54 HSAM                   34.68      35.48   15  
 
Women 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N   59.05  5/23/1993   ARDETH MUELLER                      
 50-54 State: S 1:00.29  2002        J. Swaggerty-Hill                   
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                  1:00.29      59.83S  20  
       28.50    59.83                                                      
  2 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  1:00.00    1:04.28   17  
       30.49  1:04.28                                                      
  3 Altman, Christie          52 SDM                  1:08.00    1:06.52   16  
       31.91  1:06.52                                                      
  4 Johnson, Lucy             54 UCI                  1:14.11    1:15.51   15  
       36.42  1:15.51                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:08.15  4/30/2000   CELESTE MILLER                      
 50-54 State: S 2:10.41  2001        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                 2:11.88    2:12.39   20  
       31.24  1:05.16  1:39.02  2:12.39                                    
  2 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                  2:12.00    2:18.40   17  
       30.26  1:04.12  1:40.07  2:18.40                                    
  3 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  2:12.00    2:18.59   16  
       31.98  1:07.05  1:42.89  2:18.59                                    
  4 Altman, Christie          52 SDM                  2:35.00    2:31.33   15  
       34.41  1:13.63  1:52.77  2:31.33                                    
  5 Gillies, Judy             54 FORD                 2:42.65    2:42.20   14  
       37.37  1:18.50  2:01.02  2:42.20                                    
  6 Johnson, Lucy             54 UCI                  2:49.42    2:48.39   13  
       38.24  1:20.90  2:04.82  2:48.39                                    
  7 Mitchell, Lucy            53 FORD                 3:15.00    3:02.34   12  
       41.37  1:27.18  2:15.05  3:02.34                                    
 
Women 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 5:42.48  5/20/2001   CELESTE MILLER                      
 50-54 State: S 6:28.24  1996        J. Marr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                 5:49.63    5:49.30S  20  
       32.54  1:07.28  1:42.54  2:18.05  2:53.78  3:29.32  4:04.91  4:40.48
     5:15.74  5:49.30                                                      
  2 Altman, Christie          52 SDM                  6:55.00    6:55.59   17  
       37.56  1:19.85  2:02.98  2:45.84  3:28.73  4:11.38  4:53.57  5:35.29
     6:16.68  6:55.59                                                      
  3 Gillies, Judy             54 FORD                 7:08.43    7:07.71   16  
       40.01  1:21.81  2:04.80  2:47.95  3:31.48  4:15.26  4:58.90  5:42.22
     6:25.94  7:07.71                                                      
 
Women 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 50-54 State: S 13:42.54  1997        J. Marr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mitchell, Lucy            53 FORD                      NT   16:16.49   20  
 
Women 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 50-54 State: S 24:27.37  2001        J. Gillies                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                19:30.00   19:47.41S  20  
       32.25  1:07.13  1:42.66  2:18.37  2:54.21  3:29.72  4:05.36  4:41.33
     5:16.87  5:52.75  6:28.65  7:04.38  7:40.47  8:16.49  8:52.49  9:28.55
    10:04.80 10:41.51 11:17.52 11:54.10 12:30.38 13:06.73 13:43.06 14:19.48
    14:55.93 15:32.69 16:09.69 16:46.70 17:23.24 18:00.39 18:36.81 19:12.63
    19:47.41
  2 Gillies, Judy             54 FORD                24:27.67   25:06.28   17  
       41.76  1:25.30  2:10.04  2:54.81  3:39.76  4:24.92  5:10.12  5:55.25
     6:40.52  7:25.87  8:11.51  8:57.09  9:43.00 10:28.85 11:14.42 12:00.14
    12:46.05 13:32.08 14:17.96 15:03.82 15:49.99 16:35.89 17:22.19 18:08.94
    18:55.63 19:41.76 20:28.06 21:14.59 22:01.64 22:48.53 23:34.82 24:21.51
    25:06.28
 
Women 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 30.25  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
 50-54 State: S 30.25  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                    30.25      29.77S  20  
  2 Altman, Christie          52 SDM                    39.00      38.56   17  
 
Women 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:08.16  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
 50-54 State: S 1:08.16  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  1:12.00    1:15.65   20  
       36.92  1:15.65                                                      
 
Women 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:33.23  5/20/2001   JONELLE SCHMIDT                     
 50-54 State: S 2:33.23  2001        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  2:35.00    2:43.85   20  
       39.75  1:21.30  2:03.24  2:43.85                                    
  2 Johnson, Lucy             54 UCI                  3:30.33    3:07.57   17  
       44.53  1:31.66  2:20.71  3:07.57                                    
 
Women 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 34.45  5/20/2001   SUSAN JONES-ROY                     
 50-54 State: S 41.12  2001        C. Altman                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                    42.00      36.21S  20  
  2 Altman, Christie          52 SDM                    42.00      41.88   17  
  3 Gillies, Judy             54 FORD                   45.78      46.01   16  
 
Women 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:14.82  4/30/2000   SUSAN JONES-ROY                     
 50-54 State: S 1:31.91  1981        L. Bogatko                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             54 FORD                 1:37.63    1:40.30   20  
 
Women 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:42.23  5/6/2000    SUSAN JONES-ROY                     
 50-54 State: S 3:22.63  1980        L. Bogatko                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brassy, Sue               54 HSAM                 3:41.62    3:37.36   20  
       47.71  1:42.33  2:39.87  3:37.36                                    
  2 Gillies, Judy             54 FORD                 3:33.50    3:39.22   17  
       48.82  1:44.26  2:41.77  3:39.22                                    
  3 Finch, Peggy              54 PSC                  4:54.00    4:32.46   16  
     1:02.55  2:14.90  3:25.95  4:32.46                                    
 
Women 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 28.64  4/24/1994   DIANA TODD TAFT                     
 50-54 State: S 35.13  1988        S. Rittenhouse                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                    37.00      29.73S  20  
  2 Dunbar, Barbara           53 SDSM                   32.94      32.42S  17  
  3 Altman, Christie          52 SDM                    38.00      34.76S  16  
  4 Johnson, Lucy             54 UCI                    37.71      37.45   15  
  5 Mitchell, Lucy            53 FORD                   50.00      45.80   14  
 
Women 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:05.69  5/24/1992   ARDETH MUELLER                      
 50-54 State: S 1:18.50  1997        J. Marr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                 1:08.42    1:09.21S  20  
       33.01  1:09.21                                                      
  2 Johnson, Lucy             54 UCI                  1:41.11    1:31.02   17  
       41.40  1:31.02                                                      
  3 Mitchell, Lucy            53 FORD                 1:50.00    1:37.70   16  
       46.16  1:37.70                                                      
  4 Finch, Peggy              54 PSC                  2:23.00    2:19.37   15  
 
Women 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:25.73  4/12/1992   ARDETH MUELLER                      
 50-54 State: S 2:58.01  1996        J. Marr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                 2:32.00    2:34.25S  20  
       33.25  1:11.59  1:52.05  2:34.25                                    
  2 Finch, Peggy              54 PSC                  6:23.00    5:15.30   17  
     1:08.67  2:28.07  3:51.29  5:15.30                                    
 
Women 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:07.74  4/30/2000   SUSAN JONES-ROY                     
 50-54 State: S 1:09.19  3/2/2002    Jane Swagerty-Hill                  
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Swagerty-Hill, Jane       50 PSC                  1:09.10    1:07.71N  20  
       30.03  1:07.71                                                      
  2 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  1:10.00    1:12.27   17  
       33.30  1:12.27                                                      
  3 Altman, Christie          52 SDM                  1:20.00    1:23.57   16  
  4 Brassy, Sue               54 HSAM                 1:32.78    1:30.43   15  
       43.09  1:30.43                                                      
 
Women 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:30.28  4/30/2000   CELESTE MILLER                      
 50-54 State: S 2:30.54  2001        J. Schmidt                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schmidt, Jonelle          51 SDM                  2:32.00    2:35.66   20  
       33.25  1:14.58  2:00.44  2:35.66                                    
  2 Mitchell, Lucy            53 FORD                 3:50.00    3:23.80   17  
       47.19  1:38.27  2:36.89  3:23.80                                    
 
Women 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 5:18.46  3/21/1999   BARBARA DUNBAR                      
 50-54 State: S 6:00.37  1996        J. Marr                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dunbar, Barbara           53 SDSM                 5:40.00    5:43.38S  20  
       33.71  1:12.36  1:56.85  2:41.92  3:37.92  4:34.50  5:09.42  5:43.38
  2 Finch, Peggy              54 PSC                 10:29.00   10:26.58   17  
     1:07.70  2:35.82  4:02.82  5:37.06  6:46.85  8:02.41  9:15.33 10:26.58
 
Women 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 27.48  5/10/1998   NANCY RIDOUT                        
 55-59 State: S 33.80  1987        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                   30.80      29.97S  20  
  2 Olivares, Sandra          59 SON                    47.00      44.31   17  
  3 Ramirez, Felicitas        59 SON                    58.29      50.72   16  
 
Women 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:00.49  5/20/2001   CAROLYN BOAK                        
 55-59 State: S 1:16.82  1988        K. Burrell                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 1:08.80    1:09.08S  20  
       33.12  1:09.08                                                      
  2 Timson, Nora              55 GDE                  1:46.00    1:25.23   17  
       39.78  1:25.23                                                      
  3 Olivares, Sandra          59 SON                  2:00.00    1:42.68   16  
       47.19  1:42.68                                                      
  4 Ramirez, Felicitas        59 SON                  2:15.89    1:54.05   15  
       51.84  1:54.05                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:15.35  5/16/1999   ARDETH MUELLER                      
 55-59 State: S 2:46.63  1998        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 2:28.00    2:29.48S  20  
       33.75  1:10.86  1:50.43  2:29.48                                    
  2 Olivares, Sandra          59 SON                  4:00.00    3:48.71   17  
       51.28  3:48.71                                                      
  3 Ramirez, Felicitas        59 SON                  4:46.81    4:07.36   16  
       43.87  4:07.36                                                      
 
Women 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 6:00.95  4/30/2000   ARDETH MUELLER                      
 55-59 State: S 7:27.76  1988        K. Burrell                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivares, Sandra          59 SON                 10:00.00   10:14.08   20  
       41.72  1:30.13  2:20.52  3:12.29  4:04.32  4:57.35  5:49.49  6:43.96
     7:38.36 10:14.08                                                      
  2 Ramirez, Felicitas        59 SON                 12:56.45   10:59.67   17  
       50.92  1:51.64  2:53.83  3:57.13  4:59.74           7:03.83  8:04.83
     9:05.64 10:59.67                                                      
 
Women 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 55-59 State: S 15:44.53  1985        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                13:38.80   13:06.98S  20  
       35.01  1:13.43  1:52.60  2:32.37  3:11.90  3:51.71  4:31.09  5:10.47
     5:49.90  6:28.09  7:09.15  7:49.16  8:28.80  9:08.58  9:48.94 10:28.94
    11:09.09 11:49.08 12:28.83 13:06.98                                    
 
Women 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 55-59 State: S 25:57.04  1984        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivares, Sandra          59 SON                 30:00.00   36:03.27   20  
       49.89  1:45.32  2:44.37  3:45.91  4:49.38  5:54.16  6:58.34  8:04.21
     9:10.01 10:15.77 11:23.52 12:30.78 13:38.63 14:45.12 15:52.96 17:00.42
    18:07.63 19:16.24 20:22.81 21:31.01 22:39.55 23:48.48 24:58.13 26:06.35
    27:13.99 28:20.84 29:27.89 30:36.68 31:43.14 32:50.68 33:56.31 34:58.86
    36:03.27
 
Women 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 32.32  5/20/2001   BETTY ANN BARNETT                   
 55-59 State: S 40.42  1989        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ramirez, Felicitas        59 SON                  1:09.02    1:11.94   20  
 
Women 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:09.92  5/20/2001   BETTY ANN BARNETT                   
 55-59 State: S 1:28.00  1989        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 1:25.80    1:20.26S  20  
       39.66  1:20.26                                                      
  2 Olivares, Sandra          59 SON                  2:01.00    2:32.16   17  
     1:13.91  2:32.16                                                      
 
Women 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:33.59  5/20/2001   BETTY ANN BARNETT                   
 55-59 State: S 3:07.84  1989        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 2:58.00    2:53.84S  20  
       40.84  1:25.53  2:10.51  2:53.84                                    
  2 Timson, Nora              55 GDE                  3:50.00    3:33.46   17  
       50.01  1:45.30  2:40.19  3:33.46                                    
 
Women 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 35.16  5/19/1991   JAYNE BRUNER                        
 55-59 State: S 42.12  1985        L. Bogatko                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Olivares, Sandra          59 SON                    55.00    1:08.52   20  
 
Women 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:10.04  5/20/2001   CAROLYN BOAK                        
 55-59 State: S 1:25.87  1987        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 1:24.80    1:19.21S  20  
       36.19  1:19.21                                                      
  2 Timson, Nora              55 GDE                  1:52.00    1:42.70   17  
       44.86  1:42.70                                                      
 
Women 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:36.07  5/20/2001   BETTY ANN BARNETT                   
 55-59 State: S 3:08.46  1987        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 2:58.00    2:49.01S  20  
       38.76  1:22.84  2:13.34  2:49.01                                    
 
Women 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 5:39.55  4/19/1998   ARDETH MUELLER                      
 55-59 State: S 6:48.31  1987        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Marr, Jackie              58 SDSM                 6:08.00    6:09.72S  20  
       40.75  1:29.77  2:17.92  3:04.84  3:58.12  4:50.29  5:30.95  6:09.72
 
Women 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 28.79  5/21/1995   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 34.72  1991        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                   45.00      39.09   20  
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                    47.77      47.20   17  
 
Women 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:04.87  4/20/1997   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 1:13.81  2000        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  2:01.04    1:46.69   20  
       50.72  1:46.69                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:25.85  4/30/1995   LAVELLE STOINOFF                    
 60-64 State: S 2:38.64  2000        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                 3:15.00    3:07.50   20  
       41.56  1:29.16  2:19.26  3:07.50                                    
 
Women 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 6:22.62  4/25/1993   LAVELLE STOINOFF                    
 60-64 State: S 7:10.88  2000        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 7:05.00    7:38.74   20  
       38.70  1:23.36  2:09.95  2:56.96  3:44.42  4:31.89  5:19.41  6:06.81
     6:53.96  7:38.74                                                      
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                 8:15.00    8:18.52   17  
       42.99  1:31.51  2:22.01  3:13.68  4:04.81  4:55.86  5:47.77  6:38.77
     7:30.65  8:18.52                                                      
 
Women 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 60-64 State: S 27:10.00  1984        R. Manfredi                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                25:01.35   26:10.51S  20  
       38.61  1:23.05  2:09.77  2:57.07  3:45.77  4:33.83  5:21.63  6:09.20
     6:56.92  7:44.49  8:33.19  9:20.81 10:09.20 10:58.02 11:45.21 12:32.76
    13:21.12 14:08.95 14:56.99 15:44.65 16:32.97 17:20.93 18:09.62 18:57.86
    19:46.28 20:34.13 21:22.89 22:11.13 22:59.53 23:47.11 24:36.00 25:23.54
    26:10.51
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                28:00.00   28:25.41   17  
       44.33  1:33.68  2:23.99  3:13.78  4:05.09  4:55.80  5:47.19  6:38.84
     7:30.61  8:21.25  9:12.62 10:03.95 10:56.22 11:47.20 12:38.56 13:30.99
    14:23.31 15:16.33 16:09.18 17:01.98 17:54.83 18:48.31 19:41.91 20:35.22
    21:28.89 22:23.12 23:15.12 24:07.49 25:00.97 25:53.15 26:44.35 27:37.37
    28:25.41
 
Women 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 34.16  5/10/1998   BETSY JORDAN                        
 60-64 State: S 39.15  1991        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                   57.00      51.95   20  
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  1:02.11      58.18   17  
 
Women 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:15.64  3/9/1997    BETSY JORDAN                        
 60-64 State: S 1:25.33  1989        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 1:25.00    1:27.34   20  
       42.38  1:27.34                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:42.86  4/20/1997   BETSY JORDAN                        
 60-64 State: S 3:02.73  1989        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 3:01.00    3:12.60   20  
       43.96  1:32.77  2:23.95  3:12.60                                    
 
Women 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 36.88  11/2/1996   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 43.23  1990        L. Bogatko                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                   57.00      49.54   20  
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                    52.27      52.63   17  
 
Women 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:21.55  4/30/2000   JOANN LEILICH                       
 60-64 State: S 1:31.57  2000        G. Harden                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                 2:00.00    1:47.55   20  
       50.95  1:47.55                                                      
  2 Miller, Jan               63 FORD                 1:45.00    4:35.36   17  
     3:49.10  4:35.36                                                      
  3 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  1:50.00    4:47.01   16  
     3:53.73  4:47.01                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:56.39  5/2/1999    JOANN LEILICH                       
 60-64 State: S 3:27.05  1990        L. Bogatko                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 3:25.00    3:36.01   20  
       48.75  1:43.34  2:40.28  3:36.01                                    
  2 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                 3:55.00    3:48.96   17  
       52.42  1:51.57  2:51.86  3:48.96                                    
  3 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  4:26.09    4:03.84   16  
       55.70  1:58.05  3:03.46  4:03.84                                    
 
Women 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:18.64  11/2/1996   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 1:26.03  2000        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 1:30.00    1:28.64   20  
       41.40  1:28.64                                                      
 
Women 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 3:06.99  4/21/1996   NANCY BROWN                         
 60-64 State: S 3:10.67  2000        S. Bolar                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 3:07.00    3:18.13   20  
       42.51  1:34.51  2:27.98  3:18.13                                    
 
Women 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:16.66  4/20/1997   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 1:26.65  1991        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Valderhaug, Marlee        60 HSAM                 2:00.00    1:42.10   20  
       51.53  1:42.10                                                      
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  1:52.02    1:57.05   17  
       58.35  1:57.05                                                      
 
Women 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:50.10  4/20/1997   JAYNE BRUNER                        
 60-64 State: S 3:09.21  1991        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 3:00.00    3:08.59S  20  
       40.66  1:28.95  2:25.73  3:08.59                                    
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  63 SDM                  4:10.07    4:08.98   17  
       58.68  2:06.63  3:09.22  4:08.98                                    
 
Women 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 6:12.27  5/18/1997   BETSY JORDAN                        
 60-64 State: S 6:49.19  1991        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lund, Lynne               61 SDSM                 6:20.00    6:47.42S  20  
       42.89  1:33.82  2:27.77  3:20.80  4:19.10  5:16.89  6:02.19  6:47.42
 
Women 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 30.45  5/18/1997   GAIL ROPER                          
 65-69 State: S 33.95  1994        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                    38.19      36.73   20  
  2 Keller, kathleen          65 FORD                   38.50      36.86   17  
 
Women 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:08.78  5/12/1996   GAIL ROPER                          
 65-69 State: S 1:17.26  1996        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, kathleen          65 FORD                 1:26.00    1:25.13   20  
       40.66  1:25.13                                                      
  2 Perry, Vel                68 SDM                  1:29.37    1:27.88   17  
       43.25  1:27.88                                                      
  3 Bayly, Helen              65 FORD                 1:40.40    1:42.28   16  
       49.15  1:42.28                                                      
 
Women 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:32.93  4/19/1998   LAVELLE STOINOFF                    
 65-69 State: S 2:57.63  1994        K. Burrell                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                  3:26.16    3:20.18   20  
       44.52  1:33.33  2:25.74  3:20.18                                    
 
Women 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 6:39.23  1/10/1999   LAVELLE STOINOFF                    
 65-69 State: S 8:00.73  1994        K. Burrell                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                       NT    9:23.14   20  
  2 Bayly, Helen              65 FORD                 9:40.16   10:00.98   17  
       40.98  1:25.41  2:09.78  2:54.26  3:39.42  4:24.95  5:10.48  5:58.17
     6:46.27 10:00.98                                                      
  3 Kelly, Eileen             69 HSAM                 9:45.00   10:36.80   16  
       42.99  1:31.51  2:22.01  3:13.68  4:04.81  4:55.86  5:47.77  6:38.77
     7:30.65 10:36.80                                                      
 
Women 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 65-69 State: S 16:30.52  1989        R. Manfredi                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 FORD                19:30.00   22:04.21   20  
       53.93           2:59.63  4:07.90  5:15.42  6:23.80  7:33.36  9:49.12
             10:58.29 12:03.93 13:10.50          17:49.44                  
    18:56.95          21:07.03 22:04.21                                    
 
Women 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 36.03  4/5/1992    CLARA WALKER                        
 65-69 State: S 40.62  1996        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                    48.35      46.16   20  
  2 Keller, kathleen          65 FORD                   49.00      47.22   17  
  3 Bayly, Helen              65 FORD                   54.11      52.20   16  
  4 Kelly, Eileen             69 HSAM                   58.07      56.01   15  
 
Women 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:21.36  5/16/1994   CLARA WALKER                        
 65-69 State: S 1:30.93  1995        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                  1:48.13    1:49.36   20  
       53.67  1:49.36                                                      
  2 Bayly, Helen              65 FORD                 1:56.51    1:59.93   17  
       56.16  1:59.93                                                      
  3 Kelly, Eileen             69 HSAM                 1:59.06    2:03.60   16  
     1:00.01  2:03.60                                                      
 
Women 65-69 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:56.66  2/28/1999   LAVELLE STOINOFF                    
 65-69 State: S 3:11.94  1996        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Vel                68 SDM                       NT    3:58.98   20  
       56.41  1:57.61  2:58.92  3:58.98                                    
  2 Kelly, Eileen             69 HSAM                 4:04.24    4:13.51   17  
       59.13  2:04.01  3:11.62  4:13.51                                    
  3 Bayly, Helen              65 FORD                 4:45.76    4:23.79   16  
     1:00.76  2:09.24  3:20.00  4:23.79                                    
 
Women 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 39.12  4/30/2000   JAYNE BRUNER                        
 65-69 State: S 42.42  1996        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Keller, kathleen          65 FORD                   51.00      51.55   20  
 -- Perry, Vel                68 SDM                       NT         DQ  
 
Women 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  65-69 NATL: N 34.45  3/30/1996   GAIL ROPER                          
 65-69 State: S 38.95  1994        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 FORD                   46.21      46.33   20  
 
Women 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:19.21  5/12/1996   GAIL ROPER                          
 65-69 State: S 1:25.84  1994        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 FORD                 1:56.44    1:57.75   20  
       54.14  1:57.75                                                      
 
Women 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:54.51  5/24/1992   CLARA WALKER                        
 65-69 State: S 3:12.14  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              65 FORD                 4:47.39    4:30.03   20  
       59.36  2:04.74  3:34.54  4:30.03                                    
 
Women 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 31.05  4/30/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 34.63  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 PM                     34.00      33.27S  20  
  2 Kinney, Nancy             73 SDM                    38.34      37.23   17  
  3 Gruender, Edie            73 SDM                    36.82      38.15   16  
 
Women 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:09.79  4/30/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 1:22.14  1999        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  1:28.60    1:26.68   20  
       40.31  1:26.68                                                      
  2 Gruender, Edie            73 SDM                  1:27.00    1:27.73   17  
       42.48  1:27.73                                                      
  3 Copeland, Parkie          72 FORD                 1:39.37    1:36.14   16  
       46.32  1:36.14                                                      
 
Women 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:35.85  4/30/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 3:09.54  2000        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 PM                   2:50.00    2:56.36S  20  
       39.18  1:25.20  2:12.08  2:56.36                                    
  2 Gruender, Edie            73 SDM                  3:16.60    3:12.73   17  
       44.02  1:32.57  2:22.94  3:12.73                                    
  3 Copeland, Parkie          72 FORD                 3:22.07    3:25.39   16  
       46.62  1:38.58  2:33.13  3:25.39                                    
 
Women 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 7:13.15  4/9/2000    GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 8:17.86  2000        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            73 SDM                  8:29.12    8:38.87   20  
       44.88  1:34.75  2:26.09  3:18.14  4:11.82  5:04.83  5:58.34  6:52.18
     7:46.87  8:38.87                                                      
  2 Copeland, Parkie          72 FORD                 8:40.62    8:57.40   17  
       48.95  1:41.40  2:35.69  3:30.57  4:25.17  5:19.93  6:14.43  7:09.64
     8:04.73  8:57.40                                                      
 
Women 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 70-74 State: S 17:13.21  2001        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            73 SDM                 17:13.21   17:51.10   20  
       45.11  1:36.15  2:29.32  3:23.17  4:17.55  5:12.43  6:06.67  7:01.44
     7:55.83  8:50.31  9:43.82 10:38.45 11:33.21 12:28.32 13:22.92 14:17.46
    15:11.77 16:06.41 17:00.36 17:51.10                                    
 
Women 70-74 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 70-74 State: S 28:54.16  2000        E. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Copeland, Parkie          72 FORD                30:18.33   30:40.32   20  
       51.74  1:46.07  2:43.24  3:38.97  4:35.56  5:32.57  6:29.22  7:26.82
     8:23.88  9:20.58 10:17.25 11:13.51 12:10.31 13:07.70 14:04.87 15:01.28
    15:57.62 16:53.98 17:49.57 18:45.77 19:41.26 20:36.62 21:32.41 22:27.96
    23:23.25 24:18.82 25:13.92 26:08.96 27:03.59 27:58.51 28:53.44 29:47.96
    30:40.32
 
Women 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 38.00  5/21/1995   DORIS STEADMAN                      
 70-74 State: S 40.47  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                    44.91      44.63   20  
 
Women 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:24.70  5/21/1995   DORIS STEADMAN                      
 70-74 State: S 1:30.11  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  1:39.47    1:34.60   20  
       45.07  1:34.60                                                      
 
Women 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 3:10.78  5/21/1995   DORIS STEADMAN                      
 70-74 State: S 3:11.61  1999        N. BacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  3:27.16    3:22.46   20  
       47.85  1:38.49  2:30.98  3:22.46                                    
  2 Gruender, Edie            73 SDM                  3:50.00    3:50.61   17  
       55.17  1:54.07  2:53.41  3:50.61                                    
 
Women 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 42.89  2/10/2001   ANN HIRSCH                          
 70-74 State: S 43.46  1999        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             72 FORD                   48.00      45.99   20  
 
Women 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:32.12  4/9/2000    GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 1:34.61  1999        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             72 FORD                 1:50.00    1:43.88   20  
       50.16  1:43.88                                                      
 
Women 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 3:21.84  6/9/2001    ANN HIRSCH                          
 70-74 State: S 3:29.68  1999        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Taylor, Carol             72 FORD                 3:50.00    3:48.35   20  
       52.24  1:51.09  2:51.76  3:48.35                                    
 
Women 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 35.06  4/30/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 42.42  1999        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 PM                     40.00      39.36S  20  
  2 Gruender, Edie            73 SDM                    44.67      45.97   17  
  3 Taylor, Carol             72 FORD                   55.00      48.55   16  
  4 Copeland, Parkie          72 FORD                   53.13      48.88   15  
 
Women 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:27.74  10/2/1999   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 1:36.22  1999        C. Taylor                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roper, Gail               72 PM                   1:36.00    1:37.83   20  
       46.48  1:37.83                                                      
 
Women 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 3:16.51  2/16/1997   JUNE KRAUSER                        
 70-74 State: S 5:22.17  1994        D. Kimmel                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Edie            73 SDM                  6:00.00    4:30.09S  20  
       54.71  2:02.95  3:16.90  4:30.09                                    
 
Women 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:21.97  4/30/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 1:26.80  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  1:36.49    1:35.93   20  
       45.20  1:35.93                                                      
  2 Copeland, Parkie          72 FORD                 1:57.48    1:51.71   17  
 
Women 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 3:09.08  2/12/2000   GAIL ROPER                          
 70-74 State: S 3:12.26  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  3:31.13    3:28.66   20  
       47.33  1:39.53  2:38.90  3:28.66                                    
  2 Gruender, Edie            73 SDM                  3:37.93    3:48.23   17  
       51.76  1:49.04  2:58.35  3:48.23                                    
 
Women 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 6:41.58  3/15/1998   JUNE KRAUSER                        
 70-74 State: S 6:49.69  1999        N. MacBeth                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kinney, Nancy             73 SDM                  7:36.33    7:38.65   20  
       49.54  1:48.64  2:46.07  3:43.77  4:46.46  5:49.37  6:43.81  7:38.65
 
Women 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 34.78  5/20/2001   FLORENCE CARR                       
 75-79 State: S 43.03  1993        M. Nagle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                   54.00      47.31   20  
 
Women 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:19.38  5/20/2001   FLORENCE CARR                       
 75-79 State: S 1:39.44  1994        M. Nagel                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                 1:56.00    1:44.03   20  
       50.85  1:44.03                                                      
 
Women 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 2:58.74  5/16/1999   MARGERY MEYER                       
 75-79 State: S 3:51.78  1993        M. Nagle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                 4:00.00    3:44.67S  20  
       59.10  3:44.67                                                      
 
Women 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N  8:01.81  5/10/1998   MARGERY MEYER                       
 75-79 State: S 10:08.41  1993        M. Nagel                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                11:15.00   12:02.91   20  
       48.95  1:41.40  2:35.69  3:30.57  4:25.17  5:19.93  6:14.43  7:09.64
     8:04.73 12:02.91                                                      
 
Women 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  75-79 NATL: N   42.06  4/30/2000   LOIS KIVI NOCHMAN                   
 75-79 State: S 1:14.56  1996        D. Kimmel                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                 1:08.00    1:00.45S  20  
 
Women 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:37.03  5/20/2001   FLORENCE CARR                       
 75-79 State: S 2:16.77  2000        S. Nelson                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Altus, Grace              78 OJAI                 2:32.00    2:20.72   20  
     1:04.30  2:20.72                                                      
 
Women 80-84 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:30.49  5/16/1999   RITA SIMONTON                       
 80-84 State: S 1:54.20  1997        M. Nagel                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC                 1:42.00    1:41.70S  20  
       47.56  1:41.70                                                      
  2 Steward, Rose             84 SDM                  3:20.55    3:53.36   17  
     1:52.37  3:53.36                                                      
 
Women 80-84 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL: N 3:14.68  5/16/1999   RITA SIMONTON                       
 80-84 State: S 4:12.02  1997        M. Nagle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC                 3:28.00    3:32.67S  20  
       48.27  1:41.64  2:37.19  3:32.67                                    
  2 Steward, Rose             84 SDM                  7:36.40    7:58.65   17  
     1:08.39  7:58.65                                                      
 
Women 80-84 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  80-84 NATL: N  8:40.31  4/3/1999    RITA SIMONTON                       
 80-84 State: S 14:40.60  1999        M. Nagel                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC                 9:06.28    9:20.37S  20  
       50.24  1:44.90  2:40.87  3:37.15  4:33.12  5:30.68  6:28.06  7:25.42
     8:22.50  9:20.37                                                      
  2 Steward, Rose             84 SDM                 18:47.65   20:07.05   17  
       53.24  1:54.53  2:58.31  4:03.46  5:09.71  6:16.91  7:23.64  8:28.99
     9:34.31 20:07.05                                                      
 
Women 80-84 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 80-84 State: S 36:33.49  1998        R. Steward                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC                18:46.00   18:43.69S  20  
       52.21  1:47.79  2:45.29  3:43.54  4:43.08  5:42.26  6:41.48  7:41.70
     8:42.01  9:41.22 10:40.71 11:39.98 12:39.52 13:38.69 14:37.71 15:36.27
    16:35.26 17:33.40 18:29.34 18:43.69                                    
 
Women 80-84 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N   50.24  4/9/2000    MARJORIE SHARPE                     
 80-84 State: S 1:02.43  1998        M. Nagle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             84 SDM                  1:39.45    1:54.82   20  
 
Women 80-84 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:49.26  5/18/1997   MARJORIE SHARPE                     
 80-84 State: S 2:18.88  1994        E. Grafrath                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             84 SDM                  3:30.90    3:57.74   20  
     1:55.34  3:57.74                                                      
 
Women 80-84 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 3:51.12  5/1/1994    MARIE WICKLUN                       
 80-84 State: S 5:06.45  1999        J. Lacy                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steward, Rose             84 SDM                  7:11.94    7:54.43   20  
     1:52.14  3:55.81  5:54.81  7:54.43                                    
 
Women 80-84 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 4:26.58  5/16/1999   RITA SIMONTON                       
 80-84 State: S 8:30.44  1999        R. Steward                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Simonton, Rita            83 GWSC                 4:55.00    5:06.99S  20  
     1:09.75  2:28.38  3:48.13  5:06.99                                    
 
Men 19-24 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 20.25  4/10/1994   ERIC MAUER                          
 19-24 State: S 21.15  1996        G. Hall Jr.                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevado, Eduardo           23 SDM                    22.99      23.31   20  
  2 Carter, Paul              20 SDM                    24.50      23.41   17  
  3 Edgar, Jeremy             23 FORD                   25.00      23.99   16  
  4 Gaither, Joshua           24 FORD                   24.57      24.68   15  
  5 Gregorio, Ryan            19 SDSM                   23.78      24.92   14  
  6 Kielty, Robert            21 SDM                    25.50      25.14   13  
  7 Rands, Chris              22 SDM                    25.50      26.29   12  
  8 Rogers, Sean              23 FORD                   30.00      28.62   11  
 
Men 19-24 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 43.89  2/18/2001   ROMAIN BARNIER                      
 19-24 State: S 46.63  1996        G. Hall Jr.                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevado, Eduardo           23 SDM                    49.57      50.21   20  
       24.50    50.21                                                      
  2 Edgar, Jeremy             23 FORD                 1:05.00      55.89   17  
       26.14    55.89                                                      
  3 Kielty, Robert            21 SDM                    57.70      57.08   16  
       28.00    57.08                                                      
  4 Stolpestad, Blaine        19 SDM                    57.90      57.94   15  
       28.16    57.94                                                      
 
Men 19-24 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:37.60  2/18/2001   ROMAIN BARNIER                      
 19-24 State: S 1:43.02  1995        E. Nascimento                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevado, Eduardo           23 SDM                  1:53.00    1:51.41   20  
       26.22    53.73  1:21.70  1:51.41                                    
  2 Carter, Paul              20 SDM                  1:58.20    1:55.94   17  
       27.68    58.47  1:28.13  1:55.94                                    
  3 Gaither, Joshua           24 FORD                 2:00.00    1:59.83   16  
       27.00    57.11  1:28.46  1:59.83                                    
  4 Gregorio, Ryan            19 SDSM                 1:57.34    2:04.22   15  
       27.72    58.94  1:31.70  2:04.22                                    
  5 Stolpestad, Blaine        19 SDM                  2:07.97    2:06.64   14  
     1:02.50           1:34.57  2:06.64                                    
  6 Rands, Chris              22 SDM                  2:08.00    2:09.63   13  
       29.95  1:02.47  1:35.73  2:09.63                                    
  7 Kielty, Robert            21 SDM                  2:10.00    2:12.05   12  
       29.45  1:02.26  1:36.84  2:12.05                                    
 
Men 19-24 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  19-24 NATL: N 4:29.67  2/18/2001   ROMAIN BARNIER                      
 19-24 State: S 4:52.32  2000        E. Goldstein                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregorio, Ryan            19 SDSM                 5:22.11    5:36.60   20  
       28.55  1:00.68  1:34.06  2:08.09  2:42.84  3:18.00  3:53.11  4:28.84
     5:02.95  5:36.60                                                      
 
Men 19-24 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 19-24 State: S 11:10.69  2002        J. Gaither                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregorio, Ryan            19 SDSM                11:02.93   11:40.09   20  
       29.66  1:02.71  1:37.17  2:11.81  2:46.60  3:21.63  3:56.82  4:32.34
     5:07.29  5:42.49  6:18.30  6:53.80  7:29.79  8:05.39  8:41.37  9:17.22
     9:53.08 10:29.03 11:04.96 11:40.09                                    
 
Men 19-24 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 23.44  5/21/1995   JEFF THIBAULT                       
 19-24 State: S 27.14  1996        N. O'Hare                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregorio, Ryan            19 SDSM                   27.80      30.00   20  
  2 Edgar, Jeremy             23 FORD                   36.00      31.64   17  
 
Men 19-24 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 50.58  5/21/1995   JEFF THIBAULT                       
 19-24 State: S 50.59  1994        S. Percy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gregorio, Ryan            19 SDSM                   58.85    1:04.96   20  
       30.96  1:04.96                                                      
 
Men 19-24 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 25.64  4/9/2000    MICHAEL BURTON                      
 19-24 State: S 27.24  1995        T. Mayfield                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rogers, Sean              23 FORD                   38.00      38.18   20  
 
Men 19-24 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  19-24 NATL: N 2:05.93  5/20/2001   ERIC WYLES                          
 19-24 State: S 2:13.44  1995        M. Menezes                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gaither, Joshua           24 FORD                 2:25.00    2:27.64   20  
       32.98  1:11.13  1:48.74  2:27.64                                    
 
Men 19-24 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 22.47  3/29/1998   CHRIS ZOLTAK                        
 19-24 State: S 23.42  1995        E. Nascimento                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Edgar, Jeremy             23 FORD                   27.00      27.06   20  
  2 Rands, Chris              22 SDM                    28.50      28.87   17  
 
Men 19-24 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 49.80  2/18/2001   OSWALDO QUEVEDO                     
 19-24 State: S 52.26  1995        E. Nascimento                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              20 SDM                    58.50      56.70   20  
       26.28    56.70                                                      
  2 Rands, Chris              22 SDM                  1:01.25    1:02.25   17  
       29.25  1:02.25                                                      
  3 Edgar, Jeremy             23 FORD                 1:10.00    1:05.93   16  
       30.83  1:05.93                                                      
 
Men 19-24 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:51.04  5/23/1993   STEVEN REED                         
 19-24 State: S 1:59.05  1996        K. Smit                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              20 SDM                  2:10.60    2:10.37   20  
       30.20  1:03.37  1:37.84  2:10.37                                    
 
Men 19-24 100 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 50.14  2/18/2001   ROMAIN BARNIER                      
 19-24 State: S 53.20  1999        E. Goldstein                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevado, Eduardo           23 SDM                    57.90      57.83   20  
       26.73    57.83                                                      
  2 Carter, Paul              20 SDM                  1:06.20      59.85   17  
       26.44    59.85                                                      
  3 Edgar, Jeremy             23 FORD                 1:15.00    1:05.30   16  
       28.70  1:05.30                                                      
  4 Stolpestad, Blaine        19 SDM                  1:01.30    1:11.23   15  
       31.09  1:11.23                                                      
  5 Gregorio, Ryan            19 SDSM                 1:07.00    1:11.93   14  
       30.19  1:11.93                                                      
  6 Rogers, Sean              23 FORD                 2:00.00    1:23.16   13  
       38.87  1:23.16                                                      
 
Men 19-24 200 Yard IM
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:52.82  5/16/1994   SIMON PERCY                         
 19-24 State: S 1:52.82  1994        S. Percy                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Nevado, Eduardo           23 SDM                  2:10.00    2:05.34   20  
       28.23    59.29  1:36.31  2:05.34                                    
 
Men 25-29 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 19.83  5/19/1991   ROBERT PEEL                         
 25-29 State: S 20.36  1994        T. Dalbey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltran, Juan             27 SDM                    21.00      22.84   20  
  2 Lawson, Brian             25 SCAQ                   22.44      22.88   17  
  3 Barnes, Martin            26 FORD                   24.02      24.63   16  
  4 Murphy, Liam              29 NOVA                   23.50      25.18   15  
  5 Jackson, Scott            26 UCI                    25.00      25.46   14  
  6 Suganami, Toshito         27 FORD                   28.00      27.99   13  
 
Men 25-29 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 44.39  5/19/1991   ROBERT PEEL                         
 25-29 State: S 44.92  1994        T. Dalbey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lawson, Brian             25 SCAQ                   48.13      49.65   20  
       23.58    49.65                                                      
  2 Barnes, Martin            26 FORD                   52.13      55.65   17  
       27.54    55.65                                                      
  3 Jackson, Scott            26 UCI                    55.00      56.21   16  
       26.45    56.21                                                      
  4 Murphy, Liam              29 NOVA                   53.00      57.41   15  
       27.16    57.41                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:38.14  2/3/1996    JOHN KEPPELER                       
 25-29 State: S 1:39.98  1995        B. Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              29 NOVA                 1:58.00    2:06.54   20  
       29.05  1:00.24  1:32.37  2:06.54                                    
 
Men 25-29 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  25-29 NATL: N 4:26.87  2/18/2001   LIONEL MOREAU                       
 25-29 State: S 4:33.88  1996        J. Utsch                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Murphy, Liam              29 NOVA                 5:50.00    5:40.97   20  
       30.77  1:03.22  1:37.00  2:11.81  2:47.22  3:23.19  3:59.39  4:34.31
     5:09.23  5:40.97                                                      
  2 Barnes, Martin            26 FORD                 5:34.90    5:53.19   17  
       31.30  1:05.50  1:39.93  2:15.09  2:50.95  3:27.22  4:02.86  4:39.16
     5:16.40  5:53.19                                                      
 
Men 25-29 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 25-29 State: S 15:57.34  1994        O. Bures                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Contreras, Billy          28 FORD                19:30.00   20:21.62   20  
       35.06  1:10.28  1:45.48  2:20.22  2:55.94  3:31.96  4:08.15  4:44.20
     5:20.62  5:57.73  6:34.08  7:11.14  7:48.19  8:25.72  9:03.36  9:41.20
    10:18.49 10:55.87 11:33.61 12:11.58 12:49.07 13:26.91 14:04.60 14:42.73
    15:20.64 15:58.18 16:36.22 17:14.19 17:52.67 18:30.31 19:08.55 19:45.84
    20:21.62
  2 Barnes, Martin            26 FORD                19:22.54   21:01.69   17  
       33.85  1:10.49  1:47.03  2:23.12  2:59.68  3:37.06  4:14.92  4:52.94
     5:31.40  6:09.99  6:48.94  7:28.30  8:07.50  8:46.44  9:24.92 10:03.01
    10:41.83 11:20.86 11:59.81 12:38.40 13:16.98 13:55.47 14:34.52 15:12.13
    15:50.90 16:30.00 17:09.45 17:48.89 18:28.28 19:07.56 19:46.85 20:25.02
    21:01.69
 
Men 25-29 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 23.09  4/30/2000   LANCE BOHLMAN                       
 25-29 State: S 24.73  1997        M. Smith                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnes, Martin            26 FORD                   27.16      28.87   20  
 
Men 25-29 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 49.83  4/12/1992   ANDREW GILL                         
 25-29 State: S 49.88  1994        E. Hansen                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                    59.00    1:00.42   20  
       29.79  1:00.42                                                      
  2 Jackson, Scott            26 UCI                  1:00.00    1:03.77   17  
       30.84  1:03.77                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 25.34  5/19/1991   GREG RHODENBAUGH                    
 25-29 State: S 27.04  3/2/2002    Juan Beltran                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltran, Juan             27 SDM                    26.50      27.11   20  
  2 Suganami, Toshito         27 FORD                   33.00      33.00   17  
  3 Murphy, Liam              29 NOVA                   30.00      36.02   16  
 
Men 25-29 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  25-29 NATL: N 56.21  5/21/1990   DAVID LUNDBERG                      
 25-29 State: S 57.96  1996        R. Santos                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltran, Juan             27 SDM                    57.00      59.58   20  
       28.21    59.58                                                      
  2 Jackson, Scott            26 UCI                  1:10.00    1:10.15   17  
       32.53  1:10.15                                                      
  3 Suganami, Toshito         27 FORD                 1:15.00    1:14.15   16  
       32.89  1:14.15                                                      
 
Men 25-29 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 22.21  5/3/1998    BRIAN ALDERMAN                      
 25-29 State: S 22.32  1994        T. Dalbey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Beltran, Juan             27 SDM                    23.00      24.85   20  
  2 Barnes, Martin            26 FORD                   26.47      26.67   17  
  3 Murphy, Liam              29 NOVA                   27.00      28.75   16  
  4 Suganami, Toshito         27 FORD                   29.00      28.77   15  
 
Men 25-29 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 48.51  5/3/1998    BRIAN ALDERMAN                      
 25-29 State: S 49.94  1994        T. Dalbey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                    57.00      59.17   20  
       27.78    59.17                                                      
  2 Murphy, Liam              29 NOVA                 1:00.00    1:10.02   17  
       32.36  1:10.02                                                      
 
Men 25-29 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:48.25  5/20/2001   YANN DEFABRIQUE                     
 25-29 State: S 1:50.44  1994        O. Bures                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                  2:05.00    2:06.82   20  
       28.76  1:01.24  1:34.28  2:06.82                                    
 
Men 25-29 100 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 50.47  5/19/1991   MOOK RHODENBAUGH                    
 25-29 State: S 52.35  1994        T. Dalbey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                  1:05.00    1:01.88   20  
       27.72  1:01.88                                                      
  2 Jackson, Scott            26 UCI                  1:04.00    1:02.16   17  
       28.88  1:02.16                                                      
  3 Barnes, Martin            26 FORD                 1:00.24    1:02.90   16  
       29.49  1:02.90                                                      
  4 Murphy, Liam              29 NOVA                 1:15.00    1:11.00   15  
       33.77  1:11.00                                                      
 
Men 25-29 200 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 1:52.02  2/4/1995    JAN BIDRMAN                         
 25-29 State: S 1:57.62  1992        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                  2:10.00    2:13.48   20  
       28.51  1:01.63  1:43.53  2:13.48                                    
  2 Barnes, Martin            26 FORD                 2:10.06    2:18.07   17  
       30.43  1:05.65  1:46.12  2:18.07                                    
  3 Jackson, Scott            26 UCI                  2:10.00    2:22.39   16  
       31.11  1:07.87  1:47.74  2:22.39                                    
 
Men 25-29 400 Yard IM
===============================================================================
  25-29 NATL: N 3:59.05  2/18/2001   LIONEL MOREAU                       
 25-29 State: S 4:06.94  1994        O. Bures                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yotter, Ethan             25 UCI                  4:30.00    4:32.65   20  
       28.86  1:01.90  1:36.25  2:10.06  2:51.71  3:32.05  4:03.17  4:32.65
  2 Barnes, Martin            26 FORD                 4:31.72    5:13.91   17  
       31.78  1:08.58  1:48.69  2:28.28  3:14.43  4:01.91  4:39.00  5:13.91
 
Men 30-34 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 20.15  5/18/1997   ADAM SCHMITT                        
 30-34 State: S 21.20  1989        S. Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           33 SCA                    22.00      21.71   20  
  2 Mercier, Steve            30 NOVA                   24.63      23.06   17  
  3 Fernandez, Dickie         30 FORD                   24.33      23.62   16  
  4 Dickson, Kurt             34 Unattached             24.85      24.09   15  
  5 Lapp, John                31 PRES                 2:26.26      25.49   14  
  6 Myers, Carl               34 RIO                    24.10      25.74   13  
  7 Groven, Brian             30 LAPS                   30.67      30.69   12  
  8 Harris, John              32 PSC                       NT      47.50   11  
 
Men 30-34 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 44.72  5/16/1999   JON OLSEN                           
 30-34 State: S 46.42  1989        S. Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           33 SCA                    48.00      46.07S  20  
       22.70    46.07                                                      
  2 Mercier, Steve            30 NOVA                   51.52      50.51   17  
       24.53    50.51                                                      
  3 Dickson, Kurt             34 Unattached             52.75      51.23   16  
       24.87    51.23                                                      
  4 Fernandez, Dickie         30 FORD                   52.79      51.74   15  
       25.30    51.74                                                      
  5 Lapp, John                31 PRES                   55.32      53.63   14  
       26.77    53.63                                                      
  6 Gill, Mark                33 SDM                    55.00      54.06   13  
       25.92    54.06                                                      
  7 Flood, Brian              33 SDM                    55.11      54.69   12  
       26.00    54.69                                                      
  8 Groven, Brian             30 LAPS                 1:07.60    1:07.25   11  
       32.65  1:07.25                                                      
  9 Harris, John              32 PSC                       NT    1:44.56    9  
       50.30  1:44.56                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:38.03  5/16/1999   JON OLSEN                           
 30-34 State: S 1:47.20  1998        G. Edelman                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           33 SCA                  1:46.00    1:41.75S  20  
       23.94    49.48  1:15.70  1:41.75                                    
  2 Utsch, Jeffrey            34 FORD                 1:52.00    1:46.98S  17  
       25.87    53.08  1:20.16  1:46.98                                    
  3 Dickson, Kurt             34 Unattached           1:54.99    1:51.46   16  
       27.08    55.40  1:23.82  1:51.46                                    
  4 Mercier, Steve            30 NOVA                 1:52.30    1:52.08   15  
       25.97    54.34  1:23.40  1:52.08                                    
  5 Lewis, David              30 SDM                  1:54.99    1:54.13   14  
       26.08    55.23  1:23.94  1:54.13                                    
  6 Fernandez, Dickie         30 FORD                 2:00.00    2:00.60   13  
       28.02    59.04  1:30.32  2:00.60                                    
  7 Lapp, John                31 PRES                 2:00.68    2:01.21   12  
       27.74    57.28  1:28.55  2:01.21                                    
 
Men 30-34 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  30-34 NATL: N 4:29.49  2/25/1996   MATTHEW CETLINSKI                   
 30-34 State: S 4:50.22  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             34 Unattached           5:08.98    4:58.14   20  
       27.51    56.75  1:26.82  1:57.05  2:27.38  2:57.61  3:28.03  3:58.59
     4:28.76  4:58.14                                                      
  2 Mercier, Steve            30 NOVA                 5:15.00    5:21.73   17  
       27.85    59.10  1:31.28  2:04.01  2:36.98  3:09.59  3:42.82  4:16.27
     4:49.60  5:21.73                                                      
  3 Hochstein, Erik           33 SCA                  4:48.00    5:33.87   16  
       23.98    50.22  1:16.52  1:43.15  2:33.84  3:10.00  3:47.07  4:23.84
     5:00.72  5:33.87                                                      
  4 Flood, Brian              33 SDM                  5:41.11    5:37.72   15  
       30.40  1:03.48  1:37.70  2:12.06  2:46.39  3:20.87  3:55.68  4:30.76
     5:04.79  5:37.72                                                      
  5 Fernandez, Dickie         30 FORD                 5:45.04    5:40.79   14  
       30.34  1:04.47  1:38.93  2:13.91  2:48.54  3:23.45  3:58.24  4:33.29
     5:07.93  5:40.79                                                      
  6 Gill, Mark                33 SDM                  6:15.00    6:05.17   13  
       30.72  1:05.21  1:41.12  2:17.76  2:55.03  3:33.19  4:10.89  4:49.01
     5:28.08  6:05.17                                                      
 
Men 30-34 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 30-34 State: S 10:00.01  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Utsch, Jeffrey            34 FORD                10:20.00   10:15.39   20  
       27.71    57.66  1:27.96  1:58.17  2:28.54  2:59.24  3:30.17  4:01.26
     4:32.45  5:03.56  5:34.40  6:05.74  6:36.99  7:08.41  7:39.66  8:11.05
     8:42.17  9:13.46  9:44.38 10:15.39                                    
  2 Fernandez, Dickie         30 FORD                12:00.00   12:07.90   17  
       31.29  1:06.91  1:42.97  2:19.22  2:56.05  3:33.21  4:10.41  4:47.82
     5:24.85  6:39.18           7:15.89  7:52.60  8:29.27  9:05.68  9:41.88
    10:18.00 10:54.64 11:31.31 12:07.90                                    
 
Men 30-34 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 30-34 State: S 16:59.81  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             34 Unattached          20:00.00   17:31.14   20  
       28.22    58.98  1:30.14  2:01.61  2:33.28  3:05.10  3:37.13  4:09.22
     4:41.39  5:13.75  5:46.30  6:18.70  6:51.22  7:23.49  7:55.79  8:27.88
     9:00.26  9:32.96 10:05.28 10:37.52 11:09.58 11:41.94 12:13.95 12:45.85
    13:17.81 13:50.03 14:22.25 14:54.04 15:25.49 15:57.39 16:29.19 17:00.13
    17:31.14
 
Men 30-34 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 23.39  5/24/1992   CLAY BRITT                          
 30-34 State: S 24.97  1994        B. Hering                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             34 Unattached             27.90      27.45   20  
  2 Groven, Brian             30 LAPS                   40.00      37.55   17  
 
Men 30-34 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.21  5/24/1992   CLAY BRITT                          
 30-34 State: S 53.97  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Utsch, Jeffrey            34 FORD                   59.98      56.17   20  
       27.92    56.17                                                      
  2 Dickson, Kurt             34 Unattached             58.90      57.16   17  
       28.38    57.16                                                      
  3 Harris, John              32 PSC                       NT    2:08.09   16  
     1:00.91  2:08.09                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:48.66  5/4/1997    RONALD KARNAUGH                     
 30-34 State: S 1:58.03  2001        S. Perry                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             34 Unattached           2:06.00    1:59.98   20  
       28.83    59.52  1:30.18  1:59.98                                    
 
Men 30-34 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 25.88  5/19/1991   DAVID LUNDBERG                      
 30-34 State: S 26.68  1989        S. Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              30 SDM                    29.30      30.02   20  
  2 Harris, John              32 PSC                       NT      56.86   17  
 
Men 30-34 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 56.58  5/19/1991   DAVID LUNDBERG                      
 30-34 State: S 58.88  1989        S. Jones                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Flood, Brian              33 SDM                  1:16.11    1:12.56   20  
       34.41  1:12.56                                                      
  2 Gill, Mark                33 SDM                  1:15.00    1:13.50   17  
       34.18  1:13.50                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  30-34 NATL: N 2:01.01  5/4/1997    RONALD KARNAUGH                     
 30-34 State: S 2:15.43  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              30 SDM                  2:26.43    2:22.34   20  
       32.63  1:08.67  1:45.18  2:22.34                                    
  2 Adamavich, Doug           33 SDM                  2:32.00    2:30.29   17  
       34.61  1:12.36  1:50.73  2:30.29                                    
 
Men 30-34 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 22.22  5/16/1999   BRIAN ALDERMAN                      
 30-34 State: S 23.14  1994        B. Hering                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mercier, Steve            30 NOVA                   25.86      24.88   20  
  2 Adamavich, Doug           33 SDM                    26.00      27.02   17  
  3 Lapp, John                31 PRES                   28.00      27.82   16  
  4 Myers, Carl               34 RIO                    27.10      29.32   15  
  5 Groven, Brian             30 LAPS                   31.25      32.55   14  
  6 Harris, John              32 PSC                       NT    1:00.53   13  
 
Men 30-34 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 48.64  5/16/1999   JON OLSEN                           
 30-34 State: S 52.00  1993        D. Baker                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Utsch, Jeffrey            34 FORD                   59.59      55.83   20  
       26.70    55.83                                                      
  2 Mercier, Steve            30 NOVA                   56.80      55.94   17  
       26.09    55.94                                                      
  3 Lewis, David              30 SDM                    58.78      59.02   16  
       28.10    59.02                                                      
  4 Adamavich, Doug           33 SDM                  1:00.00    1:00.46   15  
       28.52  1:00.46                                                      
  5 Lapp, John                31 PRES                 1:02.31    1:00.96   14  
       28.70  1:00.96                                                      
  6 Fernandez, Dickie         30 FORD                 1:02.00    1:05.74   13  
       30.45  1:05.74                                                      
  7 Harris, John              32 PSC                       NT    2:27.71   12  
     1:04.67  2:27.71                                                      
 
Men 30-34 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:49.52  5/16/1994   PETER EGAN                          
 30-34 State: S 1:54.99  1994        D. Baker                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           33 SCA                  1:59.00    1:54.94S  20  
       26.01    55.22  1:25.12  1:54.94                                    
  2 Lewis, David              30 SDM                  2:14.81    2:11.76   17  
       30.08  1:03.73  1:36.98  2:11.76                                    
 
Men 30-34 100 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 50.98  5/19/1991   DAVID LUNDBERG                      
 30-34 State: S 53.58  1994        B. Hering                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, David              30 SDM                    59.37      59.50   20  
       28.45    59.50                                                      
  2 Mercier, Steve            30 NOVA                 1:02.08    1:00.03   17  
       27.98  1:00.03                                                      
  3 Fernandez, Dickie         30 FORD                 1:01.00    1:03.06   16  
       29.47  1:03.06                                                      
  4 Gill, Mark                33 SDM                  1:02.00    1:03.63   15  
       29.07  1:03.63                                                      
  5 Lapp, John                31 PRES                 1:10.00    1:06.05   14  
       30.54  1:06.05                                                      
 -- Harris, John              32 PSC                       NT         DQ  
     1:00.08       DQ                                                      
 
Men 30-34 200 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 1:47.62  5/4/1997    RONALD KARNAUGH                     
 30-34 State: S 1:58.03  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hochstein, Erik           33 SCA                  2:05.00    1:56.52S  20  
       24.79    54.91  1:30.26  1:56.52                                    
  2 Utsch, Jeffrey            34 FORD                 2:15.07    2:06.10   17  
       27.24    58.27  1:38.20  2:06.10                                    
  3 Lewis, David              30 SDM                  2:14.83    2:08.63   16  
       28.01  1:02.91  1:39.02  2:08.63                                    
  4 Adamavich, Doug           33 SDM                  2:12.00    2:16.99   15  
       28.36  1:04.89  1:44.97  2:16.99                                    
  5 Fernandez, Dickie         30 FORD                 2:24.75    2:20.55   14  
       29.68  1:07.18  1:50.42  2:20.55                                    
 
Men 30-34 400 Yard IM
===============================================================================
  30-34 NATL: N 3:53.81  5/4/1997    RONALD KARNAUGH                     
 30-34 State: S 4:11.65  1994        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dickson, Kurt             34 Unattached           4:45.82    4:32.10   20  
       28.54  1:01.30  1:34.57  2:07.05  2:50.04  3:33.49  4:04.31  4:32.10
  2 Lewis, David              30 SDM                  4:38.87    4:37.86   17  
       28.97  1:01.95  1:39.53  2:15.94  2:53.78  3:32.97  4:06.37  4:37.86
  3 Fernandez, Dickie         30 FORD                 5:05.00    5:05.59   16  
       29.96  1:06.95  1:47.47  2:26.65  3:11.81  3:57.77  4:32.29  5:05.59
 
Men 35-39 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 20.73  5/16/1994   KEVIN DEFORREST                     
 35-39 State: S 21.72  1982        A. McPherson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Steven              36 Unattached             26.02      24.00   20  
  2 Collins, Michael          36 NOVA                   24.30      24.11   17  
  3 Rankin, Mark              35 PSC                    25.50      24.30   16  
  4 Salopek, David            39 RIO                    24.19      24.41   15  
  5 McCartin, Jim             39 OTTY                   25.00      24.82   14  
  6 Aikman, Chris             39 SDM                    26.15      25.92   13  
  7 Moore, Bradley            35 FORD                   27.00      25.99   12  
  8 Bauer, Grant              39 Unattached             23.90      26.36   11  
  9 Barbrick, Peter           38 NOVA                   34.50      26.76    9  
 10 Wasowicz, Jeff            38 PRES                   30.00      27.65    7  
 11 Harnisch, R. Scott        38 PSC                    34.47      32.49    6  
 
Men 35-39 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 46.04  4/30/2000   PATRICK HAYES                       
 35-39 State: S 47.96  1997        P. Nunan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Mark              35 PSC                  1:00.01      55.82   20  
       26.36    55.82                                                      
  2 Johnson, Bowen            35 SDM                    57.34      56.79   17  
       27.48    56.79                                                      
  3 Moore, Bradley            35 FORD                   57.00      56.89   16  
       27.74    56.89                                                      
  4 Aikman, Chris             39 SDM                    57.11      57.05   15  
       27.73    57.05                                                      
  5 Smith, David              35 SPAR                   56.00      57.97   14  
       27.75    57.97                                                      
  6 Wasowicz, Jeff            38 PRES                 1:08.00    1:01.85   13  
     1:02.09  1:01.85                                                      
  7 Barbrick, Peter           38 NOVA                 1:18.00    1:04.70   12  
       32.55  1:04.70                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:41.20  5/16/1999   FRANZ MORTENSEN                     
 35-39 State: S 1:50.83  1999        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Salopek, David            39 RIO                  1:56.99    1:57.23   20  
       26.91    55.59  1:25.84  1:57.23                                    
  2 Smith, David              35 SPAR                 2:00.00    2:07.38   17  
       28.34    59.18  1:32.01  2:07.38                                    
  3 Aikman, Chris             39 SDM                  2:06.76    2:08.58   16  
       29.61  1:01.62  1:34.82  2:08.58                                    
  4 Moore, Bradley            35 FORD                 2:05.00    2:11.72   15  
       29.07  1:01.40  1:36.06  2:11.72                                    
  5 Barbrick, Peter           38 NOVA                 2:45.00    2:29.95   14  
       34.76  1:13.66  1:52.79  2:29.95                                    
 
Men 35-39 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:36.80  5/16/1999   FRANZ MORTENSEN                     
 35-39 State: S 4:58.59  1999        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         35 PSC                  4:55.69    5:01.09   20  
       26.58    54.95  1:24.09  1:54.33  2:25.10  2:56.31  3:27.98  3:59.93
     4:31.19  5:01.09                                                      
  2 Jaegers, Al               39 FORD                 5:00.00    5:02.39   17  
       27.43    56.99  1:27.61  1:58.40  2:29.35  3:00.27  3:31.21  4:02.18
     4:32.31  5:02.39                                                      
  3 Smith, David              35 SPAR                 5:35.00    5:43.17   16  
       30.23  1:03.07  1:37.01  2:11.54  2:46.49  3:21.53  3:56.96  4:32.29
     5:07.75  5:43.17                                                      
  4 Aikman, Chris             39 SDM                  5:55.38    5:56.24   15  
       31.46  1:05.85  1:42.11  2:18.24  2:54.54  3:30.77  4:07.40  4:44.76
     5:21.86  5:56.24                                                      
 
Men 35-39 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 35-39 State: S 10:10.21  1999        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                10:20.00   10:33.97   20  
       28.76    59.81  1:31.47  2:02.81  2:34.13  3:05.77  3:37.14  4:08.66
     4:40.36  5:12.11  5:43.93  6:15.77  6:47.70  7:20.00  7:52.47  8:25.36
     8:58.45  9:30.85 10:02.87 10:33.97                                    
  2 Brundage, Patrick         35 PSC                 10:30.00   10:36.09   17  
       28.98    59.63  1:30.50  2:01.32  2:32.24  3:03.55  3:34.72  4:06.10
     4:37.40  5:08.72  5:40.23  6:12.34  6:44.40  7:17.18  7:49.96  8:23.10
     8:56.48  9:30.28 10:03.85 10:36.09                                    
  3 Collins, Michael          36 NOVA                10:30.00   10:36.25   16  
       29.20  1:00.64  1:32.99  2:05.14  2:38.17  3:10.46  3:42.80  4:15.30
     4:48.07  5:20.22  5:51.90  6:23.83  6:55.59  7:27.65  7:59.95  8:31.96
     9:03.53  9:35.11 10:06.48 10:36.25                                    
 
Men 35-39 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 35-39 State: S 17:15.38  1993        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Mark             36 Unattached          20:30.00   20:23.45   20  
       32.49  1:07.42  1:43.12  2:19.44  2:56.02  3:32.64  4:09.51  4:46.36
     5:23.48  6:00.33  6:37.44  7:14.99  7:52.80  8:30.42  9:07.91  9:45.55
    10:23.04 11:00.81 11:38.54 12:16.06 12:53.87 13:31.59 14:09.38 14:46.93
    15:24.27 16:02.42 16:40.28 17:18.29 17:55.77 18:33.12 19:10.52 19:47.64
    20:23.45
 
Men 35-39 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 23.75  5/12/1996   CLAY BRITT                          
 35-39 State: S 25.42  1994        G. Patching                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                   26.00      26.84   20  
  2 Rankin, Mark              35 PSC                    29.01      29.19   17  
  3 Moore, Bradley            35 FORD                   29.00      29.34   16  
  4 Collins, Michael          36 NOVA                   32.00      29.68   15  
  5 McCartin, Jim             39 OTTY                   29.00      30.83   14  
  6 Wasowicz, Jeff            38 PRES                   35.00      33.53   13  
  7 Barbrick, Peter           38 NOVA                   42.00      37.94   12  
  8 Harnisch, R. Scott        38 PSC                    41.54      42.07   11  
 
Men 35-39 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 50.93  4/30/2000   ERIC ERICSON                        
 35-39 State: S 54.35  1994        G. Patching                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                   57.00      59.01   20  
       28.62    59.01                                                      
  2 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    1:00.62   17  
       30.29  1:00.62                                                      
  3 Hickman, Mark             36 Unattached           1:03.00    1:00.86   16  
       29.24  1:00.86                                                      
  4 Salopek, David            39 RIO                  1:01.99    1:02.46   15  
       31.01  1:02.46                                                      
  5 Collins, Michael          36 NOVA                 1:06.00    1:03.60   14  
       31.18  1:03.60                                                      
  6 Rankin, Mark              35 PSC                  1:12.00    1:03.97   13  
       31.43  1:03.97                                                      
  7 Moore, Bradley            35 FORD                 1:05.00    1:04.08   12  
 
Men 35-39 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:50.83  5/16/1999   SEAN MURPHY                         
 35-39 State: S 1:58.81  1996        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hickman, Mark             36 Unattached           2:18.00    2:12.58   20  
       31.21  1:04.85  1:38.67  2:12.58                                    
  2 Collins, Michael          36 NOVA                 2:20.00    2:16.57   17  
       33.30  1:08.46  1:43.29  2:16.57                                    
  3 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    2:21.68   16  
  4 Moore, Bradley            35 FORD                 2:18.00    2:53.96   15  
       35.18  1:52.03  2:30.60  2:53.96                                    
 
Men 35-39 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 25.97  5/10/1998   WALLY DICKS                         
 35-39 State: S 28.88  1982        J. Keyser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Mark              35 PSC                    36.00      30.46   20  
  2 Collins, Michael          36 NOVA                   32.00      31.37   17  
  3 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT      31.47   16  
  4 Johnson, Bowen            35 SDM                    31.08      31.58   15  
  5 Wasowicz, Jeff            38 PRES                   38.00      34.03   14  
  6 Barbrick, Peter           38 NOVA                   48.00      36.72   13  
 
Men 35-39 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N   55.84  4/22/2001   WALLY DICKS                         
 35-39 State: S 1:03.63  1982        J. Keyser                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Bowen            35 SDM                  1:07.92    1:08.60   20  
       31.98  1:08.60                                                      
  2 Wasowicz, Jeff            38 PRES                 1:20.00    1:16.09   17  
       35.68  1:16.09                                                      
  3 Barbrick, Peter           38 NOVA                 1:48.00    1:19.77   16  
       38.74  1:19.77                                                      
  4 Harnisch, R. Scott        38 PSC                  1:44.00    1:43.27   15  
       49.24  1:43.27                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  35-39 NATL: N 2:04.78  3/12/2000   WALLY DICKS                         
 35-39 State: S 2:16.81  1993        C. Keating                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                 2:20.00    2:23.46   20  
       32.83  1:09.10  1:45.84  2:23.46                                    
  2 Johnson, Bowen            35 SDM                  2:29.82    2:28.32   17  
       32.27  1:09.29  1:48.21  2:28.32                                    
  3 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    2:33.40   16  
       35.34  1:14.36  1:53.95  2:33.40                                    
 
Men 35-39 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 22.93  1994        SPECHT/DEFORREST                    
 35-39 State: S 24.69  1982        A. McPherson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 King, Steven              36 Unattached             27.00      25.35   20  
  2 Rankin, Mark              35 PSC                    27.00      25.88   17  
  3 Johnson, Bowen            35 SDM                    26.96      27.17   16  
  4 Bauer, Grant              39 Unattached             26.10      28.61   15  
  5 McCartin, Jim             39 OTTY                   28.00      28.71   14  
  6 Aikman, Chris             39 SDM                    31.46      29.73   13  
  7 Wasowicz, Jeff            38 PRES                   33.00      31.14   12  
  8 Barbrick, Peter           38 NOVA                   40.00      33.54   11  
  9 Harnisch, R. Scott        38 PSC                    40.00      39.71    9  
 
Men 35-39 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 49.54  5/16/1999   PETER EGAN                          
 35-39 State: S 55.39  2000        B. Richardson                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT      58.56   18.5
       27.88    58.56                                                      
  1 King, Steven              36 Unattached           1:01.20      58.56   18.5
       27.34    58.56                                                      
 
Men 35-39 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:50.74  5/16/1999   BOBBY PATTEN                        
 35-39 State: S 2:06.55  1993        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                 2:00.00    2:04.46S  20  
       28.33    59.34  1:31.55  2:04.46                                    
  2 Brundage, Patrick         35 PSC                  2:05.39    2:06.14S  17  
       29.75  1:02.51  1:33.83  2:06.14                                    
  3 Collins, Michael          36 NOVA                 2:09.30    2:13.40   16  
  4 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    2:17.50   15  
       31.62  1:06.72  1:42.18  2:17.50                                    
 
Men 35-39 100 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 52.57  5/20/2001   C.CAVANAUGH                         
 35-39 State: S 56.13  1982        A. McPherson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                   57.00      57.54   20  
  2 Collins, Michael          36 NOVA                 1:01.44      59.15   17  
       28.22    59.15                                                      
  3 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    1:00.13   16  
  4 Rankin, Mark              35 PSC                  1:05.01    1:01.21   15  
       27.53  1:01.21                                                      
  5 Johnson, Bowen            35 SDM                  1:04.02    1:04.35   14  
  6 Wasowicz, Jeff            38 PRES                 1:20.00    1:10.74   13  
       33.05  1:10.74                                                      
  7 Aikman, Chris             39 SDM                  1:07.49    1:10.86   12  
       32.43  1:10.86                                                      
  8 Barbrick, Peter           38 NOVA                 1:40.00    1:13.92   11  
       34.04  1:13.92                                                      
  9 Harnisch, R. Scott        38 PSC                  1:29.50    1:27.08    9  
       39.97  1:27.08                                                      
 -- Brundage, Patrick         35 PSC                    58.76         DQ  
 
Men 35-39 200 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 1:56.47  5/16/1999   CAMERON REID                        
 35-39 State: S 2:01.85  1999        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jaegers, Al               39 FORD                 2:03.00    2:06.46   20  
       28.01  1:00.58  1:37.01  2:06.46                                    
  2 Collins, Michael          36 NOVA                 2:08.00    2:12.20   17  
       28.47  1:03.24  1:42.72  2:12.20                                    
  3 Rankin, Matthew           35 PSC                       NT    2:14.52   16  
       28.96  1:03.14  1:43.08  2:14.52                                    
  4 Hickman, Mark             36 Unattached           2:18.00    2:17.08   15  
       30.55  1:05.00  1:44.42  2:17.08                                    
  5 Aikman, Chris             39 SDM                  2:31.82    2:35.41   14  
       32.28  1:11.93  2:00.93  2:35.41                                    
 
Men 35-39 400 Yard IM
===============================================================================
  35-39 NATL: N 4:09.15  5/16/1999   CAMERON REID                        
 35-39 State: S 4:20.20  1999        A. Jaegers                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brundage, Patrick         35 PSC                  4:25.72    4:26.04   20  
       27.48    58.18  1:31.63  2:06.43  2:44.50  3:24.62  3:56.68  4:26.04
  2 Jaegers, Al               39 FORD                 4:25.00    4:32.37   17  
       28.41  1:00.63  1:35.99  2:10.97  2:50.38  3:30.78  4:02.76  4:32.37
 
Men 40-44 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 21.46  4/30/2000   PAUL SMITH                          
 40-44 State: S 22.09  1998        P. Nunan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Fujimoto, Stanley         42 Unattached             22.50      21.69S  20  
  2 Wasko, Frank              41 NOVA                   24.40      24.17   17  
  3 Hering, Lance             44 SDM                    26.00      25.13   16  
  4 Beardsley, Robert         44 PSC                    25.19      26.02   15  
  5 Graham, Errol             42 WH20                   26.00      26.72   14  
  6 Hayward, David            41 NOVA                   28.00      27.11   13  
  7 Fuchs, Michael            44 FORD                   28.00      27.13   12  
  8 Russell, Mark             44 FORD                   30.00      28.37   11  
  9 Oppenheim, Robert         41 RIO                    35.00      34.51    9  
 
Men 40-44 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 47.00  5/20/2001   PAUL SMITH                          
 40-44 State: S 47.74  1998        P. Nunan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ                   47.80      48.13   20  
       23.40    48.13                                                      
  2 Smith, Paul               42 VAIL                   48.70      48.51   17  
       23.55    48.51                                                      
  3 Fujimoto, Stanley         42 Unattached             50.50      49.66   16  
       23.54    49.66                                                      
  4 Wasko, Frank              41 NOVA                   53.90      53.90   15  
       25.97    53.90                                                      
  5 Hering, Lance             44 SDM                    56.00      54.57   14  
       26.07    54.57                                                      
  6 Russell, Mark             44 FORD                 1:03.00    1:00.94   13  
       29.64  1:00.94                                                      
  7 Hayward, David            41 NOVA                 1:00.00    1:01.37   12  
       28.92  1:01.37                                                      
  8 Graham, Errol             42 WH20                 1:00.00    1:03.07   11  
       30.05  1:03.07                                                      
  9 Oppenheim, Robert         41 RIO                  1:20.00    1:16.83    9  
       37.32  1:16.83                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:43.37  5/20/2001   PAUL SMITH                          
 40-44 State: S 1:48.25  1998        P. Nunan                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smith, Paul               42 VAIL                 1:46.50    1:47.78S  20  
       25.58    52.86  1:20.07  1:47.78                                    
  2 Hering, Lance             44 SDM                  2:10.00    2:05.38   17  
       27.26    57.50  1:30.83  2:05.38                                    
  3 Schafer, Ron              44 HSAM                 2:08.50    2:09.14   16  
       30.86  1:03.83  1:36.58  2:09.14                                    
  4 Russell, Mark             44 FORD                 2:20.00    2:13.56   15  
       31.33  1:04.89  1:39.32  2:13.56                                    
  5 Oppenheim, Robert         41 RIO                  2:55.00    2:53.05   14  
       39.35  1:23.87  2:10.12  2:53.05                                    
 
Men 40-44 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:41.83  5/16/1999   JOSEPH RHYNE                        
 40-44 State: S 4:56.02  2001        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, John                41 PSC                  5:30.72    5:26.85   20  
       29.84  1:01.68  1:34.10  2:07.48  2:40.39  3:13.58  3:47.31  4:20.91
     4:54.48  5:26.85                                                      
  2 Schafer, Ron              44 HSAM                 5:55.50    5:59.12   17  
       32.90  1:08.20  1:45.05  2:21.60  2:58.55  3:35.46  4:12.39  4:50.03
     5:27.35  5:59.12                                                      
  3 Beardsley, Robert         44 PSC                  6:15.00    6:18.83   16  
       33.92  1:11.25  1:49.57  2:27.44  3:05.75  3:44.19  4:23.16  5:02.15
     5:42.22  6:18.83                                                      
  4 Hayward, David            41 NOVA                 7:30.00    6:35.76   15  
       35.30  1:14.86  1:55.49  2:36.57  3:16.85  3:57.61  4:38.40  5:19.19
     5:59.51  6:35.76                                                      
  5 Oppenheim, Robert         41 RIO                  7:55.00    7:56.58   14  
       42.38  1:29.55  2:16.81  3:04.52  3:53.39  4:43.09  5:32.72  6:22.73
     7:11.15  7:56.58                                                      
 
Men 40-44 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 40-44 State: S 10:23.38  2001        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              44 FORD                10:20.00   10:19.83S  20  
       28.54    59.09  1:29.79  2:00.78  2:31.87  3:03.00  3:34.26  4:05.33
     4:36.68  5:08.02  5:39.47  6:11.28  6:42.98  7:14.59  7:46.17  8:17.66
     8:49.07  9:20.00  9:50.67 10:19.83                                    
  2 Smith, Paul               42 VAIL                11:44.00   10:20.32S  17  
       28.42    59.36  1:30.07  2:00.54  2:31.01  3:01.96  3:33.12  4:04.24
     4:35.61  5:06.68  5:37.94  6:09.56  6:41.28  7:13.46  7:45.31  8:17.00
     8:49.07  9:20.67  9:51.72 10:20.32                                    
  3 Stites, Jim               44 FORD                11:59.99   12:17.17   16  
       33.26  1:10.39  1:48.02  2:25.66  3:03.32  3:40.62  4:18.37  4:55.97
     5:33.06  6:09.82  6:45.13  7:20.86  7:57.95  8:35.15  9:12.22  9:49.68
    10:26.76 11:03.75 11:40.97 12:17.17                                    
  4 Beardsley, Robert         44 PSC                 13:30.00   13:16.66   15  
       36.06  1:58.36  2:39.82  3:21.39                                    
              7:29.18                             9:28.62 10:08.47 10:47.46
    11:26.46 12:05.01 12:42.68 13:16.66                                    
 
Men 40-44 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 40-44 State: S 17:01.99  2001        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, John                41 PSC                       NT   19:09.75   20  
       30.81  1:02.66  1:36.46  2:11.08  2:46.25  3:21.54  3:57.01  4:31.99
     5:07.23  5:43.02  6:18.14  6:53.23  7:29.04  8:04.12  8:39.32  9:15.03
     9:50.59 10:25.48 11:00.51 11:34.44 12:12.62 12:47.02 13:21.19 13:55.89
    14:30.85 15:05.87 15:40.81 16:16.51 16:52.10 17:26.97 18:01.87 18:36.42
    19:09.75
  2 Russell, Mark             44 FORD                22:30.00   21:59.53   17  
       37.62  1:16.09  1:55.35  2:35.25  3:15.59  3:56.15  4:36.13  5:16.68
     5:57.05  6:37.09  7:17.24  7:57.46  8:37.58  9:17.19  9:57.46 10:37.35
    11:17.44 11:57.22 12:37.80 13:17.74 13:57.86 14:37.94 15:18.50 15:58.39
    16:38.52 17:18.45 17:58.62 18:38.53 19:18.31 19:58.54 20:39.21 21:19.95
    21:59.53
  3 Hayward, David            41 NOVA                24:00.00   22:59.26   16  
       35.94  1:15.84  1:56.58  2:38.32  3:19.96  4:01.32  4:43.33  5:25.65
     6:08.15  6:50.17  7:32.13  8:13.84  8:55.37  9:37.86 10:19.89 11:01.46
    11:43.12 12:24.96 13:07.02 13:49.01 14:31.42 15:14.65 15:56.99 16:39.40
    17:21.66 18:03.35 18:45.50 19:30.14 20:13.99 20:56.20 21:38.82 22:20.44
    22:59.26
  4 Gardner, Daniel           42 SDM                 24:30.00   24:25.80   15  
       38.23  1:19.98  2:03.38  2:48.48  3:33.68  4:17.44  5:01.81  5:46.07
     6:30.12  7:15.03  8:00.09  8:45.14  9:29.71 10:14.93 11:00.51 11:46.50
    12:32.32 13:18.72 14:04.83 14:51.74 15:37.60 16:22.21 17:07.23 17:52.75
    18:37.78 19:19.94 20:02.77 20:46.99 21:31.11 22:15.89 22:59.41 23:43.70
    24:25.80
 
Men 40-44 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 24.11  4/22/2001   CLAY BRITT                          
 40-44 State: S 26.14  2000        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              44 FORD                   26.10      26.48   20  
  2 Fuchs, Michael            44 FORD                   31.00      31.75   17  
  3 Beardsley, Robert         44 PSC                    32.71      32.70   16  
  4 Gardner, Daniel           42 SDM                    35.20      35.60   15  
  5 Hayward, David            41 NOVA                   35.00      35.91   14  
 
Men 40-44 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 51.32  4/22/2001   CLAY BRITT                          
 40-44 State: S 55.39  2000        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              44 FORD                   55.90      56.95   20  
       28.51    56.95                                                      
  2 Gardner, Daniel           42 SDM                  1:20.80    1:19.95   17  
       40.14  1:19.95                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:54.01  5/10/1998   WILLIAM SPECHT                      
 40-44 State: S 1:58.89  1998        S. Shake                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Shake, Scott              44 FORD                 1:59.90    2:00.50   20  
       29.36  1:00.00  1:30.60  2:00.50                                    
  2 Lowe, John                41 PSC                  2:22.91    2:17.67   17  
       33.23  1:08.28  1:43.98  2:17.67                                    
 
Men 40-44 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 26.75  5/4/1997    RICK HOFSTETTER                     
 40-44 State: S 29.87  1995        K. Mickelson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron              44 HSAM                   29.50      30.92   20  
  2 Gardner, Daniel           42 SDM                    35.09      35.32   17  
  3 Beardsley, Robert         44 PSC                    34.69      36.16   16  
 
Men 40-44 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N   58.09  3/18/2001   SETH BRETSCHER                      
 40-44 State: S 1:02.77  1998        G. Dozer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel           42 SDM                  1:17.87    1:19.29   20  
       37.25  1:19.29                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  40-44 NATL: N 2:08.56  5/20/2001   P.ALEXANDROV                        
 40-44 State: S 2:17.16  1998        G. Dozer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Schafer, Ron              44 HSAM                 2:25.50    2:25.85   20  
       34.05  1:12.25  1:49.36  2:25.85                                    
  2 Beardsley, Robert         44 PSC                  3:04.77    2:55.43   17  
       39.71  1:24.63  2:10.43  2:55.43                                    
  3 Gardner, Daniel           42 SDM                  2:52.50    2:55.50   16  
       39.31  1:25.51  2:12.41  2:55.50                                    
 
Men 40-44 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 23.05  5/20/2001   PAUL SMITH                          
 40-44 State: S 24.91  1998        J. Piecuch                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ                   23.70      23.68S  20  
  2 Fujimoto, Stanley         42 Unattached             25.20      24.46S  17  
  3 Wasko, Frank              41 NOVA                   25.80      25.38   16  
  4 Graham, Errol             42 WH20                   28.80      28.64   15  
  5 Beardsley, Robert         44 PSC                    27.69      28.77   14  
  6 Hayward, David            41 NOVA                   32.00      29.74   13  
 
Men 40-44 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 50.56  4/30/2000   WILLIAM SPECHT                      
 40-44 State: S 55.52  1990        A. McPherson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ                   51.80      51.09S  20  
       23.93    51.09                                                      
  2 Smith, Paul               42 VAIL                   53.80      53.96S  17  
       25.46    53.96                                                      
  3 Wasko, Frank              41 NOVA                   59.50      59.31   16  
       27.45    59.31                                                      
  4 Graham, Errol             42 WH20                 1:08.20    1:12.54   15  
       32.52  1:12.54                                                      
 
Men 40-44 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:51.69  4/30/2000   WILLIAM SPECHT                      
 40-44 State: S 2:08.41  1995        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lowe, John                41 PSC                  2:26.95    2:29.91   20  
       30.81  1:06.25  1:48.82  2:29.91                                    
 
Men 40-44 100 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 53.41  5/20/2001   CLAY BRITT                          
 40-44 State: S 56.41  1988        A. McPherson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ                   56.80      55.44S  20  
  2 Smith, Paul               42 VAIL                   58.00      56.21S  17  
       26.03    56.21                                                      
  3 Shake, Scott              44 FORD                   56.90      58.45   16  
       26.86    58.45                                                      
  4 Fujimoto, Stanley         42 Unattached           1:02.00    1:02.11   15  
       28.32  1:02.11                                                      
  5 Wasko, Frank              41 NOVA                 1:02.90    1:02.40   14  
       28.37  1:02.40                                                      
  6 Hering, Lance             44 SDM                  1:05.00    1:05.00   13  
       30.34  1:05.00                                                      
  7 Fuchs, Michael            44 FORD                 1:08.00    1:07.61   12  
       31.51  1:07.61                                                      
  8 Beardsley, Robert         44 PSC                  1:07.60    1:08.72   11  
       31.30  1:08.72                                                      
  9 Gardner, Daniel           42 SDM                  1:15.50    1:13.59    9  
       34.24  1:13.59                                                      
 10 Graham, Errol             42 WH20                 1:13.30    1:15.33    7  
       34.38  1:15.33                                                      
 11 Hayward, David            41 NOVA                 1:30.00    1:16.41    6  
       33.84  1:16.41                                                      
 
Men 40-44 200 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 1:58.07  5/16/1999   JAMES SORENSEN                      
 40-44 State: S 2:04.47  1999        G. Dozer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Carter, Paul              44 SCAQ                 2:05.00    2:03.52S  20  
       24.55    57.98  1:35.08  2:03.52                                    
  2 Smith, Paul               42 VAIL                 2:05.90    2:08.81   17  
       26.67  1:00.24  1:38.51  2:08.81                                    
  3 Schafer, Ron              44 HSAM                 2:28.00    2:26.85   16  
       31.68  1:12.74  1:52.68  2:26.85                                    
  4 Hering, Lance             44 SDM                  2:30.00    2:27.14   15  
       30.76  1:10.29  1:54.45  2:27.14                                    
  5 Gardner, Daniel           42 SDM                  2:37.94    2:39.58   14  
       33.13  1:15.66  2:01.88  2:39.58                                    
  6 Hayward, David            41 NOVA                 3:10.00    2:56.36   13  
       33.32  1:21.67  2:17.61  2:56.36                                    
 
Men 40-44 400 Yard IM
===============================================================================
  40-44 NATL: N 4:09.16  5/20/2001   CAMERON REID                        
 40-44 State: S 4:22.02  1998        G. Dozer                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gardner, Daniel           42 SDM                  5:48.40    5:53.13   20  
       36.83  1:19.31  2:03.96  2:49.84  3:38.20  4:26.86  5:11.31  5:53.13
 
Men 45-49 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 21.86  3/18/2001   JACK GROSELLE                       
 45-49 State: S 22.56  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowder, Robert           46 SCSC                   22.50      22.73   20  
  2 Roth, Barry               47 FORD                   22.80      22.88   17  
  3 Piecuch, John             46 SDM                    23.50      23.36   16  
  4 Mench, Lee                49 HSAM                   26.80      24.74   15  
  5 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT      24.81   14  
  6 Emerson, Gary             47 TJCC                   25.00      25.14   13  
  7 Bloxham, Frederick        47 NAM                    27.94      27.52   12  
  8 Teplitsky, Jeff           45 FORD                   28.63      28.36   11  
  9 Butler, Bill              45 SDSM                   29.50      29.52    9  
 
Men 45-49 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 47.54  4/30/2000   JACK GROSELLE                       
 45-49 State: S 49.68  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowder, Robert           46 SCSC                   49.80      50.09   20  
       23.60    50.09                                                      
  2 Roth, Barry               47 FORD                   51.00      50.94   17  
       24.79    50.94                                                      
  3 Mench, Lee                49 HSAM                   54.00      52.68   16  
       25.48    52.68                                                      
  4 Piecuch, John             46 SDM                    54.00      53.07   15  
       25.07    53.07                                                      
  5 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT      55.49   14  
       26.31    55.49                                                      
  6 Bloxham, Frederick        47 NAM                    59.94      59.32   13  
       29.11    59.32                                                      
  7 Perry, Don                49 NAM                  1:03.69    1:01.72   12  
       29.73  1:01.72                                                      
  8 Woods, Leslie             49 Unattached           1:20.00    1:02.43   11  
       30.52  1:02.43                                                      
  9 Teplitsky, Jeff           45 FORD                 1:06.75    1:02.86    9  
       30.44  1:02.86                                                      
 10 Butler, Bill              45 SDSM                 1:06.00    1:05.15    7  
       30.87  1:05.15                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:46.64  4/30/2000   JACK GROSELLE                       
 45-49 State: S 1:53.65  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowder, Robert           46 SCSC                 1:52.00    1:52.29S  20  
       24.66    52.19  1:21.71  1:52.29                                    
  2 Roth, Barry               47 FORD                 1:56.00    1:56.06   17  
       27.38    57.23  1:26.61  1:56.06                                    
  3 Mench, Lee                49 HSAM                 1:55.00    1:58.60   16  
       27.95    58.39  1:28.81  1:58.60                                    
  4 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT    2:00.78   15  
       27.32    56.98  1:28.03  2:00.78                                    
  5 Perry, Don                49 NAM                  2:15.00    2:13.37   14  
       30.53  1:04.94  1:40.14  2:13.37                                    
  6 Teplitsky, Jeff           45 FORD                 2:28.77    2:24.09   13  
       34.35  1:11.26  1:47.43  2:24.09                                    
 
Men 45-49 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  45-49 NATL: N 4:46.63  4/30/2000   JIM MCCONICA                        
 45-49 State: S 5:24.10  2000        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Mench, Lee                49 HSAM                 5:55.00    5:30.09   20  
       29.55  1:02.36  1:35.26  2:08.85  2:42.52  3:16.30  3:49.82  4:23.86
     4:57.70  5:30.09                                                      
  2 Perry, Don                49 NAM                  6:10.00    5:59.29   17  
       31.89  1:07.44  1:44.36  2:21.03  2:58.52  3:35.04  4:12.39  4:49.02
     5:25.55  5:59.29                                                      
  3 Woods, Leslie             49 Unattached           7:30.00    6:06.55   16  
       33.19  1:07.92  1:43.63  2:20.61  2:58.28  3:35.72  4:13.77  4:51.67
     5:30.10  6:06.55                                                      
 
Men 45-49 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 45-49 State: S 11:16.19  2000        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                47 WH20                11:30.00   11:13.21S  20  
       30.09  1:02.63  1:36.53  2:11.05  2:45.04  3:18.74  3:52.66  4:26.92
     5:01.12  5:34.90  6:08.23  6:42.21  7:16.09  7:50.06  8:23.92  8:57.62
     9:31.36 10:05.28 10:39.34 11:13.21                                    
  2 Mench, Lee                49 HSAM                12:20.00   11:43.58   17  
       31.29  1:05.05  1:39.43  2:14.59  2:49.69  3:25.06  4:00.73  4:36.50
     5:12.61  5:48.32  6:24.85  7:01.18  7:37.16  8:13.46  8:49.85  9:25.97
    10:02.47 10:38.16 11:13.72 11:43.58                                    
  3 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT   12:04.49   16  
       32.40  1:07.99  1:44.02  2:20.32  2:56.92  3:33.72  4:10.37  4:47.32
     5:24.76  6:01.77  6:39.37  7:16.38  7:52.83  8:29.27  9:06.21  9:42.86
    10:19.14 10:55.30 11:31.35 12:04.49                                    
  4 Woods, Leslie             49 Unattached          15:00.00   12:37.89   15  
       35.54  1:11.84  1:49.29  2:27.20  3:04.88  3:42.19  4:19.77  4:57.99
     5:36.01  6:14.29  6:52.02  7:29.72  8:07.60  8:45.97  9:23.84 10:01.96
    10:40.36 11:18.80 11:58.12 12:37.89                                    
  5 Teplitsky, Jeff           45 FORD                13:39.00   13:55.52   14  
       36.90  1:15.91  1:57.21  2:38.92  3:20.22  4:01.16  4:42.92  5:25.48
     6:07.96  6:49.83  7:32.60  8:15.45  8:58.96  9:41.62 10:24.45 11:06.67
    11:49.24 12:32.07 13:15.18 13:55.52                                    
 
Men 45-49 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 45-49 State: S 20:04.07  1994        H. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               47 FORD                      NT   19:03.44S  20  
       30.89  1:06.67  1:41.92  2:16.97  2:52.14  3:27.24  4:02.13  4:37.24
     5:11.99  5:46.97  6:21.54  6:56.58  7:31.63  8:06.63  8:41.45  9:16.51
     9:51.32 10:26.39 11:01.32 11:36.52 12:11.48 12:46.01 13:20.77 13:55.37
    14:30.01 15:04.64 15:39.11 16:13.84 16:48.50 17:22.93 17:57.04 18:31.02
    19:03.44
  2 Perry, Don                49 NAM                 21:28.75   20:52.44   17  
       33.59  1:10.62  1:48.78  2:26.45  3:04.97  3:43.03  4:21.30  4:59.04
     5:37.31  6:15.57  6:53.33  7:31.45  8:09.65  8:47.96  9:26.20 10:05.03
    10:42.70 11:21.21 11:59.63 12:38.47 13:16.70 13:54.99 14:34.08 15:12.72
    15:51.29 16:29.30 17:06.99 17:45.01 18:22.51 19:00.80 19:38.87 20:16.29
    20:52.44
 
Men 45-49 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 25.63  4/9/2000    CASEY CLAFLIN                       
 45-49 State: S 28.55  2000        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               47 FORD                   29.50      30.39   20  
  2 Emerson, Gary             47 TJCC                   31.00      30.97   17  
  3 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT      33.02   16  
 
Men 45-49 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N   56.14  5/22/1988   ROBERT SMITH                        
 45-49 State: S 1:00.94  1994        B. Passey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winant, Donald            46 FORD                 1:06.00    1:06.42   20  
       32.27  1:06.42                                                      
  2 Bloxham, Frederick        47 NAM                  1:24.00    1:24.18   17  
       40.38  1:24.18                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:02.18  5/12/1996   PETER O'KEEFE                       
 45-49 State: S 2:20.07  2000        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Crowder, Robert           46 SCSC                 2:06.00    2:08.71S  20  
       29.84  1:01.98  1:35.34  2:08.71                                    
 
Men 45-49 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 27.66  4/30/2000   JACK GROSELLE                       
 45-49 State: S 29.59  1998        R. Bovard                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               47 FORD                   30.00      30.15   20  
  2 Hinderaker, Ted           45 FORD                      NT      31.75   17  
  3 Mench, Lee                49 HSAM                   35.00      32.38   16  
  4 Bloxham, Frederick        47 NAM                    38.08      36.07   15  
  5 Butler, Bill              45 SDSM                   36.50      36.41   14  
 
Men 45-49 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 1:00.74  5/20/2001   LEE RIDER                           
 45-49 State: S 1:04.23  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Roth, Barry               47 FORD                 1:06.50    1:05.91   20  
       31.17  1:05.91                                                      
  2 Winant, Donald            46 FORD                 1:15.00    1:14.01   17  
       35.23  1:14.01                                                      
  3 Butler, Bill              45 SDSM                 1:20.00    1:19.29   16  
       37.76  1:19.29                                                      
  4 Bloxham, Frederick        47 NAM                  1:23.06    1:21.49   15  
       38.79  1:21.49                                                      
  5 Perry, Don                49 NAM                  1:26.43    1:24.92   14  
       40.50  1:24.92                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:15.24  5/20/2001   STUART CORLISS                      
 45-49 State: S 2:28.50  1994        D. Gemmill                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                47 WH20                 2:30.00    2:18.20S  20  
       31.86  1:06.54  1:41.82  2:18.20                                    
  2 Kanzler, Matthew          45 SCSC                 2:26.00    2:26.40S  17  
       33.30  1:11.15  1:48.85  2:26.40                                    
  3 Winant, Donald            46 FORD                 2:37.00    2:35.72   16  
       36.54  1:15.69  1:55.76  2:35.72                                    
  4 Perry, Don                49 NAM                  2:59.00    2:56.34   15  
       40.86  1:25.80  2:11.99  2:56.34                                    
  5 Butler, Bill              45 SDSM                 3:00.00    2:56.91   14  
       38.38  1:21.62  2:09.09  2:56.91                                    
  6 Bloxham, Frederick        47 NAM                  3:12.02    3:01.23   13  
       38.54  1:25.19  2:13.56  3:01.23                                    
 
Men 45-49 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 23.84  4/11/1999   TRIP HEDRICK                        
 45-49 State: S 24.59  1998        G. Hall                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piecuch, John             46 SDM                    26.50      26.87   20  
  2 Mench, Lee                49 HSAM                   32.00      28.24   17  
  3 Emerson, Gary             47 TJCC                   29.00      28.52   16  
  4 Bloxham, Frederick        47 NAM                    33.04      32.41   15  
 
Men 45-49 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 53.08  4/30/2000   RICHARD HESS                        
 45-49 State: S 57.67  2001        G. Hall                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Winant, Donald            46 FORD                 1:02.00    1:02.73   20  
       29.24  1:02.73                                                      
  2 Piecuch, John             46 SDM                  1:01.00    1:05.10   17  
       29.71  1:05.10                                                      
  3 Perry, Don                49 NAM                  1:14.83    1:11.45   16  
       31.92  1:11.45                                                      
 
Men 45-49 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:00.90  5/20/2001   DAVID VANDAM                        
 45-49 State: S 2:10.58  2000        J. Krongaard                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzler, Matthew          45 SCSC                 2:09.00    2:07.40S  20  
       28.26  1:00.19  1:33.29  2:07.40                                    
  2 Winant, Donald            46 FORD                 2:15.00    2:13.20   17  
       29.72  1:02.84  1:37.73  2:13.20                                    
 
Men 45-49 100 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 55.43  4/30/2000   JACK GROSELLE                       
 45-49 State: S 58.92  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                47 WH20                 1:04.00      57.03S  20  
       26.66    57.03                                                      
  2 Roth, Barry               47 FORD                 1:00.00      59.77   17  
       28.46    59.77                                                      
  3 Piecuch, John             46 SDM                  1:05.00    1:03.66   16  
       29.83  1:03.66                                                      
  4 Emerson, Gary             47 TJCC                 1:12.00    1:06.01   15  
       29.72  1:06.01                                                      
  5 Winant, Donald            46 FORD                 1:05.00    1:07.01   14  
       30.87  1:07.01                                                      
  6 Bloxham, Frederick        47 NAM                  1:18.00    1:16.14   13  
       36.18  1:16.14                                                      
 
Men 45-49 200 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 2:01.21  4/30/2000   TOM REUDY                           
 45-49 State: S 2:15.16  2001        B. Roth                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Reudy, Tom                47 WH20                 2:15.00    2:04.63S  20  
       26.51    59.33  1:35.28  2:04.63                                    
  2 Kanzler, Matthew          45 SCSC                 2:13.00    2:12.63S  17  
       27.95  1:04.25  1:42.44  2:12.63                                    
  3 Roth, Barry               47 FORD                 2:18.00    2:14.30S  16  
       29.85  1:06.67  1:44.62  2:14.30                                    
  4 Winant, Donald            46 FORD                 2:18.00    2:18.38   15  
       30.84  1:07.49  1:46.87  2:18.38                                    
  5 Perry, Don                49 NAM                  2:47.06    2:45.03   14  
       33.36  1:20.66  2:09.19  2:45.03                                    
 
Men 45-49 400 Yard IM
===============================================================================
  45-49 NATL: N 4:23.69  4/30/2000   TOM REUDY                           
 45-49 State: S 4:56.08  1994        D. Gemmill                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kanzler, Matthew          45 SCSC                 4:40.00    4:39.69S  20  
       28.80  1:02.02  1:40.77  2:17.67  2:56.75  3:36.55  4:08.82  4:39.69
  2 Winant, Donald            46 FORD                 4:50.00    4:57.34   17  
       30.38  1:05.38  1:44.98  2:22.75  3:04.88  3:46.98  4:22.97  4:57.34
  3 Perry, Don                49 NAM                  6:30.00    5:58.26   16  
       35.76  1:19.20  2:11.69  3:04.39  3:54.91  4:43.27  5:22.22  5:58.26
 
Men 50-54 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 21.73  5/10/1998   RICHARD ABRAHAMS                    
 50-54 State: S 23.34  1995        R. Olson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             52 CTM                    24.66      24.70   20  
  2 Gush, Gregory             54 PSC                    24.85      25.05   17  
  3 Fuller, Vern              54 SDM                    29.00      29.15   16  
  4 Salazar, Carlos           51 SON                    44.75      41.49   15  
 
Men 50-54 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 48.80  5/10/1998   RICHARD ABRAHAMS                    
 50-54 State: S 53.58  2000        G. Gush                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             52 CTM                    54.08      55.35   20  
       25.92    55.35                                                      
  2 Barrett, James            50 Unattached             58.00      57.20   17  
       27.60    57.20                                                      
  3 Fuller, Vern              54 SDM                  1:02.00    1:02.57   16  
       30.52  1:02.57                                                      
  4 Bailey, Hop               54 FORD                 1:03.00    1:04.09   15  
       30.90  1:04.09                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:47.69  5/20/2001   JIM MCCONICA                        
 50-54 State: S 2:05.31  3/2/2002    Dave Hildebrandt                    
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              50 FORD                 1:59.00    2:00.77S  20  
       28.84    59.25  1:29.97  2:00.77                                    
  2 Gruber, Glenn             52 CTM                  2:02.36    2:01.40S  17  
       27.84    57.99  1:29.83  2:01.40                                    
  3 Barrett, James            50 Unattached           2:04.00    2:04.33S  16  
       29.05  1:00.26  1:32.38  2:04.33                                    
  4 Gush, Gregory             54 PSC                  2:05.05    2:06.03   15  
       29.62  1:02.40  1:35.49  2:06.03                                    
  5 Fuller, Vern              54 SDM                  2:18.00    2:16.19   14  
       31.85  1:05.97  1:41.54  2:16.19                                    
  6 Millstone, Joe            50 FORD                 2:40.00    2:17.49   13  
       33.99  1:09.75  1:43.91  2:17.49                                    
  7 Bailey, Hop               54 FORD                 2:20.00    2:18.46   12  
       33.03  1:08.42  1:43.66  2:18.46                                    
  8 Salazar, Carlos           51 SON                  3:55.03    3:45.43   11  
       45.44  1:41.31  2:41.52  3:45.43                                    
 
Men 50-54 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  50-54 NATL: N 4:47.57  5/20/2001   JIM MCCONICA                        
 50-54 State: S 5:38.76  1998        D. Gemmill                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, James            50 Unattached           5:30.00    5:31.58S  20  
       30.06  1:02.50  1:35.47  2:09.28  2:43.30  3:17.32  3:51.30  4:25.27
     4:58.91  5:31.58                                                      
  2 Gruber, Glenn             52 CTM                  5:42.37    5:40.32   17  
       30.27  1:02.82  1:36.00  2:09.88  2:44.67  3:20.00  3:55.37  4:31.12
     5:06.34  5:40.32                                                      
  3 Bailey, Hop               54 FORD                 6:20.00    6:11.93   16  
       36.28  1:14.46  1:52.43  2:29.95  3:07.20  3:44.33  4:21.53  4:58.68
     5:35.64  6:11.93                                                      
  4 Fuller, Vern              54 SDM                  6:18.00    6:20.30   15  
       34.97  1:13.61  1:52.33  2:31.12  3:08.64  3:47.06  4:25.75  5:04.02
     5:42.65  6:20.30                                                      
  5 Millstone, Joe            50 FORD                 7:00.00    6:27.40   14  
       36.92  1:17.32  1:57.14  2:36.92  3:16.84  3:56.56  4:36.33  5:14.82
     5:53.25  6:27.40                                                      
  6 Salazar, Carlos           51 SON                 10:00.51   10:14.40   13  
       47.28  1:44.42  2:49.17  3:50.89  4:55.40  6:00.93  7:06.50  8:12.22
     8:44.72 10:14.40                                                      
 
Men 50-54 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 50-54 State: S 12:12.79  1998        H. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bailey, Hop               54 FORD                13:10.00   12:55.70   20  
       37.58  1:17.09  1:56.57  2:36.03  3:15.73  3:54.86  4:34.05  5:13.13
     5:52.27  6:31.45  7:10.43  7:49.42  8:27.91  9:06.86  9:45.56 10:23.65
    11:02.17 11:40.46 12:18.70 12:55.70                                    
 
Men 50-54 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 50-54 State: S 20:31.63  1999        H. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barrett, James            50 Unattached          20:00.00   19:08.56S  20  
       30.69  1:03.84  1:38.09  2:12.78  2:47.51  3:21.93  3:57.08  4:32.16
     5:07.20  5:42.43  6:17.60  6:52.62  7:27.65  8:02.60  8:37.59  9:12.99
     9:48.14 10:23.64 10:59.30 11:34.55 12:09.63 12:44.81 13:20.08 13:55.27
    14:30.31 15:05.62 15:40.65 16:15.86 16:51.21 17:26.06 18:00.84 18:35.37
    19:08.56
  2 McHugh, Charles           50 SDM                 23:00.00   22:37.50   17  
       38.17  1:18.90  2:00.43  2:42.08  3:23.38  4:05.04  4:47.23  5:29.24
     6:10.99  6:52.56  7:33.95  8:15.11  8:56.42  9:37.60 10:19.18 11:01.08
    11:42.40 12:23.58 13:04.37 13:46.28 14:27.78 15:08.92 15:50.13 16:31.13
    17:12.54 17:53.55 18:34.49 19:15.35 19:56.34 20:36.99 21:17.39 21:58.31
    22:37.50
  3 Greenberg, Henry          53 NOVA                24:30.00   25:17.89   16  
       38.79  1:22.74  2:07.54  2:53.72  3:40.04  4:26.09  5:12.01  5:57.76
     6:43.91  7:30.47  8:16.48  9:02.52  9:48.68 10:35.19 11:21.47 12:08.26
    12:54.83 13:40.85 14:28.06 15:14.61 16:00.62 16:47.49 17:33.56 18:19.89
    19:07.19 19:53.57 20:40.17 21:27.28 22:14.29 23:01.20 23:48.18 24:34.80
    25:17.89
  4 Salazar, Carlos           51 SON                 28:00.00   35:55.38   15  
       49.38  1:44.23  2:44.22  3:45.71  4:47.99  5:52.95  6:58.32  8:04.75
     9:10.85 10:17.93 11:23.83 12:28.97 13:37.09 14:43.23 15:46.86 16:53.02
    17:58.66 19:04.20 20:11.56 21:18.38 22:25.35 23:33.42 24:42.99 25:48.61
    26:53.82 27:59.26 29:05.17 30:09.97 31:17.63 32:25.60 33:35.03 34:43.18
    35:55.38
 
Men 50-54 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 26.24  5/23/1993   ROBERT SMITH                        
 50-54 State: S 28.97  2000        G. Gush                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gush, Gregory             54 PSC                    29.45      29.98   20  
  2 Francis, William          54 PSC                    35.00      33.42   17  
 
Men 50-54 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N   57.28  5/10/1998   HUGH WILDER                         
 50-54 State: S 1:02.21  2000        G. Gush                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiche, Tom                51 UTAH                 1:04.00    1:04.21   20  
       31.49  1:04.21                                                      
  2 Gush, Gregory             54 PSC                  1:04.30    1:05.48   17  
       33.04  1:05.48                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:04.64  5/20/2001   JIM MCCONICA                        
 50-54 State: S 2:22.69  2002        G. Gush                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiche, Tom                51 UTAH                 2:18.00    2:17.80S  20  
       33.17  1:07.89  1:42.74  2:17.80                                    
  2 Greenberg, Henry          53 NOVA                 3:25.00    3:21.52   17  
       49.29  1:39.61  2:31.57  3:21.52                                    
 
Men 50-54 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 28.00  5/10/1998   ROBERT STRAND                       
 50-54 State: S 31.69  3/2/2002    Bob Liotta                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Robert            50 PSC                    31.69      32.31   20  
  2 Salazar, Carlos           51 SON                    53.12      54.50   17  
 
Men 50-54 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 1:01.02  5/10/1998   DON MCKENZIE                        
 50-54 State: S 1:08.68  3/2/2002    Bob Liotta                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Robert            50 PSC                  1:08.68    1:10.43   20  
       32.96  1:10.43                                                      
  2 Salazar, Carlos           51 SON                  2:01.51    2:03.93   17  
       57.38  2:03.93                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:17.16  5/12/1996   ROBERT STRAND                       
 50-54 State: S 2:32.12  1995        P. Whitten                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Robert            50 PSC                  2:34.29    2:40.00   20  
       34.66  1:14.50  1:57.08  2:40.00                                    
  2 Francis, William          54 PSC                  3:30.00    3:14.88   17  
       43.07  1:33.73  2:27.15  3:14.88                                    
  3 Greenberg, Henry          53 NOVA                 3:30.00    3:21.37   16  
       46.31  1:38.72  2:31.25  3:21.37                                    
  4 Salazar, Carlos           51 SON                  4:00.27    4:16.76   15  
       53.25  1:58.26  3:07.03  4:16.76                                    
 
Men 50-54 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 24.62  11/22/1998  STEVE BOROWSKI                      
 50-54 State: S 26.67  1982        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Greenberg, Henry          53 NOVA                   33.00      34.12   20  
  2 Francis, William          54 PSC                    35.00      34.34   17  
 
Men 50-54 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N   54.48  5/10/1998   RICHARD ABRAHAMS                    
 50-54 State: S 1:02.19  2001        J. Salvatore                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiche, Tom                51 UTAH                 1:04.00    1:03.57   20  
       29.67  1:03.57                                                      
  2 Greenberg, Henry          53 NOVA                 1:30.00    1:19.45   17  
       37.87  1:19.45                                                      
 
Men 50-54 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:02.56  4/11/1999   FRED SCHLICHER                      
 50-54 State: S 2:34.15  3/2/2002    Bob Liotta                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              50 FORD                 2:17.80    2:17.04S  20  
       30.79  1:05.22  1:40.14  2:17.04                                    
  2 Eiche, Tom                51 UTAH                 2:27.00    2:21.65S  17  
       31.25  1:07.27  1:43.45  2:21.65                                    
  3 Greenberg, Henry          53 NOVA                 3:20.00    2:56.50   16  
       38.42  1:23.38  2:10.08  2:56.50                                    
 
Men 50-54 100 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N   56.70  5/10/1998   ROBERT STRAND                       
 50-54 State: S 1:03.31  1982        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruber, Glenn             52 CTM                  1:05.50    1:05.14   20  
       30.61  1:05.14                                                      
  2 Barrett, James            50 Unattached           1:06.00    1:06.91   17  
       30.77  1:06.91                                                      
  3 Greenberg, Henry          53 NOVA                 1:30.00    1:18.34   16  
 
Men 50-54 200 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 2:06.46  5/20/2001   JIM MCCONICA                        
 50-54 State: S 2:21.76  1998        D. Gemmill                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Yost, Hunter              50 FORD                 2:22.00    2:18.79S  20  
       30.49  1:06.56  1:47.19  2:18.79                                    
  2 Eiche, Tom                51 UTAH                 2:22.00    2:20.34S  17  
       30.97  1:06.07  1:47.56  2:20.34                                    
  3 Bailey, Hop               54 FORD                 2:40.00    2:39.16   16  
       33.84  1:16.49  2:03.85  2:39.16                                    
  4 Greenberg, Henry          53 NOVA                 3:15.00    3:02.23   15  
       39.82  1:29.79  2:21.61  3:02.23                                    
 
Men 50-54 400 Yard IM
===============================================================================
  50-54 NATL: N 4:30.10  5/20/2001   JIM MCCONICA                        
 50-54 State: S 5:11.06  1997        H. Bailey                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eiche, Tom                51 UTAH                 5:05.60    4:54.27S  20  
       32.99  1:10.55  1:47.59  2:24.05  3:06.40  3:49.01  4:21.62  4:54.27
  2 Yost, Hunter              50 FORD                 5:05.00    4:54.69S  17  
       30.86  1:05.09  1:44.38  2:23.18  3:06.35  3:50.27  4:23.62  4:54.69
  3 Bailey, Hop               54 FORD                 6:40.00    5:43.83   16  
       37.71  1:19.68  2:06.18  2:50.39  3:39.41  4:27.52  5:06.68  5:43.83
  4 Greenberg, Henry          53 NOVA                 6:45.00    6:17.62   15  
       39.09  1:22.96  2:14.82  3:07.05  3:59.83  4:52.44  5:36.44  6:17.62
 
Men 55-59 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 21.82  4/30/2000   RICHARD ABRAHAMS                    
 55-59 State: S 24.22  2001        R. Olson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                    30.00      26.64   20  
  2 Lewis, Robert             58 FORD                   27.85      27.16   17  
  3 Sparr, Pat                55 FORD                   28.10      28.10   16  
  4 Botwin, Michael           56 FORD                   35.00      29.65   15  
  5 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                   31.00      29.90   14  
  6 Paulsen, Mark             56 FORD                   30.50      30.31   13  
  7 Wilson, Frank             59 SDM                    38.00      37.84   12  
 
Men 55-59 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 48.37  4/30/2000   RICHARD ABRAHAMS                    
 55-59 State: S 56.46  2000        B. Olson                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, James                55 FORD                 1:00.00      56.74   20  
       27.52    56.74                                                      
  2 Burson, Bill              57 RMM                  1:00.00    1:00.38   17  
       29.03  1:00.38                                                      
  3 Lewis, Robert             58 FORD                 1:02.00    1:01.79   16  
       29.38  1:01.79                                                      
  4 Sparr, Pat                55 FORD                 1:02.10    1:05.21   15  
       30.97  1:05.21                                                      
  5 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                 1:10.00    1:06.08   14  
       33.03  1:06.08                                                      
  6 Paulsen, Mark             56 FORD                 1:08.00    1:07.45   13  
       32.28  1:07.45                                                      
  7 Whitten, Phillip          58 PSC                  1:10.80    1:11.43   12  
       34.23  1:11.43                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:52.90  5/10/1998   TIMOTHY GARTON                      
 55-59 State: S 2:12.61  1988        J. Phillips                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, James                55 FORD                 2:15.00    2:08.15S  20  
       29.18  1:01.29  1:34.40  2:08.15                                    
  2 Burson, Bill              57 RMM                  2:10.00    2:12.38S  17  
       29.69  1:02.71  1:37.28  2:12.38                                    
  3 Lewis, Robert             58 FORD                 2:20.00    2:20.42   16  
       30.45  1:05.54  1:43.14  2:20.42                                    
  4 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                 2:45.00    2:25.25   15  
       33.26  1:09.14  1:47.03  2:25.25                                    
  5 Sparr, Pat                55 FORD                 2:20.08    2:31.28   14  
       33.10  1:10.66  1:51.26  2:31.28                                    
  6 Paulsen, Mark             56 FORD                 2:35.00    2:31.89   13  
       33.30  1:11.25  1:51.25  2:31.89                                    
  7 Botwin, Michael           56 FORD                 2:50.00    2:33.04   12  
       33.79  1:12.50  1:53.49  2:33.04                                    
  8 Wilson, Frank             59 SDM                  3:30.00    3:17.07   11  
       43.25  1:33.38  2:25.54  3:17.07                                    
 
Men 55-59 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  55-59 NATL: N 5:13.45  3/31/2001   TIM BIRNIE                          
 55-59 State: S 6:33.07  1990        L. Van Sittert                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              57 RMM                  5:57.00    5:56.94S  20  
       32.07  1:06.18  1:41.57  2:17.89  2:54.54  3:31.65  4:08.54  4:45.49
     5:22.27  5:56.94                                                      
  2 Bly, James                55 FORD                 6:20.00    6:01.61S  17  
       32.15  1:07.67  1:44.56  2:22.15  2:59.28  3:36.78  4:14.33  4:51.85
     5:28.10  6:01.61                                                      
  3 Lewis, Robert             58 FORD                 6:55.00    6:31.62S  16  
       34.84  1:14.12  1:54.08  2:34.17  3:14.56  3:54.11  4:33.76  5:14.64
     5:55.17  6:31.62                                                      
  4 Sparr, Pat                55 FORD                 6:54.21    6:48.25   15  
       36.45  1:17.04  1:58.59  2:40.35  3:22.87  4:04.40  4:46.40  5:28.01
     6:09.00  6:48.25                                                      
  5 Paulsen, Mark             56 FORD                 7:00.00    6:54.32   14  
       37.24  1:17.75  1:59.53  2:42.48  3:25.22  4:07.74  4:50.20  5:33.04
     6:15.39  6:54.32                                                      
  6 Botwin, Michael           56 FORD                 7:20.00    7:08.14   13  
       39.81  1:21.89  2:05.54  2:49.45  3:33.79  4:17.55  5:00.98  5:44.95
     6:28.42  7:08.14                                                      
 
Men 55-59 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 55-59 State: S 13:34.82  1990        L Van Sittert                       
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Figueredo, Paulo          55 WH20                12:16.24   12:50.98S  20  
       34.24  1:11.72  1:49.89  2:28.91  3:07.80  3:46.70  4:26.03  5:05.14
     5:44.05  6:23.04  7:02.17  7:41.65  8:20.85  9:00.12  9:39.18 10:18.31
    10:56.93 11:35.67 12:14.49 12:50.98                                    
  2 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                15:00.00   14:14.33   17  
       38.14  1:20.86  2:04.74  2:48.96  3:33.12  4:17.02  5:00.49  5:44.38
     6:28.00  7:11.71  7:55.27  8:38.68  9:21.46 10:04.89 10:47.77 11:29.85
    12:11.36 12:53.75 13:35.67 14:14.33                                    
  3 Sparr, Pat                55 FORD                13:02.17   14:17.13   16  
       36.59  1:16.95  1:58.93  2:41.52  3:24.73  4:08.95  4:53.00  5:36.27
     6:20.41  7:04.21  7:47.87  8:32.04  9:15.66  9:58.89 10:42.57 11:25.61
    12:09.42 12:52.89 13:36.02 14:17.13                                    
 
Men 55-59 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 55-59 State: S 22:33.71  1991        L. Van Sittert                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Burson, Bill              57 RMM                       NT   21:15.78S  20  
       34.13  1:10.99  1:48.63  2:26.45  3:04.28  3:42.42  4:20.56  4:58.98
     5:37.47  6:15.91  6:54.07  7:32.40  8:10.92  8:49.38  9:28.25 10:06.76
    10:45.69 11:24.60 12:04.18 12:43.28 13:22.07 14:01.19 14:40.58 15:19.78
    15:59.31 16:38.53 17:17.65 17:57.18 18:37.48 19:17.58 19:57.01 20:36.62
    21:15.78
  2 Paulsen, Mark             56 FORD                      NT   24:09.41   17  
       37.40  1:18.36  2:00.31  2:43.20  3:26.20  4:09.82  4:53.50  5:37.23
     6:21.31  7:04.99  7:48.64  8:32.61  9:16.57 10:01.08 10:45.31 11:29.47
    12:14.32 12:59.41 13:44.39 14:28.95 15:13.71 15:58.60 16:43.65 17:28.27
    18:13.39 18:58.62 19:43.98 20:28.66 21:14.24 21:59.20 22:43.67 23:28.44
    24:09.41
  3 Botwin, Michael           56 FORD                25:30.00   25:03.19   16  
       38.81  1:20.90  2:04.23  2:48.40  3:32.96  4:18.48  5:03.69  5:48.49
     6:33.87  7:19.14  8:05.31  8:50.88  9:36.36 10:21.97 11:07.95 11:54.32
    12:40.33 13:25.89 14:11.42 14:57.09 15:43.67 16:29.75 17:15.44 18:01.21
    18:47.56 19:35.51 20:21.60 21:09.67 21:57.07 22:42.83 23:31.26 24:18.24
    25:03.19
  4 Wilson, Frank             59 SDM                 30:04.00   29:47.97   15  
       42.96  1:32.99  2:27.68  3:21.17  4:14.89  5:08.94  6:02.47  6:56.95
     7:52.30  8:47.11  9:44.09 10:40.50 11:34.75 12:29.38 13:23.40 14:18.10
    15:12.90 16:08.15 17:02.43 17:58.57 18:52.54 19:48.98 20:44.19 21:40.42
    22:35.06 23:30.60 24:24.42 25:19.78 26:13.65 27:09.42 28:04.56 29:47.97
 
Men 55-59 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 26.86  2/6/1999    ROBERT SMITH                        
 55-59 State: S 29.89  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                    37.00      34.58   20  
  2 Bond, Garry               55 AHWAT                  38.00      37.77   17  
  3 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                   41.00      37.80   16  
  4 Paulsen, Mark             56 FORD                   45.00      42.57   15  
 
Men 55-59 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N   59.61  5/16/1999   ROBERT SMITH                        
 55-59 State: S 1:07.88  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bond, Garry               55 AHWAT                1:25.00    1:21.97   20  
       39.57  1:21.97                                                      
  2 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                 1:25.00    1:23.63   17  
       40.69  1:23.63                                                      
  3 Botwin, Michael           56 FORD                 1:19.99    1:30.30   16  
       44.93  1:30.30                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:09.26  5/20/2001   TIM BIRNIE                          
 55-59 State: S 2:54.37  1982        L. Silverstein                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bond, Garry               55 AHWAT                3:11.00    3:08.04   20  
       45.39  1:33.58  2:23.14  3:08.04                                    
  2 Paulsen, Mark             56 FORD                 4:00.00    3:41.06   17  
       47.03  3:41.06                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 29.09  5/20/2001   ROBERT STRAND                       
 55-59 State: S 32.14  2001        K. Bernard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                    32.60      32.20   20  
  2 Lewis, Robert             58 FORD                   34.50      33.94   17  
  3 Whitten, Phillip          58 PSC                    38.79      37.36   16  
  4 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                   42.00      38.44   15  
 
Men 55-59 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  55-59 NATL: N 1:03.22  5/20/2001   ROBERT STRAND                       
 55-59 State: S 1:11.13  2001        K. Bernard                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                  1:12.60    1:13.30   20  
       34.81  1:13.30                                                      
 
Men 55-59 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 24.89  4/30/2000   RICHARD ABRAHAMS                    
 55-59 State: S 27.76  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, James                55 FORD                   27.50      28.73   20  
  2 Figueredo, Paulo          55 WH20                   29.00      29.60   17  
  3 Bernard, Kim              57 PSC                    33.00      30.14   16  
  4 Lewis, Robert             58 FORD                   32.50      32.47   15  
  5 Paulsen, Mark             56 FORD                   35.00      37.17   14  
 
Men 55-59 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N   54.49  4/30/2000   RICHARD ABRAHAMS                    
 55-59 State: S 1:03.80  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bly, James                55 FORD                 1:03.00    1:05.06   20  
       29.61  1:05.06                                                      
  2 Figueredo, Paulo          55 WH20                 1:05.55    1:06.19   17  
       31.33  1:06.19                                                      
 
Men 55-59 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:12.29  4/8/2001    ROBERT POILETMAN                    
 55-59 State: S 3:03.32  2002        J. Bly                              
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Paulsen, Mark             56 FORD                 4:00.00    3:49.09   20  
       48.31  1:46.57  2:47.62  3:49.09                                    
 
Men 55-59 100 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N   58.79  5/10/1998   TIMOTHY GARTON                      
 55-59 State: S 1:04.39  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                  1:10.00    1:07.12   20  
       32.56  1:07.12                                                      
  2 Whitten, Phillip          58 PSC                  1:22.50    1:16.25   17  
       35.71  1:16.25                                                      
  3 Neyenhuis, Dan            57 NOVA                 1:23.00    1:19.56   16  
       39.76  1:19.56                                                      
 
Men 55-59 200 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 2:09.92  5/10/1998   TIMOTHY GARTON                      
 55-59 State: S 2:27.13  1987        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                  2:35.00    2:35.27   20  
       32.36  1:14.64  1:59.45  2:35.27                                    
  2 Burson, Bill              57 RMM                  2:35.00    2:35.71   17  
       33.22  1:15.84  2:01.88  2:35.71                                    
  3 Figueredo, Paulo          55 WH20                 2:30.00    2:41.34   16  
       33.10  1:17.24  2:06.06  2:41.34                                    
 
Men 55-59 400 Yard IM
===============================================================================
  55-59 NATL: N 4:56.23  5/18/1997   DRURY GALLAGHER                     
 55-59 State: S 5:40.06  2000        P. Whitten                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bernard, Kim              57 PSC                  6:00.00    5:41.41   20  
       34.41  1:16.47  2:48.52  3:37.17  4:24.96  5:04.19  5:41.52  5:41.41
 
Men 60-64 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 23.28  5/18/1997   JEFF FARRELL                        
 60-64 State: S 25.92  1994        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                   26.20      26.11   20  
  2 Anderson, Fred            60 NOVA                   29.90      29.85   17  
  3 Barnitz, Reed             62 Unattached             28.87      29.97   16  
  4 Peterson, Glen            64 FORD                   33.00      32.93   15  
  5 Pitts, Sonny              61 RIO                    35.00      35.21   14  
  6 McLeod, Michael           62 UCI                    33.50      36.49   13  
 
Men 60-64 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 52.03  5/18/1997   JEFF FARRELL                        
 60-64 State: S 58.33  1991        C. Baldwin                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                   58.50      57.78S  20  
       27.64    57.78                                                      
  2 Anderson, Fred            60 NOVA                 1:24.00    1:06.83   17  
       32.24  1:06.83                                                      
  3 Cuevas, Miguel            61 SON                  1:24.51    1:13.56   16  
       36.35  1:13.56                                                      
  4 Peterson, Glen            64 FORD                 1:13.00    1:17.58   15  
       36.49  1:17.58                                                      
  5 Wilms, Carsten            61 SDM                  1:16.00    1:17.74   14  
       36.81  1:17.74                                                      
  6 Barnitz, Reed             62 Unattached           1:09.54    1:18.37   13  
       36.67  1:18.37                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:59.62  5/18/1997   JEFF FARRELL                        
 60-64 State: S 2:30.91  1990        J. Wolle                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barnitz, Reed             62 Unattached           2:36.71    2:38.21   20  
       35.56  1:14.69  1:56.70  2:38.21                                    
  2 Cuevas, Miguel            61 SON                  2:50.55    2:46.07   17  
       38.50  1:20.89  2:05.75  2:46.07                                    
  3 Peterson, Glen            64 FORD                 2:56.00    2:57.07   16  
       38.10  1:21.55  2:08.94  2:57.07                                    
  4 Pitts, Sonny              61 RIO                  2:50.00    2:58.51   15  
       37.42  1:21.05  2:09.32  2:58.51                                    
  5 Williamson, Ron           63 HSAM                 3:00.00    3:03.07   14  
       43.93  1:29.51  2:17.32  3:03.07                                    
 
Men 60-64 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  60-64 NATL: N 5:36.31  3/21/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 6:49.76  1995        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Wilms, Carsten            61 SDM                  7:45.00    7:31.93   20  
       41.70  1:25.64  2:11.41  2:57.41  3:44.18  4:30.89  5:17.81  6:04.65
     6:51.07  7:31.93                                                      
  2 Cuevas, Miguel            61 SON                  7:40.27    7:32.01   17  
       41.76  1:27.40  2:13.02  2:58.93  3:45.50  4:31.52  5:17.06  6:02.91
     6:49.67  7:32.01                                                      
  3 Pitts, Sonny              61 RIO                  8:20.00    7:54.43   16  
       38.66  1:22.79  2:09.59  2:57.25  3:46.42  4:35.59  5:25.05  6:15.59
     7:05.78  7:54.43                                                      
  4 Williamson, Ron           63 HSAM                 7:30.00    8:14.88   15  
       43.66  1:31.40  2:21.88  3:12.64  4:03.79  4:54.21  5:44.53  6:35.04
     7:25.64  8:14.88                                                      
  5 Peterson, Glen            64 FORD                 8:30.00    8:29.84   14  
       40.14  1:25.80  2:18.18  3:12.44  4:05.51  4:59.13  5:53.40  6:47.69
     7:41.16  8:29.84                                                      
  6 Wise, Jim                 60 SCG                  8:50.00    8:32.81   13  
       47.08  1:35.91  2:25.76  3:17.02  4:09.78  5:02.62  5:55.33  6:48.37
     7:41.07  8:32.81                                                      
 
Men 60-64 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 60-64 State: S 14:11.97  1995        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                13:50.00   13:01.09S  20  
       32.05  1:08.96  1:46.93  2:25.25  3:04.39  3:43.17  4:22.56  5:02.01
     5:41.62  6:20.81  7:00.45  7:39.75  8:19.34  8:59.41  9:39.39 10:20.21
    11:00.78 11:41.53 12:21.85 13:01.09                                    
  2 Barnitz, Reed             62 Unattached          14:31.00   14:35.76   17  
       38.63  1:20.84  2:03.80  2:46.63  3:30.04  4:13.53  4:56.73  5:40.41
     6:24.74  7:09.37  7:54.31  8:39.06  9:23.86 10:08.25 10:52.89 11:38.23
    12:23.63 13:08.78 13:53.71 14:35.76                                    
  3 Dyck, Mel                 60 NAM                 15:30.00   15:21.55   16  
       40.55  1:24.82  2:10.81  2:56.82  3:43.44  4:30.09  5:17.11  6:04.78
     6:51.37  7:38.33           9:14.12 10:00.55 10:46.87 11:32.21 12:18.15
    13:03.89 13:50.95 14:37.53 15:21.55                                    
  4 Anderson, Fred            60 NOVA                16:12.00   15:40.17   15  
       37.38  1:19.92  2:05.12  2:52.72  3:39.83  4:27.43  5:15.07  6:03.13
     6:50.83  7:37.99  8:26.31  9:15.08 10:03.12 10:50.69 11:40.00 12:29.84
    13:18.62 14:07.24 14:55.21 15:40.17                                    
  5 Williamson, Ron           63 HSAM                      NT   16:53.76   14  
       46.69  1:35.36  2:25.10  3:15.62  4:05.76  4:56.27  5:46.84  6:36.62
     7:27.77  8:18.97  9:10.60 10:02.55 10:54.65 11:46.34 13:30.35 14:24.10
             15:15.28 16:06.58 16:53.76                                    
  6 Peterson, Glen            64 FORD                18:00.00   17:41.37   13  
       41.19           2:18.01  3:10.79  4:06.04  5:00.07  5:54.13  6:49.36
     7:44.69  8:42.57  9:38.57 10:33.11 11:27.89 12:22.18 13:17.15 14:15.28
    15:07.41 16:02.05 16:52.87 17:41.37                                    
 
Men 60-64 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 60-64 State: S 24:42.35  1987        L. Silverstein                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rick               60 SDSM                23:00.00   23:46.13S  20  
       37.39  1:19.33  2:02.33  2:44.80  3:27.80  4:10.62  4:53.26  5:35.72
     6:18.78  7:01.66  7:44.66  8:27.83  9:11.35  9:54.36 10:37.27 11:21.17
    12:05.18 12:48.50 13:32.36 14:15.73 14:59.58 15:43.70 16:27.87 17:12.06
    17:56.46 18:40.98 19:25.28 20:09.28 20:53.10 21:37.08 22:20.94 23:04.35
    23:46.13
  2 Cuevas, Miguel            61 SON                 27:03.97   25:47.15   17  
       42.52  1:28.02  2:14.19  3:00.13  3:46.11  4:32.63  5:20.26  6:08.44
     6:56.03  7:43.68  8:31.20  9:18.67 10:06.51 10:55.28 11:42.89 12:30.53
    13:18.82 14:06.68 14:54.78 15:41.69 16:28.38 17:15.42 18:01.99 18:49.13
    19:36.92 20:23.27 21:10.46 21:56.86 22:43.12 23:30.09 24:18.57 25:03.85
    25:47.15
 
Men 60-64 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 29.50  5/4/1997    YOSHI OYAKAWA                       
 60-64 State: S 30.60  1996        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rick               60 SDSM                   32.00      32.95   20  
  2 Anderson, Fred            60 NOVA                   43.00      37.73   17  
  3 Peterson, Glen            64 FORD                   46.50      45.58   16  
 
Men 60-64 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:05.09  5/16/1994   DON BROWN                           
 60-64 State: S 1:15.33  1993        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rick               60 SDSM                 1:10.00    1:12.96S  20  
       35.47  1:12.96                                                      
  2 Peterson, Glen            64 FORD                 1:50.00    1:42.35   17  
       48.03  1:42.35                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:23.30  5/16/1994   DON BROWN                           
 60-64 State: S 2:59.65  1990        L. Silverstein                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                 2:55.00    2:39.83S  20  
     1:18.69  2:00.07  2:40.21  2:39.83                                    
  2 Wilms, Carsten            61 SDM                  3:50.00    3:12.84   17  
       47.81  1:38.35  2:27.66  3:12.84                                    
  3 Cuevas, Miguel            61 SON                  3:21.91    3:20.95   16  
       46.95  1:37.14  2:29.94  3:20.95                                    
  4 Hahm, Martin              60 NAM                  4:15.00    3:38.92   15  
 
Men 60-64 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 31.17  4/11/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 33.41  1991        C. Baldwin                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 NAM                    36.00      35.86   20  
  2 Evans, Rick               60 SDSM                   37.00      37.57   17  
  3 McLeod, Michael           62 UCI                    37.50      38.78   16  
  4 Anderson, Fred            60 NOVA                   45.00      42.60   15  
  5 Peterson, Glen            64 FORD                   48.60      46.88   14  
 -- Eissing, Frank            62 GDE                    40.60         DQ  
 
Men 60-64 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:09.35  4/11/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 1:16.91  1991        C. Baldwin                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 NAM                  1:20.00    1:19.34   20  
       38.70  1:19.34                                                      
  2 Hahm, Martin              60 NAM                  2:00.00    1:34.31   17  
       45.54  1:34.31                                                      
  3 Anderson, Fred            60 NOVA                 1:50.00    1:39.36   16  
       49.10  1:39.36                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:36.27  3/21/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 3:00.06  1997        R. Bellem                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 NAM                  2:55.00    2:53.95S  20  
       38.48  1:22.24  2:08.02  2:53.95                                    
  2 Hahm, Martin              60 NAM                  4:00.00    3:22.01   17  
       47.60  1:39.14  2:31.83  3:22.01                                    
  3 Cuevas, Miguel            61 SON                  3:21.59    3:22.17   16  
       46.71  1:38.09  2:31.32  3:22.17                                    
 
Men 60-64 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 27.12  5/10/1998   JEFF FARRELL                        
 60-64 State: S 28.98  1994        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                   28.50      28.47S  20  
  2 Anderson, Fred            60 NOVA                   34.00      31.71   17  
  3 Dyck, Mel                 60 NAM                    35.00      35.00   16  
  4 Hahm, Martin              60 NAM                    40.00      38.50   15  
 
Men 60-64 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:03.09  5/4/1997    DAVID COSTILL                       
 60-64 State: S 1:12.43  1993        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 NAM                  1:30.00    1:29.66   20  
       41.96  1:29.66                                                      
  2 Anderson, Fred            60 NOVA                 1:45.00    1:30.07   17  
       40.70  1:30.07                                                      
  3 Hahm, Martin              60 NAM                  1:50.00    1:30.36   16  
       43.13  1:30.36                                                      
  4 Cuevas, Miguel            61 SON                  1:40.73    1:33.69   15  
       44.43  1:33.69                                                      
  5 Williamson, Ron           63 HSAM                 1:45.00    1:37.49   14  
       45.41  1:37.49                                                      
 
Men 60-64 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:29.92  3/17/1996   DAVID COSTILL                       
 60-64 State: S 2:59.11  1993        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahm, Martin              60 NAM                  3:45.00    3:18.01   20  
       44.15  1:34.55  2:25.83  3:18.01                                    
  2 Wilms, Carsten            61 SDM                  3:41.00    3:39.32   17  
       47.53  1:44.00  2:42.51  3:39.32                                    
 
Men 60-64 100 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 1:02.52  5/18/1997   JEFF FARRELL                        
 60-64 State: S 1:08.23  1991        C. Baldwin                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Freshley, Mike            61 SDSM                 1:08.50    1:07.69S  20  
       30.74  1:07.69                                                      
  2 Evans, Rick               60 SDSM                 1:12.00    1:12.42   17  
  3 Dyck, Mel                 60 NAM                  1:20.00    1:18.87   16  
       37.57  1:18.87                                                      
  4 Anderson, Fred            60 NOVA                 1:40.00    1:22.59   15  
  5 Eissing, Frank            62 GDE                  1:26.10    1:26.48   14  
       41.07  1:26.48                                                      
 
Men 60-64 200 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 2:20.29  4/11/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 2:47.50  1996        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Evans, Rick               60 SDSM                 2:35.00    2:49.36   20  
       36.94  1:21.13  2:10.19  2:49.36                                    
  2 Dyck, Mel                 60 NAM                  3:15.00    2:59.68   17  
       37.99  1:30.41  2:18.01  2:59.68                                    
  3 Cuevas, Miguel            61 SON                  3:05.03    3:07.44   16  
       43.07  1:32.72  2:23.86  3:07.44                                    
  4 Hahm, Martin              60 NAM                  3:55.00    3:14.94   15  
       44.17  1:38.12  2:31.24  3:14.94                                    
  5 Williamson, Ron           63 HSAM                 4:30.00    3:33.44   14  
       44.35  1:45.79  2:50.49  3:33.44                                    
 
Men 60-64 400 Yard IM
===============================================================================
  60-64 NATL: N 5:09.07  3/21/1999   DRURY GALLAGHER                     
 60-64 State: S 6:00.52  1995        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hahm, Martin              60 NAM                  9:01.00    6:55.57   20  
       44.98  1:35.76  2:32.56  3:30.79  4:23.92  5:18.26  6:08.49  6:55.57
  2 Dyck, Mel                 60 NAM                  7:00.00    7:04.26   17  
       46.64  1:41.27  2:45.05  3:48.75  4:38.83  5:29.59  6:15.74  7:04.26
 -- Cuevas, Miguel            61 SON                  8:20.02         DQ  
       45.04  1:37.99  2:30.22           4:20.38  5:15.95  6:06.50       DQ
 
Men 65-69 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 24.76  5/20/2001   CAV CAVANAUGH                       
 65-69 State: S 25.55  1998        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                   27.09      27.89   20  
  2 Belshe, Buddy             68 HBSC                   32.00      29.64   17  
  3 Smethurst, Everett        67 NOVA                   31.00      31.21   16  
  4 Kenney, William           69 NOVA                 1:35.00      34.40   15  
 
Men 65-69 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 55.97  5/20/2001   CAV CAVANAUGH                       
 65-69 State: S 58.56  1999        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                 1:00.53    1:01.86   20  
       29.79  1:01.86                                                      
  2 Belshe, Buddy             68 HBSC                 1:06.00    1:05.47   17  
       31.91  1:05.47                                                      
  3 Jones, Sam                66 NMM                  1:11.10    1:07.48   16  
       32.99  1:07.48                                                      
  4 Kenney, William           69 NOVA                 1:37.00    1:19.13   15  
       37.55  1:19.13                                                      
 
Men 65-69 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:06.55  5/20/2001   CAV CANANAUGH                       
 65-69 State: S 2:29.80  1999        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                 2:25.65    2:20.52S  20  
       32.59  1:09.13  1:46.06  2:20.52                                    
  2 Jones, Sam                66 NMM                  2:28.10    2:21.11S  17  
       32.90  1:08.83  1:45.56  2:21.11                                    
  3 Belshe, Buddy             68 HBSC                 2:24.00    2:21.22S  16  
       32.72  1:08.20  1:44.72  2:21.22                                    
  4 Grohe, William            68 USF                  2:58.32    2:55.88   15  
       37.01  1:20.61  2:09.58  2:55.88                                    
  5 Kenney, William           69 NOVA                 3:15.00    2:57.42   14  
       39.21  1:22.97  2:10.45  2:57.42                                    
 
Men 65-69 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  65-69 NATL: N 5:44.52  5/18/1997   GRAHAM JOHNSTON                     
 65-69 State: S 7:15.90  1973        B. Crabbe                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sam                66 NMM                  6:31.10    6:26.49S  20  
       36.08  1:14.56  1:54.33  2:33.71  3:13.74  3:52.34  4:30.92  5:09.78
     5:48.24  6:26.49                                                      
  2 Belshe, Buddy             68 HBSC                 6:35.00    6:31.30S  17  
       34.63  1:13.52  1:53.18  2:33.51  3:13.59  3:53.83  4:33.81  5:13.43
     5:52.93  6:31.30                                                      
  3 Kenney, William           69 NOVA                 8:44.00    8:19.64   16  
       39.15  1:24.12  2:12.67  3:03.80  3:54.96  4:47.31  5:40.41  6:34.20
     7:27.63  8:19.64                                                      
 
Men 65-69 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 65-69 State: S 14:31.09  1997        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                13:45.00   14:14.02S  20  
       35.68  1:17.17  1:58.93  2:40.36  3:23.47  4:06.03  4:49.77  6:16.48
              7:00.64  7:44.71  8:28.81  9:12.67  9:56.55 10:40.23 11:24.92
    12:08.74 12:51.33 13:34.61 14:14.02                                    
 
Men 65-69 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 65-69 State: S 25:51.07  1993        L. Silverstein                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Sam                66 NMM                 22:20.00   22:33.79S  20  
       36.30  1:15.94  1:55.61  2:37.04  3:18.75  3:59.18  4:40.75  5:22.76
     6:04.40  6:46.24  7:28.20  8:10.05  8:51.85  9:33.33 10:15.46 10:57.36
    11:38.92 12:20.61 13:01.56 13:42.90 14:24.21 15:05.88 15:47.16 16:28.22
    17:08.69 17:49.04 18:30.03 19:11.06 19:52.06 20:32.86 21:13.65 21:53.96
    22:33.79
  2 Belshe, Buddy             68 HBSC                22:10.00   22:57.71S  17  
       36.32  1:16.02  1:56.59  2:37.60  3:18.80  4:00.13  4:41.83  5:23.72
     6:05.71  6:47.81  7:29.58  8:11.70  8:53.70  9:35.63 10:17.76 10:59.51
    11:41.56 12:23.72 13:05.89 13:48.48 14:30.66 15:13.20 15:55.37 16:37.13
    17:19.22 18:01.62 18:43.95 19:26.24 20:08.94 20:51.24 21:33.53 22:16.25
    22:57.71
 
Men 65-69 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 29.55  5/16/1999   YOSHI OYAKAWA                       
 65-69 State: S 32.47  1997        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Smethurst, Everett        67 NOVA                   38.50      39.34   20  
  2 Grohe, William            68 USF                    40.12      42.21   17  
 
Men 65-69 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:05.58  5/16/1999   YOSHI OYAKAWA                       
 65-69 State: S 1:18.48  2001        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                 1:15.65    1:13.82S  20  
       35.04  1:13.82                                                      
  2 Smethurst, Everett        67 NOVA                 1:25.00    1:23.35   17  
       40.19  1:23.35                                                      
  3 Jones, Sam                66 NMM                  1:23.10    1:26.11   16  
       42.12  1:26.11                                                      
  4 Grohe, William            68 USF                  1:34.38    1:38.09   15  
       46.17  1:38.09                                                      
 
Men 65-69 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  65-69 NATL: N 32.91  5/18/1997   NICK TEMPLEMAN                      
 65-69 State: S 33.86  1998        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                   38.65      37.45   20  
 
Men 65-69 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  65-69 NATL: N 27.75  4/28/2001   BOB BAILIE                          
 65-69 State: S 27.80  1998        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           66 RMM                    29.00      30.62   20  
 
Men 65-69 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:04.48  2/10/2001   DAVID COSTILL                       
 65-69 State: S 1:06.43  1999        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           66 RMM                  1:08.00    1:10.29   20  
       31.54  1:10.29                                                      
 
Men 65-69 100 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL: N 1:05.65  5/10/1998   RONALD JOHNSON                      
 65-69 State: S 1:05.65  1998        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Earley, Bill              65 SDSM                 1:12.97    1:10.48   20  
       31.92  1:10.48                                                      
  2 O'Brien, Dennis           66 RMM                  1:12.00    1:12.36   17  
       33.69  1:12.36                                                      
  3 Belshe, Buddy             68 HBSC                 1:15.00    1:15.61   16  
       37.20  1:15.61                                                      
 
Men 65-69 200 Yard IM
===============================================================================
  65-69 NATL: N 2:24.52  2/10/2001   DAVID COSTILL                       
 65-69 State: S 2:28.69  1999        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 O'Brien, Dennis           66 RMM                  2:38.00    2:38.91   20  
       34.21  1:17.44  2:02.42  2:38.91                                    
  2 Earley, Bill              65 SDSM                 2:45.65    2:47.90   17  
       35.03  1:18.70  2:09.12  2:47.90                                    
  3 Grohe, William            68 USF                  3:34.74    3:49.23   16  
       51.44  1:47.78  2:58.24  3:49.23                                    
 
Men 70-74 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 26.70  5/10/1998   FRANK PIEMME                        
 70-74 State: S 30.73  1985        D. Mortenson                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                    35.50      26.08N  20  
  2 Baker, Donald             71 SDSM                   28.90      28.08S  17  
  3 Bond, William             70 FORD                   32.30      31.96   16  
  4 Wadsworth, Fred           73 SLOM                   32.50      32.44   15  
 
Men 70-74 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:00.60  5/20/2001   CHUCK BALDWIN                       
 70-74 State: S 1:04.61  2002        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                  1:02.60    1:00.12N  20  
       28.54  1:00.12                                                      
  2 Baker, Donald             71 SDSM                 1:03.90    1:03.38S  17  
       29.90  1:03.38                                                      
  3 Wadsworth, Fred           73 SLOM                 1:17.00    1:15.87   16  
       35.93  1:15.87                                                      
  4 Bond, William             70 FORD                 1:14.42    1:19.85   15  
       38.37  1:19.85                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:09.57  5/20/2001   GRAHAM JOHNSTON                     
 70-74 State: S 3:00.68  2000        R. Otto                             
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                 2:30.00    2:29.34S  20  
       33.31  1:11.23  1:50.78  2:29.34                                    
  2 Baker, Donald             71 SDSM                 2:30.90    2:31.06S  17  
       33.98  1:12.07  1:52.03  2:31.06                                    
  3 Wadsworth, Fred           73 SLOM                 2:47.00    2:48.69S  16  
       37.02  1:19.67  2:04.12  2:48.69                                    
 
Men 70-74 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  70-74 NATL: N 5:51.37  5/20/2001   GRAHAM JOHNSTON                     
 70-74 State: S 7:08.58  2002        B. Miller                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                 7:00.00    6:39.38S  20  
       36.62  1:17.09  1:58.58  2:39.43  3:20.31  4:00.72  4:40.94  5:20.88
     6:00.75  6:39.38                                                      
  2 Wadsworth, Fred           73 SLOM                 7:55.00    8:06.65   17  
       42.40  1:31.00  2:20.91  3:10.75  4:01.91  4:52.43  5:42.42  6:31.62
     7:20.49  8:06.65                                                      
 
Men 70-74 1000 Yard Freestyle
===============================================================================
 70-74 State: S 16:19.06  1997        L. Silverstein                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                15:00.00   13:29.41S  20  
       37.60  1:18.44  2:00.34  2:41.92  3:22.82  4:03.47  4:44.29  5:24.87
     6:05.82  6:46.40  7:26.89  8:07.42  8:48.01  9:28.88 10:09.36 10:50.03
    11:30.68 12:11.45 12:51.05 13:29.41                                    
  2 Baker, Donald             71 SDSM                14:59.90   15:34.14S  17  
       36.89  1:19.06  2:03.10  2:47.39  3:32.99  4:18.57  5:04.84  5:52.40
     6:40.37  7:28.21  8:16.79  9:04.89  9:52.88 10:42.47 11:31.15 12:20.79
    13:10.26 14:00.02 14:48.87 15:34.14                                    
  3 Wadsworth, Fred           73 SLOM                16:37.00   16:37.82   16  
       42.87  1:30.22  2:19.89  3:09.37  3:59.27  4:48.99  5:37.79  6:26.84
     7:15.04  8:03.19  8:52.89  9:42.08 10:34.60 11:26.02 12:18.21 13:10.30
    14:02.74 14:56.09 15:48.54 16:37.82                                    
  4 Gillin, Gordon            71 FORD                17:10.00   17:23.81   15  
       42.42  1:29.35  2:19.15  3:10.32  4:02.82  4:56.46  5:50.55  6:44.84
     7:38.51  8:33.02  9:27.63 10:21.48 11:14.35 12:07.53 13:00.79 13:53.35
    14:45.96 15:38.35 16:30.67 17:23.81                                    
 
Men 70-74 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 31.84  5/21/1995   PAUL HUTINGER                       
 70-74 State: S 36.19  1998        D. Webster                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                   35.50      37.00   20  
  2 McConnell, Stan           70 HBSC                   36.00      37.47   17  
  3 Wadsworth, Fred           73 SLOM                   47.00      46.82   16  
 
Men 70-74 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:11.56  2/12/1995   PAUL HUTINGER                       
 70-74 State: S 1:15.33  3/2/2002    Ron Johnson                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                 1:18.50    1:17.22   20  
       37.61  1:17.22                                                      
  2 McConnell, Stan           70 HBSC                 1:20.00    1:20.93   17  
       41.06  1:20.93                                                      
  3 Johnson, Ron              70 SDM                  1:28.70    1:28.37   16  
       42.71  1:28.37                                                      
  4 Gillin, Gordon            71 FORD                 1:35.94    1:32.31   15  
       43.81  1:32.31                                                      
  5 Wadsworth, Fred           73 SLOM                 1:46.00    1:43.74   14  
       48.53  1:43.74                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:37.63  5/16/1999   ROBERT MILLER                       
 70-74 State: S 2:46.72  2001        B. Miller                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Miller, Bob               72 FORD                 2:45.00    2:45.35S  20  
       39.70  1:21.41  2:03.85  2:45.35                                    
  2 McConnell, Stan           70 HBSC                 2:50.00    2:57.61   17  
       42.85  1:27.81  2:13.38  2:57.61                                    
  3 Gillin, Gordon            71 FORD                 3:35.00    3:12.33   16  
       44.48  1:33.90  2:24.90  3:12.33                                    
 
Men 70-74 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 33.19  4/22/2001   JOHN KORTHEUER                      
 70-74 State: S 38.92  2000        D. Gruender                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Daniel          72 SDM                    39.22      39.48   20  
  2 Bond, William             70 FORD                   42.58      41.86   17  
  3 Wadsworth, Fred           73 SLOM                   48.50      47.33   16  
 
Men 70-74 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:15.24  4/22/2001   JOHN KORTHEUER                      
 70-74 State: S 1:17.76  3/2/2002    Ron Johnson                         
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Daniel          72 SDM                  1:30.55    1:32.25   20  
       43.60  1:32.25                                                      
  2 Bond, William             70 FORD                 1:38.58    1:39.06   17  
       47.74  1:39.06                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:58.39  4/22/2001   JOHN KORTHEUER                      
 70-74 State: S 3:18.94  3/2/2002    Dan Gruender                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gruender, Daniel          72 SDM                  3:18.94    3:19.59   20  
       45.25  1:37.88  2:29.66  3:19.59                                    
  2 Bond, William             70 FORD                 3:42.02    3:46.71   17  
       48.72  1:45.62  2:46.60  3:46.71                                    
 
Men 70-74 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 30.21  5/10/1998   FRANK PIEMME                        
 70-74 State: S 30.58  2002        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                    30.50      29.76N  20  
  2 Bond, William             70 FORD                   39.33      35.74   17  
  3 McConnell, Stan           70 HBSC                   36.00      36.96   16  
  4 Gillin, Gordon            71 FORD                   44.00      38.11   15  
 
Men 70-74 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:14.73  5/18/1997   WIN WILSON                          
 70-74 State: S 1:28.22  2001        G. Gillin                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baker, Donald             71 SDSM                 1:27.90    1:31.19   20  
       43.69  1:31.19                                                      
  2 Gillin, Gordon            71 FORD                 1:36.00    1:32.75   17  
       40.55  1:32.75                                                      
 
Men 70-74 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:53.57  5/12/1996   JOSEPH KURTZMAN                     
 70-74 State: S 3:21.24  2001        G. Gillin                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon            71 FORD                 3:32.00    3:30.99   20  
       46.17  1:38.42  2:36.21  3:30.99                                    
 
Men 70-74 100 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 1:09.33  4/1/2001    CHUCK BALDWIN                       
 70-74 State: S 1:13.50  2002        R. Johnson                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                  1:12.70    1:08.39N  20  
       32.63  1:08.39                                                      
  2 Baker, Donald             71 SDSM                 1:18.90    1:16.80   17  
       35.69  1:16.80                                                      
  3 Miller, Bob               72 FORD                 1:22.00    1:19.12   16  
       37.05  1:19.12                                                      
  4 McConnell, Stan           70 HBSC                 1:20.00    1:22.55   15  
       36.57  1:22.55                                                      
  5 Gillin, Gordon            71 FORD                 1:26.10    1:23.37   14  
       38.09  1:23.37                                                      
 
Men 70-74 200 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 2:38.83  5/20/2001   GRAHAM JOHNSTON                     
 70-74 State: S 3:02.71  2001        G. Gillin                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                  3:02.50    2:37.31N  20  
       33.25  1:15.45  2:01.42  2:37.31                                    
  2 Miller, Bob               72 FORD                 2:55.00    2:55.40S  17  
       42.24  1:25.91  2:17.06  2:55.40                                    
  3 Baker, Donald             71 SDSM                 3:01.90    2:59.86S  16  
       41.07  1:29.67  2:20.68  2:59.86                                    
  4 McConnell, Stan           70 HBSC                 3:00.00    3:12.87   15  
       40.03  1:27.78  2:25.41  3:12.87                                    
  5 Gillin, Gordon            71 FORD                 3:14.90    3:15.46   14  
       43.15  1:34.42  2:30.97  3:15.46                                    
 
Men 70-74 400 Yard IM
===============================================================================
  70-74 NATL: N 5:47.48  5/20/2001   GRAHAM JOHNSTON                     
 70-74 State: S 6:34.32  2001        G. Gillin                           
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ron              70 SDM                  6:03.10    6:04.19S  20  
       36.83  1:20.16  2:07.46  2:54.43  3:44.05  4:39.43  5:22.59  6:04.19
  2 Gillin, Gordon            71 FORD                 7:00.00    7:02.61   17  
       44.75  1:36.67  2:32.44  3:30.02  4:29.77  5:29.15  6:16.35  7:02.61
 
Men 75-79 50 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 26.94  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 35.49  1991        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD                   40.00      38.63   20  
 
Men 75-79 100 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:03.38  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 1:18.61  1991        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 OJAI                 1:06.00    1:09.81S  20  
       33.75  1:09.81                                                      
 
Men 75-79 200 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 2:24.54  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 3:02.45  1991        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                 2:37.00    2:35.29S  20  
       34.80  1:14.14  1:54.63  2:35.29                                    
  2 Silverstein, Lou          75 PRES                 3:26.00    3:36.50   17  
       48.62  1:43.32  2:39.46  3:36.50                                    
 
Men 75-79 500 Yard Freestyle
===============================================================================
  75-79 NATL: N 6:53.09  4/23/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 8:18.57  1990        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                 7:00.00    8:02.57S  20  
       43.91  1:30.89  2:19.03  3:08.76  3:58.53  4:48.70  5:38.71  6:27.82
     7:16.61  8:02.57                                                      
 
Men 75-79 1650 Yard Freestyle
===============================================================================
 75-79 State: S 30:22.01  1989        J. Mattingly                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Silverstein, Lou          75 PRES                30:59.00   33:42.94   20  
       52.09  1:50.70  2:51.93  3:53.39  4:54.88  5:57.04  6:57.97  7:59.01
     9:00.86 10:02.32 11:03.50 12:04.80 13:06.24 14:07.20 15:09.19 16:10.20
    17:12.01 18:15.01 19:17.04 20:18.30 21:20.36 22:22.09 23:23.08 24:24.66
    25:26.69 26:27.46 27:29.42 28:31.40 29:33.97 30:36.76 31:39.22 32:41.51
    33:42.94
 
Men 75-79 50 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 33.76  4/9/2000    PAUL HUTINGER                       
 75-79 State: S 38.69  1990        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                   37.00      36.63S  20  
 
Men 75-79 100 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:16.94  4/9/2000    PAUL HUTINGER                       
 75-79 State: S 1:24.22  1994        H. Liber                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                 1:20.00    1:19.54S  20  
       38.30  1:19.54                                                      
  2 Silverstein, Lou          75 PRES                 1:40.00    1:52.38   17  
       55.20  1:52.38                                                      
 
Men 75-79 200 Yard Backstroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 2:50.47  4/9/2000    PAUL HUTINGER                       
 75-79 State: S 3:04.78  1994        H. Liber                            
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                 3:00.00    3:10.27   20  
       42.56  1:29.41  2:20.12  3:10.27                                    
 
Men 75-79 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 37.59  2/14/1993   PAUL KRUP                           
 75-79 State: S 39.57  1999        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD                   51.60      50.28   20  
 
Men 75-79 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:23.86  4/23/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 1:29.34  1996        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 OJAI                 1:28.00    1:29.91   20  
       41.49  1:29.91                                                      
 
Men 75-79 200 Yard Breaststroke
===============================================================================
  75-79 NATL: N 3:12.35  4/2/2000    FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 3:32.24  1990        J. Everall                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 OJAI                 3:22.00    3:17.71S  20  
       43.51  1:34.34  2:26.61  3:17.71                                    
 
Men 75-79 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  75-79 NATL: N 31.48  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 37.13  1996        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 OJAI                   34.00      33.66S  20  
  2 Kelley, Art               76 FORD                   44.97      43.77   17  
 
Men 75-79 100 Yard Butterfly
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:22.04  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 1:47.74  3/2/2002    Art Kelley                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD                 1:47.74    1:44.43S  20  
       48.19  1:44.43                                                      
  2 Silverstein, Lou          75 PRES                 1:55.00    2:26.64   17  
     1:07.41  2:26.64                                                      
 
Men 75-79 200 Yard Butterfly
===============================================================================
  75-79 NATL: N 3:17.53  3/29/1992   ANTON CERER                         
 75-79 State: S 4:19.29  1995        W. Sawhill                          
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD                 4:19.29    4:14.29S  20  
       52.88  4:14.29                                                      
 
Men 75-79 100 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL: N 1:15.22  4/30/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 1:28.81  1996        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Piemme, Frank             77 OJAI                 1:17.00    1:19.04S  20  
       36.18  1:19.04                                                      
  2 Draves, Duane             76 SDSM                 1:20.00    1:19.74S  17  
       36.84  1:19.74                                                      
  3 Kelley, Art               76 FORD                 1:28.81    1:38.29   16  
       45.15  1:38.29                                                      
 
Men 75-79 200 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL: N 2:54.47  4/23/2000   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 3:22.28  1990        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Draves, Duane             76 SDSM                 3:00.00    2:56.04S  20  
       36.93  1:21.31  2:14.75  2:56.04                                    
  2 Piemme, Frank             77 OJAI                 2:59.00    2:56.60S  17  
       36.79  1:25.27  2:17.90  2:56.60                                    
  3 Kelley, Art               76 FORD                 3:42.28    3:44.23   16  
       48.69  1:46.31  2:52.12  3:44.23                                    
 
Men 75-79 400 Yard IM
===============================================================================
  75-79 NATL: N 6:16.17  5/20/2001   FRANK PIEMME                        
 75-79 State: S 7:23.22  1990        D. Westerfield                      
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
 -- Kelley, Art               76 FORD                 8:13.22         DQ  
       55.89  2:07.77  3:15.70  4:25.97  5:36.23  6:47.47  7:45.44       DQ
 
Men 80-84 50 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 41.30  3/15/1998   ALDO DA ROSA                        
 80-84 State: S 41.43  2000        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            82 FORD                   42.40      45.36   20  
 
Men 80-84 100 Yard Breaststroke
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:31.10  4/18/2001   MAX VON ISSER                       
 80-84 State: S 1:31.10  2001        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            82 FORD                 1:35.40    1:38.99   20  
       47.10  1:38.99                                                      
 
Men 80-84 50 Yard Butterfly
===============================================================================
  80-84 NATL: N 36.46  5/16/1999   ANDREW HOLDEN                       
 80-84 State: S 37.74  2000        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            82 FORD                   38.32      38.54   20  
 
Men 80-84 100 Yard IM
===============================================================================
  80-84 NATL: N 1:24.24  8/14/1999   RAY TAFT                            
 80-84 State: S 1:30.86  2000        M. Von Isser                        
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Von Isser, Max            82 FORD                 1:41.38    1:37.35   20  
       44.35  1:37.35                                                      
 
Women 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:38.68  5/24/1992   HOLMES LUMBER                       
                         K BEATTIE, M ROEBUCK, L NEARY, S MILLER           
 19-24 State: S 1:43.44  1994                                            
                         Reagan, Taylor, Costa, Anderson                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:46.79    1:43.26S  40  
     1) Motherway, Michelle 24          2) Barrera, Jennifer 29           
     3) Wagner, Kristina 31             4) Duke, Celestena 24             
       25.26    50.80  1:18.59  1:43.26                                    
  2 Sonora  'A'                                       2:31.27    2:26.87   34  
     1) Romo, Carmen 43                 2) Garcia, Meliza 19              
     3) Fragoso, Carmen 38              4) Contreras, Aradia 23           
       39.25  1:17.39  1:57.06  2:26.87                                    
 
Women 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:49.10  5/20/2001   SIERRA NEVADA                       
                         SARA SCHWEITZER, SHARON WEISS, LIMIN LIU, MAY OOI 
 19-24 State: S 1:56.80  1998                                            
                         Arizona                                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:01.00    2:00.72   40  
     1) Duke, Celestena 24              2) Motherway, Michelle 24         
     3) Remi, Constance 25              4) Neill, Meaghan 19              
       29.91  1:02.36  1:32.59  2:00.72                                    
  2 Sonora  'A'                                       2:38.17    2:50.07   34  
     1) Romo, Carmen 43                 2) Fragoso, Carmen 38             
     3) Contreras, Aradia 23            4) Garcia, Meliza 19              
       51.00  1:38.78  2:11.18  2:50.07                                    
 
Women 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:37.40  5/7/1989    LONE STAR                           
                         L JACKSON, B HEUER, L, A PLESS                    
 25-34 State: S 1:42.87  1994                                            
                         Schmidt, Harfield, Bailey, Major                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    1:47.70   40  
     1) Mosher, Ashley 27               2) Izard, Stacey 28               
     3) Rankin, Maureen 31              4) Martin, Louise 33              
       24.51    53.61  1:21.61  1:47.70                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                            2:00.00    1:48.98   34  
     1) Bonaparte, Amy 25               2) Febres, Ivanova 26             
     3) Johansson, Camilla 28           4) Lagodny, Shannon 29            
       27.70    54.29  1:22.68  1:48.98                                    
  3 Phoenix Swim Club  'B'                                 NT    1:53.38   32  
     1) Davis, Sonya 33                 2) Sosnowski, Jennifer 33         
     3) Easton, Sandie 32               4) Swagerty-Hill, Jane 50         
       26.82    56.83  1:27.51  1:53.38                                    
  4 Irvine Novaquatics  'A'                           2:00.00    1:55.01   30  
     1) Petersen, Fiona 28              2) Hickman, Gabriela 28           
     3) Leff, Cathryn 39                4) Clark, Helen 33                
       27.04    51.94  1:26.12  1:55.01                                    
  5 Ford Aquatics  'A'                                2:09.60    2:00.30   28  
     1) Remi, Constance 25              2) Lerew, Teri 36                 
     3) Fischer, Chris 37               4) Gonzales, Deedy 40             
       28.13    58.68  1:29.60  2:00.30                                    
 
Women 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:47.70  5/16/1999   SLUG                                
                         M EDWARDS, J HARLOW, H KISSEL, D GRANER-GALLAS    
 25-34 State: S 1:57.60  1999                                            
                         Lhost, Chasson, Wygall, Jones                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            1:47.54    2:03.56   40  
     1) Johansson, Camilla 28           2) Lagodny, Shannon 29            
     3) Bonaparte, Amy 25               4) Febres, Ivanova 26             
       32.71    47.40  1:05.77  2:03.56                                    
  2 Irvine Novaquatics  'A'                           2:13.00    2:18.40   34  
     1) Clark, Helen 33                 2) Hickman, Gabriela 28           
     3) Petersen, Fiona 28              4) Leff, Cathryn 39               
       39.90  1:13.12  1:43.32  2:18.40                                    
 
Women 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:40.90  5/20/2001   ROCKY MTN                           
                         K GARNIER, J NELSON, H HAGADORN, C SAPPEY         
 35-44 State: S 1:42.19  2001                                            
                         McCue, Wygal, Winslow, Hobbs                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:52.50    1:52.82   40  
     1) Rollins, Stephanie 47           2) Bidegain, Caren 44             
     3) Sartori, Lisa 36                4) Bailey, Monica 40              
       27.89    56.44  1:25.71  1:52.82                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                            2:10.00    1:57.10   34  
     1) Chow, Shirley 35                2) McCue, Marika 39               
     3) Winslow, Laura 42               4) Evans, Lesley 46               
       32.21    58.70  1:26.66  1:57.10                                    
  3 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    2:59.63   32  
     1) Creswell Liotta, Brenda 39      2) Harkins, Julia 43              
     3) Nicoletti-Jones, Jane 42        4) Finch, Peggy 54                
     1:39.48           2:26.85  2:59.63                                    
 
Women 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:55.65  5/20/2001   WALNUT CREEK                        
                         L WARD, L VIDAL, S, P ROEMER                      
 35-44 State: S 1:59.50  1999                                            
                         Hobbs, Pollard, Schmidt, Cooney                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:08.50    2:03.02   40  
     1) Bailey, Monica 40               2) Delaune, Terri 35              
     3) Sartori, Lisa 36                4) Bidegain, Caren 44             
       36.56  1:12.67  1:46.39  2:03.02                                    
 
Women 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:47.37  5/20/2001   PNA                                 
                         D GLASSMAN, B GUNDRED, C DAVIS, M LIPPOLD         
 45-54 State: S 1:50.97  2001                                            
                         Evans, James, MacBeth, Gruender                   
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            2:30.00    2:19.74   40  
     1) James, Katy 46                  2) Schmidt, Jonelle 51            
     3) Altman, Christie 52             4) Chaisson-Stewart, Maureen 63   
       30.04  1:03.55  1:51.62  2:19.74                                    
  2 Ford Aquatics  'A'                                2:31.00    2:25.88   34  
     1) Emory, Susan 45                 2) Soule, Jacqueline 45           
     3) Mitchell, Lucy 53               4) Gillies, Judy 54               
       34.18  1:11.36  1:50.80  2:25.88                                    
 
Women 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 2:00.94  4/30/2000   TAMALPAIS                           
                         D OGIER, S JONES-ROY, L VAL, N RIDOUT             
 45-54 State: S 2:25.84  1996                                            
                         Arizona                                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    2:20.82S  40  
     1) James, Katy 46                  2) Evans, Lesley 46               
     3) Schmidt, Jonelle 51             4) Altman, Christie 52            
       38.35  1:17.56  1:50.17  2:20.82                                    
  2 Ford Aquatics  'A'                                2:30.50    2:37.44   34  
     1) Rollins, Stephanie 47           2) Gillies, Judy 54               
     3) Miller, Jan 63                  4) Renno, Kathy 49                
       48.45  1:33.80  2:05.21  2:37.44                                    
 
Women 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:17.37  5/21/1995   GOLD COAST                          
                         B GRAUER, J KRAUSER, M TIMMINS, C BRUCE           
 65-74 State: S 2:46.11  1994                                            
                         Wolle, Burrell, Lacy, MacBeth                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:59.99    2:47.45   40  
     1) Bayly, Helen 65                 2) Keller, kathleen 65            
     3) Copeland, Parkie 72             4) Taylor, Carol 72               
       41.60  1:18.80  2:04.36  2:47.45                                    
 
Women 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:41.79  5/21/1995   GOLD COAST                          
                         B GRAUER, C BRUCE, J KRAUSER, M TIMMONS           
 65-74 State: S 4:45.53  1983                                            
                         Grafrath, Mulroney, Steward, Barnum               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                3:04.00    3:19.79S  40  
     1) Keller, kathleen 65             2) Taylor, Carol 72               
     3) Bayly, Helen 65                 4) Copeland, Parkie 72            
       49.24  1:40.65  2:34.71  3:19.79                                    
 
Men 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:23.04  2/18/2001   AUBURN MSTRS                        
                         O QUEVEDO, R BARNIER, R HUGHEY, L MOREAU          
 19-24 State: S 1:26.57  1996                                            
                         Hall, Dalbey, Lille, Rankin                       
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            1:45.00    1:39.87   40  
     1) Stolpestad, Blaine 19           2) Carter, Paul 20                
     3) Rands, Chris 22                 4) Nevado, Eduardo 23             
       27.13    50.66  1:16.55  1:39.87                                    
  2 Ford Aquatics  'A'                                1:49.50    1:45.62   34  
     1) Fuchs, Michael 44               2) Suganami, Toshito 27           
     3) Rogers, Sean 23                 4) Edgar, Jeremy 23               
       25.42    53.29  1:21.75  1:45.62                                    
 
Men 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:33.18  5/21/1995   TEXAS SWIMMING                      
                         J THIBAULT, D PUTTERMAN, M DUNNE, R KILLEEN       
 19-24 State: S 1:37.59  1996                                            
                         Dalbey, Santos, Rankin, Hall                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            1:43.63    1:52.42   40  
     1) Nevado, Eduardo 23              2) Rands, Chris 22                
     3) Carter, Paul 20                 4) Kielty, Robert 21              
       27.82    59.33  1:28.65  1:52.42                                    
  2 Ford Aquatics  'A'                                1:55.55    1:52.60   34  
     1) Moore, Bradley 35               2) Barnes, Martin 26              
     3) Edgar, Jeremy 23                4) Fernandez, Dickie 30           
       28.96    43.28  1:01.39  1:52.60                                    
 
Men 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:23.34  5/21/1990   HOUSTONIAN CLUB                     
                         JOHN SMITH, JEFF FREY, CLAY BRITT, SAM SEIPLE     
 25-34 State: S 1:24.14  1994                                            
                         Dalbey, Wilhelm, Hoffer, Laderer                  
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:34.00    1:34.98   40  
     1) Fernandez, Dickie 30            2) Utsch, Jeffrey 34              
     3) Barnes, Martin 26               4) Shake, Scott 44                
       23.73    46.67  1:11.50  1:34.98                                    
  2 Irvine Novaquatics  'A'                                NT    1:35.48   34  
     1) Murphy, Liam 29                 2) Wasko, Frank 41                
     3) Collins, Michael 36             4) Mercier, Steve 30              
       25.70    49.30  1:13.02  1:35.48                                    
 
Men 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:31.54  5/19/1991   LONE STAR                           
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, B PATTEN, T HEDRICK 
 25-34 State: S 1:36.80  1994                                            
                         Hansen, Baker, Spencer, Dalbey                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    1:48.24   40  
     1) Lewis, David 30                 2) Beltran, Juan 27               
     3) Gill, Mark 33                   4) Flood, Brian 33                
       29.27    57.03  1:23.73  1:48.24                                    
  2 Irvine Novaquatics  'A'                           1:52.00    1:48.54   34  
     1) Mercier, Steve 30               2) Collins, Michael 36            
     3) Wasko, Frank 41                 4) Murphy, Liam 29                
       28.05    58.58  1:23.65  1:48.54                                    
 
Men 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:25.72  5/21/1990   LONE STAR                           
                         J MONTGOMERY, R HESS, T HEDRICK, D HAGUE          
 35-44 State: S 1:31.73  1999                                            
                         Piecuch, Taylor, Shake, Nunan                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    1:39.68   40  
     1) Johnson, Bowen 35               2) Aikman, Chris 39               
     3) Hering, Lance 44                4) Piecuch, John 46               
       23.88    49.97  1:14.94  1:39.68                                    
  2 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    1:45.68   34  
     1) Bernard, Kim 57                 2) Beardsley, Robert 44           
     3) Gush, Gregory 54                4) Francis, William 54            
       26.02    53.92  1:20.55  1:45.68                                    
  3 Phoenix Swim Club  'B'                                 NT    1:46.81   32  
     1) Harnisch, R. Scott 38           2) Rankin, Mark 35                
     3) Rankin, Matthew 35              4) Lowe, John 41                  
       24.81    51.59  1:15.18  1:46.81                                    
  4 Ford Aquatics  'A'                                1:50.50    1:47.93   30  
     1) Jaegers, Al 39                  2) Russell, Mark 44               
     3) Bailey, Hop 54                  4) Stites, Jim 44                 
       24.80    52.63  1:22.38  1:47.93                                    
 
Men 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:36.23  5/16/1999   BAYLOR/LSTAR                        
                         J YARID, D GUTHRIE, B PATTEN, G HENRY             
 35-44 State: S 1:41.48  1998                                            
                         Arizona                                           
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            1:51.63    2:05.72   40  
     1) Hering, Lance 44                2) Gardner, Daniel 42             
     3) Johnson, Bowen 35               4) Aikman, Chris 39               
       31.44  1:09.14  1:39.06  2:05.72                                    
 
Men 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:30.79  4/30/2000   ROCKY MOUNTAIN                      
                         R ABRAHAMS, P MCCORMICK, L MACDONALD, R HESS      
 45-54 State: S 1:36.58  2001                                            
                         Piecuch, Burchfield, Bernard, Roth                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:39.99    1:41.33   40  
     1) Hinderaker, Ted 45              2) Yost, Hunter 50                
     3) Winant, Donald 46               4) Roth, Barry 47                 
       25.04    51.76  1:17.93  1:41.33                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                            2:30.00    2:14.65   34  
     1) Fuller, Vern 54                 2) Wilson, Frank 59               
     3) Johnson, Ron 70                 4) Gruender, Daniel 72            
       30.82  1:10.12  1:37.40  2:14.65                                    
 
Men 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:42.48  5/18/1997   THE OLYMPIC CLB                     
                         T BIRNIE, R STRAND, C YOURD, S CLARK              
 45-54 State: S 1:46.68  1994                                            
                         Jones, Litman, Lewis, Bailey                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:01.00    2:04.77   40  
     1) Winant, Donald 46               2) Roth, Barry 47                 
     3) Bailey, Hop 54                  4) Sparr, Pat 55                  
       32.71  1:03.44  1:36.34  2:04.77                                    
  2 Irvine Novaquatics  'A'                           2:30.00    2:06.61   34  
     1) Greenberg, Henry 53             2) Neyenhuis, Dan 57              
     3) Anderson, Fred 60               4) Kenney, William 69             
       37.59  1:19.83  1:52.54  2:06.61                                    
  3 Sun Devil Masters  'A'                            2:15.00    2:33.11   32  
     1) Wilms, Carsten 61               2) Gruender, Daniel 72            
     3) Johnson, Ron 70                 4) Fuller, Vern 54                
       43.94  1:24.68  2:01.37  2:33.11                                    
 
Men 55+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  55-64 NATL: N 1:35.36  5/20/2001   OLYMPIC CLUB                        
                         J ELDER, T BIRNIE, R STRAND, S CLARK              
 55-64 State: S 1:53.24  1994                                            
                         Johnson, Waterfall, Grant, Baldwin                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:52.80    1:53.15S  40  
     1) Bly, James 55                   2) Lewis, Robert 58               
     3) Peterson, Glen 64               4) Sparr, Pat 55                  
       25.91    52.50  1:24.58  1:53.15                                    
  2 San Diego Swim Masters  'A'                       1:58.65    1:59.67   34  
     1) Draves, Duane 76                2) Baker, Donald 71               
     3) Earley, Bill 65                 4) Evans, Rick 60                 
       32.32  1:01.39  1:30.76  1:59.67                                    
  3 Irvine Novaquatics  'A'                                NT    2:07.18   32  
     1) Anderson, Fred 60               2) Kenney, William 69             
     3) Neyenhuis, Dan 57               4) Smethurst, Everett 67          
       29.59    44.25  1:03.41  2:07.18                                    
 
Men 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 1:46.65  5/20/2001   TEAM TEXAS                          
                         E FERGUSON, G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE       
 65-74 State: S 2:13.14  1989                                            
                         Johnson, Kelley, Gruender, Webster                
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:08.30    2:07.89S  40  
     1) Bond, William 70                2) Gillin, Gordon 71              
     3) Kelley, Art 76                  4) Miller, Bob 72                 
       32.43  1:05.34  1:52.74  2:07.89                                    
 
Men 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:04.32  5/20/2001   TEAM TEXAS                          
                         G JOHNSTON, C BALDWIN, B BAILIE, G FERGUSON       
 65-74 State: S 2:25.95  2001                                            
                         Johnson, Gruender, Von Isser, Gordon              
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:34.99    2:43.75   40  
     1) Miller, Bob 72                  2) Von Isser, Max 82              
     3) Kelley, Art 76                  4) Gillin, Gordon 71              
       38.51    53.07  1:25.11  2:43.75                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:30.96  5/16/1999   TOC                                 
                         J TONG, S PATRICK, J KEPPLER, K EVERIST           
 19-24 State: S 1:33.08  1994                                            
                         Wilhelm, Bailey, Anderson, Hering                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:41.99    1:39.85   40  
     1) Barnes, Martin 26               2) Duke, Celestena 24             
     3) Motherway, Michelle 24          4) Edgar, Jeremy 23               
       25.36    50.63  1:15.84  1:39.85                                    
  2 Ford Aquatics  'B'                                     NT    1:53.77   34  
     1) Rogers, Sean 23                 2) Suganami, Toshito 27           
     3) Giovanni, Melissa 22            4) Neill, Meaghan 19              
       28.77    56.88  1:26.34  1:53.77                                    
  3 Northern Arizona Masters  'A'                          NT    2:19.98   32  
     1) Perry, Don 49                   2) Porter, Marianne 24            
     3) Hahm, Martin 60                 4) Christensen, Bethany 31        
       31.12  1:06.49  1:44.42  2:19.98                                    
  4 Sonora  'A'                                       2:40.00    2:29.55   30  
     1) Garcia, Meliza 19               2) Salazar, Carlos 51             
     3) Romo, Carmen 43                 4) Cuevas, Miguel 61              
       37.58  1:18.30  1:56.54  2:29.55                                    
 
Mixed 19+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  19-24 NATL: N 1:41.15  5/21/1995   GOLD COAST                          
                         L PERKINS, J HEATH, S WALKER, H HAGEMAN           
 19-24 State: S 1:43.85  1994                                            
                         Percy, Costa, reagan, Balbey                      
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:55.00    1:54.50   40  
     1) Duke, Celestena 24              2) Suganami, Toshito 27           
     3) Motherway, Michelle 24          4) Barnes, Martin 26              
       29.60  1:02.42  1:30.00  1:54.50                                    
  2 Ford Aquatics  'B'                                2:02.00    2:05.97   34  
     1) Neill, Meaghan 19               2) Rogers, Sean 23                
     3) Edgar, Jeremy 23                4) Giovanni, Melissa 22           
       33.56    52.39  1:10.45  2:05.97                                    
  3 Sonora  'A'                                       2:40.00    2:41.07   32  
     1) Cuevas, Miguel 61               2) Fragoso, Carmen 38             
     3) Contreras, Aradia 23            4) Salazar, Carlos 51             
       41.71  1:28.56  1:59.38  2:41.07                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:29.40  5/21/1990   S. CAL AQUATIC                      
                         C PONTHIER, D GRANER, K BUSH, P MCCLAFFERTY       
 25-34 State: S 1:31.77  1994                                            
                         Dalbey, Major, Schmidt, Hansen                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Irvine Novaquatics  'A'                           1:45.00    1:37.70   40  
     1) Wasko, Frank 41                 2) Hickman, Gabriela 28           
     3) Petersen, Fiona 28              4) Mercier, Steve 30              
       24.11    49.02  1:15.45  1:37.70                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                            1:41.03    1:39.92   34  
     1) Johansson, Camilla 28           2) Beltran, Juan 27               
     3) Gill, Mark 33                   4) Bonaparte, Amy 25              
       26.74    49.07  1:13.55  1:39.92                                    
  3 Phoenix Swim Club  'B'                                 NT    1:43.66   32  
     1) Mosher, Ashley 27               2) Rankin, Matthew 35             
     3) Liotta, Robert 50               4) Martin, Louise 33              
       26.54    54.73  1:19.82  1:43.66                                    
  4 Ford Aquatics  'A'                                1:50.50    1:44.01   30  
     1) Fernandez, Dickie 30            2) Moore, Bradley 35              
     3) Wagner, Kristina 31             4) Remi, Constance 25             
       24.13    49.00  1:16.32  1:44.01                                    
  5 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    1:44.76   28  
     1) Beardsley, Robert 44            2) Brundage, Patrick 35           
     3) Easton, Sandie 32               4) Killian, Lynn 36               
       23.95    50.52  1:18.95  1:44.76                                    
  6 Sun Devil Masters  'B'                            1:46.07    1:44.82   26  
     1) Febres, Ivanova 26              2) Adamavich, Doug 33             
     3) Lewis, David 30                 4) Lagodny, Shannon 29            
       27.98    52.94  1:20.97  1:44.82                                    
  7 Irvine Novaquatics  'B'                           1:57.00    1:57.52   24  
     1) Barbrick, Peter 38              2) Clark, Helen 33                
     3) Hayward, David 41               4) Leff, Cathryn 39               
       27.41    56.48  1:23.40  1:57.52                                    
  8 Phoenix Swim Club  'C'                                 NT    1:58.03   22  
     1) Davis, Sonya 33                 2) Pannetok, Roger 53             
     3) Izard, Stacey 28                4) Harnisch, R. Scott 38          
       30.13    56.71  1:26.08  1:58.03                                    
 
Mixed 25+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  25-34 NATL: N 1:39.01  5/19/1991   LONE STAR                           
                         M RHODENBAUGH, G RHODENBAUGH, V KERR-HAUGE, A PLES
 25-34 State: S 1:44.96  1994                                            
                         Laderer, Alonao-Pimentel, Wilhelm, Major          
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    1:51.33   40  
     1) Johansson, Camilla 28           2) Beltran, Juan 27               
     3) Gill, Mark 33                   4) Bonaparte, Amy 25              
       28.01    56.55  1:24.00  1:51.33                                    
  2 Irvine Novaquatics  'A'                           1:55.00    1:53.10   34  
     1) Mercier, Steve 30               2) Collins, Michael 36            
     3) Petersen, Fiona 28              4) Hickman, Gabriela 28           
       28.45    58.74  1:27.75  1:53.10                                    
  3 Phoenix Swim Club  'B'                                 NT    1:59.65   32  
     1) Beardsley, Robert 44            2) Martin, Louise 33              
     3) Brundage, Patrick 35            4) Mosher, Ashley 27              
       33.59  1:06.79  1:33.88  1:59.65                                    
  4 Sun Devil Masters  'B'                                 NT    1:59.99   30  
     1) Febres, Ivanova 26              2) Lewis, David 30                
     3) Adamavich, Doug 33              4) Lagodny, Shannon 29            
       32.83  1:05.42  1:31.67  1:59.99                                    
  5 Ford Aquatics  'A'                                2:02.50    2:00.12   28  
     1) Moore, Bradley 35               2) Wagner, Kristina 31            
     3) Remi, Constance 25              4) Fernandez, Dickie 30           
       29.15  1:05.61  1:35.64  2:00.12                                    
  6 Northern Arizona Masters  'A'                          NT    2:09.67   26  
     1) Hobbs, Liz 40                   2) Dyck, Mel 60                   
     3) Bloxham, Frederick 47           4) Christensen, Bethany 31        
       30.34  1:05.72  1:39.30  2:09.67                                    
  7 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    2:13.08   24  
     1) Easton, Sandie 32               2) Pannetok, Roger 53             
     3) Harnisch, R. Scott 38           4) Davis, Sonya 33                
       36.66  1:10.40  1:40.50  2:13.08                                    
  8 Irvine Novaquatics  'B'                           2:30.00    2:28.19   22  
     1) Clark, Helen 33                 2) Greenberg, Henry 53            
     3) Leff, Cathryn 39                4) Barbrick, Peter 38             
       38.34  1:15.76  2:00.11  2:28.19                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:33.86  5/18/1997   COLONIALS 1776                      
                         S MARVIN, K REMILLARD, J ZIEGLER, C NORELLI       
 35-44 State: S 1:35.22  1999                                            
                         Nunan, Piecuch, Hobbs, Pollard                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                            1:53.43    1:45.36   40  
     1) McCue, Marika 39                2) Johnson, Bowen 35              
     3) Hering, Lance 44                4) Winslow, Laura 42              
       27.39    52.43  1:17.67  1:45.36                                    
 
Mixed 35+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  35-44 NATL: N 1:44.23  5/24/1992   S. CAL AQUATIC                      
                         C EVANS, K MELICK, J BELARDI, B ADAIR             
 35-44 State: S 1:48.07  2000                                            
                         Shake, Pollard, Richardson, Hobbs                 
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    1:58.00   40  
     1) McCue, Marika 39                2) Johnson, Bowen 35              
     3) Hering, Lance 44                4) Winslow, Laura 42              
       29.38  1:01.26  1:29.35  1:58.00                                    
  2 Ford Aquatics  'A'                                1:56.99    1:58.25   34  
     1) Bailey, Monica 40               2) Shake, Scott 44                
     3) Sartori, Lisa 36                4) Hinderaker, Ted 45             
       31.27  1:02.72  1:33.85  1:58.25                                    
  3 Ford Aquatics  'B'                                     NT    2:13.19   32  
     1) Bidegain, Caren 44              2) Delaune, Terri 35              
     3) Bailey, Hop 54                  4) Sparr, Pat 55                  
       36.36  1:12.15  1:44.98  2:13.19                                    
  4 Phoenix Swim Club  'A'                                 NT    2:23.78   30  
     1) Liotta, Robert 50               2) Creswell Liotta, Brenda 39     
     3) Harkins, Julia 43               4) Gush, Gregory 54               
       30.20  1:24.16  1:53.35  2:23.78                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:38.32  3/29/1998   NEW ENGLAND                         
                         L SHULMAN, J FELDMEN, D ROGACKI, J HIRSTY         
 45-54 State: S 1:46.21  1994                                            
                         Passey, Drake, Gettling, Olson                    
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                1:46.40    1:46.59   40  
     1) Roth, Barry 47                  2) Hinderaker, Ted 45             
     3) Renno, Kathy 49                 4) Rollins, Stephanie 47          
       23.74    51.18  1:22.78  1:46.59                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    2:03.33   34  
     1) Schmidt, Jonelle 51             2) Evans, Lesley 46               
     3) Wilms, Carsten 61               4) Fuller, Vern 54                
       30.74  1:04.62  1:34.82  2:03.33                                    
  3 Ford Aquatics  'B'                                2:04.50    2:06.46   32  
     1) Sparr, Pat 55                   2) Emory, Susan 45                
     3) Gillies, Judy 54                4) Bailey, Hop 54                 
       28.31  1:02.19  1:16.95  2:06.46                                    
 
Mixed 45+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  45-54 NATL: N 1:52.68  5/16/1994   LOS ALTOS                           
                         DICK THOMAS, SUSAN ROY, CAROLYN BOAK, DAVID GRAY  
 45-54 State: S 1:57.20  2001                                            
                         James, Roth, Piecuch, Schmidt                     
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:01.40    2:01.09   40  
     1) Rollins, Stephanie 47           2) Roth, Barry 47                 
     3) Winant, Donald 46               4) Renno, Kathy 49                
       31.33  1:01.68  1:30.14  2:01.09                                    
  2 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    2:27.07   34  
     1) Evans, Lesley 46                2) Schmidt, Jonelle 51            
     3) Wilms, Carsten 61               4) Fuller, Vern 54                
       35.34  1:15.21  1:57.92  2:27.07                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Freestyle Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:02.20  4/21/1995   GOLD COAST                          
                         W DOLAN, C BRUCE, M TIMMINS, D SONIA              
 65-74 State: S 2:08.41  1999                                            
                         Johnson, Webster, Gruender, MacBeth               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:23.99    2:25.27   40  
     1) Miller, Bob 72                  2) Keller, kathleen 65            
     3) Bayly, Helen 65                 4) Gillin, Gordon 71              
       32.79  1:54.00  2:25.27                                             
  2 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    2:35.55   34  
     1) Kinney, Nancy 73                2) Gruender, Edie 73              
     3) Gruender, Daniel 72             4) Johnson, Ron 70                
       41.26  1:19.35  2:02.08  2:35.55                                    
  3 Ford Aquatics  'B'                                2:37.30    2:53.55   32  
     1) Bond, William 70                2) Copeland, Parkie 72            
     3) Kelley, Art 76                  4) Taylor, Carol 72               
       34.61  1:18.87  2:05.56  2:53.55                                    
 
Mixed 65+ 200 Yard Medley Relay
===============================================================================
  65-74 NATL: N 2:22.24  5/21/1995   GOLD COAST                          
                         C BRUCE, D SONIA, J KRAUSER, W DOLAN              
 65-74 State: S 2:22.26  1999                                            
                         MacBeth, Johnson, Gruender, Webster               
    Team                                                 Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Ford Aquatics  'A'                                2:41.59    2:50.71   40  
     1) Miller, Bob 72                  2) Bond, William 70               
     3) Bayly, Helen 65                 4) Copeland, Parkie 72            
       37.69  1:19.35  2:07.80  2:50.71                                    
  2 Ford Aquatics  'B'                                2:43.40    2:53.68   34  
     1) Keller, kathleen 65             2) Taylor, Carol 72               
     3) Von Isser, Max 82               4) Gillin, Gordon 71              
       47.18  1:37.53  2:20.50  2:53.68                                    
  3 Sun Devil Masters  'A'                                 NT    2:54.84   32  
     1) Kinney, Nancy 73                2) Gruender, Daniel 72            
     3) Gruender, Edie 73               4) Johnson, Ron 70                
       46.68  1:01.92  1:30.02  2:54.84                                    
2002 Southwest Zone and AZ StateMeet - 4/19/2002 to 4/21/2002
Team Rankings - Through Event 42
Combined Team Scores
Place Team Points
1 Ford Aquatics FORD 6,896
2 Sun Devil Masters SDM 4,510
3 Phoenix Swim Club PSC 2,832 . 50
4 Irvine Novaquatics NOVA 2,002
5 San Diego Swim Masters SDSM 1,563
6 Sonora SON 970
7 Northern Arizona Masters NAM 944
8 Unattached UNA 791 . 50
9 Heartland Swim Assoc Masters HSAM 615
10 Rio Grande Swim Club RIO 428
11 Uci Masters UCI 389
12 Spartacus/S.R. SPAR 302
13 Prescott Swim Team PRES 244
14 Ojai Santa Barbara OJAI 237
15 Vail Swimming VAIL 222
16 West Hollywood Aquatics WH20 212
17 Huntington Beach Swim Club HBSC 197
18 Scottsdale Aquatics SAC 185
19 Rocky Mountain Masters RMM 168
20 Santa Clara Swim Club SCSC 154
21 Southern California Aquatics SCAQ 137
22 San Luis Obispo Masters SLOM 126
23 Southern California Aquatics SCA 116
24 Los Angeles Peninsula Swimmers LAPS 114
24 Utah Masters Swimming UTAH 114
24 Dallas Aquatic Masters DAM 114
27 Golden West Swim Club GWSC 100
28 Caltech Masters CTM 94
29 New Mexico Masters NMM 89
30 Piranha Masters PM 80
31 Grand Deep Enders GDE 65
32 U of San Francisco Masters USF 63
33 Tucson Jewish Community Center TJCC 61
34 Ahwatukee Masters AHWAT 57
35 Ott YMCA OTTY 42
36 Sun City Grand SCG 13
 
 
Female Team Scores
Place Team Points
1 Ford Aquatics FORD 3,059
2 Sun Devil Masters SDM 2,297
3 Phoenix Swim Club PSC 1,570
4 San Diego Swim Masters SDSM 697
5 Sonora SON 675
6 Irvine Novaquatics NOVA 539
7 Northern Arizona Masters NAM 341
8 Heartland Swim Assoc Masters HSAM 338
9 Rio Grande Swim Club RIO 259
10 Spartacus/S.R. SPAR 255
11 Unattached UNA 206
12 Scottsdale Aquatics SAC 185
13 Uci Masters UCI 143
14 Ojai Santa Barbara OJAI 120
15 Vail Swimming VAIL 117
16 Dallas Aquatic Masters DAM 114
17 Golden West Swim Club GWSC 100
18 Piranha Masters PM 80
19 Los Angeles Peninsula Swimmers LAPS 60
20 Grand Deep Enders GDE 51
 
 
Male Team Scores
Place Team Points
1 Ford Aquatics FORD 3,307
2 Sun Devil Masters SDM 1,869
3 Irvine Novaquatics NOVA 1,343
4 Phoenix Swim Club PSC 1,094 . 50
5 San Diego Swim Masters SDSM 866
6 Unattached UNA 585 . 50
7 Northern Arizona Masters NAM 545
8 Heartland Swim Assoc Masters HSAM 277
9 Uci Masters UCI 246
10 Prescott Swim Team PRES 244
11 Sonora SON 233
12 West Hollywood Aquatics WH20 212
13 Huntington Beach Swim Club HBSC 197
14 Rio Grande Swim Club RIO 169
15 Rocky Mountain Masters RMM 168
16 Santa Clara Swim Club SCSC 154
17 Southern California Aquatics SCAQ 137
18 San Luis Obispo Masters SLOM 126
19 Ojai Santa Barbara OJAI 117
20 Southern California Aquatics SCA 116
21 Utah Masters Swimming UTAH 114
22 Vail Swimming VAIL 105
23 Caltech Masters CTM 94
24 New Mexico Masters NMM 89
25 U of San Francisco Masters USF 63
26 Tucson Jewish Community Center TJCC 61
27 Ahwatukee Masters AHWAT 57
28 Los Angeles Peninsula Swimmers LAPS 54
29 Spartacus/S.R. SPAR 47
30 Ott YMCA OTTY 42
31 Grand Deep Enders GDE 14
32 Sun City Grand SCG 13
 
 
2002 Southwest Zone and AZ StateMeet - 4/19/2002 to 4/21/2002
Individual Rankings - Through Event 42
19-24 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Duke, Celestena 24 FORD 154
2 Showalter, Sara 21 UNA 137
3 Contreras, Aradia 23 SON 100
4 Motherway, Michelle 24 FORD 97
4 Porter, Marianne 24 NAM 97
6 Neill, Meaghan 19 FORD 95
7 Garcia, Christina 23 SPAR 94
8 Garcia, Meliza 19 SON 88
9 Giovanni, Melissa 22 FORD 79
10 Bond, Kelly 19 SDM 65
19-24 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Gregorio, Ryan 19 SDSM 123
2 Edgar, Jeremy 23 FORD 102
3 Nevado, Eduardo 23 SDM 100
4 Carter, Paul 20 SDM 91
5 Rands, Chris 22 SDM 59
6 Gaither, Joshua 24 FORD 51
7 Rogers, Sean 23 FORD 44
7 Stolpestad, Blaine 19 SDM 44
9 Kielty, Robert 21 SDM 41
25-29 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Johansson, Camilla 28 SDM 150
2 Petersen, Fiona 28 NOVA 133
3 Mosher, Ashley 27 PSC 131
4 Izard, Stacey 28 PSC 120
5 Hickman, Gabriela 28 NOVA 113
6 Wos, Kristen 29 SPAR 105
7 Bonaparte, Amy 25 SDM 87
8 Febres, Ivanova 26 SDM 80
9 Lagodny, Shannon 29 SDM 74
10 Remi, Constance 25 FORD 68
11 Barrera, Jennifer 29 FORD 52
25-29 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Barnes, Martin 26 FORD 154
2 Murphy, Liam 29 NOVA 134
3 Yotter, Ethan 25 UCI 120
4 Jackson, Scott 26 UCI 97
5 Beltran, Juan 27 SDM 80
6 Suganami, Toshito 27 FORD 61
7 Lawson, Brian 25 SCAQ 37
8 Contreras, Billy 28 FORD 20
30-34 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Easton, Sandie 32 PSC 180
2 Martin, Louise 33 PSC 137
3 Clark, Helen 33 NOVA 132
4 North, Nancy 33 SDSM 122
5 Christensen, Bethany 31 NAM 117
6 Davis, Sonya 33 PSC 109
7 Torres, Nadina 33 RIO 98
8 Rankin, Maureen 31 PSC 90
9 Huxman, Kim 31 FORD 80
10 Sosnowski, Jennifer 33 PSC 79
11 Wagner, Kristina 31 FORD 66
12 Struiksma, Tammy 33 FORD 26
13 Brooks, Mo 31 FORD 16
30-34 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Dickson, Kurt 34 UNA 164
2 Lewis, David 30 SDM 140
3 Fernandez, Dickie 30 FORD 134
4 Mercier, Steve 30 NOVA 120
5 Hochstein, Erik 33 SCA 116
6 Utsch, Jeffrey 34 FORD 94
7 Lapp, John 31 PRES 84
8 Harris, John 32 PSC 78
9 Adamavich, Doug 33 SDM 64
10 Gill, Mark 33 SDM 58
11 Groven, Brian 30 LAPS 54
12 Flood, Brian 33 SDM 47
13 Myers, Carl 34 RIO 28
35-39 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Pollard, Paula 38 FORD 163
2 McCue, Marika 39 SDM 133
3 Sartori, Lisa 36 FORD 128
4 Smith, Laura 36 VAIL 117
5 Creswell Liotta, Brenda 39 PSC 115
6 Delaune, Terri 35 FORD 103
7 Leff, Cathryn 39 NOVA 97
8 Chow, Shirley 35 SDM 92
9 Lerew, Teri 36 FORD 77
10 Fischer, Chris 37 FORD 69
11 Foster, Jeri 36 UCI 66
12 Fragoso, Carmen 38 SON 63
13 Nelson, Kay 35 FORD 55
14 Jackman, Rebecca 38 HSAM 53
15 Zepeda, Margarita 36 SON 47
15 Killian, Lynn 36 PSC 47
17 Mesler, Christine 38 PSC 36
18 Stites, Rane 37 FORD 17
19 Grammer, Pamela 39 FORD 16
35-39 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Jaegers, Al 39 FORD 174
2 Collins, Michael 36 NOVA 146
3 Rankin, Matthew 35 PSC 130 50 .
4 Rankin, Mark 35 PSC 118
5 Johnson, Bowen 35 SDM 99
6 Aikman, Chris 39 SDM 98
6 Barbrick, Peter 38 NOVA 98
8 Wasowicz, Jeff 38 PRES 89
9 Moore, Bradley 35 FORD 86
10 Brundage, Patrick 35 PSC 74
11 Hickman, Mark 36 UNA 71
12 King, Steven 36 UNA 58 50 .
13 Salopek, David 39 RIO 50
13 Harnisch, R. Scott 38 PSC 50
15 Smith, David 35 SPAR 47
16 McCartin, Jim 39 OTTY 42
17 Bauer, Grant 39 UNA 26
40-44 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Winslow, Laura 42 SDM 157
2 Bailey, Monica 40 FORD 151
3 Hobbs, Liz 40 NAM 127
4 Harkins, Julia 43 PSC 101
5 Nicoletti-Jones, Jane 42 PSC 99
5 Grenier, Marisa 41 RIO 99
5 Sonne, Renee 44 SAC 99
8 Romo, Carmen 43 SON 98
9 Baxter, Cindy 40 SAC 86
10 Lunsford, Heather 40 UNA 69
11 Bidegain, Caren 44 FORD 62
12 Gonzales, Deedy 40 FORD 46
13 Mullaney, Amy 41 SDM 33
14 Esahak-Gage, Jane 40 PSC 20
40-44 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Gardner, Daniel 42 SDM 143
2 Beardsley, Robert 44 PSC 120
3 Smith, Paul 42 VAIL 105
4 Hayward, David 41 NOVA 102
5 Carter, Paul 44 SCAQ 100
6 Shake, Scott 44 FORD 96
7 Schafer, Ron 44 HSAM 89
8 Wasko, Frank 41 NOVA 78
9 Lowe, John 41 PSC 77
10 Hering, Lance 44 SDM 75
11 Fujimoto, Stanley 42 UNA 68
12 Graham, Errol 42 WH20 62
13 Russell, Mark 44 FORD 56
14 Oppenheim, Robert 41 RIO 46
15 Fuchs, Michael 44 FORD 41
16 Stites, Jim 44 FORD 16
45-49 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Rollins, Stephanie 47 FORD 174
2 James, Katy 46 SDM 151
3 Emory, Susan 45 FORD 135
4 Evans, Lesley 46 SDM 127
5 Soule, Jacqueline 45 FORD 123
6 Coda, Teresa 46 DAM 114
7 Gregorio, Mary 49 SDSM 78
8 Masters, Jane 49 RIO 62
9 Browning, Jody 46 LAPS 60
10 West, Linda 49 SPAR 56
11 Renno, Kathy 49 FORD 45
12 Widdifield, Stacie 49 FORD 17
45-49 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Roth, Barry 47 FORD 164
2 Winant, Donald 46 FORD 136
3 Perry, Don 49 NAM 135
4 Mench, Lee 49 HSAM 117
5 Bloxham, Frederick 47 NAM 113
6 Hinderaker, Ted 45 FORD 92
7 Piecuch, John 46 SDM 84
8 Crowder, Robert 46 SCSC 80
8 Reudy, Tom 47 WH20 80
10 Kanzler, Matthew 45 SCSC 74
11 Emerson, Gary 47 TJCC 61
12 Butler, Bill 45 SDSM 60
13 Teplitsky, Jeff 45 FORD 47
14 Woods, Leslie 49 UNA 42
50-54 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Dunbar, Barbara 53 SDSM 137
1 Swagerty-Hill, Jane 50 PSC 137
3 Altman, Christie 52 SDM 130
4 Schmidt, Jonelle 51 SDM 127
5 Gillies, Judy 54 FORD 100
6 Mitchell, Lucy 53 FORD 79
7 Johnson, Lucy 54 UCI 77
8 Finch, Peggy 54 PSC 65
9 Brassy, Sue 54 HSAM 50
50-54 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Greenberg, Henry 53 NOVA 148
2 Eiche, Tom 51 UTAH 114
3 Salazar, Carlos 51 SON 103
4 Bailey, Hop 54 FORD 95
5 Gruber, Glenn 52 CTM 94
6 Barrett, James 50 UNA 90
7 Yost, Hunter 50 FORD 77
8 Gush, Gregory 54 PSC 69
9 Fuller, Vern 54 SDM 61
10 Liotta, Robert 50 PSC 60
11 Francis, William 54 PSC 51
12 Millstone, Joe 50 FORD 27
13 McHugh, Charles 50 SDM 17
55-59 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Marr, Jackie 58 SDSM 180
2 Olivares, Sandra 59 SON 127
3 Ramirez, Felicitas 59 SON 84
4 Timson, Nora 55 GDE 51
55-59 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Bernard, Kim 57 PSC 156
2 Paulsen, Mark 56 FORD 136
3 Neyenhuis, Dan 57 NOVA 124
4 Bly, James 55 FORD 97
4 Lewis, Robert 58 FORD 97
6 Burson, Bill 57 RMM 91
7 Sparr, Pat 55 FORD 76
8 Botwin, Michael 56 FORD 72
9 Figueredo, Paulo 55 WH20 70
10 Bond, Garry 55 AHWAT 57
11 Whitten, Phillip 58 PSC 45
12 Wilson, Frank 59 SDM 38
60-64 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Lund, Lynne 61 SDSM 180
2 Valderhaug, Marlee 60 HSAM 171
3 Chaisson-Stewart, Maureen 63 SDM 137
4 Miller, Jan 63 FORD 17
60-64 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Dyck, Mel 60 NAM 162
2 Anderson, Fred 60 NOVA 146
3 Hahm, Martin 60 NAM 135
4 Cuevas, Miguel 61 SON 130
5 Peterson, Glen 64 FORD 120
5 Freshley, Mike 61 SDSM 120
7 Evans, Rick 60 SDSM 114
8 Williamson, Ron 63 HSAM 71
9 Wilms, Carsten 61 SDM 68
10 Barnitz, Reed 62 UNA 66
11 Pitts, Sonny 61 RIO 45
12 McLeod, Michael 62 UCI 29
13 Eissing, Frank 62 GDE 14
14 Wise, Jim 60 SCG 13
65-69 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Bayly, Helen 65 FORD 162
2 Perry, Vel 68 SDM 137
3 Keller, kathleen 65 FORD 74
4 Kelly, Eileen 69 HSAM 64
65-69 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Earley, Bill 65 SDSM 157
2 Belshe, Buddy 68 HBSC 100
3 Jones, Sam 66 NMM 89
4 O'Brien, Dennis 66 RMM 77
5 Grohe, William 68 USF 63
6 Kenney, William 69 NOVA 60
7 Smethurst, Everett 67 NOVA 53
70-74 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Gruender, Edie 73 SDM 161
2 Kinney, Nancy 73 SDM 157
3 Copeland, Parkie 72 FORD 101
4 Roper, Gail 72 PM 80
5 Taylor, Carol 72 FORD 76
70-74 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Miller, Bob 72 FORD 153
2 Gillin, Gordon 71 FORD 143
3 Johnson, Ron 70 SDM 136
4 Wadsworth, Fred 73 SLOM 126
5 Baker, Donald 71 SDSM 121
6 Bond, William 70 FORD 99
7 McConnell, Stan 70 HBSC 97
8 Gruender, Daniel 72 SDM 60
75-79 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Altus, Grace 78 OJAI 120
75-79 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Draves, Duane 76 SDSM 137
2 Kelley, Art 76 FORD 129
3 Piemme, Frank 77 OJAI 117
4 Silverstein, Lou 75 PRES 71
80-84 Female Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Steward, Rose 84 SDM 111
2 Simonton, Rita 83 GWSC 100
80-84 Male Individual Scores
Place Name Age Team Points
1 Von Isser, Max 82 FORD 80
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT