ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
2001 Speedo Grand Challenge
5/27/2001-5/27/2001
Irvine, CA USA

SPEEDO GRAND CHALLENGE     SANC# 01-02                     
                              MAY 25-27, 2001                                 
HOSTED BY: IRVINE NOVAQUATICS      HELD AT: HERITAGE AQUATICS IRVINE, CALIF   
                               MAY  25, 2001

EVENT:   1  WOMEN's    50  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD          :25.54   DARA TORRES       STANFORD          6/2/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET            :29.32

SEMI FINAL  #1

    1)  COPE, HALEY          22  CAL AQUATICS        :27.05          :26.62   
           :26.62 
    2)  PHENIX, ERIN         20  TXA                 :27.24          :26.88   
           :26.88 
    3)  SHUGART, ERICA       20  UNAT                :26.92          :27.41   
           :27.41 
    4)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD       :27.34          :27.51   
           :27.51 
    5)  MAC MANUS, DIANA     15  NOVA                :27.97          :27.73   
           :27.73 
    6)  CASHION, COURTNEY    15  NOVA                :27.50          :27.75   
           :27.75 
    7)  MOSS, JERI           16  NOVA                :27.77          :28.05   
           :28.05 
    8)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE           :28.09          :28.24   
           :28.24 

SEMI FINAL  #2 

    5)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS           :27.47          :26.49   
           :26.49 
    6)  LANNE, COLLEEN       21  TXA                 :27.27          :26.58   
           :26.58 
    7)  STONE, TAMMIE        25  TXA                 :26.97          :26.71   
           :26.71 
    8)  DIEZI, DOMINIQUE     23  NASA                :27.69          :26.85   
           :26.85 
    9)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                 :27.98          :26.88   
           :26.88 
   10)  BECKS, DANIELLE      19  CAL AQUATICS        :28.09          :27.28   
           :27.28 
   11)  BISHOP, BROOKE       14  SCRA                :27.06          :27.49   
           :27.49 
   12)  STITTS, STACIANA     19  NOVA                :27.91          :28.47   
           :28.47 


EVENT:  35  WOMEN's    50  METERS  FREESTYLE               

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  STONE, TAMMIE        25  TXA                 :25.70         
         :25.70                                                   
  2)  LANNE, COLLEEN       21  TXA                 :26.04         
         :26.04                                                   
  3)  COPE, HALEY          22  CAL AQUATICS        :26.19         
         :26.19                                                   
  4)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS           :26.62         
         :26.62                                                   
  5)  DIEZI, DOMINIQUE     23  NASA                :26.85         
         :26.85                                                   




EVENT:   2    MEN's    50  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD          :23.32   ADAM SCHMITT      SHOR              5/97    
QUALIFYING FOR THIS MEET            :26.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

SEMI FINAL  #1

    1)  SCHOEMAN, ROLAND     20  PHOENIX             :23.61          :23.34   
           :23.34 
    2)  LEZAK, JASON         25  NOVA                :24.55          :23.54   
           :23.54 
    3)  MACEDO, MATT         20  ALMA                :24.73          :23.94   
           :23.94 
    4)  BURNY, MACIEJ        22  UNAT-X              :24.17          :24.08   
           :24.08 
    5)  HALL, RICHARD        21  PHOENIX             :25.31          :24.55   
           :24.55 
    6)  SMART, MATT          21  TIGER               :25.42          :24.96   
           :24.96 
    7)  HURST, GRANT         16  BAKERSFIELD         :24.97          :25.14   
           :25.14 
    8)  OTA, PATRICK         16  RAISIN COUNTRY      :25.35          :25.57   
           :25.57 

SEMI FINAL  #2 

    5)  TUCKER, SCOTT        26  NOVA                :24.62          :23.50   
           :23.50 
    6)  ERVIN, ANTHONY       19  PHOENIX             :23.80          :23.87   
           :23.87 
    7)  GREENWOOD, SCOTT     23  PHOENIX             :24.27          :24.47   
           :24.47 
    8)  KARLSON, RYAN        17  NORTH COAST         :25.28          :25.01   
           :25.01 
    9)  CROWDER, RICHIE      16  SAN JOSE            :24.75          :25.14   
           :25.14 
   10)  BAER, SCOTT          18  NOVA                :25.31          :25.55   
           :25.55 
   11)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL           :25.41          :25.69   
           :25.69 
   12)  DINGLER, RYAN        19  UNAT-X              :25.50          :25.72   
           :25.72 


EVENT:  36    MEN's    50  METERS  FREESTYLE               

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  LEZAK, JASON         25  NOVA                :22.67         
         :22.67                                                   
  2)  SCHOEMAN, ROLAND     20  PHOENIX             :23.02         
         :23.02                                                   
  3)  ERVIN, ANTHONY       19  PHOENIX             :23.04         
         :23.04                                                   
  4)  TUCKER, SCOTT        26  NOVA                :23.34         
         :23.34                                                   
  5)  MACEDO, MATT         20  ALMA                :23.94         
         :23.94                                                   




EVENT:   3  WOMEN's   200  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

MEET RECORD         2:18.82   ELLI OVERTON      CAL               5/28/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:34.81

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BOWEN, MAGGIE        21  AUBURN-X           2:17.54         2:15.80   
           :30.14  1:05.22  1:43.99  2:15.80 
    2)  ROSE, GABRIELLE      23  NOVA               2:17.93         2:16.34   
           :29.61  1:05.59  1:44.86  2:16.34 
    3)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               2:19.18         2:16.48   
           :30.48  1:06.22  1:44.54  2:16.48 
    4)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD      2:20.90         2:21.33   
           :29.89  1:05.46  1:47.12  2:21.33 

CONSOLATION FINAL   

    5)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                2:25.79         2:20.30   
           :30.63  1:07.76  1:48.86  2:20.30 
    6)  OWEN, RADA           22  AUBURN-X           2:24.42         2:23.06   
           :30.13  1:07.53  1:49.62  2:23.06 
    7)  GEEHR, CARLY         16  NOVA               2:23.94         2:23.47   
           :31.82  1:09.91  1:50.03  2:23.47 
    8)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      2:24.75         2:23.97   
           :32.04  1:09.97  1:51.78  2:23.97 
    9)  FOSCHI, JESSICA      20  UNAT STANFORD      2:25.69         2:24.99   
           :31.31  1:09.99  1:52.01  2:24.99 
   10)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          2:23.65         2:25.17   
           :31.90  1:09.24  1:52.34  2:25.17 
   11)  ELLIS, CORINNE       16  BLUE FINS          2:26.43         2:26.31   
           :32.47  1:11.52  1:53.16  2:26.31 
   12)  DE PAUL, ASHLEY      16  CIRCLE CITY        2:27.42         2:27.70   
           :30.97  1:08.77  1:54.64  2:27.70 

BONUS FINAL         

   13)  OSWALD, VALERIE      22  UNAT-X             2:27.51         2:25.99   
           :31.71  1:10.63  1:52.01  2:25.99 
   14)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               2:27.47         2:26.43   
           :33.50  1:11.04  1:54.02  2:26.43 
   15)  VOLCAN, ERIN         17  AZOT               2:28.36         2:26.48   
           :32.98  1:08.84  1:54.07  2:26.48 
   16)  BRESSLER, MARY       15  AZOT               2:27.51         2:26.53   
           :31.77  1:09.38  1:53.84  2:26.53 
   17)  CRUZAT, JESSICA      15  NOVA               2:28.06         2:26.65   
           :32.66  1:10.04  1:54.55  2:26.65 
   18)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               2:28.15         2:27.37   
           :32.69  1:09.62  1:54.77  2:27.37 
   19)  CHIN, ALYSSA         17  ROSE BOWL          2:27.70         2:28.90   
           :33.65  1:11.42  1:55.93  2:28.90 
   20)  WINKELHAUS, KATIE    18  UNAT-X             2:28.23         2:32.29   
           :33.43  1:12.72  1:57.93  2:32.29 

EVENT:   4    MEN's   200  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

MEET RECORD         2:08.37   BART SIKORA                         5/95    
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:25.39

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CARVIN, CHAD         27  MISSION VIEJO      2:09.06         2:07.36   
           :27.62   :59.86  1:37.66  2:07.36 
    2)  TUCKER, SCOTT        26  NOVA               2:10.83         2:09.92   
           :28.04  1:01.21  1:40.29  2:09.92 
    3)  SICILIANO, TIM       21  NORTH COAST        2:11.13         2:11.32   
           :28.07  1:02.98  1:40.56  2:11.32 
    4)  CLEMENTS, KEVIN      21  UNAT-X             2:11.36         2:11.36   
           :29.12  1:03.53  1:40.68  2:11.36 

CONSOLATION FINAL   

    5)  HEWKO, ADAM          15  AZOT               2:12.60         2:12.13   
           :29.27  1:04.19  1:41.63  2:12.13 
    6)  KRAUTIM, DUKE        15  AZOT               2:13.91         2:13.67   
           :28.89  1:03.79  1:41.88  2:13.67 
    7)  DISALLE, ERIC        21  NOVA               2:14.71         2:14.84   
           :28.54  1:02.88  1:43.17  2:14.84 
    8)  JONES, MATT          17  LOBO               2:15.44         2:15.14   
           :29.24  1:03.59  1:44.55  2:15.14 
    9)  CROWDER, BOBBY       17  SAN JOSE           2:16.48         2:18.20   
           :28.60  1:03.97  1:46.22  2:18.20 
   10)  SUAREZ, NELSON       16  AZOT               2:18.10         2:18.44   
           :29.39  1:04.96  1:46.57  2:18.44 
   11)  SMITHEY, JOSEPH      17  HEARTLAND          2:18.36         2:18.84   
           :30.90  1:07.28  1:46.78  2:18.84 
   12)  REYES, MIKHAIL       17  INDUSTRY HILLS     2:17.66         2:19.38   
           :30.65  1:07.70  1:48.01  2:19.38 

BONUS FINAL         

   13)  NATALIZIO, JEFF      19  NOVA               2:19.26         2:15.19   
           :29.78  1:03.07  1:42.56  2:15.19 
   14)  TANNHAUSER, BRETT    21  SALMON BAY         2:19.03         2:17.32   
           :28.49  1:05.24  1:47.62  2:17.32 
   15)  GOUCHER, NICK        19  TIGER              2:19.35         2:17.34   
           :29.03  1:04.52  1:47.09  2:17.34 
   16)  HALL, RICHARD        21  PHOENIX            2:19.40         2:17.57   
           :28.23  1:04.36  1:47.28  2:17.57 
   17)  SZILAGYI, ATTILA     19  UNAT UCI           2:19.36         2:19.47   
           :30.89  1:09.32  1:47.55  2:19.47 
   18)  JACOBO, ALEJANDRO    16  MISSION VIEJO      2:19.64         2:21.10   
           :30.42  1:07.74  1:48.61  2:21.10 
   19)  LEAN, RYAN           17  NOVA               2:19.60         2:22.93   
           :31.92  1:09.27  1:52.14  2:22.93 
   20)  CIUFFO, EDUARDO      15  MISSION VIEJO      2:19.60         2:28.38   
           :32.05  1:11.00  1:54.71  2:28.38 

EVENT:   5  WOMEN's   400  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD         4:19.82   SUZU CHIBA                          5/95    
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:42.02

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      4:21.91         4:22.10   
           :30.42  1:03.45  1:36.23  2:09.85 
          2:42.66  3:16.48  3:49.68  4:22.10 
    2)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               4:26.79         4:24.48   
           :31.40  1:04.53  1:38.20  2:11.74 
          2:45.23  3:18.71  3:52.11  4:24.48 
    3)  FOSCHI, JESSICA      20  UNAT STANFORD      4:26.56         4:24.89   
           :30.87  1:04.07  1:37.06  2:10.94 
          2:44.35  3:18.87  3:51.90  4:24.89 
    4)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          4:25.91         4:28.92   
           :30.75  1:04.63  1:38.75  2:13.08 
          2:46.94  3:21.29  3:55.20  4:28.92 

CONSOLATION FINAL   

    5)  HENTZEN, MORGAN      16  INDUSTRY HILLS     4:31.59         4:25.64   
           :32.23  1:05.34  1:39.67  2:13.18 
          2:47.27  3:20.51  3:54.28  4:25.64 
    6)  IMAGANE, JANE        15  INDUSTRY HILLS     4:30.26         4:26.49   
           :31.54  1:04.98  1:38.46  2:12.14 
          2:45.79  3:19.80  3:53.57  4:26.49 
    7)  TUKEY, VALERIE       15  NORTH COAST        4:29.35         4:28.52   
           :31.74  1:05.63  1:39.40  2:13.26 
          2:46.89  3:21.02  3:55.36  4:28.52 
    8)  LOVE, LINDSAY        16  RIVERSIDE          4:28.32         4:28.95   
           :31.71  1:05.94  1:39.80  2:14.40 
          2:48.12  3:22.32  3:55.56  4:28.95 
    9)  NOBLE, ALYSON        18  RIVERSIDE          4:27.43         4:30.47   
           :31.49  1:05.33  1:39.22  2:13.82 
          2:47.86  3:22.81  3:56.89  4:30.47 
   10)  ELLIS, CORINNE       16  BLUE FINS          4:30.68         4:31.74   
           :32.64  1:06.53  1:41.20  2:15.49 
          2:49.98  3:24.04  3:58.74  4:31.74 
   11)  ERRECART, ROBIN      19  TIGER              4:29.25         4:31.82   
           :31.22  1:05.12  1:38.99  2:13.42 
          2:47.58  3:22.51  3:57.35  4:31.82 
   12)  RIVAS, PAOLA         16  MISSION VIEJO      4:30.91         4:34.51   
           :32.50  1:06.55  1:41.36  2:16.04 
          2:51.09  3:25.80  4:00.80  4:34.51 

BONUS FINAL         

   13)  KETCHUM, ERIN        14  MISSION VIEJO      4:32.77         4:28.83   
           :31.76  1:05.56  1:39.08  2:13.33 
          2:47.08  3:21.80  3:55.01  4:28.83 
   14)  ALLEN, BRITTANY      14  NORTH COAST        4:34.02         4:30.28   
           :32.72  1:06.47  1:40.85  2:14.86 
          2:49.18  3:23.11  3:57.73  4:30.28 
   15)  DE ALBA, VANESSA     16  MISSION VIEJO      4:33.31         4:30.53   
           :31.92  1:05.90  1:40.07  2:14.35 
          2:48.92  3:23.51  3:57.46  4:30.53 
   16)  ELLER, ALLISON       17  SANTA BARBARA      4:35.55         4:30.64   
           :32.96  1:06.09  1:40.58  2:14.34 
          2:49.16  3:22.97  3:57.76  4:30.64 
   17)  VOLLMOND, LISE       15  NORTH COAST        4:33.84         4:31.84   
           :32.10  1:06.15  1:40.09  2:15.03 
          2:49.22  3:23.79  3:58.12  4:31.84 
   18)  GEEHR, CARLY         16  NOVA               4:33.20         4:33.22   
           :32.10  1:06.84  1:41.17  2:16.43 
          2:50.82  3:26.01  4:00.16  4:33.22 
   19)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE          4:31.75         4:35.04   
           :32.31  1:07.42  1:42.39  2:17.61 
          2:51.46  3:26.22  4:00.53  4:35.04 
   20)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               4:34.20         4:37.24   
           :32.53  1:07.38  1:42.50  2:17.56 
          2:52.82  3:28.00  4:03.30  4:37.24 

EVENT:   6    MEN's   400  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD         3:54.69   CHAD CARVIN       MISSION VIEJO     5/28/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           4:37.29

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CARVIN, CHAD         27  MISSION VIEJO      4:01.21         3:57.00   
           :26.67   :56.33  1:25.90  1:56.39 
          2:25.81  2:56.28  3:26.81  3:57.00 
    2)  KEVORKIAN, ARAM      18  NORTH COAST        4:04.09         4:00.58   
           :27.58   :57.74  1:27.89  1:58.71 
          2:29.07  3:00.09  3:30.62  4:00.58 
    3)  KOCH, ERIC           19  UNAT               4:05.39         4:06.38   
           :28.37   :59.35  1:30.57  2:02.36 
          2:33.82  3:05.70  3:36.60  4:06.38 
    4)  LEAN, RYAN           17  NOVA               4:07.00         4:06.71   
           :28.80   :59.53  1:31.10  2:02.71 
          2:34.24  3:05.21  3:36.24  4:06.71 

CONSOLATION FINAL   

    5)  HUMMEL, ARMIN        22  UNAT-X             4:07.95         4:06.93   
           :28.94  1:00.74  1:31.69  2:03.39 
          2:34.92  3:06.64  3:37.41  4:06.93 
    6)  COLMENARES, MANNY    25  UNAT-X             4:08.04         4:07.01   
           :28.70  1:00.36  1:31.74  2:03.53 
          2:35.06  3:06.67  3:37.53  4:07.01 
    7)  HEWKO, ADAM          15  AZOT               4:09.53         4:11.29   
           :29.24  1:00.91  1:32.73  2:05.10 
          2:36.85  3:08.97  3:40.49  4:11.29 
    8)  TANNHAUSER, BRETT    21  SALMON BAY         4:12.92         4:14.43   
           :29.25  1:01.55  1:34.14  2:07.53 
          2:39.88  3:12.86  3:44.34  4:14.43 
    9)  VAN NORMAN, JOSH     18  HEARTLAND          4:13.83         4:14.44   
           :29.48  1:02.25  1:34.87  2:07.84 
          2:39.89  3:12.32  3:44.02  4:14.44 
   10)  PICCIO, CARLO        19  MISSION VIEJO      4:15.98         4:16.30   
           :30.33  1:02.41  1:35.16  2:07.25 
          2:39.37  3:11.88  3:44.33  4:16.30 
   11)  HOLMBERG, HENRY      15  BEND               4:16.64         4:18.26   
           :29.59  1:00.99  1:34.19  2:06.69 
          2:39.99  3:12.72  3:46.33  4:18.26 
   12)  DOLE, ADAM           17  HEARTLAND          4:15.91         4:21.49   
           :29.21  1:01.09  1:34.61  2:07.90 
          2:41.53  3:14.88  3:48.55  4:21.49 

BONUS FINAL         

   13)  NOLAN, BRENT         15  MISSION VIEJO      4:16.72         4:13.25   
           :29.82  1:02.21  1:33.67  2:06.42 
          2:37.22  3:09.51  3:41.35  4:13.25 
   14)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL          4:18.51         4:14.82   
           :28.50   :59.38  1:31.78  2:04.47 
          2:36.84  3:09.53  3:42.86  4:14.82 
   15)  HERLIHY, EDMUND      18  MISSION VIEJO      4:17.78         4:16.24   
           :30.03  1:02.57  1:34.92  2:07.76 
          2:40.04  3:12.47  3:44.42  4:16.24 
   16)  MARCEAU, MATT        18  BEND               4:17.65         4:17.68   
           :30.37  1:03.26  1:36.58  2:10.27 
          2:43.19  3:15.80  3:47.36  4:17.68 
   17)  SPANSAIL, SCOTT      14  AZOT               4:17.62         4:18.27   
           :29.90  1:02.47  1:35.02  2:08.15 
          2:40.25  3:13.44  3:45.90  4:18.27 
   18)  GREEN, ANDY          14  BLUE FINS          4:17.79         4:18.40   
           :30.28  1:02.60  1:35.65  2:08.59 
          2:41.41  3:14.43  3:47.49  4:18.40 
   19)  WELLS, TAYLOR        15  SCRA               4:18.82         4:21.34   
           :30.66  1:03.08  1:36.65  2:09.55 
          2:43.44  3:16.48  3:50.01  4:21.34 
   20)  JENSEN, LARSEN       15  BAKERSFIELD        4:16.78         4:22.03   
           :29.96  1:03.16  1:36.52  2:10.39 
          2:43.36  3:16.64  3:49.82  4:22.03 

EVENT:   7  WOMEN's   100  METERS  BREASTSTROKE            

MEET RECORD         1:11.45   ERIN SIEPER       STOP              6/2/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:23.13

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KIRK, TARA           18  UNAT STANFORD      1:10.33         1:10.61   
           :32.80  1:10.61 
    2)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               1:11.10         1:11.32   
           :34.05  1:11.32 
    3)  SIEPER, ERIN         16  STOP               1:10.97         1:11.53   
           :33.73  1:11.53 
    4)  ROSE, GABRIELLE      23  NOVA               1:13.57         1:12.30   
           :34.09  1:12.30 

CONSOLATION FINAL   

    5)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                1:15.61         1:14.68   
           :35.71  1:14.68 
    6)  BOWEN, MAGGIE        21  AUBURN-X           1:14.52         1:14.76   
           :35.11  1:14.76 
    7)  STITTS, STACIANA     19  NOVA               1:13.86         1:15.11   
           :34.97  1:15.11 
    8)  BOOSALIS, MARYANN    14  ROSE BOWL          1:15.71         1:15.53   
           :35.81  1:15.53 
    9)  HANDSHU, RACHEL      20  NOVA               1:15.86         1:17.05   
           :36.53  1:17.05 
   10)  GEEHR, CARLY         16  NOVA               1:15.07         1:17.30   
           :36.67  1:17.30 
   11)  SIEPER, KRISTINA     15  STOP               1:15.90         1:17.55   
           :36.70  1:17.55 
   12)  NODDLE, JENNIFER     21  UNAT               1:16.51         1:18.60   
           :37.88  1:18.60 

BONUS FINAL         

   13)  ELLIS, ALEXANDRA     12  BLUE FINS          1:17.61         1:16.96   
           :36.55  1:16.96 
   14)  ELLIS, CORINNE       16  BLUE FINS          1:18.32         1:17.30   
           :37.62  1:17.30 
   15)  COOK, JENNIFER       16  NOVA               1:17.92         1:17.38   
           :36.17  1:17.38 
   16)  HOVSEPIAN, LESLIE    18  UNAT               1:18.04         1:17.74   
           :36.72  1:17.74 
   17)  RASMUSON, KIRSTEN    18  BLUE FINS          1:17.56         1:17.78   
           :36.49  1:17.78 
   18)  ARROW, JENNIFER      17  AZOT               1:18.20         1:18.58   
           :38.31  1:18.58 
   19)  KILKUTS, COURTNEY    13  AZOT               1:18.07         1:18.61   
           :36.67  1:18.61 
   20)  EVANS, RACHEL        14  BAKERSFIELD        1:18.11         1:18.62   
           :38.21  1:18.62 

EVENT:   8    MEN's   100  METERS  BREASTSTROKE            

MEET RECORD         1:03.61   STEVE WEST        TYR               5/28/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:16.79

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  KIM, DANIEL          19  NOVA               1:07.56         1:06.43   
           :32.15  1:06.43 
    2)  JACOBO, ALFREDO      19  MISSION VIEJO      1:06.51         1:06.51   
           :31.15  1:06.51 
    3)  MIDDLETON, BOBBY     23  TEAM REBEL         1:07.37         1:07.08   
           :30.90  1:07.08 
    4)  JACOBO, ALEJANDRO    16  MISSION VIEJO      1:08.39         1:08.47   
           :32.12  1:08.47 

CONSOLATION FINAL   

    5)  ANTILLON, ALAN       19  MISSION VIEJO      1:09.52         1:09.54   
           :32.76  1:09.54 
    6)  BYMA, QUENTIN        20  UNAT-X             1:08.79         1:09.57   
           :31.97  1:09.57 
    7)  SMITHEY, JOSEPH      17  HEARTLAND          1:08.86         1:09.83   
           :32.45  1:09.83 
    8)  CLEMENTS, JOEY       18  INDUSTRY HILLS     1:10.34         1:10.50   
           :33.87  1:10.50 
    9)  CAVALLERO, MARC      21  UNAT               1:09.87         1:10.68   
           :33.39  1:10.68 
   10)  SZILAGYI, ATTILA     19  UNAT UCI           1:09.30         1:10.84   
           :33.66  1:10.84 
   11)  YU, NICHOLAS         17  NOVA               1:09.87         1:11.49   
           :34.05  1:11.49 
   12)  BAER, SCOTT          18  NOVA               1:10.67         1:12.28   
           :34.59  1:12.28 

BONUS FINAL         

   13)  KING, MIGUEL         19  MISSION VIEJO      1:11.75         1:11.11   
           :33.78  1:11.11 
   14)  DIVAN, PAUL          15  MISSION VIEJO      1:11.96         1:11.34   
           :34.00  1:11.34 
   15)  HEINZ, JEFF          16  AZOT               1:11.53         1:11.52   
           :33.29  1:11.52 
   16)  FERNANDEZ, EDDIE     19  UNAT-X             1:12.46         1:11.99   
           :34.29  1:11.99 
   17)  PUKSTA, NATE         16  NOVA               1:11.94         1:12.15   
           :33.99  1:12.15 
   18)  ZECH, NICK           13  PACIFIC SWIM       1:11.12         1:12.96   
           :34.11  1:12.96 
   19)  REYES, MIKHAIL       17  INDUSTRY HILLS     1:12.70         1:13.52   
           :35.84  1:13.52 
   20)  PATTANASINTH, BOMB   17  AZOT               1:11.42         1:13.55   
           :34.67  1:13.55 


EVENT:   9  WOMEN's   200  METERS  BACKSTROKE              

MEET RECORD         2:18.81   KYOKO YOKOUCHI    NOVA              5/28/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:33.46

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS          2:17.61         2:16.30   
           :32.06  1:06.56  1:41.40  2:16.30 
    2)  MAC MANUS, DIANA     15  NOVA               2:19.44         2:18.09   
           :32.51  1:07.69  1:43.16  2:18.09 
    3)  VOLCAN, ERIN         17  AZOT               2:19.04         2:19.07   
           :33.18  1:07.85  1:43.51  2:19.07 
    4)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          2:20.53         2:23.19   
           :34.44  1:10.22  1:46.96  2:23.19 

CONSOLATION FINAL   

    5)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               2:20.54         2:17.54   
           :32.77  1:07.48  1:42.51  2:17.54 
    6)  HENRIQUES, ALICE     20  CAL AQUATICS       2:21.41         2:18.60   
           :33.18  1:08.12  1:44.02  2:18.60 
    7)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD      2:20.60         2:23.00   
           :33.10  1:09.02  1:45.59  2:23.00 
    8)  CRUZAT, JESSICA      15  NOVA               2:24.68         2:24.80   
           :34.50  1:11.12  1:48.79  2:24.80 
    9)  KIKUCHI, YUUKA       15  AZOT               2:23.81         2:25.67   
           :34.01  1:09.84  1:47.49  2:25.67 
   10)  MOSS, JERI           16  NOVA               2:21.10         2:25.99   
           :34.10  1:10.72  1:48.18  2:25.99 
   11)  BISHOP, BROOKE       14  SCRA               2:24.71         2:26.36   
           :34.30  1:10.72  1:48.85  2:26.36 
   12)  CHIN, ALYSSA         17  ROSE BOWL          2:23.15         2:26.93   
           :34.44  1:11.72  1:49.32  2:26.93 

BONUS FINAL         

   13)  KOZAK, MARISA        18  BEND               2:25.33         2:23.84   
           :34.54  1:11.13  1:46.90  2:23.84 
   14)  PIPES-NEILSEN, KARLY 39  CORONADO-NAVY      2:25.57         2:26.01   
           :34.81  1:12.05  1:49.44  2:26.01 
   15)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE          2:25.50         2:26.90   
           :35.37  1:12.56  1:49.81  2:26.90 
   16)  TIMMONS, COURTNEY    21  TXA                2:26.32         2:26.92   
           :35.87  1:12.94  1:50.52  2:26.92 
   17)  SMART, LINDSEY       19  TIGER              2:27.41         2:27.56   
           :36.12  1:12.51  1:50.57  2:27.56 
   18)  TURSICK, EMLYNN      14  SANTA BARBARA      2:28.01         2:27.88   
           :35.65  1:12.90  1:51.24  2:27.88 
   19)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               2:27.68         2:29.36   
           :36.62  1:14.23  1:52.52  2:29.36 
   20)  WINKELHAUS, KATIE    18  UNAT-X             2:27.20         2:30.40   
           :35.34  1:13.48  1:52.43  2:30.40 


EVENT:  10    MEN's   200  METERS  BACKSTROKE              

MEET RECORD         2:00.98   L. KRAYZELBURG    TROJAN            6/2/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:29.19

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  PEIRSOL, AARON       17  NOVA               2:04.69         2:03.47   
           :29.03   :59.93  1:31.47  2:03.47 
    2)  LIM, ALEX            20  UNAT-X             2:09.40         2:06.71   
           :29.83  1:01.94  1:34.53  2:06.71 
    3)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X             2:08.46         2:08.53   
           :29.96  1:02.30  1:35.45  2:08.53 
    4)  COLE, ANDREW         16  AZOT               2:11.24         2:12.00   
           :30.14  1:02.75  1:37.42  2:12.00 

CONSOLATION FINAL   

    5)  SHIMURA, GONNY       18  AZOT               2:15.03         2:09.38   
           :30.31  1:03.10  1:36.29  2:09.38 
    6)  JONES, MATT          17  LOBO               2:11.71         2:11.56   
           :31.91  1:05.96  1:39.16  2:11.56 
    7)  KENNEDY, PATRICK     21  NOVA               2:16.22         2:12.04   
           :30.90  1:04.28  1:38.25  2:12.04 
    8)  ERAZO, EDDIE         15  BLUE FINS          2:18.21         2:14.99   
           :31.61  1:05.28  1:40.64  2:14.99 
    9)  VAN NORMAN, JOSH     18  HEARTLAND          2:14.05         2:15.72   
           :32.12  1:06.49  1:41.26  2:15.72 
   10)  SPANSAIL, SCOTT      14  AZOT               2:16.12         2:17.02   
           :32.57  1:06.79  1:42.13  2:17.02 
   11)  PICCIO, CARLO        19  MISSION VIEJO      2:16.14         2:18.08   
           :33.27  1:08.18  1:43.17  2:18.08 
   12)  BLAS, JORGE          18  RIVERSIDE          2:17.48         2:20.77   
           :32.80  1:08.23  1:44.79  2:20.77 

BONUS FINAL         

   13)  OTA, PATRICK         16  RAISIN COUNTRY     2:18.33         2:16.09   
           :32.44  1:07.08  1:42.19  2:16.09 
   14)  CROWDER, BOBBY       17  SAN JOSE           2:20.03         2:16.10   
           :31.81  1:06.32  1:41.22  2:16.10 
   15)  GOUCHER, NICK        19  TIGER              2:19.15         2:17.31   
           :32.36  1:07.31  1:42.83  2:17.31 
   16)  LEAN, RYAN           17  NOVA               2:20.04         2:18.89   
           :34.62  1:09.82  1:44.35  2:18.89 
   17)  BOWEN, MICHAEL       14  SANTA BARBARA      2:20.06         2:21.25   
           :34.05  1:09.60  1:45.77  2:21.25 
   18)  LAMAR, BRIAN         17  INDUSTRY HILLS     2:19.56         2:21.51   
           :33.15  1:08.57  1:44.78  2:21.51 
   19)  ALCANTARA, DANIEL    16  CAAN               2:20.15         2:24.00   
           :34.22  1:10.27  1:47.10  2:24.00 


EVENT:  11  WOMEN's    50  METERS  BREASTSTROKE            

QUALIFYING FOR THIS MEET           1:23.13

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

SEMI FINAL  #1

    1)  KIRK, TARA           18  UNAT STANFORD       :32.51          :32.67   
           :32.67 
    2)  SIEPER, ERIN         16  STOP                :33.87          :33.51   
           :33.51 
    3)  KRATTLI, CAROLINE    39  UNAT-X              :34.12          :34.72   
           :34.72 
    4)  HANDSHU, RACHEL      20  NOVA                :35.35          :34.85   
           :34.85 
    5)  ORR, HILLARY         15  YUCAIPA             :36.21          :35.24   
           :35.24 
    6)  NODDLE, JENNIFER     21  UNAT                :35.86          :36.28   
           :36.28 
    7)  GALAZ, NATALIE       16  LAKEWOOD            :36.05          :36.32   
           :36.32 
    8)  DONG, RACHEL         19  LAKEWOOD            :36.13          :36.98   
           :36.98 

SEMI FINAL   #2

    5)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT                :33.88          :33.80   
           :33.80 
    6)  STITTS, STACIANA     19  NOVA                :33.64          :34.07   
           :34.07 
    7)  COOK, JENNIFER       16  NOVA                :36.06          :34.59   
           :34.59 
    8)  BOOSALIS, MARYANN    14  ROSE BOWL           :36.32          :35.06   
           :35.06 
    9)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                 :35.18          :35.31   
           :35.31 
   10)  WEST, KELLIE         17  RAISIN COUNTRY      :35.60          :35.56   
           :35.56 
   11)  SMALLWOOD, AUBRIE    15  LIONFISH            :35.95          :35.65   
           :35.65 
   12)  SIEPER, KRISTINA     15  STOP                :36.16          :36.09   
           :36.09 

EVENT:  12    MEN's    50  METERS  BREASTSTROKE            

QUALIFYING FOR THIS MEET           1:16.79

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

SEMI FINAL  #1

    1)  MIDDLETON, BOBBY     23  TEAM REBEL          :29.98          :30.12   
           :30.12 
    2)  JACOBO, ALFREDO      19  MISSION VIEJO       :30.78          :30.41   
           :30.41 
    3)  BAER, SCOTT          18  NOVA                :32.07          :31.64   
           :31.64 
    4)  ZECH, NICK           13  PACIFIC SWIM        :32.62          :32.17   
           :32.17 
    4)  SIMPSON, TRAVIS      18  RIVERSIDE           :31.83          :32.17   
           :32.17 
    6)  SMITHEY, JOSEPH      17  HEARTLAND           :32.21          :32.18   
           :32.18 
    7)  CLOUD, JARED         17  BAKERSFIELD         :33.03          :32.73   
           :32.73 
    8)  SANCHEZ, MANUEL      15  COMMERCE            :32.87          :32.88   
           :32.88 

SEMI FINAL   #2

    5)  KIM, DANIEL          19  NOVA                :30.76          :30.78   
           :30.78 
    6)  BYMA, QUENTIN        20  UNAT-X              :32.19          :31.25   
           :31.25 
    7)  JACOBO, ALEJANDRO    16  MISSION VIEJO       :31.51          :31.40   
           :31.40 
    8)  ANTILLON, ALAN       19  MISSION VIEJO       :32.82          :31.98   
           :31.98 
    9)  SZILAGYI, ATTILA     19  UNAT UCI            :32.00          :32.25   
           :32.25 
   10)  HEINZ, JEFF          16  AZOT                :33.07          :32.32   
           :32.32 
   11)  GOING, BRETT         18  NORTH COAST         :32.88          :32.42   
           :32.42 
   12)  QUILLEN, ERIC        17  NOVA                :32.50          :33.07   
           :33.07 


EVENT:  13  WOMEN's   200  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD         2:00.70   JENNY THOMPSON    STANFORD          6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:14.83

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  ROSE, GABRIELLE      23  NOVA               2:04.98         2:02.52   
           :28.45   :59.16  1:30.34  2:02.52 
    2)  OWEN, RADA           22  AUBURN-X           2:06.58         2:02.67   
           :28.89  1:00.11  1:31.69  2:02.67 
    3)  LANNE, COLLEEN       21  TXA                2:05.76         2:04.44   
           :28.73  1:00.08  1:31.55  2:04.44 
    4)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD      2:06.26         2:06.27   
           :28.78  1:00.78  1:32.74  2:06.27 

CONSOLATION FINAL   

    5)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                2:08.25         2:04.84   
           :29.43  1:01.49  1:33.43  2:04.84 
    6)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      2:08.78         2:06.95   
           :30.16  1:02.64  1:34.87  2:06.95 
    7)  BECKS, DANIELLE      19  CAL AQUATICS       2:09.34         2:07.08   
           :29.78  1:01.18  1:33.59  2:07.08 
    8)  FALZONE, LISA        16  SANTA BARBARA      2:07.95         2:07.91   
           :30.12  1:03.06  1:35.75  2:07.91 
    9)  ERRECART, ROBIN      19  TIGER              2:07.80         2:08.12   
           :30.43  1:03.19  1:35.70  2:08.12 
   10)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE          2:09.54         2:09.04   
           :30.98  1:02.65  1:36.08  2:09.04 
   11)  VOLCAN, ERIN         17  AZOT               2:09.03         2:11.84   
           :30.86  1:03.46  1:37.87  2:11.84 
   12)  STONE, TAMMIE        25  TXA                2:08.46         2:12.34   
           :29.06  1:01.27  1:35.68  2:12.34 

BONUS FINAL         

   13)  PHENIX, ERIN         20  TXA                2:09.65         2:07.75   
           :29.30  1:01.39  1:33.93  2:07.75 
   14)  GEEHR, CARLY         16  NOVA               2:10.31         2:08.65   
           :30.93  1:02.85  1:36.20  2:08.65 
   15)  FOSCHI, JESSICA      20  UNAT STANFORD      2:09.59         2:09.12   
           :30.37  1:03.30  1:36.57  2:09.12 
   16)  NOBLE, ALYSON        18  RIVERSIDE          2:10.05         2:09.41   
           :31.36  1:04.15  1:37.69  2:09.41 
   17)  LOVE, LINDSAY        16  RIVERSIDE          2:10.17         2:09.93   
           :31.09  1:04.00  1:37.27  2:09.93 
   18)  IMAGANE, JANE        15  INDUSTRY HILLS     2:10.43         2:09.99   
           :31.01  1:04.28  1:37.78  2:09.99 
   19)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          2:09.59         2:12.87   
           :30.98  1:04.68  1:38.60  2:12.87 
   20)  CHIN, ALYSSA         17  ROSE BOWL          2:10.70         2:13.58   
           :31.28  1:03.93  1:39.41  2:13.58 


EVENT:  14    MEN's   200  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD         1:51.15   BELA SZABADOS     TROJAN            6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:08.29

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CARVIN, CHAD         27  MISSION VIEJO      1:54.36         1:52.12   
           :26.49   :55.37  1:23.66  1:52.12 
    2)  TUCKER, SCOTT        26  NOVA               1:57.11         1:53.56   
           :26.56   :55.95  1:24.51  1:53.56 
    3)  KEVORKIAN, ARAM      18  NORTH COAST        1:55.39         1:55.14   
           :26.99   :56.01  1:25.57  1:55.14 
    4)  HUMMEL, ARMIN        22  UNAT-X             1:57.13         1:55.68   
           :27.66   :56.17  1:26.18  1:55.68 

CONSOLATION FINAL   

    5)  COLMENARES, MANNY    25  UNAT-X             1:57.19         1:57.12   
           :27.56   :57.52  1:27.48  1:57.12 
    6)  VAN NORMAN, JOSH     18  HEARTLAND          1:59.02         1:58.20   
           :28.08   :58.08  1:28.44  1:58.20 
    7)  PEIRSOL, AARON       17  NOVA               1:57.94         1:58.32   
           :27.24   :56.89  1:27.63  1:58.32 
    8)  TANNHAUSER, BRETT    21  SALMON BAY         2:00.70         1:58.91   
           :28.02   :59.24  1:29.57  1:58.91 
    9)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL          2:00.81         1:59.27   
           :28.49   :58.92  1:29.73  1:59.27 
   10)  HERLIHY, KEVIN       21  UNAT               1:58.08         1:59.52   
           :28.30   :59.25  1:29.73  1:59.52 
   11)  SMART, MATT          21  TIGER              1:59.46         1:59.93   
           :27.92   :59.14  1:30.47  1:59.93 
   12)  KARLSON, RYAN        17  NORTH COAST        2:00.69         2:01.41   
           :27.68   :58.20  1:30.00  2:01.41 

BONUS FINAL         

   13)  HALL, RICHARD        21  PHOENIX            2:01.27         1:59.69   
           :28.28   :59.39  1:29.84  1:59.69 
   14)  LEAN, RYAN           17  NOVA               2:02.19         2:00.06   
           :29.29   :59.06  1:30.13  2:00.06 
   15)  MC LAUGHLIN, WILLIAM 18  HEARTLAND          2:00.91         2:01.30   
           :27.75   :59.33  1:30.86  2:01.30 
   16)  SANCHEZ, IVAN        19  MISSION VIEJO      2:01.51         2:01.44   
           :29.16  1:00.47  1:31.60  2:01.44 
   17)  MARCEAU, MATT        18  BEND               2:01.81         2:01.66   
           :29.10  1:00.24  1:31.11  2:01.66 
   18)  HEWKO, ADAM          15  AZOT               2:00.83         2:02.27   
           :28.80  1:00.36  1:31.62  2:02.27 
   19)  CROWDER, RICHIE      16  SAN JOSE           2:01.86         2:02.93   
           :28.58  1:00.01  1:31.31  2:02.93 
   20)  RUSSELL, JONATHAN    18  SOUTH COAST        2:01.85         2:03.38   
           :29.51  1:00.55  1:32.54  2:03.38 

EVENT:  15  WOMEN's   100  METERS  BACKSTROKE              

MEET RECORD         1:04.04   HAYLEY COPE       UNAT              6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:12.01

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS          1:04.92         1:02.79   
           :30.13  1:02.79 
    2)  COPE, HALEY          22  CAL AQUATICS       1:04.43         1:02.88   
           :30.62  1:02.88 
    3)  MAC MANUS, DIANA     15  NOVA               1:04.44         1:03.72   
           :31.28  1:03.72 
    4)  HAYES, JESSICA       18  NOVA               1:05.23         1:05.16   
           :32.02  1:05.16 

CONSOLATION FINAL   

    5)  DIEZI, DOMINIQUE     23  NASA               1:06.73         1:05.48   
           :32.24  1:05.48 
    5)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               1:05.98         1:05.48   
           :32.29  1:05.48 
    7)  VOLCAN, ERIN         17  AZOT               1:05.93         1:06.39   
           :32.54  1:06.39 
    8)  BISHOP, BROOKE       14  SCRA               1:06.72         1:06.40   
           :32.53  1:06.40 
    9)  HENRIQUES, ALICE     20  CAL AQUATICS       1:07.22         1:06.64   
           :32.66  1:06.64 
   10)  MACKEY, NICOLE       16  AZOT               1:07.56         1:07.17   
           :33.11  1:07.17 
   11)  MOSS, JERI           16  NOVA               1:07.58         1:07.32   
           :32.84  1:07.32 
   12)  TIMMONS, COURTNEY    21  TXA                1:07.65         1:07.55   
           :33.32  1:07.55 

BONUS FINAL         

   13)  KOZAK, MARISA        18  BEND               1:08.03         1:06.91   
           :32.91  1:06.91 
   14)  KIKUCHI, YUUKA       15  AZOT               1:07.95         1:07.89   
           :33.15  1:07.89 
   15)  HARRIS, CARRERA      15  AQ OF BKSFD        1:08.46         1:08.08   
           :33.80  1:08.08 
   16)  BRESSLER, MARY       15  AZOT               1:09.02         1:08.23   
           :33.44  1:08.23 
   17)  WATANABE, NAOKO      18  UNAT-X             1:07.83         1:08.41   
           :33.35  1:08.41 
   18)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE          1:08.72         1:08.89   
           :34.37  1:08.89 
   19)  SMART, LINDSEY       19  TIGER              1:08.35         1:08.94   
           :33.96  1:08.94 
   20)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          1:07.84         1:09.17   
           :34.55  1:09.17 


EVENT:  16    MEN's   100  METERS  BACKSTROKE              

MEET RECORD          :55.22   L. KRAYZELBURG    TROJAN            6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:07.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  LIM, ALEX            20  UNAT-X              :59.92          :57.36   
           :27.93   :57.36 
    2)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X             1:00.31          :58.21   
           :28.75   :58.21 
    3)  OHLIN, MATTIAS       23  UNAT-X              :59.90          :58.95   
           :00.00   :58.95 
    4)  ERVIN, ANTHONY       19  PHOENIX            1:00.02          :59.38   
           :28.00   :59.38 

CONSOLATION FINAL   

    5)  MACEDO, MATT         20  ALMA               1:00.73          :58.38   
           :28.30   :58.38 
    6)  SHIMURA, GONNY       18  AZOT               1:01.20         1:00.58   
           :29.21  1:00.58 
    7)  COLE, ANDREW         16  AZOT               1:01.29         1:01.04   
           :29.91  1:01.04 
    8)  KENNEDY, PATRICK     21  NOVA               1:01.09         1:01.53   
           :29.97  1:01.53 
    9)  JONES, MATT          17  LOBO               1:02.07         1:01.62   
           :30.28  1:01.62 
   10)  VAN NORMAN, JOSH     18  HEARTLAND          1:01.92         1:01.71   
           :30.30  1:01.71 
   11)  OTA, PATRICK         16  RAISIN COUNTRY     1:02.02         1:01.72   
           :30.52  1:01.72 
   12)  HWANG, JASON         17  NOVA               1:01.70         1:03.02   
           :29.73  1:03.02 

BONUS FINAL         

   13)  NATALIZIO, JEFF      19  NOVA               1:03.25         1:00.13   
           :29.23  1:00.13 
   14)  VANDERTOUW, WILLIAM  18  ROSE BOWL          1:03.31         1:02.36   
           :30.40  1:02.36 
   15)  RUSSELL, JONATHAN    18  SOUTH COAST        1:03.95         1:02.84   
           :31.29  1:02.84 
   16)  GOUCHER, NICK        19  TIGER              1:04.58         1:03.30   
           :31.00  1:03.30 
   17)  CROWDER, BOBBY       17  SAN JOSE           1:02.54         1:04.18   
           :30.52  1:04.18 
   18)  SPANSAIL, SCOTT      14  AZOT               1:05.06         1:04.65   
           :32.00  1:04.65 
   19)  OTA, KACY            18  RAISIN COUNTRY     1:04.93         1:05.36   
           :31.11  1:05.36 
   20)  SUAREZ, NELSON       16  AZOT               1:04.61         1:06.89   
           :32.45  1:06.89 


EVENT:  17  WOMEN's   100  METERS  BUTTERFLY               

MEET RECORD          :58.97   JENNY THOMPSON    STANFORD          6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:10.21

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  GOODWIN, BETH        21  UNAT               1:03.72         1:00.69   
           :28.45  1:00.69 
    2)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS          1:02.53         1:00.77   
           :28.70  1:00.77 
    3)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD      1:02.72         1:02.03   
           :29.13  1:02.03 
    4)  ROSE, GABRIELLE      23  NOVA               1:03.91         1:03.82   
           :30.21  1:03.82 

CONSOLATION FINAL   

    5)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                1:03.92         1:02.60   
           :29.80  1:02.60 
    6)  MACKEY, NICOLE       16  AZOT               1:05.46         1:04.45   
           :30.37  1:04.45 
    7)  COPE, HALEY          22  CAL AQUATICS       1:06.10         1:04.97   
           :30.62  1:04.97 
    8)  MORENO, CAROLINA     18  CAAN               1:06.19         1:05.31   
           :31.09  1:05.31 
    9)  YOUNGLOVE, KATIE     21  UNAT-X             1:06.09         1:05.35   
           :31.49  1:05.35 
   10)  ERRECART, ROBIN      19  TIGER              1:06.43         1:06.00   
           :31.48  1:06.00 
   11)  LEWIS, KRISTEN       19  UNAT-X             1:06.24         1:06.53   
           :31.65  1:06.53 
   12)  IMAGANE, JANE        15  INDUSTRY HILLS     1:06.07         1:09.18   
           :31.56  1:09.18 

BONUS FINAL         

   13)  MC CAWLEY, MARGO     14  MEMPHIS            1:07.58         1:05.83   
           :30.99  1:05.83 
   14)  BUCK, LINDSEY        17  NOVA               1:06.48         1:06.02   
           :30.46  1:06.02 
   15)  BISHOP, BROOKE       14  SCRA               1:06.51         1:06.43   
           :30.93  1:06.43 
   16)  DONG, RACHEL         19  LAKEWOOD           1:07.05         1:06.57   
           :31.26  1:06.57 
   17)  CASHION, COURTNEY    15  NOVA               1:07.71         1:06.66   
           :31.64  1:06.66 
   18)  TAHERI, KIANA        17  SAN JOSE           1:06.67         1:06.72   
           :31.44  1:06.72 
   19)  NETZLEY, STEPHANIE   18  RIVERSIDE          1:07.25         1:06.88   
           :31.50  1:06.88 
   20)  HILYARD, ANISSA      17  INDUSTRY HILLS     1:07.08         1:07.34   
           :31.88  1:07.34 

EVENT:  18    MEN's   100  METERS  BUTTERFLY               

MEET RECORD          :55.23   KEVIN NORTHUP     TROJAN            6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:05.79

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CAVIC, MICHAEL       16  NOVA                :57.63          :55.28   
           :25.55   :55.28 
    2)  SCHOEMAN, ROLAND     20  PHOENIX             :55.65          :55.30   
           :25.09   :55.30 
    3)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X              :58.27          :56.29   
           :26.32   :56.29 
    4)  CARTER, PAUL         43  UNAT                :58.62          :58.45   
           :27.43   :58.45 

CONSOLATION FINAL   

    5)  KARLSON, RYAN        17  NORTH COAST         :58.99          :58.01   
           :26.96   :58.01 
    6)  PEIRSOL, AARON       17  NOVA                :59.43          :58.23   
           :27.59   :58.23 
    7)  MC LAUGHLIN, WILLIAM 18  HEARTLAND           :59.15          :59.03   
           :28.20   :59.03 
    8)  SHORT, MICHAEL       20  UNAT-X              :59.79          :59.85   
           :27.81   :59.85 
    9)  CROWDER, BOBBY       17  SAN JOSE           1:00.75          :59.99   
           :28.30   :59.99 
   10)  DISALLE, ERIC        21  NOVA               1:00.43         1:00.40   
           :28.13  1:00.40 
   11)  MC LAUGHLIN, CLINT   16  HEARTLAND          1:00.79         1:01.24   
           :29.05  1:01.24 
   12)  OTA, PATRICK         16  RAISIN COUNTRY     1:00.91         1:01.53   
           :28.71  1:01.53 

BONUS FINAL         

   13)  KENNEDY, PATRICK     21  NOVA               1:01.13          :59.79   
           :27.92   :59.79 
   14)  ANGUIS, CHRISTIAN    19  MISSION VIEJO      1:01.74          :59.92   
           :27.75   :59.92 
   15)  PATTANASINTH, BOMB   17  AZOT               1:01.83         1:00.08   
           :29.26  1:00.08 
   16)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL          1:00.95         1:00.57   
           :28.62  1:00.57 
   17)  JONES, MATT          17  LOBO               1:01.54         1:01.28   
           :29.10  1:01.28 
   18)  SHIMURA, GONNY       18  AZOT               1:01.75         1:01.30   
           :28.47  1:01.30 
   19)  SUAREZ, NELSON       16  AZOT               1:01.58         1:01.32   
           :28.77  1:01.32 
   20)  ALCANTARA, DANIEL    16  CAAN               1:01.82         1:02.52   
           :28.87  1:02.52 

EVENT:  19  WOMEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

MEET RECORD         4:47.51   K. QUANCE-JULIAN  TROJAN            6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           5:21.41

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  BOWEN, MAGGIE        21  AUBURN-X           4:56.01         4:48.93   
           :31.25  1:06.61  1:43.82  2:20.96 
          3:01.47  3:43.82  4:17.06  4:48.93 
    2)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               4:52.62         4:49.65   
           :30.69  1:06.94  1:43.94  2:21.26 
          3:01.45  3:42.93  4:17.10  4:49.65 
    3)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      4:55.74         4:53.29   
           :31.67  1:07.52  1:45.75  2:22.96 
          3:04.36  3:46.99  4:20.61  4:53.29 
    4)  MACKEY, NICOLE       16  AZOT               5:02.02         4:57.31   
           :31.65  1:07.93  1:47.15  2:24.56 
          3:08.02  3:50.72  4:25.38  4:57.31 

CONSOLATION FINAL   

    5)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          5:02.50         5:00.59   
           :32.39  1:09.31  1:47.31  2:25.15 
          3:08.86  3:53.86  4:27.71  5:00.59 
    6)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               5:08.60         5:01.06   
           :33.68  1:11.48  1:49.78  2:28.33 
          3:11.31  3:55.26  4:28.73  5:01.06 
    7)  WEISENTHAL, LAURIN   17  AZOT               5:11.04         5:06.04   
           :34.70  1:12.98  1:51.84  2:29.92 
          3:14.19  3:58.54  4:32.64  5:06.04 
    8)  HAYES, JESSICA       18  NOVA               5:13.11         5:07.28   
           :32.40  1:09.91  1:48.10  2:25.49 
          3:11.53  3:59.35  4:33.18  5:07.28 
    9)  HENRIQUES, ALICE     20  CAL AQUATICS       5:13.94         5:08.62   
           :33.22  1:09.98  1:49.03  2:26.62 
          3:13.42  4:00.07  4:35.19  5:08.62 
   10)  FOSCHI, JESSICA      20  UNAT STANFORD      5:08.15         5:11.27   
           :32.82  1:11.08  1:51.51   :00.00 
          3:14.76  4:00.73  4:36.55  5:11.27 
   11)  HENTZEN, MORGAN      16  INDUSTRY HILLS     5:13.61         5:12.43   
           :34.65  1:13.11  1:53.78  2:32.54 
          3:20.41  4:07.75  4:40.63  5:12.43 
   12)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               5:15.65         5:12.61   
           :34.15  1:12.43  1:52.71  2:31.66 
          3:18.99  4:04.76  4:40.42  5:12.61 

BONUS FINAL         

   13)  CRUZAT, JESSICA      15  NOVA               5:19.03         5:09.24   
           :34.39  1:11.81  1:50.61  2:28.27 
          3:15.12  4:00.54  4:35.40  5:09.24 
   14)  MILLER, ABBY         14  INDUSTRY HILLS     5:17.15         5:12.64   
           :33.58  1:12.00  1:52.30  2:32.67 
          3:17.42  4:03.65  4:38.18  5:12.64 
   15)  NODDLE, JENNIFER     21  UNAT               5:18.20         5:12.93   
           :33.81  1:11.47  1:52.99  2:34.37 
          3:18.51  4:02.99  4:38.82  5:12.93 
   16)  WONG, PAMELA         17  ROSE BOWL          5:16.24         5:16.09   
           :33.61  1:11.94  1:53.97  2:36.11 
          3:20.45  4:05.24  4:41.05  5:16.09 
   17)  CATTOLICA, KATIE     14  MISSION VIEJO      5:17.29         5:18.41   
           :34.32  1:12.76  1:54.76  2:35.49 
          3:21.48  4:07.48  4:43.52  5:18.41 
   18)  VOLLMOND, LISE       15  NORTH COAST        5:19.11         5:19.29   
           :34.23  1:12.82  1:56.19  2:37.15 
          3:25.78  4:13.47  4:47.17  5:19.29 
   19)  KIKUCHI, YUUKA       15  AZOT               5:16.22         5:21.42   
           :33.43  1:12.18  1:51.88  2:31.66 
          3:19.18  4:08.00  4:44.76  5:21.42 
   20)  KEARNEY, STACY       19  UNAT               5:19.10         5:21.70   
           :34.19  1:13.00  1:54.52  2:35.58 
          3:21.30  4:09.25  4:46.70  5:21.70 


EVENT:  20    MEN's   400  METERS  INDIVIDUAL MEDLEY       

MEET RECORD         4:25.89   ERIK VENDT        OCEAN STATE       6/00    
QUALIFYING FOR THIS MEET           5:09.39

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CARVIN, CHAD         27  MISSION VIEJO      4:38.13         4:30.28   
           :28.78  1:01.30  1:35.94  2:09.96 
          2:49.76  3:31.12  4:01.70  4:30.28 
    2)  SICILIANO, TIM       21  NORTH COAST        4:41.09         4:36.37   
           :28.79  1:02.64  1:39.51  2:14.39 
          2:54.45  3:33.85  4:05.59  4:36.37 
    3)  CLEMENTS, KEVIN      21  UNAT-X             4:38.20         4:36.51   
           :29.41  1:03.30  1:39.45  2:14.99 
          2:53.46  3:33.79  4:05.82  4:36.51 
    4)  KEVORKIAN, ARAM      18  NORTH COAST        4:36.57         4:39.02   
           :28.82  1:02.47  1:38.30  2:13.65 
          2:53.86  3:35.78  4:07.58  4:39.02 

CONSOLATION FINAL   

    5)  WHEELER, MATT        19  UNAT               4:42.99         4:42.14   
           :30.18  1:04.93  1:41.02  2:16.42 
          2:57.16  3:38.51  4:10.64  4:42.14 
    6)  HEWKO, ADAM          15  AZOT               4:44.80         4:42.17   
           :30.13  1:05.25  1:42.72  2:19.48 
          2:59.50  3:39.82  4:12.03  4:42.17 
    7)  PICCIO, CARLO        19  MISSION VIEJO      4:44.84         4:43.95   
           :30.00  1:03.15  1:39.64  2:15.13 
          2:57.23  3:38.86  4:11.96  4:43.95 
    8)  OLSON, KEVIN         20  UNAT UCI           4:47.99         4:45.96   
           :30.00  1:03.15  1:39.55  2:15.25 
          2:58.37  3:40.77  4:14.08  4:45.96 
    9)  KOCH, ERIC           19  UNAT               4:47.81         4:46.97   
           :31.03  1:06.46  1:42.98  2:18.16 
          3:01.24  3:44.85  4:15.99  4:46.97 
   10)  KRAUTIM, DUKE        15  AZOT               4:44.41         4:49.03   
           :29.63  1:04.07  1:41.11  2:17.95 
          2:59.06  3:41.17  4:15.49  4:49.03 
   11)  JONES, MATT          17  LOBO               4:49.39         4:49.69   
           :30.75  1:05.55  1:42.81  2:18.51 
          3:01.70  3:45.06  4:17.94  4:49.69 
        LEAN, RYAN           17  NOVA               4:49.39         DISQUAL
           :32.08  1:08.19  1:47.75  2:25.11 
          3:09.63  3:52.72  4:24.22  DISQUAL 

BONUS FINAL         

   13)  NOH, ROBERT          16  INDUSTRY HILLS     4:55.82         4:48.48   
           :30.48  1:04.67  1:42.08  2:19.21 
          3:01.96  3:44.91  4:16.24  4:48.48 
   14)  BAER, PETER          14  NOVA               4:54.60         4:50.62   
           :31.73  1:08.08  1:45.19  2:22.01 
          3:02.93  3:45.35  4:18.84  4:50.62 
   15)  SANCHEZ, IVAN        19  MISSION VIEJO      5:00.10         4:50.67   
           :30.55  1:04.75  1:42.53  2:19.06 
          3:03.08  3:45.97  4:19.98  4:50.67 
   16)  REYES, MIKHAIL       17  INDUSTRY HILLS     4:54.72         4:50.74   
           :30.57  1:04.77  1:43.64  2:22.89 
          3:03.17  3:44.00  4:18.83  4:50.74 
   17)  VANDERTOUW, WILLIAM  18  ROSE BOWL          4:57.92         4:54.08   
           :32.12  1:08.30  1:46.40  2:22.40 
          3:07.90  3:50.95  4:23.38  4:54.08 
   18)  HOLMBERG, HENRY      15  BEND               4:56.71         4:57.58   
           :30.38  1:05.36  1:43.24  2:20.01 
          3:04.75  3:48.73  4:24.04  4:57.58 
   19)  SMITH, MATT          20  UNAT-X             4:57.65         4:57.91   
           :31.06  1:05.68  1:44.53  2:23.07 
          3:06.94  3:52.21  4:25.48  4:57.91 
   20)  SMITHEY, JOSEPH      17  HEARTLAND          4:57.80         5:01.53   
           :31.81  1:08.27  1:49.74  2:28.61 
          3:10.93  3:52.86  4:28.79  5:01.53 




EVENT:  37  WOMEN's    50  METERS  BREASTSTROKE            

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  KIRK, TARA           18  UNAT STANFORD       :32.59         
         :32.59                                                   
  2)  SIEPER, ERIN         16  STOP                :32.97         
         :32.97                                                   
  3)  STITTS, STACIANA     19  NOVA                :33.18         
         :33.18                                                   
  4)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT                :34.13         
         :34.13                                                   
  5)  COOK, JENNIFER       16  NOVA                :34.59         
         :34.59                                                   


EVENT:  38    MEN's    50  METERS  BREASTSTROKE            

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  MIDDLETON, BOBBY     23  TEAM REBEL          :30.11         
         :30.11                                                   
  2)  JACOBO, ALFREDO      19  MISSION VIEJO       :30.48         
         :30.48                                                   
  3)  KIM, DANIEL          19  NOVA                :30.61         
         :30.61                                                   
  4)  BYMA, QUENTIN        20  UNAT-X              :31.26         
         :31.26                                                   
  5)  JACOBO, ALEJANDRO    16  MISSION VIEJO       :31.40         
         :31.40                                                   

EVENT:  39  WOMEN's    50  METERS  BACKSTROKE              

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  COPE, HALEY          22  CAL AQUATICS        :29.27         
         :29.27                                                   
  2)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS           :29.34         
         :29.34                                                   
  3)  MAC MANUS, DIANA     15  NOVA                :29.69         
         :29.69                                                   
  4)  MACKEY, NICOLE       16  AZOT                :30.36         
         :30.36                                                   
  5)  DIEZI, DOMINIQUE     23  UNAT-X              :30.75         
         :30.75                                                   


EVENT:  40    MEN's    50  METERS  BACKSTROKE              

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  PEIRSOL, AARON       17  NOVA                :26.66         
         :26.66                                                   
  2)  CAVIC, MICHAEL       16  NOVA                :27.27         
         :27.27                                                   
  3)  LIM, ALEX            20  UNAT-X              :27.32         
         :27.32                                                   
  4)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X              :27.62         
         :27.62                                                   
  5)  NATALIZIO, JEFF      19  NOVA                :28.04         
         :28.04                                                   



EVENT:  41  WOMEN's    50  METERS  BUTTERFLY               

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  COUGHLIN, NATALIE    18  TERRAPINS           :27.65         
  2)  GOODWIN, BETH        21  UNAT                :27.66         
  3)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                 :28.81         
  4)  MACKEY, NICOLE       16  AZOT                :28.99         
  5)  CASHION, COURTNEY    15  NOVA                :29.31         


EVENT:  42    MEN's    50  METERS  BUTTERFLY               

FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X              :25.69         
         :25.69                                                   
  2)  GREENWOOD, SCOTT     23  PHOENIX             :26.14         
         :26.14                                                   
  3)  SHORT, MICHAEL       20  UNAT-X              :26.15         
         :26.15                                                   
  4)  CARTER, PAUL         43  UNAT                :26.70         
         :26.70                                                   
  5)  OHLIN, MATTIAS       23  UNAT-X              :27.37         
         :27.37                                                   

EVENT:  27  WOMEN's   100  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD          :56.40   JENNY THOMPSON    STANFORD          6/4/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET           1:02.97

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  LANNE, COLLEEN       21  TXA                 :57.69          :56.32   
           :26.92   :56.32 
    2)  PHENIX, ERIN         20  TXA                 :57.60          :56.57   
           :27.29   :56.57 
    3)  ROSE, GABRIELLE      23  NOVA                :57.48          :56.89   
           :27.39   :56.89 
    4)  STONE, TAMMIE        25  TXA                 :56.82          :57.10   
           :26.93   :57.10 

CONSOLATION FINAL   

    5)  HAYES, JESSICA       18  NOVA                :59.19          :57.99   
           :27.86   :57.99 
    6)  YEO, JOSCELIN        22  TXA                 :58.67          :58.01   
           :27.99   :58.01 
    7)  BECKS, DANIELLE      19  CAL AQUATICS        :58.92          :58.16   
           :28.24   :58.16 
    8)  CASHION, COURTNEY    15  NOVA                :59.34          :58.96   
           :28.91   :58.96 
    9)  DIEZI, DOMINIQUE     23  UNAT-X              :59.72          :59.50   
           :29.03   :59.50 
   10)  SHUGART, ERICA       20  UNAT                :59.71         1:00.16   
           :28.78  1:00.16 
   11)  ERRECART, ROBIN      19  TIGER               :59.91         1:00.18   
           :29.50  1:00.18 
   12)  MARTIN, LAUREN       20  TXA                1:00.44         1:00.20   
           :28.91  1:00.20 

BONUS FINAL         

   13)  VOLCAN, ERIN         17  AZOT               1:00.76         1:00.10   
           :00.00  1:00.10 
   14)  CRUZAT, JESSICA      15  NOVA               1:00.58         1:00.25   
           :00.00  1:00.25 
   15)  BRESSLER, MARY       15  AZOT               1:01.45         1:00.46   
           :00.00  1:00.46 
   16)  GEEHR, CARLY         16  NOVA               1:00.88         1:00.68   
           :00.00  1:00.68 
   17)  HSIAO, STEPHANIE     18  NOVA               1:00.94         1:00.98   
           :00.00  1:00.98 
   18)  TUKEY, VALERIE       15  NORTH COAST        1:00.73         1:01.65   
           :00.00  1:01.65 
   19)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          1:01.09         1:02.48   
           :00.00  1:02.48 


EVENT:  28    MEN's   100  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD          :49.63   JASON LEZAK       NOVA              6/4/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET            :58.49

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  ERVIN, ANTHONY       19  PHOENIX             :52.85          :50.38   
           :23.78   :50.38 
    2)  SCHOEMAN, ROLAND     20  PHOENIX             :51.83          :51.06   
           :24.43   :51.06 
    3)  TUCKER, SCOTT        26  NOVA                :51.64          :51.18   
           :24.54   :51.18 
    4)  BURNY, MACIEJ        22  UNAT-X              :52.08          :51.80   
           :24.69   :51.80 

CONSOLATION FINAL   

    5)  OHLIN, MATTIAS       23  UNAT-X              :53.38          :52.46   
           :25.51   :52.46 
    6)  MACEDO, MATT         20  ALMA                :54.61          :52.70   
           :25.62   :52.70 
    7)  HUMMEL, ARMIN        22  UNAT-X              :54.08          :54.05   
           :25.94   :54.05 
    8)  HALL, RICHARD        21  PHOENIX             :54.71          :54.26   
           :26.13   :54.26 
    9)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL           :54.57          :54.32   
           :26.39   :54.32 
   10)  COLMENARES, MANNY    25  UNAT-X              :54.82          :54.35   
           :26.48   :54.35 
   11)  NELSON, ANDERS       19  UNAT-X              :54.58          :54.41   
           :26.44   :54.41 
   12)  SMART, MATT          21  TIGER               :54.59          :55.50   
           :26.42   :55.50 

BONUS FINAL         

   13)  CAVIC, MICHAEL       16  NOVA                :55.08          :53.59   
           :25.20   :53.59 
   14)  ANGUIS, CHRISTIAN    19  MISSION VIEJO       :54.99          :54.07   
           :26.05   :54.07 
   15)  CARTER, PAUL         43  UNAT                :55.00          :55.18   
           :26.96   :55.18 
   16)  HURST, GRANT         16  BAKERSFIELD         :55.59          :56.04   
           :27.03   :56.04 
   17)  CROWDER, RICHIE      16  SAN JOSE            :55.43          :56.08   
           :26.96   :56.08 
   18)  VAN NORMAN, JOSH     18  HEARTLAND           :55.58          :56.22   
           :27.19   :56.22 
   19)  LIM, ALEX            20  UNAT-X              :55.72          :59.82   
           :29.09   :59.82 
   20)  GREENWOOD, SCOTT     23  PHOENIX             :55.45         1:05.54   
           :31.01  1:05.54 


EVENT:  29  WOMEN's   200  METERS  BREASTSTROKE            

MEET RECORD         2:33.03   AMANDA BEARD      NOVA              6/95    
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:58.92

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CAVERLY, KRISTEN     16  AZOT               2:34.81         2:31.72   
           :34.61  1:13.04  1:52.17  2:31.72 
    2)  SIEPER, ERIN         16  STOP               2:37.39         2:35.51   
           :35.70  1:15.14  1:55.31  2:35.51 
    3)  KIRK, TARA           18  UNAT STANFORD      2:38.95         2:36.54   
           :35.20  1:15.09  1:55.42  2:36.54 
    4)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      2:45.28         2:46.38   
           :38.71  1:20.02  2:03.99  2:46.38 

CONSOLATION FINAL   

    5)  SIEPER, KRISTINA     15  STOP               2:52.28         2:43.81   
           :37.25  1:17.63  2:01.15  2:43.81 
    6)  COOK, JENNIFER       16  NOVA               2:48.16         2:45.00   
           :38.07  1:20.78  2:03.38  2:45.00 
    7)  ELLIS, ALEXANDRA     12  BLUE FINS          2:48.71         2:45.27   
           :37.73  1:20.22  2:02.82  2:45.27 
    8)  BOOSALIS, MARYANN    14  ROSE BOWL          2:49.88         2:45.69   
           :37.49  1:18.84  2:01.66  2:45.69 
    9)  ARROW, JENNIFER      17  AZOT               2:47.97         2:47.76   
           :38.42  1:21.49  2:04.64  2:47.76 
   10)  WONG, KIMBERLY       17  ROSE BOWL          2:50.74         2:49.40   
           :38.85  1:21.47  2:05.30  2:49.40 
   11)  HANDSHU, RACHEL      20  NOVA               2:50.61         2:49.60   
           :37.51  1:19.86  2:04.14  2:49.60 
   12)  EVANS, RACHEL        14  BAKERSFIELD        2:50.62         2:51.67   
           :38.40  1:20.64  2:06.03  2:51.67 

BONUS FINAL         

   13)  WONG, PAMELA         17  ROSE BOWL          2:52.91         2:50.81   
           :39.12  1:21.97  2:05.66  2:50.81 
   14)  CABAGAY, KRISTA      14  AZOT               2:54.08         2:51.23   
           :39.12  1:22.29  2:07.11  2:51.23 
   15)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               2:53.58         2:51.62   
           :40.69  1:24.88  2:08.47  2:51.62 
   16)  RODE, DEVAN          16  RIVERSIDE          2:52.95         2:52.04   
           :39.60  1:23.82  2:07.99  2:52.04 
   17)  BOJORQUEZ, MALLORY   13  NOVA               2:53.99         2:53.99   
           :38.77  1:23.87  2:08.59  2:53.99 
   18)  TANIZAKI, JOY        15  ROSE BOWL          2:53.88         2:55.45   
           :40.77  1:24.79  2:10.33  2:55.45 
   19)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               2:55.34         2:57.07   
           :40.74  1:25.89  2:11.96  2:57.07 
   20)  DE PAUL, LYNDSAY     12  CIRCLE CITY        2:54.18         2:57.14   
           :39.82  1:24.57  2:10.96  2:57.14 


EVENT:  30    MEN's   200  METERS  BREASTSTROKE            

MEET RECORD         2:18.97   STEVE WEST        TYR               5/30/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:45.69

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  CLEMENTS, KEVIN      21  UNAT-X             2:30.18         2:27.16   
           :33.97  1:12.71  1:50.08  2:27.16 
    2)  JACOBO, ALFREDO      19  MISSION VIEJO      2:30.62         2:27.40   
           :33.44  1:11.74  1:50.49  2:27.40 
    3)  HEWKO, ADAM          15  AZOT               2:32.46         2:28.29   
           :33.78  1:11.37  1:50.66  2:28.29 
    4)  JACOBO, ALEJANDRO    16  MISSION VIEJO      2:31.62         2:31.13   
           :33.92  1:12.45  1:51.45  2:31.13 

CONSOLATION FINAL   

    5)  ANTILLON, ALAN       19  MISSION VIEJO      2:32.48         2:30.41   
           :33.23  1:10.34  1:49.95  2:30.41 
    6)  PHAM, EVAN           14  AZOT               2:35.97         2:32.55   
           :35.06  1:14.39  1:53.89  2:32.55 
    7)  SZILAGYI, ATTILA     19  UNAT UCI           2:33.76         2:33.22   
           :35.13  1:13.82  1:53.55  2:33.22 
    8)  YU, NICHOLAS         17  NOVA               2:34.20         2:33.51   
           :34.43  1:13.87  1:53.30  2:33.51 
    9)  KING, MIGUEL         19  MISSION VIEJO      2:36.06         2:34.35   
           :35.29  1:13.92  1:54.14  2:34.35 
   10)  KRAUTIM, DUKE        15  AZOT               2:35.89         2:34.67   
           :35.84  1:14.75  1:55.76  2:34.67 
   11)  CHIN, GRANT          15  ROSE BOWL          2:36.39         2:35.62   
           :36.25  1:15.70  1:55.13  2:35.62 
   12)  SANCHEZ, MANUEL      15  COMMERCE           2:37.37         2:40.98   
           :35.97  1:15.93  1:57.99  2:40.98 

BONUS FINAL         

   13)  PUKSTA, NATE         16  NOVA               2:37.93         2:33.37   
           :34.54  1:12.90  1:53.62  2:33.37 
   14)  HEINZ, JEFF          16  AZOT               2:37.38         2:35.36   
           :35.49  1:15.13  1:55.60  2:35.36 
   15)  MURPHY, CHRIS        18  RIVERSIDE          2:40.19         2:36.98   
           :36.03  1:15.22  1:55.63  2:36.98 
   16)  DIVAN, PAUL          15  MISSION VIEJO      2:38.15         2:37.83   
           :35.43  1:15.88  1:57.25  2:37.83 
   17)  BOWEN, MICHAEL       14  SANTA BARBARA      2:38.39         2:39.65   
           :37.04  1:17.29  1:58.59  2:39.65 
   18)  SMITHEY, JOSEPH      17  HEARTLAND          2:37.61         2:40.00   
           :35.22  1:15.68  1:57.69  2:40.00 
   19)  EASTMAN, BOBBY       18  NOVA               2:42.29         2:42.69   
           :36.63  1:17.45  2:00.24  2:42.69 


EVENT:  31  WOMEN's   200  METERS  BUTTERFLY               

MEET RECORD         2:16.04   SHELLY RIPPLE     UNAT STANFORD     6/4/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:35.52

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  RIPPLE, SHELLY       20  UNAT STANFORD      2:16.23         2:16.07   
           :30.27  1:04.82  1:39.39  2:16.07 
    2)  ERRECART, ROBIN      19  TIGER              2:22.01         2:21.73   
           :31.98  1:07.66  1:43.71  2:21.73 
    3)  KREUTZJANS, BECKY    16  BLUE FINS          2:21.79         2:21.86   
           :32.45  1:08.69  1:45.48  2:21.86 
    4)  HILYARD, ANISSA      17  INDUSTRY HILLS     2:25.13         2:22.41   
           :32.52  1:08.00  1:45.69  2:22.41 

CONSOLATION FINAL   

    5)  MILLER, MELISSA      17  INDUSTRY HILLS     2:26.71         2:23.70   
           :32.37  1:08.35  1:45.96  2:23.70 
    6)  HENRIQUES, ALICE     20  CAL AQUATICS       2:25.25         2:24.38   
           :31.92  1:08.39  1:46.51  2:24.38 
    7)  MORENO, CAROLINA     18  CAAN               2:26.67         2:24.67   
           :31.48  1:07.31  1:45.12  2:24.67 
    8)  MILLER, ABBY         14  INDUSTRY HILLS     2:27.43         2:26.11   
           :33.53  1:10.16  1:48.29  2:26.11 
    9)  BRODY, KELLY         16  INDUSTRY HILLS     2:29.95         2:28.13   
           :34.16  1:11.39  1:49.87  2:28.13 
   10)  KIKUCHI, YUUKA       15  AZOT               2:29.14         2:28.93   
           :34.37  1:10.67  1:50.29  2:28.93 
   11)  CARTER, ELIZABETH    19  INDUSTRY HILLS     2:28.82         2:30.44   
           :33.47  1:11.28  1:50.05  2:30.44 
   12)  KETCHUM, ERIN        14  MISSION VIEJO      2:30.78         2:34.98   
           :34.32  1:12.57  1:53.58  2:34.98 

BONUS FINAL         

   13)  CARDOZA, NATALIE     15  INDUSTRY HILLS     2:32.14         2:30.33   
           :34.41  1:12.00  1:50.98  2:30.33 
   14)  HOSNER, JAMIME       16  MISSION VIEJO      2:32.31         2:30.58   
           :34.63  1:12.67  1:52.05  2:30.58 
   15)  HOSNER, BRITTANY     14  MISSION VIEJO      2:30.99         2:30.68   
           :34.08  1:12.67  1:51.07  2:30.68 
   16)  WONG, PAMELA         17  ROSE BOWL          2:31.98         2:31.23   
           :34.47  1:13.35  1:52.00  2:31.23 
   17)  MC GRORTY, BRITTANY  15  RIVERSIDE          2:31.78         2:31.63   
           :34.25  1:11.97  1:51.69  2:31.63 
   18)  SALAS, CARLY         14  NOVA               2:34.25         2:31.71   
           :34.79  1:13.26  1:52.97  2:31.71 
   19)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               2:34.15         2:32.42   
           :34.33  1:14.11  1:54.53  2:32.42 
   20)  AVISON, SHANNON      17  AQ OF BKSFD        2:32.28         2:36.31   
           :34.44  1:14.29  1:53.84  2:36.31 

EVENT:  32    MEN's   200  METERS  BUTTERFLY               

MEET RECORD         2:01.99   MATTHEW PIERCE    SANTA CLARA       6/4/00  
QUALIFYING FOR THIS MEET           2:26.99

FINAL RESULTS     
  PLACE      NAME           YEAR    TEAM             TRIALS          FINALS

CHAMPIONSHIP FINAL  

    1)  SOMENSATTO, JEFF     21  UNAT-X             2:11.20         2:03.15   
           :26.45   :57.60  1:29.42  2:03.15 
    2)  ERAZO, EDDIE         15  BLUE FINS          2:07.59         2:06.93   
           :28.07  1:00.09  1:32.97  2:06.93 
    3)  PICCIO, CARLO        19  MISSION VIEJO      2:11.05         2:09.65   
           :29.94  1:02.89  1:36.11  2:09.65 
    4)  PATTANASINTH, BOMB   17  AZOT               2:11.97         2:10.80   
           :29.92  1:02.55  1:36.78  2:10.80 

CONSOLATION FINAL   

    5)  SANCHEZ, IVAN        19  MISSION VIEJO      2:13.85         2:10.78   
           :30.06  1:03.51  1:36.99  2:10.78 
    6)  SHIMURA, GONNY       18  AZOT               2:15.00         2:10.92   
           :29.16  1:03.19  1:38.04  2:10.92 
    7)  OLSON, KEVIN         20  UNAT UCI           2:12.55         2:12.96   
           :29.16  1:02.80  1:37.28  2:12.96 
    8)  KRAUTIM, DUKE        15  AZOT               2:15.51         2:15.67   
           :30.09  1:04.41  1:40.23  2:15.67 
    9)  MURAKAMI, HIDENAGA   17  ROSE BOWL          2:14.56         2:16.46   
           :29.67  1:04.30  1:39.71  2:16.46 
   10)  WANG, TIMOTHY        18  ROSE BOWL          2:14.93         2:17.27   
           :30.39  1:04.71  1:41.43  2:17.27 
   11)  DURAN, ISRAEL        14  CAAN               2:15.29         2:18.71   
           :30.01  1:03.71  1:41.12  2:18.71 
        NOH, ROBERT          16  INDUSTRY HILLS     2:15.73         DISQUAL
           :00.00   :00.00   :00.00  DISQUAL 

BONUS FINAL         

   13)  LAMAR, BRIAN         17  INDUSTRY HILLS     2:15.89         2:15.40   
           :30.17  1:05.28  1:40.65  2:15.40 
   14)  NOLAN, BRENT         15  MISSION VIEJO      2:21.18         2:16.66   
           :30.58  1:05.69  1:41.30  2:16.66 
   15)  RYAN, KEITH          17  NOVA               2:17.10         2:17.26   
           :29.96  1:04.52  1:39.87  2:17.26 
   16)  SPANSAIL, SCOTT      14  AZOT               2:20.20         2:19.77   
           :30.80  1:06.07  1:42.54  2:19.77 
   17)  VALADEZ, PACO        18  NOVA               2:21.14         2:19.88   
           :31.17  1:05.94  1:43.20  2:19.88 
   18)  GLADYS, BRANDON      16  NOVA               2:21.03         2:21.09   
           :28.84  1:02.84  1:40.05  2:21.09 
   19)  NELSON, ANDREW       16  MISSION VIEJO      2:20.16         2:21.87   
           :31.35  1:06.28  1:43.66  2:21.87 

EVENT:  26  WOMEN's   800  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD         8:56.10   ASA SANDLUND      MISSION VIEJO     5/30/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET           9:40.12
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  BINDER, ADRIENNE     16  SANTA BARBARA      8:48.28         
        1:03.90  2:10.62  3:17.37  4:24.04                        
        5:30.87  6:36.89  7:43.04  8:48.28                        
  2)  PEIRSOL, HAYLEY      15  NOVA               8:58.89         
        1:05.92  2:13.92  3:21.96  4:30.04                        
        5:37.91  6:45.85  7:53.69  8:58.89                        
  3)  HENTZEN, MORGAN      16  INDUSTRY HILLS     8:59.29         
        1:05.96  2:14.25  3:22.44  4:30.65                        
        5:39.13  6:47.55  7:55.31  8:59.29                        
  4)  NOBLE, ALYSON        18  RIVERSIDE          9:10.89         
        1:07.24  2:16.08  3:25.24  4:34.70                        
        5:44.34  6:53.89  8:03.13  9:10.89                        
  5)  IMAGANE, JANE        15  INDUSTRY HILLS     9:11.03         
        1:06.01  2:14.40  3:22.82  4:32.91                        
        5:43.93  6:53.60  8:03.07  9:11.03                        
  6)  FOSCHI, JESSICA      20  UNAT STANFORD      9:13.39         
        1:06.94  2:16.76  3:26.69  4:36.62                        
        5:46.80  6:56.58  8:06.15  9:13.39                        
  7)  KETCHUM, ERIN        14  MISSION VIEJO      9:14.04         
        1:07.36  2:17.59  3:28.08  4:38.44                        
        5:48.26  6:57.63  8:06.88  9:14.04                        
  8)  LOVE, LINDSAY        16  RIVERSIDE          9:15.74         
        1:07.45  2:17.93  3:28.39  4:38.67                        
        5:48.49  6:58.22  8:07.24  9:15.74                        
  9)  RIVAS, PAOLA         16  MISSION VIEJO      9:17.67         
        1:07.96  2:18.17  3:28.55  4:39.53                        
        5:49.39  6:59.93  8:09.70  9:17.67                        
 10)  TUKEY, VALERIE       15  NORTH COAST        9:19.85         
        1:06.09  2:15.04  3:25.19  4:35.05                        
        5:45.51  6:56.34  8:08.30  9:19.85                        
 11)  WEISENTHAL, LAURIN   17  AZOT               9:21.58         
        1:08.89  2:21.21  3:32.57  4:43.65                        
        5:53.79  7:03.44  8:12.77  9:21.58                        
 12)  ALLEN, BRITTANY      14  NORTH COAST        9:22.72         
        1:08.02  2:17.91  3:28.83  4:39.63                        
        5:50.65  7:01.75  8:13.47  9:22.72                        
 13)  DE ALBA, VANESSA     16  MISSION VIEJO      9:22.74         
        1:09.39  2:20.83  3:31.79  4:42.80                        
        5:53.06  7:03.20  8:13.59  9:22.74                        
 14)  BAILEY, LAUREN       16  SCRA               9:24.77         
        1:08.69  2:21.09  3:32.16  4:43.82                        
        5:55.32  7:06.77  8:17.57  9:24.77                        
 15)  SCHICK, GERALDINE    20  UNAT               9:25.28         
        1:08.28  2:19.35  3:29.82  4:41.01                        
        5:52.14  7:03.99  8:15.66  9:25.28                        
 16)  THOMAS, ERIN         21  UNAT               9:26.60         
        1:08.80  2:20.33  3:31.57  4:42.99                        
        5:55.26  7:07.09  8:18.55  9:26.60                        
 17)  HENTZEN, COURTNEY    17  INDUSTRY HILLS     9:26.64         
        1:09.76  2:21.43  3:32.76  4:43.93                        
        5:54.52  7:05.88  8:17.39  9:26.64                        
 18)  CARTER, ELIZABETH    19  INDUSTRY HILLS     9:26.92         
        1:10.11  2:21.93  3:33.51  4:45.01                        
        5:56.31  7:07.73  8:18.78  9:26.92                        
 19)  WONG, MELISSA        16  INDUSTRY HILLS     9:27.63         
        1:08.90  2:20.95  3:32.62  4:44.34                        
        5:54.80  7:06.55  8:17.76  9:27.63                        
 20)  TAHERI, KIANA        17  SAN JOSE           9:28.17         
        1:07.20  2:19.01  3:31.51  4:44.31                        
        5:55.60  7:07.25  8:18.48  9:28.17                        
 21)  MURAD, EMILY         17  NORTH COAST        9:28.18         
        1:08.19  2:19.68  3:31.27  4:42.99                        
        5:54.61  7:06.41  8:17.94  9:28.18                        
 22)  HENTZEN, WHITNEY     14  INDUSTRY HILLS     9:29.16         
        1:09.48  2:21.57  3:33.75  4:46.46                        
        5:58.22  7:09.64  8:20.42  9:29.16                        
 23)  BLONDIN, STACY       16  NORTH COAST        9:30.57         
        1:09.65  2:21.37  3:33.67  4:46.24                        
        5:57.97  7:10.10  8:21.10  9:30.57                        
 24)  DUNPHY, ASHLEY       15  PALM SPRINGS       9:31.55         
        1:09.21  2:21.61  3:33.71  4:45.76                        
        5:57.61  7:10.56  8:22.07  9:31.55                        
 25)  MENEZES, NATASHA     13  MISSION VIEJO      9:33.35         
        1:08.33  2:21.04  3:33.54  4:46.54                        
        5:58.16  7:10.56  8:22.76  9:33.35                        
 26)  HOSNER, JAMIME       16  MISSION VIEJO      9:41.01         
        1:11.82  2:26.29  3:40.44  4:53.92                        
        6:06.06  7:17.74  8:29.73  9:41.01                        
 27)  JOSEPH, MARISSA      14  NOVA               9:42.19         
        1:09.04  2:21.93  3:34.59  4:47.89                        
        6:02.10  7:16.18  8:29.87  9:42.19                        
 28)  MURAD, ABIGAIL       17  NORTH COAST        9:43.35         
        1:09.68  2:23.45  3:37.49  4:51.00                        
        6:04.44  7:17.78  8:30.83  9:43.35                        
 29)  TAHERI, NICOLE       16  SAN JOSE           9:45.62         
        1:10.50  2:24.90  3:39.18  4:53.53                        
        6:07.37  7:20.72  8:34.51  9:45.62                        
 30)  MILLER, MELISSA      17  INDUSTRY HILLS     9:45.81         
        1:11.18  2:25.02  3:39.44  4:53.50                        
        6:07.08  7:20.85  8:34.28  9:45.81                        
 31)  BARNETT, COLLEEN     19  UNAT               9:46.22         
        1:10.62  2:24.63  3:38.58  4:52.79                        
        6:06.66  7:20.88  8:34.48  9:46.22                        
 32)  BLAKEMORE, KATY      19  UNAT STANFORD      9:46.35         
        1:10.87  2:25.64  3:40.14  4:54.18                        
        6:07.74  7:21.66  8:34.74  9:46.35                        
 33)  BRODY, KELLY         16  INDUSTRY HILLS     9:46.62         
        1:11.64  2:25.86  3:40.24  4:54.17                        
        6:07.93  7:21.68  8:34.89  9:46.62                        
 34)  ZERN, ABBY           17  SAN JOSE           9:46.91         
        1:11.75  2:27.69  3:41.97  4:56.32                        
        6:09.61  7:23.18  8:36.68  9:46.91                        
 35)  ROGERS, VICTORIA     20  UNAT               9:47.74         
        1:10.99  2:26.03  3:41.16  4:56.34                        
        6:10.74  7:24.43  8:37.02  9:47.74                        
 36)  WOLF, LINDSAY        18  UNAT-X             9:47.92         
        1:12.51  2:27.07  3:41.28  4:55.05                        
        6:08.45  7:22.35  8:35.84  9:47.92                        
 37)  MAYO, COURTNEY       19  UNAT-X             9:48.70         
        1:12.67  2:27.35  3:41.85  4:55.76                        
        6:09.44  7:23.32  8:36.91  9:48.70                        
 38)  MADDEN, JULIE        19  UNAT-X             9:49.07         
        1:11.43  2:23.79  3:36.69  4:50.76                        
        6:05.14  7:19.96  8:35.61  9:49.07                        
 39)  RYAN, SHANNON        16  MISSION VIEJO      9:49.45         
        1:11.64  2:26.27  3:40.79  4:55.59                        
        6:09.36  7:23.43  8:37.22  9:49.45                        
 40)  RYS, RACHEL          13  SANTA BARBARA      9:51.73         
        1:10.10  2:23.11  3:37.44  4:52.39                        
        6:07.11  7:22.70  8:37.38  9:51.73                        
 41)  MILLER, ABBY         14  INDUSTRY HILLS     9:52.79         
        1:10.08  2:23.36  3:37.75  4:52.54                        
        6:07.52  7:22.86  8:38.46  9:52.79                        
 42)  HARTWELL, ALI        15  NORTH COAST        9:53.35         
        1:11.45  2:26.47  3:41.79  4:57.79                        
        6:13.05  7:28.04  8:42.50  9:53.35                        
 43)  THOMPSON, JANCY      19  WEST VALLEY        9:53.45         
        1:11.53  2:25.89  3:40.77  4:55.35                        
        6:10.38  7:24.92  8:39.57  9:53.45                        
 44)  WELLS, BROOKE        18  SAN JOSE           9:54.23         
        1:10.08  2:23.71  3:38.03  4:53.02                        
        6:07.40  7:22.18  8:38.66  9:54.23                        
 45)  HELSTROM, BRITT      14  AQ OF BKSFD        9:57.93         
        1:11.02  2:26.00  3:41.58  4:57.85                        
        6:13.50  7:28.76  8:44.09  9:57.93                        
 46)  WESLEY, JENNA        13  BLUE FINS         10:02.00         
        1:10.86  2:26.42  3:42.27  4:58.44                        
        6:14.53  7:30.71  8:47.05 10:02.00                        
 47)  ROAN, MARIAN         16  WEST VALLEY       10:02.64         
        1:13.51  2:28.64  3:44.28  5:00.23                        
        6:16.22  7:32.43  8:48.16 10:02.64                        

EVENT:  33    MEN's  1500  METERS  FREESTYLE               

MEET RECORD        15:42.16   CHAD CARVIN       MISSION VIEJO     5/30/99 
QUALIFYING FOR THIS MEET          18:48.99
FINAL RESULTS     TIMED FINALS     

RANK       NAME          YEAR    TEAM             TIME

  1)  CARVIN, CHAD         27  MISSION VIEJO     15:43.05         
         :58.69  2:02.01  3:05.74  4:09.37  5:12.93               
        6:16.35  7:19.57  8:22.88  9:26.25 10:29.65               
       11:33.22 12:36.20 13:39.53 14:43.11 15:43.05               
  2)  LEAN, RYAN           17  NOVA              15:55.42         
        1:01.38  2:05.96  3:10.52  4:14.84  5:19.38               
        6:23.63  7:28.36  8:32.71  9:37.02 10:41.02               
       11:45.07 12:48.74 13:52.11 14:54.67 15:55.42               
  3)  KEVORKIAN, ARAM      18  NORTH COAST       15:59.45         
        1:00.24  2:03.45  3:07.09  4:10.55  5:14.17               
        6:18.00  7:21.99  8:26.50  9:31.23 10:36.27               
       11:41.21 12:46.08 13:51.19 14:55.94 15:59.45               
  4)  KOCH, ERIC           19  UNAT              16:29.77         
        1:02.82  2:09.17  3:15.26  4:22.00  5:29.03               
        6:35.13  7:41.73  8:48.44  9:54.75 11:01.74               
       12:07.12 13:12.98 14:19.29 15:25.68 16:29.77               
  5)  VANDERTOUW, WILLIAM  18  ROSE BOWL         16:38.91         
        1:03.49  2:10.66  3:18.34  4:26.14  5:33.97               
        6:41.87  7:49.97  8:57.72 10:04.90 11:11.76               
       12:18.25 13:24.93 14:31.04 15:35.59 16:38.91               
  6)  NOH, ROBERT          16  INDUSTRY HILLS    16:39.13         
        1:03.51  2:09.54  3:15.99  4:22.59  5:29.68               
        6:36.63  7:43.54  8:50.34  9:57.04 11:03.56               
       12:10.22 13:17.12 14:24.73 15:32.47 16:39.13               
  7)  HEWKO, ADAM          15  AZOT              16:41.79         
        1:03.78  2:11.38  3:18.15  4:24.76  5:31.94               
        6:39.16  7:46.42  8:53.85 10:00.88 11:08.14               
       12:15.12 13:22.36 14:29.72 15:36.88 16:41.79               
  8)  HERLIHY, EDMUND      18  MISSION VIEJO     16:42.75         
        1:03.95  2:10.70  3:18.22  4:25.70  5:32.46               
        6:39.41  7:46.49  8:53.15  9:59.14 11:05.70               
       12:12.87 13:20.02 14:27.69 15:35.52 16:42.75               
  9)  SPANSAIL, SCOTT      14  AZOT              16:50.43         
        1:05.22  2:13.59  3:21.84  4:30.62  5:39.21               
        6:46.52  7:53.45  9:00.89 10:07.90 11:14.53               
       12:21.52 13:28.83 14:36.37 15:43.83 16:50.43               
 10)  HOLMBERG, HENRY      15  BEND              16:54.57         
        1:03.77  2:11.51  3:19.29  4:26.85  5:34.90               
        6:42.53  7:50.07  8:57.80 10:05.61 11:13.67               
       12:21.58 13:29.72 14:37.84 15:46.18 16:54.57               
 11)  GREEN, ANDY          14  BLUE FINS         17:00.43         
        1:03.60  2:10.78  3:18.80  4:27.59  5:36.85               
        6:44.62  7:53.02  9:00.81 10:08.81 11:16.97               
       12:26.11 13:35.06 14:43.73 15:52.73 17:00.43               
 12)  LAMAR, BRIAN         17  INDUSTRY HILLS    17:00.98         
        1:04.62  2:12.70  3:20.34  4:27.87  5:35.26               
        6:43.22  7:50.39  8:58.47 10:07.44 11:16.22               
       12:25.26 13:34.92 14:44.02 15:53.70 17:00.98               
 13)  BOWEN, MICHAEL       14  SANTA BARBARA     17:11.52         
        1:05.45  2:13.89  3:22.94  4:32.41  5:41.74               
        6:50.93  8:00.04  9:09.08 10:18.38 11:27.48               
       12:36.88 13:46.50 14:55.58 16:04.21 17:11.52               
 14)  WELLS, TAYLOR        15  SCRA              17:11.74         
        1:05.15  2:13.86  3:22.98  4:32.34  5:41.75               
        6:50.94  7:59.92  9:08.89 10:17.83 11:27.07               
       12:36.16 13:45.70 14:55.25 16:04.59 17:11.74               
 15)  GOLD, TEMUJIN        19  INDUSTRY HILLS    17:14.44         
        1:06.66  2:16.92  3:26.48  4:36.64  5:47.74               
        6:56.54  8:06.03  9:15.04 10:23.71 11:33.05               
       12:42.42 13:51.29 14:59.54 16:07.67 17:14.44               
 16)  PICCIO, CARLO        19  MISSION VIEJO     17:17.99         
        1:05.58  2:14.49  3:22.99  4:32.95  5:43.46               
        6:53.49  8:03.92  9:14.02 10:23.94 11:34.04               
       12:43.59 13:53.04 15:02.06 16:11.10 17:17.99               
 17)  NOLAN, BRENT         15  MISSION VIEJO     17:20.94         
        1:06.40  2:16.43  3:25.82  4:35.49  5:44.93               
        6:55.05  8:04.52  9:14.81 10:25.38 11:36.27               
       12:46.22 13:56.83 15:06.24 16:14.57 17:20.94               
 18)  SMITH, MATT          20  UNAT-X            17:22.28         
        1:05.93  2:16.24  3:26.42  4:36.65  5:47.50               
        6:57.67  8:08.79  9:19.28 10:29.32 11:39.44               
       12:49.03 13:59.09 15:08.43 16:15.70 17:22.28               
 19)  ZORETIC, ADISON      14  BLUE FINS         17:22.59         
        1:06.30  2:15.33  3:24.48  4:34.13  5:44.21               
        6:53.78  8:03.20  9:13.42 10:23.93 11:34.62               
       12:45.26 13:55.81 15:06.01 16:15.48 17:22.59               
 20)  BAER, PETER          14  NOVA              17:22.60         
        1:07.90  2:18.42  3:29.08  4:39.19  5:49.69               
        7:00.47  8:10.68  9:21.10 10:31.48 11:40.86               
       12:50.50 13:59.68 15:08.63 16:16.88 17:22.60               
 21)  JENSEN, LARSEN       15  BAKERSFIELD       17:25.39         
        1:05.22  2:14.66  3:24.06  4:34.61  5:44.82               
        6:54.80  8:03.63  9:14.11 10:24.78 11:34.94               
       12:45.80 13:56.37 15:07.74 16:17.84 17:25.39               
 22)  DIERKSEN, GREG       15  REDLANDS          17:27.87         
        1:05.20  2:14.82  3:25.24  4:34.95  5:44.73               
        6:54.79  8:04.73  9:14.88 10:25.14 11:35.75               
       12:46.32 13:57.08 15:08.33 16:18.63 17:27.87               
 23)  JOHNSEN, ERIK        14  NOVA              17:30.32         
        1:07.52  2:16.94  3:25.82  4:35.42  5:45.31               
        6:55.27  8:05.86  9:15.58 10:26.86 11:37.41               
       12:48.23 13:58.98 15:09.18 16:20.18 17:30.32               
 24)  DIVAN, PAUL          15  MISSION VIEJO     17:31.08         
        1:06.90  2:17.11  3:28.76  4:39.80  5:51.59               
        7:02.50  8:12.95  9:24.05 10:34.68 11:44.45               
       12:53.46 14:03.01 15:12.71 16:22.88 17:31.08               
 25)  OLSON, TIM           16  CORONA            17:39.96         
        1:03.74  2:11.95  3:20.57  4:29.73  5:39.38               
        6:50.64  8:00.84  9:11.89 10:23.77 11:35.85               
       12:49.12 14:01.63 15:15.08 16:29.40 17:39.96               
 26)  CULLINANE, BRYCE     15  MISSION VIEJO     17:44.07         
        1:07.81  2:18.08  3:29.03  4:40.49  5:52.19               
        7:02.72  8:13.30  9:23.78 10:37.02 11:48.17               
       12:59.36 14:10.76 15:22.16 16:33.71 17:44.07               
 27)  ZHU, JAY             14  BLUE FINS         17:53.35         
        1:07.51  2:18.16  3:29.35  4:41.52  5:54.42               
        7:06.98  8:19.68  9:32.36 10:44.97 11:57.51               
       13:09.94 14:22.03 15:32.93 16:43.75 17:53.35               
 28)  DIVAN, NICK          13  MISSION VIEJO     17:58.05         
        1:08.07  2:19.68  3:32.25  4:44.82  5:57.65               
        7:09.76  8:22.16  9:33.98 10:46.18 11:58.64               
       13:11.09 14:23.95 15:36.07 16:48.40 17:58.05               
 29)  HOWARD, CHRIS        15  MISSION VIEJO     17:58.89         
        1:10.79  2:22.92  3:34.60  4:47.06  5:59.52               
        7:11.48  8:23.75  9:35.66 10:48.26 12:00.63               
       13:13.04 14:25.93 15:38.21 16:50.43 17:58.89               
 30)  THORNHILL, JAY       15  NORTH COAST       18:11.72         
        1:09.79  2:24.01  3:37.42  4:50.54  6:03.97               
        7:17.43  8:30.35  9:43.87 10:57.16 12:10.16               
       13:23.23 14:35.70 15:47.91 17:00.33 18:11.72               
 31)  HAAS, JUSTIN         17  RIVERSIDE         18:17.78         
        1:07.56  2:16.80  3:25.74  4:37.50  5:50.46               
        7:04.96  8:19.66  9:34.95 10:49.26 12:04.02               
       13:19.64 14:33.89 15:48.23 17:02.88 18:17.78               
 32)  REDMON, DUSTIN       17  SANTA BARBARA     18:18.00         
        1:08.79  2:20.85  3:33.38  4:46.74  6:00.35               
        7:14.69  8:28.36  9:41.88 10:55.47 12:09.13               
       13:22.87 14:36.64 15:50.34 17:04.28 18:18.00               
 33)  BISCH, KYLE          15  CHINOOK           18:23.63         
        1:07.43  2:20.21  3:34.57  4:48.60  6:03.02               
        7:15.36  8:29.26  9:43.12 10:58.19 12:12.73               
       13:27.09 14:41.14 15:56.39 17:10.83 18:23.63               
 34)  WONG, AUSTIN         15  CHINOOK           18:30.65         
        1:07.16  2:22.32  3:37.54  4:50.15  6:02.10               
        7:15.67  8:31.21  9:46.52 11:02.24 12:18.40               
       13:31.60 14:46.60 16:01.24 17:16.64 18:30.65               
 35)  EVANILLA, DANNY      14  ROSE BOWL         18:37.25         
        1:10.41  2:25.14  3:39.48  4:54.64  6:08.93               
        7:23.83  8:39.11  9:54.46 11:09.62 12:25.16               
       13:40.51 14:55.85 16:10.62 17:24.96 18:37.25               
 36)  HASTINGS, TED        16  CHINOOK           18:49.24         
        1:04.97  2:17.01  3:33.76  4:48.90  6:02.70               
        7:19.29  8:34.26  9:51.10 11:05.33 12:23.53               
       13:41.51 15:00.41 16:20.16 17:35.41 18:49.24               
 37)  MALLARI, RODNEY      15  INDUSTRY HILLS    19:01.35         
        1:09.43  2:23.07  3:38.06  4:53.14  6:08.86               
        7:25.30  8:43.38 10:00.61 11:19.08 12:36.95               
       13:54.75 15:11.75 16:29.61 17:46.69 19:01.35               
ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT