ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2001 VO2 Min
6/16/2001-6/16/2001
Flagstaff, Arizona USA



Northern Arizona University 
                          2001 VO2 Min Meet - 6/16/01                          
                                    Results                                    
 
Women 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Tory              20 AMM-AZ               5:25.17    5:21.62    7  
 
Women 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Tory              20 AMM-AZ               1:29.34    1:28.10    7  
 
Women 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Tory              20 AMM-AZ               3:15.01    3:10.69    7  
 
Women 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Tory              20 AMM-AZ               1:19.51    1:19.18    7  
 
Women 19-24 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Foster, Tory              20 AMM-AZ               2:53.17    2:51.02    7  
 
Women 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaney, Carriee           25 AMM-AZ                 33.96      31.51    7  
  2 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                 36.00      39.89    5  
 
Women 25-29 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaney, Carriee           25 AMM-AZ               1:15.22    1:07.79    7  
  2 Romo, Ellicia M           29 Unattached           1:13.28    1:11.90    5  
 
Women 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaney, Carriee           25 AMM-AZ               5:21.12    5:06.46    7  
  2 Romo, Ellicia M           29 Unattached           5:38.33    5:30.95    5  
 
Women 25-29 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                 48.00      51.16    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaney, Carriee           25 AMM-AZ               1:40.23    1:35.05    7  
  2 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ               1:40.00    1:46.09    5  
 
Women 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Ellicia M           29 Unattached             36.71      35.85    7  
  2 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ                 41.00      45.07    5  
 
Women 25-29 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Ellicia M           29 Unattached           3:00.54    2:56.64    7  
 
Women 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaney, Carriee           25 AMM-AZ               1:40.23    1:21.84    7  
  2 Hawken-Collins, Denise    26 SDM-AZ               1:33.00    1:39.31    5  
 
Women 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Romo, Ellicia M           29 Unattached           3:02.18    3:00.73    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooperrider, Beth         34 AMM-AZ                 40.00      33.30    7  
  2 Christensen, Betheny      30 AMM-AZ                 40.00      37.71    5  
  3 Metcalf, Michele          33 AMM-AZ                    NT      38.60    4  
 -- Davis, Sonya I            33 PSC-AZ                 32.00         DQ  
 
Women 30-34 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Sonya I            33 PSC-AZ               1:10.00    1:10.72    7  
  2 Metcalf, Michele          33 AMM-AZ                    NT    1:28.45    5  
 
Women 30-34 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Sonya I            33 PSC-AZ               2:30.00    2:36.06    7  
  2 Metcalf, Michele          33 AMM-AZ                    NT    3:09.26    5  
 
Women 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Sonya I            33 PSC-AZ               5:20.00    5:37.68    7  
  2 Cooperrider, Beth         34 AMM-AZ               5:50.00    5:49.90    5  
  3 Barry, Robin B            34 LVM-SP               5:57.00    5:52.08    4  
 
Women 30-34 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Davis, Sonya I            33 PSC-AZ                 40.00      38.75    7  
  2 Christensen, Betheny      30 AMM-AZ                 45.00      43.03    5  
 
Women 30-34 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Betheny      30 AMM-AZ                 52.00      53.22    7  
 
Women 30-34 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Robin B            34 LVM-SP               1:41.00    1:37.54    7  
 
Women 30-34 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Robin B            34 LVM-SP               3:31.50    3:25.75    7  
 
Women 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Christensen, Betheny      30 AMM-AZ                 42.00      42.70    7  
 
Women 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cooperrider, Beth         34 AMM-AZ               1:30.00    1:26.41    7  
  2 Christensen, Betheny      30 AMM-AZ               1:30.00    1:36.68    5  
 
Women 30-34 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Barry, Robin B            34 LVM-SP               3:13.00    3:08.55    7  
 
Women 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Rebecca            37 SSM-AZ                    NT      39.38    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Rebecca            37 SSM-AZ                    NT    1:30.46    7  
 
Women 35-39 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Young, Rebecca            37 SSM-AZ                    NT    3:23.85    7  
 
Women 35-39 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Jennifer         36 SDM-AZ               5:15.00    5:27.83    7  
  2 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC-AZ               5:40.00    5:52.00    5  
 
Women 35-39 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Jennifer         36 SDM-AZ                 39.00      40.32    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Jennifer         36 SDM-AZ               1:24.00    1:25.24    7  
 
Women 35-39 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Jennifer         36 SDM-AZ               2:55.00    2:59.81    7  
 
Women 35-39 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC-AZ               3:25.00    3:30.80    7  
 
Women 35-39 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Jennifer         36 SDM-AZ               3:15.00    3:29.70    7  
 
Women 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Creswell Liotta, Brenda   39 PSC-AZ               1:25.00    1:27.40    7  
 
Women 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hobbs, Liz                40 AMM-AZ                 29.50      28.33    7  
  2 Kuhn, Cheryl              41 CFM-AZ                 38.42      36.96    5  
 
Women 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuhn, Cheryl              41 CFM-AZ               1:20.46    1:21.47    7  
 
Women 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kuhn, Cheryl              41 CFM-AZ               1:38.26    1:46.12    7  
 
Women 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunow, Deborah            45 PST-AZ                 33.00      33.28    7  
  2 Steinhaus, Laurie         45 CFM-AZ                 35.00      34.58    5  
  3 Roope, Laurie             47 SSM-AZ                    NT      43.70    4  
 
Women 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunow, Deborah            45 PST-AZ               1:10.00    1:12.30    7  
  2 Steinhaus, Laurie         45 CFM-AZ               1:26.00    1:17.21    5  
  3 Roope, Laurie             47 SSM-AZ                    NT    1:37.68    4  
 
Women 45-49 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 PSC-AZ               2:27.49    2:32.30    7  
 
Women 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 PSC-AZ               5:07.21    5:21.74    7  
 
Women 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coggeshall, Nancy         45 SSM-AZ                 42.60      44.01    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Coggeshall, Nancy         45 SSM-AZ               1:33.20    1:43.11    7  
 
Women 45-49 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 PSC-AZ               2:47.68    2:57.88    7  
 
Women 45-49 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Steinhaus, Laurie         45 CFM-AZ               1:40.00    1:44.01    7  
 
Women 45-49 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunow, Deborah            45 PST-AZ               3:50.00    3:35.83    7  
 
Women 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kunow, Deborah            45 PST-AZ                 40.00      38.82    7  
  2 Steinhaus, Laurie         45 CFM-AZ                 40.00      39.94    5  
 
Women 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 PSC-AZ               1:18.87    1:20.88    7  
  2 Kunow, Deborah            45 PST-AZ               1:25.00    1:23.92    5  
  3 Steinhaus, Laurie         45 CFM-AZ               1:36.00    1:32.18    4  
  4 Coggeshall, Nancy         45 SSM-AZ               1:36.00    1:40.42    3  
 
Women 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bullock, Kathi            48 PSC-AZ               2:52.07    2:56.57    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suida, Elie               50 Unattached             32.00      34.84    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suida, Elie               50 Unattached           1:23.03    1:20.49    7  
 
Women 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             53 FORD-AZ              3:05.32    3:07.26    7  
  2 Suida, Elie               50 Unattached           4:00.00    3:12.60    5  
 
Women 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillies, Judy             53 FORD-AZ              6:20.50    6:31.48    7  
 
Women 50-54 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suida, Elie               50 Unattached             35.00      43.72    7  
 
Women 50-54 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Suida, Elie               50 Unattached           1:30.00    1:33.33    7  
 
Women 55-59 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Louise          55 PEOR-AZ                44.00      45.88    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Louise          55 PEOR-AZ              1:40.00    1:43.71    7  
 
Women 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Louise          55 PEOR-AZ                   NT    8:32.71    7  
 
Women 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Louise          55 PEOR-AZ              1:55.00    1:59.17    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                39.20      47.20    7  
  2 Chaisson-Stewart, Mauree  62 SDM-AZ                 55.06      55.20    5  
 
Women 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace C             60 AMM-AZ               1:55.00    1:41.19    7  
  2 Bayly, Helen              64 FORD-AZ              1:42.00    2:07.71    5  
 
Women 60-64 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace C             60 AMM-AZ               7:57.00    7:30.84    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                54.70      59.91    7  
 -- Chaisson-Stewart, Mauree  62 SDM-AZ               1:08.79         DQ  
 
Women 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Grace C             60 AMM-AZ               2:07.00    2:05.72    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaisson-Stewart, Mauree  62 SDM-AZ               1:01.17    1:00.28    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Chaisson-Stewart, Mauree  62 SDM-AZ               2:09.98    2:11.05    7  
 
Women 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ                44.20      55.18    7  
 
Women 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bayly, Helen              64 FORD-AZ              1:59.80    2:13.54    7  
 -- Chaisson-Stewart, Mauree  62 SDM-AZ               1:55.00         DQ  
 
Women 65-69 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCST-AZ                48.50      47.40    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCST-AZ              1:44.76    1:46.13    7  
 
Women 65-69 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kay               65 Unattached          12:00.00   11:26.31    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kay               65 Unattached           1:15.00    1:16.78    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCST-AZ                53.87      56.14    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Anderson, Sumie           68 SCST-AZ              1:56.31    2:02.65    7  
 
Women 65-69 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kay               65 Unattached           1:15.00    1:22.44    7  
 
Women 65-69 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kay               65 Unattached           2:30.00    2:55.59    7  
 
Women 65-69 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Martin, Kay               65 Unattached           5:00.00    6:29.12    7  
 
Men 19-24 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ                58.50      58.73    7  
 
Men 19-24 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ              4:37.00    4:49.95    7  
  2 Thompson, Brett           24 SDM-AZ               5:00.00    5:08.83    5  
 
Men 19-24 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Andrew            22 CFM-AZ               1:16.42    1:15.68    7  
 
Men 19-24 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Andrew            22 CFM-AZ               2:35.27    2:41.34    7  
 
Men 19-24 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brett           24 SDM-AZ                 36.00      39.59    7  
 
Men 19-24 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brett           24 SDM-AZ               1:20.00    1:21.78    7  
 
Men 19-24 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Thompson, Brett           24 SDM-AZ               2:45.00    3:05.27    7  
 
Men 19-24 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hildenbrand, Stefan       24 FORD-AZ              2:42.00    2:40.79    7  
 
Men 19-24 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Larson, Andrew            22 CFM-AZ               1:20.38    1:14.00    7  
  2 Thompson, Brett           24 SDM-AZ               1:15.00    1:16.11    5  
 
Men 25-29 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Jeff                27 AMM-AZ                 25.90      25.03    7  
 
Men 25-29 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baines, Ian               26 CFM-AZ               4:58.27    4:52.79    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baines, Ian               26 CFM-AZ               1:15.16    1:10.40    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baines, Ian               26 CFM-AZ               2:30.46    2:33.01    7  
 
Men 25-29 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Jeff                27 AMM-AZ                 28.00      27.71    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Jeff                27 AMM-AZ               1:01.50    1:03.83    7  
 
Men 25-29 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Rice, Jeff                27 AMM-AZ               1:04.50    1:06.12    7  
 
Men 25-29 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Baines, Ian               26 CFM-AZ                    NT    2:40.41    7  
 
Men 30-34 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Chris S          31 AMM-AZ                    NT    5:13.61    7  
 
Men 30-34 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Chris S          31 AMM-AZ                 33.00      29.77    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Chris S          31 AMM-AZ               1:04.00    1:07.71    7  
 
Men 30-34 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Chris S          31 AMM-AZ               2:40.00    2:43.72    7  
 
Men 30-34 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Chris S          31 AMM-AZ               1:20.00    1:13.99    7  
 
Men 35-39 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Norman           37 SDM-AZ                 30.00      31.74    7  
  2 Clark, Thomas             35 SSM-AZ                    NT      35.35    5  
 
Men 35-39 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Norman           37 SDM-AZ                 38.00      39.16    7  
  2 Clark, Thomas             35 SSM-AZ                    NT      43.65    5  
 
Men 35-39 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Norman           37 SDM-AZ                 32.00      34.43    7  
 
Men 35-39 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brisker, Norman           37 SDM-AZ               1:20.00    1:22.79    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Douglas           41 CFM-AZ                 35.42      30.27    7  
  2 Corfman, Russell          41 PSC-AZ                 30.00      31.14    5  
  3 Lambert, Mark             43 SDM-AZ                 32.65      32.13    4  
 
Men 40-44 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Douglas           41 CFM-AZ               1:12.36    1:10.86    7  
  2 Lambert, Mark             43 SDM-AZ               1:09.94    1:14.57    5  
 
Men 40-44 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim S             44 FORD-AZ              4:52.99    5:02.32    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corfman, Russell          41 PSC-AZ                 37.00      38.56    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corfman, Russell          41 PSC-AZ               1:16.00    1:25.27    7  
  2 Cathey, Douglas           41 CFM-AZ               1:25.28    1:31.41    5  
 
Men 40-44 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Corfman, Russell          41 PSC-AZ               2:40.00    3:00.45    7  
 
Men 40-44 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambert, Mark             43 SDM-AZ                 40.45      43.16    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Douglas           41 CFM-AZ               1:35.43    1:28.98    7  
  2 Lambert, Mark             43 SDM-AZ               1:28.66    1:30.33    5  
 
Men 40-44 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lambert, Mark             43 SDM-AZ                 36.04      39.37    7  
 
Men 40-44 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Stites, Jim S             44 FORD-AZ              2:46.00    2:41.76    7  
 
Men 40-44 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cathey, Douglas           41 CFM-AZ               1:29.27    1:19.86    7  
  2 Corfman, Russell          41 PSC-AZ               1:16.00    1:21.07    5  
 
Men 45-49 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cate, Paul                48 SSM-AZ                 30.86      31.45    7  
  2 Perry, Don R              48 AMM-AZ                 31.71      32.16    5  
  3 Bloxham, Frederick J      47 AMM-AZ                 31.44      32.39    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Don R              48 AMM-AZ               1:10.24    1:08.86    7  
 
Men 45-49 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Don R              48 AMM-AZ               5:37.85    5:24.50    7  
 
Men 45-49 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cate, Paul                48 SSM-AZ                 37.57      38.68    7  
  2 Bloxham, Frederick J      47 AMM-AZ                 44.57      45.05    5  
 
Men 45-49 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Bloxham, Frederick J      47 AMM-AZ                 44.11      44.00    7  
 
Men 45-49 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cate, Paul                48 SSM-AZ                 33.19      33.73    7  
  2 Perry, Don R              48 AMM-AZ                 35.81      35.70    5  
  3 Bloxham, Frederick J      47 AMM-AZ                 38.97      41.78    4  
 
Men 45-49 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Arabas, Chuck             45 AMM-AZ               1:35.00    1:35.60    7  
 
Men 45-49 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Cate, Paul                48 SSM-AZ               1:21.94    1:22.10    7  
  2 Arabas, Chuck             45 AMM-AZ               1:35.00    1:22.60    5  
  3 Bloxham, Frederick J      47 AMM-AZ               1:26.66    1:27.73    4  
 
Men 45-49 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Perry, Don R              48 AMM-AZ               3:30.00    3:04.19    7  
 
Men 50-54 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Dean            50 PEOR-AZ                   NT      38.35    7  
 
Men 50-54 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ              1:14.00    1:13.84    7  
  2 Peterson, Dean            50 PEOR-AZ                   NT    1:30.16    5  
 
Men 50-54 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ              3:09.00    2:51.38    7  
  2 Peterson, Dean            50 PEOR-AZ                   NT    3:30.40    5  
 
Men 50-54 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Sparr, Patrick            54 FORD-AZ              6:14.00    6:05.17    7  
 
Men 50-54 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               50 PSC-AZ               2:52.50    2:54.94    7  
 
Men 50-54 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               50 PSC-AZ                 34.61      35.79    7  
  2 Peterson, Dean            50 PEOR-AZ                   NT      52.80    5  
 
Men 50-54 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Liotta, Bob               50 PSC-AZ               2:38.66    2:52.58    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Robert             58 FORD-AZ              1:10.00    1:11.72    7  
  2 Jones, Bob                59 FORD-AZ              1:30.00    1:21.28    5  
 
Men 55-59 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                59 FORD-AZ              3:05.00    2:54.69    7  
 
Men 55-59 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                59 FORD-AZ              6:30.00    6:11.05    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                59 FORD-AZ                50.00      46.28    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Jones, Bob                59 FORD-AZ              1:42.00    1:41.81    7  
 
Men 55-59 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Robert             58 FORD-AZ                39.50      38.07    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Robert             58 FORD-AZ              1:28.00    1:23.70    7  
 
Men 55-59 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Lewis, Robert             58 FORD-AZ              1:35.00    1:27.76    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eissing, Frank            62 SCST-AZ                36.30      34.96    7  
  2 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                34.40      35.22    5  
 
Men 60-64 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ              1:25.00    1:20.17    7  
  2 Eissing, Frank            62 SCST-AZ              1:23.80    1:22.75    5  
  3 Brandt, Frank             61 AMM-AZ               1:32.00    1:27.45    4  
 
Men 60-64 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                49.50      46.62    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Peterson, Glen            63 FORD-AZ              1:40.00    1:58.50    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 AMM-AZ                 41.00      38.85    7  
  2 Eissing, Frank            62 SCST-AZ                46.60      47.16    5  
  3 Peterson, Glen            63 FORD-AZ                53.00      54.09    4  
 
Men 60-64 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 AMM-AZ               1:34.00    1:28.00    7  
 
Men 60-64 200 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 AMM-AZ               3:30.00    3:17.46    7  
 
Men 60-64 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Brandt, Frank             61 AMM-AZ                 45.00      46.11    7  
 
Men 60-64 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Eissing, Frank            62 SCST-AZ              1:41.50    1:41.84    7  
  2 Brandt, Frank             61 AMM-AZ               1:45.00    1:42.10    5  
 
Men 60-64 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Dyck, Mel                 60 AMM-AZ               3:40.00    3:43.08    7  
 
Men 70-74 50 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ronald L         70 SDM-AZ                 28.87      29.19    7  
  2 Otto, Robert K            71 AMM-AZ                 40.20      39.90    5  
  3 Hanson, Douglas N         70 SCST-AZ                50.80      47.51    4  
 
Men 70-74 100 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert K            71 AMM-AZ               1:43.42    1:33.23    7  
  2 Hanson, Douglas N         70 SCST-AZ              1:58.00    2:00.52    5  
 
Men 70-74 200 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert K            71 AMM-AZ               3:42.28    3:32.98    7  
 
Men 70-74 400 SC Meter Freestyle
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert K            71 AMM-AZ               8:01.43    7:50.57    7  
 
Men 70-74 50 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Hanson, Douglas N         70 SCST-AZ              1:15.00    1:02.21    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon H          71 FORD-AZ              1:43.00    1:41.07    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter Backstroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon H          71 FORD-AZ              3:45.00    3:54.11    7  
 
Men 70-74 50 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ronald L         70 SDM-AZ                 37.10      39.07    7  
  2 Hanson, Douglas N         70 SCST-AZ              1:11.40    1:05.63    5  
 
Men 70-74 100 SC Meter Breaststroke
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Otto, Robert K            71 AMM-AZ               2:10.46    1:57.92    7  
 
Men 70-74 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ronald L         70 SDM-AZ                 33.07      32.57    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon H          71 FORD-AZ              1:48.00    1:44.57    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon H          71 FORD-AZ              3:58.00    4:25.41    7  
 
Men 70-74 100 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Johnson, Ronald L         70 SDM-AZ               1:18.78    1:15.92    7  
 
Men 70-74 200 SC Meter IM
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Gillin, Gordon H          71 FORD-AZ              3:35.00    3:29.00    7  
 
Men 75-79 50 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD-AZ                48.00      54.45    7  
 
Men 75-79 100 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD-AZ              2:00.00    2:17.46    7  
 
Men 75-79 200 SC Meter Butterfly
===============================================================================
    Name                     Age Team                    Seed     Finals Points 
===============================================================================
  1 Kelley, Art               76 FORD-AZ              4:50.00    5:17.81    7  
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT