ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
Mare Nostrum 2001, Barcelona
6/3/2001-6/3/2001
Barcelona, Catalan Spain

MARE NOSTRUM 2001- BARCELONA
Barcelona, Spain
June 1 - 3, 2001 

50 meter pool


MEN'S EVENTS

50 METRES FREESTYLE

1  ALEXANDER POPOV        RUS       22.34
2  BARTOSZ KIZIROWSKI     POL       22.62
3  NICHOLAS FOLKER        RSA       23.20
4  ATTILA ZUBOR           HUN       23.33
5  JULIEN SICOT           FRA       23.42
6  PEDRO SILVA            POR       23.67
7  DAVY TEINTIRIER        FRA       23.68
8  JORGE ULIBARRI         ESP       23.73

Final B
1  EDUARD LORENTE        MEDITER    23.23
2  JAVIER NORIEGA        ESP        23.74
3  IGNACIO CAPELO        ESP        24.04
4  JESUS MERINO          SANDREU    24.20
5  ANDREAS OVERBECK      DEN        24.34
6  NILS-OLIVER FREIMUNTH MAINZEV    24.41
7  MARCELO CUARTERO      SANDREU    24.73
8  FREDRIK WENG          VASTERA    27.73


100 METRES FREESTYLE
1  ALEXANDER POPOV      RUS       49.74
2  ATTILA ZUBOR         HUN       50.74
2  BARTOSZ KIZIROWSKI   POL       50.74
4  LARS FROLANDER       SWE       50.82
5  JORGE ULIBARRI       ESP       51.03
6  RYK NEECHING         RSA       51.20
7  NICHOLAS FOLKER      RSA       51.62
8  PETER MANKOC         SLO       51.64

Final B
1  EDUARDO LORENTE      MEDI      52.03
2  IVAN MLADINA         CRO       52.04
3  DAVY TEINTURIER      CLICHY    52.07
4  STEFANO LINDA        ITA       52.29
5  FABIEN GILT          VIKI      52.37
6  JAVIER NORIEGA       ESP       52.70
7  BO WEST              DEN       52.98
8  FREDERIK WENG        VAST      53.19


200 METRES FREESTYLE

1  ATTILA ZUBOR           HUN       1:49.82
2  OLAF WILDEBOER         ESP       1:51.46
3  JORGE ULIBARRI         ESP       1:51.84
4  RYK CIANCIARINI        RSA       1:52.12
5  ALEX MARTIN            L'HOSPI   1:52.78
6  JONATHAN DUNCAN        NZL       1:53.81
7  ZOU CHEN               CHN       1:53.85
8  TAKESHI MATSUDA        JAP       1:54.72

Final B
1  SIMONE CIANCIARINI     ITA       1:54.45
2  STEFANO LINDA          ITA       1:54.66
3  ANDERS BO PEDERSEN     DEN       1:54.67
4  BO WEST                DEN       1:55.07
5  KOJI AZUMA             JAP       1:55.52
6  ANDERS BECK            DEN       1:56.20
7  SAUL SANTANA           METPOLE   1:59.00
8  PAOLO VILLA            ITA       2:00.07


400 METRES FREESTYLE

1  OLAF WILDEBOER      SABADELL  3:57.30
2  JONATHAN DUNCAN     NZL       3:57.91
3  TAKESHI MATSUDA     JAP       3:58.11
4  ALEX MARTIN         HOSPI     4:02.29
5  MARCOS RIVERA       ESP       4:04.90
6  ZOU CHEN            CHN       4:05.66
7  SHILO AYALOJ        ISR       4:07.71
8  DANIEL VIDAL        MEDI      4:07.71

Final B
1  BATISTE LEVAILLANT  V MARNE    4:01.03
2  CARLOS CASTRO       XILE       4:07.88
3  JORDI JOU           SANTANDREU 4:09.23
4  JOAN SERRA          MEDI       4:10.44
5  GIANCARLO ZOLEZZI   XILE       4:12.47
6  SEBASTIEN BODET     VIKINGS    4:12.78
7  JURE PRIMOZIC       SLO        4:15.44
8  ELEAZAR RESVALVO    METROP     4:18.96


1500 METRES FREESTYLE

1  TAKESHI MATRSA       JAP       15:36.71
2  KOJI AZUMA           JAP       15:45.69
3  JONATHAN DUNCAN      NZL       15:49.55
4  BATISTE LEVAILLANT   FRA       15:57.25
5  SHILO AYALOJ         ISR       15:57.52
6  MICKEY HALIKA        ISR       16:14.16
7  YASUAKI MORI         JAP       16:17.82
8  DAVID VALLDAURA      CAT       16:29.14


50 METRES BACKSTROKE

1  PETER HORVATH        HUN       26.32
2  RODOLFO FALCON       CUB       26.35
3  MARCUS ROGAN         AUT       26.62
4  TOSHIFUMI TAKEUCHI   JAP       26.66
5  DAVID ORTEGA         ESP       27.02
6  BLAZ MEDVESEK        SLV       27.22
7  TAKASHI NAKANO       JAP       27.35
8  GERHARD ZANDBERG     RSA       27.41


100 METRES BACKSTROKE

1  MARKUS ROGAN         AUT       56.02 Austrian  rec
2  MARKO STRAHIJA       CRO       56.84
3  TOSHIFUMI TAKEUCHI   JAP       57.04
4  RODOLFO FALCON       CUB       57.51
5  TAKASHI NAKANO       JAP       57.63
6  DAVID ORTEGA         ESP       57.81
7  BLAZ MEDVESEK        SLO       58.33
8  CAMERON GIBSON       NZL       58.78

Final B
1  GERHARD ZANDBERG     RSA         58.73
2  NICOLAS RAJCEVICH    XILE        59.29
3  ALESSANDRO SALVADOR  ITA       1:00.04
4  ALBERT MEDRANO       SABA      1:00.61
5  DENNIS GRAVERSEN     DEN       1:01.22
6  ERIC MARTINEZ        MEDI      1:01.34
7  ALBERTO GONZALEZ     CATA      1:01.61
8  FELIPE LOPEZ         GALL      1:01.64


200 METRES BACKSTROKE

1  MARKUS ROGAN         AUT       1:59.85 Austrian rec
2  PETER HORVATH        HUN       2:01.61
3  TAKASHI NAKANO       JAP       2:01.95
4  MARKO STRAHIJA       CRO       2:02.03
5  BLAZ MEDVESEK        SVK       2:03.38
6  TOSHIFUMI TAKEUCHI   JAP       2:05.30
7  CAMERON GIBSON       NZL       2:05.83
8  JOSE J SANCHEZ       ESP       2:06.59

Final B
1  YASUAKI MORI          JAP       2:06.97
2  ALESSANDRO SALVADOR   ITA       2:09.43
3  ALBERTO GONZALEZ      CAT       2:11.87
4  GERHARD ZANDBERG      RSA       2:13.87
5  OLIVER FERNANDEZ      MEDITER   2:14.53
6  HERNAN GARCIA         ASTURIA   2:14.86
7  IGNACIO BENGOECHEA    XILE      2:16.63
8  LUIS MARTOS           MEDITER   2:18.04


50 METRES BREASTSTROKE

1  OLEG LISOGOR        UKR       28.58
2  PATRIK ISAKSSON     SWE       28.82
3  JARNO PIHLAVA       FIN       29.16
4  CHAD THOMSEN        CAN       29.42
5  JOSE COUTO          POR       29.82
6  MARC CAPDEVILA      CAT       29.85
7  LOUIS LOTTER        SUD       30.05
8  MICHEL BOULIANNE    CAN       30.53


100 METRES BREASTSTROKE

1  OLEG LISOGOR          UKR       1:02.17 Meet rec 
2  IARNO PIHLAVIA        FIN       1:04.14
3  CHAD THOMSEN          CAN       1:04.39
4  TAIKI KAWAGOE         JAP       1:04.58
5  FABIO FARABEGOLI      ITA       1:04.82
6  MICHEL BOULIANNE      CAN       1:04.86
7  JOSE CUOTO            POR       1:05.04
8  ALFONSO URUBURU       ESP       1:05.15

Final B
1  LOUIS LOTTER          RSA       1:04.95
2  PATRIK ISAKSON        VASTERA   1:05.06
3  YUKI SATO             JAP       1:06.48
4  DANIEL CAMAÑO         GALLEGA   1:06.85
5  ALEIX ELIAS           SANDREU   1:07.08
6  KRISTIAN OUTINEN      DEN       1:07.20
7  JAKOB KALTOFT         DEN       1:07.52
8  FCO J DE LA GRANJA    ASTURIA   1:08.47


200 METRES BREASTSTROKE

1  TAIKI KAWAGOE       JAP       2:17.21
2  YUKI SATO           JAP       2:18.10
3  MICHEL BOULIANE     CAN       2:18.84
4  FABIO FARABEGOLI    ITA       2:18.89
5  TERENCE PARKIN      RSA       2:19.15
6  ALFONSO URUBURU     ESP       2:20.14
7  KRISTIAN OUTINEN    DEN       2:22.15
8  OLEG LISOGOR        UKR       2:23.69

Final B
1  FRANCISCO GARCIA    ESP       2:23.44
2  ALEIX ELIAS         SANDREU   2:24.79
3  JOSE CUOTO          POR       2:25.39
4  LOUIS LOTTER        RSA       2:25.94
5  JAKOB KALTOF        DEN       2:26.95
6  DAG JONSSON         VASTERA   2:27.76
7  DANIEL CAÑMAÑO      GALLEGA   2:27.78
8  GREGORY MAZERIS     V MARNE   2:28.46


50 METRES BUTTERFLY

1  JERE HARD          FIN       24.21 Meet rec
2  LARS FROLANDER     SWE       24.30
3  JORGE ULIBARRI     ESP       24.88
4  THEO VERSTER       RSA       25.29
5  RICARDO COXO       POR       25.32
6  ANDERS BO PEDERSEN DEN       25.34
7  JAVIER NORIEGA     ESP       25.39
8  NICHOLAS SHEERAN   NZL       25.46


100 METRES BUTTERFLY

1  DENYS SYLANTYEV       UKR       53.28 Meet rec
2  LARS FROLANDER        SWE       53.53
3  DANIEL MORALES        MEDITER   54.72
4  THEO VERSTER          RSA       55.10
5  NICHOLAS SHEERAN      NZL       55.49
6  LUCA GARDONIO         ITA       55.96
7  RICARDO COXO          POR       55.96
8  LUKE WILKENS          RSA       56.23

Final B
1  IVAN MLADINA        CRO       56.37
2  PETER MANKOC        SVK       56.44
3  SIMAO MORGADO       POR       56.50
4  JUAN J ULACIA       ESP       56.73
5  HANS BRICNER        VASTERA   57.01
6  PAOLO VILLA         ITA       57.02
7  HIDEMASA SANO       JAP       57.18
8  JANOS BERECZKI      SZOMBAT   58.00


200 METRES BUTTERFLY

1  DENYS SYLANTYEV     UKR         1:57.17 Meet rec
2  JORDI PAU           SANT ANDREU 2:01.07
3  HIDEMASA SANO       JAP         2:03.04
4  ANDERS BO PEDERSEN  DEN         2:03.51
5  SIMAO MORGADO       POR         2:04.56
6  JOAO COELHO         POR         2:05.97
7  MICKEY HALIKA       ISR         2:06.56
8  LUKE WILKENS        RSA         2:08.41

Final B
1  NICHOLAS SHEERAN     NZL       2:04.89
2  JUAN JOSE ULACIA     SABA      2:05.64
3  JANOS BERECZKI       SZOM      2:06.05
4  JORDI ROBIROLA       MEDI      2:06.13
5  PAOLO VILLA          ITA       2:06.39
6  RAAZIK NORALEN       SAF       2:06.84
7  ANDERS FRAHM         DEN       2:07.60
8  EMIL ERIKSEN         DEN       2:13.49


200 METRES INDIV. MEDLEY

1  DEAN KENT           NZL       2:04.59
2  PETER HORVATH       HUN       2:05.36
3  BRENTON CABELLO     SANDREU   2:06.43
4  SIMONE CIANCARINI   ITA       2:06.62
5  MICKEY HALIKA       ISR       2:06.87
6  KRESEMIR CAC        CRO       2:07.07
7  YASUAKI MORI        JAP       2:08.40
8  HIDEMASA SANO       JAP       2:09.81

Final B
1  RICARDO COXO         POR       2:10.03
2  MARKO MILENKOVIC     SLO       2:10.15
3  TAKASHI NAKANO       JAP       2:10.86
4  SERGI GARCIA         CATA      2:12.01
5  SANTI ESCUDERO       GALL      2:13.17
6  TIM JENSEN           DEN       2:14.41
7  JOAN A ALMEIDA       MEDI      2:15.50


400 METRES INDIV. MEDLEY

1  DEAN KENT            NZL        4:24.20
2  MICKEY HALIKA        ISR        4:24.80
3  BATISTE LEVAILLANT   VALL MARNE 4:28.64
4  BRENTON CABELLO      SANDREU    4:30.73
5  HIDEMASA SANO        JAP        4:31.29
6  TERENCE PARKIN       RSA        4:34.30
7  FRANCISCO GARCIA     ESP        4:35.81
8  MARKO MILENKOVIC     SVK        4:36.77

Final B
1  DAVID VALLDAURA      CATA          4:41.31
2  JORDI JOU            SANDREU       4:41.34
3  JOAN A ALMEIDA       MEDITER       4:49.71
4  MIGUEL JIMENEZ       MEDITER       4:53.98



WOMEN'S EVENTS


50 METRES FREESTYLE

1  MARTINA MORACOVA       SVK       25.91
2  VIVIENNE RIGNALL       NZL       26.09
3  JUDITH DRAXLER         AUT       26.20
4  URSKA SLAPSAK          SVK       26.33
5  ANA B PALOMO           ESP       26.52
6  CRISTINA CHIUSO        ITA       26.78
7  MOTOMI NAKAMURA        JAP       26.92
8  NADINE ROLLAND         CANET66   DQ

Final B
1  ELKA GRAHAM            AUS       26.81
2  BIEKE VANDENABEELE     BEL       27.04
3  MIA MUUSFELDT          DEN       27.07
4  SUSANA GARABATOS       SANDREU   27.34
5  DAN SUN                CHN       27.52
6  MICHELLE LISCHINNSKY   CAN       27.55
7  JULIA HAM              AUS       27.63
8  MERCEDES PERIS         ESP       27.87


100 METRES FREESTYLE

1  MARTINA MORACOVA     SVK       56.42
2  MIA MUUSFELDT        DEN       57.38
2  CRISTINA CHIUSO      ITA       57.38
4  JUDITH DRAXLER       AUT       57.46
5  ELKA GRAHAM          AUS       57.68
6  ANA BELEN PALOMO     ESP       57.87
7  NADINE ROLLAND       CAN       58.00
8  DAN SUN              CHN       59.09

Final B
1  ANIA GOSTOMELSKI     ISR        58.02
2  URSKA SLAPSAK        SLO        58.33
3  MOTOMI NAKAMURA      JAP        58.58
4  BIEKE VANDENABEELE   BEL        58.85
5  SUSANA GARABATOS     SANDREU    59.03
6  CLEMENTINE STONEY    AUS        59.61
7  PAULA CARBALLIDO     GALL       59.96
8  SARA BARCA           SANDREU  1:01.16


200 METRES FREESTYLE

1  CLAUDIA POLL         CRC       1:59.38
2  ELKA GRAHAM          AUT       2:00.03
3  METTE JACOBSEN       DEN       2:01.02
4  LAURA ROCA           AUS       2:02.31
5  TATIANA ROUBA        MONTJU    2:02.97
6  LIDIA ELIZALDE       ESP       2:03.03
7  CRISTINA CHIUSO      ITA       2:04.22
8  KAREN TAIT           NZL       2:06.07

Final B
1  LINDA MACKINZIE       AUS       2:05.27
2  ANIA GOSTOMELSKI      ISR       2:05.51
3  TINO GRETLUND         DEN       2:06.36
4  LARA DAVENPOR         AUS       2:06.44
5  JENNIFER CARROLL      CAN       2:07.02
6  SHIO YOSHIMURA        JAP       2:07.30
7  FABIANA SUSUNI        ITA       2:09.70
8  FELICITY GALVEZ       AUS       2:10.26


400 METRES FREESTYLE

1  CLAUDIA POLL       CRC       4:11.88
2  ELKA GRAHAM        AUS       4:13.86
3  LAURA ROCA         TERRASSA  4:16.86
4  LIDIA ELIZALDE     SABADELL  4:17.12
5  LINDA MACKENZIE    AUS       4:19.98
6  PAULA CARBALLIDO   GALLEGA   4:20.61
7  HANA NETREFOVA     CZE       4:20.88
8  KAREN TAIT         NZL       4:23.13

Final B
1  JANA PECHANOVA       CZE       4:19.03
2  SHIHO YOSHIMURA      JAP       4:24.97
3  FABIANA SUSUNI       ITA       4:31.00
4  KRISTEL KOBRICH      XILE      4:33.32
5  MIREIA GOMEZ         CAT       4:35.22
6  YUREMA REQUENA       VAL       4:37.51
7  TINA PANDZA          SLO       4:38.08
8  LIDIA CHAGUACEDA     CATA      4:41.24


800 METRES FREESTYLE

1  JANA PECHANOVA       CZE       8:45.98
2  SHIHO YOSHIMURA      JAP       8:51.00
3  FABIANA SUSINI       ITA       8:51.67
4  CHIKA YONENEGA       JAP       8:52.12
5  LIDIA ELIZALDE       SAB       8:57.37
6  KAREN TAIT           NZL       9:08.32
7  KRISTEL KOBRICH      CHL       9:12.61
8  MARTA NOGUES         CAT       9:19.06


50 METRES BACKSTROKE

1  NINA ZHIVANEVSKAIA   ESP       29.29
2  LI YANQING           CHN       29.59
3  MICHELLE LISCHINSKI  CAN       29.94
4  ROXANA MARACINEANU   FRA       30.29
5  MARIA SANTOS         POR       30.53
6  CHARLENE WISTTOCK    RSA       30.53
7  ALEKSANDRA MICIUL    POL       30.56
8  JENNIFER CARROLL     CAN       DESC


100 METRES BACKSTROKE

1  NINA ZHIVANEVSKAIA    ESP       1:01.92
2  ROXANA MARACINEANU    FRA       1:03.14
3  MICHELLE LISCHINKY    CAN       1:03.58
4  LOUISE ORNSTEDT       DEN       1:03.78
5  LI YANQUING           CHN       1:03.80
6  ARISA MURAKAWA        JAP       1:03.85
7  CLEMENTINE STONEY     AUS       1:04.37
8  CHARLENE WITTSTOCK    RSA       1:04.56

Final B
1  MARIA SANTOS          POR       1:04.84
2  JENNIFER CARROLL      CAN       1:04.89
3  ALEKSANDRA MICIUL     POL       1:05.26
4  ALENKA KEJZAR         SLO       1:05.68
5  HANNAH MCLEAN         NZL       1:06.17
6  DIANA COMAS           MEDI      1:06.37
7  ANASTACIA VZERIN      ATLA      1:07.75
8  LAIA ARBONES          MAT       1:08.46


200 METRES BACKSTROKE

1  NINA ZHIVANEVSKAIA     ESP       2:13.58
2  CLEMENTINE STONEY      AUT       2:14.09
3  TOSHIE ABE             JAP       2:15.00
4  LI YANQING             CHN       2:15.70
5  ALEKSANDRA MICIUL      POL       2:16.56
6  ALENKA KEJZAR          SVK       2:17.06
7  CHARLENE WITTSTOCK     RSA       2:17.53
8  LOUISE ORNSTEDT        DEN       2:19.08

Final B
1  ROXANA MARICEANU       FRA       2:18.55
2  HANNAH MCLEAN          NZL       2:20.22
3  DIANA COMAS            MEDITER   2:20.71
4  MELISSA CABALLERO      ESP       2:22.44
5  ANASTACIA VZRENIN      ATLANTA   2:25.66
6  MAJA SOVINEK           SVK       2:25.73
7  ELISABETH FERNANDEZ    TORELLO   2:26.89
8  DORIEN DE PESSEMIER    BEL       2:29.12


50 METRES BREASTSTROKE

1  SARA POEWE         RSA       32.10
2  RHIANNON LEIER     CAN       32.82
3  MAJKEN THORUP      DEN       32.98
4  BEATA MINSKA       POL       33.08
5  NANAKA TAMURA      JAP       33.21
6  JANNE SCHAFER      GER       33.25
7  ZIADA JARDINE      RSA       33.56
8  AYAKA SHIMADA      JAP       34.51


100 METRES BREASTSTROKE

1  SARAH POEWE           RSA       1:09.14
2  AMANDA BEARD          USA       1:09.26
3  LUO NAN               CHN       1:10.31
4  RHIANNON LEIER        CAN       1:10.54
5  NANAKA TAMURA         JAP       1:12.10
6  JULIE HJORTH-HANSEN   DEN       1:12.47
7  BEATA MINSKA          POL       1:12.90
8  AYAKA SHIMADA         JAP       1:13.16

Final B
1  MAJKEN THORUP         DEN       1:12.06
2  ANNAMY PIERSE         CAN       1:14.76
3  TAMARYN LAUBSCHER     RSA       1:14.98
4  NURIA MASMITJA        MEDI      1:19.17
5  LAURE-HELEN ROUANOUX  V MARNE   1:19.54
6  ZIADA JARDINE         RSA       DQ
7  JANNE SCHAFER         GER        B
8  MIRIAM MARIN          MEDI       B


200 METRES BREASTSTROKE

1  LUO NAN            CHN       2:26.86 Meet rec
2  AMANDA BEARD       USA       2:28.29
3  SARAH POEWE        RSA       2:29.25
4  NANAKA TAMURA      JAP       2:33.81
5  ANNAMAY PIERSE     CAN       2:33.97
6  AYAKA SIMADA       JAP       2:35.28
7  RHIANNON LETER     CAN       2:35.90
8  TAMARYN LAUBSCHER  RSA       2:37.82

Final B
1  BEATA KAMINSKA     POL       2:40.42
2  MARIONA COSTA      SANDREU   2:40.66
3  ISABEL PEREZ       SCALV     2:43.23
4  ZIADA JARDINE      RSA       2:43.84
5  JUDITH LLACH       TORELLO   2:44.79
6  MONICA PELLEJERO   MATARO    2:49.76
7  BEGOÑA URUBURU     NCR       2:52.89


50 METRES BUTTERFLY

1  MARTINA MORACOVA     SVK       27.15 Meet rec
2  JUDITH DRAXLER       AUT       27.50
3  JULIA HAM            AUS       27.51
4  KOZUE WATANABE       JAP       27.61
5  MANDY LOOTS          RSA       28.10
6  URSKA SLAPSAK        SLO       28.11
7  NADINE ROLLAND       CAN       28.12
8  MOTOMI NAKAMURA      JAP       28.44


100 METRES BUTTERFLY

1  MARTINA MORACOVA     SVK         59.20
2  MIREIA GARCIA        L'HOSPI   1:00.70
3  LARA DAVENPOR        AUT       1:01.12
4  SOPHIA SKOU          DEN       1:01.24
5  JULIA HAM            AUS       1:01.38
6  AUDREY LACROIX       CAN       1:01.40
7  KOZUE WATANABE       JAP       1:01.72
8  MANDY LOOTS          RSA       1:01.79

Final B
1  MARIA PELAEZ          ESP       1:02.33
2  LINDA MACKENZIE       AUS       1:03.16
3  FELICITY GALVEZ       AUS       1:03.20
4  RAQUEL FELGUEIRAS     POR       1:03.58
5  ANA M RESENDES        POR       1:04.59
6  THEA VA NIELSEN       DEN       1:05.44
7  ELBA FERNANDEZ        AUT       1:05.70
8  CONSOL ISAAC          MEDITER   1:05.98


200 METRES BUTTERFLY

1  MIREIA GARCIA       L'HOSP    2:10.71
2  METTE JACOBSEN      DEN       2:10.89
3  SOFHIA SKOU         DEN       2:12.97
4  MARIA PELAEZ        ESP       2:14.34
5  MANDY LOOTS         RSA       2:14.98
6  FELICITY GALVEZ     AUS       2:15.17
7  AUDREY LACROIX      CAN       2:15.45
8  RAQUEL FELGUEIRAS   POR       2:16.10

Final B
1  LARA DAVENPORT       AUS       2:14.84
2  KOZUE WATANABE       JAP       2:17.18
3  ANA M RESENDES       POR       2:18.24
4  TINO GRETLUND        DEN       2:18.31
5  LINDA MACKENZIE      AUS       2:20.34
6  SPFHIE GOSSE         MELUN     2:20.37
7  NURIA GARCIA         SABA      2:20.62
8  ELISABET HOMET       SABA      2:24.63


200 METRES INDIV. MEDLEY

1  YANA KLOCHKOVA       UKR       2:15.65
2  JULIE HJORTH-HANSEN  DEN       2:16.99
3  LIANG SHUANG         CHN       2:17.64
4  FEDERICA BISCIA      ITA       2:17.69
5  TATIANA ROUBA        MONTJU    2:19.71
6  ALENKA KEJZAR        SLO       2:20.26
7  TOSHIE ABE           JAP       2:22.01
8  MELISSA CABALLERO    SABA      2:25.31

Final B
1  MARTA GARCIA        SANDREU    2:25.03
2  MARTA NOGUES        CATA       2:25.20
3  ANASTACIA VZERIN    ATLAN      2:25.50
4  CHIKA YONENEGA      JAP        2:25.74
5  BEGOÑA BARRES       SCAL       2:28.42
6  LORENA LERA         ASTU       2:30.29
7  GEORGINA CASTILLERO SANDREU    2:30.56
8  MARIA ZAZO          PRAT       2:31.54


400 METRES INDIV. MEDLEY

1  YANA KLOCHKOVA        UKR       4:41.82 Meet rec
2  HANA NETREFOVA        KOMETA B  4:47.20
3  LIANG SHUANG          CHN       4:47.32
4  FEDERICA BISCIA       ITA       4:47.74
5  CHIKA YONENEGA        JAP       5:00.46
6  JUDITH LLACH          TORELLO   5:04.42
7  MARTA NOGUES          CATA      5:04.87
8  MARTA GARCIA          SANDREU   5:11.62
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT