ADVERTISEMENT
ADVERTISEMENT
--- Results, Rankings, and Records ---
USMS Short Course National Championships, Day Two, Event 9, Men's 50 yard Butterfly
5/18/2001-5/18/2001
Santa Clara, California USA

Santa Clara Swim Club 
      2001 USMS Short Course National Championships       
         George Haines International Swim Center          
 
 Event 9  Men 50 Yard Fly
==================================================================
    Name                  Age Team                 Seed     Finals 
==================================================================
    === 19-24 Results Timed Finals ===
 
  1 Conway, Adam M         22 SDSM                23.68      22.88 
  2 Berner, Gregory K      23 WCM                 23.80      23.43 
  3 Cherrstrom, L Jay      21 RAMS                24.10      24.15 
  4 Budke, Jeff            23 WCM                 24.66      24.22 
  5 Morris, Grayson E      24 FIRE                26.21      24.70 
  6 McGhee, Steve D        21 UCSB                26.16      25.17 
  7 Mills, Jamie           24 IM                  26.21      25.21 
  8 Gilchrest, Arthur A    24 GSM                 25.00      25.30 
  9 McNeil, Cameron        19 MICH                26.03      25.31 
 10 Benton, Kevin A        19 WCM                 24.36      25.37 
 11 Stanton IV, Wright     21 RGSC                25.36      25.43 
 12 Levan, Steven B        23 NEM                 25.00      25.52 
 13 Wong, Aaron K          24 MVM                 25.51      25.72 
 14 Wygodzki, Jack J       21 GOLD                24.40      26.00 
 15 Ulrey, Sean M          23 WHSC                25.80      28.46 
 16 O'Keefe, Patrick F     21 WPM                 29.02      29.20 
 -- Skruzny, Jindra        19 WCM                 25.75         NS 
 
    === 25-29 Results Timed Finals ===
 
  1 Sawin, Curtis          29 GSM                 22.77      22.58 
  2 Harris, R. Landon      26 DYNA                24.80      24.09 
  3 Fletcher, Ken B        26 NEM                 24.00      24.32 
  4 Waananen, Eric J       26 GMUP                25.63      24.52 
  5 Sears, James T         25 CGIS                25.25      24.53 
  6 Goldman, Mark S        29 NEM                 23.75      24.54 
  7 Bever, Gregory R       28 IM                  25.25      24.55 
  8 Cunningham, Brian D    28 IM                  24.09      24.63 
  9 Yoder, Mark R          27 UCSB                25.00      24.64 
 10 Thorum, Thomas M       28 UTAH                25.00      24.84 
 11 Bowker, Dane K         26 SDSM                26.02      25.04 
 12 Benedick, Christopher  29 TERR                25.50      25.33 
 13 Tomson, Farol L        29 UIUC                25.68      25.77 
 14 Davis, Justin A        26 ROSE                26.14      25.81 
 15 Sand, Ryan D           26 SJAM                26.04      26.24 
 16 Manley, Michael S      25 OSB                 25.30      26.68 
 17 Sims, Steven J         29 SCAQ                27.90      27.97 
 18 Baker, Chase R         28 GMUP                29.53      28.17 
 -- Gilbert, Rick          29 ARIZ                25.50         NS 
 
    === 30-34 Results Timed Finals ===
 
  1 Bohlman, Andrew L      30 SNM                 22.80      22.84 
  2 Rinzler, Marcel        30 SLUG                23.60      23.39 
  3 Giambalvo, William C   34 TGM                 24.19      23.56 
  4 Matheson, Brent        34 GSM                 23.50      23.62 
  5 Dreitzler, Todd M      31 LVM                 23.49      23.71 
  6 Roddin, Jeffrey H      32 ANCM                23.56      23.90 
  7 Laurie, Rob K          34 SNM                 23.90      24.16 
  8 Zolna, Bill M          31 MACO                25.05      24.40 
  9 Boyd, Timothy L        30 ANCM                26.90      24.80 
 10 Gonzales, Mike         34 RMM                 25.56      24.96 
 11 Robling, Steve W       31 PALM                25.51      25.08 
 12 Shaevitz, Alex R       31 OREG                25.40      25.28 
 13 Willick, Marc I        32 SCAQ                26.03      25.57 
 14 Broudy, Marc I         30 NEM                 27.60      26.33 
 15 Garfinkle, Joel        31 MAM                 26.37      26.40 
 16 Collet, Dave C         30 MVM                 26.20      26.42 
 17 Luebbe, James G        33 LAKE                26.20      26.43 
 18 Bledsoe, Daniel B      31 WCM                 24.48      26.54 
 19 Johnson, Scott V       30 RGSC                26.30      26.62 
 20 Owen, ED G             30 MELO                25.56      26.64 
 21 Cullip, Michael J      34 MICH                26.50      26.67 
 22 Velasco, Tim           34 AAM                 27.97      26.75 
 23 Webb, John F           32 SAM                 26.30      26.76 
 24 Tomerlin, Daniel L     33 WCM                 25.78      26.91 
 25 Frost, Daniel L        32 SEA                 27.75      27.18 
 26 Scotty, Domenic J      30 VMST                26.12      28.88 
 27 Schnitzius, Michael E  33 PNA                 31.00      31.27 
 -- Rodgers, Jeffrey M     34 WCM                 25.55         NS 
 
    === 35-39 Results Timed Finals ===
 
  1 Mosse, Anthony R       36 TOC                 25.50      23.61 
  2 Smith, John C          39 DAMM                23.50      23.66 
  3 Petrov, Konstantin     37 METR                23.74      23.68 
  4 Debiase, Terry A       36 FIRE                24.00      23.81 
  5 Clark, Henry L         35 MOB                 23.98      23.99 
  6 Middleton, James G     38 WCM                 25.00      24.16 
  7 Lum, Bryant J          39 VCM                 24.50      24.21 
  8 Holmes, Dave S         36 METR                24.38      24.49 
  9 Scottoline, Brian P    36 STAN                23.91      24.53 
 10 Brisbane, Roger S      36 UNAT                24.48      24.63 
 11 Eickhoff, Randy        35 UCLA                24.80      24.65 
 12 Parmentier, Steve D    35 OREG                25.50      24.88 
 13 Fogg, BJ               37 STAN                24.89      25.00 
 14 Lewis, Rory B          39 ANCM                24.93      25.17 
 15 Stahl, Stephen A.      36 WCM                 24.90      25.25 
 16 Penn, Michael J        39 UNAT                25.50      25.36 
 17 Henschel, Sean M       37 RGSC                25.60      25.48 
 18 Moore, Michael R       37 SCSC                26.22      25.83 
 19 Young, Robert A        36 IM                  25.22      25.89 
 20 Cook, Lawrence S       36 WHSC                24.40      26.54 
 21 Hicks, Steve S         35 GOLD                27.00      26.58 
 22 Vagnoni, Adrian F      39 MICH                26.60      26.68 
 23 Paller, Craig A        35 IM                  26.50      26.71 
 24 Harding, Scott I       39 AAM                 27.50      27.05 
 25 Chappell, Matthew D    37 TSUN                27.20      27.20 
 26 Thompson, Gary D       35 LVM                 28.59      27.85 
 27 Ryan, Frank            39 UNAT                27.50      28.05 
 28 Sherlock, Dave J.      36 SAM                 27.00      30.04 
 -- Kanellakopoulos, Ioan  36 SCSC                40.00         DQ 
 -- Boatwright, David E    39 WCM                 24.50         NS 
 
    === 40-44 Results Timed Finals ===
 
  1 Smith, Paul L          41 VS                  23.50      23.05 (National Record)
  2 Britt, Clay            40 ANCM                23.30      23.74 
  3 Lundberg, David        40 TOC                 25.00      24.03 
  4 Specht, William L      43 SPM                 23.50      24.15 
  5 McCabe, Tom            43 IM                  24.50      24.43 
  6 Vidimos, David         40 SNM                 24.60      24.57 
  7 McIntosh, Douglas F    41 NCMS                26.32      24.61 
  8 Sanders, Gregg R       42 RAMS                25.70      25.06 
  9 O'Brien, Kerry L       44 WCM                 24.80      25.14 
 10 Richardson, Rob        40 ARIZ                25.33      25.46 
 11 Nelson, Kurt D         41 RMM                 25.70      25.65 
 12 Halbrecht, Kenneth A   40 WCM                 26.00      25.77 
 13 Arcuni, Philip W       42 MELO                26.50      25.80 
 14 McNeil, Don            44 MICH                26.25      25.81 
 15 Maryatt, Andrew T      40 RAMS                26.30      25.91 
 16 Douglass, Will         41 SLUG                26.11      25.97 
 17 Harrison, Michael A    42 UNAT                25.91      26.06 
 18 Gibson, Gary A         43 RINC                26.00      26.07 
 19 Rowland, Jim           40 IM                  27.09      26.13 
 20 Leach, Mark D          42 IMFM                26.22      26.22 
 21 Taylor, Ron A          40 OREG                26.35      26.26 
 22 Harrison, Ryan A       41 WCM                 27.11      26.33 
 23 Humphrey, Al S         41 MELO                26.76      26.43 
 24 Kim, Robert Y          40 USF                 26.30      26.45 
 25 Kingsly, Bernard N     42 INWM                27.02      26.60 
 26 Kirwan, Peter          42 SCSC                26.05      26.62 
 27 Connell, David L       44 MVM                 27.70      26.81 
 28 Simmons, Robin A.      42 GMUP                27.52      26.95 
 29 Singley, David W       43 UNAT                26.84      26.96 
 30 Daniels, Charles M     44 WCM                 27.00      27.07 
 31 Seder, Eric W          44 SCAM                28.50      27.39 
 32 Peterson, Erik R       41 UNAT                27.30      27.77 
 33 Taylor, Lynn           44 CVM                 27.23      27.82 
 34 Moll, Drew             42 GMUP                27.70      27.96 
 35 Griffin, Paul J        40 NEM                 28.80      27.99 
 36 James, Sean P          42 BGWM                27.00      28.10 
 37 Bartholomew, David M   41 LAPS                28.95      28.24 
 38 Huber, Craig           41 SCSC                27.03      28.46 
 39 Bradley, William N     44 MVM                 29.27      28.62 
 40 Schaeffer, Michael J   44 PNA                 28.69      28.68 
 41 Bernstein, Josh B      44 SCAM                27.30      28.83 
 42 Schleelein, Eric J     43 TOC                 27.30      28.87 
 43 Smith, Jeff A          40 WHAM                28.00      29.43 
 44 Myers, Bradley K       40 RMM                 29.00      29.67 
 45 Pluemer, Andreas       43 SCSC                29.27      31.32 
 -- Wall, J Joseph         41 LGSR                27.50         NS 
 
    === 45-49 Results Timed Finals ===
 
  1 Wencel, Bruce          45 TTEX                25.50      24.77 
  2 Mac Donald, Sandy M    45 SAC                 25.20      24.98 
  3 Hansen, Robert M       46 GMUP                24.80      25.17 
  4 Mc Cormack, Kevin M    48 SWIM                25.20      25.37 
  5 Vandam, David K        45 HOTS                25.50      25.59 
  6 Williams, Scott        46 TOC                 26.90      25.97 
  7 Thompson, Steve P      47 DYNA                26.31      26.04 
  8 Piecuch, John T        45 ARIZ                24.90      26.06 
  9 Heather, Michael R     47 SLUG                27.35      26.08 
 10 Smith, Frnk R          45 SAM                 25.00      26.30 
 11 Adkison, Bill          45 RHMS                26.05      26.39 
 12 Philbrick, Larry K     48 OREG                27.61      26.56 
 13 Mc Bride, Duncan Q     46 LAPS                26.00      26.59 
 14 Di Tolla, Robert J     46 RMM                 26.40      26.76 
 15 Clark, Victor L        45 SLAM                27.58      26.96 
 16 Bacci, Don R           48 SJAM                26.50      26.97 
 17 Levine, Arnold W       47 CUDA                28.00      27.09 
 18 Patterson, Mike        47 LAPS                27.20      27.16 
 19 Hall, John A           47 MESC                27.80      27.40 
 20 Montgomery, Mark A     45 SLUG                27.20      27.67 
 21 Sharpe, Kenneth N      48 DYNA                28.00      27.69 
 22 Bannan, Charles        49 SCSC                27.66      27.84 
 23 Stanton, Wright III    49 RGSC                28.26      27.87 
 24 Jacobs, Ronald         49 PNA                 27.01      27.88 
 25 Shaw, Gary D           46 UTAH                28.02      28.06 
 26 Hale, Dave             45 SRM                 28.00      28.09 
 27 Lewin, Dan'L -         47 LAM                 27.50      28.38 
 28 Delaney, Mike          46 NEM                 28.47      28.40 
 29 Meltz, Steve Y.        48 NEM                 27.50      28.55 
 30 Arnold, Tom            45 SCSC                28.00      28.57 
 31 Burchfield, Dan M      45 ARIZ                28.11      28.69 
 32 Mayers, Roberto J      47 SCSC                29.60      29.94 
 33 Kapetanic, Peter       48 MHM                 34.00      35.72 
 -- Roy, Jeff D            45 TVM                 25.20         NS 
 
    === 50-54 Results Timed Finals ===
 
  1 Day, Lawrence J        50 MICH                26.15      24.99 
  2 Derr, John M           52 VCM                 26.50      25.78 
  3 De Lacy, James R       54 WCM                 26.80      26.06 
  4 Thomas, Dick W.        53 LAM                 25.55      26.07 
  5 Wickham, Robert C      50 STAR                26.50      26.16 
  6 Mehl, Don              50 RGSC                26.63      26.38 
  7 Dewitt, Peter          50 GRIN                27.56      26.73 
  8 Brown, Randy I         53 SMMM                28.30      26.77 
  9 Levinson, David A      51 RINC                27.50      26.88 
 10 Sherrill, Mike B       51 TOC                 28.00      27.08 
 11 Lintz, Steven P        50 SNM                 27.29      27.30 
 12 Knopf, Thomas H        53 UNAT                28.00      27.60 
 13 Williams, Kent B       51 WCM                 27.40      27.70 
 14 Crew, Charles D        53 WHSC                26.89      27.95 
 15 Johnson, Steve M       53 OREG                27.69      28.65 
 16 Halaska, Gerard S      50 BGWM                29.51      28.71 
 17 Lehmann, Jim C         54 UNAT                32.00      28.93 
 18 Kriss, James R         51 SAM                 28.00      29.05 
 19 Azarfar, Shone         51 UNAT                30.00      29.06 
 20 Beglinger, James M     54 TOC                 28.82      29.07 
 21 Charles, Rich          51 UNAT                30.00      29.34 
 22 Peterson, Steven B     54 PNA                 31.40      32.58 
 
    === 55-59 Results Timed Finals ===
 
  1 Burns, Joel J          55 GOLD                25.50      25.73 
  2 Lodwig, Keefe L        57 LAM                 26.55      26.60 
  3 Ahern, Michael L       56 SDSM                27.00      26.63 
  4 Elder, James E         58 TOC                 27.00      26.76 
  5 Clark, Steve E         57 TOC                 27.90      27.04 
  6 Burns, Richard         57 TAM                 27.80      27.05 
  7 Olson, Robert H        56 TAM                 27.50      27.46 
  8 Boggs, Paul T          57 LESA                27.60      27.47 
  9 Dennis, D Craig        55 WCM                 28.52      27.52 
 10 Alexander, Richard J   57 GSM                 27.30      28.24 
 11 Galine, Donald L       55 SMMM                28.88      28.35 
 12 Figueiredo, Paulo      55 WH2O                28.50      29.23 
 13 Frost, Kenneth A       56 TAM                 29.41      29.25 
 14 Neuman, Carl F         58 TAM                 29.00      29.34 
 15 Mortenson, John A      55 UNAT                29.20      30.36 
 16 Burr, Ken M            56 WCM                 30.50      30.45 
 17 Rhett, Don             57 SCAM                29.60      30.54 
 17 Wright, Ben            58 TAM                 30.25      30.54 
 19 Powell, Russell E      57 MVM                 30.70      31.84 
 20 Dotzler, Fred J        55 SCSC                30.70      33.80 
 21 Putman, Douglas V      57 SFRP                38.20      35.64 
 
    === 60-64 Results Timed Finals ===
 
  1 Petersen, Bert L       62 OREG                27.50      27.14 
  2 Bassi, Richard A       60 TOC                 26.77      27.20 
  3 Farrell, Jeff          64 OSB                 28.00      28.12 
  4 Bledsoe, Dennis R      62 WCM                 31.20      28.64 
  5 Shaw, James F          60 RINC                29.10      29.05 
  6 Krueger, James         62 TOC                 29.00      29.33 
  7 Goldstein, Mel         62 ISF                 30.10      30.30 
  8 Parsons, Donald W      60 ALEX                32.44      30.84 
  9 Raven, Charles H       62 TOC                 31.00      31.36 
 10 Perilman, Jim E        62 WCM                 31.44      31.39 
 11 Gill, Jeff             61 GOLD                34.10      32.46 
 12 Dunham, Larry M        63 NEM                 37.10      32.68 
 13 Tisch, Thomas A        62 LAM                 34.50      32.93 
 
    === 65-69 Results Timed Finals ===
 
  1 Johnson, Ron           69 ARIZ                29.10      28.32 
  2 Cavanaugh, Cav         65 GOLD                28.60      28.66 
  3 Bailie, Bob            65 TTEX                28.05      29.19 
  4 O'Brien, Dennis A      65 RMM                 28.80      29.62 
  5 Robertson, William J   65 TGM                 30.76      30.03 
  6 Weick, Richard F       67 OREG                31.97      31.71 
  7 Patten, Bob W          66 RMM                 34.50      31.99 
  8 Morner, Stan           66 WCM                 32.61      32.69 
  9 Taft, Peter R          65 SCAQ                31.20      32.89 
 10 O'Brien, Parry         69 SDSM                33.10      33.84 
 11 McConnell, Stan        69 HBSC                35.00      34.16 
 12 Osborne, Daniel R      67 USF                 35.00      35.84 
 13 Nootbaar, Robert T     65 WCM                 34.00      35.95 
 14 Smethurst, Everett W   66 NOVA                35.00      36.88 
 15 Welch, Arthur C        68 OREG                45.07      40.77 
 
    === 70-74 Results Timed Finals ===
 
  1 Baldwin, Chuck C       71 TTEX                29.80      30.93 
  2 Groh, Alfred J         73 AAM                 36.20      36.27 
  3 Sapper, Gene           71 HSAM                40.00      38.58 
  4 Hemeon, Rosse F        70 ALMA                42.00      41.58 
  5 Callender, William C   72 TOC                 44.00      46.84 
 
    === 75-79 Results Timed Finals ===
 
  1 Grannis, Frank R       76 TOC                 42.00      42.54 
 -- Seliber, Joe           75 SMMM                52.00         NS 
 
    === 80-84 Results Timed Finals ===
 
  1 Von Isser, Max         81 ARIZ                38.32      38.16 
  2 Johnston, William H    82 WCM                 43.50      45.61 
 -- Bricker, John F        80 RINC                56.00         NS 
 
    === 90-94 Results Timed Finals ===
 
  1 Coon, Jesse B          90 TTEX              1:02.00    1:05.84 (National record)

ADVERTISEMENT


ADVERTISEMENT